Toplam 4 sayfada 3 İlkİlk 1234 SonSon
49 sonuçtan 31 --- 45 arası gösteriliyor
    Kıdemli Üye
    JellyBOY kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    03 05 2004

[] []uzaya gden lk turk ben olacam nsallah[]
    3 top pare ats yapsam gdeblr msn??? Maksat blme hzmet olsun lk sen gt []

3 top pare atsn brak,Mersn' yaksan yne gden olmaz bu ulkeden...Bzm Turkler lk ckms olsayd aya, orada bonun sarksn duyduk derlerd ...

Kıdemli Üye
    JellyBOY kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    03 05 2004

[]Allahaskna bz Turkler boyle,soyle deyp de kend mlletnz daha fazla asaglamayn arkadaslar![]

Oneturk, yanls anlamssn kardesm. Bzm ulke nsanmz kendsyle eglenmesn cok y blen, scak kanl br mllettr. Ps Inglzlerden ayrlan en y yanmz da budur zaten. Turk mllet asl br mllettr, fakat bu da sn mzah yonu...

Üye
    hayripitir kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    10 03 2005

<< Allahaskina biz Turkler boyle,soyle deyip de kendi milletinizi daha fazla asagilamayin arkadaslar! ]]

Turk Milleti caliskandir Turk Milleti Zekidir!!!

Oldu mu anam nasil kendimizle ovunduk tavana cikti bir yerlerimiz

Kıdemli Üye
    rooted kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    16 02 2002

Benim merak ettigim sey, bu yedigimiz krakerlerin icinde domuz yagi var mi? Mesela wheat thins yada bu bizim cubuk kraker tarzi seylerin icinde? Gerci ben dikkat edip nolur nolmaz diye en yagsizindan aliyorum ama yine de paranoya oluyorum.

Ayrica cin lokantalarina gidip yemek yedigimizde yemegin icine domuz yagi koyuyorlarmidir yada steak house larda? Cunku ben hicbisey yiyemez oldum, ne yesem mideme dokunuyor disarda acaba domuz yagindan mi diye supheye dustum. Bir bilen varsa lutfen soylesin.

Yeni Üye
    martial_arts kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    08 02 2004

Cubuk krakerlerin uzerinde U yada K harfleri varsa o urunleri yiyebilirsin (piyasada bulunanlarda genelde var bu ikisinden biri) Onun harici genel olarak lard (domuz yagi) gordugun zaman o urunden uzak dur (ekmege surulen cokokrem turu urunlerde bolca var). Diger kimyasal maddeler hakkinda benim bi fikrim yok.
    Kosher urunler hakkinda asagiya biseyler copy paste ettim. Daha once sanirim bi kisi D (dairy)'nin de kosher oldugunu soylemisti, benim bildigim o sadece icinde sut bulunduguna dair bi ibare, kosher'likla alakasi yok.

The letter K simply means Kosher. Kosher, in Hebrew, means fit or proper, and is generally used to describe foods that are prepared in accordance with special Jewish dietary laws. These laws are stringent and almost incomprehensible to those not versed in them.

The small u in a circle or (OU) stands for the Union of Orthodox Jewish Congregations and shows that the food underwent rabbinical supervision in its preparation. (An OUD marking shows that the package contains dairy products, while an OUM indicates the presence of meat.)

Parve (also pareve) is Yiddish for neutral. The presence of this word on packaging signifies that the contents of the package contain neither milk nor meat and thus can be combined with other ingredients in recipes. (Jewish dietary law forbids the mixing of meat and dairy, thus a packaged food that contained cheese could not be combined with, say, hamburger.)

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    16 02 2002

Martial Arts cok tesekkurler. Simdi butun paketlere baktimda hepsinde OU yuvarlak icinde var. Rahatladim.

Üye
    adana46 kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    09 06 2003

rooted;
    Hangi sehirde yasiyorsun bilmiyorum ama ben burda birkac defa Cin lokantasi gordum. Turk bir arkadasimi yanlis anlayip onunla gitmek zorunda da kaldim birkez. Izlenimlerim:
    Buyuk konusmamak lazim ama Alah kimseyi Cin yemegine dusurmesin.
    Sehrin en guzel Cin lokantalarindan biriymis ama yemeklerin kokusu mahvetti beni. Sadece meyvelerinden yedim ama aksama kadar midem hicbirseyi kaldirmadi, tum gun yiyemedim.

Genel olarak zaten yemek konusunda kil bir insanimdir, kolay kolay yemek yiyemem bilmedigim yerlerde. Yeni bir seyleri tanima cesaretini gostermekten ziyade tum gun ac bile kaldigim oluyor bazen Ama sahsi tercihim ise her zaman kendi evimde yaoilan yemek.. En azindan kendi agiz tadima uygun birseyleri, icinde ne oldugundan emin olarak yiyebiliyorum.

Kosher meselesinde ise onemli bir nokta dikkat cekmek istiyorum. DAha once yazdigim bir yerden copy-paste ediyorum:
    Yalniz kosher olan her urun helaldir demek uygun dusmez. Universitedeki musevi bir hocam, siz muslumanlardan yemek konusundaki en onemli farkimiz alkol demisti. Yani kosher bir urun veya yemek alkol veya turevlerini icinde barindirabilir. Bunu da unutmamak lazim.

O nedenle urunlerin iceriklerine dikkatlice bakmakta fayda goruyorum. Ornegin, ben birgun bir ekmek firmasina mesaj atmistim...BOyle boyle dedim, benim icin urununuzun icerigi cok onemli dedim. Bana uzun bir aciklama gonderdiler. Orda adi gecen tum garip isimli kimyasal seylerin kaynagini aciklamislar. Biri icin ozel not dusmuslerdi. Bu madde normalde hayvansal kaynaklardan elde edilir ama biz su kadar senedir bitkisel kaynaklardan elde ediyoruz diye. Ama bir de sonuna ozel not dusmuslerdi. Biz urunumuzun tadini gelistirmek icin her gun icerigimizi degistirebiliriz, o nedenle urunumuzun dini tercihlerinize uygun oldugundan emin olmak icin lutfen sik sik icerigini kontrol ediniz.

Bu kimyasal maddeler ve kaynaklari uzerine dunya kadar site var amerikada. Google'da kisa bir arastirma yapsaniz hepsi cikar. Daha da emin olmak istiyorsaniz, firmanin musteri hizmetlerine bir e-mail atin, teker teker urunlerinizin hayvansal mi bitkisel mi kaynaktan elden edildigini ogrenmek istiyorum. Ayrica bu islem suresince alkol kullaniyor musunuz? Bu sorularin yaniti benim dini kaygilarim acisindan onemli diyin, bir kac haftada yanit mektubu gelir.

<< [i]Benim merak ettigim sey, bu yedigimiz krakerlerin icinde domuz yagi var mi? Mesela wheat thins yada bu bizim cubuk kraker tarzi seylerin icinde? Gerci ben dikkat edip nolur nolmaz diye en yagsizindan aliyorum ama yine de paranoya oluyorum.
    Ayrica cin lokantalarina gidip yemek yedigimizde yemegin icine domuz yagi koyuyorlarmidir yada steak house larda? Cunku ben hicbisey yiyemez oldum, ne yesem mideme dokunuyor disarda acaba domuz yagindan mi diye supheye dustum. Bir bilen varsa lutfen soylesin.[/q<< Yalniz kosher olan her urun helaldir demek uygun dusmez. Universitedeki musevi bir hocam, siz muslumanlardan yemek konusundaki en onemli farkimiz alkol demisti. Yani kosher bir urun veya yemek alkol veya turevlerini icinde barindirabilir. Bunu da unutmamak lazim. ]]

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    16 02 2002

adana46 Ben NC deyim. Zaten benim mide sorunum var, disarda yemek yiyemiyorum yag yuzunden sanirim midem bulaniyor. Evde surekli pisiriyorum. Ama cin ve tayland yemeklerini cok seviyorum.

Tek korkum acaba domuz yagi kullaniyorlar mi, belki sorarim ` ben domuzu cok seviyorum sanki tadi oyle geldi bana, yagindan mi koyuyorsunuz ` gibilerinden

Üye
    bowler kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    20 07 2005

Daha once hilton otellerinden birinde calistim. Orada theme night vardi. Yemeklerin icinde domuz eti ve yagi olanlarda vardi. Ama sefim su yemek te domuz var diye de kimseye soyleme dedi. Adam domuz yiyorsa bile sen icinde domuz var deyince yemek istemez dedi. Sonucta oraya gelen bunun farkinda olmali. ispanyollarin Mantiya benzer bir yemekleri var di. Icinde domuz yagi vardi. Bazi amcamlar o aksam onu cok begenmislerdi 4-5 tabak goturduler. Acaba hic akillarina geldimi, o gece konuk ulkenin yemekleri yapiliyordu, hic merak etmediler herhalde icinde ne var diye.

Kıdemli Üye
    virginriver kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    02 10 2005

domuzun cok cesidi var dikatli olmak lazim ben iki uc kere yanlsilikla yedim italyan restaurantlarinda ozellikler cok kulaniliyor ama menuye bakarsaniz icindekilerde allahim 49540558 tane isim takmislar domuza o yuzdden anlayamiyosunuz mesela benim yediklerimde ben hep onlari bi cesit bitki sanmistim cunku beef mushroom tomato falaon ole bitkisel seyli bir sey saiparis ettimi saniyorudum sona bi baktim garip bir tat et gibi minik minik dogranmis seyler garsonu cagirdim bu ne domuz dedi bende seni domuz seni bana domuz yedirdin haaaaaaaa diye baya bir seler soledim tatli bedava ya geldi ehehehe espri bir yana mutlaka sorun almadan once o zaman anlatiyorlar hatta bu domuzmu demedyin bu ne neyden yapiliyor diyin bazi aptal garsonlar anlamiyor cunki

Kıdemli Üye

Giriş Tarihi
    16 02 2002

Ben de Amerikaya ilk geldigimde seneler once bacon i, pastirma niyetine bir guzel yiyordum. Amerikadan Turkiyeye donup, Istanbulda bir kahvaltida bacon in ne oldugunu ogrenmistim. Cok aci olmustu. Allah affetsin.

Üye
    newsy kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    01 01 2005

Yaa bu sokella gibi urunlerde bolca domuz yagi kullaniliyor lafi kanimi dondurdu? Cok acayip muptelasi degilim ama cok da yedigim oldu.Ben de market alisverislerimde hep kosher urunlerini alirim ama nutella'da falan da varsa ydik yani bilmeden.Nasil anlayacagiz ki domuz yagi var mi yok mu? Bunun da kosher gibi bir harfle kodlamasi var midir acaba?

newsy, nutella'yı rahatlıkla yiyebilrsin hatırladığım kadarıyla kosher var üzerinde

Üye
    newsy kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    01 01 2005

Yaa simdi sen deyince baktim, varmis kosher isareti..Ohhh..Zaten oyle fazla kimyasalli, karisik seyleri sokmam mutfaga...Binbir tur sacmalik satiliyor bu ulkede gida niyetine...

Kıdemli Üye
    prettygirl kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    12 08 2005

Nutella gibi urunlerin iceriginde yazan enzimkoyundan elde edildigi gibi ucuz oldugundan dolayi domuzdan da elde edilmis olabiliyor.Enzim yazisini pek cok urunde gormeniz mumkun.Ozellikle nutella gibi urunler de ve candylerde birde hazir pismeye hazir pizza gibi urunlerde,peynirlerde (kasar turlerinde) ve pek cok seyde gormek mumkun.O yuzden udk isaretlerine bakmakta fayda var.Birde hot dog lar genelde beef ten yapiliyor.Ama sosisler domuz eti.Cin lokantalarinda bende genelde deniz urunlerini tercih ediyorum daha garanti oluyor.
    Selin 10 yasinda
    Ilayda 3 yasinda

Toplam 4 sayfada 3 İlkİlk 1234 SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •