Toplam 3 sayfada 1 123 SonSon
43 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor
    Yeni Üye
    Manifold kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    29 04 2008

AB standartında çipli pasaport basımı başlıyor! Türkler de, kopyalanamaz pasaport kullanacak

30 Nisan 2008 Çarşamba 13:30

ANKARA -ANKA- Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yenilenen AB standartlarındaki çipli pasaportların basılmasına başlanıyor. Çipinde kişiyle ilgili tüm bilgileri saklayacak pasaportların yeni yılda hizmete sunulması planlanıyor.
    Emniyetin önemli projelerinden biri olan yeni pasaportlarla ilgili önemli bir adım da bugün atılıyor. AB standartındaki yeni ve 10 yıllık kullanımlı çipli pasaportlar kıymetli evrakların basıldığı Darpane'de bugün basılmaya başlanacak. Yıllardır süren hazırlıklar sonucunda ilk defa hayata geçecek olan kopyalanamaz pasaportların 2009 yılından itibaren vatandaşların hizmetine sunulması planlanıyor.
    Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ın da katılacağı Merkez Bankası Darbane ve Damga Matbaası Müdürlüğü'nde düzenlencecek bir törenle başlayacak olan basım işlemiyle hazırlanacak pasaportlar sahibine ilişkin tüm bilgileri bilgisayar ortamında okuyabilecek barkot ve çip taşıyacak. AB normlarına göre hazırlanan küçük pasaportların tüm kayıtlarıda bilgisayar ortamında tutulacak. Optik cihazlarla kontrol edilecek pasaportlar büyük bir kırtasiyeyi ortadan kaldıracak.
    Defter bölümünde çok sayıda güvenlik katmanları bulunan figür, resim, morötesi ve kızılötesi ışınlarla görülebilecek özellikler taşıyan pasaportlarında kopyalanması yada sahtesinin yapılması mümkün olmayacak. Lacivert pasaportların bordoya döneceği yeni pasaportlarda kullanım süresi 10 yıla kadar çıkabilecek. Ayrıca yeni pasaport alacaklara verilmesiyle yenilecek pasaportların tamamen kullanıma geçişi ise 5 yılda tamamlanacak.

Kıdemli Üye
    Aslanbeyim kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    17 04 2008

Nick iyi, konu ayni kalmis. Biraz yenile kendini.
    Tanrı,
    iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hâkim kılmak için Allah'ı kullanırlar.
    Giordano BRUNO ( 1548 - 1600 )

Yeni Üye
    hasanky kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    30 04 2008

arkadaslar bu yeni pasaportları 2009 da dagıtmaya baslayacaklarmıs yaww

Kıdemli Üye
    goldenlife5 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    22 03 2008

Ben geçen radyoda dinledim pasaportların tamamen yaygınlasması ve eskı pasaportların kullanım dısı bırakılması 5seneyı bulacakmıs yanı 5 sene sonra herkesın cıplı pasaportu olacak.

Kıdemli Üye
    Bedirhanx kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    29 01 2004

Isterse Altin kaplama olsun, onemli olan disarda gordugu saygi ve itibar

TR pasaportu tasiyan TC millet vekilleri 6 saat Ispanyada sinirda bekletilmisti 3 sene once,

Kıdemli Üye
    NAVDALI kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    04 11 2003

Bende psaportumu yenilemek istiyorum,süresi doldu, şu yeniler çıksında ondan alıyım diyordum..bu gidişle epey sarkacak gibi yenilerin dağıtılması..2009 mart-nisana kadar verirlerse alırım yoksa eski düzene devam

Üye
    babiko kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    24 04 2008

yurtdışına çıkınca saygınlığı olsaydıda ansiklopedi kadar büyük olsaydı keşke

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    22 03 2008

Saygılıngın artması ulkenın yaptıgı ıslere medenıyet sevıyesıne vs konulardakı durumuna gore artar ama bır ulke ısı gucu bırakıp aptal bır bez parcasının unıversıtelere gırıp gırmemesını tartısıyorsa ısterse masa kadar olsn pasaport bır onemı yk..

Kıdemli Üye
    Aslanbeyim kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    17 04 2008

Ohhooo... golden, o is hallodu artik, sira yeni icraatlarda.. Raki maki derken, ah bir de yargitay comak sokmasaydi tam hersey yavas yavas yola girerken... Hazir Turkiye'nin de yarisi satilmis, az birsey daha kalmisti... bu arada Tayyip ve surekasi da hem kendilerinin hem de torunlarina kadar sulalesinin dunyaligini yapmisti ne guzel.. Gemicikler filan...
    Tanrı,
    iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hâkim kılmak için Allah'ı kullanırlar.
    Giordano BRUNO ( 1548 - 1600 )

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    22 03 2008

wallaha oyle ayrıca o gemıcık olayınada ısaret ettıgın ıcın ck tsk we bn bırsey sormak ıstıyorum herseyden soyutluyorum bu adamı ve sunu soruyorum: 3,000,000$ degerınde ve 99,6 m uzunlugundakı bır tanker gemıcık oluyorsa bıızım babalarımıızın enıstelerımızın tum emeklı ıkramıyelerını fln verıp aldıkları 7-8 m lık tekneler ne oluyor?? ve sızce bu mıllet bu kadar salakmı? gercı onunda cvpbını secımlerde gorduk Aziz Nesin bu milletin %60 ı salaktır dedı ama bnce daha fazla...

Üye
    cilekli kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    02 04 2008

quote:Originally posted by: goldenlife5
    wallaha oyle ayrıca o gemıcık olayınada ısaret ettıgın ıcın ck tsk we bn bırsey sormak ıstıyorum herseyden soyutluyorum bu adamı ve sunu soruyorum: 3,000,000$ degerınde ve 99,6 m uzunlugundakı bır tanker gemıcık oluyorsa bıızım babalarımıızın enıstelerımızın tum emeklı ıkramıyelerını fln verıp aldıkları 7-8 m lık tekneler ne oluyor?? ve sızce bu mıllet bu kadar salakmı? gercı onunda cvpbını secımlerde gorduk Aziz Nesin bu milletin %60 ı salaktır dedı ama bnce daha fazla...

hehhe aziz nesin ermis adam gelecekte hic akilli kalmicak bu gidislede demisti sonuc ortada

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    22 03 2008

ewt sımdı herkesın aklını bır sekılde yıkamaya ugrasıyorlar ztn bır mılletın tv lerıne sabah aksam gereksız tv programları,magazin vs doldurursanız ztn o mılletı kulturel olarak bıtırmıs oluyorsunuz!! ve kulturel olarak bıtmıs bır mılletede ıstedıgınızı yaptırabılırsınız..

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 11 2003

Bu çipli pasaport rüyası taaa 2007 yılında başladı.hatta söylentileri 2005 te başladı da, 2007'de dağıtılacak demişlerdi.sarkıta sarkıta 2009 başı verilecek dediler en son..hala çıt yok..muhtemelen önce 2009 mayıs diyecekler sonra 2009 kasım ardından 2010' a sarktı diyecekler.Yani film tekrarlanacak. 2 senedir yaptıkları gibi.Yaw devletin işinde bu kadar ciddiyetsizlik olur mu?Koskoca Bakan çıkıp açıklama yapıyor şu tarihte dağıtılacak diye, balon oluyor sonra o tarih.. neymiş üretici firma geciktirmiş siparişleri, kardeşim ver cezasını, tekrar ihale yap ciddi bir firma bul hallet..Ucuz etin yahnisinin ne olacağı zaten belli, üstüne bir de devletin kurumları savsakladımı işi, her işimiz Allaha kalır.Ne tembel adamlarız yaw...Tabi bu efsane pasaportun vatandaşa maliyetinin ne olacağı ise ayrı bir muamma..

İnsanın canını sıkan, pasaportun şekli şemali değil, devlet kurumlarındaki bu ciddiyetsizlik..

Yeni Üye
    dragao kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    15 09 2008

Anayasa madde 1 :

Türkiyede hiç bir şey zamanında yapılmaz... ben daha şu zamanda şu iş yapılıp bitirilecek

denilipte yapılan bir işe rastlamadım. rastlayan varsa beri gelsin...

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 11 2003

Bugünkü gazetelerin manşetini süslüyor gene çipli pasaport haberleri, tarih vermemişler bu sefer, yakında, pek yakında, çok yakında, az sonra diye diye sonunda verecekler heralde....

.................................................. .................................................. .................................................. ..

KAYNAK : MİLLİYET Gazetesi

AB uyumlu çipli pasaportlar hazırlanıyor

Emniyet Genel Müdürlüğünce, Avrupa Birliği(AB) standartlarında çipli pasaportlar hazırlandığı bildirildi.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Pasaport ve Yabancılar Şube Müdürü Ali Türedi, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği standartlarına göre hazırlanacak ve eskilere göre daha küçük boyutlarda olan pasaportlarda, tüm kayıtlarının bilgisayar ortamında tutulacağını söyledi. Türedi, süresi biten pasaportlarda uzatma olmayacağını kaydetti.

Yeni pasaportlarda işlemlerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılacağını anlatan Türedi, AB standartlarına göre hazırlanan küçük pasaportların tüm kayıtları bilgisayar ortamında tutulacak. Pasaport üzerindeki çip kişiyle ilgili tüm bilgileri saklayacak. Bu bilgiler özel optik cihazlarla okunacak. İç sayfa yazılımları özel bir makine tarafından yapılıp, kodlanacak. Morötesi ve kızılötesi ışınlarla görülebilecek özellikler taşıyan pasaportların sahtesinin yapılması mümkün olmayacak dedi.

Türedi, yeni pasaportların kısa süre içerisinde hizmete gireceğini belirterek eski lacivert pasaportların yerini yeni bordo renkli pasaportların alacağını belirtti.

Yaşı kaç olursa olsun herkesin kendi pasaportunun olacağını anlatan Türedi Eskiden küçük çocuklar ailesinin refakatinde yolculuk yapabiliyordu. Yeni pasaportların hizmete girmesiyle birlikte yaşı kaç olursa olsun çocuklar için ayrı pasaport çıkacak dedi.

Pasaportlardaki fotoğraflar pasaport defterine yapıştırma yerine bir yazıcı ve laminasyon cihazıyla yerleştirilecek. Her türlü kimlik bilgilerinin yer alacağı yeni pasaportlara yerleştirilen çiplerde kişilerin parmak izleri de yer alacak.

---------------------------------

Toplam 3 sayfada 1 123 SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •