PDA

Tüm Versiyonu Göster : SEVGININ BOYUTU NE OLMALI?

SwordFish
01 07 2002, 17:00
Ihanetin affi olmadigi dusuncesindeyim.Sevginin boyutu ise kisiye ve yasilanlara ozgu bence...Ama siniri olmadigi dusuncesindeyim...

NYta bir Turk
Sevgi'nin boyutu otantik olup olmadigina bagli bence.Cocugunuzu, ananizi, babanizi, kayitsiz sartsiz seversiniz. Ama yasaminiza daha sonra girmis olan bir bireyi ne kadar cok severseniz sevin yaptigi her yanlisi kayitsiz sartsiz kabul edip sevmeye devam etmek olanaksiz gibi geliyor bana.Sevgi'nin boyutu bir baska bireye karsi SINIRLI olmali. Ancak bu sekilde hem kendinizin hem de karsinizdakinin size olan saygisi devam eder.

froglet
bilmek istediginiz sey varsa bir mutlak dogru mu yoksa birey olarak hepimizin kafasinda bu sorulari sordugunuzda olusan cevaplar mi :D sizin de dediginiz gibi her birimiz kisilik olarak farkliyiz hayatta onem verdigimiz seyler ve dusunce sistemimiz de buna bagli olarak farkli olmakta, belki cogunluk olarak cok uc noktalarda degiliz ya da cok farkli degiliz dusunce olarak birbirimizden ama yasam ince ayrintilardan ibaret degil midir ;)

froglet
kendimizi sinirsiz seviyor muyuz ki, baskalarini sinirsiz sevmek mumkun olsun?

yessie
Tum hayatini karsindakine adamak saglikli degil bence. Fedakarlik elbette olur, ama kendini sifirlayarak sadece ona endeksli bir yasam, sevgiden cok saplantidir bence. Baska bir dosyada da soyledigim gibi, ben insanin kendisiyle mutlu ve barisik olmadan, bir baskasiyla mutlulugu yakalayabilecegine inanmiyorum. Yani, bir insan kendi benliginden, yasantisindan hosnut degilse, bir baskasinin varligi bu hosnutsuzlugu gideremez. Olsa olsa, gecici bir avuntu yaratir. Ihaneti affedip affetmemek ise, tamamen kisilere ve olayin ozel durumuna baglidir. Bunun cok sevmek veya az sevmekle bir ilgisi oldugunu sanmiyorum.

shadow63
Selam arkadaslar,Sizce sevgi nedir? Bunun boyutu ne olmali? Ýnsan tüm yasamini sevdigine adayabilir mi? Adarsa bu dogru mudur? Seven insan ihaneti affedebilir mi? Sevgi dedigimiz kavram askin bir uzantisi midir? Bunlar gibi daha bir sürü soru sorabilirdim ama herkesin kafasinda beliren bir dogru kavram vardir. Bu kavramlara paralel olarak da bir sürü soru isareti elbette. Benim de merak ettigim bir sürü sey var. Bu konulari burada yazisirsak çok sevinirim. Hepinize evren dolusu sevgi diliyorum.

behran
02 07 2002, 17:00
ben gercek ask i ariyorum.Boyle kendimi ona kaptirabilmeliyim bana herseyi yaptirmali sanirim fazla hayal perest konustum.Biliyorum ama bunlar gecici ama olsun....

YasiYorum
Yine ince konulara dalmissiniz... Cok goreceli seyler bunlar... Kimisine bakarsin "karim ol dese olurum" der, aksam eve gelince yemek hazir degil diye hatunu dover... Ama a****** falan :) Tam arabesk :D Gussel seyler yazilmis, ozellikle NYta 1 Turk'un dediklerini bayagi tuttum...Ben aski [simdi] bir bozuk paraya benzettim. Iki yuzu iki insan. Yazi mi turami diye havaya atarsiniz, ne kadar hizla dondurebilirseniz (yani aski ne kadar heyecanla, yogun yasayabilirseniz) havada donen paranin uzerindeki resim "o kadar butun" gorunur. Eger para yere dusup de yazi veya tura geldiginde de iliskiyi devam ettirebiliyorsaniz sevgi vardir (her zaman askta bir tarafin baskin olduguna inanmisimdir). Tabii arada bir yazi-tura diye parayi cevirmekte fayda var...Yasi ;)

de facto
istedigi bircok seyi yaparým.butun hayatýmý adamam ama onunla kýsa sure bile olsa hos bir zaman gecirmek için elimden geleni yaparým.

de facto
ýhanet?? affetmýyoruz malesef :mad: býz ýhanet etmýyoruz nýye karsý taraf ýhanet edýyor ?????????????? eger sevmýyorsa acýk olsun soylesýn yuzumuze anlayýsla karsýlarýz oyle dogudaký gýbý baltalamak veya bogazýný kesmek yok býzde

NYta bir Turk
Shadow, her zaman deli gibi sevdiklerimize daha toleransli davraniriz. Gun olur deli gibi sevdigin senin toleransini test eder. Ne kadar cokla iliskiyi goturebiliyorsa kar olur onun icin. Her test biraz daha ciddi biraz daha buyuk olur. Mesela bugun bir dogumgunu unutulur, onumuzdeki yil bir tartismada bir tokat atilir, ondan sonraki yil evden uzak bir gecede bir aldatmaca, ondan sonra iki aldatmaca, ya da daha uzun sureli aldatmacalar. Karsindaki bunlara icerliyor ama boyun egiyor ve hala seni sevmeye devam ediyorsa ve sende bunu biliyorsan o birey'e karsi duydugun saygi azalmistir, yok olacaktir. Onun kendisine olan saygisi ise zaten coktan bitmistir. Sevginin SINIRLARI olmalidir. Ihaneti affetmem, kendine nasil davranilmasini istiyorsa baskalarina da oyle davranmali insan.

_Oz_
1.Sevgi; huzur,siginak,günes isinlari,su (aklima bu kelimeleri cagristirdi)2.Boyutu, hicbir seyin asirisinin iyi olmadigi gibi sevginin asirisi her iki tarafada zarar. Asiri sevgi bogmaktir bence, asiri sevilmekte bogulmak.3.Tüm yasamini sevdigin kisiye yada kisilere adarsan, geriye senden ne kalirki?! Ben "ben"ligimi yasadigim sürece sevdiklerim icinde varim. Yoksa garip gurup nefes alip yiyen icen bir canliya dönüsürüm.4.Seven insan evet ihaneti affeder... Asiksa hayir ama seviyorsa kara rengi bile pembeye dönüstürebiliyor insan. (ihaneti kabullenmek istemem ama cevreme dikkatli baktigimda cogunlugun bu sekilde bir davranis sergiledigini görüyorum.)5.Sevgi askin uzantisidir. (bana göre.)

casper
selam shadow63,o söz Orhan Veli'ye ait degil..Sanirim Umit Yasar Oguzcan'in olmali..

froglet
Ayrintilari buyuk ayrintilar olarak dusunmeyin, herkes sevebilir kendince ve karsidakini sevdigini ve saydigini dusunur, istisnalar olup sevemeyen insanlarda olur tabi :) ama hic birimizin sevme yolu, sevme sekli ya da sevgi anlayisi tipa tip benzer degildir. Pek cogumuz sevgi nedir sorusuna yuvarlak olarak ayni cevaplari verebilse bile, sevgiyi yasar ya da karsilarindaki ile paylasirken birbirinin ayni olmayan tarzlar ve sekilerde sevgilerini ifade ediceklerdir, bir kismi sevdigi icin daglari delicek, bir kismi cinayet bile isleyecektir, ama sevdigi icin dag delen ile sevdigi icin sevgilisini kesen kisi arasinda sevgi boyutunda daglar kadar fark vardir, ince ayrintilar derken bunlari kasit etmistim :) . hepimiz elinde firca yasamda sevgiyi ciziyoruz kendi karinca kararimizca ama hic birimizin cikarmis oldugu portre bir digerine uymuyor, kimisi cok nazik calisiyor portresi uzerinde defalarca silip en ince ayrintilari buyuk bir ozenle belirliyor, kimisi de gelisi guzel bir iki firca darbesi atiyor ve iste benim sanatim diyor :) Kimimiz sanatci olmanin bir kumar oldugunu bilerek ama yine de ya kazaniriz diyerek daliyor bu ise kimimiz ise ne gerek var bunca emege sanat olmadan da olur pek ala diyor :) Yazinin bu kismina geldiginizse ve hic bir sey anlamamissaniz :) gulumseyin gece uykudan uyanip internete dalinca froglet boyle sacmalarmis deyin :D

froglet
valla sebepsiz ve cikarsiz sevgi var midir bilemiyorum ama benim bu konuda suphelerim var, bir anne baba bile dunyaya cocuk getirirken sebepsiz olarak bu isi yapmiyor sevecek birisi olsun o da bizi sevsin diye, yani sonucta bir cikar iliskisi var, sevgilinizi severken de ondan karsilikli sevgi beklersiniz kisi sizi sevmeyecek ve deger vermeyecekse onu neden seveceksiniz ya da nereye kadar sevmeye devam ediceksiniz ki, sizin cikarlariniz karsilanmadigi surece o sevgide bitmeye mahkum gibi.

froglet
sevmek ve geri sevilmek istemek cikar iliskisi degil mi?

froglet
oteki, bir anne cocugunu sinirsiz sevebilir belki karsilik gormese de ama cocuklarini evlatliktan reddeden anne babalar da var, eger annelik babalik hic bir cikar olayina dayanmasa idi cocuklarindan zarar goren bu insanlar cocuklarindan hic bir zaman vazgecmezdi gibime geliyor. Ben sevgiyide bir nevi cikar olayi olarak goruyorum cunku sevgide diger ihtiyaclar gibi bizim gereksinim duydugumuz, cevremizdekilerce bize sunulan yemek icmek gibi bir gereksinim. Cocugunun ihtiyaclarini karsilamayan gerekli sevgiyi vermeyen bir anneyi cocuk ne derece sevebilirse, bir sevgilide sevgisine karsilik vermeyen vefasiz bir sevgiliyi o derece sevebilir bence. haklisiniz ailede sevgiler daha limitsiz gibi goruluyor daha icten yaklasiliyor ve yaptiklarimiza bir karsilik beklemek istemiyoruz gibi goruluyor, ama dusunelim bakalim yaptiklarimiz icin tesekkur sozunu duymadigimizda ve surekli elestirildikce ne kadar fedakar olabiliyoruz?

froglet
iyi de oteki, karsilik beklemeden kacimiz sevebiliyor, sen belki istisnasin ve karsindaki insani hic bir cikar beklemeden hatta sevgine karsilik beklemeden de sevebilirsin ama kac kisi bunu yapar. Dunya'nin artik ilahi asklari ya da karsiliksiz asklari barindirdigina inanmiyorum ya da cevremde bu asklari yasayan kisileri goremiyorum, yapmis oldugum yorumlar benim bu sekilde bir ask hayati gecirdigime ya da bu sekilde geciricegime bir kanit teskil etmiyorlar, bunlar benim sevgi hakkinda dusuncelerim. Haklisin pek cok kisiye gore benim dusuncem farkli gelebilir ama benim gercekligim bu adem ve havva'nin da paylastigi bir seyler vardi, birbirlerinden bekledikleri bir seyler, hayat karsilikli paylasim ve cikar iliskisidir benim gorusumce kiminle ortak paylasim ve cikarlariniz daha cok ortusuyorsa o kisi ile birlikte olmaya calisirsiniz. Tipki yasli bir insanla parasi icin evlenmek isteyen bir genc kiz gibi kendinden 30-40 yas kucuk ve guzel bir kizla evlenmek isteyen yasli bir adaminda cikar hesaplari vardir. Sevdiginize evlenme teklif ederken mutlu bir hayat duslersiniz, cocugunuz, eviniz barkiniz olsun sicak bir yuvaniz olsun , evinizde pisen bir asiniz , huzurlu bir evliliginiz olsun istersiniz, kisinin bunlarin hic birini size saglayamayacagini bile bile evlilik teklif eder miydiniz ya da hayatinizi birlestirmek ister miydiniz? evet ask guzel asik olmakta ama ask tek tarafli olunca ve tek basina diger ozelliklerden soyut yasaninca karin doyurmuyor, cocuk buyutmuyor, bizleri tatmin etmiyor. Belki daha genc olsa idim sizin gibi dusunebilirdim ama cevremde evlenip bosanan, evli olup ayrilmak uzere birlesen ciftleri ya da asiklari gorerek aileleri gozleyerek yukardaki kanaata ulasmis oluyorum. Insanlar yani bizler gucu ve limiti belli olan yaratiklariz, hic birimiz sonsuz sevgi uretimine ya da paylasimina sahip degiliz oyle olsa idi zaten bizler insan olmaz daha ulvi isim ve sifatlarla anilirdik ve biz sinirli yaratiklarin tipki hayvanlar gibi ihtiyac ve istekleri var, bu ihtiyac ve isteklerin karsilanmadigi halde bizim biz olarak kalmamiz ve ideallere ulasmamiz cok zor gibime geliyor. Zaman zaman yasamimiza duygu yuku hakim olsada cogunlukla kararlarimizi verirken mantigi dinledigimiz icin iliskilerde her insan gibi once kendimizi sonra karsimizdakini dusundugumuze inaniyorum. yok benim kendi ihtiyaclarim onemli degildir onemli olan ilk sey karsimdaki insanin ihtiyaclari diyorsaniz o zaman zaten alnindan opulesi bir insansiniz ve butun insani zayifliklardan kurtulmusunuz demektir ;)

froglet
ben icten pazarlik demiyorum ki :) sadece yasam cikar iliskilerine dayaniyor diyorum. icten pazarlik olayi daha farkli birisine bir yuzumuzu gosterip aslinda baska seyin pesinde olmak gibi, mesela karsimizda seni seviyorum ve sensiz bir hayat dusunemiyorum derken aslinda onun parasi olmadan bir hayat dusunememek gibi :)

gulizi
onu günün her saati düsünecek kadar sevdiginde ...onsuz yasayamayacakmis gibi hissedersin ...bu gercektirde ..onsuz yasamayazsin ama bir müddet ...zaman gectikce her sevginin yokluguna alisirsin..ama o zaman gecene kadar sende sen diye birsey kalmaz...kimseyi kendinden cok sevmeyin ...cünkü bu insani elinde sonunda üzüyor bence..

gulizi
<< Shadow, her zaman deli gibi sevdiklerimize daha toleransli davraniriz. Gun olur deli gibi sevdigin senin toleransini test eder. Ne kadar cokla iliskiyi goturebiliyorsa kar olur onun icin. Her test biraz daha ciddi biraz daha buyuk olur. Mesela bugun bir dogumgunu unutulur, onumuzdeki yil bir tartismada bir tokat atilir, ondan sonraki yil evden uzak bir gecede bir aldatmaca, ondan sonra iki aldatmaca, ya da daha uzun sureli aldatmacalar. Karsindaki bunlara icerliyor ama boyun egiyor ve hala seni sevmeye devam ediyorsa ve sende bunu biliyorsan o birey'e karsi duydugun saygi azalmistir, yok olacaktir. Onun kendisine olan saygisi ise zaten coktan bitmistir. Sevginin SINIRLARI olmalidir. Ihaneti affetmem, kendine nasil davranilmasini istiyorsa baskalarina da oyle davranmali insan. ]]bencede en igrenc sey birisinin ihanetidir. bunu kaldiramam hayatta..bence cok b&uuml;y&uuml;k zayiflik bu...

oteki
Birisine 'seni seviyorum' derken insan suphe duyar gibi oluyorsa farkinda olmadan yalan mi soyluyordur sizce?Benim gonlum 'sebebsiz' sevmekten yana ama karsimdakinin de 'sebeb'i olmadigi takdirde. Yalniz nedense karsidakinin hep 'sebeb'i (ya cikari ya bir plani) vardir.. Bakarsin bu seferkinin yoktur diye sevmeye devam mi? :)

oteki
<< bir anne baba bile dunyaya cocuk getirirken sebepsiz olarak bu isi yapmiyor sevecek birisi olsun o da bizi sevsin diye, yani sonucta bir cikar iliskisi var ]]Buna cikar iliskisi demen :( Annemin benimle cikar iliskisi olduguna kimse inandiramaz beni..

oteki
Tabii ki degil.. sevgide de kategori farklari olmali bana kalirsa. Sevdiklerimden beklentim olmasina cikar iliskisi diyorsan, sen haklisin :) Ben yine de sevgimi menfaat ustune bina etmedigime eminim.Evlilik gibi seyler cikar iliskisi olmadan olmaz demek istiyorsan ayni fikirdeyim...

oteki
froglet, insan sadece verecek bir yapida olmadigi icin almak da ister.. sevgide de.. sadece buna cikar iliskisi demene hala anlam veremiyorum...Genc ve guzel bir kizin parasi icin yasli bir adami sevmesi (severmis gibi yaparak kandirmasi demiyorum) cikar iliskisi olabilir ama birbirine (zimni ya da degil) bir vaatte bulunmayan iki insan birbirine asik olmussa bu cikar iliskisi seklinde olmamali. En azindan bu konuda ben senin kadar ince hesaplar dusunemem, yani yok ben onu sevicem sonra o da beni sevecek ve ben boylece tatmin olacagim seklinde hesap-kitap yapamam. Oyle yapanlarin evdeki hesabi da zaten carsiya uymuyor, benim gordugum kadariyle.Karsilik beklenilmeden sevmenin adini bence 'sefkat' olarak koyalim.. ask illaki karsilik ister..

oteki
froglet, guzel ikon bulamadigimdan simdikini kullaniyorum.. yoksa benden yasli oldugunu sanmam :) Senin soylediklerin pratige daha cok uyuyor.. ona tamam.Durum ne olursa olsun asil insanlar icten pazarlikli olmaz gibi geliyor.

shadow63
Sevgili arkadaslar hepinize acik oturumumuza katildiginiz i&ccedil;in tesekk&uuml;r ediyorum :) Sevgili Yessie ben genelde ufak tefek seylerle mutlu olan bir insanim. Bir de karsimdaki insan mutlu olmussa, o zaman mutlulugum ikiye katlaniyor. Adamak s&ouml;zc&uuml;g&uuml;nden kastim ise bence insanin, sevdigi insani Orhan Veli'nin dedigi gibi &quot;d&uuml;nyanin en agir iscisi benim, g&uuml;n 24 saat seni d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum&quot; moduna yakin bir modda, ruhunun &ouml;te yarisi olarak yasamasidir. D&uuml;s&uuml;nsene Yessie, sana her an d&uuml;nyanin en &ouml;zel varligi oldugunu hissettiren birisi var. Ne hissederdin?Sevgili Swordfish,ihanet affedilebilir bence. Birisinin ihaneti s&ouml;zkonusu oldugunda insan direk saldirmadan &ouml;nce, bir &ouml;zelestiri yapmali. Daha sonra durumu degerlendirmeli ve belki de affedebilmeli? Ne dersin bu o kadar zor mu?Sevgili Froglet,Ayrintilara takilip kalmaktan bazen b&uuml;t&uuml;n&uuml;n g&ouml;r&uuml;lemedigi anlar da olmuyor mu sence?NY'ta bir T&uuml;rk,Sevginin boyutunun sinirli kalmasi ile saygi arasindaki baglantiyi pek anlayamadim. Biraz daha aciklarsan sevinirim. Bug&uuml;n ajansta &ccedil;ok gergin bir g&uuml;n ge&ccedil;irmekteyim. Bu y&uuml;zden embesil moduna girdim. Herkese sevgi ve saygilar

Trash
03 07 2002, 17:00
Sevgide boyut olmaz,insan &ouml;nce kendisini sevebilmelidir!

Trash
Size bir soru, kendinizi ne kadar seviyorsunuz?

froglet
:) cocuklari cok sevdigim dogru Shadow :) ama dunyanin gelecegi bu kadar belirsizken ve masum cocuklar toplar ve tufekle oldurulurken bu dunyaya masum cocuklar getirmek akillica olur mu bilemiyorum, artik cocuk yapma dusuncesi cok bencil geldigi icin dunyada var olan cocuklardan belki bir kacina annelik ederim diye dusluyorum. Bu folderdaki yazilarimda cocuk olayina deginmemistim ama sanirim imzadaki siir bu dusunceyi size verdi :)

gulizi
cikarsiz onun sevmesini beklemeden seviyorum...ya bu???

gulizi
<< <font color=white style=background-color: 3E3E3E;]cikarsiz onun sevmesini beklemeden seviyorum...ya bu??? </font ft]Ahhh, gulizi, sakin ola sen ask acisi cekiyorum deme bana? ]]aci cekmek insani olgunlastirir.

gulizi
<< Size bir soru, kendinizi ne kadar seviyorsunuz? ]]kendime bayiliyorum...ciddi ciddi...bu dis g&ouml;r&uuml;nt&uuml; ile ilgili bisi de diil...benim kalbim g&uuml;zel.

yessie
Bence sevilen her seyden cok emektir. Bu yuzden anne-babanin evlada duydugu sevgiyi baska sevgilerle karsilastirmak gercekci olmaz. Elbette evladini sevmeyen anne-babalar da var, ama genel anlamda dusunursek bu durumlar istisna olur. Sevilenin emek olmasi bir cikardan cok, insan dogasinin kendine donuklugune isaret eder diye dusunuyorum. Her sekilde, aile ici sevgiyi baska sevgilerle karsilastirmamak gerekir bence.

oteki
biz gene fransiza donduk iyi mi :) aksi gibi hic de sevmem fransizlari..

dino68tr
Shadow 63 neden b&ouml;yle mutsuz bir portre &ccedil;iziyorsun anlamadim. Sevgi dedigin nedir ki, bir vardir bir yoktur. Insanlar kus misali her an her yerde olabilirler; b&ouml;yleliklede sevgiler onlarin gittikleri yerlere gider.Biten biter...

dino68tr
<font color=white style=background-color: 3E3E3E;]cikarsiz onun sevmesini beklemeden seviyorum...ya bu??? </font ft]Ahhh, gulizi, sakin ola sen ask acisi cekiyorum deme bana?

shadow63
Sevgili Froglet,Yazdiklarini b&uuml;y&uuml;k bir zevkle okuyorum. Diger arkadaslarin yazilarindan da acayip keyif aldim.Seven insanlarin degil dayakla bir c&uuml;mle ile birbirlerini kirmamalari gerektigini savunuyorum. Insanlar karsiliksiz sevebilmeli. Cikar iliskisi olayini ise d&uuml;s&uuml;nemiyorum bile. Ve herseyden &ouml;nemlisi saygi kaybedilmemeli.

shadow63
Sevgili FrogletEger karsimdaki insan buna degiyorsa ona ruhumu adarim. O'nu mutlu etmek i&ccedil;in herseyi yapmaya calisirim (istekler olanaklarla sInIrlIdIr). Bilirim ki o mutlu olursa ben de mutlu olurum. Zaten fazla birsey bekleyen bir yapim yok. Yemek yapmasa da olur. Zaten yemek yapmayi biliyorum. &Ccedil;amasir bulasik bunlar mi dert? Yav ben sevdigim insanla yaslanmak istiyorum :)

shadow63
Kimbilir belki de kafamizda &ccedil;izdigimiz bir portreye asik olup seviyoruz. Bu arada G&uuml;lizi kendini fazla sevme narsist olup &ccedil;ikarsin sonra :) Ama kendinle barisik olmana sevindim. &ccedil;&uuml;nk&uuml; &ccedil;evremizde ne kadar &ccedil;ok kendisiyle bir t&uuml;rl&uuml; barisamamis ve hep bir ka&ccedil;is i&ccedil;inde olan insan var hi&ccedil; dikkat ettin mi bilmem. Dogru, herseyi sevmek &ouml;nce kendini sevmekle baslar. Aklimdayken bu arada ben mutsuz degilim dino kardes, sadece ruhumun &ouml;te yarisini yitirdim, onun i&ccedil;in aci &ccedil;ekiyorum. Ve dedigin gibi sevgi bitip gitmez, y&uuml;regin kuytu bir k&ouml;sesinde saklanir durur. Ta kibir firtina esene kadar.Sevgili Froglet valla yazilarindan &ccedil;ok fazla &ccedil;ocuk istedigin gibi bir sonu&ccedil; &ccedil;ikariyorum. Evli misiniz degil misiniz bilmiyorum ama valla yap gitsin bir tane diyecegim geliyor :) Sevgiler zaten &ccedil;esit &ccedil;esittir haklisin Froglet. Doga, evlat, hayvan, etc. etc.

shadow63
Haklisin Froglet,Imzandan esinlendim. Bazan insanlarin neden &ccedil;ocuk yapmak istediklerine takilmisimdir. Tekrar ayni yaslara d&ouml;n&uuml;p onlarla b&uuml;y&uuml;yebilmek mi, yoksa kendi yasliliklarini garanti altina almak i&ccedil;in mi, ya da belki de birbirlerine olan ilgilerini ve sevgilerini kaybedip onlari bir &ccedil;ocuk &uuml;zerinde tekrar yesertmeye &ccedil;ali&thorn;mak mi? &Ccedil;ocuk &ccedil;ok zahmetli bir olay, hem de yarinin ne olacagini bilemeden 60 - 70 yil gibi bir yasam armagan edecegiz bu d&uuml;nyaya. Neyse bu olayi d&uuml;s&uuml;nen arkadaslarin moralini fazla bozmadan ben ufaktan tasi taragi toplayayim ;) sevgiyle kal

shadow63
Bu arada baktim da arkadaslar bu sayfanin kirki &ccedil;ikmis :) Nice kirklara mi desem, ama sizlerle beraber.

de facto
04 07 2002, 17:00
Turk f&yacute;lm&yacute; g&yacute;b&yacute; oldu valla

Trash
<< :) cocuklari cok sevdigim dogru Shadow :) ama dunyanin gelecegi bu kadar belirsizken ve masum cocuklar toplar ve tufekle oldurulurken bu dunyaya masum cocuklar getirmek akillica olur mu bilemiyorum, artik cocuk yapma dusuncesi cok bencil geldigi icin dunyada var olan cocuklardan belki bir kacina annelik ederim diye dusluyorum. Bu folderdaki yazilarimda cocuk olayina deginmemistim ama sanirim imzadaki siir bu dusunceyi size verdi :) ]]umarim t&uuml;m d&uuml;nya kadinlari senin gibi d&uuml;s&uuml;nm&uuml;yordur,her kadin neden d&uuml;nyaya bir masum bebek getireyim sonunda topla t&uuml;fekle &ouml;ld&uuml;r&uuml;lecek fikriyle hareket ederse biteriz,hem unutmiyalimki o topuda,t&uuml;fegide tetikleyen bir zamanlar masum bir cocuktu!!!!!!!

Trash
Sevecen,sevecen,sevecen hep seveceksin insani,hayvani,dogayi seveceksin karamsarliktan uzak seveceksin acaba beni severmi,seviyormu d&uuml;s&uuml;ncesinden uzak seveceksin aglasanda seveceksin,g&uuml;lsende seveceksin,canlarim benimmm :)

gulizi
<< [i]Kimbilir belki de kafamizda &ccedil;izdigimiz bir portreye asik olup seviyoruz. Bu arada G&uuml;lizi kendini fazla sevme narsist olup &ccedil;ikarsin sonra :) Ama kendinle barisik olmana sevindim. &ccedil;&uuml;nk&uuml; &ccedil;evremizde ne kadar &ccedil;ok kendisiyle bir t&uuml;rl&uuml; barisamamis ve hep bir ka&ccedil;is i&ccedil;inde olan insan var hi&ccedil; dikkat ettin mi bilmem. evet dikkat ettim tabiki..narsist diilim :D :D :D olmam da ...belki ben kendimi herseyimle kendimi sevdigim icin seviyorum..baskasida beni &ouml;yle sevse herseyimi onuda kendim gibi severim..anlarsiniz insallah anlatmak istedigimi..

gulizi
<< Sevecen,sevecen,sevecen hep seveceksin insani,hayvani,dogayi seveceksin karamsarliktan uzak seveceksin acaba beni severmi,seviyormu d&uuml;s&uuml;ncesinden uzak seveceksin aglasanda seveceksin,g&uuml;lsende seveceksin,canlarim benimmm :) ]]costun yine :D :D :D

oteki
Kendini sevdiginden emin bir tavirdaki insanlar bence asla inandirici olamaz.Gulizi sana satasmak icin soylemiyorum yanlis anlama.. benim hayatta gorduklerim hep oyle oldu simdiye kadar. Sen kendini gunahlarinla/sevaplarinla mi seviyorsun? Yani sana sonsuz sayida 'sen'ler verilse en mukemmel olani degil de su simdiki 'sen'i mi sececeksin? Simdi 'ben zaten mukemmelim' dermissin :) Hayatta baska bir gordugum de mukemmel oldugunu iddia edenlerin hep en zavallilar cikmasi.

dino68tr
<< Hayatta baska bir gordugum de mukemmel oldugunu iddia edenlerin hep en zavallilar cikmasi ]]Bu c&uuml;mle varya atas&ouml;zlerine bile tas &ccedil;ikartir. :D O kadar g&uuml;zel g&ouml;zlem yapmissin ki, &ouml;teki arkadasim seni kutluyorum. &Ccedil;ok ama &ccedil;oookk haklisin.

CynIc
05 07 2002, 17:00
Sevgiyle ilgili yazi vardir umidiyle actim ama ortam gerilmis... Hadi biri konuyu hatirlatsin da d&ouml;kt&uuml;riyim :D CynIc

de facto
Shadow &yacute;c&yacute;mden gecenler&yacute; dokturmussun.B&yacute;zde ayn&yacute;s&yacute;n&yacute; ded&yacute;k uygulad&yacute;k ama cevreden L&yacute;ght Erkek g&yacute;b&yacute; satasmalara maaruz kald&yacute;k :mad:

de facto
sevd&yacute;g&yacute;n&yacute;z sahs&yacute; al&yacute;n g&yacute;d&yacute;n gez&yacute;n tozun tab&yacute; &yacute;sler&yacute;n&yacute;z&yacute; de aksatmadan.&yacute;k&yacute; taraf&yacute;n da bu &yacute;l&yacute;sk&yacute;den mutlu olmas&yacute; b&yacute;raz da ac&yacute;ksozluluk ve anlay&yacute;s her sey&yacute; yoluna koyar zaten. Turk&yacute;yede bu olay&yacute;n farkl&yacute; yurudugu kes&yacute;n.Hayla s&yacute;n&yacute;rlend&yacute;g&yacute;nde sevg&yacute;l&yacute;s&yacute;n&yacute; kursuna d&yacute;zen bogaz&yacute;n&yacute; kesen veya Japon b&yacute;r k&yacute;zla evlenmeden once mutlaka basortusu takacaks&yacute;n d&yacute;ye sart koyan (b&yacute;z&yacute;m Murat g&yacute;b&yacute ;) &yacute;nsanlar var. ac&yacute;ksozluluk anlay&yacute;s sayg&yacute;

de facto
<< De facto bosver dostum isteyen istedigini desin. Biz sevgi adina neler yapmadik ki. Light Erkek olmak ta pek fena degil hani Biz sevdigimizi kiskaniriz ama ilkelce degil degil mi? Ya da sevgimizin dini, irki ya da milliyeti olmaz. Sevgi &ouml;z&uuml;nde bozulmadan saklandigi s&uuml;rece sevgidir. Dostum a&ccedil;iks&ouml;zl&uuml;l&uuml;k (d&uuml;r&uuml;stl&uuml;k), anlayis ve saygi kavramlarina kesinlikle katiliyorum. Sana da sonsuz mutluluklar diliyorum. Sevgi herkesin &uuml;zerine olsun, i&ccedil;ini IsItsIn ]] Ab&yacute; l&yacute;ght erkek konusunda belk&yacute; hakl&yacute; olab&yacute;l&yacute;rs&yacute;n.K&yacute;z&yacute;n gonlunu almak &yacute;c&yacute;n b&yacute;rseyler yapmak gercekten guzel. K&yacute;skanmak &yacute;lkelce deg&yacute;l be ab&yacute; ama s&yacute;n&yacute;rlar&yacute; da &yacute;y&yacute; bel&yacute;rlemek laz&yacute;m. Ab&yacute; b&yacute;z&yacute;m de sen&yacute;n &yacute;c&yacute;n d&yacute;lekler&yacute;m&yacute;z var sagol d&yacute;lekler&yacute;n &yacute;c&yacute;n

de facto
abi 14 bira su anda beynimi oksuyor kusura bakma bi de su Turkce klavyeye bi turlu al&yacute;samad&yacute;m

de facto
shadow ab&yacute; oy falan ver&yacute;yolar bazen hayranlar&yacute;n fazla b&yacute;seye yaram&yacute;yor o :)

yessie
Ic hesaplasmalara girenler huzursuz ve saga sola satasan kisilere donusmezler. Ic hesaplasmalar gereklidir, ve eger gercekten iyi ve dogruysa bir insan, o zaman bu hesaplasmalardan olumlu bir sonucla cikar. Hatalarini duzeltir, dogrularini gorur ve ozguveni gelisir. Yani kisacasi, kendini sevmenin ve kendinle barisik olmanin yolu, ic hesaplasmalardan kacmak degildir. Bunu yapmak zorunda kaliyorsan eger, o zaman kendine olan sevgin koca bir kandirmacadir. :)

oteki
Sevgili shadow63,Gulizi'nin keyfini kaciracak bir sey yazdigimi sanmiyorum.. sayet boyle algilaniyorsa niyetimin keyif kacimak olmadigini soyleyeyim. Benim sordugum soru bence cok anlamli. Bana sonsuz tane ben verseler ben iclerinden en mukemmel olani secerdim gibi geliyor. O zaman da acaba bu simdiki beni sevmiyor muyum sorusu aklima takiliyor. Kendini sevdiginden emin birisinin de fikrini ogrenmis olmak istedim iste. [Mubala ettigimin farkindayim ama kendine 'oteki' diyen birisinden bu kadar beklensin yani :) ]Ic hesaplasmalarin onemini birisi iyi izah etmis.. ic hesaplasma olmazsa insan insan olur mu bilemiyorum.Gorusemezsek, sevgiyle kal..

oteki
Gercege ulasmak gibi seyler sizin olsun. Benim farkli cevreleri 'sample' etmeme yariyor burasi (ve net) ve bundan ote bir anlami olamaz.Gercege ulastiginda kimbilir daha ne kaziklar bulacaksin -simdi kazik oldugunu dusunmedigin :p

oteki
Sevgili shadow63, sana yazdiklarimi anlayip onlarla ilgili cevap verirsen seviyeli ya da seviyesiz bir tartisma olabilir. yok bunu yapamam diyorsan ben sukuta geri donuyorum..<< Sevgili &ouml;tekiBelki de ger&ccedil;ek diye bir sey yoktur. Her sey bir yanilsamadir (belki de yasamin atacagi en b&uuml;y&uuml;k kazik budur) Sadece g&ouml;zlemlemekle ya da okumakla olmaz bana g&ouml;re yasamak da lazim. Yasadinmi da doyasiya yasayacaksin. ]]

oteki
<< ..Biz toplum olarak genelde birbirimizi anlayip dinlememeyi adet edinmisiz.. ]] maalesef oyle.. herkes herkesin fikrine saygi duyar ama yine saman altindan isini yurutmeye bakar :) << sanki bana karsi gerginmissin gibi geldi. ]] Nette ciddi konusunca biraz gergin gorunuyom.. bu forumda daha da gergin duruyom sanirim.. ama bilhassa yapmiyom, hain klayve iste :) << Su &uuml;&ccedil; g&uuml;nl&uuml;k d&uuml;nyada neden b&ouml;yle yasamali ki yaaa bana ters bile d&uuml;s&uuml;nsen ben yine seni sevebilmeliyim &ouml;teki. Bu b&ouml;yle olmali degil mi? ]]Benim 'oteki' rumuzunu kullanmamin sebebi de bunun gibi bir sey.<< Senin g&ouml;z&uuml;nden olaya bakmaya &ccedil;alisiyorum. Daha baska ne yapabilirim &ouml;teki? ]]Bunu yapabiliyorsan bravo -topluma en lazim seylerden birisi boyle yapabilen fertler cunku. Yoksa dusuncelere (bilerek/bilmeyerek) riyakarene saygili fertlerden hic bir sey cikmadigi ortada.Seni yanlis anladigim icin kusura bakma lutfen.

dino68tr
Ne o de facto, 14 bira i&ccedil;ipte basini agritmaya ne gerek vardi? :)

shadow63
Sevgili Oteki,Zaten m&uuml;kemmel insan yoktur sanirim g&uuml;lizinin de &ouml;yle bir iddiasi yok. Bence o kendisiyle barisik birisi. Hem sonra ne g&uuml;zel iste aramizda keyifli bir insan var. Neden keyfini ka&ccedil;iralim. Zaten i&ccedil; hesaplasmalara girmis olsa, her zaman huzursuz bir insan olur &ccedil;ikardi, &ccedil;evreye uyumsuz ve s&uuml;rekli saga sola satasan birisi olurdu. Diger forum konularinda G&uuml;lizi'nin yazdiklarini okudum. Bence ger&ccedil;ekten kendisini seven bir insan. Tespitim dogru mu G&uuml;lizi?Arkadaslar bu arada bir pozisyon degisikliginden dolayi bir daha belki forumlara katilamayabilirimEst Solaris Oth Mitras

shadow63
TrashOlayi &ouml;zetleyip bitirmissin Herseyin kaynagi bu iste, sevgi.

shadow63
Sevgili YessieBenim defterimde der ki, &quot;gece uyumadan &ouml;nce g&uuml;n&uuml;n bir kritigini yap. Yaptigin yanlislari ve dogrulari degerlendir. Kimlerin kalbini kirdin, kimlerinkini kazandin.&quot; Ama is i&ccedil; hesaplasmaya gelince, bu g&uuml;n&uuml;n her aninda insanin beynini kemiren bir kurttur. Atilan her adim bir s&uuml;re sonra kisi i&ccedil;in bir kaosa d&ouml;n&uuml;smeye baslar. Genelde insan hata yapmaya yatkindir. Aslinda yanlis, dogru dedigimiz b&uuml;t&uuml;n kavramlar g&ouml;recelidir ya neyse. Bazan hata oldugunu bile bile bir&ccedil;ok eylemime devam etmisimdir. Neden oldugunu hi&ccedil; sorgulamadim, &ccedil;&uuml;nk&uuml; o an mutlu oldum haz duydum. Yasami hissettim, egrisiyle dogrusuyla. Simdi kalkipta bu yapacagim ya da yaptigim sey bir hatamiydi demeye baslasam bir s&uuml;re sonra bu pismanliklari dogurmaya baslayacak. Sonu&ccedil;, ben yasamdan haz almamaya baslayacagim, bir s&uuml;re sonra da yasamayi bilenlere veya doyum saglamis insanlara saldirmaya baslayacagim. Sence bu daha mi dogru? Ufff yine uzattim iste :) Sevgili Yessie sayende costum :) De facto bosver dostum isteyen istedigini desin. Biz sevgi adina neler yapmadik ki. Light Erkek olmak ta pek fena degil hani :) Biz sevdigimizi kiskaniriz ama ilkelce degil degil mi? Ya da sevgimizin dini, irki ya da milliyeti olmaz. Sevgi &ouml;z&uuml;nde bozulmadan saklandigi s&uuml;rece sevgidir. Dostum a&ccedil;iks&ouml;zl&uuml;l&uuml;k (d&uuml;r&uuml;stl&uuml;k), anlayis ve saygi kavramlarina kesinlikle katiliyorum. Sana da sonsuz mutluluklar diliyorum. Sevgi herkesin &uuml;zerine olsun, i&ccedil;ini IsItsIn :)

shadow63
Sevgili &ouml;tekiBana da sonsuz tane ben verseler ben beni se&ccedil;erdim. &Ccedil;&uuml;nk&uuml; ben iyiyim yaaaa :) Bu kadar yili yasamisim. Yasamdan bir s&uuml;r&uuml; kazik yiyip bileskesini &ccedil;ikarmisim, daha ne isteyeyim :) Oteki haklisin arkadasim, sormadan veya seviyeli bir tartisma olmadan insan ger&ccedil;ege ulasamaz. Descartes ne demis d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum &ouml;yleyse vurun mu neydi :) Sevgiyle kal.

shadow63
Sevgili &ouml;tekiBelki de ger&ccedil;ek diye bir sey yoktur. Her sey bir yanilsamadir (belki de yasamin atacagi en b&uuml;y&uuml;k kazik budur) Sadece g&ouml;zlemlemekle ya da okumakla olmaz bana g&ouml;re yasamak da lazim. Yasadinmi da doyasiya yasayacaksin.

shadow63
De facto dostumBen kiskan&ccedil;lik konusunu s&ouml;yle ele aliyorum. Sevdigim insana g&uuml;veniyorsam onu &uuml;zecek ya da kiracak hi&ccedil; bir sey s&ouml;ylemem. AsIl tehlike &ccedil;evredeki jawslardir o anda. Ama o g&uuml;vendigim insanin bir seyler &ccedil;evirdigini hissedersem o zaman kirici olmaya baslarim. Tabii ki ben de sevdigimi kiskanirim. De facto bu arada sayende &ccedil;incemi de ilerletiyorum (mesaji okumak i&ccedil;in amma ter d&ouml;kt&uuml;m :D :D :D )

shadow63
Aklimdayken arkadaslar bisi sorayim bu profildeki kullanici siralamasi da ne menem birsey, bir ise yarar mi?

shadow63
Sevgili &ouml;teki Bu seviyeli seviyesiz tartisma yazim sana y&ouml;nelik bir sey degildi. Alinma l&uuml;tfen. Biz toplum olarak genelde birbirimizi anlayip dinlememeyi adet edinmisiz. Ben genele gitsin bu laf diye yazdim. Anlasilmayan bir seyi sormak da ayip degildir zaten. Ben hi&ccedil; kimsenin kalbini kirmamaya &ouml;zen g&ouml;sterirken (bu net yoluyla bile b&ouml;yle) sanki bana karsi gerginmissin gibi geldi. Amacim seni kirmak ya da &uuml;zmek degil, daha dogrusu hi&ccedil; kimseyi kirmak degil. zaten yasam dedigin bir r&uuml;zgar, birg&uuml;n senin i&ccedil;in eser bir g&uuml;n baskasi i&ccedil;in. Su &uuml;&ccedil; g&uuml;nl&uuml;k d&uuml;nyada neden b&ouml;yle yasamali ki yaaa bana ters bile d&uuml;s&uuml;nsen ben yine seni sevebilmeliyim &ouml;teki. Bu b&ouml;yle olmali degil mi? Yazdiklarini &ccedil;ok iyi okuyorum &ouml;teki, &uuml;zerlerinde oturup d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum hatta alternatif d&uuml;s&uuml;nceler &uuml;retiyorum. Senin g&ouml;z&uuml;nden olaya bakmaya &ccedil;alisiyorum. Daha baska ne yapabilirim &ouml;teki? Seni saygi ve sevgiyle selamliyorum.

shadow63
de facto tesekk&uuml;rler yanit i&ccedil;in.

shadow63
de facto kardes :) Valla benim de kafam iyi hele simdi daha da iyi ben de bir yandan biraliyorum burada sana da afiyet olsun kardes. Nirvana yakindir bu cana :)

shadow63
Sevgili &ouml;tekiBen yazdiklarim konusunda son derece ciddiydim. Dostum &ouml;z&uuml;rl&uuml;k bir olay yok ortada. Surada dostlar arasindayiz degil mi?

shadow63
Sevgili CynicKonumuz sevgi ve bunun sInIrlarI (ya da insan sevdigi i&ccedil;in hangi noktaya kadar gitmeli).

CynIc
06 07 2002, 17:00
Yessie,Zate sevgi karsilikli hatalari hos g&ouml;rmeyle olusan birseydir. Konuya gelince,Bence sonuna kadar gitmemeli insan. Yani o kadar degmez diye d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum. Sonucta biraz mizahi bir yaklasim olacak ama beklesen her zaman daha iyisini elde edebilirsin. Inandigin degerlerin degismesi gerekirse bu sevgi y&uuml;z&uuml;nden ve birisinin sona ermesi gerekirse ben sevginin bitmesini secerim.Herseyden &uuml;st&uuml;n kara sevda,tutkulu ask,g&ouml;z&uuml; k&ouml;r ask vs... kanaatimce hos degil bilakis o ikiliye karsilikli zarar veren bir seydir...CynIc

de facto
ab&yacute; ortam&yacute; gerg&yacute;nlest&yacute;rmeyel&yacute;m lutfen cunku bu konu en buyuk derd&yacute;m&yacute;z :( shadow ab&yacute; jawslar konusunda hakl&yacute;s&yacute;n :) ama gereken muamele yap&yacute;lm&yacute;st&yacute;r ab&yacute; jawslar&yacute;n d&yacute;s&yacute; yok art&yacute;k ;)

de facto
d&yacute;no68tr bas&yacute;m agr&yacute;m&yacute;yor arkadas sadece tutam&yacute;yorum kend&yacute;m&yacute;.say&yacute; 14 veya 15 olunca d&yacute;lenc&yacute;ye bas&yacute;yorum paray&yacute; :) traf&yacute;ktek&yacute; pol&yacute;slere yemek &yacute;smarl&yacute;yom yoldan gecen tur&yacute;stlerle acay&yacute;p muhabbet kuruyom............. :) yan&yacute; k&yacute;sacas&yacute; kopuyorum.. hem b&yacute;ra fazla da etk&yacute;l&yacute; b&yacute;rsey deg&yacute;l votka daha guzel :) alman b&yacute; tur&yacute;stle tan&yacute;st&yacute;m arkadaslar&yacute; da ald&yacute;k ustune b&yacute; de askerden arkadaslar gelm&yacute;st&yacute; hos b&yacute; ortamd&yacute; yan&yacute; &yacute;ct&yacute;k &yacute;ct&yacute;k s&yacute;zd&yacute;k b&yacute; de Soner su traf&yacute;k memurunun uzer&yacute;ne kusmasa daha guzel olacakt&yacute; ama olan oldu art&yacute;k

yessie
Sevmek icin sevdigin kisinin mukemmel olmasi gerekmiyor ki... Bir insani ancak hatalarini da gordukten sonra sevebiliyorsan, gercekten seviyorsun demektir bence. Ayni durum insanin kendisi icin de gecerli. Benim kendimi sevmem, hatalarim olmadigini iddia edecek kadar salak oldugum anlamina gelmez. Elbette hatalarim var. Ohooooo hem de nasil... :) Ama en azindan bunlari gormeye ve gordukce duzeltmeye calisiyorum. Her zaman basardigimi da iddia edemem elbette... Ama denemeye devam ediyorum. :) Bu da kendimi sevmem icin sebeplerden biri. :) Tipki sevdigim diger insanlar gibi, zaman zaman kendime de kiziyorum. Hatta cogunlukla kendime karsi biraz daha acimasiz oluyorum elestirirken. Hani insana en cok, en yakinin hatalari dokunur ya... Onun gibi. Bence insanin kendini sevmesi, ya da kendini sevebilecegi biri haline getirmesi cok cok onemli. Zira hayatiniz boyunca birakip gitmeniz, veya sizi birakip gitmesi ASLA mumkun olmayan tek kisi kendinizdir.

yessie
O yaziyi yazmamin sebebi, bir insanin kendini sevmesiyle, mukemmel olduguna inanmasinin ayni anlama geldigi gibi bir ifadenin kullanilmis olmasiydi. Tam olarak bu sozlerle degil tabii, ama ben okudugumdan bu anlami cikardim. Belki de ben yanlis anlamisimdir. :)

oteki
Evet, evirip cevirince nuanslar kaciliriyor.. oysa butun mananin nuanslara yuklendigi cok vaki olur. Hatta entellektuel seviye yukseldikce cogunlukla boyle olur diyebilirim. Once << Kendini sevdiginden emin bir tavirdaki insanlar bence asla inandirici olamaz. ]] demisiz, sonra da evirip cevirmeden << Bana sonsuz tane ben verseler ben iclerinden en mukemmel olani secerdim gibi geliyor. O zaman da acaba bu simdiki beni sevmiyor muyum sorusu aklima takiliyor. ]]Isteyen istedigi yere ceksin diyecegim ama lastikli konusmuyoruz sonra kopar :)

shadow63
Valla de facto Isin i&ccedil;ine sevgi girdigi zaman, insan su bile i&ccedil;se kafayi bulur. Zamanin adamlari sevgili &uuml;zerine fasillar yaparak, siirler okuyarak bile kendilerinden ge&ccedil;ip, alemden aleme akmamislar miydi? Sevgilinin telefonda sesini duydugun zaman y&uuml;reginin nasil attigini animsasana, onunla ilgili neyi &ccedil;&ouml;pe atabildin? &Yacute;sini yaparken aklinin bir k&ouml;sesini ona ayirmamis miydin?

shadow63
Sevgili YessieZaten m&uuml;kemmel sevgili varmi ki? M&uuml;kemmel olmasi da gerekmiyor bence. Yapilan hatalar iliskiyi g&uuml;&ccedil;lendirir. Yeter ki iki insanda yeterli olgunlukta olsunlar. Kendine kizmana bile gerek yok. Hata yapilmasi son derece dogal, &ouml;nemli olan o hatayi ayni sekilde tekrarlamamak. Hem sonra sevgilinin yaptigi hatalarin &uuml;zerinde daha az dururuz degil mi? &Ccedil;&uuml;nk&uuml; o bizim i&ccedil;in &ccedil;ok &ouml;zeldir her zaman.

de facto
07 07 2002, 17:00
yessie ablamiz bi tanedir

froglet
esekden dusmus gibiyim o yuzden uzun uzun yazamayacagim :) ama insanin kendisini cokca sevmesi kadar hic sevmemesinin de zararlari vardir. Kendimizi oldugu gibi gormez ve yaptigimiz her seyin en dogru en mukemmel olduguna inanirsak, hayatta cok hayal kirikligina ugraya biliriz , ote yandan kendimizi hic begenmez her seyimize kusur bulur ve kendimizi surekli asagilarsak ise yaramaz gorursek yine hayal kirikliklarina dogru ilerleriz. insanin kendini sevmedigi takdirde hayattan zevk alamayacagina inananlardanim ama cok sevmenin de zararli olduguna inaniyorum, sanirim ikisinin bir ortasini bulup kendimizi hatalarimizla, basarilarimizla, basarisizliklarimizla degerlendirip sonra hosnut olmadigimiz yonler uzerinde calisip kendimizi egitmenin ve gelismenin bir yolunu bulmaliyiz, ama bunun cok kolay bir is oldugu soylenemez. bazi insanlarin kendilerini sevmeleri bir omur aliyor diger insanlarin ise kendileri hatalari gormeleri ve kusursuz olduklarini gormeleri yillar surebiliyor. Bu konuda yapilabilcek seylerden bir tanesi cevremizi bize durust olan hatalarimizi ve kusurlarimizi yuzumuze soyliyen , bizi gercekten destekleyen ve basarilamizla ovunen gercek dostlarla doldurmak gibi. Insan sevildikdikce kendisini ve de digerlerini sevmesini ogreniyor gibi geliyor bana. Ayrica cikar icin sevmek kotu mu? Elbetteki kisi kendi cikarini dusunecektir, dusunmese zaten insan tabiatina ayri olur, bu devirde cikarsiz iliskilere giren ve sadece sevmek adina sevip o ulvili'e ulasabilen peygamber sifatinda kisiler var midir? bu kadar maddesellesmis bir dunya da tek dostumuz olan kendimize sirtimizi donerek kendi cikarlarimizi hic'e saymak ne derece de akillidir? gibi sorular sorulabilir tabii.

froglet
sevgi bir menfaat olayi degil mi, kim karsilikli sevgi gormeden sevilmeden sevebilir ki. cocugunuza sut vermeyin sevgi gostermeyin bakalim size mi sut verip sevgi gosteren kisilere mi gidecek? Insanlarin guclerini abartmayin bence sonucta insan dis dunyaya bagli gucu belirli olan bir yaratik ve Tanri gibi vermeden sevgi sacmiyor, sacsa bile bunun bir limiti var. Evlerinde cicek bulunduranlar icin genelde ciceklerinizle konusun onlari sevin daha hizli buyur derler, denedim evimdeki ciceklerle konusurken belki beni komsularim deli zannedebilir ama bitki icin sevgi bu denli onemli iken bir insan icin sevginin ve karsilikli sevilmenin onemini vurgulayamiyorum. Su, gunes, aldigimiz hava gibi sevgide biz insanoglu'nun muhtac oldugu bir gereksinim ve bu gereksinim de toplumdaki diger toplumsal gereksinimler gibi belli hukuk ( her ne kadar yazili olmasada) icinde ve belli kurallar icerisinde karsilikli giderilmekte.

yessie
Ne sozleri evirip cevirmek, ne de herhangi bir yere cekmekti niyetim. Yanlis anlamis olabilecegimi ekledim yazimin sonuna. Fakat yazdiklarini tekrar okudugumda, yine ayni anlami cikarttim ben. &quot;Sen kendini gunahlarinla/sevaplarinla mi seviyorsun? Yani sana sonsuz sayida 'sen'ler verilse en mukemmel olani degil de su simdiki 'sen'i mi sececeksin?&quot; sozleriyle, kendini gunahlarinla/sevaplarinla sevmekle, sahip oldugun &quot;sen&quot;i, olabilecek sonsuz &quot;sen&quot;ler arasinda tercih etmeyi birbirine es tuttugunu goruyorum. Oysa insanin kendini gercekten sevmesi, degistirmek istedigi hic bir ozelligi olmadigi anlamina gelmez diye dusunuyorum. Bence bir insani sevmek icin, onun olabilecek sonsuz sayida &quot;o&quot; arasindan tercih edilecek olani ya da en mukemmeli olmasi gerekmiyor. Zaten sevmek icin bu sarti ararsak, sevecek kimse bulamayiz bu dunyada. Ayni durum bence insanin &quot;kendi&quot; icin de gecerli. Hatalar elbette istisnasiz herkeste var. Her insanin yapisinda, degistirmek icin ugrastigi, ya da &quot;ah keske degistirebilseydim&quot; dedigi noktalar var. Ama bunlar o insani gercekten sevmeye engel degil. Kendini de... Iste bu yuzden, pek cok insan, hatalari oldugunu bile bile, mumkun olsa degistirecekleri bir suru ozellikleri oldugu halde, baskalarini (ve kendilerini) gercekten sevebiliyor, bence. Soylemek istedigim buydu. :)

yessie
Kendinden hosnut olmakla, kendine tapmak, kendine deli gibi asik olmak cok farkli durumlar. Kendine tapan insanlar, hatalarini gormeyecek kadar korlesmislerdir. Kendini asiri begenme ve mukemmel olduguna inanma, cogunlukla asiri bir ozguven eksikligi ve asagilik kompleksinin gizlenmesi icin bilincustu/alti bir cabadir. Bu yuzden kavramlari birbirine karistirmamakta fayda var. Bazi insanlar, kendilerinin, tipki sevdikleri diger insanlar gibi, mukemmel olmadiklarini bilirler. Buna ragmen, bir butun olarak, karakterlerinden, yapilarindan hosnut olduklari ve daha iyi olmak icin caba sarfettikleri icin kendilerini severler. Kendilerini severken ayni zamanda sorulamayi ve bu sorgulamalardan olumlu sonuclar cikartarak kendini gelistirmeyi basarabilen insanlar olduguna inanmak neden bu kadar zor geliyor? Sevgilerin en yogunu olarak bilinen annenin evladina duydugu sevgi bile sonsuz bir kabullenis icermez. Bir annenin bile cocugunda degistirmek isteyecegi noktalar olabilir. Bu durum annenin cocugunu gercekten sevmedigine mi isaret eder? Hic sanmam. &quot;Gedanken experiment&quot; yani dusunce deneyinin &quot;esprisini&quot; cok uzun yillar once kavradim. Zaten yazdiklarim, senin baslatmis oldugun, &quot;sonsuz senler&quot; kavraminin uzerine aciklama ve orneklemelerdir. Eger dusunce deneyinin &quot;esprisini kavrayamamis&quot; olsaydim, sana &quot;zaten sonsuz senler olmasi soz konusu degil,&quot; gibi bir yanit verirdim. Bunu bile aciklamak zorunda kalmam tuhaf aslinda, ama n'apalim. Bu arada, senden farkli dusunenleri elestirirken, &quot;yavanlastirmak&quot; gibi kucumseyici kelimeler kullanmaktan kacinirsan, bir onceki yazinda belirttigin &quot;entellektuel seviye&quot;yi yukseltmeyi belki basarabiliriz. Aksi takdirde, &quot;kendin&quot;den farkli dusunenleri kucumseyerek, genel bir tartismayi kisisel negatiflige donusturmekle kalmiyor, &quot;asla inandirici olamaz&quot; dedigin insanlara da tehlikeli olcude yaklasmis oluyorsun.

oteki
Einstein'in fikir dunyasina kazandirdigi 'gedanken experiment' diye bir sey var: bir seyi anlamak uzere illa deney yapmiyorsun da deneyi bir anlamda kafanin icinde yapiyorsun. Iste sonsuz 'ben'lerden kurulu bir 'ensemble' dusunmek de boyle bir sey. Illa ki yavanlastiracagim diyen kafasinin icinde istedigini yapsin tabii ama benim tercihim bir 'gedanken experiment'i esprisini kavrayabilenlerle tartismak. &quot;Hasta olmayanlar bizi ne kadar az anlayacaklar.&quot;Bu kadar mantiga sigmaz bir sey mi sahiden birisinin &quot;bir insanin kendisini sevmesi pek de anlamli bir sey degil&quot; diyebilmesi. Gunumuzde pek cok sorun sirf insanlar kendilerine deliler gibi asik diye ortaya cikiyor. Bunun icin kendinden hosnut arkadaslarinin vicdanlarini rahatlatmak yerine sorgulamayi tercih ederim. Kendinden hosnut arkadaslar kendilerine gore mutlu olmaya bize gore ruya gormeye devam edebilir :) Cok gorursunuz kendine tapan ama aslinda asagilik kompleksiyle boyle yapanlari..

oteki
Yessie, seninle tek yapabildigimiz malesef polemik oluyor. Anladigim kadariyle sen olaylara illa kendi penceresinden bakan ve herkesin senin dogrularinda bulusmasi icin cabalayan birisisin. Nasihat verir gibi yazman bu yuzden olabilir diye dusuunuyorum. Onceden buna 'ahkam kesmek' dedim diye kizmistin ama burdan oyle gorunuyor.. oldugundan baska mi tasvir etmem lazim?Ozelde nasihat verir gibi yazman ve genelde senden tum duyduklarim umumiyetle bana yavan geliyor.. seni kucuk gormekle bir ilgisi yok bunun (nice banal ama mutlu insanlar var).. sadece kendi hissim ne ise onu ifade etmek icin kullanmistim. Ancak haklisin, benim hislerimi ifade etseler bile ahkam kesmek, yavan vs gibi ifadeleri baskalarinin yazdiklarina izafe etmemeliyim, ve etmeyecegim artik. Hislerimi sukut seklinde gostermeyi de pekala becerebilirim.Konuya donersek ben acik acik mutlak anlamda &quot;bir insanin kendisini sevmesi pek de anlamli bir sey degil&quot; demis bulunuyorum. Bu iddiami curutmek icin insanin kendisini sevmesinin aksine cok anlamli oldugunu gostermen gerekir ve dista kendisini seven ama icten ice sevmeyi basaramayan -sayilari hic de az olmayan- insanlarin durumunu izah etmen gerekir. &quot;Birisini sevmek icin mukemmel olmasi sart degil&quot; 'arguman'larina istedigin kadar devam edebilirsin ama ben aksi bir anlam verdigimi sanmiyorum. Eskilerin insan-i kamil tabir ettikleri bana gore mukemmel insanlar bile kendilerini sevmemisler ki.. aksine kendilerinden gecip evrenin fertlerinden bir fert olmayi tercih etmisler. Yunus'un &quot;Suleyman kus dilin bilur dediler/Suleyman var ol Suleymandan iceru&quot; beyitiyle anlatmaya calistigi 'empati' hadisesine varmislar.Froglet'le uzun tartismamiza gonderme yaparsam: insanin baskalarini illaki cikari icin sevdigini dusunmuyorum ama kendisini sevmesinde sanki mutlaka bir cikari varmis gibi geliyor :)

oteki
froglet, seninle bu konuda anlasamayacagiz biliyorum.. yine de ekleyeyim: Cikari icin sevmeler insanlar arasindaki sevgiye yakismiyor. Dunya ne hal alirsa alsin mutlak 'sevgi' kavrami degismez.Insanlar arasindaki sevgi ile sut verdigin kedinin gelip sana sirinlik edip sevgi gostermesi arasinda cok fark olmasi gerektigini dusunuyorum :) Pratikte zaten ne zaman bir dostun digerinden cikari oldugu ortaya cikarsa araya bir sogukluk girer.. cunku kimse menfaat ustune sevilmek istemez [daha dogrusu ben gormedim oyle birisini ama burdan cikabilir :) ].

de facto
08 07 2002, 17:00
Shadow abi seninle tanistigima memnun oldum.Seninle sohbet etmek gercekten guzel.Bir gun gelirsen daha degisik bir ortamda misafirimiz olursan cok sevinirim. Hoscakal Abi Aziz

yasin- The Gomser -
...........

froglet
oteki| :) sana kizmayacagim ama yine bir genelleme ve tahmin yapmisim benim sevdigim kisilere seni seviyorum demedigim ne malum ve menfaat icin sevdigim ve de durust olmadigim ne malum. bu cumleden istesem kirilmak icin yeterince neden yok mu? beni ya da yessie'yi hic gordunuz mu, konusup diger kisiler ile olan iliskilerimizi gozlediniz mi? bir insana durust degilsin, menfaatcisin, yavansin gibi agir sozler soyleyip kisinin cumlelerinden onu tanidigimizi iddia etmek cok kolay ama yazilar ile kisilikler ayni degil her yazilanda kisinin yasamini ya da kisiligini yansitmiyor. benim insanlar arasinda sevgiyi menfaat iliskisi seklinde gormem de oldugu gibi. Bizlerle daha yakin iletisime gecen insanlar bilebilir ancak nasil bir kisiligimiz oldugunu siz degil :) nasil benim ya da Yessie'nin haddi degilse size 'yavansiniz&quot;, &quot; tanimadan karsinizdaki kisiye kulplar takmaktasiniz &quot; demek sizin de haddiniz olmamali karsinizdaki kisiye &quot;durust&quot;, &quot; yavansiniz&quot; demek.Forumda en cok laf dalasina giren birisi olarak sevenim de cok sevmeyenim de cok diyebilirim, ve Yessie forumda sevdigim kisilerden biri cunku ne olursa olsun sac basa girsekte medenice tartismanin yolunu bulduk birlikte, eminim siz ikiniz de medenice konuyu baglayacaksinizdir.

froglet
oteki, yazini bir sartla yeniden okurum, sende gerip kendi yazini okur ve bana yonelik yorumun ardindaki durustluk kelimesini cumleyi kendi yazdigini dusunmeden bir baskasinin ve mumkunse benim gozumden okursan. kimseyi savunmak icin yazmadim ben yazimi, sadece size en cok hakaret yiyen bir kisi olarak birbirinizi gereksiz yere kirmayin mesajini vermek istedim. Her soyledigim sey daha once dedigim gibi benim yaptigim seyleri gostermiyor, cevremdeki iliskileri gozleyip doganin gercekligi hakkinda yorum yapmam da benim menfaatci bir insan oldugumu gostermiyor, sizin menfaat iliskisi olarak gormediginiz sevgi olayini ben bir ihtiyac olarak olarak goruyorum, karsilikli verilen ve alinan, kullanilan sosyal bir ihtiyac ama siz buradan yola cikarak bana menfaatcisiniz demeye getiriyorsunuz :) Bu arada Yessie bir bay degil bir hanimdir, adam seklinde bahsettiginiz icin dikkatimi cekti :) Benimde sizden bir ricam donup yazimi bir kere daha okuyun sonra taraf tutmadigimi ve gayet iyi niyetle o yaziyi yazdigimi goruceksiniz :)

yessie
Her seyden once sana ozelde herhangi bir sey yazdigimi hatirlamiyorum. Sanirim beni biriyle karistiriyorsun. Sen nasil dusunduklerini yazdiysan, ben de kendi dusuncelerimi yazdim. Senin argumanini curutmek gibi bir niyetim yoktu. Hele hele herkesi kendi dogrularimda bulusturmak gibi bir iddiam hic yok. Sanirim sen sadece gormek istedigin seyleri, gormek istedigin sekilde goruyorsun. Senin insanlarin kendilerini gercekten sevemeyecegini iddia etmen ne kadar ahkam kesmekse, benim bunun mumkun oldugunu soylemem de ancak o kadar ahkam kesmek olabilir. Sonucta, eger fikirlerini dile getirmeyi ahkam kesmek olarak goruyorsan, soyleyecek bir sey yok. Ilk iddianda kendini sevdigini soyleyen insanlari ASLA inandirici bulmadigini soyleyip, buna sebep olarak da olasi &quot;kendi&quot;ler arasinda, en mukemmelinin sahip oldugumuz &quot;kendi&quot;miz olmadigi gercegini gosterdin. Ben de buna katilmadigimi, cunku insanin bir baskasini ya da kendini sevmek icin mukemmelligin sart olmadigini yazdim. Iste o noktada sen isi kisisellestirerek kucumseyen yazilar yazmaya basladin. Bu durumda sanirim olaylara &quot;illa kendi penceresinden bakan&quot; ve kendi gibi dusunmeyenleri hos karsilamayan ben degil sen oluyorsun. Insanlarin mukemmel olmadan da kendilerini sevebilecegine karsi dusen hic bir sozun olmadigini soyluyorsun, ama daha onceki yazilarinda, kendini sevmekle, olasi &quot;sen&quot;ler arasinda en mukemmeli olmayi es tuttugun ifadeler var. Bu konunun kendini sever gorunup de icte aslinda sevmeyen insanlarla ilgisi yok, cunku zaten &quot;her insan gercekten kendini sever&quot; gibi bir iddia yok. Kendinden hosnut, kendini seven pek cok insan oldugu gibi, kendinden nefret eden, sever gorunup sevmeyen de bir dolu insan vardir mutlaka. Birinin varligi otekine engel degil ki... Polemik konusunda maalesef haklisin. &quot;Kendini sevmek&quot;le baslayan bir tartismada, olayi &quot;kendine tapmak&quot; veya &quot;delice asik olmak&quot; noktasina getirmek, bu kavramlari birbirine esmis gibi kullanmak, farkli dusunen insanlarin dusuncelerini degil, hic tanimadigin halde kisiliklerini elestirmeye kalkmak polemik yaratmaktan oteye gitmez. Acikcasi bir onceki yazindaki kisisel satasmalarina kadar senin kim oldugun hakkinda en ufak bir fikrim yoktu. Sonra gecmis dosyalari karistirinca daha once baska bir konuda tartismaya basladigimizi ve tartismanin senin hakaretlerinle son buldugunu gordum. Ben, ozellikle cevap yazmadigim bir kac istisna isim disinda, cogunlukla mesajlari, yazan kisiden bagimsiz olarak gormeye calisirim. Bir kisiyle, bir ya da bir kac konuda anlasamadim diye, her soyledigine kulp takmak, her yazisina negatif cevap vermek gibi huylarim yoktur. Ornekle, Froglet'le farkli dusundugumuz, hatta oldukca gergin tartistigimiz konular olduysa da, yazdiklari arasinda paylastigim, benzer dusundugum noktalar oldugunda, bunlari soylemekten asla gocunmam. Ancak goruyorum ki sen gecmisteki tartismayi unutmamissin ve verdigin cevaplari da buna gore kisisellestirmissin. Tartismalarin sahsi husumete donusmesi cok yazik, ama n'apalim... Saglik olsun. :) Umarim baska bir konuda, kisisel olmayan yazilarla tartisabiliriz. Ya da en kotu ihtimalle, istisnalara bir tane daha eklenir. NOT: Yazdiklarimin hepsinin sana yavan gelmesinden hic gocunmuyorum aslinda. Zira kulagina kendi soyledigi sarkilardan baska melodi girmemis birine de dunyanin en guzel operalari yavan gelirdi. :)

yessie
Benim hakkimda olumlu bir mesaj yazmak o kadar dokunmus ki sana, ismimi yazmayi kendine yediremeyip &quot;birisi&quot; yazmissin. Bundan daha acik bir hazimsizlik olabilir mi? Senin hakkinda hic arama yapmadim. Kisisel saldirilarini gorunce hafizami yokladim ve sonra diger dosyadaki tartismamizi hatirladim. Geri donup okuyunca hafizam iyice tazelendi. Kendini bu kadar onemsemen cok gulunc. Kastettiklerini anlamamis olmamin sebebi senin anlatamamis olman, ya da surekli ifade degistiriyor olman olamaz mi? Bence bir daha dusun. << Belki de burda edindigim meslege donmeliyim: ahmakin karsisinda sukut... ]]Seviyeni bir kez daha ortaya koymussun. Listeme bir ek daha yapmam gerektigini hatirlattigin icin tesekkurler. Simdi sen aynanin karsisina gec ve sukut et.

oteki
Oteki [6 Temmuz 2002 saat 11:09 AM]: Ic hesaplasmalarin onemini birisi iyi izah etmis.. ic hesaplasma olmazsa insan insan olur mu bilemiyorum.Yessie, burdaki birisi sendin.. kusura bakma majesteleri demek yerine birisi demis bulundum :) Butun iddialarin bu kadar asilsiz iste.. &quot;Ozel olarak/genel olarak&quot; anlaminda &quot;ozelde/genelde&quot;li bir yapi kullaniyorum cumlede.. sen tutuyorsun &quot;sana ozelde yazmadim&quot; diyorsun.. yazdin diyen oldu mu? Yeri gelince anlamiyorsun deyince de kiziyorsun. Benim kastettiklerimi de sahiden anlamadin ya, ne yapabilirim.. sorun bunu senin degil benim gorebilmem. Yazdiklarimda birisi celiski bulmaya calisinca tekrar bakiyorum ki onun cevabini evvelden koymus muyum.. sayet koymussam karsimdakinin anlamadigini dusunuyorum tabii olarak. Cok kere de tekrar etmek zorunda kaliyorum sirf nuanslar yakalanmiyor diye ama benim isim gucum var, bir yere kadar yani. Kaldi ki Shadow63'un anlamaya calistigini ifade etmesine verdigim karsiliga dikkat etmeliydin. Ama O aklinca benim kendi icinde celiskili seyler soyleyip durdugumu ima edip durmadi..Hafizamin guclu olmasinin aleyhimde delil olacagi ise hic aklima gelmezdi -ki durduk yerde alinganlik yapmis, agresiflesmistin. Yasadigim seylerin aklimda kaliyor olmasi benim sucum degil.. ama sen durust olarak bir cevap ver bakiim: benim hakkimda bilhassa kac defa arama yaptin?Son olarak, gocunmadigin belli.. her yazdigima daha uzun cevap yazmanin sebebi gocunmaman :D Belki de burda edindigim meslege donmeliyim: ahmakin karsisinda sukut...

oteki
<< sevgi bir menfaat olayi degil mi... ]]Elbette ki degil..Froglet, durust olman takdire deger. Ama bize gosterdiginden daha cogunu sevdigin insanlara gostermen gerekir. Sevdiklerine bir bir soyle istersen 'seni su menfaatim icin seviyorum' diye. Nasil tepki aldigini bizimle paylasirsan sevinirim. Sevdigin insanlarin bilmeye hakki da var cunku yarin senin ilgilerin baskalasir, dolayisiyle cikarlarin da degisirce onlar icin besledigin sevgi tirtili kelebek olup ucup gidecek :) Cok tesekkurler.. nedense gercek hayatta bazi bayanlari artik daha iyi anlayacagim gibi geliyor. Gercekte hayatta menfaat ustune sevenler asla durust olmuyor..

oteki
..bazi insanlari yerin dibine de batirsan susmaz, ayni rezilligi devam ederler..artik belkisi kalmadi sukuta donuyorum...seviyeden bahsedenlerde biraz seviye gorseydim aynanin karsisina gecer, kendimi iyi bir azarlardim.. kelime oyunlarindan medet umacagina yaptigi yanlislari kabul etmek (mucadele olarak goruyorsa bukemedigi bilegi opmek) ancak asil insanlardan beklenir, sundan bundan degil.. Sunu eklemeyi unutmusum:Kimseye kisisel saldiri yapmadigima eminim. Bir sefer &quot;anladigim kadariyle&quot; kaydiyle tahminde bulundugumu hatirliyorum.

oteki
<< oteki| :) sana kizmayacagim ama yine bir genelleme ve tahmin yapmisim benim sevdigim kisilere seni seviyorum demedigim ne malum ve menfaat icin sevdigim ve de durust olmadigim ne malum. ]]froglet :) sana son yazdigimi tekrar oku ve senin (yukariya aldigim) ilk cumlenin ne kadar ilgisiz oldugunu gormeye calis lutfen.Butun yazdiklarimi taramaya vaktim yok ama kimseye dogrudan &quot;yavan&quot; vs dedigimi hatirlamiyorum.. soyledimse klayve hatasi olarak yazmisimdir ve ilgili kisilerden ozur dilerim (*). Amma bana yavan gelen yazilara yavan deyip dememem sizin ustunuze vazife degil. Yazisina yavan dedigim kisiyi taniyinca belki de renkli kisiligine hayran kalacagim ama bu yazilarinin &quot;yavan&quot; olmasini degistirecek mi? Bir insan laubalilik yaptigi zaman ona 'laubalilik yapiyorsun' demeye calistim 'laubali herifin tekisin' demedim. Insanlarin yazdiklarina celiski izafe edip durma yolunu secmedim; dogrudan karsi ciktim, bana 'anlamsiz' gelene acikca 'anlamsiz' dedim. Birisi benim yazdiklarima 'anlamsiz' dedigi zaman da 'hadi sen goster anlamlisini' derim.Senin ya da baskalarinin gercek hayattaki halini bilemem ama burada ifade ettiklerinizin sizler icin gercek hayatta gecerli oldugunu var sayarim. Sen burda acikca sevginin menfaat iliskisi oldugunu yazdin. Gercek hayatta sevgiyi o sekilde yasamiyorsan buraya neden oyle yazdin ki? Bundan onceki yazi senin durust olmadigini ima etmek icin degildi (ki sahiden takdir ediyorum acikca sevgiyi menfaat iliski olarak gordugunu soyleyebilmeni). Sadece burdaki soylediklerinin, varsa, pratik uygulamalarini merak etmistim. Baska birisini savunma psikolojisi altinda olmasaydin OYLE SANIYORUM KI buna alinmazdin [oyle saniyorum ki yi buyuk yazdim, cunku bu cumle benim zannimdir; gercegi ifade edip etmedigini bilmiyorum. Umarim olmustur :) ](*) Bir istisna var: mezun'un yazarlarindan birisi hakkinda ne demissem klayve hatasi degil, dogru demisimdir..

shadow63
Selam arkadaslar,Ne is savas alanina d&ouml;nm&uuml;s burasi :) Yaw nedir bu paylasamadiginiz herkes kendi d&uuml;s&uuml;ncesi dogrultusunda yasar. Niye bu gereksiz tartismalarla ruhunuzu sikintiya sokuyorsunuz ki. Sev beni sev ben de seveyim seni ya da ister sev ister sevme, ben yine de severim seni diyorum baska bisey demiyorum :)

shadow63
Sevgili de facto kardesBen de seninle yazismaktan b&uuml;y&uuml;k keyif aliyorum. Umarim birg&uuml;n bir araya gelip s&ouml;yle adam gibi bir geyik yapariz :) Nasil olsa aramizda fazla mesafe yok, eee insanoglu da kus misali olunca g&ouml;r&uuml;sme sansimiz olduk&ccedil;a fazla demektir. &Ouml;zeline tel no mu g&ouml;nderiyorum ararsin ok?

yasin- The Gomser -
09 07 2002, 17:00
...........

froglet
Amin cumlemize akil fikir ihsan eylesin!

oteki
<< Bu arada Yessie bir bay degil bir hanimdir, adam seklinde bahsettiginiz icin dikkatimi cekti :) ]]Ilgili cumlem baska birisi icindi (benim actigim bir dosyaya bakarsan gorursun).. simdi &quot;sartli bakmissin&quot; diyecek olsam eminim hic de oyle olmadigini ifade eden bir cevap gelecektir :) Ihtiyac ile menfaat oldukca farkli seyler: sevdigine &quot;sana ihtiyacim var&quot; dersen iltifat olur, &quot;menfaat ustune seni sevmistim&quot; dersen buyuk bir hayal kirikligi.. Daha cok uzatmaya vaktim yok.. Allah selamet versin.

shadow63
Sayin GomserimDediginizde haklisiniz ama benim kasdettigim boyut artik sevginin &ouml;tesine ge&ccedil;me durumudur. Yani sevgili ile tek beden olabilme durumudur. Bu da doyum aninda (i&ccedil;inde bencillik yoksa) kisa s&uuml;reli olarak yasanmaktadir. Diger bir a&ccedil;idan enel hak olayina benzer bir paralelikte bir seydir. Yani sevgili ile b&uuml;t&uuml;nlesme durumu. &Yacute;ste bu durumu o bir andan alip b&uuml;t&uuml;n anlara tasiyabilmekte sorun bence. Boyut olayi derken sevginin sinirlarini kasdetmemistim. Neyse kafam su an iyi oldugu i&ccedil;in (isyerinde soguk bira partisi veriyorum kendime de :) ), d&uuml;s&uuml;nceler b&ouml;l&uuml;k p&ouml;r&ccedil;&uuml;k olabilir, simdiden affola. Sevgiyle kalin arkadaslar.

shadow63
10 07 2002, 17:00
Sevgili Gomser,Insan birg&uuml;n ruh esini bulur ve onunla tek v&uuml;cud olmak ister. Dilerim sen de bir g&uuml;n b&ouml;yle bir sevgi yasarsin. (Bu arada ben patron yarisiyim :) ). Seni bu folderda g&ouml;r&uuml;p diger folderlardaki gibi buraya da renk vermeni isterdim. Saygilarimla, sevgi seninle olsun.

shadow63
14 07 2002, 17:00
Anlasilan bu foldera da &ouml;l&uuml; topragi serpildi :( Yikildim yaw sevgi &uuml;zerine t&uuml;m konusulacak sey bu kadar m&yacute;yd&yacute;? Aslina bakarsaniz yasamimizin anlami sevgi &uuml;zerine kurulu. Neyse bu folder da hakkin rahmetine kavustu desenize. Herkese sevgiler diliyorum. Yasamlariniz bir siir gibi olsun.

ilyada
15 07 2002, 17:00
her folder yazmam da sanki yeni moda oldu benim HAYAT HOSTUR GERISI BOSTUR &quot;hic kimse senin gozyaslarini hak etmez, hakeden seni aglatmaz&quot; o yuzden sizi uzecek ortamlardan mumkun mertebe uzak durmaya calisin kendi ruh sagliginiz icin ben kendimi bi aralar fena kaptirdim ....... ne oldu ki sonu cok uzulmekten baska ................. gunu yasa ait oldugun yerde ait oldugun zamani yasa ..... :)

yasin- The Gomser -
.............

NYta bir Turk
Shadow, actigin bu dosya iyi gidiyor bence. Helva falan kavurmaya kalkmayasin. Arada bir durumlar geriliyor insanlar mola aliyorlar, bir dinlenip iki nefes aliyorlar, sonra tekrar yaziyorlar. Sevgi'de oldugu gibi iste. Her ne kadar bir daha sevmem falan da deseler olmuyor, cogunluk bir sevgi budalasi. Yanilmak istemeyiz desek te yanilabiliyoruz ve isin kotusu yanilma tehlikesini de seviyoruz.Hersey sevgi ustune degil mi?Aklima bir iki sarki geldi sabahin bu saatinde :D Sevmeli mi sevmemeli mi, Yoksa hic sevilmemeli miAma ben sevilmezsemBen olamam ki.Sonra da tabiiArtik sevmeyecegiimmm sana donmeyecegimmmm Ne kadar aglasan bos, ne kadar yalvarsan bos............Teneke calsalar oynayan, kapi gicirdatsan aglayan milletiz iste.Akdenizliyiz.

NYta bir Turk
Sevgili Shadow,Ben hep sarki takiliyorum artik.Bazen benim ifade etmek istediklerimden cok daha fazlasini ifade edebiliyorlar.. Tabii yeni ureyenleri bilmedigim icin de hep eskileri soyluyorum. Her sarkida bir sevgi var, her sevgide bir sarki mi yoksa?.. ne bileyim? Sevgi ile bakmak istemek? Guzel bir dusunce, bazen ama dusunceler eyleme donusemiyor dusuncede kaliyor... belki de en iyisi. Eyleme donusunce can yakabiliyor cunku. Acikcasi bugunlerde senin sozunu ettigin sevgiye allerjim var, belki de bu yuzden bu dosyayi sectim kimbilir....Bu arada sadece iki sozcugunu bildigim yeni sarkilar da var..Aramazsan arama...Yikilmadim ayaktayim :D

SirineSFsimone
yahu shadow63ugrascak baska sey mi bulamadin ask sevgi yok ole seyler kardesim ye ic gez hayatini yasa bosa kafani yorma bu islere. ogrendik ama gec oldu olsun evlenemdik ya demek yine de gec degil. bari o sekilde yakmadik basimizi demi yani.... hhehhehe

gulizi
<< Sevgili shadow63,Gulizi'nin keyfini kaciracak bir sey yazdigimi sanmiyorum.. sayet boyle algilaniyorsa niyetimin keyif kacimak olmadigini soyleyeyim. Benim sordugum soru bence cok anlamli. Bana sonsuz tane ben verseler ben iclerinden en mukemmel olani secerdim gibi geliyor. O zaman da acaba bu simdiki beni sevmiyor muyum sorusu aklima takiliyor. Kendini sevdiginden emin birisinin de fikrini ogrenmis olmak istedim iste. [Mubala ettigimin farkindayim ama kendine 'oteki' diyen birisinden bu kadar beklensin yani :) ]Ic hesaplasmalarin onemini birisi iyi izah etmis.. ic hesaplasma olmazsa insan insan olur mu bilemiyorum.Gorusemezsek, sevgiyle kal.. ]]merhaba biraz gec oldu ama cevap icin &uuml;zg&uuml;n&uuml;m tatildeydim :D tabiki benimde ic hesaplasmalarim var..belki kendimdede sevmedigim bircok huy var.ama ben kendimi b&ouml;yle seviyorum..bana kalkipta seni bastan yaratsaydim neyini degistirmeni isterdin diye bi soru gelse bende degistirmek istedigim bisiler bulurdum elbet.ama ben kendimi taniyorum..ve kendimi k&ouml;t&uuml; yanlarimlada seviyorum..bu benim.kendimi sevmezsem ,hayatla barisik olmaz devamli g&uuml;lemezsem neden yasiyorum???

gulizi
arkadaslar konu karismis ne yazacagimi sasirdim..

gulizi
<< [i]Sevgili shadow63,Gulizi'nin keyfini kaciracak bir sey yazdigimi sanmiyorum.. sayet boyle algilaniyorsa niyetimin keyif kacimak olmadigini soyleyeyim. oteki keyfim kacmiyor merak etme .herzaman baskasinin g&ouml;r&uuml;s&uuml;ne saygim vardir.

gulizi
<< Sevmek icin sevdigin kisinin mukemmel olmasi gerekmiyor ki... Bir insani ancak hatalarini da gordukten sonra sevebiliyorsan, gercekten seviyorsun demektir bence. Ayni durum insanin kendisi icin de gecerli. Benim kendimi sevmem, hatalarim olmadigini iddia edecek kadar salak oldugum anlamina gelmez. Elbette hatalarim var. Ohooooo hem de nasil... :) Ama en azindan bunlari gormeye ve gordukce duzeltmeye calisiyorum. Her zaman basardigimi da iddia edemem elbette... Ama denemeye devam ediyorum. :) Bu da kendimi sevmem icin sebeplerden biri. :) Tipki sevdigim diger insanlar gibi, zaman zaman kendime de kiziyorum. Hatta cogunlukla kendime karsi biraz daha acimasiz oluyorum elestirirken. Hani insana en cok, en yakinin hatalari dokunur ya... Onun gibi. Bence insanin kendini sevmesi, ya da kendini sevebilecegi biri haline getirmesi cok cok onemli. Zira hayatiniz boyunca birakip gitmeniz, veya sizi birakip gitmesi ASLA mumkun olmayan tek kisi kendinizdir. ]]BU m&uuml;kemmel Bir Yazi ....

yessie
Aloooo... uyumayacagini bilsem daha otururdum yahu! Uyuyasin diye kalktik, sen burada forumda geziniyorsun. Ne is? ;) :) :)

shadow63
Sevgili dostlar :) Sizi bu folderda yeniden g&ouml;rmek &ccedil;ok g&uuml;zel. Sevgili G&uuml;lizi, senin hatali oldugunu d&uuml;s&uuml;nd&uuml;g&uuml;n yanlar belki de karsindaki insan i&ccedil;in olmayabilir. Seni hatali yanlarinla sevebilir, belki de hatalarimi d&uuml;zelttim dediginde o insan bundan hosnut olmayabilir. Bir de olaya b&ouml;yle bakalim mi? Bence sen b&ouml;yle de g&uuml;zel insansin :) Sevgili NY'ta bir T&uuml;rk, sarkilar g&uuml;zel, beni gen&ccedil;ligime g&ouml;t&uuml;rd&uuml;n bir an :) Bir sarki daha vardi animsar misin bilmiyorum &quot;seni uzaktan sevmek asklarin en g&uuml;zeli&quot;. Haklisin hersey sevgi &uuml;st&uuml;ne. Ama g&uuml;n&uuml;m&uuml;zde ka&ccedil; kisi sevgiyi yasaminin her anina tasiyabiliyor ki :( Benim i&ccedil;in bu sabah yaninda uyanacagim insandan (beraber yaslanmayi d&uuml;s&uuml;nd&uuml;g&uuml;m insan olacak) tut yolda karsilastigim herkesin y&uuml;z&uuml;ne sevgi ile bakabilmek demektir. 24 saatte olsa sevgilimi (bu yasal esim de olsa benim i&ccedil;in hala sevgilimdir) d&uuml;s&uuml;nd&uuml;g&uuml;m ya da sesini duydugum zaman y&uuml;regimin atimlarinin degismesi demektir. Sevgi dolu bir yasam, siir gibidir. Her animiz pozitif enerji doludur. Sevgili Yessie, uyku &ouml;l&uuml;m&uuml;n yarisi, uyumadan ge&ccedil;irilen her an &ouml;l&uuml;mden &ccedil;alinan bir an. Bu arada G&uuml;lizi ile ayni fikirdeyim, yazin &ccedil;ok g&uuml;zeldi. :) Sevgili SirineSFSimone, yasam zaten biz istemesek de hizla akip gidiyor. &Ouml;nemli olan ne kadar yasadigimiz degil nasil ve ne kalitede yasadigimiz degil midir? Bence sevgi yasamimiza anlam y&uuml;kleyen, &ouml;z&uuml;nde var olan bir duygudur ve &uuml;zerinde emek harcamamiz (sevgi emek ister) gerekir. Evlilik olayi ise ayri bir konu. Birbirini seven ve yasami paylasan iki insan i&ccedil;in evlilik sadece topluma karsi bir kalkandir (bir imza) sadece. Evlilik amaciyla baslayan bir iliski zaten fazla uzun soluklu olmaz sanirim ama sevgi yumagiyla sarilmis bir iliski dogal s&uuml;reci i&ccedil;inde evlilik ya da birliktelik platformuna tasinabilir. Sevgili Nabuceto, &Ouml;ncelikle foldera hosgeldin diyorum :) Yazdiklarini &ccedil;ok iyi anliyorum &ccedil;&uuml;nk&uuml; ben de dulum (igren&ccedil; bir s&ouml;zc&uuml;k) Eski esim &ccedil;ok iyi bir insan olmasina ragmen yasama ayni pencereden bakmayi beceremedik. Sevdik ama ifade edemedik. Belki de frekanslarimiz uyusmadi. Neyse sonu&ccedil;ta herkes kendi denizine yelken a&ccedil;ti. Buna ragmen bir daha sevmekten asla korkmadim. &Ccedil;&uuml;nk&uuml; sevgisiz bir yasam, bir &ccedil;&ouml;le benzer. Sevgili Ilyada, Eger Homeros yasasaydi bug&uuml;n g&ouml;zyasi d&ouml;kerdi yazdiklarin i&ccedil;in :) &Ccedil;&uuml;nk&uuml; Ilyada destaninin bir yerinde yanlis animsamiyorsam Truvali Helen ile Parisin askini anlatiyordu. Yazik ettin koca destana ve aska :) Arkadaslar Hepinize siir gibi bir yasam ve sevgi dolu g&uuml;nler diliyorum.

Nabuceto
selam, bu foruma yeni uye oldum ve ilgilendigim konularin hepsini okuyorum. Genelde yazismalarin icine katilmiyorum fakat bu konuya yazmadan gecemeyecegim. Cunku cok guzel bir konu sevgi ve sevmek. Tanim olarak sevgiyi tek kelime ile anlatmam istenseydi, sevgi enerjidir derdim. Cok kuvvetli bir enerji bu. Varolan, varolacak butunu kapsayan, maddeyi ve diger enerji turlerini olusturan, bir arada tutan tek bir enerji. Yukarida soylediklerim benim inancim tabii ki. Gelelim tecrube edip sonuc cikardiklarima. Ben sevgimin derecesini anlayabilmek icin kendime su soruyu sorarim &quot;ben bu kisiyi niye seviyorum?&quot; eger mantikli bir cevap veremiyorsam kendime o kisiyi gercekten seviyorum demektir. Evet sevdigim kisiyi karsiliksiz sevebilmeliyim ve bu sevgi sinirsiz olmali. Insan ihaneti affedebilir mi? Gercekten seviyor ve karsi taraftan boyle bir talep geliyor ise neden olmasin? Suna inaniyorum ki seven kisi aldatmayi dusunmez.Eger is fiiliyata dokulup aldatma olayi yasanmissa aldatani buna iten durumlar olusmustur. Onceki yazilarda soyle bir dusunce okudum ; insan emek verdigi seyi sever. Bu konuyu besledigim iki kopegimden sonra dusundum. Sonucta bir cok konuda oldukca dogru oldugunu dusunuyorum fakat istisnalari var. Evlenip bosanmis bir kisi olarak ise soyleyecegim sey iki yarim bir tam etmiyor evlilikte ve sevgi bu eksigi gidermeye yetmiyor. Cunku yarimin sevgisi de yarim oluyor. Belki gercekten cok sevebilir karsisindakini fakat fiiliyatta karsidakine bunu gostermede yarim kaliyor, karsidaki de bunu anlamakta. Insanlar kisilikleri oturmadan kendilerini yeterince tanimadan evlenmemeliler eger cocuk yapmayi dusunuyorlar ise. (merak edenler icin hayir cocugum yok, biz cocuk o cocuk olmaz dedim hep kendime) sonuc olarak sevgi, sevmek, asik olmak evrenin en guzel hediyesi bizlere. Hepinize bu hediyeden sinirsizca almaniz dilegi ile bitireyim bu yaziyi.

ilyada
16 07 2002, 17:00
;) :) suna kesinlikle inaniyorum ki zit kutuplarin birbirini cekmesi aski ve sevgiyi oldurmuyor ... (arada azicik yipratsada katlanilacak olay )..... ++++++ sonsuz ----- sonsuz insan sevince oyle bir hale ve kivama geliyorki bir an ozguveniniz yokolabiliyor , ne onur kaliyor nede gurur ....askin ilk anlarini seviyorum ben saygi ve birbirine duyulan ozlemleri ihtiraslari...... ;) neyse ben biraktim ipin ucunu zaten pamuk ipligine bagliydi; gittigi yere kadar gitsin....!!!!!

yessie
16 07 2002, 17:00
<< Sevgili Yessie, uyku &ouml;l&uuml;m&uuml;n yarisi, uyumadan ge&ccedil;irilen her an &ouml;l&uuml;mden &ccedil;alinan bir an. ]]Uyku konusuna nereden geldik bilmiyorum, ama kisa bir donem icin de olsa normal insanlar gibi uyumayi basardim. Bu aralar hafiften yine kaymaya basladiysam da, eskisi kadar vahim degil durum. :)

NYta bir Turk
17 07 2002, 17:00
Yasadiklarimdan Ogrendigim Bir Sey Var Yasadiklarimdan ogrendigim bir sey var Yasadin mi, yogunluguna yasayacaksin bir seyi Sevgilin bitkin kalmali opulmektenSen bitkin d&uuml;smelisin koklamaktan bir cicegiInsan saatlerce bakabilir gokyuzuneDenize saatlerce bakabilir, bir kusa, bir cocugaYasamak yeryuzunde, onunla karismaktirKopmaz kokler salmaktir oraya Kucakladin mi simsiki kucaklayacaksin arkadasini Kavgaya tum kaslarinla, govdenle, tutkunla gireceksin Ve uzandin mi bir kez simsicak kumlara Bir kum tanesi gibi, bir yaprak gibi, bir tas gibi dinleneceksin &Yacute;nsan b&uuml;t&uuml;n g&uuml;zel muzikleri dinlemeli alabildigine Hem de tum benligi seslerle, ezgilerle dolarcas&yacute;na &Yacute;nsan baliklama dalmali icine hayatin Bir kayadan zumrut bir denize dalarcas&yacute;na Uzak ulkeler cekmeli seni, tanimadigin insanlar Butun kitaplar&yacute; okumak, butun hayatlar&yacute; tanimak arzusuyla yanmalisin Degismemelisin hic bir seyle bir bardak su icmenin mutlulugunu Fakat ne kadar sevinc varsa yasamak ozlemiyle dolmalisinVe kederi de yasamal&yacute;s&yacute;n, namusluca, butun benliginle &Ccedil;unk&uuml; acilar da, sevincler gibi olgunlastirir insan&yacute; Kan&yacute;n kar&yacute;smali hayatin buyuk dolasimina Dolasmal&yacute; damarlar&yacute;nda hayat&yacute;n sonsuz taze kani Yasad&yacute;klarimdan ogrendigim bir sey var:Ya&thorn;adin mi buyuk yasayacaksin, irmaklara, goge, butun evrene karisircasinaCunku omur dedigimiz sey hayata sunulmus bir armagandirVe hayat, sunulmus bir armagandir insana(1977 Kustmada) . Ataol Behramogu .

shadow63
Sevgili NY'ta bir T&uuml;rk, Eski sarkilarda anlatilan sevgiler ne kadar g&uuml;zeldi degil mi? Hi&ccedil; Dario Moreno dinledin mi mesela ya da Alpay, Fikret Kizilok vs. Bence sonu&ccedil; ne olursa olsun sevgi yasanmali ve yasatilmali. Sevgili Gomserim sizi aramizda g&ouml;rmek ve bu folderi takip ettiginizi bilmek &ccedil;ok hos, tesekk&uuml;rler tekrar katildiginiz i&ccedil;in. Yazdiklarina katiliyorum ama k&uuml;&ccedil;&uuml;k bir saptama da bulunmak istiyorum. Hata dedigimiz seyler neye ya da kime g&ouml;re hata. Aslinda ben toplumun bakis a&ccedil;isindan bakmam, &ccedil;&uuml;nk&uuml; bizim toplumumuzda birbirini gaza getirme denen bir olgu var ki tam bir felaket. Kendi dogrularimiz, toplum g&ouml;z&uuml;nde bir hata olabiliyor. Etik bir kaygi ile bu dile getiriliyor gibi g&ouml;r&uuml;nse bile &ccedil;ogunlukla altindan bir &ccedil;ikar ya da karsilik bulamama gibi bir sonu&ccedil; &ccedil;ikiyor. Bu y&uuml;zden dedigim gibi, ben toplumun etik anlayisi dogrultusunda degil benim ve birlikte oldugum insanin anlayisi dogrultusunda hareket ederim. Yapilan bir hata veya dogru varsa bu sadece ikimizin olmalidir, toplumun dayatmalari ile degil. Sevgili Yessie :) Sana ninni s&ouml;yleyeyim barii :) Dandini dandini dastana....... Hepinizi seviyor, g&uuml;nlerinizin sevgi, mutluluk ve barisla dolmasini diliyorum.

shadow63
Sevgili Ilyada, Zaten zit kutuplar birbirini &ccedil;ekmez mi? Hem zaten unutma sonsuzda uzayan bir &ccedil;izginin baslangi&ccedil; ve bitis noktalari birbirine kavusur &ccedil;&uuml;nk&uuml; evren egridir :) (nereden aklima geldiyse biraz astrofizik sa&ccedil;malayayim dedim). Sevgide gurur olmamali bence, &ccedil;&uuml;nk&uuml; gurur en b&uuml;y&uuml;k zehirdir insan i&ccedil;in. Gurur yapip d&uuml;nyalardan daha degerli bir insani bir anda kaybedebilirsiniz. Saygi ve birbirine duyulan &ouml;zlem ise askin ilk anlarini degil aski ve uzantisi sevginin dogasinda vardir zaten. &Ouml;nemli olan sevdiginle o ani dolu dizgin yasayabilmektir. &Ccedil;&uuml;nk&uuml; ge&ccedil;en her an d&uuml;n oluyor ve tekrar yasamamiz m&uuml;mk&uuml;n degil. Ataol Behramoglu'nun Yasadin mi diye bir siiri var bulabilirsen onu okumani tavsiye ederim. I&ccedil;indeki sevgi atesi asla s&ouml;nmesin, t&uuml;m y&uuml;regini isitsin. Sevgiyle kal :)

NYta bir Turk
18 07 2002, 17:00
Shadow, rica ederim. En sevdigim siirlerden biri benim de.Scarlett, unuttum diyorsun ama unutmadigin ortada. Duydugun acilarin yogunlugunun ilk zamanlardaki gibi olmadigini soylemek istedin sanirim. Bence sevgililerin saklilari gizlileri mesafeleri olmamali. Paylasmak istedigin herseyi paylasmalisin. Sevgi beyaz esya degil, garanti kagitlari ile gelmiyor. Garantisi yok, basladigi gibi bitebiliyor, o halde neden geri cekmeli insan kendini. En azindan doyasiya yasamalisin derim.

scarlett
Bu folder'i yeni gordum, birkac fikrimi paylasmak istedim.Askla, gozleri birsey gormeden ask yasayanlarla hep dalga gecerdim, ne sacma sey hadi ordan abartiyorlar herseyi, insan mantigini aklinin kullanmali diye.Dalga gecen ben, gun geldi ilk karsilastigimda hic hoslanmadigim birine asik oldum, tam 3 sene surdu.Bu 3 sene boyunca onu iki gun gorebilip yaninda 2 gun gecirebilmek icin ulkelerarasi o kadar cok yolculuk yaptim ki. Havaalanlari yeni mekanim, havayollari sirketlerinin de altin musterisi konumundaydim. Gerci bunlar onun icin de gecerli. Ayni derecede fedakarligi, hatta daha da fazlasini o gosterdi. Biz nerdeyse baskalarinin 'imkansiz' dedigi bir aski gercek yaptik, etrafimizdaki herkes bizi konusuyordu, dugun ne zaman artik diye soruyorlardi.Bu kisi benim bir parcam olmustu, gittigim heryerde baktigim heryerde sanki onun yuzunu goruyordum, aklimin wallpaper'i ,gozlerimin gordugu hersey o olmustu.Bu 3 senenin sonunda hayatimdaki herseyden onun icin vazgecermisin diye sordu bir arkadasim, inanmasi zor ama hazirdim.Ve birgun geldi o kadar havadan sudan bir sebepten dolayi bu iliski bitti ki, geriye sadece icimdeki gecmez tukenmez acisi kaldi.Bu oyle bir aci ki, iciniz sanki kaniyor, cekiliyor, sanki hayat durmus gibi geliyor ve bu aci gitmiyor. Sabah kalkiyorsunuz ayni aci, aksam yastiginizda ayni aci, isinizde, arkadaslarinizla, heryerde,.. ayni aci surup gidiyor. Ustunden zaman gecti, artik acim kullendi. Artik onu unuttum,gercekten, ama zaman aldi hem de uzun zaman ve benden cok sey goturdu.Bunlari neden anlattin bize scarlett diyenleriniz olursa, nacizane bir tavsiye vermek istiyorum.Bana olmaz demeyin, ben buyuk asklara en basta gulenlerdendim,hersey her an olabilir. Bence arada biraz mesafe olmali, kendinizi 100% kaptirdiginizi hissettiginiz anda biraz geri cekilmekte fayda var.Hickimseye kendinizi unutacak kadar baglanmayin,aski sinirsiz yasamak diyorlar bence koca bir yalan, sinirli yasamak lazim. Kalbinin sozunu dinlerken aklin bir adim onde gitmeli. Kendini unutacak kadar fazla ask insana zarar. Eger birgun biterse siz benim hissettiklerimi hissetmek zorunda kalmayin diye...herkese bol gunesli, mutlu gunler dilegiyle :)

shadow63
NY'ta bir T&uuml;rk :) Tesekk&uuml;rler siiri bulup yazdigin i&ccedil;in.

Nabuceto
Ataol Behramoglunun bu siiri devamli duvarimda asili durur. 35-36 yaslarinda yazmis bu siiri.simdi 50 nin uzerinde olsa gerek. Bir kadin ingilizce hocama gosterdim ingilizce cevirisini,o da cok sevip kagidi elimden aldi ve bu bende kalabilir mi? diye sordu. Adami kiskanmamak elde degil!Sanatciyi sanatci yapan deger kitlelerin duygularina hitap edebilmesinde ve hissedilenleri veya ozlem duyulanlari en iyi sekilde ifade edebilmesinde yatiyor olmali. Acaba o bu siiri yazarken 20 yili askin bir sureden sonra daha da unlu bir hal alacagini dusunmusmuydu? Iliskilerde zit kutuplarin birbirini cektigi dogru. Fakat bu tip iliskilerin uzun surmedigi konusunda yapilan kapsamli arastirmalar var. Tabii burda uzun suren bir iliskinin basari oldugu varsayimi var?? Zit ozelliliklere sahip kisiler birbirini cazip bulup iliskiye basliyor ve birbirini cazip bulma nedenleri iliski ilerledikce iliskiyi yikan nedenler oluyor. Bir arastirma yazisinda okudugum mutlu birlikteliklerin bireysel ozellikleri 3/4 oraninda birbirini tutuyor ki kisisel tecrubelerim de bana bunun dogru oldugunu soyluyor siz ne dersiniz? Etik benim bildigim anlami ile evrensel ahlak kurallaridir. Yani toplumdan topluma bolgeden bolgeye degismeyen kurallar butunu. Toplumsal ahlak kurallari ki bizim toplumumuzda ortak bir kurallar butunu oldugunu sanmiyorum. Bir sehrimizde bile semtten semte degisebiliyor. Asil sorulmasi gereken bir iliskide evrensel kurallar varmidir? Toplumsal kurallar turk insaninin iliskisinde neden bu kadar etken? Insanlarimiz neden kendi cinsiyetlerine bu kadar yabanci yetisiyorlar? ( tabi burada bahse konu iliski ask iliski veya sadece seks iliskisi olabilir bu nedenle sadece iliski kelimesini kullandim)(diger varsayimlar kendi cinsiyetlerine yabanci yetistikleri ve toplumsal kurallarin iliskide etken oldugu) neyse bu konuyu uzattikca uzatabilirim..simdilik sevgiyle kalin..

NYta bir Turk
19 07 2002, 17:00
Sevgili Shadow,Bir zamanlar bir yerlerde okumustum sevgi ve acinin ikiz kardes gibi oldugunu. Sevginin acilari getirdigini. Ama yine de insanlarin sevgi budalalari oldugunu ve acilarin olabilecegini bilerek tekrar tekrar sevebileceklerini. O zaman gercekten dogrulari ifade etmisti. Ve hala zaman zaman dogrular bunlar. Ozellikle o acilar donemlerinde :) O zaman kendimizi kaleme kagida dokuyoruz, siir yaziyoruz ya. :D

shadow63
Sevgili scarlet, &Ouml;ncelikle aramiza hosgeldin diyorum. D&uuml;s&uuml;nsene yasadigin aski bir &ouml;m&uuml;r boyu yasayamayan bir s&uuml;r&uuml; insan var &ccedil;evremizde. Ne g&uuml;zel bir ask yasamissiniz iste, doyasiya. Aci &ccedil;ekmek dersen bir s&uuml;r&uuml; konuda zaten aci &ccedil;ekiyor ve yipraniyoruz. Sen &ccedil;ok g&uuml;zel birsey i&ccedil;in aci &ccedil;ekmissin. Biten (belki de her ikinizde de bitmeyen ;) ) bir ask i&ccedil;in aci &ccedil;ekmissin. Fena mi aski tanidin onunla bir de b&ouml;yle bak istersen. Aslina bakarsan ben de yabanci degilim bu aci duygusuna. Bana tekrar bu duyguyu yasar misin deseler, teredd&uuml;ts&uuml;z evet olurdu yanitim. Eminim sen yasadigin o aski &ouml;zl&uuml;yorsundur simdi :) Sevgi ve esenlikle kal.

shadow63
Sevgili NY'ta bir T&uuml;rk, Valla sevginin yasanis sekli konusundaki d&uuml;s&uuml;ncelerinden dolayi kutlarim. D&uuml;s&uuml;ncelerine sonuna kadar katiliyorum. Bence de sevginin garantisi yok. Yasadin mi t&uuml;m yogunluguyla, sonuna kadar yasamalisin ki &ouml;z&uuml;ne inebilmelisin duygularinin. Mantik bitmeli ki saf sevgiye ulasilabilsin bence. Sevgi ve mutluluk her zaman seninle olsun. :)

shadow63
Sevgili Nabuceto, Aska asik olurken de sevgiliyi arada harcamamak lazim :) Ilgimi &ccedil;eken bir baska sey de, sairler asik olup aci &ccedil;ekerken &ccedil;ok g&uuml;zel siirler yaziyorlar ama sevdiklerine kavusunca ortalik s&uuml;t liman oluyor. Sanatta g&uuml;zel &uuml;r&uuml;nler vermek i&ccedil;in illa ask acisi mi &ccedil;ekmek lazim ? Aska asik olmak bana biraz tasavvuftaki d&uuml;s&uuml;nceyi animsatti. Ger&ccedil;i oradaki ilahi ask ama d&uuml;s&uuml;ncen ona paralel sanirim.

Nabuceto
Scarletin yasadiklari ne guzel!!! teske yasayabilsem ayni seyleri tekrar...Aska asik olmak gerek...

xdoors
20 07 2002, 17:00
araya girmis gibi olcam ama soylemeden gecemicem,gulizi yazdiklarinla imzan oyle kozmik bir uyum olusturmus ki sabahin bu saatinde resmen uykum acildi :)

NYta bir Turk
<< Ne k&ouml;t&uuml; degil mi? Neyse kendi reklamim buraya kadar :) Leyla ile Mecnun'u, Kerem ile Asli'yi, Dante'yi, Pol ve Virgin'i ve daha bir s&uuml;r&uuml; isimsiz birbirini seveni d&uuml;s&uuml;n. Aci &ccedil;ekmisler ama &ouml;yle b&uuml;y&uuml;k bir ask yasamislar ki. Ben hala diyorum ki, b&uuml;y&uuml;k bir ask yasamadan &ouml;lmeyi asla d&uuml;s&uuml;nm&uuml;yorum, sonu h&uuml;sranla bitse bile. ]]Shadow, sen o Leyla ve Mecnun ile baslayan listeye, NY'ta bir Turk ve Mr. X i de ekleyeceksin bir gun. :D

gulizi
<< Sevgili scarlet, &Ouml;ncelikle aramiza hosgeldin diyorum. D&uuml;s&uuml;nsene yasadigin aski bir &ouml;m&uuml;r boyu yasayamayan bir s&uuml;r&uuml; insan var &ccedil;evremizde. Ne g&uuml;zel bir ask yasamissiniz iste, doyasiya. Aci &ccedil;ekmek dersen bir s&uuml;r&uuml; konuda zaten aci &ccedil;ekiyor ve yipraniyoruz. Sen &ccedil;ok g&uuml;zel birsey i&ccedil;in aci &ccedil;ekmissin. Biten (belki de her ikinizde de bitmeyen ;) ) bir ask i&ccedil;in aci &ccedil;ekmissin. Fena mi aski tanidin onunla bir de b&ouml;yle bak istersen. Aslina bakarsan ben de yabanci degilim bu aci duygusuna. Bana tekrar bu duyguyu yasar misin deseler, teredd&uuml;ts&uuml;z evet olurdu yanitim. Eminim sen yasadigin o aski &ouml;zl&uuml;yorsundur simdi :) Sevgi ve esenlikle kal. ]]sadece kendi yorumumu yapmak istedim..'sen cok g&uuml;zel bir sey icin aci cekmissin'bu aci varya &ouml;mr&uuml;m boyunca allah bir daha basima vermesin.. yemek yiyemez..sabahlara kadar 10 sefer uykunu b&ouml;l&uuml;p agladigin,her yerde onu aradigin , baskasina onun gibi bakamadigin,telefonuna g&uuml;nde 1000 sefer bakip ta bi mesaj varmi diye bekledigin,hep onunla y&uuml;r&uuml;d&uuml;g&uuml;n yerler daha bi to sey ..bunlar o kadar aci veriyorki..bu aci ne dis agrisina nede baska bi agriya benziyor.onun icin size aci cektireni bulmak g&uuml;zel birsey degil...bunlari size cektirmeyeni bulmamiz lazim.beni seven zaten bunlari bana cektirmez....

gulizi
<< araya girmis gibi olcam ama soylemeden gecemicem,gulizi yazdiklarinla imzan oyle kozmik bir uyum olusturmus ki sabahin bu saatinde resmen uykum acildi :) ]] :) harbi bende simdi dikkat ettim bayabi uyumlular :D

dino68tr
Shadowcum dosya ne g&uuml;zel yazilarla dolmus, ask ve sevgi ancak b&ouml;yle g&uuml;zelliklerle anlatilabilinirdi.

shadow63
Sevgili Dino68tr :) Bu yazilar bir d&uuml;s &uuml;r&uuml;n&uuml; degil, yasanan asklarin sonucunda yazilanlardir. Zaten &ouml;yle ya da b&ouml;yle herkes bir ask yasamistir. Yasam devam ettik&ccedil;e de yasamaya devam edecekler. &Ouml;nemli olan yasanan askin estetigi ve kalitesi bence. Sevilen kisi bunu algiliyabiliyorsa eger yasanan askin tadina doyum olmaz :) Sevgi ve mutluluk her zaman d&uuml;nyani doldursun.

shadow63
Sevgili G&uuml;lizi Aci &ccedil;ektirmeyecek bir sevgili g&ouml;sterebilir misin bana? O aci &ccedil;ektirmese bile bizim dogamizda var, sudan bir bahane bulup aciya d&ouml;n&uuml;st&uuml;rebiliriz. Sevgide melankoli her zaman kapiyi &ccedil;almaya hazir bir halde beklemektedir. Diyelim ki ben &ccedil;ok iyi bir insanim ve benimle olan birisi var. Bir g&uuml;n bu insan bu kadar iyi ve anlayisli olmamdan sIkIlIp hir &ccedil;ikarmaz mi acaba? &Ccedil;&uuml;nk&uuml; ben asla kavga etmem, edemem :) Ne k&ouml;t&uuml; degil mi? Neyse kendi reklamim buraya kadar :) Leyla ile Mecnun'u, Kerem ile Asli'yi, Dante'yi, Pol ve Virgin'i ve daha bir s&uuml;r&uuml; isimsiz birbirini seveni d&uuml;s&uuml;n. Aci &ccedil;ekmisler ama &ouml;yle b&uuml;y&uuml;k bir ask yasamislar ki. Ben hala diyorum ki, b&uuml;y&uuml;k bir ask yasamadan &ouml;lmeyi asla d&uuml;s&uuml;nm&uuml;yorum, sonu h&uuml;sranla bitse bile.

gulizi
21 07 2002, 17:00
<< [i]Sevgili G&uuml;lizi Aci &ccedil;ektirmeyecek bir sevgili g&ouml;sterebilir misin bana? O aci &ccedil;ektirmese bile bizim dogamizda var, sudan bir bahane bulup aciya d&ouml;n&uuml;st&uuml;rebiliriz. Sevgide melankoli her zaman kapiyi &ccedil;almaya hazir bir halde beklemektedir. Diyelim ki ben &ccedil;ok iyi bir insanim ve benimle olan birisi var. Bir g&uuml;n bu insan bu kadar iyi ve anlayisli olmamdan sIkIlIp hir &ccedil;ikarmaz mi acaba? &Ccedil;&uuml;nk&uuml; ben asla kavga etmem, edemem :) Ne k&ouml;t&uuml; degil mi? bende kavga edemem..ve herhalde t&uuml;r&uuml;m&uuml;n son &ouml;rnegide benim..ilgiden hayatta sik&yacute;lmayan bir insanim..ee herkesin bi esi varmis bizde o esimizi bulursak bana g&ouml;re aci cekmeyiz,ceksek bile az cekeriz...ben &ouml;mr&uuml;mde bir daha b&ouml;yle k&ouml;t&uuml; bir aci cekmek istemiyorum....

gulizi
Bir erkegin sesinde, Bir kadinin gulusunde, Urpertiyle, Hem coklugu, hem yoklugu hissettiniz mi siz hic? Havalari bahane etmeden,Sevildiginiz icin degil,Sevmeye deger oldugu icin de degil,Yurekten,Yureginizin kocamanliginin bile yetemezligiyle,Tomurcuklar uzerindeki cigin tazeligin*****yillik agacin kararliliginda,Daldaki kusun sevincinde,Soylenmis butun ask oykulerinin otesinde,Daha dokunmadan,Sicaklik yayilan bedeninizle, Sevdiniz mi siz hic?Soylesenize..

Cozsoy
bayanlar baylar size bir soru niye bir iliskiye son noktayi koyamk gerekir deli gibi sevseniz de, onun icin kendinizi bir kenara koysan&yacute;zda, onun bir g&uuml;l&uuml;&thorn;&uuml; icin siz bin yil aglamayi g&ouml;ze alsanizda, o sizi bir zamanlar sevdikten sora cekip gitse bile siz onu sevmeye deevam etseniz de niye bir yerde bir zamnda buna bir son vermek zorundas&yacute;n&yacute;zd&yacute;r.off be amma dolmusum bazen &ouml;yle anlar olur ki senle yasanan anilar sensiz yasanan bir hayyatn daha cazip gelir.hayat beni cagirir, ama senle yasamnis anlar beni bir t&uuml;rl&uuml; birakmaz.hic s&ouml;nmeyen bir ates icimde &ouml;ylece yanar,disardan g&ouml;r&uuml;nmese dedenizin dibindeki bir tas gibi durur askin bir g&uuml;n senin bulman icin

scarlett
tekrar selamhaftasonu online olmadigimdan dolayi mesajlari bugun okuyabildim.ny'ta bir turk, unutmamissin demissin ama unuttum artik. Onun sebep oldugu cok sudan bir sebep yuzunden bunca emegin,iliskimizin bitmesiyle ona karsi sevgi kalmadi artik icimde. Tek kalan onca sevgime, emegime ve zamanima ragmen icimde kalan aci. gulizi'ye tamamen katiliyorum, ben boyle aci filan istemiyorum, niye aci cekiyim ki mutlu guzel yasamak varken. Aci cekmeme sebep o oldu,ama aci cektirmeyecek insanlar da var di mi :) ask guzelmis, yasanmasi gereken bisey, tekrar yasamayi cok isterim,o sevgiyi ve yogunlugu ama ayaklarim daha yere basarak, aci kismini mumkunse ben almiyim ;)

shadow63
Sevgili G&uuml;lizi, Siirin &ccedil;ok g&uuml;zel etkilendigimi itiraf etmeliyim. Ayni, siirdeki gibi sevdim desem inanir misin?

shadow63
Sevgili Cozsoy, Ben iliskilerde noktalama isaretlerine karsiyim :) Ben tek bir isaret tanirim sonsuz isareti. Hocam sen dertlisin galiba :) Kadinlarin b&uuml;y&uuml;k bir kismi karakterden (para) etkilenirler. B&ouml;yle olmayan hanim arkadaslar l&uuml;tfen &uuml;stlerine alinmasinlar, s&ouml;z&uuml;m meclisten disari diyeyim :) Karakter zayiflamaya baslarsa, alternatifler ortaya &ccedil;ikmaya baslar. Olmuyor, anlasamiyoruz, ne zaman evlenecegiz (ki asil vurucu c&uuml;mle bu), bunu &ccedil;ok begendim neden almiyorsun ya da aaaaa dogum g&uuml;n&uuml;me elin bos mu geldin gibi iliskiyi u&ccedil;urumun kenarina getiren c&uuml;mleler &uuml;retmeye baslarlar. Ya da karakter de yerindedir ama erkek tam bir odundur (bu durumda kadin %100 hakli). Yani hocam aslinda d&uuml;nyada melek gibi kadinlar ve erkekler var ama o kadar n&uuml;fus yogun ki birbirlerini bulamiyorlar :) Cozsoy aslinda erkekler bence kadinlara g&ouml;re daha duygusallar (bu i&ccedil;imizdeki &ccedil;ocugun su&ccedil;u hanimlar :) ) Son nokta keske hi&ccedil; olmasa, zaten biz bir t&uuml;rl&uuml; noktalamayi basaramiyoruz biraz uzuyor. Bak kadin bosaniyor, eski esi 2 yil sonra vayyy erkeklerle geziyormussun diyerek kadini vuruyor. Anla bizde olay ne boyutta. Sevgi ve esenlikle kal.

gulizi
22 07 2002, 17:00
<< Sevgili G&uuml;lizi, Siirin &ccedil;ok g&uuml;zel etkilendigimi itiraf etmeliyim. Ayni, siirdeki gibi sevdim desem inanir misin? ]]bende sevdim ..sevmez olaydim.her d&uuml;s&uuml;nd&uuml;g&uuml;mde hala mideme kramplar giriyor..onun su an sevmedigim halde hemde..

Cozsoy
22 07 2002, 17:00
g&uuml;lizi bunu harbi soruyorum geyik falan diil mideye kramp olay&yacute; sevmekten kaynaklanmaz m&yacute;? hay&yacute;r ben 24 saat krampla geziyorumda :) Shadow karde&thorn;im sende de ayn&yacute; dert var galiba.&Ouml;yle hissettim yazd&yacute;klar&yacute;ndan.yorumlar i&ccedil;in saol bu arada

gulizi
23 07 2002, 17:00
valla ne zaman ask olayindan &uuml;z&uuml;lsem mideme kramplar girer...ne yesem cikar...diyorum da inanan yok bana ask midemi bulandiriyor :D

dino68tr
Ben arkadasimdan yeni ayrildim. Adam tam bir kazma cikti. Eski sevgilime d&ouml;nd&uuml;m. Insanin 5 yillik sevgilisini terk edip, baska birisine takilmasi anlamsizmis. Herseye en bastan basliyorsunuz. Kendini anlatman, onu anlamak, istekleri, sevdikleri, sevmedikleri birs&uuml;r&uuml; seyleri en bastan tekrar tekrar anlatiyorsun. UUffff benim artik bunlara zamanim yok.

dino68tr
Ne varsa eskilerde var, eskiye ragbet olsa bit pazarina nur yagarmis; sizce bu iki &ouml;zdeyis dogru mu? Aralarinda bir ikilem yok mu?Alooo, ordakiler, Shadowcum okuyorsan cevap yaz.

shadow63
Sevgili Cozsoy kardes, Haklisin ayni dert bende de vardi ama artik olaylari ve duygusal kramplari astim. Kendimi astim :) Olmuyor hocam ne kadar iteklesen de s&uuml;r&uuml;klesen de bitti mi bitiyor. Taaa ki yeni bir baslangica kadar tren bir istasyonda r&ouml;tar yap&yacute;yor. Ya da tekneyi bir limana &ccedil;ekip yeni bir r&uuml;zgarin &ccedil;ikmasini bekliyoruz, bizi kimbilir hangi denizlere g&ouml;t&uuml;recek :)

shadow63
Yapma be G&uuml;lizi, Aski bu kadar &ccedil;abuk harcama. Hi&ccedil; belli olmaz birg&uuml;n birisini &ouml;yle b&uuml;y&uuml;k bir askla seversin ki simdi anlattigin ask onun yaninda fasa fiso kalir. Eger aska bu kadar tavirli olursan o &ouml;zel insan yanindan ge&ccedil;er gider, farkina bile varmazsin. Sevgiler.

shadow63
Sevgili Dino68tr, Eski sevgilin yeni sevgilin derken hesabi karistirdim :) Yeni sevgiline kazma diyorsun (pardon emekli ettin degil mi onu? :) ) Bit pazarina hakikaten nur yagiyor, bak sosyete oradan giyiniyor :) Sonra antika tutkusu var insanlarda daha ne diyeyim. Bir de ne varsa eskilerde var s&ouml;z&uuml; dogru bir s&ouml;z, &ccedil;&uuml;nk&uuml; isin ucunda tecr&uuml;be var :) Sana eski sevgilinle mutluluklar Dinocuk, emekli olana da yasamda sabir diliyorum.

DisiAslan
24 07 2002, 17:00
Walla bu &ccedil;ok degisken birsey, habire degisir sevginin boyutu...Bazen once hic yoktur, zamanla olusur...Bazen de cok b&uuml;y&uuml;k oldugu idda edilir, zamanla yokolur, boyut moyut kalmaz. Biraz elastik galiba...Bir de &quot;hissedilen&quot; boyutu ile &quot;ifade edilen&quot; boyutu da farkli oluyor!!Rahatladim biraz, aldirmayin siz bana i&ccedil;imi dokt&uuml;m ben yine.

gulizi
<< Yapma be G&uuml;lizi, Aski bu kadar &ccedil;abuk harcama. Hi&ccedil; belli olmaz birg&uuml;n birisini &ouml;yle b&uuml;y&uuml;k bir askla seversin ki simdi anlattigin ask onun yaninda fasa fiso kalir. Eger aska bu kadar tavirli olursan o &ouml;zel insan yanindan ge&ccedil;er gider, farkina bile varmazsin. Sevgiler. ]]farkina varditsin o zaman ;) valla 3 sene bi iliskim oldu bitti.sonra 2 sene free kaldim..sonra 16 g&uuml;n bi iliskim oldu ve hayatimi karartti..bundan sonra herhalde yine bi 2 sene free olurum..oo o zaman yas olur 25 ...evet evet haklisin farkina varayim gelip gecenlerin yanimdan :D yoksa yaslanacaz valla..

shadow63
Sevgili G&uuml;lizi, Farkina vardirtmasi i&ccedil;in ne yapmasi lazim o vatandasin, valla merak ettim :) D&uuml;s&uuml;n ki g&ouml;zlerine bakma ya da sesini duyma sansi yoksa ne yapsin gariban ;) Eeee fistikos yas olur 25 diyorsun da daha yolun basi sayilir o yaslar :) Hem sonra insan yillandik&ccedil;a sevgisi de sarap gibi oluyor, insanin basini daha fazla d&ouml;nd&uuml;r&uuml;yor :)

shadow63
Sevgili Dino, Taktim senin su kazma lafina :) Yaaa senin kazma dedigin vatandas bir baskasi i&ccedil;in pirlanta gibi adam olamaz mi? Ne yapsin yani adamcagiz senin beklentilerine hitap edemeyip ruhunu oksayamadiysa. Ger&ccedil;i eger seni sevseydi bence senin pencerenden bir kere olsun d&uuml;nyayi algilamaya &ccedil;alismaliydi. Neydi sizi ayriliga g&ouml;t&uuml;ren ve seni eski sevgiline d&ouml;nd&uuml;ren sebep? Valla ayrilik konulari hep merakimi celbetmistir, her olaydan bir ders &ccedil;&yacute;kartmak gibi k&ouml;t&uuml; bir adetim var da :)

shadow63
Disi Aslan hosgeldin :) Sevgiyi ifade etmeye kalkistigimiz zaman bence siradanlasiyor, hissedip yasamak lazim diyorum. Ne dersin?

de facto
25 07 2002, 17:00
shadow abi boyut moyut iyi de benim cok buyuk bir problemim var akil verirsen iyi olur sevinirim. abi eski defterde kayitli bir kac uzunsac araya karakedi gibi girmeye basladi.kiscasai hatunlarin arasinda kaldim :(

NYta bir Turk
ayni film gibi bisi...sonra kim oldugunu buldum.ama sevgilisi varmis adinin.farkettirdi ama baksana yamuk cikti :D :D :D [/i] ]] :D :D :D Gel de sev simdi di mi? :D

froglet
sevginin boyut aldi folder 150 kusur mesaja ulasirken bir boyut bulmus mu acaba ya da sevgiyi sadece bir boyuta sokabilmis mi :)

gulizi
<< Sevgili G&uuml;lizi, Farkina vardirtmasi i&ccedil;in ne yapmasi lazim o vatandasin, valla merak ettim :) D&uuml;s&uuml;n ki g&ouml;zlerine bakma ya da sesini duyma sansi yoksa ne yapsin gariban ;) Eeee fistikos yas olur 25 diyorsun da daha yolun basi sayilir o yaslar :) Hem sonra insan yillandik&ccedil;a sevgisi de sarap gibi oluyor, insanin basini daha fazla d&ouml;nd&uuml;r&uuml;yor :) ]]hehe ben y&uuml;r&uuml;rken sagime soluma bilem zor bakarim..etrafla alakam fazla yoktur...farkettirmesi icin baya bi ugrasmasi lazim :) hehe kiyamam bi cocuk kapima 2 ay g&uuml;l birakti.hersabah g&uuml;l bulurdum kapimda. ayni film gibi bisi...sonra kim oldugunu buldum.ama sevgilisi varmis adinin.farkettirdi ama baksana yamuk cikti :D :D :D

Cozsoy
iki g&uuml;n girmedim olayin boyutlari mideye kramp girmeden hafif hafif aldatmaya gelemeye ba&thorn;lamis.de facto kardesim yas kac bilmiyorum ama 25in altiysa ve cok baglandigin biri yoksa etrafta dagit derim. C&uuml;nk&uuml; kim ne derse desin bi erkek bi kizi sevdigi ama gercekten sevdigin an &ouml;nceki hayatina g&ouml;z kirpmadan ara verir ya da noktayi koyar ama kiz ne olursa olsun aklinin bi k&ouml;sesinde bile olsa bi yerde esjkiye &ouml;zlem duyar. G&ouml;n&uuml;l rahatligi ile evlilik sorasi hayati rahat yasamak istiyosan dagit derim. Yanlis anlama nasihat degil, ben develi falan diilim, sadece bana yapilan bi tavsiye. onu iletiyim dedim.

gulizi
26 07 2002, 17:00
<< ayni film gibi bisi...sonra kim oldugunu buldum.ama sevgilisi varmis adinin.farkettirdi ama baksana yamuk cikti :D :D :D ]] :D :D :D Gel de sev simdi di mi? :D [/i] ]]valla ... bi tane yetmiyo bunlara :D

dino68tr
Ayrilik sebebi accaip salak&ccedil;ana idi. Adam kendini bir halt zannetti, bana h&ouml;t z&ouml;t seklinde yaklasimlarda bulundu, beni eski sevgilileriyle karistirdi sanirsam. Yok &ouml;lee, ben kendime asla laf s&ouml;yletmem, herseyin bir siniri vardir. Bunu karsi cins astigi zaman bende ipler kopuyor. Adami kuduz k&ouml;pek gibi hirpalayasim geliyor.

dino68tr
de facto, bence sende eski defterlerdeki uzunsa&ccedil;lara pek g&uuml;venme, arayipda onlari hortlatma.Adi &uuml;st&uuml;nde eski defter.

shadow63
De Facto dostum, uzun s&uuml;re senden ses soluk &ccedil;ikmiyordu. &Ccedil;ikmayinca acaba magaralarda kayboldu mu dedim :) Valla adamim, eger biriyle &ccedil;ikiyorsan yasaminda o anda sadece o olmali ve bence sen en iyi tercihini yapmissin. Birak eski defterleri, okudugun bir kitabin i&ccedil;indeki kelimeler, ikinci okumanda degisiyor mu? yooo, eeee o zaman sadece zaman i&ccedil;inde o c&uuml;mleden &ccedil;ikardigin anlam degisir yoksa s&ouml;zc&uuml;kler ayni s&ouml;zc&uuml;kler. Sen o kizlari &ouml;nceden de taniyordun, sana bir teksas tommiks tadi vermis olmali ki ayrilmissin onlardan. Ama simdi elindeki siir kitabinin degerini iyi bil :) Her misrasinda bir anlam gizli olabilir. Geri kalan yasamini bence onunla ge&ccedil;ir. Na&ccedil;izane tavsiyem budur dostum. S&ouml;z&uuml;n &ouml;z&uuml; &quot;bir &ccedil;i&ccedil;ek tarlasinda b&uuml;t&uuml;n &ccedil;i&ccedil;eklere bakacagim derken tek bir &ccedil;i&ccedil;egi inceleyecek ve ne kadar g&uuml;zel oldugunu farkedecek zamanin olmaz&quot;. S&ouml;z benimdir araklama degildir :) Dostum sevgi ve mutluluk sizinle olsun.

shadow63
G&uuml;lizi at b&uuml;t&uuml;n erkeklere &ccedil;amuru izi kalsin degil mi? :) Yaw b&uuml;t&uuml;n erkekler ayni degildir, nasil b&uuml;t&uuml;n kadinlar ayni degilse. Bak simdi kalbimi kirdin :( Nasil d&uuml;zelteceksin d&uuml;s&uuml;n simdi.

shadow63
Valla Dino korkulur senden :) Allah eski sevgiline kolaylik versin.

oteki
27 07 2002, 17:00
<< Gulizi'nin keyfini kaciracak bir sey yazdigimi sanmiyorum.. sayet boyle algilaniyorsa niyetimin keyif kacimak olmadigini soyleyeyim... ]]<< oteki keyfim kacmiyor merak etme .herzaman baskasinin g&ouml;r&uuml;s&uuml;ne saygim vardir. ]]Ayni fikirde oldugumuza sevindim..

gulizi
28 07 2002, 17:00
<< G&uuml;lizi at b&uuml;t&uuml;n erkeklere &ccedil;amuru izi kalsin degil mi? :) Yaw b&uuml;t&uuml;n erkekler ayni degildir, nasil b&uuml;t&uuml;n kadinlar ayni degilse. Bak simdi kalbimi kirdin :( Nasil d&uuml;zelteceksin d&uuml;s&uuml;n simdi. ]]haydaa ne oldu simdi ya :(

shadow63
30 07 2002, 17:00
Sevgili G&uuml;lizi, Sen kalp kiracak bir kiza benzemiyorsun :) saka yaptim hemen alinma. Sadece b&uuml;t&uuml;n insanlar ayni degildir bunu animsatmak istedim. Eminim benim gibi monogamiyi savunan bir s&uuml;r&uuml; erkek vardir.