Toplam 464 sayfada 2 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
6956 sonuçtan 16 --- 30 arası gösteriliyor

Slm,SiKey,Sirf Body Building salonu diye ozel bir salon cesidi yoktur.Aletli Jimnastik,Aerobic,Fitness,etc...Butun bunlarin yapildigi ve icerisinde herkesin kendisi icin uygun buldugu ve zevk aldigi spor branslarini yapabilmesi icin makinalarin bulundugu butun bu komplekslere.Burada GYM adi verilir.Yani bir makina sadece Body Building sporu ile ugrasanlara hizmet vermez.Aradaki ince nokta,bu makinayi kullanan kisinin makinayi kendi spor bransina gore yada calisma programina gore kullanmasi olayidir..Ornegin bir makinayi hem Vucutcuda kullanir,hemde 70 yasindaki bir teyzede kullanir.Vucutcu adele gelisiminde bulunmak icin bu makinada 200 kg agirlik kullaniyorsa,yasli teyze 5kg'lik bir agirlikla ayni makinada bel fizyoterapisi icin calisabilir.Yani bir GYM'de aletlerin sadece Body Builder'lara hizmet vermesi diye bir olay yoktur.O GYM herkese aciktir.Salonun genelde ic ice olmasinin sebebi ya mekan darligindan,yada bir makinadan,diger makinaya gecerken aradaki zaman farkinda terin sogumasini onlemek icindir.NE alaka diyeceksin sana bir ornek vereyim;Dunya Sampiyonu Ahmet Enunlu yarismaya hazirlanirken bacaklarindan yururyupte olcu kaybetmesin diye salonda yatip kalkardi ve eve bile gitmezdi.Bu salon tiplemeleri genelde Venice beach'tede boyle,Texas'tada boyledir.Tabiiki daha genis salonlarin ornegi herzaman mevcuttur,ama genelde makinalarin movement'ini etkilemeyecek ve hareketinizi rahat yapabilecek bosluklar size birakilmistir.Trainer konusunda cok haklisin.Turkiye'deyken bende bu konudan baya sikayetciydim.Dedigin gibi bircok kadin kiz delisi Trainer'ler olabiliyor.Bu konuda bende memnun kalmadigim zaman salon degistiriyordum.Bu tarz kisiler her yerde var.Ne yaparsin?Selamlar.
    10 YEARS WİTH MEZUN

Selam Beavis,Trainer sertifika egitiminde maalesef tek verdikleri bilgi genel olarak insan anatomisi.Bu egitim icerisine spor ve sporcu psikolojisi seklinde temel egitim verilmesi taraftariyim.Ama ne yazikki cesitli ilerde duzenlenen bu kurslar zaten baska illerden gelen trainer adaylari icin bir mali kulfet olusturdugundan,yaklasik 1 haftalik suren kurslari bitirip gitmek istiyorlar.Belkide yeterli sure olmadigindan bu tarz uygulamalari koymuyorlardir.Birde herkese tavsiyem,bir GYM'e gittiginiz zaman eger size trainer olarak hizmet verecek biri var ise o kisinin Trainer Sertifikasini gormek istediginizi soyleyin.Eger Trainer,Trainer oldugunu ispatlayan belgeyi gosteremiyorsa bilinki o kisi madi'den (feyk) trainer adayi'dir.Tabiiki bu spora yillarini vermis ama zaman bulamayip Trainer kurslarina gidememis birsuru bilgili Trainer olduguda muhakkak.Ama yinede en garantisi.GEnclik ve Spor bakanligi ve TVGF damgali trainer diplomasini o kisinin gormeniz gerekiyor.Sorularina gelince;L-CARNITINE NEDIR? Bu amino asit yag yakici etkisinden dolayi oldukça popülerdir. Arastirmalar L-Carnitine’in yag metabolizmasinda ve Triglyceride gibi kan yaginin azaltilmasinda oldukça etkili oldugunu göstermistir. Ayrica L-Carnitine yag asitlerini, enerji olarak kullanilacaklari mitokondriye tasimakla sorumludurlar, yani vücutta ne kadar L-Carnitine varsa o kadar yag asiti yanma hücresi olan mitokondriye tasinir. Bu da daha fazla yag yakimi demektir. Bu yag daha sonra vücut fonksiyonlari ve özellikle kaslarin sikilastirilmasi için gerekli olan ATP ye çevrilir. Bazi arastirmalar, L-Carnitine’in vücutta yorgunluk etkisini azaltarak daha uzun egzersiz yapilabilmesini saglamakta oldugunu ileri sürmektedirler. L-Carnitine ayrica kardiyovasküler hastaliklari önler. karaciger ve böbrek hastaliklarina karsi etkilidir. Kimler L-Carnitine’e ihtiyaç duyar; 1. Zayiflamak isteyenler 2. Sporcular 3. Eksik protein alanlar 4. Vejeteryanlar 5. Yanik ve sakatlik tedavisi görenlerL-CARNITINE’IN KULLANIMI 1000 Mg,500Mg tablet seklinde piyasada cesitleri cok fazladir.Burada herhangi bir marka veremiyorum,reklama girer cunku.Ama emin ol en kolay bulabilecegin solusyondur.Ayrica piyasada likit (konsantre) 355ml'lik ambalajlarda satiliyordu.L-Carnitin'i Egzersizden önce veya gün içersinde 1 tablet alabilirsin.Ama benim tavsiyem egzersizden yarim saat evvel alinmasi.Yinede kullanim konusunda doktoruna danismanda yarar var.Ayrica L-Carnitin kullanimi ile birlikte kilo almayi dusunuyorsan cok saglam bir beslenme ve egzersiz programina ihtiyacin olacak derim.Buda sana cok saglam bir profosyonel'in destegini gerektiriyor.Eger yine kilo alamiyorsan o zaman kesinlikle Bir Hormon ve Metobolizma Hastaliklari uzmanina bas vurmani oneririm.GErci benim zamanimda boyle bir profosor vardi ama,Body Building konusunda o zamanlar Hormon uzmanlarinin bu konuyu Body ile bagdastirabildiklerini goremedim.Hatta hastalarini bana gelip soruyorlardi,bu kisiye ne tavsiye edersin diye.Tabiiki bu konu 15 sene evveldi.Simdi insallah Body Builder'lar konusunu cozebilmislerdir.Kilo alabilmen icin,gunluk diyetine ek olarak;Firin koftesi,ton baligi,salam,yumurta,haslanmis patates,findik ezmesi ve peynir yiyebilirsin.Ogunler arasinda findik,fistik yemeni tavsiye ederim,bu sayede protein yag ve kalori almis olursunuz.Calistigin gunlerde ekstra protein icecegi al.Mayonez,yag ve salata tatlandiricilarini sandviclerinde,salata ve sebzelerinde kullanmani oneririm.. Protein tozlari:Vucuda fazladan protein saglarlar.Aralarinda en zararsizlari diyebiliriz.Ancak fazla aliminda vucutta yaglanma olur.Akla bol sut icip et yendigi taktirde protein tozlarina ne gerek var sorusu gelir.Bu daha cok istahi olmayanlar icin diyebiliriz.Ornegin gunde 150gr protein almak icin 3 yumurta,1 sise sut,yaklasik yarim kilo et yemeniz gerekir ama bukadar ogunu tuketebilecegini zannetmiyorum.istahi olmiyanlar bu tozlardan kullanabilir..Sonucta ben bir doktor degilim,burada bilgi ve deneyimlerimi sizlerle paylasmak icin burdayim.lutfen en ufak bir aksaklikta doktoruna danismani oneririm.Saglikli bir yasam diliyorum.Selamlar.
    10 YEARS WİTH MEZUN

burdaki(istanbul) GYM'lerdeki trainerler gercekten cok yetersiz ya da herkesi kendilerine potansiyel rakip olarak goruyorlar 11 sana birkac sorum var cevaplarsan sevinirim, carnitin tam olarak ne ise yariyor ve ne sekilde kullanilmasi lazim.. birde protein powderlarin hangi tiplerini kullanmak daha faydali, yada hicmi kullanmamak lazim? bunlari soruyorum cunku belli bir noktadan sonra normal beslenme ile kilomu arttiramiyorum.. ne tavsiye edersin bana?

Kıdemli Üye
    KoFTe kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    09 12 2001

abi, ne kadar yiyecegimizi neye gore ayarliycaz? Mesela benim gibi 175 boyunda 74 kilo bi insan bodye iki ay once baslamis ve haftada en az 4 kere calisiyosa gunde ortalama ne kadar calorie falan almasi gerekir?Kusura bakma ivir zivir herseyi soruyorum boyle ama, sanirim sende bu folderi bu yuzden actin zaten.....siktiysam ozur Buarada daha oncedende soyledigim gibi karin cevresinde kurtulmam gereken bi miktar daha yag var, daha az yesemmi yararli olur yoksa ben yememe devam edeyim calistikca nasilsa erirmi yaglar?

Selam KoFTe,Sende sagol.Dedigim gibi ben burada doktorculuk oynamiyorum.Amacim;eger bu sporu yapiyorsak mumkun oldugu kadar bilincli ve saglikli bir sekilde yapalim istiyorum.Hepsi bu.Sorularinin cevaplarina bir goz atalim istersen;"bu yukarda bahsettigin Hidroksisitrik asit hap halinde satiliyo galiba.".-Evet,ama toz seklinde olanlari genelde proyein tozlarinin icerisinde mevcut..her ogunden once 1000 mg alin demissin....sormak istedigim bu dedigin herkes icin gecerlimi yoksa uzun zamandir sporla ugrasan insanlarami tavsiye olunur?-Spor yapan ve antrenmanla birlikte diyetini siki sikiya uygulayan insanlar icin gecerli.Spor yapmayan bir insan bunu kullanirsa pek sonuc alabilecegini zannetmiyorum.Traktore ucak yakiti koymak gibi bir sey olur cunki.Mesela bu benim dedigim yaglardan kurtulmam icin sporun yanina takviye olarak her ogunden once dedigin gibi 1000mg alsam, olay hizlanir mi? -Aman sakin ol.Olay hizlanmasi ile birlikte vucuda verebilecegi zararlarda ayni oranda hizlanir.Yavas ve bilncli kullanim daha onemli.Aceleye gerek yok.Mesajlarimdan da anliycagin gibi ben bu karin etrafindaki yaglara cok kafayi taktim acikcasi....iki ay gibi bi surede omuzlar kollar falan sekil almaya baslarken, karin bolgem yerinde sayiyo gibi geliyo bana niyese, sadece kasinca hafiften kaslar beliriyo onun harici normal durdugum zaman falan fazla bi goruntu yok Iste o yuzden son siralarda bu yaglari yakmami hizlandiracak arayislara girdim.-Almis oldugun gidalardaki yag oranina cok dikkat et o zaman.Yag orani cok dusuk gidalar tuket.Birde vucutta yag kutlesinin en son ve en zor eridigi bolge karindir.Bunu unutma ve sabirli ol.Goreceksin sonuc alacaksin. Bide mesajinda bi yerde az setler ve tekrarlar demissin....az set ile uzun set arasindaki fark nedir? yani vucuda etkisi nelerdir?az set daha mi etkili oluyo?-Az Set:Az tekrar;Her set tekrari harekete gore 8-7-6 tekrar. Uzun Set:Cok tekrar,Aerobic calisma.Burada amac;Yag yakimini hizlandirmak,vucuda sekil vermek.Hareketleri hissederek calismak. ) Bak bu kadar bilgiye karsilik,yazin seni yarismalarda gorecegim ona gore hazirlan.Tamammi?Selamlar.
    10 YEARS WİTH MEZUN

Selam SIKey,KAfein'in vucutta su tutmasi diye bir olayi bende senden yeni duyuyorum.Ben bildigim kadariyla kafein'i L-Carnitin ile birlikte antrenman oncesi alirdimki yag yakimini hizlandirsin ve performansimi arttirsin diye.Sportif performansi artirmak amaciyla sporcular tarafindan kafein kullanimi Uluslararasi Olimpiyat Komitesi tarafindan yasaklanmistir. Doping kontrolleri sirasinda idrarda 12 µgr./ml.’nin uzerinde kafein bulunmasi doping olarak kabul edilir.Kafeinin uzun sureli ve dusuk siddetli egzersizlerde sportif performansa etkileri konusunda bir cok yayin bulunmaktadir. Ancak kafeinin kisa sureli ve yuksek siddetli egzersizdeki sportif performansa etkileri konusundaki bilgiler cok azdir. Bu calismanin amaci kafeinli ve kafeinsiz kahvenin izokinetik kuvvete, kisa sureli ve yuksek siddetli egzersizlerde sportif performansa etkilerini incelemek ve egzersiz sonrasi idrar kafein konsantrasyonlarini tespit etmektir. Yaslari 17-19 (17.9 ± 0.7) olan 14 antrene erkek futbol oyuncusu bu calismaya katilmislardir. Deneklere testlerden 60 dakika önce 5 mg./kg. kafein iceren kafeinli kahve ve plasebo olarak kafeinsiz kahve random, cift kör arastirma dizayninda verilmistir. Her uc calismada da 60 s-1 ve 180 s-1 acisal hizlarda diz ekstansiyon ve fleksiyon izokinetik kuvvetleri Cybex II izokinetik dinamometresinde ölculmustur. Ýzokinetik testten 35 dakika sonra Wingate testi yapilmis ve minimum guc, maksimum guc, ortalama guc ve guc azalmasi degerlendirimistir. Ayrica, Wingate testi sirasinda ve test sonrasi 20 dakikalik toparlanma döneminde oksijen tuketimi, karbondioksit uretimi, solunumsal degisim orani, soluk hacmi, solunum frekansi, dakika akciger solunumu ve kalp atim hacmi kaydedilmistir. Arastirma suresince test öncesi bir kez, test sonrasi kahve alimindan 2.5 saat ve 4 saat sonra olmak uzere iki kez idrar örnekleri alinmistir. Sonuclar daha sonra istatistiksel olarak eslestirilmis t testi ile degerlendirilmistir. Bu calismada kafeinin 60 s-1 ve 180 s-1 acisal hizlarda diz ekstansiyon ve fleksiyon maksimum torklarini degistirmedigi 180 s-1 acisal hizdaki 20 tekrarda yorgunluk indeksini etkilemedigi saptanmistir. Wingate testinde kafeinli kahve calismasinda minimum guc kafeinsiz kahve ve kontrol calismalarina oranla yuksek bulunmustur (p<0.05). Maksimum guc, ortalama guc ve guc azalmasinda her uc calismada da istatistiksel olarak anlamli fark bulunmamistir. Bu bulgulara göre 5 mg./kg. kafein dozundaki kafeinli kahvenin Wingate testindeki performansa az da olsa olumlu etkisinin oldugu görulmektedir. Toparlanma döneminde kafeinli kahve calismasinda diger calismalara oranla oksijen tuketiminin yuksek ve solunumsal degisim oraninin dusuk oldugu gözlenmistir. Karbondioksit uretiminde ise her uc calismada da istatistiksel olarak fark bulunmamistir. Bu bulgu kafeinin kisa sureli ve yuksek siddetli egzersizler sonrasi toparlanma döneminde oksijen aciginin serbest yag asitlerinden karsilandigini dusundurmektedir. Bu calismada 5 mg./kg. kafein iceren kahveyle sporcularin cogunda Uluslararasi Olimpiyat Komitesi’nin kabul ettigi idrar kafein yogunlugu olan 12 µg./ml.’lik sinirin asilmadigi gözlenmistir. Ancak 2 sporcunun idrar örneginde bu sinirin uzerinde kafein bulunmustur. Sonuc olarak, bu bulgular 5 mg/kg kafein dozundaki kafeinli kahvenin izokinetik kuvveti etkilemedigini, ancak kisa sureli ve yuksek siddetli egzersizlerde bireyin fizyolojik yanitlarina bagli olarak etkili olabilecegini göstermektedir. Selamlar.
    10 YEARS WİTH MEZUN

Selam KoFTe,175cm,74 Kg.Su an ideal kilondasin.Mesela 1.60 metre boyunda bir insanin ideal kilosu 55'tir. Ama bu kesin bir standart degil. Zayiflik ve sismanlik herkese göre farklididr. Diyelim ki sen ince yapili olabilirsin; yani kemik yapin incedir. O zaman sen daha sisman görünebilirsin. ayni boydaki ayni kilodaki baska biri iri yapilidir o daha zayif görünebilir. Bu boy kilo orani kesin bir ölçüye dayanmiyor. Insanin vücut tipine, kemik yapisina bagli biraz da. Kilo alma çabalarý da ayný kilo verme kurallarý gibidir. Burada da bilimsel kurallarý uygulamak ve kilo vermede olduðu gibi yavaþ kilo alýnmasýný hedeflemek önemlidir.Araþtýrmalara göre bir sporcunun haftada kazanmasi gereken kilo miktari 300-600 gr civarýnda olmalýdýr. Bunun aþaðýsý veya yukarýsý pek iyi sonuçlar vermemektedir. Bunun için temelde, genel olarak günlük enerji gereksinimine ilave edilecek 1000 kalori fazlalýk yeterli olacaktýr. Egzersiz programlarýnda çalýþma açýsýndan da, her kas grubu için az hareket, az set ve tekrarlar uygulanacaktýr. Beslenmeye gereðinden fazla yer vermek ise, gereksiz yað birikme sorunu yaratacaktýr.Burada amaç kat kütlesinin artmasýný saðlamaktýr. Bu nedenle kilo artýþý, uygulanmakta olan sporla birlikte yürütülürse saðlýklý ve verimli olacaktýr. Aksi halde fazla kalori alýmýndan dolayý saðlanan kilo artýmý yaðlanma sorunu yaratacaktýr.Kilo verme programlarýnda olduðu gibi, kilo alma çalýþma ve tekniklerinde de önemli olan temel unsur öðün sýklýðý ve beslenme maddelerinin çeþididir. Mutlaka iyi bir kahvaltý ile güne baþlanmalý ve 3 ana öðün dýþýnda iki kez de ara öðün alýnmalýdýr. Bu öðünler de genellikle çeþitli besinlerden alýnan kaliteli protein ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden oluþmalýdýr.Bitkisel proteinlerde, vücut için hayati önemi olan amino asitler bulunmadýðýndan, hayvansal proteinlerce zengin bir beslenme uygulanmalýdýr. Ancak maddi sorunlar nedeniyle, hayvansal proteinlere aðýrlýk verilememesi durumunda, beslenmeyi en azýndan günde 1 kilo kadar sütle takviye edip, buna 1 yumurta ilavesi ile bu eksiklik giderilebilir. Vejeteryenler'in ise sportif aktiviteleri bu nedenle sorun olabilir. Bunu gidermek için, fýndýk, ceviz gibi kuru yemiþleri, tahýl, baklagiller ve çeþitli kök bitkileri birarada beslenme programlarýna alarak, eksik amino asitleri tamamlayýcý bir, çeþitli gýda uygulamasýna gidebilirler.Büyüme çaðýnda spor yapanlarda ise beslenme daha çok önem kazanmaktadýr. Aileler genellikle çocuklarýnýn spor yaptýðýný düþünerek düzgün ve çeþitli besinler içeren sofralar hazýrlarlar. Fakat aile yaþantýsý düzenli olmayan yetiþme çaðýndaki sporcular tek yönlü dengesiz beslenme alýþkanlýklarý ile karþý karþýya kalýrlar. Örneðin sandviçler, hamburger, lahmacun, tost vb. gibi yiyecekler temel besin haline gelmektedir. Hatta normal aile yaþantýsý olanlar dahi bu tür beslenme alýþkanlýklarýn&yacute ; sürdürmektedirler. Bu durumlarda dahi beslenme mutlaka protein içeren yiyeceklerle takviye edilerek, eðitici ve yöneticilerin de konuyu takip etmek suretiyle, beslenmenin normal hudutlar içine alýnmasýný saðlamaya çalýþarak takip etmesi mümkündür.Bunlarýn dýþýnda yiyeceklerin mutlaka temiz ve beklememiþ olmasý, vitamin içeriðinin de korunmuþ olmasý çok önemlidir.Sporcular Ýçin Günlük Tüketime Göre Örnek Bir Beslenme Tablosu vermek gerekirse sana ornek bir tablo olarak asagida verdigim ornekleri uyguluyabilirsin.Süt Grubu Süt, peynirler, yoðurt (4 bardak süt veya eþ deðerleri) Et Grubu Dana ve koyun etleri, kümes hayvanlarý, balýk, kuru fasulye, nohut,mercimek,fýndýk,ceviz.Gün de üç veya daha fazla tabak (Büyük ve zengin bir tabak ve et miktarý da en az 200 gr.) Sebzeler Koyu yeþil, açýk yeþil, sarý sebzeler, patates (Günde üç veya daha fazla tabak) Meyveler Narenciye, elma, domates vb. (Günde üç veya daha fazla) Ekmek, tahýl ve hububat Ekmek, makarna, pilav (Günde üç veya daha fazla tabak)(3 dilim -120 gr- ekmek, bir tabak hububata eþdeðer kabul edilir)BESLENME ÝLE ÝLGÝLÝ TAVSÝYELER :1- Daha çok Protein yeyin :Kasýn yapýlaþmasý ve fonksiyonlarýný yerine getirebilmesi açýsýndan ilave olarak alýnan protein, kandaki þeker seviyesi düþtüðünde aðýrlýk antremanlarýnda metabolizma tarafýndan yakýt olarak kullanýlýr.Tavuk,hindi,balýk, yaðsýz et,yumurta beyazý ve yaðsýz süt gibi düþük yaðlý hayvansal gýdalar seçin.En iyi sonuçlar için, antremandan sonraki bir saat içinde 30-40 gr protein tüketin.Vücudun protein ihtiyacýný tam manasý ile karþýlamak için temel amino asitleri bünyesinde fazlasý ile bulunduran hayvansal kaynaklý proteinler tercih edin.Eðer vejeteryan iseniz, gereken proteini çeþitli besinlerden saðlayabilirsiniz.Bu arada sadece hayvansal kaynaklý besinlerde bulunan B12 vitaminini de ihtiyacýnýz kadar almaya özen gösterin.2- Antremandan sonra daha çok Karbonhidrat tüketin :Aðýrlýk kaldýrdýðýnýzda vücudunuz yakýt olarak karbonhidrat þekeri kullanýr.Antremandan sonra kanbonhidrat alýmýný arttýrmanýz kaslara tekrar glikojen yüklenmesini hýzlandýrýr.Bu size günün geri kalaný için enerji saðlar.3- Bir antremandan sonra basit þeker tüketin :Basit þekerler (fruktoz=meyve þekeri) etkili insülin salgýlayýcýlarýd&yacut e;rlar.Dinlenme anýnda, yüksek insülin seviyesi daha fazla yað depolanmasý anlamýna gelmektedir.Fakat egzersizden hemen sonra yüksek insülin seviyeleri, daha hýzlý iyileþmeye ve daha fazla kas geliþimine imkan saðlarlar.4- Bir günde üç büyük öðün yerine altý küçük öðün yeyin :Bu saðlam bir besin desteði saðlar ve yað depolamasýný hýzlandýracak aþýrý yüklemeyi önler.5- Her öðünde Lifli birþeyler yeyin :Lifli besinler, daha az insülin ve daha fazla yað kaybýna sebep olacak karbonhidratlardan gelen þeker sindirimini yavaþlatýr. Bu ayrýca yað emilimini sýnýrlandýran sindirim sürecinide yavaþlatýr. Düþük kalorili lifli besinler; baklagiller ve sebzelerdir.6- Günün son öðününde karbonhidrat alýmýný yarýya indirin :Vücudunuzun karbonhidratlara tepki olarak geceleyin ünsülin salýmýný arttýrýr.Yüksek insülin seviyesi yað depolanmasýyla doðru orantýlýdýr.7- Son öðününüzden kýstýðýnýz karbondihidratlarý ya günün ilk öðününde yada antreman sonrasý öðünde alýn : Bu iki öðün ki günün en önemli öðünleridir, karbondihidratlarýn yaða dönüþme olasýlýðýnýn en az olduðu zamanlardýr.8- Kafein, L-Carnitin ve Hidroksisitrik asit'i deneyin :Ýlk ikisi yað yakýmýný hýzlandýrýr, üçüncüsü ise yað depolanmasýný durdurur; Kafein : Dokulara daha çok oksijen saðlayarak aerobik dayanýklýlýðý arttýrýr ; Ayrýca metabolizmanýn ilk adýmý olan doðal andrenalin salgýlanma oranýný arttýrýr Aerobik çalýþmasýndan önce bir fincan kahve için.(150 - 300 mg kafein) L carnitine :Vücudunuza yaðý yakmasýnda yardýmcý olan bir katelizördür. Aerobik egzersizleri boyunca karbondihidrat depolarýnýn azalmasý sonucu yað hücreleri kana yað asitleri salar.Bunlar kas dokusuna L-Carnitine ile taþýnýr ve yakýt kullanýlýr.Kardio egzersizinden önce 1000 mg L-Carnitine alýn. Hidroksisitrik asit :Meyvelerden elde edilen doðal bir bileþiktir bir seferde çok fazla karbondihidrat tüketmek ATP-Sitrat lyase olarak adlandýrýlan ve vücut yaðýnýn oluþmasýna yardýmcý olan bir enzimin salgýlanmasýna sebep olur.HCA yað depolanmasýný zorlaþtýrarak geçici olarak bu enzimi engeller.Her öðünden 20 dak. önce 1000 mg alýn. Yeterli Miktarda Sývý Almanýn Kolay Yollarý :1- Egzersizden 30 dakika evvel 2-3 bardak su için ve egzersiz sýrasýnda her 30 dakikada bir bardak su için.Egzersizden hemen sonra 2-3 bardak daha için.2- Sývý alýmýný bir güne yayýn.3- Her gün 2 bardaktan fazla çay yada kahve içmeyin.Kafein su kaybýný ve dehidrasyonu artýrýr.4- Bir günde iki kutudan fazla gazlý içecek tüketmeyin.Bunlar extra kafein içerirler ve içlerindeki þeker su emilimini engeller.Aktif Bir Ýnsanýn Besin PiramidiYað: %10-%35Kaynaklar: Et çeþitleri, tereyaðý, tüm yaðlar (balýklardan elde edilen omega-3 yað asitleri dahil)Protein: %25-%35Kaynaklar: Yumurta beyazý, tavuk göðsü, hindi göðsü, balýk, yaðsýz biftek, düþük yaðlý günlük besinler.Karbonhidrat: %50-%65Kaynaklar: Yulaf ezmesi, lifli besinler, pirinç, tahýl, meyve ve sebzeler.Bilmem yardimci olabildimmi?Selamlar?
    10 YEARS WİTH MEZUN

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    09 12 2001

Gercekten cok tessekkur ederim, daha iyi yardimci olamazdin herhalde....Aklima takilan bicok soruya cevap buldum...saolbu yukarda bahsettigin Hidroksisitrik asit hap halinde satiliyo galiba...her ogunden once 1000 mg alin demissin....sormak istedigim bu dedigin herkes icin gecerlimi yoksa uzun zamandir sporla ugrasan insanlarami tavsiye olunur?Mesela bu benim dedigim yaglardan kurtulmam icin sporun yanina takviye olarak her ogunden once dedigin gibi 1000mg alsam, olay hizlanir mi? Mesajlarimdan da anliycagin gibi ben bu karin etrafindaki yaglara cok kafayi taktim acikcasi....iki ay gibi bi surede omuzlar kollar falan sekil almaya baslarken, karin bolgem yerinde sayiyo gibi geliyo bana niyese, sadece kasinca hafiften kaslar beliriyo onun harici normal durdugum zaman falan fazla bi goruntu yok Iste o yuzden son siralarda bu yaglari yakmami hizlandiracak arayislara girdimBide mesajinda bi yerde az setler ve tekrarlar demissin....az set ile uzun set arasindaki fark nedir? yani vucuda etkisi nelerdir?az set daha mi etkili oluyo?Ne diyecegimi bilmiyorum gercekten cok saol cevaplarin icin, inan cok isime yariyolar

Üye
    lostxp kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    17 10 2001

bence cok iyi aciklamissin 11 usta boyle bilgiyi trainer de vermez beeeebenim duydugum kafein su tutardi yanlis mi biliyormusum yoksa

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    09 12 2001

dalga gecme sende 11 abi allahaskina ya......kendi capimizda bisiler yapmaya calisiyoz bakalim.....ama belli olmaz tabi uc bes sona sonra gazetelerde okursan kofte su odulu kazandi diye sasirma Saka bi yana bilgiler icin gene tessekkur ederim...inanilmaz yardimci oldular

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    09 12 2001

abi, simdi sen bana oneriyomusun bu Hidroksisitrik asit hapini? yardimci olur diyosan, ne miktarda ve hangi siklikta kullanayim? Dunden beri kafam takildi, hatta gidip alcaktim hemen, ama senin mesajini okuyunca biraz durakladim, hani demissin ya zarari olur falan diye....Bu konuda bana kesin bisi soyleyebilirsen cok sevinirim

Üye
    lostxp kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    17 10 2001

bende karin bolgesinde bi sorun yokdabacak tarafinfa sorun vardi bacak kaslari iyi degildi onun icin bi onerin varmi 11 usta

Üye
    ATOM KARINCA kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 11 2001

Cok iyi yazmissin. 4 yasindaki bir cocuk icin ne tip spor onerirsin?

Üye
    strong kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 10 2001

sevgili ! (yada kardanadam herneyse)ben 4 yasindaki bir cocuk ve senin icin kaydýraga cýkýp kaymasini ve bu sekilde 4*10 set yapmasini tavsiye ederim ama senin bide salincakta sallanman lazim soylee uzun bi vakit.

Üye
    strong kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 10 2001

selam 11, yazilarini okuduktan sonra bayaa bi etkilendim.Cok guzel ve aydinlatici yaziyorsun masallah.benim sana sorum amino asit haplari ile ilgili,gerci sen cesitli amino asitlerden bahsetmissin ancak ,benim sana olan sorum daha genis bir cercevede olucak. sorularim soyle, 1- ben yaklasik 3 aydir body yapiyorum, ve basladigim gunden beride amino asit kullaniyorum.Bende cok rahat kilo alabilen bi insan degilim ,boyum 1.77 ve kilomda 72(olculerim kol 32 , gogus 93 ve bel 83) ,aslinda iyide yemek yerim . 64 kilo iken bu kiloya yaklasik 10 aylik bir donemde cýkabildim.Su anda gunde (egzersiz yaptýgým gunler,haftada 4 kez) 6 tane 2000 mg lik amino asit tableti aliyorum.(aslinda kutunun uzerinde gunde 9 adet diyor. oldu olacak markayida soyliyim Ultimate Nutrition 325 tablet)Sence bu doz fazlami ve amino asit haplarini duzgun kullanan bir insan kullanmayan bir insana oranla ayni calisma temposu ile ne kadar daha fazla kas kutlesi elde eder.(diyeceksinki fizyolojik ozelliklere baglý ama ayný ozelliklerde iki insani ele alalim)2- sence cesitli amino asitlerin bulundugu tabletlermi alinmali, yoksa sadece L-glutamin ve arginine amino asitlerini iceren tabletlermi kullanilmali.Son saydigim iki tane direkt olarak kas hacmini artirir diyorlar, ama ileri seviyede alinmali diyorlar, sen bunlara katiliyormusun?3- kofte ninde ustunde durdugu gibi benim de karin bolgesi ile az bir sorunum var.Daha dogrusu karnin yani ile.Heralde oblik deniliyor.L-carnitin kullaniminin bu bolgelerdeki yaglara etkisi nedir.2*100 sopa ile egilerek twist yapmama ragmen gozle gorulur bir ilerleme saglayamadim acikcasi.4- genel bir soru olarak sence amino asit haplari ne kadar sure ile kullanilmali ve uzun donemde vucuda belirgin bir zarari varmidir. cevaplarin icin cok tesekkurler,herkese selamlar.

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •