2 sonuçtan 1 --- 2 arası gösteriliyor

Question Amerika'da İngilizce öğretmenliği yapabilir miyim?

Merhaba arkadaşlar, İngilizce öğretmeniyim ve şuan MEB'de çalışıyorum. Green Card çekilişine katıldım ve kazandım, bildiğiniz gibi mülakat vs gibi şeylerden sonra bir sıkıntı çıkmazsa alacağım. Merak ettiğim konu ise ABD'de mesleğimi yapıp yapamayacağım. Birçok göçmen okulunun (private schoollar) native olmayan ingilizce öğretmeni aradığını görüyorum ancak bu okullarda çalışabilmek için eyaletlerin sertifikalarından vs. almak gerekir mi? Devlet okulları gibi sertifika zorunluluğu var mı? Diploma denkliği konusu nasıl sağlanıyor? Eğer iş müdürü ve komisyonu etkilemekse kendisini geliştirmiş, ingilizcesi akıcı ve tecrübeli bir öğretmen olduğumu belirtmem gerekir, o konuda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

I don't wanna drag you down but it seems pretty impossible to me as a guy who's been in america, and why,,, first of all there are plenty of unemployed native american teachers but you're saying you've seen places that are looking for non-native teachers, okay but I don't think your turkish diploma would be enough for that job, even if it is; your english skills might not be enough to cover it in america especially the speaking and listening skills and i think this is the most important part of a language. I mean ok you're a teacher and you're good at writing, reading, listening, speaking, grammar skills, vocabulary and all that but trust me when you come to the states, you're going to hear a lot of fancy, uncommon and slang words and sarcasm in america for sure. So there's a lot of difference in a language that was learned from the streets, from life without education and a language that was learned from a university or the books. So long story short, you better come up here first and see what I'm trying to tell you right now and you decide. But my personal advice would be to move out to america even if you're not going to be a teacher. I've met a turkish couple with a little kid in Chicago and so they were moved out to america with greencard a couple years ago and they both used to have good jobs in Izmir like she was a teacher in a middle school and he was working for a insurance company all that stuff but they seemed to be happy with their life in america, i mean they were struggling more than they did in Turkey but they were happy and i think it's all that matters to me. Good luck!

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •