5 sonuçtan 1 --- 5 arası gösteriliyor
    Yeni Üye
    extreme80 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    23 09 2004

Question Amerika Aradığım Yer mi? Tecrübeleriniz Önemli...

Merhabalar. Bu sitede Amerika'da yaşayanların yorumlarını görünce tecrübelerinizi almak istedim. Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim:

İstanbul'da yaşayan 32 yaşında bir bilgisayar yüksek mühendisiyim. İzmir'de bir devlet üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi aldım. Ortalamalarım 3.61/4.00 ve 4.00/4.00. Yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum. GRE notum Q:164 V:154. Bu sene Harvard Üniversitesi Extension School Computer Science programında ikinci bir Master programı için ön dersleri alıyorum. 3 dersteki ortalamaya göre de başvuruda bulunacağım. Kabul alırsam son 1 senesimde Boston'da bulunmam gerekecek. Tamamı uzaktan eğitim olmuyor.Sonrasında da FLorida'yı gözüme kestirdim şimdilik.

Şimdi gelelim ne istediğime ve neden Türkiye'den gitmeyi düşündüğüme...

Öncelikle insanların kural tanımaması beni sinir ediyor. Trafikte sinir hastası oluyorum nerdeyse, arabasından muz kabukları atanları, yere tükürenleri, doğanın içine edenleri gördükçe tepem atıyor. Hele İstanbul'un şu kalabalığı... Gecenin 2'sinde bile keşmekeş trafiği.

Adamın biri saygısızlığından, vurdumduymazlığından ölüme sebebiyet veriyor ve aldığı ceza trajikomedi. Tecavüz deseniz öyle, çeteler deseniz öyle. Adam "sen bana niye baktın" diyerek karşısındakini bıçaklayabiliyor.

Vergi sistemi deseniz o ayrı bir hikaye. Bir araba alıyorsun, bir de vergi dairesine. Sonra benzine ayrı, aldığın her ürüne ayrı, ha bir de maaşlı çalışan olduğumdan zaten gelir vergisi de ayrı.

İş hayatına gelirsek, bunca mühendislik kuramları var, ilkeler var, onlar var bunlar var. Uygulayan yer neredeyse hiç yok. Yeter ki iş biran önce bitsin de nasıl olursa olsun. Harala gürele çimento karar gibi. Hani nerde analiz-tasarım vs vs ilkeleri?

Ha ülkenin iyi yanları yok mu? Tabii ki var. Doğası, havası, suyu herşeyi mükemmele yakın ama hangi doğasına gitsem yerlerdeki poşetlerden tutun, kutu kolalara, bira şişelerinden araba lastiklerine herşey her yerde. Şehirlerarası yollarda ilerlerken hiç otobanların kenarlarındaki tırlar tarafından kullanılan park alanlarında durdunuz mu? Sağa sola bir baktığınızda belki yüzlerce kullanılmış prezervatif göreceksiniz. İnsanlığınızdan utanırsınız adeta...

Velhasıl ben mesleğimi en azından olabildiğince kitabına uygun yapabileceğim, herkes için aynı kuralların işlediği, kendimi insan gibi hissedeceğim bir yer arıyorum. İstanbul'da iyi bir maaş alsam da bazen nefes alamıyorum gibi geliyor.

Epey uzun yazıp vaktinizi aldım. Kusura bakmayın. Tecrübelerinizi ve yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    23 09 2004

Question

Belki yazmaya üşenenler vardır diyerekten bir daha rica edeyim dedim. Aynı meslekte olmamıza gerek de yok, sorularımla ilgili genel de olsa tecrübesini esirgemeyeceklere şimdiden teşekkür ederim.

Kıdemli Üye
    metin1606 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    05 04 2010

dostum bu dediklerinin hepsi amerikada da var, gel gor derim, not ortalaman cok iyi bu yuzden bir okulda asistanlik alarak okuyabilirsin diye dusunuyorum. Kullanilmis prezervatiflere hic dikkat etmedim ama yol kenarlarindaki umumi tuvaletler cok pis oluyor gerci baya iyilestirdiler son 10 yilda. Amerikadaki maaslardan 1/3 vergi kesiliyor bir de islerin oldugu yerlerde kiralar genelde cok pahali oluyor ona da dikkat et derim. Benim arkadas da doktorasini yapti cs uzerine, masterdan sonra 5.5 sene surdu simdi antivirus firmasinda iyi bir is buldu orda calisiyor ama zor yani kolay degil phd, master gibi degil cok emek istiyor.

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    23 09 2004

Vakit ayırıp yanıt yazdığınız için eksik olmayın. Ben ve benim durumumda olan insanlar için deneyemlilerden gelecek bir kelimenin bile epey önemi oluyor.

Alıntı extreme80 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ha ülkenin iyi yanları yok mu? Tabii ki var. Doğası, havası, suyu herşeyi mükemmele yakın ama hangi doğasına gitsem yerlerdeki poşetlerden tutun, kutu kolalara, bira şişelerinden araba lastiklerine herşey her yerde. Şehirlerarası yollarda ilerlerken hiç otobanların kenarlarındaki tırlar tarafından kullanılan park alanlarında durdunuz mu? Sağa sola bir baktığınızda belki yüzlerce kullanılmış prezervatif göreceksiniz. İnsanlığınızdan utanırsınız adeta...
    turkiyede doga mi var? ben egeliyim. belki karadenizde doga vardir. ama ege de doga diye birsey yok. deniz kenarlari vs belki. cali cirpi agaclar. siz amerika da doga nin ne demek oldugunu goreceksiniz.
    hava desen turkiyede temiz degil. su desen herkes damacana su iciyor.
    amerika da hava temiz otesi. evde cesmeden su iciyoruz.

diger bahsettiginiz okuzler konusunu katiliyorum. turkiyede her yer okuzler ile kayniyor. vergi sistemi asiri agir. arabalar inanilmaz pahali. benzin desen dunyanin en pahali 3. ulkesi...

hayat standartlari cok yuksek amerikada. fakat amerika aradiginiz yer mi bilemem. amerika da her ulke gibi dunya uzerinde bir toprak parcasi. iyi yanlari da var kotu yanlari da... ayrica amerika ya gelmek oyle kolay bir is degil. universiteler burs vermiyorlar artik eskisi gibi kriz butcelerini engelledi. hadi geldiniz mezun oldunuz is bulabilecek misiniz? amerika vatandasi olmayanlarin is bulmasi zor. kaldi ki artik amerika vatandaslarinin is bulmasi da zor. hayallere kapilip gelmenizi... sonra sevseniz amerikayi is bulamayip donmenizi istemem. bu tur tum arti ve eksileri dusunun. amerikaya gelmeden beklentilerinizi cok yuksek turmayin. ayrica artik gocmenlerin is bulmasi inanilmaz zorlasti. ozellikle egitimli gocmenler is bulamiyor. cunku onlardan cok daha iyi ya da ayni universitelerden mezun vatandaslar ise aliniyor.
    Last edited by unistareturns : 21 02 2013 tarihinde saat 12:48

Konu Etiketleri

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •