PDA

Tüm Versiyonu Göster : Kimimiz dondurulmus simit tasidi valizinde :))(bu emaili sizlerle paylasmak istedim)

Yasmine
09 03 2003, 18:00
Ne kadar meshur e- mail bu boyle :) Kim yazdiysa kulaklari hep cinliyordur mutlaka. Zaten herkes de altina imzasini atip Ben de yazdim seklinde ortaliklarda dolasiyor :)

akocan
10 Mart 2003 saat 1:34 PM. (YENİ!)

Oncelikle new life saniyorumki bir bayan.Dikkat edin.Herneyse...
Turkiye de biraktigim hayat hicde oyle ozlenecek bir yasam degildi.Bir yandan universitenin son yilinda askerlik stresim vardi.Diger taraftanda yaptigim is babamin berber dukkaninda calisamakti.Saka maka iyi berberimdirde 6 yil falan oldu ise baslayali.Eskiden aldigim haftaligimla haftada bir iki birahaneye falan giderdim arkadaslarla baya baya da yeterdi o para cok seye.Daha sonra malum paramizin alim gucu dustu.Herseye zam geldi ozlellikle devlet kalemindeki tekellere.Ama trasa biz okadar zam yapamadikYani durumum kotulesti.Sukur gene ailemle kaliyordum ev derdim yoktu . yemek sorunum yoktu.Ama dedigim gibi nerdeyse askari ucret kadar para kazanmaya baslamistim artik.Tamam dedim kendi kendime biran once tugmem lazim bu ulkeden.E bide hergun televizyonlarda kotu haberler hergun herboka zam derken bende moral falan kalmadi.(herkezde oldugu gibi)Sans bu ya green card lotaryi kazandim gecen sene.Acayip sevindim tabi.Malum borumu amerika.Ama sizin bildiginiz amerika degil.Turkiyedeyken benim bildigim amerika.Turkiyedeki diger insanlarin bildigi amerika.Cunku buraya geldigimden beri hep o amerika nerde diye dusunuyorum.Neyse...
Dedigim gibi aldim vizeyi geldim seattle a ..Bir is buldum yeni fena degil en azindan kirami odeyip hayatta kalicak kadar.Amerika cok guzel.Araba almak kolay sonra cokta bol.Kizlar guzel.Hepsi tangayla dolasiyor...Ve daha bircoksey...
Ama artik bunlarin hic birini istemiyorum.Ben yalnizca sabahlari erkenden kalkip kapisini actigim,gun boyu 12 saat essek gibi calisip az para kazandigim,cigeri bes para etmez insanlarla dahi profosyenelligim geregi saygili konustugum o 12 metrekarelik kucuk berber dukkani ni istiyorum.Hemde neleri bilerk...Sabahin korunde otobus kuyrugunu bilerek,hergun herseye zamgeldigini bilerek,
Ve en onemlisi dondugumde gene eski sefil hayatimi yasayacagimi bilerek.Yo yo ozur diliyorum Sefil degil.Orada gecirdigim 23 yil benim omrumdeki en gurur dolu yillarimdi.baskalari ne dusunuyor bilmiyorum.Hepsinede saygi duyarim.Ama inanin bana burada yillar boyu calismak ve yasamin akvaryumdaki balik misali nasil gectigini anlayamamak bana gore degil.Ister kabul edin ister kabul etmeyin biz buyuz.Aranizda cikipta ben buraya alistim birdaha turkiyeye donmem diyen varsa kendini kandirmasi muhtemeldir.
Ben burda ne insanlar gordum.Dogru durust ingilizce bile konusamayip benimle iki kelime ederken devamli ingilizce terimler soylemesi ve ya nasildi hani bizim turkcede demesi...Veya ne bilem ben
burada kalipta sanki bir amerikali edasiyla yuruyup seni beni tepeden gormesi...
Saniyorumki burda kalan arkadaslarimiz amerikalidan daha fazla amerikali olmus.Hani diyoruz ya amerikalilar tamamen kapitalist koleler olmus.Ve birakin arkadaslarini kendi cocugunu bile tanimaz diye(ki goruyorumki pekde yanlis degil bu)Bizim turkler sagolsunlar burda hemen de adet edinmisler.
Burda baska bir turk gordumu ozellikle (yeni gelmis)potansiyel kaz gozuyle bakiyorlar.
Neyse arkadaslar bosverin siz.Aslinda aileme mail yazacaktim ben.Burda daha nekadar yapabilirim bilmiyorum diye ama onlarida uzmiyeyim diye icimi buraya doktum.Yazik onlarda seviniyorlardi benim icin hayatimi kurtardim diye.Halada oyle.Uzulmesinler diye biseyde soyleyemiyorum.ne halt etcem bilmiyorum.Ama inanin daha evvelden birdefa buraya gelmis olsaydim daha ilk bastan o formlari yirtar atardim.
Son sozmu?
Beni ve daha bir suru yurttasi sirf kendi hirs ve ceplerini doldurma hevesiyle buralarda yasamak zorunda birakan o cok degerli insanlara...Allah inizdan bulun ne diyeyim baska.
Ne olurdu sanki su ulke birazcik iyi yonetilseydi insanlar baska ulkelerde calisip oralari kalkindiracagina kendi ulkesi icin ugrasip didinseydi?Bir insana yuz milyarda maas verseniz istemedikten sinra gonulden calismaz.Ama diger biri sevsin yaptigi isi bedavayada calissa verdigi verim digerinden yuz kat fazla olur.Keske kusturmeselerdi biz vatanimiza.Keske kalkip gelmeseydik ta buralara kadar ....

akocan
yukardaki yaziyi baska biryere yazmsitim onu paste ettim konuyla alakasiz cumleler olabilir icinde.ozur...

newlife
BU YAZI EMAILLE ELIME ULASTI OKUMAYANLAR GORSUN ISTEDIM HEPINIZIN OKURKEN KENDINIZDEN BIR PARCA BULACAGINIZA EMINIM BU SATIRLARDA

Iki yuzlu olduk buralarda biz biraz: Sokakta bize gelen gecen Hi, how are
you? diyerek selam verince sasirdik onceleri, nerden taniyor beni bu yahu
dedik. Sonra ne yapmaciklar diye elestirdik ama Turkiyeye donunce nedir bu
insanlarin surati, bir merhaba deseler dillerine mi yapisir demeyi ihmal
etmedik.
Isimlerimizi soylerken katlediyor Amerikalilar diye dem vurduk; ama
senelerdir bir Iowa diyemedik dogru durust; one, van, won a donduremedik bir
turlu dilimizi.
Anam babam, buralar cok medeni, uygarlik baska seymis, diye telefonlara
sarildik onceleri; sonra Gandhi nin What
do you think of Western civilization? sorusuna verdigi cevap geldi aklimiza
oturduk agladik.

Benden gayri dursun Yunanli dedik senelerce; sonra Uzoya sarildik raki
bulamadigimiz aksamlarda.

Burda bize ikinci sinif insan muamelesi yapiyorlar diye sikayet ettik, sonra
aklimiza geride biraktigimiz, kendi
memleketinde 2.hatta 3. sinif muamelesi goren insanlarimiz geldi, sustuk.

Es dost dugununde hadi kizim kalk biraz oyna diyen annelerimizi ben mi,
hayatta! diye tersledik; sonra New York barlarinda masalar cikip gobek
attik.

Tuketici haklari super burda dedik; sonra kullandik kullandik geri verdik
aldiklarimizi..

Turkiyeyken, caldigi yerden kosarcasina kactik; burda ise kadehleri kurunca
sofraya koy bir Ibo, bir Muzeyyen abla
dedik, demekle kalmadik hatta hepsini ezberleyip meze yaptik rakilarimiza.

Amerikalilar kor cahil, dunyadan haberleri yok diye dalga gectik, ama bize
sizler ermenileri katletmisiniz denince, yok biz onlari oldurmedik, onlar
goc yolunda olduler den baska bir sey diyemedik.

Saglik sigortasinin pahaliligindan yakindik durmadan, belese
getirmenin yollarini aradik, ama basimiza bir is gelse, 911 i
arayabilmenin, acilden geri cevrilmeyecegimizi bilmenin rahatligiyla koyduk
basimizi yastiga geceleri.

Ingilizceyi sardik dilimize, kinandik aralara serpistirdigimiz
ingilizce kelime ve deyimler yuzunden; agiz dolusu Turkce kufurler savurduk
futursuzca, sanki bu memleketteki tek Turk bizmisiz gibi, rezil olduk zaman
zaman; agzimiza gozumuze bulastirdik hepsini?

Hepimiz baska umutlarla geldik buralara. Kimimiz dar atti kendini okyanusun
bu yakasina, kimimiz ayaklarini suruye
suruye indi JFKye.

Hep ozledik. Hem de Alex'in Lyonu, Vi'nin Pekini, Kavita'nin Bombayi
ozlediginden bir farkli ozledik nedense. Kimimiz ince belli bardakta
turistik Rize cayinin hasretini cekti, kimimiz anasinin dizinin, kimimiz Kas
in arnavut kaldirimli yollarinin? Kimimiz dondurulmus simit tasidi valizinde
kimimiz dolmalik biber-burdakiler kafam kadar, doldur doldur bitmiyor
diyerekten.

En cok da Istanbulu ozledik.

Raki-balik girdi nice geceler ruyalarimiza. Erie golune, Atlas
Okyanusuna, Meksika Korfezine donduk yuzumuzu, kapattik gozlerimizi,
Kadikoy-Karakoy vapurunda Bogaz ruzgari yaliyor suratimizi diye hayal kurduk
Deli misin, napcaksin donup, millet kapagi oraya atmaya calisiyor
azarlariyla anamizin babamizim kizim yetmedi mi
artik? sitemleri arasinda bir gidip bir geldik gidip-kalma planlari
arasinda?

Can Dundarin dedigi gibi hep ufak bir isik gormek icin baktik turkiyeye?
Kimimiz gordu, ilk ucaga atladi..Kimimiz
umudunu hepten kesti ?

Benim ise, gene Can Dundarin dedigi gibi, bavullarim hep toplu duruyor; bu
ask burada biter ve ben cekip giderim
diyecegim gun icin?

lovable kitty
15 03 2003, 18:00
valla kulaklarim cinlamiyor ama gecenlerde asiri komik birsey oldu, yazida ismi gecen yabanci sahislar benim arkadaslarim, mesela vi benim gecen sene cleveland clinicte birlikte fellowship yaptigim bir cocuk...bu mail clinicteki bir turke gelmis, tabi altinda isim olmadan, okuyan da aa ne ilginc VI adinda bir cinli daha varmis diye maili Vi'nin kendisine anlatmis, erie golunu falan da gorunce ben oldugumu anlamislar, cocuk bana telefon etti, adimi ne kullaniyorsun haberim olmadan diye!!?!?! :eek:

bu arada gecenlerde enselendim artik, dolmalik biber tasimiyorum :p

<< Ne kadar meshur e- mail bu boyle :) Kim yazdiysa kulaklari hep cinliyordur mutlaka. Zaten herkes de altina imzasini atip Ben de yazdim seklinde ortaliklarda dolasiyor :) ]]

Yasmine
15 03 2003, 18:00
Bu e- maili sahiden sen mi yazdin? :)

(Guldugume bakma ciddi olarak soruyorum)

lovable kitty
16 03 2003, 18:00
yok ben yazmadim da, usenmeyip oturdum asagidaki hikayeyi uydurdum :mad: (kizdigima bakma, saka soyluyorum :p )

<< Bu e- maili sahiden sen mi yazdin? :)
(Guldugume bakma ciddi olarak soruyorum) ]]

Berkeleyfatihi-06
Bu emaili ben yazmistim arkadaslar, birkac ayri noktalarda degisiklik yapilip, kullanilmis,patent i bende yani :p

Yasmine
Neyse en azindan yazari sonunda ogrendik :)

Niye bu tur maillerin altina adinizi yazmiyorsunuz? Bence iyi olur.

millergd
19 03 2003, 18:00
akocanin dedigi gibi icini ailene bile dokemiyorsun ....satirlar insana dost oluyor ...bende green kart kurbanlarindanim yazilanlarin hepsi benim icin nasil gecerli bilemezsiniz hep birseylerden kacmak istedim ama aslinda insan kendinden kacamiyormus oufacik seyleri simdi nasil ozluyorum :) iki arada bir derede