Toplam 17 sayfada 1 12311 ... SonSon
241 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor
    Kıdemli Üye
    Peppermint kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    15 01 2005

merhabalar,

kucuk balkonumda saksi cicekleri ve kendi sebzelerimi yetistirmeye basladim. ancak garden ve gardener'lik basli basina kapsamli bir arastirma ve ogrenme sureci iceriyor anladigim kadariyla. bu konularda fikir alisverisinde bulunmaya ne dersiniz?

Üye
    mumu kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    26 04 2006

Sana kolay ngelsin Pepper'cigim .Ben oldum olasi cicek bakimi konusunda cok basarisizim.Ya suyunu cok koyarim yada az.Bakamiyorum nedense belkide ayri bir beceridir bu.Annem cok cesitli ciceklere sahipti kaktusunden tutta daha ne kadar cesit cicek varsa evde onlara bakar.

Simdi bahceye aklina ne gelirse ektim.Burdan kulagini cinlatayim Cristy'cigim gonderdigi semiz otu tohumlarini bile ektim.Mukemmel patlicanlarim var.ayni Turkiyedekiler gibi yani oyle koca koca degil digerleride yolda.Biberlerim,fasulyem,domatesim herbiseyim var bahcemde.

Yalniz bununla birlikte birde sorunum var.Sincaplar gelip olmamis domateslerimi kopartiyorlar.Bunun dogal cozumu varmi? Domateslerimi nasil koruyabilirim?Komsumun kopekleri var onlar kendi bahcelerini oyle bir koruyorki,Sincaplar korkudan bizim bahcede solugu aliyorlar.Sonunda olansa bizim domateslere oluyor.Bir tavsiyesi olan varmi bu konuda.

Kıdemli Üye
    sehnazlonga kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 03 2005

selamlar sevgili arkadaslar, ben ev icinde kaktus yetistirmek ( ) disinda maalesef bahcecilikle pek ugrasmadim ama umarim bir gun basaracagim! gecenlerde the 64 dollar tomato: a quest for the perfect garden diye hem bilgilendirici, hem cok eglendirici bir ani kitabi okumustum. bahcesinde organik domates yetistirmege karar veren bir adamin kitabi (william alexander). tavsiye ederim. sevgiler.

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    15 01 2005

mumu ve sehnaz hosgeldiniz,

mumu, patlican fasulye vs. bende simdi saksi da yetistirmeyi planliyorum. acaba ne kadar buyuklukte bir saksi gerekir?

bir de tohum olarak ve onceden ekili olarak alip yetistirme arasinda ne fark oluyor? tohum olarak ekince cok uzun sure beklemek gerekiyor deniyor.

sehnaz, kitap onerisi icin tesekkurler. bakacagim. kaktus deyip gecme. en sevdigim bitki aranjmanlarindandir. ozellikle cam onleri icin.

Üye
    burgundy kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    21 04 2004

Biz de bahcede domates ve feslegen yetistiriyoruz, hatta ilk domatesimizi de bugun yedik. Ben organik urunler satan bir dukkandan organik sartlarda yetistirilmis fide ile organik toprak aldim, fertilizer vesaire hicbir sey koymuyoruz. Mis gibi kokusu var.
    Bundan sonra sarimsak ve sogan yetistirecegiz, ki onlari yetistirmek cok kolaymis. Mumu semiz otu ve patlicani da aklima koydun. Bu iki sebzeyi yetistirmek kolay mi, ne kadar zamanda cikarlar?
    Mumucum bizim de kopeklerimiz var, sincaplar ve kuslar pek gelmiyorlar bahceye.
    Valla sincaplardan kurtulmanin baska bir yolu var ama bilmiyorum bahcende uygulamak ister misin. Bir ara bizim catiya yuva yapmak istemislerdi, cati aralarini binbir malzeme ile doldurmustuk, hepsini katir katir kemirmislerdi. Sincaplar cok inatci hayvanlar, biz squarrel hunter/trapper cagirip hayvanciklari oldurtmek istemedik, zaten o hic de kalici bir cozum degil. Ondan sonra biri bize concentrated fox urine almamizi onerdi, dogal hayatta tilkiler sincaplari avliyorlar, catiya birazcik serptik hemen gittiler.
    Ben hic kokusunu duymadim, ki catiya acilan penceremiz de var.
    Zaten dukkanda satilan fox urine bakterilerinden arindirilmistir mutlaka, sebzelerin ustlerine degil de belki etrafina, belirli bir mesafe birakarak birazcik serpebilirsin. Biraz arastirmak yararli olabilir.
    Kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    ceronimo kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    15 01 2004

Sehnaz, sen yine iyimissin. Ben kaktusleri de olduruyorum. Ama nedense azimle bitki alip yasatmaya calisiyoruz. Belki bu forum sayesinde basaririm

Üye
    mumu kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    26 04 2006

Burgundy sagolasin verdigin bilgiler emin ol ki isimize yarayacak.Yazik ben de oldurmeye kiyamam bicir bicir pek tatli gorunuyorlar.Hatta arada ben ekmek dogruyorum agacin dibine bunu yiyinde domateslerimi yemeyin diye.Ama hayvanciklar sozumu dinlemiyorlar.

Peppermint patlicani saksida yetistirebilirsin belki ama su fasulye pek aklima yatmadi.Malum biliyorsun sarmasik gibi hertarafa dolaniyorlarya o bakimdan balkonda yetistirmek nasil olur iyice planlamak lazim herhalde.Ama patlican yetistirebilirsin diye dusunuyorum.Biz fidan alip diktik.Yani tohumdan degil.Tohumun buyuyup serpilmesi daha uzun zaman aliyor,fidan daha kolayimiza geldi.Biberler,domatesler,patlicanlar,salataliklar ve kabaklar bunlarin hepside fidan olarak alinip dikildi.Tohumdan sadece maydonoz,semizotu,fasulye ve marul var.

Bizim bahce cok buyuk degil ama hepsinden azar azar ekerek acemilik cikarmaya calistik.Gelecek seneye deneyim oldu.Simdi sunu soyle yapalim dedigimiz bir suru sey var.Ama acikcasi taze kopartipta yedigin domatesin biberin ozellikleki bizim fasulyenin yerini satin aldigin sebzeler tutmuyor.Kendi yetistirdigin sebzeyi yemekte cok guzel oluyor.Tavsiye ederim.

Kıdemli Üye
    applesweet kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    15 09 2004

Ben bizim bahcede fasulye, salatalik, biber, patlican, kabak, squash, marul vs yetistiriyorum. Marullarimiz oldu, ilkini kopartip eve gelince icinde kucuk bocekler gordum. Gicik aldim, yiyemedik. Daha da bir suru var ama, yiyecegimizi sanmiyorum. Fasulyeler cok guzel buyudu, iki uc kilo kadar topladim. Hala da vermeye devam ediyor. Bu arada fasulyelerin baya bir dallanip yayildigini soylemem lazim. Domates , kabak ve salatalik da oyle. Ufak saksida olacak bir sey degil.Biberler saksida rahatlikla yetisebilir. Patlicanlari bilemiyorum, su anda bitki olarak ufak gorunuyorlar ama belli olmaz. Bir aya kadar Turkiye`ye gidecegiz insallah, domatesler yetisirse, anneme goturecegim, kadin sok olur her halde.

Yeni Üye
    estk kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 05 2006

Merhaba Herkese,

Hem bahcede hem de saksida bitki yetistirmis birisi olarak bir iki deneyimimi paylasayim. Ozellikle de saksida yetistirmekle ilgili. COk popular sebzelerin bazilarinin saksiya uygun cinsleri var. Mesela ben saksida domates yetistiriyorum. Ama for container tipi. Fidenin userinde yazar. Bu yuzden yuksekligi 40-50 cm gibi oluyor max. Oyle dallanip budaklanmiyor. Bir de urun alabilmek icin saksiyi mumkun oldugunca buyuk secin. Ufak saksida yetirince kok salamadigi icin pek mahsul vermiyorlar. Pek mahsul vermiyordan kastim uzerinde 2-3 domates oluyor sadece. MiracleGro gibi icinde bol miktarda slow-release fertiliser olan saksi topraklari kullamak cok fark ettiriyor. Ufak bir ayrinti ama guneye bakan balkonda, yani tum gun gunes alan balkonda, ince plastikten koyu renkli saksi kullanmayin. Kokleri pisiriyor. COk agir ama en iyisi toprak saksilar.

Benim de gecen sene sincap derdim vardi, bahcede yetistirirken. Tek cozum butun domatesleri chicken wire ile kaplamak olmustu. Ama bezdirdiler bizi.

Tohumdan baslamak da cok zevkli, en azindan subat ayinda bahar geldi moduna giriyor insan. Ama iyi fide yetistiremezseniz topraga diktiginizde disaridan alinana gore biraz daha zayif oluyor. Yine de bence cok zekli. Sanildigi gibi zor da degil. Illaki tohumdan yetistirmek isteyenler yemeklik feslegen ve nane ile baslayabilirler. Ben de basta hic anlamadigim halde tohum posetlerinin arkasini okuyarak tohum cimlendirmistim. Cikmayan cok olmadi. AMa dedigim gibi dukkandan aldiklarim fideler daha kaliteli olmustu tabii.

Tohumun en buyk avantaji dukkanda olmayan cesitleri bulabilirsiniz. Ben gecen sene roka yetistirdim saksida. SOnra tursu kurmak isteyenler icin acur tohumu gormustum, ermeni hiyari diye satiyorlardi:-) Ilgilenenler burpee.com'a bakabilirler.

Herkese iyi aksamlar.

Kıdemli Üye
    IPEKSER kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    09 01 2005

merhabalar,

PEPPERMINTcim,cok severek okuyacagim bir forum dosya acmissin ellerine saglik arkadasim.

ilgiyle okudum yazdiklarinizi hepinizin ellerinize saglik.su anda uygulayamiyorum maalesef cunku evim hic musayit degil bitki yetistirmeye...simdilik bilgi edineyim buradan yakinda kendi evime gecince uygularim insallah...

sevgiler

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    15 01 2005

burgundy, ceronimo, applesweet, estk, IPEKSER hosgeldiniz,

umarim bu dosya hepimize faydali olur. bu konudaki yayinlardan ve guzel site'lerden de bahsedelim isterseniz. mesela ben dun Edward C. Smith'in ''Incredible Vegetables from Self-Watering Containers'' kitabini aldim. bol resimli ve baya kapsamli bir kitap. henuz tam bakma firsatim olmadi ama her gun birkac sayfa baksam yeter sanirim.

burgundy, ben de balkonumda domates, tatli biber ( sanirim paprika ) ve feslegen, nane vs, iceren kocaman bir saksi ile basladim bakalim hayirlisi.

cero, ben de cam onune cesitli kaktusler almayi dusunuyordum. dekoratif olarak hosuma gidiyorlar.

estk, bilgiler icin tesekkurler. demek koyu renkli plastik saksilar pek iyi degil. uyarin icin sagol.

ipekser, insallah siz de gonlunuze gore bir ev bulup cikarsiniz ve bahcivanliga baslarsiniz.

Üye
    L'aura kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    03 05 2005

Pepermintcigim,

Guzel konu acmissin. Ben de su bitki yetistirme konusunda beceriksiz olanlardanim. Balkonuma diktigim ciceklerimin biri kurtlandi. Ilac siktim, kurtuldum. Ama simdi de sardunyam sararmaya basladi. Acaba cok mu suluyorum ben cicekleri? Bir de gecenlerde marketten semizotu almistim. Bir tanesini oylece sap olarak topragin icine koydum. Tuttu gibi gorunuyor. Insallah buyur de afiyetle yeriz

Yeni Üye
    estk kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 05 2006

L'aura,

Cok mu az mi suluyorum diye emin olamiyorsan altinda delik olan saksi kullanabilirsin. Fazla su bu delikten akacagi icin saksinin dibinde birikmez. Elin alisinca bir dahaki sefere deliksiz saksi kullanirsin.

Kıdemli Üye
    ceronimo kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    15 01 2004

Benim gibi bu islerden anlamayanlar icin yaziyorum. Delikli saksinin deliginin ustune birkac cakil tasi koymakta yarar var, yoksa gitti gulum toprak.

Üye
    burgundy kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    21 04 2004

Kiraz agaci olan var mi? bahceye dikmek istiyorum soyle guzel guzel acsin diye, ustelik kiraz acayip pahali, ama mevsimi midir degil midir bilmiyorum. Bilgisi olan?

Toplam 17 sayfada 1 12311 ... SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •