PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerika da hamilelik??

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

hicaz
28 11 2005, 18:00
sudenurcum bende merakla bekliyorum bakalim ne olacak senin bebis..18. haftada bakmisti doktor cinsiyetine ama hala erken falan diyordu.. bide bizim kiz donmus arkasini yuzunu bile gostermedi yaramaz bide upsidedown durumundaydi :) zavalli doktor bir iki durttu galiba kiz demisti.. ben hic bise anlamamistim.. gitmeden once bir iki siteden bak bence ultrasound goruntusunu daha iyi anlarsin..sonra 27. haftada bende gordum kiz oldugunu :)
bizim bi arkadasa 8. aya kadar kiz demisler.. sonra oglan oldu :) garip seyler oluyor boyle..

ozlemcim sende simdiden dusunuyosun dogumu masallah.. ben bi haftadir falan dusunmeye basladim.. he bide rica, birthplani ni hazirlayinca bi banada gonder olur mu? ben haftaya kontrole gidince doktorumla bi konusup oyle hazirlicam insalllah.. bu arada internettekilere de bi bakmak lazim bilgi edinmek icin..

sehnazcim elimde ki balonlar bayramda cocuklara aldigim balonlar..
33w2d

selin75
Zonby'cim
En kolay kilo verme islemini diyetsiz yaptim yaklasik bir 6 yil kadar once ve kilolari verdikten sonra da ayni yontemle tutmayi basardim. Diyetsiz yontemi kesfedene kadar, deli gibi ara ara diyet yapiyor 1-2 kilo veriyor sonra aynen gerisin geriye aliyordum... Diyetsiz yontem su: canin her ne yemek istiyorsa yiyiyorsun (hatta gozun doyana kadar tabagini dolduruyorsun), ama tabagindakileri tamamen bitirmiyorsun. Cukulata, pasta, kebap ne olsa yedim ve 6 sene once 65 kilodan 55 klioya boyle dustum ve bir daha sonraki senelerde geri almadim, sana da bir de bu yontemi denemeni tavsiye ederim...

Piccola'cim,
İlk denemede sakin moralini bozma, guzel haberlerini bekliyoruz, onumuzdeki aylarda seninle heyecanini paylasmaya haziriz!!!

Prettygirl'cum,
Nefes olayi ile ilgili burda bir arastirma yapicam, varsa ogreten bir kursa yazdiklarinizdan sonra ciddi ciddi yazilmayi dusunuyorum. Bu arada yarin doktor kontrolum var ve ona Houston'da dogum konusunu acacagim ilk defa (hamile kalmadan once de normal kontrollere ona gidiyordum, hamilelik oldugunda belki Amerika'da dogum yapmam ihtimali olabilir demistim, ama eminim hatirlamiyordur). Kacinci haftada ucabilecegimi, bunun icin herseyin yolunda olup olmadigini simdiden konusayim istiyorum, sonrasinda bir telas veya kirginlik olsun istemiyorum. En kotu ihtimal nefes teknikleri ile ilgili Houston'a geldigimde son haftalarda birsey bulurum diye dusunuyorum...

Gullll'cum,
Benim hamileligim de sana yakin, bu gun tam 18.haftam bitti. Sen gaz ve siskinlik mi hissediyorsun, yoksa hafif hafif bebisi hissetmeye basladin mi? Baska kim var hamilelik haftasi yakin olan? Bu arada 22.hafta bitiminde son kere (bende ikinci kere olacak) detayli ultrasound ile bakacaklarmis, sonra da hersey yolundaysa bir daha bu kadar detay bakmaya gerek yok dediler... Hayirlisi...

Resimleri gormek icin basvuruyu yaptim, onay alip resimlerinizxi gorebilmeyi sabirsizlikla bekliyorum... Ben de gobis resmimi eklicem!
:)

Hepinize sevgiler,

gmzga
Herkese selam.Bu konuyu google` da aratirken buldum ve cok mutlu oldum.Ben de hamile oldugumu gecen hafta ogrendim ve biraz heyecan birazda korku doluyum.Sanirim durumumu en iyi sizler anlarsiniz.Birazdan konunun tum sayfalarini okumaya baslayacagim.Umarim merak ettiklerimi ogrenebilirim.Hepinize selam ve sevgiler

gmzga
esracik selam.Tesekkur ederim.5 haftalik hamileyim bugun.Bizim icin biraz surpriz oldu.O yuzden biraz hazirliksizim.Bu hafta doktora gidecegim tekrardan bakalim nasil bir surec olacak.Bu arada ben GA dayim.

gmzga
esracik ben Savannah tarafindayim. Sanirim pek yakin degiliz. Bebegin hayirli olsun,ben o zamanlari gorurmuyum bilmem simdiden bir dunya sikinti oldum.

crepuscule90
29 11 2005, 18:00
selin_75 bunlari yaptinmi bilmiyorum ama normal surec:

grubun anasayfasinda join this group var ona tiklamalisin, id.n ve password.un ile giris yapmalisin,onune cikan sayfada kendini tanitan kucuk bi yazi yaziyosun sonrasinda moderatorce bu istegin approve edilicek. ondan sonra member oldugun icin gruba ait her turlu alana gris yapabilirsin.

zomby
Ben son aya kadar kullanmistim Peppermint.Ama bir restauranta gittigimizde karsilikli koltuklara gobegimden dolayi sigamamistim her seferinde garsonlarla sandalye arayisina giriyorduk.Cok komik oluyodu yaaa.9.aya kadar hatta dogumdan bir gun once bile arabayla alisverislerimize gitmistik kayinvalidemle.Ama o kadar buyuk karnim belki yoktu ondan.Tabi direksiyon rahatsiz etmedi degil ama valla beni gezmekten hicbisey alikoyamaz koyamadida :)

ceronimo
Dogurdugum gune kadar ise gidip geldigim icin hep kullandim. Ozel saglik sorunlarin yoksa sorun degil. Ama ben 45 dk-1 saatten daha uzun mesafe kesinlikle kullanamiyordum cunku belim agrimaya basliyordu.

Ucak yolculugunda 7 aydan sonra doktor raporuna ihtiyaciniz var. Rapor varsa ses cikarmazlar ama acil bir durum yoksa tavsiye edilmez cunku ucakta yasayacaginiz basinc farki bebeginize zararli olabilir.

cero

ahudc
peppermint
bende hamileligimin son gunune kadar araba kullandim annemin turkiyeden tum ikazlarina ragmen.....Ve 30 hafta hamileyken icime tak etti Tr ye ailemi gormeye gittim.... 32 haftada dondum.... Havayollari dr dan raporunuz varsa dogumdan 1 hafta oncesine kadar ucaga aliyor.... Bu arada kimse benim raporumu sormadi ucarken....
gorusmek uzere
Ahudc

esracik
peppermint, hamileligimin son gunune kadar araba kullandim, bir sorun yoktu.

esracik
Sudenur, tebrikler canim. Kizin hayirli ugurlu olsun insallah. Bana kendi bebisimin cinsiyetini ogrendigim gunu hatirlattin. Hey gidi gunler :)

Domates, daha iyi olmana sevindim. Bebisini op yerime lutfen, cok sevimli masallah.

NewYork01
Ben de son gunlere kadar araba kullandim,ceronun dedigi gibi uzun mesafelerde insanin beli agriyor.Gerci ben sadece yakin marketlere,alisveris merkezlerine gidiyordum,evde oturup beklemek sIkIci geliyordu.Son gunleri hatirliyorum da ayy tekrar geri donmek istemem,agirlasinca ne kadar zor oluyor hersey.Allah tum hamisleri bi avazda kurtarsin :)

Gulllll
Sudenur'cum, cok cok tebrikler. Herseyden onemlisi saglikli olusu tabii de, istedigin gibi olmasi da super. Cok guzel, mutlulugun daim olsun...

Peppermint
ex ve yeni hamisler hamileligin kacinci ayina kadar araba kullandiniz/kullanilabilir?

Peppermint
sudenur05, bugun bebisinin cinsiyetini ogrenecektin sanirim. bakalim erkek agirlikli listeye yeni bir kiz bebis gelecek mi ;)

bizi haberdar et. :)

Peppermint
sudenur05, cok tebrikler.

bebis listesine bir kiz daha eklendi. :)

yeni listeyi bekliyoruz ;)

sehnazlonga
SELIN_75 selam, grubun sayfasinda henuz yahoo ID almamis gorunuyorsun. Onun icin gruba Internet uzerinden giris yapamiyorsun. Yahoo main pageden ID al (sign-up). Eger yine olmazsa, almis olacagin yahoo ID ile tekrar uyelik basvurusu yap.

sevgiler.

domates
Aynen ben de dogurdugum gune kadar araba kullandim, utanmasam hastaneye de kendi kendimi goturecektim ama neyse esim yanimdaydi..

Arkadaslar, bizim minik oldu 23 gunluk. Benim durumum simdi daha iyi, tamamen iyilesmesem de kendimi daha iyi hissediyorum, tum destekleriniz icin tesekkurler. Hala telefonlara ve maillere yetisemiiyorum yalniz!! Uyku durumumuz da malum.. Ama en onemlisi, minik buyumekle mesgul, gerisi hikaye...

yeni gelen hamishler hos gelmisler. Umarim hersey guzel gecer. Ben herkes gibi hamileliginizin tadini cikartin demiyecegim, cunku bebek dogduktan sonra daha rahat edenlerdenim! Herkese bol sans.

Domates.

Ozlem77
Sudenur'cum tebrikler!! Demistim ben sana kiz diye icime dogmustu benim :) Allah saglikli bi bicimde kucaginiza almak nasip etsin!!

sudenur05
Sevgili Hicaz , Peppermint merakiniz ve ilginiz icin cok sukurler . Buyuk gunu atlattik cok sukur . Evet benim edepsiz kizim acti bir guzel gosterdi bize . KIZ doguracagim arkadaslar . Hissettigim gibi kizim oluyor . Ultrason odasinda Ultrason doktoru tebrikler bebegin kiz deyince bir ciglik atmisimmmm . :) :) :) Evlere senlik .

Tum organlarini , omurgasini ayaklarini , ellerini gordum . Cok sukur saglikli masallah . Hatta normalden iri bir bebek dedi doktor . Kalp atisi 145 . Gobek olcum haftami gosteriyor . Yani doktor hem beni hem bebegi cok iyi gordu .

Ultrason odasinda kameraya da aldik bebisin goruntulerini .

Benim bugunum cok guzeldi . Hepimizin sonuda insallah iyi olur hamisler .

Simdilik hoscakalin . Herkese selamlar .

20W

birs
Merhaba arkadaşlar,
Berfincik,Özlem77,Gull,Sudenur05 ve selin75 iyi dilekleriniz için teşekkürler. Aranıza katılmaktan dolayı bende çok mutluyum. Due date i söylemek için biraz geç kaldım ama neyse bi daha sefere kayıtlara alınırım herhalde. Bir süpriz olmazsa 24 Şubat due date. Ama ben şimdiden minnoş sendromuna girdim. Günler geçmek bilmiyor sanki. Eminim tek sabırsızlanan ben değilim ama nasıl geçecek bu zaman :rolleyes:

selin75
gmzga ve birs hosgeldiniz!

Hamisler bir sorum olacak, halen yahoo'daki fotolara erisemiyorum. Sol yanda olan menu for memeber only yaziyor ve menudekilerin uzerine kliklenmiyor. Yahoo ID ile connect iken bile boyle oluyor... Neyi eksik yapiyor olabilirim?

selin75
Yahoo registration sirasinda selin_mel seklinde bir username kullanmak zorunda kaldim, cunku selin75 kullanmama izin vermedi sistem.
Goremiyorum yaaaaaa....
:(

zomby
30 11 2005, 18:00
Sudenur05'cigim

Tebrik ederim Esracigin dedigi gibi bana kizimizin olacagini ogrendigimiz gunu hatirlattin icim tuhaf oldu.Gerci biz 5.ultrosaund'dan sonra ogrenmistik cok zor oldu bizim kizin cinsiyetini ogrenmemiz.Plesanta gelmis onune ondan gorememisiz :)

Kiz analari cikin ortaya hadi erkekler basti yaaahu :) Simdi daha kimler ogrenecek bebeginin cinsiyetini?Sudenur cinsiyetini turkishmother bolumune yaziver cinsiyetini bebisinin.Lara Ada'da 3 gun sonra 4 aylik olacak ne cabuk gecti anlamadim baksaniza Cerenimo ve Sehnazcigin 7.aya girmisler bile bebislere zaman akip geciyor.
Dreamer
Hosgeldin forumumuza umarim yakin zamanda senide ekleriz hamisler listemize
Ben 2003 yilinda evlendim aslinda hemen istiyordum bebek sahibi olmak ama saglik sorunlarim oldugu icin doktorum izin vermedi zaten Amerikaya alismamda lazimdi ama eger doktorum izin verseydi hemen yapardim hatta simdi neden bu kadar guzel bisey olacagini bilseydim hemen yapardim.Cok tatli bir kizim var tapiyorum adeta Esracigin dedigi gibi asigim resmen kizima asiiik :)

zomby
ipekser haziran 11 kiz

yakamozz haziran 18 erkek

joysea haziran24 kiz

hazeleyedgirl temmuz 11 erkek

husky temmuz 12 kiz

cin temmuz 18 kiz

openg temmuz 24 erkek

molcyt temmuz 25 erkek

zomby temmuz 30 kiz

uzaktan temmuz 30 kiz kiz

fadis agustos 15 erkek

sweet1978 agustos 27

umutss agustos 31

new york01 eylul 21 erkek

esracik ekim 9 erkek

sinyora ekim 15 erkek

domates kasim 13

dollydoli kasim22

rengahenk???

ilk-bahar ???

whipperanapper ???

_yaz ???

alice_lara ???

Buda bizim listeydi bir sarki vardi kimler geldi kimler gecti diye.Icim tuhaf oldu kendi listemizi gordugumde heey gidi gunler heeey.

zomby
Flamingo
Hamileligin ve bebisin hayirli olsun.27 Temmuz demek due date'in.Benimde gecen yaz 29 Temmuzdu.Ayarlaman mukemmel demekki ikimizde ayni tarihlerde hamile kalmisiz :) :) Ne guzel bebislerimizin arasinda bir yil olacak desene.30 Temmuzda benim dogum gunum ama dedigim gibi bizim kiz 5 gun gec gelince 4 Agustos dogumlu oldu kizim.Tekrardan hayirli olsun daha cok yenisin 6 haftalik onunde uzun bir yol var.Tebrikler
Lara Ada 3 gun sonra 4 aylik :)

zomby
Ben 8.ayima kadar calistim hemde 7 saat ayaktaydim.Malum ingilizce pek olmayinca ne is olsa yapiyosunuz oturarak calisma sansiniz yok.Vede dogumda cok yardimci oldu hemen tereyagindan kil ceker gibi kizim doguverdi hic anlamadim cunku calistigim icin bayagi egzersiz olmus benim icin.Dogru oturalim egri konusalim cok pusurum kolay kolay egzersiz yapmam yurumeyi sevmem arabaya alistim burda iki adima bile arabayla gidiyorum buda zaten kilo vermeme engel.Esime gym'e yazdir diyorum ama adam tasidigi taragi biliyor sen o parayi her ay bana verdirirsin ama gym'e gitmezsin diyor ve o yuzden yazdirmiyor :( Huyum kotu ne yapayim cok ayran gonulluyum bikiyorum biseyi uzun sure yapinca.
Bence ozlem77 erkenden izine cikmakla iyi yapmamissin.Onunde cok uzun aylar var calisip hem parani kazanabilirsin hemde doguma daha rahat girebilirsinAma okudugum kadariyla mecburiyetten calismiyormussun bir nevi haklisin.Bence calismakta hic bir sakinca yok.Ama hamilelikte ters giden biseyler olursa tabiki onu doktorunuz size soyler.Ben doktora calistigim yeri ve 7 saat ayaktayim demistim vede o bana istersen 14 saat ayakta kal onemli degil demisti.8.Ayda bende dedim artik birakayim daha doktorum bile birak yeter artik demiyordu ben kendim biraktim demekki 1 ay daha calissam olurmus doguma bile suslenip puslenip gule oynaya girmistim.Ama zaten kayinvalidem gelmisti onunla fink attik o magaza senin bu magaza benim yine egzersizlerimi yapmis oldum.Vede hic bir sekilde dogumdan sonrada 2 hafta haricinde bir rahatsizligim olmadi(Ilk iki haftada dogumun agrilari maglumunuz)
Lara Ada 3 gun sonra 4 aylik :)

-dreamer-
herkese merhabalar, uzun zamandir okuyamamistim yazdiklarinizi ama az once hepsini hatim ettim adeta..

sizleri okuyunca icim aciliyor, piril piril, civil insanlarsiniz, cok hosuma gidiyorsunuz valla..

ben de henuz 6 aylik evliyim, Amerika' ya geleli de 4 ay oldu.. son 4 gundur de hamile olabilecegim endisesi tasiyordum, hatta o kadar moda girdim ki basim agriyor hap filan icmiyorum, agir kaldirmiyorum :) aslinda henuz dusunmuyoruz ama
olursa da hayir demem :) neyse dun bir arkadasimin evinde test yaptim ve sonuc negatif cikti, uzuldum aslinda... olsa da
fena olmazdi :)

benim merak ettigim, evlendikten kac ay yada kac yil sonra cocuk sahibi olmaya karar verdiniz...bu sure ortama, kisiye, sartlara gore degisir elbette ben sizinkileri ogrenmek istiyorum, kocaman sevgiler size ve yavrulariniza..

pc: bu arada sudenur'cum Allah anali babali buyutmek nasip etsin kizinizi, cok guzel bir haber bu.. tebrik ederimmmm

-dreamer-
Dreamer
Hosgeldin forumumuza umarim yakin zamanda senide ekleriz hamisler listemize
Ben 2003 yilinda evlendim aslinda hemen istiyordum bebek sahibi olmak ama saglik sorunlarim oldugu icin doktorum izin vermedi zaten Amerikaya alismamda lazimdi ama eger doktorum izin verseydi hemen yapardim hatta simdi neden bu kadar guzel bisey olacagini bilseydim hemen yapardim.Cok tatli bir kizim var tapiyorum adeta Esracigin dedigi gibi asigim resmen kizima asiiik

cok tesekkurler zomby, hosbulduk.. valla benim de aklim fikrim bebeklerde bu aralar, magazalarda reyonlarin onunden alamiyorum kendimi, ama bir yandan da henuz biraz daha zamani var diye dusunuyorum, cunku aklimda bebekten once yapmayi planladigim bazi seyler var,

ama bi yandan da kaza eseri olsa hicte fena olmaz diyorum :) hormonlarim bu aralar annelik uzerine yogunlasti ama hadi bakalim hayirlisi :)

-dreamer-
sevgili yaz, kizinin resimlerini gordum, super tatli Allah nazardan saklasin, ama sana benziyor gibi :)

bebeklerin ve hamislerin hepsi super seker, cok ozendimmmmm :(

flamingo, hamileligin hayirli olsun, ne guzel bir haber bu boyle.. Darisi isteyenlerin basina..

sayenizde cok sey ogrendim, hatta ogrendiklerimi etrafimdaki hamile arkadaslarima satiyorum :)

hepinize sevgiler

ahudc
Sevgili sudenur
Cok tebrik ederim..... Hersey gonlunce olsun.....
bu arada Domates senin oglanla benim kiz evet 23 gunluk oldular.... bizimde uyku durumumuz geceleri malum ama nedeni gazindan dolayi kizimin....

Herkese iyi haftalar
Ahudc

ahudc
Zomby

Ben foruma sonradan geldim ama benim Sara m unutmayin... :) ODa 7 kasimda dogdu biliyorsunuz domates in oglu ile ayni gunde

Sevgiler
Ahudc

esracik
peppermint,
rasberry tea yi ben denedim, benim bebis gecikmisti. Ama ben de bir ise yaradigini soyleyemicem , ise yarar diye duymustum.

esracik
_yaz, kizini resmini nereye ekledin ben goremedim de.

esracik
flamingo, tebrikler. Umarim sorunsuz, guzel bir hamilelik gecirirsin. Babalar icin yapilan bir test yok. Babycenterin web sitesini incelersen hangi haftalarda ne testler uygulaniyor aciklaniyor detayli. Doktorunada gittiginde sorarsan o da seni yonlendirecektir.

yaz, kizin cok seker. Cok narin,citi piti bir kiz olacak sanirim.

esracik
Flamingo, calisip calismamak tamamen kisiye gore degisiyor. Be calismiyordum , zaten cok uykuluydum hep, calisiyor olsaydim nasil olurdu bilmiyorum. Ama bebisim dogduktan iki hafta sonra amerikaya geldigimden beri bekledigim is imkani karsima cikti. Zamanlamasindan oturu isyan etsemde, ilerisi icin cok iyi olacagini bilsemde, bebisimi bu kadar kucukken daycare a birakmaya icim el vermedi. Umarim dogru karari vermisimdir.

NewYork01
Sudenurcum cok tebrik ederim,zaman nasil da hizli akiyor,baksana cinsiyetini bile ogrendik senin bebisin.Cok sevindim inan.Allah saglikla tamamina erdirsin.Bi kizimiz daha eklendi listeye. :)

flamingo
Merhabalar, birkac gundur bilgisayarin basina oturamadim. Hafta basinda kan testi icin doktora gittim. ve sonuc pozitif :)

Iki hafta sonraya randevu aldim. Sanirim ogun U/S ye bakilacak. Ama baska ne yapilacak bilmiyorum. Insallah hersey yolundadir. Benim kendi hesaplamalarima gore due date im 27 Temmuz. Ama doktordan tam tarihi alinca tekrar yazarim buraya. Bir de birsey sormak istiyorum. Baba adaylari icin herhangi bir test yapiliyor mu. Ya da siz yaptirdiniz mi? Ben su an 6 haftalik hamileyim. Ve bazen panik oluyorum acaba yapmamiz gereken birseyler var da biz bilmiyormuyuz diye. Insallah Allah hepimize saglikli bebekler nasip eder.

flamingo
Tesekkurler Zomby ve Esracik cevaplariniz icin. Insallah hamileligimi sorunsuz gecirirsem muhtemelen benim bebek de agustos da dogacak zomby. Kimbilir belki de 4 Agustos da dogar. Ben hep ekim ayini hayal ediyordum ama kismet agustosaymis. Neyse saglikli olsunlar da ne zaman dogarlarsa dogsunlar. Siz hamileliginizde calismayi surdurdunuz mu? Acaba calismak mi iyi calismamak mi? Simdi de bu aralar bunu dusunuyorum. Acaba bebege bir zarar verir miyim diye. Onumde cok zaman var ve ben hergun birsey uretirim herhalde. Hayirlisi bakalim.

flamingo
Zaten benim dusundugum tarafi da o kadar saat ayakta olma kismiydi zomby. Ben de herhalde yaklasik hergun olmasa bile bazen bir 8 saat ayakta kalicam. Ama bebek icin de bir birikim yapmakta fayda var. Ama bu calisma temposu bebege zarar verirse de kotu bir pismanlik yasama ihtimali var. Acikcasi bilmiyorum ne yapmaliyim. Ayrica ben de yeni basladim bu ise. Ve hamile oldugumu soylemedim. Gerci buyuk ihtimalle sadece Nisan ayina kadar falan calisiyor olucam orada. Insallah karnim cok fazla cikmaz o zamana kadar. Sizce hamile oldugumu isyerine soylemeli miyim?

berfincik
tebrikler sudenur cugum :) senin adina cok sevindim :) insaallah saglikla kucagina alirssin ve gercek mutlulugu o zaman yasarsin :) camera dusunmus olmaniz cok akillica sen yazinca keske bizde goturseymisiz dedim ama neyse insaallah bidahaki sefere kesin bizde goturelim, ama tabi ilk gorudugumuz anin yeri bambaskaydi :) bebisin boyutlarinin iyi olmasi cok guzel saglikli beslenmeye devam et sana demistim kusmak vs bebegine zarar vermez ,hep onun vitaminsiz kalacagindan korkuyordun :) bebisin kendine senden guzel bakmis gordunmu :)

bende sali gunu seker testimi oldum ayrica kalb grafisi istemistim doktordan ,bazen kalb atislarimi duzensiz hissediyorum diye,
bakalim insaallah olumlu sonuclar alirim

onun disinda 26 hafta gayetiyi geciyor sadece gece uyurken poziysyon karmasasi yasiyorum :) bunada sukur

herkese selamlar ...

Peppermint
merhaba ex ve yeni hamisler,

hamilelikte bitki cayi kullanimi hakkinda neler soylersiniz? yani mesela ben yesil cay'i cok icmeye calisiyorum. hem faydalarindan hem de sevmemden oturu.
bir ara bir arkadas bogurtlen yani red raspberry cayinin doguma yakin zamanlarda uterusu yumusattigindan ve dogumu kolaylastirdigindan bahsetmisti.
yine sanirim emzirirken rezene yani fennel tea icmenin gazi azalttigindan bahsedilmisti.

bunun gibi tecrubeleriniz nelerdir :)

Peppermint
zomby

bu nostaljin cok hos olmus. bu arada bu eski listeyi kiz/erkek bebek bekleme sekline gore update edip eklermisin. son iki yilin kiz/erkek bekleme oranini gormemiz acisindan.

benim hipotezime gore 2004-2005 erkek bebek yili oldu. :)

Peppermint
sabahki mesajimi tekrar post edeyim dedim. gozden kacmis olabilir. :)

merhaba ex ve yeni hamisler,

hamilelikte bitki cayi kullanimi hakkinda neler soylersiniz? yani mesela ben yesil cay'i cok icmeye calisiyorum. hem faydalarindan hem de sevmemden oturu.
bir ara bir arkadas bogurtlen yani red raspberry cayinin doguma yakin zamanlarda uterusu yumusattigindan ve dogumu kolaylastirdigindan bahsetmisti.
yine sanirim emzirirken rezene yani fennel tea icmenin gazi azalttigindan bahsedilmisti.

bunun gibi tecrubeleriniz nelerdir?

sehnazlonga
SELIN75 selam- listeyle ilgili sorunun cozulmus gorunuyor. yine de sorunun olursa lutfen bana ozelden mesaj at olmaz mi.

SUDENUR tebrikler- biz de doktor kiz deyince boynuna sarilip hop hop hoplamistik esimle. sayende o animizi yeniden hatirladim, haydi hayirlisi.

tum hamisler hepinize sevgiler, selamlar.

daisy29
sudenur tebrikler liste cesitlendi. Kiz nufusu artmaya basladi hadi bakalim.

Herkese kolay gelsin...

.....................................

31 W

daisy29
Sevgili Peppermint,

karanfil tohumlarindan demlenen cayin dogumu kolaylastirdigi okumustum biyerlerde. Doguma 1 ay kala falan icilmesinde yarar varmis. Ama her bitkide masum degil tabi. Sonucta bazi ilaclarda bitkilerden yapiliyor. O yuzden dikkatli bitki cayi icmek gerektigine inaniyorum. Bazi bitki caylari rahimi gevseterek erken donemlerde dusuklere yol aciyormus. Benim bildiklerim bu kadar. Yeni biseyler ogrenebilirsem paylasirim.

Sevgiler...

_yaz
sudenur bir kiz anasi olarak aramiza hosgeldin diyorum cok cok tebriklerAllah kizini kucagina almayi nasip etsin insallah. Benim de ilk grendigim zaman gldi aklima nedense cok sasirmamistim. Oysa etrafimdaki herkes erkek olacak diyordu. Iyiki de kiz olmus son sanslisin bence :) erkek analari kizmayin sakin ...
dreamer hayal kirikligini cok iyi anliyorum bizim de dusunmememize ragmen hamileligimden birkac ay once adetim gecikmisti bir 10 gun kadar negatif cikinca uzulmustum esimle hatta ondan sonra bebek yapmaya karar vermistik :) herseyde bir hayir iste..hersey gonlunceolur umarim.
Ben de kizimin fotograflarini yeniledim teyzeleri kizim yanimda olmasina ragmen doyamiyorum fotograflarina bakmaya bu ask olsa gerek..

Tuana Ece 38 gunluk

_yaz
turkishmomsinamerica ya ekledim esracik ikinci sayfada....

prettygirl
Selam KIzlar,
Herkes iyi gorunuyor ne guzel...
Birs,gmzga,filamingo hosgeldiniz umarim guzel bir hamilelik gecirirsiniz.
Piccola denemeye devam tamam mi?
Dreamer ben evlendikten 10 ay sonra kizimi kucagima almistim.Bizim ki planli degildi tamamen kaza sonucu ama simdi iyiki olmus diyorum.
Ozlem77 bende eger oglum olursa hastaneden cikmadan sunnetini yaptirmak istiyorum.Bu arada sakin ol ve dogum konusunda kesinlikle stres yapma.Allah sana ihtiyacin olan gucu verecektir.Bak ex hamislere keyifleri yerinde olanlar unutulmus.Bu 3-5 saatin basina gelir ve gecer biter.Sen ne kadar hazir olursan o kada rrahat bir dogumun olur.
SUDENUR tebriker.Bende bir kiz annesi olarak aramiza hosgeldin demek isterim.
Ahudc herseyin yolunda gitmesine cok sevindim.Goreceksin bak 1-2 aya kadar minik Sara ne kadar degisecek.Birde bebegin gazi icin cay kasiginda zeytin yagi felan icirsen belki bir faydasi olur.Birde formulalarda gazli bebklere ozel olani yok mu?
Selin75 ne zaman geleceksiniz buraya belli mi?
Gull due datelerimiz yakin.2-3 hafta var aramizda.
Peppermint benim bebis ikizler burcu olacak.Ikizler burcu kadinlari tamam da ( bende ikizler burcuyum)ikizler burcu erkeklerini pek basarili bulmuyorum.Simdi hem oglum olsun ( esim cok isedigi icin) istiyorum hemde ikizler burcu olmasin istiyorum.Doktoruma soylesemde 2-3 hafta oncemi dogursam :) Senin bu konularda bilgin var sanirim bana ikizler burcu erkeklerinin pozitif yonlerini soylermisin? Belki kendimi iyi hissederim.
Bugun bende doktora gittim kontrol icin.Cok seker bir doktorum var.Yarim saatten fazla bir sure benimle ilgilendi.Butun sorularimi cevaplandirdi.Kizim kardesinin kalp aitslarini dinledi.Cok guzeldi.....

Ozlem77
Calismak mi calismamik mi guzel soru Flamingo :)

Ben hamileligimin 2.ayin ortalarinda kendimi erken maternity leave e ayirdim..Tam is degistirecekken bebek gelmeye karar verdi (ufak bi zamanlama hatasi)..Eski isyerimede ben gidecem sinyalleri vermistim zaten..Gorustugum yerlerden bir sirketin (ve cok istedigim) second round interview den hemen once hamile oldugumu ogrenince hersey yolunda olmasina ragmen vazgectim isten. Hamile olarak (soylemek zorunda olmasamda) baslamak adamlara 6 ay sonra ben 1 year maternity leave aliyorum demek bana cok etik gelmedi yeni kurulan bi bolumdu sorumluluklarida fazlaydi sirketin headquartes i usa idi muhtemelen seyahatte gerekecekti..Neyse, sonucta su anda calismiyorum ama bazen calissaydim nasil olurdu diye dusunmeden edemiyorum..Ilk trimester cok sikinti oldugu icin calismamak bana iyi geldi iyi ki calismiyorum dedim hep ama second trimester tam bir honeymoon oldugu icin aktif profesyonel yasamdan sonra insan yapacak biseyler ariyor..Ben bu donemde prenatal workshop buldum haftalik ona gidiyorum..Bide daha calisirken basladigim ama hic bi zaman bitiremedim professional designation imda bi kurs var simdi onu bitirmeye calisiyorum dogumdan once (hatta birinci asama sinavim bu cumartesi yak :( )..

Sonuc olarak ben pek pisman degilim isten ayrildigima zamansizliktan yapamadigim seyleri yapiyorum..Ama calisanlari sonuna kadar destekliyorum ama en cokta TAKDIR ediyorum..Onca sikinti arasinda hergun ise gidip gelmek bence hic kolay degil..Sanirim eski isimde mutlu olsam bende ayrilmayabilirdim..

Ozlem77
Zomby,

Ben kesinlikle calisilmasindan yanayim zaten..Ama benim yaptigim is cok stressli idi gun boyunca acayip yogundum gun sonu kafam patlayacak gibi oluyordu...Ee bide onun yaninda cok daha iyi alternatifler cikinca isten iyice sogmustum..Fakat tum bunlarin uzerine hamilelik geldi hormonlar alt ust..Biraz dusundukten sonra ben calismamaya karar verdim..Hem hamileligin tadina varmak icin hemde erteledigim seyleri yapabilmek icin..Ama yine diyorum calismak en iyisi ve calismanin bebege bi zarari olacagini dusunmuyorum..Ayrica bi cok sirket prengnancy doneminde hamileleri esneklik gosteriyor..Bebekten sonra yine profesyonel yasama donecem insallah tabii evdeki tembellige cok alismazsam :)

sudenur05
Arkadaslar guzel sozleriniz ve dilekleriniz icin cok tesekkur ederim . Cok sagolun . Evet cinsiyeti tabi ki benim icin de onemli degil . Ama ben hep kiz olacagini hissettim 5 ay boyunca . Erkek de olsa ayni derecede sevinirdim yani . Ama su anda cok mutluyum inanin buna . Demek ki bizim icin hayirlisi bu imis . Eski gunlerinizi de size hatirlattigim icin mutluyum . Gunun birinde ben de insallah sizler gibi geriye donup baktigimda guzel birer ani olarak hatirlarim butun bunlari .

Inanilacak gibi degil ama benim isim listemde 5-6 tane erkek 20 tane kadar da kiz ismi vardi . O listemden simdi secim yapacagim insallah . Bir de simdi Pembisler alacagim ona . Su ana kadar iki yelek disinda ona ne birsey ordum ne de birsey aldim . Simdi saldiracagimmmmm . Tavsiyelerinizi bekliyorum .....

Simdi yeni listeyi vereyim bakayim . Yanlisliklar ya da eksiklikler varsa duzeltelim arkadaslar .

Hicaz - 15 Ocak - Kiz
Daisy - 4 Subat - 29 Subat - Erkek
Birs - 24 Subat - Erkek
Berfincik - 7 Mart – 13 Mart - Erkek
Ozlem 77 - 8 Mart - 13 Mart - Erkek
Sudenur - 19 Nisan - Kiz
Selin75 - 4 Mayis - Kiz
Gulllll - 6 Mayis - ?
Pretty Girl - 29 Mayis
Filamingo - ?
Gmzga - ?

Herkese selamlar . Eski hamislere kolay gelsin . Yeni hamislere de allah sabirlar versin .

20W1D

birs
Sudenur tebrik ederim seni de kızını da. Umarım herşey yolunda gider. Bizde kız istemiştik özellikle babamız. Artık kısmet ikinciye diyor bakalım herşeyde bir hayır vardır. Gerçi ilk bebek olunca cinsiyetin çok önemi yok önemli olan sağlıklı bir bebiş olması değil mi?

hicaz
merhaba arkadaslar

sudenurcum tebrikler canim.. kizima arkadas geldi ne guzel :) benim cevremde de erkek doguracaklar coktu valla..
kiz bebek beklemek cok guzel gercekten.. gecenlerde esimle oturuyoruz.. dedim ki ' kizima ben soyle ustunde cilek resimleri olan pembe bir sapka alicam' derken gozlerim doldu aglamaya basladim.. oda hicbisey soyleyemedi yazik.. ona pembe cilekli sapka giydirecegim zamani dusunmek bile o derece duygulandirmisti beni.. yuzunu bile bilmeden, gormeden ne kadar da cok seviyor insan yavru kuzusunu..

bu arada kizimiza isim sectik 'ikbal' olacak insallah..

Allah herkese saglikli evlatlar versin
muhabbetler

selin75
Sudenur'cum tebrikler! Gercekten super bir duygu ilk ogrendigin an... Anali babali buyusun, saglikli olsun kizin! :)
Artik isim listeleri olusturmaya, basladiysaniz da on elemeler yapmaya baslarsiniz, biz su anda bunu yapiyoruz, super zevkli gercekten. Gecen aksam annemlerde yemekteyken annemin aldigi isim kitabina esimle beraber bakiyorduk; bir anda ikimiz de gulme krizine girdik; oyle isimler var ki kizimiza koydugumuzu hayal edince yerlere yattik; ikinci bebegimiz olursa bir anda birinci kizimizin adini Purcek (u'nun uzerinde iki nokta var, c'nin de altinda cizgi- burda turkce karakter yazamadigimdan tasvir ediyorum), digerinin adini da İpilti koysak ne olur diye hayal edip yerlere yattik gulmekten... acayip isimler var, super egleniyor insan.

Yardimlariniza tesekkurler, sonunda siteye access'im oldu. Bu sefer de bizim sirket photo sayfasini bloke ettiginden, aksam eve gidip ordan baglanip bakicam resimlerinize...

hepinize sevgiler,

edirneli
bende 9 aylik hamileyim...dis problemim yok ama esim dis doktoru ama burada practice yapamiyor...soruna yaz ben ona soracagim
sana kolay gelsin...

ahudc
01 12 2005, 18:00
Calisma konusunda bende bir seyler yazayim bari :)
Hamile kaldigimda hafta sonlari miniklere turkce ogretiyordum turk evinde aman allahim bende bir uyku kendimi acmam mumkun degildi bende o yuzdeb dersleri birakmak durumunda kaldim.... ama ben evde oturmaktan coook bunaliyorum inanlilir gibi degil.... neyse allah kismet ederse bir part time ise basvurdum pazartesi gorusmem var eger olursa esim soz verdi ben isteyken ogleden sonralari o bakacak...Ama bebisi evdede birakmak istemiyorum bilmiyorum ne yapacagim....

Sevgili prettygirl , evet Sara ya ozel soy formulasi veriyorum gaz icin ... ama aksam olsun istemiyorum hep huzursuz kucaga alinca kucuk hanim susuyor ama biliyorum benim kiz Colic.... Insallah gecmesini umuyorum.... Internette Colic Grip Water diye bir sey gordum bitkiselmis ve colic i rahatlatiyormus... Dr una sorup alacagim belki yardimi olur..... Bunu duyan yada deneyen varmi aranizda bilmiyorum...
Herkese iyi haftasonlari diliyorum

Selin75 , daha oncede dedigim gibi korkma korku insani dahada stresli yapiyor.... allah o gucu veriyor .... eminim hersey yolunda gidecek... Benim kizim 37 haftada dogdu....

Sevgiler
Ahudc

esracik
peppermint, neden daha once soylemedin astroloji uzmani oldugunu :) Cok merakliyimdir. Benim oglan ekim 14 de dogdu, sanirim terazi, sabah 9.50de dogdu. Bana detayli bir analiz yapsan , yukselen dahil. Ozelden de yazabilirsin. Simdiden sagolasin.

prettygirl, benim esimde ikizler erkegi. Olumsuz yanlari var ama olumlu yanlari cok daha fazla. Cok da korkma yani ikizler olacak diye. Esim diye demiyorum, cok iyi bir adamdir :D

Gulllll
Herkese selamlar,
Flamingo hamileligin hayirli olsun, rahat gecirirsin umarim. Calisma konusunda arkadaslar gibi dusunuyorum ben de. Ayrica evde kurup kaynatmayi da onler, hele ki evhamli yapida insanlar icin... Birs'in dedigi gibi say say zor gecer gunler.... Ama tabi cok farkli bir donem, bazen de soyle tembellik ederek keyfini mi cikarmak iyi diye dusunur insan muhakkak. Ben zaten calisma iznim olmadigi icin evdeyim, o yuzden son dedigimi uygulamaya calisiyorum. Bazen eski sosyal hayatimi ozluyorum gerci, calismak insani cok daha sosyal kiliyor. Hayirlisi senin icin de...
PrettyGirl evet, yakiniz. Senin ikinciydi di mi, tecrubelisin, ne guzel...
Selin75 due date'lere gore seninle daha da yaklasmisiz, 2 gun... :) Hayirlisi olsun sana da, zor bir karar. Doktor raporu olduktan sonra giriste bir sorun oldugunu duymadim hic. Havayollariyla ilgili kurallar galiba onlar.
Biz bahar anneleri olucaz. 2.5 hafta sonra belli olacak benim de cinsiyeti. Nedense erkek gibi doguyor icime. Hic ozel bir tercihim yok gerci, hep soylenen sey, saglikli olsun yeter.
Dilulker, eski sayfalarda bu konunun konusuldugunu hatirliyorum. Bilen arkadaslar yazmislardi, vaktin varsa bayagi yararlanabilecegin seyler olur muhakkak.
----------
17h+ 5g

Gulllll
Flamingo'cum,
Ileri haftalardaki arkadaslar beni dogrulayacaklardir sanirim, zaten karnin buyumeye ve de bebegin hareketlerini hissetmeye baslayana kadar hamilelik soyut birsey. 17.haftadayim, elimi karnima goturup ozellikle tumsegime :) bakmadikca inan hala hissetmiyorum. Evet biliyosun icerde fink atiyor ama sana gore bir sey yok. O yuzden kuruntu yapmak cok kolay. Ben bastan beri bu sayfayi okudugum ve de -tum arkadaslar ayni seyi soyledigi icin- dogruluk payina cok inandigim sekilde keyfini cikarmaya calisiyorum. Bebekler icerde islerini biliyor. :) Umarim sen de rahatlarsin yakinda, simdi cok cok yeni tabi. ilk usg kontrolunde o karaltiyi gorunce insan rahatliyor. O minicik karaltinin icinde kalp atisi oldugu soylenen ufacik isik yanip sonmeleri oluyor, oyle keyifli ki gormek. Darisi tum isteyenlere...

Gulllll
Ama bu kisisine gore cok degisir Peppermint'cim, arkadasim ilk 13 haftada 6 kilo almisti, 'bebek daha 50 gr, sen 6 kilo aldin kizim diye doktorundan da bi ton firca yemisti. Benim ise 17 haftada 3-3.5 kilo arasi. Oldum olasi istahi acik biriyimdir, hamilelik ekstra istah -henuz :) - getirmedi. Ileriki haftalarda acilacagindan eminim. Ancak hergun bantta 1 saat tempolu yuruyus yapiyorum, eskiden de yapardim, hatta 1.5 saat civariydi. Yeni baslanmadigi surece eksersizi cok oneriyor doktorlar. Hic aliskin olmayan bunyelerde hamileligin basinda belki cok iyi degil demek ki.
Arkadasina nacizane onerim hemen yuruyuse ve/veya buna benzer bir egzersize baslamasi... Hem hamilelik ve dogumu rahatlattigi tartisilmaz, hem de onem veriyorsa kilo kontrolunde yararli.
Bol sans... :)

Gulllll
Peppermint'cim,
Tabii ki acik hava cok daha iyi. Malum kis geldi ve Denver biraz soguk uzerinize afiyet, o yuzden bantta yuruyorum. Azicik hava isininca yine sokaklar beni bekler :)
Bu kilo isinde de ileri uclara gitmemek lazim bence. Yasam kalitesi acisindan da, estetik acidan da cok kilolu olmayi ben de istemem tabii ki, ama oyle 1-2 kilo icin de insanin kendini yiyip bitirmesine gerek yok... Sadece kontrollu ve makul davranmali.
Daisy29, okudugum hamilelik kitaplarindan birinde (ne kadar dogru ve bilimseldir bilemem tabi ama), ilk 3 ayda alinan fazla! kilolarin dogum sonrasi verilmekte zorlanildigi yaziyordu. Hormonlar costugu aylardaki kilo alimi daha cok su tutulmasina baglidir, ve ozellikle kollardaki sisme kilo degil, tamamen sudur diyordu. Ayrica malum ortalama boyda bir hamile icin 25-35 lb. arasi normal goruluyor, iyi gitmissin demek ki.
Bu arada valla kutlarim, nasil aklinizda tutuyorsunuz bunca bilgiyi. Ben de hic anlamam ki bu burc isinden, anlayanlari- bilenleri cok takdir ederim o yuzden. :)
Bizim bebek Boga olacak gibi duruyor, biz ikimiz de Koc'uz, erken gelmeye karar verirse Koc olur belki de... :)
Esracik, Gavin nasil buyumus, benim icin de bi op, kokla onu...

flamingo
Cok tesekkurler arkadaslar verdiginiz cevaplar icin. Bakalim artik biraz da zaman belirleyecek herseyi. Su anda hamile olup olmadigimi hissetmiyorum bile. Hatta kafamda kuruyorum acaba kotu giden birseyler mi var diye. Yani haklisin gullll, simdiden boyle dusunursem calismadan evde oturursam ne olurum bilmiyorum. Once su iki hatfa sonraki u/s ve doktor kontrolunu bir yaptiriyim. Insallah hersey yolunda gidiyor gibiyse buyuk ihtimalle calismaya devam. Herkese ve tum hamilelelere guzel ve agrisiz bir gun dilerim.

Peppermint
yeni hamisler,

hamileliginizin baslangicindan su ana kadar kac kilo aldiniz? benim merak ettigim gercekten hamilelik istahinizi aciyor mu?
bir arkadasim hamile kalmayi deneyecek onumuzdeki ay ama kilo almaktan cok korkuyor.

Peppermint
sevgili Gulllll,

dogru kisiye gore degisir. aslinda genelleme yapmak istemem ama arkadasim yaklasik 1.55 boyunda 48 kg. :D anlayacagin bu kadar minyon olunca 1 kg'yu bile gosteriyor. :) yoksa ben mesela oyle degilim. 20 kg'da alsam gostermiyorum. :) hep oyle degilmidir minyonlar kilo almaktan korkarlar, 1 kg fazlalari olsa karalar baglarlar ve nedense hayatta en fazla 2 kg almislardir. bu olculerde 1-2 arkadasim var da. :)

arkadasimda evde yurume bandi kullaniyor bildigim kadariyla. ama dedim ya onun boyle bir takintisi var. mumkun olsa kemiklerinden butun etleri siyirip alsinlar istiyor. :)

bu arada evet sen iyi gidiyorsun anladigim kadariyla. ama sanirim son 3 ayda istemeden cok kilo alimi oluyor. hormonlardan sanirim.

Peppermint
bu arada yurume bandi yerine acik havada yurumek daha saglikli degil mi?

Peppermint
'Peppermint benim bebis ikizler burcu olacak.Ikizler burcu kadinlari tamam da ( bende ikizler burcuyum)ikizler burcu erkeklerini pek basarili bulmuyorum.Simdi hem oglum olsun ( esim cok isedigi icin) istiyorum hemde ikizler burcu olmasin istiyorum.Doktoruma soylesemde 2-3 hafta oncemi dogursam Senin bu konularda bilgin var sanirim bana ikizler burcu erkeklerinin pozitif yonlerini soylermisin? Belki kendimi iyi hissederim.'

merhaba prettygirl,

forumun astrologu geldi. :)

tam adamina sordun ikizler erkegini. esim ikizler :) :)

benden sadece pozitif yonlerini saymami istemissin. :D cok zeki, akilli ( bak ikisi birden diyorum hem zeki hem akilli :) ), liderlik ozelligi olan, caliskan, hirsli, hizli :) enerjik, iliskide oldugu insanlari aile-is-arkadas cevresi pozitif enerjiyle yukariya tasiyan :) bu kadar yeter mi?

eger doktorunla konusup birkac hafta once dogurursan boga olur. boga burcunda en belirgin ozelliklerden biri asiri maddeci yapisidir. boga'larin temel kisilik ozelligini bu yapilari belirler ve bu bir sure sonra belki etrafindakileri rahatsiz edebilir. ama dogum anindaki yukselen burc etkisiyle bu ozellikleri torpulenmis bir sekilde dogan boga'larda vardir.

aslinda her burcun pozitif ve negatif ozellikleri var. mukemmel burc diye bir sey yok tabiki. ama bazi burclarda bazi ozellikler dikkat cekecek ve yasamlarini etkileyecek kadar belirgin oluyor. mesela dedigim gibi boga erkegi olursa sahip olacagi maddeci ozellligi aslinda kendisi ve cevresindekiler icin belki olumlu bir ozellik ama uzun vadede ayni yapida olmayan insanlari bunaltabilir. boga astrolojide banker burcu olarak bilinir ve cimri denecek kadar tutumludur.

sinegin yagini cikarmak deyimi astrolojide 3 burc icin soylenir. cunku bu uc burc toprak grubudur yani sabit, statik ve maddeci.

1- boga
2- basak
3- oglak

ama yukselen burclari da unutmamak gerek bu arada. yukselen burc dogum aninda asil yildizin karsi ufkunda yukselen yildiz oluyor. bu yildiz aslinda daha da onemli. cunku asil karakter ve fiziki yapiyi bu belirliyor.

neyse burda dersimize ara verelim :)

daisy29
Sevgili Peppermint;

Ben hamileligin ilk 3 ayinda hic kilo almadim. Hatta 6. aya kadar da iyi gidiyordum. Ama 6. ayda nedense diger aylara gore cok kilo aldim. Sanirim 6-7 pound gibi. Simdi 31. haftadayim toplamda 22 pound oldu maalesef. Ama pek egzersiz yapmiyorum. Haftada 1-2 gun yuruyus yapiyorum ama cok yetersiz. Sanirim o yuzden oldu bu kilolar son aylarda. Birde doktorun dedigine gore benim metabolizmam biraz yavas calisiyor. Iste boyle umarim doguma kadar en fazla 30 pound olurda daha fazla kilo almam. Istah konusunda da bulantilar gectikten sonra normal yemene geri donuyorsun bende istah artisi olmamisti.

Sevgiler...

_yaz
flamingo
oncelikle tebrikler Allah tamamina erdirsin. Calisma hususuna gelince ilk aylarimda calistim niyetim en azindan 7. aya kadar calismakti ancak saglik sebeplerinden dolayi 5. ayda calismayi biraktim ve ondan beridir de evdeyim. Sana tavsiyem hamilelginin keyfini cikar simdi o gunleri dusunuyorum da hep kuruntuylagcirmisim diyorsun ya hamile oldugumu hissetiyorum hep kotu seyler dusunuyorum diye bunlari bir kenara birak hamilelik gercekten keyifli birsey simdiden ozlemeye basladim o gunlerimi keske daha verimli gecirebilseymisim diyorum. Saglikli hamilelikler.
esracik ve dreamer tesekkur ederim kizimla ilgili soylediklerinize ..
Tuana Ece 39 gunluk

sudenur05
Prettygirl tesekkur ediyorum tebriklerin icin . Listemiz renklendi biraz . O kadar erkege guzel bir kac kiz lazimdi zaten . Dimi ama erkek anneleriiii ...... :) :)

Flamingo cugum cok sevindim . Hamileligini kesinlestirdigin icin sende rahatlamissindir . Hayirli olsun . Rahat ve kolay dogumlar diliyorum insallah . Due Date ni not aldim ama ultrasonda tarihin degisebilir . Calisma konusuna gelince , tabi ki cok guzel birsey calismak . Hem de calismaya alismis bir insanin evde oturmasi cok zor ve sikici oluyor maaleseffff . Kendimden biliyorum cok sikiliyorum . Ancak doktoruna da danismak kaydiyle eger bulanti , kusma gibi bir sikayeitnde yoksa calisabilirsin bence . Benim 3.5 ayim cok cok kotu gectigi icin birakin calismayi okuluma bile gidemedim de raporlarla atlattim aylarimi . Eger kendinde calisacak gucu bulabiliyorsan doktorunda bir riskin yok diyorsa tab iki calis . Hem oyalanmis hem de bebegine yatirim yapmis olursun .

Herkese kolayliklar . Bende islerimi bitireyimde artik alisverisime cikayim . Yoksa kizim ciplak dolasacak ....... :) :) :)

Selamlar .

20W2D

birs
Pepermintcim doktorum bana mümkün olduğu kadar poşet çay içmemi söylemişti. Yani nebatları alıp kendin kaynatıp yaparsan çok daha iyi olur demişti.

birs
Tebrikler flamingo. Guzel ve sorunsuz bir hamilelik geçirmeni dilerim. Ben şu an 28 haftalık hamileyim ve hamileliğin başından beri çalışıyorum. Doğuma 3 hafta kala izne ayrılacağım. Çalışmak beni biraz olsun oyalıyor. Yoksa say say günler bitmiyor inanki. Ama bazende şöyle ayaklarımı uzatıp yatsam ne iyi olur diye de içimden geçirmiyor değilim :)

spice
butun yeni anne adaylarini gonulden tebrik ediyorum,sizleri yazdiklarini okuyunca bendeki anne olma istegi dahada artiyor :) ,size sorum evlendikten sonra kacinci ayda hamile kaldiniz,yada bu bir sans mi? su an zayif biriyim,ama hamilielikten sonraki kilolar ne olacak cok merak ediyorum,bende korkuyorum kilo almaktan,saniri gulu seven dikenine katlanacak :)

selin75
Flamingo'cum,
Tebrikler, saglikli sihhatli mutlu bir bebisin olur insallah! Bu arada ilk 3 ay kritik derlerdi, inanmazdim, hakikaten oyle oluyor. Uyku basmasi, mide rahatsizliklari, halsizlik hep bu donemde oluyor ve 6.haftadan sonra hissedilmeye baslanip 12.hafta gibi bitiyor. Ben bu donemde calisiyordum, bu yuzden epey zorlandim, derken bu donemin icinde birden bir de kanama oldu ve 20 gun evde yatmak zorunda kaldim. Kanamanin ilk haftası sancilarla gectiginden zaten kafami yataktan kaldiramadim, ama ikinci haftasında agrilar hafiflediginde bu sefer evde sikilmaya basladim... Soyle bir opsiyon olsa super olurdu; doktor raporuyla 2.ve 3.aylarda calismayip, evde gecirip, duzelince 4.ay basinda ise gitmek... Su anda 4,5aylik hamileyim ve calisiyorum, mesaiye kalinca zor oluyor ama ise gelmek oyaliyor insani.

Prettygirl'cum,
Doktorumla evvelsi gun konustum, epey duygusal oldum konusurken... Kizimin iyiligi icin bunu yapmayi dusunuyorum, ne dersiniz, ne zaman gitmeliyim dedim. Bana en gec 32.hafta bitiminde yani 8-9-10 Mart gunlerinden birinde mutlaka gitmelisin dedi. Bir tanidigim ise 35.haftasinda gitmisti, ona giriste bir sorun olup olmadigini soramadim henuz.... Turkiye'de kalsaydin, normal dogum sancilarini tabletle (sanirim pitocin denen tabletle) hizlandirir, sonra da 4cm acilinca epidurali verirdik, ama Houston'a gidersen kesinlikle mudahele etmezler dedi. Ama sizlerden aldigim moral ve destekle, hizlandirma olmadan da bu isi basardiginizi gorup ben de yapabilirim gibi hissediyorum...
Bir sorum olacak annelere, bebisleriniz kacinci haftada dunyaya geldi (esim sadece 4 hafta izin alabilecek, bu nedenle onun doguma normal bir sure kala gelmesi ve tercihen dogum sonrasinda da mumkun oldugunca yanimda olmasini istiyorum). Hangi hafta bitince gelse iyi olur sizce?

Hepinize sevgiler,
:) :)

dilulker
herkese selam, ben istanbul dan yaziyorum. 25 haftalik hamileyim, ilk 3 ay haric su aralar rahatim. Arada problemler oluyor tabi ozellikle bagirsak lar cok az calisiyor. Gecen hafta is icin newyorktaydim. Benim sorum Amerikada yasiyanlara su: Orada dogurmak istiyorum bu konuda bana genel bilgi verebilecek varmi, hastane, doktor.. ozellikle merak ettigim turk doktor varmi?

daisy29
02 12 2005, 18:00
Gulllcum valla insallah oyledir. Benim doktorum vietnam asilli citi piti bi bayan o hic fazla kilo olsun istemiyordu. Hamileligi en fazla 25 kilo ile bitirmemi istiyordu. Ama ne yapayim biz Turkuz azicik yagliyiz iste. Ne yaparsak yapalim aliyoruz kilolari. Benim almaya da musait zaten.

Bu arada ben yay burcuyum, esim balik, sanirim bizim oglan da kova olacak. Amma cesni bi aile olduk dimi ;) peppermint.

Sevgiler....

.......................

31w+2d

prettygirl
Gercektende guzel birk onu calismak mi calismamak mi?
Bazen isyerindeyken evde koltuga soyle guzelce uzanmis,meyve suyumu almis tv seyrederken hayal ediyorum kendiimi ama haftasonu oldugu zamanda hayal ettiklerimi yaparken bunaliyorum resmen.Eger uzun suredir calisan bir insaniz evde olmak pekte sanildigi kadar cazip olmuyor.Bazen dusunuyorum bende oturayim evde diye ama sabah oldumu esim ise gidioyr kizim okula gidioyr tum arkadaslarim calisiyor ee ne yapacagim butun gun evde.En iyisi calismak benim icin.Zaten kizimda da izne ayrildigimdan 10 gun sonra dogum yapmistim.Eger dusuk riski yoksa yada baska herhangi bir problem bence calismanin bebege bir zarari olmayacaktir.
Ahudc colic ne diye sormadan edemeyecegim.Benimk kiz Tr de dogdugu icin bebek hastaliklarinin adlarini bilmiyorum henuz.Bazi bebeklerin uyku problemi 40 cikinca duzeliyor insallah Sara'nin da duzelir.Keske yeni annelerle yakin otursaydim inanin arada bebeklerinize bakar dinlendirirdim sizi.Cunku bende onceki tecrubelerimden biliyorum bazen birinin 1-2 saat bebekle ilgienmesini istiyor insan.
Selin75 dogum olayi inan hic belli olmuyor.bana doktorum 'bebegin cok iri muhtemelen 2 hafta once dogacak' dedi.Annem,kayinvalidem,gorumcem herkes toplandik beklemeye basladik bebegi ama gununden sadece 4 gun once dogdu.Bu isler hic belli olmaz ama 38.haftada gelirse zaten en gec 2 hafta sonra dogum yapman gerekecek boylece hem esin yaninda olur hemde bebegi 1-2 hafta gorebilir.Ama dedigim gibi bu isler belli olmaz bir bakarsin 3 hafta erken gelir bebek.bunu doktorunla konus istersen erken olma ihtimali varsa sana soyler en azindan.Birde bencede 32. haftanda gel daha fazla bekleme.Cunku son haftalarda zaten cok rahat olamiyorsun birde o kdar yolculuk zor olabilir senin icin.
Selam Dilulker aramiza hosgeldin.Burada dogum yapmak istiyorsan oncelikle hangi eyalette yapacaksin onu soylersen belki orada yasayan arkadaslar daha ayrintili bilgiler verirler ( hastane adi,sigorta,doktor vs )Ben New York ta yasiyorum ve Turk dogum doktoru arastirmadim hic ama en azindan sanirim benim yasadigim bolgede yok.Ama bildigim bir cocuk doktoru Turk var.Eger ingilizcen varsa bunu sorun etme bence inan buradakilerde en az Tr dekiler kadar iyiler.Dogum yapmak burada epey masrafli eger kendin odeyeceksen sadece buradan bir doktor bulup onun bagli oldugu hastanede de dogum yaparsin.Ama sigorta odeyecekse sanirim Tr deki bazi ozel sigortalar yurt disindaki saglik masraflarini karsiliyorlar bunun icin sigorta sirketiyle gorusup bunu arsilayip karsilamadikarini ogrenmen gerek birde onlarda bir liste var sanirim o listedeki hastanelerden yararlanabiliyorsun.Diger turlu burada da sigorta yaptirabilirsin ama onlarla ilgili cok bir bilgim yok belki diger arkadaslar yardimci olurlar.

prettygirl
Peppermint verdigin bilgilerden dolayi tesekkur ederim.Bende astrolojiye cok merakliyim.Ama nedense su ikizler burcu erkekleri hakkindaki olumsuz dusuncelerimi atamadim bir turlu.Sirf bu yuzden bebek istedigimiz zamanlarda aslan burcuna (bayani da erkegide iyi bana gore ) gore ayarlama yapmaya calistim ama neyse artik kismet ikizler burcunaymis.
Esracik aslinda cok iyi kalpli olduklarini biliyorum. Valla icimi rahatlattiniz simdi erkek olmasi icin dua edecegim.Esim dun bana eger kiz olursa bir tane daha yapariz dedi.Gozlerim faltasi gibi acildi resmen boyle zorlu gecen bir hamileligin ardindan bir tane daha yapamam sanirim.Sakin bizi yadirgamayin bu arada insan ilk cocukta kiz erkek farletmez diyorda 2. de bir de digerinden olsun istiyor.

zomby
03 12 2005, 18:00
Peppermint

Dogum gunun kutlu olsun canim.Nice yillara.Esinle sevdiklerinle ve cook yakinda dogacak cocuklarinla uzun bir omur diliyorum sana.

Happy Birthday

Bizimde iki gun once heryer kardi sabah kalktim bir baktimki hertaraf bembeyaz.Idaho cok soguk oluyor bende aliskin degilim ama artik alisiyoruz ne yapalim.

Benim esim yay burcu yay burcu bayanini bilmiyorum ama erkegini esim sayesinde tanidim yay erkegi cok sinirli oluyor yay gibi geriliyor ve birden patliyor.Ama daha sonra hemen sinirleri yatisiyor.Gicik bir durum bu yaaa.

Bende kizimda aslan burcuyuz Peppermint'cigim burclarimiz hakkinda bildigin detaylari banada yazarsan sevinirim.
Prettygirl
Sen aslan burcumusun?Aslan kim var sizde?Aslan burcuyum diye demiyorum ama cok guzel bir burctur.Aslan bebegi olmasini istiyorsan bu aylarda hamile kalman lazim.Bak Flamingo'nunda Aslan olacak.Ben bir dahaki seferede Aralik 15'e denk getirmeye calisacagim insallah olur.Esim 15 Aralik dogumlu.Kizim benim dogum gunume denk geldi ikincisi birde oglani tutturursak Allaaah hemde Aralik 15 olsa ne super olur.Ama tabi istemeklede olmuyor kiiismet bu tur seyler :)

zomby
Arkadaslar bebeginin cinsiyetini ogrenenler lutfen bebein due date'i bolumune not gecebilirmi?Sudenur sen ogrendin bebisinin cinsiyetini yazarsan bizde unutmamis hatirlamis oluruz.

zomby
yeni resimlerini koydum Laranin arkadaslar haberiniz olsun.
Peppermint'cigim yorumlarini bekliyorum Aslan ve Yay burcu icin.Yay erkegi Aslan kadini :)
Acaba yeni bir sayfami acsak burclar hakkinda bende cok ilgilenirim burclarla.Burasida isgal olmamis olur ne bileyim sadece fikirdi.
Lara Ada 4 aylik

esracik
peppermint, dogum gunun kutlu olsun. Insallah bir daha ki dogum gununu bebisinle birlikte kutlarsin.

esracik
berfin, ianmiyorum sen de mi Mersin'lisin :) Ben de Mersin liyim. Dedigin gibi bizim oralara kar yagmaz ondanmi bilinmez ben sogugu hele de kari hic sevmem.

Gulllll
Peppermint'cim, yas gunun kutlu olsun, nice nice yillara...
Esracik, kar sevmiyorsan Denver'a yolun hic dusmesin :) ... Ekim'de basladi yagmaya, inanilmazdi. Ama demek her yer cok sogudu... Burasi da 2 gundur bembeyaz. Gerci cok da gunesli bir yandan. Ozelligi buymus zaten, hem gunes-hem kar...
Herkese keyifli pazarlar...

berfincik
peppermint dogum gununu kutlarim Allah sana hayirli saglikli uzun ve sevdiklerinle gecirecegin guzel bir omur nasib etsin :)
ben mersinde dogup buyudugum icin kara hic alisik degilim :) hayatimdaa kari 3-4 sefer gormusumdur oda kisi sehir dusinda bir kac gun gecirmisssem :) cunku mersine hic bir zaman kar yagmaz bu nedenle kar bize hep tv lerden nasip olmustur :) bu sabahin erken saatlerinde camdan baki9p her yeri bembeyaz gormek cok hosuma gitti :)
herkese selamlar :)

berfincik
evet esracik ama benimki sevmemk degil sanirim alisik olmamak :) havada ruzgar olsa ikide bir esime derdim ' asiri soguk' bana gulerdi 'daha kar sogunu gormedin 'diye :) mersinim sicagi kemiklerime islemis ama ,sanirim daha uzun yillar beni sicak tutar bu soguklarda :)

Peppermint
herkese gunaydin,

sabah uyandim ve bir baktim her taraf bembeyaz. :)

bugun benim yasgunum ve bundan daha guzel bir supriz olamazdi. cunku ben kis mevsimini ve kar'i cok severim. :) :)

bu arada acaba bende bebisimi boyle guzel kar'li bir aralik sabahinda mi dogursam diye de dusundum. ;)

dogumgunum benim icin cok guzel basladi. sizlerle de paylasmak istedim.

sevgiler

Peppermint
zomby, daisy29, prettygirl, esracik, berfincik, Gulllll ve Ozlem77 guzel dilekleriniz icin cok tesekkur ederim. :) :)

ne guzel baya bir kendi veya esi yay burcu olan arkadas cikti. :) ben de yay olup yasgunleri yaklasan ( kendileri veya eslerinin ) butun arkadaslari kutluyorum simdiden. ;)

burclar konusundaki sorulariniz yavas yavas cevaplandirilacaktir. ;)

gorusmek uzere :)

daisy29
Peppermint cim dogum gunun kutlu olsun canim. Demek sende bi yay kadinisin ha. Benim de dogum gunum 7 aralik. Ben de seviyorum kari. Ama daha buralarda bembeyaz olacak kadar yagmadi. Aksam biraz atistirdi ama sabah bisey yok yerlerde.

Zomby cim yay insanlarini gergin oldugu soylenir ama aslinda cok neseli pozitif ve hayat dolu insanlardir yaylar kendi burcum diye soylemiyorum ama. Ama zaman zaman sinirli olduklari dogru ama saman alevi gibi sinir. Seviyorum ben burcumu cok anlamasamda burc isinden. Herhalde peppermint daha dogru bilgiyi verecektir.

Sevgiler...

prettygirl
selam Kizlar,
Peppermint dogum gunun kutlu olsun.Gercektende senin icin guzel bir surpriz olmus kar.Burasida ( peppermint sen ny damisin? ) bu sabah benbeyazdi.Kizim tutturdu kardan adam yapalim diye ama o kadar cok yoktu kar.
Daisy benim annemin dogum gunu de 7 aralik.neseli insanlar yay burclari birde degisik medeniyetlere ( toplum ),dogaya ilgileri oldugunu biliyorum.
Zomby benim hayatimdaki en yakinlarim aslan burclariydi hep hala da oyle.Ablam,babam,Tr deki 3 yakin arkadasim,buradaki en yakin arkadasim,universitedeyken ev arkadasim en son olarakta kizim.Bunlara komsularim ve is arkadaslarim dahil degil.Yani hayatimdaki en yakin insanlar hep aslanlar olmustur.Ben ikizler burcuyum bilmiyorum ama belki de bunlar uyumlu burclardir.Ama aslan burcu kadini da erkegide benim cok begendigim insanlar.Ben artik bu bebekten sonra istmeiyorum biliyorsun bu ikinci zaten.Ama esim bu kiz olursa bir daha yapariz diyor.Eskiden boyle degildi simdi nereden cikti bu erkek cocuk sevdasi anlamiyorum ama gercekten cok istedigini hissediyorum insallah erkek olur.Allah sana 2. cocugunu gonlune gore versin yani 15 aralik erkek bebek :) Birde benden tum yeni annelere tavsiye 2. bebek istiyorsaniz arayi fazla acmayin valla sonra zor oluyor.
Herkese guzel bir pazar gunu diliyorum.

Ozlem77
Peppermint,

Senin ve tum yaylarin dogumgunun kutlu olsun!!! Benim esimde yay(aralik 2) o yuzden yaylara laf soyletmem :) Karakterler birazda yukselenlerle alakali sanirim..Benim esim hic sinirli degildir Zomby..Hatta fazlasiyla rahat diyebilirim, gergin oldugu zamanlar ancak parking ticket yedigi zamanlarla kisitli :)

Daisy 29, cok komik bizde de yay-kova-balik kombinasyonu var. :) Ben kovayim (yukselenim yay) esim yay, oglus ta boyle giderse balik olacak..Gerci ben dua ediyorum erken gelsinde kova olsun diye ama hayirlisi artik :)

zomby
04 12 2005, 18:00
Hicaz
Sen vize vermediler aileme diyince icim tuhaf oldu.Cuunku ben 2003'te geldigimde belki 6 ay sonra annemle babam gelmek ve nasil bir yasamim oldugunu gormek icin vizeye basvurmuslardi ama alamadilar vermediler.Babam emekliydi ama evdeydi calismiyordu o yuzden alamadilar.Eger bir yerde calisiyor olsaydi vize verirlerdi.Ama burda bir arkadasimizin esinin ailesine vize verdiler yenide torunlari oldu hatta 10 senelik vize vermisler.Diyorum bazen haaay sansimiza kendime gelememistim konsolosluktaki kadin babama demis sende gidipte donmeyecek bir tip var bana yeteri kadar guven vermedin demis salak kadin.Bak simdi yine sinirlendim.
O kadarda masraf etmislerdi.Simdi babam tekrar basvurmaya korkuyor adami bir turlu ikna edemiyorum.Ama simdi bir yerde calisiyor.Kesin verirler vizeyi.Ama bu biraz sans meselesi duyduguma gore her gun basvurada 10 kisiden 2 sine vermiyolarmis oda benim aileme senin ailene denk gelmis.
Babani Turkiyede baglayan bisey varmi?Isi falan?Benim kardesimi gosterdikleri halde ikna olmamislar.
Bakalim ailem buralari gorebileceklermi?Onumuzdeki yaz tekrardan basvuru yapacak insallah alabilirler.Bir arkadasin aileside alamamisti ama kimdi hatirlamiyorum mezundan biriydi.
Cok uzuldum sanki ailem alamadigi gunler aklima geldi.Ustelik sen hamilesin daha zor olmustur senin icin.Benim oyle bir derdim yoktu hamile degildim ama babam vize vermedikleri icin dogumada ne kendi geldi nede annemi yolladi cok sinirlendi konsolosluktakiler valla zor tutmus agzini bozacakmis az kalsin annem durdurmus dedim amaaan baba bugun olmazsa yarin sakin oyle bisey yapmayasin :) Cok sinirlidirde kendisi amaaaanin cok korkarim babamdan hala :(

Peppermint
sudenur05'cim cok tesekkur ederim canim guzel dileklerin icin :)

bu arada hamilelikte konsantre meyve sulari icimi hakkinda ne soylersiniz?

bazi meyve sulari ozellikle katkisiz olarak belirtiliyor. bunlardan iciyormusunuz?

prettygirl
Selam kizlar,
Sudenur ne guzel cok soguk olmayan bir yerde yasioyrsun valla.Burasi o kadar soguk ki ada oldugundan durmadan esiyor.Sanirim bende floridaya tasinacagim ama emekliligimi bekliyorum :)
ilkeroztas aramiza hosgeldin.Daha onceki sayfalara goz atarsan sanirim aradigi sorulara cevap bulabilirsin.
Hicaz cok uzuldum annenlerin vize alamamasina ama kendini cok uzme malum hamilesin.Zomby senin ailenin basina gelen ayni seyler esimin ailesinin basina geldi.Onlar 2 defa basvurdu ama olmadi bu yaz 3. defa deneyecekler insallah olur.Bizimkilerin alamamasinin sebebi bence benim kayinpederim ve kayinvalidem gencler.Belki donmezler diye vermediler sanirim onlarada.Bakalim annem de basvuracak yaza dogru onun ki ne olacak gorecegiz umarim herkesin ailesi gelebilir de hepimizin yuzu guler.

sudenur05
Peppermint cigim nice nice yaslara mutlu saglikli ve huzurlu bir omur boyu sevdiklerinle beraberce insallah gecirmeni nasip etsin allah .

Peppermint ben Terazi , esim Basak ve insallah kizimda 19 Nisan sanirim Koc olacak . Yorumlarinizi yorulmadan bize de yap teyzesi .

Zomby cigim hemen ekliyorum aklimdan cikmis .

Valla arkadaslar sizler kardan bahsediyorsunuz ama ben henuz ne kar gordum ne de dolu . San Diego hala gunduzleri gunesli ,bazen ruzgar var sadece eceleri hissettirdi yavas yavas serinledi . Sizleri buraya alalim . :)

Herkese selamlar .

20W4D

sudenur05
Zomby cigim valla ekleyemiyrum . Cunku Actions da edit ve delete yok ekleyemiyorum o yuzden . Kontrol ederseniz iyi olur .

Kolay gelsin .

sudenur05
Ah ah yarami destiniz arkadaslar .

Ben de annemin gelmesini istiyorum . Hatta evraklari falan hazir ve basvurmak uzere . Ne yapacagiz bilmiyorum . Ama bende cok korkuyorum . Bir de vermezlerse hayal kirikligi . Ben ogrenciyim . Kizimi gormeye gidiyorum desin diyorum ama bakalim ne olacak . Moralim bozuldu simdi Hicaz . Of yaaa ne isterler anlamam ki . Aslinda birkac kere basvursunda birkac kere para yatirsinlar diye de yapiyorlar . Bir de amac caydirmak . Benim annem 60 yasinda kadin . Gelse ne olur ki . Bu yastan sonra burda niye kalsin . Allah bir de tesetturlu . Yandik ki ne yandik . Hicaz uzulme ve bence diretsinler tekrar basvursunlar . Allah yar ve yardimcimiz olsun insallah .

Zomby Lara nin yeni resimlerini gordummmm . Allahim o kizi susleyip pusleyip koyarsin he oralara . Bekle beni de , Nisan ayinda sen gorursun . Allahim yanimda olsada yesem biraz yaaa .

Herkese selamlar .

20W5D

birs
Ozlem77 benim oğluşta balık olacak. Benim abim balık burcu ve hiç anlaşamayız. ( bir de erkek çocuk dayıya kız çocuk halaya benzer diyorlar ) O yüzden bende kova olsun diye dua ediyorum. Ben aslan burcuyum eşim akrep. Gerçi bizim içinde imkansız evlilik diyorlar ama allaha şükür yedi yıldır gül gibi geçinip gidiyoruz. Aslında bende aslan burcu olsun istiyordum ama kısmet değilmiş.

hicaz
merhaba kizlar
bu ara cok uzgunum ben.. annem babam gelmeyi dusunuyorlardi.. vize vermediler.. due date yazili olan bir belge ve esimin okulundan davetiye gondermistik.. bu konuda problem yasayan var mi? diye bi soruyim dedim..
muahbbetler
34w

hicaz
vallahi kizlar bende ne dicemi sasiriyom bu adamlara.. Zomy var ya babalarimiz cok benziyo birbirlarine.. babam emekli annem ev hanimi.. babam da calismiyor..
tutmus demis ki kadin 'ee sen hasta falan olursan kim bakacak sana?' babamda demis ki 'kendiiim!' kadin da ' bu para yetmez' demis.. yetmez dedigi 10 milyarin ustunde para hazine bonolari var bide 3 tane evi var kira falan aliyor.. babam da bi sinirlenmis.. firlatcaktim kagitlari yuzune kadinin diyor.. bize yalanci muamelesi yapti diyor.. kadin 'beni ikna edemediniz' demis basmis pasaportlara reddedildi diye.. sans yaa bencede..
simdi ben ikna edemiyorum babami.. 'bosver bi daha basvurmam ben' diyo.. annemide gondermez biliyorum..
tek sebep bizimkilerde genc gosteriyorlar.. azicik eli is tutar gorunce bakmiyorlar sebebe.. torun morun hikaye yani.. genelde yasli teyzelere veriyorlar.. naapsin ki amerikada diye..

bunlari yaziyorum ki.. bas vuracaklar herseye hazirlikli olsunlar.. bilsinler diye.. acaba hesabinda daha fazla olsa alirlarmiydi diyoruz belkide tek annecim basvursa ona verirlerdi..
bilmiyorum yaa cok uzgunum.. onemli degil bana bebege bakmalari. bi sekilde olur yapariz ama ben buralari bi gorsunler istiyodum..

demek sizlerede oldu.. neyse boyle bir iki alamayan duyunca.. bi bizimkiler mi demiyorum.. cunku benim cevremde annesi babasi gelemeyen hic gormedim..

ikinci kezde alamazlarsa omur billah gelemezler.. nasip iste..

iyi dilekleriniz icin sagolun sudenur, zomby ve prettygirl
hicaz

ilkeroztas
Herkese Selam,

Dogum icin New york'a gitmeyi dusunuyoruz. Hastene masraflari ve doktor masraflari hakkinda bilgi verebilirseniz memnun oluruz.

Simdiden tesekkurler

zomby
05 12 2005, 18:00
Lara Ada hanimin yeni taptaze resimlerini koydum.Hemde 10 dakika once cektim.

Ahudc kizin Sara cok tatli bir bebek Allah sizlere bagislasin.Bizim kizin saclari simsiyahti dogdugunda seninkinin de aksine kaslari saclari sapsari oyle olunce gozume cok degisik geldi iki fistigi yanyana koyunca cok hos bir goruntu olurmus aslinda :) Babami sari yoksa senmi?Cok tatli bisey yaaa bu kiz masallah masallah.

Arkadaslar bence konsolosluga torunum olacak onu gormeye gidiyorum denmesi bir insanin vizeyi vermesi gereken bir durum.Konsolosluklarin iki sey yuzunden vizeleri geri cevirmediklerini duymustum.Birincisi kizinin yada oglunun cocugu olacagi zaman yani torunlari geliyorsa yoldaysa.
Ikinciside eger Allah korusun cok agir hastaysa oglu kizi damadi veya gelini herneyse her kimse yada torunu bu iki seye kanitladiktan sonra sorgusuz sualsiz vize veriyolar.Ama kanitlamak sart.Mesela hastaneden bir doktor raporu olmasi lazim.Bu sartlarda vize alimi cok kolaylasiyor.Birde seni Tr'ye baglayan bisey olmasi lazim artik evmis arabaymis bankada hesapmis bular konsolosluga viz geliyor.Konsolosluktaki abiler ablalarda o kadar akillanmislarki senin kardesin ablan Tr'de kalmis arkanda oglunu birakmissin evin araban bankada yuklu paran varmis takmiyolar.Isin olacak isin sigortali isci olacaksin gelebilmeleri icin.Seni Tr'ye baglayacak bisey olmasi lazim.
Benim ailem torunlari oldugunda gelemeyecekse ne zaman gelecekler.Ben onumuzdeki yaz soyleyecegim torunlari oldu diye.Davetiye yollayacagim.Bana soylenmemesi sacma geliyor.Vede torunlari oldugu halde gelemeyenide hic gormedim.Mutlaka baska biseyden huylanmislardir ondan almamislardir.Benim babamin o an calismadigi gibi.Birde kafalarina gore vize veriyolar aklina esene veriyolar esmeyene vermiyolar.Baak yine sinirlendim su konsolosluktakilere.

Sevgiler
Lara Ada 4 aylik

ahudc
arkadaslar
Bende Sara nin yeni resimlerini koydum....Vize alamayanlara cok uzuldum.. Insallah en kisa surede kavusursunuz .... Benim annem sizinkilerin tersi.... Kadincagize git vizeye basvur diyorum nuh diyor peygamber demiyor ..Ben o kadar yola ucaga binip gelemem cok uzak yol diyor...Ne yaptiysak olmuyor :( Artik bana mayis yada haziranda Istanbul yolu gorunuyor ama esim olmadan gitmek istemiyorum o ancak 2 hafta izin aliyor banada 2 hafta yetmiyor ...Bakalim ne olacak
Peppermint foruma 1-2 gundur giremedim o yuzden dogumgunun oldugunu yeni gordum.. mutlu yillar her sey gonlunce olsun....Sana hep burclari sordu kizlar ... Benim kizda akrep oldu .... :)

Prettygirl Iyi dileklerine ve ilgine cok tesekkur ederim.... Colic aksam basliyor gaziyla beraber aglamaya basliyor elimi karnina dokundurtmuyor... ki o kadarda soy formula veriyorum..... bakalim inanilir gibi degil benim minik prenseste dun 1 ayini bitirdi.....
Herkese iyi haftalar diliyorum kendinize dikkat edin
Ahudc

ahudc
Sevgili Zomby
Kizim icin soyledigin guzel sozlere tesekkur ederim..... Ne ben nede baba sari.... Ama esim turk degil herhalde kayinvalidemin tarafinda sari saclilik var..... Ben dogumdayken hemsire bana geliyor geliyor sari kafa geliyor demisti .... Banada surpriz oldu.... Bende Lara nin resimlerini gordum allah bagislasin, saglikli ve huzurlu olsunlar daha ne isteriz degilmi?

Herkese iyi haftalar.....
Ahudc

esracik
Merhabalar,
Vize alamayanlar icin uzuldum, ozlem'in dedigi gibi burdaki maasini gosteren bir belgede koymakta sanki fayda var. Boylelikle gelecek kisilerin maddi olarakta sorumluluklarini alabildiginizin kaniti olur gibime geliyor. Bir de Ankaradaki konsoloslukta vize almak Istanbuldakine gore daha zormus diye duymustum. Bilmem ne derece dogru, benim annem Ankarada almisti ama o 9/11 den onceydi. Insallah bir daha ki basvuruda vize albilirler.

Gavin'in yeni resimlerini koydum bu arada :)

Gulllll
Merhabalar Arkadaslar,
Hicaz, ben de uzuntunu paylasiyorum. Cok zor ve tatsiz sahi, ama bastan beri okuduysan belki rastlamissindir, bu sayfadan bile pek cok arkadasin ailesi ikinci denemede aldilar. Anlam vermek mumkun degil ama bir reddetme sinirlari var iste, kime rastlarsa. Bir de tabi burda bizlerin ne sekilde kaldiginin da onemi var. Gecici vizeyle kalanlarin ailelerine de fazla sorun cikarmadiklari inancindayim okuduklarimdan.
Bizleri de gectim aslinda da yasini basini almis insanlarin gidip o durumda geri donmeleri insanin agrina gidiyor. Umarim bir daha kimsenin basina gelmesin.
Ben de sizlere onu soracaktim bu konu acilinca, zaten biraz yazilmis. Hamilelik demek lazim mi, dememek mi daha iyi diye daha onceki sayfalarda da tartisilmisti. Daisy29'nin dedigi gibi bebekten bahsetmeyin diyenler de var, bebek isi kolaylastiriyor, bizimki cok kolay oldu diyen arkadaslar da. Yalniz bildigim, bebek bahanesiyle basvuruldugu zaman bebegin bakimina yardim edicem seklinde degil de, kizima ilk dogum esnasinda kisa bir sure yardim etmek istiyorum denmesinin gerekliligi. Bebek bakimi malum kisa sureli bir sey degil diye savunmustu yazan arkadaslar. Bu da bir fikir tabi... Bana mantikli geliyor.
Aman umarim butun aileler alir, heveslenip de eli bos donmek cooook uzucu...
Selin75, evet evet cok yakiniz. Insallah hersey yolunda gider de vaktinde arka arkaya gelir bebeler. Siz ne yaptiniz, kesin bir karar verebildiniz mi?

Sevgiler,
18 h+2 g

flamingo
Merhabalar, forumumuzda bir de astroloji uzmanimiz varmis ne guzel. Ben de bebegimin hep terazi olmasini hayal ediyordum ama kismet degilmis, insallah bir dahakine artik. Ben hamilelimi ogrendikten sonra daha cok organik sut falan icmeye basladim. Acaba benim bilmedigim bir zarari var midir, ne dersiniz? Ayrica peppermint arkadasimiz da daha once sormus ama sanirim gozden kacmis, konsantre meyve sulari bebek icin zararli midir? Gerci ben birkac gun ictim ve peppermintin yazisini gorunce icmekten vazgectim. eger bilen bir kisi varsa ve cevaplarsa cok sevinirim. Doktor randevuma bir hafta kaldi ve ben biraz daha heyecanlanmaya basladim. Insallah su bir haftayi ve doktor kontrolunu sag salim atlatirsak kendimi bayagi bir hafiflemis hissedecegim. Herkese hayirli geceler diliyorum.

Peppermint
burclari soran arkadaslar,

kisaca toparlamak gerekirse,

daha once de soyledigim gibi mesela butun terazi'ler aynidir diye genelleyemeyiz. burclar dogum anindaki yukselen burc ve kendi burcunun tam karsisinda bulunan burc gibi degisik etkilerden etkilenir. ama ayni grupta olan burclar iyi anlasir denirken karsit grupta olan burclar da birbirini ceker denir. orneklemek gerekirse,

koc aslan yay, ates grubu
boga basak oglan, toprak grubu
ikizler terazi kova, hava grubu
balik yengec akrep, su grubu

mesela basak burcundan biri yengec burcundan biriyle iyi anlasabilir. yada yay burcundan biri ikizler burcundan biriyle. cunku bunlarin temel elementlerine baktigimizda topragi su besler veya ates'in yanmak icin havaya ihtiyaci vardir gibi. burdan yola cikarsak mesela koc burcundan biri boga burcundan biriyle anlasamaz mi? toprak ates'i sondurur. dedigim gibi dogum anindaki etkilere bakmak lazim.

esracik,

oglunun yukselen burcu yay gibi gozukuyor ama tam budur diyemem cunku ben de net'ten bakip soyluyorum. kitaplarimin cogu Turkiye'de kaldi simdilik. eger baktigim tablo dogruysa yay gozukuyor. oglunun asil burcu hava yukselen burcu da ates grubundan. bu da havanin yanmak icin atese ihtiyaci vardir. yani oglunun asil burcu ve yukselen burcu birbirini tamamliyor. :) bu da olumlu bir ozellik.

Gulllll,

esin de sen de koc'mussun. genel olarak ayni grupta olan burclar iyi anlasir diye bilinir. ama yukselen burclarindan farkli etkiler almamislarsa. sana sormak gerekiyor bunu. :) bebisin boga olursa daha once anlattigim boga burcu ozelliklerine bakabilirsin. boga ates'in karsiti toprak grubuna girer.

daisy29,

sen ates esin su grubundan. su ates'i sondurur element olarak. astrolojiye gore cok uyumlu gozukmuyor ama yukselen burclara bakmak lazim. kova ise hava grubundan oldugu icin senle daha iyi anlasabilir.

zomby.

sen aslan esin yay. yani ates grubundasiniz. astrolojiye gore uyumlu olmaniz gerekiyor. :) ) ikiniz de ayni gruptansiniz. ama dedigin dogru yay erkegi bir anda parlar ve soner. bebisiniz de ayni grup olmus. :) ) sizin aile cok uyumlu astrolojiye gore. :) )))

Ozlem77,

esin ve sen ayni gruptasiniz ve ustelik senin yukselenin esinin burcuyla ayni. siz de astrolojik olarak uygun gozukuyorsunuz. oglun balik olursa su grubundan olup ates grubunun tam karsisinda yer alir. :)

birs,

aslan ates akrep su grubu. astrolojik acidan karsit burclar. oglun balik olursa babasiyla iyi anlasabilir belki. kova olursa senle daha iyi anlasabilir.

sudenur05,

sen hava grubusun esin toprak grubu. karsit burclar. bebisin koc olursa ates grubuna girer. sen bebisinle daha iyi anlasabilirsin belki :)

daisy29
Herkese merhabalar;

Hicaz cok uzuldum vize isine. Ne yapacaklari belli olmuyor iste. Benim annemle babam ve esimin ailesi yeni vize aldilar. 10 yillik vermisler. Biz bebekten bahsetmeyin demistik. Cunku bazi arkadaslar bizi uyardi geri tepiyor o zaman vize vermiyorlar seklinde. Biz sadece bi davet mektubu gonderdik herturlu masraf ve sorumluluk bize aittir diye. Birde esimin is mektubununun kopyasini ekledik ve gonderdik. Onlarda kendi ev, araba, banka hesap cuzdanlarinin kopyalariyla basvurdular ve aldilar. Sans gercektende adamina denk gelmek lazim. Ama bence bi daha denesinler bebekten bahsetmeden sadece kizimizi ve damadimizi gormeye gidecegiz desinler. Cekincek bi durum yok bunda. Sana destek olurlar.

Bu arada artik buraya da kar geldi. Ama bugun gunesli umarim erimez karlar. Simdi yerler cok guzel duruyor bembeyaz.

Sevgiler.....

................................

31w+5 d

Ozlem77
Hicaz,

Cok uzuldum annenle babanin vize alamamasina..Benim annemde gelmeyi planliyor bi anda icim ciz etti ya problem cikarsa diye..Anladigim kadari ile rutin evrak hazirlama islerini yapmisiniz(tapu, finansal durum icin banka hesap cuzdanlari falan..) Ne kadar isinize yarar bilmiyorum ama aklima bisey geldi..Ben 99 yilinda Ingiltere'de yasarken Amerika'da bi summer job bulmustum..Onun icin USA konsoloslugundan calisma vizesi almam lazimdi..Hersey bitti bana londra'daki sirket kendi ulkemden vize almam gerektigini soyledi bende bunu ogrendigimde Easter tatiligi icin turkiyeye gitmistim ve doneli bi hafta bile olmamis..Adamlara saka yapiyorsun herhelade demistim o da yok kesinlikle citizenship oldugun ulkeden alacaksin demisti..Neyse, o zaman birileri bana statement of purpose yaz onu basvuruna ekle demisti..Belki sans ben ilk basvurumda herhangi bi interview e bile gitmeden vizeyi aldim..Herkes sok olmustu..Cunku komiktir benim disimda turk'un olmadigi grupta 1-2 ingilizi interview bile cagirmislardi. Bu arada o zaman Londra'da ogrenciyim parttime isler disinda hic gelirim yok..Dolayisiyla, finansal duruma dairde hicbisey gostermemistim..Aslinda dusununce benim durum daha riskli idi, ingiltere ile herhangi bi bagim kalmamis okul bitmis adamlarada apacik yazmisim bunu, Amerika'da cok rahat kalabilirim gencim falan..Bilemiyorum, vize konulari gercekten tricky..Size ne kadar faydasi olabilir bilmiyorum ama yillardir vize konularindan hem gina geldi hemde iyice profesyonellestim. Eski tecrubelerime dayanarak annem icin benim planladigim dokumantasyonlar soyle; anneme statement of purpose yazacam..Buradaki gelir durumumuzu belgeleyen employment letter lari falan koyacam..Annemin bilet rezervasyonun kopyasi gidis-donus (donus tarihi belli olmasa bile herhangi bi tarih koyabilirsiniz onemli degil, ben zamaninda Greek islands a giderken zor diye yunanlilardan degil fransizlardan vize almistim fake otel ve ucak bileti rezervasyonu ile..dolayisiyla on rezarvasyon iptal edebilirsiniz sorun olmaz).Bide passportlarimizin kopyasi (benim Turk & esimin kanada), annemin banka hesap cuzdanlari, tapular vs..

Bence tekrar basvurmak icin kacinmayin..Burada 1-2 arkadasin annesinede vermemisler vize ama onlar ikinciye basvurduklarinda almislar..Sadece bi dusunce ama acaba anne ile baba ayri ayri basvursa almasi daha mi kolay olur?

Valla zor gercekten, umarim tum herkesin aileleri vize alabilir..Cok aptal nedenlerle geri ceviriliyor aileler..Hayir anlamadigim bi cok insan bile bile kacak kalmak icin geliyor onlar vize aliyor yasini basini almis hayati besbelli Turkiye'de olan insanlara niye vize vermezler ki?

Herkese vize konularinda kolay gelsin, umarim sevincli haberlerinizi aliriz Hicaz!!

Sevgiler,

Ozlem (26w+6d)

chorozoglu
***** www.e-bebegime.net *******
Çok yakında internette anne ve bebek adına herşeyi bulabileceğiniz bir portal.

selin75
Bir iki gundur giremiyordum, isler yogun su aralar...
Peppermint'cim gecmis dogumgunun kutlu olsun, yay burcu arkadaslarim var, hepsi melek gibi valla...
Hicaz'cim cok uzuldum vize vermemelerine. Benim esim gecen ay aldi, ama ilk eve geldiginde oyle garipti ki, her 10 kisiden rahat 2-3 tanesine red cevabi verdiler dedi. Bir tane is kadini varmis, firma onu Amarika'ya gonderiyormus ve firmanin Turkce-İngilizce bilen tek elemani olmasina karsin ve de maddi bir sikintisi olmamasina karsin vermemisler. Belli olmuyor, ugrasmak gerek, moralini bozma sen gider onlari gorursun, onlar da daha sonra tekrar denerler ve vize aldiklari vakit sana gelirler.
Gulll seninle cok yakiniz, bakalim kizlarin dedigi gibi dogum ne zaman olacak, belki ayni gun bile olabilir!
Siz kardan bahsederken icim gitti valla, ben de bu haftasonu yilbasi agacimizi susledim, yeni sene yeni umutlar!
Herkese sevgiler

ahudc
06 12 2005, 18:00
birs ,

Sara icin soylediklerine tesekkur ederim.. Selin75 evet haklisin daha beklemek lazim ama yardim edemiyorum ufakliga gaz sancisi icin ona uzuluyorum...annemde kizim bekle diyor daha 32 gunluk bir 40 i ciksin diyor bakalim artik...Tesekkur ederim ilgine

Daisy29 dogumgunun kutlu olsun....
Bu arada kizlar erkenmi geliyor bilemiyorum benim kiz 3 hafta once geldi ama herhalde bununla pek alaksi yoktur... cok tuhaf ben kizim dogmadan onceki gece ajandama 7 kasim icin hadi artik gel bebegim bak premature de olayacaksin artik dog diye yazmistim ...Ya cok istedim yada bilmiyorum ne yazdigimin sabahi saat 2 de suyum patladi.... :)

Gorusmek uzere
Sevgiler
Ahudc

ahudc
Sevgili Selin75
Ben 30 hafta hamileyken cok uzun zamandir gormedigim ailemi gormeye geldim istanbul a ... tabiki 2 hafta kaldik ama malesef ben hic bir sey anlayamadim... cunku bayagi agirlasmistim galiba 2 adim yuruyemiyordum neyse.. bende 32 haftada washington a dondum... yalvardim anneme gel diye ama yok malesef bende cok duygusaldim....
Ama eminim en azindan daha once dedigim gibi kayinvaliden olacak seninle hadi olmadi diyelim yinede sana burada destek olacak kisiler-kayinbiraderin ve esi var anladigim kadari ile....
Hersey gonlunce olsun.... Kolay gelsin
Ahudc

Gulllll
Nice guzel yaslara Daisy29, bebeginle daha da neseli kutlarsin bir dahakileri insallah... :)
Cok ugrasmissin Peppermint, ellerine saglik...

flamingo
Merhabalar bugun butun gunum stres icinde gecti. Miktari az da olsa bir akintim oldu. (acik kahve) Gun icinde de tekrarladi. Hala da stresliyim. Acaba bir sey mi oldu ya da olacak diye. Yarin doktorumu da ariycam. Bakalim ne olacak. Dua edin lutfen, umarim kotu bir sey olmaz.

flamingo
Insallah dedigin gibidir sudenur. Ama iste insanin elinde degil ki, en ufak bir problemde kafaya takmamak mumkun degil. En azindan su ilk 3 ayi bir atlatabilseydim. 7 hafta oldu, geriye bir 6 haftam daha kaldi. Insan birseyi bekleyince zaman daha da yavasliyor. ama tesekkur ederim az da olsa soylediklerin rahatlatti. Sen su an 20. haftandaydin degil mi? Umarim hamileligin sorunsuz geciyordur. Bu arada Daisy dogumgunun kutlu olsun.

berfincik
flamingo bence endiselenmene gerek yok cunku ablamin ilk oglundada seninki gibi 6-7 haftalikken koyu kahve biseyler gormustu ama cok sukur oglu gayet saglikliydi doktor normal oldugunu soylemisti ustune gorme gibi biseymis :) gecmis olsun insaallah bir sey olmaz bebisine

Peppermint
Sevgili daisy29,

dogumgunun kutlu olsun. sevdiklerinle beraber nice mutlu yillara insallah. :)

ne guzel bu yasgununde bebisin de seninle birlikte su an ;)

sevgiler

Peppermint
selin75,

guzel dileklerin icin tesekkurler.

Peppermint
daisy29,

sana da tesekkur ederim :)

Peppermint
sevgili prettygirl,

ben new jersey west new york'dayim. ama evimizin karsisi manhattan adasi. :) ny'da sayilir yani. :)

sen sanirim long island'daydin. aslinda biz de bazen orayi dusunuyoruz ama ulasim yada manhattan'a uzak kalirmiyiz dusuncesinden emin olamiyoruz. adanin brooklyn, queens, bronx gibi yerlerinde degilsen manhattan'a ulasimin uzun suruyordur. sanirim tren kullaniyorsunuz. biraz anlatirmisin long island'i? kira fiyatlari, cevre, ulasim, alisveris vs. tavsiye edermisin?

sevgiler

Peppermint
bugun gozume carpan bir yaziyi paylasmak istedim. yazinin orjinali bu adreste.

<a target=new href=http://www.annelergrubu.com/pinarkilic/base.asp?selectedID=3227]TIK[/url]

Özlüyorum...

Düşündüm de özlediğim ne çok şey var, gelecekte yaşayacağıma hiç inancım kalmayan...

Komşuluklar ne güzeldi önceleri. Ben kendimi bildim bileli hep kalabalık semtlerde, içli dışlı mahallelerde oturduk biz. Çok çocuklu ailelerle görüştük. Yazları pikniğe giderdik kafile halinde.

Kışları ev oturmaları vardı. Çoğuna biz katılmazdık okul nedeniyle. Ama erken kalkılacaksa ya da hafta sonuysa ne keyifli geçerdi zaman.

Bizlerle aşağı yukarı yaşıt birileri olurdu gittiğimiz ailelerde. Kitap alışverişi yapar, “isim şehir, tren” oynardık. Evimizde olmayan videoyu ilk komşu ziyaretinde görüp tanıdım mesela. Bizim sahip olmadığımız lükslerine gıpta ederdik. Her gün seyredilen Küçük Emrah filmleri vardı o zamanlar...

Annem bazen hazırladığı yemekleri tencereleri ile paket yapardı, alır giderdik. Yemek beraber yenilir, sohbet edilir, kadınlar arasında dedikodunun en güzeli yapılırdı.

Biz yaşımızın durumuna göre çocuk odasına veya mutfağa dağılır, harika vakit geçirirdik. Kimi öğrendiği yeni oyunları paylaşırdı, kimi yeni yeni başlayan kalp çarpıntılarını. Bizden küçük olanlar uyutulur, arada kontrol edilirdi. Bazen de ihtar alırdık gürültü etmeyelim diye.

Mahallemizde klan halinde yaşayan bir grup Boşnak vardı. Aramıza pek karışmazlardı. Kadınları ince uzun olurdu. Erkeklerine dair pek bir anı yok aklımda. Sabah erkenden işlerine giden, biz eve girince dönen insanlardı herhalde. Sadece çocuklar ve kadınlar, ne tuhaf!

Güler yüzlü Zülifer abla mahalleyle bağlantısı olan ender tiplerdendi. Yaptığı Boşnak böreği ünlüydü. Ben şahsen hiç yemedim, ama hala anlatılanlar aklımda. Elinde sıvı yağ ile döndüre döndüre açtığını anlatırlardı. Sakin, usluca kızları vardı. Bizlerle oyuna katılan nadir Boşnak çocuklarıydı onlar. Erkek çocukların fark edip tehdit etmesiyle saltanatları sona erer, kendi sofalarına dönerlerdi.

Esat adlı çok yaramazca sarışın bir oğlan çocuğu vardı. Sapanla kaşımı yarmıştı! Evet evet, düpedüz kasti taş atmıştı sapanla yüzüme ve kaşım yarılmıştı. İlk şiddet duygum o günlere rastlar mesela. İlk defa arkadaşımı dövebilmek arzusu uyanmıştı içimde. Oysa kaşımı yaran çocuk arkadaşım dahi değildi. Babam günlerce sokağa salmamış, beni cezalandırmıştı bu olaydan dolayı. 10 sene oturduk dip dibe. Beraber büyüdük ama hiç oyun oynayamadık, hiçbir şeyi paylaşamadık daha sonra da onunla.

Evimizin önünde iki, hatta üç futbol sahası büyüklüğünde yeşil bir arazi vardı biz küçükken. Meyve vermeyen ham bir incir ağacı vardı arsanın arka tarafında. Ara sıra dallarına tırmanıp ham meyvelerini toplar, aklımızca yemek pişirirdik.

Bir de ağaç evimiz vardı. Evimizin balkonundan görülen top şeklinde yemyeşil, dalları seçilemeyecek kadar gür yapraklı bir ağaçtı bu. Her birimiz yaşımızla orantılı yükseklikte “Y” şeklinde dalları sahiplenmiş, ev yapmıştık kendimize. Her gün hatırı sayılır bir saat dilimini o dallarda geçirir, birbirimize misafirliğe giderdik. Bazen ince dallar rüzgarın da etkisiyle esner, sallanır korkuturdu bizi ama renk vermezdik.

Benim karşı çaprazımda ablamın evi vardı, daha yüksekçe bir daldı. En rahatı benimkiydi hatırladığım kadarıyla. Yıllar sonra iki şeritli yol yapılırken ne fıstıklarına doyamadığımız asırlık çam ağaçlarına, ne pembe açan dallarını yediğimiz erguvan ağacına, ne de evimize acımamışlardı. Ne çok ağlamış, üzülmüştüm.

Kar yağınca ayrı güzel olurdu o çam ağaçları. Yıllar sonra benzerlerini sadece Abant gölü çevresinde gördüğüm kartpostal manzaralarını andırırdı.

Bahar gelince çiçeklerinden anladığımız bir de badem ağacımız vardı. Bir kez bademlerini yiyebilmiştik. Tadı hala damağımda...

Böyle anımsayınca; ne çok ağaç varmış çevremde büyürken! Oysa kızım sadece sahildeki üç beş akasyayı ağaç belleyecek...

Okul yolumuz, derince kazılmış bir inşaat yerinin yanındaki patikadaydı. Kışın bozulur, kayganlaşır, korkuturdu. Tehlikeli olmasına rağmen 5 dakikalık bir kestirme sağlayan bu yol; yıllar sonra yüksekçe bir bina ile dolduruldu ve kapandı. İçim sızlamıştı, liseye apayrı bir yoldan gitmeme rağmen.

Okulumuzun önünde el arabası ile leblebi tozu satan bir yaşlı amca vardı. Allah rahmet eylesin. O zaman bile o kadar yaşlı ve tontondu ki. Okul bitip de öğretmenimi göremeyeceğim diye ağlaya ağlaya evimize giderken beni görmüş sarılmıştı. “Ağlama” diye teselli vermişti. Bir de onu görememek acıtmıştı çocuk kalbimi. Asıl ağladığım; geride kalmaya iyice yüz tutan çocukluğummuş meğer...

Seksek oynadığımız sac levhalarını tebeşirle boyuyoruz diye bize kızardı “ORMAK”. Adı bu değildi elbette. Sac ticareti yapan bir tüccardı ve firmasının ismi ile tanınırdı. Asık suratlı bir adamdı, çekinirdik ondan. Yıllar sonra güler yüzlü bir demir tüccarı ile hayatımı birleştirmem ne de güzel bir nazire oldu çocukluğuma... O yıllarda aklıma dahi gelmezdi herhalde...

O mahalleden taşındığımız sene çok üzüntü çektim. Kapılarımızın üstünde anahtarlarımız dururdu. Annem bir “hu!” deyip dalıverirdi rahmetli Sakine teyzenin evine. Kendisi karşı komşumuzdu, duldu ve üç çocuğuna kendi bakıyordu. Hepsi de büyük ve çalışıyor olan çocukların, hiçbiri evde olmazdı.

Ben Sakine teyzeye ekmek alır; yolda unutur, ucunu yiyerek gelirdim hep. Kapıda beni beklerken görünce aklım başıma gelir, mahcup olurdum. O beni “ekmek kızım” diye severdi. Ekmeğin ucundan biraz daha koparır, zorla elime tutuştururdu. Bir de kokulu kokulu öperdi yanaklarımdan... Toprağı bol olsun. Keşke yaşasaydı da evime gelseydi. Kızımı da beni sevdiği gibi sevseydi, koklaya koklaya öpseydi...

Daha da yazarsam ağlayacağım ve bu gece uyumayacağım. Oysa ki neşeli bir şeyler yazmak için oturmuştum klavyenin başına...

Evet özledim! Özlemekten kavruldu yüreğim! Anahtarım keşke hala kapının üzerinde kalabilse. Keşke ekmek aldırabileceğim “ekmek kızlarım” olabilse. Keşke keçilerini sevebileceğim, hep merak ettiğim Boşnak komşularımız geri gelse. Keşke kızım ağaçlar arasında, hatta dallar arasında büyüyebilse. Keşke, keşke son bir kez leblebi tozu yiyebilsem; tonton amcamı görebilsem. Çakıllı okul yolumda yürüyebilsem. Zeytin ağaçlarının gölgesinde resim yapabilsem...

Keşke sevgiler ölmese, insanlar, dostlar erkenden kaybedilmese. Çocukluk yıllarımı canlı birer albüm yapabilsem, sayfaları çevirdikçe acı ile “keşke”lere gömülmesem de tekrar yaşayabilsem...

Komşu evlerden birinde uyuya kalsam. Annem terledim diye beni hırkasıyla sarsa. Kucağında yatağıma yatırsa. Gözümü açmasam, hep o rüyada kalsam. Boğazımda düğüm düğüm acım hafiflese...

Sokakta bana bakan yabancı gözler yerine hep tanıdık, sevgi dolu yüzler görsem...

İstanbul benim sevdalımdır! Ama bu gidişle Anadolu'nun küçük bir kasabasında yaşamaya razı olacağım. Kızımı; bulabildiğim bu kasabada, aynı benim çocukluğumda olduğu gibi saf, temiz, çıkarsız günlerde, çimen kokusuyla, paylaşılan bir parça ekmekle, dumanı tüten bir tas tarhanayla büyütmek hayali kuracağım...

Sevgiler...

daisy29
Sevgili Peppermint;

Yorumlarin icin cok tesekkurler. Desene bizim oglan biraz havai olacak :D Bakalim neler olacak.

Birs ben senin dediginin tam tersini duymustum. Hani bazi erkeklere firlama (cok abes kacti belki ama kusura bakmayin) falan deniyor ya guya erken dogmalarindan kaynaklaniyormus. Ama tabi masal bunlar. Bebisler ne zaman gelmek istiyorlars, gelisimlerini ne zaman tamamliyorlarsa o zaman geliyorlar. Bekleyip gorecegiz.

Yahoo daki bebis resimleri harika arkadaslar (Zomby, esracik ve tabi benim favori bebegim ipekinil emrecik ve sarica emre ve diger bebisler)Anneler bebislerin resimlerini surekli yenileyin de gozumuz senlensin cok tatlilar yuzumde bi gulumse olusuyor bakarken meleklere.

Bu arada bugun dogan herkesin dogum gunu kutlu olsun. Bugun benim de dogum gunum de :o

Sevgiler...

................................

31w+6d

daisy29
Peppermint ve Gulll coooooook tesekkur ederim. Darisi basina peppermint bebeginle birlikte seneye nsallah sende yeni yasina gireceksin.

Sevgilerrrr.....

daisy29
Sevgili Selin75 ve Ahudc

coook tesekkur ederim. Kendinize iyi bakin.

Sevgiler...

prettygirl
Peppermit nereden buldun bu yaziyi askaolsun aksam aksam beni nerelere goturdun bilemezsin unutmus oldugum cocukluk anilarimi hatirladim ve birazda uzuldum hatta hungur hungur agladim desem daha dogru olur.
daisy dogum gunun kutlu olsun canim nice guzel yillara....
Selin75 bence hersey yolunda gidecek hic birseyi sorun etme ama yolculuguda fazla geciktirme hamilelik hali bu beli olmaz.
Ahudc sara'nin resimlerine bakacagim birazdan.Eminim cok guzel bir kiz olmustur daha dur bakalim ne kadar degisecek sen bile inanamayacaksin.Birde bebeklerin gaz sorunu genelde oturmaya basladiklarinda yani 4-5 ayliken geciyor.Yani en kotu ihtimalle 3 ayin kalmis ;) Ama umarim daha once halledersiniz bu konuyu.
Flamingo bence de cok buyuk bir sorun yok ustelik bu tur konulari doktorunla gorusmeden stress yapma kendini bosyere uzmus de olabilirsin.Ben kizima hamileligimde 4-5 haftalikken kanamam olmustu hatta bir pazar gunuydu ve benim ilk doktor randevum 1 hfafta sonrasinaydi.o gun yakindaki 1-2 klinige gittik ama kadin dogum doktoru yok ben butun gun aglamistim ertesi gunde hemen doktora gitmistik Allahtan bir sey yokmus ama o gun ne kadar cok aglamistim bebegime bir sey oldu diye :) Iste annelik insana neler yaptiriyor.Yine hemen kotu seyler getirme aklina.
Bende kiz bebeklerin erken erkek bebeklerin ise gununde yada birkac gun daha gec dogdugunu duymustum.benim kizimda 4 gun once dogmustu.
Peppermint Long Island cok guzel bence New York taki en guzel yer.Butun evler bahceli en guzel yanida bu zaten.Buradan ( benim yasadigim cityden) Manhattan a 1 saat yada 1 saat 10 dk.Her saat tren var. cok fazla siyah yok.Biz cocukdan dolayi istedik burada yasamayi cunku temiz bir bolge ama cok pahali.Evler 1 oda 1 salon&mutfak $1000 civarinda.2 oda Salon&mutfak $1200 civarinda ama buna elk,su,heat dahil degil.Ustelik mutlaka araba lazim.Daha baska ne yazabilirim bilmiyorum peppermint aklina gelen sorular varsa lutfen sor bildigim kadarini cevaplarim hatta tasinmayi dusunrseniz ev bulma konusunda yardimcida olurum.Son sozum cok guzel bir yer.

prettygirl
Zomby ve ahudc kizlarinizi gordum simdi masallah cok sekerler.Sonunda gozlerini gorebildik minik Sara'nin :) Neyse az kaldi 6 ay kadar sonra bende koyacagim bebegimin resimlerini ablasininkilerle birlikte tabi ki :)

sudenur05
Sevgili Daisy dogum gunun kutlu olsun , biraz gec oldu ama kusura bakma okuldan yeni geldim .

Peppermint astroloji yorumlarin icin tesekkur ederim .

Herkese selamlar .

sudenur05
Flamingo cugum telas yapma . Bebek yerlesmeye calisiyor . Korkma lutfen bak gor hicbir sey olmayacak . Allah gonlune gore versin .

birs
Peppermintcim yorumların icin cok tesekkürler.
Sara, Lara Ada ve Gavin ve tabiki diger bebekler hepside cok şekerler. Hergün bakıyorum fotograflarına.Tam yemelikler.Nerde bir bebek fotografi veya bebek gorsem ayyyy oluyorum.Eğer eşim yanımdaysa birbirimize gösterip bu sefer ikimizde ayyyy oluyoruz. 28W+5D olduk bugün. Nasıl olacak kime benziyecek diye epey merak ediyoruz.
Birde erkek bebekler geç, kız bebekler erken doğuyor diyorlar, siz böyle bişey duydunuz mu?

selin75
Daisy 29 dogumgunun kutlu olsun, oglunla beraber gecirecegin nice guzel senelere!

Gullll'cum ben bir aksilik olmazsa en gec 8-9-10 Mart'ta gelecegim gibi gorunuyor. Kayinvalde ve peder su anda Houston'dalar, torun seviyorlar!!! Esimin abisinin cocuklari, biri kiz biri oglan. 13 Aralik'ta İstanbul'a donuyorlar. O hafta onlarla ciddi ciddi oturup konusalim diye dusunduk ve sonrasinda eger kayinvaldemin benimle bahsedilen zorluklari beraberce yuklenebilecegine inanirsam, bu isi goze alicam. Dediginiz gibi fazla gecikmeden 32.hafta dolunca gelmeyi dusunuyorum. 35.hafta sonunda Miami'ye giden arkadasimla konustum, onun giris sirasinda hamile oldugunu anlamamislar, bu nedenle de bir sorun olmamis. Hem sonradan basim agrimasin, hem de agirlasinca o kadar yolu ucmak zor olur diye, ben o kadar beklemeden bahsettigim tarihlerden birinde gelmeyi dusunuyorum. Doktorumla da tanismak ve iliski kurmak acisindan daha rahat olur diye de dusunuyorum. Ama bir seyi biliyorum ki, İstanbul'dan ucaga binerken ve ucusun ilk saatlerinde kendime ciddi hakim olmam gerek, cok fazla duygusal olacagima adim gibi eminim... Bu nedenle bu ani dusunmemeye calisiyorum. Esimin benimle 32.hafta sonunda ucamamasi biraz kotu, ama ne yapalim dogumda yanimda olur insallah deyip pozitif dusunmeye calisiyorum. :)

Bebisleri sonunda gorebildim, hepsi cok sekerler! İlk dogduklari halden ne kadar farkli oluyorlar biraz zaman gecince...
Bayildim hepsine, opun bol bol gidilarindan, pambislerinden miki'lerin!

Ahudc umarim Sara'nin colic sorunu bir kac haftaya rahatlar, bebeklerin 40'i cikmasi diye bir olaydan bahseder buyukler hep, belki de bir bakmissin gitgide hafiflemis bebisin gaz sancilari. Benim calistigim yerdeki bir arkadasimin bebeginde bu sorun oldu, ama zamanla hersey duzeldi, merak etme biraz sabir...

hepinize sevgiler,
19W+1D

zomby
07 12 2005, 18:00
Arkadaslar yeni resimlerimiz huzurlarinizda bakalim begenicekmisiniz soylemiyorum surpriiiz siz bakarsiniz artik

Birsencim
9 haftalik hamileyim. mide bulantim var. simdiye kadar iki kere istifra ettim. en azindan rahatlatti bu. ama istifra etmeyip sadece mide bulantisi cektigim oluyor. babycenter'da bir bayanin tavsiyesi ile su ana kadar ayakta durabildim ve calisabildim. ustune tuz ekilmis salatalik. Allah razi olsun o kadindan. ilkin kabuklariyla dilimlemistim. sanki agir geldi kabuklari. simdi soyuyorum.

Acaba baska tavsiyesi olan varmi mide bulantisi icin. yani ilac degil, dogal yontemler bilen varmi? mesela nane limon kaynattim bir kac kere. iki gundur de taze nanenin yapragini yiyorum.

Any more ideas?

dollydoli
selam AHUDC

benim bebegimde gaz sancisindan kivraniyordu doktoru mylicon u tavsiye etti. cok iyi geldi gaz sancisina mutlaka denemelisin bebegin icin.

selan YAZ

galiba benim Tuanam 6 gun buyuk senin Tuana ecen den. tabi bizim kiz 5 hafta erken dogdu. bu arada gripe water i sormussun. harika birsey. ben surekli kullaniyorum hickirik icin. ama gaz olayinda pek ise yaramadi.

ahudc
sevgili sudenur
Sara nin resimleri turkishmomsin amerikada....
prettygirl valla Sara nin gozleri acik resimlerini senin icin koydum ozellikle ...demistin ya kizin gozleri hep kapali diye...
dollydoli... tesekkur ederim tavsiyene ben hemen dr a soracagim yada cvs e gidip alacagim kiza
Bu gece gozume tek gram uyku girmedi kizin gaz sancisindan aglamasindan buna bir care bulmam lazim.... :(
Hepinize sevgiler
Hamisler kendinize dikkat edin
bu arada Flamingo biliyorsun hamilelikte boyle akintilar oluyor sen dinlenmeye calis.... allah korusun kotu bir sey olmaz....Dr hep kramp varmi ve blood clot varmi diye soruyor ..... haberlerini bekliyoruz.... lutfen kotu dusunme olurmu?
Ahudc

ahudc
Zomby

Resimlere bayildim... Bende Sara yi goturecegim ama bakalim benimki minnacik nasil olacak.... Lara nin kiyafetide cok seker ...
Gorusmek uzere
Ahudc

ahudc
sevgili daisy29
Sara nin dr aradim oda senin ve dollydoli gibi mylicon a ok dedi ... hemen gittim cvs den aldim..... insallah rahatlariz ozelliklede aksamlari
Ozlem77 eminim tum hamile arkadaslarin minikleride cok tatli olacak... bizimkiler abla olacak bizde sizin sekerleri sevecegiz....
daisy29 malum yakiniz bir seye ihtiyacin olursa yaz olurmu? cok ciddiyim ....
gorusmek uzere
ahudc

ahudc
Sevili daisy29
Biliyormusun seninle meslektasiz bende Istanbul da universitelerin birinde ogretim gorevlisydim.... Master askina buraya gelip kocamla tanisip kaldim.....Bende ogrencilerimden hep email lar aliyorum ...

Bizde her zaman bekleriz....
Sevgili gulll evet Sara toparladi gibi...simdide doymak bilmiyor benim kucuk hanim..... aman saglikli olsunda......
bizi bebegin cinsiyetini ogrenince haberdar et lutfen.... Ben 20 haftada ogrenememistim cinsiyetini gorememislerdi 30 haftada annemleri gormeye gittim tr ye orada ogrendik... Ben hep erkek diye hissediyordum ama esim kiz istiyordu .... Sara nin 2 ci adi Ece .... bebekle hep Ece diye konusuyordum ... Esimede valla kiz erkek bana ne ben ece diyorum diyordum cunku ikimizde cok kiz olsun istiyorduk.... allah duamizi duydu galiba... Ama onemli olan saglikli olsunlar....

Herkese selamlar
Ahudc

ahudc
Gulll

Biz Germantown da oturuyoruz ... Ama Annapolis ide cok seviyorum.... Hatta bir sure oradaki westfield mall da calismistim ..... DC nick i benim DC de master yaptigim gunlerden kalma :)

Allah bir avazda kurtarsin.... Hem bebegin hemde sizin sagliginiz onemli.... Problemsiz dogumlar ve saglikli bebekler diliyorum...
Tum bebisleride mis gibi gigilarindan opuyorum
Ahudc

Gulllll
Ahudc, senin minigin nasil toplamis, masallah ona, kucuk dogmustu di mi? Cok tatlilar hepsi, tam isirmalik, koklamalik... Ablam bebegi buyudugunde o ilk dogdugu zamanlari cok ozluyorum derdi, biz de oyle olacaz sanirim. O ilk dogmus bebek kokusu gibi yok...
Gaz sancisi da gecer umarim yakinda...
Hepsi hepsi gercekten cok tatlilar. NewYork'un, Esracik'in ogullari da bayagi buyumus, Lara kirmizilarla abla olmus. Insanin ici aciliyor gordukce.

Flamingo'cum, sakin uzulme, karamsar dusunme. Hamilelerin yuzde 20'sinde olur diye rastladim dun bakarken... Onemli bir sey olsa doktorun uyarirdi seni. Icini, aklini rahat tut. Belki bol dinlenme iyi olur. Gecmis olsun...

Selin75, valla hayirlisi olsun. Burda yardimci olabilecek, yol iz bilenler olduguna gore halledersin merak etme. Keske elimizden baska bir sey gelse, yeni yer, yeni sistem zor tabii ki ama inan geciverir. Neler atlatan arkadaslar var. Saglikla o noktalara gel de...

Bu arada benim de 20.hafta usg'yi ertelemek zorunda kaldik. Esim sehir disinda olacak, e hakli olarak bulunmak istiyor. 21 haftalikken yapilacak Aralik sonunda. Cinsiyeti ogrenmek icin bekle dur artik. Az kaldi diye seviniyordum. Merak ediyorum cok... :)

Bir de sizlere sorayim, kafeinsiz olduktan sonra cesitli meyva caylarinin zarari oldugunu duydunuz mu hic? Arastirdim pek cok yerden ama sinameki turevi icerenler disinda zararli oldugunu duydugum olmadi. Kafeine dikkat etmek gerekiyor. Tabii ki boyali ve katkili bunlar ama cay yerine en azindan papatya, fruit tea falan sakincali midir ki? -20 C derece burasi valla, icmeden durulmuyor... Ne dersiniz?

Gulllll
Ahudc, haberdar ederim tabi hemen. Ben cok siddetle erkek diye hissediyorum nedense. Halbuki hic oyle altinci hisleri guclu biri falan degilimdir. Ama esim cok kiz istiyor aynen sizin durum gibi. :) Amaaa tabi ki en onemlisi saglikli olusu...
Sen Dc'de oturuyorsun galiba di mi? Biz 3 ay oncesine kadar Annapolis'teydik, orda kalsaydik gorusurduk, 45 dakika falandi Dc.
Peppermint, Daisy29, H4'zedeler icine beni de sayin :)
Su bitki caylari konusunda da cok kesin bir bilgi yok aslinda Peppermint, Turkce bir sitede 'her zaman bildigimiz ihlamur, papatya, adacayi, kusburnu disinda icmeyin' diye rastladim. Tam bizim usul, bilmedigin seyden kork, yaklasma :)

Gulllll
Peppermint,
Adacayi icin baska bir yerde ben de dedigini duymustum. Aman bilemedim valla ne icecez. Su, su, en iyisi su. :) Hakkinda hic olumsuz birsey duymadim... :)
Cin takvimine baktim simdi, erkek diyor. Bak Cinliler de ayni fikirde, kesin erkek bizim sipacik, o kadar insan yanilacak degil ya... :)
Yalniz senin hamile olmadan bu kadar aktif takibin de gozumden kacmis degil. Planlar hizlaniyor zannimca :D

Ahu'cum, o mall bize yakindi, deniz tarafindaydik biz. Ah Annapolis-ah deniz diyesim, iclenesim geldi simdi.... ;)

flamingo
Gunaydin herkese. Doktoru aradim. Soylediklerine gore bazen boyle bir akinti olabilirmis. Kramp var mi diye sordu. Benimde belli belirsiz hafif karin agrisi vardi. Eger siddetli bir agrin olursa ara dedi. Carsamba gunude u/s ve kontrolum var. Tabii yine de yuzde yuz icim rahatlamis degil. Hadi bakalim hayirlisi.

flamingo
Cok tesekkur ederim berfincik onerin icin. Gerci calisiyorum ama calismadigim vakitlerde dedigini yapicam. Sana da agrisiz, problemsiz bir hamilelik diliyorum. Allah tum hamilelere saglikli bebisler verir insallah.

berfincik
flamingo insaallah bir seyin yoktur ama sen yinede doktor visitine kadar bence sirt ustu yat ablamin bir seyi olmamamsina ragmen doktor bunu tavsiye etmisti onun adet agrilarina benzeyen agrilari olmustu sirt ustu yatmani ve soguk almamaya dikkat etmeni tavsiye ederim gecmis olsun tekrar

berfincik
birsencim benim de ilk dort ayim felaketti ben cok cikariyordum mide bulantisi ise hep vardi , sana tavsiyem tuzlu leblebi ve kraker ler olacak bana iyi geliyordu genelde peynir ekmek yedgim den oda duruyordu midemde, gecmis olsun ama uzulme insaallah 4. aydan sonra rahatliyor insan
herkese selamlar...

Peppermint
gunaydinlar,

portable dishwasher kullananiniz yada bu konuda bilgisi olanlar var mi?

biz kiradayiz ama bundan almayi dusunuyoruz. bulasiklar bir turlu bitmiyor iki kisi olmamiza ragmen. :) :)

Peppermint
Birsencim,

cinnamon stick'te ise yariyor diye duymustum. hani cubuk halinde olanlarindan.

Peppermint
daisy29,

sen de H4'lumusun :)

yeni mi geldiniz buralara?

sevgiler

Peppermint
gulllll tam ustune bastin. ben de gecenlerde aynisini sormustum. :)

'merhaba ex ve yeni hamisler,

bunun gibi tecrubeleriniz nelerdir? '

Peppermint
arkadaslar,

yukarida bitki caylari meselesiyle ilgili baska bir sorum olacak. kafeinsiz kahvenin kolesterol seviyesini arttirdigi ve normal kahveye gore daha zararli oldugu soyleniyor.

ayni sekilde acaba kafeinsiz bitki caylari da buna neden olur mu?

Peppermint
Gulllll,

cin takvimine baktin mi? ona gore cinsiyeti ne gozukuyor ? :)

<a target=new href=http://gebelik.org/dosyalar/cinsiyettahmin.html]TIK[/url]

Peppermint
bu arada adacayi aslinda dogal bir hormonmus. olculu icmekte fayda var diyorlar.

fazlasi rahim hareketlerine neden oluyormus. sokturucu bir ozelligi var sanirim.

daisy29
Sevgili sudenur,flamingo,prettygirlve piccola cok tesekkur ederim iyi dileklerinize.

Flamingo hic stress yapma zaten dr un da demis cok ciddi bisey degildir endise etme zaman zaman boyle kanamalar olabiliyor. Dinlenmene bak sadece agir isler yapma.

Piccola valla cizdigin tablo harika. Gezmek gym e gitmek mumlar falan. Valla bence de calismamak iyi hamilelik suresinde ve bebek azicik buyuyene kadar. Ben de buraya gelmezden once 6 yil ogretmenlik yaptim. Simdi calisma iznim olmadigi icin calisamiyorum ama alistim artik. Ama bebis buyuyunce biraz tekrar calismayi dusunuyorum belki de Tr ye doneriz belli olmaz.

Ahucum cok uzuluyorum ya sarisekerimin gaz sancilarina. Ablamin kizinda da olmustu. Bende ona burdan mylicon gondermistim. Cok ise yaradigini soyluyordu. Bence de bi dene. Cocukta sende rahat edersiniz.

Birsencim bulanti konusunda ben sabahlari sadece limon sIkIp iciyordum. Bi de tek yemegim pretzel peynir ekmek ti. Ama cikarma olayi hic olmamisti. Birde gingerale falan diyorlardi ama ben hic denemedim bilemiyorum.

Zomby resimler super. Lara ya kirmizi cok yakisiyor Hande Yenerin sarkiyi boyle degistirmesi lazim.

Kendinize dikkat edin...

Sevgiler...

..................................

32 w

daisy29
Peppermint evet bende H4 magduruyum. Gecen yil ocak ta gelmistik 1 yil olacak. Gelirken en fazla 5 yil kaliriz diyorduk ama ben o kadar dayanabilecegimi sanmiyorum. Neyse simdi bebek beni biraz oyalayacak. Ama 2 yil daha burdayiz gibi gorunuyor simdilik. Calismaya alisanlar icin evde oturmak cok zor oluyor gercekten de ama ne yapalim alistim artik. Tr ye donmeyi iple cekiyorum. Hala ogrencilerimden mailler paketler geliyor ogretmenlik gercekten cok guzel bi meslek hala unutulmamisim. O yuzden kaldigim yerden devam etmek istiyorum cok gec olmadan.

Ahucum cok tesekkur ederim. Biseye ihtiyac olursa yazarim tabi. Ben araba kullanmiyorum burda ama sen firsat bulursan Saracigi da alip gelin bize evde sIkIlmayin. Hemde tanismis oluruz.

Ozlem bizde sunnet olayini dusunuyoruz ama buyuklerimiz davullu zurnali dugun yapma taraftarlari. Eger bi problem olmazsa yaptirmayacagiz herhalde burda. Olmazsa bi ara gittigimizde TR de yaptiririz turk usulu sunnet. Ama 2 yasina kadar yapilmasi gerekiyormus. 2 yasindan sonra bazi problemler olabiliyormus. Ya da 6 yasindan sonra yapilmasi uygunmus. Yani 2-6 yas arasi yaptirmak sakincaliymis bi dr arkadas oyle soylemisti. Offf ne zor isler bunlar. Neyse saglikla dogsunlar da bakariz bi caresine.

Sevgiler...

Ozlem77
Zomby, minik Lara ne kadar seker cikmis Father Xmas ile..Cok seker ya!!!!!!!!! Tek kelime ile insanin yiyesi geliyor..Masallah allah nazardan saklasin..

Minik Sara'ninda sekerlik konusunda Lara'dan asagi kalir yani yok..Tum bebekler cok seker..Hepsi kartpostal bebek gibi masallah..

New York01 ve Esracik'in bebekleri artik iyice buyumusler..Bebekler cok kisa surede ne kadar cok yol katediyorlar..Gittikcede daha yakisikli oluyorlar :)

Bakalim bizim canavar nasil bisey olacak :) Tezkere bekler gibi resmen gun sayiyoruz..Daha gidilecek tam tamina 90 gunluk yolumuz var :(

Sevgiler,

Ozlem (27w+1d)

Ozlem77
Bende mide bulantisi icin limonlu su iciyordum o bayagi iyi geliyordu..Bide bagel beyaz peynir domates bi nebze olsun mideme iyi geliyordu..

Doktor bi ilac vermisti ama ondan pek memnun kalmadim, mide bulantisini hafifletiyordu (tam hic bi zaman gecmedi) ama beni iyice sersemletiyordu, yataktan kalkarken yari uykulu gibiydim..Antihistaminikler gibi yarardan cok side effecti vardi..Mumkunse dogal seyler daha iyi..

Ozlem77
Erkek bekleyen annelerin belki ilgisini cekebilir..Eger herhangi bi saglik kisitlayicisi olmazsa biz bebegi hemen sunnet ettirmek istiyoruz..Bu konuyla ilgili bisey gordum internette..Eger sizde dusunuyorsaniz ekte guzel bilgiler var..

Circumcision: Your First Big Medical Decision
http://www.pampers.com/en_CA/learning.do?page=tpc_article_details&topicId=207&type=101&contentId=12089

sudenur05
Ahudc Sara nin fotolarini ben niye goremiyorum . Nereye koydun .

Flamingo cugum hic uzulme ve bebegini de uzme , bak gor hicbir sey cikmayacak . Ayrica bende cok kotu ilk 3 ay gecirenlerdenim . Aa gecti . Biraz sabir biraz daha .

Picalo hosgeldin tekrar . Nerelerdesin .

Zomby beniimki gene yakiyor ortaliklari valla . Dikkattttt .

Herkese selamlar

21W1D

piccola
oncelikle Flamingo umarim hersey cok yolundadir, nekadar korktugunu tahmin edebiliyorum. Bugun doktorunla konusur konusmaz yaz buraya tamam mi?
Daisy 29 dogumgunun kutlu olsun, simdi gordum mesajini biraz gec oldu ama pardon. Cok saglikli, huzurlu, esinle, bebeginle ve tum sevdiklerinle nice yillara.

piccola
Cok uzun suredir giremedim, final haftam hep studyoda sabahladim bugunlerde.
Calismak mi calismamak mi guzel bur tartisma bence. Ben oyumu calismamakdan yana kullaniyorum ( sen 5 sene mimarlik oku, sonra gel buraya calismamak diye kirit, bende ki de ne akilsa)
Ilkokuldan beridir hep bir sorumlulukdur gitti, ortaokul, lise, sonra universite icin Floransa ya gidip tek basima yasamaya baslayinca okul sorumlulugunun yanina bir de hayatin sorumlulugu eklendi. Taaaaaki esimle tasinip New York a gelene kadar. Buraya geldigim ilk donem hemen bir okula transfer olamadim (italyan lisesinin malum yetersiz ingilizcesi ile ben anca yolumu bulbiliyordum cunku). Onun yerine 1 donem (4 ay) boyunca sadece haftada 4 kere 3er saatlik dil okuluna gittim.
Esim isine gidince ben biraz TV kahve keyfi yapip sonra gym e gidiyordum. Sonra eve gel dus al, okula git. Okuldan sonra esimle bulusup (genelde) ogle yemegi , sonra bana cok yeni olan bu sehirde turistik turlar, yeni insanlar, yeni sokaklar, yeni sehir kokulari... Eve geldigimde saat 6-7 yi bulurdu. Kendime ceki duzen verip, muzigimi koyup mumu yakip relax olurdum biraz dergimi yada kitabimi okuyarak. SOnra zaten esim gelir ve geceyi birlikte gecirirdik sabah erken kalkma derdi olmadan.
Simdi bu yogun okul temposunda bazen dusunuyorum o gunleri nekadar guzeldi diye.
Yani hamile degilken, yada bebek buyutmuyorken calismaktan yanayim ben; ama hamilelik ve bebek bence bir kadin icin kritik bir surec, bunu kendine ve esine guzel yasatmak kadinin elinde bence.

piccola
Bir de sanirim Peppermint sormustu minyon bir arkadasi vardi ve hamilelik kilolarindan korkuyordu.
Ben de minyon yapiliyim(1.5 boy, 45 kilo) ve benim annemde benle ayni 50 yasina gelmesine ragmen ve hamilelikde annemin top gibi bir karni disinda hic bir fazla kilosu olmamis, eli ayagi yuzu falan kocaman olmamis sadece karin. Ben simdi atip tutuyorum hic hamile kalmadim ama yinede bence biraz insanin kendi elinde , hamileyim diye yersen ve egzersizi kesersen kilo alinir ama normal yeme ve spor duzenini kesmezsen aldigin kilolari dogumda birakip cikarsin gibime geliyor.
Annemin dogumdan sonra ki resimleri var eve geldiginde cekilmis (siyah-beyaz cok guzel) inanin dogum yapan o degilmis gibi, 4 gun once hamile olan o degilmis gibi valla.

yardimci
08 12 2005, 18:00
Emzirme konusunda cok ilginc bir roportaj var bu linkte, belki ilginizi ceker, cunku ben okudugumda benim bebekligimden 12 yasima kadar doktorlugumu yapan ve 6. ayda anne sutunu anneme bicak gibi kestiren doktorun iyice kulaklarini cinlattim
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/3628064.asp?yazarid=12

dollydoli
selam daisy

kordon kani konusunu cok arastirdim. benim doktorum ailede kanser hastaligi yoksa saklamanin bir anlami olmadigini soyledi. zaten 18 yasina kadar kullanabiliyorlar sonra kullanilmiyor. bu nedenlerden dolayi saklamamaya ve bagislamaya karar vermistim ama benim dogum yaptigim hastanede bagislanmiyordu. netice olarak ziyan oldu gitti guzelim kordon.

benim size tavsiyem kordon kanini saklamayacaksaniz mutlaka bebeginizin kan grubuna baktirin dogdugunda cunku amerikada kimse kan grubunu bilmiyor ozel olarak check ettirmeden.

NewYork01
Selam kizlar,sunnet konusu acilmisken birkac sey de ben soyleyeyim.Biz de acikcasi tereddut ettik hemen yapma konusunda.Ama bence en dogru karari verdigimizi dusunuyorum.Cunku inanin iyilesme sureci,dediginiz gibi bi de ustune ustluk buyudukce aci cekme katsayisini gozununde bulundurursak bence hemen yapilmasi daha uygun.Bizim oglusu dogumun ertesi gunu sunnet ettirdik.Ustelik esime sonradan soyledim.Biz 1 hafta ya da 10 gun sonra yapmayi dusunuyorduk,aman hastahanedeyken yaptirayim dedim.Ustelik gobeginden once iyilesti.Size nacizane tavsiyem ne kadar erken yapilirsa o kadar iyi olur.Turkiye'de artik once kestirip sonra iyilesince de dugunu yapiyorlar.Hem cocuk dugun esnasinda aci cekmemis oluyor hem de diledigince egleniyor.
Bu arada tekrar Deren icin soylediginiz guzel sozler icin tesekkur ediyorum hepinize.Simdi donup birkac yeni foto daha ekleyeyim.
Herkese kolay gelsin
Deren yarin tam 2,5 aylik olacak. :) Zaman ne de cabuk geciyor.

Peppermint
sevgili Gulllll,

evet en iyisi su bencede. koy SIK bir kadehe. ic icebildigin kadar. hatta icine de bir dilim limon at. :)

aktif takibim konusunda haklisin. ama bu biraz da H4 'la evde oturmanin verdigi fazla bos vakitten olsa gerek. :D

demek cin takvimine gore sizin bebis erkek gozuktu. hadi bakalim. ;) yalniz bizim de cevremizde ne kadar baba adayi varsa hepsi istisnasiz kiz istiyor. nedir bu erkeklerdeki kiz bebek duskunlugu anlayamadim. evlat dimi hepsi ayni olmali.

H4'zede dedin de aah ah hic sorma. evde oturup safak saymak cok kotu. takvime surekli centik atmak. bir gun daha gecti diye. sanki 1 yil gecse bir degisecekte. buraya adapte olmak lazim. ama bunun icin burda da Turkiye'de ki hayatimiza benzer bir hayat olusturmak sart bence. bence buradaki en buyuk fark New York, San Francisco gibi ulasimin metroyla saglandigi sehirleri saymazsak genelde arabaya endeksli bir hayat surmek zorunda birakilmamiz.

eger araba da kullanmiyorsan (simdilik) bir ekmek almak icin bile kirk kere dusunup gidip almak cok SIKICI. hersey icin esine bagimli olmak. yada gun icinde hadi suraya gideyim deyip sonra amann simdi ondan in ona bin, bir suru ugras, iyisi mi sicacik evimde elimde kahvem film izlerim moduna gecmek. :) :)

daisy29
Piccola H4 bi vize cesidi. H1 B nin esine verilen en rezil vize tipi. H 4 da calisma iznin yok, sosyal guvenlik numaran yok oturmaktan baska hemen hemen hicbir hakkin yok burda. Esine bagimlisin kisaca. Offf offf cok kotu cok.

Sevgiler...

..........................

32w+1d

daisy29
Ozlem77;

Hayirlisi olsun siz basvuruyu da yapmissiniz. Biz hala tam karari vermis degiliz dogsun da bakalim ona gore karar verecegiz. burda da cok yahudi dr var. Hatta bizim cocuk dr umuzda yahudi. Ilk gorusmede hemen onu sordu sunnet yaptiracak misiniz yaptirmayacak misiniz diye? Bizim hastanenin preregistration da oyle sorular yoktu. Sadece adimiz adresimiz ne is yaptigimiz dr larimizin adlari o kadar. Epidural istiyor musun sunnet olacak mi gibi seyler sorulmuyordu. Onlar herhalde sonra olacak. Her uygulama farkli demek ki.

Bu arada ben yeni bisey sormak istiyorum. Hem yeni hamilelere hem de eskilere. Acaba siz cocugun kordon kanini saklattiniz mi yada dusunuyor musunuz? Biz iki firmayla baglantidayiz ama hangisini sececegiz bilemedik.(Cbr ve viacord) Bu konuda tecrubeli olanlarin fikirlerini bekliyorum cok faydali olacaktir eminim.

Sevgiler...

Ozlem77
Daisy 29,

Bizde sizin gibi bol eglenceli sunnet dugunu istiyoruz tabii :) Biz sunnet kararini alincaya kadar biraz dusunduk..Bizimkilere soyledigimde ilk tepkileri negatifti ama simdi onlarda alistilar bu fikre..Bizim karar almamizi kolaylastiran 2 etken oldu. Birinci cocukta ilerleyen yaslarda sunnet(kesilme :) korkusu olusabilmesi ayrica buyuyunce daha cok aci cekecek olmasi. Ayrica bebekken yapildiginda iyilesme sureci cok daha hizli imis.

Diger faktor ise, benim kuzenimin 10 yil once oglu oldugunda doktor arkadaslari hemen sunnet yapalim demislerdi..Kuzenim sicak bakmasina ragmen aileler istememisti. 2 yil once sunnet dugunu yapildiginda, yine kuzenim arkadaslari Yigitalp'in hastanede sunnetini yaptilar dugunden 1 hafta -1o gun once..Cocuk dugunde aci vs cekmesin rahatta eglensin arkadaslari ile birlikte diye..Yani bosunu bosuna kocaman adam olmasi beklendi yine sunnet isi hastanede oldu..Dolayisiyla, artik dugun ve eglence kismi sunnet ile dogrudan baglantili degil ve ayni anda yapilmasi daha nadir. Eglence cocuk makul bi yasa gelince yapilabilir diye dusunuyorum..Ayrica, ben bebek buyuyunce onun aciya daha cok tepki verecegini dusunuyorum oglusun aci cekmesine hic dayanamam gibime geliyor :(

Birde, benim dogum yapacagim hastanede dogar dogmaz sunneti tavsiye ediyor..Bizim yasadigimiz bolgede cok fazla yahudi oldugu icin sunnet olayi cok yaygin ayrica bildigim kadari ile estetik ve diger faydalari yuzunden hristiyanlarda yaptiriyor..Bize pre-admission da brosurler falan verdiler faydalari ile ilgili..Bizde forumlara sunnet istiyoruz diye doldurduk..Hayirlisi artik..

piccola
H4 nedemek? YAzdiklarinizda cikarmaya calistim ama beceremedim :)

piscesayse
09 12 2005, 18:00
YARDIMCI,

Yazi icin cok tesekkurler. Okuduktan sonra kendimi daha iyi hissettim. Kizim bu ay yasina girecek ve hala emiyor. Erken dogdugu icin daha fazla emzirmek istedim. E sutte bedava... :) Diger tarafta da her anne eminim bebegini emzirmek ister.

daisy29
09 12 2005, 18:00
Sevgili dollydoli;

Cok tesekkurler cevabin icin. Onerilerin icin de ayrica. Kan grubuna mutlaka baktiririz. Zor is karar vermek. Tabi Allah o kani kullandirmasin da yine de sanki guvenceymis gibi geliyor insana. Bakalim karar verilecek ve degerlendirelecek cok sey var. Esimin ailesinde kanser hastalari var. O yuzden herhalde bizim icin farkli bi boyut kazaniyor bu is soyledigine gore.

Tekrar tesekkurler...

Sevgiler...

cotto
10 12 2005, 18:00
yeni hamislere kolay hamilelikler ve dogumlar diliyorum,
bizim kipircan 6 aylik oldu. hastane cantasina
1. terlik (banyo terligi olarak kullanilabilen de olursa iyi olur)
2. kendinize cikis elbiseleri
3. bebishe cikis elbiseleri
4. emzirme sutyeni (hastaneden verilen kilot ve pedler daha kullanisli.)
5. meme ucu kremi (lansinoh)
6. doktorlarin ve hemsilerin soyledikleri onemli seyleri not almak icin kagit ve kalem.
7. disfircasi, dis macunu, tarak, ufak seyahat boyu sampuan
8. yaniniza kalacak refakatciye gecelik, pijama. kendinize gecelik goturebilirsiniz ama oradan verilen gecelikleri kullanmak daha kullanisli.
koymaniz yeterli.
bebishin ve sizin cikis kiyafetleriniz car seat ile beraber ev kapisinda hazir olsun. onlari esiniz veya ailenizden sizi eve goturecek kisi cikis gununuzde arabaya koyup getirse de olur. illa doguma giderken goturmeniz gerekmiyor.

cotto
dogumdan sonra hastaneden sunnet konusunda bizimoglush da dogumun ertesi gunu sunnet oldu. bizce cok iyi bi karardi. hik mik eden benim ve esimin ailesi de sonradan iyi bir karar verdigimizi kabul ettiler. kararda onemli etken erkek kardesi ile sunnet olmak icin 11 yasina kadar bekletilen esim oldu.
babam dugun yapmak icin soz aldi o kadar.

zomby
Caniiim Filamingo cok uzuldum gecmis olsun.Ama bazen bebek anne karninda rahat olmadigi zaman kendini bu sekilde imha edebiliyormus.
Benim arkadasim var bizim burda oturuyor 5.ayinda bebegini kabetmisti doktor belli bir zaman sonra tekrar hamile kalabilirsin demisti ve su 8.ayina girdi.Cok uzulme Allah yine verir merak etme.Dedigin gibi hayirlisi buymus.Gecmis olsun

zomby
Daisy29

Benimde bebek hic asagida degildi hatta bilakis cok yukardaydi.Yani illa dusecek asagiya diye bisey yok.36.haftadan sonra istedigin zaman bebisin gelebilir.Premature olma riski kalkiyor.Sen yinede esyalarini hazirla.Hadi bakalim bebise yaklasiyorsun artik.Allah bir avazda kurtarsin.
Bebek dusmedi asagiya diye c section yapmiyolar hic merak etme.Doktorum benim asagiya kendi dusurmustu dogum oncesi hareketler yaptirarak.Burda sen isteyince c section yapmiyolar.Yapsalardi ben olurdum cok korkardim dogumdan cunku :) :)

32.haftadan sonra cabuk geciyor ama son bir iki hafta gecmek bilmiyor.Birde gec gelirse o zaman hiiic gecmiyor.Senin kizmiydi bebisin?

Lara Ada 4 aylik

ahudc
Sevgili flamingo
nasil uzuldum anlatamam ama lutfen uzulme... Uzulme demek kolay ama ben Sara ya hamile kalmadan once dusuk yaptim. 6 haftalik hamileydim...Okulda derste kendimde bir islaklik hissettim bir baktim wc de kanamam var . hemen hastahaneye gittik bana dedilerki - uzun bekleme suresinden sonra- kanama var ama dusuk gibi degil ama hic inandirici degildi... Senin gibi 1 hafta sonra haftada bir kan testi yapmaya basladilar bana hormon;ar yukseliyorsa hamilesin dediler ama benimki hep dustu... neyse dr a gittik . bana dediki sakin kendinde arama sucu.... belkide bebek dogsa sakat dogacakti demekki bebekte bir anormallik vardi dedi ... dr gittigimde ekimdi 2004 .. bana dediki siz nisan 2005 den once hamile kalirsiniz dedi ve subat 2005 sonu hamile kaldim Sara ya.... Lutfen guclu ol biliyorum cok zor ama sen nasilsin sagligin nasil....Kendine cok iyi bak
Sevgiyle ve saglikla kal
Ahudc

ahudc
Prettygirlcum
Sara masallah 2-3 gundur az gazli... kizlar bana bir ilac tavsiye ettiler onunla bayagi iyi gidiyoruz...Hem formula hem arada emzirme beraber simdilik ama daha cok formula...Dr u siz bu kizi cok besliyorsunuz o yuzden cok gaz sancisi var dedi...

Kizlar, ben rh negatif im o yuzden hem hamileyken hemde Sara dogduktan sonra rhoGam asisi oldum..Dua ediyordum aman Sara negatif olmasin diye hele sukur pozitif..... Poizitif oldugu icin bana Sara yi dogurduktan sonra ertesi gun asi yaptilar...Bende kordonu saklamayi cok istedim ama esim ikna olmadi cok pahali dedi malesef biraz ileri dusunemedi...neyse artik bende bagislamayi o kargasada unuttum..

Hicaz en son ben dogum yaptim galiba bu forumda o yuzden hastahane cantama ne koydugumu hatirliyorum yazayim hemen
Kendime gecelik ama hic kullanmadim ... hastahanenin gecelikleri daha kullanisli
Ic camasiri ama ben hep hastahanede disposable ic camasiri kullandiriyorlar malum kanamamiz oluyor ya birde dikis olursa buz torbasi ile beraber...
Kendime ve bebege hastahaneden cikis kiyafeti
Terlik banyodada kullanilan
Corap
Havlu yada bornoz koymadim cunku hastahane karilsiyordu
Sac fircasi . dis macunu vb
Ben birde esime yanimda kalacagi icin esofman koymustum...Benim bu canta 1 ay onceden hazirdi...Car seat ile beraber kapinin onunde bekliyordu....
Allah kolaylik versin Iyi haberlerini almak dilekleriyle
Ahudc

ahudc
Sevgili gulll cum
ilgine cok tesekkur ederim....

Daisy cim benimde karnim dusmemisti ...Ama dr hazirmi cantan demisti 36 hafta kontrolumde.... Benim hikayemi malum biliyorsunuz... her sey istedigin gibi olsun
kendine dikkat et
Ahudc

Gulllll
Flamingo, ben de arkadaslar gibi uzuntunu paylasmak istedim. Umarim en kisa zamanda tekrar ve -bu sefer- saglikli bir hamillelik yasarsin. Uzulmemek mumkun degildir muhakkak ki, ama biliyoruz ya, bu isin olmasi ve yurumesi gibi olmamasi da doganin kurallarindan. Umarim kolaylikla atlatirsin...
Ahudc'cim, dilerim ki kizin iyice rahatlar yakinda. Emzirme agirlik kazanirsa yarari olur belki ha, formulalar daha fazla gaz yapiyor zannediyorum... Ben de hamilelik nedeniyle ayni sikintiyi o kadar yogun yasiyorum ki minicik bebelerin nasil dayandigini dusunup uzuluyorum bu ara... Hic biri cekmesin o sanciyi, yerim onlari ben...

flamingo
Merhaba Arkadaslar, maalesef benim haberlerim hic iyi degil. Hamileligim dusukle sonuclandi. U/S u cuma gunu yapmak zorunda kaldik. Cunku kanamam oldu persembe aksam uzeri. Iki gundur bayagi kotuydum ama simdi daha iyiyim. Herseyde bir hayir vardir diye dusunmeye calisiyorum. Ayrica vermis oldugunuz destek icin cok tesekkur etmek istiyorum. Haftaya birkez daha u/s ye gidicem ama hic umitli degilim. Tum hamilelere ve hamile kalmak isteyenlere allah saglikli bebisler verir insallah.

Peppermint
'Peppermint cin takviminde hamile kalinan ay soruluyor bu son adet tarihi mi? eger oyleyse benim erkek gozukuyor :) Erkekler ilk bebekleri kiz olsun istiyorlar siz birde 2. hamileliginizde gorun onlari nasil da erkek bebek hayali kuruyorlar.'

evet sevgili prettygirl, adet olduktan hemen sonra ki zaman dilimi hangi ay'a giriyorsa o ay. :)

hakikaten de su siralar cevremde ilk bebeklerini bekleyen ailelerde erkekler nedense kiz diye tutturmus gidiyor. :) ama aksi gibi su ana kadar olanlar da erkek oldu. :D

daisy29
Sevgili flamingo;

Ben de uzuntunu paylasiyorum. Zor bir durum gercekten de ama Allah hayirlisini versin. Yine de henuz bitmis sayilmaz sanirim bakalim belki de usg de biseyler degisir. Sen dinlenmene bak. Ani hareketlerden kacin yine de.

Ahucum Sara nin gaz durumunun duzelmesine cok sevindim. Sanirim bi kac aya kadar da artik kendi bagirsak sistemi de oturmus olacaktir. O zamana kadar ilacla idare etsin de.

Yarin bizim de dr kontrolu var. Gecen kontrolde dr bebegin hala yukarda oldugunu soyledi. Acaba kacinci haftada dusmesi gerekiyor asagiya. Bu gidiste de dusmezse herhalde bize c-section yollari gorunuyor. Tecrubeli arkadaslar yardim ederseniz sevinirim.

Kendinize dikkat edin. Sevgiler...

...............................

32w +3d

daisy29
Ahucum ve zombycim valla cok rahatlattiniz beni. Dr gecen kontrolde oyle soyleyince endiselendim. Zorda kalmazsam c-section istemiyorum. Iyilesme sureci uzun vs. Ama gerek olursa da hic bebegi riske atmam tabiki.

Zombycim sagol valla. Az kaldi guya ama yine de 2 ay var :) 40 haftanin dolmasina. Esimin icin ise hic zaman gecmiyor. Hep ne zaman sorsam ayni haftadasin diyor. Cok sabirsiz cok. Bizimki oglan olacak subat basi gibi insallah. Gecikirse bilmiyorum daha fazla bekleyemeyecegiz herhalde. Saka bi yana saglikli olsunda gec olsun ne yapalim. Ailemde Tr den bu ay sonu geliyorlar. Cok iyi olacak destek tabi. Cok mutluyum. Ama tabi hicaz icin uzuluyorum dogrusu. Keske babasi ikna olsa da bi daha basvuru yapsa. Insanin buyuklerinin destegine cok ihtiyaci oluyor tabi. Neyse hayirlisi olsun.

Cevaplariniz icin cok tesekkurler tekrar.

Sevgiler...

prettygirl
Selam KIzlar,
Herkesin keyfi yerinde ne guzel.
Birsen umarim mide bulantilarin gecer ama sanirim ilk 3 ay buna dayanmak zorundasin bende senin gibiydim ama simdi gecti cok sukur.
Hicaz bak dogumada az kalmis uzme artik kendini.belki tekrar denerler ve alirlar vizeyi ama bence birde annen tek basina denesin belki alir o zaman.
Peppermint cin takviminde hamile kalinan ay soruluyor bu son adet tarihi mi? eger oyleyse benim erkek gozukuyor :) Erkekler ilk bebekleri kiz olsun istiyorlar siz birde 2. hamileliginizde gorun onlari nasil da erkek bebek hayali kuruyorlar.
Ahudc masallah hersey yolunda gozukuyor.Emzirebiliyormusun minik Sara yi.Yoksa formula ve emzirme birliktemi gidiyor?
Ozlem77 ve Daisy29 bende erkek bebegim olursa sunnetini hastanede yaptirmaktan yanayim.Cunku sunnet kutlamasindan daha onemli bir konu ustelik bazen erkek bebeklerde bitik ( belki tipta baska sekilde soyleniyordur ama halk dilinde boyle adlandiriliyor) sorunu olabiliyormus oyle durumlarda Tr de hemen sunnet ediyorlar bebegi yoksa cok zor oluyor bebek icin.Ben hem boyle bir osrun olmamasi hemde kucukken korku duymadan bu isin bitmesi icin erkek bebegim olursa kestirtecegim hastanede.Zaten Tr de oyle yapiliyor onceden kestiriyorlar sonra eglence yapiyorlar.
Dolydoli kizim Trde dogdugunda hemen kan grubu bakilmisti ben burada da oyle oldugunu saniyordum bu konuda ki uyarin icin tesekkurler.

prettygirl
zomby guzelim bu fotograflari koymussun ama dikkat et nazar degmesin bebisine.Ne tatli olmus oyle masallah.
Yardimci roportaji okudum.gercekten de yeni annlere ve hamislere cok faydali bilgiler iceriyor.
New York01 Deren masallah seker mi seker bir bebek olmus.Zaman ne cabuk geciyor demissin inan bunu insan cocugu oldugunda onun buyumesiyle daha cabuk anliyor.Bazen kizima bakiyorum da inanamiyorum daha dun sizin minikleriniz gibiydi ne cabuk buyudu diye.Bu gunlerin tadini cikar.

Ozlem77
PrettyGirl, sunnet konusu gercekten hassas bi konu ama ben Sevgili New York01 ve Cotto'nun verdigi cevaplar dogrultusunda rahatladim dogrusu..Bakalim bi aksilik cikmazsa hemen yaptiralim diyoruz.

Madem erkek istiyorsunuz insallah sizinkisi de erkek olur :) Ben ilk donemde cinsiyetini deli gibi merak ettigim icin gender prediction ile ilgili ne varsa saldirmistim :) Hatta mezun unu da o donemde kesfetmistim..Biz turkler'de genelde aserme(tatli-tuzlu) ile cinsiyet arasinda baglanti kurulur ama benim bugune kadar ne tatliya nede tuzluya aserdigim icin bana pek faydasi olmamisti ama Cin falina gore erkek gozukuyordu cinsiyeti..U/s da bunu dogruladi..Umarim sizinde gonlunuze gore verir allah!!!

sudenur05
Flamingo inan cok uzuldum . Hayirlisi olur insallah . Insallah yeni bebis iyi olsun . Iyi dusunelim ki iyi olsun . :(

Kendine dikkat et . Ve uzulmemeye calis . Allah insallah saglikli bir bebek verecektir sana . Sen yeter ki iste ve istemesini bil .

Hoscakal.

hicaz
merhaba kizlaar..
uzun suredir foruma pek girememistim.. hayatimin en zor bir haftasini gecirdim diyebilirim.. annem ve babam vize alamamislardi ya.. babami tekrar basvurmaya ikna edeyim derken annem cok uzuldu.. bende tabiki.. hala kabullenemiyorum cok hazirlamistim kendimi..
gerci naapsin adamcagizin bi hatunu var onuda yalniz gonderemiyor.. off off cok uzagiz ya memleketten.. derkeeen yalniz kaldik yine esimle.. neyse herseyde bir hayir var.. dua edersiniz bana artik.. baby changes everything dimi :)

hee bu arada artik 35 haftayi geride biraktim.. doguma 35 gunum var belkide daha az :)

sorum olcakta.. ex-hamisler su meshur hastane cantasina neler koymak lazim?.. bakiyorum gerci internetten de.. cok luzumsuz seyler yazdiklarida oluyor yani..

hicaz
herkese sevgiler

hicaz
tesekkurler hastane cantam icin onerilerinize.. herhalde butun hastaneler ayni seyleri provide ediyorlardir diye dusunuyorum..

daisy29 canim ne guzel ailen geliyor.. annecim kabullendi artik gelmemeyi.. esimi cok seviyorlar ve ona cok guveniyorlar.. bende cok guveniyorum sagolsun en ufak seylerde yardimcim oluyor.. valla ben 35 haftayi bitirdim karnim hic dusmedi henuz.. ama bebegim donmus.. 10 gun falan sonra ultrasound a alacak beni dr um.. o zaman durum degerlendirmesi yapacakmis.. insallah hepimizin ki natural yoldan olur..

hee birde sorum var.. matress bakiyorumda bu ara.. coil mi foam mi iyi oluyor? sizlerin kullandigi markalar hangileri? memnun mu bebekleriniz? :) tavsiyelerinizi ogreneyim dedim

sevgiler
hicaz
35w

zomby
11 12 2005, 18:00
New York01
Resimlerine baktim coook tatli cikmis oglusun tam bir melek gibi.Zaten melek onlar.Evet aslinda ilk yeni yillari bu resimleri kiyafet alip cektirmek cok hos bisey herseyin ilki her zaman ozeldir benim icin.
Ben 50 tane yeni yil karti hazirladim zaten New York'cugum.Bizim sulale arkadas es dost cok oldugu icin bayramlarda yeni yillarda yazarim aksatmadan.Sizin gordugunuz resimlerde herberaberiz diye bir resim vardi o resmi print ettik ve cok hos bir yeni yil karta taktik.Cok guzel bir kart hazirladik.Disarda yaptirmakla olmazdi.Birde esimle biz herseyi kendimiz elimizden geldigimce yapmayi seviyoruz.Ekmegimizi kendimiz yapariz resimlerimizi kendimiz basariz.Ben kurumus eti cok seviyorum sizde yiyormusunuz hatta paket olarak disarda satiliyor onun makinesi var bende elma portakal bile kurutuyoruz ette tabiki.Hatta o makine bize cok yarayacak ilerde kiza elma kurusu muz kurusu olarak eline verebilirim.Yani resimleride cok ucuz maliyete kapattik.

zomby
Ekmek firindada yapilir ama ona hamur mayalanmak falan lazim.Kizimdan dolayi artik ugrasamiyorum.Gecen gun mantiyi bile zor yaptim :) Ekmek makinesiyle cok kolay hamur malzemelerini koyuyosun kendi yapiyor.3 saatte hazir ekmek.Biz esimle kahvaltiya cok onem veriyoruz kahvaltisiz gune baslamayiz.Bize ekmek sart yani.Ama ben yemiyorum sadece esime yapiyorum.Ben whole Grain yiyorum.
Kurutma makineside biz genelde et kurutuyoruz ben cok seviyorum vede genelde marketlerde cok pahali.Bir keresindede elma kurutmustum vede muz.Kuru muzda satiliyor marketlerde hatta marketlerdekinden hic fark yok.
Ama patlican turu dolmalik biber hic kurutmadik olur ama ben yapmadim.Benim burda kurutmaya musait patlican yok her biri tabiri caizse kafam kadar.Nerde eski kalem gibi patlicanlar.

zomby
Gulllll
Ben Cafee mate diye markadan aliyorumCafe'lerin orda var.

ahudc
sevgili flamingo
Benim kanamam ne kadar surdu harilamiyorum ama sunu soylemeliyim ki hic sancim yoktu.... birde hala beni uzen bir sey var...Esim beni ER a goturdu kayit masasindaki kadina durumumuzu anlattik ..Dediki sizinki ciddi sorun degil hamilelerde boyle olur eve git dinlen... beklerseniz cok beklerseniz dedi..Bilmiyorum belki hemen o zaman mudahale edilseydi bebis kurtulurmuydu..... Ama allah sabir veriyor ....demekki zamani degilmis diye dusunduk biz ama esim cok heyecanlanmisti hamileyim diye..... Daha sonra Sara ya hamile kaldigimdada esim kimselere soylemedi Tr de annem 6 aylik hamileydim kimselere soylemiyordu....
Sana bol bol dinlenmeler diliyorum
Kendini hirpalayip yorma...

Daisy29 cum cok sevindim ailenin gelmesine....OOO bence hersey cok guzel olacak ne guzel Tr den ailenin yanina gelecek olmasi bence hic stres olma..... Kendine cok dikkat et

hicaz benim kizin yatagi Sealy Coil olan ama kac tane yayli hatirlamiyorum...Benim kiz zaten yataginda yatmiyor yataga koyunca Sara ya bir seyler oluyor...Bazen neden aldik diye dusunmuyor degilim...Sanada bol heyecanli alisverisler

Gorusmek uzere
Ahudc

esracik
flamingo cok gecmis olsun, uzuldum inan. Umarim bir sonraki hamileliginde sagliklica alirsin bebisini kucagina.

esracik
gulll, hayirli ugurlu olsun tekmeler, cok ozledim ben de cok. Bundan sonrasi daha keyifli olacak.

Daisy, seninde gozun aydin. newyork, cok tatli deren masallah.

NewYork01
Selam herkese,oncelikle Flamingo acini paylasmak istedim.Insallah bebisin sagliklidir.Allah sabir versin insallah en kisa zamanda tekrar hamile kalirsin.
Prettygirlcum,tesekkur ederim canim guzel sozlerin icin :)
Zombycim sizi kiskandim valla,ben de gidip Deren'e kiyafet alip fotografini cektim.Simdi onlardan birkac tane koyacagim siteye.Bak bakalim bizim oglusumuz nasil olmus?Senin kiza bayildim dogrusu.Sana bi tavsiyede bulunayim.Shutterfly.com,bu siteye bi goz at.Kizinin fotograflarini kartpostal yapip Turkiye'dekilere yeniyil karti olarak gonderebilirsin.Cok da guzel bir hediye olur aileler icin.Ben hemen yapmayi dusunuyorum.Ayrica bi deal var orda eger onlarin Holiday giftlerinden(yani bu bahsettigim seceneklerden bi tanesi,t-shirt falan da basiyorlar)birini secersen 50 fotografi bedava print ediyorlar.Esime yeniyil hediyesi olarak yetistirebilirsem cok iyi olur.Malum bu aralar cok yogun olabilirler.Elimi cabuk tutmam lazim. ;)

NewYork01
Daisycim,cok sagol.Insallah sen de bebisini saglikla kucagina alirsin ve biz de senin bebisin fotograflarini yakindan takip etmeye baslariz. ;) Artik bizimkisi dedigin gibi abi oldu.Koca delikanli!Yuruyecegi ve konusacagi gunu iple cekiyorum.Senin adina da sevindim ayrica.Gobek olculerini pek takma kafana bence.Cok da onemsenecek birsey degil.Kimi zaman kucuk kimi zaman da buyuk cikabiliyor.Bir ara esracik da hatirlar,onunkisi surekli farkli cikiyordu.Masallah bebisi saglikli bir sekilde dogdu.Darisi tum bekleyen hamislere :)
Deren 2,5aylik :)

Gulllll
Arkadaslar, sut tozu 'DRY MILK' olarak mi satiliyor, onu gordum bi tek markette. Ama anlasilan oyle toz gibi degil de minik granul seklinde idi. Ayrica milk powder vs diye de var mi?

Gulllll
Sagolun, bakarim yine...
Peppermint, evet tam ustune sordun valla, bizimki dun aksam benim ufak kipirtilari anlamadigimi gorup kizdi galiba, sagli sollu tekme seklinde basladi hareket etmeye... Beklemiyordum da daha, sasirdim. :)
-------------------
19 h+1 g

Gulllll
Sahiden NewYork, Deren ne kadar buyudu, zaman nasil geciyor! Siki siki op yanaklarindan benim adima da...
Daisy'cim, cok keyifli, cok eglenceli bir sey gercekten. Darisi siradakilerin basina :)
Donmesine sevindim senin bebegin de, adi ustunde normal olsun hersey tabi ya...

flamingo
Merhaba Arkadaslar, verdiginiz destek ve iyi dilekleriniz icin cok tesekkur ediyorum. Bir de birsey sormak istiyorum. Ahudc ve selin75 kanamaniz kac gun surmustu. Benim persembe aksamdan beri var. Ama cok fazla agri olmamisti. Bugun cok siddetli agrilarim oldu. Hatta su anda da sabahin 4'u ve uyuyamadim kalktim. Acaba bu agrilar normal mi? Selin75 u/s de bebek gozukmedi. Ama doktor bazen erken yapilan u/s de bebegin gorulmedigini bir sonraki hafta gorulebildigini soyledi ama saniyorum onun da tahmini dusuk ihtimalinin yuksek oldugu yonundeydi. Ama tabii yine de Allah bilir. Umarim sorunsuz atlatirim su donemi. Herkese hayirli gunler diliyorum.
Sevgiler.

berfincik
flamingo gecmis olsun cok uzuldum ama herseyde bir hayir vardir belki boyle olmasi senin icin en hayirlisidir ilk 3 ayda duramayan bebklerin anomalili olma olasiginin cok yuksek oldugu soyleniyor zaten, hem ayrica bebgine alismadan dusmesi seni insaallah cok yikmaz eger ki daha gec dusseydi gercekten psikolojin cok bozuk olurdu tahminim
hicaz ailenin gelemeyisinie bende uzuldum , senin en azindan gelebilmeleri ihtimalin vardi :) bizde boyle bir ihtimal de yoktu annem tansiyon kalb hastasi yalniz gelemiyecegini soylemisti :) ama ben temmuzda tr deydim green kart mulakatinda ankara kons ta iken bir adamin mulakatini izlemistim kizinin yanina gitmek istiyordu hicte yasli gorunmuyordu kons gorevlisi neden esinle gitmk istemiyorsun dedidignde adam esim ucaktan korkuyor dedi kadinda baya gulmustu ve hemen vermisti vizeyi .
hyairlisi ama sanirim ilk basvuruda alamiyanlar genelde ikinci basvuruda almalari cok zormus , yinede kismet diyelim gelmselerde uzulme ...
herkese selamlar :)

Peppermint
flamingo,

cok cok gecmis olsun. boyle durumlarda her iste bir hayir vardir diye dusunmek en iyisi.

insallah en kisa surede tekrar hamile kalirsin.

Peppermint
zomby,

ekmek makinasi ve yiyecek kurutma makinasi kullaniyorsun demek. :) biraz bilgi verirmisin?

ekmek yapmak icin makinasina ihtiyac yok normal firinda da oluyor diyorlar.

yiyecek kurutma makinasina gelince mesela kuru bamya, kuru dolmalik biberler. uff sabah sabah canim cekti. :p

Peppermint
Gulllll,

sanirim dedigin gibi.

google'dan search edince dry milk yada milk powder ayni sey gibi gorunuyor.

sen nasilsin, bebis hareket etmeye basladi mi? :)

Peppermint
hadi gozun aydin Gulllll,

bebisinin gercek anlamda ilk tekmeleri hayirli ugurlu olsun. :) nasil bir his?

genelde ilk baslarda kelebegin kanat cirpisi yada pirpir seklinde diyorlar, sonrasi nasil birsey?

daisy29
Newyork deren cok tatli cikmis. Ne kadar buyumus gercekten de. Abi olmus minis. Hergun farklilasiyorlar dimi.

Zomby sen ne kadar beceriklisin oyle. Ekmekler , mantilar falan harika. Ben simdilik buraya geldigimden beri yogurt mayalayabiliyorum. Burasi adama herseyi ogretiyor gercekten de. Yakinda ekmek yapmaya baslarim bende ;)

Gullll bebisinin hareketleri daim olsun insallah. Cok guzel bi his dimi. Icinde birinin varligini daha iyi hissedebiliyorsun boylelikle. Kendini ara ara hatirlatiyor cunku.

Bizim de bugun dr kontrolumuz vardi. Oglusumuz nihayet donmeye karar vermis. Head down haline gelmis. Dr. artik kolay kolay pozisyon degistirmez dedi bakalim gorecegiz neler olacak. Ama icim rahatladi dogrusu. gecen visitte acaba c-section mu olacak boyle giderse diye dusunuyordum. Neyse yine de son ana kadar ne olacagi belli olmaz tabi. Bu arada gobek olcusu 1 hafta kucuk cikti bu sefer ama herhalde cok baglayici degil bu. (32. haftadayiz 31cm cikti) Daha once soyledikleriniz dogrultusunda bu fikre vardim ama yine de ilkkez oldugu icin biraz endiselendim dogrusu.

...............................

32w+4d

chorozoglu
Arkadaşlar eşim 5 aylık hamile ve güzel kızımızın amerika'da doğmasını istiyoruz.Bir tanıdığımız olmadığı, gibi sadece 1 yıllık vizemiz mevcut ve eşim çalışmayı bıraktıktan sonrasında oraya gelip 3-4 ay içerisinde doğumunu yapıp ,sonra kızımın yaygarayı uçakta koparıp, uçaktaki 290 kişiyi 10-12 saat esir alarak,ülkemize gelmek istiyoruz.
Ya aranızda neden Amerika'da doğsun istiyorsun? kardeşim ne gereği var? diyenler de var, biliyorum amacım o ülkeye kapağı atıp orada yaşamak değil zaten şirketimin bir ayağı orada ve yılda bir kaç kere gidiyorum amerika'ya ama ilerideki eğitimini liseden itibaren orada olmasını istiyorum...! eğer bana bu konuda iki kelam yazabilecek (email adresime) arkadaşlar varsa çok minnettar olurum.
Sormak istediğim 6-7 aylıkken Chicago ya da Newyork şehrine geldiğimizde doktor bulunması,doğum maliyetleri,ev kiraları veya bunlara benzer alternatif bilgiler olabilir.

chorozoglu@hotmail.com // chorozoglu34@yahoo.com

çok çok çok teşekkürler şimdiden,

cihan

selin75
Flamingo'cum,
Uzulme ne olur, cok sancin var mi hala? Sadece kanama mi oldu, yoksa doktorun bebegin dustugunden emin oldugunu soyledi mi sana? Ben de 6-7 hafta arasinda kanama gecirmistim ve cok sancim olmustu, ancak verilen hormon haplari ve yedigim igneler sayesinde full 20 gun bir tek tuvalete kalkarak tamamen yatarak yasadim ve bebek tutundu. Ama doktor o asamada cok onemli birsey soyledi bana. Eger bebekte genetik bir bozukluk varsa, verilen ilaclara ve senin yatmana ragmen tutunmaz, duser; zaten boyle bir durum varsa da dusmesi hepiniz icin daha iyi, bekleyelim gorelim demisti. Eger duserse de uzulme, birkac ay sonra yeniden denersin, vahim bir durum yok demisti.
Guclu ol, herkesin basina gelebiliyor, benim sancilarim oldugu donem arada rezene cayi iciyordum ve beni rahatlatiyordu. Bir de gercekten yatip dinlenmen cok onemli. Umarim senin saglikli oldugun haberini aliriz kisa zamanda... :)

Hicaz'cim,
Allah bir avazta kurtarsin, bozma moralini, annelerimiz nasil dogurmuslar bizleri, su anda tip daha da ilerledi, ben boyle dusunup motive etmeye calisiyorum kendimi. Hem bak, senin icin dua edecek bir suru forum arkadasin var yaninda... :)

Gulll'cum,
Senin bebisinin cinsiyeti ne olacak bakalim, bende cin takvimi tutmamisti. Hatta bir de tr gelenklerine gore salonda bir koltugun altina bir makas bir de bicak sakladilar, sonra bana salondaki koltuga otur dediler. Benim oturdugum minderin altindan ne cikti hatirlamiyorum (sanirim bicakti), ama erkek bebek anlamina gelen cikmisti, halbuki simdi kiz bebek bekliyorum. Uzun lafin kisasi, insanin kendini oyalamasina yariyor bunlar sadece... :)

cok sevgiler,

zomby
12 12 2005, 18:00
Peppermint
Ben Body Works'un urunlerini kullaniyorum.El sabunu,vucut losyonu,el kremi ayak kremi,ama su an havalardanmidir bilmem ellerim cok catladi.Resmen kaniyor ellerimin ustu.Vazelin su an en iyisi benim icin.Body Works'un biseyi fayda etmiyor.Beni Vazelin paklar su an.
Nivea'yida hic onermiyolar niveanin icinde bulunan bir maddeden dolayiymis.Bende soyleyenin yalancisiyim.
Ama dove'unda yuz kremini almistim Tr'den cok guzeldi.Burda dove yuz kremi bulamadim tr ye gidince alirim artik.Ama vucut losyonlari cok fazla.Zaten Amerikalilar vucut losyonuna cok duskun ortalik vingir vingir vucut losyonu kayniyor.

Aaay Ahudc sende bendensin demek.Bende cok korkardim normal dogumdan ve doktora yalvarirdim c section yap diye ama nafile bana kizdi hayir c section yok epiduralla normal yapacaksin demisti.ani sen istesende yapmiyor.Ama her hamile kadin bilmeden ne olacagini bilmeden kafasinda kuruyor acaba c section yaparmi ya c section olursam diye.Bu cok normal.

Daisy29

Senin durumunu cok iyi anliyorum son zamanlarda insan kafaya cok takiyor niye oyle yapiyorniye bunu dedi problemmi var diye falan.

Ama onlari fazla dusunme cunku bebisin dogdugu zaman kafani mesgul edecek seyler olacak.

Lara beni bugun cok korkuttu gogsu hirliyor oksuruyor oksururken bogulcak gibi oluyor cok korkuttu beni elim ayagima dolasti hemen yataktan kaldirdim sirtini sivazladim ama burnundan hiiir diye ses geliyor gogsude hirliyor.Esimi aradim ama nasil agliyorum esimde sakin ol ne oldu panik yapma diyor.Ama ben kendimden gectim tabi.Atesi yok acaba doktora goturmek gerekirmi?Doktoru arayacak esim bakalim ne diyecek.

zomby
Berfincik
Benim Hamileligimin 30.haftasindan sonra kalp carpintilarim basladi ve cok cabuk yoruluyordum.Hatta tv seyrederken bile elim ayagim birbirine giriyordu vede bu son iki haftaya kadar devam etti.Daha sonra esime dedim bu boyle olmayacak beni Cardioloji bolumune goturdu.Gogsume kablolar bagladilar ve doktor dedi buyuk ihtimalle dogum korkusundan oluyor.Ve ben bu kablolari bir gun boyunca evde uzerimde tasidim ve ertesi gunu doktor dedi evet dogumun stresine girmis dogumada az kalmis ondan oluyor dedi.
Yani cok normal kalp carpintisi cok cabuk yorulma falan bunlar dogal seyler.
Bendede hic bulanti as erme yada halsizlik olmamisti.Cok guzel bir hamilelik gecirdim.Kizim herzaman usluydu karnimda.Vede masallah diyeyim su andada kizim cok uslu bana hic zorluk cikartmiyor.Ama bugun biraz uzdu beni ama su anda takipteyim her an gozum uzerinde saniyorum biraz cocugu usuttuk.O kadar da siki giydiririm ama buranin soguyu cok kotu bildiginiz gibi degil.
Lara Ada 4 ay 9 gunluk

zomby
Gulllll

Ben butun yemeklerimi eldivenle yaparim hamur islerimi dahi.

Cok pipirikli bir insanimdir bu konuda.O yuzden evimde uc kutu hastane eldivenide olsa bulunur onlarla hmura girisirim.

Kofte neden yogrulmuyor anlamadim onu biraz acarmisin?Valla ben hamileligimde cig koftede yogurdum normal koftede.Ama etten parazit gecmesi mumkun oldugu icin soyluyorsan o konuda hakli olabilirsin.Zaten bence herkez eldivenle butun yemekleri yapmali en azindan kasik kullanilmayan yogurma islemleri icin.

Kahveyi doktoruma sormustum icebilirsin demisti.Ama asiriya kacmamak sartiyla.Zaten kahve cay tiryakisi insanlar olabiliyor tamamen yasaklanmasi cok sacma bence.

Yaa cok tiryaki sigara icenler onlarada doktor malesef izin veriyor cok asiriya kacmamak sartiyla.Bu tiryakilik kotu bisey ama o annenin tiryakide olsam bebegime zararli olur diye dusunmesine bagli.Dusunurse ne ala.Ama doktorlar illa kesinlikle yasak demiyorlar.

Kafanizi boyle seylerle mesgul etmeyin canlarim.Kahvemi icmek istiyosunuz cok olmasada icin.Ben kola bile icmistim.Ne oldu saglikli bir bebegim var pek bir alakasi yok bence.

Ama sunu soyleyeyim hamile olmayanlar sizede diyorum ne zaman kahve iciyorsaniz arkasindan 2 bardak su icmeniz gerekiyormus esim okumus yeni soyledi bizde cok ictigimiz icin artik arkasindan su iciyoruz

zomby
Arkadaslar az once eski dogum yaptigim zamanki sayfayi buldum.Herkez tebrik etmisti sagolsun arkadaslar.Simdi onu gorunce duygulandim.Hatta agladim gozumden resmen yas geldi.Ben bu sayfalari nasil hafuzaya alsam print etsem basa cikamam kaydetmeyide denedim olmadi.Hatira olarak kizima saklayayim diyorum ama nasil yapsam etsem?
Tiffany nerdesin bir ses ver arkadasim.Yazilarini ozledik az once eski sayfalarda senin guzel icten yazilarini gordum dedim Tiffany nerde yaahu?
Ipekser vardi bide o nerde yaa herkez bir tarafa dagilmis ses verin bebisleriniz nasil?Ipekserin buyumustur kizi aaay resmi olsada gorsek.
Durun ben bunu bebek buyutmeye'de post edeyim

ahudc
Sevgili daisy29

Sen gobek olcusune bakma...Eger seni her sefer ayni dr olcmuyorsa dr dan doktora degisiyormus...Ama bebegin gelisimi icin gobek olcusu bir kriter ama sen ona takilma...
C-section da allah bir problem cikarmazsa olmaz tabiki sen ozel c-section istemiyorsan. ben dogumdan cok korktugum icin dr kontrollerimde ne olur bana c-section yapin diye yalvariyordum ama ne care...Biliyorsun benim dogumum cok zor olmasina ragmen yapmadilar bana c-section i..... ki benim dr doguma gelemedi clinicte kime denk geldiysem dogurana kadar en az 5 dr beni kontrol etti merak ediyordum beni kim dogurtacak diye... allaha sukur daha onceden 2 kere muayene oldugum bir dr denk geldi genceceik bir kiz bayagida iyiymis cunku yirtigim cok cabuk iyilesti...Sen kafana takma bir seyi ... ooo rahat rahat bebegini karsilamayi dusun .. ne kadar bir duygu hele heyecan ona adim adim yaklasiyorsun... ben suyum patladiginda cok heyecanlandim cunku dusundum Sara geliyorrr :) Ben dogumdan 1 gun once deli gibi bebek alisverisi yapiyordum bayagi aktiftim .... bak ne guzel head down olmus ki daha zamanin var bak kucuk bey kendini nasil pozisyona sokmus.... sana bol sans diliyorum her seyin iyi olmasina sevindim... Inanilmaz guzel bir duygu ilk dogdugu andan itibaren...Zaman cok cabuk geciyor bak benim Sara 5 haftayi bitirdi....Bir bakmisiz bebisini kucagina almissin bize gelmissiniz oturmaya :)
Neyse cenem dustu
Kendine iyi bak.
Ahudc

ahudc
Daisy29 cum
Tabiki geliriz...Benim arabam var ...Hatta allah korusun bir sey ihitiyacin olursa ben seni pitt diye alir istedigin yere gotururum....Sara nin gazi bir nebze iyi ama dun ilacimizi yanlislikla eli carpinca doktuk neyse artik....Bende Sara ya haileyken benim dr bazen kalp atisini duyamiyordu hemen baska dr cagiriyordu ne stres oluyordum anlatamam ...Bunlar gececek hep yuzumuzde bir gulumseme hatirlayacagiz..

Zomby evet bende senin gibiydim ama altlattik ya sukurler olsun..

Krem maeselesi icin benim kayinvalidem inde elleri filan hep kuru vucudu icin birde elelrine dr u Curel tavsiye etmis... Zomby in dedigi dogru malum kayinvalidem Amerikali oda cok merakli vucut losyonuna... Peppermint Bir kitap var Do not go cosmetic shopping without me diye kutuphanelerde var acayip guzel bir kitap her sen update ediliyor bak onu alabilirsen hersey en ince ayrintisina kadar ne iyi ne kotu neye yarar icinde ve var hep anlatiliyor fiyatlarla en ucuz marka ve en pahali markalar karisilastiriliyor bir bak istersenText

Gorusuruz
Ahudc

ahudc
Berfincik
Sen o kalp carpintisini bana sor ...Bende hamileligim ilk aylarindan sonuna kadar vardi.... Benim akilli dr bana demir testi yapmamis..Tr ye gidince dr a gittik kalbimin carptigini soyledik hemde cok hizli bu arada ben 2 metre yurusem yoruluyordum meger demir eksikligindenmis...ama bende doguma kadar vardi
Bu arada bebisin buyuyor ya sana baski yapiyor seni yoruyor ondan merak etme ... Yorgunluk ise son donemde bazi hamileler ilk donemki sendromlarina donerlermis....
Bende hic bulanma, istifra yada as erme olmadi ben sadece ilk donemde cok uyuyordum son donemdede iste demir eksikliginden cok cabuk yoruluyor ve kalbim cok hizli atiyordu....
Umarim yardimci olabildim
Ahudc

ahudc
Sevgili prettygirl

Benim esim 1 gece kaldi yanimda ikinci gece eve yolladim cok yorulmustu ....Yalniz kaldigim gecede Sara oyle agladiki yanimda kaliyordu dedim hemsirelere siz bu kizi bebek odasina goturun bu gece..

Benn Sara gazdan rahatladi derken 2 gundur ne aglama gorme...Bugun dr a goturdum dediki benim kiz cok huzursuzmus ama masallah bayagi kilo almis 5 pound 7 ounce dogmustu bu hafta 5 haftayi bitirdi 7 pound 5 ounce olmus...Neyse bana bir kitap verdi bunu oku icindekileri yap dedi bayai okudum Sara yi esime verdim ben kitabi okuyacagim dedim cok onemli tavsiyeler var icinde ...Insallah firsat buldugum an sizlerle paylasacagim
Prettygirl kendine iyi bak

Ahudc

NewYork01
Sevgili Zomby,esracik ve gulll cok sagol guzel sozleriniz icin.Hakikaten ben de inanamiyorum,cok cabuk degisiyor ve gelisiyorlar.Biz henuz kimseye benzetemiyoruz ama erkek kardesimin bi bebeklik fotografi var ona benziyor sanki biraz.
Gulllllcum gozunaydin.Demek bebisinin hareketlerini hissetmeye basladin bile.Ayy cok guzel bir duygu. :) Cinsiyetini cok merak ediyorum.Allah gonlunuze gore verir insallah.
Deren K.2,5 aylik :)

Gulllll
Merhabalar Arkadaslar,
Tesekkurler iyi dileklerinize. Zomby cok gecmis olsun kizina, umarim hemen atlatir.
Daisy'cim, anne olmak endise etmek demektir denir ya, bizler de o yolda ilerliyoruz galiba. Fazla dusunmemeye calismaktan baska yolu yok. Doktorlara guvenmek durumundayiz, merak etme, hersey yolunda gidecektir...

Gulllll
Arkadaslar, kalsiyum da demirin emilimini engelliyor cok. O yuzden bebeklerin/cocuklarin kahvaltisini sutle degil taze sikilmis meyva suyuyla oneriyorlar. Bizim icin de gecerlidir sanirim. Ben de hic bir yemegi yogurtsuz yiyemem, demirime baktirsam iyi olacak. Surekli carpinti bende de var. Bir de cayin sirf kafein icin degil, icindeki tein vs gibi maddelerin demirin emilimini engelledigi icin hamilelere onerilmedigini okuyorum her yerde. O yuzden de meyva/bitki caylari arayisina cikmistim zaten gecenlerde.
Bir de sizle de paylasayim. En yakin arkadasim Turkiye'de hep gittigim doktoruma gitti hamileligi suresince. Cig et konusunda ciddi uyari yapmis, hatta burda bizlere soylenenlere ek olarak mesela kofte bile yogurmayacaksin demis. Cok vesveseli bir doktor degildir, o nedenle ben ciddiye aliyorum uyarisini. Eldiven kullaniyorum etle ugrasirrken, sizlere de soylemek istedim...

Gulllll
Evet Zomby, cig etten bulasabilecek parazitler nedeniyle onerilmiyor.

berfincik
kidemli hamilelre dogurmuslara soruyorum arkadaslar:

3.trimester ile beraber bende bulanti yine basladi ozellikle bebis oynadiktan sonra filan, bazen bebk oynarkende cok halsiz ve bitkin dusuyorum, kalb carpintilari ve nefes alamama hissim oluyor bunlar sizede olmusmuydu cunku doktora soyledigimde hamilelikte bunlar normal diyor emin olmak istiyorum
birde bundan sonra us hangi haftalarda yapiliyor ve ne zaman visitler 2 haftaya dusuyor cerviks kontlrelleri kaninci haftada basliyor tecrubelerinizi yazarsaniz sevinirim...
yanitlariniz merak la bekliyorum

27W+1D

berfincik
ahudc zomby ozlem hicaz yanitlariniza cok tesekkurler , ozlem haklisin sanirim ben fazla istahli degilim yemeyi sadece cocugu dusundugum icin yiyorum genelde cunku yedikten sonra daral geliyor sanki ,
hicaz :) tevafuk a bak senin yazini okurken bir yandan mandalina elma goturuyordum :) ama sanirim demir eksikligi sorunum olabilir kendimi bildim bileli hep demir eksikligi bende cikar , bende i3 aylarda filan az bir miktar kursun cikmisti okuduguma gore kursun vucudun demir emilmesine engel oluyormus ,cunku aldigim vitamilere ve demire dikkat ediyorum yinede doktoroa bu konuda soracam yeni bir tahlil icin
herkese kolay saglikli hamilelikler dilerim

Peppermint
arkadaslar,

bizler icin kremlerle ilgili birkac sey sorucaktim. burda o kadar cok krem, nemlendirici cesidi var ki insan ne alacagini sasiriyor. ben kendim icin Turkiye'de kullandigim alistigim marka olan Nivea, Neutrogena, Loreal veya Dove'u rastladikca aliyorum.

onun disinda buranin markalarindan tavsiye edebileceginiz el, yuz kremleri, nemlendiriciler neler? Curel'in nemlendiricisini denedim ama pek begenmedim.

Peppermint
zomby nivea zararli mi dedin.

ayy ben de onu en iyi kremlerden biri diye yillardir kullanirim ve cevremdeki herkes de kullanir. ama ben sadece el kremlerini ve vucut losyonlarini kullanirdim. yuz kremlerinin yuzde tuylenme yaptigini duymustum.
Ben de Dove'un yuz kremini cok begeniyorum ve kullaniyorum. Ama sadece gunduz icin olanini. Target'ta, Pathmark'ta var. Ayrica bilimum pharmacy marketlerde CVS, Duane Reade, Walgreens gibi olabilir buyuk ihtimalle. Turkiye'deyken Loreal'in yuz kremini kullanirdim o da cok iyiydi. Ama burda benim kullandigimdan goremedim henuz. Revitalift yazanlar var. Ben normal nemlendirici yazanindan kullanirdim. Arada Sebamed'de kullanirdim. Ama en iyisi sadece eczanelerde satilan Fransiz markasi Vichy diye biliyorum.

bu arada ayak kremi icin diyebilirim ki en iyisi Kerasal deniyor. Istisnasiz hem Turkiye'de hem de burda herkes bu markayi biliyor ve kullaniyor.

ahudc kitap onerisi icin tesekkurler.

baska yorumlar var mi?

Peppermint
zomby,

seni cok iyi anliyorum. benim henuz cocugum yok ama dugun kasetimi izlerken bile her defasinda cok huzunleniyor ve agliyorum.

4 yil once ki nikah kokteylimizde oyle muzikler secmisiz ki hala caliyor biryerlerde. surekli hatirlatiyor bana o gunumuzu. klasik ask sarkilari sonucta. amore mio'lar , pessame mucho'lar vs. ilk dansimizi da Louis Armstrong'un 'what a wonderful world' adli parcasiyla etmistik. yazim hatasi yaptiysam pardon. :)

cocugum oldugunda ne hissederim dusunemiyorum bile :)

sevgiler

daisy29
Canim sagol valla;

Iyi moral oluyor yazdiklarin. Iste zaman yaklastikca insan daha da mi paranoyaklasiyor nedir bilmiyorum. Herseyden bi sonuc cikarmaya calisiyorum bu aralar. Yok dr cok fazla kalp atislarini dinledi acaba sorun mu var vs vs. Evet bu visitte baska bi dr olcum yapti. Dr ofisinde 4 dr var. Benim dr um da hepsiyle tanismami istiyor. O yuzden ara ara baska dr lara gorunuyorum. Ama artik bitti. Bundan sonra kendi dr uma devam. Sanirim 36. haftada bi usg var. Orda da artik yaklasik son durum gorulur. Bebegin gelisimi vs. Sara 5 haftalik oldu bile ha vay be zaman gercekten de cok cabuk geciyor boyle dusununce. Gelecegiz tabi size bulustururuz bebisleri. Sizi de bekliyoruz mutlaka. Benim iste araba problemim oldugu icin. Tek araba esim de ise onunla gidiyor. O yuzden biraz problem tabi. Ama bakariz bi caresine o gunler bi gelsin de. Umarim Sara nin gaz problemi cozumlenmistir dr verdigi ilac sayesinde biraz rahat ediyordur yavrucak. Tabi dolayisiyla sende. Valla cok zor cok. Annem hep sey derdi Cocugun var mi derdin var ama olsun bunlar tatli dertler dimi ;)

Sevgiler...

prettygirl
Selam Kizlar
Oncelikle flamingo uzuntunu paylasmak isterim.Umarim senin sagligin yerindedir.Herseyde bir hayir vardir kendini daha fazla uzme.
Gull bebesinin ilk hareketini hissettigin an kime bakarsan ona benzermis bebek :) sen kime baktin ? Bol hareketli gunler diliyorum size :)
Daisy benim ilk hamileligimde son haftada gobegim dusmustu hatta disaridanda farkediliyordu.Ama bu herkeste olacak diye birsey yok bencede.Bebekte ve sende hersey normalse normal dogum yapmana engel birsey yok.Hem ne guzel normal dogum yapmak cabucak iyilesiyorsun birde sanirim rahim kanserini onluyormus normal dogum.Birde ailenin gelmesine cok sevindim darisi herkesin basina.
Benim ne bu hamileligimde nede ilkinde hic karnimi olcmediler bu herkese yapiliyor mu? yada kacinci ayda basliyorlar olcmeye.
Zomby sana aynen katiliyorum bencede rahat olmakta fayda herseyi ince ince dusunerek olmuyor bu isler her ne kadar dikkat edilmesi gereksede bu bile strese neden olabiliyor bazen.Ilk hamileligimde 9 ay onu yeme cocunda kirmizi ben cikar bunu yeme surasi soyle olur daha neler neler soylediler tabi bende bunlara inanip stres olurdum resmen.Ama simdi o kadar takmiyorum canimin istedigini yiyor iciyorum ama tabi bebege zarari olabilecelerden azicik aliyorum.Zomby birde kiznin hastalanmasina uzuldum sanirim usutmus.Bence mutlaka doktora gidin.
Hicaz bence de annenler umidini kesmesin tekrar denesinler en azindan annen denesin belki alir vizeyi.Artik canta hazirliklari felan basladigina gore heyecan son safhadadir.Ben son 2 hafta hergece ruyamda doguma gidiyordum.Hatta dun gece ruyamda dogum yapmis oluyorum.Doktorum 2 sagda 2 solda dikisin var diyor bende seviniyorum iyi fazla degil diye.Bu nereden ciktiysa daha zaman var aslinda.Mumkun oldugunca sakin ol fazla stres yapmamani oneririm bunun faydasini goreceksin.
Ahudc Sara'nin gaz sorununun cozulmesine sevindim e artik gece uykusunun tadini cikarabilirsin.yazdigin hastane cantasi listesini gorunce biraz moralim bozuldu.Orada es icin pijama takimi yazili bolumde.Bzimkilerin vize alip alamayacaklari belli degil ama kimse gelmezse ben hastanedeyken yanimda kimse kalamayacak sanirim.Gerci kizimin bakicisi sen doguma gittiginde bana birakirsiniz gece yada gunduz farketmez ben ilgilenirim sen kafana takma dedi ama bende oyle olursa kiziimn kendini yalniz hissedeceginden korkuyorum.yani benim hastanede oldugum hatta kardesi oldugunu bilecek ama yanimda olamayacak en azindan babasiyla bile olamayacak kendini aileden uzak hisseder mi acaba diye kafama takiyorum o yuzden de esimle kizimi eve gonderir ben tek kalirim diyorum tabi arkadaslarim var burada belki onlar kalirlar benimle ama yinede esimle kizim birlikte yanimda kalabilseler cok mutlu olurdum.

prettygirl
Ozlem bencede sunnet konusunda cok iyi bir karar vermisisniz. birde iyi dilekelrin icin tesekkur ederim insallah saglikli bir erkek bebek olur bu sefer ki.gerci kizimda kiz istiyor ama hayirlisi artik.

Ozlem77
Berfincik,

Banada bulanti geri dondu..Hatta dun cikartmama ramak kaldi..Bugun hafiften yine vardi..Dun ebe bi arkadasima sordum. O eger yemek sikligim fazla degilse ondan olabilir dedi..Istahim son gunlerde cok fazla artti agzimda pek bos durmuyor ama :) Internette nausea in third trimester diye aradim. Genelde 32-33 haftalarda olabiliyormus..Ama daha o haftalarda degiliz biz?? Ama iyi haber, eger bulanti disinda baskaca sikayet yoksa sanirim endiselenecek ciddi bisey yok.

Peppermint, ben Clinique bakim urunlerini(yuz ve vucut) kullaniyorum yaklasik 5 yildir goz kremi disinda memnunum. Normalde nemlendirici icin DDML kullaniyorum ama cildim cok kurudugunda kur olarak moisture surge extra yi kullaniyorum. Hatta gecenlerde bi arkadasimla baska bi markanin cilt ve bakimina gittik (promosyon)..Artik Clinique den midir yoksa gunde 3 lt sudan midir bilinmez ama hem benim cildime bakimi yapan hemde baska bi uzman gelip cildimin cok guzel oldugunu soyledi..Biraz sasirdim dogrusu normalde guzellik uzmanlari kendi urunlerini satmak icin aksine kotuler kullandigimiz urunleri..Bence yeni urun almadan eger imkan olursa istedigin markanin sample larini kullan...En iyi o sekilde dogru urunu bulabilirsin.

hicaz
berfincik
tam senin zamanlarindayken benim mide bulantilarim olmustu ayrica cok yorgun hissediyordum..dr uma sordum acaba demir eksikligi mi var diye.. hemen bir tahlil yaptilar normal cikti.. istahimda kesilmisti.. en cok istahla yedigim ay 5. ayimdi.. sonra normale dondum.. oyle de devam ediyor..
annecim 'tabi saclari cikiyo' falan demisti ama onla alakasi yok tabi.. :)
birde ne kadar az demir varsa vucudunda o kadar yorulursun.. sana tavsiyem canim.. bol bol portakal mandalina falan ye.. C vitaminin ne kadar coksa demir o kadar cok emiliyor vucutta.. ben portakalla iyi arkadas oldugumdan beri kendimi hic yorgun hissetmiyorum :)

daisy29
valla benim karin olculerim hep ucu ucuna gidiyor.. dr um iyi demesine ragmen ben yine de endiselenip kendim olcup duruyorum.. ama gunden gune buyuyor.. hic uzme kendini.. burda arkadasimin karni cok kucuktu.. 3kilo350gram bebegi oldu.. masallah.. sen yemene devam et.. :) Allah buyutuyor bebegi zaten.

sevgiler
35w1d
hicaz

Gulllll
13 12 2005, 18:00
Sehnaz'cim, cok da guzel olmus, ellerine saglik....

berfincik
pepermint iyi guzel diyon da benimde duydugum kadariyla etinin urunlerinde domuz yagi veya katkilari varmis sanirim onedenle asla almamya dikkat ediyorum

Peppermint
arkadaslar size kimselerin bilmedigi ve tahmin bile edemeyecegi bir sir vereyim. hani Turkiye'de Eti'nin Musli'si var ya ama sadece o marka. Yulaf ezmesi degil musli. onu her gun duzenli yediginizde inanilmaz birsey oluyor,

evet evet evet acikliyorumm :) :) resmen ama resmen selulitler gidiyor yavas yavas. kilo vermeseniz bile ama en az 1 ay her gun en az bir kase sutle veya yogurtla yemeniz lazim. ben soka girmistim aynaya baktigimda.

kimyasal bir etki olusturuyor vucutta sanirim. ama devam etmezseniz selulitler geri geliyor. yediginiz muddetce eriyorlar. ilginc degil mi?

Peppermint
arkadaslar,

su link'te haftalara gore hamislerin buyuyen karin resimleri var.

<a target=new href=http://pregnancy.about.com/cs/pregnancyphotos/l/blbellyindex.htm]TIK[/url]

Peppermint
hamilelikte her gun yeteri kadar findik yiyorsaniz folik asit hapi almaya gerek var mi?

Peppermint
berfincik,

ben o kadarini bilemiyorum. sonucta eti Turk markasi degil mi ve Turkiye'de uretilmiyor mu? hem dedigin gibiyse o zaman buyuk ihtimalle sen de yemissindir en az bir eti urunu. cunku eti son yillarda yulaf ezmesi ve musli disinda rejim yapanlara yonelik eti light urunler cikartti. belki biliyorsundur eti light limon lifli buskivi, portakal kremali buskivi, cukulata kapli, veya tarcin aromali. bunlardan tatmis olma ihtimalin olabilir. ;)

fazla bir bilgim yok dedigin konuda.

sehnazlonga
sevgili hamisler merhabalar, umarim hepinizdir iyisinizdir, mesajlarinizi okumadam direk post ediyorum, kusura bakmayin. TURKISH MOMS IN AMERICA GRUBUNA iliskin olarak- YAHOO, PHOTOS kismini bastan ayaga yenilemis. artik dosya icinde dosyaya izin verilmiyor, onun icin benim elimden geldigince ayrilan dosyalari birlestirdim boylece eski ve yeni hamis resimleri bir dosya altinda (HAMISLER) birlesti. lutfen bir goz atin, eger memnun olmazsaniz, 2. bir dosya yaratabilirsiniz.

HICAZ- operasyon sirasinde senin ultrason resmini istemeden sildim, cok cok ozur dilerim. dilersen yine yukle.

hepinize sevgiler, kolayliklar.

prettygirl
Ahudc minik Sara icin uzuldum tamda gaz sorunu kalti derken neyse umarim kitapta isine yarar birseyler bulursun da artik Sara da sende rahat rahat gece uykusunun tadina varirsiniz.
gmzga ne guzel iste bulantisiz bir hamileik geciriyorsun boylesi herkesin basina valla.Ilk bebeginse gobek genelde 4. ayda belirginlesiyor ama tabi bu vucut yapina gore degisiyor.
Berfincik eminmisin eti nin urunleri konusunda cunku bu zor bir ihtimal bana gore.Ama nestle bundan uzun zaman once bir bildiri yayinlamis ve 'biz simdiye kadar urunlerimizde domuz urunleri kullaniyorduk tum islam aleminden ozur dileriz' diye bana da biri soylemisti ama eti bilemiyorum.
Zomby Lara Ada nasil oldu?Insallah iyidir.Habelerini bekliyorum.

gmzga
Hepinize tekrar selamlar uzun suredir yazamadim cunku esimle Turkiye'ye gittik :) Herkese hamile oldugumu ilan ettik geldik. Hala alisabilmis degilim ayrilmak cok zor oldu.Her defasinda boyle oluyor,ne zaman alisacagim bilmiyorum.Bizim bebecik sanirim iyi,gerci henuz karnimda bir buyume olmadi.Ne zaman sonra buyume olcak?Bol bol resimlerimi cekiyorum ama fark yok.Bulantida olmadi henuz.Bunlar normal mi?Doktor garip birsey goremedi ama ben biraz pimpirikliyim sanirim.

Umarim herkes iyidir. Hepinize sevgiler

cotto
14 12 2005, 18:00
ahudc,
evde elektronik ekipman elveriyorsa soyle birsey de yapabilirsiniz. (biz yaptik da) bilgisayariniz windows ise Start]Programs]Accessories]Entertainment]Sound Recorder a git. Orada mikrofon ile 2-3 dk lik kurutma mak sesi kaydet. Sonra bunu wav file olarak CD ye burn et. Sonra crib in yakinina bir cift bilgisayar hoparloru ile cd player koy. Kaydettiginiz Cd yi tak ve repeat play e bas. O devamli kurutma mak efekti verir. Benim boyle bir cd m var. icine
1. ninni =uyusunda buyusun
2. pissh pisssh
3. Ali babanin ciftligi
4. eee eee eee
kaydettik. repeat play de koyunca sanki ben ninni soyluyormusum veya pispish yapiyormusum gibi oluyor. ben cikip gidebiliyorum. Ayni sekilde simdi uykuya yatirirken muzik cd si koyuyorum. kendi kendine daha rahat uykuya daliyor.
devamli calisir halde birakilan kurutma mak fikri hic guvenli gelmedi ayrica. cok dikkat edin.

zomby
Flamingo tekrar gecmis olsun diyeyim ve insallah bir daha ne sen nede bir baskasi yasamaz boyle bir seyi.Benim arkadasim 5 aylikken kaybetmisti bebegini.Doktor 6 ay demis.Hatta o 5 aylik hamileyken ben 3 aylik hamileydim.6ay sonra su an yine hamile hemde 8.ayina girdi karni burnunda.Tabi ikinci hamilelik sayildigi icin karni hemen cikti.Doktorun belki daha az sure soyleyebilir.Benim arkkadasin durumu cok farkliydi yani burda anlatmayayim diger hamisler uzulebilir.O yuzden belki 4 ay der doktorun belki 6 ay bilemiyorum ama 6'aydan fazla bekleyecegini sanmam.

ahudc
Sevgili flamingo
Daha oncede dedigim gibi 2004 eylul de dusuk yaptim ben aynen senin gibi 6 haftaliktim....Dr a gittigimde 6 ay icinde hamile kalabilecegimi soyledi....Sen iyiysen sende bir problem yoksa ve psikolojik olarak yeniden denemeye hazirsan deneyebiliyorsun...Ben subat sonu gibi hamile kaldim dr dedigi gibi.... Aslinda hemen eylulden sonrada kalabilirdim belki ama Greencard im icin kasimda test yaptirmistik 3 ay hamile kalmamalisin demisti dr bebek te birth defects olmasin diye.... o ara zaten dikkat ettik ne zaman 3 ayim doldu ben hamile kaldim.... Bu arada benim hamile kalmam gercekten mucizedir ..Cunku bende kistler vardi buna polikistik over deniyor ve tr deki dr um- ki sadece o degil 4-5 dr = cok zor hamile kalacagimi kalmak istersemde tup bebek filan denememiz gerektigini soylemisti o zaman eger evlenip cocuk istersem diye.... Ama iste ABD ye gelip evlenince mucize 2 kere hamile kaldim ...O yuzden benim bebegim bana miracle.... Umidini hic bir zaman kaybetme...Dusuk yapmanda bir hayir olabilir cunku ben yaptigimda dr bana kesin bebek kendini imha etti demekki sakat dogacakti dedi....Seviyle ve saglikla kal

Sevgiler
Ahudc

ahudc
Prettygirl ve arkadaslar

Sara malum zor uyuyor ...Dr u buna 4th trimester dedi 3 aylikken rahatlayacagiz insallah... Bu arada kizim i nasil uyutuyoruz 2 gundur biliyormusunuz? Sac kurutma makinasinin sesiyle.... Dr ve okudugum kitap kundak yap rahat uyur dedi ama ellerini cikarmamasi lazimmis nerede benimkinin elleri hep ortada :) Esim supurge sesinin oldugu CD aldi ama ise yaramadi simdi yataginin yakinindaki sac kurutma makinasi devamli calisiyor ...Sara simdilik biizmle ayni odada yatiyor ve dusunebiliyormusunuz sac kurutma makinasinin sesini geceleri...Yandik biz .. :)

ahudc
Sevgili daisy29 ve Gullll
ilginize cok tesekkur ederim....Daisy cim annem gelmedi ne yaptiysam olmadi.... Esimin annesi bizmle yasiyor ama ancak ben uyanikken tutabilirmiyim filan diye ilgileniyor oyle aksam uyanmalarina kalkmaz zannetmiyorum....Bu arada yarin is randevum var bakalim eger olursa o zaman bana soz verdsi ben isteyken esim gelene kadar bakacak bilmiyorum...kafam cook kariisk ne yapacagim bilemiyorum

esracik
Merhaba arkadaslar,

Bugun oglumun ikinci ay kontrolu vardi. Asilarini oldu, sanki simdi biraz atesi cikti gibi , huzursuz ayrica ama atlatacagiz. Asidan sonra lobide 10 dakka beklememizi soyledi hemsire, biz beklerken bebisi car seate oturtmaya calisiyorduk, baska bir anne bize bazi uyarilar yapti ve bunlari sizlerle paylasmak istedim malum cogunuz alisverise baslicaksiniz yakin zamanda. Bayanin kucagida kucuk bir kiz cocugu vardi, zihinsel ozurlu. Kizi 5 aylikken trafik kazasi gecirmisler, graco car seat kullaniyorlarmis. Car seat baseten cikmis falan bebek kafasina darbe almis. Gracoyu dava etmisler. Siz siz olun iyice arastirin car seati ve arabaya deneyerek alin, kadinin dedigine gore o car seat donuslerde falan hareket ediyormus. Cok uzuldum kucuk kizi ve kadini oyle gorunce.
Gavin Evren, 2 ay 1 gun :)

esracik
Yazmayi unttum, doguma yaklastikca car seati falan fire department ta ya da polos istasyonunda kontrol ettirin, base i guzel oturmus mu falan diye. Sevgiler.