PDA

Tüm Versiyonu Göster : Mühendisler icin is olanaklarI

selcuk_kucuk
20 05 2002, 17:00
Mühendislerin kendi uzmanlik alanlarinda yapabileceklerine dair... Text :)

ME-GI
23 05 2002, 17:00
buyur burdan yak. ya kardesim adam bugune kadar forumda 1800 kisiye yardim etti. soruyorsa birsey biliyor da soruyorZ? sen cok biliyorsan sen yardim etseydin arkadasa.selcuk, ne muhendisisin kardesim? insaatsa beri gel... o zaman yazisalim.

YasiYorum
Mesela ne muhendisi ? Insaat? Makina? Nukleer? Kaldirim? Ozelliklerine gore hersey yapabilirler...Yasi ;)

4th blue man
bence cok faydali bi folder.. lazimdi, arkadas iyi dusunmus.bu arada ben sadece 1 yil 1 aydir burada olmama ragmen Ingilizcem henuz olgunlasmadi, sizce ne yapmaliyim, her gece Ingilizce ruya goruyorum, bu iyiye isaret mi? Fakat ozellikle drive thru larda dilim kilitleniyor birsey konusamiyorum, ama su anda arastiriyorum. asama atladim yani.

durevcan
ya yasi arkadas sen herkese once bir kere alayli cevap vermek zorundamisin, bir defada ciddi ol ya,hadi ne muhendisi oldugunu anladin, yapabilecegin nedir?ben elektrik muhendisiyim, ne oldu kaldirim muhendisi degil diye gulemeyecekmisin?selcuk , ben iki yildir buradayim ve su anda ingilizcemin olgunlastuguna karar verdim ve bende kendi meslegim uzerinde is bakiyorum.ilk etapta elektrikcilik islerine bakiyorum.su anda arastirma asamasindayim.sende durum nasil?

nassi yanii
24 05 2002, 17:00
ME-Gi saniyorum sen green cardi olan insaat muhendisleriyle irtibata gecmek istiyorsun. Bunu mesajlarinda belirtirsen bircok gereksiz umitlenmeyi engellersin..

nassi yanii
Walla kerkutlu, ben itu mezunuyum ve bir senedir Philadelphia'da yasiyorum. Ingilizce sorunum kalmadi.(Toefl 250, Gmat 590) Turkiye'den de iyi bir tecrubem var, fakat is bulma mevzusuna gelince cok zor. Nitekim gecen yil yasanan recession un hala etkileri var piyasalarda. Graduate school lardan mezun olup da Amerika'da calisma tecrubesi bulunan insanlardan lay off olanlari biliyorum ki, bize sira gelsin is bulma konusunda.. Benim tecrubelerim bunlar. Yine de firsat yakalayabilirim dersen, Amerika'da bulunmanin cok faydasi var. Interview felan yani..Tekrarliyorum cok zor...Bunu bilir bunu soylerim :)

mkerkutluoglu
selamlar kendim inþaat mühendisiyim.amerikaya herhangi bir þirketle anlaþmadan gelsek orada iþ bulma ihtimalimiz olabilirmi.ayrýca yýldýz teknik mezunuyum herhangi bir okul þartlarý varmý cevaplarsanýz memnun olurum. :)

ACI_KAHVE
26 05 2002, 17:00
durevcan me-gi hakli cok gereksiz cikismissin. yasiyorum butun iyi niyetiyle bi soru sormus. burdaki diyaloglarin cok da resmi olmasi gerekmiyor.

ME-GI
27 05 2002, 17:00
insaat muhendisi iseniz tabiiki is bulabilirsiniz. amerikanin her yerinde...haaa, esas soru su: o buldugunuz islerde calisir misiniz? evraklariniz yoksa sizin o "muhendislik" olsa olsa insaatlarda civi cakmak, duvar ormek, parke sokmekle kisitli kalabilir. bircok buyuk ofise calisma izniniz vs olmadigi icin giremezsiniz. kacak olarak yasayarak guzelim derecenizi koreltir, oldukca SIKINTI cekersiniz. iyisi mi su isi legal yollardan yapin. kesinlikle pisman olmazsiniz. insaat amerikada son derece saglam ve gecerli bir is. turkiyedeki gibi mafyavari olaylar yok. buyuk insaatlar yekten buyuk sirketlere gidecek diye birsey yok. herkesin kanun onunde esit "bid" hakki var ve birkac sene kendinizi kanitlayip amerika resume'nizi gelistirdikten sonra insaat isinde ruyalarinizda goremeyeceginiz paralari kazanmaniz mumkun. dogru eyalet secimi onemli tabii!

YasiYorum
27 05 2002, 17:00
Durevcanim,Adamina ve sorusuna gore cevap bizde... Yapabilecegim sey var veya yok ama karsimdaki necidir bilmeden ne yapmami bekliyorsun veya bekliyorlar. OK kardesim Turksen gel is tonla diyecek degiliz. Bir suru mimar ve muhendise on ayak olduk is konusunda. Hatta bir de account'umuz var sanirim interview ayarlayabildigimiz...Soruna bir cozum veya cozumde bir adim olmayacaksaniz, problemin parcasi olmayiniz lutfen... Amac gulmek olduktan sonra sana da gulerim, hatirin kalmasin :D :D :) Yasi ;)

Dennis-WA
02 06 2002, 17:00
<< ne muhendisisin kardesim? insaatsa beri gel... o zaman yazisalim. ]]Selam Meggy,Babam icin Insaat Muhendisligini arastiriyorum. Kendisi Almanya dan mezun yuksek insaat muhendisi ve yurtdisiyla calisma da cok buyuk deneyimi var. Green cardi yok fakat Amerika da ortakliga girilebilecek bir firma ariyor veya bir firmayla ortaklasa projeye girilebilmeyi istiyor. Bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz? Eger Meggy disinda baska arkadaslar da yardimci olabilecekse, lutfen sizde yazin.Tesekkurler

ME-GI
03 06 2002, 17:00
amerikada greencard olmadan calisma imkani cok kisitli. ozellikle bu tip alanlarda. calismak istenilen buyuk firmalarsa, greencard sart zaten. onun disinda izinsiz, kartsiz insaat dedin mi... is kazma kurek isine giriyor. yuksek muhendislik diplomasi ile... hmmm... dusuneyim...

Dennis-WA
03 06 2002, 17:00
Kendisi tabiki legal yollardan bir ortaklik calisma / kurmak istiyor. Green card a basvuruyoruz, ama cikma ihtimali zaten cok kucuk bir nevi loto.50 yasindan sonra kazma kurek isini de yapmayi istemez herhalde. Bu calisma is kurmanin baska bir yolu yok mu? Bir Vize? Avukatlar? Bir Amerikali sirket yardimci olsa fln.

ME-GI
04 06 2002, 17:00
muhendis olan ben degilim esim. oncelikle bunu acikliga kavusturalim. amerikan sirketleri (ismi cismi olan sirketler) evraksiz adam almazlar. avukat konularinda bilgim yok malesef. bazen enteresa vize cesitleri filan oluyor. ornegine gecen sene terzi ve asci icin kontenjan vardi. yani bu gibi yenekelerle muracaat edenler icin (tecrube gosterilerek) gerencard muracaati durumu vardi. insaat konularinda duymadim-bilmiyorum.sorry :(

YasiYorum
06 06 2002, 17:00
Casper ben tum meslekler icin genel siralamayi vereyim:1 - Personal networking: Sirketler eleman ihtiyacini once sirket icindekilere duyururlar ve bu sekilde referansli gelenler is ilan edilmeden oncelikli interview olurlar. Sirket acisindan cok onemli ve faydali sebepleri var bunun...2 - Kariyer fuarlari: Burada sirkettekilerle gorusme imkanin oldugundan derdini cok iyi anlatabilir, merakini giderebilir, onlarin sorularina cevap verirsin. Negatir yani immediate opening olma olasiligi 50/50.3 - Okulun kariyer merkezleri: Bunlar aktif olarak sirketlerle iliskidedir, iliskilerinin iyi oldugu firmalardan interview teklifi alma olasiligi biraz daha fazladir.4 - Gazete ilanlari: Aslinda bunu 3. de siralayabiliriz. Genellikle immediate opening anlamina da gelse ilanlari ustuste 2-3-4 hafta takip edersen bazi recruiting firmalarin caktirmadan resume toplamak icin ilan verdiklerini farkedersin. Bunlari eleyebilirsen, geri kalanlar buyuk ihtimal immediate openingdir... Is ilanini veren firmayi ziyaret sansin varsa mutlaka gidip konus derim. Amerikada &quot;put your face on your resume&quot; derler bu olaya. Yuzlerce, binlerce kagit parcasi icinden seninkine bir can vermis sayilirsin...5- Internet job sitelerinin cok vberimli oldugunu duymadim. Yani ben daha fazla seyler beklerdim ama resumenin yine de post edilmesinde fayda var...Yasi ;)

casper
06 06 2002, 17:00
ABD'de master yapip ise giren genel olarak m&uuml;hendis &ouml;zel olarak makina m&uuml;hendisi arkadaslar!Sizden ricam is bulma maratonundaki (entry-level)tecr&uuml;belerinizi ve &ouml;nerilerinizi aktarmaniz..Internetteki monster,hotjobs gibi siteler mi faydali oldu size,gazete ilanlari mi,okuldaki kariyer merkezleri mi?Bu konuda YasiYorum'un bir yazisini okumustum ama sizlerin tecr&uuml;beleri de yol g&ouml;sterici olacaktir.Thanx :)

NeydimnolduM
07 06 2002, 17:00
megi,insaat muhendisleri icin dogru eyaletleri versene..nereler daha uygun?

Dennis-WA
09 06 2002, 17:00
Megi peki esiniz bir American sirketiyle mi calisiyor yoksa kendi sirketi fln mi var?Onlada gorusme imkani varmi? Foruma geliyormu?

selcuk_kucuk
10 06 2002, 17:00
merhaba bu hisleri ben de hissettim kendine sak&yacute;n yetersiz deme ama big&uuml;n gelicek ingilizce d&uuml;&thorn;&uuml;n&uuml;r olacaks&yacute;n .r&uuml;yalar bi basamak do&eth;ru yoldas&yacute;n devam et

selcuk_kucuk
&Ccedil;evre m&uuml;hendisiyim...ama yine de sizden faydal&yacute; bilgiler almak isterim m&uuml;hendisi yaln&yacute;z m&uuml;hendis anlar diyorum

TARET
Slm arkadaslar,Pennsylvania' da bir universitede Makine muh. okuyorum, henuz ilk senem. Bazi arkadaslarim ve Amerika' da uzun sure bulunmus olan bazi tanidiklarim major umu bilgisayar muhendisligine cevirmem konusunda cok ciddi tavsiyelerde bulundular. Nedeni ise is bulma olasiliginin ve kazancinin daha fazla olmasi. Bu iki konu cok onemli ayrica hangisinin daha gecerli oldugunu soracak olursam, bilgisayar muhendisiligi yanitini alacagimi saniyorum. Derin bir ikilem icindeyim. Bu konuda tecrubeleri olan arkadaslar fikirlerinizi belirtirseniz cok sevinirim.Tesekkurler...

NeydimnolduM
11 06 2002, 17:00
tecrubem yok ama folderlardan bir tanesinde makine ve insaat muhendislerinin is bulma konusunda cektigi sikintilardan oldukca fazla sozedilmisti.bilgisayar muhendislerinin ise issiz kalmasi gibi bir kavramla uzaktan yakindan alakalari yok.ancak bolum degistirmek buyuk bir karar,cok saglikli dusunmek gerekir.makine muhendisligini bitirip IT uzerine master yaparsan belki cok daha avantajli birpozisyona bile gecebilirsin.ya da hem makine hem bilgisayar muhendisligi okuyabilirsin.vs vs....

selcuk_kucuk
12 06 2002, 17:00
nedir bu bilgisayar muh.ne olan ilgi????? yok mu abi baska mesleklerin sans&amp;#253; in America

TARET
13 06 2002, 17:00
Yaptigim arastirmalarda,insaat ve makine muhendislerinin is bulma sikintilarini ben de gordum, o yuzden bu konuyu ciddi olarak dusunmeye basladim. Makine Muh. yaninda Bilgisayar Muh. okumayida yani double major yapmayi da dusundum ama 1 konuda uzman olmanin daha iyi oldugunu dusunuyorum, bunun icin icinde bulundugum ikilem canimi sikiyor.

behran
15 06 2002, 17:00
selcuk_kucuk bende cevre muhendisi olucam (az kaldi)sen ne tur bir is ariyorsun ?

ME-GI
16 06 2002, 17:00
insaat muhendisleri icin gelismekte olan eyaletleri veya topragi bol olan eyaletleri tavsiye ederim. california ve nevada da insaattan bol sey bulamazsiniz. insanlar non-stop evlerini improve ediyorlar veya rebuild-remodel filan ediyorlar. ayrica her iki eyalet de sinirlarini her gecen gun genisletiyor... las vegasin genislemesi hayretler verici. her gidisimizde sehri daha disari dogru uzamis buluyoruz. california insaat icin (sanirim TX da iyi) ideal eyaletlerden biri. diger sruya cevap-hayir esim foruma gelmiyor. kendi isi var. (yani sahis olarak insaat yapiyor)

selcuk_kucuk
18 06 2002, 17:00
Merhaba.. :) beranc&yacute;&eth;&yacute;m benim hedefim okul sonras&yacute; Amerikada master ve sonras&yacute; Allah kerim..aynen b&ouml;&ouml;le

selcuk_kucuk
18 06 2002, 17:00
yav su turkce font yazmama konusunu da bi turlu yapam&yacute;yom affedin bak yine oldu

behran
20 06 2002, 17:00
selcuk selamnerde okuyorsun?

selcuk_kucuk
21 06 2002, 17:00
&lt;behran'a&gt;Merhaba ben Trakya &Uuml;niversitesi'nde okuyorum...Sizi tanimak istiyorum herhalde U.S.A'desiniz belki bazi sorularima cevap verebilirsiniz...eger yardimci olursaniz...bu arada &ouml;z&uuml;r dilerim nete s&yacute;k baglan&yacute;yorum cevaplar&yacute; geciktirebilirim ama s&yacute;navlar&yacute;m bitince bu sorun hallolucak

behran
22 06 2002, 17:00
merhaba sana email adresimi veriyim ordan konusalim<a target=new href=mailto:behran@ultratv.net]mail adresim[/url]

stayman
25 06 2002, 17:00
Herkeze selam; sitede yeniyim.Insaaat muhendisiyim.Amerika beni her zaman cezbetmistir.Su anda oraya gelmenin yollar&yacute;n&yacute; arast&yacute;r&yacute;youm.Sizin tecrubeleriniz bana yol gosterebilir.Su anda vizem yok.Florida'da kalabilicegim yak&yacute;n&yacute;m var.Benim icin yasal olarak en uygun yol sizce nedir?Yard&yacute;mlar&yacute;n&yacute;z icin te&thorn;ekkurler.

behran
26 06 2002, 17:00
bu orada ne yapmak istedigine baglimaster yapmak istersen ayricalismak istersen ayri.bunun icin sana sponsor lazim.yani calismak istedigin sirketin senin icin INS e basvurmasi lazim.boylece vize alma sansi olabiliren iyisi mezun.com un sayfalarini oku hersey var orda....

selcuk_kucuk
26 06 2002, 17:00
merhaba behran yazini daha yeni okudum guzel cok guzel...guzel tespitler ...ama bu tespitleri yapt&yacute;ktan sonra cozum sunmak gerekli ve senin gibi dusununen binlerce Turk genci icin cozum uretmel&yacute;y&yacute;z biz...gencler olarak en onemlisi Turk genci olarak bu neslin dunyaya ac&yacute;lmas&yacute; cok onemli ve daha sonras&yacute; da tabii ki ulkey&yacute; temsil ve yasam ac&yacute;s&yacute;ndan tum dunyaya ornek olmak...bazi gencler yanlis dusunuyor...dusunce sadece &quot;ben&quot; olmamal&yacute; bireysellikte ve toplumda mukemmelligi yakalamaliyizsen bu konuda ilk adimini attin tebrikler ben de mezun'a yazmay&yacute; dusunuyorum ama farkl&yacute; biseyler vermeli yaz&yacute;m gorusmek uzere

behran
28 06 2002, 17:00
ehe saol.konumuza donelim hemensizce monster.com gibi is bulma siteleri ne olcude basarili...

behran
29 06 2002, 17:00
anlasilan oraya gitmek ve aramak lazimpeki o sirketler o is ilanlarini neden veriyorlar?ise yaramiyorsa neden versinki?belkide cogu authorized istedigindendir.

Juanlukas
29 06 2002, 17:00
Ben Monster'dan son 1 ay icinde 450' ye yakin is basvurusu yaptim...hicbir interview yok daha...bunun disinda is basvurusu yapmadigim sadece 2 sirket benim resumeyi monsterdan bulup interview'e cagirdilar...hepsi bu...ben bi ise yaradigina inanmiyorum...ki bunlarin icinde en iyisi monster...gene de yok abi yok, monsterla olacak isler degil bunlar...hepsi yalan, burda da aynen TR'de ki gibi, saglam bir tanidigin yoksa iyi bir iste yok!!!

naval
02 07 2002, 17:00
Merhaba arkadaslar,Bu yil green kart cekilisini kazandim, formlari gonderdim ve su anda mulakat icin bekliyorum. Bir teslik cikmazsa Ekim ayinda(case nr. 8XX) mulakata girecegim sanirim. Gemi Insaati ve Makinalari Yuksek Muhendisiyim. Amerikada akraba veya tanidigim olmadigi icin oncelikle meslegimle ilgili is bulabilme imkani olan bir yere gitmeyi dusunuyorum. Bu konuda oneride bulunursaniz sevinirim.Selamlar

behran
03 07 2002, 17:00
labadalubada senin isin nedir?is bolca bulmana sevindim acikcasi...

Juanlukas
SAP bilmen cok buyuk avantaj, ayrica 5 ila 10 sene arasi tecruben varsa o siteler dogru soyluyorsun ise yarabilir...ama is tecrubesi az, vize problemi olan biri icin o sitelerin ise yaradigini solemek zor bence...

labadalubada
Gencler, siz cok demoralize olmussunuz. Bu siteler ise yariyor. Ben resume'yi koydugumun ertesi gunu dort cagri aldim. Ucu acil gel dedi. Ben bile inanamad&yacute;m, cunku hep sizlerin yazdigina benzer seyler duymustum. Bu isin bir puf noktasi var yanliz, eger Turkiye'den yaziyorsaniz Relocation icin para istemiyorum diyeceksiniz bu biiiiir. Ayrica (ornegin ekim ayi) icinde su tarihlerde orada olacagim interview yapabiliriz diyeceksiniz bu ikiiiiii. Digeri ise agency idi. Bana verdikleri e-mail adreslerinden girip sirketlere baktim, fena degillerdi. Gecen gun Resume yeniledim ve hemen DC area'da 6-9 aylik isler olduguna dair bir interview teklifi daha geldi. Ama benim buradaki en buyuk avantajim SAP biliyor olmam diye dusunuyorum. Buyuk olasilikla o etken oldu bu hizli islemlerde.Green card'la ilgili olanlara katiliyorum, olmazsa bulma sansi cok az. Ama moral bozmaya gerek yok, aramaya devam.

behran
04 07 2002, 17:00
SAP?

Wizard
14 07 2002, 17:00
selam labadalubada, ben new york i&ccedil;in turist vizesi ald&yacute;m ve oraya g&yacute;d&yacute;p &yacute;s ar&yacute;yacag&yacute;m , cv gondermeyede new yorktak&yacute; kal&yacute;cag&yacute;m yer&yacute;n adres&yacute;n&yacute; ver&yacute;p yaklas&yacute;k 200 cv gonderd&yacute;m cevap bekl&yacute;yorum ama kaydadeger b&yacute;se yok ne yapmam laz&yacute;m ?kolay gels&yacute;n !

labadalubada
04 08 2002, 17:00
Selam gencler ve Wizard.Behran ben endustri muhendisiyim. Wizard, turist vizesiyle is aramak sana cok pahaliya mal olabilir. En az 2 ayi gozden cikarman lazim, bu konuda bizzat tecrubem yok ama yaptigim arastirmalarla boyle bir sonuca ulastim. Evet ABD'de sirket cok ama yetenekli ve is arayan eleman da cok, Turkiye gibi degil orasi.Verecegin adres cok saglam olmali ki gelen her sey (telefon , mektup) sana aninda ulassin. Yani adresin lojistik destegi siki olmali. Ayrica bu adresinde mutlaka bir internet baglantisi olmali. Nonstop is arayabilirsin. New York'un bir avantaji da NJ'e yakin olmasi ve o bolgede cok endustri ve sanayii olmasi (ben kendi acimdan degerlendiriyorum). NJ'e bir ziyarete giderken her taraf fabrika doluydu.LB

ironboy
10 08 2002, 17:00
Megi kocan Insaat muhendisi ama Contractor lik mi yapiyor yoksa ciddi ciddi calculation mi yapiyor?Bende insaat muhendisiyim , yakinda residantial calculationlara basliyacagim,yalniz sorum su burda Direk olarak hesaplama yapmak icin PE degree alman gerekiyor galiba yada Structral eng. license tam olarak ikisi arasindaki farki biliyormusun?Ayrica gordugum kadariyla SAP 90 yada SAP 2000 kullanmiyorlar burda ,elle cozumu tercih ediyorlar Superbeam diye bir programlari var kimisi onu kullaniyor,Xsteel kullandiklarini zaten daha hic duymadim yahu bosu bosunami ogrendik onca programi geldik elle cozum yapicaz :) Nerde bizim bitirme projeleri nerde adamlarin cozdugu binalar 5 formulle binayi bitiriyorlar :) Buyuk insaat sirketleri kullaniyormu acaba SAP 90 yada 2000 yada Xsteel bunlari bilmenin nekadar faydasi olur oralara girmek icin ? fikri olan biri varmi?

ME-GI
10 09 2002, 17:00
SAPlarla ilgili hicbir bilgim yok :D ama esim insaat muhendisi ve ayni zamanda general contractor license aldi bruada. insaat yapiyor,construction management yapiyor, ciziyor, boyuyor, cakiyor, ne olursa yapiyor. burasi amerika :) is basa dusunce herseyle igileniyor alsinda.

selcuk_kucuk
Bu klas&ouml;r a&ccedil;&yacute;ld&yacute; ama hala &Ccedil;evre M&uuml;hendisiyim deyip ba&thorn;vuran olmad&yacute; nedir bu ya bu kadar azm&yacute;y&yacute;z &thorn;u d&uuml;nyada

ironboy
ME-GI Eniste iyi kazaniyor desene :) Hadi bakalim General Contractor license ida kapmis artik tutsun sub-contractorlari yaptirsin evi parmagini oynetmadan yine cebine guzel para kalir :) Bende insallah alacam license'i enisteye citlat sirket kurarsa (ki kurmustur coktan anldiysa lisansi) ben atliyim geleyim :)

CNSY5
18 02 2010, 20:28
ya yasi arkadas sen herkese once bir kere alayli cevap vermek zorundamisin, bir defada ciddi ol ya,hadi ne muhendisi oldugunu anladin, yapabilecegin nedir?ben elektrik muhendisiyim, ne oldu kaldirim muhendisi degil diye gulemeyecekmisin?selcuk , ben iki yildir buradayim ve su anda ingilizcemin olgunlastuguna karar verdim ve bende kendi meslegim uzerinde is bakiyorum.ilk etapta elektrikcilik islerine bakiyorum.su anda arastirma asamasindayim.sende durum nasil?

Merhaba Durevcan abi;
Bende Erciyes Üniv. Elek-elekt müh. son sınıf ögrencisiyim...2008 yılında wat programıyla cedar point,OH a gitmiştim ve bu sene kısmetse eylül ayında mezun oluyorum yaklaşık 2.5 üzerinde bir not ortalamasıyla...İngilizce seviyem ıntermediate seviyesinde ve Usa da dil okuluna gitmek istiyorum..Formu 3 gündür inceliyorum ve kendimce 3 şehir seçtim dil okuluna gitmek için daha sonra da yüksek lisans,master için FİNANS yada Mühendislik yönetimi gibi sosyal agırlıklı konularda yüksek lisans yapmak istiyorum...
Belirledigim şehirler athens(ohıo university) pıttsburg(University of Pittsburgh) ve Philadelphia...Bu yerler hakkında acilen ayrıntılı bilgilere ihtiyacım var..
Birde yaklaşık 8000 dolar ayarlayabilirim,dil okulununu aradan çıkartabilirim ama yüksek lisans için çalışmam lazım..Bu yerler nasıl çalışmak için özellikle elek-elekt müh anlamında Şimdiden çok teşekkür ederim...
Saygılarımla