Toplam 2 sayfada 1 12 SonSon
17 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor
    Banned
    uzaklarda2003 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    05 01 2009

bu imkansiz cunku ulke kanunlari buna izin vermiyor ancak iki farki ulke vatandasi evlenip cocugu olursa, cocugu 3 ulke vatandasi olabiliyor.

Ornek

Turk vatandasi ( dogum ile) olan kisi Amerika vatandasligini almissa. Bu kisi Amerika da veya Turkiye de Italya vatandasi ile evlenirse, Turk ve Amerika vatandasi oldugu icin, Italya vatandasligina basvuramiyor ayni sekilde Italya vatandasi olan kisi Turk veya Amerika vatandasligindan birini secme hakki oluyor, Turk ve Amerika vatandasligini almasina izin verilmiyor.

Fakat bu evlilikten dogan cocuk, 3 ulke vatandasi otomatik oluyor cunku yasalar buna engel degil burada gozetilen durum dogan cocugun babasi farkli ulke annesi farkli ulkeden ise bu durumda cocuk otomatik olarak baba ve anne nin vatandasi oldugu ulkelerin vatandasliklarini alabiliyor.

Banned

Giriş Tarihi
    05 01 2009

Turk ve Amerika vatandasi olan kisiler eger Avrupa ulkelerinden biri ile evlenirse, bu evlilikten dolayi ilgili ulkenin vatandasligina basvurmayi dusunurseniz Turk veya Amerika vatandasliklarinin birinden cikmaniz gerekir. Turk veya Amerika vatandasligindan cikmadan 3. ulke vatandasligina basvurdugunuzda bu durum anlasildigi an, Turk ve Amerika vatandasliklarinizi otomatik olarak kaybetme riskiniz olabilir.

Bu durumu yasamak icin, eger Turk ve Amerika vatandasligini korumak istiyorsaniz ve Avrupa ulkesinden biri ile evlenirseniz ilgili ulkede sadece oturma ve calisma izni alin, ilgili ulkenin vatandasligina basvurulmasi dogru degil

Banned

Giriş Tarihi
    05 01 2009

boyle bir konu basligi actim cunku....

Turk ve Amerika vatandasi olan kisi, mutlaka Turk veya Amerika vatandasi biri ile evlenecek diye bir dusunce soz konusu olamaz. Kisi birini sevmistir ve bu sevdigi kisi baska bir ulke vatandasi olabilir ve evlenmeye karar verebilirler.

Kıdemli Üye
    abidinn kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    11 08 2009

Alıntı uzaklarda2003 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Turk ve Amerika vatandasi olan kisiler eger Avrupa ulkelerinden biri ile evlenirse, bu evlilikten dolayi ilgili ulkenin vatandasligina basvurmayi dusunurseniz Turk veya Amerika vatandasliklarinin birinden cikmaniz gerekir. Turk veya Amerika vatandasligindan cikmadan 3. ulke vatandasligina basvurdugunuzda bu durum anlasildigi an, Turk ve Amerika vatandasliklarinizi otomatik olarak kaybetme riskiniz olabilir.
    iyi . turk vatandasligindan hemen cikariz o halde

us ve eu vatandasi oluruz

Banned

Giriş Tarihi
    05 01 2009

Varsayılan 3 ulke vatandasligi

Dogum ile Turk vatandasi olup, naturalization yolu ile Amerika vatandasligini alan kisi, Avrupa ulkesinden olan biri ile evlenirse, Avrupa ulkesi vatandasligina basvurma hakki olmuyor fakat bu evlilikten dogacak olan cocuk otomatik olarak 3 ulke vatandasi olabiliyor.
    Last edited by uzaklarda2003 : 29 12 2009 tarihinde saat 02:36

Kıdemli Üye
    abidinn kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    11 08 2009

Niye olmasin canim. ben taniyorum 3 ulke vatandasi olan birileri

almanya bile hem turk hem almanya vatandasi oldugun zaman birisini sec diye sart koyuyor onune.bu sart 7 yil once cikti sanirim.futbolcu imrahimovic aynen senin verdigin ornekteki gibi uc ulke durumunda ama ortada amerika yok ve o adam iki ulke vatandasi.uc ulke vatandasi olunmaz herhalde.ancak james bond filmlerinde olur.cantayi acarsin icinde bussuru ulkenin senin adina pasaportu vardir

Varsayılan benim durumum

Selam Arkadaslar, peki benim durumumu bir okusaniz, ben nerden bilgi alcagimi bilmiyorum, belki siz biliyorsunuzdur.

Annem Alman, babam Turk, Turkiye'de oturuyorum, Cifte vatandasim. Amerika vatandasi da olmak istiyorum, ki orda calisabileyim. Bu mumkun mu? yoksa birini birakmam mi gerekicek?

Kıdemli Üye
    BayNeo kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    30 09 2009

Alıntı visne tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Selam Arkadaslar, peki benim durumumu bir okusaniz, ben nerden bilgi alcagimi bilmiyorum, belki siz biliyorsunuzdur.

Annem Alman, babam Turk, Turkiye'de oturuyorum, Cifte vatandasim. Amerika vatandasi da olmak istiyorum, ki orda calisabileyim. Bu mumkun mu? yoksa birini birakmam mi gerekicek?
    Türk Hukuku, çok vatandaşlığa olanak sağlamaktadır.
    Alman hukuku, tek vatandaşlık ilkesini kabul etmektedir. Büyük ihtimalle Alman vatandaşlığından çıkartılırsınız, eğer ABD vatandaşlığına geçerseniz.

Amerika'da çalışabilmeniz için, ABD vatandaşı olmak zorunda değilsiniz. Orada çalışabilmek için birçok seçenek mevcut.
    Sesini duyurmak istersen, önce dinlemesini oğren!
    2008'de Greencard Lottery'ye ilk kez başvurulmuştur,
    2010'da Lawful Permanent Resident olunmuştur,
    2012'de Citizenship alma yolunda "STRONG" adımlar atılmıştır!

Alıntı BayNeo tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Türk Hukuku, çok vatandaşlığa olanak sağlamaktadır.
    Alman hukuku, tek vatandaşlık ilkesini kabul etmektedir. Büyük ihtimalle Alman vatandaşlığından çıkartılırsınız, eğer ABD vatandaşlığına geçerseniz.

Amerika'da çalışabilmeniz için, ABD vatandaşı olmak zorunda değilsiniz. Orada çalışabilmek için birçok seçenek mevcut.

Ama ben 2 vatandasim, hatta benim cocugumda cift vatandas olacak. ve ben Alman'im, Almanya'da dogdum, yasadim. Ne hakla vatandasligimi elimden aliyor.

Ogretmen olabilmek icin vatandas olmaliymisim.

Kıdemli Üye
    BayNeo kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    30 09 2009

Alıntı visne tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ama ben 2 vatandasim, hatta benim cocugumda cift vatandas olacak. ve ben Alman'im, Almanya'da dogdum, yasadim. Ne hakla vatandasligimi elimden aliyor.

Ogretmen olabilmek icin vatandas olmaliymisim.
    Ebeveynleriniz dolayısıyla çift vatandaşlığınız var sanırım (biri doğumla kazanılmış). Almanya'da, 2000 yılında değiştirilen kanuna göre, 1990 sonrası doğan çocuklar, 18 yaşına geldiklerinde, biri Alman olan çift vatandaşlıktan birini seçme hakkı tanınır, 23 yaşına kadar seçim yapmak zorunda. Çocuğunuz 1990 sonrası doğumlu ise, bu kanun onu da ihtiva eder. İstisnalar olabilir kanunda.

Greencard sahipleri de öğretmen olabilirler diye biliyorum.
    Last edited by BayNeo : 09 04 2010 tarihinde saat 12:46
    Sesini duyurmak istersen, önce dinlemesini oğren!
    2008'de Greencard Lottery'ye ilk kez başvurulmuştur,
    2010'da Lawful Permanent Resident olunmuştur,
    2012'de Citizenship alma yolunda "STRONG" adımlar atılmıştır!

Üye
    ankarafaces kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    23 11 2008

sevgili forum yazarlari...
    bir konuda yine sizin engin bilgilerinize ihtiyacim var...
    esim amerika ve bulgaristan vatandasi, ben turk vatandasiyim.
    yaklasik bir ay icinde bir kizim olacak, cocuk bulgaristanda dogacak, sizce 3 vatandaslik almasi mumkunmu?

Üye
    u2 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 12 2002

Varsayılan mumkun

Evet bu , her ulkenin kendi ic hukukunda duzenlemesi ile ulkeden ulkeye degismekle birlikte mumkun.

bu nedenle her tabi olunan ulkenin ic kanunlarina bakmalisiniz.

Ornek;

Ben, TR ve hollanda vatandasiyim, esim, hollanda.

Turkiye cifte vatandasliga izin veriyor. Hollanda, Eger vermiyor, Yanliz bir istisna ile, eger partneriniz baska bir ulke vatandasligina tabii ise o zaman, onu kaybetmeden alinabiliyor.

mesela , biz green card ti, birakmasaydik. gidip orada 5 yil yasasaydik ve, once partnerim sonra ertesi gun ben alsaydim. ben 3 tabiyetli olabiliyordum. O da hem turk , alsa idi . abd zaten aliniyor , olabilirdir.

Yada yarin ben bir avustralya vatandasiyla evlensem. TR, ve hollandayi birakmadan , avustralya vatandasi olurum.

yani yine 3 tabiyetli.

bu ulkelerin ic hukuku ile ilgili.

ama mesela, ben gitsem desemki ben UK vatandasligi istiyorum. yarin gidip yerlessem( AB dolayisiyla yerlesebilirim) bu sefer. AB ic hukuku dolayisi ile, Hollandayi birakmak gerekiyor, diger bir ab ulkesini almak icin.

dolayisi ile, cocuk icinde, Eger dogumdan verilen vatandasli ise, yani abd gibi, cocuk alir. ama yasam esasina gore ise yAni hollanda gibi hemen alamaz.

Üye

Giriş Tarihi
    23 11 2008

Exclamation

cevap icin cok tesekkur...
    yazdiklarinizdan cikardigim sonuca gore mumkun,, ozaman benim yapacaklarim sirasiyla soylemi olmali!
    cocugum bulgaristanda dogduktan sonra ben hastaneden aldigim dogum kagidiyla gidip BG pasaportu cikartacagim..sonra aldigim dogum belgesini turkce ve ingilizce cevirecegim, sonra turk konsolosluguna gidip tercume ettirdigim dogum belgesini onaylatacagim,ondan sonra zaten turkiyeye donecegim.ankaraya dondugumde ilk is esimle birlikte usa ankara konsoloslugundan randevu alip cocugun vatandaslik islemlerini baslaticam.benim dusumduklerim bunlar, en son olarak ankarada nufus vatandaslik islerine gidip cocugun nufus cuzdanini cikaracagim...
    baska bilgi ve dusuncesi olan varsa lutfen paylassin...

Üye

Giriş Tarihi
    23 11 2008

Alıntı u2 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Evet bu , her ulkenin kendi ic hukukunda duzenlemesi ile ulkeden ulkeye degismekle birlikte mumkun.

bu nedenle her tabi olunan ulkenin ic kanunlarina bakmalisiniz.

Ornek;

Ben, TR ve hollanda vatandasiyim, esim, hollanda.

Turkiye cifte vatandasliga izin veriyor. Hollanda, Eger vermiyor, Yanliz bir istisna ile, eger partneriniz baska bir ulke vatandasligina tabii ise o zaman, onu kaybetmeden alinabiliyor.

mesela , biz green card ti, birakmasaydik. gidip orada 5 yil yasasaydik ve, once partnerim sonra ertesi gun ben alsaydim. ben 3 tabiyetli olabiliyordum. O da hem turk , alsa idi . abd zaten aliniyor , olabilirdir.

Yada yarin ben bir avustralya vatandasiyla evlensem. TR, ve hollandayi birakmadan , avustralya vatandasi olurum.

yani yine 3 tabiyetli.

bu ulkelerin ic hukuku ile ilgili.

ama mesela, ben gitsem desemki ben UK vatandasligi istiyorum. yarin gidip yerlessem( AB dolayisiyla yerlesebilirim) bu sefer. AB ic hukuku dolayisi ile, Hollandayi birakmak gerekiyor, diger bir ab ulkesini almak icin.

dolayisi ile, cocuk icinde, Eger dogumdan verilen vatandasli ise, yani abd gibi, cocuk alir. ama yasam esasina gore ise yAni hollanda gibi hemen alamaz.

u2 unutmadan sana sunu da sorayim... neden green cardini birakmak zorunda kaldin.onu anlayamadim..

Toplam 2 sayfada 1 12 SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •