Toplam 2 sayfada 1 12 SonSon
17 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor
    Yeni Üye
    k0d3r kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 07 2008

Merhaba arkadaşlar,

Benim sorum şöyle, kısaca özetleyim..

* 2006 Lisans mezunuyum, mezuniyetten sonra 1 yıl tecil hakkımı kullandım, 2007 ağustosa kadar.
    * 2007 eylülde yüksek lisans a başladım, ve okul 2011 e kadar tecil ettirmişti.
    * İlk dönem sonunda (2008 şubat) buradaki yüksek lisansı bırakıp, yurtdışında başka bir üniversitenin(ahmet yesevi uzaktan eğitim) yüksek lisansına başvurdum, ve kabul edildim.
    * 2008 Martta yeni yüksek lisansa başladım, ancak yeni üniversite nin bana dediği şey: önceki üniversite henüz tecili bozmadığı için şu an biz bir işlem yapamıyoruz, orası tecili bozunca bize askerlik durum belgesini gönderin,
    gerekli tecil işlemini yapalım.
    * Tabi ben, eski üniversite tecili ne zaman bozar, durumum ondan sonra ne olur bir bilgim yok.
    * Daha sonra bir süre bekledim, ve dün askerlik durum belgesini alıp, yeni üniversiteye göndereyim dedim.
    Durum belgesinde son durumum Ağustos 2008 de sevke tabisiniz şeklinde. Ben de hemen belgeyi üniversiteme kargoladım, ki gidince hemen işlemimi yapsınlar..

Şimdi benim soracağım şey şudur; okul yurtdışı olduğu için şubeyle yazışmaları, tecil ettirme işlemleri 3-4 hafta sürermiş. Bu durumda ben ağustos döneminde, hali hazırda öğrenci olmama rağmen bakaya mı kalacağım, ya da durumum ne olacak? Ne yapmalıyım ki, bakaya kalmayayım.

Üye
    runnerman kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    18 09 2004

Agustos 2008 e tabi oldugunuza gore eski okulunuz tecilinizi kaldirmis. Yeni durum belgesini yollamissiniz. Tecil islemleri daha da uzun surebilir. Ama bir sorun yasamazsiniz cunki, Agustos da askere gitmediginiz icin bakaya bile kalsaniz, kayıt olma tarihiniz bakaya kalma tarihinden once oldugu icin davaniz duser ve bir hak kaybina ugramazsiniz.

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    16 07 2008

quote:Originally posted by: runnerman
    Agustos 2008 e tabi oldugunuza gore eski okulunuz tecilinizi kaldirmis. Yeni durum belgesini yollamissiniz. Tecil islemleri daha da uzun surebilir. Ama bir sorun yasamazsiniz cunki, Agustos da askere gitmediginiz icin bakaya bile kalsaniz, kayıt olma tarihiniz bakaya kalma tarihinden once oldugu icin davaniz duser ve bir hak kaybina ugramazsiniz.

Cevabınız için teşekkürler.

Evet, şu anki yüksek lisansa kayıt olma tarihim 2008 mart.
    Önceki okul ise sanırım nisan gibi tecili bozmuş..

Şimdi ben bakaya mı kalacağım :S
    Bunun daha güzel bir çözümü yok mudur?
    Ne bileyim yerli şubeme dilekçe verme, falan filan gibi birşeyler.
    (Yani ben şu an öğrenciyim, o yüzden celbe katılmıyorum, tecil işlemlerim de devam ediyor halen, vs manasında)

Kıdemli Üye
    donna kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    21 07 2005

Kesinlikle bir sorun olmaz.Siz gerekli prodüsörü yerişne getirmissiniz.
    Size başarılar.

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    16 07 2008

quote:Originally posted by: k0d3r
    Şimdi ben bakaya mı kalacağım :S

Bunun daha güzel bir çözümü yok mudur?

Ne bileyim yerli şubeme dilekçe verme, falan filan gibi birşeyler.

(Yani ben şu an öğrenciyim, o yüzden celbe katılmıyorum, tecil işlemlerim de devam ediyor halen, vs manasında)

??

Üye

Giriş Tarihi
    18 09 2004

Tam da senin durumuna yakın bir arkadasimla demin konustum. O da kayit yaptirdi yeni. Tecili 2008 Temmuz sonu bitiyor.Kayit yaptigi okul ekim-kasim gibi baslayacak tecil islerine. O yuzden agustos da bakaya kalma durumu olabilir cunki subenin haberi olmayacak kayit yaptirdigina dair. Sube demis ki ona kayit yapinca buna istinaden bize bir belge gonder ki bakaya kalma. Sen de su an kayitli oldugun okuldan bir belge alip subene gonderebilirsin ki seni agustos da isleme koymasınlar.

Ama eger kayidini agustos da yapmaya kalksaydi kayidi gecersiz olurdu ve bakayadan dolayi ceza alirdi. Kaldi ki zaten elindeki durum belgesi temmuz sonunu gosteriyor, agustos da kayit yapamazdi. ASAL ın sitesinde buna yonelik aciklamalar var zaten, bakaya kisi bakaya olmadan evvel kayit yaptirirsa davasi duser beraat eder diyor.

Üye

Giriş Tarihi
    18 09 2004

Hocam durumlar biraz karisik sanirim tam senin durumunda olan bir arkadas ile konustum demin sana cevap verirken de belirtmistim. Sube agustosda bakaya yuzunden olacak mahkeme ile ilgili bir sey dememis tam olarak arkadasa yani egitimin baslamadigi icin, agustos dan once ogrenci belgesi getirmedigin icin, o zaman yaptigin kayit seni mahkemeden kurtaramayabilir demis. Arkadas da soke oldu askere gitme hazirliklarina baslayayim dedi. Bu konuda sayin donna ayrintili bilgi yazabilir mi acaba? Aynı durum tibet83de de var gibi. Oraya da bu arkadasin durumunu yazdim o da arastiracak konuyu sonucu buraya yazarım.

Üye

Giriş Tarihi
    18 09 2004

Sonucta ogrenebildik:
    Baska bir forumda biri ASAL a mail atmıs. Kural su:

Bakaya kaldiktan once ogrenime fiilen baslamis iseniz hak kaybına ugramazsınız diyor. Temmuz da kayıt yapsanız bile sorun cozulmuyor. Cunki agustos da bakaya kalacaksınız ve fiilen ogrenim baslama tarihi eylul.

Kıdemli Üye
    donna kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    21 07 2005

Sevgili Runnerman,
    Verdiğiniz bilgiler değerli ve doğru.Hiç bir sorun olmaz.Olursa bana
    yazmaları halinde yardımcı olurum.Her maile cevap yazmıyorum.
    Burada bilgi isteyenlerin büyük kısmı eğitimli kişilerden meydana geliyor,
    Bazen sadece 2 dakikalık bir araştırma yapmadan soruyorlar,Bundan
    dolayı cevap alana kadar strese giriyorlar.Aslında bir çok cevap ASAL'ın
    sayfasında var. Yinede bir çok konuda yardımcı olmaya çalışıyorum.

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    16 07 2008

Arkadaşlar,

Okulun öğrenci işlerindeki görevli ile yaptığım yazışma şöyle:

Merhabalar,
    2 gun once aramistim sizi, askerlik sorunu ile ilgili. Ama 2 gundur ulasamadim size telefondan. Askerlik son durum belgesi elinize ulasti mi diye teyit edecektim. Muhtemelen ulasmis olmasi lazim. Daha once de bahsettigim gibi, ben su anda Bilgisayar Muhendisligi Yuksek Lisans 1. sinifta ogrenciyim. Ancak Agustos 2008 de sevke tabi gorunuyorum. Cunku ben bahar doneminde Universitenize kaydoldugumda, onceki yuksek lisans yaptigim okul, henuz tecilimi bozmamisti. Su anda da sizin soylediginize gore tecil yapmaniz 1 ay gibi bir zamani bulacak. Bu durumda ise ben Agustos celbinde bakaya kalacagim! Gecen yaz da benzer sebeplerle bakaya kalmistim. (O donemde de yuksek lisans basvurusu yapmama ragmen, sonuclar eylulde aciklanacagi icin, agustosta bakaya kalmistim.) Dolayisiyla bir kez daha bakaya kalmam hem sorun yaratabilir, hem de ben tekrar bakaya kalma durumunu yasamak hic istemiyorum. Bu yuzden yapabilecegimiz bir sey var midir. Yerli subemi ogrenci oldugum konusunda bilgilendirmem gerekir mi mesela. Ya da bu tecil proseduru haricinde, en kisa zamanda yerli subeme siz ogrenci belgemi gonderebilir misiniz, ya da ben gonderebilirim.. (Bu arada ogrenci belgesi almak icin ne yapmak gerekiyor henuz bilgim yok.) Bu sayede askerlik subesi benim hali hazirda ogrenci oldugumu bilirse, agustos celbi icin isleme koymayabilir. Bildigim kadariyla en gec 25 temmuza kadar birseyler yapmam gerekiyor, dolayisiyla sizden cevap bekliyorum, ona gore hareket edecegim. Iyi calismalar dilerim.

Merhaba, 17.07.2008 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı'na gerekli yazı gönderilmiştir. Cevabı geldiğinde size tebliğ edilecektir.

Üye

Giriş Tarihi
    18 09 2004

Bir arkadas icin bu yuksek lisans - bakaya - celpdonemi mevzulari ile ugrasiyorum 1-2 haftadir. Kendisi saglik sorunlari ile bogusuyor su an. Sana sunu kesinlikle soyleyebilirim ki:

Sen fiilen ogrenime bakaya kalma tarihinden once basladigin hicbir sorun yasamayacaksın. Bununla ilgili ASAL ın sitesinde anlatiyor, sen de gormussundur. Benim arkadasımın sorunu
    o kayıdını 2008 temmuz da yaptı ve tecili 2008 temmuz sonu bitiyor, agustos da bakaya kalacak. Fiilen ogrenime baslamasi da eylul u buldugu icin ogrenime baslama tarihi bakaya kalma tarihinden once olmayacak bu da sorunlar yaratacak.

Sana sunu soracagim cevap verebilirsen cok sevinirim:
    Demissin ki, gecen sene agustosda bakaya kalmıstım. Sunu anlıyorum, gecen sene tecilin 2007 agustos da bitti, sen de eylul gibi kayıt yaptırdın. Peki gecen seneki durumu nasıl hallettin rapor ile mi? O zaman bu sene yapacak bir sey(arkadas icin diyorum, sen bir sorun yasamayacaksın) yok cunki rapor prosedurleri degisti 25 gunluk heyet raporu gerekli. Yoksa rapor almadın da, sen bakaya kaldın, eylulde okula basladın onlar da bakaya sonucunda beraat mi ettirdi?

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    16 07 2008

Yardımınız için teşekkür ederim.

Evet arkadaşınızla aynı sebepten geçen sene bakaya kalmıştım. Rapor ile çözüldü sorun.

Ek: Peki benim artık birşeyler yapmama gerek var mı, ya da yapacağım birşey var mı sizce,
    sanki bana bundan sonra okul muhattap olacak benim işlerle gibi bir izlenim edindim. Ve de bakaya KALMAMA şansım da olabilir mi. Yazışmamı yapmışlar ya, 17 sinde..

Üye

Giriş Tarihi
    18 09 2004

Bakaya kalip kalmayacaginizi bilemem ama kalsanız bile bir sorun olmayacagi kesin cunki:

ASAL ın sitesinde:

(6) Bakaya kalmadan önce sevk tehirine konu olan görevine, eğitimine başlamış ve kulübü ile sözleşme yapmış olduğunu belgeleyenler hakkında bakaya işlemi yapılmaz.

diyor.

Arkadasım ile konustum. O kayıt oldu ama ogrenimi baslamadı. Bu yuzden bakaya kalınca mahkemesi olumsuz sonuclanir diye agustos da gitmeye karar verdi. Simdi kayıdını silip verdigi paraların bir kısmının pesine dusecek. Bu karari almasindaki baska buyuk bir etken, agustos da bakaya kalir kalmaz, sube bunu isyerine bildiriyormus ve is yerine diyorlarmis ki, bakaya kisiyi calistirmak suctur, isten cikarmazsaniz suc islersiniz. Bunun uzerine de is yerinin onu agustos gibi cikarma tehlikesi varmis. Bunu goze alamayacagi icin gitme karari vermis. Sayın donna, bu konuda fikriniz nedir, subenin bakaya kalan kisilerin is yerleri ile irtibat kurmasına yonelik? Belki adam eylul ekim gibi beraat edecek ama bakaya olur olmaz hemen is yerlerine bildiriliyormus durum.

Yeni Üye
    tibet83 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    14 07 2008

runnerman, bugün milli eğitim bakanlığı yükseköğretim genel mğüdürlüğü özel öğrenci tanıma birimini aradım. oradaki görevli bana ısrarla önemli olanın kayıt tarihi olduğunu ders başlangıcına değişl kayda bakılacağını söyledi. ne kadar doğru bilmiyorum çünkü heryerden farklı bilgi geliyor ama sanırım tanınması lazım.

Yeni Üye

Giriş Tarihi
    16 07 2008

quote:Originally posted by: runnerman

(6) Bakaya kalmadan önce sevk tehirine konu olan görevine, eğitimine başlamış ve kulübü ile sözleşme yapmış olduğunu belgeleyenler hakkında bakaya işlemi yapılmaz.

Hmm..

Toplam 2 sayfada 1 12 SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •