PDA

Tüm Versiyonu Göster : Amerikada community college de eğitim

naturelis
10 04 2009, 17:00
Merhaba arkadaşlar
Benim oğlum elektronik lise mezunu ve Amerikada Community colege ye ,daha sonra da mühendislik eğitimine gitmek istiyor.
İngilizce seviyesi düzşük bu yüzden önce onu yükseltmesi lazım.
Lütfen bana bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi
Ülkemizde birçok kişiyle görüştüm.Kimi ilgilenmedi,kimisi de çok yüksek yabandil eğitimi önerilerinde bulundu.
Bizim amacımız dil eğitiminden çok teknik bir eğitim almak.Tabiki colege eğitimi için gereken yabancı dil eğitimini sağlayan bir başlangıç yapmamız gerektiğini biliyoruz.

Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkürler.

alpertini34
Merhabalar

CC lerle ilgili bir duyumumusizinle paylasmak isterim, eger yanlisim varsa ki olabilir arkadaslar duzeltsin. Amerika'da 2 yillik bir CC de okuyup bitiminde ortlamaniz belli br seviyede olur ise (3/4) 4 yillik bir Uni ye gecis sart kosmaksizin olabiliyormus. Tabi bu benim amerika'daki bu islerle ilgilenen bir kac arkadasimdan duydugum. CC ler in hepsi Toefl istemiyor, isteyenlerde sanirim 60 civari bir puan ile kabul ediyor. Ornegin NJ de Mercer isimli bir CC sadece kendi dil sinavina tabi tutuyor ve ingilizceniz cok kotu degilse baslatiyor. Tabi dersleri alirken dil egitimide takviye ediyor. Bu dedigimi bir arastirin bence. Eger 2 yil CC de okuduktan sonra guzel bir ortalama ile 4 yillik bir uni ye gecis yapilabiliyorsa degerlendirebilirsiniz.

Basarilar...

hadoken
NY'da araştırdığım ve görüştüklerimin içinden sadece Queensborough Community College'den TOEFL'sız gelebilirsiniz , seviye belirleme sınavına alıp yetersizseniz sizi (TOEFL Waiver Sertifikası için ) Port of Entry progr***** sokuyoruz oradanda sertifika alıp devam edebiliyorsunuz üniversitede fakat Master Programı için TOEFL almanız gerekecek dediler.

Futbol takımlarının olması , yerinin güzel olması , CUNY birliğinin içinde olması , International Student yetkilisinin sıcak davranması ve US$1300 (per semester) gibi bir ücretlerinin olması ilgimi hayli hayli çekti.900$'a NY'da öğrenciler için yapılmış Yurt gibi yerlerde de yerleşerek güzel bir hayat kurulabilir.Üniversite'de CC bitirdiğiniz zaman normalde fiyatları yarı fiyatına gelir fakat International Student olduğunuz için böyle bir durum söz konusu olmuyor.

Danışman şirketleriyle görüşmedim görüşmeyide düşünmüyorum.Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ikinci sınıf öğrencisiyim.Bu dönem itibariyle kaydımı alıp para ve vize işlemleriyle bir an önce bu işi halletmeye çalışıcam bende.

Lise diploması ve gerekli ücret bahsettiğim CC için yeterli.Oğlunuz Facebook'tan CC ile ilgili fotoğrafları bilgileride görebilir.

CC'de ortalaması iyi olursa orada çalışabilmesi mümkün haftada 20 saat kadar..Türk işyerlerinde de çalışma izni olmadan çalışabiliyor iş verenlerin genellikle bu çalışma izni için sorun çıkarttıklarını duymadım şuana kadar kiminle konuştuysam.Master yapmayı düşünürse o zaman çalışma izni olacağından parayı rahatlıkla halledebilir fakat öncesine kadar iyi bir para gerekiyor ne olur ne olmaz.Vize için , CC için zaten banka hesabında göstermesi gerekicek vize'de ne kadar tipe konuşmaya baktıklarını söyleselerde..

CC'yi ciddiye alıp güzel bir şekilde mezun olabilirse iyi üniversitelerinde kapısı açılacaktır.

naturelis
13 04 2009, 17:00
Merhaba
Mezun.com daki yazıma zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Verdiğiniz cevap bana çok akıllıca geldi

Ancak okulun adresine giremedim.

Bir iyilik yaparak bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tek istediğim oğlumun istediği gibi bir eğitim almasını sağlamak.

Community colege ile başlamak ve sonra devam etmek istiyor
Şimdi new york taki bu okulla nasıl iletişime geçerim ve gitmesini nasıl sağlarım.

Konuyla ilgili giderleri karşılamaya hazırım.

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler
Miyase

hadoken
13 04 2009, 17:00
Queensborough Community College (http://www.qcc.cuny.edu/)

Yukarıdaki adresten QCC hakkında genel bir bilgi alabilirsiniz..

QCC - Port of Entry Program (http://www.qcc.cuny.edu/portofentry/about.asp)

Bu adres ise size önceki mesajımda belirttiğim Port Of Entry Programından bahsediyor.

Florence Tse
director
Port of Entry Program
Queensborough Community College
(7180 281-5410
FAX (718) 281-5069

FTse@qcc.cuny.edu

Kendisiyle yoğun e-mail trafiğinden sonra kafamdaki herşeyi belirledim.POE programında yoğun bir dil seçeneği programını seçerek , çünkü kişiye göre değişen birşey bu seçenek dile hakim olduğum için sıralama sınavından sonra sınıfım belirlenecek o sınıfı geçebilirsem TOEFL Waiver sertifikası aldıktan sonra iki sene sürecek olan CC eğitimine başlayabilicem ardından iyi bir not ile mezun olduktan sonra güzel bir üniversitenin üçüncü sınıfından başlayarak oradanda mezun olduktan sonra Master yapmayı düşünüyorum.Master yaparken size çalışma hakkı veriyorlar fakat üniversite,CC öğrencisi iken sadece üniversite veya cc fakültesi içinde haftada 20 saatten fazla çalışma hakkınız yok tabiki yasal olmayan yollardan Türk işletmelerinde çalışma izni olmadan düşük ücretle çalışabilindiğini duydum ve neden olmasın..

Bu kişi POE programının yetkilisi ondan öğrendiğim bilgiye göre bir başvuru formu var onun içinde vize,öğrenci formu,banka dekontu (para olduğuna dair) gibi şeyler var onlarla beraber ilk dönemlik ücreti vererek bu başvuruyada yaparak başlayabilirsiniz.Ben şuan iş bulmaya çalışıyorum , ev satılır mı satılmazmı bilmem oradan gelecek parayla hemen gidicem fakat şuan için onu düşünmeden iş arıyorum eğer halledebilirsem bende hemen gitmeyi düşünüyorum.

Sizin gibi değerli bir veli görmek çok mutlu etti benide.Sizi yönlendirmek istemem fakat isterseniz danışmanlarlada görüşebilirsiniz ki hiç gerek yok bilgileri olduğunuda zannetmiyorum.Kendiniz sorup cevabını almak varken..

Bana yazdığı bir e-mail'den size alıntı yapmak istiyorum,bilgi sahibi olabilirsiniz.

Please browse our website at www.QCC.CUNY.edu/portofentry for registraion and I-20 applications.

TOEFL Preparation is one class in the program. We offer 8 levels from low to advanced including TOEFL.

Intensive means more hours, materials taught, homework and tests.

As an international student, you have to pay US$1300 per semester in check or money order plus $25 non-refundable registration fee for the first timer.

You will receive a TOEFL WAIVER Certificate if you passed our TOEFL class successfully, i.e. good grades, but this waiver certificate can only be used at Queensborough Community College, not other CUNY colleges. TOEFL standard for QCC is 53 (old score is 475).

International Student on F-1 visa status is allowed to work on campus maximum 20 hours per week and is not permitted to work outside the campus, however, it is not easy to get a job on campus.

After graduation from CUNY, you can choose other public or private colleges in New York to continue your higher education.

----

If you graduate from a community college such as ours, you can transfer to the 3rd year of a senior (4-year) college or university.

International student is not eligible for lower tuition. Only US citizen or permanent resident is quliafied for lower tuition. At QCC, you have to pay US$190 per credit and cannot apply for financial Aid.

After graduating from a community college, you do not need a TOEFL score to transfer to a 4-year college but will need to show your TOEFL for graduate school for Masster degree studies.

I am happy that you choose our college. Tuition is low and affordable. We do have a 37 acre college campus with a track field, 2 tennis courts, a gym with swimming pool and 17 buildings.

We have good soccer team and you are welcome to join the team if you study here.

----

Senior college usually costs more than community college. There is no senior college that charges the same or lower than community college. May be in some of the states, it might cost less in senior college as compared to New York. You have to look at the website to explore such possibilities.

Even you graduated from a community college, you are NOT paying less in a senior college. Everyone has to comply to the regulations and pay the same fee.

As an international student, you are bilingual and bicultural. You are more exposed to the world than Americans born here.

You have to prepare to take the TOEFL again if you plan to further your study in a graduate school and also you have to save enough money not only for tuition but other living expenses such as room and board, book fees, transportations, health insurance and pocket money........

Choosing a 2-year community college to begin with can save you money, time and better prepare you to go further for a senior college or graduate school.

Hope you make the right decision for your future study in USA.

Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir.Eğer aklınızda bir soru olursa lütfen çekinmeden yazın cevaplamaya çalışıcam.PM'de atabilirsiniz.

Email adresim ; berk.sarica@yahoo.com isterseniz buradan da ulaşabilirsiniz.