PDA

Tüm Versiyonu Göster : Green Card Çekilişi ve Göçmen Vize Konularındaki Sorularınız

Sayfalar : [1] 2 3 4 5

ABD Buyukelciligi Gocmen Vize Bolumu
19 04 2011, 05:13
Bu bölümde “Green Card Çekilişi” ve "Göçmen Vize" konuları ile ilgili genel sorularınıza yanıt verilecektir. Dosyalarınızla ilgili spesifik sorularınızı http://turkey.usembassy.gov/iv-form2.html adresindeki formu doldurarak sorabilirsiniz.

Amerika’ya Göçmenlik, Green Card Çekilişi ile ilgili detaylı bilgi için lütfen http://turkish.turkey.usembassy.gov/gocmen_vize_hizmetleri.html ya da http://www.travel.state.gov/visa/immigrants/immigrants_1340.html adreslerini ziyaret ediniz.

arusel
19 04 2011, 05:53
bu çok güzel olmuş ellerinize sağlık böylece ilk ağızdan resmi ve sağlam bilgilere ulaşabileceğiz :)

Bu bölümde “Green Card Çekilişi” ve "Göçmen Vize" konuları ile ilgili genel sorularınıza yanıt verilecektir. Dosyalarınızla ilgili spesifik sorularınızı http://turkey.usembassy.gov/iv-form2.html adresindeki formu doldurarak sorabilirsiniz.

Amerika’ya Göçmenlik, Green Card Çekilişi ile ilgili detaylı bilgi için lütfen http://turkish.turkey.usembassy.gov/gocmen_vize_hizmetleri.html ya da http://www.travel.state.gov/visa/immigrants/immigrants_1340.html adreslerini ziyaret ediniz.

chorozoglu
19 04 2011, 08:34
Öncelikle böyle bir hizmet için çok teşekkürler.Çok iyi olmuş.

Öncelikle öğrenmek istediğim konu.Greencard çekilişini kazanan bireyler olarak bizlerden istenilen evraklar aşamasında ortalama olarak ne kadar bir likit beklentisi var? Sonuçta gelişen ekonomilerde ne yazık ki her zaman dolar veya euro bazında paramızı değerlendiremiyoruz.Gayrimenkul veya araç konusunda ruhsat veya tapu gösterildiğinde de aynı şekilde bunu likite sayıyor musunuz?

Bir diğer sorum da greencard sahibi olan birey öz annesi için bir süre sonra greencard talebinde bulunabilir mi? Yoksa bununla ilgili vatandaş olduktan sonra mı işlem yaptırıyoruz?

Teşekkürler,

icebroker
19 04 2011, 19:25

Peki Konsolosluk sıtesınde bununla ilgili bir acıklama var mı? Yanı okadar cok green card sıtelerı varkı neden burası. Çifte standart olmuyor mu? Yine tekrarlıyorum ben pek inanmıyorum sizin gercekten de Konsolosluk adına bu sekılde hızmet verdıgınızı

Fabregas
19 04 2011, 21:13
selam ben ogrenci vizesiyle burada bulunuyorum green carda oylesine basvurup bir sansimi denemek istiyorum sorun olurmu tesekkurler

21 04 2011, 04:15
Öncelikle böyle bir hizmet için çok teşekkürler.Çok iyi olmuş.

Öncelikle öğrenmek istediğim konu.Greencard çekilişini kazanan bireyler olarak bizlerden istenilen evraklar aşamasında ortalama olarak ne kadar bir likit beklentisi var? Sonuçta gelişen ekonomilerde ne yazık ki her zaman dolar veya euro bazında paramızı değerlendiremiyoruz.Gayrimenkul veya araç konusunda ruhsat veya tapu gösterildiğinde de aynı şekilde bunu likite sayıyor musunuz?

Bir diğer sorum da greencard sahibi olan birey öz annesi için bir süre sonra greencard talebinde bulunabilir mi? Yoksa bununla ilgili vatandaş olduktan sonra mı işlem yaptırıyoruz?

Teşekkürler,
Sayin basvuru sahibi,
Konsolosluk Memurlarının her türlü koşulu göz önünde bulundurarak başvuru yapan kişinin Yaşadığı Topluma Mali Yük (detaylı bilgi için bu linke tıklayınız) olup olmayacağını değerlendirmesi yasal olarak zorunludur. Bilgi için Yıllık gelir bakılması gereken pek çok kriterden sadece birisidir. Diğerleri ise, başvuru sahibinin sağlığı, yaşı, eğitim durumu, iş tecrübesi, yabancı dil bilgisi ve ailevi durumudur. İstek yapan kişinin geliri istenen düzeyden yüksek olduğunda, başvuru sahibinin ekonomik olarak yetersiz bulunması yine de söz konusu olabilir. Mevcut durumdaki maddi durumunuzu gosterirken tapu yada araba ruhsati gosterebilirsiniz fakat konsolos kisa bir zaman icinde bunlarin likite cevirilmesini talep edebilir.
Bir green card sahibi anne yada babasina gocmen vize muracaatinda bulunamaz. Bu basvuruyu ancak Amerikan Vatandasi olduktan sonra yapabilir. Ilgili vize kategorisi IR5'dir.

21 04 2011, 04:17
selam ben ogrenci vizesiyle burada bulunuyorum green carda oylesine basvurup bir sansimi denemek istiyorum sorun olurmu tesekkurler
Green Card cekilisine katilmak size bir engel teskil etmez.

arusel
21 04 2011, 08:08
yabancı dil bilgisini dikkate aldığınızı bilmiyordum bunu öğrenmemiz iyi oldu
bi de "detaylı bilgi için bu linke tıklayınız" demişsiniz ancak link eklenmemiş mümkünse o linki aktif bir şekilde tekrar verebilir misiniz bir çok kişi için o linkin faydalı olacağına inanıyorum

Sayin basvuru sahibi,
Konsolosluk Memurlarının her türlü koşulu göz önünde bulundurarak başvuru yapan kişinin Yaşadığı Topluma Mali Yük (detaylı bilgi için bu linke tıklayınız) olup olmayacağını değerlendirmesi yasal olarak zorunludur. Bilgi için Yıllık gelir bakılması gereken pek çok kriterden sadece birisidir. Diğerleri ise, başvuru sahibinin sağlığı, yaşı, eğitim durumu, iş tecrübesi, yabancı dil bilgisi ve ailevi durumudur. İstek yapan kişinin geliri istenen düzeyden yüksek olduğunda, başvuru sahibinin ekonomik olarak yetersiz bulunması yine de söz konusu olabilir. Mevcut durumdaki maddi durumunuzu gosterirken tapu yada araba ruhsati gosterebilirsiniz fakat konsolos kisa bir zaman icinde bunlarin likite cevirilmesini talep edebilir.
Bir green card sahibi anne yada babasina gocmen vize muracaatinda bulunamaz. Bu basvuruyu ancak Amerikan Vatandasi olduktan sonra yapabilir. Ilgili vize kategorisi IR5'dir.

21 04 2011, 09:21
yabancı dil bilgisini dikkate aldığınızı bilmiyordum bunu öğrenmemiz iyi oldu
bi de "detaylı bilgi için bu linke tıklayınız" demişsiniz ancak link eklenmemiş mümkünse o linki aktif bir şekilde tekrar verebilir misiniz bir çok kişi için o linkin faydalı olacağına inanıyorum
http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.f6da51a2342135be7e9d7a10e0dc91a0/?vgnextoid=fa7e539dc4bed010VgnVCM1000000ecd190aRCR D&vgnextchannel=fa7e539dc4bed010VgnVCM1000000ecd190a RCRD&CH=act web sitesinde sponsor istenmesinin sebepleri aciklanmaktadir. Kura yoluyla kazanilmis gocmen vizelerde konu ile ilgili yasalara ek olarak konsolosun degerlendirmesi buyuk onem tasimaktadir. Cesitli faktorler gozonune alinarak basvuru yapan kisinin gocmen olduktan sonra Amerikan Hukumetine yuk olmayacagindan emin olunmasi gerekmektedir.

cenkunal
21 04 2011, 16:29
ilk başta ilginiz için teşekkür ederim...
benim şöyle bir sorunum var.
2008 mayısta green card'ı aldım ve aynı yıl temmuz ayında amerikaya gittim.yaklaşık 4 ay kaldım ve türkiyeye geri döndüm.
2009 yazında tekrar gidecektim fakat annemin göğüs kanseri olduğunu öğrendik ameliyatlar kemoterapi radyoterapi ilaçlar derken bırakıp gidemedim annemi.2 seneyi aşkındır giriş yapamadım ellerimde hastane belgeleri resimler mevcut.konsolosluğa mail attım fax çektim cevap yok.amerikayla mail trafiğine girdim ordaki göçmenlik büroları en yakın konsolosluğa gidin dediler.istanbuldaki konsolosluğa gittim sabah 9da saat randevum olmasına rağmen 2buçukta aldılar göçmenlik bölümü olmadığı için 1dk içinde içeri geçtiler derdimi bile anlatamadım.
sadede gelirsem 1.dereceden ailemde hastalık olduğu için gidemedim belgelerim mevcut tekrar amerikaya giriş şansım nedir ? orada işim vardı banka hesabım vardı.ehliyet sınavına girmiştim haklarım vardı.vergimi de ödüyordum ne yapmam gerekir ?

typhoonakkus
22 04 2011, 02:15
Merhabalar, benim ağabeyim ABD vatandaşı , ben türkiyede yaşıyorum ve evliyim kendisi ben ve eşim adına vatandaşlık başvurusunda bulunabilirmi, eğer bulunur ise biz bu dönem zarfında turistik seyehat etmek istersek bu vatandaşlık başvurusu turistik vize almamıza engel olurmu?
Birde vatandaş olduğumuzda nekadar sıklıkta ABD de bulunmalıyız bir yandan Türkiyedeki işimize devam edebilirmiyiz?

22 04 2011, 04:13
Merhabalar, benim ağabeyim ABD vatandaşı , ben türkiyede yaşıyorum ve evliyim kendisi ben ve eşim adına vatandaşlık başvurusunda bulunabilirmi, eğer bulunur ise biz bu dönem zarfında turistik seyehat etmek istersek bu vatandaşlık başvurusu turistik vize almamıza engel olurmu?
Birde vatandaş olduğumuzda nekadar sıklıkta ABD de bulunmalıyız bir yandan Türkiyedeki işimize devam edebilirmiyiz?
Amerikan Vatandasi olan abiniz, sizin icin gocmen vize muracaatinda bulunabilir. Bu gocmen vize kategorisinin kodu F4'dur. Bu kategoride yapilan gocmen vize basvurularinin bekleme suresi yaklasik 10 yildir. Bu surede turist vizesi basvurusu yapabilirsiniz ancak gocmen vize dosyanizin aktif olmasi turist vize muracaatinizda negatif bir etki yaratabilir. Yine de bu durum kesin bir red sebebi degildir. Tum durumunuz konsolos tarafindan degerlendirilir. Vize Kategorileri hakkinda http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=4c2515d27cf73210VgnVCM100000082ca60aRCR D&vgnextchannel=4c2515d27cf73210VgnVCM100000082ca60a RCRD adresinden detayli bilgi edinebilirsiniz.

22 04 2011, 04:25
ilk başta ilginiz için teşekkür ederim...
benim şöyle bir sorunum var.
2008 mayısta green card'ı aldım ve aynı yıl temmuz ayında amerikaya gittim.yaklaşık 4 ay kaldım ve türkiyeye geri döndüm.
2009 yazında tekrar gidecektim fakat annemin göğüs kanseri olduğunu öğrendik ameliyatlar kemoterapi radyoterapi ilaçlar derken bırakıp gidemedim annemi.2 seneyi aşkındır giriş yapamadım ellerimde hastane belgeleri resimler mevcut.konsolosluğa mail attım fax çektim cevap yok.amerikayla mail trafiğine girdim ordaki göçmenlik büroları en yakın konsolosluğa gidin dediler.istanbuldaki konsolosluğa gittim sabah 9da saat randevum olmasına rağmen 2buçukta aldılar göçmenlik bölümü olmadığı için 1dk içinde içeri geçtiler derdimi bile anlatamadım.
sadede gelirsem 1.dereceden ailemde hastalık olduğu için gidemedim belgelerim mevcut tekrar amerikaya giriş şansım nedir ? orada işim vardı banka hesabım vardı.ehliyet sınavına girmiştim haklarım vardı.vergimi de ödüyordum ne yapmam gerekir ?
Yesil kart sahipleri bir yildan fazla ABD disinda kaldiklarinda gocmenlik haklarini otomatik olarak yitirirler. Eger bu asamada ABD’ye gitme amaciniz gocmenlik degilse ve sadece turistik amaclarla ABD’ye seyahat etmek istiyorsaniz, Istanbul ABD Baskonsoloslugundan bir turist vize basvurusu yapabilirsiniz. Bu basvurunuz sirasinda amacinizin ABD’ye gocmek olmadigini ve sadece kisa sureli turistik bir gezi icin ABD’ye seyahat etmek istediginizi acikca belirtmeli ve belgelemelisiniz. Bu durumda yesil kart haklarinizdan feragat ettiginize dair bir belge imzalamaniz ve yesil kartinizi iade etmeniz gerekecektir.

Ancak ABD’ye seyahat etme amaciniz gocmenlik ise Ankara ABD Buyukelciligine gocmenlik haklarinizin geri verilmesi icin bir basvuru yapmaniz gerekecektir. Bu basvuru sirasinda ABD disinda bir yildan fazla kalisinizin elinizde olmayan sebeplerden kaynaklandiginizi (hastalik, askerlik, hapis vb) ve ABD ile olan baglarinizin kopmadigini belgelemeniz gerekecektir. Bu basvurunun ucreti 380$’dir.

Basvurunuz ve ekinde ibraz edeceginiz belgeleriniz ofisimiz tarafindan incelenecek ve ABD disinda bir yildan fazla kalma sebeplerinizin seyahatinizi engelleyici, gecerli sebepler olup olmadigina karar verilecektir. Basvurunuz Kabul edildigi takdirde adiniza ofisimizde bir gocmenlik dosyasi acilacak ve rutin gocmen vize islemleri baslatilacaktir.

Ofisimize bu tur bir basvuru yapmak istiryorsaniz lutfen bir e-mail araciligi ile randevu isteyiniz.

vizyon2
22 04 2011, 17:10
merhabasize komik gelicek biliyorum fakat yinede sormak istedim.küçük oğlumun bilgisayardaki tüm dosya ve verileri silmesi sonucu ve ardından bilgisayarımın çökmesi sonucu tüm bilgilerim yok oldu yerel diskte dahil.ve tabi gc confirmation numaram da.bu yıl zarfta yok sanırım.ben nasıl öğrenicem kazanıp kazanamadığımı ?yoksa bu yıl çöpe mi gitti?bilgisi olan arkadaşlar cavabınızı bekliyorum.

incek
23 04 2011, 04:13
Peki Konsolosluk sıtesınde bununla ilgili bir acıklama var mı? Yanı okadar cok green card sıtelerı varkı neden burası. Çifte standart olmuyor mu? Yine tekrarlıyorum ben pek inanmıyorum sizin gercekten de Konsolosluk adına bu sekılde hızmet verdıgınızı

bakiyorum herkesin sorusu yanitlanmis ama nedense icebroker'in sorusu muallakta kalmis,

eger icebroker'in sorusuna cevap verilmezse bende dahil kimse size inanmaz.,
bana gore musteri cekmeye calisan parali bir danisman sirketine benziyorsunuz

icebroker
23 04 2011, 10:48
bakiyorum herkesin sorusu yanitlanmis ama nedense icebroker'in sorusu muallakta kalmis,

eger icebroker'in sorusuna cevap verilmezse bende dahil kimse size inanmaz.,
bana gore musteri cekmeye calisan parali bir danisman sirketine benziyorsunuz

ben zaten konsoloslukla irtibata gececeğim. eger yukarıdakı dedıgın gıbı bırsey varsa terbıyesızlık etmıs olurlar konsolosluga karsı

25 04 2011, 05:02
Konu ile ilgili sorularinizi CA-Ankara@state.gov adresine mail gondererek yada http://turkey.usembassy.gov/iv-form2.html sitesindeki formu doldurarak sorabilirsiniz.

meltem125
26 04 2011, 02:23
ben daha once green kart sahibiyim. ama uzun sureden beri turkiyedeyim 3 seneden fazla. Bu durumda green kartimin butun haklarini kaybettigimi biliyorum. sorum su sekilde eger ben tekrar green kart cekilisini kazanirsam yeni bir green kart alabilirmiyim. herhangi bir engel varmi

muho1980
26 04 2011, 02:30
maalesef tekrar başvurursan ve kazanırsan greencardı alamzsın .ama şöle alabilirsin.elçiliğe e mail at.greencard hakkını kaybettikten sonra tekrar kazanmak için formlar ve başvuru şekilleri var.ona başvur o zaman alırsın.return immigrant visa olması lazım.
ve kaçıncı denemende kazandın .üniversite mezunumudun kazandığında ve abd de bulunmusmudun.

muho1980
26 04 2011, 02:37
şimdi hatırladım return resident visaya başvurmalısın greencardı geri almak için.ve neden 3 sene gitmedin hakkını kaybettin açıklarmısın.

meltem125
26 04 2011, 02:43
evet arkadasim ABD de 2 yil bulundum. turkiyede green kartimi kaybettikten sonra donmek istemedim. simdi fikrim degisti ve tekrar ABD ye donmek istiyorum. Muho kesin biliyorsan konus neye dayanarak tekrar alamazsin diyorsun bunu bana aciklarmisin

muho1980
26 04 2011, 02:49
greencarda başvurursan ve kazanırsan tekrar sana abd elçiliği vermez greencardı ama return resident visaya başvurup şu an greencard hakkını tekrar kazanabilirsin.yani hakkın hala var.
kazandığında abdde daha once bulunmusmuydun ve universite mezunumudun

26 04 2011, 02:52
ben daha once green kart sahibiyim. ama uzun sureden beri turkiyedeyim 3 seneden fazla. Bu durumda green kartimin butun haklarini kaybettigimi biliyorum. sorum su sekilde eger ben tekrar green kart cekilisini kazanirsam yeni bir green kart alabilirmiyim. herhangi bir engel varmi

Daha once statunuzu kaybetmis olmaniz yeni bir gocmen vize almaniza engel teskil etmez.

meltem125
26 04 2011, 02:54
evet universite mezunuyum. senin dedigin return resident visa icin gecerli bir delilim yok onun icin buna basvuramadim. senin bilgin tuyo varmi muho

meltem125
26 04 2011, 02:57
Daha once statunuzu kaybetmis olmaniz yeni bir gocmen vize almaniza engel teskil etmez.

tesekkur ederim benim aradigim cevap budur iste. 1 mayisi iple cekiyorum

26 04 2011, 03:16
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1085.pdf
şu linkdeki formla beraber başvuracan greencard hakkını geri almak için

Sayin Basvuru Sahipleri,

Bir seneden fazla Amerika disinda kalip statusunu kaybetmis gocmenler statulerini
kazanmak icin "Returning Resident" basvurusu yapabilirler ANCAK bu basvuru esnasinda Amerika'ya gidemeyis sebebinizin tamaman kendi kontrolunuz disinda oldugunu ispatlamaniz gerekmektedir. Buna ek olarak bu mazeretinizi yazili bicimde desteklemeniz istenecektir. Bu basvuruda bulunmak icin DS 117 formu doldurarak Gocmen Vize Bolumu'nden randevu talep etmeniz gerekmektedir. Basvuru ucreti $380 olup, basvurunuzun red olmasi durumunda basvuru ucreti iade edilmez.

watmat
27 04 2011, 13:20
Merhabalar Sayın Yetkili,

F2A vizesi için I-130'u ABD'de doldurduktan sonra sizce F2A mulakatina ne kadar sure icinde zaman gerekir? Bir ara biliyorsunuz F2A'da hizli ilerlemeler oldu. Şu anda durum durağane geçti. Eskisi gibi 3-4 sene bekleme evrelerine dönülebilir mi? Fikriniz nedir?

28 04 2011, 01:25
Merhabalar Sayın Yetkili,

F2A vizesi için I-130'u ABD'de doldurduktan sonra sizce F2A mulakatina ne kadar sure icinde zaman gerekir? Bir ara biliyorsunuz F2A'da hizli ilerlemeler oldu. Şu anda durum durağane geçti. Eskisi gibi 3-4 sene bekleme evrelerine dönülebilir mi? Fikriniz nedir?

F2A kategorisinde Mayis ayi icin 8 Haziran 2007 ve oncesindeki basvurulara vize verilebilmektedir. Ilerlemenin ne hizda olacagi konusunda maalesef bilgimiz bulunmamaktadir. Yeni mali yilla (1 Ekim 2011) ilerleme hizlanabilir.

aedancarter
29 04 2011, 04:59
Merhaba

Duzenli olarak DV Lottery basvurusu yapan biri olarak sunlari sormak istiyorum:

- Mukerrer basvurularin elenmesinde nasil bir yontem izleniyor? Ben bir basvuru gerceklestirdigimde, cesitli sebeplerden dolayi bir baskasi da benim adima bir basvuru gerceklestirmisse ve benim bundan haberim yoksa, bu durumda direk cekilisten elenme sebebi mi oluyor? Yoksa mukerrer basvurulardan bir tanesinin gercek kisi tarafindan yapilip yapilmadigi nasil kontrol ediliyor?

- Basvuru sirasinda gonderdigimiz resimler dijital ortamda mi yoksa gorevliler tarafindan mi kontrol ediliyor? Bize anlatildigi uzere, resimlerin uygunlugu basvuruda cok onem tasiyor ve bu yuzden elenen cok kisi olduguna inaniyorum.

- Gocmen olmayan vize basvurularinda DS160 formunu doldurdugumuz zaman ile mulakata girdigimiz zaman arasinda bizim adimiza cesitli arastirmalar yapiyor musunuz? Ornegin ikamet adresi ya da is-okul bilgilerinin dogrulugu gibi?

Tesekkurler

muho1980
29 04 2011, 06:26
aedancarter
bu kadar kafaya takma çıkma olasılığı cok dusuk ve bu kişide elçilik gorevliis değilde bence sadece firma gorevlisi:)

29 04 2011, 11:50
Merhaba

Duzenli olarak DV Lottery basvurusu yapan biri olarak sunlari sormak istiyorum:

- Mukerrer basvurularin elenmesinde nasil bir yontem izleniyor? Ben bir basvuru gerceklestirdigimde, cesitli sebeplerden dolayi bir baskasi da benim adima bir basvuru gerceklestirmisse ve benim bundan haberim yoksa, bu durumda direk cekilisten elenme sebebi mi oluyor? Yoksa mukerrer basvurulardan bir tanesinin gercek kisi tarafindan yapilip yapilmadigi nasil kontrol ediliyor?

- Basvuru sirasinda gonderdigimiz resimler dijital ortamda mi yoksa gorevliler tarafindan mi kontrol ediliyor? Bize anlatildigi uzere, resimlerin uygunlugu basvuruda cok onem tasiyor ve bu yuzden elenen cok kisi olduguna inaniyorum.

- Gocmen olmayan vize basvurularinda DS160 formunu doldurdugumuz zaman ile mulakata girdigimiz zaman arasinda bizim adimiza cesitli arastirmalar yapiyor musunuz? Ornegin ikamet adresi ya da is-okul bilgilerinin dogrulugu gibi?

Tesekkurler

-Basvurular KCC ye yapılmaktadır. KCC'nin sisteminde mukerrer olan basvurular otomatik olarak sistem tarafından elenmektedir. Sistem bu elemeyi yaparken basvurunun kimin tarafından yapıldıgını dikkate almaz.
-Gonderdiginiz dijital resimlerin uygunlugu sistem tarafindan kontrol edilir. Basvuru esnasında fotografinizin uygun olup olmadigini kontrol edebilirsiniz.
-Gocmen olmayan vize ile ilgili bu sorunuzu resmi web sitemizden gocmen olmayan vize bolumu'ne yoneltmenizi tavsiye ederiz.

however
29 04 2011, 12:45
Merhabalar, benim merak ettiğim soru
Daha evvel work&travel ile USA'ya gittim 4 ay kadar kaldım. ertesi sene tekrar başvurdum fakat vize çıkmadı alamadım. Ardından İngiltere' ye gittim 1 sene kaldım. Bu sene Green Card' a başvurdum 1 Mayıs' ta açıklanmasını bekliyorum. Eğer green card kazanırsam Konsolosluk görüşmesine gittiğimde daha önce USA' ya gittiğim ikinci defa başvurumda ise vize alamadığım bilinecek. Bu sorun oluşturur mu? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. (2.kez USA'ya başvurup vize alamadığım zaman lisans 4.sınıftaydım ve mezun olduğum yaz gitmek istemiştim.)

icebroker
29 04 2011, 19:00
Daha evvel work&travel ile USA'ya gittim 4 ay kadar kaldım. ertesi sene tekrar başvurdum fakat vize çıkmadı alamadım. Ardından İngiltere' ye gittim 1 sene kaldım. Bu sene Green Card' a başvurdum 1 Mayıs' ta açıklanmasını bekliyorum. Eğer green card kazanırsam Konsolosluk görüşmesine gittiğimde daha önce USA' ya gittiğim ikinci defa başvurumda ise vize alamadığım bilinecek. Bu sorun oluşturur mu? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

neden bır sorun olustursun kı. bu senın elde ettıgın haktır. ayrıca gereklı kriterleri yerıne getırıyorsan elenmenı gerektırecek herhangı bır durumun soz konusu degılse problem yok. vize alamamanın sebebı green card krıterlerını etkıleyecek bır duzeyde ise alamazsın ancak.

Administrator
30 04 2011, 07:09
aedancarter
bu kadar kafaya takma çıkma olasılığı cok dusuk ve bu kişide elçilik gorevliis değilde bence sadece firma gorevlisi:)

Bu bölümdeki soruların hepsi ABD Büyükelçiliği Konsolosluk Yetkilileri tarafından cevaplanmaktadır. Bu çalışma ABD Büyükelçiliği Göçmen Vize Bölümü ile Mezun.com ortaklığı ile yapılan bir çalışmadır. Benzeri bir çalışmayı da ABD İstanbul Konsolosluğu ile 2 yıla yakın süredir yapmaktayız. İsteyen üyelerimiz öğrenci vizeleri ile ilgili sorularını aşağıdaki sayfamızdan ABD İstanbul Başkonsolosluğu Yetkililerine iletebilirler: http://global.mezun.com/abd-konsolosluk-soru-cevap.html

ABD Büyükelçiliği Konsolosluk Yetkilileri bu sayfamızda Green Card Çekilişi ve Göçmen Vize konularındaki soruları cevaplamaktadırlar.

Bu bölümün Konsolosluk yetkilileri tarafından cevaplanıp cevaplanmadığı hakkında tereddütü olan üyelerimiz sorularını CA-Ankara@state.gov adresine e-mail göndererek ya da http://turkey.usembassy.gov/iv-form2.html sitesindeki formu doldurarak Konsolosluktan bilgi alabilirler.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Mezun Moderator

senatim
01 05 2011, 07:17
dv 2012 eşime çıktı. formları doldurmaya başladık ama ben daha önce Amerikada bulundum ve tarihleri net hatırlamıyorum ne şekilde yazmalıyım? yanlış tarih olursa green card almamı engellermi? hatırladığım 1996 - 1997 - 2001 seneleri ayları hatırlamıyorum.eski pasaportlarım şu anda yok.

herculesss2000
01 05 2011, 09:00
Merhaba,

Mülakat için gönderdiğim belgeler mülakat tarihinden 14 gün önce konsolosluğa ulaştı. Mülakatım gecikebilir mi? Gecikirse bize konsolosluk tarafından bildirilir mi?

Teşekkürler

senatim
02 05 2011, 08:03
sayın yetkili..
birkaç sorum olacak cevaplandırabilirseniz sevinirim.
1- eşim kazakistan uyruklu iki yıldır evliyiz ve dv ona çıktı türk vatandaşı değil.soyadı evlilik cüzdanında değişti ama pasaportta değişmedi biz başvuruyu pasaporta göre yaptık.şimdi formda nasıl dolduracağız? yani kızlık soyadı-şimdiki soyadı vs.
2-ben amerikada 4 defa bulundum ama ay-yıl olarak tam emin değilim.eski pasaportlarım yok 10-15 yıl önceleri idi.forma tahmini zamanlar ay-yıl olarak yazsam sorun olurmu?
3-son sorum, on yıl önceden 3167 sayılı kanun ile ödenmemiş çek konusu , para cezası aldım ve ödedim ama yine de arşiv kaydında var adli sicil kaydım yok bu da gc almama da etken midir?

teşekkürler.

z_zephyr
02 05 2011, 13:32
Merhabalar,

Elçiliğin sitesinde "vize formları ve yönergeler" kısmının son iki sayfasındaki iletişim formunu doldurup mülakat öncesi göndermemiz isteniyor.Sormak istediğim: Yabancı ülkelere seyahat ve ikamet kısmına birşey yazmamıza gerek var mı,çünkü eski pasaportları göndermiyoruz.(yeni pasaportlara da eski vizeler işlenmedi) Gezi amaçlı 15 günlük seyahatleri yazmaya gerek var mı? Teşekkürler

03 05 2011, 02:18
Merhabalar,

Elçiliğin sitesinde "vize formları ve yönergeler" kısmının son iki sayfasındaki iletişim formunu doldurup mülakat öncesi göndermemiz isteniyor.Sormak istediğim: Yabancı ülkelere seyahat ve ikamet kısmına birşey yazmamıza gerek var mı,çünkü eski pasaportları göndermiyoruz.(yeni pasaportlara da eski vizeler işlenmedi) Gezi amaçlı 15 günlük seyahatleri yazmaya gerek var mı? Teşekkürler

Merhaba,

Forma tum seyahatlerinizi yazmanizi tavsiye ederiz. Tam tarih hatirlayamiyorsaniz ay/yil yada sadece yil da yazabilirsiniz. 6 aydan fazla yasadiginiz ulkeler ayrica onem tasimaktadir. 6 aydan fazla baska bir ulkede yasadiysaniz bunu detayli olarak bildirmeniz gerekmektedir.

03 05 2011, 02:23
sayın yetkili..
birkaç sorum olacak cevaplandırabilirseniz sevinirim.
1- eşim kazakistan uyruklu iki yıldır evliyiz ve dv ona çıktı türk vatandaşı değil.soyadı evlilik cüzdanında değişti ama pasaportta değişmedi biz başvuruyu pasaporta göre yaptık.şimdi formda nasıl dolduracağız? yani kızlık soyadı-şimdiki soyadı vs.
2-ben amerikada 4 defa bulundum ama ay-yıl olarak tam emin değilim.eski pasaportlarım yok 10-15 yıl önceleri idi.forma tahmini zamanlar ay-yıl olarak yazsam sorun olurmu?
3-son sorum, on yıl önceden 3167 sayılı kanun ile ödenmemiş çek konusu , para cezası aldım ve ödedim ama yine de arşiv kaydında var adli sicil kaydım yok bu da gc almama da etken midir?

teşekkürler.

1-Formlari pasaportuna gore doldurmaniz gerekmektedir. Allias kismina da evlilik soyadini yazabilirsiniz.
2-Amerika'da bulundugunuz tarihleri ay/yil olarak yazmaniz yeterli olacaktir.
3-Arsiv kayidinda olan cezalarizla ilgili olarak; ilgili mahkeme kararini, tercumesini, yargilandiginiz TCK nun ilgili bolumunu ve tercumesini mulakat tarihinizden once ofisimize gondermeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili gerekli inceleme yapilarak, bunun gocmen vize almaya engel olup olmadigina karar verilecektir.

03 05 2011, 02:24
Merhaba,

Mülakat için gönderdiğim belgeler mülakat tarihinden 14 gün önce konsolosluğa ulaştı. Mülakatım gecikebilir mi? Gecikirse bize konsolosluk tarafından bildirilir mi?

Teşekkürler

Belgeleriniz gorusme gununuzden once ofisimize ulastiysa, gorusmenizde bir gecikme yasanmaz.

03 05 2011, 02:26
dv 2012 eşime çıktı. formları doldurmaya başladık ama ben daha önce Amerikada bulundum ve tarihleri net hatırlamıyorum ne şekilde yazmalıyım? yanlış tarih olursa green card almamı engellermi? hatırladığım 1996 - 1997 - 2001 seneleri ayları hatırlamıyorum.eski pasaportlarım şu anda yok.

Daha once Amerika'da bulundugunuz tarihleri ay ve yil olarak yazabilirsiniz. Formlarda sorulan tum sorulara dogru cevap vermek oldukca onemlidir. Daha once Amerika'da yasadisi yasamadiysaniz Amerika'da bulunmus olmaniz vize almaniza engel teskil etmez.

03 05 2011, 02:28
Daha evvel work&travel ile USA'ya gittim 4 ay kadar kaldım. ertesi sene tekrar başvurdum fakat vize çıkmadı alamadım. Ardından İngiltere' ye gittim 1 sene kaldım. Bu sene Green Card' a başvurdum 1 Mayıs' ta açıklanmasını bekliyorum. Eğer green card kazanırsam Konsolosluk görüşmesine gittiğimde daha önce USA' ya gittiğim ikinci defa başvurumda ise vize alamadığım bilinecek. Bu sorun oluşturur mu? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. (2.kez USA'ya başvurup vize alamadığım zaman lisans 4.sınıftaydım ve mezun olduğum yaz gitmek istemiştim.)

Gocmen Olmayan Vize Basvurunuzun bu sebeple red olusunun gocmen vize basvurusuzda hicbir etkisi olmaz.

senatim
03 05 2011, 05:00
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. umarım evrakları göndermeden önceki son sorum olacak bu.
bu durumda sadece arşiv kaydım olduğu için DS230 part 2 de 41.soru
'' have you ever been charged,arrested,convicted of any offense or crime? '' ya evet mi demeliyim?
benim durumum mahkeme sonucu para cezası ve bu ödendi. herhangi bir tutuklama-hapis yatma-polis tarafından aranma vs. yok. lütfen cevap verin yanlış birşey yazmak istemiyorum.
ilginize teşekkürler.

03 05 2011, 06:32
verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. umarım evrakları göndermeden önceki son sorum olacak bu.
bu durumda sadece arşiv kaydım olduğu için DS230 part 2 de 41.soru
'' have you ever been charged,arrested,convicted of any offense or crime? '' ya evet mi demeliyim?
benim durumum mahkeme sonucu para cezası ve bu ödendi. herhangi bir tutuklama-hapis yatma-polis tarafından aranma vs. yok. lütfen cevap verin yanlış birşey yazmak istemiyorum.
ilginize teşekkürler.

DS 230 Part 2 deki bu soruya evet diye cevap vermeniz gerekmektedir. Gondereceginiz mahkeme dokumanlari bu anlamda onem tasimaktadir.

senatim
03 05 2011, 07:03
sevgili crazycell,
bir sorum daha olacak. ilk evliliğimden bir kızım var kendisi usa de doğdu(2001 de).amerikan vatandaşı. boşanma sonucu velayeti annesine verildi. biz ilk gc başvurusunu yaparken usa vatandaşı olan çocukların yazılmasının gereksiz olduğunu öğrendik ve gc lottary başvurusuna yazmadık. ama şimdi gc benim 2. eşime çıktı ve bende ds230 dolduracağım ama ordaki çocuklar bölümüne yazmam lazım mı acaba? çünkü kızımın şu anda resmi olarak benle bağı yok,velayeti annesinde ve bizimle usa a gelmeyecek.

senatim
03 05 2011, 07:13
özür dilerim sayın yetkili 2 forumda birden yazdığım için yazılar birbirine karıştı.aşağıdaki soru da sizinli ilgili ,son sorum dedim ama formu inceledikçe yenileri çıkıyor. durumumu mazur görün yaşım 44, 2 evlilik yapmış seyahatleri fazla biriyim . formu hatasız doldurabilmek için herhangi bir şey unutmak yada eksik yazmak istemiyorum.umarım bu süreci iyi atlatırız.bu arada ben doktorum eşim psikolog.yeni bir yaşama merhaba demek için gc çıkınca çok mutlu olduk.
vaktinizi aldığım için özür dilerim.tekrar teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı.

senatim
03 05 2011, 07:14
sayın yetkili,
bir sorum daha olacak. ilk evliliğimden bir kızım var kendisi usa de doğdu(2001 de).amerikan vatandaşı. boşanma sonucu velayeti annesine verildi. biz ilk gc başvurusunu yaparken usa vatandaşı olan çocukların yazılmasının gereksiz olduğunu öğrendik ve gc lottary başvurusuna yazmadık. ama şimdi gc benim 2. eşime çıktı ve bende ds230 dolduracağım ama ordaki çocuklar bölümüne yazmam lazım mı acaba? çünkü kızımın şu anda resmi olarak benle bağı yok,velayeti annesinde ve bizimle usa a gelmeyecek.

Cigocin
03 05 2011, 09:08
Oncelikle merhabalar

Biz 15 gun once cr1 vizesi ile ankara elciligine basvuruda bulunduk Ve mail ile randevu tarihmiz belli oldu 12 mayis 2011 gun verildi gorsmede bir problem yasamazsak vizemi bu kadar cabuk Alabilecekmiiyim?
Okudguma gore benim islemler cok hizli gelisiyo sanki

Diger konu basliginda sorrdum ama kimseden cevap gelmedi belki burdan bir seyler ogRenebilirim

WANT2WIN
03 05 2011, 09:36
Öncelikle teşekkür ederiz bilgiler için.
Ben 1997 yılında Amerikaya FI ile amerikaya gittim ve 2004 yılına kadarda (Arada 2 senem TR de geçti) FI ile amerikadaydım. 2003 yılında Türkiyeden evlendim ve eşime F2 vizesine başvurdum fakat alamaık. 2004 yılında sömestırın ortasında Türkiyeye gelmek zorunda kaldım. 10 Türkiyede kaldıktan sonra Amerikaya döndüm fakat bir dersten drop olduğum için almam gereken 12 üniteyi tamamlayamadığımdan tutuklandım. aynı gün kefalet vererek çıktım ve bir ay sonra mahkemeye çıktımç Mahkemeye durumumu anlattıktan sonra okula geri dönmek istemediğimi çünkü eşimin vize alamadığını bu sebeple Türkiye'ye dönmek istediğimi söyledim. Mahkemede bana 3 ay müddet verdi Türkiyeye dönmem için Bende zaten 1 ay sonra döndüm. Yani Volunteer Deportation ile geldim. Bu durumda green cartımı almamda bir sorun çıkarmı. Mahkemeden aldığım evrakta Türkiyeye gönüllü olarak döndüğüm yazıyor. Tekrar teşekkürler.

03 05 2011, 10:03
sayın yetkili,

Amerikan Vatandasi ve Gocmen Statu sahibi cocuklarinizi basvurunuza eklememek diskalifiye sebebi degildir. Genel kural olarak Amerikan Vatandasi veya Green Card sahibi olmayan tum cocuklarinizi (esinizin onceki evliliginden olsa ve velayeti esinizde olmasa da) eklemek zorundasiniz. Cocuklarinizi (oz ve uvey) eklememek diskalifiye sebebidir.

shi_bumi
03 05 2011, 11:05
Sayın yetkili,

Formlar ve takip eden süreç ile ilgili birkaç sorum var. Cevaplarsanız sevinirim.

1. Haziran 2011-Ağustos 2011 tarihleri arasında M-1 vizesi kapsamında ABD'de bulunacağım. DS-230 formunun 35. sorusunda daha önce ABD'de bulunduğum tarihleri sıralarken henüz gitmediğim ancak vizesini aldığım bu ziyareti belirtmeli miyim ?

2. Vize çekilişini benim eşim kazandı. Ancak kendisi üniversitede okuyor ve henüz çalışmıyor. Ailenin geçimini sağlayan ferdi benim ve hemen tüm mal ve nakit varlığı benim üzerime. Eğer herşey yolunda giderse, yapılacak vize görüşmesinde ABD'de en az 6 ay geçimimizi sağlayacak kaynağın asıl kaz*****n üzerine olması mı talep edilecek ?. Çünkü hemen tüm nakit varlığımız özel bir sosyal yardımlaşma kuruluşunda ve söz konusu kuruluşa ben üyeyim.

3. DS-230 formu hakkında spesifik bir sorum olacak. Formun 31a maddesini doldururken eşimin formuna benim ve kızımızın, benim formuma ise eşimin ve kızımızın isimlerini yazdık. Kızımın formunda ise bu maddeyi boş bıraktık çünkü ilgili madde 14. ve 29 maddede isimleri belirtilen ve size eşlik edecek kişilerin isimlerinin yazılmasını istiyor. Kızımın eşi ve çocuğu olmadığı için ve ona eşlik edecek olan biz ebeveynlerin isimleri de 14. ve 29. maddelerde haliyle bulunmadığı için N/A şeklinde belirttik. Biraz detay oldu ancak insan yanlış yapmak istemiyor. Umarım doğru yapmışızdır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

05 05 2011, 08:38
Sayın yetkili,

Formlar ve takip eden süreç ile ilgili birkaç sorum var. Cevaplarsanız sevinirim.

1. Haziran 2011-Ağustos 2011 tarihleri arasında M-1 vizesi kapsamında ABD'de bulunacağım. DS-230 formunun 35. sorusunda daha önce ABD'de bulunduğum tarihleri sıralarken henüz gitmediğim ancak vizesini aldığım bu ziyareti belirtmeli miyim ?

2. Vize çekilişini benim eşim kazandı. Ancak kendisi üniversitede okuyor ve henüz çalışmıyor. Ailenin geçimini sağlayan ferdi benim ve hemen tüm mal ve nakit varlığı benim üzerime. Eğer herşey yolunda giderse, yapılacak vize görüşmesinde ABD'de en az 6 ay geçimimizi sağlayacak kaynağın asıl kaz*****n üzerine olması mı talep edilecek ?. Çünkü hemen tüm nakit varlığımız özel bir sosyal yardımlaşma kuruluşunda ve söz konusu kuruluşa ben üyeyim.

3. DS-230 formu hakkında spesifik bir sorum olacak. Formun 31a maddesini doldururken eşimin formuna benim ve kızımızın, benim formuma ise eşimin ve kızımızın isimlerini yazdık. Kızımın formunda ise bu maddeyi boş bıraktık çünkü ilgili madde 14. ve 29 maddede isimleri belirtilen ve size eşlik edecek kişilerin isimlerinin yazılmasını istiyor. Kızımın eşi ve çocuğu olmadığı için ve ona eşlik edecek olan biz ebeveynlerin isimleri de 14. ve 29. maddelerde haliyle bulunmadığı için N/A şeklinde belirttik. Biraz detay oldu ancak insan yanlış yapmak istemiyor. Umarım doğru yapmışızdır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

1-Henuz gerceklestirmediginiz seyahatleri yazmaniz gerekmemektedir.
2-Sizin adiniza olan tapu, banka mektubu gibi finansal belgeler kabul edilir.
3-Bu soruyu kiziniz icin bos birakabilirsiniz.

05 05 2011, 08:42
Öncelikle teşekkür ederiz bilgiler için.
Ben 1997 yılında Amerikaya FI ile amerikaya gittim ve 2004 yılına kadarda (Arada 2 senem TR de geçti) FI ile amerikadaydım. 2003 yılında Türkiyeden evlendim ve eşime F2 vizesine başvurdum fakat alamaık. 2004 yılında sömestırın ortasında Türkiyeye gelmek zorunda kaldım. 10 Türkiyede kaldıktan sonra Amerikaya döndüm fakat bir dersten drop olduğum için almam gereken 12 üniteyi tamamlayamadığımdan tutuklandım. aynı gün kefalet vererek çıktım ve bir ay sonra mahkemeye çıktımç Mahkemeye durumumu anlattıktan sonra okula geri dönmek istemediğimi çünkü eşimin vize alamadığını bu sebeple Türkiye'ye dönmek istediğimi söyledim. Mahkemede bana 3 ay müddet verdi Türkiyeye dönmem için Bende zaten 1 ay sonra döndüm. Yani Volunteer Deportation ile geldim. Bu durumda green cartımı almamda bir sorun çıkarmı. Mahkemeden aldığım evrakta Türkiyeye gönüllü olarak döndüğüm yazıyor. Tekrar teşekkürler.

Sayin Basvuru sahibi,

Dosyanizi incelemeden sorunuza cevap vermek mumkun degildir. Mulakatinizdan once konu ile ilgili tum evraklari ofisimize gonderiniz.

shi_bumi
05 05 2011, 13:41
Cevabınız için teşekkürler...

freebird
05 05 2011, 16:05
Merhaba,
Mülakata girmeden önce hazırlayacağımız tüm dökümanları İngilizce ye tercüme ettirmeli miyiz? KOnsolosluğun web sayfasında "Türkçe ya da İngilizce olmayan belgeler" tercüme edilmeli gibi bir ifade okumuştum. Ancak emin olamadım. Tüm belgeler İngilizce ye çevrilmeli mi, yoksa (Nüfus kaydi, sabika kaydi, vb) Türkçe si de uygun mudur? Tercümeler için anlaşmalı ya da Konsolosluğun önerdiği bir Tercüme bürosu var mıdır? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

arusel
06 05 2011, 19:21
greencard için soruyorsanız ben cevap yazabilirim türkçe belgelerin ingilizceye çevrilmesi gerekmiyor

Merhaba,
Mülakata girmeden önce hazırlayacağımız tüm dökümanları İngilizce ye tercüme ettirmeli miyiz? KOnsolosluğun web sayfasında "Türkçe ya da İngilizce olmayan belgeler" tercüme edilmeli gibi bir ifade okumuştum. Ancak emin olamadım. Tüm belgeler İngilizce ye çevrilmeli mi, yoksa (Nüfus kaydi, sabika kaydi, vb) Türkçe si de uygun mudur? Tercümeler için anlaşmalı ya da Konsolosluğun önerdiği bir Tercüme bürosu var mıdır? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

nosferatu
08 05 2011, 16:31
Merhabalar,
Benim esimin dogum yeri Bulgaristan, esim hem Bulgar hem de Turk vatandasi, 1989 göçünde Türk vatandaşlığı aldı. esimle Turkiyede evlendik ve sadece turk evlilik cuzdanimiz var. Esim icin DV2012'ye basvuru yaparken Bulgaristan dogumlu oldugunu yazdik ama turkiyeyi native country'si olarak belirtik;yani Türk vatandaşı olarak katıldı kuraya . fakat DV sonuclarinda (esim kazandi) chargeability Bulgaria olarak gorunuyor. Simdi sorularim sunlar:

1) DSP122 formunda native country'niz neresi diye soruyor. ( 5.soruda ) Acaba bu soruya Bulgaria mi yazmam gerekiyor yoksa Turkiye mi? Mülakata gelirken hepimiz Türk pasaportlarımızla gelicez . Sonuçta Türk pasaportta doğum yeri Bulgaria yazıyor .

2) resmi sitedeki yonergelerde Bulgaristan polis belgesinin alinamayacagi ulkelerden biri olarak belirtilmis, acaba bu Bulgaristandan polis belgesi istemediginiz anlamina mi geliyor?

Simdiden cok tesekkur ederim.
Iyi calismalar.

09 05 2011, 09:15
Merhabalar,
Benim esimin dogum yeri Bulgaristan, esim hem Bulgar hem de Turk vatandasi, 1989 göçünde Türk vatandaşlığı aldı. esimle Turkiyede evlendik ve sadece turk evlilik cuzdanimiz var. Esim icin DV2012'ye basvuru yaparken Bulgaristan dogumlu oldugunu yazdik ama turkiyeyi native country'si olarak belirtik;yani Türk vatandaşı olarak katıldı kuraya . fakat DV sonuclarinda (esim kazandi) chargeability Bulgaria olarak gorunuyor. Simdi sorularim sunlar:

1) DSP122 formunda native country'niz neresi diye soruyor. ( 5.soruda ) Acaba bu soruya Bulgaria mi yazmam gerekiyor yoksa Turkiye mi? Mülakata gelirken hepimiz Türk pasaportlarımızla gelicez . Sonuçta Türk pasaportta doğum yeri Bulgaria yazıyor .

2) resmi sitedeki yonergelerde Bulgaristan polis belgesinin alinamayacagi ulkelerden biri olarak belirtilmis, acaba bu Bulgaristandan polis belgesi istemediginiz anlamina mi geliyor?

Simdiden cok tesekkur ederim.
Iyi calismalar.

DV basvurularinda onemli olan dogdugunuz ulkeyi dogru olarak yazmanizdir. Bunu dogru olarak belirtmemek bir diskalifiye sebebidir. Esiniz Bulgaristan dogumluysa ve bunu dogru bicimde yazdiysaniz herhangi bir sorun yasamazsiniz.
DSP formundaki soruya Bulgarian/Turkish yazabilirsiniz.
Bulgaristan'dan polis belgesi istenmemektedir. (Police Records
Unavailable. Immigrant visa applicants are required to submit court certificates instead, which show whether the applicant has ever been convicted in Bulgaria)
Gorusmenize Turk pasaportlarinizla gelebilirsiniz.

09 05 2011, 09:18
Merhaba,

Turkce ve Ingilizce olan belgeleri tercume ettirmeniz gerekmez. Buna tek istisna mahkeme belgeleridir. Mahkeme belgeniz varsa mutlak surette tercume ettirmeniz gerekmektedir. (Bosanma,isim degisikligi gibi)

09 05 2011, 09:22
1 Mayıs 2011 tarihinde DV 2012 göçmenlik kurası sonuçları http://www.dvlottery.state.gov internet sitesinde açıklandı. Başvurunuzun durumunu teyit numaranizla bu web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Eğer teyit numaranızı kaybettiyseniz, kura başvurunuzun sonucunu öğrenmeniz mümkün değildir. ABD Büyükelçiliği’nde kurayı kazananların bir listesi yoktur ve kura sonuçlarına dair bilgi vermemiz mümkün değildir. Aynı şekilde kurayı düzenleyen Kentucky Konsolosluk Merkezi’nin de teyit numaralarını tekrar görüntüleme imkanı yoktur ve talep edilse dahi, teyit numaranızı temin edemiyeceklerdir.

Ağustos 2011’den sonra http://www.dvlottery.state.gov adresinden DV 2013 göçmenlik kurası ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

z_zephyr
09 05 2011, 12:01
Sayın Yetkili,

Göçmen vize mülakatı öncesi belgelerimizi elçiliğe yolladık,ulaştığına dair bilgiyi UPS'ten kontrol ettim.Emin olmak adına elçiliğin sitesindeki forum bölümünden e-mail atarak belgelerin ilgili yere ulaştığına dair bilgiyi alabilir miyim? Teşekkürler,iyi çalışmalar

nosferatu
09 05 2011, 15:02
Cevabınız için çok teşekkür ederim.

DV basvurularinda onemli olan dogdugunuz ulkeyi dogru olarak yazmanizdir. Bunu dogru olarak belirtmemek bir diskalifiye sebebidir. Esiniz Bulgaristan dogumluysa ve bunu dogru bicimde yazdiysaniz herhangi bir sorun yasamazsiniz.
DSP formundaki soruya Bulgarian/Turkish yazabilirsiniz.
Bulgaristan'dan polis belgesi istenmemektedir. (Police Records
Unavailable. Immigrant visa applicants are required to submit court certificates instead, which show whether the applicant has ever been convicted in Bulgaria)
Gorusmenize Turk pasaportlarinizla gelebilirsiniz.

nosferatu
09 05 2011, 16:05
Merhabalar ,

Bir soru daha sormak istiyorum eşim lise diplomasına sahip . ama 2 yıllık üniversiteye gitti bitirmedi . bıraktı kendi isteğiyle. yazarken college no degree mi yazalım yoksa high school degree mi . Ama sonuçta lise mezunu.

senatim
10 05 2011, 06:44
sayın yetkili. eşim kazakistan vatandaşı ama uyruğu rus. bu durumda dsp 230 daki 7. soruya nası cevap vermeli ? ülke yazılabilirmi? Kazakhstan yada russian mı?

11 05 2011, 08:49
sayın yetkili. eşim kazakistan vatandaşı ama uyruğu rus. bu durumda dsp 230 daki 7. soruya nası cevap vermeli ? ülke yazılabilirmi? Kazakhstan yada russian mı?

Esiniz su anda hangi ulkenin yada ulkelerin vatandasi ise o ulke/ulkeleri yazmalisiniz.

11 05 2011, 08:51
Merhabalar ,

Bir soru daha sormak istiyorum eşim lise diplomasına sahip . ama 2 yıllık üniversiteye gitti bitirmedi . bıraktı kendi isteğiyle. yazarken college no degree mi yazalım yoksa high school degree mi . Ama sonuçta lise mezunu.

Egitim gecmisine lise bilgilerini ve diplomasini yazmalidir. Ayrica gittigi 2 senelik okulu da yazip no degree yazmasi dogru olacaktir. Degerlendirmede onemli olan kisinin en az lise mezunu oldugunu ispat edebilmesidir.

11 05 2011, 08:52
Sayın Yetkili,

Göçmen vize mülakatı öncesi belgelerimizi elçiliğe yolladık,ulaştığına dair bilgiyi UPS'ten kontrol ettim.Emin olmak adına elçiliğin sitesindeki forum bölümünden e-mail atarak belgelerin ilgili yere ulaştığına dair bilgiyi alabilir miyim? Teşekkürler,iyi çalışmalar

Email gondererek bilgi alabilirsiniz ancak UPS'den teslim onayi aldiysaniz belgeler mutlaka ofisimize ulasmistir.

11 05 2011, 08:53
Sayın yetkili ;
Ben romatoid artrit hastasıyım.Sağlık muayenesinden geçtim Dr. herhangi bir yorum yapmadı.
Yalnız kullandığım ilaçla yan etkisi olduğu için canlı aşı yapmadı. Fakat cansız aşıları yaptı.Kapalı dosyayı ,röntgen cd ve aşı belgesini verdiler
merak ettiğim konu romatizma hastası olmam vize almamda sorun olur mu ?
Teşekkürler

Doktorun verdigi raporu gormeden bu sorunuza cevap vermek mumkund degil. Saglik raporunuzla ilgili siradisi bir durum varsa size gorusme esnasinda konsolos tarafindan bilgi verilecektir.

drlove123325
11 05 2011, 12:52
gayet yerinde bir yazı

freebird
12 05 2011, 11:23
Turkce ve Ingilizce olan belgeleri tercume ettirmeniz gerekmez. Buna tek istisna mahkeme belgeleridir. Mahkeme belgeniz varsa mutlak surette tercume ettirmeniz gerekmektedir. (Bosanma,isim degisikligi gibi)

Tesekkur ederim. Iyi calismalar.

freebird
12 05 2011, 11:24
greencard için soruyorsanız ben cevap yazabilirim türkçe belgelerin ingilizceye çevrilmesi gerekmiyor

Ilgine tesekkur ederim.

COLAKOGLU80
12 05 2011, 13:47
Merhaba. DV2012 talihlisiyim. Formlarımı 1 hafta önce KCC'ye göndermiş durumdayım.
Fakat DS230 formunun eşim ile ilgili olan 2. kısımında doğum yeri olarak yanlışlıkla, doğduğunda kimliğinin verilmiş olduğu yeri yazdık. Halbuki doğduğu yer beyoğlu , kimliğinin çıktığı yer fatih diye yazıyor kimliğinde. Bu yanlışlıkmıdır? Eğer yanlışlık ise diskalifiye sebebimidir? Açıklamak gerekir ise 'Birth place' olarak BEYOGLU, ISTANBUL, TURKEY yazmamız gerekirken. Nüfusa kayıtlı yer olan FATIH, ISTANBUL, TURKEY yazdık. Teşekkürler.

conqueror55
12 05 2011, 17:28
Saygı değer yetkili;

DVLottery sitesinde ki sorunun ne zaman çözüleceğine dair bir bilginiz varmıdır. Sonucu kontrol etmek istiyorum...

LovesoundZ
14 05 2011, 04:57
1 Mayıs 2011 tarihinde DV 2012 talihlisi olamadığımı öğrenince teyit numaramın bulunduğu çıktıyı yırtıp çöpe attım. Şimdi çekiliş yeniden yapılacak ve benim elimde teyit numaram yok. Teyit numaramıza nasıl ulaşabiliriz? Teşekkürler.

ozaksoy
14 05 2011, 11:35
Sayin Yetkili;

2004 cekilisinden den green card kzandim. 2005 yilinda Usa giris yaparak green cardimi aldim. 2006 yilinda ise TC vatandasiyla Turkiye`de evlendim. 2009 yilinda da Turkiye`de cocugum oldu.

Bu durumda esimin ve cocugumun Amerikaya giris yapip yasamalarini nasil saglayabilirim. Bu surecin ortalama suresi ne kadar olur. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

arusel
14 05 2011, 13:24
bu durumda olan çok sayıda arkadaş var sonuçta belirlenen tarihlerde başvurularını yapıp confirmation number larını almışlar sonuçlar açıklanıp kazanamadıklarını öğrenince de gayet tabii bir biçimde numaralarını imha etmişler
bu arkadaşların bir şekilde confirmation numberlerına ulaşması ve bu sorunun çözülmesi gerekiyor aksi takdirde abd ülkesinin güvenirlik imajı zedelenir diye düşünüyorum
1 Mayıs 2011 tarihinde DV 2012 talihlisi olamadığımı öğrenince teyit numaramın bulunduğu çıktıyı yırtıp çöpe attım. Şimdi çekiliş yeniden yapılacak ve benim elimde teyit numaram yok. Teyit numaramıza nasıl ulaşabiliriz? Teşekkürler.

yetonyali
15 05 2011, 00:00
arusel arkadasimizin dedigi gibi ben ve benim gibiler bu sekilde muzdarip olduk ne yapmamiz gerekli bu durumda...

16 05 2011, 01:48
bu durumda olan çok sayıda arkadaş var sonuçta belirlenen tarihlerde başvurularını yapıp confirmation number larını almışlar sonuçlar açıklanıp kazanamadıklarını öğrenince de gayet tabii bir biçimde numaralarını imha etmişler
bu arkadaşların bir şekilde confirmation numberlerına ulaşması ve bu sorunun çözülmesi gerekiyor aksi takdirde abd ülkesinin güvenirlik imajı zedelenir diye düşünüyorum

Takip numaralari ile ilgili aciklama ilerleyen gunlerde yapilacaktir.

16 05 2011, 01:50
Sayin Yetkili;

2004 cekilisinden den green card kzandim. 2005 yilinda Usa giris yaparak green cardimi aldim. 2006 yilinda ise TC vatandasiyla Turkiye`de evlendim. 2009 yilinda da Turkiye`de cocugum oldu.

Bu durumda esimin ve cocugumun Amerikaya giris yapip yasamalarini nasil saglayabilirim. Bu surecin ortalama suresi ne kadar olur. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

Esiniz ve cocugunuz icin gocmen vize basvurusunda bulunmalisiniz. Bu basvuruyu Amerika'daki USCIS ofislerinden yapabilirsiniz. Basvuru kategorisi F2A dir. Yalasik bekleme suresi su an icin 4 senedir. Bu sure kota durumuna gore artip azalabilir.

muho1980
16 05 2011, 06:24
dv 2012 confirmation numaramı mayıs 1 de kazanamadığımı öğrenince attım ve şu an temmuz 15de tekrar çekiliş olacakmış,ben bu confirmation number sız nasıl sonucu ogrenebilirim acaba.

muho1980
17 05 2011, 08:09
mesela milli piyangoda kazanmadığınızı öğrenince ne yaparsınız bileti yırtıp atarsınız,bu da aynı durum confirmation number ını atanlar 15 temmuz da nasıl sonucu öğrenecekler.belki ad soyad doğum tarihi yaşadığı şehir ülke ve e-mail i doldurup confirmation number olmadan öğrenme imkanı olabilir.çünkü bu benim değil kcc nin hatası,haksızmıyım?????

hulyahulya
17 05 2011, 09:37
Merhaba
Benim sorum bu formlarda iki yere eğitim bilgilerimizi yazıyoruz bir tanesinde degree or diploma soruyor diğerinde degree or certificate soruyor buralara ne yazmamız gerekiyor diploma notumu yani 5 üzerinden 3 gibi yoksa 'diploma' yazıp bırakacağız mı yani aldık anlamında birinde sertifika diğerinde diploma sormasınıda anlayamadım ayrıca bir sorum daha vardı ilk kurrada çıkan kişilere Amerika'dan herhangi bir seçildiniz belgesi gelecek mi yani bu ilk formları yollamak için bana AMerika'dan onay mektubu gelmesini beklememe gerek var mı
Bilgi verirseniz çok sevinirim Kolay gelsin

ilhanworld
17 05 2011, 16:47
Merhaba
Benim sorum bu formlarda iki yere eğitim bilgilerimizi yazıyoruz bir tanesinde degree or diploma soruyor diğerinde degree or certificate soruyor buralara ne yazmamız gerekiyor diploma notumu yani 5 üzerinden 3 gibi yoksa 'diploma' yazıp bırakacağız mı yani aldık anlamında birinde sertifika diğerinde diploma sormasınıda anlayamadım ayrıca bir sorum daha vardı ilk kurrada çıkan kişilere Amerika'dan herhangi bir seçildiniz belgesi gelecek mi yani bu ilk formları yollamak için bana AMerika'dan onay mektubu gelmesini beklememe gerek var mı

Dv 2012 sonuçları iptal oldu haberiniz yok mu ?
yeniden çekiliş yapılacak sonuçlar 15 temmuzda açıklanacak...

YesilKart
17 05 2011, 17:13
Sayın Yetkili;

Merhaba her yıl yapılan green card çekilişi neden parasız yapılıyor? Eğer parayla yapılsa bence gerçekten isteyen kişiler bu parayı verirler ve neticede greencard gerçekten isteyenlere çıkar.Bu işten para kazanmak için biçok internet sitesi önüne gelene bu çekilişe kayıt ediyor bedavaya.Tabi bunladan herhangibirileri kazanınca kazananlara ulaşıp confirmation numberını vermek için para talep ediyorlar.Bu örnekleri çoğalta biliriz.Dahası biçok kişide öylesine basvurup kazandığı halde mülakata bile gitmiyor.Nedeni basit kişi şansını yokluyor.

Ama eğer greencard çekiliş basvurusu paralı olsa mesela 50 ile 100 dolar arasında bence kimse can sıkıntısından yada öylesine basvuramaz.Gerçekten isteyenlere çıkar diye düşünüyorum.Saygılar...

muho1980
18 05 2011, 01:10
evet greencard çekilişine katılmak 1000 dolarla 10000 dolar arasında başvuru ücretleri olursa sadece benim gibi isteyenlere çıkar.

z_zephyr
18 05 2011, 05:31
Sayın Yetkili,

Haftaya mülakatımız var, il dışından geleceğiz.Mali kanıtlarımız arasında araba ruhsatının fotokoposini belgelere eklemiştik,mülakat esnasında belgelerin orijinallerini ***ürmemiz gerekiyor.Aracı bizim olmadığımız sürede (mülakat için Ankara'da bulunduğumuz sürede) aile yakınımız kullanacağı için ruhsatın aslını yanımıza alamayabiliriz.Problem teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler

however
19 05 2011, 13:40
Sayın Yetkili

Konfirmasyon numarası ile ilgili bazı adaylara numaralarına ulaşabilecekleri linkin yer aldığı e-mail gönderilmekte. Ancak bana ve kardeşime böyle bir mail gelmedi. Bu e-mailler resmi makamdan mı geliyor? eğer öylesi ise bize neden e-mail gelmedi? konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

kahire
21 05 2011, 09:52
Sayın Yetkili

Konfirmasyon numarası ile ilgili bazı adaylara numaralarına ulaşabilecekleri linkin yer aldığı e-mail gönderilmekte. Ancak bana ve kardeşime böyle bir mail gelmedi. Bu e-mailler resmi makamdan mı geliyor? eğer öylesi ise bize neden e-mail gelmedi? konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Selam. Mesajınızı görür görmez kendi e-mailime baktım. Önce gelen kutusunda göremedim. Aynen sizin gibi hayal kırıklığına uğradım ancak spam folder'a baktığımda no-reply@state.gov adresinden gelen e-maili gördüm. Lütfen spam folder'a bakın. Orada olabilir. :)

23 05 2011, 13:08
Sayın Yetkili

Amerikan Dis İsleri Bakanligi meydana gelen bilgisayar arizasi sebebiyle yanlıs bilgi edinmis olan basvuru sahiplerine ulasmanin gerekli olduguna karar vermistir. Email gondermeme kuralına bir istisna yaparak, basvuru sahiplerine email gondermeye baslamistir. Bu baglamda arkadasiniza gonderilen email KCC tarafindan gonderilmistir.

23 05 2011, 13:10
Sayın Yetkili,

Haftaya mülakatımız var, il dışından geleceğiz.Mali kanıtlarımız arasında araba ruhsatının fotokoposini belgelere eklemiştik,mülakat esnasında belgelerin orijinallerini ***ürmemiz gerekiyor.Aracı bizim olmadığımız sürede (mülakat için Ankara'da bulunduğumuz sürede) aile yakınımız kullanacağı için ruhsatın aslını yanımıza alamayabiliriz.Problem teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler

Arac ruhsatinin aslini gostermeniz gerekmez. Cesitlilik gocmen vizesi icin basvuruda bulunan kisilerden genellikle banka mektubu yada hesap ekstresi istenmektedir.

23 05 2011, 13:29
Merhaba

2012 Cesitlilik Gocmen Vizesi kura sonuclari iptal edilmistir. Konu ile ilgili aciklamayi
http://turkish.turkey.usembassy.gov/kd_051311.html adresinden edinebilirsiniz.

however
23 05 2011, 14:31
Amerikan Dis İsleri Bakanligi meydana gelen bilgisayar arizasi sebebiyle yanlıs bilgi edinmis olan basvuru sahiplerine ulasmanin gerekli olduguna karar vermistir. Email gondermeme kuralına bir istisna yaparak, basvuru sahiplerine email gondermeye baslamistir. Bu baglamda arkadasiniza gonderilen email KCC tarafindan gonderilmistir.

Teşekkür ederım yanıtınız ıçın ama benım merak ettığım bana ve kardeşıme e-maıl ğelmedığı. bunun bır sırası veya süresı var mıdır? eğer maıl ğelmez ıse bu durumda ne yapmamız lazım? Maıl ğelmemesı çok endışelendırıyor.

WANT2WIN
25 05 2011, 10:10
Teşekkür ederım yanıtınız ıçın ama benım merak ettığım bana ve kardeşıme e-maıl ğelmedığı. bunun bır sırası veya süresı var mıdır? eğer maıl ğelmez ıse bu durumda ne yapmamız lazım? Maıl ğelmemesı çok endışelendırıyor.

Evet birçok kişinin conf.numb. gelmedi. Acaba bu ayrımın sebebi ne. Eğer herkese gelmeyecekti ise neden bazılarına geldi. Çok merak ediyorum.

yetonyali
30 05 2011, 12:48
Evet confirm no gelmeyenlerden biri de benim ne yazikki ve cevremde gelenlerde var gelmeyenlerde neden bize gelmiyor herhangi bir sira felan mi var acaba ?

31 05 2011, 01:26

Gonderilen emailler KCC'nin veritabani dikkate alinarak gonderilmektedir. Emailler KCC tarafindan gonderilmektedir ve gelen emailler junk yada spam email kutusuna dusmektedir. Temmuz ayina kadar email ulasmamasi durumunda KCC ile irtibate gecmenizi tavsiye ederiz.

Bringtomylife
01 06 2011, 08:58
Gonderilen emailler KCC'nin veritabani dikkate alinarak gonderilmektedir. Emailler KCC tarafindan gonderilmektedir ve gelen emailler junk yada spam email kutusuna dusmektedir. Temmuz ayina kadar email ulasmamasi durumunda KCC ile irtibate gecmenizi tavsiye ederiz.

Bizde confirmasyon numarasını denedikten sonra silip atanlardanız. Çekilişin yeniden yapılacağını öğrenip hemen akabinde bazı arkadaşların
-Benim e-mailime confirmasyon numaramı görebileceğim link geldi..
şeklinde mesajları görünce KCC'ye aşşağıdaki "..." ları doldurarak şu şekilde bir mail gönderdim;

Whom it may concern

I lost my DV_2012 #confirmation number. Is there any chance to recive again. Because I can't check it.
All my information at the bottom.
Thank you.

1. Name "Family, First, Middle" : ...

2. Birth Date "Month, Day, Year" : ...

3. Gender "Male or Female" : ...

4. City "Where You Were Born" : ...

5. Country Where You Were Born : ...

6. What is your current marital status? : ...

7. Mailing Address : ...

ve akabinde bana gelen yanıtı sizlerle paylaşmak isterim;

Thank you for your inquiry.

If you checked the website and destroyed your confirmation number then you will automatically receive communication.

Yani uzun lafın kısası ; Bir yanda confirmasyon numarasını aldıgını iddia eden arkadaşlar.. diğer yanda bu iddiayı destekleyici "ilgili birim" den yazılar.. ve KCC den bizzat tarafıma gelen yanıt..
Anlayan beri gelsin..

cenkunal
02 06 2011, 11:11
Yesil kart sahipleri bir yildan fazla ABD disinda kaldiklarinda gocmenlik haklarini otomatik olarak yitirirler. Eger bu asamada ABD’ye gitme amaciniz gocmenlik degilse ve sadece turistik amaclarla ABD’ye seyahat etmek istiyorsaniz, Istanbul ABD Baskonsoloslugundan bir turist vize basvurusu yapabilirsiniz. Bu basvurunuz sirasinda amacinizin ABD’ye gocmek olmadigini ve sadece kisa sureli turistik bir gezi icin ABD’ye seyahat etmek istediginizi acikca belirtmeli ve belgelemelisiniz. Bu durumda yesil kart haklarinizdan feragat ettiginize dair bir belge imzalamaniz ve yesil kartinizi iade etmeniz gerekecektir.

Ancak ABD’ye seyahat etme amaciniz gocmenlik ise Ankara ABD Buyukelciligine gocmenlik haklarinizin geri verilmesi icin bir basvuru yapmaniz gerekecektir. Bu basvuru sirasinda ABD disinda bir yildan fazla kalisinizin elinizde olmayan sebeplerden kaynaklandiginizi (hastalik, askerlik, hapis vb) ve ABD ile olan baglarinizin kopmadigini belgelemeniz gerekecektir. Bu basvurunun ucreti 380$’dir.

Basvurunuz ve ekinde ibraz edeceginiz belgeleriniz ofisimiz tarafindan incelenecek ve ABD disinda bir yildan fazla kalma sebeplerinizin seyahatinizi engelleyici, gecerli sebepler olup olmadigina karar verilecektir. Basvurunuz Kabul edildigi takdirde adiniza ofisimizde bir gocmenlik dosyasi acilacak ve rutin gocmen vize islemleri baslatilacaktir.

Ofisimize bu tur bir basvuru yapmak istiryorsaniz lutfen bir e-mail araciligi ile randevu isteyiniz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cevabınız için teşekkür ederim.elimde niye gidemediğime dair belgeler var resimler var.annem kanserdi bu yüzden amerikaya gidemedim.bu belge dışında ds 117 formunu doldurup 380 dolar ile ankaraya mı gelmem gerekiyor ? süreç ne kadardır ortalama 6 ay diye duydum ama.

zeonx
03 06 2011, 18:14
Merhaba;

ABD ülke olarak zaten göçmenlerden oluşan bir toplum olduğu için sormak istiyorum;

Üniversite mezunuyum.Amerika'da yaşamak için başvuruda bulunmak istiyorum.Dileğim,bundan sonra hayatımı Amerika'da sürdürmek.Green card çekilişine katıldım ancak çekilişle gerçekleşen şeyler şans işi gibi olduğu için bana çıkma olasılığı çok düşük gibi geliyor.Amerika'da fikirlerimi daha özgürce ifade edebildiğim için,birey olarak daha mutlu olduğum için,oradaki yaşamımda,arkadaşlarımla olan ilişkilerimde mutlu olduğum için,kendimi de dünya vatandaşı gibi gördüğüm için orada yaşamak istiyorum.

Daha önce Amerika'da 1 yıl süre ile staj amacıyla bulundum ve bir yıl yaşadım.Orada yaşayan birçok arkadaşım var.Akıcı ingilizce konuşabiliyorum.Direkt olarak yasal yollarla Amerika'da yaşamak için başvurabileceğimiz bir yöntem yok mu? Ne tür bir başvuruda bulunmam gerekiyor?

Amerika'ya dürüst bir şekilde,çekilişle kurayla değilde,başvuru yaparak gitme ve yaşama hakkı elde etme imkanım var mı? Teşekkürler

meltem125
05 06 2011, 05:51
sayin yetkili ben daha once green kartli olarak amerikada 2 yil yasadim. 3 seneden beri turkiyedeyim ve green kartimi kaybettim. tekrar green karti nasil alabilirim. bunun bir yolu varmi

07 06 2011, 02:04
sayin yetkili ben daha once green kartli olarak amerikada 2 yil yasadim. 3 seneden beri turkiyedeyim ve green kartimi kaybettim. tekrar green karti nasil alabilirim. bunun bir yolu varmi

Amerika'da gocmen statusune sahip olan kisiler 1 seneden fazla Amerika disinda kalirlarsa gocmenlik statulerini otomatik olarak kaybederler. Bu sebeple 1 seneden fazla Amerika disinda kalmak isteyen gocmenler Amerika'dayken Re Entry Permit basvurusunda bulunmalidirlar.
1 seneden fazla Amerika disinda kaldiysaniz statunuzu yitirmis durumundasiniz. Amerika'ya seyahat etmeme sebebiniz kendi kontrolunuz disinda bir sebepse ve bunu ispat edebilecek dokumanlariniz varsa ofisimizden randevu alip Returning Residency (DS 117) randevusu alabilirsiniz.

07 06 2011, 02:11
Merhaba;

ABD ülke olarak zaten göçmenlerden oluşan bir toplum olduğu için sormak istiyorum;

Üniversite mezunuyum.Amerika'da yaşamak için başvuruda bulunmak istiyorum.Dileğim,bundan sonra hayatımı Amerika'da sürdürmek.Green card çekilişine katıldım ancak çekilişle gerçekleşen şeyler şans işi gibi olduğu için bana çıkma olasılığı çok düşük gibi geliyor.Amerika'da fikirlerimi daha özgürce ifade edebildiğim için,birey olarak daha mutlu olduğum için,oradaki yaşamımda,arkadaşlarımla olan ilişkilerimde mutlu olduğum için,kendimi de dünya vatandaşı gibi gördüğüm için orada yaşamak istiyorum.

Daha önce Amerika'da 1 yıl süre ile staj amacıyla bulundum ve bir yıl yaşadım.Orada yaşayan birçok arkadaşım var.Akıcı ingilizce konuşabiliyorum.Direkt olarak yasal yollarla Amerika'da yaşamak için başvurabileceğimiz bir yöntem yok mu? Ne tür bir başvuruda bulunmam gerekiyor?

Amerika'ya dürüst bir şekilde,çekilişle kurayla değilde,başvuru yaparak gitme ve yaşama hakkı elde etme imkanım var mı? Teşekkürler

Amerika'da gocmenlik 3 kategori altinda toplanmistir. Bunlar:
1. Aile yoluyla (Anne-Baba-Kardes-Cocuk yoluyla gocmenlik)
2. Cesitlilik Gocmen Vize Cekilisi yoluyla gocmenlik
3. Is vasitasiyla gocmenlik

Amerika'ya gocmen olarak gidebilmek icin yukarida belirtilen kategorilerden birisine uygun olmak gerekmektedir.

Konu ile ilgili detayli bilgiyi http://www.travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1326.html. adresinden edinebilirsiniz.

07 06 2011, 02:14

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cevabınız için teşekkür ederim.elimde niye gidemediğime dair belgeler var resimler var.annem kanserdi bu yüzden amerikaya gidemedim.bu belge dışında ds 117 formunu doldurup 380 dolar ile ankaraya mı gelmem gerekiyor ? süreç ne kadardır ortalama 6 ay diye duydum ama.

DS 117 formu, $380 basvuru ucreti ve destekleyici belgelerinizle ofisimizden randevu alarak gorusmeye girmeniz gerekmektedir. Konsolos basvurunuzu onaylarsa sizin icin bir gocmen vizesi dosyasi acilacaktir. Bu islemler yaklasik 2 ay surmektedir.

atakani
07 06 2011, 18:17
Ben 3 kez İstanbul Konsolosluğuna başvurdum f1 öğrenci vizesi için hiç bir yalan belgem yoktu. abim Amerika'da sadece İngilizce konuşamıyorum. Abim orada yalnız hem beni okutmak istiyor hemde yanına kardeşini almak istiyor şu anda green card'lı vatandaş olucak benim ABD'de kalmak gibi bir niyetim yok sadece okumak istiyorum başvurmaktan korkuyorum tekrar red sebebide belli değil. zaten abim seneye Amerikan vatandaşı olucak neden bu kadar zor başvurmak ? tekrar başvurmalı mıyım ? Egemen Atakanı

Kuzey Bati Turk
07 06 2011, 18:54
Ben 3 kez İstanbul Konsolosluğuna başvurdum f1 öğrenci vizesi için hiç bir yalan belgem yoktu. abim Amerika'da sadece İngilizce konuşamıyorum. Abim orada yalnız hem beni okutmak istiyor hemde yanına kardeşini almak istiyor şu anda green card'lı vatandaş olucak benim ABD'de kalmak gibi bir niyetim yok sadece okumak istiyorum başvurmaktan korkuyorum tekrar red sebebide belli değil. zaten abim seneye Amerikan vatandaşı olucak neden bu kadar zor başvurmak ? tekrar başvurmalı mıyım ? Egemen Atakanı

Red artti almak kisitlandi cunku ABD'de is durumu berbat. ABD kendi vatandasini ve green card'li olanlarin durumunu dusumek zorunda. Hemde su var ... gittikce ABD'len TR iliskiler daha fazla ayriliyor. Yani eskisi kadar ABD TR'ye o kadar olumlu bakmiyor.

Ben derim abin vatandas olsun ve ondan sorna onun yardiminlan tekrar basvur.

atakani
08 06 2011, 03:59
Red artti almak kisitlandi cunku ABD'de is durumu berbat. ABD kendi vatandasini ve green card'li olanlarin durumunu dusumek zorunda. Hemde su var ... gittikce ABD'len TR iliskiler daha fazla ayriliyor. Yani eskisi kadar ABD TR'ye o kadar olumlu bakmiyor.

Ben derim abin vatandas olsun ve ondan sorna onun yardiminlan tekrar basvur.

haklısın hocam ama benim yaşım geçiyor burada çalışıp gideyim dedim 1-2 sene şimdide vize alamıyoruz Amerikan Okul sistemi harika ya bilgisayar mühendisliği ya da hukuk okumak istiyorum... yurtta kalıcaktım hatta genede alamadım hayırlısı demekten başka birşey yapamıyoruz :(

Kuzey Bati Turk
08 06 2011, 04:08
haklısın hocam ama benim yaşım geçiyor burada çalışıp gideyim dedim 1-2 sene şimdide vize alamıyoruz Amerikan Okul sistemi harika ya bilgisayar mühendisliği ya da hukuk okumak istiyorum... yurtta kalıcaktım hatta genede alamadım hayırlısı demekten başka birşey yapamıyoruz :(

Nedir bu TR'de genclerin durumu anlamak zor ! Turk milleti ASIL ne istiyor belli FAKAT TR nereye gittiyi o da belli.

justrudy
08 06 2011, 04:18

ben gittiğim de vize almaya bir cocuk vardı ankara da dilide vardı perfect başarılı biriydi.zaten çağrı almasına rağmen vize vermediler elamana cocuk uzattı niye vermiyorsunuz işte hesabım da param var beni okula kabul ettiler...lütfen tekrar basvurun suan da veremiyoruz...önceden de 2-3 defa work and travel yapmıs elaman vermicekse vermiyor :(

aslan23
01 07 2011, 13:40
green card sahibiyim ve vatandaslik ile ilgili bir sorum var. Amerikada 5 yil yasadiktan sonra vatandas olmak istiyorum ama amerikada calismak istemiyorum. Acaba amerikada 5yil yasadiktan sonra calismadim diye vatandaslik engeli cikar mi?

wini
02 07 2011, 18:19
Merhaba arkadaslar forumda cok yeniyim istedigim konuyu bulamadim ve burdan konu actim ! bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olabilirlermi??? green cardli olan kisi esine istek yapti ne kadar zaman surer ? ve neler gerekli olabilir ileryen zamanlarda? simdiden herkese cok tesekkurlerr!!

morbeyaz
04 07 2011, 14:40
Mezun.com sitesinden Green card başvurusu yapanlar konfirmasyon numarasını öğrenebilir. Ben o şekilde öğrendim.

05 07 2011, 02:14
Merhaba arkadaslar forumda cok yeniyim istedigim konuyu bulamadim ve burdan konu actim ! bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olabilirlermi??? green cardli olan kisi esine istek yapti ne kadar zaman surer ? ve neler gerekli olabilir ileryen zamanlarda? simdiden herkese cok tesekkurlerr!!

Green Card sahibinin esine yaptigi basvurunun kategorisi F2A dir.
Su an itibariyla 22 Mart 2008 ve oncesinde yapilan basvurulara vize verilmektedir. Bu tarih her ay degismektedir. Detayli bilgi icin http://www.travel.state.gov/visa/bulletin/bulletin_5489.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

05 07 2011, 02:18
green card sahibiyim ve vatandaslik ile ilgili bir sorum var. Amerikada 5 yil yasadiktan sonra vatandas olmak istiyorum ama amerikada calismak istemiyorum. Acaba amerikada 5yil yasadiktan sonra calismadim diye vatandaslik engeli cikar mi?

Vatandaslik "Naturalization" islemleri icin Amerika'da calismis olma sarti aranmamaktadir. Konu ile ilgili ayrintili bilgi icin http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=d84d6811264a3210VgnVCM100000b92ca60aRCR D&vgnextchannel=d84d6811264a3210VgnVCM100000b92ca60a RCRD sitesini ziyaret edebilirsiniz.

bilal47
05 07 2011, 07:39
Merhaba

Ben öğretmen olarak görev yapmaktayım. 10 yıllık pasaportum var ama yeşil pasaport değil.2009 yılında İngiltereye gittim eski pasaportumda ingiltere vizesi var.Ben şimdi 10 yıllık amerika vizesi alabilir miyim?Yazdan yaza turistik amaçlı gideceğim.Sizce şansım nedir böyle bir şey mümkün mü?Teşekkürler

cenkunal
12 07 2011, 05:35
merhaba amerikan konsolosluğuna returning visa için başvuru yaptım yani mail atarak randevu talep istedim cevap vermiyorlar maalesef...bu arada başvuru için 380$ vereceğiz.onun dışında tekrar para verecek miyiz ? çünkü başvuruyu kabul ederse tekrar vatandaşlık dosyası açılacak demiştiniz konsolosluk çünkü zor şartta o 380$'ı buldum ekstra masraf çıkarsa çok zorlanacağım ...

izi32
13 07 2011, 03:29
Sayın Yetkili,
Green Card kazanan biri, Amerika'da 5 yılı doldurmadan, ilk yılın sonunda mesela bir Amerikan şirketinin çalışanı olarak Türkiye'de görevli olarak bulunursa bu süre Amerika'da bulunması gereken 5 yıllık süreye sayılır mı? Yoksa şu veya bu şekilde 5 yıl Amerika'da bulunmak-yaşamak zorunda mı?

Saygılar

15 07 2011, 08:06
Sayın Yetkili,
Green Card kazanan biri, Amerika'da 5 yılı doldurmadan, ilk yılın sonunda mesela bir Amerikan şirketinin çalışanı olarak Türkiye'de görevli olarak bulunursa bu süre Amerika'da bulunması gereken 5 yıllık süreye sayılır mı? Yoksa şu veya bu şekilde 5 yıl Amerika'da bulunmak-yaşamak zorunda mı?

Saygılar

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=1e6678264614d010VgnVCM10000048f3d6a1RCR D&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1 RCRD sitesini ziyaret ederek konu ile ilgili detayli bilgi edinebilirsiniz.

15 07 2011, 08:12
merhaba amerikan konsolosluğuna returning visa için başvuru yaptım yani mail atarak randevu talep istedim cevap vermiyorlar maalesef...bu arada başvuru için 380$ vereceğiz.onun dışında tekrar para verecek miyiz ? çünkü başvuruyu kabul ederse tekrar vatandaşlık dosyası açılacak demiştiniz konsolosluk çünkü zor şartta o 380$'ı buldum ekstra masraf çıkarsa çok zorlanacağım ...

Emailinize 5 is gunu icinde cevap alamazsaniz lutfen tekrar gonderiniz yada 312-455 5555 nolu telefondan Pazartesi-Persembe gunleri arasinda 16:00-17:00 saatlerinde randevu aliniz. $380 basvuru ucretidir. Basvurunuz kabul olursa ayrica $404 vize ucreti odemeniz gerekecektir.

Saygilar

15 07 2011, 08:16
Merhaba

Ben öğretmen olarak görev yapmaktayım. 10 yıllık pasaportum var ama yeşil pasaport değil.2009 yılında İngiltereye gittim eski pasaportumda ingiltere vizesi var.Ben şimdi 10 yıllık amerika vizesi alabilir miyim?Yazdan yaza turistik amaçlı gideceğim.Sizce şansım nedir böyle bir şey mümkün mü?Teşekkürler

Gocmen Olmayan Vize ile ilgili sorulariniza bu bolumden yanit verilememektedir. Ilgili bolume emaille sorunuzu yoneltmenizi tavsiye ederiz.

Saygilar

muho1980
15 07 2011, 16:08
Benim merak ettiğim konu neden bu DV LOTTERY çekişinde sadece 1 mayısda kazananların çoğuna 15 temmuzda greencard kazandılar.Ve sanırsam çok az sayıda kişi greencard kazandı.Ve bu sefer iptal edilirmi bu sebebden dolayı bu DV çekilişide .çünkü yüzde 100 hata olduğu kanısındayım.

muho1980
17 07 2011, 15:46
sayın konsolosluk görevlisi

ben sallama isimlerle soyisimlerle 20bin başvuru yapmısdım onlardan sadece 22 kişisi kazandı nasıl iş bu anlamadım,sanki şansımız 1000de bir yani 100de 2 değil belkide bu sene Türkiyeden az kişi aldılar.İşde başvuru ücreti olmayınca milletin hakkıda bazen böyle yanıyor.
Eger basvuru ücreti 1000 dolar olursa senede 20 milyon basvurudan 20 milyar dolar senelik abd nin hazinesine girer ve gereksizce yapılan başvurular engellenir.

muho1980
17 07 2011, 15:47

ben sallama isimlerle soyisimlerle 20bin başvuru yapmısdım onlardan sadece 22 kişisi kazandı nasıl iş bu anlamadım,sanki şansımız 1000de bir yani 100de 2 değil belkide bu sene Türkiyeden az kişi aldılar.İşde başvuru ücreti olmayınca milletin hakkıda bazen böyle yanıyor.
Eger basvuru ücreti 1000 dolar olursa senede 20 milyon basvurudan 20 milyar dolar senelik abd nin hazinesine girer ve gereksizce yapılan başvurular engellenir.

muharremx
18 07 2011, 04:42
Merhaba.. Ben dv 2012 için çekilişi kazandim.çekilişe başvurduğumda bekardim fakat agustosta evleneceğim eşimde benimle birlikte green card sahibi olabilecek mi. Evlilik durumum hakkinda bilgilendirmem gereken yer ve zaman ne dir .

delicene
18 07 2011, 08:54

Tahmin edersin ki 20 bin basvurunun bir sekilde ayni kaynaktan geldigini ya da en azindan bi kisminin ayni kaynaktan geldigini bulmak cok kolay. Kurallarda da var zaten, bu tur "sallama" ya da dogru olmayan basvurularin anlasildigi zaman iptal edilecegi. Zor bir durum degil. 20 bin den 1000 tanesi aradan siyrilmis, 22 tanesine de cikmis demek ki... Yazik.

19 07 2011, 08:58
Merhaba.. Ben dv 2012 için çekilişi kazandim.çekilişe başvurduğumda bekardim fakat agustosta evleneceğim eşimde benimle birlikte green card sahibi olabilecek mi. Evlilik durumum hakkinda bilgilendirmem gereken yer ve zaman ne dir .

Kendinize ait DS formlarini gonderirken esiniz icin de ayni evraklari KCC'ye gonderiniz. KCC esinizi sizin dosyaniza ekleyecektir.

BezginBekir
19 07 2011, 16:14
Merhaba,

Benim de emin olmak istedigim bir kac durum var. Uygun oldugunuzda cevap verebilirseniz sevinirim.

1. Yuksek lisans mezunuyum. DSP-122 formunda 6a bolumunde Advanced Degree kismini secmem gerekiyor, doğru mudur?

2. Ayni formun 6b sorusu icin soyle bir durumum var : 2003 - 2005 seneleri arasinda lisans ustu dersleri tamamladim ancak tezimi sunamadim. Daha sonra cikan afla 2009 senesinde yuksek lisansa dondum, 2010 itibariyla mezun oldum. Bu durumda, DSP-122 formunu doldururken 2003 - 2010 arası yazmak doğru olur mu? Yoksa iki aralığı da (2003 - 2005 / 2009 - 2010 seklinde) belirtmek gerekir mi?

3. Gocmen Vize Basvuru Sahipleri Icin Yonergeler dokumaninda belirtilen konsolosluga gonderilecek belgeler icinde kisinin aldigi son diploma yeterli deniliyor. Benim durumumda yuksek lisans diplomasi yeterli olacak, lisans diplomasina gerek yok seklinde anliyorum. Dogru mudur?

Tesekkurler, iyi calismalar.

hamzayasar
20 07 2011, 05:21
Merhabalar,

Sorumu yeni konu olarak belirttim fakat burdada tekrar sorayım;
Adresime gelecek olan zarfın başına herhangi bir şey gelmesi durumunda, zarfı tekrar temin etme şansımız olur mu acaba? Yoksa zarf gelmez veya kaybolursa Green Card hakkımdamı biter?

Teşekkürler.

maxinator
20 07 2011, 13:48
iyi aksamlar.
ESC sayfasindan 16 haneli basvuru numarasini, soyismi falan girip kontrol ettigimiz zaman, "has not been selected for 2012 dv program falan filan" seysi bu donem icin tum kapilarin kapandigini mi sey ediyor? -))
daha sonra girip bakmama bir luzum varmi?
bi de eger kazanma durumu varsa, geri kalan proseduru basvuru yaptigimiz ulkede mi tamamlamamiz lazim yoksa baska bir ulke de olabilir mi?

tesekkur erim..

delicene
20 07 2011, 17:29
iyi aksamlar.
ESC sayfasindan 16 haneli basvuru numarasini, soyismi falan girip kontrol ettigimiz zaman, "has not been selected for 2012 dv program falan filan" seysi bu donem icin tum kapilarin kapandigini mi sey ediyor? -))
daha sonra girip bakmama bir luzum varmi?
bi de eger kazanma durumu varsa, geri kalan proseduru basvuru yaptigimiz ulkede mi tamamlamamiz lazim yoksa baska bir ulke de olabilir mi?

tesekkur erim..

Malesef kazanamamissiniz. Konuyla ilgili pek cok baslik Green Card forumu altinda bulunuyor.

21 07 2011, 01:36
Merhabalar,

Sorumu yeni konu olarak belirttim fakat burdada tekrar sorayım;
Adresime gelecek olan zarfın başına herhangi bir şey gelmesi durumunda, zarfı tekrar temin etme şansımız olur mu acaba? Yoksa zarf gelmez veya kaybolursa Green Card hakkımdamı biter?

Teşekkürler.

Sayin Basvuru Sahibi,

Gelecek olan zarfla kastettiginizi acikca yazmanizi rica ederiz. Cekilisi kazananlarin internetten gerekli evraklari indirerek, KCC ye gondermeleri gerekmektedir. Bu asamadan sonra randevu tarihinizi web sitemizden de takip edebilirsiniz.

21 07 2011, 01:45
Merhaba,

Benim de emin olmak istedigim bir kac durum var. Uygun oldugunuzda cevap verebilirseniz sevinirim.

1. Yuksek lisans mezunuyum. DSP-122 formunda 6a bolumunde Advanced Degree kismini secmem gerekiyor, doğru mudur?

2. Ayni formun 6b sorusu icin soyle bir durumum var : 2003 - 2005 seneleri arasinda lisans ustu dersleri tamamladim ancak tezimi sunamadim. Daha sonra cikan afla 2009 senesinde yuksek lisansa dondum, 2010 itibariyla mezun oldum. Bu durumda, DSP-122 formunu doldururken 2003 - 2010 arası yazmak doğru olur mu? Yoksa iki aralığı da (2003 - 2005 / 2009 - 2010 seklinde) belirtmek gerekir mi?

3. Gocmen Vize Basvuru Sahipleri Icin Yonergeler dokumaninda belirtilen konsolosluga gonderilecek belgeler icinde kisinin aldigi son diploma yeterli deniliyor. Benim durumumda yuksek lisans diplomasi yeterli olacak, lisans diplomasina gerek yok seklinde anliyorum. Dogru mudur?

Tesekkurler, iyi calismalar.

1. Advanced Degree bolumunu isaretlemeniz gerekmektedir.
2.2003/2010 yazabilirsiniz.
3.Dogrudur.

crazycells
21 07 2011, 03:00
Green Kart cekilisini kazanan ve ABD'de bulunan talihliler AOS icin ne yapmali?

Bazi forumlarda DSP122+barcode sheet+2 adet fotograf KCC'ye gonderilmeli, KCC'den gelen notification letter sonrasi DOS'a ucret odenmeli ve sonra gerekli belgeleri hazirlayarak numaramizin current olmasi beklenmeli deniliyor.

Fakat bu konudaki resmi yonergelerde isimizin USCIS ile oldugu yaziyor, resmi yonergeler AOS konusunda cok yetersiz, hicbir seyi aciklamiyor. Yardimci olabilir misiniz?

Marooned
21 07 2011, 04:19
Dv Lottery tamamen kaldırıldı mı?

21 07 2011, 04:23
Dv Lottery tamamen kaldırıldı mı?

Hayir. 2012 yili icin basvuruda bulunanlar 15 Temmuz'dan itibaren www.dvlottery.state.gov adresinden durumlarini kontrol edebilirler.

21 07 2011, 04:30

Bazi forumlarda DSP122+barcode sheet+2 adet fotograf KCC'ye gonderilmeli, KCC'den gelen notification letter sonrasi DOS'a ucret odenmeli ve sonra gerekli belgeleri hazirlayarak numaramizin current olmasi beklenmeli deniliyor.

Fakat bu konudaki resmi yonergelerde isimizin USCIS ile oldugu yaziyor, resmi yonergeler AOS konusunda cok yetersiz, hicbir seyi aciklamiyor. Yardimci olabilir misiniz?

Okudugunuz aciklama halihazirda Amerika'da yasamakta olup vizelerini Amerika'da almak isteyen basvuru sahipleri icin gecerlidir.
Cekilisi kazanan basvuru sahipleri DS 230 Part I,II ve DSP 122 formunu doldurarak resimle birlikte KCC'ye gondermelidirler. Dosyanin sirasi geldiginde basvuru sahibine, randevu gununu belirten bir bildiri gonderilecektir. Randevu tarihi belli olan basvuru sahipleri gerekli belgeleri hazirlayarak ofisimize gondermelidir. Gerekli evraklarin listesine http://turkish.turkey.usembassy.gov/media/pdf/dv_yonerge_052011.pdf adresinden ulasabilirsiniz. Ayrica aylik randevu listesini http://www.usemb-ankara.org.tr/consular/Turkish/cesitlilik_gocmen_mulakat.html sitesinden gorebilirsiniz.

Marooned
21 07 2011, 04:44
İnternette komitenin dv lottery'nin kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısnı kabul ettiği yazılıyor. Bu ne anlama geliyor? Bizi bu konuda bilgilendirir misiniz?

http://judiciary.house.gov/news/07202011.html

bronzenyc
21 07 2011, 09:02
esim dv lottery yi kazandi, kendisi henuz lise mezunu degil ( acik liseye gidiyor), ama is tecrubesi ve bu isle ilgili iki yil egitim aldigina dair belgeleri var. yaptigi is ise onenet.gov web sayfasinda 4. grupta 7 ile 8 arasi. esimin yesil kart alma sansi varmi? esimin mulakata gelirken is tecrubesi ile ilgili hangi belgeleri saglamasi gerekiyor?
tesekkurler

crazycells
21 07 2011, 11:58
Okudugunuz aciklama halihazirda Amerika'da yasamakta olup vizelerini Amerika'da almak isteyen basvuru sahipleri icin gecerlidir.
Cekilisi kazanan basvuru sahipleri DS 230 Part I,II ve DSP 122 formunu doldurarak resimle birlikte KCC'ye gondermelidirler. Dosyanin sirasi geldiginde basvuru sahibine, randevu gununu belirten bir bildiri gonderilecektir. Randevu tarihi belli olan basvuru sahipleri gerekli belgeleri hazirlayarak ofisimize gondermelidir. Gerekli evraklarin listesine http://turkish.turkey.usembassy.gov/media/pdf/dv_yonerge_052011.pdf adresinden ulasabilirsiniz. Ayrica aylik randevu listesini http://www.usemb-ankara.org.tr/consular/Turkish/cesitlilik_gocmen_mulakat.html sitesinden gorebilirsiniz.

Evet zaten ilk cumlemi okursaniz ben de ondan bahsediyorum.

AOS icin izlenmesi gereken yolu sordum, siz bana CP yapmak isteyenlerin yapmasi gereken seyleri soylediniz.

muho1980
21 07 2011, 13:03
Sayın konsolosluk yetkilisi;

Bence DV lottery kaldırılıp Kanadanın sistemi gibi puanlama sistemi gelmelidir.Bu Puanlama sisteminde ilk oncelik abd de daha once bulunma,ingilizce bilme,üniversite mezunu olma,türkiyede işi olma ve bankada en az 10bin dolar parası olma kriterleri olmalıdır.inanın bana benim dediğim sistem abd nin kalkınmasına daha yardımcı olur.Çünkü lise mezunu cahillerin abd ye hiçbir katkısı olmaz.

coldhead
21 07 2011, 18:05
Merhabalar;

Ben DV 2011 talihlisiyim. Vizemi aldım. 29 Ağustos 2011'de bir aksilik olmazsa New York'da olacağım 1 haftalığına. Orada sosyal güvenlik ofisine gidip sosyal güvenlik numarası alacağım ve green card'ımın gönderilmesini istediğim adresi beyan edeceğim. Doğru mudur?

Bir de bir şey daha danışmak istiyorum. Amerika'ya yerleşeceğim ama biraz zamana ihtiyacım var. 3 Eylül 2011'de Türkiye'ye döneceğim. Re-entry permit formunu mu doldurmam gerekiyor? Bunun için herhangi bir ücret ödeniyor mu? Bu formu nereden bulabilirim? Formu Amerika'dayken mi, gitmeden önce mi yoksa döndükten sonra mı doldurmam gerekiyor? Re-entry permit'in bana vereceği maksimum süre nedir? Ne kadar zaman sonra Amerika'ya yerleşmem gerekiyor?

Bu soruları yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.
Teşekkür ederim.

delicene
22 07 2011, 00:17
Merhabalar;

Ben DV 2011 talihlisiyim. Vizemi aldım. 29 Ağustos 2011'de bir aksilik olmazsa New York'da olacağım 1 haftalığına. Orada sosyal güvenlik ofisine gidip sosyal güvenlik numarası alacağım ve green card'ımın gönderilmesini istediğim adresi beyan edeceğim. Doğru mudur?

Bir de bir şey daha danışmak istiyorum. Amerika'ya yerleşeceğim ama biraz zamana ihtiyacım var. 3 Eylül 2011'de Türkiye'ye döneceğim. Re-entry permit formunu mu doldurmam gerekiyor? Bunun için herhangi bir ücret ödeniyor mu? Bu formu nereden bulabilirim? Formu Amerika'dayken mi, gitmeden önce mi yoksa döndükten sonra mı doldurmam gerekiyor? Re-entry permit'in bana vereceği maksimum süre nedir? Ne kadar zaman sonra Amerika'ya yerleşmem gerekiyor?

Teşekkür ederim.

SSN - Sosyal guvenlik numarasi alabilmen icin calisiyor olman gerekiyor, is sahibi olmadan alamiyorsun yani. Istenen belgeler arasinda isvereneninden ona calistigina dair bir belge var.

arusel
22 07 2011, 00:45
hayır yanlışınız var greencard sahipleri direk gidip müracaat ederek ssn alabiliyor kendimden biliyorum

SSN - Sosyal guvenlik numarasi alabilmen icin calisiyor olman gerekiyor, is sahibi olmadan alamiyorsun yani. Istenen belgeler arasinda isvereneninden ona calistigina dair bir belge var.

22 07 2011, 02:49
Merhabalar;

Teşekkür ederim.

Sayin Basvuru Sahibi,

DS 230 Part II formunda SSN numarasi istiyorum bolumunu isaretlediyseniz, Amerika'ya giris yaptiktan sonra islemleriniz otomatik yapilacak ve size bir sure sonra SSN verilecektir. Size sorulan soruya hayir cevabi verdiyseniz Amerika'ya giris yaptiktan sonra SSA ofisine gidip basvuru yapmaniz gerekmektedir. Bunu Amerika'ya giriste islemlerinizi yapan gocmenlik memuruna sorabilirsiniz.
Re Entry Basvrusu'nu Amerika'dayken yapmaniz gerekmektedir. Basvuruyu bulundugunuz sehirdeki USCIS ofislerinden yapabilirsiniz.

22 07 2011, 02:52
esim dv lottery yi kazandi, kendisi henuz lise mezunu degil ( acik liseye gidiyor), ama is tecrubesi ve bu isle ilgili iki yil egitim aldigina dair belgeleri var. yaptigi is ise onenet.gov web sayfasinda 4. grupta 7 ile 8 arasi. esimin yesil kart alma sansi varmi? esimin mulakata gelirken is tecrubesi ile ilgili hangi belgeleri saglamasi gerekiyor?
tesekkurler

Sayin Basvuru Sahibi,

Esinizin yaptigi isin puani yeterliyse ve esiniz bu isin gerektirdigi vasiflara sahipse vize alabilir.

22 07 2011, 03:06
Evet zaten ilk cumlemi okursaniz ben de ondan bahsediyorum.

AOS icin izlenmesi gereken yolu sordum, siz bana CP yapmak isteyenlerin yapmasi gereken seyleri soylediniz.

AOS konusunda tek yetkili otorite USCIS'dir. Lutfen sorunuzu USCIS'e iletiniz.

22 07 2011, 03:08
İnternette komitenin dv lottery'nin kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısnı kabul ettiği yazılıyor. Bu ne anlama geliyor? Bizi bu konuda bilgilendirir misiniz?

http://judiciary.house.gov/news/07202011.html

Amerikan Gocmenlik Yasasi uyarinca Green Card cekilisi devam etmektedir. Yasada bir degisiklik olmamistir.

hamzayasar
22 07 2011, 05:16
Birkaç sorum olacak;

Birincisi, mülakat sırasında hesabımızda 10 bin dolar gibi bir paranın olması gerekiyor mu?

ikincisi, Önlisans öğrencisiyim, ilk senemi tamamladım, okulumu dondurup amerikaya gidip geldikten sonra ikinci senemi tamamlasam bir problem olur mu?

1 sene boyunca Türkiyede kalmam Green Card'ımın yanmasına sebep olur mu?

Teşekkürler.

delicene
22 07 2011, 16:59
hayır yanlışınız var greencard sahipleri direk gidip müracaat ederek ssn alabiliyor kendimden biliyorum

Haklisiniz, ogrenci vizesi gibi vizeler icinmis dedigim.

darklord28
23 07 2011, 16:44
Annem DV2012'yi kazandi ve babamla Green Card almak icin basvuru yapacaklar. Ben 21 yasinin ustunde oldugum icin(bekarım), oraya gittikten sonra benim icin F2B kategorisi Green Card icin basvuru yapacaklar. Benim de ABD'ye gidip bir dil okulunda egitim gorme gibi planlarim vardi. Acaba ailemin cekilisi kazanmis olmasi ve gocmenlik durumu, benim dil okulu basvurumu etkiler mi? Vizem red olur mu? Eger bu durumda vizeye basvuramazsam, gecen yil onaylanmis 10 yil sureli turist vizemle yaz aylarinda ABD'ye girerken, giriste sorun yasar miyim? Tesekkurler.

delicene
24 07 2011, 19:22
Ben de bir soru sormak isitiyorum. Benim kardesim green cardi kazandi, ve benim yanima gelecek - ben su an Amerikada calisiyorum. Kardesimin basvururken burda yasamasina yetecek kadar maddi kaynak gostermesi gerekiyor mu ya da benim bir sey gostermem gerekiyor mu? Bu konudaki prosedur nedir?

isaactr
25 07 2011, 04:14
Sayın Yetkili,

Öncelikle 2012 DV Lottery'i kazandım. Ben 2000-2008 yılları arasında aralıksız olarak ABD'de yasal olarak kaldım.(F1 sonra E1 ve en son B1 vizelerimle).
ABD'de 2005 yılında evlendim. Eşim Türk ve ABD'ye yasal olarak gelmişti ama sonra vizesi bittince geri dönmedi ve yasal statüsünü kaybetti. 2008'de ben, 2009'da eşim Türkiye'ye döndük.
Eşim 2010'da B1 vizesi aldı(vize başvurusunda ABD'de yasal statüsünü kaybettiğini gizledi) 2011'de ABD'ye gitti ve 1 ay kaldı ve geri döndü. 3 ay önce tekrar gitti ama ülkeye girişte eskiden yasallığını kaybettiğini ortaya çıkardılar ve deport edip geri yolladılar ve 5 sene ceza verdiler.
Şimdi ben çekilişi kazandım. Anladığım kadarıyla eşim adına I-212 nolu bir form doldurmamız gerekli. Benim sorularım:
1. Bu I-212 formunu Kentucky'e mi yollayacağız yoksa Ankara'ya gittiğimizde doldurmamız gerekli ?
2. Eşimin durumu göz önünde olursa, eşimin başvurusu reddedilirse asıl başvuru sahibi olan benim başvurum da otomatik olarak red edilir mi ya da sadece 1'mize green card verilir mi ?
3. Bu I-212 formunu doldurmak için nereden yardım alabiliriz ? Biraz karışık bir durum olduğu için hata yapmak istemiyoruz. Türkiye'de göçmenlik avukatı var mı bilmiyorum. İstanbul ya da Ankara'daki konsolosluktan yardım alabilirmiyiz ?
4. 2008 yılında ABD'de oğlumuz doğdu. Amerikan vatandaşı olduğu için göçmen statüsünde olmayan oğlumuz adına DS 230 nolu form doldurmamız gereklimi ?

Teşekkürler.

26 07 2011, 01:56
Sayın Yetkili,

Öncelikle 2012 DV Lottery'i kazandım. Ben 2000-2008 yılları arasında aralıksız olarak ABD'de yasal olarak kaldım.(F1 sonra E1 ve en son B1 vizelerimle).
ABD'de 2005 yılında evlendim. Eşim Türk ve ABD'ye yasal olarak gelmişti ama sonra vizesi bittince geri dönmedi ve yasal statüsünü kaybetti. 2008'de ben, 2009'da eşim Türkiye'ye döndük.
Eşim 2010'da B1 vizesi aldı(vize başvurusunda ABD'de yasal statüsünü kaybettiğini gizledi) 2011'de ABD'ye gitti ve 1 ay kaldı ve geri döndü. 3 ay önce tekrar gitti ama ülkeye girişte eskiden yasallığını kaybettiğini ortaya çıkardılar ve deport edip geri yolladılar ve 5 sene ceza verdiler.
Şimdi ben çekilişi kazandım. Anladığım kadarıyla eşim adına I-212 nolu bir form doldurmamız gerekli. Benim sorularım:
1. Bu I-212 formunu Kentucky'e mi yollayacağız yoksa Ankara'ya gittiğimizde doldurmamız gerekli ?
2. Eşimin durumu göz önünde olursa, eşimin başvurusu reddedilirse asıl başvuru sahibi olan benim başvurum da otomatik olarak red edilir mi ya da sadece 1'mize green card verilir mi ?
3. Bu I-212 formunu doldurmak için nereden yardım alabiliriz ? Biraz karışık bir durum olduğu için hata yapmak istemiyoruz. Türkiye'de göçmenlik avukatı var mı bilmiyorum. İstanbul ya da Ankara'daki konsolosluktan yardım alabilirmiyiz ?
4. 2008 yılında ABD'de oğlumuz doğdu. Amerikan vatandaşı olduğu için göçmen statüsünde olmayan oğlumuz adına DS 230 nolu form doldurmamız gereklimi ?

Teşekkürler.

Sayin Basvuru Sahibi,

Esinizin ve sizin oncelikle tum formlari doldurup yonergeleri izlemeniz gerekmektedir. Waiver basvurusunda bulunmaniz icin gocmen Vize Mulakatina katilmaniz ve yasal olarak reddedilmeniz gerekmektedir. Kazanan kisi siz oldugunuz icin esinizin durumu sizi etkilemez. Esiniz Amerika'da yasa disi kaldiysa ve sinirdisi edildiyse I601 ve I212 waiverlarina basvurmasi gerekebilir.
Turkiye'de Amerikan Gocmenligi ile ilgilenen avukatlar bulunmaktadir fakat ofis olarak bizim avukat onermemiz maalesef mumkun degildir.
Oglunuz Vatandas oldugundan form doldurmaniz yada herhangi bir islem yapmaniz gerekmemektedir.

26 07 2011, 02:08
Ben de bir soru sormak isitiyorum. Benim kardesim green cardi kazandi, ve benim yanima gelecek - ben su an Amerikada calisiyorum. Kardesimin basvururken burda yasamasina yetecek kadar maddi kaynak gostermesi gerekiyor mu ya da benim bir sey gostermem gerekiyor mu? Bu konudaki prosedur nedir?

Kardesinizin Amerika'da kendisini gecindirecek kadar maddi kaynagi oldugunu ispatlmasi gerekmektedir. Henuz ogrenciyse yada calismaya yeni basladiysa Amerika'da vergi veren Amerikan Vatandasi yada Green Card sahibi bir sponsor bulmaniz gerekmektedir. Sponsorun I134 formunu doldurmasi ve son yila ait vergi evraklarini eklemesi gerekmektedir.

26 07 2011, 02:15
Annem DV2012'yi kazandi ve babamla Green Card almak icin basvuru yapacaklar. Ben 21 yasinin ustunde oldugum icin(bekarım), oraya gittikten sonra benim icin F2B kategorisi Green Card icin basvuru yapacaklar. Benim de ABD'ye gidip bir dil okulunda egitim gorme gibi planlarim vardi. Acaba ailemin cekilisi kazanmis olmasi ve gocmenlik durumu, benim dil okulu basvurumu etkiler mi? Vizem red olur mu? Eger bu durumda vizeye basvuramazsam, gecen yil onaylanmis 10 yil sureli turist vizemle yaz aylarinda ABD'ye girerken, giriste sorun yasar miyim? Tesekkurler.

Sorunuz gocmen olmayan vizeyle ilgilidir. Sorunuzu detayli bicimde ilgili bolume iletmenizi tavsiye ederiz.

26 07 2011, 02:21
Birkaç sorum olacak;

Birincisi, mülakat sırasında hesabımızda 10 bin dolar gibi bir paranın olması gerekiyor mu?

ikincisi, Önlisans öğrencisiyim, ilk senemi tamamladım, okulumu dondurup amerikaya gidip geldikten sonra ikinci senemi tamamlasam bir problem olur mu?

1 sene boyunca Türkiyede kalmam Green Card'ımın yanmasına sebep olur mu?

Teşekkürler.

Sayin basvuru sahibi,

Hesabinizdaki paranin yeterli olup olmayacagina gorusmeyi yapan konsolosluk gorevlisi karar verebilir. Bu durum egitiminize, dil bilginize gore degisebilir.
Egitiminizle ilgili sorunuzun statunuzle ilgili baglantisi anlasilamamistir.
1 yildan fazla Amerika disinda kalan green card sahipleri statulerini yitirirler. Bunu onlemek icin Amerika'dan cikmadan Re Entry permit basvurusu yapabilirsiniz. Basvurunuz onaylanirsa 2 sene Amerika'ya girmeden statunuzu koruyabilirsiniz.

isaactr
26 07 2011, 04:43
Sayin Basvuru Sahibi,

Esinizin ve sizin oncelikle tum formlari doldurup yonergeleri izlemeniz gerekmektedir. Waiver basvurusunda bulunmaniz icin gocmen Vize Mulakatina katilmaniz ve yasal olarak reddedilmeniz gerekmektedir. Kazanan kisi siz oldugunuz icin esinizin durumu sizi etkilemez. Esiniz Amerika'da yasa disi kaldiysa ve sinirdisi edildiyse I601 ve I212 waiverlarina basvurmasi gerekebilir.
Turkiye'de Amerikan Gocmenligi ile ilgilenen avukatlar bulunmaktadir fakat ofis olarak bizim avukat onermemiz maalesef mumkun degildir.
Oglunuz Vatandas oldugundan form doldurmaniz yada herhangi bir islem yapmaniz gerekmemektedir.

Sayın Yetkili,

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim ama biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacım var.

Eşim deport edildiğinde beraberinde verilen dökümanlarda:

-212(a) (6) (C) (i) : In general.-Any alien who, by fraud or willfully misrepresenting a material fact, seeks to procure (or has sought to procure or has procured) a visa, other documentation, or admission into the United States or other benefit provided under this Act is inadmissible.

ve

-212(a) (7) (A) (i) (I) : who is not in possession of a valid unexpired immigrant visa, reentry permit, border crossing identification card, or other valid entry document required by this Act, and a valid unexpired passport, or other suitable travel document, or document of identity and nationality if such document is required under the regulations issued by the Attorney General under section 211(a)

sebeblerden dolayı deport edildi.

1. Bu durumda hangi formu doldurmamız gerekli ?
2. Bu formlar(601 veya 212) vize mulakatına giderken doldurup gitmemiz gerekmez mi yoksa eşimin mülakattan rededilmesinden sonra mı doldurup ***ürmemiz gerekli ?
3.DS-230 formunun Part 2'deki 40 nolu soruya eşim için F mi yoksa H şıkkına mı YES dememiz gerekir ?

Biliyorum bu işler için avukat olsa daha iyi olur ama İstanbul'da bir avukata henüz ulaşamadım. Eğer direk avukat tavsiye edemiyorsanız hangi kanallardan avukat bulabilirim (internette yapılan aramalarda ABD'deki avukatlar çıkıyor)?

Teşekkürler

26 07 2011, 04:55
Sayın Yetkili,

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim ama biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacım var.

Eşim deport edildiğinde beraberinde verilen dökümanlarda:

-212(a) (6) (C) (i) : In general.-Any alien who, by fraud or willfully misrepresenting a material fact, seeks to procure (or has sought to procure or has procured) a visa, other documentation, or admission into the United States or other benefit provided under this Act is inadmissible.

ve

-212(a) (7) (A) (i) (I) : who is not in possession of a valid unexpired immigrant visa, reentry permit, border crossing identification card, or other valid entry document required by this Act, and a valid unexpired passport, or other suitable travel document, or document of identity and nationality if such document is required under the regulations issued by the Attorney General under section 211(a)

sebeblerden dolayı deport edildi.

1. Bu durumda hangi formu doldurmamız gerekli ?
2. Bu formlar(601 veya 212) vize mulakatına giderken doldurup gitmemiz gerekmez mi yoksa eşimin mülakattan rededilmesinden sonra mı doldurup ***ürmemiz gerekli ?
3.DS-230 formunun Part 2'deki 40 nolu soruya eşim için F mi yoksa H şıkkına mı YES dememiz gerekir ?

Biliyorum bu işler için avukat olsa daha iyi olur ama İstanbul'da bir avukata henüz ulaşamadım. Eğer direk avukat tavsiye edemiyorsanız hangi kanallardan avukat bulabilirim (internette yapılan aramalarda ABD'deki avukatlar çıkıyor)?

Teşekkürler

Bu konuda kesin tavsiye verebilmemiz icin esinizin gorusmeye girmesi gerekmektedir. Normal sartlarda 6(C) omurboyu Amerika'ya girmekten muaf kalmak anlamina gelmektedir ve I601 waiverla bu yasagin kaldirilmasi icin basvurulabilir.
I212'ye ihtiyac duyup duymayacagina da ancak gorusme sirasinda karar verilebilir.

isaactr
26 07 2011, 05:10
Bu konuda kesin tavsiye verebilmemiz icin esinizin gorusmeye girmesi gerekmektedir. Normal sartlarda 6(C) omurboyu Amerika'ya girmekten muaf kalmak anlamina gelmektedir ve I601 waiverla bu yasagin kaldirilmasi icin basvurulabilir.
I212'ye ihtiyac duyup duymayacagina da ancak gorusme sirasinda karar verilebilir.

Eşime verilen dökümanlarda 5 sene yasak verildi.
DS 230 Part 2'deki 40 nolu sorudaki hangi şıkları (F ya da H) YES yapmalıyız ?

26 07 2011, 07:46
Eşime verilen dökümanlarda 5 sene yasak verildi.
DS 230 Part 2'deki 40 nolu sorudaki hangi şıkları (F ya da H) YES yapmalıyız ?

Her iki sikki da EVET olarak isaretlemelisiniz.

isaev
26 07 2011, 08:56
KIRGIZİSTAN vatandaşıyım. Çalışma iznime takiben verilen oturma izni ile istanbulda oturmaktayım. Bu sene 2012xxxx green card eşime çıktı.
Birinci paket dokümanları gönderdik Kentucky'e.
Şimdi kalan istenilen sivil dokümanları toplamay başladım.

soru 1 - Kırgızistandan lazım olan belgeleri noter tasdikli olarak inglizceye çeviri yaptıracağım.
Türkiyeden aldığım evrakları inglizceye çevirtmelimiyim? Embassy sitesinde SSS'larda gerek yok yazıyor, doğrumudur ?

soru 2 - Adliyeden aldığımız adiye sicil kaydı ve arşiv kaydı belgeleri yeterlimidir yada emniyetten de mi belge istenir?

Saygılar. Teşekürler

Baroni
26 07 2011, 10:27
Sayın Yetkili,

Doktora programım için Ağustos sonu F-1 vizesiyle Amerika'ya gireceğim. Bunun öncesinde yeşil kart çekilişini kazanmış olduğumu öğrendim. Evraklarımı Amerika'ya yerleştikten sonra göndermek koşuluyla Adjustment of Status üzerinden başvurumu başlatabilir miyim? Adjustment of Status metodu için uygun olmam durumunda atılacak adımlar ve izlenecek yol nasıl olmalıdır?

Teşekkürler. Saygılar

27 07 2011, 01:54
Sayın Yetkili,

Doktora programım için Ağustos sonu F-1 vizesiyle Amerika'ya gireceğim. Bunun öncesinde yeşil kart çekilişini kazanmış olduğumu öğrendim. Evraklarımı Amerika'ya yerleştikten sonra göndermek koşuluyla Adjustment of Status üzerinden başvurumu başlatabilir miyim? Adjustment of Status metodu için uygun olmam durumunda atılacak adımlar ve izlenecek yol nasıl olmalıdır?

Teşekkürler. Saygılar

AOS USCIS'in ototritesinde olan bir islemdir. USCIS ile irtibata gecmenizi tavsiye ederiz.
http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=2da73a4107083210VgnVCM100000082ca60aRCR D&vgnextchannel=2da73a4107083210VgnVCM100000082ca60a RCRD

27 07 2011, 01:59
KIRGIZİSTAN vatandaşıyım. Çalışma iznime takiben verilen oturma izni ile istanbulda oturmaktayım. Bu sene 2012xxxx green card eşime çıktı.
Birinci paket dokümanları gönderdik Kentucky'e.
Şimdi kalan istenilen sivil dokümanları toplamay başladım.

soru 1 - Kırgızistandan lazım olan belgeleri noter tasdikli olarak inglizceye çeviri yaptıracağım.
Türkiyeden aldığım evrakları inglizceye çevirtmelimiyim? Embassy sitesinde SSS'larda gerek yok yazıyor, doğrumudur ?

soru 2 - Adliyeden aldığımız adiye sicil kaydı ve arşiv kaydı belgeleri yeterlimidir yada emniyetten de mi belge istenir?

Saygılar. Teşekürler

1. Noterden tastik ettirmeniz gerekmez. Yeminli tercuman tarafindan tercume edilmesi yeterlidir.

2.ADliyeden aldiginiz arsivli adli sicil kayidi yeterlidir.

baris.b
27 07 2011, 03:48
Sayın Yetkili,

Bugün " gov-foreign-travel@usa-dv-gov.org " mail adresinden E-mail aldım aynen gönderdiği e-mail i kopyalıyorum.Fakat burada benim kazandığımı yazıyor ama mezun yetkilileriyle konuşmamda kazananlara e-mail yolu ile bilgilendirme yapılmayacağını bu konuda istersem size sorabileceğimi ilettiler.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Olumsuz bir sonuç olsa dahi benim gibi arkadaşlarında aynı sıkıntırı yaşamasını istemem.Bundan dolayı sizden ricam aşağıda yazılı olan bilgiler doğrumudur.

Saygılar

Barış BESİMLER

Dear barış besimler ,
You are one of the 50,000 winners selected by the computer random draw from the 12.1 million entries registered in the Diversity Immigrant Visa Program . The Diversity Immigrant Visa program is a United States congressionally-mandated lottery program for receiving a United States Permanent Resident Card. It is also known as the Green Card Lottery.

Acceptance Date: Wednesday 27th of July 2011 01:26:00 AM
Winner: barış besimler
Country: Turkey

With the Diversity Visa (also known as Green Card) you will enjoy all the advantages and benefits of a U.S. permanent resident, including health and education benefits, and employment opportunities along with guidance in your new country, orientation sessions and programs to integrate into mainstream American society. Once received you can use it at any time you want to move in the United States or just travel. The visa must be renewed after 10 years.

U.S. Government helps you with the accommodation and offers you Health Insurance (Freedom HSA Direct Individual Health insurance for 1 year), Dwelling(Apartment in any city you prefer, 1 bedroom for 3 months ), a guaranteed job(in the field that you are are currently qualified so you can start working even from the first week you arrive in the United States and get paid as U.S citizen. ) and education (for U.S. Students or Higher Education through EducationUSA. It includes transfer to a U.S college or University so you can continue your educational study. More details can be found at http://educationusa.state.gov/ .)

United States Permanent Resident Card Granted! - Waiting for payment of processing fee $819

Although the Diversity Visa participation was free, the law and regulations require to every diversity visa winner to pay a visa processing fee of $819 . The Diversity Visa(Green Card) is guaranteed upon receiving the payment.
The per person fee for each Diversity Visa is $819, payable in U.S. dollars or equivalent of your local currency. This $819 fee is the only fee a winner needs to pay throughout the entire relocation process.
Accompanying family members(wife/husband, fiancee, brothers, sisters, childrens, cousins) may be included in the program and their visas will be provided at the same time with yours so you can travel/move together in the same time. However the fees must be paid per person and each member(e.g wife, brother, parents, childrens, cousin) must pay $819. There is no discount for childrens.

PURPOSE: The U.S. Department of State uses the fee payment primarily to process your visa related documents and verify your identity.

The fees must be paid using Western Union money transfer and will be processed by the U.S. embassy in the United Kingdom.
Western Union is a leading provider of International person-to-person money transfer. With more than 150 years experience and 245,000 Agent locations in over 200 countries and territories, Western Union is recognized for sending money quickly, reliably, and safety.
You can send the payment in U.S. dollars or equivalent of your local currency.

Click on the following link to find the nearest Western Union agency and send the fees payment :
Find Western Union Agency
If you are unable to find a Western Union agency near your location, you may ask a relative or friend to pay the fee on your behalf.

After you find a Western Union agency you need to go with cash money, an identity card(e.g passport or national identity card) and send the payment to the U.S. embassy agent address in United Kingdom:

Name : Andrew Longhorn
Address: 24 Grosvenor Square
London, W1A 1AE
United Kingdom

The payment must be sent to the above U.S. embassy agent address in United Kingdom because the U.S. Department of State decided this based on the diplomatic relations with your country.

a) Email copy/scan of the Western Union receipt at gov-foreign-travel@usa.com
b) Email at gov-foreign-travel@usa.com with the following details (you can find them on the money transfer receipt):

1) Money Transfer Control Number (MTCN):
2) Exact sender's name on file with Western Union:
3) Exact sender's address on file with Western Union:
4) Exact receiver's name on file with Western Union:
5) Amount sent:

Then wait for the confirmation that the payment was received.

Within 72 hours, you will receive a confirmation via email with your Case Number/Confirmation Number and exact date and time(approx. 2 days) of the final interview. Upon successful interview you will receive your documents and travel information to move in the United States. Under no circumstances your visa status won't be affected by the interview.

The payment must be sent via Western Union no later than August 4, 2011. You are strongly encouraged not to wait until the last day to pay. Heavy demand may result in system delays.
Under no circumstances can diversity visas be issued or adjustments approved after this date, nor can family members obtain diversity visas to follow-to-join the principal applicant in the U.S. after this date.
The visa processing fee(US$ 819) is mandatory for each person and the U.S. Government doesn't offer any discount, loan or exception.
You have been selected winner of the Diversity Visa lottery so the visa is guaranteed upon receiving the payment fees on time.
A hard copy of this letter will be mailed to your postal address upon receiving the payment fees.
Please be advised that even through you are a winner of Diversity Visa your Case Number/Confirmation Number will be provided only after you send the payment confirmation of the fees. Please do not contact us to ask for the Case Number/Confirmation Number.

If it would be necessary to contact the U.S. Department of state YOU MUST ALWAYS REFER TO YOUR NAME. The email is gov-foreign-travel@usa.com

CONFIDENTIALITY STATEMENT: AUTHORITIES: The information asked for on this form is requested pursuant to Section 222 of the Immigration and Nationality Act. Section 222(f) provides that the records of the Department of State and of diplomatic and consular offices of the United States pertaining to the issuance and refusal of visas or permits to enter the United States shall be considered confidential and shall be used only for the formulation, amendment, administration, or enforcement of the immigration, nationality, and other laws of the United States. Certified copies of such records may be made available to a court provided the court certifies that the information contained in such records is needed in a case pending before the court.

delicene
27 07 2011, 16:06
Sayın Yetkili,

Bugün " gov-foreign-travel@usa-dv-gov.org " mail adresinden E-mail aldım aynen gönderdiği e-mail i kopyalıyorum.Fakat burada benim kazandığımı yazıyor ama mezun yetkilileriyle konuşmamda kazananlara e-mail yolu ile bilgilendirme yapılmayacağını bu konuda istersem size sorabileceğimi ilettiler.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Olumsuz bir sonuç olsa dahi benim gibi arkadaşlarında aynı sıkıntırı yaşamasını istemem.Bundan dolayı sizden ricam aşağıda yazılı olan bilgiler doğrumudur.

Saygılar

Barış BESİMLER

Dear barış besimler ,
You are one of the 50,000 winners selected by the computer random draw from the 12.1 million entries registered in the Diversity Immigrant Visa Program . The Diversity Immigrant Visa program is a United States congressionally-mandated lottery program for receiving a United States Permanent Resident Card. It is also known as the Green Card Lottery.

With the Diversity Visa (also known as Green Card) you will enjoy all the advantages and benefits of a U.S. permanent resident, including health and education benefits, and employment opportunities along with guidance in your new country, orientation sessions and programs to integrate into mainstream American society. Once received you can use it at any time you want to move in the United States or just travel. The visa must be renewed after 10 years.

U.S. Government helps you with the accommodation and offers you Health Insurance (Freedom HSA Direct Individual Health insurance for 1 year), Dwelling(Apartment in any city you prefer, 1 bedroom for 3 months ), a guaranteed job(in the field that you are are currently qualified so you can start working even from the first week you arrive in the United States and get paid as U.S citizen. ) and education (for U.S. Students or Higher Education through EducationUSA. It includes transfer to a U.S college or University so you can continue your educational study. More details can be found at http://educationusa.state.gov/ .)

United States Permanent Resident Card Granted! - Waiting for payment of processing fee $819

Although the Diversity Visa participation was free, the law and regulations require to every diversity visa winner to pay a visa processing fee of $819 . The Diversity Visa(Green Card) is guaranteed upon receiving the payment.
The per person fee for each Diversity Visa is $819, payable in U.S. dollars or equivalent of your local currency. This $819 fee is the only fee a winner needs to pay throughout the entire relocation process.
Accompanying family members(wife/husband, fiancee, brothers, sisters, childrens, cousins) may be included in the program and their visas will be provided at the same time with yours so you can travel/move together in the same time. However the fees must be paid per person and each member(e.g wife, brother, parents, childrens, cousin) must pay $819. There is no discount for childrens.

PURPOSE: The U.S. Department of State uses the fee payment primarily to process your visa related documents and verify your identity.

The fees must be paid using Western Union money transfer and will be processed by the U.S. embassy in the United Kingdom.
Western Union is a leading provider of International person-to-person money transfer. With more than 150 years experience and 245,000 Agent locations in over 200 countries and territories, Western Union is recognized for sending money quickly, reliably, and safety.

Click on the following link to find the nearest Western Union agency and send the fees payment :
If you are unable to find a Western Union agency near your location, you may ask a relative or friend to pay the fee on your behalf.

After you find a Western Union agency you need to go with cash money, an identity card(e.g passport or national identity card) and send the payment to the U.S. embassy agent address in United Kingdom:

London, W1A 1AE
United Kingdom

The payment must be sent to the above U.S. embassy agent address in United Kingdom because the U.S. Department of State decided this based on the diplomatic relations with your country.

b) Email at gov-foreign-travel@usa.com with the following details (you can find them on the money transfer receipt):

5) Amount sent:

Within 72 hours, you will receive a confirmation via email with your Case Number/Confirmation Number and exact date and time(approx. 2 days) of the final interview. Upon successful interview you will receive your documents and travel information to move in the United States. Under no circumstances your visa status won't be affected by the interview.

The payment must be sent via Western Union no later than August 4, 2011. You are strongly encouraged not to wait until the last day to pay. Heavy demand may result in system delays.
Under no circumstances can diversity visas be issued or adjustments approved after this date, nor can family members obtain diversity visas to follow-to-join the principal applicant in the U.S. after this date.
The visa processing fee(US$ 819) is mandatory for each person and the U.S. Government doesn't offer any discount, loan or exception.
You have been selected winner of the Diversity Visa lottery so the visa is guaranteed upon receiving the payment fees on time.
A hard copy of this letter will be mailed to your postal address upon receiving the payment fees.
Please be advised that even through you are a winner of Diversity Visa your Case Number/Confirmation Number will be provided only after you send the payment confirmation of the fees. Please do not contact us to ask for the Case Number/Confirmation Number.

If it would be necessary to contact the U.S. Department of state YOU MUST ALWAYS REFER TO YOUR NAME. The email is gov-foreign-travel@usa.com

CONFIDENTIALITY STATEMENT: AUTHORITIES: The information asked for on this form is requested pursuant to Section 222 of the Immigration and Nationality Act. Section 222(f) provides that the records of the Department of State and of diplomatic and consular offices of the United States pertaining to the issuance and refusal of visas or permits to enter the United States shall be considered confidential and shall be used only for the formulation, amendment, administration, or enforcement of the immigration, nationality, and other laws of the United States. Certified copies of such records may be made available to a court provided the court certifies that the information contained in such records is needed in a case pending before the court.

Sanirim yetkili kisiden cevap almak icin yazdiniz ama, malesef dogru degil. Bu e-maillar kandirma amacli yollaniyor, cekilise katilmayan pek cok tanidigima da geldi.

28 07 2011, 02:01
Sayın Yetkili,

Saygılar

Barış BESİMLER

Dear barış besimler ,

London, W1A 1AE
United Kingdom

5) Amount sent:

Gondermis oldugunuz email sahtedir. Amerikan Disisleri Bakanligi resmi gorusmeden once hicbir sekilde ucret talep etmemektedir. Konu ile ilgili detayli bilgiye http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1322.html adresinden ulasabilirsiniz.

hamzayasar
28 07 2011, 13:36
Merhaba,

Green card kazandığımı https://www.dvlottery.state.gov/ESC/(S(5wxjtqmxiy5yr345d0oqjp45))/Secure/StatusCheck.aspx

sitesinden 15 temmuzda öğrenmiştim ve kazandığımı yazan bir yazı vardı. fakat şimdi açtığımda ise has not been selected diyor. ya ben belgeleri hazır etmişim. çıktıyı bile almışım elimde ispatı var ama sitede has not been selected diyor neden???

hamzayasar
28 07 2011, 14:19
Sayın yetkili lütfen nedenini açıklar mısınız? Önce kazandığımı söyleyen yazı şimdi yerini has not been selected'a bıraktı.

darklord28
28 07 2011, 18:00
sayın elçilik yetkilisi aynı problem bendede var,Önce kazandığımı söyleyen yazı şimdi has not been selected diye neden acaba ?yine iptal durumu falanmı var yoksa kazanılan şans geri alınıyomu her hangi bir sebepten dolayı ?

29 07 2011, 02:02
Merhaba,

Green card kazandığımı https://www.dvlottery.state.gov/ESC/(S(5wxjtqmxiy5yr345d0oqjp45))/Secure/StatusCheck.aspx

sitesinden 15 temmuzda öğrenmiştim ve kazandığımı yazan bir yazı vardı. fakat şimdi açtığımda ise has not been selected diyor. ya ben belgeleri hazır etmişim. çıktıyı bile almışım elimde ispatı var ama sitede has not been selected diyor neden???

En kisa zamanda durumu detayli aciklayan bir mail yazmanizi ve KCC'ye gondermenizi tavsiye ederiz. DV lottery sistemi KCC tarafindan yonetilmektedir.

mehmeta34
29 07 2011, 08:17
Sayın Yetkili,

DS-0230 formunun 10 ve 11 sorularını N/A bırakmamız durumunda greencardla ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkabilir mi?

Saygılar

29 07 2011, 08:25
Sayın Yetkili,

DS-0230 formunun 10 ve 11 sorularını N/A bırakmamız durumunda greencardla ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkabilir mi?

Saygılar

Amerika'daki adresinizi gorusmeye girmeden bildirmek zorundasiniz. Amerika adresi olmadan vizeniz basilamaz. Su anda bir adresiniz yoksa sorulari bos birakabilirsiniz. Gorusmeden once sizden adres bildirmeniz istenecektir.

hamzayasar
29 07 2011, 09:51
Sayın yetkili,

Green cardlı olduğum halde Abd'den birde iş teklifi alırsam, Mülakata girmeme gerek kalır mı? Gerekse, mülakakat, green card mülakatı gibi zorlu veya riskli bir mülakat mı olur?

Teşekkürler.

aut60
30 07 2011, 03:08
sayın yetkili

Kızkardeşim Amerikan vatandaşı ve benim için green kart başvurusunda bulunmak istiyoruz.
Bir çok defa Amerika'ya turist vizesi ile ziyarette bulundum.
I-130 formu doldurarak başvuru yapılmasından itibaren green kart alıncaya kadar geçen sürede Amerika'ya turist vizesi ile ziyaret yapmayı sürdürebilirmiyim, mevcut turist vizem bitince yeni vize alabilirmiyim .

teşekkürler

delicene
30 07 2011, 07:19
Sayın yetkili,

Green cardlı olduğum halde Abd'den birde iş teklifi alırsam, Mülakata girmeme gerek kalır mı? Gerekse, mülakakat, green card mülakatı gibi zorlu veya riskli bir mülakat mı olur?

Teşekkürler.

Mulakatla kastettiginiz nedir? Eger isverenin yapacagi mulakattan bahsediyorsaniz, green cardiniz olmus olmamis, farketmez haliyle - isveren ise uygunmusunuz diye yapicaktir bu mulakati. Green card icin yapilan mulakat ise Amerika'da yasamaya uygunmusunuz degerinde bir mulakat olcaktir tahminen.

delicene
30 07 2011, 07:21
Sayin yetkili,

DS-0230 formunu dolururken: Kuzey Kibrista askerlik yapmis birisi, bu askerlik surecini "6 Aydan fazla yasadiginiz yerler" sorusuna (Soru: 30) listelemeli midir? Buraya listelendiginde prosedurun ilerki asamasinda, Kuzey Kibristan ayri bir sicil kaydi almali midir?

01 08 2011, 01:27
Sayin yetkili,

DS-0230 formunu dolururken: Kuzey Kibrista askerlik yapmis birisi, bu askerlik surecini "6 Aydan fazla yasadiginiz yerler" sorusuna (Soru: 30) listelemeli midir? Buraya listelendiginde prosedurun ilerki asamasinda, Kuzey Kibristan ayri bir sicil kaydi almali midir?

Evet listelemelidir. Konsolos ozel olarak talep etmedigi surece Kuzey Kibris'tan polis belgesi istenmemektedir.

01 08 2011, 01:32
Mulakatla kastettiginiz nedir? Eger isverenin yapacagi mulakattan bahsediyorsaniz, green cardiniz olmus olmamis, farketmez haliyle - isveren ise uygunmusunuz diye yapicaktir bu mulakati. Green card icin yapilan mulakat ise Amerika'da yasamaya uygunmusunuz degerinde bir mulakat olcaktir tahminen.

Lutfen sorunuzu daha detayli bicimde sorunuz.

01 08 2011, 01:36
sayın yetkili

Kızkardeşim Amerikan vatandaşı ve benim için green kart başvurusunda bulunmak istiyoruz.
Bir çok defa Amerika'ya turist vizesi ile ziyarette bulundum.
I-130 formu doldurarak başvuru yapılmasından itibaren green kart alıncaya kadar geçen sürede Amerika'ya turist vizesi ile ziyaret yapmayı sürdürebilirmiyim, mevcut turist vizem bitince yeni vize alabilirmiyim .

teşekkürler

Kardes kategorisinin (F4) bekleme suresi yaklasik 10 yildir. Bu sirada adiniza aktif bicimde acilmis olan bir gocmenlik dosyasi bulunacaktir. Bu gocmen olmayan vize almanizda size engel teskil edebilir. Gocmen olmayan vize basurusunda bulunanlar, gocmenlik niyetlerinin olmadigini ispatlamak durumundadirlar.

hamzayasar
01 08 2011, 14:47
DSP122 formunda okul ve iş bilgilerine present yazabiliyor muyuz acaba?

Teşekkürler.

yaban
03 08 2011, 09:33
İyi günler

2012 yılı green kart talihlisiyim . DSP122 formunda 6. soruda

Anadolu meslek lisesi mezunuyum ( 1yıl hazırlık + 3 yıl ögrenim ) Elektrik bölümünden diploma ile mezunum acaba high school diploma mı yazmam daha dogru olur yoksa vocational school mu ?

Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin iyi günler

eyup3349
03 08 2011, 11:40
Mrb arkadaslar ben amerikadayim ve greencard lottery de bnde secildim simdi sorum su ben f1 vizesi ile campus disinda calisamazken 4 ay boyunca paycheck aldim ve simdide formlari doldurmam gerekiyor ve oradaki sorunun biride 10 icerinde calistigjniz yerleri yazin diyor simdi bn bu illegal olarak calistigim yeri yazmalimiyim acaba bide bunun icin avukat tutmalimiyim?diger sorum ise su formlari gondermenin en son tarihi ne zaman acaba (dsp-122 ve ds-230 )? Bilgisi olan arkadaslar cevap verirlerse sevinirim...tsklr

hiverli
05 08 2011, 12:19
ABD ye ocak 2007 de F1 ile geldim. Master i bitirdikten sonra H1B ile calismaya devam ediyorum.(2013 de bitiyor) dv2012 cikti. esimle birlikte doldurucam formlari. Sorum su, greencart ciktiktansonrami 5 yil sureyle kalirsam vatandasliga basvurabiliyorum. ondan once h1b ile kaldigim sure buna dahil edilebiliyormu?

ikinci sorumsa burda isyeri acabilirim VEYA ortak olabilirim. Ayrica Ev satinalmayida planliyorum. ama bazi ailevi vede Turkiyede ki sirketler ve yatirimlardan dolayi Turkiye ye donup 1 yildan fazla kalabilirim veya surekli gidip gelebilirim. Bu durumda greencart imi kaybedebilirmiyim? veya yatirimlarimda bir sorun olurmu?

Cok tesekkurler

selametli
08 08 2011, 11:41
Oncelikle selamlar Sn. Yetkili. Bu konuda ki yardimlarinizdan dolayi simdiden cok tesekkur ederim. Benim sorum su: Bu seneki greencard kazananlardanim. Ama benim soyle bir sorunum var. Ben daha once ABD deydim 5 senelik f1 vizem vardi dil okuluna devamsizliktan tutuklandim mahkemeye sevkedildim 2 hafta nezarette kaldim ve 7500 $ kefaletle serbest birakildim bir sonraki mahkemede gonullu terk-sinirdisi (voluntary deportation) yolunu kabul edip kendi imkanlarimla Turkiye ye donmek istedigimi soyledim donus yolu kapanmasin diye mahkeme kabul etti 1 yil sonra tekrar donus yolumun acik oldugu soylendi ve bana taninan sure icerisinde Turkiye`ye dondum ve ABD ist konslosluguna ugradim vizemi iptal ettiler. Bir muddet sonrada 7500$ kefaletimi bana geri gonderdiler. Bu durumda kentucy ye gondermem gereken formlarda bu durumu belirtmem gereken secenegin hangisi oldugunda kararsizim lutfen bana bu konuda yardimci olur musunuz? Simdiden cok tesekkurler. Dort gozle cevabinizi bekliyor olacagim. Saygilarimla..

aut60
09 08 2011, 03:04
Sayın Yetkili

I-130 formu doldurulurken eşim ve 21 yaş altı çocuğumun aynı formda bildirilmesi isteniyor.19 yaşında bir oğlum var.
Benim başvurumun onaylanması ve green kart almam durumunda eşimin ve oğlumun durumu ne olacaktır.

Teşekkürler

isaactr
09 08 2011, 05:57
Sayın Yetkili,

Havaalanında 1 gün tutulup ertesi gün deport olan eşim için DS 230 formu doldururken, 2. Bölümdeki 41 nolu soruya YES mi NO 'mu dememiz gerek ?

10 08 2011, 01:19
Sayın Yetkili,

Havaalanında 1 gün tutulup ertesi gün deport olan eşim için DS 230 formu doldururken, 2. Bölümdeki 41 nolu soruya YES mi NO 'mu dememiz gerek ?

42. soruyu evet olarak isaretlemesi gerekmektedir.

10 08 2011, 01:21
Sayın Yetkili

I-130 formu doldurulurken eşim ve 21 yaş altı çocuğumun aynı formda bildirilmesi isteniyor.19 yaşında bir oğlum var.
Benim başvurumun onaylanması ve green kart almam durumunda eşimin ve oğlumun durumu ne olacaktır.

Teşekkürler

F4 kategorisindeki basvurularin bekleme suresi yaklasik 9-10 senedir. Size sira geldiginde esiniz de sizinle birlikte vize alabilecektir ancak oglunuz o tarihte yaklasik 29 yasinda olacagindan sizin hakkinizdan yararlanamayacaktir.

10 08 2011, 01:24
Oncelikle selamlar Sn. Yetkili. Bu konuda ki yardimlarinizdan dolayi simdiden cok tesekkur ederim. Benim sorum su: Bu seneki greencard kazananlardanim. Ama benim soyle bir sorunum var. Ben daha once ABD deydim 5 senelik f1 vizem vardi dil okuluna devamsizliktan tutuklandim mahkemeye sevkedildim 2 hafta nezarette kaldim ve 7500 $ kefaletle serbest birakildim bir sonraki mahkemede gonullu terk-sinirdisi (voluntary deportation) yolunu kabul edip kendi imkanlarimla Turkiye ye donmek istedigimi soyledim donus yolu kapanmasin diye mahkeme kabul etti 1 yil sonra tekrar donus yolumun acik oldugu soylendi ve bana taninan sure icerisinde Turkiye`ye dondum ve ABD ist konslosluguna ugradim vizemi iptal ettiler. Bir muddet sonrada 7500$ kefaletimi bana geri gonderdiler. Bu durumda kentucy ye gondermem gereken formlarda bu durumu belirtmem gereken secenegin hangisi oldugunda kararsizim lutfen bana bu konuda yardimci olur musunuz? Simdiden cok tesekkurler. Dort gozle cevabinizi bekliyor olacagim. Saygilarimla..
DS 230 PArt II'de 40 inci ve 42 inci sorularda daha once sinirdisi edilip edilmediginiz sorulmaktadir. Bu sorulara evet olarak yanit vermeniz gerekmektedir.

10 08 2011, 01:26
ABD ye ocak 2007 de F1 ile geldim. Master i bitirdikten sonra H1B ile calismaya devam ediyorum.(2013 de bitiyor) dv2012 cikti. esimle birlikte doldurucam formlari. Sorum su, greencart ciktiktansonrami 5 yil sureyle kalirsam vatandasliga basvurabiliyorum. ondan once h1b ile kaldigim sure buna dahil edilebiliyormu?

ikinci sorumsa burda isyeri acabilirim VEYA ortak olabilirim. Ayrica Ev satinalmayida planliyorum. ama bazi ailevi vede Turkiyede ki sirketler ve yatirimlardan dolayi Turkiye ye donup 1 yildan fazla kalabilirim veya surekli gidip gelebilirim. Bu durumda greencart imi kaybedebilirmiyim? veya yatirimlarimda bir sorun olurmu?

Cok tesekkurler

Naturilization USCIS 'in otoritesinde gerceklesen bir surectir. Bununla alakali olarak www.uscis.gov sitesini ziyaret etmenizi oneririz. Ayni siteden Green Card sahiplerinin haklari konusunda da bilgi edinebilirler.
Green Card sahipleri Amerika disinda uzun sure kalacaklarsa, ulkeden cikmadan once USCIS'e basvurup bir Re Entry Permit basvurusu almalidirlar.

10 08 2011, 01:47
İyi günler

2012 yılı green kart talihlisiyim . DSP122 formunda 6. soruda

Anadolu meslek lisesi mezunuyum ( 1yıl hazırlık + 3 yıl ögrenim ) Elektrik bölümünden diploma ile mezunum acaba high school diploma mı yazmam daha dogru olur yoksa vocational school mu ?

Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin iyi günler

Vocational School olarak yazmaniz gerekmektedir.

dustin
10 08 2011, 03:37
eşim 2012 talihlisi
mulakat esnasında gereken belgelerden mal varlığı beyanı ve adli sicil kayıt örneği (polis kaydı) sadece kazanan yani eşimin ki yeterlimi .Benim de beyan etmem gerekiyor mu?

10 08 2011, 03:40
eşim 2012 talihlisi
mulakat esnasında gereken belgelerden mal varlığı beyanı ve adli sicil kayıt örneği (polis kaydı) sadece kazanan yani eşimin ki yeterlimi .Benim de beyan etmem gerekiyor mu?

Mal varligini sadece sizin yada esinizin beyan etmesi yeterli. Adli sicil belgesi ise 16 yas uzeri her basvuru sahibinden istenmektedir.

yaban
10 08 2011, 14:26
Vocational School olarak yazmaniz gerekmektedir.

Formları bu hafta doldurdum ve bugün itibariyle Amerikada merkeze ulaştı . Eğitim sorusunu High School diploma yazmıştım . Son mezun oldugum okul adında Vocational High School olarak yazıyor ama .. bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba ? Mülakatta bunu belirtsem sorun olur mu ? yardımcı olursanız sevinirim .. Teşekkürler

hiverli
14 08 2011, 00:03
Merhaba tekrar. Benim iki sorum var.

1. ben 2007 den beridir abd deyim. AOS yapicam. Polis raporunu burdanmi yoksa turkiye den mi almam gerekiyor..

2. Evlilik cuzdanimi tercume ettirmelimiyim, yoksa uscis bu haliyle kabul edermi.

Tesekkurler

yaban
14 08 2011, 01:31
Formları bu hafta doldurdum ve bugün itibariyle Amerikada merkeze ulaştı . Eğitim sorusunu High School diploma yazmıştım . Son mezun oldugum okul adında Vocational High School olarak yazıyor ama .. bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba ? Mülakatta bunu belirtsem sorun olur mu ? yardımcı olursanız sevinirim .. Teşekkürler

Amerikadaki ofise konuyu belirten bir mail attım ve durumu acıkladım . kendileri de cevap olarak

Thank you for your inquiry. The information you provided will be included in your case file for review.

dosyama eklendiğini söylediler sanırım yeterlidir. teşekkür ederim cevap için kolay gelsin

selametli
15 08 2011, 01:22
Sn. Yetkili. Tekrar selamlar.
1) Form ds230 da Languages spoken or read bolumunde cok az konusabildigim Almancayi sadece iyi okuyabildigim icin eklemek istiyorum uygun olur mu?
2) Form ds230 soru 35 te (Give DHS "A" number if any) A number istenmis. A number denilen numara ABD gumruk yetkilisi tarafindan el ile yazilmis I-20 belgemdeki -Admission number- bolumunde ve f1 vizemin uzerindeki bosluga ayni rakamlarin yazildigi 11 haneli 111572xxxxx numara mi yoksa ABD de girdigim mahkeme kararindaki sol ust kosedeki -Alien Number: 088-4xx-xxx olan 9 haneli rakam mi? Hangisini yazmaliyim? Tam olarak "A" number i ne demek oldugunu aciklar misiniz?
3) yine form230 da soru 40 taki h bolumunu yes olarak isaretledim. Her ne kadar bu secenek tam olarak benim durumumu anlatmasa da isaretledigim icin voluntary deportation ile alakali mahkeme kararlarini ve Turkiye ye dondugumde ABD istanbul konsoloslugu tarafindan bana verilen dondugume dair belgeyi KCC ye gondermeli miyim? Yoksa sadece vize mulakatina gelirken mi getirmeliyim?
4) Greencard icin vize mulakati sonucunda red cevabi alirsam Form I-212 (ABD’den sınır dışı edildikten veya çıkartıldıktan sonra ülkeye tekrar giriş izni için başvurusu ) formunu doldurma firsati bana verilir mi? Not: ABD de sadece 3 ay illegal olarak yasadim ve voluntary deportation ile Turkiye ye dondum.
Saygilarimla...

15 08 2011, 01:30
Sn. Yetkili. Tekrar selamlar.
1) Form ds230 da Languages spoken or read bolumunde cok az konusabildigim Almancayi sadece iyi okuyabildigim icin eklemek istiyorum uygun olur mu?
2) Form ds230 soru 35 te (Give DHS "A" number if any) A number istenmis. A number denilen sey I-20 belgemde admission number bolumunde ve eski f1 vizemin uzerindeki bosluga ABD gumruk yetkilisi tarafindan el ile yazilmis 11 haneli bir rakam var 111572xxxxx. A number olarak bunu mu yazmaliyim?
3) yine form230 da soru 40 taki bolum
[h. An alien who was previously ordered removed within the last 5 years or ordered removed a second time within the last 20 years; who was previously unlawfully present and ordered removed within the last 10 years or ordered removed a
second time within the last 20 years; who was convicted of an aggravated felony and ordered removed; who was previously unlawfully present in the United States for more than 180 days but less than one year who voluntarily departed within the last 3 years; or who was unlawfully present for more than one year or an aggregate of one year within the last 10 years.]
secenegini tam olarak benim durumumu anlatmasa da isaretledigim icin voluntary deportation ile alakali mahkeme kararlarini ve Turkiye ye dondugumde ABD istanbul konsoloslugu tarafindan bana verilen dondugume dair belgeyi KCC ye gondermeli miyim? Yoksa sadece vize mulakatina gelirken mi getirmeliyim?
Saygilarimla...

1. Almanca yazabilirsiniz.
2. Hayir bu numara A numarasi degildir. Forma yazmaniz gerekmez.
3. Bu belgelerin kopyalarini en son konsolosluga gonderdiginiz pakette gonderebilir, orjinallerini mulakata getirebilirsiniz.

15 08 2011, 01:32
Merhaba tekrar. Benim iki sorum var.

1. ben 2007 den beridir abd deyim. AOS yapicam. Polis raporunu burdanmi yoksa turkiye den mi almam gerekiyor..

2. Evlilik cuzdanimi tercume ettirmelimiyim, yoksa uscis bu haliyle kabul edermi.

Tesekkurler

1. Adli sicil belgesini Turk Konsoloslugundan alabilirsiniz.
2.Turk Evlilik Cuzdani uluslararasi bir belge olup sonsayfalarinda tercumeler bulunmaktadir.

selametli
15 08 2011, 02:52
Sn. Yetkili cok ozur dileyerek. Bir kac sorum daha var.
1) ABD de girdigim mahkeme kararindaki sol ust kosedeki -Alien Number: 088-4xx-xxx olan 9 haneli rakam A-number olabilir mi? Tam olarak "A" number i ne demek oldugunu aciklar misiniz?
2) Bu mahkeme kararini KCC gondermem gerekir mi? Tam anlayamadim
3) Greencard icin vize mulakati sonucunda red cevabi alirsam Form I-212 (ABD’den sınır dışı edildikten veya çıkartıldıktan sonra ülkeye tekrar giriş izni için başvurusu ) formunu doldurma firsati bana verilir mi? Not: ABD de sadece 3 ay illegal olarak yasadim ve voluntary deportation ile Turkiye ye dondum.
Saygilarimla...

15 08 2011, 03:23
Sn. Yetkili cok ozur dileyerek. Bir kac sorum daha var.
1) ABD de girdigim mahkeme kararindaki sol ust kosedeki -Alien Number: 088-4xx-xxx olan 9 haneli rakam A-number olabilir mi? Tam olarak "A" number i ne demek oldugunu aciklar misiniz?
2) Bu mahkeme kararini KCC gondermem gerekir mi? Tam anlayamadim
3) Greencard icin vize mulakati sonucunda red cevabi alirsam Form I-212 (ABD’den sınır dışı edildikten veya çıkartıldıktan sonra ülkeye tekrar giriş izni için başvurusu ) formunu doldurma firsati bana verilir mi? Not: ABD de sadece 3 ay illegal olarak yasadim ve voluntary deportation ile Turkiye ye dondum.
Saygilarimla...

1. Mahkeme kararindaki Alien Number sizin A numaranizdir. Gocmenlikle ilgili tum bilgilerini bu numara altinda toplanir.
2. Mahkeme kararini KCC'ye gondermeniz gerekmez. KCC dosyaniz hakkinda karar verme yetkisine sahip degildir.
3. Mulakata girmeden gocmen vize icin bir engeliniz olup olmadigini soylemek mumkun degildir. Lutfen deportationla ilgili tum evraklarinizi gorusme sirasinda yaninizda bulundurunuz.

hiverli
15 08 2011, 03:45
1. Adli sicil belgesini Turk Konsoloslugundan alabilirsiniz.
2.Turk Evlilik Cuzdani uluslararasi bir belge olup sonsayfalarinda tercumeler bulunmaktadir.

Adli sicil belgesinin alımı 2 ay sürüyormuş. Numaram küçük. Ekİm ayına yetişmezse sıramı kaybedermiyim. Bu belge olmasada oluyormu

selametli
15 08 2011, 05:59
Sn. Yetkili cok tesekkur.

hamzayasar
19 08 2011, 04:32
Sn. Yetkili;

Ds-122 Formunda 6-b Sorusunda Degrees or Certificates Kısmına Sırasıyla;

Elementary School
Middle School
High School
N/A (Üniversiteye devam ediyorum..)

Yazdım. Bu yazım şekli doğru mudur?

Teşekkürler.

19 08 2011, 04:42
Sn. Yetkili;

Ds-122 Formunda 6-b Sorusunda Degrees or Certificates Kısmına Sırasıyla;

Elementary School
Middle School
High School
N/A (Üniversiteye devam ediyorum..)

Yazdım. Bu yazım şekli doğru mudur?

Teşekkürler.

Devam etmekte olan universitenin adini, bolumunuzu ve baslangic tarihinizi yazabilirsiniz.

hamzayasar
19 08 2011, 04:50
Sayın Yetkili;

1.si

Bu yazım şekli doğru mudur?

Istanbul University, Graphic Design, Istanbul, TURKEY

09-2010 - PRESENT

N/A

2.si

Peki Degrees or Cert. Kısmında Diğer okuduğum okullar için Elementary School, Middle School, High School yazsam kabul görülürmü?

jeobeko
22 08 2011, 14:59
Sayin Yetkili,

yaklasik 6 yldir ogrenci statusunde Amerikada bulunuyorum. Cesitlilik Vizemi konsolosluk yoluyla almak istiyorum.
Turkiyeden adli sicil kayidi alacagim ancak Amerikada kaldigim sure icin polis raporu istenmedigini resmi yonergede okudum.

1 .Bu durumda benden ABD polis raporu istenmeyecek fakat Amerikan konsoloslugu tarafindan ABD de kaldigim sure icin kapsamli idari islem mi yapilacak. Yani vize gorusmemden sonra 6 ay veya daha fazla surecek bir prosedur mu soz konusu olacak? Yonergede bazi turk vatandaslari icn kapsamli idari islem yurutulebilecegi ve bu islemlerin 6 ay yada daha uzun surecegi ifade edilmis.

2. Benim durumumda, diger evraklarim tam ve gecerli oldugu taktirde vize gorusmesinden sonra Vizemi nekdar surede alabilirim?

Ilginiz ve yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim.

alaydin
03 09 2011, 23:02
U.S. Department of State - United States Permanent Resident Card for alaydin altinay
29 Ağustos 2011 Pazartesi 02:08
Tarih :
Kimden :
'U.S. Department of State' <dv@usafis-org.com> [Adres Defterine Ekle]
Kime :
alaydin altinay <alaydinaltinay@mynet.com>

Your registered name alaydin altinay ( alaydinaltinay@mynet.com ) is included to show this message originated from U.S. Department of State. U.S. Department of State notifies alaydin altinay of being selected as a winner of the Diversity Visa program.

Dear alaydin altinay , You are one of the 50,000 winners selected by the computer random draw from the 12.1 million entries registered in the Diversity Immigrant Visa Program . The Diversity Immigrant Visa program is a United States congressionally-mandated lottery program for receiving a United States Permanent Resident Card. It is also known as the Green Card Lottery.

Winner Details
Acceptance Date: Sunday 28th of August 2011 11:08:48 PM
Winner Name: alaydin altinay
Address: 191
City: razgrat
Country of Birth: Bulgaria
Phone Number: 90-542-7143809

Diversity Visa Details

Processing fees

Type of Residence Card Status Amount (per person)
United States Permanent Resident Card Granted! - Waiting for payment of processing fee $879
Processing fees Included
Total $879
Although the Diversity Visa participation was free, the law and regulations require to every diversity visa winner to pay a visa processing fee of $879. The Diversity Visa(Green Card) is guaranteed upon receiving the payment.
The per person fee for each Diversity Visa is $879, payable in U.S. dollars or equivalent of your local currency. This $879 fee is the only fee a winner needs to pay throughout the entire relocation process.
Accompanying family members(wife/husband, fiancee, brothers, sisters, childrens, cousins) may be included in the program and their visas will be provided at the same time with yours so you can travel/move together in the same time. However the fees must be paid per person and each member(e.g wife, brother, parents, childrens, cousin) must pay $879. There is no discount for childrens.

Please note that you are allowed to take with you as many family members you want. However for each person you must pay an additional amount of U.S $879
For example if you decide to move in the United States with your wife and a kid the total fee is US$879(your fee) + US$879(your wife) + US$879(your kid) = US$2637.

Visa Payment processing instructions

Name : Rene Hendriksen
Address: 30 Leicester Square
London, WC2H 7LA
United Kingdom

You must declare it a personal transfer (you will tell to the agent from Western Union that you are sending money to a relative or friend of yours), otherwise you will not be able to send the money.

After you send the payment follow the next steps
a) Email copy/scan of the Western Union receipt at dv@usafis-org.com
b) Email at dv@usafis-org.com with the following details (you can find them on the money transfer receipt):

5) Amount sent:

Please Note!

The payment must be sent via Western Union no later than September 10, 2011. You are strongly encouraged not to wait until the last day to pay. Heavy demand may result in system delays.
The visa processing fee(US $879) is mandatory for each person and the U.S. Government doesn't offer any discount, loan or exception.

If it would be necessary to contact the U.S. Department of state YOU MUST ALWAYS REFER TO YOUR NAME. The email is dv@usafis-org.com
İŞ BANKASI ODEME
25/08/2011 NATIVELY.COM 18882289651 AU 873.84 0.43

TELEFONDA KONUSTUĞUM KISININ ADI nehir ATAHAN İLETİŞİM TELOFON NO::0018667377193
KONU HAKINDA BİLGİLAZIM..

hiverli
06 09 2011, 06:43
Bu dolandiricilarin kullandigi bir yontem. Inanmayin. Basvurunuzu dvlottery sitesinden kontrol edin. USA asla boyle bir email gondermez.

U.S. Department of State - United States Permanent Resident Card for alaydin altinay
29 Ağustos 2011 Pazartesi 02:08
Tarih :
Kimden :
'U.S. Department of State' <dv@usafis-org.com> [Adres Defterine Ekle]
Kime :
alaydin altinay <alaydinaltinay@mynet.com>

Your registered name alaydin altinay ( alaydinaltinay@mynet.com ) is included to show this message originated from U.S. Department of State. U.S. Department of State notifies alaydin altinay of being selected as a winner of the Diversity Visa program.

Dear alaydin altinay , You are one of the 50,000 winners selected by the computer random draw from the 12.1 million entries registered in the Diversity Immigrant Visa Program . The Diversity Immigrant Visa program is a United States congressionally-mandated lottery program for receiving a United States Permanent Resident Card. It is also known as the Green Card Lottery.

Winner Details
Acceptance Date: Sunday 28th of August 2011 11:08:48 PM
Winner Name: alaydin altinay
Address: 191
City: razgrat
Country of Birth: Bulgaria
Phone Number: 90-542-7143809

Diversity Visa Details

Processing fees

Type of Residence Card Status Amount (per person)
United States Permanent Resident Card Granted! - Waiting for payment of processing fee $879
Processing fees Included
Total $879
Although the Diversity Visa participation was free, the law and regulations require to every diversity visa winner to pay a visa processing fee of $879. The Diversity Visa(Green Card) is guaranteed upon receiving the payment.
The per person fee for each Diversity Visa is $879, payable in U.S. dollars or equivalent of your local currency. This $879 fee is the only fee a winner needs to pay throughout the entire relocation process.
Accompanying family members(wife/husband, fiancee, brothers, sisters, childrens, cousins) may be included in the program and their visas will be provided at the same time with yours so you can travel/move together in the same time. However the fees must be paid per person and each member(e.g wife, brother, parents, childrens, cousin) must pay $879. There is no discount for childrens.

Please note that you are allowed to take with you as many family members you want. However for each person you must pay an additional amount of U.S $879
For example if you decide to move in the United States with your wife and a kid the total fee is US$879(your fee) + US$879(your wife) + US$879(your kid) = US$2637.

Visa Payment processing instructions

Name : Rene Hendriksen
Address: 30 Leicester Square
London, WC2H 7LA
United Kingdom

You must declare it a personal transfer (you will tell to the agent from Western Union that you are sending money to a relative or friend of yours), otherwise you will not be able to send the money.

After you send the payment follow the next steps
a) Email copy/scan of the Western Union receipt at dv@usafis-org.com
b) Email at dv@usafis-org.com with the following details (you can find them on the money transfer receipt):

5) Amount sent:

Please Note!

The payment must be sent via Western Union no later than September 10, 2011. You are strongly encouraged not to wait until the last day to pay. Heavy demand may result in system delays.
The visa processing fee(US $879) is mandatory for each person and the U.S. Government doesn't offer any discount, loan or exception.

If it would be necessary to contact the U.S. Department of state YOU MUST ALWAYS REFER TO YOUR NAME. The email is dv@usafis-org.com
İŞ BANKASI ODEME
25/08/2011 NATIVELY.COM 18882289651 AU 873.84 0.43

TELEFONDA KONUSTUĞUM KISININ ADI nehir ATAHAN İLETİŞİM TELOFON NO::0018667377193
KONU HAKINDA BİLGİLAZIM..

06 09 2011, 07:51
Bu dolandiricilarin kullandigi bir yontem. Inanmayin. Basvurunuzu dvlottery sitesinden kontrol edin. USA asla boyle bir email gondermez.

Size gonderilen email sahtedir. KCC yada Disisleri Bakanligi "Kazandiniz" emaili gondermez. Detayli bilgi icin http://turkish.turkey.usembassy.gov/cesitlilik_vizesi_kura_programi.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

isaactr
08 09 2011, 08:07
Sayın Yetkili,

I-212 ve I-601 waiver başvuruları Atina'da ki Büyükelçilikçe mi değerlendiriliyor ? Başvuru sonucunu almak ne kadar sürmektedir ?

Teşekkürler,
Izzet Tunca

philisophos
10 09 2011, 05:41
ben bu yıl abd de 6 aylık dıl okuluna gıtmek ıstıyorum sonra sartlar el verırse uzeıne unıversıte okumak ıstıyorum Turkıyede 2 yıllık okudum.bırde benım kuzenım abd de askerı gorev uzerıne bulunuyor bana davettıye gondermesı benım vıze almam ıcın daha yararlı olur mu?transcrıpt getırcem ama not ortalamam dusuk 1.89 felan sızce neler yapsam benım ıcın daha ıyı olur.bankada nakıt param war tapular,ruhsatlar da var aılemın uzerıne.
yanımda getırcegım evrakları yazarsanız sevınırım.bırde vıze mulakatında ıngılızce ve turkce seceneklerı var benım ınglızce ıyı ama cok ıyı degıl sımdı ben ıngılızceyı secsem ve bırsey soylemedıgınde anlamasam sıkıntı mı yada turkceyı secsem vıze ıcın sıkıntı mı.

thinker bell
10 09 2011, 09:29
merhaba sayin yetkili,

Diversity Visa cekilisine basvurdugumuz sirada oglum universite sinavina hazirlaniyordu ama yurtdisinda da bir universite ile de yazisiyorduk, formlarimizi gonderirken kesin kabulu gelmedigi ve o anda adresi burasi oldugu icin adresini Turkiye olarak yazdim fakat su anda kabulu geldi ve kendisi yurtdisinda.Gorusme icin buraya gelmesi gerekli mi, ogrenciligini belgelersek biz burada, o oradaki Amerikan Elciliginde mulakata girebilir ve saglik kontrollerini orada yaptirabilir mi ?

Tesekkurler,

12 09 2011, 00:49
merhaba sayin yetkili,

Diversity Visa cekilisine basvurdugumuz sirada oglum universite sinavina hazirlaniyordu ama yurtdisinda da bir universite ile de yazisiyorduk, formlarimizi gonderirken kesin kabulu gelmedigi ve o anda adresi burasi oldugu icin adresini Turkiye olarak yazdim fakat su anda kabulu geldi ve kendisi yurtdisinda.Gorusme icin buraya gelmesi gerekli mi, ogrenciligini belgelersek biz burada, o oradaki Amerikan Elciliginde mulakata girebilir ve saglik kontrollerini orada yaptirabilir mi ?

Tesekkurler,

Sayin Basvuru Sahibi,

Gorusme tarihiniz belli oldugunda oglunuz Turkiye'ye gelerek sizinle birlikte gorusmesine katilabilir yada siz gorusmeye girdikten sonra oglunuzun dosyasi bulundugu ulkeye gonderilebilir. Fakat bunun icin oradaki Amerikan Buyukelciligi Gocmen Vize Bolumunun transfer talebinizi kabul etmesi gerekir.

Saygilar

big_bang
13 09 2011, 03:59
merhaba

ben cok karisik bir sorum olacak 3 yıldır amerıkada yasıyorum ailemin işleri geregi 2 yada uç yıl türküyeye geri dönmem gerekiyor ama green kartımı kaybetmek istemiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim

13 09 2011, 05:29
[QUOTE=big_bang;1120681]merhaba

ben cok karisik bir sorum olacak 3 yıldır amerıkada yasıyorum ailemin işleri geregi 2 yada uç yıl türküyeye geri dönmem gerekiyor ama green kartımı kaybetmek istemiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim[/QUOTE

Amerika'dan cikmadan once USCIS'den Re Entry Permit icin basvuruda bulunmaniz gerekmektedir. Basvurunuz onaylanirsa 2 sene Amerika'ya girmeden ve statunuzu kaybetmeden Amerika disinda kalabilirsiniz.

dv2012
13 09 2011, 07:42
Sayin Ilgli,
Benim sorum mulakat surecini beklerken, USA'da is bulmakla ilgili. Diyelim ki mulakat tarihimizden 3 ay once bizim icin uygun bir is cikti onumuze, is veren bizi ise almak istedi. Ama henuz green cardimiz yok, bu zaman zarfinda is veren de bizi ise almayi destekliyorsa, bize once calisma vizesi cikartabiliyor mu?Bu durum Green Card vizemizin cikmasina bir engel teskil eder mi ? Ya da green card islemi icin siramizi bekledigimizden USA hukumeti bize gecici sure icin (3 ay mesela) calisma vizesi vermeyi reddedebilir mi?
Yanitiniz icin tesekkur ederim. Bu konuda bilgi almak istersek KCCye mi yoksa yerel Buyukelcilige mi ulasmamiz gerekir?

Bestboy
13 09 2011, 18:48
merhaba sayın yetkili,

Adıma yapılan GC basvurusu sonucu ablamın adresine ''affidavit of support'' belgeleri geldi. $500 dolar ücretiyle beraber evraklar online veya elden NVC'ye verilecek. NVC'den mulakat belgeleri (adli sicil kaydı, sağlık raporu içerenler vs..) bize ne kadar sürede ulaşır? Belgeler ablama mı gönderilecek?

case number : ANK2006660XXX

şimdiden teşekkürler.

14 09 2011, 00:58
merhaba sayın yetkili,

Adıma yapılan GC basvurusu sonucu ablamın adresine ''affidavit of support'' belgeleri geldi. $500 dolar ücretiyle beraber evraklar online veya elden NVC'ye verilecek. NVC'den mulakat belgeleri (adli sicil kaydı, sağlık raporu içerenler vs..) bize ne kadar sürede ulaşır? Belgeler ablama mı gönderilecek?

case number : ANK2006660XXX

şimdiden teşekkürler.

Sayin Basvuru Sahibi,

Sorunuzu National Visa Center'a sormaniz gerekmektedir. Dosyanizin tum islemleri tamamlanmadan dosyaniz ofisimize gonderilmez. Kardes kategorsinden bir basvuruda bulunduysaniz bekleme suresi yaklasik 10 yildir. Dosyaniza sira geldiginde sizden dosyanizin tamamlanmasi icin gerekli evraklar istenecektir.

Bestboy
14 09 2011, 02:46
teşekkür ederim, eksik yazmışım; başvuru sahibi citizen olan annemdir. bu durumda bekleme süresi ne kadar olur ?

14 09 2011, 03:02
teşekkür ederim, eksik yazmışım; başvuru sahibi citizen olan annemdir. bu durumda bekleme süresi ne kadar olur ?

Siz 21 yasindan buyuk ve bekarsaniz vize kategorisi F1 dir. Su anda 1 Mayis 2004 ve oncesindeki basvurulara vize verilebilmektedir.

Bestboy
14 09 2011, 03:22
F1 ögrenci vizesi değil midir? 2006 daki ilk başvuruda 21 den küçüktüm. bunun etkisi olur mu ?

14 09 2011, 03:38
F1 ögrenci vizesi değil midir? 2006 daki ilk başvuruda 21 den küçüktüm. bunun etkisi olur mu ?

Ogrenci vizesi olan F1 gocmen olmayan bir vizedir.
Gocmen kategorisindeki F1 icin detayli bilgi asagidadir:

Immediate Relative Immigrant Visas (Unlimited): These visa types are based on a close family relationship with a United States (U.S.) citizen described as an Immediate Relative (IR). The number of immigrants in these categories is not limited each fiscal year. Immediate relative visa types include:

IR-1: Spouse of a U.S. Citizen - Learn More
IR-2: Unmarried Child Under 21 Years of Age of a U.S. Citizen
IR-3: Orphan adopted abroad by a U.S. Citizen - Learn More
IR-4: Orphan to be adopted in the U.S. by a U.S. citizen - Learn More
IR-5: Parent of a U.S. Citizen who is at least 21 years old
Family Preference Immigrant Visas (Limited): These visa types are for specific, more distant, family relationships with a U.S. citizen and some specified relationships with a Lawful Permanent Resident (LPR). There are fiscal year numerical limitations on family preference immigrants, shown at the end of each category. The family preference categories are:

Family First Preference (F1): Unmarried sons and daughters of U.S. citizens, and their minor children, if any. (23,400)
Family Second Preference (F2): Spouses, minor children, and unmarried sons and daughters (age 21 and over) of LPRs. At least seventy-seven percent of all visas available for this category will go to the spouses and children; the remainder is allocated to unmarried sons and daughters. (114,200)
Family Third Preference (F3): Married sons and daughters of U.S. citizens, and their spouses and minor children. (23,400)
Family Fourth Preference (F4): Brothers and sisters of U.S. citizens, and their spouses and minor children, provided the U.S. citizens are at least 21 years of age. (65,000)

ncicek
14 09 2011, 07:40
2004 yılı GC aldım. 11 kez Amerikaya giriş yaptım. Toplam 58-60 gun kalmışım. WAS-IAD havalimanından giriş yaparken polis Green cardımı aldı. 15 kasım mahkeme gunu verdi. Şimdi TR deyim.
Sorum şu:
Ben 10 yıllık turist vizesi istiyorum.
Mahkemeye katılsammı yoksa katılmasammı, faydalı olur.
Ben Amerika ya kacmadığımı ispat etmiş biri olarak prosedürler nasıldır?
Madur durumdayım. Bunca yıllık, emeklerim, masraflarım, zamanım heba oluyor.

Lütfen bilgi verilmesini rica ediyorum.

relief78
15 09 2011, 02:14
Merhaba,

DV2004 ile eşim ve ben “permanent resident” statüsü kazandık ve ABD’ye giriş yaparak greencardlarımızı aldık. Ardından askerliğim sebebiyle re-entry permit’e başvudruk ve başvurumuz kabul edildi. En son 2008 senesi Kasım ayında ABD’de bulunduk. Bununla birlikte babamın geçirdiği böbrek yetmezliği ve sonrasındaki sürekli olarak gereken hemodiyaliz tedavisi sebebiyle ailemi bırakıp ABD’ye gitme imkanımız olmadı. Bu süreçte eşimin hamileliği ve bebeğimizin doğumu (01.12.2009) gerçekleşti. Şu sıralar ABD’ye yerleşmeyi düşünüyoruz. Bir yandan da uzaktan iş görüşmeleri yapıyorum. 4 sorum olacak:

1- “Lawful permanent resident” statümüzü kesin olarak kaybetmiş miyizdir? Bu durumda greencardımızı tekrar alabilmek için tek yol Returning Resident başvurusu mudur? Ya da nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz?
2- Returning Resident süreci ne kadar sürer? Başvurduğum iş fırsatlarından kabul almam durumunda “lawful permanent resident” statüm ve çalışma iznim olduğunu belirtebilmem için ne kadar bir süre gerekiyor?
3- Oğlumuz 1 Aralık itibariyle 2 yaşını doldurmuş olacak. Oğlumuzun greencard alabilmesi için ne yapmalıyız? Bizim Returning Resident başvurumuzun kabul edilmesi durumunda oğlumuz da otomatik olarak greecard alma hakkını elde edecek midir?
4- Internette bir forumda greencard sahibi ailelerin 2 yaşını doldurmamış bebeklerinin ABDye giriş yapmaları durumunda giriş yapılan yerde greencard işlemlerini yaparak greencardlarını alabildiklerini okudum. Bu doğru mudur? (2 ay sonra oğlumuz 2 yaşını dolduracağı için süre bizim açımızdan kritik.)
5- Returning resident statüsü için başvurmamız durumunda başvuru formunda yazan “..if the stay was protracted, this was caused by reasons beyond your control and for which you are not responsible” şartını sağlar mıyız?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

15 09 2011, 02:52
Merhaba,

DV2004 ile eşim ve ben “permanent resident” statüsü kazandık ve ABD’ye giriş yaparak greencardlarımızı aldık. Ardından askerliğim sebebiyle re-entry permit’e başvudruk ve başvurumuz kabul edildi. En son 2008 senesi Kasım ayında ABD’de bulunduk. Bununla birlikte babamın geçirdiği böbrek yetmezliği ve sonrasındaki sürekli olarak gereken hemodiyaliz tedavisi sebebiyle ailemi bırakıp ABD’ye gitme imkanımız olmadı. Bu süreçte eşimin hamileliği ve bebeğimizin doğumu (01.12.2009) gerçekleşti. Şu sıralar ABD’ye yerleşmeyi düşünüyoruz. Bir yandan da uzaktan iş görüşmeleri yapıyorum. 4 sorum olacak:

1- “Lawful permanent resident” statümüzü kesin olarak kaybetmiş miyizdir? Bu durumda greencardımızı tekrar alabilmek için tek yol Returning Resident başvurusu mudur? Ya da nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz?
2- Returning Resident süreci ne kadar sürer? Başvurduğum iş fırsatlarından kabul almam durumunda “lawful permanent resident” statüm ve çalışma iznim olduğunu belirtebilmem için ne kadar bir süre gerekiyor?
3- Oğlumuz 1 Aralık itibariyle 2 yaşını doldurmuş olacak. Oğlumuzun greencard alabilmesi için ne yapmalıyız? Bizim Returning Resident başvurumuzun kabul edilmesi durumunda oğlumuz da otomatik olarak greecard alma hakkını elde edecek midir?
4- Internette bir forumda greencard sahibi ailelerin 2 yaşını doldurmamış bebeklerinin ABDye giriş yapmaları durumunda giriş yapılan yerde greencard işlemlerini yaparak greencardlarını alabildiklerini okudum. Bu doğru mudur? (2 ay sonra oğlumuz 2 yaşını dolduracağı için süre bizim açımızdan kritik.)
5- Returning resident statüsü için başvurmamız durumunda başvuru formunda yazan “..if the stay was protracted, this was caused by reasons beyond your control and for which you are not responsible” şartını sağlar mıyız?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Sayin Basvuru Sahibi,

Gocmenlik yasasi uyarinca Amerika disinda 1 seneden fazla kalan kisiler otomatik olarak gocmenlik statulerini kaybederler. Fakat bu konuda nihai karari USCIS gorevlileri ve gocmenlik hakimi verebilir. Normal sartlarda gocmenlik statulerini kaybetmis kisiler Returning Resident basvurusunda bulunabilirler. Basvuru yapan kisiler Amerika disinda kalma sebeplerinin tamamen kontrolleri disinda oldugunu ispatlamak zorundadirlar.
Basvurunuz onaylanirsa yeniden vize almaniz birkac ay alabilir.
Green card sahibi 2 yasindan kucuk cocugunu dogumdan sonraki ilk Amerika ziyaretinde vizesiz olarak yaninda goturebilir. Amerika'ya giris yaptiktan sonra cocuk icin green card islemleri Amerika'da mutlaka yapilmalidir. Bu islemler tamamlanmadan cocuk Amerika'dan cikarsa statusuz kalir.
Sizin durumunuzun Returning Residency basvurusuna uyup uymadigini gorusmeden once bilmek yada bu konuda tavsiyede bulunmak maalesef mumkun degildir.

15 09 2011, 02:56
2004 yılı GC aldım. 11 kez Amerikaya giriş yaptım. Toplam 58-60 gun kalmışım. WAS-IAD havalimanından giriş yaparken polis Green cardımı aldı. 15 kasım mahkeme gunu verdi. Şimdi TR deyim.
Sorum şu:
Ben 10 yıllık turist vizesi istiyorum.
Mahkemeye katılsammı yoksa katılmasammı, faydalı olur.
Ben Amerika ya kacmadığımı ispat etmiş biri olarak prosedürler nasıldır?
Madur durumdayım. Bunca yıllık, emeklerim, masraflarım, zamanım heba oluyor.

Lütfen bilgi verilmesini rica ediyorum.

Sayin Basvuru Sahibi,

Sorulariniz USCIS ile ilgilidir. Konu hakkinda USCIS'e yada bir gocmenlik avukatina danismanizi tavsiye ederiz.
Gocmen olmayan vize basvrusunda bulunan kisiler Amerika'ya seyahatlerinin tamamen gecici oldugunu ispat etmek durumundadirlar. Bir turist vizesine uygun olup olmadiginiza ancak sizinle gorusme yapacak memur karar verebilir.

philisophos
15 09 2011, 07:16
ben daha oncede yazdım ben kac gundur sabırsızlıkla beklıyorum sayın yetkılı davetıyeyı kullanıp kullanmama konusunda cok kararsızım lutfen bana bı yol gosterın red yemek ıstemıyorum bı yararı olur mu?

relief78
15 09 2011, 10:36
Sayin Basvuru Sahibi,

Gocmenlik yasasi uyarinca Amerika disinda 1 seneden fazla kalan kisiler otomatik olarak gocmenlik statulerini kaybederler. Fakat bu konuda nihai karari USCIS gorevlileri ve gocmenlik hakimi verebilir. Normal sartlarda gocmenlik statulerini kaybetmis kisiler Returning Resident basvurusunda bulunabilirler. Basvuru yapan kisiler Amerika disinda kalma sebeplerinin tamamen kontrolleri disinda oldugunu ispatlamak zorundadirlar.
Basvurunuz onaylanirsa yeniden vize almaniz birkac ay alabilir.
Green card sahibi 2 yasindan kucuk cocugunu dogumdan sonraki ilk Amerika ziyaretinde vizesiz olarak yaninda goturebilir. Amerika'ya giris yaptiktan sonra cocuk icin green card islemleri Amerika'da mutlaka yapilmalidir. Bu islemler tamamlanmadan cocuk Amerika'dan cikarsa statusuz kalir.
Sizin durumunuzun Returning Residency basvurusuna uyup uymadigini gorusmeden once bilmek yada bu konuda tavsiyede bulunmak maalesef mumkun degildir.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Sürecin olumlu olması durumunda vizenin alınmasının birkaç ayı bulabileceğini belirtmişsiniz, bebeğimiz 2,5 ay sonra 2 yaşını dolduruyor.

Peki bizim tekrar greencardı almamız durumunda çocuğumuzu yanımızda nasıl ***ürebileceğiz? Bebeğimiz 2 yaşını geçmesi durumunda yanımızda ***üremeyecek miyiz? Nasıl bir yol izlememiz gerekecek?

Tekrar teşekkürler.

dv2012
15 09 2011, 13:25
Sayin Ilgili,
Asagiya kopyaladigim sorumu daha once yazmistim ama belki gozden kacmis olabilir diye tekrarlamak istedim. Tesekkurler.

Sayin Ilgli,
Benim sorum mulakat surecini beklerken, USA'da is bulmakla ilgili. Diyelim ki mulakat tarihimizden 3 ay once bizim icin uygun bir is cikti onumuze, is veren bizi ise almak istedi. Ama henuz green cardimiz yok, bu zaman zarfinda is veren de bizi ise almayi destekliyorsa, bize once calisma vizesi cikartabiliyor mu?Bu durum Green Card vizemizin cikmasina bir engel teskil eder mi ? Ya da green card islemi icin siramizi bekledigimizden USA hukumeti bize gecici sure icin (3 ay mesela) calisma vizesi vermeyi reddedebilir mi?
Yanitiniz icin tesekkur ederim. Bu konuda bilgi almak istersek KCCye mi yoksa yerel Buyukelcilige mi ulasmamiz gerekir?

16 09 2011, 01:33
Sayin Ilgili,
Asagiya kopyaladigim sorumu daha once yazmistim ama belki gozden kacmis olabilir diye tekrarlamak istedim. Tesekkurler.

Amerika'da yasal olarak bulundugunuz ve calistiginiz surece Amerika'da kalmis olmaniz Green Card surecinizi etkilemez. Gocmen Olmayan Vize icin ilgili bolumle irtibata gecmenizi oneririz fakat genel olarak gocmen olmayan bir calisma vizesi alma sureci uzun olabilir.

16 09 2011, 01:37
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Sürecin olumlu olması durumunda vizenin alınmasının birkaç ayı bulabileceğini belirtmişsiniz, bebeğimiz 2,5 ay sonra 2 yaşını dolduruyor.

Peki bizim tekrar greencardı almamız durumunda çocuğumuzu yanımızda nasıl ***ürebileceğiz? Bebeğimiz 2 yaşını geçmesi durumunda yanımızda ***üremeyecek miyiz? Nasıl bir yol izlememiz gerekecek?

Tekrar teşekkürler.

Sizin Returning Residency basvurunuz kabul olursa size yeni bir gocmenlik dosyasi acilacaktir. Bu durumda cocugunuz dosyaniza eklenebilir. Konu hakkinda detayli bilgiyi Pazartesi-Persembe gunlerinde 0312 4555555 nolu telefondan alabilirsiniz.

isaactr
16 09 2011, 08:46
Sayın Yetkili,

Aşağıdaki soruma cevap verebilirmisiniz ? Kasım ayında randevumuz var Ankara'da o yüzden bu süreç hakkında bilgilenmek istiyoruz.
Teşekkürler,
İzzet Tunca

Sayın Yetkili,

I-212 ve I-601 waiver başvuruları Atina'da ki Büyükelçilikçe mi değerlendiriliyor ? Başvuru sonucunu almak ne kadar sürmektedir ?

Teşekkürler,
Izzet Tunca

dv2012
16 09 2011, 17:20
Amerika'da yasal olarak bulundugunuz ve calistiginiz surece Amerika'da kalmis olmaniz Green Card surecinizi etkilemez. Gocmen Olmayan Vize icin ilgili bolumle irtibata gecmenizi oneririz fakat genel olarak gocmen olmayan bir calisma vizesi alma sureci uzun olabilir.

Yanitiniz icin cok tesekkurler.

gucludd
19 09 2011, 10:53
Merhaba,

Gecen sene evlendigim esim icin F2A kategorisinden I-130 basvurusu yapmistik. Basvurumuz USCIS tarafindan onaylandi ve hem NVC'ye hem de USCIS'e basvurumuza Adjustment of Status(AOS) ile devam edecegimizi belirttik. Su anda F2A kategorisinde oldugmuz icin saniyorum gelecek yila kadar AOS'a basvuramayacagiz. Su anda esim Amerika'da F1 vizesinde calismasina ve ogrenimine devam etmekte. Fakat birkac ay icinde F1 vizesi sona erecegi icin Turkiye'de F1 vizesini uzatmak icin basvuru yapacak.

Size sorum green card basvuru surecinde olmamiz esimin vize basvurusu yapmasina olumsuz etkisi olurmu? Eger olumsuz etkisi olma ihtimali varsa ne gibi onlemler almamizi onerirsiniz?

Tesekkurler,
Guclu

philisophos
22 09 2011, 06:56
anlayamadıgım ben ıkı kere soru sordum hala cevap alamadım benım sorum mu onemsız yoksa yetkılı kısı mı sallamıyor?

22 09 2011, 07:01
anlayamadıgım ben ıkı kere soru sordum hala cevap alamadım benım sorum mu onemsız yoksa yetkılı kısı mı sallamıyor?

Sayin Basvuru Sahibi,

Bu bolumde gocmen olmayan vize ile ilgili sorular yanitlanamamaktadir. Sorunuz gocmen olmayan bir vizeyle ilgiliyse ilgili bolumle irtibata geciniz. Gocmen vizeyle ilgiliyse lutfen sorunuzu yeniden yaziniz.

relief78
25 09 2011, 10:56

Tekrar merhaba,

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda "returning resident status" için başvuru yapmayı planlıyoruz. Bizim ABD'ye geri dönüşümüzü engelleyen sebep babama konulan kanser teşhisi ve ardından yaşadığı böbrek yetmezliği sonucunda başlanan hemodiyaliz süreci idi. Bu durumda "supporting document" olarak vereceğimiz hastane raporları vb birçok belge var ve hepsi Türkçe; bunların hepsinin İngilizce'ye çevrilmesi gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa "Noter Tasdikli İngilizce" çevirisi mi gerekiyor yoksa kendim çevirebilir miyim?

22.04.2011 tarihinde "cenkunal" adlı kullanıcıya verdiğiniz cevaba dayanarak (Alıntı: "Ofisimize bu tur bir basvuru yapmak istiryorsaniz lutfen bir e-mail araciligi ile randevu isteyiniz.") e-mail aracılığıyla randevu almak istiyoruz.

--- Başvuru için gerekli belgelerin bir listesini nasıl temin edebiliriz?
--- DS-117 formu ile ABD'ye geri dönüşümüzü engelleyen durumu gösterir "supporting documents" dışında ne gibi bilgi ve belgeler gerekli?
--- Örneğin "application fee" ne zaman ve nereye ödeniyor?
--- Fotoğraf vb şeyler gerekli mi?
--- Pasaport vb gibi evrakların fotokopileri gerekli mi? Gerekli ise hangileri?
--- Ayrıca bebeğimizi de sürece katmak istiyoruz, bebeğimiz ile ilgili hangi belgeleri ibraz etmemiz gerekiyor?

Teşekkür ederim.

26 09 2011, 00:45
Tekrar merhaba,

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda "returning resident status" için başvuru yapmayı planlıyoruz. Bizim ABD'ye geri dönüşümüzü engelleyen sebep babama konulan kanser teşhisi ve ardından yaşadığı böbrek yetmezliği sonucunda başlanan hemodiyaliz süreci idi. Bu durumda "supporting document" olarak vereceğimiz hastane raporları vb birçok belge var ve hepsi Türkçe; bunların hepsinin İngilizce'ye çevrilmesi gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa "Noter Tasdikli İngilizce" çevirisi mi gerekiyor yoksa kendim çevirebilir miyim?

22.04.2011 tarihinde "cenkunal" adlı kullanıcıya verdiğiniz cevaba dayanarak (Alıntı: "Ofisimize bu tur bir basvuru yapmak istiryorsaniz lutfen bir e-mail araciligi ile randevu isteyiniz.") e-mail aracılığıyla randevu almak istiyoruz.

--- Başvuru için gerekli belgelerin bir listesini nasıl temin edebiliriz?
--- DS-117 formu ile ABD'ye geri dönüşümüzü engelleyen durumu gösterir "supporting documents" dışında ne gibi bilgi ve belgeler gerekli?
--- Örneğin "application fee" ne zaman ve nereye ödeniyor?
--- Fotoğraf vb şeyler gerekli mi?
--- Pasaport vb gibi evrakların fotokopileri gerekli mi? Gerekli ise hangileri?
--- Ayrıca bebeğimizi de sürece katmak istiyoruz, bebeğimiz ile ilgili hangi belgeleri ibraz etmemiz gerekiyor?

Teşekkür ederim.

Returning Resident basvurusu icin DS 117 formunu doldurmaniz ve yaninizada getirmeniz gerekmektedir. Destekleyici belgelerinizi Ingilizceye tercume ettirmeniz gerekmez. Konsolos isterse tercume yaptirabilirsiniz. Ucret ofisimize geldiginizde alinmaktadir. $380 dir. Basvurunuzun kabul edilmemesi durumunda alinan ucret iade edilmez. Bunlarin disinda yaninizda pasaportunuzun olmasi yeterlidir.

ncicek
27 09 2011, 07:14
Niye kimse bana cevap vermiyorrrrr?

***ABD Buyukelciligi Gocmen Vize Bolumu***
USA girişte polis green card ımı aldı. Sebep olarak; 2004 den bu yana çalışmamışım ve çok az kalmışım, sürekli giriş çıkış yapmışım.
Kasimda Virginia da mahkeme günü verdi.

Sorum şu: Bu mahkemede şansım var mı? İmmigration avukatı çok para istiyor. Param yok. Mahkeme bana ücretsiz avukat verir mi?
Şimdi TR deyim. Tekrar mahkemeye katılmak doğru mu, yol parası cok.
Veyaaa
Mahkeme bana 1 şans verirmi? Lütfen daha önce bu olaylarda ki istatistiklerden bahsedermisiniz?
Çok teşekkür ederim. ***

hiverli
27 09 2011, 07:26

USA girişte polis green card ımı aldı. Sebep olarak; 2004 den bu yana çalışmamışım ve çok az kalmışım, sürekli giriş çıkış yapmışım.

Sorum şu: Bu mahkemede şansım var mı? İmmigration avukatı çok para istiyor. Param yok. Mahkeme bana ücretsiz avukat verir mi?
Veyaaa
Mahkeme bana 1 şans verirmi? Lütfen daha önce bu olaylarda ki istatistiklerden bahsedermisiniz?
Çok teşekkür ederim. ***

Kisisel gorusum benim su, Sen yeniden abd ye giris cikis yaparak GC ini elinde tutmak istiyorsun. Eger mahkemede bunu boyle algilarsa senin GC ini geri vermez. Onlara ABD ye gidip orada yasayacagini ispat etmen lazim. Sana ikinci birsans verebilirler ama tekrar o sansi elinden alip birdaha hic vermeyebilirlerde.

27 09 2011, 08:12

Veyaaa
Çok teşekkür ederim. ***

Sayin Basvuru Sahibi,

Sordugunuz soru Disisleri Bakanliginin yetkisinde degildir. Konu ile ilgilenen bakanlik Department of Homeland Security'dir. Dolayisiyla ofisimiz size konu ile ilgili detayli bilgi veremez.
Gocmenlik yasasi gereginde Amerika'da gocmenlik statusunu kazanan kisiler Amerika'da yasamak ve ikamet etmek durumundadirlar. Katilacaginiz mahkemede size bu konuda sorular sorulacak, bununla ilgili kanit surmaniz istenecektir. Gecmiste sadece giris cikis yaptiysaniz ve daimi olarak Amerika'da yasama planiniz yoksa mahkemenin hakkinizi size iade etmemesi mumkundur. Fakat bu konuda nihai karari hakim verebilir. Detayli bilgi icin DHS ile irtibata gecmeniz gerekmektedir.

ncicek
28 09 2011, 11:29
Ekonomik yönden artık TR de yasamak istemiyorum.
O mahkemede şansım ne kadar? Tek mahkemede netice olacakmı? Diğer mahkeme gününe gün mü verirler.
Bu durumda kimsayi taniyan, duyan varmı?
Çaresizce düşünüyorum. Lütfen bana bir akıl verin.
Teşekkür ederim.

Kisisel gorusum benim su, Sen yeniden abd ye giris cikis yaparak GC ini elinde tutmak istiyorsun. Eger mahkemede bunu boyle algilarsa senin GC ini geri vermez. Onlara ABD ye gidip orada yasayacagini ispat etmen lazim. Sana ikinci birsans verebilirler ama tekrar o sansi elinden alip birdaha hic vermeyebilirlerde.

hiverli
29 09 2011, 09:06
Ekonomik yönden artık TR de yasamak istemiyorum.
O mahkemede şansım ne kadar? Tek mahkemede netice olacakmı? Diğer mahkeme gününe gün mü verirler.
Bu durumda kimsayi taniyan, duyan varmı?
Çaresizce düşünüyorum. Lütfen bana bir akıl verin.
Teşekkür ederim.

Sen bir avukattan yardim almadan bu isi biraz zor cuzersin. AmaMahkemeye kesin abd ye tasinacagini ispatlarsan mahkemede sansin buyuk olur.

doganbeker
03 10 2011, 06:18
Sayin yetkili
Elimde olmayan sebeblerden (yakinimin hastaligi vede olumu)dolayi,Turkiyede kalmak zorunda kaldim vede is anlasmasi yaptigim sirkette ise bile baslayamadim.Ancak Amerikadan son cikis tarihim 15 10 2010 simdi ben en son kac tarihinde usa ya problemsiz girebilirim.Sanirim 14 10 2011 tarihini gecirmemeliyim dogru mudur.
Simdiden tesekkurler.
Saygilarimla,

03 10 2011, 07:32
Sayin yetkili
Elimde olmayan sebeblerden (yakinimin hastaligi vede olumu)dolayi,Turkiyede kalmak zorunda kaldim vede is anlasmasi yaptigim sirkette ise bile baslayamadim.Ancak Amerikadan son cikis tarihim 15 10 2010 simdi ben en son kac tarihinde usa ya problemsiz girebilirim.Sanirim 14 10 2011 tarihini gecirmemeliyim dogru mudur.
Simdiden tesekkurler.
Saygilarimla,

Sayin Basvuru Sahibi,

Amerika'dan cikisinizin uzerinden 1 sene gecmeden donmezseniz Green Card hakkinizi kaybedersiniz. Bu tarihten once Amerika'ya donmeniz gerekmektedir.
Saygilar,

Ghoseman
06 10 2011, 16:43
Sayın yetkili,

Ben 10 yıllık ABD vizesi olan, 1 sene önce ABD 'ye giriş çıkış yapmış, Hollanda 'da üniversite okuyan bir Türk vatandaşıyım. Şu anda Hollanda 'da 2. seneme girdim.

DV-2013 için DOS 'dan kendim başvurumu yaptım. Ancak bu güne kadar Ankara Büyükelçiliği 'nin web sayfasında bulunan bilgileri okumak aklıma gelmemişti. Bu gün okudum. Lotoyu kazandığım takdirde izlemem gereken prosedürleri ve toplamam gereken evrakları, hazırlıklı olmak için şimdiden öğrendim.

Belgelerde verilen bilgilere göre ve anladığım kadarıyla, mülakat zamanı pasaportlarımızı vize basılması için büyükelçilikte bırakıyoruz. 10 gün içerisinde UPS ile adresimize vize basılarak ya da basılmadan gönderilecek, aynı normal vize prosedürü gibi.

Ancak, yazının başında bahsettiğim gibi ben yurtdışında okuyorum ve mülakat tarihleri eğitim dönemi içerisinde. Dolayısıyla sadece mülakat için 1-2 günlüğüne Türkiye 'ye gelmeyi düşünüyordum. Durum böyle olunca Hollanda 'ya dönebilmek için pasaportuma ihtiyacım olacak.

Lotoyu kazandığım ve bu aşamaya geldiğim takdirde sahip olduğum özel durumdan ötürü tarafıma yapılacak bir uygulama olabilir mi? Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Teşekkürler.

selametli
06 10 2011, 16:49
Sn Yetkili, Selamlar
KCC den gonderilen maile gore benim mulakat tarihim 3 Kasim, 2011 olarak gozukuyor. Us Embassy sitesinden guncellenmis Çeşitlilik Göçmen Vize Kurası Mülakat Tarihleri`ne baktigimda ekim ayindan sonra aralik ayindaki mulakat tarihleri gosterilmis. Kasim ayindan herhangi bir randevu tarihi belirtilmemis. Bu durumda buyukelciligi arayip randevu tarihini teyit ettirmem gerekir mi yoksa gerekmez mi? Bir sorun cikar mi ne yapmaliyim? Simdiden cevabiniz icin cok tesekkur.
Saygilarimla...

07 10 2011, 01:11
Sn Yetkili, Selamlar
KCC den gonderilen maile gore benim mulakat tarihim 3 Kasim, 2011 olarak gozukuyor. Us Embassy sitesinden guncellenmis Çeşitlilik Göçmen Vize Kurası Mülakat Tarihleri`ne baktigimda ekim ayindan sonra aralik ayindaki mulakat tarihleri gosterilmis. Kasim ayindan herhangi bir randevu tarihi belirtilmemis. Bu durumda buyukelciligi arayip randevu tarihini teyit ettirmem gerekir mi yoksa gerekmez mi? Bir sorun cikar mi ne yapmaliyim? Simdiden cevabiniz icin cok tesekkur.
Saygilarimla...

Sayin Basvuru Sahibi,

Bugun internet sitemizdeki randevu listesi yenilenecektir. Kasim ayi randevularini da gorebilirsiniz.

07 10 2011, 01:12
Sayın yetkili,

Ben 10 yıllık ABD vizesi olan, 1 sene önce ABD 'ye giriş çıkış yapmış, Hollanda 'da üniversite okuyan bir Türk vatandaşıyım. Şu anda Hollanda 'da 2. seneme girdim.

DV-2013 için DOS 'dan kendim başvurumu yaptım. Ancak bu güne kadar Ankara Büyükelçiliği 'nin web sayfasında bulunan bilgileri okumak aklıma gelmemişti. Bu gün okudum. Lotoyu kazandığım takdirde izlemem gereken prosedürleri ve toplamam gereken evrakları, hazırlıklı olmak için şimdiden öğrendim.

Belgelerde verilen bilgilere göre ve anladığım kadarıyla, mülakat zamanı pasaportlarımızı vize basılması için büyükelçilikte bırakıyoruz. 10 gün içerisinde UPS ile adresimize vize basılarak ya da basılmadan gönderilecek, aynı normal vize prosedürü gibi.

Ancak, yazının başında bahsettiğim gibi ben yurtdışında okuyorum ve mülakat tarihleri eğitim dönemi içerisinde. Dolayısıyla sadece mülakat için 1-2 günlüğüne Türkiye 'ye gelmeyi düşünüyordum. Durum böyle olunca Hollanda 'ya dönebilmek için pasaportuma ihtiyacım olacak.

Lotoyu kazandığım ve bu aşamaya geldiğim takdirde sahip olduğum özel durumdan ötürü tarafıma yapılacak bir uygulama olabilir mi? Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Teşekkürler.

Sayin Basvuru Sahibi,
Hollandadaki Amerikan Buyukelciliginin de onayiyla dosyaniz Hollanda'ya gonderilebilir. Islemlerinizi orada tamamlayabilirsiniz.