PDA

Tüm Versiyonu Göster : TURKIYEYE IZINE GIDENLER PASAPORTUNUZA ISÇI DAMGASI VURDURMAYI UNUTMAYIN

borg
05 11 2002, 18:00
benim pasaportun suresi bitmisti, yenilettigim zaman green card damgasini gorup kendiliklerinden isci damgasini vurmuslar. simdi 50 papel harctan yirttik. ama esim giris yaparken vize parasi odeyecez o da ayri dava :)

Aminita-muscaria
bu yaz Turkiyeden çikis yaparken $50 lik çikis harç pulunu odemek zorunda kaldim yeni yasaya gore yutr disina çikan t.c vatandaslari odemek zorundaymis .elimde green kartim oldugu halde .Perminint resident kartiniz veya çalistiginiza dair bi belge ile konsolosluga muracat edince yurtdisinda isçidir diye damga vuruyorlar .tabii ben bunu bilmedimden boyle bi damga yoktu ve $50 acaip girdi

Aminita-muscaria
borg benim esimde girerken vize oduyo.aslinda ilk evdendigimiz zaman bir ay içinde t.c. ye evliligimizi bildirseymisiz.otamatikmen turk vatandasi gibi oluyomus ama bir aydan sonra bildirisen boyle bi haktan faydalanmiyor çok sacma bi uygulama aslinda.

borg
06 11 2002, 18:00
valla yasal terminoloji boylebenim avrupada akrabalarim var master, phd sahibi adamlar isci olarak giris-cikis yapiyorlaryani fabrika iscisi anlasilmasina gerek yok

Unique
Kisileri isci, memur diye ayirmazlar boyle diplomasik burokrasik iliskilerde...Sen masterini bitirmis, doktorani yapmis buyuk sirketin beyin takiminda da olsanInsaatta tuglacibasi da olsanIscisin... Yasal adin bu...Selametle

tt007
yaw kardesim ne bu isci damgasi yurt disinda calisio falan deyin bari,bu ne bicim devlet anlayisi ,masterli vatandasi yasal calisio ,isci goruo onu ,..biz daha kendimizi isci gorursek baskasi ne anlar ,artik,..yurtdisinda calisio,yasio gibi uygar bi tanim yap bari yaw,.

SirineSFsimone
07 11 2002, 18:00
fazla iki ufak valiz icin tanesine 110 dolardan 220 dolar odedik . icindekiler 100 dolar etmezdi. 50 dolar da neki yaw :p

de facto
09 11 2002, 18:00
<< ama esim giris yaparken vize parasi odeyecez o da ayri dava ]]hayirdir borg, Turkiyeye mi gidiyorsunuz?sizler en iyisi eslerinize birer tane T.C. pasaportu cikartin.Istanbula inince Turk pasaportuyla giris yapin ve cifte vatandas oldugunuzu belirtin.Pasaportdur,alin bi yerde dursun zarari olmaz.gerci bazen insani shapa oturtuyorlar ama :) ben Turkgozu sinir kapisindan (Turkiye / Gurcistan siniri)iki farkli pasaportla giris cikis yapinca Il Jandarma Alay Komutanliginin aslanlari beni Alay Karargahina davet etmisti.Ufak bi sorgu ama yinede caniniz sikilabilir ;)

de facto
ell dolarlik harctan yirtmak icin sunlar lazim :okudugun okulun vermis oldugu I-20 veya benzeri formpasaportunda en son gecerli vize (ogrenci vizesi)elli dolarlik harctan yirtmak icin bunlar yeterli.ama eger ogrenci degilsen ve bi sirketde calisiyorsan konsolosluk senin pasaporta &quot;isci&quot; muhuru basacak.bu muhur harctan yirtmani saglar.elli dolarlik harc? ankara milletle [email protected]@@ak geciyor

de facto
isci vizesini goster ve konsoloslukta bir muhur bassinlar senin pasaporta.hem isci hem de ogrenciyim dedim mi isin icinden cikamazsin.inan bana istanbul da havaalaninda T.C. Emniyet Genel Mudurlugunun en angut takimi gorev yapiyor.

de facto
konsolosluga bizzaat ugra derim.eger pasaport postada kaybolursa alnina bi kurshun sik ;)

chief crazy bLanKeT
Arkadaslar bir sorum var. Simdi benim pasaportta 3 tane vize var. Biri turist, sonra ogrenci, simdi de H1(meksika sagolsun). Bunun disinda mi bir damga lazim pasaportta iscidir diye? Ayrica hala ogrenciligim de devam ediyor. nolcak simdi? isciyiz(!) diye para mi odeyecegiz yoksa ogrenciyiz diye yirttik mi?SoruObegi-2: Gecenlerde TR'ye gidip gelen birinden duydum. USA'da gumrukte pasaport kontrolu yaparken gorevli memur H1 vizesi basili oldugu halde h1'in belgesi olan orijinal kagidi da istemis (I-797 sanirim). Adamcagizin kismetine mi memur sordu yoksa normal islem o mu? Pasaportun suresini uzatma isini burada konsolosluk yapabiliyor mu? Oluyorsa posta ile gonderebiliyor muyum pasaportu, yoksa sahsen muracaat mi lazim?ha bu arada bu $50 harc pulu nedir? neyin harci? hava parasi mi yoksa 8 yillik egitime katki falan mi ? :) selamlar-hikmet

chief crazy bLanKeT
en son gecerli vize isci vizesi, ogrenciligim devam ediyor, i-20 ise duruyor. kapida gorecegiz isci miyiz yoksa ogrenci miyiz bakalim.bu muhru burada *usa* mi bastiriyoruz? Milleti yolacaklar da sebep ne olur onemli degil.

chief crazy bLanKeT
ben SF'deyim, konsolosluk LA'de. pasaportu gondermem mi gerekiyor? yoksa buralarda bir sube(!) falan gibi birseyleri var mi?konsoloslugun telefonunu bilen var mi?re:angutAllah insani karsilastirmasin oyleleriyle. Zaten adam birseye karar verdi mi hic ugrasip sinirlerini bozmaya degmez. Tabii memur beyip deyip gecicen. onla mi ugrascaksin bi de.

_snowdrop_
&gt; Gecenlerde TR'ye gidip gelen birinden duydum. USA'da gumrukte pasaport kontrolu yaparken gorevli memur H1 vizesi basili &gt; oldugu halde h1'in belgesi olan orijinal kagidi da istemis (I-797 sanirim). Adamcagizin kismetine mi memur sordu yoksa &gt; normal islem o mu? Benim bildigim kadariyla H-1 kagidinin bir kopyasini yaninda tasiman gerekiyor.Tipki ogrenci iken I-20'nin bir kopyasini pasaportunun yaninda tasiman gerektigi gibi.Arti benim patronum is yerinden offer letter'i da yazdirmami soyledi.Hatta &quot;badge'ini de gotur, bana en son gelirken sordular&quot; dedi.$50 sanirim Amerika'ya gelirken hava alaninda kesilen harac.Tabi bu yeni cikmis baska bir $50 degilse.._snowdrop_

borg
10 11 2002, 18:00
konsoloslugun telini google'dan aratip bulabilirsin. postayla yolluyorsun bir de h1 vizesiyle calistigini ve yurtdisinda calistigina dair damga gerektigini belirten kisa bir dilekce yaziyorsun. onlar o damgayi vurup geri yolluyorlar pasaportunu bildigim kadariyla posta ucreti haric bir ucret odemiyorsun. pasaportunla birlikte ucreti odenmis, zarfa kendi adresin yazilmis bir express mail zarfi yollayacaksin ayrica.de facto: valla hangi parayla? para olsa izin yok. izin oldugu zaman para yok anasini satayim, gidemiyoruz maalesef :(

lovable kitty
var ya boyle birsey var..birkac ay once burcin in egroups una boyle bir email gelmisti. pasaportunu uzatmak icin konsolosluga gonderiyor kiz, ve turk konsoloslugu pasaportu kaybediyor!!!! bir de bir muamele, hem suclu hem guclu..neyse, sonra bulunuyor ama yasanan stress!!<< konsolosluga bizzaat ugra derim.eger pasaport postada kaybolursa alnina bi kurshun sik ;) ]]

de facto
hadi bari buraya yazalim da bi ise yarasin:The Turkish Embassy in Washington D.C.1714 Massachusetts Avenue, NWWashington, DC 20036Tel: (202) 659-8200Fax: (202) 659-0744E-mail: [email protected] of ambassador: Baki IlkinThe Turkish Consulate General-Los Angeles4801 Wilshire blvd. Suite 310Los Angeles, CA 90010Tel: (323) 937-0118 or (323) 937-0119Fax: (323) 932-0061E-mail: [email protected] Turkish Consulate General-New York821 United Nations Plaza5th floorNew York, NY 10017Tel: (212) 949-0160The Turkish Consulate General-Houston1990 Post Oak blvd, Suite 1300Houston, TX 77056-3813Tel: (713) 622-5849Fax: (713) 623 6639E-mail: [email protected] of consul: Vakur GokdenizlerThe Turkish Consulate General-Chicago360 N.Michigan Ave. Suite 1405Chicago, Il 60601-3858Tel: (312) 263-0644Bakin bu adamlar tam salak.Kesinlikle guvenmeyin bunlara.Mumkunse bizzat basvuru yapin (konsolosluga giderek) ve durumu sik sik kontrol edin.Ben adamlara elli kere soyledim Izmit nufusuna kayitliyim diye adamlar Sakarya yazdilar nufus cuzdanima.

chief crazy bLanKeT
arkadaslar tenkyusunuz.

borg
17 11 2002, 18:00
yapma yaaaaaay o zaman esimle gittigimiz zaman yagli kazigi yiyecezbenim bildigim turkle evli olan yabancilar oturma izni aliyor da onu turkiyedeki emniyet birimlerinden almak gerekiyor. yok mu bunun bir caresi?

LORD
Turkiyedeki Amerikan buyukelciligi ve konsoloslugu vize ucretlerini $65'dan $100'a cikarinca biz de USA pasaportlu turistlere uyguladimiz vize ucretini $65'dan $100'a cikartmisiz. artik amerikalilar Turkiyeye girerken 65 degil 100 papel odeyecekler.

Aminita-muscaria
ulan $ 100 az degil be ev kirasi gibi....eger esin senin kutugune kayit olduysa, yani evliliginizi nufusuna bildirdiyseniz emniyete basvurup oturma izni alabiliyorsunuz, o zaman vizeye gerek kalmiyo ama bu basvuru i&ccedil;in Turkiyeye giris yaptiginda vize parasini odemek durumunda esin.bayagi &ccedil;etrefili isler yani....

LORD
18 11 2002, 18:00
oturma izni alsa bile Turkiye disinda 6 ay kalinca oturma vizesi kendi kendini iptal ediyor. onu cikartmanin da birsuru formalitesi var. size tavsiyem hic kasmayin oturma vizesi icin verin $100 pasa pasa girin Turkiyeye. nasil olsa yurtdisinda 6 aydan fazla kalinca iptal olacak.

Aminita-muscaria
18 11 2002, 18:00
LORD sen bu konularda bilgilisin galiba ,simdi ben esimle turkiyede bi ka&ccedil; yil kalmayi dusunuyoruz sence ne yapmali , turist vizesiyle girince alti ay sonra &ccedil;ikis yapip tekrar girme zorunlulugu var.emniyetten oturma izni almak &ccedil;okmu zor ?

Yasmine
19 11 2002, 18:00
Green karti olup burada liseye giden kisiler de pasaportlarina &quot;isci&quot; damgasi vurdurmak zorundalar mi?

LORD
19 11 2002, 18:00
cok zor degil. once normal turist gibi girersiniz 100 dolar odeyerek. sonra evlilik cuzdaninizla beraber oturdugun ilin &quot;il emniyet mudurlugu yabancilar sube mudurlugu&quot;ne gidersiniz sizin gercekten kari-koca oldugunuzu gorurler ve esine oturma tezkeresi duzenlerler. ornegin istanbulda oturuyorsan basvuracagin yer aksaray vatan caddesi uzerinde istanbul emniyet genel mudurlugu icindeki yabancilar polisinin oldugu yer. amerikan pasaportu tasiyanlara pek zorluk cikarmiyorlar ama moldovya ukrayna gibi dogu bloku ulkelerinin vatandaslarina cok zorluk cikardiklarini duydum. ama unutma muracaatinizi Turkiyeye girdikten sonra ilk 3 ay icinde yapmalisiniz cunku esinin pasaportuna havaalaninda 3 aylik turist vizesi yapistirilacak. bu turist vizesinin suresi bitmeden basvurursaniz islemlerinizi cok daha kisa surede hallolur. evlilik belgelerinizi getirmeyi sakin unutma.

Yasmine
20 11 2002, 18:00
<< yazdirmak zorunda degilsin ama yazdirabilme hakkin var. ]]Yazdirmazsak $ 50 odemek zorundamiyiz?

LORD
yazdirmak zorunda degilsin ama yazdirabilme hakkin var.

filiz_CA
selam,ben onumuzdeki hafta konsolosluga gidip benim H-1B'yi issue ettirecegim.simdi H-1'nin yaninda bir de isci diye damga mi vurdurmak gerekiyor havaalaninda alinan $50'lik harctan yirtmak icin??yoksa sadece greencard'i olanlarin yapmasi gereken bisiy mi?zira ben zaten calisma vizesi tasirken bir de isci damgasinin mantigini anlayamadim.bir de kizkardesim icin I-20 bekliyoruz. bana online biryerlerden bakiliyor artik falan filan dediler.konsoloslukta hemen check edip, goremedilerse vermiyorlarmis F-1'i falan.konsolosluga gitmeden once bak dediler.ben pek anlamadim tam olarak neye ve nereye bakmam gerektigini.bu konuda bilgisi olan varsa ve yardimci olabilirse sevinirim.sevgiler,-Filiz

LORD
21 11 2002, 18:00
oncelikle bir konuyu acikliga kavusturalim. yurtdisina cikis harci $50 degil 70,000,000 TL'dir. havaalanindaki gorevli sizden Turk Lirasi olarak 70 milyon ister. yasmine aslinda greencard'ini polise gosterince odemeyebilirsin ama uyuz bir polis karsina cikinca yine odemezsin ama seni ugrastirir. bence yazdirirsan butun bu tantana ve curcunadan kurtulursun. filiz-CA maalesef H1 vizesinin calisma vizesi oldugunu bazi polislerimiz bilmiyorlar. evet odememen gerekir ama H1'in ne demek oldugunu bilmeyen bir polise laf anlatana kadar konsolosluga gidip isci damgasini vurdurmani tavsiye ederim. Boylece hemen pasaport kontrolunden gecersin. diger sorunun cevabini bilmiyorum.

filiz_CA
27 11 2002, 18:00
Lord, cok tesekkurler cevabin icin.Ben H1B'mi aldim. Benim kagitlari alan kiza da soyledim boyle boyle bir damga vuruluyormus havaalaninda isci oldugumuzu daha cabuk anlasinlar diye. Dumur bir sekilde bakip boyle bisiyden haberimiz yok dedi. Tabi damga falan da vurmadilar pasaporta.Ya Ankara'daki Amerikan konsoloslugundakilerin bundan haberi yok?(Istanbul'dan Ankara'ya git dediler de bana. Daha cabuk cikiyormus vize)Ya da ben anlamayip yanlis konsolosluga sordum (Amerika'daki Turk konsoloslugu/Turkiye'deki Amerikan konsoloslugu??)Ya daa ben bunun adini becerip dogru durust soyleyemedim konsolosluktakilere.Bakalim nolucak havaalaninda bizim polislerle ;) -Filiz

LORD
28 11 2002, 18:00
filiz bu damgayi amerikadaki Turk konsolosluklari vuruyor.

filiz_CA
28 11 2002, 18:00
:) bisiyleri yanlis anladigim belliydi zaten.gerci dogru anlasamda pek farketmeyecekti.Amerika'daki Turk konsolosluguna gidebilmemin tek yolu havaalanindan geciyor, su anda Turkiye'de izinde oldugum icin. ;) neyse en azindan baskalari yanlis anlamaz artik.-Filiz

filiz_CA
08 12 2002, 18:00
Ben bugun ABD'ye geri dondum.
Istanbul Ataturk Havalimaninda harc pullarinin parasini alan
bayan ve guvenlik gorevlileri isci vizen olsa bile iscidir damgan
yoksa gecemezsin dediler.
Polisler anlamaz ne vizesi oldugunu gecirmezler ama istersen bir sansini
dene dediler.
Denedim. Gectim. :)
Durumu anlattim polislere: Isci vizem var. Isci damgam da olmasi gerekiyor
biliyorum ama vizeyi bu gelisimde cikarttim, damgayi ancak geri donuste
bastirabilirim. simdi nolcak? dedim.
Vize tiplerinin isimleri ve karsiliklarinin oldugu bir dosya var ellerinde,
oraya baktilar H1B'nin karsiligina.
Bir arkadaslarina da onaylattilar kendi kararlarini.
Gec bari dediler.
Haber veriyim de iscidir muhrunuz yoksa cok stres olmayin dedim.
-Filiz