PDA

Tüm Versiyonu Göster : Musevilik tam olarak nasil bir din?

Berkeleyfatihi-06
01 12 2002, 18:00
Burasi pek yeri degil altinci, havadan sudan da olsa din ile ilgili paltalk ta muhabbetler oluyor, aska forumlar var oradan daha detayli bilgi alabilirsin..

Hazelnut
Eger gercekten merak ediyorsan, bir Sinagog'a git bence. Musevilerin nasil ibadet ettiklerini, Museviligin tarihcesini falan ogren. Eger Amerika'da isen, KCET denen TV kanali dinler hakkinda cok guzel belgeseller yayinlanir. Yaklasik 3-4 haftadir Islam hakkinda cok guzel bir belgesel yayinlaniyor her Persembe sanirim aksam uzeri 6 civarinda. Hatta gecen hafta konu taaa Osmanli'ya kadar geldi. Iki uc tane Turk profesorunun de goruslerine yer verilmis. -Osmanli'nin Islam 'i nasil benimsedigi, yorumladigi ve nasil etkiledigi gorulmeye deger!!- Cok guzel bir program, takip edersen diger dinler ile ilgili programlar da var. Gecen hafta sanirim Hannukah idi. Musevilerin onemli gunlerinden biri. Hemen her kanalda o gunun onemine dair birseyler bulursun.

~akdeniz~
din konusu cok hassas 6. gol... bu forumda tartisilmasi dogrumudur bilmem... yaniliyor olabilirim...bence bilgi edinmek isteyen kitap okumali...

old_texan_vulture
musevi olmadigim icin kesin bir otorite olarak konusmak istemem ama biraz teoloji kulturum vardir o yuzden birseyler yazayim dedim. musevilik hristiyanlik ve islamiyete kaynak olmus bir dindir. ornegin bazi ufak farklarla Tevrat'in torah kitaplari denilen ilk bes kitabi hemen hemen aynen Kuran'da da icerilmistir. museviler irksal olmaktan cok dinsel nedenlerle kendilerinin tanrinin secilmis kavmi olduguna inanir ve 12 musevi kabilesinden birisiyle kanbagi oldugunu ispatlayamayan kisileri musevi dinine kabul etmezler. bunun ilginc bir ornegi bazi nedenlerle yahudi soyundan olduguna inandiklari bir miktar etiopyaliyi israil'e gecmiste gocmen olarak kabul etmeleri olayidir, zenci olan bu insanlar israil'e kabul edilirken ote yandan bugun sabetay'ci oldugunu aciklayan bir cok musevi ise israrla mucadele etmelerine ragmen bu durumu kanitlayamadiklari icin hahambasi tarafindan musevilige kabul edilmemektedirler. tabii gunumuz israil'inde bu gorusu temel alip dinsel niteliginden cikartarak irkci bir varyanta donusturen ve kendilerinin ustun irk oldugunu iddia eden bazi gerizekali fasistler bulunmakla beraber (orn. ariel saron) bunun musevi dinine toptan mal edilmesi kanimca dogru degildir. musevilerin ilginc olan bir diger ozelligi de onlarda soy baginin anne esas alinarak olusturulmasidir ki bu yonleriyle hristiyan ve islam kulturlerinin tam tersi bir nitelik gosterirler. oldukca ilginc olan musevilik konusu uzerine inanilmaz sayida bilimsel eser yayinlanmis oldugundan burada link veya kaynakca vermeyi de anlamsiz goruyorum.

altinci_gol
Arkadaslar özellikle aramizda eger musevi(ler) varsa bunlardan da duymak isterim, dinlerini anlatabilirler mi? Museviligin Islamdan farki nedir, düsünce tarzlari ve ibadetleri nasildir, inandiklari Tanri nasildir ve diger dinlere bakis acilari nasildir? Musevilerin kendilerini üstün irk olarak gördükleri bir iftira midir yoksa dogru mudur?

borg
02 12 2002, 18:00
judaism.org sitesi bayagi guzel ben de talmudla ilgili arastirma yaparken yararlanmistim buradan. musevi inanci, ibadetler, ahlak gibi konular cok guzel islenmis bircok sorunun cevabini bulabilirsin orada. musevi inanci islama en yakin semavi dindir domuz etinin yasak olmasi, sunnet gibi olaylar islama cok benzer. hatta islam inancina gore musevi kasaplarin kestigi et helaldir, hiristiyanlarin kestigi ise allahtan baskasi (meryem, isa) adina kesilmis olmasi suphesi tasidigindan allah adina kesildiginden kesin olarak emin olunmadikca yenmez.

~akdeniz~
alinma sevgili altinci gol, merakina herkesin saygisi var elbette ama denilen, burda din tartismasak daha iyi olur ama su kitaplari oku su yayinlari izle gibi tavsiyelerde bulunulmus... bence cok guzel yanitlar verilmis :)

altinci_gol
Evet ben de biliyorum dinin cok ince bir konu oldugunu ve burada tartisilmasinin dogru olmadigini ama benim amacim gercekten tartisma yaratmak degil, merak ettigim bir konuyu ögrenmek. Su ana kadar Türkiye'de museviligi anlatan hicbir kitap göremedim ve dinleri konusunda hicbir sey bilmemekle beraber merak ediyorum sadece bu kadar :)

altinci_gol
sevgili nofi, alinmadim ben sadece bu folderi ne maksatla actigimi acikladim böylece olasi yanlis anlamalara engel olmak istedim :)

ME-GI
04 12 2002, 18:00
:) tartismalardan bilgi ve lkultur fiskiyriyor yine... minus the prejudice ;)

ME-GI
<a target=new href=http://www.anatolia.com/anatolia/Religion_and_Spirituality/Judaism/history/foundation.asp]500. yil vakfi[/url] <a target=new href=http://www.science.co.il/hi/Turkish/Books/]kaynakca[/url]

ME-GI
<a target=new href=http://www.science.co.il/hi/Turkish/Books/]kaynakca[/url]

ME-GI
......... :)

Unique
Bir konuda yorum yapmak istiyorum dunya islam'i teror ve siddet yalnisi bir din olarak gormuyor, sorun teroristlerin faaliyetlerinde Islam'i on plana cikartarak imajini sarsmalari...

Unique
Forumda din tartisilmaz basliyoruz cunku gene yavas yavas anti semitizm yapmaya...

Unique
Nargileli senin varya sorunlarin var galiba...Forumlara mesaj atarken konu basliklarini okusan seninle daha iyi anlasicaz...Daha once de bir folderda girdin boyle provokator yazilarla, kapandi folder hala hizini alamadin. Musevilik tam olarak nasil bir din diye acilan bir folderda insanlar bilgileri dogrultusunda yorum yapmislar, konusmuslar kimisi de demis ki bu konu burda konusulmasin, kimisi de kitaplar, internet adresleri vermis. Sense folder acildiktan uc gun sonra folder asagilara inerken &quot;israil askerleri daha iki gun once 90 yasindaki bir filistinli kadini kursuna dizdiler... terorun en pisligini israilliler yapiyor ama yahudi olduklari icin laf etmiyorlar...yahudilerdi galiba hz. isayi romalilara ihbar eden.......&quot;Simdi ben bu yaziya tekrar bakiyorum, senin yazdigini da okuyorum ve diyorum ki sen anti semitik'sin arkadas, sen yobazsin....Ben museviyim binlerce musluman arkadasim var, kiz arkadasim musluman ve islama karsi bir antipatim yok. ama sen muslumansin senin musevi arkadasin olamaz, kiz arkadasin asla musevi olmaz ve sen musevilik karsitisin...

Unique
Cevapliyayim,Teror lafini ilk eden ben degilim. Ben sadece o zibidi mesajimda islami terorist olarak gosterenlerin olmadigini aksine teroristlerin islami on plana cikardiklarini soyledim. Allah-u Ekber diye bagirarak bomba patlatanlar islam'in adini lekelerler, bu konuda git makale oku. yazilari oku. 11 Eylul'den sonraki gazetelerde cikan yorumlara bir bak istersen... Bu bir.Anti semitizm olayina gelelim, senin semit olman olmaman beni ilgilendirmez, Araplarin da semitik olmasi ile ilgili bilgilerim yok cehaletimi mazur gor, baska konularda telafi ederim, Anti Semitik kelimesi oturmadi mi yerine degistireyim sen o zaman Yahudi dusmanisin, bu nasil oldu... iki,Provokasyon demissin, paste et benim provoke bir mesajimi, soralim insanlara gercekten provoke mi ediyorum diye, eger oyle ise bir daha yazmam bu konuda sen de istedigin gibi at kosturursun... uc,Binlerce musluman arkadasim kelimesini dondurup dolastirip bana laf sokma amaci ile susledin valla bravo usenmedim senin icin adres defterim, mail listem, notebook'um bok pusur hepsine baktim, toplam 476 tane musluman arkadasim var, 9 tane musluman kizla cikmisim, malesef ciddi boyutta bir iliskim olmamis, su an ciktigim kiz musluman bir Turk. binlerce kelimesini kullanarak seni ve diger forum uyelerini yanilttigim ve palavra yaptigim icin cok ozur dilerim, ayrica herkes arkadasin mi sorusuna cevap. Evet herkes arkadasim, cok fazla arkadasim var ve hala da olmaya devam ediyor, beni taniyanlar severler, tanisan sen de seversin...Yahudiyim ama... bu da dort.Hadi bayramin mubarek olsun... (yobazi da sonra anlatirim, simdi milletin kafasini sisirmeyelim bayram gunu)

Unique
Kullanilan kelime teror degil siddet yanlisi idi, bende olmus olaylari baze alarak teror lafini ettim, teror kelime olarak insanlari provoke etmeye yeticekse mesajimi degistireyim ve diyeyim ki.Islami kimsenin siddet yanlisi olarak gordugu yok, o siddet yanlisi insanlar siddetli eylemler yaparlarken, islami ellerine malzeme yapiyorlar ve imajini zedeliyorlar. Anlatmak istedigim kelimesi kelimesine bu ama sen icinde teror kelimesi gectigi icin tu-kaka bisey soyledigime sartlandiriyorsun kendini, yahudiyi provoke etmek yahudilik hakkinda kotu konusarak, muslumani provoke etmek de muslamanlik hakkinda kotu konusarak olur, sen simdi soyle bakalim hangi mesajimda muslumanlik hakkinda kotu konusmusum...Provokasyonmus, guldurme beni...

Unique
old_texan_vulture yerden goge kadar haklisin ama eger arsivde bir arama yaparsan bu konularin daha da once konusulduklarini insanlarin burda yahudilikle ilgili ne kufurler ettigini sen de goreceksin...Ben museviyim, nargileli kardesimiz mudahele etmese idi, musevilik tam olarak nasil bir din olan folder'a museviligin nasil bir din oldugunu aciklayacaktim. Ama bos bir tartisma konuyu bu boyuta tasidi, sayet ortam daha da gerginlesmez ve klasor kapatilmazsa size musait bir animda musevilik ile ilgili bilgi verecegim...

Unique
1492 yilinda ispanya'da engizisyon mahkemelerinin kurulmasi ile yahudiler gemilerle Osmanli topraklarina siginmislardir, bugun Sefarad yahudileri diye taninan latin kokenli yahudilerin kokeni 1492 ispanyasindan kacan yahudilerdir. 2. dunya savsinda Turkiye Cumhuriyeti savasa girmedigi gibi, ulke bunyesindeki yahudilerle beraber bir kisim Avrupa'da yasayan Turk yahudilerini de kurtarmislardir.Gecen sene NY'da ki Turk konsoloslugunda eski konsolos bey sayin Ezen'in de sunumu ile harika bir film gosterimi vardi, Cok fanatik Amerikali bir yahudi arkadasimla o filmi izlemeye gittim, kendisi Araplardan pek hoslanmaz (dikkat ediyorum musluman demedim) ve Turkleri de Arap zanneder, yolda kafasini yedim bunun gercek olmadigi ile ilgili ve kendisi de ofilmi izledikten sonra bana hak verdi, gercekten de ozellikle donemin Paris buyukelcisi yuksek oranda Turk pasaportlu Yahudi'yi ordan kacirarak Turkiye'ye getiriyor, ve bunun icin konumunu riske atiyor... Bu guzelikleri gordukten sonra ister istemez uzuluyorum bazi kimselerin bizleri dusmanmis gibi gostermesine. Yahudilerle Musluman'larin arasinda ne olurda olsun, Turk yahudileri yuzyillardir Turkiye'de kardeslik icinde yasiyorlar ve Turk Yahudileri Turk Muslumanlari ile dost, savasanlar, dovusenler politik... Zamaninda Islam alemine sava acmisti Hristiyanlar, Hacli seferleri adi altinda, ne oldu bitti, bunlar da bitecek. Dunya dondukce savaslar olacak belki 300 yil sonra yahudiler ile hristiyanlar birbirine girecekler. kimbilir...

max20karakter
nargilelicocuk: Senin yaptigin &quot;anti-semite degilim, zaten Araplar da semite irkindandir&quot; lafinin hemen hemen aynisini Israilin basindaki Sharon da soyluyor, su sekilde: &quot;Arafat Filistinli degil, Misirlidir. Zaten Filistin diye bir ulke yoktur, asla olmadi, bu topraklar eskiden Urdun'undu. Esas ben Filistinliyim, cunku Filistin topraklarinda dogdu atalarim&quot; vs vs. Onunki nasil bullshitse seninki de o kadar bence, pardon my French...Hz. Isa konusunda ise: Isa zaten yahudiler arasina dogdu, onu ihbar eden ise Judas adli havarisiydi. Son olarak, Israil ve Filistin'deki olaylar nasil gelisirse gelissin, Turkiye'deki museviler bizim komsumuz ve kardesimizdir, Fatih Mehmet zamanindan beri onlar da Turkler... Dusun bakalim, bunca yuzyildir kanlarimiz ne kadar birbirine karismistir sence...

nargilelicocuk
israil askerleri daha iki gun once 90 yasindaki bir filistinli kadini kursuna dizdiler... terorun en pisligini israilliler yapiyor ama yahudi olduklari icin laf etmiyorlar...yahudilerdi galiba hz. isayi romalilara ihbar eden.......

nargilelicocuk
yine almissin agzina anti semitizm lafini... semitlerin kimler oldugunu demek ki bilmiyorsun demektir... biraz tarihi arastirma yaparsan gorursun ki araplar da semitlerdir, yani su musluman dininden olan araplar da semitlerdendir... sen biraz ogren... oyle cikip ta anti-semitizm yapan yok... gercekleri soyluyoruz iste... ne yani cikip ta yalan yanlis, arastirma yaomadan, dedigim dedik laflar mi yapalim yani...? oyleleri cok var etrafta....

nargilelicocuk
bak... simdi sen hala semitligin ne oldugunu bilmiyorsun... semite'larin tam olarak ne oldugunu bilmiyorsun... ben anti-semite degilim.. eger oyle olsaydim, bir cok semite olan araplara da anticilik yapiyor olmam gerekirdi... bir cok musluman arap da semite dir... her neysem... sana laf anlatamam cunku sen kendini daha iyi biliyorsun... dedigim dediksin.... bu folder'da teror lafini eden sensin benden once.... ben bir laf etmemistim ta ki senin zibidi yazini gorene kadar.... bunu da anla.... cok zor degil anlamak.... senin gibiler cok provake ediyorlar insanlari, sonra da gelip ben cevap verince laf ediyorsun.... yobaz ne demektir? sunun bir turkce aciklamasini yapsan da, sonra beni nasil oluyor da yobaz olarak gordugunu soylesen... diger konu benim kisisel gorusum sen palavracinin yalancinin tekisin... cikip ta demissin binlerce musluman arkadasim var diye, yani diyorum da amma cok arkadasin varmis yahu.... hem de binlercesi... boyle laf soyleyenlere palavraci diyorlar... benim kisisel gorusum, bir insan bir cok insani taniyabilir ama her tanidigiyla arkadas olmaz... benim de var musevi, hristiyan, hindu, budist tanidiklarim... ama cevremde bir kac tane arkadas tutarim o kadar... tanimak baskadir, bir kisiyi kendine arkadas edinmek baskadir...

nargilelicocuk
o yazdigin mesajdan once bu folder'da tek bir teror kelimesi geciyor muydu? bir oku... yok belki ben kacirmisim gozudmen... eger teror kelimesi geciyorsa bir gosteriver iyi olur... insanlari provako eden sensin, hic ise yaramayan mesaji ortaya yazan da sensin...

Secilsecilme
Pico Blvd Beverly Glan sonradaki gece kluplerine gitmusevi kizlarla tanis arada kaynarsin hemde din bilgisiShabat , Rabbi hepsini ogrenirsin 7 th Heaven 'deki cocuk Yahudi kizla evlendi babasi Minister olmasina ragmen Turkiye'de Din derslerinde diger derslere de islam kadar yer verilse bu soruyu sormayacaktin AKP iktidari din derslerinde reform yapsin derim ???hazir bu bolgeye gitmisken kosher BUTCHER ugranmali kiyma cektirip biber dolma yapmali ( bu kendime not )bu bolge de araba surerken karsidan karsiya gecen Rabbi , Haham yol verilir, icap edilyorsa FULL STOPyapilir Ibadet etmeye gidenlere hic degilse ibadet etmeyen kesim kolaylik gostermeli COMPETITIVE RELIGION mensubu bile olsa

~akdeniz~
6. gol'cugum sana demistim demek istemem amaaaa...

old_texan_vulture
eh yani, benden de sana ozur berkeley arkadas, sen de uyarmistin ne yalan soyleyeyim. ya arkadaslar, burada musevi dininin ozellikleri hakkinda niye konusulmuyor, terorun muslumani yahudisi mi olur? neden ariel saron'la ve katliamci israil askerleriyle butun musevi toplumunu, osama bin laden'le, intihar bombacilariyla islamiyeti ozdeslestirip sonra da birbirinizi yemek zorunda hissediyorsunuz kendinizi? bugun israil'de de filistin'deki katliami protesto eden, askere gitmeyi reddeden bu yuzden polisten dayak yiyen hapse dusen belaya ugrayan suruyle israilli var. ayni sekilde teror orgutlerini kinayan hatta teror orgutleriyle isbirligi yapmayi reddettigi icin saldiriya ugrayan bir cok musluman din adami var. mitolojik bazi nedenlerden dolayi birbirilerine siddet uygulayip katleden siddet yanlisi barbar kisileri ister israilli ister arap olsun desteklemeyi birakip adam gibi konuyla ilgili post atsak cok iyi olacak bence.

old_texan_vulture
siganture'in eskinin extreme toplulugunu animsatti bana unique. eger musevilik hakkinda bilgi verirsen hepimiz adina sevinirim. bence bu forumda insanlarin hangi irktan hangi renkten ve hangi inanistan olursa olsun kardes ve esit oldugunu hatirlatmaya ihtiyacimiz var. amerika'da gecirdigim yillarda benim ogrendigim en iyi sey bu oldu. her irkten insanin iyisi ile kotusu ile bu kadar icice yasadiktan sonra insanlarin milliyetini ya da dinini temel alan tartismalari gormek bende siddetli bir tepki uyandiriyor acikcasi.

Rapid City
Musevilik ve Hirisitiyanlik inanclari degistirildi inancina sahip bir ulkenin evladi olarak lisede ki din derslerini hatirliyorum.Gerceklikten cok uzak, degistirilmis olsa bile bu iddialari cocukca kanitlamaya calisan ogretmenler.Daha sonra kendim arastirdikca ne kadar cahil kaldigimi anladim hem musevilik hem hirisitiyanlik hakkinda.Musevilik icinde en ilgimi ceken sey bugun Dunya Islam`i siddet yanlisi bir din olarak gostermeye calisirken, museviligi gozardi etmesidir.Tevrat`in bazi bolumlerinde Tanri`nin hukmuyle ne kadar canli varsa (coluk cocuk,ahirda ki hayvanlara dek) herseyi katlettikleri yaziliyor.Onbinlerce canlinin yokedilmesi ayrintilariyla anlatilmistir.Hiristiyanlik ve Musevilik aslinda 2 ayri din degil birbirini tamamlayan (eski ve yeni ahit (olmak uzere inanclardir.Museviler sadece ISa Mesih`e inanmaz.Ama hiristiyanlar eski ahit`i, tevrat`i halen bir rehber olarak kabul ederler ve ogretislerinde genis yer ayirirlar.Hatta Amerika`da Irkci Hiristiyan Kiliseleri yada Siddeti savunan Hiristiyanlar Eski Ahit`ten bazi bolumleri yorumlayarak bu cagdisi cizgilerini olusturmuslardir.Diger bir ilginc nokta ise, yerini tam hatirlamiyorum ama Hz.Muhammed icin Tevrat`ta gectigi varsayilan bir mujdedir.Buna gore Tanri Musevilere, bir dagdan sizin kardesleriniz arasindan birisi gelecek gibi bir mujdede bulunmakta.Arastirmacilar o dagin bugun Suudi Arabistan icinde bulunduguna inaniyor.Hos Buyuk goc(exodus) zamaninda Museviler yillarca collerde yasadigi icin bu bolgede ki Musevi varligi ayri bir ayrintidir.Musevilik ve Islam birbirini inanilmaz tamamlayan iki inanctir.Hz.Ibrahim`in 2 oglundan turemis, aynibaba,farkli annelerden gelen 2 kardesin soylarinin bugun inandiklari 2 ayri din.

Rapid City
Dunya Islam`i siddet yanlisi bir din olarak gosteriyor.Bunun Filistinle alakasi yok.Bu bugunun olayi da degil.Yuzyillardir Islam hosgorusu ile degil siddeti ile on plana cikarilir Bati medeniyeti tarafindan.Neyse konu Musevilik.Ben Musevilik hakkinda yazdiklarimla aslinda Museviligin, Islam`i butunuyle kapsadigina deginmek istemistim ama konu dagildi...herneyse...

altinci_gol
Ayni zamanda hem islam'da hem de musevilik'te hac vardir. Ikisinde de oruc var. Islamdaki 5 vakit namaz gibi musevilerde de 3 vakit ibadet var. Cogu y&ouml;n&uuml; islam'a benziyor museviligin ama arada tek fark var gibi, o da Islam evrensel, Musevilik ulusal bir din gibi.

altinci_gol
<< 6. gol'cugum sana demistim demek istemem amaaaa... ]]Sevgili Nofi, evet hakliymissin ama olayin buraya varacagini bilseydim gercekten de acmazdim bu folderi. Simdi de merak ettigim bir konu var. Sanirim Ispanya'da engizisyon sirasinda &ouml;l&uuml;me mahkum edilen binlerce Yahudi'yi Osmanlilar kurtarmis, ayrica Hitler'in katliamlarinda da biz Yahudiler'e kapimizi sonuna kadar acmistik. Ben bu konularla ilgili link ariyorum nette, bulan olursa bir zahmet buraya yazsin. Konu: Osmanlilarin musevileri engizisyon katliamindan kurtarmasi. (tercihen ingilizce bir link olsun)

altinci_gol
Ayni zamanda 622 yilinda Hz Muhammed ve beraberindeki m&uuml;sl&uuml;manlar putperestlerin zulm&uuml; y&uuml;z&uuml;nden Mekke'den Medine'ye g&ouml;c ederken, Medine'deki Yahudiler'in bir kismi Islamiyet'i secerek m&uuml;sl&uuml;manlara kucak acmisti ve m&uuml;sl&uuml;man-yahudi iliskileri cok daha iyilesmisti. Tarih boyunca m&uuml;sl&uuml;manlarla yahudiler cogu zaman dostluk icindeydiler.

ME-GI
05 12 2002, 18:00
mezara.

ME-GI
Are you a body, or a body and a soul? Most people would answer, I'm a body and a soul. But do we mean it? Do we live our lives and make decisions as if each of us is not just a body, but a body and a soul?

At certain times in our lives we reconnect with our souls. A wedding is a soul experience for the bride and groom, a new beginning through the spiritual union under the chuppah, the wedding canopy.

For many, going to Israel is a life-altering experience of connecting with the land, the people, and the legacy that is part of every Jew.

The birth of a child is a soul-stirring moment. We witness the miracle of creation, the wonder of a new life, and we feel the awesome responsibility of this priceless gift to guide through life.

On a journey to the countryside as we look up to a star-filled sky, we can truly see forever. A feeling of transcendence overtakes us.

Death itself puts us in touch with our souls. What am I living for?

A near-death experience can be a dramatic soul encounter. People do not recover from such experiences without realizing that they have been given another chance. Afterward, each new day holds new meaning, and even casual relationships turn precious.

Death itself puts us in touch with our souls. No one stands at a funeral and thinks about the menu for dinner that night. Everyone thinks, What is life all about, anyway? What am I living for? Is there something beyond this world?

We know that we are souls. When we look into the eyes of someone we love, we do not see random molecules thrown together. We love the essence of that person, and that essence is what we call a neshama, a soul.

God formed man out of dust of the ground, and breathed into his nostrils a breath (soul) of life. (Genesis 2:7)

The soul is eternal, although the body's existence is temporary. When God decides a person's time on this earth has ended, He takes back the soul, and the body goes back to the earth, completing the cycle of creation (... dust to dust). For, in the beginning, the first person, Adam, was created from the dust of the ground.

The essence of our loved ones, the goodness and special qualities that they possessed, the part of them that made noble choices in life, performed good deeds, and touched the lives of others -- their neshama -- goes on to a world of infinite pleasure. In that world, physical sufferings do not exist, and souls bask in the light of their Creator, enjoying the rewards for all that they did here on earth.

FRONT-ROW SEATS

But what kinds of choices and deeds count? Those of people who saved the lives of others, who led armies to victory, who discovered medical cures? Yes, those people enjoy a place in the World to Come, but so do those who led simpler lives, who performed quiet acts of kindness and made a difference to those around them. Perhaps what they did wasn't front-page news, but small acts have merit too and can mean an eternity of the deepest pleasures in the World to Come.

What we are experiencing now is called Olam Hazeh (This World), while the next world is referred to as Olam Haba (The World to Come). We are all familiar with what happens here, but what goes on in Olam Haba?

Of course no one in Jewish history ever died and came back to tell us what happens in the world beyond. Yet we are assured there is another existence. Maimonides, the 12th century scholar, includes this belief in his Thirteen Principles of Faith. Our oral tradition speaks about it at length, and Kabbalah, Jewish mysticism, is also replete with wisdom about the hereafter

Olam Haba, Heaven, is more easily understood when compared to a theater. Our Sages state that every Jew has a portion in the World to Come. This means that a seat in the theater has been reserved for each person's soul. But as in any theater, some seats are better than others. If God is center stage, some souls will enjoy seats in the front row center section, others will sit in the balcony, and some will have obstructed views. But everyone will have a place. What seats we are assigned are based on the choices we make and the deeds that we do in Olam Hazeh, this world.

We'll be surprised who gets the best seats.

We are told that we will be surprised who gets the best seats. We will look down and say, What are they doing there? They weren't so great! What are they doing up front? They didn't accomplish very much!

And God will answer and say, They are there because they listened to My voice.

We make a mistake when we think that only those who seem great, honored and accomplished will merit a place before God. Each person is judged individually, and we don't know what one mitzvah, one act of kindness, will make the difference when God reviews a person's life.

Listening to God does not only mean obeying the laws of what and what not to do. Hearing His voice means that we see that life isn't ruled by coincidence, that we realize that events take place for a reason, and we act accordingly. We may not know the Torah backward or forward, but if we have a relationship with our Creator, it can be worth a front row seat in eternity.

ETERNAL PLEASURE

Our Sages say that if we took all of our life's pleasures, every one of them, and all the pleasures of everyone in this world, and brought them all together, the total wouldn't be worth even one second in the World to Come, the pleasure of being close to God.

Now, it may not have been uppermost on our minds in this world, but we know that if you were called to someone's home for a meeting, and following the meeting the host announced that God's Presence was about to arrive and wanted to communicate with you, you wouldn't say, Well, sorry, it's getting late and I have to get up early tomorrow. You would be scared out of your mind, but there is nothing more important or more desirable than going before God, Creator of heaven and earth.

We can't imagine passive pleasure. For us pleasure is active. We go away on vacation. We ask for a raise and get it. We eat a big helping of the flavor of the month. Something happens and we feel pleasure. So how can sitting in one place be so overwhelmingly pleasurable? Because it is an earned pleasure -- what we did in our lifetime on earth has yielded this result.

In Olam Haba we are sitting before God, Who created us. He knows us inside and out. Every moment here on earth is His gift to us. He loves us more than our parents love us, more than we ever love or ever will love our children. And He calls us back to Him.

Of course people are not perfect and we all make mistakes, but those errors in judgment do not erase our good deeds. If we light candles on Friday night and then go to a movie, God does not look down and say, Candles. Movie. We're back to square one. The act of lighting candles, the bringing in of the Sabbath, is eternal. Nothing can take it away. It is the same with every positive effort we make in life.

Of course we all make bad decisions sometimes, and some acts we deeply regret. What should we do about them? Ideally, we should take care of our mistakes here in this life. If we have wronged someone, we should make peace. If we are letting bad habits or character hold us back, we should work on breaking free and return to being the person we know we can be.

JUDGMENT DAY

When our souls leave this world and go before God, we give an accounting, and a certain judgment takes place. Judgment is not something we look forward to. Who wants to be judged? But this is not just any judge. This is God, our Father in Heaven. A human judge might be biased. But this is our Creator, who gave us life and everything that happens in our lives. His judgment of us comes from love, and anything that derives from love is for our good.

The decisions that we make in our lives count for something -- not just at the moment, but forever.

Furthermore, His judgment means that our judgments count. Life is not random; it has meaning and purpose. The decisions that we make in our lives count for something, and not just at the moment, but forever. The ultimate reward and punishment happen, but only in Olam Haba, the next world, not here in Olam Hazeh, this world.

But what about that bonus at work? I know that God was rewarding me for giving charity. And that time my car broke down? That was a punishment for not driving my mother to her hair appointment.

This idea is a little bit right and a little bit wrong. It's right to realize that events happen in life for a reason and they are from God. But it's wrong to think that God is rewarding us for our good deeds or punishing us for our errors. What is really going on is that God is communicating with us. When we give charity or do anything that is right and good, God doesn't reward us, but He does give us more opportunities to do good.

The car breaking down is not a punishment, but a message. Only you know what God is telling you. Get the message and learn from it.

Each year on Rosh Hashana and Yom Kippur, God judges us. He looks at the deeds and choices that we made during the year and decides what our next year will be like -- based on our efforts to correct our mistakes and the decisions that we made in our lives. But at the time of death, after the burial, we go before God Who will judge us not just on one year, but on our entire lives.

HIGHWAY TO HELL

The soul can go to one of two places: Heaven, which we have discussed, or Gehenom, Hell.

We believe in Hell? It may be surprising, perhaps, but yes, we do. Why is it a surprise? Often it is a subject not brought up in Hebrew school or in the synagogues. But also the reality is that we grow up in a Christian world, where as youngsters we understand that anything Christian is not ours. And therefore, if Christians believe in Heaven and Hell, then I guess we don't.

But we do. Yet the Jewish understanding of Heaven and Hell differs from what we may hear from other religions.

Hell is a place God created to help us take care of the mistakes we didn't correct in this world.

Hell is a place God created to help us take care of the mistakes we didn't correct in this world. It is called Gehenom. But don't be afraid. It's not a place of devils and pitchforks, and it's not forever. If it is God's judgment that a person has to enter Gehenom, the maximum amount of time spent there would be one Jewish year. A person can be there a split second, an entire Jewish year, or somewhere in between. That is the reason that we say Kaddish, the mourner's prayer, for 11 months. We assume that our loved ones would never be there an entire year. Ideally, we want to by-pass it all together.

A great rabbi was scheduled to speak on the subject of the next world at an Executive Lunch and Learn series in downtown Toronto. My husband picked him up at the airport, and on the way downtown asked him to go easy on Gehenom with the primarily non-religious audience. He was afraid the rabbi would scare them.

The rabbi turned to my husband and asked, Do you have hospitals here in Toronto?

Yes, he answered, confused.

And, continued the rabbi, are these world class hospitals?

Yes, answered my husband again.

Would you ever want to check into these hospitals?

No, said my husband.

But if you need to, aren't you glad they're there?

The rabbi explained that Gehenom is a hospital for the soul. Going there will be painful. But it's from God's kindness, His mercy, and His love that such a place exists. We wouldn't want to check in even for a minute, but if we have to, we know it's for our good, and we hope our stay will be as short as possible.

The way to avoid Gehenom altogether is to take care of our mistakes here. This is not an easy task, but making the supreme effort in this world will ultimately avoid a much greater pain in the next.

OF BLESSED MEMORY

Whether we are able to by?pass it, or we have to spend some time in Gehenom, eventually we are able to enter the theater of Olam Haba. If we arrive and each of us is assigned a seat, does that mean we are there for eternity and that our share of pleasure is limited to our particular view? No. The people we have left on earth can increase our share in the World to Come, and enable us to earn better seating.

How does this happen? In memory of loved ones people often give charity, name babies, learn Torah in their merit, and so on. These are not just good deeds. These are acts we do in this world that have everlasting spiritual ramifications.

When we do something in someone's memory, we are saying:

Because of this person that I loved, l am living my life differently. He may be gone, but he is not forgotten. He continues to be a source of inspiration in my life. His life mattered, and his legacy will continue to make a difference.

What should you do in memory of a loved one?

My husband tells people to take a 30-day period, ideally the first 30 days after the funeral, which is called the shloshim, and do something concrete in memory of the departed. For some it could be placing a coin in a tzedakah (charity) box each day and reciting a simple prayer.

Most people, after experiencing such a tremendous loss, feel a great need to do something to honor the departed. Because of the concept of Olam Haba, doing something will not only bring you comfort, but also add to the merit of the one that you have lost.

Souls in the next world have awareness. They know what goes on here. By choosing to honor them, you are making an impact far greater than you will ever know.

Unique
Yahudilik tek tanrili bir dindir, yahudilerin temel tasi 10 emire dayanir ve bu 10 emirin haricinde 613 tane mitzva adi verilen yapilmasi gerekli kurallar vardir bu 613 mitzva'nin 248 tanesi yapilacaklar ve 365 tanesi yapilmayacaklar uzerine kuruludur...Amerika'da dinine bagli yahudiler sirf mitzva yapabilmek ve Allah katinda deger kazanbilmek icin caresiz insanlara yardim ederler. Bunun disinda 10 Emirin ilk komutu, Ben seni Misirdan cikartan Tanri'nim ve benden baskalarina tapmayacaksin'dir bu museviligin temel tasidir.

Unique
Son cumlendeki soruyu anlamadim acikcasi ama dedigin dogru, 13. yasa ulasan erkekler bar-mitzva yaparlar ve bu bar-mitzva ile erkek olurlar...Mitzvalar genellikle toplum kurallari ile alakali olsa da iclerinde gunde 3 kez ibadet et, kosher kurallarina uy, shabat gununu kutsa, hergun teffilin tak gibi dinsel gorevler de var

Unique
Bu arada su anda isyerindeyim ve baya yogunum o yuzden ustun koru cevaplarima lutfen bozulmayinpazartesi gunune kadar pek aktf olamiycam forumda sizler sorularinizi yazin ve ben pazartesi gunu topluca cevaplarimi vereyim...

Unique
Ben bugune kadar acikcasini soylemek gerekirse cennet ve cehennem ile ilgili kavramlari pek yahudilikte duymadim, bildigim kadari ile de yahudilikde cennet cehennem inanci yok. dolayisi ile herkes layik oldugu yere gider diyim... Yahudi olsa da olmasa da...

TurkDevil
Cok guzel bir muhabbet oluyor.. Nargilei Cocuk - sadece sana bir commentim olacakti.. Constructive bir comment yani... Konu basligi Musevilik tam olarak nasil bir din... Yani Hristyanlik, Matta, Marcos, Luka, Yuhanna, 1275 Iznik, konsul monsul degistirolmesi konularindan bahsetmissin de.. Yani hristyanligi tartismiyoruz zaten burada.. Tabii ki bir genel cerceve icerisinde verilmesi lazim da.. Yahudilik hakkinda bildigin seyleri anlatsan daha faydali olur gibi geliyor..Ote yandan...yine bahsettigin butun tek tanrili - monotheistic - dinlerin tek Allah'tan geldigi konusuna ise tamamen katiliyorum.. ve buna inanan her insan yani &quot;aslinda hepimizin de Allah'i Tanrisi, God'i bir&quot; diyen insan uc buyuk ve tek tanrili dinin tarih icerisinde ki kronolojik sirasina bakacak olursa en son &quot;gelen&quot; dinin bir oncekileri kapsadigini ve de digerlerinin hukumlerinin artik gecerli olmadigina da inanmasi gerekir.. Yok hayir Islamiyetin, Museviligin, Hristiyanligin degisik tanri kavramlari derseniz tamam.. o zaman bu savi kabul temniz dogru degildir ama tarihi delillere bakildiginda, ayni adamdan en son gelen ihtar en onemli ve insanalrin dikkate almasi gelen ihtardir diye dusunuyorum ben.. sadece mantigimi yuruterekk..Lutfen yanlis anlasilmasin yani bir onceki paragraf sadece mantik yurutmeye dayali ve benim kendi kendiem yillarca sordugum bri sorudur??? O kadar.. yoksa benim dinim senin kini dover gibi bir tartisma icine girecek degilim.. herkes istedigine inanmak ve inandigi seyi de baskalarinin haklarina tecavuz etmedigi surece serbesttir benim gozumde...Son olara bir sorumda.. Musevilik'de tanri kavrami bildigim kadariyla Islmaiyetdeki gibi.. yani tek tanri based.. Hristiyanlik'daki gibi Trinity kavrami yok bildigim kadariyla.. dogrumudur??Iyi hafta sonlari :) EE

nargilelicocuk
bu konuda bir cok kisinin ortbas ettigi bir gercek vardir... bu dinlerin hepsi Allah tarafindan yollanmistir, ve de isimler kisiler tarafindan konmustur... Allah'in insanlara bahsettigi imanin adi Islamdir... Islam demek kendini Allah'a vermek bahsetmek demektir... eger kisi bunu kabul edemiyorsa o zaman gercek imana sahip degil demektir... hz. adem tarafindan getirilen ile hz, lut, hz. isa, hz. musa, hz. ibrahim, hz. yunus, hz. muhammed ve daha onlarca, sayisi tam olarak bilinmeyen peygamber tarafindan yollanilan din, iman islam'dir.... siz saniyor musunuz ki, Hz. Isa Allah'in dinini insanlara yayarken, bunun adi Hristiyanliktir demis olsun? Veya Hz. Musa islam'i insanlara yayarken bunun adi Museviliktir, Yahudiliktir desin? Onlar insanlarin koydugu adlardir... bunu anlamak zor olmasa gerek.... Gercek din gercek iman tektir, o da islamdir. Kura'an'da bu imanin islam oldugu her yerde acik acik soylenir... Insanlar dinleri degistirdikleri icin yeni peygamberler yollanmistir ki gercek islam'i insanlara yeniden gostersin diye... velakin insanoglu yeniden degistirmistir.... altin buzagiya tapanlar, hac isareti yapip ona tapanlar, resimlere heykellere dua etmeye baslayanlar da insanogludur... Hz. Isa gorse utanirdi herhalde, beni bir tanri yaptiniz diyerek. Incil'in komple degistigini buradaki amerikalilar da kabul eder, tevratin degistirildigini de kabul ederler.... benim bir arkadasim dogma buyume bembeyaz amerikali, baptist olmus, hristiyanlik icerisinde buyumus, su an sorgulama icerisinde ve de islam hakkinda bulabildigi her bilgiyi arastirip buluyor... domuz eti yemeyi bile birakti... oruc tutmak hakkinda bilgi aliyor, namaz hakkinda bilgi aliyor, kur'ani alip onu okuyor... bir kac tanidigim daha var ayni seyi yapiyorlar.. diyorlar ki incil'in bir cok versiyonu var, lutheranlarin kendi versiyonlari, mormonlarin kendi versiyonlari, baptistlerin kendi versiyonlari vardir... incil'de bizim bildigimiz dort kitap vardir, bunlar dort tane rahip tarafindan yazilmistir, ve de yazilanlarin cogu (hepsi demiyorum) bir cesit hz. isa'nin yaptiklari anlatimidir... uzun lafin kisasi, islam tektir, gercek islam degistirilmistir tarih boyunca... hz. muhammed son peygamber olarak gonderilmistir, artik Allah'a yonelmek insanin secimi... baska bir peygamber gelmeyecegi icin hersey ortada, insanin secimine kaliyor hersey.

nargilelicocuk
cennet cehennem anlayisi yahudilik'te yoksa, yahudiler olunce nereye gidiyor?

nargilelicocuk
offf....

cok uzun, bir de ingilizce off....

eger mezara gidiyorsa olunce o zaman bu yasamin manasi nedir ki?

o zaman yahudiligin, museviligin anlami nedir ki? o kadar bu hayati yasiycam sonunda bir sey yok, niye bir varliga inaniyim ki? neden su gunah bu gunah diye kendimi zora getiriyim...

ben tutmadim o dusunceyi....

~akdeniz~
6. gol hayir yaniliyormusum... sen dosyayi acmakta hakliymissin... son yazilan mesajlar gercekten cok guzledi... benim sadece korktugum sey, burda anlamsiz tartismalar yaparak yuzyillardir sorunsuz olarak yasadigimiz yahudi turklerinin sebepsiz yere kalbini kirmakti... bu kisiler herseyden once turk vatandasi... bence atalarimizi ornek almaliyiz kendimize yani herkesin dinine saygili olmaliyiz... dunyada hosgoru kadar guzel birsey yok... yoksa baska dinleri baska kulturleri tanimakta ne zarar varki eger konusmalar saygi cercevesinde olacaksa, kimse kimseye sebepsiz saldirmayacaksa??

~akdeniz~
Kuranda acikca belirtilmis, devami olmasa da, Kuranin Tevratin tastigi oldugu...Elinizdekini (Tevrat'in aslini) tasdik edici olarak indirdigime (Kur'an'a) iman edin. Sakin onu inkar edenlerin ilki olmayin! Ayetlerimi az bir karsilik ile satmayin, yalniz benden (benim azabimdan) korkun.

~akdeniz~
<< Kuranin eski kitaplari tekrar eden diger tabirle tasdik eden kisimlari var ama gunumuzdeki nushalarda tarihi kissalar bile cogunlukla farklilasmis... ]]ben tevrat yada incil(leri) okumadim... fakat kuran'i okudugum ve hatirladigim kadariyla(!) rapid city'nin yazdiklari mantikli geldi... eger tarihi kissalar farklilasmissa bu onlarin ayni olmadigi anlaminda degil, oncekilerin degisiklige ugramis olabilecegindendir... Ayrica kuranda hatirladigim kadariyla(!) soylenen &quot;biz ayetleri hukumden kaldirirsak daha iyilerini getiririz&quot; yani dedigin gibi ilaveler olsa da bu tarihi kissalarin degisiklige ugradigindan dedildir... bence kuran tevrati tastik icin indirilmistir...

old_texan_vulture
unique bu bahsettigin fanatik yahudi arkadasina sabirli davranarak gercekleri gosterdigin icin tesekkurler. sanirim bu kisinin gozunde senin de musevi olmandan kaynaklanan daha yuksek kredibiliten bunda buyuk rol oynamis. ozellikle bu seneki son gidisimde amerika'da bu cinsten beyinsiz ve kultursuz bir kac amerikan yahudisi ile ben de karsilastim, turk oldugum icin (ayni senin anlattigin kisi gibi turkleri arap saniyor ve muslumanlardan fanatikce nefret ediyorlardi) bana ciddi olcude dusmanca tavirlar gosterdiler, onlara sabirla elimden geldigince bilgi vermeme ragmen(turkiye'nin nato ulkesi olmasindan tut ta, turkiye ile israil'in muttefik ulkeler olmasina, osmanlilarin 1492'de musevileri engizisyon'dan kurtarmasina kadar) bu aptalca tavirlarini surdurduler, sonunda aptalliklarini yuzlerine vurup alay etmekten baska yapacak bir sey bulamamistim. (11 eylul'den once olsa doverdim, ama sanirim onlar da boyle yapamazdi) inan ki eger gerek turk gerek israil kokenli bir cok museviyle gecmiste arkadaslik etmis onlardan dostluk gormus olmasam bu adamlarin verecegi initial impression yuzunden ben de anti-semit olabilirdim (musevi dusmani anlaminda kullaniyorum). :( sizin gibi bilincli ve akilli arkadaslarimiza bu tur fanatikleri aydinlatmak yolunda bence buyuk gorev dusuyor bu noktada, yoksa 11 eylul'un yarattigi gaz ve her iki taraftan cahil insanlarin bu tur tutumlari yuzyillardir kardesce yasamis iki toplum arasinda tatsiz gerginlik ve dusmanliklar baslatacak noktaya dogru gidebilir maalesef.

old_texan_vulture
unique madem toparlanip asil konuya donduk, izninle benim de sana bir kac sorum olacak:bar mitzvah (yazimda hata varsa kusura bakma) adindaki musevi gelenegi de bu 613 emirden biri oldugu icin mi boyle adlandiriliyor? bir de bu emirlerin icinde dunyevi yasantiyi duzenleyen hukuk turu kurallarin agirligi nedir? bu emirlerin hepsi Tevrat'a mi dayaniyor yoksa iclerinde ictihattan kaynaklananlar da var mi?

old_texan_vulture
son sorumda sunu soylemeye calistim. yani butun bu mitzva'lar dogrudan dogruya Tevrat'tan mi kaynaklaniyor yoksa din adamlarinin Tevrat'a dayanarak yaptigi yorumlardan kaynaklananlari da var mi iclerinde?

Rapid City
Ck2Hs, Aslinda cahillik yargisina hemen karar vermeden once Musevilik ve Hiristiyanlik arasinda ki temel iliskiyi yada Islam`in nasil Musevilik tarafindan kapsandigi konusunda ki goruslerimi sorsaydin daha anlamli olurdu.Herneyse... Aslinda Musevi dini direk Ibrahim`in oglu Ishak uzerinden tum dunyanin kurtulusu planini iceren bir dindir.Tanri`nin yolu budur.Hiristiyanlik Museviligin Isa mesih sayesinde sadece ve sadece devamidir(Museviler bunu kabul etmesede, onlar halen mesihlerini bekliyorlar).Yani aslinda olay evrensel.Ibrahim`in soyundan 1 adamdan tum insanlarin kurtulusu temeline dayanan bir plan vardir. Yani Eski Ahit ve Yeni Ahit`le beraber Tanri`nin plani evrenseliige kavusmustur.Alfa-Beta.Baslangic-Son. Ama Islam inanci bu zincirin disinda kalarak en son ve mukemmellik iddiasiyla dunyadaki yerini almistir.Ama icerikleri tamamiyla aynidir.Islam Seriatiyla Yahudi Seriati arasinda elbette farkliliklar vardir ama temelde benzer noktalarinin coklugu ve ortak peygamberlerin ortak hikayeleri bu kapsama olayini aciklamaktadir bana gore. Simdi Muslumanlara gore her iki ahitte degistirilmistir, tahrip edilmistir inancinin varligina dayanarak boyle bir karsilastirmanin ancak vakit kaybi olduguna inaniyorum. Ama inasanlari bilmeden cahillikle suclaman ancak aptalligini gosterir cunku Musevilik yada Hiristiyanlik hakkinda herkesin en az senin kadar derin bilgileri olabilir bunu aklindan cikarma...

Rapid City
ck2hs,
Peki :) .Sen cahillik kelimesini ortaya attin ben ustume alindim.Mesajlari bastan asaga okudum ama dedigin gibi olsun...

Mesih Hiristiyanlara gore geldi ,Musevilere gore halen gelecek.Ama Eski Ahit(Tevrat) kitabinda gectigi gibi Tanri evrensel bir plan olarak tasarlamistir Museviligi.Yani Ibrahim`in soyundan tum insanligin kurtulusu tasarisi.

Herneyse bu folder`da Tevrat ve Yeni Ahit`in tahrip edildigi inanci hakim oldugu icin daha fazla tartismanin anlami yok.

ck2hs,
ben Yahudi degilim.Aksine mesajimda acikca belirttigi zannediyordum.Bilinen adlariyla Tevrat ve Incil birbirini tamamlayan iki halkadir.Ve Tevratla baslayan Incille son bulmustur.Yani Kuran`in bu halka icinde yeri yoktur.Aksine Kuran diger dinleri tasdikleyen ama mukemmel oldugunu savunan apayri bir kitaptir.Yani ortada iki dogru varmis gibi gozukuyor.Hangisinin dogru oldugu tamamiyla inanc meselesi, tartisilabilecegini zannetmiyorum.

Ama tekrar edeyim Tevrat sadece Musevilerin kitabi degildir.Hiristiyanlarda Tevrat`i en az Museviler kadar kabul eder ve yol gosterici kabul ederler.Bu anlamda Tevrat aslinda bir kesim insanlar yada bir kesim Museviler icin gayet evrensel bir dindir.
Ama plan uyarinca secilmis halk olan Israilliler uzerinden yurumustur, ta ki Mesih gelene kadar.Sorun su ki Mesih geldi mi? YAda Mesih diye birsey var mi?
Incil ve Hiristiyanlik halen yeterince taninmayip, haksiz bicimde yada tek tarafli elestirilip, gercegi gozardi ediliyor.Ama bu folder`in ana konusu pratik olarak Musevilik nasil bir dindir oldugu kanisiyla benim artik yazacak birseyim olmadigini belirtmek istiyorum.

Rapid City
ck2hs,
Ozelin acik olmadigindan buraya yaziyorum.Herseyi sana cevap olarak yazmadim aslinda.Seni ndediklerinde sadece evrensellik ilkesine ek olarak Mesih kavraminin altini biraz cizmeye calistim neyse...bu konuda daha uzun tartisabiliriz ama burada degil herhalde cunku konunun disina cikmaya gerek yok..

altinci_gol
Sayin Unique,
Sorularinizi yazin demissin. Musevilik inancina göre Yahudilerden baskasi cennete girebilir mi?

Rahatsiz etmeyin!
Ben Amerika'da Israilli insanlarla bayagi konusuyordum bir ara (hala gorusuyoruz ama din konusunu bitirdik) Onlar da -bu dosyada da bazilarinin seslendirdigi gibi- Yahudiligin aslinda Hristiyanligi ve Muslumanligi kapsadigindan dem vuruyorlardi.. tabii bunu soylerken Kuran'in kissa kitabi oldugunu var saymak cahilligine razi olmak gerekiyor.. ve Yahudi Seriati ile Islam Seriati arasindaki benzerlikleri temel inancmis gibi gormeye..Gercekte ise durum cok farkli.. En temel nokta su ki de Islam'in ilahi mesaji evrensel (universal).. ve kendisinden onceki ilahi mesajlari yok saymiyor zaten.. Israilli dostuma bunu soyledim yani Islam'in aslinda Hz. Adem'le basladigini ve evrensel mesaj olgunluguna ancak Hz. Muhammed'le geldigini.. ve Yahudiligin ise aksine evrensel bir din olmadigini (ki Yahudillikte misyoner faaliyet olmamasi ile ovunurler) soyledim.. bayagi bir sure buna cevap vermedi ..daha dogrusu verememis.. verememis diyorum cunku sonra anladim ki bana icerlemis.. En sonunda 'ama Mesih geldikten sonra evrensel olacak' demeye basladi ;) Biz bu konusmalari yaparken bazi dindar hristiyan Amerikalilar Israillilerin sozlerinden cok rencide oluyorlarmis.. sonra baska bir zaman birisi bana dondu dedi: &quot;Her ne olursa olsun Yahudiler hala birinci Mesihi bekliyorlar.. bize en azindan Mesih bir defa geldi&quot; :) Ben de Mesihin ikinci gelisinin Islam'da da oldugunu soyledim vs.Bu aynen yasanmis olaylar farkli milletlerden olan dostlarimla dostlugumuza zarar vermedigi icin buraya yazmakta bir mahzur gormedim..

Rahatsiz etmeyin!
Rapid City, bakalim.. ben demisim ki: << tabii bunu soylerken Kuran'in kissa kitabi oldugunu var saymak cahilligine razi olmak gerekiyor. ]]sen once diyorsun ki:<< Aslinda cahillik yargisina hemen karar vermeden once Musevilik ve Hiristiyanlik arasinda ki temel iliskiyi yada Islam`in nasil Musevilik tarafindan kapsandigi konusunda ki goruslerimi sorsaydin daha anlamli olurdu.Herneyse... ]]Ustune niye alindigini anlamis degilim &quot;Kur'anin kissa kitabi sanma&quot; cahilligini gostermis miydin sen bir yerde? Ama sen &quot;her neyse&quot; diyerek gectigin icin ben de geciyorum.. Derken karsima ne cikiyor:<< Ama inasanlari bilmeden cahillikle suclaman ancak aptalligini gosterir cunku Musevilik yada Hiristiyanlik hakkinda herkesin en az senin kadar derin bilgileri olabilir bunu aklindan cikarma... ]]Su yazdigin cumle illa birisinin aptalligini gosterecekse seninkini gosterdigi acik ;) Alinganlik gosterip insanlara 'aptal' deyivermek baska nedir?Musevilik ve Hristiyanlik hakkinda otorite oldugumu da iddia etmedim: bizzat yasadigim olaylari anlatmak istedim sadece. Israilli dostlarim dedigim insanlar Yahudiligi bilmeyen insanlar degiller; ben onlardan ogrendim bayagi bir seyi.NOT: Ihtimal sen Yahudisin ama benim Yahudilik aleyhine bir sozum oldu mu? Sadece Hristiyanlik ve Muslumanligin Yahudiligin devami iddiasinin masal oldugunu ifade ettim ve bunun da kabul gormesi gerekir: Verdigim ornege dikkat edersen dindar Hristiyanlar buna masal deyip gecemiyor ciddi sekilde rencide oluyorlar.Senin mesajinin alintilamadigim kisimlari da bu notumu destekliyor dikkat edersen.

Rahatsiz etmeyin!
Bir seyi de tekrar edeyim: Yahudiligin halen daha 'evrensel' bir huviyet almadigini inkar etmeye hic mahal yok. Cunku -ilk mesajda belirttigim gibi, bana bizzat Israilli ve dini rutbesi de olan bir insanin dedigi sekilde- bunun olmasi icin Mesih'in gelmesi sart..Zaten Yahudiler misyoner olmamakla ovunurler cunku Yahudilik herkese acik degildir: yani evrensel bir mesaj sunmaz. Yahudilige girmek tek basina kalb isi olmaktan ote belli sinavlarda basarili olmaya bakar. Anneniz Yahudi degilse hic de kolay bir is degil yani. Turkiye'den Israil'e giden birisi vardi ve kendisini Yahudi hissettigi halde neden Yahudi olamadigini anlatiyordu -kitap filan yazmis da olabilir- ben okudugum roportaj karsima cikinca tekrar eklerim buraya.

Rahatsiz etmeyin!
<< Musevilik'de tanri kavrami bildigim kadariyla Islmaiyetdeki gibi.. yani tek tanri based.. Hristiyanlik'daki gibi Trinity kavrami yok bildigim kadariyla.. dogrumudur?? ]]Dogru. Cok bilmislik olmasin :) hazir burdayken cevap vereyim dedim..

Rahatsiz etmeyin!
<< Kuranda acikca belirtilmis, devami olmasa da, Kuranin Tevratin tastigi oldugu...Elinizdekini (Tevrat'in aslini) tasdik edici olarak indirdigime (Kur'an'a) iman edin. Sakin onu inkar edenlerin ilki olmayin! Ayetlerimi az bir karsilik ile satmayin, yalniz benden (benim azabimdan) korkun. ]]yine hazir burda iken :) Kuranin eski kitaplari tekrar eden diger tabirle tasdik eden kisimlari var ama gunumuzdeki nushalarda tarihi kissalar bile cogunlukla farklilasmis..Islama gore: Kuran'da olan ama eski kitaplarda olmayan temel ayetler var. Mesela Fatiha suresi. 'Evrensel huviyete olgunlasma' burdan cikiyor.

Rahatsiz etmeyin!
<< << Kuranin eski kitaplari tekrar eden diger tabirle tasdik eden kisimlari var ama gunumuzdeki nushalarda tarihi kissalar bile cogunlukla farklilasmis... ]]ben tevrat yada incil(leri) okumadim... fakat kuran'i okudugum ve hatirladigim kadariyla(!) rapid city'nin yazdiklari mantikli geldi... eger tarihi kissalar farklilasmissa bu onlarin ayni olmadigi anlaminda degil, oncekilerin degisiklige ugramis olabilecegindendir... Ayrica kuranda hatirladigim kadariyla(!) soylenen &quot;biz ayetleri hukumden kaldirirsak daha iyilerini getiririz&quot; yani dedigin gibi ilaveler olsa da bu tarihi kissalarin degisiklige ugradigindan dedildir... bence kuran tevrati tastik icin indirilmistir... ]]Tarihi kissalar temel Islam inancini olusturmuyor.. farklilik burda -kissalarin farklilasmasi onemli degil. Eksik kalmis: Degisiklikler ayetlerin degistirilmesinden ibaret degil.. tasdik ettigi seyler cuzi (particular) oldugu halde ortaya koydugu yeni sistem kulli (universal).. Bu kulli sistem ilk defa Kuranda ortaya konuldu, Tevrat'tan miras kalmadi. Cuzi (particlar) hukumlerin yeri geldikce ayni olmasi evrensel(universal) yapinin ayni oldugunu gostermez.

Rahatsiz etmeyin!
Rapid City, onyargini geri aldigin icin tesekkurler..

<< Mesajlari bastan asaga okudum ama dedigin gibi olsun... ]]

demen hos degil aslinda :( yazdiklarimiz burda durduguna gore oyle olmasi icin bir sebeb yok..

Son olarak, benim yazdigim seyler bana geri yazilmasa cok daha iyi olur cunku gereksiz tekrar oluyor. Isin kotusu sanki ben aksini soylemisim gibi bunlar bana cevap olarak geliyor -bana cevap olan bir cok yazidaki ayni cumleler benim ilk yazdiklarimda var!

xdoors
06 12 2002, 18:00
ben bir parantez acip sunu soyleyim, ahiret/cennet-cehennem kavramlarinin olmadigini dusunmek gunah-sevap kavramlarinin da anlamsizligini cikarir ki bu mantiga gore dunyada yaptiginiz hersey mubah olur, eger karsiliginda bir ceza ya da mukafat yoksa insanlar neden gunah islemesin ya da neden sevap islesin ??

Berkeleyfatihi-06
Ben demistim gol 6. ve old texan.. :)
' Bir de: yahudi veya hıristiyan olunuz ki, hidayet bulasınız dediler. De ki: Hayır, biz bir tek Allah'a inanan İbrahim'in dinindeyiz ki, o hiç bir zaman Allah'a ortak koşanlardan olmadı. '(BAkara:135)
Yukaridaki ayet sanirim kisa öz ama cok sey ifade ediyor.Hristiyanlikta Hz. İsa nin tanrilastirilmasi Allah in oglu denmesi, o kadar buyuk bir cehalet ve Allah a ortak kosma ve onu ayni zamanda insan ile bir kefeye koymadir ki, .Bizler Allah in tum yarattigi varliklardan bizlerden cinlerden hayvanlardan kisacasi tum alemden herseyi ile tek, benzersiz,essiz, farkli oldugunu biliyoruz ve kabul ediyoruz ama bu olay Hz. Isa ya yapilan bu benzetme nankorce bir tabir.Yahudiligin islam i kapsadigindan falan bahsedilmis , pek anlam cikartamadim, turkdevil in yorumlari bu konuda yerinde.Aslinda kapsama diyemeyiz .Yani islam hepsini kapsiyor da diyemeyiz.Cunku farkli seyler.Her ne kadar bozulan degistirilenin yerine gelmisse de kapsama da ayni ruh ayni hadise cereyan eder, mesela hristiyalarin yukaridaki inanisi Hz. isa ya atfen yapilan benzetme olayin ozune ters, aykiri.Bu anlamda kapsama da diyemiyorum.Yahudiler de Uzeyr, Allah in oglu dediler.

Berkeleyfatihi-06
Soz acilmisken it sounds nice:
http://www.urfa.net/kuranmp3/index2.html
;)

Berkeleyfatihi-06
Old texan , farketmez , o da Allah a ortak kosmaktir , Allah a ortak kosmak demek Allah ile esdeger varliktan bahsetmektir , bir varliga nesneye , Allah demektir ayni seylerdir yani orada eksigim yok :) ,
nargileli senin sorularina bir cesit gonderme yapayim:
'Bu dunyada insanlar arasindaki gunah-sevap ucurumlari -iyilik -kotuluk ucurumlari, zenginlik fakirlik ucurumlari.........vs. ve bu ucurumlarin sonundaki adaletle tesis edilecek olan ortam yine tam olarak bu dunyada karsilik bulamayacak kadar buyuk farklardir , zaten karsilik bulmasi sozu dahi yanlis olmakta , bu dunyadan bahsediyoruz , yani karsilik bulmasi icin 30 yasina kadar fakir olanin sonrasinda zengin olmasi olene kadar , 30-35 yasina kadar zengin olanin sonra fakirlesmesi falan mi gerekirdi :) komik geliyor di mi, iste obur dunya , olumden sonraki sonsuz hayat burada daha iyi anlasilmakta.Terazinin hic birtarafi hicbir insan icin bir gram dahi olsun diger tarafa yatik olmayacak!!!
-Bu arada asagida verdigim urfa.net linki hosuma gitti,google dan bugun buldum, mplayer dan direk dinliyorsun, herkimse (gerci Kabe nin hocasi imis) etkilenmedim desem yalan olur.

lactic acid
merhaba UNIQUE,

son bahsettigin konuyu biraz daha irdeleyebilirmisin?
olumden sonra nasil bir inanisa sahipsiniz,tesekkurler...

lactic acid
merhaba unique
galiba hala ayaktasin
kulak kenarlarindan saclarini uzatan bir yahudiye bunun ne anlama geldigini sormustum
olunce bunlar kanat olup melekler gibi ucacagiz demislerdi
adam gayet ciddiydi fazla irdelemedim konuyu
nedir bu konu hakinda goruslerin
belki kokten dincilerle gorus ayriligi var diyebilirmiyiz
Musevi dininde ayriliklar var mi? TESEKKURLER

Unique
Hemingway isimli yazari bilirsiniz...

Kendisine birgun bir grup ogrenci ziyareti esnasinda neden yahudilerin sanatsal, bilimsel, ticari, siyasi ve bilimum alanda basarili olduklarini sorar... Hemingway'in cevabi soyle oluyor : Diger buyuk dinler olumden sonraki hayatla ilgilendikleri icin, genellikle yasamlarinn buyuk bir kisminda sonraki hayatlari ve gunah sevap kavramlarini dusunurler, oysa yahudilik dininde olumden sonraki boyuta inanilmadigi icin herkes anki konumuna konsantre olarak basarili olur...
Kissadan hisse, yahudiler oldugunde herkes gibi mezara giderler elbet, ama yahudilikte olumden sonraki cennet cehennem kavramlari yoktur, kisi yasar, gunahi ile sevabi ile, olur ve olay biter...

Unique
Olumden sonrasi yok...

Unique
Yahudilikte surata jilet vurmak gunahtir, tabi bunun gibi cok seyler var ama dedigim gibi bu kadar derine inen ortodox'lar...
Bukle uzatan, siyah trenckot ve sapkali gezen yahudilere hassidik adi verilir, kokeni Ukrayna olan ve 60-70 yillik gecmise dayanan hassidlerde ozellikle gorulen bu buklelerin sebebi, surata jilet vurulmamasi ve favorilerin belli bir yerin ustune cikmadan kesilmesi gerekliligine bagli olarak extreme bir sekilde favori uzatmak...

Kanat falan hikaye, belli ki saka yapmis...

Ayaktayim malesef uyku tutmadi yaw, bir saattir asker olduk makinenin basinda...
Seni de uyku tutmamis belli...
Iyi sabahlar artik...

Unique
Musevi dininde ayriliklar yok da denemez var da denemez ilginc bir konu...
Ama musevilik kati bir din oldugundan dolayi (katidan kastim cok kuralli ve pratigi zor) bazi modern rabbi'ler kendilerine gore hafiflikler cikarmislardir... Ama dinci kesimin kabul ettigi ve cok asikar olan bir gercek varki oda sudur

Bir kadin ya hamiledir ya da degildir ortasi yoktur. Yani dine ya tam uyacaksin, uymuyorsan eksiklerin varsa sen dininin kurallarina uymuyorsun demektir...

Unique
Bizde gunahin cezasi dunyada verilir inanci vardir... Onun icin yahudiler gunah islemekten cekinirler cunku cezasinin er yada gec onlara verilecegini bilirler, yada cocuklarina...

TurkDevil
Uzun olmasina karsin - Nargileliye bu konuda katiliyorum - Meginin post ettigi yaziyi okudum.. Ki bu yaziyi okuyanlar anlayacaklardir ki bu yaziya gore Musevilikte Hereafter, bir ahiret inanci vardir, ve Cennet ve Cehennem kavramlari vardir - ki yine bir ilginclik Cehennem'e de Gehenom denmesi - Semitik dillerin benzerligine ornek diye algiladim...

Fakat yazidaki bir kac nokta dikkatimi cekti:

1) Our Sages state that every Jew has a portion in the World to Come. This means that a seat in the theater has been reserved for each person's soul - dikkat ettim bu pasaj not taken out of context yani... bu iki cumleye gore acaba sadece Musevilere mi yer ayrilmistir, yoksa every persondan maksat, Jewish and non-Jewish every person midir?

2) (We'll be surprised who gets the best seats. We are told that we will be surprised who gets the best seats. We will look down and say, What are they doing there? They weren't so great! What are they doing up front? They didn't accomplish very much! - And God will answer and say, They are there because they listened to My voice. ) Bu kavram bildigim kadar Islamiyetde de var...yani Ahiretde mertebe kavrami.. Sehitler mertebesi, peygamberler mertebesi etc.. 7 kat sema.. etc.. Bu konuda daha fazla bilgi olan varsa, bir contrast yapabilir, bizi de bilgilendirebilir...

3) Hell is a place God created to help us take care of the mistakes we didn't correct in this world. It is called Gehenom. But don't be afraid. It's not a place of devils and pitchforks, and it's not forever. If it is God's judgment that a person has to enter Gehenom, the maximum amount of time spent there would be one Jewish year. A person can be there a split second, an entire Jewish year, or somewhere in between. Cehennem kavrami ilgimi cekti...Yine lutfen benden daha iyi bilenler beni duzeltsin ama Islamiyete gore de inanlar icin de Cehennem sonsuza kadar degildir.. yani yine Me-Gi'nin yazisinda verilen hastane ornegi gibi - ne kadar da best analogy olmasa da bence - aci cekeceksin hastaneye gidince, ameliyat yapacaklar ustunde...ama sonucta cikinca iyileseceksin.. Hatta (belki hurafe) ama iste cocukken ogretilen veya duydugum sey iste inanlarin Cehennemde cezalarini cektikten sonra Cennete gelecekelrini ama alinlarinda bir izin bulunacagi idi... Lutfen duzeltin... Ha bide Jewish year ne demek ve na kadar uzun??

4) Son olarak da Unique'in anlattiklari ile yani, Hemingway ornegi olsun, kendi yaptigi aciklamalarda olsun, Musevilikte ahiret inancinin yani cennet ve cehennem kavramlarinin olmadigindan bahsetmis.. Ama ote yandan Me-Gi'nin post ettigi yazi bununla tamamen bir tezat icinde.. yani bu yaziya gore evet bir ahiret, ve cennet&cehennem var Musevilige gore...bu da Yahudilikte ayriliklar oldugunu ortaya cikariyor.. bu sayfada yazilanlara gore bile.. Lutfen yanlis anlasilmasin, maksadim negativite gostermek, acik aramak degil, sadece gozume carpti, ve gercektende merakli oldugum icin bu konuda, o yuzden anlatiyorum..bide uykum tutmadi.. Haluk Leventin son albumunu dinliyorum bir yandan da :) off offf :) neyse...

Son olarak sormak istedigim birsey de Demi Moore'un eski bir filmi vardi 7th Sign diye.. Orada bir rahip vardi, yalniz rahip Old Testament'e gore bir ruh hall unun oldugunu ve yeni dogan bir cocugun ruhunun buradan geldigini falan soylemisti... filminde zaten ana temasi buna dayali idi...neyse bu konuyla ilgili - Torah'nin Old testament'le benzerligi, ve filmdeki anlatimin dogru veya yanlis olabilecegi goz onune alindirilirsa - bir bilgisi olan var mi?

Baya uzun oldu bee... Universite'deki Philosophy derslerinde yazdigim paperlar gibi oldu valla :)

Neyse ban yaticam.. ohaa saat 4 olmus.. daha sabahin Diyarbakirin Fenere yenilmesini izleyecegim :)

Iyi geceler Amerika, nerede yasiyor ve yasatiliyorsan :D hihihi :)

EE

TurkDevil
ya bi dakka Turkiyedeki dostlar.. benim sabah 4 diye beynim mi sulandi yoksa.. yoksaaa.. ingilizceyi mi unuttum...

(The soul is eternal, although the body's existence is temporary. When God decides a person's time on this earth has ended, He takes back the soul, and the body goes back to the earth, completing the cycle of creation (... dust to dust).)

Megi'nin post ettigi yazida bu belirtilmis yani soul'un eternal olmasi bir ahiret kavraminin oldugu anlamina gelmez mi??? Ki bu baglamda suc ve ceza, gunah-sevap kavramlarida vardir benim anladigim bu yazidan.. eger ki yok ahiret kavrami yoksa gercektende Musevilikte.. o zaman Me-Gi'nin post ettigi yazinin kredibilitesi tartsilir ki.. Me-Gi post ettigi icin acikcasi zannetmiyorum...

EE

TurkDevil
Neyse ben yatiyorum.. gozlerim kapaniyor... :)

Yarin devam ederiz..

EE

TurkDevil
Arkadaslar baya bi soru sorulmus.. Birinci elden bu sorulara cevap vermek icin gordugum kadariyla sayisi az olan Yahudi arkadaslarimiza izin verelim, zamanlari el verdikce sordugumuz sourlara cevap vererek bizi aydinlatsinlar derim.. konuyu daha da derinlestirmeden, daldan dala atlamadan, ve Hristiyanliktaki Trinity discussionina hic girmeden - cunku o bitmez.. yok biter diyenlerde gitsinler bir folder acsinlar..

Iyi haftasonlari.. :)

EE

nargilelicocuk
simdi benim diyecegim sudur... eger musevilikte cennet cehennem hayati yokken, diger iki buyuk dinde, hristiyanlik ve muslumanlikta (soz ve isim vari) eger cennet cehennem olgusu var ise, ve de bu uc dinin de Allah tarafindan insanlara bahsedildigine inaniliyorsa, o zaman neden yahudilik te cennet cehennem hayati yoktur? Allah yahudilere farkli bir olgu mu vermistir? Isa ve Muhammed cenent cehennemden bahsederken Musa bu olgular yoktur mu demistir? Eger oyle ise o zaman Allah bir tarafi kayiriyor demektir... peki Allah'a inanan boyle bir seyin de olabilecegine inanir mi? Neden diger insanlar bu dunyada yaptiklari ile cezalandirilicak veya cennete yollanacaksa, nasil oluyor da yine Allah tarafindan yollanan Musa'nin getirdigi olgularda boyle bir sey soz konusu degildir? Yoksa bu yahudiligin yillar icerisinde cokca degistirilmis ve de ozunden tamami ile kopmus oldugunu mu gosterir?

Ote yandan post edilen ingilizce yazida eger cehennem'den bahsediliyorsa bu ne cesit cehennemdir? sahtesi filan midir? eger bir kisi suclarindan dolayi bir an ile bir yahudi yili arasinda degisen bir sure icerisinde cehennemde kaliyorsa o zaman bu dusunce obur dunya hayatinin olmadigi fikri ile ters dusmez mi? peki yahudi yili ne kadardir? yahudilige gore eger bir yahudi o kadar sure icerisinde cezasini cekecekse yahudi olmayan insanlara ne olacaktir? onlar nereye gidecektir? yoksa sadece yahudiler mi bu obur dunyaya gidiyor? (bak kafam cok karisti, yoksa obur dunya yok muydu?)

eger olumden sonra baska bir sey yoksa o zaman neden bir din anlayisi var? neden sunu yapma bunu yapma anlayisi var? eger ben olumden sonra obur dunyanin, cevaplamak zorunda oldugum sorularin, cennet veya cehennemin, gunah cezalarinin, olmadigina inansaydim, ohoo..... vur patlasin cal oynasin olurdu bu hayat... istedigim herseyi yapardim umursamadan.... ama ben Allah'a ve de cennet cehenneme inaniyorum.... peki neden yahudilikte bu kadar kurallar var uyulmasi gereken... eger olumden sonra hicbir sey olmuyorsa o zaman Allah olgusu da yok demek degil midir? eger ben su varligimi sadece 70 sene icerisinde goreceksem, demez miyim, beni kim yarattiysa yaratmis bana ne... hayatima bir de o yaradana inanci mi sokacagim diye?

yahudiler su su sanatlari yapmislardir cunku olumden sonrasi dusunceleri yoktur derken, islam sanatkarlarinin yaptigi ortaya cikardigi sanat eserlerini edebiyat eserlerini hice sayiyor olursunuz... o da cok yanlis olur, onyargili bir yaklasim olur... hristiyanlar cok guzel sanat eserleri ortaya cikarmistir ve de onlar olumden sonraki yasama inanirlar... yani tek sanat eserleri yapanlar yahudiler degil... (cok kotu bir ornek verilmis)

nargilelicocuk
bir soru daha...

gunahin cezasi dunyada veriliyor demissin, cocuklarina verilir cezasi demissin senin gunahindan dolayi... o biraz abes degil mi? senin isledigin gunahtan niye senin cocugun ceza cekiyor ki? o zaman yaradan hak degil, kimilerini kayiriyor kimilerini kayirmiyor... neden senin isledigin gunah icin senin cocugun cezalandiriliyor? peki bu dunyadaki cezalandirma nasil oluyor? yani ne cesit bir cezasi oluyor insanin? araba kazasi fakirlik filan mi? eger oyle ise , eger bir yahudi hic kaza gecirmemisse, basina hic kotuluk gelmemisse o zaman o yahudi hic gunah islememis mi demektir?

veya eger bir yahudi bir cok gunah islemisse, ama hic cezalandirilmamissa, hep zengin yasamis, hep saglikli yasamissa, velakin o yahudinin gunhalari yuzunden cocuklari kaza gecirmisse filan o zaman gunahi isleyen yahudi mi cezalandirilmis oluyor, yoksa gunahi isleyen cocuklari mi? nasil cezalandiriliyor insan gunahlari yuzunden? ortalikta cok super zengin yahudiler vardir eminim, cok sagliklidirlar, hayatlari boyunca hic problem olmamistir, velakin yahudiligin emirlerinin hic birini yerine getirmiyorlardir... onlar neden cezalandirilmiyorlar o zaman? haksizlik olmuyor mu bu? yahudinin teki fakir oluyor, parasiz oluyor, araba kazasinda ayagini bacagini kaybediyor, velakin diger yahudi en az onun kadar gunahi olmasina ragmen zenginlikler icerisinde saglik sihhat ve mutluluk icerisinde hayatini geciriyor, ve de problemsiz yasami olunce son buluyor... sormaz mi obur yahudi, niye bu adama hic ceza vermedin diye?

nargilelicocuk
old texan sana bir duzeltme yapiyim...

tum hristiyanlar isa'nin tanri olduguna inanmazlar... bir kismi inanir bir kismi inanmaz... amerika'da methodistler, baptistler filan bildigim kadari ile isa yi lord olarak tanri olarak gorurken, katolikler ve de ortodoxlar isa'yi tanri olarak gormezler... her ne kadar isa'nin onunde egilip dua etseler de isa'yi bir araci olarka gorurler dualari yaradana ulassin diye... bunu bana soyleyen 65 yasinda cok dinine bagli katolik bir hanimdir... kendisi irlanda'da dogup 16 yasindayken amerika'ya goc etmis, ve de o vakitten beri amerika'da yasayan klisesinden bir gun eksik etmeyen bir hanimdir... o hatta bana derdi, senin inandigina ben de inaniyorum... diye...

~akdeniz~
unique, tesekkurler herseyden once... hic bilmedigim seyleri ogrendim senden...

ama benim hala anlamadigim bir sey var. soylenen o dur ki: yahudilik bir dindir, bir irk degildir eger oyle ise neden tevrati okuyan ve begenen ama yahudi irkindan olmayan biri yahudi dinine gecemiyor? yada gecebiliyor mu? istisnalar oluyor mu? sordum cunku almanyada su an iletisimimi kaybettigim israilli bir sinif arkadasim vardi... cocugun babasi almanyadaki yahudi katliamindan cok etkilenen ve sonradan israile gocup ozur niyeti ile orda calismalar yapan bir hiristiyan almandi... adam bir yahudi ile evlenmis ve orda kalmis sonra... arkadasim yahudi ama ben hep babasini da yahudi olmustur diye dusunmustum ama herhalde adam dinini degistirmek istese de bu mumkun degilmis... yani bir aile ve herkes yahudi inancini benimsemis ama baba alman irkindan hiristiyan olarak dogmus biri oldugu icin onun hristiyan kalmasi gerekirken, anne ve cocuk yahudi oluyor... istisna yok mu? bu konuyu aciklarsan sevinirim...

old_texan_vulture
meggy'nin sunduğu yazıdan anlaşıldığı kadarıyla museviliğe göre bu dünyada yaptığın iyilikler ve kötülükler bu dünyadaki yaşantını etkiliyor. musevilikte öbür dünya inancının olmadığını ben de duymuştum ama her ne kadar uzun ve ingilizce de olsa bu yazı aydınlatıcı oldu.

thx meggy,

old_texan_vulture
turkdevil o yazidan benim çıkardığım sonuç oradaki ruhun ibni rüşt'ün kullandığı anlamında essence cinsinden bir kavram olduğu sadece yaptığın iyilikler tanrı'nın katına ulaşıyor kötülükler ise düzelmek için cehennem'e gidiyor. yaşayan ve kişisel bir ruhtan ziyade bir çeşit insana ait bir dizayn gibi, essence gibi bir şeyden bahsediyorlar gibi gözüküyor.

old_texan_vulture
benim çıkarttığım sonuç tanrının verdiği ruhun iyi yönlerini kendisine geri aldığı kötü yönlerini ise düzelmesi için bir çeşit cehenneme gönderdiği yönünde. yani ruh bireysel olarak kişi olarak öbür dünyada yaşamıyor. bunları da şu aşağıdaki alıntılardan çıkarıyorum:

We know that we are souls. When we look into the eyes of someone we love, we do not see random molecules thrown together. We love the essence of that person, and that essence is what we call a neshama, a soul.

God formed man out of dust of the ground, and breathed into his nostrils a breath (soul) of life. (Genesis 2:7)

The soul is eternal, although the body's existence is temporary. When God decides a person's time on this earth has ended, He takes back the soul, and the body goes back to the earth, completing the cycle of creation (... dust to dust). For, in the beginning, the first person, Adam, was created from the dust of the ground.

The essence of our loved ones, the goodness and special qualities that they possessed, the part of them that made noble choices in life, performed good deeds, and touched the lives of others -- their neshama -- goes on to a world of infinite pleasure. In that world, physical sufferings do not exist, and souls bask in the light of their Creator, enjoying the rewards for all that they did here on earth

zaten hem unique hem de meggy ölünce mezara gideriz derken bu söylediğimi kastediyor gibiler.

old_texan_vulture
online ve ingilizce olarak bu linkte var

<a target=new href=http://etext.lib.virginia.edu/rsv.browse.html]virginia üniversitesi kütüphanesi online eski ve yeni ahit[/url]

old_texan_vulture
aslında şimdi de hristiyanlığa girdik ama neyse berkeley. :) yanlış anlamazsan hristiyanlık hakkındaki bir eksik bilgini düzeltmek isterim . hristiyanlıkta Hz. İsa Allah'a ortak koşulmaz, Hz. İsa onlara göre tanrının kendisidir. tanrı yarattığı insanların günahlarını affetmek için bizzat kendisi yeryüzüne gelerek çarmıha çakılmış ve böylece insanların gelmiş geçmiş ve gelecek günahlarının kefaretini üzerine almış, ardından da gökyüzüne geri çekilmiştir. bunun akabinde yine hristiyanlara göre bu dünyada İsa'ya ve hristiyanlık dinine inananların böylece tüm günahları affedilmiş olmakta, tanrının İsa yerine bıraktığı (yine kendisi olan, bu üçlü tanrı anlayışı biraz komplike biliyorum ama) ruh ül kudüs (the holy spirit) tanrının ruhunun bir parçası olarak bu insanların içine girmekte ve onları iyiliğe yöneltmektedir. yani tanrıya eş koşma yok, onlar Hz. İsa'nın insan değil tanrının insan formuna girmiş şekli olduğuna inanıyorlar. yani onlarda da tanrı tektir ama bu tanrı değişik formlarda zuhur eder. zaten Jesus'a dua ederken ondan çok sık olarak Lord Jesus ya da sadece Lord diye bahsetmeleri de tam bu nedenden kaynaklanır.

old_texan_vulture
oldukça uzun olamkla beraber şu aşağıdaki linkte içerilen hristiyan kitap tanıtımı yazısı bu inanışı oldukça karakteristik bir şekilde özetliyor:

<a target=new href=http://www.calvarychapel.com/library/smith-chuck/books/tcoc.htm]Chuck Smith - the Claims of Christ[/url]

old_texan_vulture
herkese teker teker yanıt verelim şimdi:

ck2hs, hristiyanlıktaki teslis düşüncesini iyi anlamışsın tebrikler.

berkeley, aslında Allah'a eş koşuluyor düşüncesi senin olaya islami bakış açısından bakmandan kaynaklanıyor, öyle bakınca düşüncen doğru (ya da daha doğrusu kendi içinde tutarlı) bir düşünce ben hristiyanların kendi bakış açısından bahsediyorum ve dediğim o açıdan doğrudur.

nargileliçocuk, benim yansıttığım görüş senin de yerinde şekilde tespit ettiğin gibi mainstream protestantların İsa ve teslise bakış açısı temelli, zaten verdiğim link te pentecostal ve fundamentalist protestanism'in orta noktasında durduğunu iddia eden bir church'e ait. öte yandan katolikler içinde bu tür bir teslis inancına yakın olan alt gruplar olduğu kadar senin dediğin şekilde düşünen alt gruplar da var. Ancak Avrupa ve Vatikan kökenli teslis düşüncesi yine mainstream protestantlarınkine yakındır, örnek bir dönem okuduğum Alman kökenli bir katolik ilmihalinde (katolik ilmihali olduğuna eminim bu arada) İsa kimdi sorusuna o hem baba hem oğul hem de ruh-ül-kudüs'tü yanıtının bulunduğunu hatırlıyorum. internetten vakit bulup da tespit edebilirsem sana bu tür linkler de gösterebilirim sanıyorum. tabii katolikler içinde teslis düşüncesi farklı olanların yanında yaygın şekilde Meryem anaya Hz. İsa'dan daha fazla önem veren doktrinler bile bulunduğunu da bilmiyor değilim ama katoliklerin pek çoğu da teslisi böyle görür demek istediğim.

bu arada unique'in dedikleri bildiğim kadarıyla doğru Tevrat'a göre tanrı işlenilen günahların cezasını bu dünyada işleyene verir ve bazı durumlarda (teşbih hatalı ise önceden özür dilerim) kan davasına benzer şekilde günah işleyenin soyundan da çıkartır. Eski Ahit'te bu tür örnekler vardır da zaten.

Rapid City
Arkadaslar Hrisitiyanlik hakkinda Turkce bilgi, degistirildi mi? Ucluk inanci nedir? Mesih kimdir? gibi bilumum sorulariniza cevap bulmak ve Turkce tevrat ve incil okumak istiyorsaniz su linke bir goz atin derim.

www.isamesih.org

Rapid City
ck2hs,
yok yaa ne kizacagim.Sadece bir iki arkadasin Hristiyanlik hakkinda birseyler yazdigini gorunce bir kaynak gostereyim dedim.Bu arada inan bir misyonerden benim kadar cekmis bir ikinci kimse yoktur :) ...

Neyse konuyu dagitan bu kacinci mesajim, kufur yemeden cikayim artim.

altinci_gol
Benim bildiğim kadarıyla 3 büyük dinde de cennet ve cehennem tabiri var ve birbirine çok benziyor. Tek farkı her din sadece kendi üyelerinin cennete, geri kalan insanların da cehenneme gideceğini söyler. Yahudilerin Dünya işlerinde çok ilerlemiş olmalarının sebebinin onlarda ahiret inancı olmadığı gibi birşey olduğunu sanmıyorum çünkü Osmanlılar zamanında köklü bir ahiret inancı olmasına rağmen müslümanlar da her yönden çağın ilerisindeydi. Eski Firavunlar dönemindeki Mısır da sanat, bilim ve her yönde, zamanının en az 2500-3000 yıl ilerisindeydi ama adamlarda çok derin bir ahiret inancı vardı. Ben de musevilerde cennet-cehennem inancının olduğunu düşünüyorum.

altinci_gol
Bu arada netten tevratın ingilizce veya türkçe tam metnini nereden bulabilirim?

Rahatsiz etmeyin!
<< Olumden sonrasi yok... ]]

Unique, ruh baki degil mi Musevi inancinda?

Pratigi zor, kati kurallarin sebebi ahiret(olumden sonrasi) degilse nedir o zaman?

Rahatsiz etmeyin!
'Trinity' konusunu o kadar basite indirmeyelim.. sonucta Hristiyanlar da 'monoteist'.. sirf Trinity'den dolayi uc tanrilari oldugunu dusunmek oldukca kaba oluyor..

Bir ara gozume carptigi merak ettim: Tarihte bazi Yahudilerin Hristiyanlara mukabele etmek amaciyle Uzeyr'in Tanri'nin oglu oldugunu soylediklerini ben de duymustum.. Ben tanidigim Israillilere sormustum Yahudilikte Trinity gibi bir sey var mi diye onlar hayir only God var dediler.. bunun dogrusu nedir?

Bu arada, umarim Nofi'nin sordugu soruya cevap gelir de Yahudiligin neden dunya insanlarina kapali oldugunu (benim tabirimle neden evrensel bir mesaj olmadigini) anlariz..

Hic zenci bir Yahudi gordunuz mu? (Afrika'nin bir yerinden bazi kabileler Israile tasinmisti diye bir sey hatirliyorum).

Rahatsiz etmeyin!
Hazir burda iken bir soru daha..

Ogrendigime gore Yahudiler arasinda Tanrinin ismini (tam bilmiyorum ama tahmin ediyorum Yahuda) soyleyebilme icin illaki dini bir rutbe gerekiyor.. yani siradan Yahudilere yasak onu telaffuz etmek. Saniyorum bazi internet sitelerinde God yerine G-d yazmalari bu yuzden..

Bunun sebeb-i hikmeti nedir? [Kendi dinimde boyle bir sey olsa kabul edemezdim gibi geldigi icin cok merak ettim]

Rahatsiz etmeyin!
Rapid City, kizma ama misyonerlerden sikayet edip duran Yahudi Rabbi'leri hakli cikardin :) -baslik Musevilik tam olarak nasil bir din? iken Hristiyanlik linklerine gecivermisiz ;)

<< Arkadaslar Hrisitiyanlik hakkinda Turkce bilgi, degistirildi mi? Ucluk inanci nedir? Mesih kimdir? gibi bilumum sorulariniza cevap bulmak ve Turkce tevrat ve incil okumak istiyorsaniz su linke bir goz atin derim.
www.isamesih.org ]]

lactic acid
07 12 2002, 18:00
Narglileli Kardes,

oyle cok dini butun bir insan degilim ama kulandigin tabirlere biraz dikkat etmeni rica etsem,dikkatimden kacmissa diger arkadaslarda diyecegim seylere biraz kulak verseler

Hz Muhammed,Hz Musa, Hz Isa bizim amcamizin veya dayimizin oglu degil ,onlardan bahsederken biraz daha dikkatli olabilirmiyiz,sadece bir rica

ME-GI
08 12 2002, 18:00
birincisi benim ilk cevabim :yahudiler olunce nereye giderler? MEZARA cevabi tamemen
geyik-based bir yanittir. sonraki article ise din konusu ile cok yakinda ilgilenen bir tanidigim profesorun yazmis oldugu yazilardan biridir. ustunkoru post edilen onlarca mesaji okumaya calistim fakat ortada yalan yanlis bilgiler var. tavsiyem uygun kaynaklardan arastirin, okuyun.

malesef internette turkce yaptigim arastirmalarda genellikle antisemit kaynaklara rastliyorum. adnan hocacigimizin nadide kaynaklarini base alarak okuyacaklarinizla (needless to say) son derece pozitif bilgiler edinemezsiniz. acikcasi edineceginiz bilgi de degildir.

ama bir arkadasla ozelden de yazistigim gibi sececeginiz kaynak sizin o dini gormek istediginiz bicimin gostergesidir? oldukca akademik, bilgilendirici siteler var.malesef cogu ingilizce. belirli konularla ilgilenenler varsa bulabilecegim article'lari post edebilirim.

din konusununun bu forumda cogunlukla karalayici sekil almasindan ve saldirgan 2-3 tip yuzunden cikan gereksiz tartismalardan oturu bu foldera yazmayacagim fakat sorulan sorulara cevap verebilecek decent article'lari bulmaktan memnun olurum.

ME-GI
ben senin ozur dileyecek bir pozisyonda olduguna inanmiyorum. kimse de dilememeli. insanlar inandiklari seyler icin, inanclari icin ozur dileyemezler.dilememeliler. herkesin inancinin bir base'i vardir. bu egitim, egitimle gelen tolerans ve ilerki yaslarda inisiyatif alarak kendi baslarina yapacaklari arastirma ve ogrenme ile olusur. bilgiyi nereden ve kimden aldiginiz sizi sekillendirir.

ME-GI
vulture sana verdigim linklerde aradigin sorulara cevaplari bulabilmelisin. yoksa baska linkler de verebilirim. fakat burada yazdigimiz bazi laflara atlayanlar eger o oyleyse bu niye boyle? gibi gereksiz saldirgan tavirlar icine giriyorlar. ben de bu tartismalara taraf olmamak icin bilhassa seninle ozelden konusmustum zaten. bilgiyi almak isteyen bulur. ama 613.org dan ama adnanciimin bir kitabindan.
islamiyet de guzel ve yuce bir dindir.... biri almanyada underground bir yerde agzindan kopukler sacarak, havlayarak tanitir (milletvekili miydi o adam neydi) islam'i... biri tek tasla 3000 kus vurarak .... bazilari da son derece medeni konusur, medenice tartisir ve anlatir size. bu sebeple yuzlerce binlerce insan Islam'a gecer...

Unique
Tanri isminin telaffuzu ile ilgili bir bilgi...
10 Emir'in maddelerinden bir tanesi Tanri'nin adinin bos yere agiza alinmamasi...
Bu yuzden genellikle internet sitelerinde G-D seklinde yazar

Musevilik hakkinda bilgi edinmek isteyen arkadaslara ilk olarak 10 Emir'i okumalarini tavsiye ederim, museviligin temel tasi 10 Emir'dir...

Unique
Nofi Me-Gi guzel demis senin ozur dileyecek bir seyin yok.
Kimsenin ozur dilemesine gerek yok aslinda herkesin fikrine saygimiz sonsuz, antilik yapilmadikca ve gereksiz tartismalar olmadikca yazisilmasi guzel bir konu...

Yalniz benim bir soyleyecegim var, forum'un havadan sudan bolumu tamamen bir dinsel tartisma alanina dondu...
AKP nin cizgidi diyoruz, Islam konusuluyor
Musevilik diyoruz, Islam konusuluyor
Cinsellik diyoruz, Islam konusuluyor

Herhangi bir rahatsizligim oldugundan degil ama havadan sudan da, hava konussak, su konussak ve buraya artik din konularini karistirmasak belki de daha iyi olacak diyorum...

Unique
Ben bildiklerimi yazdim, fakat bilimsel bir dayanagi olan seyler degil bu bilgilerim, kafama cok takip da arastirma yapmam din konularinda, cevremdeki birkac din konusunu iyi bilenden aldigim bilgiler bunlar... Ayrica bizim dinimizde de cennet cehennem inancinin var oldugunu bende yeni ogrenmis bulunmaktayim.

Unique
Musevilik agir bir dindir, pratigi zordur...
O yuzden bazi akli selim modernize rabbi'ler dini lastik misali kendi saflarina cekerek kafadan kurallar uydurmuslardir. Fakat bunlarin gercekle alakasi yoktur, ne yazikki bazen bildigini sanan benim gibi insanlari da yaniltacak derecede kendilerini ve kendi gibileri inandiriyorlar...

~akdeniz~
burdaki yahudi arkadaslarin sabrina hayran kaldim... peygamber sabriniz varmis gurur duyun kendinizle!

yalan yanlis bilgilerimiz olmasi normaldir... maalesef cevrede yahudi yandasligi yapanlar gercek musluman degildir mantalitesine sahip arkadaslarimiz oldukca zehirlenmemiz cok da normaldir.... 6. Gol gayet iyi duygularla birseyler ogrenmek icin bu dosyayi acmisti... sorularimizla sizi alindirdiysak kendi adima ozur dilerim....

~akdeniz~
.

old_texan_vulture
bu arada biriniz şu musevilikteki ahiret ve ruh inancı konusuna tam olarak bir açıklık getirebilir mi mümkünse?

old_texan_vulture
aslında bir çok kaynaktan ben senin dediğini duymuştum unique, o yüzden doğru olduğunu sandığımı söyledim. acaba musevilik içinde de konuya farklı açılardan bakan doktrinler olabilir mi diye merak ettim şimdi.

old_texan_vulture
ben işin kolayına kaçmak için sordum sadece, linklerde araştırma yapmaya üşendim biraz :) özet bilgi almaya çalıştım. o.k. öyle diyorsanız verdiğin linklerden kendim bakarım. meggy bu arada aynı linkleri burada da post edebilirsin bence. (613.org'u falan)

proton
30 01 2003, 18:00
Ne helali? Tek kelimeyle igrenc. Adam asagilik kompleksi icinde kendi insanini pis kokan birileri olarak niteliyor, onlarin Muslumanligini alaya aliyor, kendi arastirma yaptigini iddia ederken her turlu CONSPIRACY THEORY yalanlarini en ufak bir dusunce belirtisi gostermeden yutuyor.

Ozellikle bu 11 eylul'de Yahudiler ise gelmemis, Israil bunu yapmis diye en SACMA yalanlara inananlara acayip sinirleniyorum.

Aminita-muscaria
helal olsun cuneyt bee senin gibi bi insanimiz varmis hala Stockholm de :)

Cüneyt
Arkadaşlar çok haklısınız ancak şu globalleşme lafı altında sürekli olarak gelişmemiş ülkelere ait değerlerle alay edilip delişmiş ülkelerin değerleri norm olarak veriliyor.

Antisemitizme kesinlikle karşıyım çünki bir müslüman olarak antisemitist olmam imkansız ancak şu da sinirimi bozuyor. Yahudi dünyası neden kendisine yapılan her eleştiride antisemitistsin sen arkadaş! deyip insanları susturma yoluna gidiyor?

nedir bu ucuz tartışma kabul etmezlik beyler?

Şunu da anlayamıyorum ki Türkiye'de sabetaycıların üniveriste ve dışişleri kadrosunda %90 larda gezen teşkilatlanması ve dindar kesimin zavallı insanlarına karşı tüm o militarist derecedeki uygulamaları?
nedir bu?
medya kaldıki nedir bu?

hepsi neden selanikli?

Feyman, bezmen, gürman, yalman, boyner, serter, gibi klişeleşmiş sabetaycı isimleri her gün medyada görüyoruz ve hala da dinliyoruz türktürler diye.

Sabetaycılar tıpkı suriyede nasturi azınlığın ülkeyi yönetmesi veyahut suudi arabistanmda suudi azınlığın yönetmesi gibi türkiyeyi yönetiyorlar ve bu prof dr. Yalçın küçük(kendisi çok sevdiğim bir sosyalisttir) tarafından belgelendi ve karşı ispata yani çürütülmeye tamamen kapalı halde ifşaa edildi. artı ılgaz zorlu ise www.zwipublishing.8m.net sitesinde ve yayınlarında bunu iyi anlatan bir sabetaycı yahudidir.

sabetaycılar ise yahudidirler ve müslüman görünen yahudi mezhebidirler liderleri mesih benimsedikleri sabetay sevidir.

Araştırın sinirleriniz bozulacaktır buna eminim.

Yahudilere karşı değilim ancak uygulamaları ve tekelleşmeleri açısından jandarma kesilen her ideolojiye ve her kimliğe karşı durmamız gerekir.

Gelelim milletimizin haline?
Uçaklarda türkiyeye eğer almanyadan yada hollandadan geliyorsanız görürsünüz ki türklerin hepsi ya peynir kokar ya soğan sarımsak ya da ter osuruk.

hiçbirisi adama bener tip değillerdir.

hepsi köylü
bu tür insanların temsil edeceği islamdan hiç birşey beklemem
köylü dinidir o

ama tırnaklarıyla kazıyarak inanmayı başarmış ve buna bir emek vererek ne nedir ne değildir araştırıp inanmış bir müslüman gerek kılık kıyafet ve gerekse de düşünce ve entellektüalite açısından dünyadaki herkesten daha üstündür. altını çiziyorum bu kelimenin.

Artı dostlarım Ben şu anda İsveç'ten yazıyorum aranıza yeni katıldım ve diğer tüm arkadaşların yazılarını da okudum açıkçası çok iyi düşüncedeler ancak şu var ki yabancı bir ülkede doğan ya da sonradan gelen çocuklar ve bireyler eğer milli ve manevi yönden iyi donanım almamışlarsa hemen o ülkedeki üst kültürü (yabancı için üst kültür bulunduğu ülkenin kültürüdür) kabul eder. Bir isviçreli amerikada isviçreliyim diye gururla söyler çünki kişi başına 55 bin dolarlık gsmh sahibi bir ülkenin ferdidir. ama bir Türk, şu anda İsveç sokaklarında türlüğünü gizliyor ve karizmasını bozduğuna inanıyor ve türküm demk yerine italyanım ya da yunanım diyebilme komedisini oynuyor. çünki geliri kişibaşına 2200 dolar şu sene.
böyle rezalet olurmu?
senelerdir türklük türklük diye uçurduğumuz türklük siz de görüyorsunuz dünyada ne halde?

Milli ve manevi yönden değişim geçirmeliyiz.

İslam dinini benimsiyoruz diyoruz sözde ama müslümanım derken bile karizmamız sarsılıyor neden?
çünki senelerdir görsel basında modernite olarak tanımlanılan ve içi doldurulan kavram gökdelenlerle ve avrupai yaşantıyla dolduruldu.
ve bunu içerisinde islam asla olmadı.

gösterilen islamsa sadece afgan köylüleri suudi tipler ve amerikan filmlerindeki müslüman tehlike ile özdeşleşti.

kimse world trade centre faciasında 400 küsur yahudinin neden o gün işe gitmediğini sormuyor mu? ya da anlamıyor mu?
Amerika'daki her filmde müslüman kimliğinin terörle özdeşleştirilmesi beni şu anda açıkçası rahatsız etmek bir yana güldürüyor çünki ABD'ye karşı işlenen suçların %92 si ABD'nin kendi vatandaşlarından geliyor ve bunlarınsa sadece %0,8 kadarı ABD'li müslüman kimliğine ait yani %99.8 ABD'liler.

Ben antisemitist değilim çünki bir müslümanım ancak şu barış dünyasında İsrailden rahatsızlık duyuyorum
Hepiniz çok zeki ve takdire şayan insan birlikteliğine örnek teşkil eden nadide insanalrdansınız şüphe yok ancak dedikleriniz sonucunda sıkı bir örgütlenme doğsa çok sevineceğim.

Ben şu anda Ticari ve diplomatik tercümanlık yapıyorum ve bulunduğum yer ise İsveç Stockholm. Burada gördüklerim Türklük için facia şeyler. Yalnış anlamayın alevi düşmanı da değilim olamam da çünki mezhepleri umursamıyorum ancak Türkiye'de atatürkçü olan aleviler burada olduğu gibi PKK'lı ya da yeni adıyla KADEK'li bunu burda gördüğünüzde siz de şaşırmayacaksınız zaten.

Neyse arkadaşlar. hepinize saygılarımı sunuyorum

Cüneyt Hansoylu

Cüneyt
Arkadaşlar çok haklısınız ancak şu globalleşme lafı altında sürekli olarak gelişmemiş ülkelere ait değerlerle alay edilip delişmiş ülkelerin değerleri norm olarak veriliyor.

Antisemitizme kesinlikle karşıyım çünki bir müslüman olarak antisemitist olmam imkansız ancak şu da sinirimi bozuyor. Yahudi dünyası neden kendisine yapılan her eleştiride antisemitistsin sen arkadaş! deyip insanları susturma yoluna gidiyor?

nedir bu ucuz tartışma kabul etmezlik beyler?

Şunu da anlayamıyorum ki Türkiye'de sabetaycıların üniveriste ve dışişleri kadrosunda %90 larda gezen teşkilatlanması ve dindar kesimin zavallı insanlarına karşı tüm o militarist derecedeki uygulamaları?
nedir bu?
medya kaldıki nedir bu?

hepsi neden selanikli?

Feyman, bezmen, gürman, yalman, boyner, serter, gibi klişeleşmiş sabetaycı isimleri her gün medyada görüyoruz ve hala da dinliyoruz türktürler diye.

Sabetaycılar tıpkı suriyede nasturi azınlığın ülkeyi yönetmesi veyahut suudi arabistanmda suudi azınlığın yönetmesi gibi türkiyeyi yönetiyorlar ve bu prof dr. Yalçın küçük(kendisi çok sevdiğim bir sosyalisttir) tarafından belgelendi ve karşı ispata yani çürütülmeye tamamen kapalı halde ifşaa edildi. artı ılgaz zorlu ise www.zwipublishing.8m.net sitesinde ve yayınlarında bunu iyi anlatan bir sabetaycı yahudidir.

sabetaycılar ise yahudidirler ve müslüman görünen yahudi mezhebidirler liderleri mesih benimsedikleri sabetay sevidir.

Araştırın sinirleriniz bozulacaktır buna eminim.

Yahudilere karşı değilim ancak uygulamaları ve tekelleşmeleri açısından jandarma kesilen her ideolojiye ve her kimliğe karşı durmamız gerekir.

Gelelim milletimizin haline?
Uçaklarda türkiyeye eğer almanyadan yada hollandadan geliyorsanız görürsünüz ki türklerin hepsi ya peynir kokar ya soğan sarımsak ya da ter osuruk.

hiçbirisi adama bener tip değillerdir.

hepsi köylü
bu tür insanların temsil edeceği islamdan hiç birşey beklemem
köylü dinidir o

ama tırnaklarıyla kazıyarak inanmayı başarmış ve buna bir emek vererek ne nedir ne değildir araştırıp inanmış bir müslüman gerek kılık kıyafet ve gerekse de düşünce ve entellektüalite açısından dünyadaki herkesten daha üstündür. altını çiziyorum bu kelimenin.

Artı dostlarım Ben şu anda İsveç'ten yazıyorum aranıza yeni katıldım ve diğer tüm arkadaşların yazılarını da okudum açıkçası çok iyi düşüncedeler ancak şu var ki yabancı bir ülkede doğan ya da sonradan gelen çocuklar ve bireyler eğer milli ve manevi yönden iyi donanım almamışlarsa hemen o ülkedeki üst kültürü (yabancı için üst kültür bulunduğu ülkenin kültürüdür) kabul eder. Bir isviçreli amerikada isviçreliyim diye gururla söyler çünki kişi başına 55 bin dolarlık gsmh sahibi bir ülkenin ferdidir. ama bir Türk, şu anda İsveç sokaklarında türlüğünü gizliyor ve karizmasını bozduğuna inanıyor ve türküm demk yerine italyanım ya da yunanım diyebilme komedisini oynuyor. çünki geliri kişibaşına 2200 dolar şu sene.
böyle rezalet olurmu?
senelerdir türklük türklük diye uçurduğumuz türklük siz de görüyorsunuz dünyada ne halde?

Milli ve manevi yönden değişim geçirmeliyiz.

İslam dinini benimsiyoruz diyoruz sözde ama müslümanım derken bile karizmamız sarsılıyor neden?
çünki senelerdir görsel basında modernite olarak tanımlanılan ve içi doldurulan kavram gökdelenlerle ve avrupai yaşantıyla dolduruldu.
ve bunu içerisinde islam asla olmadı.

gösterilen islamsa sadece afgan köylüleri suudi tipler ve amerikan filmlerindeki müslüman tehlike ile özdeşleşti.

kimse world trade centre faciasında 400 küsur yahudinin neden o gün işe gitmediğini sormuyor mu? ya da anlamıyor mu?
Amerika'daki her filmde müslüman kimliğinin terörle özdeşleştirilmesi beni şu anda açıkçası rahatsız etmek bir yana güldürüyor çünki ABD'ye karşı işlenen suçların %92 si ABD'nin kendi vatandaşlarından geliyor ve bunlarınsa sadece %0,8 kadarı ABD'li müslüman kimliğine ait yani %99.8 ABD'liler.

Ben antisemitist değilim çünki bir müslümanım ancak şu barış dünyasında İsrailden rahatsızlık duyuyorum
Hepiniz çok zeki ve takdire şayan insan birlikteliğine örnek teşkil eden nadide insanalrdansınız şüphe yok ancak dedikleriniz sonucunda sıkı bir örgütlenme doğsa çok sevineceğim.

Ben şu anda Ticari ve diplomatik tercümanlık yapıyorum ve bulunduğum yer ise İsveç Stockholm. Burada gördüklerim Türklük için facia şeyler. Yalnış anlamayın alevi düşmanı da değilim olamam da çünki mezhepleri umursamıyorum ancak Türkiye'de atatürkçü olan aleviler burada olduğu gibi PKK'lı ya da yeni adıyla KADEK'li bunu burda gördüğünüzde siz de şaşırmayacaksınız zaten.

Neyse arkadaşlar. hepinize saygılarımı sunuyorum

Cüneyt Hansoylu ;)

ME-GI
31 01 2003, 18:00
konunun adini okuyunca su cevabi veresim geliyor:
portakalli......

muslumanlik nassi bi din?
hiristiyanlik nassi bi din?

ME-GI
unique, vaktin olursa birgun olenlerin isimlerine bir zahmet bakiver ;) selihota katilmayanlarin hepsi binada rumu, ermenisi, muslumani ile birlikte olduler.

Unique
Neden WTC'in yikildigi gun yahudiler ise gelmedi sorusuna cevap veriyorum :

11 Eylul tarihi yahudilerin iki kutsal bayraminin arasina denk gelen bir gun, ve o iki bayram arasi gunlerde de yahudiler selihot isimli bir duaya katilmak uzere sabahlari sinagog'da olagandan daha fazla kalirlar, dolayisi ile saat 8'de kulelere ucak carparken yahudiler ibadet etmekle mesgulduler...

~akdeniz~
portakalli bir dininiz var demekki! :D biz ilkokuldayken beslenme saatinde birbirimize sorardik: senin sandovic'in neyli??? yagli, balli! seninki neyli???

Aminita-muscaria
cuneytin yazdiklari komplo teorisi olabilir.ama tarih komplolarla dolu degilmi bak su an bile bush iraki bir komplo ile isgal etmeye hazirlaniyor.neyse ben helal olsun dedimse stocholmde ki çogunluk Turklerin nasil oldugunu bildigimden.kadek,pkk,devsol destekçisi Turk, kurt ,alevi,çoktur yada camallettin kaplancilar gibi islami tam olarak idrak edemeyenler.hele su yeni nesilden aleviyim deyip aleviligi Allahsizlik,pkk,destekçiligi,devlet dusmanligi olarak gorenler yokmu .bunlar bide utanmadan yazlari Turkiyeye gelirler.

altinci_gol
03 02 2003, 18:00
10 commandents adlı filmi aldım bu hafta. Bu film sanırım bu dinin başlangıcını anlatıyor. Müslümanlardaki Çağrı filmi gibi yani. Ama dikkatimi çeken şey, film 1956 yapımı ama kullanılan efektlere (ve görüntü kalitesine) bakınca bu film geçen sene çekilmiş diyorsunuz. Cool!

murebu1970
ARKADASLAR,SADECE MUSEVILIK DEGIL DUNYA UZERINDEKI TUM DINLERLE ILGILI BILGILERI ASAGIDAKI VERMIS OLDUGUM LINK TEN ALABILIRSINIZ..
SELAMLAR
http://dunyadinleri.kolayweb.com/

murebu1970
Musevîlik, kurucusu Musa'ya izafetle bu adı almıştır. Yahudi, İbrani, ve İsrail terimleriyle de Musevîlik kastedilir. Musevîliğin tek tanrıcılığın saf bir şekli olduğu söylenmekle beraber O, yalnız başına ne bir mezhep ne bir ırk, ne de modern bir millettir. Yahudiler dünyanın en eski tarihî, dinî cemaatini meydana getirmişlerdir. Dinler Tarihi'nde özel bir yeri bulunan Yahudilik, kutsal kitaplarında Ahd'e geniş yer ayırmasından dolayı bir Ahid dini olarak da telâkki edilmektedir.

Babil Sürgünü'nden sonra millî din haline getirilen Yahudilik, bir ırka tahsis edilmek suretiyle ilâhî dinlerden ayrı bir konumda ele alınmıştır. O'nu millî dinlerden ayıran bir başka özellik de, tek tanrı, vahiy, kutsal kitap ve peygamberlere inanç sistemi içinde değişik konumlarda da olsa yer almış bulunmasıdır. Gerçekte Dinler Tarihçileri Yahudiliğin bir millet, bir ırk veya bir din olup olmadığı konusunda görüş birliğine varmış değillerdir.Tevrat'a dayanarak kendilerini dünya milletleri arasından seçilmiş kavim olarak gören Yahudiler, Allah'ın Sina'da bu kavmi muhatap aldığını, Tevrat'ı Musa'nın şahsında onlara gönderdiğini iddia ederler.

Tahrip edilmeden önce Ahid Sandığı'nın da içinde bulunduğu Kudüs'teki Mabed, Yahudiliğin odak noktasını teşkil etmektedir. Yahudiliğin sembolleri arasında en önemli yeri Yedi Kollu Şamdan ile Altı Köşeli Yıldız işgal eder.

Sami olmayan dinlerden farklı olarak Musevîlik, vahiyle gelmiş bir dindir. Musevîlik, yalnız kendi ailesinin dinleri olan Hristiyanlık ve Müslümanlık'tan değil, vahye dayanmayan doğu dinlerinden, yani Ari ve Moğol dinlerinden daha eskidir. Takriben İsa'dan sekiz asır önce kurulmuştur.(1) Yahudiler daha çok, bugünkü İsrail'den ayrı olarak Avrupa ve Amerika'ya dağılmışlardır. (2) Çok eskiden beri Filistin'de yaşamış olan Yahudiler, Babil, Asur, Fenike ve Araplar gibi Sami ırktan gelirler. Yahudiler göçebe iken Habiri diye anılırlardı. İsrâiloğulları en parlak devirlerini Kralları Süleyman zamanında yaşamışlardır.

Yahudilik'te en önemli iman esasını, Allah'ın varlığına ve birliğine olan inanç teşkil eder.(3) O'nun birliği, yaratılmamışlığı, evvelinin ve sonunun bulunmayışı, her şeyi bilişi, bütün varlıkların Yaratan'ı oluşu vb.gibi Allah inancı vardır.

Daha çok günlük hayat ve ibadetlerde belirginleşen Yahudi inancını detaylı olarak Tanah'da bulmak mümkün değildir. Onlar için önemli olan Tevrat'ta bildirilen şeriatın yaşamasıdır. İnançlarına göre Tanrı'nın en sevgili milleti Yahudilerdir. Bunun en büyük delili, Tanrı'nın İsrâiloğulları ile Musa'nın şahsında Sina'daki ahitleşmesidir. İnançlarına göre Tanrı, insanlığı aydınlatmak ve mutlu kılmak için İsrailoğulları'nı seçmiş, nebilerini görevlendirmiştir. Bu konuda Musa'nın önemli bir yeri vardır. Çünkü Tevrat O'na verilmiştir. Tanrı, evreni devamlı olarak idare etmektedir. O'nun gücünün yetmeyeceği hiçbir iş yoktur. Mesih'le kurulacak Tanrı'nın evrensel devletinde bütün haksızlıklar ve zulümler ortadan kalkacaktır. Bu inanç Yahudilerin ümit kaynağı olmuştur.

Yahudilik'te ahiret inancı tarihi bir gelişme izlemiştir. Tevrat'ın bazı hükümlerinde ahiret inancına dair işaretler bulunmaktadır. (4) Bazı Dinler Tarihçilerine göre, yeniden dirilme ile ilgili metinler günümüze kadar ulaşmadığı için Yahudiler bu tür inançları İran'dan almışlardır.

Eski Yahudilik'te iyi, kötü, ölen bütün insanlar Şoel adı verilen bir yere gidecekler, orada kederli bir şekilde varlıklarını sürdürecekler, ruhları da mezarda kalacaktır. Yahudilik'te ahiret inancı konusunda, daha sonraki dönemlerde birtakım gelişmeler olmuş, yeniden dirilme, ebedî hayat, yargılanma, cennet, cehennem vb. inançlar ortaya çıkmıştır.(5) Yahudilik'teki cennet, cehennem, hüküm günü vb. ilgili emirleri Talmud açıklamıştır. Yahudilerin, Müslümanlık ve Hristiyanlık'ta olduğu gibi belli başlı iman esaslarına kavuşmaları filozof Rabbi Moşe ben Maymon (Maymonides (1135-1204)'le mümkün olabilmiştir. O'nun meydana getirdiği günümüze ulaşan inanç sistemi şudur;

1-Allah var olan her şeyi yaratmıştır.
2-Allah birdir.
3- Allah'ın bedeni yoktur, tasvir edilemez.
4- Allah'ın başlangıcı ve sonu yoktur
5- Yalnız Allah'a dua etmeliyiz.
6- Peygamberlerin bütün sözleri doğrudur.
7- Musa, bütün peygamberlerin en büyüğüdür.
8- Elimizdeki Tora, Allah tarafından Musa'ya verilen ve günümüze kadar
değiştirilmeden gelen kitabın aynıdır.
9- Dinimiz ilâhî bir dindir.
10- Allah, insanların bütün hareket ve düşüncelerini bilir.
11- Allah, emirlerine uyanları mükâfatlandırır, uymayanları cezalandırır
. 12- Allah Mesih'i gönderecektir.
13- Ruhum ölümsüzdür. Allah dilediğinde ölüleri diriltecektir.

Yahudiler ibadetlerini sinagoglarda (Bet ha Kneset) yaparlar (6) Sinagoglarda rulo halinde el yazması Tevrat tomarlarının saklandığı, Aron ha-Kodes denilen, Kudüs'e yönelik kutsal bir bölme vardır. Sinagoglarda Yedi Kollu Şamdan (Menora) da bulunur. Bundan ayrı olarak Kral Davud'un mührü kabul edilen iki üçgenden meydana gelmiş Magen David denilen altı köşeli bir yıldız da vardır
Yahudiler sinagoglarda Tevrat'tan bazı parçaları sesli bir şeklide okurlar. Tevrat rulolarının bohçalardan çıkarılarak haham tarafından okunması, ibadetin en önemli anıdır. Yahudiler sinagog dışında evlerde de ibadet ederler. Nitekim evlerde giriş kapısının arkasında Mezuza denilen, rulo haline getirilmiş Tevrat cümlelerinin yazılı olduğu mahfazalar asılıdır. Eve giriş çıkışta Yahudiler bu mahfazaya dokunarak parmaklarını öperler. İbadet, Kudüs'e yönelerek yapılır. Başa takke, sırta cüppe alınır. Kadınlar ibadete katılamaz, ancak başları örtülü olarak ibadeti seyredebilirler.

Yahudi dininin esasını ilâhiler teşkil eder. İbadet esnasında okudukları bazı klişeleşmiş dua ve ilâhiler vardır. (7) Dua, dindar Yahudinin hayatında önemli bir yer işgal eder. Yahudilikte ibadet günlük ve haftalık olmak üzere ikiye ayrılır. Günlük ibadet sabah, öğle ve akşam yapılır. Haftalık ibadet ise Cumartesi (Sabbat, yevmu's-sebt) günü havra (sinagog)'da icra edilir.

Yahudiler sabah ayininde bir dua atkısı (Tallit) alırlar. Sabah ayininde, sol pazu ile alna birer dua kayışı bağlanır. Dualar ayakta, oturarak vücudu sallayarak ve secdeye kapanmak suretiyle okunur. Geleneklerine bağlı Yahudiler bu esnada özel bir elbisede giyerler. Toplu dualar 13 yaşına girmiş en az 10 kişinin iştirakiyle yapılır.

Cumartesi ibadeti, cuma akşamı güneşin batmasıyla başlar, cumartesi akşamı sona erer. Bu ibadet sinagogta yapılır. Bu maksatla cumartesi günü ateş yakmak, çalışmak, taşıt kullanmak vb. yasaktır. (8)

Musevîlik'te Yahve ve Elohim adında iki Tanrı'nın varlığından söz edilmekle beraber ağırlık Yahve'dedir (9) Bu bakımdan menşeinde İsrail Dini, tek Allah'a inanmaya değil, tek Allah'a ibadet etmeye dayanıyordu. Yehova Musevîlerinin millî ve hâkim bir Tanrısı'dır. İnsan da O'nun kulu durumundadır. İnançlarına göre Yehova sadece İsrâiloğulların'a şefaat eden, kıskanç bir Tanrı'dır. İsrâiloğulları yabancı bir ülkede de O'nun tarafından korunacaktır. O, İbrahim, İshak ve Yakub'un Tanrısı'dır.

Öncelikle Yahudi mezheplerini üç ana-grupta incelemek mümkündür:

1- Makkabiler devrinde (M.Ö. II. yüzyıl) mevcut olan Hıristiyanlık öncesi mezhepler,
2- İslâm'dan sonraki Yahudi Mezhepleri,
3- Günümüz Yahudi mezhepleri.

Hıristiyanlık öncesi dönemde başlıca üç mezhep vardır :

1-Ferisiler,
2-Sadukiler,
3- Esseniler.

İslâm'dan sonraki Yahudi mezhepleri de üçtür: 1- İshakiyye, 2- Yudganiyye, 3- Karaim.

Bu bölümde diğer mezheplerden çok, günümüz Yahudi mezhepleri hakkında kısa bilgiler verilecektir. Halen yaşamakta olan Yahudi mezhepleri şunlardır:

1- Muhafazakâr Yahudiler,
2- Ortadoks Yahudiler,
3- Reformist Yahudiler.
4-Yeniden Yapılanmacılar

XIX. yüzyılın ortalarında, Alman Yahudileri arasında ortaya çıkan muhafazakâr Yahudiliğin temsilcileri Isaac Bermays (1791-1849) ile Zacharia Franklen (1801-1871)'dir. Sonraki dönemlerde Amerika'da da sempatizan bulmuş olan bu mezhep geleneklerine bağlı lâikleşmeye karşıdır

Ortodoks Musevilik

Kudüs'teki Mabed'in yıkılışından günümüze kadar gelen resmî Yahudi inanç ve geleneklerini temsil eden Ortodoks Yahudilik, halen mensubu en fazla olan mezheptir. Bugün İsrail Cumhuriyeti'nde de bu mezhep taraftarları hâkimdir. Musa Kanunları'na sıkı birşekilde bağlı olan Ortodoks Yahudiler sebt (cumartesi) günü hiçbir iş yapmamakla da diğer mezheplerden ayrılırlar.
Daha çok Avrupa'daki Yahudilerce tanınmış bir filozof olan Moses Mendelshon (1727-1786)'un başlattığı Reformist Yahudilik hareketi, Musevîlik'le çağdaş modern anlayışı birleştirmeyi gaye edinmiştir. Böylece bu mezhebe mensup Yahudiler, hem geleneklerine bağlı yaşayabilecek, hem de modern çağa ayak uydurabileceklerdir. Bu hareketin başlamasının bir başka sebebi de Almanya'daki Yahudilerin dinî uygulamayı, genel kültür için bir engel olarak görmeleridir. Böylece onlardan bir kısmı Hıristiyanlaşmış, bir kısmı da geleneklerini değiştirmiştir.

Din ile dünya işlerini birbirinden ayırma düşünce ve gayreti de ilk defa bu mezhep mensuplarından gelmiştir. Reformist Yahudiler dinde modernleşmeden yanadırlar. Bunu sağlamak için, ibadetin bazı şekillerini değiştirerek, kadın-erkek ayırımına son vermişler, cumartesi çalışma yasağını kaldırarak sinagog ayinlerini azaltmışlar, müziğe çok az yer vererek kadınlarla erkekleri bir arada oturmaya zorlamışlardır. Bir adım daha atarak katı perhiz kaidelerini kaldırmışlar, şifahi Talmud geleneğini inkâr etmişlerdir

Bu sayılan üç mezhep dışında, Mordecai Keptan'ın kurduğu Reconstructionist (Yeniden Yapılanmacı) adında bir başka mezhep daha vardır. Bunlar daha önceleri muhafazakâr Yahudilik içinde yer almışlardır. Zamanla Keptan'ın fikirleri diğer Yahudi mezheplerini etkilemiştir.

Hareketin kurucusuna göre Yahudiler de diğer milletler gibi bir millettir. Seçilmişlik özelliği yoktur. Tanrı Yahudileri değil, Yahudiler Tanrı'yı seçmişlerdir. Bunlar yeniden dirilmeyi ve ahireti reddederler. Tevrat Tanrı vahyi değildir. İsrâiloğulları'nın tarih boyunca meydana getirdikleri bir eserdir. Mesihcilik diye bir kavram yoktur. Sinagoglarda kadın-erkek yanyana ibadet edebilir. Yeniden Yapılanmacı'lara göre kadınlar da haham olabilir.
Mukaddes Kitapları

Yahudilerin mukaddes kitapları iki ana başlık altında incelenebilir:

1- Tanah,
2-Talmud, Hristiyanların Eski Ahit adını verdikleri Tanah da üç bölümden oluşur:

1-Tora, (Tevrat) 2- Neviim, 3- Ketuvim.

Çoğu zaman Yahudilerin mukaddes kitabının tamamı Tora kelimesiyle ifade edilir. İbranice bir kelime olan Tora, Arapça Tevrat'ın karşılığıdır.

Tevrat Kanun, şeriat, emir, ders, önder vb. manalara gelir. Beş bölümden oluşan Tevrat, Allah'ın 7704 kelimeyle Musa'ya verdiği dinî esasları ihtiva eden kitap olarak kabul edilir. Tevrat metninin orjinal dili İbrancadır. Bir bakıma Şeriat diye de nitelendirilen Tevrat'ı meydana getiren kitapların sayısı, Yahudilerce 24, Hıristiyanlarca 39'dur. Kitapların tertibi konusunda da her iki toplum farklı görüşlere sahiptir.

Tevrat takriben bin yıl içerisinde meydana gelmiştir. Ancak kitabın sınırlandırması M.S. 90 yılında toplanan Yemnia Konsili'nde yapılmış ve bugünkü yazılar seçilerek tesbit edilmiştir. Eski Ahit yanında hahamların nesilden nesile naklettikleri rivayetler mecmuasına Talmud denir. M.S. 150 yıllarında Yudas adında bir haham, kendilerine kadar rivayetle gelen haberlerin, kaybolmasından korkarak onları Mişna'da toplamıştır. Tekrar edilen şeriat anl***** gelen Mişna, Tevrat'ın tekrarı, şeriatın izahı ve tefsiri sayılır. Mişna'nın anlaşılmasını kolaylaştırmak üzere O'na Yahudi alimlerince haşeyeler ve şerhler yazılmıştır Bunlara Gemara denir. İşte Talmud (10) da Mişna ve Gemara adı verilen eserlerin toplamından teşekkül etmiştir. (11)

Yahudi Kutsal Kitabı konusuna son vermeden Kabala’dan da söz etmeliyiz. Kabala, İbranca gelenek görenek anl***** gelir. Yahudilerin harfçilik ve sayıcılıkla karışık tasavvufî kâinat öğretisidir. Daha açık bir ifade ile Kabala, Kutsal Kitap metinleri ile sözlü gelenekler üzerine yapılan her tür yorumların genel bir adıdır. Zannedildiği gibi bir kitap veya kitaplar toplamı olmayan Kabala'yı Kâinatın görünür kargaşasını açıklamaya ve zıtlıklarını kolay anlaşılır bir kalıp haline getirmeğe uğraşan bir doktrin diye tanımlamak mümkündür.

İkinci Tapınak Dönemi'nin sonuna (I. yüzyıl) kadar uzanan Kabala, tam anlamıyla Yahudi gizeminin ortaya çıktığı tarih olan XIII. yüzyıldan başlayarak özel bir öğreti biçiminde gelişmiştir. (12) Bazı Dinler Tarihçilerine göre Kabala'nın kökenleri eski gelenekte (Talmud dönemi) aranmalıdır. Kabala'nın öğreti ve uygulamaları ancak bir kılavuzun denetim ve önderliğinde mümkündür. Kabala temelde her zaman sözlü geleneğe dayanmıştır. Allah'ın Musa ve Adem'e indirdiği yazılı olmayan vahyin gizli bilgisini taşıdığı iddiası bakımından da Kabala, geleneklerle özdeşleşmiştir. (13)

Kabala XV. yüzyıl Avrupa’sında son derece yaygınlaşmıştır. Kabala'nın genel doktrinini, kâinatın bir bütün olduğu, belli bir nizama göre hareket ettiği, kâinatta görülen her şeyin Tanrı'nın bir parçası olduğu, insanın da, kâinatın ve dolayısıyla Tanrının bir parçası olmak açısından küçük kâinat sayılması gerektiği vb. özetlemek mümkündür.

Günümüzde Musevilik
Tüm dünyada sayıları 22.000.000 olmasına rağmen Yahudiler; bir çok ülkede oluşturdukları güçlü lobileri ile dünya ülkelerinin yönetimlerinde ve dünya ekonomisinde büyük söz sahibidirler.

1948’ e kadar dünyada dağınık olarak yaşayan Yahudiler Filistin’de İsrail Devleti’nin kurulmasıyla kendilerine ait bir devlete aynı zamanda bir toplanma merkezine sahip olmuşlardır. 1933 – 1945 yıllarında Alman Nazileri tarafından soykırıma uğrayan Museviler, bugün Filistinlilere karşı soykırım uygulamakla suçlanmaktadırlar. İsrail Devleti’nin Arap ülkeleriyle girdiği savaşlardan doğan sıkıntılar ve günümüzde Filistinlilerin bağımsızlık hareketleri Yahudilerin çözülemeyen sorunlarının başında gelmektedir.

Musevilerin en yoğun yaşadığı ülke İsrail’dir ( Ülke nüfusunun %84’ü ). İsrail’i ikinci sırada A.B.D izlemektedir ( %3,4). Yahudiler bu iki ülkenin dışında Etiyopya, Almanya, Avustralya, Kanada, Brezilya, Meksika başta olmak üzere içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu dünya nın bir çok ülkesine dağılmış vaziyette yaşamaktadırlar.

restaw
01 10 2005, 17:00
<< . ]]

RUGIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :mad:

Rugi®
01 10 2005, 17:00
:)

marijuanadotcum
02 10 2005, 17:00
el openlerin cok olsun highendcigim, hadi :D

marijuanadotcum
cizgili akide neyine yetmez, zamane cocuu :D

marijuanadotcum
musevi bi galerici bulacan :D

Rugi®
<< unique, tesekkurler herseyden once... hic bilmedigim seyleri ogrendim senden...
ama benim hala anlamadigim bir sey var. soylenen o dur ki: yahudilik bir dindir, bir irk degildir eger oyle ise neden tevrati okuyan ve begenen ama yahudi irkindan olmayan biri yahudi dinine gecemiyor? yada gecebiliyor mu? istisnalar oluyor mu? sordum cunku almanyada su an iletisimimi kaybettigim israilli bir sinif arkadasim vardi... cocugun babasi almanyadaki yahudi katliamindan cok etkilenen ve sonradan israile gocup ozur niyeti ile orda calismalar yapan bir hiristiyan almandi... adam bir yahudi ile evlenmis ve orda kalmis sonra... arkadasim yahudi ama ben hep babasini da yahudi olmustur diye dusunmustum ama herhalde adam dinini degistirmek istese de bu mumkun degilmis... yani bir aile ve herkes yahudi inancini benimsemis ama baba alman irkindan hiristiyan olarak dogmus biri oldugu icin onun hristiyan kalmasi gerekirken, anne ve cocuk yahudi oluyor... istisna yok mu? bu konuyu aciklarsan sevinirim... ]]

Yahudilik sadece anneden gecer,annesi Yahudi olmayan biri kesinlikle sonradan Yahudi olamaz...

Rugi®
<< :D bu yahudilerin bir suru bayrami var

bence bayramlarda cocuklara harclik vermiorlardir

yoksa nasil paralari istif edecekler ]]

Her cumartesi shabatlari war zaten... :)

playboy
:D bu yahudilerin bir suru bayrami var
yoksa nasil paralari istif edecekler

highend
musevi cemaatinin bayramı kutlu olsun.

highend
ne hadi, sen hadi nerde bizim harçlık

highend
olmuyo ama, birikim yapamıyoz.
kaç çizgili akideye doğan görünümlü şahin alınabiliyo ki

highend
o arabayı satan musevi galerici bulmak daha zor :D

ver şekerlerimi :)

highend
para vermiyo olsalar o çocuklar nasıl istif edecek peki :D

marijuanadotcum
03 10 2005, 17:00
ise gitmem bayram ederim olayidir o, yoksa bilmez mi :D

Rugi®
<< << << :D bu yahudilerin bir suru bayrami var

Her cumartesi shabatlari war zaten... :) ]]
shabat dinlenme günüdür, bayram diil rugi :) ]]

Biliyorum,dini gun olarak soylemistim... :)

Rugi®
Hamursuz war...

highend
<< << :D bu yahudilerin bir suru bayrami var
Her cumartesi shabatlari war zaten... :) ]]

shabat dinlenme günüdür, bayram diil rugi :)