PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerika da hamilelik??

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

sehnazlonga
15 11 2005, 18:00
sevgili arkadaslar selamlar.
Listeye ilginiz icin tesekkurler, umarim uzun yillar severek kullanilan bir grup olur. Yalniz birsey rica edecegim- lutfen uyelik islemi yaparken mezun.comdaki KULLANICI ADInizi veya KENDINIZI TANITAN kisa bir mesaj yazmayi ihmal etmeyin. aksi takdirde kimin uyelik icin basvurdugunu anlamak mumkun olmuyor. bu arada database kismina hamile arkadaslar icin de bir liste ekliyorum. sevgiler.

sehnazlonga
ZOMBY, PEPPERMINT onerilerinizi ekledim. sevgiler.

prettygirl
Selam Kizlar,
Bakiyorum da herkesin keyfi yerinde.Ne guzel.Bu arada yahoo ya bir turlu uye olamiyorum umarim digerine uye olabilirim birazdan deneyecegim.
Ahudc emzirme konusundaki sIkIntInIzI umarim en kisa surede cozersiniz.Benim bir onerim olacak gerci sanirim yazmisti arkadaslar ama bebek ememiyorsa bile mutlaka sutunu sag.Boylece hem bebegin anne sutunu almis olur hemde birkac hafta sonra bebegin emebilecek duruma geldiginde sutun kesilmemis olur.Birde dikislerin bu kadar agri yaptigini hic duymadim ve benim de dogumumda dikis atildigi halde sonrasinda agrim olmadi.korkutmak istemem ama enfeksiyon olabilir bence hemen doktorunla gorusmelisin.Biliyorum birkac haftaya kadar tum bunlar gececek ama biraz daha sIk disini tamam mi?Insallah en kisa surede iyilesirsin.
Benim bugun doktor kontrolum vardi.Idrar tahlili ve kan tahlili istediler.7 tup kan aldilar.Doktorum cok tatli bir bayan ilk yaptigi sandalyesini yanima cekip sorularimi cevaplandirdi ve gayet rahatti.Sonrasinda da neler yapacagini sirasiyla anlatti ve herseyin iyi gittigini soyledi saddece hamilelige bagli kan sekeri olabilir dedi benim 1-2 sikayetim uzerine.Kan tahlilleri cikinca bildirecekmis.Pazartesi gunu ultrason icin randevu verdiler.Kizima soyledim o kadar heyecanlandi ve mutlu oldu ki.Biraz okula gec gidecek ama bir kerecik olsun artik dimi ama.
Herkese mutlu ve saglikli gunler diliyorum.

Ozlem77
PrettyGirl,

Ben catlaklar icin 3. aydan itibaren kremler kullanmaya basladim su anda 6. aydayim henuz bisey yok..Kulladigim 2 urun var birincisi Palmer's Cocoa butter formula for stretch marks bundan biraz abartili kullandim sanirim 3 kutu gitti simdiye kadar..Nasil olsa cok ucuz diye bol bol suruyorum en az gunde bi kere..Ayrica, daha once ampullerini kulladigim Lierac kullaniyorum ama hamileler icin olan kremini..Bu kremin fiyati digerine gore biraz pahali..Sadece gunde bi kere suruyorum..Su anda ikinciye baslayacagim ama henuz online siparis vermedim..www.strawberrynet.com diye bi yerden aldim ilkini fiyati bayagi hesapli(hos ben Toronto'da hicbiyerde bulamadigim icin zaten oradan almaya mecburum) ayrica dunyanin her yerine free shipping leri var..Yaklasik 5-7 gun icinde geliyor..

Bunca kremlenmeye karsi umarim catlamaz bi yerim ama bellide olmaz..Yalniz tavsiyem en kullanirsan kullan gunde 2 kere krem mutalak sur..Cunku catlaklarin en buyuk nedeni cildin nemsiz kalmasi imis..Tabii bol bol suda icmek lazim..

Su gobek karsilastirma isini ciddi ciddi yapalim..Dogumdan sonra fotolarimiza bakip guleriz..Ben simdiden 1-2 foto cektirdim bile..

Gorusuruz..

Ozlem (24 w)

Ozlem77
Sehnazlonga,

Yeni gruba bende uye olacam simdi..Madem yeni grupta yer sorunu yok, bizde hamisler olarak new-mom-to-bes ler diye orada bi folder acalim izninizle..Boylelikle en buyuk gobis yarismasinin juri uyeligini siz eski hamisler yaparsiniz :)

zomby
16 11 2005, 18:00
Merhaba herkeze
Piccola hosgeldin umarim su an hamilesindir.18 gun gecmis sen hala test yapmadinmi?Bende ilk seferde hamile kalmistim.Vede bir hafta gecikmem oldu hemen test alip bakmistim.Hatta doktor kontrolum cok uzakti tarihi 6 tane test alip arka arkaya bakmistim.Ve su an dunya tatlisi bir mizim var.3 aylik Lara Ada.
Esracigim benim kizinda kafasi kurudu bugun gorduk cocugun kafasi catlak catlak.Sen ozel bisey yapiyomusun?Arkadasim hakiki zeytinyagini kafasina sur 1 saat beklet dedi. bitlenmez degilmi?Acaba uygulasammi yoksa kendiliginden gecermi?
Sudenur evet insallah arkadaslarin devami gelcek.Kizim buyudu teyzesi evet cok tatli oldu bicirigim.
Ben hamileleligimde 20 kilo aldim.Vede geri kalanini veremedim bebekten arta kalanini yani.Ama takmiyorum hayatimin en guzel duygusunu yasadiktan sonra gerisi viz geliyor bana.Zaten Lara Ada ayaklandigi zaman yeterince pesinde kosmaktan verecegim eninde sonunda.
Hamileliginizde sadece dengeli beslenin meyve cok tuketin.Ben sadece meyve yedigim halde bu kiloyu aldim.Herkezin bunyesi farkli bana su icsem yariyo.

zomby
Peppermint ben oyle guldururum adami aksam aksam.Guldurebildiysem ne mutlu bana.Piccola ben hamileymisimde haberim yokmus megerse. Bir arkadas toplantisinda arkadasin esine cok baska gelmisim kadinin yuzune.Kadin demis kesin hamile bir baska geldi bu kiz bana bugun demis.Ben gezmisim bikacgun hamile oldugumu bilmeden.Sabirsiz asil benim karar verdikten sonra hergun baktim hamilemiyim diye.Ilk denemede tuttu hic beklemedik Allaha sukur.

ceronimo
Ozlem77, gercekten ne kadar hos, ne kadar narin nazenin bir hamileymissin. 6 aylik gobegin benim 5 aykinden kucuk :) Kuzenimin eside hamileyken cok yemiste karni sismis gibiydi, yigenim neredeyse 4 kilo dogdu. Su anda oglumdan 2 ay kucuk olmasina ragmen ayni boy ve kilodalar. Ona Michelin baby, bizimkine cin ali diyoruz :)

Herkesin hamile resimleri birbirinden guzel. Oglum 1 yasina gelmeden ikinciyi dusundurdunuz bana :) Ama ben hamileligim sonunda taninmaz olmustum o yuzden birkac yil hic yaklasmam o sulara. :)

-dreamer-
merhaba herkese, bende uzun suredir yazilarinizi okuyorum ama bir turlu firsat olmadi yazmaya..

henuz hamile degilim
ama planlarim arasinda :) yahoo grubunuz icin bende istek gonderdim, beklemedeyim henuz :)

Valla yazilarinizi okudukca ogrenecegim ne cok sey oldugunu bir kez daha goruyorum Amerika' da hamilelikle ilgili..
Bende geleli yaklasik 4 ay oldu..

sevgilerimle

ahudc
sevgili prettygirl

onerin icin cok tesekkur ederim... esracik sende cok sagol..... yarin pompa kiralayacagim ama bir sorum var bebegim dogdugundan beri emzirmedim ya 10 gun oldu benim sutum vardir dimi ..... boso bosuna pompada kiralamayayim dimi
bu arada sehnazlonga bende uye olacagim insallah benide onaylarsin.... ama diger folder a uye olamiyorum haftalardir deniyorum.....

ahudc
Arkadaslar
yahoo moderator beni oanyladi ama bir sorum olacak nasil resim koyuyoruz grup uyelerine email yollayarakmi.... sol taraftaki optionlari ben goremiyorumki nasil olacak anlayamadik esimle.... yardim lutfen....

esracik
Berfincik, cok tesekkurler guzel sozlerin icin, ogluma baktikca ben de bayiliyorum :) ) Bu arada gobek olcusu buyuklugunun gorunumle hic ilgisi yok, benim gobek olcum hep 2 cm, bazen 3 cm bile buyuk cikardi ki ben de 23. haftalarda gostermeye baslamistim hamile oldugumu. 4cm e kadar sorun yok demisti doktorum. Ben de son haftalardaki karpuz gobegimin resmini koyayim da moraliniz duzelsin.

esracik
Ozlem77, cok kilo almamistim hamilelik boyunca, dogumdan hemen sonra gobekte gitti, kilolarda. Ama bazen o koca gobusumu ozlemiyor degilim :)

esracik
piccola, ben 11 kilo almistim. Bebegim 1 ay 3 gunluk :) Allah seninde gonlune gore versin.

esracik
Zombycigim, oglumun kafasi gecti. Ozel birsey yapmadim ben, sadece iki gun kafasini yikamadim, ucuncu gun cok daha iyi olmustu. Sonra tamamen gecti. Insallah Lara'nin ki de gecer kendiliginden.

berfincik
selam arkadaslar dun benimde doktor visitim vardi cok iyi gecti doktorum herseyin cok iyi oldugunu soyledi, ilk kez gobegim olculdu 24 haftanin icindeyim fakat 25 haftalik cikti :) sonrada 2 hafta sonra sina glukoz testi icin randevu verdi simdilik her sey iyi ,bizim minikte kendini babasina belli etti artik :) artik tekmelerini esiminde hissetmesi cok hosuyma gidiyor :)
herkese sagliklar dilerim :)
23W+3d

berfincik
ozlem77 aslinda gobegim buyuk degil biraz yuksek cikti :) yani yukari dogru cikmis sanirim bebegim , cunku hala disarda konustugum kisilere hamileyim dedigimde ohhh really ! diyor lar anlamadim acaba bizimmi karnimiz mi cikmiyor yoksa bu toplumun kadinlarinin karni dahami cok cikiyor: :)
ama sanirim senin karnin benimkinden ufak :)

ESRACIK gavincikin yeni resimlerini gordum masallah bayildim bayildim sanirim oglun zeki olucak cunku bakislari anlamsiz anlamsiz degil, bilincli baktigi cok belli :) Allahim nazarlardan ,kem gozlerden korusun hayirli evlatcik olsun INSAALLAH :)

berfincik
piccola oncelikle hosgeldin verdiign karardan dolaayi kutlarim cunku gercekten zor ama heyecanli bir yol hamilelik bana gore istekli olmak o yolu kolaylatiri sanirim :)
ben hamilelige plansiz yakalndim ve acikcasi istemedigim bir zamandi ama su an cok mutluyum hep sukrediyom iyiki hamileyim diye :) ilk anladigim daha gunum gecmeden yani gunume yaklastigimda bir sabah ani ve yogun bir bulanti yasamistim , gunum gectikten 2 hafta sonrada bulantilar artti kusmalara dondu her kokudan her seyden tiksinmeye basladim peynir ekmek le 4 ay ay gecirdim ve nerdeyse et agzima surmedigim gibi evimde de yaptirmadim :) birde hamileligin ilk baslari yani daha gunum bile gecmeden baslayan asiri yorgunluk ve uyuma istegi 3 ayin sonlarina kadar surmustu :) su an altin donemlerdeyim karnim cikip bebgim oynayinca bu sikayetlerin cogu bitti :)
neyse umarim istedigin zamanda hamile kalir ve sorunsuz gecirisin :)

Peppermint
ya arkadaslar bir anne adayi olarak dikkatimi cekti. es, dost, tanidik ne kadar kisiye ve ayrica mezun forum'daki siz hamisler ve annisler'e bakiyorumda 2004-2005 ve 2006 yili icin (simdilik gorunen) %90 erkek bebis olmus.

sizce bu erkek patlamasinin nedeni ne olabilir? beslenme tarzi, astrolojik acidan erkek yillari, kader kismet vs. :)

Peppermint
piccola,

adet oldugunun gunun uzerinden mi 18 gun gecti yoksa adet'in gecikti ve 18 gunmu gecti. ilkiyse zaten henuz anlayamazsin sanirim. :)

ama ikincisiyse adet gecikmesinin uzerinden nerdeyse 3 hafta gecmis. coktan test yapip bakmis olman gerekir. ;)

Peppermint
benim gorumcem hamilelikten once 58 kiloydu. hamilelikte 20 kg aldi. nedeni sanirim bebek iyice gelissin diyeydi. buna ragmen bebegi cok zayif dogdu yani heralde 2 kg yoktu. bence annenin kilosuyla bebegin kilosunun hic bir baglantisi yok. hatta goruyoruz cok zayif kadinlar ne tombik bebisler doguruyor.

esracik sen hamilelikteki ideal kiloyu almissin. sanirim fazla kilo almamak icin yedigine ictigine cok dikkat ettin. :) yoksa normalde istahli bir insanin hamilelikte az kilo almasi pek mumkun olmuyor. bunu tecrubeli arkadaslar anlatirlar artik. :)

Peppermint
piccola,

bir ihtimal sen olabilirsin. :D
ben simdilik hamile degilim. biraz daha zamani var diye dusunuyorum.
simdilik buralarda dolasip isinma turlari yapiyorum. :)

sevgiler

Peppermint
ahudc,

onay aldiysan uyeligin baslamis demektir. ama sayfanin icine aktif bir sekilde girebilmen icin ayni mailine bakar gibi sign in olman gerekiyor. yukarda sign in butonu var. ona tiklayip giris yaptiktan sonra photos'a tiklayip add photo'yu secerek ekleyebilirsin.

Peppermint
piccola,

evet simdilik hamile degilim. ama planlarin arasinda. yeni gelmedim. ama pek eski de sayilmam. :D 1.5 yildir burdayim. sen hangi eyalettesin ve ne kadar suredir burdasin? esin amerika'limi? insallah biran once dilegin gerceklesir.

sudenur05'cum insallah diyeyim ama dedigim gibi biraz daha var. :)

'Ben hamileleligimde 20 kilo aldim.Vede geri kalanini veremedim bebekten arta kalanini yani'
bu arada zomby aksam aksam gulmekten oldum burda. :) :)

sehnazlonga
OZLEM77, guzel kardesim bu kadar zarif hamile olunmaz, yanlistir, yaziktir etraftakilere. derhal kendi hamilelik fotolarimdan birini (mumkunse ev halinde) ekleyecegim ki moral olsun cumle aleme! sevgiler, hosgeldin tekrar.

bu arada arkadaslar LISTEmizin neredeyse 30 tane uyesi oldu, hepimizin ellerine saglik, dun gece yatinca aklima bisuru anket sorusu geldi, zamanla eklerim. bu arada sagolsunlar COTTO ve CERO listeyi beraber yurutmeye yardimci olacaklar (tek elden olmazsa daha iyi olur diye dusunduk, hani birisi tatilde olur veya isi gucu olur filan). Eger moderator olarak baska katilmak isteyen olursa lutfen mesaj atin, ne kadar cok emek o kadar cok zevk!!

gorusmek dilegiyle.

sehnazlonga
PICCOLA- hosgeldin. eger sen de nick'in gibi ufak tefeksen, kilo konusunda endiselenmekte haklisin. ama isin sakasi bir yana- o daglar gibi gobek zaman icinde bitip gidiyor. yakin zamanda iyi haberlerini almak dilegiyle. bir de evde test yapacak olursan digital testleri kullanmani tavsiye ederim, arada biraz fiyat farki var ama en azindan kesin ve cok kolay sonuc aliniyor.

OZLEM77- umarim seker konusunda bir terslik cikmaz. iyi dusun ki iyi olsun!

sevgiler.

daisy29
Arkadaslar merhabalar;

Yeni sayfaya bende uye oldum onay bekliyorum. Bu arada biraz ugrastik ama 3 saat testinden gectik cok sukur. Yeni seker testine girecek arkadaslar 1. testten kalsaniz bile cok endise etmeyin. 3 saat testinden geciliyor genelde. Ugrastiginla kaliyorsun. Prettygirl gobek catlaklari icin bende Palmer kullandim ama 1 aydan sonra bende alerji yapti. 3 hafta falan surdu. Gerci herkesin tepkileri ayridir ama lierac kullansan daha iyi olur bence eger hassas bi cildin varsa. Ben simdi lierac kullaniyorum bi sikayetim yok. Arkadaslar bu arada gobuslerinizi gormek icin sabirsizlaniyorum. Cunku benimde gobek 23-24. haftalarda belirdi ama bir belirdi pir belirdi yani. Erkek olacak ama goren aaa kiz gobegi diyor. Gobegin erkegi kizimi olur. Ama oyle derlermis. Eger sivri ise erkek yayik ise kiz olurmus. Masal tabi bunlar.

Kendinize ve bebislerinize iyi bakin. Gorusmek uzere.

.............................

29w

Ozlem77
Sehnazlonga,

Yeni grup super olmus!!! Ellerinize saglik..Hemen Hamis folderina hamilelik gelisimime iliskin fotolari ekledim..Ayrica due date icin database olusturmanizda cok iyi olmus..Tekrar tesekkurler..

Berfincik, ne guzel bebis buyuyor. Herhalde benim gobek olculse ben kesin 4 aylik falan cikarim..Pregnancy workshop taki hemen hemen ayni donemde olan arkadaslarla karsilastirma yaptigimizda en kucuk gobek bende cikiyor..Neyse, artik mezunda da karsilastirma yapabiliriz :) Eski hamisler saolsun!!

Ozlem77
Sehnazlonga, guzel sozler icin tesekkurler..Ama ben Ados'la fotolariniza baktikca seninde hamilelikte benden bi farkin olmadigini dusunuyorum :) Simdilik hersey normal gidiyor ama ben son dk golu bekliyorum kesin balon gibi siserim 7.aydan sonra..Dun 29 haftalik bi arkdasla konusuyordum kizda seker cikmis ve 19 kilo almis pat diye..Benim baba tarafimda seker cok fazla var-babamda dahil olmak uzere- o yuzden biraz endiseliyim ya bende de cikarsa diye..Bakalim haftaya sanirim yapilacak test..

Esracik sende foto ekle cunku Gavin'le bi fotorafin vardi dogumdan hemen sonra ben o fotoda hic gobek falan gorememistim :)

Bence eski hamislerinde foto eklemesi cok hos olur cunku ben hepinizin fotolarina baktikca ah ne guzel hic dogum yapmislar gibi degil diyorum..

Berfincik, hepsi olmasa genelde yabancilar daha cabuk gosteriyor ama bazilarida masallah manken gibi sadece bi gobek oluyor..Yinede genelleme yapmak zor gibi..Bakalim bende merak ediyorum gobek olcumu pazartesi belki doktor olcer..Sonucu bildiririm :)

Ozlem77
Sudenur'cum, simdiye kadar bayagi kilo kaybettin ama bundan sonra almaya baslayacaksin cok dert etme..Ozgur daha 1-2 haftadir hissediyor bebegin tekmelerini (tam new york01 dedigi haftalarda 23-24), esinin biraz sabretmesi lazim :)

Ceronimo, biraz keyifsiz bi gundeydim senin sozlerinden sonra keyfim yerine geliverdi bunun uzerine kendimi simartma adina bi dilim kek ve kahve goturmus bulunmaktayim :) En yakin zamanda senin 5 aylik gobisine yetisecegim :) Gerci esofmanlarla bende de oyle gobek duruyor :)

Piccola, ben 3 yil dogum kontrol hapi kullandim..Ama yeni bi markaya gecince sikayetlerim basladi bizde onu bahane edip bi deneyelim dedik bebek isini..Ama kafamizda en az 6 aylik bi surec vardi benim hormonlarimin normale donmesi icin..Hapi birakinca doktora gittik, bu isi usulunce yapalim diye..Adam istanbul'dan gocmus komik ve seker bi ermeni..Bize bildik basic seyleri anlatti sonrada sakin 6 aydan once olmuyor diye gelmeyin kapima dedi..VE biz tam 2 hafta sonra hamileyim diye adamin karsinda oturuyorduk :) Bizimki biraz planli (bebegi istiyorduk) plansiz (zamanlama acisindan) bi deneyim oldu..Son periodum sanirim 1 hazirandi 2 temmuzda testim pozitif idi..Folic asit tablet almayi unutma..Umarim en kisa zamanda senide aramizda goruruz!!

Hamilelik deyince size cok komik bisey anlatayim, gecen subwayde giderken bana hamileyim diye bi kiz yer verdi..Bi hos ve garip oldum..Hayatin yeni bir sayfasi basliyor benim icin-MOTHERHOOD!!! Sanirim bunlara alissam hic fena olmayacak :)

Ozlem (24+1)

sudenur05
Zomby cigim cok azaldik ama sanirim yeni yeni arkadaslar geliyor . Insallah eskisi gibi yogunlasacagiz artik . Lara da masallah kocaman olmus artik sana yardim ediyordur annesi heeee .
Domates bebisin cok guzel masallah . Allah nazarlardan saklasin .
Sehnazlonga tecrubeli bir hamis olarak bizlere yardimci oldugun icin cok tesekkur ederim sana . Cok iyi oldu yeni forum . Cok sagol . Bu arada Ada nin da masallahi var yani . Cok canlar yakacaga benziyor Sehnazkonga dikkatli ol . Kafasini yiyesim geldi . Gozleri cok guzel masallah allah nazarlrdan esirgesin onu ve tum bebeklerimizi .
Esracik masallah hamileliginde sanirim kendin degil Gavincige kilo aldirmissin . Hep boyle bir hamile olmak istemisimdir . Sadece karni olan bir hamis . Dogumundan sonra Gavin le cekilmis resminde de masallah aldigin kilolari dogumda biraktigin ortada .
Berfincik oglusunun iyi olduguna cok sevindim . Allah tamamini erdirsin insallah .
Ozlem resmini gormustum ama evet arkadaslarinda dedigi gibi narin bir hamilesin foruma yakismissin .
Sevgili Dreamer ve Piccola hosgeldiniz aramiza .
Piccalo kararin cok guzel bir karar emin ol . Her ne kadar zorluklari olsa da zor anlari olsada atlattiktan sonra icinde bir canlinin oldugunu kipirdadigini hossetiginde herseyi unutuyorsun .Hele dunyaya gelince hic dusunemiyorum ........

Valla arkadaslar alinan kilolardan bahsediyoruz da . ben 4,5 aylik oldum daha hic kilo almadigim gibi ilk 4 ayimda 6 kilo vermekle gecti . Neden oldugunu biliyorsunuz yiyememekten ve kusmaktan . O gunlerimi atlattim cok sukur . Gobisim var tabiiii . Yumurta yutmus gibiyim . :) Birseyler yuttugum kesin ama neyse....... :) Yavas yavas hareketlenmeler de var . Kelebek ucusur gibi . Eskiden tek tuk du ama simdi her an var . Esime soyluyorum da kendi hissetmedigi halde deli oluyor opup duruyor valla daha simdiden .

Ben de son anda cok kilo almayayim . Ama istahim cok fazla acildi . Mumkun oldugu kadar meyve ve salatalik yemeye calisiyorum . Sabahlarimi hic es gecmiyorum kesinlikle guzel kahvalti etmeye calisiyorum . Ama sut icemiyorum onun yerine sutlac yiyorum . Her gun bir kase .

Bende resmimi ekleyecegim insallah . Herkese ay ay resmini eklerse gelisimleri hep birlikte goruruz .

Yeni arkadaslar icin yeni listeyi veriyorum . Piccola sanirim sen merak etmissin en son hamile kim diye .

Daisy 29 Subat - Erkek
Berfincik 7 Mart – 13 Mart - Erkek
Ozlem 77 8 Mart - 13 Mart - Erkek
Sudenur 19 Nisan
Caney ?
Pretty Girl 29 Mayis
Minecan ?

Iste listemiz boyle . Bizim henuz cinsiyetimiz belli olmadi . Due Date leri belli olmayan arkadaslar listeye eklersek iyi olur artik . Caney ve Minecan .

Herkese selamlar .

18W1D

sudenur05
Sevgili Peppermint yapma etme eyleme degistir su fikrini . Bizim liste cok azaldi yap birseyler bizim icin he ne dersinnnnnn . :)

piccola
Herkese merhaba,
ben bu siteyi birkac aydir takip ediyorum ve sonunda bizde bebek istedigimize karar verdik.
Bu arada super bir site burasi, konusulanlar cok yararli ve seviyeli.
Iste size ilk soru, denemeye basladiktan sonra nekadar zamanda hamile kaldiniz? Ve ilk nezaman ve nasil anladiniz hamileliginizi?

piccola
Buarada Peppermint erkek patlamasi konusunda haklisin, cevremdeki 3 hamilede erkek bebek dogurdu 1 yil icinde, yok artik.
Siz testlerden falan sozediyorsunuz, baya karmasik bir is galiba bu hamilelik, basimiza is mi ariyoruz ne, korktum simdi?!
Ben daha hamile degilim, yani bildigim kadari ile daha oyle birsey yok ama dedigim gibi denemeye basladik :D

piccola
ictenliginden ve iyi dileklerinden dolayi cok tesekkur ederim Berfincik. Hamileliginin tadini cikar, bol bol gobisini sev,onus, ben cok kiskaniyorum hamileleri gorunce.
Benim daha midem falan bulanmiyor ama daha period umun ustunden sadece 18 gun gecti , hemde daha ilk denedigimiz ayda olmasi supriz olur gercekten.
Ama genede cok heyecanli bir bekleyis
:)

piccola
Peppermint, adet oldugum gunun ustunden 18 gun gecti sadece, yani birincisi; ikincisi olsa simdi sevincten zipliyordum heralde.
Buarada normal yenilenlerden daha cok yenildigi icin mi kilo aliniyor cok hamilelikde? yani demek istedigim normal bir insan normal beslenerek sabit kiloda kaliyor, ayni beslenme orani ile yesen bile bebegin agirligi disinda kilo mu aliniyor?
bir de hala topuklu pabuclar falan giyebiliyor musunuz? yani gece cikarken falan hala sexy olabiliyor musunuz, yoksa kendinizi buyuk mu hissediyorsunuz?

piccola
Esracik senin bebegin nekadarlik?
Cok kilo almadim diyerek ne kadari kastediyorsun?12-13-10? Hicbir fikrim yok bu konularda sacmaliyorsam simdiden cok ozur. :o

piccola
Buarada ben New York da yasiyorum ve burda PUMP diye saglikli ama cok lezzetli bir zincir var. Gercekten yag yok, kizartma yok, seker yok, sebze ve beyaz et agirlikli cok cesitli yemekler yapiyorlar. Midesi bulanmayanlara tavsiye edilir :)

piccola
Esracik, cok tadini cikar bebeginin, Allah cok saglikli, uzun, basarili, neseli, sansli bir yasam versin bebegine. Sana da aferim kendine iyi baktigin icin, darisi diger annelerin basina.

piccola
Birsey sorucam aranizda en yeni hamile kim?

piccola
Sehnazlonga, dedigin gibi ben cok minyom yapiliyim, kilo alinca yuvarlanan top gibi olmaktan korkuyorum ama heralde bebek geldikten sonra verilir kilolar.digital test uyarisini dikkate alicam.
Sudenur inanamiyorum hic kilo almamana 4,5 aylik olmana ragmen, yapi meselesi iste, sen sanslisin. bence bilincli oldugun surece gereginden fazlada almazsin gibi geliyor ama tabi ben hic boyle bir deneyim yasamadim daha.
Peppermint, ben seni hamile saniyordum onceki sayfalardan falan, karistirdim heralde. Yeni mi yasamaya geldin buraya? Alistin mi?
Hepinize mutlu ve rahat aksamlar

piccola
Ozlem, cok komik olmus siszin 2 hafta sonra doktora tekrardan hamileyim diye gitmeniz, bakalim bizimki nekadar zaman alicak? Ben sadece genc anne olmak istiyorum ki bebegimle iletisim kopuklugu cekip onun anneannesi durumuna dusmeyeyim diye, hemde kendimizi hazir hissettik.
Bende bazen metroda falan karni burnunda bayanlar goruyorum, cok tatli oluyor hamilelik valla, gobishlerinize iyi bakin, degerini bilin :)

piccola
Zomby, sadece adet gunumden itibaren 18 gun oldu daha yani daha adetim gecmedi. Ben biraz sabirsizim galiba, cok heycanli bu bekleyis.
Eminim verirsin aldigin kilolari, benim esimin ablasi 9. aydan itibaren verdi, hem ise basladi yeniden, hem ev, hem bebek derken kizcagiz kuculdu valla bende inanamadim.
Ne mutlu sana ki severek, gulumseyerek yasiyorsun anini.

zomby
17 11 2005, 18:00
Sabah bulantilarinda ise falan gitmek problem olmuyor mu? Benim bir arkadasim da cok cekti bu bulantilardan, kizcagiz bir sabah metroda kusmustu, sonra hep torba ile gitti ise valla

piccola ne demek istedin yukardaki sorunda anlamadim.Ben su an hamile degilim dogum yaptim.Benmi anlamadim sorunu acep?Hem bende hiic bulanti olmamisti hamileyken.Bu forumda en rahat hamileligi ben yasadim.Son ay haric tabiki.

zomby
Tamam simdi anladim Piccola bende sandim sen beni simdi hamile saniyosun.Simdi anlasildi.Benim hic hamilelik problemim olmamisti ama hic olmadi.8.ay biti ben isten ciktim.Daha giderdim ama kendime izin verdim.Zaten gecici calisiyordum kalici is degildi temelli cikmistim.
Coook rahat bir hamilelik gecirdim karnim sistiginde anlamaya basladim hamile oldugumu.
Umarim herkez bnim gibi hamilelik gecirir.

Birsencim
Merhaba, ben yaklasik bir hafta once yazmistim. yeni hamileyim. 1 aylik (babycenter.com'daki hesaplamaya gore 6 haftalik-- cunku en son aybasidan itibaren sayiyorlar gunleri nedense).
yeni hamile olan arkadaslar ile buradan oldugu kadar ozelden'de yazisirsak ne iyi olur. basimiza gelenleri boylece daha iyi anlamis oluruz. mesela ben iki gundur rahatsizim.mide bulantisindan istahim hic yok. neyseki, yogurt, havuc, marul gibi cok sade seyler yiyebiliyorum simdilik. istifra etmek istemiyorum. nane limon, ginger ale, kraker denedim.daha istifra etmedim ama olabilir yakinda. neyse, forum'dan ozelden yazisip paylasabiliriz bu tip seyleri. ilk uc aydan sonra gecer diyorlar bu bulanti, insallah oyledir. zira tipim kaydi bu durumdan ve yorgun olmaktan.

Pardon, simdi dikkat ettim, bana forum'dan ozel yazmak isteyen arkadas olursa bu nasil olacak? Cunku benim sayfada Ozel mesaj gonder diyen kilit isaretli sey yok sag ust kosede. ne yapmaliyim bunun icin.

Birsencim
piccola, bebek istiyorduk, yani kaza degil.daha son zamanlara kadar bebek yapmak istemedik.hem esim hemde ben bebekleri cok seviyoruz ama sorumlulugu cok diye istemedik. borcumuz harcimiz var.ama yasim genc degil, ve sonra is isten gececek kafami taslara vurarim diye, gozumuzu kararttik, bebek yapmaya karar verdik.yuzde 99 eminim bu forumda hamile olan en yasli kisi benimdir. 40 yasindayim. ilk bebegim olacak.yaklasik 2 sene once evlendim.

Madem istiyorsunuz insallah sizinde bebeginiz olur. bizim hemen karar verir vermez ikinci ayda oldu. sonra daha cok yazarim. selamlar.

esracik
Birsencim, cok tebrikler. Umarim sorunsuz, cok guzel bir hamilelik gecirirsin. Sorun ya da sikintin olursa yaz buraya, herkes elinden geldigince birbirine destek olmaya calisiyor. Bu durumda 9 ayin cok daha kolay gecmesini sagliyor.

NewYork01
Selam kizlar,son gunlerde pek foruma giremiyorum,yeni arkadaslar hosgelmisler.Umarim allah isteyenlerin gonlune gore istedikleri zamanda saglikli bebisler nasip eder :)
Ben de yeni gruba uye oldum,ve birazdan hamis halimin fotograflarini ve biricik oglusumun fotograflarini koyacagim photo kismina.
Ozlem,cidden ne seker bi hamissin,hamilelik cok yakismis.Bayildim. :) Bakin bakalim ben nasil bi hamis olmusum,dogumun uzerinden 2 ay gecti ve ben eski hamis gunlerimi ozledim valla.Ikincisi icin,henuz zaman var simdilik Deren yetiyor da artiyor valla :D
Deren persembe gunu tam 2 aylik olacak kucuk maymunum :)

Peppermint
<a target=new href=http://www.milliyet.com.tr/2005/11/18/yasam/axyas01.html]TIK[/url]

Hamileler için kahve uyarısı

Peppermint
Merhaba Birsencim,

cevap yazdim sana ama dedigin gibi ozelin kapaliydi. burdan tekrar yaziyorum. profiliniz butonundan 'Özel mesajlara izin ver' seceneginin yanindaki evet yazan kutucugu isaretlersen ozel mesajlara acik hale gelecektir.

sevgiler

Peppermint
piccola,

ben de tam karsi kiyida new jersey'de oturuyorum. :) haklisin manhattan'da kiralik evlerin yanina bile yaklasilmaz. :eek:
bence karar vermisken deniyorsun ne guzel iste. eger dusunursen gene vazgecebilirsin. fazla dusunmemek en iyisi galiba. dunyada bu kadar insan bebek yaparken ne kadar dusunmuslerdir acaba? onemli olan hazir hissetmek. ama yeni evliysen belki biraz zaman gecsin diye dusunebilir insan.

benin master'imi coktan yaptim. belki ilerde doktora yaparim burada kismet. benim icin dedigim gibi biraz daha var.

sevgiler

sehnazlonga
SUDENUR- ados icin guzel sozlerine cok tesekkurler, cok guldurdun beni. ados'un gozleri simdilik renkli (ama babasi da ben de standart turk insani rengindeyiz, buyuklerde renkli goz var) insallah oyle kalir, bakalim.

sevgili hamisler, gruba katilinca database kismina due datelerinizi eklemeyi unutmayin sakin olmaz mi. kalbimiz sizlerle. bu arada liste hakikaten cok kisalmis, umarim yakinda kalabaliklasirsiniz yine.

sevgiler.

sehnazlonga
BIRSENCIM merhaba, mesajini simdi gordum, ozel mesajin hala kapali onun icin buradan yaziyorum. Oncelikle hamilelik haberin icin can-i gonulden tebrikler. Umarim sorunsuz, cok keyifli bir hamilelik gecirirsin. Nasil da liste kisaldi derken, bir gunde iki tane hamilelik haberi geldi (bir de FILIZBELIZ)! Ne guzel.

Ozel mesaj alabilmek icin profiliniz diyen sayfaya git. Orada Ozel mesajlara izin ver ibaresini goreceksin. Yanindaki kutucugu isaretle ve degisiklikleri kaydet de. Bından sonra mesaj alabileceksin.

sevgiler

sehnazlonga
Simdi gordum, PEPPERMINT de bilgi vermis. Cifte dikis oldu sayemde. gorusmek uzere.

sudenur05
Birsencigim tekrar hosgeldin aramiza . Tebrikler . Insallah Zomby gibi bir hamilelik gecirirsin . Sanirim forumun en hafif geciren Zomby . O yuzden temennim onun gibi sorunsuz gecirirsin insallah . Seni de listemize ekliyorum .

Herkese selamlar .

18W2D

piccola
Peppermint, ben 2,5 yildir burdayim, benim esim amerikali, biz New York da oturuyoruz, suanda Manhattandayiz amayazin tasinicaz baska biryere cunku burda apartmanlar falan cok kucuk, yani tabi buyugude var ama coook buyuk rakamlara.
Sen nerde oturuyorsun?
Ben de hala gidip geliyorum bazen bebek icin iyi zaman mi degil mi diye, tabi biraz olaylari oluruna da birakmak lazim yani hayatta herseyi hem planlayamazsin, hemde anlami yok zaten, hayirlisi.
Sen kendini hazir hissetmiyor musun hamilelik icin yoksa okul donemi falan gibi birseyin bitmesini mi bekliyorsun?

piccola
Zomby, seninki she is glowing derler ya oyle olmus, ne degisik demek gercekten birseyler degisyor, sen daha anlamasan da vucudun neler olup bittigini anliyor ona gore hazirlaniyor. Valla mucize gibi birsey bebek dunyaya getirmek.
Sabah bulantilarinda ise falan gitmek problem olmuyor mu? Benim bir arkadasim da cok cekti bu bulantilardan, kizcagiz bir sabah metroda kusmustu, sonra hep torba ile gitti ise valla :)

piccola
Size bir soru: Dusuk olmasini engellemenin bir yolu var midir? Bazilari ilk 3 ay sporu birakmak yada cok hafifletmek lazim diyor; ama ben dusundum de dayaniksiz yada hastalikli bir fetusun natural selection yontemi ile elenmesini onlemek yanlis mi acaba?

piccola
Zomby pardon pek acik yazamadim galiba, demek istedigim ilk donemlerde bulantilardan dolayi izin falan mi aliniyor isten, yani durmadan kusuluyorsa iste, yolda falan nasil idare ediliyor?

piccola
Merhaba Birsencim, hayirli olsun hamileligin, heycanli misin? Planli birsey miydi supriz mi yapti bebek?
Ben daha hamile degilim ama bu ay ilk defa denemeye basladik bakalim artik nezaman olucak, hayirlisi neyse o olsun.
Nasil ozele cevap yaziliyor bilmiyorum cunku daha dun uye oldum ben de.

piccola
Peppermint, Hmm Garden State' desin demek, memnun musun oralarda yasamaktan?
Bizde burdan oraya gocmeyi dusunuyoruz aslinda.
Biz 2 yildir evliyiz, yeni sayilabilir yani, bakalim zaten bir acelesi yok.
Gecen gun ucakta yanimda Jerseyli bir bayan vardi, kadincagiz yazlari golde yuzuyorum falan dedi, imrendim valla. Ben orda gol oldugunu bile bilmiyordum.

piccola
Birsencim, nekadar guzel gercekten hamile kalmasi zor olan bir yas doneminde daha 2. ayda hamile kalman. O bebek simdi seni 20 yas genclestirir bak gor,
kendini genc kiz gibi hissedersin, yeni esin, minik bebegin; saglikla, neseli bir hamileik gecir isallah.

zomby
18 11 2005, 18:00
Flamingo

Umarim hamilesindir.Tebrik ederim testte isaret azda olsa pembemsiyse hamilesin demektir.

Soruna gelince bende hamile oldugumu bilmeden degisik ilaclar icmistim yok basagrisi icin yok karin agrisi icin falan filan.Ama bisey olacagini sanmiyorum cunku genelde hemile oldugunu anlamayanlar oluyor.Hic belirti olmayinca insan anlayamayabiliyor.Adet doneminde duzensiz ise iste o zaman hic anlamazsin.Benim adet donemim onceden okadar belirsizdiki gunu gununu tutmazdi bir ay olmayinca dedim yine sasti bizim adet donemi.Ama meger ben hamileymisim heberim yokmus.Filmlerdeki gibi bas donmelei mide bulantilari olmayinca anlayamamistim.Yani sen hamile oldugunu bildigin halde kullanmiyorsunki ilaclari.Simdi eger suphen varsa tabiki ilaclari keseceksin.Ama ondan once bebek varsa zarari olacagini sanmiyorum baska arkadaslarda cevaplar kesin sorunu.Sen bunu birde bebek buyutmek folder'ina yaziver orda daha cok bilgi sahibi annisler var.
(Bu arada Flemingo hamilelikte sadece Taylenol oneriyor doktor ama sen yine de doktora danis vede ne olur ne olmaz ictigin haplari icmeyi durdur.)
Burasi henuz isinma hareketleri yapiyor :) Insallah hamilesindir vede sende bize katilirsin.Gerci ben coooktan katildim gectim bu folder'dan

Lara Ada 3,5 aylik

flamingo
Merhaba, tam emin degilim ama sanirim ben de hamileyim. Adetim 1-2 gun gecikti ve beklemeyip test yaptim. Sonuc olarak pregnant yazdi. Bu arada ben grip olmustum. ve iki-uc defa ilac aldim. Ve su anda da hala biraz hasta sayilirim. Sizce bir zarari olmusmudur ve hamilelikte de kulllanabilecegim bir ilac var mi? Umarim araniza ben de katilabilirim. Hamile olan butun arkadaslara saglikli hamilelikler dilerim.

flamingo
Cok tesekkur ederim zomby cevaplarin icin. Aslinda adetlerim duzenli oldugu icin hamilelikten suphelendim. normalde dun ya da onceki gun olmam gerekiyordu. Bugun de oylesine bir bakayim dedim. ve sonuc pozitif cikti. ilaclari da bilerek az icmistim iki tane panadol bir tane de sudafed ictim. Sudafedi iki gun once ictim. Onu da kulaklarim cok tikandi ve dayanamayip ictim. Birkac aydir hamile kalmayi denedigim icin ilac kullanmamaya calisiyordum aslinda. Bakalim artik doktora gittigimiz zaman doktora da sorarim.

flamingo
Tesekkurler piccola iyi dileklerin icin. Umarim sen de hamile kalirsin en kisa zamanda. Artik doktor kontrolunu beklemekten baska yapacak birsey yok. Hersey yolunda gider insallah.

sehnazlonga
PICCOLA- moderator gezgin olunca biraz uzun surmus kusura bakma, haftaici tum gun acik tutup maili kimseyi bekletmemeye calisiyorum ama haftasonu biraz aksadi, az evvel onay islemini yaptim. hosgeldin.

FLAMINGO- hadi hayirlisi, haberdar et bizleri. ilac kullanimi icin bence su asamada endise etme- surekli ve yogun olmayan kullanimi doktorlar tehlikeli bulmuyor bildigim kadariyla.

HICAZ- hic korkacak birsey yok. umarim cok kolay bir dogum olur, ama tecrubeden soyluyorum- eger dogum esnasinda plansiz durumlar ortaya cikarsa da her tur zorluga oyle bir gogus geriliyor ki hersey su gibi olup bitiyor. butun o dertler de kisacik zamanda unutulup gidiyor. esas doguma gelen sevenlere zor oluyor (esin, annen gibi), onlar yaninda inan senden daha zor durumda kaliyorlar, bir de kendini birakip sevdiklerine moral veriyorsun ustune! icin rahat olsun yani, sevgiler.

sevgiler.

Ozlem77
Flamengo,

Aramiza hos geldin, umarim sorunsuz bi hamilelik gecirirsin. Ben su anda 6 aylik hamileyim ve hamileligim boyunca ilac kullanimina cok dikkat ettim ozellikle ilk 3 ay COK ONEMLI ama panik olma eminim az dozlarda ilac alimi problem yaratmaz..Bu donemde bana doktorum ve eczacinin soyledigi sadece Tylenol Regular Strength alabilecegim..En kisa zamanda doktora git eger hamile isen (hos hamileligi planliyorsanda) folic acid tabletleri almaya baslaman gerekiyor..

Hayirlisi olsun, 9 aylik guzel bir macera seni bekliyor :) Doktor hamileligini confirm ettiginde sana expected due date soyleyecek onu ogrenince foruma bildir Sudenur arkadasimizda bi liste var herkesin hamileligini oradan takip ediyoruz!!

Tekrar hosgeldin, keyifli hamilelikler :)

Ozlem (24 W 3 D)

sudenur05
Flamingo ve Hicaz aramiza hosgeldiniz . Listemizde hamislerimiz cogaliyor ne guzelll . Due date lerinizi bildirirseniz listemizi eklerim sizleri de .

Flamingo bence korkulacak birsey yok . Canini sikma . Doktoruna giderken ilaclari yanina al ya da unutmamak icin isimlerini yaz ve doktoruna sor . Ben de bas agrisi icin kullanmistim hamileligimi ogrenmeden 2 gun once . Allahtan doktorlar thylenol u oneriyorlar . Yani eger basin yada her hangi bir agrin olursa icebilirsin ; hicbir sorun yok diyorlar ki hatta her cesidini . Tums ve Pepcid i mide agrisi ve yanmasi icin oneriyor doktorlar . SUDAFED i sor tabi . Sorun etme kendine ama bundan sonra zaten kullanmazsin ama gene de zorda kalmadikca kullanmamaya ozen gosterirsen iyi olur diye oneririm . Cunku ilk 3 ay cok onemli . Ayrica burdaki doktorlar sana folik asit , calsiyum, demir al gibi laflar etmiyorlar haberin olsun . En azindan bana soylemediler . Ben hep sorarak ogrendim. Sen hepsini ilk gidisinde sor . Hersey gonlunce olsun . Insallah cok rahat bir hamilelik donemi gecirirsin .

Newyork Kaan Deren , Esracik Gavin , Zomby Lara Ada , Sehnazlonga Adis nasillar arasira teyzelerine onlardan da haber verin arkadaslar .

Herkese selamlar .

18W3D

sudenur05
Berfincik nerelerdesin arkadasim . Sesin solugun cikmiyor .

piccola
Yahoo ya uye oldum dunden beri pending durumundayim, bukadar uzun mu suruyor mailin gelmesi?
Ayrica Flamingo oncelikle tebrik ederim.
Ben hic hamile kalmadim ama bu konuda okuduklarimdan ogrendigim hamile kaldigini bilmedigin sure icinde yaptigin negatif seyler (icki, ilac vs...) bebegi ya hep ya hic kuralina gore etkiliyormus. yani zaten bebek etkilenmis olsa vucudun sen daha anlamadan o bebegi yok ediyormus. O yuzden bence endiselenicek bisey yok. Ayrica kullandigin ilaclarda cok agir ilaclar degil zaten. Cok sevindim senin adina.
Bize guzel haberlerini yaz.

hicaz
merhaba kizlar
yahu bikac gundur bakiyorumda bu foruma.. birkac mesaj falan okudum bende mi uye olsam suraya ne diye dusnurkene.. bi baktim uye olmusum :) )
bende 31W6D hamileyim.. dogumla alakali tecrubelerinizi almak isterim.. aman korkutmadan :) )
muhabbetle..

hicaz
sagolasin sehnazlonga cim..
ben pek herseyden korkan bi tip degilim cok sukur ama yinede insan bilmedigi seyden korkuyor.. cok degisik bir tecrube olcak bakalim..
bu ara baya dogumla alakali seyler okuyorum.. bir suru komplikasyon var vallahi.. bi kere sezeryan olmasin istiyorum.. episiotomy de olmasin istiyorum.. yani bunun icin bi care yok mu yahu? ille de bi yerlerini kesmeleri mi lazim canim :) 34. haftadan sonra bir masaj teknigi varmis, ise yarar mi bilmem ki? bir de doktora 'beni kesmeyin istemiyom' desen dinler mi? benim doktorda chinese seker bi kadin ama dogumda nasil davranir bilmiyorum..
muhabbetler..

zomby
19 11 2005, 18:00
Sudenurcum
Lara Ada cok iyi bizi hergun sasirtiyor simdi ona 3 aylik biberon tutmasini ogrettim.Tabi o biberonu tutarken yanliz birakmiyorum.
Ama bir biberon tutusu var gorseniz mest olursunuz.Dibinde mamasi kaldigindada havaya kaldiriyor ki dibinekinide iceyim diye.
Birde yalanci memesini eliyle agzina kendi koyuyor meme dustugu zaman tam eliyle kavrayamiyor ama elinin ustuyle memeyi agzina atiyor.
Bu tur seyleri gordukce babasida bende kendimizden geciyoruz.Bakalim ilerde Lara Ada daha ne marifetlerini gosterecek bize.
Sagligida yerinde disari cikarken bir giydiriyorum ust uste birde battaniyeye sariyorum. Bizim buralar cok sogudu kar kapida bu sene kar kapida geldigimde bir kere kar yagdi ama tam yagdi ondan sonra kar gormemistim.Buranin da kisi cok guzel oluyor diz boyu kar.Ilk sene kayak yapmistik ama bu sene artik yas gibi gorunuyor kayak.
Neyse dadi bulabilirsek bir gunlugune belki yine gideriz.

zomby
Piccola sagol tamam isiririm.Ama biberon tutarken resmi vardi yahoo grupta.Mail adresini ozelime yazarsan yollayabilirim istersen.

Piccola ben hamile oldugumu bilmeden once bira iciyordum(Cok severim birayi)Ama tabi hamile oldugumu testten ogrenince emin olamasamda birakmistim icmeyi.Ama diger ickileri bilmiyorum bira aslinda tamda icki sayilmaz.Doktor bazi durumlarda icmeni bile tavsiye ediyor.Tas dusurmede falan :)

Sen hangi ickiden bahsediyorsun votka,Viski sarap gibimi?Hamile iken sarap icen biliyorum cok degil tabi.Bende hamileyken Margarita icmistim.Onuda severim dayanamadim esim yapmisti buzlu falan.Yarim bardak icmistim esimden izin cikmisti :)

Sende seviyomusun ickiyi.Sutum hepten kesildigi zamanbende baslarim artik.Gerci birada gobek yapiyor bakalim baska biseye donebilecekmiyim :) :)
HICAZ hosgeldin yok canim gec degil daha ocak ayina var.madem geldin artik arasira yazarsin degilmi buraya.Ama Lara Adaya ben ogrettim biberon tutmasini.Derlerya agac yasken egilir gercekten ogle ne gosterirsen onu yapiyolar konusmaya baslayincada herhalde papagan gibi herseyi kaydedecekler beyinlerine.
Kizin hayirli olsun isim yinede erkekere gore daha kolay bulunuyor gerci 9 ayda 90 defa degisti bizim kizin ismi ama sonunda esimle hhemfikir olduk ve Lara Ada da karar kildik.
Lara Ada 3,5 aylik

zomby
Piccola
Tesekkur ederim kizim icin soylediklerin icin.Evet bebeklerimizin hepsi cok tatli Allah bizlere bagislasin.Insallah seninde cok tatli bir bebegin olacak.Allah daha guzelini sana versin insallah.
Hic problemli bir bebek degil Lara Ada cok sessiz mamasini ver bidaha hic aglamaz yatagin uzerinde kendi kendine konusur bende isimi gucumu yaparim ama tabi yataktayken bende desteklerim dusmesin diye yastiklarla kizimi.
Cok dikkatli olmak lazim bugun resmen kafasini kaldirdi sandim ayaga kalkacak :) Nasilda her gun degisik seyler yapip bizi sasirtiyor bu cingozler.Inanilcak gibi degil.
_YAZ
Hamile resmini gordum masallh dedim vallahi :) O nasil karin oyle valla ikizmis gibi gorunuyor cok gerilmis son ayda gercekten masallh masallah :)

flamingo
Merhabalar. Ben yine birsey sorucam. Hamileyken cay ictiniz mi? Ben sadece kahvaltida bir kupa cay iciyorum. Kahveyi ise hic icmiyorum diyebilirim. Acaba zarari var midir?

_yaz
flamingo,
ben hamileyken cay da ictim kahve de. Ictigim kahve decafdi zaten cayi da cok acik ictim. Her ikisinde de kafein var. Kafeinin erken donemde dusuge ilerleyen donemde erken doguma yol actigi soyleniyor. icinde kafein olan herseyden mumkun oldugunca kacinmak lazim. Ayrica cay da vucuttaki demiri olduruyormus. Bilmiyorum biliyor musun ama hamilelikte demir cok onemli. Sonuc olarak sana kalmis cok asiriya kacmadigin surece icebilirsin bence.

prettygirl
Selam Kizlar,
Birkac gundur kendimi pek iyi hissetmiyorum.O yuzden bakamadim buraya da.Yeni arkadaslar hosgelmisler.Eski :) arkadaslar da gordugum kadariyla iyiler.3. ay bulantilar gecer deniyor ama sanirim benim ki 9 ay surecek.Nedir benim bu bulantilardan cektigim anlamadim.Hergun ayni seneryo sabah gozlerimi acinca basliyor taki uyuyana kadar.Pazartesi ultrason icin gidecegiz.Esim gelemeyecek ama kizimla birlikte gidecegiz o kadar heyecanli ki bakalim gorunce ne tepki verecek.
Gelemedigim gunlerdeki konularla ilgili olarak eklemek istediklerim var.Birincisi gobek meselesi.Hatta bunu doktruma da sordum.Ilk hamileligimde benim de gobegim 4-5 aydan sonra beli oldu ama bu seferkinde hemen kendini gosterdi.Bunun nedeni sanirim ilk hamilelikte esneme olusuyor zaten ikincisinde bundan dolayi hemen gobek gosteriyor kendini.
Birde sanirim piccola bebek istiyorsunuz.Oncelikle bu kararinizdan dolayi tebrik ediyorum.Umarim en kisa zamanda mujdeyi aliriz.Bizde ikinci bir cocuk olayina karar verdigimizde doktora gitmistik.Doktorun dedigi eger uzun suredir korunuyorsaniz bebek hemen olmayabilir bu 0-1 yil arasinda olabilir demisti.Hakliymis biz 4. basarabilmistik.
Artik yahoo ya uye olmaya calismaktan vazgectim kizlar.En son tekrar uye oldum hersey tamam ama yine onsy gelmedi.Sehnazlonga umarim beni hemen onaylarsin cunku birazdan uye olmaya calisacagim.
Gobekteki catlaklar icin de onerdiginiz markalari deneyecegim.Gerci simdilik cok sukur hicbirsey yok.Hatta onceki hamileligimden de yok ama olmayacak anlamina gelmez tedbirde fayda var.
Ilk hamileligimde 13 kilo almistim.Emzirmeyi biraktigimda da ( 8 aylikken) fazla kilolarimin hepsini vermistim.Ama bu sefer o kadar sansli olmadigimi hissediyorum.Sanirim dogumdan sonra 3-5 ay cikmam disariya ki biraz zayiflayayim.
Eklemek istedigim birseyde eger bebek dusunuyorsaniz alkollu ickilerden uzak durmakta fayda var.Ne de olsa normalde bile insanlara zarar verebiliyor.Hamilelikte sizden ziyade bebege zarari olabilir.Birde sigara iciyorsaniz 3 ay oncesinde birakmaniz gerekiyor.Bebege zarari olma ihtimali bulunan herseyden uzak durmakta fayda var.Dikkat etmeniz gereken 9 ay gibi bir sure bebeginiz icin ne kadar onemli hepimiz biliyoruz.
Ahudc normal emzirme suresinde birkac gunluk beklemede sutun bebege dokunacagi soylenir ama sen daha hic emzirmedin ve sagmadin .Bir zarari olacagini sanmiyorum ama en iyisi doktoruna danis.Agrilarin nasil oldu?hala devam ediyormu?Eger hala agrilarin varsa ve bebeginle yeterince ilgilenemiyorsan public nurse istemeni oneririm.Bunlar evine belirli araliklarda gelip hem seinnle ve bebeginle ilgileniyorlar hemde sorularini cevapliyorlar.
Herkse saglikli ve mutlu bir pazar diliyorum.

prettygirl
Selamlar,
En sonunda gordum bende bebisleri ve hamileleri.Bebislerin herbiri birbirinden sekerler masallah.Valla sehnazlonga ellerine saglik cok guzel olmus.

Ozlem77
Hosgeldin Hicaz!!

Aramiza katilmak icin hicbir zaman gec degildir..Hem bizde hic ocak'ta bebek gelmeyecek diyorduk (tabi Daisy29 un oglu dunyamiza merhaba demek icin erken davranmazsa)..Bu arada yazdin mi gormedim ama ne bekliyorsun ki mi erkek mi?

Sevgiler,

Ozlem (24 w)

Ozlem77
PrettyGirl,

Sehnazlonga'nin hazirlanidigi groups ta files bolumun simdiki hamisler icin bi folder var..Oraya bizde foto ekliyoruz..En sabirsiz ben coktan ekledim ama baska hamislerde eklesin, biliyorsun en buyuk gobis yarismasi yapacagiz :)

sudenur05
Zomby sen anlattikca benim onun yumuk ellerinden ve gidisindan yiyesim geldi . Akil kupu masallah . Daha neler yapacak bekleyeyim ve gorelim .

Flamingo bende bizim turk cay bardaklariyla cok cok acik 2 bardak cay iciyorum kahvaltida . Ama ondan sonra gun boyu hic icmiyorum . Evet cay vucuttaki demiri olduruyormus . Kahveye gelince benim normaldede pek aram yoktur kahveyle . Simdi de icmiyorum . Ama kahvenin de iyi olmadigini okuyorum her yerde . Sadece arada disari ciktigimda kendimi odullendirip sicak cikolata iciyorum o kadar . Sen de asiriya kacmadan yaparsan zararinin oldugunu sanmiyorum . Ben doktoruma sordum bana gunde bir fincan cayin zarari olmadigini soylemisti . (Tabi adam bizim kucuk cay bardaklarini bilmedigi icin onlarin aldigi baz fincan )

Hicaz cigim gec kalmis sayilmazsin . Bak ne guzel konusuyorum paylasiyoruz . 2 ay var asagi yukari . 2 ayda gor bak ne kadar cok sey paylasacagiz ,

Herkese selamlar .

18W4D

sudenur05
Picallo cigim ya hamileysen . Biliyorsun ki ickinin normalde bile yetiskin insana zarari var ki eger hamileysen bebegine de zarari olabilir . Biz biliyoruz ki hamile kalmak icin bile bazi sartlarin yerine getirilmesi gerekiyor . Ayrica burayi bilmiyorum ama Turkiye de butun doktorlar bazi vitamin ve mineralleri daha hamile kalmayi dusundugun son uc ayda bile baslatiyorlar almana . Mesela Folik asiti hamile kalmadan; 3 ay oncesinden baslatiyorlar icirmeye ki bu da demek oluyor ki hamile kalmadan da bazi formalitelere uymak gerekli . Kesin bilmiyorum bebegine birsey yaparmi doktor degilim ama doktorlar hamile kalmadan 3 ay oncesinden tedbire basliyorlarsa bir sebebi var demektir . Bence icki icmesen daha iyi olur sen daha iyisini bilirsin ama . En azindan hamile olup olmadigini ogrenene kadar . Zaten hamileysen doktor yasaklayacaktir . Sigara ve ickiyi . Hamile degilsen tercih senin icersin tabi ki . Gene de sen en kendin icin en iyisini bilirsin .

Sevgiler .

piccola
ZOmby ne tatli valla Lara Ada gozum canlandi simdi, isir o biberon tutan ellerinden benim icin.
Ben dun 10 aylik bir bebek ile beraberdim, okadar tatliydi ki, bir ara babasi yere birakti emeklesin diye, asagidan yukari kafasini kaldirdi, soyle bir etrafindaki insanlara bakti, sonra babasina gitti emekleye emekleye, baba tabi mest aynen senin de dedigin gibi :)

piccola
sehnazlonga, moderator sen misin ben bilmiyordum bile bunu, tesekkur onay icin.
Bisey sorucam hamile oldugunuzu anlamadan once, denemeye basladiginizda ickiyi kestiniz mi yoksa sadece hamile oldugunuzu anladiktan sonra mi ickiyi kestiniz?

piccola
Zomby, yahoo ya dun uyeligim oldu artik resimlere bakabiliyorum, bakicam biberon tutan isirmalik ellere :)
Ben de bira iciyorum genelde ama mesela dun gece disari cikmistik vodka soda ictim, birazda cok ictim galba aksi gibi. Sonra bu sabah uyandim aklima takildi ya bu ay hamile kalirsam acaba bebek icin kotu olur mu diye, esime soyledim ve bana cok guldu ortada ot yok ocak yok, ben acaba bebek varsa benim fazladan ictigim birkac bardak vodka kotu mu diye dusunmeye basladim.
Kendime gelmem lazim valla, hele once bi adetim geciksin, sonra test yapiim pozitif ciksin, sonrada doktor confirm etsin de sonra baslarim endiselenmeye di mi?

piccola
Haklisin Sudenur, iraz daha tedbirli davranmakda yarar var sanirim, sonuc da hamilelik ve bebek cok guzel oldugu gibi cok da ozveri gerektiriyor.
Hemen bugun senin mesajini aldiktan sonra icinde folic acid bulunan bir multivitamin aldim kendimi, gunluk kalsiyum , ve folic Acid ihtiyacinin 100% unu karsiliyormus. Onerin icin tesekkurler.

piccola
Zomby, Lara Ada nin resimlerine baktim, inanilmaz tatli bir bebegin var, bol bol masallah deyip tahtalara vurdum hatta esim benim akil sagligimdan suphe etti sanirim (ne guzeldir bizim turk adetleri di mi, tahtalara vurmalar, kulak cekmeler falan :) )
Hicbiriniz ufleyip puflemeyin valla yorucu annelik falan diye, hayatta en guzel seyler en cok emek gerektiren seyler, bunun da bebekden guzel ornegi olamaz sanirim. hepinizin bebekleri dunya sekeri, onlarla bol bol vakit gecirin.

hicaz
sudenurcum
vallahi gec kamisim ben araniza katilmakta.. nerdeyse dogurdum dogurcam.. benim due date ocak 15..

zombycim masallah Lara Ada ya 3 aylik neler yapiyomus yaramaz :) ben daha bebegimi dunyaya getirmeden dusunuyorumda cabucak buyuyorlar dimi? unutmusundur belkide ilk dogdugu zamanlari..
benim hamilelik cok cabuk gecti.. soyle yavas yavas yasasakta hayati doya doya bebegimizi sevsek.. bu arada benimde kizim olacak :) isim bakiyorum bu ara ne zor ismis bi isim secme isi yahu..

32W

zomby
20 11 2005, 18:00
Bende diet olan hicbisey icmemistim ama regular kola cok icmistim.Kola hamilelikte cokta zararli bisey degil yani fazlasi olabilir ama arasira icmek hic sorun degil acikcasi.Ama diyetin hepsi zararli.

ceronimo
Daisy29,

Ben Combi Savona kullaniyorum. Peg Perego Aria ayarinda oldugunu okumustum stroller ararken ama daha ucuz. Biz 2004 model bulup 100 dolara almistik. Savvy gibi hafif. Hergun kullanmadim cunku genelde kangroo ile cikiyorduk ama bu aralar ogul agirlastigi icin arabaya yoneliyoruz. 3uncu katta oturuyoruz ve oglum bir kolumda, obur kolumda araba rahat rahat cikiyorum yukari. Cok yer kaplamiyor, bagaja otobuse rahat sigiyor. Tek elle kapanmiyor ama yine oglum kucagimdayken ben kapayabiliyorum. Acilisi daha kolay, tek elle acabiliyorsun. Parka bahceye, camurlu toprak yokuslara surdum (3 aydir kullaniyoruz) ve gayet guzel performans aldim (manevra kabiliyetide harika). Gunesligi cok yeterli degil ama cogu strollerda sorun zaten bu. Beni uzen iki yonu var, 1) Parent tray yok. 1 adet bardak konacak yeri var gerci. Simdilerde buna cokta ihtiyacim olmadigina karar verdim 2) Basketin buyuklugu fena degil ama koltugu tam yatirdigimda sepete ulasmam zor oluyor. Katladigin zamanda sepettekiler dokulebiliyor.

Benim icin hafif olmasi cok onemliydi, bu yonunden memnunum. Koltugu vs. silinebiliyor. Ayrica gunesliginde cd player koyabilecegin bir bolumu ve kenarlara gelen kulakliklari var. Burada CD player'ini takip bebise gezerken muzik dinletebiliyorsun (olmasada olur bu ozellik ama var). Fiyatina gore cok memnunum bu arabadan. Ozel aparatini alirsan tum car seatleri koyabiliyorsun dediler ama biz almadik. Incelerken Graco car seatimizi oturttuk, gayet guzel kilitlendi. Hic sorun olmadan Garco car seatle kullandik aldigimizdan beri. Ama Combininde cok guzel bir car seati var (aldigimiz arabadan daha pahalliydi o baska). Sevdigim bir ozellikte pek cok strollerde koltugun belli yatis acilari var (ariada 3 seviye var sanirim). Savonada istedigin aciyi ayarlayabiliyorsun. Cevrende inceleyebilecegin bir yer varsa goz atmani tavsiye ederim. Ne yazik ki Babies r us Savonayi tasimiyor, web sitelerinden satan bayileri bulabilirsin.

Kolay gelsin.

cero, EGE GUNEY, 6.5 AY

cakisdez
Merhaba arkadaslar.. gecen hafta ogrendim hamile oldugumu, hala inanmasi zor geliyor. Doktora gittim fakat pek birsey de soylemedi. Ne kadarlik dedim, 5 haftalik bile diil dedi, tamam da ne kadarlik yaa.. Iyi bir doktor ama sanki beni cok gecistirdi gibi geldi.. Sanirim cumartesi oglen gidince alinabilecek max. ilgi ancak bu kadar olabiliyor. Dogacagi tarihi ise bana verdikleri bir el kitabindan bakip kendim hesapladim. Temmuz'un son haftasina geliyor, tabi dogru hesaplamayi becerebildiysem. Birden butun hayat tarzim degisti, sigarayi test positive ciktigi an biraktim, icki de yoktu zaten, simdi tek sorunum bu yeme olayi. Bilmiyorum artik bir sekilde basa cikicaz tabi.. Ama buraya uye olmak iyi geldi sanirim, en azindan bir iki cift laf edicek anne adaylari ve de taze anneler var. Herkeste tatli bir heyecan vardir simdi, bakalim nasil gecicek su 9 ay.....

ahudc
Sevgili prettygirl

Public nurse geldi 2 kere kizimi tartti hersey iyi benide kontrol etti benim agrilarim gecti yirtigimda duzeliyor galiba.... hattta dun baba kizi evde birakip ben kendimi disari attim :) ..... ilgine cok tesekkur ederim.... ben ara ara meme veriyorum ama istemiyor ama bazende verince sanki onu rahatlatiyor aglarken..... malum bizde her aksam 9 dan sabah 3 e kadar parti var uyumama partisi..... gecen gun aglamasi hic bitmedi bizde er a goturduk meger gozlerinde iltihap varmis nasil oldu anlamadim.... dr dediki sizin kiz colic olabilir bende mamasini degistirdim sanki biraz daha rahat gibi ama daha belli olmaz

Bu yahoo beni hasta edecek unforgettable babies e onay geldi sign in yapiyoruz yinede so; taraftaki menuye tiklayamiyoruz .... esimi oturttum comp basina coz bir caresini bul dedim ama malesef...

bu arada piccolo ---bebek istiyrmussunuz tebrik ederim.... sunu soylemek isterim benim regl gunum gecti bayagi sure sonra 15 gun gecince home test aldim negatif cikti ama 1.5 ay bekledim bende tik yok esime ben hamileyim galiba dedim oda yok canim gibilerden ama adamcagiz beni test yaptirmaya goturdu..... ki evet hamileymisim hemde 6 haftalik.... diyecegim suki bazen home testte negatif ciksa bile pozitifte olabiliyor..... biz cok istiyorduk bebegimizi cunku daha once bir kere dusuk yapmistim 6 haftalikken cok uzulmustuk esim herhalde yine moralim bozulur diye yada boyle mucize olamaz diye hamile olamayacagimi dusundu.... bu arada ben dusukten sonra dr a gittim bana dr siz nisandan once hamile kalirsiniz bana gore dedi bize 6 ay verdi vucudum diuzene girsin diye ... ve hakli cikti ben subat sonu hamile kalmisim....

paylasmak istedim....
sevgiler herkese
ahudc

ahudc
sevgili daisy29

biz peg prego aldik travel system araba koltugu ile beraber tasinmasi kolay ... katlamasida kolay ..... iterkende cok hafif hic hissetmiyorsun agir degil....bu arada biz matress olarak sealy aldik .....
kolay gelsin

ahudc
sevgili daisy29
ben holy cross ta yaptim dogumumu ama nasil memnun kaldim anlatamam..... ( dogumumun zorlugu haricinde tabiki :) ) bizde bir arkadasimizdan duyduk orada tura gittik.... tam 68 tane maternity suite leri var ama benim dr holy cross ta privilege i vardi ..... bebegimin resmini koyacagim ama onaylandigim halde giremiyorum unforgettable babies e.... nasil olacak bilmiyorum..... evet biizm mattress 150 coil ......

bu arada bebsin erkekmi kizmi olacak ?
kendine iyi bak ... ozel bir sey sormak istersende bana ozelden mesaj atabilirsin
sevgiler

ahudc
Icki sorusuna yanit

Ben agzima hic koymadim ickiyi ve diet kola hastasi olmama ragmen onu bile icemedim... Ginger Ale ictim hep.....

Sevgiler

esracik
Daisy, ben perego nun plikosunu kullaniyorum, car seatiyle birlikte. Car seat icin o kadar paraya degmez bence ama strolleri tavsiye ederim kesinlikle. Ben car seati 50 dolara bir once ki senenin modelini bulup almistim. Strollerin kullanimi cok cok rahat, tek elle bile rahat manevrasi. Cok agir da degil. Matress , ben seally aldim. Simdilik sadece gunduz uykularinda kullaniyoruz.
Yeni gelen arkadaslar hosgeldiniz, umarim kolay bir hamilelik gecirirsiniz, Yaz, cok haklisin , zaman cok cabuk geciyor. Benim bebisim de 5 haftalik oldu bile :)

esracik
Bir kadeh saraba arada olmak kaydiyla izin veriyorlar ama ben hic icmedim.

esracik
Diet icecekler niye zararli, ben hep ictim ama kafeinsiz olanlarindan tabiki.

picola, green cardin olmasinin o ulkelere girmene yardimci olacagini sanmiyorum. Vatandas olmadigin surec avrupa ulkeleri senden vize isteyecektir diye tahmin ediyorum..

esracik
Cok tesekkurler picola nazik sozlerin icin. Annelik guzel tabiki, ogluma hergun daha cok asik oluyorum resmen. Birbirimize iyice alistik artik, derler ya birbirimizin dilinden anliyoruz artik :) Hayatimiz cok degisti tabiki. Ilk haftalar oldukca zor gecti, zamanla cok daha iyi oldu hersey. Biz bebegimize o bize alisti, bir rutin olusturduk sonunda. Geriye donecek olsam kararim degismezdi. Hele de minigimle tanistiktan sonra.

flamingo
Sehnazlonga sizler yazdikca benim icim rahatliyor. Gerci hamileligimizi daha doktora da onaylatmadik ama. Hayirlisi bakalim. Haftaya randevu aldim. Sadece kan testi yapilacak o gun. Doktoru falan gormiycem. Hemsire anladigim kadariyla 8. haftada falan bakicaz dedi. Insallah gercekten hamileyimdir . :) Bazen acaba test yanlis sonuc vermis midir diye dusunuyorum. Ikinci kez de test yapmadim. Bakalim Allahin izniyle hersey yolunda gider insallah.

berfincik
hicaz ,flamingo ve cakisdez aramiza hosgeldiniz bizimle bu guzel donemeleri paylasacak arkadaslarimizin cogalmasi cok guzel :)
hicaz oncelikle korku olayini beyninde kendin yaratirsin diye dusunuyorum , benim kendi dusunceme gore ve edindigim tecrubeye gore dogum olayi icin Allah o fitrati o dayanma gucunu veriyor
cunku ben hamileligimin ilk basinda hergun dogumun dehseti ve acisinin korkusuyla hamileleigimden pismanlik duyardim hatta karnimin buyuyecegini bilmek beni asiri uzerdi ama zaman ilerledikce buyuyen karnimi okadar sevdim ki simdi oyle bir hale geldim ki buyuyunce daha mutlu oluyorum hamileligim disaridan belli oluyor diye cok daha mutlu olyyorum ve dogum olayina inanilmaz derecde alsitigimi farkettim .bilmiyorum o anda korkarmiyim ama su an icin ilk basta ki feci duygularim yok artik ve aci olayi beni artik o kadar korkutmuyor ,karsilignda sahiib olacagim bebisimi dusunmekten baska aklima bisey gelmiyor dogum olayi icin ,
ilk donemlerde bulanti ceken arkdaslar bizlerde gercekten cok bulantilar kusmalar cektik hatta en yeni kurtulan arkadasimiz sudenur bile nerdeyse umudu kesmisti normale donusten :) ama oda bizler gibi cok sukur rahat odnemlere girdi sizlerde insaallah oyle olacak ilk baslarda omur boyu gecmiyecek gibi gorunsede merak etmeyin zamani gelince sizi terkedecktir(insaallah)
herkese selamlar :)
24+0

Peppermint
'Peppermint, Hmm Garden State' desin demek, memnun musun oralarda yasamaktan?
Bizde burdan oraya gocmeyi dusunuyoruz aslinda.
Biz 2 yildir evliyiz, yeni sayilabilir yani, bakalim zaten bir acelesi yok.
Gecen gun ucakta yanimda Jerseyli bir bayan vardi, kadincagiz yazlari golde yuzuyorum falan dedi, imrendim valla. Ben orda gol oldugunu bile bilmiyordum.'

merhaba piccola,

new jersey ny'in downtown bolgelerine gore daha sakin ve ev fiyatlari daha uygun. ancak biz west new york'ta oturuyoruz. yani burasi da sehir merkezi. senin bahsettigin gollerin oldugu sessiz sakin, yesil yerler buraya daha uzak olan suburb bolgelerinde. ama yine de dedigim gibi ny'in kesmekesinden uzak buralari. bizim oldugumuz yerin avantaji evin onunden gecen minibus, otobuslerle 20 dak'da ny'da olabiliyorsun. ama soyle bahceli, duzgun, buyuk bir evim olsun dersen daha uzaklara gitmen gerek. istediginiz gibi olur insallah.

bu arada 2 yillik bir evlilik cocuk sahibi olma istegi acisindan uygun gibi. ama aslinda hepsinden onemlisi kadinlardaki yas problemi. genelde 35 yasindan once en azindan bir cocuk olmali denir ya...

sevgilerimle

Peppermint
bu arada piccola hamilelikte icki icilip icilmedigini sormus. bir tek zomby yanitlamis. :)
diger hamile ve ex-hamile arkadaslarda cevap verirler mi acaba :)

sehnazlonga
sevgili arkadaslar selamlar,

HICAZ- ben son derece sorunsuz bir hamilelik gecirdim (soylemesi ayiptir bulanti, kusma, aserme filan gibi hicbir derdim olmadi), hersey yolunda gitti, gayet saglikli beslendim, egzersiz yapmayi hic aksatmadim ama sonunda yaklasik 20 saat dogumsancisi (ki sakin oyle kulaklara urkunc gelmesin- cok onemli bir kismi hastane koridorunda cogunlukla gulup eglenip yuruyerek gecti) sonucunda son dakka golu sezeryanla dogum yaptim. su anda gayet guzel bir ameliyat izim var ve o anda da sonrasinda da icimde en ufak bir uzuntu olmadi (bebo da ben de saglikla cikalim su isin icinden baska birsey istemem diye dusunuyor genelde insan). bence en sagliklisi hic dogum kismini dusunmeyip, elinden geldigi kadar saglikli kalmak, doktorun ve kitaplardaki tavsiyeleri mumkun oldugunca uygulamak ve icini ferah tutmak. herseyin yolunda gideceginden eminim.

FLAMINGO- ados'un adi neredeyse cay,bal ve domates olacakti. cay ictim. kendi secimimle kahve icmedim, halbuki makul miktarda kahvenin bir zarari yok bildigim kadariyla.

PICCOLA- bu hamilelik isinin what to expect when you're expecting diye bir kutsal kitabi var. istersen bir goz at. onun basinda yanlis hatirlamiyorsam hamile oldugumu bilmeden sunu yedim, ictim bir zarari olur mu? diye uzun bir bolum vardi. genellikle abartilmadan yapilan aktivitelerin zarari olmayacagi soyleniyor (hatta dikkatimi cekmisti cok onun icin aklimda kalmis- hamileligi bilmeden az miktarda uyusturucu kullanimina bile musamaha gosteriliyordu)

CAKİSDEZ- tebrikler kolayliklar.

Arkadaslar, yaradana siginip koca gobuslu FOTOLARIMIZI listeye ekledik, siz de destek verirseniz cok seviniriz. Due Date tablosunu tarihe gore yeniden duzenlemeye calistim, teknoloji her zaman her istediginizi yapmiyor ama sanirim biraz daha kolay takiip edilir oldu, bir goz atin da hata olmasin.

Bir de bir arkadas sormus onun icin yaziyorum- POLL kisminda kimin ne oy kullandigini moderatorler de dahil kimse goremiyor, iciniz rahat olsun yani.

sevgiler.

daisy29
Herkese merhabalar;

Umarim herkes iyidir. Biz bu aralar alisveris yapalim dedik yani bi fiyat arastirmasi vs. Ama kafamiz karisti. Cok fazla stroller ve car seat markasi var. Konuyla ilgili eski forumlari okudum. Onerilenler arasinda peg perego falan var. Biz de 3 marka arasinda gidip geldik. Zippy , peg perego pliko ve combi ultra savvy . Tabi fiyatlari da birbirine cok yakin. Hepsinin avantaj ve dezavantajlari var tabi. Ama benim icin agirligi onemli yani tek basima kolayca katlayip tasiyabilmeliyim. Bu yuzden en hafif combi ultra savvy yaklasik 14-15 lbs civarinda. O bana cazip geldi ama yeni annelerden hic kullanan oldu mu acaba diye de merak ettim. eni anneler hangi markalari aldiniz ve memnunmusunuz bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim. Ayrica crib mattress icin onerileriniz varsa cok iyi olur. Herkese kolay gelsin. Kendinize dikkat edin.

Sevgiler...

...........................

29w+4d

daisy29
ahudc cigim cok tesekkurler yanitin icin. Sealy nin icinde kac inner spring coil var. Sanirim 150 minimum olmasi gerekiyormus bebek icin. Ne kadar cok olursa o kadar iyiyimis. Peg perego nun car seat inden memnun musunuz bu arada. Bazi arkadaslar terlettigini soyledi de. Aslinda cok ta ince elememek lazim galiba. Sakinan goze cop batiyor cunku. Biz peg peregolarda mi buyuduk dimi ya. Neyse yine de insan cocugu icin hep en guzeli ne ise onu almaya calisiyor. Tekrar cok tesekkurler bebisten firsat bulup cevap yazdigin icin. Bu arada bebisin resmini goremedim herhalde daha post edemedin. Bir de sana ozel bi soru: DOgumunu Shady grove Adventist hospital da mi yapmistin. Biz oraya on kayit yaptik ama tour icin onceden randevu almak gerekiyormus. Tam gezemedim dogum bolumunu. Sen memnun muydun? Gorundugum kadariyla iyi bi hastaneye benziyor.

Sevgiler...

_yaz
haklisin zomby benim karnim biraz buyukceydi(!) ama ikinci aydan itibaren buyumeye kendini gostermeye baslamisti zaten herkes ikiz diyordu hani su benim malum miyom vardi ya o yuzden buyuktu galiba benim karnim sanki bebisin ikizi gibiydi 12 cm idi capi. Neyse kendisi gitti adi kaldi yadigar :)
bu arada yeni gelen arkadaslar hosgeldiniz bugunlerin kiymetini bilin zaman oyle cabuk geciyorki bir bakacaksiniz bebisiniz kucaginizda.

Tuana Ece tam 4 haftalik :)

_yaz
ahudc zomby hem kolanin icinde hem de ginger ale in icinde kafein var bir kitapta okumustum hatta ginger ale in icindeki kafein orani kolaninkinden bile fazlaymis hamileligim boyunca kafein free icecekleri tercih ettim ama siz icmissiniz ve masallah saglikli bebisleriniz. Icki konusuna gelince bir programda doktorlardan biri icki icmek bir aliskanliksa icki icilebilecegini soyluyordu. O doktorun disinda butun okudugum dokumanlar kitaplar icki icmeyi yasakliyordu. Ben hamilelikten once de cok icmezdim hamileyken de hic icmedim.

piccola
COk tesekkurler hepinize cevaplariniz icin, hamile oldugumu ogrendikden sonra kesin icmicem icki ama oncesindede dikkat etmek lazim anladigim kadari ile. Buarada multivitamin almaya basladim folic acid li.
Bir de pap smear testi yaptirmisdim gecen hafta, normal yillik kontroller icin, eger bir hamileik varsa zarari olur mu acaba diye doktora sormustum, o da hicbir zararinin olmayacagini aksine hamilelik planlandigi zaman boyle bir kontrolden gecmenin iyi oldugunu soyledi. Yani ilgilenen olur mu bilmem ama aklinizin bir kosesinde bulunsun arkadaslar.

piccola
Bir de biraz alakasiz muhteelen farkli bir bolumde bu soruyu sormam lazim ama belki icinizde bilgisi olan vardir: Greencard ile Italya, Fransa gibi Turk vatandaslarindan vize isteyen ulkelere vizesiz girmek mumkun mu? Cunku biliyorsunuz Amerikan vatandaslari almiyor vize bu ulkelere girerken ama biz turk vatandaslari aliyoruz.

piccola
Peppermint, gercekten senin oturdugun yer gibi hem NY a 20 dakika uzaklikta olup hem NY un icinde olmamak buyuk avantaj. Simdilik yani Mayis ayina kadar biz Manhattandayiz kesin, cunku benim okulum Brooklynde ama Mayis da mezun oluyorum, esimin de isi Times Square de, ama dedigim gibi okulum biter bitmez kendimize yeni bir pencere acicaz, daha sakin bir yerde yasamak, onun icin schedule u daha sakin bir is, ve belkide minik bir supriz : bebek.
Ben 24 yasindayim, gerci 3 ay sonra 25 olucam, oyuzden cok acelemiz yok ama ilk bebegimi ben 26 bilemedin 27 yasindan once kesin istiyorum. Benim annemle aramda 26 yas var, annem hala benim en yakin arkadasim, herseyi konustugum, dusuncelerine guvendigim bir kisi. Yani old fashion olmadi hic benim icin. Ben de bebegim icin en az annem olmayi istiyorum.

piccola
Bende oyle tahmin ediyorum, obur turlusu too good to be true :)
SEnin hamile resimlerini gordum, ne tatli anne olmusun, sirf gobish gerisi incecik, bende insallah senin gibi olurum.
Annelik guzel mi? Yani geriye donucek olsan bir daha yapar miydin? Hayatiniz cok mu degisti, yoksa hala sevgi cemberine sadece 3. biri mi katildi?

zomby
21 11 2005, 18:00
CEKISDEZ
Merhaba senin yazini yeni gordum hosgeldin.Yanliz soylemeden edemeyecegim due date'in cok ilginc benimde Temmuzun son haftasiydi yani gecen sene bu aylarda hamile kalmistim.Icim bir tuhaf oluyor zaten bu gunlerde :( Ogrendigimde 4 haftalik hamileydim.Simdi 3,5 aylik bebegim var.
Ama bizim kizin due date'i tutmadi Temmuz 29 dedi doktor 4 Agustosta dogdu.Umarim guzel bir hamilelik gecirirsin.Buraya yazmaya devam edersen 9 ay boyunca cok yararli seyler ogrenebilirsin.
Biz artik burda arkadastanda ote kardes gibi olduk.Valla sohbetlere katilmak icin insan bir daha hamile kalasi geliyo :) Yani okadar ozledim hamileligi kiymetini bilin tadini cikarin derim.
Lara Ada 3,5 aylik

ceronimo
Ozlem ve diger taze hamisler;

Pelvic muscle guclendirici KEGEL egzersizlerinizi yapin. pek cok web sitesi ve gelnelde tum hamilelik kitaplari nasil yapilacagini anlatiyor. Bunu hamile degilken bile yapmak gerekiyor, ama baslamadiysaniz dogumdan en az 3 ay once baslamaya calisin. Kesin cozumdur diye birsey yok ama gelisen kaslariniz sayesinde epistomy sansinin azaldigi iddia ediliyor. (Ben sezeryan oldum, atip tutmak kolay o yuzden)

Stroller'a gelince. Graco arabanin agirligini cok dusunmeyen kisiler icin cok iyi bir secenek. Fiyatlari cok uygun ve pekcok ekstra ozelligi oluyor. Ama cok bulky, metrolite bile denklerinin yaninda buyuk kaliyor.

Ozlem, senin car seatsiz sistemden neyi kastettigini anlayamadim. Benim kacirdigim birsey var sanirim. Eger genelde eski filmlerde gordugumuz bebegin icinde yattigi arabalarindan almiyorsan 3-4 aydan kucuk bir bebegi normal bir stroller'a car seatsiz nasil koyacagini bilemedim. Eger oyle bir araba aliyorsanda oturmaya hazir oldugu zaman araba mi degistireceksin? Dedigim gibi, kacirdigim bir urun var sanirim.

Biz oglum 3 aylik olana kadar Snap'n go kullandik. Sadece bir frame oldugu icin rahatti, oglushu uyandirmadan arabadan car seati ile hop ustune takiyorduk, bagaj buyuklugunde harika bir sepeti vardi. Ama savona'ya gectikten sonra car seati koymama ragmen araba cok daha hafif geldi ve kesinlikle ama kesinlikle cok daha kolay hakim olabiliyorsun. Soyle soyleyeyim, gecen gun tek elle arabayi iterken obur elimle de arabada yatan ogluma biberonunu verdim (Neydi derdin diye sormayin, cidden vardi bir sebebi :) ). Ozetle Snap'ngo dusunen varsa asil stroller'a yedek olarak tavsiye ederim ancak. Mesela esinizin arabasinda durur yedek olarak.

cero

ahudc
Sevgili daisy29
mesguliyet ne demek ... benim kiz butun gun uyuyor aksamlari parti yapiyor zaten :) evet holy cross sana uzak , bana daha uzak ama allahtan suyum patlayinca hemen gittik yoksa sanciyla o yol cekilmezdi herhalde.... hersey gonlunce olsun .... bu arada ben kizim olacagini ogrenmeden once nedense icime erkek diye dogmus bir kac tane erkek kiyafeti almistim nedense bilmiyorum ayakkabilar filan.... senin bebisin dogsun yada daha once paket yapip sana yollarim istersen hepsi yepyeni....

bu arada benim peg prego stroller in bir yerinde buton var oradan katliyorsun esim dun katlarken yalnislikla kirdi simdi strollersiz kaldik aman sen dikkat et stroller alirken :)
sevgiler

ahudc
esracik
tesekkur ederim ...... esime soyledim arayacak ....
bu arada ben home test pregnancy testlere pek guvenemiyorum...... hamile oldugum halde bende negatif cikti.... usenmezseniz-piccolo icin soyluyorum en iyisi kan testi yaptirmak.....

herkese kolay gelsin
Ahudc

esracik
picola, tebrikler okulun bitiyormus :) Ergen gebelik testini ben denemistim, adet olmam gereken gunde yaptigim test negatif cikmisti, adetim 4 gun gecikince bir test daha yapmistim ve o pozitif cikmisti. Ben de beklemeni tavsiye ederim. Allah gonlune gore versin.

Ahudc, peregonun musteri hizmetleri cok iyi, onlari aramani tavsiye ederim.

berfincik
piccola bende hamile oldugum bilmedigim ve gunume 1 hafta kalan gunlerde belimde baslayan agrilar farketmistim tum sirtimda agrilar oluyordu ve devamli uyumak istiyordum hersey den yoruluyordum
umarim hamile cikarsin :)
herkese sevgiler

Peppermint
sudenur05 evet sen de yanitlamissin.

sevgiler :)

Peppermint
piccola,

bu sorunun cevabini anlayabilmek icin oncelikle adet siklusunun ne kadar zamanda bir olduguna bakmak lazim. eger genelde 28 gunde bir oluyorsan bugun 24. gunun ve yaklasik 4 gun sonra adet olabilirsin. erken hamilelik belirtileri pre-regl symptom'larla hemen hemen aynidir. karin agrisi, goguslerde sislik, istahin acilmasi belki mide bulantisi gibi. bence adet olman gereken tarihi bekle ve eger olmazsan zaten otomatik olarak test yapar anlarsin.

unutmadan psikolojik olarak da acaba hamilemiyim diye regl tarihi ileriye atabilirsin. mesela ben de bir kere oyle olmustu. 1 hafta gecikmisti. :)

yine birseye uzuldugun yada evham yaptigin zaman da gec yada erken olabilirsin. psikoloji cok etkili.

Peppermint
yani olabilir de olmayabilir de ;)

sehnazlonga
sevgili hamisler-

stroller icin biz cok fazla para harcamak istemedik, deneyelim bakalim diye Graco metrolite stroller aldik. evvelki sayfalarda yazmistim ama eskileri okumak nerdeyse imkansiz oldugundan 2 satir yazayim. ben araba kullanmiyorum, stroller'i cok cok fazla kullaniyorum ve metro vs. toplu ulasimdan yararlaniyorum. 6.5 aydir metrolite'dan acayip memnunum, cok hafif, sepeti kocaman (yani marketten ciddi alisveris yapip eve tasiyabiliyorum), tek elde bebekle cok kolay kapatilip kalidirilabiliyor ve fiyati carseatle beraber 150 dolar civariydi sanirim. biz butun bir yaz gezdik, araba bizle en az 8 kere ucaga bindi, ayvalik-aya yorgi-bermuda adasi gibi gormedigi yer kalmadi ve hala tas gibi. denesem mi diye dusunen varsa ben tavsiye ederim.

CEROnun COMBIsini gordum, o da rahat gercekten.

PegPeregolar cok guzel ama hepsi bana agir geldi- benim icin birinci sart hafif ve dayanikli olmasiydi. Graco'dan hala memnunuz ezcumle.
Sevgiler.

sehnazlonga
PICCOLA- hamilelik testlerinin bazilari normal regl doneminden 4 veya 5 gun once kullanilabildiklerini yazarlar. ben o donemde kullanmadim ama sonucta hamile kalinca vucut yeni bir hormon uretmeye basliyor, testler de bu hormonun olup olmadigini olcuyor. dilersen bir drugstoredan gecerken home pregnancy kitleri incele. bu kadar heyecanla bekledigini gorunce insan insallah olumlu cikar demeden edemiyor. sevgiler.

daisy29
Sevgili ahudc holly cross u duymustum iyi bi hastane oldugunu. Ama sanirim biraz uzak yada ben yerini yanlis biliyorum. Bizim dr ofisi shady grove da oldugu icin oraya kayit yaptirmamizi istedi dr umuz. Artik bakalim gorecegiz nasil bi hastane oldugunu. Sorum olursa mutlaka yazarim sana. Ama cok ta mesgul etmek istemiyorum seni acikcasi. Cok sagol. (Bu arada bizim oglan olacak subat basi.)

Esracik tesekkurler yanitin icin. Benim icin biraz da anket gibi oluyor cevaplariniz. Genel egilim peg perego. Ama car seat lerinden memnun degiller kullananlar. Senin de dedigin gibi car seat e o kadar para vermeye degmez. Cunku erkek bebekler cok kisa bi surede infant carseat e sigamaz hale geliyorlarmis. 7-8 icin de deger mi bilmem. Benim simdiki izlenimlerin bu yonde. Fiyatlari da biraz yuksek tabi. Simdi yeni modeller 300$ olmus. Aslinda cok ta incelememk lazim galiba. Sanki biz peg perego larda mi buyuduk. Ama insan yine de cocugu icin en iyisi olsun istiyor.

Ceronimo valla cok sevindim combi kullanan birinin tecrubeleri cok faydali oldu. Esimin ve benim cok hosumuza gitti acikcasi. Tek sorunumuz ustune uygun car seat bulmakti. Graco oluyorsa bu cok iyi bi haber. Sitenin birinde kapanmasi falan harikaydi. Ama yine de gidip bi kendimiz denesek iyi olacak herhalde. Cok degisik modelleri var. Bunlarin farklari acaba sadece yil mi yoksa ekstra ozellikler ekleniyor mu bunlari falan arastirdim. Tek bulabildigim fark perfect match sistemi her car seat e uyumlu oluyormus bazi modelleri. Arastirmaktan basim dondu valla. Bazen hangi ozellik kime aitti karistiriyorum. Yine de yeni onerileriniz olursa bildirirseniz cok sevinirim arkadaslar.

Herkese iyi gunler. Kendinize ve bebislere cok iyi bakin.

Sevgiler....

....................................

29w+5 d

daisy29
Ahucum uzuldum stroller a simdi. Hay allah geri verseniz alirlar mi acaba yoksa kullanim hatasi mi derler. Bence bi sansinizi deneyin yenisini gonderirler belki. Kiyafet konusunda da tabiki eger baska bi planin yoksa alabiliriz. Cok tesekkurler. Kendine dikkat et cok uykusuz kalma geceleri nobettesiniz malum.

Sevgiler...

_yaz
hicaz
ben de hamileligimde cooook kilo aldim dogumdan sonra tartilmadim bilemiyorum ne kadari geri verdim. Sut verdigim icin rejim de yapamiyorum bakalim artik eski halime ne zaman donebilecegim :) benim de mide bulantim falan hic olmadi dedigin gibi doktorlarimda kilom konusunda bir sey soylemediler ben de ha babam yedim...

Tuana Ece 29 gunluk

prettygirl
Selam kizlar,
Umarim herkes iyidir.Bir tek dun girmedim inain yarim saattir oku oku bitiremedim yazilanlari.
Zomby senin kizinila benim kizimin dogum gunleri.Seneye ayni gunlerde dogum gunu kutluyor olacagiz.
Ahudc herseyin yolunda gitmesine sevindim.Sanirim bebeginin uyku sorunu 40 i cikinca duzelir.Gerci benim sut kizim (evet tr de sut kizim var ben onu emzirdim annesi de benim kizimi) ayni sizin gibiydi.Geceleri uyumaz sabahlarida 11 e kadar uyurdu.Simdi hala oyle ama okula basladigindan dolayi mecburen uyaniyor artik :)
_Yaz bende dogumdan sonra kilolarimla basbasa kalmistim.Ama ne zaman ki kizimi sutten kestim ( 8. ayinda) hemen verdim fazla kilolarimi.Bence simdilik bunu sorun etme yada zayiflamak icin sutten kesme bebegi.Onemli olan simdilik bebegin anne sutunu yeterince almasi.Ama yinede yediklerine dikkat et.
Picola bende uzun zaman once 1 haftalik bir gecikme yasamistim.Mide bulantilari,halsizlik butun belirtiler basladi bende :) 8. gun adetim gelmisti.Bazen bu tur gecikmelerde insan dogal olarak hamilelikten suphelenip psikolojik olarak belirtiler hissettigini dusunebiliyor.Ama umarim hamilesindir.Birde degilsende uzulme cunku bende hamile kalmadan once doktora gitmistim bebek istiyoruz diye.Doktorun dedigi 0-1 yil icinde hamile kalabilirsin uzun zamandir korunanlarda hemen hamile kalinmayabilir bu sure 1 yila kadar cikabilir demisti.E sizde 2 yilik evlisiniz.Birde bence okul ile ilgili olarak stresli gunler geciriyorsan belki de bu donemi atlattiktan sonra bebek olmasi daha iyidir.Cunku stress bebegi cok etkiliyor.Umarim hersey gonlunce olur.

prettygirl
Ozlem77 fotografini gordum.Cok iyi gorunuyorsun.Ben fotograf olayini biraz dusunmek istiyorum cunku aldigim kilolar o kadar bunaltiyor ki beni.Sanirim yine aynalara kusecegim.Bakalim atlatirsam bunlari koyarim bende fotografimi.

Ozlem77
Sevgili Hicaz,

Epistomy ve C-Section konusundaki endiselerini fazlasiyla bende tasiyorum ama bunlari onlemin bir yolu oldugunu sanmiyorum. Ozellikle epistomyde doktoralarin bazen sekilsiz yirtiklarin olmamasi icin ozellikle bastan kestiklerini okumustum. Cunku bazen zorlanmayla daha buyuk ve tamiri zor yirtiklar meydana gelebiliyormus. Doktorlarda hem anne icinde hemde estetik kaygilarla bastan kesmeyi tercih ediyorlarmis..Bilemiyorum, keske bunlari onlemenin bir yolu olsa :( Ben onlem icin bir teknik veya masaj duymadim ama ben kisisel olarak istemedigim seyleri ozellikle birth planinda belirtecem e.g forceps yerine vakum, eger emergency c-section ise genel anestesi kesinlikle hayir ama epidural ok gibi..Sende eger birth plan hazirliyacaksin orada belirtebilirsin..Bide kilo konusunda ciddi misin? Kilolari en cok hangi donemde aldin? Benim hamilelik oncesi kilom 46-46.5 arasi idi yillardir..Dun doktorda tartildim kalin kiyafetlerle vs su ana kadar 12 pound (yaklasik 5.5 kilo) almisim. Son donemde kilo alimi hizlaniyor ondan mi oldu?

Daisy 29, iyi ki stroller konusunu sordun..Bende yavas yavas arastirmalarimi derinlestiriyorum..Benimde su anda marka konusunda gordugum Peg Perego diger urunlere fark atiyor ama model konusunda kesin bisey yok ama kesinlikle traveller modelleri olacak. Gecen bi magazda model bakarken biriyle konustum kadin all in one modelleri (infant car seat included) bana tavsiye etmedi ben ozellikle light bisey aradigim icin.Kadin soyledigi tabi ki ben pahali olani satmak isterim (arada sanirim 100-200 dolar oynuyordu) ama o modeller icine bebek girmeden bile agir oluyorla bebegin agirligida goz onunde bulundurulursa handle etmen cok zor dedi. Onun yerine marka kesinlikle peg perego al ama car seat ayri olsun dedi..Orada yoktu ama sanirim bebeklikten belli bi yasa kadar kullanabilecegi adjustable modeller varmis..Ben onlara bakacagim henuz kesin karar vermedim infant car seat li mi yoksa farkli bi modelli mi ama marka belli...Piyasada genel gozlemledigim (zaten yolda yururken algida secilik midir nedir tum gordugum stroller lara bakiyorum markasi nedir diye) Graco cok yaygin..Onu kullanan birine sordum o hic memnun degildi cok agir oldugunu soyledi..

Ozlem (24W+6D)

Ozlem77
Selam Cerenimo,

Tam acik yazmamisim, benim almak istedigim ve kadinin bana onermedigi modeller stroller & infant car seat combination larin oldugu modeller..Bu modeller yerine kadin regular new born to 45 pounds modelleri ayrica convertible car seat almami tavsiye etmisti..Gosterdigi sebepler arasinda infant weight& length restrictions da vardi. Tabii bizim bebek buradaki iri bebekler gibi olurmu bilemiyorum ayri :) Neyse, henuz piyasa arastirmasi asamasindayim forumda yer alan her oneri cok onemli. Snap-n-go yu hic dusunmemistim onada bi bakalim..

Ben kegel egzersizleri ile epistomy riskinin azalticagini atlamisim..Iyi oldu soyledigin..Tembelligi birakip daha cok yapmam lazim (hos ekstra bi caba gerektirmesede cogu zaman aklima gelmiyor)..Bi yerde okudum gunde 200 kez yapmak lazimmis ya!!!

sudenur05
Sevgili Peppermint bende yanitlamistim icki ile ilgili konuyu ama sanirim okumadin . Sanirim 1-2 sayfa onceydi .

piccola
Size birsey sorucam, ben en son 30 ekimde regl olmustum, bugun ayin 22si ve sabahtan beri acayip midem bulaniyor. Daha kusmadim ama hic rahat degilim. Sizce bunun olasi bir hamilelikle iliskisi olabilir mi yoksa ayagimi falan mi usuttum sizce?

piccola
sehnazlonga VE peppermint tesekkurler cevaplar icin. Sanirim home test icin regl tarihiminn gecmesini beklicem, ama gene de gercekten cok heycanliyim.
Bu arada peppermint haklisin, psikolik olaylar cok etkili, suanda tezimi yaziyorum sonunda bitiyor okul, yuppi mimar oluyorum :) ) ve presentationlarim falan var durmadan oyuzden buay gecikirse hemen sevinmicem :)

hicaz
kizlar ne muhabbet varmis yahu sizde.. baya kalabaliksiniz.. bigun gecti neler yazmisiniz :)
bu ara bende bebegimin ihtiyaclarina bakiyorum.. target. babies r us gibi yerlere baktim bi kafama gore stroller bulamadim.. bende ufak tefegim :) (artik pek degilim galiba hamile kalmadan 45 kiloydum 7 ayda 60 oldum masallah) hafif olmasi ve kolay kontrol edilmesi onemli benim icin.. sagolasin DAISY29
Combi savona markasina bakacagim..
acaba thanksgiving sale falan yakalayabilir miyim? diye dusunuyorum..

he bu arada ben episiotomy ile alakali soru sormustum da.. episiotomy siz normal dogum olmaz mi? -Turkiye de bazi yerlerde yapildigini duymustum-
34. week ten sonra bir masaj teknigi varmis ise yarar mi? ex-hamisler cevaplayin bakalim..

bu arada KIZ bekliyorum..
bu arada yeni hamilelelerin hepsinden de ondeyim galiba..
32W1D

hicaz
merhaba OZLEMCIM
vallahi ben senin haftandayken 24 pound almistim.. cok asiri yemiyorum ama bunyem yapiyo derler ya :) su icsem yariyor.. basta hic morning sickness falan da olmadi.. o yuzden galiba..doktorumda hic bisey demiyor bende yemeye devam ediyorum :)
neyse simdilik pek umrumda deil. hayatimda hic bu kadar kilom olmamisti tombish olmakta guzelmis.. ayrica uzulmeden kilo alabilinecek donem hamilelik olsa gerek.. esim cok dalga geciyor gerci ama dogumdan sonra ben onla dalga geccem..
muhabbetler..

zomby
22 11 2005, 18:00
Ozlem77
Hemen sole sekerim duydugunu icinde kalmasin burda bekliyorum kilo nasil verebilirim diye dort donuyorum sen haaaayla soylemiyosun. :) :) :)

Peppermint
evet evet ben de bunu duymustum. :)

bunun tek yolu bogazini tutmak. aci ama gercek. gerisi bos. :)

yiyip kilo almamak felsefesine ise artik inanmiyorum. cunku cok zayif gorumcelerim bile yiyince kilo aldilar. :) hele bir tanesi hamile kalmadan once 48 kg.ydu. doguma 80.kg girdi. ama dogumdan sonraki ilk 4 ay icinde eski haline geri dondu. nasil mi, tabiki yemeyerek. bunun baska yolu yok. hani emzirme doneminde kilolar su gibi gidiyor denir ya. ama gorumcem hic emzirmedi. sutu gelmedi. ona ragmen kilo verdi.

sevgiler

Peppermint
yemeyerek verdi derken yani yedigine ictigine cok dikkat etti, kalorili seyler yemedi anlaminda.

Ozlem77
PrettyGirl'cum, simdi ben ne soylesem bos!! Bazi gunler bende kendimi kotu hissediyorum fazla kilo almasamda vucudumda acayip bi degisim var bazen ayna karsisina gecip yeni beni tanimaya calisiyorum. Ben fotolari hep kendimi iyi hissettigim gunlerde cektirdim..Hamileligimi miserable hatirlamayayim diye :) Ama bundan sonrasi nasil olur bilemem malum gobegin en cok buyucegi gunler geldide catti bile :) Neyse, umarim kendini iyi hissettigin bi gunde koyarsin nasil olsa senin daha cok zamanin var..

Sevgili Hicaz, senin eski ve yeni halini bilmiyorum ama benim bi arkadasim 29 haftalik hamile 19 kilo aldi(onceki kilosu benimle ayniydi boyda ayni) onda bir insana kilolarin bu kadar yakisacagini ilk defa gordum..Kizin yuzunun ifadesi cok seker olmus bide kilolari ile barisik hic sikayet etmiyordu..Eminim sanada cok yakismistir :) Bende son gunlerde istahta bi artis var hatta bu sabah 5.30 uyandim ben aciktim diyerek..Sanirim bende bundan sonra bebek buyudukce bol kilolu gunlere gebeyim :) Benim esim kilo konusunda bayagi esnek ya da zavallicik bu kizdan tiny bebek cikacak demelerinden bikmis olmasindan bilinmez ama bana arada zorla yemek yedirme tesebbuslerinde bulunuyor kilolarin en cok makbul gordugu donemin tadini cikart diyerek.

Sevgiler,

Ozlem

Ozlem77
Yaz,

Eski hamisler daha dogru yorum getirir ama hamilelikte alinan kilolarin verilmesi ile ilgili duydugum bi soz var 6 months up, 6 months down diye :)

Ozlem77
Valla Zomby'cim nasil kilo verilecegini kimse soylemiyor sadece hamilelikte kilolar 6 ayda alinir 6 ayda geri verilir diyorlar :) Ama bisey duyarsam hemen iletirim size :)

hicaz
ozlemcim
hamilelikten once kimse bana istemedigim seyi yediremezdi.. hatta kayinvalidem pek uzulurdu kadincagiz.. hicte oyle kiloyla alakasi yok oyle kucuk yada buyuk bebek dogurmanin oyle bi buyuyor ki karnin sasiriyorsun..

hamilelikteki garip anilarimdan bikaci cok komik gelir bana.. 4. aylarimda falan, 8 am de kalkiyordum.. sogan dograyip (birde guzel geliyor ki sogan kokusu, hemde sabah sabah :) kiyma kavurup ustune bide yumurta kirip yiyodum.. bir gun iki gun de degil yani :) )

hatta bi ara Cleveland a gitmistik esimle.. oteldeyiz.. burnuma firinda patates kokulari gelmesin mi.. ara ara bulamadik.. esim diyorki 'yawww patates kizartmasi olmaz mi?' yoook olmaz firinda olcak.. :)

devamini sonra yazarim.. daha anilar var bende..
sizin komikleride yollayin gulelim halimize ve kilolarimiza :)
muhabbetler
hicaz

piccola
23 11 2005, 18:00
Birsey sorucam, biz buaydan once pill gibi bir dogum kontrol yontemi kullanmiyorduk, bizim ki daha cok pull and pray gibi scientific bir yontemdi :) . Siz heralde uzun sure korunduktan sonra bebegin olmasi zaman alir derken bizim scientific yontemi kasdetmiyorsunuz di mi?
Buarada Syracuse dayiz thanksgiving icin , super kar yagiyor, birazdan kardanadam yapicaz, supeeeeeeeeeeeer
hepinize happy thanksgiving

zomby
24 11 2005, 18:00
Selin75
Bende anem burda degildi dogum yaptigimda kayinvalidem yanimdaydi.Ama eninde sonunda annen olsada olmasada doguruyosun.Hic kafana takma.Umarim gelebilirsin cunku duydugum kadariyla artik kimseyi almiyorlarmis ABD'ye.Yani yakin olsa bile ama esin Amerikada yasiyorsa girebilirmissin.Umarim gelebilirsin ben duydugumu soyluyorum.Yinede yaniltmis olmayayim.Insallh yaniliyorumdur.
Hosgeldin bu arada guzel bir hamilelik gecirmeni dilerim.
Sudenur05'cigim su listeyi bir toparlayalim istersen hii yeni arkadaslar geldi valla ben unuttum kim var kacinci haftasinda kizmi oglanmi bebisleri.

Bu arada bir alisveris yaptim sormayin sabahin 5'inde yola dustum.Target'a gideyim dedim saat 5'erkenden kimse yoktur dedim bir gittim kapilarin acilmasini bekleyen tam yuz kisi gelmis saat 3'lerde.Ooooh.. dedim yani.Bizim Turkiyede su elektrik faturasini odemek icin bekleyenler gibiydi ortam.Valla hayret bizde bedava veriyolarmis gibi saldirdik saldirdim yani :)

Lara Ada 3,5 aylik

yardimci
Bende dogum kontrol haplariyla ilgili tam tersi birsey duydum arkadasimdan, hamile kalmakta sorun yasayan arkadasima rahimi dinlendirmek ve hamilelige hazirlamak icin bilhassa doktoru dogum kontrol hapini en az 6 ay kullanmasini tavsiye etmis, hatta uzun sure dogum kontrol hapi kullanan kadinlarin ikiz dogurma sansi daha yuksek oluyormus, yani birakir birakmaz cift yumurtlama ihtimali cogaliyormus.

ahudc
Selin75
Seni tebrik ederim..... Ben Amerikada yasiyorum....Sadece ben ve esim..... bende 3 hafta once dogum yaptim..... Yanimdada kimse yoktu ...Annem gelemedi cunku yol cok uzak diyor kendine gore.... Kayinvalidem var ama ondan bir yardim gormedim dogumda zaten ben tuhaf olurum dedi gelmedi hastahaneye ...Bende zaten esimle yalniz olmak istemistim...Allah herhalde bir yerde guc veriyor her seyi basarmaya....
Birkez daha hayirli olsun.....
Ahudc

Arkadaslar ne olur su yahoo yu nasil kullanacagim... Onaylandim ... sign in yapiyorum ama yinede sol taraftaki menuye tiklayamiyorum ...Bu arada benim prenseste 3 haftalik oldu.... Inanamiyorum zaman nasil gecti ha dogurdum doguracagim derken.... Arkadaslar bu gece aglamasi gazdan dolayi nasil cozulur ..... benimki elimi karnina surdurmuyor aglarken anliyorum gazi var... bana nasil onerileriniz olur yeni anneler..
sevgiler

Peppermint
sevgili piccola,

evet pill kullanmiyorsan hamile kalma sansin daha yuksek deniyor. ama aslinda sanirim bu dogurganlik isi biraz kisiye gore de degisiyor. kimi yillarca pill kullanir ilk denemede hamile kalir, kimi de herseye cok dikkat eder ama aylarca ugrasir. insallah senin de gonlune gore olur.

bu arada pull and pray yontemi diye adlandirman cok hos. denediginiz yontemle cok tanidigim hamile kaldi. dedigin gibi biraz sans, biraz kabiliyet, biraz da dogurganlik. :D

haberlerini bekliyoruz. ;)

Ozlem77
Hicazcim, sen hamileligin tum guzel cilvelerini yasiyorsun ne guzel :) Bende hic aserme falan olmadi baslarda biraz istahim acikti ama sonra oda gecti..Senin kiymali omlet ve firinda patates hikayene cok gulduk esimle..Boyle giderse benim hic komik anim olmayacak :( Bende istah falan hep ayni sadece ara ogunlerimde meyve yiyorum ekstra..Yinede eskisinden cok fazla yedigim soylenemez ama dedigin gibi yedigimiz hersey yariyor :) Vucut geleni store ediyor gercekten, umarim hamilelik sonrasi bu kilolar geldigi gibi giderler :)

Piccola, herkesin dogurganligi ve hormonlari farkli calisiyor..Yillardir hap kullanmanin bi negatif etkisi olacak dusuncesiyle biz hic ilk ay beklemiyorduk hormonlarin duzene girmesi en az 6 ay surer falan diye ama pat ilk ay bingo!!! Kotu bi ornek olacak ama bi arkadasim pull& pray disinda herhangi bi korunma yontemi kullanmadi hayatinda nerdeyse 1 yil ugrastilar bi sure doktorlara tasindilar hersey normal ama o magic sey olmuyordu tam bazi tedavilere baslayacakken hamile kaldi simdi cok seker bi kizi var.. Dolayisiyla hemende olabilir biraz zamanda alabilir..Ama madem cok istiyorsunuz hemen bu ay olsun :) Bu kadar aktif bir forumcuyu bulmusken kacirmayalim :)

Selin75, ben 11 yildir ailemden uzak ayri sehir ve ulkelerde yasiyorum ama hic bi zaman annemin yaninda olmayi bu kadar cok istemedim..Biz suanda Toronto'dayiz genis bi cevremiz var ama aileden kimse yok :( ..Doguma bir aksilik olmazsa annem gelebilecek...Ama keske mumkun olsaydida Turkiye'de hamilelik ve dogum yapabilseydim, herkesle beraber olabilmek eminim hamileligi cok daha fazla pozitif etkilerdi..Tabi sizin durumunuz farkli sanirim vatandaslik icin ABD dogurmak istiyorsunuz..Bebegin gelecegi icin biraz sikinti cekmek gerekiyorsa cok dert etme deger bence..Biliyorsun No pain No gain :) Doktor olayini sormusun, hep ayni doktora gitsende dogumda onun olacaginin pek garantisi yok yada benim gibi refereanslari iyi diye 2 ay bi doktordan randevu almak icin beklersin sonra bi bakarsin ki doktorunda hamile :) Bu ay ki kontrolde ilk defa fark ettim kadinda top gibi bir gobek belirmis, sordum oda hamileymis..Kadinla aramizda 5 hafta fark var..Ben simdi aman o benden once dogurmasin diye dua ediyorum :)

Ahudc, sen unforgettablebabies le bosu bosuna ugrasma..Sehnazlonga yeni bi site yapti (sanirim turkishmoms in america-onceki sayfalarda linki var)oraya uye ol, eger moderatorler mesgul degilse uyeligin hemen onaylanir..Foto koyma iside cok basit photos-create new album and then add olmasi lazim..

Bu arada eski hamisler bi sorum var!!! Gecen aksam dogum yapacagim hastanede prenatal assessment (pre-admission visit) vardi doguma geldigimde o hengamede admission icin bekletilmeden labour& delivery room a alinabilmam icin tum formlari onceden dolduracagiz..Dogumdan beklentilerimi ozel istekleri belirtmem gereken bi form (plan for labour, birth & after birth) verdiler..Aslinda bayagi hos dusunulmus bi sey..Dogum sonrasi benim yazdigim goallerin ne kadari gerceklestirilmis diye de ayri bi bolum bile var onuda hastaneden cikmadan dolduracakmisiz..Neyse, cogu genel seyler(pain reliefs, c-section concerns or fears about labour etc.) ama bi bolumde dogum sirasinda benim icin neyin en onemli oldugu soruluyor..Simdi ben hic dogurmadim dolayisiyla bilemiyorum labour da dikkat edilmesi gereken en onemli seyler ne..Dogum yapmis hamisler sizce dogum sirasinda en cok dikkat edilmesi gereken veya olmazsa olmaz olan seyler neler?

Herkese iyi tatiller!!

Ozlem (25w+2D)

sudenur05
Selin75 aramiza hosgeldin . Sikintisiz hamilelikler ve kolay dogumlar diliyorum . Selin75 due date ini soylersen dogum listemize eklerim senide .

Arkadaslar dogum listemiz asagidaki gibidir .

Hicaz 15 Ocak - ?
Daisy 29 Subat - Erkek
Berfincik 7 Mart – 13 Mart - Erkek
Ozlem 77 8 Mart - 13 Mart - Erkek
Sudenur 19 Nisan - ?
Caney ?
Pretty Girl 29 Mayis - ?
Minecan ?

Herkese selamlar .

Sevgilerimle .

19W2D

piccola
Merhaba Selin 75,
ben dusunuyorum ki dogumda sadece senin ve esinin olmasi guzel bile sayilir, yani yeni ailen 3unuz ilk defa ayni odada kalabalik gurultu giden gelen olmadan focus olup dogumunu yaparsin. Bence daha sonraki 1 ay icinde annenleri isteyebilirsin, minik bebegini onlara gostermek paylasmak icin, yardim icin kayinvaldenler heralde yaninda olur ilk zamanlarda, sen de bebegini ve esini alip ilk firsatta annenlerin yanina gidersin. Eminim hersey kolay ve guzel olucak.
Benim esimin kardesi dogum yapti, esinin ve kendisinin butun ailesi burda yasadigi halde kimseyi istemedi, bebek, kocasi ve bebek, yani yeni cekirdek ailesi. Ve bu kizcagiz cok korkmasina ragmen normal dogum ile bebegine kavustu ve abartilacak kadar kotu olmadigini soyluyor (epidural verdiler ona).
Umarim seninkide kolay ve guzel gecer.

piccola
Sevgili Peppermint, oncelikle ilginden dolayi cok tesekkur ederim, simdiye kadar hicbir sorumu cevapsiz birakmadin.
Pull and pray yontemi ile korunan benimde bircok tanidigim istenmeyen zamanlarda hamile kaldi, ama biz bu konuda sansliyiz sanirim, yada ben cok dogurgan degilim belkide :( . Ama bugune kadar hic hamile kalmadim, zaten bizim icinde dogru zaman degildi.
Ama simdi benim okulum bitiyor, esim isinde ilerliyor falan derken hadi deniyelim dedik, bugun ayin 25 i ve benim27-28 gibi regl olmam lazim. Cok heycanli bu bekleyisler :)
GErci durust olmak gerekirse daha ilk ayda hamile kalmayi da pek beklemiyorum, bakalim nolucak.
Size yazicam haberlerimi :)

selin75
Herkese merhaba,

Yazdiklarinizi okumak beni nasil rahatlatti anlatamam...

Ben de bir kiz bebek bekliyorum ve cok buyuk ihtimalle dogum houston'da olacak. Su anda İstanbul'da yasiyorum, ama esimin abisi esi ve iki cocuguyla beraber onbes seneye yakin zamandir Houston'da yasiyor ve benim de onlarin yanina gelerek dogum yapmami istiyorlar. Su anda 18.haftamdayim, besinci ayin icinde olmak gercekten cok rahat. İlk uc ayin cektirdiklerinden sonra honeymoonda gibiyim. Dogumla ilgili tek endisem Houston'a geldigimde doktorumu son haftalarda taniyor olacak olmam ve ailemin saglik nedenleriyle Amerika'ya benimle gelemeyecek olmasi. Ben kayinvaldem ile Houston'a gelecegim ve sonrasinda esim de 4 hafta kadar iznini kullanip mumkun oldugu kadar benimle olmaya calisacak. Ne dersiniz, insan yaninda kendi annesi olmadan da bu isi basarabilir mi?

Piccola, süper bir thanksgiving gecirirsin umarim, havanin karli olmasi ayrica guzel. BU arada pill yontemiyle korunmuyorsan (ben de oyle korunmuyordum), ilk denemede bile hamile kalabilirsin (bende oyle oldu!). :D

hepinize cok sevgiler!

prettygirl
25 11 2005, 18:00
Selam Kizlar,
Ozlem77 bakalim belki ilerleyen gunlerde(kendimi iyi hissettigim bir gun) fotografimi koyarim bende.Ben kanada da hamislere bebegin cinsiyetinin soylenmedigini duymustum.Gebelikle ilgili bir sitede hamislerin dogum anilari yer aliyordu.Orada bir cift (sizin gibi toronto da yasiyor)bebegin cinsiyetini ogrenemediklerini soylemisler.
Selin75 hosgeldin.Sanirim ilk bebegin umarim hersey yolunda gider.Bizlerde burada gordugun cogu kisi ailesinden uzakta yasiyor.Bence cok stress yapma.Ilk dogumumda annem,kayinvalidem,gorumcem herkes gelmisti(biz farkli bir sehirde yasiyorduk esimle)Dogumdan 2 hafta sonra herkesi gonderdik evlerine.Insan bazen yalniz kalmak istiyor tabi buraki kadar degil ama olsun artik.Zaten esinin abisi ve ailesi de orada olacakmis.O kadarda yalniz degilsin yani.
Zomby sana senin kizinla benim kizimin dogum gunleri ayni 4 agustos yazacaktim ama cumlenin bir kismi nasil olduysa silinmis.
Piccola umarim karin tadini cikariyorsunuzdur.Gerci burasida o kadar soguk ki.Kar yagdi yagacak.Hatta persembe gunu icin kar yagacak deniliyordu.Kizimin arkadasinin ogretmeni butun kiyafetlerinizi ic-dis yaparsaniz kar yagar demis.Kizim bir geldi corabina kadar herseyi icini disina cevirmis oyle giymis.tabi kar yagmadi ama cok cok soguktu.

piccola
Herkese merhaba,
biz simdi thanksgiving diye esimin ailesi ile birlikteyiz, esimin kizkardesinin 6 aylik cok tatli bir oglu var.
Hep okuyorum stroller hakkinda cokca konusuluyor. Bu kiza sordum ne marka stroller kullaniyor, memnun mu falan diye, bugaboo frag diye birsey kullaniyormus ve cok memnunmus. Ben pek bilmedigim icin karsilastiramiyorum ama goruntusu cok guzel, tam old school. Belki ilgilenirsiniz diye yazdim :)

piccola
Pretty Girl, cok guldum gercekten kizinin corabina kadar herseyi icini disina cevirmesine. Karin tadini cikariyoruz, hatta dun kopeklerden birtanesi donmus havuzun ustunde kosuyordu biz kartopu oynarken, buz kirildi kopek icine dustu, sonra hemen cikti ama sac kurutma makinasi ile kurutmak zorunda kaldik hayvani okadar titredi ki..
Insallah sizin ordada cok kar yagar okullar kar tatili olur, kizina yardim icin bende coraplarimi ters giyicem bugun :)

hicaz
SUDENUR- merhaba canim listede hep erkek bebekler yaziyor ayol.. benimki KIZ olacak gozunden kacti heralde bi ara yazmistim..

OZLEM- ne guzel iste yaa sen baya dengeli gidiyorsun.. meyve yemekte cok guzel.. bu ara mandalinayla aramiz cok iyi.. esim 7-8 pound alip geliyor.. tabi ben hemen yumuluyorum meyvelere.. yazik kendisi yemiyor ki bitmesin hemen diye..

Bu arada genelde eastcost galiba forumdakiler.. biz burda sicaklardan yanarken, kar muhabbeti olunca serinliyorum dogrusu..
Bebishleriniz ve gobushlerinizle Los angeles a gelirseniz haberim olsun..

muhabbetler
hicaz
32W6D

zomby
26 11 2005, 18:00
Yeni gelen hamislerimizde pek guzelmis canim :) Sudenur05 cok tatli bir hamis olmussun yuzunde pek guzelmis.Allah tamamini erdirsin bebisinizi saglikla kucaginiza almanizi temenni ederim.Butun hamisler icin soyluyorum.
Prettygirl:Ne kadar guzel bir tesaduf kizlarimizin ayni gun dogmus olmasi yil olarak senin kiz kacliydi biraz buyuk sanirim?Artik sanal ortamda kizlarimizin dogum gunlerini beraber kutlariz.Ama ben benim dogum gunumude kutlayacagim ogun.Benimde 30 temmuz kiz gec gelince ayni gun dogum gunumuzu ayarlayamadik.Cadinin due date'i 29 temmuzdu :) Neyse artik ben 5 gun gec kutlarim artik.

zomby
Kizlar Lara Ada'nin yeni resimlerini koydum haberiniz olsun.Benim kiz bayagi sismanlamis ozellikle bir resminde cok farkediliyor masallh kizima yaaw valla insan resimlerden daha cok anliyor cocugun kilo alip almadigini.Biraz tasirkende zorlaniyorum normalde kucagimda marketlerde geziyordum simdi arabaya koymadan olmuyor.Bakin bakalim resimler nasil

cakisdez
Merhaba arkadaslar,
keyifler yerinde anlasilan. Hicazcim ben de LA'deyim, ama kar muhabbetine de ozenmiyor diilim dogrusu. Ya kizlar bisey sorucam, simdi cay yasak kahve yasak kola yasak, peki green tea icsem bi zarari dokunur mu? Ayy bi de ben tuvalete cikmakta bayagi zorluk cekiyorum ve surekli karnimda gazin verdigi siskinlik var, beni cok rahatsiz ediyor, bu sorunu nasil cozebilirim?

Bir iki sayfa once pregnancy testlere guven olmadigindan, en garantili yontem kan testi die konusuluyordu. Ben ilk hamile oldugumu evde kendi yaptigim testle ogrendim, sonra hadi dedim bir de okulun health center'ine gidip bunu tasdikleyim. Iki gun gecti okula test icin ugradim (kan testi diil). Bana negative dediler!! :eek: Kendimi tutamadim aglamaya basladim, hemsire de bana bir kez daha yapalim mi die sordu, ok dedim, yine negative cikti!! Ertesi gun sabaha kan testi icin randevu verdiler. O durumda derse bile girmek istemedim, eve giderken de en pahali testi savon'dan aldim, icinden 3 tane cikmisti, ucunu de yaptim yanyana koydum. Ucu de positive cikti. Ama hala icimde bir suphe. Neyse, ertesi gun beni okuldan aradilar, testi ben ayrildiktan sonra bir kez daha yapmislar ve bu defa bayagi bi beklemisler ve test positive cikmis :) Yani toplamda 4 test ben kendim evde yapmis olsam da bir tane negative sonuc bile aklima suphe sokmaya yetti. Yine de bence de en sagliklisi yani psikolojik olarak, kan testi. Cunku 4 tane test yapip da herbirinde beklerken gecen 5 uzun dakikayi bir ben bilirim bir de Allah..

cakisdez
Evet Sudenur bizimkisi ilk bebek, bir heyecanla bekliyoruz. Bugun 6. haftaya girdik, sadece mide bulantisi beni cok rahatsiz ediyor bir de goguslerim yatarken cok agriyor. Ama 3 aydan sonra gecer diyorlar, sen ne diyorsun?
Ozlem77 jasmine cayisini deneyebilirmiyim bilmiyorum, herbal caylarla pek aram iyi diil, ama kaysi ve incir yontemine hayir diyemiycem :) Bir de bunu deneyim bakalim, umarim sonuc iyi olur. :)

cakisdez
Tekrar merhaba, Sudenur demek sen de okula gidiyorsun, benim de okulum eger elimi cabuk tutarsam marta biticek ama eger olmazsa hazirana da kalabilir. Sana birsey sormak istiyorum, hamileligi yani butun doktor check-up arti delivery'i okul insurance'i mi karsiliycak? benim suan oyle bir sorunum da var aslinda. Birilerine bunu danismak istiyorum, hastaneyi nasil karsiliyorsunuz? Amerikada hastanede daha once acilde bir gece yatmistim ama hepsini okul insurance'im odemisti, fakat hamileligi bilemiyorum. Hamileligimden emin oldugum ilk gun insurance company'i aradim ve policy'min hamileligi karsilayip karsilamadigini sordum, ordaki gorevli bayan bana evet deyince ok dedim kapattim, heyecandan sormayi bile unuttum ne kadarini karsiliyor. Aslinda onlari bir daha arayip sormam lazim ama yine de baska hamile arkadaslarin bu konudaki deneyimlerini duymak iyi olurdu...

ahudc
arkadaslar

diger foruma uye oldum turkishmothers a ... kizim Sara ninda resmini koyabildim allaha sukur .....
Benim kizimla Domatesin oglu biliyorsunuz ayni gun dogdu bizde onunla artik beraber sanal kutlariz.... :)
Iyi pazarlarlar
Ahudc

ahudc
Sevgili Prettygirl

Dikislerim iyilesti cok iyiyim ayaklarimin sisi ve bacaklarimin agrisida bitti..... Kendimi iyi hissediyorum.... Kizim gozlerini acarsa resmini cekip koyacagim soz.... Ilgine cok tesekkur ederim

Sen nasilsin.... Umarim hersey yolundadir.....

Selin75..... allah o gucu veriyor .... Ben nefes teknikleri icin Lamaze sinifina kayitliydim ama daha kurs baslamadan bebegim geldi.... Benim sancim gelmedi ilk basta... suyum patladi sanki kovalarca ...... hemen hastahaneye gittik Pitocin verdiklerinden sonra sancim basladi sonrada epidural aldim ama ilk basta nedense 8 saat sanci cektim epidural a kadar....

Piccolo icinde sunu soyleyeyim daha oncede yazmistim ben evde test yaptim negatif cikti iki kez ama bende hamilelik belirtisi psikolojik olarakta yoktu sadece goguslerimde damarlarim cikmisti.... Dedim esime hamileyim diye ama o pek inanmak iztemedi neyse daha sonra kan testi ile hamile oldugum ortaya cikti....

flamingo
Merhaba Piccola, ben de bu ay regl olucakmisim gibi hissettim. Ve sendeki belirtilere benziyordu benimkiler de. Ama olmadim. Yani senin de hamile olma ihtimalin var. 2 gun daha sabret. Insallah hamilesindir. Olmassan da uzulme. Hayirlisi olsun diyelim .

flamingo
Piccola ben sanirim 5 hafta 3 gunluk hamileyim. Ama henuz doktora gitmedim. Yarin gidicem ve sadece kan testi yapilacak. Bence herseyi oluruna birak. Hic kafana takma. Ben hamilelik oncesinden beri doktorumun verdigi prenatal vitamini kullaniyorum. Duzenli olarak kullanmamistim ama simdi hergun kullaniyorum. Bence sen de hemen doktora git ve doktorunun verecegi vitamini alip kullanmaya basla. Ya da aldigin vitaminin adini soyle. Zaten yarin oburgun de regl olmazsan hamile olma ihtimalin artacak.

_yaz
piccolacigim
asil prenatal vitaminler var hamile oldugunda doktorun mutlaka verecektir. Recete ile satiliyorlar galiba o yuzden simdiden doktoruna soylersen alabilrisin. Bu arada insallah hamilesindir kendi zamanlarimi hatirladim bizim 4. ayda falan oldu her ay ayni heyacani yasiyordum. Olmadikca daha cok olsun istiyordum senin icin de hayirlisini diliyorum.

prettygirl
Piccola ne zaman donuyorsunuz ny a.Burasi gecen hafta cok soguktu ama bu hafta iyi olacakmis.Sanirim kar icin biraz daha ters corap giymek zorundasiniz kizimla birlikte :) Kopeginizde umarim hasta olmaz valla o kadar soguk suyun icine dusunce.Bu arada bebisten bir gelisme var mi?Hamilemisin sanirim su gunlerde belli olacak.Bizi bilgilendir tamammi.
Zomby benim kizim 1999 dogumlu yani 6 yasinda.Ilkokul 1. sinif.Artik senini,kizinin,kizimin dogum gununu hep birlikte burada kutlariz :)
Sudenur bakiyorum buantilarin bitti hamileligin tadini cikariyorsun darisi benim basima.Fotograflarini gordum ne guzel cikmissin oyle.Sadece bir gobek var o kadar masallah.
Ahudc sen nasilsin?dikislerin iyilesti mi?birazdan kizinin fotograflarina bakacagim cok merak ediyorum dogrusu.
cakisdez bence endise etme.Cunku pozitif cikmasi demek senin hamilelik hormonlarini salgilamaya baslaman demek .Digerlerinin negatif cikmasinin sebebi bence cok yeni hamilelegin o yuzden.Hayirli olsun umarim hersey yolunda gider bulantin felan cok olmaz.
Hicaz kendini doguma bu kadar hazir hissetmen cok guzel.Allah bir avazda kurtarsin insallah.
Herkese guzel bir pazar gunu diliyorum.

prettygirl
Domates ve ahudc bebeklerinizin fotograflarina simdi baktim ne tatlilar oyle ya masallah.Ahudc senden biraz daha fotograf eklemeni istesem mi acaba.Gozleri acikken falan.

Ozlem77
Sudenurcum!!! Ne guzel cikmisin fotolarda :) bunlar en sonuncular galiba ben gormemistim..Bana gonderdigin fotolardan sonra gobek iyice cikmis..Senin gobek benden buyuk gibi duruyor acaba kizmi :) Su carsamba gelsede sonucu ogrensen bende cok merak ediyorum sonucu!!! Ayrica, beni yalniz birakmadigin icin tesekkurler :)

Prettygirl, cinsiyeti soyleme konusunda genel bi policy yok sanki Kanada'da cunku ben doktoruma ogrenmek istiyorum dedim oda insallah pozisyonu musait olur dedi sonra u/s yapan kadina da ilk is eger mumkunse ben cinsiyeti ogrenmek istiyorum dedim kadinda if I see why not dedi..Benim edindigim izlenimler eger ogrenmek istersen soyluyorlar..Ayrica ben haftada bir pregnancy workshop a gidiyorum orada yaklasik 15-20 hatun var..Herkes cinsiyetini biliyor bebishin(belli bi haftanin uzerinde olanlar tabi ki)..Ama soyle bi durum var, burada saglik sistemi ucretsiz oldugu icin u/s 2 kere yapiliyor; birincisi ilk trimester ikincisi second trimester..Cinsiyeti ogrenmek aslinda sadece 2.de mumkun eger o esnada bebegin pozisyonu musait degilse tabiki ogrenilmiyor...Senin okudugun forumda belki bu kasdedilmis olabilir..

Cakisdez, normalde number 2 yapmada hic problemim olmazdi ama ilk aylarda bende biraz kabizlik yasadim bi sure..Problemi gidermek icin ben jasmin tea iciyorum (bilumum doktor, nurse ve diyetisyen ile check ettim ama 2 bardagi asma sakin ben 1 tane iciyorum just in case diye) hem rahatlatiyor hemde bagirsaklari calistiriyor..Ayrica her sabah kahvaltidan once 2 kuru kayisi 1 incir yiyorum onun uzerinede ilik su iciyorum..Hemen kahvaltidan once degilde bi 10 dk once yapmak daha etkili ben faydasini gordum umarim sanada yardimci olur..

Kar isteyen arkadaslari buraya bekleriz..Her taraf bembeyaz ve hava eksilerde surunuyor..Disari cikmak olum geliyor..Keske buradada hava guzel olsaydi yuruyus yapmak falan dert olmazdi..Ben artik iyice coach patato olacam..Araba-ev, araba-subway seklinde, hareket namina hicbisey kalmayacak :(

Ozlem77
Hicaz, valla ben seni cok kiskaniyorum :) Ne guzel son zamanlar hemde 1-2 hafta sonra full term olacaksin ve her an bebek gelebilir..Cok heyecanli ya!! Bende su 30lu haftalara gelsem ne guzel olacak gerci ilk aylar 10lu haftalar derken 20li haftalari beklerdim simdi 20lerde yetmiyor ben bir an once zaman gecsin istiyorum!!! Sende koy fotografini Hicazcim gorelim su gobisini :) Saka maka bende de gobek olmus yaw bugun aynada krem surerken farkettim..Ben 28 haftaya geleyim o zaman yeni bi tane koyacam..Iste kendimce belly gallery yapiyorum :)

Piccola, insallah hamilesindir :) Ben foruma ilk geldigimde bebek dogum haberi beklerdik(new york01 kulaklarin cinlasin :) simdi Ocak'a kadar bebek gelmeyecek..Bari senin pozitif haberinle senlenelim :) Side note, bende son bi hafta tum period belirtilerini hissettim sirf o yuzden test yaptirmadim her an period gelecek diye..Bol sans, olmazsa da denemeye devam :)

Cakirsdez, ben normal green tea falan icemem tadi yuzunden tek icebildim bitkisel cay jasmine tea..Kokusu daha icebilir..Ben 2 yildir duzenli iciyorum tadina alistim gerci..Eger cok bekletmezsen poseti bardakta, rahat icersin..

Sevgiler,

Ozlem (25w+4d)

sudenur05
Hicaz cigim kusura bakma evet gozden kacmis . Hemen yaziyorum . Insallah benimki de Carsamba gunu doktor kontrolunde belli olacak . Belki benimki de kizdir ikisini beraber ekleyip yayinlarim. O kadar erkegin arasina kiz lazim .
HIcaz bu arada sen Los Angeles tasin ben de San Diego da . Yolun duserse beklerim . Uc kere geldim Los Angeles a . Universal Studio ve tanidiklara .

Herkese selamlar .

19W3D

sudenur05
Cakindez aramiza hosgeldin tekrar . Pozitif cikmis iste uzulme . Bence hamilesin . Hayirlisi olsun insallah . Cok sevindim senin adina . Ilk bebekmi ?

sudenur05
Az once bende yeni hamislere resim ekledim Ozlem i yalniz birakmayayim dedim daha fazla . Allahim bir tanesinde de ne kadar ciddi cikmisim . Neyse gobegime bakin yuzume degil tamam mi ? :) :)

sudenur05
Ozlem cigim cok tesekkur ederim . Karnim evet iyice buyudu . Senden de buyuktur sanirim . Sanirim sebebi de ben zaten biraz balik bir hatundum . Masallah popomda vardi bir parca da gobegim . Ondan da olsa gerek , simdi senden buyuktur karnim . Evet galiba benim kizim olacak oyle hissediyorum . Yupiiiiii .Cok tatli ama teyzesi gorsen ......

Zomby cigim sana da cok tesekkur ediyorum . Sagol dileklerin icin insallah kolay dogumlarimiz olur . Bazen bebislerin resimlerini ozleyip tekrar tekrar bakiyorum . Yeni resimlerde koyun gorelim .

Cakisdez kesinlikle dogru soyluyorlar . Daha once yazistigimiz arkadaslar kusura bakmasinlar tekrar yazacagim . Yeni gelen her arkadasa sanirim yaziyorum sorduklari icin butun bunlari . Destek olmak isterim . Cakisdez cok zor gunler gecirdim . 3 ayim cok kotu kabus dolu gecti . Senin daha hafifini atlatacagindan eminim . Benim normal zamanimda da secici oldugum icinmidir nedir bilemiyorum . Hamile kaldiktan sonra cok bulanti ve kusmalarimdan sikayetim oldu . Karnim accccc ama birsey yiyemedim dogru durust . Zorla bebek ac kalmasin diye zorladim kendimi ama bir lokma yedigimide kustum .(sen bunu da sorun etme cunku ilk 3 ay bebek almasi gereken her besini annenin kanindan aliyormus ben kendimi zorladigimla kaldim ) Ama inan bana butun bunlar geciyor . Su anda cok rahatim . Sadece birkac sey var onlari yiyemiyorum Domates , sut , yogurt , ayran eksime yapiyor . Eksi yiyemiyorum midemi agritiyor . Midemin agrisindan kivrandim cok gunler . Yiyemedigim seylerin yerini alana diger besin degerlerinden yemeye calisiyorum bebegim icin . Hic kafana takma ve rahat olmaya calis . Ben yedigim salatayi bile kusuyordum yaaaaa. Cok kotuydu inan . Ama sen iyisin masallah ben gibi degilsin .Daha hafif atlatacaksin . Cok cabuk gececek o gunlerin biraz sabir . Eski hamisler de bu konuda beni cok rahatlatmislardi . Onlar cok iyi biliyorlar . Zaten hafif ya da agir herkes geciriyor bu donemi . Bazilarinin hic bulantisi olmuyor kusmuyor bazisi normal yasiyor bazisi da benim gibi cok agir . Amaaaaa inan geciyor . Ilk 3 ay sabret .

Prettygirl Cakisdez e de yazdigim gibi cok zor gunler gecirdim . Berfincik , Ozlem77 , Newyork ,Zomby ve diger arkadaslar cok iyi biliyorlar . Ama simdi bir geziyorum bir geziyorum hafta sonlari en azindan . Sabahtan aksama kadar . Aliverisimi bile kendim yapiyorum artik . Yanima aliyorum Mandalinami , Muzumu , Bademimi , Cevizimi , Findigimi , birde sandovicimi . Allah aksama kadar geziyorum . Tabi dinlene dinlene . Bir tek okula gitmeyi istemiyorum . Cunku aksama kadar sandalye tepesinde 4.5 - 5 saat durmak beni yoruyor diye . Allahima cok sukur bugunlerimi gosterdi ya bana . Hergun agliyordum . Neydi o gunler yahu . Iyiyim daha iyi olacagim sizlerde cok iyi olacaksiniz arkadaslar sabir .

Selin cigim insallah kolay dogumlar yapariz birbirimizin saglikli olduklarimizi bilir mutlu oluruz . Selin bebeginin kiz oldugunu ogrendinmi sen ?

Piccola cigim Turkiye deki doktorlar hamile kalmaya karar verdiysen sayet son uc ayda folic asit kullanmani istiyorlar . Burdaki doktorlarin oyle bir talebini duymadim ama . Hamile oldugunu ogrendiginden itibaren verilen doz gunluk 800 mg folic asit . Ben bir multivitamin aldim Savin Drug dan aldim . Ilk 3 aydan sonra 400 mg a dusuruyorlar . Ancak ben halen 5 aylik olmamiza ragmen halen onu kullaniyorum . Cunku doktora defalarca emin olmak icin sordum . Bu doz fazla mi ? Zarari varmi diye ? Hayir dedi hicbir zarari yok dedi doktor . Bana burdaki doktor vitaminde al demedi acikcasi . Sana daha once de soylemistim hatirlarsin ki . Bilmiyorum senin aldigin doz nedir ama doktoruna sorar alirsin ya da telefon ac sor .

Herkese selamlar .

19W4D

piccola
Herkese selam, ve sordugunuz icin tesekkurler hamile miyim degil miyim diye. BEn genelde 28-29 gunde 1 regl olurum, bugunde 29uncu gun, ama daha regl olmadim. Ama olucakmisim gibi hissediyorum biraz. Yani goguslerim sisti ve hassaslasti, karnim biraz sis, hani regl olmadan onceki gibi sanki. Bakalim size haber vericem.
Ben NY a yarin sabah 6da donuyorum, ben aslinda kari sogugu falan cok seviyorum, yazi da seviyorum, yani 4 mevsimi de yasamak guzel bence. Hafta sonunu 6 aylik olan Aidan bebek ile gecirdik, bukadar sirinlik olabilir, koca haftasonu 1 kere aglamadi. Mamasini yedirdim, ustunu degistirdim, diaper degistirdim. Kisacasi practise weekend oldu birazcik. Ben cok eglendim.
Hepinize eglenceli bir pazar diliyorum
Sevgiler

piccola
Birsey sorucam, ben eczaneden multivitamin aldim icinde folic acid olan, sizce bu yeterli mi yoksa ozel baska bir vitamin mi var alinmasi gereken?

piccola
Flamingo, sen nekadarlik hamilesin? Belki dedigin gibi belirtiler birbirine benziyor olabilir. Olmazsam da uzulmicem daha cok var deneyecek zaman cunku. Hayirlisi olsun gercekten.
Sen sadece home test mi yaptin yoksa doktora gittin mi?

hicaz
CAKISDEZ- merhaba canim aramiza hosgeldin.. ayy dusunuyorumda 6 haftalik hamilelik zamanlarimi..bakip durursun simdi karnina buyudu mu diye.. merdivenlerden cikip inerken, yururken goguslerim acirdi.. telleri olmayan supportive bra lar var baya ise yariyorlar..benim 3. aydan sonra gecti.. ama bu acilarin sonunda kocaman oldular tabi :) hee birde green tea lerde daha fazla caffein oluyor sekerim.. decaf olanlari icmek lazim.. gerci ben ne ihlamurlar ne meyve caylari ne green tea ler denedim ama bizim cayin yerini tutmadi.. 4. aydan sonra pes ettim artik cok acik bir cup iciyorum sabahlari :)

OZLEM- bende soyle en gobuslusunden fotomu gonderecegim bakalim..

SUDENUR- san diego ya annem ve babam gelince gelmeyi dusunuyoruz ama.. bizimkilerde doguma cok yakin gelecekler.. nasil gezdirecegiz bilmem..

muhabbetler
hicaz
he yoooo bugun bebegim 33 haftalik.. bebegimi kucaklamaya 7 haftam vaaar :) yeni hamishler kesin kiskaniyolar beni :) yasasin kotuluk :)
33W

selin75
Piccola, ahudc, zomby, ozlem77, sudenur05 ve prettygirl; hepinize yurekten teseekur ederim desteginiz icin!!!
Zor bir karar, ama yazdiklarinizi okudukca cesaretim daha da artti. Su anda nasil olabilecegini asagi yukari hayal edebiliyorum... Tabiki son karari verdigimde sizlerle paylasacagim!

Kizimi hissetmeye henuz baslamadim, ama 1-2 hafta sonra hissetmeye baslarsin; icinde kelebek kanat cirpiyor gibi bir his dediler, merakla bekliyorum.

piccola - hamile misin? haber verecektin, ne oldu?

ahudc - senin kadar guclu olabilirim umarim, zihnen kendimi hazirlamaya calisiyorum... nefes teknikleri gibi seyler dogum esnasinda ise yariyor mu, yoksa oyle sancin oluyor ki, bunlar viz mi geliyor?

zomby - kizin neredeyse 3 aylik oldu degil mi? uykularin ne durumda?

ozlem77 - umarim doktorun senden once dogurmaz, icinden hep onun senin dogumunu yaptirdigini gecir; pozitif dusun pozitif cikar derler, ben inaniyorum valla...

sudenur05 - due date'im 4 Mayis, seninki benden 2 hafta once sadece... umarim hep beraber kisa zaman arayla mutlu haberler veririz...

prettygirl - ben de kizin icin coraplarimi ters giyicem, gerekirse eldivenlerimi de ters giyerim.. (burda hava saka maka bayagi sogudu.) umarim kizin kisa zamanda ozledigi kara kavusur.

cakisdez - benim de 6.haftada bulantilarim oldu ve 7.hafta ortasinda da kanama gecirdim, ama cok sukur bebek tutundu. Bu sirada inanilmaz gaz sancilarim olmustu ve doktor rezene cayi icmeme izin veriyordu ve bu benim biraz olsun rahatlamama yardimci oldu. Bir de eucarbon dene tabletler var, yani sikistirilmis karbon hapi aslinda ilac degil bunlar, bu tabletlerden de yutabiliyorsun ve bunlar da epey yardimci oluyor. Bulantiya gelince, burdaki doktor postadoxine adinda bir ilac verdi ve bunun sayesinde hic kusmadan atlattim ilk uc ayimi. Her gun almadim, ama cok sikistigimda kullandim, hatta bazen yarim tablet bile bulantinin kesilmesine yetiyordu. Formulunde 25mg meklizin dihidroklorur ve 50mg vitamin B6 bulunuyormus, doktoruna sorabilirsin, belki amerika'da benzer bir ilac vardir.

hicaz - az kalmis anne olmana, simdiden allah bir cirpida kurtarsin... bebeginle gecirecegin gulucuklerle dolu, mis gibi bebek kokulu gunler diliyorum!

hepinize cok sevgiler, haftasonu olmasini firsat bilerek bol bol yazabildim, yarin is gunu, yazdiklarinizi sabirsizlikla okumayi bekliyorum...
:) :( :) :mad: :)

zomby
27 11 2005, 18:00
Gul hosgeldin.Sen Hazeleyedgirl'u taniyormusun?DC'demi oturuyosun?Onunda yeni bebegi olmustu benim kankim buraya geliyodu simdi TR'de kendisi o yuzden ugrayamiyor.Bir arkadasin ikonu seninkiyle ayniydi acaba dedim o kisimisin diye sordum,Umarim cok rahat bir hamilelik gecirirsin.
Bu arada diete basliyorum Weight Wacther's dieti yarin basliyorum arkadaslar bicak kemige dayandi artik canima tak etti hamilellik kilolarimi verecegim valla is inada bindi haaaydi bismillah.

cakisdez
Selam arkadaslar,

Piccola ilk denemeydi kismet ikinciye :)

NewYork01 ADANA resimleri bi harika, 5 sene Adanada okudum, esimi de Adanadan kaptim :) Resimlere bakinca ne kadar da ozlemisim farkettim, az da olsa hasret giderdim sagol :)

ahudc
Sevgili Daisy29 cum

evet Sara benim minik kizim...... Dogru hatirliyorsun..... Bugun 3 haftayi bitirdik bile zaman ne kadar cabuk geciyor ... Ha dogurdum ha doguracagim derken.....

Kendine iyi bak....Gorusmek uzere
Ahudc

ahudc
hicazcim
hemen anlatayim su patlama durumunu.... 3 kasim persembe markete gittim sanki boyle islaklik hissettim ama sanki akinti esim eve geldi beni gece neme lazim hastahaneye goturdu ..... benden sivi aldilar tet yaptilar sadece normal akintiymis kuzu kuzu eve geldik ama sevindim cunku 37 haftadaydim .... bana dr dedigi boyle gush of water olmali dedi. neyse cuma cts ben cok iyiydim pazarda oyle ... pazar sabaha karsi saat 2 de yatakta saga doneyim derken icimde sanki balon patladi etraf nasil su ama sicak su nasil akiyor zaten durduramiyorsun ben farketmeden yatak batmis zaten..... sadece suyum patladi ama bana hemsire demistiki su patlayinca bebek 24 saattte dogmali neyse sakin sakin hastahaneye gittik artik teste gerek yok ordada akiyordum ... sen labordayken bebek dogana kadarda akarmis bendede akti zaten.....
umarim yardimci olabildim
sevgiler
ahudc

esracik
Gulll, buralara hic yazmicaksin sanmistim. Sukur kavusturana. Zaman ne cabuk geciyor ne zaman 18. haftaya geldin sasirdim. Insallah yeni yerinize de alismissindir. Sevgiler.

Diger yeni gelen arkadaslar da hosgelmisler, isallah allah tamamina kolay ulastirir. Yeni hamilelerin hamile fotolari cok guzel bu arada :)

Bizden haberler; Bebisim hizla buyuyor, cuma gunu 40i cikti. Artik daha cok gulucukler atiyor ve agular yapiyor. Surekli ilgi ve sohbet istiyor minigim, allahtan ben de konusmayi cok severim, tum gun sohbet halindeyiz :) Hicbirsey bulamazsam haberleri falan anlatiyorum, anlamiyor ama cok hosuna gidiyor konusmak, gulucukler cigliklara donusuyor :) Uyku duzenimiz halen oturmadi ama olsun cok da kotu degil. Insan uykusuzluga da alisiyor.

Gavin Evren -6w 3d

esracik
Piccola, Su testi yapsanda forumcak meraktan kurtulsak artik :) Bu arada hamilelik belirtileri de regl belirtilerine cok benziyor. Ben de regl olacam sanmistim megerse hamileymisim. Gittigin obgyn den memnunsan oa gitmeye devam edebilirsin, doktorlarin calistigi hastaneler var, senin doktorunun hastanesi hangisiyse dogumunu orda yaparsin.

esracik
ben ilk gittigim doktordan memnun kalmamistim. sigortanin tavsiye ettigi 4 doktorlu bir klinikti. hamileligimin 25. haftasinda doktor degistirdim. arkadaslarima sordum, tavsiye uzerine ikinci doktorumu buldum ve memnunum.

NewYork01
Selam gullcum,sesini duyan cennetlik valla.Nerelerdesin?Dedigin gibi zaman isik hiziyla geciyor,baksana bizim oglan 2 aylik oldu bile.Bugun doktor kontrolumuz vardi.Bitanem,canim oglum asilari olurken gozlerinden bi yas geldi anlatamam,kipkirmizi oldu surat.Kendinden gecti aglarken.Ben dayanamadim valla.Off off :( Simdi tylenol'u verince misil misil uyuyor,annesinin minik kusu.Yani diyecegim odur ki,her zamanin degerini iyi bilmek gerek,oyle hizla buyuyor ki ben farkedemiyorum.Baksana senin bugday buyumus,nerdeyse cinsiyetini ogreneceksiniz insallah. Ben merakla bekliyorum. ;)

Gulllll
Herkese Merhabalar,

Sessiz takipci olmaktan vazgecip yazayim dedim bu sabah.
Hamileligim 17 hafta+1 gun oldu. Herkese saglikli ve keyifli bir hamilelik donemi dilerim. Neyse ki benim de keyfini cikarmami engelleyecek ciddi bir sorunum olmadi simdiye kadar.
34 yasindayim ve ilk hamilelik. Bazen iyi ki de aklim iyice erene kadar beklemisim diyorum. Ha tabi ben tercih etmedim bu zamanda olsun diye- sartlar oyle gerektirdi ama boyleyken de avantajini kullanayim diyorum.
Zugurt tesellisi anlayacaginiz... :)
Bizim bebe sagolsun icerde uslu uslu takiliyor. Yalniz cikinca kendisini bana yasattigi gaz-siskinlik sancilari nedeniyle haslamayi planliyorum. Armut kadar seyin yaptigina bak, o kadar bile yok yaw, 150 gr mi nedir max. su ara.
Hic ilac tavsiyesi olan var mi? Doktora sordum tabii ki ama Mylicon ve Maalox ise yaramiyor. Cok da almak istegim yok ama mucizevi bir bilgi hayali kuruyorum...
Kafanizi sisirdim ama benden daha yeni hamile arkadaslar var diye yasadigim dr tecrubesinden de bahsedeyim diyorum. Daha dogrusu tetkiklerden.
7. haftada dr gordum ilk kez, hamileligi onaylama icin usg yapildi, gorulen karaltinin bebek oldugu anlasildi, bir parti sevinildi. Klasik beklenen 4 tup kan verildi. Cysctic Fibrozis, Hiv, Hepatit, kan grubu vs vs bildiginiz olcumler yapildi.
11.hafta icinde ense kalinligi ve PAPP-A denen -galiba Turkiye'de ikili test denen- tetkikler yapildi.
15.hafta sonuna dogru AFP testi yapildi.
Simdi de 20. hafta'yi, anatomic scan denilen ve bebisin ayip bolgelerini gormeyi umdugumuz usg'yi bekliyoruz.
Oyle abartili bir bulanti vs olmadi. Sadece buraya ilk tasindigimiz sira 15-20 gun otelde kalmamiz gerekti, disari yemeklerinden hafif bir eyk durumu yasadim, ama evimize, kendi yemeklerimize kavusunca gecti. :)

Iste boyle Arkadaslar, ilk gunden bayginlik getirdigimin farkindayim, soz ilerde kisa ve oz yazacam. Bu arada butun bebekleri operim, koklarim. Resimlerine baka baka bir hal oluyorum. Gruba da yazdim gerci de burdan da sorayim, son 1 haftadir eklenen resimleri goremiyorum, bunu yasayan oldu mu hic?
Ben de bir ara eklerim gobek cikinca, daha yok, yumurta yutmus gibiyim henuz. (Aksamlari 5-6 aylik gibi ama o sayilmaz, sahte gobek o... :)

Herkese cok cok sevgiler,
Gul

Gulllll
Esracik, ne zaman 18.haftaya geldin diyorsun, oysa ben seninle NewYork'un en yeni hamile oldugunuz zamanlari o kadar yakin hatirliyorum ki. Zaman inanilmaz hizli geciyor, biz ayak uyduramiyoruz... Ne zamandir kanusamamistik, bahaneyle burdan haberlesiriz... Cok sevgiler, oglusuna da sana da...
Sagolun arkadaslar bu arada, hosbulduk. Piccola, hamile olununca da OB/GYN'e gidiliyor. Eger normal GYN'e gidiyorsan hamilelik devreye girince Obstretrics yani dogum uzmani da olmasi gerekiyor. Sanirim sen devam edebilrisin oraya. Zaten burda hepsi klinik mantigiyla calisiyorlar. Eger yas vs nedenlerle high risk falan degilsen regular ob/gyn'ler yeter. Beni High Risk Ob/Gyn'e yonlendirdiler ama mantikli bir dr'a rastladim, oyle kliselerle hareket etmiyor anlasilan, riskli bir durum gormedim devam edelim dedi, ediyoruz.
Doktorun yazdigi receteli bir prenatal vitamin almak en iyisi. Doktorum otc ilaclar icin yetmez demis, yazmisti bana... Eger onceden almiyorsan da bir an once baslamak lazim. Cok keskin kurallari yok ki bu isin, beslenmeyle halledilmesi bile lazim ama bu kosullarda olamiyor tabi. Ideali onceden baslamak tabii ki... Ben bir sure sonra hamileligi dusunecegim diye hem Pap Smear yaptirmis hem de bir recete almistim vitamin icin.

18h+1g

Gulllll
Hosbulduk tekrar, evet Sudenur bayagi yakiniz. Karsilastirmali gidebiliriz.
Yasim farkli degil olur mu yaa, simdi 31 yasinda olmak icin neler vermezdim... :) Aman dogum yasi erken olsun, tehlikeli falan seklinde degil-simdi neler neler basariyorlar-, ama eger hersey yolunda giderse hemen bir tane daha istiyorum. Biliyorum az bucuk cilginlik gibi duruyor burdan bakilinca ama kardeslik cok guzel bir sey dusunsenize, cogumuzun vardir. Anne-babanin dedikodusunu yapmak icin bile lazim hic olmadi :) Cogunlugun ilk hamileligi galiba, plan yapan var mi bu konuda?

Fotograf gondermeyi denicem uyeligim tekrardan kabul olunca. Sildim cunku kendimi, pek duzelecek gibi durmuyordu. Tekrar basvurdum. bakalim.

Gulllll
Evet evet Zomby, dogru tahmin ettin... Guly ismini degistirip 5 l'li Gul yaptim bir sure once.
Hazeleyedgirl'u taniyorum ya, ama artik tasindik o taraftan, gorusemiyoruz, bebegi dogmadan gorusmustuk en son bir piknikte. Sen haberlesirsen benden de selamlar iletiver...
Kolay gelsin kilo verme isinde, zahmetli is, ama cok emzirmedigin icin hepten yerlesmeden vermek cok isabetli bir karar olmus bence.

Gulllll
Sagolasin Prettygirl, umarim herkes rahat gecirir. Ayricalikli bir donem insan hayatinda, tadini cikarmak lazim, di mi? Pit diye de geciveriyor.
Piccola, can sagligi olsun, onunde cook zaman var... Uzulme sakin...
Tuh, su mercimek corbasini demeseydim hic yaw, akliniza dusurdum. :(
NewYork'cugum selam, bebis dogdugundan beri hic karsilasamadik di mi? Cok tesekkur ederim, hububat buyudu - narenciye boyutlarina geldi, su siskinlik davasi disinda kendisiyle aramiz gayet iyi. Cinsiyeti ogrenince yazarim hemen... Sen de kuzunu op benim namima bi, hep bakiyorum fotograflarina.

Gulllll
Ben de gruba 13 haftalik bir fotografimi koydum...

Peppermint
hamile kalmadan once vitamin alimindan bahsediyoruz ama bunlari almaya firsat kalmadan bir anda hamile kalirsak bu vitaminleri ve ozellikle folik asiti almamis olmanin bir dezavantaji olur mu?

sevgiler

Peppermint
tebrikler ve hosgeldin Gulllll,

oncelikle ben de senin izinde oldugumu belirteyim. yas 32 benim de. biraz daha var diye diye gunun birinde 40'i bulucam heralde. :D ben de 1.5 senedir burdayim ve benim de calisma iznim yok aynen senin gibi. :)

neyse benim de konusmaya baslayinca susmam pek mumkun olmuyor. :)

anlattiklarindan hamileligin kolay geciyor gibi gorunuyor. ama yine de henuz hamile olmadigim icin bu konuda yorumu ex ve yeni hamislere birakayim ve sizi izlemeye devam edeyim. :)

sevgiler

Peppermint
merhaba piccola gebelik testi icin kac gun bekleyeceksin. :)

Peppermint
bu arada esimin sigortasina kayitliyim demissin. ama esin icin ayri senin icin ayri para oduyorsunuz degil mi? bu da maalesef ny'da ayda az kisi basi 300-400 dolar demek.

Peppermint
arkadaslar amerika'da ilk kez gittiginiz oby/gyn'i nasil sectiniz? bizim saglik sigortamizda her tur sorun icin once bir aile doktoru seciliyor. once o gerekli gorurse hastaneye yonlendiriyormus.

ama hamile kalmadan once bir oby-gyn'ne gitmek istedigimde nasil bir yol izlemem gerekiyor.

sevgiler

Peppermint
piccola ve esracik tesekkurler,

yani sonuc olarak ben bizim aile doktoruna gidicem ve hamile kalmayi planladigimi soylicem ve beni bir ob/gyn'e yonlendirmesini isticem.

eger bizim aile doktoru bir klinikte degil de kendi ozel muayenehanesinde calisiyorsa o zaman beni anlasmali oldugumuz hastanelerden birine yonlendiricek sanirim.

ama iste o zaman da ne cikarsa bahtima durumu olacak degil mi :D

Peppermint
hicaz cevabin icin tesekkurler.
kizinin resmi de cok seker. :)

Peppermint
sudenur05 medical dedigin medicaid mi?
eger medicaid'se sadece greencard'lilar basvurabiliyor sanirim.

Peppermint
piccola,

su an bakayim dedim ve seni mesajini gordum.

denemeye devam. yilmak yok. :)

Peppermint
piccola,

aslan burcu bebegi kacti. simdi sira basak'ta ;)

bu aralar bircok arkadasim basak burcu cocugu dogrumak istiyor nedense. yani aralik ayinda hamile kalmayi baya bir deneyen olacak. :eek:

daisy29
Herkese merhabalar;

Yahoo daki gobek show a bende katildim. Bu arada ozlem ve sudenur cok guzel cikmissiniz resimlerde.

Ahucum Sara senin kizin degil miydi ben oyle hatirliyorum. Cok tatli sari bi seker masallah.

Zombycim Lara cok tatli gercektende cok buyumus tombislesmis. Masallah can yakacak yakinda ;)

Sudenurcum cok onemli degil ama sanki benim duedate 29 subat gibi gorunuyor. O benim nick name in bi parcasi daisy29. Due date 4 subat deniyor. Tabi belli olmaz bu isler.

Hepinize sevgiler...

............................

30W+4 d

prettygirl
Selam Kizlar
gul aramiza hosgeldin.Umarim hamileliginin kalan kisminida rahat gecirirsin.
Selin sanirim sen yazmistin nefes calismalari ile ilgili.bence cok cok onemli ve dogumda etkili.Bunu kendi dogumumda anlayamamistim cunku nefes ve ikinma konusunda bir sorunum olmadi ama ablamin ilk hamileliginde bundan dolayi dogum esnasinda cok zorluk cekti.
piccola hayirdir mercimek corbasi canin cekmis.Sakin bu seyden :) dolayi olmasin.Neyse ben soylemeyeyim de oyleyse artik sen haber verirsin bize.Birde guzelim cevrende bir suru Turk restaurant var git birine alasindan mercimek corbasi ic :)
Ahudc iyi olmana sevindim.Bak gordun mu hersye yoluna giriyor.Bu arada emzirme isi ne alemde bir ilerleme var mi?

prettygirl
Zomby zayiflamak icin bana gore kendine en uygun dieti sec ve sadece onu uygula.Birde cok hizli kilo kaybettirenlee ragbet etme.Sonra aynen geri alabiliyorsun.Sana kolay gelsin simdiden.Umarim en kisa zamanda istedigin kilona ulasirsin.

Ozlem77
Selin75,

Bebisleri ve hamis fotolari http://groups.yahoo.com/group/turkishmomsinamerica/ linkindeki gruba uye olarak gorebilirsin..Yalniz kural seninde gobis fotosu eklemen lazim :)

Senin erken tarama dedigin test anatomic scan veya level 2 ultrasound diye geciyor gruptaki hemen herkes oldu sanirim zamani gelince..Buralarda (USA+Canada), genel rutin bi uygulama ama Turkiye'de herkese yapmiyorlarmis eger bi risk vs yoksa ekstra maliyetten dolayi.. Ayrica, diger bi fark herhalde sizde cok erken yapmalari..Ben 16. haftada istedigim doktorum maalesef beklemeliyiz bebegin organlarinin gelisimi 18-20 hafta arasi tamamlaniyor demisti..Benimki 18 haftada yapildi..Neyse, Turkiye'den birinin olmasi guzel oldu, aradaki uygulama farklarini goruyoruz :)

sudenur05
Cakisdez ozeline mesaj attim .

sudenur05
Zomby Lara nin o guzel tombis yanaklarindan bir parca yiyebilir miyim annesi ? Masallah cok guzel kilo almis ve masallah cin gibi .

sudenur05
Selin cigim benim doktor kontrollerim tam ayimin bittigi gune denk geldi . Burda cinsiyete ve ayrintili ultrasona 18.haftada bakiyorlar . Dolayisiyle 18.hafta kontrolu olmak zorunda kaldi 20. hafta . O yuzden biz henuz bilemiyoruz cinsiyetini . Senin belli olusuna da sasirdim .

Daisy resimlere yorumlarin icin tesekkur ederim . Sagol . Annelik agirligi yuzune cokmus Daisy seninde . Masallah cok tatli cikmissin .

Gul hosgeldin aramiza . Benim de yasimdan senden cok farkli degil hani . Bende 31 yasindayim . Seninle dogumlarimizda cok yakin cunku biz 19W5D liyiz bugun . Senden de fotograf bekliyoruz .

Hicaz ben kiz olacagi hissindeyim . Herkes oglun olacak diyor ama ben kiz olacagini saniyorum . Allah bilir tabi ki . Saglikli olsun da ne olursa olsun insallah . Seninde hamis resimlerini gordum cok iyi yaaaa . Opucuklerini de gordum bebisinin .

Piccalo okul zamani hamile kaldim bende ama raporlarla 4 aydir idare ediyoruz . Ilk 3.5 ay kusmalarim vardi simdi de 4.5 saat sandalye tepesinde ne yaparim dusuncesinden gitmek istemiyorum acikcasi . Sigorta olayini sormussun . Saglik sigortasi yaptirdiysan sorun yok ancak eger tam tesekkullu saglik sigirtan yoksa sayet medical a basvur derim . Devlet Hamilelikle ilgili muayene tahlil ve dogumlarini karsiliyor cunku . Benim doktorumda bir klinige bagli calisiyor ama dogumu Sharp Hospital da yaptiriyor .O yuzden endiselenme doktorun zaten bir hastaneye bagli calisiyordur .

Herkese selamlar .

19W5D

piccola
Hosgeldin Gul, umarim haileligin cok rahat ve eglenceli gecer. Buarada mercimek corbasi deyip canimi nasl istettin anlatamam.
Pretty girl, sonunda geldik busabah NY a, dedigin gibi hava cok asiri soguk degil, hatta busabah Grand Centraldan eve kadar yurudum thanksgiving yemeklerinden sonra :)
Cakisdez, ben de okuldayim hala, mayista biticek benim ki insallah. Ama benim okuldan insurance im yok, esimin sigortasina kayitliyim oyuzden cevap veremicem soruna :( Benim sigortam oxford, ve ben cok memnunum, yani cok sukur oyle doktora cok gitmeyi gerektiren bir durumumuz yok ama yillik check-up lar, testler
falan sorunsuz karsilaniyor (hatta gecen gun 21 yas disimi cektirdim onu bile karsiladi).
Sudenur ve Cakisdez size bir soru, okul doneminde hamile kalmak nasil oluyor? (Sudenur buarada gobishini gordum, cok super bir hamile olmussun, sirf top gibi bir gobish) Demek istedigim hocalarin falan bu konu ile ilgili konusuyorlar mi, arkadaslariniz nasil karsiladilar gibi?
Hepinize iyi haftalar
Ps. Ben daha hastalanmadim ama dunde dedigim gibi butun belirtileri var + coook uykum var

piccola
Bir soru daha, hamile kalininca nasil bir doktora gidiliyor? Yani benim 2 senedir pap-smear falan gibi seyler icin yilda 1 kere gittigim bir ob-gyn im var. Hamile kalinca da bu doktor mu bakiyor, seni dogurtuyor, yoksa bu isinde mi bir uzmani var?
Cunku benim gittigim yer hastaneden cok klinik tarzi bir yer. tahmin ediyorum ki orda dogum yapilmiyor. Sordukca daha da merak ettim valla :)

piccola
Merhaba Peppermint, bizde paperwork leri hep esim yapiyor oyuzden 100% emin degilim benim icin ayrica paar oduyor mu diye, tahminim ek bir para oduyor ama normal independent bir insanin odediginden az, yani couple's plan gibi birsey olabilir.
Aksam eve gelince sorup sana cevap vericem bu konu ile ilgili.
Bugun 28 i, ben en son 30 Ekimde hastalanmistim, yani bugun 30. gun ve ben genelde 29 gunde 1 hastalanirim ama daha erken diye dusunuyorum. Hele bir ayin 30 unu gecsin (tabi gecerse) ozaman yapicam.
Bir de psikolojik heralde daha oncede konusmusduk bu konuyu ama yemin ederim midem bulanaiyor benim, demin 1 salatayi bitiremedim buzdolabina geri koydum.
Ama sanmiyorum ki simdiden mide bulantisi falan olsun.

piccola
Esracik cok sirin gercekten sizinde benim gibi merak etmeniz. Forumdan birkac kisi daha da soyledi hamilelik belirtilerinin regl belirtilerine benzedigini. Ben sabirli bir sekilde ayin 30unun gecmesini bekliyorum genede :)
Buarada Hicaz ve Esracik sanirim ozaman doktor ayni kaliyor, hmm bilmiyorum ki kalir miyim benim doktorumda, cunku bu forumdan okuduklarimdan ogrendigime gore doktor ile yakin olmak cok onemli. Benim simdiki doktor muayenem 5 dakikadan uzun surmuyor gercekten, gerci sorun var mi falan diye soruyor, ondan sonra cikiyor odadan, yani kontrol yapip sorun var mi dedikten sonra oturup karsilikli chit-chat yapmanin anlami yok tabi ama gene de bana daha fazla sey anltasin istiyorum bazen ben sormasam bile.
Neyse bunu dusunmek icin cok erken.

piccola
Peppermint, biz sigortamizin anlasmali oldugu yerlerin listesinden evimize en yakin olani secip ordan randevu aldik.
Ben once normal doktora gittim, o kontrol sirasinda yillik jinekolojik kontrollarimi yaptirip yaptirmadigimi sordu, bende NY da henuz doktorumun olmadigini soyledim, o da istersem o klinigin jinekoloji hizmetlerinden yararlanabilecegimi ama her duzenli sex iliskisis olan kadinin yilda 1 kere jinekolaga gitmesi gerektigini soyledi.
Ben de cikarken danismaya gidip amerikadaki ilk jinekolog randevumu aldim.

piccola
Herekese selam,
Ben biraz once hastalandim :( Tamam tamam surat asmak yok, zaten ilk denemede beklemiyoduk di mi yani supriz olucakdi.
Pretty Girl mercimek corbasi krizim sanirim o seyden kaynaklanmiyormus :) ZOmby kolay gelsin rejim yapmak cok irade istiyor ama eminim aklina koydun mu yaparsin. Karnin acikdikca bu foruma gel biz seni oyalariz :)

hicaz
PICCOLA-piccolacagim prenatal vitamin diye satiliyorlar overthecounter.. multivitaminlerin hepsini hamilelikte kullanamayabilirsin.. ben tamamen bitkisel olan bir vitamin kullaniyorum.. 1000 mg folic asit var icinde.. mide rahatsizligim oldugu icin sentetik olanlar beni rahatsiz ettiler.. ayrica turkiyede demir veriyorlar her hamileye.. eger hemoglabinin dusuk cikmadiysa gerek yok almaya.. prenatal vitaminin icindeki demir yeterli oluyor.. demir kabizlik ve mide bulantisi yapabiliyor cunku..
hee birde ben iki defa home test yapmistim ikiside pozitif cikmisti.. hani su ucuz olan testlerden.. goguslerim de inanilmaz aciyorlardi regl cok daha farkli oluyor..sonrada doktora da ben hamileyim diye gittim :)
regl olsanda hamile olma ihtimalin oldugunu biliyorsun dimi :) implantation zamaninda kimisi kanama gecirebiliyor cunku..

PEPPERMINT- merhaba canim ideal olan folic asit almaya hamilelikten once baslamak.. ben baslamamistim dogrusu ama ogrenir ogrenmez basladim.. zaten ilk haftalarimda domates salatalik gibi icinde folic asit olan sebzeleri cok yiyordum.. vitamini hergun aldigin icin vucud kendini toparliyor.. tabi cok morningsickness olmazsa..

OZLEM- saka yapiyorum ozlemcim.. kiskanma bence.. ben hatirlayamiyorum valla nasil gecti bukadar zaman diye.. 2. ve 3. aylarimida Turkiye de gecirmistim zaten o yuzden su gibi gecmisti.. hee bu arada ben hastaneye register olurken bana yalnizca bir belge doldurttular.. su birtplan ne zaman yapiliyor acaba? doktorunla konusmusmuydun birtplan i doldurmadan once? cunku farkli uygulamalari oluyor ya her doktorun..

AHUDC- bisey sorucamda ahucum.. suyun patlayinca hep boyle cok akinti mi oluyor? yoksa senin mi oyle oldu? hani suyun patlayinca farketmeme gibi bi durum olur mu? he birde kacinci haftanda olmustu dogumun?

SUDENUR- gordun mu bebegini ultrasound ta yoksa oyle hissettigin icin mi yazdin kiz olacak galiba diye? benim kizimin bi 27 haftalik vesikalik fotosu var hayret edersiniz poz vermis :)

GULL- bu sefer benim de cenem dustu.. arada olur oyle uzun yazilar.. okuruz okuruz baya vaktimiz var :)

hicaz
kizlar kizimin ve benim 27 haftalik fotolarimizi ekledim.. kizim hepinize opucuk gonderiyor.. dikkatli bakinca farkedebilirsiniz..

evet piccolacigim ayni doktor bakacak hamileliginde..

muhabbetler
hicaz
33W1D

selin75
Sudenur05'cim
16.haftam bittiginde beni burda erken tarama diye birseye soktular (daha once kanama gecirdigim icin bebekte genetik olarak bir sorun olup olmadigindan emin olmak icin). Bu detayli ultrasound'dan baska birsey degil. Doktor kalp kapakciklarina kadar gorebiliyor bebegin tum detaylarini. Bu sirada cinsiyetinin kiz oldugunu onayladi (bir hafta once kendi doktorum normal ultrasound ile baktiginda kiz olabilir ama yanilma payi birakiyorum demisti).

Piccola'cim
Turkiye'de doktorum bana hamile kalmadan once 3 ay boyunca Solgar'in folik asit tabletlerinden vermisti sadece. Vitamin almiyordum. 3,5 aydan sonra Materna adinda bir tablet verdi (bu hem folik asit, hem vitamin, hem demir iceriyor). Bir de bunun yanina 4. aydan sonra Ferrum Forte diye bir demir tableti ekledi. Simdi hem Materna hem Ferrum Forte aliyorum. Solgar'i artik kullanmama gerek kalmadi, cunku Materna'da yeteri kadar folik asit var. Haberlerini merakla bekliyorum. Mutlaka kan testi yaptir, en kesin sonucu o veriyor.

Kizlar, bebislerinizi ve gobislerinizi nasil gorebilirim? Hangi siteye girmeliyim?

cok sevgiler,

zomby
28 11 2005, 18:00
Gulllll tamam bende oyle tahmin etmistim aslinda emindim ama yinede sorayim dedim.Hazeleyedgirl Turkiyede ailesinin yaninda 3 ay kalacak yeni yili orada gecirecek ve sonrada eve donecek.Sen tasinmistin biliyorum.Su an kacinci haftadasin?Seni burada gormek cok guzel.
Piccola olsun bidahakine insaaaallaaaah benim arkadasimda cook uzun zamandir deniyor ama her iki uc gun hastaligi gectiginde hevesle beni ariyor ama bikac gun sonra arayip haaastaaa oldum diye yakiniyor.Onun adeti hic sasmazmisda ondan hep supheli gecikince.
Ama sen olmadi diye burayi birakma yaz oldumu bizden kopma.
Peppermint'cigim sen simdi ne zaman bebek istiyosun senin ne zaman haberini alacagiz sekerim :) :) Fazla arayi bos birakma inan cok tatli oluyolar simdi dusunduk esimle niye daha onceden yapmadik diye.Bugun cok hos bisey oldu esime komik bisey anlatiyodum kucaginda Lara esim tam gulecek Lara guluyor ama nasil ben her anlattigimda kiz kikir kikir guluyor bizde esimle kendimizden gectik inanilmazdi sanki benim dediklerimi anliyormus gibi.Anlattigimda gercekten komik biseydi dedim gercekten anliyormu acaba beni.Coook tatli bisey bu kiz insanin icine tekrar sokasi geliyor inanin mayyak bir duygu isirmamak icin kendimi zor tutuyorum bizi adeta mest ediyor kendine.

zomby
Arkadaslar hamilelik bolumunun en cok dogumdan korkan kisisi bendim ben bile dogurduguma gore siz hali hali dogurursunuz.Eski hamislere sorun beni soylerler dogum bende bir fobiydi resmen.Zaten dogumdada reziiil oldum epidurali vuracak olan adami sinirlendirdim adam eldivenleri cikardi atti ben bu epidurali yapamam bu nasil is ilk defa boyle biriyle karsilasiyorum dedi.Ben cok kastim kendimi bisey olmayacagini bildigim halde aciyi hissetmeyecegim halde ben panik oldum ve tir tir titremeye basladim.Hatta o anda sinir sistemim bozuldu ister istemez titredim./Yani aslinda cok abartmisim hic bisey yokmus dogumda.Ama c section'i bilemiyorum o hele hepten rahatlik gozun acik ameliyati seyrediyosun ama sonrasi cok zormus.Herkeze epiduralli dogum oneriyor ve diliyorum.
Allah bir avazda kurtaracak sizleride insallh.
Peppermint yapma allah askina ne iki senesi yaaaw.Bosver sen erkenden dusun bence :) :)

zomby
Peppermint'cigim hadi bakalim insaaaallaaah diyeyim.Tabi onemli olan senin karar vermis olman yada verecek olman.Ama inanki neden bu zamana kadar beklemisim dersin hele bir dogur :)
GMZGA hosgeldin hamileligin hayirli ugurlu olsun bir avazda kurtulursun insallah.Biz siramizi savdik eskimeye basladik bile :( Yeni gelen arkadaslar inanin sizler geldinizya geliyorsunuzya icim cok rahat sanki babadan yadigar bir forummus gibi sahiplenme duygusu icindeyim.Hamisler sifira dusecek diye cok endiselendim :) Neyseki patir patir dokulmeye basladiniz oh oh bende cok mutluyum iste :)
Gulec hosgeldin ama ben inanki bilemiyorum baska arkadaslar kesin biliyolardir soruna cevap verir diger arkadaslar.
Birde bebek buyutmek folderine yaziver orda cok tecrubeli annisler var kesin cavap alirsin.
Lara Ada 3 ay 25 gunluk :)

ahudc
Sevgili Ozlem77
Korkma meselesine gelince kimsenin benim kadar korkacagini zannetmem ama korkmak bir ise yaramiyor birde buna stres eklenirse... Ben dogumda cok stres oldum ben yapamayacagim dedim o kadar korkup kendimi strese soktumki bana oksijen maskesi verdiler o olmadan nefes bile alamadim.... Sadece rahat ol ..... Birth plan a gelince ben hazirlamak istedim ama dr um buna stick kalamayacagini soylemisti .... Zaten dogumda benim dr umdan baska dr vardi..... dogru onemli olan bebegin sagligi ama episiotomy istemiyorum yazabilirsin ama bendeki gibi oyle bir an gelirki kendinden yirtilabilirsin.....
Ben hamileligimde cok kilo almadim ama hamile kaldigimda kilom vardi.... Daha once dusuk yapmistim o yuzden Sara ya hamile kalinca aman yinemi dusuk yapacagim diye kendimi eve kapattim her animi kontrol ettim resmen paranoya olmustum... Hamilelikten once cok hareketli olan ben hamileligimin son zamanlarinda nefes alamaz yurumesi zor hale gelmistim.... bunu neden soyledim anladigim kadariyla buradaki hamislerimiz citi piti ... sporsuz kalmayin cunku dogumda size cook yardimi oluyor......

Prettygirl- evet cok iyiyim Sara da iyi ama formula ve annesutu beraber idare ediyorum...en azindan emmeyi ogrendi bende veruiyorum ama yetersiz o yuzden formula ile destek ...Benim kizim minnacik dogmustu 5 lb 7 ounce simdi 3 hafta sonra 6 pound oldu galiba bu formula sayesinde

Herkese iyi haftalar
Ahudc

esracik
tesekkurler berfincik guzel sozlerin icin.
Iki haftada bir randevu 35. ya da 36. haftada basliyordu sanirim. Ay hale bak simdiden unutmusum. 37 den sonra haftada bire iiyordu onu iyi biliyorum bak :)

Ben birth plan hazirlamistim, iyiki de hazirlamisim, hersey istedigimiz gibi oldu. Aklinizda bulunsun diye yaziyorum.

esracik
ozlem, benim icin en onemlisi( bebisin saglikli olmasindan sonraki) aci cekmeden keyif alacagim bir dogum tecrubesi yasamakti. Relax bir ortam( biz muzigimizi yanimizda goturmustuk, los isikti falan daha rahat bir ortam olmustu bizim icin) Internette ornek birth planler bulabilirsin, ben onlara gore kendim hazirlamistim . Words te guzelce ne isteyip ne istemedigimi yazmistim. Ama Sehnazin dedigi gibi bazen surprizleride engelleyemiyorsun, hazirlikli olmakta fayda var.

esracik
gmzga, tebrikler. Kac haftalik hamilesin? Nerde yasiyorsun? Umarim guzel bir hamilelik gecirirsin.
Benim 6 haftalik bir oglum var, yeni annelerden sayilirim yani :)

esracik
ben de ga dayim gamzga, ama kucuk bir sehirdeyim burda. Keske yakin olsak :) Atlantanin 80 mil guneyindeyim.

NewYork01
Selam hamisler,hamis olmaya adaylar ve yeni anneler ;)
Foruam eskisi gibi sIk giremiyorum maalesef.Firsat buldukca okuyorum,yeni gelen arkadaslar oldukca seviniyorum acikcasi.Biz de tam liste giderek kisaliyor derken yeni hamisler geldiler,dosya bayagi bi hareketlendi,iyi de oldu :) Hosgeldiniz arkadaslar.
Diger hamisler,keyifler yerinde sanirim.Hepinize allah kolaylik versin.Umarim hamileliginiz sorunsuz gecer.
Bizim Deros da misil misil uyuyor,biraz ilac verdim mizmizlanmaya baslayinca(asidan dolayi).Ilk asi donemini kazasiz belasiz atlattik sukur. :)
Deren Kaan 2 ay 5 gunluk :)

Gulllll
Iyi dilekleriniz icin tesekkurler arkadaslar, Birs sen de hosgeldin...
Selin75 ben daha hissetmedim hareketleri acikcasi. Ama iste dedigim gibi midemde zaten oyle bir hareket var ki hissedilse sasardim. Seninle cok yakin gunler, benim 18 hafta+2.gun bugun. :) Benim de detayli usg 20.haftada yapilacak, evet 2 taneden fazla yapmiyorlar ki burda zaten eger yolunda giderse.
Berfincik valla yas ve hamilelik ayni cumlede gecince surekli aklima o geliyor. Yasimin daha genc olmasini bu konuda cok isterdim, daha ozgur karar verilir diye... Yoksa kimsenin uzun vadeli projeksiyon yapmasi beklenmez yasamadigi sey icin, haklisin...
Ozlem'cim, Sudenur'cum benim due date 6 Mayis 2005, cinsiyet belli degil.

---------
18h+2g.

Gulllll
Sehnaz'cim cok haklisin, basima geleceklerin fena halde farkindayim. Annem bana hamileyken bir gece uyurken karni babamin koluna degmis de tekmelerimle babam uyanmis, sist sist baba, ufuuaaa, uyan, yasasin kotuluk seklinde... :D

Gulllll
Ya arkadaslar, yarim aklim vardi o da bu hamilelikle gitmis anlasilan, iki gundur 18 hafta yazmisim, 17 hafta yaw...
---------------------------
Super ilgili anne adayi :)
17 hafta+2gun

Gulllll
Due date'i yazarken farkettim zaten ya, 6 Mayis dendi, neyse ki o ayni Peppermint, degisen tarihlere ayak uyduramiyorum zannimca, :D

berfincik
gulll aramiza hosgeldin :) walla soylemeden edmiceyecm hamileyken ikinci cocugu dusunen ilk seni goruyorum insaallah hamileligin sonuna kadar boyle sorunsuz gecer , benim baslarda o kadar kotuyduki ikinciyi birak bundan bile vazgecmek istiyordum :)

neyse ama sanirim psikoloji hamilelik agrilarini vs bastiriyo :) bne 26 haftaya girdim bebgim artik (masallay ) cok guzel oyunuyor bazen bel agrisi sikayetlerim oluyor onun disinda her sey super ha birde kabizlik sorunum vardi onu da 2-3 hafta once kokunden hallettik su an her sey tam gaz ilerliyor bugun doktor appoinmentim var seker testi vs bakalim yeni biseyler cikacam ki :)

esracik buarada gavin emrnin yeni resimlerini az once gordum her gun bakiyordum yeniledinmi diye masallah cok tatlisiniz :)

zomby rejim yapmak istemen iyide larayi da dusunuyorsun umarim sut durumlari vs bilirsin yni :) saglikli olman herseyden onemli unutma, resimlerinde cok guzel tatli bir annesin kompleks yapma bence kendine fazla :)

herkese selamlar

berfincik
ozlem hic kacarmiyim ya :) pek yazmiyom haklisin aa sanirim ben yavas degilim forum cok hizli ilerliyor sagolsunlar yeni arkadaslar yeni ivem kazandirmisl;ar :) sayfalara yetisemiyoz :)

nihayet hamis lisetmiz kabarmaya basladi :)

sker tesim aslinda 2 hafta once yapilacakti fakat bizim zamansizligimiz yuzundenn bugune iptal oldu :) s icin hatirlatmana tesekkurler malum hamisin derdinden hamis anlar :)

birde kacinci haftadan sonra 2 haftada bir muayene olunuyor bilgisi olana varmi :)

gull bence onemli olan beden yasi degil :) 40-50 de cocuk doguran cok kadin gordum :) eger kendine guveniyorsan olay bitmistir :)

berfincik
birs aramiza hosgeldin :) hayatimizin en mucizevi zamanlari bunlar, paylastikca heyecani sevinci artar :) iyiki sende bize katildin :)

Peppermint
Gulllll,

due date ayni mi :D

Peppermint
bu arada Gulllll senin bebis cok zengin olucak sanirim. ne de olsa boga burcunda dogacak.

astroloji'de boga banker burcu olarak bilinir. :D

Peppermint
'Peppermint'cigim sen simdi ne zaman bebek istiyosun senin ne zaman haberini alacagiz sekerim :) :) Fazla arayi bos birakma inan cok tatli oluyolar simdi dusunduk esimle niye daha onceden yapmadik diye'

sevgili zomby'cim, kismet diyeyim. insallah birkac ay mi, birkac yil mi desem :D bir de ustune ustluk ben de Gulllll gibi birincisi olmadan simdiden ikinciyi de dusunuyorum. :) :)

Peppermint
saka maka zomby'cim sayende bu gidisle hemen gaza gelip hamile kalicam ;)

piccola nerelerdesin

sehnazlonga
sevgili hanimlar selamlar,

ne guzel hareketlenmis sayfa yine. hepinize sevgiler, kolayliklar. bu arada oyle tig gibi a acaba hamile miyim degil miyim belli degil hahayt resimlerini koymak kolay! ibret-i alem diye kendi tos toparlak resimlerini ekleyen annisleri utandirmayip zamanla resimlerinizi yenilerseniz cok seviniriz.

bir de sayfada Due Dates kismi var (Database altinda) oraya kendi due datelerinizi eklerseniz, biz de sizlerle birlikte gunleri sayabiliriz.

GULLL- ben bizim atom karincayi 22. hafta civarinda yanilmiyorsam hafifce hissetmistim. Bu aralar ziplasana bebisko ya diye bekler insan, sonra oyle bir hop hop hoplar oluyor ki 7.5-8 aydan sonra gobek exorcist gibi cilginca inip inip cikiyor da sokakta, toplantilarda filan insanlar faltasi gibi gozlerle sana bakiyorlar! accik sabir yani.

sevgili BIRS, hosgeldin. ellerine saglik. umarim Turkiye'den okuyan diger arkadaslar da bizlerle tecrubelerini paylasirlar.

OZLEM77- birth plan doldurmada cok kolayliklar. benden nacizane tavsiye- herseyi guzelce planla ama muhakkak olur a son anda ortaya cikabilir durumlar icin de kapini aralik birak. amerikan tabiriyle flexibility en onemli yardimcilardan biri bence. bir de dogum evvelinde yurume kisminda kendimi gordum. ados nerdeyse dogum evvelinde ve sirasinda ben ayakta (yururken) dogacakti! gercekten ben buyuk rahatligini gordum, darisi basina.

PICCOLA- saglik olsun, daha cok zaman var onunde, en yakin zamanda iyi haberlerini aliriz insallah.

HICAZ- resimdeki balonlar ne vesileyle elinde? sormayayim dedim ama tutamadim kendimi...

sevgiler hepinize.

Ozlem77
Gull ve Birs aramiza hosgeldiniz! Keyifli, mutlu ve sorunsuz hamilelik ve dogumlar!!

Gull senin kendini tanitma fikrin hosuma gitti acaba bundan sonra yeni gelen arkadaslarimizdan rica etsek herkes kendini tanitsa mi? Boylelikle bazi seyleri hem sormak zorunda olmayiz hemde ayni seyleri tekrar etmek zorunda kalmayiz..Neyse, herkesden once firsat buldugumda bende bi kisa tanitim yazisi yazayim bari :)

Birs, seninle sanirim due date lerimiz yakin..Sonunda bana da yakin haftadas geldi ne guzel :) Eger gruba due date i ni bildirirsen Sudenur seni bizim listeye ekler..Yarin listeyi update edecek listede olmak isteyen arkadaslar due date nizi bildirmek icin bugun SON FIRSAT :)

Bu sabah bir baktim ki bizim Simdiki hamis ler folderi bi anda yeni fotolarla renklenmis..Ne guzel, hem hamislerimizi hemde bebislerini goruyoruz :)

Piccola, denemeye devam yilmak yok..Gelecek ay insallah!!

Hicaz, sanirim sen sormustun birth plan i? Ben kendimce hep istiyordum yapmak cunku bazi isteklerim var (hot shower, walking through 2 nd stage before getting any pain relief gibi) ama doktorumla henuz dogumla ilgili herhangi bisey konusmuyoruz araliktan sonra 2 haftaya inecek ziyaret sikligi o zaman konusacagiz.. Ama ondan once benim dogum yapacam hastane tum dogum hastalariyla 6. aydan sonra 1 saatlik pre admission gorusmesi yapiyor hastane hakkinda bilgi veriyor doguma basladiginda ne olacak, ilk geldigimde ne yapaliyim vs, ayrica childbirth class lari var support person ile gidebilecek onlari konustuk..Bide doguma geldigimde admissionda beklememem icin bircok form verdiler hemen doldurmam icin.Bunlarin icinde Before birth, birth and after birth plan diye bisey var..Onda benim taleplerimi yazmami istiyorlar cok detayli bisey..Bu hafta doldurup yollayacagim..Hatta nurse eger ayrica birth planim varsa onuda eklememi istedi..Ama sanirim ayrica onu hazirlamayacagim simdi cunku bu hafta cok yogunum en kotu ihtimal digerini doktora veririm hemde o da beklentilerimi ogrenmis olur..Diger konu bize pre admissionda sunnet isteyip istemedigimizi sordular..Biz sanirim dogar dogmaz hemen yaptiracagiz..Bilmiyorum diger erkek bekleyen anneler ne dusunuyor? Eger istiyorsaniz bunu da onceden hastaneye bildirmeniz gerekiyormus..

Sevgiler,

Ozlem (25W6D)

Ozlem77
Ooo Berfincik!!! Nerdesin resmen kacak durumundasin ne zamandir yoktun :)

Benim doktorda gecen hafta blood sugar istedi..Ancak dun gidip yaptirabildim..Bol bol kan vermeye hazir ol bide 2 tupde idrar aliyorlar..Test oncesi herhangi bi fasting istemiyorlar ama sekerli turuncu seyi icince su vs icemiyorsun..Ben bi saat boyunca susuzluktan oldum..Oncesinde ic bence eger benim gibi su canavari isen!!

Ozlem77
Berfincik, benim 2 haftalik muayenelerim 19 araliktan sonra baslayacakmis yani ben 19 aralikta 29 haftalik olacam ondan sonra 2 hafta daha eklersek 31. haftadan (sanirim ocak basi gibi) itibaren 2 haftalik sikliklarla gorecekmisim doktoru sekreteri oyle dedi..

Esracik, benim birth planda bi bolum var aynen soyle diyor What is most important for me during labour? Simdi ben buraya ne yazacam..Bebegin saglikli olmasi en onemlisi tabi bunun yaninda aci cekmemek, c-section olmamak, episotamy istememek vs vs..Ama boyle de yazilmaz ki simdi :) Onun yerine sanirim daha ulvi seyler yazmak lazim :) Ama ben daha once dogumda yapmadim gercekten dogum sirasinda en onemli sey (besides having a healty baby) nedir? Onerisi olan var mi?

Ozlem77
Sevgili Sehnazlonga, mesajini simdi gordum..Ben simdiden cok esnegim, dogumda bi cok seyin planladigimiz gibi gitmeyeceginin maalesef cok farkindayim..Sanirim senin ve Ceronimo'nun emergency c-section olmustu dimi..Dogum hikayesini okumustum..Ne kadari gerceklesir bilinmez ama yine de tedbiri elden birakmamak icin hazirlayayim diyorum su planlari..Uff bakalim nasil olacak su dogum, biraz korkmuyor degilim :confused:

sudenur05
Peppermint evet sizin orda medicaid ya da baska bir adi olabilir . California da hamilelere verilen bu paketin adi Medical . ayir sadece Green Cardlilara degil International Suudent bile olsan alabiliyorsun . Kacak olanlarin bile aldigi soyleniyor . Sen sizin elayetteki ismini arastir ve basvur .

Zomby yaptigin diette basarilar sana . Kolay gelsin . Ama abarttigin kadar kilolu da degilsin paralama kendini .

Selin75 ve Gulllll Due Date leriniz kayda alinmistir hamisler .

Birs hosgeldin aramiza . Kolay hamilelikler diliyorum sana . Due Date ini bekliyorum seninde .

Sehnazlonga sen hic merak etme ben 9 aylikken de koyacagim buraya resimlerimi . Tabi simdi boyle mini minnacikken resim koymak kolay . :) Insallah 8-9.aylarda resimleri eklerken cok zorlanmam . :)

Peppermint ve Gulllll cok guldurdugunuz beni cok yasayin . Gulllll allah neseni artirsin insallah . Masallah nazar boncugu takda dolas nazar deger bak . Kolay hamileliginden oturu .

Yarin bizim icin buyuk gun . Insallah yarin ayritntili ultrasonda bebisimizin her yerine bakilacak ve ayricaaaaa eger bizim bebis edepsiz cikarda dogduktak sonra annesinin hapur hupur yiyecegi yerlerini gosterirse cinsiyetimizi de ogrenecegiz . Hayirlisi allahtan insallahhh .

Herkese selamlar .

19W6D

birs
Merhaba arkadaslar,
Araniza istanbuldan katiliyorum. Aslinda aktif olarak foruma yazmayi dusunmuyordum ama sevgili Sehnaz beni biraz yureklendirdi. Ben 27W4D' lik hamileyim. Minik bir erkek bekliyoruz. Forumu en basindan beri okudum. 399 syf yı okumak cok kolay olmadi ama hemen hemen hepinizle tanış olmus gibi hissetmemi sagladi. Benim de cogunuz gibi ilk bebek oldugu icin forumdan oldukca yararlandim. Hepinize degerli bilgilerinden dolayi tesekkur ederim. Tüm gebişlerin gobuşlerinden annelerimizin ve bebeklerimizin yanaklarindan öptümmm

gulec
merhaba,
su an ny 5 aylik hamileyim.turistb vizesi ile geldik.ilk muayneyi nerede olabilirim.yapmam gerekenler nelerdir.
Bu konuda bana yardim ederseniz sevinirm.