Toplam 464 sayfada 246 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346 ... SonSon
6956 sonuçtan 3676 --- 3690 arası gösteriliyor
 1. #3676
  Üye
  balboa kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  15 01 2004
  Mesajlar
  67

  Varsayılan

  B3 vitamini (Niasin, Nikotinik Asit, Nikotinamid, PP* Vitamini)


  * PP= Pellegra Preventive
  B3 Vitamini beyaz, iğne biçiminde kristaller halindedir. Aminli bir bileşiği olan nikotinamid de aynı vitamin etkiye sahiptir. B3 vitamini suda kolay çözülür. Işığa, oksidasyona karşı dayanıklıdır. Nötral asit ve alkali çözeltilerde kaynatılınca vitamin özelliğini kaybetmez. Isıya dayanıklıdır. Kimyasal adı piridin 3-karboksilik asit, kimyasal yapısı nikotinik asittir. Niasin ve niasinamid, karboksilli bir piridin halkası ve bunun karboksil grubunun amidleşmesinden ibarettir. Niasinin metabolizmada etkinlik gösterebilmesi için adenin nükleotidle birleşmesi gerekir. Bunlara nikotinamidli dehidrogenazlar denilmektedir. Biyokimyasal reaksiyonlar sırasında iki önemli dehidrogenaz sınıfı enzimin yapısına koenzim olarak girer. Bu iki enzimden birincisi Nikotinamid-Adenin-Dinükleotid (NAD), ikincisi ise Nikotinamid Adenin Dinükleotid Fosfat (NADP) diye sınıflandırılmaktadır.

  B3 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR ?
  B3 Vitamini, insan vücudunda serbest bulunmaz. İnsan vücudunda ve barsaklarda triptofan, kinürenin ve 3-hidroksiantronulik asid üzerinden niasin ve niasinamid haline çevirilir. Niasin ve niasinamid, vücutta birbirine dönüşür.Bağlı şekilde insan dokularında ve özellikle bitkilerde bir hayli yaygındır. Diğer B vitaminleri gibi tahıl kabuklarında da boldur. En yüksek oranda biramayasında bulunur. Buğday, bulgur, pirinç, nohut, fasulye, mercimek, karnabahar, havuç, yerfıstığı,ceviz ve fındık; bazı yeşil sebzeler; kahve, çavdar, patates,domates ve mısır nişastasında B3 vitamini bol bulunur. Hayvani besinlerde de B3 vitamini vardır. Sığır ciğeri , böbrek , kalp , peynir, yumurta, kümes hayvanları, balık, sütte vardır. Önerilen Tüketim Standardı ; 6.6 mg/1000 kalori ( erişkinler için ortalama 35 mg ) günlük doz önerilir. ( önerilir = eksiklik gelişimini önleyecek günlük asgari doz ) Nikotinik asit ve nikotinamid ince barsaklardan kana emilir. Kandaki nikotinik asid miktarı 0.6 mg/100 ml'dir. Alyuvarlarda ortalama 1.3 mg/100 ml'dir. Dokuların niasin depolama kapasitesi çok azdır. Karaciğer, böbrek ve kas dokularındaki miktarları diğer dokulara göre daha çoktur. Normal olarak yetişkinlerin idrarında N-metil-nikotinamid miktarı 2,4 - 6,4 mg /24 saat arasında değişmektedir.Diyetteki triptofan vücutta niasine dönüştüğü için günlük niasin gereksinimi diyetteki triptofan miktarına bağlıdır. 60 mg triptofandan 1 mg B3 vitamini elde edilir. Niasin gereksinimi metabolizmanın hızlandığı durumlarda ve gebelikte artmaktadır. Diyetle iyi kalitede protein alındığında niasin gereksinmesi azalır. Niasin ve niasinin ön maddesi olan triptofan hayvansal yiyeceklerde daha çok bulunur. Bunun yanısıra niasin gereksinimi niasin eş değeri olarak düşünülmektedir. Sütteki niasin miktarı az olmasına karşın triptofan çok olduğu için niasin değeri; sadece içeriğindeki niasin değil, ek olarak triptofandan elde edilecek niasin değeriyle toplanıp bulunur. Hem pirinç, hem mısırda yakın miktarlarda niasin bulunmasına rağmen pellagra yalnız mısır ve mısır unu ile beslenen halk kitlelerinde çok sık görülür; sebebi, mısırda triptofan çok azdır, bundan dolayı tek taraflı beslenen kişilerin vücut ve barsaklarında niasin ve niasinamid oluşumu olamaz, ayrıca yalnız mısırla beslenenlere zaten fazla niyasinamid de gereklidir.

  B3 VİTAMİNİ NE İŞE YARAR ?
  B3 vitamini metabolizmanın sağlıklı sürdürülebilmesi için gereklidir. Vücutta 200den fazla kimyasal reaksiyonda görev alır. Midede asit üretimi için gerekli olmasının yanısıra karbonhidrat,yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardım eder. Niasin kan dolaşımına yardımcı olur. Cilt sağlığı ve sinir sisteminin işlevlerinin yapılabilmesine yardımcı olur. Beyinde yüksek fonksiyonlarda ve kavrama yeteneğinin sağlanmasında görev alır. Alternatif Tıp Doktorları Niasini ; şizofreni, otizm, anksiyete, depresyon, hipglisemi, şeker hastalığı , eklem romatizması için tedavi amaçlı kullanmaktadır. Ayrıca B3 vitamini İnsülin sentezinde ve seks hormonları olarak gruplandırılan Östrojen, Testosteron ve Progesteron hormonlarının sentezinde gereklidir. Yapılan çalışmalarda yüksek dozda verilen niasinin kolesterolü düşürücü etkisi olduğu gösterilmiştir. Kolesterol ve trigliserid düşürülmesi ve alkolizmin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca damarlara etkisi nedeniyle arteriyosklerozda, migren başaağrılarında ve bazı nörolojik hastalıklarda da tedavi aracı olarak kullanılır.

  B3 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NE OLUR ?
  Diyet, niasin ve triptofan açısından yetersiz olduğu zaman Pellegra Hastalığı görülür. Pellegra; deri, sindirim sistemi veya merkezi sinir sistemi semptomları ile karakterize edilmektedir. Derinin güneş gören yerlerinde simetrik lezyonlar oluşur. Bu lezyonlar daha sonra siyah renge dönüşür. Döküntü oluşur ve skar dokusu gelişir. Mukokutanöz membranlarda yaralar, dilde kabarma, bulantı ve kusma görülür.İshal gelişir. Pellegra ; 3 D hastalığı ( dermatit , diyare, demans ) olarak da bilinir. Santral sinir sistemi semptomları olarak baş ağrısı, uykusuzluk, depresyon, baş dönmesi, hatırlama güçlüğü ortaya çıkar. Pellegra hastalığında; hastaya nikotinik asit verildiği zaman 24 saat içinde hızla düzelme olur. Triptofanın niasine dönüşümünün bozulmasında dermatit, ışık duyarlılığı ve psikiyatrik değişikliklerle tanımlanan Hartnup Hastalığı oluşmaktadır.
  B3 VİTAMİNİ AŞIRI DOZUNDA NELER OLUR ?
  Niasin eksikliğinde; nikotinamid hemen hemen hiç toksisite olmaksızın kullanılır. Lipid bozukluğunun tedavisinde 3 gram veya daha fazla nikotinik asid kullanıldığında en sık görülen yan etki ; damar genişlemesine bağlı yüzde kızarmadır. Bir tablet aspirin eklemek bunu tedavi eder. Nikotinik asidin diğer yan etkileri derinin renginde artma, kuruma ve karınağrısıdır. Hepatotoksisite, hiperüremi ve glikoz intoleransı görülebilir. Nikotinik asid verilmesi kesildiğinde biyokimyasal ve histolojik bulgular normale döner. Yüksek doz hatta bazen 75 mg ve üzerindeki dozlarda da B3 Vitamini ile allerjik reaksiyonlar gelişebilir. Niasin Flaşı olarak bilinen yüz, göğüs ve kollarda kaşıntı, karıncalanma ve yanma hissi ve kızarıklığa neden olabilir. Bu durum , zararsızdır ve 20-60 dakika içinde geçer. Çok yüksek doz niasin alınmışsa hızlı bir şekilde birkaç bardak su içilmesi reaksiyon gelişimini önler. Niasinin güvenli kullanım düzeyi kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Gebelerde yüksek doz B3 vitamini kullanılmamalıdır. Saf B3 vitamini ayrıca mide ülseri , gut , glokom , karaciğer hastaları için sağlık problemlerine yol açabilir. Bazı hastalıklarda günlük 200- 1000 mg dozlarda tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. 1000 mg/gün ve üzeri doz niasin alınmamalıdır. Bu dozda niasin doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Genellikle günlük 150 mg'a kadar güvenli kullanılabilir. Bazı yayınlarda 450 mg / gün doza kadar niasin güvenli kabul edilmektedir.
  B5 vitamini (Pantotenik Asit)


  İlk olarak 1939 yılında pirinç kabuğunda bulunmuştur. Pantotenik asit, suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle vücutta bir deposu yoktur ve her gün vücuda alınması gereken vitaminlerdendir. B5 vitamini suda kolay çözülür. Pantotenik asid, bir pantoik asid (= 2,4-dioksi-3,3' dimetilbütirik asid) ile Beta.alaninin amino grubu arasında bir peptid bağı oluşumu ile kurulmuştur. Pantotenik asidin insan ve hayvan vücudundaki en büyük rolü, acil-taşınması olan Koenzim A' nın bileşimine girmesidir. Koenzim A' da pantotenik asidden başka, adenilik asid ve sistamini (=beta.merkaptoetilamin) de kapsar. Pantotenik asid, karboksil grubu ile sistaminin amino grubu arasındaki peptid bağı oluşumu ile pantotein maddesi oluşur. Bunun da adenilik asid ve fosfatlarla bağlanması Koenzim A'yı yapar. Bu 3'-fosfoadenozin-5'difosfopantotein'dir. Bundan başka pantotenik asid, acil yüklenici protein olarak bilinen bileşiğin prostetik grubuna da girmektedir. Bu da, yağ asidi biyosentezinde rol oynar. Koenzim A'nın metabolizmada önemli fonksiyonları vardır: Asetil-KoA, Acil-KoA, başta valin, lösin olmak üzere aminoasidlerin KoA ları gibi aktif bileşikleri oluşturur. Bu yoldan, karbonhidrat, yağ ve protein yıkılım ve yapım metabolizmasının işlemesini sağladığı gibi, sitrik asid siklüsü sonucu birçok madde oluşmasına ve hem grubu sentezine, kolesterol ve steroid sentezine katılır. Ayrıca, pantotenik asidin, böbrek üstü hormonlarının asetil KoA dan ve kolesterolden oluşumları üzerine etkilidir.

  B5 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR ?
  B5 Vitamini = Pantotenik Asit ; Yunanca Pantos=heryer kelimesinden ismini almıştır. B5 vitamini insan vücudunun tüm dokularında ve tüm bitkilerde bulunur. B5 vitamini en çok biramayası, taze sebzeler , pirinç , hububatlarda, çavdar unu ve buğdayda bulunmaktadır. Hayvansal besinlerde de B5 vitamini vardır. Et, organ etlerinde ( karaciğer, kalp , beyin , böbrek gibi ) , balık , yumurta beyazı ve sütte B5 vitamini boldur. Önerilen Tüketim Standardı ; ortalama 6 mg günlük doz önerilir. ( Eksiklik gelişimini önleyecek günlük asgari doz. )

  B5 VİTAMİNİ NE İŞE YARAR ?
  Pantotenik asidin insan vücudundaki en büyük rolü, Koenzim A nın bileşimine girmesidir. Pantotenik Asit ; protein , yağ ve karbonhidrat metabolizmasında görev alır. Besinsel bu etkisinin yanısıra ; deri , saç ve epitel dokuların sağlıklı olması ve sağlıklı kalması için gereklidir. B5 vitamini antistres vitamini olarak da bilinir. Çünkü ; böbreküstü bezlerinde steroid ve kortizon üretiminde önemli görevleri vardır. B5 Vitamini , stresin vücuda olan etkilerini önlemek için görev yapar. Hayati organlarda yoğunlaşarak vücuda stresli ortamlarda yardımcı olur. Bazı uzmanlar B5 vitamininin, depresyon tedavisinde yararı olduğunu düşünmektedir.

  B5 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NE OLUR ?
  Tüm besin maddelerinde bulunduğu için pantotenik asit eksikliği çok nadirdir. Diğer B vitamin eksikliklerinde olduğunun aksine; eksiklik belirtilerinin ne olduğu tam olarak tespit edilmiş değildir. Yorgunluk, halsizlik, başağrısı en belirgin bulgulardandır.

  B5 VİTAMİNİ AŞIRI DOZUNDA NELER OLUR ?
  Pantotenik asit kullanımı güvenlidir. Kolay tolere edilir. Güvenlik sınırı tanımlanmamıştır. 10 gr gibi çok yüksek dozlarında sindirim sistemi bozuklukları , ishal , su dengesizliği gözlenir. Günlük önerilen dozu 6 mg dır. Ancak 500 mg/gün doza dek emniyetle kullanılabilmektedir
  B6 vitamini ( Piridoksin, Adermin )


  Metil ( CH3 ) , Hidroksimetil ( CH2OH ) , Hidroksi ( OH ) gruplarını içeren piridin halkasına (Piridoksin) değişik takılar gelerek üç tip B6 Vitamini oluşur. B6 Vitamini etkisi gösteren üç ayrı kimyasal yapı : Piridoksin, bunun aldehid türevi Piridoksal ve Aminli bileşimi olan Piridoksamin; hepsi aynı şekilde B6 Vitamini etkisine sahiptir. Piridoksin/Piridoksal ; 2-Metil-3-Hidroksi-4,5- dihidroksimetilpirimidin'dir.B6 Vitamini, suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle vücutta bir deposu yoktur ve her gün vücuda alınması gereken vitaminlerdendir. B6 vitamini suda ve alkolde kolay çözülür. B6 Vitamini Ultraviyole ışınına çok hassastır.Kristal formda asit ve alkalilere çok dayanıklıdır. B6 Vitamini, incebarsaklardan ve % 70 kadarı emilir. Fosforile formunun emilimi yavaştır. Biyokimyasal olarak en etkili formu ; Piridoksal Fosfat'tır. Piridoksal Fosfat; arginin,tirozin ve diğer bazı aminoasitlerin dekarboksilasyonunda görev yapan enzimlerde prostetik grubu oluşturur. Aynı zamanda Serin ve Treonin aminoasitlerinin deaminasyonunda enzim görevi görür. Piridoksal Fosfat'ın vücutta görev aldığı en önemli iki dekarboksilasyon reaksiyonu; Merkezi Sinir Sistemi ile ilgili olan Glutamik Asit'in GamaAminoButirikAsit'e(GABA) ve DOPA'nın Dopamin'e dönüşmesi reaksiyonlarıdır. B6 Vitamini; hemoglobin yapısında yer alan Hem Sentezi için de gerekli bir maddedir. Piridoksal Fosfat ; hücrelerde aminoasitlerin aktif taşınmasında görev yapar.

  B6 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR ?
  B6 Vitamini ; fiziksel ve zihinsel olarak gerekli bir vitamindir. En önemli besin öğesi olmasıyla birlikte pek çok gıda maddesinde bulunması nedeniyle kolayca elde edilebilir. B6 vitamini en çok biramayası, bezelye , ceviz , yerfıstığı , ayçekirdeği , havuç , buğday ve bulgur da yüksek olarak hububatlarda bulunmaktadır. Daha az miktarlarda da olsa ; fasulye, karnabahar, muz , üzümde de vardır. Hayvani besinlerde de B6 vitamini vardır. Tavuk,sığır ve dana etleri, karaciğer , böbrek , balık ( alabalık,sombalığı ), yumurta sarısında B6 vitamini boldur. Önerilen Tüketim Standardı ; ortalama 2.0 mg günlük doz önerilir. Bu, bebeklerde 0.3 - 0.6 mg ve büyüme çağındaki çocuklarda 1.0 mg olarak önerilmektedir. ( önerilir = eksiklik gelişimini önleyecek günlük asgari doz )

  B6 VİTAMİNİ NE İŞE YARAR ?
  Aminoasid metabolizmasında, protein metabolizmasında etkilidir. Serum Glutamik Oksalasetat ( SGOT ) ve Serum Glutamik Pirüvat ( SGPT ) enzimlerinin aktivitesinde etkilidir. Ayrıca Homosistin ve Triptofan metabolizmasında etkilidir. Aminoasidlerin sindirim sisteminden emilimlerinde rol oynar. Hem senteziyle ilgilidir : Porfirin yapımında önemli olan süksinilglisin’in, delta aminolevülenik aside dekarboksile olmasını katalizleyen bir koenzimdir. Eksikliğinin insanlarda hipokrom mikrositer anemiye neden olması bundandır. Bunlardan başka, linoleik asidin araşidonik aside çevrilmesinde bir koenzim gibi etki eder. Ayrıca, hücre zarlarından sadece aminoasidlerin ve bazı metal iyonların, birbiriyle şelat kompleksleri oluşturan şekilde geçmelerini sağlar. Bağışıklık sistemi , böbrek ve kalp fonksiyonları için yardımcıdır. Büyüme ve hücre çoğalmasında rol oynayan nükleik asitler için gereklidir. Sinir Sistemini korur ve fonksiyonlarının düzenli olabilmesini sağlar. Piridoksin, Premenstrüel Sendrom olarak bilinen adet (aybaşı veya mens) öncesi gerginliklerinde , mens (adet) dönemlerinde gözlenen sivilce artışı, ruhsal gerginlikler ve migren tipi başağrılarında tedavi amacıyla kullanılması nedeniyle oldukça popülerdir. Diyabet ( Şeker Hastalığı ) ve Kalp Hastalıklarında tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca ellerde sinir sıkışması ile gelişen Karpal Tünel Sendromu'nun tedavisinde de kullanılır. Artrit ( eklem iltihabı ), eklem problemleri , Astma , Hiperaktivite Bozukluğu , Psikiyatrik Bozukluklarda B6 vitamini tedavide önemli görevler alır. Gebelik Toksemisi ( zehirlenmesi) , bazı tür idrar kesesi kanserleri ve Kalsiyum oksalat tipi böbrek taşlarında koruyucu olarak kullanılır. Bazı tip Anemilerde kullanılabilir. Ayrıca Tüberküloz tedavisinde kullanılan İzoniazid adlı ilaç, idrarla piridoksal fosfat kaybına yol açtığı için bu hastalarda tedaviye eklenir.

  B6 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NE OLUR ?
  B6 vitamini eksikliğinde cilt lezyonları olmasının yanısıra, ağız, burun ve göz çevresinde döküntüler, dil kızarıklığı, şişme ve yanması meydana gelir. B6 Vitamini eksikliği arttıkça sinir sistemi ile ilgili belirtiler de olmaya başlar : sinir iltihapları gelişir. Konvülsiyonlara ( havale ) eğilim meydana gelir.B6 Vitamini eksikliği kansızlığa da neden olur. Bu anemi hipokrom mikrositer olarak tanımlanan tipte bir anemidir. İdrarla aminoasitler kaybedilmeye başlar : Homosistinüri ve Sistationüri gelişir. Böbrek taşları oluşur . SGOT ve SGPT enzim aktivitesi azalır.

  B6 VİTAMİNİ AŞIRI DOZUNDA NELER OLUR ?
  Günlük 500 mg doz ile uzun süreli kullanımlarında veya 2 gr ve üzeri Piridoksin alındığı durumlarda sinirsel bozukluklara yol açarak toksisite belirtileri gözlenebilir. Piridoksine Bağımlılık Sendromu da tanımlanmıştır. Günde 200 mg'ı geçmeyen dozlarda güvenle kullanılabileceği bildirilmektedir.
  B12 vitamini ( Siyanokobalamin )


  Tabii B12 Vitamini Siyanokobalamin 1948 yılında izole edilmiştir. B12 vitamini yapısında iki halka gösterir. Birincisi, büyük ve porfirini andıran merkezsel bir halkadır. Bunun porfirinden farkı, indirgenmiş dört pirolünden ikisi birbirine köprüsüz bağlıdır. Bu halkaya Korrin halka sistemi denir, halkanın merkezinde de bir kobalt vardır. Kobalt, bağlarla halkanın pirol azotlarına, bir siyan’a (-CN) ve ikinci halkanın azotlu bazına (5,6-dimetilbenzimidazol) bağlıdır. İkinci halka da, azotlu bazı kobalta bağlı bir nükleotid’in (dimetilbenzimidazol-riboz-fosfat’ın) fosfatını esterleştiren bir aminopropanol’ün, D.pirol halkasının propiyonik asid takısıyla bağlanması sonucu kapanır. Siyanokobalamin; doğal B12 vitaminidir. Siyanokobalamin’den başka onun değişik şekilleri olan kobalamin’ler (kobamidler) de tarif edilmiştir. Bunlarda, ya -CN ya da nükleotid’in bazında bir değişiklik olur. B12a, B12b, B12d deki gibi -CN yerine, -OH gelirse, hidroksikobalamin, B12d 'deki gibi nitrit gelirse, bir nitrokobalamin ya da metil grubu gelmişse metilkobalamin oluşur. Dokularda da en sık -CN yerine 5. dezoksiadenozin gelmiş bir kobamid-koenzim bileşiminde bulunurlar. Bütün B12 vitaminleri, peptid ve proteinlere sıkı bağlanma etkisi gösterirler. B12 Vitamini, suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle vücutta tam bir deposu yoktur ( karaciğerde vb çok az depolanır ) ve her gün vücuda alınması gereken vitaminlerdendir. B12 vitamini suda kolay çözülür. B12 Vitamini , gıdalarda pişirme sonucu %10 ile %30 arasında kaybolur.B12 vitamininin insan vücudundaki esas kaynağı kalınbarsaklarda yer alan bakterilerdir. Tüm sindirim sistemi kanalında mikroorganizmalar yer alsa da asıl sentez yeri kalınbarsaklardır. Vücutta B12 vitamini emilimi için aktif ve pasif olmak üzere farklı mekanizmalar çalışmaktadır. İncebarsaklara aşırı miktarda B12 vitamini geldiği zaman herhangi bir emilime uğramaksızın direkt olarak jejunum ve ileum bölgelerinden pasif emilim olur. Aktif emilim için midede yer alan İntrensek Faktör gereklidir. Gıdalarda bulunan fizyolojik dozlardaki B12 vitamini bu yolla emilebilir. B12 vitamini, midedeki kimyasal ortamın etkisi ile bağlı olduğu proteinlerinden ayrılarak midede iki ayrı bölgede yer alan Parietal Hücrelerde bulunan İntrensek Faktör ile birleşir. Birleşme sonrası oluşan yapı incebarsaklara ilerler ve İleum bölgesine geldiğinde buradaki alıcılara bağlanır. Buradaki alıcılara bağlanma için iki şart gereklidir; birincisi bu bölgede kalsiyum iyonları olmalıdır ve ikincisi de bu bölgenin pH değeri 6.0 olmalıdır. B12 vitamininin gıdalarla alımından sonra kana geçmesi 12 saat kadar sürmektedir. Sindirim sistemi salgı hücrelerinde B12 vitamini için Transport Proteinleri ( Transkobalaminler ) gereklidir. Transkobalaminler üç tiptir. Transkobalamin I ve III , beyaz kan hücreleri tarafından oluşturulur ve B12 vitaminine ikinci tipten daha güçlü bağlanırlar. Ancak Transkobalamin I/III eksikliği olduğunda B12 vitamini eksikliği olmaz. Transkobalamin II , karaciğer tarafından oluşturulur. Transkobalamin II' nin özelliği bağladığı B12 vitaminini dokulara daha çabuk taşımasıdır. Fakat , Transkobalamin II eksikliği; B12 vitamin eksikliğine yol açar.
  B12 VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR ?
  B12 Vitamini ; büyüme ve sinir sistemi fonksiyonlarındaki görevleri yanında vücutta oksijen taşıyan ve alyuvarlarda yer alan hemoglobin için şart olan bir maddedir. B12 Vitamini , insan vücudunda başlıca karaciğerde 1500 mg civarında depolanabilmektedir. Safra ile salgılanır, safrada yer alan B12 vitamini barsaklardan emilerek barsak-karaciğer arasında taşınır. Emilmeyen B12 vitamini daha çok gayta ile olmak üzere idrar ile de atılır. B12 vitamini en çok hayvansal kaynaklı gıdalarda, organ etlerinde ( karaciğer, böbrek, kalp, beyin ) yüksek oranlarda yer alır. Süt ve peynir de B12 vitamininden zengindir. Balık ve yumurta da bol B12 vitamini içerir. Bitkisel besinlerde de B12 vitamini vardır. Biramayası, soya , deniz yosunları, bazı taze yeşil bitkiler de B12 vitamini içerir. Önerilen Tüketim Standardı ; ortalama 6.0 mcg günlük doz önerilir. ( önerilir = eksiklik gelişimini önleyecek günlük asgari doz )

  B12 VİTAMİNİ NE İŞE YARAR ?
  B12 vitamini başlıca iki kimyasal reaksiyon için koenzim görevi görür . Birincisi ; Metilmalonil Koenzim A'nın Süksinil Koenzim A'ya dönüşümüdür. Bu reaksiyon sinir sisteminde myelinizasyon için önemlidir. Bu reaksiyon nedeniyle B12 vitamini eksikliğinde idrarla Metilmalonik Asit atılımı artmaktadır.( Pernisiyöz Anemi'de, Metilmalonilasidüri'de ) İkincisi ; Homosistein'in Metionin'e dönüşümü reaksiyonudur. Bu reaksiyon Folat metabolizmasında yer alır ve B12 eksikliğinde DNA sentezi bu nedenle gerçekleştirilemez. Yağ ve Karbonhidrat metabolizmasında görev yaparak sindirim sistemine yardımcı olur. Kanda oksijen taşınmasını sağlayan Hemoglobin oluşumu için gereklidir. Bu görevi nedeniyle kansızlık ( makrositer anemi ) oluşumunu önler. Sinir Sistemi fonksiyonlarının sağlıklı olabilmesi için B12 vitamini şarttır. Bellek ve öğrenme fonksiyonları için özel bir öneme sahiptir. Myelinizasyon için gereklidir. Paranoya gibi bazı ruhsal hastalıkların tedavisinde de B12 kullanılmaktadır.
  B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NE OLUR ?
  B12 vitamini eksikliğinde ilk gözlenen belirtiler sinirlilik, yorgunluk ve unutkanlıklardır. B12 vitamin eksikliği daha çok vejetaryenlerde ( hayvansal gıda almamaları nedeniyle ) , mide ameliyatı olanlarda ( midenin kısmen veya tamamen alınmasında emilimin yapılamaması nedeniyle) , alkoliklerde, sigara tiryakilerinde, mide ülseri olanlara ve gebelerde gözlenebilmektedir. B12 Vitamini eksikliği kansızlığa da neden olur. Bu anemi makrositer olarak tanımlanan tipte bir anemidir. Anemi gelişimi B12 vitamininin diyetsel alımının azlığından çok , B12'yi vücutta taşıması gereken proteinlerin eksikliği veya fonksiyon bozukluğu nedeniyle gelişmektedir. ( yaşlılarda sindirim bozuklukları gibi durumlar ...) Nedeni ne olursa olsun B12 vitamin eksikliği başlıca üç belirtiyle sonuçlanır ; Makrositer Anemi , Glossit ( Dil iltihabı ) ve Nöropati ( uyuşmalar vb. ) Bu belirtiler vücuttaki tüm depolarının boşalmasından sonraki 2 - 5 yıl gibi uzun bir dönemde ortaya çıkmaktadır.

  B12 VİTAMİNİ AŞIRI DOZUNDA NELER OLUR ?
  B12 Vitamini güvenle kullanılabilecek bir maddedir. 500 mg dozlara dek herhangi bir toksisite oluşturmayabilir. Tek doz olarak 100 mg alındığında herhangi bir ters etki gözlenmemiştir.
  C vitamini ( Askorbik Asit )


  1742 yılında İngiliz Donanma Doktoru James Lind ; dişetleri şişliği, kanaması , ciltte kanamalar ve yaralar ile seyreden Skorbüt hastalığını limon suyu kullanarak tedavi etmişti. 1928 yılında Albert Szent tarafından sentez edilmiştir. Askorbik Asit, monosakkarit türevidir. C Vitamini'nin asiditesi 3. karbonunda yer alan enol hidrojenine bağlıdır. Oksitlenmesinin ilk ürünü Dehidro L. Askorbik Asit olmaktadır. İnsanlardaki değişimi de bu aşamada kalmaktadır. Canlılarda C vitamini oksitlenmiş ve indirgenmiş olarak iki şekiliyle bulunmaktadır. Bu tepkime iki yönlüdür ve her ikisi de C vitamini aktivitesi gösterir. (Dehidro Askorbik Asit tekrar oksitlendiği zaman vitamin aktivitesini kaybeder. ) Bitki ve hayvanlar C vitamini sentez edebildikleri halde insan L.Gulonoksidaz enzimine sahip olmadığı için C Vitamini sentezi yapılamaz. C Vitamini, suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle vücutta depolanmaz ve her gün vücuda alınması gereken vitaminlerdendir. C Vitamini suda kolay çözülür. C Vitamini beyaz kristal toz halindedir. Besin maddelerinde yer alan Askorbik Asit hava ile teması sonucu okside olur ve vitamin etkisini kaybeder. Çiğ besin maddelerinde Askorbik Asidi okside edecek enzim yer alır ve bu enzim besin maddesi sağlamken aktivite göstermemektedir. Kesme veya soyma gibi durumlarda enzim aktifleşerek Askorbik Asidi okside eder. Bu enzimin aktivitesi bakır iyonu varlığında artmaktadır. C Vitamini ince bağırsaklarda emilmektedir. 100 mg'a kadar dozlarda emilimi % 95 lere dek olabilmekteyken miktar arttıkça emilim de azalmaktadır. ( 1 gram C Vitamini alındığında emilim % 70' lere kadar düşer. ) Bu nedenle besin maddeleri ile alınan C Vitamini , saf alınan C Vitamini'nden daha iyi emilir. Emilimle birlikte kanda hızla gözlenir. Fazla C Vitamini idrar ile oksalat şeklinde atılır. C Vitamini oksidoredüksiyon reaksiyonları ile indirgenmiş formu olan Dehidroaskorbik Asit olarak görev yapar.

  C VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR ?
  C Vitamini ; vücudun savunma sisteminin güçlenmesini , nezle ve gripde oluşan belirtilerin hafiflemesini ve besinlerle vücuda alınan demirin emiliminin artmasını sağlayabilen bir maddedir. C Vitamini , insan vücudunda depolanmamaktadır. ( Karaciğerde minimal depolandığı iddia edilmektedir.) C vitamini en çok taze meyve ve sebzelerde yer alır. Kırmızı Biber, Portakal, Greyfurt, Üzüm, Kavun, Kivi, Mandalina, Mango, Ahududu, Çilek, Armut, Karpuz, Kuşburnu, Maydanoz, Domates bol C vitamini içerir. Yeşil sebzeler, avokado, karnabahar, lahana, patates, bezelyede de C Vitamini vardır. Hayvansal besinlerde C vitamini yer almaz. Miktar olarak ; her 100 gram için ] Kırmızı Biberde 190 mg, Karnabaharda 115 mg, Çilekte 60 mg, Portakalda 50 mg ve Greyfurtta 40 mg C Vitamini vardır. Hava ile temasta 3 saat içinde bu değerler % 50 kadar kaybolabilmektedir. Önerilen Tüketim Standardı ; ortalama 60 mg günlük doz önerilir. ( önerilir = eksiklik gelişimini önleyecek günlük asgari doz )

  C VİTAMİNİ NE İŞE YARAR ?
  C Vitamini bağ dokusunda kollagen yapımı için (hidroksiprolin sentezinde koenzim olarak görev yapar.) ve kemik gelişimi için gereklidir. Dişlerin sağlıklı gelişmesini sağlar. Kollajen , aynı zamanda kalp fonksiyonları için gereklidir. Cilt sağlığını korur. Antioksidan olarak bilinen üç maddeden birisidir. ( E Vitamini, Beta.Karoten ve C Vitamini ) Serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Kanser yapıcı maddelerin oluşumunu önler. C Vitamini, kanda kolesterolün normal düzeylerde bulunmasını temin eder. Vücutta yağ asit düzeylerini düşürür. Nezle ve Gripte ortaya çıkan belirtilerin önüne geçer. Enflamasyon hallerinde oluşan hücre savunma mekanizmalarını düzenler. Vücudun savunma sisteminin fonksiyon görmesine yardımcı olur. Savunma sisteminde ; interferon oluşumu, kompleman aktivitesinin sağlanması ve antikor yapımını gerçekleştirir. Kılcaldamarların duvarlarının sağlıklı olması ve kıl köklerinin sağlıklı kalabilmesi için gereklidir. Vücutta steroid sentezinde görevlidir. Diğer bazı vitamin ve minerallerin kullanılabilmelerini ( E vitamini, A vitamini, B2 Vitamini, B5 Vitamini, Folik Asit, Demir, Kalsiyum vb) sağlar. Adrenal bez ve kadınlarda yumurtalıklarda ( overler ) C Vitamini yüksek oranlarda bulunur. C Vitamini ile ilgili gerekli bilgiler hala tam olarak tespit edilmemiştir. C Vitamini ile pek çok çalışma devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda Katarakt'ın tekrarlamasını % 76 gibi oranlarda azalttığı gösterilmiştir. Düşük C Vitamini alımının kalp hastalıklarını ve kalp krizlerini 2.5 kat arttırdığı belirlenmiştir. 400 mg C Vitamini alımının tüm ölüm oranlarında % 65 kadar azalmayı sağladığı tespit edilmiştir. Kolesterol ve diyetle alınan yağlar nedeniyle damarların zarar görmesini önlediği belirlenmiştir. Bir hamburgerde yer alan trigliseridlerin vücuda alındığında 4 saat için vücutta % 60 oranda yüksek kaldığı saptanmış ve bunun düşürülmesinin 1000 mg C vitamini ve 800 mg E Vitamini ile mümkün olduğu ileri sürülmüştür. C Vitamininin , Aspirinin mideye yaptığı zararı azaltabildiği, kalp krizi sonrası kalp damarlanmasını kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Dokuların radyasyondan gördükleri zararı azalttığı gösterilmiştir. C Vitamininin grip ve nezlede kullanımı için yapılan çalışmaların bir bölümü hiç bir faydası olmadığını göstermekle birlikte bazı çalışmalarda 1000 mg/gün dozda grip ve nezle belirtilerini hafifletebildiği tespit edilmiştir. Bu etkisi hala tartışmalıdır.C Vitamini ile göz hastalıklarının önlenebildiği iddia edilmektedir. Vücutta, C Vitamini seviyeleri ne kadar yüksekse kan basıncının o kadar düşük olduğu belirlenmiştir. Felç veya İnmeyi önleyici etkisi yapılan çalışmalarda anlamlı olarak bulunmamıştır.


  C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NE OLUR ?
  C Vitamini , insan vücuduna dört gün boyunca alınmadığı zaman eksiklik belirtileri başlayabilmektedir. Sırası ile ilk önce bacaklarda olarak cilt ve kıl değişiklikleri olur. Aşırı sinirlilik ve iştah kaybı gözlenir. Tedrici olarak eksiklik devam ederse 4 ay gibi bir sürede Skorbüt'ün tüm belirtileri ortaya çıkar. Hızlı kemik büyümesi döneminde C Vitamini eksikliği kemiğin periost ve korteks bölümlerinde ayrılmalara yol açar. Periostaltı kanamaları oluşur. Kemik büyümesinin yavaş olduğu yaşlarda ise ; epifiz ve diyafiz bölümleri arasında kaynama gerçekleşmez ve kemiklerde kırıklar oluşur. Kılcal damarların duvarlarında zayıflama gözlenir. Kıl foliküllerinde kanamalar oluşur. Büyüme duraklar, enfeksiyonlara karşı vücut direnci azalır ve sık mikrobik hastalıklar gelişmeye başlar. Dişetleri şişer ve kanamalar olur. Dişler kaybedilebilir.

  C VİTAMİNİ AŞIRI DOZUNDA NELER OLUR ?
  C Vitamini güvenle kullanılabilen bir maddedir. Günde 2 gram gibi yüksek dozlarda alınırsa karın ağrısı ve ishale yol açabilmektedir. Uzun süre ile yüksek dozlarda kullanılması böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilir. Böbrek Hastalarının, C Vitamini kullanmaması gereklidir. Akyuvarların mikrop öldürücü etkisini azaltabilir ayrıca demir mineralinin vücutta aşırı miktarlarda birikmesine neden olabilir.

  D vitamini


  Kalsiyumun güçlü kemikler için temel öneme sahip olduğunu biliyorsunuz. Ancak kemiklerinize ulaşan kalsiyumun miktarını artırmak için D vitaminine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu yüzyılın başında D vitamini noksanlığının raşitizme yol açtığı keşfedildi ve bu vitaminin, beslenmenin temel öğelerinden biri olduğu anlaşıldı. Çocukluk çağında görülen raşitizmde kemik gelişimi bozuluyor ve kemiklerde biçim bozuklukları ortaya çıkıyordu. Bugün D vitamini desteği sayesinde, çocuklarda D vitamini noksanlığı neredeyse tümüyle ortadan kaldırıldı ama yetişkinlerin de D vitamini alımına dikkat etmesi gerekiyor. Vücudumuz güneş ışınları ve besinlerden D vitamini üretir. Cildimiz ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında, cildimizdeki kimyasal bir madde, D vitamininin inaktif formuna dönüşür. Bazı besinlerde de D vitamini bulunur. Tereyağ, yumurta ve yağlı balıklar doğal D vitamini kaynaklarıdır. D vitamini katkılı süt, margarin ve bazı kahvaltılık tahıllarda D vitamini bulunur. İnaktif D vitamini, kan yoluyla karaciğere getirilir ve burada vücudun kullanabileceği aktif forma dönüşür. D vitamininin aktif formu, ince barsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar. D vitamini ve kalsiyumun uzun süreli eksikliği osteoporoza neden olur. Osteoporozda kemikler dayanıksız ve kırılgan bir durum alır. Daha seyrek olarak, yetişkinlerde D vitamini eksikliği sonucunda kemiklerde yumuşama ve biçim bozukluğu ile kendini belli eden osteomalazi ortaya çıkar.

  D vitamini sentezi ile etkileşen faktörler
  Vücudumuz, D vitaminini güneş ışınları yardımıyla sentezlediğinden haftada üç defa 10-15 dakika süreyle kolların, ellerin, yüzün doğrudan güneş ışığına maruz bırakılması, D vitamini sentezini uyarır. Ancak sağlık sorunları nedeniyle kapalı mekanlarda bulunan veya yeterli güneş görmeyen bölgelerde yaşayanlarda D vitamini eksikliği görülebilir. Kış aylarında güneşin yetersiz olması ve kalın giysiler de D vitamini yapımının azalmasına neden olur. Yapılan bir çalışma 66 ile 99 yaşları arasındaki kişilerin kış aylarında D vitamini depolarının azaldığını ortaya koymuşur. Yaşla birlikte vücudun UV ışınlarından D vitamini sentezleme yeteneği azalır. Böbrek veya karaciğer hastalığı nedeniyle inaktif D vitaminin aktif forma dönüştürülme yeteneği azalır. Şipru gibi yağ emilini azaltan barsak hastalıkları D vitamini emilimini de azaltırlar. Aritmi ve epilepside kullanılan fenitoin de D vitamini noksanlığına yol açabilir.


  Yeterli D vitamini almak için ne yapmalı?
  Biraz güneşe çıkın--Yaz aylarında haftada üç defa 10-15 dakika güneşlenin. Böylece kış aylarında harcayacağınız D vitaminini karaciğerinizde depolamış olursunuz. Cildin düzenli olarak kısa sürelerle güneş ışınlarına maruz kalması, cilt kanseri riskini artırmamaktadır. Daha sık güneşe çıkıyorsanız koruyucu filtreleri olan güneş yağları kullanın.Genel olarak ne kadar koyu tenli iseniz yeterli D vitamini sentezi açık tenlilere göre daha fazla güneşte kalmanız gerekir. Süt için--Genç yetişkinler için günde iki bardak süt içilmesi, günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Bu miktar yaşlılar için yeterli olmayabilir. Menopoz sonrasındaki kadınlar ve 55 yaşın üzerindek erkeklerde osteoporozu önlemek için ilave kalsiyum ve D vitaminine gerek vardır. Kalsiyum ile birlikte D vitamini alan kadınlarda kemik kırıkları riski azalmakadır. Bu nedenle bazı doktorlar orta yaşlılara günde 400 IU (uluslararası birim) D vitamini tavsiye etmektedir. Özellikle az güneşe çıkanların D vitamini desteğine ihtiyacı vardır. Birçok multivitamin ve mineral desteği tabletinde 400 IU D vitamini vardır. Kalsiyum tableti alıyorsanız içinde D vitamini de bulunmasına dikkat edin. İçinde 200-400 IU D vitamini bulunanları tercih edin. D vitamini ve A vitamini kombinasyonları iyi bir seçim değildir çünkü bunlarda kalsiyum yoktur. Doktorunuz tarafından verilmemişse günde 400 IU'dan fazla D vitamini almayın. D vitamini vücutta depolandığından dolayı fazla miktarda (günde 2,000 IU) D vitamini toksik etkilere neden olabilir. D vitamini zehirlenmesinin belirtileri bulantı, kilo kaybı, sinirlilik, karaciğer, böbrekler ve yumuşak dokularda kalsiyum birikimdir.


  E vitamini


  E vitamini, yapılan çalışmalarda tıp dünyasının dikkatlerini üzerine toplamaya devam ediyor. E vitamini (C vitamini ve beta karoten gibi) serbest radikalleri yani bir elektronu eksik olan oksijen moleküllerini tutarak hücrelere zarar vermesini önleyen antioksidan özelliğe sahip bir madde. Antioksidanlar bir elektronlarını serbest radikallere vererek bunları zararsız duruma getiriyorlar. Antioksidanlar ortamda bulunmadığında ise serbest radikaller canlı hücrelerden elektron çalarak hücrelere zarar veriyorlar. Böylece sonu kansere kadar varabilen hücresel değişimler meydana geliyor. Son çalışmalara göre, bir antioksidan olan E vitamininin bazı potansiyel faydaları şunlar:
  E vitamini desteğinin kalp hastalığından koruyucu etkisi var.
  E vitamini alınması bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor.
  E vitamini Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor.
  E vitamininden zengin beslenmenin Parkinson hastalığından koruyucu etkisi olabilir.
  E vitamini alınması yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  Uzmanlar E vitaminine ilişkin umut verici haberleri değerlendirirken E vitamininin yararları için daha güçlü kanıtlar sağlayacak olan randomize, kontrollu çalışmaların sürdüğünü belirtiyorlar.

  E vitamini almanın riskleri var mıdır?
  Kanın pıhtılaşmasını azaltan antikoagülan ilaçları alan kişilerin E vitamini alması önerilmiyor çünkü bu ilaçlarla birlikte alınan E vitamini pıhtılaşma zamanını uzatabiliyor.

  En uygun E vitamin dozu nedir?
  E vitaminiyle ilgili çalışmalarda 50 IU (uluslararası ünite) ile 1,200 IU arasındaki dozlar kullanılmıştır. Kalp üzerinde yararlı etki için günlük E vitamini dozunun en az 100 IU olması gerekir. Kalp hastaları için önerilen doz genellikle günde 400 IU dozudur.

  E vitamini alınması tavsiye edilir mi? E vitamini doktorların en çok tavsiye ettikleri vitaminlerdendir. Bazı uzmanlar özellikle kalp hastalarına E vitamini vermektedir.Tek başına diyetle yeterli E vitamini almak güçtür. Ama unutmamalı ki hiç birvitamin sağlıklı beslenme ve düzenli bedensel aktivitenin yerini tutamaz.

 2. #3677
  Üye
  balboa kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  15 01 2004
  Mesajlar
  67

  Varsayılan

  Yeterli D vitamini almak için ne yapmalı?
  Biraz güneşe çıkın--Yaz aylarında haftada üç defa 10-15 dakika güneşlenin. Böylece kış aylarında harcayacağınız D vitaminini karaciğerinizde depolamış olursunuz. Cildin düzenli olarak kısa sürelerle güneş ışınlarına maruz kalması, cilt kanseri riskini artırmamaktadır. Daha sık güneşe çıkıyorsanız koruyucu filtreleri olan güneş yağları kullanın.Genel olarak ne kadar koyu tenli iseniz yeterli D vitamini sentezi açık tenlilere göre daha fazla güneşte kalmanız gerekir. Süt için--Genç yetişkinler için günde iki bardak süt içilmesi, günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Bu miktar yaşlılar için yeterli olmayabilir. Menopoz sonrasındaki kadınlar ve 55 yaşın üzerindek erkeklerde osteoporozu önlemek için ilave kalsiyum ve D vitaminine gerek vardır. Kalsiyum ile birlikte D vitamini alan kadınlarda kemik kırıkları riski azalmakadır. Bu nedenle bazı doktorlar orta yaşlılara günde 400 IU (uluslararası birim) D vitamini tavsiye etmektedir. Özellikle az güneşe çıkanların D vitamini desteğine ihtiyacı vardır. Birçok multivitamin ve mineral desteği tabletinde 400 IU D vitamini vardır. Kalsiyum tableti alıyorsanız içinde D vitamini de bulunmasına dikkat edin. İçinde 200-400 IU D vitamini bulunanları tercih edin. D vitamini ve A vitamini kombinasyonları iyi bir seçim değildir çünkü bunlarda kalsiyum yoktur. Doktorunuz tarafından verilmemişse günde 400 IU'dan fazla D vitamini almayın. D vitamini vücutta depolandığından dolayı fazla miktarda (günde 2,000 IU) D vitamini toksik etkilere neden olabilir. D vitamini zehirlenmesinin belirtileri bulantı, kilo kaybı, sinirlilik, karaciğer, böbrekler ve yumuşak dokularda kalsiyum birikimdir.


  E vitamini


  E vitamini, yapılan çalışmalarda tıp dünyasının dikkatlerini üzerine toplamaya devam ediyor. E vitamini (C vitamini ve beta karoten gibi) serbest radikalleri yani bir elektronu eksik olan oksijen moleküllerini tutarak hücrelere zarar vermesini önleyen antioksidan özelliğe sahip bir madde. Antioksidanlar bir elektronlarını serbest radikallere vererek bunları zararsız duruma getiriyorlar. Antioksidanlar ortamda bulunmadığında ise serbest radikaller canlı hücrelerden elektron çalarak hücrelere zarar veriyorlar. Böylece sonu kansere kadar varabilen hücresel değişimler meydana geliyor. Son çalışmalara göre, bir antioksidan olan E vitamininin bazı potansiyel faydaları şunlar:
  E vitamini desteğinin kalp hastalığından koruyucu etkisi var.
  E vitamini alınması bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor.
  E vitamini Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor.
  E vitamininden zengin beslenmenin Parkinson hastalığından koruyucu etkisi olabilir.
  E vitamini alınması yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  Uzmanlar E vitaminine ilişkin umut verici haberleri değerlendirirken E vitamininin yararları için daha güçlü kanıtlar sağlayacak olan randomize, kontrollu çalışmaların sürdüğünü belirtiyorlar.

  E vitamini almanın riskleri var mıdır?
  Kanın pıhtılaşmasını azaltan antikoagülan ilaçları alan kişilerin E vitamini alması önerilmiyor çünkü bu ilaçlarla birlikte alınan E vitamini pıhtılaşma zamanını uzatabiliyor.

  En uygun E vitamin dozu nedir?
  E vitaminiyle ilgili çalışmalarda 50 IU (uluslararası ünite) ile 1,200 IU arasındaki dozlar kullanılmıştır. Kalp üzerinde yararlı etki için günlük E vitamini dozunun en az 100 IU olması gerekir. Kalp hastaları için önerilen doz genellikle günde 400 IU dozudur.

  E vitamini alınması tavsiye edilir mi? E vitamini doktorların en çok tavsiye ettikleri vitaminlerdendir. Bazı uzmanlar özellikle kalp hastalarına E vitamini vermektedir.Tek başına diyetle yeterli E vitamini almak güçtür. Ama unutmamalı ki hiç birvitamin sağlıklı beslenme ve düzenli bedensel aktivitenin yerini tutamaz.

 3. #3678
  Kıdemli Üye
  Saircon kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  09 09 2004
  Mesajlar
  897

  Varsayılan

  Eastanbul,

  Sorularina yorumlarim:

  1) Egzersiz esnasinda yag yakimi diye bir olay yoktur. Bu bilimsel olarak curutulmus bir konudur. Vucudun yag kaybetmesi, yani yagi metabolize etmesi, vucut dinlenirken gerceklesir. Metabolizmamiz, yaglarin 3'te 2'lik bir bolumunu biz popomuzun uzerinde otururken kullanir, deli danalar gibi kardiyo yaparken degil.

  2) 45 dakika kardiyo olayi da artik cok eskilerde kalmis bir soylencedir. Dogru planlanmis bir 20-25 dakikalik interval calismasi, (yani 3 dakika normal, 1 dakika hizli kosu vs. gibi) hizli ve yavas kasilan kas fibrillerinin guzel bir kombinasyonunu kullandigi icin en bilimsel ve etkili kardiyodur.

  3) Salonda gecirilen sure (ne yaparsan yap) toplam 45 dakikanin uzerine cikmamalidir. Buna isinma, soguma ve esnetmeler dahil degildir. O nedenle ben kardiyo ile agirlik calismalarinin ayni gun yapilmasina pek taraftar degilim. Eger ayni gun yapilacak ise, agirlik calismasinin kisa tutulmasi, kardiyo calismasinin ise kosu gibi stabilite kaslarini cok asiri kullanan bir tip kardiyo yerine, bisiklet, eliptical vs. gibi sakatlik riski daha dusuk olan bir tip kardiyo seklinde yapilmasi daha dogru olacaktir.

  4) Beslenmek, bence antrenmandan bagimsiz olarak gunde her 2-3 saatte bir orta porsiyonlar seklinde 5-6 ogun olarak yapilmalidir. Tabii ki genelde bir sey yedikten hemen sonra egzersiz yapilamayacagina gore, bir sonraki ogun antrenmandan hemen sonraya tekabul edecektir. (Orn. Ben sabah 5:30 6:00 sularinda kahvalti ediyorum, 9:00 sularinda ara ogunumu yiyorum, 12:00'da ogle yemegimi yiyorum, 3:00'da ara ogunumu yiyorum, 5:00 gibi antrenmanima basliyorum, 6:30-7:00 gibi aksam yemegimi yiyorum, 10:00'da da yatiyorum. Bu toplam 5 ogun demek, ve yagi metabolize etmek acisindan etkili bir yontem oldugu kanisindayim.

  5) Hic bir egzersiz turu, gobek yagini metabolize etmek acisindan diger bir egzersize gore daha ustun degildir. (Bkz. cevap:1) Vucut yaginin metabolize edilmesi, entrenmandan sonraki ilk 6 saat icerisinde vucut dinlenirken ve fazladan kompanse ederken gerceklesir. O nedenle ister bisiklet yapmissiniz, ister kosu, ister 3500 mekik, gobek yagina biri birinden daha fazla etki etmeyecektir. Gobek yaginin azalmaya baslamasi; bizim vucut kompozisyonumuz degismeye, vucuttaki yas kas agirligi artmaya ve metabolizmamiz saglikli olarak hizlanmaya basladiktan sonra ve hatta vehatta gobek haricinde baska hic bir yerde yag kalmadiktan sonra azalmaya baslar. Cunku gobek bolgesi vucudumuzun depo bolgesidir, bir bakima bankadaki birikim gibi. Eger kiyida kosede cebimizde para verken, bankadan para cekmeye gerek var mi? Yok tabii, once elde avuctakini kullaniriz degil mi? Vucut da boyle davranir, once depo haricindeki butun yagi tukettikten sonra, acil durumlar icin sakladigi gobek, baldir, kalca vs. gibi depo bolgelerinden kaybetmeye baslar.

  Umarim bunlar zihninizi biraz acar. Acar da baskalari boyle kafadan uydurma iddialar one surdugunde guler gecersiniz. Ben gulup gecemiyorum ne yazik ki, cunku bir egitmenim. Ogretmek benim gorevim.

  Herkese iyi bir hafta sonu,

  Serkan

 4. #3679
  Yeni Üye
  Eastanbul kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  19 02 2005
  Mesajlar
  13

  Varsayılan

  Selamlar

  Body yaptıktan hemen sonra 45 dakika cardio yaparsam vucudumda karbonhidrat biteceğinden dolayı yağ yakımı olacağı söyleniyor. Peki Kaslardaki karbonhidratın tükenmesinin kas gelişimi açısından bir zararı var mı? (Tabiki cardiodan sonra protein ağırlıklı yemek yemek şartıyla)

  Birde cardiodan hemen sonra mı yemek yiyim yoksa bi süre bekliyim mi?

  Benden size bir haber. bisiklette binmek göbek yağlarının yanmasına koşudan daha fazla faydalı oluyormuş...

 5. #3680
  Üye
  demir29 kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  31 10 2004
  Mesajlar
  34

  Varsayılan

  slm arkadaşlar bugün önemli bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum.bu spora gönül vermiş biri olarak bu spora olan ilgisizlik beni baya bir üzdü.gençlik spor sitesinde bir çok sporla ilgili duyurular yarışmalarla ilgili bilgi verirken vucut gelştirmeyle ilgili hiç bir şey yok yapılacak yarışmalarla ilgili bilgi alamıyoruz tarihlerini bilmiyoruz.bazı bu sporla ilgili gibi gözüken sitelerde ise 1 yıl öncesinin sonuçları var.bölgelerde il müdürlüklerinin dünyadan haberi yok varsada yoksada futbol bence bu artık değişmeli bir şeyler yapılmalı bu konuda sanki türkiyede böyle bir spor dalı yokmuş gibi hareket ediyorlar bana inamayanlara şu gençlik sporun sitesine bir baksınlar.sağlıcakla kalın.

 6. #3681
  Yeni Üye
  domngochavez kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  25 02 2005
  Mesajlar
  7

  Varsayılan


  DOPİNG NEDİR?

  Dopng, Uluslararası Olmpyat Komtes (IOC) tarafından yasaklanmış madde veya yöntemlern sporcu tarafından blnçl veya blnçsz olarak kullanımı dye tanımlanmaktadır. Sporcuyu bu çeşt maddeler veya yöntemler kullanmaya yönlendrmek veya onlara yardım etmek spor ahlakına aykırı olup, dopngle lgl br suç olarak sayılmaktadır.


  Dopng neden yasaklanmıştır?

  Dopngn yasaklanmasının ana neden, sporun temel prensplerne aykırı olmasıdır.
  Dopng, aynı zamanda, sporcuları performanslarını artırmak çn yasaklanmış maddeler ve yöntemler kullanmaları le elde edecekler haksız avantajlardan, bazı maddeler le yöntemlern neden olableceğ yan etklerden korumak çn yasaklanmıştır.
  Dopng sadece ahlak ve sağlık sorunu değl aynı zamanda yasal yaptırımları da olan br sorundur. Anabolzanlar gb br çok lacın tıbb amaç dışında sporda kullanımları yasaktır.

  Konular Hakkında Daha Fazla Blg Ednmek İçn:
  Türkye Dopng Kontrol Merkez
  Hacettepe Ünverstes
  06100 ANKARA
  Tel ve Faks: (0312) 3106776
  Faks: (0312) 3114777
  Tel: (0312) 3103545 2156

  DOPİNG KONTROLÜ

  Seçm ve şlemler
  Dopng kontrolü nedr?

  Dopng kontrolü, dürüst br yarışma çn sporcuların haklarını korumak ve laçsız amatör ve profesyonel sporun yaygınlığını sağlamaya yardımcı olmak çn yapılmaktadır. Dopng kontrolü; sporcuların seçm, drar numunelernn toplanması, analz ve sonuçların yorumlanması şlemlern çermektedr.

  Dopng kontrolü çn sporcu seçm ne zaman yapılır?

  Dopng kontrolü çn sporcunun seçm, yarışmalarda veya çalışma kamplarında yapılır. Yarışma dışı dopng numunes alım şlem, yıl boyunca herhang br zamanda önceden yapılan br uyarı sonucunda veya hç haber vermekszn yapılmaktadır.

  İlan edlmş dopng kontrolü nedr?

  Yarışma süresnce veya br takvme bağlı sporcu çalışma kamplarında yürütülen önceden programlanmış dopng numunes alım şlemler, lan edlmş dopng kontrolü olarak sınıflandırılır.

  İlan edlmş dopng kontrolü çn sporcu seçm ve bldrm nasıl yapılır?

  Sporcular, dopng kontrolü çn genel olarak aldıkları derecelere göre veya lgl kurulların oluşturduğu br protokol sonucunda seçlmektedrler. Seçlen sporcuya yarışma sonunda verlen çağrı formu lgl kş tarafından mzalanıp onunla Dopng Kontrol İstasyonu'na kadar brlkte gelmes stenr. Bunun yapılmaması, br reddetme olarak rapor edlr ve bu davranış dopngle lgl br suçtur.

  İlan edlmemş dopng kontrolü nedr?
  Bldrm nasıl yapılır?

  Yarışma dışı dopng kontrolü çn sporcular, sene boyunca herhang br zamanda seçleblrler. Önceden programlanmamış dopng numunes alım şlemlernde; Bağımsız Dopng Kontrol Görevller sporcuyu arayarak 36 saat çersnde br Dopng Kontrol İstasyonu'nda bulunmasını steyebldğ gb sporcunun çalışma veya yarışma bölgesne de gderek kendsne duyuru formunu vereblr.

  Dopng Kontrol İstasyonu'nda neler olur?

  Dopng Kontrol İstasyonu'nda drar numunes alınacak sporcuların seçm lgl federasyonların kurallarına göre yapıldıktan sonra drarr alımı yapılır. Bu şlemn basamakları şunlardır:

  1- Kayıt

  Görevl, sporcuya adını sorar, kmlğn kontrol eder ve son 10 gün çersnde kullandığı laçları, özel besn ve btksel ürünler lgl forma kaydeder. Sporcunun, aldığı tüm laçları bldrmes, kends çn yararlıdır. Burada bldrlecek laçlar, ceza durumunda haffletc nedenler olablr.

  2- Toplama Kaplarının Seçm

  İdrar numunes vermeye hazır olduğunda, sporcudan dopng numunes alım stasyonunda bulunan toplama kaplarından br tanesn seçmes stenr.

  3- İdrar Numunesnn Verlmes

  Sporcudan, br görevlnn yakın gözetmnde seçlen kap çersne en az 100 ml olmak üzere drar vermes stenr. Bu sırada sporcunun dz altından göğüs üstüne kadar soyunması gerekr.

  4- Saklama Kaplarının Seçm

  Sporcudan, verlen drar numunesn koymak çn 2 tane saklama kabını seçmes stenr.

  5- İdrar Numunelernn Bölünmes

  İdrar numunes, seçlen A ve B şşelerne sporcu tarafından paylaştırıldıktan sonra şşelern ağızları görevl tarafından kapatılıp özel br şeklde mühürlenr. Eğer numune mktarı az se A şşesne en az 50 ml. Olacak şeklde drar konulmalıdır.

  6- pH ve Yoğunluk Kontrolü

  İdrar toplama kabında kalan drarın pH değer (astlk dereces) ve yoğunluğu, görevl tarafından kontrol edlp, sonuçlar kaydedlr.

  7- Kod Numarasının Yazılması

  Görevl, numunelere at kod numaralarını 2 ayrı etket üzerne yazar ve etketler at olduğu şşe ve kaplar üzerne yapıştırır. Kod numaraları daha sonra lgl formlara da şlenr.

  8- İdrar Numunelernn Ambalajlanması

  Görevl, drar numunelern taşıyan A ve B şşelernn ağızlarını özel olarak kapatıp, şşeler at oldukları kaplar çne ayrı ayrı yerleştrr. Özel br klt le kltlendkten sonra klt numaraları lgl formlara şlenr.

  9- mza Atma

  Sporcudan, bütün şlemler tamamlandıktan sonra dopng numunes alım şlemlernn kurallara uygun olarak yapıldığını belrtmek çn dopng kontrol formunun lgl yern mzalaması stenr.

  10- Sporcuya At Kopyanın Alınması

  İmzalanan dopng kontrol formunun br kopyası sporcuya verlr. Bu kopya, sporcu tarafından saklanmalıdır. İşlemler tamamlanan sporcu stasyonu terk eder.

  İdrar numunesn verrken neden görevlnn sporcuyu zlemes gerekmektedr?

  İdrar numunesn veren sporcunun görevl tarafından yakından gözlenmes gerekmektedr. İdrar numunesnn, sporcunun kends tarafından ve doğru yöntemle verldğnden emn olunmalıdır. Ayrıca verlen drar numunes çne başka br sıvı veya maddenn karıştırılmamasına da dkkat edlmeldr.

  İdrar numunes neden kye bölünür?

  İdrar numunes, A ve B olarak şaretlenmş k ayrı şşeye konur. Laboratuvarda yapılan analzlerde, A numunesnde br veya daha çok yasaklı madde bulunması halnde, sporcunun yanında yapılan B şşesndek numune analz le A dak sonucun doğru olup olmadığı kesnlk kazanır.

  Dopng Kontrol İstasyonu'na sporcu yanında brsn getrmel mdr?

  Evet, Sporcu Dopng Kontrol İstasyonu'na su, kola, bra gb ufak ve orjnal ambalajlarında çeştl çecekler bulunmalıdır. Sporcu bunları çerek drar verene kadar stasyonlarda beklemeldr.

  Sporcu ne kadar sürede drar numunes vermeldr?

  Sporcu, gerekl olan en az 100 ml. İdrarı verene kadar beklenmeldr. Bu süre, brkaç dakka le brkaç saat arasında değşeblr. Pek çok sporcu çn ancak brkaç denemede yeterl mktarda drar vermek olağandır.


  Sporcular Dopng Kontrol İstasyonu'nu terk ettkten sonra drar numuneler ne olur?

  Toplanan drar numuneler, güvenlk altında, IOC tarafından ruhsatlandırılmış br laboratuvara en hız yolla gönderlr. Laboratuvarda önce A numunes analz edlr. B numunes se güvenl br şeklde saklanır.

  Eğer A numunes analz poztf sonuç verdyse ne olur?

  Sonuç, lgl federasyon tarafından sporcuya bldrlr. B numunesnn açılması ve analznn stenlp stenlmedğn sorulur.

  B Numunesne ne olur?

  B numunes, Adak sonucu doğrulamak amacıyla analz edlr. Sporcu, B numunesnn analznde başından tbaren bulunablr. Eğer sporcu, herhang br nedenle B numunesnn analznde bulunamazsa, bağlı olduğu federasyonun tayn edeceğ kş le de temsl edleblr.

  B Numunesnn analznden sonra ne olur?

  Eğer B numunes sonuçları A numunesn doğruluyorsa, bu durum sporcuya bldrlr. Sporcu, lgl yasa ve yönetmelkler çerçevesnde cezalandırılır. Eğer B numunesnn analz sonucunda herhang br yasaklı madde bulunmazsa test negatf sayılır.

  Dopng sonuçları kamuoyuna duyurulur mu?

  Evet. GSGM veya lgl bağımsız federasyon, dopng analz sonuçlarını lgl kuruluşlara duyurmaya yetkldr.

  Sporcunun traz hakkı var mıdır?

  Evet. Sporcu, A numunesnn açıklanan sonucuna traz edeblr. İknc analz, sporcunun ve getreceğ lgl kşnn huzurunda B numunes üzernden yürütülerek son karar verlr.

  YASAKLI, KISITLI İZİNLİ MADDELER VE YÖNTEMLER

  Bu bölümde IOC Tıp Komsyonu tarafından bldrlen yasaklı, kısıtlı znl maddeler ve yöntemler hakkında kısaca blg verlecektr. Yılda 2 kez toplanan IOC Tıp Komsyonu bu lsteler gözden geçrmekte ve gerekl değşklkler yapmaktadır. Bugün çn geçerl olan lste aşağıda gösterlmektedr. Sporcuların daha genş blg çn antrenörlerne, takım doktorlarına veya Dopng Kontrol Merkez'ne başvurmaları gerekmektedr.

  Yasaklı madde sınıfları nelerdr?

  IOC tarafından bldrlen yasaklı maddeler 5 ana grup altında toplanmaktadır:
  1-Uyarıcılar (Amfetamn, efedrn v.b.)
  2-Narkotk Analjezkler (Morfn v.b.)
  3-Anabolk Ajanlar (Testosteron v.b.)
  4-Düretkler (Furosemd v.b)
  5-Peptd hormonlar ve benzerler (Ertropoetn, büyüme hormonü, v.b.)

  Yasaklı dopng yöntemler olarak neler kullanılır?

  IOC tarafından bldrlen yasaklı yöntemler 2 ana grup altında toplanır:
  1- Kan dopng
  2- İdrarın farmakolojk, kmyasal ve fzksel olarak şlem görmes.

  Ayrıca çeştl kısıtlamalara grmş bulunan laç sınıfları nelerdr?

  IOC tarafından bldrlen ve sporcular tarafından kullanımı kısıtlı olan maddeler 5 ana grup altında toplanır:

  1- Alkol
  2- Marhuana
  3- Lokal anestezkler
  4- Kortkosterodler
  5- beta-blokörler

  Alınan drar numunes IOC tarafından bldrlen yasaklı bütün maddeler ve yöntemler açısından ncelenecek mdr?

  Evet. Yarışmalarda alınan drar numuneler, IOC tarafından bldrlen bütün yasaklı maddeler, daha öncek sayfalarda belrtlen tüm sınıflar ve yöntemler açısından ncelenr. Yarışma dışı alınan numunelerde bütün gruplar yerne, aşağıdak grupların analz yapılır:
  - Anabolk ajanlar
  - Bazı peptd hormonlar ve benzerler
  - Düretkler ve böbrek fonksyonunu arttırıcı maddeler (örneğn, probenesd)
  Ancak gerekl durumlarda se tüm gruplar analz edleblr.

  KULLANIMI YASAK OLAN DOPİNG MADDELERİ

  UYARICILAR

  Uyarıcı ne demektr?

  Aktvtey arttıran ve yorgunluk hssn azaltan maddelere uyarıcı denr.

  Uyarıcılar neden yasaktır?

  Bu tp maddeler, sporcunun performansının artmasına neden olan pskolojk ve fzksel uyarı sağlar.

  Uyarıcı kullanmanın zararlı yan etkler neler olablr?

  Uyarıcıların, snrllk, kalp atışını hızlandırması, kan basıncını yükseltmes, su kaybı ve dolaşım bozukluklarına neden olması gb bazı yan etkler bulunmaktadır.

  Uyarıcı kullanmış brs hakkında ne söyleneblr?

  Uyarıcı kullanmanın fzksel göstergeler olarak göz bebeğnn büyümes, terlemenn artması, snrllk, saldırganlık, elde ttremeler, klo kaybı, hızlı kalp atışı ve yüksek kan basıncı verleblr.

  Kafen, yasaklı br madde mdr?

  Kafen, gösterdğ uyarıcı etk nedenyle IOC tarafından yasaklı madde olarakk kabul edlmştr. Bazı sporcular kafenn kullanarak performanslarını arttırmayı amaçlarlar. Ancak kafenn bu etks bell br dozdan sonra olur. Bu dozlarda kafen, sporcunun metabolzmasını, vücut ısısını, kan basıncını ve kan şeker düzeyn yükseltr. Yüksek dozlarda bulantı, shal, uykusuzluk, ttreme, baş ağrısı ve snrllk hal ortaya çıkar.


  Sporcu, kafen çeren kahve dğer çecekler çeblr m?

  Kafen mktarının drarda 12 mkrogramml. Üzernde olması sonucunda test poztf sayılmaktadır. Kahve, çay veya kola gb kafen çeren çeceklern normal sınırlar çersnde kullanılmaları bu mktarı sağlamaz. Ancak kafen tabletlernn kullanılması, kafen suppoztuvarlarının uygulanması veya benzer enjeksyonlar poztf br test sonucuna neden olacaktır.

  Kokan yasaklı mıdır?

  Kokan hem yasaklı br dopng maddesdr, hem de ülkemz sınırları çnde kullanımı yasa dışıdır.

  Bazı öksürük ve nezle laçları, yasaklı uyarıcı maddeler taşımaktadır. Bu durumda ne yapılablr?

  Çoğu öksürük ve nezle lacı, yasaklı uyarıcı maddeler taşımaktadır. Ancak bu tp maddeler taşımayan laçlar da bulunmaktadır. Konu mutlaka spor hekmne danışılarak çözülmeldr.

  NARKOTİK ANALJEZİKLER

  Narkotk analjezk laçlar hanglerdr ve etkler nelerdr?

  Bu grup laçlar, morfn ve morfnn kmyasal ve farmakolojk benzerler olup, öncelkle ağrı kesc olarak kullanılmaktadır. Ağrıyı hssetmemek çn kullanılan narkotklern pek çoğu solunum depresyonuna neden olup, fzksel ve pskolojk bağımlılık gb oldukça tehlkel yan etkler bulunmaktadır.

  Sporcu, br rahatsızlıktan dolayı ağrı kescye gereksnm duyarsa ne yapmalıdır?

  Haff ya da orta derecedek ağrıların tedavsnde kullanılablecek çeştl dopng sınıfına grmeyen ağrı kescler bulunmaktadır. Sporcu, bu konuyu spor hekmne danışarak çözeblr.

  ANABOLİK AJANLAR

  Anabolk ajanlar nelerdr?

  Anabolk ajanlar, vücutta üretlen doğal br sterod olan testosteron hormonuna benzer etklere sahp sentetk maddelerdedr. Doğal testosteron anabolk (kas yapıcı) ve androjenk (erkeğe özgü hal ve davranış) etk sağlar.

  Anabolk ajanlar kullanımı neden yasaklanmıştır?

  Anabolk ajanlar, kanser hastalarının veya testosteron yeterszlğ olan hastaların tedavs gb sadece tıbb amaçlar çn kullanılmaktadırlar. Atletk performansı arttırmak çn anabolk ajanları kullanmak, cdd sağlık rskler taşımakta ve spor ahlakına ters düşmüktedr.

  Anabolk ajanların bazı zararlı etkler nelerdr?

  Anabolk ajanlar, normal hormon fonksyonunu etkler. Anabolk sterodler karacğer hastalığı rskn artırır, kan basıncını yükseltr, yüksek yoğunluklu lpdlern düzeyn yükselterek kardyovasküler olay rsknn artmasına neden olur. Bu etklernn yanı sıra pskolojk etkler de bulunmaktadır.

  Anabolk ajanların kadınlarda kullanımları sonucu oluşan etkler:

  - Erkeks karakterlern oluşması
  - Artan agresflk, ruh halnde dalgalanmalar, depresyon,
  - Anormal menstrual skluslar ve mensturasyonun fonsyon görmesnn bakılanması,
  - Yüz ve vücutta fazla tüylenme,
  - Kltorsn genşlemes,
  - Sesn kalınlaşması

  Anabolk ajanların erkeklerde kullanımları sonucu oluşan etkler:
  - Akne
  - Artan agresflk, ruh halnde dalgalanmalar, depresyon,
  - Testslern boyutlarının küçülmes,
  - Azalmış sperm üretm,
  - Karacğer ve böbrek fonksyonlarında azalma,
  - Göğüslerde büyüme,
  - Vaktnden evvel oluşan kellk,
  - Prostat beznn genşlemes,
  Bu etkler uzun kullanımda kalıcı olablr.

  Anabolk ajanların büyüme çağındak çocuklarda kullanımının etkler

  - Vücut ve yüzde oluşan akneler,
  - Kemklerdek kıkırdak dokusunun erken sertleşmes sonucu boyda uzamanın ve büyümenn durması.

  Karaborsa laç alımı hakkında ne söyleneblr?

  IOC tarafından yasaklanmış maddelern çoğu karaborsada bulunablr. Yapılan araştırmalar, satılan bu laçların toksk olan dğer maddelerle karıştırılarak satıldığını göstermektedr.

  Br kşnn anabolk ajanları kullandığını nasıl anlayablrsnz?

  Anabolk sterodler, kullananların görünümlernde ve davranışlarında belrgn değşklkler yaratmaktadır. Bu değşklkler şunlardır:

  - Vücut ağırlığının hızla artması,
  - Akne,
  - Şşkn ve kabarık yüz,
  - Sarılık (sarımsı gözler),
  - Anormal göğüs gelşm (erkeklerde),
  - Erkeks karakter gelşm (bayanlarda)

  Davranışlarda:

  - Ruh halnde dalgalanmalar, saldırganlık ve snrllk,
  - Sterod kudurganlığı olarak blnen aşırı saldırganlık

  Testosteron kullanımını saptama olanağı
  var mıdır?

  Bazı sporcular, güç arttırdığı ve daha y performansa neden olduğu nancı le testosteron kullanmaktadırlar. Bu nedenle, herhang br sporcunun drar numunesnde testosteron veya onun atılım ürünlern, kabul edlen sınırın üzernde gösteren analz bulguları poztf olarak değerlendrlmektedr.

  Düretk nedr?

  Düretkler, böbrek üzernde etkl olan ve fazla mktarlarda suyun vücuttan atılmasına neden olan br laç grubudur. Bunlar genellkle sporcular tarafından, belrl ağırlık sınıflarına greblmek çn (örneğn güreş, boks v.b) geçc ağırlık kaybı ve dğer bleşkler le laçların vücuttan atılmalarını sağlayarak dopng testlernden kaçmak amacıyla kullanılmaktadır.

  Düretkler neden yasaklıdır?

  Düretkler, kullanımları sonucu ortaya çıkablecek sağlık rsklerne ek olarak, drar numunelernn seyretlmes veya daha düşük ağırlık sınıflarında yarışmak amacıyla klo kaybında kullanılabldğ çn yasaklanmıştır. Ayrıca düretklern kullanımı, hakça br yarışmada sporun ruhuna aykırı olduğu çn de yasaktır.

  Düretkler vücuda nasıl zararlı olablr?

  Düretklern kullanımı, dehdratasyona, kas zayıflamasına, kramplara, kan basıncının düşmesne ve elektrolt dengeszlğyle oluşan kalp düzenszlklerne neden olablr. Düretkler, sporcuların sıcaklığı tolere etme yeteneklern etkleyeblrler.


  PEPTİD HORMONLAR VE BENZERLERİ

  Peptd hormonlar ve benzerler nelerdr?

  Peptd hormonlar ve benzerler, büyüme, cnsel davranışlar, ağrıya karşı duyarlık ve davranış gb çeştl bedensel fonksyonların uyarılmasında br organdan dğerne mesaj letm görevn yerne getrmektedr. Benzerler se kmyasal olarak üretlmş laçlar olup, doğal olarak vücutta oluşan peptd hormonlar le benzer etkler bulunmaktadır. Peptd hormonları; nsan koryonk gonadotropn, adreno kortkotropn, nsan büyüme hormonu ve ertropoetndr.

  İnsan Koryonk Gonadotropn (HCG)'n etk ve yan etkler nelerdr?

  Erkeklerde HCG'nn verlmes, vücuttak androjenk sterodlern normal düzeylernde artışa yol açar ve bu, testosteronun verlmesyle aynı etky gösterr. HCG'nn kullanımı, baş ağrısı, snrllk, depresyon, yorgunluk ve jnekomastye (erkeklerde meme büyümes) neden olablr.

  Adreno Kortkotropn (ACTH)'n etk ve yan etkler nelerdr?

  ACTH, sporcular tarafından vücutta doğal olarak üretlen kortkosterodlern düzeylern arttırmak ve öfor sağlamak amacıyla kullanılır. Kortkosterodlern, tropkal kullanımlarına zn verlr. ACTH'n başka herhang br yolla verlmes se kortkosterodlern ağızdan (oral), damar çne (.v.) veya kas çne (.m.) uygulanmalarıyla aynı olarak kabul edlmş ve bu nedenle yasaklanmıştır.

  İnsan büyüme hormonu (HGH) nedr?
  Alındığında yan etkler nelerdr?

  İnsan büyüme hormonu, metabolzma ve kas yapımını etkleyen ve doğal olarak oluşan br maddedr. Bununla brlkte bu lacın kullanımı le lgl tehlkel yan etkler bulunmaktadır. Aşırı HGH kullanımı, derde kalınlaşma, kulaklar, el ve ayak parmaklarında büyüme, çorganlarda genşleme, kemk ve yüz hatlarının büyümesndek bozulma le karakterze dleblen akromegalye neden olablr. HGH; dyabete, kalp ve trod hastalığına, menstrual düzenszlklere, seksüel stek azalmasına, ktdarsızlığa ve yaşam sürecnn kısalmasına neden olablr.

  Ertropoetn nedr? Yan etkler nelerdr?

  Ertropoetn hormonu (EPO) böbrekler tarafından salınır ve kırmızı kan hücrelernn üretmn uyarır. Topta, EPO'nun sentetk şekl, böbrek orjnl aneml hastaların tedavsnde kullanılır. Kan dopng gb EPO, bazı sporcular tarafından da yanıklılık sporlarında, kırmızı kan hücrelernn sayısını ve buna bağlı olarak kaslara oksjen taşımını arttırdığı çn kullanılmaktadır. Enjekte edleblen EPO'nu kullanımı, kan pıhtılaşması, felç ve kalp hastalıkları rsknn artması gb cdd sağlık rskler taşımaktadır. Eğer aynı ğney brden fazla sporcu kullanmışsa, sarılık (hepatt) ve AIDS gb enfeksyon hastalıklarının bulaşma rsk vardır.

  YASAKLANMIŞ DOPİNG YÖNTEMLERİ

  Kan dopng nedr?

  Kan dopng, kan ve kan ürünlernn, kanın oksjen taşıma kapastesn ve dolayısıyla aerobk atletk perfonmansı arttırmak amacıyla damardan verlmes yöntemne verlen smdr. Kan dopng çn kullanılan kan, sporcunun kend kanı olableceğ gb başkasına da at olablr.

  Sporda kan dopng neden yasaklanmıştır?

  Tıpta kırmızı kan hücrelernn transfüzyonu, an kan kaybı ve ler anemlern tedavsnde gerekl br şlemdr. Atletk performansın arttırılması çn sporculara damardan kan verlmes, spor ahlakına aykırıdır. Kan dopng aynı zamanda tehlkel sağlık problemler de oluşturmaktadır. Bunlara örnek olarak; allerjk etkler (kızarıklık, slk, ateş v.b.), eğer yanlış tp ya da test edlmemş kan kullanıldıysa sarılık, kan dolaşımının bozulması, kanın pıhtılaşması, metabolk şok, sarılık, ve AIDS gb enfeksyon hastalıklarının bulaştırılması verleblr.

  İğnelern brden fazla kş tarafından
  kullanılmasının tehlkelernelerdr?

  Sarılık ve AIDS gb enfeksyon hastalıklarına yakalanma rsk, ğnenn brden fazla kş tarafından kullanılmasıyla artmaktadır. Crack kokan ve eronn enjeksyonu çn geçerl olan bu olay, sterod ve kan dopngndek enjeksyon le de görülür.  KULLANIMI KISITLI OLAN DOPİNG MADDELERİ

  ALKOL

  Alkol yasaklı mıdır?

  Alkol, yasaklı olmamasına karşın ulusal ve uluslar arası federasyonların steğ üzerne, örneğn eksrm ve pentatlon gb spor dallarında sporcularda alkol düzey ölçüleblr.

  MARİHUANA

  Marhuana yasaklı mıdır?

  Marhuana, IOC tarafından kısıtlı kullanımı olan maddeler sınıfında olup, Türkye'de kullanımı kanun açıdan yasaktır. Bazı spor dallarında ulusal ve uluslar arası federasyonların steğ üzerne kontrol edleblr.

  LOKAL ANESTEZİKLER

  Lokal anestezklern kullanımı
  yasak mıdır?

  Lokal anestezklern kullanımı çn bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Ancak aşağıdak koşullar yerne getrldğ zaman kullanılablrler:

  - Kokan dışında prokan, kslokan, karbokan ve benzer aneljezkler kullanıldığında,
  - Lokal enjeksyon uygulandığında (.v. enjeksyona zn verlmemektedr),
  - Uygulanan laçların çnde epnefrn gb vazokonstrüktörler bulunmadığı durumlarda,
  - Tıbb olarak kullanımı yazılı br belge le kanıtlandığı durumlarda.

  KORTİKOSTEROİDLER

  Kortkosterodlern kullanımında sınırlamalar var mıdır?

  Evet. Kortkosterodlern tedav dışı kullanımlarının artması nedenyle kısıtlı olarak kullanımına gerek bulunmaktadır. Tıpta kortkosterodler başlıca, öfor sağlamak ve ağrı gdermek çn, antenflamatuvar laç olarak kullanılmaktadır. Kortkosterodlern kullanımı; yüzeysel (topkal) uygulama, (kulak, göz ve der) solunum yolu le (nhalasyon) uygulanması, (astım, allerjkrnt) lokal ve eklem çne (ntraartküler) enjeksyon dışında, yasaklanmıştır. Bundan dolayı, kortkosterodlern ağızdan, kas veya damar çne enjeksyon le kullanımı znl değldr. İznl bazı antenflamatuvar laçların smler se Dopng Kontrol Merkez'nden elde edleblr.

  BETA-BLOKÖRLER

  Beta-blokörler nelerdr?

  Beta-blokörler, kalp hastalıklarında kullanılan kan basıncını düşürüp kalp atışlarını azaltan laçlardır. Bu laçlar, aynı zamanda mgren tedavsnde ve el ttremelernn önüne geçlmesnde kullanılır.

  Beta-blokörlern kullanımı nedene kısıtlanmıştır?

  Atıcılık ve okçuluk gb spor dallarında kolun sallanmaması ve parmakların ttrememes öneml olup, beta-blokörler kalp atış hızını düşürerek bu problemlern ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Bu da hakça br yarış kavr***** karşıdır.

  Beta-blokörler nasıl zararlı olablrler?

  Sporcunun dayanıklılık performansını azaltıcı etksnn yanı sıra, beta-blokörlern kullanılması sonucu kalp hastalıkları, astım,depresyon, uykusuzluk ve cnsel problemler ortaya çıkmaktadır.

  ASTIM VE NEFES AÇICI İLAÇLAR

  Astım ve nefes açıcı laçların kullanımı
  kısıtlı olduğuna göre, astımçn ne kullanılablr?

  Astıma karşı kullanılacak laçlarda dkkatl olunmalıdır. Br çok astım lacı çersnde kullanımı yasak olan uyarıcı türde laçlar bulunmaktadır. Bunun çn astım lacı kullanılmadan önce IOC tarafından yayınlanan laç lstes kontrol edlmeldr. Ayrıca astım olduğu yazılı br şeklde kanıtlanan sporcular aerosol tp salbutamol ve terbutaln kullanablrler.  KULLANIMI İZİNLİ OLAN MADDELER, VİTAMİNLER VE MİNERALLER

  Vtamnler ve mneraller yasaklı mıdır?

  Vtamnler ve mneraller yasaklı değldr. Ancak bunları çok mktarda kullanan sporcuların çıkablecek sağlık problemlerne dkkat etmeler gerekmektedr. Sağlıklı br beslenme le sporcuların çoğu gerekl besnler alablrler. Kötü br dyet le beslenen sporcuya ne kadar vtamn ve mneral verlrse verlsn, yeterl olamamaktadır. Bu nedenle sporcunun, sağlıklı beslenme konusuna dkkat etmes gerekmektedr.

  Vtamn B-15 nedr?

  Bazı nsanlarda Vtamn B-15'n (pangomk ast veya DMG) kaslara oksjen taşınmasını çoğalttığı ve dolayısıyla atletk performansın arttırılmasına yardımcı olduğu doğrultusunda br kanı vardır. Ancak bunun blmsel br dayanağı bulunmamaktadır.

  BİTKİSEL ÜRÜNLER

  Btksel ürünler yasaklı mıdır?

  Bazı btksel ürünler yasaklı maddeler çermektedr. Yasaklı maddeler çeren bu btkler (bazı btk çayları gb) yasaktır. Bu nedenle genelde Uzak Doğu kökenl btksel çayların kullanılmadan önce ne tp etken madde çerdkler kontrol edlmel veya Dopng Kontrol Merkez'ne sorulmalıdır.

  AMİNO ASİTLER VE PROTEİNLER

  Amno astler yasaklı mıdır?

  Hayır, yasaklı değldr.

  Amno astler ve protenler performansı arttırırlar mı?

  Bazı sporcular, amno ast ürünlern, kaslarını gelştrdğ nancı le almaktadırlar. Ancak bu ddayı destekleyecek blgler bulunmamaktadır. Kas protenlernn sentez, yüksek proten dyet veya daha fazla mktarda alınan amno ast alımı le artmaktadır. Yüksek protenl dyetler veya amno ast preparatları le alınan fazla proten, enerj olarak kullanılmakta veya yağ olarak depolanmaktadır. İy düzenlenmş br dyet, brçok sporcuya yeterl proten sağlayablmektedr.


  CEZALAR

  Dopng suçları, yasaklı maddelern sporcunun drarında bulunması veya yasaklı yöntemn kullanılmasıdır.

  Dopng suçlarında cezalar nelerdr?

  Ulusal bağımlı ve bağımsız federasyonlar, kend kuralları çersnde ve uluslar arası
  kurallara uygun br şeklde, dopng suçları saptanan sporculara cezalarını verr.

  Kaynak : Sporcv.com stesnden alıntı yapılmıştır


  DOPİNG
  Dopng Uluslararası Olmpyat Komtes(IOC) tarafından yasaklanmış madde veya yöntemlern Sporcu tarafından kullanılması dye tanımlanmaktadır.

  Ayrıca sporcuyu bu tür madde veya yöntemler Kullanmaya teşvk ve yardım etmekte şuç sayılmaktadır. Dopngn yasaklanmasının nedenler se sporcunun haksız kazanç sağlamasını önlemek ve bu madde ve yöntemlern yan etklernden korumaktır. IOC yılda 2 kez yasak olan madde ve yöntemlerle lgl lste yayınlar. Şu an çn geçerl lste kabaca şöyledr:

  YASAKLI MADDELER

  UYARICILAR

  Amneptne

  Amfepramone

  Amphenazole

  Amphetamne

  Bambuterol

  Bromantan

  Bupropon

  Caffene*

  Carphedon

  Cathne

  Cocane

  Cropropamde

  Crotethamde

  Ephedrne

  Etamvan

  Etlamphetamne

  Etlefrne

  Fencamfamn

  Fenetyllne

  Fenfluramne

  Formoterol

  Heptamnol

  Mefenorex

  Mephentermne

  Mesocarb

  Methamphetamne

  Methoxyphenamne

  Methylenedoxyamphetamne

  Methylephedrne

  Methylphendate

  Nkethamde

  Norfenfluramne

  Parahydroxyamphetamne

  Pemolne

  Pentetrazol

  Phendmetrazne

  Phentermne

  Phenylephrne

  Pheylpropanolamne

  Pholedrne

  Ppradol

  Prolntane

  Propylhexedrne

  Pseudoephedrne

  Reproterol

  Salbutamol**

  Salmeterol**

  Seleglne

  Strchnne

  Terbutalne**

  ve benzer maddeler

  NARKOTİKLER

  Buprenorphne

  Dextromoramde

  Damorphne (Eron)

  Hydrocodone

  Methadone

  Morphne

  Pentazccne

  Pethdne

  ve benzer maddeler

  ANABOLIK AJANLAR

  ANABOLİK - ANDROJENİK STEROİDLER

  Androstenedol

  Androstenedone

  Boldenone

  Clostebol

  Danazol

  Dehydrochlormethyltestosterone

  Dehydroepandrosterone (DHEA)

  Dhydrotestosterone

  Drostanolone

  Fluoxymesterone

  Formebolone

  Gestrnone

  Mesteroldne

  Metandenone

  Metenolone

  Methandrol

  Methyltestosterone

  Mbolerone

  Nandrolone

  19-Norandrostenedol

  19-Norandrostenedone

  Norethandrolone

  Oxandrolone

  Oxymesterone

  Oxymetholone

  Stanozolol

  Testosterone

  Trenbolone

  ve benzer maddeler

  BETA-2 AGONİSTLER

  Bambuterol

  Clenbuterol

  Fenoterol

  Formoterol

  Reproterol

  Salbutamol**

  Salmeterol**

  Terbutane**

  ve benzer maddeler.

  BETA-BLOKE EDİCİLER

  Acetabutolol

  Alprenolol

  Atenolol

  Betaxolol

  Bsoprolol

  Bunolol

  Carteolol

  Celprolol

  Esmolol

  Labetalol

  Levobunolol

  Metoprolol

  Metpranolol

  Nadolol

  Oxprenolol

  Propranolol

  Sotalol

  Tmolol

  ve benzer maddeler.

  İDRAR SÖKTÜRÜCÜLER

  Acetazolamde

  Bendroflumethazde

  Bumetande

  Canrenone

  Chlortaldone

  Ethacrync Acd

  Furosemde

  Hydrochlorothazde

  Indapamde

  Manntol

  Mersalyl

  Spronolactone

  Tramterene

  ve benzer maddeler.

  MASKELEYİCİ AJANLAR

  Bromantan

  Idrar söktürücüler

  Eptestosteron

  Probenecd

  ve benzen maddeler

  PEPTİD HORMONLAR, MİMETİKLER VE ANALOGLARI

  Koryonk gonadotropn (hCG)

  Hpofzyel ve sentetk Gonadotropnler (LH)

  Kortkdtropnler (ACTH)

  Büyüme hormonu (hGH)

  Insüln benzer büyüme faktörü(IGF-l)

  Ertropoetn

  Insüln

  Clomphene

  Cyclofenl

  Tamoxphen

  Aromotaz nhbtörler

  ve benzer maddeler

  YASAKLANMIŞ UYGULAMALAR

  KAN DOPİNGİ

  YAPAY OKSİJEN TAŞIYICILARI VE PLAZMA GENİŞLETİCİLERİ

  FARMAKOLOJİK, KİMYASAL VE FİZİKSEL MANÜPLASYON

  KULLANIMI KISITLI MADDELER

  ALKOL

  CANNABINOIDLER

  Marjuana

  Hashsh

  ve benzer maddeler

  LOKAL ANESTETİKLER

  Artcane

  Benzocane

  Bupvacane

  Ldocane

  Mepvacane

  Oxetacane

  Oxybuprocane

  Procane

  Tetracane

  ve benzer maddeler

  KORTİKOSTEROİDLER

  Beclomethasone

  Bethamethasone

  Budesonde

  Dexamethasone

  Dflucortolone

  Flunsolde

  Fluocortolone

  ve benzer maddeler

  * İdrarda caffene yoğunluğu 12 mkrogrammlltreden fazla olduğunda poztf kabul edlr.

  ** İnhaler olarak kullanımı serbesttr

  Kaynak: Dr. Uğur KÖKSAL

  Kaynak : Sporcv.com stesnden alıntı yapılmıştır
  SPORDA DOPİNG LOZAN BİLDİRGESİ  Bu bldrge Sporda Dopng Dünya Konferansı'nda hazırlanmıştır. Lozan, İsvçre, 4 Şubat 1999
  Sporcuların ve genel olarak gençlğn sağlığını tehdt eden dopng uygulamalarının sporun ruhuna ve tıbb etk kavr***** aykırı olduğu ve Olmpk Hareket tarafından kurulan kuralların zorlanmasına yol açtığı göz önünde tutularak;

  Sporda dopnge karşı yapılan mücadelenn, Olmpk Hareket ve dünyadak tüm dğer spor organzasyonlarını, hükümetler, hükümetler arası ve dışı kuruluşları, dünyadak tüm sporcuları ve yakın çevresn lglendrdğ kabul edlerek;

  Sporda Dopng Dünya Konferansı, hükümetler, hükümetler arası ve dışı kuruluşlar, Uluslararası Olmpyat Komtes, Uluslararası Spor Federasyonları, Ulusal Olmpyat Komtelernn temslcler ve atletlern katılımıyla bldr k:

  1. Eğtm, dopngn önlenmes ve sporcuların hakları

  Olmpk yemn, antrenör ve dğer görevllere de genşletlerek sporda dürüstlüğe saygı, etk ve hakça yarış kavramını çerecektr. Eğtsel ve dopng uygulamalarına karşı yapılacak kampanyalar çoğaltılacak, gençler, sporcular ve onların yakın çevres üzernde yoğunlaştırılacaktır. Dopngle mücadelede tüm çalışmalar tam br şeffaflık çersnde yapılacak ancak sporcuların temel haklarının zedelenmemes çn gerekl olan gzllk korunacaktır. Medya le olan lşkler dopngle mücadele kampanyaları le brlkte yürütülecektr.

  2. Dopngle Mücadelede Olmpk Hareket İlkeler

  Dopngle mücadelenn temel olarak kabul edlen Dopngle Mücadelede Olmpk Hareket İlkeler ,doğal olmayan ve sporcunun sağlığı çn zararlı madde ve yöntemlern kullanılması, veveya performanslarını çoğaltablecek veya sporcunun vücudunda bulunan br maddenn veya Dopngle Mücadelede Olmpk Hareket İlkeler eknde sunulan lstede belrtlen madde ve yöntemlern kullanımı olarak tanımlanır.

  Dopngle Mücadelede Olmpk Hareket İlkeler, tüm sporculara, antenörlere, eğtmclere, dareclere ve Olmpk Hareket çerçevesnde yapılan spor yarışmaları organzasyonları çn antrenman çalışmalarında bulunan veya katılacak sporcularla brlkte çalışan tıbb ve tıbb olmayan dğer tüm görevllere uygulanır.

  3. Cezalar

  Dopng kurallarına uyulmadığı durumlarda uygulanacak cezalar, yarışma ve yarışma dışı kontroller çerçevesnde ele alınacaktır.

  Sporcuların, Ulusal Olmpyat Komtelernn ve Uluslararası Spor Federasyon-larının büyük br kısmının steğne göre temel dopng maddelernn veya yasaklanmış yöntemler lk kez kullanan sporcular çn uygulanacak en az cezanın sporcuların tüm yarışmalardan k yıl süre le men edlmesdr. Ancak, özel ve ayrıcalıklı durumlarda Uluslararası Spor Federasyonlarının lgl kurullarınca ele alınmak üzere, lk kez dopng kullanan sporcular çn uygulanacak olan k yıl yarışmalardan men cezasında farklı uygulamalar yapılablr. Ek cezalar veya farklı ölçüm krterler ortaya konablr. Dopngle Mücadelede Olmpk Hareket İlkelern zedeleyen ve suçlu bulunan antrenör ve dareclere çok daha büyük cezalar uygulanablr.

  4. Uluslararası Dopngle Mücadele Kurulu (Ajansı)

  2000 yılında Sdney'de yapılacak olan XXVII. Olmpyat oyunlarında tam olarak geçerl olmak üzere bağımsız br Uluslararası Dopngle Mücadele Kurulu (Ajansı) oluşturulacaktır. Bu ensttü, amacın gerçekleştrlmes çn lgl tüm kuruluşlarla bağlantılı olarak çeştl programları koordne etmekle sorumlu olacaktır. Bu programlar arasında özellkle yarışma dışı dopng kontrol programlarının gelştrlmes, araştırmaların koordnasyonu, dopngden koruyucu ve eğtm faalyetler le ve analz çn blmsel ve teknk standart ve yöntemlern uygulanmasında ve chazlarda tek düzelğn sağlanması sayılablr. Uluslararası Olmpyat Komtesnce üç ay çersnde, sporculardan, hükümet ve hükümetler arası kuruluş temslclernden oluşan ve Olmpk hareket temsl edecek br çalışma grubu kurulacak ve bu kurulun yapısı, görevler ve bütçes tanımlanacaktır. Olmpk hareket, kurula 25 mlyon USD'lk br bütçe ayıracaktır.

  5. Uluslararası Olmpyat Komtes, Uluslararası Spor Federasyonları, Ulusal Olmpyat Komtelernn ve Spor Yüksek Mahkemes'nn Sorumlulukları

  Uluslararası Olmpyat Komtes, Uluslararası Spor Federasyonları, Ulusal Olmpyat Komtelernn ve Spor Yüksek Mahkemes, Uluslararası Dopngle Mücadele Kurulu le şbrlğ çersnde kend yöntemlerne göre dopng kurallarını göre uygulamakta olduğu saygın yetk ve sorumluluğunu koruyacaktır. Buna bağlı olarak alınacak olan kararlar sırasıyla öncelkle Uluslararası Spor Federasyonları, sonra Ulusal Olmpyat Komteler ve olmpyat oyunlarında Uluslararası Olmpyat Komtes'nn sorumluluğu altında yürütülecektr. Son durumun uygulanmasında Uluslararası Olmpyat Komtes, Uluslararası Spor Federasyonları, ve Ulusal Olmpyat Komtelers kend görevler bttkten sonra Spor Yüksek Mahkemes'nn otortesn tanıyacaktır.

  Sporcuların ve haklarının dspln uygulamalarında korunması çn, haber alma hakkı, hukuk yardım görme hakkı, kanıt sunma hakkı, şaht gösterme hakkı gb hukuğun genel prenspler sağlanacak ve tüm uygulanablecek durumlar çn geçerl olacaktır.

  6. Olmpk Hareket ve kamu oyu le olan şbrlğ

  Sporda dopngle mücadelede, spor organzasyonları ve kamu oyu arasındak lşk, her k tarafın sorumlılıkları ölçüsünde kuvvetlendrlecektr. Eğtm, blmsel araştırma, sosyal ve sağlık alanında sporcuların korunmasına yönelk çalışmalarda ve dopng le lgl yasaların koordnasyonu konularında her k taraf ortak tavır takınacaktır.

  Bu Bldrge Lozan'da yapılmıştır (İşvçre) 4 Şubat 1999

  SPORDA DOPİNG İLAÇ KULLANIMININ TARİHÇESİ  İlaç
  Keşf
  Sporda lk Kullanımı
  Kullanım Yaygınlığı
  Dallar
  Günümüzdek kullanımı

  Amfetamnler
  1920’lerde
  1940’larda
  1950-1970 arası
  Bsklet ve futbol
  Az, yakalanması kolay ve alternatfler var

  Efedrnler
  1940’larda
  1970’lerde
  1970’den günümüze dek yaygın olarak kullanılmakta
  Olmpk ve takım sporlarında
  Yaygın

  Kafen
  19.yy önces
  19 yy. başlarında
  19.yy da yaygın, sonra azalma eğlmnde. Daha çok efedrnlerle brlkte kullanılıyor
  Olmpk ve takım sporlarında
  Yaygın ancak dğer laçlarla brlkte kullanılıyor

  Kokan
  17. yy. öncesnde
  19.yy. sonlarında
  1960’lardan tbaren günümüze dek çok yaygın
  Futbol
  Çok değl

  Anabolk sterodler ve anabolk maddeler
  1930’larda
  1950’lerde
  1960-1980 arası çok yaygın
  Olmpk ve takım sporlarında
  Yaygın

  Düretkler
  Sentetk düretkler 1960’larda
  1970’lerde
  1970’lerde yaygın
  Genel olarak ağırlık sırala-ması olan dallarda ancak laç atılımı çnde yaygın
  Tanınmasındak kolaylık nedenyle az

  İnsan büyüme hormonu
  1980’lern ortasında
  1980’lern sonlarında
  Çok değl ve ABD’de görülüyor
  Vücut gelştrme gb anabolk sterod kullanılan dallarda
  Az ancak artmakta

  Kan dopng
  ve rEPO
  1970’lerde
  1970’lerde
  Çok değl
  Bsklet turu, koşma,yüzme ve kayak gb dayanıklılık sporlarında,
  Çok değl

  1980’ler
  1980’lern sonu
  Az ancak artmakta
  Az ancak artmakta

  Beta-blokörler
  1960’larda
  1970’lerde
  Çok az ve kısıtlı spor dallarında
  Atıcılık, okçuluk ve blardo
  Çok değl ve IOC tarafınca kullanımı kısıtlı
  TÜRKİYE PİYASASINDA SATILAN VE SPORCULAR İÇİN DOPİNG SAYILAN MÜSTAHZARLAR
  (ve çerdkler dopng etken maddeler)

  A.P.C Tablet (Kafen) 3
  Actdem Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Actfed Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Actfed Tablet (Psödoefedrn HCl) 3
  Actrapd-HM Flakon (Regüler İnsüln) 2
  Actrapd-HM Penfll Kartuş (Regüler İnsüln) 2
  Adafen Tablet (Kafen) 3
  A-fern Forte Flm Tablet (Fenlpropanolamn HCl) 3
  A-fern Kapsül (Fenlpropanolamn HCl) 3
  A-fern Pedatrk Şurup (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Aromr İnhaler (Salbutamol) 4
  Akuadon Tablet (Klortaldon)
  Aldactazde 50 Tablet (Hdroklorotazd, Spronolakton)
  Aldactazde Tablet (Hdroklorotazd, Spronolakton)
  Aldacton A Tablet (Spronolakton)
  Aldactone Tablet (Spronolakton)
  Aldolan Ampul (Petdn HCl)
  Alfarol Tablet (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Algoprn Draje (Kafen) 3
  Aljl Tablet (Kafen) 3
  Amnocardol Ampul (Teofln Etlendamn=Amnoflln)
  Amnocardol Tablet (Teofln Etlendamn=Amnoflln)
  Anamur Damla (Nafazoln Ntrat)
  Anapolon Tablet (Oksmetolon)
  Antastım Tablet (Efedrn Hdroklorür, Kafen) 3
  Antbeksn Şurup (Efedrn Hdroklorür) 3
  Apex Kapsül (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Apo-Atenolol Tablet (Atenolol)
  Apo-Pndol Tablet (Pndolol)
  Apo-Tamox Tablet 10 (Tamoksfen Strat) 1
  Apo-Tamox Tablet 20 (Tamoksfen Strat) 1
  Artex Tablet (Tertatotol HCl)
  Artu Şurup (Efedrn HCl) 3
  Asko Tablet (Kafen)3
  Asmafln Fort Kapsül (Teofln Etlendamn=Amnoflln)
  Asprn Fort Tablet (Kafen) 3
  Asthmadol Şurup (Efedrn Hdroklorür, Lobeln, (Kafen) 3
  Asthmadol Tablet (Efedrn Hdroklorür, Papavern) 3
  Astmerole İnhaler (Salbutamol) 4
  Astmerole Maxhaler (Salbutamol) 4
  Atropa Damla (Papavern HCl)
  Avmgran Flm Tablet (Kafen) 3
  B optan Draje (Kafen) 3
  Babyrhnol Şurup (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Beloc Ampul (Metoprolol Tartarat)
  Beloc durules Tablet (Metoprolol Tartarat)
  Beloc ZOK Kontrollü Salımlı Tablet 100 (Metoprolol Tartarat)
  Beloc ZOK Kontrollü Salımlı Tablet 50 (Metoprolol Tartarat)
  Benafed Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Bencal Cold Lak Tablet (Psödoefedrn HCl) 3
  Bencal Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Betoptc Oftalmk Solusyon (Betaksolol HCl)
  Betoptc S Oftalmk Süspansyon (Betaksolol HCl)
  Brcanyl Durules Tablet (Terbutaln Sülfat) 4
  Brcanyl İnhaler (Terbutaln Sülfat) 4
  Brcanyl Şurup (Terbutaln Sülfat) 4
  Brcanyl Tablet (Terbutaln Sülfat) 4
  Brcanyl Turbuhaler Toz İnhalatör (Terbutaln Sülfat) 4
  Brodl Şurup (Efedrn Hdroklorür) 3
  Broksn Şurup (Efedrn Hdroklorür) 3
  Bronkar Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Bronkar-A Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Bumd Tablet (Bumetand)
  Cafergot Tablet (Kafen) 3
  Carena Ampul (Teofln Etlendamn=Amnoflln)
  Carteol Göz Damlası %1 (Carteolol HCl)
  Carteol Göz Damlası %2 (Carteolol HCl)
  Choragon Ampul 1500 Ü.İ (Koryonk Gonadotropn=hCG)1
  Choragon Ampul 5000 Ü.İ (Koryonk Gonadotropn=hCG) 1
  Cbadrex Flm Tablet (Hdroklorotazd)
  Crrus Kapsül (Psödoefedrn HCl) 3
  Csplatyl Flakon (Manntol)
  Codasel Tablet (Kafen) 3
  Codenal Tablet (Efedrn HCl) 3
  Coldeks Kapsül (Fenlefrn HCl)
  Comax Fort Tablet (Kafen) 3
  Combvent Aerosol (Salbutamol) 4
  Combvent Flakon (Salbutamol) 4
  Concor Lak Tablet (Bsoprolol Fumarat)
  Contex Kapsül (Fenlpropanolamn HCl)
  Corsal Kapsül (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Coryban-D Kapsül (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Cusmolol Damla 2.5 (Tmolol Maleat)
  Cusmolol Damla 5 (Tmolol Maleat)
  Danasn Kapsül 100 (Danazol)
  Danasn Kapsül 200 (Danazol)
  Danasn Kapsül 50 (Danazol)
  Darob Tablet (Sotalol HCl)
  Darvoln Tablet (Kafen) 3
  Defeks Şurup (Efedrn Hdroklorür) 3
  Deflu Tablet (Fenlefrn HCl)
  Deksan Şurup (Psödoefedrn HCl)
  Delx 2.5 Plus Tablet (Hdroklorotazd)
  Delx 5 Plus Tablet (Hdroklorotazd)
  Desal Ampul (Furosemd)
  Desal Tablet (Furosemd)
  Dazomd Tablet (Asetazolamd)
  Dderal Tablet (Propranolol)
  Dfln Ampul (Dfln=Dhdroksproplteofln)
  Dfln Supoztuar (Dfln=Dhdroksproplteofln)
  Dfln Tablet (Dfln=Dhdroksproplteofln)
  Dolantn Ampul (Petdn HCl)
  Dolantn Damla (Petdn HCl)
  Dolantn Tablet (Petdn HCl)
  Dolvran Tablet (Kafen) 3
  Dorfan Şurup (Psödoefedrn Hdroklorür) 3
  Dorfan-CF Tablet (Efedrn Hdroklorür) 3
  Drstan Flm Tablet (Fenlefrn HCl)
  Duact Kapsül (Psödoefedrn HCl) 3
  Durogesc Transdermal Flaster 50 (Fentanl)
  Durogesc Transdermal Flaster 100 (Fentanl)
  Durogesc Transdermal Flaster 25 (Fentanl)
  Durogesc Transdermal Flaster 75 (Fentanl)
  Efedrn Ampul (Efedrn Hdroklorür) 3
  Efedrn-Arsan Tablet ( Efedrn Hdroklorür) 3
  Efedrn-Gürsoy Tablet (Efedrn Hdroklorür) 3
  Efedrn-Radum Tablet (Efedrn Hdroklorür) 3
  Efetal Şurup (Efedrn Hdroklorür) 3
  Ekornol Şurup (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Enflucde Burun Sprey (Nafazoln HCl)
  Ephedramde Burun Damlası (Efedrn HCl) 3
  Ephedrn Tablet (Efedrn Hdroklorür) 3
  Eprex Flakon 10000 Üml (Ertropoetn=EPO)
  Eprex Flakon 2000 Üml (Ertropoetn=EPO)
  Eprex Flakon 4000 Üml (Ertropoetn=EPO)
  Eprex Kullanıma Hazır Şırınga 1000 İ.Ü0.5 ml (Ertropoetn=EPO)
  Eprex Kullanıma Hazır Şırınga 10000 İ.Üml (Ertropoetn=EPO)
  Eprex Kullanıma Hazır Şırınga 2000 İ.Ü0.5 ml (Ertropoetn=EPO)
  Eprex Kullanıma Hazır Şırınga 3000 İ.Ü0.3 ml (Ertropoetn=EPO)
  Eprex Kullanıma Hazır Şırınga 4000 İ.Ü0.4 ml (Ertropoetn=EPO)
  Ergafen Tablet (Kafen) 3
  Estandron Prolongatum Ampul (Testosteron Proponat, Testosteron Fenproponat,
  Testosteron İsokaprat) 3
  Esteron Depo Ampul (Oksabolon Spyonat)
  Eupnase Şurup (Efedrn HCl) 3
  Fenasthma Şurup (Efedrn HCl) 3
  Fentanyl Ampul (Fentanl)
  Fentanyl Ctrate BP Antgen Ampul 100mcg (Fentanl)
  Fentanyl Ctrate BP Antgen Ampul 500mcg (Fentanl)
  Fentanyl Ctrate Ampul (Fentanl)
  Fentanyl Ctrate Flakon (Fentanl)
  Fertadur Tablet (Sklofenl)1
  Fertln Tablet (Klomfen Strat) 1
  Fluamd Draje (İndapamde)
  Flubest Draje (İndapamde)
  Fludex Draje (İndapamde)
  Fludex SR Tablet (İndapamde)
  Fludn Flm Tablet (İndapamde)
  Flutans Kapsül (İndapamde)
  Foradl İnhaler (Formoterol Fumarat)
  Foradl Kapsül (Formoterol Fumarat)
  Forza Tablet (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Furomd Ampul (Furosemd)
  Furomd Tablet (Furosemd)
  Gastroguanl Tablet (Metadon HCl=Amdon HCl)
  Genotropn Kartuş (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Gerakon Tablet (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Geralgne-K Tablet (Kafen) 3
  Geralgn-P Tablet (Kafen) 3
  Gonaphene Tablet (Klomfen Strat) 1
  Grban Tablet (Efedrn HCl) 3
  Grpn Kaşe (Kafen) 3
  Hemoralgne Pomad (Efedrn HCl) 3
  Humatrope Flakon (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Humegon Ampul (LH) 1
  Humuln-M 7030 Flakon (NPH İnsüln+Regüler İnsüln)2
  Humuln-M 7030 Prefl Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Humuln-M 8020 Flakon (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Humuln-M 8020 Prefl Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Humuln-M 9010 Flakon (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Humuln-N Flakon (NPH İnsüln) 2
  Humuln-N Prefl Kartuş (NPH İnsüln) 2
  Humuln-R Prefl Kartuş (Regüler İnsüln) 2
  Humuln-R Flakon (Regüler İnsüln) 2
  Hypertens Tablet (Klortaldon)
  Hyzaar Flm Tablet (Hdroklorotazd)
  İladn Damla (Oksmetazoln HCl)
  İladn Sprey (Oksmetazoln HCl)
  İndamd Kapsül (İndapamde)
  İndapen Tablet (İndapamde)
  İndurn Tablet (İndapamde)
  İnhbace Plus Tablet (Hdroklorotazd)
  İnsulatard-HM Flakon (NPH İnsüln) 2
  İnsulatard-HM Penfll Kartuş (NPH İnsüln) 2
  Kataljn-P Tablet (Kafen) 3
  Katarn Kapsül (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Klomen Tablet (Klomfen Strat) 1
  Kongest Tablet (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Konverl Plus Tablet (Hdroklorotazd) 3
  Küramol Tablet (Kafen) 3
  Lasx Ampul (Furosemd)
  Lasx Tablet (Furosemd)
  Latusn Şurup (Efedrn HCl) 3
  Lval Tablet (Tbolon)
  Lzk Tablet (Furosemd)
  Lopresor Flm Tablet (Metoprolol Tartarat)
  Lopresor-SR Dvtab (Metoprolol Tartarat)
  Lucdrl Draje (Meklofenoksat HCl)
  Malasn Draje 100 (Proplheksedrn=Barbeksaklon)
  Malasn Draje 25 (Proplheksedrn=Barbeksaklon)
  Medator Kaplı Tablet(Benfluoreks)
  Mellerettes Damla (Tyordazn HCl)
  Mellerettes Draje (Tyordazn HCl)
  Mellerl Draje 100 (Tyordazn HCl)
  Mellerl Draje 25 (Tyordazn HCl)
  Menogon Ampul (LH)1
  M-Eslon Mkropellet Kapsül 10 (Morfn Sülfat) 3
  M-Eslon Mkropellet Kapsül 100 (Morfn Sülfat) 3
  M-Eslon Mkropellet Kapsül 30 (Morfn Sülfat) 3
  M-Eslon Mkropellet Kapsül 60 (Morfn Sülfat) 3
  Metorfan Draje (Efedrn HCl) 3
  Mnoset Plus Tablet (Kafen) 3
  Mxtard 10 HM Penfll Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Mxtard 20 HM Penfll Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Mxtard 30 HM Penfll Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Mxtard 40 HM Penfll Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Mxtard 50 HM Penfll Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Moduretc Tablet (Amlord HCl, Hdroklorotazd)
  Monoprl Plus 10 Tablet (Hdroklorotazd)
  Monoprl Plus 20 Tablet (Hdroklorotazd)
  Morfn HCl Ampul 10(Morfn HCl) 3
  Morfn HCl Ampul 20 (Morfn HCl) 3
  Moverdn Tablet (Selegln HCl)
  Neo Recormon Kullanıma Hazır Şırınga 5000 İ.Ü (Ertropoetn=EPO)
  Neo Recormon Kullanıma Hazır Şırınga 1000 İ.Ü (Ertropoetn=EPO)
  Neo Recormon Kullanıma Hazır Şırınga 2000 İ.Ü (Ertropoetn=EPO)
  Neo Sedeks Şurup (Efedrn HCl) 3
  Neo-Jucodne Şurup (Efedrn HCl) 3
  Neomgran Nazal Sprey (Kafen) 3
  Nolaten Tablet (Atenolol)
  Nolvadex Tablet 10 (Tamoksfen Strat)1
  Nolvadex Tablet 20 (Tamoksfen Strat) 1
  Nolvafen Tablet 10 (Tamoksfen Strat) 1
  Nolvafen Tablet 20 (Tamoksfen Strat) 1
  Nordtropn 12 İ.Ü Flakon (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Nordtropn 24 İ.Ü Flakon (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Nordtropn Penset (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Nortan Tablet (Atenolol)
  Nostl Burun Sprey (Fenlefrn HCl)
  Novadral Retard Draje (Norfenefrn)
  Optaldon Draje (Kafen) 3
  Orgasuln 3070 Flakon (NPH İnsüln+Regüler İnsüln)2
  Orgasuln 3070 Kartuş (NPH İnsüln+Regüler İnsüln) 2
  Orgasuln-NPH Flakon (NPH İnsüln)2
  Orgasuln-NPH Kartuş (NPH İnsüln) 2
  Orgasuln-R Flakon (Regüler İnsüln) 2
  Orgasuln-R Kartuş (Regüler İnsüln) 2
  Oxs Turbuhaler-Kuru Toz İnhaler(Formoterol Fumarat)
  Pacofen Tablet (Kafen) 3
  Pacofen-S Tablet (Kafen) 3
  Panalgne Tablet (Kafen) 3
  Papavern Ampul (Papavern HCl)
  Papavern Tablet (Papavern HCl)
  Paramdon Tablet (Kafen) 3
  Parol-Cold Kapsül (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Paver Fort Tablet (Papavern HCl)
  Pedtus Şurup (Fenlefrn HCl)
  Pedrn Şurup (Efedrn HCl) 3
  Pektodn Şurup (Efedrn HCl) 3
  Penkn Tablet (Efedrn HCl, Kafen) 3
  Peraljn Tablet (Kafen) 3
  Pereks Şurup (Efedrn HCl) 3
  Pergonal-75 Ampul (LH)1
  Prosal Tablet (Kafen) 3
  Pregnyl Ampul 1500 İ.Ü (Koryonk Gonadotropn=hCG) 1
  Pregnyl Ampul 500 İ.Ü (Koryonk Gonadotropn=hCG) 1
  Pregnyl Ampul 5000 İ.Ü (Koryonk Gonadotropn=hCG) 1
  Prent Tablet (Asebutolol)
  Preterax Tablet (İndapamde)
  Prmobolan Depot (Metenolon Enantat)
  Problok Flm Tablet (Metoprolol Tartarat)
  Profas Ampul 2000 İ.Ü (Koryonk Gonadotropn=hCG) 1
  Profas Ampul 5000 İ.Ü (Koryonk Gonadotropn=hCG) 1
  Provron Tablet (Mesterolon)
  Pulnase Şurup (Efedrn HCl) 3
  Radyocodn Şurup(Efedrn) 3
  Rapfen Ampul (Alfentanl HCl)
  Regroton Tablet (Klortaldon)
  Remdon Tablet (Kafen) 3
  Rhnopront Kapsül (Fenlefrn HCl)
  Rhnopront Süspansyon (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Rhnotussal Kapsül (Fenlefrn HCl)
  Rhnotussal Süspansyon (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Rlace Plus Tablet (Hdroklorotazd)
  Rnogest SR Mkropellet Kapsül (Psödoefedrn HCl) 3
  Rnogest Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Rnomsn Damla (Nafazoln)
  Rtaln Tablet (Metlfendat HCl)
  Rytmonorm Ampul (Propafenon HCl)
  Rytmonorm Flm Tablet 150 (Propafenon HCl)
  Rytmonorm Flm Tablet 300 (Propafenon HCl)
  S urvector Tablet(Amneptn Hdroklorür)
  Sazen Flakon 24 İ.Ü(Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Sazen Flakon 4 İ.Ü (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Salbuln İnhaler (Salbutamol) 4
  Salbutam-SR Kapsül 4 (Salbutamol) 4
  Salbutam-SR Kapsül 8 (Salbutamol) 4
  Salbutol Aerosol (Salbutamol) 4
  Salbutol Şurup (Salbutamol) 4
  Salbutol Tablet (Salbutamol) 4
  Salfuran Tablet (Furosemd)
  Sedonal Ampul (Papavern HCl)
  Sedonal Fort Ampul (Papavern HCl)
  Sedonal Tablet (Papavern HCl)
  Seldepar Tablet (Selegln HCl)
  Serevent Blster Dsk (Salbutamol) 4
  Serevent İnhaler (Salbutamol) 4
  Serophene Tablet (Klomfen Strat)1
  Setakaf Tablet (Kafen) 3
  Snoretk Fort Tablet (Hdroklorotazd)
  Snoretk Tablet (Hdroklorotazd)
  Sstral Draje (Kafen) 3
  Sotart Tablet (Sotalol HCl)
  Spalt Tablet (Kafen) 3
  Steron Depo Ampul (Oksabolon Spyonat)
  Sudafed Ekspektoran Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Sudafed Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Sudafed Tablet (Psödoefedrn HCl) 3
  Sulfarhn Burun Merhem (Efedrn HCl) 3
  Sulfarhn Burun Merhem (Nafazoln HCl,Efedrn HCl) 3
  Suprecur Nasal Sprey (Busereln Asetat)
  Suprefact Sprey (Busereln Asetat)
  Suprefact Flakon (Busereln Asetat)
  Sustanon-250 Ampul (Testosteron Proponat,Testosteron Fenproponat,
  Testosteron....................EKLE
  Synacthen Ampul Depot (Tetrakosaktd=ACTH)
  Syrocol Şurup (Efedrn HCl) 3
  Tadex Tablet (Tamoksfen Strat)1
  Talozn Tablet (Sotalol HCl)
  Tamodex Tablet (Tamoksfen Strat)1
  Tamoplex Tablet (Tamoksfen Strat)1
  Tamoxfeno Gador Tablet 10 (Tamoksfen Strat)1
  Tamoxfeno Gador Tablet 20 (Tamoksfen Strat)1
  Tamoxfen-Teva Tablet 10 (Tamoksfen Strat) 1
  Temsaljn Tablet (Kafen) 3
  Tensdf Tablet (Atenolol)
  Tensnor Tablet (Atenolol)
  Teofedrn Şurup (Efedrn HCl) 3
  Termaljn Plus Tablet (Kafen) 3
  Theraflu C&C Draje (Kafen) 3
  Theraflu Forte Flm Tablet (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Theraflu P Poşet (Psödoefedrn HCl) 3
  Tmoftal Damla (Tmolol Maleat)
  Tmolol-POS Damla (Tmolol Maleat)
  Tmoptc Damla 2.5 (Tmolol Maleat)
  Tmoptc Damla 5 (Tmolol Maleat)
  Tmosol Damla 0.25 (Tmolol Maleat)
  Tmosol Damla 0.5 (Tmolol Maleat)
  Tmotem Damla 0.25 (Tmolol Maleat)
  Tmotem Damla 0.5 (Tmolol Maleat)
  Trandate Tablet (Labetalol HCl)
  Tramnc Damla (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Tramnc Tablet (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Tramterl Kapsül (Hdroklorotazd,Tramteren)
  Turoptn Göz Damlası %0.1 (Metpranolol)
  Turoptn Göz Damlası %0.3 (Metpranolol)
  Tuseptl Şurup (Fenlpropanolamn HCl) 3
  Tussfed Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Tylol Cold Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Tylol Hot Efervesan Granül (Psödoefedrn HCl) 3
  Tylol Plus Tablet (Kafen) 3
  Urex Ampul (Furosemd)
  Urex Tablet (Furosemd)
  Vendal Retard Flm Tablet 10 (Morfn HCl) 3
  Vendal Retard Flm Tablet 100 (Morfn HCl) 3
  Vendal Retard Flm Tablet 30 (Morfn HCl) 3
  Vendal Retard Flm Tablet 60 (Morfn HCl) 3
  Ventde Aerosol (Salbutamol)4
  Ventodsks Dsk (Salbutamol) 4
  Ventoln Ampul (Salbutamol) 4
  Ventoln Dskus (Salbutamol) 4
  Ventoln İnhaler (Salbutamol) 4
  Ventoln Nebules (Salbutamol) 4
  Ventoln Şurup (Salbutamol) 4
  Ventoln Tablet 2 (Salbutamol) 4
  Ventoln Tablet 4 (Salbutamol) 4
  Vermdon Tablet (Kafen) 3
  Vcks Madnat Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Vcks Vapodry Şurup (Psödoefedrn HCl) 3
  Vrgen Kapsül (Testosteron Undekanoat) 3
  Vsken Tablet (Pndolol)
  Vstagan Lquflm (Levobunolol HCl)
  Volmax Tablet 4 (Salbutamol) 4
  Volmax Tablet 8 (Salbutamol) 4
  Wntus Draje (Fenlefrn (HCl)
  Zambo Şurup (Efedrn HCl) 3
  Zestoretk-10 Tablet (Hdroklorotazd)
  Zestoretk-20 Fort Tablet (Hdroklorotazd)
  Ztazonum Tablet 10 (Tamoksfen Strat) 1
  Ztazonum Tablet 20 (Tamoksfen Strat) 1
  Zomacton Flakon 12 İ.Ü (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  Zomacton Flakon 4 İ.Ü (Büyüme Hormonu=Somatropn=hGH)
  --------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. Erkek sporcularda kullanımı yasak olan müstahsarlar
  2. Dyabetk hasta olduğu hekm tarafınca rapor le bldrlen sporcularda kullanımı serbest
  3. Analz sonunda drarda derşm aşağıdak tabloda belrtlen değerlern altında bulunursa dopng sayılmamakta
  4. Egzersz nedenl astım ve astım hastaları çn olduğu hekm tarafınca rapor le
  bldrlen sporcularda kullanımı serbest

  İDRAR İÇİNDEKİ DERİŞİMLERİ VERİLEN SINIRLARIN ÜZERİNDE BULUNDUĞUNDA DOPİNG OLAN MADDELER

  Kafen
  ] 12 mkrogrammlltre

  Karboks-THC
  ] 15 nanogrammlltre

  Katn
  ] 5 mkrogrammlltre

  Efedrn
  ] 10 mkrogrammlltre

  Eptestosteron
  ] 200 nanogrammlltre

  Metlefedrn
  ] 10 mkrogrammlltre

  Morfn
  ] 1 mkrogrammlltre

  19-norandrosterone
  ] 2 nanogrammlltre erkeklerde

  19-norandrosterone
  ] 5 nanogrammlltre bayanlarda

  Fenlpropanolamn
  ] 25 mkrogrammlltre

  Psödoefedrn
  ] 25 mkrogrammlltre

  Salbutamol (yarışma dışı analzde)
  ] 1000 nanogrammlltre

  TE oranı
  ] 6  DOPİNG HAKKINDA YAPILAN SON ULUSLARARASI TOPLANTILAR :
  Avrupa Konsey Dopngle Mücadele Uzlaşımı 12. İzleme Grubu Toplantısı, 9-10 Kasım 2000 tarhler arasında Strasbourg’da yapılmıştır.

  44 ülke, 5 Uluslararası Spor ve Eğtm Kuruluşu ve 6 Uluslararası Spor Federasyonundan toplam 93 kşnn katılımıyla yapılan toplantıya Türkye, Portekz, Yunan, Bulgar, Romen, Alman ve İtalyan Dopng Kontrol Merkez lgller katılmıştır. Bu toplantıda Türkye'y temslen Türkye Dopng Kontrol Merkez Başkanı Prof. Dr. Aytekn Temzer katılmıştır.

  Toplantıya özel olarak çağırılan İtalyan Dopng Kontrol Merkez Başkanı son günlerde İtalyan Gazetelernde yer alan Olmpyatlara katılan İtalyan sporcularının peptd hormonlarla dopng yapmaları konusunda açıklayıcı br konuşma yapmıştır. Konuşmada gazeteclern gerçeğ yansıtmadığı, drar numu

 7. #3682
  Yeni Üye
  cytotec kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  04 05 2005
  Mesajlar
  28

  Varsayılan

  Arkadaşlar şu amino tabletleri yutmak tam bir işkence.Aminoları üç veya dört parçaya bölsem olur mu?Daha önce başka bir arkadaş toz haline getirip öyle aldığını yazmış foruma ama etkisinde herhangi bir değişiklik olur mu?Cevap yazarsanız çok sevinirim.Ha bir de bunları bol su ile içmek daha mı doğru olur?

 8. #3683
  Üye
  fa kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  08 10 2004
  Mesajlar
  229

  Varsayılan


 9. #3684
  Üye
  CHAVUNDURY kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  03 03 2005
  Mesajlar
  188

  Varsayılan

  sevgili cytotec . amino tabletleri kırar parçalarsan tadının değişeceğinden mi yoksa zehirlenmekten mi çekiniyorsun.
  1000 mg yoksa 1500 mü yoksa 2000 mi belirtmemiş sin soruda.
  tablet yerine protein tozu almayı düşünmedin mi. hazır iyice kırılmış.
  ayrıca niçin yutamıyorsun . yutak ta yada boğazında sorun mu var. yada çok mu hassassın.
  ve bu konuyla ilgili bir sürü soruya daha önce bir sürü cevap verilmişti . eskileri okuyabilirsin. arama yap forumda
  yukarıda ki doping tanımı gibi . ( ben sorulara cevap verme pozisyonunda değilim. tecrübemde yok fazla, ) kusura bakmayın

 10. #3685
  Yeni Üye
  calderon kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  08 04 2005
  Mesajlar
  26

  Varsayılan

  eğer forumda suplamentçiler suplament karşıtları diye bir gurup varsa ,yerimin karşıtların yanında olduğunu belirterek
  lafa başlamak istiyorum; şimdi ben body ye yeni başlamış biri olarak hasbel kader beslenmemi programlamaya çalışıyorum
  günlük ihtiyacım olan yaklaşık 130 gr kadar protein ihtiyacını karşılamak için ton balığı , tavuk göğüsü,kuru baklagiller ve süt e ağırlık vermeye başladım
  amaç suplament kullanmadan ihtiyacı karşılamak, ama içimde hep bi şüphe var ,tavuklar malum 40 günde şişirilmiş hormonlu cinsten,
  köy tavuğu bulamıyoruz, balığıda fazla tükettiğimizde çinko gibi ağar metallerin vücutta birikme ihtimali yüksek,süt desen pastorize edilmiş vitamin filan kalmamış,kırmızı et desen kilosu 15 milyon onada para yetmez yetse bile mehmet öz ün dediği gibi genç yaşta o kadar hayvani yağı alıp ilerde kalp krizine kansere davetiye mi çıkaralım, peki abi biz nasıl beslenicez?Ustalar bu işi siz nasıl çözüyorsunuz ?nasıl besleniyorsunuz? ben işin içinden çıkamadım ,çıkan varsa beri gele....

 11. #3686
  Üye
  cakalcarlos kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  10 04 2005
  Mesajlar
  101

  Varsayılan

  Arkadaşlar sizden bir ricam olucak. Üsteki dopingle ilgili yazı gibi ÇOK UZUN YAZILARI lütfen yazmayın. Sitede görüntü kirliliği yaratıyor.
  2. söyleyeceğim ise Japon bilimadamlarının yaptığı testlerde yüksek ağırlık kaldırdınız son setten sonra son kaldırdınız ağırlığın %30 ile %50 si kadar ağırlıkla bir set yaparsanız kas gelişiminiz artıcakmış.
  3. Söyliceğim ise düşük karbonhidratlı yüksek yağ alınan bir diyetle aynı kalori değerine sahip yüksek karbonhidratlı diyet karşılaştırılmış. Düşük karbonhidratlı diyeti uygulanan deneklerde daha az yağlanma olduğu keşfedilmiş.

 12. #3687
  Kıdemli Üye
  Saircon kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  09 09 2004
  Mesajlar
  897

  Varsayılan

  Merhaba Motorhead,

  Sorun icin tesekkur ederim. Sana donmem uzun zaman aldi biliyorum, cunku gecen gun cevabimi bu foruma yazarken yanlislikla bir tusa bastim ve butun yazi silindi. Bu daha once de basima gelmisti, oyle olunca butun yazma hevesim gidiveriyor. Ancak bu sefer kararliyim yazimi bitirmeye

  Cevaplarimi kolay anlayabilmen icin maddelere ayirdim:

  1. Programin ile ilgili olarak gozume ilk carpan konu, egzersizlerinin %80’inden fazlasinin ya bir makine ya da sehpa uzerinde yapiliyor olmasi. Ozellikle son 10 senede egzersiz biliminin aciga cikarttigi gerceklere gore; biz her makina ya da sehpa uzerinden bir hareket uyguladigimizda (oturarak, yatarak vs.) o harekete katilmasi gereken omurga stabilizatorleri, merkezi sinir sistemi tarafindan devre disi birakilmaktadir. Bu da islevselligi, eklem stabilitesini, kas ici koordinasyonunu ve kas kasilma hizlarini olumsuz yonde etkilemektedir.

  Tabii ki bu konu ile ilgili kritik soru sudur: Estetik mi, yoksa islev mi amac? Vucut gelistirme sporuna ciddi yaklasan, ilerde belki musabik olmayi dusunen arkadaslar icin estetik elbette ki on plandadir ve senin programinda gorunen geleneksel makina-sehpa uzerinde oturarak, yatarak vs. seklinde calisilmasi, kas guruplarini tek tek daha ayrintili izole etmekte avantajli olacaktir. Ancak amac haspel kader orantili, saglikli gorunen bir vucut elde etmek, buna ek olarak cok amacli kuvvet gelistirmek (bir spor bransina yonelik kuvvet, ya da ev/is ortaminda gerekli olan bir durumda agir bir cismi cekip itebilecek bir performans) oldugunda, benim nacizane onerim serbest agirliklara, vucut agirligina ve ayakta makara (cable) ile yapilan egzersizlere daha fazla oranda (en az %80) yer vermek olacaktir.

  Simdi biliyorum bu soylediklerime aykiri dusunen, ya da kafasinda bir suru soru isareti olusan arkadaslar olacaktir. Ne yazik ki forum uzerinden yazi ile benim son 4 senelik bilgi birikimi ve tecrubemi sizlere aktarmam, fonksiyonel kuvvet, eklem stabilitesi, kas kasilma hizi gibi kavramlarla ne demek istedigimi uygulamali orneklerle gosterebilmem neredeyse imkansiz. O nedenle bu ilk maddeyi tamamen es gecersen hic de haksiz sayilmazsin. Ancak benim idealim insallah ilerde bir gun Turkiye’de profesyonel egzersiz hocalarini hazirlayan bir kurs acabilmek ve orada ne demek istedigimi daha detayli olarak aciklayabilmek.

  2. Programinla ilgili olarak ikinci konu, idmanlarinin uzunlugu. Farkinda isen ortalama 36 set uzerinden calisiyorsun ki bu nedenle yaklasik bir bucuk saat suruyor. Arastirmalara gore antrenman suresinin 45 dakikanin (isinma ve soguma haric) uzerinde olmasi vucutta asiri katabolik etki (yikim) yaratmaktadir ve bu yikimin onarilmasi genellikle cok zordur. Bir cogumuz vucudumuzun salon icinde kaslarimizi zorlarken gelistigine inanir. Halbuki gelisme, idman sonrasinda dinlenirken (anabolizma) gerceklesir. O nedenle sana tavsiyem bir idmandaki toplam set sayini 22-24 civarina indirmen ve ozellikle biceps-triceps gibi kucuk kas guruplarina 6-8’den fazla set uygulamaman. (Farkinda isen sen neredeyse bunun 3 mislini uyguluyorsun)

  3. Eger programinda muhakkak degistirmen gereken iki egzersiz varsa, bunlar enseye barbell press ile genis acili cekis (wide grip lat pull down) hareketleridir. Enseye press iki nedenden dolayi tehlikelidir. Birincisi kolumuzu daha az avantajli oldugu bir aciya, geriye rotasyona zorladigindandir. Bu, rotator cuff denilen omuz rotasyon kaslarini asiri zorlamaktadir. Diger neden ise servikal omurga (C7) uzerinde asiri basinc olusturup omurilik uzerinde hasara yol acma tehlikesidir. Sen zaten dumbell press yapiyorsun, bence enseye barbell press gereksiz.

  Diger hareket, genis acili lat pull down hareketi. Ne yazik ki hala bircogumuz, lat pull down ya da barfix sirasinda daha genis tutunca sirt kaslarimizin daha fazla genisleyecegini sanmaktadir. Bu biyomekanik acidan dogru degildir. En avantajli tutus sekli, ya omuz genisligi, ya da omuz genisliginden belki bir ya da iki santim daha genis tutmaktir. Cunku eger aci cok genislerse, kol kemigimiz olan humerus hareketi engellenir ve omuz ekleminin hareket acisi azalir. Daha az aci, daha az is verimi demektir. Amac, hemen hemen her egzersiz icin tam aci (full range of motion) oldugundan sana tavsiyem kol arasindaki acikligi biraz azaltman ve ilk maddedeki konuyu dikkate aliyor isen arasira omuz genisliginde cekecegin barfikse de agirlik vermendir. (KAYNAK : http://www.afpafitness.com/articles/BackBicepsArticle.htm)

  4. Eger mumkun olabiliyor ise, antrenman saatini bir iki saat geriye alman; aksam yemegini daha erken yiyebilmende, dolayisiyla vucut hormon ve enzimlerinin sindirim ile ugrasmak yerine senin kas kitleni onarmak ve gelistirmekle ugrasmasina yardimci olacaktir.

  5. Sana ne yazik ki bir diyet ornegi yazamam cunku sagligin ve ozgecmisin ile ilgili bazi testler uygulamam gerekmekte. Ancak sana tavsiyem, mumkun oldugunca ciftlik tavugu, ciftlik yumurtasi, hakiki koy sutu, yogurt, ot besili saglikli hayvan etleri, balik, yapay gubre-ilac vs. kullanilmadan yetistirilmis baklagiller, sebze ve meyveler tercih etmen. En az 2-3 saatte bir ogun yemen, kan sekerinin normale yakin duzende seyretmesinde ve metabolizma hizini arttirip yag kaybetmende yardimci olacaktir.

  6. Tribulus Terrestis ile ilgili biraz arastirma yaptim. Arastirmalara gore bu madde, yaklasik 5 gunluk bir test sonrasinda deneklerde testosteron hormon seviyesinde %30’luk bir artis yaratmis. Ancak bu artisin protein sentezinde olumlu bir etki yaratip yaratmadigi konusunda yeterli bir kayit yok. Ayrica , bu tur maddelerin (ot ya da herb) icerigi ve verimliligi soz konusu oldugunda, mutlaka su sorulara yanit aramaliyiz:

  a) Nerede yetismis?

  b) Yetistigi alanda cevresinde hangi diger otlar bulunuyordu?

  c) Iklim kosullari o sene nasil idi?

  d) Bitkinin hangi kismi kullanilarak supplement-herb olusturulmus?

  e) Nasil hazirlanmis ve toplandiktan sonra hangi islemlerden gecilirmis?

  f) Nasil ulastirilmis, paketlenmis ve muhafaza edilmis?

  g) Kapsul mu, sivi mi yoksa toz formunda mi?

  h) Rafta ne kadar suredir beklemis?

  Bu ve bunun gibi daha bir cok kritik soru, bir supplement ya da herb satin almayi dusunurken cok onemli. O nedenle benim onerim, bu urunu ancak testosteron seviyesi normalin asaginda ise (Orn. Eger onceden cok uzun sureli steroid kullanildi ve birakildiktan sonra vucudun dogal testosteron seviyesi dustu ise) kullanmayi dusunmeli, urunu satin almadan once de muhakkak yukaridaki sorulara bir sekilde yanit almaya calisilmalidir.

  Umarim bu yanitlar sana ve diger arkadaslara bir fikir vermistir. Sevgiler ve saygilar,

  Serkan Yimsel
  Egzersiz ve beslenme uzmani

 13. #3688
  Yeni Üye
  meri jeyn kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  10 05 2005
  Mesajlar
  1

  Varsayılan

  Amatis sana bu msj direk olarak geliyomu bilmiyorum ama ben yinede söliim.Geçen cuma(6 gün oldu) my vitanet den kredi kartı ile protein tozu sipariş ettim.Mastercard kullandım.Order number verdiler ve shipping için haber vereceklerini sölediler ama haber yok.E-mail attım 5 tane cevapda vermediler.Hiç bişe annamadım Bana tavsiyede bulunabilirmisin?

 14. #3689
  Kıdemli Üye
  Saircon kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  09 09 2004
  Mesajlar
  897

  Varsayılan

  Mezun-forum moderatorlerine yolladigim e-maili buraya aynen kopyaliyorum. Umarim dikkate alinir...

  Sayin yetkili,

  Oncelikle basarili forum sayfaniz icin sizi kutluyorum. Yaklasik 1 senedir forumunuza uyeyim ve Amerika'da bir egzersiz egitmeni olarak gorev yaptigim icin cogunlukla spor sayfasinizda Body Bulding sayfasina yazmaktayim. Uzun bir suredir beni rahatsiz eden bir durumu sizlerle paylasmak istedim. Boylesine kaliteli bir forum web sayfasinin SPOR baslikli kisminda ne yazik ki acilan anketlerin %99'u futbol ve tribun sohbeti amacli acilmaktadir. Bu anketlerdeki vatandaslar, spor ahlaki ve beden egitimi soyle dursun, tamamen ego tatmin amacli olarak futbolcuydu, hakemdi, kim galip geldi, kim ezildi seklinde tribun muhabbeti etmektedirler.

  Ozellikle 21. yuzyilin icine girdigimiz su donemde, baska milletlerin forum sayfalarinda egzersiz fizyolojisi, performans sporlari, beslenme, rehabilitasyon gibi konular tartisilirken ve kaynaklar ile guzel bilimsel tartismalar yapilirken, bizim 1 numarali spor forumumuzda bu tribun muhabbetlerinin yapiliyor olmasi beni cok dusunduruyor. Ozellikle gelismeyi bekleyen spor dallari olan atletizm, dagcilik, eskirim, tenis, su-topu, cimnastik vb. spor dallari dururken, spor anketinin ilk 5 sayfasinin futbol muhabbeti ile dolup tasmasi sizce diger branslarin internet uzerinden duyurulmasi ve izleyici toplamasina bir mani degil de nedir?

  Bu durumu duzeltmek icin bir onerim var. Spor kanalinin icindeki futbol ve tribun sohbeti ile ilgili olan butun anket ve konu basliklarini lutfen futbol konulu ayri bir kanala tasiyin. Spor kanali icinde ise futboldu, futbolcuydu, hakemdi, kim 5 atti, kim kazandi seklinde bilimsel olmayan anket konulari yerine, sporun cesitli dallarinin basliklarinin acilmasina on ayak olun. Eger konu basligi secmekte yardima ihtiyaciniz olur ise ben SPOR kanali icinde gelismeyi bekleyen spor dallarinin anketlerini acarak her sayfaya bilimsel tartismalari baslatacak yazilar yazmayi seve seve kabul ederim.

  Basarilarinizin devamini diliyor ve yanitinizi heyecanla bekliyorum.

  Saygilar,

  Serkan Yimsel

  Exercise Therapist, Lecturer

 15. #3690
  Kıdemli Üye
  Saircon kullanıcısının avatarı

  Giriş Tarihi
  09 09 2004
  Mesajlar
  897

  Varsayılan

  Mezun-forum moderatorlerine yolladigim e-maili buraya aynen kopyaliyorum. Umarim dikkate alinir...

  Sayin yetkili,

  Oncelikle basarili forum sayfaniz icin sizi kutluyorum. Yaklasik 1 senedir forumunuza uyeyim ve Amerika'da bir egzersiz egitmeni olarak gorev yaptigim icin cogunlukla spor sayfasinizda Body Bulding sayfasina yazmaktayim. Uzun bir suredir beni rahatsiz eden bir durumu sizlerle paylasmak istedim. Boylesine kaliteli bir forum web sayfasinin SPOR baslikli kisminda ne yazik ki acilan anketlerin %99'u futbol ve tribun sohbeti amacli acilmaktadir. Bu anketlerdeki vatandaslar, spor ahlaki ve beden egitimi soyle dursun, tamamen ego tatmin amacli olarak futbolcuydu, hakemdi, kim galip geldi, kim ezildi seklinde tribun muhabbeti etmektedirler.

  Ozellikle 21. yuzyilin icine girdigimiz su donemde, baska milletlerin forum sayfalarinda egzersiz fizyolojisi, performans sporlari, beslenme, rehabilitasyon gibi konular tartisilirken ve kaynaklar ile guzel bilimsel tartismalar yapilirken, bizim 1 numarali spor forumumuzda bu tribun muhabbetlerinin yapiliyor olmasi beni cok dusunduruyor. Ozellikle gelismeyi bekleyen spor dallari olan atletizm, dagcilik, eskirim, tenis, su-topu, cimnastik vb. spor dallari dururken, spor anketinin ilk 5 sayfasinin futbol muhabbeti ile dolup tasmasi sizce diger branslarin internet uzerinden duyurulmasi ve izleyici toplamasina bir mani degil de nedir?

  Bu durumu duzeltmek icin bir onerim var. Spor kanalinin icindeki futbol ve tribun sohbeti ile ilgili olan butun anket ve konu basliklarini lutfen futbol konulu ayri bir kanala tasiyin. Spor kanali icinde ise futboldu, futbolcuydu, hakemdi, kim 5 atti, kim kazandi seklinde bilimsel olmayan anket konulari yerine, sporun cesitli dallarinin basliklarinin acilmasina on ayak olun. Eger konu basligi secmekte yardima ihtiyaciniz olur ise ben SPOR kanali icinde gelismeyi bekleyen spor dallarinin anketlerini acarak her sayfaya bilimsel tartismalari baslatacak yazilar yazmayi seve seve kabul ederim.

  Basarilarinizin devamini diliyor ve yanitinizi heyecanla bekliyorum.

  Saygilar,

  Serkan


 
Toplam 464 sayfada 246 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346 ... SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Cevap yazamazsınız
 • Mesaj yazamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •