Toplam 13 sayfada 1 12311 ... SonSon
181 sonuçtan 1 --- 15 arası gösteriliyor
    Yeni Üye
    BASTEK kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    08 11 2001

Herkese SelamlarForumda ki mesajlari okudukca USA'da yasiyan Turklerin ortak sorunlari gun gibi aciga cikiyor.Soyle ozetleyebiliriz.1.USA'da ne kadar da cok boktan,kisiliksiz,cimri,acimasiz,kaypak, Turk'un oldugu... (Sanki Turkiyede ki vatandaslarimizin hepsi melek)2.USA'da yasayip Turkiye'den Istanbul'dan kulturunden,taze sebze ve meyvelerinden,dunya guzeli dogasi,denizi ve ikliminden,ve en omenlisi "o" rakili,arabesk" arkadas muhabbetlerinden kopamiyan cok sayida Turk3.Memlekette doktor,avukat,muhendis,bankaci olup da burada hamambocegi gibi yasiyan,benzin istasyonlarinda gaz basan,Turk restoranlarinda igrenc Turk patronlarin agiz ve kic kokusunu cekerek garsonluk yapan yada (kacak Irlandalilar Irish mutahitlere saati $15 dan calisirken)Turk mutahitlere saati $6 dan calisan onbinlerce biraz kader mahkumu,biraz Hollywood kurbani,biraz da es-dost kurbani olupda buralara akin akin gelen onbinlerce Turk ve bunlarin arasindan o hicbir mutlluluk getirmeyen soguk Amerikan mucizesini yakalamis bir avuc insanimiz.Iste bende boyle bir birey olarak Universiteye bitirmeme muteakip 9 Eylul Iktisat-iyi derecede(Turkiye'ye gore)Ingilizce ve bilgisayar bilgisini begenmeyen mutesebbis!isadamlarimizin, Bogazici-Odtu veya yurtdisi takinti ve kasintilarina kizip; Askere'de hemen gitmeyelim canim diyerek ve Holywood sanayisinin yaratip bizim gibi asagilik kompleksli toplumlara yedirdigi surrealist Amerika goruntuleri beynime kazili olarak USA vizesini alip kendimi ucaga attim.10 yillik turist vizemle ve 6 aylik ikamet izni ile JFK den giris yaptim.Liseden cankusum diger Turkleri sasirtacak bir delikanlikla beni yine sasirtici bir sekilde room mate inden odunc aldigi araba ile gelip aldi ve evine yerlestirdi.Hatta 3.gunumde daha sonra hicte iyi hatiralarla yad etmeyecegim ilk isime yerlestirdi.Hem de ilk gecemde Manhattan'ta bir Irish bara goturup Gin Tonic bile ismarladi. O gece bir ruyaydi Queens Borough Bridge'den gecerken nede satafatli buyuleyici bir sehirdi gece vakti "Meanheadin"Allahim'im ben Anadolu lisesi bitirdim,6 yil yazlari turizm sektorunde calisip bol bol Ingilizce pratik yaptim,Ingiliz-Irlandali kiz arkadaslarim bile vardi o zamanlar ama ben niye bu kahrolasi Barda ki Amerikalilari anlyamiyordum ki onlar beni hic anlamiyordu? Vaas aaapda ne demek,hav yu doin ne diyonuz siz ya bana Irlandali-Ingiliz hocalarim lisede boyle seyler ogretmedi hic."Sikriuv ap"-Ha ne vida mi sikiyonuz.Neyse ertesi gunu Gin-tonic den arinmis midemizle sehre bir inelim bakalim.Su fistik Amerikali kizlari bir de gunduz gozuyle gorelim! Sevgili cankusum bana her nekadar gercek Amerikayi,kizlarini anlatsada olur mu canim Hollywood yalan der mi.Hem biz asagi mahallelerde mi yasiycaz ki?Derken USA'nin en guzel,en nezih, en derli toplu insanlarin aldiklari tren istasyonuna dogru yurumeye basladik.Ancak ya kardes nerede bu Amerikalilar niye istasyona yaklastikca etraf pislik icinde,copler tum yollarda hem niye bu insanlarin hepsi zenci,ispanik,cinli veya hintli?Aman allahim "7" sayisini benim hayatimda onemli bir rol tutmasinin nedeni nedir?Sonunda "7" trenindeyiz.Ya kardes bu trendekiler Birlesmis Milletler toplantisindan mi donuyorlar?Hem niye kimse Ingilizce konusmuyo bu trende?Ya bu zenciler afrikadan mi?Cok garip bir lisanlari ve kiyafetleri var torba gibi pantolonlar,koca madalyonlar,kafalarinda kulotlu corap falan.Abi ben nerdeyim ya?Amerika falan degil burasiburasi olsa olsa Meksikada zenci,cinli ve Hintlilerin yasadigi bir kasaba olmali.Allah'im ne olur bir saka olsun bu!Maalesef aci gercek ti ve bu varosun adi "Queens"di.Bende King dim yani ha.Aradan 4 sene gecti ve ben hala ayni koydeyim ve ayni treni almaktayim.Bazi farklarla-Filinta gibi delikanli gelip cok guzelin yuregini hoplattigim bu memlekette uste 15 kilo aldim koca bir gobek(cin tonik ve bira dan) hantal bir vucud-mutsuz bir surat, gunde neredeyse 2 paket sigara tuketen bir ciger ki eskiden Milli takima cagrilan bir sporcu idim, her sabah yataktan binbir kufurle,isyanla kaldiran bir psikoloji.Ve ici bimbir turlu elektronik,bilgisayar aksesuari ile dolu kasfetli bir oda.-Iki yil boyunca Arap ve Ermeni patronlarimin yasattiklari psikolojik ve fiziksel iskenceler.Cop toplamak,temizlik yapmak,paspas yapmak gece 12 sabah sekiz vardiyasi,eksi 20 derece sogukta bina onunde ki karlari temizlemekle gecirilen kis gunleri,40 derece atesle ise gidilen Cumartesileri, bir turlu tuturulamiyan bir butce,disari cikmak isteyen kiz arkadasa uydurulan binlerce yalan.Son derece sikici,yanliz bunalimli "yesil" uzerine kurulu bir hayat-Cevre de cigeri bes para etmeyen onlarca kendi insanimiz ve yine okulda tanistigimiz,gorustgumuz ama disarida kolay kolay bulusamadigimiz elit,delikanli,sevecen ogrenci arkadaslar. -Insan kaynaklari ekinde illa ki 4 tane yabanci dil 2-3 universite(Bogazici,Odtu,Itu yada yapanci universite tercihli) diplomasi, master ve hatta doktora isteyen "Toplam Kaliteci" gecinen ve "Insan Kaynaklari Yonetimi"ne inanan Turk sirketleri ve onlarin asagilik kompleksli yoneticilerinin verdigi ilanlarin neticesinde "resume"dahi yazamadan Turkiye'den dislanan bir genc. Evde kalan masterli, burnu buyuk,sinameke iki hiyarida gorunce inat edip "Master" yapmaya azmeden gozu donmus bir canavar.-3 senelik savasa,derde,gozyasina,hasrete,sevgisizlige,dostsu zluga vede $25,000 a malolan bir kagit parcasi.Bir gurur tablosu degilde bir kagit pacavrasi.Ne Amerika'da ise yarar nede Turkiye'de.Hani parasini cikartmak icn harcadigim 3 seneye yanmasam munasip bir tarafima sokacam ya neyse nankorluk yapmayayim.-40,000 dolarlik bir kredi (cogu yuksek faizli)-Tam da cikmak uzereyken 11 Eylul olaylarindan dolayi iptal ettirmek zorunda kaldigim H-1 vizem ve buraya giden $2,680.Bombok bir sirkette bombok bir yonetici koltugu.Kendini Isten attirmak icin sinirlari zorlayan bir insan psikolojisi.Kriz nedenio ile kapanma noktasina gelen bir sirket ve Isten atamadiklari ve benim de cikamayacagimi zannettikleri icin maasimi 1/3 kesen genel mudurum.-Ote yandan beni koca gobegime(o kadar da buyuk degil)ragmen olesiye seven ve evlenmeyecegimi bildigi halde bana evlilik yoluyla sponsorluk teklif eden melek ruhlu Amerikali kiz arkadasim.-Aralik ayinda beni bekleyen bitirme tezi.-Kesin donusumu dort gozle bekleyen sevgili ailem ve dostlarim.-8 yada 16 aylik vatan hizmetim.-Amerikada ki mutsuzlugum ve Turkiyede az parali ama mutlu,sevecen,dostane bir hayat kuralsiz bol kazali bir trafik bitisik nizam tugla yigini apartmalar.Ama Kordon da dostlarla gunes batarken 2milyon TL'ye icilen Efes Pilsen'im.Arabaya benzim koyamasamda otobusle birkac milyona gidecegim masmavi tertemiz denizli Cesmem, Focada balik yiyemesemde bir duble rakiyi bir porsiyon peynirle icebilecegim deniz sifir restoranlarim.-Seferihisarim,Gumuldurum,Kusadam,Marmarisim can damarim masmavi denizim,cam kokulu ormanlarim,tertemiz iklimim,ara yollarda ki koy kahvelerinde icilen demli caylar,ustleri baslari eski pusku ama yanaklari kirmizi yuzleri gulec seker,cukulata,biraz pozuk para verilmeyi bekleyen arabanin etrafini sara o saf ve gariban koy cocuklari-Bostanli-Atakent'te koca gobegimi eritebilecegim deniz kenarinda ucretsiz cogu bos Basketbol sahalari.-Amerika'da is harici kapali tuttugum ama Turkiye'de surekli acik olacak en baba melodilerle dolu cep telefonum!-Yesil iskta ki patinaj sesleri, bol aksesuarli trafik canavari beyaz sahinler,fume dogan SLX'ler-Hijyen olmayan ama lezzetli olan Karsiyada ki midye dolmalar ve tepsi kapatmalar.-Hirsiz,arsiz,katil,bolucu,hain,psikopat dolu bir memlekette kurtarilmayi bekleyen bir millet.Ve o memlekete oyle yada boyle gonullu olarak da hizmet etmeyi kafasina koymus Amerika'dan kasarli pardon "Master"li yorgun,gergin ama ici umit dolu bir Turk Genci.-Is gorusmelerinde beni mulakata alacak falan holdingin cok bilmis ka$ar ve asagilik kompleksli "Insan kaynaklari Muduresi" resumeme pordon CV'me goz attiktan sonra "demek ABD'den Masteriniz var peki bana Ingilizce olarak neler yaptiklarinizi,kariyer amacinizi,hedeflerinizi,bizim sirket hakkinda bildiklerinizi anlatabilirmisiniz" diye soran Mudureme verecegim cevabi"Who do **** are u to judge my English!**** you,**** your company and your boss who gave you that position.I am too much for this company." ---Baaam(Slammed the door)Boyle gecirecegim bircok mulakati Ve sonunda beni kendi isimin patronu yaptiracak asagilik komplexsli Turk Is Dunyasinin zihniyetini.Yel degirmenlerine karsi tek basina savasan, hircin ve asi ancak mutlu,keyifli bir Turk Vatandasi olarak..."BEN DONMEYE KARAR VERDIM"En kotu karar bile kararsizliktan cok daha iyidir sozune inanirim.Sakin ideallerimi yitirdigimi sanmayin ben ideallerimi hep Turkiye uzerine kurmustum zaten.Sadece salakca Holywood esintili hayallerden ibaretti benim icin Amerika.Hem ne oldu o genis bahceli,havuzlu dubleks Amerikan evelerine,garajindaki Corvette'e.hani nerede ya o manken gibi hatunlar, cilgin partiler,Eglenceler.Kac tanemiz sahip bunlar kaldi ki sahip olanalar mutlular mi keyif aliyorlarmi hayatlarindan.Hani laf aramizda cok da kotu yasamadim buralarda kiz arkadaslarimda oldu partilerede gittim,hem ben barlarda Turklugunden utanip(!)Italyan'im diye kivirtan salak,komplexli arkdaslardan da degildim.Ayiptir soylemesi iyi de gezdim (Boston-New Orleans-Chicago-Niagara-Canada-Miami-California-Las Vegas-Washington DC-Virginia-Maryland-Philedelphia,NJ etc.)iyide yedim ictim.Ama kardeslerim sikildim be bu ruhsuz,ic daraltici,soguk memleketten ve insanlarindan.Hem bizim memlekette Zenci,Mexican,Puerto Rican,Dominican,Indian,Chinese falan da yok hem varoslarinin sokaklarinda,bakkalarinda,restoranlarinda Igrenc bir domuz kokusuda hakim degil,memlekette kizarmis domuz derisi de satilmiyor kesik domuz kulaklarida...Yok valla sarhos falan da degilim bugun Gin Tonic icmedim, butun gece 2 demlik tomurcuk kokulu Turk cayi bitirdim. Malum Ramazanda yaklasiyor ickiye uzun bir sure ara verecegim.Ya Ramazan dedimde sicak pideler,uzun kuyruklar,Gullac tatlisi Allah'im affet buralarda orucu da unuttuk,zaten ezan sesi hic duyulmuyor ki memlekette,iftar sofrasida bombos,simdi kim 7 treni ile gidecek Turk bakkalina iftariyelik pastirma almaya.Ben en iyisi fakir doyurayim yok burda degil Turkiyem'de burada bir Mc Donald's menu $5 memlekette 5 kisiye doner ayran alirim bu paraya. Bayram namazina da nasil gidelim simdi Brookyln'deki Gulen Cemaatinin camisine,bizim buradan hem uzak hem pahali taksi ile $35.Biliyorum yarabbim haftada bir buyuk sise bitirdigim Gordon Gin sadece $18.99 cilalik alinan biralarla beraber gidis donus taksi parasi cikti bile.Ama Yarabbim o caminin hocasida moral bozuyor vaaziyla.Ne diyeyim Allah'im soz memlekete donmemi nasib edersen fazlasiyla gidicen Cuma'ya ve Bayram namazlarina da.Amerika da ki Cok sevgili ve degerli aziz milletimin insanalri artik verin su kararinizi memlekette cok sayida keci Abdurrahman Celebi kesilmis biz burada ki koyunlar meydani orada ki kecilere birakmisiz. Ya varinizi yogunuzu satin Turkiye'ye kesin donus yapin ki bu donem bence en iyi donemdir.Buyuk sehirlerde nezih semtlerde daire fiyatlari 2-3 oda bir salonlu 15,000-30,000 USD. 1600cc full aksesuar az kullanilmis(20 bin mile civari) 1999-2000 model full aksesuar Honda Civic,Toyota Corolla,Hyundai Elentra,Fiat Marea tibi arabalar max. $5,000-$6,000 civari.Yalniz dolar odemeyin paranizi TL'ye cevirip,Kemal Dervis'e yani ekonomiye yardimci olun.Memlekete taze kan getirin.Hic bir bok yapamiyorsaniz Gidin Karadenize veya Akdeniz'e bir sahil kasabasina yerlesin,gonullu ogretmenlik falan yapin ama insanca insani degerlerle ait oldugunuz yerde birinci sinif insan olarak yasayin;3-4.sinif aksanli bir insan olarak degilYADAAAAAAAAAAA...!Atin kafanizdan Turkiye'yi,buraya tamamen yerlesin ancak yazlari memlekete gelerek doviz getirmeyi,fakir fukaraya yardim etmeyi unutmayin. Hele hele burada evlenip coluk cocuga karisinda tamamen unutun Turkiye'ye.Ya askerligide o kadar kafaya takmaya degmez.Ulan ABD yari acik cezaevinde H-1 ile en az 3 sene tam techizatli,bes parasiz askerlik yapacaginiza gelin memleketede askerlik anilarimizi paylasalim.Hem kogusa kacak icki falan da getiririz.Yok canim GordonGin veya Jack Daniels olmaz orada cok pahali zaten hic biriniz Amerika'dan kalma aliskanlikla elinize cebinize de atamazsiniz biz en iyisi mi Carsi Iznine giden arkadaslara votka portakal aldirip karistirtip 2.5 litrelik kola sisesi icinde sokturalim iceri.Soguk geceler icinde tekel konyagi ulker antep fistikli da birebir.Ha gobegim mi yav sabah 5 de kaldirilip tam techizat 15-20 km. kosturulacagiz. Sizi bilmem ama ben Master falan yaptigimi soylemicem yurtdisinda master yapanlari yedeksubay 16 ay asker yapiyolarmis diye bir soylenti var.Aslinda Izmir'de yedek subay olarak 16 ay degil 36 ay askerlik yaparim ya neyse.Hem unuforma ayda 500-600 milyon maas bide buradan biriktirdigim uc bes kurusla bol aksesuarli spoylerli bir Fiat Tipo ,Amerika'dan aldigim cd playeri,ve burada mixleyip burn ettigim onlarca baba cd de olunca beni kimse tutamaz kordonda.Tutmayin lan gidiyom ben vatana geriye,soz size kendimi Aralikta ki sinavimdan sonra Genel Mudurum kafasina saplak atarak isten attiracagim.Su na benden iyisi yok valla kaybetmekten hic bir sekilde kormayan dahasi kaybedecek bir seyi olmayan bir insanim ben.Diplomammi?Ulan aldikya 36 krediyi tamamladigimi gosteren 3.30 GPA'li transcripti.Olay bitmis lan ne diplomasi daha.Hem bizim okulda babalarinin gonderdigi parayi barlarda-AC'de kumarda ic eden cocuklarin Istanbul tanidik bir matbacilari da varmis cok kaliteli Amerikan Universitelerinin diplomalrini basiyorlarmis.Hemde bi kac yuz milyona.Ben olsa olsa illa diploma soran bizim isadami,patron bozuntularinin suratina carpmak icn bitane soyle YALE-MBA falan bastirtirim.Yok babami kaziklamam cunku ondan para almadim ki burada ki masraflarim icin.Garibim cebime emekli ikramiyesinden kalan bin dolari ve ucak biletimi koyarak gonderebilmisti 35 yil ust duzey memuriyetten sonra.Neyse donersem ben ona bir kac bin dolar veririm artik.Ya anama babama birakin 3-5 dolari canimi veririm.Gerci KLM Amsterdam aktarmali New York ucaginda 4 sene once oh be kurtuldum ozgurum artik falan diyodum kendi kendime.Ya simdi;Anne soz valla eve gelmeyecegim zaman telefonla haver verecem artik,cop torbalarimi her gun duzenli bosaltip cikacam evden,su bidonlarinida bosalmadan dolduracagim hem bak ana burada ki bekar hayatinda cok guzel yemekler yapmayida ogrendim sen yorulma otur yerde borek ac,dolma sar ben cayi demleyip tavugu haslayip firina atarim.Baba bak sana da soz valla bir daha arabani ickili kullanmicam, butun benzinini Kordon da bitirip depo isigi yanan bir sekilde getirmicem arabayi geriye.Ya anne baba bir hafta sonu soyle yatiya kalmali biryerlere gitseniz diyorum yok valla billa kiz falan atmicam eve,raki alemide yapmicam sadece soyle bir basbasa kalin istorum,hem pansiyon paranizida ben vereyim.Benim aslan babam melek annem Sizleri cok seviyorum.Anne baba ya bugun pazar doviz burosu kapali bana biraz TL versenize ben size yarin dolar bozdurunca geri veririm. Beni okumak icin kolunda ki bilezikleri Kadikoy'de ki sarrafta bozduran nice Turk anasi gibi cefekar,fedakar,Osmanli kadini ogretmen annem benim.Bizlere vatan,millet sevgisi ogreten helali-harami ogreten soframiza bir lokma haram sokmadan bizleri yetistiren yuce insanlar ben sizi su ileri yasinizda nasil orada yanliz ve evlat hasreti ile yanarken birakabilirim?Deger mi 3-5 kurus yesil icin.Sunun surasi yiyecegimiz bir lokma ekmek icecegimiz bir yudum su degilmi.Geriye kalan da bir parca esenlikle bir lokma ekmegi agiz tadi ile sindirerek yemek degil mi?Arkadaslar sevgiyle kalin hersey gonlunuzce olsun.Biliyorum cok uzun bir yazi oldu umarim sikilmamissinizdir.Bir sonra ki yazim buraya gelmek isteyen vatan evlatlarina olacak.Okumalarini siddetle tavsiye ederim.Onumuzde ki haftaya gorusmek uzere.Sevgiler,Saygilar

Kıdemli Üye
    (A)CEMI kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    17 10 2001

helal sana bastek,damardan yazmisin,cok duygusal dokunmusun,git kemeraltinda hisar onunde caylari benden ic,icerkende beni hatirla,roman gibi yazmisin valla,devamini beklerizHH-emir

Kıdemli Üye
    debian kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

hmmmm

Üye
    RedIndian kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

Sana katiliyorum BASTEKOrasi onlarin ulkesi, senelerini versen, bir evin bir araban ve birsuru yesilin olsa bile bir gun, sen orada yasayan bir yabanci olmaktan oteye gidemeyeceksin. Butun bunlari elde ettikten sonra bir gun kucuk bir deniz kasabasinda olmeyi hayal edeceksen ne anlami var?

Kıdemli Üye
    behran kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

eskiden durumum soyleydi ABD ye gitme %70 burda kalma %30simdi degisen sartlar il ABD %49 TURKIYE %51bilmiyorumm napýcam ama daha 3 senem var...

Yeni Üye
    esquire kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

Arkadasim, Harriika yazmis, soylenecek hicbirsey birakmamissin.. Resmen duygulandim okurken.. Sadece 4 aylik bir amerika macerasindan sonra iki gundur evdeyim. Eger kalmaya kesin karar verseydim saniyorum senin gibi bir dort yillik cook benzer bir senaryo beni bekliyordu.. Onumuzdeki yil tekrar gitmeyi dusunuyordum.. Ama yazin cok etkili oldu..Basima gelebilecekleri tahmin edebilsem de ruyalarin cekiciligine kaptirmak uzereydim kendimi. Sanirim yine bir yaz calismasi olacak.. uc bes kurus kazanip Amerika defterini omrumun sonuna kadar kapatacagim.. Izmir deyim.. Soz gelince baligini ben ismarlayacagim

Üye
    MisterNo kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

Hayatimda okudugum en objektif ve icten yaziydi.Kararli olmak benim yapamadigim bir sey simdiye kadarTebrikler ve hayatta basarilar.

Kıdemli Üye
    bluestocking kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    06 11 2001

Bravo sana Bastek!O kadar guzel anlatmissin ki! Yazinin guzelligini anlatmak icin kelimeler kiyafeyesiz... Oncelikle Turkiye'ye donme konusunda aldigin karar icin seni TEBRIK ediyorum. Senin icin herseyin hayirlisi olsun diyorum. Senin icinde bulundugun durum ozellikle sosyal yonden sanirim hepimizin ortak yonu. Ailennin yakininda olmasi gibi guzel bir sey yok bence hayatta. Bende ABD ye geldikten sonra daha cok farkina verdim insanin ailesinin ne kadar onemli olduguna.Sevgiler

Üye
    WHY kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    30 09 2001

Ben o igrenc Turk patronlarin agiz ve kic kokusuna, sana vericegi 3 kurustan kismak icin senin yaptigin isi kotuleyerek kendini yucelttigini sanan .....cocuklarina ancak bir sene dayanabildim ve tum hayatim boyunca salakca bir sekilde hayalini kurduum Master'imi bitiremeden, patronun ayrilirken SIKMAK icin uzattii eline ve suratina tukurerek TR ye donme karari aldim,ve su an istanbuldayim .Sen pacavra olarak nitelesende o diplomayi alip gelmis olmak ayni sartlarda alamayip gelmekten cok daha ii . Bence cektiin onca seye fazlasiyla degdigini,Turkiyenin o igrenc yerden donunce ne kadar gusel bir ulke oldugunu Turkiyeye gelince goreceksin .

Kıdemli Üye
    CynIc kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

Helal Olsun Bastek,Gercekten cok güzel yazmissin...Tebrikler...CynIc

Bastek kardeshelal olsun hakkaten guzel olmus...guzel kelimesi aslinde oldukca yetersiz ve yavan kaliyor. Herhalde "vahim" kelimesi daha iyi olur.Paylastigin icin cok tesekkurler. Buradan sunu cok iyi anliyorum ki; Adet, gelenek ve goreneklerimize herzamankinden daha sýký sarilmamiz ve kiymetini bilmemiz gerekiyor.resmen gozlerim yasardi...

Kıdemli Üye
    ME-GI kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

benim merakim... bir ulkeyi bu kadar sevmedigini, bu kadar ondan bu sehvetle nefret ettigini anlamak icin... bunca sene yasamak mi gerekir?! kapilar acik degil mi?! nefret bu boyutlara ulasmadan turkiyem yerinde durmuyor muydu?!?! neden kaldiniz burada sevmeden?!?! neden ictiniz sularini, bindiniz boklu metrolarina, cektiniz ugursuz yoneticinizin suratini?!?! herkes umarim istedigi yerde mutlu olsun ama... ozetle.... bu denli tiksintiyi yasamadan, bu derecede atesli aleyhtar olmadan ..... negatif duygular baslar baslamaz turkiyeye donmek de vardi...ama donulmemis....

Yeni Üye
    KIEVSKI kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

Bu gercekten cok dusunulmesi gereken bir konu ve ben bu konudaki kendi dusuncelerimi yazmak istiyorum.Sanirim hersey bir ulkeye giderken oradan ne beklediginizle ilgili bir konu. Hedeflerimiz ne, hayallerimiz varmi ve bu hayalleri gerceklestirmek icin bedel odemeye hazirmiyiz. Kesinlikle bedel odenecektir bu acik. Keske herkez kendi ulkesinde hayallerini gerceklestirebilse ama bu mumkun olmuyor herzaman.Ben de Izmirliyim ve su anda kendim Ukrayna nin bassehri Kiev de cok zor sartlarda kurdugum sirketimi calistiriyorum ve burada yasamak durumundayim, canimdan cok sevdigim esim ve universitede okuyan iki oglum Turkiye de yasiyorlar. Yasim 44 ve bu durum hem benim icin hem ailem icin hic te kolay degil. Bazen aksamlari ailemin ozlemi icinde agliyarak uyuyorum ama ciktigimiz bu yolu yarida birakmayi hic dusunmuyorum. Cunku bizim ailece hayallerimiz var ve bu hayallerimize kavusmak ve daha iyi sartlarda yasamak icin bu bedeli odememiz gerekiyor. Kolay mi? Hayir, ancak bedel odenecektir. Ben cocuklarimin da Amerika da egitim gormelerini istiyorum. Bu sene stajlarini orada yapsinlar (sagolsun Meggy ve YasiYorum bu konuda cok yardimci oluyorlar) sonra da masterlarini orada yapsinlar istiyorum. Sonra nerede yasarlar kendileri karar verir, onlar da hayalleri icin bedel odeyeceklerdir mutlaka.Amerikada yasayip ta geri donen ve donmeyi dusunen arkadaslar da kendi acilarindan haklidirlar. Belki odedikleri bedel hayalleri icin fazla agir gelmis olabilir veya yuklenmeleri gereken sorumluluklari daha azdir. Cesme de Foca da yasamak benim de cok istedigim bir sey ama bunu insana gumus tepsi icinde sunmuyor kimse. Bu folderi acan ve yazisini gercekten icten buldugum ve gozlerim sulanarak okudugum arkadasim ve hemserimin sorumluluklari daha agir olsaydi bedel odemeyi goze alirmiydi bilmiyorum.Umarim kimseyi incitecek birsey yazmamisimdir. Saygilarimla.

Üye
    Reborn kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

Kararini vermissin tebrik ederim.Kararsizlik daha zor. Herkesin bir secimi olur saygi duymak gerekir. Belli olmaz belki Turkiye ye geldikten sonra belki ABD yi tekrar ararsin.Ýnsanin duygu ve dusunceleri zamana gore degisebilir. ABD yi yasamak gerekiyordu. Bu da bir deneyimdir. Beliki gelecek bu deneyimler uzerine kurulur. ABD lileri suclamamak gerekir. onlarin yasam tarzi bu.Bizim yasam tarzimiz daha duygusal. onlarinki de kapital, sistem ve teknoloji üzerine kurulmus.Ýnsan faktoru daha az. Bizde ise, duygusallik sistemin onune geciyor gibi.

Kıdemli Üye
    ME-GI kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    25 06 2009

bana ecvap veren arkadasas: bakin ben BASTEK'i kesinlkle haksiz bulmuyorum. herkes kendi kararinda son derece haklidir. ama "turkiyeye donmek kolayi secmektir. zor olan burada kalip savasmak diyeni de savunuyorum. yani herkes kararinda hakli. fakat olay sudur.nasil ki butun turkiye istanbulun tasi topragi altin mantigi ile, istanbula goc etmistir zamaninda.. sonra lanetler ederek, tarlasini, derme catma evini, koyunu ozlemistir... amerika da dunya gozundeki istanbuldur. herkes amerikada da herseyi altin sanir..sanirim... yoksa binlerin, onbinlerin, milyonlarin bu ulkeye surunme pahasina gelmesini nasil aciklayabilir siniz?!?!peki geldiler ettiler. yarisi vazgecti, yarisi aci cekti?! ya amerikan ruyasini yakalayanlar?! bakin, bunlari goz ardi edemezsiniz. bugun amerikanin en zengin isadamlarindan tutun, sanatcilarindan, doktorlarina, avukatlarindan, sporcularina bircok kisi safkan amerikali degildir. birakin burada dogmayi filan... bilmem kac yasinda buraya gelmislerdir. devletin en ust kademelerine gelen insanlardan bile bircogu (Bkz. Madeleine Albright) gencliklerinin atesi sondukten sonra amerikda son bulmuslardir...kimse turkiye kotu, amerika kotu diyemez.fakat gelip gordugunuzde hsunuza gitmezse kapilar hep aciktir. hayatinizin hicbir kararinda nefreti beklemeye gerek yoktur. cunku nefreti beklemezk, kararinizi justify etmeniz icin bir aractir. kararinizi justify edersiniz ama arada kalbiniz yureginiz SIKISMISTIR, kaniyordur biryerlerde. lafim su ki.... baktiniz "it's not your cup of tea" (yani sizin kaleminiz degil)... hemen uzayin... ya da gelmeden once ben savasacagim ve aci cekecegim..bunu biliyor, goze aliyor ve oyle gidiyorum deyin... ve bazilarinin bahsettigi amerikan ruyasini yakalamaya calisin (deger mi degmez mi onu tartismiyorum, lutfen beni amerikan sempatizani yapmayin. bastek, kararindan oturu...karar verebildiginden oturu seni kutluyorum)

Toplam 13 sayfada 1 12311 ... SonSon

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •