Toplam 59 sayfada 9 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon
875 sonuçtan 121 --- 135 arası gösteriliyor
    Kıdemli Üye
    -Action- kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    11 09 2002

Dönmek isteyen ya da kararsız olan arkadaşlar, ben kimseye hadi gelin yada gelmeyin diyemem ben sadece fikirlerimi söylüyorum. Öncelikle Türkiye'de son 3 senedir korkunç bir karamsarlık var,eskiden sadece dar gelirli insanlarda olan bu karamsarlık şimdi zengin kesime de bulaştı.Bir insan için en önemli şey bence huzurdur.Yani çok paranız olabilir çok rahat olabilirsiniz ama huzur yoksa hepsi boşa. Bakın ben Ankara da yaşıyorum imkanım oldukça da H.sonları İstanbul'a gidiyorum orada kız arkadaşımla geziyorum,eğlenmeye çalışıyorum yani bazı şeyleri unutmaya çalışıyorum ama olmuyor.Peki ben neden İstanbul'a gidiyorum biliyor musunuz?Çevremden ki insanlardan dolayı!Ben iyi sayılabilecek aslında orta derece bir işte çalışıyorum yani gelirim tek kişi için iyi sayılır ve bu benim çevremde,akrabalarımda,arkadaşlarımda inanılmaz bir tepki doğuruyor.Bunu size nasıl anlatabilirim bilmiyorum yani çocukları işsiz yada 200-300 milyon maaşla çalışan insanlar ya da üniversite mezunu olan ve iş bulamayan benim çok yakın arkadaşlarım,akrabalarım,komşularım hepsinin derdi benim iş şartlarım ve maaşım.Benim maaşımı kimse bilmiyor ama hepsi çok olduğunu düşünüyorlar.yaa düşünebiliyor musunuz bu durumun iğrençliğini.Ben iş yerinde öğle yemeği için senelerdir aynı yere giderim ve oradaki garson bile gelip bana senden iyisi yok senin gibi işim olsa daha ne isterim diyor.çalıştığım binanın bir kapıcısı var ve adam bana gelip diyorki eee Burak Bey bu dünya sana da kalmaz elbet bunların insan psikolojisini nasıl bozduğunu size anlatamam.Yani bunu size neden anlatıyorum Türkiye ye geldiniz çok da iyi bir maaşla işe girdiniz ama mutlu olmak için bu yetmiyor, insanlar artık çıldırmak üzereler.Adam işini beğenmiyor 12-13 saat çalışıyor 200-300 milyon para alıyor ama o işten çıkamıyor çünkü başka şansı yok! benim bir akrabam bir bankada üst düzey yönetici adamın maaşı hayli yüksek ama herkes bunu konuşuyor, yani inanılmaz bir durum.Sakın bana olum seninde çevren amma garipmiş demeyin bunu yaşamanız lazım.Ben bir yere gidiyorum cebimde param var ama arkadaşlarımın çalışmadıkları için durumları kısıtlı ve bu adamlarında masraflarını karşılıyorum kendimi mecbur hissediyorum.Birde işin ilginç ve acıklı tarafı ben bu şartlarda bu gelir düzeyiyle kız arkadaşımla evlenmeyi bile düşünemiyorum.Yani çevremdeki insanlar bu kadar abartılı bulsalarda bu benim standardımda bir evlilik için yetmeyecek bir miktar ama insanlar ölüp bitiyorlar.
    Ben bu duruma artık isyan etmeye başladım şeytan diyor git istifa et insanlara da git alın işte istifa ettim bende sizin durumunuzdayım de
    gelecek olan arkadaşlar iş güç probleminizi bir şekilde halledersiniz merak etmeyin zorda olsa girersiniz bir yerlere ama unutmamanız gereken şey buradaki insanların mutsuzluğu ve huzursuzluğu.Yani gideyim Türkiyemde paşa paşa yaşayayım arkadaşlarımla güle oynaya gezeyim yok artık.Ben burada eğlenmeye gittiğimde bile bakıyorum da eskisi gibi olmuyor.Buradan çok şeyler eksildi dostlar bunu unutmayın
    Bu arada benim hiç olmayan batıl inancım birden olmaya başladı yani artık nazara inanmaya başladım çünkü bu olaylardan sonra inanılmaz kötü bir döneme girdim şirketten peşin 10 aylık yarı maaşımı avans çektim ve 10 ay yarım maaşla çalıştım.

Kıdemli Üye
    Godless Commie kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 02 2003

Seni gercekten cok iyi anliyorum...

Yeni Üye
    jaseur kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 01 2003

walla ne yalan soliim konu basligini yeni gordum, epeydir girmiyorum mezuna ilk mesajdan son mesaja kadar hepsini okudum guzelce... kah guldum kah uzuldum kah sevindim, kendimi bu fikir firtinasinin icinde bi yere koymaya calistim olmadi, sigmadim. kimsenin kimseye yer begenme gibi bi durumu yok, hayat kisa ole 200 indiriyim 300 u patlatiyim ole donerim gibi laflar cok basit gelio bana, olmaz gibi gelio olsada donulmez gibi gelio o saatten sonra. 9 aydir burdayim kismetse 2 ay sona ucuyorum, 2 ay var ama hayatimin en mutlu count downu bu ozledim hemde iliklerime kadar, arabayla 200 le gidip birden yavaslayip 20 ile gitmeyi hepiniz bilirsiniz asagi yukari , iste ben dokuz aydir bunu yasiyorum, ozlemediim yemek, cadde , sokak, insan kalmadi sirilsiklam ozledim herseyi ama herseyi... belki benim tuzum kuru ondan bu kadar rahat konusuyorum bilmiorum am ben gidiyorum donmeye de hic niyetim yok, pisman olurmuyum ; buyuk konusmak gibi olmasin ama olmam gibi gelio. hayatimin en buyuk pismaligini buraya gelmekle yasadim zaten. geride biraktiim cok sey vardi benim, belki bu koydu bana bu kadar fazla, hngi birinden vazgecebilirimki, birinden ikisinden vazgecsem dierlerini napicam nerelere sigdiricam.
    tophanede sabaha kadar nargile icip esle dostla sewgiliyle muhabbet etmeyen, bardan cikip durumcuye gitmeyen, cani sikilinca arkadaslarini toplayip bodruma alanyaya gitmeyen, bogazda raki icip sarhos olmayan, bebek sahilinde oturup karsi kiyilari seyretmeyen, panodan cikip istiklalde naralar atmayan, kartalin macini kapalidan seyretmeyen, mactan sona bi eve gidip sabaha kadar king oynamayan, salacakta ki evinin balkonundan gunesin dogusunu seyretmeyen arkadaslar elbetteki solediklerimi anlamayabilirler...
    herkese saygilar...
    kendinize dikkat edin gunlerinizi yillarinizi ne ugruna heba ettiinizi iyi dusunun...

Kıdemli Üye
    yankeemert kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    26 10 2001

Ayni fikirde bi insan,umarim hersey gonlunce olur,o kadar ozendimki su anda sana.Hep bi ozlem olarak icimde kalacak gibi geliyo,o gunleri gormeden,bu hayat bitcek gibi geliyor artik bana.
    Oz yurdunda garibsin, oz vataninda parya!

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    11 09 2002

birde şu var yine örnekle anlatayım benim arkadaşım askerde şu anda,adam Ankara'ya gelip o sizin özlediğiniz şeyleri yapmak için can atıyor, gün sayıyor ama açık konuşmak gerekirse biz onun gelmesi için can atamıyoruz.Yani o geliyor kudurmuş gibi hadi şunu yapalım hadi şuraya gidelim hadi şöyle yapalım,böyle yapalım diyor ama bizde o şevk yok. adama ayak uydurmaya çalışıyoruz ama nereye kadar yani.Sizde çok şeyi özlediniz sabırsızlıkla yapmayı bekliyorsunuz ama gelin görünki sizde aynı durumla karşılaşabilirsiniz.Mesela ben İstanbul'a gittiğimde deli gibi gezmek, dolaşmak, eğlenmek isterim ama geçen sefer gittiğimde arkadaşım hadi sinemaya gidelim dedi çok bozuldum ama belli etmemeye çalıştım yani İstanbul'a gidip yapmayacağım tek şey sinemaya gitmektir.sizde geldiğiniz zaman büyük bir şevkle istediklerinizi yapacaksınız ama bir yere kadar.Çünkü herkes kendi derdinde olacak yani eskisi gibi değil maalesef.

nazar olayı ile ilgilide şu kadarını söyliyeyim ben inanmıyordum ama bir gün artık dayanamayack hale gelmiştim ve annem bana dediki gel sana dua okuyacağım,yaa bırak anne falan oldum hayır gel otur dedi ve başladı okumaya ben gülüyorum bu arada neyse bir baktım kadın esnemeye başladı,ama nasıl bir esneme allah allah oldum ve bende esnemeye başladım ama hayatımda bu kadar esnediği hatırlamıyorum ağzım kapanmadı bile.bunun yorumunu bilenler biliyordur bana da annem söyledi.

Üye
    akocan kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 06 2002

Evet arkadaslar cok kotu bir durum aslinda.Bende bu olaylari buraya gelmeden once son zamanlarimda yasamistim.oyle cok yuksek bir gelirim yoktu ama genede son krizlerden sonra cevremdeki bir cok insandan daha iyi kazaniyordum.Sonucta kendi isimdi.Ama bazi seylerin eksilmeye basladigin hissettim.Sonucta egerki cok iyi bir kariyeriniz,cevreniz falan yoksa arkadaslarinizin yapisi belli.Yani senin benim gibi yurdum insani.Zaten acikcasi hicbirzaman oyle kendini bi bok sanan tiplerle(gerek kadin gerek erkek olsun)arkadaslik etmek icimden gelmedi.
    Ama ne yazikki benim kafamdaki ve durumumdaki insanlarin durumlari hergun daha kotuye gitmeye basladi.Belli bir yerden sonra resmen gecim derdine dustu adamlar.Ayni durum muhakkakki benide vurdu ama genede hic degilse ayakta kalicak kadar biseyler oluyordu.Ve inanin o insanlarin durumunu gordukce hicbirsey yapamaz oldum.Istedigin kadar arkadaslarini cek gun geliyor bu sefer o insan yuk olmaktan sikiliyor.Zaten dusunsenize adama veya kizla cumartesi aksami eglenmeye git.Pazartesi sabahi olunca gene ayni karamsarlik ve dert.Ne kadar unutabilirsinki bunu?
    Eskiden hic degilse az da kazansan cokta kazansan kafan rahatti.Hayatini devem ettirecegini biliyordun.Hersey daha guzeldi.Az parayla mutlu oluyordun.Varmi bundan daha guzel bisey ya?
    Bence isin en kotu tarafi bu ikilemi uzun yillar yasiyacak olmamiz.(kendim icin soyluyorum)Hergun aklimda turkiye.Resmen burnumda tutuyor hersey.Ama biliyorumki gidincede butun bu olaylari gene yasicam hemde extreme olarak.E diyorum burda kal ozaman rahatmi batiyo?Bu sefer de hepinizin bildigi gibi resmen omur tuketiyoruz burda.Ama yok iste ortasi allahin cezasi sey.Esin dostun gipta eder sana ordan ooo adam amerikada diye.Herkez haber gonderir nasil gidiliyomus bizde gidelim diye.Ama bilmezlerki sen burda dunyanin super gucunde resmen iskence cekiyorsun.
    Artik tek bildigim cesur ve kesin bir kararla bu durumdan kurtulmak.Sonucunun iyi veya kotu olucagini dusunmeden.Veya bu karar daha mantikli demeden.SAdece karar vericeksin ve uyguluyacan abicim.yakican yani gemileri.Baska turlu kurtulus yok cunku.Bir suru insan var burda benim tanidigim sizlerin tanidigi.Hepsi ayni kararsizlik yuzunden uzun yillarini burda gecirmis.Simdi daha kotu herseylerini buraya baglamis aile burda coluk cocuk burda yetismis.Ne yapicak ki.Mecburen devam.
    Neyse cok konustum gene.Napalim iste baska yere dokemiyoruz icimizi.Ben gene herzaman bu karari alicagim o buyuk gunu dusunuyor olucam.

<< Sadece karar vericeksin ve uyguluyacan abicim.yakican yani gemileri.Baska turlu kurtulus yok cunku. ]]

Sevgili Akocan,
    Uzun zamandir Turkiye'ye donmek konusunda kelimesi kelimesine benimle ayni seyleri dusunen biriyle karsilasmak beni de sevindirdi.
    Turkiye'de kiminle konussam bana herseyin ne kadar kotuye gittiginden bahsedip mutlaka ABD'de kalmami oneriyor. Turkiye'nin durumu konusunda haksiz da sayilmazlar ama madalyonun bir de oteki yuzu var.
    Ben buraya gelirken Turkiye'de nasil herseyi apar topar biraktiysam burada da okul bitince ayni seyi yapacagim. Yani: YAKACAKSIN GEMILERI, ARKANA BILE BAKMADAN. Sunu da ekleyeyim ki Turkiye'den bu konuda yazi yazan arkadaslari da gayet iyi anliyorum. Gel gor ki Amerika'da en az iki yil kalmamis birisi bizim neler hissettigimizi anlayamaz.
    Burada da mutsuzsam bari Turkiye'de sevdiklerimin yanina doner onlarin yaninda mutsuz olurum. Hic degilse paylasirim onlarla duygularimi...

Kıdemli Üye
    yankeemert kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    26 10 2001

Herseyi yakip itceksin tamamen dogru,bi donersem geri gelecegimi sanamam bu ulkeye bi daha ama tr bi ayri dert,insanin ailesi bile,o kadar ozlem o kadar hasrete ragmen'gelme burlarda hayat yok' diyosa..tek cozum gidip bi kasa bira almak oluyo,olup gidecegiz burlarda dostlar,cenazemiz icin 15.000 dolar istenecek,o parayi verende bulunmiycak ve para icin geldigimiz ulkede ,parasizliktan mahsere kadar kalicaz.
    Oz yurdunda garibsin, oz vataninda parya!

Kıdemli Üye
    borg kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

Action ya ben de kac zamandir yazmak istiyordum elim varmadi ya.... aglayacak gibi oldum. Ki ben Turkiye'den gideli 4 sene falan oldu 4 sene once de ekonomi simdiki kadar kotu degildi (3 senedir de gidemedim maalesef, arkadaslardan duyduklarim ve medyadan okuduklarimdan kafamda bir maj olusturdum)
    taaa ben Turkiye'de iken Serdar Turgut yazmisti, bir supermarkete gitmis elinde 2 torbayla cikiyor. 2 torba nevale yani oyle araba solusu sey de degil. Kasada ucreti oderken arkada bekleyen ailenin kucuk cocugu 'anne bk parasi olan torbalari nasil dolduruyor' diye Serdar abimizin 2 market torbasina isaret etmis. Serdar Turgut da nasil icine oturdugunu yaziyordu. Yani millet ac surunuyor artik senin 500 milyon maasin bile onlara abarti gorunuyor.

Ben en son gittigimde tatilden alan da birsey anlamamistim o psikolojik baskidan. Hayir yani kimsenin bana baski yaptigi falan yoktu ama lanet olsun ya milyarlarin olsa eger vicdan sahibiysen millet surunurken sen de hayattan bir mok anlamiyorsun kardesim ya. Insan ciddi ciddi delirir. Elinden de birsey gelmiyor. Insanin basireti baglaniyor al iste para olsa da yiyemiyorsun.sabahin 6'si gozlerim dolarak bunlari yaziyorum.

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    11 09 2002

Borg yazdığın şeyler aynen benim yaşadığım şeyler.Sana şunu söyliyeyim artık bir yere gittiğimde oranın bahçesi ne kadar güzel olursa olsun oralara oturmamaya çalışıyorum yada arkamı dönüyorum çünkü oradan geçen insanların bakışları beni öldürüyor

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    11 09 2002

,

Üye
    jerenimo kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    09 12 2001

Ben en son gittigimde tatilden alan da birsey anlamamistim o psikolojik baskidan. Hayir yani kimsenin bana baski yaptigi falan yoktu ama lanet olsun ya milyarlarin olsa eger vicdan sahibiysen millet surunurken sen de hayattan bir mok anlamiyorsun kardesim ya. Insan ciddi ciddi delirir. Elinden de birsey gelmiyor. Insanin basireti baglaniyor al iste para olsa da yiyemiyorsun.sabahin 6'si gozlerim dolarak bunlari yaziyorum.

Bende buna aynen imzami atarim.

Daha birkac gun oncesi TR deki kankamla telefonda konusuyoruz diyalog aynen soyle
    A:Hocam napiyon geliyon dimi bu sene?Gel artik yaa bak gideli iki sene oldu nasil yapiyon sen oralarda kafayi yemeden,bak ozledi butun tayfa seni burda, gel bu sene artik.
    Ben:Iyide hocam davulun sesi uzaktan hos geliyo para mevzuatlari biraz hassas hadi onu da gectim bu yeni ise baslayali daha 7-8 ay oldu hele bir seneyi dolduralimda adamlara ben gidiyom demeye yuzumuz olsun.
    A:Yaw parada ne varki bin dolar bilet masrafin tutar 2-3bin dolarda burda yersin fazla bisi degil!!

B:Abooovvv ne diyon oglum sen ne 2-3 bin dolarindan bahsediyon iki hafta icin 3 bin dolar 4.5 milyar para yapar kim harcicak nerde harcicak o kadar parayi bu ortamda,zaten yok orasi ayri konu, onu birak milyon dolarim olsa gene harcamam harcayamam o kadar parayi ben yahu acikca soyliyim utanirim yaw, sirf benim ucak bileti parama 6 ay calisanlar var orda ,hem ben alismadim oyle pahali luks yerlere gideyim anlamam oyle islerden,giderim guzel temiz bir bed&breakfast a olur biter seker degiliz ya eriyecek,ankaraya fakulteye basladigim ilk yilda nerelerde kaldik biz be aslanim.

Mesele bu,eger biraz vicdan sahibiysen hissedersin.Digerlerimi? Onlari bosver.

Yeni Üye
    jaseur kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 01 2003

amma fakir edebiyati yaptiniz ya, oldunuz bittiniz ... turk gencligine bak, iyi o zaman turkiyede durumlar bole millet issiz beter bi halde dimi, toplayalim turkiyedeki butun gencleri amerikaya dagitalim... biz donmuyoruz ya burda en azindan para kazaniyoruz dimi , onlarin gunahi ne alalim onlari da buraya turkiye zaten bitmis dimi bosverin batsin daha cok... konusmaya sikayete gelince bizden iyisi yoktur dunyada , ama ileri gidemeyiz sorunu buluruz sikayet ederiz cok gusel sona onu ole ... gibi ortada birakip cekiliriz kenara.. turkiye cok kotu acliktan oluo insanlar kacin kacin kimse kalmasin, biz duzeltmicekmiyiz bu durumu kim yapabilir bizden baska... turkiyedekiler sizde is yok guc yok die sizlanip durmayin yapin bisiler, calistirin kafanizi, hic bisi yapamiosaniz cikin sokaga yuruyun bisi yapin ya... herkes burda bencilligini ortaya koyuyo aslinda... ata`nin genclige hitabesini bi okuyun bari bi hatirliyin, kendinizi kurtarmak cozum olmayabilir her zaman...
    surc-i lisan ettiysem affola, biraz doluydumda...
    herkese bol sans...

Yeni Üye
    dblacklion kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    11 01 2003

walla bu birazda kisiden kisiye degisir ama amerikaya gelme amaclarina gore donus sebepleri degisir...

ornegin buraya para kazanmak icin geldiysen , etrafimdan ornek veriyorum gireceksin gaz istasyonuna yapacaksin parani doneceksin.
    buraya okumak icin gelenler , benim gibi , ise kendilerini sadece okumaya adasinlar , eger olmuyorsa okulu birakip para yapmaya calismasinlar, sadece bos yere vakit harcamak olur

Üye
    mesnet kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    31 05 2003

<< guzel folder olmus
    ABD den TR ye donuyosun evet pisman oluyosun fakat sonra geri ABD ye donuyosun yine pisman oluyosun, o yuzden en guzeli 6 ay , 6 ay seklinde veya 3. ulke oneririm
    ]]
    +bu arada bende sizlere interrail sezonundan yararlanmayı öneriyorum, tüm bilgiyi www.genctur.com
    adresinden öğrenebilirsiniz...

Toplam 59 sayfada 9 İlkİlk ... 789101119 ... SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •