Anapolon, Sustanon, Prımobolan, Proviron, Nolvadex, Pregnyl(HCG), Lasix, Efedrin, diyet,

SUSTANON 250Testosterone propionate 30mg, Testosterone phnylpropionate 60mg, Testosterone isocaproate 60mg, Testosterone decanoate 100mg) Organon firması ve onun patentiyle birçok ülkede 250 mg/ml ampuller halinde üretilmektedir
Dört değişik testosteron'un karışımından meydana getirilmiş etkili bir steroid ilacıdır. Sporcular tarafından ençok tutulan doping ilaçlarından biridir. Enjeksiyondan sonra çok çabuk etki gösterir ve kanda uzun süre kalır. Androjen etkili olmakla beraber, diğer steroidlerden daha az su tutmaktadır.
İlerlemiş sporcular ve vücutçulara dahi, az doza rağmen iyi etki vermektedir. Bağzı ilaçlarda, evvelce kullanılan doz, aynı seviyede ve aynı miktarlarda kullanılmaya devam edildiği takdirde, aynı etkiyi ğöstermemektedir. Sustanon ise, ayni dozlar seviyesinde devam edildiği taktirde dahi ayni etkiyi gösterir. Çeşitli spor dallarındaki sporcular ile vücut geliştirme yapanların, Dünyada uzun süredir en çok kullandıkları doping ilaçlarından biridir.
Normal dozu, haftada 250 mg bir iğne veya 10 günde bir 500 mg olarak tatbik edilen iğnedir. Bağzı sporcular daha fazla etki yaratabileceği düşüncesiyle daha çok kullanmak istemelerine rağmen, haftada 500mg ı geçen miktarların daha vazla etkisi de bulunmamaktadır. Bu dozu aşan kullanımlar hem daha fazla etki sağlamadığı gibi hemde zararlı etkilerini arttırır.
Oral bir steroid ile birlikde kullanılabilir. Hızlı bir kas gelişmesi için, genelde, Deca-Durabolin, Dianabol, Anapolon, Primabolan gibi diğer doping ilaçlarıyla kullanılarak değişik kürler yapılmaktadır. Daha etkili ve profesyonel bir kür ise, Prabolan, Winstrol, Oxandrolone ve Primobolan ile yapılan kollektif kürlerdir.
Östrojen'e karşı yan etkilerini ortadan kaldırmak için, bağzıları anti-östrajen nolvadex kullanırlar. Meme uçları çok büyümediği taktirde bunların kullanımı doğru değildir. Susutanon, ayrıca vücuttaki doğal testosteron üretimini azalttığı için HCG (Pregnyl) ve dyneric gibi, vücutdaki testosteron seviyesini yükseltici ilaçlar kür esnasında veya bitiminde doğal denge bozulmaması için kullanılmaktadır.
Kolay ve ucuz bulunması ve kuvvetli etkileri dolayısıyla dopingcilerin çok kullandığı bir ilaçtır . Ancak önemli yan etkileri ve zararlarıda vardır. Bunları kısaca sayarsak; Akne(sivilce), agresiflik, saldırganlık, seksüel artış, yağlı cilt saç dökülmesidir. Dahada önemlisi vücudun normal erkeklik hormonu(testosterone) üretimini azaltıp aşırı doz ve uzun süre kullanmalarda ise tamamen yok ettiğinden, kısırlığa bile yok açar. Ayrıca karaciğer toxicitesinin fazla olması sebebi ile, karaciğer harabiyeti ve yorulmasına yol açar.(Ö.Baysaling/doping/s.145-146)
Bu ilacı 6 haftadan fazla kullanmak çok sakıncalıdır. testislerin hormon üretiminin durma noktasına gelmesi 6 hafta bitimi gibi bir sürede gerçekleşmesi çok büyük bir ihtimaldir. Eğer bu ilacın kürüne girdiyseniz mutlaka 4 üncu hafta sonunda 5000I.E. Pregnyl kullanın yanlız 5000den fazla almayın, ve 6. hafta sonunda son vurulduğunuz 250mg sustanon bitiminden 5 günsonra 5000I.E. Pregnyl ve 5gün daha sonra bir 5000I.E. daha kullanın. unutmayınki Pregnyl(HCG) erkekliğin sigortasıdır! ve en az 50 gün ara verin ki vücudunuzun hormon dengesi normala dönsün. durup durukende iş olsun diye de HCG kullanmayın! En güzeli hiç birini asla kullanmamak, daha öncede belirtdiğim gibi bu işi yapmaya illede kesin olarak kararlıysanız bilincinde olarak yapın!


Anapolon Anadrol'un Amerika versiyonu ve ismidir. Syntex Corporation lisansı altında üretilmektedir.(50 mg Oxymetholone)
Anapolon , Tıp alanında, çeşitli anemi(kansızlık) hastalıklarının tedavisi için üretilmiştir. Ancak çok güçlü anabolik ve androjenik bir bir madde olduğundan doktorlar tarafından hastalarına, yarar ve risk faktörleri nazara alınarak çok dikkatli olarak verilmektedir. Son derece büyük yan etkileri vardır. Çok sık sarılık belirtileri verir. Kullananların karaciğer testi ve kan tahlillerinde SGOT ve SGPT, serum billirubin yükselmeleri gösterir. Kadında libido değişiklikleri , klistoris büyümesi, adet düzensizliklerine yol açar.
Anapolon; ünlü doping uzmanı Daniel Duchanne'nin ifadesine göre, mevcut olan oral steroidler içinde en etkili olanı ve en çok kullanılanıdır. 1990 larda da Amerika'da en çok kullanılan doping ilacıydı. Büyük ölçüde kuvvetlendirici ve kas geliştirici etkileri yanında ,çok daha korkunç ve büyük boyutlarda yan etkileri ve tehlikesi bulunmaktadır. Bu sebeble , bugün Amerika'da yasaklı doping ilaçlarının en önde gelenlerindendir. Cambridge Üniversitesinde yapılan araştırmalarda öldürücü ilaçlar arasında gösterilmiştir.
Bugun belki bizim sporcularımız arasında da, kuvvetlendirici ve kasgeliştirici yüksek etkisi sebebi ile, oldukça, yüksek kullanım alanı bulunduğu endişesindeyim. Hatta, en ağır kürlerinde küloya göre günde 1-3 tane kullanılırken günde 10-20 tane(tablet) gibi korkunç dozlarda kullanıldığı belirtilmektedir. Bu sebeple, sporcularımıza daha geniş bilgi vermek ve ikazda bulunmak istiyorum.
Gerçekden bu ilacın androjen etkisi çok yüksektir. Bu yüzden kullanıcı kısa sürede kuvvetlenip kasları gelişmekte. buda kendisine büyük bir zevk ve morel vermektedir. ilk etapta 14 günde 5-7 kilo alma olasılığı vardır. Tabii bunun bir kısmı da kilo ve kas gelişimi gibi algılanan, vücutdaki su tutmasıdır. Çok kaliteli değil, fakat çok hacimli kas yaptığından , of sezonda kullanılması tercih edilmektedir. Hücrelerde ani su toplattığından, bir bakımada gerçek bir adele değil gösterişli bir adele görüntüsü verir. Bu yönüyle sporcu kendisini cok kuvvetlenmiş ve gelişmiş sanarak kullandığı süre içinde moral kazanır. Ancak tabii bu geçici bir süredir ve sporcu kendini kandırmaktadır.
Anapolon yarışma öncesi steroidi olmadığı halde, diyet esnasında küçülecek adele hacmini korumaya oldukca yardımcı olduğundan, bu devredede kullanılmaktadır. Her vücutdaki ayrı deyişik etkilerine göre, doping testinde de, testin yapıldığı 2-3 haftasına kadar çıkabilir, yani doping testinde çıkmaması için ilacın enaz 3 hafta evvel kesilmesi gerekir. Ancak bu takdirde de, vücut ani bir kuvvet ve hacim kaybına uğrayacağından ortaya bir fasit daire çıkar. Dengesini sağlamak ise zor bir durumdur. Bu ilacın musabakaya çok yakın zamana kadar kullanılmasında diğer bir sakıncanında, özellikle bağzı sporcuların yapabileceği gibi, ilacın getirdiği su toplama problemini çözmek deriyi inceltip kurutarak kaslarını daha hatlı gösterebilmek için su atıcılar ile sorunlarını çözmeye çalışmalarıdır. Bu tür diüretik ilaçların kullanımının vücutdaki elektroliz dengesini bozduğunu, yarışma esnasında kramp ve ani ölümlere yol açtığını biliyoruz. Ayrıcada, hücrelerden ve kaslardan da su atımı olacağından , küçülme başlar, bu da sporcu için ayrı bir handikap oluşturur. Su atıcı olsa ayrı olmasa ayrı bir dert ortaya çıkar.
Anapolon'un kullanımı konusunda da açıklamalarda bulunmayı gerekli görmekteyim. ilacı çıkaran firmanın, prospektüsünde de, spor amaçlı kullanılmaması belirtilmiştir. Bu açıklamalarım, ilacı illa şöyle veya böyle kullanın anlamında algılanmasın. Sadece bilimsel açıklama getirmek ve bazı sporcularda ne kadar alınırsa, okadar çok etki yapar düşüncesini ortadan kaldırmak içindir. Bunu bilmiyenlerin, el altından aldıkları kürlerle ölüm ve tedaviyle sonuçlanan felaketlere düştüklerini, durumun bir vakıa olduğunu, konunun tıp uzmanları dile getirmişlerdir.
KULLANIMI: Üretici firmanın tavsiyesi, doktorların hastalık gereği kullanılması icap eden kişilerde, yaklaşık önerilen doz, kilo başına 1 ila 5 mg civarıdır. Yani durumda 100küloluk birinin azami miktar dozu 10 tablete kadar çıkabiliyor, Ancak bu doz adeta ölüm seviyesindeki hastalarda, geçici bir süre için, fayda ve risk hesapları yapılarak, belki bütün zararına rağmen, tedavi düşünülebilir. Çoğu doktor ise bu gibi durumlarda bu dozu bile çok bulmaktadırlar.
Ancak sporcu için bu doz çok yüksek ve yan etkileri fazla tehlikeli bir miktardır. Genelde ise, 2 veya 3 hafta için, günde 1 veya 2 adet kullanılmaktadır. Bir başka kür şekli olarak da; birinci hafta günde 1, ikinci hafta günde sabah akşam birerden 2 adet ve üçüncü hafta da günda sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 adettir. Bunu o noktadan 2 ve 1 adete indirerek, iniş kürü olarak devam etdirenlerde vardır. Bu kürlere alışmış olanlar, hiçbir zaman 6 haftayı geçmemeli ve uzun sürede kullanımına ara vermelidir. İlaç bırakıldıktan sonra, kullanılırken hızla artan kuvvet ve adele ölçüs, gene aynı hızla düşmeye geçer. Günde 50mg lık Anapolon'u 5-6 adet kullanan bir sporcu, fazla yağlanmadan 10 kilo civarında kilo alırsa bu yeterli görülmektir. İlaç bitdikten sonra onra da, sözkonusu edilen düşüşü önlemek için genelde bir başka ilaca geçilerek kür desteklemeleri yapılmaktadır, aksi halde eski hale çabucak dönülür. Bu yüzden, son zamanlarda, doping kürleriyle uğraşanlar dozları mümkün olduğunca düşük tutarak, bir ilaç bitdiğinde diğerine az dozla başlıyarak birbirine geçişli, daha uzun süreli kürler oluşturmaktadırlar.
Gerçekten, başka hiçbir, anabolik-androjenik steroid, Anapolon 50 kadar hızlı ve etkili netice vermemektedir. Ancak bu ilacı kullanma tutkusu ve bilinçsizliğini yaşamış ünlü bir bir sporcunun deyimiyle; Bıraktıkdan sonra 3 defa işemeye git hemen 5kilo verirsin ve çalışırken kullandığın ağırlıklar 10 kilo daha aşağıya düşer Buyüzden dopingi kullanma talihsizliğine düşmüş sporcuların önede gelen isimleri, bu tür Anapolon 50 li kürleri, enjekteli tetosteron (Sustanon 250mg veya Testeviron Depot) gibi ilaçlarla destekleyip kürü uzatırlar. Anapolon 50 sık sık, Duca Durobolin veya diğer enjekde Testosteron ile kombine edilmektedir. En etkililerinden misal olarak; Anapolon günde 50-100mg ve aynı süre içinde, haftada, iki kere de 250mg sustanon kombinesidir.
Anapolon 50 maalesef en zararlı olan oral steroidtir. 17 alpha alkaliti olduğu için karaciğer için çok zararlı ve toksitlidir(zehir) . Uzun ve yüksek dozajlar sonunda, tahribatı ölüme kadar gidecek büyüklüğe ulaşır. Karaciğer arızalarının ilk belirtileri; tırnakların, gözlerin ve tenin sararmasıdır. Karaciğer kanseri ile en büyük bağlantısı olan doping ilacıdır. Bu tür ağır kürler adeta sarılık hastalığı geçirmiş gibi karaciğerde tahribat yapıp büyütür, dokusunu bozup ileride kanser hastalığına veya karaciğer iflasına yol açar.
Diğer yan etkilerine devam edersek, kişilerin metobolizmasının tolore kabiliyetine göre, Akne (sivilce) ve saç dökülmesine de yol açtığı bilinmelidir. Bundan başka, baş ağrısı, kendini kötü hissetme, mide ağrısı, uykusuzluk ve daha kullanıcının izah edemediği birçok sıkıntı meydana getirir(ö.Baysaling/doping/s.91-92-93-)
Gerçekdende Anapolon sakat ve tehlikeli. Bir arkadaşımı misal vermeden geçemiycem. Eski çalıştığım salonda bir arkadaş vardı tambir vücüt geliştirme hastasıydı salonda kimin hangi ilacı kullandığını duysa o da kullanırdı, birgün kulağına anapolon ilacıda geldi, hemen o gazla eczaneye gitdi, ve kullanmaya başladı. bir ay kadar süre sonra çocuğu görünce inanamadım, allah sizi inandırsın kafasınfa saç kalmamışdı, hani kansere yakalanan hastalar tedavi sırasında saçları dökülür ya, aynen onunda saçları kanser hastası gibi dökülmüşdü, anapolon saçlarını yok etmişdi.
Kısaca arkadaşlar aman dikkat edin, kesinlikle bu ilaçdan uzak durun, herkezin metobolizması ve genetiği bir değildir, kimine kas yaptırır kiminin vücudunu harap eder. Bu işi profösyenelce yapmıyorsanız bu ilactan uzak durun. illede kullanacam derseniz 4 haftadan fazla kesinlikle kullanmayın ve günde 1 tableti geçmeyin. ve vücudunuzu mutlaka ve mutlaka kür bitiminde en az 3 ay dinlendirin. dinlenme esnasında başka hicbir steroid içeren ilaç kullanmayın, vücudunuzdaki toksitleri bir an önce atmak icin bolbol su için en önemliside karaciğerinizi besleyici ve koruyucu B komplex vitaminleri kullanın. Aman karaciğerinize dikkat edin!!!

PRIMOBOLAN DEPOTMethanolone Enathate Depot) Schering firması ve onun patentiyle çeşitli ülkelerde üretilmektedir. Genelde 100mg/cc lik ampuller halindedir. Builacın anabol metobolizmaya bağlı etkisi, hormonal androjen etkisinden daha fazladır. Yan etki riski ise, diğer ilaçlara nazaran daha azdır. Ani bir kuvvet ve hacim artışı görülmez. Fakat uzun bir zaman biriminde oldukça kaliteli bir kas yapımına yardımcı olduğundan, sporcular tarafından en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Kadınlar için de diğer ilaçlara nazaran, daha az zararlı doping ilacıdır. Çünkü diğer doping ilaçlarına reaksiyon göstermekte olan kadın vücudu ve hassas vagina epiteliumu üzerinde zararlı bir etki göstermemektedir. Buda kadınlarda östrajen ve aybaşı halini etkilemeden kuvvet ve gelişme sağlamaktadır. Özellikle, doping kullanma arzusunu yenemiyen, çaylak tabir edilen yeni başlıyan ve kadınlara uzmanların biraz daha toleransla önerebileceği bir ilaçtır.
Normal dozu haftada 200 mg dır. kadınlar için ise bu miktarın yarısı olan 100 mg kafi görülmektedir. ilk kullanımlarda su depolanması meydana gelir. Bu yüzden özellikle yeni küre başlayanlar, 8 haftada 6-7 kilo alabilmektedir. Bırakıldıktan sonra ise diğer ilaçlarda olduğu gibi ani kilo düşüşü yaşanmaz.
Deca-Drabolin'den daha az etkilidir. Fakat her türlü steroid ile kolayca kombine edilebilmektedir. Hemen hacim almak isteyen ilerlemiş sporcular, Primobolan'ı 250 mg Sustanon ve Dianabol ile birlikte kombine etmektedirler. Sabırlı olanlar ve yan etkilerlerden çekinenler, haftada 200 mg Primabolan ve haftada 200-400 mg Deca-Drabolin ile de karışık kürler yapmaktadırlar. Fakat, yabancı ülkelerde, dopinf kullanımını düzenliyen uzmanların görüşüne göre, özellikle vücut geliştirme sporu yapanalar için en iyi neticenin Winstrol-Depot ile kombine edilerek kullanılmasından elde edildiğidir.
Alışılagelmiş haftalık 200-400 mg küründen başka, bazıları hergün 100 mg alarak çok büyük dozlara çıkmaktadır. Bu miktar çok ürkütücü ve zararkı bir düzeydir.
Schering ilaç firmasının kitap ve tanıtıcı kataloglarında; ilaç, anabolizan ve protein sentezini uyarıcı olarak tarif edilmektedir. Takattan düşürücü hastalıklarda, umumi zaafiyet durumlarında ve kronik karaciğer hastalıklarında kullanıldığı açıklanmaktadır. Bu hastalıklar için kullanılma miktarı ise her iki haftada bir 1 ampüldür. Hastalara her 14 günde bir yapılan 100mg Primabolan iğnesinden sonra elde, elde edilen azot retansyonu, ortalama olarak günde 3-4 mg olmuştur. Bu alınan besinler arttırılmaksızın, organizma tarafından, günde 22g. proteinin fazladan alıkonulduğunu göstermektedir. Buda kas kitlesinin gelişmesi demektir.
Bütün az zararlı etkilerine rağmen, erkeklerde prostatı etkilemekte ve genede su tutma v.s gibi yan etkiler görülmektedir. Hastalıklarda kullanma miktarına bakılırsa , kullanan sporcuların normal dozu kat kat aştıkları anlaşılacaktır. yarışma öncesi ise sporcular su tutması ve testler bakımından tablet olanları tercih etmektedirler.(Ö.Baysaling/Doping/s.139-140)
Bu ilaç gerçekdende anabolizan ilaçların en az zararlı olanıdır. Doping kullanmayı kafaya koyduysanız bu ilaç kullanılabilir, tabiki zararlıdır fakat diğer doping ilaçlarına nazaran zararı azdır. illede doping ihtiyacınız varsa bu ilaç ın dışına çıkmayın. haftada 100-200mg mı geçmeyin, gelişmek için sabırlı olun 12 haftanın üzerine de çıkmayın! etkisi ikinci aydan sonra azalmaya başlar! 3 ay yapılan kürden fazlası zaten hiçbir doping kürü için uygun deyildir. Her ilaçta olduğu gibi vücudunuza dinlenme payı bırakın! Primabolan kas yıkımını engellediği için kür esnasında sıkı diet yapmanızı tavsiye ederim, Primabolan ile 2-3 aylık yapılan kürde sabırlı olarak uyguladığınız diet vücudunuzda harikalar yaratır!
PROVIRON(Mesterolone) Schering, Asche, Leiras firmaları tarafından 10-20-25-50 mg olarak genelde 50 tabletlik kutularda satılmakdadır. İlaç kadın sex hormonlarının düzenlenmesi için üretilmiştir. Sporcular tarafındanda kullanılmaktadır. Oral bar androjenik steroidtir. Su tutucu ve toxic etkisi nisbeten azdır. Buyüzden kadın sporcular tarafından tercihen kullanılmaktadır. Clenbuterol ile iyi konbine edilmektedir. bu sebeble az dozlar halinde uzun süre kullanılabilmektedir. Aşırı dozları erkekte ağrılı penis sertleşmesine yol açabilir. Su tutcu etkisi az olduğundan, kaslara da sert görünüm kazandırır. Erkeklerde günlük doz olarak 2-4 tablet, kadınlarda ise, bunun yarı dozu tavsiye edilmektedir.(Ö.Baysaling/Doping/s.141)
NOLVADEXTamokxifen citrate) Ceadon, Defarol, Kessar, Mastofen, Tadex, Tamexin, Tamofen, Tamox, Tamoksifen v.s. ticari isimler altında, Zeneka, Ciba-Geigy, Farmitalia-Corla Erba, Bristol-MyersWyeth v.s firmalar tarafından ve onların patentleriyle dünyanın birçok ülkesinde üretilmektedir. 10-20-30-40 mg lık tabletler halinde, 30-60 veya 250 lik şişelerdedir. Nonsteroidal ve anti-estrogen dir. Estrogen(Kadınlık hormonu)'na bağlı tümörlerde ve gögüs kenserlerinde kullanılır. Nolvadex, gynecomastia(jinokomasti-memeoluşumu), ve Estrogen seviyesinin yükselmesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Steroid kullanan sporcularda memeucu büyümesine karşı etkilidir. Ayrıca yağ yakıcı özelliğide vaedır. Diğer androjenik steroidler, Dianabol ve anapolon 50 v.s. ile ayrıca testosteronelerle kürleri yapılabilir. Taxic olmayıp(yani karaciğerde zehir olarak depolanmaz) sporcular tarafından anti-estrogen olarak kullanılır. fazlo steroid kullananlar özellikle estrogen seviyelerini düşürmek için küre başladıkdan birkaç hafta sonra kullanmaya başlarlar. Fakat herkeze aynı derecede etkili değildir. Günlük kullanım dozu 10-20 mg. civarındadır.(Ö.baysaling/Doping/s.134-135)
Novadex in bodybuilding sporunda çok kullannılmasının en önemli nedeni, aşırı androjenik etkili (hormon artışının sağlanması)steroid kullanılmasından dolayı anti-estrogen olarak kullanılmasıdır. Nasılki steroid kullanırken kanınızdaki testosteron oranı artdırılırken bir orandada estrogen in dengesini bozmuş oluyorsunuz, estrogen seviyesinin yükselmiş olması sizin vücudunuzdaki kadınlık hormonunun yükselmisi ve bu sebeblede jinekomasti(meme uclarında büyüme) veya vücudunuzun fazla su tutmasına neden olmasıdır. Fakat kişinin yapısına göre bu yan etkiler deyiğişebilir. Kısaca Nolvadex vücudunuzdaki Esrogen(kadınlık hormonu) in yükselmesini engeller. Proviron u nolvadexle sakın karıştırmayın! Bağzıları Provironu nolvadex yerine kullanır, bu tamamiyle yanlışdır! Provironun nolvadexle yakından uzakdan alakası yoktur! Nolvadex Tamokxifen içerir, Proviron ise Mesterolon içerir, Proviron steroidtir!
HCGHuman Chorionic Gonadotropin) Bizde tanınan ilaç ismi Pregnyl dir. A.P.L., Choragon, Chorex, Gestyl, Gonadotraphon, Gonic, Physex Profasi v.s. ticari isimleri altında, Wyeth, Biomed PL, Ferring G. Dunhall U.S., Amsa I, Schering, Serono, Organon ilaç firmaları tarafından ve onların patenti altında birçok ülkelerde üretilerek 1.000-5.000-20.000 IU (İnternetional Units) üniteler halinde piyasada bulunmaktadır. 10 cc lik küçük şişelerde iğne halinde üretilmektedir. Ayrıca veteriner türleride vardır. Son zamanlarda deyişik ünitede versiyonlarıda bulunmaktadır.
Steroid olmamasına rağmen, steroid kullanan çok sayıda sporcunun ek olarak kullandığı destek ilacıdır.
Hamile kadınların idrarından elde edile, naturel bir insan plesentasıdır. Erkek hormonu değildir. Ancak erkeklerin testislerinin daha fazla testosterone üretmesini sağlamaya yarar. Sporcuların kullandığı aşırı testosteron ihtiva eden steroidler erkek vücudunun kendi normal üretimini durdurur. Pregnyl ise, bu üretime yardımcı olarak vücudun erkeklik hormonu seviyesini yükselterek, testisleri çalıştırır. Çok çabuk etki ederek, testosteron seviyesini vücudun orjinel dengesine getirir. Bu yüzden testislerin çalışmasını durdurmaması ve erkeklik kaybı olmaması için, uzun süreli ve yüksek dozlardaki steroid kullanımlarında gereklidir.
Vücuda dışarıdan fazla olarak verilen steroidler sebebiyle, hormonları idare eden hipofiz, vücutdaki aşırı erkeklik hormonu artışını dengelemek için, testislerdeki normal üretimin durdurulması sinyallerini verir. HCG (pregnyl) ise, vücutdaki testosterone'nin seviyesini çabucak yükseltir. 2. iğne 2-4 gün sonra yapılır. Normal şartlarda, haftada 1.000-2.000 IU arasında kullanılmaktadır. Fazlası, gynecomastia(meme büyümesi), fazla su tutma, sex artışı, ruhi dengesislik, baş ağrısı ve yüksek tansiyona yol açar. HCG erkeklerde androjen seviyesini %400 arttırır. Bu çok bürük bir artma seviyesidir. Bir açıdan erkeklik organını koruduğu gibi, steroidlerin daha da yüksek miktarda kullanılarak, etki sahasını arttırır. Bununla beraber Östrajen seviyesi de doğal olarak yükselir. Çok fazlası, sabah kusma bulantılarına sebeb olmaktadır.(Ö.Baysaling/Doping/s.127-128)
Unutmayınki HCG steroid deyildir. Vücutdaki androjeni aynı steroidlerde olduğu gibi yükseltir, aradaki fark steroid dışarıdan alınan hazır testosterondur, Pregnyl ise vücutdaki hormon üretimini kamçılar ve vücutdaki hormon seviyesini yükseltir.
Dikkat edinki bu ilaç durup dururken kullanılmaz, özellikle androjenik etkisi yüksek olan steroidlerden (Sustanon, Anapolan vb.) sonra kullanılır.
LASIXFurosemide) Diural, Furanthril, Furomex, Furon, Furosemid, Frosemide, Fusid, İmpugan, LasixSeguril, Furon, Semid, Vesix, v.s. ticari isimler altında, Jenapharm, Orion, Merckle, steris U.S. Squib, Dumex, Hoechst, Benzon v.s. birçok firma tarafından ve patentiyle, birçok dünya ülkelerinde 20-30-40 mg lık tabletlerden 100 lük şişeler halinde satılmaktadır.
Steroid olmayıp çok kuvvetli su atıcılardan biridir. Sporcuların kullandığı doping ilaçlarının çoğu, belirttiğimiz gibi vücutda su tutduğundan, yarışma öncesi bu suyu atmak için kullanılmaktadır. Bir saatden itibaren ve birkaç saat içinde etkisini devam ettirerek vücutdan suyun atılmasına yardımcı olur. Böylece ani kilo düşüşüde yapar.
Bunun ne kadar yanlış olduğunu defalarca belirtmişdim. Kuvvetli su atıcı lasix de, suyu atarken, vücutda potasyum ve sodyum kaybına yol açarak, hücrelerdeki suyuda azaltıp, kasların küçülmesine, yorgunluk halsizlik, kramp sorunlarına yol açarak, performansı ters yönde etkiler. Fazla kullanımı halinde ise vücudun elektroliz dengesi bozularak sonu ölüme varabilecek tehlikeler ortaya çıkar. Eğer gerekiyorsa bir gece evvelden bir tablet kullanılması yeterli olacaktır(yarışmaya hazırlananlar için). Diyer tarafdan vücudu kuru ve deriyi incelterek kasları daha belirgin definisyonda göstermek için alınan bu tür ilaçların bir başka dez avantajı da şudur. Vücutdan atılan su, aynı karbonhidrat açlığından sonra yapılan yüklemelerde olduğu gibi, bütün vücutdaki hücrelere ve kaslara dolabilmesi için 1-2 gün gerekmektedir. O taktirde, yarışma günü alınacak su atıcı ilaçlardan doğan su kaybı ve kas küçülmesi 1-2 gün telafi edilemez duruma gelmektedir. Buda sporcular için avantaj yerine dez avantaj sağlamaktadır. Ayrıca ani düşüş sporcuda panik yapabilir. Kas küçülür, yarışmaya konsantre olamaz ve ısınamaz. Kısa zamanda su ve mineral kaybı, sporcuyuda kayba ***ürür. Sporcu bu sebeple Lasix alırken Potassium Chloride tabletleride almalıdır. Çok gerekli ise, yarışma gününden bir veya iki gün evvelinden alınmalıdır. İlkin, örneğin 40 mdg tabletin yarısı alınmalı ve netice beklenmelidir. gerektiği taktirde diğer yarısı alınmalıdır. Böylece ani su kaybının tehlikeli sonuçları azaltılmış olabilir. Yan etkileri; baş dönmesi, kas krampları, elektroliz dengesinin ve vücutdaki akışkanlığın bozulması, potasyum ve tuz kaybı ve sonuçta ölüme varabilen tehlikelere yok açmaktadır. Avusturya'lı ünlü vücutcu Heinz Sallmayer 1980 ve diğer bir vücutcu Mohammed Banaziza 1992 senelerinde bu yüzden ölmüşlerdir. (Ö.Baysaling/doping/s.130-131)
Eğer bu sporda profesynel deyilseniz bu tür diuretik su atıcı ilaçlar kullanmayın Bu ilacın zararı diğer ilaçlardan farklıdır, fazla kullandığınız takdirde ölüme yakalanma oranınız gerçekden çok fazladır ve ilacı kullandıktan sonra etkisini hemen gösterir. ilacın en beter zararı kramplardır su kaybı aşırıya kaçarsa kalbize kramp girme olasılığı büyür ve ölürsünüz, aman bu ilaçdan uzak durun!
EPHEDRINEEphedrine hydrochloride) Ceepa, Efedrin, Perspiran, Quadrinal, Theodrine v.s. ticari isimler altında, Geneva U.S., Rugby, Artesan v.s firmaları tarafından ve patentleriyle dünyanın birçok ülkesinde üretilmekdedir. Genelde 20-25 mg tabletler halindedir. ayrıca iğne, dalma, sprey, şurup ve toz halindede üretilmektedir. Tedavi amaçlı olarak göğüs hastalıkları, nefes darlığı, astım ve tedavisinde kullanılmaktadır. Buyüzden hormonal bir steroid bileşimi değildir. Yağ yakıcı özelliği dolayısıyla dopingciler tarafındanda çok kullanılmaktadır. Vücut ısısını arttırarak vazla kalori yakımını hızlandırır. Kafein ve aspirinle birlikde kullanımı etkisini bir kat daha arttırır. Genelde 25 mg Efedrin, 200mg kafein(koyu neskafe olabilir), ve 300 mg aspirinin aynı gün içindeki doz kombinasyonu ideal bir yağ yakıcı rolü oynamaktadır. Yağ yakıcı özelliği dolayısıyla, özellikle vücutcular, yağsız ve hatlı kas görünümü için yarışmaya yakın devrelerde kullanılmaktadır.
Çalışmadan bir saat evvel alındığı taktirde,% 5-10 arasında enerji ve kuvvet arttırımıda sağlamaktadır. Ancak bağzı sporcularda ve fazla alınımı halinde; kalp atışları ve vücut ısısı artar, uykusuzluk yapar, eller titrer, baş ağrısı, baş dönmesi, tansiyon ve iştahsızlığa neden olur.(ö.Baysaling/Doping/s.111-112)
Yanlız ilacın etkisi her gecen gün azalır ve daha çok almak istersiniz! bu yüzden 20 günlük geçici kürler yapmalısınız. Genelde steroid kürleri bitiminde yarışma öncesi vücudun parçalı görünmesi icin kullanılır, Nolvadex ile iyi kombine olur. Steroid kürü bitdikden sonra nolvadex ile kullanılırsa hem vücudun parcalanmasını hemde suyun atımını hızlandırıp östrajen i minumuma indirmesini sağlar.
En önemli on şey ise kalbinize en zarar veren doping maddesi olmasıdır!
“DİYET” Vücut geliştirmede diyetin yeri çok büyüktür ve önemlidir. Sadece vücudu geliştirmek yetmez, işin aslı mevdut gelişmiş kaslarınızı gösterebilmenizder. Eğerki vucudunuz büyük ölçüde kütleli fakat üzeri yağ ile örtülü ise kimse sizin kaslarınızı göremez, bunun içinde diet yapmak şartdır. bodybuilding sporunda ilerlemiş sporcular idmanlara önem verdikleri kadar beslenmelerinede dikkat ederler. Bu sporu yapıyorsanız mutlaka hayat felsefenizde diyete yer vermelisiniz! Damarlarınızı belirgin hala getirmek, liflif kaslarınızı göstermek ve hava atmak istiyorsanız, işiniz gücünüz diyet olmalı. çünkü bu işin başka çağresi yok.
Diyet yapmak herkez için kolay deyildir. Nefsinize hakim olabilmeniz gerekir. Tabiki kişilerin genetikleri yücut yapıları farklıdır herkezin metobalizması birdeğildir, her insanın vücudu aynı oranda kaslanmaz ve yine her insanın vücudu aynı oranda yağlanmaz! Kimi yapar 1 ay diyet, kimi yapar 5 ay. Bağzıları sağlığını tehlikeye atmadan ağır ağır, kendini alıştırarak sabırlı bir şekilde yapar, bağzıları ölüm diyetleri yapar. Hele yarışmaya hazırlananlar diyet olayını aşmışlardır.
Vücut geliştirme sporundaki son gelişmeler, beslenmenin, belirli seviyeye gelmiş yarışmacılar için çalışmadan daha önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bir yarışmada gördüğünüz çok iyibir vücutçuyu, bir hafta sonra gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Yarışmada tıkır tıkır ayrıntılı hatları definisyonuyla gördüğünüz vücut gitmiş, yerine derisi su toplamış, definisyonu kaybolmuş, sanki birbaşka vücut gelmiştir. Halbuki, kas ve ölçü aynı, muhtemelende daha fazladır. Bu örnek göstermektedirki, vücutçuyu yarışma anındaki o mütiş form ve görüntüye sokan en önemli unsur beslenme ve diyettir.
Vücut geliştirme yarışma hazırlık beslenmesi, gerek normal sporcu beslenmesinden gerekse sezon dışı vücutçu beslenmesinden oldukça farklıdır. Bu konu, bu spora has özel bir bilim ve ihtisas konusudur. Bu tür beslenme gerçekten, vücut beslenme dengesini ve sağlık sınırlarını zorlayan bir beslenme şeklidir. Bu biliçsizce yapılırsa citdi boyutlarda beslenme ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Genelde hazırlık beslenmelerinin 4 ay evvelden başlaması, bir çok sporcuya ters gelmekte ve yorucu bulunmaktadır. Oysa son iki aya sıkıştırılmış beslenme daha zor ve risklerle doludur. Çünkü sporcu büyük bir telaşla kilo verme, definisyon kazanma derdine düşmekte ve kendini aşırı ölçüde zorlamaktadır.
Ancak sporcunun form ve definisyon durumuna göre bu süre kısaltılıp, uzatılabilir.
Genel olarak ve normal durumlarda yarışma hazırlık çalışma ve beslenmesine 4 ay evvelden başlanabileceğini belirtmiştik.
Buna göre, birinci aydaki beslenme tam bir diyet olmayıp bir nevi alıştırma devresidir. Çok sıkı ve ağır diyet şartlarına 4 ay evvelden girerek, sporcunun kendisini harap etmesi demek deyildir. Beslenme diyetinin ilk ayında, yarım diyet dediğimiz, bağzı besin maddelerinin arttırılması bağzılarının azaltılması şeklinde bir ayarlama yapılarak, ağır çalışmalara ve kilo vermeye yardımcı bir denge kurulur. Bu devrede özellikle protein ağırlıklı, dengeli karbonhidrat, vitamin ve mineral takviyeli, ancak çok az yağ, tuz ve şeker alımı ile yarım diyet diyebileceğimiz bir beslenme uygulanır. Yağ, tuz ve şekeri 4 ay evvelden tüm olarak kesmek sakıncalıdır. Ayrıca çop uzunbir zaman vücudun bu maddelerden mahrum bırakılması çalışma performansınıda kötü yönde etkiler.
Bu durumda sporcu ilk ay teterli protein ve karbonhidrat alacak, ancak besin dengesini koruyarak ilk aylardaki ağır antrenmanlarla fazla yağlarını yavaş yavaş atmaya başlayarak, kas kazanmaya çalışacaktır.
Burada dikkat edilecek en önemli nokta şudur:
Sporcu bu devrede her ne kadar, fazla yağlarından bir kısmını verirken, kaslarında artışlar olacaktır. Örneğin soporcunun 4 ay evvelinden 8 kilo fazlası varsa , ilk ayda vereceği 2 kilo, yani fazla kilosunun dörtde biri, sporcunun verdiği yağın tam değeri olmayabilir. Bu devrede sporcunun muhtemelen (ki bu normaldir) 1 kilo kas kazandığını, yani kazanmayı hedeflediği 4 kilo kasın dörtde biri kazandığını düşünürsek, sporcunun bu ilk ay içinde verdiği yağ miktarı 3 kilo olacatır.
4 ayda ise 12 kilo yağ verip, 4 kilo kas alacaktır.
Aşağıda, suporcunun fazla yağına göre 4 ay evvelinden 1 veya 2 ay yapacağı beslenmeye bir örnek verelim:
Kilo durumuna göre miktarlar sporcu tarafından ayarlanabilir.
.................................................. .................................................. .....
KAHVALTI
Amino asit(Aç karnına). Ancak dozu kahvaltıya isabet deden miktarda olabilir. 1 kase birleşik karbonhidratlardan oluşan tahıllarla hazırlanmış kuru kahvaltılık üzerine meyve suyu ve bal ilave edilebilir. 3-4 yumurta akı, birinin sarısı alınabilir. birdilim yulaf veya çavdar ekmeği. Bununla beraber çok az tereyağı veya bir çay kaşığı kadar zeytinyağı alınabilir. 100 gram tavuk eti Toz protein (kendi ölçeği ile) Bir polivitamin tablet.
ÖĞLE YEMEĞİ
Amino asit (Değerine göre), yemekden yarım saat önce, bir bardak yağsız ve tuzsuz mevsim salatası, 100 gıram kuru prinçten yapılmış prinç lapası, 1-2 haşlanmış patates, 300gram herhangi bir et türü, yanında çok az yağlı ve çok az tuzlu olan haşlanmış garnatür sebze yenilebilir, 1 bardak sütle ve mevsim meyvesi ile toz protein karışımı.
AKŞAM ÜSTÜ
Çalışma varsa, yarım saat önce, açkarnına amino asit, çalışma sonrası, 3-4 yumurta akı, 1 tabak prinç lapası, şekersiz açık çay veya 1 fincan kahve.
AKŞAM YEMEĞİ
1-2 fırında pişmiş patates, 1 tabak prinç lapası veya yağsız tuzsuz makarna, 300 gram herhangi bir et türü, yanında garnatür olarak az yağlı ve az tuzlu haşlama sebze ve salata, 1 mevsim meyvesi.
YATARKEN
Amino asit, az lapa (kilo durumlarına göre gramajları ayarlanabilir)
Bu aydan itibaren kilo durumuna göre 2 ay süre ile, haftada 1kere hafif tartlı (sütlaç- muhallebi, baklava, kadayıf gibi hamurlu ve yağlı tatlılar kesinlikle yok.), haftada bir kere az yoğurt, 1 kere az miktarda tuzsuz kuru yemiş ve 1 kere ve bir kere de baklagiller cinsinden çok as yağlı ve tuzlu yemekler yenilebilir
.................................................. .................................................. .....
Başlangıçtan 4 ay ve yarışma sonuna kadar alınacaklar:
1-Günde 10-12 bardak su
2-Bir polivitamin
3-Büyüme hormonunu çalıştırmak için amino amino asitlere ilave olarak 2 değer Arginin ve Ornitin yatarken alınacak. Bu amino asitlere ek olarakda günde 250 mgr.Pridoksin B4 vitamini ile günde 3-4 bin mgr. C vitamini gün içinde üç defaya bölünerek alınacak.
4-iştahı çok olanlar, yemekden yarım saat önce iştah kesmek için 1 çorba kaşığı kuru yulaf alabilirler. Ayrıca yine iştah kesmeye ve kilo düşürmeye yarayan Fenil Anelil isimli amino asitden günde 1gram alabilirler
5-Uykusuzluk çekenler geceleri yatmadan evvel B6 ve B12 vitamini ve uyku getirici amino asit olan Tryptophan(1gram) alabilirler.
6-Yarışmaya 20 gün kalana kadar haftada 3 gün ilave doz olarak 200-400mgr değerinde E vitamini alınabilir.
7-Aşırı çalışma ve protein, vücutda süt asidinin birikmesine, bu durumda sinirlilik ve uykusuzluğa neden olabilir. Ayrıca bağzı bünyelerde aşırı amino asit alımı Hemoroit yapabilir. Çalışmalar ve amino asit alımı birkaç gün kesilince bu durum ortadan kalkar.
8-Çalışma yapılmayan günler, bütün alım miktarları yarı yarıya düşürülür.
9-Protein ve karbonhitrat sindirim enzimleri farklı çalıştığından, bunlar arasında kısa süreler vererek yemek kilo düşmeye yardımcı olur.
Bu noktadan itibaren beslenmenin ve verdiğimiz diyetin gidişi, kilo ve form durumuna göre ayarlanır. ancak yarışmaya iki ay kala şeker tamamen kesilerek, yağ ve tuz çok az alınmak ve her gün olmamak kaydıyla en az seviyeye indirilir. Son ay, yağ, tuz ve şeker tamamen kesilir ve kilo durumuna göre karbonhidrat azaltılabilir. Kilo fazlalığı ve deri kalınlığı varsa, sebze, meyve ve salata kesilir. Vücutda su tutucu besinler almamaya dikkat edilerek, özellikle beslenme tarzı, yağsız tuzsuz prinç lapası, tavuk eti, yumurta akı ağırlığı ile yürütülür. Bu sebeple yarışmadan 1 ay evvel sporcu , muhtemel yarışma kilosunun en fazla 2-3 kilo fazlası ile yarışmaya hazır definisyonlu görüntüsü ile gerekli potansiyele ulaşmış olmalıdır. Yarışmadan 8-10 gün evvel ise sporcu tam kilosu, definisyon ve form durumuna ulaşmış olmalıdır.