3 sonuçtan 1 --- 3 arası gösteriliyor
    Yeni Üye
    mrshortcut kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 07 2003

Ben Amerikay'ı özellikle de New York'u görmek hatta belirli bir süre yaşamak isityorum. Bunun hiç kolay olmadığını biliyorum ancak bu gerçekten hayatımda gerçekleştirmek istediğim nadir hayallerimden diyebiliriz. Doğrusu oralarda bulunan birilerinden tavsiyeler almam gerektiğine inanıyorum. Ben durumumu şöyle özetliyim. Üniversite mezunuyum (İst. Üni- İşletme -Avcılar Kampüs) ve şu an dönemsel bir işte çalışıyorum. Ay sonu itibariyle işsizim ve buralarda iyi bir iş bulmak zor. İngilizcem süper olmasa da yeterince iyi. Burada 4 yıl bir Turizm acentasında çalıştım ve Amerikan firması Princess Cruises'ın gemi operasyonlarını yaptım. Amacım oralar gelip sadece gezmek değil çünkü bunu yapacak kadar param yok. Dolayısıyla tam olarak istediğim şey, bir dil kursuna yazılarak legal olarak Amerika'da öğrenci vizesiyle bulunabilmek ve bu arada para kazanıp hem geçimimi sağlamak hem de biraz para biriktirebilmek. Bunun için ne iş olsa yaparım felsefesiyle gelmeyi düşünüyorum. Benim ihtiyacım olan şey olabilecek en uygun dil kursu, ucuz, uzun dönemli, New York'ta bir kurs.
    Tavsiyelerinizi bekliyorum mesela New York'ta nasıl geçim sağlanır? Pompacı, garson, fish market vb. Tabi ki bu arada tavsiye edeceğiniz daha uygun bir eyalet varsa onu da duymak isterim ama asıl saplantım New York sanırım.
    Peşinen cevabınıza tşk ederim.

Üye
    metuzuner kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    10 06 2003

Selam shortcut,

Ben suan NY'dayim. Burda yasamak cok da zor degil. Sadece kendim icin soylemiyorum, cevremde senin belirttigin gibi yasmayi basaran cok insan var. Ancak dil kursu ile buraya gelmek artik eskisi kadar kolay degil. Hele hele Zoni gibi NYLanguageCenter gibi dil kurslarina basvuranlarin vize almasi cok cok zorlasti. Bu saydiklarim disinda vize alma olasiligin daha yuksek olanlar ise genelde yuksek fiyatlari ile goz dolduruyorlar.

Ama tabii ki burda bulabilecegin bir is ile burada hem kurs parasini odeyip hem de yasaman mumkun olabilir. Ancak burada kiralarin cok pahali oldugunu lutfen unutma. Ben buraya gelmeden once buradaki kiralarin cok yuksek oldugunu bildigim halde geldigimde sok olmustum. Kira icin odeyecegin minimum para 450$ dir, tabi eger seni bu sure zarfinda evinde misafir edebilecek bir arkadasin varsa ayri konu.

Tahminlerime gore hem kurs hem kira hem de diger giderler icin minimum $1200 dolar civari para kazanmalisin. Bu kadar parayi haftada sadece 3 gun garsonluk yaparak kazanan arkadaslarim var. Ama bu sans herkese gulmez, is bulmak cok da kolay degil cunku. Burada garsonluk tecruben yoksa garson olman da zor mesela. Ancak cok sansli olman gerek.

Bana sorarsan pompaci da calisarak iyi para kazanamazsin, cunku tahminimce saatine 5-6 dolardan fazla para vermezler, e senin de haftada 30-40 saatten fazla calisamayacagini dusunursek bu para cok da yeterli olmaz. Belki pompacilar daha bile az para veriyor olabilirler. Bunun yaninda turk marketlerinde veya sarkuterilerinde kolayca is bulabilirsin ama onlarda da giris ucreti olarak saatine $5.5 alirsin.

Butun bunlarin yaninda, her isi yaparim abi modeliyle hareket ederek gunluk islerin yayinlandigi web sayfalarini takip ederek bisiler yakalayabilirsin. Saatine en az $10 alabilecegin 5-6 saatlik isler cikabilir, ama cok nadir.

Umarim kafandakilerinin sekillenmesinde biraz yardimim dokunmustur. Daha fazla bilgi istersen yazarim.

Hoscakal

Yeni Üye
    mrshortcut kullanıcısının avatarı

Giriş Tarihi
    28 07 2003

Öncelikle çok tşk ederim. Tabi ki bana çok faydası oldu bilgilerin. Vize problemi çok önemli birkonu çünkü orada bulunduğum sürece kaçak olmak istemiyorum. Ancak dediğin gibi bunun faturası ağır olabilir.Sanırım biraz daha düşünüp detaylı araştırmam lazım ve sanırım oralarda bir iş ayarladıktan sonra gelmem daha mantıklı çünkü orada bulunduğum hergün bana masraf, ama tabi ki iş ayarlamak da çok zor. Neyse kafam iyice karıştı. Yardım teklifin ve bilgiler için saol. Aklıma gelen birkaç soruda da seni rahatsız edebilirim

Bookmarks

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Cevap yazamazsınız
  • Mesaj yazamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •