PDA

Tüm Versiyonu Göster : Turkiye'nin Avrupa Birliginde yeri var mi?

NeydimnolduM
17 11 2002, 18:00
hakkaten nedir bu?

NYta bir Turk
http://www.20minutes.fr/20minutes/accueil.svt?page=afficherHome

NYta bir Turk
Fransizca bilenler icinSoru, Turkiye AB'ye kabul edilmeli mi? Fransiz bir gazetenin anketi.Fransizca bilenlerimiz en azindan oy verirler diye dusundum. Ben de tahmin ettim, absolut falan diye oy verdim.

Aminita-muscaria
fransizca bu be bisey anlamadim..

ME-GI
18 11 2002, 18:00
can dusman?!sen sokakta rum gorsen, yunanli gorsen, adam niye senin dusmanin ki?!politik 3-5 oyuna ne cok prim veriyoruz debian? bu insanlar deprem oldugunda bizim yardimimiza kosan ilk ulkelerden biri degil miydi!? niye insanlik ile pis politikayi karistiriyorsun ki?

Muci
Turkiye avrupa birligine gricektir ve bu surec baslamistir.Son yillarda yasana desiklikler daha once planlanmis adimlaridr diyorum.lakin orta doguda barisin saglamlasmasinda Turkiyenin varligi buyuk bir yeri isgal etmekte hicte azimsanmiyacak roulunun oldugu artik butun ulkelerce bilinmektedir.Bu surecin baslamsi Amerikanin sundugu planin bir parcasidir.Turloyede secimlerin olmasi ve AK partinin secimi kaanmasinda bile planlanmis ihtimaller zincirini ve olasiliklar hesaplarini bir sonucudur.Avrupa birligi hristiyanbirligine gitmekten uzaklastirilip vede Bir arada yasamada dinlerin etkinligini onemli bir rol olmamasi acisinda Dinler arasi kutuplasmalai korukjlememk icindirki Turkiye syasi ve etnik yapisi ile Avrupa birligine katilacaktir.En basta ortadoguda kalici bir baris plani uygulamak icin bunu gerceklestirmek gerektigini basta Amerika olmak uzere bir cok ulke benimsenis durumdadir.Sorun Turkiye yi yapi olarak Avrupa birligi kriterlerinin on gordugu yere getirmektir.Bu surec in tamamlanmasinda zaman ihtiyac vardir.Tabiiki bir takim sartlara one surlecektir Turkiye bu suec icinde bu artlarin bazilarini taviz vermek olarak kabul edicektir.BAsta cozumlenmesi gereken Kibris meselesi vardir.Turkiyenin alacagi kararlar veya kabul edicegi sartlardan en buyugu adadaki askeri varligina son vermesi ve adanin yonetiminde ne derce onemli rol oynamsinin var olabilecegi esasidir.Baris planin senelerdir ortaya sunulmakta ama son sunulan plan hakkinda iki taraf anlasmaya varirsa Avrupa birligi bize tarih verecektir.Avrupa birliginde Turkiyenin yeri var dir ve bu gunki avrupa nin kalkinmis yapisinda Turklerin varligi hic te kucumsenmiyecek bir yere sahiptir.Bu nedenle Turkler icin ilk baslarda istenmesede buyurun aramiza denilecektir.Turkiye bu hakka sahip oldugunda uzerinde dusunulmesi gerek agir sorumluluklar altina girecektir.Ozellikle Tarim politikalarnda avrupa birliginin istekleri vardir.Kabul edilmesi gerek bir cok sey Turkiye icin hemen sindirlemiyecek seylerin olmasida bilinmesi gerekir.ortadaki goruntu Turk vatandaslari icin bir cok is sahasi ve issizligin onune sunulan guzel alternatifler olarak algilanmamsi gerekirOrta doguda dusunulen lider ulke Turkiyedir.Guclu devletler bu yonde destke vermektedirler.butun bunlar benim fikrim....

CynIc
Kesinlikle hayir fransizcada nasil denir?CynIc

de facto
Turkiyeye karsi ikiyuzluluk yapiyorlar.Tamam iskence sorunu var Turkiyede ama zamanla ortadan kalkacak.Sadece Turkiyede mi var iskence? Avrupanin gobeginde Sirp polisi Arnavut kadinlarin irzina geciyordu karakollarda.Cek Cumhuriyetinde polisin azinliklara ozellikle de cingenelere karsi asiri milliyetci tavri belli.Almanyada da eyalet polislerinin Turkleri pek sevdigi soylenemez.Sadece niye Turkiye suclaniyor?Turkiyede iskence vardi ve yine var ama eskisi kadar agir deyil.Turkiye 80 li yillarda basbelasi bir PKK sorunuyla yuzlesmis ve iskenceyi gayri resmi olarak kullanmistir.Her devlet yapiyor bunu.Bu gun ozellikle Fransizlarin Turkiyeye karsi asiri derecede bir milliyetci tavri var.Aslinda olayin ic yuzu bir cogunuza pek de yabanci degil.Jacques Chirac ve bircok Fransiz devlet adami Fransadaki Ermeni Diasporasinin eline bakiyor secimlerde.Uydurma soykirimi yasallastirdilar ya Fransada simdi de acaba kazigi nerden soksak da Turkiyeyi bi 10 sene de AB den uzak tutsak diye kafa yoruyorlar.Turkiyenin problemleri vardir zaten kimse yoktur demiyor ama bunlar cozulemeyecek seyler degil.Bakin Bulgaristan 2001 yilina kadar mafyanin en guclu oldugu ulkeydi.Mafya resmen ulkeyi yonetiyordu.Ama AB yardimiyla Bulgarlar bu isi hallettiler ve belli olcude mafyanin belini kirdilar.Turkiyeye gelince:Bunak bir Fransiz diyor ki aman Turkleri almayalim klubumuzeItalyan bir bunak diyor ki benim ulkede Turk deyince millet "annecim turkler geliyor!" diyorBu adamlarin niyeti belli.Human Rights Violation muhabbeti hikaye,hava gazi.Adamlar mumkun oldugu kadar Turkiyeyi kendi kluplerinden uzak tutmak istiyorlar.Belli ki Italyanlar ve Fransizlarin Osmanlinin gucunu gururlarina yedirememisler.

de facto
altinci_gol bi de sunu dinle:1-)Insanlari kaziklamakla övünen bir milletiz bu her ulkede var,sadece Turklere has degil 2-)Erkeklerimizin cogu bayanlari cinsel obje olarak görmekte ve onlara saygi göstermemektedir. bu tur olaylar Irlandadan tut da taa Beyaz Rusyaya kadar olan cografyada mevcut 3-)Turkiye'deki devlet memurlarinin büyük bir bölümünün rüsvet aldigini herkes biliyor.yahu allah askina yapmayin.sanki avrupali devlet memuru peygamber mi? gidin bi macaristan da veya cek cumhuriyetinde ticari levha alin bakalim. 4-)Kimse kurallara uymuyor ve bununla övünülüyor da. Ingilizin holigani var her tarafi yakar dagitir adam bile oldurur.4 cu maddede bahsettigin olay dunyanin her yerinde mevcut 5-)Bati kültürlerinde gördügümüz ne kadar kötü sey varsa aynen alip ne kadar iyi sey varsa aynen birakiyoruz. ben bunu nedense batiya karsi bir ters tavir olarak algiliyorum.bakin bugun harp akademilerimizde ve emniyet kriminal lab larda bile batidan gelen en son teknoloji kullanilmaktadir

debian
Hala Sokakta Yururken Elimde Sigara Var Diye (Ramazan) Birileri Bana Gozlerini Dikiyorsa....Hatta Ve Hatta Gelip Tahrikte (Sozlu) Bulunuyorsa....Yeri Varmidir...Yoksa Once Kafalarmi Degismelidir....Pek Cok Ortodox Arkadasimda Hala Kliseye Giderken Zorluk Cekiyorlar Ve Tahrik Yasiyorlar....Kafa Yapisi Degismeli....

debian
Yunanistan yapiyor diye bizdemi yapalim....Ayrica niye bizim can dusmanimizi ornek gosteriyorsunuzki....Rumlarla Turkler asirlardir dusmandirlar birbirlerine....

demon
seçilecek shik 1ci shik!(1-absolutely 2-preferably 3-not really 4-out of question!)

TurkDevil
Bence AB'ye girmek, Avrupa mandasinin altina girmekten baska birsey degildir.. ve bence Malta gibi ulkelere umut isigini yakan EU'nin, Turkiye'yi kapisinda yillardan beri diretmeye hic hakki yoktur..Debian...Tam bir ikilem icindesin...Bir yandan "Pek Cok Ortodox Arkadasimda Hala Kliseye Giderken Zorluk Cekiyorlar Ve Tahrik Yasiyorlar...." diyorsun..Ote yandan "Rumlarla Turkler asirlardir dusmandirlar birbirlerine...." gibi bir statement yapiyorsun...The Economist'de cok guzel bir yazi vardi, mutlaka okuyun..."Too big for Europe? THEY sing in the Eurovision Song contest, play football in the European football championships and deliberate in the Council of Europe. But apparently it is all a misunderstanding. Turkey is not a European country. That is the opinion of none other than Valery Giscard d'Estaing, chairman of the convention on the European Union's future. Turkish representatives are at the convention and the EU has told their country it is a candidate to join the club. But according to Mr Giscard d'Estaing it would be "the end" of the EU if Turkey were ever actually to get in. The intervention of VGE, as he is familiarly known in France, was widely attacked. A war with Ir** is on the horizon, there are warnings of an imminent al-Qaeda attack in Europe, the EU badly needs Turkish co-operation to secure a settlement in Cyprus and Turkey has just elected a government with Islamist roots. What a time, groaned the critics, to insult the most secular and pro-western Muslim country there is. Mr Giscard d'Estaing's critics seized on his "gaffe" to argue that the man is clearly past it. In fact, VGE's intervention was carefully timed. For the European Union is fast approaching a real moment of decision over Turkey. At the EU summit in Copenhagen next month, the club's current 15 countries are expected to sign agreements to let in another ten, mostly from Central Europe. They will also face mounting pressure to offer Turkey, too, a date for the start of negotiations to join. A European official in Brussels argues that while eventual Turkish membership is not inevitable as things stand, once the negotiating process begins it will be all but unstoppable. So VGE's intervention was a last-minute appeal to European leaders to call a halt, before they head down a path from which there may be no turning back. Some interpreted Mr Giscard d'Estaing's rejection of Turkey as an assertion that the European Union is "a Christian club". VGE is considering inserting an assertion of Christian values into his draft constitution and recently conferred with the pope. But Turkey's Islamic culture is only a part of the argument made by those who are sceptical of its candidacy. Another point made by the convention's president is that 95% of Turkey's land mass is actually in Asia. Once geographic criteria for membership are blurred, how will the EU ever define its boundaries? But the biggest single anxiety is over Turkey's size. On current demographic trends, by 2020 Turkey (now 67m-strong) may have more people than Germany (now 82m-strong but shrinking). That would make Turkey the largest country in a union which is already a lot more than a mere free-trade area, though it is yet to evolve into the Eurosceptics' dreaded super-state. In the Netherlands, for example, around 40% of new national laws are simply implementations of decisions made by the EU. EU laws themselves are increasingly made by majority vote; if Turkey got into the EU it would have the largest number of votes in its legislative bodies--the Council of Ministers and the European Parliament. It would also, in time, adopt Europe's single currency and its people would be free to move to Western Europe as they pleased. Anti-immigration parties, with a strong anti-Muslim tinge, have recently gained ground in France, the Netherlands and Austria. "Letting Turkey into the EU", says a prominent European politician, "would mean more Le Pens and Haiders." All overblown, say Turkophiles. Big though it is, Turkey would still make up less than 15% of an EU that would then embrace around 600m people. Worries about its democratic credentials would, they argue, be addressed by the very process of negotiating entry. Before any country can even start talking to the EU, it has to conform to certain democratic norms. This year the Turks have abolished the death penalty and started easing language restrictions on their Kurdish minority. Recep Tayyip Erdogan, whose Justice and Development Party has just won the Turkish election, recently told EU ambassadors that his party would now move to abolish the use of torture--the largest remaining human-rights obstacle to the beginning of negotiations. Once they do begin, the lucky Turks would have to adopt around 80,000 pages of EU law, covering everything from employment rights to clean-air rules. It will all take a long time--certainly more than a decade--and the Turkey that emerged at the other end would be a very different place. Rather than fearing Turkey's impact on the EU, says Heather Grabbe, of the Centre for European Reform, the Europeans should rejoice in their power to mould and stabilise a large and strategically crucial neighbour. A habit of being trapped by breezy promises Whether such a policy would necessarily mean offering Turkey full membership of the EU will doubtless preoccupy many a future seminar. In the real world, however, there is a feeling, pace Mr Giscard d'Estaing, that things are moving the Turks' way. The Americans, who have always promoted Turkish membership of the EU for their own strategic reasons, are pressing the Europeans to be amenable. This may be working, particularly on the Germans, who are desperate to get back into American good books after being told that Gerhard Schroder's electioneering hostility to American policy over Ir** had "poisoned" relations. In Turkey, meanwhile, Mr Erdogan is playing his hand intelligently. He reacted in a measured way to Mr Giscard d'Estaing's remarks and hopes that Turkey will raise its standing in EU circles by putting its weight behind a Cyprus settlement. Whatever happens at the Copenhagen summit, the EU has an ingrained characteristic working in Turkey's favour: a habit of being trapped by its own promises. Privately, many EU leaders are still queasy about letting in the Central Europeans, let alone the Turks. But they promised to let in the ex-communists over a decade ago: what they said publicly turned out to be more important than what they thought privately. It is a logic that worked for Central Europe. It may yet work for Turkey."

TurkDevil
In addition.. bence Turkiye EU'ya girmek ici cirpinmamali, yani su anda EU icinde olan ulkelerin belli bir tarihi, kulturel ve dinsel ortak yanlari var. Ama Turkiye bu suya dokulen bir zeytinyagi olacak, yani hic karismayacak, karaisamayacak, uste cikacagimizidan degil yani :) Ben kasriyim sahsen EU'ya girilmesine... en azindan su asamada.. unutmayin Fas'in EU'ya basvurusu vardi geri cevrildi.. tabii ki ana sebep Avrupa'da Fas'in topraginin olmamasi idi ama acaba tek asil sebep omuydu, EU zengin beyaz hristiyan (WASP) clubimi sadece? bizim ne isimiz var oyleyse eger..bence son 10 sene icerisinde Turkiyede yasanan kultur erozyonuna son damgayi vurur turkiyenin EU'ya girmesi...EE

TurkDevil
Legolas dostum, herseyde hemfikiriz.. yani 65 milyon icinde Turkiye'de fiziken olmasak da su anda sana katilan beni sayabilirsin..Kultur erozyonu konusunda ise... ben illa kultur erozyonu belkide EU'ya giris ile damgalanacak derken illa ki bunu EU'dan - Avrupadan etkilenerek basladigini soylemek istemedim.. Son 10 seneden beri Turkiye'de gorulen kultur erozyonunun bir cok sebepleri ve etkilenim yerleri var, bunlarin icinde, ABD'de var, Avrupa'da...Konu o degil ama, konu yuzlerce senedir birbirinden tamamen ayri sekillerde, farkli zihiniyet, anlayis, din, dil, irk ile ve hatta tarih boyunca birbiriyle savasmis olarak yasamamis halklarin bir sekilde birlestirilme cabasinin cok uzun zaman alacagi kanisindayim.. yani gercektende gzuel soru Turkiye'nin amaci "cag atlamakmi" yoksa sinirin ote tarafina atlamak mi halkimizin amaci?

Legolas
Tek bisey sorucam.Bi Ingiliz ya da Fransiz olsaydiniz, Turkiye'nin girmesini ister miydiniz?Normal bir vatandas olarak dusunun kendinizi, politikaci falan degil.Ulkenize Turk vatandaslarinin vizesiz olarak girme hakkina sahip olmasini ister miydiniz? (aslinda bu is de degisecek sanirim ama diyelim ki degismedi..)Biz kendi acimizdan bakarak evet girsek iyi olur diyoruz da..

Legolas
Olaya tek acidan bakarsan hakli olabilirsin.ama o kadar basit degil ki.Kultur erozyonu EU ile mi oldu? Biz Avrupa'dan mi etkileniyoruz daha cok yoksa Amerika'dan mi?EUya girmesek kulturumuzu koruyabilecek miyiz? Ya da kulturu korumanin yolu EU'ya girmemek midir? EU'ya girip kulturumuzu koruyamaz miyiz?Tarihi, kulturel ve dinsel farklar konusuna katiliyorum. Ama bu sonsuza kadar boyle gitmek zorunda degil. Yani artik biseyler degismeli, insanlar arasindaki bu ayrimin kalkmasi lazim bi sekilde. Biz nasil bolgemizde laik ve Musluman bir ulke olarak tek ve oncuysek, bu konuda da tek ve oncu olabiliriz.Bunlar temenniler tabi, ama acikcasi bunu ben boyle dusunsem bile, 65 milyon icinde benim gibi dusunen kac kisi vardir o tartisilir. Ulkenin ileriye gitmesi icin mi yoksa sadece Avrupa'ya rahatca girebilmek icin mi istiyo Turk halki bunu, o daha da tartisilir.

~akdeniz~
debian, haklisin ortodox arkadaslarina bir baski soz konusu olabilir... ayrica oruc tutmayanlara da manevi baski oldugu dogrudur...peki ya o ortodox EU ulkelerinde yasayan muslumanlara baski yok mudur? yunanistanda da bati trakyadaki turk azinliga cesitli baskilar mevcuttur, hatta bu azinligin turk oldugunu bildikleri halde onlara muslim minority demekte diretmektedirler, dinlerini rahatca icra etmelerini onlemekte, mufti atamaktadirlar... bizdeki baski, yunanistanda turk azinliga yapilan baskidan cok daha azdir.... unutmayin ortodox ruhani lideri istanbuldan kliseleri yonetmektedir... unutmamamiz gereken bir gercek vardir ki, yunanistan EU'ya girdikten sonra bati trakyadaki turk azinlik nefes alabilmistir!bu yuzden kafa degistirme konusunun EU icinde ve EU yasalarinin baskisi isiginda cok daha hizli olacagindan eminim...Turkiyede avrupa kulturuyle yasayanlarimizi kastedmiyorum ama genel anlamda turk kulturu avrupa kulturune uygun degildir. Peki ya yunanistan'in kulturu avrupa kulturu mudur? Eski yunanlilarin avrupa-dunya kulturune olan buyuk etkilerine saygi duymakla ve hatta hayranlik duymakla birlikte, yunanistana gittigimde, bir avrupa ulkesinden cok oryantal bir ulke izlenimi verdigini gordum!Turkler avrupa kulturune uymasa da Turkiyenin yeri avrupadadir! Onunde sonunda EU'da kosulsuz oarak yer alacagiz! Bu gercegi Fransa, Almanya da dahil hicbir avrupa ulkesi degistiremez. Bu anketlerde sonuclar %90 aleyhimize de ciksa hicbirsey ifade etmez.Bence Avrupa bu tek kulturlu avrupa ruyasini, bu irkci soylemlerini bir kenara atmalidir. Gerceklerle yuzlesme zamani gelmistir. Turkler avrupadan yana secimlerini kullanmistir, tarih boyunca gozleri avrupada olmustur ve avrupada yer almislardir ve bircok avrupa ulkesini yonetmislerdir. Ayrica avrupa ulkeleri yogun goc almaktadir ve avrupada milyonlarca musluman yasamaktadir. Turklerin sanatinin, kulturunun, dininin avrupaya uygun olmadigini soylemek cahilliktir. Turk kulturunun ve tarihinin yuzyillarca avrupayi etkiledigi gercegini goz ardi edemezler. Balkanlarda biraktigimiz tarih mirasimizi, turk mimarisinden etkilenip avrupada yapilan sanat eserlerini, mozartin turk marsini goz ardi edemezler. Bize dusen avrupada yerimiz varmi yokmu tartismasini birakip ulkeyi ekonomik refaha cikartmaktir. ekonomimizi duzelttigimiz takdirde onunde sonunda EU'ya kabul edilecegimizden hic suphem yok.

~akdeniz~
<< Nofi,Dediklerinin bir kismina katiliyorum ama su anda T&uuml;rkiye'nin AB'ye hazir olmadigini d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum.. ]]ben de hazir olmadigini soyluyorum zaten. Turkiye ne zaman avrupa birligine girecek?1. Ekonomisini duzelttiginde, halk arasindaki gelir ucurumunu yok ettiginde.2. Turk insani asagilik kompleklerinden kurtuldugunda bizden adam olmaz yerine biz turkuz biz yapariz diyebildiginde!Bu geri kalmislik kompleksi, yabancilari ustun gorme huyu bizim asirlardir suregelen cok ciddi bir sorunumuzdur! Ataturk bosuna empoze etmeye calismamis &quot;ne mutlu turkum diyene&quot; lafini. Bizim turk olmaktan utanacak, kendimizi diger toplumlardan asagi gorecek hicbir sebebimiz yok.Avrupalilarin Turkler sanat, kultur, din, bilim acisindan avrupali degillerdir laflari kendi cahillikleridir. Benim yasadigim avrupa sehrinde osmanli mimarisinden etkilenen alman imparatoru bir sarnic insaa etmistir kucuk bir camiye benzeyen. Mozart unlu turk marsini mehter takimindan esinlenerek bestelemis, saraydan kiz kacirma operasini turk sarayina itafen yazmistir. Turkler 600 sene avrupada hukum surmustur bircok eser birakmislardir avrupa topraklarinda tarih birligimiz vardir avrupayla. Turk camileri oryantal camilerin mimarisine mi benzemektedir??? Hayir tum camiilerimizin kubbeleri bizans mimarisidir. Ayasofya muslumanligin dogusundan once insaa edilmistir. Turkler Istanbulu fethettiklerinden ve ayasofyayi camiye donusturdukten sonra diger camilerini de ayni mimariye uygun yaptirmislardir. Turkler ve avrupalilar yuzyillarca birbirlerinden esinlenmislerdir. Bizim yerimiz avrupalinin hosuna gitsin gitmesin avrupadir. Osmanlinin askeri gucu ile basaramadigini politik haklarimizla basaracagiz avrupadaki yerimizi er gec alacagiz.Bunun icin kulturumuzu degistirmemize, kokorecten filan vazgecmemize gerek yok :) yunanistanda da sokaklarda kokarec satiliyor ama onlar EU'dalar. Avrupalilar irkci soylemlerini birakip, diger kulturleri kabul etmeyi ogrensinler! Turk kulturu zaten avrupada vardir, bizden fazla doner tukettiklerine gore :) Bizim avrupaya girmek icin avrupali gibi davranmamiza gerek yok bu bizim tarihsel, cografik ve kulturel hakkimizdir.

~akdeniz~
.

altinci_gol
Nofi,Dediklerinin bir kismina katiliyorum ama su anda T&uuml;rkiye'nin AB'ye hazir olmadigini d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum. Eger su anda T&uuml;rkiye'yi birlige alirlarsa kendileri zararda cikacaklari icin almamakta haklilar diye bakiyorum.T&uuml;rk insaninin AB y&ouml;n&uuml;nde cok eksigi oldugunu d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum. Mesela:1-)Insanlari kaziklamakla &ouml;v&uuml;nen bir milletiz2-)Erkeklerimizin cogu bayanlari cinsel obje olarak g&ouml;rmekte ve onlara saygi g&ouml;stermemektedir.3-)Turkiye'deki devlet memurlarinin b&uuml;y&uuml;k bir b&ouml;l&uuml;m&uuml;n&uuml;n r&uuml;svet aldigini herkes biliyor.4-)Kimse kurallara uymuyor ve bununla &ouml;v&uuml;n&uuml;l&uuml;yor da.5-)Bati k&uuml;lt&uuml;rlerinde g&ouml;rd&uuml;g&uuml;m&uuml;z ne kadar k&ouml;t&uuml; sey varsa aynen alip ne kadar iyi sey varsa aynen birakiyoruz.-----------------------------------------------------------------------Bence T&uuml;rkiye'nin alinmamasinin asil sebebi halkinin kafa yapisidir. Bir de unutmamamiz gereken bir sey var o da T&uuml;rkiye'yi m&uuml;sl&uuml;man &uuml;lke oldugu icin almadiklarina inanmiyorum. Aksine, eger bir Islam degerlerine gercekten sahip ciksaydik (mesela islam'da r&uuml;svet haramdir...vs) cok daha ahlakli ve iyi karakterli (cogumuz adina s&ouml;yl&uuml;yorum) olacagimizdan insanlara pozitif bakmayi &ouml;grenirdik ve halkimiz AB'ye daha hazir olurdu. Her insanin kendini egitmesi gerekiyor ve bu her insanin kendine olan borcudur.

altinci_gol
Ben yine de Turk insaninin kafa olarak AB'ye hazir olmasi en az 15 yil alir diyorum bu da cok iyi egitimle m&uuml;mk&uuml;nd&uuml;r. Bir Hollandali veya bir Almanin ticaret ahlakina ulasmamiz yillar alir bence. Tabi %60 icin konusuyorum genel icin degil. NofiDediklerine yine katiliyorum, Osmanli ile Avrupa daima ic iceydi ama o zamanlar Turk halki hem k&uuml;lt&uuml;r hem de ahlak y&ouml;n&uuml;nden simdikinden cok daha ilerde oldugu icin Avrupa'dan da ilerideydik. Ama yillarin tembelligi ve uyusuklugu bizi Avrupa'nin gerisine itmekle kalmadi, resmen bir 3. d&uuml;nya &uuml;lkesi yapti. Simdi hepimize cook calismak d&uuml;s&uuml;yor.

altinci_gol
Sabah gazetesinde okumustum bir yorumu. Diyordu ki AB kendine yeni katilacak 10 devletle beraber hem n&uuml;fus g&uuml;c&uuml; hem de ekonomik canlilik kazanacak ve AB ekonomisi ABD ekonomisiyle basa bas m&uuml;cadele eder hale gelecek, hatta 10 yil icinde ABD'yi geride birakma ihtimali de y&uuml;ksek diyorlardi. Bu konuda g&ouml;r&uuml;sleriniz?

altinci_gol
Eger ben bir Alman veya Fransiz veya baska bir Avrupali olsaydim d&uuml;r&uuml;stce s&ouml;yleyeyim su anda T&uuml;rkiye'yi istemezdim. Zaten onlarin da b&uuml;y&uuml;k bir kismi soguk bakiyor T&uuml;rkiye'nin AB'ye girmesine. T&uuml;rkiye'nin AB'ye girmesine soguk bakanlarin da en b&uuml;y&uuml;k cekinceleri T&uuml;rkiye'nin AB'ye girmesiyle dogacak yogun g&ouml;c trafigi. Ayni zamanda eger T&uuml;rkiye AB'ye girerse AB Suriye,Irak gibi sorunlu &uuml;lkelere komsu olacak. Bu y&uuml;zden istemiyorlar T&uuml;rkiye'yi. Bu arada vizesiz serbest dolasim olayi kalkmayacak o sadece T&uuml;rkiye'ye verilen bir &ouml;neriydi. Bize &quot;sizi AB'ye aliriz ama serbest dolasim hakki vermeyiz&quot; diye bir &ouml;neri getirmislerdi fakat biz kabul etmemistik. Burada iki tarafin da hakli oldugu konular var ama ben su son 10 &uuml;lkeyi de aldiktan sonra AB'nin daha fazla genislemesinin kendilerinin aleyhine olacagi d&uuml;s&uuml;ncesini tasiyorum.

behran
19 11 2002, 18:00
bence ab de yerimiz var.Ama olmasa bu ulke isterse ab de ki cogu ulkeden iyi olabilir

Big Head
Turkiye hic bir sekilde Avrupa birligine giremez.On kosul olarak ortaya koydukari ekonomik problemler, insan haklari ihlalleri , Kibris ve Ege konusu, din konusu, goc konusu v.s hepsi zahiri sebepler. Turkiye Avrupa birligine girdigi taktirde Avrupa birliginin sinirlari Iran, Irak ve Suriye ile komsu olacak. Bundan inanilmaz korkuyorlar. En onemli sebep bu ama soylenmiyor tabii ki, yukardaki seyleri geveleyip duruyorlar, bizim saf insanimiz da hala girilecek tarihi bekliyor. :)

Big Head
<< NATO uyesi bir avrupa ulkesini hicbir zaman EU disinda birakamazlar. ]]Ah Nofi ah, o kadar iyi niyetlisin ki..EU disinda birakamazlarmis :) Oyle bir birakirlar ki.. Nato zaten EU ile alakali degil.Adamlar icin Turkiye Avrupa ve Ortadogu arasinda bir tampon bolge, adam Tr'yi de icine alarak niye sinirlarini Irak'a, Iran'a, Suriye'ye kadar dayasin ki? Niye dertsiz basina bu belayi alsin ki?

NYta bir Turk
http://www.spectator.co.uk/article.php3table=old§ion=current&amp;issue=2002-11-16&amp;id=2501 &Yacute;ngiltere'de yay&yacute;mlanan Spectator dergisinin bu haftaki say&yacute;s&yacute;nda, T&uuml;rkiye'nin AB &uuml;yeli&eth;ine kar&thorn;&yacute; &ccedil;&yacute;kan eski Fransa cumhurba&thorn;kan&yacute;na sert bir yan&yacute;t geldi. Spectator, muhafazakar &ccedil;evrelerin sayg&yacute;n dergilerinden. Dergi, ayn&yacute; zamanda birli&eth;in gelece&eth;i &uuml;zerine bir &ccedil;al&yacute;&thorn;ma yapan Avrupa Konvansiyonu'nun ba&thorn;kan&yacute; olan, eski cumhurba&thorn;kan&yacute; Giscard d'Estaing'i &quot;Avrupa'n&yacute;n hasta adam&yacute;&quot; olmakla su&ccedil;lad&yacute;. Spectator'un makalesinden &ouml;zetle aktar&yacute;yoruz: &quot;T&uuml;rkiye y&uuml;zy&yacute;llard&yacute;r Avrupa'da her t&uuml;rl&uuml; k&ouml;t&uuml;l&uuml;&eth;&uuml;n simgesi olarak g&ouml;r&uuml;ld&uuml;. Ancak ger&ccedil;ek &thorn;u ki, yeri gelip Avrupa'n&yacute;n da i&thorn;lemedi&eth;i hi&ccedil;bir su&ccedil; i&thorn;lemedi T&uuml;rkiye. Halbuki ge&ccedil;ti&eth;imiz haftalarda Giscard d'Estaing -ki Orta Afrika Cumhuriyeti'yle eski s&ouml;m&uuml;rgelerinin halklar&yacute; da ne kadar ate&thorn;li ve ilkeli bir demokrasi savunucusu oldu&eth;una tan&yacute;kl&yacute;k edeceklerdir- T&uuml;rkiye hakk&yacute;nda 17. y&uuml;zy&yacute;ldan kalma bir s&ouml;yleme ba&thorn;vurmay&yacute; uygun buldu. Avrupa'n&yacute;n as&yacute;l hasta adam&yacute;, Say&yacute;n Giscard d'Estaing'dir. D'Estaing'in, Le Monde'daki s&ouml;yle&thorn;isinde &quot;T&uuml;rklerin y&uuml;zde 95'i Asya'da ya&thorn;ar&quot; derken 'Anadolu'da yoksulluk i&ccedil;inde, Avrupa'dan bihaber ya&thorn;ayan basit k&ouml;yl&uuml;ler' gibi bir imaj&yacute; akla getirmeye &ccedil;al&yacute;&thorn;t&yacute;&eth;&yacute; malum. (Kald&yacute; ki yaln&yacute;zca &Yacute;stanbul, n&uuml;fusun alt&yacute;da birini bar&yacute;nd&yacute;r&yacute;yor.) D'Estaing, T&uuml;rkiye'yi maddi ve manevi a&ccedil;&yacute;dan geri kalm&yacute;&thorn; bir &uuml;lke gibi tan&yacute;tarak, 'Avrupa'yla b&uuml;t&uuml;nle&thorn;emeyece&eth;i ve b&uuml;t&uuml;nle&thorn;memesi gerekti&eth;i' mesaj&yacute;n&yacute; vermeye &ccedil;al&yacute;&thorn;t&yacute;. Bu tehlikeli bir d&uuml;&thorn;&uuml;nce ve konu&thorn;ma tarz&yacute;. T&uuml;rkiye Avrupa'ya d&ouml;nemezse, ne tarafa d&ouml;necek? Kabul edilmeye can atan, ama s&uuml;rekli reddedilenler sonunda tehlikeli d&uuml;&thorn;manlara d&ouml;n&uuml;&thorn;&uuml;r. &Uuml;stelik T&uuml;rkiye hafife al&yacute;nacak, ufak tefek bir &uuml;lke de de&eth;il. Son se&ccedil;imlerde &Yacute;slamc&yacute;lar&yacute;n kazand&yacute;&eth;&yacute; zafer, asl&yacute;nda birka&ccedil; a&ccedil;&yacute;dan iyi haber. Birincisi, T&uuml;rkiye'de demokrasinin m&uuml;kemmel olmamakla birlikte, tamamen g&ouml;stermelik de olmad&yacute;&eth;&yacute;n&yacute; g&ouml;steriyor. Yani T&uuml;rk d&uuml;&thorn;manl&yacute;&eth;&yacute;n&yacute;n bu gerek&ccedil;esinin as&yacute;ls&yacute;z oldu&eth;u ortaya &ccedil;&yacute;k&yacute;yor. &Yacute;kincisi, iktidarda ge&ccedil;irecekleri d&ouml;nem, &Yacute;slamc&yacute;lar&yacute;n modern ve karma&thorn;&yacute;k bir toplumun sorunlar&yacute;na &uuml;retecek yan&yacute;tlar&yacute; olmad&yacute;&eth;&yacute;n&yacute; g&ouml;sterecek. &Uuml;&ccedil;&uuml;nc&uuml;s&uuml;, hemen bir askeri darbeyle iktidar&yacute; kaybetmek istemeyen &Yacute;slamc&yacute;lar, T&uuml;rk laikli&eth;inin bek&ccedil;isi olan orduyla uzla&thorn;mak zorunda kalacak. &Yacute;slamc&yacute;lar&yacute;n se&ccedil;im zaferinin b&uuml;y&uuml;kl&uuml;&eth;&uuml;n&uuml; g&ouml;z&ouml;n&uuml;nde tutarsak, ordu da onlarla uzla&thorn;mak zorunda. Bizim kendi ho&thorn;g&ouml;r&uuml; gelene&eth;imizin de mant&yacute;ksal &ccedil;&yacute;kar&yacute;mlarla ula&thorn;t&yacute;&eth;&yacute;m&yacute;z &uuml;st&uuml;n bir bilgelikten de&eth;il, d&uuml;ped&uuml;z pratik uzla&thorn;ma ihtiyac&yacute;ndan kaynakland&yacute;&eth;&yacute;n&yacute; unutmayal&yacute;m. T&uuml;rklere &quot;K&uuml;rtlere iyi davran&yacute;p do&eth;ru d&uuml;r&uuml;st se&ccedil;imler d&uuml;zenledi&eth;inizde Avrupa'ya girmenize izin verece&eth;iz&quot; deyip, sonsuza kadar bize inanmalar&yacute;n&yacute; bekleyemeyiz. Ayr&yacute;ca hem adil se&ccedil;im yapmalar&yacute;n&yacute; hem de sonucun bizim istedi&eth;imiz gibi olmas&yacute;n&yacute; da talep edemeyiz. T&uuml;rkiye'nin, birli&eth;e kat&yacute;lmay&yacute; bekleyen baz&yacute; Do&eth;u Avrupa &uuml;lkelerinden manevi ve siyasi anlamda daha k&ouml;t&uuml; bir durumda oldu&eth;unu s&ouml;ylemekse, g&uuml;n&uuml;m&uuml;z Do&eth;u Avrupas&yacute; hakk&yacute;nda da derin bir cehaleti yans&yacute;t&yacute;yor. Deyim yerindeyse deveyi yuttuk, sivrisinekte zorlan&yacute;yoruz. T&uuml;rkiye'yi birli&eth;e katman&yacute;n zaman&yacute; geldi. Avrupa daha uzun s&uuml;re ula&thorn;amayaca&eth;&yacute; bir serap olarak kal&yacute;rsa bu m&uuml;ttefik &uuml;lke, amans&yacute;z bir d&uuml;&thorn;man haline gelebilir. Ve bug&uuml;nk&uuml; g&uuml;&ccedil; dengelerinin gelecekte de ayn&yacute; kalaca&eth;&yacute;n&yacute; varsaymak, ak&yacute;ls&yacute;zl&yacute;k olur.&quot;

ericturco
Cok guzel yazmissin &quot;Nofi&quot; tebrik ederim..Tam dort dortluk ve de aynen benim dusuncelerim..Insallah ayni sekilde dusunenler bizden cok cok daha fazladir :)

~akdeniz~
<< Tek bisey sorucam. Bi Ingiliz ya da Fransiz olsaydiniz, Turkiye'nin girmesini ister miydiniz?Normal bir vatandas olarak dusunun kendinizi, politikaci falan degil.Ulkenize Turk vatandaslarinin vizesiz olarak girme hakkina sahip olmasini ister miydiniz?.. ]]isterdim... bu yuzden fransiz olamam ya ;) vizesiz dolasim hakkini neden bu kadar gozunuzde buyutuyorsunuz? bana biraksalar vizesiz dolasimi insan haklari kararnamesine eklerdim. saka bir yana... bize uyguladiklari icin biz de abd'ye yada almanyaya vize uyguluyoruz ama ucakta yada sinirda bir miktar para odeyip aliyorlar vizelerini kolaylikla. Turk vatandaslari ise saatlerce kuyruklarda bekliyorlar vize alabilmek icin cogu da refuze ediliyor! neymis ulkenle baglarini kuvvetli bulmuyormus konsolosluk gorevlisi. yurtdisinda yasayan cocuklarini, akrabalarini ziyaret etmenin onlenmesi insan haklarina aykiri degilmidir?? ben cok ornegini goruyorum abime vize vermediler, yegenime vize vermediler diye yakinanlari! Taksime giderseniz bakin alman konsoloslugu onundeki kuyruklara.calisma ve oturma iznine gelince... EU'ya girmekle avrupada calisma izinlerimizin olacagini mi saniyorsunuz ki? Benim yunan arkadasim da calisma izni aliyor almanyada ben de! Madem turklere is vermek istemiyorlar calisma izni vermezler olur biter!Hem zaten avrupada sinir kalkti... almanyadan hollandaya gecerken tabelalardaki yazilarin degismesi ile bir siniri gectiginizi zar zor anliyorsunuz, pasaport kontrolu filan yok! zaten sengen vizeniz varsa diger avrupa ulkelerine elinizi kolunuzu sallayarak girip cikiyorsunuz!

~akdeniz~
<< su anda EU icinde olan ulkelerin belli bir tarihi, kulturel ve dinsel ortak yanlari var. ]]neymis o tarih, kulturel dinsel birlikleri?? :) dorduncu hacli seferleri bizans imparatorluguna karsi yapildi. 1200'lerde istanbulu haclilar dusurdu! Kim yapti hacli seferini? Kilise! kime karsi? ortodox'lara! Daha gecen senelere kadar Papa'nin yunan topraklarina adim atmasi yasakti! Yunanlar yuzyillar once ortodoxlara karsi yapilan bu hacli seferi icin halen kin duymaktadirlar. Ancak Papanin bir iki sene once &quot;4. Hacli seferi buyuk bir hata idi ozur dilerim&quot; demesinden sonra Atina topraklarina ayak basmasina izin verildi. Bana yunan bir arkadas o tarihte bir yunan gazetesinde cikan basligi gostermisti, soyle yaziyor &quot;Osmanlinin fesini Papa'nin sapkasina tercih ederiz!&quot; neden??? cunku osmanli yunanlilarin dinine karismadi.. 530 senelilik osmanli yonetiminde aslinda yunanlilari klise yonetiyordu iste bu yuzden halen bu kadar kliselerine duskundurler!neymis italyan amcanin teki &quot;benim ulkemde kacin turkler geliyor denir&quot; demis! bu yuzden EU'da olamazmisiz! cok fazla degil 50 sene kadar once almanya avrupayi bombalamakta, teror estirmekte idi. avrupada 6 milyon yahudiyi katlettiler. kimmis korkulacak ulus? turkler mi almanlar mi? almanlar EU'yu kurdu biz neden yer almayacakmisiz? ustelik italyada bu lafin dillerine bu kadar girmis olmasi da turklerin avrupadaki varliklarinin bir kanitidir.bir italyan ile bir alman'in kulturu, dini ne kadar birbirine benzer? itayan katoliktir, alman martin luther'in inciline inanir. Bir yunan ile bir danimarkalinin ne alakasi vardir? Ancak kuzey avrupa ulkelerinin kulturleri birbirine benzer. Onlarda dahi bir finli bir norvecliye benzemez... Macarca, fince, turkce ayni dil gurubuna aittir.. fince indo-european dil grubunda degildir, turkce gibi sondan eklemeli bir dildir... Ayrica finliler cekik gozleri ile asyali havasi vermektedirler... asyadan buyuk goc sirasinda &quot;guzel topraklar guneyde&quot; tabelasini yanlis okuyup dunyanin damina yerlesmis olmalilar ;)

~akdeniz~
<< bence Turkiye EU'ya girmek ici cirpinmamali ]]bence de cirpinmamali. acikcasi ben avrupa birliginin gelecekteki varligindan dahi emin degilim. Henuz ortak sesi olmayan, parlementolarinda her kafadan bir ses cikan, dunya politikasinda hicbir agirligi olmayan bir birlik. Ustelik gelismek icin EU'ya girmemiz de sart degildir. Yanliz girmeye calismamizin cok buyuk faydalari vardir cunku biz turklerde self disipline yok, zora geldigimizde calisiyoruz. Hem avrupa henuz tam anlamiyla birlesmemistir. Isvicre ve norvec EU uyeligini reddetmis, Ingiltere ve Danimarka ise uye olduklari halde para birimlerini degistirmemistir.Avrupali bizi begenmiyormus, umurumda degil! onlar once kendilerini begenerek ise baslasinlar! Bakin almanya sosyal guvenlik sistemini korumak icin rusyada bulunan alman kokenli, almanca konusan soydaslarini gocmen aldi. onlari dahi iclerine sindiremediler. onlari birakin dogu-bati almanyanin birlesmesinin uzerinden on seneden fazla zaman gecti halen dogu almanlari dahi kabullenemediler, turkleri tercih ederdik diyenler dahi vardir.Eger EU'ya gireceksek onurumuzla, haysiyetimizle, kulturumuzden bir milim odun vermeden girmeliyiz. Bagimsizligimizdan asla odun vermemliyiz. Avrupa ulkeleri once turkiyeyi bolup parcalamaya yonelik onsartlarindan vazgecmeliler kurtler icin siyasi cozum dayatmalarinindan, irticayi desteklemekten vaz gecmeliler, teror orgutlerini tanimalilar.Eger avrupada yerimiz varmidir diye tartisiyorsak, Evet vardir! Ama biz EU ya girmek icin cirpinmayalim, kendi isimize bakalim, ekonomiyi duzeltmeye calisalim, biz de bir sanayi devrimi gerceklestirelim sirtimizdaki su IMF semerini atalim.Bir milletin iktisadi yabancilarin ellerine birakilamaz!-K. AtaturkAvrupa zengin oldugumuzda nasilsa bize teklif edecektir uyeligi. Avrupali parasi olanin kulu kolesi olur olmayanada da 2. sinif insan muamelesi yapar. Eger bizim avrupada boynumuz bukukse bu ulkemizin fakirliginden ve devletimizin bize deger vermemesinden dolayidir. Once ekonomi! Bunun icin de her turk ustune dusen gorevi yurt icinde ve disinda yapmalidir. Bu forumda dahi Starshine nickli arkadasimiz yerli mali kullanalim diye bir dosya acmis ama bazi arkadaslarimiz karsi cikmistir fikirlerine. Bence simdi de felaket anlarinda gosterdigimiz toplum olma ozelliklerimizi gosterip, dayanisma icinde olmali, cok calismaliyiz.

~akdeniz~
eger bir ulkede kacak isci sayisi fazla ise, bence o ulke ekonomisine destek oldugu icin hukumet buna goz yummaktadir. o istatistikleri nerden aldigini bilmiyorum ama avrupada 3 milyonu almanyada olmak uzere toplam 5 milyon turkun yasadigini biliyorum. polisin yuku artacaktir kesinlikle, yine de avrupada kacak calismanin cok zor oldugunu dusunuyorum. kim nerde kaliyor polisin database'ine kayitlidir. ayrica kardeslerin birbirini yurtdisinda ziyaret edememesi gercekten de icler acisi bir durumdur.

~akdeniz~
yasal turk nufusu 2.5-3 milyon.

~akdeniz~
bu konusulmustu forumda... herkesin ayri fikri var... benim fikrim avrupa birligi ile abd'yi rakip olarak gormenin yanlis oldugu... abd'nin kokeni avrupali gocmenlerdir, kulturunun kokeni avrupadir... abd'nin en eski dostu fransa, en guclu dostuda ingilteredir... abd avrupayi avrupanin zulmunden dunya savaslarinda kurtarmis, binlerce askerini kaybetmistir avrupa topraklarinda... avrupa ordusu bile nato'ya bagimlidir, nato'da abd'ye bagimlidir.ayrica ben avrupa birligini eski sovyetler gibi, abd'nin politikalarina karsi ses cikarabilecek gucte bir birlik olarak da gormuyorum... benim dusuncem avrupanin ortak ve kuvvetli bir sesi olmadigi, her kafadan baska ses ciktigi... 15 tane avrupa devleti birlesip, dunya politikasinda guclu ses cikarmaya calisiyor, amerika yaninda kaale alinmaya calisiyor ama genede ya bazi devletler abd'nin agzi ile konusmaya devam ediyor yada konusmayanlar abd tarafindan uyarildiktan sonra agiz degistirip yine abd'yi desteklemek zorunda kaliyor... ingiltere kayitsiz sartsiz destek veriyor abd'ye, almanya BM kararlari dahi olsa savasa katilmam diyor... ama almanya icinden ve abd'den buyuk elestiriler alan schroder sesini yumusaltiyor zaman icinde...turkiye de EU'ya yogun abd baskisi sonucunda aday oldu... &quot;sartlari sagladigi zaman&quot; uye de olacak... alman parlementerler tek gun yokki amerika ustumuze baski kurmasin turkiyenin uyeligi icin diye yakinmaktadir... Turkiye'yi ne kadar almak istemeselerde abd baskisina karsi koyamiyorlar... turkiye gibi diger avrupa devletleri de super gucle iyi gecinmeye calisiyor... benim gozlemledigim avrupalilar ustunluk komplekslerinden dolayi kiskanclik icindeler abd'nin tek basina dunya politikasinda guclu ses olmasindan dolayi... devamli iclerinde amerikalilari ve amerikan sistemini cekistirdikleri, amerika isimize karismasin dedikleri halde medyada ses amerikali dostlarimiz olarak cikiyor... avrupanin genel politikasinin amerika karsisinda olacagini sanmiyorum ama avrupa icinde degisik sesler cikmasinin da yararli oldugunu dusunuyorum... amerika avrupa cok yakin dosttur ama iyi dost elestiri yapan dosttur...

~akdeniz~
<< Turkiye Avrupa birligine girdigi taktirde Avrupa birliginin sinirlari Iran, Irak ve Suriye ile komsu olacak. Bundan inanilmaz korkuyorlar. En onemli sebep bu ama soylenmiyor tabii ki, yukardaki seyleri geveleyip duruyorlar, bizim saf insanimiz da hala girilecek tarihi bekliyor. :) ]]Turkiye NATO'nun en onemli uyelerinden biridir. NATO uyelerinden herhangibirine yapilan saldiri diger ulkelere de yapilmis anlamindadir. Turkiye NATO'ya uyeligi ile zaten avrupa ulkelerini ortadogunun kucagina oturmus, Irak, Iran ve Suriye ile komsu yapmistir.Turkiye NATO'ya oyle kolay da uye olmamistir. Kore savasinda verdigi yuzlerce sehit sayesinde olmustur! Avrupa ordusu dahi NATO'nun gucunu kullanabilecegine dair Turkiyenin verdigi riza ile olusmustur. NATO uyesi bir avrupa ulkesini hicbir zaman EU disinda birakamazlar.

altinci_gol
Nofi haklisin ama adamlarim T&uuml;rklere vize uygulamasinin mantikli bir sebebi var. Avrupa'da yaklasik 25 milyon kacak g&ouml;cmenin oldugunu ve bunlarin %35'inin T&uuml;rk oldugunu hesaplarsak aslinda vize verirken yaptiklari kontroller dogru. Cogu insan turist vizesiyle gidip o &uuml;lkeyi istismar ediyor. Bence vize uygulamasinin da sebebi bu. Burada h&acirc;la bir cok insan turist vizesiyle ABD veya AB &uuml;lkelerine gidip &quot;hayatini kurtarma(!)&quot; derdinde. Ben sahsi fikrimi s&ouml;yleyeyim; ben de olsam ben de vize uygulamasini bu katilikta devam ettirirdim. Bu arada diger dedigin herseye aynen katiliyorum.

altinci_gol
Rakamlari NTV'nin sitesinden almistim. Orada birkac ay &ouml;nce kacak g&ouml;cmenlik tartisiliyordu, gerci bu konu t&uuml;m AB'de tartisiliyordu. AB h&uuml;k&uuml;metleri su ana kadar &uuml;lkelerine gelen kacak g&ouml;cmenlere hosg&ouml;r&uuml; g&ouml;sterdiler ve kabul ettiler. Onlari gercekten de atmak isteselerdi atarlardi &uuml;lkelerinden. Ama bundan sonra gelecek g&ouml;cmenlere de ayni davranacaklarini sanmiyorum c&uuml;nk&uuml; son yillarda g&ouml;cmen politikalarinda b&uuml;y&uuml;k bir degisme var (hakli olarak). Bu arada sana bir sorum olacak, Almanya'da 3 milyon T&uuml;rk var demistin ama ben bir seyi merak ettim. Almanya'da 3 milyon yasal T&uuml;rk m&uuml; var yoksa bu rakama kacak g&ouml;cmenler de dahil mi? NTV'nin rakamlarina g&ouml;re n&uuml;fusu 16 milyon olan Hollanda'daki kacak g&ouml;cmen sayisi 1,5 milyon ve bunlarin b&uuml;y&uuml;k cogunlugu Fasli. Bununla beraber Hollanda'da 500 bin civari yasal, 600 bin kadar da kacak T&uuml;rk varmis. Bence AB'deki Turklerin sayisi epeyce vardir. :)

altinci_gol
Sagol Nofi, Bu arada benim anlamadigim bir sey daha var. AB'ye bir bakiyorsunuz, sanki Amerika'ya karsi alternatif g&uuml;c gibi g&ouml;z&uuml;k&uuml;yor bir bakiyorsunuz ABD'nin kayitsiz sartsiz m&uuml;ttefigi ve ortagi gibi. Galiba denge politikasi izliyorlar ama asil amaclari ABD'ye rakip olmak mi, yoksa aradaki baglari saglamlastirmak mi?

~akdeniz~
20 11 2002, 18:00
.

~akdeniz~
Almanya Disisleri Bakani Fischer:‘‘Amerikalilar, bizi T&uuml;rkiye’yle evlenmemiz icin ikna etmeye calisiyorlar. Halbuki biz istemiyoruz. Amerika’nin baskisi ‘Benim yakin kiz arkadasim iyi kizdir, gel evlen’ demeye benziyor. Istemedigimizi soyleyince de bozuluyorlar’’George Bush:Cumhurbaskani Sezer dun Prag’da ABD Baskani Bush ile bulustu. Turkiye’nin AB &uuml;yeligi icin yogun girisimler yapan ABD Baskani George Bush, ilk kez kendi agzindan telaffuz etti: ‘‘AB &uuml;yeliginiz icin cok sey yapiyorum. Turkiye’nin yeri Avrupa’dir. Bunu gorustugum liderlere soyledim. Bazilarindan olumlu hava aldim.’’benim merak ettigim, turkiyenin EU'ya girmesi konusunda neden abd'nin bu kadar israrci oldugu....

Racon35
Bu foldera gelen cevaplarin asagi yukari hepsi bana bir tek gercegi g&ouml;steriyor.&Ouml;yle veya b&ouml;yle, sundan veya bundan dolayi adamlar bizi aralarina almak, bizi yanlarinda g&ouml;rmek, bizimle kader birligi yapmak istemiyorlar.Bakin IS TE MI YOR LAR.Yani s&ouml;yle bir &ouml;rnek geliyor g&ouml;z&uuml;m&uuml;n &ouml;n&uuml;ne, bizim AB le iliskilerimiz, igrendigi bir adamla evlenmek zorunda kalicak olan bir bayanin o adamla gerdege girme fobisi gibi geliyor bana.Olurmu? bizde olsa baslik parasinla falan olurda, onlarda olmuyor iste.Yani bizi istemeyen birilerine biz kendimizi yalvar yakar nasil kabul ettirecegiz? bilmiyorum.Ayrica bu AB ninde her sorunun ilaciymis gibi g&ouml;stermek yanlis bence.Bu club te olmayipta halkina insanca yasama olanagi saglayan, hatta hatta bu clube girme mevzusunu halkina referandum yaptirip alinan hayir cevabi karsiliginda AB ye katilmayi reddeden &uuml;lkeler var.Kissadan hisse ben T&uuml;rkiyenin hic bir zaman AB katilacagina inanmiyorum.(Tabii eger T&uuml;rkiye bulunacak petrol yada baska bir seyle aniden bir Kuveyt veyada Birlesik Arab Emirlikleri pozisyonuna gelirse baska.)Bunun olmazsa olmaz bir kistas olduguna inanmiyorum.Eger bu &uuml;lkede herkes sorumlulugunu bilir ve gerekeni yaparsa &uuml;lkemiz AB ye girmedende d&uuml;nya cografyasinda gelismis diger &uuml;lkeler gibi yerini alir.Yeterki herkes buna inansin.Selamlar.

altinci_gol
NofiBen de d&uuml;s&uuml;nd&uuml;m neden ABD bizim AB'ye girmemizi bu kadar istiyor diye. Uzun s&uuml;re d&uuml;s&uuml;nd&uuml;m ve bir sebep geldi aklima. Bence Ortadogu'da ABD'nin Israil'den sonra ikinci b&uuml;y&uuml;k (ve en yakin) m&uuml;ttefigi olan Turkiye'yi AB'ye sokarak AB parlementosunda da kontrollerini saglamlastirabilirler c&uuml;nk&uuml; Turkiye bu n&uuml;fusla AB parlementosunda epeyce sandalye alir ve ayni zamanda T&uuml;rkiye ABD'nin cogu politikasini kayitsiz sartsiz destekliyor. Bence ana sebep bu olabilir. Ayni zamanda T&uuml;rkiye'den tavizler koparmak icin de yapiyor olabilirler. Malum kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Ama bunlar sadece benim tahminim. Zamani gelince herseyi g&ouml;recegiz.

Big Head
21 11 2002, 18:00
Nofi iyi niyetine hayranim ama hayat o kadar toz pembe degil ne yazik ki.Isin ilginc tarafi &quot;aday&quot; ulke konumuna gectigimizde bu ulkedeki gazetecilerin buyuk bir cogunlugu &quot;yasasin Avrupa'liyiz&quot; cigliklari atmislardi, onlar boyle dusundukten sonra senin de pembe gozluklerle olaya bakmani cok normal goruyorum.Yine ustune basa basa bir kere daha soyluyorum. Turkiye hic bir sekilde Avrupa birligine alinmaz. Bir arkadas yazmis bir gun bu ulkenin altindan petrol fiskirsa bile bu is olmaz. Turkiye'nin bir an once bu isi kestirip atmasi ve doguya, bilhassa uzakdoguya dogru acilmasi bizim icin en dogru sonuc olacaktir. ps: Peki neden aday olarak kabul ettiklerini sormussun. Sonucta bunyelerine almak istedikleri Kibris Rum Kesimi ile dogu bloku ulkeleri icin boyle bir uckagidi yapmak zorunda kaldilar, sonucta &quot;aday&quot; olarak gosterilmek hic bir sekilde kabul edilecek anlamina gelmiyor. Turkiye herhalde aday gosterilip birlige alinmayacak tek ulke olacak.Hatta tarih bile verilmeyecek sanirim.

~akdeniz~
<< EU disinda birakamazlarmis :) Oyle bir birakirlar ki.. Nato zaten EU ile alakali degil. ]]nasil EU ile alakali degil? EU ulkeleri NATO'nun uyesi zaten! su anki EU ordusu dahi NATO'ya bagimli.<< adam Tr'yi de icine alarak niye sinirlarini Irak'a, Iran'a, Suriye'ye kadar dayasin ki? Niye dertsiz basina bu belayi alsin ki? ]]ne demek istiyorsun??Turkiyeye bir saldiridan bahsediyorsan, direkt EU uyeleri isin icine girer, NATO uyesi olarak. NATO'nun mantalitesi birimiz hepimiz, hepimiz birimiz icindir.Eger kacakciliktan bahsediyorsan... sadece Turkiye uzerinden olmuyor... Bak bugun avrupada rus mafyasi, eski yugoslavya kokenli mafya cirit atiyor... uyusturucu kacakciligi kurtlerin ve arnavutlarin elinde... zaten turkiye insan kacakciligi yuzunden uyari aliyor, EU'ya girdigimizde daha iyi ya kendi yasalari ile daha fazla baski yapabilecekler sinirlarimizi daha iyi korumamiz icin... zaten turkiye uzerinden olmayan insan kacakciligini dahi komsumuz yunanistan turkiyeye postaliyor... kabul EU-turkiye siniri kalkacagi icin turk polisine asiri yuk dusecek ama turkiye-irak,iran,suriye sinirini kaldirmiyoruz ki!peki madem bu kadar inaniyorsun EU'ya asla giremiyecegimize sen cevap ver neden aday olmamizi kabul ettiklerini??? akillari nerdeydi?artik bir surec baslamistir, bazi sozler verilmistir, turkiye aday olmustur, kosullari sagladiginda uye de olacaktir. Turkiyenin EU uyeligi tarihi, cografi, hatta kulturel hakkidir. muslumanligi balkanlara tasimis toplum olarak ve muslumanligin avrupada bulunmasina da dayanarak dininin de EU'ya uygun oldugunu dusunuyorum.sadece tek sey uygun degil... ekonomi! adaletsiz gelir dagilimi, ve bilime veril(meyen) onem! Turkiyenin bilimsel tarihinin zayifligi! Ama Turkiyenin ekonomisini duzeltmesinin tek kosulu disariya satabilecek seviyede teknoloji uretmekten gectigine gore EU'ya girecek zenginlige ulastigimizda zaten bilimde de ilerlemis olacagiz.Ben Turkiyeye ve turk halkina inaniyorum. Bu toplum tarihinde organizasyonun ve toplum olma ozelliginin en guzel orneklerini verebilmistir. Eger bana derseniz ki Turkiye hayatta sanayi devrimi gerceklestiremez size katilamam. Yeterki hitabet yetenegi olan zeki, guclu ,idealist, ileri goruslu, parlak fikirleri olan, toplumu arkasinda surukleyebilecek, motive edebilecek bir lideri olsun. Olmasa dahi, siradan turk genclerinin entellektuel seviyesi ve egitimi politikacilardan o kadar ustundur ki ve sivil toplum orgutleri gunden gune o kadar guclenmektedir ki bu kalkinma halk tarafindan da baslatilabilir, halk liderlerine sistemi duzeltmesi icin baski yapabilir. Unutmayalim eskiden yurdisina cikabilen tek tuk insan vardi, turkiye musluman bir dogu bloku ulkesi gibiydi. Eskiden kore savasina katilmis askerlerimiz ve alamanci iscilerimizle taniyorduk yurtdisini. Artik cok genc yurtdisinda egitim alip donmekte, siradan insanimiz dahi seyehatlerini yurtdisinda gecirebilmektedir. Turkiyenin ufku acilmis geri donusu olmayan bir cagdaslasma ve zengin olma istegi hakim olmustur, ayrica turkiyenin buyuk ekonomik kriz tecrubesi de vardir, hatalardan ders alinmistir. Turkiyenin gelecegine ben inaniyorum ve birgun EU tarafindan uyelik icin davet edilecegimizden eminim. ne zaman olacagini bilmiyorum, cok da onemli gormuyorum zaten EU uyeligini Turkiye zaten bir avrupa ulkesidir.

Rapid City
Gazeteci sordu: 70 milyon M&uuml;sl&uuml;man T&uuml;rk&uuml;n AB'ye girmesi endi&thorn;e yarat&yacute;yor mu? Chirac cevaplad&yacute;: Neden 70 milyon H&yacute;ristiyan Frans&yacute;z de&eth;il de, 70 milyon M&uuml;sl&uuml;man T&uuml;rk diyorsunuz? T&uuml;rkiye laiktir ve tehlikede de&eth;ildir. dusunulmesi gerekiyor bu cevabin uzerinde..

altinci_gol
NofiDediklerine katiliyorum ve ayni zamanda T&uuml;rkiye AB'ye girecek seviyeye ulastigi zaman belki de AB'ye girmesine gerek bile kalmayacak ve bir Norvec gibi olacak tarzinda bir ekleme yapiyorum. AB kriterlerinin cogu biz AB'ye &uuml;ye olmasak bile isimize yarayacak cinsten. Bence T&uuml;rkiye adam gibi bir lider tarafindan y&ouml;netilirse AB'ye ihtiyac duymadan da gelisebilir hatta bir s&uuml;per g&uuml;c dahi olabilir. Su anki h&uuml;k&uuml;mette ben o isigi g&ouml;remedim ne yazik ki...

altinci_gol
Ben de T&uuml;rkiye AB'ye alinmayacak demiyorum. Bence T&uuml;rkiye hazir oldugu zaman kesinlikle AB'ye alinacaktir. Ama benim g&ouml;r&uuml;s&uuml;m, T&uuml;rkiye'nin AB'ye tam olarak hazir olabilmesi icin en az 20 yila ihtiyaci var. Aslinda ben T&uuml;rkiye'nin AB'ye girmesi fikrine de karsiyim.

Big Head
22 11 2002, 18:00
Nofi yukarida yazdiklarinin hepsine katiliyorum ama bunlarin Avrupa Birligi ile hicbir baglantisi yok.Cok sade ve acik olarak yaziyorum, bir kere daha tekrarliyorum. TURKIYE HIC BIR SEKILDE AVRUPA BIRLIGINE ALINMAYACAKTIR. Yukarida yazidigin gelismelerin hepsi olsa, 1 Turk Lirasi=1 Euro bile olsa, bu is olmayacak. Sebebi ise siyasi ve politik nedenler. Din, ekonomi ve insan haklari, v.s degil.Bunu gorememek icin kor olmak lazim. Adamlar (Ingilizler, Fransizlar, Italyanlar, Yunanlilar; ki bunlarin hepsinin arkasinda diger Avrupa ulkeleri, Rusya ve ABD de var) cok degil 80 sene once bu vatani parca parca yapip bir nevi somurge haline getirmek istediler. Kurtulus Savasinda hepsine cevabi vermisiz. Hepsinin icinde buyuk bir kuyruk acisi var, halen bitip tukenmek bilmeyen hayallerle bu ulkeyi bolmek icin ellerinden gelenleri yapiyorken kalkip ta bizi niye kurduklari UNION'a alsinlar?Bu yukarida yazdigim en buyuk sebep. Diger sebepleri de hergun gazeteler yaziyor zaten.Neyse, birakalim herkes ruya gormeye devam etsin :) Nokta!

Big Head
Ben 1 TL = 1 Euro ornegini Avrupa birligi isinin ne kadar olmayacagini gostermek icin verdim, yoksa boyle ekonomik dengenin olacagina inandigimdan degil :) Alti sifir birden atarsak belki olur diyenler olur simdi, neyse.. Konu dagilmasin, esas topic Avrupa birligi ile alakali. Diger ruya sahiplerinin pembe gozluklu yorumlarini bekliyorum. Have a nice dreams!

Big Head
<< Bug&uuml;n Kuveyt avrupa topraklarinda olsaydi kesinlikle AB'ye girerdi. (zengin!) ]]Giremezdi.<< Ayni zamanda hristiyan olan bir cok fakir &uuml;lke de giremezdi. ]]Girerler ve cok yakinda girecekler. i.e: Dogu bloku

Big Head
<< iyi iyi pekala... avrupa turkiyeyi bolmeye calisiyor bu yuzden ekonomimiz guclu de olsa giremeyecegiz EU'ya ;) avrupaliya dersini kurtulus savasinda verdigimiz icin kuyruk acilari var bu yuzden almiyorlar bizi EU'ya :) kim acaba hayal aleminde???? :D ]] :D

Big Head
Nofi din, ekonomi,insan haklari, Kibris konusu, v.s hepsi bu konuda on surulen sartlar, bunlar tabii ki problem ama esas problem bunlar degil.Benim demek istedigim su :( ANLAMADIGINIZ ICIN IKINCI KERE YAZIYORUM) Adamlarin ortaya koyduklari butun problemleri halletsek bile (ki bu mumkun degil zaten) bizi hic bir zaman Avrupa birligine almazlar. Bunun icin de iki onemli sebep var: Birincisi Turkiye'nin konumu. 3.dunya ve Avrupa arasinda tampon bolgeyiz, bizi bu sekilde kullanmak onlarin zaten isine geliyor.Ikinci sebep ise: Turkiye ile yasanilan ve zamaninda yasanilmis politik ve siyasi iliskiler.Yani sonucta butun sartlari yerine getirsek bile bu is olmaz. Benim demek istedigim bu. Care olarak da bu isi kestirip atmak ve dogu ve uzakdogu pazarina acilmak bizim icin en iyi cozum. Su ana kadar Avrupa'dan ne gormusuz ki bundan sonra medet umalim.Bakin Tayyip ne kadar guzel soylemis. Insan haklari deyip duruyorsunuz, hapisteki Zana'yi defalarca ziyaret ettiniz, disari cikarin diye hergun baski yapiyorsunuz, peki ben de ayni sekilde dusunce sucundan hapise girdim, arada hic bir fark olmamasina ragmen Zana'ya grup grup ziyaretci giderken beni hic kimse sormadi bile demis.. Cevap: Kocaman bir TISS..Neyse ki bizimkiler iyice uyanmaya ve bu isin sonunda hic bir seyin olmadigini gormeye basladi. Cumhurbaskaninin demecleri de ayni sekilde. Umarim bu Avrupa birligi kabusunu bir an once bitirir, onlara bos yere koz oynattirmadan ve artik altta kalmadan rotamizi kendi cikarlarimiza uygun bir yone dogru ceviririz.Yaziklarim anlasilmadigindan bu son iki notu yazdim, yoksa cok onceden NOKTA demistim. Son kez olarak bu konuda NOKTA!

TurkDevil
Nofi, teknoloji konusunda tamamiyla katiliyorum...ne beyinlerimiz var aslinda, ama iste bunlari organize edecek bri cati veya catilar altinda toplayacak girisimlerimiz yok. Bir high-tech firmasinda calisiyorum ve bundan 2,5 sene once firmaya ilk girdigimde baana cazip gelen fikirlerden biri Romanya, Turkiye veya Macaristan'dan birine &quot;software development center&quot; acmakti.. adamlar gittiler Kahire'ye actilar...sonra ekonomi araya girdi, o proje hic realize olamadi ne yazik ki ama bildigim bir kac proje var, kesek artsa sayilari ev Turkiye teknolojide hazir olan beyin gucunu girisimcilikle birlestirebilse ve &quot;copy-cat&quot; olmaktan veya sadece monoton isler yapan bir cark olmaktan cikip &quot;innovative&quot; bir ortam yaratilsa...EE

~akdeniz~
Big Head, Kendine guvenmeyen bir ulusa hicbir birlik, hicbir devlet guvenmez.

Eger bana biri gelip derse ki benden adam olmaz, cok haklisin olmaz derim... Eger bana hicbir firsat verilmemis, hicbir imkani olmayan fakir bir cocuk, ben buyuk bir bilim adami olacagim derse evet olacaksin derim.

Ben kendine guveni olmayan asagilik kompleksli birine hayatta guvenmem. Neden guvenip onuda yanima alayim ki? adam zaten soyluyor benim senin yaninda yerim yok, benden adam olmaz diyor.

altinci gol, ulkeler cok kisa zamanda da gelisebilir. Turkiye'nin cumhuriyet kuruldugu zamanki gelisme hizi japonyadan fazla idi. Yeterki o ulke halkinin inanci olsun, motivasyonu olsun.

Tembel isci yoktur, calistirmasini beceremeyen patron vardir!

~akdeniz~
.

~akdeniz~
iyi iyi pekala... avrupa turkiyeyi bolmeye calisiyor bu yuzden ekonomimiz guclu de olsa giremeyecegiz EU'ya ;) avrupaliya dersini kurtulus savasinda verdigimiz icin kuyruk acilari var bu yuzden almiyorlar bizi EU'ya :) kim acaba hayal aleminde???? :D

~akdeniz~
<< << Bug&uuml;n Kuveyt avrupa topraklarinda olsaydi kesinlikle AB'ye girerdi. (zengin!) ]]Giremezdi. ]]bence aday dahi olamazdi cunku sivil yasalar mevcut olsa da kuveyt islam yasalarinin uygulandigi bir ulke! Kuveyt laik degil!ama senin savina gore girmesi gerekir... sen diyorsun ki din, ekonomi, insan haklari problem degil... asil problem avrupalinin kuyruk acisi... kurtulus savasinda yenilmis olmalari... eeee kuveytle kuyruk acisi yok ki! (bu arada biliyorsun EU'nun lokomotifi almanyanin birinci dunya savasindaki en buyuk muttefiki osmanli oldugu gibi, kurtulus savasinda carpistigimiz ulkelerden de biri degildir!)<< << Ayni zamanda hristiyan olan bir cok fakir &uuml;lke de giremezdi. ]]Girerler ve cok yakinda girecekler. i.e: Dogu bloku ]]dogu bloku ulkeleri bir iki milyonluk kucuk ulkeler ve gelir dagilimi turkiyeye gore daha iyi. 70 milyonluk turkiyenin EU'nun sirtina kambur olmasi farkli, bir iki milyonluk ulkelerin farkli! elbette gireceklerdir, tabii sartlari sagladiklarinda! aynen turkiye gibi ;)

naval
1 TL=1 EU oldugu gun zaten kimse AB ye girelim mi diye sormayacak turkiye de. ekonomisi guclu olmayan bir ulkede kurtulus yollarini baska yerlerde aramak, calismadan-uretmeden gelismis ulkelerden fayda beklemek zaman kaybidir, baska hic birsey degil...

Savasan Sahin
Avrupa ailesine bizim girmeyecegimiz ortada...Ama dunya arenasinda AB bizim icin cok guzel kullanabilecegimiz bir koz. Bizi almasalar bile, bizim yaptiklarimiz, kriterlere uygun hale gelmek icin cabalarimiz, ugraslarimiz eminim degisik guclere bizim bir kac secenegimiz, bir kac alternatifimiz var mesajini yolluyordur.Aslinda AB'ye girsek, o zaman kullanacak kozumuz da kalmaz. Artik biz AB uyesi oluruz.Dunya politikasinda izlenilecek ince bir politik anlayisla Turkiye bu gucsuz halinde bile bircok gucun vazgecilmezlerinden biri olacaktir.Amerika, Turkiye'yi boslamak istemeyecektir hic bir zaman. Ama tamamen de eyaleti gibi bir duruma dusurmeyecektir. AB'ye girmek, Amerika'nin bolgedeki durumunu buyuk cogunlukla zayiflatir. Bunun yerine Almanya daha da guclenir. Almanya da Amerika'nin bolgede gercekten guclenmesini istemez. O yuzden, Turkiye ile mesafeli ama sicak iliskilerde olmayi her zaman icin kendi cikarlarina uygun gorur.Simdilerde NATO'nun genislemesi surecinde sahneye Rusya'da girdi. Bunlara karsi Turkiye'nin kullanabilecegi kozlar, AB'ye giris icin ugrasiyor gorunecek. Bu sirada Irak'a saldirida Amerika'ya yakin duracak. Butun bunlarin yanisira IKO ile yakin iliskiler icine girecek. Ve eminim cok kisa bir zaman icinde de yeni Turk Cumhuriyetleriyle de ortak bir pazar olusturmaya calisacak.Turkiye'nin AB'ye girmemesi, girmesinden daha iyi gorunuyor... !!!!!!! eger ki dengeleri iyi saglayip, her ortami kendi menfaati icin uygulayabilirse !!!!!!!Bu gibi oyunlar, Osmanli zayiflamaya basladigi andan beri oynaniyor. Ve Turkiye, kurtlar sofrasinda meze olmadan bu zamana kadar hayatini idame ettirdi. Bundan sonra da devam ettirecektir. Turkiye, AB'ye girmek icin elinden geleni yapmali...Turkiye, Amerika ile dirsek temasini her zaman devam ettirmeli...Turkiye, NATO'daki konumunu daha da olgunlastirmali...Turkiye, IKO'de daha cok liderlik almali...Turkiye, Turk Cumhuriyetlerine abilikten ziyade, ortaklik yapmali...Boyle olursa, kullanabilecegimiz cok koz olur ve gucsuz halimizde guclulerin guclerini menfaatimize kullanabiliriz.

altinci_gol
D&uuml;nya'da mutlak dost veya mutlak d&uuml;sman diye bir kavram yoktur. Bug&uuml;n en azili d&uuml;smaniniz olan bir devlet yarin cikarlariniz &ouml;rt&uuml;s&uuml;rse en samimi dostunuz olabilir. &Uuml;lkeler kalici ama liderleri ve onlarin ideologileri gidicidir. Bundan yola cikarak Avrupa'lilarin kuyruk acisi olduguna veya bize d&uuml;sman olduklarina asla inanmiyorum ve katilmiyorum. Osmanli imparatorlugunun yillarca d&uuml;nya'ya h&uuml;kmetmesinin en b&uuml;y&uuml;k sebebi bilimde gelismis olmasiydi ama belli bir yerden sonra bilimi birakinca adamlar &ouml;nce duraklamaya sonra da &ccedil;&ouml;k&uuml;se gectiler. Gerci bunun bir s&uuml;r&uuml; &ouml;rnekleri var ama bilim gercekten cok &ouml;nemli yer tutuyor. Burada da Nofi'ye katiliyorum. Bug&uuml;n Kuveyt avrupa topraklarinda olsaydi kesinlikle AB'ye girerdi. (zengin!) Ayni zamanda hristiyan olan bir cok fakir &uuml;lke de giremezdi. Eger zengin bir &uuml;lke olursak AB bizim pesimizden kosacak ama o zaman da bizim AB'ye girmeye ihtiyacimiz olmayacak :) Tabi bunlarin ne zaman gerceklesecegini zaman g&ouml;sterir. :)

altinci_gol
a-)Eger Avrupa &uuml;lkeleri bizi ger&ccedil;ekten b&ouml;lmek isteselerdi bizi AB'ye alirlardi ve b&ouml;ylece cok kolay b&ouml;lebilirlerdi. b-)Kuveyt'in sinirlari Avrupa'da olsaydi AB'ye tabi ki alinirdi. Su an AB, arap &uuml;lkelerine y&ouml;neldi ve arap &uuml;lkeleriyle ticaret ve isbirligi yapmak icin cirpiniyor. Ortada trilyonlarca dolarlik bir pazar var ve AB b&ouml;yle bir pazari ve petrol kuyusunu kacirmazdi.c-)AB'ye alinan Dogu blogu &uuml;lkeleri Ortodox, yani katolik degiller, eger AB icinde din konu olsaydi o &uuml;lkeler hatta yunanistan da giremezdi birliged-)Dogu &uuml;lkeleri fakir olabilir ama kisi basina d&uuml;sen gelir biri haric hepsinde t&uuml;rkiye'den cok daha fazla

delimisin
23 11 2002, 18:00
Turkiye'nin Avrupa Birliginde yeri var mi?bu konu bence havadan-sudan degil turkiyede yasam da tartisilmasi gereken bir konu.goruyorum bizim muthis avrupa hayranlarini ve kendi insanini assagilayanlari.ataturk diyorki,-Turkluk, benim en derin guven kaynagim, en engin ovunc dayanagim oldu. Kendimi hicbir zaman Osmanlilik'in telkin ettigi baska uluslari oven ve Turkluk'u asagi goren eksiklik duygusuna kaptirmadim.http://www.byegm.gov.tr/yayinlarimiz/ANADOLUNUNSESI/124/A9.htmavrupa insan haklari1)yunanlilar kibrista turkleri katlederken2)bosnada3)burunlarinin dibi kosovada4)bati trakyada turklere baski yapilirken neredeydi?binlerce insanimizi kaybettigimiz teror belasini onlar degilmiydi destekleyen .o girmek istedigimiz avrupanin her baskentinde pkk binalari bulunmaktadir.ulkede kurt sorununu bahane edip binlerce oyunlar oynayan,kurt haklari deyip duran ama terore kurban verdigimiz insanlarimizin insanlik,yasama haklarini aklina getirmeyen,ayni avrupagumruk birligine sokan ama milyon mmarklik yapmasi gereken yardimi yapmayan yine ayni avrupaekonomimiz icin can damari olan aycicegi,pamuk,sekerpancari gibi urunleri uretmemizi durduran yine avrupagarantor devletin rizasi olmadan kibrisin hicbir birlige giremeyecegi resmi anlasmayla belli olmasina ragmenbunu sallamayan,guney kibrisi en yakin surede icine alacak olan yine avrupatarihi boyunca seni dusmani olarak gormus dini ve kulturel bakimdan alakan olmayan yine avrupasirf apo yu daragacindan kurtarabilmek icin sana idam cezasini kaldirtan yine avrupafakat bugun medya,teslimiyetciler va satilmislarin yikadigi beyinler bizleriz.o kadar sevdaliyizki onlarin demokrasisine asirlar boyu onlara karsi yaptigimiz savaslarla kazandigimiz ulusal itibarimizi,haysiyetimizi ve serefimizi ayaklar altinda cigneten yine bizleriz.avrupa birligine girmek istemiyorum ben kendi adima.hicbir zaman almayacaklarina adim kadar eminim bosuna hayal gormeyin. adamlarin almama nedenleride bizim demokrasimiz yada aranizdan bazilarinin asagiladigi o milletimiz falan degil gercek nedenler1)din-kultur2)70 milyonluk turkiye ve avrupadaki turklerle avrupa nufusu turklesicek ve uzun bir zamn dilimi sonra kendi nufuslarinin orani yokolma tehlikesinle karsi karsiya kalicaktir.3)irak,iran,suriye ve orta dogu gibi heran kanin govdeyi goturdugu bir bolgeye komsu olmak istemiyolar.4)avrupa birligi amerikaya karsi olarak kuruldu.bizim yalakligini yaptigimiz avrupadan bile cok bir amerikanin butun avrupayi yonetmesine imkan saglamamak istiyorlar.daha bir dunya stratejik sebepler var yani durum sizin ole aman biz cagdas yada demokratik degiliz anlayisi degil.hatta biz hepsinden daha demokratigiz siz o ulkelerde neler oldugunu biliyomusunuz al sana yunanistanadamlar avrupa kaynaklarinda turk azinlik diye bir sey yok gosteriyolar.ingiltere basli basina dunyayi karistiran pislik bir ulke irlandayla hergun catismaarkadaslar lutfen kendi toplumunuzu asagilamayi birakinturkiyenin gelecegi avrupadadir diyenlerin oyununada gelmeyin

delimisin
Savasan Sahinkatiliyorum yazdiklarinin hepsine izlememiz gereken politika konusunda

Big Head
Savasan sahin, Nargileli Cocuk ve Delimisin rumuzlu arkadaslar:Butun yazdiklariniza benden kocaman bir IMZA!

nargilelicocuk
sanmiyorum alsinlar ab'ye...velakin big head'e katiliyorum, avrupa avrupa diyoruz bize birsey kazandirdigi yok, su dunyada turk malini satabilecegimiz cok ulke var, hele uzak dogu bunlarin basinda... biraz saga sola bakabilmeyi ogrenmemiz gerekiyor.... sanki ab'ye girmemiz bize cok sey kazandiracak....

~akdeniz~
.

~akdeniz~
Savasan Sahin, yazdiklarinin coguna katilmakla birlikte,<< Amerika, Turkiye'yi boslamak istemeyecektir hic bir zaman. Ama tamamen de eyaleti gibi bir duruma dusurmeyecektir. AB'ye girmek, Amerika'nin bolgedeki durumunu buyuk cogunlukla zayiflatir. Bunun yerine Almanya daha da guclenir. ]]gorusune katilmiyorum.EU'ya girmemizle eger Almanya'nin bolgedeki konumu guclenerek, onlara fayda saglayacak olsa coktan EU'ya girerdik. bence EU'nun dunya politikasinda guclu bir sesi yoktur, onlar da abd'ye bagimlidir. Amerikalilarin EU'ya girmemiz icin asiri derecede baski yaptigini unutuyorsun. nedenini bir laik musluman ulkenin EU'da bulunarak diger musluman ulkelere ornek olmasi olarak verseler de, baska nedenleri de olabilir. Almanlar, Amerika'nin Turkiye'nin EU'ya alinmasi icin bu kadar baski yapmasinin nedeninin, EU'yu ekonomik yarista geri birakmayi amacladiklari icin oldugunu dusunuyor. Onlara gore EU, Turkiye uyeligi ile ekonomik anlamda zayifliyacagi icin amerika ekonomik yarista one gececekmis! (?????)<< Turkiye'nin AB'ye girmemesi, girmesinden daha iyi gorunuyor... !!!!!!! ]]gorusune katiliyorum :)

ME-GI
24 11 2002, 18:00
o zaman turkiyenin sahillerindeki guzelim evleri restoranlari da yabancilara kaptirmayin..... ;) zamaninda sariyeri bebek'i araplara peskes cektikten sonra simdi alanya da arsa alan almanin bini bir para

delimisin
almanya da ki buyuk yayinevleri amerikalilarin ellerine gecmeye baslamis bile.amerikan emperyalizmi son surat gidiyor,olan ole irakta orda burda oldurulen insanlara oluyor.

Fighting Falcon
Almanya, su anda Avrupa'nin beyi durumunda. Amerika'yi simdilik bi kenara birakip, hic yokmus gibi dusunelim. Turkiye birlige girse, Almanya'nin basini agritir. Fakrinda degiliz, ama Turkiye'nin zamani geldiginde kullanabilecegi bir cok gucu var elinde. Hem birlikte olan, hem de bu gucleri kullanmaya baslayan Turkiye, degil Almanya'nin, butun Avrupa'nin tek hukmedici gucu olur. Almanya bu yuzden istemez. Ama jeo-politik konumundan dolayi da, Turkiye'ye tam sirtini donemiyor Almanya. Sonucta her ne kadar cok kanli bir cografyaya sinir olsa da Turkiye, bir cok ulke icin kopru gorevini de tasiyor. Almanya, Turkiye gibi bir kopruyu de elinden kacirmak istemez. Amerika'yi tekrar alalim resmin icine. Amerika'nin Avrupa'yi Turkiye'yi birlige almalari icin zorlamasinin arkasinda mutlaka bir hesaplasma vardir. Eminim Amerika Avrupa'ya birsey diretiyor, Avrupa da bunu kabul etmeyince, siyasi ortamda Turkiye'nin birlige alinmasi konusunda baski yapiyor. Yani, ya benim istedigimi yaparsiniz, ya da Turkiye'yi birlige almaniz icin zorlarim... Bu durum Turkiye'nin ekmegine yag suruyor simdilik. Perde arkasindan Amerika'nin ne istedigini bilmiyorum, ama istedigini elde edince Turkiye birlige girmis girmemis pek orali olacagini sanmiyorum. Sonra, ustune yag surulmus ekmegimizi de elimizden alirlar. Iste boyle ince hesaplarin yapildigi bir konumda Turkiye... Hem de bu hesaplar hep Turkiye uzerine oynaniyor. Sonucta; hersey ask icinmis meger....

altinci_gol
25 11 2002, 18:00
Su anda adamlarin T&uuml;rkiye'yi AB'ye almaya niyetleri yok ama daha da &ouml;nce s&ouml;yledigim gibi ben de olsaydim ben de su anda almazdim T&uuml;rkiye'yi AB'ye. Eger T&uuml;rkiye AB'ye girerse AB epeyce g&uuml;clenecek, ve adamlar bunu nicin istemesinler ki? Ucuz isci, yetenekli isg&uuml;c&uuml;, verimli topraklar hatta petrol reservleriyle dolu T&uuml;rkiye herkein istahini kabartir. Su anda eger T&uuml;rkiye'de ekonomi saglam olsaydi kesinlikle T&uuml;rkiye AB'den tarih almisti...

Bornovali
Merhaba herkese,Ben AB konusunda iyimser taraftayim, Kopenhag da degilse bile Selanik te muzakere tarihinin alinacagini dusunuyorum.Su yuzden:- AB nin kurulus amaci ABD nin karsisina ikinci super guc olarak dikilebilmek, ABD nin dunyadaki tekil ustunlugunu dengelemektir.-AB kendini , liberal, insan haklarina ve insanlarin kardesligine saygili, kucaklayici ,sosyal adalete ve sosyal paylasima yakin bir yapi olarak konuslandiriyor. Ayni anda ABD ise her gecen gun saga kayiyor, dunyada dusman kazaniyor.-AB nin bu kucaklayici gorunumu cercevesinde OrtaDogu ile , Cin ile , Asya ile iyi gecinmek amaci vardir. Irak operasyonuna muhalefet bunun ornegidir.-AB nin bu kucaklayiciligi icinde, ve onun kaniti olarak, Turkiye ye ihtiyaci vardir, Musluman dunya ile iliskiler acisindan.(1.3 milyar kisi)-AB nin askeri acidan Turkiye ye ihtiyaci var.-AB nin uretimini doguya kaydirip bilgi toplumu olabilmek amaci vardir.AB kanunlari ile yuruyen bir Turkiye bunun icin ucuz maliyetleri ile bicilmis kaftan.Yani hem kanunlar cagdas ve Avrupali, hem de maliyetler dusuk olacak AB icindeki Turkiye de.Turkiye nin hazir olmadigini vurgulayan arkadaslara kismen katilsam da esas uyeligin gerceklesmesine kadar (2008-2009) Turkiye nin fazlasiyla hazir olacagina da eminim.Bu sebeplerle ben bu isin olacagina inaniyorum. Tabii bizi yonetenler 500 senelik &quot;Tuna nehrini gectik, bir Turk dunyaya bedeldir &quot; safsatasina prim vermezler,kafayi calistirirlarsa.99 Depreminde yurtdisi yardimlarini reddetmeye kalkan Saglik bakanimizi hatirlayin.Dipnot: Kibris ta cozum dahil, bu gune kadar AB icin yapilan , ve yapilmasi istenen hicbirsey taviz degil, Turkiye icin Turk halki icin iyi atilimlardir.AB olmasa da olmasi gereken seylerdir.Tesekkurler

LEVIATHAN
Avrupa birligine haril haril girmek istememizin tek sebebi politikacilarimizin gazidir. Yillardir bosalttiklari bankalarin diyetini AB'ye odetmeye calisiyorlar olay budur. Yoksa ulke batti batacak, bunun farkindalar. Turkiye'nin kalkinmasi, gelismesi, zenginlesmesi icin AB'ye filan ihtiyaci yok. Adam olsaydik bugun kapi kapi dolasip &quot;bakin bizi almazsaniz Turkiye Iran olur&quot; diye yalvarmazdik..Ya birde Amerikan mandasi bir ulkenin AB'ye girmesine ne gerek var? Not: TurkDevil'a aynen katiliyorum ;)

yasin- The Gomser -
26 11 2002, 18:00
<< aslinda tryi istememe sebeplerinin nedeni,..aslinda tr su an potansiyel uretim acisindan ,genc ve yetismekte olan nufusu ile dunyada ilk bestedir,..girdii taktirde genc ulkemiz,yasliliktan beli kirilmis avrupaya yerel bi rakip olucaktir,..yasli kitayi bu korkutmakta zaten fonlar vs. kalkio 2008de zannedersem,.. ]]belki bir neden ama kesinlikle asil neden olduguna inanmiyorum. egomuzu tatmin etmeyelim :D

tt007
26 11 2002, 18:00
aslinda tryi istememe sebeplerinin nedeni,..aslinda tr su an potansiyel uretim acisindan ,genc ve yetismekte olan nufusu ile dunyada ilk bestedir,..girdii taktirde genc ulkemiz,yasliliktan beli kirilmis avrupaya yerel bi rakip olucaktir,..yasli kitayi bu korkutmakta zaten fonlar vs. kalkio 2008de zannedersem,..

tt007
27 11 2002, 18:00
yok asil neden die bisi demedim zaten ,sanirim turkcem iice bozulmaya basladi kitap falan okuyim bari,..nese,..bu ego deil ki olan bisi bunun ovunulcek bisi olduunu da zannetmiorum,..kullanabildiimiz bisi deil ki,..yani,..

dydNY
28 11 2002, 18:00
bu memleketten hic bisey olmaz ne avrupa birligi siz daha oturun kaya cilingiroglunun tecavuzunu tartisin kuzenimde diyo ki bunlar hepsi bos

~akdeniz~
Die Welt: &quot;T&uuml;rkiye'nin &uuml;yeli&eth;i AB'ye pahal&yacute;ya malolur&quot; Alman Die Welt gazetesi, T&uuml;rkiye'nin &uuml;yeli&eth;inin AB'ye her y&yacute;l en az 20 milyar euroya mal olaca&eth;&yacute;n&yacute; yazd&yacute;. Gazetenin Br&uuml;ksel'deki kaynaklara dayanarak verdi&eth;i haberde, 'baz&yacute; tahminlere g&ouml;re', T&uuml;rkiye'nin her y&yacute;l 38 milyar euroya kadar para alabilece&eth;i belirtildi. Almanya'n&yacute;n AB harcamalar&yacute;n&yacute;n yakla&thorn;&yacute;k 4'te 1'ini kar&thorn;&yacute;lad&yacute;&eth;&yacute;na dikkat &ccedil;ekilen haberde, buna g&ouml;re, Almanya Maliye Bakanl&yacute;&eth;&yacute;'n&yacute;n, AB'ye &uuml;ye olmas&yacute; durumunda T&uuml;rkiye i&ccedil;in her y&yacute;l 5 ila 9 milyar euro &ouml;deyece&eth;i kaydedildi. T&uuml;rkiye'de &ccedil;al&yacute;&thorn;anlar&yacute;n y&uuml;zde 35'inin tar&yacute;m sekt&ouml;r&uuml;nden oldu&eth;u i&thorn;aret edilen haberde, 'T&uuml;rkiye'de bir&ccedil;ok ki&thorn;inin tar&yacute;m sekt&ouml;r&uuml;nde &ccedil;al&yacute;&thorn;mas&yacute; ve AB ile T&uuml;rkiye aras&yacute;ndaki b&uuml;y&uuml;k refah fark&yacute; nedeniyle, T&uuml;rkiye'nin AB'ye &uuml;ye olmas&yacute; durumunda Br&uuml;ksel'den Ankara'ya &ccedil;ok b&uuml;y&uuml;k miktarda paran&yacute;n transfer edilmesi gerekecek' denildi. Bu tahminlerin Avrupa Parlamentosu'nda &ouml;zellikle muhafazakar H&yacute;ristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) milletvekilleri aras&yacute;nda endi&thorn;elere yol a&ccedil;t&yacute;&eth;&yacute; belirtilen haberde, CDU milletvekili Elman Brok'un, 'Sadece T&uuml;rkiye'ye verilecek para miktar&yacute;, 2004 y&yacute;l&yacute;nda AB'ye girecek yeni 10 &uuml;lkeye verilecek para kadar olacak. Bu AB b&uuml;t&ccedil;esini a&thorn;ar' &thorn;eklinde konu&thorn;tu&eth;u ifade edildi.

~akdeniz~
cenk ne diyor? :)

~akdeniz~
29 11 2002, 18:00
tarih de verilecek uye de olacagiz... karamsar olmaya gerek yok da erdogan da dogru soylemis... vermezlerse vermesinler yaw! EU ya girmeden de zengin olunuyor!

naval
29 11 2002, 18:00
dun erdogan hollanda basbakaniyla basin aciklamasi yapti. hollanda basbakani &quot;uyelk tarihi icin tarih&quot; verilmesini uygun goruyor. tayyip baya guzel konustu bu arada...turkiye pek cok aday ulkeden iyi durumda ve hazir ama tarih verilmeyen tek ulke 40 yildir dedi vs.gazetecini araliktaki toplanti sonunda tarih verilmezse ne yapacaksiniz diye erdogana sordu, erdoganin cevabi:hayat devam ediyor, dunyanin sonu degil.

~akdeniz~
05 12 2002, 18:00
The Economist: T&uuml;rkiye Avrupa'ya ait &Yacute;ngiltere'de yay&yacute;mlanan haftal&yacute;k siyaset ve ekonomi dergisi The Economist, T&uuml;rkiye'nin Avrupa'ya ait bir &uuml;lke oldu&eth;unu belirterek, AB &uuml;yesi &uuml;lkelere 'T&uuml;rkiye'yi geni&thorn;lemekte olan kul&uuml;plerine dahil etmekte daha istekli davranmalar&yacute;' tavsiyesinde bulundu. Derginin yorumunda, 370 milyon ve 15 &uuml;lkeden olu&thorn;an AB'nin gelecek hafta 90 milyonluk n&uuml;fus bar&yacute;nd&yacute;ran 10 &uuml;lkeyi daha kucaklamaya haz&yacute;rland&yacute;&eth;&yacute; hat&yacute;rlat&yacute;ld&yacute;. Kopenhag'ta Avrupa liderlerini bekleyen 'yan&yacute;tlanmas&yacute; zor bir bilmece' bulundu&eth;u &ouml;ne s&uuml;r&uuml;len yaz&yacute;da, bunun, '70 milyonluk M&uuml;sl&uuml;man bir NATO &uuml;yesi olan ve isteklili&eth;ini de &thorn;artlar&yacute; kar&thorn;&yacute;lamak i&ccedil;in g&ouml;sterdi&eth;i &ccedil;abayla kan&yacute;tlayan T&uuml;rkiye'nin &uuml;yeli&eth;e davet edilip edilmeyece&eth;i' oldu&eth;u ifade edildi. T&uuml;rkiye'ye kar&thorn;&yacute; c&ouml;mert ve a&ccedil;&yacute;k tutum i&ccedil;inde olmay&yacute; gerektiren bir&ccedil;ok g&uuml;&ccedil;l&uuml; neden bulundu&eth;u kaydedilen yaz&yacute;da, 'NATO &uuml;yesi ve Avrupa savunmas&yacute;n&yacute;n hayati bir par&ccedil;as&yacute; olan T&uuml;rkiye'ye kap&yacute;lar&yacute;n&yacute; a&ccedil;acak olan Bat&yacute;, b&ouml;ylece bug&uuml;n b&uuml;y&uuml;k s&yacute;k&yacute;nt&yacute;lar i&ccedil;inde olan &Yacute;slam d&uuml;nyas&yacute;na da mesaj vermi&thorn; olacak' denildi. Yaz&yacute;da, 'T&uuml;rkiye'ye tarih vermek, Avrupa i&ccedil;in oldu&eth;u kadar &Yacute;slam d&uuml;nyas&yacute; i&ccedil;in de tarihi bir &thorn;ans olacakt&yacute;r ve bu geli&thorn;me, iki k&uuml;lt&uuml;r&uuml;n sadece s&uuml;rekli &ccedil;at&yacute;&thorn;ma i&ccedil;inde olaca&eth;&yacute; yolundaki yanl&yacute;&thorn; inan&yacute;&thorn;&yacute; ortadan kald&yacute;racakt&yacute;r' ifadesi kullan&yacute;ld&yacute;The Guardian: T&uuml;rkiye ve biz (Avrupa) ayr&yacute;lamay&yacute;z &Yacute;ngiliz bas&yacute;n&yacute;ndan T&uuml;rkiye'nin Avrupa Birli&eth;i &uuml;yeli&eth;ine verilen kuvvetli destek s&uuml;rerken, bug&uuml;n de asl&yacute;nda T&uuml;rkiye'yi ele&thorn;tiren tutumuyla tan&yacute;nan The Guardian'dan son derece olumlu bir yakla&thorn;&yacute;m geldi ve gazete AB'ye 'T&uuml;rkiye ve biz (Avrupa) ayr&yacute;lamay&yacute;z' uyar&yacute;s&yacute;nda bulundu. THE TIMES The Times gazetesi de haber sayfalar&yacute;nda geni&thorn; bir haber-yoruma yer verdi. Gazete, T&uuml;rkiye'nin AB'ye girmesinin engellenmesi halinde, bunun &Yacute;slam d&uuml;nyas&yacute;n&yacute; k&yacute;zd&yacute;raca&eth;&yacute;na dair AK Parti lideri Recep Tayyip Erdo&eth;an taraf&yacute;ndan yap&yacute;lan de&eth;erlendirmeye dikkati &ccedil;ekerken, gazetenin ekinde bir tam sayfay&yacute; T&uuml;rkiye'nin AB &uuml;yeli&eth;iyle ilgili okur mektuplar&yacute;na ay&yacute;rd&yacute;. Gazete, bu tart&yacute;&thorn;ma platformunun a&ccedil;&yacute;k tutuldu&eth;unu da duyurdu ve herkesi fikirlerini a&ccedil;&yacute;klamaya &ccedil;a&eth;&yacute;rd&yacute;. Financial Times gazetesi de yay&yacute;nlad&yacute;&eth;&yacute; geni&thorn; haberde, AB i&ccedil;indeki geli&thorn;melere yer verdi ve Almanya ile Fransa'n&yacute;n AB liderlerini 1 Temmuz 2005'ta T&uuml;rkiye ile g&ouml;r&uuml;&thorn;melere ba&thorn;lanmas&yacute; konusunda iknaya &ccedil;al&yacute;&thorn;acaklar&yacute;n&yacute; duyurdu.'Tarih verin yoksa din ayr&yacute;mc&yacute;l&yacute;&eth;&yacute; yapt&yacute;&eth;&yacute;n&yacute;z ortaya &ccedil;&yacute;kacak' &Yacute;ngiltere D&yacute;&thorn;i&thorn;leri Bakan&yacute; Jack Straw, Kopenhag zirvesi &ouml;ncesinde Avrupa Birli&eth;i &uuml;yesi &uuml;lkelere T&uuml;rkiye'ye m&uuml;zakere tarihi verilmesi &ccedil;a&eth;r&yacute;s&yacute;nda bulunarak 'Yoksa din ayr&yacute;mc&yacute;l&yacute;&eth;&yacute; yapt&yacute;&eth;&yacute;n&yacute;z ortaya &ccedil;&yacute;kacak' diye konu&thorn;tu. T&uuml;rkiye'nin demokrasi s&yacute;nav&yacute;n&yacute; ba&thorn;ar&yacute;yla verdi&eth;ini belirten Straw, buna ra&eth;men T&uuml;rkiye'ye tarih verilmemesi halinde, bunun M&uuml;sl&uuml;man bir &uuml;lkeye ayr&yacute;mc&yacute;l&yacute;k anlam&yacute;na gelece&eth;i uyar&yacute;s&yacute;nda bulundu. Kopenhag zirvesinde kritik kararlar al&yacute;naca&eth;&yacute;n&yacute; vurgulayan Straw, '&Ouml;n&uuml;m&uuml;zdeki y&uuml;zy&yacute;lda Avrupa'y&yacute; bu kararlar &thorn;ekillendirecek' dedi. S&ouml;z konusu a&ccedil;&yacute;klamalar&yacute; bir grup gazeteciyle yapt&yacute;&eth;&yacute; yemekli toplant&yacute;da yapan Straw, Avrupa k&yacute;tas&yacute;n&yacute;n s&yacute;n&yacute;rlar&yacute;n&yacute; yeniden belirlemek ve bu s&yacute;n&yacute;rlar&yacute;n nerede bitti&eth;ine karar vermek zorunda oldu&eth;una dikkati &ccedil;ekti. Straw, 'S&yacute;n&yacute;rlar co&eth;rafi mi yoksa dini mi olacakt&yacute;r, i&thorn;te bu durum bu zirvede ortaya &ccedil;&yacute;kacakt&yacute;r' dedi. Straw s&ouml;zlerini &thorn;&ouml;yle s&uuml;rd&uuml;rd&uuml;: '&Yacute;ngiltere T&uuml;rkiye'ye tarih verilmesini istiyor. Bu hem daha &ouml;nce T&uuml;rkiye'ye verilen s&ouml;zlerin gere&eth;i hem de tarihi a&ccedil;&yacute;dan bir y&uuml;k&uuml;ml&uuml;l&uuml;kt&uuml;r.&Uuml;&ccedil; y&yacute;l &ouml;nce Helsinki zirvesinde, t&uuml;m devlet ba&thorn;kanlar&yacute; T&uuml;rkiye'nin &ouml;n&uuml;nde sonunda birli&eth;e kat&yacute;lacak bir aday &uuml;lke oldu&eth;unu ve di&eth;er &uuml;lkelere uygulanan t&uuml;m kriterlerin T&uuml;rkiye'ye de aynen uygulanaca&eth;&yacute;n&yacute; dile getirdi. T&uuml;rkiye o g&uuml;nden bu yana &ouml;nemli bir geli&thorn;me kaydetmi&thorn;tir. E&eth;er demokrasinin ba&thorn;l&yacute;ca tan&yacute;m&yacute; bar&yacute;&thorn;&ccedil;&yacute; bir &thorn;ekilde yap&yacute;lan se&ccedil;imlerle h&uuml;k&uuml;metlerin el de&eth;i&thorn;tirmesi ise T&uuml;rkiye bu s&yacute;nav&yacute; ba&thorn;ar&yacute;yla ge&ccedil;mi&thorn;tir. Dahas&yacute; Kopenhag kriterlerine uyum sa&eth;layabilmek i&ccedil;in anayasas&yacute;ndaki 48 ayr&yacute; maddeyi de&eth;i&thorn;tirmi&thorn;tir. Hala T&uuml;rkiye'yi oyalamak gibi bir yol izlenir ve T&uuml;rkiye'ye di&eth;er aday &uuml;lkelerden farkl&yacute; bir muamele yap&yacute;l&yacute;rsa, bunun tek a&ccedil;&yacute;klamas&yacute; olacakt&yacute;r, o da bu &uuml;lke halk&yacute;n&yacute;n M&uuml;sl&uuml;man olmas&yacute;d&yacute;r. &Yacute;&thorn;te Avrupa Birli&eth;i b&ouml;yle bir s&yacute;navla kar&thorn;&yacute; kar&thorn;&yacute;yad&yacute;r ve bu s&yacute;nav&yacute; ge&ccedil;mek zorundad&yacute;r.'AB Mali Sorumlusu: T&uuml;rkiye'nin maliyeti hesaplanamaz AB'nin mali i&thorn;lerden sorumlu komisyon &uuml;yesi Michaele Schreyer, T&uuml;rkiye'nin AB'ye &uuml;ye olmas&yacute; halinde ortaya &ccedil;&yacute;kacak maliyetin, &thorn;u anda hesaplanamayaca&eth;&yacute;n&yacute; s&ouml;yledi. Schreyer, Alman Financial Times gazetesinin bug&uuml;nk&uuml; say&yacute;s&yacute; i&ccedil;in verdi&eth;i deme&ccedil;te, bas&yacute;nda y&yacute;ll&yacute;k 20 milyar dolarl&yacute;k bir miktarla ilgili &ccedil;&yacute;kan haberlerin tamamen temelden yoksun oldu&eth;unu belirterek, '&Ccedil;&uuml;nk&uuml;, &thorn;u anda ortak tar&yacute;m ve yap&yacute;sal politika i&ccedil;in harcama kriterlerinin orta vadede nas&yacute;l geli&thorn;ece&eth;i bilinmiyor' dedi. Schreyer, T&uuml;rkiye-AB yak&yacute;nla&thorn;mas&yacute; i&ccedil;in &thorn;u anda 170 milyon dolar&yacute; bulan &uuml;yelik &ouml;ncesi yard&yacute;m miktarlar&yacute;nda bir art&yacute;&thorn;&yacute;n m&uuml;mk&uuml;n olabilece&eth;ini belirterek, 'T&uuml;rkiye'deki reformlar&yacute; desteklemek i&ccedil;in bu yard&yacute;m&yacute;n g&uuml;&ccedil;lendirilmesinin AB'nin yarar&yacute;na olaca&eth;&yacute;n&yacute; d&uuml;&thorn;&uuml;n&uuml;yorum' dedi.

old_texan_vulture
zaten 10 kusur sene sonra polonya, romanya, bulgaristan vb. ekonomik ve sosyal yonden icler acisi durumdaki dogu avrupa ulkelerinin de uye olmus oldugu bir topluluga uye olmanin pek bir ayricalik olacagini dusunmuyorum ben acikcasi. su an bu ulkelerden insanlar turkiye'ye bile bu kotu durumuna ragmen goc ediyor, burada zor sartlarda da olsa yasamayi seciyorlarken hele.

altinci_gol
Bence AB &ouml;nce su 9 &uuml;lkeyi alacak birlige ve bunun sonuclarina bakacak. Eger bu &uuml;lkelerin katilmasi AB'nin ekonomisini g&uuml;clendirmisse T&uuml;rkiye'yi de alarak g&uuml;clerine g&uuml;c katacaklar, yok eger AB'yi daha da g&uuml;cs&uuml;z duruma getirip ayak bagi olurlarsa, bu sefer de T&uuml;rkiye'yi almakta cok daha cekingen olacaklar gibime geliyor.

Berkeleyfatihi-06
07 12 2002, 18:00
Varmi yok mu gorecegiz bu hafta, 2003 verseler sanirim baya iyi olacak, yoksa 2005 surunceme bi tarih.

delimisin
07 12 2002, 18:00
BENCE TURKIYE COK ONEMLI BIR STRATEJI DEGISIKLIGINE HAZIRLAYINIYOR
YONUMUZU RUSYA,IRAN VE CIN E CEVIREBILIRMISIZ GIBI GELIYOR OLANLARA SU ACIDAN YAKLASICAK OLURSAK
HEPIMIZ AVRUPANIN BIZE TARIH VERMIYCEGINDE HEMFIKIIRIZ SANIRIM CUNKU TARIH VERMELERI DEMEK ONLAR ICIN INTIHAR DEMEKTIR SU ASAMADA OLE AVRUPANIN GUCLU OLUCAGINI DEGIL ONLAR BIZIM NUFUSUMUZU,DINIMIZI ENGEL OLARAK GORUYORLAR,SONRADA BOZUK EKONOMIMIZI TABIIKI
YANI BIZI KAYBETMEK ISTEMIYORLAR AMA ALMAKTA ISTEMIYORLAR
bunu hepimiz cok iyi biliyoruz basimizdakilerde oyle,devlet,ordu
herkes bunun farkinda ama dikkat edin son aylarda muthis bir baski var ayin 12.si icin
hatta bilimum yalakaliklarda yapiliyor sonuc cikmiyacagina adi gibi emin bizimkiler ama bunu koz olarak oynuyolar boylece batiya sansinizi kaybettiniz diyebilmek icin zemin olusturuluyor
bilmiyorum benim hislerim bu yonde baska bu ani manevra ve asiri baskilarin sebebi baska bir turlu yorumlayamiyorum

CynIc
08 12 2002, 18:00
old texan vulture,
o kotu dedigin romanya, bulgaristan falanlardaki gelisme hizini sen biliyormusun? Halk okuyor orada, belki hala daha kotulukleri var ama pozitif yonde ilerliyorlar. Birkac yil icinde farki basarlarsa turkiyeye hic sasma...

CynIc

delimisin
butun dunyaninda istedigi o zaten bizde yardimci oluyoz iste

~akdeniz~
.

ME-GI
09 12 2002, 18:00
cahilce sorumu mazur gorun ama :

Turkiye ekonomisinin hala dunyadaki en buyuk 15 20 ekonomisinden biri oldugunu, hepsinden onemlisinin, patlamaya hazir oldugunu unutmayalim.
ne demek?

alim gucunun sifir, banknotlarimizin ayiptir soylemesi kleenex;'ten hallice oldugu turkiyede ekonominin hangi kismi, nereye dogru patliyor. patlarken para mara sacilicaksa haber verin de biz de o tarafa dogru donelim.

ME-GI
senin paran degerli degilmi abd de kapa pelikan gaganida karisma bizim islerimize

sne bana cevap verecek kapasiteye ve yasa gelince, ben sana haber vericem. merak etme. ama o zamana kadar oturucaksin oturdugun yerde ;)

Berkeleyfatihi-06
2003 te %6.5 buyuyecek, en kotu sapma payini fazlasi ile hesap etsek, %5 tir.Verheugen 2013 te ancak girer AB ye Turkiye demis, bu gidisten sapmazsak 10 senedeAB yi sollariz hehe

de facto
Bi de soyle bakin :

Bugun Turk kokenli bircok bagimsiz devlet var.Bunalr:

Azerbaycan
Kirgizistan
Tacikistan
Kazakistan
Ozbekistan

Niye AB ye girmek icin resmen yalakalik yapmali ki Turkiye? Ne var AB de? Yahu Japonlar ve Araplar AB ye petrol satmasa Ruslar da dogal gazi kesse eger AB iki gunde coker.Dogru,ekonomisi fena degil ama ekonomisi disardan gelen hammadeye bagli.
Neden bir Turk Birligi olmasin? Sirf Azeri Petrolleri ve Kazak Dogalgaziyla Turkiye AB yi solda sifir birakir.Bilimde de ayni.Bugun Azerbaycan ve Kazakistanda USSR doneminin en baba bilimadamlari ayda 100 dolara calisiyor.Bunlara ayda 2000 ver ve bi tane Turk Bilim Akademisi kur ondan sonra roket de yapilir,ucak da,uzay gemisi de.Yeter ki istek olsun istek.
Avrupalinin kicini opmeye gerek yok.Onlar sinirlarini Turklere karsi kapatiyorlarsa Turkiyede bir Turk Birligi kurmak yoluyla onlara kafa tutabilir.

de facto
Kirgizlar,Azeriler,Ozbekler,Kazaklar ve Tacikler birlesme konusuna olumlu yaklasiyor.Ozellikle Azeriler bu is icin can atiyor.Bakin AB de ortak dil vardir ulus dili yoktur ama Turk Dunyasinin dili birdir.Herkes Turkce konusuyor ve anliyor.

delimisin
Son olarak Rauf Denktas'i Kibris in cozumu konusundaki kati tutumundan ve halkinin sesini dinlememesinden dolayi kiniyorum
bornovali su kinama konusunda tartismak istermisin ?
neden kinadigini aciklayabilirmisin ayrica kibris halkinin ne ses verdigini dusunuyorsun ?

delimisin
me-gi
alim gucunun sifir, banknotlarimizin ayiptir soylemesi kleenex;'ten hallice oldugu turkiyede ekonominin hangi kismi, nereye dogru patliyor. patlarken para mara sacilicaksa haber verin de biz de o tarafa dogru donelim

senin paran degerli degilmi abd de kapa pelikan gaganida karisma bizim islerimize

bornovali kardesim
baris ve kardeslik dileklerine katiliyorum hepimiz boyle birsey istiyoruz.kuzey kibrisin gayri mesruluktan kurtulmasi derkenbu gayri mesrulugun olmasinin hakli bir sey mis gibi soylemen kalbimi kirdi.cunku olanlari ve askerimizin neden orda oldugunu biliyorsun,ayrica askerimizin orda oldugundan beride ne bir kavga ne bir katliama tanik olmadik dogru degilmi maalesef ki onlar(rum tarafi) bunlardan anliyor.avrupa birliginin icinde boyle birsey olmaz diye kendimizi avutmamiz ise hayal urunu,Adadaki olaylar basladigindan taki biz mudahele edene kadar mevcut olan uluslararasi antlasma hice sayilmis ne garantor olan ingiltere nede dunyadan herhangi bir devletin karismadigi aksine bazilarinin alkis tuttugu gorulmustur bu avrupa devletlerinin
kuzey kibrisin diger ulkelerce taninmamasinin sebebinide gayet iyi biliyorsundur bugun
onuda birakalim yapilan uluslararasi antlasmanin maddesi olan garantor devletlerin izni olmadan iki taraftan biri hicbir birligin uyemis olamaz.maddesi yururlukte olmasina ragmen AB nin rum kesimini birlige katiyor olmasida ne kadar samimi olduklarini gozleronune sermiyormu dostum ?
onuda birakilim ya su anlasmanin sunulus tarihine bakalim kopenhagtan hemen once yillarca oyaladilar bizi simdi caresiz sandiklari turkiyeye 1 haftada kibrisi zorluyorlar imzalar atilsin odun vermek mahiyetinde onlarda bize tarih versinler bunun cok ucuz bir oyun oldugunu goremiyormusun ?ayrica antlasmanin icerigi hakkinda seninle saatler boyuda tartisabilirim
nelerin olup olmadigi hakkinda bunlarida iyi bilmedigini dusunuyorum cunku bilseydin eminimki rauf denktas tan daha sert bir sekilde karsi cikardin.
iyi gunler

delimisin
yazdiklarimizin degerlendirmesi ve kapasite ve yas degerlendirilmesi forumculara kalmis seninle tartismak istmiyorum
bornovali
< Konuyu suraya baglayacagim: Avrupa dan vagecip doguya donmek dusuncesine katilmiyorum.Yapilmasi gereken kucuk denizdeki dev balik olmak degil, buyuk okyanustaki buyuyen balik olmaktir ]

dogu dunyadaki butun dogal kaynaklarin sahibidir.batinin zenginligi bu kaynaklari somurmesinden gelir yoksa onlarin cok zeki,veya insan haklarina onem veren demokratik ulkeler olmasindan degil

oyleler dersen yuzlerce ornek verebilirim o ovulen avrupa ulkelerinin sahte insan haklari yada demokrasilerine,dedigim gibi dogudaki bir birlik batiyi karanlik caga goturur bunu aklinizdan cikarmayin.

delimisin
KLENEX BENZETMESINI YAPMAYIN
bakin paramizin degersizligini hepimiz biliyoruz ama klenex benzetmesi yapilmamalidir o zamn bayragimizda toz bezinemi benzetelim yani ulke olrak gidisatimiz iyi degil diye
bayrak,para.dil bunlar milli seyler dalga gecmeyin bunlarla
anlasmayi okudunmu bilmiyorum istenilenleri de ne oldugunu bildigini sanmiyorum arkadasim
kabul edilemezligini gormeni isterdim o maddeleri okusaydin hatta bir cogu basinda yayinlandi
yukarida verdigim ornek seni hicmi kuskulandirmiyor peki bu anlasmanin zamanlamasi konusunda
unutma bastan 1 hafta sure istemislerdi.Anlasmanin plani yapilirken turk tarafida yoktu hicbir evresinde bunuda unutma daha bir cok neden var arkadasim sana anlatabilecegim ama cok uzun surer
yazmaya dermanim kalmaz ama diyecegim sudur emin ol milli cikarlarimiz o kibrista kandirilan birkac gencin ne istediginden daha onemlidir herzaman.bununda degerlendirlmesi ona gore yapilir
bunu unutma kibrista ucbes devsirme genc istiyor diye olmaz o isler

delimisin
o dedigin dostluk hikaye zaten dostluk diye birsey yok
yalniz o ihanetlerin sebepleride var bunlari iyi dusun bati yaptirdi bunlarin hepsini dedigim gibi ozellikle ******** ingilizlerin hayatlari bunlarla geciyor birbirine kirditmak dogu halklarini cikar saglamak bundanda ,yuzyillardir boyle silah satarlar birde ustlerine ustluk
bak iran-irak birbirine kirditildi yillarca silah satildi ekonomileri gocertildi saddama kimyasal silahlari kim verdi saniyosun simdide onlari bahane edip aliyolar iragin zenginligini elinden iste
yoksa dusun bak iran ve irak iki petrolve nufus zengini ulke neler yaparlardi batiya
ama dedigim gibi dogu bunlarin varkina vardi artik.olay bir dost dusman olayi degil olay cikar iliskisidir herzaman.batinin haksiz yukselisi ve adaletsizligini durdurabilmenin tek yoluda bu birlesme ve isbirliginden geciyor

delimisin
yanlis anladim o zaman kusura bakma
ben araplar konusunda hep merak etmisimdir.simdi araplarda hep bugunde ole krallar ve seyhler onemli onlar ne derse yapilir.o gunlerdede lawrence denen o.c. ingiliz bunlarin seyhlerini kandirip cevirtti ustumuze ayni bugunun suriyesinde yada iraninda oldugu gibi baslarindaki ********ler destekliyolar pkk yi ,ama ben halk konusunda emin degilim yani illaki iclerinden vardir destekleyenler ama onlarin buyuk kismi cahil ve bastirilmis insanlar,aslinda su araplar bizim gibi demokrasiye gecebilseler,devrimlerle hersey cok farkli olur bugun diye dusunuyorum

TurkDevil
Kibris konusu aslinda bu folder altinda hic tartisilmadi.. fakat cok anahtar bir konu.. bildigim ve gordugum kadariyla, Kibris'taki Turk halkinin ozellikle genc kismi Rum kesimi ile donusumlu baskanlik, ve toprak verilmesi durumuna ragmen bir federasyon hukumetine cok sicak bakiyor ve boyel ir yontemle AB'ye tek bir Kibris olarak girmek icin can atiyor... yasli halk biraz daha farkli.. Kibris Turk kesimindeki genclerin hakli olduklari yerler var.. gecen sene 2 Milyonun uzerinde turistin geldigi Kibris Rum Kesimine karsilik, Turk kesimine 100.000lerde YABANCI turist gelmis ki.. bildigim kadariyla Turk kesiminin sinrilari icerisinde olan fakat hayalet sehir statusunde olan Maras inanilmaz bir turizm cennetiydi savastan once... Kibris Turk kesimindeki Turk halk,, babasindan hala para alan 30 yasindaki cocuk muamelesini istemiyor artik... ote tarafadan da Can Dundar'in bir yazisi vardi gecen hafta gormustum.. yine bu Baba-Ogul analojisini, Kibris-Turkiye iliskisine benzeten bir yazi yazmisti.. bulursam post ederim.. cok guzeldi...

Sonucta Kibristaki Turk halkinin gencliginin ozellikle dusunceleri de goz ardi edilemez.. turkiye her zaman icin garantor ulke olarak adada asker bulundurma hakkina sahip ki esit-zamanli, degisimli-baskanlikli Federasyon tipi devlet modeli altinda bile.. ve Turkiye' eminim ki guneyde ki hava sahanligindan odun verecek hic bir anlasmanin altina imzasini ne olursa olsun atmayacaktir...

~akdeniz~
haklisin de facto... huntington da ortaya atmisti bu teorileri... sen bir azeri turku olarak ne dusunuyorsun peki? bu birlik gerceklesebilir mi? yani turki cumhuriyetlerin bu konuya bakis nasil?

~akdeniz~
ozellikle de bilim alaninda haklisin... yani turki cumhuriyetlerde eski rus doneminden kalan know-how var... ama bence AB kolay vazgecmez Turkiyeden... gececekse de tarih filan verip oyalamasa...

old_texan_vulture
Cynic, oralardaki eğitim düzeyi uzun zamandır türkiye'den daha yüksekti, ama şu anda durumları belli, ekonomileri hala berbat ve hala türkiye'ye göç ediyorlar. bunlar üye olur olmaz şimdiden de yavaş yavaş yapmaya başlamış oldukları gibi başta almanya olarak batı avrupa ülkelerine göç edecekler. şu anda bile o kadar ucuz işgücü ile dolmuş olan avrupa'da bizim sunacağımız ucuz işgücünün de pek bir anlamı kalmayacak, hatta üye olmuş olmanın pek bir anlamı kalmayacak, çünkü aynı işsizlik düşük ücret vb. problemlerle gelecekteki avrupa topluluğu içinde de aynen karşılaşacağız. şu an almanya'daki rekor düzeydeki işsizlik oranları bu olacakları önceden haber veriyor gibi. bulgaristan ve romanya belki düşük nufusları yüzünden bir ölçüde AB yardımıyla kalkındırılabilir ama ya 35 milyon nüfuslu ekonomisi yoğun olarak tarıma dayanan polonya ne olacak örneğin? son dönemde polonya üyeliğe alınacaksa üye ülkelere yaptığımız tarım sübvansiyonunu devam ettiremeyiz, bunu kademeli olarak kaldıralım diye konuşmaya başladılar bile. isviçre ve norveç gibi en zengin avrupa ülkelerinin AB üyeliğini referandum yoluyla reddetmiş olmaları da giderek haklı çıkıyor gibi.

old_texan_vulture
6. gol, elimde the economist'in the world in 2003 adlı yayını var, oradan doğu avrupa ve türkiye'ye ilişkin dolar cinsinden gdp per head rakamlarını veriyorum:

bulgaristan 2560, çek cum. 8880, macaristan 7690, polonya 5120, romanya 2380, rusya 2730, ukrayna 979, slovakya 4900 ve türkiye 2850

AMA ki bu özellikle büyük bir ama, bu rakamlar purchasing power parity yöntemine göre hesaplanmış olmadığı için ülke vatandaşlarının satın alma gücünü ve dolayısıyla yaşam standardını düzgün olarak hesaplamaktan uzak, bunun yanında da sadece kayıt içi ekonomiyi baz alıyor ki türkiye gibi kayıt dışı ekonominin payının çok büyük olduğu ülkeler için de sağlıklı sonuçlar vermiyebilir.

örneğin aynı yayında suudi arabistan için bu rakam 8740 dolar olarak gözüküyor ki komünizmden yeni kurtulmuş çek cum.'de yaşam standartlarının petrol zengini suudi arabistan'dan daha iyi olduğunu düşünmek biraz safdillik olur kanısındayım. aynı şekilde yılda sadece 480 dolarlık milli gelir farkından dolayı tahmini 300 bin civarında romen'in kaçak işçi ya da fahişe olarak istanbul sokaklarını doldurmaları, sınır dışı edildikleri halde birçok tehlikeyi göze alıp geri dönmeleri de çok akla yakın değil.

old_texan_vulture
türk parasının tuvalet kağıdına (maalesef) döndüğü de doğru, türk halkının alım gücünün son on yılın en düşük düzeyine düştüğü de. ancak öte yandan demin söylediğim gibi türk ekonomisinin en az yarısının kayıt dışı olduğunu da unutmamak lazım. avrupa birliği ortak para birimi euro'ya geçmeden önce tedavüldeki alman marklarını toplamak amacıyla 2001 yılında alman merkez bankası'nın yaptığı araştırma sonucunda tedavülde hard currency cinsinden en çok alman markı dolaşan ülke olarak türkiye'nin bulunduğunu da unutmayalım. türk ekonomisinin kayıtdışı kısmı vergi vermeden, DİE araştırmalarına konu olmadan, the economist'in yarattığı verilere girmeden kendince yoluna devam ediyor gibi. avrupa'da kobi'lerin ekonomide en yüksek ağırlığa ulaştığı ülkenin türkiye olduğunu da unutmayalım bence arkadaşlar. avrupa müslüman fobisini bir tarafa bırakır, biz de bir yandan üzerimize düşeni yerine getirip kağıt üzerinde dünyadaki en yüksek rakamlara ulaşan ve vergi kaçağının bu düzeye ulaşmasında azımsanmaz payı olan vergi oranlarımızı gerçekçi rakamlara çekersek, şu son derece kötü koşullar altında bile örneğin bir çek cumhuriyetini sollayan kişi başına GSMH rakamlarıyla karşılaşabiliriz.

bugün hem amerikan, hem japon, hem de alman ekonomisi berbat durumdayken bizden de bundan daha iyisini beklemek bence pek mümkün değil. türkiye kötü durumda doğru, ama dünyanın hali de pek matah değil.

old_texan_vulture
paramızın tuvalet kağıdına dönmüş olması paramızı bu hale getiren iktidarların utanması gereken birşeydir, yoksa paranın temsil ettiklerinin değil. Atatürk zamanında 1 türk lirası 1 dolar 30 cent iken (hemde alım gücü bugünkü 20 dolardan fazlasına denk eden gümüş dolar zamanında) paranın üzerinde Atatürk'ün resmi vardı, bugün de acı şekilde aynı resim var. bu durumda resmi 20 milyon liranın üzerine basanlar ve onların ekonomi sözcüğünü bile doğru telaffuz edemeyip ekenomi diyerek milleti kendisiyle alay ettiren %8 almış lideri utansın. bu hali almış olan türk parasına her zaman hakaret edilir, bu tıpkı bayrak gibi onu temsil eden kavrama yapılmaz, bir ülkeyi temsil eden simgeleri tuvalet kağıdına dönüştürerek onu alay konusu edenlere karşı yapılır. Atatürk büstü gözünü hırs bürümüş irticacılar tahrip ederken de aynı değerdedir, karşısında 10 kasım'da saygı duruşu yapılırken de....

altinci_gol
Ben doğu blokundaki ülkelerin ekonomilerinin Türkiye'den beter olduğunu söyleyen arkadaşlara istatistiklere bakmalarını öneririm. Yaklaşık 9 doğu bloğu ülkesinin çoğunda kişi başına düşen milli gelir 7-8 bin dolarlarda gezinirken Türkiye'de bu rakam 2200 dolar.

Bornovali
Old Texan a katiliyorum.

Turkiye nin buyuk nufusuna ragmen, Romanya hele de Bulgaristan dan falan daha ileri bir ekonomiye sahip oldugu bence de gercek.

Fahiseler ornegi cok dogru.Kayitdisi ekonomi ve alimgucu faktorleri cok onemli.

Ben Bulgaristan i gordum arkadaslar, hem de en ileri yerlerini, cok cok kotuydu.

Bu arada Turkiye ekonomisinin hala dunyadaki en buyuk 15 20 ekonomisinden biri oldugunu, hepsinden onemlisinin, patlamaya hazir oldugunu unutmayalim.

Onemli olan Kuzey Avrupalilarin, Turkiye yi midelerinin kaldirip kaldirmadigidir.

Yapilanlari kucumsemeyelim, hicbir ulkenin gerceklestirmedigi hizda cok kararli adimlar atildi.

Uzun lafin kisasi, 2003 , 2005 her neyse, bu hizla gidersek Avrupa nin bahanesi kalmayacak bir gun. Biz de AB ye uye olacagiz. Simdiye kadar hicbir konuda ben Turk milletini, siviliyle politikacisiyla bu kadar istekli ve kenetlenmis gormedim.Yavaslatabilirler ama durduramazlar.Ok yaydan cikmistir.Bugunku Oktay Eksi yi okumanizi tavsiye ederim.

Unutmayalim, Turkiyen nin 10 bin dolar GSMH ya sahip olamamasi icin bir neden yok. Yeter ki kamyonu devirecek bir buyuk hata yapilmasin.

Son olarak Rauf Denktas'i Kibris in cozumu konusundaki kati tutumundan ve halkinin sesini dinlememesinden dolayi kiniyorum.

Sevgiler

Bornovali
Sevgili Delimisin,

Rauf Denktas'in, Kibris taki son baris umidi olan, ve kuzey kibrisin gayri mesruluktan kurtulmasi icin son firsat olan bu teklife sicak bakmasini diliyorum.

Simdiye kadar bu kadar avantajli bir teklif gelmedi.Eski gunlerin kabuslarina AB kimligi altinda kesinlikle donulemeyecegi de gun gibi aciktir.

Yapilacak olan fedakarliklara degecektir diye dusunuyorum, ekomomik ve siyasi acidan.

Kibris halkinin sesi derken, Kibris taki protestolardan sozediyorum.

Bircok kisi icin bunun hassas bir konu oldugunun bilincindeyim. O yuzden cok uzun tartismak istemem. Gorusume gore yapilmasi gerekeni aktardim.

Saygilar.

Bornovali
Arkadaslar bir ornek vermek istiyorum:
Kendimi bildim bileli futbolda Avrupa gruplarinda oynariz. Onyillarca samaroglani durumunda surunduk, Ingiltere'den 8 tane, Almanya dan 5 tane yiyip durduk.
Bu sure zarfinda yilip, Asya ya da ortadogu liglerinde oynamayi secseydik, surekli kazanirdik o halimizle bile.
Ama kazanmayi kaniksardik, tatmin olmazdik.O acligi, hirsi kaybederdik.
Galatasaray hicbir zaman UEFA yi alamazdi, Dunya kupasinin en iyi ikinci takimi olamazdik. O zevklerden , o tatminden mahrum kalirdik.
Bu sadece bir benzetme.
Konuyu suraya baglayacagim: Avrupa dan vagecip doguya donmek dusuncesine katilmiyorum.Yapilmasi gereken kucuk denizdeki dev balik olmak degil, buyuk okyanustaki buyuyen balik olmaktir. Once kucuk, sonra orta , sonra iri.
Bu da ihtirasla , hirsla , motivasyonla olur.Bu zorluklar gecicidir. 1997 de adayligina bile gulunen Turkiye, bugun 2005 teki muzakere takvimine burun kivirir hale gelmistir. Haklidir da.
Ben bu ulkenin genc nufusuna, kulturune ve azmine guveniyorum. Avrupalilar Turklerin Avrupa ya dolusmasindan hic korkmasinlar. AB ye uye , gelisen bir Turkiye yi birakip ta Almanya ya, hollanda ya falan yerlesecek insanin aklina sasarim.
Tesekkurler,(su anda ayrilmam lazim, gorusuruz)

Bornovali
Sevgili Delimisin,

KKTC nin gayrimesrulugu derken Dunyada taninmamasini kastettim, varliginin gayrimesrulugunu degil. Onu cok kesin belirteyim.

Taninmamasi haklidir da demiyorum. Dogru ile gercek her zaman ayni sey degildir maalesef.Gercek olan durum KKTC nin taninmamasidir.Ve bu KKTC nin ve Turkiye nin aleyhine islemektedir.

Kibris konusunda Turkdevil e katiliyorum.Yani senden daha iyimserim anlasma konusunda.Daha yasli nufusun cekinceleri ise gecmisin kabuslarindan geliyor.

Old Texan a da ekonomi konusunda katiliyorum. Kleenex e donen para olcut degildir,Afgan lirasi Dolar duzeyinde degil miydi bir ara? Italya gibi zengin bir ulkenin liretinin durumunu hatirlayin.

Bornovali
Deli misin,

Dogunun gucune de baris ve birlik olasiligina da katilmiyorum. Turkiye nin dogusunda, taa Kore ye kadar insanlarin insanca yasadigi , baris icinde , zengin bir ulke gosteremezsin maalesef.

Nedeni somurudur, dindir, super guclerdir, bunlar tartisilabilir.

Dogudaki halklar, Avrupalilar gibi gecmise sunger cekip baris yapabilme, birlik olma sagduyusundan uzaktir.50 yil oncesine kadar birbirinin bogazini kesen Almanya ve Fransa ya bakin.Cikarlari dogrultusunda dost olmuslardir.

Bence secenek cok basit.
Maalesef yemege gidiyorum, size iyi tartismalar.

Bornovali
Bir tek sey daha ekleyeycegim,

Turkiye Dogunun liderligini daha once denedi. Osmanlinin en zayif aninda, 1 milyon din kardesini Gavur ingilizin kiskitmasi ile kesen araplardir (1. Dunya Savasi)

Canakkale de yarim milyon Turku oldurenler ingilizlerden cok Hintli muslumanlardi (bugunku pakistanlilar)

SUriye , Iran , Irak PKK nin en buyuk destekcileridir bugun bile. Ayni sekilde Hizbullahin, vs vs.

Dogudaki ulkeler, Avrupadakilerden daha guvenilir ya da dost degildir.

Cok uzattim, kusura bakmayin

madTurk
Beggars can't be choosers.

copcu
turki cumhuriyetler konusunda ve asyadaki gelismeler konusunda eklemek istediklerim var
bu yukarida sayilan 5 turk cumhuriyeti bolgesel gucler olarak tabir edilen 4 ulke ve besinci guc olarakta abd tarafindan satranc tahtasi haline getirilmis durumdabu ulkelri inceleyecek olursak

1-rusya:bagimsizligini ilan eden devletlerde develt baskanlarini kendi adamlarini yerlestirerek ve bazilarina askeri isbirlikleri onererek(ki muhtaclar)kontrolu saglayamaya calisiyortabi tabanla yoneticler kesinlikle surekli ters dusmektedir.bu pro-rus ulke baskanlari sayesinde rusya kontrolu uzun zaman koruyamiycagini kavrayana kadar is isten gecmis olucak tabii.
2-cin:bolgede hakimiyet kurmasi en zor ulke,en buyuk sorunlari dogu turkistan.oradaki turklere yapilan iskence ve baskilar diger turki cumhuriyetlere karsi olan cinin hedeflerini imkansiz hale getiriyor.ama son yillarda rusya ile bir isbirligine girildi,pro-rus yoneticiler cinli isadamlarini ulkeye sokarak mevcut olan nufusun yapisini degistirmeyi planliyolar buda tabii cin in isine geliyor (karincalar gibi cogaldiklari iicn)aslinda bizim acimizdan bu durum tehlikeli
3-iran:bu ulkelerin turk kimligi oldugunu rededip kendine aitlermis gibi hak iddia ediyor.Ozellikle dini kullanarak.suanda azerbaycani ikiye bolmus durumdalar guney azerbeycan iranin kontrolu altinda fakat guney ve kuzeyin birlesme istegi hergecen gun artiyor ayrica birde daglik karabag sorunu var.ermeniler isgal ettiler bu bolgeyi rusya destekli isin ilginc yani iran sirf turk akimlari engellemek icin ermeni tarafinda bu sorunda yani musluman falan dinlemiyor.iranin kuzey kismi tamamen azeriler olusturuyolar azeri nufusu toplam nufusun bildigim kadariyla %30 civarini olusturuyolar irani onumuzdeki donemde cok buyuk sorunlar beklemekte.reform istekleri gun gectikce artmakta ve azeri kardeslerimizde yeni kurulan azerbaycanla birlesme istegi duymaktalar.iranda perslilerin buyuk kismida mevcut yobaz yonetimi istemiyor ama gercengun dahada yaklasiyor iranin dagilma sureci
4-ABD nin bolgede varligi tamamen bizim sayemizde azerbaycanda nato ussu kurulmasi diger turki cumhuriyetlerde askeri usler acilmasi ve adina turki cumhuriyetlerin batiya entegre edilmesi staratejisinle bolgede abd nin mevcut gucunu kullanarak daha rahat oyunumuzu oynuyoruz abd bolgede ne kadar guclenirsede biz 2 kati gucleniyoruz,ama diger guclerin turkluk akimlarindan korkup olusturduklari birligide ancak abd nin yardiminla yarabiliyoruz buda gercek
5-Turkiye-biz ne yapiyoruz biz inanilmaz avantajli durumdayiz hernekadar insanlar tam tersini dusunselerde aksine insanlarin boyle dusunmesi bizim cok daha fazla isimize geliyor.Biz turkiye olarak planimizi uzun vadede yaptik digerlerinin aksine,yavas yavas ilerliyoruz oradaki ogrencileri yetistiriyoruz,insanlari oralarin medyasi araciligi ile kaybettirilmeye calisilan turk luk benliklerini yeniliyoruz.yani biz insanlara yatirim yapiyoruz oradada okullar oteller vb bircok gelecege donuk yatirimlar yapiyoruz.Sonuc olarak diger guclerin aksine biz gunluk avantajlar yerine uzun vadeli planlarla hareket ediyoruz bu arada bu ulkelerdeki artan nufusuda unutmayin gucleri surekli artiyor bu ulkelerden gelen yatirimlarla,rusya kendi nufusunu onumuzdeki 50 yil icinde tatarlara kaptirma yolunda emin adimlarla ilerliyor.Bizim en buyuk avantajimiz ise buradaki halklarin turk olmasi yani bizden olmalari bunula ne demek istiyorum
yani bu insanlar turkler biz turklerin psikolojik bir ozelligi vardir kendimizle kavga ederiz ama disariya karsi hep bir oluruz tarihin her doneminde turkler dagitilmis ve tekrar bir araya gelmislerdir.Bu tezimi destekliyecek gelismelerde gun gibi ortadadir.Cunku bu saydigim diger guclerin hepsi gunluk cikarlari pesinde kosmakta ve amaclarina turkler baski,iskence ve zor kullanmayla ulasmaya calismaktadirlar
ki Milletce ozelligimiz olan inatcilik orada yasayan turklerin bize olan hislerini arttirmaktadir hergecen gun
iyi gunler

copcu
ayrica turkiyenin avrupa birliginde yeri varmi konusunda
yerimizi kurmusuz zaten yayiliyoruz hergecen gun daha fazla yani birlige ulke olarak bizi almasalarda olur artik.ama aldiklari takdirdede hayatlarinin hatasini yapmis olurlar turki cumhuriyetleride icine alan yeni bir osmanliya belki biz degilde bizden sonraki kusak sahit olur
keske alsalar,ama zannetmiyorum bu kadar salak olucaklarini yani o kriterler falan hikaye
turkiye cok akilli oynadi bu konuda karti yalvardi yakardi yillarca bagladi avrupa birliginin ipini kendine sonrada yok kardesim siz almiycaksiniz beni oyaliyosunuz deyip psikolojik baski kurdu.simdi iki arada bir deredeler her iki ihtimaldede kaybeden onlar.YASASIN SONUNDA SIMARIK BATIYA HADDINI BILDIRIYORUZ

copcu
< Beggars can't be choosers. ]

ulkeyi iki farkli grup yonetir bir yalaka siyasetci takimi birde ulkenin gercek sahipleri burokratlar ve ordu
siyasetcilere asil gorevleri yaptirildi gercek yonetenler tarafindan uzun bir sure bu aradada avrupa ordusuda dahil bir cok konuda bize muhtac hale getirildi o bizi asagilayan avrupa simdide dikkat et neler oluyor
strateji deniyor buna arkadasim-diger bir deyisle saman altindan su yurutmek vb..
uzun bir zaman sonra ilk defa milletimiz adina cok mutluyum
cunku sonuc ne cikarsa ciksin biz kazaniyoruz

delimisin
10 12 2002, 18:00
herne karar verirlerse bizim iicn iyi olucak sonucu
olumlu veya olumsuz bizde yonumuzu ona belirliycez artik

delimisin
massak mi geciyor yani anlamadim

TurkDevil
off ya herif latife yapmis.. gerizaakilli hurriyet muhabiride bunu yaziyor yorumlamadan.. sence o kadar aptalca bir laf der mi ya... izledik iste, yani diyor EU olmazsa bizi NAFTA'ya alirsiniz diyor.. dedigim gibi latife yapiyor..

~akdeniz~
zirveye bir gun kaldi... yarinki karar turkiyemiz icin hayirli olsun... insallah onca emek bosa gitmeyecek...

Diver in Maryland
Erdogan Bush'a bizi NAFTA'ya alin demis! Hurriyet'in 11 Aralik online sayfasinda var bu haber. Sasirdim acikcasi. Biz ve NAFTA? Ne alaka? Bana komik geldi, bunu istemek bile komik. Kendimizi kucuk mu dusuruyoruz?

O kadar yol katetmisken (40 yil) bunu istemek bazilarinca Avrupa'ya su mesaji veriyoruz olarak algilanmis: AB tek care degil, alternatiflerimiz de var.

Yoksa Tayyip Erdogan bunu bilerek mi yapti? Soyle ki; hukumet sunu diyebilir: Biz hukumetce herseyi yaptik, cok calistik, hatta alternatif yollarini da dusunduk -NAFTA- ama AB bizi almiyor. Ne yapalim, didindik olmadi, ama yine bu konuda calisacagiz.

Belki de Erdogan AB'ye gonullu degil, bu yuzden NAFTA'yi Bush'a teklif ederek AB'ye mesaj vermekten ziyade Turkiye'ye cok calistik ama olmadi mesaji verecek. Fakat belki de gonullu degil...

copcu
anam anam bir zevklerdeyim sormayin :) :D :) :D
KASIMPASALI ERDOGAN veriyor ********lere agizlarin payini
1-2013 te girersiniz diyen danimarka baskanina < HAYASIZ ]
2-KOFI ANNAN IN YA SIMDI YA HIC demesinede
< bu haritada yanlışlar var, örneğin nedir bu Karpaz Köyü'nün konumu. Böyle bir şey olabilir mi? Bunlar kabul edilebilir şeyler değil ve bu tür 'tek' haritalı metinler, işi daha da çıkmaza sokar' ]
3-new yorkta Erdoğan'a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine almış olduğu yeni bir karar olduğu haberi iletilir
Buna karşı erdogan 'Bu Avrupalılar da ilginç oluyor bazen. Onlar da hukuk ile siyaseti bazen, işlerine geldiğinde birbirlerine karıştırmakta bir sakınca görmüyorlar' dedi.
4-bush boyu cok uzun olan erdoganla ayakta resim cekilmek istememis.Oturarak cektirmisler sonrada.Heybetli adam bizimki vesselam
5-bizim suluk siyasetcilerin aksine daha ilk gorusmesinde abd baskanini makaraya aliyor espirisine espiri yapiyor.
Kim nederse desin bence tam bir Turk gibi davraniyor helal olsun yillardir ozledigim bir tablo.Siyasi fikirlerime tamamen ters dusmesine ragmen tebrik ediyorum Kasimpasaliyi

~akdeniz~
11 12 2002, 18:00
valla haklisin... ne oyle politikacilarimiz ezilir buzulur meslektaslarinin yaninda hep... en azindan bu adamda asagilik kompleksi yok... asagilik kompleksi kadar da kotu birsey yok! zaten herkes cool relax adamlari daha cok sever...

yanliz bu hayasiz tipinde soylemleri avrupali sevmez... hiccc sevmez... avrupali en kotu hakaretlerini dahi terbiye sinirlari icinde yapar... hele diplomatlar pek agizlarini da bozmazlar, akillari ile karsi tarafla dalgalarini gecerler, laflarini curuturler... yani kasimpasali karakteri iyi de, boyle hayasiz laflarini kullanmak ileride basimiza dert olabilir...

~akdeniz~
11 12 2002, 18:00
guzel bir yazi...

ABD yükleniyor
Murat Yetkin

Avrupal&yacute;lar, ABD'nin Türkiye için bu kadar bast&yacute;rmas&yacute;n&yacute; hakaret olarak görüyor

12/12/2002 (413 defa okundu)

ABD yönetiminin AB'nin Türkiye'ye olabildi&eth;ince erken bir müzakere tarihi verebilmesi için çabalar&yacute;, Avrupa'dan artan tepkilere kar&thorn;&yacute;n devam ediyor. AB Komisyonu Ba&thorn;kan&yacute; Romano Prodi'nin Bu bir evlilikse, kiminle, ne zaman evlenece&eth;imize biz karar verelim, ABD de&eth;il dedi&eth;i gün, 10 Aral&yacute;k'ta, ABD Ba&thorn;kan&yacute; George Bush, AKP lideri Tayyip Erdo&eth;an'la Beyaz Saray'da görü&thorn;tü. Ona AB liderleri nezdinde giri&thorn;imlerini sürdürme sözü verdi. Nitekim dün de AB Dönem Ba&thorn;kan&yacute; Danimarka'n&yacute;n Ba&thorn;bakan&yacute; Fogh Rasmussen'i arayarak Türkiye'ye üyelik tarihi verilmesini istedi. Avrupal&yacute; diplomatlar ABD'nin Türkiye için bu kadar bast&yacute;rmas&yacute;n&yacute; hakaret olarak görüyor ve ters tepece&eth;i uyar&yacute;s&yacute;nda bulunuyorlar. Ancak ABD hem giri&thorn;imlerine, hem de Avrupal&yacute;lar&yacute;n tepkilerine ayn&yacute; &thorn;ekilde yan&yacute;t vermeye devam ediyor.
D&yacute;&thorn;i&thorn;leri Bakan&yacute; Colin Powell'&yacute;n 5 Aral&yacute;k'ta Frans&yacute;z TV2 kanal&yacute;na verdi&eth;i kapsaml&yacute; röportajda bunun çarp&yacute;c&yacute; bir örne&eth;i ya&thorn;and&yacute;. ABD D&yacute;&thorn;i&thorn;leri'nin resmi internet sitesine yerle&thorn;tirdi&eth;i röportaj&yacute;n bir noktas&yacute;nda, Frans&yacute;z gazeteci Thierry Thuillier ile Powell aras&yacute;nda &thorn;u diyalog geçiyor:
Türkiye'nin Avrupa'ya kat&yacute;lmas&yacute;na yard&yacute;ma haz&yacute;r oldu&eth;unuz do&eth;ru mu?
Evet, ben... (Gazeteci sözünü kesiyor)

Yani yak&yacute;n bir zamanda?
Evet, AB'nin 12 Aral&yacute;k Kopenhag toplant&yacute;s&yacute;nda Türkiye'yi müzakerelere ba&thorn;lama tarihi vermeye uygun bulmas&yacute;n&yacute; fazlas&yacute;yla ümit ediyoruz.
Ya bulmazsa?
Bulmazsa, karar&yacute; AB verecek, ama ben...
(Gazeteci sözü yine kesiyor)
Bu Amerika'n&yacute;n i&thorn;i de&eth;il ki...
Ama bana soran siz oldunuz. Benim bunda bir ç&yacute;kar&yacute;m var. Bizim bir ç&yacute;kar&yacute;m&yacute;z var. AB'ye ve AB'deki dostlar&yacute;m&yacute;za çok yak&yacute;n&yacute;z. Bu konu üzerine AB bakanlar&yacute; ile sürekli görü&thorn;me halindeyiz. Amerika art&yacute;k o kadar da uzak bir yerde de&eth;il. NATO ittifak&yacute;nda orta&eth;&yacute;z ve AB ile yak&yacute;n ili&thorn;kideyiz, 10 gün içinde (Kopenhag'dan hemen sonra) bir ABD-AB zirvesi toplayaca&eth;&yacute;z. (Powell bundan sonra Türkiye'nin att&yacute;&eth;&yacute; h&yacute;zl&yacute; reform ad&yacute;mlar&yacute;n&yacute; öven ve K&yacute;br&yacute;s'ta çözüm umudu do&eth;du&eth;unu ve Türkiye'nin bu süreç içinde AB taraf&yacute;ndan 'kucaklanmas&yacute;'n&yacute;n iyi olaca&eth;&yacute;n&yacute; anlatan uzun bir aç&yacute;klama yap&yacute;yor. Gazeteci, i&eth;nelemeye çal&yacute;&thorn;arak soruyor: )
Fransa'da modern insanlar&yacute;n 'Bunu anlamak için belki de Amerikal&yacute;lar, süper güç taraf&yacute;ndan korkutulmam&yacute;z gerekiyor' diyebilece&eth;ini dü&thorn;ünüyor musunuz? Bu duyguyu anlayabiliyor musunuz?
Bir Frans&yacute;z bir Amerikan gücü taraf&yacute;ndan tehdit edilece&eth;ini nas&yacute;l dü&thorn;ünebilir? Amerikan gücü son 50 senedir, 100 senedir Avrupa'da hangi amaca hizmet etti? Amerikan gücü ne amaçla kullan&yacute;ld&yacute;? 1918'de bir güçtük ve ne yapt&yacute;k? (Avrupa'ya) geldik, Frans&yacute;zlar&yacute;n yan&yacute;nda sava&thorn;t&yacute;k ve Birinci Dünya Sava&thorn;&yacute;'na son verdik. &Yacute;kinci Dünya Sava&thorn;&yacute;'n&yacute;n ba&thorn;&yacute;nda da bir güçtük. Sava&thorn;a girdi&eth;imizde, Avrupa'da sava&thorn; kopal&yacute; iki y&yacute;l olmu&thorn; ve Fransa'n&yacute;n üzerinden geçilmi&thorn;ti. Gücümüzü Avrupa'daki belli bir ülkeyi, belli bir ki&thorn;iyi desteklemek için mi kulland&yacute;k? Ne için kulland&yacute;k? Gücümüzü hür Avrupa için kulland&yacute;k. Bizim kendi devrimimizde bize dostluk gösteren Frans&yacute;z dostlar&yacute;m&yacute;z&yacute; kurtarmak için kulland&yacute;k. (...) D&yacute;&thorn;i&thorn;leri Bakan&yacute; olarak görevim, Amerikan ç&yacute;karlar&yacute;n&yacute; korumakt&yacute;r. Ama (Avrupa'yla) ç&yacute;karlar&yacute;m&yacute;z ço&eth;u zaman örtü&thorn;tü&eth;ü de gerçek. (...) ABD gücünü kimseye isteklerini zorla kabul ettirmek için kullanm&yacute;yor, kullanmayacak da. Biz kendimize ortak (partner) ar&yacute;yoruz. (...) E&eth;er gere&eth;ine gerçekten inand&yacute;&eth;&yacute;m&yacute;z bir &thorn;eyler varsa, ortaklar&yacute;m&yacute;zla görü&thorn; birli&eth;ine varamasak da ç&yacute;karlar&yacute;m&yacute;z&yacute; koruyabiliriz. Hat&yacute;rlayacak olursan&yacute;z, bunu y&yacute;llar önce Fransa, NATO ittifak&yacute;ndan ç&yacute;k&yacute;p, herkesten Paris'i terk etmesini isteyerek sergilemi&thorn;ti. Bu, o zaman Frans&yacute;zlar&yacute;n ç&yacute;karlar&yacute;n&yacute; dile getirme yoluydu.
Röportaj burada Frans&yacute;z gazetecinin te&thorn;ekkürüyle bitiyor. Önce o alayc&yacute; sorular&yacute; sorup, sonra böyle susan bir konumda olmak istemezdim.
Ancak Powell'&yacute;n Türkiye'nin adayl&yacute;&eth;&yacute;n&yacute; destekleyen ABD'ye &Yacute;&thorn;imize kar&yacute;&thorn;may&yacute;n denmesine, Sizi sava&thorn; ve i&thorn;galden kurtar&yacute;rken böyle dü&thorn;ünmüyordunuz hat&yacute;rlatmas&yacute;nda bulunmas&yacute; ilginç. Almanya'n&yacute;n Amerika kar&thorn;&yacute;ndaki tarihi durumu da benzerlikler ta&thorn;&yacute;yor. Belki de o kadar ileriye gitmemek laz&yacute;m, ama acaba ABD, Avrupa'ya, Madem o kadar güçlendiniz, ben ç&yacute;karlar&yacute;m için ba&thorn;ka seçenekler arar&yacute;m. Siz de k&yacute;tan&yacute;z&yacute; kendiniz savunursunuz mu demek istiyor?
Powell'&yacute;n sözleri gerçekten ilginç.