Toplam 2 sayfada 2 İlkİlk 12
26 sonuçtan 16 --- 26 arası gösteriliyor
    Kıdemli Üye
    whyme kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    13 06 2010

Alıntı farhat.12 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Yillardan beri ilk defa akli basinda bir yazi gordum

Yahu bu kadar guzel yazilir, amerikanin ve ozellikle New York taki durumu cok guzel ozetlemissiniz
    terbiyemi bozmayayim diyorum ama bu kadar aptalca yorumlardan sonra gel de yazma, ulan farhat salagi, senin daha once yazdigin bir mesaj vardi, sanki cok bi b.k biliyormussun gibi ny ve nj'de beyaz adam yok diye kit zeka urunu birseyler zirvalamistin, ben de sana aptal aptal konusma ben orada yillarda yasadim demistim, cevap bile veremedin, ama nerede akillanacak mantikli insan, adam kazma gelmis kazma gidecek, hala yorum yapmaya calisiyor, herseye maydanoz olacak ya, metin orada yasiyor ve durumu biliyor ve yazip anlatma hakkina sahip, sen ne b.k biliyorsun da onayliyorsun varoslarin kabadayisi?

arkadaşlar ingilizcemi geliştrmek için ABD de dil kursunamı yoksa work and travelamı katılsam daha yararlı olur.

Kıdemli Üye
    DeliKasif kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    02 05 2004

Sesimiz duyulmaya başlanıyor. Savaş Süzal wt'cilerle resimli bir röportaj yapacakmış, Washington'da. Orada bulananlar Savaş beye e-posta ile ulaşıp kendilerinin de katılmak istediğini bildirebilirler sanırım.
    adresi: [email protected]

Work and Travel ve sürün
    Savaş Süzal - Yeniçağ Gazetesi

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr...hp?haber=14183

Bu yazımı çocuklarını ABD’ye dil öğrensin diye yollayan ana ve babalar lütfen dikkatle okusunlar. Zira yurt dışına yolladıkları çocuklarının hali yürekler acısı ve sürünüyorlar. Her zaman olduğu gibi de ne yazık ki parayı ödeyen aileler dolandırılıyor.

Hep duyardım, sonunda ben de birkaç kez tanık oldum. Buraya, yani Amerika’ya Türkiye’deki bazı şirketlere para vererek “Work and Travel” adlı bir programla gönderilen çocuklarınız, aç biilaç ve sersefil. Dün Washington’daki bir Türk arkadaşım gece metro istasyonunda buldukları 10’dan fazla bu programla gelen aç Türk çocuklarının haline acıyıp, üçer beşer alıp, evlerine gittiklerini anlattı. Ben de bu hafta içinde bu çocuklarla resimli olarak bir röportaj yapmaya çalışacağım.

İnternette bu işi yapanların sitelerine girince pespembe bir dünya ile karşılaşıyorsunuz. Aslında durum şu; Türkiye’den bazı şirketler, (daha doğrusu uyanıklar) Amerika’ya bu çocukları getirtip asgari ücretten çalışmalarını sağlayarak İngilizce öğrenme olanağı verecekler ve gençlerimiz Amerika deneyimi edinecek. Fikir, iyi güzel. Ama uygulama böyle değil. Nedenini madde madde dökeyim.

Birincisi; asgari ücret olarak alacakları para olsun olsun 500 bilemediniz 600 dolar civarında. Çünkü genelde ve özellikle bu ekonomik kriz sırasında tüm lise çağı öğrenciler “summer job” yani yaz işleri denen bu işlerin kaymak takımını kapatıyor. Geri kalan da bizimkilere. Çocuklar bu parayı kalacakları yere mi, yoksa yiyecekleri yemeğe mi veya yol parasına mı harcayacaklar anlamak mümkün değil.
    İşte bu ekonomik felaket durum nedeniyle bu çocuklar barınma parasını azaltmak için üçü beşi bir arada kalıyor. O zaman da hani üç ay içinde öğrenecekleri var sayılan yabancı dil de çöpe gidiyor. Üç ayda nasıl dil öğrenilirse; onu da anlamak kabil değil. Öğrenci yavrularımız kendi aralarında hep Türkçe konuşuyorlar.

Şirketlerin bu öğrencilerden 2000 ila 5000 dolar arasında bir ücret aldıkları söyleniyor. Bunun büyük bir kısmı uçak, yani yol parasına gidiyor. Çocuklar, yandım Allah deyip geri dönüp kaçmak isteseler en az 200 dolar fark vermek zorundalar. Ben ve arkadaşlarım geçen gün bir grupla tanıştık, onlar daha iyi durumdalar. Kaldıkları evden, çalıştıkları bir nakliyat firmasına bisikletle gidiyor ve tasarruf ettikleri para ile de karınlarını doyurup Türkçelerini geliştiriyorlar.

Bu arada sevgili anne ve babalar çocuklarınız ne iş yapıyor diye merak ederseniz söyleyeyim. En iyi bulunan iş, havuzlarda cankurtaranlık. Haftada 6 gün çalışıyorlar. Havuzları temizleyip, güneş altında 8 veya 10 saat çalışıyorlar. Daha sonra McDonalds, yani hamburgercilerde yerleri paspaslamak, nakliye şirketlerinde hamallık. Daha size bir dizi örnek verebilirim.

Amerika’da doğup büyüyen çocuklar için “summer job” denen bu tür işler sorun değil. Zira lise yaşlarındaki bu çocuklar, yazları bu işlerde çalışıp altlarındaki arabalara benzin parası biriktirir. Ama bu tür işler, bizim pamuklar içinde yetiştirilen Türk çocukları için katlanılması zor bir eziyet. Ayrıca bizdeki mahalle baskısı, çocuklarını bu tür işlerde çalışan aileleri ayıplar unutmayın. Karar sizlerin, çocuklarınızın büyük bir kısmı kendileri bu maceraya atılmak için ailelerini ikna ettiklerinden bu durumu ailelerine söyleyemiyorlarmış. Kendim ettim, kendim buldum hesabı.

Bu durum, dünyada ender görülen aslında basit bir formun doldurulması işlemi ile katılabilecek ABD’de oturma ve çalışma izni olan yeşil kart çekilişine katılma işlemine benziyor. O iş için de girin internete, binlerce şirket sizi kazıklamak için kuyrukta bekliyor göreceksiniz. Oysa Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğinin internet sitesinde bu olayı ve formları Türkçe olarak doldurabilirsiniz. Ama siz, yok kardeşim ben ehliyetimi, arabamın plaka ve trafiğe kaydını ya da gümrükteki işlerimi bile başkalarına yaptırırım diyorsanız. Kusura bakmayın ama kazıklanmayı hak ettiniz demektir.

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    02 05 2004

..... .....

Gercekten icler acisi bir durum hele ki su yazilanlari da okuyunca cevremdeki insanlarin ne kadar da hakli olduklarini teyitlemis oldum. Bende bir ara wat `a katilmayi dusunmustum iyiki de uyarilari dinlemisim.

Ben suna da cok kiziyorum, bazilarida surekli hava atar ben su ulkede surda okudum bu ulkede surda calistim, su ulkede bu kadar sene yasadim derler ve insanlari ozendirmeye calisirlar. Kimsede kalkip yasadigi zorluklari anlatmaz. Herhalde kendilerine yandas ariyorlar.

Kıdemli Üye
    farhat.12 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    26 05 2009

Turk milletinin ortak karakteri bu

Amerikaya gittim ayda 5 bin basiyordum alaskaya gittim ayda 10 bin bastim falan gibi

Gercekler o kadar farkliki
    Orange county'den Texas'a neden bu kadar cok goc var?

http://lansner.freedomblogging.com/2...o-texas/55219/

Texas son 10 senede en fazla is alani yaratilan eyalet secildi

http://kingsvillerecord.our-hometown...ivate_sec.html

Houston'in nufus artis hizi neden rekor kiriyor?

http://realestate.yahoo.com/promo/ce...tion-gain.html

Amerika`da ya da gittikleri yabanci ulkelerde surunurler gelirler Turkiye`de hava atarlar. Bu tiplere gicik oluyorum.

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    02 05 2004

Amerika'da "sürünmek" elbette kimsenin isteyeceği, içinde olmak isteyeceği bir durum değil. WT ile gelen arkadaşlar sürünseler de, o üç aylık süreyi kavga dövüşle, sıkıntılarla geçirseler de, bu onların hayatlarına "genel olarak" iyi bir tecrübe olarak yansıyacaktır.

fakat burada mesele o çocukların sürünmesi değil, aileleri kandıran kanı bozuk yaratıkların bulunması ve cezalandırılması bence.

zaten mağdur olan çocukları suçlamak doğru değil.

peki bu insanlar WT ile gelip "süründükten sonra" Türkiye'ye döndüklerinde ne söylemeliler? Sizce bütün o zorlukların üstesinden gelebilmiş olmak, onlar için övünülecek birşey değil midir?

ülkesinden 10bin kilometre uzakta, kimseyi tanımaz bilmezken, kendi imkanlarıyla ayakta kalabilmek az şey mi?

tabii ki çareyi yardım istemekte bulanlar, mecbur kalanlar, olmayacak aşağılamalara maruz kalanlar vardır. bu onların hayatlarında "gururlarının yerlebir edildiği" ve hatırlamak istemeyecekleri anılar bırakmış olabilir.

fakat suçlu onlar değil, o WT şirketleri değil mi? WT'ci gençlerin "gittim, gördüm, geldim", "Amerika nedir öğrendim" demeye hakları var bence. Gıcık olunacak, çok da kafaya takılacak bir durum yok bence.

asıl sorun, o "insan tüccarı" şirketlere hadlerinin nasıl bildirileceği.

bende bu yıl wat ile maryland bölgesine gitmeyi düşünüyorum.
    ingilizce sorunum vardı özellikle speaking'de bu alanda iyi olduğunu öğrendiğim infolang dil okuluna gittim, ingilizcemi ve özellikle speaking imi oldukça iyi seviyeye ***ürdüm.
    dil harici başka ne gibi bir sorunla karşılaşabilirim ?

Arkadaşlar başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum geçen sene aralık ayında biz 3 arkadaş yero ya yazıldık ve work and travel yoluna koyulduk. şirkete yazılmadan önce günde 2-3 kere arayan yero biz yazılıp parayı verdikten sonra artık peşlerinden koşmaya başladık. şirkete yazılmadan önce bize 100 lerce işin listesini gönderen yero benim işimi mart ayında arkadaşlarımın işini ise haziran da yerleştirmiştir. e tabi haziran ayında iş sözleşmesi gelen arkadaşlarımdan biri 3 kere vize görüşmesine girmesine rağmen 3 ünde de kota doldu vize veremeyiz denilip gelemedi.uçak biletini bizden alın kafanız rahat olsun diyip ısrar ettiler ve 710 euro ya uçak biletini kol gibi geçirdiler. tabi abd ye gittiğimde milletin 500-550 dolara uçak biletini aldığını görünce bir şok yaşadım. ben ve diğer arkadaşım koyulduk yola ve gittik abd ye şirkete yazılmadan önce abd de her türlü size yardımcı olacağız sizi ziyarete geleceğiz diyen yero dan yine haber yoktu. whatsapp tan mesaj atarsın 2-3 günde dönüş yapar. mesajı görüldü yapar cevap vermez oldu e tabi haliyle verdikleri ziyaret sözünün de yalan olduğunu görmüş olduk orda. neyse dedik seneye self gideceğiz kötü olmayalım diye yine birşey demedik.asıl olaylar şimdi başladı kendilerine biz abd deyken mesaj attık ve seneye self gideceğiz fiyatınız nedir ön kayıt yapalım dedim ve kendileri acele etmeyin gelin hallederiz dediler. aradan 1 ay geçtikten sonra yine sordum yine siz hele programı bitirin gelin onlar kolay dediler. ve türkiyeye geldikten sonra 1 ay içinde 4-5 kere aramama rağmen danışmanıma ulaşamadım. sürekli biz kendisine söyleyeceğiz size geri dönüş yapacak denildi. o arada tabi whatsapptan da yazmama rağmen cevap alamıyordum. bugün kendisi ile görüştüm ve bizim self kayıtları almayacaklarını söylediler. neden ama hani alacaktınız dediğimde ise ben sizin peşinizden koşmak zorunda değilim senin bunu yapman gerekir dedi. iyide 4-5 kere aradım bağlamadılar seni dediğimde ise sponsorlarmız self kabul etmiyor dediler.iyi o zaman şirketinizin yüzünü görmüş oldum dediğimde ise valla sana bir şirket yüzünü gösteririm öyle ileri geri konuşamazsın madem memnun değilsin ne diye gelmek istiyrsun bizimle bu şirket size öyle bir hizmet verdiki tekrar gelmeye çalışıyorsun gibi gibi sözler sarf etti ve üstüne üstlük beni suçlamaya devam etti. Evet arkadaşlar bu şirket bizi mağdur etti başımdan geçen bu olayı size anlatmak istedim. Tabi şimdi şirketin paralı elemanları yorumlar da bulunup şirketlerini koruyabilir. Öyle bir durumda da bütün whatsapp resimlerini burada paylaşacağım saygılarımla biz güvendik siz güvenmeyin aldanmayın yalan vaatlere

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •