PDA

Tüm Versiyonu Göster : F1 vize

Muci
03 03 2000, 07:42
Cino,Icon 'u yasin itibarin ile mi kullaniyorsun?Hani benim icon'u almissinda.Hani cok kalmiyacaksan mesele yok ama buralarada bayagi duracaksan.Bir konusalim derim.Ne dersin?

yildiz
berkeleyfatihisuan portland dayim, uc ay icinde J-1 vizem bitiyor ve ondan sonrasi icin istanbul'a donmeden vize almak istiyorum. sorum su ki turist vizesi mi daha kolay alinir ogrenci vizesi mi? bir de buradan basvurmak iyi bir fikir mi? (ogrenci vizesi dedigim ucuz bir kolej ya da kurs vasitasiyla olabilir.)istanbul'da 10000$ lik bir hesap gostersem bir yardimi olur mu? yoksa hic vizeyle ugrasmayip illegal mi kalsam????? daral geldi bu konudan iyice :rolleyes: pleeze helpyildiz

yildiz
berkeleyfatihi,saolasin cevap icin,benim planim burada master yapmak, ama suan icin odeyecek param yok, ancak birdahaki eylul'de baslarsam portland state'den asistanlik alabiliyorum. ben de eylul'e kadar hem baska okullari arastirip hem de para biriktirecek bir iste calismak istiyorum. yani turist vizesi aslinda gecici bir cozum. ayrica duyduguma gore kanada'ya giris-cikis yapinca 3 aylik turist vizesini basiyorlarmis, oyle birsey var mi?? 400 dolarlik kursla I-20 alabilir miyim? olmazsa ben california'ya geliim.hic olmadi air force'a katiliyim bari..

Berkeleyfatihi-06
kesinlikle yapacagin en son sey illegal kalmak!!!! sakin illegal kalma.illegal calis illegal adam dov , illegal karsidan karsiya gec :) ama kesinlikle illegal olma.bunun disinda para goster.mesela citibank tan hesap actir.biliosun heryerde gecerli citibank.yatir hesabina 10 bin dolar.Bunun disinda j1 dan f1 a gecme olayinda bitakim sorunlar var diye biliyorum.Bu J! vize basliginda cok tartisildi.Bunu arastirmak lazim.Ben hic J1 olmamistim cunku.Bildigim sey turist vizesi daha kolay veriliyo.cunku hazir ordasin ve egitim amacin yok adamlar turisti basabiliyolar.ama bunalrin disinda senin amacin onemli turist vizen dolucna tr ye mi geliceksin?.Bunu INS e sorsana.F1 a cevirtebiliomusun j1 inin.aradan belli bi sure gecmesi gerekiyomu.Kusurabakma cunku j1 konusudna yeterli bilgim yok.cevirtebiliyosan da tr ye de gelmiceksen f1 a cevirt.400 doalrlik bi kursa felan yazilip.aam ileride senin planin nedir?3-5 sonra?ona gore hareket etmen daha dogru.

Berkeleyfatihi-06
350 dolarlik kus bile veriyor I-20 i.Kursun fiati ile alakalidiil aslida bu.Evet kanadaya giris cikis yapinca turist basabilir dogrudur bu.J1 vizesinin ozel durumu vardi 2 sene ulkene donmen gerekiyodu felan diye bilioum.Yasiyorum geldi o benden iyi biliyor bunlari.Yasiyorum where r uu??

cino
istanbuldan aldým vizeyi.randevu isteme tarihim 6-7 aðustostu.rahat olun .'ne için gidiyorsun'dedi görevli.Ýngilizce ðrenmeye gidiyorum dedim.I-20 formun var mý dedi.Buyrun dedim.vize formuna yazý yazdý ve 11 eylül 2-4 arasý gel pasaportunu al dedi.herkese baþarýlar.

yasin- The Gomser -
:) yani benim yazdiklarim cok gereksizdi de senin bu icon muhabbetin amerika olayi üzerine cok mu gerekli acaba sayin muci abicim? saygilar :)

yildiz
03 03 2000, 10:06
berkeleyfatihi ve konuyla ilgisi ve bilgisi olan herkese,benim J-1 daki iki yil zorunlulugum yok, fakat ogrenci vizesi icin beni dusunduren sadece finansal acidan yeterli gorup gormemeleri, cunku ancak 10000$ hesap gosterebilim. onun disinda ailemin uzerine olan ev araba gibi seyleri gosterebilirim. bu tur evrak ve bilgileri basvuru formuyla beraber mi gondermem gerek?ayrica nereden vize almak daha kolay diye tekrar herkese soruyorum, amerika mi turkiye mi?cevaplariniz icin cok tesekkurleryildiz

Mockingbird
03 03 2000, 10:06
selam cino,vise icin basvurdugunda mulakat icin ne kadar sonraya gun vermislerdi??buarada viseni almak icin 1 ay sonra gel demisler neden bu kadar sonraya verdiler acaba yani 3-5 gun icinde alanlar oldugunu duymustum.bu senin kursa baslangic tarihinle mi ilgili yoksa kafalarina gore bir tarih verip ona gore mi basiyolar viseyi??amerika hayatinda simdiden basarilar :)

cino
03 03 2000, 12:30
hayýr yoðun vize talebi olmasýndan dolayý,normalde kursum baþladý 3 eylülde ve benim 26 eylülde orada olmam gerekiyordu.

proud1
03 03 2000, 19:42
genelde mesaj yazmak yerine genelde okurdum buradaki insanlarin yazdiklarini. Ama bugun artik pes dedim yani. Cunku berkeleyfatihi vatanda$'lara yanlis bilgiler veriyor. Ondan bundan duyduklarini anlatiyor. Belkide duymadan sIkIyor. yok 2 kere red yersen 5 yil giremiyosun yok kacak calisirsan sinirdisi ederler falan diye daha bunun gibi onlarcasini yaziyor. Benim cok yakin bir arkadasim 2 kere red yedi ve 3. basvrusunda aldi vizeyi hemde 5 yillik F1 vizesini aldi. Ayriyeten ben pizza hut ve mcdonalds'da 1 yil surekli calistim ve herkes biliyor. Pizza hut ve restaurant'lar genelde onemsemiyor work permit'i nedeni ise amerikalilarin bu tur islerde calismak istememeleri. Eger birsey istiyorsaniz sonuna kadar gidin ve basarirsiniz. Buraya gelmek istiyorsaniz basarirsiniz. Ama sakin ve sakIn burayi size buralarda anlattiklari gibi tozpembe gormeyin. Ha elinizde cok buyuk paralariniz var ise o zaman olay kokten degisir. Ama cebinde 3, 5 bin dolarla gelip buralarda milyoner olacaginizi sanmayin. Burasi firsatlar ulkesi ama ayni zamandada bir anda eriyip gidebilirsiniz. Adimlariniza dikkat edin. dikkate alabilirsiniz belki ama sakin umutlarinizi yitirmeyin agzi olupta konu$an Cokkk! Sevgiler :mad:

Mockingbird
03 03 2000, 22:06
proud1,foruma hosgeldin ama bakiyorum oldukca ilginc bir giriste yaptin.umarim berkeleyfatihi ile aranizda tatsizliklar olmaz.bu iste deneyimli oldugunu soyledigine gore sana bisi sormak istiyorum; bu yerlerde calisirken diyelim F1 visesi ile SSN almissan bunu verdinmi isyerine yada vermelimi vermemelimi??cunku haftalik calisma saatin belli ve ilk yil icin sadece campuste calisabiliyosun,bu durumda is yeri calisanlarinin bilgilerini bir yere bildiriyor mu??eger bildiriyosa senin kanuna aykiri calistigin ortaya cikinca basin belaya girermi??cevabin icin simdiden saol :)

Mockingbird
saol proud1!

mim
KULTURUMUZDEN KONUSALIM.TURKIYEDEN SELAMLAR' ISIMLI KENDI TARTISMA FOLDERIMDE KULTURUMUZU TANITALIM,KULTURUMUZU TANITALIM DERKEN SEVGILI ARAP TERORIS KARDESLERIMIZ SAGOLSUNLAR BIZIM ADIMIZA BIZI GAYET IYI TANITTILAR.NE KADAR BIZ ONLAR GIBI DIYILIZ.BIZ FARKLIYIZ HEMDE COK COK FARKLIYIZ DESEKTE,SIRADAN DIGER DUNYA VATANDASLARI ICIN BIZ TURKLERDE DIKKATLI OLUNMASI GEREKEN VATANDAS KATAGORISINE GIRMIS BULUNUYORUZ. HEPIMIZE GECMIS OLSUN.BU KONUDA BU ARKADASLARA TESEKKUR ETMIYOR ONLARI MASUM INSANLARI OLDURDUKLERI VE BIRCOK YENI KISILERINDE OLMESINE SEBEP OLACAKLARI ICIN LANETLIYORUM..SAYGILAR...MiM.....

archimar
arkadaslar I-20 im USA nin bombalamasi olayindan once bana gonderildi.Su an postada olabilir.Aama birsimie yaramaz herhalde.Bu olaydan sonra vize alinabilirmi? Yani vize konusunda bir fikri olan varmi?En erken ne zaman verirler bunca olaydan sonra?

yasin- The Gomser -
konsolosluktan aldigim bilgiye göre su anda hersey eski düzeniyle devam edecekmis. tüm islemler ayni sekilde devam ediyormus. ancak bu cümleler ne kadar samimi söylenmis olabilir orasi yoruma acik...

konkhra
selam , Vize alýrken gideceðiniz yeri belirtiyorsunuz sanýrým ..Peki sonradan planlarýmý deðiþtiridim baþka bir þehire gitmem gerekti..Tekrar mý vize baþvurusu yapmam gerekicek?

proud1
Mockingbird,Work permit'i olan bir yabanci zaten fast food'cularda veya onun gibi yerlerde asla calismaz. Restaurant'lar ve onun gibi yerler hic onemsemiyor. Koskoca pizza hut ve mcdonald's bile dahil bunlara. Sana SSN'ni goster demiyorlar. Sadece application form'u dolduruyorsun ve calismaya basliyorsun that's it. ama domino's pizza bir computer based sinav yapiyor cok ilgincti ama pizza dagitmak icin bana sinav yapmislardi oncelerden. ayriyeten seni kacak bir sekilde atiyorum IBM bile alsa immigration kesinlikle find out yapamaz. cunku ssn office ile immigration office cok farkli statudeler. istersen haftada 60 saat calis. Fast food'cularda calismak kanuna aykiri degil sonuna kadar o parayi hakediyorsun cunku yaptigin is cidden amerikalilara gore zor. Bana gorede zor geliyor artik hic o isleri yapmiyorum allah'ta yaptirmasin. Ama o tur islere herkes bulabilir. Benden bu kadar ben hergun burada insanlara cevap yazamam. Bu sondu. SorrySevgiler

YasiYorum
04 03 2000, 00:30
Simone, senin isin biraz karmasik ama INS'in sayfasina bak, bilgi hattini ara, eger cok kolay degilse bosver islem falan durdurmaya kalkma derim... Fazla vize goz cikarmaz :) Okul senin icin vize almaz, sadece I-20 formunu verir. Bununla sen basvurursun INS'e vize degisikligi/uzatimi icin.YasiYorum ;)

simone
04 03 2000, 00:30
Merhaba ben San Francisco da yasiyorum. F1 vizesi iel buraya gelmis idim. Kursum bitti ve donmek uzere iken biraz daha kalip , gezmeyi dusundum ve vizemi uzatmak icin B2 vizesine basvurdum. 3 ay turist olarak daha legal sekilde kalmak istedim ama su an guzel bir okul buldum ve devam etmek istiyorum. Basvurumu durdurabiliyormuyum? Ya da okul benim icin I-20 ile kendilerimi yapacak henuz net bilgi yok elimde...Bilen var ise yanitlarsa sevinirim.Mumkun ise bu adresime yazarsaniz sevinirim... Lutfen sartresimone@hotmail.com

YasiYorum
04 03 2000, 02:54
Proud1 kardesim bir bildigi vardir ki yaziyor vatandas... Herkes burada birbiri ile bilgi alis verisi icinde... [Ben dahil] Kimse para karsiligi gelip de burada yazmiyor... Maksat yardimlasma... Bak sen de ne guzel yazmissin tecrubelerini... Pasa pasa saygiyle baksak ya birbirimizin goruslerine... Burada cogumuzun soyledikleri "yasal" cerceve dahilinde olan seyler... Evet kacak calisirken yakalanirsan sinir disi olursun... Gocmen kanunu bunu en acik sekilde belirtir... Eger bunu yalanliyabilirsen, ben de seninle bir olur sayar soverim BerkeleyFatihi'ne... Sen yakalanmadiysan sanslisin... Biz burada millete sahte heves verip haydaaaa Amerikaya ruyalar ulkesine demiyoruz... Unutma hayal kirikliklarin hayallerinin buyuklugu ile dogru orantilidir...Yazdiklarini bir anlik asabiyet olarak kabul ediyorum ve umuyorum hatani gorur ve Forum'da uygun bir sekilde tecrubelerini bizlerle paylasmaya devam edersin...Optum yanaklarindan...YasiYorum ;)

Berkeleyfatihi-06
04 03 2000, 02:54
Proud1 , hayatta ne nefret ettigim sey haketmedigim saldiriya mazur kalmak ve zarar vermedigim hele tanimadigim birisinden laf yemektir. Bi sorunun varsa benim ozelime mesaj gec.

ciko
04 03 2000, 05:18
Berkeleyfatihi,bosver,slkma canlnl.Biraz once baska bir folderda yazdigim gibi millet zlvanadan clktl.Aslinda boylelerine cevap yazmamak en dogrusu.Burayl takip edenler,kimin ne oldugunu cok iyi biliyor.Sen kendini uzme.Kendileri yazip kendileri okurlar.Tepki alamayinca da cekip giderler.Kalan saglar bizimdir. ;)

Cembasar-VA
proud1, insan birsey demeden once forumu biraz inceler ondan sonra konusur. senin bu forumda ki gecmisin nedir? senin atiyor tutuyor dedigin adam, burda kimbilir kac kisiye yardimci oldu. senin gibi sak diye dalip cikmadi...

YasiYorum
:p "Okumakla adam olunmaz" demis buyukler ama sanirim eksik soylemisler...YasiYorum ;)

YasiYorum
Berkeley Fatihi dostum, senin hismindan korkulur valla... Bulasmamak lazim... Ben seni severim bilirsin....YasiYorum ;)

zartzurt
ben tartismaya filan girmek istemiyorum ama bir sorum var....proud sen demissin yazinda burda amerika'lilar oyle pizza islerinde filan calismaz diye, falan filan, (palavra hali ile, yillardan beri burdayim, belki de buradaki forumda olan insanlarin cogundan daha da uzun sure, o islerde calisan yuzlerce amerikali gordum) herneyse...madem amerika'lilar bu islerde calismaz sen nasil oldu da boyle islerde calistin? hem de kacak olarak? bu arada senin amerika pasaportun var ise nasil oluyor da amerika da kacak olarak calisiyorsun? hadi madem pasaportun var da nasil oluyor da amerika'lilarin hicbir zaman icin calismayacaklari bir yerde sen calistin? hani o sahip oldugun amerika pasaportu ile (kimbilir belki baska bir amerikadir bu) nasil oluyor da amerika'lilarin calistigi baska bir is bulamadin?yani biraz ikileme icerisinde gordum bazi seyleri....benim oyle tartismaya girme istegim yok, belirttigim gibi, velakin aciklarsan sevinir herkes elbette.....

proud1
Beni ABD'den kovmazlar sen merak etme. ABD kendi vatandasini kovmaz :) Pa$alar gibi Amerikan pasaportum var. Vize sorunlariyla ilgilenmiyorum ama o konularda senden cok daha bilgiliyim. Neyse seninle tartisacak degilim.sorulari olan arkadaslar varsa her konuda e-mail yazabilirim ama forum takip edecek zamanim yok. e-mail: cis139@yahoo.com

proud1
oncelikle sana guluyorum arkadasim. Senin fast food place'larda gordugun calisanlar high school mezunu bile olmayan insanlar. Yani adam gidip bir okulda instructor veya manager olacak hali yok herhalde dolayisiyla baska bir degisle loser amerikalilardir. Amerikaya gelen turklerin %99'u ya aile yapisi iyi olan insanlar yada universite mezunlari. Kisacasi kulturlu insanlar. Bu insanlarla ben amerikalinin o tabakasini kiyaslama yapmadim. Sen ayni kefene koyuyosan gulerim sadece. madem amerikalilar calismaz sen niye calistin demissin. Ogrenci oldugum vakitlerde herkes gibi bende calistim. Ayrica ben amerikali degilim kokune kadar Turk'um, ve bununla gurur duyuyorum. Ogrencilik zamanlarimda vatandas degildim arkadasim. Sorularin komedi. Su an bir universitede profesor'um. Anlayacagin su an bir isim var. Ama buraya gelene kadar bende cogu gibi pis islerde calistim. Ama hicte kacak degildi. Goz yumuyorlar bu konuda.Istedigin fast food place'e git kesin hire ederler. Bu berkeleyfatihi denen arkadasla bir alip veremedigim yok. Sadece bu forum'a bildiklerini yazsa daha faydali olur. Onemli buraya cok sey yazmak degildir. Onemli olan sadece gerekeni ve dogruyu yazmaktir. TR'nin basindaki insanlarda paso konusuyor birseyler yaptiklarini saniyorlar.. Halkimizin %80'nden fazlasi ..... (aziz nesin'in dedigi gibi)bastakilerin birsey yaptiklarini sanip inaniyorlar. PS: cok fazla e-mail geldi. Hepsini cevaplayacagim, tek tek.

Cembasar-VA
04 03 2000, 07:42
Valla berkleyfathi sende ne garip adamsin koskoca universite prof`u ile it dalasina girmisin :) Yani baksana adam North Dakota, Idiot American Passport Carriers Community College`da profmus. Haklisin kardesim proud1 biz senin gibi prof olamayabiliriz en azindan senin gibi birseye baliklama atlayip, alttan ustten kafadan atip sonra afedersin bok gibi cuvala girmiyoruz...Senin gibilere harbici aciyorum...ayrica valla ben suan okulu falan bitirmis boyle restoranlarda calisan bir suru amerikali goruyorum, taniyorum...yani....UFAK ATTA CIVCIVLER YESIN :) Ozlemistim bu lafi soylemeyi :p

zartzurt
04 03 2000, 07:42
proud,oncelikle sunu gordum ku gercekten de cok proud birisin, fakat bu artik seviyeyi gecmis ve de seni ukala, kendini begenmislige goturmus. gercekten de cok aci, senin gibi "prof" birisinden halkin kimi kesimine karsi laf yetistirdigini gormek. insan insandir, kimileri az para kazanir kimileri cok, kimileri phd egitimi alir, kimileri ancak liseyi bitirir. fakat sen gidip te insanlara loser diyemezsin, bu kendini bir loser yapar.bir cok insan var, fast food yerlerinde calisiyorlar, hatta bir gercek su ki, bir cok lise ogrencisi fast food yerlerde calisir ki, extra para kazansinlar. hatta universite ogrencileri de para kazanmak icin fast food yerlerde calisirlar, benim bir amerika'li arkadasim undergrad zamaninda 2 yil boyunca arby's de calisti. simdi o insan loser mi oldu? oyle dusunuyorsan bir daha dusun, cunku kendisi uni of chicago'da ekonomi phd'si yapmaktadir....(kolaysa sen gir o okula)senin yaptigin yorum cok yanlis, bir de soruyorum sen galiba bu ulkede son 20 yildan beri kaliyorsun galiba. hani vatandaslik almak cok kolay bir olay degil, once green card sonra vatandaslik yani pasaport, galiba bu isler boyle gidiyor bildigim kadari ile....bu kadar uzun sure bu ulkede kalman seni biraz ukala yapmis, gercekten de aciyorum o ogrencilerine, eger gercekten de bir prof isen. burdaki ogretmenlerim diyorlar ki, phd ve egitim dalinda aldigimiz experience bizleri daha da humble yapti, belki sende ters tepki yaratmis, sayin "prof"diger ve esas konuya gelince, kacak olarak calisabilirsin, orasi dogru. ve de cogu zaman icin universite ogrencilerine pek bir sey yapmiyorlar, yabanci ogrenciler diyorum... hatta istersen koca sirkete manager olarak bile girebilirsin, eger ingilizcen cok duzgunse ve de senin yabanci oldugun fazla belli etmiyorsa, senin ssn kopyasini isterler o kadar.... ins ve irs farkli kuruluslardir, cogu zaman birbirlerinin isleri ile ilgilenmezler, o yuzden tax form doldururken bir problem cikmaz, ancak tax form da bir bolumde ulkeye yaptiginiz girisin hangi visa ile oldugunu ve de visa numarasini soruyorlar, o bir problem cikarabilir mi bilmiyorum. hele bu olaylardan sonra illegal kisiler icin daha sIkI onlemler alinacak gibime geliyor....sayin prof;ukalalik yasla gecer derlerdi ama bence yanlis soylemisler, sen de hersey tersine donmus...saygilar...

Cembasar-VA
04 03 2000, 12:30
Sayin Prof. Proud,Herkes cevabinizi bekliyor...?

YasiYorum
Yaw eskiler ne demis:Ilim ilim bilmektir,Ilim kendin bilmektir,Sen kendin bilmezsen Ya nice okumaktir !Bir bildikleri vardi herhalde :-) Saygiyla anmak lazim...YasiYorum ;)

YasiYorum
Sevgili Bridges,Valla simdiye kadar o dedigin "prospective student" emaresini hic duymadim pasaportta... Dolayisi ile ne ise yarar, yarar mi onu da bilemem... Bence dert etme... Burada bir okuldan I-20 aldin mi cok bi zorluk cekecegini sanmam...Kolay gelsin,YasiYorum ;)

YasiYorum
Flexone,Haklisin ama yarim haklisin (hic biseyi uzerime alinmadim onu da soyliyim)... Evet arada umut kirmak icin negatif yazanlar var ama herkes yasadigini gordugunu yaziyor (umarim oyledir, atmaca yoktur)... Zamana ve zemine gore kosullar degisiyor... Benim 5 yil once yasadigim bugun degismis olabilir... Bir baskasinin bir ay once yasadigi, NY olaylari yuzunden bugun degismis olabilir... Senin 40 tane kacak calisan arkadasin vardir ama ben kacak calismaya niyetlenince yakanmis sinir disi edilmisimdir (mesela :confused: ). Bence insanlar yazdiklarina biraz esneklik katmalilar, cok kesin yazmamalilar. Yani ille "5 yil beklemek lazim" demek yerine, "5 yil bekletiyorlarmis" veya "bir arkadasi 5 yil bekletmislerdi" seklinde yazmak olaya esneklik katar. Ama hakikaten bu boyle ise (yani kanunda falan diyor ise), bir link ile yeri referans verilir (ki benim yazdiklarima bakarsan kesin hukumluler guvenilir sitelere referans linklidir). Tabii Prof olsaydim boyle birseye ihtiyacim olmazdi :) En iyisini ben bilirdim :) Yukardakileri goz onunde bulundurursan Sen iyi yazmissin da sert yazmissin... Hadi opusun bakiiim BerkeleyFatihi ile, bir daha olmasin...Sevgiyle YasiYorum ;)

zartzurt
Yasiyorum oldurdun beni guldurmekten yahu....Hem de nasil, okurken resmen olecektim gulmekten.Bir alemsin ya....Valla ne oldu yahu bizim prof'a?Sesi falan cikmiyor artik garibin. Cok gocundu galiba..... :) "Yaw eskiler ne demis:Ilim ilim bilmektir,Ilim kendin bilmektir,Sen kendin bilmezsen Ya nice okumaktir !Bir bildikleri vardi herhalde :-) Saygiyla anmak lazim..." :)

flexone
selamlar bu forumu uzun sureden beri izliyorum... Hem turkiyedeyken hem de su anda yasadigim Amerikadan.Bugune kadar bazi seyleri burdan okudum ve bana cogunun yalan oldugu soylendi gercekten su anda farkindayim insan birsey bilmeyince ne soylense inaniyo ne bileyim mesela vize alirken yasadiklarini kamera gibi yansitanlar var... (otobuse binmis gidis donus bileti almis) Sunu soyleyeyim Amerikaya geleli sadece 2 hafta oldu. ViZEMi 3. BASVURUMDA aldim. haziran 21' 28 basvurdum 2 defa red yedim 28 agustosta vizeyi almayi basardim. BerkleyFatihi dedigin gibi 5 yil olayi yok. (sadece sen degil cogu kisi bilmeden yaziyo daha hassas olunmasi gerektigine inaniyorum)Yani eminim insanlara yardimci olmaya calisiyosun tamam anladikta hic olmazsa ogren ona gore yaz.Bu forumu binlerce insan okuyo onlari hayal kirikligina ugratmanin ne sana faydasi var ne de onlara bu isi para icinde yapmiyosun sana tek tavsiyem ogren oyle yaz daha yardimci olursun insanlara. Bu arada 2 defa red yedim ve 3. de almayi basardim. Kesinlikle vazgecmeyin ama kesinlikle. red yememin sebebi donecegime inanmadilar hani su hemen hemen herkesin red yedigi durum. 3. basvurumda okulumu degistirdim sanirim bunun etkisi oldu. community college dan aldigim I-20 yi de goturdum normal universiteden I-20 almistim ve kabul ettiler. Kesinlikle gorunume onem vermiyolar yani yok takim elbise yok sac ama magara adami gibi de gidilmez tabii ki neyseniz oyle gorunun onlari gorunumle degil sozle etkilemeyi calisin kesinlikle eger ilk basvurunuz f-1 icinse digerleride oyle olsun eger amacinizi degistirirseniz vize almaniz zorlasir. Bu arada kaliplasmis sozler var ya hani soruyolar konsolosluk kapisinda fln onlari bosverin amacinizi cok acik soyleyin.Onlar insan sarrafi olmus neyin kimin ne oldugunu biliyolar. Bu arada son sayfada proud1 nickli arkadasa soyliyeceklerim var.Dediklerin forum icin fln normal olabilir herseyi anlatmissin bende gordum work permiti olmayip calisani (2 haftadir buradayim ama su anda okuldaki arkadasim calisiyo) ama legal olmak en iyisi tabii ki. Hersey iyi de Universite hocasi olman hic inandirici degil... Son soylemek istedigim su; insanlarin umudunu yitirmesine kimse sebep olmamali.Birine cevap yazarken ogrenilip oyle yazilmali binlerce insana "tuh!lanet olsun yaa! bak oyle olmuyomus ! forumda oyle yazmislar" gibi laflari soyletmek hic hos degil.Bunlari 3 ay boyunca yasadim sabah 5. te konsoloslugun onundeydim.O yuzden sadece inanin.inaniyorum ama olmuyo diyenler vardir ben basima geleni soyluyorum 2. redden sonra vize almak pek kolay olmasa gerek. ve iyi bilgi edinerek gidin bu arada red yiyen arkadaslar amacinizdan sapmayin ve asla yalan soylemeyin kendinizi sorulara sartlandirmayin onlar sizi bu ezbere sorulardan uzaklastirmak icin bazi sorular soruyolar o zamanda ne diyecegim diye dusunuluyo. Sadece rahat olmaya bakin vizeye ihtiyaciniz oldugunu kesinlikle belli etmeyin. olsada olur olmasada olur gibi davranmaya calisin. Saygilar sunarim. integrity is the golden key of success.

bridges
Selam Herkese;Bi sorum olacak ve umarim aranizde daha once benzer sorunla karsilasan ve tavsiyesi olan arkadaslar vardir.Bende 10 senelik B1/B2 Amerikan vizesi var ve de daha onceki seyahatlerimide dogal olarak bu vizeyle rahat rahat yapmistim.Simdi hem bi sure okul aramak hem de universiteye kayit olana kadar calismak icin Amerikaya gidecegim ve de bu konuda biraz arastirma yaptim.Amerika'daki bi universitenin International Students bolumuyle temasa gectim ve onlar bana pasaportuma prospective student diye bir yazi yazdirmami ve oyle giris yapmami aksi halde kabul edilirsem ogrenci vizesine cevirmemde sorun olabilecegini soylediler.Su anda Frankfurtta bir Amerikan sirketinde calisiyorum, burdaki Amerikan konsolosluguna sordum, boyle bisi yok dediler ayni sekilde Istanbul'da ayni seyi soyledi.Ama Amerikadaki tanidiklarim ve okul hala israrla boyle bi seyin oldugunu benim konsolostukta sordugum kisilerin bilmedigini idddia ediyolar.Tam anlamiyla sasirmis durumdayim.Bu konuda bilgisi olan varmi.B1 B2 ile gelince cevirme zor olur diyolar, dogrumu?Herkese bol sans

bridges
Saol YasiYorum;Sanirim dedigin gibi olaya turist vizesiyle dalip orada ilk basta bi community college'a yazilarak vizesiyle F1 almaya calisicas. Cevirilmez falan diyenlerde var ama artik gorerek ogrenices, su anda yeni bastan basvurup ogrenci vizesi almaya calismakta ayri bi risk

YasiYorum
04 03 2000, 14:54
Berkeley'cigim,Ayaginin tozuyla hos gelmissen Forum'a. Kusura bakma benim uzmanlik alani Amerika, Fransa sorunu cevapliyamiyacagim...INS dikkan dukkan gezmez demekle haklisin ama su son olaylardan sonra TV'deki konusmalarda bundan sonra vize ve gocmenlik islerini sikilatirmanin gerekli oldugu tartisiliyor. Herkese sesleniyorum su siralar kacak calismak cok riskli ve gorunuse gore soylenenler yapilirsa yakalanma sansi oldukca artacak !!!... Be AWARE !!!YasiYorum ;)

Berkeleyfatihi-06
04 03 2000, 14:54
durun yaw , biz yoktuk yeni geldik, baya yazilar yazilmis giyabimizda once acilis yapiyim sonra opucem yasiyorum :) Bu arada PAris baya iyiydi yasiyorum , sonra konusuruz bir. :) gelelim, flexone a.Flex one kardesim sana tabi kizmicam, sen cunku asagidaki prof . lugu bisey sanan adam gibi kufur etmedin fakat ben emin olmadigim bi konuda hicbi zaman kesin yazmadim dikkat edersen.5 sene veya 1 sene basvuramýosun diye soyleyenler var bunu bi arastir yine de diye yazdigimi bi yerde hatirliyorum.Fakat emin olmadigim icin kesin yazmadim cunku yasiorumun dedigi gibi surekli degisiyor bu ayrintilar.BU anlasildi sanirim.Onun disinda da biseyleri belirteyim.Ben arkadaslarin abd ye gidip te calismalari taraftariyim hele ki genc ise, gitsin hayati ogrensin , biseyler gorsun, okusun hatta.INS in gelip dukkan dukkan arastirdigi da yok kacak bulmak icin, fakat sonucta bu yasal deildir ve bi olay olurda yakalanirsan adamlarin seni sutlama hakki vardir.Risktir yani.Benim yazilari iyi okuyan anlar ne mesaji vermek istedigimi.Neyse yaw. Duyrun paris modundan kurtulamadim hala.PAris e nasi ogrenci vizesi aliriz yasiyorum bi bilgin varmi abi :) ))

Berkeleyfatihi-06
04 03 2000, 17:18
tesekkur jasmine, fransa dil okulu geyik ama , begendim paris i.guzel yer.yine de bakicam dedigin site ye.Adimlarini herkes saglam atmali bence de artik.Amerika tarihinde ilkleri yasiyor ve yasayacak.Gerci cok cok da farkliliklar beklemiyorum ben ama, international lar icin hersey daha da sikilastirilabilir.

jasmine
Berkeley hosgeldin, 4 günde dahi yoklugunu yogun bi sekilde hissettik, hayir haber vermeden gittin foruma da endiselendik biraz. Fransa icin ögrencilik vizesini sorduguna göre, seyahat pek yararli gecmis. dilokulu.com adresine bir bak istersen belki faydali biseyler bulabilirsin.

konkhra
alakasiz olacak ama bu forum neden Turkce karakterleri desteklemiyo...herkesin turkce konustugu bir ortamda cok komik gozukuyor.

Cembasar-VA
04 03 2000, 19:42
Desteklemiyor mu? Harbiden ya :D

Cembasar-VA
04 03 2000, 22:06
Benim icinde gecerli ayni sey. Ama ne bilim suana kadar kimsenin Turkce karakter kullandigini gormedim.

erkan-la
04 03 2000, 22:06
herkes Turkce konusuyor belki, ama ulkeden ulkeye klavye degisiyor. Benim klavyem suanda US, yani desteklese bile yazarken bir isime yaramiyacak...

Mockingbird
06 03 2000, 05:18
simdiii, burda onemli konular donuyo hemen bir kac soru sormam lazim :) 1-ehliyet falan birbir tane dava var ne demek SSN icin 4 ay beklicen falan??ben okulun parasini gidip adamlarin eline saymicam herhalde.alicam SSNyi, acicam bi checking account ki yaziyim ceki adamlara!2-sonracima Yasiyorum bunu ozellikle sana soruyorum;bende daha 3 yil gecerli turist visesi var.ve I-20 im bir hafta icinde geliyo muhtemelen aralik basindan itibaren gecerli olucak ancak ogrenci visesini kasim basi gibi almis olurum en gec.simdi ben gitsem ogrenciyim diye erkenden SSN falan vermezlermi bana???yani illa o I-20nin baslangic tarihini beklemem mi lazim??cunku ne kadar erken gidersem ivir zivir isleri halleder okula rahat rahat salim kafayla baslarim diyorum.ne dersiniz arkadaslar??? :)

YasiYorum
Selamlar,Berkeley, feryadini duydum ve kostum hemen... Bakalim faliniza ama ortaya bi $5'lik atmaniz lazim :) Bu sabah daha siftah etmedik, evde coluk cocuk beklemiyo ama araba alcaz, lazim paraciklar :) OK, donelim ciddiyete:1. Bu herkesin karistirdigi bir konu. I-20 size "beynelminel ogrenci statusu" VERMEZ!!! I-20 school dependent'dir. Yani belli bir okulda (bolum onemli degil) belli bir sure okumaya niyetli oldugunuzu, gerekli islemleri yaptiginizi ve o okulda okuyacaginizin tahmin edildigini INS yetkililerine bildiren kagit parcasidir. A okulundan alacaginiz bir I-20 size B okulunda okuma hakki TANIMAZ yasal olarak (ama Amerika'ya girisinizi saglar). Bu durumda yeni okuldan yeni I-20 ile vizenizi tazeletmeniz/yeniletmeniz lazim. Ancak kisa sureli dil okullari olayinda bu tip "pratik" cozumlerin bir problem yaratmadigi tarafimdan gozlenmis olmakla birlikte hic bir kosul altinda yasalarin dediginden sasmamanizi tavsiye ederim. Ozellikle bir sekilde Amerika'da kalmaya, yerlesmeye niyetiniz varsa. Ufak bir tembellik, usengeclik, uyuzluk size ilerde cok problem yaratabilir... 2. Bildigim kadari ile F-1 ogrenci vizesi ile gelen herkes Social Security Administration'a basvurup SSN alabilir. Sen denedin vermediler diye mi sordun yoksa merak mi? Merak kotu olabilir ;) Bircok okulun International Student Office'i bu isi hallediyor kolayca, git bi konus onlarla.3. Valla bazi okullarin deprem ve krizlerden sonra Turk ogrencilere indirim ve/veya odeme kolayligi gosterdigini ben de duydum ama nasil oluyor bilmiyorum. Ancak daha basvuru asamasinda boyle bir pazarlik sansin yok gibi. Eger halihazirda okulda okuyorsan o zaman gidip diyebilirsin "bakin benim durum iyi idi gecen sene odedim parami ama bu sene zor durumdayim, Allah rizasi icin bana kolaylik".. O zaman bisey yaparlar herhalde. Hatta "Jesus sizden razi olsun, Jesus ne muradiniz varsa versin" gibi ince yaklasimlar da etkili olabilir :) Iste boyle... Benim bu hafta ve/veya onumuzdeki haftaki OFF-CAMPUS yazilarimi da okuyun, isinize yarar... Why WHY ?YasiYorum ;)

YasiYorum
Sevgili WHY,I-20 senin F-1 vizenin bir parcasi. Pasaportunun icinde saklaman lazim... Arkasini her sene imzalatman lazim eger kanun degismediyse...SSN olayindaki 4 ay da yeni olsa gerek. Ben geldigimde orientation sirasinda formlari doldurttular, sonra sanirim bir ayda mi ne gelmisti SSN kartim... Okuldan zorluk cikarirlarsa kendin yapmayi dene. I-20 ve vizenle belki halledebilirsin...YasiYorum ;)

YasiYorum
Sevgili Mock,Valla ne desem yalan... Bazi bankalarin da kendilerine gore ilginc kurallari var. Bir banka vermez belki, yandaki OK der... Atla deve degil, al I-20'ni git bankaya "aptal kostumunu" giy uzerine, "ben hesap accam ogrenciyim" de. Actilar actilar, acmadilar el mahkum bekliyecen... Aslinda okulun cevresindeki bankalara gidersen bu is daha kolay olabilir. Onlar daha "loose" davraniyorlar...YasiYorum ;)

YasiYorum
Rica ederiz WHY...Ben de nick'i BECAUSE mu yapsam... Kulaga hos geldi :) Ne zaman istersen kapimiz, seeeyyy Forumumuz acik...YasiYorum ;)

Berkeleyfatihi-06
Tersten cevap verelim.OZel uni demissin.Ozel devlet bilmem ama bence pazarlik yapma imkanin varsa yap.Bi arkadasa okul 7000 dolari 6000 dolar yapmis mesela kriz yüzünden.1000 dolar 1000 dolar.Ben UC Ýrvine in depremden dolayi ve krizden dolayi Turklere extension da indirim yaptigini duymustum mesela.Sanirim %25 indirim yapiyolardi.2.sorun SSN i alman icin okulundan yazi alman gerekiyor.Okulun ilgili ofisi senin o okulda ogrenci oldugunu felan filan SSN e vesaire nedenlerden dolayi ihtiyacin oldugunu ve sana SSN verilmesini arz edecek bi yazi yaziyor ve sen yazi ile ilgili ofise gidiyossun.Ýlgili ofisin adini bu arada unuttum ne ayip bana...neyse fakat LA de yasiyan dil kursuna giden bi arkadas burak77 bu SSN i LA den bi türlü alamadigini yaziyodu.Ben San FRancisco dan almistim SSN inimi.Daha kolay veriyolar SF de diye söylerlerdi hep.1. soruna ise cevap veremicem.Ben de ayni dertten muzdaribim.MArt 2002 ye kadar F1 var UC BErkeley extension yazisi olan üstünde.Onunla baska bi okula girebilirmiyim bilmiyorum ama senin girebiliyo olman lazim .Keske okuldan bi yazi da alsaydin buraya gelmeden.Ama bunu sorman lazim.Yasiyorum hadi nerdesin!

Berkeleyfatihi-06
aslinda bu ssn olaylari gecen subat ayindan sonra sorunlu bi hale geldi.mesela mart ayinda baslayan UC BErkeley extension da görevliler, biz yazi yaziyoruz fakat SSN verme olayini biraz güclestirdiler 1 aydir demislerdi.Biz de ise bak tam da bize mi denk geldi demistik.Fakat duyduk ki her giden aliyor özellikle SF mission streetteki ofisten.biz de gittik kagidimizi uzattik ve 1 hafta sonra ssn imiz geldi.Yaw yasiyorum hocam 5 dolar deil 50 dolar hakedersin valla.Ben de biriktirdim biraz forumda iyi kötü cevaplardan dolayi biraz dolar gel birlestirelim bi viper cekelim diyorum artik :cool: valla benim vize oalyini ben karar verdim konsolosluga gidip sorucam adamlara.Pasaportta 2002 marta kadar f1 var hocam, UC BErkrley extension altinda da Language Training yaziyor.Ben saniyorum ki UC Berkeley I-20 si ile rahatca girerim iceri.Language training ile hele.Ama oldu ya elimde Georgetown üniversitesnini 3 ay dil kursu I 20 si var.iste o zaman durum karisik.bazi rivayete göre girersin bazilarina göre olmaz yeniden vize lazim.kafa karisik hocam.Millete vermiyolar vize zaten vizeye gerek yoksa yasiyorum , 2 ay icinde cayini iciyorum ona göre :)

flexone
selam, vize alamaman cok kotu ancak nerden basvurdun bilemiyorum fakat istanbul bu konuda cok daha ilimli duyduguma gore. Dediklerinin hepsini bende yasadim yani 2 defa red yedim ve ucuncusunde vizeyi aldim bu arada eger sana verilen red sebebi ne ise bildigim kadariyla sana bir kagit veriyorlar. b214 yani turkiyeye donecegine inanmiyorlar ve belgelerin eksik. Sana tavsiyem su kedinlikle isin pesini birakma sana bu mesaji Los Angeles'tan yaziyorum. Eger ben pes etseydim su anda buralarda olamazdim. Dedikleri gibi su kadar basvuramazsin olayi kesinlikle yanlis seni nasil red ediyllarsa onda hersey yasiyo. 2 defa red yedikten sonra 5 yil basvuramiyosun 6 ay basvuramiyosun hikaye 3 defa basvurdum. ilk redden 1 hafta sonra 2. redden 1 ay sonra basvurdum sonucta aldim... Ancak daha buyuk sorun varki burasi gercekten tozpenbe degil.. Cok iyi dusunup tasinmak gerek ama zaten turkiyenin su anki haline bakipta karar vermek gercekten kolay... ve sunu soyliyeyim burada birsuru turk varmis bilmiyorum ama su ana kadar tanistiklarimdan dostluk adina birsey gormedim... hepsini ayni kefeye koymuyorum tabii ki bu arada Los Angeles civarinda yasayan arkadaslar varsa haberlesebiliriz...saygilarimla integrity is the golden key of success...!

flexone
berkeley sana bisey sorayim 1 ay oldu geleli ve 1 hafta icinde aldim SSN yi. simdi benim SSN almam icin San Francisco ya mi gitmem gerekiyodu yani oklohama da newadada yasayan bir adam SSN almak icin San Franciscoya mi gidecek yapma Allah Askina neyse burda kesiyorum burada yazilanlarin cok sacma oldugunu dusunuyorum. Umarim soylediklerinizin bazilarini insanlar dikkate alnmiyodur yoksa way hallerine :) ))) bu arada o kadar cok atiyosunuzki duzeltmek isteyenler vardir ama duzeltmeyi goze alamiyolardir... neyse kalin saglicakla

WHY
Merhabalar Efenim Ben LA de bi okula master icin kabul edildim . Okulun baslamasindan bi ay kadar once tasi taragi toplayip 5 senelik F-1 vize ile LA e geldim .amma ve lakin okula baslayamadan 15 gun icinde istanbula donmem gerekti (elimde olmadan)oole acele oldu ki donusumu okula bile bildiremedim .daha sonra LA de kaldiim adresime fatura falan yollamislar .Mart'a kadar baslamayi dusunuyom ammaa...1- Ayni I-20 ile tekrar girebilirmiyim ? ki birkere giris yaptim .2- F-1 ile en kisa zamanda SSN nasil alabilirim ? Ehliyet icin SSN istemediler, mesela 'ew tutmam lazim ' diyip basvurabiliyomuyum ? basvurursam sizce verirlermi SSN ?3- Ozel bi Uni. olduu icin pazarlik olayina girebilirmiyim sizce.Bazi okullarda Turk ogrencilere devaluasyondan dolayi indirim yapildigini duymustum...sizce olabilirmi boole bisii

WHY
saolun beyler ..1-yaw benim I-20 USA ye 2. giriste tekrar gosterilmesi gerekiyo...diye biliyom ve cikistan once okula imzalatmaliydin falan dediler ben de biraz huylandim :confused: haliylen yoksa okulu degistirmiyorum .2-SSN olayini okula sordum, okulun 4. ayindan once veremeyiz dediler .ben sanirim biraz huylu bi adamim :) buna da huylandim. niyekine? diye sordum babalar zevzekledi pek mantikli aciklayamadilar .herhalde 3. aydan sonra okul degistirirsem falan mi diye dusunduler bilmiyom .3-Pazarlik yapicam ."Jesus sizden razi olsun, Jesus ne muradiniz varsa versin" diycem de MURAD kelimesinin karsiliini bulamadim yaw :D why? WHY? .. I dunno .I Guess I am still looking for THE ANSWER..

WHY
e be flexone kardesim bu kadar da yanlis anlasilmazki bi insan yaw :) EWET tum USA San Francisco dan alacak SSN i en uygun yer orasi :D Cewaplar icin tesekkurler Yasiyorum ve Berkeley why? WHY? .. I dunno .I Guess I am still looking for THE ANSWER..

Berkeleyfatihi-06
06 03 2000, 07:42
Flexone , senin kolay elde ettigin bisey baskasi icin kolay olmayabilir veya tam tersi bu senin ordaki konumun veya eyaletin bagli olarak ta degisir.Duzeltmek isteyenelr niye düzeltmeyi göze alamasin.Adam kesmiyoruz burda.Ayrica soruna cevap veriyim.Kimse SSN i gelin SF den alin demedi.Arkadasim NY de 12 aylik Baruch un dil kursuna gittigi halde SSN i zor aldi.7 ayda ancak aldi adam.SF de ise 2 aylik dil kursu ile ben almistim.Forumda yenisin.Eskilerden yazilan bi yazi var.SF deki ve Chicago daki ofislerde fazla zorluk cikarilmadigina dair.Bu bi kistas diildir.Fakat SF, LA kadar karisik diildir ve göcmenler LA deki kadar fazla diildir.Daha üst bi tabaka yasar SF de La ye oranla.Bu dediklerimi hollywood örnegi de verip umarim yanlis anlamazsin.Kisaca evet SF mission streetteki ofiste daha kolay SSN veriliyor .Yine Berkeley deki bankalar SSN istemeden bamak hesabi aciyorlar F1 vizesi olanlara.Sacma buldugun baska seyler varsa cekinme yaz.

WHY
06 03 2000, 07:42
Eywallah

YasiYorum
06 03 2000, 10:06
Sevgili Yengec2,Yaw bunda dert edecek ne var... Yani 5-6 yil birinin yaninda kalmak helal yani... Elciliktekilere dersin 2 ay kadar oradayim, bu sure icinde kendime bir yer bulup cikicam... En dogali da budur... Ogrenci olacan, turist degilsin ki sana "niye ev kiralayacaksin?" desinler...Saygilar,YasiYorum ;)

Yengec2
06 03 2000, 10:06
MERHABALAR,F1 VIZESI ALABILMEK ICIN HAZIRLIKLAR YAPIYORUM VE I -20 FORMU ICIN OKULA MEKTUP YAZDIM, CEVAP BEKLIYORUM. BU ARADA NY DA OLAN ARKADASLARIM VAR OKUL SURESI BOYU ONLARIN YANINDA KALICAM AMA BU BAYAGI BIR SURE DEMEK 5-6 SENE FALAN. BANA GECENLERDE "affidavit of support" GONDERDILER FAKAT MEKTUBUN BIR BOLUMUNDE ONLARIN YANINDA KALABILECEGIM SURE"(...) NOKTA NOKTA AY GECMEMESI" SARTI KONMUS VE BENIMKILERDE SUPHE CEKMESIN DIYE 2 AY YAZMISLAR SIMDI KONSOLOSLUGA GITTIGIMDE BANA NEREDE KALALACAGIMI SORDUKLARINDA BU MEKTUBU GOSTERMEM ISLERI DAHA COK KARISTIRIR MI?,BANA NEDEN 2 AY DIYE SORARLAR MI?YADA BASKA BIR MEKTUP MU GETIRMELIYIM?PLEASE SOMEBODY HELP!!! :confused:

alptekin
06 03 2000, 12:30
sevgili hoho .... sana arkadaslarimin bir kacinin yaptigi yolu soyleyim ... belki isine yarar .... bi kac arkadas da visa alamamislardi ..... pasaporta olomsuz damga oldagu zaman visa vermeleri cok zor .... arkadaslarim da, pasaportu kaybettik deyip yenisini alarak visa gorusmesine gitmislerdi .... veee iki arkadasim da visayi aldi :) bilmem ki .... belki sen de ayni yolu denesen ...... faydasi olur belki ... saglicakla ...

taso
Arkadaslar Mezun.com ana sayfasinda F1 ve J1 vizelerinin askiya alinmasi konusunda Amerikan senatosuna yasa teklifi verildigi yaziyor. Bu konuda daha detayli bilgisi olan varsa bizimle bu bilgileri paylasirsa cok seviniriz.Saygilarla...

Yengec2
tesekkurler Yasýyorum, icimi rahatlattýn; bazen insan dogru bildigi seylerde bile tereddut ediyor. nede olsa kýl kapmaya musait bir devre gecirdiðimiz. hersey yolunda gitsin, bir aksilik cýkmasýn diyorsun. 30 yasýmýzdan sonra amerika yý kafaya taktým, umarým buda problem olmaz.Demezler mi;"yahu kardesim is guc sahibi olmussun, okul bitireli 10 sene olmus sonra kalkmýs ogrenci visesine basvurmussun college ve oradanda universiteye gidicen". neyse ben yinede hazýrlýklarýmý yapýyorum, Basarmanýn yarýsý inanmaktýr derler, sanýrým biraz positif olmaya ihtiyacýmýz var.sevgiler

winner
Yengec sana bir iki seyde ben soyliyim dedim 3 gun once bir F/1 vizesi aldim baya zor oldu soyleki 79 basvurudan sadece 4 kisi vize alabildi ve ben mulakata sonlarda girdigim icin neler souyolar hangi tiplere vize vieriyolar az cok anladim ing biliyosan konus hep guler yuzlu ol karsýndaki guldugunde sende gul heriflerin huyuna gitmek lazim ha bisey daha sana moral getirsin bir adam vardi 30 yaslarinda falan dil kursuna gitcem dedi ordanda universite ayagý falan cekti ve verdiler adam ing de bilmiyodu,ardindan sakir sakir ing konusan 2 kiz aldi vede tarzanca ing konusan ben.Sana bol sans diliyorum unutma hep guler yuzlu ol like this :)

jaguar
06 03 2000, 14:54
Herkese merhabalar,Nihayet finans uzerine guzel bir sertifika programi bulduk. Fiyati da uygun, Program da guzel, tam 1 yil suruyor ama adamlar programa katilmamiz icin I-20 vermiyorlar. Basimizdan asagi kaynar sular dokuldu. Ingilizce kurslarina bile F1 vizesi ile gitmek mumkunken bu isi anlamadik.(Sebep kursun non-credit olmasiymis)Cok fazla okul secenegimiz de yok, cunku kalacagimiz yer hazir ve cevredeki okullari arastirmak zorundayiz. Bize bir akil verecek(ogrenci vizesi alamadigimiza gore turist vizesi alabilirmiyiz, bir yillik program icin 6 ay turist vizesiyle nasil yapariz, vb)arkadaslarlardan bilgi alabilirsek seviniriz.Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler, sevgiler.P.S: Baltimore civarinda finans veya insan kaynaklari konusunda sertifika veren uygun bir okul bileniniz var mi?

Mockingbird
06 03 2000, 17:18
ya cok salak bisi olur ogrenci viselerini dondururlarsa.ne olmus heriflerin f1 visesi varsa.giricek olduktan sonra adam turist visesiylede girer.hersey bir yana gene bi saldiri olucaksa ladinin suan amerika icinde bulunan bi dolu adami vardir bence,onlar icabina bakar zaten.bosu bosuna bir dolu ogrencinin canini yakmasinlar bari savas ayagina.sunun surasi bu hafta geliyo I-20miz alip viseyi ucuvericez miamiye.aman allah korusun diyelim arkadaslar!

YasiYorum
06 03 2000, 17:18
Taso,Ogrenci vizelerini 6 ay kadar dondurma gibi bisey soz konusu ama kesin bisi yok. Teroristlerden ikisinin expired F1 vizesi varmis, simdi buna taktilar...YasiYorum ;)

dylanLA
06 03 2000, 19:42
selam arkadaslar!Mezun'la yeni tanistim ve bu ilk mesajim. Kisaca durumumu özetliycem.3 aylik bir dil kursu icin 22 Kasimda F1 vize basvurusu yapicam. asagi yukari tüm belgelerim hazir. Aklima takilan ilk sey su; Calistigim firmadan 4 ay ücretsiz izine cikarildigima ve bu süre sonunda tekrar isime baslayacagima dair bir mektupla vize basvurusu yapmayi düsünüyorum. Yeterli olur mu yoksa maas bordrosu da cikarmali miyim? ikinci konu ise su; 3-4 aylik bi süre icin banka mektubunda ne kadar bir meblag yeterli olur?Cevaplayanlara ve bize bu imkani sagladýgi için MEZUN'a tesekkür ediyorum.

Cembasar-VA
06 03 2000, 22:06
Ya arkadaslar lutfen bir soru sorarken once ki mesajlari okuyalim, Forum`da Vize Subkonusu altinda, Egitim konusu hakkinda neler yazilmis, neler cizelim bir bakalim, eger hala bulamiyorsak yazalim. Eger 3-4 ay icin gidiyorsaniz $10.000 gostermeniz yeterli olacaktir. Ayni zamanda transcript senin notlarinin gosterildigi bir belgedir. Proof of Graduation, o okuldan mezun olduguna dair bir belgedir. Mesela bana bir suru sorun cikmisti. Adamlar diplomami anlamadilar. Ne oluyor ne bitiyor bilmediler. Zaten bu tip yerlerde calisanlar genelde biraz bilgisiz oluyorlar.

Berkeleyfatihi-06
turhar bu bilgiler defalarca yazildi ama bi kez daha yazalim , bi 10.000 dolar göster bence.Maass bordronu da göster bence.Tapu ruhsat ne varsa onlari da göster bence.Sonra da vize alip alamadigin yaz buraya.

Yengec2
yurt disindaki okullarin istedigi belgeler asagý yukari ayný ama ben su transcript ile school(s) proof of graduation arasýndaki farký anlayamadim biraz kitim galiba.. diplomalar tamamda transcripler olmasa olmaz mi? :rolleyes:

emrahgungor
07 03 2000, 00:30
Selam!!Lisan kurslari icin vize veriliyormu yoksa hala zorluyorlar mi?Bilgisi olan yada lisan kursu icin vize alabilen var mi aranizda? Bu arada ben universiteyi ve askerligi bitirdim once lisan kursuna gitip TOEFL ve GMAT i orada alip daha sonra MBA e devam etmek istiyorum vize icin sansim sizce nedir?

Burak77
07 03 2000, 10:06
Uzun bir aradan sonra selamlar herkese internet balantim yok simdi kinkodayim ve cok pahali lanet sey,bisey sorcamda benim f 1 vizesi 6 aylik benim dil kursu biteli 2 bucuk ay oldu out of status oldummu ben simdi,baska okula transfer olcaktim vazgectim donmeyi dusunuyorum turkiyeye,cikarken out of status damgasi felan vururlarmi,yada oyle bir damga varmi,yoksa out of stat olmama ihtimalim varmi,vize tarihini gecirirsem, ne gibi sorunlar yasarim hava alaninda,cok acil tekrar yazarim hoscaklain,meggy mesajini aldim ama dakikasina 20 cent oduyorum onun icin cevap yazamadim,Irvine dayim,ne olur beni bilgilendirin bu out of status konusunda

ME-GI
07 03 2000, 14:54
burak77, hosgeldin be kocum :) :) :) bilindigi kadariyla amerikadan cikarken damga filan yok. I94 formunu da iade etme. kayboolu de (hani ucakta verilen kagi t parcasi.. o kadar uzerinde durduklarini, durabileceklerini sanmiyorum. ama sen bilirsin. yani yanlis yonlendirmek de istemem. amerikadan cikis basilmadigi icin cok insan vizeleri ihlal olmus olsa da defalarca geri geliyorlar. kendine iyi bak. bilgisayar konusunda yardimimiz olursa (baglanti filan) haber ver.

psiko
ARKADASLAR BEN YANNISMI YAPTIM ACABA YAW :) ))ADAM BENDEN PASAPORT I-20 HARICINDE BIBEY ISTEMEDI BENDE VERMEDIM...ACABA VRMELIMIYDIM O ESNADA ACABA GOREVLI EVRAKLARIMIN BUNDAN IBARET OLDUGUNUMU SANDI..BENDEN PASPORTU DEKONTU VE I-20 YI ALDI VE BEKLE DEDI ADIM CAGIRILINCA GITTIM BI KAC SORU SORDU...VE BANA SEN AKILLI ADAMA BENZIYON BURDADA OGRENIRSIN INGILIZCEYI FALAN DEDI :) )SONRA CEKTI GITTI...TERCUMANA EVRAKLARIMA BAKMADI DEDIM...ODA GECMIS OILSUN TARZINDA KAFASINI SALLADI...ARKADASLAR YANNISMI YAPTIM BEN???CIDDI CIDDI SORUYOM BU SORUYU EGER YANNIS YAPTIGIMA KANI OLURSAM IKINCI RANDEVUMDA SOKUCAM GOZUNUN BEBEGINE EVRAKLARI...

dylanLA
Herkese selamlar,Dün vize basvurumu yaptim. (önceki mesajimda ekim yerine kasim yazmisim yanlislikla) 3 aylik bir dil okuluna gitmek için basvurmustum. Tarzanca ingilizceme ve 4500$ lik banka mektubuma ragmen tutarli konustum ve bir yillik vizemi bugün aldim. Yani diyecegim su ki; hic kimsenin tecrübesi birbirini tutmuyor. Nedenleriniz mantikli olduktan sonra, belgeleriniz de eksik degilse veriyorlar vizeyi, telasa mahal yok :) Bu arada, interview'u bir bayan ile yaptim ve kadin gercekten iyi niyetliydi. Bence sizde interview'u kadin memurla yapmak için dua edin. Hepinize bol sanslar..

Berkeleyfatihi-06
07 03 2000, 17:18
burak77 TR ye giris yaparken de Atatürk havaalaninda damga vurdurtma , adamlara ben ögrenciyim de damga vurmayin de.giris tarihin belli olmasin TR ye.

Berkeleyfatihi-06
07 03 2000, 19:42
1.F1 la giris yap2.Dil kursunun yolladigi I-20 ile basvuru yap vizeye arkadaslarinin davetine niye gerek diyosun ki diye sorabilirler adama yani niyeee yani niye yani niyee derler adama.bence gerek yok.

TEX
07 03 2000, 19:42
Merhaba Arkadaþlar; Ýlk defa bugun forumu takip ettim ve çok hosuma gitti. Merak ettigim bir cok seyi ögrendim. Aralik ayinda F1 vizesine basvurmak istiyorum(dil okulu).. Baltimore da arkadaslarim var ve ben onlarin yaninda kalmayi dusunuyorum. Onlarin bana davetiye veya ona benzer bir kagýt göndermesi vize almamda kolaylik saglarmi? Burda master yapiyorum ve Inglizce sinavini gecemedigim icin 1 sene dýsardan hazýrlýk seçenegini sectim sizce bunu belgelemem benim icin kolaylik saglarmi? Bankada 10.000$ gösterebiliyorum, acaba turist vizesine basvurup usa da F1 cevirmek daha mi mantikli? Son olarak bugünlerde F1 vize basvurusu yapan veya alanlar varmý.... Tesekkur ederim.....

Berkeleyfatihi-06
07 03 2000, 22:06
Evet ama son olaylardan sorn anasi oldu tabi belki degimistir ama istanbula girerken bilgisayara girilebilir fakat bu bilgi ABD ye verilir mi o mechul tabii ki!

bridges
Slm;Berkeley fatihi, pasaporta damga vurdurtma giriþin belli olmasýn demiþin ama pasapota damga vurulmasas da bilgisayara giriþ yapýlýyor, yani herhangi bir konuda sorun olursa zaten pasaporttan önce bilgisayar kayýtlarýna bakýlýyor.Onun içim bu methodun çalýþacaðýný sanmýyorum.Herkese bol þans

TEX
Sevgili Berkeley Fatihi; Davetiyeye gerek yok demisisin, tesekkur ederim....Yanliz kalacak yer olarak, arkadaslarimin evini gostermek istiyorum.. Bunun icin bana bir belge gondermeleri lazýmmý, yoksa sadece adres yazmam yeterlimi ve bide bunun bir sakincasi olabilirmi tesekkur ederim :)

YasiYorum
08 03 2000, 00:30
Selam TEX,Oncelikle bu soyleyeceklerimin hic bir yasal dayanagi olmadigini ve tecrube duyumlara bagli oldugunu soyleyeyim... Benim ailemden gelenlerin hepsine (enistem dahil) ben okuldan, ve sonrasinda calistigim firmadan davetiye mektubu yolladim, ve gram problemleri olmadi, hepsi vizelerini sip diye aldilar ve geldiler. Arkadaslarim icinde kiz arkadaslarinin ve sozlu/nisanlilarinin gelmesi icin davetiye yollayan oldu, yine hic problem olmadan vize alindi ama bunlar hep 11 Eylulden onceydi.Simdi senin master ogrencisi oldugunu ve dil ogrenmek icin geldigini dusunursek pozitif bir olay, ayagin Turkiye'ye bagli doneceksin izlenimi veriyor (don veya donme :) ). Arkadasin arkadasa davetiye yollamasi nasil olur, elciliktekiler bunu nasil degerlendirirler hic bilmiyorum ama boyle bir mektup, senin kalacagin yerin oldugunu gosterecegi icin bence iyi birsey... $10,000 fena para degil, sanirim bir problem olmaz...Hadi kolay gelsin... Baltimore'a gelince bulusmalara bekleriz :) YasiYorum ;)

Berkeleyfatihi-06
Hmm bu konuda yasiyorm hocanin yorumunu almak mantikli hoca nerdesiiinn HElpp!!! :) ama eger orada kalacaksan bi davet , yazi iyi olur diye düsünüyorum ama yasiyorum hocamin tavsiyesini alsak iyi olacak :)

jerry
slm ruthnar oncelikle hayýrlýsý olsun sana amerikadaki hayatýnda basarýlar dilemek istiyorum .ben bir okuldan I-20 beklemekteyim. konsolosluða nezaman ve hangi evraklar ile baþvurdun ve nereden. biraz bilgi verebilirsen çok sevinirim . simdiden sana basarýlar.

psiko
TEX SELAM KUSURA BAKMA BELKI BU YAZDIKLARIM MORALINI BOZABILIR AMA SOYLEYIM DEDIM BILGIN OLMASI ICIN..BENDE BALTIMOREA GIDECEKTIM...HERSEYIMI AYARLADIM F1 E BASVURACAKTIM...HERSEYIM COK IYIYDI..AMA BELGELERIME BAKMADILAR BILE..MULAKATTA INGILIZCE KONUSMANI TAVSIYE EDERIM BEN OOOLE YAPMADIM..VE MASTER YAPMAK ISTEDIGINI SOYLE BENCE...BU ARADA TURIST VIZESI DAHA MANTIKLIYSA ONADA BASVUR..BU PLATFORMDA COK FAYDALI INSANLAR VAR BERKELEY YASIYORUM MEGGY LA GIBI ONLARIN DENEYIMLERINDEN ISTIFADE ETMENI ONERIRIM...

TEX
Merhaba Arkadaslar; Berkeleyfatihi ve Yasiyorum, ilginizden dolayi tesekkur ederim.... Helmet, daha onceki yazilarindan senin sartlarini takip ettim gercekten iyi, umarim ikinci denemende alabilirsin. Subat doneminde burda bir master basvurur, dil sinavinina takilip, disaridan bir sene hazirlanma secenegini secersen, isini kolaylastirabilir. Basarilar.....

dylanLA
08 03 2000, 02:54
herkese selam!Jerry F-1 vizesi için gerekli belgeleri asagi yukari biliyorsundur, defalarca da yazildi zaten. Benim tavsiyelerim sunlar olabilir; görüsmede anlatacagin hikayeye (gerçekte olabilir tabii ki) basta kendin inan, kesinlikle ingilizce konus (mükemmel ing konusman gerekmez tabi) ve amerikada tanidigin birileri varsa bile söyleme (adamlar direk orada kalabilecegini düsünüyor). Bana vize vermelerini sagladigini düsündügüm sey, çalistigim sirketten aldigim "döndügünde tekrar isine baslayacaktir" yazisi ve ingilizce ögrenmemin isim acýsýndan gerekli olduguna inanmalari.Sana bol sanslar..

Hertelden
08 03 2000, 15:00
Selam ruthnar,sirketten aldigin belgede tam olarak neler yaziyordu. ayrica bir maas bordrosu gosterdin mi? yani formaliteden bir sirket olabilir mi?

geraldine
08 03 2000, 17:24
merhaba arkadaslar ..ben su an 6 aylik turist vizesi ile amerikadayim . ve bir community college de dil kursuna basladim. vizem martta bitiyor.boyle bir durumda sizce turkiyeden mi yoksa buradan mi vizemi f1 e cevirmeye calismak daha mantikli olur?? istanbul dan daha kolay olacagini soyluyorlar genelde ama acikcasi turist vizesiyle su an turkiye ye donmeye cekiniyorum ne dersiniz ?

Hertelden
08 03 2000, 19:48
yerinde olsam o isi Turkiye 'ye girmeden hallederim.

YasiYorum
08 03 2000, 22:12
Bence de Amerika'da hallet vize isini... Uzun da surse en azindan Amerika'dasin, okuluna gidersin... Zaten vizeye basvurdun mu kesin bir cevap gelene kadar out-of-status olmuyorsun sanirim...YasiYorum ;)

*Kayser Soze*
09 03 2000, 00:36
Selamlar Mockinbird,Ben de ayni durumdayken B2'den F1'a reclassification icin basvurmustum. Basvurumu 3 agustos'ta NY'tan yapmistim ve araya 11 eylul ugursuz tarihi girince cok moralim bozulmustu. Ancak bu aksam ogrendim ki INS basvurumu bugun onaylayip postalamis. Sanirim 3-4 gun icinde elimde olur.Belgelerin tam ise sorun cikacagini sanmam. Ancak bu islerde garanti de olmaz.Kolay gelsin...

bridges
09 03 2000, 07:48
Herkese slm;Arkadaslar, 28 kasimda turist vizesi ile Amerikaya giris yapicam.Bundan onceki gidisimde Accentureda calistigim ve is icin gittigim icin herhangi bir sorun olmadan 6 ay kalma sureli damgayi almistim haliyle.Ama gelin gorunki aradan cok sular akti, 11 eylul geldi gecti ben accenturedan ayrildim..Son zamanlarda aranizda turist vizesiyle giren yada bole bi babayigidi taniyan varmi? Sanirim kisa sureli kalis izni verilioyor olabilir.6 aylik alabilmem icin tavsiyeleride olan varsa sevinirim.P.S: Amerikadaki universitelerde M.I.S masteri bilgisi olan varsa bilgi verirse sevinirim.

jerry
09 03 2000, 10:12
yelkenci merhaba sana basimdan gecen olaylari; sýralayacagým. okulla mail leserek baslad&im ise. georgia state university (ELS). 6 veya 9 aylik kurs . haftada 18 saat . yilda dört kur var unutmadan atlantada. ama sen farkliyerlerde de bulabilirsin. ocak ayinda baslayacak. evraklarimi gönderdim.aslinda 10.000$ yeterli olur diye arkadaslar söylüyordu. fakat bu konu da oldukça israrlilar.15.900$ göstertermemi istediler.(ben 13000 göstermistim)arttirdim. simdide bir imza gerekiyormus ailemden onun için fax çekecekler.okul altý aylýk 3700$ yani daha I20 gelmis degil fakat bu hafta sonu veya haftaya ulassýr diye tahmin ediyorum .daha sonra vize basvurusu yapacagým bu konuda çok bilgimd eyok dogrusu . bilen arkadaslar varsa çok sevinirim. bu hafta gidip bir bilgi almaya çalýsacagým. simdilik bukadar. baska bir sey olursa yasadýklarimi; aktara bilirim. herkese bol sans hepimizin ihtitacý olacak :) :) jerry

yelkenci
09 03 2000, 10:12
selam jerry; I-20'in geldimi bankada ne kadar para gösredin kac aylýk kayýt yaptýrdýn ,hangi okula basvurdun ,okulun haftalýk aylýk ücretleri nekadar, okul nerde ,vizeyi aldýmý bilgi verebilirsen sevinirim. :)

yelkenci
09 03 2000, 12:36
Merhaba jerry; Okulun 6 aylik ücretimi 3700$ ailenden ne imzasý istediler. :) kalacak yer olayýný nasýl ayarladýn.

jerry
09 03 2000, 15:00
yelkenci okulun 6 aylýk ucreti 3700$ . ailemden sponsorluk için imza istediler . hesabýn bir kýsmý ailemin ürerinde. kalacak olayýna henuz bakmýs degýlým .herhalde aile yaný olur.simdilik bilmiyorum.abim de amerikada. fakat okula uzak onun için yer ayarlayacagým. tabi abiminde destekleri ile . simdilik bukadar .kendine iyi bak .

elikiyak
09 03 2000, 17:24
:( selam arkadaslar.bende sizin gibi gitmeye calisan fakat bir turlu gidemeyenler arasindayim.benimde abim amerikada ama ben bir turlu gidemiyorum.konsolosluktaki bir guvenlik gorevlisi benim yakýn akrabam.su anda I-20 formuyla gelenlerin hepsini geri gonderildigini(yani vize alamadiklarini)soyledi.eger dil ogrenmek istiyorsan niye kendi ulkende ogrenmiyorsun diyorlarmis.dun aksam abim ile gorustum sun anda ortaligin cok karisik oldugunu soyluyor.bunlari sizin moralinizi bozmak icin yazmiyorum.ben bile gitmek isteyip bu olaylar yuzunden gidemiyorum.askerligimi yapip turist vizesiyle gitmeyi dusunuyorum.ALLAH cumlemizin yardimci olsun.ama bu karisiklikta vize alabilen olursa bilmek ve onu sansýndan dolayý tebrik etmek isterim.herkeze bol sans.

Hertelden
09 03 2000, 17:24
Bu konularda her agizdan birsey cikiyor. Benimde arkasimin teyzesi konsoloslukta calisiyor. Boyle seyler olmadigini soyluyor. Bekliyorum I-20 yi. geldiginde gorucez.

hoho
05 08 2001, 17:00
Merhaba,F1 vizesi almaya calisiyorum. Bunun icin gerekli butun kosullari yerine getirmis olmama ragmen, gorusmede adam isyeri belgelerine inanmadi. Oysa belgelerde hicbir oynama veya aksi bir durum yoktu. Tekrar basvuracagim ve sirketten yeni bir yazi goturecegim. F1 vize alabilmek icin baska bir yol bilen arkadas varsa, bana yol gosterebilirse sevinirim. Cunku pasaportuma damga basildi ve tekrar basvurdugumda alma ihtimalim az gorunuyor. :(

VCU
06 08 2001, 17:00
BEN F1 VIZEMI EKONOMIK KRIZDEN ONCE ALMISTIM VE COK DA KOLAY OLDU.HIC BIR SORU SORMADILAR.YANIMDA GETIRMEM GEREKEN BELGELER VARDI SADECE .EXTRA BIR BELGE YE HIC IHTIYAC OLMADI.AMA SANIRIM EKONOMIK KRIZ DOLAYISIYLA ISLERI SIKI TUTTULAR.SANSIN ACIK OLSUN DOSTUM.

newyorker
Su siralar Turkiye'den buraya gelmek isteyenlere vize verirken eskiye oranla daha fazla zorluk cikariyorlarmis , bu dogru mu?Son gunlerde Konsolosluklarda vize randevusu verilmedigini duyuyorum gerceklik payi nedir?Sebebini bilen var mi?Bir arkadasim burdan vizesini uzatmaya gidecek onun icin soruyorum.Bilgisi olanlara cevabi icin tesekkur ederim.

zarbo
Aslinda senin derdin basindan askin ama benim de sana bir kac sorum olacak.Vize basvurusunda ne gibi sorular sordular.Nasil cevap verdin.Cevabi hemen mi soylediler.Sana gecmis olsun diyorum. Ama uzulme benim okul arkadasim ilkinde basvurdu red vurdular.Yýlmadi bir daha denedi ve 2.'de aldi.Sende yilma ve bir dahaki sefere gercekten hazir olarak git.

Mockingbird
07 08 2001, 17:00
selam arkadaslar,benim halen 4 yil daha gecerli turist visem var ve daha onceden iki kez amerikaya giris-cikis yapmistim.simdi ben ogrenci visesi icin basvursam bana sorun cikartmadan verirler dimi?bide ulkeden cikis yaparken bir sorun cikarmazlar herhalde?cevaplariniz icin simdiden tesekkurler :)

zarbo
Eskisine gore cok daha zor oldugu kesinlikle dogru.Arkadasin niye oradan uzatmayi dusunmuyor. Gerci onun isi belki biraz daha kolay ama benim gorusume gore oradan uzatmasi daha mantikli.Vize icin randevu vermedikleri konusunda bir bilgim yok. Ama oyle birseyin olmadigini zannediyorum.Yogunluktan dolayi randevu suresi uzamis olabilir.

hoho
Zarbo, Gorusmede hangi okulu bitirdigim,, ne zamandir bu sirkette calistigimi ve ingilizce bilip bilmedigimi sordular. Banka mektubuna bakmadilar bile. Maas bordroma baktilar. Ancak benim isyerinin ucretli izinli gonderdigine takildilar ve gocmen olarak kalacagima karar verdiler. Belgelerin onlari ikna etmedigini soylediler. Ancak arkadasima sadece bitidigi okulu sordular ve hemen verdiler vizeyi.Tavsiyem, sakin sarisin yasli memura girmeyin. Dieger genc olan daha ilimli yaklasiyor.Umarim yardimca olabilmisimdir. Bol sans sana.Bana ilkinde red cevabi alan ve ikincide vizeyi alan arkadasinin durumunu anlatir misin? Belki yol gosterebilir.

zarbo
08 08 2001, 17:00
Arkadaslar oncelikle 2 kere red alinca 5 yil amerikaya giremiyosun diye birsey yok.Sadece 1 yil sureyle vizeye basvuru yapamiyosun. Durum bundan ibaret.Ayrica Su Vize Dedikleri adli konu altinda bir vize animi anlattim umarim yardimci olur.

Berkeleyfatihi-06
08 08 2001, 17:00
Arkdaslar ozellikle hoho sana sans dilerim ve cok dikkatli olmani.2 defa ust uste red yiyince abd ye 5 yil giremiyosun diye bi olay biliyorum.O yuzdne 2. basvurunda kesin alman lazim dikkat et. Saglam bas .Ve bence bekle biraz durulsun ortalik sonbahari gör.durulurmu bilmem ama! Arkadaslar new yorker su an dogrudur olay abd konsolodlugu ankarada gecen hafta itibariyle 10.000 pasaport vize basilmayi bekliodu icerde.Bu rakam cok buyuk.Ben su an ankardayim.MArtta abd ye giris yaptim .elimde UC BErkeley in dil kursu I-20 leri vardi.Daha once abd ye giris cikis yaptigim icin sanirim adamlar benim banka hesabima tapularima hicbiseyime bakmadilar 3 saatte bastilar 1 yillik F1 i.Buý arada ben de soru sorucam, vizem 1 senelik ustunde UC Berkeley extension yaziyor.Ben bi daha abd e ogrenci olarak girmek istesem tekarar vize alicam sanirim, almak zorundamiyim ya da .MArt 2002 ye kadar gecerli bu vizem.Tesekkur.HA bu arada new yorker bi arkadasim daha once abd ye gidip geldigi halde elinde de california universitesi I-20 leri oldugu halde, gecen hafta red yedi.Su an krizden dolayi herkes kacma pesinde cogu da red yiyo.haberiniz olsun.vize olayina dikkat.

newyorker
11 08 2001, 17:00
Hoho bol sanslar sana.Umarim alirsin vizeni.

hoho
11 08 2001, 17:00
Arkadaslar, ogrendigime gore vize icin su anda gorevli iki memur var. Eger birinden red yerseniz, ikinci bir sansiniz var. O zaman da oteki memur ile gorusuyorsunuz. Bu iki basvuru arasinda zaman kisitlamasi yok. Ikinci randevuyu hemen alabilirsiniz. Ancak yogunluk nedeniyle en erken zaten 1 ay sonrasine randevu veriliyor. Eger ikinci kez de red alirsaniz, bir sonraki basvuru icin en az 1 yil beklemeniz gerekiyor. Ancak vize memurlari 2 yilda bir degisiyorlar be nedenle 2 yil beklemeniz de gerekebilir duruma gore.Su siralar gercekten de vizede cok zorluyorlar ve red yiyen cok kisi oldugunu duydum ben de. Herkese bol sans...

kopanzi
12 08 2001, 17:00
hoho insider misin, nasil bu bilgiler geliyor?

hoho
Selam, ben bu bilgilere hem su anda durumun tam ortasinda yasadigim icin, hem de insanlarla konusarak, bilgi toplamaya calisarak ulastim. Yani ozel bir durum yok, ne yazik ki :)

TNT
Merhababen 6 yillik f1 vizesi aldim istanbuldan... Hic problem olmadi cok sukur. Ne finansal durum ne de baska birsey. Merhaba dedim vize formunu verdim pasaportu verdim sonra I 20 formunu istedi. Ve tamam dedi, haftaya gel. Gerci ben daha once bi kere turist vizesi ile bulunmustum. Belki etkisi olmustur. Bence belgeler kadar adam rahatliga ve tavirlara da bakiyor. Ha bi de benden soylemesi, eger ingilizce biliyorsaniz kesin ingilizce gorusun. Direk arti 1 le basliyorsunuz. Heyecan yapmayin rahat giyinin. Oyle cok resmi yada daginik gyinmeyin.

Burak77
13 08 2001, 17:00
Arkadaslar bende ayni sorunlari yasamistim gece uykularim kaciyordu vize yuzunden gittim adam belgelere bile bakmadi(ulan bakmiycan niye istiyosun o belgeleri toplayana kadar ne taklalar attim)hemen verdiler adam sadece muhabbet etti 10 saniye kadar banka mektubuda cok diildi 10 bin dolardi onuda cok dert etmeyin asil dusunmeniz gereken burdaki yasamin zorlugu pembe hayal kurmayin arkadaslar cunku ben amerika olsun hic onemli diil diyordum simdi donmeye calisiyorum paralar su gibi akiyor ve is olayi hicde kolay diil arkadaslar umarim hayalleriniz benimki kadar peNbe diildir ve umarim hergece cuzdani kontrol etmeniz gerekmez,diger turlu bastan soyliyim birkez daha dusunun burasi sadece zenginin memleketi ben surunuyorum umarim benim dustugum durumlara dusmessiniz mail atabilirsiniz elimden geldigince yardimci olmaya calisirim ama simdilik elimden ne gelir bilmiyroum(etim ne budum ne)ama en azindan vize konusunda yardimim dokunabilirneyse saygilarkolay gelsin ama asil is vize sonrasi arkadaslar

hoho
Merhaba, senin vize ilgili yasadiklarini anlatirsan sevinirim. Belki yol gosterici olabilir.Ayrica sonrasi icin pek pembe hayallerim oldugu soylenemez. Neler olup bittigini az cok tahmin ediyorum. ancak Amerika'daki arkadaslar son 6 aydir Turkiye'de yasananlar ve ileriye donuk umut ve guvenimiz ile ilgili su anda yeteri kadar bilgili diiler ne yazik ki. herkes icinde bulundugu durumun daha kotu oldugunu dusunuyor. Oysa her durum yasayan icin en kotusu ve ister Amerika'da ister Turkiye'de olsun is bulmak zor ve yasamak icin de cok ugrasmak gerekiyor.Acikcasi dostum, oncelike vize isini halletmek gerek sonrasini dusunebilmek icin bile. Her sekilde cok zor hayat....

tosun pasa
selam dostum ben su anda californiadayim sen hic yilma cunku turkiyedeyken biarkadisim 3. basvurusunda f1 vizesini tam 2 yillik aldi onemli olan banka hesabini iyi gostermen sana simdiden bol sanslar.

ME-GI
14 08 2001, 17:00
mutlaka bir senelik gidis donus bileti al. oncelikle zaten cok daha ucuza gelecektir (sonradan turkiyeye tek donus almaktan). ayrica bir sene icinde zaten cikis yaparsin. amerikan konsoloslugu da donus kismini gorurse daha esnek olabilir. tek gidis bileti onlara ne fikri verir sence?!?!??!?!

ME-GI
hakli olmalisin. burada hic ogrenci olmadigim icin bunu denemedim. sadece 2 kez vize aldim ve ikisinde de donusun hangi tarihte diye sordular. hatta ikinci gelisimde donusum 3 ay sornasinaydi diye, o kadar uzun zaman ne yapacagimi da sordular. hem orada, hem brauda kapida. zaten ikinci geliste donmedim ve bir sene sonraki donus biletim de yandi. ondan sonra buradan round trip almaya basladim. bu arada bilet fiyatlari cildirmis mi ne/!??! su anda delta 1500 dolarlarda!!!!! bu dugun beni oydu :)

CaLifornian
selam meggy bende f 1 vizesi ile geldim ve sadece gidis bileti aldim eger kisin gelirsen karli cikarsin ve sadece gidis bileti alirsan 100 dolar kadar daha az oduyorsun.. (ama bu dediklerim kis sezonu icin gecerli yazin biletleri fiyatlari tavan yapiyor) ama bildigim bir sey var oda gidis donus almak zorunda degilsin cunku sen ogrenci olarak geldigin icin burada ne kadar kalacagin belli degil

YasiYorum
Selamlar,Vize basvurunuzun reddedilmesinin nedeni de onemli sanirim. Bildigim kadariyla (bizim Edulix.com'daki uyelerimizden Hintlilerin basina cok geliyor) genelde red sebebi &quot;insufficient financial resources&quot;. Bu durumda gerekli seyleri tamamlayip tekrar basvurunca sorun olmuyor. Terorist iseniz :) ne zaman, nasil ve ne tip belgelerle kac kere bas vurup reddedildiginiz onemli degil tabii :D Vizelerle ilgili sorularinizin bir kismina <a target=new href=http://www.edulix.com/application/PostAdmission.adp]Edulix.com Post-Admission Preparations[/url] sayfasinda cevap bulabilirsiniz.YasiYorum ;) Yalcin SERT

YasiYorum
Selam yeniden Hoho,Eveeeetttt simdi cikti ortaya... Cok ince ve kritik bir nokta ve sanirim red sebebi de bu... Seni is yerin gonderdigine gore J1 veya B1 falan alman lazim (tam kitabina uygun dusunursen)... Senin Amerika'ya gidis amacin egitim ama F1'a tam uymuyor... Turkiye'deki es dost ahbap kayirma meselelerinden haberdar olan elcilik yetkilileri de is yerinden aldigin yazinin boyle bir kayirmacilik nedeniyle oldugunu dusunuyordur.... Hele hele Turkiye'de de alabilecegin tipten bir egitim ise Amerika'ya gelis sebebin...Amerika'lilar icin &quot;niyet&quot; cok onemli... Olayda hile hurda sezerlerse ayak parmaklarinla ucan kusu yakalasan fayda etmez :) YasiYorum ;)

YasiYorum
Meggy,Anadolu Travel'i aradin mi? 1-800-ANADOLU, ben en ucuz oradan buldum... Buyuk ihtimal iyi bir deal bulurlar sana...YasiYorum ;) Yalcin SERT

YasiYorum
Hmmmmm sen Amerika'nin obur ucundasin... Cok daha ucuza bulman kolay olmayabilir...PS: Konu da iyice degisti F1'den :) YasiYorum ;)

hoho
Yasi-yorum, vizenin neden reddeildigi ile ilgili olarak gorusmede memurlar net birsey soylemiyorlar. Benim banka hesaplarim ve ailemin durumu ile ilgili bir sorun cikmadi. Kendimi finanse edecegimi soyledim. Maasim da yeterli, ustelik de ucretsiz izinliyim. Ancak isyerimde 7 aydir calisiyor olmam sorun yaratti. Ancak bir onceki isyerimde 3,5 yil calismistim ve onun da belgeleri vardi. Simdi isverenimden bu egitimi isim icin mutlaka almam gerektigini ve vizemin bu nedenle tekrar degerlendirilmesi gerekitigi ile iligli bir yazi aldim ve bununla tekrar basvuracagim. Diger forumlarda da bu tarz olaylarla karsilasan arkadaslar olmusutr sanirim. Senin onerebilecegin ekstra bir sey olabilir mi bu durumda bana? Henuz ikinci basvuru icin hala vaktim var. Eger baska bir sey onerebilirsen hala hazirlayabilirim.Ayrica bu konuda yazarak bana cesaret veren ve yol gosteren tum mezunlara cok cok tesekkur ederim... :)

elikiyak
:( slm hoho!once tavsiyelerin icin saol.vize icin nereden(ank/ist.) basvurdun?neresi daha &yacute;l&yacute;ml&yacute; yaklas&yacute;yor?bende gitmek icin c&yacute;rp&yacute;nanlar aras&yacute;nday&yacute;m.hepimize bol sans.allah hepimizin yard&yacute;mc&yacute;s&yacute; oldum. :) <a target=new href=mailto:iyak_2000@hotmail.com]Text[/url]

fuly
Selam,E&eth;er bir sorun &ccedil;&yacute;kmazsa gelecek ay F1 vizesiyle Amerika'da olaca&eth;&yacute;m.&Yacute;&thorn;im de haz&yacute;r.Pembe hayallerim yok asl&yacute;nda.Ama tavsiyelerin varsa sevinirim.Yani i&thorn; bulmakm&yacute; zor yoksa bulsanda zorlan&yacute;yormusun??????? Gibi y&uuml;zlerce soru var kafamda.Tavsiyelerin olursa sevinirim. :confused: :)

fuly
F1 vizesiyle Amerika'ya giderken u&ccedil;ak biletini gidi&thorn;-d&ouml;n&uuml;&thorn; alma mecburiyeti varm&yacute;&thorn; diye duydum.Sadece gidi&thorn; alamazm&yacute;y&yacute;m?L&uuml;tfen bilgisi olanlar yard&yacute;m etsin. :)

ME-GI
15 08 2001, 17:00
AbiIsiBiraktimUzandimDinleniyorum...Malum!Yorulduk Onca sene....(cozememistin YasiYorum, yardimci olabildim mi?!?!)

Burak77
Fuly allah kolaylik versin ,ama mastersa felan isin kolay ama ole dil kursu sora master i kolay bulurum gibi dusuncelerin varsa bence otur pasa pasa ulkede cunku vercegin paraya yazik,master ihtimali uzerinde durarak yaziyorum is bulman daha da zor ama master yapicagin icin ssn kolay alicak ve ondan sorada is bulmak kolaylasicak okulunda part time islere basvurabilirsin ama ben basvuramiyorum cunku ssn cikmadi cikmama ihtimali yuksek neyse bu yuzden sen kolay is bulabilirsin hangi unive gidiyorsun ,bilet olayinin en kotu sezonunda geliyosun,ben tek gidis almistim cunku eylul ekimde kasimda ucuzliycagini dusunuyorum acikcasi,ama bakalim ne olucak ben buyuk ihtimal neyse sen herseyi sor ben yazabildikce yazarim

Burak77
yazicam ama moralini bozmaktan korkuyorummmmmofffff offffffff

YasiYorum
Hoho,F1 icin bu kadar tereddutun varsa bence J1'a bas vur. Nasil olsa donecegim diyorsun, o zaman senin icin F1 veya J1 farketmez. Yaniz &quot;2-year home residency&quot; olayi olmamasina dikkat et J1 alirsan... Arti, sirketi ararlarsa patron durumu anlatir diyorsun, simdiye kadar elciligin kimseyi aradigini duymadim... Onlara verdigin kagitlar neyse o, onun disinda telefon melefon hikaye...YasiYorum ;)

YasiYorum
Sevgili Fuly,Birak Allahin askina karmasayi marmasayi... Onemli olan bir karar vermek... Simdi sirasiyla cevapla su soruleri:- Amerika'ya gitmek istiyor musun ?- Cevap hayir ise, Turkiye'de yasamanin tadini cikarmaya devam... Cevap evet ise sorulara devam:- Ne icin gitmek istiyorsun? Dil? Master?- Cevap dil ise isler kolay, dil okulu ariyacaksin... Cevap master ise sorulara devam:- Hangi dalda ?- Hangi bolge? Hangi universite?Bunlara karar verdikten sonra gerisi kolay... Burs falan bunlara gore aranir... Is mis sonra gelen ve planli gittigin surece olumcul olmayan konular... Eger ciddi ciddi arastiryorsan, Edulix.com message board'da sorularina bire bir cevap alabilirsin... Kolay gelsin...YasiYorum ;)

YasiYorum
EliKiyak,&quot;a.i.b.u d.m.y.o&quot;yu tam cozemedim ama iki yillik okuldan mezun olunca lisansdan basliyacaksin yanilmiyorsam... Community College'lari da goz onunde bulundurmani tavsiye ederim... Kabul kosullari nispeden daha uygun...YasiYorum ;)

hoho
Yasi-yorum, tesekkurler... Aslina bakarsan beni sirket gondermiyor. Sirketteki pozisyonum itibariyle en kisa zamanda ingilizcemi gelistirmem ve pratik yapmam grekiyor. Bu ayni zamanda terfi edebilmem icin de gerekiyor. Sirket daha onceden de bu sekilde calisanlarini dil kursu icin Amerika'ya gonderdi. Bunu da verdigi yazida belirtti zaten. Ben de sadece 3 ay icin dil kursuna gidecek ve donunce yine ayni iste calisacagim. Sirket dondugumde yine onlarda calisamam icin beni ucretli gonderiyor. Bu nedenle de sadece ucretli izinli olrak dil kursuna gidiyor durumundayim. Yani mesleki bir egitim gibi bir sey sozkonusu diil. Bu durumda ne oneriyorsun? Yine de vizemin F1 olmasi sakincali mi? Ayr&yacute;ca sirketi ararlarsa patron bu durumu onlara anlatabilir. Yardimlarin icin saol... :)

hoho
Arkadaslar, vize basvurusunu Ankara veya Istanbul'dan sizin seciminize bagli olarak yapamiyorsunuz. Yani nerede oturdugunuz da onemli bildigim kadariyla. Bunun disinda duyduguma gore Istanbul, Ankara'ya oranla daha ilimli. Ancak genel olarak her iki taraf da zor... :mad: Vize gorusmelerinde duruma gore hicbir sey sormadiklari da olabiliyor. Ama genelde hangi okulu bitirdigin, egitim masraflarini nasil karsilayacagin, ne kadar zamandir bu sirkette calistigin ve ne amacla gittigin soruluyor.Cevap verirken ingilizce cevaplamaya gayret edin. &yacute;ngilizce bilmek dil kursu icin bile olsa avantaj. Bunun disinda sadece sorulan sorulari cevaplayin. Kisa ve net yanitlar verin ve sormadiklari bir konu ile ilgili aciklama yapmayin. Ciddi giyinin ve goz temasini sakin unutmayin. Panik olmayin. Sakin ve olabildigince net, acik ve durust cavap verin. Anlamadiginiz bir sey oldugunda anlamadim diyerek tekrar sordurun. Butun bunlari ilk vize gorusmemden sonra ogrenmis olmam ne buyuk bir sanssizlik aslinda :) Umarim sizinkiler daha kolay olur....

elikiyak
:) slm.rahats&yacute;z etmiyorumdur umar&yacute;m!en bastan basl&yacute;y&yacute;m.a.i.b.u d.m.y.o insaat bolumunden 8 ay once mezun oldum.(2 y&yacute;ll&yacute;k)!!!egitimime americakada devam etmek istiyorum.tabiki cok iyi bir ingilizcem yok.once dil egitimi ald&yacute;ktan sonra lisans egitimime devam etmeyi istiyorum. F1 vizesi icin tavsiyelerinizi alabilirmiyim.gerekli butun belgelerim haz&yacute;r.sizce bu yogun talepler aras&yacute;nda sans&yacute;nm ne olur sizce?hoscakal&yacute;n!!!! :confused: <a target=new href=mailto:ilkerdincmisir@yahoo.com]Text[/url]

fuly
Selam,&Ouml;nce cevaplar&yacute;n&yacute;z i&ccedil;in te&thorn;ekk&uuml;rler.Moralimi bozmazs&yacute;n merak etme.Zaten bende elimden geldi&eth;ince pembe hayallerle gitmemeye &ccedil;al&yacute;&thorn;&yacute;yorum.&THORN;u anda en &ccedil;ok kafam&yacute; kemiren iki &thorn;ey var.Birincisi vize g&ouml;r&uuml;&thorn;mesinde haz&yacute;rl&yacute;kl&yacute; olmad&yacute;&eth;&yacute;m bir soruyla kar&thorn;&yacute;la&thorn;mak.&Yacute;kinciside vizeyi al&yacute;p geldikten sonra orada neler yapabilece&eth;imi bilememenin verdi&eth;i huzursuzluk.&Yacute;&thorn; bulmak ne kadar zor.Hadi onu ge&ccedil;tim.&Yacute;&thorn;im haz&yacute;r ama yine de &ccedil;al&yacute;&thorn;t&yacute;&eth;&yacute;m i&thorn;le neler yapabilece&eth;imi bilemiyorum.Gelmeden de &ouml;&eth;renemem.En az&yacute;ndan kafamda bir &thorn;eyleri kurabilmek istiyorum.Sende tahmin edersin zaten kafamdakileri.tekrar te&thorn;ekk&uuml;rler! :confused: :)

fuly
Sevgili Yas&yacute;yorum,Ben gitmeye karar verdim zaten.Terslik &ccedil;&yacute;kmazsa 15 g&uuml;n sonra gidiyoruuuuuuuuuuuuuum.Dil kursuna kayd&yacute;m&yacute; yapt&yacute;rd&yacute;m.Sadece gitti&eth;im zaman nelerle kar&thorn;&yacute;la&thorn;aca&eth;&yacute;m&yacute; kafamda canland&yacute;rmaya &ccedil;al&yacute;&thorn;&yacute;yorum.Birde gelecek hafta vizede hangi sorularla kar&thorn;&yacute;la&thorn;aca&eth;&yacute;m&yacute;.Cevab&yacute;n i&ccedil;in te&thorn;ekk&uuml;rler! :)

kizilkaya
17 08 2001, 17:00
Sevgili Tosun Pasa,Peki F1'i 3. muracatinda aldim diyorsun. Ikinci basvurun reddedildikten sonra ucuncu basvurunu hemen yapabiliyor musun? Sen ne kadar bekledikten sonra 3.ye basvurdun?

denise
19 08 2001, 17:00
Fuly,Benim kardesimin vize gorusmesi de obur hafta. Gorusmeden sonra neler sorduklarini, hangi gorevliyle konustugunu, vize alip almadigini yazmayi unutma! Bu arada, bilenlere: banka hesabinda 9000 dolar yeterli olur mu? Yoksa biraz daha fazla mi gosterelim? Kardesim benim yanima dil okuluna gelecek. Ben de su an ABD'de calisiyorum. Sizce benden bahsetmesi onun lehine mi olur aleyhine mi? Yani ABD de bir baglantisi olmasi onun vize almasini zorlastirir mi? Bana yardima geldigini soylemeyi dusunuyorduk. Su an Turkiyede universiteye gidiyor. Umariz aileyi, okulu Turkiyeye bag olarak yeterli gorur ve vizede bir sorun cikarmazlar.

denise
Iyi demissin yasi-yorum, ama bu donem senin kardesinin geldigi donemle bir mi acaba? Bana soylenilene gore konsolosluga isi dusenlerin kafalarinda bir suphe beliriyormus: bu kadar insan Amerikaya vize basvurusunda bulunuyor, acaba Turkiyede insan kalacak mi diye. Herkes tasi topragi altin diye, akil almaz hayallerle Amerika pesinde. E tabi oyle olunca konsolosluklar vize randevusu icin 1 ay sonraya tarih veriyorlar, vize verirken de ince eleyip sik dokuyorlar. Ona bakarsan ben vizemi 3 dakikada aldim, banka mektubuna falan bakmadilar bile. Ama bu krizden onceydi. Bu son gunlerde herseyleri tamam oldugu halde vize alamayan bir suru insan duydum. Insan korkuyor tabi. Herseyi buna gore planladik, ya vize alamazsa diye aklimin bir kosesinden geciyor tabi. Hayir, Turkiyede nasil portre ediyorlar bilmiyorum, ama burada hersey cok kolay sanmayin. Amerikada calisan padisah, calismayanin kopekten farki yok. Gelmeden once iyice bir olcmek bicmek gerek. Ben ne istiyorum, neleri Amerikada bulabilirim. Cektigim zorluklara deger mi, falan filan.Aksi takdirde insan buyuk hayal kirikligina ugrar. Ozellikle 'birey' olgusuna alismak bayagi zaman ve sabir istiyor. Eger ailenizi cok seviyorsaniz, burada cok zorluk cekersiniz. Ben kendimden biliyorum.Nerden nereye geldim! Biraz daha yazsam Turkiyeyi kurtaracagim. :D neyse, benden bu kadar. Vize gorusmesi icin feedback verebilirseniz cok makbule gecer.Saygilar,

YasiYorum
Selam Denis,Benim kardesim 2 kere geldi Amerika'ya, para mara gostermedik (?) Ilkinde ben de o da ogrenciydik, okuldan davetiye yolladim kardesim ziyarete gelecek diye... Ikincisinde ikimizde calisiyorduk, is yerinden calistigima dair yazi ile masraflarini ben karsilayacagim diye davetiye yolladim, that's it...DO NOT VOLUNTEER ANY ANSWERS !!!!!!!!!!!!!!Got it? Sorulmayan HIC BIR SEYE cevap uretmeye calismayin !!!! Sorulan soruya cok yorum yapmadan, cam sakizi gibi sundurmeden, en kis ve oz sekliyle cevap verin!!!!!!!!! Senin icinde suphe varsa karsindakinde suphe uyandirmaman biraz zor....YasiYorum ;)

hoho
23 08 2001, 17:00
Selam arkadaslar,Bu konuyu acan biri olarak vize sonucundan sizleri de haberdar etmek istedim. Ne yazik ki ikinci vize gorusmem de olumlu sonuclanmadi ve vize alamadim. Bu durumda da iki yil turist vizesi icin bile basvuru yapamiyorum. Yani yapsam bile adamlar vermeyecekler anlasilan.Ikinci gorusmesini yapacak arkadaslar icin yasadiklarimi anlatayim;Ikinci gorusme oldugu icin oncelikle siraya girdigimde pasaportumda ilk reddi gorup beni beklemeye aldilar. Sonra da onlar bir giseye cagiriyorlar yani secme sansiniz yok.Benim ikinci gorusmemde genc top sakalli eleman vardi ve ne yazik ki belgelerime bakma zahmetine katlanmadi. Onceki forma bakti nenden geri cevrildigimi sordu. Isyeri belgelerimin yetersiz oldugunu soyledim. hayir sebep bu diil dedi (ilkinde sebebin bu oldugu soylenmisti)ve gitti. Oradaki tercuman kadin da Amerika kanunlarina gore Amerika'da egitim almaniz uygun gorulmedi dei be reddi basti.Sonrasini anlatmayayim sinirlenmeyin bosuna :) Sonucta Amerika maceram sanirim simdilik burda bir sureligine ertendi. Ama hala bir sans oldugunu dusunenler varsa ve bildikleri yollari benimle paylasirlarsa cok sevinirim. Umarim herkesin gonlune gore olur hersey... Herkese bol sans Amerika yolunda........

Berkeleyfatihi-06
23 08 2001, 17:00
hoho hocam, sen hang&yacute; seh&yacute;rdes&yacute;n, nerde konsolosluga basvurdun?Adina cokuzuldum vallahi, yasalara gore sanirim hic basvuru yapamiyomusun duydugum kadari ile 1 yil sure ile hayir ama evet se tur a katilmalisin.keske tura katilsaydin yaw .her iste hayir vardir.muhakkak hayir bi is var merak etme dert etme.

RedIndian
24 08 2001, 17:00
Benim burada bir arkadasim var, babasi su an ABD de greencardli olarak calisiyor. Buna ragmen cocuga vize vermediler, cocuk burada kafayi yiyor. Su an vize icin basvuranlarin sanssizligi da bu ekonomik krizin olmasi.

sir
SELAMLAR BEN SUAN J1 VIZESIYLE CALISIYORUM,VIZE BITIMINDE F1 A CEVIREBILIRMIYIM? BUNU COK AMA COK MERAK EDIYORUM,YARDIMLARINIZ ICIN TESEKKURLER..

Berkeleyfatihi-06
daisy , yasiyorum yillik izne cikti 2-3 hafta yok sanirim.Bence turist vizesi ile gidiyosan kapida abd de ben kursa geldim deme gezmeye geldim de ama adam ya sana kime geldin derse abd de adres ve gecerli bi kisi belirtebilicekmisin, hem F1 la git kursta F1 s&yacute;z seni nasi okutucaklar , durumun karisik biraz.daha detayli anlatsana olaylari

daisy
Slm Yasiyorum;Sen tecrubelisin diye soruyorum:Benim Eylul 17 de dil kursum basliyor. Agustosun basinda vize icin elimi kolumu sallaya sallaya konsolosluga gittim.Megersem randevu falan almak gerekiyormus.Ama randevuyu da 1 ay sonraya veriyorlarmis.Bende beklememek icin Ankara ya gittim ama orasida Bursa ya bakmiyormus.13-14 Eylul registration gunler&yacute;m orda olmam gerek konsoloslukta randevum 6 Eylul de, ucak rezervasyonum simdilik 12-13-14 Eylul.Su an F1 den vazgectim bilet buldugum en yakin tarihte halen mevcut bulunan B1/B2 vizemle gitmeye karar verdim.Kurs zaten 3 ay kalma iznini de gecen sefer 3 ay vermislerdi.Ogrenmek istedigim gumrukte(Amerika da) bana ne sorarlar? Dil kursuna geldim desem niye F1 yok diye sorun cikartirlar mi? F1 vizesini Amerika da alsam olur mu? Bilen arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim.

jerry
selam denise sizin durumunuz benim kine &ccedil;ok benziyor san&yacute;r&yacute;m g&ouml;r&uuml;&thorn;me &thorn;u s&yacute;ralard&yacute;r. bana g&ouml;r&uuml;&thorn;me hakk&yacute;nda ve yapabilece&eth;im &thorn;eyler hakk&yacute;nda bilgi verebilirsen &ccedil;ok sevinirim sizlere bol &thorn;anslar.

jerry
arkada&thorn;lar mehaba.bana yard&yacute;mc&yacute; olursan&yacute;z sevinirim. Amerikaya &ouml;ncedil kursuna sonrada master yapmak istiyorum.. &THORN;u an master &ouml;&eth;rencisiyim. Neler yapmam gerekiyor. Hangi vize benim i&ccedil;in daha uygun olur . Nas&yacute;l bir yol izlemeliyim. te&thorn;ekk&uuml;rler

enemy
esim abd vatandasi .. yaklasik 3 ay once istanbulda evlendik..ve ankarada benim adima I 130 formunu doldurdu green card alabilmem icin ... fakat gorevli kisi tanisma seklimizi begenmedi ve uzgun oldugunu soyledi .. ve basvurumuzu atina yunanistana gonderecegini soyledi .. tam bir hafta once abd hukumeti K-3 adli bir vize cikardi.. evli ve nisanli olan ciftler icin .. fakat bizim bu vizeye basvyrabilmemiz icin I-130' un hala proses halinde olmasi ve denied olmamasi lazim.peki su anda bizim formumuz ne durumda..approved olabilme sansi.. hadi onu gectim .. denied edilmemis olma durumu varmi.bilen biri varsa lutfen yardim etsin veya bir kac birsey soylesin ..tesekkurler.....

hoho
25 08 2001, 17:00
Berkeley Fatihi saol yazin icin... Valla tur isi icin durum uyugun diildi, cunku F1 almak zorundaydim. Ama dedigin gibi uzun bir sure basvuru yapamayacagim ve bu nedenle de Amerika macerasini ! erteledim...Hepinize bol sans......

DesireMan
25 08 2001, 17:00
Merhaba,Yaklasik 2 ay once F1 vizesini aldim Istanbul'dan. Dikkat ettikleri nokta; oncelikle kendine guven! cogu belgelere bakmiyorlar bile. Eger ingilizce biliyorsaniz direk Ingilzce ile baslayin. Calisan birisi iseniz vize gorusmesine once maas bodrosu mutlaka goturun, eger 4 yillik bi fakulte bitirmisseniz is dahada kolaylasiyor. Ama hersey adamlarin iki dudaginin arasinda.. Malesef ! :)

Berkeleyfatihi-06
26 08 2001, 17:00
funda , daisy e hitaben turist vizesi ile de gelsen burda kursa yazilsan sana f1 veriolar demissin ama ozellikle NY civarinda turist vizesini f1 a cok zor cevirdiklerini duymustum.bu konuda bilgin nasil?biliosun ben de ny ye gelicem ve mecburiyetim olmadigi halde sirf bu yuzlerden dolayi f1 la gelmeyi dusunuyorum.dil kursuna para vericem yani!!!

funda
sevgili Daisy,Guzin abla gibi bir baslangic oldu ama idare et..Bekeleleyfatihi'in dedigi gibi kapida turist olarak geldgini soyle..Hangi eyalete gidiyorsun bilmiyorum ama.Internetten bir otel adi ve adresi bul ..NY icin holiday inn /long island mesela...sana yaninda nekadar para oldugunu sorarlar..Kredi kart ve cash paralarindan bahsedersin..Buraya gelince bir dil kursuna yazilsan bile sana ogrenci vizesi aliyorlar..kolay gelsin << Slm Yasiyorum;Sen tecrubelisin diye soruyorum:Benim Eylul 17 de dil kursum basliyor. Agustosun basinda vize icin elimi kolumu sallaya sallaya konsolosluga gittim.Megersem randevu falan almak gerekiyormus.Ama randevuyu da 1 ay sonraya veriyorlarmis.Bende beklememek icin Ankara ya gittim ama orasida Bursa ya bakmiyormus.13-14 Eylul registration gunler&amp;yacute;m orda olmam gerek konsoloslukta randevum 6 Eylul de, ucak rezervasyonum simdilik 12-13-14 Eylul.Su an F1 den vazgectim bilet buldugum en yakin tarihte halen mevcut bulunan B1/B2 vizemle gitmeye karar verdim.Kurs zaten 3 ay kalma iznini de gecen sefer 3 ay vermislerdi.Ogrenmek istedigim gumrukte(Amerika da) bana ne sorarlar? Dil kursuna geldim desem niye F1 yok diye sorun cikartirlar mi? F1 vizesini Amerika da alsam olur mu? Bilen arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim. ]]

funda
Berkeley,Ben ilk geldigimde h-1 vizesi icin sonuc bekliyordum.bu arada olumsuz bir durum olursa diye F1 icin de basvurayim dedim..Burada ki Nassau collage'a gittim...Tam gun icin kayit yaptirirsam vizeyi alabileceklerini soylemislerdi..ama INS'de zaten acilmis bir dosyam oldugu icin olmadi.Yani senin icin bir sakinca olacagini sanmiyorum..Bu collage senin gelecegin yere yakin vede ucuz..Istersen sana telefon ve isim (turk bir arkadas calisiyor)saglarim..Bu arada kursun kalitesi icin pek birsey soyleyemeyecegim..Cin'li ogretmenler var diye biliyorum

DesireMan
tesekkurler Jerry, ;) oldu iste:0)acikgozm@hotmail.com ayrintili bilgi istersen

jerry
selam desire man senin ad&yacute;na &ccedil;oksevindim. Bu nu nas&yacute;l ba&thorn;ard&yacute;n. ve &thorn;artlar nelerdi bana biraz bilgi verirsen (daha )detayl&yacute; olarak. msala oradaki bir okulla veya kursla irtibata ge&ccedil;tin mi. sana amerikada ba&thorn;ar&yacute;lar.

Berkeleyfatihi-06
27 08 2001, 17:00
funda yani bana demek istedigin: turist vizesi ile geliyim, ve sonra orada bunu rahatlikla f1 a cevirebilirim oyle mi?Bosuna para vermekte istemem cunku .bunun disinda daisy, columbia univ le gorus , kabul ederlerse f1 la gelmemeni ve ileride bi sorun cikmicagini biliosan f1 a cevirlmesi konusunda B1 ile gelebilriisn ama ben yine de tavsiye etmem, bi dahaki donemine git columbia nin, ama f1 la gir ulkeye.

daisy
27 08 2001, 17:00
Slm Funda;Benim okul New York yani New York City de.Su an abim Amerika da gecen hafta gitti.Persembe gunu New York a gecicek.Yani otel falan gercekten var hatta rezervasyonum bile var.Bana, bilet bulabilirsen sende gel demisti.Yani F1 i falan beklemeden.Ama hesabi kalma iznini 3 ay veriyorlarmis gibi yapmistik.Dun konustum bu sefer ona 1 ay vermisler.Daha onceden 2 kere daha gitmesine ragmen.1 ay icinde oraya alisip vize islemleriyle ugrasabilecek kapasiteye ulasabilecegimi sanmiyorum.Tekrar fikir degistirdim F1 icin randevumu bekleyecegim.Tabi verirlerse.

archimar
28 08 2001, 17:00
Arkadaslar vize icin isadami statusunde basvurup f1 vizesi alma ihtimali varmi.Isim uzerine kendime ait burom vergi levham filan var.Kisin dil kursuna gidip yaz basinda geri donecegimi soyleyecegim.Ayni zamanda pedere ve abime ait butun belgeleri goturecegim.Ayrica hesapta gosterilecek paranin normal degeri ne kadardir.Birde hesaibn yeni bir hesap olmasinin bir dezavantaji varmi.Pederin hesabi TL hesabi.Bundada bir sorun cikarmi.Vize konusunda yardimlarinize ihtiyacim var.PLss :rolleyes:

archimar
28 08 2001, 17:00
Arkadaslar vize icin isadami statusunde basvurup f1 vizesi alma ihtimali varmi.Isim uzerine kendime ait burom vergi levham filan var.Kisin dil kursuna gidip yaz basinda geri donecegimi soyleyecegim.Ayni zamanda pedere ve abime ait butun belgeleri goturecegim.Ayrica hesapta gosterilecek paranin normal degeri ne kadardir.Birde hesaibn yeni bir hesap olmasinin bir dezavantaji varmi.Pederin hesabi TL hesabi.Bundada bir sorun cikarmi.Vize konusunda yardimlarinize ihtiyacim var.PLss :rolleyes:

Berkeleyfatihi-06
29 08 2001, 17:00
archimar ben de senin gibi bizim sirkette m&uuml;d&uuml;r&uuml;m.Martta abd ye F1 la giris yaptim.2 aylik dil kursu formuyla.Bende basta ticari vize ile giriyim diyordum fakat kurstan bana f1 ile gelmemin uygun olacagini soylediler.Cunku kurs bana kurs muddetince saglik sigortasi yaptirdi.ticari vize ile girseydim mesela bu sigortayi yapamazlardi.F1 la girmen uygun senin.Formlarla git konsolosluga ve F1 la giris yap abd ye daha uygun.SSN icin falan da basvurursun.aslinda yazini bi daha okudum zaten ticari vize ile giris yapma niyetin yok pardon fakat f1 la girersin tabii banka icin 10.000 dolar falan yeter.Ama TL oalrak da gosterebilirsin diye biliyorum fakat yine de dolar karsiligini yazdir bankadan kagida.Daha iyi olur.Bol sans

Berkeleyfatihi-06
yaw diyorum funda nin ne isi var f1 vizesi ile mezun.com arkadaslarin yazilari nickler birbirine karisiyor.bi gozatin yaw su olaya :confused:

Berkeleyfatihi-06
:) ok funda yaw. anladim neyse.Ama okulun departmani onemlidiil aslinda biliosun INS tutumu onemli.Nu NY taraflari hep sikintili zaten bu acilardan.kacak gocek cok ya.neyse.archimar simdi bak, abd nin gelirininyuzde 10 unu egitim olusturuyor.Adamlar cok buyuk paralar kazaniyolar bu dil kurslari ve master oalylarindan falan.Sana kimse ya turk&yacute;yede niye ogrenmedin demez ingilizceyi demez :) para bastiriyosun hay hay hosgeldin dicekler yeterki saglam bas yere.sen once dil jusu formula gidiyosun.unut master i yaw sorarlarsa dil kursuna gidiyorum gelicem dersin bitince.oraya bi gir hele nasi olsa F1 lisin uzatirsin sorun diil yani.SOnra bakarsin orda duruma.Ankaraliyim ben 2 defa vize aldim ankaradan.B&Yacute; sorunla karsilasmadim.Ama su siralar siki iste.Yine de saglam basarsan vermemeleri icin bi neden yok.

funda
Berkeleyfatihi,dedigim gibi ben f1 icin procudur'u baslatmadim. o yuzden her hangi problem cikmaz diye miyorum..Ama bu kursun ogrenci vizasi almak icin ayri bir departmani var..So no problembence...

funda
Berkeleyfatihi,omursun vallahi..hayir oda bendim,herhangi bir karisiklikyok..Ben h-1 procudur'u bitmeden geldigim icin,kendimi her hangi bir aksilik durumunda(h-1 nin onaylanmamasi gibi)garantiye almak icin KURS'a yaziliyim dedim...college'in Imigration servisi h-1'icin basvurdugumdan dolayi F1 'na basvuramadi..Is it coollll now...<< yaw diyorum funda nin ne isi var f1 vizesi ile mezun.com arkadaslarin yazilari nickler birbirine karisiyor.bi gozatin yaw su olaya :confused: ]]

archimar
Simdi merak ettigim sey su.Adam bana sen neden USA da ingilizce ogrenmek istiyorsun.Bunu turkiyedede ogrenebilirsin diyebilir.Demekki sen islerini birakip gidiyorsun gibi bir laf ederse ona verecek cevap bulamiyorum.E oraya master icin gidiyorum desem hangi universiteden kabul aldin.En iyi yol onlari buraya geri donecegime dair ikna edebilmek.Birde Ankaradan vize alabilen yada alamayanlar tecrubelerini aktarabilirlermi.Orada istanbuldaki sarisin/sarisini olmayan, top sakalli/sakalsiz gibi.Yani hangi adami tavsiye ederler acaba?Birde vize basvurusunda ucak biletlerine ihtiyac varmi.Almamiz gerekiyormu?

cino
03 09 2001, 17:00
merhaba sana bir &thorn;ey diyemeyece&eth;im ama vize g&ouml;r&uuml;&thorn;menden sonra deneyimlerini aktar&yacute;rsan sevinirim...ben de 7 eyl&uuml;lde vize g&ouml;r&uuml;&thorn;mesine kat&yacute;laca&eth;&yacute;m...umar&yacute;m vize al&yacute;rs&yacute;n...

cino
03 09 2001, 17:00
:D umar&yacute;m vizeni al&yacute;rs&yacute;n ve deneyimlerini bize hemen aktar&yacute;rs&yacute;n...Daisyben de 7eyl&uuml;lde vize g&ouml;r&uuml;&thorn;mesine kat&yacute;lacag&yacute;m.vize g&ouml;r&uuml;smes&yacute;&yacute;le &yacute;lg&yacute;l&yacute; detaylar&yacute; bana &yacute;letmen&yacute; r&yacute;ca ed&yacute;yorum senden.

elikiyak
06 09 2001, 17:00
merhaba!insallah bugun vizeni a&yacute;lm&yacute;s olursun!bana vize gorusmen ile ilgili ayr&yacute;nt&yacute;lar&yacute; yazarsan sevinirim!!bol sans!! :) ;)

archimar
06 09 2001, 17:00
selamberkeleyfatihi ankaraya bu ay icinde vize basvurusu yapcam.Ankaradada su adam gicik su adam iyi diye bir olay varmi? Bu arada adamlar nasil iyilermi? Gardiyan gibilermi yoksa ilimli kisilermi? Gorusmede ingilizce goruscemde hani oldu ya ingilizcem yeterli gelmedi? Bir pot kirmadan turkce konusmak istedigimi soyleyeyimmi yoksa hemen turkceyemi doneyim. Bunun cok onemli oldugunu soylediler? Banka hesabimi ($ hesabi) yeni actim. Banka mektubu alcam ama tedbir olsun diye banka cuzdanimi da yanimda goturcem. Hesap sirkulasyonu olmadan hesabin yeni olmasi bir sorun yaratirmi? Bu arada hesap Akbank'dan citibankdan degil. Bilmem bunu bir mahsuru olurmu acaba? Ucak bileti goturmelimiyim yoksa rezervasyon yeterlimidir?Son bir soru: Su siralar ankaradan vize alabilen birileri varmi acaba? :confused:

Mockingbird
07 09 2001, 17:00
berkeley fatihi,sana daha once amerikaya gittin mi diyince ne cevap verdin?? ve daha once gitmis olup olmamak durumu adamlarda nasil bir dusunce uyandiriyo acaba??bende yakinda F1 vise basvurusu yapicam ve iki kez gitmistim amerikaya o yuzden merak ettim yani.deneyimlerini aktarirsan cok sevinirim.kendine iyi bak :)

Mockingbird
aman aman iyi o zaman :) abi su amerika olayinda sorun kelimesi tuylerimi diken diken ediyo yaw!buarada hemen ole birkac saat icinde veriyolarmi vizeyi?bide bilgin varmi acaba: bende su an 5 yillik turist visesi var iptal ederler mi sence??

Berkeleyfatihi-06
archimar bankanin citi ya da akbank olmasi felan onemli deil.hesabin yeni olmasi da onemli deil.Ucak biletini aldi isen biletini gotur daha iyi diilmi sence.bileti almadi isen, rezervasyon kagidini gotur.Ben mesela gecen hafta fransa ya vize aldim her belgem tamamdi, kadin ucak rezervasyonu sordu arabadan hemen gittim getirdim .bunun disinda ben ilk vize aldigimda 97 de adam bana ing mi turkce mi diye sormustu zaten.Son vize aldigimda da ben adam sormadan turkce konsutum pek onemli diil .ama biliosan ing . konus diyolar.konus iste biseyler. :) ing. konus gitsin.bu aralar sormussun evet ankara dan gecen hafta arkadas&yacute;m 5 senelik F1 vizesi aldi yarin LA ye ucuyor.1 ay evvel red vermislerdi hem de.Adamlar iyi abi cok yakisikli tipler var :) ) oyle bi sormussun ki hocam , valla pek bakmadim sakalli bi adam vardi .benle ilgilenmedi bile mart ayinda basvururken, pasaportumu ve I-20 imi aldi ne banka cuzdanimi aldi ne de baska biseyi tamam git dedi.vizemi de ayni gun aldim.Daha evvel abd ye girdinmi diye sordu sadece.O kadar.

Berkeleyfatihi-06
daha once gittinmi diyince tabii ki gittim dedim .ne kadar kaldin dedi.3 ay dedim.tamam dedi.dosyami uazttim ici dolu tapular banka hersap cuzdani, bilmem ne sirket evraklari hersey vardi.Adam pasaportla I-20 yi hizli bi hareketle dosyanin icinden cekti, ama cok artistik bi hareketti evraklar dedim?gerek yok dedi ogleden sonra gel dedi.gittim 1 senelik F1.Daha evvel abd ye gitimis olman adamlar icin onemlidir.Guven meselesi bu.Hem de cok onemlidir.Vizede pek sporun cikartmazlar boyle durumlarda.Havaalanindan girerken NY deki gorevliler de iyiydi, hmm Berkeley ha, hadi bakakim 5 saatin daha var felan geyik herifler! :)

Berkeleyfatihi-06
o turist vizesini iptal olayini bilmiyorum, yani bi vizen varken digeri iptal olurmu?onemli de diil bana sorarsan.Ama sorun olayi sanmam ya.samimi olduktan sonra elinde de belgeler olduktan sonra sorun cikmaz.2 kez abd ye gidip gelmissin direk alirsin vizeyi.Ben meela bi daha basvursam hicbi zaman kaygi tasicagimi sanmam.

daisy
Slm cinoKusura bakma mesajini bugun okudum.Umarim gorusmen iyi gecmistir benim alip almadigim pazartesi belli olucak zaten...

Mockingbird
08 09 2001, 17:00
saol berkeley fatihi :) insallah yakinda su isler bitsinde kasim gibi ucarim herhalde.artik ondan sonra bende amerika deneyimlerimle katilirim artik muhabbetlere ;)

Berkeleyfatihi-06
Arkadaslar elinde I-20 si olan , bankada hesap cuzdani gosteren bi de ne biliyim atiyorum cok ucuk olmayan yani 60 yasinda olmayan, veya cok supheli bi konumda bulunmayan bunun gibi korkmasin yaw.Amerika nin gelirinin %10 u EG&Yacute;T&Yacute;MDEN karsilanir.Adamlara para kazandiracaksiniz hayir derler mi ya!

archimar
cino gozun aydin. ankaradanmi aldin yoksa istanbuldanmi aldin vizeni.eger ankaraysa oradada tyop sakalli sarisin gibi ayrim varmi? birde ne sordular sana.sen ne cevap verdin.randevuyu ne kadar zaman onceden almistin. cevaplarsan sevinirim. :)

cino
Da&yacute;sy, genede sa&eth;ol.vizemi ald&yacute;m galiba.Sal&yacute; g&uuml;n&uuml; pasaportumu almaya gidece&eth;im.B&uuml;t&uuml;n F1 vizesi i&ccedil;in ba&thorn;vuran arkda&thorn;lar; rahat olun.I-20 formunuz varsa b&uuml;y&uuml;k bir olas&yacute;l&yacute;kla vizeniz cebinizde.benim g&ouml;r&uuml;&thorn;mem 15 saniye s&uuml;rd&uuml;.15 eyl&uuml;lde u&ccedil;uyorum. Umar&yacute;m sizde u&ccedil;ars&yacute;n&yacute;z.Bol &thorn;ans..

~akdeniz~
21 09 2002, 17:00
belki sorunuzun yanitini burda bulabilirsiniz, president69.

president69
21 09 2002, 17:00
tesekkurler Nofretegeldim ariyorumilgine mutesekkirimsagol22.09.02 19:12

flexone
23 09 2002, 17:00
Oncelikle sunu belirtmek istiyorum. Vize alirken surenin hic bir onemi yok. Amerikaya geldikten sonra vizenizin suresi dolsa dahi baska universiteye transfer olursaniz hic bir problem cikmaz. I-20 nizin suresidir onemli olan.O yuzden 1 aylik bile alsaniz hic problem degil. Kural su diyelim 5 yillik vizeniz var ama iki ay okula gitmediniz.Illegalsiniz. Sanmayin ki 5 yil amerikada durabilirsiniz okula gitmeden. Ogrenci oldugunuz takdirde 5 yil kalma hakkiniz var. O yuzden 1 yillik vizeniz olsa dahi 2 ay okulu asin,direk olarak statunuzu yitiriyorsunuz.Sadece vize almaya bakin. Aman benimki neden 1 yillik diye uzulenleriniz varsa.Hic takmayin buraya geldikten sonra diyeceklerimi yasiyacaksiniz cunku.Saygilarla

soxxxos
23 09 2002, 17:00
ben daha dun aldim vizeyi oldukca rahat oldu,dil okuluna alan arkadaslarimda vardi,kenidne guvendikten sonra sorun yok,bankodaki adam arkadasa niye orlando dedi oda hem dili native speakerlarla konusmak gerek hemde sicak oldugu icin dedi ve 1 yillik aldi,sakin olun gerisi kolay,adamlar numara yaptiginizi anlarlarsa zor

DiMaggio
24 09 2002, 17:00
Gecen gun arkadasim F1 alamadi.Adam neden gideceksin demis oda everaklarda goruldugu uzere dil kursu icin demis.Adam soyle ters ters bakmis.Nerde kalacag&yacute;n&yacute; sormus yurtta kalacag&yacute;m demis.Paran&yacute; kim kars&yacute;layacak demis.Biraz arkadaslardan borc aldim birazda ailem yardim etti deyince vizeyi alamam&yacute;s.Yani fazla durust olmay&yacute;n.Ayna kars&yacute;s&yacute;nda yuzunuz kizarmadan yalan soylemeyi deneyin.Takim elbise ile vize almaya gitmeyin.Cabuk vizeyi ver yoksa ucagi kaciracagim havasinda olun.Vermezsede neyse bende gider ingilterede harcarim milyon dolarlarimi diyip karsisindan kalkin.(Bunu yapmayin tabiki)

eray(fb)
30 09 2002, 17:00
selam arkadaslar...su anda new jersey'de bi college'de esl ogrencisiyim...f-1 olan vizem mayis ayinda bitiyor...bu vizeyi buradan amerika'dan uzatabilirmiyim?nasil?yardimci olursaniz fevkalade accaip sevinirim hani...