PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerika da hamilelik??

Sayfalar : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

pregoinla
09 10 2003, 17:00
merhabalar esraa.... yok aslinda korkulacak birsey yok. benim false alarm oldugu icin gittik ve mecburen o etapta dilate olup olmadigini kontrol icin artik ustten kontroller bitiyor. malesef :(
son kontroller degil de artik hafif sancilarla dogum asmasina gelindiginde muayeneler iceriden :( muayene etmeyin demek te mumkun degil. bir de unutmamak lazim ki onunde sonunda bu bebek dogacak ;)

effe ve diger arkadaslar - nursey furniture konusunda cok guzel bir site var. crib-changing station ve armoire almak istiyorsaniz hicbir dukkani olmayan, hicbir araci kullanmadan tamamen guvenli amerikan standartlarinda esya ureten bir kanada firmasi var. reklamlari tum bebek dergilerinde mevcut. adi FOREVERMINE. www.forevermine.com

FIYATLARI cok cok makul. canadadan geldigi icin tax yok (ama malesef shipping charges var). sitede tum sorulariniza cevaplar da var. kullananlarla da konustum, hatta bu dosyada sikca adi gecen baby bargains kitabina bakarsaniz, rating'leri cok iyi. tum parcalar 250 dolar gibi. yatak-armoire-changing,vs. hatta sallanan koltuk ve ottoman bile disaridan cok daha hesapli.

38. haftaya girdigim su gunlerde vucudumun odem yaptigini hissediyorum. ellerim ve ayaklarim bana ait degillermis gibi :) umarim dogumdan sonra kendi ellerime ve bu palet yerine gececek ayaklar yerine kendi ayaklarima kavusurum. aslinda ayaklar cok onemli degil. ayaklarimi gormeyeli cokkkk uzun zaman oldu :D

hastane cantasi hazir. pssst, size bir kocakari tuyosu. hasane cantanizi yapinca kapatmamaniz gerekiyormus. canta acik durursa bebek cabuk gelirmis. topladik, actik serdik biraktik ..... gellll tezkere gelllllllll

rmonx
10 10 2003, 17:00
Denizkizi, Eray in gaz sancisinin azalabilmesi icin bir arkadastan birsey ogrendim. Dene istersen insaallah ise yarar:

Hem gazi azaltmasi hem de sutunu arttirmasi icin dereotunu 1 litre su icinde
kaynatip, gunde en az 4 bardak icersen (ki tadi cok kotudur) 2 gun icinde gaz
sorununuzun kalmadigini gorursun. Ayni zamanda bebisler icin iyi bir de
sakinlestirici oluyor, sutu de arttiriyor.

Rumelihisari
10 10 2003, 17:00
1001 olmak istedim de :)

ME-GI
11 10 2003, 17:00
kardesimin esi dogumdan once basladi, halen de gun icinde sadece rezene cayi iciyor. bildigimiz kuru rezeneyi kaynatarak yani. bu sute de geciyor. gerektigini hissettigi zaman bebege de veriyor. hic gaz sorunu olmadi. haber vereyim dedim. amerikada ne sekilde bulabilirsiniz bilmiyorum. ama sorun derim.

Denizkizi
rmonx,

Bugun deneyecegim dereotu alip. Uykusuzluktan oluyorum ama en kotusu bebegimin aglamaktan renginin neredeyse mosmor olmasi. Elimden bir sey gelmemesi icimi paraliyor. Mylicon'da veriyoruma rada bir ama pek faydasi olmuyor. Tesekkurler bu dereotu tuyosu icin insallah ise yarar.

mavi balik
denizkizi,
rezene cayi burda fennel tea olarak geciyor ve dogal urunler satan bi cok markette bulmak olasi. gaz sancisina iyi geldigini ben de duymustum. ben olsam doktora bi sorardim once. herhangi bir alerji durumu olursa bebek icin cok hos olmaz.
bebecik oyle aglarken hicbirsey yapamamak cok kotu olmali. kolay gelsin.

MISSY
12 10 2003, 17:00
denizkizi iyi fikir baska bir foldere gecmek...cunku bu folder sadece hamile arkadaslara kalsin.....yazan oldu mu henuz diger folder'a....
Bu arada officially...artik meme vermeyi kestim )O: cunku ben ise basladiktan sonra ve mama aldiktan sonra bizimki artik memeden az sut gelince kiziyor. Tek tesellim 3 ay dolu dolu aldi. Bakalim fiziksel olarak ne gibi degisiklikler tecrube edecegim.....
Arkadaslar nuk marka biberon bulamiyorum...bulan var mi? Nipple var ama biberon K-mart ve Walmart'da yok.
sevgiler

hearty
13 10 2003, 17:00
Selam

ben de 18 haftalik hamileyim , effe sanirim seninle cok yakiniz, bende 23 ekimde cinsiyetini ogrenicegiz, malesef benim ilk 3 ay kabus gibiydi, butun kokulari alip kustum, acikcasi hamilelik iskenceyle basladi, sen sanslisin, simdi eski enerjime kavusuyorum Allah icin daha asiri yemek hissi falan gelmedi ve meyveye duskun oldum.

gecen hafta AFP testi (dogru yazdimmi bilmiyorum) esimin zoruyla yaptirdim, bunu yaptiran oldumu ? bu konuda dusunceniz nedir.. kisacasi down sendromu testi .. Ben sonuclarinin saglikli olmadigini pozitif ciksada bebegin saglam dogma olasiliginin yuksek oldugunu duymustum bu yuzden istemedim.

ultrasound bana ilk 3 kontrolde verdiler, gecen kontrolde almadim sadece , sansima bu konuda rahat bir doktorum var.

herkese selamlar

hearty
aa ne guzel ayni zamanda dogumhaneye gidiyoruz demek ki :) benim due date 17 mart verdiler.. seninki ne zaman
ben listeye yeni baktim o yuzden eski mesajlari bilmiyorum ama craigslist.org diye bir sayfa var childcare bolumunde
ozellikle 2.el bebek esyalari giyisileri satip alabiliyorsunuz. Her eyalet ve ilde yok ama bilginiz olsun.

ben daha kipirti hissedemedim, ama enerjim geri geldi ilk 3 ayin iskencesiden sonra guzel bir duygu kendimi bayagi ise yaramaz hissediyordum o donemde.

rmonx
Hearty hayirli olsun.. Guzel bir hamilelik geciriyorsundur insallah..

Down sendromu testi malum sadece bir ihtimal veriyor sonuc olarak. 1/230 diyorsa 230 da bir down sendromu cikabilir bebekte. Bu ihtimali goze alip almamak da anne babaya dusuyor. Benim bildigim, bu ihtimal cok yuksek cikmis bircok insanin cok saglikli bebekleri oldugu.. Ben de yaptirdim testi. Cok dusuk birsey ciktigi icin sorun yasamadik. Ama hafif yuksek bir ihtimal bile ciksa insan baya uzulur herhalde. Umarim kimsenin basina ihtimal de olsa oyle bir durum gelmez kizlar.

Ya bu arada Pregoinla dan ses yok. Nerdesin Prego? Yoksa bebek geldi mi??

rmonx
Yatak carsafi (the ultimate crib sheet) konusunda,

Bebege ihtiyac listesi hazirlayanlara aklima gelen ufak bir tavsiye var. Bebegin cribine the ultimate crib sheet denen carsaflardan almistim 3 tane. Kim akil edip urettiyse bravo gercekten. Aldigima en cok sevindigim seylerden biri oldu. Bebek carsafi kirlettiginde cok kolay kaldirilip makineye atiliyor. Obur turlu lastikli klasik carsaflari degistirmek iskence olurdu. Zamandan ve enerjiden tasarruf etmek isteyenlere :)

mavi balik
hearty, benim de bebisim 18 haftalik oldu. ben de yaptirdim o testi. sonuc henuz gelmedi, heyecanla bekliyoruz. eger sonuc pozitif olursa, cok kapsamli bir ultrasound yapiyorlarmis baska testler yapmadan. beklemek cok keyifsiz.

benim de 12. haftaya kadar cok hahif bulantim oldu, sonra da istahim bir acildi pir acildi. su gunlerde de tasiniyoruz diye herhalde butun enerjim geri geldi.
dun sabah bebisin ilk kipirtisini hissettim sanirim. icimde kelebek cirpiniyor gibi oldu. nefesimi tutup bekledim bi sure. cok heyecanliydi.
hepinize kolay gelsin...

rmonx
14 10 2003, 17:00
Bir de, bebeginiz icin sectiginiz doktorun veya pediatric doktorlar toplulugunun 7/24 available olmasina dikkat edin. Ayrica, telefonda nurse advise larinin olmasi cok yararli birsey. O da olsa guzel olur. Cunki insanin soracak yiginla sorusu cikiyor.

rmonx
effe, o cizgi bende vardi. Hala da gecmedi.

effe
Hearty hosgeldin. Ben de mini mini hareketler hissediyorum karnimda senin dedigin kelebek ucmasi gibi bisey arada oluyor. Herhalde 20. haftadan sonra tekmeleri hissetmeye baslariz pat kut.
Benim nedense hic midem bulanmadi istahim da iyi masallah surekli biseyler yemek ihtiyacindayim. Yalniz uyku duzeni diye bi sey yok bazen geceyarisina kadar uykum olmuyor bazen de saat 7.30 gibi uyuyorum, sabaha kadar.

Benim maternity iznim 13 hafta oldugu icin, ilk 13 hafta emzirmeyi sonra da pump kullanmayi dusunuyorum. Kullanan arkadaslar hangi markadan memnun kaldilar acaba?

effe
gobis deliginin altinda kara cizgisi olanlar var mi? bende hafiften var, ne komik di mi?

pregoinla
yok yok dogurmadim. 39. haftaya giriyorum. asinda kendimi cok iyi hissediyorum. saniyorum 6. ayda blie bu kada riyi degildim. darisi herkesin basina.bu gidisle sanki labor hic baslamayacak gibi. ama bir yandan da geceleri yataga girerken ACABA BU GECE MI? endisesi var ya..... cok komikkkk. ama sanirim en az bir haftam var. heart burn durumlarina bakarsam bu bebek asagi inmeyecek gibi. hala arada sirada heart burn oluyor. sinir birsey.

paylasmak istedim.

daha sonra daha uzun yazarim. bebegin dogumuna 1-2 ay kala cocuk doktoru aramaniz oneriliyor. cunku hastane muracaat formunda sectigini bebek doktorunun adi soruluyor (en azindan benimkinde oyleydi) - ki bebek dogdugu anda doktou ariyorlar ve doktor ahstaneye geliyor. yani bebeginizin ilk anindan erginligine kadar bakacak olan doktor. neyse bunun icin kitaplarda ve online epeyce arastirma yaptim. yani bu doktorlara neler sorulacak, neler edilecek.... nelere dikkat etmeli vs. tabii doktorlar bunu surekli yaptiklarindan aslinda sizin soru sormaniza firsa kalmiyor cunku herseyi dan dan dan anlatiyorlar. civarimizda ismi kendilerinden buyuk 5 farkli doktorla gorustum. kimsenin sormadigi, ve acikcasi kitaplarin da sorun demedigi bir soru vardi kafamda. ilk defa anneligi yasayacak olanlarn surekli endiseleri olacaktir. yani size kalsa belki gunde 5 kere ararsiniz doktoru vs. dedim ki bu bizim icin cok gerekli ama sizin icin yersiz sorulara cevap verebilecek en iyi kaynak kitap nedir?

tum doktorlaar ayni cevabi verdiler. istisnasiz diyebilirim. CARING FOR YOUR BABY (AGES 0-5) dr. shelov.

hepsi ilave ettiler. what to expect the first year kitabi sonnnnnnnnnnnn derece akil karistirici, cok cok cok fazla gereksiz detayla dolu, olabilecek en kotu senaryolari bile derlemis ve inanilmaz derecede ruh karartici bir kitap. cok kapsamli oldugunu inkar etmiyorlar ama bebeklerinin %80inin bu tur selerin cogunu yasamadiklarini soyluyorlar. bu nedenle aldiysaniz atmayin fakat referans kitabiniz da olmasi diyorlar.

CARING FOR YOUR BABY..... cok kalin, cok iyi derlenmis, duzenlenmis, cok net cevaplari olan bir kitap. oncelikle kitap 1.ay, 2. ay, 3. ay diye gitmiyor. cunku doktorlarin soyledigi, sizin bebeginiz 6. ayda grab etmedi (oyuncaklari tutmak ornegin) diye yavas gelisiyor demek degildir. bu nedenle belirli zaman dilimlerine ayrilmis. 3-5 arasi normalen sunlar olmali, 9-12 ay arasi bunlar olmali vs.

kita 2 buyuk boum. 2. boum alfabetik sirada tum hastaliklar, sorunlar, abs etme yollari vs. yani basic ates durumunda panikleyip doktor aramak yerine size ne yapilacagini cok basitce soyluyor. bunlar da doktorunuzu arayinca duyacaklariniz ile kelime kelime ayni. tabii ki uc durumlar, cok yuksek ates, asiri kusma vs durumunda doktor aramayin demiyor.

kitabin en onemli ozelligi AMERICAN ASSOCIATION OF PEDIATRICS tarafindan approve olmus olmasi. yani bebek bakimi konusunda amerikadaki en buyuk otorite. tavsiye ederim. cok iyi bir referans kitabi.

bunun disinda AFP testi-ben onun optional oldugunu bile sanmiyordum . neredeyse rutin. amniosentez optional. yaptirmanin hicbir zarari yok. alt tarafi biraz kan aliniyor. sonuclari COGUNLUKLA temiz cikiyor. zaten suphe olmasi durumunda doktorunuz amnio tavsiye ediyor. amnio en kesin sonuclari veren test (cinsiyet dahil). kaldi ki sadece down icin degil, brcok genetik disease icin test ediliyorsunuz. sayisiz genetik abnormalities var. bunlarin onceden gorulmesi acisindan cok cok onemli.

pregoinla
son mesajlari okudum da.... daha dun bu dosyaya yazmaya baslamis gibiyim. simdilerde gun sayiyorum. inanilmaz bir duydu. tek kelime ile inanilmazzzzz :) nasil gecti aylar? nereye uctular? korkum - ki eminim annecikler bana katilacak - guzel bebeklerimizin de ayni hizla buyuyecekleri, gunlerin su gibi akip gidecegi.

rmonx
15 10 2003, 17:00
Sevgili Kayra,

Simdiden hayirli olsun bebisin..

Sezeryan la dogum yapanlardanim ben de. Kendi tecrubemden diyebilirim ki, agri sizi cok cok az yasadim. O da sadece dikis yeri iyilesirken oldu. Yoksa olay esnasinsa, uyusturulurken filan hersey gayet rahat oluyor. Ben sezeryan oldugumun ertesi gunu ayaga yavas da olsa kalkabiliyordum. 3 hafta sonra tamamen eski hayat tempoma dondum. Herkesin tecrubesi farklidir ama kendi tecrubemi dusununce oyle korkulacak birsey olmadigini soyleyebilirim. Ne sekilde olursa olsun herkese kolay ve sonrasi acisiz sancisiz dogumlar diliyorum.

Demek Chicago dasin. Hani o korkunc suruculerin, korkunc trafigin oldugu sehir yani ;) Aklimda oyle kalmis Chicago. Gittigimizde en cok dikkatimi ceken tarafi trafik canavarlariydi.. Simdilerde oralar baya bir soguktur sanirim. Dikkat edin kendinize..

rmonx
Prego, hatirlarsan forumun ilk mesajlarinda ben de sikayet etmistim doktor ilgisizliginden vs vs. Sonra arayip kafama uygun olan doktoru buldum. Ve tum hamileligim boyunca gayet ilgili yaklasti saolsun. Ozellikle ultrason konusunda, evet gereksiz yere ultrasona girmedim ama en ufak bir suphede en ufak bir inceleme ihtiyacinda aninda ultrasona girdim. Hamileligim boyunca 7-8 kez girmisimdir herhalde. Soyle bir geriye baktigimda, doktorumun da hastanenin de cok guzel calistiklarini dusunuyorum. Ozellikle insani olarak guleryuzluluklerini, ilgilerini annem cok begenmisti..

Dogru doktoru aramak biraz zaman aliyor ama degiyor sonucta. Hep soyluyorum, hamilelik basinda birkac doktor secip, aralarindan en iyi olana devam etmek lazim. Baska turlu is sansa kaliyor..

pregoinla
ben izninizle buradaki doktorlar-oradaki doktorlar siniflandirmalarina katilmiyorum. secim bizim secimimiz ise, begenmedigimi doktorlara gitmemeliyiz.
ben sahsen doktorumu sectigim andan itibaren cok cok memnunum. ortalama 9 kez ultrasona girdim. bunlardan biri turkiye seyahatim esnasinda para ile doktora giderek oldu. digerlerinde doktorumdan ya istedim, ya o teklif etti. her muayenemde son derece ilgili, alakali ve dusunceli oldu. Her doktora gidisimde tum tahlillerim son derece itinayla yapildi. her tahlil-test sonucunda doktorum ayni gun icerisinde telefnla beni bilgilendirdi. zaten bunlari yapmaya biri olsaydi birakirdim cunku sigorta kitapciginizi acinca (sigortali ldugumuzu varsayiyorum) binlerce doktor ismi var. bu PPO veya HMO icin de gecerli. memnun degilseniz, primary health care doktorunuzdan baska doktora yonlendirmesini isteyebilirsiniz.

karsi sahilde yasayan bir akrabam da hamilelik suresi boyunca doktorlardan ve sistemden sikayet etti. ben aylardir memnun olmadigi doktora gitmesinde TEK SUCLUYU kendisi olarak goruyorum. neticede o doktor, yeni sececeginiz doktora tum medikal gecmisinizi vermek zorunda. birakin mide bulantilarina, sancilarina care bulmayi, en rutin muayenelerinde bile oldukca ilgisiz davraniyor. boyle doktorlara neden para kazandiriyoruz?

(ps: turkiyede gordugum ve duydugum medikal sorunlar, hatalar, ilgisizlikler konusunda birseye deginmiyorum. tum turk dogum doktorlari ofislerinde elden dusme veya yeni bir ultrason makinesi var diye iyi demek degildir. keza, buradaki tum doktorlarin da iyi oldugunu savunamayiz)

mavi balik
hearty,
benim due dateim de 18 mart simdilik ama herhalde 30 ekimdeki ultrasondan sonra daha bir belirgin olur. bugun afp sonucunun negatif oldugunu ogrendim. cok rahatladim, cok mutlu oldum. hepinize saglikli hamilelikler ve bebisler dilerim.

Kayra
Merhaba,

Araniza yeni katiliyorum, 35 haftalik hamileyim. Ama aylardir siteyi takip ediyorum, cok guzel ve cok cok faydalandim. Esim yanimda yok aylardir ama sayenizde hic yalnizlik cekmedim. Aranizda Chicago civarinda olan var mi??

1 ay sonra C/S ile dogum yapacagim. Sezaryandan urkenlere (burda sigorta nedeniyle normal dogum tesvik edilmeye calisildigi icin cok alisilmamis sanirim, dehsetle bahsediliyor) cok rahat olmalarini tavsiye ederim, agri esigine bagli olarak 2-3 gun icinde oldukca iyi toparlaniyorsunuz. cocuk icin de cok daha az travmatik, iciniz rahat olsun.

Beni en cok uzen buradaki dr. larin turkiyeye gore cok ilkel yontemlerle ve eksik hasta takip etmesi oldu. sigorta korkusuyla yaptiklari eksikleri gorup, eli kolu bagli kalmak beni cok gerginlestirmisti, hala alismaya calisiyorum. Turkiyedeki dr.um da basima gelenleri duydukca cildirmak uzere!...

Hamileligi sirasinda turkiyeye gidenlere muhakkak orada da dr.a gidip ultrasona girmelerini tavsiye ederim, bu firsati kacirmasinlar. Burda cok az yapiliyor ve teknisyenler cekiyor, becerikli de degiller. ultrasonlar da cogu yerde level 1 denilen daha az ayrinti iceren uyduruk tipte.

Bu arada az once elini tuttum galiba bizim oglanin!...Artik cikintilar el mi ayak mi anlasiliyor.

Deniz kizi cord kani depolama ile ilgili ogrendiklerin konusunda bilgi almak istemistim, sana nasil ulasabilirim?

hearty
16 10 2003, 17:00
ben 2-3 gundur bu konuyu takip ettigimden eskiden bahsedildimi bilmiyorum ama DOKTORLARIN olaya biraz ilgisiz gibi gozukmesi sanirim surekli acilan davalardan. Artik siz istemeden yada sormadan extra uygulamalardan kaciyorlar.Biliyorsunuz amerikan milleti herseye dava aciyor.

Ornegin eskiden ultrasound 'u video alabiliyormussunuz california hastanelerinde ama bir kadin dava acmis ve artik yasak .Simdi ancak siz gidip ozel bir sirkete yaptirabilyorsunuz.

ben yeni birsey duydum doguma daha cok var ama :) normal dogumda isternirse bir ilac veriliyormus aciyi daha az hissetmek acisindan ama baslangicta sormak gerekiyormus? Bu konu hakkinda bilgisi olan var mi ?

rmonx
Hearty,

Agriyi sansiyi azaltacak medication hakkinda, doguma yakin haftalarda doktorunla bu konuda genel olarak konusuyorsun diye biliyorum ben. Benim doktorum epidural gibi medication turlerine nasil baktigimi, isteyip istemedigimi, c-section olmak durumu olursa bu konuda ne dusundugumu filan tek tek sormustu. Yani dogumdan haftalar once doktor benim hangi durumda ne istedigimi zaten biliyordu. O sormasa da doguma yakin siz tercihlerinizi belirtin ki yanlis anlama olmasin.

Mesela, ben ve esim kan vs gormeye dayanamayiz. Ama bircok insan, bebekleri soz konusu olunca bunu sorun etmiyor. Ozellikle bunu belirtmistim. Gerci sonucta dogum c-section oldugu icin zaten birsey gormedik ama normal de olsaydi doktor bu konuya dikkat edilecegini soylemisti.

Herseyi onceden konusun nolur nolmaz..

effe
hearty, epidural dan mi bahsediyorsun, dogum oncesi belden igneyle anestezi. Isteyen herkese yapiyorlar diye biliyorum.

Denizkizi
Kayra,
Ozelini ac yada benim ozelime mesaj cek. Cordblood banking cok detayli bir konu. Ben dedigim gibi cok arastirma yapip sonunda birinde, kanimca en iyisinde karar verdim. Hangi konuda bilgi almak istiyorsan ozelime sorularini cekebilirsin. Cok sik giremiyorum foruma bu aralar ama mesajini gorur gormez yanitlamaya calisacagim. Ozamana kadar viacord.com, cyrocell.com ve cordpartners.com dan bilgi edinebilirsin. Bunlar pazar payi en buyuk uc lab/banka. Her birisinin pro ve con'lari hakkinda sana bilgi verebilirim.

Denizkizi
Hearty,
Bahsettigin ilac bir cesit narkotik. Yani icinde uyusturucu olan agrickesici. Agriyi tamamen gecirmiyor ama dayanilmazligini hafifletiyor. Ben tercih etmedim almayi cunku bazi arkadaslarim agriyi cok hafifletmedigini bir de ustune ustluk hafif sersemlettigini soyledi bu ilaclarin. Gerci bende 5.5- 6 saat normal dogums ancisindan sonra alel acele sezeryana alindim ama. Rmonx;un soyledigi gibi onceden doktorunla konusmak en iyisi. Birde ben hastaneye dogum icin gittigmde bir suru soru sordular bunlar arasinda ne tur agri kesici istedigim de vardi.

Denizkizi
Pregoinla,
Walla ben sut verme konusunda cok kararliydim. Ameliyat hanede soyle bir gogsumun ustune koydular Erayi onlar goturmeden goreyim diye. O arada buyuzden kadinla tartistim. Bana uc saat bebegi kontrolde tutmak istediklerini soyledi. Ben takmisim ya bir saat icinde sut vericem diye kadinla tartistim. Halbuku beni dikmeleri verdikleri uyusturucunun etkisi gecmesi falan 3 saat surdu. Beni odaya cikartiktan sonra Eray gelir gelmez hemen verdim gogsumu. Hatta o ilk saatlerdeki bonding firsatini kacirdigim icin sabaha kadar uyumayip bebegi kucagimda (gogsumde) tuttum. Hemsire once yanina koyalim kucaginda tutma dinlenmen lazim diye israr etti bana sonra bakti ki bende tik yok yarim sat de bir gelip kontrol etti ben uyuya kaldimmi bebekle kolumda diye. Neyse su an cok sukur sutum cok bol hatta pompa ile sagmaya basladim. Buzlukta dondurup stokluyorum. Kesinlikle kendini iyi hisseder hissetmez vermeye calis cunku colostrum o kadar cabuk gelmeye basliyor. Bir de muhakkak hastanenin lactation consultant'ini gormeyi talep et. Eray agliyor gitmem lazim

pregoinla
dogumu takiben 1 saat icinde breastfeeding'de basarili olan oldu mu? yoksa sadece kitaplarda yazan bir myth mi? :)

pregoinla
ben guney californiada yasiyorum. ultrason videoya alinabiliyor. benim elimde bebegimizin gecmis ultrasonlarindan birinden goruntusu var. hem de 20 dakikalik kadar birsey.

rmonx
17 10 2003, 17:00
Ben de Graco nun pack & play sweet dreams ini aldim. Babiesr'us da 130$ civari birsey. Evin alt katinda kullaniyoruz. Tavsiye ederim gayet memnunuz. Turkiye ye giderken yatak olarak goturmeyi dusunuyorum.

MISSY
Herkese merhaba,
Amerika'da bebek bakimi adli folder actik mi????
Rmonxcugum, ultimate baby crib sheet nerede satiliyor?
Bugun Alara'nin yilbasi icin ilk fotografini cektik. Cok sirindi. Burada ilk resimleri genelde 3 aylik cekiyorlar. Cok hos...isterseniz yeniyil karti olarak da yapabiliyorlar. Tavsiye ederim.
Herkese iyi haftasonlari.....bebek folderi acilmadi ise acalim mi? Bu folder sadece hamilelere ozel olabilir.

MISSY
Denizkizi, bebeginin gaz sorunu ne durumda? Okuyunca uzuldum...umarim daha iyidir. Ben de rezene cayi ve onu rahatlatmak icin sicak havlu disinda birsey bilmiyorum. Ayrica ben Alara icin gaz damlasi kullaniyordum. Little tummies denen bir ilac. Cocuga hic bir zarari yok....agizdan veya sutunun icine konabilir, Upps Alara uyandi.....

pregoinla
pack n' play'de graco sweet dreams (?!) aldim. epeyce de okuduktan ve arastirdiktan sonra. aslinda cok buyuk bir is de degil. neticede hepsi birbirinin aynisi. renkler, desenler vs degisiyor. bir de graco 5 way pack n' play vardi. fakat babies r us'ta satilmiyor diye baby center'dan siparis vermek istemedim.

2 hafta once kurduk. goruntusu renkleri vs cok guzel.

Kayra
playtex`in acili, alti hava cikaran biberonlarini kullanan oldu mu, her cesit sterilizatore girebiliyor mu onlar diye merak ediyorum.

bi de pack`n`play hangisini tavsiye edersiniz? crib yerine onu kullanicagim bir sure.

ME-GI
18 10 2003, 17:00
sevbgili muge...
simdi hepimizin baaaaak, biz sana dememis miydik?! deme hakki dogdu :) :) :) simdiden tebrikler. kendini hic yormadan, hic kasmadan, hicbir konu icin strese girmeden ve en onemlisi seyahatin oncesinde mutlaka bir doktor gorerek bir hamilelik gecirirsin umariz. bu dosyada anladigim kadariyla 9 ay su gibi akip geciyor. baksana. bir suru bebek oldu dosyada :)
en kisa zamanda misssssler gibi kokan bir bebisi kucagina alman dilegiyle.....

muge
Herkese tekrar merhaba,

3 ay once burdaydim sanirim en son... ve bir daha hamile kalana kadar ugramayacagim diyerek cikmistim . psikolojim rezaletti. D&C gecmisti basimdan.(kuretaj)

veeee evet herseyden sonra simdi tekrar hamileyim. 16 temmuzda olmustum ameliyati. hala inanamiyorum. bircogunuz karamsarligima ve isyanima yani derdime derman olmustunuz. tesekkurler tekrar hersey geride kaldii sanirim.

henuz doktora gitmedim. early test yaptim. yani muhtemelen 4 haftalik hamileyim henuz. ama en kisa zamanda gidecegim insallah.
hamile oldugumu ogrendigim gecenin gunduzunde tr ye biletimin son okayini verip odemeyi yapmistim. 5 kasim insallah yolcuyum.
bu da demek ki simariklik donemimi bana iyi bakacagini bildigim insanlarin yaninda gecirecegim. subat basinda da donuyorum.

folder da isime cok yaracagina inandigim bolumleri ki yaklasik 25 sayfa print out yapacagim. super bilgiler var.

henuz hamile oldugumu aileme bile soylemedim. ilkinden kotu teccrubelerim var cunku. once sizlerle paylasmak istedim.

simdilik heyecandan aklima gelenler bunlar.

burada bulunmadigim sure icinde dogan Alara'ya, Burak'a ve ismiini bilmedigim tum bebeklere saglikli basarili uzun omurler dilerim. allah anali babali buyutsun.ailelerine de tebrikler.

Kayra
Muge tebrikler!...
umarim rahat, saglikli bir hamilelik gecirirsin. Turkiyede olmak icin hakikaten iyi bi zaman olacak, ama orda da soylemiycek misin? Gerci ben de tam tersi olmustu, anneme bile 5.5 aylikken soylemistik, basbasa yasamak daha ozel gelmisti esimle...zaten hic cocuk istegim de yoktu, kimseyle paylasmak istemedim hissettiklerimi.

Deniz kizi, ozelimi acmistim, cord blood icin yazabilirsin. aslinda bugun bikac saat once suyum geldi, dr. um yarina kadar devami gelmezse yarin kontrole gitmemi soyledi.

devami gelirse de cok kotu, cunku normalde 1 ay var, gelismeden dogmasi uzecek beni. ya da beklemek enfeksiyon riski doguracak. ustelik esim de burada degil, haftaya gelecek. bugun cord kanini daha onceden ayarlayamadigim icin cok suclu hissettim kendimi, umarim senden gelen bilgilere gore gerekli ayarlamalari yapmadan dogmaz bu bebek!...daha ismi bile hazir degil.

aslinda hic arastirmadim, bizdeki noktali harfler filan, nufus cuzdaninda tamamdir herhalde ama, birth certificate de sorun oluyor mu, kabul ediyorlar mi?
graco`nun sweet dreams`ine bi bakayim, hatirlayamadim simdi. ben muzikli, titresimli, sade filan diye jeep-safariyi mi secsem diyordum ama graconunkilerle arasinda karar verememistim.

rmonx
19 10 2003, 17:00
Missy, ultimate crib sheet babiesr'us da veya right start da bulunabilir.

rmonx
Sevgili Muge, tabi ki hatirladim seni.. Insallah bu sefer cok guzel bir hamilelik tecrubesi gecirirsin.. Tum gelismeleri bekliyoruz.. Kendini iyi hissettiginde de kotu hissettiginde de yaz :)

muge
...Butun iyi niyetleriniz icin cok tesekkurler.

me-gi senin ama ozellikle senin biz sana demistik diyecegini biliyordum :)

missy, alara'yi benim icin de gigisindan kokla lutfen. bebek kokusu en guzel sey. insallah yakinda keyfini cikarmak bana da nasip olur.

mavi balik, evet senin de basindan bir d&c gectigini biliyorum ama hayirlisiyla sen de bebisini kisa bir sure sonra kucagina almis olacaksin hayirlisiyla. ben de 7-8 ay sonra tasinacagim. biraz karnim burnumda olcak galiba simdiden nasil olur diye dusunuyorum. kolay gelsin sana.

yarin doktor randevum var. gelince gelismeleri mutlaka yazarim.

herkese tekrar cok tesekkurler.

P.S. 25 sayfalik hamilelik dosyasi print outlarim hazir. ucakta bol bol okurum. benimle tr ye geliyorsunuz haberiniz olsun :)

unutmadan mavi balik bulursam soz senin yerine fasulye tursusu yiyecegim. ben kavurmasini cok severim ama.

Denizkizi
Kayra,
Ben ozeline attim mesaj detalica bua rada Viacord'u telefonda kredi kartini verererek ayarliyabilirsin. Eger erken dogum olursa onlarin bir acil numarasi var ikisa at icinde kurye ile hastaneye ulastiriyorlar collection kit'i. Bu arada unutmusum yazmayi cordpartners doguma bir ay kaladan sonra karar verirsen $100 lik bir late fee charge ediyor viacord'da yok oyle bir sey. Bu arada biberon icin iki tavsiye: Dr. Brown'in biberonlari. Hava yutmasini en aza indiriyormus. miamideki butun arkadaslarim onu kullaniyor cok memnunlar. Birde Gerber'in biberonlari. Nipple'i Dome shape olacak Gercek goguse en cok benzeyen biberon agzi imis. Ben breast feeding support gruba gidiyorum. Oradaki sutcu teyze (lactation consultant'a oyle diyorum ben) Gerberi tavsiye ediyor siddetle.

Muge,
Coooook sevindim!!! Kendine iyi bak ve iyice simarttir kendini TR'de. Hak ettin prenses muamelesi gormeyi.

Missy,
Yok acmadik daha dosyayi. Eski bir dosya vardi onu yukari cekeyim dedim ama bir turlu araycak firsat olmadi nerelerde o dosya diye. Eray'in gazi sanki biraz daha iyi ama devam yinede. Mylicon veriyorum, panason yani rezene cayi icmeye basladim. Gecen gun bir iki cay kasigi ona da verdim. Onumuzdeki carsamba bir aylik olacak Eray. Dktoru ikinci aydan sonra duzelir demisti. Dort gozle iki aylik olmasini bekliyorum.

Bu arada emzik vermeyi dusunenler icin yine bizim sutcu teyzenin tek favorisi single molded olanlar. Yani sapi emzigi yekpare yani tek parca olanlar.

Aranizda breast pump kullanan var mi? Ben kiraladim simdilik ama almayi dusunuyorum tavsiyeye ihtiyacim var.

MISSY
Muge, tesekkurler. Alara 3 ay 3 haftalik oldu. Cok keyifli! Guleryuzlu ve muzip bir kiz olacak galiba. Zaman ne cabuk geciyor....Sana hayirli olsun diyor ve cok iyi bir tecrube olmasini diliyorum. Herseyin iyi gitsin insallah!
sevgiler.

bebebe
muge hayirli olsun cok sevindim.insallah bu sefer sorunsuz guzel bir hamilelik gecirirsin ve bebegini saglikla kucagina alirsin. :)
denizkizi hala eray gaz sancisi cekiyormu.ilik suda oturtmayi denedinmi.doktor bize ilk bunu tavsiye etmisti.
denizkizi yeni bir dosaya bence daha iyi olur tamamen bebek bakimi ustune.oyle bir dosya olurki bu bebeklerin gun gun her seyi gunluk gibi yazilir.diger dosya cok karisikti.
herkese sevgiler :)

mavi balik
sevgili muge,
gunlerdir suren tasinma maceramiz yuzunden dosyayi ancak okuyabiliyorum. guzel haberine cok sevindim. hatirlarsan benim de basimdan ayni sanssizlik gecmisti. ben de simdi 19 haftalik hamileyim ve hersey yolunda gorunuyor. hatta kelebek kipirtilarini bile hissetmeye basladim son bir haftadir. darisi basina. seni ve esini yurekten kutlarim. turkiyeye gidince benim yerime fasulye tursusu ye lutfen. bulup da yiyemedim, annem de her telefonda soruyor yaptin mi kizim, diye.
saglikli ve mutlu bir hamilelik dilegiyle...

ME-GI
20 10 2003, 17:00
effe, gozun aydin! anneler icin ilki kizsa anne sansli derlermis! :) ne bilim bana da gecenlerde biri soyledi. bence ilk cocukta cinsiyetin pek bir onemi yok aslinda. hani aslinda ben olsam ogrenmezdim diyorum. :D
hic ogrenmeden dayanabilen var mi?

hearty
EFFE ..kutlarim , hayirlisi , bende persembe ogrenicem insallah, bugunde ilk kipirtilari hissettim galiba ..guzeldi..

effe
merhaba arkadaslar! Yarin ultrasonum oldugu icin cok heyecanliyim! 10-15 dakika surse de bebegi gormek cok heyecanli bisey. Videoya almaya izin verilmiyormus, ama esim dijital kamerayla daha fazla poz ;) cekmeye calisacak bakalim nasil olacak.

Muge, tebrikler, gozun aydin, rahat bir hamilelik gecirmen dilegiyle.

Yarin yazicam bebegim kiz mi erkek mi diye!!!

effe
Kizlar kizim olacak!!! Ultrasonda uc tane beyaz cizgiyi gorur gormez kiz oldugunu anladilar. Mavi balik, gercekten cok heyecanli, saglikli bebelerimiz olur insallah!!!

mavi balik
muge, evet evet ben de tursu kavurmasindan istiyorum zaten. karadenizliler bilir, ne guzledir tuzlu tuzlu. cok cok ye benim yerime de.
effe, hadi yaz merak ettim. ogrendim mi cinsiyetini bebegin. benim randevum da haftaya. simdiden cok heyecanliyim.

rmonx
21 10 2003, 17:00
Effe hayirli olsunn. Demek bir prenses yolda.. Diger tum hamis kizlar, kipirtilarinizin kiymetini bilin derim. Hamilelikle ilgili en cok ozledigim sey, 7/24 bebekle birlikte olma duygusunu yasamak, kipirtilarini hissetmek. Zaman coooook hizli geciyor.

Birisi
Pregoinla;

bak bugun ayin 22 si... yoksa bebis oldu muuu?? insallah hersey gonlunuze gore olur :)

muge
effe'nin bebegiyle pembelerin sayisi cogaldi. ne guzel. tebrikler effe...

mavi balik, bizim de koken oralara dayandigi icin biliyorum fasulye tursusu kavurmasini. anneme simdiden siparisi veriyorum bulup bulustursun :)
bugun doktora gittim. kan testi yaptilar. sonuc yarin. daha once dusugum oldugu icin kandaki hamilelik hormonlarinin da oranina bakacaklar. egeroran dusukse hormon ilaci takviyesi alacakmisim. insallah gerek kalmaz.

ben hala emin degilim ama doktorum cok emindi hamile oldugumdan. self testlerde hamileysen kesin hamilesin diyor. dedigi dogruysa bizimki 4 hafta 6 gunlukmus :) portakalda vitaminden sonraki ikinci asama yani :) :) :)

seyahatle ilgili henuz birsey soylemedi. 3 kasimda ultrasounda girecegim. ondan sonra soyleyecekmis sakincasi var mi yok mu?. 6,5 haftalikken nasil gorecek bilmiyorum. ilkinde 7 haftalikken bile bakmamislardi.

herkese kolay dogumlar...dualar hep sizin icin...

muge
az once doktorum aradi. kesin hamileyim :) :) :) baska iyi haberde kandaki hamilelik orani normalin 2.5 kati kadar. yani dusuk riski yokmus. ilac falan almayacagim ayrica. sadece vitamin.

tr de doktora gidecegim zaten elimden geldigince en iyisini bulmaya calisacagim. tr de ultrasound a girme problemi de yok nasil olsa. burdaki doktorum da 3 ay icinde tr de 2 kez doktora gitmemi onerdi.

simdilik hersey yolunda gidiyor. allaha cok sukur.

pregoin dan haberi olan var mi? dogumu cok yakin diye hatirliyorum?

effe
Cok tesekkur ederim! Saglikli, mutlu bebeklerimiz olur insallah hepimizin. Dun ogrenir ogrenmez gidip pembe bisey aldik bebege anisi olsun diye, aslinda receiptleri saklamak lazim, ya bebek surpriz yapar da erkek cikarsa ;) yani hic mi yanilma payi yok...

Bi de bisey sorucam, kalpte gorulen bright spot (echogenic focus) la ilgili bilgisi olan var mi? Benim AFP bayagi dusuktu, 1/11000, ama bu bright spot down riskini 4 kat arttiriyormus... Bilgisi olan var mi? 2.level ultrasona giricem, internetten biraz okudum ama daha fazla okuyup da bilmeden yorum yapip uzulmek istemiyorum.

effe
Muge, insallah hersey yolunda gider meraklanma. Seyahatle ilgili olarak, bana en iyisi 2. trimester demisti doktor.
Ben de 4 kasimda gidiyorum TRye 10 gunlugune, ama gitmeden ikinci ultrasona girmek istiyorum :(

Denizkizi
Effe,
Tebrikler!!! Kiz annesi olacaksin ha? Cok zevkli kiz bebek alisverisi yapmak. Bende cok istemistim kiz ama kismetimde Eraycik varmis. Ultrasona girmeden once erkek derlerse uzulecegim gibi gelmisti ama inanilmaz bir sey bu. Ilk bakista ask bu olsa gerek. Minicik ellerini ayaklarini gordugum anda asik oldum bebegime ve kiz yada erkek olmasinin hic bir onemi kalmamisti.

Kayra,
Senden iki gun ses cikmayinca acaba dogurdunmu diye merak etmeye baslamistim. Bize dun Eray'in kok hucrelerinin ayrilip donduruldugunu teyit eden yazi geldi. Cok sukur ! Insallah hic kullanmak zorunda kalmayacagiz.

Pregoinla,
Kac gunu kaldi senin?

mavi balik
effe, seni yurekten kutlarim, gorebilmissin ne guzel. darisi basimiza. videoya cekmene izin verdiler mi? meggy'nin de yazdigi gibi bence de ilk cocuktan kiz ya da erkek farketmiyor ama ben ogrenemeden aylarca bekleyebilecegimi sanmiyorum.

muge,
ben de ikinci kez hamile kaldigimda gun asiri kan testi yaparak hormonlara bakmislardi. ilk ultrasonumu da 7 haftalikken yaptilar. hersey yerli yerindeyse saglikli bir hamilelik oldugunu dusunuyorlar. endiselenme, bu kez hersey yolunda gidecek.
hearty, sen de yaz ogrenince, benim ultrasonum da haftaya persembe. bi kac gundur fiziksel olarak cok yoruldugum icin sanirim ne zaman dinlenmek icin yatsam bebegin minik kipirtilarini hissediyorum. gidikliyo gibi. deneyimli hamileler, siz nasli hissetmistiniz ilk kipirtilari?
sevgi...

Kayra
mavi balik, ilk kipiritilari ozledim simdi. insan o mu degil mi diye dikkat kesiliyor. 36. haftada artik cikardigi eldeki parmaklari sayiyorum, karnin camasir makinesi gibi oluyor. hele sen konusunca donmesi var ya, inanilir gibi degil. bazen sanki iltifatlara simariyor gibi, acaip neseleniyor...

effe, saglikli, akilli ,guzel bi kizin olmasi dileklerimle.. ben kiz olmadigini ogrenince yer altimdan kayiyor zannetmistim, hala da kizi olanlari duydukca giptayla bakiyorum.

muge, kese ultrasonda 5. haftada bile gorunuyor, merak etme ama burda gormeyi becerirler mi bilmiyorum. ben tr. de dusuk riski nedeniyle 5. haftadan sonra her hafta 10. haftaya kadar usg. olmustum, riskli ise hematom( kan golu) gorunuyor, ya da plasentada ayrilma, ya da kalbi gorunuyor 10 haftaya dogru. ama daha once dedigim gibi burda 3 ayri eyalette 5 ayri dr.a gittim, hicbirinin usg`nin kalitesi tr.deki gibi degildi teknisyenler ve makineler yuuznden, konustugm dr.larin bir kismi samimi arkadasim, kendi itiraflari.... tabii tr. de en iyi adamlarin muayenehanesindekini kastediyorum. ( orda sigortan olmasa bile en kallavi dr. un muayene+usg`si 50-100 dolar civari, kacirilmayacak firsat )

burda tabiiki cogu cok ilgili gorunuyor, mecburlar. ama ilgi=bilgi degil. ya da ikisi birden de olsa, kendilerinden dinledim, sigorta yuzunden elimiz kolumuz baglaniyor, icimize sinenden azini istiyoruz bazen diyorlar. herkesin sigortasi da ayni esneklikte degil.
o yuzden oneriyorum, turkiyeye giderseniz mutlaka EN IYI dr. lardan birine muayene -ultrason yaptirin, en fazla 100 dolar kaybedersiniz diye..

deniz kizi galiba viacord`la anlasicam, ama telefonla sozlesme yapiyorlar, sartlari filan gormeden nasil olacak bu is anlamadim. dun turkiyede bu isi baslatan dr.la da haberlestim, onun onerilerini, saklama ve kulanmadaki sonucu etkileyen teknik detaylari merak edenler ozelime yazabilir.

Kayra
effe, ultrasonda kiz icin yanilma payi daha yuksek, henuz testisler inmediyse son aylara kadar guvenmemek gerekiyor. gerci erkeklerde de penis ile cord birbirine karisabiliyor ama kizlar daha riskli diye biliyorum. 12-16 hafta arasi cinsiyet gorunuyor ama 7 ayda bile sonuc degisebiliyor kiz dedilerse.

rmonx
22 10 2003, 17:00
Prego ve diger hamis kizlar,

Insallah siz de aynini hissedersiniz, insan yasamadan once cok panik olacagini filan dusunuyor dogumda ama, olay esnasinda oyle sogukkanli olunabiliyor ki! Galiba Allah ustesinden gelecek guc veriyor insana. Merak etmeyin insallah en kolay sekilde atlatacaksiniz. Sonucta dogum olayi uzun da olsa kisa da olsa belli surede bitecek diye dusunun insan baya rahatliyor.

muge
effe ayni gunde ultrasona giriyoruz. ama benimki ayrintili falan degil. 6.5 haftalik bebisin ayrintisindan ne olur ki :) :)

hadi prego, herkesin dedigi gibi bir avazda :) alirsin bebisini kucagina insallah... guzel haberlerini bekliyoruz...

effe
Pregoinla, hadi insallah en kisa zamanda kolaycacik dogurursun!
Bir de bisey sorucam sana, eski mesajlari okuyordum da, senin 3D ultrasonda bir golge gorup amniyo filan demislerdi, nasil biseydi o kapte filan miydi bende de oyle bi olay oldu da. Ayrintili ultrasona giricem 3 kasimda...

Denizkizi
Preginla,
Sanki benim dogum tecrubemi yazmissin gibi geldi. Aynis eyler benim basima geldi ve doktorum ayni seyleri soyledi ve ayni sekilde aman Allah'im gercek bir bebekten bahsediyoruz oldum. Due date'im 17 Eylul'du 17sindeki randevumda ayni seyleri soyledi doktorum, 22'si Pazartesi ogleden sonra 2'deki randevumda tamam dediler artik induce etmek zorundayiz ne gun dogurmak istiyorsun dediginde nasil da panik olmustum. Tabi dogumadan once 9 ay insan kendini bu dusunceye hazirliyor gibi geliyor ama bu asamada anliyorsun ki III-IIIH o kadar da hazir degilmishin. Biz doktorun ofisinden ciktiktan iki saat sonra suyum patladi. Sonrasini yazmistim. yaklasik 6 saat dogum sancisi ve sezeryan. Benimde Missy gibi cok kotu degildi tecrubem. Bir de suyum patladigi an bana inanilmaz bir huzur ve metanet geldi. Hatta annemlere soylemedim hemen. Gittim dusumu aldim cantami kapattim sonra onlari en panik yapmayacak sekilde soylemeye calistim. Onumde aci cekecegim saatler oldugunu biliyordum ama o aciyi bebegimi dunyaya getirmek icin cekecegim icin hic onemi yok gibi geldi. Genelde metanetli ve dayanma gucu yuksek birisiyimdir. Karsima ustesinden gelmem gereken boyumdan buyuk bir guclik ciktiginda hirsim bilenir ama boyle bir guc ve huzuru baska hicbir zaman hissetmedim.

Tanridan, sana ve esine boyle bir guc ve huzur vermesini, bir avazda bebeginizi saglikla kucaginiza almanizi dilerim. Iyi sanslar. Guzel haberlerini bekliyoruz....

MISSY
Sevgili Pregoinla,
Ben induce edildim. Alara'nin due tarihi 27 haziran idi. Ben de hatta o tarihte 3 cm falan idim. Ama kizcagiz heralde yerinden memnun idi bir turlu sinyal vermedi. Doktorum bu durumda en fazla 1 hafta bekleriz cunku bebegi daha fazla tutmanin bazi sakincalari vardir dedi ve bana Persembe gunu saat 7'de gel hastaneye dogurtalim seni dedi. Benim dogumum 3 Temmuz Persembe sabahi saat 8'de gule oynaya basladi. Aksam saat 9'da Alara dogdu. Benim tecrubemde son 3 saate kadar (epidural oldum, hic de acimadi) fena degildi. Yavas yavas yapay sancilari baslatiyorlar...ilk birkac saat hic birsey anlamiyorsun. Son 3 saatim zordu; nedeni de epidural olduktan sonra bebegin kordonu sag tarafta onu rahatsiz ettigi icin beni esit olarak saga sola yatiramadilar. Surekli sola yatmak zorunda kalinca sol taraf uyustu sag taraf ise hic uyusmadi. Bu nedenle sag taraftaki butun sancilari hissettim. Eger uyussa idi cok rahat olacakti. Tabii herkes farklidir ama benim dogum tecrubem o kadar da kotu degildi. Her saatte 1 cm falan acildi....10 cm olunca doktor geldi ve dogumu yaptirdi.
Bol sans ve kolay bir dogum dilerim. Bol bol dinlen! Enerjini topla! Best Wishes
(O:

pregoinla
ehue-pregoinla bu gidisle dogurmayacak anlasilan.

yaaa bugun doktora gittim. ilk muayenemdeki standard cycle hesaplamalarina gore illk verilen due adte bugundu! 22 ekim. benim icin cok ozel bir gun zaten. cok isterdim bugun dogmasini bebegimin. fakat Allah bugune nasip gormemis. biz de isine karismiyoruz :)

bakti etti, yine tik yok. yahu dedim, what's wrong with me? doktorum cok matrak, son derece kafa bir tip. induce edilmek istiyorsan yapalim dedi. ben de olur ama o zaman bugun dedim. cunku 22 ekimde olmayacaksa acele etmem. sonra olur, gel simdi induce edelim dedi. fakat suni sanci ile baslatilan dogumlarda labor 24-48 arasi bile olabilyormus. bu ne demek derseniz, induce edildiginiz andan otobaren hastane yatagindasiniz. dogum oncesi 48 saate kadar sanci cekebilirisiniz. eh bunun bir de dogum sonrasi 48 saati var hastanede.
sonra bugun yapalim dendi ama sancilar baslarsa da bugun doguramazsam? ki buyuk olasilikla da bugune yetismeyecekti bebek.

durdum bir an. BIR PANIK!!!!!!!!!! yahu dedim, ne diyorum ben!?! elime 12-20 saat icinde bebek almaktan bahsediyoruz burada. o kadar korktum, o kadar panikledim, o kadar ter doktum ki, aman aman aman vazgectim diyerek isi Allah'a birakmaya karar verdim

bebis cok buyudu. yani induce edilirse kilosu filan masallah durumda. daha da beklersem buyuklugunden dolayi zor bir dogal dogum olabilir. hatta belki (umarim olmaZ ama) c-section'a gidebilir.

beklemedeyim.

ilk haber verecegim yer burasi oalcak, merak etmeyin. esim benim sifrem ile size haber gececektir :)

(su anda gunleri, hatta saatleri sayan pregoinla!)

pregoinla
cok tesekkur ederim rahatlatici mesajlariniza. gordugunuz ve bildiginiz gibi :) an o ana gelince.... kolay olmuyor kendi doguracaginiz gunun kararini vermek. bir panik ki sormayin gitsin.
simdi sakin sekilde beklemeye calisiyorum. persembe cuma cumartesi ve pazar. 4 gun daha. pazartesi sabahi ilk randevuyu ben aldim. baktik ki dilation, thinning filan yok..... ofiste induce edilmek icin tarih saptayacagiz. gerisi Allah'in elinde. bunlarin sadece kadin olarak son gunlerim olduguna inanmak istemiyorum. inanin bogazim filan dugumleniyor. bundan sonrasi anne.
psikolojisi herseyden agir sanirim bu isin. :) hepinize tesekkurler. bunca ay birbirimize destek oldugumuz icin.

hearty
23 10 2003, 17:00
Effe;

bende dun ultrasound'a girdim , pozisyondan dolayi yuzde 85 kiz olduguna emin oldular , hadi bakalim ikimizinde ayni tarihlerde kizi olacak, cok heyecanliydim tumgun ne tarafa nasil gittigimi bilemedim. Esim yurtdisinda Oda arkadaslariyla hic sigara icmedigi halde kizinin hatrina CIGAR icecekmis, gelenekmis amerikada ..ben bilmiyorum :)

kiz olunca hemde ilk icim rahataldi birazda nedeolsa kadin kadinin derdinden daha iyi anlar ...
AFP iyi cikti yani hersey normal sadece spine mi yaziliyor, ultrasounda pozisyondan saglikli goremediler 3 hafta icinde ayrintilisina giricem ..
Umarim seninkinde ciddi birsey cikmaz ..

herkese selamlar ..dunku duygularimla annelik adina ilk adimi attim galiba

:)

rmonx
Esraa ben hamilelik boyunca 20 pound almistim. Hepsini geri verdim dogumdan sonraki 1 ayda ama c-sectiondan dolayi midir nedir gayet yumusak bir gobegim kaldi. Bi de bel kisminda kalinlasma.. Onumuzdeki aylarda fitness filan yapip o kisimlari da halledersem dogumdan onceki halime donerim herhalde.

Hatunlar merak etmeyin kilo konusunu, dogumdan sonra bebeginizi emzirirken metabolizma oyle hizli calisiyor ki, normal yerseniz hepsini verirsiniz bence.

effe
Sagol Pregoinla, cok rahatlattin beni. Ben de ayni durumdayim, kalpte ekojenik focus dediler, yani kalpte bright spot. Benim de AFP nin sonucuna gore riskim 1/11000. 2. level ultrasonum var, su ana kadar hicbir problem yasamadim hamileligimde, ama bu son ogrendigimiz sey bizi cok uzdu. TR'ye tatile gidicez yakinda, orda da ozellikle bu down konusunda uzman bir doktor gormek istiyorum, iyice rahatliyim diye.

Bu minik seyler, bedenimize dustukleri andan itibaren kalbimiz de onlarla atiyor, annelik bu demek ki ;)

effe
Kayra,
burdaki doktorlara guvenemiyorum amniyo konusunda. TR'ye yakinda gidecegim ve o zamana kadar burada ayrintili ultrason da olmus olacagim, yine de iyi bir doktora gitmek istiyorum Istanbul'da. Atil Yuksel diye cok iyi bir doktor varmis, dunya capinda unlu, ozellikle ultrasonda cok tecrubeli. Ona gitmeyi bir de ondan bilgi almayi dusunuyorum.

Esraa,

bebegin ismi cok guzel, cok da guzel tatli bi kiz olur insallah. Ben daha 4.5 aylik hamileyim ve 10-11 kilo aldim sen yine normal almissin bence dert etme.

effe
Hearty, cok sevindim hadi bakalim kiz annesi olacagiz. Insallah bebeklerimiz icin sonradan erkek bu demezler, cunku alisiyor insan duyar duymaz. Ben supheleniyorum gerci, alttan bakip minik beyaz cizgiler gorup kiz dediler, goruntu zaten beyaz cizgilerle dou degil mi ;)

Biran once dogsun istiyorum onu opmek koklamak istiyorum cok merak ediyorum nasil bisey...

ESRAA
Deniz Kizi dogumuma 4 hafta kaldi.Umarim bu kordon bagi hakkinda bilgini ozelimde benimle paylasirsin.Pregoinladan sonra sanirim dogum sirasi bende olacak.Dun tartiya ciktim,birgun bu rakamlarla karsilasacagimi hic ummuyordum ama iste herseye hazirlikli olmak lazim.15 kilo 9 ayda alivermisim.56 larda dolasan ben simdi 70 lerdeyim.Dogum yapan arkadaslara soruyorum!!!! dogumdan sonra ne kadarini verdiniz ? Dogumdan hemen sonra bel sarma olayi normal mi ? ( Gobek kalmamasi icin ) ve pregoinla kac kilo aldin ?Bu arada bebegimizin ismi Zeynep Sude olacak sanirim.Gecen cumartesi annem geldi.Ve bebegimiz kiyafet yonunden bizden daha zengin durumda :) Iki tarafinda Ilk torunu olunca herkezin gozu kulagi bizde tabiii hediyelerde yaninda :)

pregoinla
merhaba effe,

benimkinde ecogenic bowel dedikleri bisey gorduler. yani bowel'da hafif bir golge gibi. bembeyaz degil ama hafifce bri highlight demeliyim. doktor da ozellikle soyledi. bu hicbirsey olmayabilir ama birsey de olabilir. yani bunun ennnn kesin sonucunu amnio verir. fakatttttttttttttttttttttttttttttt................ .. amnio riski 400de bir (dusuge sebebiyet). halbuki benim AFP raporuma gore 10binde bir riskim var (down vs).

cok tutucu doktorlar var. ayrica bu isten feci para kazanan doktorlar var. adamin ofisinde amerikanin en buyuk genetik arastirma merkezinden temsilci oturuyor consultant diye. adam en ufak golgede istersen consultantla konus diyor. sen saniyorsun ki consultant adamin asistani filan. gidiyorsun, kadin seni ablukaya alip en kesin sonucu amnio verir. istersen 5 dakikada besiktas usulu hemen amnio yapalim diyor.

sen benim gibi ilk defa anne adayi isen bunalima giriyor, panikliyor, aglamak filan istiyorsun. sonra esim gibi atlayip soruyorsun bu doktor bey hastalarinin yuzde kacini size yonlendiriyor amnio icin?

kadin diyor ki %80!!!!!!!!!!!!!!!

sonra kadin bu kisa sohbetimiz icin onume bir kagit suruyor. suraya imzanizi atarsaniz boylelikle sigotanizi bu kisa sohbetimiz icin faturalandirabilirim!

EFENDIMMMMMMMMMMMMMMMM?!?!?!!

sen kimsin?

ben bilmemne genetik arastirma sirketi temsilcisi.

iyi ekmek kapisi valla. doktorun ofisinde tezgahi kurmus, doktor suphelendikce ona pasliyor. onlar anlatiyor. risk olabilir diyorlar. doktor amnioyu yapip parayi kazaniyor. onlar test sonuclarini okuyorlar. onlar da kazaniyorlar. olan anne baba adayina oluyor.

LUTFEN BU KONULARDA KORKMAYIN. BIR SURU DOKTORLA GORUSTUM KONUSTUM. BU ISIN UZMANLARININ HICBIR RISKI GOZE ALMAMAK UGRUNA HER ZAMAN ICIN AMNIO TEKLIF EDECEKLERINI SOYLEDILER. CUNKU ADAMIN MESLEGI BU. BU ADAMLAR NEREDEYSE CENIN UZERINDE AMELIYAT YAPABILEN USTUN KAPASITEDE INSANLAR VE HICBIR RISKI VE SORUMLULUGU ALMAMAK ICIN DIREKT AMNIO YAPALIM ANCAK O ZAMAN CEVAP VEREBILIRIZ DIYORLAR..
AILE GECMISINIZ TEMIZSE, GENETIK RAHATSIZLIGI OLANLAR YOKSA, IRSI BAZI HASTALIKLARA SAHIP OLAN AILE UYENI YOKSA BEBEGINIZ ICIN KORKMAYIN.

Kayra
effe,

3`lu tarama ile genetik bozukluklarin sadece %85`i tesbit ediliyor, ama kromozom delesyonlari, translokasyonlari gibi bazi seyleri gorebilmek icin, supheli durum varsa amniosentez onerilmesi normal.

ama tabii dr. tezgahini nasil ayirdedersin bilmem, istersen bir baska dr.a daha danis. o dusuk riski iyi ellerde zannettigin kadar korkutucu degil, ben de yaptirdim. tum testlerim, ultrasonlarim cok cok iyi, down riskim 1/11000 iken, yasim 35 oldugundan onerdiler. icin rahat degilse ve yaptirmak istersen hic korkma, 3 dk.da cok cok hafif bi aciyla biten bir islem.

suphe varsa ve yerinde bir supheyse, allah korusun ama omur boyu sakat bi cocugun vicdan azabiyla yasamaktan bin kat iyidir. insan sonrasinda cok huzurlu oluyor. gercekten gerekiyorsa dusuk riski seni korkutmasin, benim tr.deki dr.um o riski yok say demisti, ve islemlerim icin para da almadigindan samimi dusunceleriydi.

ama sigortanin odemesi konusunda problemler olacaksa bu isi danisarak turkiyede cok cok ucuza halledebilirsin.

yine de cok cok buyuk ihtimalle cok saglikli bi bebegin olacak, icini ferah tut!..

hearty
25 10 2003, 17:00
pregoinla tebrikler darisi siradakiler olan bizlerin basina .. :)

Effe : benim kiz olma ihtimalini cizgiden anlayamadilar , kiz ters duruyordu ultrasound icin bacak durusundan tahmin etti kadin .. 2 hafta icinde 2.ultrasounda giricem detayli orda gorurler insallah :)

Esim fransiz ne buldugum isimleri begeniyor nede kendisi isim oneriyor :) valla isimiz uzayacak isim konusunda :)

rmonx
Sevgili Prego,

Bebeginiz hayirli olsunnn.. Hep birlikte huzurlu, mutlu, saglikli bir hayat yasamanizi diliyorum. Esini ve tum aileni tebrik ediyoruz ailecenek :) Yazabildigin zaman dogum ayrintilarini, duygularini vs herseyi ogrenmek isterim..

Sevgiyle

rmonx
Prego, oglunun adini da merak ettim. Sen cinsiyetini israrla ogrenmemistin. Apayri surpriz olmustur bilmeyince :)

Birisi
Pregoinla...
Tebrikleeeeerrr... Allah anali, babali, saglikli sihhatli buyutmek nasip etsin...

Hersey gonlunuzce olsun... Mutluluklaarr...

Detaylari bilahare bekliyoz :)

demon
MÜJDE!MÜJDE!MÜJDE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pregoinla nin nurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrtopu gibi bir oğlu oldu arkadaşlar!!!!!!!!!!!!!!!
o kadar heyecanlandım o kadar heyecanlandım ki,haber geldiğinde araba kullanıyordum,bir ara resmen direksiyonu falan bıraktım :)
cep telefonundan ses çoooooook zor gelmesine rağmen inşallah doğru anlamışımdır,3.800 gr ağırlığında bebişimiz aramıza katıldı :)
sanıyorum ctesi gecesi doğurdu,dediğim gibi ses çok çok kötü ve kopuk kopuk geliyordu,pregoinla nin sesi muhhhhhhhhtesem di,zannedersinizki başkası doğum yapmış,ne bir ağrı ne bir sancısı vardı,şu an hala hastanede,kendisini eşini ve bütün ailesini buradan kutluyorum,heyecan dan bebişin ismini sormayı unuttum düşünebiliyormusunuz!!!!detayları kendisi de yazacaktır mutlaka,ben ilk haberi veriyorum :)
ALLAH ANALI BABALI BÜYÜTSÜN,SAĞLIKLA SIHHATLE DÜNYANIN ENNNNNNNNN MUTLU AİLESİ OLUN İNŞALLAAAAAAAAAH :)
tekrar tekrar tebrik ediyorum,gözünüz aydın!
Aramıza hoşgeldin bebiş :)
Pregoinla en kısa zamanda hastaneden çıkınca,kendine gelince bizi haberdar et,ben kendi adıma çok ama çooooooooooook mutlu oldum,hepimiz seni ve bebişimizi öpüyoruz :)

effe
aaaaaaaaaa tebrikler Pregoinla, tatli bir bebek daha dogdu, darisi bizim de basimiza insallah dogum kolaycacik olmustur. Ne mutludurlar simdi, Allah bozmasin, bebege ve ailesine birlikte uzun omur diliyorum.

Benim de yarin ayrintili ultrason var, insallah bi sorun cikmaz. Herkese sevgiler!!!

ESRAA
Cok mutlu oldum pregoinla adina.En kisa zamanda goruruz kendisini umarim forumda.Pregoinlayi okuyunca birden heyecanlandim.Benimde 3,5 haftam kaldi.Galiba sira bende artik :( :)

Candy girl tahminlerin harika.Kehanetlerini burdan bekliyorum ;)

Denizkizi umarim ozelimde 1 new mesaj gorurum :)

Hazelnut
tebrik ederim Prego arkadasim. Senin de oglun oldu demek. Benim icime dogmustu zaten. 3 gun gecikmeli gelmis ama olsun, 25 Ekimin de bir uguru olacak senin ailen icin bu yildan itibaren. ;)
Anali babali buyusun. :) Cok guzel bir haber...

MISSY
Harika!!!!!!!!!!
Ay cok merak ettim simdi..... nasil oldu acaba....haftasonu olduguna gore yapay sanci olmadi heralde....Tebrik ediyorum, Allah anali babali buyutsun....Mutluluklar!
Icime dogmus gibi actim forumu....

candy_girl
Valla bende icime dogmus gibi bir foruma bakayim prego ne durumda demistim ki burdan haberi okuyorum,cuma gunu konusmustuk pregoyla hatta 26 ekim de gelicek bebek ve kiz olucak diye de kehanette bulunmustum ama oglan olmusss,olsun en azindan aylar once hamile kalacagini bir bebeginin olacagini yakinda soylemistim ya bu da bisi ;) Kiz ya da erkek saglikli evlatlar hayirli evlatlar dunyaya getirmeyi ve de buyutmeyi allah tum anne adaylarina nasip etsin eh artik bunca hamile,bunca dogumdan sonra 2004 te ikinci bir kiz bebek icin sanirimm benim de siram geliyor,pregoya ve sevgili esine tebrikler,allah anneli babali buyutsun,minik ollusun adini da babasi tez zamanda burda mujdelesin insallah :) )

bebebe
pregoinla tebrikler tebrikler.allah anali babali buyutsun. :)
hosgeldin bebis,cok saglikli ve uzun omurler diliyorum sana :) :) :) :)
forumdaki erkeke kiz bebek sayisi dengelendi degilmi
allah hepimizin cocuklarina saglik ve bol uzun omurler versin :)

Esco
Prego
Tebriklerrrrrr.Seni ,esini ve tum aileni tebrik ederim. Allah anali babali ,saglikli, mutlu,huzurlu yasamlar nasip etsin.
ben de uzun zamandir giremiyordum cunku bebek bana cok fazla lower back pain yapiyor.Bazen yuruyemiyorum bile.

5,5 haftam kaldi benim de ama doguma kadar bu agriyi cekecekmisim.Bu konuda tecrube yasayan ve tavsiyesi olan varsa lutfen yazsin.Cunku gunluk islerimi cok fena aksatiyor,zaten hamilelikten dolayi bir kisitlanma var bu agri ile hic birsey yapamaz duruma geldim.

Valla ben de icime dogmus gibi bir bakayim dedim sirada prego,nun oldugunu biliyorum.

Prego tekrar kutluyorum ,ben de darisi hayirlisiyla bizim basimiza diyorum, insallah hepimiz bir avazda bebislerimize kavusuruz...

effe
26 10 2003, 18:00
Benim ultrasonda onemli bisey cikmadi, doktor AFP test sonucun negatif merak etme dedi, ben de bebisimi bi kere daha gormus oldum iyi oldu ;)

Pitirdamaya basladi benimki, 22. haftanin icindeyim, sanki karnimda hava kabarciklari var gibi hissediyorum, cok seker bisey...

Denizkizi
Pregooooo,
Tebriklerrrrrr. Bebisine upuzun saglikli bir yasam dilerim. Allah anali babali buyutsun. Kendine geldiginde seni geri bekliyoruz dosyaya...

mavi balik
ben de seni esini yurekten kutluyorum Prego. saglikla, mutlulukla buyusun oglun. darisi basimiza diyelim.

ME-GI
27 10 2003, 18:00
pregoinla- tebrikler ;)

darisi TUMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM isteyenlerin basina. Allah herkese kucagina missss gibi kokan bir bebek almayi nasip eder insallah.

muge
Pregoin,
Tebrikler. senin ve bebisin saglikli olmasina cok sevindim. seninkinin dertsiz olacagini hamileliginin sorunsuz gecmesinden belliydi.
sana ve yeni ASKINA saglikli uzun omurler dilerim. allah anali babali buyutsun.
benim tebrik biraz gec oldu ozur dilerim ama foruma girme sansim pek olmadi.

benim durumum cok kotu arkadaslar. bulantilarin bu kadar erken baslamasi normal mi? geberiyorum sabahlari. insallah kisa zamanda biter.

beim bir kac sorum var eski hamis yeni annelere. tecrubelerini konustururlar sanirim her zamanki gibi....
benim agiz yaralarim basladi. gecmek bilmiyor. yemek yemek iskence. bir de dis agrisi eklenince agzimi acmak istemiyorum. pazartesi doktora soracagim ama once size danisayim dedim. acaba aldigim vitamin mi yetmiyor?
dis agrisi icin doktorum tylenol alabilirsin dedi. ama hergun ilac almak istemiyorum belki az da olsa risk vardir.

benim karnim surekli gaz varmis gibi sis. daha simdiden pantolonlarimin son dugmeleri kapanmiyor. kilo degil ama bu biliyorum.bu normal mi? daha 6 haftaligim.

haftaya carsamba gidiyorum tr ye :) :) :) pazartesi de insallah ilk ultrasonda bebisimizi gorecegiz bir de sayisini ogrenecegiz. belki birden fazladir :)

pregoinla
arkadaslar...........mesaj atan herkese milyonlarca kez tesekkurler. arayanlara da.....

ben tarif edemeyecegim ama hepiniz sirayla goreceksiniz.

cumartesi aksamustu 6bucukta oglumuz dunyaya geldi. normal dogum ve bebek te ben de cok iyiyiz. simdi cigliklarla meme bekliyor. detaylari yazacagim.

hepinizi opuyorum. allah hepinizi bir avazda kurtarsin.

Kayra
Peregonla tebrikler!... Hayirli ugurlu olsun. ucunuze hep beraber mutluluklar ve saglik dilerim.

Effe, seninkinden once sanirim benimki var, 12 kasim!... yaklastikca insan daha bi farkina variyor, degistiremeyecegin-kacamayacagin yeni ve zor bi hayatin baslayacagini.... elimi kolumu bagli hissettim simdi. disari cikip bugun de sabahtan aksama kadar dolastim, bitmeyen isleri bitirmeye calistim. bir daha bu kadar ozgur olamamak bana cok koyacak galiba, ilk ay yapamayacagim isleri dusundukce hamilelik biraz daha uzun olsaydi keske diyorum. eski hayatimi hep daha mi mutlu hatirlycam ne? yoksa blues bende erken mi basladi?

ama ben ilk gunden beri isinamamistim bu fikre. umarim yeni hormonlar uyusturur ve unutturur bunlari bana emzirirken..

hepimize eskiyi ozlememek, hergunun daha mutlu gecmesi dilegiyle iyi sanslar!...

TheFASTEST
kardesimin dogum masrafi 40000 dolar tutu...sigortasi oldgu icin yirtti...Beth Israel 'de yapti dogumu....

rmonx
28 10 2003, 18:00
Sevgili Muge,
Benim mide bulantilarim da 6. haftada baslamisti. Erken degil bulantilar icin. Azaltmak icin birseyler deneyebilirsin ama en kotu ihtimalle 12. hafta civari gececek veya azalacak insallah, zor da olsa sabir..
Tylenol kullanmanin sakincasi yok hamileyken bildigim kadariyla. Ben kullanmistim agri filan yasadigimda sorun cikmamisti.
Gobeginin gaz varmis gibi sismesi konusunda, ben de ayni seyi hamile kaldiktan hemen birkac hafta sonradan itibaren yasamistim. Hatta 8-10 haftalik hamileyken gidip hamile pantolonu almak zorunda kalmistim. Nasilsa gobegin sisliginin hamile olmak gibi guzel bi sebebi var istedigi kadar sisebilir ;)
Yalniz degilsin ;) Yine de doktora hepsini danis icin rahat etsin derim.

muge
icim biraz da olsa rahatladi su karnim konusunda aysun. tesekkurler. dun bir arkadas mide bulantilarim konusunda komik bir yorum yapti cok guldum :) senin ki kesin kiz. kizlar sacli cikiyor o yuzden mide bulantilari cok oluyor dedi. :) :)

agzimda cikan yaralar ve dis agrim icin de yarin doktora gidiyorum. bakalim ne diyecek.

prego'dan ses cikmiyor artik. bir sureligine kaybettik onu galiba.... Ne mutludur simdi... :) Darisi basimiza :)

Hazelnut
pregoinla,

cok alemsin valla. ;) Bebegin ismini yazmayi unutmussun. Meraktan catlamak uzreyim. Kestane kebap, acele cevap... Bir de ne zaman tanisiyorum bebekle?

rmonx
29 10 2003, 18:00
Kutlarim MaviBalik. Ogluslar cok seker oluyor :)

mavi balik
29 10 2003, 18:00
arkadaslar................son zamanlardaki kurali bozdum. bir oglumuz olacak. eve gelir gelmez cektigimiz videoyu izledik. hersey cok ayrintili ve belirgin cikmis. bebek de cok saglikli gorunuyor. bugun hic olmadigi kadar heyecanli bir gun gecirdim. ultrason suresi boyunca kipirdayip cesitli pozlar verdi oglus. darisi tum isteyenlerin basina....
sevgi...

muge
30 10 2003, 18:00
sagol denizkizi... cok ayrintili anlatmissin durumumu.
dun disciye gittim ama agiz yaralarim geldigi hizla kayboldular. dis agrim icin de antibiyotik verdi dogum doktorumla konustuktan sonra. dis tedavim icin cikardiklari fiyat korkunc. tr de kendi discime gidecegim insallah.
tabii her islem hamileyken yapilmiyormus acil olanlari hallettirecegim.

insallah yolculugum iyi gecer bulanti ilacini mutlaka alacagim pazartesi gunu. butun yol boyunca kusmak istemiyorum. :(

bulantilar felaket, mutfaga giremiyorum. cok asiri unutkanim ve agzimdan cikan kelime ile soylemeyi dusundugum kelime cok farkli. 6 haftalik bebis canimi okuyor. vucudumun bu kadar cabuk teslim olmasi cok zoruma gitti dogrusu. bakalim daha neler cikacak.

pazartesi sonogramdan sonra icerdeki neymis ne degilmis mutlaka yazarim buraya. ben de meraktan catliyorum.

mavi balik, hadi hayirlisi. saglikli bir oglus ve kolay bir dogum olur insallah.

sevgiler

muge
paylasmak istedim. ben cok duygulandim okurken ve dinlerken.
bilgisayarinizin sesini acmanizi tavsiye ederim.

<a target=new href=http://students.haas.berkeley.edu/onay/SendedirGizem.html]http://students.haas.berkeley.edu/onay/SendedirGizem.html[/url]

effe
Tebrikler Mavi balik!!! saglikli ve mutlu bir oglun olur insallah!

Denizkizi
Mavi Balik,
Erkek anneleri klubune hosgeldin. Rmonx'un dedigi dogru.Cok seker ogluslar. Soyle bir oggglummmdedigim zaman yuregimin yaglari eriyor!!!

Mugecim,
Pantolon dugmesi meselesi benimde basima gelmisti hemde daha uc haftalikken. Hamile oldugumu anlamayip deli gibi spor yapmis diyet yapmistim. Sonra doktorum soyle aciklamisti. Hamile kaldigin andan itibaren rahminde ve vucudunda bebek icin bir hazirlik bir telas! basliyor. Vucudun onundeki aylarda buyuyecek bebise yer hazirlamaya basliyor. onun icin ilk bel bolgesi kalinlasiyor. Benim yine ucuncu haftadan itibaren halsizlik olayim baslamisti bulantilar cok sonradan basladi ama erken olmasi normal diye dusunuyorum. Bildigim kadari ile aft (agiz arasina oyle deniyor dimi?) C vitamini eksikliginden ama sen doktora gidiyormussun zaten. Sanirim o sana aciklar neden oldugunu. Burada (US) vucudunda hissettigin bir suru rahatsizlik icin doktorun normal diyecek. Simdiden alistir kendini. Bana once ilgisizler gibi gelmisti ama sonra farkina vardimki hamilelere hasta muamelesi yapilmiyor burada. Sana cok onemli gibi gelen bir suru seyi doktorun normal diye gecistirecek sen simdiden kendini hazirla. Sana simdiden iyi yolculuklar...

mavi balik
31 10 2003, 18:00
iyi dilekleriniz icin tesekkurler. ben iki gundur ruyada gibiyim. hatta bugun hamaratlik yapip oglusuma battaniye ormeye bile basladim. ben olayi cikolatali pastalarla kutladikca, o da sevincten mi sekerden mi bilinmez, tepikleyip duruyor.

nia
01 11 2003, 18:00
selamlar,

forumun az yazip cok okuyan uzun sureli takipcilerindenim.. ne yazik ki bazi tatsizliklardan dolayi nikimi degistirmek zorunda kaldim, o yuzden simdi beni yeni biri gibi taniyacaksiniz :)

ben 22 . haftama giriyorum bugun. 3 hafta once bebisin ERKEK oldugunu ogrendik...esim deliler gibi erkek istedigi icin ben notr halde kabullendim..ikisinin de guzelligi vardir elbet...(magazalardaki sirin otesi kiz kiyafetlerini saymazsak)..

buradaki doktor tecrubelerini okuyunca cok sey kaciriyormusum gibi geliyor..ben gittigim hastanede 2 kere ardarda ayni doktoru gormedim hic..nedeni gittigim 2 doktorun da pek igili olmamalari, isleri bitsin istiyorlar bir an once, ben de sonraki randevuma baska doktor deneyim diyorum.. hos dogumda kim nobettteyse o gelecek ama...bu tecrube olsun bakalim, 2. de daha bilincli arastirma yapariz...

ayrica sadece 1 kez ultrasona sokturlar, o da oyle apar topar...cok duyarsizdilar...neyse ki tr de 2 kez daha girmistim...
bebisin kipirtlarina gelince; 16. haftada elimi koyup dineyince o kelebek kipirtilarini duyuyordum..simdi elimi koyup dinleyecek pek vaktim olmadigi icin duyamiyorum :(
gecen american baby dergisinde bazi mallerde 3D ultrason yapan yerlerin oldugunu okudum..bebisin yuzunu resim gibi gorebiliyormussun..bunlardan bilginiz var mi? cok merak ediyorum orada neler dondugunu, nasil oldugunu..siyah beyaz ultrason resimleri de hic kesmiyor :)

bebisin esyalarini aralik ayinda, yani 7. ayimda alacam... aceba gec mi kalmis olurum...ama ogrenciyim ve ancak o zaman vaktim olacak...

off..gunler cok cabuk geciyor..ve ben prenses gibi gecen su hamileligimin tadini cikaramiyorum gunluk telaslardan..ne olurdu soyle bir kac sene surseydi su sey :)

burda bir sure once benimle ayni ayda olan insanlar, bakiyorum simdi dogurmus...bana ise o vakit o kadar uzak geliyor ki.....

Allah hepinizin bebislerine saglik sihhat versin, bebis bekleyenlere de kolay dogumlar....

hearty
02 11 2003, 18:00
Muge;

benimde ilk 3'5 ayim iskence gibi gecmisti, arabaya her binisimde ozellikle sicaktan kusuyordum , downtownta yuruyemiyordum her kokuyu almaktan , disari bile cikamadim uzun sure , oyle iskence geldiki cocuk dogup buyusunde bu iskenceleri bir hafta sinemaya gitme yasagi koyarak odetecegim diye saka yapar olmustum..

ama birden geciyor ..ozellikle 4 ayin ortasinda ..ve kendini acayip enerjik hissediyorsun , gerci hala ET yeme konusunda problemim var ama biraz gayretle halledersin ..kolay gelsin

sevgiler

rmonx
Nia, alisveris icin 7. ay gec degil. Bebek erken dogmazsa 8. ayda bile yapiliyor alisveris. Gec kalicam diye uzulme birkac gunluk is..

R1dude
oglan cocuk annesi olmak ne demekmis yurudukten sonra sorarim ben size.
hatta dur kostuktan sonra...

rmonx
03 11 2003, 18:00
R1Dude,
Olayin cozumu, babasina vericeksin bogusacaklar bol bol yorulacak boylece :) Tabii bu arada babaya yazik oluyor :p Baba yokken oglum yapma, oglum etme demekten dilimizde tuy bitecegine simdiden eminim. Ama soyle bir kiz cocugu da duydum: kitapligin bilmem kacinci rafina nasilsa cikmayi basarip icine oturmus.. Saglikli olsunlar da...

1 oglan yine iyi hos da, kardesimin 2 oglu var 3 ve 2 yaslarinda. Bilimum yaramazliklari kasla goz arasinda yapip kizcagizi delirtiyorlarmis duyduguma gore (gormeyeli 1,5 yil oldu :( )

rmonx
Bu arada.

Hamileligin basinda olan hatunlar, size birsey hatirlatmak istiyorum. Muge nin dedigi gibi, mide bulantilari fasli bitince insan acayip enerjik hissediyor. 4. ay civari. Kendinizi iyi hissediyorsunuz diye kapi baca temizlemeye kalkmayin. Nasilsa hamileligin sonlarinda nesting instinct denen moda girince en kuytu cekmecelere kadar yeniden temizleme ihtiyaci duyacaksiniz. 2 kere yorulmayin ;) Komik ama gercek!

rmonx
Kayra hayirli olsunn.. Insallah minik bebekinizle ailecek cok mutlu saglikli bir hayat surersiniz. Sen de benim gibi C/S ve spinal anestezi olmussun. Benim yasadiklarima benzer sekilde rahat gecmis dogum anladigim kadariyla. Ne kadar guzel! Foruma minik bir bebis daha katildi demek.. Ilk baslarda kiyafetler hic olmuyor ama merak etme 1 ay icinde bazi kiyafetleri sigmiyor diye dolaptan kaldiriyor olacaksin :)

Bebisi bizim icin op, kokla..

muge
Kayra, tebrik ederim. allah anali babali buyutsun. zor zaman bitti kolayi basladi mi desem yoksa tam tersi mi bilmiyorum. her anlarinin zevkini cikarmani dilerim.

dun bebisimizi gorduk. kucucuk basasagi duran siyah birsey gorduk aslinda :) kalp atislarini duyunca daha bir anlamli siyahlik oldu. inanilmaz birsey. doktor hersey yolunda gidiyor dedi. biraz bebisimizin kalp atislari hizliymis ama sorun olmaz dedi doktor.

hayirlisiyla yarin tr ye gidiyorum. bu halde nasil ucacagim bilmiyorum. bulanti icin ilac aldim ama yine de cok endiseliyim.

7 ay cocuk kiyafeti almadan nasil sabrediyorsunuz. ben tr ye gittigim anda basliyorum. hersey cok sirin ve al beni diyor. :)

yakinda gorusmek uzere.

kalin saglicakla

Kayra
Merhaba,

sirada oldugumu biliyordum ama bu kadar erken beklemiyordum...

gecen persembe 37 haftalikken dogumum oldu. boylece 12

Kayra
Merhaba,

sirada oldugumu biliyordum ama bu kadar erken beklemiyordum...

gecen persembe 37 haftalikken dogum oldu maalesef (yine C/S)!..... boylece 12 kasim scheduled C/S suya dustu!..

simdilik bebek te ben de iyiyiz. cok seker, kurbagaya benzeyen bi oglum oldu. 2775 gr. minicik!...

Deniz kizi viacord hakikaten cok cok iyi cikti, cok tesekkurler!...pazartesi anlasma yaptik, kiti postalamalarini bekliyorduk. persembe birden sabah 5`da amnion sivisi gelip, dogum baslayinca bi yandan canta hazirla, bi yandan agrilarla, kanamayla vs.ugras, bi yandan dr.u ara, bi yandan da viacordu aradim gecenin korunde. kit gelmedi, bikac saat icinde de dogurucam ne yapabiliriz, acele kurye gonderebilirmisinizdiye. hic umudum yoktu. ama 2 saat sonra tam evden cikarken kuryeyi gorduk...cok ozenli ve ilgililer.

bu arada esim neyse ki 3 gun once tesrif edebilmisti, yoksa kaciracakti herseyi...

ameliyathanenin bosalmasini vs. bekledikten sonra aksam uzeri 4`te ameliyathaneye alindim, 5`te cikip, yarim saat sonra emzirebildim, 4 saat sonra da yuruyordum tek basima aksam....daha once de soyledigim gibi C/S gerekecek mi acaba diye endise edenler cok rahat olsunlar, cocuk icin cok rahat, anne icin de altta yatan sacma sapan gerekcelerle soylendigi gibi kacinilmasi gereken kotu bi tecrube degil.. spinal anesteziyi tercih ettim, basagrisi riski ikisinde de %3, epiduralde daha kalin bi igne kullanildigi icin yanlislikla dura delinirse daha sikintili ve herkeste sinir dagilimi ayni olmadigindan epiduralde bazen sag-sol uyusma farki oluyormus. ama tecrubeli ellerde bicok riski eliyorsunuz zaten..

bu arada bebek alisverisini cok onceden bitirdigimi sanmama ragmen, hep eksik biseyler cikiyor o gun geldiginde. siz yine de tedbirli olun, 7. aydan sonraya temel isleri birakmayin derim. bu arada minicik bi bebek oldugundan hic bi aldigim giysi olmuyor! taburcu oldugumun ertesi gunu yeniden giysi almak zorunda kaldim..

bekleyen herkese bol sans dilerim!... umarim beklediginiz, hazir oldugunuz gunde rahat rahat dogum yapmanin keyfini cikarirsiniz...

pregoinla
05 11 2003, 18:00
merhabalar sevgili sotlar
basimi bebekten kaldirabildigim ender dakikalardan birinde yaziyorum. umarim herkes iyidir
erken hamilelik belirtilerinden sikayet etmeyin. dogru, insani biraz allak bullak ediyor ama ilerisi daha zor olabilir. her anin keyfini cikarmak lazim. laf aramizda (dogurmayanlar okumasinlar!!!!!!!!!!!!) bunlar IYI GUNLER!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)

benim haylaz yaramaz aksi mi aksi ama asik oldugum bir oglum var.

hep kiz istedim. cok kiz istedigim icin de erkek olduguna inandirdim kendimi. sanki erkek yerine kzi gelirse daha da mutlu oalcakmisim gibi.

akliniz hayaliniz durur ne kadar anlamsizmis hepsi. cildiriyorum, dusunup duruyorum aklim almiyor bile! nasil bir kizim olabilirmis ki benim! ben bu oglana bu kadar asikken, nasil kiz istedigimi sanmisim ki? simdi elime dunyanin en seker kizini verseler, oglumla degismeden once kendimi oldururum (aha iste, bir lohusalik bunalim lafi daha!!!). kiz veya erkek yonunde tercihleri olanlar. dogurdugunuz ana kadar tercihlerinizle yasayin. bebek geldigi anda (ki ozellikle sizin de benimki gibi surpriz ise -biz cinsiyetini ogrenmedik) Allah ne verdiyse ona vurulyorsunuz.

cok zor bir oglum var. ya cok gazi var ya da bir sancisi bilemedigimiz. surekli cigliklarla ugrasiyoruz. ama su anda bunlari yazarken bile bilgisayar basinda gecirdigim saniyeler yuzunden onu ozluyorum. hah simdi ciglik atti, bu beni cagiriyor demek!

uyku denen seyi cok ozledim. cok uzun zaman once uyumus gibiyim. umbilical cord pansumani, sut verme, alt degistirme, sunnet pansumani arasi biryerlerde gun isigi oldugunu duydum. ama goremedim. :) en guzeli de umurumda degil.

hepinizin asik oalcagi bebekleri bir an once kucaginiza almanizi dilerim. yine ugracagim. once yikilmazsam :)

rmonx
06 11 2003, 18:00
Prego, senden haber almak cok guzel. Yakisikli oglunu op bizim yerimize. Zamanla hersey daha guzel oturur yerine insallah. Her turlu zorluguna, uykusuzluga ragmen, bebek sahibi olmanin ne kadar guzel bir olay oldugunu cok guzel anlatmissin mesajinda. Annelik yakisti sana :)

rmonx
Missy zaman ne cabuk geciyor boyle! Senin kiz daha yeni dogmustu ne ara 4 aylik oluverdi!

MISSY
Kayra tebrikler! Allah anali babali buyutsun!mutluluklar!
Pregoinla....2 aydan sonra mucize gibi hersey cok daha iyilesecek.....Alara da cok zordu. Uykusuz geceler, surekli aglama......emzirmek bir kabustu.......hayatimin en zor donemi idi diyebilirim. 2ayin bitimi ile hersey cok ama cok daha duzene girdi. Umarim sana da oyle olur. Simdi 4 aylik oldu ve annem bakiyor....muthis keyifli su anda!
sevgiler,
M

isobel
09 11 2003, 18:00
Bir de antibiyotik aliyorsan korunma yontemlerini arttirmakta fayda varmis cunku antibiyotik hapin koruyucu ozelligini gecici olarak azaltiyormus,ben de doktorumdan ogrendim daha yeni...Bilginize

MISSY
evet zaman cok cabuk geciyor...... En zor zamanim 2,5 aylik olana kadardi. Bakalim dis cikarinca ne olacak.
Sutu kestikten sonra ilk PMS ne zaman olmali biliyor musunuz? Ben Ekim basinda sutu kestim ve o zaman mini pills kullaniyordum. Mini pills alirken de cok dikkat etmek gerekirmis...hep ayni saatte almak falan...yoksa bebek olabilirmis tekrar. Simdi de beni bir korku saldi cunku hatirliyorum bazen ayni saatte almadim. Yine hamileysem hayatim kayar valla!Bir iki ay regl olmamasi normal mi acaba?????

(O:

bebebe
missy benim bildigim kadariyla haplari dakikasi dakikasi almana gerek yok.gun atlama yeter.iki ay cok uzun zaman degil bir kac ay gecikme olabilir korkma.tabi tedbirli olmakta fayda var.

hearty
10 11 2003, 18:00
Mavi balik

ben o agri ile hamileligimin basindan beri muhtabim , benimkisi kalcamdan sol bacagima iniyor ozellikle oturup kalkarken egilirken sanki birisi bicak sokuyor gibi. Bende 5-6 yil once kuyruksokumu kemigimi kirmistim ,ayrica gecen nisanda esimle trafik kazasi gecirdik ciddi birsey olmadi ama chripractor gidiyorduk. Annem bana kendi hamileligindede ayni sorunlari yasadigini soyledi, 1-2 kisiden daha duydum , chripractorda hamilelikle birlikte bir tane hormon salgilanmasi kemiklerde duruyormus , oncedende bazi kazalar varsa etki ediyormus dedi. Su an birsey yapamiyacagimdan dogum sonunu bekliyecegim mecburen hala devam ederse ciddi sekilde care arayacagim. Seninde kazadan dolayi olabilir.

MISSY
benimkinin de cildi bozulmustu sonra duzeliyor. Cok gorulen bir durum.

MISSY
Nisancicegi, bilgiler icin cok cok tesekkurler. Burada bir doktor olmasi super!!!!!!!!!!!
Ben mini pill bittikten hemen sonraki gun normal doguk kontrol hapina gectim nedeni de artik sut vermiyor olusum. Hamilelik belirtisi regl olmamak disinda pek hissetmiyorum ama yine de biraz stres oldum. Galiba gidip bir test alacagim.
Degerli bilgiler icin tekrar tesekkurler!!!!!!!!!!!

pregoinla
ben geldim yine. benimki cin gibi, bouncerda etrafini seyrediyor. birsey gormuyor yavrucak ama yine de gikini cikarmadan seyrediyor. ender aglamadigi zamanlardan biri. tahtaara vuruyorum ama sanirim 2 dakkada sesi gelir!!!

aslinda hamilelik dosyasina yazmamaliyim belki ama burasi aliskanlik oldu bile! :) benimki 15. gununde sivilcelere boguldu. ergenlik caginda sanki yavrucak. butunnnnnnn yuz goz, kirpik diplerine kadar sivilceler icinde. doktoru aradim normal oldugunu bile bile. o kadar kotu ki ona baktikca sanki benim canim aciyor valla. doktor sakin elleme, birsey surme, cok cok normal ve olmasi gerektigi gibi dedi. artik sutun yaglandigi donem mi diyorlar nedir iste..... kendi kendine gececekmis. oglu benimki gibi 15 gunlukken ergenlige girenler varsa korkmasinlar sakin!
hah, agladi bile. kactim

pregoinla
gecirdigim bir kazadan dolayi siyatik agrilarini ben de cektim. malesef hamileligin sonuna dogru daha beter oluyor. ama tum agri sancilar dogumla birlikte mucizevi sekilde yokoluyorlar. cok yuce bir amac ugruna cektiginizi unutmayin bu sancilari :) o cikan afacanlar oyle tatli oluyorlar ki ne dogum sancisinin izi kaliyor, ne siyatigin.....

sivilcelere devam. gecmesini bekliyorum cunku oglumun tum yuzu neredeyse sivilcelerle kapli simdi. dunkuler hafifce kurumus ve ufalmis gibi, yenileri de var. sanirim haftasonunu bulmadan giderler. ben yaziyorum ki diger anne adaylari da benzer durumla karsilasirlarsa paniklemesinler. oldukca normal biseymis.

bebeg anneannesi ile yuruyuse yolladim. benim de uykuya ihtiyacim var. yani buradan kaciyorum. herkese sevgiler.

mavi balik
cok hossun prego. demek oglun ergenlik belirtileri gosteriyo. minicik bi suratta onlarca sivilce eminim sevimli gorunuyodur. yakinda gecer, endiselenme.

ben 22. haftadayim. oglan kipir kipir. abartiyomuyum bilmiyorum ama babasi konustugunda da kipirdiyor sanki.
bir de sanirim sciatic nerve agrilarim basladi. yillar once gecirdigim bir trafik kazasi yuzunden sirtim her zaman agrir ama bu belimden sag bacagima dogru yayilan, ozellikle sabahlari ve geceleri beni rahatsiz eden bir agri. sizleri etikiledi mi bu sekilde bir agri?
oglan annesi olmak zordur diye yazmisti biri. ben 2-3 yas sinifinda ogretmenim ve sinifimdaki kizlar oglanlardan daha afacan. hic belli olmuyor bu durumlar. bebekler buyudukce alicaz haberleri annelerden. herkese kolay gelsin.

bud
MISSY

MINIPILL LERI TAM SAATI SAATINE ALMAN GEREK.

cUNKU BUNLAR DUSUK DOZ PROGESTIN ICERIR. 1 SAAT BILE GECIKIRSEN KORUYUCULUGU DUSER

DIGER DOGUM KONTROL HAPLARINDA ISE Text BUNU YAPMANA GEREK YOK AMA MINIPILL LER DE COK ONEMLI

bud
MISSY

Bir iki ay adet gormemek tabii ki dogal. Dogum sonrasinda bu sure oldukca uzayabilir. Neden minipill i biraktin Devam edebilir ya da baska bir dogum kantrol yontemine gecebilirdin Eger gebelik belirtisi hissediyorsan ya da en azindan rahatlamak icin bir gebelik testi yapmanda fayda olabilir. Ama dogumdan sonra 2 yil gecmeden hamile kalmak hem senin icin hem de yeni bebek icin oldukca riskli. Erken dogum dusuk dogum agirlikli bebek ihtimali yuksek

Bu arada ben doktorum da

Sevgiler

bud
Bu arada PMS premenstruel sendrom demek Yani adet oncesi gerginlik hastaligi... Tam karsiligi olmasa da Turkce de boyle kullaniliyor. Adet kanamasi menstruasyon demek.Doktorlar kendi aralarinda mens diye kisaltirlar. Dogum sonrasinda premenstruel sendrom bulgulari azalabilir. Yani eskisi gibi adet oncesi belirtiler olmadan kadin adet gorebilir. Adet miktari ve suresi degisebilir. Onemli olan asiri olmamasidir. Yani 2 kat. Ornegin gebelik oncesi bir kadin 4 gun adet goruyorsa bu kadinin adet suresi 8 gunun ustune cikarsa asiridir ve doktora basvurmasi gerekir. Dogum sonrasi ilk bir yil icinde adet gormeme ve duzen degisiklikleri eger baska belirtiler yoksa normaldir

Bazi antibiyotikler gercekten dogum kontrol haplarinin etkisini azaltir. Burada yapilmasi gereken genellikle doz artisindan cok bu donemde iliskiye girmemek ya da kondom ve veya spermisit (sperm oldurucu kremler)kullanmaktir. Cunku ostrojen dozunu artirmanin yan etkileri kucumsenemez. Ilac etkilesimi dogum kontrol haplarinda gercekten sorun. Ornegin bazi ilaclarda (bazi antibiyotikler de dahil olmak uzere) dogum kontrol haplarinin etkisini artiriyor. Bu yan etkilerin ortya cikmasina neden olur.

bud
Rica ederim. Umarim testin sonucu seni mutlu eder. :)

Birisi
11 11 2003, 18:00
Pregooo...

Gerci henuz bebek tecrubesi yasamadim ama bu ergenlik sivilceleriyle ilgili bi arkadasimdan bisey duymustum... Biraz kibarcasi nene isi ama :o ... arkadasimin da bebegi ilk olduktan sonra bole sivilceler olmustu butun yuzu ve kendisi anne sutunu surunce bebegin yuzune gectigini solemisti... dener misiniz bilmem ama ve ben o an anne sutunun ne kadar mucize bisey olduguna inanmistim... sizlere kolay gelsin :)

Sevgiler

pregoinla
12 11 2003, 18:00
nene isi oldugunu sanmiyorum. ben birsey daha ekleyeyim.
doktoruma sordum, oglumda hafif hirilti horultu sorunu var. uyurken bariz sekilde burnu tiklali diye hafif hafif horluyor :) doktorum bir kulak temizleme cubuguna anne sutu damlatip burnunun icini hafifce sil dedi. yani anne suru her derde deva. bugun kesinlikle yuzu icin deneyecegim. tek endisem anne sutu benim elime geldiginde bile oldukca yapis yapis (icindeki sekerden) . oglumun alninda ne hale gelir?! :)

rmonx
13 11 2003, 18:00
Prego,

Anne soylemisti Burak daha yeni dogdugunda anne sutuyle yuzunu bir iki kez silmemi. O'nun soyledigi sey, anne sutunun bebegin yuzunu guzellestirdigi. Gerci butun bebisler oyle guzel ki daha nasil olur bilmiyorum ;)

Bir de ilk haftalarda bebegin butun derisi kuruyup dokuluyor soyuluyor, o haline cok acimistim oglumun.

Forumumuza doktor gelmis ne guzelll :)

effe
16 11 2003, 18:00
herkese merhaba,

15 gundur green kart gorusmesi icin Turkiye'deydik, dun donduk. Kayra, gozun aydin bebegin anneli babali buyusun insallah. Ben de 25. haftadayim, acayip kilo aldim ve biraz ayakta kalsam tabanlarim agriyor, vucudum bu kadar kiloya uyum saglayamiyor. Ucak yolculugunda bir rahat edemedim bacaklarim fazla geldi sanki. Neyse ki az kaldi diyelim ;)

Turkiye'den rezene ve lohusa sekeri getirdim, cok seker pembe bisey, sicak suyla karistirilip icilecekmis, simdiden lohusa halimi dusunup heyecanlaniyorum. Bu arada bebegimiz bize ugurlu geldi, icime dustugu andan kisa bir sure sonra green kart cekilisini kazandim ve gecen hafta aldik cok sukur. Bunu bebege yormak cok hosuma gidiyor, tatli bebecigime simdiden tesekkur borcluyum.

Herkese kolay gelsin!

ME-GI
21 11 2003, 18:00
hamileler, annecikler noldu? herkes mi uykusuz? herkes mi ha$at? ses seda kesildi. valla sizi gordukce benim de uykum geliyor :D

rmonx
22 11 2003, 18:00
Me-gi ben baya uykusuzum bugunlerde ama Burak yuzunden degil. Nedenini bulamadim ama birkac haftadir uyuyamiyorum :( Senin de sesin uzuuun zamandir cikmiyordu ;) By the way, Los Angeles daki hatunlar, Christmas da bi ihtimal oralara gelebiliriz haberiniz ola :)

mavi balik
22 11 2003, 18:00
ben de yeni farkettim dosyanin cok asagilarda kaldigini. ben de sikayetciyim uykusuzluktan. bel ve sirt agrilarim yuzunden. oglan da deli gibi tepikliyor ben uyumaya calistikca. artik her gun birlikte muzik dinliyoruz. en cok mozart seviyor. ya da nefret ettigi icin tekmeliyor, kim bilir? bana da 5-6 saat uyumak yetiyor galiba.
gercekten anneler cok mesgul galiba yeni bebisleriyle?
me-gi sizin aile geldi gitti mi?

sinyora
23 11 2003, 18:00
Benden cok cok deneyimli kisiler olarak sizlere birsey sorabilir miyim? Buraya henuz yeni tasindik. Saglik sigortam basladiktan ne kadar sonra hamile kalabilirim? Ve ayrica sigorta herseyi karsiliyor mu? Henuz sigorta yaptirmadik, arasitiriyoruz. Ne gibi kriterlere bakmami onerirsiniz. Simdiden cok tesekkurler.

rmonx
24 11 2003, 18:00
Herkesin bayrami kutlu olsun..

Sinyora, bildigim kadariyla, sorularinin cevabi sectiginiz sigortaya, kapsamina gore cok degisiyor. Eger kisa zamanda bebek sahibi olmayi planliyorsaniz, copayment i sifir olan bir plan secin derim. Cunki hamileyken ve bebek dogdugunda cok fazla doktor ziyareti oluyor. Hepsinde copayment odemek hos olmaz. Aklima ilk gelen bu oldu. Kolay gelsin.

effe
24 11 2003, 18:00
Herkesin bayramini kutluyorum! Bebek bekleyenler, bir dahaki bayramda bebeciklerimizle olacagimizi dusunmek cok heyecanli. Insallah hersey yolunda gider...

ME-GI
26 11 2003, 18:00
ben buralardayim. ailem de hala burada. herkes burada. foruma, bilgisayara cok ender girmekle birlikte girdigim zaman tek takip ettigim dosya bu artik :) kalan folderlarda ne isimleri biliyorum, ne hergun tureyen yeni nickleri. buradakiler ise sanki yuzlerini bildigim dostlar oldular :) ay bi de bebek olsa da hep birlikte toplanip ciyak ciyak aglama partisi versek :) :) :)

ESRAA
Merhaba Arkadaslar

25 Kasim oglen saatlerinde Zeynep Sude miz dunyaya geldi.Ve gercekten tum vaktimizi almaya daha ilk gunden basladi.Yanliz tek bi sorunum var maalesef sutum cok az hatta yok gibi.Bu duruma cok uzuluyorum.Benim gibi bu sorunu yasayan anneler varsa deneyimlerini benimle paylasirlarsa cok mutlu olacagim.Birde bebegi her agladiginda mi yoksa belli bir saat duzeninde mi emziriyorsunuz ?

Denizkizi
Esraa,
Sakin sutun az oldugu icin birakma emzirmeyi. Ne kadar cok emzirirsen o kadar cok sutun olacak. En az 8 bardak su icmeyi ihmal etme. Bu arada ilk 4-5 gun boyunca bebegin her emzirmede 1 tatli kasigindan fazla sute ihtiyaci yok. Cunku ilk 4 gun boyunca gelen sut yani colostrum normal sutten defalarca daha yogun ve protein yuklu. Sutun gelene kadar on demand beslemende fayda var. SAkin ama sakin sutun az formula ver diyenleri dinleme. Benim de ilk gunler cok azdi ikinci haftada hersey duzene girdi. Birde sakin aciyor diye birakayim deme o da ikinci yada ucuncu haftada geciyor. Bebegine sut verme sansin hayatinda sadece bir kez olacak. Etrafinda sutun az, bu cocuk ac , vah vah falan diyen bir suru insan olacak onlari dinleme. Bebekler ilk uc gun ac degiller bile tamamen ic gudusel bir davranis surekli emmek istemeleri. Bu arada Lansinoh diye bir krem var. Eczanelerin cocuk malzemeleris atan yerinde bulabilirsin. Emzirdikten sonra kendi sutunden bir damla sur gogsune hemen camasirini giyme bir iki dakika kurusun sonra lansinoh surup oyle giy camasirini. Sut vermemnin en zor kismi ilk iki hafta sonra cok rahat edeceksin. Birde bebegin gogsunun areolasini agzina almasi lazim acimamasi icin. Eger sadece ucunu alirsa canin cok yanar. Bu arada seni ve esini cok tebrik ederim Allah anali babali buyutmeyi kismet etsin.

Eger sut verme konusunda sorun olursa bana yaz. Bu konuda cok kitap okudum ve her hafta dogurdugum hastanenin breastfeeding support group toplantilarina gidiyorum. Cocuk dogurmadan once bana cok tuhaf gelen iiiyyyyk igrenc dedigim sut verme olayini bu kadar gonulden destekleyecegim ve isteyerek yapacagim hic aklima gelmezdi....

rmonx
27 11 2003, 18:00
Esraa hayirli olsun. Kizinizla coook guzel bir hayat gecirmenizi dilerim. Cok da guzel ismi varmis..
Sut konusunda Denizkizi cokkk hakli. Ilk bir ay filan bebek istedikce emzirirsen sutun artar. Ben Denizkizinin bahsettigi sut cok az mama takviyesi yapayim diyenlerdenim sutun azaldi gitti. Sadece 1 ay emzirebildim.
Her seferinde minimum 15-20 dk emzirmeye calisirsan iyi olur. 5 dk emip yarim saat sonra yineden emmek isteyen bebek, karni tam doymadigi icin duzenini kolay kuramiyor. Minimum 15-20 dk emzirme olayini basarmaya calisirsan goreceksin bebisin uyku duzeni kendiliginden olusacak. Ben oyle yaptim simdi Burak 3 aylik olmasina ragmen (nazar degmesin) gece 11 sabah 8 arasi hic uyanmiyor. Sakin ol, keyfini cikar, bol bol dinlen.. Sutun niye az diye kafana takma.. Sen mutlu olursan bebis de rahat olur. Yardima ihtiyacin olan her konuda yazabilirsin. Ilk bir ay bence en zor kisim. Ondan sonra insan cok daha rahat oluyor. Yaninda yardim edecek birileri var mi bu arada??
Sevgiyle,

simina
ESRA MERHABA ;
ONCELIKLE TEBRIKLER SENIN YASADIKLARININ BIR BENZERINIDE BEN YAKIN ZAMANDA YASADIM ESKI USULLERI DINLIYEREK SUTUMU COGALLTIM . INANMIYCAKSIN AMA ACI BIBER COK SUT YAPIYOR BIRDE TATLI BOL BOL YE SONRA SOGAN BIDE KIRMIZI ET BIZZAT DENEDIM CUNKU BENIM OGLUM DOGDUGU GUNDEN BERI HIC MEMEYI ALMADI BENDE POMPAYLA CEKIP VERIYORUM BU YUZDEN DE NEYI YEDIKTEN SONRA NE KADAR SUT CIKTIGINI IYI TAKP EDEBILIYORUM SANA BOL SANSLAR DILERIM BIDE POMPA ALMANI ONERIRIRIM CALISMIYCAKSAN SAKIN ELEKTIRIKLILERDEN ALMA AVENT IN ELLE CALISAN BIR POMPASI VAR COK MEMNUN KALICAGINA EMINIM SANA BOL SANSLAR GULE GULE BUYUT :)

ESRAA
Icime su serptin Denizkizi,sagolasin.Sana ozelden yazicam.

ESRAA
Selammm

Oncelikle denizkizinin yazdiklarini okuyunca cok rahatladik ( ailece ) Cok uzuluyordum,bu sabah birde baktim ki ufak ufak beyaz bir sivi var goguslerimde.Mutlulugun tanimi bu olsa demek dedim.Evde herkez cok mutlu oldu.Bugun bana destek verici mesajlarini gonderen herkeze tesekkur ediyorum.( tek tek,hepinizin mesaji benim icin altin degerinde )Yanimda annem var ama o da 11 ocak ta gidecek sonrasinda bebegimle yanliz kalicaz,ilk bebegim,ilk torun,umarim iyi bir anne olabilirim.

Nisancicegi bir doktor olarak burada olman cok guzel.Ozelden bir sorunum olursa yazarim.

cok tesekkurler tekrar,hepinizin burada olmasi ve sizlerle ayni seyleri yasayip,hissetmek insanin yanliz duygusunu gideriyor...tekrar tesekkurler.

Ayrica Me gi bu folder a daha cok zaman ayirman da cok guzel oldu :) )

MISSY
Esra, cok cok tebrikler!
En onemli sey cok cok cok su icmek ve surekli atistirmak. Sutun ilk gunlerde az olmasi cok normal benim de ogle idi sonra artti. Ben 3 ay emzirdim. Ne kadar emzirsen o kadar kardir. Vaktim cok yok herkesin yorumunu okuyamadim ama sana hemen sivi almanin onemini yazmak istedim. Gaz yapan seyler yeme bildigin gibi her yedigin ve ictigin tamamen sutune karisiyor. Bol sans! Stres yapmamaya calis cunku stres de etkiliyor. Sut verdigin zaman sessiz bir ortamda yaninda icecegin ve atistiracagin meyva veya ne varsa yanina al. Relax olmaya calis. Verdikce sutun gelecektir.
sevgiler,
(rezene cayi hem gaza iyi hem de sutu arttirirmis...ingilizcesi fennel tea......ayrica ben helva da yiyordum zorla icindeki tahin cok iyi)

MISSY
Hatirliyorum da meme emzirirken ah bebegim doymuyor mu? niye agliyor diye pek bir strese girerdim ancak bosuna imis cunku bebekler anne karnindan ciktiktan sonra dis ortama alismalari biraz zaman oluyor biz galiba bu kucucuk meleklerden cok sey bekliyoruz ilk basta...bir iki ay gectikten sonra hersey nasil da degisiyor.....
Aklinizda olsun ben de meme verirken su ile cranberry juice karistirip deliler gibi iciyordum megerse cok GAZ yaparmis!
Ben Alara'i emzirirken cok sade basit baharatsiz yemekler yiyip bol su ictigimde sutum cok geliyor ve bebek rahat ediyordu. Sarimsak cok severim, az yiyordum....Isin en guzel tarafi hem bebege yararli birsey yaptigini bilmek hem de ne istedigini yersen ye kilo vermek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Iste bu kismini ozluyorum. Tabii bir de bomba gibi goguslerimi. Neyse too much information......herkese iyi haftasonlari!

pregoinla
nisan cicegi, bilgiyer icin cok tesekkurler. tum hamile arkadaslar ve yeni anneler eminim cok faydalanacaklar. ben de on demand emziren annelerdenim. bazen doymadigini hissediyorum. eskiden 2 gogus veriyordum. simdilerde tek. doktorumla konustugumda (daha dogrusu lactation consultant) 2 saat boyunca tek gogus kullan, diger gogsu obur emzirmeye sakla dedi. yani bebek 2 saat icinde tekrar tekrar emmek isterse hep ayni gogsu ver.

farkettigim sey-cok az yiyorum cunku dogumu takiben istahim feci derecede kesildi. hem yorgunluk, hem vakitsizlik vs derken gunde neredeyse tek goune inecegim. zorla yemeye calisiyorum. evde benimle kalan anneannemin baskilari ile sutu arttirsin, katilastirsin diye abuk subuk seyler yiyorum (badem, vs). likit almaya calisiyorum. hangi gun yedigim miktari arttirirsam o gun daha cok sutum oluyor!!!!! onun icin beslenmenize cok dikkat edin. COK!

bol likit herkesin dedigi gibi cok onemli. takinti seklinde elma suyu iciyorum. genelde yarim su yarim elma suyu karistiriyorum cunku sekeri fazla geliyor. bazilari kirmizi etin sut arttirdigini soyluyor. bazilari kirmizi ettn uzk durun diyor. kafam karisti. bazilari ise yediginin onemi yok. onemli olan likit miktari diyor.

kisacasi herkes birseyler diyecek. ama esraa arkadas (cok cok tebrikler arada) - ilk birkac gun yuzunden sakinnnnnnnn canini sikma cunku ilk birkac gun gelen sut bile degil. arkadaslarin dedikleri gibi colostrum denen, sutten once gelen ve icinde cocugu hayati boyunca bircok rahatsizliga karsi koruyacak maddeleri iceren acik renkli, neredeyse birkac damla gelen bir sivi. sutun geldiginde emin ol sen de anlayacaksin. oyle bir anlayacaksin ki hem de! :) (ben de ates, titreme yapmisti bir anda sut gelince- cok insanda oldugunu duydum)

simdilik kacmaliyim. benimki uyanacak. kacmadan once bir sorum var. cocugu uyandirmazsan hipoglisemiy girebilir demissin n.cicegi. bunu aciklar misin?

bud
Oncelikle herkesin bayramini kutluyorum. Herkese saglik basari ve mutluluklar....

Geri kalani Esra icin yaziyorum

Esra

Bebegin hayirli olsun Umarim sana daima mutluluk ve gurur kaynagi olur... Emzirme konusuna gelince.... Bir hekim olarak sana bazi onerilerim var. Birinci daha once de belirtildigi gibi sivi gidalar.... 8 bardak su en az miktardir.Biz Hacettepe de yeni annelerimize 15 - 20 bardak sivi oneriyorduk Bunun icinde mutlaka corba komposto taze sikilmis meyve sulari olmali... Ayrica eger gaz sorun olmuyorsa baklagiller de sutu bir miktar artirir ve protein ve demir icerigini destekler ozellikle bulgur .... Ilginc degil mi? Sen de en az 6 ogun yemelisin ama az porsiyonlar tabii.... 3 ana 3 araogun Bu donemdeki kalsiyum ihtiyacin cok yuksek .... Tabletler onemli ancak besinlerden almak en iyisi... Yogurt peynir onerebilirim. Inek sutu pek degil. Demir diger onemli element. Mutlaka demir al. Bir miktar mide sorunu yaratabilir ancak senin ve bebegin icin cok onemli katlanilmali bence. Demiri bebegin zeka gelisiminde cok onemli yeri var.

Her emzirmede her iki memeden de emmeli... Her emzirmede emmese de memeye temasda 15-20 dakika kalmali... eger en az 2 dakika aktif emiyorsa basaridir ...Her istediginde ya da 2.5-3 saatte bir emzirmelisin. Yani gunde 10 kere memede olmali... Bu sutu ve bebegin emmesinin performansini artirir ve bebegin hipoglisemiye girmesini onler Bebek uyuyor olsa da kaldirmalisin Bu donemde anne sutu disinda baska hicbir sey verilmemeli.... Su dahil.... Eger su alirsa hem gaz hem de kusma sorunlari olur. Ayrica enfeksiyon kapma ihtimali yuksek... Ne kadar dikkat etsen de ... Su bebegin emme suresini azaltir. Memeden gelen sutun ilk kismi bebegin susuzlugunu gidermek uzere planlanmistir Sividir yani... Sonra gelen sut daha koyu yagli ve proteinlidir yani besleyicidir. Soyle dusun Bizler yemek yerken once corba iceriz sonra esas yemek gelir. Eger bebege su verirsen kapasitesi de dusuk oldugunda emerken sulu kisimla iyice doyacaktir. Hem esas kismin yararlarindan mahrum kalacak hem de kusma ihtimali yuksek olacaktir. Ozellikle gaz cikarirken... Bunun icin de yemekten once su icip sonra da corba yedigini dusun Insanin karni siser ve bir garip hisseder degil mi?

Bebegin agzina kahverengi kismin hepsi girmeli ancak burnuna dikkat et lutfen asla kapanmamali... Nefes almasini zorlastirabilir. Emmerken uyursa ya da emmeyi birakirsa isaret parmaginla yanaginin agzina yakin kismini hafif hafif oksa... Bu emme refleksini meydana getirir ve bebegin tekrar emmesini saglar...

Bizim yaptigimiz bir arastirma da 4-6 ay sadece ama sadece anne sutu alan bebeklerin diger bebeklere gore daha zeki oldugu bulduk... Harvard da yapilmis bir arastirmanin benzeriydi Onlarda daha zeki bulmuslar. Darisi bebeginin basina....

Basarilar diliyorum Sorun olursa memnuniyetle yanitlarim Iyi bayramlar...

Gonca

hearty
28 11 2003, 18:00
ESRAA

Oncelikle kutlarim kizini , benim daha 3'5 ay var ama burdaki bilgiler cok yararli oluyor. Bende bir arkadasimdan ilk dogusta bebegin zaten 3-4 gun idare edicek besini oldugunu ogrendim , o yuzden sutun gec gelmemesi panik yapilmamaliymis. Benim sormak istedigim burdaki arkadaslara hamileyken sushi, cafein gibi seylere dikkat ediyoruz breastfeeding sirasindada dikkat etmemiz gerekiyormu, Cafein bebegin uyumasini etkiledigini gordumde SUSHI konusu merak ediyorum. Biraz SUSHI sever oldugumdan :) )) bebek icin 4-5 ay daha beklerim sorun degil ama :) merak iste ..

rmonx
Burcu5 cok gecmis olsun. Ufakliklarin hasta olmasi en zor seylerden biri. Allah devasiz dert vermesin hicbirimize.

effe
Esraa tebrikler. Anneli babali buyusun guzel bebegin insallah. Benim de annem kisa sureligine yanima gelecek, ondan sonrasini ben de cok merak ediyorum. Kotu ruyalar goruyorum, bebegimi dolabin cekmecesinde filan unuttugum ruyalar oldu. Hepsi korkudan bilinmezlikten. Ama dogal herhalde boyle olmak. Herseyi cok guzel bir sekilde yapacagimizdan eminim.
Burcu5 size de gecmis olsun. Ah ah annelerimizin bizi ne kadar sevdigini, hastalandigimizda ne kadar uzulduklerini ne kadar iyi anliyoruz degil mi? Butun bebekler, cocuklar saglikli olsun!

burcu5
Diger arkadaslarin yazdiklarina bir sey de ben ekleyeyim. Traditional Medicinals'in Mother's Milk diye bir cayi var. Caffeine free. Anne sutunu arttirdigi soyleniyor. Tamamiyle dogal.

Bir de arkadaslar yok sutum gelmiyor , uyumuyor falan diye lutfen kafaniza cok takmayin. En onemli sey saglik. Alara 10 gundur atesliydi cok. Ilk once kulak iltihabi dediler. Sonra o gectikten sonra hala ates devam edince baska ciddi bir sey olabilir dediler. Dun hayatimin en kotu gununu yasadim. Zavalli yavrumun kolundan kan aldilar (nasil aldiklarini hic sormayin) Sonra urine testi yaptilar. Eger cok ciddi bir sey olursa sizi aksam arayacagiz dediler. Deliler gibi telefonun calmamasini bekledik.

Bu sabah da akcigerlerin rontgenini cektirdik. Orda cigerlerde bir infeksiyon cikti. Allahtan antibiyotikle halledilebilir bir sey ama omrumden bir 10 yil gitti herhalde.

Herkese bebisleriyle beraber saglikli gunler diliyorum.Yeter ki saglikli olsunlar gerisi hic onemli degil.

Denizkizi
Cok buyuk gecmis olsun Burcu5. Sana katiliyorum. Bebeklerimizin saglikli olmasi herseyden onemli. Cocuk bakimi dosyasina yazdim ama pek kimse oraya takilmiyor galiba. Eray'in reflux hastaligi oldugu kesinlesti. Bizde son iki haftadir doktor doktor gezdik. Yemek borusunun ve midesinin rontgeni ve ultrasonu cekildi. Simdi ilac kullaniyoruz biraz duzelir gibi oldu bebis. Uyandi galiba sesi geliyor icerden. Hadi ben kactim

mavi balik
esraa, seni ve esini yurekten kutlarim. bebisiniz saglik ve mutlulukla buyusun. bence de hic endiselenmeden denemeyi surdur emzirme konusunda. o da herseyi senden ogrenecek annesi. sabirli olun. kolay gelsin.

burcu5
29 11 2003, 18:00
Arkadaslar, iyi dilekleriniz icin cok tesekkurler. Denizkizi sana da cok gecmis olsun. Umarim Eray bir an once eski sagligina kavusur. Insanin kalbi aciyor resmen cocugu hasta olunca.

Bu arada bir onceki mesajimi yazdiktan sonra merak ettim doktorun soyledigi hastaligin Turkce karsiligina baktim. Zaturreymis arkadaslar. Iyice sinirlerim bozuldu. Bir de internette biraz arastirma yaptim yok olumcul olabilirmis falan diyordu bazi sitelerdeki bilgilerde. Oturdum agladim sinirimden. Bu gibi durumlarda en iyisi herhalde fazla kurcalamamamak.

Umarim hersey yolunda gider ve Alaram sagligina kavusur. Tum bebislere saglikli gunler diliyorum.

simina
Burcu benim oglumda 6 aylikken zaturre gecirmisti , yok buhar makinasi yok bilmemne birsuruu abuk subuk sey yaptilar turkiyeden bir arkadasimin annesi bana kekik yagi gonderdi kaynayan suya bir damla yada iki damla damlatiyorsun o kaynamaya devam ediyor butun evi kokusu boyuyor tabiki baya bi acmisti oglumu bide hatmi cicegi diye bir bitki var sadece mor olanini aliyorsun , kaynamis suyun icine batirip cikariyorsun hafif esmer sekerle onu vermistim ikiside cok iyi geldi eski insanlari dinlemek lazim.....

MISSY
Burcu5 cok gecmis olsun. Alaran en yakin zamanda sagligina kavusur insallah. Tabii ki onemli bir sey geciriyor ancak unutma ki Amerikalilarda herseyi abartma huyu vardir....hele internete falan bakinca insan iyice evhamlaniyor. Merak etme eminim yakinda eski nesesine kavusacaktir. Acil sifa dileklerimle!

MISSY
Denizkizi senin bebise de cok cok gecmis olsun; ilaclarin ise yaramasi cok iyi.....
(O:

candy_girl
Arkadaslar uzun bir aradan sonra merhaba,
hamile kalmadan bu siteye ugramaya pek niyetim yoktu ama sizleri ozledim ;) deniz kizi benim oglanin adi da eray,o da 2 hafta evvel bronisit ve orta kulak iltihabi kapmisti okuldan,1 hafta okula gondermedim,iyilessin diye uzerine titredim adeta,sabaha karsi kulagim agriyor feryadiyla acillerdeydik bizde,hele hele burda en zoru tum bu uzuntulere tek basina gogus germek zorunda olmak.Insan yaninda annesini,ablasini ya da bir yakinini ariyor,amerikanin bizlere yasattirmis oldugu bu hissi sevmiyorum ben...Esracim tel de tebrik etmistim bir kez daha gozunaydin,deniz kizi adasimiz erayciga cok gecmis olsun,ve burcucum canim arkadasim gunlerdir alaranin iyi olmasini bekliyoruz beraber,insallah bana iyi haberleri verirsin de mutlu oluruz yine hep birlikte.Eee anne olmak boyle birsey iste arkadaslar,millet ikinciyi dogur eray 4 yasina geldi diyor ama vallaha azicik rahata ermisken resmen gozum yemiyor,siz ne dersiniz? :)

MISSY
30 11 2003, 18:00
Kayra, ben Alara'i emzige alistirmak icin cok ugrastim sonucta annem basardi ve iyiki de basardi. Simdi emzik veriyorum uyumadan once sonra uykuya dalinca atiyor. Umarim alisir kisa zamanda. Istanbul'da goturdugum doktor anne sutu emen bebegi emzige alistirmassaniz caninizi okur demisti (O: bebeklerin sakinlesmesi icin cidden cok yararli!
Bol sans!

pregoinla
burcu5-oncelikle cok cok ock cokkkk gecmis olsun. ayni sehirdeyiz ama ilk aylarin ne denli yogun oldugunu biliyorsun. konusamamistik. haberleri bruada okuyunca cok uzuldum. bebegin en kisa zamanda iyi olacagina, sagligina kavusacagina eminim. lutfen internetten fazla arastirip okuma. kendini oldugundan fazla daraltma. huzursuzsan 2nd opinion al hatta. ama fazla derinlere dalip gerektiginden de fazla uzme kendini.

yazdigin cayi ben daha dun aldim. bu mother's milk denen cay bildigimiz REZENE. bir aydir rezene ariyordum zaten amerikada. sonunda kendime poset cay seklinde olani (dogadan marka) ve oglum icin de milupa marka granul rezene getirttim istanbuldan. oglum sut arasi krizlere girince onu iciyor. ben de gunde 2-3 fincan poset cay seklinde olani iciyorum. sutumu arttirip arttirmadigini farkedemedim. ama laf aramizda surekli acaba bu cocuk doymadigi icin mi agliyor krizlerine ben de giriyorum. hele hele evde eski kafa anneanne filan olunca insan ister istemez onlarin laflarina kulak asiyor ve moralini bozuyor. halbuki doktor herseyi normal buldu. offff.

oglum -sanirim daha once yazmistim- inanilmaz kotu bir baby acne gecirdi. 2 hafta boyunca yuzunde resmen hicbirseyi goremez olmustuk. mercimek tanesi buyuklugunde binnnlerde ici iltihapli sivilce. yuz. goz vucut her tarafi. sonunda gecen pazartesi ilk ay doktor randevusunda bir merhem verdi doktorumuz. simdi aynen bebek poposu gibi her tarafi :) opup koklamaya kiyamiyorum :) tabii turkcede konak denen. burada cradle cap denen nane ile ugrasiyorum simdi de. butun kafa derisi kabuk kabuk. yag filan diyorlar ama doktor (!!!!!!!!!!!) inanilmaz bir olay - bebek dermatologunu aradi ve doktor head 'n shoulders verdi!!!!!!!!!!!! 1 aylik bebege head n shoulders! simdi kabuklar cok daha ufak ufak. her banyodan sonra iyice tariyoruz ki dokulsunler. mustela'nin da kabuk dokucu bir sampuanini aldim. h.n.shoudersdan sonra onla da yikiyorum. epeyce iyilesme var. kafayi baby oil ile yapglayip sonra el kadar bebegi kuvette yaglar ciksin diye 1 saat ovalamak istemiyorum. zaten yeni dogmus bebei yikamak kendi basina zor bir olay.

simdilik bu kadar arkadaslar. mesajlarinizi okuduguma ve herkesin iyi olduguna sevindim. burcu tekrar gecmis olsun. zaten simdi hemen seni ariyorum.

kendinize ve bebislerinize iyi bakin.

Kayra
deniz kizi ve burcu5 cok cok gecmis olsun,..uzun suredir siteye giremiyordum, bebekle vakit nasil geciyor hakikaten anlamiyor insan.
benim oglum Barin`nin da uzamis sariligi icin gunlerce dr.a tasindik, 6-7 defa kan aldilar, stresle sonuc bekledik, sonra lacrimal kanal iltihabi gecirdi, insan kiyamiyor, ici parcalaniyor.

bi de, premature cocukla ugrasmak ruhen yikiyor, uzulup duruyorsun niye boyle oldu diye.. allahtan hizli buyuyorlar da biraz morali duzeliyor insanin.
ben daha bebegin uyku duzenini oturtamadim, 1 ay oldu. 2-3 saatte bir emziriyorum ama uyuyunca 5 dk. sonra uyaniyor. yine emiyor, emzige de alistirmak istemedim. bakalim ne kadar surecek.
tum bebek bekleyenlere bol sans, bebeklilere sabir dilerim...yine uyandi, gitmem gerek.

rmonx
01 12 2003, 18:00
Head & shoulders mi? Ya bilmiyorum ama minik bebege o kadar kimyasal sey verilmesi uygun mu ki? Benim doktor kafasinda konak olursa yag sur demisti. Ama olmadi. Ben her yikamada yumusak bir fircayla fircaliyorum baya ise yariyor.

Optimist hayirli olsun hamileligin.

optimist
01 12 2003, 18:00
:rolleyes: bende ayni kanaatteyim. ben yaklasik 3 aylik ahmileyim ve ilk muayenemi 1 ay once yasadim ve cok rahatsiz oldum . fakat yinede bir saglikci olarak eksik yada ilgisiz diyemem. bizim alistigimiz yada bekledigimiz gibi degil. sanirim buda kultur farkindan kaynakli.

rmonx
02 12 2003, 18:00
Kayra 2. aydan itibaren 3-4 saate dusurulebilir. Emzigi ben de vermeyi dusunmemistim basta ama gordum ki Burak in cani bazen sadece emmek istiyor. Biberonu dolu verince mamayi agzindan cikariyor. Cozum olarak emzigi buldum. Bir de onlar cozum olarak ellerini emiyorlar. Sakin senin ufakligin da emme gudusu cok olmasin??? O zaman geceleri sana iskence olur. Yazik sanaaaa..

burcu5
Herkese saglik dillekleri icin cok tesekkurler. Alara cok daha iyi. Ates dustu cok sukur. Gelecek hafta bir kere daha akciger rontgeni cekilecek. Orda kesin sonucu alicaz. Simdi kendimi cok daha iyi hissediyorum. Moralim yerine geldi vallahi.

Kayra bence emzik vermeyi dene. Ilk aylarda bebeklerin emme gudusu cok fazla olur. Belki de bebeginin istedigi sadece kendisini rahatlatmaktir. Bence uykusuz kalmaya degmez. Bende ilk cocugumda cok karsiydim emzige. Fakat kendisi kolikli bir bebek oldugundan bende de artik sabir kalmadigindan hemen hic dusunmeden verdim. Benim icin bir kurtarici olmustu emzik. Tabi bu bir kisisel tercih.

Denizkizi Eray nasil bu arada. Umarim hersey yolundadir. Hasta bir bebekle ugrasmak cok zor. Ve aile icin cok yipratici oluyor. Bizim agzimizi bicak acmiyordu kac gundur evde. Ozellikle de buralarda yapayalniz, manevi destekten uzak daha cok yipraniyor insan. Annemlere haber verip onlari uzmek istemedim. Ama sonra baktim dayanamiyorum bende kendimi cok kotu hissediyorum, aradim. Uzaktan bile beni teselli edebildiler. Ilk cocugumu da yalniz buyuttum ben zor oldu ama basardim. Fakat ozellikle hastaliklarda ailemin destegini ariyorum dogrusu.

simina
Bir arkadasim saci konak olan bebegine papatya suyu surmustu cokta ise yaradigini soyledi. bence denemeye deger...

MISSY
Pregoinla haklisin yeni dogmus bebegi yikamak ilk basta bana da cok zor geliyordu cunku kuvetini banyoda yere koyuyordum. Ancak biz infant kuvetin mutfaktaki lavaboya tam oturdugunu kesfettik simdi muthis rahat! Bizdeki tipde bir kuvet varsa mutfakta yikamayi herkese tavsiye ederim. Kuvet tam oturdugu icin hem egilip bukulmuyorsunuz hem de cocugu tutmak cok daha kolay. Tavsiye ederim!

Kayra
turkiyeden bir arkadasim topperware`in bebek icin uretilmis basincli saklama kaplarinindan istedi, baby`s-r-us`ta goremedim. nerede bulabilecegim konusunda fikri olan var mi?

bi de kac aya kadar 2-3 saatte bir emzirmek gerekiyor, biliyor musunuz? (daha fazla dayanabilecegimi sanmiyorun da!...emzik te vermedigim icin 40 gundur geceleri max. 2 saat filan uyuyabiliyorum, gunduz uyuma aliskanligim da olmadigindan, hayalet gibiyim...

hearty
03 12 2003, 18:00
Anne adaylari arkadaslar , karninizdaki ufakligin hangi buyuklukte ve ozelikte oldugunu gormek isterseniz ..guzel bir animasyon

http://www.mikroenjeksiyon.com/images/dogum.swf?psid=e43b2e23d9573dead1ffb97ad85c2efe

burcu5
Pregoinla, arkadasim uzun zaman oldu konusamadik. Bebekte sivilce hakikaten insani sinir eden birsey. Gecmesine cok sevindim. Cradle cap icin de target ta falan satilan markasini unuttum ama bir sampuan var. Bebekler icin. Head'n shoulders bilmem ama cok kimyasal birsey gibime geliyor. Tabi doktorun daha iyi bilir. Kaan da cok kotu konak olmustu bebekken. Ben johnson'in bebek yagini kullaniyordum. Zaten hergun yikadigim icin iyi gelmisti ona. Ama belki senin bebisteki cok fazlaysa doktorun o sampuani onermesi normal herhalde.

Birde o caydan uzerinde yaziyor ama galiba gunde 3-4 poset tuketmen gerekiyormus anne sutunun artmasi icin. Aklinda bulunsun.

pregoinla
<a target=new href=http://www.pumpstation.com/frmvideos-1.cfm]YENI MEME VEREN ANNELER BURAYA TIKLAYIN[/url]

bu los angelesta bulunan bir merkez. haftada bir ugradigim yeni yeni annelerle tanistigim cok cok guzel ve sirin bir yer. web sitelerinde bunu buldum. umarim yeni sut vermeye baslayan arkadaslara yardimci olur. 4-5 tane kisa metraj video var mutlaka seyredin derim.

optimist
:) sevgili hearty gonderdigin link icin cok tesekkurler. cidden cok sirin ve etki;eyici ozellikle resimleri gorunce daha cok etkilendim. butun yeni anne adaylarina tavsiye ederim . sevgilerle

burcu5
04 12 2003, 18:00
ESRAA tesekkur ederim dileklerin icin. Bende seni cok tebrik ediyorum. Allah anali babali buyutsun insallah. Annen burda sanirim, o burdayken her buldugun bos vakti degerlendirmeni tavsiye ederim. Firsatim olursa candygirl'den telefonunu alip aramaya calisacagim seni. Tekrar tebrikler.

ESRAA
04 12 2003, 18:00
Arkadaslar malum sebeplerden cok fazla baglanamiyorum.burcu5 cok yakin oturuyoruz fakat henuz konusamadik seninle.Cok gecmis olsun.Okuyunca icindeki istirabi resmen hissettim.Allah tekrarini gostermesin.Pregoinla sanada gecmis olsun ama sanirim atlatmissin.

Bende annemden rezene istemistim.Cidden cok iyi geliyor.Bu arada sut sorunumda artik kalmadi tekrar tesekkurler.Yine yazarim simdi gitmeliyim.Zeynebimiz annesini istiyor :) ;) :p

ME-GI
06 12 2003, 18:00
<a target=new href=http://www.mezunusa.com/icerik/columnists/MeZUN_columnists/articles.cfm?COLUMNISTID=2&#F_BOX]BIR DOGUM HIKAYESI :) [/url]

turks
07 12 2003, 18:00
SEVGILI ME-GI DOGUM HİKAYENI OKUDUM . COK GUZEL ANLATMISSIN DESENE BIR FENERLI DAHA DUNYAYA GELDI. BILIYORSUN HER COCUK FENERLI DOGAR.HA HA. SAKA BIR TARAFA SANA VE AILENE COCUGUNUZLA MUTLU SAGLIKLI NICE GUZEL GUNLER DILER TEBRIK EDERIM

ME-GI
:) sagolun arkadaslar...... dosyada kac tane mesajim var baksaniza! ayip yani :)

hamile kalmaya hic calismadim. hep isteyecegim zaman calismak zorunda kalacagimi dusunerek korktum ama Allah'in isi, bize buyuk bir mucize gosterdi ve beklemedigim bir anda dunyanin en guzel surprizi gibi geldi hamilelik haberim. 9 ayim da cok guzel gecti. icinde harika bir bebek haberi (eski yazilarimi okuyanlar Mey'i bilirler), bir turkiye seyahati,. bir tatil koyu macerasi..... yeni bir ev...... cok dolu dolu oldu yani. simdi de 10 parmagi ve minik poposu hergun isirilmaya deger bir oglum var. :) her msajimin sonunda yazmis oldugum gibi darisi tummmmmmmmmmmmmmmmmmmmm isteyenlerin basina IN-SAL-LAHHHH

ME-GI
rmonx :) sagol mailin icin. ne guzel sayfa o oyle. resimler de harika. tesekkur tesekkur. baby borgdasiz! benimki de girmizi girmizi. esimin de en sevdigi renktir! esimin adi ile oglunun adi da ayni :) bak dunya ne tesaduflerle dolu!

rmonx
Sevgili ME-GI, dogum hikayeni okudum. Ne kadar uzun surmus yazik sana. Ama sonucta oyle bir hediye geliyor ki herseye deger di mi :) O yazinin sonunda ruya dedigin guzellik hep devam edecek insallah.

rmonx
Saol Candygirl, oglan azicik buyusun, yanimda abim diye dolastiricam ;)

casper
MEGIIIIIIIII!!!! Inanmiyorum,cok sasirdim ve sevindim!!!!!
Son zamanlarda yazilarini ve forumda seni hic goremeyince merak etmistim ve hatta mail yazmayi dusunmustum...Ama herhalde ailesi yaninda o yuzden buralarda yok derken az oonce dogum hikayeni okudum ve valla tuylerim diken diken oldu,cok etkilendim ve sevindim...Valla bu foldera bu kadar cok takilip hic caktirmaman da ayri bir basari :)
Tebrik ederim,minik bebeginize anali-babali saglikli gunler dilerim....
Sevgiler....

ps:bebegin ismini ne koydunuz :)

dalin
ben hep megi'yi hamile kalmaya calisiyo filan sanmistim, yazini okuyunca bile tam anlamadim olayi. ancak yorumlari okuyunca dank etti :) allah anali-babali, saglikli bi bebek buyutmeyi nasib eder insallah! tekrar tebrik ederim!

candy_girl
E be me-gi e be me-gi nihayet kuzum yani ;) rmonx e-mailini aldim ne seker seymissin sen oyle mini minnacik bi hatun ay inanamadim sanki fotolarda 15 yasinda bir kiz cocugu duruyordu karsimda :) ogluna opucukler allah anali babali buyutsin cok seker bisi masallah.

mavi balik
ben de megi'nin yaizis karsisinda ne diyecegini bilemeyenlerdenim. birilerinden ses cikmasini bekledim saskin durumuna dusmemek icin. hep anne olmayi planladigini dusunuyodum ama hamile oldugu konusunda en ufak bir fikrim yoktu. kendisini sahsen taniyanlar, beni aydinlatin lutfen. anali babali, saglik ve mutlulukla buyusun bebis.

ben de 26. haftadayim. gecekeri sirt agrilarim tum siddetiyle devam etse de hersey yolunda gidiyor. cilginlar gibi tepikliyo bebis. yakinda alisverise baslamayi dusunuyoruz. dosyayi bir kez daha gozden gecirmem gerekiyo sanirim, herseyde binlerce secenek olunca secim yapmak zor olucak.
herkese sevgi...

hearty
08 12 2003, 18:00
biz daha bebek alisverislerine baslamadik,, Esimin arkadaslarinin zoruyla BABYSHOWER icin register yapmaya calisiyorum, bugunde esimden beklenmedik bir mail geldi :) dedimki demek oda ise koyuldu ne guzel :) sayfaya bakinca esimin bir baba olarak nelerle ilgilendigini daha iyi gordum..

asagidaki sayfaya bakarsaniz anliyacaksiniz :)

http://www.billybobpacifiers.com/

hearty
Me-gi kutlarim ...

benimde hamileligim supriz oldu ..umarim seninki kadar saglikla kizim hayata baslar ..
daha 3 ay var ama bakalim :)

rmonx
Ooo Hearty cok guzel.. Tum alisverisi kendin yapmak da olabilirdi isin icinde (bknz: rmonx ;) ) Cok iyi hatirliyorum sevgili Rumelihisari ni da suruklemistim pesimden. 2 hatun birkac saat icinde alinacaklarin %70-80 ini almistik :) Hayirli olsun simdiden alacaklarin, Allah saglikla kullanmak nasip etsin.

Denizkizi
Ne zamandir mesaj yazamiyorim birikti soyleyeceklerim. Ehh Megicim, seni artik direk tebrik edebiliriz. Agzimdan kaciracagim bir gun diye aklim cikiyordu. SM de gun saymayabasladi burada. Rmonx, cok guzel olmus siteniz. Burak da pek tatli bir sey masallah. Esraa, ehh hadi bakalim sut vermenin en zor zamanlari geridekaldi bundan sonrasi kolay ve burcu5, cok buyuk gecmis olsun bebisine. Sagligina kavusmasina cok sevindim. Insanin bebeginin hasta olmasi kadar zor bir sey yok.
Benim Eray'im biraz daha iyi gibi. Reglan diye bir ilaca basladik. Internet'de bir suru kotu sey okudum ilacin hakkinda ama ise yariyor gibi. Dun gece ilk defa 5 saat uyudu Eray. Son iki saati basinda nefes aliyormu diye nobet tutarak gecti ama yine de sukurler olsun. Geceleri mama suplementi yapmaya basliyacaktim onumuzdeki hafta biraz daha uzun uyumasina yardimci olur belki diye ama doktoru simdilik mama kullanmamamuz gerektigini soyledi. Hani midesi tam biraz iyilesmeye baslamisken yeni bir sey almaya baslamasin diye. Sut vermekten sikayetci degilim ama pompalamaya pek vaktim olmadigi icin birakip hic bir yere gidemiyorum bebisi.
Iste benden haberler de boyle....

MISSY
Meggy tekrar tebrikler!!!!
Bebis kimbilir ne sirindir!
sevgiler.....

mavi balik
seni gercekten yurekten kutluyorum megi. hem saglikli oglun icin, hem de bunca zaman saklamayi basarip bomba gibi bi surpriz yaptigin icin. adi ne oglusunun?
biz de esimle didisip duruyoruz isim konusunda. henuz ortak bi isim yok listelerimizde.
denizkizi, eray'in daha da iyi hissetmesine sevindim. kolay gelsin.
sevgi...

hearty
09 12 2003, 18:00
bu arada ABD-ANA diye bir yahoo groups var, search yaparsaniz bulursunuz , burda bircok anne ve baba tecrubelerini, sorunlari yada aklina takilan seyleri paylasiyor , cok mesajlasilan bir grup degil yani gunde 100-150 mesaj almaniza imkan yok. Bazi seylerden haberiniz olabilir. Kurucusu BAY AREA da ama butun amerikada yasayan ailelere sesleniyor. Ornegin 2-3 gun once asilarla ilgili yazismalar vardi, yada yeni dogmus bebegin yolculuga cikarilmasi gibi. 2 gundurde cocuklarin beslenmesiyle ilgili tecrubelerini paylastilar. Anne adayiyim ama hem bu mesaj board hemde orasi bayagi faydali oluyor.

hearty
sitenin adresini bende alabilirmiyim ? kacirdim mi bir yerde nedir :)

rmonx
Esraa Missy i ve Denizkizi ni dinle derim :) Ama ote yandan kilo alacak diye benim yaptigim gibi emzirmeyi ihmal etme. Ihmal edince azaliyor sonra bi bakiosun gitmis :) Ben bu emzirme konusunda baya genis oldugum icin cok kasmadim ama cidden emzirmek istiyorsan kasman lazim.

Sevgili Denizkizi, forumdaki guzel arkadasligimiza dayanarak bi geyik yapicam sakin alinma lutfen. Hani anne sutu emen bebislerin IQ lari yuksek ya, bizim oglus salak olcek desene ;) Saka bi yana Allah hepimizin bebislerine yuksek IQ+akil+guzel ahlak+guzel kader versinnnnnnn..

Hearty ben de uyeyim ABD-ANA ya yazismalar baya guzel.

rmonx
Canim Eray cim iyilisebilse hem kendi rahat edecek hem siz. Ya onca isin arasinda web page isine zaman kalmiyor. Turkiye deki ailelerimize foto filan gondermek daha uzun surer diye bu cozumu bulduk. Ne yazik ki baya zamandir update edemedim. Birsuru yeni foto var bir ara vakit bulursam ekliycem.

Eray in fotosunu vaktin oldugunda maillersen cok sevinirim. Forumun anneleri, e mail adresim kimde var bilmiyorum ama olanlar bebislerinin fotosunu gonderirse cok sevinirim :)

Birisi
Meggyyyy..

Tebrikleerrr...

Insallah hersey gonlunuzce oluurr... Allah anali babali buyutsun..

Sevgiler :)

ESRAA
Meggy tebrikler.Demek kayinvalide olacaksin ;) ;) Bu formu okumadan once dunyada kiz nufusunun arttigini dusunuyordum.Cunku kimi duysam kiz bekliyorum diyordu bizim doktorumuzda bebegimizin kiz olacagini soyleyince cok sasirmadim :) :) Bu formda ise masallah hemen hemen herkezin ogluslari olmus.Hatta Eraylar cogunlukta gibi :) Meggy oglusuna ne isim koydugunu artik paylasirsin heralde ;)

Bana gelince sut problemim gercekten 3 gun sonra bebeginde emmesi ile gecti fakat simdide baska bi problem cikti.Kizimiz kilo alamiyor.2 hafta gecti ama hala dogdugu andaki kiloya sahip degil.Doktorumuz sutumun yeterli olmadigini dusunuyor ama oyle bi problemim yok.Hatta bebegimin surati sutumle yikaniyo ( bazi anlar ) Doktorumuz eger boyle giderse formula kullanmamiz gerekebilecegini soyledi.Boyle bi problemi yasayan var mi aramizda ? Acaba sutumdeki yag orani mi az ?

ESRAA
Deniz kizi bende senin gibi dusunuyorum.Annesutunden vazgecmek istemiyorum.Eger formulayla birlikte annesutunu bile verecek olsam eminimki daha sonra annesutunu reddedecektir.

Emzirme konusuna gelince,doktorum emzirirken beni izledi ve herhangibir uyarida bulunmadi.Sorunun burda oldugunu sanmiyorum.Kizkardesim de doktor.Kendisi bana bebeklerin ilk haftalarda %10 kilo kaybetmesi normal dedi ama insan yinede tam inanamiyor.Cunku bazen 2 saat emzirdigim oluyor ve bu kadar emerken kilo almadigini gormek gercekten cok uzucu.Size gelismeleri yazarim.Bende biraz daha dikkat edeyim,dogru emme konusunda !!! baskada yapacak bi sey yok sanirim.

Denizkizi
Valla ben Missy ile ayni fikirde degilim.Esracim takviyeye baslaman demek sutunun azalmasi demek. Belki bebek dogru ememiyordur gogsunu. Benim haftada bir gittigim breast feeding support group'da senin bebis gibi iki tane bebek var. ikisini de doktor formulaya baslatmis. Iki annede bebegin dogru emmedigini farkedemedikleri icin ayni seyleri dusunmusler. Simdi iki bebek de topac gibi. Benim tavsiyem muhakkak bir lactation consultant bul sen meme verirken gozlemlesin seni. Unutma ilk dort ayda sadece anne sutu ile beslenen bebeklerin IQ'larinin daha yuksek olduguna dair bir suru bilimsel aratirma var. Ayrica senin kizin kucuk oldugu icin biberona baslamadan once meme emmeyi dogru olarak ogrenmesi lazim ki biberonu aldiktan sonra emmeyi birakmasin. En az 6 hafta yanlizca gogsunu vererek emme olayini iyuice oturtman lazim. Muhakkak bir lactation consultant bul. Dogum yaptigin hastane sana yardimci olur yada laleche league'i arayip sana yakin bir consultant'in adresini isteyebilirsin. Mama takviyesi yapmadan once lutfen bunu yapmaya calis. Unutmaki ilk dort ay anne sutu ile besleme sansin sadece ve sadece bir kere olacak. Daha once de dedigim gibi hemen mama ilavesi yap diyen bir suru insan olacak, benim de kayinvaldem ayni sey icin israr etmisti. Kendi bildigimi okudum ve Eray hala sadece benim sutumle besleniyor. Bu arada prenatal vitaminlerini almayi ihmal etme, abur cubur yeme, tavuk yada et suyuna corba falan ye. Tatli sut uretimini iyi etkilemiyor diye bir seyler okudum bir yerlerde sekerinden kisma ama fazla da kacirma. Senin ihtiyacin olan vitaminleri alman bu vitaminlerin sutunden kizina gecmesini saglayacak. Sana kolay gelsin...

Denizkizi
Esraa,
Haa burada bir seyi daha soylemeyi unuttum. Dogduktan sonra ilk hafta bebekler kilo kaybederler. ikinci hafta aldiklari kilo ile dogum kilosuna ulasir bazilari bir kac oz. gecer dogum kilosunu. Yani kizin kilo almiyor degil. Aldigi kilo ile dogum kilosuna ulasmistir tekrar. Eray 8lbs, 8 oz dogdu, bir hafta sonra 7lbs 5oz du bir hafta sonra 8lbs 10 oz olmustu ki dogum kilosunun sadece 2 oz ustu. Sakin panik olma. Doktor'unun bunu bilmesi lazim. Nisan cicegi girse de foruma, doktor olarak seni biraz rahatlatsa. Anne sutunun bebege yaramamasi diye bir sey yoktur. Anne sutu bir bebek icin dunya uzerinde en yararli sey. Formula gibi bos kalori yuklu degil. Soyle dusun. Formula yapay anne sutu. Her formula firmasi mamalarini anne sutune biraz daha yaklastirmak icin milyon dolarlik arastirmalar yapiyorlarki hala formula ya katamadiklari ve sadece anne sutunde olan onlarca madde var. Sen de bu cok besleyici sivinin orjinali varken neden orjinaline yaklasmaya calisan yapayini veresin ki.

Bu arada anne sutu konusunda cok fanatik gibi gorunebilirim ama soylediklerim bu konuda okudugum 6-7 kitap ve 3 aydir devam ettigim hastanenin haftalik toplantilarinda ogrendigim seyler. Sen icini rahat tut bebegine sut vermeye devam et. Biraz siklastir ne siklikta veriyorsun bilmiyorum ama 2 satde bir vermeye calis bir de daha once dedigim gibi muhakkak bir gogsunu sonuna kadar bosalttir. belki de sulu olan on sutu iciyor bebegin sonradan gelen yagli sutu icmiyor ki bu yagli sut 10-15 dakika sonra geliyor.Ozeline ev numarami atiyorum eger bu konuda konusmak istersen beni arayabilirsin.

Denizkizi
rmonx'cum
Estafirullaaahhhhh! Eminim Burak cin gibi olucak. Ondan suphem yok. Becerikli annenin becerikli oglusu olucak. Benim esimin de agzina anne sutunun damlasi degmemis ve de cin gibi! Ammmma velakin eger anne sutu alsaydi o zaman daha da cin olabilirdi sanirim.

Sitenizi cok begendim bu arada benim de canim site yapmak istiyor simdi :) Su Erayimin reflux'u iyilessin o zaman el atarim belki o olaya!!

MISSY
Esraa sutun miktari cok olabilir ama bu demek degilki bebege yariyor. Doktorun soyledigini dinleyip formula ile takviye etmekte yarar var bence. Ben Similac Advance veriyorum ve benimkine iyi geldi. Cok onemli bir husus.....ben olsam hemen takviyeye baslarim.

MISSY
acaba beslenmen mi yetersiz? helva falan yesene.....

MISSY
10 12 2003, 18:00
Esraa biraz daha dene bakalim. Anne sutu tabii ki en iyi secenek ancak benim tanidigim anneler arasinda sutu bebege yaramayan ve bu yuzden formula'a gecen de oldu. En iyisi doktoru dinlemek......guvendigin ve tecrubeli bir doktorsa....bakalim bir muddet sonra yine kilo almaz ise (arkadaslarin dedigi dogru ilk basta biraz kilo kaybi normal) formula'i secebilirsin. Anne sutunun yarari tabii onemli ama cocugun gelismesi de muhim. Bol sans......
Bu arada sut vermedikce sutun azaldigi dogru...

pregoinla
13 12 2003, 18:00
formula markalari ve ambalajlari arasinda secimler?

hastaneden cikarken tek kullanimlik, piyasada satilmayan, cam sisede formula verdiler (similac reklam). 20 tane filan. cok arada derede onlari veriyorum bebegime. kullanimlari cok kolay. siseyi actigin gibi nipple takiyorsun ve tamam. cantaya at, sokaga cik hesabi. dige tek kullanimlik toz posetler de pratik fakat yine de gittiginiz yerde sicak (kaynatilmis ve sogumus) su bulmalisiniz. bir de tenekelerde (8 oz.) likit hazir mama var - ki onu da actiniz mi bitirmek gerek. tozlarin likitlere nazaran daha cok gaz yaptigini soyledi bir arkadasim (kendi bebegine). tenekedekileri ise hic tavsiye etmedi. bir de 48 saat icinde tuketilmesi gereken hazir likit mamlar var - neredeyse galonluk siselerde hani (similac filan)...

fikirleriniz? tavsiyeleriniz?

(breastfeeding rules! :) hem bedava, hem pratik, hem isitma sorunu yok ! :) )

hearty
14 12 2003, 18:00
rmonx .. Resimleri gordum cok guzel ..

benim bir sorum olacak hemen hemen herkes en azindan annesini doguma yetistirmis ve visa almistir , dogum yapacaginiza dair kagit gonderip annenizin viza almasini kolaylastirdinizmi ?yada kalma suresini uzatmanizda yarar oldumu ve ne kagidi istiyorsunuz doktordan ?

VISA sorun degilde ozellikle 3 aydan uzun kalis suresi istiyorum .. da..(daha once sorulmussa ozurler cunku eski mesajlara bakamadim )

tskler

rmonx
Hastanede verilenler baya guzeldi. Ondan sonra toz mama kullanmakta baya zorlanmistim. Ama fiyatlarini karsilastirinca toz mama secmek gerekti. Digerleri cok pahali... Biz Similac Advance w Iron kullaniyoruz. Baska mama kullanmadigim icin karsilastirma yapamiyorum. Kimileri DHA/ARA onayli mamalarin hepsinin yaklasik olarak ayni oldugunu savunuyor. Aradaki fiyat farkinin sadece markalardan dolayi oldugunu filan soyluyorlar...
Tabii en superi anne sutu. Ne hazirlama derdi var ne para gerektiriyor...

rmonx
Hearty, doktorun bana verdigi mektup, su isimli hastamiz beklenen su tarihte dogum yapacaktir, annesinin maddi manevi destegine ihtiyaci vardir turunden bir mektuptu. Insallah sizinkilerin vize olayinda sorun cikmaz. Annemin olayda, 1. girisiminde gidip kizimin bebegine bakicam dedigi icin reddedilmisti basvurusu. 2. denemede sadece ziyaret edicem demis almis. Herkesin vize alma macerasi oyle degisik ki. Bol sans :)

Kalis suresini biliyorsun buraya giriste gumrukte belirliyorlar. O da sansa herhalde. Birinin annesine 1 ay verdiklerini duydum, anneme 6 ay vermisler. (gerci hatun 40 gun kaldi o da ayri bir hikaye ;)

Bolllll sans!

MISSY
Bize doktorum 'similac advance verdi ve 3 .aydan itibaren onu kullaniyorum. Bir problem yasamadik. Buyuk boy toz kullaniyorum yaklasik 20 $ civarinda ve benim bebek neredeyse haftada bir tane goturuyor. Hazir olanlari cok pahali yetisilmez bence. Ayrica siseyi acinca hemen kullanmak zorundasiniz. Bayagi pahali tabii....neyse ki 9.aydan sonra normal sute geciyorlar galiba

Kayra
Hearty,
annenin vize almasi icin senin dogum isini bile karistirmana, raporlarla ugrasmana gerek yok. benim annem turistim dedi, 5 ay kalip donucem diye biletini gosterdi, 6 aylik vize verdiler. zaten 6 aydan uzun vermiyorlar. su adresteki kizimi ziyeret edicem diyenilir, ama kalici gorunmemesi gerek.
bol sans

pregoinla
17 12 2003, 18:00
denedim paylasayim dedim.

hastaneden cikarken 3 oz.luk siselerde mama vermisleri. cam sise, ready-to-use. sokaga cikildiginda, meme verilemedigi ortamlarda, su kaynatilamayacak yerlerde, ve bilhassa yaninida biberon vs yoksa cok cok pratik.

16 minik sisem vardi. 2 ay suresince cok cok basim SIKISTIGINDA kullandim ve bitti. enfamile w/ iron. neyse dun enfamilin website'ina gittim ve bu ready-to-use siselerin adinin NURSETTE oldugunu ogrendim. nerede bulunur vs diye arastirirken cvs.com sitesinde oldugunu gordum. 6 kutu (her kutuda 8 sisecik var) yani 48 tanesi 95 dolar gibi. (arti cam siseler oldugu icin sanirim 20 dolar filan da shipping tutar)

simdi asiri pahali oldugunu biliyorum. sonucta gunde 3 oz.dan (surekli mama verenler varsa) brikac aylik bebege bir kutu lasim. yetmez bile. fakat benim demek istedigim COK ACIL DURUMLAR ICIN, BEBEK CANTASINDA BULUNDURMAK ICIN, arabada krize girerse, sut veremiyorsaniz, yaninida toz mama var da hazirlayacak ilik su yoksa vs..... durumlari icin ideal.

sonra aksama dogru enfamil'i aradim. (1 800 baby 123). meger home delivery varmis. ustelik fiyat da (shipping & handling dahil) 74 dolar!!!!!!!

ilgilenen olursa 6 oz.luk siseler de var. sanirim diger markalarin da bu tur nursette'leri var. 3 oz veya 6 oz filan.

umarim cogunlukla meme, azinlikla mama veren annelerin isine yarar.

hepinize kolay gelsin.

pregoinla
17 12 2003, 18:00
<a target=new href=http://www.cvs.com/CVSApp/cvs/gateway/detail?prodid=235025&previousURI=/CVSApp/cvs/gateway/search?ActiveCat=499^Query=enfamil+lipil+nursette]bahsettigim urun icin tiklayin[/url]

rmonx
18 12 2003, 18:00
Bizim forumun bebisleri tombik tombik oluyor desenize ;)

Biz Burak la hastayiz. Son 4-5 gundur griptim sonunda dun Burak'a da gecti. Dogdugundan beri ilk gribini yasiyoruz. Allah hepimizin yavrusuna saglik versinnnnnnnn..

candy_girl
enfamil w/ironu hastaneden cikarken eraya da vermislerdi cam sisede ve hazir mama olmasi acaip isime yaramisti,ne su katiyordunuz ne birsey..eray 15 gunden sonra sadece meme ile doymadigindan bu mamalar takviye olarak cok iyi gelmisti.Bu seferde mamanin tadina alisip memeyi birakti 6,5 aydan sonra kerata :) sanirim sen de memeyle doymayan bir gurbuz yetistirme yolundasin prego :) hadi bakalim kolay gelsin herkese.

pregoinla
candy, sutum yetmediginden degil sanirim. gerci ben de anlamiyorum. bazen likir likir icip tikaniyor ve kendisi itiyor. bazen 15 dakka sonra bile beni parcalayacagini saniyorum. yetmedigine dair cigliklari o kadar tiz ki, hemen obur goguse geciyorum. onu da hallettikten sonra daha siddetli bir kriz. ama burp icin kaldirinca genelde bir kismi geri geliyor. yani cikariyor. bu da doydu ve fazlasini atiyor demek oldugundan artik cigliklarina devam etse de daha fazla vermiyorum (VEREMIYORUM :) )

neyse, mama benim icin memeye takviye durumunda degil (en azindan henuz degil). benim icin acil durum ilaci. evden cikacaksam ve express edemiyorsam..... sokakta kalmissak ve hicbir tarafta nursing room, women's lounge, veya ladies room yoksa.... falan filan. bir de bazen arabada tabii. arka koltukta oturan icin hayat kurtarici olabiliyor hazir mama.

simdi bir kasacik ismarladim. sanirim 16 6 ay kadar gider bana. umarim arada sutum devam eder (gunde maksimum bir kereden fazla mama vermedim. haftada da 3-4 kez veriyorum. yani 56 beslemeden (8kezx7gun) 4, bilemediniz 5 tanesi mama.

doktor arkadasimiz geir gelirse fikirlerini almak isterim. acaba bu kadar mama benim sutumun yogunlugunu, gelisini etkiler mi?

bu arada oglusum bir ayda 5 cm. uzadi. 3 aylikken baskete yazdirabiliriz!

hearty
22 12 2003, 18:00
hamile olarak cevap vereyim; hamileligim supris oldugundan hazirliksiz yakalandim , hala esimin ailesiyle oturuyorduk birsuru plan altust oldu ama hicbirsey ESIMI ters etkilemedi evliligimiz yada iliskimiz daha iyiye gitti , kendisi is dolaysiyla SIKSIK yurtdisinda oldugundan bir kismi yalniz gecti hamileligin , gecen haftada onu tatile gonderdim HAYALINDEKI bir yere .. ozluyorum ama bebekten sonra gitmemiz zor olacakti icinde birsey kalmasin dedim.. Ama bu donemde hic olmassa varligina ihtiyacim oldugunu hissediyorum .. cunku etrafimdaki olaylar daha cok etkiler oldu, daha once takmadigim seyler beni uzer oldu.. O yuzden esime karsi sevgim ve saygim artti, karnimdaki bebege ayri bir sevgim var eminim dogumdan sonra artacak ama kendimi bir tarafa kaptirmamaya calisacagim

Dikkat ettigim bebek varligiyla birlikte kadinlar duygusal olsalarda gucleniyorlar .. cunku sevgi bir sekilde buyuyor ve paylasiliyor.. cocuktan sonra su an yapamadigim bircok aktiviteye bir an once baslamak elimden geldigince eski halime kavusmak istiyorum cunku esim hayal kirikligina ugrayabilir .. :) cindygirl dedigi gibi her iki tarafinda gayreti gerekiyor ..

MISSY
Benim esimle olan sevgim baska bir boyut almis durumda. Bebek sevgisi aski ve seksi dama atti. Evin kralicesi bendim.....Alara dogana kadar (O:
Isten eve gelip, bebegi besleyip yikayip yatirip, yemek yapip ancak sandalyeme oturdugum su an kendimi mutlu ama yorgun ve pijamali bir savasci gibi hissediyorum. 31 yasinda bir kadinin en disi ve guzel olacagi bir yasta acikcasi kendime hic vakit ayiramiyorum ama ne yapalim......Hepsini yapabilen var mi? Madalya takmak lazim..........Bence Amerika'da annelik Turkiye'den cok daha zor cunku her is size bakiyor akraba yok anneler yok.......Ellerim biberon yikamaktan kurumus ve kipkirmizi....sirtim bebegi tasimaktan agriyor......neyse cenemi kapiyorum...

candy_girl
hadi bu soruya ilk cevabi ben veriyim :) dogumdan sonra vucuttaki hormonal degisiklikler sebebiyle elbette insan daha touchy oluyor esinden daha cok ilgi ve sevgi bekliyor,eslerde ise dogum sonrasi yeni gelen bebege alisma devresinde yasanan sikintilar,uyum guclukleri bir sure kari kocalarin arasinda hafif puruzlere neden olsa da neticede esinizi yine buyuk bir sevgiyle cocugunuzu ise analik icgudusuyle sevmeyi ayirt etmeye basliyorsunuz.Ilk zamanlarda eslere zaman ayirmada yasanan guclukler zamanla bebek buyudukce ve de siz de bebege uyum saglamaya basladikca asilmaya baslaniyor.Ozellikle yardimcisi olan buyuk anne ve baba destegi alan genc annelerde bu puruz daha cabuk kalkiyor bence :) esinizi mi daha cok seviyorsunuz cocugunuzu mu sorusunun cevabi ise sevgili prego:bizler anne baba ve ebeveynler olarak su andan itibaren tek amacimiz tek ilgi odagimiz cocuklarimiz ve onlari saglikli bireyler olarak topluma kazandirmak..onun icin onlara buyuk bir itina,ilgi ve de askla bagliyiz su an malum..bu, sevgili beylerin su an aa sen cocugumuzu benden daha cok seviyorsun gibi soz duellolari yaratmasina sebep olsa da onlarin da tek amaci saglikli bir birey yetistirmek bunu hepimiz biliyoruz.Birgun bu cocuklar buyuyecekler ve bizler yine eslerimizle basbasa kalacagiz,o nedenle esinize yine bebek olmadan onceki gibi donemde oldugu gibi omuz yaslayacaginiz,flort edeceginiz,onunla basbasa yaslanacaginiz gunler uzakta diil,,zaman oyle hizla akip geciyor ki..bence bu iki sevginin de yeri ayri.Ne mutlu bize ki annelik duygusunu o buyuk sevgiyi tattik,ve yine ne mutlu bize ki kadin olarak aski,sevmeyi ve sevilme duygularinin guzelligini de yasiyoruz :) Yolu sevgiden gecen herkesi selamliyorum efenim ;)

candy_girl
birsey daha:ilk zamanlarda butun gun bebekle ilgilendikten sonra aksam esleri guleryuzle,sikinti ve stresten arinmis bir yuz ifadesiyle,pur makyajla karsilayip yine eskisi gibi konusmak,gulusmek,gundelik konulardan bahsedip hadi hayatim napalim bu aksam disari da mi yesekkk,yemekten sonra da sinemaya takiliriz ne dersin turunden diyologlar beklemek imkansiz elbette :) ama mumkun oldugunca birbirinize firsat ayirrmaya ve de bir gayretle kucuk zaman dilimlerini birbiriniz icin degerlendirmeye gayret edin derim iliskiyi canli tutmak adina.Boylece sevgili este kendini ihmal edilmemis hisseder,siz de eski gunleri devam ettirmeyi zor da olsa basarmis olursunuz,zamanla butun bu dediklerim yola giricek daha yeni bebegi olmus ane adaylari,bizler yeni nesiliz bunu da asariz yaw :) O minik veletler de kimmis isiririz o minik popolarini hizaya gelirler hadi bakem yok oyle bizi babalarindan ayirmaya calismak :) daha siz durun hele bi 4,5 yasina gelsinler bu seferde sizi babalariyla paylasamiyacaklar,erayin yaninda babasina sarilamiyorum,opemiyorum bile inanin :)

pregoinla
bu dosyayi cok bosladiniz. halbuki ben sadece bu dosya icin foruma giriyorum. bilgisayari bile baska amacla actigim soylenemez.
onun icin biraz tartisma konusu acayim dedim. belki yorumlarla dosyayi yukarida tutabiliriz.

bebekten sonra hayat:

esinize olan sevginiz simdi ne durumda?
bebeginize baktiginizda (yani butun gun onunla ilgilendiginizde) aksam eskisi gibi esinize ilgi gosterebiliyor musunuz?
bebeginize duydugunuz cok farkli sevgiyi esinizin sevgisiyle karsilastirabilir misiniz?
daha da kallesce bir soru: esinizi mi daha cok seviyorsunuz, bebeginizi mi?

tartisalim ogrenelim...... :) bir de dogum yapmislar, cocuklarini buyutmusler ve henuz hamile olanlar arasindaki farkli fikirleri gorelim. (dogurmadan once cok buyuk konusuyoruz bence :) :) :) )

hearty
23 12 2003, 18:00
greencard lar bedavami dogum yapiyor YOK YAW var sa oyle birsey haberim olsun :) ben amerikada hicbirseyin ucretsiz olduguna inanmiyorum ama.. duymadimda .. sigortaniz olmadimi yandiniz .. ama ozel durumlar olmus olabilir ..

CLEVELAND
TUM ANNELERE IYI GUNLER DILEYEREK BIR KONUDA BILGINIZE BAŞ VURMAK ISTIYORUM BU HAFTAKI YAZARLAR BOLUMUNDE GREEN CARD SAHIPLERININ DOGUMLARINI UCRETSIZ OLARAK YAPABILDIGI BELIRTILMIS ACABA BU DOGRUMU EGER DOGRU DEGILSE MASRAFLARIN YAKLASIK NE KADAR TUTTUGU HAKKINDA BANA BILGI VEREBILIRMISINIZ EGER SORUMU CEVAPLARSANIZ COK SEVINIRIM SIMDIDEN TESEKKURLER VE SAGLIKLI GUNLER DILEGIYLE

MISSY
Candygirl tesekkurler! Tabii hersey tecrube....hatirliyorum da ilk basta Alara'i kucagim almaya bile korkuyordum simdi cok farkli daha rahatim. Iyi dileklerin icin sagol. Hulya ve Tarik'i cok ozluyoruz....... Alara yuvaya basladi ....birkac gun oluyor. Yuvadaki hocasi benim can arkadasim (Turk) ...Hulya da burada olsaydi o da Alara'nin ogretmeni olacakti ayni yuvada.

candy_girl
sevgili missy,
bu gunler yerini daha guzel gunlere birakicak hic umitsizlige kapilma.Bunu sana soylerken aslinda bir bakima da kendime telkinde bulunuyorum.Cunku cocuk milletinin biri de bini de her yasta ayni.Bir kere hayatlarimiza girdikten sonra yasamlarimizin eski haline donmesi epey uzun bir zaman aliyor..malesef bir daha asla bebek ya da cocuk olmadan onceki hayatimiza sahip olamayiz.Simdi onlarla mutlu olmanin yollarini aramaya bakmaliyiz.Sizler icin ilk aylar,ilk yillar biliyorum daha zor,ama hic merak etme alara biraz daha buyusun yukun hafifleyecek,esine kendine daha cok zaman ayirmaya baslayacaksin,tatli kizini yuvaya vericeksin hersey daha guzel olucak inan bana.Benim oglan 4,5 yasinda eskiden bebekliginde of bir buyuse de biz de rahatlasak kendimize biraz daha zaman ayirabilsek derken simdi de cenesiyle,her dakika artarak buyuyen enerjisiyle bizleri sasirtiyor,babasina ilgi gostermemi kiskaniyor,kisacasi biz de de sevgi her zaman var olsa da seks,private life,su bu vallaha eski gunlerimizi bende ozluyorum.Amerikada yalniziz,anneler akrabalar yanimizda diil ve bakici tutmaya cekiniyoruz,sahsen ben kimselere emanet edemedim erayi,neyse bu tarz etkenler de ustuste binince sana hak vermemek elde diil.0-5 yas arasi boyle gecicek missycigim ama zamanla hersey daha iyi olucak hic uzulme.Tarik ve hulyayla tel de konusuyormussun haberlerini aliyorum,onlara gittigim bir gun resmini de gosterdiler bana.Tas gibi hatunmussun yaw ;) onlar da simdi san francisco da gezideler,vallaha biliyorsun cocuklari yok onlarin kari koca gezip duruyolar :) ayip oluyor yaw bende bunlari burda paylasacagima ozeline yazsaydim ya ;) neyseeee moral bozmaca yok ok? alaranin mis yanaklarini opuyorumm.

candy_girl
green card sahiplerine taninan oyle bir ayricalik yok,sigortali iseniz masraflari sigorta karsilar,yalniz floridada medical aid mi bir kart cikartarak sanirim dogumu bedavaya getirebiliyorsunuz green cardiniz olmasa bile.Missycigim alara buyudukce ve zaman gectikce sen de ona daha da cok alisicaksin ve goruceksin ki daha bir pratiklesmissin insan kendini cocuga gore ayarliyor zamanla ve herseye vakit ayirmaya basliyor ufak ufak merak etme.Hulya carry de yuva hocasiymis biliyorum,simdi san diego da o gunlerini cok ariyor biliyorum ama yine de halinden sikayet etmiyor ben onun bu dayanikliligina ve sabrina hayranim inan.Cool woman valla ;)

candy_girl
whence internetten inceledim evet whooping cough bogmacaya benziyor bence cocugu okula gonderme bu aralar,zaten christmas tatiline girmis olmalilar,bir de asi mumkunse yaptir daha onceden o asilarin olmasi gerekiyor ben tr deyken yaptirmistim eraya galiba,ama dikkat et nolur zaten ne kaparlarsa okuldan kapiyolar benim eray da okuldan bronsit ve orta kulak iltihabi kapmisti,gondersen bir dert gondermesen bir dert...

whence
Whooping Cough bogmacamidir? Bileniniz varmi? ben okuduklarimda ona benzettimde. Oglumun okulunda oldugundan supheleniyorlarda.
Sevgiler

rmonx
25 12 2003, 18:00
Gecmis olsun Whence. Cocuklarin hasta olmalari cok zor, hele kari-koca calisiyorsaniz daha zor olmali :(

MISSY
Whence gecmis olsun. Umarim en yakinda atlatirsiniz bogmacayi. Allah yardimcin olsun.
Benim Alara'nin da keyfi yok. Normalde iki kere kaka yapan cocuk 5-6 kere yapmaya basladi ben de tirstim. Bugun doktoru aradim atesi olmadigi icin onemsemediler. Carsambadan beri boyle. Karni falan da agrimiyor zannetmiyorum...tabii gecen gece de yapmis normalde yapmaz sabah bir kalktik bir pisik olmus aman Allahim. Poposunu yikiyorum ve cok dikkat ediyorum ama iki gundur gecmedi ve cani da aciyor. Agliyor.
Sizce neden bu kadar sik kaka yapiyor olabilir? Acaba dis mi cikaricak. Ates yok baska hic birsey yok.
Gecen gun babamiz yuruse cikarmis ben genelde tulumun icine corap giydiririm cunku burasi soguk oluyor. O corabi cikarmis battaniye ortmus belki de cocuk ayaklarini usuttu. Tabii Amerikalilara gore ayak usutme diye birsey yok. Yani o biz Turklere ozgu bir inanis.
Ayagini sicak kafani serin tut diyorum da guluyor bana esim. Cok kizginim!!!Usuttu cocugu galiba........

whence
CandyGirl,
Asilarimiz var Allaha sukur. Ama doktorumuz birde antibiyotik'e baslati. Pazartesi gunune kadar oglum evde kalacak ama malesef pazartesi sali ve carsamba gunu yuvaya gondermek zorundayim cunki bende esimde calisiyoruz. Keske ben tatil alipta evde kalbilseydim. Umarim Bogmaca gecirmeyiz cunki zor bir hastalik.
Ilgin icin tesekkurler
Sevgiler

Yepyep
wayy be cok ilginc..en cok mesaj atilan topic buymus :) demek ki mezun.com/forum da bayanlar daha aktif..neyse sohbeinizi bolmiim..
hamile olanlara hayirli ve saglikli dogum operasyonu dilerim..saygilar..

MISSY
26 12 2003, 18:00
Candy girl ishal degil heralde .....anlayamiyorum cunku zaten bebekliginden beri hep oyledir onun bezleri. Ancak atesi yok ve keyfi yerinde. Bir tek bazen pisik olan yeri aciyor ve agliyor. Ben de bezini acip sominenin karsisinda bir muddet havalandirdim. Galiba iyi geliyor. Ama tabii usutmemesine dikkat ederek.
Acaba dis mi cikariyor bilmiyorum. Tam bir bilmece. Dun aksam sanki 2 aylik bebek haline dondu cocuk. 4 kere bez degistirdim. Su an kayit tutuyorum eger devam ederse doktora goturecegim bugun.
Siz nazara inanirmisiniz bilmem....Christmas'da gittigimiz partide kocam herkese bizim bebek aksam 7 de yatiyor sabah 7'de uyaniyor diye kac kez soyledi oysa anneanneme soz vermistim ben kimseye soylemiyecegim diye (O: Al iste iki gundur uyumuyoruz.

Neyse iyi haftasonlari!

candy_girl
missy bagirsaklari bozulmus olabilir..ama ishal diil degil mi? usutme kaynakli olmasi da olabilir dedigin gibi..north carolina oldukca soguk olmali su anda,bak simdi esine bende kizdim neden ellerinin hamuruyla kadin isine karisirlar ki? benim esimin de bu tarz gicikliklari oluyor yani ina amerikali ya da turk fark etmiyor erkek her irkta her dilde ve dinde ayni canim :) ben eray usuttugu zama esimin basinda bir dolu virvir yaptigim ve onu sucladigim icin artik isime karismiyor valla sende ise yarar mi bilmem bi dene istersen ;) alaranin ayaklarini sicak tut ve su pirincli mamalara gecme zamani geldiyse ondan ver bakalim pirinc bagirsaklari toparlar cunku..gecmis olsun alarayi opuyorum.

candy_girl
yok ole elinin hamuruyla kadin isine karismak ;) saldiririz tabe.zati analarimiz babalarimiz akraba-i taallukat hepsi uzaklarda bir de bu kocaciklar bilir bilmez karismasinlar pregocum yani.anlasilan senin kocisin sana karismasindan memnunsun sen ha :) adamin canini cikarma da bari cocuga yardim edicek diye :D bu arada missy evet prego hakli metabolizmasi bu aralar daha siki calismaya baslamis olabilir hem bak dogdugundan beri kaka durumu hep boyle diyorsun.yine de ayaklarini sicak tut sen,ve de poposunu da sik sik yika ve bezini acip havalandir gecicektir pisigi de.hadi bakalim hepinizi ve bebisleri opuyorum.

whence
Cok Sagolun arkadaslar, bizimkisinde daha bogmaca olup olmadigi belli degil. Su anda ufak bir canavar gibi ortalarda kosturup duruyor. (Oksuruk yok.) Umarim yakalanmamistir, ve kimsenin cocuguda yakalanmaz.Tabiki biz antibiyotike devam ediyoruz. Bugun disarida hava gunesli ve guzeldi (soguk ama 0 C altinda degil en azindan:-)) arabasina koyup parka cikardim, arabada olmaktan biraz miziklandi ama disariya cikincada hosuna gitti. Kac gundur evde kalmaktan cok bunalmisti.

Pregoinla: Eger hep anne sutu ile besliyorusan bir iki ay sonra cocukta kabizliklik gibi olmasi cok normal, bizdede olmustu. Anne sutu ile ilk baslarda hep kaka yaparlarken bir sure sonra bunye alisiyor vede daha az kaka yapmaya basliyorlar. Bizim doktor 5 gun kadar kaka yapmazsa ben kabiz derim demisti. Her anne sutu ile beslenen bebekte ayni sey oluyormus. Aklinizda olsun.

Missy: Midesi agrimiyorsa pek uzulme derim.Yuvada yeni bir sey denemis olmasin. Bazen verdikleri meyva sularida dokunabiliyor. Bencede sen yinede Alaranin ayaklarini sicak tut. Ben geceleri ogluma corap giydirerek yatiriyorum. Ustunu actigi ve bizim evde soguk oldugu icin sabahlari hep elleri ayaklari buz gibi oluyordu simdi daha iyi.

Sevgiler

pregoinla
alemsiniz ha :) saldirmayin bakalim bir tanecik kocalara :) :) :)
bence onemli birsey olmasa gerek. benimki de 2 aylik (nereye uctu zaman)..... gunde 1 kez bezini pisletiyordu (+8-10 wet diapers). GECENLERDE 3 GUN HIC TUVALETINI YAPMADI. sonunda kocakari muralarina basvurmadan once (derecenin ucuyla poponun icine biraz yag suruyorsun vs) doktoru aradim.

doktor dedi ki:

derecenin ucuyla poposunun icine biraz yag sur!!!! :D

valla dereceyi sokmamizla birlikte bir kapi actik kiiiiiiiiiii :) :) :) cocukcagiz 15 dakika durmadan kaka yapti :) halbuki ne kabizligi var, ne birsey. neyse... bence hicbir rahatsizlik belirtisi vermeden gunde daha fazla kez bez kirletiyorsa bunda endise edilecek birsey olmamali. unutmayin ki butun sistemleri yerine oturmasi aylar aliyor. deyin ki metabolizmasi su aralar eskisine nazaran daha hizli calisiyor. Allah korusun, ates, aksilik, vs yoksa, saglikli saglikli tuvaletini yapmasinda hicbir sakinca olmamali.

bu arada dun ilk asilarimizi olduk. 2 aylik. ilk atilan ignede whopping cough icin de ilac vardi. tetanoz, difteri, bogmaca vs icin. bir de obur popocugundan igne yaptilar. bizimkini giki cikmadi. hemen oncesinde tylenol verdik tabii. aksama kadar da misil misil uyudu.

hepinzie kolay gelssin.

MISSY
27 12 2003, 18:00
Alara'da bir iyilesme yok. Ishal olarak devam ediyor. Hemsire isomil D+F mamasi almamizi onerdi. Bugun basladim. Pisik de cok kotu. O kadar kirmizi ki. Surekli popo yikamaktan kurulamaktan ve vazelin surmekten fenalik geldi. Yarin da yuvaya nasil birakacagim bilmiyorum orada yikamazlar ki poposunu.
Paranin gozu kor olsun......Evinde bebegine mis gibi bakabilen anneler kiymetini bilin....calisip bebek bakmak cok zor .....cok.

candy_girl
27 12 2003, 18:00
missy demek ki mama cocuga dokunmus baksana doktor da mamayi degistirmis di mi? uzulme lutfen,anne olmak cok zor bir sorumluluk yine buna da sukret allah daha kotu dert vermesin,amerikada tek basina cocuk yetistirmek,diger tum ev islerini ustlenmek,calisan anne olmak tum bunlarin uzerine bir de yalniz olmak cok daha zor bunu hepimiz yasiyoruz,bak koskoca los angelesta tanidik insanlar olmasina ragmen herbirimiz uzak mesafelerde oturdugumuz icin ne burcu5 le ne prego ile ne esraa ile ne de hulya ve tariklarla sik sik gorusebilme birbirimizin yardimina kosabilmek gibi bir luksumuz yok,carry sanirim kucuk bir yer ve hepiniz birbirinize yakin oturuyorsunuz hulyanin anlattigi kadariyla,ustelik dedigine gore yuvada calisan ogretmen de senin en yakin arkadasin turk bayan di mi? ona tembihlersin alaranin durumunu eminim ayricalik gostericektir bebege.Bunlarin hepsi gecicek arkadaslar,elbet bu cocuklar da buyuyecek,saglikla, keyifle buyusunler 2004 yili sizlere ve bebislerimize, cocuklarimiza saglik,mutluluk,huzur basari ve nese getirsin,hepinize mutlu yillar guzel yarinlar diliyorum!!

rmonx
28 12 2003, 18:00
Bugunlerde ishal ve pisik olayi ne kadar yaygin. Benim oglan da 3 gundur filan acayip bir ishal yasiyor. Poposu feci pisik olmus durumda. Nerdeyse her saat altini degistiriyorum, bol bol pisik kremi ve vazelin karisimi suruyorum ama simdilik bir faydasi olmadi. Bugun hemsireyle konustum, susuz kalmamasina dikkat etmek ve ilik suda bekletip poposunu havalandirmaktan baska bir onerisi olmadi. Insallah hepimizin bebisleri en kisa zamanda iyilesir... Yazik, onlari boyle gormek cok uzucu :(

Gecenlerde prego nun baslattigi bebek dogduktan sonra evliligin ne kadar etkilendigi muhabbetini kacirdigimi farkettim. Bu hamur cok su goturur diyorum sadece ;)

rmonx
Missy, ben de yilbasinda romantik romantik oturup c# filan calisicam ;) Yavas yavas is arama girisimlerine basliyorum da. Issizlik oraninin cok yuksek oldugu bu eyalette nasil bulucaksam o da ayri mesele ama napalim sansimi deniycem.

2004 yili hepimize guzellik getirsinnnnnnnnn..

burcu5
Missy,

Benim Alara da cok kotu pisik bu aralar. Senin tarif ettigin gibi kipkirmizi poposu. Inan bende gunde belki 10 kere falan alt yikiyorum, kremliyorum, havalandiriyorum ama yok bir iyilesme bakalim umarim yeast infection'a falan cevirmez.

Bu arada Alara yine zaturre. Burdaki doktorlara o kadar sinirliyim ki bu aralar anlatamam. Alara ilk zaturre oldugunda antibiyotigi tamamladiktan sonra bir x-ray cektirdik. Orda cok kucucuk bir leke kaldigini onu da vucudun kendi kendine gecirecegini soyledi doktorumuz. Ben israrla tekrar antibiyotik kullanmak istedigimi, bu lekenin kucuk de olsa midemi bulandirdigini soylememe ragmen gerekli olmadigi konusunda israr etti. Gecen hafta Alara tekrar oksurmeye basladi. Yine doktora goturdum, onemli bir sey olmadigini soyledi. Ayni aksam dinliyorum cocugun gogsunden hiriltilar geliyor. Buyuk bir sinirle kalktim gecenin 12sinde acile goturdum. Orda tekrar x-ray cekildi ve doktorunn o kucucuk dedigi leke buyumus olarak tekrar cigerde gorundu. Hemen antibiyotik ignesi yaptilar ve daha guclu bir antibiyotik verdiler.

Hersey yolunda gider artik umarim ama bende bittim dogrusu. O kadar sinirlerim yiprandi ki bu olaylardan. Yeni anneler ve anne adaylarina soylemek istedigim bir sey var. 2 cocuk annesi olarak sunu ogrendim ki icgudulerinize her zaman guvenin. Cocugunuzda normal gitmeyen bir seyler oldugunu seziyorsaniz, doktorunuz ne derse desin israrci olun. Talep edin. Amerika da siz talep etmedikce doktorlar olaylara seyirci kaliyorlar gibime geliyor bana. O kadar ay karnimizda tasidik. Cocuklarimizin hasta olup olmadigini bizden baska en iyi kim anlar!

Neyse biraz icimi doktum. Artik gideyim. Missy su pisik konusunda yeni bir sey denersen haberim olsun. Hic boyle bir sey yasamamistim daha once. Cok kotu gercekten de.

MISSY
Tesekkurler arkadaslar...hepimizinkine gecmis olsun. Isomil D+F yani Diarheaa icin olan mama galiba biraz ise yaradi. Bugun doktora goturdum...bagirsaklarina bir virus gelmis diyor doktor...yuvadan mi veya nereden bilemiyorum cunku biz hasta degiliz ama tabii eller surekli agizda..disler kasindigi icin durdurmaya imkan yok alir tabii virus. Ne kadar titiz olsak da farketmiyor.
Ben de sizler gibi bol A+D veya Balmex gibi markalardan veya vazelin surerek ve kuru tutmaya calisarak ayrica kaka yaptigi zaman poposunu ilik su ile yikayarak gecirmeye calisiyorum, ancak tabi yuvada kapali duruyor.
Ishalde en onemlisini susuz kalmamasi vucudun....dedi doktor. Agzinin icinin bol sulu olmasi...bilgildaginin cukur gibi olmamasi...goz yasinin olmasi gibi seylere dikkat etmek gerekmis.
Herkese gecmis olsun!
Bu arada Yilbasinda baby sitter tutan var mi? Ozel ve romantik programi olan? Ben acikcasi henuz kimseye birakamiyorum, bir komsudaki partiye gidicez o da gelip ust katta arkadasimin pack and play'inde yatacak ama gurultuden nasil uyuyacak bilemem...yani cok heyecanlanmiyorum. Heralde az kalip eve doneriz.
Herkese 2004'un basta SAGLIK, MUTLULUK, BASARI VE BEREKET GETIRMESI DILEKLERIMLE.

cevizagaci
29 12 2003, 18:00
Sevgili hanimlar merhaba,

cok uzuldum bebeciklerin pisik sorununa. Benim oglumda 3-4 ay once cok kotu pisik olmustu doktor eczanede ozel bir karisim yaptirdi o cok iyi geldi. Bir de DESITIN cok iyi balmex falan pek etki etmiyor. Desitini bol bol surun. doktor pisik bolgesine gercekten cok kalin bir tabaka halinde surmemi istemisti.
hadi gecmis olsun tekrar. 2004 yili hepinize basta saglik nese ve hayatinizda ne eksiklik hissediyorsaniz onu getirsin.

rmonx
30 12 2003, 18:00
Leysen, cocuklar buyudukce dertleri de buyur derler. Annem den de birsuru anneden de duydum bunu. Allah hepsine uzun omur versin bebislerimizin.

Su yag olayini deniycem. Bu seferki pisik olayini atlatiyora benziyoruz ama bashka seferler icin aklimda :)

Bahsettigin otun adi neymis, nerde bulunurmus bakim? Biz de guzellessek fena mi olurdu ;)