14 sonuçtan 1 --- 14 arası gösteriliyor

Exclamation Biyoloji diplomasiyla yapilabilecekler

Merhaba arkadaslar,

Biyoloji mezunu olup amerikada yasayan arkadaslar varsa bilgilerimizi paylasalim istedim.Ben Master programlari disinda ne yapilabilecegini bilmiyordum. Buradaki saglik sistemi niTurkiyedeki gibi sanma hatasina dustum ve bunlari cok gec ogrendim ve bu yil icin basvuru surelerini de kacirmis oldum

Mesela clinic lab.lar biyolog yerine cogunlukla sertifikali MT (Medical Technologist)=CLS (clinical lab. scientist ) calistirmayi tercih ediyor. Ancak biyoloji mezunlari bazi hastanelerin sagladigi 1 yillik staj+ ders programlarina basvuru yapip, sertifika sinavina girip MT/CLS olabiliyorlar.

Diger bir olanak ise physician assistant olmak. Bunun icinde biyolojiden sonra bazi unilerde olan 2 yillik hizlandirilmis programlari bitirmek gerekiyor. Aslinda physician assistantlarin yaptiklari isler bizdeki pratisyen doktora cok benziyor ve maaslari 70-100 bin arasinda.

Sizinde bildiginiz egitim/ kariyer secenekleri varsa ekleyin lutfen

Kıdemli Üye
    crazycells kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 06 2010

Alıntı tinuwiel tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Merhaba arkadaslar,

Biyoloji mezunu olup amerikada yasayan arkadaslar varsa bilgilerimizi paylasalim istedim.Ben Master programlari disinda ne yapilabilecegini bilmiyordum. Buradaki saglik sistemi niTurkiyedeki gibi sanma hatasina dustum ve bunlari cok gec ogrendim ve bu yil icin basvuru surelerini de kacirmis oldum

Mesela clinic lab.lar biyolog yerine cogunlukla sertifikali MT (Medical Technologist)=CLS (clinical lab. scientist ) calistirmayi tercih ediyor. Ancak biyoloji mezunlari bazi hastanelerin sagladigi 1 yillik staj+ ders programlarina basvuru yapip, sertifika sinavina girip MT/CLS olabiliyorlar.

Diger bir olanak ise physician assistant olmak. Bunun icinde biyolojiden sonra bazi unilerde olan 2 yillik hizlandirilmis programlari bitirmek gerekiyor. Aslinda physician assistantlarin yaptiklari isler bizdeki pratisyen doktora cok benziyor ve maaslari 70-100 bin arasinda.

"biological sciences" anlaminda, amerikada master yapmak cok gereksiz gorulur, master yapan insanlarin ve programlarin sayisi da cok azdir zaten, genelde herkes doktora yapar undergrad'dan sonra. (Tabi tip'la ilgilenenler MD/PhD programlarina da basvururlar)

Turkiye'deki biyoloji bolumunun verdigi derslerle de amerikadaki cok cok az program haric diger tum PhD programlarina basvurulabilir.

Bence bu kadar biyoloji okumusken, uygulama alanlari olan tip, klinik calisani olmak yerine. akademik olarak Phd ile devam etmek en iyisi ve layiki olacaktir... Tabi ki de herkesin ilgi, alaka ve istekleri farklidir...

Kıdemli Üye
    metin1606 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    05 04 2010

Merhaba arkadaslar,

Bioinformatics, Biomedical Engineering, Biotechnology bu tarz programlar da var belki ilgilenirsin.

Üye
    biyologg kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    14 06 2009

Varsayılan biyoloji diplomasi abd

arkadaslar bu dediginiz pdh ne anlama geliyor , birde ozellikle diplamanin denklestirilmesi gibi bir konudan bahsediyorlar, bu konuda bilgisi olan varmi, ayrica en onemli priblem dil sorunu bu cok ciddi bir problem ben 8 aydir burdayim esl gidiyorum gelki benim cevremde cok turk var ama yani okadar iyi bir ilerleme olmuyor nasil olacak hem ingilizce ogrenilecek ve sonra bu sinavlar verilipte gecilecek gercekten bunu basaran varmi merak ediyorum.arkadaslar ayrica bu konuda nasil bir yol izlememiz gerekir bilen varsa yazsin lutfen , bazi arkadaslar ya ordasin ogrensene diyorlar vallahi inanmak zor olabilir ama burda insanlardan bilgi almak cok zor sanki adamlardan atla deve istiyorsun bildiklerini soylememekte cok direniyorlar, o yuzden sitede bilenler yazarsa cok memnun olurum.

Kıdemli Üye
    crazycells kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 06 2010

Alıntı biyologg tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    arkadaslar bu dediginiz pdh ne anlama geliyor , birde ozellikle diplamanin denklestirilmesi gibi bir konudan bahsediyorlar, bu konuda bilgisi olan varmi, ayrica en onemli priblem dil sorunu bu cok ciddi bir problem ben 8 aydir burdayim esl gidiyorum gelki benim cevremde cok turk var ama yani okadar iyi bir ilerleme olmuyor nasil olacak hem ingilizce ogrenilecek ve sonra bu sinavlar verilipte gecilecek gercekten bunu basaran varmi merak ediyorum.arkadaslar ayrica bu konuda nasil bir yol izlememiz gerekir bilen varsa yazsin lutfen , bazi arkadaslar ya ordasin ogrensene diyorlar vallahi inanmak zor olabilir ama burda insanlardan bilgi almak cok zor sanki adamlardan atla deve istiyorsun bildiklerini soylememekte cok direniyorlar, o yuzden sitede bilenler yazarsa cok memnun olurum.
    merhaba biyologg, tam olarak nasil bir konumda oldugunu bilmiyorum, zaten benim de biyolojinin her alanindaki kariyerlerle ilgili cok bilgim yok ama ben bildiklerimi yaziyim, sen aralarindan ise yarayanlari kullanirsin...

Oncelikle kanimca biyolojiyi iki alana ayirmam mumkun:
    1) bilim olarak biyoloji,
    2) biyolojinin uygulama alanlari olan tip, klinik alanlari olarak biyoloji
    (tabi bi ikisi birbirinden tamamen bagimsiz degil, birbirlerinden yararlaniyorlar)

Anladigim kadariyla tinuwiel sana 2. secenek icin daha cok yardimci olabilir, ben basic science olarak calistigim icin o konularda daha cok fikir sahibiyim (1. secenek).

PhD, doktora demek (acilimi Doctor of Philosophy gibi bir seydi),

undergraduate (UG) egitimden yani Bachelor of Science (B.Sc.) dereceni aldiktan sonra (ya da baska yerlerde B.S., B.A. ya da M.D. gibi derecelerde veriliyor), akademik olarak izlemen gereken yol soyle:

UnderGradute > Master (M.Sc.) > Doktora (PhD) > Post. Doc. (Doktora Sonrasi Calismasi) > Assist. Prof. (yard.doc.) > Assoc. Prof. (docent) > Prof.

Fakat daha once dedigim gibi, science olarak biyolojiyi ilerletmek istiyorsan, US'te master'a cok da gerekli gozuyle bakilmiyor, UG'den sonra direk PhD'e gecebilirsin.

Bu derecelerin hepsini institution'lar veriyor yani ozel isyerlerinden ya da sirketlerden almak mumkun degil sanirim. universite, enstitu ya da ozel laboratuarlar'dan alman gerekir.

PhD konusunda diploma denklestirilmesi konusunda ben cok bir sey bilmiyorum, belki bir takim alanlar ya da kariyerler icin gereklidir; ama ben boyle bir sey yapmadim, turkiyede UG'yi bu yil bitirip gelecek yil US'te PhD'ye baslayacam.

Zaten PhD basvurularinda genelde sey derler:
    en az iki donem, calculus, genel kimya, genel biyoloji, su , bu, o gibi dersleri almis olmasi ve B.Sc ya da dengi bir derece (B.S., B.A.) almis olmasi gerekir felan...

Yani bu kosulu sagliyorsan (zaten bunu transcripti gonderince kendileri de gorebilecekler) ,basvuru yapmanda bir sakinca olmamasi gerekir, ben B.Sc. derecesi aliyorum bu yil ve US'te benim gibi turkiyede aldigi UnderGrad egitimden sonra PhD yapan cok kisi gordum. Gerci genelde ogrencisini gordugum universiteler ODTU, Bilkent, Hacettepe, Bogazici ve Sabanci'ydi ama istenildigi zaman diger universitelerden de US'e gitmek mumkun kanimca, cunku ben basvuru yaparken sadece dedigim gibi kosullar vardi, bazilari B.Sc. derecesi olsun diyor, bazilari bunun yaninda su su dersleri de en az su kadar donem almis olmasi gerekir diyor.
    Sadece su su universiteler gibi bir sart yoktu...

Umarim yardimci olabilmisimdir.

Üye
    biyologg kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    14 06 2009

Varsayılan biyoloji alaninda

sagol arkadasim .

arkadaşlar merhaba ben anadolu üniversitesinde biyolojide doktora yapmaktayım. 2014 gren card tahlisiyim orada izleyeceğim yol nasıl olmalı sizce ? kısa sürede çalışmak alacağım hangi sertifika önemli , comminity collegeda 2 yıl okumak hastenelerde çalışmam için yeterli olabilir mi diploma denkliğimi nasıl saydırabilirim oranın eğitim sistemi ile ilgili bilgiye çok fazla hakim değilim. yardımcı olursanız sevinirim

Alıntı drago86 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    arkadaşlar merhaba ben anadolu üniversitesinde biyolojide doktora yapmaktayım. 2014 gren card tahlisiyim orada izleyeceğim yol nasıl olmalı sizce ? kısa sürede çalışmak alacağım hangi sertifika önemli , comminity collegeda 2 yıl okumak hastenelerde çalışmam için yeterli olabilir mi diploma denkliğimi nasıl saydırabilirim oranın eğitim sistemi ile ilgili bilgiye çok fazla hakim değilim. yardımcı olursanız sevinirim
    Bioloji bolumunden sonra eger sansliysaniz burdaki laboratuarlardan birine girebilirsiniz, bunun icin tanidik olmasi yeterli. Buraya geldiginiz gibi koleje yazilin ingilizcenizi ilerletmek icin. Kolejdeki advisorlardan ne yapmaniz gerektigi konusunda bilgi alabilitsiniz. WES denen bir egitim servisinden posta yontemiyle ders denkliginizi isteyebilirsiniz, its all online. Bioloji bolumunde burda gecmeniz gereken sertifika sinavi filan yok yani bu konuda sanslisiniz, demek istedigim su , eger mimar ya da doktor olsaydiniz lisans sinavina girmeniz gerekecekti. Burda ingilizcenizi ilerlettikten sonra master programlarina basvurup master yapip ogretmen olabilirsiniz. Baska bir sevenek daha var, bolum degistirip diger saglik alanlarina basvurabilirsiniz mesela hemsirelik, dis teknisyenligi, tadyoloji tekns.gibi. bunun icin de yine iki yil fazladan okumaniz gerekecek. Good luck.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. kolej dediğiniz özel dil okulları var onlar mı yoksa devlet üniversitelerinin vereceği bir dil eğitimimi. sizi sıkıntıya sokmayacaksa koleji anlayamadım. hazırcılık olmasın eğer onların fiyat yada şartlarını öğrenebilmek için tavsiye edeceğiniz bir internet sitesi var mı ilgilendiğiniz için sağolun tekrardan iyi günler

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. kolej dediğiniz özel dil okulları var onlar mı yoksa devlet üniversitelerinin vereceği bir dil eğitimimi. sizi sıkıntıya sokmayacaksa koleji anlayamadım. hazırcılık olmasın eğer onların fiyat yada şartlarını öğrenebilmek için tavsiye edeceğiniz bir internet sitesi var mı ilgilendiğiniz için sağolun tekrardan iyi günler
    Kolej demek universite demek burda. Ama turkiyede kolej deyince ingilizce egitim verwn ozel liseler anlamina geliyor. Iki yillik kolejler var community college deniyor, ekonomik durumunuz kotuyse bunlar bedava. Oralarda ESL/ESOLdesigimiz ingilizce kurslari var, once ing sinava giriyorsun aldigin puana gore siniflar var oraya yerlestiriliyorsun. Okul ucretlendirme her eyalette farkli. 4yillik okullar daha pahali community collejleara gore. bircok kisi once kommunity college gidiyor sonrada 4yilliga gecis yapiyor. Fiyatlar her universitenin web sayfasinda bulabilirsin, genelde kredi basina 80 $-200 $ arasi. Bir ders genelde 3kredi icerir bu da 120 $-ila 500 $ arasi.

Cok sanslisisniz cunku green cardli olarak geliyorsunuz yani international student defilsiniz.goodluck

Yeni Üye
    americandreamer kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    20 08 2013

Merhaba arkadaslar,

Ingilizce durumunuz nedir? Eger o konuda sorununuz yoksa biotech/research alaninda "research associate", "research technician", "research assistant" tarzi islere bakabilirsiniz. Tecrubeniz yoksa is bulmaniz zor olabilir. Tavsiyem, non-profit bir biotech company bulup intern ya da volunteer olarak basvurun. Bir sure bedava calisirsiniz ama tecrubeniz olur. O tecrubeyle is bulmaniz daha kolay olur.

Alıntı americandreamer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ingilizce durumunuz nedir? Eger o konuda sorununuz yoksa biotech/research alaninda "research associate", "research technician", "research assistant" tarzi islere bakabilirsiniz. Tecrubeniz yoksa is bulmaniz zor olabilir. Tavsiyem, non-profit bir biotech company bulup intern ya da volunteer olarak basvurun. Bir sure bedava calisirsiniz ama tecrubeniz olur. O tecrubeyle is bulmaniz daha kolay olur.
    Merhaba,

6 ay once amerikaya geldim new yorkta yasiyorum

turkiyede biyoloji mezunuyum.
    Orta derecede ingilizcem var ilerletmeye calisiyorum.
    Biyoloji diplomam ile neler yapabilirim nereye basvurabilirim?
    Bir yakinim 6 aylik bir kurs alarak labaratuvarda calisabilecegimi iletti.

Merhaba arkadaslar,

Merhaba amerikaya yeni geldim.biyologum. saglik alaninda calismak istiyorum. Nereden baslamam gerekiyi gercekten bilmiyorum
    Bana yardimci olabilir misiniz

Konu Etiketleri

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •