Toplam 3 sayfada 1 123 SonSon
42 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor
    Üye
    peanut kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    31 03 2004

Merhaba
    Amerika ya gelip dogum yapmak isteyen bir akrabam var.Buraya gelip dogum yapmasinin bebek icin ve ablasi icin ne gibi faydalari olur?Gelmelerine degermi sizce?

Üye
    lasttripo kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    08 04 2006

bebek amerikali olur

baska bi yarari yok

Üye

Giriş Tarihi
    31 03 2004

Tesekkurler lasttripo
    Benim ogrenmek istedigim ogrenim hayatini Tr de gecirirse faydasi olup olmayacagi.Anadolu liselerine sinavsiz girebilecegini duymustum.Universite sinavinda yabanci uyruklular icin taninan haklardan faydalanip(Tr de okusa dahi) universiteye girebilir mi mesela?

Kıdemli Üye
    ahmetjjj kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    08 02 2006

valla ben Abd de dogdum ve 37 yildir abd de yasiyorum

calisma hakki haric daha bir faydasini goremedim

hep derler cocugum abd vatandasi olsun hayati kurtulsun

nasil oluyor anlamadim

cunku benim green card lilardan bir farkim yok ki?

etrafimdaki green card lilarla ayni sekilde yasiyorum HICBIR FARK YOK

Kıdemli Üye
    Rugi® kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    04 04 2004

Oy kullaniyorsun ,polis olabiliyorsun we yurtdisinda istedigin kadar kalabiliyorsun..Daha ne olsun..Bir de cogu ulkeye wizesiz girip cikiyorsun en onemlisi..Tabe senin Houston'dan baskasini gormek istemedigi icin senin nazarinda onemsiz olmasi normal...

Üye
    burgundy kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    21 04 2004

Yanlis anlamadiysam peanutun akrabalari Turkiye'de yasamaya devam edecekler. Bu konuyu cok daha derinine incelemeniz gerekli, en iyisi Amerika'da bir immigration lawyer'a danismaniz. Turkiye'de de danismaniz cok iyi olur. Eger cocuk Turkiye'de yasamaya devam edecekse, ustelik anne babasi da Amerikan vatandasi degilse, bir takim vatandaslik gereklerinin yerine getirilmesi zor olabilir, vergi durumlari gibi.

Kıdemli Üye
    falanca kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    23 08 2004

Peanut;

Yasal olarak Turkiye'de Turk vatandasligi asildir. Yani cifte vatandaslik sahibi bir Turk ayrica diger

ulke vatandasligi sebebiyle Turkiye'de yabancilara taninan haklardan faydalanamaz. Vatandaslik

Kanununda ayrintilarla duzenlenmistir bu hususlar...

Welcome to the Hotel California
    Such a lovely place
    Such a lovely face

Kıdemli Üye
    ahmetjjj kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    08 02 2006

quote:Originally posted by: Rugi®
    Oy kullaniyorsun ,polis olabiliyorsun we yurtdisinda istedigin kadar kalabiliyorsun..Daha ne olsun..Bir de cogu ulkeye wizesiz girip cikiyorsun en onemlisi..Tabe senin Houston'dan baskasini gormek istemedigi icin senin nazarinda onemsiz olmasi normal...

Coluk cocuga laf yetistirelim

1) Amerikada polis demek high school drop out demek, ben gerizekalimiyim polis olacam? O paraya o cekilirmi? Akil var mantik var

2) Oy kullanip eline ne gececek, sana bana ne faydasi var. Bos insanin bos isleri

3) Cogu ulkeye girip cikmak mi? ABD de hic ama hic bir sirket sene de 2 haftadan fazla tatil iznni vermez. Belki cok buyuk bir sirkete girersen 3-4 sene sonra senede 3 haftaya cikiyor tatilin. Eee ben ne yapayim disari cikma hakkini a benim akilsiz kizim?

Tabi senin derdin ananin babanin parasini yemek.

Allah akil dagitirken neredeydin?

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 04 2004

Amerika'ya gelmis ama adam olamamissin..Burada bu imkanlarla, bu kredilerle maasli iste calisanin aklina sasilir..Ben kendi isimi kurmaya calisiyorum.Dolayisiyla istedigim zaman istedigim yere giderim..Ailemin gelirini yiyor filan da degilim,cok sukur kendi gelirim war,ama senin ona da bir kulp bulman yakindir..Giris - cikis zorunlulugunu da hasir alti ettin herhalde..Zaten Houston'dan ayrilmak gibi bir derdin olmadigi icin orasi da ilgilendirmiyor seni dogal olarak..

Üye

Giriş Tarihi
    31 03 2004

Tesekkurler arkadaslar cevaplariniz icin
    falanca ile ajitedr nin cevaplari tamamen zit.En iyisi bir avukata da sorup kesin karar vermek.Sonucta harcanacak o kadar paraya degmeyecekse hic geregi yok bence.

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 04 2004

Ben, sen bana nasil yaziyorsan o sekilde cewap weriyorum,yasini dusunuyorsan genclerle konusurken buyukluk ben de kalsin deyip laflarina dikkat etmelisin (bu arada bence aramizdaki fark 15'den daha fazla)..Insanlarin ailelerine laf etmek cok mu etik yani?
    Burada is kurmak,ew almak icin paraya ihtiyac yok,iyi bir credit history ile istedigin krediyi alirsin,is de ewde zaten kendini subwanse eder..Ha bankruptcy yaptiysan orasi senin sorunun tabi..Bir de kendin maasli iste calisiyorsun diye,kendi isi olan istedigi zaman istedigini yapma ozgurlugune sahip insanlari kiskanman hic hos degil..Uc otuz paraya birilerinin agiz kokusunu cekmenin,birilerinin altinda ezilmenin neresi guzel..

Yeni Üye
    nympha kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    19 03 2002

Peanut, bence amerikada dogum yapmanin en buyuk faydasi, cocugun ileride univeristeyi burada okumak isterse, yada master yapmak isterse, financial aid alir. ( bir nevi ogrenci kredisi) ve kolayca okur. Hatta bircok ogrenci bursu sadece US citizenlere acik . Okulunu bitirdikten sonra burada is bulmak istediginde de , vatandas olmasi yolunu epey acar. Ama sunu da belirteyim, eger cocugun okumaya meraki varsa, basarili bir ogrenciyse buraya gelmesi icin vatandas olmasina ihtiyaci yok. Biz nasil geldik ve okuyoruz burada.?.Financial aid alamadim ama asistanlik yapiyorum ve okul ucretim odeniyor..Fakat mezun olunca is bulmak zor olabilir..( gerci okudugu bolume gore degisir..muhendislik, tip, egitim gibi alanlarda okursa kolayca is bulur ve calisma vizesi alir.) Yani bence amerikan vatandasi olsa, tabiki daha rahat eder ama azimli bir cocuk ise, USA vatandasi olmasa dai stedigi herseyi yapabilir bu ulkede..

Turkiyedeki ayricaliklari bilmiyorum.. Belki turkiyede bir dezavantaj bile olabilir bu durum. Biliyorsunuz Amerikan karsitligi oldukca yukselmis durumda su an..Bilemiyorum yani..net bir yorum yapmak zor.Cunku gelecekte neler olacagini kestiremiyoruz..ortadoguda suren savaslar, yurutulen dis politika, avrupalilarin amerikaya bakisini cok degistirdi..

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 04 2004

quote:Originally posted by: ahmetjjj
    1) kimse kimseyi kiskanmiyor ama herkes deli gibi merak ediyor seni. Cunku green card in yok hic bi haltin yok gelmisin buraya ona buna ahkam kesiyorsun yok is kurdum yok hayatimi yasiyorum soyle boyle

Bence beni merak etmekten daha yararli mesgaleler bul kendine..Benim gc 'im wesairem neden bu kadar ilgilendiriyor seni cozemedim..Benim her turlu iznim we belgem war burada kalmak icin merak etme..Gc we ssn de dahil...

quote:Originally posted by: nympha
    Arkadaslar malesef Rugi arkadasimiz bu forumun da duzeyini dusurmeyi basardi butun diger forumlara yaptigi gibi..sanirim psikolojik yardima ihtiyaci var.

Bence de sacmalamissin..Fazla yorum yapmiyorum..Gerek de yok..

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    04 04 2004

quote:Originally posted by: barisss
    quote:Originally posted by: Rugi®

Burada is kurmak,ew almak icin paraya ihtiyac yok,iyi bir credit history ile istedigin krediyi alirsin,is de ewde zaten kendini subwanse eder..Ha bankruptcy yaptiysan orasi senin sorunun tabi....

Rugi,

Amerikada kisa bir surede oldukca bilgi sahibi oldugun asikar. Ama bunun gibi bazilarida cok eksik.

Burda ev almak ve is kurmak icin paraya ihtiyac var.

Mesela ev alma olayi : atiyorum 400 bin dolarlik bir ev alicaksin. en az % 10 masaya koyman lazim. Buda 40 bin dolar yapar + kapanis paralari falan filan derken bu rakam yukarlara cikar. iyi bir kredi gecmisinin olmasi sart tabi ama kendi basina yeterli degil. Bu parayi sana vermeden once ne is yaptigina, kac para kazandigina falanda bakicaklar.

Is acmak icin kredi almak ise cok cok daha zor. (en azindan ev olayinda adam gelicek odeyemedinmi evini alicak elinden.) Bir arkadasin arkadasi buyuk bir yer acmak icin kredi basvurusu yapmisti, butun birikimlerini + evini ipotek koydu ama banka ailesinin evinide ipotek olarak gostermesini isteyince vazgecti. Dogal olarak iki evide riske atmak istemedi.

Ama iyi bir is planin varsa yatirmcilar var ortak olmak isteyen onlara basvurabilirsin. is ilgilerini cekerse katilabilirler.

Tabi yapmak istedigin isten ise fark var. bazi isler fazla para gerektirmiyor. oyle islere kendi olanaklarin, birikimlerinlede baslayabilirsin.

Bu kredi olayini cok basite indirgedigin icin bunlari yazmak istedim.

Not: 'credit history' nin Turkce karsiligi yokmu?

yoksa ingilizcesini yazmak- kredi gecmisi- demekten dahami kolayina geldi (!)

Ben zamaninda boyle birsey yaptigim zaman, getirip defalarca kafama vurmustun, hatirliyorsun degilmi.

simdi odesdik.

Dogru,haklisin.. Kredi tarihcesi,gecmisi,kredibilite gecmisi gibi farkli adlarla ifade edildigi icin kararsiz kaldim..Zaten ben cok buyuk bir is acmaktan bahsetmiyorum..Cewremde bu sekilde ew almis ,uc tane benzinci sahibi olmus insanlar oldugu icin ornek werdim..Elbette bir miktar para da basta koyman sart,ben Turkiye'deki gayrimenkuller guwence gosterilebilir mi onu merak ediyorum..?Emlak ofisinden alinma bir deger dokumu,noter tasdikli cewrimi we tapu asli ile beraber..?

Üye
    seyre kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    07 07 2002

Ev almada teminat gosterdigin seyleri verify etmek isteyecekler, turkiyedeki tapu, mulk filan gostermek cok da ise yaramaz, sonucta cok az downpayment'le bile girebilirsin eve, cok creative financing optionlari var (interest-only, 5/7 Arm etc), ama su ortamda 5/7 yil ARM yada 30 year financingden baska optionlar iyi degil cunku ev fiyatlari dusecek artik, cok yukseldi sonucta.

Is kurma konusunda en iyisi o isi burada yapanlarla konusmak, sonra sba.gov ve chamber of commerce'da advisor olacak birilerine danismak. Ondan sonra bir business plan yazarsin, onunla bankadan yada sba ( ww.sba.gov, small business administration)'dan kredi alirsin ya da kendi kaynaklarin, aile, arkadas araciligiyla kredi bulursun. Bunlardan sonra da bir cpa filan bulup incorporated olursun, boylece kendini de korumaya alirsin.

Toplam 3 sayfada 1 123 SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •