Toplam 138 sayfada 1 1231151101 ... SonSon
2066 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor

ABD de New York, Chicago, Los Angales, Boston gibi büyük şehirlerde yasal olarak geçici işlerde çalışılarak kazanılan para, asgari masrafları (ev kirası, yemek masrafları, elektrik, su, telefon vs. faturaları) karşılar mı? ya da ne kadarını karşılar?

Bu soru şehirden şehire farklılıklar gösterebilir. Ancak ABD de yaşayanlar bulundukları şehirlerdeki hayat standartları hakkında bilgi verirse bu bilgilerden yararlanan sayısı daha fazla olacak.

Kıdemli Üye
    irresistable kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    01 07 2002

Delaware icin yazayim:

Aylik ev kirasi: Ortalama $700-800
    Aylik Cable/Internet/Home phone: Ortalama $100-120
    Aylik Elektrik: Ortalama $50-70
    Genelde Heat ve Water dahildir.
    Araba sigortasi: Kisiye ve sigorta sirketine gore degisir.
    Gida: Evde pisirir evde yerseniz aylik ortalama $400-500
    Ayrica arabaniz icin gas ve cell phone var tabii ki

Bu verdigim miktarlar ortalamadir, yasadiginiz sehir ve oturdugunuz eve gore ve ayrica hayat tarziniza gore degisebilir.

irresistable merhaba
    verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
    anladığım kadarıyla orada asgari ücretle geçici işlerde çalışan birisi, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Bulunduğun eyalette işyerleri çalışanlara minimum saatte kaç dolar para ödüyor?
    Oraya green card ile geldiğimizde geçinecek kadar iş bulmakta sıkıntı çeker miyiz?
    Benzinin fiyatını da yazarsan sevinirim.
    Bir de içme suyunu nerden temin ediyorsunuz? Şehir şebekesindeki su içilebiliyor mu?

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    01 07 2002

Merhaba,

Delaware icin minimum yasal ucret saatte $7.50. Normalde tum isyerlerinin minimum olarak bunu calisanlarina vermesi gerekiyor ama vermeyenlerde var ve bir sekilde kilifini uyduruyorlar. Ozellikle Turklerin yaninda calisirsaniz ilk giriste bu ucreti almaniz biraz zor ama tabii ki yinede isyerine, yapacaginiz ise ve patronuna gore degisir...

Is bulmak size bagli birsey, tecruberlerinize, egitimize, Ingilizce seviyenize ve calismak istediginiz alana gore degisir. Buradan kesin birsey soylemek o kadar zor ki...

Benzin WAWA'da regular unleaded: $3.37 idi bu sabah

Ben sahsen kesin olarak sehir sebeke suyu icmiyorum, marketlerden hazir su kullaniyorum. Galonu yaklasik olarak $2.50 ile $3.00 arasi degisiyor.

Merhaba,
    7,5 dolar saatlik ücretle günde 8 saatten haftada 6 günden hesaplanırsa 1560 dolar gibi bir rakam çıkıyor ortaya. Bu da ilk mailinde gönderdiğiniz asgari masraflarla başabaş çıkıyor. Ancak özellikle Türklerin bu ücreti vermelerinin biraz zor olduğunu yazmışsınız. Sizce geçinebilecek kadar bir iş bulmak için hangi şehirler tercih edilebilir? ingilizce seviyesi orta düzey olan birinin sıradan bir garsonluk yada pizza işini Delaware de bulması kolay mı?

Benzin fiyatı Türkiye ile birbirine yakın. Ancak bunu asgari ücretleri karşılaştırarak yorumlamak lazım. Türkiye de asgari ücret 440 YTL. Yani yaklaşık 366 dolar. ABD ile arasında anormal fark var (1560 dolar). Yani TR de asgari ücretli bir kişi maaşının tamamıyla yaklaşık 133 litre benzin alabilirken, asgari ücretli ABD de yaşayan bir kişi maaşının tamamıyla 463 litre benzin alabiliyor. Bu da benzinin esasen TR de ABD den 3,3 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Nasıl hesap?

Şebeke suyunu merak ettim. Neden içilmiyor acaba?
    Mc Donald's da bir Mc Menünün fiyatını da yazabilir misiniz?
    Sebze ve meyve fiyatları pahalı mı acaba? domates, biber, elma, üzüm vs. kilo fiyatlarını tahmini olarak yazar mısınız?

Biraz fazla merak. Ama oraya gelmeden önce yaşayacağım şehri seçmek için bu şekilde araştırma yapmam gerekiyor. Sizi yakalamışken bu sorularımı da cevaplarsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Üye
    stingray74 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 04 2008

benzin hesabi yanlis, galonu 3-3,5$ yani litresi kabaca 1$

o zaman orada asgari ücret yaklaşık 1686 litre benzin alabiliyor ki, bu müthiş birşey.
    Oraya geldiğimizde bi tane Iveco midibus alıp fabrikalara servis çeksek köşe oluruz
    Iveco lar az da yakıyorlar

Üye
    ozzy78 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    02 05 2007

Puahahahaha Harikasin Giant.

Bu arada ABD de servis olayi yok yani ise girmek isteyen adam kendi ulaşımını sağlamak zorunda.

Üye
    stingray74 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 04 2008

quote:Originally posted by: giant
    o zaman orada asgari ücret yaklaşık 1686 litre benzin alabiliyor ki, bu müthiş birşey.

Oraya geldiğimizde bi tane Iveco midibus alıp fabrikalara servis çeksek köşe oluruz

Iveco lar az da yakıyorlar

ama benzinin litresi herkese 1$ ve 500$ a isini gorecek eski bir araba alabiliyorsun yani IVECO ile aradaki kar marjini ve firsat maliyetini hespalamalisin... ki hedef kitlen de aynisi hesapiycaktir

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    01 07 2002

Evet benzin fiyatini galon olarak vermistim, Giant sen litre olarak anlamissin

Delaware'de asgari ucret yani $7.50 ile calisirsan hemen hemen masraflarin ve aylik kazancin basabas cikar malesef Garsonluk ve delivery isinde saat ucretini dusuk verirler, genelde bildigim kadariyla $2.5 ile $4.5 arasi veriyorlar, ama tip olayi ile isi yirtiyorsun. Calisacagin restauranta ve restaurantin bulundugu yere gore tip olayi degisir. Amerikalilarin yaninda calisirsan haftada 40 saaten fazla is vermezler cunku overtime olayini mecbur kalmadikca istemezler. Turkler ise islerine gelirse 60 saat bile verirler ama hem ucret dusuk olur hemde yasal olarak haftada 20 saatten fazlasini gostermek istemezler, devlete fazla vergi odememek icin...

Sebeke suyunun tadi cok berbat, ayrica bilmiyorum ama ben sahsen guvenemiyorum!

Ben McDonalds takilmiyorum ama Burger King'de double whopper menu fiyati genelde $6 ile $7 arasi.

Amerika'da kilogram olayi yoktur, onun yerine lbs (pound) kullanilir. 1 lbs=0.45 kg
    Ama sunu ilave edeyim, kazancini orantilarsan genelde yiyecek fiyatlari Turkiye'ye gore ucuz bence

Nereye yerlesmek istedigin konusuna gelince; ben bu konuda sana surasi iyi burasi kotu diyemem. Ben daha once Tampa/Florida'da yasadim. Mesela orasi Delaware'e gore daha ucuz ama ucretlerde daha dusuk. Yani bence cok fazla sey farketmiyor. Guney eyaletleri genelde daha ucuz (California haric) ama ucretler yani kazancinda daha dusuk oluyor. Birde her yil hurricane gelme ihtimali olan yerlerde yasamak bence cokda iyi bir fikir degil, ozelliklede o bolgelerden ev almak...Tabii Canada sinirina dogru yaklastikcada kislari soguk fazlalasiyor...Buyuk sehirlerde masraflar daha yuksek ama sosyal hayat daha aktif...Yani suraya git yerles demek bence cok yanlis olur...Sen neresi kafana uyarsa oraya yerles derim ben. Ozellikle tanidiklarin varsa ilk basta onlara yakin bir yeri tercih etmen uyum saglamana ve is bulmana yardimci olabilirler dusuncesi ile daha mantikli olabilir...

Üye
    Serhat1405 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    12 10 2006

Selam,

Irresistable cok dogru soylemis, birisine nerede yasayacagi hakkinda tavsiyede bulunmak cok zor bilhassa Amerika'da. Hemen her eyalet farkli bir dunya; farkli kulturler, farkli iklimler, farkli sosyal olanaklar. Bence Irresistable'nda dedigi gibi guvenebilecegin bir tanidiginin oldugu sehirden baslamakta oldukca fayda var. Burayi ogrendikten sonra ise zaten karar vermen cok kolay olacak; bu da 1-2 sene gibi bir zaman alir zaten. Kisisel kredin biraz oturmus olur bu sure zarfinda, hayat daha kolaylasir.

Evli olup olmadigini, meslegini, Ingilizce durumunu bilmedigim icin cok ayrintili bilgiler veremeyecegim ama bence evli ise 2 kisi calismadan ev gecindirmek cok zor. Hele cocuk varsa cok kisitli sartlarda yasam surmen gerekecek. Zaten cocuk kucuk ise (okula gitmeyecek yasda ise) anne ya da baba eve bagli kaliyor ve aile butcesine katkida bulunamiyor. Cocuk olunca evin daha guvenli semtlerde olmasi gerekiyor ki bu da kirada ciidi bir artis demek. Ama eger bekarsan ya da evli olup da cocuk yoksa sartlar cok daha esnek. Gunde 8 saat haftada 6 gun ayni isyerinde calismak burada neredeyse imkansiz gibi; 2 ya da 3 farkli isde calisman lazim asagida aciklanan sebeplerden dolayi. Part time islerde genelde haftada 30 saat verirler bunun ustu full time'a girer (eyaletden eyalete degisir bu arada) ve isverenin sorumlulugu cogalir. Bu yuzden calisanlari hep part time'da tutmak isterler.

Bir Turk'un yaninda calisacaksan da sartlari calismaya baslamadan once iyice konus, satir aralarini gor. Adam kandirmaya maalesef bayiliriz biz buradaki Turkler, ornekleri cok.

Bu arada ucretler konusunda goz ardi edilen birsey var saati $7.50'den calisiyorsaniz bu vergiden once ki rakamdir, elinize daha az gecer. Bir de senelik odenen gelir vergisi vardir. Bu arada belli bir rakamin altinda kazaniyorsaniz odemezsiniz ama gene de goz ardi etmemekde fayda var.

Ben Kuzey Kaliforniyadayim burada benzin $3.75. Sana Turkiye'ye gore oldukca ucuz gibi gelebilir ama burasi icin cok fahis. Ben $1.00 altinda benzin fiyatlarini hatirliyorum yakin gecmisde. Hemen herseyin fiyati benzine endeksli oldugu icin bu fahis fiyatlar dogrultusunda herseyin fiyati firladi. Hele Teksas'daki su son kasirgayla kapanan rafinelerle daha da artacak gibi gozukuyor benzin fiyatlari.

Genelde temel gida fiyatlari Turkiye'ye gore daha ucuz ama arada inanilmaz farklarin oldugu seylerde var. Mesela ekmek burada ates pahasi. Et oldukca ucuz. En pahali etin libre'si $10 civari (kilosu $20 gibi hesaplanabilir), ortalama et fiyati $5-6. Sut organik galonu $7 civari (normal $3.50 civarinda). Sebze meyva fiyatlari cok farkli; Turkiye ile karsilastirildiginda bazilari inanilmaz ucuzken bazilari el yakiyor.

Bence mesleginizi yazarsaniz cok daha aydinlatici cevaplar verinebilinir. Eger bir zanaat sahibi iseniz Turkiye'ye gore oldukca tatminkar ucretlerle calisabilirsiniz. Ya da eskavator operatoru (iyi bir operatorun saat ucret $50-70 civarindaydi yanlis hatirlamiyorsam).

Bizim bulundugumuz yerin sehir gayet guzel Delaware'e nazaran. Ben gayet rahat icebiliyorum, esim sikayetci olsa da tadindan o da filtreleyerek iciyor.

Arastirmani cok dikkatli yapmani tavsiye ederim hele buradaki bu ekonomik kriz esnasinda. California'da su anda yeri geliyor insanlar Mc Donalds'da is bulamiyorlar. Dikkatli hareket etmekte fayda var.

Üye
    uzakyeditepe kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 06 2007

bekar kisi diyelim ki, saat ucreti 9 dolardan ise basladi ve haftada 40 saat calisiyor, haftalik alacagi para 360 dolar olur dogrumu? dogru degil cunku bunun % 20 vergi kesintisine gidiyor, geriye ne kalir? 360X0.20=72, 360-72=282, haftalik elinize net gececek olan paradir, bu da haftada eger 40 saat garanti calisirsaniz gecer, cunku bazi hafta 40 bazi hafta 35 saat calistiginiz gunler olur cunku bunu schedule hazirlayan manager belirliyor.

haftada 282 dolar kazanan biri, ayda yaklasik 1200 dolar kazanir, bu da saat ucreti enaz 9 dolar ise. 1200 dolar kazanan biri, enaz 600 veya 700 dolar ev kirasi, diger giderler ile birlikte, kesinlikle birikim diye bir sey yapamaz.

yil sonu vergi iadeye gelince, aylik 1200 dolar eline gecen biri, yillik yaklasik 15 bin dolar kazanir, 15 bin dolar kazanan biri, vergi iade sadece ve sadece 800 veya 1000 dolar alir. sizden her hafta 72 dolar vergi kesilir, bu aylik 300 dolar yapar, yillik 4000 bin dolar kesilen vergidir, size geri verilen dedigim gibi, en fazla 1000 dolardir.

bir sey daha, hasta olmamak icin cok dikkatli olun, calistiginiz sirket union sirket degilse, saglik sigortasi hizmetleri yoktur. yani hastalandignizda saglik giderlerinizi kendiniz karsilamak zorundasiniz.

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    01 07 2002

Arkadaslarinda belirttigi gibi (pardon ben bunu belirtmeyi unuttum ) ucretlerinizden vergide kesilecek. Federal vergi kesinlikle kesilecek, ayrica sosyal guvenlik icin kesinti olacak, ve bazi eyaletlerde de eyalet vergisi kesilecek. Toplam olarak da yaslasik %20 gibi bir oran ucretinizden kesilecek.

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    01 07 2002

Delfino: Burada kimse zaten arkadasa burasi dort dortluk demedi; elbette bircok zorlugu var, ozellikle de ilk geldinizde...Ama simdi bu arkadas greencardini almis, eline boyle bir firsat gecmis, degerlendirmesin mi? Sonucta elbette kendi karari olacak ama ucretler dusuk, zorluk var su var bu var diye elindeki firsati harcamak isteyeceginide hic sanmiyorum.

Birde birsey sormak istiyorum izninle: Anladigim kadariyla Amerika'dasin, ve eger dedigin gibi evdeki hesap carsiya uymuyorsa ve Amerika'da bulunma sebebin ogrenci yada turistik amacli degilse, sen niye hala buradasin? Yoksa keseni doldurup oylemi donmeyi dusunuyorsun? Eger oyle dusunuyorsan, sen keseni doldurabildigine gore baskalari niye aynisini yapamasin ki?

Üye
    uzakyeditepe kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 06 2007

amerika da olanlar, buraya gelmeye hazirlanan kisilere bilgi ve birikimlerini yazarken, olumsuz yazilar var ise, turkiye de olanlar saniyor ki bilerek olumsuz bilgi veriyoruz, karar sizin arkadaslar, diyecegim su ki, gelip gorulmeye deger bir ulke. sunu soyleyebilriim, amerika artik ruyalar ve firsatlar ulkesi degil, bunu burada olanlar cok iyi biliyor, yasam boyu borc odemek istiyorsaniz, amerika kapilari herkese acik.

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •