Merhabalar,
Türkiye'de özel sektörde yazılım uzmanı olarak 2008 yılından beri çalışmaktayım. 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu an açık öğretim 4. sınıfta öğrenciyim. Orta seviyede ingilizce bilgisine sahibim. Mesleki ingilizce konusunda sorunlarım olmasa da konuşma konusunda sıkıntılar yaşayabilirim. Bunun sebebi de bir kaç yıldır ingilizceyi konuşma şeklinde kullanabileceğim bir durum oluşmadı.

Öncelikle amacım tercihen ingilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak. Tercihen İlgiltere, İrlanda, Kanada olabilir. Fakat başka bir ülkede olabilir. Bunun için kendime ufak bir bütçede ayırdım. Hem çalışmak hemde eğitim amacı ile gideceğim. Fakat uzun süreli (en az 2 yada 3 yıl) orada yaşamak gibi bir düşüncem var. Eğer mümkün olursa gideceğim yere yerleşmeyi de düşünüyorum. Bu yüzden iş bulup çalışabileceğim ve uygun fiyata üniversite eğitimi alabileceğim bir yer arıyorum. Eğer okul için dil kursu almam gerekecekse de ben 6 aylık bir dil kursunun benim için yeterli olduğu düşüncesindeyim. Fakat dediğim gibi amacım taşınmak. Git 1 yıl kurs al geri gel değil. Ayrıca Political Science gibi bir eğitim almak istiyorum.

Buradan sizlere sormak istediğim bazı şeyler var.

Birincisi sizce eğitim için tercih edebileceğim en mantıklı ülke (fiyat , kalite ve yaşam standartları olarak) hangisi olabilir ?

İkincisi böyle bir durumda gideceğim yerde iş bulma durumum ve çalışma durumum ne olur.

Çok büyük bir bütçem yok bu yüzden beni kısıtlayan konu bu. Yoksa Londra'da güzel bir üniversite de eğitim almak isterim elbet.

Birde üniversitede eğitim alabilmek için burs/kredi v.s. gibi imkanlarım var mı ? Ben iş konusunda başarılı olduğumu düşünüyorum. Hatta eğitim verebilecek seviyede yazılım bilgisine de sahibim. Tek eksik güzel bir ingilizce.

2 yıllık bir bölüm bitirmiş olmam ve var olan açıköğretim eğitimim göz önünde bulundurulursa her hangi bir üniversiteye geçiş v.s. yapabilir miyim?

Benim aklımdan geçen araştırdığım kadarı ile irlanda ingiltere ye göre biraz daha ucuz kalıyor. O yüzden irlanda'da 6 ay yada 1 yıl dil eğitimi alıp oradan ingiltere'ye geçmek yada irlanda'da üniversite eğitimine devam etmek gibi bir düşüncem var.

Kesin kararım Türkiye'den en az bir kaç yıl uzaklaşmak. Yurt dışında eğitim almak.

Not: Askerlik ile ilgili sorunlarım yok. Teşekkür ederim.