12 sonuçtan 1 --- 12 arası gösteriliyor
    Yeni Üye
    twona kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    13 03 2005

arkadaslar turkiyeye dondukten sonra istedigi tarz islere girebilen oluomu?yoksa hayalkirikliklarinami ugranilio?adam gibi bi is bulmak zorsa biras daha kalalim

Kıdemli Üye
    kehribar kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    13 12 2004

is aradigin konuya, egitimine, is tecrubene, isi aradigin yere gore degisebilecek bu konuya baktim kimse yazmamis, istersen biraz daha ayrinti ver

Kıdemli Üye
    babyface2usa kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    26 07 2004

is imkani olsaydi..yurt disina cikmazdi milletimiz..ama bizim milletde saolsun bazilarimiz is begenmiyoruz..neyse..fazla bilmiyorum..

Kıdemli Üye
    papatim kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    24 08 2005

twona burası türkiye.işsizliğin önü alınamıyor her geçen gün katlanarak büyüyor.
    bir çok insan işsiz güçsüz geziyor ortada.
    genç nufusun fazla olduğu bir ülke ve heryıl bir sürü genç üniversiteden mezun olup işsizler ordusuna katılıyor.
    tabiki bunun yanında üniversite okumayan büyük bir kitle daha var bu insanlar da işsiz bunlarda iş bekliyor,
    başvuru yapıyor ama başvurular boşa çıkıyor.
    anlayacağın dönme derim.
    burada bu ülkede arkan varsa torpiliysen çok iyi yerlerde iş bulursun ama yok böyle bişey diyorsan kendi çabanla zor bulursun burada iş.bulsan bile ne maddi ne de manevi olarak seni tatmin etmeyecektir.
    bence özlüyorsan bile burayı bi birikimin olsun öyle dön arkadaşım en azından kendi işini kurarsın.

Kıdemli Üye
    chorozoglu kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    24 08 2005

Türkiye'de özellikle Amerika'dan gelmiş gençlere karşı eski şanslar verilmiyor.Bundan 10 yıl önce Amerika'da eğitimini tamamlamış bir genç askerliğini yapmamış olsa bile şirketlerde iyi konumlarda çalışıp sonra da güzel işlerine askerlik sonrası devam edebiliyorlardı.Lakin gelişen devlet politikaları ve şirketlerin para politikalarındaki İNSAN faktörü değişince yani insana yatırım değeri azalınca ve önem sırası değişince bir anda Amerikada bunca zahmetler çekmiş genç populasyon ile Türkiye'de çok fazla kendine artı değer katmamış gençler arasında bir fark bırakmadılar.Buna bir kaç örnek vererek yazıma devam edebilirim.Örneğin eskiden iyi ingilizce bilen personele yapılan bir dil tazminat sınavları vardı bankalarda ama o kalktı.Şimdi dil sınavı yerine insan kaynaklarında yapılan ufak bir sınav ile alınan sonuç etki ediyor bununda bir faydası olmuyor açıkcası tazmin konusunda.Yani bilen bilmeyenden üstün olmuyor.(olması gerekiyor mu bu da çok göreceli bir kavram tartışılır kanımca,dili kullanılmayan bölümler için)

Neyse anlayacağınız eskiden Amerika çok büyük etken iken şirketlerde şimdi öyle bir son yok onun için Türkiyeye gelindiğinde bazı hayal kırıklıkları ve para değişkenlerini iyi anlamanız gerekiyor yani gerçekleri görmelisiniz.Amerikada okuyorken pizza dağıtan bir gencin aldığı 800 dolar burada endüstri mühendisi tarafından alınıyorsa bu genç bu karşılaştırma sonucunda yaşaması gerektiği yerin Amerika olduğu kanatine varıyor ama aile ve yabancı ülke psikozundan kurtulamadığı için kendini ailesine adamış gibi düşünüp,ben onlar olmasaydı kesinlikle Amerikada çok daha iyi olurdum ile avunup Türkiyede bu şartları bozuk döngüye giriyor.

Bu iyi yetişmiş insanların değişik iş kollarına kaymasına da yol açıyor.Örneğin bankaların satılması,kapatılması ve krizler sonucunda çok fazla bankacı (işletme,iktisatçı,maliye,istatistik...) BT koluna kaydılar daha iyi şartlar ile bu da sektörde yetişenlerin işsiz kalıp kurtuluşu Amerika Kanada Avustralya kapılarında aramaya başlaması ile devam etti...Bugün Türkiyede kimse mezun olduğu iş kolunda çalışmadığı için bir çürümüşlük olduğu kesin ve bu ileride çok büyük sıkıntı doğuracak diye bekliyoruz.Türkiye ve iş kolu diye aslında bir başlık açılıp altında etekteki taşlar dökülebilir ama tavsiyem Amerikada mutlak ve mutlaka iş semineri ve kurslarına gitmeniz...Okuduğunuz okulun bir anlamı yok bugün Türkiyede markanın anlamı var yani bugün Harvard mezunu olmanız bir markanın mezunusunuz demektir ama Iowa Mezun.com Technical University mezunu bir genç Türkiyede onu bilen olmadığı için sadece Amerikayı görmüş genç muamelesi görecektir onun için mesleğine ait eğitimlei tamamlamış bir genç Harvard etkisi yapacak etiketi bulabilir nasıl mı?

Örneğin Türkiyede şirketler eleman ararlarken IT konusu varsa işin için de mutlaka ne iş yapacağını düşünmeden Microsoft Certfication diye bilinen MCS birisini istiyorlar...Bunu Amerikadan almış olmanız sizin orada ne okuduğuzun bir önemi olmadığı anl***** gelecektir burada(TÜRKİYE)

Ya da CISCO eğitimlerinden birini tamamlamış olmanızda aynı şekilde...
    Bu arada çok acı bir gerçekte Türkiye'de çok okumuş kesime hiç iş vermedikleri...Bugün Amerika veya yurtdışında okumuş doktora yapmış kendini kanıtlamış insanlara ne yazık ki iş verimiyor sebebi çok açık.Çünkü bir hiç bir yönetici kendinden daha iyi düşünen ve iyi bir geçmişe sahip elemanı altına alıp iki gün sonra onun yükselişinde payım vardı ve beni geçmesinde çabam oldu dememek için..Onun için Türkiyeye gelip CV içerisinden doktorayı silen üniversitesini karalayan bölümünü değiştirenlere kadar çok fazla çabalayan insanlar olduğu ile ilgili bir yazı okudum.Bu acı tablo böyle uzayıp gitmektedir.
    Teşekkürler bu uzun yazıyı okuduğunuz için.....

Saygılarımla
    alp sarıcalıoğlu
    Herkese bol şanslar

Üye
    GoofyBoy kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    03 10 2005

Turkiyede is mis yok sevgili Twona moralini bozmak istemem ama...Kendi kendini kandiran cahil bir 3.Dunya ulkesiyiz...Amerikanin en fakir eyaleti Turkiyeden yine iyidir en guzeli gurbet psikolojisinden kurtulun orda mutlu olmaya bakin...

Kıdemli Üye
    donna kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    21 07 2005

herseyden önce elindeki artılar nelerdir.?
    Turkiye'de artık ingilizce bilmek meziyet degil.Daha fazlası gerekiyor.

Üye
    Yoplaitsut kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    22 09 2005

ya aslinda bu konuda cok guzel yazilar yazan bir arkadas var Twona, daha once de yazdim bu forumda...Mezun yazarlarindan bakarsan bulacaksin, durum arkadaslarin anlattigi kadar kotu degil...Ben de dondum ama vaktim yok fazla yazmaya aslinda, cok sey var soylenecek...Mezun kose yazari arkadas cok guzel donus yazilari serisi yazdi, benim soyleceklerimi de benden daha guzel yazmis....

Kolay gelsin.

Üye
    esmez kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    15 09 2003

merhaba arkadaslar

benim esim amerikalı 3 yıllık evliyiz . bir suru anladıgım ve anlamadıgım nedenlerden oturu amerika vizesi alamadim hatta ziyaret bile edemedim .
    sonunda esimin buraya istanbula gelmesine ve burda yasamamıza karar verdik .ama ona is bulmak lazım

-- esim 51 yasında hic turkce bilmiyor .ve manufactorıng engineer olarak calısıyordu . restonda.best buy isimli sirkette. ama su an ayrıldı .

-- - sorum su istanbulda ne gibi bir is bulabiliriz.
    -- ve nasıl bulabiliriz

benim aklıma sadece hurriyet gazetesinin pazar eki geliyor . yada kariyer .net ...ama turkiyede torpilin isledigini blmeyen yok

kısaca torpil arıyorum arkadaslar . yardımcı olan olursa sevinirim . yoksa esimle birlikte yasamamız imkansizlasır ..

is --is --is--is

Kıdemli Üye
    speedking kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    08 09 2005

esinin hic turkce bilmemesi, eger tr de is ariyorsan buyuk dezavantaj.
    bence esin americada is arasin. americada tr baglantili is yapan, tr gibi 3.dunya ulkesine gonderecek adam arayan sirketler olabilir. sansi daha yuksek

Kıdemli Üye
    nilce kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    03 12 2005

merhaba Yoplaitsut
    herhalde yogun calisiyorsun bir ara ugrayip biraz dondukten sonraki durumdan bahsedersen cok iyi olur. Bende iki yildir yurt disindayim artik donmek istiyorum. Gurbet piskolojisi mi desem artik bilmem canima tak etti. Ve bende yurda donup is bulma konusunda umitsiz degilim. tabiki bazi arkadaslarin dedigi gibi be disarda oldugun surede kendini gelistirmeye ve turkiyede aradigin kriterlere bagli. Ama ben umitliyim.Vede cesaret ediyorum . Mayis 2006 da kontratim bitiyor ve bir yil daha yenilemek istemiyorum. Itis time to go back yani yeter..umarim senin icin de hersey iyidir. see you

Yeni Üye
    lemis55 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    05 12 2005

chorozoglu ben tam senın anlattıın konumdayım suan ben abd de 3 kez bulundum su an tr de unı son sınıf orencısıyım orda bulunduum surede ayda mın 2000 dolares kazanıodum ve bunu su an burda aılemden kımse kazanamıo endstrı muendısı olan dayım bıle yıllardır calıstıı fırmadan cıktı ve tıcarete basladı ben abd de masterı yapıp bı sırkette calısmakla gene abd de tıcarete atılıp (bunun ıcın gereklı cevrem ve sartlarım var)hayatımı kazanmaya baslamak paramı yapmak arasında cok pıs bı sekılde kalmıs durumdayım sen ne dersın bu konuda tecrubelerını ve fıkırlerını paylasmak ısteyen arkadaslarada seslenıorum hepınıze tesekkurler

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •