PDA

Tüm Versiyonu Göster : TBMM'de Avrupa Birligi uyum yasalarinin kabulu... Turkler ne dusunuyor?

behran
02 08 2002, 17:00
olsun ya bu bir baslangic...

CynIc
shine,zaten bu yasalari kabul edersek ab'ye giris icin takvim belirlenecek direk girmeyecegiz ki... bunlar kabul olursa adamlar tamaaam sira ekonominizde onuda su tarihe kadar düzeltin girin diyecekler...CynIc

Dune
-

twilight
Az once gece yarisi haberlerini izlerken, Ankara'da TBMM'nde 3 Agustos sabahina kadar suren gorusmeler sonucu AB uyum yasalarinin kabul edildigi duyuruldu. Haberde ozellikle "olum cezasi kaldirilmasi" ve "kurtce dilinde egitim, yayin ozgurlugu getirilmesi" detayla verildi, hatta Ocalan'in 1999 yili mahkeme goruntuleri de haberde yer aldi. Avrupa Birligine katilmada onemli bir asama olan uyum yasalari, herkesi sevindirmis olmali :) Vatandaslar ellerinde bayraklarla, belki AB bayraklari ile, yollara cikip "Avrupa, Avrupa" tezahuratlari yapar? diye tabii hemen haber sayfalarina baktim, ama siyasi demeclerinden baska bir sey yok. Heyecan belki bugun yarin duyulacaktir...

CynIc
03 08 2002, 17:00
star,birak adamlar kürtce yayin yapsinlar, ne olacakki?CynIc

Dune
-

Dune
-

Dune
-

Dune
Bu konunun Amerikan zihniyetiyle ne alakasi var acaba sorabilir miyim??? Bu konuyu tartismak icin Amerikan zihniyetine mi sahip olmak gerekiyor?Twi Turkler ne dusunuyor diye sormus.. Biz de fikirlerimizi soyluyoruz, bu konuda fikir belirtmek icin politikaci olmak gerekmiyor. Fikirlere tahammul gostermekle baslayabilirsin.

twilight
Avrupa'nin istekleri, IMF'nin etkilerini anlarken, bir de ulke icin yapilmasi gerekenlere, vatandaslarin yasami icin onemli olan gelismeler icinde bu duzenlemelerin her alana genisleyip yansitilmasina da dikkat cekmek gerekli. Bunun icinde gereken zaman uzun olacaga benzer... Anadilde yayin ve egitim serbestligi, ozgur haklar ilgili olup ulkeyi daha da birlestirici olacagi bir urguman olarak dusunulmelidir.

terazi
starshineherkes kendi alanini bilir, asker askerligini, politikaci poilitikaciligini.sen daha amerikan zihniyetini anlamamissin.turkiye yi biraz da insanlarin uzmanlasmadiklari alanda zorla soz sahibi olmalari bu hale getirdi.

dumany
Bu adimin bizi nereye goturecegini bilemem ama zorla da olsa insanlara kendi anadillerinde yayin yapma hakkinin verilmesi oncelikle insanlik adina yapilmasi gereken seydi.Bunun sonuclari bu ulkeyi nereye gotururse gotursun kimse onlara bu hak verilmemeliydi dememelidir.

Dune
04 08 2002, 17:00
-

terazi
Ben fikirlere tahammul edip kendi fikrimi yazuyorum . sana tahammul etmesem bunlari yazmazdim.amerikan zihniyeti dedigim, ulke politikalarini olustururken generallerin son sozu soylememesidir.darbeci zihniyetini birakmani tavsiye ederim.militarist degil demokratik bir dunyada yasiyoruz.

oki
selam ben bu ulkede tsk dan baska guvenýlecek býr kurulus olduguna ýnanmýyorum.sýyasatcýlerýn hepsý oz guvenlerýný kaybetmýs ýnsanlar.avrupa býrlýgýne gýrmek ýcýn cýrpýnýyoruz ama en az 10 yýl sonra alýcak bu adamlar bunu herkez býlýyor soyle dusunun.ab gýrdýk dýyelým bu avrupanýn ýsýne hýc gelmez enm basýt ornek tekstýl de avrupada býrýncý sýrada olmamýza ragmen bunu kabul etmýyorlar gýrdýgýmýz anda yabancý kokenlý hýc býr fýrma býzým fýrmalarla bas edemez buda onlarýn ýsýne hýc gelmez cunký býz onlar ýcýn buyuk býr pazarýz kým pazarýný kaybetmek ýster.

twilight
05 08 2002, 17:00
Hedef; "demokratik bir toplum". Bunun nasil saglanacagini, hesabini siyasisinden askerine hepsi oturup cozecek durumda gozukmuyor. Bu is aslinda tepeden AB'nin soylemesiyle, "demokratik toplum olun" dayatmasi ya da gorulen TBMM istemiyle de kisa surede gerceklesmeyecek. Vatandas, halk tabandan olmasi gereken bir istekle, demokratik olma mucadelesinde olursa bu daha cabuk mumkun olacak. Ornegin, dogu anadoludaki halki dusunelim, kurt kokenli Turk vatandaslari su an en cok onlar dunya haberlerinde de konusulan... Bu vatandaslarimiz belki anadilinde konusup egitim alabilecek olsa da, kosullari nedir? Ulke geneliyle ayni kader birliginde mi, polis ile iliskisi ne, devletten gelen adaletsizliklerde haklarini arayip ne kadar savasabilecek gucteler ve hangi olanaklara sahipler? Hatta doguyu birakalim, Istanbul'da yasayan kesim, populer bir konuydu burada da konusuldu, "Beyaz Turk" olanlar; bu vatandaslarimizin rusvetsiz devlet iliskisi ya da polis ile olan guven iliskileri ne kadar olagan ve demokratik? Kaciniz polis yaniniza yaklasinca korkmadan sempatiyle iletisim icindesiniz? Ben kendimi bildim bileli bu var olan bir durum. Daha iyisine, daha demokratik olana cok ihtiyacimiz var, bunun da yolu tek gozukuyor. Uzun zaman alacagi acikca gorulen, ama bu gelismeler, son uyum yasalari fevkalade onemli adimlar olarak anlasilmali. Bunlarin ulke tabanina yayilip halkin ozumsemesi uygulamalarin guncele alinmasindan da onemli...

dumany
05 08 2002, 17:00
Avrupa birligine girmek tabii ki cok kisa surede olmayacak bunun ortalam suresi 8-9 yil ve suana kadar en erken giren yunanistan olmus ki o da 5 yil surmus.Bunun yaninda bu kanunlari cikarmak basli basina yetmiyor yarin bunlar uygulamaya kondugunda neler olacagini henuz kimse bilmiyor ve eminim bu kanunlarin cikmasini istemeyenlerin de kiskirtmasi ile bazi hadiseler bile ceryan edebilir ve bu noktada devletin ve kurumlarinin gosterecegi performans cok onemli.TSK kuvvetlerinin Turk devletinin yonetimi asamasindaki islevi tabii ki kabul edilebilir seviyeden cok fazla (ve hatta Demirel de demisti gecenlerde siyasiler askerlerden korkar diye) ama hep su ozel konumumuzdan soz ediyoruz ama bu bir gercek cok kotu bir cografyadayiz ve bu asamada askerlerin yardimi olmadan politika belirlemek dogru olmaz diye dusunuyorum.Ama tabii ki hicbir zaman da bir generalin cikip da AB'ne girmeliyiz de girmemeliyiz diye kamuoyuna gorus belirtmesini dogru bulmuyorum.

delimisin
14 08 2002, 17:00
( Ornegin, dogu anadoludaki halki dusunelim, kurt kokenli Turk vatandaslari su an en cok onlar dunya haberlerinde de konusulan... Bu vatandaslarimiz belki anadilinde konusup egitim alabilecek olsa da, kosullari nedir? Ulke geneliyle ayni kader birliginde mi, polis ile iliskisi ne, devletten gelen adaletsizliklerde haklarini arayip ne kadar savasabilecek gucteler ve hangi olanaklara sahipler? Hatta doguyu birakalim, Istanbul'da yasayan kesim, populer bir konuydu burada da konusuldu, "Beyaz Turk" olanlar; bu vatandaslarimizin rusvetsiz devlet iliskisi ya da polis ile olan guven iliskileri ne kadar olagan ve demokratik? Kaciniz polis yaniniza yaklasinca korkmadan sempatiyle iletisim icindesiniz? Ben kendimi bildim bileli bu var olan bir durum. Daha iyisine, daha demokratik olana cok ihtiyacimiz var, bunun da yolu tek gozukuyor. Uzun zaman alacagi acikca gorulen, ama bu gelismeler, son uyum yasalari fevkalade onemli adimlar olarak anlasilmali. Bunlarin ulke tabanina yayilip halkin ozumsemesi uygulamalarin guncele alinmasindan da onemli...)bak guzel kardesim birkez butun dunya haberlerinde onlarin olmasinin sebebi o kadar acikki sebeb ne mi hemen soliyim turkiyeyi bolmekbak irakta iran da suriyede ki kurtlerin durumuna bir sen sonra konus turkiyedeki kurtlerin durumunuhangi ulkede temsil ediliyolar bizdeki gibi bizim parlamentoya bak kac tane kurt millet vekili var, ya isadamlarina bak kurt kokenli yada su meshur ibrahim tatlisesleri...daha isimlerini sayamayacagin kac tanesiozalda dahil kac tane basbakan oldu kurt kokenlihangisinde olmuslar iraktami irandamisimdi bizi iranlami karsilastiriyon demeyin o zaman bende size insan haklarindan bahsetmeyin derimkardesim bu gun dogudaki en buyuk sorun (aslinda tum ulkeninde sorunu egitim dir)bak ama adamlar naapti bizim ogretmenlerimizi kestiler yillarca neymis kurt kimligini unutturucaklarmiszaten matematik falan hicbirsey ogretilmez okullardaya sabahtan aksama kadar kurtun sen turk sun diye beynini yikarlar.birakin kardesim bunlari suanda dogu da tamamen feodalite hakim koy toprak agalari yonetiyor dolayisiyla meclistekilerde onlar adamda kendi duzenini yikarmi butun sorunda bundan ibaret cunku biliyolarki egitim ve is giderse bolgeye hersey degisicek dusunun o kadar zengin kurt isadami neden bir gun kalkip doguda is kurmaz devletin mevcut olan yasalarini acin inceleyin dogudaki yatirim olanak ve tesviklerini ne vergi ne elektrik parasi istiyolar arazi tahsisi bedavahe ne mi yapiliyo aliniyo krediler dunyanin parasi yatirim yapicam diye yok olunuyo ortadan paralar tabi bildiginiz hikayepkk ile mucadelede kaybettigimiz onca paralarin egitime is olanaklarina harcanmasini hangi birimiz istemezdikama maalesef oradaki halkta iki arada bir derede bu arada su kurtce yayin olayina gelelim bu olay ayni turban olayi gibi insanlarin basortulerle okullara gitmesine dolasmasina kimse karsi degil onu siyasi olarak kullanmaya karsiyizkutcede ole istedigin dilde yayin yap bana ne izle ne isliyceksen yada oku ne okuycaksanama olay o degil olay dis destekli kurtleri kiskirtma ve turkiyeyi bolme olayi ya niye lazca,cerkezce.... kimse baski yapmiyor dillerinde egitim isteriz diye cunku onlar kendilerini turkiyeli daha dogrusu turk olarak ozumsemisler sunu kimse unutmasin ulu onderimiz ATATURKbu ulkenin ismini bosuna turkiye koymadi.cunku bu ulke turklerindir.olede kalicaktir.he ben kabul etmem bu kimligi diyorsaniz gidin kuzey iraga o zaman orda sizi parlamentoyada alirlar kendiniz calar kendiniz oynarsinizbizide rahat birakirsiniz kalmak isteyenlere kapimizda acik.bakin benim kurt duSmani oldugumu falanda sanmayin benim lafim dis kaynakli bu kiskirtmalara kanan ve onlara destek olan gerizekali turklereve turkiye sinirlari icinde bagimsiz bir kurt devleti hayali olan zavallilaradir

watcher&catcher
16 08 2002, 17:00
Baksana bi baska folderde Ahmet Altan Dallamasi hepimiz adina yine hepimizin agzindan biseyler zirvalamis...ne alaka demeyin o yazisindan iki gun once bir TV panelinde Ulusalcilar, EU cular ve her ne pahasina olursa olsun Avrupa diyen teslimiyetci hatta ve hatta yeniden Sevr ciler yani hain oglu hainler arasinda yapilan savasta! zat-i gayri muhteremleri fena madara oldular ,ve acisini Turkiyelilerden :) cikarmak icin gitti bir yazi yazdi Dallama!!! simdi carsaf carsaf bi mokmus gibi elden ele gezdiriyorlar burada!! Mazohist Mazohist acipta popomuza gulelim diye....Pes dogrusu Pes....O Mesut Yilmaz ve Ismail Cem dallama ve saplamalarida globalizasyon ayagina millete kazik atmak icin..Avrupa Avrupa duy sesimizi baksana...Turk Halki nede cok istiyor seniiiiii diye desinformasyona basladilar...( sacma sapan sokak denekleri kullanilip ayakustu yapilan sorgulamamlardan cikan sonuclara istinaden)!!!ulan zaten halkin sesi karadir***....( bunu gecen gun acik acik Demirel soyledi Halk irrasyoneldir dedi) yani gunu kurtarmayi dusler her daim!!Bknz*** Gokturk kitabeleriOgullarim siz Karabuduna kulak asmayiniz( halka yani!) onlar salt yagmayi ve mideyi dusunurler , siz dogru bildiginiz sekilde toplum menfaatleri dogrultusunda kararlar verip ulusu(Budun) ve ulkeyi adam gibi yonetin haaaaa!Der Merhum..TC Halki ac perisan hah iste giricez kapilari acicaklar bizide salicaklar akin akin Avrupa duzluklerine .....&Kurek Olmus!!! cushhhhh be bunlarda cagdas ve aydin politikaci sozum ona ..... hadi leynnnn yemezler Biz yesekde Pashalar yemez gulum :)

twilight
17 08 2002, 17:00
"Benzemez Kimse Sana...." Muzeyyen Senar, Tarkan ile duet yapiyor! ..guftesi Rustu Sardag, bestesi Fehmi Tokay. Turkce bir sarki keyifle dinlenen, ozgurce.Gurup dusuncesi, bu sarkiyi dinlerken aklima bu folder geldi, Turkiye'nin guneydogusuna uzandim, hicte bulunma sansimin, olmadigi bir bolgeye... Aslinda bugun okudugum bir yurtdisi gezi dergisi beni oralara ulastirdi; Nemrut Dagi Milli Park'indan, Zeus Otele, Sanliurfa'nin Cardakli Kosku'nden, Mardin'in Erdoba Evlerine... Yasar pastanesinin meshur dondurmasi, Cercis Murat Konagi ise ayri bir lezzet :) Modern Turkiye kuruldugundan bu yana kac yil gecti? Tam 80 yil olacak, onumuzdeki yil. Bu arada 30 binden fazla Turk/Kurd hayatini kaybetti. Oldu, olduruldu. Yaptirildi, yapildi. Boyle olmaliydi, gerekiyordu?!Bu gune kadar Kurd olan bir kimse Turkiye'de rahatca konusamadi, ozgurce kendi dilinde Kurtce sarki bile dinleyip soyleyemedi? Cunku o Turkiye sinirlari icinde dogmus yasiyordu. Sinir komsu Yunanistan'da bulunan bir Kurd kimse ise, ozgurce dinleyebiliyordu. Bundan sonra Turkiye'deki de ozgurce isterse Kurdce dinleyecek, soyleyecek. Bunu bu kadar yalin anlamak zor mu? Ben bugun dusundum, bir Muzeyyen Senar dueti dinlerken.

twilight
Merhaba watcher&catcher,Bu sozcuk yazida pek kullandigim degil, sadece soyledigim gibi yazdim, Turkce'de dogrusu Kurt olmali, yazdiginiz gibi... 't', 'd', dilbilgisi kurali?!!Yazdiklarim kendi dusuncelerim, ne kilise soz, ne de bir gorusun savunucu propagandasini yapmaktayim. Bunu anlamanizi beklerim. "PKK agzindan konusmak" nedir, nasil oluyor? Bunu biraz aciklar misiniz? Bir de "dallama" sozcugunun literal tanimini bir cumleyle rica ediyorum.Huzur ve guvenle, emi :)

watcher&catcher
Affola ama bishi sorucam neden Kurd yaziyorsunuz Kurt diilmi bi inceden yoksa benmi yanlis biliyorum?Bu kadar safiyene olacaksa ossun vassin ....sorun yok Karsiki daglar Jendermeeeeeee ...Jendermeeeeeeee :) :) :) :)

watcher&catcher
Unuttuydum!Binlerce Turk evet hayatini kaybetti , ama binlerce Kurt ( pardon Kurd) diilde Kurdcu! ( bu ayrimi cok iyi yapin lutfen PKK agzindan konusmayin!!) onunda takriben %35 i Ermeni diger kalan faso fiso Legioner coguda Arap ve Sami kokenli! eh lesini alip tahlilden sonra midesinde hala Souvlaki yada Dolmades bulunupta Palikarya oldugu kuvvetle teshis olunan!!! komsularimiz plus en az iki Amerikali dallama....bir ikide Italyan ve Fransiz naberrrrrrr???Daha neler neler sayimmi...ben Sirnaktan, Gabara kadar cok Restaurant gezdim Utopist Sevrci :) Sag kalanlar Arif olanlardi :) Akilliiiiiiii Olunnnnnnn hemde cooooooooooook emi :)

delimisin
21 08 2002, 17:00
dallama olmakla beraber zihinsel sorunlarin gozume carpiyor twioku kardesim yazdigimi bir anla he anlamiyosan zaten sen kal japonyada hic gelme tr yerahatsizmisin yaa hala kurt lere baski yapiliyomusta falanda filandaben birde denyo lafini eklemek istiyorum watcher&catchertwi icin izin verirsen (denyo nun literatur anlami icin aynaya bak)yunanistanda serbestmis yillarca hadi yaaaaa kac tane kurt yasiyo yunanistanda nerden biliyon?sende kamplarinda bulundun galiba orada hadi kardesim senin gibilere lafmi anlatcaz yaa

watcher&catcher
21 08 2002, 17:00
Sevgili Twi :) PKK agzi ile konusanlarin en iyisi olu olanlardir genelde..Arif olanlarda sag kalanlari oluyo bu cercevede :) Turk Dilbilgisi kurallari himmmm dogru sesli ve sessiz harf sonralari ama Kurt ler yani Kurd lar yabanci olduklarina inatla kendilerini inandirmaya ccalistiklarindan.... Turkcemizde konuk kelime olarak bulunmalari sebebi ile :) herhal! bu kural disinda kalmislar zahir ne dersin? Ilkokuldan beri hep bole duyduk bole bildik, ama simdi bole derseniz bole olur neme lazim..( ben Jenderme diilimki...)Saplama bilirsin iste, Balta, Kurek, Kazma lara saplanan genelde sole biraz yontulmus,parlatilmis odunlardir , Dallama da onun filiz vermis, gelismis , daha iyi odun adam oldugunu sanan ama her halukarda asli saplama olan, biraz daha yontuldugundan disaridan , uzaktan biseye benzemish gibi gorunen ( oyle sanan ) botanik kokenli guruhtur :) Ben huzurluyum...karsiki daglarrrrr Jendermeeeeee , Jendermeeeeee

twilight
22 08 2002, 17:00
Her ikinize de tesekkur ederim, dusuncelerinizi rahatca ilettiginiz icin :) Watcher,iki paragrafin ilgili, ancak pek karmasik geldi bana yazdiklarin. O zaman piyasada bir suru &quot;dallama&quot; var demektir. Ben, Sen de birer dallama olabiliriz, baktigimiz yerde gordugumuze gore... bu sozcukle negatif cagrisim yaptigi icin ilgiliyim, iletisimlerde bu tur hitaplardan hic haz etmiyorum.Bir de Turkce dilbilgisi kuralini ben tersi diye biliyordum. Ornegin &quot;hitab&quot;, degil &quot;hitap&quot; dogru olani, bu Kurt sozcugu icin de boyledir, dogrusu Kurt, benim Kurd demem bu gercegi degistirmiyor. Son bir sorum olabilir, mesajlarinin sonunda tekrarla yazip duyurmaya calistigin mesaji ozetler misin? Seni daha iyi anlamam acisindan gerekli olacak, eger istersen bunu istersen. <li] [karsiki daglarrrrr Jendermeeeeee , Jendermeeeeee]Watcher, bununla ne demek amacindasin? Anladigimi durustce soylersem, Sanal PKK avciligini cagristiriyor yazdiklarin. Belki gercegi de vardir. Huzurlu bir insan portresi de goremiyorum cumlelerinde... Hepimiz farkli dusunuyoruz, bu forumda senin aradigin kimselerden benim bildigim kadariyla bulunmuyor.Delimisin, Yunanistan ornegini verme nedenim, bize Avrupa da en yakin komsu olmasi, Avrupa Birligine uye olma durumudur (simdi goruyorum ki sahsimi neredeyse bir Yunan adasindaki PKK egitim kampindan cikmis kisi gibi damgaladiniz, bunu nasil boyle algiladiniz, bu Turkce probleminden cok saniyorum sizin farkli bakis ve dusunceniz kaynakli gozukmekte). Ornek ulke Ispanya olsun, ya da sizin favori ulkeniz. Bugune bakalim yil 2002, dunyada her tur uydu yayinlarin radyolarin ozgurce izlenip dinlendigi, global iletisimin hemen her dilde rahatca mumkun oldugu bir dunyada yasiyoruz. Evinin oturma odasindan gec bir bilgisayar karsisina online istedigin dilde istedigin milletten kimseyle aninda iletisim yap konus. Ama Turkiye'de yasiyorsan, anadilin Turkce disinda bir etnik dil, Kurtce ise bu olmaz(di). Kurtce yasak, anadil bile olsa tercihin olamaz konusamazsin, sarki dinleyemezsin, haykiramazsin. Benim onceki mesajimda kastettigim baski bu!!!!!! Bilnen bu yeni degisti (bir haberde yazdigina gore, bir ticari kurs Kurtce ders programi icin ilgili resmi yerlere basvurusunu da yapmis, haberin sadece basligini okudum, gerisi ilgimi bile cekmedi; bunu Siz arastirin biz yurtdisindakilere duyurun biz de takipcisi, savunucusu olalim)). Turkce anadilini konusamayan kendinizi, kendi cocuklarinizi dusununuz, bunun hayali nasil olurdu? Beni onceki iletilerimdeki dusuncelere sevkeden dinledigim Muzeyyan Senar dueti oldu, bunu da acikca yazmistim. VELHASIL, soylemek istedigim su; bundan bu kadar korkulmasi gerektigidir. Turkiye Cumhuriyetini temelde neyin varettigini hepimiz biliriz. Bundan da asla hicbirimiz odun vermeyiz. Turkiye ne dilinden ne baska birliginden kimseye odun verebilir. Ben dogdugumda konustugum dil Turkce' idi, kendi soyumun da oteden beri bildigi konustugu dil Turkce. Etnik kokenli bir dil olan Kurtce de Turkiye sinirlari icinde bundan sonra tercih edilirse, serbestce konusulabilecek. Keske bu AB uyum yasalari icinde degilde, olgunlasan toplumda olagan gerceklesebilseydi. Belki egitim tercihi, ozel okullar gibi..?. Daha once de yazdigim, bu Sizi korkutuyor biliyorum. Bundan korkmamalisiniz. Nedenini de iyi anliyorum, bunun icin de Turkiye'de yasiyor olmak hic kriter degil. Turkiye'nin terorle savasinda 30 bin kisinin olumu sonucunda anlasilan o ki, yasanan travma daha boyle surecek!Delimisin, sizinle ilk kez iletisimdeyim, sizin yazdiklarinizi herkesin satirsatir kabul etmesi gerekligini soyluyorsunuz neredeyse.. ve sahsim icin kullandiginiz, &quot;Oku yazdigimi, anlamiyorsanda 'Turkiye'ye gelme!'&quot; sozleriniz son derece rencide edici ve talihsiz.Bu zamanda farkli dusunen diger Turklere tolere siniri cok dar. Bu korku, Siz benzeri kimselerde daha yillarca surebilir, ancak su bir gercek ki, yeni nesil bizim cocuklari, buna daha da hakim olabilecekler. Onlar eminim iletisimde olduklari ve kendilerinden farkli dusunen kimselere, son derece negatif ve onurkirici olan &quot;dallama&quot;, &quot;denyo&quot; gibi hitap sozlerini de asla kullanmayacaklar. Izninizle :) Yasamda basarilar dilerim!

watcher&catcher
PKK avciligimi? kaldimi yaw ?? dedim ya arif olanlar sag kaldilar ve kurduklari cumlelerde TCRPKK harferini kullanmamak icin ozen gosteriyorlar :) Dil bilgisi kurallari hakkinda sanirim burada konusmak biraz yersiz olacak, dosya icerigi ile ilgili oldugunu sanmiyorum baska bir dosya kurulur sizde orada yerininizi alirsiniz konu uzmanlari ile teatilerde bulunursunuz efem....Istatistik yapmadim o sebeble Forumdakilerin goruslerinin oranini bilemiyorum, ama Bu isi bilenlerden biri oldugum ( kendimce ) kesin o sebeble, daha once verdigim bazi sehit ve lesh oranlarinda goze carmasi gereken bazi sayilarda garabete dikkat cektim...salt Kurtculer dusmedi yere, bu sebeble Ulkemizin guney dogusunda yasadigimiz Ic guvenlik carpismalirini ( egitimlerimizi) terorle bagdastirmak yanlis olup....birazcik daha dusunmeye sevk etmek istedim!! Kurt ce diye bir lisan terihler boyu olmadi,Guenydoguda Turklesmis Kurt koyleri , Turklesmis Kurt boylari vardir, Zazalari Kurt yerine koyarlar ama Zazalar hadi oradan bizim kokumuz, aslimiz Buharadir derler!! o konusulan onlarca lehce den, yuzlerce agizdan bahsediyorsaniz eger....Turkce dil ve gramer bilginizin yanisira Kurtce ana bilgiyede sahibim demeniz yersiz olur sanisindayim, bakin bu gunlerde yasanilan sorun Kurtce ogretelimde hangisini , hengi bolgeyi, hangi lehceyi yaw? diye kara kara dusunmekte MEB ve TRT :) &lt; PKK dag birimlerinin telsiz cevirimleri Turkceydi, cunku aralarinda anlasamiyorlardi!. Kuzey Irakta arlarinda anlasamamakdalar...Fransiz Kurdoloji :) enstitusu bu konuda ofsayta kaldi bi ara yaaaa!!&gt;Farsca-Arapca-Turkce-Zazaca hatta Fransizca dan esen ruzgarlarin bir araya getirdigi bu lisan-i garabet hayirli olsun efemDenyoluk ise baska bir zamana kalsin, simdi sorguya giricem biraz musade efem ..... :) Karsiki daglarrrrrrrr Jendermeeeeeee, Jendermeeeeeeeee :) :) :) :)

watcher&catcher
Delimisin..Ben kiymetli arkadasin safiyene dusunen, oyunun icinde bile olmayan bir Dallama oldugunu sanmiyorum , Saplamalarin gudumunde oldugunu hic ama hic sanmiyorum, fakat ne yazikki gozleri acilmamis bir Pink Fellow henuz, dunyalilasma edebiyati yetmesi ( gunumuzde yetistirilen bir tur yurttas iste ) bir genc adam yada hanim efendi oldugu dusuncesindeyim kendisinin :) Burada onu kirmak istemiyorum, daga cikarsa zaten yeterli jendermeeee var orada, orada alirlar onu bi sekilde.. birak yazsin, fikirler daga tasinmadikca kanatli kalsinlar be dost :) Sence bu Forum adamlarinin bu konudaki dusunceleri Demokrasi adina ne yuzdede acep ne dersin? inan simdi merak etmeye basladim..allah saklasin bi gun daglara felan gelirlerse ona gore muhimmat hazirlayalim, akilli muhimmat diyoruz bazi cephaneye! tedbirini alican adam, eeee nede olsa bunlar dagdakilerden biraz daha akillilarda :) :) :)

twilight
23 08 2002, 17:00
Inanilacak gibi degil. Hedef, demokratik toplum ve bunun nasil saglanacagiydi, sizin yaptiginiz dusunceyi elestirmenin yanindan bile gecmiyor, ya sirtiniz kasiniyor surtunecek adam ariyorsunuz ya da hic yoktan var olmayan bir konuyu acip populerite pesindesiniz.Yabanci turistlere yonelik basilmis uluslararasi aylik bir gezi dergisi, Turkiye'nin guneydogu anadolu bolgesini dunyaya sunuyor [benim bildigim ilk kez] gayet basarili resim ve aciklamalarla, detayli bir sekilde hazirlanmis, Turkiye ek kitapcigi icinde... Boyle bir tanitimi, yillarca teror nedeniyle kimsenin (Turklerin bile) seyahat edemedigi bir bolgeyle ilgili ornek bir tanitim reklamlarini sanirim sizler cok goruyorsunuz. Var mi? Ben ilk kez! Onceleri ulkelerin Disisleri Bakanliklarinin aciklama yazilarina/websayfalarinda sakincali yerler olarak belirttikleri ve gidilmesinin can guvenligi acisindan sakincali oldugu bir bolge, artik TURIZM dergi ve kataloglarinda yer aliyor. Turistler icin tavsiye edilen tatil yeri olarak gordugumde, hem sevinc, hem de heyecanla duygumu sizinle paylastim... o zaman dinledigim bir Turk muzigi dueti beni aldi hic bulunmadigim bir bolgeye goturdu, Kurtcenin yasak olusunu dusundum ve bunu da TBMM uyum yasalari ilgisi nedeni ilgili oldugundan sizinle burada paylastim. Ama siz ne yaptiniz, dallama ve denyo dediniz. Kalkip beni, hem Yunanistan'da egitim almis PKK militani, hem de daglarda Turkiye'ye karsi terorist olma potansiyeli ne sahip bir kimse yaptiniz ciktiniz. Yazik Size, demekten baska bir cumle gecmiyor icimden. Dusunceye sizin sayginiz bu kadar mi? Yazik, gorulen o ki cevabi verdiniz :( Bundan sonra sizden bu konuda yine iletisim umuyorum, madem bu kadar icten ilgilisiniz, bazi cogunluklarin hassas oldugu oncelikli AB uyum yasalari konusunda net dusuncelerinizi ve onumuzdeki donem ne gelismeleri gordugunuzu yaziniz.

pumpkin
02 09 2002, 17:00
<< CynIc takvim falan yok adamlar daha 10 yil belki 20 bilinmez sart ustune sart kosacaklar. Once bizim kendi sorunlarimizi cozmemiz lazim. Oyle disaridan ithal maddelerle hicbir ulke adam olmaz.Behran olsun bu bir baslangic demissin ama neyin baslangici? Guzel gunlerin? Bence iyice bir dusun Avrupa o kadar onemli sey dururken niye Kurtce TV ile basladi?? Neye basliyoruz? Biraz perdeleri aralayip bakinca bunun neyin baslangici oldugunu gorebiliriz.Ekonomimiz, sosyal, kulturel yasamimiz baska ulkelerden gelen talimatlara gore mi sekil alacak? Nerede bagimsizlik nerede ozgur ulke? Once kendi icimizde cozmeliyiz bazi seyleri, hersey ithal edilir olmus ulkemde.. ]]Katiliyorum. Biz icimizdeki k&ouml;t&uuml;leri temizleyip aklimizi basimiza devsirmedikce b&ouml;yle k&uuml;&ccedil;&uuml;k &uuml;lke muamelesi g&ouml;rmeye devam ederiz. Oysa hi&ccedil; de &ouml;yle degiliz, olmamaliyiz. Ne potansiyelimizin tam farkindayiz, ne de bunu nasil kullanmamiz gerektiginin. Ya da bizim bilmedigimiz birseyler d&ouml;n&uuml;yor. &Ccedil;&uuml;nk&uuml; bunu sade vatandas g&ouml;r&uuml;rken sayin b&uuml;y&uuml;klerimizin g&ouml;rmemesi imkansiz. :confused:

delimisin
03 09 2002, 17:00
twibak iyi izle gelismeleri simdi adamlarin istedigi yasalari da kabul ettik zorla ama yine almiycaklar yeni seyler cikicak ee ben derim birakin su heriflerin kicini yalamayibiz kendi kendimize cagdaslasmaliyiz kendimizi gelistirmeliyiz eger biz yeteri kadar guclu olursak onnara ihtiyac duymayacagiz hersey ekonomiyle ilgili bak isvicreye adamlar girmek istemiyolar niye girsinkihersey hikaye avrupa birliginin bizi gelistiricegine inanlarla yonetilmek istemiyorum artikiste budur benim gorusum turkun turkten baska dostu yoktur.gelelim senin su son yazina ==Turkiye'nin guneydogu anadolu bolgesini dunyaya sunuyor [benim bildigim ilk kez] gayet basarili resim ve aciklamalarla, detayli bir sekilde hazirlanmis, Turkiye ek kitapcigi icinde... Boyle bir tanitimi, yillarca teror nedeniyle kimsenin (Turklerin bile) seyahat edemedigi bir bolgeyle ilgili ornek bir tanitim reklamlarini sanirim sizler cok goruyorsunuz. Var mi? Ben ilk kez! Onceleri ulkelerin Disisleri Bakanliklarinin aciklama yazilarina/websayfalarinda sakincali yerler olarak belirttikleri ve gidilmesinin can guvenligi acisindan sakincali oldugu bir bolge, artik TURIZM dergi ve kataloglarinda yer aliyor.1-bir turkun dunyada giremeyecegi yada gidemeyecegi yer yokinanmiyorsan dunyadaki en yayilmis irkin hangisi oldugunu arastir bakalimtelevizyondaki haberi izlemedin heralde afrikanin koyunde yamyamla evli rizeliyi gormedin tABIheryerdeyiz arkadasim merak etme heryerdehele turkiyenin kendi icinde gezememek bosversene senin pkkli arkadaslarin korkutmuslar seni inanma.2-bir onceki yazinda korktugumuzdan bunun yuzunden kurtleri istemedigimizden bahsetmissinkocum korksaydik senin ailen su anda turkiyede degil kimbilir hangi ulkenin yonetiminde sahte kurt hukumeti ile yonetiliyo olurdu.anniyomusun.kralini getir aslanim sen yat kalkta bize dua etkendin icin degil ailen icin.iste buna uyuz oluyom varya sinirlendim simdiulan insanlar hayatlarini ,kollarini bacaklarini kaybediyo bu ugurda ve bole birkac dallamaaman efendim kurt haklariymis avrupa birligiymis,lan olum bir ******in gidin yaaaaaadogunun turizmde gelismeside ulkesini seven turizmcilerin sayesinde olmaktadir.guvenlikte tsk ve ozel timlerin sayesinde saglanmistir.bundaki basarimizda seni tatmin etmez tabi sana gorede o dergilerdeki ilanlari senin pkkli (orman yakan)arkadaslarin verdirmistir.zatenne mutlu sana (niyemi hala senin gibileri anlayisla karsiliyoruz)

(A)CEMI
05 09 2002, 17:00
Bence pek aceleye geldi,fazla tartisilmadan yasalar cikti,bakalim uygulamalar nasil olabilecekmi.sanmiyorum :eek:

twilight
18 09 2002, 17:00
Delimisin, sizi bu folderda yazdiklarinizdan tanir oldum, sunu acikca goruyorum ki, farkli frekanslarda ayri ortamlara hitap ediyoruz. Bu, guzel elbette.En son iletisiminizde birkac nokta dikkatimi cekiyor, bosveremedim :) sunu diyorsunuz: [hele turkiyenin kendi icinde gezememek bosversene senin pkkli arkadaslarin korkutmuslar seni inanma.] Cok talihsiz, kimin arkadasi, beni nereden nasil taniyorsunuz? Bunu ben degil, yabanci ulkelerin websayfalari zamaninda yazdi, vatandaslarini uyardi. Biraz daha eskiyi hatirlayalim, animsiyor musunuz, Dogu Anadolunun teror nedenli yasam yitirme riski olan yerlerini, Turkiye'nin Istanbul'u dahil uyari sehirler olarak adlandirildi, eskiyi dusunelim! Bu yabanci devletlerin kendi vatandaslarini koruma amaci olan bir uyariydi, Turkiye devletinin onlemleri ve girisimleri (hem iceride, hem disarida) ile zamanla degisti ve artik ornegin, zamaninda Japon Devletinin Disisleri sayfalarindaki UYARI notlari yerine, simdi genel gezi dergilerinde &quot;O bolgelere turistik amacli gidiniz!&quot; ozellikte tanitim kampanyalari bulunuyor. Dile getirdigim bu, hala bunu anlamamakta direniyorsunuz.2-madde ilgili yazdiginiz ise, inanilmaz derecede saldirgan bir ifade iceriyor. Nasil boyle bir seyi yazabiliyorsunuz, inan sizinle yakindan konusmak tanisma istegim dogdu. Benim orman yakan, PKK'li arkadaslarim mi???! Nedir bu? Hangi dergi, neyin reklami?! Once bunu bir bulmanizi, gorup okumanizi, sonra yorumunuzu yapmanizi isterdim, bunu yapamiyorsaniz genele iletileni anlamaya calisin, soru sorun. Siz Turkce iletisim yazilarini nasil ve nerenizden okuyorsunuz? Gozlerinizle degil, beyninizle okuyun, orayi calistirarak... Eger burada yazdigim Turkiye'yi tanitan bir seyahat dergisinin turizm/gezi eki ise bahsettiginiz, onun sayfalarinda, sadece Guney Dogu degil, Truva Harabeleri, Kapadokya gibi &quot;Unesco World Heritage&quot; listesindeki eser/yapitlarda bulunuyor. Istanbul Bogazi, Sepetciler Kasrinda Hammam, hatta Reina dahil, aklina gelebilecek daha pek cok detay tanitim; tarih, kultur, yer, mekan, gobek dansi icin Sultana's (Elmadag, Cumhuriyet Caddesi, 0212-219-3904)... Benim icin &quot;reklami veren senin PKKli arkadaslarin&quot; dediginizse, bu dergiyi hazirlatan Turkiye Cumhuriyeti devleti; Turizm Bakanligi ve THY (Turk Hava Yollari) gibi Turkiye'nin resmi kurum ve kuruluslari, bunlarin yurtdisi temsilcilikleri (hemen dergi ici ve arkasinda herikisinin de tanitim bilgileri mevcut). Derginin ismi, Abroad, daha once de yazmistim. Isterseniz buralarla iletisim kurunuz. Daha sonra hep birlikte eger hakli olacaksa, bu PKKli arkadaslara (!) tepkimizi gosterelim.Anlayisla karsilamak, bir erdem! Tesekkur ederim, yazdiklarinizi cevapsiz iade etmeyi dusundum, ama yapamadim. Eger hala yazdiklarimdan beni anlayamiyorsaniz, Forum'da uzagimda olmanizi onemle rica edecegim.<< sana gorede o dergilerdeki ilanlari senin pkkli (orman yakan)arkadaslarin verdirmistir.zatenne mutlu sana (niyemi hala senin gibileri anlayisla karsiliyoruz) ]]

delimisin
20 09 2002, 17:00
&lt;Forum'da uzagimda olmanizi onemle rica edecegim.&gt;sen allaha yakin bana uzak olda o yeter bana.rahatsiz seni

twilight
21 09 2002, 17:00
:) :)

h
24 11 2002, 18:00
selam ben tartismaniza bugun katiliyorum benim avrupa birligi hakkinda g&ouml;r&uuml;s&uuml;m sudur d&uuml;&thorn;&uuml;n&uuml;yorumda mesela avrupa birligine tam uye olmas&yacute; buyuk oranda kesinlesmis ulkeler var &ouml;rnek macaristan estonya guney k&yacute;br&yacute;s bak&yacute;n arkadaslar bu ulkeler daha henuz demokratik dunya sahnesine c&yacute;km&yacute; ve alt yap&yacute; olarak demokratik kultur olarak ve hatta ekonomik olarak cok gucs&uuml;z zay&yacute;f ulkeler hic bir siyasi politik gucleri yok ama buna mukabil Turkiyeye bakarsan&yacute; 1000 yillik bir devlet dunyanin her kosesind ama oyle ama boyle eserleri var maddi yada manevi.Ek olarak kabul edersiniz etmezsiniz ama dunyanin en buyuk 17.ekonomisi buyuk bir nufus islam dunyasindaki en demokratik ulke islam kulturunu uzun yillar siyaisi olarak bati toplumlarina kabul ettirmis ve arti do&eth;u avrupayi yuzy&yacute;llarca yonetmis ve bu gun dun avusturya kapilarina asker olarak dayanm&yacute;s degide ekonomik olarak daynmis bir ulke jeopolitk onemi buyuk kilit noktada bir ulke benim soyliyecegim sudur ben bu durumu diger avrupa birligine kabul ab ye kabul edilecek yukarda sayd&yacute;g&yacute;m ulkelerle k&yacute;yasladigimda ac&yacute;kcasi onlari ciddiye almiyorum cunku onlar asla bizim gibi bir devlet olamazlar ve ab nin bu yaklasimini gorunce yine ab nin okadar da onemli olmadigini dusunuyorum neden boyle ucuz ulkeleri can h&yacute;ras bicim de iclerine katmaya calisirke bizi es gecmeleri yanlistir ve ben bun istemiyorumda boyle ufak tefek devlerin oldugu yerde benim ism olamaz yada ben bunlarla ayni kategoride yarismam benim icin onemli olan almanyad&yacute; italya ingilteredir fransadir ben bubnlarla yada ispanya norvec rusya gibi buyuk devletlerle ayni masada oturmak isterim bizim isimi b&uuml;y&uuml;k devletlerle olmali gerisi lafi guzaftir. selamlar