6 sonuçtan 1 --- 6 arası gösteriliyor
    Üye
    13 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    29 12 2001

Serap Kent Dubai

Şeyh Raşid bin Said el Maktum, bir zamanların balıkçı köyünü bir dünya kentine dönüştüren yolda ilk adımları attı. Ve Dubai'de, sıcak kumların üzerinde düş kuleleri yükseldi.

Bir varmış bir yokmuş, bir zamanlar çok büyük hayalleri olan bir şeyh varmış. Basra Körfezi kıyılarında, güneşin kavurduğu uykulu bir köyü de içine alan topraklarında, köhne yelkenlilerini ve balıkçı teknelerini kıvrıla büküle akan dar nehir boyunca demirlemiş inci avcıları, balıkçılar ve tüccarlar yaşarmış. Kimsenin tuzlu bir ırmaktan başka bir şey görmediği bu yerde, Şeyh Raşid bin Said el Maktum dünyaya açılan bir kapı görürmüş.
    Derken 1959'da bir gün, nehri gemilerin geçebileceği kadar genişletip derinleştirmek için petrol zengini komşusu Kuveyt'ten milyonlarca dolar borç almış. Rıhtımlar, ambarlar inşa etmiş; yollar, okullar ve evler yapmayı planlamış. Bazıları deli olduğunu düşünmüş, bazıları da yanlış yolda olduğunu... Ama Şeyh Raşid yeni başlangıçların gücüne inanıyormuş. Kimi zaman, şafak sökerken yanına oğlu Muhammed'i de alır, ıssız nehir kıyısında yürür, elleri ve sözleriyle düşlerini gökyüzüne yazarmış. Sonunda söyledikleri çıkmış. O, düşlerini gerçekleştirmiş ve insanlar buraya akın etmiş.
    Bugün Dubai'yi, oğlu Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum yönetiyor ve nehir kıyısında, bir dönemler babasının gökyüzüne yazdığı düşlerini, milyonlarca insanın yaşadığı, ışıl ışıl, klimalı gökdelenlerle dolu bir fantezi dünyasına dönüştüren kendi düş kuleleri yükseliyor. Manhattan'ı andıran silueti, dünya standartlarındaki limanı ve devasa gümrüksüz alışveriş merkezleriyle, küçük Dubai artık Hindistan'dan daha fazla turist, Singapur'dan daha fazla ticari yük gemisi ve pek çok Avrupa ülkesinden daha fazla yabancı sermaye çekiyor. Dubai'ye yaşamak ve çalışmak üzere yerleşmiş 150 farklı ulustan insan var. Bu insanların en zenginleri için - bazıları palmiye ağacı biçiminde - yapay adalar bile inşa edilmiş. Yüzde 16 olan ekonomik büyüme hızı, neredeyse Çin'in iki katı. İnşaat şantiyelerindeki vinçler, şehrin siluetine düşülmüş ünlem işaretlerini andırıyor.

Işıltılı Kale
    Betonu, gece gündüz çalışan işçilerce dökülen Jumeirah Beach Residence sadece 36 ayda inşa edildi. Bazıları, değişimin hızını ve planlama eksikliğini eleştiriyor: Apartman kompleksleri, Dubai'nin geri kalanının kıyıyla bağlantısını kesen bir duvar gibi göğe yükseliyor.

Dubai ayrıca, yıkımların ve durağanlığın yaşandığı Ortadoğu'da ender başarı öykülerinden biri. Dubai'nin şatafatlı bir istisna mı, yoksa diğer Arap uluslarının da kopya etmesi gereken bir model mi olduğu, İslam dünyasının modernleşmeyle başa çıkmaya çalıştığı şu günlerde irdelenmeye değer bir soru. El Arabiya haber kanalının müdürü olan Suudi gazeteci Abdulrahman el Raşid durumu şöyle özetliyor: Dubai, Arap dünyasının geri kalanı üzerinde bir baskı oluşturuyor. Şimdi insanlar kendi yöneticilerine 'Dubai bunu yapabildiyse biz neden yapamıyoruz' diye sormaya başladı.
    Yeryüzünde Dubai'nin eşi benzeri yok dense yeridir. Burası, şaşaalı yaşamın dünya başkenti. Aşırılığın ve fırsatların dünyası olan Dubai öyle bir yer ki, tenis yıldızı Andre Agassi ile Roger Federer, Burj Al Arab adlı mega otelin çatısındaki helikopter pistinde gösteri maçı yapıyor; üzeri pırlanta işlemeli cep telefonları, tanesi 10.000 dolardan peynir ekmek gibi satılıyor. Her yıl milyonlarca insan sadece alışveriş yapmak için buraya uçuyor.

Dünyanın Sekizinci Harikası
    Dalları, 4000 villa ve apartman için deniz kıyısında arsalar sunan yapay ada Jumeirah Palmiyesi, Basra Körfezi'ne pervasızca uzanıyor. Dünyanın Sekizinci Harikası olarak da anılan bu yeni yerleşim alanı Dubai'nin 70 kilometrelik kıyı şeridini iki katına çıkarırken, kıyı ekosistemlerine de zarar verdi.

Bunları Biliyor muydunuz?
    Dubai'de insan yapımı Palmiye Adaları planlamayla ve titiz mühendislikle yaratıldı. Kurulan ilk ada olan Jumeirah Palmiyesi, arazi ıslah çalışmalarını dalgalı denizden korumaya yönelik yarımay biçimli bir dalgakıranla başladı. Dalgakıran en derin noktasında denizin 11 metre dibinde kalıyor ve alçalma evresindeki deniz düzeyinin 4 metre yukarısına yükseliyor; adayı akla gelebilecek en kötü deniz koşullarından koruyacak şekilde tasarlanmış. Mühendisler adanın palmiye yaprağı biçimindeki çıkıntıları arasında tutulacak suyun acılaşmasını önlemek amacıyla, yarımayın her iki yanına deniz suyunun girişini sağlayan oluklar yerleştirdi.
    Yarımayın dibi çöl yerine denizden alınmış kumların yığıldığı küçük bir tepeden oluşuyor; çünkü mühendislere göre, deniz kumu doğal çevre bakımından daha dayanıklı ve sismik bakımdan daha kararlı. Mühendisler kum yerleştirmenin doğruluğunu bir santimetreye kadar varan bir payla kontrol etmek için bir Diferansiyel Küresel Konumlandırma Sistemi'ni kullandılar. Kumu örten su geçirimli bir jeotekstil levhası, kumun yerinde kalmasını ve suyla sürüklenmemesini sağlıyor.
    Kumun üstünde her biri bir ton ağırlığında küçük kayalardan oluşan bir koruyucu katman yer alıyor. Yarımayın iç kısmında her birinin ağırlığı bir ila dört ton arasında değişen kayalardan oluşmuş bir ayak parmağı yatıyor; bu kayalar yüzer bir vinçle kaldırılıp yerine kondu ve daha sonra sualtı ekskavatörlerle sıkıştırılıp şekillendirildi. Küçük kayalardan oluşan katmanların yukarısında her birinin ağırlığı altı tona kadar varan kayalardan oluşmuş iki zırh katmanı daha var.
    Yarımayın sağlamca kondurulmasından sonra, iç adanın temelini kurmak üzere 5 milyon metreküp kaya yerleştirildi. Ardından tarak makineleri kara kütlesini oluşturacak 92 milyon metreküp kumu aktarmak üzere saat yönünde bir dönüşle çalışmaya başladı. Bu işlem tamamlanınca, zeminin üstünde inşaya geçilmeden önce kumu oturtmak hayati bir konuydu - bu, normalde milyonlarca yılı alan doğal bir süreçtir. Dolayısıyla kum izleyen 50 yılda en çok iki buçuk santim oturmasını sağlayacak şekilde titreşimle sıkıştırma işleminden geçirildi.

Marisa Larson

Kıdemli Üye
    serpenthater kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 08 2007

hakkaten cok Turk var orada

anlamam gitti orada bir Turk ne is yapabilirki?

calisma hakki yok Turk sirketi yok bu adamlar orada ne is yaparlar?

Üye

Giriş Tarihi
    29 12 2001

Dubai'de yatırımcılar ve profesyoneller için ne tür fırsatlar var?
    Dubai'de iş kurmak isteyenler ve yatırımcılar için en güzel fırsat serbest bölgelerin varlığı. Burada hiç vergi yok. Serbest bölgeler dışında da Dubai içinde ofis kiralamak, şirket kurmak çok kolay. Dubai içi telefon ücretsiz; elektrik, su çok ucuz. Dubai'de her yıl ortalama 80 civarında fuar düzenleniyor ve bu fuarlara dünyanın her köşesinden milyonlarca ziyaretçi katılıyor. Farklı ülke iş adamları bir araya gelip ürünlerini pazarlıyor. Buraya ihraç edilen ürünler buradan Hindistan, Çin ve diğer Asya ülkelerine gidiyor. Şirketler, mallarını Dubai üzerinden diğer ülkelere ihraç edebiliyorlar. Fırsatlar; vergisiz bölge, iletişim altyapısı, yatırım kolaylıkları, first class oteller, restoranlar, uluslararası fuar alanları, yüksek kaliteli konaklama ve ofis imkanları, gelişmiş ulaşım imkanları, güvenilir finans ve servis hizmetleri olarak sıralanabilir. Dubai'de çalışmayı seçen uluslararası firmalar ayrıca gelir vergisi, ticari sınırlamalar, kotalar gibi birçok giderden de kurtulmuş oluyor. Profesyoneller için ise sonsuz iş imkanı var. Dubai'nin yerel nüfusu çok az olduğundan işçisinden yöneticisine kadar yurt dışından işgücü ithal ediyor.

Üye

Giriş Tarihi
    29 12 2001

Dubai de is imkanlari ile ilgili cok sayida soru geldi. Bu konuyu internetten arastirmak isteyen arkadaslar icin :

Is basvuru sayfasi http://www.jobsindubai.com/, Dubainin en buyuk gazetesi nin is ilanlari sayfasi http://gulfnews.com/classifieds/index.html , Dubai ve ortadoguda is imkanlari icin ozgecmis yollayabileceginiz web site www.naukrigulf.com olarak veriyorum. Is imkanlari ile ilgili olarak ben de cok derin bilgi sahibi degilim. Ancak gozde sektorler olarak insaat, turizm ve ticareti soyleyebilirim. Is anlasmalarinda ev kiralarinin cok yuksek oldugundan konaklama imkanlarinin ozellikle sorulmasini tavsiye ederim.

Dubai de su anda insaa edilmekte olan projeleri izlemek icin asagidaki linklere bakilabilir Bu projeler hayata gecirildiginde oralarda yeni is imkanlari olacaktir.

http://www.projectdubai.com/projects.php

http://www.pbase.com/bmcmorrow/dubaiprojects

http://www.emiratestenders.com/

Iyi dileklerimle..

Kıdemli Üye
    serpenthater kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 08 2007

hakkaten cok Turk var orada

anlamam gitti orada bir Turk ne is yapabilirki?

calisma hakki yok Turk sirketi yok bu adamlar orada ne is yaparlar?

Üye

Giriş Tarihi
    29 12 2001

Dubai'de çalışan Türk sayısı 5 bine ulaştı. Bu ülkedeki Türk yöneticiler, golf sahaları etrafında kurulmuş sitelerdeki villalarda oturuyor, dışarısı 50 dereceyken, kapalı ortamlarda kayak yapıyor, devletle olan birçok işi internet üzerinden gerçekleştiriyor. En büyük avantajları ise kazandıkları uluslararası deneyim ve yüksek standartlarda yaşam koşulları (30.10.2005)

Pınar Çelik/ pcelik@milliyet.com.tr; Özgür
    Gözler/ ogozler@milliyet.com.tr

1.4 milyon nüfuslu Dubai'de nüfusun yüzde 78'i yabancı. Bu durum uluslararası bir çalışma ortamı sağlıyor. Vergi yok, alt yapı gelişmiş, şehir son derece güvenli, ekonomik hareketliliğin getirdiği düşük kredi faizleri, mortgage gibi fırsatlar mevcut.
    Dubai'de yaklaşık 10 yıl önce yaklaşık 300 Türk varken bugün bu rakam 5 bin seviyesine ulaşıyor. Türkler çeşitli sosyal faaliyetlerde buluşuyorlar. Yaşam koşulları, özellikle yaz aylarındaki iklim düşünüldüğünde zor ama çesitli indoor aktiviteleri ile yaşam kolaylaştırılıyor. Dubai'de, dışarıda 50 derecenin üzerinde sıcaklık varken kapalı ortamlarda kayak yapma imkânı da var. Kentte hırsızlık ve terör olayları yok denecek kadar az. Hava ve çevre temizliği ise yöneticilerin en sevdiği özellikler arasında. Dünyanın birçok noktasına kolay seyahat de kenti çekici kılıyor.
    Kullanılan otomobiller kaliteli, evlerde sürekli yardımcı var, sosyal yaşam hareketli. Okul kalitesi iyi, trafik düzenli, insanlar kurallara uyuyor. Yöneticiler, Dubai'nin, medyada pazarlandığı gibi 'süper turistik' bir yer olmadığını belirtiyorlar. Yılın büyük bir bölümünde hava sıcaklığının gece ve gündüz 40 derecenin üzerinde olduğunu o yüzden de indoor aktivitelerin çok geliştiğini belirtiyorlar. Tabi İstanbul'un gece kulüplerine parmak ısırtacak gece yarısı sonrası hayatı var. Kasım - nisan ayları arası hava sıcaklığı daha makul ve denize / havuza gündüz de gitmek mümkün.
    Ülkeye bir elektronik kart vesilesiyle parmak izi okutularak girilebiliyor. Devlet ile olan bir çok iş ise internet üzerinden halledilebiliyor. Kentte yerel halk da dahil herkes neredeyse Arapça'dan çok İngilizce konuşuyor.

Sekiz ay çalışıyorlar
    Yaz ayları, Ramazan ayı, Kurban ve Ramazan bayramları, Yılbaşı ve Noel yortusu nedeniyle efektif iş yılı 7.5 - 8 ay civarında. Kentte kalifikasyon gerektirmeyen işleri Güney Asya ülkelerinden gelen işçiler yapıyor. Ancak Dubai'de asıl yerli halk yani Araplar çalışmıyor. Çalışan az sayıda Arap ise bölgedeki en yüksek maaşı alıyor. Arapları Amerikalı, İngiliz, Kanadalı, Avrupalı ve Asyalılar takip ediyor. Türkiye Avrupalı sayılıyor.
    Profesyonel hizmetlerde maaşlar belirlenirken milliyet önem kazanıyor. Özellikle Türk mühendis, mimar, doktor ve turizmciler Dubai'de daha rahat iş bulabiliyor. Bunun için intermediate düzeyinde İngilizce gerekiyor. İş hayatında hemen herkes Amerika veya Avrupa menşeili bir üniversiteden mezun hatta master'lı. Komşu ülkelerin bazılarında olan kadınlar üzerindeki dolaşım ve giyim konusundaki baskılar Dubai'de yok.
    İşadamlarına iletişim bilgileri:
    BAE Türk İş Konseyi: tbcuae@tbcuae.org
    Dubai Başkonsolosluğu: +971 4 331 47 88

Yöneticilerden Dubai'ye gitmek isteyenlere tavsiyeler:

Uluslararası şirketlerin bölge merkezleri burada. İşe başlama noktasını bu şirketler olarak belirleyin

Lübnan ve Mısır kökenliler hem eğitim seviyeleri hem Arapça hakimiyetleri nedeniyle tercih ediliyorlar ama burada çalışan Türklerin belirlediği yüksek standartlar işe almada avantaj getirebiliyor.

Saygın insan kaynakları firmaları aracılığıyla Dubai'ye gelmek en doğrusu.

Transferler daha hızlı, kendine güvenen mutlaka gelsin

Tüm bu koşallara rağmen sıkı bir rekabet var kentte. O yüzden rekabete hazır olun

Çalışma hedefi olanlar mutlaka iki aylarını Dubai'de geçirsinler

İş başvurularını danışmanlık şirketlerinin web site'leri, gazete ilanları veya şirketlere direkt basvurular yaparak gerçekleştirin. İngilizce'yi minimum Intermediate seviyesinde konuşun ve yazın

Belli bir iş tecrübesi olanlar tecrübe sahibi oldukları alan ve konular dahilinde iş basvurusu yapsınlar

AB süreci Türkiye'yi en gözde ülke yaptı

Dubai'den İstanbul'a sermaye akışı ile ilgili olarak yöneticiler ağırlıklı inşaat firmalarının Dubai'de faaliyet gösterdiklerini belirtiyorlar. Ayrıca ticaret yapan bir Türk girişimci kitlesi var. Dubai'de yüsek petrol fiyatları, batıdan ve özellikle ABD'den kaçan yatırımlar sonucu ciddi bir sermaye birikimi mevcut. Ve Türkiye, Avrupa'ya yakınlığı, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin başlaması nedeniyle büyük potansiyel olarak algılanıyor.

Sermayenin rotası Türkiye
    Burada yatırım kararı için önemli olan ekonomik güç ve nüfus. Bölgeye komşu Pakistan, Hindistan, Uzakdoğu ve Kuzey Afrika ile karşılaştırıldığında Türkiye yatırımla ilgisini üzerine çekiyor. Yöneticiler Türkiye'nin bu tarihi fırsatı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorlar. Dubai'deki Türk yöneticiler bu sermayenin bölgede veya bölge dışında bir yerlere yatırılacağını bunun da Türkiye olabileceğini kaydediyor.

Güvenlik yatırım sebebi
    Dubai firmalarının direkt ve hisse takası ile yatırım yaptıklarını ülkedeki güvenlik, şeffaflık ve getiri potensiyelleri, kararlarındaki en büyük etken. Özellikle tam ortaklık hedefi ile çıkılan Avrupa Birliği yolunda Türkiye'nin yıldız olmaya devam edeceğini vurgulayan yöneticiler, Dubai'de özellikle inşaat, mobilya, ithalat ve ihracat alanında faaliyet gösteren firmaların bulunduğunu bunun haricinde orta ölçekli Türk girişimcilerin her geçen gün artarak faaliyet göstermeye başladıklarını ifade etti.

'Mesai saatleri dışında çalışmayı anlayamıyorlar'

Sina Kutluay
    Sun Microsystems Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi Kamu Sektörü İş Geliştirme Müdürü
    Bir ülkenin sorumluluğunundan bir bölgenin sorumluluğuna yükseldim. Pakistan'dan Fas'a kadar 19 ülkenin büyüme stratejilerini belirlemek oldukça heyecan verici.
    Dubai'de yaşadığım tek olumsuzluk, Batılılar genellikle havaalanında vize alabilirken, bizim vizemizi önceden almamızın gerekmesi. Burada mesai saatlerinin dışında çalışınca bir sorun olduğunu düşünüyorlar. Kızım ve eşimle çok daha fazla zaman geçirebiliyorum. Emirates Hills - Meadows'ta yaşıyoruz. Buradaki yaşam Türkiye'ye göre oldukça kolay bir yaşam ve altyapı mevcut. Evde yardımcı bulunması standart ve pahalı değil. En az 5 yıl daha burada kalmak cazip görünüyor.

'Randevuya geç kalmak problem edilmiyor'

Ertan Akpınar
    3M Ortadoğu Ev Bakım ve Ofis Tüketim Malzemeleri Satış ve Pazarlama Yöneticisi
    Sorumluluğunu üstlendiğim görev benim beklentilerim doğrultusundaydı ama pozisyonun Ortadoğu'dan sorumlu olması ve Dubai'de olması beklenmedik bir gelişmeydi.
    Burada zaman çok hızlı akıp gidiyor. İş ve sosyal yaşantınızın dengesini korumak zor. Randevu saatlerine rağbet edilmiyor. Geç kalınsa da problem olmuyor. Dubai'de Emirates Hills'te yaşıyoruz. Hem eşim hem ben kolay alıştık. Şu anda özellikle Türkiye'ye dönme arzumuz yok. Ama Türkiye'yi, özellikle ailemizi, dostlarımızı, yemeklerimizi, İstanbul'u ve Boğaz'ı özlüyoruz.

'Çocuklar özel okullarda üç dil birden öğreniyor'

Baran Kaya
    Al Motana Trading Est. Pazarlama Müdürü
    Dubai'ye 1995 yaz başında geldim. Kirada ailemle beraber yaşıyorum. İki çocuğum da burada doğdu. Biri 8 yaşında, diğeri 10 aylık. Çocuğum okulda İngilizce, evde Türkçe ve de Arapça öğreniyor. Türkiye'ye dönme olayı her zaman var akılda. Kendi işim olursa, üretim yapabilirsem dönerim diye düşünüyorum.
    Yılda bir kez Türkiye'ye geldiğimizde ailece, geri gidelim diyoruz. Burası rahat bir ortam sağlıyor. Türkiye'de en çok karda yürümeyi, yağmurda ıslanmayı, Türk yemeklerini, bazen soğuk bir havada çay içmeyi özlüyorum. Burada 10 yıl önce geldiğinizde fazla Türk yoktu. Çok sıkılırdınız ama artık bir Türk sosyal yapısı oluşmaya başladı.

'Yılda dört mevsimi yaşayabilmeyi özledim'

Ahmet Aksaylı
    Foretrade Genel Müdürü
    1997'de Türkiye'de finansal bir bilgisayar yazılımı projesinin yöneticiliğini yaparken BAE ofisini kurmak üzere ilk olarak Dubai'ye taşındım. Dubai'nin en önemli etkisi uluslararası işgücü pazarında yer almama olanak sağlamasıydı.
    Dokuz yıldır Dubai'de yaşıyorum. İlk beş yıl profesyonel yönetici, sonrasında yatırımcı olarak çalıştım. Türkiye'nin kültürel ve entellektüel yapısı Dubai'de yok. İlk geldiğim yıllarda kültürel faaliyet olarak sadece sinemaya gidiyordum. Son üç - dört yıldır Dubai Uluslararası Film Festivali ve Caz Festivali düzenleniyor. Yine de özellikle İstanbul'un sanatsal zenginliğini, doğasını, dört mevsimi ve entellektüel kültürel yaşamı özlüyorum.

'Kariyerime beş yıllık ivme kazandırdı'

Avşar Koç
    Hilton International Körfez Ülkeleri Satış Direktörü
    Otelcilik sektörünün karakterinde olan değişik pazarlar hakimiyeti avantajını düşünerek kendi isteğimle transfer oldum. Dubai'ye gelişim kariyerime pozisyon açısından 5 yıllık bir ivme kazandırdı.
    İş alanındaki en büyük farklılık Dubai'de işlerin hızı ve gelişmesi. Benzerliklerin en başında ise kişisel ilişkilerin Türkiye'deki gibi her şeyin üzerinde olması. Yaşam koşullarında ilk göze çarpan fark firmaların elemanlarına sağladığı olanaklar. Ev, araba, okul, sigorta, tatil, hizmetkâr masraflarınızın karşılandığı bir ortam size hayatın güzel taraflarını görmeniz için daha fazla vakit bırakıyor. Dubai'de Umm Suqeim'de oturuyorum. Eşim ilk başta her ne kadar Türkiye'den ayrılmak istemese de şimdi Dubai'den transfer olma fikrine hiç sıcak bakmıyor. Tek özlediğim şey ailem ve dört mevsimi yaşamak.

'Dubai iş ilişkilerimi global bazda artırıyor'

Cüneyt Baktır
    Unilever BAE Ticaret Müdürü
    Unilever Türkiye'de çalıştığım dönemde yıllık performans görüşmelerimde yurtdışında çalışma isteğimi dile getirdiğim için Dubai'ye transferim benim beklediğim bir transfer oldu.
    Bu görev, kariyerim açısından ilerki yıllarda benim Unilever Global organizasyonu dahilindeki şirketlerde veya Unilever Türkiye'de daha fazla sorumluluk ve yetki almamda etkili olacaktır. Ayrıca, yurtdışı tecrübesinin değişik bakış açıları kazandırdığını, iş ilişkilerini global bazda arttırdığını düşünüyorum. Çalışma koşulları açısından Dubai'de Türkiye'de bulamayacağınız kadar farklı ülkelerden insanlarla çalışma firsatına sahipsiniz. Dubai'de Jumeira semtinde yaşıyoruz. Ailemin Dubai'ye alışması zor olmadı. Çok kısa zamanda adapte olduk. Türkiye'de en çok özlediğim ailem, arkadaşlarım ve baklava.

'Her milletten insanla çalışma fırsatı var'

Tolga Sezer
    Aujan Pazarlama Direktörü
    2004'te bölgenin en büyük özel içecek üreticisi ve dağıtıcısı olan Aujan grubundan iddialı bir teklif gelince uzun süredir istediğim yurtdışı kariyer imkânını yakalamış oldum. Bu görev her profesyonel yöneticinin rüyası olacak nitelikte. Sonuçta kaderiniz kendi ellerinizde.
    Dubai tam anlamıyla bölgesel bir iş merkezi. Gerçek bir uluslararası çalışma ortamı var. Neredeyse her milletten bireyler ile çalışma fırsatı elde ediyorsunuz. Çalışma ve yaşam koşulları özellikle yönetici vasıflı pozisyonlar için son derece cazip. Golf sahası etrafında kurulmuş site içinde bir villada oturuyoruz. Ben ve eşim Begüm kısa sürede Dubai'deki hayata alıştık. Çok geniş bir çevre edindik. Şu anda hareketli bir sosyal hayatımız var.

'Beverly Hills gibi olmasa da fena sayılmaz'

Yenal Gökyıldırım
    Philips Ev Aletleri ve Kişisel Bakım Ürünleri Ortadoğu ve
    Afrika Bölge Direktörü
    Dokuz yıldır Philips'teyim, 2005'te Dubai'deki görevime başladım. Her yöneticinin gönlünde kapsamlı bir bölgeyi yönetmek vardır. Türkiye'deki tecrübelerin üzerine Ortadoğu ve Afrika pazarlarında yöneticilik yapan birinin bundan sonra yönetemeyeceği hiçbir pazar olmadığı kanısındayım.
    Burada Emirates Hills'te yaşıyoruz. Beverly Hills gibi olmasa da fena sayılmaz. Dubai yabancılara alışık bir şehir. Her türlü altyapı ona göre organize edilmiş. Ailem, özellikle 9 yaşındaki kızımız okula çok hızlı adapte oldu. Eşim de 'Dubai Alişveriş Merkezleri ve Plajları' konusunda doktora tezini hazırlamakta. Dubai'ye 3 yıl için geldim. Elbette Türkiye'ye dönmek istiyorum. Sanırım herkes gerekli dünya tecrübesi edindikten sonra kendi vatanında yaşamak ister. Türkiye'den en çok ailemi, arkadaşlarımı ve Boğaz'ı özlüyorum.

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •