PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerika da hamilelik??

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

esracik
19 05 2005, 17:00
tiffanycigim tesekkurler, gercekten cok eglenceli, aksamustunden beri icerde bir hareket bir hareket :) isi gucu biraktim karnimi izliyorum :) Umarim hareket hep bu sekilde devam eder.

Ceren nasil oldu annesi? Bizi habersiz birakma? Kilo almasi nasil? Sadece anne sutuyle mi besleniyor?

esracik
tiffany,
Cerenin iyiye gitmesine cok sevindim, umarim bir an once istenilen kiloya gelirde eve sizinle birlikte donebilir. Sen moralini yuksek tut ki sutun azalmasin, malum anne sutu gibi yok, bak biberonla emmeye baslamis bile, bakarsin bir kac gune kadar seni emmeye baslamis :) Gelismelerden haberdar et.

Ben atlantanin bir bucuk iki saat guneyinde oturuyorum, ama atlantaya kadar gelirseniz mutlaka banada beklerim, hatta cok sevinirim misafirim olursunuz bir kac gun. Ceren toparlansin bir an once insallah, hep beraber tatil hepinize cok iyi gelecektir. Haberlesiriz :)

tiffany
sarica seni ve aileni tebrik ederim.Allah anali babali buyutsun, sansi acik olsun insallah...

esracik canim hadi gozun aydin. bundan sonra keyifli oluyor asil hamilelik. walla merak edenlere soyleyeyim ben cok ozluyorum bebegimin hareketlerini. tadini cikarin, benim gibi sabirsiz olmayin sonucunu goruyorsunuz :)

kuzum, ipekser sizde ne var ne yok?

tiffany
esracik cok tesekkurler sordugun icin. Ceren hergun daha iyiye gidiyor. sarilik olmasin diye isigin altinda bekletiyorlar. saniyorum bu gece yada yarin onu da kapatacaklar. bugun oglen ilk defa biberonla besledik yapabildi cok sukur. gece tekrar gidip besliycez. sadece anne sutu aliyor ama sute enfamilin bir ilacini karistiriyorlar. kalori olsun diyeymis. dun kilo kaybetmisti, hemsiresi bugun kaybettigi kiloyu geri aldigini soyledi. bizde bunlara seviniyoruz iste. umarim siz vaktinde saglikla kavusursunuz bebislerinize. ben her seferinde paramparca oluyorum hastaneden eve donerken. sen atlantadaydin dimi esracik? turkiyeye gitmeden gorusmeyi cok isterim. gitmeden gelicez insallah haber veririm ben sana.

umutss
Merhabalar...
Yazmayali epey oldu.Bu arada dogum yapan arkdaslar tiffany,ceronimo,minikmelek.shezlonga,sarica(..ve unuttugum arkadaslar olabilir)hepinize bebeklerinizle birlikte uzun ve mutlu omurler diliyorum.
Bize gelince ..17 .haftanin sonunda yapilan bir USG de bebegimin erkek oldugunu soylediler hatta teknisyen anlamadigimiz biseyleri gosterdi usg'de .Ama 21.haftada tekrar usg ye girmem gerekti ve bu kezde kiz oldugunu soylediler. :eek: Eminmisiniz diye sorduk evet dedi kadin.Bizim Doktorda'kiz bebekler erkege donebilirde erkek bebegin kizla karistirildigi nadirdir.Bana soracak olursaniz kiz bu bebek' diyor.Simdi 3 hafta kadar sonra tekrar USG var.orada ancak ogrenebilecegiz galiba...
Bu kadar sik Usg ye girmemin sebebide hatirlarsaniz benim plasenta Cervix agzina yakin olusmustu.Onun takibi icin her 4 haftatda bir giriyorum nerdeyse.Son dr kontrolumuz 24. haftadaydi ve benim karin olcum 28. cm cikti .Bunun sebebini bilmiyorum nettede birsey bulamadim dogrusu.Dr.umda usg de gorecegiz diye gecistirdi.Boyle bir deneyimi olan varmi aramizda?
Bizdeki haberler boyle..
Az once bebeklerimizin resimlerine baktim yahoo da cok sekerler yaa.Hepsi birbirinden guzel.Masallah hepsine.
Esracik,onu hissetmek ne kadar guzel degilmi?

sarica
merhaba,
15 mayista bizim Emre bebis geldi. Biraz kolay ,biraz da zor oldu. Ilk gunler oldukca yorucu ve yogun gectigi icin yazamadim. En kisa zamanda dogum hikayemi de yazacagim. Allah herkese bu mutlulugu tattirsin. Hic bos birakmiyor yine aglamaya basladi. Herkese sevgiler

sehnazlonga
sevgili hamisler selamlar,

ados resimlerini gorup de begenen teyzelerine peeek cok tesekkur ediyor, diger kardisler de gelsin sayfa dolsun diyor!! saka bir yana hepinize kolayliklar, sabirlar. sevgili COTTO bence hic beklemedigin bir anda senin bebis gelmeye birden karar verecek ondan sonra bu gunlerine bakip bakip guleceksiniz. ya sabir. bu arada arkadaslar eger turkiye ile irtibatiniz olup da carsaf, bumper gibi seyleri oradan alabilme/aldirtabilme imkaniniz varsa siddetle tavsiye ederim. ben mart ayinda istanbul'dan soylemesi ayiptir tekstil ihrac fazlasi magazalarindan amerika ve fransa'ya yapilan carsaf ve bumperlardan bşr kucak dolusu almistim (ki icinde en bilinen markalar da var) buradaki fiyatlarin cok cok daha altindaydi. gerci bumper'i basta koydum ama henuz bir ise yaramadigindan simdilik kaldirdim, gercekten bebisko hareketlenince daha bir anlamli olacak gibi. bir de ne kadar onlem alirsaniz alin carsaflar gunasiri yikaniyor dolayisiyla cok pahali setler yerine tek carsaflara yatirim yapmak bence daha iyi. sevgiler.

sehnazlonga
SARICA Emre bebegin hosgelmis. benim cok sevgili kucuk kuzenim emre'dir, insallah sizin emre de onun gibi boylu poslu akilli yakisikli bir ufaklik olur! allah anali babali sansli saglikli buyutsun. hosgelmis emros.

ilk_bahar
Sarica gozun aydin, Allah anali-babali buyutsun.

Zomby benimki oglan bebis. Yanilma payi yok, kromozomlarina kadar bakildi :D . Arkadaslar benim son 2 haftadir kramplarim cok siklasti (bacak ve ayak). Gece uykudan uyandiriyor, yada oturuken aniden giriyor. Sodium-potasium dengesizliginden kaynaklanabilecegini okudum. Herseyi cok tuzlu yiyen ben icin mantikli bir aciklama :o . Sizin bu konuda bir tavsiyeniz var mi?

30w+3d

rengahenk
Selamlar butun anne adaylarina,

Ben de hamileyim deyip herkese duyurmak istiyor insan hamile olunca. 21 hafta 4 gunluk filan bizim bebek. Su ana kadar hersey yolunda gitti. Ultrasoundimiz cekildi, resimlerini akrabalara dagittik, kendi bilgisayar ekranimiza yerlestirdik. Ne bekledigimiz ogrenmek istemedigimize karar verdik. Son dakikada surpriz olsun, o dakikaya kadar heyecanimiz, merakimiz gitmesin diye.

Tabi bu cifte calisma gerektiriyor. Birine isim bulamazken simdi hem kiz hem erkek ismi icin calsimak durumundayiz. Burdan cok guzel isim onerileri okudum az once. Selina da guzel isim, ama Turkce mi ki?

tekrar selam herkese

21 hafta 4 gun

cotto
20 05 2005, 17:00
Zomby,
Malesef her hamile kadinin derdi bu pimpiriklenmek. Grubun mesajlarina bak, midesi bulanan ayri bir dertlenir, bulanmayan acaba bir terslik mi var der. Karni buyuyen cok kilo aliyorum diye hayiflanir, almayan bu bebek buyumuyor diye (ben de bu gruptandim). Biliyorsun benim due date i iki gun gecti. Milletin agzi torba degil buzesin, aa sen 7 hala aylik hamile gibisin diyorlar. Bu sefer yahu bebege iyi bakamadik buyumedi galiba diye endiseleniyordum. Sonra da yok benim boyum uzun, kalca genis bebege iceride yer vardi ki disari cok cikmadi diyordum. Doktor olctu, reasonably sized dedi. 7 lb max olur dedi. Ama ona gore bu bir zayiflik olcusu degil. Bebekler dogduktan sonra cabucak kilo alirlar dedi. Dogumun da rahat olur diyor. O da baska bir avuntu.
Bir tanidigim hamileligimin ilk basinda bana bak goreceksin herkes seni baskalariyla karsilastirip yorum yapacak, aman sen bunlara kulak asma demisti. Hamileyken ya ayyy ne cok kilo almissin diyenler olacak, ya da aaa bebegin ufak olacak herhalde, bizim de boyle bir tanidik vardi. bilmem ne diyecekler. bununla da bitmeyecek bebek olunca, kac aylik ki bu? ne yediyorsuuuuun?! diyecekler kafayi siyiracaksin demisti. O yuzden sagin solun dediklerine cok takma. Herkes her konuda uzman, benchmarking de ustlerine yok. Diyorum da ben de her bana ay gobegin ne ufak diyenlere kendime gore bir suru savunma siraliyorum. o da ayri.
Yanliz bu son hafta gobegim buyudu ya. karpuz gibi otur otur iceride buyuyor beyefendi.

zomby
Arkadaslar cok tesekkurler beni sakinlestirdiniz birazda olsa :) :) Ipekser bu arada annen nasil oldu haber aliyorsundur?

Arasira karnim ufak gorunuyor gozume bazende buyuk.Baskalarinin soyledikleri o kadarda beni etkilemiyor aslinda cunku yeri geliyor cok cikmis masallah diyende oluyor.Turkiyede bir tanidigimizda hamile annemlerin orda annem resmimi gostermis komsulara aaa karni nasil cikmis demisler benim icin ama o tanidigin hic yokmus ki benden bir ay onde.Bana cok az gibi gorunuyor ama baskalari disardan cok cikmis diyolar.Helede hic gormeyen biri gorunce daha da fark ediyor.Ama demekki ilk hamilelikte son iki ayda karin iyice cikiyormus ben onu anladim.Ikinci hamilelikte genelde erkenden cikarmis karin.Bu ilk hamileligim oyle guzel gectiki hic su zamana kadar agirlik hissetmedim kendimde.masallah diyeyim :) :) :)

30w+2g

ceronimo
Cotto, agzina saglik ne guzel yazmissin. Sana kendini kimseyle karsilastirma diyen de cok guzel demis. Bunlari bilmek cok rahatlatmiyorsada akilda tutmak lazim tabii.....

Sana kipircan icerde biraz bekleyip semirecek demistim sanirim. Bende disarda buyutmeye ugrasiyorum. Guzel guzel beslen, yat sırt ustu ogulcan buyusun iste :)

esracik
Tesekkurler domates, Ben 19. haftanin ortasinda hissettim ama daha erken de hisseden oluyor, cok daha gecte hisseden oluyor. Darisi senin basina.

Zomby, pimpirik hamile kadina has birsey, kendini diger hamilelerle kiyaslamak falan. Ama su da bir gercek ki tanidik, es dostta pek yardimci olmuyor. Hatirlayan varsa ben de hamileligimin basinda cok uzulmustum, tanididigin biri surekli (daha 7. 8 haftalarda belki daha bile erken) yok kalcan soyle genisledi, yok simididen kilo aldin, ilerde ne yapacaksin daha da ileri gidip sen 9 pounddan asagi dogur ben hicbirsey bilmiyorum :) gibi yorumlar yapiyordu. Simdi 20. haftaya girdim, daha gobegim hafif belirginlesiyor oyle pek kilo da almadim ama ben takmiyorum biliyorum ki ilerde birden buyicek ve cok kilo alacam. Simdide gelen yorumlar, sen iri yarisin bebegin ufak mi olacak acaba bu nasil is? , ben senin bu kadar ufak kalacagini tahmin etmemistim! Ilginc yani :)

IPEKSER
Sarica,gozunuz aydin allah anali babali buyutsun,minik Emre'miz hosgeldin dunyaya..en kisa zamanda hikayeni bekliyoruz sarica,gerci yeni annecikler meskul oluyor ilk zamanlar, tatli meskuliyet :)

tiffany,canim ben iyiyim valla bekliyoruz artik bundan boyle bakalim bizim kiz nezaman gelmek isteyecek ;) sen nasilsin?iyilestin umarim gerci normal dogumda cabuk toparlaniliyor,Ceren iyiymis masallah cok sevindim herhalde gelecek hafta cikarirlar hastaneden sende soyle doya doya koklarsin kizini :)

ipekser,37. hafta..
sevgilerle,

IPEKSER
cotto,bekliyorsun hala demek,olsun telas etme, benim arkadasimin erkek kardesi tam bir hafta gecikmeli olarak cok cok saglikli dogmus..naz yapiyo seninki naz sizlere ;) belki acil gidersin, sana kolay sikintisiz bir dogum diliyorum..

rengahenk, hosgeldin sanada mutlu hamilelikler dilerim..bebeginin cinsiyetinin surpriz olmasini istemen cok heyecan verici,bizlerde seninle heyecanlaniriz artik dogana kadar :p ;)
ipekser,37. hafta..

sevgilerle,

IPEKSER
aman arkadaslar ya bosverin hakkaten baska insanlarin ne dusundugunu,demek herkese oluyor banada herkez hala inanamiyor nerdeyse doguracagim aaasen hamilemiydin diyenler var,daha oncede karnin kucuk kilo almamissin falan gibi yorumlar yapiliyordu ama ben hep doktorumu dinledim cunku onun soyledigi onemli diger herkez bos konusuyor nedense biz hamile kadinlar kiskaniliyoruz gibi galiba takmamak lazim..ha birde sizede oluyormu ornegin alisverise falan ciktigimda hamile bayanlarla karsilasiyorum herkez birbirini inceliyo enteresan..

zomby,,hic takma kafana stress hic iyi degil bak bebis rahatsiz olur,gerci bende cok uzuntuler gecirdim biliyorsun hani annem hastaydiya insan elinde olmadan uzuluyor cokzor ama bizim yavrularimizi dusunmemiz lazim,ben agladigimda dikkat ediyordum bebegimin hareketleri azaliyordu sanki oda kosesine cekilip uzuluyordu gibi, hic kiyamam ona artik kendime hakim olmaya calisiyorum kendimi stresli ortamlardan uzak tutmaya ve guzel seyler dusunmeye caba gosteriyorum hep sende oyle yap..

esracik,demek bebeginin hareketlerini hissetmeye basladin ne guzel tadini cikar muthis bir duygu degilmi minigini icinde hissetmek :)

ipekser,37.hafta..
sevgilerle,

IPEKSER
Zomby'cigim,sagol sordugun icin,anneciimle hergun konusuyorum hala hastanede kendisi ama daha iyi cok sukur,ben yaninda olamadigim icin cok uzuluyorum fakat bu haldede gidemem kizim dogsun hayirlisiyla biraz toparlanip gidecegim insallah..

Cerenimo,sen nezaman gidiyorsun?biletin falan hazirdi yanilmiyorsam,peki oglunun asilarini ne yapacaksin?Turkiyede karta isleniyormu acaba
ben gittigimde en az iki ay falan gibi kalmayi planliyorum fakat asi olayi biraz kurcaliyor kafami sen ne dusunuyorsun bu konuda?

husky
Sarica: Tebrikler. Dogum hikayeni bekliyoruz...

Ilk_bahar: Kramplar genelde birkac nedene baglaniyor: Kalsiyum eksikligi, magnezyum ya da potasyum eksikligi. Diger bir nedende -ki bunu onlemek cok daha zor- kilo artisi ile kaslara gun icinde binen yukun artmasi.

Bende o dertten cok muzdaribim. Bana tavsiye edilenler sunlar: Bu mineralleri aldigina emin ol, ozellikle kalsiyum cok onemli. Yatmadan sut, muz ye. Birde bir zamanlar gittigim prenatal yoga hocasi bir iki stretch hareketi gostermisti, yatmadan bacaklari stretch de yarar var. Genelde kramp oldugu an ayaga kalkip o bacagin uzerine basman krampi durduruyor... Benim icin bu cok zor bir dert cunku gece bacaklarimdaki en ufak bir hareket bile kramp baslatiyor...

Asilarla ilgili bir soru da benden: Turkiyede verem asisi yapilir, cok onemlidir cunku Turkiye'de verem maalesef yaygin bir gercek-yok diyenlere inanmayin halen cok yaygin. Simdi Amerika'da verem asisi yapilmiyor, nedeni ise mikropla karsilasanlari ayirt edebilmek. Benim sorum su, buradaki asi takvimini uygulayan arkadaslar Turkiye'de giderken verem asisini da doktorunuzdan isteyeckmisiniz-yapiyorlarmi? Bu konuda deneyimi olan varmi?

Husky, 32w + 3, NC

husky
Benim gibi SIDS dan korkup battaniye yorgan kullanmaktan cekinenler varsa asagidaki web adresinde 'sleep sack' adli bebege giydirilen battaniyeler var. Ben az once onlardan ismarladim. Ayrica ayni amacla (bogulmayi onlemek icin) ozel uretilmis alt kisimlari uzun crib sheetler var. Su an bir promosyonlari var. Gelirin bir kismi SIDS Alliance a gidiyor.

http://www.halosleep.com/index.cfm

Husky, 32w

domates
Sarica, tebrik ederim, en kisa zamanda dogum hikayeni bekliyoruz.
Rengahenk sana da hos geldin, umarim rahat bir hamilelik geciriyorsundur.
Esracik, sonunda hissettin bebegi, darisi benim basima ama daha cok var herhalde.
Kimisi karninin kucuklugunden sikayetlenir, kimisi de buyuklugunden - ben de soyliyim, sadece 15. haftda olmama ragmen benim karnim acaip cikmis durumda. Hatta ben ikiz olabileceginden suphelenip kalp atislarini dinlemeye gidince ozellikle sordum hemsireye iki tane kalp atisi duyuyor musun diye ama bir tane cikti. Herhalde ben cok buyudum..
Tiffany, bebegin toparlaniyor bak ona en guzel ilac simdi anneciginin sutu. Daha once de dedigim gibi benim kuzen cok daha erken dogum yapmisti, bebek simdi cok iyi. Biraz daha sabret bak az kaldi yakinda beraber eve doneceksiniz bebisle..

Hadi simdilik benden bu kadar. Herkese kolay gelsin. Ben hala cok uyuyorum o yuzden cok fazla yazamiyorum.
Domates
14w +5d

fadis
21 05 2005, 17:00
Kuzum,
Gecmis olsun. Husky'nin de soyledigi gibi erken farketmeniz cok iyi bir olay. Umarim hersey yolunda gider bizde iyi haberlerini aliriz. Bebegine ve sana bol sans dilerim.

cotto
Kuzum, Burcoz ve Defne,

Gecmis olsun. umarim hersey yolunda gider. Saglik ve sihhatle evinize donersiniz. Dualarimiz sizinle.

zomby
Kuzum

Cok gecmis olsun her seyde bir hayir vardir hafta olarak zate hemen hemen gelmis onemli olana sen bebisin sagligi.Bir an once aramiza donmeni temenni ediyorum.Esinede bizi haberdar ettigi icin ayrica tesekkurlerimi bir borc bilirim.Sende bizim gozumuzde her zaman degerlisin ne kadarda hic birimiz karsilikli tanismiyor olsakta birbirimize cok yakiniz.Birimizin cani yansa hepimiz uzuluyoruz.Acil sifalar dilerim arkadasim.

30w_3g

kuzum
Herkese selamlar,

Bu mesaji Kuzum'un giyabinda onun adina atiyorum, ben esiyim. Bu gece (22 Mayis) saat 01 a.m.'de Kuzum'un gogus kafesi etrafinda baslayan sanci sebebiyle hastaneye gittik ve Kuzum'u yatirmaya karar verdiler. Su anda kendisi hastanede, durumu iyi. Konulan teshis pre-eclampsia. Kan basinci normalden yuksek cikti, ayaklarinin sisi artti, Defne'mize ve Kuzum'a bir zarar gelmemesi icin hastaneye yatirdilar ve dogumu baslattilar. Sanirim siz bayanlar daha iyi biliyorsunuz bu isleri, balon yontemiyle cervix'i acmaya basladilar. Apar topar hastaneye gittigimiz ve hic hesapta yokken yatirdiklari icin ben sabaha karsi eve esyalarimizi almaya geldim ,Allahtan kendisi daha onceden cantasini hazirlamisti. Dogum engec bir gun icinde olacak (tahmini). Bu mesaji kendisinin ozel ricasi uzerine onun adina atiyorum, aslinda evden cikmak uzereyim, cok da acelem var ama Kuzum tarafindan sevildiginizi ve deger verildiginizi bir kez daha hatirlatmak istedim, yardimlasmaniz gercekten inanilmaz hanimlar. Kuzum, sizin desteginizi hep yaninda hissedecegini biliyor.

Hepimize kolay gelsin ve sevgilerimle.
burcoz.....

esracik
Kuzum cok gecmis olsun, umarim bebegini saglikla kucagina alirsin. Seni ve aileni cok cok tebrik ediyorum, defneyede hosgeldin diyorum. Iyi haberlerini bekliyoruz.

tiffany
kuzum cok cok gecmis olsun. neyse ki Defnemiz zamaninda gelmis sayiliyor. hic merak etme en kolay sekilde atlatip guzel bebegini kucagina alip eve doneceksin. hepimiz senin icin dua edecegiz bunu hic unutma. Allah yardimciniz olsun. burcoz sana da cok tesekkur ederiz o telasla oturup bize yazdigin icin.

hazeleyedgirl
Sevgili Kuzum ve Esi,
Cok gecmis olsun.Ayni sey ilk oglumun dogumunda benim basima geldi tansiyorum hergun 150-100 'du,doktor hemen doguma aldi.Normal dogum gerceklesmedi ama,oglum c-section'la gayet saglikli dunyaya geldi.Simdi tekrar hamileyim 32 haftadayim ve tansiyonum gayet normal.Zaten bu tip seyler ilk hamileliklerde oluyor.Kendinize iyi bakin,bebecik dogdugunda butun sIKINtilar unutulacaktir.
Butun hamislere kolay gelsin

IPEKSER
Kuzum cok cok gecmis olsun, en kisa zamanda Defne'nize kavusursunuz insallah butun kalbim seninle! umarim kolay bir dogum gecirirsin..iyi haberlerinizi bekliyoruz..
ipekser,37+1

husky
Sevgili Kuzum (ve esi),

Sizlere gecmis olsun diyorum. Pre-eklampsi tanisiyla hastaneye yapmana uzuldum. Ancak gebeliginin 37. haftasinda olman iyi, cunku bu durumun tek ve en iyi tedavisi gebeligin sonlandirilmasi. Bebegin zaten due date'ine yaklasmis, o nedenle onun acisindan uzulecek bir sey yok. Ayrica pre-eklmapsi duzeyinde tani alip hastanede gozlem altina alinmak iyi, cunku fark edilmese asil tehlikeli olan Eklampsi'ye donusme riski var. Ne yazikki bir cok kadinin pre-eklampsiyi fark etmedigi soyleniyor.

O nedenle icinizi rahat tutun. Iste bebeginize erken kavusmak icin bir bahane olmus. Insanin hayalindeki dogum olmamasi, islerin beklendigi gibi gitmemesi kotudur eminim. Ama dedigim gibi bunlarin 37. haftada oluyor olmasi durumu biraz daha rahatlatiyor.

Acil sifalar dilerim. Iyi haberlerinizi bekliyoruz.

Husky, 32w

sehnazlonga
Kuzum, Burcoz & Defne,

Umarim hepiniz keyif icinde bu mesajlari en yakin zamanda okursunuz. Babaannem selli yagmur derdi boyle apar topar gelip iz birakmadan gecen seylere, umarim Defne'nin dogumu da boyle olur. Sevgiler, kolayliklar.

domates
Kuzum ve esi, icinizi rahat tutun bebegin due date ine bu kadar yakin olmasi nedeniyle sanslisiniz. Hem de erkenden teshis konmasi da iyi. Her iste bir hayir vardir. GEcmis olsun - en kisa zamanda Defne nizle evinize donmenizi diliyorum. Bize haber verdiginiz icin cok sagolun.. Yaninizdayiz.Minik Defne yi kucaginiza alinca herseyi unutacaksiniz insallah!

Sevgiler.
Domates

ilk_bahar
Kuzum gecmis olsun. Biliyorumki bu ani gelismeler sizi cok uzdu ama cok sukur vaktinde onlem aliniyor. Her nekadar fiziken yaninda olamasakta dualarimizla senin yanindayiz. En kisa surede mesajlarini okumak dilegiyle :) .

ilk_bahar
Husky, kramplar icin verdigin bilgiye tesekkurler. Dun gece yatmadan bazi bacak kasma hareketleri yaptim, biraz ise yaradi galiba. Ben hergun prenatal vitamin ve sutle birlikte 1 tablet oscal (calsium) aliyordum. Galiba bunu iki tablete cikarmakta fayda var (doktor 2 demisti ama ben kabaca bir gunluk calsium alimimi hesaplamistim ve 1 tableti yeterli gormustum). Tekrar tesekkurler.

fadis
22 05 2005, 17:00
Sevgili Kuzum ve Burcoz, ikinize de gecmis olsun. Defne bebis'te hos gelmis. Allah anali babali,saglikli bir omur nasip eder insallah. Her seyin yolunda oldugunu duymak cok guzel.

cin
Sevgili kuzum cok gecmis olsun. Insallah ben bunlari yazarken sen bebegini kucagina almissindir bile. En kisa zamanda iyi haberlerini bekliyoruz. Dualarimiz seninle...

zomby
Kuzum ve Burcoz
Bebeginizi gule gule buyutun Allah anali babali buyutsun vatana millete hayirli evlat olsun.Kuzuma da cok gecmis olsun dileklerimi iletiyorum.
Kuzum dogum hikayeni ve ailece resminizi bekliyoruz.
30w+3g

burcoz
Herkese tekrar selamlar,

Yarim saatligine yine eve geldim ve sizlere Kuzum hakkinda son bilgileri iletmek istedim.

Defne'miz 22 Mayis 2005 2.25pm EST 'da dunyaya gozlerini acti. 2064 gr (4lb 8.8 ounce), biraz minik dogdu yavrum ama Allaha sukur cok saglikli, herseyi tam. Kuzum'a pre-eklampsiya ve kanin pihtilasmamasi rahatsizliligi sebebiyle risk oldugu icin epidural veremediler. Normal dogum oldu ama hersey gayet guzel gitti. Kuzum cok yoruldu ama su anda iyi, dinleniyor ve kan degerleri de iyiye gidiyor. Sanirim bir kac gun daha hastanede kalacagiz. Kendisi donunce daha ayrintili yazar.

Herkese destekleri icin cok tesekkurler.

esracik
Kuzum , Cok cok tebrikler, Defne hanim hosgelmis. Eminim annesi onu bir kac haftaya kadar normal kilosuna getirir. Gozunuz aydin :)
Herkes birer birer doguruyor, liste kisaliyor sanki :)

yakamozz
Sarica tebrik ediyorum .sevgili Emre 'ye sevdikleriyle beraber saglikli
mutlu bir yasam diliyorum.

Kuzum gecmis olsun.tebrikler ayrica .sevgili Defne mutluluk ve saglikla
buyusun insallah.

Cotto kolay bir dogum diliyorum sana.

openg
Zomby sagol sordugun icin, ben iyiyim, 4-5 gundur ilk kez foruma baglaniyorum, cok mesaj birikmis.

Gozun aydin Sarica! Emre bebise uzun ve saglikli omurler!

Cin, benimki de genelde sol tarafima yaslaniyor, elime gelen sey de sirti filan diye dusunuyorum. Oglus son kontrolde hala duz duruyordu, yani basi yukaridaydi. Insallah doguma kadar basini asagiya cevirir.

Kuzum ve esi, umarim simdi Defne'niz kucaginizda misil misil uyuyordur.

openg, 30h+5g

joysea
Sevgili Sarica, sizi tebrik ediyorum, sevgili Emre dunyamiza hosgeldi. Gule gule buyutun insallah, en kisa zamanda fotograflarini gormek dilegiyle.

Sevgili Kuzum ve esi, ikinize de gecmis olsun, herhalde simdiye kadar minik Defne yuvanizi senlendirmistir, sizler de gule gule buyutun yavrunuzu.

Tiffany'cik, Ceren'in iyi olmasina cok sevindim, kisa zamanda evinize goturursunuz, bu ayrilik da boylece biter...

Esracik, senin de hareketleri hissetmen hayirli olsun, keyfini cikartman dilegiyle.

Cotto, sana da soyle rahat, kolay bir dogum diliyorum, guzel hikayeni bekliyorum.

Sevgilerimle,

Joysea 35w3d (bebek kiz ama ismi hala belli degil :)

IPEKSER
Kuzum ve Burcoz tebrikler, allah anali babali buyutsun.Defne'ye saglikli uzun omurler dilerim..kuzum,cok cok gecmisler olsun insallah kisa zamanda toparlanip evinize donersiniz iyi haberlerinizi duyduguma cok sevindim..

ipekser,37+2

IPEKSER
arkadaslar gerci hic belli olmaz ama sanirim sira bende :eek: eger bende apar topar gidersem sasirmayin,,inanamiyorum nasil gecti zaman hizlica..
insallah hepimiz kolay dogum geciririz ve aliriz bebeklerimizi kucaklarimiza hayirlisiyla..

ipekser,37+2
sevgiler,

domates
Kuzum ve Burcoz, /buyuk gecmis olsun. Kavustunuz sonunda miniginize. Insallah cok cabuk toparlanip en kisa zamanda cikacaksiniz hastaneden.. Gecmis olsun , geride kalsin artik bunlar insallah ve minigin keyfini cikartin.

Domates

ilk_bahar
Kuzum ve Burcoz,

sizleri tebrik ediyor, Defne'ye de mutlu ve saglikli uzun omurler diliyorum.

Whippersnapper, ben yaklasik 8 doktordan olusan bir OBGYN gruba gidiyorum. Basta senin gibi 4 doktordan hic hoslanmadim, her ay yeni bir doktor denedim gruptan. Sonunda birinde karar kildim (bu besincisi) ve oldukca iyi anlasiyoruz. Sende boyle bir sey deneyebilirsin. NY'da olmadigim icin sana doktor konusunda yardim edemeyecegim ama eminim NY'daki arkadaslar bir yerleri tavsiye edeceklerdir. Sadece moralini bozma ve iyi doktor buluncaya kadar da pes etme. :) )

Henuz crib set almamis ve set olarak almayi dusunenler varsa su adrese bir baksin. Oldukca uygun fiyata guzel seyler var http://www.netkidswear.com/3pieccribbed1.html.

Bugun Marshalls'da uygun bir fiyata ($52) Peg perego primo viaggio car seat buldum. Daha once bunu kullananiniz oldu mu arkadaslar? Sadece peg perego stroller ile mi kullanilabilir?

whippersnapper
:confused:
Herkese merhaba demek istiyorum ilk once , newyork ta yasiyorum .1.5 aylik hamileyim 2 tane doktoru ziyaret ettik simdiye kadar ve cuma gunu 3.doktora gidicem , ilk doktor manhattandaydi ama muayenehanesi pek ic acici degildi ,2. doktor << zofran ]] diye bi ilac verdi mide bulantisi icin ve bu ilac genellikle hamilelere verilmiyormus . belimde 3 tane fitik var ve burdaki doktorlar belden igne yapiyorlarmis sezaryanla olursa ... Allam cok tedirginim hergun agliyorum .dogru duzgun bi doktor yok , lutfen bana yardimci olun ..tessekkurler

cotto
23 05 2005, 17:00
Ben hala buradayim. dogum 6 gun gecikti ve hala hicbir alamet yok. Bebek saglikliymis. non-stress test te hersey normal cikti. Bir hafta daha bekliyoruz. Butun haziran bebekleri mayis'ta dogdu. Bizimkisi haziran'da dogacak bu gidisle.

cotto
sinyora hosgeldin. Ben lierac diye bir markanin phytolastil kremini kullandim. turkiye'de satiliyor, bayagi populer. catlagim olmadigini ekleyeyim. eczanelerde satiliyor olabilir.

Sarica, doktor hic acilma olmadigi ve bebek asagi inmedigi icin suni sanci verirsek cok uzun ve acili olacagindan beklemeyi tercih edecegini soyledi. bu arada normal vaktinde 7-7.5 lb beklenen bebek olmus 8lb tabi. karpuz. yattigi yerde buyuyor. Ben de beklemek istemedigimi soyledim kadina ama o da bana aciyan gozlerle bakarak bir hafta daha sabredebilirsin and simdi pitosin i verirsek canin cok yanabilir, doguma hazirlanman 1 gun alabilir dedi. hersey normal bir tek sancin ve acilma yok dedi. cervix ime unfavorable dedi. bu bana kotu birsey diyor lutfiye misali (bkz. mukremin). napiym, iki ucu chokellali degnek, oturdum asagi bekliyorum.

duydum gec cikarsa velet hem kuru erik gibi cikiyormus, hem de sonra cok derisi dokuluyormus. bana hic cikacakmis gibi gelmiyor. omrumun sonuna kadar boyle hamile kalacakmisim gibi. ben diyorum ki cok hazirlandim ondan boyle. hazirliksiz olsam cat kapi gelirdi velet. simdi tabi ne dogum kursundaki dersler aklimda, ne bebek bakimi dersleri ve videolari aklimda. hepsini unuttum gitti.

zomby
Cotto

Allah hayirlisini versin.Bir avazda kurtarsin Allah.Turkiyede olsaydin simdi seni ne yapar ne eder doguma alirlardi.Burasi son ana kadar bekliyor.

Guzel haberlerini bekliyoruz.

Benim biliyorsunuz 19 mayista glikoz testine girmistim ve pazartesi sali sonuc icin arayacaklarini soylediler ama kimse aramadi acaba bisey cikmadimi?Bende dayanamadim onlari aradim hemsire mesgul oldugundan telefonuma mesaj birakacagini soyledi.Bu kadar hafiften aldiklarina gore bisey cikmadimi acaba?Hayir uc saatlik teste girmek istemiyorum insallah ugrastirmaz beni.Umarim yuksek cikmamistir.

Babamiz evine dondu kizimda bende cok sevindik daha dun sizlerle paylasmistim uzuldugumu soylemistim zaman ne cabuk geciyor yeterki Allah saglik versin.

Hepinize saglikli gunler dilerim

30w+4g

zomby
SINYORA
hOSGELDIN ARAMIZA COK GUZEL BIR FORUMA GELDIN.gUZEL BIR HAMILELIK DILIYORUM.
bEBEGIN KIPIRTILARINI BEN NEREDEYSE 25.HAFTADA HISSETTIM DAHA ONCEDEN HISSEDIYORSUM AMA NASIL DESEM GAZ VARMIS GIBI HISSEDIYORDUM AMA SU ANDA YAZIYI YAZARKEN COK HAREKETLI BENIM GENELDE BU SAATLERDE COK HAREKETLENIYOR.AMA TEKME DEGIL SANKI AYAKLARIYLA ITTIRIYOR KARNIMI.
COK TELASLANMA EGER IKINCI HAMILELIGIN DEGILSE GEC HISSEDEBILIRSIN.IKINCI HAMILELIGINI YASAYAN ARKADASLARIN HEM KARNI ERKENDEN CIKIYOR HEMDE ERKENDEN HISSEDIYOR BEBISLERINI.AMA TABI KELIN ILACI OLSA BASINA SURERMIS DERLERYA :) :) :) BEN SANA TELASLANMA DIYORUM AMA BENDE SENIN KADARKEN BURAYA YUZ DEFA YAZMISIMDIR NIYE HISSETMIYORUM DIYE.CATLAKLARA GELINCE BU KONUDA YARDIMCI OLAMAYACAGIM CUNKU HENUZ BENDE CATLAK Y0K 20.HAFTADA SENDE CATLAK VARMI?AMA CATLAK OLDUGUNDA HERHALDE VAZELIN YADA HERHANGI BIR KREMI SURMEKTE YARDIMCI OLACAKTIR.
30W+4G

sinyora
Sonunda zevkle okudugum bu dosyaya birseyler yazabilecegim. Tum hamislere saglikli ve sorunsuz hamilelik donemi diliyorum. Benim due date'im 15 Ekim. Dun doktor kontrolunde bebisimin kalp atislarini dinledim. Icim biraz olsun rahatladi. 20. haftamin icine girdim hala hicbir kipirti hissetmiyorum. Bunun normal oldugunu bilsem de icime kurt dusuyor acaba birsey mi var diye dusunmekten kendimi alamiyorum. Persembe gunu de cinsiyetini ogrenecegiz. O gune kadar heyecan doruga cikacak herhalde.
20w+3d

sinyora
Catlak olusmamasi icin kullandiginiz kremlerin markasini alabilir miyim? Vichy'nin kremini biliyorum bir de bodyworks'de satilan cacoa butter'in ise yaradigini duydum. Esim su anda Turkiye'de. Ondan badem yagi ve kremi istedim. Eger memnun kaldiginiz bir marka varsa onun adini da verebilir misiniz?

esracik
Sarica tekrar tebrikler. Zomby, seninde gozun aydin, benim esimde bugun geldi sukur. Beklenilenden kisa surede geldi :)
Cotto, sanada sabir diliyorum, insallah bir hafta bekletmez senin kipircan.

Sinyora ve whippersnapper hosgeldiniz. Sinyora ben de 20 hafta 3 gundeyim ama benim due dateim 9 ekim. Ben bebegimin hareketlerini 19. haftanin sonlarinda hissetmeye basladim ama hergun hissedemiyorum ve cok cok duzensiz, umarim sende bir an once hissedersin. Catlak icin bende cocoa butterin strech mark kremini kullaniyorum, henuz catlagim yok ama henuz karnimda yok :)

openg
Whippersnapper, moralini bozma. Onunde doguma kadar neredeyse 8 ay var, bu sure icerisinde dogumla ilgili cok sey ogrenmis olacaksin ve zamanla icin de rahatlayacak. Simdilik yapilmasi gereken testlerini yaptir ve icindeki minik hucre toplulugunun buyumesinin mutlulugunu yasa.

openg, 30h+6g

joysea
Whippersnapper,

Benim doktorum manhattan'da, memnun sayilirim (aklima takilanlar olmuyor degil ama) en azindan ultrason cihazi var ofisinde, cogunlukla gittigimde ultrasona bakiyorlar vs. Baba-ogul muayenehanesi, sana linkini yaziyorum, eger bu gittigin 3'uncu dr'dan da memnun kalmazsan dene istersen. http://www.drjovanovic.com/

Minikmelek, ne yaptiniz, Derin Su nasil oldu, merak ettim, firsat bulunca yazar misin lutfen? Yeni resimlerini de bekleriz.

Sevgiler,

Joysea

hazeleyedgirl
Sinyora,yasadigin yerde Whole Foods var mi?Ben oradan Pregnant belly diye bir krem kullandim her iki hamileligimde de.Catlagim yok allaha sukur.krem cok guzel butun bitki ozlerinden yapilmis herkese tavsiye edebillirim.

IPEKSER
Whippersnapper ve sinyora hosgeldiniz,ikinizede kolayliklar dilerim insallah rahat bir hamilelik gecirirsiniz hamilelik boyunca endiseler hic eksik olmuyor fakat hep iyi dusunmeye calisinki hersey iyi olsun mutlu gunler..

sinyora, ben PALMER'S cocoa butter for stretch marks kremini ve soothing oil for itchy skin olanini kullaniyorum ve memnunum dene istersen.

Zomby'cigim,gozun aydin esine kavusmussun sonunda,bak zaman ne cabuk gecti bile :)

ipekser,37+3

IPEKSER
Cotto'cugum,rahat ol tasalanma bebisin gelir yakinda,ya hicbir kadin kalmamis omrunun sonuna kadar hamile,doktorun bekleyelim dediyse
bekle bencede sonucta bekledin bukadar, hem bak kilosunada masallah masallah diyeyim ele gelir bir bebek olcak tombis canim yaa..

sarica,,ne guzel kolay olmus seninde dogumun,minik Emre'ni op bizler icin. masallah seninde oglun kilolu dogmus demekki buyuk karinla falan alakasi yokmus rahatladim simdi biraz cunku benim gobekte fazla degil,bende epidural yaptiracagim kesinlikle dayanamam biliyorum kendimi bakalim yaklastik bizde iyice..

ipekser,37+3

sarica
arkadaslar hepinize iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim. Bu arada dogum yapan tifany. kuzum ve gormedigim baska arkadaslar varsa tebrik ediyoum, bebisleriyle saglikli, mutlu, uzun omurler diliyorum.

Cotto demek hala buralardasin, sonuna kadar bekleyeceksiniz demek. Bebisinin elleri ve ayaklari burusuk burusuk olacak, hazirlikli ol. due date gecince oyle oluyormus. Hala deri degistirmemiz bitmedi.

Ben en son due date de (13 mayis-cuma) kontrole gittigimde doktor pazartesiye kadar bekleyelim, olmazsa induce ederiz dedi. Cumartesi gunu aksamuzeri mall da gezerken hafif hafif adet agrisi seklinde sancilarim basladi. Sevincle eve donduk,yasasin bebek geliyor diye. Aksam 11 gibi sancilar 10 dak. arayla gelmeye basladi.Bizim klinigi aradik hemen, kimse acmayina birden telaslandik. Ben bu arada hemen sicak bir dusa girdim(ceronun tavsiyesi ;) )sancilar 7 dak. ya dustu ve siddeti artmaya basladi. Hastaneye gittik sabaha dogru benim sancilarlar hala 3-5 dak arayla geliyordu. acilma da cok azdi. Eger induce olmazsa cok uzun surebilecegini soylediler ve sabah 9da ilac verildi. Ondan sonra sancilara dayanamaz oldum ve hemen epidural istedim. Epidurali kim bulduysa allah razi olsun :) . o andan sonra hicbir agri hissetmedim. hatta baya bir uyudum. 15 mayis ogleyin 12 gibi doguma hazirdim. Ama saat 1`e kadar Doktorumu bekledik. Doktor geldikten sonra hemen ikinmaya basladim, uc kez falan ikindiktan sonra (ki sanirim epiduraldan dolayi pek basarili olamadim), vakum ve episotomy yardimiyla ile bir anda oglumu kucagimda buldum.Insan o anda ne yapacagini sasiriyor. Ne buyuk bir mutluluk o oyle. Mucize gibi birsey. Ben cok fazla kilo almadigim icin kucuk bir bebek bekliyordum ama oglum tam 9 pound (4 kg.) dogdu. Vee ben dogumdan 10 gun sonra neredeyse eski formuma dondum sayilir.
Neyse bizimki bu kadar izin verdi , emzirme isine yetisemiyorum bir turlu, memelerim parcalandi neredeyse ama hic doymak bilmiyor, agzi hep acik. Simdi yine aglamaya hazirlaniyor. Ben ona yetiseyim.

sarica
cotto , gercekten en zoru beklemek oluyor, hele de gunu gecirince hic cikmayacak mi bu bebek diye dusunuyor insan, ama sonunda birden kucaginda buluveriyorsun bebisini. Umarim dogumun kolay olur, biraz daha sabret az kaldi artik.

yeni gelen butun hamishler hosgelmisler. bir taraftan sayi azalirken diger taraftan artiyor ne guzel.

emre uyurken bu durumdan faydalanip resimlerimizi yahoo grubuna ekleyebildim sonunda. Ben catlaklar icin galenic`in stretch mark cream `i ve badem yagi kullandim, catlagim da olmadi. Tavsiye ederim.Lierac`in da iyi oldugunu duydum.

sehnazlonga
KUZUM & BURCOZ, Defneniz hos geldi.

WHIPPERSNAPPER, selam, hosgeldin ve herseyden evvel tebrikler. ben nisan sonunda dogum yaptim. new york presbyterian'da. oranin ekip OB/GYN'ne gittim ve kendi adima cok memnun kaldim. gerci bence kimse kimseye doktor tavsiye etmemeli cunku hersey insandan insana degisiyor ama dedigim gibi kendi adima dort dortluk bir tecrube yasadim. elbette senin sigorta coverage durumunu bilmiyorum ama eger kapsiyorsa aklinda bulunsun. ofis 72nd street bet/ 1st and York adresinde. hastane de 68th st. eger gitmeyi dusunursen dr. hockstein veya dr. wong'u ozellikle tavsiye ederim. ofis tel. no. 646-962-4900. daha detayli bilgi istersen ozelime mesaj atabilirsin.

herkese yagmursuz bir gun dilerim, buralari cok aglak zira.

sevgiler.

domates
Whippersnapper, Ben de henuz tam click edebildigim bir doktor bulamadim ama en iyisi daha once de bahsedildigi gibi denemek. Ben 15. haftadayim ve her seferinde baska bir doktora gitmeye calisiyorum. Genelde doktor ofislerinde birden fazla doktor takim halinde calisirlar. Oradan baslayabilirsin diger doktorlari sirayla dene onlardan birisi hosuna gidebilir. Boylece ayni ofiste olduklari icin paperwork ve history ni de her seferinde tasitmak zorunda da kalmazsin. Ama sonuc olarak zaten doguma o tarih ve saatte kim nobetciyse o geliyor. Ve doktorlar genelde hep ayni standart prosedurleri uyguluyorlar aylik ziyaretlerde. O yuzden onemli olan senin rahat edebilecegin, rahat konusabilip soru sorabilecegin birini bulmak.. Kolay gelsin ve bu listeye hos geldin. Due date in ne zaman?

Domates
15w +2d

fadis
24 05 2005, 17:00
Sarica tebrikler, oglun cok tatli masallah. Allah anali babali buyumek nasip eylesin yavruna.
Yeni katilan arkadaslar hos geldiz. Sinyora ben catlaklar icin Palmers coco butter kullandim cok memnunum. Zomby, gozun aydin.

Tiffany, Ceren nasil? Cerenimiz hakkinda hic yazmaz oldun.

Fadis,
28+3

fadis
Zomby, benimkide bugunlerde hickiriyor, genelde sabah cok erken hissediyorum. Tik tik araliksiz devam ediyor. Tekme kadar kuvvetli degil. Ben de ilk telaslandim sonradan aklima geldi. Birkac gundur arada bir oluyor.
Artik senin kiz erkege donerse sasarim, %100 luk sonuctan sonra. Bence o bahsettikleri durum 20. hafta oncesindeki tahmin yanilgisindan kaynaklaniyor. Birde sen uc boyutlu baktirdin.

cin
Sarica masallah Allah nazardan saklasin, oglun super tatli. Bende tam Joysea'nin dedigini yazacaktim yeni dogmus gibi degil valla.

Bu arada yeni katilan arkadaslar hosgeldiniz. Hamileliginiz hayirli olsun.

Tiffany Ceren nasil oldu? Haftaya eve geliyor mu artik?

zomby
Sarica

Emre bey cok tatli bir bebek ailece cok guzel cikmissiniz Allah mutlulugunuzu daim etsin.

Bende iki gundur hastayim cok afedersiniz ishalle birlikte mide bulantisi ne oldugunu anlamadim.Yedigim seylerdenmi oldu acaba.Ama bol bol su iciyorum cok su kaybettim asiri derecede.Bugun uc boyutlu ultrasound'a giriyorum birde 30 haftalikken gorelim dedik bebisimizi.

Ama simdide kafama takilan bisey var acaba emin olarak kiz demisti doktor herseyi ona gore ayarladik erkege donmus olabilirmi?Kiz erkege donebilirmis ama erkek kiza donemezmis.Kiyafetler hersey kiz uzerine bakalim bugun daha ayrintili gorucez.Yarinda normal kontrolum var orda bu ishal olayini soyleyeyim bari.Bu sabah bizim kizda ilk defa hickiriga tutuldu hatta esim bayagi telaslandi hic durmadan tik tik atmaya basladi hickirik olayi boyle biseymi arkadaslar?Ben bunu normal tekme olayi olarak goremedim cunku cok SIK araliklarla tekmeledi hic durmadan yani.

30w+5g

zomby
Arkadaslar uc boyutlu ultrasound'dan simdi geldik inanilmaz guzeldi yuzunun butun hatlarini gorduk.Burnu ayni babasi yanaklarida benmisim.Oyle tatliydiki anlatamam bir suru resim cektiler hepsindede cok belli oluyor.Ustelik kiz kesinlikle hic bir suphemiz kalmadi valla bayagi telaslanmistim simdi yeniden isin yoksa odayi boya kiyafet al erkek icin falan.Bu uc boyutlu pozisyonu yakaladinmi harika bir olay kasetede aldilar superdi kizim cok guzel olacak simdiden belli :) :) :)
30w+5g

sinyora
Iyi dilekleriniz ve verdiginiz krem isimleri icin cok tesekkur ederim. Ilk hamileligim oldugu icin bu konularda pek fikir sahibi degilim. Henuz catlaklarim yok ve insallah hic de olmaz. Kalitsal olabiliyor demislerdi annem de olmadigi icin belki ben de olmaz. Cunku bu catlaklarin ne kadar kotu gorundugunu biliyorum ve ne yazik ki estetikle de duzeltilemiyor.

Cotto insallah daha fazla beklemeden mutlu haberlerini aliriz.

Bu arada icinizde CF2(alpha-fetoprotein4/cystic fibrosis mutation) testini yaptiraniniz var mi? Doktorum istege bagli bir test bebgin bronslarinin saglikli olup olmadigini ogreniyoruz dedi ve ben de kabul ettim. Down testimi Turkiye'deyken yaptirmistim o yuzden tekrarini istemedim. Simdi de acaba gereksiz yere mi kabul ettim diye bir dusunce sardi.

sinyora
Sarica masallah bebisin cok tatli. Anali babali saglikli bir sekilde buyutursunuz insallah.

Domates o agrilar bende de olmustu. Ben cok pimpiriklendim ve o zamanlar esime de soyleyemedim hemen telaslanmasin diye. Ama simdi gecti. Cok nadir olarak arada bir sancim oluyor onu da normal karsiliyorum.

openg
Zomby, gozun aydin, gercekten de esinin gidecegini sanki dun soylemissin gibi.

Sinyora, mutlu bir hamilelik donemi dilerim. Ben badem yagi kullaniyorum ve hala catlak olusmadi ama doguma kadar birseyler ortaya cikar mi bilemem.

openg, 31h

tiffany
kuzummm tebrikler! kendi kosusturmalarimdan ancak firsat bulup da yazabildim. ikinizinde iyi olmasina inan cok sevindim. demek epiduralsiz yaptin dogumu. ne kadar yorgun oldugunu tahmin edebiliyorum. bugun mu yarin mi derken bak geldi gecti iste. cektigin tum sikintilar geride kalsin insallah. seni de esini de cok tebrik ederim. Defnemize de saglikli, mutlu, huzurlu, basarili bir omur dilerim..

tiffany
sarica seni de cok tebrik ederim. resimlerinizi gordum masallah bebegin cok guzel. hic yeni dogmus bebege benzemiyor inanki. hele ki benimkiyle yanyana dusununce :D sansi da kendi gibi guzel olur insallah..

sinyora hosgeldin. hamileligin hayirli olsun. ben butun kremleri surmeme ragmen yine de karnimda bir iki tane catlak olmustu. insallah sizde olmaz.

joysea
Sarica, Masallah oglushun dunyalar tatlisi!!! Yeni dogmus bebek gibi degil sanki.... Gule gule buyutun yakisikli Emre'nizi.

Sevgiler

Joysea
35w5d

domates
SAaica, Emre cok seker bir bebek olmus masallah.

Bu arada catlak icin kullandiginiz kremlerin bir zarari olup olmadigindan emin olabiliyor musunuz? Yani doktor tavsiye ediyor mu? Ben yuzumdeki cikan acne icin birseyler kullanayim mi diye sordugumda doktor kullanma cunku ne kadar zararsiz olursa olsun deriden kana maddeler karisabiliyor dedi. Gerci acne kremlerinin icinde daha zararli seyler olabiliyor ama.. Sonucta kullandiginiz product lar hamileler icin zararsizdir garantisini veriyor mu?

Bir de arkadaslar, benim sonunda mide bulantilari epey bir azaldi. Arik daha rahat yemek yiyorum. Yalniz karin agrilarim olmaya basladi. Sanki period um geliyormus gibi agrilar oluyor ama kanama falan yok. Kitaplarda yazdigina gore ligament agrisi olabilir herhalde cunku miscarriage falan alameti gosterecek baska semptom yok (allah korusun!!). Bu tur agrilar ceken oldu mu aranizda? (ben 15 hafta + 3 gundeyim)

Domat
15w 3d

cotto
25 05 2005, 17:00
Valla herkesin iyi haberlerini aliyoruz, ne guzel! Sarica, oglushun pek sheker maasallah, tututu!
bendeniz buradayim ve yavrucan hala iceride. Doktora duzenli kontrole gidiyorum bebegin durumunu monitor etmek icin. Bakiyoruz, keyfi yerinde hadi biraz daha bekliyoruz. Eger 3 gunluk haftasonunda da sancilarim baslamazsa 31 mayis i 1 Haziran'a baglayan gece 12 am de hastaneye yatacagim ve suni sanci verecekler. Anladigim kadari ile uzun ve zorlu bir gun olacak. Cunku ne bebek asagi inmis ne de bende bir acilma olmus. Is komigi bebishimiz de bu durumda tam 2 hafta gecikmis ve haziran bebegi olmus olacak. Boga mi ikizler mi derken kasip yengec bile olabilir muzur :) ) Bu arada kayinpeder dondu maalesef, kayinvalide donus bileti tarihini ileri attirmaya calisiyor ama THY deli gibi dolu. Insallah olur. Ipekser' inki bile benimkinden once gelirse hic sasirmam!!!

zomby
Openg
Bizim kiz gercekten 20.haftada cektirdigimiz 3d'den sonra cok degismis valla dogsa dogacak gibi herseyi tam olarak karsimizdaydi yuz hatlari falan cok belirginlesmis 20.haftada hic bisey gorememistik kiz oldugunu bile soyleyememisti kiz gibi demislerdi.Ama bu saferde pozisyonu yakalayacagim diye kadin 2 saat ugrasti guzel resimler cektiler bundan sonrada artik gitmem dedigin gibi az kaldi zaman daraliyor bende simdiden uc bucuk atmaya basladim korkuyorum ben arkadaslar bu dogum olayindan agrisi olmasa bile sanki cikaramazmisim gibi geliyor.Acaba dogrudan sezeryan mi istesem :( :( :(
Sinyora
Yavas yavas iyi olmaya basladim gibi.kati seyler yiyorum muz gibi tok tutacak seyler biraz duzeldi gibi ama uc gundur oldurdu bitirdi beni bu ishal.Korktumda acaba mikrolu ishal falan mi oldum diye.Bugun dr randevumuz var soracagim doktoruma.Ama simdi iyiyim sordugun icin tesekkur ederim sinyora.
30w+6g

sinyora
Zomby'cim sizin adiniza cok sevindim. Biz de bugun doktora gidecegiz, bakalim cinsiyetini ogrenebilecek miyiz! Bu arada sen nasil oldun, iyilesebildin mi?

ceronimo
Kuzum, biraz gec oldu ama gzun aydin demek istedim.

Tiffany, ceroska'nin iyi olmasina cok sevindim ama zaten baska turlu bir haber beklemiyordum. Soylemistim cok cabuk toparlanacagini, cerengiller boyledir.

Sarica, tu tu masallah cok tatli ve topac gibi oglun.

Domat kardish, o sancilar bende de oldu. Hatta bazen oyle siddetli olurdu ki iki buklum kivranirdim. Izin iside biraz calistigin sirkete birazda eyalete bagli. NJde yeni dogan bebek icin family leave (FMLA) kullanabiliyorsun. Bu normal 6 haftalik maternity leaveden sonra kullanabilecegin 12 haftalik ucretsiz bir izin, isini ve pozisyonunu garanti altinda tutuyor. Cocuk 1 yasina gelmeden kullanilmasi gerekiyor. Sana anlatmistim sanirim, ben 3 ay izin kullaniyorum, keske daha uzun alsaymisim diyorum su anda... Neyse, buna da sukur. Izin meselesinde benim mudurler ayrilmadan3 ay once falan karar verip haber ver demislerdi. Sana da oyle olabilir belki, yani daha 15 haftadan karar vermek zorunda olmayabilirsin. Ama HRla kesin konus kisa zamanda, bilmedigin pek cok kagit isi cikiyor.

esracik
Merhabalar,
Bugun bir arkadasimin 5 haftalik kizina bakiyorum, simdi uyudu. Sizinle de paylasmak istedim, inanilmaz guzel ve eglenceli. Simdi cok sabirsizlandim bak :)

esracik
Sinyora insallah bebeginin cinsiyetini ogrenebilirsin.

Zomby, 3 boyutlu us u bizde istiyoruz bakalim fiyati uygun gelirse 30lu haftalarda bakicaz insallah.

esracik
Domates, Ben de dun aksam eksik listesi cikarayim diye nette arastirma yapmistim, su site hosuma gitti, belki yardimi olur.Ben buyuk parca alisverisleri yapmistim zaten( crib, stroller, changing table...) Diger gerekli seyleri bu listeye gore cikardim.

http://www.childbirth.org/interactive/babyneeds.html

yakamozz
zomby

dogumdan korkma .zamani gelince goreceksin .o heyacanla telasla ne oldugunu bile anlamadan bir bakmissin bebek kucakta.
ben ilk dogumumu gulerek yaptim diyebilirim , acilma 7 olana kadar agriya dayandim adet agrisi gibi bir agriydi.suyum patlatildiktan sonra 10 dakika kusma ile birlikte agri siddetlenince epidural istedim.ondan sonra hic agri hissetmedim.hic bir sey hissetmemekte cok garip oluyor . ama dogum bittikten sonra epidutralin etkisi gecince kamyon carpmis gibi bir yorgunluk ,mutluluk vs . vs.

allahtan butun hamislere once saglikli hamilelik
sonra kolay dogum diliyorum.

openg
Zomby, sizin kiz bir onceki 3D goruntulerine gore epey degismis mi? Biz de 21. haftada cektirmistik, yeniden cektirsek mi diye dusunuyorduk ama bir yandan da zaten 7-8 hafta kaldi kucuk beyimizi gormeye diyoruz, karar veremedik yani. Daha dogrusu bizim hastaneye sorduk, onlar sadece ayrintili ultrason sirasinda cekiyorlarmis, diger zamanlarda cekmiyorlarmis, biz de baska hastaneye gitmeye usendik.

Minikmelek, tiffany, kuzum bebislerinizden haber vermiyorsunuz. Nasillar?

openg, 31h+1g

tiffany
sordugunuz icin cok tesekkur ederim arkadaslar. Cerencim hergun daha iyiyye gidiyor masallah. bugun kuvezinden cikartacaklar. doktoru aslinda bu kucuklukte bir bebegin kuvezden cikmasi icin cok erken oldugunu ama kizimin herseye cok olumlu cevaplar verdigi icin orda yatmasinin bir anlami olmadigini soyledi. bugunden itibaren de sadece biberonla beslenecek. sadece biraz minik kizim. haftaya evde olucak insallah.

zomby bende senin gibi cok korkardim dogumdan. ama epidurali alinca oyle rahatliyorsun ki anlatamam. bende cikmaz diye dusunuyordum ama hic zor olmadi. hic gozunde buyuttugun gibi birsey degil yani. eger bebegin cikis anini gormesem herhalde daha beklerdim dogum olacak diye. bittigine inanamamistim ben cok agrili birsey bekliyordum inan ki. hic korkma.

ipekser sen nerdesin? kuzum ne yapti acaba?

joysea
Tiffany, Ceren'cigin iyi haberlerini duymak ne kadar sevindirici. Afferin senin kizina, bak nasil mucadeleci cikti. Hep boyle guzel haberler al, bizleri de bu haberlerle sevindir. Benim ilk kizim 2450 gram dogmustu, seninkinden buyuk de olsa, normalin altindaydi ama inan bir iki ay icerisinde yasitlarina yetisti, arayi da kapatti. Yeter ki sen anneligin tadina var.... Sevgilerimle,

Bu arada arkadaslar ben merak ediyorum Minikmelek'den hic ses cikmadi epeydir, ona ulasabilecek olaniniz var mi? Derin Su iyi mi?

Cotty'nin haberleri kesildigine gore eminim su anda ya bebegini doguruyor ya da dogurdu bile, insallah onun da iyi haberlerini alacagiz yakinda.

Zomby, esinin gelmesini de 3D ultrasonunu da tebrik ediyorum, fistik kizina kolaylikla kavusman dilegiyle.

Joysea 35w6d

IPEKSER
tiffany,,ben buralardayim hala dun doktor kontrolum vardi bebisim iyice asagiya inmis hersey yolunda bekliyoruz doktor acilma ile ilgili bisey soylemedi henuz ama hazirlikli ol dedi..bende kuzumu merak ettim acaba hala hastanedemi kendisi?
ay ay ceren kizimizin cok iyi oldugunu duymak ne guzel bende bekliyordum yazmani.. caniiim demek haftaya evde olcak ohh soyle ana kiz kalin bakalim basbasa :) tiffany guzel gunler sizi bekliyor..

domates
Tiffany, minik Ceren in iyi olmasina cok sevindim. Yakinda evinizi dolduracak... Ne guzel!

Arkadaslar aranizda hic bebek icin comprehensive bir alisveris listesi yapan oldu mu? Ya da gecmis sayfalarda post edilmis bebek dogmadan alinmasi gerekenler listesi gibi birseyler var mi? (Acikcasi geri donup tum postingleri okumaya usendim) Gerci ben henuz alisveris olayina girmedim, ve herhalde bir iki ay daha girmeyecegim ama genel olarak hamileligin son uc ayini iyi planlamak istiyorum, buna da simdi baslamam lazim zira is guc falan cok yogun geciyor zaman. Bir de TR den gelecekler olacak, o yuzden herkes bana simdiden neler gondereceginden falan bahsediyor, ben de frenlemek istiyorum (benim icin hala cok erken!) En azindan 6 ayin icinde baslarim gibi geliyor alisveris olayina..

Ama yapmam gereken planlar arasinda bir de is yerinden ne kadar zaman alacagim. Bu konuda onerileri olan var mi? saniyorum gelecek bir ay icinde HR la bir gorusmem olur. Onda da bizim sirkete gore ve benim seniority me gore ne kadar alabilecegimi ogrenirim. Alabildigim kadar izin almak istiyorum.. ama duruma bagli tabi ne kadar zaman benim pozisyonumu tutmaya willing olduklarina da.. (Isimi tehlikeye atmak istemiyorum, evime bu kadar yakin is zor buldum!)
Insallah hersey yolunda gider de tum bu planlari gerceklestirebilirim. Bu arada ben artik hamile kiyafetlerinden baska seyler giyemiyorum.. Cok buyudum, cok., artik is yerindekiler iyice anladi zaten, ben de karnima garip ve merakli bakislari yakalayinca soyluyorum insanlara artik!!
Sevgiler..
Domates
15w +4d

fadis
26 05 2005, 17:00
Ilkbahar,
Bizimkilerde bu hafta basvurdu. Ben doktordan yazi gondermistim. Bunu yaninda benim Usa'da bulundugum sure icerisinde'ki vizeleri istemisler. Bunlari gonderin vizeyi verelim demisler. Bende bugun gonderdim. Benim anladigim kadariyla istedikleri en onemli olan sey senin yasal statun. Doktordan kagit alman kimilerine faydali oluyor. Bizimkilere faydasi oldu. Bol sans.

cin
ilkbahar merhaba benim annem bu hafta aldi vizeyi. 3 temmuzda geliyor insallah. annem sadece kizim ile damadimi gormeye gidiyorum dedi. bebek olayini hic karistima dedim ben. cunku hem buradaki arkadaslar hemde US de yasayan diger arkadaslarim oyle tavsiye etti. Bazen oyle durumlarda simdi gider torununa bakmak icin orada kalir gibi dusuncelere kapilip sorun cikartabiliyorlarmis. sen simdi calisiyorsunda direkt oyle bir soru olusabilir. ben sadece buradaki vize statumuzu gosteren dokumanlar yolladim birde mektup yazdim.

zomby
Sinyora
Tebrik ederim demek sende oglan annesi olacaksin.Los Angeles'te bir arkadasim var yeni evlenmislerdi ve bebek istiyorlardi nihayet hamileymis yakinda folderimize yeni bir arkadas katilacak burayi onerdim mutlaka gelicem dedi.Benim glikoz testim yuksek cikti uc saatlik teste girecekmisim.Hic sasmadim zaten biliyordum cikacagini.Isin yoksa simdi bide uc saatlik testle ugras :( :( :(
Bizim kizin ismi de hazir Lara Ada koyuyoruz hatta annem babam kizimiza kunye yaptirmislar oyle ufak oyle sirin biseyki Lara yaziyor uzerinde.Bakip bakip duruyorum.Cekmecesini yerlestirdim kizimin,babasida odanin son rutuslarini yapiyor cok seker bir oda oldu.
Dogum yapacak arkadaslar Allah bir avazda kurtarsin hepinizi.
31w :confused:

zomby
Domates
Senin sordugun alisveris listesini valla bende soracaktim kafam karisti alinacak buyukleri aldik ama simdi ufak tefek seyler neler aklima gelmiyor Esracigin verdigi siteye goz attim ama pek bisey anlamadimki malum ingilizce cok olmayinca :( :(
Yani bahsettigim aklima gelen seyler biberon kulak termometresi breast pump falan onlari yazdim fakat daha neye ihtiyacim olacak?Liste cikariyorum baby shower'da aldiracagim bu tur seyleri ;) muzik setine kadar yazdim ee odasina koyariz baby einstein dinlesin diye :) :)
Su arabanin arka koltuguna takilan aynalari nasil buluyorsunuz siz aldinizmi?Benim Diaper cop kutusu almam sart gibi pazardan pazara copcum geliyor onuda alacagim baska ne var arkadaslar?
31w

sinyora
Dunku doktor kontrolumuzde oglusumuz olacagini ogrendik. Esimi hic bu kadar heyecanli ve mutlu gormemistim.Bebisimizin minik parmaklari, kollari,pitir pitir atan kalbi... Esim simdiden dogdugunda o ayaklar pogaca gibi oluyor , onlari yiyecem demeye basladi bile. Insallah sag salim atlatiriz bu isi.
Cotto'cum pazartesi aksamina kalmadan o gunun sabahinda yapmis olursun insallah dogumunu. Hafta sonu cin tatile gidecegiz, o yuzden sana simdiden bol sans diliyorum. Insallah bir cirpida atlatirsin, hersey gonlunce olur. O mis gibi bebis kokusunu aldiktan sonra herseyi unutursun.
Ipekser ben yokken hasteneye gidecek olursan sana da bol sans dilemek istiyorum. Hersey gonlunuzce olur, sorunsuz bir dogum yaparsiniz umarim.

esramehves
sevgili anneler merhaba,

bugunlerde tecrubeli annelere cok ihtiyacim var cokkkk.malum alperen erken dogdugu icin pek cok sorunu yaninda da getirmisti. pek cogunu yavas yavas hallediyoruz ama buyudukce baska baska sorunlari cikiyor.bugunlerin moda konusu pek cok anneninde basina geldigi gibi oglum yemek yemiyor yemiyor demek yanlis olur agzini acmiyor( ne denediysem babasiyla birlikte neler yaptiysak olmadi.en cok sevdigi cerealini bile yemiyor karsisinda sebek oluyoruz, oyunlar yapiyoruz agzini acsin diye agzi acilacak diye gulmuyor bile tebessum ediyor agzinida siki siki kapatiyor.masanin uzerinde kendi yesin diye biraktim, renkli bardaklar kasiklar aldim ne yaptiysam olmadi.

bazen gunlerce hicbirsey denemiyorum bazen ara ara meyva yada meyva suyu ya da yemek yerken bizde onada ucundan veriyorum ama hic israr etmiyorum yerse bazen cani isterse bir lokma 2.yi daha gormedik.surekli formulasini icmek istiyorbekliyor bekliyor saatlerce hic agzini acmiyor ne versemde sonunda formulayi icecegini biliyor herhalde uyuyup kaliyor bazen ac ac halinin uzerinde.zaten emeklemeye basladiigndan beri cok cabuk yoruluyor daha sik uyumak istiyor daha cok acikiyor ama yemek daha dogrusu agzini acmak nerdeeeeee.

evet tecrubeli anneler aranizda boyle bir yoldan geceniniz mutlaka vardir ne olur yer demeyin neler yapabilirim yakinda kafayi yiyecegim o olacak.bu kadar zor yollardan geldik bari guzle guze lyemek yeseydi yok her isim gibi ne yazik ki bu konudada isim zor koc oglum inadindan agzini bile acmiyor.

dr gecen hafta aylik kontrolunde artik formulayi azaltip yamegi cogaltmaya baslamaniz lazim dedi demesi kolayda gelde ac bakalim alperen in agzini ahhhh

bu arada mother&student hosgeldin,bende toronto da oturuyorum.okul ve cocuk cok zor Allah kolaylik versin.belki bir donem oglunla kalmak isleri biraz kolaylastirir ne dersin.ne zaman istersen beni arayabilirsin.416-5316448

sevgilerimle,
esra&agzi kapali alperen

ceronimo
Cotto, kolay gelsin arkadasim. Soylemesi bize kolay tabii ama gec olsun da guc olmasin diyorum. Kayinvaliden de bilet ayarlar umarim. Bizde biletlerimizi degistirdik, hemde 3 kisiye yer ayarladik. Hepsi olur yani, canini SIKMA. Annemin degisiyle hicbir kadin karninda bebekle kalmamis :) bu arada Mayis annesiyiz-Mayis annesiyiz derken sende hazirana kalirsan, sen ben ve Minikmelek hep baska aylarda dogurmus oluyoruz. Komik valla hehehehe (ben buna gulerken sende kafamda sandalye parcalamak istiyorsun herhalde).

minnos11
Tiffany, kizinin iyi olmasina cok sevindim. Umarim hep boyle olur.

Hamisler yeni dogmus bebege kulak termometreri uygun degil. Onerilmiyor. Yaa koltuk alti, yada popodan olculebilinir ates. Bebek daha cok kucuk oldugu icin sigmiyor bile.

Daha onceki sayfalari bir göz atarsaniz ben bir liste cikartmistim ilk haftalar nelerin gerekli olduguna dair. Herkese kolay gelsin.

joysea
Ipekser, ben her gece acaba bu gece gelmeye karar verir mi bebek diye dusunerek yatiyorum. Normalde bu kadar erken telaslanmazdim ama kendime takim olarak gordugum Tiffany ve Kuzum erkenden hooop bebeklerine kavusunca, acaba bizim kiz da imrenir mi arkadaslarina, gelmeye calisir mi diye karnimda kiprastikca tek kasimi kaldirip dikkatli dikkatli bakiyorum ona :) Kasilma derken, bende bir iki aydir sanki asagidan birisi cimdik atiyormus gibi bir his var ama herhalde bunlar Braxton Hicks dedikleri seyler olsa gerek. Bu arada Haziran'in 15'ine kadar bir proje var bitirmem gereken, her aksam ofisten cikarken patron yanima gelip ne olur bu gece de dogurma diyor.. Normalde EDD 24 Haziran ama ilk dogumum sezeryan oldugu icin bunu da sezeryan yapmaya karar verdik, simdilik hastaneden dr'umun aldigi dogum tarihi 17 Haziran. Bakalim o gune kadar civ civ bekleyecek mi merak ediyorum. (Bizim bebegin ismi halen belli degil!!, top ten listemiz bile yok)

Cotto, senin kipircani cok merak ediyorum, umarim suni sanci verilmesine gerek kalmadan, bu haftasonunda gelir kollarinin arasina (hem de kolay bir dogumla).

Sevgiler,

Joysea ay ay ay 35w bugun bitiyor ayy ayy ayy

IPEKSER
Cotto,sabret birazdaha, geliyor oglunuz tez zamanda bekliyoruz iyi haberlerini..

joysea,,sende sonlara gelmissin artik aramizda iki hafta var sana da kolayliklar dilerim..bende henuz hic bir belirti yok agrim falan yok yani hic gayet sakin ilerliyor sende kasilma falan gibi seyler oluyormu?

ipekser,37+6

IPEKSER
joysea,hayirlisi gerci ama bebegin zamaninda gelir umarim sende buarada islerini halletmis olursun..erken yada gec onemlisi saglikli gelsinler insallah..ben bebegimi karnimda tasimaktan son derece mutluyum nasil olsa eninde sonunda gelecek simdilik keyifini cikartiyorum..buarada cok garip bende hala hicbir belirti yok henuz yani braxton hicks kasilmalari baslamadi bile bende ki benim edd 11 haziran sadece tek farklilik bebegimin haraketlerindeki azalma malum artik dar geliyor orasi ona bende hergun sayiyorum nekadar haraket ettigini cunku bazen endise ediyorum..demek kizinin adina karar veremediniz tabi kiz olunca secenekler cok daha fazla oluyor..biz karar verdik daha once de yazmistim zaten
eger degistirmezsek,Ema Ceren olcak ama belki ilk isim degisebilir yani tiffany'nin kizina adas gelecek bizimki..

sinyora,cok sagol iyi dusuncen icin.sanada iyi eglenceler tatilde seninde hersey gonlunce olsun mutlu gunler..

ipekser,37+6
sevgiler,

domates
Esracik , bilgi icin cok sagol..

Zomby, Benim ablam bir yil once dogum yapti, kizindan vakit bulabilirse kendi alisveris listesini hatirlayip (hatta nelerin must oldugunu falan hatirlayip) bana yazacak (maalesef onlar da US te olduklari halde hic yakin oturmuyoruz - east coast - west coast). Bu arada ben de arastiriyorum, yeni dogum yapan arkadaslardanda. Saniyorum bir liste olusturmam bir iki hafta alir, mutlaka forum a yazarim. Ama dedigim gibi herhalde biraz zaman alacak.

Cotto, hadi biraz daha sabret, cok az kaldi, hayirlisi olsun. Belki surpriz yapip haftasonu gelir sizinki. Hersey yolunda gitsin..

Ipekser ve Joysea, hadi size de az kaldi, e siz de dogum yapinca sadece birkac hamish kalacak listede- artik dalga gecer durursunuz bizimle :) Unutmayin bari yazmayi..

Ceronimo'cum,. cok sagol bilgi icin, galiba HR a gitmeden once kesin birsey anlayamayacagim, cunku bizim sirketten biri de 6 haftalik izinin uzerine 12 hafta degil de sanki 12 haftalik FMLA in icinde 6 haftanin dahil oldugunu soyluyordu. Sinir oldum Insallah oyle degildir. Bana HR yollari gorundu (ki bu muhabbeti hic yapmak istemiyorum nedense.. - bakalim bir tur negotiation olayina girecegiz herhalde)..Neyse ki benim patron anlayisli bir kadin ama sirket prosedurlerine bagli tamamen yine de hersey... Ceronimo, bu arada TR ye giderken bulk seat request etmeyi unutmayin, zaten bebekle gidiyoruz derseniz onlardan vermeleri lazim (eger ucakta yuz tane bebek gitmiyorsa!) Bir de ucakta basinet ta vermeleri lazim, bulk seat o yuzden iyi oluyor, basinet i takmalari icin yer oluyor.. Basinet lar pek temiz omayabilir ama, o yuzden esktra battaniye turu birseyler almak isteyebilirsin yanina (yine abla tecrubelerini yaziyorum - onlar da bebek 6 aylikken gitmmislerdi TR ye)

Domates

ilk_bahar
Arkadaslar merhaba, daha once galiba yazildi ama simdi bulamadim o bilgileri. Dogum icin annnem gelecek ve vizeye basvuruda ona doktordan hamile olduguma dair bir belge almamda ya da davetiye yazisi (hamile oldugum icin ona dogumda ve dogumdan sonra ihtiyacim olacagina dair) yollamamda fayda var mi? Affidavit of support, is yazisi ve maas bordrolarimi postalayacagim. Bunlar yeterli mi sizce?? Cok tesekkurler.
31W+3d

cotto
27 05 2005, 17:00
kizlar size bu messaji hastaneden yaziyorum. bizimkinden umidi kesmisken,mayis ta gelmeye karar verdi. burak bebishimiz 27 mayis sabahi 8.50 de dunyaya geldi. normal dogum. hersey yolunda. az evvel bir emzirdim.
ayrintilar daha sonra. darisi geri kalanlarin basina.

cotto
mesajlariniz icin cok tesekkurler. kipircan burak i sunnet olmaya goturduler. o arada gruba iki foto upload ettim. fyi. dunden ilk dakika fotolari.

cin
Gozun aydin Cotto. Seninkisi herhalde duydu konusulanlari daha fazla anneme zorluk cikartmayayim diye gelmeye karar verdi. En kisa zamanda fotolari bekliyoruz.

Kuzum Defne cok seker masallah bayildim. Gerci dogum bayagi bir zor olmus ama sen onlari unutmussundur bile. Kilosu falan onemli degil onemli olan saglikli olmasi. Benim iki yegenimde erken dogdular ve acayip kucuk dogdular iki uc ay sonra yasitlari ile bir farki kalmiyor bak goreceksin.

Defne'ye de Burak'a da Allah saglikli, mutlu, uzun bir omur versin.

Darisi basimiza....

33w

zomby
Cotto,Kuzum

Ikinizide tebrik ediyorum Allah bebeklerinizi sizlere bagislasin anali babali buyutsun.

Kuzum

Senin dogum hikayen icimi tuhaf yapti :( Herkezin dogumu ayni olmaz ama boyle okuyunca sanki benimkide cok zor gececek cok aci cekecekmisim gibi geliyor.Canimda bir tatliki sormayin :( :(

Esramehves cok tesekkurler guzel bilgilerin icin yardimi olmazmi bana cok yardimi oldu kulak termometresini alirim ama ilk dogdugunda sokmayiz artik kulagina biraz gelisince kullaniriz ben su baby showerda aldirayimda sonradan kendim almama gerek kalmasin.

Aaaay ne kadarda pazarlikciyim degilmi? :) :) :)
31w+1g

esramehves
sevgili arkadaslar merhaba,

bugun dogum zamanina az kalmis arkadaslar icin ilk zamanlarda ve hatta daha sanraki zamanlarda kolaylik olsun diye bir liste hazirlayarak yardimci olmak istiyorum umarim birilerinin isine yarar.bu liste benim kendi evime gore yapildiig icin pratikve kolayca ulasabilecegim seylerden secildi cunku ogluma ayiracak bir odamiz simdilik yok.yakinda sehir degsitirecegiz ve onunda sanina yakisir bir odasi olacak ama ben yinede onunla ayni odada yatmaktan cok ama cok mutluyum cok buyuk kolaylik hepimiz icin hele ilk zamanlarda ....

biraz uzun vaktinizolunca okursunuz umarim isinize yarar

listeye gelince once ANNE icin ihtiyaclar

beyaz penye emzirme sutyeni kesinlikle icinde tel sunger olmayacak.beyaz cunku sut verdikten sonra akan sut eger icine pet yada kagit mendiklkoymazsaniz leke yapiyor beyaz camasir suyuyla yikandigi icin ideal benim tercihim beyaz ve daha sonrada kullanabiliyorsunuz vs.

sutyen icine konacak pedler cunku sut bir muddet akmaya yada uyurken yan yattiginizda damlamaya devam ediyor ilk zamanlar lazim olabilir sart degil kagit mendili iki kat yapincada ayni isi goruyor.

brest pomp almis bazi arkadaslar eger calismiyorsaniz ve evdeyseniz bence hic gerek yok benim oglum hastahanede 5 ay kaldigi icin ememiyordu ben sagarak vermek zorundaydim hastahaneden kiraladik elektirkli olanlardan medela markaydi ben memnundum ama evde olsaydim kullanmaya ihtiyacim olmazdi bence acele etmeyin almak icin bazen el pompali olanlarda yetbiliyor.

ilk zamanlar icin dogumdan sonra mumkun oldugunca rahat kiyafetler cunku karninizda surekli gaz sancisi varmis gibi sis olabiliyor lastikli esofmanlar ideal belki korse kullanilabilir karin icerdeolsun diye ben denemedim.

simdi sira BEBEKLER ve ihtiyaclarinda.

benim acizane tavsiyem lutfen hazirlanmis listelere bakip ya da cicili bicili seylere kanip zorla tuketici olmayin.lazim olan seyleri alin aman suda cok guzelmis diye lazim olmayan o kadar cok sey evinize geliyor ve dolapda acilmadan duruyor ki.pratik ve ise yarayan seyler herzaman elinizin altinda olsun.

bebek icin karyolasi mumkunse altinca cekmecesi olanlardan.eger eviniz ya da odasi kucukse ikinci bir cekmeceli dolaba da ihtiyac olmaz.alt degitirmek icin ekstra yataga ihtiyac yok o kadar pratik oluyorsunuz ki zamanla yataginin icinde hemen degistiriyorsunuz.hastaneden cikmadan altini degistirmeyi gostermelerini rica edin mutlaka.o dolabin yerine sifonyer alirsaniz daha cok isinze yarar.

karyola icin ben yorganli vs set kullanmadim firfirli hicbirsey kullanmiyorum.cunku oglum uyaninca karyolanin kenarindaki bezleri degil birilerini gormeyi tercih ediyor.hastahanedeyken kenarina hicbirsey ortulmemesini cunku ortulerin oksijeni azaltigini soylediler ben ilerde lazim olur dioye almistim ama hala lazim olmadi oyle atili duruyor anlayacaginiz.yorgan hiccc kullanilmiyor evler cok sicak oluyor ki burasi kanada oldugu halde .carsaf mutlak lastikli,uzerine ortmekicin battaniye ben tulum giydiriyordum kisin polar olanlardan yazinda penye tulum giydiriyorm rahat rahat ustu acilmadan yatiyor.

yatak .en iyisi diye ortapedik falan almaya kalkmayin hic gerekli degil standart bebek karyola yatagi alip karyola ile yatak arasinda tahta olmasina mutlaka dikkat edin.yata k sert olmali.YASTIKKESINLIKLE KULLANMAYIN.cocuklar neredeyse 2 yasina kadar yastiksiz yatiyor yastik bogulma tehlikesidir yeni doganda ve cocuklarin kepce kulak olmasina neden olur.

carsafin uzerine agizna gelen kisma mutlaka ekstra bir bez ortuyorum ben kusarsa diye borp pad soyleniyor satiliyor heryerde ben gerberin normal kumas bezlerinden almistim bir pakette 24 tane var hem omzunda kullaniyorum gaz cikartirken agzindan cikanlar uzerime gelmesin diye hemde yatagina seriyorum .

bol bol arkasi naylonli onluklerden ama ipli olanlarindan bulundurun cok kusuyorlar ilk zamanlar.

penye tulum alirken ilk zamanlar icin fermuarli bulursaniz cok rahat olur citlamakla ililklemekle ugrasmazsiniz bulamazsaniz mutlak citcitli olsun dugmeliler cok zor beden olarak ben hep 3-6 aylik laiyordum okadar cabuk buyuyorlar ki.

icine giydirilecek bodyler icin posetlerin icinde gorursunuz mutlaka 3-4 paketlerde satiliyor bulabilirseniz yuvarlsk yakali alin cunku posetlerde satilanlarin cogu kayik yaka birkac yikamadan sonra kayik yaka gemi yaka oluyor agzi burnu bir yana gidiyor yuvarlak yaka ve yakasindan citcitli bulursaniz cok iyi olur

coraplar mumkunse lastikleri cok siki olmasin coki z yapiyor kan dolasimi icin iyi degil biliyorsunuz gap in coraplarindan cok memnunun ben hem cok uzunlar hemde lastikleri hic iz yapmiyor.

ilk zamanlar gobegi dusmeden once yikamiyorlar gerci biz hastanede yikiyorduk evde banyo yaptiracagini zaman yumusak havlular ama ele sigacak kadar minik olanlardan ilik suyla silebilirsiniz.sampuan olarak DOVE onerdiler bize kokusuz olanlarindan cunku johnson's baby in urunlerinde cok fazla bebege zarar veren madde varmis gerci hastahanenin sponsoruydu ama yinede hemsireler tavsiye etmiyordu bende cok memnunun dove sabun ve sampuandan.pudra kokulu yaglar ve kremler hic tavsiye etmediler bebgin cigerleir icin tehlikeli olacagi icin .sadece beb yagi ve vazelin kullaniyorum ben hic pisik de olmadi oglum.cok pahali urunlerin yaptigi hicbir is yok ekstra bence en ideali icinde hic bir yan etkis olmayan tamamen dogal urunler kullanmak.

tirnak makasi,derece,kulak icine sokulanlardan degil onlar hic kullanilmiyor kulaga bile sigmiyor zaten o kadar minik ki kulaklari,sac fircasi,bere seklide sapka,ben hic eldiven kullanmadim bilmiyorum gerekli mi tirnaklarini hep kesiyorduk zaten o kadar yumusaklarki hemen kesiliyorlar.

altini degistiriken ben hic islak menil kullanmadim hep islak kagit mendil yapiyordum kaynamis sogutulmus sularim vardi yatagin kenarinda onlari kagit mendille ya da pamukla islatip siliyordum su ile temizlik islak hazir kokusuz mendille temizlikten daha iyi hastandede oye yapiyorlardi hic tavsiye etmediler.sadece gezmeye giderken disardaysam kullaniyorum.evde hep poposunu cisde yapsa kakada yapsa lavobada yikiyorum hala.illa kulanilacaksa kokusuz olanlarindan alabilirsiniz.

battaniye ben birtane ordum merserizeden yazlik 2 tanede kislik polar var .

bebek arabasi .bence bu cok onemli bir konu eger calismiyor ve evdeyseniz arabaniz yoksa otobus ya da subway kullanacaksaniz mutlaka hafif olanlari tercih edin.almadan once iyice bakin bosken kaldirin tek basiniza tasiyabileceginiz bir araba olsun.3 ya da 4 ayarli olsun ve mutlaka yatma ayari olsun. icindeki korumali kiliflari ne kadar bol ve uzun olursa o kadar iyi cunku cok kafalarini vuruyorlar yolda giderken.icine mutlaka ilk zamanlar icin baslarini koruyan yarim ay seklindeki yastiklardan ekstra alin basinin etrafini koruyup sallanmasini engellemek icin car seatdede kullanin.altindaki sepeti genis ve derin olsun.mumkunse arabanin kendi cantasi olsun kenarina koyup tasiyacagiz ve yagmura ruzgar karsi korumalarida olsun.lazim olunca bulmak cok koly aolmuyor elinizin altinda olsun.disarida bazi arabalar goruyorum battaniye gib fermuarli kendinden ortuleri var cok pratik kisin ayaktan kapaniyor yanin cikiyor arstirilabilir belki.

simdilik aklima gelenler bunlar,umarim yardimci olur birilerinin isine yarar.
hoscakalin

sevgilerimle,
esra

kuzum
Arkadaslar herkese icten bir mehaba,
Cuma gecesi ancak bu saatte bilgisayar basina oturabildim,Defnosum biraz once karnini doyurdu ve uykunun kollarina kendini birakti.

Tum mesaj yazan arkadaslara cok tesekkur ederim,inanin hepiniz oyle guzel seyler yazmissinizki,okurken cok dugulandim.Desteginizi bilmek hissetmek cok guzel.

Gelelim dogum hikayeme,cumartesi gecesi gogus altimda baslayip cigerlerime devam eden bir agri ile apar topar hastaneye gittik,nasil olsa dogumla ilgisi yok diye yanima sadece cuzdanimi almistim,hastanede yapilan idrar testi ve tansiyon olcumu sonucunda idrarda yuksek dozda protein bulundu,tansiyonumda17-11 gibi bir rakamlara cikti,kan testide yapilinca teshisi koydular preeklamsia.Her halukarda dogumu baslatip bebegi almamiz lazim baska yolu yok dediler.Hemen beni labor and delivery odasina aldilar,magnezyum sulfat vermeye basladilar,bir yandanda dogumu baslatmak icin balon koydular,sabahin 7 si olmustu,acilma baslasin agrilara dayanamadigin yerde epidurali yapariz aksama kadarda dogurursun dediler,ben bekliyorum epidural olacak diye nasilolsa agrilar artinca epidurali istedim.doktor geldi biz sana epidural yapamayiz,kanaman olursa duruduramayiz (hsatalik kanin pihtilasmasini engelliyor) boyle doguracaksin dediler,esim yaa sezeryan olursa ne olacak dedi doktorda oda bizim riskimiz,isimiz deyince benim basimdan kaynar sular dokuldu,bir yandan aldigim magnezyum sulfatin verdigi etkiye uyukluyorum bir yandanda agliyorum nasil olur demeyin oluyo valla.bu arada saat oglen oldu hala acilma 4 cmde ben korkuyorum sezeryan olacak diye,baktilar acilma olmuyo suni sanciyi dayadilar Allahim o nasil bir aci,hanimlar eger imkaniniz varsa epidural isteyin dogumuzun keyfini cikarin derim,dogum oyle hizli basldiki sunu sanci verilince esim yazik nasil olsa aksama kadar surecek diye birseyler yemege gitmisti arkadasim hemen cagirdi esim geldiginde bana hemsire bebegi itme diyordu,cunku bir yandanada alelacele doktorlar hazirlaniyorklar,inanilmaz bir durum icinizden birsey cikmak istiyor caniniz gidiyor.ben en sonunda bacaklarimi capraz yaptimki itmeyeyim,zaten kendimde degilim,neyse esim yetisti kendi doktorum yetisemedi doguma hastaneni doktoru yaptirdi dogumu,3.itisimde Defnos'umun kafasi cikmis,tabi yirtilma olmasin diye doktor kesmis.Esim diyorki o kesilmeyi hissetmedin bile.sonra dikis atildigini duymayayim diye igne yaptilar o igneyi hissettim.Yani derlerdide inanamazdim dogum acisindan hissettmessin diye,remen karton keser gibi kesmisler duymadim bile.Yavrum cikar cikmaz kucagima verdiler ve bana bakti Allahim o an hepsi gecti acilarim bitti,guzel kizim geldi.sonrasinda sadece herseyi tammi diye sordugumu hatirliyorum ,sonrasi yok hafizmamda o rahtalam ile uyumusum.Sonrasinda 2 gun hic yataktan kalkmadan yattim.degerlerim normale donmeye baslayip tansiyonum dusmeye baslayinca carsamba aksam uzeri hastaneden ciktik.
Yavrum 2 kilo dogdu,ama herseyi oyle saglikliki masallah kuveze girmedi bile normal dogan bebeklerin yaninda kaldi,anliyacaginiz hastanede annesinin iyi olmasini bekledim bebegim.Cok sukur diyorum hersey saglik sihat gerisi bos,hepinizi saglikli sihatli dogumlar bebekler dilerim.
Hatta uslu zeytinimin bugun doktor kontrolu vardi yavrum dogum kilosunu erisip gecmis bile (annisle r bilir yeni dogan bir bebek ancak 10-12 gunde dogum kilosuna erisirmis)doktor sandigimizdan daha hizli akranlarini yakalayacak dedi Tiffany bak kizlarimiz bizden daha disli cikti baksana Senin Cereninde nasil azimli yavrum.Gorecegiz insallah tombis oldukalri gunleri.

Iste benim dogum hikayemde boyle annelerimiz soyle cekilen dogum acilari bitiyor insan kuzusunu kollarina alinca.

Yahoo ya resimlerimizi koydum ordaki benim hormonlu domates halim,magnezyum feci yapti beni,anne kiz tezat olduk biraz.

Bu arada Sarica ogusun pek guzel topac gibi masallah.

Tiffany bizim kizlarimiz tiny tany pek zarif olacaklar degilmi???

Sevgiler.Kuzum.

Dogurdum valla hemde biraz kaba olcak catir catir,o yuzden hafta yazamiyorum

kuzum
Cotto,tebrik ediyorum Allah anali babali buytsun oglun cok seker,hosgelmis sefalar getirmis.
Arkadaslar cok tesekkur ederim,herkezin yavrusu ayri guzel zaten,cirkin bebek yokki,hepsi daha sut kokulu kuzular nede olsa.
Zomby,hic korkma hersey olacagina variyor,bakma sen benim dogumuma unuttum bile gecenleri yavrusumun yuzune baktikca hepsi geride kaliyor,senin dogumun kolaya olur insallah,annelik oyle biseyki ne kadar canin tatlida olsa yavrun icin herseye dayaniyorsun.
Ipekser artik kulagimiz sende haberlerini bekliyoruz,senide Allah bir avazda kurtarsin.

Esracik cok tesekkur ederim bu arada umarim bas donmelerin duzelir,tansiyonla ilgili olabilirmi???

Cin cok sagol bende umut ediyorum azimli kizim akranlarina yetisecek.

esracik
Cotto, Cok sevindim dogum haberini okuyunca, sukur hasret bitti :) Burak sana aci cektirmeye dayanamadi sanirim ve gelmeye karar verdi. Seni ve aileni cok tebrik ederim, umarim hep birlikte saglikli, mutlu ve upuzun bir omur gecirirsiniz. Hosgeldin Burak...

Kuzum sanada tekrar gecmis olsun, bebegin cok sevimli masallah, insallah saglikla buyutursun bebegini.

Benim size bir de sorum olacak, bir kac gundur inanilmaz basim donuyor ve halsizim, oturdugum yerden mutfaga ya da tuvalete bile gidemiyorum tek basima, tum gun degil ama gun icinde sik sik oluyor, Sali gunu doktor randevum var ama saliya kadar bana ne tavsiye edersiniz?

esracik
Sinyora seni de tebrik ederim, oglun insallah saglikla gelir dunyamiza :)

minnos11
Kuzum, Cotto

ve yakin zamanda yavrularina kavusan bayanlar, sizleri cani gönülden tebrik ediyorum. Yavrulariniya saglikli ve up uzun bir ömür diliyorum. Gözelerinizdeki o mutluluk hic eksik olmasin diyorum.

tiffany
kuzumcum dogum hikayeni okurken terledim inan ki. cok cok zor olmus sana helal olsun. ben epidurali alana kadar bile ne kadar yorulmustum. bebegin cok guzel masallah nazar degmesin. Allah anali babali buyutsun insallah. saglikli olsun da kucuk buyuk farketmez artik. basta cok uzuluyordum ben ama simdi normal bebeklerin arasinda yatiyor kizim. onu buyuk bebeklerin icinde minicik gorunce gurur duyuyorum bebegimle. Defneninde hicbir saglik sorunu yok cok sukur. benimki cok hizli buyumeye basladi bile Defne de eminim oyle olacaktir. onca sikintiya ragmen resimlerde cok hos cikmissin bu arada soylemeden gecemeyecegim :) seni ve esini tebrik ederim.

cotto gozunuz aydin. Allah anali babali buyutsun. tebrik ederim..

kizini cok seven tiffany...

IPEKSER
cotto'cugum gozunuz aydin allah anali babali buyutsun,saglikla buyutun yavrunuzu, hosgeldin BURAK :) ayrica cok gecmis olsun cotto hemde normal dogum yaptin masallah cabuk toparlanirsin sen simdi, demek oglushunuz surpriz yapti sizlere ayrintili iyi haberlerini bekliyoruz..

kuzuuum,,masallah nazar degmesin ne guzel fotograflar onlar oyle sizlere kizinizla bir omur boyu mutluluk diliyorum..Defne coook tatli tu tu masallah..sanada cok cok gecmis olsun kuzum zor olmus dogumun ama sonra unutmussun butun acilarini allahim nasil bir duygu o yaaa..

ipekser,38 hafta. heyecan dorukta ;)
sevgilerle,

IPEKSER
cotto,,cok sekersiniz yuz ifadende ogluna kavusmus olmanin mutlulugu var belli :) Burak tombis cok tatli,ah o opulesi yanaklar..op bizim icin onu
sizlere tekrar mutluluk dolu gunler diliyorum..bak oradan yazabiliyorsun ne guzel e yaz gene zaman bulunca biz okuruz merakli merakli..

sehnazlonga
COTTO tebrikler! gozunuz aydin, uzun, hep beraber mutlu omurler. sevgiler.

domates
Cotto, hadi gecmis olsun, tebrik ederim, minik Burak ta diger tum bebekler gibi cok cok seker. Hep mutlu, saglikli olun.

Kuzum, o nasil hikaye oyle! Helal olsun.. Neyse hepsi geride kaldi. Sizin ufaklik ta cok sirin olmus. Bu fotograflar iyi oluyor arkadaslar.. Motivasyon yapiyor bende.. Bu arada Cotto, daha hastaneden cikmadan bizi hatirlayip fotolari gonderdigin icin sagol..

Esramehves, ellerine kollarina saglik vallahi, super oldu senin su liste, artik oaradan baslayip kendi listemi yapacagim herhalde. Arkadaslar, ben bu hafta sonu ilk kez bebek icin kendim alisveris yaptim. sadece motvasyon olsun diye. Cok sirin receiving blanketlar takildi gozume - ben de dayanamayip aldim. Artik geri kalan (evet receiving blanket aldim ya geriye cok az sey kaldi tabi!) alisverisi de insallah iki ay sonraya...

Yeni anneler, tekrar tebrikler.
Domates.
16 hafta

ilk_bahar
Kuzum ve Cotto, ikinizi de tebrik ederim. Burak ve Defne'ye saglikli ve mutlu bir omur dilerim. Maasallah her ikiside cin gibi, hic yeni dogmus bebis gibi degiller.

Cin ve Fadis vize ile ilgili verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

31W+4D

cotto
28 05 2005, 17:00
Arkadaslar,
bugun hastaneden ciktik. Burak'i dedesine verdim, simdi biraz bilg basina gectim. bizim velet uyanana kadar hemen birseyler yaziyorum. kesilirse bunu yollar sonra arkasi yarin devam ederim.
Ben persembe gunu her tarafa doktor kontrolunden sonra sancilar baslamiyor, sali aksami suni sanci icin hastaneye yatiyorum diye mail attiktan sonra annemlerle cikip sahile yuruyuse gittik. Hava cok guzeldi. Tam 15-10 dk yuruduk yurumedik birden sicak birseyler akti (6.30 pm). cok da fazla olmadigi ve due date imden birkac gun onceden beridir destekli (ped) dolastigim icin emin olamadim ama annemlere geri donelim dedim. yolda yavas yavas devam etti. sahil yolunda da daha tuvaletler acilmamis. ondan eve kadar yurudum. sanci falan yoktu. eve gelince kontrol ettim, dr a tel ettim. dedim boyle boyle. iyi suyun patlamis, hastaneyi ariyorum sen toplan yola koyul dedi. her ne kadar sanci olmadigi icin sakin gibi olsak da aklimda olan birkac seyi unuttum. mesela cero'dan dus alirim diye tiyo almistim. dus almayi unuttuk ciktik, bir de breathe right, onu sonra anlatirim. esimin de cok buyuk bir projesi o gun bitti, acilisi yaptilar. yorgun eve gelmis, haydi toplandik hastaneye. once triage (7.30 pm), klasik. amniotic fluid oldugunu teyid edip, doktorun haberi ile ben dogum odasina ciktim fakat tik yok. yani sanci yok. ve su kesem patladigi icin de cok sik elle muayene yapamayiz, dr oxytocin ver demis, verecegiz dediler. serum taktilar, pitosin i vermeye basladilar (9.00 pm). benim sancilar artti. saat 12 gibi ben pes edip epidural istedim. nefes falan hak getire, vucut kendiliginden titriyor. ben karsilastiramayacagim ama bilenlerin iddiasi pitosin in verdigi sanci normal sancidan daha agir olurmus. ya da benim canim tatli. consent ti, doktorun onayiydi derken, 1 gibi epidural i verdiler. daha sancinin ortasinda ben hafifledim. ucuyorum dedim. buradan epiduralsiz vb bizleri doguran analarimizin ellerinden opuyorum. ama epidural gibi bir imkan varken almayanlara da hayret ediyorum. olumsuz manada degil ama. sadece, bence bosa kasiyorlar. herkes diyor ya cennet, hakikaten cennet. ki o kadar sanciya 1 am de daha 2 cm anca acilma olmustu. Ben epiduralle tavsan uykusuna yattim. arada hemsire geliyor hem bebegin hem benim verileri kontrol ediyor, ates, kalp atisi vb. saat 4 de 4 cm olmus. 6 da atesim cikti. o da enfeksiyon olmasi normal boyle uzun dogumlarda dedilerama benim iddiam odanin A/C si cok acikti. titremekten katildim bir ara. antibiyotik verdiler, o ara 6.5 cm olmusu, yani saatte 1 cm ilerleme var. ben tabi gaza geldim. agri falan da yok. hemsiye buyuk tuvaletin gelir gibi olur veya itme istegi gelirse haber ver dedi. saat 8 am de benimki pelvise dayandi, hissettim. baktilar 10 cm olmus. ben tabi inanmaktan oteyim. hala daha bir onceki sabah suni sanci saatler hatta gunler surerse, ya c/s olursa korkusundan sonra boyle rahat olunca iyicene gaza geldim. hadi iteceksin dediler, 20 dk sonra kafa gozuktu. 30 dk sonra tamami disaridaydi. sanirim dogum sirasinda cok ufak bir dikis ihtiyaci oldu, onun disinda Allah'a sukurler olsun diyorum, ogluma annesine beklemekten baska izdirap cektirmedigi icin cok tesekkur ediyorum.
hastanemiz, hemsireler ve epiduralci superdi. zaten hastanede anestezist tanidigim vardi. o yapmadi ama yapanla bayagi geyik muhabbetimiz oldu bu vesile ile. bizim kayinpeder haric butun aile oradaydi. oda birden yuzunun onunde mercekli klik klik sesler cikaran birsuru yaratik doldu. ilk iki saatte 500 foto falan cekildi herhalde. sonra post partuma ciktik. iki gun anca bebishle birbirimizi tanidik, alistik alismadik bugun de evimize geldik.
yorumlar: ne kadar bebek ona benziyor buna benziyor desinler de o basbaska bir insan minyaturu. tekrar alip icine sokasi geliyor insanin. hemsireler merlin gibi bebege dokununca aglamasi duruyor, sinir oluyorsunuz. aksam emzirmek icin bana getirin, bottle feeding yok talimati ile nursery e verin. uyku cok tatli oluyor. epiduralden korkmayin, insallah doktorunuz benim gibi eli cok hafif cikar. epidural in dogumun ilerlemesine de itmeye de olumsuz bir etkisi olmadi bende. ki 2 cm de almistim. yaniniza breathe right alin, dogum aninda iterken burnunuzdan derin nefes almaya calisirken burnunuz tikaniyor, yeterli nefes alamiyorsunuz. yaniniza kopcali emzirme sutyenlerinizi alin. eger vakit varsa suslu sekerler alin, turk usulu hastanede herkese dagitin. ekstra malzeme veriyorlar yaniniza. ;) ne kadar kitap okursaniz okuyun, video seyrederseniz seyredin, kursa giderseniz gidin, bebek elinize verildiginde apisip kaliyorsunuz, hersey siliniyor. biliyorsunuz ama o ufacik parcaniz icin sanki hicbirsey yetmiyor. doktorlarin, hemsirelerin her dedigini sanki hicbirsey bilmiyormussunuz gibi dinleyin. basucunuzda bir parca temiz kagit kalem bulunsun. akliniza gelen tum sorulari not edip hastaneden cikmadan tum doktor ve hemsirelere sorun. muhakkak bir kitapta bir yerde yaziyordur ama siz yine de sorun ve not alin. meme basi icin lansinoh krem ve bebek icin <a target=new href=http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/stores/detail/-/baby/B0002N3OMG/qid=1117410520/sr=2-2/ref=pd_bbs_b_2_2/104-5589731-2217559]swaddle me, hazir kundak[/url] alin. yaninizda goturmeseniz bile evde muhakka cok rahatlik. bizimkisi agliyor.
ben kactim. hepinizi ve bebishleri optum

zomby
Ilk_Bahar ellrine saglik liste cok guzel olmus yanliz tulbenti ne icin kullanicaz yuzune ortmek icinmi?Uyurken falan.Yoksa yikamak icinmi?Bir sure lif kullanmayacakmisiz bende tulbentle yikayin diye duymustum.Benim aklimda birde muzik seti var.klasik muzik falan dinlemesi icin.Su ufak olanlardan.

31w_2g

zomby
Dogum yapacak arkadaslar
1-Ipekser Haziran 11
2-Joysea Haziran 24
3-Hazeleyedgirl 11 Temmuz
4-Husky 12 Temmuz
5-Cin Temmuz 18
6-Openg Temmuz 28
7-Zomby Temmuz 30 :eek:
8-Fadis Agustos 15
9-Sweet 1978 Agustos 27
10-Umutts Agustos 31
11-New York 1 Eylul 21
12-Esracik Ekim 9
13-Domates ?
Libertylady dogum yapmismiydi hatirlayamadim birde Domates senin due date 'ini bilemedim yazarsan eklerim.Unuttugum yanlis yazdigim arkadaslar varsa ozur dilerim hemen hatirlatin degistireyim.Bu arada listemiz bayagi kisaldi hadi hayirlisi :) :) :)

zomby
Esracik
Senin liste daha guzel sen benim listeme bakma en son gelen arkadaslar olmus ama onlarda yazmiyorlarki her zaman
Ben unutmusum onlari.Ellerine saglik.
Cotto
Dogum hikayeni bizimle paylastigin icin tesekkurler valla gozlerim fal tasi gibi acik okudum.Herkezin ayri hikayesi var Allahim benim nasil olacak cok merak ediyorum.
31w+2g

esracik
Benim liste de soyle :) liberty yi ben de hatirlayamadim zomby.Listenin en altina yazdigim 5 arkadas due datelerini yazarsa bende listeme yazarim.
libertyladymayis 20

ipekser haziran 11 kiz

yakamozz haziran 18 erkek

joysea haziran24 kiz

hazeleyedgirl temmuz 11 erkek

husky temmuz 12 kiz

cin temmuz 18 kiz

openg temmuz 24 erkek

molcyt temmuz 25 erkek

zomby temmuz 30 kiz

uzaktan temmuz 30 kiz kiz

fadis agustos 15 erkek

sweet1978 agustos 27

umutss agustos 31

new york01 eylul 21 erkek

esracik ekim 9 erkek

sinyora ekim 15 erkek

domates kasim 13

dollydoli kasim22

rengahenk???

ilk-bahar ???

whipperanapper ???

_yaz ???

alice_lara ???

esracik
Cotto, Tekrar tebrikler, Ikinizinde iyi olup eve gelmesi cok guzel. Dogumununda cok zor olmamasina sevindim, bilgiler icin tesekkurler bu arada, artik annelik tecrubelerini biza aktarmaya devam edersin :)

AngelLA
Herkese Turkiye'den, Mersin'den merhabalar tatli anne adaylari ve yeni anneler..... :) Butun mesajlari okuyamadim .memlekete gelince oradaki bos gunlerim bitti valla.Birde Arda bey iyice simarinca butun gun kostur dur arkasindan ...Sadece okuyabildigim kadariyla yeni dogum yapan annelere gozunuz aydin ve gecmis olsun demek istedim ...Sevgili Tiffany,Kuzum ve Cotto cok gecmisler olsun ,bebislerinizi saglikla ,mutlulukla sevdiklerinizle buyutun insallah ...Sanirim Tiffanycim ve Kuzum sizinkiler biraz zor olmus ama cok sukur sonu guzel ,insallah gittikce daha hizli buyuyecekler ..Hepinizin bebislerini kokluyorum buradan ....Kacirdigim baska arkadaslar varsa kusura bakmayin ,dogumu yaklasanlara da bir avazda dogum diliyorum ....Sevgilerimle ...... :)

domates
Ilk bahar, senin de ellerine saglik. daha kafami toparlayamadim ama listende ilk gozume carpan tulbent oldu - cok iyi fikir.

Ben bir ekleme yapiyim, yine daha onceki muhabbetlerden.. Bebek deterjani - galiba Dreft marka onerilmisti..

Tekrar sagolasin ,ellerin dert gormesin kardes.

Domat

ilk_bahar
Arkadaslar asagidaki benim bebise alinacak ve alinanlar listem, sizlerin daha onceki yazdiklari ve benim arastirdiklarimdan bir derleme. Bilmiyorum isinize yarar mi? Benim unuttugum ya da daha iyi bir option varsa eklerseniz sevinirim. Herkese iyi hafta sonlari.

Bebek icin Alinacaklar:
1. Diaper (Huggies ve Pampers)
2. Pampers Swaddlers cord care bezleri (gobek bagi icin)
3. Diaper bag
4. Diaper changing pad and 2 covers
5. Diaper champ http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00003TL7P/002-3478402-6865666?v=glance&s=baby
6. Baby wipes and Washclotes
7. Pisik kremi (Desitin Diaper Rash Treatment and Protection http://www.desitin.com/en/?dsp=20&psp=1)
8. Breast pump (medela)
9. Dr. Browns biberon ve extra biberon set (Nipple'i Dome shape)
10. bottle brush
11. Bottles - Bottle & Food Warmers (Munchkin)
12. Nursing pads http://www.johnsonsbaby.com/products/nursingpads/nursing-pads
13. Boppy yastik www.boppy.com
14. Emzik (Soothie, www.childmed.com) (single molded)
15. Arkasi naylon olan onluklerden
16. Burp cloths
17. Eurobath by Primo (bebek banyosu) http://www.primobaby.com/bathing_03.htm
18. sampuan (dove)
19. Tirnak makasi, derece, sac fircasi (takimi) (Hospital’s choice 12 piece all in one care kit)
20. Banyo Havlusu (Ozdilek)
21. Tulbent
22. gown ve ya PJs
23. receiving blankets
24. swaddling blankets
25. newborn socks or booties
26. newborn cap
27. 4-6 T-shirts or all-in-ones
28. Besik carsafi (Ultimate crib sheet)
29. Crib bedding
30. Crib
31. Dresser with changing table
32. Yataga asilan muzikli karakterler
33. Mattress
34. Bebek odasi lambasi
35. Monitor (http://www.target.com/gp/detail.html/ref=br_1_4/601-5475656-1090557?%5Fencoding=UTF8&asin=B00004U8G9)
36. Ana kucagi (www.babybjorn.com/)
37. Baby Yoga kitabi
38. Babybook (baby memory book)
39. Car seat/stroller

cotto
29 05 2005, 17:00
Kuzum,
sana da gecmis olsun. Oyle veya boyle, zor dogum, kolay dogum, epidural var yok. bunlar biranda gelip geciyormus aslinda.
epidural konusunda secim konusunda kimseye olumsuz birsey soylemem. yanlis anlasilma olmasin. birincisi hepsi kisisel tercihtir. ikincisi zaten bu dogum tamamen sans isi neyin ne olacagi hic belli olmaz. benim sancilarim cok olup dayanamayinca ve arkasindan epidural cok iyi gelince oyle dusundum. bana gore riskine karsilik, faydasi cok cok fazla idi.
sirt agrisina gelince. uc gunluk tecrubeme ve doktor olan babamin dedigine dayanarak soyluyorum. gobishinizden yavrunuz cikinca ve uzun suredir kullanilmayan karin kaslariniz desteklemeyince, kesin sirt agriniz oluyor. hele bir de emzirmek icin rahat pozisyonu ararken insan yamuluyor. kesin devamli dinlenmek ve hafif sirt cimnastigi yapmak lazim.
valla o zorlu anlarda iyi doktor ve hemsire gibisi yok. o yuzdne anlasalar da anlamasalar da ufak tefek birseyler goturmek iyi oluyor. ayrica amerikali olsalar da hastanede onlarca ulkeden, kulturden farkli insanlar dogum yapiyor, goruyorlar. bizim hastanedeki hemsirelerin cogu, ozellikle post-partum katindakiler sanki o is icin yaratilmis, sefkatli insanlardi. hediyeleri verince, turkish hospitality tradition diye cok sevindiler, tesekkurler ettiler bayanlar. zaten daha evvel de turk hastalari olmus. o yuzden biraz bilgileri vardi.
hastane icin gerekli esyalar: disfircasi macunu, ufak boy sampuan, terlik, cikis icin anneye ve bebishe elbise, kalacaksa baba icin pijama, sutyen, lanolin (pure) digerlerinin hepsini hastane veriyor. isteyenler ziyaretcileri daha uygun kiyafetle karsilamak icin gecelik (emzirmeye musait, onden acilabilen) ve mekyaj malzemesi alabilirler. ben almistim ama kullanmaya firsat olmadi.
ev icin: ayri oda yapma imkani olanlar rocker chair ve foot stool kesin tavsiye ederim. o tulbentlere turkiye de mermer sahin diyorlar galiba, niye bilmiyorum. kayinvalidem getirdi, kullaniyoruz. iki adet basit derece, biri koltuk altina, biri totodan.
sevgiler

zomby
Dollydoli

Kusura bakma ben zaten bu listenin hakkindan gelemeyecegim belliydi.Unuttugum arkadaslar kusura bakmayin.Esracik en guzel sekilde listeyi

hazirlamis.Burnumu sokmus gibi oldum :) :) Esracik Molcyt Ilkbaharla ayni kisi.Ilk_bahar bir ara soylemisti aklimda kalmis :) :)

Husky

Epidural konusunda haklisin bencede aciya dayanikli olan insanlar epidural almamali.Ama ben kesinlikle alacagim dayanamam mumkun degil

Epidural aldiktan sonra bel agrisi yapiyormus peki bu bel agrisi kalicimi oluyor.Hic bel agrisi bilmiyorum simdi epidural alirsam bel agrisiyla tanismak cok kotu olabilir.Dogum sancisi hic biseye benzemiyormus epidural sart sart :( :( Bebegin hickirmasi nasil oluyor yani hic araliksiz tik tik attigi zamanmi hickirdigini anliyorsunuz bazen bendede oluyor bu bikac gundur cok araliksiz tekmeliyor acaba hickiriyormuki?

31w+3g

zomby
Kuzum
Cok guzel bilgiler yazmissin sagol.Ufak bebegi olup yinede bize yazmayi ihmal etmeyen arkadaslar sagolun varolun.Yaa bu hediye olayi benim hastanedekilerin hepsi yabanci ne anlarlarki oyali tulbent falan.Baska ne alabiliriz acaba?Sizin hastanelerde turk doktorlar hemsireler varmi?
31w+3g

zomby
ESRACIK
HAZELEYEDGIRL BENIM EN YAKIN ARKADASIM BEN HER HAFTA ARIYORUM ONUN DUE DATE'I 11 TEMMUZ HENUZ DOGUM YAPMADI ZATEN ARAMIZDA IKI HAFTA KADAR VAR.O HERZAMAN YAZAMIYOR 2 BUCUK YASINDA OGLU VAR BAYAGI ZAMANINI ALIYOR.CUMARTESI GUNUDE ANNESI GELDI SANIRIM O YUZDEN UZUN SURE YAZAMAZ ZATEN ONUN SEZERYANLA OLACAGI ICIN 11 TEMMUZ KESIN DOGUM YAPACAK.BEN SIZLERE HABER VERIRIM.
31W+3G

dollydoli
tesekkurler esracik listede beni unutmadigin icin. zomby cigim belki surekli yazmiyorum ama surekli takip ediyorum. :) yeni dogurmus arkadaslari tebrik etmek istiyorum dogum hikayelerinizi yasli gozlerle okudum. cok guzeldi tesekkurler.

kuzum
Merhaba Hamisler,

Su epidural icin bende bir iki sey soyleyeyim istedim,benim dogumumda malesef ben istedigim halde bana epidural yapmamislardi,hastaligim yuzunden.Birde suni sanci ile dogum yapinca normal sancidan daha acili oldu sanirim.Ama sizler sakin endise etmeyin,o anda Allah insana sabrini ve dayanma gucunu oyle bir veriyorki,siz bile inanamiyorsunuz.Epidural alinmasi su acidan iyi olur,elbetteki caniniz yanmayacak birde dogumunuzun keyfini cikartabilirsiniz an ve an herseyi hatirlarsiniz,malesef ben bebegimin yuzune ilk gun bakamadim bile,gozumu acamamistim,isterdimki,dogum aninda keyfini cikarayim.ama kismet boyle imis,benim imkanim olsaydi kesinlikle eidural yaptirirdim,Yaptirmayi dusunmeyenler genede cok kesin konusup istemiyorum filan demeyin bence ,bakin dayanabilcek gibiyseniz ne ala,yoksa istersiniz epidurali,hakkiniz sakli dursunki,lazim oldugunda kullanin.

Hastane cantasi isine gelince ozel esyalariniz harici inanin birseye ihtiyac duymuyorsunuz bile,dogum normal olursa 1 gun kaliyorsun hastanede,biz 4 gun kaldik,ben hep hastanenin esyalarini kullandim,Lazim olanlar cikista size giysi,bebege giysi(bebek icin bir iki alternatifiniz olsun,hastanelerin internet sayfalarinda yayinlamak icin resim cekiyorlar,orda lazim oluyor cicili seyler) kisisel temizlik malzemeleri,kamera,fotograf makinasi,esiniz icin pijama,kisisel temizlik malzemeleri..gibi seyler,bosu bosuna kendinize yuk etmeyin.Haaa birde forumda yazilmisti hemsireler icin bir iki ufak hediye fikri superdi,ben cantama bir iki oyali tulbent ve el isi patik koydum,bana gercekten cok yakin ve ilgili davranan hemsirelere hediye ettim,insan muhtac durumunda gordugu muamaleden cok etkileniyor,hepsi isini cok iyi yapiyor ama bazilari daha ozel oluyor,duygularinizin bir ifadesi olarak guzel bir sey isteseniz cantanizin kosesinde bulundurun.

Ihtiyac listesine gelince,benim su anda en cok kullandiklarim ,cesitli kalinlikta battaniyeler,(cisleniyor,kakalaniyor,habire degistiryoruz,yavruma bez azicik buyuk oluyorda akiyo bazen sagdan soldan) kusmuk bezleri,bereler(malum kafalarindan cok usuyorlar)tulum,eldiven,zaten bebek gelince elinizin altinda olanlar ilk etapda yetiyor,sonra ihtiyaciniza gore alirsiniz,simdiden kendinize dert etmeyin..haaa en onemlisi sut pompasi,nasil super bisey ben cok kullaniyorum,(Defne kucuk oldugu icin cok iyi ememiyor gucu yetmiyor yavrumun,sagip veriyorum)biberonlar (ben Avent aldim memnunum),gogus kremi(hastenede kucuk boylarindan veriyorlar) aklima gelenler boyle,firsat buldukca gene yazarim.

Hepinize kolay dogumlar dilerim.

kuzum
Zomy,tulbent filan benim evde elimin altinda vardi,birde bize ait ozel birsey oldugu icin hos olabilirdi.Benim dogum yaptigim hastanede turk doktor yada hemsire yoktu.Hediye tamamen gonlunden kopan bisey olsada olur olmasada olur,sen kendine dert etme.

Haaa bu arada kizimin fotoraflari hastane sayfasina kondu,bakmak isteseniz adresi asagidaki gibi.

<a target=new href=http://www.growingfamily.com/webnursery/hospitals/5774/frame_test.asp?URLID=6N2M5W5T3M]Defne'nin fotograflari icin buraya tiklayin.[/url]

esracik
Ilk-bahar duzelttim seni :) Demek ki kacirmisim senin nickinin degistigini, Yaz senin due dateide ekledim, ama hazelyedgirlden ses cikmiyor, dogum yapti da ben onuda mi kacirdim acaba :) ?? Zomby sagol.

Bilgiler icin tesekkurler arkadaslar, bized daha var diyoruz ama zaman cabuk geciyor bu soylenenleri takip etmekte fayda var.

21w 2d

esracik
Domates, yeni listeyi yazmistim kacirdin sanirim sen sonuncu degilsin senden sonra gelenler oldu yani :)

Seni cok iyi anliyorum, benim hamileligimin ilk baslarinda mide bulantim ya da gogus agrisi, gogus buyumesi hic olmamisti, ve acaba sorun mu var diye icim icimi yiyordu, sonra bir sabah mide bulantisiyla uyaninca acayip sevinmistim ve hemen foruma yazmistim, hatta bana bir arkadas deli misin sen bunun neyine seviniyorsun diye takilmisti, eminim hersey yolundadir, bebeginin hareketlerinide umarim yakin zamanda hissedersin, ama o hareketlenincede bir gun az hareket etse ya da hic etmese acaba birsey mi var diye endise ediyorsun. En iyi cozum evine doktorlarin kullandigi doppler cihazindan kiralicaksin, bir arkadasimin bebegi cok az hareket ettigi icin doktoru onu tavsiye etmis ama bunun masrafi nedir, her yered mumkun mudur bilemiyorum. Benim bebegim bugun hic hareket etmedi, sabah kopeklerimden biri karnima siki bir tekme atmisti acaba ondan mi diye kafama takmadan edemiyorum, ama sukur ki yarin doktor kontrolum var, bas donmelerimi falanda soracam. Kisaca domates seni cok iyi anliyorum :)

esracik
zomby, yanlis kisiyi sordum sana, libertylady yi soracaktim aslinda :) Kafam kalmadi vallahi :) ) :) )

openg
Hosgeldin dunyamiza annesinin karnini cok seven Burak Bebek! Gecmis olsun Cotto
Sana da gecmis olsun Kuzum. Defne'nin iyi olduguna cok sevindim.
Sinyora oglusun hayirli olsun.

openg, 31h+5g

IPEKSER
cotto,tekrar gecmis olsun sana,oglushunla evde olmak kimbilir nasil guzel bir dugudur..dogumunun kolay olmasina cok sevindim ve birazda rahatladim,darisi bizlerin basina insallah,ayrica onerilerin icin tesekkurler.bende henuz hicbir belirti yok sadece gobisim biraz asagiya indi okadar galiba bende senin gibi ansizin gidecegim doguma..

esracik,ellerine saglik, listenin en basindayim :confused: joysea ve yakamoz siz nerelerdesiniz?

ipekser,38+2

husky
Tum dogum yapan arkadaslara gecmis olsun ve gozunuz aydin diyorum. Defne ile Burak hosgelmisler.

Kuzum

Dogumun biraz zor olmus ama bircoklarindan duydugum gibi sende bebegi gorunce unutmussun acilari... Bir arkadasim bana dogumunu anlatirken hayatta hazirlandigim hic bir sinav, sunum vs. bittiginde bana bu kadar cok tatmin duygusu vermemisti demisti. Anlasilan ancak yasayan biliyor... Gecmis olsun.

Cotto

Gozun aydin. Sonunda geldi seninkide. Demekki bizde hep gebe kalmayabiliriz :)
Bu arada epidural konusunda bir yorum yapmak istiyorum. Hani olmayanlarin bosuna kastigini yazmissin. Ben acikcasi epidural olmadan dogum yapanlara COOK saygi duyuyorum. Ben napacam bilemiyorum. Benimde agri esigim pek yuksek degildir, bende epidural diye bagirabilirim. Fakat epidural istemeyenlere hak vermek lazim. Epiduralin bazi yan etkilerini onceden kestirmek cok zor ve kisilerin iyi kotu, deger degmez anlayislari degisebiliyor. Ornegin senin atesin cikmis. Benim ilk aklima gelen epiduralin yan etkisi olan ates oldu. Oyle bir durumda genelde ayrici tani koymaya tetkikler yapmaya vakit yok, o nedenle hemen antibiyotik vermeleri cok normal. Ama iste gereksiz yere antibiyotik almis olmak soz konusu. Fakat diyeceksinki kime ne zarari oldu? Iste orasi biraz kisisel bir tercih. Sonucta milyonlarca kadin epidural ile doguruyor hergun.
Fakat dogum cok dogal bir olay - agrili ama agrinin da bir anlami bir nedeni var dogada.
Yanlis anlasilmasin - epidural olanlara da saygim sonsuz. Muhtemelen bende isteyecegim. Ama onsuz basarmayi gozune koyup ve basarabilenlerin bos yere ugrastiklarini dusunmuyorum.

Bu arada benimde zamanim yaklasmaya basladi. Hala eksikleri tamamlayamadik. Neredeyse tum hafta sonlari bos vakitlerimiz alisveriste geciyor. Hala tonlarca eksik var... Eksiklerini hemen bitirenlere imreniyorum-nasil becerdiniz? Birde hala hastane icin gideceklerimi tamamlayamadim. Listeme bakilirsa herseyi goturmek icin bir adet U-Haul gerekecek!! Yani bana bir bavul, bebege bir bavul, birthing ball, pompa, esime gerekliler... hepsine bakinca bu cok mantiksiz diyorum bunlarin hepsini goturemeyiz. Tatile giderken bile o kadar cok sey goturmuyorum...

Bana yakin olan arkadaslar da ayni seyleri hissediyormu bilmem. Dun gece gecenin yarisi uyandim, bebek basladi hickirmaya, uyuyamadim birturlu nasil hickiriyor... Sanki yarim saat surdu gibi geldi bana. Ayrica sicaklar da bunaltmaya basladi buralarda... Bir bucuk ayimiz kaldi bakalim nasil gececek...

Husky, 33w + 5, NC

husky
Zomby,

Epiduralin yaptigi bel agrisi daha cok mudahale yerinde gecici bir bel agrisi. Uzun donem bel agrisi yapacagini sanmiyorum. (Ama daha uzun suren migren tarzi bas agrilarindan bahsedenler var o ayri mesele).

Hickirik, evet ritmik cok duzenli tekme gibi. Tekme olamayacak kadar duzenli araliklarla geliyor. Daha cok sinir sistemi gelismis bebeklerde oluyormus- o nedenle gebeligin daha cok ilerleyen donemlerinde hissediliyor ve bebekte akcigerlerin gelisimine yardim ediyormus. Bir anlamda nefes alma provalari gibi...

Husky

domates
Zomby, Benim due date Kasim 13. Kendimi listenin sonunda gordukce bir garip oluyorum. Umarim o zamana kadar yeni arkadaslar da katilir.

Bu arada kafama garip fikirler girip duruyor. Galiba morning sickness gectikte ve kandimi daha iyi hissettikce (normale donkuce yani) sanki bebek hala orada degilmis gibi geliyor. Aklima kotu seyler takiliyor. Iki hafta sonra ultrasona girince daha iyi hissedecegim. Ne bicim istir bu - midem bulanir sikayetlenirim, bulanmaz yine sikayetlenirim bisey mi oldu diye.... Kusura bakmayin arkadaslar. Bunlari okuyanlar deli oldugumu dusunebilir siz anlarsiniz ama..

Domates..

ilk_bahar
Zomby, tulbenti yuzunu ortmek icin degil banyodan sonra kullanacagiz. Tecrubeli annelerden biri yazmisti burada, havlunun icine tulbent koyunca bebisi daha iyi kurulayabiliyormusuz, bana mantikli geldi, ustelik yumusacik :) .

Esracik listendeki molcyt benim yani ilk_bahar (molcyt sifremi unuttugum ve yeniside gelmedigi icin bu rumuzla yazmaya baslamistim). Tessekkurler

_yaz
cotto tebrikler dogum hikayeni okumak cok guzeldi Allah hepimize boyle rahat dogum nasip etsin. Burak i anali babali buyutun insallah fotograflarini koymussun hemen saol onlari gormek beni cok heyecanlandiriyor ayni zamanda sabirsizlandiriyor da tabii... neyse simdilik hamileligimin tadini cikarayim diyorum anlasilan sonradan pek vaktim olmayacak :)

kuzum verdigin bilgileri de tesekkurler her ne kadar benim icin biraz erken olsa da aklimin bi kosesine yaziyorum.

zomby haklisin her zaman yazmiyorum ama en sIkI takipcilerinden biriyim forumun dogum tarihim yaklastikca daha cok yazmaya baslarim herhalde :) onun icin beni hatirlamayip listeye dahil etmemen normal. En son sonograma girdigimde bebis benim hesaplarimdan bi hafta ondeydi o edd i etkiler mi bilemiyorum ama yine de en son adet tarihime gore 26 ekim due tarihim degisiklik olursa bildiririm.

19w+3d

zomby
30 05 2005, 17:00
Esracik
Onemli degil,Ama su kopeginin tekme atmasina cok dikkat et yani attirmamaya calis.Benim bir tanidigimi koylerinde hamileyken inek tepmis Allah korusun sonucu cok kotu oldu.Gerci inek iri hayvan ama sen yinede cok dikkat et.Seninde hareket etmedigi zamanlarin olabilir benim uc gun hareket etmemisti yazmistimda cok endiselenmistim.
31w_3g

joysea
Cotto, gozun aydin ve gecmis olsun. Burak bebege nihayet kavustuguna cok sevindim, gule gule buyutun. Kuzum sana da cok gecmis olsun, Defne bebek cok tatli, hizla gelismesi de harika bir haber. Tiffany'cik Ceren'in iyi haberine de sevindim, yakinda evinize goturmeniz dilegiyle.

Ben haftasonu internete giremedigim icin ancak simdi okudum tum mesajlari. Bu arada dun o kadar cok temizlik yaptim ki, yataga yattigimda agrilarimdan uyuyamadim bile. Sabah da ise leyla gibi geldim, basim dusup dusup duruyor. Ipekser, bu arada ben gecen hafta hangi haftada oldugumu da sasirmisim. Benim bugun 36w4d. Umarim bu temizlik yorgunlugu basima is acip da bebegin zamanindan once cikmak istemesine sebep olmaz.

Sevgiler,

Joysea

IPEKSER
joysea,korkutma kendini acaba bisey olurmu yada erken dogum olurmu acaba diye dusunme,hem kendini fazla yormadan yap islerini birde sen calisiyorsun zaten yorgun oluyorsundur seni cok iyi anliyorum..
bende azicik yorulsam heryerim agriyor birde son gunlerde surekli uyku halindeyim halsizlik var ustumde oyuzden ev islerini hep esimle beraber yapiyoruz sagolsun herseyi o yapiyor ben ufak tefek islere bakiyorum..heran hazilikli durumda bekliyo olunca bisey olmuyor valla herhalde bizim kiz da zamaninda gelecek insallah hayirlisi olsun bakalim :)

tiffany,nasilsiniz?Ceren eve geldimi?

ipekser,38+3

domates
Esracik, evet haklisin o bebek monitorlerinden almayi/kiralamayi cok dusundum. Sonra da kafayi ona takmaktan korktum ya anlamidigim birsey duyarsam panik olurum diye ama en sonunda Target tan hafif bir amplifier almaya karar verdim Gerci review lari cok kotuydu ama o kadar ucuz ki, alip deneyecegim, begenmezsem geri gotururum. Kalp atisini duyamasam bile hareketlerini duyabilirmisim. Deneyecegim iste.. Target taki bu baby heart monitorun fiyati 19.99. Ama dedigim gibi review lar cok kotuydu kalbini duymak cok zor oluyormus. Order ettim, deneyince size de haber veririm. Bu arada ilgilenenler olursa fetal doppler dedikleri baby heart monitor ler genelde 25 dolara falan kiralanabiliyor. Ama yaninda jel di bilmemneydi de almak lazim. Bir de kiralayinca geri gondermesi var...Denemek isteyen olursa, google da fetal doppler ya da baby heart monitor diye arayinca birsuru sayfa cikiyor hem satan hem de kiralayan.

Domates.

cotto
31 05 2005, 17:00
openg, kafani olmiyacak diye sartlama. benim doktor o kontrolu 37. haftaya kadar yapmamisti bile. yazmistim daha evvel. ona kadar da bu doner kendi capinda ters yuz demishti.
bunu diyen 5 gun evvel, bu sancilar kendiliginde gelmeyecek, ver elini suni sanci diye umidi kesmis birinden geliyor. o aksam su kesem patladi. ozetle daha coooooooook yolun var, her an hersey degisebilir.
su seker testini en iyisi sabah erken vakitlerde kahvalti bile etmemisken yapmak. yoksa anladigim kadari ile hep 3 saatlik teste kaliniyor. bana sabah erken saatte hicbirsey yemeden sivini ic oyle gel dediler, normal cikmisti ilkinde. ikinci 3 saatlige kalmadim.

zomby
Openg
Merhaba oncelikle sordugun icin sagol.Henuz uc saatlik teste girmedim.Doktor uygun bir zamanda gel demisti 15 haziranda isten temelli ayriliyorum o yuzden 15 hazirana kadar cok is verdi patron sagolsun.Sadece bir gun izinliyim mesela bugun oldugu gibi bugunde normal rutin kontrolum var.Bugunde olmaz cunku sabah kahvalti yaptim.Ilk test gunude kahvalti yapmistim ama yanlis yapmisim demekki.Keske yemeseydim simdi onun ceremesini cekiyorum.
Benim bebek tersmi duzmu nasil hic haberim yok.Sezeryan mi olurum normal dogumlami dogururum hic bisey bilmiyorum.Bugun doktordan dogumhane ve odamizi gormek icin randevu alacagim.Birde asagiya igne batmasi gibi bisey hissediyorum.Ekseri yururken.Onu soracagim.Su dogum kursunada kalan zamanda gitsek iyi olacak onu sorayim nerdeymis bu dogum kursu.
Kayinvalideme gelirken tembih ettim soyle bir kac tane hazir oylai yazma ve lif getir hastanede isimize gelene veririz dedim.Getirecek.Bak burda okumasam hic elimiz kolumuz bombos gidecegiz.Esimde sigara goturelim bir karton dagitalim diyor.Cok esprilidir esim :) :) :)
31w+5g :eek:

zomby
Tiffany.cigim kiziniza kavustugunuza cok sevindim iste bu kadar bak Allahin izniyle kizina kavustun.Evet dogustan 6 parmakli bir kedim var adi Dude.Valla bir keresinde komsunun bebegi gelmisti evime bebek aglayinca oyle bir baktiki dedim atlayacak simdi cocuga.Bu ne yaaa der gibi bakti.Ama oda bizim bitanemiz cok tatli.Bazen sinir etmesi disinda :) :)
Az once doktor randevumdan geldim.Bende akinti vardi cok fazla, birde kokusu cok rahatsiz ediyordu gunluk ped dayanmiyordu doktora dedim bakti ve enfeksiyon kapmisim bir krem verdi.Bakalim ise yarayacakmi.Artik kontroller iki haftaya dustu.Doktor bisey demedi ama kalp atisi 130 cikti bu sefer.Hep 140 ile 145 arasi olurdu acaba normalmi arkadaslar?
31w+5g

zomby
Tiffany
Sen kizinin resmini yahoo'ya koydugunu mu soylemistin?Ben orda bulamadim yanlismi anladim yoksa?

zomby
Tiffany
Tamam canim buldum kizinin resmini.Gozumden kacmis tekrar baktim ve gordum.Allah anali babali buyutsun cok tatli cin gibi bakiyor valla
masallah.Gule gule buyutun insallah.
31w+5g

kuzum
Tiffanycim Oncelikle kizisin pek tatli masallah ikinci fotorafta artist gibi poz vermis masallah,artik kollarinda yaninda yaa bundan sonrasi daha kolay olur,o senin,sen onun kokusunu duya duya gecirirsiniz zamaninizi..ee artik senide bekliyoruz cocuk ve bebek buyutmek sayfasina.

Bez konusu icin sagol,pampers'in normal newborn lari fena olmuyor,huggies biraz buyuk geldi,esim almis stoklamisti bezleri,hic premi bezi gormedim diyordu,dikkatli olarak bir daha bakmak lazim alip bir deneyeyim bari.benim kiz 1 paund aldi bile simdiden(tuu tuu nazar degmesin)5 paund oldu artik.Simdi sira Ceren'de.

openg
Zomby, uc saatlik seker testine girdin mi? Gerci birsey cikacagini sanmiyorum, herkese oyle oldu cunku.

Dun 32. hafta kontrolumuz vardi. Bebis hala ters duruyor ve bundan sonra donme olasiligi da azaldi. Bana sezaryen yollari gozukuyor gibi yani. Ayrica kafasi hala neredeyse 2 hafta buyuk ve karni neredeyse 2 hafta kucuk. Ama bastan beri boyle oldugu icin, yani aslinda kendi icinde tutarli bir sekilde buyudugu icin kafami takmiyorum.

Herkese sevgiler,

openg, 32h

openg
Sagol Cotto, ben de son ana kadar bebegin normal konuma gelmesi umudumu koruyacagim. Donmezse de donmez artik, ne yapalim; minik kafasi su an sol gogsumun hemen altinda ve SIK SIK disariya uzanip etrafa bakmak ister gibi derimi geriyor, ben de elimle seviyorum basini disaridan :)

Ben de seker testine ac karnina siviyi icip girmistim, bende de seker normal cikmisti.

openg, 32h

tiffany
ipekser sagol sordugun icin. Cerencik dun evimize geldi sonunda. nasil mutluyum anlatamam. hala inanamiyorum eve geldigine. resmini yahooya koydum. daha sonra ikimizinkini de koyacagim. once bi birbirimize alisalim da :) seninde cok cok az kaldi. Allah herkese yasatsin bu mutlulugu. insallah kolayca, saglikli bir sekilde kavusursunuz hepiniz bebislerinize.

kuzum nasil gidiyor? bebek bezi buyuk geliyor demissin. biz pampers in premature bebekler icin olan bezini kullaniyoruz. pampers preemie swaddlers benimkine biraz buyuk oluyor ama eminim Defneye tam olacaktir. belki isine yarar diye soyleyeyim dedim.

zomby senin de kedin vardi galiba yanlis hatirlamiyorsam. bizimkisi acayip kiskandi Ceren'i hazirlikli olun. bizde kusmesin diye onu seviyoruz inan ki bebekten cok :)

domates
Zomby, Alemsiniz valla... shu bi karton sigara goturelim fikrine katila katila guldum valla - allah ta sizi guldursun!! dusunebiliyor musunuz ne kadar dumur olur doktorlar hemsireler!!

Bir tavsiyem, bilmiyorum dusunen var midir ama hediye icin yiyecek birsey tercih etmeyin, bu amerikalilar cok pimpirikli oluyor baska ulkeden gelen yiyecekler icin (lokum du falandi gibi seyler mesela) Simdiye kadar soylenenler hep iyi fikir bence. Ben genelde is yerindekilere her TR den gelisimde birseyler getiririm. Simdiye kadar nazar boncugu cok ilgi gordu - hatta insanlar christmas susu olarak da kullaniyorlar.

Domat

whippersnapper
selam rmonx , ben su ana kadar 3 doktora gittim ve hic birinden de memnun kalmadim 8 haftalik hamileyim , bana o doktoru onerebilirmisin ? gerci ben newyorktayim ama ... sevgiyle

fadis
01 06 2005, 17:00
Cotto, gozun aydin. Oglusun cok seker massallah, Allah anali babali buyumek nasib eylesin.
Tiffany, kizina kavusmana cok sevindim. Ceren cok seker gozler fildir fildir massallah. Saglikli oldugunu duymak ayrica cok guzel bir haber. Eminim en kisa surede yasitlarina tas cikartacak.
Zomby'cigim benim bebiste 150 idi 140 a dustu su an 130'larda. Bu cok normal buyudukce normal kalp atislarina yaklasiyorlar. Gelecek kontrolunde doktoruna sor o daha iyi cevaplar eminim.
Seker testine gelince ben ilkindede ac karnina gittim, fakat pozitif cikti. Doktorun ilk testin cok bir dogrulik payi olmadigini soyledi. Cok sukur ikinci temiz cikti.
Dogumu yaklasan arkadaslara sabir dilerim Allah yardimciniz olsun.
Hediye olarak bir arkadas nazar boncugundan bahsetmisti. Tavsiye ederim cok begeniliyor ve hemen evlerine asmak istiyorlar. Eger firsatiniz varsa Turkiyeden nazar boncugu isteyin. Ben dugunumde dagitmistim herkes cok begendi.
Saglicakla kalin,

sinyora
Tatilden doner donmez hemen okumaya basladim mesajlari. Tebrikler Cotto. Dogumda pek aci cekmedigine sevindim. Burak bebek de cok sirin cikmis resimlerde. Allah bagislasin.
Kuzum sana da gecmis olsun dileklerimi iletiyorum. Defne'nin saglikli olmasina sevindim.
Openg ve esracik iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim.
Tiffany Ceren de cok tatli, masallah.

Ipekser sanirim siradaki sansli anne sensin. Insallah senin dogumun da bir cirpida bitiverir.
Bu arada doktorlara , hemsirelere kucuk hediyelerden bahsetmissiniz. Bizim havlularimiza bayiliyorlar. Ben her birine 2 cift el havlusu vermeyi dusunuyordum ya da Buldan isi masa ortuleri. Esim ise gecen gun kucuk Kutahya isi tabaklardan bahsetti hediye olarak. Artik Turkiye'den kim ne getirebilirse onu verecegiz galiba.

kuzum
Sinyora cok tesekkur ederim,sanada kolay dogumlar dilerm.

Ipekser sordugun icin sagol,evet alistik birbirimize kizimla artik,simdi bazi seyler daha kolay geliyor,en basta insan biraz endiseleniyor,ne yaparim,ne ederim diye,ama icguduyle hersey yapiliyor valla,ben su anda yalniz kaliyorum esim ise basladi,kizisimla ben gul gibi gecinip gidiyoruz,darisi herkesin basina..

openg
Tiffany gozun aydin, guzel Ceren'i op bizim yerimize.

Zomby, kalp atisini hic bilmiyorum cunku basindan beri biz bizim bebisin kalp atislarini hic dinlemedik.

openg, 32h+1g

IPEKSER
tiffany,minik Ceren'inizi gordum masallah cok tatli caniim ne guzel bakmis sekerkiz valla :) evinizde rahatca kizinla berabersin kimbilir nasil guzel duygudur,allah saglikla buyutmek nasip etsin yavrunuzu..belki evde ilk gunler zor olur ama her gecen gun alisacaksiniz birbirinize..
dedigin gibi az kaldi benimde bugun, belki yarin bekliyoruz cok sagol tiffanyciim...

cotto,bende senin gibi dusunmeye basladim.. dokuzuncu ayimi doldurdum hala belirti yok bendede herkez sormaya basladi nezaman diye meraklica ozellikle ailem her gun ariyor gerci edd e var daha ama hani kizlar erken gelirmis derlerya galiba farketmiyor..bugun doktor kontrolum var herhalde biseyler belli olur.buarada Burak bebekcik iyidir insallah, bahset arada maceralarinizdan neler yapiyor ufaklik bakalim..

kuzum,tabii sende kizindan bahset e sizde alismissinizdir iyice birbirinize.. ha sahi gobisleri dustumu bebislerin merak ettim bak simdi aklima geldi.

ipekser,38+5
sevgilerle,

cin
02 06 2005, 17:00
hosgeldin yasenya.. sana hayirli hamilelikler kolay dogumlar diliyorum.

su ultrason konusu beni de sinir ediyor. ipekser sen bes kez girmissin ultrasona gayet iyi bence. ben 5. ve 7. haftalarda kanamam oldu diye girmistim, birde detayli 18.hafta ultrasonuna girdim. Bir daha da problem olmazsahic girmeyeceksin dediler. neyse artik problem olmasinda girmeyiverelim.

Sonlara dogru heyecan basiyor gercekten. Ben simdiye kadar hicbirsey almamistim yeni yeni birkac birsey almaya basladim. hala stroller konusunu halledemedim. Birde biz agustos sonu gibi turkiye'ye donecegiz car seat ve stroller'in ucaga alinmasinda problem olur mu acaba diye dusunuyorum. THY'nin sayfasinda da hic detayli bilgi falan yok. Bu konuda bilgisi/tecrubesi olan var mi aranizda?

Sevgiler,
34w

cin
plikoyu bende bnegendim aslinda. internette de free shipping car seat arti stroller $340 'a buldum. Gerci stroller 2004 ama herhalde cok buyuk farki yoktur. tam karar vermis gibiydim, inglesina diye bir marka gordum. onun zippy diye bir modeli o da umbrella stroleer ve cok guzel gozukuyor. amazon'da review leri falan bayagi iyi. ama buralarda hicbiryerde yok. gormedende ismarlamak istemedim. hic bu marka hakkinda birsey duyan oldu mu?

zomby
Yasenya

Merhaba aramiza hosgeldin.Rahat bir hamilelik gecirmeni dilerim.Benim esim Ohio Columbus universitesinde okudu o yuzden esim icin cok ayri bir yeri var Ohio Columbus'un.Ilerde benide oralara goturup gezdirecek.Hele bebisi elimize alalim Allahin izniyle.Bende 32.haftamdayim ilk hamileligim.Bizim bebegin herseyine bakmislardi.Heryerde farklimi bilemiyorum butun olcumlerini yapmislardi.Tavsan dudakmi,kac ayak parmagi var kac el parmagi var diye hepsine baktilar.Belkide henuz erken diye bakmamislardir.Daha onunde uzun haftalar var.Ilk bebegindede bakmadilarmi?Bakmadilarsa o zaman eyalet eyalet degisiyor demektir.Hic bir fikrim yok.Yanliz Turkiyedeki muameleyi goremiyorsun.Benim doktorum cok iyi ama o kadar yogun bir kadinki tek calisiyor dusun iki aydir kontrole almiyordu her randevumu erteledi gecen gunde 4 saat oturdum bekledim dogumdan cikmasini.Ama cok iyi bir doktor idare ediyoruz.Turkiyedekilerle kiyaslamak cok sacma olur aslinda.Ne demisler beni Turk hekimlere emanet edin.Ne varsa bizim doktorlarimizda var.

32w

zomby
Yasenya
Biz kiz bekliyoruz due date 30 Temmuz.Eger bu tarihta dogarsa benim dogumgunumle ayni olacak.Ama hic umudum yok.Kiz bebek erken gelir diye tahmin ediyorum.Hayirlisi bende cok heyecanliyim bide tanidik tanimadik bisey kalmamis deyince hepten elim ayagim birbirine giriyor.Allah hepimizin yardimcisi olsun.
Esracik nerelerdesin iyisin degilmi?New York01 nerelerde uzun zamandir yazmiyor merak ettim.
Libertylady senide merak ediyorum dogum yapmismiydin sen?
32w

kuzum
Yasenya merhaba,
hosgeldin siteye,ben artik amerikada bebek ve cocuk buyutmek sayfasina gectim,benim kiz biraz toparlarsin,sana iadeyi ziyarete gelecegiz,ama sen bizim buralara gelisen ugra mutlaka ben hep evdeyim.Sevgiler.
Alev(kuzum)

yakamozz
yasenya hosgeldin.bulantilarindan kurtulduguna sevindim
hamileleigin ilk aylari ve son iki ayi zor yani bana gore oyle
.benim due dateim 18 haziran ve son iki hafta icindeyim ,175 pound la basladigim hamileligim 220 poundayim bu son iki haftada bir iki pound da eklenecek tabiki.pek dikkat etmedigim icin bu kadar kilo aldim ,bu son iki aydir sirt agrisi uykusuzluk el ayakta sisme.hep asiri kilo aldigim ve pek egzersiz yapmadigim icin .ama allaha sukur az kaldi .
ben community kinige gittigim icin her defasinda baska doktor muayene yapiyor. .ama pek dert etmiyorum bir problem olsa pesini birakmazlar diye dusunuyorum.kontrollerimde haftada bire dustu .kalp atisi dinleniyor ve acilma varmi diye muayene yapiliyor.yuzdum yuzdum kuruguna geldim .sevgiler

yakamozz
1-ipekser haziran 11 kiz

2-yakamozz haziran 18 erkek

3-joysea haziran24 kiz

4-hazeleyedgirl temmuz 11 erkek

5-husky temmuz 12 kiz

6-cin temmuz 18 kiz

7-openg temmuz 24 erkek

8-ilk_bahar temmuz 25 erkek

9-zomby temmuz 30 kiz

10-uzaktan temmuz 30 kiz

11-fadis agustos 15 erkek

12-sweet1978 agustos 27

13-umutss agustos 31

14-alice lara agustos sonu erkek

15-umutss agustos 31

16-new york01 eylul 21 erkek

17-esracik ekim 9 erkek

18-sinyora 15 ekim ?

19-_yaz 26 ekim ?

20-yasenya 28 ekim ?

21-domates kasim 13 erkek

22-dollydoli kasim 22

23-rengahenk???

24-whipperanapper ???

listemiz .yanlisim ve eksi gim varsa kusura bakmayin.

IPEKSER
yasenya oncelikle tebrikler, bende 39.haftamdayim bir kizimiz olacak bekliyoruz gelmesini artik..evet buradaki sistem farkli malesef benimde gittigim klinikte 5 doktor var hepsiyle tanistim ama sedece ikisi muayene ediyor beni e daha iyi tabi fakat kimin doguma girecegini bilmiyorum hangisi nobetci ise o olacakmis..dun benimde kontrolum vardi ve ultrasaundla falan da bakmadilar bebegin pozisyonunu elle dokunarak bakiyor ilginc! sordum neden ultrasaundla bakilmiyor diye cevap olarakta bebeginiz cok saglikli bir sorun yok suan ve gerekli degil dedi..son randevum da haftaya tabi dogurmazsam ozamana kadar.. yani toplam 5 kez baktilar ultrasaundla simdiye kadar..benim ozel sigortam var onunla bakiliyorum herseyi kapsiyor fakat insurance firmalari su ultrasaunda limit veriyormus ama gerekli olursa doktorundan izinli giriyorsun falan filan..
yasenya sana kolayliklar dilerim, umarim sorunsun bir hamilelik gecirirsin..

ipekser,38+6
sevgilerle,

IPEKSER
zomby,kiz bebekler erken gelir derler seninde dedigin gibi, fakat bak ben hala buralardayim henuzde bir belirti yok ;) doktorum dun haftaya tekrar gorusuruz diye gonderdi beni eve yine, bende 'ama bu kiz ya erken gelirse dedim' oda gulerek bana 'bizde kucaklariz beraberce kizimizi 'dedi ve sonrada bebeklerin erken yada gec gelmelerinin kisinin bunyesine bagli oldugunu acikladi yani kiz yada erkek farketmiyormus..sakince beklemek en guzeli nasil olsa kavusacagiz bebislerimize.

IPEKSER
Cin,alisveris olayi buyuk problem valla hic bitmiyor benim var hala eksikler ufak tefek..neyse daha once de konustugumuz gibi ben pliko p3 te karar verip aldim strolleri..cuku ben cok sik ucak yolculugu yapacagim ve arastirdim ucagin icine sadece umbrella olanlari aliyorlar,ucaga girerken aliyorlar ve numara veriliyormus yani icin rahat olsun her ikisini de goturebilirsin..

IPEKSER
Cin, evet iglesina zippyi biliyorum bende bakmistim guzel bir model oda ayrica cok benziyor plikoyada aslinda fiyatlari hemen hemen ayni tek fark zippyi hertur car seatla birlikte kullanabilmesi..tabii sen bilirsin her iki modelde guzel,ama bence plikoyu cok iyi fiyata bulmusken kecirma derim 2004 modellerde hicbir fark yok inan bana herseyi ayni ha belki renk farkidir cuku gozde renkler pahali oluyor yanilmiyorsam..kolay gelsin..

ipekser,38+6

domates
Yasenya, Hosgeldin, umarim iyi geciyordur hamileligin... Benim de sana cok yakin saniyorum. Ben de 17.haftanin icindeyim. Senin Due date ne zaman? Ben Kasim 13 te bekliyorum ufakligi insallah..

Doktor randevularinda haklisin ama yapacak cok bir sey yok. Ben de ultrasona iki hafta sonra girecegim.

Tekrar hos geldin...

Domates

yasenya
merhaba
Bende hamileyim 18 haftalik. 2.yas 5 aylikta bir oglum var. Oglumu Istanbul'da dunyaya getirmistim. Suan Columbus Ohio'da yasiyoruz.
Bende burdaki kontrollerden gercekten memnun degilim. Mesela sana ozel bir doktor bakmiyor yada herseferinde ayni doktora muayne olmuyorsun. O anda hangi doktor varsa o seninle ilgileniyor. En garibime gidense burda ultrasonla bakmamalari. Nasil bebegin organlarinin normal oldugunda yada gelisiminin normal oldugundan nasil emin olabiliyorlar aklim almiyor. Gormeden bebegin kafasinin yada ayklarinin buyukmu kucukmu normalmi degilmi nasil emin oluyorlar.
Neyse 6 haziranda uclu test olucak, umarim bebegim sagliklidir. Iki hafta sonrada cinsiyetini ogrenecegiz. Heycanla bekliyorum bakalim. Aslinda erkek olacagini hissediyorum. Saglikli olsun ennn onemlisi.
Aranizda benim hamileligime yakin kimse varmi? diye merak ettim.
gorusmek uzere....

yasenya
merhaba domates
Hamileligim son on gun oncesine kadar cokkk zordu. Bulamtilarim cokk agir geciyor kendimi inanilmaz yorgun hissediyordum. Kafami nereye koysam uyuyordum. 2.5 yasindaki hareketli oglumda beni inanilmaz yoruyor tabii. SIKINtilarim gecti coookk sukur. Daha iyi hissediyorum. Bazen mide yanmsi oluyor ama bunada cokk sukur diyorum. Ilk hamilleligimde bukadar zorlanmamistim. Bulantim hic olmamisti. Demekki her hamileliginde farkli hissedebiliyorsun. Sen kac kilo aldin? Ben 6 kilo aldim bugune kadar. Karnim yok sadece genisliyorum sanirim :) Ilk hamilelikte 25 kilo almistim. busefer okadar kilo almak istemiyorum ama hizla aliyorum valla. neyse kilolari verebiliyorum sonunda.kiloyu pek dusunmuyorum. Saglikli bir bebegim olsun yeter. Sanada kolayliklar dilerim.
sevgiler
senay

yasenya
merhaba zomby
Ben ilk oglumu istanbul'da dogurmustum. O donemlerde ist. da yasiyorduk. Tabii hersey cokk farkliydi.
Tabii ilk muayede burda baktilar canim ultrasona. Tekrar nezaman bakicaklar bilmiyorum. Belki cinsiyetine bakarken bakarlar. En son muaynede bizde 45 dakika bekledik doktoru. sonra kendi doktorumuz mesgul oldugundan yerine baska biri bakti. Sadece 10 saniye surdu butun muayne. Sadece bebegin kalp atislarini dinledi okadar. Bilemiyorum vallahi.
buralara gelirseniz beklerim, goruselim mutlaka.. Buarada bebegin kizmi erkekmi? bende sana kolay bir dogum diliyorum az kalmis sanada.
sevgiler
yasenya

yasenya
selam domates. soruna cevap vermeyi unutmusum kusura bakma. bizim bebek ekimin sonunda gelecek insallah.sanirim 28 ekim gibi. doktor tam gun vermedi. kontrolde sormayi dusunuyorum. Sezaryan olaacak, ilk dogum sezaryandi.
hayirlisi insallah.
yasenya

yasenya
sevgili arkadaslar hosgeldin mesajlarina cokkk tesekkurler. Allah hepimizi bi avazda kurtarsin. Saglikla bebeklerimiz kucagimiza almamizi nasip etsin.
sevgiler
yasenya

yasenya
sevgili kuzum
Umarim iyisiizdir minik Defne ile. nasil alistinizmi birbirinize? Anneler dunyasinada hosgeldin buarada. Yakinda gorusmek umuduyla.
sevgiler
yasenya

cotto
03 06 2005, 17:00
Yasenya, hosgeldin.
Klein, burada doktorlar keyfi c/s yerine normal dogumu tercih ediyorlar. Ancak tibbi gereklilikler dahilinde c/s yapiyorlar ve oneriyorlar. Yoksa c/s gereken kisiye zorla normal dogum yaptirmazlar. Bize derste dogumlarin
Bebek Amerikan vatandasi olunca, burada yasama, calisma, oy verme hakki oluyor. Bu son ikisini ancak 18 inden sonra kullanabilir zaten. Fayda olarak greencard a kiyasla iki avantaji istedigin zaman ulkeye girip cikip, istedigin kadar amerika disinda kalabilir ve vatandasligi elinden alinmaz. Ayrica oy verebilir. Ileride burada yuksek okul okursa cogu eyalette 1 sene yerlesik kalmak kosulu ile in-state tuition hakki kazanabilir. Ama Turkiye'den de vizeyle gelen ogrencilerin bir kisminin da burs ve asistanlik aldigini dusunursen, bu maddi seyler cocuguna da bagli. Ozel ilkogretim ve lisede madden birsey farketmez. public school icin hepinizin o district te oturuyor olmaniz lazim.

cin
Bui hafta bebegin esyalarini yikamak istiyorum. 6 haftadan az bir sure kaldi, malum bebislerin ne zaman gelecegi belli olmuyor. Siz hangi deterjani kullandiniz? Markette Purex diye bir deterjan gordum bebekler icin. Sizlerin baska bildigi var mi?

Su breast pump konusu da kolay degilmis. Ben herhalde manual alacagim. Cok fazla fiyat farki var. Manual kullanmis olan var mi aranizda? Cok mu zor olur acaba?

Herkese kolay gelsin,
Sevgiler,

34w

zomby
Yasenya
Aaah o bas agrilari 18.haftalarda benimde muthis agriyordu hatta arkadaslarinda basini ben agritmistim.Bir ara beynimde biseymi var diye korkmustum.Rontgen cekilir diye izin verselerdi tomografi bile cektirecektim.Hatta devam etseydi hamilelikten sonra cektirmeyi dusunuyordum.O derece yani.Mumcu diye bir doktor var Turkiyede ona mail atmistim o zamanlar basimin agridigi zamanlar.Oda hemen cevap yazmisti.hamilelik migren turu bas agrilarini tetikleyebilir diye yazmis ve gecici bir durum ilerleyen haftalarda gecer demisti.Hakikaten dedigi oldu su anda hiic bir agri yok.Dilimi isirayim :) Bende taylenol kullaniyordum dayanilcak gibi degildi hatta iki tane al diyordu doktor.Simdi taylenol'u bir kenara firlattim kullanmiyorum.Seninde gececektir eminim.
Uykuya gelince hic yorgunluk hissetmedim hamileligim boyunca halada hissetmiyorum uyku halimde hic yok.Masallah cok guzel hamilelik gecirdim baze istisnalar oldu tabi oda artik olsun.Kolay degil bir can getiriliyor o kadar olacak :) :)
32w+1g

klein
Herkese merhabalar,
benim bir sorum olacaktı cevaplayan olursa cook memnun olacagım. Ilk dogumum sezeryandi (kendi tercihim degil anatomik olarak mumkun olmadıgından) , ancak USA'da ilk olarak cok aksi bir durum olmadıkca normal dogumun tercih edildigini biliyorum. Benim gibi ilk dogumu sezeryan olupda 2.sini normal yapan arkadasların bilgilerine ihtiyacim var. 2. sorumda biz green kart sahibiyiz USA'da dogan bebekler otomatikman amerikan vatandasi oluyorlar. Bebegin amerikan vatandasi olmasinin faydalari nelerdir.

tesekkurlerimle,

husky
Foruma yeni gelen arkadaslar hosgeldiniz.

Yasenya ve Klein,

Artik Turkiye'de de bir cok kadin dogumcu (en azindan daha bilincli olanlar) gebelerin keyfi sezaryana girmesine karsilar. Sezaryan en cok bebek icin gereken durumlarda onemli (bebek buyukse, annede dogum kanalinda onemli enfeksiyon varsa vs. vs.).
Turkiyede eskiden 35 yasin uzerindeki tum gebeliklerde rutin sezaryan yapilirdi, simdi bir cok doktor hayir gerekmez diyebiliyor. Sezaryanla dogumun gerekmedigi durumlarda bir cok dezavantaji var. Anne kendine kolay gelemiyor, bebek dogum kanalindan gecmeden doguyor daha az stresli ama akcigerleri gereken uyariya maruz kalmiyor. Anne hemen emziremiyor ve iyilesmesi zaman aliyor, annenin karin kaslari zarar gorebiliyor. Enfeksiyon riski yuksek, ayrica tum cerrahi girisimlerde gorulen yan etkiler olabiliyor (anesteziye bagli vs). Kisacasi eger tibbi bir neden yoksa sezaryan artik vazgecilen bir uygulama. Ama tabi hala sezaryan yapmaktan cok hoslanan epey sayida kadin dogumcu var-kimseye haksizlik etmek istemem ama ben sahsen gerekmedigi halde sirf cerrahi mudahale yapmis olmak icin sezaryan yapan kadin dogumcular biliyorum (Bu arada yanlis anlasilmasin, kendimde tip doktoruyum sadece biraz daha olaylarin icinden geliyorum, cok keyfi uygulamalar oldugunu biliyorum).

Daha once sezaryan olmus birine Turkiyede cok buyuk olasilikla tekrar sezaryan yaparlar. Ugrasmak istemezler. Burada ise 'genelde' anneye tercih hakki veriyorlar. Daha once sezaryan yapmis birinde Amerika'da eger bir komplikasyon yoksa (rahimin kaldirabilecegi dusunuluyorsa) normal dogum sansi oneriliyor. Benim bildigim bu tercih anneye kalmis. Ama doktorunuzla ayrintili olarak konusmaniz lazim.

Benim bir arkadasim (kendisi amerikali) ilk dogumunu sezaryanla yapti ve ikincide illaki normal dogum istedi - hatta ben cesaretine hayran kalmistim o donemlerde. Gayet normal rahat bir dogum yapti rahat toparladi. Bu arada dogum oncesi ve sonrasi da marathon kosmaya devam etti...

Benim tabi burada bahsettigim elektif sezaryan, yani tibbi bir neden yokken sirf keyfi yapilan. Yoksa eger tibbi bir neden varsa hic tartisilacak bir durum degil, elbetteki tercih edilecek.

Birde daha onceki mesajlarda ultrason uygulamalari karsilastirilmis. Ultrasonun bir yan etkisi olmadigi yaygin olarak kabul ediliyor (yuzbinlerce kadin giriyor gebeyken) ama kimse gebelikte sik ultrasonun % 100 yan etkisi yoktur diyemiyor. Turkiyede bazi doktorlar (ozellikle muayenehanedekiler) her kontrolde yapiyorlar. Ben sahsen o kadar cok ultrasona girmeyi gereksiz buluyorum. Hem getirebilecegi 'bilinmeyen riskler' acisindan hemde maddi acidan. Biraz 'musteriyi memnun' etmek icin yapiliyor.
Amerikada ise tam tersi-cok gerekmedikce ultrasona girmen mumkun degil-parasini vermedikce... Ama gebeligin takibi icin gereken testler zaten yapiliyor, yani ultrason aslinda cok da fazla bilgi vermiyor bebek sakatmi degilmi. zaten 19-20.haftalar civarinda yapilan organ scan. Yani organ gelisimine ayrintili bakiliyor bir sorun varmi diye. Bence icinizi rahat tutun- cok ultrasona girmek cok iyi takip edildiginiz anlamina gelmiyor.

Husky, 34w+3

husky
Yeni dogum yapmis annelere ya da bilgisi olan gebelere bir sorum var:

Okudugum yorumlara guvenerek Medela'nin pump in style advanced adli pompasini ismarladim. Fakat yorumlara bakilirsa Medela biberonlarinin emzik kisimlari bebek icin hic iyi degil. Cok fazla sut akiyormus. Avent biberonlar ise Medelaya uymuyormus... (Oysa ben onlardan almistim bir kac tane).
Benim sorum daha once Medela'nin pompasini kullanmis olan varsa (ya da simdi almis olan) hangi biberonlari kullanmayi planliyorlar. Bir sisede sutu pompalayip, sonra onu baska biberona aktarmak bana hic steril bir uygulama gibi gelmiyor. Tercihan ayni biberonu hem depolayip hem emzirmek icin kullanmak istiyorum. Bu konuda bilgisi olan varmi? Ornegin Dr. Brown biberonlari ovenleri duydum, onlar Medela pompaya uyuyormu?

Husky, 34w+3

husky
Cin,

Ben Dreft adli deterjanla yikadim bebegin kiliklarini ve iki durulama yaptim. Yanliz bunun aslinda cok gerekli olmadigini (dreft biraz pahali) herhangi bir deterjanin 'dye - fragrance free' olan turununde ayni isi gordugunu okudum.

Eger calisiyorsan ve pompayi o nedenle istiyorsan herkes elektrikli tavsiye ediyor. Bir arkadasim manual denemis ve elleri su toplamis-hem de cok zaman aliyor diyor...Ama yok sadece arada bir kullanacaksan elektrikliye para vermeye de gerek yok sanirim. Ben dogumdan 6 hafta sonra ise gidecegim icin elektrikli almaya karar verdim.

Husky

domates
Yakamozz, liste icin cok sagol. Benimkini erkek diye yazmissin... Biz hala bilmiyoruz.. ama belki allah soyletmistir :) ne diyim, benim de icime erkek mis gibi doguyor ama bizim ailede sirf kiz var.. Herkesein de birer kizi.. O yuzden heyecanla bekliyoruz. Iki hafta sonra insallh ultrasonda belli olur bizimki de.. O zaman haber veririm, gerekirse update ederiz listeyi..

Yasenya, ben hamileikten once epey aktif olan bir insandim, yani cok duzenli olmasa da spor yapardim, Ama hamilelikle birlikte, listedekiler bilir o kadar yorgun ve o kadar bulantili bir donemden sonra istahsizliktan herhalde birsey yiyemedim fazla. Sonucta 10-12 pound falan aldim 17. hafta da bitti. Doktrouma gore normal. Umarim boyle gider.. artik yemek yiyebiliyorum ama o da cok istahla degil. Ama bir bildigim, eger TR de olsaydik simdi, kesin daha cok kilo alirdim (borek pasta falan), birada bulamayinca ne varsa ona kaliyorum. Is guc te yogun, o yuzden cok turk yemegi de yapamiyorum acikcasi. hep basit pratik seyler.. Abur cubur hic ama hic yemiyorum. Umarim hamileigin sonunda cok kilo almamis olurum!!

Bu arada sezeryan isine cok kafayi takma, zaten ilkinde sezeryan oldugun icin herhalde doktor da o soruyu sormus olmali. Senin icin nasil rahat edecekse. Buradaki doktrolar oyle genelde sezeryan yapalim demezler. Eger kafana cok takildiysa bir sonraki randevuda sorarsin sizin tavsiyeniz nedir diye.. Hayirlisi olsun

Domates..

_yaz
hosgeldin yasenya guzel bi hamilelik gecirmeni diliyorum. benim edd em de 26 ekim cok yakin belki de ayni dun dogum yapariz. Tylenol alma isine gelince benim de cok yakin zamanda agrilarim olmustu ve tylenol almistim daha sonradan ogrendigime gore en zararsiz agri kesici olmasina ragmen kan degerlerini az da olsa yukseltiyomus. Agrilarim icin hastane gittigimde sirf kan degerlerim yuksek diye beni musayede altinda tutmuslardi. Mumkun oldugunca agrilara dayanmaya calis derim biliyorum cok zor oluyo ama cok zorda kalmadikca almamaya calis bence.
esracik nerelerdesin merak etmeye basladim bu kadar habersiz birakmazdin sen bizi.

yasenya
merhabalar
bugunlerde cokkk kotu basim agriyor, ozelliklede sabahlari basimi kaldiramiyorum. Doktor Tylenol kullanabilecegimi soylemisti ama her nede olsa ilac diye almak istemiyorum cokk necbur kalmadikca. Onun yerine sariyorum basimi SIKICa. bazende soguk suyla islatilmis havlu koyuyorum. Biraz yardim ediyor sanki.
Bu sabah bacagima kramp girdi. nasil bagirmisim, oyle canim yandiki anlatamam. Kramp vucuttaki bir vitamin eksikliginden olur diye biliyorum ama hangisi oldugunu hatirlamiyorum. Kalsiyummuydu acaba? Belki bilen vardir aranizda.
Sevgili yakamooz, Hamilelgin son haftalarinda gercekten cokk kilo aliniyor. Ben ilk hamileligimde spor yapmama ragmen 25 kilo almstim. Ne yalan soyleleyeyim acayip yemek yiyordum. Firsat bu firsat diyerekten goturuyordum vallahi. Sonra kilolari verdim fakat sarkmar oluyor vucutta. Spor yapmama ragmen sarkmalardan kurtulabildigimi soyleyemem. Cokkk kilo almamak gerekiyor aslinda. Doktorum bana ilk hamilleikte vucut cok fazla su toplar demisti. ikincide okadar kilo almazssin dedi, bakalim hizla aliyorum vallahi.
Burda haftada bir gun hamile yogasi yapiyorum. baya iyi geliyor.rahatlatiyor sanki. kiloya bi faydasi yok esniyorsun bol bol :) bide benim uykum geliyor gerildikce niyeyse.
sevgiler
yasenya

yasenya
merhabalar
arkadaslar, benim ilk muayne oldugum doktor bana normalmi istersin sezaryenmi diye sordu. Ilk hamileligimde sezaryanla dogum yapmistim. Epidural sezaryan olmustum. Ben sezaryan istiyorum dedim. Oylesine sormamsitir degilmi? Ben bormal dogum isteiyorum, ilkinde normal dogum olacak diye, cokkk sanci cektim ustelkte suni sansi. Allah'im kabustu o agrilar. Sonunda sezaryan oldu ya, bosu bosuna okadar agri cekmisim. Simdi bu dogumda sezaryan olacak, yani doktor not aldi biyerlere. Simdi kafam karisti biraz. insallah beni normal doguma zorlamazlar.
yasenya

minikserce
04 06 2005, 17:00
Cin,

Tecrubelerime dayanarak kesinlikle manual pompa tavsiye etmiyorum. Dogum yaptigim hastaneden Medelanin manual pompasini almistim ve inanilmaz yorulup bide gunlerce omuz ve bilek agrisi cekmistim. Manual yerine Walmarttan Evenflo nun tekli (elektrikli/pilli) olanini alabilirsin (38 dolar). Ben hala kullaniyorum fena degil. Bide The First Year in ciftli olanini (50 Dolar) almistim Walmart tan ama bir ay icinde bozuldu goturup geri verdim sorunsuz aldilar. Normalde breast pumlari iade almiyorlar ama Walmartta hic sorun cikarmadilar. Sayet cok sik kullanman gerekecekse Target ta Madela nin tekli 80 dolar civarinda olani iyi diye duydum. Bide internetten Amedayi arastirabilirsin. Medela kadar iyi ve daha uygun fiyatli diye biliyorum.

zomby
Cin
Bende All diye bir bebek deterjani aldim cok fazla kalitesi yuksek birsey olmasada isini gorur.Dreft gercekten cok pahali.O kadar parayi sahsen vermeye elim gitmedi.
Arkadaslar benim sag kolumun altinda yan tarafim cok agriyordu oksururken nefes alirken bile agriyor.Bende Bangay surdum biraz fazla surdum herhalde cok yakti.Acaba bebege bir zarari dokunurmu?Sanirim soguk aldim tutuldu sag yanim.
32w+1g

zomby
Husky
Cok sagol beni uyardigin icin.Yok biraktim bir kere surmustum aklima geldi sorayim dedim.Iyikide sormusum.Tekrar sagol.
Yasenya
Valla sen ilk dogumunu anlatinca ben hepten korktum.Valla sezeryan da olsa raziyim en iyi sekilde aci cekmeden hangisi olursa o kabulum :( :( :(
Benimde su anda belli degil doktorum bisey demedi akibetim ne olacak hic bilmiyorum.Ama eger sezeryanlik bir durum olursada hic sakincasi yok.Kizim sag saglim gelsinde.Gecen sene rahimden ufak bir ameliyat olmustum kadin igne vurecagim diye akla karayi secmisti ama yok kendimi kastim agladim bagirdim kadina cok ufak bir operasyonu buyuttum ameliyata kadar goturdum.Bayiltmalari gerekti beni.Esimde simdi benimle dalga geciyor bir igneyi vurdurmadin uyutulmayi tercih ettin sen dogum yapamazsin sezeryana alir seni doktorun nasil olsa senin huyunu biliyor diye dalga geciyor benimle.Yalanda degil ama zamanda ne gosterecek bakalim.Hayirlisi Allah herkezin yardimcisi olsun.
32w+2g

kuzum
Arkadaslar su sut pompasi hakkinda bir iki biseyde ben soyleyeyim istedim,ben hastanede elektrikli olanini kullanmistim(hani su buyuk olanlar iki gogsundende ayni anda sagiyor) burda bir arkadasimda bana evenflo'nun elektrikli pompasini vermisti,esimle onceden denedik ama hic cekmiyordu,bebek olduktan sonra eve gelince goguslerim tas gibi oldu tabi,kizim kucuk olunca sutu tam boslatamiyor,goguslerde oyle olunca yara gibi aciyor.neyse evdeki pompayi bi daha denedik gene calismayinca artik hastaneden kiralayalim dedik,ama kocam bu arada evdeki pompayla hala ugrasiyordu,sonunda cekme yerinin tikali oldugunu(plastikten yapildigi icin yapilma asamasinda orada plastik parca tikali kalmis) kesfetti esim(kendisi muhendis olup,herseyi pek bi incelerde) orayi bir bicakla acinca,pompa super calismaya basladi,valla fiyatini bilmiyorum ama kesinlikle tavsiye ederim,cok isinize yariyor,gogus acisi dayanilacak gibi degil,hem ben gunduz sagip gece uyaninca biberonla veriyorum hem daha cabuk bitiyo isim,hemde ne kadar yedigini gorebiliyorum,avent'in biberonlerini aldim onlardanda cok memnunum tasiye ederim.

husky
Zomby,

Gebeligin bu doneminde artik Bengay kullanma. Bengay'da Methyl Salisilik asit var, local kullansan da emiliyor ve kana geciyor. 3. trimestrde bu tarz (aspirin tarzi) nonsteroid denen agri kesiciler tavsiye edilmiyor. Bir kere kullanmaktan birsey olacagini sanmam ama bence tekrar kullanma.

Husky, 34w+4

husky
Zomby,

Bengay'a biraz baktim internette. Gorunuse gore bazi doktorlar gerekli gorduklerinde onerebiliyorlar. Yapilan hayvan deneylerinde cilt dozunun 6 kati kullanildiginda ancak sakatlik yapmis. O nedenle icini rahat tut ama doktorunla konusmadan tekrar kullanma derim. Asagida ozeti var
(http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/uspdi/202518.html)

Pregnancy—Salicylic acid, sulfur, and coal tar combination has not been studied in pregnant women. However, for the individual medicines:

* Salicylic acid—Salicylic acid may be absorbed through the mother's skin. Studies with topical salicylic acid have not been done in humans. However, studies in animals have shown that salicylic acid causes birth defects when given orally in doses about 6 times the highest dose recommended for topical use in humans.
* Sulfur—Sulfur has not been shown to cause birth defects or other problems in humans.
* Coal tar—Studies with coal tar on effects in pregnancy have not been done in either humans or animals.

Breast-feeding—Salicylic acid may be absorbed through the mother's skin. However, topical salicylic acid, sulfur, and coal tar combination has not been reported to cause problems in nursing babies.

Husky

yasenya
husky merhaba
Turkiye'de genellikle kendine ait bir doktorun oldugundan, doktor kendi hayat akisina gore seni yonlendirebiliyor. Mesela ben epidural normal dogum istiyordum. Sancilarim baslayip hastaneye gittigimde, doktorum bana sancilarin baslamasi hemen dogum olucagi anlamina gelmez. sen en iyisi evine git sancilarin arttiginda gelirsin demisti. Bana gore sancilarim baya yogundu daha nekadar artabilirdiki. O arada hastanede makinaya bagliydim. Sabahin cok erken bir saatiydi. Doktorum yatagindan kalkip benim icin hastaneye gelmisti. Bu pek hosuna gitmemisti tabii. Ben o sanciyla eve gitmeye hazirlkanirken doktor fikrini degistirdi ve biraz bekleyin bakalim dedi. Sonra yine SIKILIP bana bu sanciyla bu bebek uc gunde ancak dogar, biz sana suni sanci verelim dedi. Ben suni sancinin nasil bisey oldugunu nerden bileyim. Doktor sadece zamanini benimle harcamamak icin suni sanci verdi. Allah'im basil bir agriydi. Kavus gibiydi. Koca Amerikan hastanesi benim bagirmalarimla inledi resmen. 45dakika o sekilde bagirarak o sanciyi cektim. Epidural takilanilmesi icin belli bir acilim olasi gerekiyorya onu bekliyor doktor. Benim dayanacak gucum kalmadi artik sazeyan olsun diye bagiriyorum. Neyse bisure sonra baska doktor epidurali takti. buseferde bebegin kalp atislari yavasladi dediler, apar topar sezaryana aldilar. 15 dakikada sezaryan olayi bitti. hersey cokkk rahatti.hic agri hisstedim. Bebegimi emzirdim rahatlikla. 2 gun sonra hastaneden ciktim. yaralarim cok hizli iyilesti. Yanimda bana yardimci olabilecek kimse yoktu esimin disinda. Hersey yolunda gitti. bir ay sonra spora basladim. sadece sezaryan izini gordukce biraz rahatsiz hissedttim, bakamadim bisure. sonra sevgili canim oglum Ardacigimin bana attigi imza olarak dusundum.
Simdi normal dogumdan gercekten korkuyorum. bu sebebten sezaryan olsun istiyorum. Hayirlisi bakalim.
sevgiler
yasenya

cin
05 06 2005, 17:00
Zomby bence herkes biraz korkar. Bende korkuyorum ama bebisime kavusacagim anin hayali korkumu bastiriyor. Ben dogumdan cok epiduralden korkuyorum. Bakalim insallah gerekmez. Sirtimdan bir igne yemek fikri urkutucu geliyor.

Breast pump ve bebek deterjani onerileriniz icin tesekkurler. Gercekten buradaki dayanisma cok faydali oluyor.

Ipekser'in hic sesi cikmiyor yoksa bebis geldi mi?

zomby
Yasenya
Senin dogumunu okuyunca baslayan bir korku degil benimki.Bende kucuklugumden beri vardi bu korku.Oldum olali dogum olayindan korkmusumdur.Filmlerde ciyak ciyak bagirirlardi bende sanki bende oyle bagiracakmisim gibi gelirdi.O yuzden bende fobi olarak kaldi.
Sanirim dedigin gibi o ana gelmeden bunu anlayamayacagim.Tabiki bende anlaticam dogum hikayemi, ailecede goruceksiniz yahoo grupta insallah bizi.
32w+3g

klein
Sevgili Husky cevabin icin cok tesekkur ederim. Benim sorunum ilk dogumun bedensel olarak sezeryanin tercih edilmesiydi. Simdi 2. hamileliktede bebegin boynuna kordon dolanması sorunumuz var. 6.aylik hamileyim insallah bebek pozisyonunu degistirir diye bekliyoruz. Normal dogum cok zor olacagi icinde 2.ninde sezeryan olmasini tercih ediyorum.

IPEKSER
cin,hala buralardayim ben bekliyoruz heyecenla biz heyecanlandikca kizimizda bize naz yapiyor galiba :) saka biryana,bende hicbir degisiklik yok yani agri yada nisan dedikleri sey olmadi henuz edde 5 gun var herhalde bir gelisme olur ozamana kadar belkide acil giderim kimbilir..

zomby,dogum korkusu bende de vardi onceleri fakat gun yaklastikca daha bir cesaret geldi.. suan sedece bebegime kavusmak istiyorum biran once hayirlisiyla..

arkadaslar bende epidural yaptirmak istiyorum yaa evet igne olayi beni de tedirgin ediyor fakat o an hissedilen sancilarin yaninda hicbisey kalir herhalde gibi geliyor bana son gunler de TLC'de dogum programini seyrediyorum bircok kadina uygulaniyor hepsi de sonuna kadar doguma yardimci olup mutlulukla kucakliyorlar bebeklerini(ben de her seyrettigimde agliyorum sonunda)bakalim benim hikayem nasil olacak insallah normal dogum yaparim cunku c/s olursa neyaparim diyorum cuku ben yanliz olacagim evde yardimcim olmayacak esimin sedece uc gun izni olcak
sonra yanliz kalacagim bebegimle.. ben dogumdan degilde daha cok bebegimin bakimi konusunda endiseliyim biraz acikcasi, gerci birsuru kitaplar okuyorum ama ilk cocuk olunca endise oluyor ister istemez bakalim zaman ne gosterecek allah hepimize kolayliklar versin arkadaslar..

ipekser,39+1 :confused:
sevgiler,

yasenya
zomby
Ben korkutmak icin anlatmadim ya kusura bakma. Hem herkesin dogumu birbirininden cokk farkli. belki doktor bana suni sanci vermeyipte dogumu normal aksina biraksaydi okadar aci cekmezdim,bilmiyorumki. Beni sezaryandan baya korkutmuslardi, ne hikayeler duymustum, dogrumuydu bilmiyorum. Benim sezaryan olayim cokkk rahatti. Herkesinki farkli farkli.
Oyuzden korkma hic. Yani dogum ani geldiginde hersey oyle hizli gelisiyorki, dusunecek pek zamanin olmuyor inan. Bide bebek dogunca ne hamileligi hatirliyorsun nede dogumu. sonuc olarak en onemlisi bebegini saglikla kucagina almak.
Neyse sende burdaki dogum ve hastene tecrubelerini paylasirsin bizimle.
sevgiler
yasenya

yasenya
Cin
epidural korkulacak bisey degil inan. Valla ben suni sancidan dolayimi nedir ( yani okadar canim yaniyorduki) epiduralin takilisini pek hissetmedim diyebilirim.
sevgiler

yasenya

zomby
06 06 2005, 17:00
Arkadaslar bir sorum olacak.Almanyada her cocuga aylik para baglandigini biliyorum.Amerikadada bu durum aynimi?Ne kadar baglaniyor senelik yada aylik?
32w+4g

zomby
Tiffany
Resminizi bende gordum gercekten cok hos bir bayanmissin.Bebeginle senin resmini gorunce icim eridi darisi benim ve kizimin basina insallah dedi.Allah anali babali buyutsun.Sizlere bagislasin insallah.
Bende artik dogumu dusunmemeye calisiyorum is olacagina varacak.Valla dogru soyluyorsunuz korkunun ecele faydasi yok derler onemli olan o dogum olayinin sonunda ben kizima kavusacagim...
Esracik New York01 Openg neredesiniz?Esracik seni ozellikle merak ediyorum cunku uzun zamandir yazmiyorsun.Arkadaslar Esracik Tr ye gittide haberimmi yok?nerede bu kiz yaaaaahuuuu :) :) :)
32w+4g

sinyora
Aramiza hos geldin Yasenya

kuzum
Ipekser,az kalmis seninde Allah bir avazda kurtarsin,umarim normal olur dedigin gibi sezeryanin sonrasi cok zor oluyor.Bende dogumdan sonra yalnizdim esim 1 hafta izin aldi cok yardimci oldu sagolsun,bizim cimcimeye pek bi iyi bakiyor,konusuyor,ilgileniyor,yediriyor,birtek altini alamiyor,oda cok kucuk oldugu icin.

Sen sakin endiselenme bebegin sana ne istedigini cok guzel anlatiyor,Allah saglik versin eve gelince 2 gunde duzenini oturtursun,ondan sonra biliyorsun artik ne yapacagini.
Ilk gunler biraz dogum, yorgunlugu oluyor ama bir kac gunde atlatiyorsun,kendine hic dert etme,hersey olacagina variyor.

Benim dogumum zor olmasina ragmen 3 gunde toparlandim,hizla zayifladim 16 kilo filan verdim 16 gunde, karnim hic kalmadi,kanamam bitti,birtek dikisler var,onlarida hissetmiyorum artik.yani anliyacaginiz hizla toparlaniyor vucud.

Herkese kolay dogumlar dilerim.

minnos11
SElam,

evet bende sancidan ignenin takilisini bile hissetmedim, oysaki cokta korkariim ignelerden.

minnos11
Zomby,

Amerika kapatilist bir ulke hic birsey baglamiyor cocuga. Kendin biriktirmek istiyorsan gelecegi icin her ay birseyler biriktirabilirsin.

minnos11
Tiffany'cigim,

canim cok sagol. Hosbulduk.

REsmini koydum deyince hemen girip bakayim dedim. Sen ne kadar tatli bir bayanmissin, ama simdi daha minicik olan kizin bir kac ay sonra bak nasilda guzellesicek sen yaninda kir cicegi gibi kalicaksin.

Tekrar tebrik ediyorum sizi. Yavruna uzun ve saglikli bir omur diliyorum. Insanin yavrusunu opup koklamasi kadar guzel birsey yok su dunyada. Zaman oyle cabuk gecicekki birde bakicaksin minik ceren bir odadan digerine emekliyecek :)

Eger bebekle ilgili bir sorun olursa sana diger folderde yardimci olabiliriz.

Yaa arkadaslar, su koskoca Amerika'da su folderdeki insanlardan baska insan yok sanki. Sevinclerimizi, korkularimizi, duslerimizi burda hic gormedigimiz ama cok samimi oldugumuz insanlarla paylasiyoruz. Ama olsun, boylesi de guzel.

tiffany
yasenya hosgeldin hayirli olsun hamileligin. biraz gec oldu ama tebrik ederim. umarim sorunsuz bir sekilde atlatir kavusursun bebisine. 33. haftana kadar elimden geldigince yardimci olmaya calisirim ama sonrasini bende arkadaslardan okudugum kadariyla biliyorum zaten :)

ipekser hatirlarmisin bilmem dogum sonrasi yalniz olma konusunu konusmustuk ikimiz. bende simdi yalnizim. birtek esim var sagolsun cok yardim ediyor. ama insan kendine sasiriyor inan ki. o kadar cok seyi dusunup, o kadar cok seye yetisebiliyorsun ki. bende cok korkardim beceremem saniyordum ama hic de oyle olmuyor. gercekten cok pratik oluyorsun. hic dusunme bunlari simdi zamani gelince ne de olsa hersey olacagina variyor. epidural konusunda ise walla ben epidurali yapan kadina ve esime bagirdigimi hatirliyorum neden bu kadar yavas yapiyor diye. agrilardan hissetmemistim bile yapildigini. insan cok rahatliyor ama igne olunca. ayy inan ki senin yerine ben heyecanlaniyorum. benim dogum konusunda hicbirsey istedigim gibi olmadi cok hayal kirikligi yasadim insallah hersey gonlunce olur. guzel haberlerini en kisa zamanda almak dilegiyle.

zombycimm walla ben de cok korkardim dogumdan. gece ruyamda kac kere dogururdum bir bilsen. ama o an geldi mi korkmaya firsatin bile olmuyor. hersey cok hizli gelisiyor. sanirim ne kadar anlatirsak anlatalim yasanmadan anlasilmayacak durumlardan birisi bu dogum olayi.

minnos hosgeldin Almanya dan. nasil gecti tatilin?

bayanlar yahoo gruba simdi kizimla ikimizin resmini ekledim. :)

domates
Zomby, Amerika da direk para vermiyor ama bazi vergi avantjlari oluyor. Tax zamani geldiginde her cocuk icin bilmemkac dolar vergilendirilebilir gelirinden dusuyorsun ve gelirinin o kadarlik kismindan vergi odememis oluyorsun ama bu dusebilecegin miktar bildigim kadariyla coook dusuk.. Yani pek fark etmiyor galiba.

Onun disinda calistiginiz sirketlerin bazi insentifleri olabiliyor. Cocuk icin egitim fonu falan acip orada para biriktirebiliyorsun mesela.

Domates

cin
07 06 2005, 17:00
tiffany hem sen hem kizin cok guzel gozukuyorsunuz. Toparlamaya baslamis bile :)

Ben breast pump ile ilgili son birsey soracagim. Evenflo alirsam ona uygun biberon mu aliyoruz? Yoksa sutu diger biberonlara mi aktaracagiz? Bir arkadasim oglunun gaz problemine Dr.Browns biberonlarini iyi geldigini soyledi. Bende onlardan almayi dusunuyorum.

minikserce
Tiffany arkadasimiz gercekten cok alimli ve guzel bir hanim. Minik Ceren azicik daha toparlasin annesi gibi fistik olup deliklanlilari pesinden kosturacak :)

Cin,

Ben Evernflo nun pompasini kullaniyorum illa da ona uygun olsun diye ozel bir biberon almadim. Basta Avent newborn kullandim. Simdilerde Gerber in biberonlarini kullaniyorum gayette memnunum. Bebeginde gaz sorunu olabilmesi ihtimaline karsi neler oneriyorlarsa onlardan bakmani tavsiye ederim. Ama tek bir cesit biberon verme bebegine. Sonra ona alisip baska biberonu kabul etmiyorlarmis. Bu arada umarim sutun bol olurda biberonlarla ugrasmak zorunda kalmazssin.

zomby
Sagolun arkadaslar bilgilendirdiginiz icin.Ihtiyacim oldugundan degil oylesine sorayim dedim onemlide degil.Turkiyedede yok zaten boyle bisey.Ama Almanyada oldugunu biliyorum.Eeee tabi orasi Almanya.
Narcicegi hosgeldin guzel bir hamilelik gecirmeni dilerim.
Openg demek 4,5 hafta sonra bebek ellerinde olabilir bisey kalmadi degilmi bizede.Bide sezeryan olunca ne zaman olacagini bilebiliyorsun.Bende bugun esimle evi bir guzel temizleyecegiz artik fazla hareket etmekten erkenden basima biseyler gelirmi bilemiyorum.
Neyse coook is var bugun coook :) :) :)
32w+5g :confused:

kuzum
Ben benim kizdan ancak firsat buldum da yaziyorum,tiffanycim,kizinda sen gibi citi piti birsey olacak sanirim.

esracik
Merhabalar herkese,
Bu ara yogun bir donem geciriyorum, o bakimdan cok giremedim foruma, yeni bir suru arkadas gelmis, hosgeldiniz. New york sen de hosgeldin, Turkiyede iyi vakit gecirmene sevinidim, dugununuzde hayirli olsun :)

Tiffany, Ceren cok sevimli, cok minik ama herseyi kibar ve guzel, allah uzun omurler versin. Herkese saglikli gunler :)

22w 3d

NewYork01
Selam Arkadaslar,Turkiye'den dun aksam geldik.Inanin cok yorgundum sadece soyle bir son sayfalara goz attim.Her taraf her tarafta daha valimizin hicbiri elimize ulasmadigi halde.Neyse yarim saat sonra getirecekler.Artik 3-5 gun ugrasirim yerlestirmekle,bi de soyle evi temizlemem gerek.Hic halim yok.Bu tatil bize cok iyi geldi,biliyorsunuz esim ve ben 4-5 yildan bu yana Turkiye'ye gitmemistik.Tatilin en kotu yani eve dondugunde valizleri tek tek bosaltip herseyi tekrar yerlestirmek.Ufff :( Bi de ilk gidis oldugundan o kadar sey getirdik ki,ben bir kisim ceyizlerimi de kapip getirdim.Ha bu arada 22 mayis'ta dugunumuzu de yaptik.Cok guzel oldu.Bi de tum herkesi ayni anda gorme firsatimiz olmasi arti bir sans.25 gun cok az geldi ama buna da sukur.
Bu arada yeni gelen arkadaslar olmus gordugum kadariyla,allah tum anne adaylarina saglikli bebisler nasip etsin insallah :) .
Tiffanycim,Ceren bebisi biraz erken almissin kucagina ama olsun,allah anali babali buyutsun,fotograflarinizi gordum.Cok tatli bir annesin belli,Ceren de cok seker.Allah uzun omurler versin hepinize.Cok mutlu oldum senin adina. :)
Yeni gelen arkadaslara kendimden biraz bahsedeyim.Ben su an 24 haftalik hamileyim.Onceki arkadaslar bilirler,Esracik ve ben ayni zamanlarda hemen hemen hamile oldugumuzu ogrendik.Herkes gercekten cok yardimci oldu yeni gelenlere.Hala da oyle.Hepinize cok tesekkur ediyorum tekrar.
Zombycim,beni sordugun icin tesekkurler.Dedigim gibi hala Turkiye ruyasindan uyanamadik diyebilirim.Jetlag yasadik,gelir gelmez kendimizi yataga attik.Gecenin 3'unde uykumuz kacti.O saatlerde Turkiye'de olsaydik ailece kahvalti yapiyor olacaktik.Ah ah simdiden sanki ozlemeye basladim. :( Artik seneyi bekleyecegiz.Neyseki bebis falan gelecek de zaman cabucak gececek insallah.
Bugun doktor kontrolumuz vardi.Seker testine girdim,henuz sonucu bilmiyorum umarim 3 saatlik teste gerek kalmaz.Simdilik bizde durumlar boyle.Bebis de gunden gune buyuyor.Kebaplarin,tantuninin tadina varinca artik bizim bebis bu tatlardan vazgecemeyecek.Simdiden ogrensin di mi :)

openg
Zombycim buralardayim, mesajlari okuyorum. Bizim bebek ters durusunu duzeltmek istediginden midir nedir karnimi bir oradan bir buradan cekistirip duruyor ama cozumu bir turlu bulamadi garibim :)

Doguma hazirlik kursuna iki hafta once basladik ama cogu konu benim icin artik gereksiz.

Bebek donmezse 4-5 hafta sonra sezaryenle bebis kucaklarimizda olabilir :) Dun bebek bezi, sampuani, bebek deterjani filan aldik. Hafta sonu giysilerini yikayacagim. Ama yatagi ve puseti hala yok :) Hala bir adı da yok :) Allah hepimize saglikla bebislerimizi kucagimiza almayi nasip etsin.

openg, 33h

tiffany
arkadaslar hepinize cok cok tesekkur ederim. uykusuzluktan, yorgunluktan morarmis gozaltlarima ragmen sizden boylesine guzel sozler duymak cok iyi geldi gercekten de. sagolun.

minnos yolculukla ilgili birkac sorum olucak sana. daha sonra yazarim simdi kafami pek toparlayamiyorum da :) ay ne guzel olurdu degil mi buradaki bayanlar birgun bulussak da konussak. cok eglenceli olurdu eminim.

zombycim sabirr. bak ben cok sabirsizdim benim kiz cikti geldi. bende ordaki resimlere bakip bakip ic geciriyordum hep. sende benim gibi yapma yoksa bak gecenin bi vakti kitaplarda okumaya gerek duymadigin premature bebek bakimi sayfalarini okurken buluverirsin kendini :) (erken dogum kismini da boyle atlamistim bu arada :D ) aman aman sakasi bile kotu allah korusun. hersey zamaninda olsun. zaten azicik kaldi. senin de dogum hikayeni aglayarak okuycaz bizde.

cin benim bebegim cok kucuk oldugu icin ben emziremiyorum pompa yapip biberonla veriyorum. biberonlari alirken hic dikkat etmeden aldim. Allahtan hepsini kolayca aliyor Ceren. size bir tavsiye isterseniz sutleri saklamak icin satilan naylon posetlerden alip bi kenara koyabilirsiniz. bebeginiz cunku butun sutu bir anda bitirmiyor. buzlukta saklamak icin ideal.

narcicegi
Herkese merhaba

Bende su anda 20 haftalik hamileyim ikinci bebisimi bekliyorum.Ilk cocugum 7 yasinda ve sezaryanla olmustu bu da sezaryanla olacak cunku su an ilk dogumumun bilgileri bende yok ve onun icin sezaryanla olacak 27 ekimde bekliyoruz.Yarinda cinsiyetini ogrenicem insallah ilk cocugum erkek bakalim bu ne olacak cok heyecanliyiz tabiki en basta saglikli olmasi geliyor.

hepinize sevgiler

narcicegi
yasende

bir yanlislik yok zannedersem aramiz da 1 hafta birkacgun fark var galiba senin normal dogum zamanin zataen 4 kasimmis benim kisi 27 seninde sezaryan olacagi icin bir hafta oynamis dogum zamanin. Ben daha sezaryan dogum zamanimi doktorumla konusmadim herhalde yarin belli olur.Eger oyle bir hafta onceden oluyorsa benimde 20 falan olur galiba yarin belli olacak sanirim. ama yinede dogum tarihlerimiz cok yakin ve kaderlerimizde cok benziyor :D

19+6

SEVGILER

yasenya
selamlar
ya bu goguslerin buyurken durma noktasi yokmu arkadaslar? Karnimdan daha buyukler ve artik tasiyamiyorum vallahi. Ilk hamilleliktede baya buyumuslerdi ama bukadar degildi galiba. 18 haftaligim. yani busekile daha nekar buyumeye devam edecekler?
imdatttttt
yasenya

yasenya
narcicegi
ben 18 hafta 4 gunlugum. banada doktorum ekimin sonu demisti. ozaman senin dogumun daha once olmali degilmi? birimizin hesaplarinda yanlislik var. Normalde benim dogum 4 kasimdi sezaryan olacagi icin bir hafta once aliyorlarmis bebegi, ozamanda ekimin sonuna geliyor.
Neyse bebegiin cinsiyetini ogrenince paylasirsin. Bende baya merak ediyorum benimkini. bizde 23 haziranda ogrenecegiz insallah, benim icime erkek olacakmis gibi doguyor ama bakalim hayirlisi. benimde ikinci hamileligim. 2 yas 5 aylik Arda isminde bir oglum var.
rahat bir hamilelik diliyorum
yasenya

sinyora
08 06 2005, 17:00
Narcicegi hosgeldin, rahat ve saglikli bir hamilelik gecirmen dilegiyle.

Tiffany , Ceren cok tatli masallah. Saglikli , uzun omurler diliyorum.

Sonunda bu hafta basindan beri oglumun minik tepiklerini hissetmeye basladim. Artik hala nicin hissetmiyorum kaygisini bir kenara birakmis bulunmaktayim. Gercekten cok guzel bir duyguymus. Dogdugunda bebegini kucagina aldiginda hissedeceklerini dusunemiyorum bile...

sinyora
Narcicegi bugunku muayenende bol sans diliyorum. Herhalde cok heyecanlisindir. Ben de 2 hafta once ogrendim ve doktora giderken tir tir titriyordum heyecandan.

21w+5d

sinyora
Yasenya'cim benim insallah bir oglusum olacak, isim konusunu henuz dusunmuyoruz. Ben catlak kremi olarak Palmers'in kremini ve whole foods'tan aldigim beautiful belly balm kremlerini kullaniyorum. Her ne kadar Allah'a sukur catlagim falan simdilik olmasa da (insallah hic olmaz) onlemimi almak kullaniyorum.

Newyork01, ilk olarak dugunun hayirli olsun. Turkiye gezini okuyunca da biraz kiskandim dogrusu. Her ne kadar bundan 2 ay once Turkiye'ye gitmis olsam da insanin her zaman gidesi var. Acaba bir gun gececek mi duygu bilmiyorum.

esracik
Sinyora bol sans, umarim bebegin gosterir sen de meraktan kurtulmus olursun. Ben de hareketleri 19. haftanin ortasinda hissetmeye baslamistim, halen oyle sik sik hissetmiyorum, ama arada bir de olsa orda oldugunu bilmek guzel :)

New York, hamilelik nasil gidiyor? Tr da eminim sana kralice muamelesi yapilmistir simdi, anlat biraz :)

esracik
Nar cicegi, hayirli ugurlu olsun oglun, allah tamamina erdirsin hamileliginin saglikla tabi.

New York, neler yapmissin oyle Mersinimde :) Guzel zaman gecirmene sevindim. Senin oglan bizim yemekleri sevdi demek ki tekmeliyor seni, acaba benimki ondan mi cok sessiz, aksamdan aksama az birsey hissediyorum. Neyse o da yeter simdilik, buyudukce eminim daha cok hissederim.

Isim konusunda biz pek zorlanmiyoruz, kiz olsaydi benimkininde ismi hazirdi ama... Isim % 90 belli gibi. Zomby, openg, _yaz ve ipekser ne haber? Ipekser bir gelisme yok mu? Listeyi yaziyorum asagiya , bir yanlislik varsa soyleyin lutfen :) New York bizden sonra cok kisi var, biz hakkaten eskidik.

ipekser haziran 11 kiz
yakamozz haziran 18 erkek
joysea haziran24 kiz
hazeleyedgirl temmuz 11 erkek
husky temmuz 12 kiz
cin temmuz 18 kiz
openg temmuz 24 erkek
molcyt temmuz 25 erkek
zomby temmuz 30 kiz
uzaktan temmuz 30 kiz
fadis agustos 15 erkek
sweet1978 agustos 27
umutss agustos 31
new york01 eylul 21 erkek
esracik ekim 9 erkek
sinyora ekim 15 erkek
_yaz ekim 26
narcicegi ekim 27 erkek
yasenya ekim 28
domates kasim 13
dollydoli kasim22
rengahenk???
whipperanapper
alice_lara

NewYork01
Sinyora,narcicegi,yasenya tekrar hosgeldiniz.Yeni arkadaslari gormek cok heyacan verici.Biz de esracikla birlikte acaba bizden sonra kimler gelecek diye merakla bekliyorduk.Simdi biz kidemli olduk. :) Cok heyecanlandim simdi.Umarim hepinizin hamileligi rahat ve sorunsuz gecer.
Sevgili yaz,tiffany cok tesekkur ederim her ikinize de. :)
Esracik,gercekten oyle oldu canim.Turkiye'ye gidisimin hamileligime denk gelmesi buyuk sansti benim icin.Dedigin gibi elimi hicbirseye degdirmeden her gun birine yemege davetliydik.Simdi bunlari anlatmayayim.Sonra caniniz ceker,uzulurum. :( Sadece senin ve diger hamislerin yerine bol bol kebap ve tantuni yedigimi soyleyebilirim.Mersin'de 1 gun kaldik yazlikta.Deniz cok guzeldi ama malum biraz soguk oldugu icin giremedim.Esim yuzdu benim yerime.Bir hafta once yine Mersin'deydik.Mado'da oturduk,bilirsin ;) .Sonra kiyi boyunca dolastik,heryer ne kadar degismis ve cok guzel yuruyus parkurlari ve dinlenme alanlari yapilmis.Bayildim dogrusu.Mersin'i oldum olasi cok severim bu kez gozume daha guzel gorundu.Narlikuyu'yu eklemeden gecemem.Orda da bol bol fotograf cektirdik. :) Bi de Kirac'in konserine gittik Adana'da.Fena degildi.
Aslinda yazacak o kadar sey var ki simdi burayi mesgul etmeyeyim.
Hamileligime gelince,bizim ufaklik oldukca hareketli son zamanlarda.Acayip tekmeler savuruyor.Bir garip oluyorum.Hamileligim uzun bir suredir oldukca rahat geciyor.Biliyorsun ilk zamanlar mide bulantilari ve basagrilari vardi.Zaten birkac hafta surmustu.Onun disinda bir rahatsizlik yasamadim.Ucakta da bol bol yurudum.Turkiye'ye giderken karnim pek belli degildi.Ama simdi hamile oldugum anlasiliyor artik :) Bebisin simdiden bir suru kiyafeti oldu.Sagolsunlar benim almama gerek birakmadilar.Zaten ben alisverise baslamadim bile.Isim konusuna gelince hala kararsiziz :( Erkek ismi bulmak ne kadar zormus boyle :( Esimin ailesi ve bizimkileri topladigimiz bir aksam herkesin eline bir kagit tutusturduk ve en az 10 tane isim yazmalarini istedik.Arda ismi en cok istenendi.Ama benim gonlum Deren'den yana.Kiz olsaydi ismi hazirdi.Ama saglik olsun.Ogluma da guzel bir isim bulucaz elbet :)
Ev hala daginik,daha yeni kahvaltidan kalktik.Sicaklar cok bunaltiyor :( Benim hemen ise koyulmam gerek.
Bu arada bebislerinin cinsiyetini ogrenecek annelere bol sans :)

NewYork01
Yasenyacim,benim de hep onceden beri derin ya da deren geciyordu aklimdan ama sanirim deren agir basacak.Turkiye'den getirdigim Cagdas cocuk adlari sozlugunu gozden geciricem eger ilginc ve modern bi de pek duyulmamis isim bulursam sizlere de soylerim.Acikcasi pek firsatimiz olmadi bu konuda arastirmaya.Daha esimin onayi da gerekiyor tabii ;) Ben ogluma Deren diye hitap etmeye basladim bile :)
;)

NewYork01
Esracik,yeni listeyi tekrar vermen mumkun mu?Eger kacirdiysam kusurma bakma,Turkiye'deyken internete girmeye firsatim olmadi da :( Simdiden tesekkurler.

NewYork01
Tesekkur ederim yasenyacim,hepinize bebislerinizle saglikli,mutlu,huzurlu ve uzun bir yasam diliyorum ben de :)

tiffany
herkese cok tesekkur ederim. hepiniz cok tatlisiniz arkadaslar.

newyorkcum hosgeldin. ne kadar guzel gecmis tatilin cok sevindim. esini ve seni tebrik eder, omur boyu mutluluklar dilerim.

narcicegi tebrikler! umarim cok rahat bir hamilelik donemi gecirirsin.

narcicegi
tesekkur ederim tiffany ama benim hamileliklerim biraz zorlu geciyor.ilk hamileleigimde bulantilardan 20 gun hastanede yatmistim bu hamileligimde de 4 ay hic kalkmadan yattim 5. aydayim hala markette zor geziyorum goz kararmasi ve yorgunluk cok var.

Suan yariyi gectim hayirlisi artik sonunu dusunerek artik herseye katlaniyoruz.Cocuk dunyanin en guzel varligi bence onun sevgisi hicbirseyle olculemez.Bugun cinsiyetini ogrenicem ..

bana buradan hosgeldin ve tebrik mesaji gonderen herkese de tesekkurler.

20 w

sevgiler

narcicegi
Evet arkadaslar doktordan dondum .Cinsiyetini merak eden arkadaslar icin soyluyorum pipili hehe :D
ilk cocugumda erkekti bunun kiz olmasini umut etmistim ama ..neyse doktor sagliginin gayet iyi oldugunu soyledi bunu duyuncada kiz erkek hic farketmedi ve cok mutlu oldum.Ultrason da butun organlarina bakti beynine, kalbine, gozlerine, omurgasina kollarina ve bacaklarina diger oganlarina normal dedi.

haa birde doktor karnimi ult aletiyle bastirdikca bizim olan ayagiyla butun gucuyle ittiriyordu gozlerime inanamadim rahatini bozduk ufakligin hehe..

simdilik bukadar sevgiler

20W

domates
Arkadaslar, Uzun suredir isler cok yogun, yazamiyorum, ama yeni arkadaslar hosgelmisler. New York sen de hosgeldin, dugunun hayirli olsun. Ne kadar guzel gunler bunlar...

Benim de ultrason yaklasiyor arkadaslar, gelecek haftanin Cuma gunu ben de ultrasona giriyorum, umarim hersey yolundadir ve biz de bebegin cinsiyetini ogreniriz!! Ben su an bebegi hic hissetmiyorum, sadece karnimdaki sertligi hissedebiliyorum o kadar..

Ben dayanamadim, Targettaki baby sounds monitor u aldim ama su an cok erken.. 3. trimester da bebegin kalbini duyabilirsiniz diyor. Yani pek bir ise yaramadi. Sadece movement lari duymak icin belki ise yarar..

Tiffany, sen de bebegin de cok seker gorunuyorsunuz. Bebis te buyumus artik masallah.

NArcicegi, bize haber ver bebegin cinsiyetini ogrenince... Ben de bekleyemiiyorum gelecek cuma yi.. Kiz mi ,erkek mi acaba? Ben gittigimde 19. haftanin icinde olacagiz - umarim gosterir bizimki...

Domates.
17w +5d

domates
Yasenya,
Fotograflar kismina degil de files linkine gir. Oradan gorebilmen lazim. Folder lar halinde sirali fotograflar..

Domat..

_yaz
yasenya ,
http://groups.yahoo.com/group/unforgetablebabies/ bu adresten resimlere bakabilirsin files a girmen lazim.
Newyork01 hosgeldin hayirli olsun dugunu de yapmissiniz.
Anlasilan bebklerin cinsiyetleri ogrenilmeye baslandi ben de yarin sonograma girecegim artik hayirlisi .

20w+5d

yasenya
Merhabalar
Resimler nerde bende bakayim? Sinyora bebegiin cinsiyeti ne yazmamissin? Kizlar isim dusundunuzmu bebeklere?
catlak kremi kullamiyormusunuz buarada? Ben ozel bisey surmuyorum. Ilkinde oyle cok catlama olmadi.Zaten doktorumda gebetik oldugunu soylemisti. Bol bol su ic demisti.
Narcicegi merakla bekliyorum haberlerini? Muaynen nasil olucak falan diye? Biliyorsun sirada ben varim.. Suan doktordasindir belki. Kolay gesin.
sevgiler
yasenya

:)

yasenya
Domates sen benden once ogreneceksin demek himmm kiskandim valla.(Saka )benimki taaa obur hafta ici.. Neyse saglik olsun.
New York Benim oglumun ismi Arda ve ikincide erkek olursa ki oyle hissediyorum bende Derin yada Deren Bartu dusunuyorum. Hadi bakalim hayirlisi..
yasenya

yasenya
Arkadaslar resimleri goremedim. Files acilmiyorki uyede oldum ama yinede giremedim. neyapmaliyim?
New Yorkcumm bebegin ismiyle yasasin simdiden canimcim. Yeni isimleri paylasmanida bekliyoruz buarada.
sevgiler
yasenya

yasenya
narcicegi bebeginin saglikli olamsina sevindim. Erkek olmasida cok guzel tabii. Abisiyle oynarlar arkads olurlar ne guzel. Tabii en onemlisi saglik degilmi. Rahatlamissindir. bebegide gordun ne guzel. Burda bidaha nezaman bakarlar ultrasonda kimblir degilmi?
hadi bakalim hayirlisi.
sevgiler
yasenya

cotto
09 06 2005, 17:00
Ipekser,
Gozun aydin.
Ceren'cige anali babali, saglikli, mutlu uzun bir omur diliyorum.

cin
Gozunaydin Ipekser.. Hosgeldin minik Ceren.. En kisa zamanda hikayeni ve fotolari bekliyoruz.

Gecmis olsun Zomby. Valla bende hic su icmem gozum korktu simdi. Hergun aklimda bugun us iceyim bol bol diye sonra gun icinde unutuyorum. Aman cok yorma kendini surada azicik kaldi dikkat et...

Yeni gelen arkadaslar hosgeldiniz.

Bu arada burada havalar o kadar isindiki birde hamilelik acayip zor oluyor. Surekli soguk sular dokuyorum kafamdan asagi. Ellerim ayaklarim sisti. Doktor sicaklarin etkisi ile oldugunu soyledi. Neyse az kaldi.

Onumuzdeki iki hafta baby basic care , labor&birth ve breastfeeding kurslarina gidiyorum. Ne varsa yazildim hepsine.

Sevgiler,
35w

cin
Minnos, benim buradaki ucuncu yazim ve hic bu kadar sicak olmamisti. Benim sansima sicak olacak yaz tam hamileligime denk geldi. Bende actim air condition evde oturuyorum. Doktor yuruyus iyidir diyor ama bu sicakta yuruyese cikmaya hic niyetim yok. En iyisi gidip shopping mall larda falan yurumek herhalde :)

Bu arada bizde Ceren ismine karar verdik. En son Defne,Ceren ve Fulya arasindaydik, babaannesi en cok Ceren'i begendi. Biz de Ceren olsun o zaman dedik. Artik isim bakmiyorum. Aslinda bizim isim listesine cok giren cikan isim oldu Ceren hep listede kaldi. Herhalde kismet buymus.

Doktor %99 kiz demisti biz o yuzden her ihtimale karsi erkek ismi de sectik. New York 01 biz erkek olursa Can koyacagiz. Hem anlami guzel, hem soylenisi, yazilisi kolay, hem de hem buyukte hem kucukte guzel duruyor bence.. Arda'da benim en cok sevdigim isimlerden bu arada. Birde ben Aras'i begenmistim ama esim begenmemisti. Ayrica ben Ege ve Emre isimlerini de cok severim.

zomby
Ipekser hayirli ugurlu olsun Allah anali babali buyutsun.Hosgeldin Ceren bebek.
Esracik sagol sordugun icin icene dogdu herhalde,Ben dun hastanelik oldum dun geceden beri inanilmaz bir agri vardi kramplar girdi karnima.Sabahta uc saatlik teste girmek icin hastaneye gittim ve bekleme salonunda yigildim kaldim bir kramp saplandi karnima cok canim yandi.Aglama derecesinde hemen hemsire geldi sedye geldi ve beni ikinci kata cikardilar ve musaade altinda tuttular 4 saat yatakta yatirdilar.Kolum kevgir gibi delik desik.Serum bagladilar.Arasira saat basi uc saatlik test icin kan almaya geldiler.Monitore bagladilar gobegime falan kemer gibi seyler taktilar bebegin kalp atislarini kontrol etmek icin.Ve ayni monitorde kramplari izlediler.Neyse nedenine gelelim ben her zamanki gibi su icmedigim icin bunye susuz kalmis su kaybindan olmus.Ama dun cok iste yapmistim kendimi zorladim ve gecede cok kramplar girmisti.Birde bekleme salonunda o icecegide icirdikleri zaman gozum karardi bir mide bulantisi ve kramplar derken kendimi hastane odasinda buldum.
Kac hemsire ziyaret etti valla saymadim.Cok ozel baktilar demekki dedim dogum zamanida boyle olacak.
Ama cok korktum sandim sirami sasirdim erkenden doguracam sandim.Ama iste doktor su icmememe bagladi ve tabiki esimden bir ton azar isittim cok hassasizda bu konuda.Simdi iyiyim.Hatta hastaneden ciktik kizimizin yatagini ve yatak takimini aldik.Babasi ile beraber yatagini yerlestirdik bir guzel oldu sormayin ayicikli falan takimi pembe renkte.Iste haberler bunlar normal duzene girdim simdi cok iyiyim.
Sevgiler
32w+6g

zomby
Arkadaslar gecmis olsun dilekleriniz icin tesekkurler cok sagolun.Inanilmaz bir dayanisma var.Desenizki bir gun ortak bir eyalette bulusacagiz valla atlar gelirim :) :) Sizler mukemmelsiniz.Artik su icmeyi ihmal etmiyorum zaten bir daha ayni sey tekrarlanirsa sanirim esim beni keser.
Hala dir dir basimin etini yiyor.
Narcicegi oglusun hayirli olsun kolay bir hamilelik diliyorum.
Joysea dogum yapacagin gunu bilmek herhalde insana dahada bir heyecan verir hadi bakalim Allah kurtarsin.Bu arada gecmis olsun.
Husky:Az kalmis sanada zaten ben diyorumki 35.haftadan sonra elimiz kulagimizda olacak.Bende 33 oldum Allahim ne cabuk gecti anlamadim.Zaten erken dogurursam heyecandan dogururum.Esim deseniz benden beter bebek odasinin kapisi asindi esim aca kapata.Kediden dolayi kapali tutuyoruz yoksa yatagi tirmaliyor.
Sevgiler
33w
:eek: