PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerika da hamilelik??

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

jaguar
14 02 2005, 18:00
Demekk o yuzden ses ckmyordu yaz'dan. Anal babal, saglkl buyusun nsallah.

MUSHY'I BEN DE COK MERAK EDIYORUM. Nerelerde bu kz, nsallah br akslk yoktur.

jaguar
Mnnos senn oglan koca adam olmus yahu, fades degsms nan k. Ne cabuk buyuyor su keratalar, degl m?
Masallah pek tatl, tam srmalk

cotto
Arkadaslar,
Uzun zamandr lk bebsh haber bugun geld. Az evvel konustum. [b]Yaz[b] 11 subat, cuma gunu mnk kzna kavusmus. Br hafta erken. Kends de bebek de ylerms. Kendlern tebrk edyor, dars bzm basmza dyorum.
Mushy de br yazsa da meraktan kurtulsak.

zomby
Aaaay cok sevndm demek Yaz dogum yapms Allah anal babal buyutsun hayrl evlat olur nsallah.Dars bzlern basna nsaaaallaaaah

zomby
Merhaba arkadaslar az once doktordan geldm bebegn kalbn dnlett ve uc hafta sonraya randevu verd cnsyetn ogrenecegz.Nasl gececek uc hafta orasn hc sormayn.Cok yyms hc br problem yok ded kalb cok y atyormus Allahma sukur.
Bde Openg'e yaplan TSH testnden stedm down sendromu ve br tane daha vard ad aklma gelmyor.
Openg
Meger banada yapmamslar bu test,soylemesem yapacaklarda yok valla burann sstemn anlams deglm hala.Neyse k hafta cnde bell olacak nsallah br problem ckmaz.
Sevgler
16h+4g

zomby
Arkadaslar aranzda bas cok agryan varm yada agryan oldumu?Doktor normalde hamleyken agrr ama senn k asryms snuztten suphelend lac verd.Umarm normaldr smd hamle olmasam beyn tomogrofs cektrecegm artk dogumdan sonra cektrrm.Ama sz bana yazvern b zahmet bas agrs cok cekennz oldumu?
Basm agrmaya basladg zaman gozum kulagm heryerm agryor.Hap kullanmak hosuma gtmyor ama bu bas agrsn cekmek br olum resmen
Sevgler
16h+4g

aysenil
Mnnos'cugum,
Ben yanls anlamsm. Dern de sanrm br ya da k kere Krabat'n dedg gb fena aglayarak uyand ve teskn etmek zor oldu. Sanrm gercekten ruya.. Artk bberonlar m kovuluyor nedr o yasta :D
Isrmak yok Alkn' dedn ama blyor musun k dsler cktktan k hafta sonra o sen sracak!! Hem de actarak heheh. Benm oglan oynasrken benm (kocaman) yanagm br kapt k sormayn!!! Valla haff morard neredeyse..

Cero'cugum, Jaguar.. sagolun! Bu ne guzel karslama.. Ceronmo ben o donem kacrmsm; benm de lk glkoz testm yuksek ckmst knc skence test (3 saat olan) yuksek ckmad ama haffce snrdayd.. Onun bendek tek ters etks sanrm 38. hafta'da preeclampsa kokusu le nduce edlmem oldu (k bu da 20 saat labor sonras acl sezeryana donustu bla bla bla). Korkma, sekerm, yuksek brnce testler yaygn; kncn super ckacak bak gor ;)

Hamslern gobecklerne brer mnk opucuk!

ceronimo
hehehehe, [b]esrack[b] sen o mde bulants le 7x24 br gecr - ondan sonra konusalm delryor musun delrmyor musun. Saka br yana neden mutlu oldugunu anlyorum ama dua et de sddetl bulant olmasn. Hatta hc olmasn.....

[b]Sweety1978[b], forumun sessz gunune denk geld mesajn. Hosgeldn, sefalar getrdn. 3 ayn atlatms olmana sevndm, mde bulantn esrack'a br anlatsana :)

Is t a brd -NOOOOO

Is t a plane - NOOOOO

It s [b]Aysenl!!!!!!!!![b] - Hosgeldn ger yesl sahalara, ozledk.

cero, 27+4, NJ

ceronimo
Buyrun sze yen br teor - br kac aylk bebegn kotu ruya gormes mumkun mudur? Belk szn melekler ruya goruyor. Hep cero ablalar korkup uyanacak degl ya!

Jaguar, sanmam esrack'n alndgn. Bazen forum ortamnda cumlelerde k vurgular anlamak zor oluyor. Bakn benm br onerm var: nasl k gebelgn sonunda “bebegm sterm artk” dye bagrmak “Mınnos sendromu” oldu bundan sonra gebelgn basnda “Evet , evet yasasn– mdem bulanyor nhayet” dyerek basna gelecekler blmeden sevnmekte “Esrack sendromu” olsun. Cenesn tutumayp herseye laf yetstrmekte uluslararas ortamda “Cero Sendromu” olarak blne. Boyle buyurdu majesteler.

ceronimo
Ne guzel, cok sevndm.... Allah anal babal buyutsun. Hemmen dogum tarhn sleyeym.

Mushy, ses ver mushy.... Mnnos, sen haber aldn m?

minikmelek
Merhaba arkadaslar
bugun doktor randevum vard. kanamalardan dolay hgh rsk pregnancy ded bana. tekrardan level 2 us gdecegm. neysek br sevndrc haber glukoz test y gecms degerler normal ckt. o yuzden Cerenmo sen de kafan takma emnm k senn de normal ckacaktr.

minikmelek
Openg gecen sene trod testernde degerler kac ckmst hatrlamyorum. ama ben de senn gb cok endselenmstm, bebege brsey olacak dye cunku benm tum hamlelgm boyunca hep yuksek ckmst. surekl de yapyorlard bu test. ama sadece hamlelkle lg oldugu ortaya ckt, dogumdan sonra normal sevyesne dusmustu. endselenme. tabk nsann elnde degl sadece dua edeblrsn o kadar. tekrar gecms olsun
29w+1

esracik
jaguar,
Basndan ber hcbr belrt hssetmeyen brn mde bulants mutlu edeblr, malum bu hamlelek belrtsdr. Bu da kmsey del yapmaz herhalde<mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0]

krabat
merhabalar herkese
sevglmnnos benm kzmn lk ass martn brnde ondan sonrakler gdnce ögrenecegz
alknda olan durumm malesefk br kac kez bzdede oldu br kez kucagmda uyuyordu brden bre br cglk att aglama gb degl sank cocuga brsey oldu gözler kocaman scrad ama aklm basmdan gtt neoldu bryerenbr seym oldu dye ama hemen kest ve uyumaya devam ett br k kezde gene uyurken oldu ama o kucagmdakn hayatta unutmam ödum koptu ruyam göruyor du anlamadm valla ama aglama gb brsey degld
su sesle lgl sanrm butun cocuklar ayn televzyonun sesn stedgn kadar ac uyanmyor ama ufak br tkrt kask tabak sesnde ble hemen uyanyor bende surekl televzyon yada radyoyu ack tutmaya calsyorum
bu aralar yen metodum s yapablmek cn hoppalada zaten aksama kadar onun cnde nere gdersem evn cnde oldugum yere getryorum sm yapyorum oda bana bakyor
tek sorunu gözunun önunde olmam gerekyor llak kucagmda olmam stemyor ama karssnda saatlerce ses ckarmadan dursam ses ckarmyor bende uyumaynca sandalyeye oturup yannda beklyorum br sure sonra uyuyor
gunduz uykusuna gelnce degzken bazen br ksaa uyuyup uc dört saat uyumadan gecryor bazende yarm saat uyank kalp tekrar uyudugu oluyor bazende sasryorum kzm uyu artk dye gece bre kadar evn cnde dolastgmzda oluyor yada kucagmda oturuyor
degsyor baz gunde uykudan gözunu acamadan gun boyuda gece boyuda uyuyor

minnos11
Aysennl'cgm,

tamam o moro refleksn bende blyorum ama Alkn uyurken kundak halnda oluyor. Kundak halnde moro refleks nasl olacakk??
Su gunlerde braz cyak cyak aglyor. Cok ksa br sure ama. Ne cn agladgn bende cozemedm. Br yerler acsa daha uzun aglar. Kucagma alp, konusup sevnce susuyor.

minnos11
Maalesef bende Mushy'den uzun suredr br haber alamadm. Keske telefon numarasn steseydm. Insann boyle seyler sonradan aklna gelyor. Arardm coktan. Bende bebeg le zaman gecrmekten buraya yazacak zaman olmadgn umuyorum. Mushy haber et.

minnos11
Yaz hanm, yen anne.

Bende sen tebrk ederm. Yavrunuzla tum aleye omur boyu saglk ve mutluluk dlerm.

minnos11
Yahoo grubunda resmler error veryor. Ben FILE'lara yen br kac resm ekledm.

minnos11
Jaguar,

gercekten oyle hzl br buyume oluyork, bu cocuk ne zaman boyle buyudu?? Nasl boyle degst hc anlayamadm. Brde bakcaz seneler gecms. Isrmak yok ama oyle yavrumu. Cok kzarm sonra :)
Sennde guzel haberlern beklyoruz jaguar'cgm.

minnos11
Zomby,

bas agrsn ceken blr. Benm hamle kalmadan once cok sddetl mgrenm vard. Hatta hamle kalnca agryacak ve ben hap alamyacagm dye cok korktum. Hamlelgm lk k ay cok agrd, hapsz dare etmeye calstm. Bence en guzel tedav, yan benm cn, cok scak br dus almak oluyordu. Suyun tanskl gelmes basm baya br rahatlatyordu. Ondan sonra uyumaya calsyordum. ucuncu ayda hc agrmad ve hatta daha sonralarda, 7 ay mgrene elveda dedm. Cok guzel, basagrsz br donem gecrdm. K, basm agrynca, aglayacak, delrecek hc br faalyette bulunamyordum. Maalesef dogumdan sonra tekrar baslad. Smdye kadar cok sddetl olmasada agryor.
Scak dus aldktan sonra, karanlk ve sessz br odada uzan. Bu bas agrlar hormonel oldugu cn, lac da zaten fayda etmez. Br turlu zamann gecmesne bak. Sende nasl blmyorum ama, benm mgrenm oglenden sonra baslar, aksam en sddetl olur ve br turlu uyuyablmssem sabah gecms olur. Ama hala arasra zonklar.
Ahh bu mgren. cekmeyen blemez.

sweety1978
Merhaba Arkadaslar,
Uzunca br suredr sadece yazlanlar okuyorum. Bugun br mesaj da ben ataym dedm.
bende 3 aym doldurdum. ama bulantlarm cok sddetl olmasa da devam edyor.
Gulu seven dkenne katlanrms.
umarm herkesn saglg yerndedr.
sevgler
:)

fadis
15 02 2005, 18:00
Zomby bende bas agrlarndan cok cekyorum, doktorum hamlelkten kaynaklandgn tylenol kullanablecegm veya alnma surekl lk havlu koymam soylemst. Ben denedm lk havlu se yarad. Tabk dus almak daha faydal oluyor. Dger br noktada banyodan sonra saclarn annda kurutman.

jaguar
Mushy hepmz merak ettk sen, neysek bebsn de sen de ysnz. Senn bebek tam br tosunmus masallah. Ne yedrdn crdn de bu kadar buyudu bu bebek?

Anlattklarndan anladgm kadaryla hc kolay olmams dogum, neyse k her ac sonrasnda unutuluyor, sonuc dunyalar tatls br bebs olunca sanrm hep guzel ksmlar aklda kalyor.

Aramza hosgeldn tekrar, y haberlerne cok sevndm, hep boyle guzel gunler gorursun nsallah.

Jaguar, 34h+6

jaguar
Valla cm br tuhaf oldu adm srada gorunce ceronmo, heyecan m baslad ne! 9 ay hc de ksa br sure deglms, yada bana oyle geld. Ben de bebsmn klosunu merak edyorum, ama doktor en ufak br pucu ble vermyor, dsardan nasl anlasn zaten kloyu. Neyse aradan grdm yne dayanamayp. Mommydream, sne neler yapyorsun, kayboldun ortadan.

Sevgler
Jaguar, 34h+6

jaguar
Esrack, benm bebegm kz olacak(ad da Denz) nsallah. Peynr konusuna gelnce; pastorze olmayan sutle yaplms peynrler, cg et, cg yumurta, vs. pek cok yerde tavsye edlmyor. Eger peynr pastorze sutten yaplmssa sorun yok dye blyorum.

Haklsn ceronmo, kapal kutu nsan merak edyor ste. Merak edecek sey hep bulunuyor bu hamlelkte, degl m ama?

Sevgler

cotto
way maasallah mushy. cero nun dedg laf cok guzel oturmus hakkaten.
gecms olsun ve gozun aydn. emre nn zaten reserve ler mevcutmus herhalde klo kayb cok farketmemstr.
Allah anal babal buyutsun, saglkla kocaman delkanl olmak nasp etsn.
aldgmz turk beya peynrler pastorze sutten yaplp konserve tenekede sunuldugu cn br problem teskl etmyor dye blyorum.

peg perego ara stroller almak steyen var se su aralar babycenter.com da shppng ve tax free $177. ayrca babes r us ta da ndrm kuponlar vb mevcut.
yanlz peg perego car seat hala ayn fyat. haber vereym dedm.

cotto
esra,
tahmn ederm k olur. ama sana tavsyem eger mumkunse tekrar babes r us a gdp yen plko modelnn ustune oturuyor mu dye kendn denemen. orada plko p3 vardr herhalde. yoksa baska herhang br peg perego stroller'da dene. heps ayn sstem. yoksa zannetmyorum oyle super esk br model olsun da plko'ya uymasn. aklnda bulunsun peg peregolarn sstemler dger strollercar seat takmlarndan cok farkldr. Car seat lern altnn tam ortasnda grntler vardr. stroller larn oturulan yernde, dsememnn altndan k adet tutamak gb uzanty kaldrp, bu grntler oraya oturtursun. tkrt eder. graco veya dgerler gb bebegn mama tray ne taklmaz.
eger o sstemse uyumludur. bu arada fyat super. ben baby depot ya gttgmde yoktu oyle brsey <mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0]

cotto
baby depot demek stedm. pardon babes r us yazmsm.
olur olur, ara nn ustune olduysa. bu arada ben eger hakkaten emn olmak stedgm zaman customer servce e mal atyorum. bak peg perego usa n k bu. <a target=new href=http:www.perego.compagesfeedbackcs.html]http:www.perego.compagesfeedbackcs.html<a]
benm soruma br gunde cevap verdler. yanlz baby depot dak model numaras varsa cok y olur. onu da yazar sorarsn. bence hemen br e-mal at.

Aklma geld. Elnde model numaras ve uretm tarh varsa br de sununla karslastr.
<a target=new href=http:www.perego.compagesrecallproducts2002.ht m]Peg Perego Recalled Products <a]

Merak ettm, ne renkt?

cotto
sarca

benm doktorum doguma kadar (dogum gunu dahl) olan tum randevularm belrleyp elme lste verd. Zaten son ay her hafta doktor kontrolune gdeceksn. O arada sen devaml gozetm altnda tutuyorlar. burada baz arkadaslarn su keseler patlamad ble doguma grmeden evvel. Mushy nn mesela kendsne verlen due date n bayag gecmst hatrladgm kadaryla. Ackcas yaz ve serendpty harc herkesn yavrusu geckmel geld.

zomby
Mush
Cok cok tebrk ederm valla meraktan olduk burda arkadaslarla, bebegnn sm cok hos benm esmn adda John Emre.Masallah bayag kloluymus Allah anal babal buyutsun dars bzlern basna.Yanlz sradak arkadaslar lutfen br seklde haberdar edeblmeler cn telefonlarn en yakn bulduklar kslere versnler.Vede dogumdan sonra kaybolmasn kmse burda oneml olan sadece doguma kadar kalmak degl asl dogumdan sonra blglermz paylasmak.Esme tembh ettm smdden, ben hastanedeyken sen eve gelrsn k satrda olsa arkadaslarma y oldugumuzu yazarsn dedm.Tekrar Mushy bebegn Allah anal babal buyutsun vatana mllete hayrl evlat olsun nsaaaallaaaah :)
Sevgler
16h+4g

LaVin
Herkese merhaba,

daha once Sern ad le yazyordum ancak kzm olduktan sonra onun smlernn hecelernden olusan LaVn oldum :) Kzm bugun tam 10 haftalk oldu. O kadar cok sayfa brkmsk hepsn okuyamadm. Yen anne adaykarn ve de yen anneler tebrk edyorum.
[b]Breastfeedng planlayan anneler cn feedng on cue asagdak 2 artcle okumanz tavsye ederm http:www.lalecheleague.orgNBNBJulAug03p126.html[b]
http:www.lalecheleague.orgbaMay99.html

Ceremno yanls hatrlamyorsam sz s yernde pumpng nasl olacak dye sormustunuz?
[b]http:www.lalecheleague.orgNBNBMayJune04p98.html[b]
Bu sayfada da s yernde pumpng yapan anneler tecrubelern anlatmslar belk lgn ceker, tab dger se donecek annelernde.

Seren(dpty), sne karsmak gb olmasn ama kend bolgendek La Leche Leauge grubuyla konusmay denedn m? onlar bazen hastane lactaton consultant larndan daha yaral olablyorlar
Bzmde problemmz var ama bz hala adn koyablms deglz, bakalm gelecek gunler ne gosterecek.

Brde dlerm kmse lac kullanmak zorunda kalmaz bebegn beslerken (ben antbotk kullanmak zorunda kaldm) olak kalrsanz
[b]Medcatons and Mothers mlk[b] http:www.lalecheleague.orgNBNBSepOct03p175.html
belk goz atmak stersenz, yararl br artcle yne.
smdlk bu kadar
herkese kolay gelsn

Sevgler

aysenil
Oncelkle Mushy'cgmze : Cooook tebrkler; Allah annel babal saglkla buyumesn saglasn.. Resmlern sabrszlkla beklyoruz :D

Cero ve laktoz entolerans olan hamsler, Soya sutunu denedn m?? Sut dye dusunme ama tad bence cok lezzetl ve yuksek kalsyum var..

Mnkmelek, valla hem sasrd Dern'ck, hem sevnd cevrasnde bu kadar cok seven olunca... braz yoruluyor ama canland aslnda benm Zen bebegm ve artk esks kadar sakn degl :) Smd hedef babaanne, dedeler ve anneanney sakn tutup oglan'n alsmasn saglamak.

Herkese eslernden guzel masajlar dlyorummmm :D

ceronimo
Mnkmelek, benm sonuclarda normal geld, kmze de gecms olsun. Hemmennn eve kosup annemn elcagzlar le yaptg kays receln btrdm, sonrada Btt ama - ben naapcam smd <mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0] dye dusundum.

Kzlar, aranzda henuz seker testlerne grmems olanlara naczane br tavsyem var (bu test 24-28 hafta aras yaplyor sanrm): Her ne kadar testten 3 saat oncesne kadar normal yemege devam edn deselerde dnlemeyn. O gun az yemek yyn, hatta yapablrsenz randevuyu sabahn lk saatlerne aln k aksamdan ac kalms olun. Br k yerden bu lk testte yemek yems olmann sonuclar etkledgn ve yuksek cktgn duydum. Bzm gb bosu bosuna knc teste grmek zorunda kalmayn. Cok kotu degl ama nye olsun k!?

Aysenl, aynen dedgn gb oldu bak :) kncs y ckt. Bu arada 2 ay once falan ftk ve epdural lsksn konusmustuk. Sen belm rahatsz oldugu halde epdural yaptlar bana merak etme demstn. Nhayet doktorumu gordum ve mdwfe belnde sorun varsa epdural almak stemezsn ded, asl var m? dye sordum. Yne senn dedgne geld olay :) Sorun olmaz ded. Amelyat oldugun noktadan yapamazlar ama daha yukardan verleblr, epdural cn kullanlan gne sorunlu bolgeye yaklasmaz ble endse etme ded. Yan stersem alablecegm. Heyooo...

ceronimo
Hey hey hey - analar ne oglanlar doguruyor. 4890 gr. Masallah, tuh tuh masallah. Ucunuzu de tebrk ederm, zorlu br dogum olmus ama ste hersey gecms btms, evnze kavusmus ve lk banyonuzu yapmssnz ble. Tekrar tebrkler Mushy. Bu arada anladm k y br haberlesme ag kurmak lazm, catladk cdden meraktan :)

Smd Mommydream var srada ardndan Jaguar. Br oglan ve br kz daha gelyor :) Umarm szlern dogumu daha rahat gecer.

ceronimo
9 ay ksa degl valla Jaguar, ama yuzdun yuzdun kuyruguna geldn artk. 1 ay+1 hafta goz acp kapayana kadar gecer. :) Zaten bakarsn senn hanfendu'de erken gelmeye karar verr Yaz'n kz gb, erkenden kutlarz gelsn ;)

Bebegn klosu pek cok anne gb benmde takntlarm arasnda. Ebe gobek boyutlarndan bebegn normal kloda olup olmadgn anlarz dyor. Baz doktorlar 36 haftadan sonra kontrol cn (pozsyonu, klosu vs) bast br us yapyorlarms. Belk sana da yaplr. Jack Emre'y duyunca hepmzn gozu korktu sanrm :)

ceronimo
Umutss, ayn sorun bende de var. Ben de lactose free sut denedm ama tad mdem bulandrdg cn cemedm. Aray hergun yogurt ve peynr yyerek kapatmaya calsyorum. Bezen de kalsyum destekl portakal ve grapefrut suyu cyorum.

minikmelek
tffany gecms olsun. pek o ssmeler tansyonla m lglyms ne dedler? benm de bazen ayaklarm ssyor.
cerenmo sana da gecms olsun. bu dertten kurtulmus olduk. srada bekleyenler de umarm uc saatlk teste kalmadan kurtulurlar. mnnos Alkn nasl buyumus oyle <mg src=expressonsface-con-small-confused.gfborder=0] cok tatl olmus. demekk y beslenyor. nazar degmesn :) belk sen surakl gordugun cn nasl buyudugunu hemen anlamyorsun bzler resmler gordukce hemen farkedyoruz. dsardan daha y anlaslyor herhalde.

minikmelek
Aysenl
tekrardan hosgeldn. demek Dern pasa 6 aylk oluyor. Dern Amerka'da fazla ksyle degld smd Turkye'de br suru nsan gorup kalabalgn cnde yan alenle karslasnca sasrd m? merak edyorum boyle cocuklar ortam degstrnce nasl oluyor? emnm mutludur :) alt aylk oldugunda yen resmlern koyarsan goruruz Pasay ;)
29w+2

minikmelek
mushy tebrk ederm. Allah uzun saglkl uzun omur versn tosununa

minikmelek
umutss
ben de regular sut cemyorum. doktora sordugumda lactose free cme ded. onun yerne 2% fat free cyorum o daha y gelyor.
peynr konusunda krem paynrler cn soft cheese oldugu cn yemeyn dems br arkadas. ben pnarn flan krem peynrlernden cok yyorum.acaba brsey olmus mudur?

minikmelek
umutss benm de kanamalarm hala devam edyor. surekl us gdyorum plesenta normal dyorlar ama neden bulamyorlar. senn plesenta yernden m oynams pek?
29w+2

minikmelek
umutss benm spottngler bayag krmz renkte. ama az oluyor ve knc trmesterde baslad ucuncu trmesterde de devam edyor o yuzden doktorum korkuyor erken dogum olablr dye. ama ben hc agr flan hssetmyorum. umarm sen de lk trmester atlatacaksn. ama senn bol bol yatman gerekyor herhalde. ben artk korkmuyorum olay sadece plesentayla lglyse oneml degl o kadar da, bebek y olsun da . degl m?sen bol bol dnlen. v kanamalar agrl deglse korkma ama tedbrl de ol tabk

SEREN(dipity)
Selam hamsler :)
Evet cotto, bzm oglush 5 gun erken damlamst. Bunda o gece yedgm buyuk zyafetn etks vard bence. :)
Ne guzel br cok yen anne aday gelms. Hosgeldnz. Ben bu kadar hamlenn arasnda dosyay sgal etmeyeym... :)
Mushy, sevncl habern okudum, tebrk ederm! Mnk Jack Emre anal babal saglkl buyusun nsallah.
Huzurlarnzdan ayrlmadan son br sey soyleyeym. Bahsetmstm belk, bzm oglann emmey reddetmesnden. Umarm szde boyle br sorun olmaz ama olursa sayet son k ay yasadklarmla, ogrendklermle sze yardmc olmaya calsrm. Insann oyle br zamanda destege htyac oluyor ve malesef baz kotu gestapo klkllar (benm durumumda lactaton consultantt) moralnz bozablyor. Neyse dyecegm o k, boyle br sorununuz olursa bebsnz kucagnza aldktan sonra, bana br haber ucurun. Seve seve destek olurum. Ha bu arada, oglum hala emmey reddedyor ama sutu bberondan cyor. (Boyle de garp br sey :) )
Tekrar hepnze saglkl dogumlar dlyorum.

esracik
Tfanny,
cok gecms olsun, nsallah parmagndak kesk cok oneml degldr, aman takma br daha yuzuk falan.
cero,
Sanada gozun aydn dym, test sonuclarnn y gelmes super ;)
sweety 1978 tebrkler, ucte br btms ble.
zomby,
benm basmda cok agryor, sanyorum hamlelkle lgl, normalde basm hc agrmazd doktor tylenol cmem onermst, bende se yaryor.gecms olsun.

esracik
Mushy,
Tebrkler canm, allah anal babal buyutsun bebegn, guzel kaderler yazsn. uzun vr yorucu br labor olmus ama sukr atlatmssn. gozuunuz aydn.

esracik
Jaguar,
sen kz bebek m beklyorsun yoksa erkek m?

Bu arada brsey sormak styorum, az once hamlelk suresnce feta cheese gb soft cheese lern yenmemes gerektgn okudum. boyle brsey okuyan ya da duyan var m?

esracik
jaguar, kz cocuk erken dogarms br ya da 2 hafta, sennkde oyleyse cok ksa zaman kald demek k. Tadn ckar ;)

esracik
Umutss,
Benm bulantlarm devam edyor hala :) sana gecms olsun, kanama neden oluyor umutss? belk yazmssndr onceden ama kusura bakma ben unutkanm braz,kacrms olablrm senn yazdklarn

esracik
cotto sana brsey sormak styorum. alsvers benm cn cok erken ama gecen hafta baby depot ya gttm sadece br bakp fkr almak cn. Benm oturdugum yerde fazla bebk magazas yokta. Ben de baby bargansta peg peregonun y br secm oldugunu okumustum. orda peg peregonun car seatn gordum 69 dolara nms, gereck fyat 150 dolara yakn. Esk model oldugunu soyledler ve br daha o urunu tasmayacaklar cn ndrme grdgn soykedler, almay dusundum ancak ben su an alsverse tabk baslamcam lerde alacagm zamanda peg peregonun plko strollerlarn almak styorum. yen model stollerlara o car seatn oturup oturmayacagn blemedgn soyled calsanlar. Genede ndrm kacrmayp o car seat alsam m acaba ne dersn?

esracik
cotto,
bana yakn br babesrus yok malesef, tek sansm baby depot. o car seat arann ustunde denedm, ve oldu ama onlardak esk br modeld, kucuk sepetl oturag daha ar. calsan ks yen modellernn glecgn ama kesn olarak o car seatn yen modellere uygun olablecegn soyleyemezms. Ben sadece fyatndan oturu kacrmasam m acaba demstm evet fyat banada super geld.

Gecms olsun umutss. nsallah kend doktorunu gorursun yaknda ve cn rahatlatan acklamalar yapar sana.

esracik
Cok sagol cotto, hemen ataym br mal k eger cevap olumlu olursa hemen alaym o car seat , tab smdye kadar br baskas almadysa ;)

esracik
cotto,
prmo paggo nfant car seatt. ve remdek renk, lacvert karel ama hang yl oldugunu blmyorum.

krabat
mushy
hosgeldn tekrar aramza
han derler ya gözumuz yollarda kald bzlernde gözler mallerde kald mushy ne zaman yazacak dye neysek saglkl br seklde bebsn kucagna almssn . dogum hkayen heyecanla okuduk dogrusu baslarda braz skntl olmus olsa ble mutlu son bebsn kucagna almssn
amanm ne de tombkms o öyle
umarm en kza zamanda resmn groups a koyarsnda bzlerde tosun pasay fgöreblrz nsallah
´sen cok cok tebrk edyorum baht ack saglkl sansl br cocuk olur nsallah
mnnos alkn ne kadar srnlesms öyle degsms blyormusun dogum dan sonrak halnden dahada srn olmus brde annesyle pozlar verms cok tatl olmus cok
ceronmo nedr bu br seker testdr gdyor
blyormusun benden hc seker test stenmedde yaplmadda demekk cok gerekl brsey degl yada blmyorum neye göre gerek göruyorlar ama bakyorum szlerde seker testyle lgl bayag br heyecan ve merak var bende bu sefer kafama taklyor bukadar öneml brseydyse seker test neden benden kmse stemed dye
k ben kafamdan gözume br suru kontrolden gectm ama onu steyen olmad

mushy
Merhabalar.. uzun br bekleysten sonra mnk yavrumuza 4 subat aksam 9.24pm de kavustuk. Ism Jack Emre.
Bayag yogun gectg cn, esm kmseye mal atma olanag bulamad, bzm evdek hesap carsya uymad yan :)
Soyle br goz attm, hepsn okuyamasamda, butun soran arkadaslara tesekkurler. Ancak vakt bulabldm yazmaya, hemen benm hkayem yazaym..
Gecen hafta persembe buraya yazdgm gb, sabah 9 gb aradlar ve aksam cagrdlar hastaneye. Oncelkle ben maknaya 20 dakka kadar baglayp, bebegn ortalama kalp atslarn bulmak stedler k, sonrak slemler srasnda bebekte stress oldugunda saptayablsnler. Bu 20 dakka surmes gereken slem 5.30pm de baslad, ama bzm afacann asr hareketllg (!) sonucunda, 11.30pm’de hala ben maknadaydm. Normalde kalp atslarnn 110 le 160 aras olmas gerekrken, bzm ufaklgn 160 le 180 arasyd. Neyse ben 5 saat sonrasnda yatakta bagl kalmaktan btap dusup, braz yurumek stedgm soyledm. Esmle brlkte kantne gdp yyp cecek brseyler aldk. bu arada bebegn hareketler azald. Ger dondugumuzde, 12.00 geceyars, bebegn kalp atslarnn normale dondu ve 12.30am gb cerden gel’ surduler. Bu seklde lk asamay atlatms olduk. Esm ever gonderdler, bende basma gelecekler tek basma yatagmda beklemeye basladm :)
Saat 2.00am tbaryle suyum geld k, ben once kendm slattgm dusundum. Cunku hep sular bosalacakms gb dusunuyordum ama haff haff drar kacryormusum gb oldu. Bu arada suyum geldkten sonra agrlarmda gelmeye baslad.
Neyse, sabah 6 gb suyun cnde yesl parcacklar gordum. Mdwfe bebegn stresste olup lk poo’sunu yaptgn soyled. Bu yuzden hemen ben asagya delvery sut’e alp, serumu vermeye basladlar.
Once gas-ar le basladm, sonra tense machne’e gectm ama pek faydas olmad.
Saat 10.00 gb ben epdural stedm, cunku butun gece de uyumadgm cn 25 saattr uyank olmann yorgunlugu le agrlar daha da dayanlmaz hale gelmeye baslad k o an sadece 3 cm aclmstm. Neyse epdural verdler ve verrken 20 ksnn cnde 1 ksde calsmama olanag oldugunu soyledler. Ve o sansl ks ben cktm!!
O ara sanrm 2 saat kadar kendm kaybetmsm esmn soyledgne gore. Hatta onu tehdt etmsm, eger yardm etmesse hayatmn boyunca onu affetmeyecegm flan soylemsm :) benm tek hatrladgm, sol tarafm tamamen uyusmustu ama sag tarafmda butun agrlar hssedyordum. Basmda esm ve mdwfe bana hala gaz vermeye calsyorlard k hc br etks olmuyordu.
Neyse en son ben tekrardan oturma pozsyonuna getrdklern hatrlyorum, lk epdural ckarld, kncs verld. Bu kez daha guclu brsey verdklern soyledler, gercektende ksa br sure cnde agr sz tamamen gtt. Bu arada saat 1.00pm’e gelyordu ben hala uykusuzdum..
O zaman benm uyumaya frsatm oldu, arada 15-20 dakkada olsa 3-4 kez uyuduktan sonra braz daha y hssettm. Aksam saat 6.50 tbaryle 10cm aclmstm, dedler br saat daha beklememz lazm, ve saat 7.50’de ben tmeye basladm..
Icmde br rahatlama, brazdan ufaklk gelecek heyecan, yuzumde gulumseme, ne kadar kolay olacak dye dusunurken, brden odaya k tane bayan grd.
Ben doctor blmem ne dyp kendn tantt, elnde kagtlar, benm smm yazl, acl sezeryana almamz gerekyor sen ded. Ben ne oldu flan dyemeden, br yandan kagd mzaladm, br yandan brler esyalarmz toplamaya baslad, esme yesl kyafet gydrmeye basladlar. O arada da bebegn buyuk br bebek oldugunu, basnn henuz asagya nmems oldugunu, kalp atslarnn da dustugunu soyledler.
Br kac dakka cnde ben amelyathanede yatyordum. Butun slemler hallettler, esm cer aldlar, sanrm 3-4 dakka gect gecmed, bebegn agladgn duyduk, hemen temzleyp ger getrdler, esme verdler bebeg. O kadar uzun bekleysten sonra kmzde sok olmustuk.
Ben baska br yere tasdlar, bebeg yanmdak yatagna yatrdlar, ben yermden hareket edemedgm cn, bebegn yuzunu sabaha kadar goremedm <mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0]
Neyse sabah oldu, bebeg kucagma verdler, dunyalar benm oldu..
Bu arada bebek buyuk dedm yaaaa, bzm tosuncuk 4890gr dogdu :) ve bugun mdwfe’n dedgne gore knc bebek brncden buyuk olurmus :) kncde kesn sezeryan olursun ded. Daha buyuk ne kadar olur blmyorum artk :)
Hastanede br hafta kaldm, once sutum gelmed, sonra ufaklk ben stemed, ben mama vermek stemedm, anne sutu dye tutturdum darken braz klo kaybett ama smd yenden almaya baslad allah sukur.
Daha yen yen alsyor eve de. Kend basma banyosunu yaptrdm, gayet y gect. Su anda dern br uykuda. Ben butun herkese sevglerm gonderyorum buradan, umarm hepnz kavusursunuz mnklere. Anlatlmaz, yasanr derler ya.. annelk boyle brsey..

bayag uzun oldu, umarm sIkmadIm sz..

Caty, canm cok saol teklfn cn.. ama ben nglteredeym :) keske olsaydm oralarda!

resm koymak styorum, nasl yapacagm ozelden bana gondereblr msnz???

mushy
oncekle herkese tesekkurler y dleklernz cn.
esrack, soft cheese yememen gerekyor ama feta y soft olarak kabul etmyorlar. daha cok bre, ekmek uzerne surulen, pnar beyaz vardr ya, o seklde k peynrler, blue cheese'ler ve jaguarn dedg gb pastorze olmams sutten yaplms peynrler sakncal. hatta mayonez gb cnde cg yumurta bulunan gdalarda yenmemel. et ve yumurta y psms olmal flan. bunlar hamle deglkende hastalk yapablyormus normalde ama hamleyken bebege gectg cn hamlelkte tavsye etmyorlar.
benm bebegn buyuk olacagn tahmn edyorduk zaten, benm karnm cok buyuktu. brde sz kac klo dogduysanz bebegnzde yaklask o kloda doguyormus. ben 4500gr kadar dogmusum.
brde hastanede duydugum br k sey leteym hemen. dogum cn taze ananas yyn. 40.nc hafta dolarken yemeye baslayacakmssnz. konserve olmuyormus, taze olacakms. dogumu hzlandryormus. denemekten ne ckar :)

minnos11
Mushy hosgeldn tekrardan aramza. Yavrun da hosgelms. Klosunu okuyunca hayret cnde kaldm. tEkrar okudum. Masallah, tombs olmus. Bende herkes gb lk once saglk dlyorum butun aleye. Hersey gonlunuzce olsun.

Mushy smd de sana kzmam gerek. Ne kadar zaman olmus sen bebegn kucagna alal. Insan ne eder, yapar suraya br post atard ya da br mal atard. Meraktan catladk yaaaaaa. Neysek sapasaglk ger dondun sen ve yavrun :)

Esrack, peynrlere fazla kafan takma. Ben mayonezten, blue cheese ve fetaya kadar hersey yedm.Hatta bu konu daha oncede konusulmustu. Amerkallar herseyler cok abartyor dye. Benm doktorum da hc oyle brsey soylemed. Ilk doktor termnnde soru lstes hazrla ve doktora hersey sor. Internette bulunun baz blgler gereksz olablyor.

minnos11
Tffany,

bende cok gecms olsun dyorum. Benmde hamlelgm sonlarna dogru aksamlar ellerm ayaklarm ssyordu. Ama oyle acle gdecek kadar degld. Neysek atlatmssn.

En komg se hastaneden cktkan sonra oldu. 2 gun sonra bebeg doktora goturmem gerekyor, butun vucut balon gb ssms. Hc br ayakkab olmad ayagma. Cngene gb o ksta terlk gydm, ama zaten telrk de olmad, yar ayak dsarda kalyordu :)

tiffany
arkadaslar smd eve yen grdm. son k saattr acldeydm. gece ben farketmeden ellerm ssms. uyandgmda farkettm fakat yuzuklermn takl oldugu parmagm hc nmems. ckartaym derken yce sst. sabahn besnde acle gttk. yuzukler kestler. ckartrlarken parmagm yaraland azck. bsey olmasn dye bde tetanoz ass oldum. b daha tovbe takmam yuzuk falan. aman szde ckartn gece yatarken. elnzn de dk durmas gerekyormus uyurken. szlere de soyleyeym dedm. ne geceyd be!

tiffany
sweety1978
hosgeldn. ne guzel lk ucu ay atlatmssn. smd daha da rahat edersn nsallah. guzel br hamlelk donem gecrmen dlerm.

aysenl hosgeldn. sen tekrar aramzda gormek cok guzel.

ceronmo nan cok sevndm. cok rahatlamssndr emnm. seker test onerlern cn tesekkurler. onumuzdek haftalarda ben de grecegm. dkkat ederm.

tiffany
yaz sen ve esn tebrk ederm. yen uyenzle beraber mutluluklar dlerm.

mnnos bebsn ne tatl olmus oyle. esme de gosterdm bayld. masallah. cok seker olmus.

zomby o agrlar oluyor maalesef. ama benm azald. cok az oluyor oldugun da da uzun surmuyor zaten. blrm ne fena oldugunu. Allah yardmcmz olsun.

tiffany
tesekkur ederm arkadaslar. daha tam nmed sslk ama reng duzeld sonunda. sordum sslgn sebebn hamlelkte olurmus. normal dedler. hemen tansyonumu olctuler. brde yats pozsyonlar cok onemlyms. eln uzerne yatmssndr dedler. dk durmas gerekyormus hep. yatarkende nasl dkkat edlecek blemyorum yan.

mushy tebrk ederm. Allah anal babal buyutsun, hep guzel gunlern gormey nasp etsn.

joysea
Ceronmo, gozun aydn. Sonuclarnn normal gelmesne sevndm.

Tffany, ayn sey br gece benm de ellermde oldu. Ama daha knc ya da ucuncu aydayken. Parmaklarm, yuzum br gece nanlmaz sst ve yuzuk olan parmagm sancd sabah kalknca. Sonra yaglar, kremler, esm asld yuzuge zar zor ckard ama parmagm hrpaland. Br daha da olmad cok sukur.

Esrack, mden bulanmadg zamanlar sukret nan. Benm lk 2,5 aym berbatt. Calstgm cn de zorlandm, srkettek tuvalette yere cokup agladgm hatrlyorum. Mde bulantm o kadar kotuydu k, hcbrsey care etmyordu, su csem ckartyordum, sadece yogurt ve elmaya eh ste tahammul edyordum, onlar ble ckartyordum. Gunde 7-8 kere tuvalette mdem flas edyordu.

Zomby, bas agrs bende ucuncu ayn sonrasnda baslad. Snuzt, boynumda ftk ve char tp I uclusu eskden de arada br basm agrtrd ama su andak basagrlarmn hamlelk kaynakl oldugunu sanyorum. Bana da karanlk oda y gelyor Mnnos gb, ama basm tuttugunda banyo yapacak halm de olmuyor pek. Arkadaslarm ele parmak masaj yaptlar brkac kere ofste, sanrm braz se yarad ama mucze olmad ackcas. Hareket cok bast. Hem sag hem sol ele yapmalsn. Avucunu actgnda sag elnn bas ve saret parmag le sol elnn bas parmak le saret parmak arasndak bolgesn oldukca sert basncla ovuyorsun. Actacak kadar zorlaman gerekyor. Sonra ayn sey dger elne yap. En azndan oyalanyorsun, belk sende daha fazla se yarar.

Sevgler,

Joysea

umutss
Mush hepmz merakla yazman beklyorduk.Allah anal babal buyutsun .Hkayen heyecanla okudum ,neysek saglkla kavustunuz tosuncugunuza ,dars bzlern basna..
tffany gecms olsun umarm cok hasar yoktur parmagnda.Had gozun aydn ceronmo,tahll sonucun y ckms..
Esrack bulantlarn devam edyormu?
Bende az once Ultrasondan geldm lk tarama USG s d.kanamam devam ettg cn bebeg y gorecekmym dye cok korkarak gttm.Allaha sukur bebek y ense plsn olctuler onunda y oldugunu soyledler...ama ultrasondada hala kanama oldugunu gorduk.Plasenta cervx'e cok yakn br yerde olusmus bu gb durumlarda kanama gebelk boyuncada sureblr dedler.Ama ynede asl DR.umu gormeden cm rahat etmeyecek.Onunlada P.tes gorusecewgz hayrlsyla...herkese selamlar....

umutss
Esrack kanamalarm 9.haftadan ber var...bzde nedenn blmyorduk ste bugunku USG de plasenta cervx'e yakn ondan oluyor dedler..
Bende szlere su sut konusunu sormak styorum.Benm lactoz toleransm olmadg cn lactoz free sut buldum onu cyorum ama onunda en fazla %2 lg var szler hang sutu terch edyorsunuz...?

umutss
mnkmelek,plasenta yernden oynamamsta uterusta cervx'e yakn br yerde olusmus,boyle durumlarda ,gebelk boyunca kanamalar olablyormus .'Bende pek bebek buyudukce daha asagdam kalacak yoksa yukar tasnrm'dye sordum bunu kend dr.unuza sorun ded,ama genelde plasentasbu seklde olanlarda boyle ara ara spottng oluyo ama bebege brsey olmaz gb genel seyler soyled hatta USG dede kanamay gordu ,bakalm dr.um ne dyecek sze onuda yazarm...Bu arada senn kanamalarn hang haftanda baslad brde tam krmzm oluyor ..?benm cogunlukla koyu kahvereng ama bazende krmz kan seklnde....Umarm sag salm bebegne kavusursun,ben daha 12 haftalk oldugum cn bayag korkuyorum...selamlar

sarica
Ceronmo ve Mnkmelek ,
Sonuclarnzn normal cktgna sevndm, bz sonuclar ne zaman alablrz dye somustuk,eger br problem olursa bz arayacaklarn soylemslerd, aramadklarna gore umarm benmk de normaldr.

Mushy,
Dogum hkayen heyecanla okudum,braz zor olmus ama saglkla ogluna kavusmussun. Masallah nazar degmesn tam tosuncuk olmus. Yalnz brsey merak edyorum,dogumun gunu geldg zaman arayp sz cagryorlarm? Yan ben sanc ne zaman gelrse o zaman bzm aramamz yada gtmemz gerektgn dusunuyordum.Sanrm komk br soru oldu ama cahllgme vern <mg src=expressonsface-con-small-confused.gfborder=0]

Tffany,
Gecms olsun.Benm de son br haftadr ayaklarm ssmeye baslad.Ama cok fazla degl. Gece yatarken ayaklarmn altna br yastk koyuyorum, Sabaha nms oluyor. An ssmenn sebeb neyms acaba? Br sey soyledlerm bu konuda?

Sarca 27w+6

ceronimo
16 02 2005, 18:00
Esramehves, harka resmler. Yakskl oglusunu opuyorum. Hastanedek lk resmne bakarken esmde bende ayn anda yavrummmm dedk, maasallah o mnck can buyumuste ds ckarms :)
Openg, senn durumun benmde kafam karstrd. En azndan degerler su anda normal. Doktorun dedg gb daha fazla test yaptrma bence, cunku sana sorularnn cevabn veremeyecekler. Ama yen br doktor araysn anlyorum. Kolay gelsn.
LaVnSern, hosgeldn. Nhayet kayplardan br ses verd, y olmanza sevndm. Ayrca verdgn lnk'ler cn cok tesekkurler, hemen br yere not alacagm cunku gerektg zaman sayfa sayfa aramak zor olur :) Sut pompalamas yer konulu mesajlar okudum. Sanrm benm yaklasmmda zn stemek seklnde deglde ben bu s yapacagm lutfen bana yer gostern seklnde olacak. Icmden br ses anlaysl olacaklarn soyluyor, ynede lk frsatta bu konuyla lgl eyalet kanunlarn arastrmam gerek. Ayrcaaaa yen logona (oylem denr onlara?) bayldmmmmmmm.......
Sarca, sonuclarla lgl aramadlarsa hersey normal ckms demektr, rahatla.
Krabat, seker test burada standart br test, herkese yapyorlar. Baz kadnlarda onceden sorun olmasa da hamlelge bagl seker ckablyor ve genelde de hamlelgn btmes le bu sorunda ortadan kalkyor. Belk szn orada standart degldr ya da sadece drarda baklan sekerle yetnyorlardr. Ammannn senn kzn kucunda zaten, bze de test dedn m eteklermz tutusuyor oneml onemsz. Cok cdd br durum degld, emnm mnmmelek'te benm gb dyet yapma korkusundan tutusmustur :)
cero, 27+6, NJ

ceronimo
Caty, assagdak adrese gt, sayfann en ustunde JOIN THIS GROUP dugmesn tkla, gersn yahoo sana anlatr. Islemler btnce braz beklyorsun, onay gelnce de baglanp hersey goruyorsun. Gerc sanrm cok fazla resm konulmus, artk photo bolumu hata veryor. Arkadaslarn esk resmler temzlemeler gerekyor olablr, belk baska br formulu vardr. Blemyorum artk. Ayrca fles bolumunde de resmler var, onlarn bazlarn goreblrsn halen.
<a target=new href=http:groups.yahoo.comgroupunforgetablebabes]http:groups.yahoo.comgroupunforgetablebabes<a]

minikmelek
esramehves
Alperen'n resmlern gordum cok tatl br bebek. bu arada lk dsnz hayrl olsun

krabat
sevgl openg umarm testler lac aldktan sonra yaptrmamssndr
blyorsundur sanrm testler yaptrmadan 24 saat önce enson hap cms olman gerekyor
ben her ay test ayptrdgmdan en son hap br gun önce sabah sekz gb cyordum ertesgunde test yaptrmaya sabah dokuzda gdyordum ´kan braktktan hemen sonrada lac cyordum böylece lac cmedgm gun olmad
umarm sende bu seklde yaptrmssndr eger 24 saat gecmeden yaptrrsan lac zaten normal duzeyne ckardgndan normal gözukecektr
ha brde bu arada lacn kesnlkle demr lacyla brlkte cmyorsun en az k saat aralarnda olmas gerekyor
umarm gercekten normal sevyelerndedr
ama kesn olarak ögren eger hormon mktar normalse lac kullanmak dogru olmaz

openg
<mg src=expressonsface-con-small-smle.gf]

joysea
Mushy, tebrk ederm, Jack Emre dunyamza hosgeld. Allah anal babal, saglkl ve bol ksmetl buyutmenz saglasn nsallah.

Joysea

CATY
MUSHY tebrkler.Allah anal babal bagslasn.masallah deym klosuna.cden zor olmus senn cn ama degms.anlattklarna nanamadm.benm 33h+4 gun oldu.ama smdden dogum korkusu baslad.hele senn yazy okuyunca Allah bunlar m gelecek basa dye dahada br pankledm.
JAGUAR nasl hssedyorsun kendn?benm pskoloj btms durumda.uyku 4-5 saat toplasan 1gunde.surekl nasl dogum dye trsyorum. el ve ayaklarda ssmeler baslad.
ESRACIK bulantlarn cn tarcn brebr.ben onunla gecrmsdm dene derm.
UMUTSS snzut yada mgren hangs olursa olsun deml cayn posasn goz yada yanaklarnza koyun nanlmaz rahatlatyor.bende ler derecede mgren var am Allahdan 1 kez cekdm hamlelkde.dus,sakn karanlk oda,cay posas brebr mgrene.snzutde annemgarbm ceker.kara lahanay blrsnz.br gece onceden lmonla terbyeleyp rendeleyn bekletn tersenz sv yag azckda.ygelyor.salata br nev yemesde guzel.lahana cndek madde ne se snusler bosaltyormus.brkac kez deneyn.
bana ve kzma gelnce 33h+4 gunluk olduk masallah.dun doktorumuz vard.tansyon yukseklg ckd brazck ve tuzu azalt ded.el ayak ssmeler ve uykusuzluk,brde surekl kaburgm eseleyen bebsm bazende bcakla kesms gb acyan karnm dsnda skayetm yok.(daha ne olsun dem)
bebsn tombk olablecegn bunlarn normal oldugunu soyled.dogum nsan 4 aslnda ama mart 20 gb hazrlkl olmam soyled.kzmda bende yyz smdlk cok sukur.
resmlernz gormek styorum ama nasl?yardmc olurmusunuz lutfen.

fadis
17 02 2005, 18:00
peknIL anlattklarn okuyunca gozlerm doldu. Ik gun oncede Mushy'nn dogum hkayesn okurken hungur hungur agladm. Bugunlerde gozyasm tutamaz oldum. Hepnze gecms olsun br crpda kurtulursunuz nsallah.
Bu cnsyet belrlemede yuzuk'le bakma olay forumda gecmst. Bz br suredr cevremzde bu olay uzernde calsyoruz ve smdye kadar 4=4 dogru ckt.
Ayrntsna degnmek styorum eger denemek styen olursa:
Halka yuzugu ple sarktma le gerceklestgn blyorsunuz, drsegnz desteklemek amacyla br yere dayayp sabtlemek gerekyor. Yuzuk avucun cnden dk olarak kaldrldktan sonra kends harekete gecyor. Dare czer se erkek ler ger gdp gelr se kz anlamnda. Brnc denemenn arkasndan knc defa ayn slem devam edersenz knc cocugun cnsyet, ve daha sonras tak yuzuk hareket etmedg ana kadar. Bu sayede kac cocugunuz olacagn ve cnsyetlern buluyorsunuz. Inanmaya blrsnz cok dogal. Ama ynede denemeye deger.
10 yl once komsumuz denemst ve aynen ckmst cocuk says dahl. Banada gecen yl o hatrlatt. Bol sans...

14+5

jaguar
IpeknIL, cm kyld yazdklarn okuyunca. Ksa zamanda kurtulacaksn agrlarndan nsallah, tahmn edeblyorum ne kadar ac cektgn, Allah beternden saklasn, ama bunlarn cok yaknda gececegn kend kendne telkn etmekten baska care yok.

Caty, valla ben de cok az uyuyablyorum geceler. Gece 12'de yatp, sabah 5'te dklyorum ayaga, sonra 9'a kadar debelen dur. Heyecan cogald tab.

Bu arada ben dun doktor kontrolunde basma s aldm galba. Han bzm nazl Denz'mz br gece hareket etmey reddedp ben del etmst ya. Bunu doktora soyledm dogal olarak. Aman Allahm adam br pank yapt goreceksnz. Herhalde s sansa brakmak stemed, malum buradak doktorlar pmprkl bayag(dava edlmekten korkuyorlar gb gelyor bana) Ben hemen non-stress testne soktu apar topar. Hersey yolunda gozuktu lk testte. Haftada 2 gun bu teste grecekmsm.

Bu arada benm bebs ters donmus, cervxte aclma yokmus henuz, vede bebek assagya nmems hc.

Neyse bundan sonra gunlermz hastanede gecrecegz gb gozukuyor. Bebs y olsun da sunun surasnda kald 5 hafta dyorum.

Bzden haberler bu kadar.

Herkese sevgler

Jaguar, 35h+1

zomby
IpeknIL
Valla sen yazdkca benm cm br tuhaf oldu sanrm bzm su ank lk aylar fazla problem olmayan aylar.30'uncu haftadan sonra nsann saft kayyor desenze.Szler yazdkca bende ayn seyler yasacakmsm gb br hs kaplyor cm.Herkezde ayn seyler olacak dye br kade yok tabk.Gecms olsun ama yuzmus kuyruguna gelmssn bugun yarn bebsn dogunca butun dertler bebsne br baktnm unutulur gder.
Allah kurtarsn br an once dyorum.
Gecen gun randevuda yaplan bkac testn sonuclarn uc gun cnde bakar bsey ckarsa sz ararz demslerd ama aramadlar demekk bsey ckmad.Allah'a sukur tab ben sank bugun olmazsa yarn ararlarm acaba dye cm cm yyorum.Esmn tel' her caldgnda kafay usutecek gb oluyorum.Ilk ay yaptrdgm testlerdede ayns olmustu ama o zaman yataklara dusmustum snr mdeme vurmustu ben hasta etmst.
Uc hafta sonra cnsyet bell olacak br kagt tutusturdular elmze 4 bardak suyu br saat once cp hastaneye gdecekmsm.Cok heyecanlym uc hafta yan 7 martta bebsmn cnsyetn ogrenecegm arkadaslar. :)
Openg:Sana ne zamana randevu verdler sennde uc haftan vardr ogrenmek cn deglm?Ben haberdar et oldumu?Nasl gdyor hamlelgn?
17h

zomby
Mnnos
Ay resnlernz gorduk esmle beraber baktk ne tatl sey oyle oglusun.Allah nazardan saklsn.
Esramehves
Senn bebegde gordum cok tatl Allah anal babal buyutsun.Brde Krabat'n bebegnn resmlern gordum ama dger arkadaslarn bebeklerne henuz ulasamadm.Onlarda yaknda bulucam nsallah.Umarm benm bebegmde orda gorursunuz Allah hepmze o gunler gostersn.
Coook tatl butun bebeklermz masaaaallaaaah
17h

aysenil
IpeknIL,
Dayan, canm, ha gayret :) En zoru son haftalar ya artk maalesef butun sacmalklar doguma yakn baslyor... C-secton'dan lutfen kmse korkmasn. Han bzm Turkye'de herkesn yaptrmasn normal klacak kadar hoppa zppa kolay degl ama eger kendnz hazrlar ve br-k gun yurumem zor olacak, amelyat oldum dkkat edecegm kendme dedkten sonra hc de problem degl. Oneml olan szn ve bebeklern saglkl ve rahat olmanz. Uykularnzn az ve rahatsz olmas sz gelecek k ay'a guzel hazrlyor, merak etmeyn :) Ksacas, sakn korkmayn!! Cok az kald..

ceronimo
IpekIL, gecms olsun. Ac cekmene cok uzuldum. Belkde bebegn pozsyonundan kaynaklanyordur ve dogum srasnda aslnda cok engel olmaz bu agr. Yataktan, muayene masasndan kalkarken sunu deneyeblrsn, belk faydas olur: Once yan tarafna don yavasca, yatagn kenarnda ol. Ager sag kolunun ustunde yatyorsan once sag bacagn yataktan sarkt. Esn vb. yardm edyorsa kollarndan desteklesnler ve sende sag kolundan destek alarak srtn duz tutacak seklde yuksel ve auyn andan da sol bacagn sarkt yataktan. Boylece yatar pozsyondan oturur pozsyona gecms olacaksn. Aklma acna care olacak hcbrsey gelmyor, gecms olsun....

Kasntda ne fecdr tahmn edeblyorum. Bende br suredr cldrtc kastlar cekyorum ama benmk tum vucudumda. Br anda bacagm kasnyor mesela, hzm alamazsam kasrken morartyorum, kanatyorum. Ama ortada rash falan yok. En kotusu de srtm kasnnca oluyor, yygghhh... Sanrm cldm kurudugu cn oluyormus....

Az daha dayan, 1 haftan kalms sunun surasnda. En ksa zamanda ve hayrlsyla kurtulmanz dlerm.

krabat
fadscm
benm kz arkadasm kzm dogmadan önce hamleyken bakmst bana ve dger arkadaslara
ultrasonda kz oldugunu söyluyordu ama cevremdekler ultrasonun yanlablecegn söyluyordu
neyse arkadasmda senn söyledgnn tam tersn söylemst yan dare czerse kz ler ger gderse erkek demst
bendede tabk dareler czmst kz olacagn söylemst (zaten bellydde)
dger arkadaslarmzda denemslerd onlarnda cocuk saylar ve dger yen hamle olan arkadasnda daha cnsyet bell degld ondada dare czd kz olacagn söylemst k o da ultrasonda kz olacag söylend
kesn dogru ckan sey nasl oluyorda herkes nasl bakarsa baksn dogru ckyor anlamadm
sanrm tesaduf veyada bzler cmzdek dusuncey elmze yanstyoruz blmyoruz
sen yaznca aklma geld onuda cok nandgmdan degl arkadslar öylesne denemslerd
ama en mantkls
su sv olablr daha öncede yazmstm ya gögsunden br damla sut demeymde beyaz sv sanrm br damla geleblyordur yarm cay bardagnn cne damlattgnda damlack suyun yuzunde yag gb kalyorsa erkek dbe nyorsa kz dye yaplyor
ben denemstm bende dbe nd suya karst kz dye söylenmst
deneyeblrsnz sakn ha cok fazla gögsunuzle oynamayn sadece br damla

ipekinIL
Uzun zamandr yazamadm, herkese selam ve bebeg olanlara tebrkler.. dars basma en ksa zamanda nsallah!!

Sorunsuz gden hamlelgm son br haftadr cok zorlast maalesef. 39. haftadaym ve artk resmen dayanacak gucum kalmad. 10 gun once annemler geld, brkac gun onlar ckp gezdrdkten sonra olanlar oldu. Sol arka tarafmda, belle kalca ve bacak arasnda korkunc br agrsanc belrd. Cok zor yuruyeblyorum, oturup kalkmak ble br dert. Zaten son 1 aydr salonda reclner'da uyuyorum, uzanmak cok zor ve dertl br olay halne geld, nefessz de kalyorum. Doktor 'SI jont pan' ded arkamdak agr cn ve br haftadr Physcal Therapy'e gdyorum..Daha once-knc trmester'da da-PT'ye gtmek zorunda kalmstm sag bacagm cn ama o bu kadar kotu degld. Oradak kadnlar da artk sen dogum pozsyonuna grmssn, yapacak brsey yok dyorlar. Gecen Pazar kontrole ble gttk hastaneye, lk pelvc exam'm yaptlar ama daha hc aclma flan da yokmus.

Br de bunlarn ustune karnmda PUPPS baslamaz m! Kasntdan cldrmak uzereym. Benadryl verd doktor ama yne de cok beter bsey. Ne guzel stretch mark.sz atlatyorum hamlelg derken smd karnm krmz czglerle doldu. Blmyorum artk bu rash gecnce z brakr m..
Su an tek dlegm tekrar yuruyeblmek, baska pek brsey umurumda degl. Kendm ozurlu gb hssetmeye basladm, yuruyememek cok kotu br duygu. Allah tekerlekl sandalyeye bagl yasamak zorunda olanlara bnbr guc ve sabr versn! Son br haftadr magazalarda sandelyelere bnmek zorunda kaldm ben de..

En buyuk korkum da belmdek bu korkunc ac le dogumun nasl olacag. Pazartes doktorla tekrar randevum var, pelvc exam yapcak ve duruma gore nducng olaslg gorusulecek. Bu ac le tuvalete zor gdyorum, dogum nasl olur aklm almyor zaten. Son anda cok moral bozucu olaylar yasamann btklg var uzermde. C-Secton'a kalcam dye korkuyorum ama hcbr sey bu cektgm acdan fazla olamaz gb gelyor.. En son kontrolde doktor oldurdu ben acdan zaten. Rutn kalp atslar kontrolu cn yattgm yerden kaldrrken cglk cglga gttm. Ben boyle ac gormedm resmen gozumden yaslar geld. Esm de oradayd, k adam ufak br kadn acsz kaldrmay beceremedler..

Bu arada bz de daha tam karar veremems olsak da sm olarak Emre Dylan dusunuyoruz br suredr. Zra benm kzlk soyadm da Ozemre dye herkes Emre'y yakstryordu..

Boyle dogum onces sddetl agrdan cekenler varsa lutfen neler oldugunu, nasl dogum yaptklarn yazsnlar..

krabat
18 02 2005, 18:00
sevgl caty su gece terlemenn caresn bulursan bana da bldr bende de hamlelgmn sekznc aynda terleme baslad , kzm k bucuk aylk oldu ama hala devam edyor
yterleme dedysem öyle böyle degl sularn cnde kalyorum.
yaben hayatm boyunca terledgm blmem(gerc onunda sebeb trot bezleryms ya sonradan ögrendm) bazen aksamlar oturdugum yerdede sularn cnde kalp daralyorum hormonlarn oyunu oldugunu blyorum ama artk dönse ya esk halne dmyaaaaa

CATY
18 02 2005, 18:00
tesekkurler cerenmo
gecenn 2:30 ve haha ayakdaym cldrcam yaaa
uyku dye brsey kalmad artk.dun zaten komsu arkadas km varsa topladm.ne oldugumu anlamadm.
sdeydm ve rutn gecyordu.br anda br kasnt kramp ve bas donmes Allah dedm ne oluyorum.
afedersnz sank alt tarafm patlayacak.aklma km geldyse telefon.
meger dogum onces rahmn hazrlklaryms bunlar.ama ne hazrlkd anlatamam.guzel guzel gecrdk 2 ay bunuda oyle gecrsem ne olur sank.
daha 6 hafta var doguma ama erken olablrlgn deynce doktorum hergun her sancy dogum baslad sanyorum yaaa
yce paranoya oldum.hanmlar 8.aya kadar tadn ckartn hamlelgn
ssmeler bendede baslad hareket kstllg malum belmden dolay 5.ayda baslad artarak devam.
snr ve kas sksmas var belmde ve yatmak kalkmak pronlem yurumekse fazlaya kacdgmda dert oluyor.
cok bas edemezsem turkyede de vard BENGAY dye kremler ondan suruyorum nce tabaka olarak belme y gelyor.1-2 gun rahat hareket edyorum.brde asla ackda brakmyorum annda kazk sonra.
surekl aclk hss baslad gene.yyorum bu seferde bogazm ac ac yanyor.bogaz yanmasna ne y gelr.haff seyler tuketyorum ama yok nafle.
brde nanlmaz terlyorum sabahlar dus almsgb.ben asla ter nedr blmezdm.cad kz tum dengem bozdu.
herkeze sabrlar dlyorum.

jaguar
19 02 2005, 18:00
Selam herkese,

Daha evvel yazld czld ama ben yenden emn olmak cn soruyorum, bebegn kyafetlern neyle ykyorsunuz? Yan smd magazadan alnan kyafetler ykayacagm ve br turlu karar veremyorum, normal deterjanla m ykasam, cocuk deterjan m alsam, veya sabun tozu gb zararsz brseyler alsam da onlarla m ykasam dye. Ne dersnz?

Jaguar, 35h+3

jaguar
Cevaplar cn cok tesekkurler

Herkese y haftalar

cotto
Bugun stroller ve car seat mz aldk Allah'a shukur. dun yen subes aclan my chld's room dye br magazadan 20% ndrm kart gelms. Babes 'r us tan da gelecek hafta expre olacak $25 kupon vard. Onlar kullanaraktan Peg Perego Ara stroller ve Prmo Vaggo car seat aldk.

Ceronmo, Sonunda Comb Savona'y gordum o yen aclan dukkanda. Denedm. Peg Perego'ya gore avantajlar: a) tepedek canopy s daha cok one gelyor. peg perego nunk cok snr bozucu br seklde ksa. O kadar paraya sank malzemeden ksmslar. Kddopotamus.com'dan extra canopy acalagm soylemstm. b) sank oturacag yerler daha pofuduk. Ama Peg Peregonunk sert oldugundan degl. Sadece bununk daha puf puf. c) Kapanmas kolay. Peg Perego le ayn kolaylkta. d) Fyat oldukca uygun. Dezavantajlar. a) kapatp klkledgnde duz ayakta durmuyor. Peg Perego nunk duruyor. b) Kapadgnda kapal durmas cn klk eden lock sstem cok lkel. Acmak cn y br sarsman gerekyor. Her acp kapaysta o kadar sarsmak gerekrse alet ksa surede daglr gb geld. Br de hakkaten tum gucunle sarsman lazm. Ksacas zor aclyor. c) alttak sepet ufak. Halbuk Savvy ler daha kolay aclp kapanyor. d) Peg Perego brkac pound daha haff. Ama Savona da hala dger rakplerden haff. Savona ya Comb Tyro car seat oluyormus.

Ben krmz renge takmstm. Hem Savona'da (Crmson) hem Perego'da (Metallca) bu renk vard. Ama Savona'nn aclma sstem cme snmed. Perego cok daha nazkce hop dye aclyor. Sonucta ndrm kart vb ayn hesaba geld. Br de ben Ara MT degl LB aldm. MT 2005 model, LB 2004 modelms. Arada hcbr fark yok. Dendgne gore kumas braz daha pofudukmus ama babes 'r us a gdp karslastrma yaptk. Agrlk, sepet boyutu vs. Aynyd. Pofuduklukta da br fark yoktu. LB esk model oldugu cn $40 daha ucuzdu o dukkanda.

Prmo Vaggo nun Metallca snda malesef esk yen model ndrm yok. Graco alp unversal strap kullanacaktm ama Graco hakknda havlu skstrma mesajlarn okuyunca, br de kupon olunca onu aldm. Reng de uyuyor hem.

Netekm ben bu aralar yne nternette br suru yere gdp sweepstakes, regstry falan kaydolacagm. Boyle boyle ndrmlerle bayag br tasarruf oluyor.

Arkadaslar emzrme pompalama konusu donuyorken pompa konusundak tecrube ve onerlernz beklyorum.

zomby
Merhabalar dun postadan pampers cocuk beznn yen dogan bebekler cn olanndan yollamslar ama sadece br tane herhalde tantm cn.Aaaay nasl guzel ufack cm erd esmde bende kotu olduk.Onu saklayacagz lk bebek bezmz oldugu cn.Esm arkadaslara sor bakalm hang bez daha ydr dyor.Br ara bu konu uzernde arkadaslar bseyler demslerd sanrm.Turkyede smd haberlerde duydunuzmu yedz bebek doguracak br kadn var.Nasl br duygu acaba yed tane bebege hamle kalmak.Eger bebekler saglklysa doguracak hepsn ama eger annenn saglgn bozarlarsa 4 unu alacaklar.Turk televzyonu olan varm?Yoksa star tv de her gunku haberler zleyeblyorsunuz.
Sevgler
17h+2g

gokhan4
fadel br lnk:
www.upromse.com
yaptgnz alsverslerden cocugunuza para gelsn.
grocery ve kred kartlarnz kaydedn, web shoppng'e buradan baslayn, vs. vs.
kordon kan cn gecerl mesela.
sonradan kolej hesabna cevrn.
stersenz upromse kred kart aln, her alsversten ekstradan br de 1% kolej hesabna gecsn.

SEREN(dipity)
MUSHY, mesajn gordum de br yazaym dedm. Dedklern ceken blr, ayn benm durumum...Eren de hastanedeyken hzla klo kaybetmst, kde br bana hemsreler mama vermem onerse de ben hayr dye bagrp aglyordum. En sonunda dayanamayp br gun mama le besledm...Smd de sutu pompalyorum...

Benm oglum memeye asla alsamad, del gb kafasn sallayp snrlenyordu...Ben de pompalamaya sard yce...Internetten exclusvely pumpng gruplarna flan uyeym, destek oldu o gruplar. Smd pompalamaktan mutluyum, hem ne kadar yedgn blyorum, hem bazen babasna brakp bberonu br yere kacablyorum br k saat. Her alstrma calsmas kmz cn de br snr harbne donustugu cn, knc haftadan sonra memeden vermey dusunmedm ble...Herkesn dogrusu farkl galba...Mnk Jack Emre'y kokla benm cn :)

JAGUAR, ben Dreft le ykyorum camasrlar ama cok mu gerekl blmyorum. Br de extra rnse yapyorum. Br k ay sonra sadece extra rnse yapacagm herhalde...

Sevgler...

krabat
ben neuttral kullandm astm ve alarjs olanlar ve tab cocuklar cn olan k aylk olana kadar onu kullandm kalannda normal arelle karstrdm
ama gecenlerde markette gördum arelnde ayn deterjandan varms onu bulablrsn sanrm ayn seklde astm allerj ve bebekler cn dye yazyor uzernde
ben sezeryanla dogacagndan alp butun camasr ve nevresmler ykamstm belk anne karnnda kend hazr oldugu zamanda ckmadgndan drenc zayf olablrdye ama aslna bakarsan pekte gerekl brsey deglms sadece kokusuz ama cok kuvvetl kakal camasrn uzerne döker dökmez temzlyor normal deterjanda bu kadar kolay degl

yaz
Merhaba arkadaslar,
Cok habersz braktm sz, kusura bakmayn, cok tesekkurler tum guzel mesajlarnz cn, ancak soyle hzlca br goz gezdrebldm kaldgm yerden. Cotto'yla konusmustuk, sagolsun yazms o da, haber verms.
Kzmz br hafta erken geld, Mushy az kald ayn zamanda doguracakmsz. Toplam onbr saat surdu, sun sanc verdler, epdural bayag basarl ama sanclar artnca son k saat falan sol tarafma tutmad cok y, braz zorlandm. Br de son hafta usutmustum, atesm ckt dogum srasnda, antbyotk verdler, sonra bebegmzn de ates ckt dogdugunda benden dolay, neyse testler negatf ckt ama o arada onlem olarak antbyotk verdler bebege. Hastanede br gun fazladan kaldk, genel olarak sonucta hersey y oldu ama tab heyecanl anlar yasadk. Herseye degyor. Hepnzn bebeklerne saglkla kavusmas dlegyle. Smdlk kacyorum. Tekrar yazmaya calsacagm, kolay gelsn.
Sevgler

mushy
[b]sarca[b], ben hastaneden aramalarnn sebeb, 42.nc haftay doldurmus olmamdan dolay. yan dogal yollardan baslamad benm dogumum, hastaneye gttgmde hc aclma ble yoktu. umarm senn sancn gelrde benm gb beklemek zorunda kalmassn :)
[b]seren[b], bende de ayn problem oldu. lk 4-5 gun boyunca 20 dakka pompalyorduk, sadece 0.2ml gelyordu! sonra ben baska br hastaneye gecrdler, orada bayag destek aldm. her 2 saatte br sut gelsede gelmesede pompalyorduk k gece yars elmde k sse, kend halme acyordum :) br yandan ufaklk klo kaybedyor dye, gorevler oldugunu soyleyp, bana bebegn klo kaybettgn hatrlatp formula oneryorlard. bebegm aclktan bagrrken, ben yne hayr stemyorum dyp, sonra da sarlp aglyordum mnge. ama dedgm gb manev yonden cok destek oldular ve smd 2.nc haftadayz, 10 dakka pompalama le 80-90ml sut alablyorum k bu her 3-4 saatte br. ufaklk memeye gelmede braz zorluk cekyor, hastanede dedkler gb burnundan agzna dogru kaydrp usulune uygun seklde olmasada, bazen yarm saat ugrasp(!) memeye yerlestreblyorum. ama dedgm gb pompaladgm cnde dolapta hep yedegm var, cok yorulursak oradan veryorum k, benmks zaten oyle kolay kolay doymuyor :)
[b]peknIL[b], agr dednde, bende bayag agrlasmstm sonuna dogru. dsarda 5 dakka yurusem, oturmam gerekyordu. hatta en komg, arabaya bnerken esm kapnn yannda gelp, ayagm kaldrp arabann cne koyuyordu :) belmde agrlar vard, yataktan yardmsz kalkamyordum flan. sennks kadar kotumuydu blmyorum ama dogumdan sonra heps gtt. (dkslermden dolay agrm oldu braz o kadar) o yuzden nsallah sennde butun agrlarn gececek. belk sennks de tosuncuk olur ;) dogumdanda korkma derm. bende yermdne kalkamazken esme devaml dogumda nasl tcem ben bu bebeg flan dyordum, ama basa gelnce ceklyor :) epdural' tavsye ederm :) sonucta sezeryana dondugunde bende agladm gerc ama sonucta bebek saglkl olarak dunyaya geldgnde baska brsey dusunemyor nsan.
[b]krabat[b], bende de senn dedgn terlemeler baslad dogumdan sonra. ama normalms bunlar, vucut blmem bseyler atyormus dsarya :) (neler attg aklmda kalmad) o yuzden cok dert etme, ve guzel olan geccyms.
hamsler had gayret, bebeklern elnze alnca butun bu yaknmalar gececek. az kald :)

minnos11
jaguar,

ben bzm kullandgmz normal deterjan kullandm. Br sorun olmad bzm cn.

CATY
krabat selam
valla gozum korkdu kzn 2 aylk ve hala devam haa'
ben smdden bezdm.o kadar cok oluyor k terlemek degl resmen dus falan yan.Allahdan sadece sabahlar yatakdan kalkdgmda oyle.sen otururken dah cekyormussun.trotle lgl dyorsun acaba bronsr faranjt falan m var sendede.bende faranjt var.belk bundandr.
neyse br care bulursam muhakkak bldrrm sanada.Allah anal babal bagslasn kznda.op benm cn.sabrszlkla bende bzm kz beklyorum.bu aralar yce karnmn kenarlarna yayld daha once dk br karnd.ve accayp derecede canm yakyor.sag gogsumun altnda ayaklarve geryor tekmelyor bazen nefesm duruyor sanyorum.sag tarafa yatmam hayal oldu zaten.
kz cocuklar cn genelde 37-38 haftalarda dogar denyor ne derece dogrudur arkadaslar.eger oyleyse surada 2 haftam kald demektr.
hastane cantan hazrla dyorlar ama ne koyacagm blmyorum.cocuk kyafet ,battanyes, bez,carseat yeter m?kendm cn sadece kyafet ve camasr.hastane cnde htyac duydugum seyler verrler heralde.
brde dl sorunu olanlar nasl yanlz dogursun dem canm.esler sadece doguma alyorlar sonra esn gdyor kalamyor yannda denyor.valla ne yaparm yanlz br basma.dogurmakdan cok bunu dusunuyorum.

LaVin
20 02 2005, 18:00
Jaguar merhaba,
bzde Dreft kullanyoruz ve k kere durulama yapyoruz. Kurutucudan sonra cok elektrklenme oluyor o yuzden Bounce deneyelm dedk normalde koymuyorduk kurutucuya ancak hemen kzmn vucudunda krmz noktalar olustu, tab once neden oldugunu anlamadk, neden olablecek seyler elmne ettk ve bounce lk sradayd derhal krmzlklar kayboldu. Brde ben kzm cn banyoda Cetaphl cleansng bar kullanyorum sddetle tavsye ederm.

sevgler

openg
<mg src=expressonsface-con-small-smle.gf]

minnos11
Zomby merhaba,

bzde o lk pampers gelnec baya br heyecanlanmstk. hatta ben ckarttm torbasndan baktm felan.. sank hc bez gormems gb :)
Ama o kadar kucuktuku hastaneden gelnce kullanamadk sonucta.
Ben LUvs kullanyorum. Cok memnunum. Pampers kadar pahal degl ama kanmca hc br fark yok aralarnda fyatlarndan baska.

Yaz hosgeldn. Nasl gecyor bebekl gunlern??

hazeleyedgirl
Arkadaslar hamlelgn lk aylarnda olanlara tembh edeblecegm brsey var.Yuzuklernz mutlaka ckarn.Benmkn de Fred Meyers'da calsan adam kesmek zorunda kalmst.Cok uzuldum sonra Turkye'de yen yuzuk yaptrdm.Smd bu hamlelgmde lemde yuzuk falan yok.Ayn hataya kesnlkle dusmem.
Br de aranzda sore throat ceken var m?Benmk hearburn degl.Bugun doktoru arayp soracagm ne yapmam gerekr dye..
Hepmze kolay gelsn.
19.hafta

jaguar
21 02 2005, 18:00
IpeknIL, surda kalms 5 gunun SIk dsn, Allah kurtarsn. Induce edlmekle lgl cok tecrubel anneler var forumda, yardmc olacaklardr emnm.

Ben de dun knc non-stres testm oldum, hersey yolunda cok sukur. Gel tezkere gel. Safak sayar gb due date beklyorum bu aralar, br aydan ger saym baslad. Esmn annes de 3 hafta sonra burada olacak, bakalm bzm nazl kzmz ne zamana ald bletn?

Sevgler
Jaguar, 35h+5

jaguar
Mnkmelek selam,

Umarm hersey yolunda gder, bak 28 hafta olsun dye endselenyordun, 30 hafta gect ble. Bu doktorlar herseyden pmprklenyorlar, s sansa brakmak stemyorlar(benm k de oyle). Bu bophyscal profle dedgn nedr? Merak ettm de

Sevgler

Jaguar35h+5

zomby
OPENG
BEN DIYORUMKI SENIN BEBEK KIZ BAK BEN KIZ DIYORUM AKLINDA TUT OLDUMU?HALA INATLA GOSTERMIYORSA KESIN KIZDIR EEE NEDE OLSA KIZ COCUGU OYLE KOLAY KOLAY GOSTERMEZ UTANIR DERLER.BOYLE BIR SOYLENTI VARDIR ESKIDENDE.ERKEK BEBEK ACARMIS ULU ORTA GOSTERIRMIS KIZ BEBEKLER ISE GOSTERMEZLERMIS.BAKALIM BIZ GOREBILECEKMIYIZ?
ASLINDA TABIKI ILK BEBEKLERIMIZ OGLAN KIZ FARKETMEZ AMA ISTE INSANIN ICINDEN GELEN BIR MERAK VARYA O INSANI YIYOR BITIRIYOR.BEN KENDIME DOGRU DURUST HAMILE KIYAFETI BULAMADIM YASIMA GORE YOK.BELKI SIZLER BULMUSSUNUZDUR BEN IDAHO'DA YASIYORUM TABI BUYUK EYALETLERE GORE UFAK BIR YER.AMA BEN COK SEVIYORUM BURAYI BAZEN ISTEDIGIN SEYI BULAMIYORSUN O TARAFI KOTU ISTE.AYNEN SIMDI HAMILE KIYAFETI BULAMADIGIM GIBI.MOTHERHOOD'DAN BAKTIM GENC ISI YOK HEP ORTA YAS ICIN KLASIK MODELLER.BENDE INTERNETTEN ALACAGIM ARASTIRDIM COK GUZEL KIYAFETLER BULDUM AMA BIRAZ TUZLU NE YAPALIM KIRK YILDA BIR HAMILELIK YASIYORUZ :) HEMDE YAZA DENK GELECEGI ICIN RENK RENK ELBISELER BULDUM.BIRAZ DAHA KARNIM CIKSIN SIMDI HIC HEVESIM YOK KARIN OLMAYINCA HEVES KALMIYOR.
SEVGILER
17h+3g

zomby
Cerenmo
Nerelerdesn bende sana dyecektmk su lstey tekrar yapsan yen arkadaslar var dogum yapacak km ne zaman yapacak blelm.Nerelerdesn ozledk valla.
Esrack:Br geldn kayboldun New york1'n dedg gb randevuya gttnm?Sende haber et bz.
Mnnos cok tesekkurler elbse konusunda acklamalarn cn.
Bsey kafama takld burada mnnos dye br arkadas daha yokmuydu?Hatta dogum yapmst?Hatrlayannz varm?Bebeg dogduktan sonra kaybolup gtt.Dogumdan sonra kaybolup gtmeyn Mushy sagol bebegn dogdu ama ynede k satr yazyorsun cok sagol.Yoksa mnnos o senmsn?
Cerenmo neredesn ysn dm?
Openg sen naslsn?Kendne y bak canm
Bende bu sefer arkadaslar soyle srayla br hafzamdan gecrmek stedm.Hepnz y olun saglkl hamlelk dlyorum hepnze.Benm basagrlarm aynen devam.Hamlelk yasyorum ama sadece bas agrs gundemmde baska br rahatszlk yok.Bu bas agrsda ceklcek gb degl han.
Sevgler
17h+4g

mother
IpeknIL,

Ben de nduce oldum yaklask due date'mden br hafta once. Benm knc dogumumdu onun br etks olmusmudur blmyorum ama nan bana oyle doguma kulatan dolma korku flmlernden alnms sahnelerle gtme. Dogumunu kolaylastracak veya en azndan sana o doguma kadark donemde kabus gormen engelleyecek o guzelm gunlern tadn ckarman saglayacak br olay sakn olman. Ben dogumumdan sonra nasl gectgn soran arkadaslarma anlatmamstm. Cunk o tamamen ksnn bunyesne, cocugun buyuklugune ve daha brcok faktore bagl br olay. Cok kolay da olablr. Hele epdural almaya karar vermssen. Ben ksn de epduralsz yaptm (oyle dag bas flan degl Amrkadaym bende ama ste oyle oldu ve aslnda skayetm de yok, ucuncuyu yapsam onu da lacsz yaparm herhalde).

Induce olmann ben hc negatf br yonunu gormedm. Hatta hemsre lacn verldg andan tbaren doguma kadar basmdan ayrlmad. Daha ble memnun olmustum. Bu dogum s oyle cok bast degl ama gozunde cokta buyutme daha rahat olursun. Umarm kolay br dogum olur ve guzel bebegn kucagna alp koklarsn.

minikmelek
merhaba arkadaslar
bugun doktor kontrolum vard. doktorum erken dogumdan korkuyor. onumuzdek dort haftadan sonra yan 34. haftadan sonra erken dogsa ble cok buyuk problemler olmaz kend kendne ble nefes alablr de dyor. lk asama 4 hafta sonra uc hafta . bu tarhlerden sonra ne zaman gelrse gelsn dyor. bu arada her hafta bophyscal profle cn hastaneye gdecegm doguma kadar. bugun lkne gttm. skor 8 le 10 arasnda olursa normal dedler. cok sukur bu hafta 8 ckt .
30wk+1

NewYork01
Sevgl esrack,nerelerdesn,doktora gttn m,senn randevu ne zaman?ben ksmetse yarn urne test olacagm.Test sonucuna gore de artk yolculuk baslayacak.Umarm hersey yolunda gder. :)

ipekinIL
Iy dleklern yollayan herkese tesekkurler.. Maalesef ne belmdek sddetl agr ne de kasntlarm gect henuz. <mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0]

Dun korka korka zor gttm doktora yne-son vukuattan sonra.. Neyse bu sefer bnbr tembhle daha acsz atlattm kontrolu. Ama maalesef cervx'de hcbr kprt yokmus henuz. Ne zaman nduce edeym dye sorunca doktor br hos oldum. Inducton olaslgnn konusulacagn blyordum ama yne de.. Ilk due date' olan 27 Subat'a kadar beklerm, o gun nduce ederz artk dye dusunmustum. Doktora da mantkl geld ve oyle karar alnd. Yan ufaklgn son br haftas, geld geld, gelmed nduce edlcek.. Tab cm cok rahat degl hala, o gun mu bu gun mu olsayd dye. Gerc bacagmn agrs ve kasntlarm felaket boyutlara ulastg cn su an 5-6 gun ble gozumde cok buyuyor, daha m one alsaydk dyorum. Zra dun gece nledm yne her tarafm kasrken..

Induced labor deneym olanlar lutfen yaznz, daha acl ve uzun surdugunu blyorum ama yne de brebr duymak sterm.. Herkese kolaylk ve sabr..

mushy
[b]yaz[b], ben senn habern yen gordum, valla benmle ayn zamana denk gelms gb. gelms ya, gers oneml degl. allah anal babal buyutsun mng, saglkl br hayat dlyorum. op mnk kzn bzm cn. bu arada smn kacrdm sanrm ufaklgn ben?
gercekten kz bebekler erken gelyorlar, erkekler gec. sanrm statstkler bunu gosteryor, degl m [b]ceromno[b]? vardr senn excelde sonuclar :)
jaguar, ben butun yen kyafetlern non-bo deterjan le ykadm, hala da onlarla devam edyorum. ksden ksye degsyor sanrm, bana soylenen normal deterjanlarda canl hucrelern olduguydu ya da oole bsey. sabun tozlarda y dye duymustum. baz bebeklern cld daha hassas oluyor, hemen tepk vereblyorlar. tab k sonucta senn secmn.
zomby, bze de o mnck bezden gelmst de, bzm tosuncugun yannda komk duruyor smd :) bz pampersn 3Md'sn kullanyoruz smd. cok bez var pyasada ve butun bebeklern vucut yaplar farkl. en ys deneyerek bulmak en uygun olann.
eee, srada kmler var? taze lste var m hazrda?

mushy
peknIL,
bende nduce oldum. normal sanclar nasl oluyor blmyorum ama nduce le ksa aralkl ve daha sddetl geldg dogru. ama epdural alacaksan hc dusunmene ble gerek yok, cunku agr flan kalmyor. mother'n dedg gb korkuyla gtme doguma, hatta hc dusunme ble. ben doguma kadar dusunmedm hc agr cekcem m dye, hep aklmda epdural alcam ve kolay gececek vard. o an gelnce zaten bell oluyor hersey. agrlar basladgnda zaten kendn karar vereceksn dayanp dayanamayacagn. ben hastanedeyken br kac bayan vard, hc br agr kesc kullanmadan, dogal yolla dogum yapan. sonucta herkesn vucudu farkl. umarm sende vakt geldgnde kolayca atlatacaksn ve zaten bebegn kollarna aldgnda cektgn zorluklar hatrlamayacaksn ble :) mnck yavruna br an once kavusman dlegyle :) bu arada nglterede 42.nc haftadan once nduce yapmyorlar, sonucta EDD kesn tarh olmadg cn 2 hafta daha beklyorlar. orada farkl uygulama var sanrm.

minnos11
Zomby'cgm,
ben hamlelk kyafetlerm cok cok ucuza almstm. Yazn Sears'te muths ucuzluk vard. 10 dollara brkac parca aldgm hatrlyorum. Motherhood braz pahal ama baska yerde stedgm gb kot bulamaynca ordan almstm su anda halada gyyorum. Aklnzda olsun kazaklara ve tshortlere fazla para vermeyn, cunku br buyuk bedenler hamlelk dye satyorlar. Tab onler yuvarlak olanlar harc.
Yazn da hamlelk ne guzel oluyor yaaa. Benm hamle kalmadan once braz gobegm vard, kyafet alrken del oluyordum yaksann bulana kadar. Hamleyken ne gysen yaksyor. Pantolonlarn heps oluyordu :) Lastkl tab.
Hamle olanlara, Brde ebay'a bakn derm. Cok ucuz ve yen kyafetler var. Hamle bayanlar kskanr oldum smdde :)

minnos11
Normal sanclar nasl oluyor blmyorum ama ben nduce sanclarn hc cekememstm. Oluyorum sandm. Normalde, han okudugum kadar le sanclarn arasnda braz zaman olur. Benm nduce sanclarmn br btmeden dger baslyordu. Gercekten, hemde ne sddetle. uc saat kadar cektm dyeblrm. Sonra, bagrma aglama, doktor gelp kontrol edp oyle verecekt epdural'. Ben oyle gorunce, yatagn br kosesnde kvranyordum, hemen gney vurdu. Sonras cennet. Agrlmyd blemyecegm cunku ben brsey hssetmedm :)

tiffany
peknIL benm pek blgm yok ama anneler hemen yazacaklardr emnm. Allah yardmcn olsun. kolay br dogum olmasn dlerm.

benm cnsyetn ogrenecek arkadaslara tavsyem var. ben doktora gtmeden br k saat once sutlu sekerl kahve cmstm. kahve bebeg hareketlendrrms. tab grdk ultrasona benm bebs kpr kpr. ultrasonu yapan kadna soyledk kahve ctgm cok y yapmssn ded. uyusayd goremeyeblrdk ded. szlerle de paylasaym dedm.

umutss
Merhabalar,
Yaz tebrk ederm Allah anal babal buyutsun..
Sonunda dun Doktorumla lk randevuma gttm...Kanamalar cn oda ,gebelk boyunca devam edeblr ded...Trod konusunu 2-3 haftadA chek etmemez gerekecek ded....Neyse sonucta benm hala dusuk sansmn yuksek oldugunu soyled yatmaya devam...Icm hala rahatlamad herhalde gebelgn sonuna kadar boyle olacak...
Bu daha once forumda yazlan fetal doppler chazyla bebegn kalp atslarn dnledk ,cok net duyablnyor esmle bzde alsakm dye konusurken nternette aylk ve uc aylk kralandgn okuduk smd ona bakyoruz..
Herkese selamlar,kolay gelsn...

zomby
22 02 2005, 18:00
Hazeleyedgrl benm kankm olur arkadaslar.Canm benm naslsn sen burda gormek cok guzel.Br ara senden arkadaslara bahsetmstm blmem hatrlarlarm?Ikncsde erkek demstm.Iste o benm en y arkadasm Hazeleyedgrl.Nasl oldun braz ylestnm?Ben sen yne ararm.Yaz kz ara sra.Oglusunu op bzm cn.bye
17h+5g

ceronimo
Zomby, merhaba. Iyym, sordugun cn tesekkurler. Kusura bakmayn daha once yazamadm. Lstede eksklermz var (Hazeleyedgrl eksk mesela farkettgm), affola. Blglern verenler atlamadan grmeye calsacagm 2. grup hamsler lstesne.

Mushy, dogru tahmn etmssn. 1. grupta (Aralk analar) acemlgme geld dogum gunlern yazmamsm ama 2. grupta daha cok blg var. Smdlk gorunen br kz ve br erkegn erken dogdugu. Ama senn oglus o kadar gec dogdu k 3 gec doguma bedel bence :)

Lstemz ste soyle sevgl hamsler, anneckler, kocalar ve tum dger lglenenler:

Ism Due Date Cnsyet Dogum
1 Seren Aralk 31 Erkek Aralk 26
2 Mushy Ocak 21 Erkek Subat 4
3 Yaz Subat 20 Kz Subat 11
4 MommydreamMart 15 Erkek
5 Jaguar Mart 24 Kz
6 Caty Nsan 4 Kz
7 Mnkmelek Mays 2 Kz
8 Sarca Mays 13 Erkek
9 Ceronmo Mays 13 Erkek
10 Cotto Mays 18 Erkek
11 Lbertylady Mays 20
12 Kuzum Hazran 13 Kz
13 Joysea Hazran 24 Kz
14 Tffany Hazran 30 Kz
15 Openg Temmuz 28
16 Zomby Temmuz 30
17 Umutss Agustos 31

ceronimo
Esrack, daha once de bahsetmstm. Benm mdwfe kafen snn abartldgn soyluyor. Cay cyorum dedgmde de mahsuru olmadgn anlatmst. Ben ynede cok ack cyorum, decaff denedm ama aldgm hcbr marka guzel degld (balk kokusu gelyor caydan yahu). Yavas yavas ack cmeye alstm. Oyle cok vcdan azab cekme bence. Kahvey dah gunde 10 bardak cersen zarar olablr dye acklad. Olcusunu kacrma ama vcdan azab da cekme bence.

Mdende cok fazla brsey tutamadgna gore mde bulantl donemn cok y gecmyor demek k - ama smd tutup skayette edemezsn valla tefe koyarz :) :) :)

Hazeleyedgrl, yazdm tum blglern lsteye. Iknc br oglun olacak demek, ne gusel - ne gusel! Kz stemen anlyorum elbette ama 2 oglan cocugu daha y arkadas olurlar brbrlerne (Oglan analarnn zugurt avuntusu <mg src=expressonsface-con-small-tongue.gfborder=0]).

esracik
merhaba bayanlar :)
Naslsnz, ben fena deglm, mde bulantlarm devam edyor, cok ceklmez degl ama yedkten sonra k stfra faslndan hoslanmyorum. Sonra gene ackyorum sonra gene stfra falan gecyor gunlerm. Doktor randevumu aldm bu arada, ayn 28 nde lk doktor kontrolume gdyorum nsallah. Tam 8 hafta 1 gun olmus olacak. Cok heyecanlym, sorularm kagda yazyorum k sormay unutmayaym ama emnm br k sey doktordan gelnce aklma gelecek. Bu arada ben tam br cay tryaksym, ne kadar azaltmaya calstysamda genede cyordum ve kendm cok suclu hssedyordum, smd kafensz cay aldm onu cyorum tad bzm demleme caylar gb degl ama hc yoktan ydr.
New York01 senn doktor kontrolun mu yarn olacak? new york sen naslsn?
Zomby ablam geldg cn bu aralar nete daha az gryorum , o bakmdan yazamadm br suredr, sordugun cn sagol :)

minnos11
Zomby'cgm,

o mnnos benm canm. Ben hc kaybolmadmk. Hala buralardaym.

hazeleyedgirl
Kzlar kusura bakmayn ben pek SIk yazamyorum,2 12 yasndak oglumun pesnden kosturmaktan.Ancak herkesn yazdklarn mutlaka okumaya calsyorum.Benm due Date'm 11 Temmuz ama sezaryan olacag cn bu kesn tarh degl.
Ayrca benm lk dogumum da nduce edlmeye celsld ama 17 saat labor cektm kvrandm 17 saat sonra sadece 1 bucuk santm aclmstm,tab doktorum aclen sezaryane ald.Yan gozunuz korkmasn ama eger nduce'la aclmazsanz uzun sure beklemenz gerekeblr.Ama bebenz kucagnza alnca hepsn unutuyorsunuz zaten.
Hepmze kolay gelsn.

hazeleyedgirl
Bebegn cnsyetn soylemey unutmusum.Cok kz stemstm ama bu da oglan.Neyse ne demsler el ayag duzgun olsun saglkl olsun yeter degl m?

CATY
selam arkadaslar
yazlarnz ksack gecrdm gozden ama hal kamad bende
1 haftadr nanlmaz seklde halszlk yorgunluk ve gece uykusuzlugu gunduz kalkmak blmemek persanm yaa
sopa yemsm gb krgn br vucutla ruh gb geznyorum evde
sede paydos tab bu arada
canm hcbrsey yemek stemyor zorak tkyorum lokmalar.zaten yemek yapyormusun desenz oda yok ya
benm doktor pek br dogalc vtamn vermed demsdm daha once.ben aldm kendm onun etks oluyordu onceden smd oda kesmyor.nye blmem ama acayp br btknlk var.
normalde dusuk tansyonlluyum ama bu son ay oldugu cn normal denyor braz ckd tansyon.belk onun etks blemcem.
sah brde epdural dusuk tansyonlu hamlelere tavsye edlmyor dye okudum turk br doktorun stesnde.kalp sorununa kadar yol acablyormus.szn br blgnz varm?yada epdural alan dusuk tansyonlu arkadas varm?

su an 34h+2 hamlelk.zaman daraldkca olecegm br terslk olacak kaygs artmaya baslad.
ne olur dua edn bol bol hem kendnze hemde bana.ben edyorum heran

Peppermint
merhaba arkadaslar,

duydugum baz orneklerde adet olmanza ragmen hamle de olablyormussunuz. yan 9 ay boyunca hem adet goruyorsunuz hem de hamlelgnz devam edyor. bu konuda blgnz var m?

sarica
Hepnze merhaba,
Ceronmo, ben lsteye kendnden once koymussun, ben senden once m dogurucam acaba? ;) Benm oglush genelde 3-4 gun once gdyor zaten , sank braz erken gelecekms gb gelyor. Umarm zamannda gelr.

Bugunlerde dogum hkayelern dnledkce gozum korkmaya baslad. Esmn syernden br arkadasnn es yen dogum yapt, Mushy`nn dogum hkayesne benzyor braz. En sonunda sezeryanla almslar, fakat bebekte problem olmus, br haftadr hastanedeyms bebek, solunum ve beslenme koordnasyon bozuklugu varms. Braz daha hastanede kalacakms. Duyunca gercekten cok uzuldum. Su dogum olayn sorunsuz br atlatsaydk....

Dun doktor kontrolune gttm.Test sonuclarnda hcbr problem yok, hersey normalms. Ama ben Turkyeden gelmeden once amnyosentez yaptrmstm.Eger kan grubu negatf se burada amnyosentez sonras br gne vuruluyormussun. Turkyede boyle brsey hc duymamstm ve yapmadlar. Eger o gne vurulmazsa knc cocukta dusuk oluyormus, vucut bebeg reddedyormus falan ded doktor. Sonucta bu gney vurdular. Bu konuyla lgl blgnz var m?

Esrack ben de cay hc brakmadm. Her sabah 2-3 bardak cyorum sadece ack cmeye alstm. Ama oldukca ack... Cunku bell br mktar gectkten sonra zararl olablyor. Sen de ack cmeye alsrsan problem olmaz sanrm.

fadis
23 02 2005, 18:00
Hamle kalınca kafen alımını mutlaka bırakmalı mısınız?

Her zaman değl. Aşırıya kaçmamak kaydıyla kafen çeren çeceklern keyfne varablrsnz. Yapılan pek çok araştırma hamlelk sırasında alınan az ya da orta düzeyde kafenn bebek ya da anne adayına zarar verme rsknn düşük olduğunu göstermektedr. Orta düzeyde kafen (300-400 mg) günde 2-3 fncan granül kahveye denk gelmektedr.

Önerlenden fazla kafen almanız çok mu tehlkeldr?

Gerçekte bunun cevabını kmse tam olarak blememektedr. Konu le lgl olarak elde yeterl blmsel kanıt yoktur. Bu nedenle sze blmsel br tavsyede bulunamayız.

Bazı çalışmalar yüksek mktarda kafen alımının düşük, düşük doğum ağırlığı ve yarık damak yarık dudak gb anomallerle lşkl olduğunu düşündürmektedr. Ancak bu çalışmalarda eksk olan nokta alkol alımı, sgara gb bu durumlara yol açableceğ blnen dğer rsk faktörlernn dkkate alımamış olmasıdır.

Tüm dünyada bugün kabul gören görüş çok fazla mktarda kafen tüketmnn düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olableceğ ve kafenn sadece çok yüksek dozlarda alındığında rsk yaratableceğdr. Günde 300-400 mlgramı geçmemek kaydıyla hamlelk sırasında kafen alımı güvenl olarak kabul edlmektedr.

Hang besn maddesnde ne kadar kafen bulunur.

Kafen tahmn ettğnzden daha fazla maddenn çnde bulunur. Örneğn çukulata ve bazı btksel çaylarda da kafen vardır. Bazı soğuk algınlığı laçları le ağrı kescler dekafen çerr. Benzer şeklde alerj laçlarında da kafen olablr.

Çay ve kahve gb çeceklern çerdğ kafen mktarı demleme ya da hazır olmasına ya da kahvenn türüne göre değşeblr. Sanılanın aksne kola dışındak pek çok meşrubatta da kafen bulunmaktadır. Aşağıdak tabloyu nceleyerek sık tüketlen bazı maddelern kafen çerklern kontrol edeblrsnz. Sonuçta aslında farkında olmadan ne kadar fazla kafen aldığınızı göreceksnz.

Madde Mktar Kafen
Fltre kahve 1 fncan 135-200 mg
Espresso 1 fncan 100 mg
Cappuccno 1 fncan 100 mg
Hazır kahve 150 cc 57 mg
Türk kahves 1 fncan 57 mg
Dekafene kahve 150 cc 5 mg
Demleme çay 175 cc 20 - 110 mg
Ice Tea 330 cc 70 mg
Hazır çay 200 cc 30 mg
Kola 1 Kutu 30 - 56 mg
Det Kola 1 Kutu 38 - 45 mg
Kola dışı meşrubat 1 Kutu 50 mg cvarı
Meyvel gazoz 1 Kutu 0 mg
Çukulata 60 gram 10 - 50 mg
Kakao 1 küçük fncan 4 mg
Bazı ağrı kesc ve soğuk
algınlığı laçları 1 tane en az 30 mg
mumcu.com

Ceremno bende lsteye eklersen sevnrm.. Due date 15 Agustos.

15+4

fadis
Zomby,
Bldgm kadaryla bagl bulundugun konsolosluga basvuru yapman gerekyor.
Kesn blgler ancak konsolosluktan ogreneblrsn, ben slemler posta yolu le yaptm cok uzun surmed. Sen Idaho' yasyorsan,

Los Angeles Konsolosluğu

Sorumlu Olduğu Eyaletler: Alaska, Arzona, Calforna, Colorado, Hawa, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washngton, Wyomng, Pacfc Islands

Kşsel Başvuru Saatler: 9:30-12:00;
Telefon le Başvuru Saatler: 8:30-16:00
Adres: Turksh Consulate General, 4801 Wlshre Blvd., Sut 310, Los Angeles, CA 90010, USA
Telefon: +323-937-0118 (5 hat)
Fax: +213-932-0061
E-mal: turkcgla@pacbell.net
Web Stes: www.turkye.netlacg

zomby
Cerenmo
Ne dyecegm Hazeleyedgrl arkadasmda lstene eklersen sevnrm.11 Temmuz sagolasn.Lstemz br hayl kabard ne kadar guzel. Amerkaya br ygn Turk evlatlar yetsyor oh oh valla harka.
Bsey soracagm szlere Benm henuz Turkyedek nufus cuzdanm esmn soyadn almad hala kzlk soyadm gecyor.Bu slemler Tr'ye gdecegm zaman yaptrsam bebegnknde br arada ckarablrmym.Bebek burda dogdugu cn sadece Amerkan vatandasm oluyor yoksa otomatkman k vatandaslgam sahp oluyor.Ya sacma br soru olablr ama burdan bu slemler yaptrmak stemyoruz esmn k pasaportuda kaybolmustu fedex yollarnda.Tr'de daha kolay halledlyormus sanrm.Aranzda bu slemlerden gecennz varm arkadaslar?Yan buraya gelrken k ks gelmstk donerken uc ks donecegmz cn acaba grs ckslarda problem yaratrlarm onu merak edyorum sadece.
Sevgler
17h+6g

cevizagaci
zomby,

Cocugunun Turk vatandas olmasn styorsan elclge dogum belgesyle beraber basvuruyoyrsun. Elclgn web pagenda hang belgeler stedkler yazl.Postayla basvuruda bulunablrsn.

Butun hamlelere kolay dogumlar dlyorum.

ceronimo
Ekledm Sweet1978, NO. 19 oldun. En son srada Agustos 30la halen umutss var. 40. haftanda ble sen comez dye cagracagz herhalde umutss, sonra bebsn dogacak hayrls le, comezn bebeg olacak ad da :) Umarm hersey yolunda gdyordur, keyfler ydr.

cero, 28+6, NJ

minikmelek
merhaba arkadaslar
dun aksam saat dokuz gb karnma ve belme br agr grd ben de yne gaz sancs sandm k saat boyunca hc gecmed ve ben nefes alamaz duruma geldm.ve br anda kusmaya basladm ama durduramyordum kusmay ve usume gelmst. bu arada shal olmustum. saat 11.30 da hemeen hastaneye gttk . br suru kan tahll cervx konrtolu yaplld. kanda vrus bulundu mdem usutmusum. sabaha kadar agrdan duramadm. surekl bebeg kontrol altnda tuttular . sabah 4.30 da tekrardan bophscal profle yapld. bebek nefes alma egzerszler yapyor kas dokusu da y gorunuyor fakat hareket etmyor dye bz brakmadlar. tekrardan tesler yapld lac verld.oglen 1 de tekrardan bophscal profle yaplacak br yere gdemezsnz dedler bu arada serum verdler.hastanede kalmak zorunda kaldk ama ben hc uyuamadm cunku srt ustu sabt br seklde yatmak zorundasn cunku karnnda bebek hareketlern olcen ve kalp atsn olcen kemerler var kmldadgm anda kalp ats alamyorduk . ben normalde ble srt ustu yatamyorum br de kprdamadan yatmak cok kotuydu nefes alamaz duruma gelmstm. neyse saat 1 de tekrar baktlar bu sefer hersey yolunda gdeblrsnz dedler ve sreumu ckardlar. kac tup serum aldm hatrlamyorum saat 2 d hastaeneden cktk. glr gelmez yattm. ama hala vrus bende . ama antbotk vermedler yedklerne dkkat et bol sv al dedler. bakalm ne olacak
30w+3

esracik
Herkese selamlar,
umarm herkes ydr. New York, sanrm bu senn lk doktor kontrolundu, us le baktlar m yan bebegn gorebldn m? Herseyn y gecmesne senn adna sevndm. Bende sabrszlkla pazartes gununu beklyorum. Kafen konusuna gelnce, ben de caylarm cok ack cmeme ragmen genede kendm suclu hssedyordum, smd decaffte braz daha rahatm sank.

NewYork01
Selam Herkese,dun benm randevum vard.Uzun br bekleysten sonra ben odaya alp once urne sonra kan test yaptlar.Sonuc dogal olarak postve ckt.Daha sonra benle ve alemle lgl br suru soru sorup belgeler doldurulduktan sonra,klo ve boyum olculdu.Hamlelk baslangcndan ber 2-3 pound vermsm.Tahmn etmstm cunku gercekten mde bulantlarm yuzunden dogru durust brsey yemek gelmyordu xmcen.Adeta zorluyordum kendm yemek cn.Tahmn sonuclara gore bzm bebsn 10 haftalk ve Due Date'mn de 21 Eylul olduguna karar verdler. :) Bakalm hesaplar dogru tutacak m? ;)
Esrack benm mde bulantlarm oldukca azald,ara sra eger cok ackrsam falan ya da yataga yan yatnca (ne tuhaftr k) oluyor.Halszlk,yorgunluk hal tamamyle btt dyeblrm.Sadece dun braz K-Mart'ta dolasrken sanrm fazla yoruldum ondan sonra acayp btkn hssettm kendm,ve hemen br koltuga attm orda.Cay cmeye olayna gelnce,bzmk ne kadar engellemeye calstysa da yne kahvaltda ack kucucuk br bardakla k tane cyorum yan cok az.Zaten kahve olayn coktan brakmstm(7Eleven'dan ayrldm ayrlal)hc zor olmad brakmak kahvey ama cay cmeye devam. :) Sana da bol sans Esrack,umarm hersey olumlu gecer.Kendne y bak olur mu? :)
10+1 (Vay be bzm de artk b due date'mz var)
EDC 21 Eylul

NewYork01
Tesekkur ederm Tffany :) umarm oyle olur,smdlk sorun yok.
Esrack,benm lk kontroldu ve sadece testler yapld.Henuz ultrason cn erken sanrm.Yalnz bugun tekrar hastahaneye gdp ne yapmamz gerektgn ve ozel br doktora htyacm oldugunu check-up stedgm soyledk.Bz ordan oraya gonderdler.Cok snr olduk en sonunda yne br klnge gdp baska br hastahanenn telefonunu aldk.Nhayet ASIL doktor kontrolu cn bze en erken Mart'n 15'ne verdler.Dger hastahane bana Mart'n 30'una ancak verebleceklern soyled.O tarh benm cn cok gec olurdu.Ne kadar usteleyp benm acl kontrole htyacm oldugunu soyledysem de bana makul ve uygun br tarh veremed.Sukur k en son aradgmz hastahaneden daha erken br tarh buldum.Smd sabrla kontrolu beklyorum.Benm sadece su an br k aylk donem cn ozel doktora htyacm olacak,daha sonra esmn sgortasndan yan asker hastahaneden br sorun ckmadan yararlanablecegm nsallah.Smdlk durumlar boyle.Neyse senn kontrole de az kalms.Gun sayyoruz.Senn due date'n de bell olacak haftaya demek.Cok sevndm. :)

libertylady
Herkese tekrar merhaba,

Ne zamandr hep stedgm halde b turlu vakt bulup yazamadm. Bassnet’le lgl blgler cn sonsuz tesekkurler. Bzm bebsn cnsyetn sormustunuz, braz gec de olsa cevaplayaym. Malesef tam olarak blmyoruz. Smd bu ne demek dye soranlara anlataym. 20. haftada yaplan kapsaml ultrason analznde cnsyetn ogrenmek stedk, ama ne yazkk yuzde yuz b kesnlkle ogrenemedk.

Ultrason'dan b gece oncesnde web'den b suru ultrason resmlerne bakmstk, onun cn az cok kz-erkek nasl gorunuyor,
fark nasl anlaslyor b fkrmz vard. Doktor, rutn olarak bakmas gereken kalp, bobrek, mde gb organlara bakp hersey normal dedkten sonra, sra cnsyetn anlamaya gelnce bebek cok uygun b poszyonda degl tam uygun acyla goremyorum ded. Sonra braz daha bakt, evrd cevrd, b goruntu yakalad, ben b oncek aksam ogrendgm dern !! blglermle kz m yoksa dedm. Doktor, oyle gorunuyor, ama “I have been fooled before” ded. Yan
kz olma htmal daha yuksek ama kesn degl. Sonra kend doktorumla olan randevumuzda br daha ultrason olacakmym dedm, Hersey yolunda gttg cn “you are not qualfed for another one” ded. Herhalde 20. haftadak gb kapsaml ultrasonu sordugumu zannetms olmal. O zaman b tane ultrason merkezne gdp yaptrmstk. Doktorumuzun ofsnde br tane ultrason alet var, ama b turlu cesaret edp de soramyoruz br bakar msnz bzm bebsn kz m erkek m olucagna dye. Doktor yahu buray oyun alanna m cevrdnz, o alet cdd seylere bakmak cn, cok merak edyorsanz dsarda br yerlerde kend cebnzden para verp yaptrablrsnz dyecek dye korkuyorum. Ama yne de denemeye deger, varsn yapamam dyen o olsun. Ote yandan, braz heyecan da kalsa m bu sn acaba dye de dusunuyorum. Yan varsn cnsyetn ogrenmeyelm, bzler dogarken anne-babamz blyor muydular ne ckacagmz. Hala k dusunce arasnda gdp gelyorum. Haftaya Pazartes gunu glucose tolerance test var, dlerm lknden gecerm de kncsn yapmaya gerek kalmaz. O zaman cesaretmz toplayp cnsyetle lgl sorumuzu da sorucaz.

Gecen haftasonu bebegmzn stroller ve car seat’n aldk. Markas, Graco Quattro LX travel system (LX’ yen ckms, babesrus'da 220 dolar). Smd sze nye bunu terch ettgmz anlataym. Internet’de uzun uzun arastrma yaptm bununla lgl. Anne ve babalarn yazdklarn okudum (Amazon.com ve Epnons.com). Travel system’e dahl olan car seat (Graco Snugrde) stsnasz herkesn favors, nsanlar stroller’ Graco almasa da car seat’ muhakkak Graco Snugrde alyor ve sonra brbrlerne uydurmaya calsyor (gerc bu forumda brkac hafta once Snugrde’dan memnun kalmayanlar da okudum, demek k maalesef hcbsey mukemmel degl). Graco travel system’n cnde gelen stroller braz buyukce (full-sze), ve herkesn skayet ettg tek konu buyuk ve agr olmas. Ama tek elle aclp kapanablyor olmas buyuk br avantaj. Onun dsnda yazlan yorumlar cok olumlu. Yne de Graco olmasn da ne olursa olsun dersenz o zaman dkkat etmenz gereken br-k noktay hatrlataym. Mesela bu stroller kapannca onundek tray yere degmyor (bu hem her sefernde yerdek toza topraga degmemesn saglyor hem de tray’n yere carpp krlmas rskn ortadan kaldryor). Koltugun arka ksm tamamen yatyor, ve cocuk buyudugunde oturablmes cn tamemen dk pozsyona da gelyor ve arkaya dogru kaymyor (bu baz modellerde br problem olarak karsnza ckablr, cunku srt tam dk pozsyona ayarlanamadg cn veya kaydg cn cocugunuz yar oturur yar yatar vazyette yamuk b seklde kalp sknt cekeblr, mesela Graco Metrolte boyle). Eger braz daha paraya kyablseydm o zaman Inglesna Zppy ($239) alrdm (plus car seat: $90-$120). Daha haff ve kucuk. Manevra kablyet cok gelsms, ve tek elle katlanyor, katlannca dk pozsyonda kalyor, Graco’nun aksne yere eglp kaldrmak gerekmyor). Bebek esyalarn, ozellkle de boyle buyuk esyalar ucuza ve shppng vermeden alablecegnz web sayfalarn ogrenmek stersenz b sonrak mesajmda yazablrm.

B de arastrdgm konulardan b tanes de baby carrer dedkler sey. Gecen haftaya kadar Baby Bjorn’un carrer’n almay ve dogumdan tbaren kullanmay dusunurken okudugum yazlar ve tavsyeler netcesnde kararmda ufak b degsklk oldu. Bence baby carrer cok y b bulus, cok da faydal, hem bebek kucaktayken ellern bos kalmasn saglyor hem de bebekle gogus goguse dolasldg cn bebegn scak kalmas, kendn guvende hssetmes ve bebekle bag kurulmas acsndan cok olumlu. Ama bebek dogduktan hemen sonra kullanlmasn dogru bulmayanlar var. Brncs bebek daha henuz vucudu buna uygun deglken mecbur b oturma pozsyonunda tutuluyor ve omurgasna zedeleyeblecek mktarda yuk ve basnc bnyor. Ikncs de bacaklarnn aras en az 10 cm ack bcmde oturmak kalca gelsmn etkleyeblr. Onun cn yne de Baby Bjorn'un carrer'n almaya ama 3-4 aylk oluncaya kadar kullanmamaya karar verdm. Onun yerne “slng” denen ve bebeg yatar durumda tasyablecegm seylerden almak styorum lk zamanlarda kullanmak cn.

Smdlk bu kadar. Braz uzattm, ama hazr oturmusken yazaym stedm. Sevgler.

tiffany
Peppermnt
benm br arkadasmn hamlelg de bahsettgn seklde gect. doktorlar bunun normal oldugunu baz kslerde goruldugunu soylemst. dogum yapacag aya kadar her ay duzenl adetn goruyordu. bu dosyada da vard sanrm eskler okursan rastlayablrsn.

tiffany
NewYork01 herseyn yolunda gdyor olmasna cok sevndm. umarm sorunsuz br donem olur senn cn.

sarica
mnkmelek,
cok gecms olsun. son aylarda kendmze daha cok dkkat etmemz gerekyor sanrm. Umarm cabuk atlatrsn.

lbertylady,
bz henuz bebegn hcbrseyn alamadk. (bol mktarda kyafet dsnda). herhaftasonu bakyoruz brseylere ama brturlu karar veremedk. Szn verdgnz blglerden de faydalanyorum bu arada.sagolun. Sanrm Cotto da bu konuda oldukca gens capl br arastrma yapmst.Mays annelernn heps car seat ve stroller alsverslern btrd br ben kaldm herhalde :)
nternetten de arastryorum ama bahsettgn web sayfalarn da yazarsan sevnrm.

newyork01,
due date`n hayrl olsun dyelm, dars esrack`n basna... Benm de lk aylarmda (genelde marketde dolasrken) anden halszlk ve yorgunluk gelyordu,hemen arabaya kosup braz uzanyordum. Braz tansyon dusuyor sanrm.Ama cabuk gecyordu.

zomby ,
senn sordugun soruyu ben de merak edyordum. Ben gelmeden once nufus cuzdanm degstrmstm. Artk esks kadar zor degl, hemen degstryorlar. Bebek cn de zor olmadgn dusunuyorum, bebek dogduktan 3-4 ay sonra Turkyeye gtmey styorum,orada yaptrmak daha kolay olablr dye dusunuyorum.

29w

sweety1978
Merhaba Ceronmo,

Ben de lstene ekler msnnnn? Due date 27 Agustos gozukuyor smdlk :)
Tum hamlelere kolay gelsnn, tadn ckaralm
sevgler

jaguar
24 02 2005, 18:00
caty, ben buralardaym, beklemedeym
Su vze sne de akl sr ermyor, o yasta nsannlar neden gelp burada yasasnlar, sacma sapan br gerekce. Ama cok yapyorlar bunu, br daha deneseler , belk daha nsafl br memurla karslasrlar da vzey alablrler.

Mnkmelek gecms olsun, kendne dkkat et.

Sevgler

Jaguar, 36h+1

cotto
Arkadaslar,
Br suredr s nedenyle yogun oldugum cn yazamadm. Kafen konusunda, ben de herseyn asrs zarar dyecegm. Ben de normal cay cmem ama gazl cecek cmedgm cn dsarda ce tea terch edyorum. zaten bol buzlu getryorlar. oh ack ack. kncs su an s cnnbulundugum yerde Amerkallar degl kafen hamlelk srasnda cok az sarap ble cyorlar ve sarabn da faydal olduguna nanyorlar. Nereden m yazyorum. Tabk San Franssco Napa Valley yaknlarndan. Herkes sarap uzman. Ben ce tea ye devam.
Esrack, new York. Ilk uc ayda hamlelgn en belrgn yan etkler halszlkyorgunluk ve devaml uyuma steg. 12. veya 13. haftadan sonra bu gecyor. Daha enerjk oluyor nsan. Vucudunu dnlemek lazm. Ama bunlar cok normal. Cunku bu devrede bebegn butun organlar olusuyor vb vb. Bulant da yan etk ama lk uc aya ozel degl.
Szlere What to expect... ve veya My pregnancy week by week ktaplarn okumanz onerrm. Cok faydal. Neler bekleyecegnz goruyorsunuz. ben 7. aya kadar okumustum. Bu aralar kutuphaneden tekrar alp artk doguma kadar olan ksmlar le beraber okumam lazm.
Bebek alsvers le lgl de Baby Bargans ktabn onerrm. Herkes onu oneryor zaten. Consumer Reports' Baby Products ktab da fena degl ama baby Bargans varsa cok da gerekl degl. Baby Bargans n en son versyonunu almakta fayda var. Ama ktap mtap sonunda gele gele Babes r us da veya baska cok marka tasyan yerlerde kendnz deneyerek en cok hangsn sevyorsanz onu alyorsunuz. Onaml olan kalte ve dayankllk konusunda nelere dkkat etmek gerektgn blmek ve szn ve bebegnz cn neyn daha oneml olduguna karar vermek.

minikmelek
herkese tesekkur ederm

esracik
mnkmelek cok gecms olsun, umarm abucak ylesr ve son haftalarnn tadn ckarrsn.
Bu aradao bahsettgnz yorgunluk ve uyku hal bende de oluyor ama herzaman degl.

NewYork01
Gecms olsun mnkmelek,nsallah saglgna br an once kavusursun.Ben de brkac gun once grb atlattm.Hamlelkte b de hastalkla ugrasmak k kat agr gelyor.
Tesekkurler sarca,esrack da smd heyecanla beklyordur.Dars ona da tab :)

tiffany
mnkmelek cok cok gecms olsun. okuyunca cok uzuldum. Allah br daha gostermesn. umarm bundan sonra br sorun ckmadan kavusursun bebegne.

lbertylady
yazdklarn cn tesekkurler. bende graco alacaktm zaten. avantajlarn yazmssn cok y oldu. burda cok sevdgm br arkadasm da kullanyor denedm surmes falan baya y. ben memnun kaldm.

hazeleyedgrl gecms olsun. umarm en ksa zamanda duzelrsn.

zomby bende dogumdan sonra turkyeye gdp orada yaptracagm nufus slemlern. br sorun ckmaz dye dusunuyorum.

hazeleyedgirl
Selam Kzlar,
Bzmk asagda Nemo'sunu zlyor ben de frsattan stfade k satr yazaym dedm.Brkac gundur cok hastaydk esm de ben de.Dun doktora gttk,oneml brsey yok cold ste ama hamleyken daha br mserable oluyor nsan tab.Br de karnndak bebeg dusunuyorsun durmadan.Zombe'cm hep senn kulaklarn cnlattm zaten,burada olsa bana bakard kankam gelp br corba yapard dedm.Neyse bugun daha yceym allahtan.Allah kmsey hasta etmesn hele hamleyken.
Ceronmo ben de aynen oyle dusunup avunmaya calstm aa ne guzel ste k oglan beraber buyur arkadas olurlar dedm.Br de o dunya guzel frfrl donlara ve ccekl bocekl kz cocugu kyafetlerne para harcamcam hc.Gene kutularda sakladgm borng oglan bebek kyafetler ckacak ykanacak utulenecek onlar kullanlacak.Had gene yyz avuntusu da bu olmal herhalde.
Kafen konusundak kayglarnz okudum.Amerkallar hersey abartmaya baylr blyorsunuz.gunde 10 bardak kahve cay cmedgnz surece kafenn bebege hcbr zarar yok.Ben tam br cay ve kahve delsydm kahveden her k hamlelgmde de nefret ettm,kokusuna ble dayanamyorum ama cay brakamadm,gunde br bardak cyorum.Ayrca blmyorum duydunuz mu ama rasberry leaf tea da oldukca faydalyms hamlelk boyunca.Istersenz nternetten arastrma yapablrsnz.Yasadgnz yerlerde whole foods ve wegmans varsa orada saltlyor bu caylar ayrca ben pregnancy tea'da cyorum,kse de cok lezzetl,emzkl anneler cnde mother's mlk dye cay da var ayrca.Tam cay dels oldugum cn bunlar lk hamlelgmde ogrenmstm zaten.Bu caylar hep organk o yuzden sadece organk yyecek cecek satan marketlerde var.
Pazartes benm de 5.ay kontrolum var.Bebegn cnsyetn amnodan ogrendgm cn pek heyecan yok ama yuzunu az da olsa goruyorsunuz ya.Benm oglum aynen utrasound'dak suratyla dogmustu cenes burnu hersey ayn..Burada o resm gb gosteren ulrasound aletnden yok,hem olsa ble paray sz cepten oduyorsunuz,ama hastanede olsa yaptrrdm herhalde..Insan cok merak edyor cunku.
Hepmze kolay gelsn.

CATY
gecmsler olsun mnkmelek
Anlattklarn valla dayanlmaz.basma geldg cn dyorum burda hele 2 kat ezyet acle gtmek.derdn anlatmak ve saatlerce beklemek.
hamlelgmn lk 1,5-2. ayyd benmde ayn skayetlerm olmusdu ve acl boylamsdm.ayn tavsyeyd bolbol sv tuletn.ben susuzkaldgm cn kusmaya baslamsdm.cdden sv agrlkl tuketnce ve ne olursa olsun ayaklarm scak tutunca gecd.
Allah hamleyken hc vermesn hastalk cok zor.
su anda 34h+4 olduk.hayrls bakalm.doktor konturollerm 15 gune dusdu.haftaya sanrm haftada br gdecegm.

bu arada acayp br strese grdm dogumda ne yapacagm dye.kaynvaldeler geleceklerd dogum cn ama dun ac haber aldm.vze alamamslar.ebepde had gder donmezsenz ne blelm bakrmsnz mantga.sler evler +cocuklar orda burda kalacaklar
:eek: alnan o kadar ctr kyafetler cclerde bosa gtt tab<mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0]

yan mantklar nasl calsyor bu amerkallarn anlamyorum bazen.
sde boyle bzden haberler.
jaguar nerelerdesn ymsn sah?
mushy bebsle vaktgecrmekden pek zaman bulamyorsun bzlere galba :)
hamsler kendnze cok dkkat edn.kolay gelsn hepnze

CATY
selam pepermnt
benm kuzen aynen dedgn gb 9 ay adet grdu.yaps cok zayf 1:80 boylarnda br hatundu.doktor baz hamlelklerde olabldgn ama rsksz olmadgn dusuk tehlkes olablecegn hamlelgnn dnlenerek cok olasada ayatark gecrmes gerekdgn demsd.
brde karn haznes cok gensd galba 7,5 aya kadar dumduzdu karn.sonra frlad.su andada saglkl ve sevml br kz var.
cok fazla skntlar cekmed hamlelgnde.normal hamslerden tek fark 9 ay adet olmusdu :)
doktor gereken soyleyecek ve uygulayacaktr.endse etme bosuna olurmu.

Cardelen
[]selam pepermnt

benm kuzen aynen dedgn gb 9 ay adet grdu.yaps cok zayf 1:80 boylarnda br hatundu.doktor baz hamlelklerde olabldgn ama rsksz olmadgn dusuk tehlkes olablecegn hamlelgnn dnlenerek cok olasada ayatark gecrmes gerekdgn demsd.

brde karn haznes cok gensd galba 7,5 aya kadar dumduzdu karn.sonra frlad.su andada saglkl ve sevml br kz var.

cok fazla skntlar cekmed hamlelgnde.normal hamslerden tek fark 9 ay adet olmusdu :)

doktor gereken soyleyecek ve uygulayacaktr.endse etme bosuna olurmu.[]

merhaba, brsey merak ettm bu yaznzn uzerne.

adetler duzel seklde myd? ve hamlelgyle lgl nasl br belrt gosterd lk 3 ayda falan? (malum adet goruyorsa suphelenmemstr)

Tskler

zomby
25 02 2005, 18:00
Caty
Inanmyorum aynsn benm alemede yapmslard babama demsk konsolosluktak kadn gozum sen hc tutmad sende gdpte donmeyecek br adam tp var dems ne aptalca lafa bak lafa.
Valla bende torun olunca vzey cabuk alnyor dye blyorum ne halt edecegz smd goruyomusun?Ne kadar sacma sen cok y anlyorum gercekten.Cok zor br durum bu yaw.Br defa vermedlerm br dahak basvuruda bu lk ger cevrme sclnde oldugu cn daha da zor alnyormus vze.Insancklarnda hevesler kursaklarnda kalmstr valla.Cok uzuldum senn ve alen adna.
Arkadaslar bugun hastaneden kagt gelms test sonuclarmn heps negatve ckms brde sagolsunlar tebrk edyorlar.Yan Down sendromu,THS test ve brde adn getremedgm br test yapmslard sonuclarn beklyordum.Bugun kagt gelms cok sevndm hersey normal ckms.Dars testlerden gececek anne adaylarmzn basna umarm sorunsuz br hamlelk gecrrsnz.Uzermden buyuk br yuk kalkt
Sevgler
18h

cotto
26 02 2005, 18:00
Prenatal Test'ler asagdak lnkte trmester larna gore ozetl. Lnklere basnca ayrntlar ve haftalarn goreblyorsunuz. Kaynak <a target=new href=http:www.babycenter.com]Baby Center<a]
<a target=new href=http:www.babycenter.comprenatal-tests]Prenatal Tests Overvew<a]
Burada da tum Prenatal testlerle lgl ayrntl makaleler var:
<a target=new href=http:www.babycenter.compregnancyprenatalhealt hndex#prenattestBkmk]Prenatal Tests<a]

zomby
IpeknIl
Cok sevndm Allah bagslasn anal babal buyutsun.Ismde cok guzelms sm gb bahtda kaderde guzel olur nsallah.Dars bzm basmza nsallah.Benden smdlk haber yok onumuzdek hafta pazartes cnsyetn ogrenecegz Allah ksmet ederse bakalm cok heyecanlym bu ble heyecanlanmamza yetyor doguma az kaldgnda ne yapacagz blmem.
Sevgler
18h+2g

ceronimo
Mnkmelek gecms olsun.... Bzm b gucuk hanfendu sen hop oturtup hop kaldryor ama bak yyms. Sende yaknda daha y hssedersn umarm.
Lbertylady, glucose tolerance testnden once brsey yememen tavsye ederm.
Klen, bende br lste vard ama bulamadm smd, arkadaslarda varsa belk onlar benden once blg vereblr sana. Ama nternette prenatal tests dye arattm, epey br sayfa ckt (ornek:<a target=new href=http:www.healthsquare.comfgwhwh1ch24.htm]http:www.healthsquare.comfgwhwh1ch24.htm<a]) Bu sayfalardan blg edneblrsn. Lstelenen testlern hepsne grmyorsun, alenn saglk tarhcesne, baba ve annenn yaslarna vb. bagl olarak baz ek testlerde alablyorsun veya rsksz br hamlelk olduguna karar verrse doktorun sadece rutn testler alyorsun. Hamlelgnn devamnn daha rahat gecmesn dlerm.
Merhaba Husky, hosgeldn. Crb konusunda benm tavsyem 1 taraf aclablen br crb secmenz olur. Bebek kucukken deglse ble buyudugunde ve yatak sevyesn braz daha assag dusurdugunde cok se yaryor yan tarafnn aclablmes. Beln cok fazla zorlamadan ve cok eglmene gerek kalmadan kzn yataga koyup ckarablrsn. 2 tarafda neblen crb'ler var ama koca br bebek odan yoksa ve yatagn yernde SIK SIK degstrmey dusunmuyorsan cft tarafl aclma ozellgnn hc br avantaj yok bence.
cero, 29+2, NJ

klein
Merhabalar, bende 10 haftalık hamleym, zaman buldukca yazıları takp etmeye calısıyorum. Benm hamlelgm sorunlu basladı ve hala devam edyor. Bu süre cnde br sürü laç ( yeast enfeksyonu cn 2 tane krem, drar yolu enfeksyonu cn antbyotk ) kullandım. Brde kan uyusmazlıgımız var. Burdak doktorlara gore br rsk tasımıyormusum. Ben kl test yapılmasını stedm, gerek yok dedler.
Benm szden rcam amerkada yapılması gereken rutn testlern neler oldugunu yazablrmsnz? Cunku aylık kontrollern tarhlern gec tarhlere veryorlar, bende yapılacak testler takp edeymde zamanı gecms bunu yapamayız demesnler.
Tesekkür ederm.

ipekinIL
23 Subat Carsamba, 16:08'de Emre Dylan aramza katld. Dun daha hastaneden yen cktk. Dogum fazla zorlu gecmed, korktugum gb hc olmad.
Due date'mden br gun once nduce edldm. Scheduled nduced date olan Pazar-yan bugunu bekleyemeden- gecen sal geces kasntlardan delrms br vazyette doktoru aradm. O da hastaneye gel bakalm ded. Zaten sol arka tarafmdak korkunc agrdan dolay da k haftadr yuruyemyordum ble. Yan aclarm coktu. O da hazr burdasn smd, brkac gun daha beklemeye gerek yok, had nduce edelm stersen ded. Braz sok, pank cunku cok hazrlksz gtmstk gecenn br yars, ne canta ne brsey.. Gozumu kararttm ve tamam dedm btsn artk bu aclar.. Sabah erken saatlerde lac etksn gostermeye baslad ve sanclar geld, beklenenden cok daha ksa br surede oldu hem nducton hem labor. Brkac saat cnde dlaton tamamland ve ptocn vermelerne ble gerek kalmad. Tab sanclardan nasbm aldm ama epdural gelnce hersey kolaylast. Is br tek tmeye kald, o da ksa surede sonucland. Korktugum gb uzun br labor olmad yan hc, c-secton'a flan gerek olmad, ama epsotomy oldu son anda. Smd hala onun aclar le ugrasmaktaym ve de breastfeedng aclar tab.. Hala nanamyorum oglusun burada olduguna, smd gdp braz yumalayaym onu.. :)

Dars tum bekleyenlern basna..

husky
merhabalar,

Bu lsteye bugun uye oldum. 6 yldr Amerka'da yasyorum. Gebelkte 21. haftama grdm, br kz beklyoruz. Henuz sm bulamadk. Due date'm 12 temmuz. Hala bebeg pek hssedemyorum.

Bu arada kafenle lgl yazlar okudum br sey de ben eklemek stedm. Decaf kahvelere o kadar guvenmeyn. Az mktar kafenn zarar yok ama kahve ve caylar decaf yapmak genelde kmyasal maddeler gerektryor. Yan decaf kahvede kafenden daha zararl toksk maddeler var o nedenle uzak durun derm. Eger lla alacaksanz swss water decaf denlen prodesurle decaf edlms kahve bulun. Ben Wholefoods' da aradm bulamadm.

Bu arada 3 haftadr esmle crb aryoruz. En sonunda USA baby adl dukkandan almaya karar verdk. Yanlz yanlar nen crblerm daha y yoksa nmeyenlerm karar veremyoruz. Deneymler olanlar ne derler?

Herkese sevg ve selamlar.

cotto
27 02 2005, 18:00
IpeknIL tebrkler. Gecms olsun. Emre Dylan'a da hosgeldn. Allah saglkla, shhatle ve sevgyle buyumek nasp etsn. Umarm sen de en ksa surede toparlarsn.

super b
Selam,
Hamle kalmay planlayan ve hamlelg ve dogumu Amerka 'da planlayan arkadaslar. Hang sgortay dusunuyorsunuz? Bu konuda tecrubes olanlar varsa ya da oners, bu sayfada tartsalm paylasalm. Esm ve ben yaknda alemz gensletmey planlyoruz. Herkese bol saglk ve sans! :)
:)

super b
slm,
ben berl. austndeym. es amerkal olanlar var m aranzda. kends stanbul'lu olan? masterl ev hanmlar var m? ben masterm yapmak styorum ama bu arada ya da bter btmezde bebeklerm olsun styorum. ne dersnz, sacma m? ne yardan ne serden? onerlernz beklyorum. bu arada tum anneler ve de anne adaylarn tebrk ederm. Bol sabr. Dars esmn ve benm basmza. :) )austn de olanlar da beklerm, cok guzel pretzel tarfm var, geln beraber yapar ve de afyetle yerz. Asutn de olmayp yolu dusenlerde arasn.

super b
slm husky hosgeldn. Tebrkler, bol sans. Nerdesnz? Hang eyalette. sm Turkce m nglzce m ya da ksn de m dusunuyorsunuz? Sana brkac web stes onereblrm sm lstes olan.

esracik
herkese merhabalar,
Bugun lk doktor kontrolume gttm :) Bebegm gordum kalp atsn duymadm ama kalbnn attgn gordum. Cok heyecanlyd. Br suru kan aldlar , sorularm sordum ama en oneml soruyu sormay unuttum, kafen olayn sormay unuttum :) ben de sasm kendme nasl unuttum dye, bebegn resmn verdler tab brseye benzetemedk ama buyudukce guzellesecegn umuyoruz :) )
Unutmadan, pekn IL tebrkler, saglkla buyut bebegn.

esracik
due date m benmde hesapladgm gb ekm 9.

libertylady
Merhaba Sarca,
Iste web sayfalarnn adresler. Umarm sne yarayacak seyler bulursun. Bu satclardan onlne bseyler almadan once slern cdd yapp yapmadklarn ogrenmek cn Epnons.com adresnden onlarla lgl yazlan revew'ler kontrol etmek steyeblrsn. Sevgler..

http:www.babyunverse.comman.asp?mand=103&customman=yes&store=baby&manuprod=&manucat=0&manusec=33&custom=no&cusmand=52

http:www.strollerworld.com

http:store.yahoo.combabydealz20nzstnafr.html

http:www.travelngtkes.comcg-localSoftCart.exendex.html?L+scstore+szbq4131ffb63 db6+1172996979

http:amos.shop.comcc.amos?man=catalog&prd=16569625&_x_=Comfort1st-com-Inglesna-&ccsyn=260&pcd=10742051&ccsd=331740447-14654&_ccn_test=1

http:www.strollerdepot.commorenfo.php?SKU=1236

http:www.thebabyoutlet.comlevel3.asp?page=5144

http:www.healthchecksystems.comnglesna_zppy_baby_s troller.htm

tibetsmother
Cerocum Koca Gobugum, dun 10 saat sen ayakta tuttuktan sonra bugun se gdebldn nsallah. Iy oldu sana, bebek dun hop hop hoplad sevncten, 'heyo heyo , annem sonunda yollara dustu' dyerek. :) ;)
IpeknIL, bebgn Allah sana, esne bagslasn, gozunuz aydn.
Mnkmelek cok cok gecms olsun, arada hamleyken boyle kucuk heyecanlar herkesn basna geleblyor.<mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0] :)

minnos11
IpeknIl ,

sen ve alen tebrk eder mnk Emre'ye saglkl uzun omurler dlerm. Gule gule buyutun ms kokulu yavrunuzu. Resmde beklyoruz tabk.

Esrack, ne guzel yavrunu gormussun. Hc merak etme canm br kac hafta sonra herseyler bell olur nsallah. Kahve konusunu takma kafana. Eger cok cok abartl br seklde cmezsen brsey olmaz. Bende gunde br bardak kahve cyordum.

joysea
Mnkmelek, cok gecms olsun, umarm cabucak ylesrsn, Cero'nun dedg gb yuregn hoplatp duruyor kucuk hanm ama hersey yolunda gdecek nsallah.

IpeknIL, cok cok tebrk ederm, Emre Dylan dunyamza hos geld. SAglkl, mutlu ve bol ksmetl br cocuk olmasn dlerm.

Yen gelen arkadaslar, hepnze hosgeldnz, umarm rahat ve huzurlu br hamlelk gecrrsnz.

Zomby, heyecan dorukta bakalm kz m erkek m? Gonlunuzden ne gecyorsa o olur umarm.

Sevgler

Joysea

sarica
IpeknIL ,gecms olsun. Sonunda saglkla kavusmussun ogluna.allah anal babal buyutsun.
Caty,sznklern vze alamadklarn duyunca cok sasrdm.Yasl nsanlarn daha kolay vze aldklarn dusunuyordum. Annemler de dogum yaklasnca gelecekler,henuz vze cn basvurmadlar. Ya bzmklere de vermezlerse dye smdden telaslanmaya basladm. Soyleyeym de hemen basvursunlar bar. Acaba yanlarnda tapu, banka hesaplar falan goturmusler m?Extra brseyler yapmak gerekr m?Br kez daha deneme sanslar var m, blyor musun?Umarm hallederler.

sarica
lbertylady,
Zaten buyuk htmalle onlne ( gozumle gormeden ve denemeden ) brseyler almam sanrm. Fakat fkr ednmek acsndan bu steler oldukca faydal olacaktr. Cok tesekkurler...
Bu haftasonu yne babesrus,toysrus,babydepot...falan dolastk , herhalde bz de Graco Quattro Travel System alacagz gb gorunuyor.

29w+4

jaguar
28 02 2005, 18:00
Dosyamza yen arkadaslar gelyor ne guzel.

Ipeknl tebrkler, sen de kurtuldun, Emre Dylan da hosgelms.

Cero, sra bende m ne? Iyce karst tarhler.

Husky, cann hc SIKMA, herkesn hamlelg farkl oluyor, ben de bazlarna gore cok gec hssetmstm bebegn tekmelern, doktor normal dyorsa hc takma.

Ben de dun doktor randevusundaydm, aclma, assag nme falan hcbr yok henuz. Ama doktoru kna ettm, haftada 2 gun NST'ye grmeyecegm artk. Umarm psman olmam.

Sevgler

Jaguar, 36h+5

jaguar
Ceronmo, o hareketler hckrk olmasn. Bu bebsler cok hckrrlar rtmk br seklde...

jaguar
Mommydream, soke ettn ben. Insallah bran evvel donup ayrntlar anlatrsn. Bebs ve sen yymssnz ya, oneml olan bu zaten. Allah saglkla buyutmek nasp etsn. Br anda nasl oldu, apar topar sezeryan'a m aldlar? Bu bebslern ne yapacag hc bell olmuyor.

Cero, sank cme dogmus gb sra bende m demsm sabah, galba sra cdden bende.

Sevgler
Jaguar, 36h+5

jaguar
Mnnos haklsn, sayl gun gecyor oyle boyle derken. Alkn nasl, artk delkanl olmustur.

cotto
Ben de bugun cero nun lstesne bakmstm. Srada mommydream, sonra jaguar, sonra caty var. Mays'a kadar bu kadar. Mays'ta 5 bebek brden var.

Mommydream Mart 15 Erkek
Jaguar Mart 24 Kz
Caty Nsan 4 Kz

benm de bacaklarmda restless leg syndrome baslad. Gece kramplar falan, klask. devaml evn cnde su, hareket, masajlar (bu buz gb sehrde dsar da cklmyor k) dare etmeye calsyorum. oglush da durmuyor maasallah, napyor cerde o kadar blmyorum. ckncada boyle olacaksa tamamdr. Annemn senn gb muzur bs cocugun olsunda gor beddualar tuttu demektr. doktora sordum ydr ydr dyor. neres kafas kollar bunun, nereden vuruyor dye merak ettm. yanlamasna egml yatyormus karnda shu anda. Bu arada klo almyordum almyordum, gecen ay y patladm. gobek de patlad. boylece 7. aya shanyla grms olduk.

bu arada ben de glukoz yukleme testne sabah lk s hcbrsey yyp cmeden grmstm. Normal ckmst. Onun dsnda pedatrcan ve cord blood bank arastrmamz yaptk, oyle beklyoruz bakalm.

J&J n lavobodak kabak kafal bebegn reklamn gormeyenler cn <a target=new href=http:jnjplayer.dgsle.tvndex.html?http:metahos t.dgsle.tvjnj20021125shortnbald_56.asx,http:metaho st.dgsle.tvjnj20021125shortnbald_300.asx,4,Snk%20c ommercal%20-%20Havng%20a%20Baby%20Changes%20Everythng]Havng a Baby Changes Everythng - Snk commercal <a]. Bu aclmazsa <a target=new href=http:www.jnj.comour_companyour_vdeosndex.htm# baby]http:www.jnj.comour_companyour_vdeosndex.htm#baby<a] dan altta Havng a Baby Changes Everythng - Snk commercal 'a tklayn

28h+6

cotto
Cero,

Benm k cerde cok uzun suredr aynen senn dedgn gb hareket edyor. Crpnma olarak almyorum ben onlar. Ilk basta ben de merak etmstm sksyor mu, nooluyor dye. Doktor bana ne kadar hareket o kadar y ded. Dger brkac arkadas da hareketl bebekrahatmutl;u bebektr ded. Dedgm gb bz bu yuzden veledn knc adn kprcan koyduk. Bazen coshuyor yarabbm oradan oraya. Aksam tv seyrederken hele yatyorum kanepeye bzmk cerde fldr fldr, tv ye konsantre olamyorum onumde hareket eden seyden (gobekten).

eskden super hosuma gderd, smd bazen c organlarm yer degstryormus gb oluyor (malum velet buyudu) cm br garp oluyor. Eger s yaparken ayn numaralar cekyorsa blgsayar basnda otururken one eglemyorum. gerye yaslanmam gerekyor yoksa kaburgalarma ve legen kemgme darbe alyorum. Ama bende uzun suredr senn dedgn gb tek tek tekme veya vurus seklnde degl, durmakszn br donenme, el kol hareketler, cok kuvvetl prprlar seklnde. hatta smd ney neres anladm, bugun br uzanms sag tarafma yatyordum mesela, kafa att kprcan karnmn sagndan ckt.

Gobek ve hareketler hssetmek cn 22. haftaya kadar sabredn arkadaslar. Sonra alacak basn gdecek, bu nerden geld ble dyemeyeceksnz.

cotto
aaa valla shok haber. mommydream, due date ten sonra 1-2 hafta bekleyen annelere nspet yapms sennk.
ama senn ve bebshnn saglkl oldugunuzu duyduguma cok sevndm. sze gozunuz aydn, oglushunuza da hosgeldn dyorum.

zomby
Merhaba arkadaslar benm szlere br sorum olacak.su anda 18h+4gun oldum ama ben henuz hc bsey hssetmyorum.Karnmda fazla ckmad aranzda bu haftada ayn durumlar gecren varm?Gece uyuyamyorum onumuzdek pazartes randevuya gdene kadarda cm rahat etmeyecek.
Sanyorum k bebek gelsmyormu acaba, cok evham yaptm kendme braz cm rahatlatn ne olur.Doktor kalp atslarnn cok y oldugunu soyled ama ynede huzursuzum
Sevgler
18h+4g

ceronimo
Hosgeldn Emre Dylan ve gecms olsun IpekIL. Umarm bundan sonra kendn daha y hssedersn, kasnt agr falan kalmaz. Ogluna da saglkl, huzurlu, basarl br omur dlerm.

Tbetsmother, cdden y oldu bana. Kose yastg sfatm New York fath le degstrdm 1 gunlugune de olsa. Gerc kendn eve nasl attn dye sorma.... Bu arada - GOZUN AYDIN!!! ;)

cero, 29+4, NJ

ceronimo
Evet Jaguar, lste uzad oldukca, ama ynede sana sra gelmed :) Once Mommydream (Mart 15), sonra sen (Mart 24), sonra Caty (Nsan 4), sonra se Mnkmelek var (Mays 2).

Mommydream erkek beklyor sen se kz - aradak 9 gunluk fark brnz gec, brnz erken dogurarak kapayablrsnz :) Heyecanla sonuclar beklyoruz :) Sorunsuz olsun, mutlu btsnde hamlelgnz de ne zaman gelrlerse gelsnler. Defterdar cero burada eller klavyede beklyor ;)

ceronimo
Cotto, benden once davranmssn. :)

Esmle bende annelermzn Bana yaptklarnz cocuklarnzda sze yapar nsallah beddualarndan korkuyoruz su anda. Oglan rahmde telkn yoluyla akll uslu olmaya kna etmeye calsyoruz :)

Bu arada, ne tatl cocuk o oyle yahu! Icmn yag erd zlerken.

ceronimo
Bayanlar; sacma geleblr sorum, smdden affola. Bzm oglan 2 gundur tuhaf br hareket yapyor. Han basta kelebek gb crpnyor derdk ya. Sank oyle. Ama bana daha cok pank olmus, brseylere dolanms kurtulmaya calsyor gb gelyor smd (belkde esks kadar ufak olmadg cn). Yaklask 10-15 sanye suruyor crpnslar. Dedgm gb 2 gundur baslad bu hareket. Boyle brsey hsseden var m?

ceronimo
Bak o hc aklma gelmed Jaguar. Ama sank hckrk olsa tek br an sarsls hssederdm ve gecerd. Haksz mym? Bu durumda tum gobek zangr zangr ttryor ve dedgm gb sanyelerce suruyor.

Zomby, 18 haftada brsey hssetmemen dogal, karnnn ckmams olmas da dogal. Bak Cotto ne ded, 5nc aydan sona br anda gobek ckmaya baslad ded. Daha yen klo almaya baslyorum ble ded. Takma, rahat ol. Bu durumun avantajlarn dusunmeye cals. Mesela benm tas kafal s arkadasm gb br gelp sana 6. ayda Ooooo patlayacak gb duruyorsunnnn demez.

minikmelek
mommydream bebsn hayrl olsun. umarm saglyla buyur. bugun yne BPP ye gttm. bana profle resm verdler. ama nanamadm, cunku gozler ack bakyordu krpklern ble gorduk hala nanamyorum r gozler ve uzun krpkler var. artk gozlern acp kapayablr degl m arkadaslar? yan bz abartmyoruzdur degl m?<mg src=expressonsface-con-small-confused.gfborder=0]
31w+1

NewYork01
Esrack,due date'n hayrl olsun,umarm hersey yolunda gder,keske bz de bu kontrolde goreblsek bebsn kalp atslarn.Heyecanla beklyoruz randevuyu.

Mommydream,senn bebs de nsallah allah anal buyutsun.Dars bze nsallah.

ipekinIL
Herkese guzel dlekler cn tesekkurler.. Emreck de selam soyluyor.

Caty, hc korkma derm epdural'dan. Sanclarn yogunlugundan gney hc hssetmyorsun ble. Yataga dogru egldm ben yan taraftan, karnmn ustune dogru, onumde hemsre durdu ona sarldm, arkamdan da epduralc gney yapt. Hc korkulacak brsey yok, kafana takma ble. Sonra bacaklarn uyusuyor ve sanclar gttkce azalp tamamen numb oluyorsun ksa sure cnde ve buyuk rahatlk. Ondan sonras kolay, s tmeye kalyor ve hc brsey hssetmyorsun ble.

Benm de sol arka tarafmda belmle bacagm arasnda cok sddetl agr belrmst hamlelgmn son k haftasnda. Korkunc brseyd, yurumek, oturmak, kalkmak br azapt. Ben de dusunemyordum ble o halde dogum yapmay flan ama cervdol verldkten sonra nduce edlmek cn, hele k epduraldan sonra o acy hc hssetmedm ble. Hatta korktugumun aksne dogumum cok cabuk lerled ve sonucland. Induce edldgm cn korkuyordum uzun surecek flan dye, C-secton rsk de artyor dye ama hc oyle olmad. Ptocn ble vermelerne gerek kalmadan lk verlen lac etksn cabucak gosterd ve rahm ksa surede rpe olup dlaton tamamland. Hc kafana takma. Ben cok stres altnda basladgm halde doguma belmn agrs ve kasntlardan ve snrlermn bozuk olmasndan ama korktugumdan cok daha kolay br dogum oldu. Hersey yoluna varyor, moraln yuksek tutmaya cals. Bol sanslar! :)
Allah herkese kolay dogumlar ve recovery nasp etsn!

minnos11
Mommydream,

tebrk edyorum sen. Gule gule buyutun yavrunuzu.

Jaguar, hatrlyorumda, ben due date' beklerken sen daha br kac haftalk hamleydn. Bak sra sana da geld. :)

minnos11
Jaguar'cgm,
sordugun cn tesekkurler. Alkn guzel buyuyor masallah.Yaknda kz bakmaya gdecegz delkanl ogluma :) .
Bu senn kzn da olablr tabk :)

akillibidik1
Arkadaslar, uzun suredr yazamadm, kusura bakmayn. Ama gecerl br nedenm vard; evet dogru tahmn ettnz, benm bebs acelec ckt. Su anda 3 haftalk bebek annesym. Dogum Mart ortas olacakken... Uzun hkaye, fazla vaktm yok su anda ama ksacas emergency c-secton oldu, kalp atslarnn kde br dusmesnden dolay. Oglum ve ben yyz cok sukur. Bu arada bebsn dort gozle bekleyen anne adaylarna da kolay dogumlar dlyorum, hersey gonlunuzce olsun, sevgler, mommydream.

CATY
selam jaguar
demek 36h=5 dedn haa masallah.benmde 35+1 oldu bugun.nanlmaz uyku duzenszlg ve nedendr blemedgm haff bulantm gunumu berbat edyor.bel problemnden oturu yurume zorlugum baslad.ozellkle kalca kemgm nanlmaz sanc yapyor.sorun bebekden m belmdenm blemyorum.doktor konturollerm haftada 1 e nd bakalm yarn gdcem sorucaz.
haaa bu arada pazar gunu arkadas babyshow duzenlems benm cn suprz oldu.cok keyflyd.herkez senn cn brseyler yapyor.en onemlsde daha gormedgn bebegn cn tum bu ugraslar.kocaman pasta balonlar yemekler hedyeler derken gece nerde yattgm blmemsm valla.
SARICA+ZOMBY+JAGUAR kaynvaldelern gelemeys le lgl sorularnz vard yazaym hemen.
kaynpeder memur hala calsyor ama annem emekl oldu.buradan doktordan yazl kagt aldk yolladk due date tarh bu gelmeler gerek dye.
ayrca ev araba tapularnda aldlar.banka dekontlarda tab.ayrca kaynm var unverstede onun okulunun olduguna dar kagt dah almslar okuldan.kaynpeder s yernden kagt alyor resm calsdgna dar.daha ne yapsnlar anlamadm yan
neyms had gdpbrlkde sadece kaynpeder doner sonrada emekl olurda tekrar gelr kalrsayms.yuh yan dedk.
tekrar bas vurma olayna gelnce brlkde zor verrler denyor.sadece anne yada baba basvuruda bulunsun alr rahatca turkyede es oldugu cn denyor.burada br arkadasda gecen yl ayn durumla karslasms 2 aysonra sadece annes basvurunca alms vzey.
bakalm zaten 2yada 4 hafta sonra dogum yan gerekde kalmad.eylule ben gtmey planlyorum.
herkezn ortak fkr yanlz keske turst olarak basvursalard tandklar kmse yok gb denyor.blmem daham y olur.
ZOMBY test sonuclarna cok sevndm.Allah tamamna erdrsn nsallah.
CARDELEN selam kuzenn adet duzenszlg varmyd blemyorum ama oncesnde yokdu galba hamleykende yokduk karn agrs cekyorum dye doktora gtmsd.hamlelgn oyle ogrend.ama cok bulant falan cekmedgn hatrlyorum.
KLEIN bendede kan uyusmazlg var.negatfm esm poztf.ben doktoruma lettgmde pek oral olmadgn dusunmusdum cunk sadece ben dnled brsey dememsd.ama gereken zamannda zaten yapyorlarms sonra anladm.hamlelgn 25-26 haftasnda ellerm ve yuzum kzarmaya baslad ve kasnt ckd bende.1 ay once verdgm kan ve urn testlernden kan uyusmazlg oldunu anlams doktor.bana 28 hafta le 29 hafta aras ROGEM SAT olmam gerekdgn soyled hastanede.bu as gb koldan oludugun br gne kan uyusmazlg cn.
hcbr yan etks yok.eger bebek senn kann alms se sorun yok zaten ama babann kangrubu se senn kannla bebegn kan savasmasn dye bu gney yapyorlar.dogumdan 72 saat cersndede tekrar oluyorsun bu asy btt.
HUSKY hos geldn aramza.
IPEKINIL Allahanal babal bagslasn.cok sevndm bebegne saglkl kavusman.her arkadas kavusdukca brgun bende dyorum umutla :)
benm cnde mnckla olusunu olurmu.benm kzm olacak oglan tadda baskadr.msler gb kokar smd canm yaa
bel problemnden oturu epdurale gozumu korkuttular.brde yaparlarken gney cok acyormus.kaydrrsa yada sen kmldarsan rsk cokmus falan dogrumu bunlar?drek kalp ve beyn etklyor dye yazyor br doktorun stesndede.ben suanda robotum belmden teblcegm sanmyorum dogumda.snr ve kas sksmas var cunk.tecruben yazarsan sevnrm.sen olusundan al koyucam ama lk olunca trsyorum sde

<mg src=expressonsface-con-small-frown.gfborder=0]

supermommy
sevgl husky benm k cocugum var 1 erkek dger kz ve sm konusunda 9 ay delrmstk en sonunda sevdgmz smler lste yapp 4-5 amerkal arkadasa okuttuk sonucta herkesn hc zorlanmadg muntazam okudugu smlerde karar kldk ALARA ve BARTU smdye kadar gerek okulda gerek arkadaslar arasnda yanls telaffuz eden olmad.Ve araba konusuna gelnce sen en y karar vereceksn kendn y hssettgn surece kullanablrsn ben oglumda dogum stresyle utanmasam hastaneye kadar kullanacaktm doktor sezaryen dynce korkudan doguma gdecegmz sabah arabay ben kullanacagm yoksa gtmem gb komklkler yapmstm (sank gtmesem cocuk hayatmn sonuna kadar cerde kalacak!!!)ama kzmda son k hafta cok sk kramplar gryordu degl araba yurumekte zorlanyordum anlayacagn doktorunla konus ve senn nasl hssettgn senden daha y kmse blemez unutma.

husky
Herkese merhaba,

Geronmo: tavsyelern cn tesekkurer. Etrafmdak arkadaslarm da tek taraf nen crbler tavsye edyorlar, sanrm ondan alacagz.

Super b: ben North Carolna daym. 6 yl once buralara doktora yapmaya geldm. Doktoram btt ama ben hala buralardaym. Merak etme master ve bebek br arada cok guzel gder (doktora cn ayn sey soyleyemeyecegm), ozellkle evde destek verenn olursa. Ism konusuna gelnce turkce sm styorum ben ama nglzcede kolay okunablen kulaga hos gelen br sm aryorum. Turkceye yakn nglzce smler de olablr.

Bugun doktor kontrolum vard. Doktorum eln karnma koydu ve bebegn durmadan tekme attgn dda ett. Ben hc br sey hssetmedm, tab guldu bayag ruhsuzluguma. Esmde br turlu hssedemyordu bz kuntmuyuz o kadar dyordu. Aksam epey zaman harcadk hssetmek cn, sonra brden guclu k tekme geld. Hc boyle hssetmemstm. Herhalde cocugu cok bunalttk o da yett artk ste aln sze tekme ded...sonra durdu. Neyse en azndan k kez hssettk :)

Bu arada br cocuk doktor bulmam gerektgn hatrlatt arkadaslar bana. Bende smdden aramaya baslayacagm. gerektgnde hastaneye doguma da geleblyorlarms.

Bu arada dogumdan once ne kadar sureyle araba kullanablecegnz konusunda fkr olan varm? Ben hergun 40-50 ml yol gdyorum. Doguma kadar znm yok ve hep arabayla gtmem lazm... Merak edyorum acaba ne kadar daha gdeblrm dye.

husky, 20w+5, NC

portakal2
Herkese merhabalar,
Stenz yen kesfettm. Ben Ingltere de yasyorum. Ama sanrm yurtdsnda olmak ulke neres olursa olsun benzer br durum. Br erkek evlat beklyoruz ve bebegmze Hazran 8 e gun verdler. SU anda push char lere bakyorum. Eger blgs ve tecrubes olan varsa 3 tekerlekllerle 4 tekerlekller arasndak fark soyleyeblr msnz? Hangs daha ydr, ya da kullanm amaclar tamamen farkl m acaba?
Br de k gundur acayp br ds agrs cekyorum. Hamlelkten once kontrol etmst dsc, hersey normald. Hamlelkte ds sorunu cok yaygnms. Yarn dscye gdecegm, Insallah oneml br sey degldr.

cotto
01 03 2005, 18:00
Hamsler bu kaynvaldemden:
[]Bugun gazetede br cocuk doktoruyla yaplms roportaj vard.Br kadn bebegnn karnnda cok hareketl oldugunu ve bunun normal olup olmadgn soruyordu.Adam da gayet normal oldugunu,lerleyen aylarda hareketlern nsbeten yavaslyablecegn soyluyor.Baska br kadn da 5 aylk hamleyms ve jnekologu her ay ultrasonla bakyormus.Zararl m dye soruyor.Ona cevaben de blnen br zarar olmadgn ama cok SIK ultrason yapmann bebekte solaklga eglm yapableceg konusunda arastrmalar oldugunu soyluyor.[]
Demek k sk ultrasonun zararl olmasa ble bebege br etks oluyor.
Bz hamsler boyleyz ozdemz, bebek oynamaz merak ederz, cok oynar yne merak ederz. Bulant veya stahszlk olmayanlar br terslk m var der, bulants olanlar rahatszlktan skayet eder. degsk agrlar ckar onlarla ugrasrz, gozunun ustunde kas var derecesne kadar hersey batar. Ultrason onces br sure heyecanlanrz, sonra bebshte brsey var mdr acaba dye ultrasondan once son k gece paranoya yapar kafay yerz. anlyacagn 9 ay boyunca boyle gel gtlere alsacaksn. Garp zamanlarda garp yerlern agryacak, kaslarn ceklecek, cn dsna ckacak, paranoya gunluk yasantnn br parcas olacak. En onemller (benm doktordan anladgm kadaryla) cok sancl kramp, spottng dedkler koyu renkl aknt veya kanama olmadkca dger butun belrtlern hamlelgn normal brer parcas oldugu.
daha evvel yazmstm. Benm goz bozuklugum lerled, sert lenslerm takamyorum. goguslerm acayp buyudu, hassaslastlar. br ara lgament sanclarm oldu (karnn on tarafnda kas ceklmes. doktor o daha devam edecek, yer gelr gogus altna dogru karnnda uyusma ve neredeyse karncalanma dah olablr merak etme ded. tamamen krann genslemesnden. br ara syatk agrm oldu, o da kalca catsnn genslemesnden. gun geld bacagm legen kemgmn oradan kltlend. bu aralar geceler kramp oluyor, bu seyrek ve ayaga kalknca gecyor ama restless leg dedkler sey cok rahatszlk verc. lerde ayak, ellerde odem beklyoruz. vs vs. seker ve trod hormonu degsen arkadaslar var.
Icerdek selam verdkce pt pt, agr sanc kalmyor valla.

cevizagaci
Sevgl Hamsler,

Ultrasona fazla grmeyn. Ben hamleyken doktoruma sormustum zarar varm falan dye. Bana dedg su anda zarar yok dye blnyor ama %100 garant degl demst.

Benden soylemes.

Hepnze kolay dogumlar.

ceronimo
Mommydream tebrkler, yaklask 1 ay erken geld demekk oglun. Allah anal babal buyutsun efem.... Iknznde y olmanza sevndm.

Jaguar, cne dogmus resmen. Nedendr blmyorum ama sra sana gelnce heyecanlandm yce. :)

Cotto, kprcan smne bayldm :) :) Dedgm gb bu hareket yen ckardg cn tuhaf geld ama normal demek k. Ben halen anlamyorum neres neresdr. Buyudukce bayldgm kprtlarn hafften rahatsz etmeye basladg da dogru. Dun aksam sten braz yorgun geldm. Soyunmaya basladm. Gomlek, pantalon derken gayr htyar sank gobegmnde br dugmes varms, ckarp yataga koyup dnleneblrmsm gb geld. Ve bunu br sanye ble olsa cok cdd dusundum, elm arkama gtt dugmey cozmek cn. Demek k yorulmaya basladm :)

Mnkmelek, bu aylarda gozlern acp kapyorlar sanrm. Krpk gorecek kadar net br resm alablmenz se muhtesem. Bzm elmzdek resm o kadar bulank k dudag le burnu karsyor - yada oglann burnu cok uzun (amannnnn).

Ozdemz, 6 haftalk hamle br nsanda omuz kol agrsn blemyorum. Kendn cok fazlada dnleme bence cunku br kac hafta cnde buyuk htmalle karslasacagn oyle agrlar var k delrrsn sonunda endselenmekten. Gerc baslarda hepmz braz daha fazla paranoyaktk. :) Hayrl olsun bebegn.

mushy
[b]IpeknIL[b], mnk Emre Dylan hosgelms. Benm Emre'me adas ckt ufaklk :)
mommydream, sen de tebrk edyorum. Saglg y olsunda erken olsun gec olsun. (benmks kadar gec olmasn tab k)

[b]portakal2[b] hosgeldnnnn!!! Ingltereden brsnn olmas ne guzel formda :) kendm yanlz hssetmeyecegm artk :) Ben Oxford'daym, sen neredesn?

[b]mnkmelek[b], sana da gecms olsun. Az kald, sende bebegn hayrls le kucagna alacaksn. Cero'nun dedg gb hop kaldrp hop oturttu afacan ama emnm k degecek sonunda.

[b]ceronmo[b], sen dogum yapnca km takp edecek hamsler? umarm gtmeden yerne brsn bulursun ;) soyledgn crpnslar, 2 sanye aralkla saat tktk gb m? benm emre'nn hckrklar o sekldeyd. hala da devam edyorlar gerc :)

bu arada Emre'de tam br aylk olacak bu cuma gunu. ne cabuk gecyor zaman degl m? [b]jaguar[b] hatrlyor musun, bebek ne zaman tekmelemeye baslycak dyordun, smd nerdeyse kollarnda. hele bebs dogduktan sonra cok daha da cabuk gecyor.

mnnos, sen naslsn? msn ye gremedm kac zamandr. kucuk Alkn nasl?

Emrenn resmlern koymak styorum yahooya, brler anlatablr m nasl yapacagm?

butun hamslere kolay gelsn. kolay ve cabuk dogumlar dlyorum hepnze.

minnos11
Ya mllet, durup dururken ben kayglandrdnz. Ben her gttgmde ultrasona gryordum. Alkn solak olursa ondan demeyecegm ama. Babas solak, benm annemde solak. Umarm baska brsey olmaz etk olarak. Blseydm o kadar grmezdm. Ama doktor kends yapt. Adamn da br bldg vardr herhalde. O kadar kadn dogurtturmus..

Mushy'cgm, benm MSN hemen hemen hep ack oluyor. Ben baska brseyler yapsamda. Bana yazarsan sana tarf ederm nasl oldugunu. Ben gordum ya senn tombs oglunu nasl olsa :)
Alkn y masallah. Bu cuma 12 haftalk olucak nsallah. Gunler su gb akp gdyor.

sarica
cotto ve ceronmo , bahsettgnz hareketlern aynsn benm oglusda 1 haftadr yapyor. Once telaslandm noluyor cocuga dye,yengem de kadn dogumcu , bebsn hareketl olmas ydr ded. k gun cok hareketlyd sonrak gun daha az hareket ett. Bu sefer yne telaslandm. Yoruldu heralde k gundur tepnmekten dedm...Smd sanrm normal seyrnde gdyor(oldukca hareketl). Aynen yazdgnz gb c organlarma brsey oluyormus gb hssedyorum,ozellkle blgsayar basndayken one eglerek oturunca bazen oyle sk vuruyork, zplyorum,rahatsz edyor br taraftan ama, aksamlar ben de uzanp,gobegm acp hareketlern zlemeye baylyorum. Bazen br svrlt oluyor,sank drsegn dayams gb,asag dogru falan kaydryor. Brde yer degstryormu acaba dye merak edyorum,genelde karnmn sol taraf daha svr gb duruyor,bazende sag tarafa gecms gb hssedyorum (herhalde poposudur) Ama yne de emn deglm kafamdr, bacak mdr,neres?Ilk hareketlern ben de 20. haftadan sonra hssetmeye baslamstm.

Yaklask br ay once grdgm us da bana da br resm verdler oglann gozler karanlkta kalyor,srf burun ve dudaklar gorunuyor. Ama cook guzelll.... ;) Tum yuzunun oldugu resmde gozler sadece cukur gb gorunuyor... Bz daha krpklere falan gelemedk.Acaba 30. haftadan sonra herkes us a gryormu? Yoksa gerekrse m bakyorlar?

Moomydream`e de hayrl olsun. Saglkla buyusun bebsn.

29w+6

sarica
Cotto,
restless leg bende yaklask 2-3 yldr var. Acayp rahatsz edc br olay. Geceler uyurken ble butun vucudum kaslyormus bacaklarmla beraber.Sabahlar uyandgmda butun gece yurumus gb agryordu bacaklarm. Bunun cn Turkyedeyken yaklask 5-6 ay lac kullandm fakat hcbr faydas olmad. Yaptgm arastrmalara gore de Daha cok magnezyum eksklgnden oldugunu okumustum. Ve hamlelekte daha fazla lerleyeceg yada baslayableceg yazyordu. Fakat ben yaklask 3-4 aydr bu sknty cekmyorum. Turkyede doktor bana vtamn vermemst, lk uc ay folk asd,ucuncu aydan sonra sadece demr kullanmaya basladm. Sanrm onun etksyle restless leg olay oldukca azald. Burdak doktor gecen hafta prenatal vtamn verd.Onun cnde de demr var naslsa dye demr lacm kullanmay braktm. Ondan sonra benm bacaklar tekrar baslad. Pskolojk olablr m blmyorum... :) Yengeme sordum demr kullanmaya devam edeymm dye ,sorun olmaz kullanablrsn ded(bu arada yengem kadn dogum doktoru). Smd buradak doktoruma sormadan hem vtamn hem demr kullanyorum. Bacaklarm da smdlk daha y....
Ben toplam 6 kez turkyede(yengemn fakultede olmasnn faydalar), 1 kez de burada ultrasona grdm. Hcbr sakncas oldugunu duymamstm daha once. Had bakalm hayrls.Bakalm benm oglan solak m olacak?Ama kontrollerde bebs gormeynce de nsan brsey anlamyor k... Br ara keske evde de olsa su alet, ne zaman stersem oglushumun ne yaptgn goreym dye ble dusunuyordum :)

ozdemiz
arkadaslar ben de daha cok yen 6 haftalk hamleym doktora gdemedm henuz omzum ve kollarm agryo hc boyle br skayatle karslasmsmydnz braz paranoyakm da :)

ozdemiz
tesekkur ederm y dleklerne sanrm henuz doktora gtmems olmamdan kaynaklyo paranoyaklgm :)

cotto
02 03 2005, 18:00
hamsler,

kend sehrnzde anne gruplarn arastryor musunuz? Ben pedatrcan ararken brkac webstes buldum. Bu ve benzer konularda referral en oneml kaynak tab. Ayrca yuzyuze aktvteler de duzenlyorlar.

Br de normal bulletn boardlar var sadece mesaj araclg le soru sorup fkr paylaslan.
Ornek gruplarn stelern lstelyorum. Google.com dan falan bulunablr herhalde kend sehrnzdek benzer gruplar. anahtar kelmeler Sehr+momsparents etc

Sevgler

<a target=new href=http:moms.meetup.com]http:moms.meetup.com<a]
<a target=new href=http:bbs.babycenter.comboardsbbs-regonal#bbs-us]http:bbs.babycenter.comboardsbbs-regonal#bbs-us<a]<a target=new href=http:chcago.babyzone.comregonsdefault.asp?]http:chcago.babyzone.comregonsdefault.asp?<a]
<a target=new href=http:www.urbanbaby.com]http:www.urbanbaby.com<a]
<a target=new href=http:www.northsdeparents.orgtempltxt.asp?navb arref=about]http:www.northsdeparents.org<a] Bu Chcago sehr cn
<a target=new href=http:www.momknowsbest.compweo928.html]http:www.momknowsbest.com<a] Bu da Chcago cn

Manu
Solaklk sakatlk degl k arkadaslar ya. Sank sakatlkms gb yazmssnz. :) Kardesm de ben de solagz. Ultrasonla b alakas olacagn hc sanmyorum. Yan br seyn yan etks gb degl k solaklk. Kaltmsal br sey. Kafasnn ustune dustu solak oldu gb degl yan. (bakn smd alndm yaaa)

ceronimo
Solaklarn daha zek olduklarna dar br rvayet vardr. Babamda solak. Kardesm ve ben babamza tapmamzn da etklsyle kucukken hep solak olma calsmalar yapardk. Maalesef sonradan olunmuyormus, sa(g)lak kaldk.

cero, 29+6, NJ

ceronimo
Ne guzel ozetlemssn hams hallern Cotto, tebrk ederm.

esracik
Selamlar herkese,
Umarm herkes ydr, ben fena deglm cero mde bulantlarm devam edyor ama skayet etmyorum bak :)
cotto, cok y acklamssn hamlelern durumunu , br tebrkte benden.
ozdemz hosgeldn, benden daha yen br ckt sonunda ve en yen hamle bayragn sana teslm edyorum. Ben 8 haftalk oldumda :)

krabat
selam kzlar br suredr gremedm nete
almanyada k kardesm geld zyarete oda lkkez geldgnden pek br yer blmyor o yuzden blgsayara yapsp kald banada frsat kalmad
neysek bugun dsar ckt da bana sra geld
peknIL e mommydream herknzde kutlarm
allah anal babal ve saglkl buyutmey nasp eder nsallah
gelelm su ultrason sne bu baz yerlerde yazlp czlyor ama kesn degl k kzm uc aylk oldu bende bakyorum olablrm dye ama sag eln kullanyor daha cok
nye dersenz sanrm ultrasona en fazla gren benm 9 haftalkken basladk ve her uc haftada br ultrasona grdm doguma kadar k k kezde turkyeye gttgmde fazladan grdm
yan benm kzn br albumluk ultrason fotosu var ama herhang br zararn görmedm henuz tab sonradan degsmezse oyuncaklarn sag elyle kavramaya calsyor
bu arad kuzusumun yen resmlern koydum
yen annelermzdende bebslermzn resmlern bekledgmz duyuralm bar hazr error vermezken
smdlk hoscakaln

mushy
benm annemde solak, sn tuhaf hc ultrasona grmems :) (onun zamannda oole seyler yokmus)

[b]portakal2[b], bende 5.5 yldr buradaym, bugun tbaryle 4 yldr evlym :) Oxford Unverstesnde, Bochemstry'de muhasebe bolumunde calsyorum. tab k su an aralk ayna kadar dogum znndeym. Okumadysan eger, 4 subatta oglum Jack Emre dogdu ama hala hamlelk dosyasndan kopamadm :)
dogumdan sonra ben hastanede kaldm br hafta ve bebegmle bagm orada kurdum dyeblrm. smd evdeyz, evde yne de dkkat br yerlere gdyor nsann. Hastanede sadece kmz guzel vakt gecrdk dyeblrm. hatta o uyurken baz zamanlar yanna uzanp sadece yuzundek fadeler seyrettm. baz ksler evde daha rahat olduklarn soyledler, ksden ksye degsyor sanrm. ben kend adma yanlz olmaktan mutluydum. hele brler yanmda sunu yap sunu yapma flan deselerd nasl olurdu blmyorum :)

supermommy
merhaba,benm br oglum brde kzn var va da oturuyorum bu solak davasna pek b guldum oglumda sonograma 2 kere grdm hamlelgmn bas ve sonuna dogru ama kzmda sn cvgn ckartp 5 kere grdm alelermzde hc solak yok ve benm kzm su an solak cok zek ve hareketl br cocuk 7.5 aylk (8 e 1 hafta kala) yurudu 13 aylk ben hc ugrasmadan tuvalet durumunu hallett.doktorlanda ufakken konustugumuzda solsklgn genetk degl yapsal br durum oldugunu ve degstrmeye calsmamamz gerektgn soyled Valla artk sonogramdan m blmyorum ama oda bzde halnden memnunuz (erken yuruyup laf anlamadan heryer karstrmas harc)

husky
Yenden merhaba,

Herkese y dlekler cn tesekkurler. Doktora gttgm gunden ber bebeg daha cok hssetmeye basladm. Hatta bugun masamda otururken sank cmde kocaman hava kabarcklar yuzeye ckyormus gb hssettm. Bazen agr gb-tam agr da degl-ama rahatsz edc agrlk tarz hareket hssedyorum.

Hala br sm bulamadk, soyle cdd cdd br oturmamz gerekyor sanrm.

Bu arada Ceronmo, senn su gobegn dugmesn arkadan acp ckarma fkr bana cok tandk geld. Ben gebelgm basladgndanber sank karnmn on duvarna cerden brsey yapsms da gtmyor gb hssedyorum, ozellkle yukar uzanp gernrsem. Tab gobegm gttkce buyudu ve arada 'artk ckarp koysam' hss oluyor.

Egzersz konusunda herkes nasl? Ben gunluk yuruyuslerm dsnda (br Sbrya Husky's kopegmz var. Her sabah ve her aksam uzun yuruyusler beklyor bzden) hc egzersz yapmyorum. Br kez prenatal yoga ya gttm, sonra aksamlar cok gec dye usenp braktm. Dogumda epdural stemyorum o nedenle doktorum egzersz yapsan y olacak dyor... Bakalm belk yenden gyme gtmeye baslarm-usenmey brakrsam...

Dogumunu epdural olmadan, hc br agr kesc olmadan yapan yada yapmay dusunen baskas varm?

husky, 21w+1, NC

portakal2
[b]Mushy[b], ben Loughborough daym (Lecester ve Nottngham n ortasnda) . 6 senedr burdaym. Burada doktoram btrdm, smd arastrma gorevls olarak calsyorum. Sen neler yapyorsun?
[b]Cotto[b], bak benm de gozum lerled hamlelk srasnda, 2 den 3 e ckt, ben de endselnmstm. Sanrm normalms ve hamlelkten sonra yenden duseblrms.

Ultrason konusunda gorusler degsyor. Ablam n dedgne gore Turkyede her stedgnde yapyorlarms. Uk de hersey yolundaysa 2 kere gryorsun. Ama bunlar braz fazla tedbrl, herseyden nem kapyorlar. Aslnda ben de esmde ultrason u grmey cok sevyoruz, nsan bebegn gorunce cok heyecanlanyor, sevndrk oluyor, hemde gozuyle gorunce c rahatlyor. Bazen kprtlar hssetmeynce br sorun mu var dye ebey gormeye gttgnde kalp atsn dnletyorlar o kadar. ultrason falan hak getre.

Br de tecrubellere soracagm: DOgum srasnda ve hemen sonrasnda alenzn yannda olmas konusunda ne dusunuyorsunuz? Tabk nsann alesnn destegn kmse veremez ama brkac arkadasmdan duydum, yalnz olursan bebekle bagn daha cabuk kuruyormussun. brkac ay sonra gelmeler daha y dyorlar. AMa ote yandan bu gurbet ellerde nsan alesnn destegn cok ozluyor tabk.

jaguar
03 03 2005, 18:00
Dun br hsm alsvers sn bayag tamamlamay basardk. Ama aksam belmn agrs hc de hos degld ne yalan soyleyeym( buyuk alsvers 37. haftaya brakrsan boyle olur tab). Alsversten ve babes'r us'un floresanl sklarndan hoslanmayan esm dun br harkayd. Breast pump'lar, basnettler, playardlar ve bberonlar butun ozellkleryle ogrend. Buradan da sunu ckarmak lazm sanrm-eslern bebek alsversne merak sarmalar yumurtann kapya dayanmasna yakn zamanlarda olablyor.

Neyse uzatmadan tecrubelerm anlataym, brlerne faydal olablr.

Breast pump:

Benm gordugum pyasada genellkle 5 marka var
Avent
Madela
Ameda(daha cok nternette gordum)
Gerber
Evenflo

Avent'n elektrkl pompasna rastlayamadm. Genelde Avent Iss var her yerde o da manuel( $44.95)
Avent'n bottle sterlzerlarn begendm. Bzm mutfak alt katta, bebsn odas 3. katta olacag cn br mcrowave sterlzer almam sartt. Ben de avent'nkn aldm.($29.99)

Madela'nn 'Pump In Style Advanced Breastpump' var her yerde gordugum en advanced model. Fakat o kadar pahal k($319.99) Hayatta o kadar paray pump'a veremeyecegm dusunup yne daha makul fyatl elektrkl pompalara baktm.Madela'nn 'Sngle Deluxe BatteryElectrc Breast Pump' $79.99'du. Ancak Babes'r us'tak satc kadn gunde br kereden fazla pompa yaparsak maknasnn yanablecegn, Avent'n Iss'yla aralarnda sut bosaltma acsndan dakka olarak farkllk olmadgn anlatnca bz de Avent'n Iss'nda karar kldk.

Tab ben devaml sut pompalamayacagm cm manuel br modelde karar klabldk. Herkesn durumu farkl, ancak manuel pompa almak steyenler cn Iss y br opsyon olarak duruyor(customer revew'lar da y), hem de fyat cok uygun.

Br de pump'n sseleryle sterlzer'n ayn marka olmas da hosumuza gtt. Farkl farkl markalarda brbrne uyumda zorluklar olablyor. Mesela Madela'n pump'yla Avent'n bottle'larn kullanablmek cn ayr br aparat var, vs.

Crb' daha evvel smarlamstk ancak esm de ben de br sure bebegn bzm odamzda yatmasn styoruz. (3 aya kadar) Bu yuzden bassnett tarz brseyler bakyorduk, ancak basnettlern cogu bebek 3-4 aylk olana kadar kullanlablyor anladgm kadaryla. Bu yuzden Graco'nun Pack 'N Play n Ivy League Prnt playard'larndan aldk. Bunlar hem cnde changng table' olan, hem basnett ozellg olan, hem de lerde cnde oyun oynayableceg cn bz basnett yerne bundan almay uygun gorduk. Fakat cm cok da rahat degl, cunku bebeg crb'de yatrmak kaslar acsndan daha uygunmus. Bzm aldgmz alet lk aylarnda aksam uykusu cn kullanan oldu mu aranzda? Braz daha arastracagm, eger hala cm rahat etmezse bu aldgmz playard' ancak bebek nap yaparken kullanacagm galba.

Bunun yannda vr zvr br suru sey daha aldk, yok termometres, yok recevng blanket' yok bath tub'u, yok daper atmak cn cop kovas, vs,vs. Ama benm cm sIkIldI ne yalan soyleyeym. Ne kadar cok ayrnt var alnacak aman Allah'm. Yok ben alsvers cn yaratlmamsm, buna kesn karar verdm. Br de sank hersey cn ayr br urun yapmslar, tam para tuzag.

Allah hepnze kolaylk versn, sz sz olun benm gb son gunlere alsvers sIkstIrmayIn, sonra benm gb ufleye ufleye ortalarda dolasrsnz(zaten tonton alesndekler gb hssedyorum kendm, yuvarlana yuvarlana dolasyorum sank)

Smdlk aklma gelenler bunlar. Herkese sevgler

Jaguar, 37h+1

cotto
Ozdemz,
sen 6 dan 8 e nasl gecer dye dusunuyorsun. Bz sank goz acayp kapayncaya kadar 30 a merdven dayadk ama son 10 hafta gozumde lk 30 haftadan daha uzunmus gb gozukuyor. Br de 40. haftasn doldurup da daha bebshler hareket etmems ve dogum cn 41 veya 42. haftalar annelere o son haftann ne kadar uzun oldugunu sormal. :D
Ben de hamlelgm lk baslarnda cok guzel evde yoga, gym de yuruyus ve haff agrlk calsyordum. hamlelkten once bayag aktftm cunku. Hamlelgn lk 4 aynda yuzme de yaptm yogun. sonra son 1 aydr br tembelm k sormayn. Proje deadlne . bterse gelecek hafta kendme cek duzen vermem lazm.

cotto
Jaguar,

pompa revew larn cn cok sagol. Ben de bunlara bakyordum. Sanrm [b]Yaz[b] kz cn senn o Graco Pack n Play kullanyor. Yaknlarda gelrse belk yazar o da kend dusuncelern.

Ben alsvers cn oturdum babesrus.com dan kendme wshlst ckardm. orada urunler revew larna ve resmlerne bakarak karslastrma mkanm oldu. onu alp gdecem dukkana. dukkanda da eller, mncklar, begendgm alrm. Br ksmn da gft regstry me brakacagm.

tek snr oldugum nokta tum kulak termometrelerne baktm heps 2.5 veya 3 yldz. hepsnde ya cok begenmsler, ya hc begenmemsler kullanclar. ondan hc karar veremedm. Br braun bulup ckacam sn cnden herhalde.

zomby
Selam arkadaslar k gundur yoktuk esmle beraber Nevada'ya gttk.Bayag yazlar brkms yen arkadaslar gelms.Bu pazartes bldgnz gb Allah ksmet ederse bebsmzn cnsyetn ogrenecegz.Su sutlu kahve olayn gercekten deneyecegm.Gderken br fncan cecegm bakalm bzmk kpr kpr olursa ogrenmemz kolay olur belk.Pazartesye bsey de kalmad cok heyecanlyz.
Ogrenr ogrenmez szlerle paylasacagz
Sevgler
19h+1g

esramehves
Sevgl arkadaslar merhaba,

Uzun zamandan ber mallerme bakamyordum pek cok sey olmus oralarda :)
en gelen arkadaslar hosgeldnz ,dogum yapms arkadaslar varms soyle br okuyabldm hayrl ugurlu olsun bebslernz,bulantlar olanlara Allah yardm etsn ben neredeyse 5 ay sadece kepekl ekmekden yaplms tost ve ayran yyerek yasamstm ama hersey gb gunlerde gecyor.

Hepmz lglendren br konu oldugu cn gonderyorum.

Sevglerle,
Esra &Alperen

BEBEKLERIN SINSI DÜSMANI : MÜZIK KLIPLERI
]
]
] Ksaca Gelsm bozuklugu dye tanmlanan ve son yllarda tüm dünyada
] tam
] alt kat arttg belrlenen otzm, uzmanlarca büyüteç altna alnd. Ve
] otzmn zn süren tp dünyas, sasrtc br bulguya ulast. Klp
] Sendromu ad verlen bu sendrom yüzünden tüm bebekler tehdt altnda.
]
] Pek çogumuz mnk bebeklermz oyalansn dye televzyon karssna
] oturtur,
] hatta televzyona gösterdkler lgy büyük br sevnçle karslarz. Bu
] arada kendmzce önlemler alr abuk subuk görüntülerle kars karsya
] kalmalarn önlemek çn genellkle de müzk kanallarn açarz. Ama
] anlaslan o k; bz bebegmzn lgsn müzge olan kablyet ve
] yatknlgyla özdeslestrrken, o zledg her klple braz daha çne
] kapanyor, braz daha yasamdan kopuyor. Mnck beyn, basa çkamayacag
] snrsz karanlklara boguluyor.
]
] TELEVIZYONDAKI TEHLIKE
]
] Marmara Ünverstes Odyoloj Ana Blm Dal Baskan Prof. Dr. Ferda
] Aktas
] zledkler müzk klpler nedenyle Otzm le kars karsya kalan
] bebek
] saysnn her geçen gün braz daha arttgna dkkat çekerek, Aleler
] çocuklarnda konusma geckmes, dalgnlk ve konsantrasyon bozuklugu
] skayetler le basvuruyor. Bu çocuklarn ortak özellkler özellkle
] 0-2
] yas arasnda sürekl müzk klb seyretmeler. Hastalk, televzyon
] kesnlkle yasaklanp özel egtm programlar uygulanarak, dört yasna
] kadar
] önlem alnrsa önleneblyor. Ancak dört yasndan sonra tedavs mümkün
] degl dyor. Klplern çocuk beyn üzernde bu denl zararl oldugu
] fkrn
] ortaya atnca Prof. Dr. Ferda Aktas da br hayl tepk görmüs. Ancak
] uluslararas kongrelerde de sundugu teblglerle sendrom konusunda sadece
] aleler degl meslektaslarn da uyaryor. Konusmann ögrenlms br
] davrans olduguna dkkat çeken Prof. Dr. Ferda Aktas, Aleler nedense
] konusmann otomatk olarak ögrenldgn zannedyorlar. Dogal ortamda
] çocuklarn dudak sekller, ses ve cümleler arasnda baglant kurmas
] gerekl. Ancak televzyon çocuklarn ögrenmesn engellyor. Çünkü göz
] baglants kuramayan çocuklar dudak hareketler le ses
] brlestremyor.
] Televzyon ses yüksek olan br ortamda da çocuklar anne ve babalarnn
] ses
] yerne televzyon sesn alglar bu da onlarn beyn yapsnn
] karsmasna
] neden olur. Çünkü dudak seklleryle çkan ses arasnda baglant
] kuramazlar
] dye konusuyor.
]
] YOKSA DUYMUYOR MU?
]
] Klp sendromu teshs konulan hastalardan br henüz yrm dört aylk
] olan
] mnk Berkan. Geçtgmz aya kadar ales Berkan'n agzndan anlaml tek
] br
] cümle dah duyamams. Berkan kend adna ble tepk vermyormus. Anne
] Meltem
] Kadoglu, Önce stme problem oldugunu düsünüyorduk. Ancak
] televzyonda
] müzk klpler oldugu zaman kendsn oldugu gb o yöne sabtlyordu.
] Nerede olursa olsun televzyona yönelp sank büyülenms gb duruyordu.
] Çalstgmz çn bakc le kalyordu. Bakcs onu oyalamak çn bütün
] gün
] klp seyrettryordu. Açkças ben de bunda br saknca görmüyordum
] çünkü
] ben de ev sleryle ugrasrken zaman zaman ayn sey yapyordum dyor.
]
] ILK SORUNUN YANITI EVET
]
] Trabzon'da yasayan Kadoglu Ales ogullarnn br türlü konusmadgn
] fark
] ednce solugu Istanbul'da, Marmara Ünverstes Hastanes'nde alms.
] Skayetmz söyler söylemez Berkan'n çok klp zleyp zlemedgn
] sordular dyor Meltem Kadoglu. Genç kadndan aldklar, Evet
] yantnn
] ardndan ayrntl br ncelemeye grsen doktorlar sonunda teshs
] koymuslar. Klp Sendromu Teshsn ardndan evde televzyon
] açmadklarn
] ve Bertan'la sürekl onun anlayableceg seklde konusmaya
] çalstklarn
] anlatan Kadoglu, Ona dokunmamza, öpmemze ble zn vermezd. Br
] ayda
] çok sey degst. Ismn ögrend. Televzyon kapal oldugu çn ara sra
] huzursuzlanyor ama hemen dkkatn baska seylere yöneltmeye
] çalsyoruz
] dye anlatyor zorlu tedav sürecn.
]
] BANA INANMIYORLAR
]
] Rüzgar'da ayn sendromun kurban. Ales Rüzgar üç yasndayken, yan bes
] yl
] önce fark etms ogullarndak garplg. Teshs konulduktan sonra da k
] yl
] boyunca evlerne hç televzyon sokmamslar. Anne Sral Demral, Aynen
] br
] bagmlya zararl br maddey braktrr gb davrandk dyor.
] Çocuklarnn
] rehabltasyon dönemnde br kres bulamamaktan o kadar bunalmslar k,
] otstk çocuklar çn br kres açmslar. Bu arada ale ç br sarsnt
] da
] atlatmslar. Es Haluk Göçener'le o günlerde bosanms. Ama Rüzgar'n
] egtm
] çn brarada olmay basarmslar. Rüzgar smd sekz yasnda. Aldg
] egtmn ardndan ç dünyasndak karanlg asms hperaktf br yapya
] bürünmüs. Ancak ara sra öfke nöbetlerne kaplyor, bazen
] saldrganlasyor.
] Hâlâ okula gdemyor, okuma yazmay özel egtmle ögrenyor. Sral
] Demral,
] Bütün yaknlarma söylüyorum. Çocuklarna klp seyrettrmemeler
] konusunda
] uyaryorum ancak çogu zaman bana nanmyorlar dye yaknyor.
]
] NINNIYI KENDIN SÖYLE
]
] Doktorlara göre, teshs konulan çocuklar hastalgn etksnden
] kurtarmak
] çn yogun çaba gerekyor. Çünkü etklenen beynlerde hastalk çogu
] zaman
] yerlesyor. Doktorlar bu hastalgn teshsn koyduktan hemen sonra
] televzyonu kesnlkle yasaklyorlar. Çocugun uyurken ble müzk
] dnlemesn
] stemyorlar. Alelere mümkün oldugu kadar çocukla, onun anlayableceg
] ses
] tonu le konusmalarn tavsye edyorlar. Bu arada çocuklarla sefkat
] yüklü
] fzksel temas da öneml. En öneml seylerden br de mnk bebeklere
] nnn
] söylemek. Uzmanlar, Radyoda ya da teypte çalmayn sz söyleyn
] dyorlar.
]
] Onlar zamannda fark ett .
]
] Sral Demral ve Haluk Göçener ogullar Rüzgar'dak belrtler erken
] fark
] etms. Smd tüm ebeveynlere uyarp. Hastalgn belrtlern gözard
] etmeyn dyorlar. Iste adm adm otzme gden süreç;
]
] Kend dünyasndadr. Kends lsk baslatmaz. Istedg seylere ulasmak
] çn lskye grer, nsanlar obje olarak gösterr, parmag le saret
] edemez. Göz temas kuramaz, yüz fades cdddr. Donuk ya da
] hüzünlü bakar. Jest ve mmkler kullanarak sevml olmaya çalsmaz. Bay
] bay
] yapmaz. Oyuncagn vermez. Yastlarndan uzak durur. Öpmek ve öpülmekten
] hoslanmaz
]
] Klplere uyar konulsun
]
] Marmara Ünverstes Odyoloj Ana Blm Dal Baskan Prof. Dr. Ferda
] Aktas
] klp sendromu nedenyle RTÜK'e basvurdu ve klp göstermlernde, 0-2
] yas
] arasndak çocuklarn zlemes sakncaldr uyarsnn yer almasn
] sted.
] Aktas'n verdg blgye göre bebeklern davranslarnn dkkatl
] zlenmes
] hastalgn tanmn kolaylastryor. Ve Aktas klp sendromunun
] belrtlern
] söyle sralyor;
]
] . Oyuncaklarla konusur gb sesler çkarmaz (7 ay)
] . Anlaml smlendrmeler yoktur (10 ay)
] . Annene ***ür gb bast emrler anlayp yerne getrmez (18 ay)
] . Üç kelmel cümle kuramaz (2 yas)
] . Karssndaklerle sm ve cnsyet tayn ederek konusmaz (3 yas)
] . Jest ve mmklern kullanmaz.
] . Evet, hayr, nasl kelmelern kullanamaz, zamr seçm bozuktur
] . Monoton, duydugunu tekrarlayarak (annda ya da br zaman sonra
] konusur)
] . Kendne özel kelmeler ya da konusma tarz (son heceler söylememe
] gb)
] vardr.
] . Oyuncaklar ve objelerle agzna alarak, elnde oynayarak, yere
] düsürerek
] ya da br yere vurarak lglenr.
] . Dönen esyalar, çamasr maknesn seyreder.
] . Elnde p veya benzer br sey sürekl sallayablr.
] . Kagtlara, gazetelere, ktaplara özel br lgs vardr, düzgün
] tutar.
]
] ERKEN TESHIS ÇOK ÖNEMLI
]
] Prof. Dr. Ferda Aktas, klp sendromu le kars karsya kalan çocuklarda
] dört
] yasndan sonra tedavnn mümkün olmadgn söylüyor. Klp zlerken adeta
] büyülenyorlar Bol hareket çeren müzk klplernn dünyay yen yen
] tanmaya çalsan mnk gözler tarafndan sürekl zlenmes ,beynlernde
] km zaman
] tedavs mümkün olmayan hasarlara neden oluyor. Klp sendromu
] bulgularn
] tasyan çocuklarn geçms hkayeler sürekl müzk klb zlenmesn
] çeryor. Tv'de ard ardna yayna sokulan klpler zleyen çocuklar
] çevresyle lsksn kesyor, ale ç letsmn en aza ndrgyor
] Berkan'da bu sendromun tpk örneklernden br.
]
]
]
]
] - Net Yardım Takımı
[b]Text[b]

ceronimo
Cotto, verdgn adresler cn tesekkurler. Bende bzm bolgede br k grup bulmustum, toplantlardan brne katlmay dusunuyordum. Belk smdlk erken ama nsanlarla tansmak ve yast cocuklar da bulmak styorum. Play date olayn da dusunmek lazm degl m ama. :) Gerc bende hersey kafada, br de eyleme dokeblsem.... Prenatal **uatcs derslerne yazldm, hem braz kprdarm hemde mustakbel annelerle tansrm dye. Sadece 2 ksyz koca derste yahu.... Braz da bahtszm sanrm.

Husky, egzersz konusunda: bana eger hamle kalmadan once de hareketsz dysen hc smd baslama dedler. Onerdkler gunde 30-60 dk haff br yuruyustu (bu sogukta km yuruyecekse). Belmde k sorunlardan oturude yogay falan bosvermem onerdler en son muayenede (esnyorum derken yalns brsey yapablrsn ded). Ama bu havuz calsmalarna y yapmssn ded. Ozetle normal dogum yapacak br nsann egzersz yapmasnn cok faydas oldugunu pek cok ksden duydum. Ama yapamyorsan da dunyann sonu degl.

Ben de duruma soyle br bakmay dusunuyorum, eger becereblrsem epdural'sz dogurmak styorum. Bunun cn vaktnde br mdwfe yoga ve medtasyona baslamam onermst (pan managment). Yaptm m - yooo hayr. Turk annesne bsey olmaz, bagrr bagrr dogururuz de m ama :)

Esrack, dayan. 3. ayda nsallah bcak gb keslecek mde bulantlar. Ayrca skayet et gulum, burada etmeyeceksn de nerede edeceksn? Ben dalga gecerm o baska :)

Krabat, atlayp ucaga sze gelcem, Mels yanaklarndan srcam. Elma seker gb cocuk, nazar degmesn.

cero, !!!30!!!, NJ

husky
Ilglenenler ve TV snde Natonal Geographc Channel' olanlar cn: Pazar gunu (6 Mart) Natonal Geographc Channel'de 8 :00 PM de (EST) In the Womb adl bebegn anne karnndak goruntulernden hazrlanms br belgesel var. Dger gosterm zamanlar: Sunday, March 6, 10PM ve Monday, March 7, 12AM.

portakal2
[b]Mushy[b] Keske braz daha yakn olsaydk goruseblrdk o zaman. Dogumunla lgl mesajn smd bulup okudum. Bayag zorlu olmus sanrm. Ama smd tum acy unutmussundur herhalde. Sanrm br yerden bebek resmlern goreblyoruz ama ben nasl bakldgn blemyorum. Eger soyleyeblrsen gdp bebegnn resmn ve dger tum bebeklern resmn gormey cok sterm. Heps de bcr bcrdr!

ozdemiz
tesekkurler esrack bayrag teslm alyorum senden daha ben lk kontrolume gtmedm nasl oluyor merak edyorum b de seknc hafta nasl bsey :) zaman gecmyor gb gelyor hala 6. haftadaym :)

jaguar
04 03 2005, 18:00
Caty selam,

Demek senn bebek assag nms, hmmmm. Benmk en son doktor randevusunda uslu uslu esk yernde duruyordu. Braz tembel br kzm olacak galba ne dersnz?

Valla bende heyecan var ama korku cok yok gb sank, can cok tatl br nsan deglmdr, o yuzden basmza ne gelrse cekcez dyorum. Yeter k kuzu kzm saglkl gelsn. BAska turlu de elden brsey gelmyor zaten, bunlar tatl endseler.

Mnkmelek ne kadar karamsarsn, lk soyledgn sey bakalm bebek tasnmamz bekleyecek m? olmus. Bzm olumlu dusunmemz lazm, yoksa kafay yemek sten degl bu donemde. Bu arada evnz hayrl olsun.

Benm de esmn annes gelecek 15 Mart'ta, heyecanla onu beklyoruz, o yuzden kzm nsallah zamann bekler.

Sevgler

Jaguar, 37h+2

minikmelek
merhaba arkadaslar
bu aralar pek yazamyorum. cunku ev aldk bu ayn sonunda tasnacagz closng day martn 28 . ev yavas yavas toplamaya basladm bu karnla pek hareket edemesem de. hem tasnma s hem de bu erken dogum olablr denmes ben telaslandryor. bakalm bzm kz tasnmamz ve yerlesmemz bekleyecek m?
31w+5

CATY
selam arkadaslar
epeydr yazamadm gene sayfalar dolmus oku oku btmyor.
yen gelen arkadaslar hepnz hosgeldnz.umarm sorunsuz br hamlelk gecrrsnz.
IPEKINIL sorularma cevaplarn cn tesekkurler.sayende epdural alamaya karar verdm.en dayanamadgm zaman basvurcam tabk.
bebsn nasl?benm cnde mnckla olurmu. :)
MUSHY selam nerelerdesn.aldn koynuna olusunu bze pas yok haa.eh artk bende kzm gelnce nadr yazanlardan olurum heralde.hos smdde yazamyorumya
JAGUAR canm nasl merak edyorum su son hallern.ne guzel az kald dayan.sters varm?ben acayp korkulardaydm 1 aydr ama zaman yaklasdkca galba daha rahat oluyorum.Allah sabrnda veryor.sagolsun dogum yapan arkadaslarda buyuklermz gb aman canm soyle yand aman hatrlatmayn o zamanlar deyp tamamen stres yapmadklarndan daha saknm.
bu hafta doktorumuz vard hersey yolunda.lk defa afedersnz alttan muayene ett ve bebek basnn rahme ndgn elnde kafasna koydugunu dusunur gb durdugunu soyled. :)
Allah askna 2 parmakla tum bunlar anlayan muths br doktorum var yan :) )
neyse due datemn eger dnlenmezsen once olablecegn(2 hafta cnde)eger braz yatarak gecrrsem nsan 4 de olacagn soyled.
yarnda hastaneye gdp kaydmz yaptrcaz.centnella hosptalde olacak dogumum.daha once gdennz varmm nasl blmem.yarn gorecez bakalm.smdden heyecanlym sank doguma gdcem.dogum yapcam yer kalablecegm oday falan gorecegmk onceden sonra dogum telasnda kayt v.s. gb slerle ugrasmaymve onceden gordugum cn braz daha rahat gderm dye dusunduk.
bu arada ellermde haff ama ayaklarm ozellkle blelermden alt ssmeye baslad.tuzu falanda kacrdgm yok ama agryla beraber ssyorda.fazla ayakda kalmamak ve yuksekde tutmak care sanmsdm ama pek etklemed.ayn derd ceken varm?
sah bu arada USA baby dye br alsversmerkez varms nerde nasldr blmem.tv nn yalancsym ve bugun tum bebek urunlernde %70 ndrm gunu ms.march 5 sat.yan ev yada s yakn olan varsa br ara ugrasn.

smdlk bu kadar.gorusmek uzere.

mushy
05 03 2005, 18:00
sevgl [b]portakal2[b], braz tembellk edp ceromno'nun mesajn kopyaladm :) yahoo grubuna uye oldugunda resmler goreblyorsun.
Caty, assagdak adrese gt, sayfann en ustunde JOIN THIS GROUP dugmesn tkla, gersn yahoo sana anlatr. Islemler btnce braz beklyorsun, onay gelnce de baglanp hersey goruyorsun. Gerc sanrm cok fazla resm konulmus, artk photo bolumu hata veryor. Arkadaslarn esk resmler temzlemeler gerekyor olablr, belk baska br formulu vardr. Blemyorum artk. Ayrca fles bolumunde de resmler var, onlarn bazlarn goreblrsn halen.

http:groups.yahoo.comgroupunforgetablebabes
pump olarak bende Avent'n Iss' kullanyorum. banada elektrkl olanlarn ses yaptgn soylemslerd, hastanede daha buyuk elektrkl kullandm ama el olan daha kullansl geld bana. Brde Breastpad olarak dsposable olanlardan kullanyorum ama Avent degl, burada daha ucuz br frmann kend yapm. gunde br kac kez degstrmem gerekyor bazen, o yuzden ne pahal olan sectm, ne de ykanablr olanlar. Brde goguslerde agr olursa lanonl olan krem tavsye ederm. Vazeln'de catlaklar cn y.

[b]CATY[b], alnca ufaklg kollarna emnm k sende cekleceksn kosene :) hc bsey yapmasa ble uyurken yanna uzanp seyredyorum. henuz uyankken gulumsemyor ama uykusunda gulumsuyor. o kadar tatl oluyor k, sadece o mnk gulusu yakalamak cn bazen yannda beklyorum :)

benm anlamadgm da bu. madem uykusunda gulumseyeblyor da neden uyankken gulumsemyor yaaa :) han gulumsemey blmedgnden de dl.

neyse hamsler, mesajlarnzn altlarna kac haftalk oldugunuzu yazn, ne kadar kalms blelm.

en ksa zamanda bebslernz kollarnza almanz dlegyle..

Bu arada Jack Emre'nn resmlern koymay basardm sanrm yahooya en sonunda :)

minnos11
Mushy,

merhaba canm. Naslsn?? Nasl gecyor mnkle gunlernz??

Uyurken gulumsuyorya, bz melekler gulduruyor dyorduk :) Saka br yana uyurken gulumsemeler kaslarn calstrmalaryms. Hc merak etme yaknda kucuk kahkahalar atacaktr. Hergun yen brsey ogrenmeler ne kadar heyacanl brsey. Acaba bugun yen brseyler yapacak m dye beklemek.
Alkn'n su an salyal gunler baslad. Br soruk aktyor, ustu bas hep slanyor. Ben ufaktan kask mamas vermeye de basladm. Muza bayld resmen, elmay da cok sevd.
Butun hamslere mutlu br son dlyorum.

tiffany
mushy oglun ne kadar guzel oyle. smd baktm bayldm. cok tatl masallah. sans da kend gb guzel olur nsallah.

zomby kmblr nasl heyecanlsndr smd. umarm stedgnz sonucu alrsnz ogrennce hemen yaz bze de.

yen gelen arkadaslar hepnz hosgeldnz.

mnkmelek hayrl olsun evnz. merak etme hersey yolunda gdecek. zamannda doguracaksn bebsn.

jaguar senn ne kadar az kalms. kolay br dogum dlerm.

cotto
06 03 2005, 18:00
ben 7. aydan sonra gorursunuz dyenlerdenm. 6. aya kadar ne gobek vard ne brsey. 6 ayda gobek patlad, br ayda 10 lb ekledm. yoksa ben de doktoruma bzm cocuk gelsmyor mu dye sorup duruyordum. O da fena degl ama klo alman ortalamann altnda dyordu. Subat 1 ve 28 randevumda se klomu cok begend. Bense yavas yavas gderken br ayda eklenen 10 lb nn sokunu hala atlatablms deglm.

zomby
Merhaba arkadaslar az once hastaneden geldm uzun br check up'tan gect bebek hersey normalms bu sefer ack ack gorduk.Hersey tam.Ense kalnlgna baktlar oda cok yyms.Cnsyetne gelnce doktor cok emn olamad ama buyuk htmalle kz ded.Doktor oyle deyncede bende emn olarak szlere net bsey dyemyorum ama saglklya oneml olanda o.Smdlk bu kadar arkadaslar kesn ogrennce yazacagm mutlaka.
19h+3g

zomby
Umutts
Hc telaslanma ben 20.haftama geldm 3 klo yen almsm senn kadarken bende kend klomdaydm.Doktor bell br aydan sonra klo almaya baslarsn ded.Br ornek vermek gerekrse Turkyede br manken var Ebru Salla o hamlelg boyunca sadece 7 klo alms.Vede cok saglkl bebeg oldu.Cok klo alrsn ama bebek clz olur gelsmems olur.Az klo alrsn ama bebek topac gb olur kvrm kvrm olur heryer.Aslnda bende cok telaslanmstm ama bugun ultrasound'da gorunce klo almyla hc alakas yok bebegn gelsmnn.Sakn ol merak etme oldumu.Senn cn daha y klo almaman.7.aydan sonra gorursunuz dyolar 15 gunde 3 klo alnablyormus yaaa.Yandk yandk :)
19h+3g

ceronimo
Allah bagslasn Mushy, cok tatl oglun. Ne gusel dudaklar var oyle. Bu arada umarm koydugun resmler yendr, yok lk dogdugunda cekmstk dersen ne cesaretle normal dogum yapmaya kalkstn derm :)

Caty, hastane geznzn gusel gecmesne sevndm. Bzde br gunluk dogum derslernden brne katlmaya karar verdk, orada dogum flmler gosterlyormus. Bunu ogrennce esmn yuzu degst, sanrm onun da nyet 1. odada kalmak ama hcccc sans yok. Bu arada herkesn bahsettg 35 dolarlk, 80 dolarlk 1 hafta suren dersler bulamadm, allahn dag dye dalga gectgm bu yerde 125 dolardan assag ders yok.

Mnkmelek, hayrl olsun evnz. Evet sana braz zor olacak su durumda tasnmak ama kend evnze gdyorsunuz ne guzel. Kolay gelsn. Keske yaknlarda olsaydk ve esler yardma gondereblseydk (malum, bzlernde elnden cok brsey gelmez :) ).

cero, 30+3, NJ

minikmelek
cerenmo cok tesekkur ederm kocalar gonderme fkrne. ama maalesef burda herkes ayr br yerde. gerc ayn yerde ble olsan herkesn s oluyor. mushy oglun cok tatl merak ettm resmler dogumdan hemen sonra m cekld yoksa yen m?
32wk

Cancan1997
Merhaba herkese.. Umarm ysnz. Jaguar n detayl breast pump maln gorunce hemen br not duseym dedm. M<nk Bobby yarn 12 haftalk oluyor ben basndan ber exclusvely breast feed yapyorun ve de pompam (buradan Rey n tavsyes le almstk) cok sk Kullanoyurm. Pompa mlk productronm da artryor. Mnk Bobby y daha yen yen br schedule a oturtttum.. Herneyse.

Ben babybungalow.com dan Ameda nn SImply Yours pompasn aldm, cok cok memnunum. AYn zamanda da gene Rey n tavsyes le Avent n mcrowave sterlzer n aldm. Benm gordugum kadaryla babybungalow n fatlar daha uygun. Canada dan yolluyorlar ve shppng handlng ya da tax yok. Ben cok memnun kaldm. Gene tab k secm szn. Bu arada onumuzdek ay br dugun cn bt haftalgna Kanada ya gdcegmzden br de Avent Iss aldm, manual pump. Br kac defa kullandm, manual olmas avantaj ama elektrk gb degl. Onu da babybungalow dan spars verdm.

Manual popmpa aldm cunku hala pompalamaynca engorge oluyor ve acyor o yuzden yanma aldm goturmek cn. Tek kotu an Avent pompa sadece avent bottle lara uyuyor.

Neyse ste boyle. Hepnz cn saglkl bebekler dogum dlyorum. ARada grp bakyorum, km dogurmus km ne yapyor ama malum yen bebek hala ev s-okul;-bebek derken cok mesgulum yazamyorum, szler anlyorsunuz. Herkese cok selam ve sevgler. Harka haberlernz beklyorum..

Sevgler

ODL - LB

Cancan1997
BU arada braz evvel unforgettable babes e Mnk Bobby nn resmlern upload ettm :) Nhayet braz catch up yapmaya calsyorum. :) COk cok sevgler..

Cancan1997
Mushy - fotolara bakmaya calstm, ama goremedm ne yazk k, error mesaj ckp duruyor <mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0] Neyse artk br daha k sefere..

Cancan1997
Mnnos - senn doktor 4 aydan once mamaya gecmen OKled m] Ben 4 aydan once anne sutunden baska br sey vermyorum , doktor oyle soyled. 4. aydan sonra da meyve den once baby cereal oatmeal flan vern dedler. Neyse artk hayrls.. :)

NewYork01
Husky,bz boyle guzel br programdan haberdar ettgn cn cok tesekkurler.Inanlmaz br programd.Esmle oturup seyrettk.Bzmk de oyle br heyecanla ve merakla zled k anlatamam.Dogurganlgn ne kadar muczev br olay oldugunu br kez daha nce ayrntlaryla gorduk.Arkadaslar kacranlar varsa ve eger tekrar yaynlanrsa mutlaka ve mutlaka zleyn.
Zomby bol sans dlyorum,umarm lk gdsnzde gormenz mumkun olur.Cunku bazan bebeklern durus pozyonundan cnsyetn ogrenmek zor oluyor.Benm br arkadasmn ygen hep bacak bacak ustune attg cn gorememsler.Son aylarnda da hep kz dye blyorlard.Brden erkek oldugunu ogrendler.Arkadasm da benm gb kz cocuklarna cok duskun oldugu cn pek br hayal krklgna ugramst ygen erkek oldu dye.Benm gorumcem de son ana kadar hep kz dye blyordu ama dogumda elne aldgnda bebegn erkek oldugunu gorunce sok olmuslard br ay once.Cok buyuk br surprz oldu herkes cn.Aldg tum kyafetler de hep kz cocuklar cnd.Ne komk ama her zaman herseye hazrlkl olmak lazm.
Mnkmelek,yen evnz hayrl olsun.Kolay gelsn sana.

umutss
Merhaba Arkadaslar,
Oncelkle bebeklerne kavusan anneler tebrk edyorum...Gule gule buyusunler.
okuyabldgm kadaryla herkesler y...MInkmelek evnz hayrl olsun aman dkkat et kendne ,yorma kendn.Umarm kanamalar devam etmyordurr...Cero ,ne dersn comezlkten kurtuldummu..?Yen hamleler sayesnde....Zomby herseyn yolunda gtmesne sevndm.Mushy oglunu gordum Masallah cok guzel br bebek...had dars bzlern basna..
Ben hala gunlerm yatarak gecryorum.Son 1 haftadr kanama braz azald sank ama buna guven olmuyor ste.Szlere sormak stedgm br sey var.Bu klo alma konusu ben cok uzuyor.cok hareketl olmamama ragmen hc klo almadm.Hala gebelge baslangc klomdaym su anda 14+3 um ..braz tuhaf deglm.Yoksa bosunam kayglanyorum ne dersnz.
Herkese kolay gelsn

CATY
selam herkeze :) :) :)
bugun cok keyfl brgundu arkadaslar.
esm znl d ve gecen haftadan doktorum buhafta hastane kaydmn yaptrma zamannn geldgn soylemsd.bzde guzel br kahvaltnn ardndan dusduk yollara.
az gttk uz gttk derken hastaneye ulasdk.kayt slem 2 dk.mz almad ble.sonra dogum yapacagm yer ve bebek odasn falan gormek stedgm soyledm hemen ok dedler.br guvenlk gorevls eslgnde uzun kordorlardan gecdkden sonra ulasdk neysek dogum odasna.
3 tane hemsre olanca gulucukler ve sevml tavrlarla karsladlar bz ve hemen br form doldurmamz stedle ve karsdan br oda gosterdler.bzde esmle gulumseyerek dogumun baslamadgn sadece on zyaret cn geldgmz,cek yapp evmze gdecegmz letnce guvenlk gorevls (ooooh she s okey haa) dyerek alayl br gulumsemeyle uzaklasd.sonra br hemse lk sanclarn takp edldg montorlu br oday gosterd.sanc sklasana kadar burda bekleyecegm ardndan kars odaya alnacagm soyled.oda temz hos srn bryerd ama 2.oda cn pekde ayn degld dusuncelerm.cunk buras dogum odasyd ve herturlu amelyat alet yesl tonla kapl soguk bryerd.tek srn gorunen gozume bebs tarttklar kocaman tart d.neyse sonra geldk 3.odaya burasda dnlendgn 3-4 saat kaldgn gecc acl durum odas ms.orasbak bayag konforluydu yan.en sonunda en mutlu ksma geldk.4.odaya .tek kslk en fazla 2 snn yannda kalableceg ozel oda tarznda bebegnde yanna verecekler cks odas.1 gununu bu odada tamamladkdan sonra hersey yolunda gderse ertes gunu u oda karmasklgndan kurtulup evne yollanyorsun.
nanlmaz heyecanlyd gezmesdah.sank benm kzda anlams gb gtmeden gayet saknd ama orda nasl tekmeler savurdu ckana kadar anlatamam.hastanenn kapdan ckdgm andada saknlesd hnzr.galba benm tepklerme gore bana yant verd oda :)
bu arada esme dogum odasnda heng kosede duracagn sordugumda mumkunse ben 1. odada kalaym yoksa 3.odaya senden once ben yatrrlar dye br yant aldm :) galba dogru soyluyor.
Allah hepmze kolaylklar versn.onceden gormek hastaney nann ygelyor stresm azald.tavsye ederm szlerede.
36+1

husky
New York01: Natonal Geographc Channel'dek In the Womb adl belgesel gercekten cok basarlyd. Ben sadece br ksmn seyredp kalann vdeo'ya kayt etmstm. Ne yazkk vdeo kasetm bozukmus <mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0]

Fakat yenden gosterlecek: Bu cuma (11 mart) saat 8:00PM (EST) ve cumartes (12 Mart) 5:00 PM.
Gormeyenlere tavsye ederm. Dollenmeden doguma kadar br bebegn dunyasn anlatyor. 3D ve 4D ultrasondan muhtesem goruntuler var.

husky

jaguar
07 03 2005, 18:00
Tffany, duygusal gelgtler hamlelkte ve hatta sonrasnda cok normal. Sanrm hepmz ayn seyler yasadk(hala daha da yasyoruz). Durduk yerde aglamalar, gece endseden uyuyamamalar, saga sola gereksz yere catmalar, ben kssel olarak hepsn yasadm. Hormonlarn oyunu bunlar...

Cancan hosgeldn tekrar, tecrubel annelere her zaman htyacmz var. Unforgettblebabes'e resmler fles ksmndan koymak sanrm daha mantkl. Cunku son zamanlarda photos ksm bayag error veryor. Sanrm kota doldu.

Sevgler
JAguar, 37h+5

ceronimo
Bu klo sorununun cozumu yok. Ya az aldm ya da cok aldm dye aglanyor, huzursuz olunuyor. Benm gb braz fazlaca yuklenms olan arkadaslar: uzulmeyelm, dert etmeyelm. Dogumdan sonra 2 ay spora baslamamanz tavsye edlyor, emzrken de tahmn edecegnz gb zayflama dyetler uygulayamazsnz. Ama dert etmeyn, 9 ayda alnan kloyu en az 9 ayda verecegnz bln. Kmsenn gazna gelpte 3 ayda esk halnze donme hayal kurmayn. Keyfnze bakn, stennce heps gder o lombur lombur yaglarn.

The New York Tmes'da bugun colc bebekler saknlestrme uzerne br makale var. Ilglenenlere duyrulur (yumurta kapya dayanmadan onlem alma cabalar No.1):

<a target=new href=http:www.nytmes.com20050308health08col.html?p agewanted=1]Colcky Baby? Read Ths Before Callng an Exorcst<a]

ceronimo
Arkadaslar, Mushy'nn oners uzerne yazy kopyalyorum. Onerlen yontem yabanc degl ama belk brmzn sne yarar. Yaz braz uzun.....

Regard the colcky baby at full throttle. Tny arms and legs stffen. Tummy goes hard. Face resembles a beet emttng paroxysmal shreks. Unbelevably, the cry goes on for one, two, even three hours wthout pause. What's a parent to do?
Run a checklst. Is the baby hungry? Wet? Feelng gas pans? Allergc to somethng?
No, nothng s wrong. The baby appears healthy, even thrvng. So typcally nerve-shattered, exhausted parents call the pedatrcan who, after examnng the nfant, gves a dagnoss: colc. Then, reflectng the deep mystery that stll surrounds unsoothable cryng, the physcan offers medcal advce, whch these days falls nto these three camps:
• Colc s perfectly normal; learn to lve wth t. It s temporary.
• Colc ndcates somethng s wrong wth your baby; keep lookng for the cause and treat t, or get help for the famly.
• Colc s nevtable; but you can try a new method that wll stop cryng by turnng on a baby's nternal calmng nstnct.
Lke deadlocked jures, medcal experts who study colc agree on a central observaton: all babes cry for short perods, but one n fve has prolonged bouts of frantc screamng. Then they beg to dffer. The controversy s beng played out n medcal journals, at conferences and, for the frazzled parents, n books wrtten for the layman.
Not so long ago, the man explanaton for colc was ntestnal dstress lke gas or cramps, sad Dr. Ronald G. Barr, a pedatrcan and leadng authorty on colc at the Unversty of Brtsh Columba n Vancouver. That s no longer true, he sad. A very few nfants have gastrc reflux or allerges to cow's mlk or formula, but a vast majorty are perfectly healthy.

The babes are not n pan, Dr. Barr sad. A colcky cry sounds the same as any other cry. About 60 percent of cryng s due to fussness, 30 percent s related to genune upset and 10 percent s emblematc of true colc, whch means that t s unsoothable.

Unsoothable cryng s torture for parents, Dr. Barr sad. It s completely unpredctable. A gggly happy baby wll launch nto a full-blown cry and then stop on a dme, he sad.
Studes of nfants around the world show that unsoothable colc s a natural phase of early nfant development, Dr. Barr sad. Babes typcally begn cryng at 2 weeks of age. Colcky cryng peaks at 6 weeks and ends by 3 to 4 months. It s not related to weak parental sklls, beng a, sngle parent, postpartum depresson or anythng done by adults. Infants n prmtve trbes who are held 24 hours a day and breast-feed constantly show the same pattern n peak nconsolable cryng.
We now thnk of colc as beng a part of normal development, sad Dr. Ian St. James-Roberts, an expert n chld development at the Unversty of London Insttute of Educaton. The nfants are not stressed. But around 6 weeks of age, ther brans undergo major changes that gve rse to bouts of colc.
In ther book Early Infant Cryng, a Parent's Gude (Johnson & Johnson Pedatrc Insttute, 2001), Dr. St. James-Roberts and Dr. Barr advse parents to try to soothe ther babes. But f the cryng perssts, they sad, t s O.K. to walk away.
Dr. Barry Lester, a professor of psychatry and pedatrcs at Brown and a practtoner at the Colc Clnc of Women and Infants Hosptal of Rhode Island, sad he could not dsagree more. Whle t s true that babes eventually stop cryng, Dr. Lester sad, I strongly object to those who say colc s not a problem.
In hs new book, Why Is My Baby Cryng?: The Parent's Survval Gude for Copng Wth Cryng Problems and Colc (HarperCollns), Dr. Lester defnes colc as cryng that nterferes wth chld development or causes problems n the famly.
The Colc Clnc sees 100 new famles a year, usually wth three or four sessons each, Dr. Lester sad. We fnd a far number of babes that have reflux, he sad. We see physcal sgns of pan. Colc does produce a pan cry, and t reflects an mmature nervous system. Parents are gven advce on how to soothe ther babes and to seek help from famly counselors.
Amd such dsagreements, another pedatrcan, Dr. Harvey Karp, who has a prvate practce n Santa Monca, Calf., clams that he has devsed a method for calmng screamng babes - n mnutes.

In hs book and DVD called The Happest Baby on the Block (Bantam Books, 2002), Dr. Karp shows parents fve steps that performed together set off what he calls an nfant's nnate calmng nstnct. He says the method can also help nfants who do not have colc to sleep an extra hour or two a nght
It's remarkable, sad Dr. Eleen Anderson-Fye, a postdoctoral student n anthropology at the Unversty of Calforna, Los Angeles, whose daughter just turned 3 months old. We do the steps, and nstantly she calms down. It looks lke somethng s swtchng off.
Dr. Karp's method s outstandng, sad Dr. Lews Leavtt, a professor of pedatrcs and an expert on parent-nfant nteracton at the Unversty of Wsconsn. Whle the elements of Dr. Karp's work are not new, he sad, they are put together n an entrely new way.
Dr. Karp has a very nterestng set of deas but no evdence, sad Dr. St. James-Roberts. He needs to run studes that collect data. Untl he does, t's hard to know where the showman stops and the clncal scence begns.
Dr. Karp sad hs technque nvolved helpng the baby cope wth what he calls the fourth trmester of lfe.
Human nfants are born n an mmature state because the brth canal cannot handle a larger head wth a bgger bran. Thus humans are born wth an apple-sze bran, lmted control of muscles and senses, and a small kt of survval tools. They can suck, swallow, sneeze and cry.
For the frst two weeks of lfe, Dr. Karp sad, newborns sleep and eat. Then, over the next 10 weeks or so, they enter a state of quet alertness. Ther brans ncrease n sze by 20 percent as crcuts mature and make functonal connectons.
The nfant's job s to cry when t needs help, stop cryng, stay awake and stay asleep, Dr. Karp sad. Infants must learn to turn ther attenton on, so as to watch and learn, and turn ther attenton off, to recover and sleep.
Eghty percent of babes have no problem dong ths, he sad. They cry for a reason and then calm down.
But a subset of nfants cannot stop cryng. They cannot gather themselves. For them, the three months after brth s a tremendous challenge.
Dr. Karp's soluton: recreate for nfants sensatons n the womb to help them stay calm.
In the womb, the soon-to-be-born nfant s packed tghtly, head down n fetal poston, wth lots of jgglng and a whooshng sound - blood flowng through the placenta - that s louder than a vacuum cleaner. Accordng to Dr. Karp, these condtons put the fetus nto a trance.
Fussy babes would really beneft f they could hop back nsde the uterus whenever they get overwhelmed, Dr. Karp sad. Paradoxcally, ther dstress can also stem from beng understmulated. Our culture beleves n the strange myth that a baby wants to be left n a quet dark room, he sad. But what s ths stllness for a newborn baby? It mght be aversve, snce the womb s jggly and nosy.
To calm a baby, Dr. Karp sets out fve maneuvers that he says wll touch off a calmng reflex and put the nfant to sleep. They must be carred out progressvely, as a knd of dance, to work ther magc, he sad.
The frst s swaddlng or snug wrappng that mtates the restrctveness of the womb for the last two months of pregnancy. Parents have swaddled babes for mllennums, Dr. Karp sad, and t s a cornerstone of hs method. But t s only the frst step and wll not by tself stop the cryng.
The second step s to hold the swaddled nfant n one's arms or on one's lap and roll the baby onto ts sde or stomach.
Thrd s a very loud shushng nose delvered drectly nto the baby's ear. The sound mtates what the fetus hears nsde the womb as blood pulses through the placenta. The shushng must be as loud or louder than the nfant's cres, Dr. Karp sad.
Next comes the jgglng. A fetus s accustomed to certan motons that can be replcated for the cryng nfant. Dr. Karp recommends supportng the baby's head and neck whle delverng tny energetc movements, lke shverng. The movements must be gentle, he sad, to avod shakng the baby's vulnerable head.
The last step s nonnutrtve suckng. A baby wll calm tself f t can suck on a fnger.
Dr. Karp agreed wth hs crtcs that the method needed to be tested n carefully planned studes. Plans are under way to send one group of parents home wth hs DVD and another group wth a regular chld-care vdeo and watch what happens.
Meanwhle, hs book has sold more than 350,000 copes and has been translated nto 12 languages.

ceronimo
the end

NewYork01
Hatrlattgn cn sagol Huskycm,ben tekrar zlemey dusunuyorum.
Bu arada tum hamslern ve hams olmayan bayanlarn Dunya Kadnlar Gunu kutlu olsun.Insallah yaknda Anneler Gunu'nu de kutlamak nasp olur hepmze :)

libertylady
Merhaba Zomby ve dger hamleckler :-)
Cok haklsn, hamlelkte klo alm ksden ksye degsyor. Doktorunuz, ve sz memnun olduktan sonra, ve bebek de olmas gerektg gb gelsyorsa saylar cok oneml degl. Benm boyum yaklask 167 cm, hamlelkten oncek agrlgm 119 pound'du. 28.hafta kontrolum srasnda 140 pound oldugum ortaya ckt. Doktorum gayet guzel ded. Gerc bence bkac pound daha az olsa belk y olurdu. Hamlelgmn lk zamanlarnda bulant, kusma olmadg cn herhalde herkesn klo verdg zamanlarda ben klo almaya basladm. Gecen hafta dogum kurslarna basladk. Hepmz asag yukar ayn zamanlarda dogum yapcaz ama herkesn gorunusu farkl. Hatta haftas haftasna ayn olan k hamlenn brs nceck, oburu braz daha toparlack olmus.
Haa b de o manken bu sabah anneme sordum ne s dye, megerse hamlelkten once 5 klo verms, hamlelk esnasnda da 7 klo alms. Yan toplamda 12 klo. Oncesnde 5 klo verdgn cok fazla acklamyo herhalde lg cekmek cn. B de 8 aylkken saglk sebepleryle erken dogum yapms. Yan hamlelgn sonuna kadar goturseyms, herhalde 2-3 klo daha alrms. Yan toplamda 14-15 klo. Nye bu kadar uzun yazdm bu konuyla lgl dye sorarsanz, satr aralarn arastrdgnzda gercekler ortaya ckyor. Kendmz mankenlerle karslastrmayalm ve onlarn lg cekmek cn eksk ve yanls acklamalar yapacaklarn da unutmayalm.
Butun hamlelern (ve kendmn de) aldklar butun klolar dogumdan sonra cabucak vermeler dlegyle... ;-)

mushy
[b]mnkmelek ve ceromno[b], yahoodak resmler dogumdan 15 gun sonra, yan 2 haftalkken resmler, yan klo kaybetms hal :) smd dogumun ertes sabah ceklen br resm ekledm, ona bakarsanz yanaklarnn tombullugunu gorursunuz :) bu arada hemsreler bebegn kemlernn de normale gore uzun oldugunu soyledler. klosu boyunda var brazda :)
ceromno, esm ufaklgn dudaklarnn bana benzedgn sooluyor :) ltfat bana da gelyor desene ;)
mnkmelek, bende 30,ncu haftalarda ev tasmstm. En guzel yan, vakt braz daha cabuk gecyor, yan ugrasacak seyler oluyor. Daha da guzel yan, ben oturmustum koltukta, esme su koly getr dyordum, getryordu, acyordu, ben ona su suraya bu suraya dye komutlar veryordum, agr kaldramyorum ya :) brkac gun kullanmstm hamle olmam :) gerc sonra gers hep bana kald ama olsun :) sakn asrya kacp kendn yorma. bz yapamadgmz catya koyduk, br ara acp lglenecegm, cok acl htyacn olmayacak seyler dogumdan sonraya brakablrsn mesela. Ben br hafta sonu oyle kaptrdm, ufak tefek sunuda yapym flan, sonunda bel agrs flan hastanede buldum kendm. rsk almamak en ys.
[b]mnnos[b], valla bzm ufaklkla vakt nasl gecyor anlamyorum. br bakyorum sabah saat 4, uyanms afacan, emzr, altn temzle, azck oyna, kahvalt yapm, gene acksn o da, gene altn slatsn, kucak stesn, bakyorum saat 12-1 olmus. zevkl br yoruculugu var. gerc sen blyorsun, hamlelgmn son aylarnda gece yarlara kadar nette oturuyordum, o yuzden uykusuzluk pek sorun olmad. tek negatve yan agladg zamanlar. bazen oole aglyor, ne stedgn anlamyorum, karn ac dl, bez temz, gazn ckarms. ama okudum gecen gun, yanlz hssettklernde de aglarlarms bebsler. smd artk kucak veryorum :) brde erkek bebeklern srtn slattgn daha once yazmstnz ya, bzmksnnde belne kadar ckyor, gunde 2-3 defa uzern degstryorum bazen.
neyse, butun hamslere kolay gelsn.

mushy
bu arada klo meseles aclmsken, bende hamlelkte coooookkk klo aldm :) dogumdan 1 hafta sonra 15 klo kaybetmstm. (5 klo zaten bebek ckt :) ) ama o gunden ber klo olarak yermde saymama ragmen, gobegm tab k cne cekt bayag. sezeryan oldugu cn normal doguma gore braz daha uzun suruyormus kaybetmem gobegm. Hala kaybetmem gereken cok var ama olsun, mnkler kucagnza alnca unutuyorsunuz nasl gozuktugunuzu ve sonucta o kocaman gobege o kadar alsyor k nsan, onun yok olmas ble kendm cok zayf hssetmeme sebep oluyor. hele esm cok mutlu, cunku bana sarlrken zorluk cekmyor <mg src=expressonsface-con-small-tongue.gfborder=0]

mushy
[b]ceromno[b], o sayfaya uye olmadan grlemyor, yazy buraya kopyalaman mumkun mu acaba :)

tiffany
husky tesekkurler tekrar yazdgn cn bzde zledk esmle ama tekrar zleyecegz. cok guzel br programd gercekten. cok etklendk.

arkadaslar sze cok sacma geleblr ama sormak styorum. ben bugunlerde kendm cok kotu hssedyorum. uzermde nedense br bask var. hersey yolunda gdyor aslnda ama neden blmyorum. hep sevdklerm kaybetme korkusu tasyorum. bunlar daha once yoktu hc. gece aklma kotu brsey geldgnde br daha kesnlkle uyuyamyorum. surekl de gergnm. sze de oluyor mu bu? cok mutsuzum <mg src=expressonsface-con-small-sad.gfborder=0]

jaguar
08 03 2005, 18:00
Cancan beklyoruz, havalar haftaya falan braz daha duzelr herhalde, bahar da cok guzel oluyor buralarda sen de blyorsun.

Bu arada resmler gordum, cok srn bebsn her zamank gb.Mnk Bobby gttkce sana benzyor habern olsun(babas duymasn).
Bz de merak edyoruz, bzmk kme benzeyecek dye. Esmle smarlama br bebek yapacagz kafamzda. Kas sana benzesn, gozu bana benzesn, haff kvrck olsun, burnunu benden alsn dye. Oyalanyoruz ste ne yaparsnz.

Yarn 38 haftam btyor, bundan sonra el kulagnda, yarn da doktor kontrolu var, bakalm bzm tembelsko Denz kprdams m hc yernden

Sevgler
Jaguar, almost 38 weeks

Cancan1997
Jaguar - sagol onern cn fles dan grebldm unforgettable babes n resmlerne ve bzmkler de koyabldm nhayet..Hala gelemedk blyorum, bu havalar da br turlu snamad. Insallah sen dogurmadan bz sz zyarete geleblrz :)

Mushy - Allah bagslasn mngn cok tatl gercekten.

Klo konusunda szlere ne soylesem k? Ben hala aldklarm vermeye ugrasyorum.. Cok hzl vermke egzersz flan ne yazk k sutumu etklyor o yuzden dkkatl olmak lazm.

Hepnze y hamlelk dlyorum. Ben smdden ozledm, tadn ckarn. Poztf dusunun en ksa zamanda alrsnz berbslernz kucagnza nsallah. Sevgler,

ODL & LB

minnos11
Cancan,

nhayet sen ve mngn gorebldk. Cok srn masallah. Bende sana benzettm oglunu. Beyaz da cok yaksmm kendsne.

Sen bana kask mamasna baslamak cn erken m dye sormustun. Alkn 12 haftasn btrd bende yavastan baslayaym dedm. Doktora da sormadm hc. Alkn meyveler cok sevd, gecenlerde bezelye verdm sevmed. Rce cereal da bugunlerde deneyecegm. Ben oyle tam hafta sne bakmyorum. Bebek hazr olmas zaten kasg agzna almaz yada kakasn yapamaz felan. Ben doktorlarn onersnden cok bebegn kend reaksyonlarna bakyorum.

Gecenlerde annemle telefonda konustum. Ben 6 aylkken Turkye'ye yollamslar. Babaannem koyde buyutmus ben. Mama olarak bana ne veryorlard dye sordum, oda bana sut ded. Bende ama 1 yasndan kucuk bebekler sutu hazmedemez, ne kadar yanls brsey dedm. Oda bana sutu bulan bebekler sansl saylyordu, herkesn neg ble yoktu, cogu bebeklere prnc unu le suyu karstrp veryorlard ded. Cok uzuldum koydek bebeklere. O yuzden koydek cocuklar cok zayf oluyorlar herhalde.

Jaguar'cgm guzel haberlernz beklyoruz. Cok az kald. Herkeslern resmlern gormek ne guzel. Mllet yazsyor daha sonra resmlern goruyorsunuz. Ben Cancan' nedense degsk hayal etmstm, kumral dye dusunuyordum, nedense...... :)

minnos11
Mushy,

baz gunler Alkn'da cok huysuz oluyor. Hele pazar gunu oyle huysuz oyle huysuzduk acaba byerler m agryor dedm. Beyefend kucakta gezmek sted butun gun. Ne stedgn de anlayamadm. hep kucakta olmak sted. Gece banyo yaptrp yatrdm, ertes sabah gulucuklerle uyand. Cogu zaman ne stedgn anlayablyorum ama bazen sadece can SIKILDIGI cn de aglyor gbme gelyor.

En tatl aglamas da uykusu geldg zaman oluyor. Emzg tek uykusu gelnce alyor, kucagmda uyutuyorum, uyumaya baslayncada tekrar atyor agzndan :)
Cogu zamanda oglen yannda uyursam uyuyor, yada 15 dakkalk uykular uyuyor.

portakal2
Arkadaslar, Dr. Karp n ktabn aldm ben. Ad Baby Blss. SImdden okumaya basladm. Bes S denen br yontem var ve lk 3 ayda bebegn anne rahmn ozledg teors uzerne kurulu. O yuzden anne rahmn taklt edyorsun bell seylerle. Ben bu adam TV de gormustum, 5 bebekle denemslerd bu methodu hakkaten heps de ksa br surede aglamay brakt. Internette de cok y yorumlar vard bu ktap hakknda.
Br de bebeklerde gas cn rezene cay (burada fennel dyorlar) tam brebr ms. Hatta emzren annelerde annenn de cmesn tavsye edyorlar. Belk de bu cok blnen br sey ama blmeyen olablr dye yazaym dedm:-)
[b]Jaguar[b] O duygusal gelgtler bende de var. Hemen moraln bozulmas, sabrszlk, karamsarlk. Bazen kendm tanyamyorum. Hatta ben cok endslendm ve ablamla konustum, o da bunlarn cok normal oldugunu soyled. Ben adet onces gergnlgde cok yasardm. Sanrm onunla da lgs var.