PDA

Tüm Versiyonu Göster : Turkiyeden guzel yer yok

de facto
03 11 2002, 18:00
Ekonomisi kotu olsa da,siyasetcileri genel olarak aptal olsa da yine de Turkiyeden guzel yer yok.Var mi Istiklal Caddesi gibi yer ya ?

SwordFish
Cok paran varsa Trukiye cok ama cok guzel.Ortalamaysan veya az paran varsa somaliden farksiz.

max20karakter
Ben ABD icinde dunya cenneti bir yerdeyim, burasi icin de ayni seyi soylemek mumkun... Hatta benim cebime ABD standartlarina gore iyi para gecmesine ragmen, bazen TR'deki iki bira iki midye tavanin tadini ariyorum.

sademes
Turkiye en guzeli Tek sorun para lazim heryerde oldugu gibi ;)

borg
04 11 2002, 18:00
turkiyenin dogusu ve ic anadolunun kirsal kesimleri somaliden bile beter maalesef. gerci somali degil meksika desek daha yerinde olur. bir tropikal hastaliklar eksik.

de facto
Somaliyle Turkiyeyi bir kefeye koymak sacmalik

de facto
Somalide millet acliktan geberiyor.Milletin kicina giyecek donu bile yok.Somaliyle Turkiyeyi bir kefeye koyamazsiniz.Turkiyede para kazanmak da kolay yasamak da.Corum sizi kesmiyor mu? Gidin Bodruma, alin denize sifir bir villa keyfinize bakin.Illa da milyon dolarla Konyaya yerlesmeniz sart degil ;)

de facto
<< turkiyenin dogusu ve ic anadolunun kirsal kesimleri somaliden bile beter maalesef. gerci somali degil meksika desek daha yerinde olur. bir tropikal hastaliklar eksik. ]]yapma borg :) somali nereye Turkiye nereye.hem meksika fena bir yer degil ayrica meksikanin kirsal kesimini de sahsen gordum.Turkiye bu ulkelerle kiyaslanamaz :)

bluestocking
<< Cok paran varsa Trukiye cok ama cok guzel.Ortalamaysan veya az paran varsa somaliden farksiz. ]]sword,Baska bir dosyada Turkiye'deki senin tabirinle &quot;ORTALAMA&quot; insanlarin yasamlari hakkinda sordugum soruya farkli bir yanit vermistin:&quot;Yazilarimdan luks bir yasami anlattigim fikri dogdu sanirim blue, ama benim nightlife ankara yazimda bahsettigim mekanlar cok luks mekanlar degil.Ortalama bir devlet memuru veya ortalama bir doktor gelir seviyesine sahip insanlarin zorlanmadan gidebilecegi mekanlar.&quot;SENIN yukarida yazdiklarindan anladigim kadariyla Turkiye'de &quot;ORTALAMA&quot; insanlarin yasam tarzi pek Somali halkinin yasam tarzina benzemiyor... -ben hic Somali'de yasamadim ve Somali'de &quot;ORTALAMA&quot; insanlarin nasil yasadigini medyada gordugum kadari ile bilirim- Ama Somali uzmanlarindan OGRENMEK de lazim tabi..

artoflife
T&uuml;rkiyenin Istanbul, Ankara ve Izmirden olusmadiginida g&ouml;z &ouml;n&uuml;nde bulundurmak lazim. Napiym ben &ccedil;orumda 1 milyon dolari. Altina en iyi arabayi &ccedil;ektin diyelim eee... nereye gidecen. Insanlarin bakislarindan rahatsiz olmadan o arabaya binebilecekmisin.Diyelimki tonla para kazaniyorsun.Gidecek adam gibi bir sinema bile yoksa yasadigin yerde, ne yapacaksinki o parayi.Baska &uuml;lkeyi bilmem &ccedil;&uuml;nk&uuml; hi&ccedil; kalmadim ama T&uuml;rkiyede para kazanmak kolay. Ama sadece parada mutlu etmiyor insani.

tt007
tabi kocum ,bi avrupa birligine girsek ilerde turk pasaportu cok degerli olunca heheh ..turk erkeginin uluslararasi popularitesi iice artcak.. ,)

tt007
fantaziye bak yaw..

amisos
05 11 2002, 18:00
o bir milyon dolari bana verin dagbasinda yasayip cobanlik yapayim.hafta sonu atlarim ucaga ver elini istanbul-paris-roma-corum...vs. :D bence nerde yasadigin degil ne sekilde yasadigin onemli.istanbulda bes parasiz istiklalde mi gezmek daha guzel,kucuk bir kasabada sevdigin kisilerle bira yudumlamakmi?

de facto
amisos un dedigi gibi sonucta dag basinda da yasayabilirsiniz.paraniz cok gidin Artvinde dag basinda yasayin.Caniniz mi sikildi?Ver elini Moskova,Tokyo,Dubay,Amsterdam.

caruso
Ege sahillerindeki herhangi bir kucuk kasaba olabilir ama onemli degil...Bira yudumlamak :D Simdi Gokceada da olmak vardi

artoflife
Iste mevzuda o zaten. Mademki terki diyar eylenecek memleket, gitmisken tam gidelim bari. Her y&ouml;nden tatmin edebilecek bir yere gitmeye &ccedil;alisalim.

bellagio
los angeles'&yacute; b&yacute;rak&yacute;p d&ouml;nd&uuml;m ve bir kere pi&thorn;man olmad&yacute;m.kalanlar ve d&ouml;nenler aras&yacute;ndaki tek fark zihniyet fark&yacute;.

SteeLExposeD
06 11 2002, 18:00
Abartmay&yacute;n &uuml;lkemiz o kadar k&ouml;t&uuml; de&eth;il. G&uuml;zel fakat sorunlar&yacute; &ccedil;ok ...

sementha
07 11 2002, 18:00
GOKCEADA HARIKADIR BEN COCUKLUGUMUN 4 YILINI GECIRDIM ORADA.SIMDI AMERIKADAYIM VE SEVMIYORUM YA BEN BU ULKEYI TURKIYEYI OZLEDIM SORUNLARI COK AMA OLSUN YA..

bluestocking
08 11 2002, 18:00
Ken, yazdiklarinin coguna katilmakla birlikte, yine &quot;Somali nere Turkiye nere&quot; diyorum.Turkiye icin Kasim ayi Aclik Siniri rakamlarini bulamadim ama Agustos icin buldugum rakamlar asagida;http://www.ozgurpolitika.org/2002/08/30/allhabb.html &quot;Aclik siniri 345 milyonTurk-Is, 4 kisilik bir ailenin aylik zorunlu gida harcamalarinin 345 milyon 675 bin liraya yukseldigini bildirdi. Turk-Is'in yaptigi arastirmaya gore, Agustos 2002'de, 4 kisilik bir ailenin yeterli, dengeli ve saglikli olarak beslenebilmesi icin yapmasi gereken asgari gida harcamasi tutari... &quot; Eger bu bilgiler hatali ile ise bir bilen gercekci rakamlari yazabilirse sevinirim. &quot;bu arada istanbul u dinlerken gozlerini fazla kapatirsan hava kirliliginden gidebilirsin :) &quot; :) Istanbul'un kirli havasina 20 yila yakin bir bagisiklikligim var :) bu konuda endisen olmasin.<< [i]turkiye de ortalama kalmadi artik.ya cok zengin yada fakir var.orta tabakayi erittiler yillar once.ama zenginlik ve fakirlik kisilere gore degisiyor galiba.herkes farkli yorumluyor.gercegi rakkamlarda gorebilirsiniz...aclik siniri ben buraya gelmeden once 870 milyondu. belki bu biraz fikir verir.memlekette para kazanmaya gelince uzun sure ayni iste kalirsan belki kariyerin oluyor ama sosyal hakkin hic bir zaman olmuyor.hala calisanlar korunamiyor.ne kazanirsan kazan para birikmiyor.geciniyorsun gidiyorsun.3.dunya ulkelerinden one step up yani.vasata yakin yani...alim gucu hala yok.yani anliycagin sikintili.bir konuda katiliyorum size.cok paran varsa yan gelir yatarsin.su anda 50 milyarin varsa ayda 1,750,000.000 faiz alirsin herhangi bir bankadan.yan gelir yatarsin...paran yoksa surunuyorsun memlekette.oraya gitmeden gorunuyor burdanda :) bu arada istanbul u dinlerken gozlerini fazla kapatirsan hava kirliliginden gidebilirsin :) << [i]

ken
08 11 2002, 18:00
turkiye de ortalama kalmadi artik.ya cok zengin yada fakir var.orta tabakayi erittiler yillar once.ama zenginlik ve fakirlik kisilere gore degisiyor galiba.herkes farkli yorumluyor.gercegi rakkamlarda gorebilirsiniz...aclik siniri ben buraya gelmeden once 870 milyondu. belki bu biraz fikir verir.memlekette para kazanmaya gelince uzun sure ayni iste kalirsan belki kariyerin oluyor ama sosyal hakkin hic bir zaman olmuyor.hala calisanlar korunamiyor.ne kazanirsan kazan para birikmiyor.geciniyorsun gidiyorsun.3.dunya ulkelerinden one step up yani.vasata yakin yani...alim gucu hala yok.yani anliycagin sikintili.bir konuda katiliyorum size.cok paran varsa yan gelir yatarsin.su anda 50 milyarin varsa ayda 1,750,000.000 faiz alirsin herhangi bir bankadan.yan gelir yatarsin...paran yoksa surunuyorsun memlekette.oraya gitmeden gorunuyor burdanda :) bu arada istanbul u dinlerken gozlerini fazla kapatirsan hava kirliliginden gidebilirsin :) << << Cok paran varsa Trukiye cok ama cok guzel.Ortalamaysan veya az paran varsa somaliden farksiz. ]]sword,Baska bir dosyada Turkiye'deki senin tabirinle &quot;ORTALAMA&quot; insanlarin yasamlari hakkinda sordugum soruya farkli bir yanit vermistin:&quot;Yazilarimdan luks bir yasami anlattigim fikri dogdu sanirim blue, ama benim nightlife ankara yazimda bahsettigim mekanlar cok luks mekanlar degil.Ortalama bir devlet memuru veya ortalama bir doktor gelir seviyesine sahip insanlarin zorlanmadan gidebilecegi mekanlar.&quot;SENIN yukarida yazdiklarindan anladigim kadariyla Turkiye'de &quot;ORTALAMA&quot; insanlarin yasam tarzi pek Somali halkinin yasam tarzina benzemiyor... -ben hic Somali'de yasamadim ve Somali'de &quot;ORTALAMA&quot; insanlarin nasil yasadigini medyada gordugum kadari ile bilirim- Ama Somali uzmanlarindan OGRENMEK de lazim tabi.. ]]

amisos
09 11 2002, 18:00
turkiyedeki aclik siniri rakamlari aylik TEFE ve TUFE'ye gore degisiklik gostermektedir.carl lewis'e tas cikartacak surattaki yurdumun TEFE ve TUFE rakamlarina gore en son takip edebildigim aclik siniri tam tamina 977 milyoncuktu..................................somal ideki ekele ebwende eguende amcayla ahmet amcanin sorunlari tartisilir.sizce hangisinin sikintisi daha fazladir ve hangisi daha mutludur? :p

GoZGoZ_Lu{iZMiR}
12 11 2002, 18:00
ALOOOOO &quot;Insan memleketinden ayri yasayamaz&quot; ABD li de burda yasayamaz....Ben de Chicago da yasadim kisa bi sure. Simdi Izmir deyim.Bilesiniz ki ABD dekiler de elbet birgun donecekk. Saygilar...

Aminita-muscaria
13 11 2002, 18:00
bana kalirsada turkiyeden guzel yer yok .ama turkiyede ozellikle tukiyeden hi&ccedil; &ccedil;ikmayanlar bunun farkinda degil bununla beraber ekonomik olumsuzluk ,sosyal adaletsizlik vb gibi seylerden dolayi Turkiyenin guzel oldugunun farkina varditmiyorlarda insani

ken
19 11 2002, 18:00
valla nerden cikardin donecegimi anlamadim ama kendi adina konusuyorsun galiba.neden dondugun seni ilgilendirir.benim donup donmeyecegimde beni.ben donmuyorum.sen herkes donecek falan demissin ama yanilmissin...<< ALOOOOO &quot;Insan memleketinden ayri yasayamaz&quot; ABD li de burda yasayamaz....Ben de Chicago da yasadim kisa bi sure. Simdi Izmir deyim.Bilesiniz ki ABD dekiler de elbet birgun donecekk. Saygilar... ]]

ken
19 11 2002, 18:00
sinirlarimiz asagi yukari ayni rakkamlara varmis gibi gorunuyor.tabi ki somali degiliz.ama buyuk sikintilar var hala.memleketin onu pek acik gorunmuyor hala.pek duzluge ciktigimizi gorecek omrum yok gibi.yani yetmeyebilir.ne yapiyim yaslaninca canim memleketim ayaklarini.cok farketmiyor benim icin artik.29 yasimdayim burdaki dunya daha guzel.maddi olarak hakkini da aliyorsun.turkiye nin bu konuda daha cok yol katetmesi gerekecek.ama tabi ki turkiye somali de degil...benimde istanbul un kirli havasina bagisikligim var.ama dogal gazi cok pahali yapmislar...bu kis daha fazla insan odun komur kullanacak evl;erinde dogal gaz olmasina ragmen.anliycagin durum sandigindan kotu olabilir...

old_texan_vulture
24 11 2002, 18:00
amisos ufak bir hata yapmissin izninle duzelteyim, 977 milyon dort kisilik bir aile icin aclik degil fakirlik siniri iken aclik siniri da 350 milyon civarinda falan. (fakirlik siniri kira ulasim vb. tum yasam giderleri toplanarak hesaplaniyor aclik siniri ise sadece gida giderleri baz alinarak) yani neyse ki daha o kadar da kotu bir noktada degiliz.

borg
25 11 2002, 18:00
ya turkiyenin dogal guzellikleri tartisilmaz, insan iliskilerinin sicakligi, falan.ancak su varinsanlarimiz maalesef basasinin ozel hayatina burnunu sokmaya cok merakli. orta ve dar gelirli kesimin oturdugu yerlesim yerlerinde herkes birbirinin kapisini, camini gozetler. herkes senin isine burnunu sokmya kalkar 'sunu soyle yap, bunu boyle yap' her bi moku merak eder bir suru soru sorarlar.burada tanistigim bircok turkun ilk sordugu sey 'kac para kazaniyorsun' dur. hani IT camiasinda arkadaslar arasinda falan normal birsey de, annem-babam olacak yasta insanlar kalabalik bir ortamda boyle birsey sorunca hafakanlar basiyor, konuyu degistiriyorum ya da kacamak cevaplar veriyorum. yaw ben sormuyorum da siz niye soruyorsunuz kardesim... turkiyeye gidiyorum yine ayni muhabbet. evlenmeden once herkes arkamdan ahkam kesip ailemin basinin etini yiyorlarmis ne zaman evlenecek? sunu bi evlendirelim? niye evlenmedi? yaw size ne kardesim kendi isinize baksaniza, hayret bisey!milletin hic bilgisi olmadigi konularda bile ukalalik yapip insana nasihat vermeye kalkmasi. herkesin birbirinin ozel hayatini didiklemesi. (en cok rating alan programlar rontgencilik ve dedikodu programlari. en cok ilgi ceen yayinlar da samdan gibi dedikodu pacavralari. cumhuriyet, zaman ve radikal haric butun gazetelerin ya on ya arka sayfasinda kici basi acik koca koca kari-kiz resimleri.)

amisos
25 11 2002, 18:00
old_texan_vulturehaklisin,teknik bir hata olmus.yinede kotu bee.dusunsene 4 kisilik bir aile970 milyonla gecinecek.ev kirasi,su elek.............uuuffff.

be confident
04 12 2002, 18:00
arkadaslar amerikaya tam uc ay once geldim belki hikayemi okumussunuzdur forumdan.gelmeden once ruyalarimda goruyordum burayi.yani nasil anlatayim buraya gelemezsem hayatim kararacak diye dusunuyordum.am sonunda vizeyi aldim ve buraya geldim.su anda dusunuyorum ki nasil donerim turkiyeye.donsem nasil olur.is bulabilir miyim falan? yani simdi de donmeyi istiyorum.ama sonra dusunuyorum donsem ne is yapacam turkiyede.su an donsem turkiyeye rehber ogretmen olarak bir okulda goreve baslayabilirim ama yaz tatilini beklemem gerekecek.hadi ise girdim.ilk yil stajer belki 600 milyon ancak alabilecegim.ve de en kotusu de hic bir sekilde yukselme ihtimalin kademe atlama ihtimalin ve sansin yok. ailemi arkadaslarimi ve biricik sehrim istanbulu en cok ozledigim su gunlerde bunlari dusunuyorum ve gitmekten vazgeciyorum.benim kanaatimce amerikaya gelmis arkadaslar olarak buradaki egitimimizi tamamladiktan sonra bu konulari dusunmeliyiz.yani buraya gelmissek oncelikle su koydugumuz hedeflere bir ulasmaliyiz.ne oyle hemen geri donmek orada maaslar kac para falan.hedefleri gerceklestirdikten sonra bakariz duruma burada mutlu isek kaliriz.yok degilsek kardesim mutlu olmadigin yerde ne diye israr ediyosun.donersin ulkene dimi yani. ben su anda burada mutlu degilim ama donmeye de hic niyetim yok.ne zaman cok fazla donme istegi duysam istanbul universitesindeki gunlerimi dusunuyorum, okul koridorlarinda yasanan savas gibi kavgalari, okul onlerinde sogukta bekleyen okuma haklari ellerinden alinmis kiz kardeslerimi veya ablalarimi, turkiyenin en buyuk kutuphanesi diye tabir edilen beyazit merkez kutuphanesinde bir kitap icin 1 saat bekledigimi ve sonunda kitabin ciltlenmeye yollandigi icin gelmedigini, internette bir saat hakkim oldugunu ve bu bir saatte sadece bir kac kaynak arayabildigimi, universitedeki profesorumu bir yil boyunca sadece onun ozel danismanlik merkezine giderek gorebildigimi, batan bankalari(hortumlanan), bayramlarda uyuyan soforler nedeni ile karayollarinda katlolan insanlarimizi, borgun da dedigi gibi zaman cumhuriyet ve radikal gazetelerinin trajlari ile diger takvim gunes gibi gazetelerin trajlari arasindaki farki, galeria caroousel akmerkez gibi alisverismerkezlerindeki lacoste magazasindaki bir kazagin fiati ile o magazada o kazagi satan kisinin aldigi maasin ayni oldugunu dusunuyorum ve hemen turkiyeye donmekten vazgeciyorum.bu sekilde sikintisi olan varsa bunlari dusunsun ve hemen kendine gelsin. kusura bakmayin cok anlatacak sey var daha ama uzun oldu.ileride devam ederiz.borg sana gercekten katilmamak mumkun degil

Berkeleyfatihi-06
05 12 2002, 18:00
Abicim gecin CA ya ya da FL ye, calisin 1 sene sonra alin bi convertible hatta bikac aya kadar, haftasonlari atlayin bi turlayin soyle SF, LA caddelerinde sallayin gerisini yaw TR ymis aha kis da geliyor, ayaz don birrr, valla ne diyim kisi da ozleniyo bazen namussuzun , 6 ay da uzun kardesim 3 ay US 3 ay TR aynen bu sekilde...

be confident
05 12 2002, 18:00
aman berkeley ne yaptin yaaa.gidis gelis kaca patlar yaa.keske yapabilsek ama bizde o kadar para ne arar.soguk konusunda ise gercekten sogugu bile ozleniyo yaa.gecen gun houstonda yilin en soguk ayi yasandi.ve kendimi biran turkiyede gibi hissettim yaaa...

madTurk
10 12 2002, 18:00
gicikbebe,
senin ciftlik isi ne oldu ? Aldin mi, hala ariyormusun?

madTurk
gicikbebe,
yerlestik valla islerde ehh iste sukurler olsun bir corba kayniyor evde hesabi iste.
Ama cok cok cok pismanim Amerika'ya geldigime. Hayatta Ingiltere'nin yerini tutmaz. Amerikalilarin cehaletini gorsen inanmazsin. Evde ben varken haber programlarinin seyredilmesini yasakladim, midem bulaniyor bu salaklarin yorumlarini dinlerken, sinirden elim ayagim titriyor.Disarida da kimse ile muhattap olmuyorum, evden ise isten eve misali.
Sen nereden aldin ciftligi Blackpool tarafimi yine yoksa Scotland filan mi?

gicikbebe
borg cok haklisin. kimsenin baska isi yok salak salak soru sorup nasiyet verirler. Bu yuzden senelerdir turklerle alakadar olmuyorum. Ayrica memleket guzel olsa bile her yerle ayni. cok daha guzel yerler var.

gicikbebe
selam madturk

aldim, 3 ay oldu. Yerlestik, simdi tamirat falan yapiyorum. yavas yavas halloluyor her sey. sen nasilsin ? Yerlestinmi yeni evine ? umarim islerin iyi gidiyordur.

ME-GI
11 12 2002, 18:00
bundan su sonucu cikarabilir miyiz? etrafinda sevdiklerin oldukca dunyanin neresinde olursan ol, mutlu olursun?!

borg
gicikbebe sanslisin ya. keske paraolsa ben de alsam oyle bisey arada sirada kafa dinlemeye gitsem falan.

alpha
Turkiye'yi ozleten, insanlaridir. Bu forum bile kucuk bir Turkiye.

Turk insaninin cana yakin davranisi bence herkezi Turkiye'ye geri cekiyor. Niye herkez bu foruma gelip arada bir olsa da bakiyor? Olay Konya'da Bodrum'da bitmiyor.

Insan hep sevdiklerinin hatta sevebileceklerinin yaninda olursa mutlu olabilir...

madTurk
Sevindim valla o kadar istemistin bu ciftlik olayini. Scottish leri severim , biraz cok icerler ama Braveheart gibi delikanli adamlar.
Simdilik Amerika'da kalmak durumundayim zira Turkiye'de halledilmesi gereken cok maddi olaylar var, zaten burada da daha yeni bir hayata basladik. Bizim hanimla evlenmeden once ona o kadar yardim ettigim halde masaallah bir suru student loan, kredi karti borcu filan biriktirmis, yavas yavas onlari temizlemeye calisiyoruz. Tabii biz Ingiltere'deyken fazla bahsetmedi bu borclardan. Simdi Turkiye bir taraftan esimin borclari bit yandan arada kaldim valla, onun icin daha iyi para kazanabilecegim bir ise gecmek icin ugrasiyorum. Bakalim hayirlisi artik. Ama ileride kesinlikle Ingiltere veya Avustralya'ya en azindan Amerika icinde daha tenha ve daha ucuz bir yere yerlesmeyi her zaman konusuyoruz.

gicikbe6e
Scotland'a tasindim. Ciftlik cok guzel bir yer. kirsal ve her yere uzak. en yakin komsu 1.5km, koy 10km. en yakin sehir 150km'de. Fazla insan gormuyoruz ama kasabaya falan guzel. Burda daha hic yabanci gormedim kasabada bile, ama pizza dukkanina bir girdim, adamlar turk. pizza salonunu almislar simdi kebabda satiyorlar. Yani butun eyalette bir ben birde onlar yabanci. Neyse cok memnunum.

Hayatimda bir kac amerikali tanidim. cok hirbo ve kendini begenmis arragont insanlar. Ingilizleride sevmiyorum ama onlardanda beterler. Para kazanmak icin iyi bir yer ama yeterince kazanir kazanmaz durma orda o zaman. Insallah zamanla daha mutlu olacagin bir yere tasinirsin.

madTurk
12 12 2002, 18:00
gicik,
valla benim yaptigimda aynen oyle gibi. Extra bir para olursa bir cek yazip gonderiyorum esimin borclarina, para yoksa o da yok. Zaten aramiyorlarda artik hepsiyle telefonda gorustum, ister benimle anlasin para oldukca oderim ister anlasmayin o zaman esim kendini bankrupt ilan eder para yerine bol oksijenli hava alirsiniz dedim. Onlar da aptal degil sikistirmiyorlar tabii. Asil mesele su, rahmetli babam cok eli acik bir insandi ama cok organize biri oldugu icin butun alacaklari verecekleri yazili halde elimizde var. Benim esime biraz altin almis, saklamis ileride de altin takariz hesabi. Daha odememis, iste onlari filan hemen odedim alelacele, adamcagizi borclu yatirmayalim diye. Babamin vefati cok ani oldu, butun hesaplar alt ust oldu. Bir suru paralar verilmis, kimsenin odemeye niyeti yok. Daha bugun yine kardesimle konustum telefonla. Mesela Ingiltere'de babamin ******** bir uzaktan akrabasi var, babam adama 3 sene once 5 000 dolar vermis, hala adam geri odeyecek. O ********i iyi tanirim Ingiltere'den hic de muhattap olmazdim, muhabbetimiz merhaba merhaba dan oteye gitmedi hic. Adamin Bristol civarinda iki tane fried Chicken bir tane de kebap shop'u var hala kardesime para yok deyip duruyormus. Benim kardes de biraz sinirli bir cocuk cok da sarsildi babam aniden vefat edince, abi ben bu pimp'i oldururum Turkiye'ye izne geldiginde diyor. Adam Ingiltere'de uc tane dukkani varken bize yok cekiyor, inanilmaz sey ya. Daha bu hiyar gibi bir suru alacagimiz olan adam var ama bir halt aldigimiz yok. Bizim birader bir yandan doktora yapiyor bir yandan babamin islerina bakiyor bir yandan da boyle ********lerle ugrasiyor iste. Annemi yilbasindan sonra senin yanina gondereyim de o yokken ben bu adamlarla hesaplasirim diyordu bugun. Annem dayanamaz oyle seylere, zaten bir tek kardesimle ben kaldik geriye, ben zaten senelerdir yurtdisindayim. Simdi kardesim bir aptallik yapmasin diye ugrasiyorum iste, giden para olsun hesabi.

Cok guzel bir ders oldu ama bize. Babam o kadar paralari guvenipte cikarip cikarip nasil vermis millete hayret ya. Biz yurtdisinda ac kalsak icecek corba vermez kimse. Yok abi kimseye bes kurus yok. Turkiye'nin su sartlarinda nereden biriktirip odeyecekler o kadar parayi.

Neyse ya, sikmayayim seni de kendi problemlerimle. Hayat boyle paldir kuldur devam ediyor iste. Valla gina geldi hic olacagina inanmiyorum ama birazcik bir duzelme olsa Turkiye'de valla yarin sabah donerim. Sikti yurtdisi artik nereye gidersen gir hep ayni dertler.

Kendine iyi bak.

gicikbe6e
Madturk,

borclu olmanin ne kadar kotu oldugunu bilirim, 20 yaslarindayken $10.000 kadar bir kredi karti borcum birikmisti. Hani ingilterede faizlerin %12 lere ciktigi zaman (thatcher zamaninda :) o zaman az para kazaniyordum yemedim icmedim ama hepsini odemem 3 sene surdu, sonra tovbe ettim. bir daha hic borca girmedim. kredi kartim falan yok. En iyisi hepsini yirt at. yavas yavas ode. ben ogle yaptim mecburen. Burayida borcsuz aldim ama son on sene sansim acikti, cok para kazaniyordum, insallah sende biraz sansin olur, iyi parali bir is bulursun, isinde iyiysen daha fazla para istemeye utanma. vermezlerse calisirken daha iyi bir is ara, bulur bulmaz ayrilirsin.

Borg, insanlarin mutsuz olmalarinin tek sebebi devamli kendilerinde olmiyan birsey istemeleridir. Paran yoksa para istersin. varsa daha cok istersin. turkiyede olan disari gitmek ister. disarda olan turkiyeye gitmek. sonu ancak kefende gelir, ona gore.

gicikbe6e
Selam madturk,

Valla bu durumunu okuyunca sinirlendim. Dunya boyle ******** o.c.lari ile dolu maalesef. Benim borcum olsa boyle, gece uyuyamam, bir yerden bulup oderim. simdi baban vefat etti diye kimse odemek istemez borcunu, bana olsa bende kardesin gibi herifin evini barkini yakip yikmak isterim. Bristol'a 1 kere gittim, property pahali bir yer, adamin serefi olsa dukkanlarindan birini satar borcunu oder. Banada bir kere hayatimda 2 kere gordugum hirbo uzak akrabanin biri durup dururken kibristan telefon acip fabrikama bir makina lazim, ordan parasini odermisin ($1000) makinayi yollasinlar cabuk lazim, sana parayi hemen gonderirim dedi. Herife gulup suratina telefonu kapadim. sonra duydum adamin fabrikasi var ama kumarbazin teki, herkese borcu var. Ayni numarayi baska akrabalarada yapmis. Bu gibi adamlar yuzunden annemden baska herkesle senelerdir konusmadim. Bu gibi adamlar borc isterken her yalani soyler. dedigin dogru, biz sokakta kalsak kimse 1 kurus vermez. Kimseye hayatinda 1 kurus verme. Ben senin yerinde olsam her seyi satar her bankadan ve kredi kartindan ne kadar borc alabilirsem alirim, sonra git turkiyeye kimsenin bilmedigi kirsal bir yerde bir ciftlik evi, arazi falan al, sonra kimse bulamaz seni. Borcsuz gecinip gidersin. Bende burayi almadan once ogle yapmayi dusundum ama turkiyedeki durumu bilmiyorum, ev/arazi fiyatlari ne kadar. Buralardan cok daha ucuz olmali. Uzme kendini.

Berkeleyfatihi-06
13 12 2002, 18:00
Turkiye duzeliyor dostlar, 2003 te % 6.5 buyuyoruz, bu hizla 2010 a kadar Avrupa yi sollariz, AB nin en iyi 3. ekonomisi bizde.Tren rayina oturmaya basliyor,enerji fiyati ucuzlasin, sanayii biraz kipirdansin bakin, zaten moral var, Turkiye cosmaya baslar,AB ye bile santaj yapmaya basladık , acin Turkiye ni onunu durduramazsiniz.

madTurk
13 12 2002, 18:00
Amin kardesim amin, Turkiye ilerlemesin diyen yok ki. Keske hersey daha guzel olsa ama olmuyor iste. Yalniz hosuma giden bir sey var o da halkin artik daha bilincli olmasi. Halk herkese bir sans veriyor secimlerde ve goster bakalim marifetlerini diyor, eger bir marifet yoksa baska bir partiye sans taniyor yeni secimde. Refah zamaninda o kadar oy aldi ama simdi ortalarda yok. Gecen secimde Ecevit dunyanin oyunu aldi, MHP de hayatinda almadigi oyu almisti. Simdi halk Erdogan ve ekibine bir sans verdi, bakalim onlar ne yapacak. Umarim iyi seyler yaparlar.

borg
17 12 2002, 18:00
madTurk basina gelenlere uzuldum. bende de borc alip odemeyen ********ler olmustu ogrencilik zamanlarimda, genclik cahillik iste kac senelik arkadasin diye ogrenci halinle bi de zar zor part time calisip biriktirdiklerinden borc veriyorsun ******** odemiyor. ben asabi adamim hic gelemem oyle seylere, aldigi para olsun baska sey olsun ben 1 gun bile ne borc ne odunc aldigim bir esyayi geciktirmis degilim, nedir ya. boyle ********in teki pis pis siritarak para olsa yarin odeyecem falan demisti de elinde sigarayi sonduruverdim, kos kos gitti getirdi paralari onun bunun evladi. odemese gozune sokacaktim sigarayi. valla kardesinin yerinde ben olsam 3-5 adam toplar herifin etrafini sarar dogduguna pisman ederdim. yeri gelince psikopat olacaksin. bak o zaman nasil hizaya geliyorlar.

gicikbebe sen de en iyisini yapmissin, boyleleri yalan dolan kumarda surda burda paralari yer sonra da akrabalarini soyarlar. benden para isteyen olmadi zaten surunuyorum su anda allahtan borc az 1 sene icinde insallah hepsini odeyecem bitece. ama param olsa bile caktirmiyorum kimseye sineklerin pekmeze ususmesi gibi gelir isterler. ben acliktan geberecek olsam gider asevinde yerim salvation army'ye giderim ama kimseden 1 kurus isteyemem babam dahil. ama bazilarinda gurur yok iste hic yuzleri kizarmadan istiyorlar. zaten adamin gozlerine iyice bakacaksin hersey anlasilir gozlerinden ve yuz ifadelerinden, adam cok iyi bir aktor degilse.

Technics
Atak! Herkes bir sekilde gitmek istiyor. Sana ancak sunu soyleyebilirim su ana kadar gitmek icin neler yaptin? Hangi asamadasin? Ne kadar paran var? Paran yoksa su asamada bence hic bu ise kalkisma... :( Bak ben gittim yasadim gezdim gordum hapsede girdim dondum geldim birseyler anlatabilmek icin oturdum birde kitap yazdim. İstersen al bir oku. Gitmeden once neler yaptim gor. Yani demek istedigim gitmek istiyorum diyerek hic birsey olmaz. birseyler yapmak lazim...

Ama uzme tatli canini elbet bir gun gidersin bak benim 10 yil yasagim vardı 9 yilim kaldi... ;) Yine gidicem insaallah :D

Technics

atak-
selamlar, bende türkiyeyi pek sevmiyorum. Amerikaya gitmek istiyorum. ben şu an Anadolu üniversitesi maliye bölümü ikinci sınıfında açıktan okuyorum. (açıköğretim) aslında küçüklüğümden beri gitmek istiyordum ya neyse. oraya eğitim amaçlı gitmek istiyorum. acaba bir yol varmı? yani mesela buradaki ikinci sınıfı orada ya da üçüncü sınıfı orada okursam hiçte fena olmazdı bu arada ingilizcemde zayıf.
aslında soruyu yanlış sordum acaba boğaziçi köprüsü mü daha yüksek yoksa fatih sultan mehmet köprüsümü :) demem lazımdı. neyse soruma cevap bulabilirseniz çok sevinicem herkesi tekrar selamlıyorum hoşçakalın...........

SeattlePilot
19 12 2002, 18:00
Atak,
Fethullah Gulen ve adamlari Virginia'da Virginia International University adinda bir universite kurmus durumdalar. Git, konus, dinci ol, pasa pasa verirler sana bursu.. Onun disinda cok zor..

Rapid City
19 12 2002, 18:00
bundan su sonucu cikarabilir miyiz? etrafinda sevdiklerin oldukca dunyanin neresinde olursan ol, mutlu olursun?!

Kesinlikle...

isobel
20 12 2002, 18:00
selamlar, bende türkiyeyi pek sevmiyorum. Amerikaya gitmek istiyorum

Bu ne ya?

miser
4 aydir amerikadayim..kimilerine gore cok sansliyim,cunku bursluyum ayrica da saatine 8 dolar aldigim okulda garanti bir isim var...kime soylesem senin geldigin noktaya insanlar 2-3 senede hatta hic gelemiyor diyor...

ama mutlu degilim...kimse bana basitce kultur soku aciklamasini da yapmasin..alakasi da yok kultur sokuyla,geldigim den beri en ufak biside bile yabancilik cekmedim,hatta amerikalilara catal bicak kullanmaktan tutunda,temizlik konularina kadar bircok seyin dersini verdim...

ancak..hayir mutlu degilim,cunku ozluyorum ulkemi...yasarken her attigim adimda kufur ettigim,hukumetinden tutunda otobus soforlerine,yollarina,egitim sistemine kadar kufur ettigim o Turkiyemi ozluyorum..

ben izmir cocuguyum arkadaslar,burda milyonlarca insanin havasini koklamak icin binlerce dolar hatta hayatlarini ortaya koydugu Amerika nin o gokdelenlerinin arasinda nefes alamiyorum..sokaklar dar geliyor..cunku ben burali degilim..bu kultur bana ters,dostluk,insanlik,kardeslik...boyle kavramlar yok burda..bitmis tukenmis..hersey maddiyat,para,cikar iliskisi...

ayrica bir konu daha var,kimse bana kizmasin ancak,ben hayatimda amerikalilar kadar aptal bir millet gormedim.kesinlikle tamamen olgunlukla ve ciddiyetle yaziyorum kimse yanlis anlamasin,her turlu platformda bunu da tartisirim.bu adamlar nasil bu kadar gelismisler,nasil bu kadar buyumusler nasil en iyi guc haline gelmis inanin bilmiyorum.aptal demek belki yanlis olur da,biz turkler olarak gercekten zeki insanlariz bunu ogrendim burda.
derslerde,matematikte ve science siniflarinda tamam o bir kabiliyettir ve bizim egitim sisteminde bunlar cok onemli onlarda degil,onlardan bahsetmiyorum.genel olarak bi bakiyorum da,bakin gozlemledigim seyleri sizinle paylasmak istiyorum(bilmiyorum bu yazi buraya mi yazilmali belki 6 aydir ugramiyorum forum a yanlis yere yaziyosam kusura bakmayin sadece okuyun yorum yapmak zorunda degilsiniz)
herneyse;ornegin:

spor...simdi arkadaslar bana allahin bir kulu ciksin desin ki Amerikan futbolu ve baseball tamamen gercek anlamda, zekanin,becerinin,teknigin,aklin kullanildigi spordur.yok...tamamen hantal sporu..bir avuc hantal afedersiniz ama obezitesi yuksek insanlarin kafa kafaya vurusmasi,mantiksiz...sacma...nerde bizim avrupa futbolumuz,nerde formula 1,nerde roland garros(bakmayin USA open var amerikada ama amerikalilarin 90% i cakmiyor,ben milli tenisci oldugum icin biliyorum cok arastirdim)

daha fazla elestirmek istemiyorum ancak boyle bir toplumda,boyle bir ulkede,bu tarz insanlarla yasayip,onlarin senden haksiz yere ustun oldugunu gormek,her gecen gun beni cildirtiyor.cunku biz gercekten cok daha iyisini,cok daha kalitelisini hak eden bir milletiz,zekiyiz,hizliyiz,caliskaniz ve ben eminim ben gormesem de benim torunlarim birgun Turkiyenin hakkaten birseyler olabildigini gorucekler.

eger amerikaya gelmeyi dusununen arkadaslar varda bu forumu okuyorlarsa...
bakin ayni seyler bana da soylendi,defalarca..belki yuzlerce..umursamadim..ben yaparim,bana koymaz,ben umursamam dedim..geldim..

lutfen kulak verin dostlar..gorundugu gibi degil..en az 2. veya 3. kez dusunun gelmeden once...geri donusu yok cunku..izmirden ankaraya gitmiyorsunuz..

hayatin zorlugundan,haksizliklardan,irkciliktan tutun aids e kadar burda binlerce sorun var..cok negatiflikler var..Turkiyede hakkaten bisi olamiyacaksaniz buraya gelin..sakin ama sakin..bakin ustune basa basa soyluyorum..sakin burda Turkiyedeki hayat standartinizin 1% ini bile tutturabileceginizi sanmayin...dostlugu,arkadasligi kafanizdan silin atin...

Amerika ruyalar ulkesi veya firsatlar ulkesi KESINLIKLE degildir bunu da soyluyorum,Turkiyenin amerikadan hicbir altta kalir tarafi yok aksina cok daha pozitif tarafi var cunku hayat ucuz.ve daima size yardim edebilecek,ac kaldiginizda onunuze bir tas yemek koyabilecek bir dostunuz akrabaniz var...burda yok...

tabi bu yukarida yazdiklarim,amerikaya gelenlerin buyuk bir cogunlugu yani hakkaten iyi parayla buraya gelen zengin kesim icin yanlis kalicaktir.cunku onlar okul ararken ne kadar burs verdigine degil,ilk 20 nin icinde olup olmadigina bakarlar,gelir gelmez arabalirini alirlar altlarina,2 odali evlerini de tutarlar,senede 40 bin dolarlarinida gider harcarlar...onlarin bu yaziyi okumasina gerek yok cunku onlar farkli bir dunyadan,ayni frekanstan calmamiza imkan yok..darilmaca gucenmece yok..bu bir gercek..

herneyse..sonuc olarak demek istedigim su...eger tek bir sansim daha olsaydi dusunebilmek icin,herseye bastan baslayip,bi kere daha dusunebilmek icin...kesinlikle ama kesinlikle..Turkiyede kalirdim..

tekrar soyluyorum,okudugum okul University of Washington..ilk 50 de,ozel bir kurumdan 85% bursum var..okulda ise haftada 20 saatlik cok guzel bir isim..yani bundan kebap bir hayat olamaz..para bile biriktiriyorum rahatca..
ve dusunun oyle bir gurur durki,19 yasindayim,amerikaya geleli daha 4 ay olmus,ailemden geldim geleli 1 cent bile para almadim..

ancak bana sorucak olursaniz Amerikayi bir kelimeyle tarif edermisin diye..

DEGMEZ..........

miser
ben 1. sayfayi okumustum,yazi 3. sayfaya kadar uzamis..3.sayfada arkadaslarimin yazdiklarimi gordum amerika hakkinda..

sakin Amerikaya filan gelmeyin siz..bu kafayla Amerikaya gelirseniz...cuvallarsiniz bunu bilin..

miser
dostum zaten turkiyenin en iyi uni.lerinden birinde okuyodum
hacettepe bilgisayardaydim orayi dondurdum istedigim an yerim hazir orda
burda hedefim 2 sene sonra iyi bir ortalamayla MIT veya UCLA ye gecis yapmak ordan master ve BS imi aldiktan sonra 2-3 sene microsoft ta calisip donmek.

bu saatten sonra donemem cok emek var uzerimde cok insanin dualari var onlari sonucsuz birakip donersem yasayamam..bu duyguyu bi ben bi de benim gibiler bilir...

bi soru sorucam

amerikada egitimin iyi oldugunu dusunuyor musun?veya diger arkadaslarda aynen?sizce burda kaliteli egitim var mi?
(goz boyamak icin olan detaylardan bahsetmiyorum, foundation olarak yani temel ve mufredat olarak)

old_texan_vulture
fubar bu kadar mutsuzsan ilk seneni bitir, türkiyede istediğin üniversiteyi seç beğen yaptır transferini buyur gel. daha 4 senen var ki uzun zaman. artı amerikada kalmayı düşünmüyorsan türkiyedeki iş piyasasında türk diploması amerikan diplomasından daha bile geçerli, bu kadar psikolojik baskıya boşuna katlanmış olacaksın 4 sene boyunca.

old_texan_vulture
bu tabii kişisel görüşüm ama bana kalırsa lisans düzeyi eğitimde (çok technology intensive bir konu değilse eğer) pek te iş yok, şöyle ki pratik olarak kullanılabilecek çok şey öğretiyor da teorik olarak türk ve avrupa üniversitelerinden bayağı zayıf. master ve doktora düzeyinde ise çok çok iyi, bu düzeyde hem vasat zekalı amerikalılar bayağı bir temizlenmiş oluyor, bol bol zeki yabancı öğrenci geliyor, hem hocalar daha ciddi ilgileniyor, hem de türkiyede de avrupada da bulunamayacak ölçüde funding buluyorsun. MIT UCLA falan bitirirsen bu arada bir şekilde bir de green card bulabilirsen (11 eylülden sonra artık evlilik yoluyla bile çok zor ve problemli bunu yapabilmek tabii ki) amerikada önün açık, amerika çökmedikçe sırtın yere gelmez.

öte yandan bunları yaptıktan sonra türkiyeye döneceksen bırak MIT'yi bir tarafa washington univ. diplomasının bile tehdit olarak algılandığı bir iş ort***** geleceksin, microsofta girer de microsoftun türkiye bölümüne kendini transfer ettirmeyi başarırsan ki bunun olanaksız olduğunu söylemiyorum ama kesinlikle düşük bir olasılıktır belki biraz bu çabalarının karşılığını alabilirsin. aksi takdirde gelir, eğer MIT'den mezunsan zaten senden öcü gibi korkan ve hiç bir şekilde işe falan almayacak bir sürü vasat zekalı kompleksli adamın içine düşersin ve sonunun ne olacağı pek belli olmaz maalesef, daha az ürkütücü olan washington univ.den mezunsan da gider ancak tanıdıkla torpille bir iş bulur, herhangi bir türk üniversitesinden mezun bir adamla aynı entry level pozisyonda aynı maaşa falan çalışırsın. diploman + iş deneyimini ustaca kullanırsan bir kaç yılda bir yere varırsın belki ama, bir türk üniversitesi diplomasına nazaran sana ya hiç avantaj sağlamaz ya da hafif dezavantaj sağlar.

my 2 cents

yine de sana iyi şanslar ve başarılar tabii. geri dönmeme psikolojini de çok iyi anlıyorum ama kararlarını ailem ne düşünür diye değil, benim için en iyisi nedir diye düşünerek almaya çalış. madem amerikada uzun süre kalacaksın amerikalılara karşı toptan önyargılı olmayıp sosyalleşmeyi ciddi olarak dene, hoşlanmadığın yönlerinin yanında hoşlanacağın yönlerini de böylece keşfedersin ve herşey çok daha kolay olur. amerikalı yakın arkadaş bulman da hele 19 yaşındayken hiç te zor değil inan, türkiyedeki gibi seninle pek çok şeyini paylaşacak insanlar emin ol orada da var.

woman
21 12 2002, 18:00
Fubar,mail adresin var mi;Veya ozelini acar misin?

miser
cok guzel yazmissin tesekkur ederim herseyden once ilgine.

dediklerine sasirdim dogrusu, cunku massachusests(doru mu yazdim?? :p ) amerikanin en iyi okulu bilgisayar alaninda UCLA da 2. sirada zaten(www.usnews.com/education)yani dediginin dogruluguna inaniyorum sakin yanlis anlama ama cok sacma geldi.gerci amerikayi yerin dibine soktuk ama turkiyede sacmaliklar ulkesi oda var.

valla dedigin tarz insanlari bulamadim,ben sport center da calisiorum,turkiyede sports international lari bilmeyeniniz yoktur,ankara bilkenttekinden en az 2 kat daha buyuk bir yer ve main entrance ta front desk person olarak calisiyorum yani bir turkun,birakin turku bir insanin 4 ayda yapabilecegi en cok arkadasi,gorebilecegi en cok insani tanidim,ama fos.adamlarin bi kere dunyadan haberi yok,turkiye diyince which state diyenleri veya in the west coast in Africa,right?diyenleri saymiyorum hic ama bundan da aptallari var.

ayrica burslu bir ogrenci oldugum icin,student leadership de de uyeyim dolayisiyla amerikalilarin tabiriyle kaliteli insanlarin ortamindayim.ama gelin gorun ki.yok.........bos.......

valla bana sorarsaniz,ben mutlu filan degilim,degilim cunku bir hayatim yok.

yanlis anlasilmasin ama ben izmirliyim..izmirli olmak cok baska birseydir,ankaraya hacettepeye gidincede ayni seyleri yasadim,izmirin o elit insanindan,kaliteli hayatindan sonra,buralari cekilicek gibi degil,ama gel gor ki orda 30 sene calisip emekli olmus insanin 3 ayda aldigi maastan fazla ben burda 1 ayda aliyorum.

valla tamamen bir dilemma olay arkadaslar,ciddi soyluyorum,artik sacalarim dokulme asamasinda ondan fazla kafaya takmak istemiyorum yoksa kafayi usutucem,kizlar,bar,house parties,potluck lar filan takilirsan burda amerikadna guzeli yok,ama onu da biz yapamiyoruz,oyle yetismemisiz tabi.

zor cok zor anliyacaginiz.

old_texan_vulture
hayır türkiye'de yaptım. mülkiyede.

old_texan_vulture
sevgili fubar,

nasrettin hocanın bir fıkrası vardır: yazın sıcakta eşeğiyle bir yerden bir yere karpuz taşıyormuş, yolda susamış, karpuzlardan birini keseyim demiş, bakmış kelekçe bir karpuz beğenmemiş atmış yere, biraz sonra bir tane daha kesmiş aynı şey, böyle böyle tüm karpuzları bitirdikten sonra biraz daha ilerlemiş artık susuzluk dayanılmaz olmuş, dönmüş geriye, tozlu topraklı karpuzlardan birini almış yahu bu pek te kelek değilmiş aslında deyip tozuyla toprağıyla yiyivermiş.

hayat böyle diyeceğim, amerikada özellikle coğrafya konusunda kültürlü insan aramayı bir tarafa bırak, amerikalıları da sırf bu tür özellikleriyle değerlendirme, türkiyeye which state sorusunu yöneltecek kadar coğrafyadan bihaber olan o insan başka bir konuda umduğundan çok daha bilgili de çıkabilir ve şaşırabilirsin yeri geldiğinde. artı spor merkezinde spor muhabbeti açmayı dene önce adamlarla, ne bileyim barda karı kız muhabbeti aç, yok filateli kulübüne girdiysen önce pullardan konuşmaya başla vs. konuşma başlasın, başka yerlere döndükçe o insanların hangi konuda bilgili, hangi konuda bilgisiz olduğu yavaş yavaş ortaya çıkar, her konuda cahil de olsa eğlence amaçlı arkadaş ta edinebilirsin ayrıca. tüm arkadaşlarını senin seviyende veya üzerinde seçmeye kalkarsan türkiyede de fazla sosyalleşemezsin zaten.

kizlar,bar,house parties,potluck lar filan takilirsan burda amerikadna guzeli yok,ama onu da biz yapamiyoruz,oyle yetismemisiz tabi.

bir dene bakalım, kızlar ısırmaz seni merak etme, zaten daha 19 yaşındasın, 40 yaşındaymış gibi konuşma :) yap bakalım biraz bunları sarmazsa seni zorla tutan yok ya ortamın içinde, ne kaybedersin?

daha da sadece 4 ay olmuş, zaten gitmişsin okul iş güç derken kendine anca gelmişsindir, kendine biraz daha zaman ver ve herşeyi denemeye açık ol, birçok şeyi denemeden gerçekten hoşlanıp hoşlanmadığını bilemezsin, dene, hoşlanmazsan zaten yapmazsın, hoşlanırsan bir şey kazanmış olursun.

türkiyedeki saçma iş ortamıyla ilgili söylediklerim aşağı yukarı doğru bu arada, ben kendi hesabıma rankingleri fazla sallamam ama MIT'nin de UCLA'in de çok iyi okullar olduğunu tabii ki biliyorum. benim söylediğim overqualification denilen bir kavramın varlığı, bunları bitirirsen amerikada da çoğu iş için overqualified oluyorsun tabii ama türkiyedeki durumun way overqualified for all positions gibi bir şey oluyor aşağı yukarı :D

son olarak kafaya da fazla takma lütfen, kafaya fazla takanlar sonunda burn out eder, sonra da pişman olurlar. biraz daha zaman, that's all you need for now.

C-man
old_texan_vulture,

Sen lisans egitimini ABD'de mi yaptin? Yaptiysan hangi okulda?

ME-GI
22 12 2002, 18:00
fubar sectigi nick'le zaten durumunu ozetlemis.... ne yapsa, ne etse bos cunku o mind-set'e girmis artik ;)

ME-GI
ailenin seni yurtdisinda okumaya zorlamasi hic iyi olmamis. amerikaya gondermeleri de. umarim biran once biter bu iskence senin icin. hayat boyu mutlu olacagin yerde yasarsin.

artoflife
Fubar merak ettim, hangi şehirdesin?

MISSY
Fubar, basarili olmak istiyorsan kafandan bu negatif dusunceleri atman ilk sart! Amerika'nin pozitif yanlarinin gor ve kazanmayi ogren.
Nedense bizler Amerikalilari pek bir elestiriyoruz. Ister aptal de ister gerizekali bu ulke su anda -guc bakimindan- dunyanin bir numarali ulkesi. Git bir devlet burosuna bak bakalim Turkiye'den ne farkliliklar goreceksin. Tabii burada da bir suru aksilikler gormuyor degiliz ancak is terbiyeleri bizden cok daha ustun.
Bir kere bizden cok daha fazla calisiyor, daha az tatil yapiyorlar. Madem bu kadar aptallar neden tum Avrupa onlarin icatlari ve kulturlerini bu kadar benimsiyor? Benim calistigim sirketin patronu milyoner ama buna ragmen hergun isinde gucunde. Bu aksam o bar su parti diye okumuyoruz gazetede.
Kac tane Amerikali arkadasin var? Kac Amerikali ailenin evinde bir aksam yemegi yedin?
Merak ettim dogrusu. Tabii insanin kendi ulkesi gibi yok. Ben de arada sirada sikayet etmiyor degilim ama acikcasi bu ulkenin neden ilerledigini de
goruyorum, sansa bakmiyor acikcasi....

MISSY
Cok merak ettim...... basindan cok kotu bir tecrube gecmis olmali ki boyle bir karamsar havadasin????

~akdeniz~
fubar kusuruma bakma... demeyin sakin demissin korkarak da soyluyorum ama bence sen kultur sokundasin... kendine lutfen zaman tani biraz... aynen benim yurtdisina ilk cikisimdaki gibi konusuyorsun... hersey tu kaka idi gozumde birkac ay... egitim sistemleri, gorguleri, kulturleri hep benimkinden asagiydi... ben daha cok sey bilirdim, daha iyi giyinirdim, daha ahlakli daha kulturluydum, turkiye daha cagdasti, egitim sistemimiz daha iyi idi, turk insani daha moderndi, daha guzeldi, zaten ne isim vardiki benim burda?? ben Turkiyede cok daha iyi okurdum vs... ayrica hicbir zaman kultur sokunda oldugumu da kabul etmedim cunku bu hayatin alisilacak bir yani yoktu ki hemen de adapte oluvermistim, zaten benim standartlarim turkiyede daha iyi idi vs...

ama adapte olmak hayatini orda surdurebilmek degilki... arkadas edinmek, sosyallesmek, oranin guzelliklerinden nasiplenmek, mutlu olabilmek demek... bir de turkiyenin altta kalir yani yok demissin ya... biraz sabret....

Turkiyeye ilk gidisinde aslinda su an anilarinda olan ulke olmadigini goreceksin... Turkiyede yasarken gozune hic gorunmeyen seyler belirginlesecek... sen de Turkiyeye yabancilarin baktigi gozle yani objektif bakacaksin.... daha once bakipda goremedigin yada yadirgamadigin seyler gozune carpacak... mesela kolsuz, bacaksiz dilenciler, tinerci cocuklar, cirkin yapilasma, gecekondular, copten kagit toplayan cingeneler, insanlar arasindaki sosyal-ekonomik ucurum, insana verilen deger, hatta okudugun gazeteler, TV kanallari vs... sen bunlara aliskin oldugun icin Turkiyede farketmiyordun... ilk Turkiyeyi ziyaretinde cok sasirabilirsin...

hatta o zaman amerikalilarin hicde salak olmadigini anliyacaksin ve isyerlerinde dahi gazete okuyan devamli politika konusan o bilgili ve entellektuel insanlarimizin aslinda bu konulara bu kadar kafa yormalarinin hic de gerekli olmadigini tek yapmalari gerekenin amerikalilar gibi kucuk bir konuda uzmanlasip, kendi islerini iyi yapmalari oldugunu dusuneceksin... belki yaniliyorum belki sen boyle dusunmeyeceksin... ama en azindan kendi tecrubelerimi sana anlatmis oldum... ben ulkemi coook seviyorum ve yurtdisinda da herseyin gulluk gulistanlik olmadigini biliyorum, ben de geri donmeyi dusunuyorum ama en azindan yurtdisi tecrubem sayesinde ulkemin gerceklerini vede eksiklerini cok daha iyi kavradigimi dusunuyorum...

iyi bak kendine...

ME-GI
24 12 2002, 18:00
sadece bana cevap yazmis olmak icin yazmasaydin bari. ama yazdigini ozetleyeyim.
ben gelme demismisim. sen yine de gelmissin. ustelik x,y,z de yapmissin.
HELAL OLSUN. ama yine de tum folderlarda bangir bangir MUTSUZUM, ULKEMIN TASINA TOPRAGINA KURBAN OLAYIM, TURKIYEM DE TURKIYEM diyorsun.

demek hala istedigin yerde degilsin. yani yazdiklarinla istediklerinin gercek olmadigini hala kendi agzinla soyluyorsun.

ben icten, candan, tum kalbimle diyorum ki: mutlu olamayacaksan kalma. hayat cok kisa. ister abla de, ister kardes, ister teyze, ister sev, ister kufur et bana.... tek birseyi hatirla. bu hayatinin provasi degil. tek kursun, tek oyun. mutlu oldugun, olacagin sekilde yasa.

her gununu.
her dakikasini.

ben turkiyede de mutluydum, cok sevdigim ve beni seven arkadasim, dsotum vardi. burada da var. hayat benim icin malesef burada gelisti, oturdu ve bruaya yerlestim. keske hic gelmeseydim amerikaya. keske bu hasretleri ozlemleri cekmeseydim. ama gelmisim, cekmisim iste. onun icin diyorum ki bunca mutsuzluk verecekse, bakin ben yasadim, sakin uzmeyin tatli caninizi.

sonunda ben burada hayatimi birlestirmek isteyecegim insani buldum ve sevdim. isim de vardi, evim de.....

sen gelmis yine bak megi beni hatirlamaz ama sunu bunu demisti diyorsun.

..........

tali canin bilir. ama keske tatli canini bunca uzmesen....

cok icten.

miser
mail adresim [email protected]

saygilar,

miser
yani dostlar

mesaji attim,christmas dolayisiyla burda cok yogundum,giremedim foruma bi kac gun,simdi bi girdim,o ne!!!!bissuru cevap,cok buyuk bi ilgi,oncelikle beni adam yerine koyup cevap attiginiz icin cok tesekkurler.

simdi kisaca cevap vermeyi denicem cunku cok kisi cevap atmis

oncelikle ME-GI arkadasimi biliyorum her ne kadar o beni hatirlamasada,amerikaya gelmeden once,yaklasik bi 1 sene once ben bu foruma girmeye baslamistim,hep beni terslerdi,yani terslemezdide hatta infosunda yazmisti,sanirim soyle biseydi agresifim ben napiyim,valla yanlis yaziyorsam duzeltim ama ana temasi olarak boyle bi yaziydi.ben bu foruma ilk geldigimde,caresiz,napicagini bilmeyen,ekonomik olarak kotu durumda olan amerikada iyi bir burs almasi gereken,devlet lisesi mezunu biriydim.bana burda bursla ilgili sordugum sorulara insanlar (yasi yorum vardi o zaman hala yaziyor mu bilemem) 0.000001% olarak cevaplar vermislerdi,hayal dunyasinda yasama,olamaz oyle sey demislerdi,campus de isle ilgili isler 5.75 den basliyor 6.5 a bulursan sukret demislerdi,(simdi eminim bunlari inkar ediceklerdir) kimin ne dedigini tam bilmiyorum ancak ana tema olarak ME-GI benim bu isi basarmami isteyen ancak basaramayacagima adim gibi emin olan,hayalperest olduguma inanan arkadaslarimizin arasindaydi...

simdi...

amerikanin ilk 25 okulundan olan University of Washington da(yillik gider 30.000$ in uzerindedir yaticak yer haric) 85% burs kazanmis bulunmaktayim,yani bugun kazanmadim bunu yazmayi da dusunmuyodum ama yazmanin dogru olucagini dusundum.bursu da okuldan degil, bir amerikali sponsor firmadan 541 kisinin arasindan(amerikalilar) ilk 3 e girerek kazandim

okulumda saati 8.5$( zam almisim :p ) dan isim var...

yani dostlar,amerikaya gelmek isteyenler,

burdakiler(amerikadakiler) maalesef bu isi cok buyutuyorlar,cok zor cok soyle cok boyle,hicbirseyde degil dostlarim..inancinizi kaybetmeyin,bu afedersiniz kaskafali(halen idda ediyorum,etmeye de devam edicam amerikan irki genetik olarak en gerizekali irktir-zeka olarak,insanlik olarak degil)insanlarin arasinda,siz turk olarak daima gururduyunuz ve basaricaginiza inandiginiz surece birgun mutlaka basaricaksinizdir..

ve ben bakin buraya yaziyorum,bugun Araligin 25 i,2002 yili,2 sene veya 4 sene sonra MIT veya UCLA ye full burslu olarak gecis yapicagim....inanmayan varsa bizzat buraya yazsin...

gelelim yazdiklariniza..

ben kultur sokunda olabilirim,kultur soku nedir ki?boyle kavramlar goreceli kavramlardir..bana gore bu kadar rahat yazabilen iste ondan bundan mutlu ol diyebilen insanlar,benim tabirimle tamamen buranin kurallarina gore oyniyan,gecmislerindeki o cok ozel ozellikleri,geleneklerini bir kenara itmis,edirnede birakmis,amerikalilasmis turklerdir,kisacasi burdaki savasa yenik dusmuslerdir..hic kimse kizmasin,size kesinlikle turk degilsiniz demiyorum,herkes esit derecede turk..kimse kimseden fazla ulkesini sevmiyor,buraya gelip cocuk cocuk ben herkezden cok turkiyeyi seviyorum sen nasi bole konusursun demesin...

birisi demis,kac kere amerikalilarla aksam yemegi yedin..

komik..

120 gundur allahin her aksami,her kahvaltisi,her ogleni,7 gunun 24 saati ben amerikali aileyle yasiorum..amerikaliyla degil..amerikali aileyle..2 cocugu,karisi,kocasi,buyuk annesi,potluck partileri,thanksgibing yemeleri,christmas eve i,chirstmas breakfasti,yilbasi agaclari,amerikan futbolu,mangal partileriyle,3 katli klasik amerikan eviyle tam bir amerikan ailesi..televizyonda gorduklerinizden..sehirin en pahali kalite yerinde oturuyoruz,evlerin fiyatlari 1 milyon $ dan basliyor..ama gelin gorun ki,size yemin ediyorum 4 ay icerisinde yemek yemekten tutunda,catal bicak kullanmaya kadar herseylerini degistirdim..ben geldigimde kasap gibi catal bicak tutuyolardi,yemek yerken bagdas kuruyolardi,sofrada osurup geyiriyolardi(kusura bakmayin terbiyesizlesmek istemedim ama yapiyolar)oyle bir bozdum ki yemekte,45 yasindaki insanlar,19 yasindaki bir turk ten adab-i muaseret dersi aldilar,almaya da devam ediyolar...

amerikan kulturunun hicbirseyi yok dostum..tamamen individualize olmus durumdalar...gaztesini alip isyerin gidenler demissin,disiplinli demissin..ya isten sonrasi?ya aksam saat 5 te mesayi den sonrasi?insan mi onlar?robot tek kelimeyle,kaliplasmis hayatlari olan insanlar..hic kimse kizmasin..bunlari kabullenmis,olgunlukla konusabilen arkadaslarimiz,yukarida yazdigim gibi artik ugrasmaktan bikmis,kisacasi direnememis ve yenik dusmus arkadaslarimizdir..burasi amerika,burda onlarin yasam tarzina uymalisin,turkluk burda yaramiyor diyenler...

turkluk te degil ben size bisi diyim mi...cunku ben hayatinda oruc tutmamis,hayatinda camiye en fazla 3 kere gitmis, sulalesinde basi ortulu hicbir akrabasi olmayan bir insanim...ole kati turk filan da degilimdir..tamamen avrupaliyimdir..annem ve babam her ikiside avrupada okumus insanlardir(ekonomik kriz saolsun issizler)..sanmayin oyle ben bir traditional turk um....

avrupa yi gordukten sonra daha da iyi analiz ediyorum..yani bi avrupali gozuyle bakiyorum amerikaya.....yazik diyorum su insanlarin haline bak...

ama bunlar negatif seyler tabiki sevdigim seyler var...cok fazla hemde..ama guzel seyleri gelip buraya niye yaziyim ki????bu forumda sorunlar,dertler paylasiliyor,ortak cozumler bulunuyor...mesela okuluma tapiyorum..ali samiyenden buyuk stadyumu var :) :) :) hacettepedeki yurdumun buyuklugunde bilgisayar labrotuari var..sahane binalar..sokaklarin yapilari hosuma gidiyor..sanmayin amerikadan nefret ediyorum...

ama su var...kimse ama kimse 10 sene de olsa..bu ulkedeki gercekleri gorememem icin gozumun onune perde cekmemi saglayamiyacak...

son gunlerde daha da yogun olarak inceliyorum amerikan hayatini..ornegin meksikali patronuma yemege gittim(dogma buyume burali,kulturlu,modern biri)sahane bir adam ya,direk tekila acti koydu oturdu satranc oynadi bende sicak kanli,ellerini kullanarak konusuyor ya!amerikalilara yemege gidiyosun,elleri cebinde seninle arasinda daima 5 feet mesafe birakan biri karsiliyor seni kapida...yok ya soguk adamlar..samimi degiller..ama bu onlar icin cok normal..hemde cok normal..bu bizler icin zor..ve bir cizgi var,bi limit,bu onlar icin normal dedigim kisima kendinizi dahil ettiginiz anda olay bitmistir...

kultur sokunda olmaktan da mutluyum acikcasi,cunku bu ulkede yasamak demek,bu ulkede basarili olmak demek,kizlarla cikip eglenmek,araba kullanmak demek vs vs vs,amerikalilari,kulturlerini sevmek demek degildir...sevmiyorum,sevmiyecegimde..bu ulke benim icin bir arac,amac degil,amerikalilarda aynen...kesinlikle amerikalilasmak niyetinde degilim...

ben ali samiyende plastik sandalyelerin uzerinde ziplamak,10 kasimlarda aglamak,show tv de igrenc haberleri seyredip yaw ne sacma sey bu magazinle kafa utuluyorlar,nerde CNN nerde euronews! demek isteyen biriyim...

Amerika benim icin sadece bir basamak..uzerine basip..ezip gececegim...bu kadar basit..ve sunu soyliyim,amerikalilar her gecen gun,kisilik olarak,yasam tarzi olarak,kultur olarak, gozumden oyle bir dusuyolarki...ne asaletleri var,ne tarihleri var,he kisilikleri var...ok yaydan cikmis artik,insanlar ne yapicagini bilmiyolar..hersey lackalasmis..kimin nerden oldugu belli degil...soruyorum birisine nerelisin,atalarin nerden diye,,1/8 irish im 1/8 scotish im diyerek basliyor..boyle sey mi olur ya???nesin o zaman sen?amerikali kimdir?hani sizin tarihiniz nerde?ama sen bir ingilize,bir almana,bir isvecliye,bir turke,bir avrupaliya sorarsan ben turkum der gecer...ne beyaz,ne siyah,ne asyali,ne kizilderili...neysem oyum,japonum,irlandaliyim..amerikada yok ama..sacma sapan seyler..beyazsin,siyahsin,asaylisin.filipinlisin,i rkcisin,o sun bu sun..sacmalik!!!

dedigim gibi,degmez bu amerikaya..ciddi degmez..

kimse de beni zorlamadi buraya ME-GI yazmis,ben onlari zorladim..sadece benim icin cok fedakarlik yaptilar benimde vazifem onlarin karsiligini vermek,UCLA de veya MITden masterimi alip ya ingiltereye ya irlandaya ya almanyaya ya da gururla turkiyeme donup hayatimi devam ettirmek tek niyetim..

burda bana milyon dolar verseler kalmam..

yukarida dediklerimin hicbiri atmasyon degildir,alkollu de degilim sat oglen 2,ve bunlarin hepsi gercektir,amerikan gercegidir.geliceginiz yeri bilinde ona gore gelin.mechule giden bir gemiye binerseniz benim gibi olursunuz.

MISSY
25 12 2002, 18:00
Fubar,ne diyim cok alemsin!!!!!Ya ne kalitesiz Amerikali aileye dusmussun sen yahu!!! Zengin de olsalar bayagi kalitesizlermis anladigim kadariyla. Yani Araplari bilirdim de sofraya bagdas kurup oturduklarini, hic bir Amerikaliyi gormemistim. Bence buyuk bir genelleme yapiyorsun. Gordugun tum negatif unsurlari butun Amerikalilara genelliyorsun,cok yanlis.
Bence sen en kisa zamanda ne yap ne et Izmir'e geri don. Izmir'de sen cok daha mutlu olacaksindir. Bu ulkeye gelip senin aldigin egitimi alip appreciate edecek pek cok genc var Turkiye'de . Buraya gelip herseyin ne kadar kotu berbat oldugundan sikayet edecegine, buradaki olumlu seyleri gorecek pek cok insan var Turkiye'de.
Benim en cok kizdigim da bu ulkeye gelip, egitimden yararlanip veya is bulup ekmegini yiyen sonra da verip veristiren insanlar. Kardesim gelme o zaman! Burssa da burs gelme bu memlekete! Madem senin memleketinde butun insanlar mukemmel, yiyip icmesini oturup kalmasi mukemmel, genel kulturleri super, orada kal ve sinirlari disina da cikma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

old_texan_vulture
fubar, güzel arkadaşım, hatta benden 12 yaş küçüksün güzel kardeşim diyeyim bu yüzden,

yahu mail adresin bile miserable ile başlıyor. biraz fazla abartmıyor musun durumu? sen bakma meggye o amerikayı bayağı bir seviyor o da diğer bir ekstrem örnek diyeceğim ama öte yandan senin psikolojik durumun da öyle can sıkıcı ki meggynin bırak amerikayı dön gel türkiyeye sözlerine katılmamak mümkün değil.

Amerika benim icin sadece bir basamak..uzerine basip..ezip gececegim...

sana söyledim tekrar söylüyorum, bu kez büyük harflerle yazayım İSTERSEN RANKİNGLERDE HER AÇIDAN BİRİNCİ OLAN OKULU BİTİR AMERİKADA YAPACAĞIN TAHSİL TÜRKİYEDE BİR B.KA YARAMAZ. bunu böyle bil, eğer orada kalmayacaksan yazık sana. yok 3.5 yıl çıktığın kızı bırak, yok fubar nicki seç, miserable diye mail adresi al. amerika sana önümüzdeki dört sene boyunca şu an sahip olduğun şartlardan daha iyisini de vermeyecek, bunu da lütfen kafana sok.

soruyorum birisine nerelisin,atalarin nerden diye,,1/8 irish im 1/8 scotish im diyerek basliyor..boyle sey mi olur ya???nesin o zaman sen?amerikali kimdir?hani sizin tarihiniz nerde?ama sen bir ingilize,bir almana,bir isvecliye,bir turke,bir avrupaliya sorarsan ben turkum der gecer...ne beyaz,ne siyah,ne asyali,ne kizilderili...neysem oyum,japonum,irlandaliyim..amerikada yok ama..sacma sapan seyler..beyazsin,siyahsin,asaylisin.filipinlisin,i rkcisin,o sun bu sun..sacmalik!!!

nofi kültür şoku konusunda son derece haklı, türkiyede de rastlantısal olarak bir ailenin yanına gelseydin, belki de bu ne biçim iş bu herifler osuruyor, geğiriyor, yer sofrasında yemek yiyorlar, haftada bir kere yıkanıyorlar, dişlerini fırçalamıyorlar, durmadan televole izliyorlar, geyik muhabbeti yapıyorlar, ne kültürsüz insanlar, evin reisi ben 1/8 kürtüm, üçte bir lazım, dörtte bir çerkezim diye kendini tanımlıyor bu ne biçim iş falan diye şikayet edecektin büyük olasılıkla. kültür şokunun en önemli göstergesi her şeye olumsuz açıdan bakmaya başlamandır. ne kızıyorsun beyaz, siyah, filipinli, scottish falan olmalarına amerikalıların. ne güzel işte her cins değişik kültürden insanla içiçe yaşama bu değişik kültürleri tanıma fırsatı sağlıyor sana, bir de o açıdan baksana.

son olarak şunu diyeceğim, sizin okulda foreign studentlara bakan bir counselor muhakkak vardır, bence sen ilk iş git bu kişi veya kişilerle bir konuş, offense alırlar diye de korkma, bu sorunlarını onlara tek tek bir anlat. bakalım onlar sana ne diyecekler. bu psikolojiden de bir an önce sıyrılmaya bak yoksa amerikanın üzerine sen basacağına amerika senin üzerine basıcak 6 ay sonra falan tıpış tıpış, üstelik te lüzumsuz yere bir sürü vakit kaybetmiş olarak dönüvereceksin türkiyeye uyarmadı deme. sen de okulunda görmeye başlamışsındır etrafta, yabancılar içinde bu tür vakalar a dozen a dime'dır, ben çok avrupalı gördüm üç ayda burn out edip arkasına bakmadan kaçan.

-Action-
yaa acaba ben mi yanlis dusunuyorum??? Acaba ben amerikaya degil de izmir'e mi tasinsam benim goremedigim seyler mi var yoksa gozlerimi surekli kapasam mi hic mi gercekleri gormesem?? Acaba amerikan halkinin zeka seviyesiyle bizim zeka seviyemiz arasinda ki fark beni mutlu etmeli mi? Acaba amerikadaki 3-4 buyuk sirketin butcesiyle turkiye'nin butcesinin denk olmasinin bu zeka farkiyla bir alakasi var midir?? Acaba bulundugumuz sehirde hava sicakliginin -10,-15 derecelere dustugu bu gunlerde insanlarin para harcamamak adina ya da paralarinin olmamasi nedeniyle buz gibi evlerde yasamalarinin bu bahsettiginiz Amerikan rahatliginin karsiligi olabilir mi?acaba kanser hastalari icin gerekli olan ilaclar ssk tarafindan alinamadigi icin yuzlerce kanser hastasinin olume terkedildigi gercegini gozlerimi kapayarak gormezden mi gelsem?? Acaba yurdum insaninin aklini son zamanlarda dolandiricilikta son derece ustaca kullanmasini hatta cigir acip polis kiyafetiyle cevirme yapip insanlarin arbalarini caldiklarini gozlerimi kapayarak gormezden mi gelsem.Yoksa bunlar izmir de yok mu?? yoksa ben baska dunya da mı yasiyorum bu acabalar ne kadar uzar bilmiyorum ama hemen aklima gelenleri yazdim. Tabi bunlar benim goruslerim ve maalesefki ben gozlerimi kapatamiyorum arkadaslar.

miser
26 12 2002, 18:00
selam dostlar,

simdi kime cevap yazsam ki?ben 1 mesaj atiyorum sizden 5 cevap geliyor :)
oncelikle sunu soyliyim turkiyede bulunan,amerikaya hic gelmemis,amerikayi sadece tanidiklari vasitasiyla bilen insanlar yorum yapmazsin,yani yapsin ama yorumlari cok yersiz ve yanlis.

ayrica ben o kadar da mutsuz,bunalimda filan da degilim,sagolsun turk arkadaslarimiz var somon da olsa baligimizi ve rakimizi her hafta eksik etmiyoruz :) :) (raki bitmek uzere 2 hafta sonra nolcagi mechul,burdan alirsaniz 35$ cok kazik)

turkiyeye donmeyi dusunmuyorum,donemem,ayrica eger turkiyede is bulamazsam UCLA veya MIT diplomasi olan biri olarak ingilterede,almanyada ve diger avrupa ulkelerinde bana kapilar acik.

ayrica ozellikle buraya yazdiktan sonra bende bir pozitif enerji oldu,icimi doktum rahatladim.1 haftadir arkadasimla ev bakiyoduk bugun iyi bi tane bulduk,evi gorunce sole derin bi ooohhh cektim icimden,nihayet kendime ayit bi yerim olucak diye.hersey yavas yavas oluyor ve ben eminim bu kultur sokundan yakin bir zamanda siyrilicam ama asla amerikalilar hakkinda gorusum degisemez.

cunku bu benim kisiligim dostlar,ben turkiyede de boyleydim.ben zeki olmayan insanlar arkadaslik edemezdim bakin etmem demiyorum;ama yurumezdi hic,benim arkadasim olan insan beni anlicak benim hizima yetisebilecek,seri dusunucek,bos bos islere kafasini yormicak,herseyden ote innonative olucak(spellingim rezalettir kusuruma bakmayin yanlissa)

turkiyede zeki adam coktu,gercekten cok arkadasim vardi bu ozelliklerde,farkli insanlar...ve ben boyle bir yasam tarzi benimsemistim,ben superonline i 500 bin user inin sifrelerinin calinmasini onleyen,onlari uyaran,kimsenin haberi olmayan gizli kahramanim :) :) (kesinlikle gazete ve tvlerde yayinlamadilar,insanlarin guvenini kaybetmekten korkturlar,bu arada siz siz olun sakin superonline almayin,dunyanin en guvensiz ISP si!)

herneyse boyle bi kisilik,geliyor amerikaya,budalalar,robotlar,saman kafalar memleketine(there r some exceptions of course)...ne yapar..kafayi yer :)

arkadasim oturuyorum matematik dersinde(bu arada ilk quarterdan son sinif matematigini aliorum,benden sonra en kucuk sinif arkadasim 27 yasinda,bu kadar anlamiolar matematikten)adam acikliyor geometriyle ilgili.bakin diyor bu kenar kok 2 bole 2 cunku burasi 45 derece burasi doksan derece diyor ve diger 3. kenara hicbirsey anlatmadan kok 2 bolu 2 yi ve 45 dereceyi koyuyor.koymasiyla birlikte sinifta en az 10 el kalkiyor sir,where did that 45 degrees come from???? bu kadar ya!bu adamlar amerikanin en iyi okulunun,burslu,son sinif bilgisayar,makina,fizik ogrencileri,bunlar amerikanin zekileri bunlar amerikanin gelecegini kurtaricaklar!!!!!....yazik...

size soledim mi george w. bush un SAT score unu?arastiran var mi?eminim yoktur.president of the united states of america..yeni gine veya tanzanya degil,dogma buyume amerikali..kac biliyomusunuz?...980...bu adam princeton mezunu...ne diyoruz..tekrar...yazik...

bu ulkenin iyi yonleri gorunur..tabiki gormek isterseniz gorursunuz..ama bu amerikaya mahsus degildir,alaksaya veya gronland e gidersiniz,dersiniz ki ne guzel kar var burda izmirde 40 senedir bir kar yagiyo(gecenlerde yagmis galiba arkadasim bahsediyodu bisilerden :) )...but as a society,americans.....cik cik cik..sifir gozumde..

ama dediginiz gibi,is imkanlari,maddi olanaklar,cevre,temizlik,guven duygusu...vs vs vs..binlerce sey var iyi yani gorulebilecek..ancak ben su an sahip degilim..6 sene sonra microsoftta isim senede 120 bin dolar gelirim olursa eger,o zaman tadina varicam amerikanin..simdi guzel bir yani filan yok,bir universite genci icin fiziksel yonlerini saymazsaniz(fiziksel olarak guzelligi de 1 gun iyi 2 gun iyi 3. gun s1k1liyorsunuz ayni yeri gormekten)amerika rezaletin esiginde...

money talks bullshit walks diyen bir memleketten ne hayir gelir ki?kapitalist bi yer bi kere..bi duzen var..bi cark var..o carkin icinde kalmalisin,kalmazsan bitmissindir..o para sistemi..hersey para...para para para..dostluk mu?..bende biliorum binlerce insan...helpful ve generous gorunen,is icraata geldi mi bitanesini goremezsin...

ama dedigim gibi isin varsa,ekonomik durumun okay in uzerindeyse o zaman amerikadan iyisi yok,tadini cikar hayatin..ama benim icin...

mecbur napalim bakalim gorucez,bu yola bas koyduk,bitiricez,umarim iyi bi master yapip iyi bi is bulurumda deger cektiklerime...

anakarada 3. caddedeki 3 oda 1 salonluk luks evime donum BMW la 7. caddede dolasmak kolay...donus biletim hazir,dekan tanidik,okula bi telefon ederim,burdaki okulda da withdrawl yaparim,zaten odedigim bi para yok tuition icin,donus biletim hazir,su mesajdan sonra bu dediklerimi yapsam pazar gunu ankarada evimde olurum..kolay...ama ben kolay yolu seven bir insan degilim..zorlarin adami olmak en iyisi..

felsefeme gelince..

kucuk insanlarin hayalleri,buyuk insanlarin idealleri olur...

goethe...

saygilar,

~akdeniz~
26 12 2002, 18:00
fubar basarilarindan dolayi seni tebrik ederim... insallah abd'de gordugun olumsuzluklardan bu kadar fazla etkilenmez kendine sorun yapmazsin ve alabileceginin en fazlasini alip egitimini en guzel sekilde bitirip turkiyeye doner ulkeye hayirli calismalarda bulunursun...

tampabey
27 12 2002, 18:00
Bravo Fubar,
Herkez'den alkis aldin ... fakat hayata neden ve nicin mutlu olmayi da anliyamamissin ... hangi basariyi basar .... etrafindaki insanlarla uyumlu yasamak zorundasin .. ister Africa, ister Amerika ister Isvec ister Turkiye .... insanoglu heryerde ayni degisen, senin verdigin degerler ... hayat bir mecera, kimse'nin de felsefesi sabit veya bir birine uy diyen yok, herkez ayni olamaz ve degil, fakat insanlarin iliskileri cok onemli bir olay ... asil basarin PHD veya MAster olmayacak hayata ... insanlari kendini sevdirebilecekmisin ... onemli olan asil ders ve basari bu, bu dersi ya ailenden alirsin, yada experiansla, insanlarla uyumlu ve pozitif gecinmeyi, kendini model olarak yetistirmeyi ogrenmelisin, yoksa, aldigin burslarin hic bir manasi yok, sebep, dunyada yalniz yasimiyacaksin, ve seni etrafindaki insanlar degerlerdirecekler, sen degil.

Butun Amerikalilar geri zekali demekle kendini anca kandirmis bir durumdasin cunku su anda icindeki bu memlekete isyanini gosteriyor, bu da normal, bende senin yasinda iysan ederdim, fakat isyan etmek bir sey, bilicli sekilde etmek dahada manali olur derim. Inanki Amerikalilar geri zekali degiler ... dusun sadece benim calistigim firmada her iki gunde bir, 1 tane patent cikiyor, 100 seneden beri, kim geri zekali ??? ... acaba sen kac patent cikardin bugune kadar ? Veya bu soralim, koskaca Turkiyede kac tane patent cikiyor gunde ? Kac tane lider var sevebilecegin ? Ki ben Turkiyeye geri donup yasayacak olan bir insanim. Geldigim memleketimi cok seviyorum ama, bazi aci hakIKatlarI var, genede bunlara bir cozum getirmeye calisiyorum, sen ne yapiyorsun bu problemler icin. Kendini dusunmekten baska ? ehhh ?

YaratIcI olabilmek icin, genis ve acik fikirli olman gerekir yoksa, herseyi bilmis olman lazim. Sen halen okula gidip ogrendigin icin, daha talebesin, hayatin en eglenceli zamanini bosa harcayiyor gibi gorunuyorsun. Harciyorsun kendini ve eline gelmis olan nimeti. Ama senin hayatin ... ne yaparsan yap ... kimse senin kafana tabanca koyupta mutsuz ol demiyor .... anca onu sen kendin secmissin ...

Sana mutsuz gunler dilerim ....... bunu mu dememizi istiyorsun ?

tampabey
Fubarcigim,

Bizim burada bir soz var, Your so Full of it :eek:
diye ..... bilirisin. Bazen en iyi arkasasima da aynisini soyelerim onun icin hic, aldirma, samilikten oturu. Fakat anladin ne demek istedigimi galiba.

Diyecek baska lafim yok cunku ayni Nofi, gibi ben seni anlamis degilim,
cunku psikolog degilim ama bir yerde bir kac kartla eksik desteyle oyunu olnadiginini belli ettin. Bence, sana nasihatim, bir check up, iyi olur - ama Turkiyede - cunku burada sana agir tedaviye koyabilirler.

Ama mutlu oldugun icin inanki bende mutlu oldum, onemli o zaten, mutlu kal ve kendine iyi bak. Allah seni korusun !!

Sevgi ve Saygilarimla,

miser
dostum ben mutsuz filan degilim kesinlikle..asla degilim..herseyden once icimde inanilmaz bir hirs var,onumda hedeflerim,ideallerim...

herneyse konu bu degil..

patentler filan hikaye,her yazdigim cumlede neredeyse(o konuyla ilgili) yazdim there are some exceptions...millet olarak,bunu bana kimse soyleyemez,amerikan milleti... millet dediginiz sey uluslarasi butun ulkelerde basit bir tariftir,bu tarife uymayan tek ulke amerika,cunku irklari yok,gecmisleri 200-300 seneden ibaret,insanlari somurmekten baska bir halt yedikleri yok..siz ise..siz amerikalilasmissiniz dostum..siz tamamen (yozlasmak demek istemiyorum ama baska kelime bilmiyorum turkcemi bagislayin niyetim sizi rencide etmek degil) yozlasmanin esigindesiniz...

bana burda bir allahin kulu,amerikalilar,yasayis tarzlari,hayatlari,kisilikleri,kulturleri,egitimle ri,is hayatlari,sosyolojik durumlari acisindan iyi dir desin,ben yarin solugu edirnede alicagim..bu kadar soyluyorum..ama su da var..ben bunu zaten biliyodum buraya gelmeden once simdi yazmamin nedeni ise su:

eger onceden yazsaydim siz,bu sesler yine cikicaktiniz ve bana dicektiniz sen ne bilirsin amerikaya gelmemisin bile,hele bi gel gor ondan sonra yorum yap

benim arkadaslarimla cevremle aram super dostum..amerikalilarin yasam tarzina gore ben pek cok insanin en iyi dostuyum..bence sifir..bu dostluk filan degil..cok yapmacik...beni cevrem de inanilmaz sever,burda 40 senedir yasayan turklerin yapamayacagi cevreyi 4 ayda yaptim,su kadar soyliyim bizim bolumun dekanina yilbasinda yemege davetliyim..

ben ole basitce elestirmiyorum dostum..bu ole basit bir haykiris degil..ole ailesini vatanini ozleyen bir cocugun sesleri degil bunlar..inanin bana..

bu ulkeden bi b. olmaz.olduranlarda bizler,begin gocunu yapanlariz..

amerikada olum yasi ortalamasi kac biliyormusunuz??

52.

turkiyede 65, dunyada 61

amerikada her 100 insandan 32 tanesi psikolojik olarak depresyonda veya zeka sorunlari yasiyor

dunyada bu oran 12%

turkiyede ise kac biliyomusun?sadece 3.4%

ben oyle bos bi adam degilim,burda bisi yaziyosam bi bildigim arastirdigim gordugum vardir.

okul ev ev okul degilim ben,kanadalisindan tut meksikalisina irish ine iceland den olan adama tanzanyalisina gineliye kadar belki 500 tane cok iyi oldugum insan var..biliyorum neyin ne oldugunu..bi kere bu insanlar o kadar basit lerki.. color of the skin hala bunlar icin bir issue anliyo musun?hayatimda durmadigim kavramlar var burda..eve tasinicam bana race imi soruyor..sen kimsin ya!!!sen benim rengimle nasil ilgilenirsin,sana bu yetkiyi kim vermekte!!!(ki ben beyazim ve tip olarak[annem isvec babam norvec kokenli]sarisinim ve tam bir amerikali goruntum var,beyazim direk,kisacasi amerikalilarin dilinde sansliyim)

bakin dostlar..

ben dunyanin en pahali 7. amerikanin en pahali 1. sehrinde seattle da yasiyorum.insanlarin yillik gelirlerinin ortalamasi 120 bin dolarin uzerinde bu sehirde,evim bill gates e 3 mil uzaklikta.her gun okula giderken evinin onunden geciyorum cogu kez de kendiisini goruyorum..hava atmak icin yazmiyorum,burasi amerikanin izmiri en elit sehri..ne new york ne LA(ne varsa butun turkler ayni almanyada yaptiklari gibi [berlin,munich,koln vs vs] burda da direk new york,DC,LA,San fransisco ya geliyolar..tam turk usulu...gosterisiz ya)

ve benim yazdiklarim bu sehir icin gecerli..yaninda kaldigim evdeki kadin hastanede doktor,doktorlar nasil kazanir bilirsiniz,adam microsoftta manager,senelik gelirleri tahminim 300 bin in uzerinde, 7 serisi 2 BMW arabalari ve bi tana TT leri var...ama..........SI-FIR..insan degiller ki..ben onlara yaratik gozuyle bakiyorum inanin bana...ne ahlak kurallari ne bisi..yok..

demissin her kulturu oyle kabul ediceksin..dostum sen neden bahsediyosun?????bana soylermisin????20 senedir yasadigim tarzi,aile goruslerimi,adab-i muaseret kurallarini(cok eski turkce oldu ama modernini bilmiorum)kenara birakicam,bu ahlaksiz,terbiyesiz,kisiliksiz,onursuz,ruhsuz heriflerin yaninda onlara uyucam?????yok ya!!!bu kadar ezik degilim kusura bakmasin kimse..asla da olmicam..benimle olucaklarsa,onlar benim kurallarima uyucaklar bu kadar basit..simdi biliyorum pek cogunuz bana cok aptal bir gozle kucumseyerek bakiyorsunuz..ancak bence kendinize o gozle bakmissiniz...bir insan onuru,kisiligi,kulturu,saygisi icin yasar..sen bu degerli unutup,bi anda degisirsen..sen bitmissindir..ulkene dondugunde o dedigin cevrene sevdirme yi sana sorarim..kac kisi sana eskisi davranir...

bu konuda kimse bana dokunmasin...tamam teknolojikler,ileriler,firsatlar var,cok esit bi ulke vs vs vs vs..ama amerikan kulturu,insanlari,insanlik..bana demeyin..bana bu kelimlerle gelmeyin(bakin tekrar soyluyorum there are some exceptions,only minority)...

gerceklerden kacarak yasayacagima,kendi gerceklerimi yaratirim...

napolyon bonaparte...

su ana kadar sayisiz amerikaliya pek cok konuda hayat dersi verdim..ve bu benim icin bir gurur..bunu size soyluyorum..cunku bunca sene o adamlarin parasiyla yasamak bana eziklik yaratti..ben Ataturk delisi bir insanim ve ulkemin bir kapitalist ulke tarafindan resmen hayvanca ezilmesini ve dikte edilmesini yuregim kaldirmiyor..(kimse bu paragrafla ilgili negatif bisi yazmasin lutfen,kimsenin kalbini kirmak istemiyorum,bu konuda cok katiyim,Ataturk,vatan millet bi yana hayat bi yana)..ve ben bu amerikalilarin boyle oldugunu gordukce her gun otobuse bindigimde bu mu ya? diyorum bunlar mi adam,bunlar mi G-7,bunlar mi bizi yonetiyo,bunlar mi bu dunyanin the most powerful ulkesi..sonra kendimden utaniyorum arkadaslar..oyle aci bir duygu ki..kendi ulkeni birakip bu heriflerin yanina gelmek,bu adamlarin yaninda son planda olmak,ezilmek,onlara sunulan firsatlarin sadece 1% inden yararlanmak..bakiyorum onlara..bunlar mi benim rekabete girdigim insanlar diyorum...sinif arkadaslarima bakiyorum..100% burslu okuyan(45.000$ in uzerinde)ogrenciye bakiyorum..hocanin verdigi odevleri 1 haftada yapiyo(whereas I do them in couple hours)..ne giyinmesini biliyo ne yurumesini..sapsal sapsal..ne yemek yemesini..ne catal bicak tutmasini,ne bi bayanla konusmasini..whats up man,how you doin bu mu ya???bu musunuz siz ya?yazik be yazik!!!

ve siz hala gelip bana bu adamlari savunuyosaniz sizlerede yazik!!!

miser
bu arada ben cok mutluyum...

o ender,kaliteli amerikalilarla barima gittim,birami ictim.yarinda gidip tenisimi oynicam,son derece keyfim yerinde..yanlis anlasilmasin..

those are the realities that nobody can deny..whether or not u wanna accept it, truth sometimes hurts..

saygilarimla,

miser
dostlar burasi ucretsiz 1-800 lu hat degil..ben burda derdimi de anlatmiorum size..yani tam amerikalilar gibisiniz,yazdigim yazinin en alakasiz,sizin mantiginiza uygun kismini aliyosunuz buraya c/p yapiosunuz..

ben icimde savas filan vermiyorum arkadasim...

konu burda benim sorumlarim degil

konu amerikalilar ve ne kadar negatif olduklari ve bazi turklerin onlari appreciate etmeleri...

konu ben filan degilim siz bana ne bakiosunuz ben amerikada yasayan turklerin 1% lik kesiminde cok sanslilardan biriyim(zengin fln deilim,islerin yolunda gitmesi ve burs olayi)

hadi iyi calismalar,

saygilar,

P.S ben diyorum ak siz anliyosunuz kara,olmazki bole..
ben o mesajlari yazarken 2 saat urasiorum ole icq da yazar gibi yazmiorum tekrar tekrar okuorum sizin yazdiklarini bastan savma,1.satir ile 2.satir birbirine denk dusmuyor..ben 2-3 kere okuyorum sizlerin mesajlarini cevap vermeden once..acaba ne demek istiyor diye soruyorum
ole gelisi guzel e-mail ceker gibi yazmiorum.

saygidir bu dostlar..

miser
+1 kesinlikle katiliyorum

ben sadece amerikalilardan bahsediyorum o kadar.Amerikadan degil,imkanlardan degil hicbirseyden degil burdaki sosyal yasam ve amerikalilar bu amerika kotu demek degilki,ole olsa ben niye kalayim

ama turkiyedeykende oss den tutunda otobus tarifelerine partilere yonetime egitim sistemine kadar ayni seyleri orda da saydim durdum,almanyaya gitsem orda da almanyadaki turklerle ugrasirim,ingiltereye gitsem onlara da kendini begenmis irkci derim.

benim isim bu dostum,network and internet security administrator um okulda,benim isim ve en sevdigim sey acik bulmaktir...

saygilar..

cok mutluyum ben :) :) valla ciddiyim ya cok buyuttunuz sadece amerikalilardan bahsettim o fikirlerimde degil 2 sene sonra 20 sene sonra da degismez,cunku kendileri bile bunu kabul etmekte.

~akdeniz~
<< sonuc olarak demek istedigim su...eger tek bir sansim daha olsaydi dusunebilmek icin,herseye bastan baslayip,bi kere daha dusunebilmek icin...kesinlikle ama kesinlikle..Turkiyede kalirdim.. ]]

<< 6 sene sonra microsoftta isim senede 120 bin dolar gelirim olursa eger,o zaman tadina varicam amerikanin.. ]]

fubar, anlamiyorum seni... hem donecegim diyorsun hem kalmaya calisacaksin gibi izlenim yaratiyorsun... kendi icinde savas verir gibisin... umarim seni mutlu edebilecek karari verirsin cunku turkiyede de basarili olursun... bu arada almanya filan demissin almanyada yasayan turklere bir danis derim gitmeden once....

iyi bak kendine...

~akdeniz~
fubar, aksine konu senin sorunlarin ve de ogutlerin... yazilarin amerikaya okumaya gitmek, bilgisini ve tecrubesini artirip geri donmek isteyen gencler icin oldukca moral bozucu ve uyari niteliginde cunku oldukca iddali ve negatif ifadeler kullaniyorsun degmez gelmeyin, milyon verseler burda durmam, saclarim dokulmek uzere, deli olacagim gibi... ustelik bir de imkanlarim iyi diyorsun, kisitli imkanlarla gelecegine yatirim yapan insanlar icin bu cok daha moral bozucu...

takdir edersin ki amerikada kalma planlari da yapiyor olman bir celiski yaratmakta... senin tecrubelerin ve de izlenimlerin olumsuz diye digerlerinin de oyle olacak degil... kaldiki gorusleri olumlu olanlarda ne amerikan hayrani nede senin sandigin gibi amerikayi savunan kisiler... sadece orda da mutlu olmayi becerebilen kisiler... ayrica hickimse digerinin tecrubelerinden de faydalanamaz... cunku insanlarin background'lari farklidir, karsilarina cikacak insanlar ve olanaklar farklidir ve insanlar degisik yaratilistadirlar... senin belki adaptasyon ve degisik kulturleri kabulenme yada mutluluk esigin digerlerinden daha yuksektir bilemeyiz... ama senin kadar olumsuz ogutler veren bir kisinin bile orda kalma dusunceleri olabilmesi cok dikkat cekici... demekki abd o kadar da kotu degil...

kimse burda seni elestirmiyor... kizma bu yuzden... denilen kendine zaman tani, adapte olmaya calis, mutlu olmaya calis... eminim bir iki sene sonra bu foruma girersen cok daha farkli seyler yazacaksin...

sevgiler, basarilar...

old_texan_vulture
28 12 2002, 18:00
fubar, mutlu olmana çok sevindim.

mutluluğunu bizlere de gösterebilmek için nickini fubar'dan daha iç açıcı bir şeye, e-mail adresini de miserable333'ten daha fazla mutluluk ifade eden bir adrese değiştirirsen çok sevinirim. şahsen senin mutsuz olduğunu düşünmemin en önemli iki nedeni bunlardı. ;)

max20karakter
29 12 2002, 18:00
fubar'cim, senin gibi akilli, egitimli, ve de Turkiye'yi tercih eden insanlarin olmasi guzel. Yazdigin her seye katilmiyorum, cunku kusura bakma ama, sen kabul etsen de etmesen de, yazdiklarinda biraz hamlik var. Biraz daha zaman gecirdikce burada, fikrin degismese de belirli bir gestalta ugrayacaksin ve hmm, demek bunun icin bu boyleymis diyeceksin; tabii burdaki her sey icin degil, sadece onceleri tamamen ters gelmis bazi seyler icin. Nihayetinde, beyin gocune kapilmayip, burdan alabilecegin en pozitif seyleri kaptiktan sonra, kendini sisteme ve kapitalizmin meyvelerine teslim etmeyip, Turkiye'ye donmeni, TR'de elestirdigin seyleri duzeltmek icin caba gostermeni temenni ederim. Bir Oktay Sinanoglu da sen olursun insallah.

Sana bol sanslar ve mutlu yillar.

borg
01 01 2003, 18:00
fubar insan iliskileri ve insanlarin sigligi konusunda haklisin. egitim konusunda, valla burada okula gitmedigim icin bilmiyorum ama dahi seviyesinde zeki amerikali arkadaslarim var cok iyi universitelerde burslu okuyan tipler hatta bir tanesi 16 yasinda bursla universiteye basladi, adamlar derslerin basitliginden ogrencilerin aptalligindan inanilmaz bunalmislar okulu birakma noktasina gelenler bile oldu.

insan iliskilerine gelirsek, yillik 200-300 bin papel geliri olan super egitimi olan oyle kalaslar var ki, bana en buyuk kultur sokunu bunlar yasatti. adamlarin tek bildigi sey golf kulupleri, sarap pahali luks yiyecekler ama kultur desen 0 kendi tarihlerinden bile haberleri yok. aman onlarin o sarap, gurme bilmemne kulturunu iki gurme dergisine abone olan herkes edinebilir. burada hilbily bir arkadas var adam sigirlarin icinde buyumus oturuyor milyonerlerle 3-4 saat peynir muhabbeti yapiyor. nedir ya. mideden baska bildikleri birsey yok. ciddi konulardan konusmaya kalksan koca bir SIFIR.
Ya matematik dersleri bu kadar basitse ben su uzay muhendisligi okuma isini tekrardan bir dusuneyim. Matematikten tirstigim icin vazgecmistim ama en iyi okullarda bile senin dedigin gibiyse bu olay bosuna tirsmisim :)
valla ben computer underground camiasinin icinde oldugum icin kendimi sansli sayayim eger bizim camia olmasa herhalde gunluk hayatta ortalama amerikalilarin icinde hayatta cevre edinemezdim. ama bizim camiada sirf bilgisayar muhabbeti degil, sanatla ugrasani da var, hepsi inanilmaz kulturlu tiler oturup kuantum mekanigi muhabbeti de yapabilirsin uzay muhabbeti de, edebiyat, sanat, tarih muhabbeti de. en iyisi marjinal takilmak galiba. yoksa insan ortalama amerikalilarin icinde kafayi siyirir.

bir de ev ararken irk falan soruyorlar demissin, yahu benim bildigim bu illegal birsey. en azindan californiada boyle. irka, dine vesaireye bakarak discrimination yapamazlar. bana da sahsen kimse irk, miliyet falan sormadi e zaten bay area'da apartmanlarda oturanlarin (section 8 kabul eden white trash siteleri haric) yuzde doksani ya hintli ya da asyalidir beyazlar azinliktadir herhalde ondan. luks, pahali yerlerin kiracilari da cogunlukla hitlidir zaten.

mystikal
01 01 2003, 18:00
Selam arkadaşlar !!!
Ben yeni bir üyeyim ve master yapmak istiyorum. Amerika ile ilgili kafamı kurcalayan birçok sorum olacaktı.
Bana yardımcı olmak isteyen arkadaşlar benimle yazışırsa sevinirim.
Daha sonra ilgili kişilere ayrıntılı sorularımı yönelteceğim.
Teşekkürler :)