8 sonuçtan 1 --- 8 arası gösteriliyor

Varsayılan Amerikada Sinema TV ya da Oyunculuk

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim.
    Biraz araştırdım ama istediğim türde bilgi bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Konu şu; Amerikada Üniversite okumak istiyorum.
    Sinema TV, yönetmenlik istiyorum ya da oyunculuk.

*Bu alanda okuyabileceğim üniversiteler
    *ücretleri
    *Konaklama ve iş imkanları
    En önemlisi ! Nasıl olacak bunlar.Yani parayı verince gidiliyormu.Ne yapmam gerek.Yetenk sınavları varmı?
    Ya da ben Türkiye'de kazansam bir üniversite Sinema Tv bölümü. Kaydımı Amerika'ya aldırabilirmiyim?

Yönetmenlik ve oyunculuğa yeteneğim olduğunu düşünüyorum ve çevremdeki herkes hem fikir.Ve seviyorum Sinemayı.En çok yapmak istediğim şeydir sinema.Ama malum Türkiye şartlarında üniversite bitirmek yetmiyor.Çevremde görüyorum 500Tl ye çalısıyor S.T Mezunları
    Bana bu konular hakkında temelden bilgi verirseniz çok sevinirim.

Varsayılan eduWise University Guidance & Test Prep Center

Sevgili Cevat55;

Anladığım kadarıyla master değil lisans/dört yıllık okula devam etmek istiyorsun öyle değil mi???

Sana kısaca sistemi özetleyeceğim, ancak tüm detayları burada yazmam mümkün değil, istersen bizlere email veya telefonla ulaşabilirsin. Amerika'da ortalama 3000 tane okul var, ancak elbette tümü harika değil, aynı Türkiye gibi. İlk yüzdeki okullara kabul şartları ile son 100'deki okullara kabul şartları elbette aynı değil.

İlk yüz için, TOEFL veya IELTS gibi İngilizce sınavlarını alman, ayrıca bizdeki ÖSS ile karşılaştırabileceğimiz ama alma sayısı sınırlı olmayan, istediğin kadar alabileceğin SAT veya ACT sınavlarını alman gerekir. Ardından okulların istediği kompozisyonları yazarsın, referans mektupları alrsın, CV'ni hazırlarsın. Kabaca bu dosyayla ortalama 10 okula başvurur yanıtları beklersin. Amerika'da spesifik alanda uzmanlaşmış bir okula başvurmazsan, 2. yılın sonuna değin bölüm seçmek zorunda değilsin, istersen fikrini de değiştirebilir, biyoloji okuma için girdiğin üniversiteden, eğer okulun çatısı altında varsa psikoloji mezunu olarak mezun olabilirsin. Türkiye'deki Sabancı sisteminin çok daha gelişmişi diyebiliriz.

Eğer İngilizcen yeterli değilse, önce örneğin ELS gibi üniversitelere 'yumuşak geçiş' yapmanı sağlayabilecek bir dil okulu sistemini kullanır, ardından üniversiteye direkt olarak başlayabilirsin.

Yine eğer İngilizcen yeterli ise, üniversite konumunda olmayan ama çok iyi bir profesyonel eğitim sunan New York Film Academy gibi senin istediğin alanlarda uzmanlaşmış bir okula 'kayıt olup' kolaylıkla gidebilirsin.

İlk yüzdeki okullara girebilecek bir öğrenciysen burs şansı çok daha fazla. Bu yılki öğrencilerimiz çok başarılı oldular. Full tuition veya %70 oranında burslar alan öğrencilerimiz oldu (lisans ve master düzeyinde) ancak çok iyi adaylar olduklarının altını çizmeliyim. Yabancı öğrencilere ihtiyaca ve akademik başarıya dayalı olarak burs veren birçok okul var. Sonuçta ödediğiniz miktar burada çok vasat bir özel üniversiteye ödeyeceğiniz miktardan az veya aynı olabilir ama 100'ün üzerinde yıllık bir okulda okuma şansınız olur, bir binada eğitim yapan, 10 yıllık bir eğitim kurumunda değil.

Öğrencinin kalibresi düştükçe, okuldan alabileceği yardım da aynı hızla aşağıya düşer. Öğrencilerin yasal olarak öğrenci vizesi altında Amerika'da haftada 20 saatten fazla çalışması mümkün değil, kampusta bulabileceğiniz bir iş sizin cep harçlığınızdan fazlasına yetmeyecektir. Çalışıp okumak 'hayal' gibi. Yabancı öğrenci kabul eden tüm eli yüzü düzgün okullar öğrencilere konaklama imkanı da sunarlar.

Türkiye'de üniversite sınavını kazanmanın Amerika için bir anlamı yok, ancak örneğin burada okula başlayıp kredi alır, aldığın dersleri geçersen 'transfer' başvurusu yapabilirsin. Ancak transfer başvurusu için de yine en başta bahsettiğim sınavları alman gerekli. Lise notların düşükse, üniversitede ilk yılını elinden geldiğince yüksek tutup transfer başvurusu yaparsan bu senin için avantaj yaratır. Lisede gerçek performansını göstermediğini özür olarak somut delillerle sunabilirsin...

EduWise University Guidance & Test Prep Center
    www.eduwise.com.tr
    90 212 299 45 16
    [email protected]

Çok teşekkür ederim.Tam istediğim bilgileri verdiniz.

Tamam, diyelim ki her şeyi hallettim, Amerika'ya gidiyorum.Okul ücretleri ne kadardır.Yıllık harcamam ne kadar tutar.Yaklaşık rakamlarla belirtirseniz beni bir kez daha sevidirmiş olursunuz.

Kıdemli Üye
    justrudy kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    08 07 2010

birde lise diploma notunun etkisi nedir? ben cc ile başlamak istiyorum önce dilimi geliştirmek 2+2(iyi bir okula geçmek hayal mi?)
    İnsanlığa olan güveninizi hiç kaybetmemelisiniz. Çünkü insanlık bir okyanustur; okyanusa damlayan birkaç damla onu kirletmez.

Tüm öğrencilerimize daima söylediğim, birinci, ikinci ve üçüncü önceliğiniz notlar... Eğer bu cümleyi 9. sınıfta duyma şansınız olur ve ciddiye alırsanız hayatınız kolaylaşır. Amerikan sistemi Türk sisteminden farklı olarak yalnız bir sınav ve onun sonucuna bağlı olarak öğrencileri değerlendirmek yerine; öğrencilerin tüm lise hayatları boyunca gösterdikleri performansa göre öğrencileri değerlendirmeyi tercih eder. Dolayısıyla lise ortalamanız birincil dereceden önem taşır. Ancak eğer mezun olduysanız veya olmak üzereyseniz, konuya ilişkin yapacağınız birşey yok. Almanız gereken testlerden yüksek puan alarak, en azından potansiyelinizin olduğunu ve lise yılları boyunca üzerinize düşeni yapmamış olduğunuz savıyla ortaya çıkabilirsiniz.

2 yıl Community College'a gidip ardından üniversiteye geçmek kesinlikle hayal değil. CC'de notlarınızı yüksek tutup ardından üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Çok yakın bir örnek vermek gerekirse, şirketimizin kurucusu CC'de başladığı eğitim hayatını Columbia University MBA progr***** tamamlamış bir kişi...

Okullarla ilgili spresifik bir fiyat vermek mümkün değil. Çok geniş bir yelpaze, ancak yola çıkarken yıllık 20 000 dolar gibi bir meblağı karşılamanız gerekeceğini düşünmek akla yatkın olacaktır, bu minimum fiyat, tavan fiyat ise 60 000 dolar ama bu ücreti ödeyen sayısı gerçekten az, herkes farklı şekillerde yardım alıyor: Need based aid, academic based aid, loans vb...

eduWise University Guidance & Test Prep Center
    www.eduwise.com.tr
    90 212 299 45 16
    [email protected]

Verdiğiniz bilgiler çok işime yarıyor, teşekkür ederim.

CC'yi biraz araştırdım.Ücretleride bana çok uygun.Yalnız onlar hakkında da bir kaç sorum var.

Diyer üniversitelere giriş koşulları arasında sanırım pek bi fark yoktur TOEFL gibi ?
    Ben öncedende belirttiğim gibi Sinema TV okumak istiyorum.Acaba bu üniversitelerin listelerini nerede bulabilirim.Fakülteleriyle birlikte? Yani Şu okul şu bölümler mevcut gibi
    VE
    Burs imkanlarını sormak istiyorum. herhangi bir kurum ya da okul, benim bölümüm ile yaptığım çalışmalara bakarak bana burs verebilirmi.Mesela kısa filmlerime bakıp ?
    Last edited by cevat55 : 01 06 2011 tarihinde saat 06:31

CC'lerin TOEFL istekleri genelde daha düşüktür. Bazı CC'lerin kendi dil okulları vardır ve sıfırdan dahi size İngilizce öğretebilirler, bazıları ise, sadece 'Hazr' gelen öğrenciye eğitim verebilirler. Genelde tüm üniversiteler TOEFL için 120 üzerinden 80 ve üzeri puanlar isterken, CC'ler 60'lı puanlarla öğrenci kabul edebilirler. Yalnız şunu gözönünde bulundurmanızı istiyorum, CC'ler yabancı öğrencilere İngilizce öğretmek için kurulmuş okullar değildir, eğitimine çeşitli sebeplerle devam edemememiş, çalışan ama belli alanlarda kendini geliştirmek isteyen, genellikle yaşça daha büyük kişilerin devam ettikleri okullardır.

Söylediğiniz tarzda bir liste yok. Sizin kişisel özelliklerinize, taleplerinize uyan, sizin de taleplerini karşıladığınız bir okul listesi oluşturmak bizim uzmanlık sahamız ama College Board'a üye olup, ardından College Board'a 'School search' yapıp genel bilgiler edinebilirsiniz.

Yine burs başvuruları da bizim uzmanlık sahalarımızdan bir tanesi. Yabancı öğrencilere ihtiyaca dayalı burs veren okullara başvuru yapıp burs alabilirsiniz ya da akademik veya başvurduğunuz alandaki başarılarınıza bağlı olarak da burs alabilirsiniz ama bu uzun ve çetrefilli bir prosedür. Sizinle ilgili verileri çok detaylı olarak bilmeden, bunun ötesinde başvuru sürecinin sonuna değin, ne oranda burs alabileceğinizi veya alıp alamayacağınızı söylemek mümkün değil.

Bu yıl Columbia University- MFA Film: Screenwriting/Directing progr***** başvuran ve kabul edilen, seneye gidecek olan öğrencimiz çok iyi bir oranda burs aldı, ancak 1: Bu master başvuru 2: Öğrencinin çok ama çok iyi bir CV'si vardı. Dolayısıyla yaptığım yorumlar kişi bazında değişecektir, detayları bilmeden ne çok kötümser ne de iyimser olmak doğru olmaz.

eduWise University Guidance & Prep Center
    www.eduwise.com.tr
    90 212 299 45 16
    [email protected]

Exclamation Yüksek lisans için danişmaliyim

Merhabalar

ben istanbulda özel bir üniversitede radyo tv ve sinema son sinif öğrencisiyim ve bu yarim dönemde bittikten sonra mezun olucam.

Benim amacim amerikada yüksek lisans yapmak . Okuldaki hocalardan hiç bir şekilde bilgi alamiyorum çünkü onlarinda hiç bir fikri yok. Benim sorularim ilk olarak ;

1-) yök araciliğiyla yani devlet yardimiyla yurt dişinda yüksek lisans yapabiliyor muyum ?

2-) evet türkiyede bizim alanimiz radyo tv sinema olarak geçiyor ama yurt dişinda bu bölüm ne olarak geçiyor bilmiyorum. üniversite araştirmak istediğim zaman baktiğim okullarda kendi bölümümü ya da ona yakin birşey göremiyorum ?

şuanllik bu kadar en hizli şekilde yanitlarinizi bekliyorum...

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •