Öncelikle merhaba. üniversite mezunuyum. Bana yardımlarınızı bekliyorum. (Yeni) Kasım ayında kısa dönem askere gideceğim. Döndüğümde, yani 2015 Haziran veya Temmuz ayında dil okuluna gitmek istiyorum. Öncelikle Amerika ve İngiltere arasında çok gidip geliyorum. Karar vermekte zorlanıyorum. 24 hafta (6 ay) gitmek istiyorum. İngilizce dil seviyem: Temel
İngiltere bazlı düşündüğümde:
- Bournemouth'da ETC var fiyatı ise; 24 hafta = Okul + Konaklama+vize+ Uçak bileti =23-24 Bin TL'ye geliyor. (Cep Harçlığı Hariç.)
-Kings College var fiyatı ise; 24 hafta = Okul+ Konaklama+ vize+ uçak bileti+ön kayıt parası = 28 Bin TL'ye geliyor. (Cep Harçlığı Hariç.)
İngiltere'nin güneyi yani Bristol, Brighton, Bournemouth gibi şehirler maddi açıdan Londra gibi şehirlere göre daha uygun. Fakat kalite ve verim açısından daha düşükler bu bir gerçek fakat çok mu fark vardır bilemiyorum.

Amerika bazlı düşündüğümde;
-Öncelikle Boston bana çok önerildi. Tam bir öğrenci kenti ve güzel şehir olduğu söylendi. Boston'da da Kings college ve Embassy okullarını önerdiler ve evet baktığımda da uluslararası ve iyi okullar olduğunu öğrendim.
-Şimdi Boston Kings College okulunun fiyatı ise; 24 hafta= Okul+Konaklama+kayıt ücreti+kargo ücreti+Sağlık sigortası+vize = 35 Bin TL'yi buluyor. (Cep Harçlığı Hariç.)

Danışmanlık şirketleriyle konuşuyorum, araştırıyorum hala. İngilizce seviyem temel düzeyde olduğu için ilk yaz konaklamamı aile yanında tercih etme taraftarıyım. Çünkü ilk ay aile içinde daha yoğun bir iletişim içinde olmayı düşünüyorum. Ne derece doğru bilemiyorum ama düşüncem şimdilik bu yönde. Okul haftalık ders saatini ise en az yani haftada 20 ders olanına yazılmayı düşünüyorum. Çünkü gün içinde bana daha fazla zaman kalsın.Dışarda gezerek, iletişim kurarak ingilizceyi daha iyi öğrenirsin diye çok öneri aldım.

Genel itibariyle bütçem 30 Bin TL Civarında.

Amerikada aylık cep harçlığı 500$'dan aşağıda olmaz diye söyleniyor.
İngilterede ise aylık cep harçlığı 400 Sterlinden aşağı olmaz deniyor.

Bunları da göz önüne getirdiğimizde; Amerika herşey dahil 40 Bin TL'ye ulaşıyor. İngiltere de 30-32 Bin TL civarında oluyor.

Bana giden veya bilgisi olan kişiler beni bu konularda aydınlatırlarsa çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.