PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerika da hamilelik??

Sayfalar : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

ME-GI
03 08 2003, 17:00
up up up... dogurdunuz mu bakem :) rmonx, naber? aniden bebek gelecek ve sen burayi habersiz birakacakmissin gibi hissediyorum :) aman haaaaa!

ME-GI
aniden birakip gitmem diyorsun da!!! :) bebek de senin keyfini bekliyordu sanki :)
hadi hadi senden de haberler bekliyoruz. sonra mezun bebekleri diye bir sayfa acicam :) Allah bir avazda......

rmonx
Selam kizlar,

Henuz bebekten ses seda yok. Merak etmeyin aniden birakip gitmemmm

rmonx
Kizlar bu gece ruyamda oglum degil kizim oldugunu gordum. Kocaman gozlu guzel bir kiz. Bakarsiniz bizim oglan digil kizmis bebis :)

Denizkizi
Rmonxcum bende ayni seyi icimden diledim cinsiyetini ilk ogrendigimiz de ama Persembe gunku ultrasonda hala bir erkek bebek bekledigim asikar bir sekilde belli oluyordu. :)

Kizlar bu arada ultrason teknisyeni gecen hafta 33 degil 35 haftalik hamile oldugumu soyledi. 20inci haftamda da 20 degil 22inci haftadasin demislerdi. Doktorum israrla 23 dedi yine ama bence de daha buyuk bu bebek. Simdiden 5.5 lbs. Kucuk bir sumo gurescisi doguracagim ben galiba :confused: Yani eger bilgisayar hakli cikarsa 4 hafta icinde gelebilir bebis!!!!

Bebisin yatagini kurduk bu hafta sonu cok sekeeer. Haaaa unutmadan bir sey sorucam size. Su on bir kac haftadir inanilmaz derecede ellerim ayaklarim bacaklarim sisiyor. Su tuttugu icin vucudum onun normal oldugunu biliyorum ama ellerimin eklem yerleri inanilmaz derecede agriyor. Sabahlari ozellikle. Onumuzdeki persembe doktor randevum var ona sorucam ama sizlerden aranizda benzeri bir seyi yasayan oldu mu diye bir soriyim dedim.

pregoinla
28. haftama girecegim bahsettikleriniz bende de var. hafif bir el ayak sisligi var. ama geceleri eger gerilirsem (yatakta stretch anlaminda) baldirlar kilitleniyor. bu cok common bir olaymis. yalniz kitapta okumakla kalmadim, doktora da sorunca gunde bir muz ye dedi. potasyum! ;) ama endise edilecek bir tarafi yok. eklem yerlerinin agrimasi filan da normal. onca su toplaninca (ki bunu engellemenin de yolu yok ve tuz filanla hicbir alakasi yok) bu dogal bir reaksiyonmus.
bir arkadas vardi burada. bebegini dogurali oldu epeyce gerci.... son ayinda oyle sismisti ki..... ben kiza bakarken resmen aci cekiyordum. ne ayakkabi giyebiliyordu, ne birsey. 1-2 ay icinde oldugu gibi cekti tabi. toplandi, eridi bitti yani. bunlar da o guzel seyin yan etkileri.
hepimize sonuna kadar kolay gelsin.
miamide yasayan arkadaslar ;) ozelimi aldiniz sanirim. cevabinizi beklerim :)

bebebe
denizkizi tosuncuk geliyor desene.ben forumun yuz karasiyim ikizler 2.3 paund dogdu.insallah dogumun cok kolay olur.
eklem agrilari bendede olurdu heralde sislikler yapiyor.su halde bile sicaktan bazen ellerim sisince agri ve aci oluyor.birde hamileyken bacaklarim tutmazdi,birden bire bacaklarim kaskati kesilip adim ataamzdim.sizdede oluyormu boyle seyler.allah hepnize kolayliklar versin.

ME-GI
04 08 2003, 17:00
hadi gozun aydin :) bosuna sterse gerek yok (demistik di mi? demistik demistik :D )

Allah bir an once saglikla kavustursun. hem annene hem de bebege...

rmonx
Kizlar,

Hemen guzel haberi paylasayim sizlerle. Annem 2. basvuruda vizeyi aldi cok sukur. Bilet ayarliyoruz insallah bir hafta filan sonra burda olucakk..

Denizkizi
Rmonxcuuum,
Gozun aydiiiiin. Cok sevindim annenin haberine. Simdiden iyi yolculuklar dilerim kendisine.

Pregoinla,
Gecenlerde Baby Whisperer hakkida yazdigin yazi bana yaklasik 1.5 sene once seyrettigim, yazarin biyografisini hatirlatti. Tabi o zaman aklimda bebek olayi falan yoktu ama cok ilginc gelmisti kadinin anlattiklari oturup seyretmistim. Neyse senin yazini okuduktan sonra kostura kostura B&N'a gidip hemen aldim kitabi. Baby Wise'dan baska bir kitap daha okumak istiyordum zaten. Yarilamis durumdayim simdi ikinci kitabi. Kadinin ikide bir de luv diye hitap etmesi bana NY'da tanistigim ingiliz bir arkadasimi hatirlatiyor. O da bana luv diyip dururdu. Neyse kisacasi hosuma gitti kitap ayrica dedigin gibi okumasi daha kolay baby wise'den.

Bu arada aldim obur mesaji muhtemelen yarin arayacagim. Belki hafta sonu bir kahve icin falan bulusuruz yakinsak bir birimize.

pitter
05 08 2003, 17:00
selamlar,
sittin senedir mezun okurum, hic aklima gelmezdi bir gun hamilelikle ilgili sorular soracagim :) 7. haftasindayim bu surprizin... 3. haftadan beri de tr deyim... gelisimde bir problem olmadi fakat abdye donus beni biraz endiselendiriyor... saglik acisindan sukur bir problem yok...nazar degmesin ama :) ne bulantim var ne kusmam..sadece fosur fosur uyuyorum...fakaaaatttt simdi asermesem de daha sonra isteyebilecegim, cok sevdigim ve abd de cok zor bulabilecegim veya hic bulamayacagim bazi yiyecekleri goturmek istiyorum...az da degiller... diyom ki aceba hamile olduguma dair bir kagitlar falan alsaaaammm, abdden yiyecekleri abdye sokmama yarar mi? bu birinci sorum ..digerleri:

2. bu baslik altini 30. sayfaya kadar okudum, daha fazla gidemedim... annem doguma yakin gelecek, ama benim de su an abdye gelirken orada bulamayacagim bebek icin veya benim icin ne goturebilirim?

3. pregnantlar icin sac boyasi falan var mi bildiginiz...saclarimi duzene sokmak icin tr e gelmeyi bekliyordum,fakat bu kucuk surpriz biraz planlarimi bozdu :) bu konuda tavsiyeye ihtiyacim var...

tum anne adaylarina ve bebeklerine saglikli bir surec diliyorum...
bu folder herhalde en az 7 ay gunluk gazete yerine gecek benim icin....
sevgiler :)

rmonx
Pitter guzel ve rahat bir hamilelik gecirmeni diliyorummm..

Turkiye den getirecegin yiyeceklerin neler olduguna bagli alinip alinmayacagi bence. Mesela et konusunda (sucuk vs) cok anlayisli olacaklarini sanmiyorum. Bi de, Turkiye den Amerika ya hangi vizeyle gireceksin bilmiyorum ama hamile olduguna dair kagitlari gumrukte gorevliye gostermessin di mi :) Biraz sakat olabilir..

Bebisin gerekli esyalarini Amerika da zaman ilerledikce kararlastirirsiniz, annen getirir. Sen simdilik boshver dinlenmene bak derim. Nasilsa onunde uzuuun aylar olacak esya filan dusunmek icin. Esit kalitede bebek kiyafetlerinin fiyatlarini karsilastirirsan Turkiye daha ucuz. Onun icin bebek giysisi getirilebilir mesela. Giysi haricinde bir iki de bebek battaniyesi aldirmistim anneme. Baska birsey aldirmadim Turkiye den. Diger kizlarin daha iyi fikri vardir bakalim onlar ne diyecekler..

Sac boyasi hakkinda ne yazik ki fikrim yok.

Sevgiyle,

pregoinla
uzman hamile olarak !!! :D goruslerimi bildirmeyi gorev bilirim. 7 . haftami hic unutmayacagim cunku 7. haftadayken ogrenmistim. 8. hafta gelmek bilmemisti...... 9. hafta hic gelmedi sanki..... simdi 28'den geriye bakarken nereye uctu haftalar deyip hafif panikliyorum :)

sac boyasi konusunu cok okudum. malesef I-IH!!!

boyanin direkt etkileri bilinmemekle birlikte boyamaman daha uygun. hala turkiyedeysen guzel bri kup kestirip oyle birak. en azindna saglikli uzasinlar. ayni sekilde rofle ve tum kimyasal olaylara da suphe ile bakiliyor. sonucta risk ve bu durumunda risk almak istemezsin ;)

asermeye gelince... dun gece esime de sordum. ben mi cok kaprissiz bri hamile oldum acaba dedim... canim hicbir seyi cekmedi. evet belli zamanlarda belli tur seyleri yemek istiyorsun belki fakat bir yolu oluyor hep. manti mi istedin.. hasla makarnani....yap ufacik ufacik koftecikler atsuya beraber.. ustune biraz yogurt, sarmisak, tereyagi..... yani aserme kavraminin sonu yok bence. aserecegini dusunme cunku bircok arastirmaya gore (sayisiz) bu psikolojik bir olay. son gunlerde canim cilekli dondurma ve hindistancevizi istedi.... 3-5 gun gecmisti aldigimda. yani oyle krizler mrizler filan...... yok. hikaye gibi geliyor. kaldi ki turkiyeden tasiyabilecegin seylerin limiti var. NE KADAR COKKKK TASIYABILIRSIN KI?!?!?

cogu sey amerikada mevcut. aklina olmayan sey geliyor mu senin? sen aserdikce buraya yazarsin biz sana yardimci oluruz merak etme. ama oncelikle asermeyecegini dusun ;)

bebek esyalarina gelince... turkiyenin daha ucuz olduguna bazi konularda katiliyorum fakat kaliteyi unutmayin. turkiyede kaliteli bebek mallari almak isterseniz genelde avrupa mallar sozkonusu...ki o da buradan pahaliya geliyor!! burada bir target, k-mart, walmart gibi yerler standartlara uygun, gerektiginde sifir sentetik iceren, kaliteli, ucuz pamuklu mallar icin ideal. birseyi daha hatirlatmamda yarar var :) ki bu komik... turkiyedeki tum hamileler amerikadan onu bunu istiyorlar (pisik kremine kadar). yani 7. haftadan alip tasimana deger inan hicbir sey yok. fakat ilerde annen gelecekse, bruadaki yazismalarin da isigiyla gerekli seyleri zaten istersin.

simdiden kolay gelsin. guzel olay hamilelik!

pitter
06 08 2003, 17:00
yahu vakti zamaninda hamile olduguna dair kagitlar filan gosterirsen, yiyecekleri sokmana izin veriyorlar diye birseyler duymustum..tabii o zaman boyle bir niyetim olmadigi icin gerisini sormamistim...evet rmonx kagitlari gumruge gostermekten bahsediyorum :) )hic mi boyle birsey duyan yok?... nasil ilaclari gotururken doktordan kagit veya recete filan alman gerekiyor gumruk acar da sorarsa diye..onun gibi birsey iste..
benim buradan getircegim seylerin bazilari gercekten yok abdde..mesela kayinvalidemin biber salcasi gibi...simdi kimsenin canini cektirmek istemem ama ben oyle salca yemedim..zaten salca denmez ona..bak yine canim istedi...foruma yazayim, gidip biraz ekmege surup yiyim..en onemlisi bu salcalar..biraz da manti getircem..ben beceremem kendim yapmayi...esim bir bucuk aydir benim, 1 yildan fazladir da boyle suslu turk yemeklerinin hasretini cekiyor..ona goturcem :) ) diger goturceklerim de ivir zivir... isin asli midem bile bulanmazken, aserme konusuna gelecegimi sanmiyorum...yani aserme bahane, salcalar sahane :) gecen sene de getirmistim birseyler, ama azdi, o yuzden panik olmadim..bu sene ufak capta bir turk bakkali olacak gibiyim.. ama mantinin icindekiler disinda kiyma, et filan yok...

bu arada biri sormustu, J1 vizeliyim...

bebek kiyafetlerini soylediginiz iyi oldu..biraz aldim bile ama daha lazim tabii... fazla birsey tasimama gerek olmadigina sevindim..

MAVI BALIK, benim ki de bugunlerde 8 haftalik oldu aslinda....ayni zamanda mi gelecekler?

bir de nedir bu nufus patlamamiz yahu? abdde etrafimdaki turklerden 3-4 kisi hamile, 3-4 tanesi istiyor, 3 tanesi yeni dogurdu...

hayirlisi olsun bakalim...

rmonx
aaah ah diyip baslasam soze :)

Benim aserdigim seyler ortamlariyla birlikte Turkiye de oldugu icin getirme sansim yok :( Ne biliyim mesela bogazda biryerlerde kahvalti etmek, Ortakoy de veya Ankara da 7. caddede bi yerlerde kumpir yemek gibi seyler..

Bugun doktor kontrolumdeydim. Ultrasona girdim, bizim bebek 37. haftanin bitiminde 2 kilo 800 gram civari. Dusununce oyle minik geliyor ki! Bu arada, ruyamda gordugum kiz bebek olayi yine yalanlandi. Hala pipisi var bu oglanin :p Tam ultrason cekilirken hickirik tuttu bebisi, cok sekerdi..

Hafiften beni dusunduren tek sey, bebegin amniotic sivisinda azalma olmus. Haftaya yine ultrasona giricem bakalim neler cikacak. Bu arada ben de bir bakayim kitaplarima bakalim sivinin azalmasi nedir neye isarettir..

isobel
Pittercim bir ara bulusuruz ben sana manti yapmasini ogretirim.Sen onu dert etme.Hatta birlikte yapariz buzlugunu doldururuz.Canin cektikce cikarir yaparsin.

iluvhnh
Rmonx gozun aydin annen geliyormus. Be adamlar vize isini niye zora sokmuslar da isi uzatiyorlar.

Benim kizim 3 kilo 50 gram dogmustu senin bebeginle ayni sayilirdi sanirim 37 haftada. Aman dikkat geldi gelecek :)

pregoinla
pitter salcada sorun olmaz. ben recel salca gibi seyleri getirdim cok. cok iyi vakumlu bir kavanoz, ustune de duble torba (agzi SIKICA ) baglanmis tavsiye ederim. basincla kavanoz patlamasi yasamak istemezsin sanirim!!! mantiya deger mi bilmiyorum. tarifini alip burada yap veya iso yardim etsin, soz verdigi gibi ;) ben evde kendim yaptim ama ayni turkiyedeki tarifle yaptigimdan hicbir farki olmadi. ustelik icinde et var ve kopeklerin koklayabilme olasiligi var. hamile oldugun icin bazi seylere izin verilmesi sozkonusu dahi degil. bu federal kanun. ulkeye yiyecek getirmek yasak! hamilelere serbest, ogrencilere yasak diye brisey degil yani :)
cok sey buralarda bulunabiliyor. manti dahil (hazir). fakat daha once de yazdigim gibi bebek buyutmeden alisik oldugumuz cok ufak tefek belki de abuk subuk seyler burada yoklar. zamani geldikce aklimiza geldikce yazariz.
benim etrafimda en yakin arkadasim olmak uzere 5 hamile var. isin en komik tarafi hepimizin due date EKIM ayi icinde!!!!!!!!!!!!!!
ya havasindan ya suyundan .... bilemeyecegim :D

pregoinla
rmonx, sakin endiselenme. amnio. sivi kendi kendini surekli yenileyen birsey. fazla azalma olursa zaten o kendini hissettirir. bir tanidigimin basina geldi. zaten her hafta kontroldesin artik. sakin su bebegi 3 kilonun ustune cikarmadan dogurma :D acelesi varsa soyle beklesin!!!

mavi balik
ben de kutlarim pitter. sana saglikli ve kolay bir yoluculuk diliyorum.
ben de hamile oldugumu ogrenir ogrenmez daha ailemle paylasmadan yazmistim bu dosyaya. sonra da yazamadim bi turlu uyuklamaktan. bugun ilk ultrasonuma gittim. yarin 8 haftalik olucak. kalp atislarini duyduk. bu kez hersey yerli yerinde gorunuyor. bu ilk haftalar gecmek bilmiyor nedense. size de oyle mi olmustu yoksa ben mi cok abartiyorum? ilk 3 ay bi gecse rahatliycam sanki.
ozellikle bu sicak havalarda son aylarinda olanlar icin oldukca zor olmali hareket etmek. herkese kolay gelsin.
sevgi...

Esco
Ben de kutuyorum pitter ve saglikli , kolay bir hamilelik diliyorum

Burada saniyorum tek bulamayacagin sey bebek icin zibin olur.Eger arzu ediyorsan. Onun haricinde arkadaslarin yazdigi gibi hic birsey tasimana gerek yok bence.Salcalarin haric tabii Ben de cok severim,ozellikle onunla yapilan muhammara denilensosa(umarim dogru yazmisimdir.)bayilirim.

Sac boyasi konusunda arkadaslarin yazdiklari dogru.Turkiye ve burdaki doktor gorusleri arasinda farklar var.Turkiyede doktorum boyamamam gerktigini soylemisti.Burada 4 ayri doktor da boyayabilecegimi butun kadinlarin yaptigini soyledi.Ozellikle 5 veye 6.aydan sonra. Pregoinla arkadasimizin soylediklerine katiliyorum.Ben de boyamadim.
Sadece ilk hamileligimde diplere hic degmeden rofle yaptirdim 9.ayin son haftasinda .Turkiyedeki doktorum da artik bir sakincasi olmayacagini soylemisti.

Bir de bazi eyaletlerde Turk bakkallari var,manti bile satiyorlar.Sirf o bakkallar icin N.J'e 1,5 saatlik yola gidiyoruz firsat buldukca.Cevredeki restaurantlarda calisan ustalar herhalde istek gelmis olmali ki Taze yufka aciyorlar,manti aciyorlar,bilumum Turk mutfagina ozgu seyleri bakkalara paketleyip veriyorlar.

Bazi arkadaslar paket ve kuru yiyecekleri koli ile diger eyaletlere yolluyorlarmis.

Bir de arkadaslarin dedigine gore kura serbeti dokulmemis geleneksel tatlilara izin veriyorlarmis.Ben hic denemedim.Benim eltim Turk Hava Yollarinda kabin amiri bana istedigin herseyi getiririm yiyecek haricinde diyor.

Umarim herkesin hamileligi kolay geciyordur.Asil film bebek dogduktan sonra basliyacak

Saglicakla kalin...

pitter
07 08 2003, 17:00
Herkese guzel dilekler icin cok tesekkur ederiz :)

bugun 2. doktor kontrolundeydim.bebek 30 mm olmus.kafasi kocaman, bacaklar filan belli..kipir kipir oynuyordu..cok etkilendim...sonra da dedim bunun cani skilmiyor mu yahu orada? artik birseyler dinletiyorum.. :) .. bir de ikizi varmis galiba ..ama artik yok..keske olsaydi..kismet..

ISOBEL; ben bu manti isini tuttum :) hatta bunu 2,5 saatcik yola cikip bize gelmen icin bizzat kullanacam :) ... ama tabii ki en iyisi bana ogretmen.. yoksa uzak muzak demem, zirt pirt isterim...

ay ben bu forumu cok sevdim :)

dur bakalim bizden en cok erkek mi cikacak kiz mi ....

rmonx
Denizkizi ben 32 den sonra 34 ve 36 da gittim. Daha sonra 37,38,39,.. diye ilerliyor kontroller..

Denizkizi
Kizlar hangi haftadan itibaren iki haftada bir gitmeye baslaniyor doktora vede hangi haftadan sonra her hafta gitmeye baslaniliyor?

salt_farmer
Bir soru soracagim ama, folderi sabote etmek icin degil, sadece soru...evet Rumewlihisari cocuk yapmanin kutsalligini demissin. Nasil kutsal, nerde boyle bir kutsallik yazar, soyler misin? Demek ki senin dedigine gore Cinlilerin hepsi kutsal.

Or somebody to tell me why giving a birth is holy????

salt_farmer
You know what????A---dinler...hele bi dinle Genius biladerim, ben nufus artisi oranindan dem vurmadim, Cin'dki annelerin fazlaligindan dem vurdum, anne demek cocuk sahibi bayan demektir...evlenmemis de olabilir...her evli anne olacak diye de bir sart yoktur, benim dedigimi anlasaydin boyle cevap yazmazdin...A---dinler...simdi sorarim sana Cin'deki anne sayisi diger ulkelerdeki annelerden fazla degil mi????Demek ki hepsi kutsal!!!!

RH kardesim, psikolojik arastirmalar sonucu insanlarin cocuk yapma nedeni kultur duzeylerine gore degisiyor tabii istisnai amaclar da var. Bunlar: 1. Bebek sevgisi, 2. Irkini ve soyunu devam ettrime cabasi, 3. Kadinin kocasini elinde bulundurma amaci-vasi vb. sebepler yani. Kutsallikla ilgisi yok bilimsel olarak.

adinler
Bir bebeği olan ve ayrıca bebek bekleyen bir DV2004 talihlisi olarak yazdıklarınızı ilgiyle takip ediyorum.
Yani yazdıklarınızı sadece bayanlar okumuyor demek istedim sadece... :)
Tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler...

adinler
<< Bir soru soracagim ama, folderi sabote etmek icin degil, sadece soru...evet Rumewlihisari cocuk yapmanin kutsalligini demissin. Nasil kutsal, nerde boyle bir kutsallik yazar, soyler misin? Demek ki senin dedigine gore Cinlilerin hepsi kutsal. ]]

salt_farmer,

İstersen gerçekten de sabote etme. Ayrıca, Çin'de nüfus artış oranın bilseydin, örneklemenin yanlış olduğunu farkederdin...

En iyisi, gel bu forumdan çıkalım ve bayanlar istedikleri gibi sohbet etsinler ne dersin?... ;)

Rumelihisari
Slm:
Ben hamile degilim ama bir bakiyim dedim..Olay nasil gelisiyor..Eee ilerde lazim olcak :) Hadi bakalim cok kutsal bir gorevi yerine getiriyorsunuz ne guzel..Umarim hayirli ve saglikli evlatlariniz olur..

Rumelihisari
Merhaba salt:
Saniyorum ki evli degilsin.Bir esin yok ya da kendini henuz bir cocuk babasi olabilecek gibi gormuyorsun..
Sunu belirtmek istiyorum..Rmonx da bilirki cocuklari hic sevmem..bu benim yapim karsi cikamiyorum..Nedeni cocuklarin bakiminin nasil zor oldugu,hamileligin nasil zorlu gectigi,9 ay bir can icin nasil yasadigin,kendinden odun verdigin,ve dogduklari zaman hem kendin hem cocuk icin hayatini yeniden duzenlemen.bunlar bana zor geliyor..
simdi soruyorum sana bu kadar sikinti ceken biri nasil kutsal olmaz?
Evet cinde doguran annede kutsal benim icin..Ayni seyleri yasamiyorlar mi nihayetinde?
Bosuna dememisler cennet analarin ayagi altinda diye..

Rumelihisari
gel seninle bu konuyu burada tartismayalim..yani burada sadece kuru gurultu ve yersiz savas olur bu..bu odanin acilmasinin nedeni suphesizki annelerin ya da adaylarinin birbiriyle fikir alisverisinde bulunmasi icin..
Biz bunu yapmiyoruz gordugun gibi..
ozeline mesaj attim tartisalim bu konuyu..

salt_farmer
08 08 2003, 17:00
uyar

adinler
08 08 2003, 17:00
<< RH kardesim, psikolojik arastirmalar sonucu insanlarin cocuk yapma nedeni kultur duzeylerine gore degisiyor tabii istisnai amaclar da var. Bunlar: 1. Bebek sevgisi, 2. Irkini ve soyunu devam ettrime cabasi, 3. Kadinin kocasini elinde bulundurma amaci-vasi vb. sebepler yani. Kutsallikla ilgisi yok bilimsel olarak. ]]

Salt Farmer...

Bu psikolojik araştırmaları ve bilimsel sonuçları hangi bilimsel kaynaktan aldığını belirtirsen, ben de faydalanmak isterim.

Ayrıca, bu konuya özelde devam edebiliriz. Bu forumda güzel güzel haberleşen insanların keyfini kaçırmaya hakkımız var mı?...

rmonx
11 08 2003, 17:00
Selam kizlar,

Nasil gidiyor hamilelikler? Anneler, ufakliklar nasillar? Umarim keyfiniz yerindedir hepinizin.

Ben 39. haftanin icindeyim artik. Sakin sakin bebisin gelisini bekliyorum. Son gunlerim kitap okumak, dinlenmek, kafa dagitmakla, gayet sakin geciyor.

Insan son gunlerde biraz saskin oluyor sanirim. Hic yasamadigin bir tecrube yasayacak olmak, basina tam olarak neler gelecegini bilememek, hayatinin ne derece degisecegini bilememek gibi gercekler cok enteresan aslinda. Bu acidan bakinca cidden cok ilginc bir hayat tecrubesi oluyor hamilelik bana. Soyle bir dusundugumde, ilk 3 ayki mide bulantilarim haric Allah a sukur super bir hamilelik gecirdim/geciriyorum. Belki sorunsuz gectigi icindir, hamile olmayi bazi yonlerden baya ozliycem :) Enn cok ozleyecegim tarafi, bebekle 24 saat kesintisiz birlikte olmak duygusu. Daha cocukken bile arada bir merak ederdim insanin icinde bir bebek buyutmesi nasildir diye. Cevabini bulmus olmak harika bir sey. Nasilmis, mucizevi birseymis! Oglumun icimde hareket etmesi, sabahlari kipirtilariyla uyanmak, ben yemek yer yemez sevincten tepinmesi .. vs..vs hep cok ozleyecegim duygular. Simdi de tek merakim yuzunu gormeden, sesini duymadan pesin pesin cok sevdigimiz bebegimizi gorebilmek. Ilginctir, sonucta nasil birsey gelecegini bilmiyorsunuz ama herseyiyle pesinen seviyorsunuz. Bu da bir nevi mucize sayilir. Allah yavrunun sevgisini daha sen gormeden yerlestiriveriyor icine. En ufak bir agrida sizida tek derdiniz acaba bebek iyi mi oluyor.

Dogumdan once anne karninda gelismeleri, buyumeleri, dunyaya gelebilecek sekilde donatilip, dogduklari anda nefes alip verebiliyor olmalari, ilk kez ses tellerini calistirmalari, emmeyi bir sekilde bilmeleri... Ucuk kacik seyler bunlar.. Derinligine dusunecek olursak, hayat hep ucuk kacik inanilmaz guzelliklerle dolu. Ama bazen oyle kor oluyoruz ki insan ancak hamilelik gibi tecrubeler yasayinca hmmmmmmmmm diyebiliyor.

Ama macera hamilelik bitimiyle bitmiyor ki. Etrafta gordugumuz milyonlarca bebegin, cocugun gulmesi, konusmasi, yurumesi, hepsi de anne/baba ve cevresindeki sevenleri icin cok cok guzel olaylar. Ve ben de onlarin yasadigi bu ayricaligi yasayabilmek icin sabirsizlaniyorum..

Bir Ankara li olarak, Istanbul a gidip geldigim ve nihayetinde Istanbul a asik oldugum zamanlarda, Otobuse atlayip Ankara dan Istanbul a gidis bana cok mutluluk veriyor cunki cok sevdigim Istanbul a kavusuyorum, ama donuste de Ankara'ya kavusacagim icin cok seviniyorum derdim. Galiba hamilelik/annelik konusunda da ayni fikirdeyim :)

Kizlar bizim icin coook dua edin de sevgili oglumuza saglikla, hayirlisiyla kavusalim. Hamileligimin son gunlerinde oglumun icimdeki kipirtilarinin zevkini cikariyorum bol bol. Hamis kizlar siz de keyfini cikarin bol bol.. Allah herkese benimkinden cok daha guzel ve huzurlu hamilelik versinnnn.. Daima guzel haberler paylasmak dilegiyle..

Bu arada, annem ayin 21 ine bilet bulmus. 9 gun sonra gelebilir yani :) eyooo

pitter
12 08 2003, 17:00
rmonx,
herhalde bu surec daha guzel ve samimi anlatilamazdi.. yazdiklarini okudukca onumdeki 6,5 ayin tadini cikarmak icin bir sevk geldi... sana kolay saglikli bir dogum diliyorum.

sakin kucukbey geldikten sonra birakma burayi...

rmonx
Pitter cok tesekkur ederim iyi dilekler icin. Birakmam forumu merak etmeyin :) Omrunun son 7-8 yilini bilgisayara yapisik yasamis biri olarak birakmam dusunulemez zaten ;)

Bu arada kizlar, Rumelihisari benim coook sevdigim bir arkadasim. Teyze olmanin heyecaniyla bekleyip duruyor. Arkadas oldugumuzda hamileydim. Benim eski hallerimi hic bilmez :) Ayin 21 inde annemin gelmesi konusunda da, bugun bashka bir surprizim var Rumelihisari. Once sana soylicem sonra da foruma yazarim heyecan olsun bekle beni hehheh..

Denizkizi
Ferouz,
Valla duygularima tercuman olmussun. Bende 35'inci haftanin icindeyim. Ayni sikintilari bende cekiyorum. Oyleki bazen oturup acaba acimayan bir santimetrekare var mi vucudumda diye kendimi dinliyorum. Sabahlari ozellikle eklemlerim ariyor en cok da ellerim. Su son ay pek sikintili geciyor benim icin. Allah'a binlerce kere sukur cok saglikli bir hamilelik gecirmeme ragmen su son haftalarda cektigim sikinti e hadi artik geliceksen gel oglum dedirttiriyor. Bana da erken dogacakmis gibi geliyor oglum ama doktor hersey normal dedi yine gecen hafta. Tam kendimi alistiriyorum 5 hafta daha beklicem diye kendimi sonra yolda ya bir kadin ceviriyor yada bir kac gundur gormedigim bir arkadasimi goruyorum. Kocaman gobegimi gorur gormez aaa kesin bir kac haftaya dogurursun sen diyorlar sonra beni yine bir heyecan aliyor.

Bu arada sende de su Braxton Hicks sancilari basladi mi? Ben yarim sat ayakta kalsam tas gibi oluyor gobegim. Acaba bebekcik rahatsiz oluyormudur karnim oyle kasilinca?

Mavibalik,
Bir kac ay once benimde canim kurufasulye istemisti. Koca bir kazan yapip tursu ve pilavla catlayana kadar yemistim. Bu arada kucuk bir detay ben Miami'de oturuyorum. Biliyorsun kurufasulye kis yemegidir.Su cayir cayir sicaga bakmadan tabak goturmustum valla. Bu arada fasulye tursusu dedin beni can evimden vurdun. Hem oyle oldugu gibi hemde kavurmasini cok severim. Ahh bir yerden bulsakda yesek!

ferouz
herkese merhaba,
monox oyle guzel anlatmissinki hamileligini bana kizima hamile oldugum zamani hatirlattin bende o dogduktan sonra icimde oldugu gunleri ozlemistim zaman zaman.
simdi ise 36 haftalik hamileyim ogluma ve doktorun soyledigine gore dogum yakin degilmis.belki erkek cocuklar gec doguyordur.annem 9 ay 10 gun diyor erkek cocuklar beklermis ama.o kadar cok agrim varki heryerimde bana dogacakmis gibi geliyor hergece birde sabahlari agrilarla kalkiyorum bacaklarimda tum eklem yerlerimde son gunlerinde olan hamile arkadaslarda da bu sorunlar varmi acaba.sabahlari iki saat evde yurudugumde geciyor.dilerim tum hamile arkadaslar kolay bir dogumla saglikli olarar bebeklerine kavusurlar.kendinize iyi bakin.

mavi balik
sevgili rmonx ve ferouz, siz yuzup yuzup kuyruguna gelmissiniz. ne guzel! cok heyecanli bi bekleyis olmali bu.
ben de bugun 9. haftama girdim, 40 haftayi nasil tamaliycam bilmiyorum, cok uzun geliyor. biraz mide bulantisi ve uyku durumlari disinda pek bir sikayetim yok. bugun canim yaprak sarmasinin ic pilavindan istedi, kosa kosa eve gelip yaptim, simdi heyecanla doke saca yiyorum. bi de fasulye tursusu istiyo canim, nerde bulunur bilen var mi? hafta sonu yapmayi deniycem. karadenizde kavurmasini yaparlar o tursunun. nefis olur.
neyse tursuyu yapinca beklerim irvine civarinda yasayan varsa. sevgiyle kalin. kolay gelsin.

Rumelihisari
Iki adim otemde otur annenin ayin 21'ine bilet buldugunu buradan ogreniyim..Bak sen su ise.. :)
Kiz rmnox yemekleride yaptin e hadi artik biz tatile gitmeden cikar su yaramazi merak ettim bee.Ilk defa bir arkadasimin hamileligini 9 ay yakindan takip ettim..
Aslinda asermeyen hamileye ben hamile demem ama oldu artik bir kere :)
Gozun aydin ;)

rmonx
13 08 2003, 17:00
Ben de bahsettiginiz agrilari yasiyorum kizlar. Dun gece cook uzun sure uyuyamadim bel agrisi ve kasilmalardan. Bana da ufaklik gelecekmis gibi geliyor ama agrilar oyle you can not walk, talk through them denen turden siddetli olmadigi icin henuz vakit var diyorum. Benim kasilmalarin sikligi baya artti sayilir. Dogrusu gercek dogum sancilarinin nasil olacagini merak ediyorum ;) Ne bekledigini bilmemek cok acayip birsey.

Bu arada, annemin gelme tarihi icin 21 agustos demistim. Dun aksam son anda thy'den bosalan bir yer bulduk, bu cuma gecesi yani sadece 2 gece sonra bir aksilik cikmazsa bizim evde uyuyor olacak annem. O kadar beklenmedik sekilde oldu ki, sevincini, heyecanini hissedemiyorum saskinliktan.. Hani olur ya, yuzunude olumlu/olumsuz bir ifade bile gosteremezsiniz oyle oldum.

casper
selamlar,

belki ilgilinizi ceker diye dusundum:

<a target=new href=http://www.hurriyetim.com.tr/authorsarchive_homepage/1,,,00.asp]nora'nin kosesi[/url]

Her cumartesi hurriyet gazetesinde bir anne olarak cocuk yetistirmek uzerine yaziyor..Cook tatli bir insan..Cok seker de oglu var...Bu linkten tum yazilarina ulasmak mumkun( Nora Romi)...Aslinda onu ilk Megi sayesinde tanidik (bakiniz Megi arsiv)

Sadece tavsiye etmek istedim :)

Manu
MAVI BALIK, Irvine, CA'da mi oturuyorsun? Ben de costa mesa'dayim. Cok yakiniz. Acaba seni taniyor olabilir miyim?

Rumelihisari
Slm Hanimlar..
Gordum ki Ca tarafinda yasayanlar var.1 hafta sonra ordayim.Eger yolumuz uzerindeyseniz sizlerle gorusmek isterim..Hehee belkide dogumunuza falan sahit olurum..Ben fasulye tursusu yapmayi denedim ama olmadi galiba :D Biraz tuzu az gibi geldi bana..Dur aklima glemisken ben ona tu zkoyuyum bakalim ne olcak..Eger iyi olursa sana soz mavi balik tursu getirecegim..

Yasmine
14 08 2003, 17:00
Benim de canimi kavrulmus fasulye tursusu istettiniz :) nereden bulacagiz yaaaa simdi? (Yanlis anlamayin hamile falan degilim, sadece canim istedi :)

Bu arada hepinize saglikli bebekler, kolay dogumlar diliyorum. rmonx'un yukarida yazdigi uzun yaziyi okuyunca gozlerim doldu. Zaten TV'de (bir kanal var, sadece bu tur konulari gosteriyor) ne zaman cocuk dogumuna rastlasam gozyaslarimi tutamam.

Mucize, buyuk mucize...

Hazelnut
14 08 2003, 17:00
rmonx,

yukarda yazdigin mesaj, okudugum en anlamli mesajlardan birisi. Cok guzel bir yaklasimin var annelige karsi. :) Mesajindan sonra anne olasi geliyor insanin.
Tum anne adaylarina basarili donemler.
Bu arada bir Ankaralinin kaleminden Istanbul sevgisi okumak...Daha once rastlamadim ama ben mucizelere inanirim. :)

adinler
17 08 2003, 17:00
Normal tuzla olmuyor galiba... Eşimin bir önceki hamileliğinde ben bir denemiştim normal tuzla. Oldu bişeyler ama pek bir turşuya benzemiyordu... :)

Rumelihisari
Peki kaya tuzu yoksa?
Yani ben burada hic gormedim kaya tuzu..O yoksa normal tuz olur mu?

paprika
Savgili Anne Adaylari,

Bilmiyorum bu is guc arasinda yapmaya firsatiniz olur mu, ama iste fasulye tursusunun tarifi:
(Bu arada 10-15 gun bekletme suresi var, umarim bebekler gelmeden yiyebilirsiniz.)

Sevgiler,

Malzemeler:
3 kg'lik bir kavanoz
2 kg taze fasulye
4 adet yesil sivribiber
4 dis sarimsak
1 su bardagi kaya tuzu
4 su bardagi su
1 çay bardagi sirke
Yapilisi:
1- 2 kg taze fasulyeyi yikayip, ayiklayin. Biraz su ilave ederek çok hafif haslayin.
2- Tencereden alip, suyunu süzdükten sonra sogutun
3- 3 kg'lik kavanozun içine önce fasulyelerin bir kismini yerlestirin. Aralarina 1 adet sivribiber ve 1 dis sarimsak koyun. Tekrar fasulye yerlestirin. Bu sekilde dizerek malzemeleri bitirin.
4- 4 su bardagi suyun içinde 1 su bardagi kaya tuzunu eritin. 1 çay bardagi sirkeyi de karistirin. Hazirladiginiz bu karisimi tursunun üzerine dökün.
5- Kavanozun agizini sikica kapatin. Serin bir yerde 10-15 gün bekletin. Daha sonra kavanozu açip, tursuyu tüketebilirsiniz.

paprika
Rumelihisari,

Kaya tuzu yerine burada kosher salt denilen bir tuz turu var, onu kullanabilirsin. Benim kaya tuzuna en yakin buldugum o...

rmonx
18 08 2003, 17:00
Selam kizlar,

Cok olayli gecen bir seyahatin ardindan annem nihayet gelebildi
yanimiza!!! Hikayemizi anlatayim:

Uzun aramalarin ardindan thy'dan 15 Agustos cuma ya bilet bulmustuk.
Guzergah, Ankara-Istanbul-Newyork-Seattle seklindeydi. Annem tek
basina gelecekti ve Ingilizce bilmiyor. Zaten o yuzden ozellikle
thy'dan bilet aldik daha kolay gelir diye. Ucaklari Newyork a inmis
ve oradaki elektrik kesintisi yuzunden (hatirlarsiniz belki, 30
yildan beri ilk kez bu kadar buyuk capta bir elektrik kesintisi oldu
Amerika da. Yaklasik 50 milyon insanin hayati etkilendi birkac
gunlugune) gumruk islemleri yapilamadigi icin, ucaktan indirmemisler
kimseyi. 5-6 saat boyunca thy'nin ucaginda bekletmisler. Nihayet
indirilmisler, gumruk islemleri vs olmus ama bu sefer de Newyork'tan
kalkan baglanti ucuslari iptal edilmis. Annemin ucusu da iptal
edildigi icin Cuma gecesi gelmesi gerekirken gelemedi. Internet ten
kontrol ediyorduk cuma gunu devamli. Newyork-Seattle ucusunun iptal
edildigini ogrenince tam anlamiyla dumur oldum. Kadincagiz tek
basina napar, nerde kalir, basina neler gelir, diye yiginla kaygiyla
3-4 saatlik uzun bir bekleyisin ardindan (thy ile ilgili tum
telefonlari aradik ama sagolsun Amerika daki numaralarini acan bir
gorevli bile olmadi) nihayet annemden telefon geldi. Ucusu iptal
edilen herkesi alip otele yerlestirmisler, yaninda ucaktan tanistigi
baska teyzeler filan varmis. Boylece icimiz biraz rahatladi. Ctesi
gunu Newyork-Seattle ucuslarindan herhangi birinde gelecek
sevinciyle uyuduk cuma gecesi. Ctesi gunu durumu ogrenmek icin thy'i
aramayi tekrar denedik. Tabii acan olmadi Kuzey Amerika daki hicbir
numaralarinda. Sonra da Newyork-Seattle ucusunu gerceklestirecegi
American Airlines'i aradik. Annemin, 18 agustos ptesi gunu sabah
ucusuna rezervasyonunun yapildigini soylediler. Gunlerden ctesi.
Annemin rezervasyon ptesi! Ctesi gununu nasil gecirdigimi
hatirlamiyorum. Berbatti. Cunki annemden aksamin bir korune kadar
telefon da alamamistik. Nihayet ctesi gecesi aradi, durumunun iyi
oldugunu, tekrar bir otele yerlestirildigini, yaninda da Turk bir
teyze ile kizi ve torunu oldugunu soyledi. Ama eminim o korku ve
saskinlikla kadincagizin morali cok bozuldu. O karmasada annemin
yasadigi stresi hayal bile edemiyorum. Pazar gunu o kadar yavas
gecti ki.. Cok sukur ki en sonunda bugun (18 agustos ptesi gunu)
saat 11 de annemi karsiladik. Nihayet bizimle birlikte..

Tum bu olaylar esnasinda, basta annem olmak uzere, babam, abilerim,
kizkardesim, esim ve benim yasadigim korku ve uzuntuyle omrumuzden
omur gitti. Ya basina birsey gelirse ihtimali bile insani deli
ediyor.

Bugun annemle karsilikli kahvalti ettik, disari ciktik, aksam annem
esim ve ben yemek yedik, bol muhabbet ettik. Tam bir yildir
gormedigim annem nihayet burda! Kadincagiz simdi odasina cikti
uyuyor. Onca gunun yorgunlugunu uzerinden ancak atacak artik..
Planlarda degisiklik olmazsa annem 3 ay yanimizda kalacak.

Annemin yanimiza olayli gelisinin hikayesi boyle kizlar.. Coooook
sukur kabus bitti. Artik oglumuz da dogabilir anneannesi geldigine
gore :)

cevizagaci
18 08 2003, 17:00
:) Sevgili anne adaylari,

Ben de taze anneyim. Oglum 5 aylik oldu bugun. Hamillelikte gecen uykusuzluklari agrilari coktan unuttum. Annelik dunyanin en guzel seyiymis. Hele dogum yaptiktan sonra bebegin ilk gulumsemesi hayatiniza yeni bir anlam katiyor. Hamileligimin baslangici cok kotuydu mide bulantisi ve hicbirsey yiyemedim. Hic bir seyin tadini alamadim hamileligim boyunca. Bu bizim aileye ozgu bisey galiba annem ve ablamda yediklerinden hic tad alamamislar. Ben yuruyus yapmasini ve sporu cok severiml. Hamileligim boyunca da her gun 45 dakika yurudum. Bunu yaziyorum cunku yeni hamile arkadaslara onerim hergun yurumeleri. Agrilariniz ve sizilariniz azalacak ve cok rahat bir hamilelik gecireceksiniz. Ben hic bel agrisi cekmedim. Dogumum da cok kolay oldu. Sadece 20 dakika ittim. Sonra dunya harikasi oglum, adi da Baris, dunyaya geldi. Hanimlar iste o an bebeginizi size verdikleri an dunyanin en unutulmaz ve mutlu ani. Artik dunyada siz ve bebeginiz var mini mini bebecik sizin bebeginiz. Inanamiyorsunuz bu tatli mukemmel minik insanin sizin icinizden geldigine. Oylesine mukemmel ki. Ben cok mutluyum simdi ve anne olmanin tadini cikariyorum. Hepinize de saglikli guzel bir dogum ve hamilelik diliyorum.Sevgiyle kalin

ME-GI
19 08 2003, 17:00
ahhhhhhhhhhhhhhhh uzun zamandir okumamistim. 10 gun bilgisayarsiz yasamayi denedim.... yasaniyormus!

rmonx en cok seni merak ediyorum. hamilelik hakkinda yazdiklarini SANKI yasadimmmmm. inanilmaz guzel.

umarim saglikla daha guzel hamilelikler de yasarsin. dogurdun mu yoksa? :) annen iicn tekrar tekrar gozun aydin. cok kisi beceremezdi. annene helal olsun demek lazim. bol bol sarilin koklasin. bebek geldikten sonra sanirim birbirinizi gormeyeceksiniz :D

baska kimselerden haber yok mu? pregoinla nerede? :) los angelestan ses seda cikmiyor...

rmonx
Me-Gi cidden 10 gun Internetsiz yasanabiliyor mu?

Bu arada, ben hala doguramadim dogurunca haber veririm :) Oglum yerini sevdi herhalde.. Cuma gunu 40. haftayi bitiriyoruz. Gectigimiz haftasonundan beri hareketleri cok azalmisti. Ben de baya panik yaptim, bugun oglene dogru yatip ozellikle saydim hareketlerini. Eger az ciksaydi hemen doktora gidiyordum ama doktoru duyunca bizim ufaklik korktu hareket etti :) Cok sukur normale dondu bugun pitpitlarimiz..

rmonx
Pregoinla walla sendeki baya iyi sabirmis. Bakalim cinsiyetini ogrenmeden ne kadar durabileceksin. Gerci oglan, kiz, ikisi de ayni derecede guzel haberler :) Demek senin de yavas yavas hastane cantasi filan hazirlama gunlerin yaklasiyor ;)

casper
rmonx, gözün aydin..
dedigin gibi tam bir kabus olmus,kendi annemi annenin yerine koydum da :confused: neyseki sonu guzel... :)

pregoinla
yok yok ben buradayim :D sadece yeni haberlerim yoktu. ama bugun almost 30. hafta randevum var doktorda. birkac saat sonra. uzun zamandir ultrasonla bebegi gormemistim. bugun kismetse gorecegiz. gercekten cok merak eidyorum. bazen elleri kollari disari cikacak diye korkuyorum acikcasi. ne kuvvet o oyle aman Yarabbim! bu kesin ya karateci, ya kung fu filan. kiz olmasi mumkun degil, eger kizsa ilerde erkeklerin cekecegi var. dayak yiyorum dayak! :D

herkes nedense erkek diyor. cinsiyeti hala ogrenmeme konusunda israrliyim fakat bindigim taksi soforu bile bana bu kesin erkek dedi gecen gun. nerden anliyorlar, ultraviole isinlarla mi goruyorlar nedir?!?! :) hala saglikli olmasi disinda duam yok.

rmonx yazdiklarina ictenlikle ve tum duygusalligimla katiliyorum. hamilelik zorluklariyla da olsa ozlenmeyecek sey degil. hele hele icinde hissetmeye basladiktan sonra. kutsalligini sorgulayan arkadas kendi vucudu, kani. cani icinde baska bir hayat gelistirtrmis mi? yasamis mi? sormak lazim. veya en ozu, annesine sormasi lazim bu soruyu. beni karninda tasimanin nesi kutsaldi diye.
daha yuce ve degerli bir duygu dusunemiyorum.
doktorlar kendilerini yari Allah sanirlar (oyle denir). cunku Allah'in verdigine mudahele gucleri , bilgileri vardir. hastayi iyi eder, caresize care bulurlar cogu zaman.
fakat sadece analar sifirdan yaratir. biz Yaradan'in dunyadaki eli degilsek, neyiz?

pregoinla
ops. doktordan geldik. haftaya sali 32ye giriyormusuz :) :)
heyecanlanmali miyim ne?!?!? nasil geciyor bu gunler, anlamiyorum.
bebis kocaman olmus. esim cinsiyetini ogrendi. ben ogrenmemekte israr edip tahminlerle onun basinin etini yiyorum :)
yanaklar tombis, eller kollar yerinde durmuyor. ultrason ile bakinca kafasini bize cevirip bakip durdu hep. .......
ahhhhhhhhhhhhhhhhh :)

Denizkizi
20 08 2003, 17:00
Rmonx,
Annene bir helal olsun da benden. Goruyorsun dimi bir anne evladinin yardimina kosmak icin nelere katlaniyor. Bizde mi oyle olucazzzz :)
Bu arada senin 40.inci haftayi doldurduguna inanamiyorum. Bak Missy'yi dogurdugundan beri kaybettik seni de yakinda kaybedicez her halde. Sakin esine bize haber vermesini tembihlemeyi unutma!
Ben bu hafta 36inci haftanin icindeyim. Gobegimin buyuklugu yuzunden erken doguracakmisim gibi geliyor ama iki hafta once doktor hersey normal gozukuyor dedi. Gerci nasil anladiysa! Maximim iki dakika ayirdi bana. Tansiyonumu olctu bebegin kalp atislarini dinledi. Zaten bebgin kalbi atiyorsa herseyin normal olduguna kanaat getiriyorlar. Ben mi ehvam yapiyorum yoksa bu Amerikali OB'ler mi cok ilgisiz anlayamadim bir turlu. Bugun hastane cantasini hazirliyacagim. Offf su son gunler gecmek bilmiyooor!!!

Denizkizi
21 08 2003, 17:00
Moon1,
Benim bir arkadasimin esi PortoRicolu. 2 yasindaki ogullariyla arkadasim Turkce esi Ispanyolca konustu dogdugundan beri. Cocuk haftada 2 yarim gun krese gidiyor. Su anda Turkceyi, Ispanyolcayi ve ingilizce konusuyor ve anliyor. benim de esim Turkce bilmiyor biz de ayni yontemi uygulamaya karar verdik. BenTurkce o ingilizce konusacak. Hem bu esimi de Turkce ogrenme konusunda motive edicek gibi geliyor

cevizagaci
Selam moon1,

Ben de senin durumundayim. Esim Turkce bilmiyor. 5 ay once de bir oglum oldu. Ben de bu konuyu kara kara dusunuyorum. Bebegimle surekli Turkce konusuyorum ama yeterli olacakmi bilmiyorum. Bu nedenle uydu antenle Turkce tv leri izleme isini dusunuyorum ve yine bu nedenle bu konuyu mezun com da tartismaya actim. Eger oglum turkce cocuk programlarini izlerse turkcesi daha iyi gelisir diye dusunuyorum. Pekcok insan anne babadan birisi turkce bilmiyorsa cocugun turkce ogrenmesinin cok zor oldugunu soyluyorlar. Hamileyken hersey daha kolay asil cocuk dogduktan sonra kara kara dusunmeler basliyor. Elbette her anne baba gibi oglumun turk dilini iyi konusmasini ve kulturumuzu ogrenmesini istiyorum.

Sevgiyle kalin

moon1
Merhaba arkadaslar, esim Amerikali ve Turkce bilmiyor.Bir iki sene icerisinde cocuk yapmayi planliyoruz yazdiklariniz ba simdiden yardimci olmaya basladi.Ama aklimda olan bir soru beni surekli dusunduruyor.Cocugumun Turkceyide ogrenmesini istiyorum.Ama bu nasil olacak hic bir bilgim yok.Ozellikle esimin Turkce bilmememsi bu durumu zorlastirir mi.Kimi arkadasim ilk basta turkce ogrensin okula baslayinca ingilizceyi nasil olsa ogrenir dediler.Ama biraz garip geldi durum.O halde esimin cocukla iletisimi ne boyutta olur.O yuzden o sacenek mana pek mantikli gelmedi.Ingilizce ve Turkcenin ayni anda nasil olacagi konusunda bilgim yok :rolleyes: Bu durumda olanlar varsa lutfen bana fikir verin.Tessekkurler, hoscakalin

ME-GI
22 08 2003, 17:00
sevgili denizkizi..... umarim darisi senin de basina. rmonx'un haberine cok sevindim. darisi tum bekleyenlerin basina. herkes tek avazda insallah :) sm ile gorusmussun :) kendisi simdi bizde, los angeles'ta. dunya ne ufak.....

Denizkizi
Zaten bir iki gundur ses cikmayinca ben suphelenmistim. Birimiz daha kurtuldu hayirlisi ile. Sanirim sirada ben varim simdi. :)

Rumelihisari
Merhaba Arkadaslar:
Bugun cok guzel bir haber aldim..Bunu sizinle paylasmak istedim zaten haberi veren arkadasimda sizlere bunu soylememi istedi :)
Aysun'un yani rmnox'un nur topu gibi bir oglu oldu..
Cok sirin cok sevimli.Aysun'un da sagligi yerinde cok sukur..
Haydi bakalim dogumu yakin olanlarada Allah kolaylik versin..
Kendinize iyi bakin..

Dennis-WA
23 08 2003, 17:00
Selamlar anneler, anne adaylari ve bu konuyu takip eden sayin forumcular,

Bende bu konuyu uzun zamandir gormustum ve okuyup okumama konusunda kararsizdim. Bilirsiniz iste, acaba ayip olurmu falan dusuncesi. Ondan sonra birkac bay arkadasin mesajlarini gorunce dedim o zaman okumamda problem olmaz herhalde :)

Burada okuduklarimi, edindigim bilgileri, yasamis oldugunuz deneyimleri falan Insallah birgun baba oldugumda bana da cok yardimci olucagini inaniyorum. Butun annelere, anne adaylarina ve diger sevgili forum uyelerine burada deneyimlerini ve bilgilerini paylastiklari icin cok tesekkurler.

Bende sevgili rmonx ve ailesiyle tanistim. Cok iyi insanlar. Gercekten nur topu gibi bir ogullari oldu. WA eyaleti, bir yakisikli daha kazanmis oldu :) Kizlar pesini birakmaz artik buyuyunce onun. Eh zaten benimde buralarda bir rekabete ihtiyacim vardi :D

Bebege ve ailesine uzun saglikli omurler ve omur boyu mutluluklar diliyorum.

Ayrica diger anne adaylarinada saglikli dogumlar.

Herkese sevgiler, saygilar,

Deniz

muek
23 08 2003, 17:00
anneleri ktlarim.Istahim kabardi ben de isterim bebek. Hemen evlenip 5 cocuk dogurtturacam insallah. :)

rmonx
24 08 2003, 17:00
Selam millet,

Rumelihisari'na soylemistim size iletmis saolsun...

Cuma gunu (22 agustos) 16:55 te oglumuz Burak dunyaya geldi. Agirligi 7pounds1ounce(~3200 gram), boyu 20 inches(51cm).

Kisaca olay soyle gelisti:

Benim due date 22 agustos'tu. Cuma oglen rutin doktor kontrolumuze gittik. Doktorumuz bebegin kalp atislarini dinlerken bir ara baya az rakamlar cikti. Ultrasona girdim kalp atislari nefes almasi filan normaldi ama eli kolu pek hareket etmiyordu. Doktor ogleden sonra 2:30 da 2. bir ultrason icin cagirdi. Bebis yine elini kolunu hareket ettirmeyince bugun dogurtuyoruz dedi. Apar topar annem, doktor ve ben hastaneye gittik. Kocama yolda haber verebildim. Normalde suni sanci vererek dogurtacaklardi ama suni sanci verecekleri esnada bebegin kalp atislarinda yine birseyler oldu ve bebegin normal doguma dayanmama ihtimali olduguna karar verdi doktor. Saat 4:30 da c-sectiona aldilar. Spinal block la uyusturuldum ve 4:55 de oglumuz dogdu :)

Hersey o kadar ani oldu ki aci, sanci, sizi hicbirsey yasamadim olaylar esnasinda. Gerisinde neler oldugunu yazicam ama once Burak in beslenmesi lazim..

Gorusmek uzere..

Hazelnut
rmonx,

gozun aydin. Oglun anali babali buyusun. Hep merak ederim, bir annenin oglan cocuga sahip olmasi nasil bir duygu diye. Artik, sen tecrubelerini anlatirsin.
22 cok ugurlu bir rakamdir. Kendimden biliyorum benim de dogum gunumun rakami 22 :)
Bebegin icin guzel bir gelecek temennisi ile....

twilight
Cok sevindirici, Sevgi dolu bir yasam mutlulugunu burada simsicak yasattiniz :) Siz'i, Aile'yi tebrik ederken, Bebek Burak in minik ellerine, heyecanla dokunma istegim...Ozel

Denizkizi
Rmonxcugum. Seni ve esini tebrik ederiz. Saglikla ve mutlulukla buyutursunuz insallah bebeginizi.

Bugun doktor randevum vardi. %99 ihtimalle onumuzdeki 7 gun boyunca dogurmayacaksin dedi. Beni izlemeye devam edin kizlarrrrr!

bebebe
rmonx guzel haberine cok sevindim :) .allah anali babali buyutsun,ileride torunlarinada sevmek nasip etsin.
burak`cigim hosgeldin dunyamiza,gulmek ve aglamak senin icin olsun eger birgun aglaman gerekirse oda mutluluktan olsun.

mavi balik
rmonx,
seni ve esini yurekten kutluyorum. hersey cok ani olmus, hala saskin olmalisin. annen de tam zamaninda gelmis. gule gule, saglikla buyusun bebis.

tursu muhabbetini hatirlayanlara...
trader joe's da pickled snap peas diye satilan bir bezelye tursusu buldum, fasulye gibi lezzetli olmasa da beni biraz sakinlstirdi.

bu arada ben 11. haftama giriyorum. hala cok yorgunum. sizin bu durumlar ne kadar surmustu? neyse ki bulantilarim azaldi bir kac gundur. ozellikle son haftalarinda olanlara ve sicaklarla bogusanlara kolay gelsin.
sevgi...

Esco
Sevgili rmonx, gozun aydin cooooooook sevindim

Seni ve aileni tebrik ederim.Oglumuz Burak'la saglikli,mutlu,huzurlu uzun bir yasam diliyorum.Epeydir bilgisayarin basina gecememistim,okur okumaz hemen yazmak istedim.Bugun de benim kizimin dogum gunu.

Seni tekrar kutlarim,hersey gonlunce olsun...

arkanza
Esim simdi sms yazdi birazdan bakicakmis cok heycanliyim bizde olay daha farkli eyer cocugumuz olursa esim calisacak cocugumuza ben bakicam yandiniz artik bu sayfanin bas belasi olucam :) almanyada eslerden hangisi daha iyi kazaniyorsa o tatile giriyor cocuk icin üc sene esim benden iyi kazaniyor sadece dogumdan 6 hafta önce ve dogumdan 6 hafta sonra izinli oluyor bu süreden sonra ben giricem devreye ishalla .
Allah bütün cocuklari anneli babali büyütsün .

Esim: almanyada kadin dogum doktoru :)
bu isi agrisiz nazsiz atlicaz galba :)
yasasin feminizum :) :)

Elifinci
Selam herkese, ben araniza yeni katiliyorum, daha bugun ogrendim hamile oldugumu, hesaplarima gore 25 gunluk, cok heyecanli ve de mutluyum, cok istiyordum hamile kalmayi, umarim sorunsuz bir hamilelik geciririm, ve de sizin deneyimlerinizden faydalanirim, bu arada Aysun'u ve ailesini tebrik ediyorum, küçük Burak'a da uzun mutlu bir omur dilerim, simdilik hoscakalin. :)

Dennis-WA
25 08 2003, 17:00
Bu arada alakasiz gelicek biraz ama, bende 22 Nisan dogumluyum, bende mi sansliyim? :) Allah'a sukurler olsun tabi, hayatimdan memnunum. Burak'a benden bin kat daha fazla sans diliyorum.

rmonx
Millet benim dogum gunum de 22 Mart bu arada :)

Bizim ufaklik simdilik uslu bir cocuk.. Bakalim zaman ne gostericek..

Hormon dengesi altust olunca insan acayip ruh halleri yasiyor. Daha cok vaktim olunca daha uzun yazarim..

Bugun bebis 4 gunluk. Dogum sonrasi kontrolumuz var. Bakalim oglumuz iyi not alicak mi :)

Yeni hamilelere cok guzel bir hamilelik diliyorum.. Dogurmak uzere olan hatunlar, haberlerinizi 4gozle beklioruz..

Hummingbird
rmonx,

tebrikler!!!!

ismi de cok guzel, Allah anali babali buyutsun, upuzun, sansli, mutlu bir omur versin minik Burak'a.

whence
Sevgili Rmonx, Tebrikler. Oglun annali babali buyusun ve sansi hep acik olsun. Sormak istedigin birsey olursa ozelime yaz. Bak benimkiside ayin 30 da iki yasini dolduracak. Zaman cok cabuk geciyor.
Sevgiler

pregoinla
sevgili rmonx,

Allah minik Burak'a anali babali. saglikli, huzurlu ve uzuuuun bir omur nasip etsin. Umarim ilk 2 ayin rahat gecer ve cok ender de olsa aramizda goruruz seni.
benim munik tekmeliyor. dagitiyor hala ortaligi. erkek olacagina dair oylesine kuvvetli bir his var ki icimde....... isim icin alternatiflerden biri de burak :) hummingbird ve benim icin anlami var bu ismin tabii :)

yeni bebek haberi alan arkadaslari da tebrik ederim. 15-16. haftaya kadar yorgunluk normal. en iyi aylar sanirim 6 ve 7. 8e girerken enrji seviyesi yine yerlerde surunuyor. gunduz ortasi uyku hali filan.

bu arada cok sevgili bri arkadasim 2 hafta icinde baby shower yapiyor benim icin. tum los angelesta yasayan arkadaslar zaten e-maili alacaklardir ;)

paprika
RMonx,

Tebrik ederim, oglun sevgiyle, anali babali buyusun. Ben de bu dosyayi yakindan takip ediyorum ve butun anne adaylarina rahat hamilelikler diliyorum.

Bu arada benim yegenimin adi da Burak ve 22 Agustos dogumlu. Super iyi, yakisikli, akilli, sevecen bir cocuk...22 Agustos dogumlu Buraklar oyle oluyor ;) (simdi 14 yasinda)

Mutluluklar tekrar,

rmonx
26 08 2003, 17:00
Herhalde saglikli olduktan sonra kiz oglan farketmez ama, benim hissettiklerim:

Bir yakisiklim vardi bi tane daha oldu. Beni cok seven iki erkekim var artik diye inaniyorum. Evin kralicesi olmak hos bir duygu tabii hehheh.. Kizimiz olsaydi o zaman da babasinin iki sevgilisi olurduk ;)

Hazelnut
rmonx,

oglan cocuga sahip olmanin nasil bir duygu oldugunu bizlerde de paylasir misin?

adinler
Rmonx,

Bir oğlu olan, bir oğlu da yolda olan birisi olarak seni eşimle birlikte kutluyoruz... :)

rmonx
27 08 2003, 17:00
Hazelnut bugun kandil, bakarsin duan kabul edilir :)

rmonx
Missy hosgeldin,

Umarim Turkiye seyahatin iyi gecer. Artik donunce senden tuyo aliriz.. Dogum sonrasi hormonal degisiklikler insani cidden baya etkiliyormus. Benim oyle cok cok kotu degil ama bir miktar var sanirim. Simdilerde bebegi yatirdiktan sonra her dakika basi kontrol etmemeyi ogrenmeye calisiyorum. Birkac gun sonra da bebegin yatagini bizim odadan kendi odasina alicam artik. Cunki bu pimpirikliligin sonu yok.. Ben de duygusal dalgalanmalarima karsi kitap okumayi buldum. Arada oturup birkac sayfa da olsa birseyler okuyunca kendimi daha iyi hissediyorum.

Alara yi bizim icin op..

Hazelnut
. :)

Insallah Allah bana birgun oglan evlat nasip eder.... :)

Denizkizi
Missy'cim
Hosgeldin. Senden haber almak ne guzel. Bebisin de senin de iyi olduguna cok sevindim. Yolculuk icin en buyuk tavsiyem ucak havalanirken ve inerken muhakkak bebegin bir seyler emmesi. Biberon, emzik yada senin gogsun de olabilir. Bu basinc farkindan dolayi Alara'nin kulaklarinin rahatsiz olmasini engelliyecektir. Birde tabi sen biliyorsundur belki. Ucakda baby cote (boylemi yaziliyordu bu meret?) isteyebilirsin. Muhakkak buradan ayrilmadan bir yada iki gun once arayip teyit et sana ilk siradan koltuk vereceklerini. Hmmm aklima gelenler bunlar simdilik.

Denizkizi
rmonx,
Sen ayaklandin galiba simdiden. C-section olunca toparlanmak biraz daha uzun suruyor galiba degil mi? Nasil hissediyorsun kendini? Annenin yardimi oluyor mu? Sut verme konusunda ne yapiyorsun. Pazar sabahi dogum yapan eltimin cani cok yaniyormus ben simdiden acaba benim de canim yanacakmi diye dusunmeye basladim. Hadi bir durum raporu ver bize

MISSY
Rmonx, tebrikler! Adina cok sevindim. Ben haftalar sonra ilk kez mezuna girdim ve bu guzel haberi aldim. Ilk gunler ne olur kendini yormamaya dikkat et. Lohusalik cok muhim aman dikkat et, allahtan annecigin gelmis. Annen yaninda iken bol bol uyumaya calis sonra gittikten sonra bir muddet uyumak bir luks olabilir. Ama belki de -umarim_ senin bebek iyi uyuyordur.
Herkese tekrar merhaba, Alara yaklasik 2 aylik oldu. Bu donemde jandice (bebeklerde gorulen sarilik)tan gogus iltihaplanmasina kadar cesitlik seylerle ugrastim ama Allaha cok sukur su an iyiyiz. Bu arada Alara'a birisinden bir virus gecti ve cocuk 5 haftalikken malesef antibiyoik surup almak zorunda kaldi. Aman bebekleri herkesin kucagina vermeyin ozellikle de kucuk cocuklar cok mikrop tasiyor. Bunum disinda bu donemde meme emzirmekte ilk basta cok zorlandim. Bir suru tereddutum oldu ama simdi sutum iyi geliyor ve ise baslasam da aksamlari emzirmeyi planliyorum. Sali Turkiye'e gidiyorum bebekle. Tavsiyeleriniz varsa ucak icin sevinirim. Biraz stresliyim. Cocukla bavul yapmak ne zormus. Herkesin haberlerinden uzak kaldim. Herkese umarim iyidir.
sevgiler.
ece

MISSY
ayaklarindaki agri bende de oluyordu, ben ozellikle sabah oldugunu hatirliyorum, ayrica kramp da olurdu. Tabii bel agrisini da unutmamak lazim; simdi de babagi tasimaktan belim agriyor.
Arkadaslar bende dogumdan sonraki ilk 4 hafta muthis bir depresyon oldu. Simdi hamile olan arkadaslara bu cok garip gelebilir; ancak hormonal degisiklik yuzunden pek cok kadinda goruluyor. Tek tavsiyem uyku. uyku , uyku. Aman hamile iken dinlenebildiginiz kadar dinlenin!
Bu arada breastfeeding acaip kilo kaybettiriyor. Ben kilolarimi fazlasi ile verdim!

pregoinla
missyyyyyyyyyyy :) ne iyi ettin de geldin.
yolculuk icin simdiden good luck. gerci alara cok ufak. cok rahatsizlik oalcagini sanmam ama sanirim bebek icin ucaga yanina bri ton sey almak gerekecektir. hayranim valla bebekle seyahat edecegim diyenlere. ben dusunemiyorum bile (hos bebegin gelmesine de daha epeyce var nasilsa)

bayanlar sabah kalkinca tabanlarinda cok siddetli sanci cekenler var mi? yere bastigim ilk birkac dakika (genelde restroom'a kosarken oluyor bu) tabanlarim sizim sizim sizliyor. sonra geciyor. kan dolasimiyla ilgili birsey olmali diyorum ve gecistiriyorum ama doktora mi sormam lazim acaba?

rmonx: erkek bekledigimden neredeyse o kadar eminim ki erkek bebek konusunda yazdigim hosuma gitti. sadece erkeklerin daha bagimsiz ve adventurous olmasi sebebiyle kiz cocuguna nazaran daha cabuk anneden kopuyor olmasi uzuyor beni sanirim. yine hayat boyu cok seviyorlar ama kiz gibi annenin sirdasi degiller sanki.... bu benim hissettigim, yaniliyor olabilirim tabiki.
ne farkeder, kiz erkek..... kipir kipirlar. minik ayaklari gormeyi bekleyemiyorum artik :)

rmonx
28 08 2003, 17:00
Denizkizi,

C-section dan toparlanmak sanirim biraz daha uzun suruyor ama bilmiyorum normal dogumdan sonra ne tur durumlar oluyor. Dogumun ustunden 6 gun gecti kendimi gayet iyi hissediyorum. Dogumdan 1 gun sonra ayaga kalkabiliyordum. Tabii basdonmesi ve cabuk yorulma vardi. Ayrica ilk 2-3 gun dikis yerinin cok agrimamasi icin agri kesici kullandim. Baya ise yaradi. Kendini baslarda cok zorlamadiktan sonra insan daha cabuk toparliyor sanirim. Simdilik yurume, merdiven cikma durumlarim gayet iyi ama tabii ters hareketler yapmamaya ozen gosteriyorum. Belki benim aciya dayaniklilik seviyem yuksektir bilemiyorum ama oyle korkunc aci cekmedim acikcasi. Yasadigim C-section tecrubesinden gayet memnunum simdilik. Sonrasinda nolur bilmiorum ama..

Annemin acayip yardimi oluyor. Acikcasi annem olmasa napardik bilemiyorum. Yemegimiz, evin temizligi, bebek bakimi, moral destek .. saolsun herseyi hallediyor. Anneler bir baska cidden ;)

Ilk 2 gun emzirme olaylarimiz baya sorunlu olmustu. Dogar dogmaz dikis sebebiyle kucagima cok alamadigim icin ilk gun dogru durust emmemisti. Ikinci gun de sunnet olurken sekerli su vermisler galiba tum gun uyudu. E boyle olunca benim sutumun gelmesi zaman aldi. Hastaneden eve ciktik ve 4. gun filan ancak sutum geldi. Simdi emzirme olayi gayet yolunda sayilir. Bebis baya midesine duskun :)

Bu sut olayinda hastanede yasadiklarimdan sonra hamilelere minik bir tavsiye: hastane cantaniza nolur nolmaz diye bir breast pump koyun. En azindan onu kullanarak sut cikarilip bebege verilebilir. Bi de panik yapmayin sut konusunda cunki zaman alabiliyor. Oyle Turk sinemalarindaki gibi dogar dogmaz pit diye olmayabiliyormus bu is :) Ben basta acayip paniklemistim bebegin karni ac napcam diye. Ama 4. gunden sonra sut konusunda hersey yolundaydi..

Denizkizi
Bebek bekleyen arkadaslar,
Biraz once Cyro Cell isimli kan bankasi ile konustum. Icinizde bebeginizin stem cellerini muhafaza etmek isteyenler varsa faydali olabilir diye dusunerek ogrendiklerimi paylasmak istedim. Genelde kan bankalari Via Cord, Cord Partners vs yaklasik $1400 lik bir initial fee aliyorlar sonra yillik $90-99 civari bir miktar oduyorsunuz. Cyro Cell 'in initial fee'si$365 yillik ucreti $90. Bugun Via Cord'la da konusup aradaki fiyat farkinin nedenlerini ogrenmeye calisacagim. Cyro cel labaratuarlarini ve depolarini kiralamadiklarini kendi facilityleri oldugu icin maliyetlerinin daha dusuk oldugunu soyledi ama bir de rakiplerini arayaip onalra soracagim fiyat farkini nedenlerini. $400 ileride bir aile bireyinin hayatini kurtarmak icin cok fazla bir miktar degil. Diger bebek masraflarina eklendiginde $1400 biraz dusunduruyor acaba gercekten deger mi bu parayi vermeye diye. Sizleri uzmemek icin paylasmadim ama Pazar gunu eltim dogum yapti ve bebegin hasta olmasi ihtimali vardi. Inanin bebeginiz hasta dogunca ne $400 nede $40 000 i goruyor insanin gozu. Kucuk Isabella'nin iyi oldugunu ogrendik. Kucuk bir problemi var o da eger zamanla duzelmez ise biraz buyudugunde estetik ameliyetla duzeltilecebilecek bir seymis. Su diger bankalarla da konustuktan sonra ucunun mukayesesini yazacagim sizlere. Isabella dogana kadar esimle ben kendi bebegimizin stem cellerini depolamayi dusunmuyorduk ama Pazar gunu anladik ki ailenizde kimsede onemli bir hastalik olmasa bile bu tur seylerin garantisi yok.

Rumelihisari
Bak sen,birisi dogum yapmis da insanlara tavsiyede bulunurmus..Seni seniiii!!!
Ben zaten senin hemen ayaga kalkacagini biliyordum..Yatman imkansiz :)
Bak kiz oyle benim esime falan dogum cok kolay asermek psikolojik bir sey dogumdan sonra gidip kosabilirsiniz gibi birseyler soyleme ben hamileligim boyunca yatmayi planliyorum :)
Sizi cok ozledim Biz gelene kadar buyut su yaramazida gezmelere gidelim hadi..

R1dude
postpartum depresession'a dikkat

rmonx
31 08 2003, 17:00
Prego ben tam due date imde dogurdum :) haberin ola.. Belki senin ufaklik da dogum gunu olarak due date ini secer..

rmonx
Arkadaslar cidden bebek emzirmek kilolari baya eritiyor sanirim. Missy sanirim sen soylemistin bunu. Dun tartildim, 10 gun icinde hamile kaldigim kilodan 5 pound fazlam kalmis sadece. Eski halime donecegim konusundaki umutlarim artmaya basladi sanki.. Annemin tum provokasyon girisimlerine ragmen tabii :)
Bu arada, anne olanlara ve fikri olanlara sorum olacak. Bebegin ilk aylarinda bir emme-uyuma duzeniniz var miydi? Yoksa bebis ne zaman isterse o zaman mi oluyordu hersey? Bu ilk gunlerdeki belirsizlik, acemilik beni baya korkutuyor acikcasi..

Denizkizi
Pregoinla,
Ben 37inci haftamin sonundayim su an ve muthis derecede agir hissediyorum kendimi. Kilo alma durumu yavasladi biraz. Uc haftada iki lbs almistim en son. Geceleri uyuyamiyorum, sagdan sola donmek yada yataktan kalkmak acayip zorlasti. Bu Persemebe gunu Allah kismet ederse annemle babam geliyor Istanbul'dan bu arada. SM'e sorar misin istedigi bir sey var mi? Nede olsa aserme durumlari falan olabilir. Eger varsa bir istedigi bizimkiler getirebilir gelirlerken.

Rmonx,
Ben de eltimi gordum dun. Gecen hafta sonu dogum yapti ve o da kendi sutunu veriyor, gobegi nerede ise eski haline ulasmisti bir haftada. Toplam 26 lbs almisti 10 lbs fazla normal halinden su anda ama hic belli degil bir hafta once bebek dogurdugu. Pregoinla darisi seninle benim basima.

Carsamba gunu kontrole gidicem kizlar lutfen cervix'im acilmaya baslamis olsun, artik daha fazla bekleyemiceeem!!!!

pregoinla
merhaba anneler annecikler :)

simdilerde yakinlastigimi hissediyorum cunku ailenin gelme planlari ile ugrasmaya basladik. hayirlisi. vize engellerini saniyorum astik artik. due date 23 ekim dense de due date'inde doguran var mi hic?!?!?

su anda etrafimda 5 hamile bayan var. (evet hepsi turk)benimle 6. isin komigi hepimiz ekim kasin arasi (kismetse) doguracagiz. kisacasi mommy and me'lere para vermek yerine kendi evlerimizde mommy and me yapacagiz :)
dun bir baby shower'a gittim. haftaya 2 tane daha var. ondan sonraki haftada..... darisi hepinizin basina. etrafiniz bebeklerle dolsun (yoksa bizim buralara tasinin :D )

en buyuk agirlasmayi ne zaman hissettiniz bayanlar? gerci simdi 8'e girdim ama 9. ayda da hizla kilo almalar, agirlasmalar devam eidyor mu? yoksa tecrubelerinize gore 9. ay (yani son 30-40 gun) kilo alisi daha mi normalde? absurd kilolar aliniyor bu ayda. artik yavas yavas belimi bukuyor bu is. gelse de kucuk bey veya kucuk hanim..... kucagimizda tasisak artik....

kolay gelsin. yeni anneciklerin gozlerinden operim

salt_farmer
Esleri Turk olup doum yapan ve yapacak olan hanimlari kutlarim, sans dilerim, dualrim yalniz sizinle :)

salt_farmer
Bebek ne zaman isterse o zaman vermek zorunda anne memesini...bebege itaat etmesi lazim annenin.

salt_farmer
Bir de su var...babadan yabanci olan cocuk daha cok anneyi yorar :D

Anneden yabanci karisimli bebek daha uslu olur...yani baba turk oldu mu korkma hemserim ... ya naber????

Magdamae
Herkese merhaba,
Günlerdir Forumda bu konu ile ilgili herseyi okumaya calıstıma ama artık beynimde bende iptal durumdayız. Öncelikle tüm yeni bebek sahiplerini tebrik ediyorum. Hamilelere ise sağlık ve şans diliyorum. Bende 10 haftalık hamileyim. Şu anda Ankaradyım. Doğuma oraya gelmeyi planlıyorum. Daha evvelde Amerikada Michagen ve Ny ta yaşadım. Şimdi yine NY'a gelip bebeğimi orada doğurmak istiyorum. Ona verebilecegim, onun için yapabileceğim herşeyi yapmak istiyorum. NY brooklyn yakınında hamile birileri varmı aranızda? Ocak sonu gelicem insallah. O kadar sey okuyup o kadar cok düşündüm ki simdi ne yazıp ne danısacagımı unuttum.
Takipteyim
Herkese sevgiler :D :mad: :( :eek: :(

Denizkizi
01 09 2003, 17:00
Pregoinla,
Bende 8inci ayima kadar hic odem olmadi ama 8inci ayin basinda basladi. Son uc haftadir ne saat ne yuzuk takabiliyorum. Hatta sabahlari kalktigimda o kadar sis oluyor ki vucudum ellerimin parmakalrini kiviramiyorum. Insanin ayaklarinin tabanlari siser mi yahu? Sabahlari ayaklarimin tabanlari sismis oluyor. Eskiden hep boyle benim simdiki halimde olan hamile kadinlara bakip offf ne fena yaa diye dusunurdum simdi ben ayni durumdayim. Sadece bir terligim ayagima giriyor oda parmak arasi olanlardan. Bacaklarimda tombiklesti. Tabi muhakkak bunda Miami'nin cehennem sicaginin da etkisi vardir

pregoinla
01 09 2003, 17:00
denizkizi, tabiiki sorarim SM'e. oldukca yogun calisiyor. ben onun temposunu dinlemekten yoruluyorum desem yeridir. ustelik 5 aylik haliyle bunca uzun saatler ayakta durmasi da (bence) cok cok sakincali. ama yarin sabah ilk is sorup buraya not dusecegim. ilgin icin onun adina tesekkurler. umarim cervix hayal kirikligina ugratmaz :D odem var mi peki sende? hanimlar? odem oldu mu cok? olduysa kacinci haftada basladigini gozle gordunuz?

Denizkizi
02 09 2003, 17:00
Benim cervix'de hic bir hareket yok malesef. Doktor yarin da gelebilir bebek, iki hafta sonra da dedi. :(

SB_USA
03 09 2003, 17:00
* Benim yengemin babyshowerin'da herkez tahminde bulunmustu bebek ne zaman dogacak diye, due date'in haricinde. Gercektende cok sevdigimiz bir arkadasimizin tahmini dogru cikti. Sonunda ona hediye aldilar. Buyuk bir takvim uzerinde yazmistik, hatira diye hala saklariz.
* Bir arkadasimda bir defter acti, anneye tavsiyeler diye. Hem gelenlerden bir ani oldu. O fikirde hosuma gitmisti.
* Diger bir arkadasimdada artik cok klasik oldu ama, gobek cevresinin kac inch oldugunu tahmin etmeye calismistik.. Baya gulduk!
Iste benim gorduklerim bildiklerim bunlar,
Sana sabirlar diliyorum. Umarim hayirlisi ile bir an once saglikla bebegine kavusursun.

rmonx
Prego, baby shower in cok guzel gecer insallah.. Benim baby shower da oynamamistik ama soyle bir otun da var: camasir asmak icin bir aski, camasirlar, mandallar var. Yarismaci bir elinde bebek tutuyor bir elinde telefon. Bu halde belli bir surede en cok camasiri asan oyunu kazaniyor. Baya komik bir goruntu bence :)

Bi de klasik ama sonuclari itibariyla baya komik baska bir oyun: kagit tabaklari herkes kafasinin ustune koyuyor ve bu halde bebek yuzu cizmeye calisiyor. Gormeden cizince baya komik resimler cikmisti benim baby shower da.

rmonx
Denizkizi, sabir, az kaldi...

pregoinla
simdi haftalar var diye heyecanliyim. seninki gibi denizkizi gunler filan olsa herhalde cildiriyor olurdum. SM birsey istemedi ama defalarca tesekkur etti. bugun geliyorlar, degil mi?

benim de bu pazar babyshower'im var. cok sevdigim 2 arkadasim veriyorlar. bir liste cikaralim dedik te ne kadar cok turk kiz arkadas varmis etrafta?!? pazar gunu oldukca annelik hormonu dolu birgun yasamayi planliyorum. aklinizda cok matrak baby shower oyunu olan varsa yazsin, nolur :)

ME-GI
07 09 2003, 17:00
bu ne sessizlik?
up up up :)

ME-GI
biliyorum biliyorum. cok ses var aslinda. bugunlerde bir baby showr'dan oburune kosuyoruz. 2 haftada 4 tane. MASALLAH!!!!!!!!!!!! butun turk hanimlar siraya girmis, bir bebekten oburune. yakinda bebek aglamasindan baska hicbirsey duymayacagiz zaten :) :) los angeles civarlarinda bedava MOMMY AND ME kayitlarimiz baslamistir ;)

ahhhhhhhhhhhhhhh......................SAGLIKLA tum bekleyenlerin ve isteyenlerin basina IN-SAL-LAHHHHHHHHHHHHHHHHH! :)

rmonx
Amaan sen de Rumelihisari yani.. Burak in nesini sevcen canim ;) Sabahtan aksama pitir pitir altini dolduruyor, her firsatini buldugunda ustumuze isemeye calisiyor, cok obur, cok uykucu, agladiginda feci sesli falan filan.. Hem ooole bakiyor etrafa, arada bir hafif gulumsuyor o kadarcik.. Zaten yuzunde de bissuru kirmizi noktaciklar da cikti iyice cirkin oglan oldu. Bi de bazen birkac saatlik emme, altini batirma maratonlari var ki, dillere destan..

Allah, basladi feryat figan.. gidip bi bakiyim ne buyuruyor Burak beyefendi :)

Birisi
Yakinda bir ses duyabilirsin Megi yani bebek sesi... Biz burda gun sayiyoruz da Denizkizi icin... Ve tabiii mutlu haberi de vermek bana dustu o yuzden heyecanla nefeslerimizi tuttuk bekliyoruuzz :) Diger annelere de bebisleriyle birlikte guzel gunler, anne adaylarina da sabir diliyorum...

Sevgiler herkese...

Denizkizi
Yarin doktor randevum var. Lutfen bu sefer acilmaya baslamis cervix'in desin lutfeeeennn!

Denizkizi
Bende antibiyotik kullandim. Sanirim 8.inci hafta sirasindaydi. TR'de hep antibiyotik vermemeye calisirlarya hamile iken, onun icin cok ttededdut etmistim ama doktorum kesinlikle bebege bir zarari olmayacagini soylemisti o zaman.

mavi balik
denizkizi, insallah hersey planladigin gibi gelisir. cok heyecanli olmali aylardir bekledigin ve nasil olacagi hakkinda hic bir fikrin olmadan baglandigin bir canliya kavusmak..
ben henuz 13. haftadayim. gecen hafta yapilan idrar testi sonucuna gore hafif bir bladder infection gecirdigim saptandi. antibiyotik kullanmaya baslayacagim. bu konuda deneyimi olan var mi?

Rumelihisari
Simdi ben cocuklari sevmiyordum ya hani.Dusundumde cocuklari seviyorum galiba ya da Burak'i seviyorum :)
Denizkizi umarim hersey istedigin gibi olur sen de sonuna gelmissin bu uzun bekleyisin Allah saglik versin ikinizede..

mavi balik
08 09 2003, 17:00
Denizkizi,
ilac kullandiktan sonra yineledi mi peki ayni durum? Tekrarlama olasiligi cok fazla diye okudum. Cranberry juice icmekten midem bulandi. Ilacin ustunde zorunlu olmadikca hamilelikte kullanmayin yaziyor. Doktor bebege zarar vermeyecegini soyledi ama hic de isteyerek kullanmiyorum.

rmonx
09 09 2003, 17:00
Cevizagaci cok tesekkur ederim bilgi icin. Noktaciklarin bebegin ilk zamanlarinda cok normal oldugunu soyluyor annem. Zaten fazlalasmadilar da. Onumuzdeki hafta 1. ay doktor kontrolunde bi sorarim doktora. Bakalim ne diyecek.
Babywise okuyan arkadaslar, hic kendi bebeginizde uyguladiniz mi? Uygulayan bir Allah in kulu olsa soracagim cok soru var :)

Yagmurlu, klasik Seattle havasi basladi buralarda.. Ozlemisiz yagmuru..

cevizagaci
09 09 2003, 17:00
rmonx

oglunun yuzundeki noktalar yakinda gecer. Eger gercekten cok fazlaysa kortizonlu bir merhem var onu kullan fakat iki haftadan fazla kullanma bu merhemi. Digeride **uaphor bunu rahatlikla hergun kullanabilirsin. Doktorum vemisti benim ogluma.

Denizkizi
10 09 2003, 17:00
Carsamba gunku kontrolde cervix'imin 1 c.'den az acildigini soyledi doktorum. Muhtememeln onumuzdeki hafta ortasi yani due date'im civari (17 eylul) bekle bebegi dedi. Bende kendimi haftaya gelicek diye hazirlamaya calisiyorum. Dun gece cok kuvvetli bir kac tane Braxton Hicks sancisi geldi, heyecanlandim acaba bu mu diye ama bir sey cikmadi sonra. 39'uncu haftam bitiyor bu kadar bekledikten sonra bir hafta daha bekliyememek komik gelebilir bir cok kisiye ama su son gunler gercekten gecmek bilmiyor. Evdeki her cekmeceyi her dolabi ikiser ucer defa duzelttim. Hastane bavulum hazir. Annemle babam da geldi. Ahh bir de kucugum Allah'in izniyle saglikla gelse....

pregoinla
denizkizi... az sabir.... yuzdun yuzdun...... kuyrugu da yakinda cikacak :)
gitmeye basladigimiz childbirth series (lamaze etc) siniflarinda dendigine gore ilk hamileliklerde zaten cogunlukla 40+ hafta tasiyor bebegi anneler. yani normal sartlarda 4-41 haftadan once bekleme dedi hoca (ve daha sonra doktorumuz). bir anormallik olmadigi surece (bebekte fazla kilo, nefes alip vermesinde duzensizlik, meconium yutmasi, vs) mudahele etmeden rahatlikla 41, nerdeyse 42. hafta basini bekliyorlar. ama herhangi bir sorun oldugu takdirde veya anneye bri rahatsizlik verirse induce ederek dogurtabiliyorlar - ki bu da sonra derece guvenli ve normal.

boylece 23 ekim denen tarihim hamileligimin de gelisimi ile 26 ekim oldu bile. ustune de kafadan bri hafta koyuverdim :) sanirim kasim bebegi olacak benimki. sabirla bekliyoruz. bir de el ve ayak sancilari olmasa.....

SMyi bu sabah yolcu ettik memleketine. gorusursunuz yine ;)

cevizagaci
Denizkizi,

Bebegin saglikla gelir insallah. Sana tavsiyem dinlenmeye ve bol bol uyumaya calis. Bebek gelince uyuyamazsin. Valla en cok ozledigim sey soyle kesintisiz gece uykusu.

cevizagaci
Candy girl,
sen nerde yasiyorsun. Strolleri her buyuk markete bulabilirsin. Target vb.

thekadir
ah be ablam insallah saglikli dunyaya gelir ne diyelim allah anali babali buyutsun :)

rmonx
12 09 2003, 17:00
Sevgili beddua eden eleman, ettigin beddualarin kat kat fazlasini gor insallah.. Ne kadar kasarsaniz kasin hamilelik forumunu rezil edemeyeceksiniz.. Catlayin da patlayin da..
Allah in izniyle Denizkizi da saglikli, cok seker bebegine kavusacak..
Allah tum hamilelere, bebek isteyenlere hayirlisiyla nasip etsin..

Denizkizi
Herkese Selam,
Ben hala bekliyorum arkadaslar. Hic bir hareket yok bizim oglanda. Daha once buraya Stem cell preservation icin bir kac kan bankasi hakkinda yaptigim arastirmalarin sonuclarini yazacagimi soylemistim. Fakat o kadar cok sey var ki yazacak burayi bosu bosuna doldurmanin bir anlami yok. Eger icinizde halen hamile olup bebeginin stem cell'lerini yani kok hucrelerini dondurma konusunda dusunen varsa bana ozel mesaj cekmesini istiyecegim. Kullanilan farkli teknikler ve bunu yapan laboratuarlar hakkinda bayagi bilgi sahibi oldum. Biz en sonunda Via Cord'u sectik. Eger bu konu ile ilgili bilgisi istiyorsaniz benimle kontak kurabilirsiniz.

Denizkizi
Aysecher,
Cok sukur bir sey olmadi bebegime beddualarina ragmen. Ustelik babasida Ameriko'lu. Bak burada abuk sabuk mesajlar yazarak vakit kaybedecegine git seni bir an once tedavi edecek bir psikiyatrist bulmaya calis! Looser! Yaa naber?? :o

candy_girl
ceviz agaci,
karistirdin saniyorum ben stroller ihtiyacim oldugunu sanirim cook uzun zaman once los angeles a ilk geldigim zamanlarda burdaki arkadaslara iletmistim,nerede bulabilecegimi sormustum.Su anda strollerimiz var ama pek kullanmiyoruz,oglan buyudu artik zaten :) kizlar ben de bu sene cok rahatladim,oglan full time preschool'a gidiyor,calissam mi yoksa ikinci bir bebek mi dusunsem valla kararsiz kaldim yaaa.Yani benim ufaklik tam da kendini kurtarmis ve de yuku hafiflemisken ikinciyi dusunemiyorum bile...off...asagi tukursem biyik yukari tukursem sakal :)

candy_girl
Arkadaslar,
oncelikle hepinize kolay ve saglikli dogumlar diliyorum.Allah hayirli evlatlar versin hepimize.Adini bile burda bahis konusu etmek istemedigim bir takim sapik insanlarin folderi isgal ettigini,moral bozmaya calistigini goruyorum.Ruh sagligi yerinde olmayan birisi ancak kotu temennilerde bulunabilir icinde bir canli tasiyan bir anne adayina.. Ruh hastasi yaratik; erkekmisin kadinmisin hatta insanmisin bilemiyorum ama bu sapikca temennilerin bir gun sana geri donecektir.Ettigin beddua akil almaz..bence sen normal diilsin...

halitarman
Salt abinin mesajlari devam iznizle :)

Sevgili kardesim denizkizi, bu ayse nickli kadinin ben olduguna inanman beni uzdu...tabii ya size gore tum kotulugu yapan benim...ya ben deYilsem...ya o bir kadinsa ve cocuug olmayan/olamayan bir kadinsa ve size gercekten burda guzel yazilar yazan biriyse ve bazen cildirdigi vakit bole yaziyorsa...bi dusunun bakiim...gunahimi almayin!!!! Hernekadar yabanciyla evlenenlerle bayanlarla aram iyi olmasa da bebkleri severim, umarim yakinda dogumunu salimen yaparsin ve emeginin karsiligini alirsin kardesim...biz yerde bebek bulsak isterse yunanli bebek olsun ekmegimizi bolusuruz, kaldi ki senin bebegine ben nasil laf ederim...tobe tobe???? Eniste amerikolu olabilir...saygilar...bakma benim esip girledigime ama bebkler kadar masum kimler var ki sen bu yaziyi bana layik gordun...baska bi sey diyemiyorum yani pes valla????

Saglikli dogumlar ve omur boyu saglik dilerim, bol kazanclar ve iyi egitimler...ya naber bile diyemicem cok kizdim cunki!!!!

isobel
13 09 2003, 17:00
<a target=new href=http://www.milliyet.com.tr/2003/09/13/yasam/yas04.html]anne karninda gulumseme[/url]

bebebe
adini yazmaya gerek duymadigim ruh hastasi senin dualarin kabul olmaz ama ozellikle hamile ve cocugu olan insanlarin dualari kabul olur senin icin guzel dileklerim var bir an once patlaman dilegini tasiyorum.kimsenin sinirini bozamazsin,kimse seni umursamiyor bunu oyle bil.
denizkizi sana cok kolay bir doogum ve saglikli bir bebek diliyorum.insallah cok yakin zaman icinde guzel haberlerini aliriz.butun hamile anne adaylari dualarim sizinle.hepinize bol sans.sevgiler

Esco
Arkadaslar,

Ben de bebek bekleyen herkese saglikli ve kolay dogumlar diliyorum.Ayni sekilde adini bile yazmadigim seytan ruhlu yaratiklarin hicbir bedduasinin kabul olmayacagi gibi boyle insan gorunumunde aramizda yasayan bu yaratiklara cevap verip bu folderi gercekten de rezil etmelerine izin vermeyin lutfen.

Herkesin bildigi gibi ,yaptigi iyilikler ve dualar lehine,ettigi beddua ve kotulukler de aleyhinedir.Hepsi bir gun donup sahibini bulur.

Su satirlari yazarken bile vakit kaybettigime inaniyorum.Cunku bu tip yaratiklar bir zavallidir,aslinda onlara kizmak degil acimak lazim.Allah herkese hakettigi hayati nasip etsin.(Allahin bir bildigi vardir muhakkak).

Denizkizi,

Allah hayirlisiyla ve saglikla bebegine kavustursun.

Allah herkese kolay dogumlar ve hayirli evlatlar nasip etsin.

Rumelihisari
Ya arkadaslar simdi aysecher in mesajina bir de su yonden bakalim, bu arkadas eger bayansa demek ki kendine cocuk yaptiracak bir enayi bulamamis ya da bulmusta cocugu olmamis.Erkekse demek ki esine yetemiyor bir bebek bile yaptiramiyor gelip burda milletin huzurunu bozuyor..
Demek ki sevinmeliyiz Allahim cok sukur saglikliyiz bebegimiz oluyor..Deniz kizi cok sanslisin bak bir kere daha teyit edildi bu..Allah anali babali buyutusn yavrunu..

Denizkizi
14 09 2003, 17:00
Iyi dilekleriniz ve dualariniz icin cok cok tesekkur ederiz (bebis ve ben). Hala bekliyoruz due date'im carsamba gunu yarin doktor kontrolum var. Sizi gelsimelerden haberdar edecegim.

FONTE
14 09 2003, 17:00
Sevgili Denizkizi ve diger anne adaylari,

Bugun isi gucu birakip buraya cakilip kaldim nedense. Ne guzel bir folder acmissiniz. Okudum okudum okudum. Cok sey ogrendim.

Hepinize saglikli bir dogum dilerim. Allah bebeklerinizi anali babali buyutsun.

Denizkizi: Gozlerimi kapadim ve bir dilek tuttum: Umarim hersey diledigin gibi gerceklesir ve kolay bir dogumla yavruna kavusursun.
Nefesimi tuttum. Haberlerini bekliyorum. Inan bana hergun ucunuzde aklimdasiniz.

Sevgi ile kalin ;)

SB_USA
15 09 2003, 17:00
Deniz KIZI...
Ben annede degilim, bu tecrubeyi hicde yasamadim. Ama seni cok iyi anliyorum.
ALLAH BIR AVAZDA KURTARSIN DERLER, aynen oyle olsun.
Bir an once saglik icinde bebegine kavus.
Kotu ruhlu insanlarida senden uzak tutsun Allah, kazdiklari ve temenni ettikleri kuyuya en kisa zamanda tepetaklak dussunler...

Denizkizi
Pregoinla,
Sen bir de soyle 38inci 39 ubcu haftaya gel de rahatsizlik, eklem agrisi, bel agrisi ne demekmis gor. Simdiden kendini alistir bu asamadan sonrasi hamileligin en berbat, en sikintili gunleri.

Doktordan biraz once geldim. 1cm den fazla dialate etmisim ve bebek en dusuk pozisyona inmis. Due date'im yarin ama Ptesiye kadar uzayabilir bu is dedi. Sunni sanci vermeyi reddetti. Ahhh gozunu seviyim Turk doktorlarinin. Isteyince sezeryan bile yaparlar. Birde bebegin cok buyuk olacagini soyledi. ehh gobegimin boyutlarina bakarak bunu anlamak mumkun zaten ama bana bebek ne kadar buyuk olursa dogumda o kadar zor olacak gibi geliyor. Her ne kadar caktirmamaya calissamda korkmaya basladim. Ben o kadar ufak tefek bir hatunum ki nasil cikacak bu cocuk diye endiselenmeden edemiyorum. Cuma gunu tekrar gidecegim kontrole bebege bir test yapacaklar... Gelismelerden haberdar edecegim sizi. Dualariniz icin tekrar tesekkurler..

pregoinla
merhabalar herkese. dosya biraz asagi dusmus, elinden tutup yukarilara cikarmak istedim.

babycenter ve doktorumun hesaplari endense farkli. birine gore 34, digerine gore ise 35. haftadayim. her iki sekilde de cok yakinlastigimi ve asiri derecede hantallastigimi hissediyorum. yavas yavas o kurtulma isteginizi anliyorum. gercekten insanin eli ayagi bagli gibi kalakaliyor. bence dogum degil de su hamileligin son ayi filan olmali ennnn zor olan.

dun 2-3 cesit yemek yapmaya kalktim, sonunda yorgunluktan bir aglamadigim kalmis. boyle bacak agrilari, halsizlik...... hepinizde durum ayni mi?

what to expect kitabimda ise 9 ayi devirdim. simdi doguma gectik. sanirim kisa zamanda 2. kitabi yutmak gerekecek. yoksa gec mi kaliyorum nedir?! :) hepinize kolay gelsin. tum anne adaylarini kucakliyorum :)

pregoinla
16 09 2003, 17:00
denizkizi............Allah bir avazda kurtarsin. eminim oyle de olacak merak etme. bebegin buyuklugu konusunda: ben de bu konuda cok endiseliyim. garip bir (bana gore) kilo alma rutini icerisindeyim. bir kontrolden digerine 10 pound almistim (4 haftada). sonra 3 hafta sonra tekrar gittigimde 1 pound almistim. benim kilo onemli degil. ama bebege bunun nesi ne kadar yansiyor diye panikliyorum tabi. doktora sordum; eger bebegi 38. veya 39. haftada cok kilolu bulursan suni sanci ile dogurturmusun dedim. tabiiki teklif ederim , kabul edip etmemek sana kalmis dedi. ben ufak tefek HECCC degilim :) ama ne kadar buyuk ollursan ol, cikan kocaman bebek iste!!!!!!!!

korkmaya basladim mi dedin?!?!?!? panige ne dersin!??!?!?! kismetse ailemiz 20 gun icinde gelmeye basliyor. hepiniz icin dua ediyorum. Allah hepinize (ve bana da ) saglikli bir bebek versin insallah. dogum nasil olursa olsun, bircogumuz 2. cocugu bile dusunecegine gore (veya genelde insanlar birden fazla dogurmaya cesaret ettiklerine gore!) O KADAR DA KOTU OLAMAZ. bunu unutmamali.

pitter
20 09 2003, 17:00
etrafimdaki hamile kalan turklerde sayi arttigi gibi bu folderin da hic asagi indigini gormedim..hadi hayirlisi :) )

Denizkizi, sana cok saglikli bir dogum ve bebis diliyorum...
ben 4. ayin icerisindeyim..ve artik ufak ufak sabirsizlanmaya basladim..cinsiyetini, seklini, semalini herseyini merak ediyorum...
ama bir yandan da su hamileligi cok sevdim, 2-3 yil boyle devam etse ne guzel olur diyorum: :) )

off... :)

ESRAA
Merhabalar ;

Bende 8.ayin icerisindeyim.2 ay sonra bu ayida bitiricez kismetse.Artik alisveris vakti geldi.Ve folderin basinda belirtilen adreslere girip stroller larin fiyatlarina bakabildim.Arada nedense bayagi bi fiyat varki vardi.Mesela bir sitede pliko 265 dolarken digerinde 205 ila 199 dolara kadar inebiliyor.Bu fiyat farki Urun kalitesinden mi yoksa baska bir nedeni olabilir mi? Hem car-sit hemde stroller olabilen urunlerimi tavsiye edersiniz yoksa ayri olarak mi almak cok daha cazip.( arabaya her defasinda takip cikarmak ne derece dogru,bu acidan soruyorum ) Ayrica arabaya kolayca yerlestirilebiliyor mu? Stroller olarak hangi markalarini tavsiye edersiniz ? 0 ila 3 ay olan bir bebegin ne gibi ihtiyaclari olabilir. Cevaplarinizi esirgemezseniz cok mutlu olucam.

ESRAA
Pardon yanlis yazmisim.8.ayin icerisindeyim,2 hafta sonra bu ayi bitirecegim :) :) :)

ESRAA
Son aylar cidden cok mu sorunlu geciyor.Bu sirada cok fazla yardima ihtiyacimiz oluyor mu? Alisverise cikabilecek gucumuz olacak mi ? Ve Hangi aylar anneme cok fazla ihtiyacim olacak.( dogum oncesi ve dogum sonrasi ) Ucak biletini ona gore ayarliyacagizda.Bu arada verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.Ama gercekten hala ne almam gerektigine karar veremedim stroller konusunda.Gracco cidden cok fazla satiyor ama Pliko almak daha cazipmis gibi geliyor.Benim icin en onemlli kisim arabanin bana sorun cikarmamasi,manevrasinin iyi olmasi.Tabiki esya koyma yeride onemli ( bu pliko icin eksi bir ozellik ).4 position dan bahsediyo pliko icin ve kolay kapanilir olmasida cazip hale getiren bir baska neden.

Pregoinla ve Denizkizi verdiginiz cevap icin tesekkurler.DenizKizi umarim dogumdan sonrada seni buralarda goruruz.Pregoinla seni takip ediyorum gordugun uzere 2 hafta farkla benden ondesin :) Isim dusundunuz mu ? El ayak sismesi de alinan tuz miktarindan kaynaklaniyor mus oyle diyorlar ama tabi normal bir degisim olmasida daha buyuk olasilik.

:) :)

Denizkizi
Esraa,
Bebek alisverisinde kolayliklar dilerim sana. Ben de aylarca Graco mu Peg Perego mu diye dusundukten butun opsiyonlari gidip gorup acip kapattiktan sonra Peg Perego'nun Pliko P3 sinde karar kildim. Bunda cocugu olan ve Graco kullanan arkadaslarimdan aldigim feed back'lerin cok etkisi oldu. P3 2003 model ve daha onceki Pliko daki problemleri bunda cozmusler. Ornegin puseti tek elle itebilecek sekilde tekrar tasarlamislar, altindaki sepet biraz daha buyukce. Gracoya nazaran daha kucuk ama puseti ittigin saplara canta asma olanagin var, Graco'da yok oyle bir secenek. Beni P3 almaya ikna eden konu arkadaslarimin cogunun bebekleri oturmaya basladiktan sonra Graco pusetlerin onlara cok hantal gelmeye basladigi icin gidip birde bir umbrella stroller aldiklarini soylemeleri oldu. P3 hem yeni doganin yatabilecegi kadar rahat hem de bebek oturmaya basladiktan sonra rahatlikla tasinacak kadar kucuk ebatli ve hafif. sadece 17 lbs. Evet Graco'dan biraz daha fazla para odedim ama bu puseti bebek 3-4 yasina gelene kadar kullanacagim hatta ikinci bebek olursa ilerde P3'nin arkasinda onunda ayakta durabilecegi bir platform var. Uzun vadeli kullam acisindan aradaki fiyat farkini odemek mantikli geldi bana. Bu arada Pliko ve Snug ride car seat'in internet'de bir suru farkli fiyata bulabilmenin nedeni 2002 yada 2003 model olmalari. Strollers4less.com'da 2002 ler travel system olarak Babiesrusdan cok daha dusuk bir fiyata satiliyordu. Sana tekrar kolay gelsin

Denizkizi
Sevgili Pitter,
Su an en guzel aylarini yasiyorsun onun icin tadini cikart. Son gunlere yaklastikca her gecen gun biraz daha rahatsizlasiyor insan. Ama ote yandan da miniginle tanismaya cok az kaldigi icin seve seve cekiyorsun o rahatsizliklar. Sana en az benim gecirdigim kadar rahat ve saglikli bir hemilelik dilerim. Bebegim Sali yada Carsamba gunu sunni sanciyla alinacak. Bende sabirsizlik icinde bekliyorum.

pregoinla
esraa-kolay gelsin sen de epeyce yaklasmissin. ben de sanirim pazartesi 8. ayi bitiriyorum. dun gece ilk defa gozle gorulur sekilde ellerim ayaklarim sisti ve gittigimiz yerde dayanamayip eve donmek istedim. insan sanki eklemlerini hissedemiyormus gibi oluyor. sanirim herkeste ayni degil tabi bu durum. sabah ve aksamlari oldukca tatsiz. onun disinda gun icinde idare ediliyor. herkesin dedigi dogruymus yalniz! :) 9. ay sanki hic gecmeyecek gibi gibi :)
stroller konusuna gelince. ben buradaki tum arkadaslarin yorumlarini okuyup, evde olmanin da verdigi avantajla aylarca internette rating konusunda arastirma yaptim. bulabildigim tum markalari gidip dukkanlarda gordum, baktim, acip kapadim vs.
pliko avrupa markasi olmasi itibariyle daha bir havali :) fakat fiyat yonunden digerlerinden cok daha yuksek. amerikada isen buranin en cok satan markasi graco diyebilirim. hatta yakinimizdaki babiesrus dukkaninda peynir ekmek misali gidiyor.
plikoyu stroller - araba bazi- car seat olarak ayri ayri alabiliyorsun. hepsi ayri fiyat. cok iyi fiyat arastirmasi yaparsan biraz para save edersin. adult'lar icin aksesuarlari az (sepetleri ufak - ki artik koca koca cantalar tasimaya baslayacaksin), yuruturken elindeki cuzdani, bardagi, gozlugunu koyacagin yer ya yok-ya da sadece bri bardaklik var vs. fakat bunun yanisira hafif, manevra etmesi kolay. buna BMW diyelim.
graconun bir modeli olan QUATTRO TOUR TRAVEL SYSTEM kutusunda ise sunlar var. araba bazi-stoller-carrier, yani car seat. hepsi birlikte 199 dolar. hem puseti kullaniyorsun. arabana gelince carrier'i tak diye base'in ustune yerlestiriyorsun. yani base arabanda sabit. esinin arabasina da 40 dolara bri base alirsan, elindeki carrier'i oradan cikarip oraya takman cok kolay. yani bebek carrier icinde uyurken kemerini acip bebegi kucaklamak durumunda degilsin. butun carrier oldugu gibi (hafif) cikiyor. bunun yanisira sepeti cokkk buyuk, bir suru adult aksesuari var. cocuk icin bardak koyma yeri, adult icin gozluk kabi, elindekileri koyman icin bardaklik, ivir zivirlik.. bir suru sey. simdi ben boyle yazarak direkt bunun reklamini yapmis gibi oluyorum ama.... neyse! :) buna da EXPLORER diyelim. yani buyuk konforlu, plikodan hantal fakat amerikan luksu.
sonucta karar tamamen senin. ben bir sure quattro tour'u kullanip gorecegim. eger zamanla puset olarak cok buyuk gelmeye baslarsa zaten bebegin de buyumesi ile (herkesin dedigi) 2. bir pusete ihtiyac olabiliyormus. o zaman hafif, daha compakt bir pliko veya daha da iyisi maclaren almayi dusunuyorum. (o da avrupa ve fiyatlica aslinda).
model karsilastirmalarini amazon'da yapabiliyorsun. her turlu ozellikleri ile.
bunlar benim fikirlerim. diger arkadaslarin yorumlarini da okuyup son karari neticede kendin vereceksin. kolay gelsin :) guzel, keyifli arastirmalar. bu arada (simdi geri donup adini bulmam cok zor) BABY BARGAINS kitabina mutlaka got at. oradaki bir barnes and noble a girip birkac saat bu kitapla takil ve tum urunler icin tuketici yorumlarini ve fiyatlari oku. kolay gelsin

pregoinla
<a target=new href=http://www.maclarenbaby.com/pages/products.html]maclaren icin site[/url]

pregoinla
<a target=new href=http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00006AMZQ/qid=1064154025/sr=1-1/ref=sr_1_1/102-1838630-4095360?v=glance&s=baby]quattro tour[/url]

rmonx
21 09 2003, 17:00
ESRAA kolay gelsin alisverislerde. Ozellikle stroller konusunda karara varmak cok zor istir. Ben hala pek karar verebilmis degilim. Benim oglan dogali 4 hafta oldu. Simdilik carrier da kucagimda tasiyorum. Stroller i da bir iki ay sonra almayi dusunuyorum, belki bu arada bir karara varabilirim ;) Bugun alisveristeyken birinin pliko p3 unu gordum cok hostu. Inglesina Zippy i de degerlendirmeni tavsiye ederim. Ben ikisinden birini dusunuyorum. Pregoinla nin da dedigi gibi, BABY BARGAINS kitabina alisveristen once mutlaka goz at derim. Benim bircok konuda oyle cok isime yaradi ki! Hem paradan save ettim hem de adamlarin tavsiye ettikleri marka, modeller cidden iyi cikiyor. Mesela:

Bebek dogdugunda henuz baby monitor almamistik. Hastane donusu odasini ayirinca almamiz gerekti. Gittik aceleyle Fisher Price in Sounds&Lights modelini aldik. Denedik ve static noise ock cok fazla oldugu icin hemen geri verdik. Baby Bargains ta tavsiye edilen Philips in modelini aldik internetten siparis edip. Cidden acayip kaliteli cikti. Cok memnun kaldim. Buna benzer bircok konuda adamlarin tavsiyeleri cidden de dogru cikiyor genelde aklina bulunsun..

Bir de, annene ne zaman ihtiyacin olacagini sormussun. Hamileyken ihtiyacin cok varmis gibi gorunuyor. Ama inan dogumdan sonra coooook daha fazla lazim olacak annen. Onun icin doguma olabildigince yakin gelip olabildigince cok yaninda kalsin. Benimki dogumdan 4 gun once geldi. Bebegin 40 i ciksin gidicem Turkiye yi ozledim diye tutturdu :) Dogum sonrasi hem ev isi, yemek, bebek bakimi konularinda cok ihtiyac olacak annene; hem de hersey yolunda, bebegin bisiyi yok cok saglikli gibi sozler soylemesi icin cok lazim.. Annem 3 Ekim de gidiyor Turkiye ye. Napcam bilmiyorum, insallah kendi basima ustesinden gelebilirim..

Hepimize kolay gelsinnn..

rmonx
ESRAA bi de,

Son aylarin sorunlu gecip gecmemesi kisiden kisiye cok degisiyor. Benim son aylar cok rahatti. Elim ayagim bile sismedi hic. Dogurdugum gune kadar rahat rahat gezip tozdum. Herkesin tecrubesi oyle farkli ki.. Umarim rahat gecer. Take it easy :)

rmonx
Missy, mesajindan cikardigin anafikir, Turkiye ye giderken yeni, iyi bir bebek arabasi goturulmeyecekkk..

Demek kizin 3 aylik oldu bile. Altini degistirmenin zorlugu disinda ucak yolculugu nasildi kizinla? Uyumasi filan sorun olmamistir umarim.

MISSY
kizlar...uzun suredir giremedim siteye. Ay bazilariniza cok az kaldi, duam cok cok kolay dogumlar hepinize!
Alara ve ben Istanbul'dan Persembe donuyoruz hem de babamiz yanimizda yok...simdiden stres oldum.
ucak geliste zor oldu. En zoru da altini degistirmek geldi bana. Istanbul guzel gecti. Hava biraz soguktu ilk basta ama simdi tam Eylul; bayagi guzel. Alara acik havada gezmeyi pek sevdi. Ancak yollar heryer kazili durumda. Adamlar butun sehri kazmislar tam bir felaket. Zaten bunu bir kez daha anladim ki ulkemizde sakat ve bebekli insanlarin isi zor. Inanin cocugun arabasi geldigimde yepyeni idi simdi cani cikti. Ayrica Bir haftadir bebisi biberona alistirmaya calistim cunku p.tesi ise basliyorum ve sonunda cok inatci olsa da biberonu ve similac'i aliyor. Emzik de uyumadan once aliyor. Sormayin bu yengec burclari pek nazli ve inatci. Ama bebisin keyfini simdi cikariyorum. Cok tatli. 3 aylik oldu nerdeyse ve cok guleryuzlu bir kiz!Darisi size!
Tekrar soyliyim bebek bekleyen arkadaslar ...dinlenin dinlenin dinlenin.....uyuyun....oyle bir enerji kaybi olacak ki onun icin hazirlanmaniz lazim. Kolay gelsin.Sevgilerle..
HAMILE BIR KADINA YAPILACAK EN BUYUK SEVAP ONU YEMEGE CAGIRMAK VEYA YEMEK VERMEKTIR (o:

pregoinla
turk olarak :) icimizde hep bir goz, nazar korkusu mu var nedir? bir de kendi kendimizin nazarindan bile korkuyoruz . onun icin bebek alisverisi gibi zahmetli ve zaman alan briseyi oldukca erteliyoruz. lakin dedigim gibi olay zahmetli. karar vermen gereken COK SAYIDA madde var. onun icin ertelemek yerine en azindan listenizi hazirlayin. ornegin mama iskemlesi, puset, carrier, monitor, esya, biberon seti vs gibi konularda hangi marka ve modelleri alacaginizi kesin bilin ki alisveris gerekirse tek gun icinde bile yapilabilir. (evet $$$ olarak bir gun icinde yikici olabiliyor!!!!). gercekten alinmasi gereken cok sayida farkli esya var. listenin sanki sonu gelmiyor gibi. ve hergun gectikce nihayetinde agirlasiyoruz ve isler kolaylasmiyor.
rmonx sorunsuz bir hamilelik gecirmis. benimki gibi. fakat ne olursa olsun bir 6. ay, 9. ay gibi degil. cok ama cok daha cabuk yoruluyorsun. yorgunluk kisacik bri aktivite sonunda nefes nefese kalmana sebep oluyor. bir puset icin 2-3 dukkan dolasmak ve o modelin hangisinde oldugunu bulmak DUSUNCESI bile agir gelebiliyor. bu nedenle her isi zamanlica yapin derim. elleriniz ayaklariniz sismese bile :) acikcasi bende de gozle gorulur sislikler yok fakat eklemler artik agriyor, ne care :)
graco-peg konusunda karar verebilmek icin en mantiklisi bir puset satan magazaya girip hepsini denemek. hepsinin acikta modeli var. tek elle hangisini acip kapatabiliyorsun (oyle ya, bebegi diyelim kucagina aldin ve tek basinasin. kocaman bri otoparktasin. onu katlayip bagaja sokmak maharet ister!!). sonra dukkanda kocaman bir canta al, birkac parca daha esya al, pusetin altina tikmaya calis. hepsinin manevra edilebilme ozelliklerine bak. etrafinda cocuklular gorursen kesinlikle cekinmeden sor. neyi neden sectiklerini anlatsinlar. bir onemli nokta da (en azindan benim icin cok onemliydi), puseti kapatirken pusetin kumas kisimlari yere degiyor mu? hijyen konusunda biraz paranoya yapiyorum simdiden. puset kapandiginda alet ne sekilde duruyor ve sen onu yerden kaldirirken (yine kucaginda bebek dusun) ne kadar egilip aliyorsun, nereler kaldirima vs degiyor....
dedigim gibi o kadar abuk subuk detay arasinda bir de bu alisverisler ertelenirse.......
bizim babiesrus da gecirdigimiz saatlerin sonu yok. Sukurler olsun ki artik %99u bitti. hala hastane cantam icin almam gereken 2 gecelik sabahlik ve bir yeni temiz terlik var ki..... offfffffff of...kim gidecek simdi mall'a?!?!
(bu arada markalar arasi savas baslatmak degil niyetim. cunku goruntu vs olarak peg perego'yu graco'dan daha fazla begeniyorum. bu da biline :) )

ME-GI
22 09 2003, 17:00
bildigim kadariyla burada bebeklere pudra kullanilmiyor. haberin olsun ;)

puset konusunda da etrafimda bircok ciftli puset goruyorum. oturma yerlerinden biri daha bebek boyu, digeri ise da toddler.

tum bebek bekleyenlerin Allah yardimcisi olsun. Denizkizi arkadasimizi da tebrik ederim. Allah minik deniz bebegini anali babali, saglikli ve huzurlu buyutsun insallah. :)

rmonx
Sevgili Denizkizi,

Bebeginizle birlikte cok mutlu, huzurlu, saglikli bir yasam diliyorum. Seni ve esini ve de ailelerinizi tebrik ederim. Musait oldugunda olayla ilgili gelismeleri yazmani beklioruzz..

Darisi siradakilerin basina kizlar..

Birisi
Mujdeeeeeeeeee..... Arkadaslaarrrr..... :)
Denizkizi arkadasimizin bebegi dun gece 22 Eylul Pazartesi 11:00 p.m sularinda dunyamiza Merhabaa! demistiirrr.... Bebek de anne de iyi cok sukur ... :)

Darisi insallah gun sayan herkesee.... Allah yardimciniz olsuunn... Gelismeleri bilahare bildiricem..
Sevgileerrr.... :)

Birisi
Sevgili Arkadaslar...

Az once Denizkizi ile konustuuummm.. Sizlerin iyi dileklerinizi ilettim... kendisinin de sizlere cok selami vaar... Bebis de kendisi iyi... En kisa zamanda kendisini tekrar aramizda gormek dilegiyle... Diger hamile arkadaslara da sabir diliyorum allah yardimciniz olsun...

Hazelnut sahiden de dedigin cikti... sen zaten biliyo musun yaw bakalim bi sonraki bebis ne zamana olucak eger o da bir ayin 22 si olursa bence bu duzeni bozmayalim :D

Sevgiler ...

ESRAA
Deniz Kizi ve bebegine hayirli,uzun,guzel gunler diliyorum.Ve Bebegini anali,babali buyutsun,hep birlikte :)

Ve buradaki herkezin kandilinide kutluyorum.

Bu hafta sonunu bekliyorum alis veris icin!!! alinacak cok sey var.Bebek yatagidir,bataniyesidir,temizleme bezidir,pudrasidir,stroller idir....liste dusundukce uzuyo.Mesela 1,5 yil sonra tekrardan bir bebek sahibi olsam o sirada nasil bir stroller a ihtiyacim olacak ( ki ikinci bir bebekte dusunuyoruz dogrusu ) sizler ne yaptiniz,bu duruma nasil bir care buldunuz.Ilk cocugunuza aldiginiz kaliteli stroller i bir kenara koyup ikiz strollerdan mi aldiniz ? :o :)

Hazelnut
ben demistim 22 ugurlu sayidir diye. :) Bakalim gelecek ayin 22'sinde kim misafirimiz olacak... :)

Hazelnut
tebrikler deniz kizi... Allah anali babali buyutsun.

pregoinla
arkadaslar dua edin de gelecke ayin 22si de benim olsun Allah'in gucune gitmezse. 22 ekim benim icin cok ozel bir tarih. doktorun da tum muayenelerden once verdigi ilk tarihti aslinda. fakat zaman gectikce ultrasonlarla filan tarih 26sine ertelendi. tabii artik 15i mi olur, 31i mi kimse bilemez ama 22si olsa guzel olur. hazel, benim icin dua et. ;) 22nin uguru bebegime de gecsin.

LaVin
Tebrikler Denizkizi!
Bebeginize hosgeldin der, ailenizle birlikte saglikli, huzurlu, mutlu bir hayat dilerim :)

mavi balik
seni ve esini yurketen kutluyor, bebisine saglikli ve mutlu bir omur diliyorum denizkizi. Herhalde doktor suni sanci falan diyince panik olup kendiliginden dogmak istedi bebecik. umarim hersey kolay olmustur.
sevgiyle...

paprika
Tebrikler, Allah anali babali buyutsun...Adini ne koymuslar?

rmonx
23 09 2003, 17:00
ESRAA, aslinda hastaneye gecelik goturmesen de oluyor. Ben iki tane goturdum ve giymedim. Hastanenin verdigi gecelikleri kullandim. Boylece kendi geceliklerime yazik olmadi. Yaninda nolur nolmaz diye gotur ama buyuk ihtimal kullanmayacaksin bile..

Bebek icin sadece hastaneden cikarken giysi vs gerekiyor. Hastanede oldugumuz sure boyunca bez, body vs hersey hastaneden verilmisti zaten.

Havlu hastanede odada bol bol olmasi lazim. Benim gordugum oyleydi. Gidecegin hastaneye telefon ac sor veya da sana verdikleri dosyada filan mutlaka neler verdikleri, neleri senin getirmen gerektigi vardir.

Sonucta hazirlanan esyalarin cogu kullanilmiyor haberiniz ola :)

Benim aklima gelen goturulecek esya breast pump. Ilk gunlerde bebegin uykulu oluyor emmek istemiyor. Eger breast pump goturursen sutun gelmesi vs olaylari daha kolay olabilir. Ben goturmedigime pisman olmustum..

Kolay gelsinn.

ESRAA
pregoinla sen neler hazirladin dogum cantasi icin.Mesela illa gecelik gerekiyo mu pijama olsa olmaz mi? Ve tek gecelik ve pijama yeterli olur mu ? Diger folderlarda okudugum standart dogum cantasi malzemeleri yeterli mi ? Bebek havlusu goturmek gerekli mi ekstradan ? hastane neler veriyor ? ( Tabi bunu kucaginda bebegi olanlara soruyorum :) )

Pregoinla 26 Ekimide dogum yapacagini yazmisin.Halbuki ben senden 2 hafta gerideyim sadece!! ve benimkisi 25 Kasim nasil oluyor bu is ? Bu arada persembe gunu sonkez cinsiyete bakilacak.Bakalim bekledigimiz gibi kizimiz mi olacak? Gerci yanilmalar olabiliyormus ama sanirim bu cok az bir sayi olsa gerek !

Ve neden pudra satilmiyor.Bu ulkede bebekler pisik olmuyor mu :) :) :) gerci kremleri var ama pudra bizde cok fazla kullanilir ? Kiz cocuklarinin daha erken dogdugu soyleniyor bunu katilan var mi ? ;)

FONTE
SEVGILI DENIZKIZI,

ONCELIKLE SENI VE ESINI CANDAN KUTLARIM...
HABERE COK AMA COK SEVINDIM. NE DIYECEGIMI BILEMIYORUM. ALLAH ANALI BABALI BUYUTSUN INSALLAH. :)

EN YAKIN ZAMANDA GORUSMEK UMUDUYLA...

BEBISI BENIM ICIN DE OP.

Esco
Denizkizi tebrikler,Allah anali babali, saglikli , uzun omurler versin.

Esraa , kizlarin erken dogduguna katiliyorum, benim kizim da erken dogmustu.Bircok tanidigimin da oyle oldu.Bu sefer erkek bekliyoruz hayirlisiyla ,bakalim erkekler de biraz gec doguyor diyorlar.

Allah hepimizin yardimcisi olsun ve hayirli evlatlar nasip etsin.

Sevgiyle kalin...

1guytalkingtruly
Bir erkek olarak yuzum :o bu dosyaya girdim affedin beni!

Dayanamadim yazayim dedim, oncelikle Denizkizi seni tebrik ederim :) enisteye de selam, bebegin o guzelim yanaklarindan opmeni isterdim ama daha minik kokla sadece.

Tum anne adaylarina kolayliklar dilerim ve Allah kurtarsin denir herhalde :)

pitter
24 09 2003, 17:00
denizkizi, Allah anali babali buyutsun..
isimi alamadik??

Birisi
Amiinnn :) ... Insallah allah herseyi gonlunuze gore verir arkadaslar... Aman yanlis anlasilmasin bu arada henuz bebek felan yok ortada ama sizin bu folderinizi (aman nazar degmesin!!) okumak cok hosuma gidiyor :o hem ileriye yatirim olmus oluyor ;)

Hazelnut
pregoinla,

Allah, istedigin tarihe denk getirsin dogumunu, Insallah. Senin adina bildigim tum dualari okudum. Kabul olsun!

candy_girl
Uzun zamandir girmiyordum bu seker foldera yaa,haberler birikmis,tebrik ediyorum deniz kizi insallah allah bebisinin en guzel gunlerini sana gostersin,bizlere de nasip etsin ikinciyi ;) prego kardes bakalim sana da kehanetlerim tutacak mi ay valla ben de merak etmeye basladim,neyse onemli olan saglikla dogmasi bebisinin :) herkesi opuyorum,tatli bebeklerin yanaciklari ve yumuk ellerinden de!

whence
Denizkizi, Seni ve eisni tebrik ederiz, Allah annali babali buyutsun, sansi acik olsun.
Sevgiler

pregoinla
ESRAA, rmonx'un da dedigi gibi aslinda hastaneye tabiiki gecelik sabahlik goturmeye gerek yok. fakat bu seni hastanede ziyaret edecek olanlarin sayisina da bagli. istanbulda ne zaman hastane ziyaretine gitsek (dogum icin) lohusa hanim yatakta prensesler gibi olurdu ya :) ziyaretci dolar tasardi hani. seni hastanede ziyaret edecek insanlar varsa onlar icin hos bir gecelik, uzerine sabahlik edinebilirsin.

igrenclik olmasin (cunku o detaylara girmiyoruz ama) dogum sonrasi kadinlarin bircok kisisel temizlik durumlari sozkonusu. yani gidip te geceliklere sabahliklara servet yatirmaya gerek yok. benim bahsettigim maksat hos gorunecek, hastane kokmayan, target, k-mart, walmart gibi bir yerden bir gecelik uzeri sabahlik filan. yani 20-30 doalr ustu verildi mi yazik diyorum ben. ayrica cok kisi ile konustum. kesinlikle ama keslinlikle pijamayi tavsiye etmiyorlar. (dogum sonrasi bakim biraz komplike bir olay. detaylari tum dogum kitaplarindan okuyabilirsiniz).

benim fikrim, ucuz ama goruntusu hos birsey alip, hastanede kullanilmayacak duruma dahi gelse attigim zaman icinin acimayacagi birsey olmasi. onemli nokta :100% koton.
;)

Rumelihisari
Off kusura bakma deniz kizi okul kosturmaca kayit basimi kaldiramadim.. :( Burak topalagini bile cok az goruyorum.. :)
Allah anali babali buyutsun..Hayirli olsun..

ME-GI
25 09 2003, 17:00
bebeklerin isimlerini yazarsaniz dogdukca isim analizlerini buraya paste etmeye calisirim :)

Birisi
Arkadaslaaar... Dun Denizkizinin bebisini gormeye gittiikkk... cok guzeeellllll.... cok tatliiii... biz gittigimizde uyuyordu ordan kalkana kadar da uyanmadi arada bir de gozlerini acip bi rahat vermediniz surda uyuyalim die bakiniyordu ... o kadar guzel bisey ki masaallaahhh... yani boyle olmuyor arkadaslar... simdi bebek dusunmeyen bizleri de dusunun lutfen rica edicem dayanamicam sonunda hele bi de buraya da yazmaya basladik supheleniyorum kendimden :p insallah hepinizin cok saglikli ve guzel/yakisikli bebisleri olur... :)
Sevgiler

ESRAA
Ben isim olarak zeynep sude dusunuyorum.Ama henuz kesin degil.Aklimizda oyle bir dusunce var.Bu arada normal dogum yapan biri hastanede kac gun kaliyor.Ona gore cantayi hazirliyacagimda.

Ca,moorparkta ( simivalley ) oturuyorum bana yakin oturan kisiler var mi ?

Annemin gelis tarihi 13 ekim olarak kararlastirdik,hatta biletide alindi.Dogumdan sonrada 45 gun kalacak sanirim bu zaman bana bol bol yeter.En azindan moral acisindan.

Dogumda esleri aliyorlar mi onuda dogrusu merak ediyorum.

Deniz kizinin bebeginin iyi olmasinada cok sevindim,darisi bizimkine insallah ( biraz bencillik oldu ama ;) )

Candygirl benim icinde kehanetlerin var mi ?

FONTE
Ben de Denizkizi ve esinin bebegini goren sansli insanlardanim. O kadar guzel ki...

Burun ve cene inanilmaz bir sekilde annesine benziyor. Bebekler hep sirindir ama bu bebek biraz farkli sirin. Esim ve ben oraya gittigimizde uyuyordu tam ayrilirken uyandi. Cok sukur resmini de cekebildik.

Allah anali babali buyutsun ve isteyen herkese nasip etsin insallah...

FONTE
Denizkizi,

Bu sabah hic isim yoktu. Saatlerce internetin basindayim. Astroloji ile aran nasil bilmiyorum ama ben astrolojiye gercekten inaniyorum.
Iste bebisinle ilgili astrolojik bilgiler... Birazdan bebisinin yukselen burcunu da bulup sana bildirecegim. Umarim hosuna gider... :)

http://www.yorumcu.com/tr/as/child.asp?sign=6

ME-GI
26 09 2003, 17:00
esraa normal dogumda hastane policy'sine gore, dogumdan sonra 48 saat hastanede kalabiliyorsun. yani 2 gece gibi.

burcu5, insallah iyisindir. senin kiz date etmeye baslamadan once goruselim mi artik?! :) :)

burcu5
Denizkizi seni ve esini cok tebrik ediyorum. Allah anali babali buyutsun bebisinizi insallah.

ESRAA bize cok yakin oturuyorsunuz. Biz Woodland Hills'deyiz. Seneye bizde Simi Valley'e tasinmayi dusunuyoruz. 2.5 aylik bir kizimiz ve 3.5 yasinda bir oglumuz var. Su anda benimde annem burada. O olmasaydi ne yapardim bilmiyorum. Cok yardim ediyor bana.

Seni de cok tebrik ediyorum. Sana kolay bir dogum ve saglikli bir bebek diliyorum. Dilersen telefonlasabiliriz. Sorularini bildigim kadariyla yanitlarim.

Burcu

burcu5
ME-GI, iste mesafeler bu kadar uzak olunca gorusmek cok zor oluyor. Ama bizim kizin flort yasi icin cok beklememize gerek yok sanirim cunku simdiden ne cilveler yapmaya basladi bir gorsen. Teenage donemlerinde ne olur halimiz bilmem :) Oglum bebekken cok ciddi oldugu icin simdi inanamiyorum kizimin yaptiklarina. Surekli anneme bu normal mi bu yasta bir bebek bunu yapar mi diye soruyorum. Tabi bebegin karakterinin de onemi var ama kizlar hakikatten de cok cilveli, cok gulec yuzlu oluyorlarmis.

Ben su Turkiye seyahatinden bir geleyim toplaniriz. Candygirl'e de gidecektim ama 2 cocukla yolculuga hazirlanmak gercekten cok zormus, bir turlu firsat bulup gidemedim ona da.

candy_girl
ESRAACIM,
sana kehanette bulunmadan evvel seni gorsem daha iyi bence.Burcu5 gibi bende sana yakinim,biz de granada hillsteyiz,burcuyla gorusuyoruz,umarim seninle de tanismak kismet olur,annenin gelmesi cok iyi olucak senin icin,burcunun yakinda bir turkiye seyahati var donuste hep beraber biraraya gelir tanisiriz,ozelime mesaj atarsan telefon acabilirim sana ok? sevgilerimle :)

burcu5
27 09 2003, 17:00
ESRAA, Ben peg pregonun modellerine baktim. Acikcasi hem pek begenmedim hemde fiyat acisindan pahali geldi. Bu yuzden Graco aldim kizim icin. Su ana kadar hic bir sorun yasamadan kullaniyorum. Acip kapatmasi cok kolay. Beni en cok cezbeden yonu de bu oldu zaten. Ustelik cok hafif. Herkes buyuk diyor graco icin ama ben bunun bir dezevantajini gormedim. Tek elle surebiliyorum. Disariya ciktigimizda bazen kizim kucaga gelmek istiyor. Onu kucagimda tasiyip diger elimle de stroller'i surebiliyorum. Ben cok memnun kaldim acikcasi. Tabi herkesin zevki baska.

Ben Turkiye'de 5 hafta kalicam. Ilk defa bu kadar uzun olucak. Ama 2 cocukla daha kisasi hic cekilmez sanirim. Donusumde herhalde bebisini kucagina alirsin. Tebrige geliriz insallah.

Ozelden mesaj alabilmem icin ne yapmam gerek bilmiyorum. Istersen sen A_Programmer_inLA in ozeline gonderebilirsin. Kendisi esim olur.

ESRAA
27 09 2003, 17:00
Bulusmak gercekten cok hos olur.Ama nasil ve nerede.Ozellerinize mesaj atacaktim ama ozeliniz yok candygirl ve burcu5 :(

Burcu5 Turkiye ye demek gideceksin kac gun kalmayi planliyorsun.Donuste bulusalim diyicem ama ben galiba o zaman kadar kizimi kucagima almis olurum.O zaman bizde bulusuruz.Sizleri agirlamaktan mutluluk duyarim.

Dun alisverise ciktik bebegin tum ihtiyaclarini aldik, bir yatagi ve puset i kaldi.Sirf 2 saat onlara bakmakla ugrastik ama kararsizliktan alamadik ve aksam yorgun argin eve geliverdik.Alisveris ne kadar yoruyormus,bir suru marka neye alacagina bi turlu karar veremiyorsun.Dun peg peregonun yeni bir modelini gorduk.4 pozisyonlu ve cok rahat pozisyon degistiriyorsun ve sepeti cidden cok genis.Diyorum ya kararsizlik iste alamadik haftaya yine sansimizi deniycez :) )

Bu stroller larda tekerleklerin plikolarda oldugu gibi kucuk olmasi mi ideal yoksa peregolarda oldugu gibi buyuk olmasi mi ? Alisverislerde,gezintilerde hangi tekerlekleri tercih etmek lazim ?????

rmonx
28 09 2003, 17:00
Kizlar bugun nihayet stroller olayini bitirdim. Insallah geri vermemecesine memnun olurum onca arastirmadan sonra. Peg Perego Pliko P3 ve Inglesina Zippy i karsilastirdim bugun uzun uzun.. Sonucta, acilip kapanmasinin kolay oldugu ve bizim Baby Trend car seat le kullanilabildigi icin Zippy i aldim. Yaklasik 1 saat kullandim simdilik cok memnunum. Kararsizlara duyurulur ;)

ESRAA
Burcu5 yanlis yazmisim peg perego degil,graco demek istemistim.Bizde dun graco travel system satin aldik 4 pozisyonu var ben cok begendim ama ne kadar gider bilmiyorum.Candy girl mesajini aldim,tesekkurler.

isobel
Bu konuda acilmis baska dosyalar var arama yaparak bulabilirsin.

ayss
Merhaba,
Son zamanlarda Türkiye'de Amerika'da doğum modası başladı. Çocuklarını Amerikan vatandaşı yapmak için bu yolu kullanıyorlar. Amerika'da doğumun maliyeti hakkında bilgi almak istiyordum. Bir de Türkiye'den doğum için Amerika'ya gidenlere nasıl bir prosedür uygulanıyor biliyor musunuz? Ve de gidenler doğuma kadar nerede konaklıyor? Belki bu konularda bana yardımcı olabilirsiniz?

rmonx
29 09 2003, 17:00
Hosgeldin Ferouz,

Hayirli olsun bebekin. Ayni oglumun kilosuna yakin hem dogdugu kilosu hem simdiki kilosu. Hayirdir? Ne gibi problemler yasadiniz? Simdi nasil gidiyor annelik? Yardimci olacak biri vardir yaninda insallah.

ferouz
29 09 2003, 17:00
Herksese merhaba,
buzamana kadar internete giremedim sizleri tanimasamda hamileliligim boyunca yanimda oldunuz bu yuzden sizleri cok ozledim .Benim oglumda agustosun 26 si gece 3'de dogdu . bizde braz zorluklar atlattik ama simdi hersey normale dondu sayilir. 3.250 gram dogdu simdi simdi 4.650 gram .
dilerim butun hamile arkadaslar kolay dogumla saglikli bebeklerine kavusurlar.simdilik bebk hastalanmasin diye hicbiryere gitmiyorum.kendinize iyi bakin.hoscakalin.gebe arkadaslarin allah yardimcisi olsun .

Dennis-WA
30 09 2003, 17:00
<< Bu arada bebeginde gaz problemi olan var mi? Eray'in gunde iki kere genellikle bir ogleden sonra bir de sabaha karsi gaz sancilari tutuyor. Aci icinde kivraniyor bebegim ve elimden hic bir sey gelmiyor. Bende onunla birlikte agliyorum. Doktor ilac icin cok kucuk dedi. Aranizda su gaz sancisina iyi gelecek bir care bilen var mi? Annem panason cayi getirmis ama bir haftalik cocuga verilir mi? ]]

Sevgili Denizkizi, asagidaki yazi gaz sancisiyla ilgili, umarim yardimci olur:

Your Baby's Gas Pains

It is very upsetting for a parent to see their baby in pain. It is even more upsetting when your baby cannot communicate what is causing their pain and where the pain is.

When your baby cries intensely and keeps pulling his or her knees up towards their chest, more than likely, they are telling you that they have gas pains. These sharp pains, located in the abdomin, can cause your baby to seem very fussy and unconsolable.

Once your baby shows signs of having gas, you can give your baby simethicone drops which will neutralize the gas. Simethicone will not be absorbed into your baby's system. Mylicon and Gerber have versions of simethicone drops that contain no alcohol and are very effective.

Once your baby's digestive system fully develops, they should have less of a problem with gas. But until then, there are many ways that a parent can help prevent gas from starting.

INFANT MASSAGE

-Massaging your baby is important when it comes to helping release their gas. The stroking of the stomach area helps your baby's gastrointestinal organs function properly. A five to ten minute massage every day will help prevent pains.

LEG EXERCISES

-Another way to help release gas is to exercise your baby's legs while they are relaxing on their backs. By pumping their legs up and down in a bicycle motion, you are helping your baby feel less cramping.

BREAST-FEEDING

-One of the most important ways to prevent gas in your baby is to breast feed. Bottle feeding can cause more bubbles in your baby's tummy than breast feeding because your baby gets more air while drinking. But some babies can become gassy when breast-feeding because of the foods that are eaten. Broccoli and cabbage are two of the foods that can cause gas.

FORMULA

-If you are bottle feeding your baby with formula and your baby is showing signs of gas, consider switching formulas. Your baby could have a sensitive stomch to certain ingredients in the formula you are currently using. But don't keep switching formulas without speaking to your baby's pediatrician first. By switching formulas too often, your baby's body will have a difficult time adjusting and they will become fussy anyway.

Kaynak icin <a target=new href=http://ohoh.essortment.com/gaspainsbaby_rufn.htm]buraya[/url] tiklayin.

rmonx
Sevgili Denizkizi,

Bizim Burak in da kalp atislari dusuk ciktigi icin normal doguma dayanamayabilir diye sezeryan oldum. Ama benim durumumda suni sanci filan vermemislerdi, kasilmalarim da hic baslamamisti henuz. Hic sanci cekmeden sezeryana girdim boyle olunca. Sonrasinda, su bahsettigin zimbalari 2. gun hastaneden cikarken aldilar. Sen 2. gunde mi ciktin hastaneden? Cikarken almadilar mi zimbalari? Canim dikis yerinin agrilarinin gecme zamani kisiden kisiye degisir ama sen gecene kadar hazir annen de yanindayken sakin ola zorlama kendini. Ozellikle yataktan kalkarken, egilirken, bebegi emzirirken zor oldugunu cok iyi biliyorum. Agri kesici ilac vermislerdir eminim. Arada onu da kullan bebege zarari olmaz sutune gecse de.

Ben de besi inegi tanimina katiliyorummmmm ;)

Ogluna masallah, gaz sancilarinin da kisa zamanda gecmesini diliyorum. Ben bebegi sarip sarmalayip sicak tuttugumda sanki daha rahat gaz cikariyor gibi geldi.

Benim de annem gidiyor cuma gunu. Kendi basimiza bakalim nasil idare edicez. Esime cok guveniyordum ama birkac gundur gordugum bazi belirtilerden sonra O na da guvenmemem gerektigini anladim. Allah bize guc versinnn..

rmonx
MISSY benim doktor a D vitamini verdi Burak a. Emzirilen cocuklara tavsiye ediliyormus. Benim oglan hem emiyor hem de mama takviyesi yapiyorum o yuzden her gun yerine birkac gunde bir veriyorum D vitaminini.

Allah cidden bebekleri annesiz birakmasin. Bugun telefonda bir arkadasimla konustum bebek-evlilik-kocalar vs konularinda. O benden 1 yil daha fazla tecrubeli bebek konusunda. bebek sahibi olunca evlilik kokunden degisiyor, bu gercegi kabul etmek lazim dedi. Birkac gundur sevgili kocamdan duydugum laflardan sonra bu soze katiliyorum. Bu arada, dun dislerimden birine kanal tedavisi yapildi. Ben cektigim ve hala cekiyor oldugum aciyla mi ugrasicam yoksa simarik kocamla mi ugrasicam sasirdim. Iki gundur aglamaktan gozlerim davul gibi sisti.

Sevgili Prego amac korkutmak degil ama dogumdan sonra yuzune carpan sopsoguk apaci bir gercek. Ben hic yasamam, hicbisi degismez derdim, dedigimle kaldim.. Buyuk konusmusum.

Hep sunu derim: herkes kendine yasar, herkes yalniz dogar yalniz yasar yalniz olur. Kocaymis evlatmis anneymis babaymis dostmus akrabaymis hepsi iyi hos ama bi yerden sonra bos. Neyse, bugun cidden cok kirginim, cok sinirliyim. Daha fazla yazip ic karartmak istemiyorum.

Bu arada, biz kizkiza aramizda dertlesiyoruz, erkeklerden bu konuda hic kimse yorum bile yazmasin zaten sinirliyim bi kasik suda bogarim haberiniz olsun beyler ;)

burcu5
Denizkizi, seninle ayni durumdayiz sanirim. Benimde kizim surekli gaz sancisi cekiyordu. Ben mylicon kullandim doktorumun tavsiyesi uzerine. Cok da memnun kaldim sonuctan. Ilacin uzerinde gunde 12 kereyi asmayin diyor. yani tehlikeli bir ilac olsa niye 12 kereye kadar kullanmaya izin verilsin. Eger formula kullaniyorsan baska bir formula vermeyi de deneyebilirsin. Ben enfamil kullaniyordum similac'a gectim. Ertesi gun hemen hemen tum problemlerimiz ortadan kalkti diyebilirim. Eger emziriyorsan diyetine dikkat etmeye calis. Doktorum sut ve sut urunlerinden, kahve, cay ve cikolatadan uzak durmami onermisti.

Missy, doktorlar anne sutunde D vitamini olmadigi icin bu vitamini vermeyi oneriyorlar. Birde eger bebeginiz gunde 18 oz. dan az formula iciyorsa D vitamini vermek gerekiyor. Bu arada Missy, benimde kizimin ismi Alara.

isobel
Arkadaslar sohbetinizi bolmek gibi olmasin ama bugun bir belgeselde anne sutu bankasi diye bir sey oldugunu duydum.Yeri burasidir deyip ilgili link'i yapistiriyorum.Belki gunun birinde bir ilgilenen olur.
<a target=new href=http://www.cdc.gov/breastfeeding/compend-milkbanks.htm]milkbanks[/url]

isobel
Belki de bir kadini anne olmaya hormonlari hazirliyor ama bir erkegin baba oldugu gercegini kabullenmesi daha uzun zaman aliyor...Israrla kendi hayatlarinin duzenini bozmak istememelerini belki de kendilerinin bile farkinda olmadiklari degisim korkusuna baglayabiliriz.

Denizkizi
Herkese Merhabalar,
Dogumdan sonra gunlerim biraz duzene girsin ondan sonra yazarim diye dusunmustum ama artik anladim ki yakin bir zamanda bu olmayacak onun icin kisa da olsa yazayim sizlere dedim. Hepinize iyi dilekleriniz icin cok ama cok tesekkurler. Bebegimizin ismi Eray, bildiginiz gibi ayin 22'sinde dogdu, gece saat 11.02'de, kilosu 8lbs 8oz, boyu 20.5. Gunde bir yada iki kere cogunlukla gece gelen gaz sancilari haricinde mutlu ve saglikli bir bebek cok sukur.

Gectigimiz pazartesi gunu doktor randevusunda sunni sanci ile Carsamba sabahi dogurtmaya karar verdi doktorum ama ayni aksam saat 4.00 de suyu torbasi patladi. Hamileligimin ilk gunlerinden beri hersey yolunda gittigi icin hep normal dogum diye dusunmustuk. Hastaneye vardigimizda bebegin kalp atislari cok dusuk cikti. Doktorum bebegin dogum sancilarini tolere etmiyor olabilecegini soyledi ve onumuzdeki bir kac sat boyunca takip edecegiz seni ve bebegi dedi. 6.5 saat sogum sancisi cektikten sonra saat 10.30 civari apar topar sezeryana karar verildi ve yarim saat icinde bebegimiz dogmustu. Cok sukur cok saglikli bir bebek. Bir de tosuncuk bir sey belki de sezeryan olmasi daha iyi oldu diye dusunuyorum zaman zaman. Rmonx, senin de dogumun boyle olmustu di mi? Bana herkes aman bir hafta da birseyin kalmaz dedi ama dikis yerlerim hala cok aciyor. Senin durumun nedir? Bir haftada iyilestin mi sen?
Yataktan yada koltuktan kalkmak tam bir iskence bir de zimba ile tutturmuslar benim ameliyat yerimi dun cikattilar zimbalari dunden beri iki kat artti agrilarim.

Neyse simdilik bu kadar. Eray'i annem uyuttu o uyanmadan bende biraz kestirecegim. Dungece cok gazi vardi sabaha 3 saat falan kadar agladi . Ahhh annem gelip uyandigini soyledi. Besi inegi is basina!!!!

Bu arada halen hamile olan arkadaslara onerim What to expect ... kitabinda sakin sezeryanla ilgili bolumleri atlamayin. Ben nasil olsa normal dogum yapicam diye hic okumamistim sonra pisman oldum. :)
Vakit bulunca tekrar yazarim.. Hepinize sevgiler...

Denizkizi
Rmonx,
Valla benim zimblari 8inci gunde aldilar. Birde hastaneden 4uncu gun ciktim. Sana masallah vallahi ikinci gunde ciktigina inanamiyorum. Benim ikinci gunum en kabus gunumdu hala sonda falan vardi ustelik. Uc hafta da araba kullanmam falan yasak.Fazla kan kaybindan dolayi. Neyse sukur ki agri kesiciler var.

Bu arada esden destek olayina gelince. Benim esimde gectigimiz pazar gunune kadar mukemmeldi. Allah'im dedim bosuna suphe duymusum ben bana yardimci olacak mi falan diye. Hastanede o kaldi zaten benimle, banyodan sonra sacimi kurutmaktan bebegin bezini degistirmeye gazini cikartmaya kadar herseyi o yapti. Sonra bu pazartesi ise basladi ve adam kaput Dun isten geldi saat 08.00 pm gibi koltukta uyuya kaldi. Eray'i soyle yalandan bir kucagina alip sonra hadi oglum sen dedene git diyip babama verdi cocugu ve 11'de yatti. Tamam ona da hak veriyorum bir hafta isten uzak kalinca acayip isleri birikmis falan ama bana dun eve gelince bende cok yorgunum hatta spor'a bile gitmedim bugun diyince tepemi attirdi. Adama spora gidememek felaket mis gibi geliyor ben dus aldigim zaman seviniyorum. Neyse ona bu hafta musade ediyorum isyerinde yogun bir donem olmadugu icin ama onumuzdeki haftada boyle devam ederse sirretlesicem galiba!!! Zaten baby blues yuzunden (galiba) aglayip duruyorum bir de onunla ugrasmak istemiyorum hic....

Denizkizi
Missy,
Tarif ettigin durum tam benim durumum. Saat gece 9 ve daha ancak dusumu alabildim. Bu arada esim hala spor salonunda. Gunluk egsersiz rutinini bozmak istemiyormus!!! Benim bozulan rutinim ne olacak???

Bu arada bebeginde gaz problemi olan var mi? Eray'in gunde iki kere genellikle bir ogleden sonra bir de sabaha karsi gaz sancilari tutuyor. Aci icinde kivraniyor bebegim ve elimden hic bir sey gelmiyor. Bende onunla birlikte agliyorum. Doktor ilac icin cok kucuk dedi. Aranizda su gaz sancisina iyi gelecek bir care bilen var mi? Annem panason cayi getirmis ama bir haftalik cocuga verilir mi?

MISSY
Denizkizi, ben de depresyon oldu 2 ay falan surdu. Cok normal. Merak etme duzelecek.
Turkiye donusum bebekle cok kotu oldu. Bildiginiz gibi Alara 3 aylik yaklasik ve genelde iyi bir bebek. Delta ile Ist-new York arada bos koltuk oldugu ve yaninda da cok tatli bir hanim oldugu icin rahat gecti. Ancak New York'a geldigimde Stroller'i guvenlik nedeni ile ucaktan cikinca bana geri vermediler. Bu hususu ozellikle seyahat edecek anneler icin soyliyorum. New York'dan aktarmada ucaktan inince stroller var diye guvenmeyin.. onu ancak baggage claim'de alabiliyorsunuz. (tabii hafif bir stroller ise ve ucaga soktuysaniz durum farkli; benimki gibi travel system ise ve ucaga girerken elinizden alip bagaja koydular ise durum vahim)Ben bir kolumda Alara bir kolumda sisko bez cantam ile uzun bir sure cile cektim. Normal vatandaslar yardim etti ancak airline personeli ve havaalani personeli hic etmedi. Ozellikle New York'da anladigim kadari ile kimse gozyasiniza bakmiyor. New York'dan sonra perisan olduk. Bir ornek: Raleigh ucagina binecegim..elimde stroller Alara ve diaper bag var. Delta gorevlisi: aaa burada merdiven var. Ben: tamam o zaman bana yardim edin. Delta gorevlisi: ses yok. Arkadaki Amerikali vatandas: Merak etmeyin hanfendi ben size yardim ederim. Igrencti!!! Raleigh'e vardigimizda Alara'nin gozleri akmaktan kapanmis, ter icinde ben ise taninmaz halde ve sol kolum tamamen uyusmus durumda idi.
Seyahat ediceklere duyurulur.
Bir sorum var.....Alara'a Turkiye'de doktor D vitamin tavsiye etti. Bu konuda ne biliyorsunuz? Farkli fikirler var....
sevgiler.

MISSY
Rmonx, ben de annem gittikten birkac gun sonra (bebek tam 2 aylik idi) cok depresif oldum. Uykusuzluk beni mahvetmisti. Bebegi uykumda mi emzirdim ve altini degistirdim bazen hatirlamiyordum bile. Evde garip kiliklarda ve butun gun dus alamadigim icin berbat bir sekilde esimin gelmesini bekliyor o geldikten sonra ancak dusa girip biraz rahatliyordum. Merak etme ilk birkac gun zorlanabilirsin ama sonra alisiyor insan. Ayrica cok sinirli oldugum zamanlar da oluyordu. Hele bir sefer esim Cocuk sorumlulugunu kaldiramadin! demisti nasil da ofkelenmistim. Soyle soyliyim kocalar ne kadar yardimci olurlarsa olsunlar Allah hic bir bebegi annesiz birakmasin! Erkekler bazi seyleri ne yazikki anlayamazlar.

MISSY
dunyanin en mukemmel erkegini getirin bana anlayamazlar bizi....en ufak ornek...ben Persembe aksami Ist'dan dondum, P.tesi ise basladim. Haftasonu kayinvalide geldi bebege bakmaya buna ragmen gece kalkmak ve kafaca cok yorucu olan muhasebe denetimi yapmakta oldugumdan bitap dustum. Yorgunum diyorum sanki naz yapiyormusum gibi yorumlar yapiyor.
bebek aglar gece yarisi birak aglasin der. 3 gundur hava sogudu cocuk usuyecek diye uyku tutmuyor ama kalorifer sistemi ilk actiginda koku yapiyormus da vs. vs .

whence
Sevgili Missy, bende delta ile IST, JFK yaptim, donus iskenceydi, dedigin gibi bebek arabasinida bagaj claim de alacaksiniz dediler, Deltada turk bir hostes vardi o biraz yardimci oldu, onun disinda kimse kilini bile kipirdatmadi. Imigrationda ayri bir dert idi. ne cektigini biliyorum. Deltayada bir daha binmem. Servisinden faladna hic memenun kalmadim bu sefer.
Rmonx: annen gidiyor diye uzulme, bunalr hep guzle bulusmalr ve guzel ayriliklar, bende ablam giderken cok kotu olmustum, ben bu bebege bir basima nasil bakarim diye ama merak etme hersey oluyor, duzene giriliyor. Bak benim oglum simdi iki yasina basti.
Sevgiler

pregoinla
denizkizi hosgeldinnnnnnnnnn :) besi inegi lafina katildim :) :D Bizde mi oyle hissedecegiz yani!?!? (once o gunleri gorelim de). Allah tekrar tekrar anali babali saglikli mutlu buyutsun diyorum.

ben 37deyim. patlamaya az kaldi. doktoruma gecen hafta bundan sonra her hafta geleyim dedim. iyisin, gerek yok, 2 hafta sonra gel dedi. yani haftaya carsamba randevumuz. o zaman ultrasonla bakip daha net bir dogum zamani verebilir. bana kalirsa, hissettiklerime bakilirsa bebek su anda zaten 15 kilo filan oldu!!!!!!!!!!!!!! :D kendimi zor tasiyorum ve eklem agrilarim dayanilmaz boyutlarda. bilhassa sabahlari ve geceleri. gun icinde de cabuk yoruluyorum sadece. hala araba kullaniyorum diye bazilari deli diyor ama karnimin sekli itibari ile kemer nedense kisitlamiyor. onun icin rahatim.

sezeryana gelince: denizkizi, okusan okumasan ne farkeder? :) kesiyorsa kesiyor. yani mudahele etme sansin yok ki! ;) AMA SEZERYAN bebekler daha temiz, tombis, yuvarlak doguyorlar. zavallilar o daracik tunellerden SIKISARAK gecmek zorunda kalmiyorlar tabii :) . yine de burcu5 arkadasimin dedigi gibi....... sezeryanin sonrasi cok daha zor (mus). normal dogumdan 10 dakika, abartmiyorum, 10 dakika sonra kalkip giyinen ve hastanede hoplaya ziplaya tur atan anne gordum ben! digeri ne de olsa ameliyat.

herkese kolay gelsin. bir arkadasimin da dedigi gibi bu gunler guzel gunlerimiz. disari ciktiktan sonra daha zor oluyor hersey.......

pregoinla
hainsiniz hainnnnnn :) dogumuna kismetse birkac hafta kalmis bir zavalliyi korkutun bakalim korkutabildiginiz kadar :) hainlerrrrrrrr. neymis kocalar yardimci olmuyormus, dikisler aciyormus, araba kullanilmiyormus. offfffffffff canim acimaya basladi bile :)

simdi gelelim burak ve eray'a:

BURAK

The name of Burak gives you a practical, shrewd nature with interests in business and the world of finance. You judge most things by their material value and you are usually pre-occupied with seeking your own financial independence. You desire to be in a position of leadership, for you can see where all the details fit into the overall situation and you have analytical and organizational ability. You are seldom open to new ideas except those you can prove to yourself in a tangible way. Imaginative, theoretical, or inspirational ideas are of little interest to you. In close association you are not often attentive to the needs of others. It is difficult for you to demonstrate tenderness and warmth and, consequently, personal relationships are not as harmonious as you wish them to be.

ERAY

Your first name of Eray has given you a practical, logical, analytical approach to life and a great deal of patience. You enjoy working at anything of a mechanical or technical nature, and believe that what is worth doing is worth doing well. When you are interested in a project, you concentrate all your thoughts on it and do not appreciate being interrupted. This name creates a deliberate and methodical way of thinking and speaking; it takes you time to learn but, once you have mastered a subject, you do not forget it. You are very systematic in all you do and do not like to see things out of order; however, there is a tendency for you to be too fussy. There is a seriousness to your nature which could cause you to worry over your responsibilities, especially when confronted with change and uncertainty.

pregoinla
gececek....gececek... hepimiz icin, mutlaka birgun gececek. gecene dek yipratacak.bastan bunu kabul edip adim atarsak belki daha saglikli. ben buyuk konusmuyorum cunku hersey olabilir. saniyor musunuz erkekler baba olmanin sorumlulugunu sak diye kadirabiliyorlar? HAYIR. onlar da korkuyor, onlarin da endiseleri var. hele hele baslarda kadinlarin maddi katkisi olmayinca tum yuku sirtlanmis giden erkegin kafasindan gecenler. onlarin da isi kolay gedil. bizim streslere ise uykusuzlukla gelen siniri eklerseniz, herkes bir alem oluyor.

dunyada herseyi hafife alabilen, ziyadesiyle cool, rahat, umursamaz bir arkadasim var. evlenecegini duydugumda bile inanamamistim. yani evlilik sorumluluguymus vs mumkun degil diyordum. evlendi cok mutlu oldu. sonra bebegi oldu. tahmin otesi bir baby blues yasadi. o rahat insan gece gunduz aglayan, hicbirseyi kaldiramayan bri insan oldu.

ama bilin ki geciyor. cok ciddi mental bir sorununuz olmadigi surece butun resim kisa surede (1-3 ay) yerine oturuyor. basta bebek patates cuvalindan farksiz. her turlu ihtiyacini sadece aglayarak gosterebiliyor. goruyor, anlamiyor, sadece yatiyor. ama o kadar cabuk, o denli hizli buyuyorlar ki...... (cok cok yakinimdaki bir ornekten gorerek yaziyorum bunlari) onlarin bir gulucugu butun baby blues'larin ve tum dogum sancilarinin izlerini siliyor.

Allah hepimize kolaylik versin. lutfen sabir.

Rumelihisari
Hosgeldin Denizkizi..Hadi bakalim gecmis olsun..Umarim hersey yoluna girer zamanla,kolay degil yeni bir birey katiliyor aileye duzenin biraz bozulmasi normal..
Ben ce sen rmonxa ne kadar zamanda iyilestin falan sorma o zaten 3. gun temizlige baslamistir :)
Bu arada Rmonx sana daha oncede soylemistim herseye uzulme gececek..
Bugun ruyamda seni gordum bana cok mujdeli bir haber veriyordun..
hadi bakalim hayirlisi :)

rmonx
01 10 2003, 17:00
Cevizagaci biz de Similac kullaniyoruz baya gazi var oglanin. Hmm.. goodstart i bir deneyeyim.. Bu arada kutlarim tek basina altindan kalkabilmissin zor gunlerin.. Cidden guc ister.

Hazelnut benim soruna cevabim: durumlarindan sikayet etmesinler, tatli dilli olsunlar yeter..

burcu5
Arkadaslar,

Yeni bir bebegin eve gelmesiyle birlikte esler arasinda problemler olusmasi cok normal. Bozulan duzen, annenin alt ust olmus hormonlari ve sinirleri iki tarafi da cok gergin yapiyor. Biraz zaman verin birbirinize. Inanin her sey yoluna girecek.

Ben calismiyorum. Bu yuzden cocuklarimin full bakimini ben ustlenmis durumdayim. Esim zaten bana fiziksel anlamda pek yardimci olmaz. O da hakli cunku butun gun calisip eve gelince dinlenmek istiyor. Ben de her zaman esimden yardim talep etmiyorum dogrusu. Fakat benim icin oncelikli seylerde, bunu kendisine anlatir, yardim isterim. Ornegin universiteye basladim. Ne yapip edip diplomami alicam. 2 cocukla gunduz okula gitmeme imkan yok, cunku cocuklarima bakan yok. Bu yuzden bende aksamlari gidiyorum. Esim haftanin 2 gunu cocuklarin bakimini ustlenmis durumda. Benim icin bu olayin onemini bildigi icin zevkle de yapiyor.

Eslerimiz her zaman bizim istedigimiz anlamda yardim edemeyebilirler. Biz hissettigimiz herseyi onlarin anlamalarini bekliyoruz. Ama erkeklerin yapilari bizimkinden cok daha farkli. Onlardan hangi konuda yardim istediginizi acik acik soyleyin. Spesifik olmaya calisin. Mesela bebegi yikayacaksaniz, bebegin banyosunu hazirlayip esinizi cagirin. Bebegi beraber yikayacaginizi soyleyin. Hic zannetmiyorum ki hayir desinler.

Hazelnut
rmonx ve denizkizi...
Eslerinizden nasil davranmalarini isterdiniz daha huzurlu ve de rahat bir donem gecirebilmek icin?

cevizagaci
Sevgili Pre,
Benim oglumun ismi de Baris Onum da bir yorumunu yazarmisin. Tesekkurler.

valla hanimlar cogunuz ne sanslisiniz. Kiminizin annesi yardim etmis kiminizin ablasi dogumdan sonra. Benim kimsem yoktu ve 4. gun esim ise basladi. Kimse yardim etmedi. Allahtanki dogumum kolay oldu. Dogum dan sonra hemen ayaga kalktim. Allaha sukur benim esim cok yardimci. Fakat genelde gec geliyo. Fakat hafta sonlari cocuga o bakiyor. Bide benim dogumdan sonra sutum gelmedi herseyi denedik ama olmadi. O yuzden benim oglum formula kullandi. Baslangicta similac verdik fakat o gaz yapti. O yuzden good starta basladik. good start iyi geldi. su anda iyi. e artik 6 aylik kocaman oglan. Fakat valla hersabah yorgun kalkiyorum yataktan.

ME-GI
02 10 2003, 17:00
denizkizi :D allah iyiligini vermesin, cok guldurdun beni (kitaptan aklinda birsey kalmamis deyince). bence erkeklere biraz zaman vermeli. biz kadinlar bence hem fiziksel hem de ruhsal yonden cok daha iyi hazirlaniyoruz bebege. hamileligin son aylarinda kadinlardaki uykusuzluk halleri (herkes sikayet etmis ya), vucudun agirlasmasi ile gelen fiziksel yorgunluk vs..... arti bebegi icinizde tasimanin verdigi doga ustu ruh hali.... bunlarin tumu kadini annelige hazirliyor. bence kadinlar hic kitap okumasa da, hic lactation consultant gormese de icgudusel olarak meme vereblir - ki bunun da sebebi annelik icgudusudur.

halbuki erkekler sozkonusu oldugunda boyle birsey yok. erkekleri savundugumdan degil - bu boyle bence. onlar da sorumluluklari biraz gec algiliyorlar bu yuzden. yoksa akli selim hicbir erkek gym onceligi vermez. onlar da sersem sepet oluyorlar. onlar da uykusuzluktan bir nebze nasipleniyorlar. onlarin da maddi telaslari ve gerginlikleri ayyuka cikiyor. basta annenin meme araciligi ile sagladigi anne-bebek bagini malesef bottle feeding bebek-baba arasinda saglamadigindan dolayi, bebek de baslarda tepkisiz eleman oldugundan, bebek-baba arasindaki bag 3. ay civarlarinda kuvvetleniyor. cunku bebek babayi tanimaya basliyor. gulumsuyor. iste o zaman bence baba baba oldugunu anliyor.

baslarda bebeginizle sadece ve sadece siz varsiniz. bence keyfini cikarmali. COK ZOR DA OLSA....
hepinize kolay annelikler. darisi tum arzu edenlerin basina.... :)

rmonx
Kizlar bugun sabah annemi bindirdik ucaga. Su anda Chicago-Istanbul arasi ucuyor olmali. Bebisle basbasa kaldik. Su ana kadarki tecrubeme gore, gayet guzel birseymis. Bugun ilk kez kendim yikadim Burak i. Kafasini ve sirtini yikamak icin kaldiriliyor ya elle tutulup, beyefendi cok agir oldugu icin baya zorlandim. Bi de bebegi usutmekten korktugum icin hemen sarip sarmalayip yatirdim. Simdi uyuyor, aksama gezmelere goturcem. Way be bugunden itibaren full-time mother im. Cok ilginc birsey.

burcu5
rmonx, once Allah kavustursun diyorum sonra da kolay gelsin. Yarin ben de annemle beraber bu saatler de ucuyor olacagim. Ne olur dua edin sag salim varalim Istanbul'a. Umarim cocuklar cok sorun cikarmaz ucakta.

Missy, benim kizim 2.5 aylik. Daha once pek giremiyordum foruma. Bir de 3.5 yasinda cok ama cok hareketli bir oglum var. Bana pek musade etmiyordu. Ama simdi annem oldugu icin kendime biraz vakit ayirabildim. Bakalim Istanbul donusu nasil olucak tek basima.

Tum annelere ve bebislere sevgilerimi yolluyorum. Gorusmek uzere.
Burcu

isobel
Belki de butun bu duygularini, esprili bir sekilde , gorev paylasimi listesi gibi yazip buzdolabinin ustune asmalisin.En azindan onun babaligi kabullenme ve degisiklige alisma surecini hizlandirir :)

Denizkizi
Son gunlerde kendimi gergin hissetmemde dogum sonrasi alt ust olan hormonlarin ve son 10 gundur bir kerede 2 saatden fazla uyumamis olmamin etkisi oldugu bir gercek. Benim esimden bekledigim sey cocumuza ikinci bir anne olmasi degil. Ben su an calismiyorum ve onun isinde ne kadar yoruldugunun farkindayim. Malum cocugu dogurur dogurmaz mukemmel bir anne olmaya imkan yok. Ozellikle de ilk bebekde. Cocuk bakimi ogrenilen bir sey genlerimizden aldigimiz bir yetenek degil. benim esimden bekledigim sey cocuklu hayata gecisimizin ilk haftalarinda kendi hayatinin degismesinden bu kadar endise duymasi yerine bu degisiklikleri oldugu gibi kabul edip, cocuksuz yasamdan cocuklu yasama gecis doneminde biraz daha 'flexible olmasi.

Burcu5, benim esim bir cok ese kiyasla ev islerinde cok yardimci olan bir adam. 4 senedir camasir yikamadim ben ornegin. Ama bebek konusunda yardima gelince sanki direniyor biraz gibi geliyor bana. Spesific isteklerde bulundugumda (bebekle ilgili degil) tamam birazdan yaparim diyor ama yapmiyacagini o da ben de biliyoruz. Bir de rmonx'un dedigi gibi tatli dil cok onemli. Dun aksam I look like a mess dedim. Evet dedi bana. :) Woman are from venus man are from Mars kitabini da okumus ama aklinda fazla bir sey kalmamis kitaptan gordugunuz gibi... :)

MISSY
Benim bebis artik ise basladigim icin gunduz Similac aliyor aksam da anne sutu. Gazdan sikayetci bebisler icin bir baska yontem de bir bezi utuleyin cok kizgin olmamasina dikkat ederek yataga serin ve bebisi karinustu ona yatirin. Bayagi iyi gelir; tabii aman fazla sicak olmamasina dikkat.
Burcu5 demek bizim bebekler adas, ne guzel. Ben Istanbul'da oldugum icin fazla takip edemedim, senin kizin ne kadar?
Bu arada benim simdiki sorunum da bir haftadir kizima kayinvalidem bakiyor ve bendeki takinti bebegim beni unutacak;aramizdaki o ozel connection yok olacak, boyle hisseden oldu mu aranizda.
Ben bebegimle Turkce konusuyorum babasi Ingilizce...bu konuda fikri olan var mi?
herkese iyi haftasonlari. Umarim bebekler cok uyanmaz bu haftasonu da anneler biraz uykularini alir. (O:

iluvhnh
Denizkizi ve Burcu tebrik ederim. Uzun sure girmedim baska yeni anne olanlariniz varsa hayirli olsun anali babali buyurler insallah.

dc_md
Belki bir gün kadınların kafasının çıfıt çarşısı durumu bilimsel yöntemlerle, kısacık süren bir ameliyatla tedavi edilebilecek. Hatta belki bir gün adamların kafaları bile tedavi edilir! Ama ondan önce...
Kadınlara bir gün, günün birinde yani, bir serinlik gelir. Kendiliğinden olmaz bu, çaba göstermek gerekir. Bu tilkiler şu tarafa, şu tilkiler bu tarafa; ortalık bir biçimde boşalır, ferahlar. Ne o milyonlarca şeyi aynı anda düşünen beyin değişir, ne erkeklere bir türlü açıklanamayan düşünce süreçleri seyrelir. Galiba kadınlar zamanla kendilerine alışır. Dünyaya alışırlar ya da. Kendini yiyerek ve hayatı hep bir kaygan masa örtüsü gibi düzeltmeye çalışarak bir yere varılamayacağını... Günün birinde anlarlar kadınlar. Bu adamlar düzelmeyecek, bu işler hep böyle sinir bozucu, diğer kadınlar hep öyle. Bu durumda?! Şöyle bir durulup oturup serinlemek en iyisi!
Niye serinlerler kadınlar, nasıl? Belki bir gün verilen bir kararla belki zamanla. Nihayetinde böyle devam etmek imkansızdır zira.
Kıyıda serinleyememiş kadınlar. Sıcak basmışlar, afakanlarla boğuşmaktalar. Ortada hiçbir şey yok ama onlar endişeliler.

NEŞELİ ZEYTİNYAĞI
Sonra uzakta bir kadın var, çardağın altında. Yanında kimse yok, tek başına. Bir şey yapıyor, işin içinde kendini kaybetmiş, kendini izlemiyor. Dünya ile bir olmuş, akıyor. Kadın salata yapmış tam, tam da limonu sıkıyor. Limonu sıkmayı bitirince içerilere bir yerlere gidiyor. Bir şişe zeytinyağı ile geri geliyor. Zeytinyağını güneşe göstere göstere salatanın üzerine döküyor. Salataya ışık akıyor. Kadın herhalde buna seviniyor, gülüyor. Kendinde bir kadın bu, tam kendine göre... Serinlemiş belli; salatayı masanın tam ortasına koyarken başını hafif yana eğip yaptığı işi pek beğeniyor. Hayatın da fazla numarası yok zaten, böyle şeyler... İyi geliyor.
<a target=new href=http://www.milliyet.com/2003/07/07/yazar/temelkuran.html]yazinin tamami icin[/url]

cevizagaci
rmonx,

Evet good starte dene, tadi daha iyi ve fazla gaz yapmiyor benim oglana iyi geldi. Seninkine de iyi gelir umarim.

Denizkizi
03 10 2003, 17:00
Tesekkurler Bebebe. Su gaz olayi biraz kulaylandi. Sezeryandan sonra bana cok kuvvetli bir agrikesici vermislerdi. Icinde narcotic olan tylenol demisti hemsire. Prospektusunu okudum bagirsak ve sindirim sistemine yan etkisi oldugu yaziyordu. Pediatristi aradim ilaci almamaya calis bakalim ne olacak dedi e dun gece oncekilere nazaran biraz daha az agladi. Doktoru cok zorda kalirsan ver damlayi demisti. Damla verdim uzerinede biraz sut emdi 10 dakika sonra uyuyordu. Insallah ilaci almamam ise yarar. O oyle aci icinde kivaranirken elimden acisini almak icin hic bir sey gelmemesi cok caresiz hissettiriyor bana kendimi.

bebebe
denizkizi bilgisayarim iki haftadir bozuktu bundan dolayi daha yeni gozun aydin diyebiliyorum.allah anali babali buyutsun.insallah gaz sancilari bir an once gecer.ilik suda oturt demisti benim doktorum sicak havlu tavsiye etmisti.turkiyede hem ilac hem caylara doktorlar musade ediyor ama burada bebegin biraz buyumesini bekliyorlar.buyuk oglum dort bes gunlukken biz gaz damlasi ve caya basladik.ikizlere musade etmediler.
allah butun annelere kolaylik versin.

Leysen
Sevgili Denizkızı geçmişolsun, bebeğinin yaşı uzun olsun. Allan analı-babalı büyütmek nasib etsin. Kendine ve bebeğe iyibak. Bende ev taşıdım iki gündür bağlanıyorum, daha önce kapalıydı.

MISSY
05 10 2003, 17:00
Hikaye kitabi iyi bir fikir. Ben de Turkiye'den getirtiyim bari. Biraz evvel internette okudum.....evde iki lisanin konusulmasi cocugun beyin gelisimi icin supermis.
Benim bebek surekli sirt ustu yattigindan (SIDS yuzunden) biraz karinustu oynatmaya calisiyoruz ama hic sevmiyor e tabii bu yuzden de kafasini cok dik tutamiyor her zaman. Ayni sorunu yasayan veya yasamis olan var mi? 3 aylik bir bebek sirt ustu yattiginda ellerinden tutup kaldirmaya calistiginizda muhakkak kafayi kontol edebilmeli mi?

cevizagaci
05 10 2003, 17:00
Selam missy,

Bende senin durumundayim. Ben Turkce konusuyorum esimde ingilizce. Oglumun cok iyi Turkce ogrenmesini istiyorum ve bu konuda hangi yolun iyi olacagini dusunuyorum. sence bebegin iyi Turkce ogrenmesi icin neler yapmaliyiz bir fikrin varmi?Turkce hikayeler okuyorum uydu yayiniyla Turkce cocuk programlarinin iyi olacagi kanaatindeyim . Fakat henuz bir cozum bulmus degilim

Sevgiler herkese

whence
06 10 2003, 17:00
Missy benim bildigim bebegini yanada yatirabilirsin, en azindan iki sene once doktor bize yan yatirabilecegimiz soylemisti, ne yuz ustu nede sirt ustu demisti. ben carsafinin altina havluyu rulo haline getirip koyuyordum. Babies r us da ozel yastik gibi bir seylerde var bu is icin. Gunduzde ben evdeyken is yaparken gunun buyuk bir kismini bouncerde geciriyordu. Ne zmana kafasini tutmayi ogrendi hic hatirlamiyorum, ama zaten her bebegin gelisimi degisik oluyor.
Sevgiler

rmonx
08 10 2003, 17:00
Denizkizi cok iyi fikir. Amerika da cocuk sahibi olmak ti galiba ismi oyle guzel bi folder vardi onu yukari cekmek de fena fikir degil. Ikisi de bana uyar..

rmonx
Effe hosgeldin,
Way be yarilamissin bile hamileligini. Umarim kolay geciyordur. Aklina takilan, paylasmak istedigin herseyi yaz. Bebegine saglikla kavusmani diliyorum.

effe
merhaba kizlar, ben de 19 haftalik hamileyim. Bu folderi bulduguma cok sevindim!
Benim de bazilariniz gibi, ilk doktor randevusundan sonra moralim bozulmustu, bunlar nicin bana yeterince ilgi gostermiyorlar diye. Ama alistim napiyim. TR'de tatile gittigimde ultrason yaptirdim, burda 5. aya kadar beklemeden.

21 ekimde de burda ultrason var cinsiyetini ogrenicez insallah. Cok heyecanli bisey, cocugu doganlara tebrikler, anneli babali buyusunler insallah! Darisi basima!

effe
Tesekkurler rmonx! Iyi geciyor sayilir, bulanti kusma hic olmadi, bel bacak agrisi var. Olacak o kadar, anne olmak kolay mi ;)
Cok heyecanli, insan bi yandan uzun sursun doya doya yasasin istiyor, bi yandan da bebege kavusmayi.

Benim crible ilgili sorum olacakti, nerden aldiniz? Baby'srus'tan baska yer bilmiyorum.

Denizkizi
Pregoinla,
Merak etme bebek son haftalarda cok kilo almiyormus. Ben son iki hafta kilo kaybetmistim hatta. Doktor kilo alsan bile vucudunun tuttugu sudur demisti. Eray 8lbs. 8oz. dogdu. Biliyorsun ben bebek sancilari iyi tolere etmedigi icin sezeryan yaptim. Ertesi gun doktor bebegi gorunce iyi ki sezeryan yapmisiz normal dogum zor olurdu demisti. Gerci ben cok ufak tefek bir kizim. Senin uzun boylu oldugunu soylemisti sm. Bu bebek buyuk olsa bile avantajina bir sey.

Muayene acisina gelince benim sanci cektigim 5.5 saat boyunca canim muayene sirasindaki kadar acimadi. Zaten epidural aldiktan sonra o muayene acisini da hissetmiyorsun. Ayy cok heyecanli seninde vaktin geldi neredeyse :) Bu dosyanin basindan beri dertlesen gebislerin sonuncusun. Hadi sende bir avazda kurtulursun Insallah. Bu arada sancilar ne kadar kotu olursa olsun, Tanri basa cikma gucu veriyor. Sankin korkma. Bu arada God bless epidural too!

Annenler geldiler mi, gelmedilerse su son gunlerini yanliz gecirmemeye bak. Bir de kursda ogrettikleri nefes alma egzersizlerini yap. Bana epidural oncesi cok faydasi oldu. Sonra Kegelleri ne kadar sik yapmayi hatirlarsan o kadar faydasi olacak sana. Ozellikle su son iki haftada yaparsan. Dualarim seninle...

Bu arada aklima acaba bebek hakkindaki sorularimizi tartismak icin Parenting-101 diye bir folder mi acsak diye geldi. Burada hamilelik orada cocuk bakimi konularini konusabiliriz. rmonx, missy ve diger yeni anneler ne dersiniz?

pregoinla
2 gece once yanlis bir sinyalle hastaneye yollandiktan sonra :) :) :) simdilik dogurmaktan vazgecmis bulunuyorum. 8 aydir muayenelerimiz ne de kolaymis arkadaslar :) is ciddiye binince muayene de ciddilesiyor ve cigliklar icinde offfffffffff of of of of.... yazmayayim daha iyi. dogum sancisini dusunmek bile canimi acitiyor su anda.

bebek 38. haftaya girmek uzere ve bugnuku ultrason sonuclarina gore a little over 7 pounds. yani 3,200 kg. sizce 2 haftada daha cok kilo alir mi bebish? paniklioyrum. haftada yarim pound diyorlar. bu da a little over 8 demek. yani 4 kiloyu devirecek gibi bizim bebek. maksimum bebek kilomuz nedir burada?

helpppppp !!!!

pregoinla
bence acilmis harika bir dosya var. gecenlerde onu okudum
ona devam edelim. amerikada ccuk yetistirmek gibi. bir arkadas bulursa yukari ceksin. sayfalarca tartisilmis cok degerli konular var. dil, yetistirme, bakim, okul konularinda. dosya actikca dagiliyoruz gibi :)
ailem gelmek uzere. destek verici kelimelerin icin tesekkurler. umarim dedigin gibi olacaktir. evet evet ben kocaman bir kizim :)

mavi balik
hosgeldin effe.
benim 20. hafta ultrasonum da 30 ekimde olacak. simdiden cok heyecanliyiz. bebegin ilk kipirtilarini hissettin mi sen? ben kendimi dinleyip duruyorum ama daha bi ses seda yok. gerci ilk bebekse 20. haftadan sonra hissedersin diyorlar.
gecen hafta afp screeining testi yapildi. onun sonucunu bekliyoruz merakla.
pregoinla, sana da kolay gelsin, cok az kalmis mutlu sona ve ve mutlu bir baslangica.
sevgi...

effe
09 10 2003, 17:00
Mavi balik,

due date lerimiz birbirine cok yakin o zaman. Ben daha karnimda kipirti hissetmedim, arada bir piti piti atiyor ama galiba gaz ;) soyle gum gum atsin diye bekliyorum.

Pregoinla,
verdigin bilgiler icin cok tesekkurler. Bebegin tez gelir insallah dayan az kalmis onu kucagina almaya.

Herkese sevgiler!

effe
Sallanan sandalyeler de crib kadar pahali. Gecen walmart'ta 100 dolara vardi ama displayde olmadigi icin guvenip de alamadim.
Denizkizi, sagol verdigin bilgiler icin.

ESRAA
34.haftayi yariladim ve son haftalarda yapilan muayene hakkinda yazdiklariniz beni accayip derecede korkuttu.Bu muayene ne ise yariyor,doktor neyi ogreniyor,sadece ultrason yeterli degil mi ? Bu aciyi cekmek gerekiyo mu? Ben muayene olmak istemiyorum diyebilir miyim ? Ve agri kesici vuruyorlar mi ?

ESRAA
Denizkizi sana ozelden nasil yazalimki ? Ozelin yok su bloodcord hakkinda.Bana ozelden ulasirsan sevinirim.Bu arada bugun benim icin babyshower yapildi,accayip guzel oldu,cok mutluydum.Burada bayagi hos partiler yapiliyormus meger :) ))

ESRAA
oooooooo pardon varmis simdi gordum ozelini :o :o

Bana bu konu hakkinda bilgi yazabilirmisin,fiyati,nasil ulasilacagi ve ne ise yaradigi...

Denizkizi
Bebek mobilyasi icin Burlington coat factorinin icindeki baby depot'u da tavsiye ederim. Ben bebegin yatagini oradan aldim. Italyan yapimi, american safety standartlarina uygun ve sadece $200 verdim. Fiyatlari babysrus dan daha uygun.

Bu arada muhakkak almanizi tasiye edecegim iki sey var. Ikiside bizim icin life saver oldu. Birincisi sallanan sandalye. Esim evimiz kucuk oldugu icin almaya kesinlikle karsi cikmisti basta. Hastanede kaldigim odada vardi. Hastaneden ciktigim gece saat 10.00'da babysrus'a gidip alip hemen o gece kurduk. Inanilmaz isinize yarayacak garanti ediyorum.

Ikincisi de Bobpy pillow. Hani su yarim ay seklind eolan yastiklar. Sut verirken iki haftadir kollarim ve sirtim agriyordu bebisi uzun sure tutmaktan. Bu yastik mucize. Sut/mama verirken hem bebekler cok rahat bir sekilde yatiyorlar hemde anne/baba cok rahat ediyor.

Iste boyle aklima geldikce bize cok faydasi olan seyleri yazacagim. Aramiza yeni katilan arkadaslar icin tekrar ediyorum eger bebegin Cord blood'ini bankalamak istiyorsaniz bana ozelden yazin. Bir suru banka hakkinda arastirma yaptim ogrendiklerimi seve seve paylasirim sizinle..

Denizkizi
Effe,
Ben Babysrus'dan $170'a aldik sandalyeyi. Cok saglam hemde rahat. Walmart'dakini bende gordum. Beyaz ahsap dosemesi de kot kumasdan idi. Kaliteli gozukmuyordu hic.

Denizkizi
Esraa,
Yarin bir ara vakit bulup cekicem sana email. Eray'in gaz sancisi tuttu agliyor. Bu aksam yazamiyacagim. O zamana kadar cordpartners.com, viacord.com ve cyrocell.com'dan stem cell teknolojisi ile ilgili bilgi edinebiirsin. Bende sana bu uc bankanin servis ve fiyat mukayesini yaparim.