Toplam 2 sayfada 1 12 SonSon
17 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor

Varsayılan Ukraynada üniversite imkani (tamamen öğrenci izlenimleri)

MERHABA ARKADAŞLAR
    Lütfen Yazdıklarımı Dikkatlice Okuyunuz.Yazılanlar ne bir yerden alıntı nede reklam amaçlıdır.Tamamen Ukrayna da yaşadığım tecrübeleri değerli öğrenci arkadaşlarımıza iletmek istedim.bunu yazmamın sebebi ise öğrenci arkadaşlarımızın yanlış bilgilendirilmesidir.Bir çok sitede okuduğum şeyleri ben Ukraynada bulamadım.Genel olarak herkes birbirinden kopyalayarak alıntı yapmış.Şimdi sırasıyla Ukraynada eğitim sistemi, üniversiteler, yaşam koşulları, YÖK DENKLİĞİ vs detaylı bir şekilde tamamen öğrenci bilgileriyle sizlere aktaracağım...
    Ukrayna Eğitim Sistemi;
    Arkadaşlar Ukraynada lisans eğitimi almak için bilindiği gibi tek şart lise mezunu olmaktır.Tabikide lisans eğitimini almadan önce HAZIRLIK bölümünü bitirmek gerekiyor.Öğrenci arkadaşlarımızın kafasında takılan sorulardan bir tanesine ben nasıl hazırlık eğitimi alıcam zor olur vs.Arkadaşlar sanıldığı gibi zor değil.İlk 1 ay belki zorlanırsınız ancak ondan sonra gerçekten çok zevkli olduğunu anlayacaksınız.Çünkü birde alışma dönemini bitiriyorsunuz.Rusça ağır bir dil özellikle gramatik ve telafruz konusunda.Herkes şunu der bir sene içinde Rusça öğrenebilirsin vs.Bunu diyenler merak ediyorum kaç senede rusçayı öğrendi) Genel olarak Türk öğrenciler bir senede ancak anlama konusunda gelişme sağlıyor.Konuşurken doğal olarak hatalar çokkk) Hazırlık sınıfında rusça nın yanında üniversite ve bölüme göre fizik, matematik,kimya,çizim,tarih, bilgisayar vs. dersler verilmektedir.Bu dersler de sanıldığı gibi zor değil.Bazı arkadaşlar şunu der "Bana Türkçe anlatsalar bile anlamam matamatiği" bunu hiç sorun etmeyin her halükarda geçiyorsunuz) Ancak Hazırlık sınıfında derslere devam zorunluluğu var.Mümkün olduğuncada gelmeye çalışın..
    İkincisi eğitim dili Rusça, Ukraynaca ve az bölüm olsada İngilizcedir.Ancak kesinlikle bilindiği gibi Rusça hazırlık alınması gerekir.
    Yüksek Lisans okumak isteyen arkadaşlarımız içinde bilgi paylaşımında bulunmak istedim.Kendi tecrübelerimden size anlatmak istiyorum.Bir arkadadaşımız üniversiteyi Türkiyede okudu burda yüksek lisans yapmak istedi.Ancak üniversiteler transkripe baktılar ve seni ancak 3. sınıftan başlatabiliriz dediler.Ama sonuçta başka bir üniversitede yüksek lisans yapabildi(istemediği bölümde olsada) Onun için öncelikle transkriptinizi alıp dekanlığa göstermek gerekecektir.
    Ukraynada Yök Denkliği;
    Öğrenci arkadaşlarımızın aklında en önemli soru bu.Bu konuda size yapacağım açıklama tamamen kendi bilgilerimden değil Yök ün arşivindeki bilgilerden alınmıştır.Çünkü bazı kişiler malesef YÖK denklik vermiş artık rahat bir şekilde okuyabilirsiniz gibi cevaplar verip öğrenci akadaşları zor durumda bırakmaktadır.Benim gördüğüm bir konuyu size paylaşmak istiyorum.Bazı arkadaşlar yazmış benden önce mezun olan arkadaşlarımızın hepsi denklik aldı diye.Merak ediyorum bu denkliği nerden aldı diye))) Denklik başvurusu yapan arkadaşlarımız oldu.Denklik alanlar oldu alamayanlar oldu.Alamayan arkadaşlarımız tabiki özel de çalışma imkanları var.Bir çok arkadaşımızda özelde işe girdi.Denklik başvurusu yapmak istediğinizde gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurma imkanınız vardır.Bazı bölümdeki arkadaşlar zaten YÖK denkliğini aranmamaktadır.Mesela kaptanlık, gemi müh, pilotluk, uçak müh. vs.Sadece askerlik için uzun dönem olur)) Ancak daha detaylı bilgi için kimseye inanmayın. En güvenilir yol gidip yök e sormak.Email atarsanız mutlaka cevap veriyorlar.Yök denklik iletişim form adresi: http://www.yok.gov.tr/content/view/546/194/lang,tr/
    UKRAYNA ULUSAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ “KİEV POLİTEKNİK ENSTİTÜSÜ” (KİEV-UKRAYNA)
    ÖSYM 2009 KLAVUZU -Fizik ve Matematik Fakültesi
    Fizik – 4YIL – SAY2
    Matematik – 4YIL – SAY2
    Ukraynada Üniversite Fiyatları;
    Değerli öğrenci arkadaşlarım üniversite fiyatları her yıl Ağustos ayı içerisinde belli oluyor.Yani size diğer aylarda fiyat söylemek kesinlikle yanlış bir bilgidir.Ama genelde belli fiyat aralıkları vardır.Bunuda örnekle açıklamak istedim.Örneğin 2009 yılında 1400 dolar olan hazırlık ücreti 2010 yılında 1500, 2011 yılında 1500.Yani 3 sene içerisinde 100 dolar gibi cüzi bir artış meydana gelmiştir.Ancak üniversite fiyatları çok pahalı olmamakla beraber istediğiniz üniversitede okuma imkanınız vardır.
    Yurt Fiyatları ve Yaşamı;
    Diğer bir önemli konu yurt fiyatları ve yaşam şartları nelerdir? Bazı yurtlar var yaşanacak seviyede ama bir çok yurt malesef rezil halde.İnternet sitelerinde yurt fotoğraflarına bakarsınız oo çok güzelmiş dersiniz.Arkadaşlar alakası yok.İnanın görünce yurtları farkına varcaksınız.Ancak fiyatları çok ucuzdur.Üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber yıllık 300-500 dolar civari.Yani size 4 tane duvar vermişler birde yatak gerisini siz düşünün)) Tabiki güzel yurtlarda yok değil.Ancak odanızı istediğiniz biçimde tamir etme imkanınız vardır.Ben kendi odamı şahsen süper yaptım.100 dolar verirsiniz duvarları duvar kağıdıyla kaplarsınız, halıfleks vs. süslersiniz yani.Yurtlarda giriş çıkış saatleri vardır.Sabah 6 gece 11.Gece gezmek istiyorum derseniz oda mümkün.Yeterki görevliyi kafaya alın.Mesela 1 kilo elma aldınız 1 tanesini geçerken ona verin karşılığını alırsınız
    Öğrenci arkadaşlarımız şimdi şunu merak etmiştir ev fiyatları nasıl? Onada cevap verebilirim ev fiyatları çok pahalı 300 doların altında ev bulmak çok zor.genel olarak ev fiyatları 300-600 dolar civarı.Bu para Ukraynada çok arkadaşlar.Tabiki eve çıkmak isteyen çekabilir.Ancak size bir denklem 1 aylık ev parası=1 yıllık yurt parası
    Ukraynada Öğrencilerin Çalışma Durumu;
    Yasal olarak kesinlikle ukraynada öğrencilerin çalışması yasaktır.Ancak part time işler yapabilirsiniz.Mesela gazete, broşür dağıtımı, marketlerde part time çalışma, lokantalarda vs.
    Ukraynada Yaşam;
    Bilinmesi gereken diğer bir konu yaşam şartları nelerdir, hangi tür faaliyetler vardır boş vakitlerde ne yapmak gerekir vs.Genel olarak Ukraynada yaşam ucuzdur.Ancak Kiev diğer şehirlere göre biraz daha pahalıdır.Kharkiv, lviv, Odessa vs. bu şehirler biraz daha uygundur.
    Şimdi öğrenci arkadaşlar şunu bilmek ister bizim aylık masrafımız ne kadar olur:detaylı bir açıklama yapmak istedim bu konuda;
    1.Yurta kalan arkadaşlar için; Her gün dışarda yemek,Haftada en az 2 kez disko,alkol sigara vs. yaklaşık 450 dolar.
    2.Yurtta kalan arkadaşlar için;Her gün dışarda yemek,Dİsko yok, sigara var alkol çok az vs
    yaklaşık;350 dolar
    3.Yurtta kalan arkadaşlar; Her gün yurtta kendin pişir kendin ye,Ayda 2 kez disko, sigara var alkol yok. yaklaşık 210 dolar
    4.Ve son versiyon en güzeli en temizi; Yurtta kalıyorummm.Yemekleri kendim yapıyorum sigara çok az alkol yok denecek kadar az: evet fiyat 150 dolar.
    Kısaca arkadaşlar burda kişiden kişiye göre değişiyor.Ben kendimden örnek veriyorum bana aylık 150 dolar yetiyor.
    Diğer bir husus arkadaşlarımızın merak ettiği konu kızları nasıl? Malesef son yıllarda Ukrayna kızları Türklerden çok soğumuş durumda.Bunun nedeni size açıklamama gerek yok.Sonuç olarak herkes bunu biliyor.Ama gerçekten güzeller yani yapcak bişi yok)
    SON OLARAK ARKADAŞLAR ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM.BİR ÇOK ARKADAŞ MAĞDUR DURUMDA BIRAKILIYOR.VE HERKES BUNDAN ŞİKAYETÇİ.BEN PEKİ UKRAYNAYA NASIL GELEBİLİRİM NE YAPMALIYIM?BU GİBİ SORULARIN CEVAPLARINI UKRAYNADA OKUYAN ARKADAŞLARIMIZDAN SORU CEVAP ŞEKLİNDE BİLGİ ALIRSANIZ SİZİN AÇINIZDAN YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.SEBEBİNE GELİNCE MALESEF BAZI FİRMALAR YANLIŞ BİLGİ VEREREK ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIMIZI KANDIRMA YOLUNA GİTMEKTEDİR.MESELA DİYORLAR SİZİN İÇİN ÇOK MASRAF YAPTIK DAVETİYE ALDIK, SİZE TELEFON KARTI ALDIK SİZİ KARŞILADIK.
    DAVETİYE 50 DOLAR, KARŞILAMA MASRAFI:50-70 DOLAR,LİFE KART :2 DOLAR -BİLGİNİZ OLSUN.))
    NOT:SİZE BİR KAÇ TAVSİYEDE BULUNMAK İSTİYORUM GENELDE ŞUNU SÖYLERLER UÇAK BİLETİ AÇIK GİDİŞ DÖNÜŞ ALIN.VİZE ALIRKEN MECBUR BU GEREKLİ.ANCAK REZERVASYON YAPTIRIN.VİZE ALDIKTANSONRA GİDİN TEK YÖN UÇAK BİLETİ ALIN) 200 DOLARINIZ CEBİNİZDE KALSIN.BUNUN GİBİ BİR ÇOK ŞEY VAR.
    EVET ARKADAŞLAR YAZIMIN SONUNDA ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM UKRAYNAYA GELMEYE KARAR VERDİYSENİZ İYİCE BİR ARAŞTIRMA YAPMADAN SAKIN YOLA ÇIKMAYIN.ÇÜNKÜ İŞ İŞTEN GEÇTİKTEN SONRA FAYDA ETMİYOR.BEN BURDA OKUYAN ARKADAŞLAR VARSA ONLARDA BU YAZIMI GÖRÜNCE UMARIM BİZE DESTEK ÇIKAR VE HEP BERABER SORU CEVAP ŞEKLİNDE ARKADAŞLARIMIZA TEMİZ VE DOĞRU BİLGİLERİ ULAŞTIRIRIZ.
    BU BİLGİLERİN ÖĞRENCİ ARKADAŞLARI YÖNLENDİRMEDE SAĞLIKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.ÇÜNKÜ TAMAMEN BURDAKİ BİLGİ BİRİKİMİ VE TECRÜBELERDEN YOLA ÇIKARAK YAZILMIŞTIR.
    GELECEK ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIMIZ UMARIM UKRAYNADA SAĞLIK BAŞARI VE MUTLU DOLU BİR YAŞAM GEÇİRİRLER.
    SAYGILARIMLA.
    ELİMDEN GELDİĞİNCE BİLGİLERİ FORUMLARDA PAYLAŞMAYA ÇALIŞTIM.
    DAHA FAZLA ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ KONULARI LÜTFEN SORU CEVAP ŞEKLİNDE YANITLAYALIM.HERKESİN BİLGİSİ OLSUN VE GÖRSÜN.SORULARINIZI ÖZELDEN DE ATABİLİRSİNİZ.
    saygılarımla...

Merhaba ben ukrayna da üniversite egitimi almak istiyorum bu lisedeki son senem. yani bu yaz ukrayna ya gitmek istiyorum. uçak mühendisligi icin. ama egitim danışmanlıklarına para kaptırmak istemiyorum. ne yapmam gerekir yardımcı olursanız cok sevinirim. tesekkurler

Banned
    pinky300 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    22 09 2003

Samet Ukrayna, Rusya' da tek basina baswuru yapabilirmisin universitelere bilmiyorum. Ama bu konuda bizim isleri yapan acente war Istanbul' da. ALS STUDY yurtdisi egitim. Onlar net olarak yapior die biliorum ama emin ol ne Ukrayna ne de Uni ucretleri hakkinda birsey bilmiorum. Bence sen bi danis sor. İsini saglama bagla.

teşekkür ederim Pinky. Kesin kararlıyım ukrayna'ya gitme konusunda ücretlerden az çok haberdarım ama ben orda okuyanların oraya gitmeme yardımda bulunmasını istiyorum. Danışmanlıklarla ilgili pek çok kötü şey duydum pek güvenemiyorum bu konuda danışmanlıklara

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    19 03 2013

Kiev ve Odessa arasında dağlar kadar farkmı var anlamıyorum.. hem eğitim hem yaşam açısından ona göre seçim yapmayı düşünüyorum.

Kafamda kiev var ama herkes pahali diyor ama başkent olduğunu düşünürsek hayat kievdedir herhalde :=)

Herkese merhaba.. Ben suanda Türkiyede üniversite okumaktayım turizm ve otel işletmeciliği. Ancak hayalimdeki meslek her zaman Hukuk fakültesi okuyarak avukat olabilmekti. Öss sağolsun hukugu kazanamadım. Ama duyduguma gore sadece lise diplomasıyla Ukraynada istediğim bölümü okuyabilirmişim. Bir kaç danışmanla görüştüm ama cok ucuk rakamlardan bahsediyıorlar. Ailemin durumu cok iyi değil yazın kazandığım ile kışın okumak istiyorym bu yuzdende Ukraynada okumak istiyorum. Ukraynada geçim oldukca ucuzmuş. Sanırım polonya da oylemiş. Neyse soruma dönüyim artık. Uygun fiyata danışman varmı bildiğiniz? Öğrenci halinden anlayan? kendimde halletmesine hallederim ama sonuc olarak onemli belgeler donecek ortada bir hhata yaparsam gelecegımle oynamıs olurum. yardımcı olursanız sevınırım bu konuda..

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    30 03 2013

Varsayılan fiyatlar

Öncelikle bizi aydınlattığınız için sizden allah razı olsun:
    benim bikaç sorum olacakltı
    1=ben hep pilot olmak istemişimdir ancak türkiye şartları işte elden birşey gelmiyor , orada pilot olmak istesem yıllık ne kadar öderim , bide pilotluk okusam hangi dilde okuyacağım?

2=makina müh. fiyatı ve dili hakkında bilgi verirseniz cok sevinirim

bilgi alabileceğim başka biryer yok lütfen cevaplayın şimdiden cok teşekkürler...

Varsayılan ukrayna eğitim

Alıntı arf tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    1=ben hep pilot olmak istemişimdir ancak türkiye şartları işte elden birşey gelmiyor , orada pilot olmak istesem yıllık ne kadar öderim , bide pilotluk okusam hangi dilde okuyacağım?

bilgi alabileceğim başka biryer yok lütfen cevaplayın şimdiden cok teşekkürler...
    tıp harici diğer bölümleri okuya bilirsin mühendisliklerde denklik sıkıntısı yok.tıp okuyan bir arkadaşım denkliğini 5 sene sonra almıştı bu 5 seneyi yabancı ülkede çalışmak zorunda kalmıştı. kharkiv ilk binde üniversite var bir çok bölüm var yök ilk bindeki üniversitelere sınavsız denklik veriyor 05323303223 WhatsApp dan ulaşırsanız yardımcı olurum

Varsayılan Ukrayna Pilot Eğitimi

Alıntı arf tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Değerli Pilot adayı arkadaşım Ukrayna’da Pilot akademisi Kirovograd şehrinde bulunmakta. Okulun tam ünvanı “KirovogradFlight Academy of the National Aviation University” şeklinde. İnternette araştırdığınız da Rusça ve Ukrayna’ca sayfalarının olduğunu göreceksiniz. İngilizce sayfaları da var lakin şu an yenilediklerinden olsa gerek açılmıyor.

Neden bu Üniversiteyi seçmelisiniz sorusunun en önemli 3 cevabını şöyle söyleyebilirim.

Fiat avantajı - Sınavsız giriş kolaylığı - Kendilerine ait eğitim pistlerinin bulunması

şeklinde sıralayabiliriz. Kısacası Üniversiteye başladığınız yerde Uçaklı (tek ve çift motorlu) uçuş eğitimleri dahil hepsini aynı kurum çatısı altında tamamlıyorsunuz.

Bu bahsettiğim hususlar haricinde Lokasyon olarak Türkiye’ye yakınlığı, hergün karşılıklı olarak uçak seferlerinin olması,Vizesiz ve pasoportsuz seyahat imkanı,Konaklama ve yaşam faaliyetlerinin Türkiye’nin dörtte bir fiyatında olması vs vs birçok sebep daha ekleyebiliriz.

Konuya ilişkin olarak Ukrayna Uçuş Üniversitesi ile ile yaptığım görüşmede Türkiye temsilcilerinin UTRFLY ACADEMY olduğunu fiyat vs tüm detaylara firmanın İstanbul ofis yetkilileri ile görüşebileceğimi söylediler.
    Utr Fly Academy ile yaptığım görüşmede firma yetkilileri konuya hakim olduğunu gördüm. Sizin sorduğunuz spesifik soruları direkt olarak www utrfly com adresini inceleyerek yada iletişim numaralarını arayarak ulaşabilileceğinizi düşünüyorum.
    Last edited by Mezun Moderator : 08 08 2017 tarihinde saat 02:51

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    08 08 2017

Üniversite yıllık ücreti hariç yurt ve geçim masrafı aylık kaç dolar olur ? 6 yıl önce açılmış konu değişmiş olabilirmi diye sordum. Ayrıca hazırlık nasıl rusça ne kadar zor ve ilk başta ne kadar zorluk çekeriz ?

Merhaba Ukrayna da okumak istiyorum Kiev'de okuyan öğrenci var mı? Yardıma ihtiyacım var.

Merhaba bende ukraynada tıp okumak istiyorum obur sene icin allah askina bilgisi olan varsa bisey yazsiin

Ukraynada tip okumak istiyorum bu sene gencler bilen biri soylesin yardimlasalim allah askina

Alıntı Dilayliss tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ukraynada tip okumak istiyorum bu sene gencler bilen biri soylesin yardimlasalim allah askina
    Bende bu sene gidicem danısman yardımıyla gidiyorum tıp fakültesine evrakları hazırlıyorum simdi bakalım ne olacak

Alıntı Taha1903 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Kardeşim bende kesin olarak gidicem. BENDE fikir toplamaya çalışıyorum. Bu mesajı görürsen lütfen beni ara. Ikimizde arastirma yapalım birbirimize bilgi verelim. 0542 825 70 70 numaram
    Bende gidi om kardesim suanda vizemi falan bekliyorum hangi sehir hangi okul senin

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •