PDA

Tüm Versiyonu Göster : KACAK GOCMENLER ICIN...

ANKARALI
23 03 2003, 18:00
Arkadaslar,
INS teki degisiklikleri, okudugum kadariyla Mezun`dan ogrendim ancak tam icerigini bilmiyorum. Kacak pozisyondaki vatandaslarimiz icin ne gibi bir tavsiyeniz ve ogutleriniz olur..Bilgilerinizi bizlerle paylasir misiniz?

LORD
24 03 2003, 18:00
cevrendekilerle iyi gecin, insanlarin kalbini kirma, kimseye giciklik yapma. cunku her an birisi seni ihbar edebilir.

Americali Turk
29 03 2003, 18:00
Bazen af cikiyor fakat su siralarda pek beklenmez bu af.
Vallahi senin gibi kisilerin yazisini okuyunca uzuluyorum.Keske kacak olmasaydin.
Kacaklar uzulerek yazmak gerekirse kacak olmiyan bazi kendini bilmez Turk insanlarin sumurusuyle karsi karsiya kaliyor NY ve NJ deki benzin istansyonlarinda calisanlardan bazediyorum bu yuzden hic bir Turk benzin istasyonunda benzin satin almam cunku onlar kolelik yaptiriyorlar kendi vatandaslarina
Onlara kole olacagina don Turkiye ye daha iyidir

turksaint
31 03 2003, 17:00
dostlarim burda geminizi yurutmek icin aklinizi kullanin yeter ama koleli diye bir sey yok snede ameriklai boss bul ama zannetmeki onlarda bir sey degisecek fakat en azindan seni iki dk bos kaldin diye saga sola kosturmuyorlar tek farki bu ama kolail konusna gelince sadece turk boss larmi kotu ya onlarin ukela kendini begenmis kilzarina n e diyeceksiniz hatta ilaveten burda elin ameriklainisin alitina yatip fahisleikle kart almip sonrada vatandas olmus uc kurus beyni olmayan turk kadinlarinin o kendini begenmis hallerine ne diyeceksiniz peki yani sorun sadce turk boss larsa ohoo sen cok iyisn yani ha bu arada sen kacakligi kafana takma ihbar mihber bunlardan korkama isnie bak parani yap arkasi corap sokugu gibi gelir detay isteyenler actigim dosyalari tkip etsinler yeter

ANKARALI
02 04 2003, 17:00
Herkese yazdigi cevaplardan oturu tesekkur ederim ki bilhassa TURKSAINT`e pozitif bakis acisi ve ogutleri nedeniyle daha bir minnettarim, cok sagol TURKSAINT. ABD ye geleli 1 sene olmak uzere. Evlilik amaciyla buraya geldim ancak tam bir ask evliligi art niyetsiz ve art amacsiz. Su an ev hanimiyim, calismiyorum, sadece kiliseye dil kursuna gidiyorum, o da haftada 1 gun. Ancak Turkiye`de iken calisiyordum ve en kisa zamanda da her seyi goze alarak calismayi dusunuyorum. Kacak olmayi ben de istemezdim ama sartlar ve durumlar su anki durumuma sebep oldu ki ben her seyin kismet oldugunu dusunuyorum. Tabi ki tedbiri de elden birakmamak lazim. Su an calismak bana cok sey kazandiracak hem maddi hem manevi olarak. Yani yukari tukursen biyik, asagi tukursen sakal durumu ama ne olursa olsun pozitif dusunmek ve TURKSAINT`in dusundugu gibi bu gurbet ellerde birbirimize kenetlenmek, -maalesef burada goremedigim- Turk dayanisma ve yardimlasmasina hem katkida bulunmak, hem de bundan faydalanmak.
Saglicakla..

uykucumutlu
02 04 2003, 17:00
sorum var.. ben statumu 2 sene once yitirdim. vizem olmadigi icin yurt disina cikamaz oldum..
simdi ise yarin evlenmekten konusuyorum. City Hall a 2 gun icinde gidecegiz..
sonra da greencard ve diger basvurular..

ben ne zaman yurt disina cikma izni elde edebilecegim?
Arjantine gitmem lazim.
green carda basvurmadan oncemi gitmeliyim..? yada uygun bir zamanda bile olsa YURT DISINA CIKMAMIN uupss caps lock... geri donmek konusunda yurt disina cikmamin getirecegi bir tehlike olurmu ..?
belkide Honeymoon diye cikmaliyim ne dersin?

orion
03 04 2003, 17:00
uykucumutlu

seyahat etmeden once mutlaka greencarda basvurman gerekiyor. greencarda basvurdugun sirada yurtdisina cikabilmen icin advanced parole basvurusu da yapman gerekiyor. o belge olmadan yurtdisina cikarsan bir daha giremzsin. honeymoon falan diye de cikma sakin, geri gelemezsin. o kagidin gelmesini beklemen lazim.

orion :)

dagtepe1
advanced parole eyalete gore degisir. 90 gunde surebilir, basvurdugun gunde alabilirsin. onunla yapacagin seyahetlerde herzaman bir risk vardir. ins bunu kendide web sayfasinda belirtiyor. fakat problem durumunda(havaalaninda kontrolde takildin diyelim) esin seni yalniz birakmazsa mesele yok. esinle seyahat edersen hic problem olmaz

uykucumutlu
eger hersey sorunsuz giderse, sence asagi yukari ne kadar zaman alir ?
advanced parole belgesinin gelmesi sence guvenilir/emin bir durum olusturacak mi?
cunku tekrar; 2 senedir out of status'um.

cevabin icin tesekkurler..

uykucumutlu
dagtepe

waww..sagol.. onemli bir tavsiye..
arlington VA deyim.. INS deki o sayfayi bulmaya calisacagim. (bu government web sayfalarinda surekli sorunlar yasiyorum bu arada..)
aramizda biri varmi bu sureyi tahmin edebilecek?
yada aramizda, arlingtona bagimli bu meseleden bahseden bir link verebilecek biri varmi?

takipteyim.. ogreniyorum,,, yardimci olanlara saygilarimi sunarim..

eXdener
09 04 2003, 17:00
kacak kisinin calistigi yerden sponsorluk alabilme sansi varmi.. yoksa af cikmasi mi gerekiyor...?

tesekkurler..

volwarine
09 04 2003, 17:00
herkeze slm.. arkadaslar benım tam olarak orenmek ıstedıgım konu su ozellıkle su son zamanlarda olan olaylardan sonra kacak bır kısının ıns tarafından yakalanırsa neler olabılacegı..sadece sınır dısı mı edıyorlar yoksa cezai bi yaptırım varmı..

peerless
13 04 2003, 17:00
ya kacak olanlarin karsilasabilcekleri tehlikeler ne? egitim bolumune de yazdim gerci ama..bi arkadas war bizim NY da bikac yildir orda..lise sonda okuo.. hicbi sorun olmadiiini bikac kere de ihbar edildiini soledi... ole sinir disi fln etmiolar dedi...devlet okulunda lise sonda okuo... turist vizesi alabilirsem gerisinin cok kolay olduunu soluo..ne kdr dogru bilmiorum...ve lise icin green card a gerek olmadan kayit yaptirilabildiini kendisinin de ole okudugunu soluo...ya gercekten olabilio mu ?

yardim ederseniz sevinirim..gercekten kafama takildi...tesekkurler...

akocan
15 04 2003, 17:00
Amerikaya bir kere girdikten sonra green card a hic bir yerde ihtiyac olmuyor ama yaptigin her iste ssn gerekli.Ve bu numarayi almak icin mutlaka ya vizen olucak pasaportunda yada green card.Dedigim gibi bu numarayi verirken herseyini zaten inceliyorlar daha sonra karti istemelerine gerek yok.Okul icinde ozellikle lise falansa mutlaka isterler bu numarayi.Ben anlamadim nasil oluyor oyle kacak durumda olan insanin numara alabilmesi.Belki zamaninda vizesi varken almistir o numarayi hala onu kullaniyor dicem ama bu seferde kacak duruma dusunce o numaran ya iptal edilir yada bilgisayara girince durumun ortaya cikar.Tabi bu benim tahminim sen genede iyice ogren arkadasindan bunlari.ok.
Varsa baska seyler yaz gene...

peerless
16 04 2003, 17:00
ya bana da biraz sacma geldi ama sormadiklarini soluo..hatta amerikada egitim bolumunde liselerdeirkcilik basliigi altinda bi arkadas da yazmis..devlet okulunda lise okuduugunu turist vizesiyle geldigini 1 senedir de orda oldugunu soledi..ne vizesini sormuslar ne de toeflya da sat istemisler...
kafam karisti dogrusu..

peki kacak olarak kaldiginda sinir disi edilme gibi biseyle karsilasilabilirmi?

saol simdiden..

yankeemert
18 04 2003, 17:00
pardon durumun neydi,mutlu,usendin geri gidip okumaya..

yeni__mezun
sanirim megi satir satir yazmisti herseyi arsivde arativer

uykucumutlu
ben uykucumutlu, bu gun aksam 6 da uyandim.. simdi butun gece calismak var..

herneyse, 3 haftadir yazip duruyordum ya evleniyorum diye, evlendim ben gecen hafta.
mutluyuz.. bu andan itibaren statumu duzeltmem icin neler yapmaliyim bilmiyorum. INS e evlendigimi bildirmem gerekiyor saniyorum. saniyorum once evlendigime iliskin evragin diger bir kopyasina ihtiyacim oldugunu duydum. evlilik dokumanimizi hazirlayan hatun bana bir adresten bahsetti, ordan bu kopyayi isteyecegimi soyledi. ben o sirada yengenizi opmekle mesgulum olacak cumle iska gecti.
simdiye kadar destek olan dostlar, yardiminiz icin tesekkurler. Ayrica ben hala araniyorum, hicbir sekilde yapilmasi gerekenlere iliskin duzgun bir metin edinemedim. benim beceriksizligimdir. yada cok uzun bir metindir diye usengeclik yaratiyor diye dusundum. varmi bana satir satir yazabilecek bir cengaver? nerde o cengaver? nerde? uykum geldi yine,, nerde..

amerkada evlenen arkadaslar, statusunu duzeltenler. bir fikriniz varmi benim durumuma?

akocan
21 04 2003, 17:00
Karsilasirsin tabi adam bakti sen kacaksin gonderir geriye.Hatta kanuni olarak hapis cezasi falanda var galiba.Amaaa... :)
Gel gorku burda kacak olmayan yok.Yoldan sadece meksikali cevirsen yarisi kacaktir.Restoranlarda calisanlarin cogu kacak.Benzinciler desen oyle.Yani hayat bi sekilde yurur.Ama daha cok zorluk cekersin tabi.Ev tutman ehliyet alman zor olur.
Eger vizeni uzun zamanli alirsan yani soyle en asagi bi alti aylik burda okula giderken bir is denk getirirsin kendine.Geceleri falan calisirsin.Daha sonra kazandigin parayla okul kaydini uzatir veye yeni bir yere kayit olursun,Vizeni uzatirsin.Boyle boyle bi kiz bulana kadar idare edersin evlilik falan dusunurmusun bilmeme ama burda kalmanin en saglam yolu bu.Dedigim gibi biraz zor our gunduz okul gece aksam is uykusuzluk sonra isde agir olucak muhtamelen.Bide su var burasi bu kadar seye degermi?Onuda zaten kismet olurda gelip gorursen kararini kendin vericeksin.

uykucumutlu
21 04 2003, 17:00
yankeemert,,

haklisin attigim mesajlarin arasina mesajlar bazen gunler giriyor.
bundan sonra daha sikiyim.. benim durumumu sormustun..
dostum, vizesiz olarak 2 sene yasadiktan sonra evliligimi yaptim.. mutlu oldugum tatli bir Amerikali karim var.. aslinda 2 sene beraber yasadik burda..evlenmek simdi netice oldu.. neyse benim bahsettigim, su andan sonra statumu duzeltmek icin neler yapmamdi..

Meginin mesajlarini takip ediyorum. kacirdimmi acaba?
neyse bu hafta yapmam gerekenlere bir goz atiyorumda simdi,, kafam karmakarisik..

fikrin varmi?

sevgiyle kalin..

yankeemert
22 04 2003, 17:00
Avukata veriyosun parayi o hallediyo,adam gemiden atlamis kacmis gelmis burda,parayla evlenmis ,o bile almis cartinida ,senin sorun ne?bu arada bi dakka, nasil yanii,?bekle?

yankeemert
22 04 2003, 17:00
Selam **ua, Selam **ua,
Sanirim seninle kilo muhabbetinde de yazisiyoruz.
Ayrica sana uykucumutlu nicki ile 'Amerikadaki egitim Turkiyedekinden daha mi iyi?' forumuna da yorumlarimi yazmistim sanirim.

NE I$ ;)

McPA
27 04 2003, 17:00
Akocan :
<< Eger vizeni uzun zamanli alirsan yani soyle en asagi bi alti aylik burda okula giderken bir is denk getirirsin kendine.Geceleri falan calisirsin.Daha sonra kazandigin parayla okul kaydini uzatir veye yeni bir yere kayit olursun,Vizeni uzatirsin.Boyle boyle bi kiz bulana kadar idare edersin evlilik falan dusunurmusun bilmeme ama burda kalmanin en saglam yolu bu.Dedigim gibi biraz zor our gunduz okul gece aksam is uykusuzluk sonra isde agir olucak muhtamelen.Bide su var burasi bu kadar seye degermi? ]]

Ayni durumdayim su an! Agzina saglik cok guzel anlatmissin.Geceleri calisip gunduz okula gitmek kolay degil ama ne ypican hocam para lazim bir dahaki donem icin.
Kiz bulup evlenmek mi ? Aslinda hayir ama gercekten amerikada evlenebilenecek kiz varsa EVET! ama simdilik kisa sureli iliskilere devam sanirim.
Bu kadar seye deger mi ? Benim acimdan deger hocam.En azindan sunu dusununce icim rahatliyor.Bu kadar kacak insan var.Cogu 3 senedir ayni yerde 3 dolara calisiyor ve hala zam yok.Patron'a sesini bile cikaramazsin ne kadar is varsa hepsini yapacaksin.(Ama herkes sanmasin butun kacaklar 3 dolara calisiyor diye,tandigim bir arakadasim saatine 20 dolar yaoiyor kacak olarak ormanda calisarak ) En azindan su an ben zamanin akisina kendimi kaptirip gerieye sayarken, geceleri calisip gunduzleri okula da gitsem notlarimi yuksek tutuyorum ve 2 yilimin sonunda odulumu yani DIPLOMA mi alacagim.Ondan sonra gerisini dusunuruz :) )
Saygilar!