Toplam 8 sayfada 2 İlkİlk 1234 ... SonSon
109 sonuçtan 16 --- 30 arası gösteriliyor

Konu: SAP

Üye
    arzu57 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 08 2006

selam Super D
    öncelikle teşekkür ederim.
    fakat maalesef benim için hevesmiş SAP öğrenmek.Seminerine katıldım.
    Eğer kulanıcı olcaksam bir şirkette Sap programı öğrenmenin daha efektif olacağını anladım.Danışman olmaya niytim yoktu zaten.
    BU sap seminerine katıldım ve vazgeçtim.Ben işletme mezunuyum ve bu alanı mühendislere bıraktım Teknik konulara fazla bulaşmayayım dedim.
    Şu ara SPK sınavlarına hazırlanıyorum.Eğer şirket sap programı alırsa gereken eğitimide verir zaten.
    Ama teknik konulara ilgi duyan arkadaşlar için bence gayet önemli.Şiddetle tavsiye ediyorum öğrenmelerini.

Üye
    pigeon kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    27 09 2005

arkadaslar bu sap i ogrenmek icin illa kursa mi gitmek lazim evde kendi kendimeze ogrenemez miyiz kitabi falan var mi

Üye
    cenktosun kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 03 2006

up

Yeni Üye
    greencardholder kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 09 2005

Merhaba Arkadaşlar,

Amerika'da SAP danışmanlığı yapan var mı aranızda?

Teşekkürler,
    Zeynep

Kıdemli Üye
    sevketc kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    04 10 2004

quote:Originally posted by: arzu57
    kursta gerçekten öğrenilemez mi diyorsun yani?

illde bu modulleri kulanılan bir şirkette mi çalışmak lazım?

Evet. Kurs olsa olsa hengi menude ne var nasil girilir cikilir ve benzeri bir detay ogretir sizlere.
    Fena da olmaz bu asamayi gecmis olursunuz.
    Ancak isin asli bundan sonra basliyor ki cok ama cok uzun zaman alir ogrenmeniz.
    Tek bir istisna var hizli ogrenmek icin. O da buyuk bir SAP projesine dahil olmak.
    O zaman bircok sorun ile karsilasip cozumleri gordukce kaparsiniz mantigini.

Iyigunler

Sevket

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 10 2004

quote:Originally posted by: mattroni
    MERHABA ARKADASLAR,

Ankara'da SAP kursu veren biryer biliyor musunuz? Universite'de ne işletme iktisat ne de bilgisayar muhendisliği bolumu okumadım. Ama uzun zamandır web ve veri tabanları ile ugrasiyorum. Cok iyi olmasa da asp html ve php bilgim var. SAP kendi buldugum kaynaklardan biraz calismaya basladim. Guzel gidiyor. Ancak bir projeye katılmadan realtime ogrenmek gerçekten çok zor. En azından ben oyle goruyorum. Sanırım yukarıda da bir arkadasimiz bundan bahsetmişti.

Universitede SAP ile alakalı bir bolum okumamış olmayı kendimde bir dezavantaj olarak gormuyorum. İngliz dili edebiyatı mezunuyum. Ancak benimle aynı bolumdan mezun olur su anda SAP proje koordinatorlugu yapan bir tanıdıgım var. Bana ilham veren de kendisi oldu zaten. SAP yi gercekten iyi ogrenmek istiyorum. ABAP programming kısmına girmeden modulleri iyi kavramak istiyorum. Bu yuzden Ankara'da bir kurs arıyorum. Bildiginiz yi bir kurs var mı?

Bir de bir arkadasimiz parasına bakmadan bir firmada projeye katılın demişti. Hangi SAP consulting firması daha iyidir? Fikirlerinizi bekliyorum.

Tesekkurler

Ankara yi bilemem ama Istanbul da ck var.

Ekonum
    ICC
    SBS ( Siemens )
    T-systems
    IBIM-SA ( adi degisti galiba... IBM Turk mu oldu... )
    Cozumevi
    v.s.

Sevket

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 10 2004

quote:Originally posted by: cenktosun
    excelin biraz gelişmişi demek biraz ayıp etmiş olmak demek gibime geliyor

Soyle soyleyelim. Aklina gelen dunyanin en buyuk on sirketini say.
    9 tanesi SAP kullaniyordur. Bir tanesi de o kadar buyuktur ki kendisi bir tur SAP yazmistir

Excel ile hic iliskisi yok. Trilyonlarca kayidi , yuzlerce degisik is noktasini bir arada harmanalayabilen ve yoneten bir sistem. SOftware demek biraz asagilamak oluyor.

Sevket

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 10 2004

quote:Originally posted by: arzu57
    selam Super D

öncelikle teşekkür ederim.

fakat maalesef benim için hevesmiş SAP öğrenmek.Seminerine katıldım.

Eğer kulanıcı olcaksam bir şirkette Sap programı öğrenmenin daha efektif olacağını anladım.Danışman olmaya niytim yoktu zaten.

BU sap seminerine katıldım ve vazgeçtim.Ben işletme mezunuyum ve bu alanı mühendislere bıraktım Teknik konulara fazla bulaşmayayım dedim.

Şu ara SPK sınavlarına hazırlanıyorum.Eğer şirket sap programı alırsa gereken eğitimide verir zaten.

Ama teknik konulara ilgi duyan arkadaşlar için bence gayet önemli.Şiddetle tavsiye ediyorum öğrenmelerini.

Arzu iste kurslar sana ancak bu kadar tanitirlar SAP yi.
    SAP nin teknik tarafi vardir tabi ki ama asil onemli kismi o degildir.
    Aslolan isin kendisidir ve bir danismanin oncelikle isi cok iyi okumasi gerekir.
    Isin haritasini ve akisini cikardiktan sonra , SAP bu tur bir is ihtiyacini kendi icinde nasil cozer ona bakarsin. Uygun olan en iyi cozume karar verir uygularsin. Teknik sorunlari cozen ekipte birileri mutlaka olur.

Ancak isi okumayi bilmek teknik sorunu cozmekten cok daha zordur.

Ozetle SAP projelerindeki danisman arkadaslarin teknik bilgiden cok is bilgisine ihtiyaclari var.

Sevket

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 10 2004

quote:Originally posted by: pigeon
    arkadaslar bu sap i ogrenmek icin illa kursa mi gitmek lazim evde kendi kendimeze ogrenemez miyiz kitabi falan var mi

keske olsa. bir SAP kurulumu sadece server a yapilabilir ve o da isi cok iyi bilen bir kisinin en az 2 gununu alir. En sade kurulumdan bahsediyorum.

Sevket

Yeni Üye
    ferdag kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    02 12 2006

merhaba arkadaslar,

daha mezun olmadım ama yaklasık bır yıldır ERP sistemleriyle ilgileniyorum.Bu son senem ve bitirme projemide bunun üzerine yapmak istiyorum. Modul satıs dagitim die dusunmekteyim ancak aramizda danizmanlıkta calısanlar varmıs galiba,nereyi onerebilirler?yada modul secimim acaba dogrumu?

bu arada endustri muhendisi adayıyım,isletmede cabasi

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 10 2004

quote:Originally posted by: ferdag
    merhaba arkadaslar,

daha mezun olmadım ama yaklasık bır yıldır ERP sistemleriyle ilgileniyorum.Bu son senem ve bitirme projemide bunun üzerine yapmak istiyorum. Modul satıs dagitim die dusunmekteyim ancak aramizda danizmanlıkta calısanlar varmıs galiba,nereyi onerebilirler?yada modul secimim acaba dogrumu?

bu arada endustri muhendisi adayıyım,isletmede cabasi

Modul secimi yapman gerekiyor ferdag. Her modulu bilip dansimani olman en azindan baslangicta mumkun degil.

Diger yandan hicbir modul de tek basina bir anlam ifade etmiyor. Satus Dagitim Modulunu ornek alirsak. En temel olarak bu modul Malzeme Yonetimi MM modulu ve Finans FI Modulu ile direkt iliskili. SD de yapcagin duzenlemelerin bu modullerle iliskisini ilgili modul danismanlari ile tartismadan ve anlasmadan SD de yaptigin hersey yanlis olur.

Adi uzerinde ERP sistemleri tam entegrasyon getiriyor. Yani sen SD modulunde bir siparis yaratirsan. Bu siparisin ilgili musterisinin FI modulunde oncedene tanimlanmis olmasi gerekiyor. Yine ilgili siparisin MM tarafinda hangi depolarda , ne tur malzeme gruplari icinde , hangi olcu birimi ile yasayacagini da netlestirmis olman gerekiyor. Tabi bu malzeme nin satin alinacagi ya da uretilecegi olasiligina karsilik ilgili detaylari da netlestirilmeli. SAtis gerceklestiginde ilgili siparis uzerindeki fiyatlar ve miktarlar ile olusan faturanin ve o satisa ozel kampayanlarin , indirimlerin hangi finansal hespalara yansiyacagi da ayri bir moduller arasi iliski konusu.

Kaldi ki keske sadece satis olsa. Bu satis yaninda , satistan iade almak , numune sevkiyati yapmak , hediy eetmek gibi yan islemler var. Hepsi icin SD de temelde benzer siparisler aciyorsun ancak mevzuatlar geregi burada FI kayitlari farkli hesaplara atilmak zorunda.

Ornek vereyim.
    Turkiyedeki mevzuata gore iade almak , ilgili malin satis faturasindaki sartlarla gerceklesebilir. Yani kaca sattiysa o fiyattan ve o miktarda iade almalisin ve bu iadeyi gerceklestirirken de ilgili satis faturasini link etmen gerekiyor.
    Numune vereceksen musterinden bir bedel beklemiyorsun ve KDV odemiyorsun.
    Ancak hediye edeceksen mevzuat diyor ki sen musterinden malin bedelini almayabilirsin ama devlete bu malin KDV sini odemek durumundasin cunku keyfen bir mal veriyorsun....

Her senaryo kendi icinde FI ya da MM ile ( en azindan ) iliskili.

Eger ERP icinde CO , PP , HR gibi diger moduller de yasiyorsa SD yapacaklarin daha da karmasik iliskileri kontrol etmeni gerektiriyor.

Ben tum moduller icinde en cok SD yi sevdim. Ancak benim kurdugum bir SAP ekibi vardi ve orada endustri muhendislerinin CO tarafinda da cok basarili olduklarini gordum. CO tam bir hesap ve zeka isidir. PP yani uretim modulu de iyidir ancak malum ulkede uretim yok , pratik sansi daha az. Nereye egilmek istedigine sen karar ver.

Bir ek not en sade SAP R/3 kurulumu SD MM FI CO olmalidir. Daha azi ile SAP kuranlar aslinda ERP yapmiyorlar.

Sevket

Yeni Üye
    MoRTaNiuS kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    14 12 2006

Merhaba! Ben de Endüstri Mühendisliği son sınıftayım. İlk 2 ay'ı stajdayken feci yoğun olmak üzere yaklaşık 5 aylık SAP tecrübem oldu MM, PP ve PM modüllerinde(çok az da QM).. CO'yla hiç ilgilenmedim ama nedense bana da PM çok eğlenceli geldi Sanırım en çok zorlayanı da PP oldu.
    Şimdi Eczacıbaşı'nda SAP Based Supply Chain Processes Performance Analyze diye bir proje yapıyorum ama tahmin ettiğimden daha fazla zorlanıyorum İşimi kolaylaştıracak bazı transactionlar aktif değil! Mesela CR15=Kapasite Kullanımı veya MCI8=Bakım-Onarım Masraf Analizi gibi.. ABAP da bilmiyorum ki sağından solundan bağdaştırayım!..
    Sonuç olarak diyeceğim şu; bi projeye katılın daha iyi öğrenirsiniz denmiş ama projede tek başına bulununca da pek bişey olmuyo..

Kıdemli Üye
    kanaria kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    30 09 2003

Buradaki (Australia) is ilanlarinda Payroll icin aranilan niteliklerde bazen SAP bilgisi isteniyor. Bunun icin SAP'in Human Resource modulunu mu secmem gerekir bilgisi olan varmi arkadaslar? 6 ay icinde kursuna baslamayi planliyorumda hangi modul ne icin iyidir, nasildir bunu ogrenmesi aciklayabilirseniz sevinirim

Yeni Üye
    MoRTaNiuS kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    14 12 2006

Evet, HR modülünü seçmen gerekiyor. illa bu konuda çalışacağım diyorsan tabii ki HumanResources almalısın. Supply Chain Management-Materials Management ile ilgileneceksen MM, Production Planning PP, Financials FI, Controlling(&Cost Accountancy) CO, Plant Maintenance PM etc etc.. Bunları okuyarak öğrenemezsin maalesef. Bir eğitim alman şart yani.. Sonrasında da birkaç projede görev alırsan süper olur Ondan sonra zamanla daha da geliştirirsin zaten kendini..

Yeni Üye
    ferdag kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    02 12 2006

arkadaslar cok haklısınız kursa degılde dırek bır projenın ıcınd e yer alarak, uyguluyarak,sorunlarla karsılasılarak anca bır kısmı ogrenılebılıyor da, sorun bu asamayı gecmek
    basvuru maıllerıne cevap dahı vermıyo sırketler ne danısmanlık sırketlerı nede kullanan fırmalar.bu sorunu nasıl astıgınız konusunda bılgı verebılırmısınız?

Toplam 8 sayfada 2 İlkİlk 1234 ... SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •