PDA

Tüm Versiyonu Göster : ABD DE YAŞAM STANDARDI

Sayfalar : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

EfeC@n
26 05 2009, 17:00
unitemin
Almanyadan gelen var tabiki olmazmi bir teyzeyle tanismistik 4 yil kadar once hemen ayak ustu bir 5 dak.kadar konusmustuk. Anne Almanya'dan emekli cocuklardan biri Houston'da digeri LA'daymis onlari ziyerete Tr'den gelmis.. Demekki degiyorki gelmisler. Cocuklar da Alman vatandasi imis...

------------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v...7Y_sw&feature=related
(http://www.youtube.com/watch?v=tOzVTD7Y_sw&feature=related
)
---------------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v...TOzfm0&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=TuLg9TOzfm0&feature=related)

EfeC@n
http://www.youtube.com/watch?v=6Uj4ZQEYeEc&NR=1

accik relaxxxx :)

mymuberra
Yazdıkların çok güzeldi saol serhat kardeş..

syaldiz
evet, ellerine sağlık serhat1405 teşekkür ederiz.

PATRON26
serhat çok teşekkürler, açıklamalarınız hakikaten gerçekçi olmuş sağolun...

Efecan bey, exclusıve bey ve konunun ızdırabını çeken diğer arkadaşlar

bir baba ve öğretmen olarak şu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

12-18 yaş döneminde, abd dışından gelmiş gençleri orada neler bekliyor?

Bir insanın hayatında en önemli, dış etkenlere en fazla açık olduğu, değişiklik ve aykırılıklara yatkın olduğu bu dönemde, kültürü ve aileye bakış açısı bize göre neredeyse 180 derece farklı olan bu toplumda çocuklarımızı nasıl kendi değer ölçülerimiz ve medeniyet anlayışımızla yetişitirebiliriz? Yozlaşmadan ve bizim kültürümüzde erdem saydığımız insani değerlerden uzaklaşmaktan nasıl koruyabiliriz?

Elbette biz abd yi ( çok sağolun) sizin ifadelerinizden ve medyada gördüklerimizden biliyoruz. Yani muhtemelen bize işin en uç ve aykırı noktaları gösteriliyordur, tahminim var. Abd yi;ekonomisi ile ayakta duran ve maddiyatın ön planda olduğu bir toplum olarak görüyoruz. Sosyal yönünü biraz radikal birbakış açısı ile biliyoruz.(onaltı yaşından sonra babası çocuklarından ev kirası ister gibi...) Bu tür söylemler de bizi içten içe korkutuyor.

Daha iyi bir eğitim alsınlar, enternasyonel birer insan olsunlar, dünyaya açılsınlar , yabancı dilleri elde bir olsun, abd dünyanın merkezi önümüzdeki en az 40 yıl dünyanın patronu abd vatandaşı olurlarsa rahat ederler düşüncesiyle ve geleceklerini kolaylaştırmak maksadıyla gc gibi meşakkatli bir yolla abd ye gidiyoruz . Ama iyi niyetle yola çıkıp kötü işler yapan çok insan gördüm. Ciğer parelerimizin dünyasını kurtaralım derken hem dünyasını hem öbür dünyasını mahvetmeyelim....

Eğitim öğretim şartlarının TR ye göre daha elverişli olduğunu sayenizde öğrendik. Ama bir de işin arkadaş ortamı vs. tarafı var.İyisi ile kötüsü ile karşılaştığınız problem ve güzellikleri anlatırsanız çok sevinirim...

Bu arada bu dosyada kısır tartışmalara girilmemesi, fikirlere olmasa da ( ki doğaldır) şahıslara saygılı olunması çok hoşuma gidiyor. Katkısı olan tüm arkadaşları tebrik ediyorum...

PATRON26
quote:Originally posted by: EfeC@n
PATRON26 bey Merhaba,

burada en buyuk sorun uyusturucu, ceteler. cocuklar 18'inden once sigara alamaz ama uyusturucuya ulasabilir. Bunu bende degil buradaki yetkililer soyluyor. Boyle oluncada okul secimi one cikiyor. Yani evinizi okul gore sececeksiniz. okula bakarkenden budosyani baslarinde bir yerde yazmaya calismistim. ozetle ( exclusive buranin kahrini ceken ogretmen dostlarimizdan. abicim bir el ativer esksiklerimi tamamlayiver yada bir yanlisimiz varsa duzeltiver :) ) examplary yada honor unvanli okullar tercih edilmeli yada etnik yapi gozeterek okul secilmeli. hocalariyla kesin olarak kontak halinde olunmali. biz suna dikkat ediyoruz. imkan oldukca bir arada yemeklerimizi yeriz. kimse tabagini alip odasina cekilmez. hic kimse ayakkabisiylaiceri giremez. akisverisimizi yapar evimizda yapar yeriz. ailebir arada oldugunda uzun kahvaltilar yapariz. mutlaka cocuklarla gunun degerlendirmesiniz yapariz. okulda ne olmus ne bitmis. internetten okula baglanir dersve vukuatlari varsa ogrenir devam eden vukuat ve varsa dusuk notlareda devamlilik uzerine gider birlikte cozum arariz. yatip kalkacaklari saatler bellidir bilgisayarda gecirilecek saatler bellidir. Turk filmleri gecelerimiz olur. birlikte abur cubur alir izleriz.

eksiklerimizi ihtiyaclarimizi birlikte belirler ve planlarimizi buna gore yine birlikte yapariz. evde kesinlikle Turkce konusuruz. (ben ozel izinliyim her yerde Turkce konusurum Ingilizce'yi sadece denerim :) ) cunki dil cabuk unutuluyor. unutulmamasi lazim. Dil unutuldumu her sey unutuluyor. disarda ingilizce icerde turkce. bi mu muddet sonra Ingilizce konusmak kolaylarina geliyor. Biz evde hep ikaz ederiz Turkceee ! Turkceee! Hem benimde isime gelmiyor Aralarinde ingilizce plan yapiyorlar isima gelmiyor. :) arkadaslarini bilmek arkadas ailelerini mumkunse tanimak onemli. Sosyal aktivitelere yoneltmek onemli muzi,resim spor... Enerjisini bosaltsin.

sonra kulturel faaliyetlere yoneltiyoruz. okullarda kulturel etkinlikler olur her kez bir stand yapar. iste meksikalisi hintlisi ... yemegidir muzigidir el sanatlaridir. Mutlaka Turkiye'yi tanitan standin basinda olurlar. Ben gelirken kultur mudurlugune gitmiz CD ve afisler almistim. bunlari hep kullandik. cd leri cogalttik merak eden amerikalilara verdik.. biz is yerlerimizdede veriyoruz.

ben zunu hep nasihat ediyorum. Bizim devletimizle milletimizle sorunumuz yok. Bayragimizi topragimizi ask derecesinde seviyoruz. bizim burada olmamizin sebebi ekonomik nedenler ve sizlerin daha iyi egitim almaniz.. Siz burada sadece yasamiyor, okumuyor, ayni zamanda bir elci gorevide goruyorsunuz. uUlkenizi tanitacaksiniz kulturunuzu tanitacaksiniz . durusunuzla oturup kalkmanizla... Sanirim bu verildi mi gerisi geliyor. sinemada hep beraberidir disarida piknikte oyle bir restoranda oyle...

Her yerde turk urunu bulmak mumkun. Bizim cayimiz rize cayidir. biskuvimiz ulkerdir, eti dir. etimiz turk kasabindan dir. (bizim burada bir turk marketi var ben ona bakkal amca yada kasap amca diyorum da benden genc olmaisina ragman takiliyorum. mahallenin bakkal amcasi olur ya hep :) ) farkli urunleri meyva ve sebzeleride yiyecekleri de aliyoruz tabiiki o zaman icerigine bakiyoruz. kendi hayat anlayisimiza gore olani seciyoruz.. U'suna K'sina D'sine dikkat edriz. burada uzmanlar derki secilen yiyecekler insanin karakterine etki eder. Burada duydum ilk kez ilginc degilmi ne arastirmalar yapiliyor... :) sonra dikat ettimbaktim ki hakikaten dogruluk payi var. Bizim cocuklarin odasinda ayvalik'tdan bir afis olu deniz'den bir afis urfa'dan bir afis vardir....

Her neyse ben bir kesit sundum sadece Herkez kendine gore en uygun en guzell metodu sececek.

YANLIZ SU BIR GERCEK BURADA INSANIN AILESINE COLUGUNA COCUGUNA SAHIP CIKMASI .ISINE EKMEGINE SAHIP CIKMASINDAN DAHA ZOR.

bu bize bir gun soyle dondu: bir gun bir amerikali arkadasim geldi agirladik. ve dediki biz ayakkabilerimizi cikarmayiz. aile bir arad uzun uzun sobetler etmeyiz. her kez tabagini alir ve bi yere cekilir. masabasinda uzun sohbetler olmaz (dalmisiz adami masabasinda tunettik :) ) ve ben sizlerden korkardim gordumki yanlis, eksik bilgilere sahibiz. yesekkur ederim.

Ben inaniyorum ki bizler kulturler arasinda bir fiyonk vazifesi goruyoruz. kulturleri birbirine bagliyoruz. Bu yetmez mi? Bizler birer kultur elcisiyiz. Her halde bu verilirse bebelere gerisi gelir.

Kalin saglicakla..

Efecan bey sizden de bunu beklerdim. Yengemizin de mutlaka katkıları vardır. Ben bizim evden biliyorum...Elinize sağlık..

unitemin
selam,Ben 5 senedir Almanyada yasiyorum.Bu sene esimle birlikte green card lottary ye katildik.Cikarsa USA ya yerlesmeyi düsünüyoruz.Almanyadan Amerikaya göcmek sizce mantiklimidir arkadaslar.Almanyayi taniyanlar vardir illaki icinizde???

unitemin
Ben alman vatandasi olsam sorun olmicak zaten efecan hocam da iste sahip oldugumuz dünyanin en güzel pasaportuna herifler killik yapiyolar malesef.
Ben katildim bu green card lottary meredine ama hic umutlu degilim.Allah sonumuzu hayrede.
Cevabin icin tesekkürler.

exclusive
27 05 2009, 17:00
1903bjk

Sunu belirtmek isterimki Houston kadar ucuz olmayacagi kesin....
LA Ev kiralarina gelince biraz tuzlu ....
Bir cok arkadasim orda oturuyor.. isin varsa problem yok :)

1903bjk
patron 26,

ben los angeles a yerlesmeyi dusunuyorum.
size ozel mesajla birkac soru sordum yanitlarsaniz sevinirm

1903bjk
mehaba arkadaslar

su anda houstondayiz;esimle beraber los angelesa veya san diegoya yerlesmek istiyoruz.buralarda yasayan arkadaslar varsa biraz bahsedebilirlermi acaba hayat sartlarindan(kira,okul ucretleri ,guvenlik..)

EfeC@n
28 05 2009, 17:00
GECEN GUN BIR ARKADASIM FIKRA ANLATTI. COK GULDUM... SIZLERLE PAYLASMAK ISTEDIM. HEM DE KAFALARI BIRAZ DAGILTMIS OLURUZ DIYE DUSUNDUM.

FIKRA SOYLE;

TEMEL, IMAM. BIR KOYE TAYINI CIKAR. BIR SURE SONRA TAYIN OLDUGU KOYDE AHALIDEN BIRISI VEFAT EDER.

TEMEL, VEFAT EDEN SAHSI YIKAMAK ICIN SUYU TEPESINE DOKTUGUNDE, ADAM KENDISINE GELIR.

BUNU GOREN TEMEL, ORADAN BIR SOPA BULUR VE VURA VURA ADAMI OLDURUR.

SONRA ADAMI YIKAR TECHIZ TEKVIN ISLERINI TAMAMLAR...

ARDINDAN COK YORGUN BIR VAZIYETTE DISARI CIKAR VE CEMAATE HITAP EDER;

EY CEMAAT !

OLULERINIZDEN EMIN OLUN.

BOYLE COK ZOR OLUYOO.

:D

----------------------------------------------------------------------------------------

OYLE YA , HEM OLDUR... HEM YIKA.... :D

TEMEL'IMIZ, DURSUN'UMUNZ IYIKI VAR. ONLARI COK SEVIYORUM. :D

farhat.12
28 05 2009, 17:00
quote:Originally posted by: exclusive
1903bjk

Sunu belirtmek isterimki Houston kadar ucuz olmayacagi kesin....

LA Ev kiralarina gelince biraz tuzlu ....

Bir cok arkadasim orda otuyor.. isin varsa problem yok :)

California ekonomisi berbat halde ayrica LA deki o kalabalik ve hava kirliligi inanilmaz

bir kere gittim gezmeye beynim dondu o neydi be, her taraf insan ve araba kayniyor

EfeC@n
29 05 2009, 17:00
MEMLEKET HASRETİ
Ölmez, sağ olursam bu yaz inşallah
Sılayı bir daha görmek istiyom
Çugun'a varınca ya ağşam, Sabah
Topraklara. yüzüm sürmek istiyom

Kaman'ı, Mucur'u, Çiçekdağı'nı
Kındam, Dinekbağı, hem Özbağ'ını
Köylü, kentli, hastasını, sağını
Görüp bir muhabbet kurmak istiyom.

Hacı Bektaş, Ahi Evran Sultanı
Aşık Paşa, Kaya Şeyhi c*****
İmarette neslim Şeyh Süleyman'ı
Aşk ile bağrıma sarmak istiyom.

Ahievran, çarşı içi, hökümet
Kümbetaltı, Kayabaşı, İmaret.
Akrabayı, eşi dostu ziyaret
Uğrayıp, hal-hatır sormak istiyom.

Ne büyüktür zevki yurdu görmenin
Kaç senenin hasretine ermenin
Dört bir yanda methedilen termenin
Şifalı suyuna girmek istiyom.

Halam sağ olsa da, sesim duysaydı
Cebime devramel, iğde koysaydı
(Şunda yi) diyerek alma soysaydı
Cevizi de dişle kırmak istiyom.

Bir de gitsem tezem beni görseydi
İçi çokelikli dürüm dürseydi
Hele azıcık da sızgıt verseydi
O an pirzolayı yermek istiyom.

Dayım gilden acık köğtür aldırsam
Emmim gilden armıt kak'ı buldursam
Ceblerime şak leblebi doldursam
Töhmeleyip, uşgur kırmak istiyom.

Sögürmelik bir et çıksa satırdan
Höşmerim, çullama gitmez hatırdan
Kuşlukleyin hedik gelse tandırdan
Çölmeğin içine girmek istiyom.

Bir hağbe kemeyi yüklesem sırta
Çıksam bir alamaç yapacak sırta
Beş gö suvan, üç kaynamış yımırta
Bazlama içine sarmak istiyom.

Bunları her daim arzular özüm
Memleket mahsülü vücuda lüzum
Tokaloğlu kaysı, dıranı üzüm
Tek, yimeyim, şöyle dermek istiyom.

Bir dügün olsa da bir kayın gitsek
Dokuz butlu tavuk lafını etsek
Dam pilavu, gelse yisek tüketsek
Davullu zurnalı dernek istiyom.

Harmana denk gelse, düvene binsem
Şöyle dabaz olup, kaşınsa ensem
Acık bağ bellesem, acık dinlensem
Çayıra bir pala sermek istiyom.

Bağ bozumu üzüm haftına batsak
Bekmez kazanına hayvalar atsak
Boranıynan damla şiresi datsak
Arı soksa, çamır sürmek istiyom.

Üç arkadaş şöyle bir bahça bulsak
Çalpıdan hatlayıp, bir üzüm yolsak
Sağbısı dutsa da, bir rezil olsak
O tatlı günlere ermek istiyom.

Seğirdip, dolaşsak hep tarla dapan
Keklik dutmak için kursaydık kapan
Daş döğüşü olsa, vızlasa sapan
Kafamı, gözümü yarmak istiyom.

Bilmem ki olur mu gine becerim ?
Çayırda oynasak zıkka, acerim
Terleyıp, karakıp, bir su içerim
Dalağım kabarıp, böğrmek istiyom.

Enteremi giysem, sümüğüm aksa
Koluma silerim, yağlığım yoksa
(Başangı) dır diye mahalle bıksa
Kesekle camları kırmak istiyom.

Cesurluğum dutsa, şöyle kasılsam
Yaylıların arkasına asılsam
Kımçıyı yiyince yere yassılsam
Yollarda ağlayıp durmak istiyom.

Ceviz kaval etsem, sakam da toksa
Çızgılı oynarım, eneğim çoksa
Koluma söylerken bir döğüş çıksa
Sumsuk yimek, hem de cırnak istiyom

Tok, çik, opban, mirre bir aşşık atsam
Sakanın dımığna kurşun akıtsam
Üç yüz enek ütüp, cebe bakıtsam
(Ne şişiyon la) dedirmek istiyom.

Görür m-ola bu fakirin gözleri ?
Delice Çay'ını, berrak özleri
Kıssıkkaya serinledir bizleri..
Neyleyım denizi, ırmak istiyom.

Kim sorarsa yazdın bunları niye
Gelecek nesile kalsın hediye
Kırşehir'de doğdum, Türkmen'im diye
Her yerde göğsümü germek istiyom.

Ey Şemsi Yastıman, ümitli kulsun
Kısmet ise gayen yerini bulsun
Hemşeriler buna vasıta olsun
Kırşehir'e selam vermek istiyom.

---------------------------------------------------------------------

Iste Anadolu boyle bir yer , Hasret boyle bir sey...
Kirsehir'i, Beysehir'i; Her karisi, herseyi bizim.

EfeC@n
AKLINIZDA BULUNSUN

aMERIKAN VATANDASLIGINA GECMENIN TURK VATANDASLIGINDAN CIKMAYI GEREKTIRMEDIGI SEKLINFDE BIR DUYUMUM VAR. YASAYIDA TABIIKI DOGRU ANLAMAK LAZIM. SIZDE IHMAL ETMEYIN BIR GOZ ATIN ...

5YIL SONRA IHTIYACINIZ OLACAK. MEVZUATA DAIR SON GUNCELLEMELERI ALMAYI IHMAL ETMEYIN.
MUTLAKA ELCILIK/KONSOLOSLUKLA TEMAS KURUN...

.........

Madde 29 - (Değişik: 7/6/1995 - 4112/2 md.)
Bu kanun gereğince Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, kayıp tarihinden
başlayarak yabancı muamelesine tabi tutulur. Ancak, doğumla Türk Vatandaşlığını
kazanmış olup da sonradan Bakanlar Kurulundan çıkma izni almak suretiyle yaban-
cı bir devlet vatandaşlığını kazanan kişiler ve bunların kanuni mirasçıları,
Türkiye Cumhuriyetinin milli güvenliği ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı
kalmak kaydıyla ülkede ikamet, seyahat, çalışma, miras, taşınır ve taşınmaz mal
iktisabı ile ferağı gibi konularda Türk Vatandaşlarına tanınan haklardan aynen
yararlanmaya devam ederler. 33 ve 35 inci maddeler hükümleri saklıdır.

..........

MADDENIN TAMAMI ICIN;

http://www.hukuki.net/kanun/403.15.frameset.asp

EfeC@n
ozy78, saolasin Tsk.

EfeC@n
Eyvallah saolasin. Hepimizin katkisiyla... :)

ozy78
AMERIKA, cifte vatandasligi kabul ettigi icin HEM TC HEM ABD vatandasi olabiliyorsun. Yani burda onemli olan ABD nin tutumu ve kanunlari.
ABD vatandasi olman TC icin onemli degil istersen bildirmeyebilirsin bile sana kalmis.

Bildigim kadari ile Fransa, Almanya vs....... ulkeler cifte vatandaslik kabul etmiyor, bu yuzden ilk once TC vatandasligindan cikman gerek onun icin muracaat falan uzun isler....

ozy78
Esas tesekkur sana kardes, bu foruma verdigin emekler icin.

ozy78
Sağlık Bakanlığı, ABD'den gelen 2 Türk vatandaşında domuz gribi vakasına rastlandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, New York/ABD'den yola çıkıp İstanbul üzerinden 29 Mayıs'ta İzmir'e gelen bir vatandaş ile Houston/ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden aynı tarihte İstanbul'a gelen bir vatandaşın yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikayetleriyle sağlık kurumlarına başvurdukları bildirildi.

Alınan numunelerin Ulusal Grip Referans Laboratuvarı'nda yapılan tetkikleri sonucunda bu iki vatandaşta domuz gribi (Influenza A/H1Nl) belirlendiği ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kuralları gereğince alınan numunelerin Uluslararası Referans Laboratuvarı'na da gönderileceği kaydedildi.

Genel durumu iyi olan hastaların, izole edilerek gözlem altına alındıkları, hastaların yakın temaslıları ve hastalarla aynı uçakta yolculuk yapan yolcuların da izlemeye alındıkları belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

Aşağıdaki tarih ve sefer sayılı uçaklarla yolculuk yapanlardan henüz ulaşılamayan kişilerin günlük takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını arayarak 'Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişilerdenim' şeklinde kendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları gerekmektedir:
- 28 Mayıs tarihinde New York'tan 16.30'da hareket edip 29 Mayıs'ta İstanbul'a inen THY'nin TK 002 sefer sayılı New York-İstanbul uçak yolcuları,
- 29 Mayıs saat 13.00'de hareket eden THY'nin TK 324 sefer sayılı İstanbul-İzmir uçak yolcuları,
- 29 Mayıs saat 09.50'de hareket eden KLM Havayolları KL 1613 sefer sayılı Amsterdam-İstanbul uçak yolcuları.

EfeC@n
30 05 2009, 17:00
Newarker
Cok dogru bir tespit...

falanca
29 Mayis tarihli haberde vatandaslik kanununda radikal degisiklerin yapildigi yaziyor. Simdi neler

yapildigini anlamak icin tam metni bulup guzelce okumak lazim. Gorunen o ki, izin almadan yabanci

vatandasliga gecip TC vatandasligini kaybedenler basvuru ile yeniden TC vatandasliga alinacaklarmis.

Bildiriyi yapmasi gerekenlere kucucuk not: oldukca kolay, konsolosluk yoluyla yapilan, dilekce verme

mahiyetinde, alti ayda cevaplanan bir islem.

USA ya yeni gelecek arkadaslara da San Francisco_CA icin yuksek masraflara-giderlere hazirlikli olsunlar

derim. Rent control olmayan yerlerde ev sahipleri kisa surelerde surekli kiranizi artirir, ev fiyatlari dusmesine

ragmen hala cok yuksek diger yerlere kiyasla. Buyuk sehir olmasi nedeniyle is durumlari kotu degil ama kriz

nedeniyle sureli isten cikarmalar var. Eyalet gelir vergisi ve sales tax cok yuksek. Ama bunu yaninda Istanbula

en cok benzeyen, amerikan sehrinden cok avrupa sehirlerinden biri gibi olan, dunyanin en iyi iklimlerinden

birine sahip guzel sehirdir SF.

ozy78
Ben duymadim bugune kadar haber vermedigi icin vatandaslikdan atilan sen demek tespit ettin. Bi mektup atariz TC ye cok gerekliyse :)

Zaten kanun epey degisti artik asker kacaklarida vatandaslikdan atilamiyacak baska neler degisti tam olarak bilmiyorum hayirlisi olsun, askerligini yapmis biri olarak zoruma gidiyor midiyor diyecek halim yok yapmassa cezasi baskadir vatandasliktan atmak ne oluyor.

Newarker
quote:Originally posted by: unitemin
selam,Ben 5 senedir Almanyada yasiyorum.Bu sene esimle birlikte green card lottary ye katildik.Cikarsa USA ya yerlesmeyi düsünüyoruz.Almanyadan Amerikaya göcmek sizce mantiklimidir arkadaslar.Almanyayi taniyanlar vardir illaki icinizde???

Merhaba,

Ben yaklasik 4 yil Almanya'da yasadim. Eger isiniz orada iyi ve yasantinizdan memnun iseniz Amerika'yi buyuk ihtimalle begenmezsiniz. Almanya gezip gorulecek yerler ve sosyal aktiviteler olarak Amerika'dan daha iyi. Ekonomi olarak su anda kotu ama dedigim gibi isinize ve yasam standartiniza bagli olarak vermeniz gereken bir karar bence. Amerika'dada hersey toz pembe degil, ozellikle ilk defa gelip yerlesecek olanlar icin. Ingilizce'niz varmi, egitim durumunuz nedir, mesleginiz nedir gibi sorular burada neler yapabileceginize yon verecektir.

exclusive
31 05 2009, 17:00
Efe@n Ustad,

Yeni geleceklere veya yeni gelmis olanlara daha faydali bir forum olsun istiyorsak bir kac tavsiyem var. :)

Konular saptirilmasin
Amerikanin Dogusu Batisi Kuzeyi Guneyi yasam standardlarini konusursak en azindan kendileri icin en iyi olanini secerler daha az zaman kaybina ve para israfini onlenmesini saglamis oluruz.
Cunku ben kendimden biliyorum 2003 yilinda mezun forumu okurken nasil heyecanlanirdim. Aynisi sanada olmustur ustadim dusunsene orda yasayan hayatini kurmus bu sureci zor yada kolay yasamis ve seninle tecrubelerini paylasiyor bu aciklanmasi zor bir duygudur yeniler icin.

Cunku burda onlarin yanlis karar almasina neden olabiliriz bu yuzden butun arkadaslardan tavsiyem hissiyatlarini dusuncelerini degil tecrubelerini yazsinlarki okuyanlarda teori laf kalabaligindqan cok gercek yasanmis hayat hikayelerini okumalari onlarin dogru kararlar almasiyla sonuclanacaktir. Bizim icin onemli olan daha az insan kaybi. Buraya umutla gelen gencleri goruyorum ya yasli bir amerikali kadinla evlenmek zorunda kaliyorlar yada insanliklarini Turkluklerini kulturunden dininden oluyorlar.

Hele buraya kucuk yasta gelmis o cocuklar nasil sok yasiyorlar anne baba para pesinde biran once amerikali olma sevdasinda olan insanlar... kelime bulamiyorum yazik diyorum....
ustadim senin gibi olan aile cok az benim bulundugum bolgede...
Konulari siralamaya koyalim:
- Is olanaklari
- Egitim Olanaklari
- Ekonomik Sehirler
- Ev Kiralari
- Vergiler
- Araba Alma/Satma etc..

Bence gelecek arkadaslarin sormasi daha kolaylastirir kafalarina takilan sorulari sorarlarsa dusuncelerimizi katmadan Tecrubelerle anlatmaya calisiriz...

-wesselam-

EfeC@n
31 05 2009, 17:00
exclusive, eyvallah saosin. tsk.
ustacim 10 numara yazmissin yine :) cok da guzel olur. Arkadaslarin varsa, sorularina, goremi yazalim. yoksa bir kenarindan baslayalim mi (sigortalar vs..) nasil olur sence... saglicakla..

exclusive
01 06 2009, 17:00
Efec@n cok guzel aciklamissin ustadim. Ne diyem saglik ve sigorta durumu amerikada cok berbat. Eger iyi bir isin varsa sigortanda iyiyse problem yok. Ben Teacher Trust Insurance i kullaniyorum cok memnunum ilaclara para odemiyorum.. Ama dis ve goz de pahali.. Gecen yil bir dis yaptirdim 2500 $ masraf cikardilar. Bunun 1000$ insurance odedi kalanini ben odedim.. bu yil 2000$ limit var bakalim bu yil kac para bayilacagiz.. Guzel tarafi ailede her birey icin 2000$+2000$ oluyor yani disinde sorun olana eklettiriyorsun disci ile anlasacaksin ne kadar cogunu insurance company e odetirsen o kadar iyi...

Eger zaten saglam bir sigortan yoksa adamlar seni kontrol ederler ama evinde Binlerce dolar fatura gonderiyorlar. Diyelimki 10000$ borcun var hastaneye adamlar anlasmaya variyor sana odeme plani cikarilar bu fiyati 1000-2000$ kadar cekebilirler bu onlara kalmis... ama odersen :) Hemen odersen 2000$ yapariz diyebilirler. yada ayda 100-200 ode...
Bir arkadasim vardi gorusemiyoruz artik kendileri ile tam 40000$ borclu cikti hastaneye odiyemiyecem dedi ama ayda 50$ odeme plani yaparsaniz yavas yavas oderim dedi adamlar kabul etti. Etmeseler ne yapacaklar.... Borclanip odemezseniz credit score nuzu cok kotu etkiler... Yani olabildigince saglikli ve akilli durmak lazim.. Turkiyede check-up inizi yaptirin oyle gelin... dis goz kulak burun sorununuz varsa TR de halledin buraya birakmayin... sigortaniz olsa bile turkiyeden daha pahali oluyor :)

Ilgili arkadaslara duyrulur...

exclusive
quote:Originally posted by: farhat.12
sigortasi olan arkadaslarim bile TR ye tatillere gittiklerinde kontrolden geciyor veya disciye gidiyorlar

baska caresi yok

dogru diyorsun ferhat.12 yoksa ona butcemi dayanir. Birde yasliysan veya hastaliklarin varsa Allah korusun hayat daha zorlasir.... daha once belirttigim gibi Amerikaya yeni gelecek olanlar TR hastane islerinizi halledin.. Surekli hastalar icin yapacak bir sey yok. ALlah yardimcilari olsun...

EfeC@n
PATRON26
dediginiz cok dogru eger sigortanizin kapsami yeterli degilse yapabileceginiz cok sey yok. o bakimdan duzgun bir is ve sigorta cok onemli yada kendi sigortanizi kendiniz odeyeceksiniz. Aslinda acil durumlarda mudahale ediyorlarlar yada ihtiyaciniz oldugunda... arkadan fatura geliyor odemeniz icin o zaman pazarlik yapiyorsunuz ya taksitlendiriyorsunuz. yada uzun evrak islerinden sonra devlete yikiliyorsunuz. tabiiki bunlar zor ve uzun isler. bir suru faturalar bordrolar... hepsi kontrol ediliyor. bir ultrasonve ve muayene icin 2000$dan fazla fatura geldi. odeyemedik. bir disin kanal tedavisi icin 1400$istediler tabii yaptiramadik sonra dis fakutesinde ogrencilere tesl;im ettik. dis zaten gecen sure zarfinda curumustu. 70$'a cektirdik. disarida bir dis cekimi 250$ o bakimdan ilk baslarda devletin sigorta sisteminden faydalanmali hic yoktan iyidir. texas'da gold card deniyor. her yas grubu cocuk icin ayri sigorta sistemi var yiyecek yardimi food stamp var.. her ay 300$ kadar bulundugunuz eyalette farkli isimlerde olabilir ogrenmek lazim. cogu sigorta kanser tedavisini karsilamaz. ama simdi farkli (tabii su siralar evdeyiz ne zaman geri donerizde yeniden sigorta baslar bilemiyoruz. Bekliyoruz)orada da opsiyonlar var bir tanesi dikkatimi cekti hepsinden ucuz ve hemen her seyi kapsiyor. sirketin benefits servisine gittim bunun seytani nerede diye sordum. :) meger once 3 yil oduyormusuz. sonra sigortadan istifade ediyormusuz. bu arada hasta olursak basimizin caresine bakiyormusuz :) acili bile 2'ye ayirmislar trafik kazasi seklinde gelirsen baska kolun kirilmissa baska oyle kolun felan kirilmissa 8-10 saat 20 saat beklersin devletin sigortasityla devletin hastahanesinde. Ben 8 saat bekledim ne bu yaww! diye cikisamazsinda polis seni yere atar bir de uzerine cikar. agrimizla ciktik geldik eve . tabii bunlar ilk yillardi... zorduu... o evrak isleri zaten yilarsin.... ama iyi bir isin olurda iyi bir sigorta secersen. 15dak fazla beklemezsin hangi hastahaneye gidersen git. esim rahatsizlanmisti. gittik isimizi gorduk fatura geldi 2000$ .100$ini biz odedik. zaten 2000$in altinda fatura gelmez. bir ultrason 500$ olunca gerisini siz dusunun... oyle, cok dilenen gorursunuz; vietman gazisiyim, girtlak kanseriyim, troit kanseriyim. ... burada dusmeyeceksin dustun mu kimse yuzune bakmaz. biz yine sansliyiz. bizim donebilecek bir ulkemiz var. bunlarin o sansida yok. Turkiye'deki saglik sistemini opun basinizin ustune koyun. Ben izin icin Turkiye'ye geldigimde goz muayenesi icin bir klinige gittim. hayran oldum. cok mesafeler kat edilmis. biz amerika'ya gelmeden onceki haliyle bile bizim sistemimiz iyiymis bizimkilerde cok toleransliymis. burada bir hemsirenin doktorun yakasina yapis bakalim sana neler yapiyorlar.... oyle merhamet felan yok. her sey profesyonellik sinirlari icerisinde devam eder. insanlarin cogun daha kuycuk yaslarda ayna karsisinda; profilden nasil gorunuyorum, bu durus mu bana daha yakisiyor ,yok sa su tebessum mu beni daha etkili gosteriyor..., diye calisiyor. hal boyle olunca pek cok sey sahte. onun icin hep diyorum nereye geldiginizi bilin buranin sartlarina gore kendinizi ayarlayin. iyi is, iyi meslek ,iyi sirota= rahat yasam .
yoksa isler burada cok zor....

kisaca sigorta sistemi aynen bizdeki gibi afedersiniz, kopek dolabi... anlayan beri gelsin. bu sigorta isi sagliktan, araca... her alanda ayni. Her an cirak cikabilirsiniz. cok iyi incelemeden firma secilmemeli... arac sigortasi bundan fena eyaletle yada bulundugun sehrin il sinirlariyla sinirli sigorta olurmu yaw!, iste oluyor. metni iyi okuyun bir baskasinin da (konuyu bilen) gorusunu almadan hic bir sirota sirketini olur demeyin. Ben buna yasalsoygun diyorum. Imzayi atana kadar gulum cicim sonra kimse seni tanimiyor. firma sana dirsek cikiyor, tekmeliyor adeta...

bir amerikali bana diyorki, (evrak dolduruyorum) agri siddetini 10 (max) isaretle yoksa coook beklersin daha ne diyeyim.

hep dedigim gibi dersinize calip geleceksiniz formul bu( iyi is, iyi meslek, iyi sirota= kolay yasam) Yoksa yanarsiniz marmara cirasi gibi. askerligi yapanlar iyi bilir. Amerika buyuk bir kisla gibi yat, yat; kalk,kalk...

domuz gribine gelince yavas yavas siddetini azaltiyor ama yine de bir risk var ne diyelim Allah yazmami olsun.

EfeC@n
her turlu yardimi krediyi alabilirsiniz ama tanf almayin daha ince de yazmistim. bu devletin nakit para yardimi. bizler hatirlarsaniz vize gorusmelerinde mali kaynak gosterdigimizden bu yardimi alamayiz. Eger alirsaniz varandasliginizi riske sokarsiniz. sayet caresiz kalirda bu yardimi alirsaniz vatandaslik gorusmelerine gitmeden once bir avukatla temasa gecin.

UNUTMAYIN TANF, CIZZZ!

EfeC@n
detaylariyla bu konu(sigorta) diger arkadaslarin da katkilariyla detayli olarak bu dosyanin baslarinda bir yerinde ele alinmisti bu da bir ozeti olmus oldu... :) Herkeze sevgiler...

EfeC@n
Kanada tabiiki cok iyi sistem sosyal/kapitalist. insan haklarin da da ilk 3 icerisinde. Amerika ilk 11'de Ilginc degilmi :) amerikada calisirken oleceksin sistem bu hasta olayim gideyim iyileseyim sonra emekli olayim rahat edeyim. ahir omrumun son gunlerinde... Boyle bir sey yok. sosyal hayat yok. calis. dus al. uyu. ol.... :) canada'dan ilac alabilir yada meksikaya gidebilirsiniz. cok guzel ve ucuz klinikler var. Tabiikendi insanlari icn degil. :) Amerikave sair ulke eshrafi icin.... ameliyetler yari yariya belki daha ucuza... cogu amerika'li meksika'yi tercih ediyor. tabiiki klise klinikleri felan farr free yada 15-20$' a muayene olabiliyorsun. Neyse Allah kimseye. simdi diyeceksiniz ki ne demeye oralardasiniz. Bazen bunu bende kendime sormuyor degilim. sanirim cevabi bu dosyanin sayfalarinin arasinda bir yerde... kimbilir... :)

Karpuz , kavun ucuz olmasina ucuzda tadi tuzu yok be abisi... nerede bizim kavunlar, karpuzlar.... araki bulasin....

EfeC@n
patron26, ...Michael Moore adlı protest bir yönetmen vardı... en kotusunu bilmek adina izlemekte fayda var. iyi zaten iyi. bir de polisin calismalarini anlatan belgeseller var. cops izlenmeli bence. Bir de Amerikanin en cok arananlari diye bir program var. bir de bu mumkunse izlense.... daha fazla yazilacak seylerde varda ruh halimizi bozmayalim simdi dudduk yere.... Tabiiki tedbirli olmak adinz yaziyorum. yok sa hep derim cehenneme gelmiyorsunuz.. saglicakla :)

EfeC@n
exclusive

Ustacim adam bana bir kanal tedavisine 1400 $ deyince, o zaman, baktim arabaya 1.000$ :) lannn! demisim, icimden dogru... :)

yaw ben bu paraya TR'ye gider ailemi gorur disimi yaptirir birde disciden makas alirim. Ne bu lemmm :)

Acaip kris yapmistim. Saclarimdan hala sahip olabildigim %25'lik kisim dikelmisti... :)

PATRON26
Kıymetli arkadaşlar

Abd nin sigorta ve sosyal güvenlik olayı benim kafamı çok karıştırıyor.

Biraz arabalardaki kasko meselesine benzetiyorum ben... Kapsamdan falan bahsediliyor. Kardeşim bu sağlık... Ne kapsamı adam ölüyor ' sizin ölmek üzere olduğunuz bu hastalık sigorta kapsamı dışında olduğundan kurtarmak için gerekli masrafları ödemeyeceğiz, ya kendiniz verin parasını ya da gönül rahatlığı içinde ölebilirsiniz' mi diyorlar ? Yanlış mı düşünüyorum?

Michael Moore adlı protest bir yönetmen vardı ( biraz kilolu, azıcık :) ) onun yaptığı SISCO adlı bir belgesel izlemiştim. Gözüm korktu açıkçası. Sağlık konusunda insan kendine dayanır ama çocuklara karşı çok hassasızdır biz millet olarak. Hele ki şimdi bu domuz gribi çıktı, ABD de bayağı insan hayatını kaybetti. Efecan bey Meksika' nın komşusu olarak Houston da durum nedir? bilgi verirseniz çok sevinirim.

Selamlar

Nickel
Sohbet kıvamında oğuz son mesajın ve karpuzun tanesi örneğin yıkmış ortalığı mana ile öğrenmiş olduk onuda :)

xenotta
Yazılanlara bakılırsa Kanada sağlık yönünden çok daha iyi sanki daha bi insan yerine konuluyorsunuz gibime geldi bilmem ne kadar doğru. Anlaşılan Amerika da hasta olmak insana en büyük ceza.

xenotta
Ben Adanadayım yılın 300 günü hava güneşli :D Kışın bile ılık hava, bıktım güneşten sıcaktan, o zaman Kanada tam bana göreymiş :) Hava sorun değil ülke adam gibi ülke olsunda :)

xenotta
Karpuzuda severim :D :p

farhat.12
sigortasi olan arkadaslarim bile TR ye tatillere gittiklerinde kontrolden geciyor veya disciye gidiyorlar

baska caresi yok

farhat.12
benim yasadigim sehirde yani Houston da bir suru klinik var

mesela bir tanesi 20 dolara bakiyor sigortasi olmayanlar oraya gidiyor

hatta adi Ibn-i Sina Klinigi sanirim sahibi Iranli mi arap mi neyse

recete yaziyorlar isterseniz

Ilaclari kanada dan alabilirsiniz daha ucuz internette bir suru site var kutuyla geliyor ilacla

bir ara sigortam yoktu ilaclarimi kanada dan almistim bende 3 te bir daha ucuzdu orada

farhat.12
Kanada saglik yonunden super yalniz ufak bir sorun var

Senenin 9 ayi gunes yok ve hep kar var

senede yalnizca 2-3 ay adam gibi disari cikabilirsin

Belki o yuzden her Kanadali Amerikaya kacmaya calsiiyor

farhat.12
Adanaliysan Houston tam sana gore

hergun gunes var kar hic yok

karpuzun tanesi de 1.5 dolar

:D

exclusive
02 06 2009, 17:00
exclusive

Ustacim adam bana bir kanal tedavisine 1400 $ deyince, o zaman, baktim arabaya 1.000$ :) lannn! demisim, icimden dogru... :)

yaw ben bu paraya TR'ye gider ailemi gorur disimi yaptirir birde disciden makas alirim. Ne bu lemmm :)

Acaip kris yapmistim. Saclarimdan hala sahip olabildigim %25'lik kisim dikelmisti... :)

Dogal olarak haklisin ustadim.. Sigortasi olmayanlar icin kenarda kosede sigortasiz klinikler bulabilirsiniz. nasil bulacagim diyorsaniz her 5 meksikalidan eminim 3 u biliyordur :)
Birde sigortasiz ucuz bakan doktorlar meksikan alis veris merkezlerine brosurlerini birakabiliyorlar...
Yoksa bizim gibi 1000 lerce dolar bayilmayin sizde... Dis agrimaya baslayinca para filan gormuyor goz. Biran once agridan kurtulmak dusuncesi ile kivraniyorsun...

Herneyse Saglik durumlarida bu sekilde amerikada...

Sizinle Bir yazi paylasmak istiyorum:

Amerikada Saglik ve Saglik Sistemi

Herhangi bir sebeple hastaneye giderseniz, saglik sigortaniz varsa yaninizda
bulunsun, hastaneler hastalari parasi yok diye geri cevirmezler, belki biraz
daha az onem verirler. Iyi bir sekilde sizi tedavi ederler, o anda birsey
odemenizi istemezler, odeme belgesi geldiginde eger sigortaniz yoksa,buyuk
bir miktar oldgundan borcunuz gelirinize gore taksitlere bolunur. Sizden
sadece gelirinizin belli kesrini odemenizi isteyebilirler, mesela aylik $1200 dolar
kazaniyorsaniz sizden aylik $200-$300 dolar arasi bir taksit isterler buna da itiraz
edebilirsiniz, her zaman sizin borclarinizin bir kismini odeyecek vakiflar,
kurulusler, veya kiliseler bulunur hic odeyemezseniz borcunuz dan vazgecilir
veya iflas da edebilirsiniz. Sizi rencide edici davranislarda bulunamazlar.

Hastaneye kabul $300 civari, kolunuzu kirdiysaniz en az $2000 dolar, dogum
yapmak yaklasik $3000 dolar. Ama bunun yaninda state hospital ler var,
buralarda bircok tedavi cok ucuz hatta bedava. Ogrenciler okullarinin medical
birimlerinden bedava faydalanabilirler

Amerikada spor yapma imkaniniz da cok fazla olacak, her turlu spor
malzemesine, sahasina, arkadaslarina rahatlikla ulasabilirsiniz. Ozellikle
univeristelerin intramural sporlarina kayit yaptirarak lig ve turnuvalara
katilabilirsiniz, Bircok halka acik futbol, basketbol, tenis, sahalarina sahip parklar
bulunmaktadir, buralarda da ligler bulunmaktadir,
oralara kayit yaptirarak ta spor yapabilirsiniz. Ayrica cok ucuza YMCA gibi spor
merkezlerinde de spor yapabilirsiniz, turk dernek ve kuruluslarinin da spor
faaliyetleri vardir arayip sorunuz. Unutmayiniz ki sokakta spor kiyafetleri ile
kosmaktan daha normal bir sey yok burada.

Eger spor yaparken sakatlandiysaniz, veya is yerinde sakatlandiysaniz,
saglik sigortaniz bunu buyuk bir ihtimalle karsilamayacaktir, dolayisi ile saglik
sigortanizin sartlarini iyi bilin
Doktorlar cok iyi maas alirlar dolayisiyla motivasyonlari cok yuksektir ve
hastaneler dunyanin en iyi ekipmanlariyla donanmistir. Saglik sektorunun
standartlarinin bu kadar yuksek olmasi Amerika'daki saglik harcamalarini
arttirmaktadir. Dolayisi ile herhangi bir hastane ziyaretine binlerce dolar
odeyebilirsiniz. Bu yuzden saglik sigortasi yaptirmaniz yarariniza olacaktir.

Amerika'da ulusal saglık sistemi yoktur. Devlet desteginde olan iki tane saglik
sigortasi vardir, 65 yas ustu ve engelliler icin MediCare ve belli bir gelirin
altindakiler icin MedicAid. Cok yasli veya cok fakir olmayan herkes saglik
giderlerini kendisi odemek zorundadir.

Amerika'da ilac fiyatlari da cok yuksektir. Dolayisi ile bircok kisi Canada dan
veya baska ulkelerden ayni ilaci alirlar. CVS gibi ilac satan marketlerin disinda
Walmart gibi alisveris merkezlerinde de ilac satan kisimlar mevcuttur. Fakat oyle
istediginiz her ilaci alamazsiniz. Mesela disiniz agridi antibiyotik almaniz gerekti,
fakat recetesiz alamazsiniz. Receteli ilaclar sadece belirli saatlerde Pharmacy
kisimlarinda calisan eczacilardan sadece alabilirsiniz.
Sikayetiniz ne olursa olsun, ne kadar basit gozukurse gozuksun, doktorlar yine
sizden bazi temel testleri yapmanizi isterler. Kan ve kolesterol testlerinizi
duzenli olarak yaptirmanizi isterler. Walmart ve CVS gibi yerlerde bu testleri
yaptirabilirsiniz.

Doktorlarin ne yaptiklarini ve ne onerdiklerini rapora ayrintili olarak yazarlar.
Sizden hicbirsey gizlemezler. Zaten sigorta sirketine de bir rapot gonderirler ve
o raporda yazilanlar ile sigorta sirketi sizin tedaviniz hakkinda bilgilenir. Tedavi
hakkinda size butun hersey ayrintili olarak bildirilir, hatta sonra basiniza
gelecekleri doktorun size soyledigine ve sizin anladiginiza dair bir belge
imzalamaniz istenir.

Randevu almak da oldukca kolaydir ve doktor her hastaya yeterince zaman
ayirabilir. Genelde eger randevu saatinde giderseniz beklemezsiniz. Gec
giderseniz de ilk siz alinirsiniz.

Tedavi sone erdiginde veya hastaneden cikarken size ayrintili bir fatura verilir.
Ucretler oldukca yuksektir mesela sadece hastaneye kabul $300, doktor
ziyareti $150, testler $100 dir. Butun faturalari odemeden once sigorta
sirketinize gonderin. Onlar doktordan ve sizden aldiklari bilgiler dogrultusunda,
sigortanizin belirttigi sartlar ile odeyeceklerini oderler ve geri kalani sizden
odemenizi isterler.

Eger acil bir durum var ise 911 i arayiniz. Telefon numaranizi hemen tespit
edip sizin adresinizi 2 dakikada ogrenip, evinizin hastaneye uzakligina gore en
kisa zamanda bir ambulans gonderirler. Ambulans ile beraber bir de polis
arabasi gelir her zaman, hatta bazi durumlarda itfaiye de otomatikmen gelir.
Bazi sehirlerde ozel ambulans birimleri vardir, 100 veya 200 Dolar'a
tutabileceginiz ozel ambulanslar hastanenin gonderecegi ambulanstan daha
cabuk gelir. Bu ucreti de sigortaniz karsilayabilir. Size hangi hastaneyi tercih
edeceginz sorulur, tercihiniz yoksa veya konusamiyorsaniz en yakin hastaneye
gonderilir. Ayrica eger kayitli doktorunuz var ise 911 i aradiginizda
doktorunuza da ulasilarak sizin genel durumunuz hakkinda bilgi alinir, hatta
doktorunuz da en kisa zamanda gelir ve ambulans da yaninizda bulunur.

Daha basit sikayetler, testler ve teshisler icin sehir merkezlerinde veya
alisveris merkezlerinde yerlesik acil bakim merkezleri vardir. Mesela ozellikle
goz sektoru oldukca ticaridir. Walmart ta veya bircok alisveris merkezlerinde
eye center ler vardir. Belirli saatler arasinda buralarda bulunan doktorlar
sayesinde hem goz muayenesi olabilir hem de gozlugunuzu alabilirsiniz.
Odemeler o anda yapilir ama bazilari sigortanin odemesini bekleyebilir.

Saglik sigortasi oldukca karma******. Alirken mutlaka neleri icerdigini neleri
icermedigini okuyunuz. Ozel durumlar vardir, mesela spor yaparken elinizi
kirdiysaniz, odemezler, ama yuruken dustum kirdim derseniz oderler, bunlar
police de ayrintili olarak yazilidir. Calistiginiz yer de saglik sigortasi sagliyabilir.
Odeyeceginiz miktar yasiniza, saglik gecmisinize ve aileden gelen
hastaliklariniza gore degisir. Saglik sigortalari genelde goz ve dis masraflarini
karsilamazlar. Mesela 25 yasindan kucuk bir ogrenci yaklasik $130, 25 ila 34
yaslari arasinda 18 yasin altinda iki cocugu olan bir aile aylik $180 Dolar ve
her cocuk icin fazladan $34 Dolar oder. Genelde sigortanin bir alt limiti vardir,
$100 gibi, bu miktara kadar olan harcamalari siz odersiniz, alt limitten $50.000
a kadar olan harcamalarin %80 ini sigorta karsilar, %20 sini siz odersiniz.
Daha yuksek olan harcamalarin tamamini ise sigorta oder. Sigortaniza dogum,
dis bakimi veya goz sagligi gibi secmeli ilaveler de yapilabilirsiniz...

EfeC@n
03 06 2009, 17:00
exclusive
abi eyvalla harika olmus eline saglik. Mesela bazi sigortalar hastahaneye yatilmasi halinde. 500$'a kadar kisinin kendisine odetiyor fazlasini kendisi oduyor. dedigin gibi kapsamini iyi anlamak lazim. yoksa odediginiz birimler bosa gidebilir. (eger o an ihtiyaciniz gorulmuyorsa odenen primler, bana gore, bosa gitmis demektir)

Kucuk bir dokunus ve dogru bir tarifle
buyuk bir degisiklik yapabilirsin.

EfeC@n
PATRON26
Hocam aynen oyle bolmiktarda ilacla gelin. ozellikle antibiyotik getirin burada recetesiz alamazsiniz. agrikesici vitamin soguk alginligi icin bazi ilaclari bulmak mumkun ama antibiyotik bulazsiniz. doktor ne kadar yazarsa o kadar alabilirsin. doktor boyuna posuna gore yazar ona gore alirsin. 5 adet antibiyotik yazmissa okadar alirsin . bizdeki gibi kutu kutu yazmazlar. Israf yok. ilac kutusunda ehliyet numaran adresin v.s yazar. ozellikle kamu eczanesinde sorarlar bir sorun var mi ilac hakkinda diye hayir deyin... :)

once siraya giriyorsun. ilaclari sana uygun sekilde hazirliyorlar. 30dak 1 saat sonra geldiyorlar. gidiyorsun. alamiyorsun tabiiki :) yan pencereye gidiyorsun. sandalyeye oturuyorsun. eczaci ilaci bir guzel anlatiyor. ilaci yine alamiyorsun :) 10 dak . kadar anlatiyor. sonra soruyor. daha baska bilmek istedigin bir sey var mi. evet dersen , yandin. ben dedim :) ben evet bilmek istiyorum dedim. 30dak anlatti ilaci bana . laboratuar testlerinden basladik..... lan ver su ilaci agrim var... vermez anlatacak. bir taraftan bigisardaki bilgileri gozden geciriyor. onunde ayrica kocaman bir kitap. ver su ilaci ...
vermez...

oyle kolay ilac yazmazlar.. :) basinin capini olcer, tansiyonuna bakar, kilona bakar, boyunu olcer, yasini sorar, dedeni sorar , neneni sorar... oyle muayene cabuk bitmez genellikle 3-4 doktor gelir. hele cocuksa hasta temelli titizlenirler. randevu sart,alabilirsen, en erken 3 ay sonra. once mahalle klinigi... sonra hastahane... randevu telefonden alinacak. 30 dak 45 dak arasi en az telefonde baklayaceksin. sanli olacaksin telefonu karsi taraftan bir zenci acmayacak :) gidipte randevu alamazsin. acilse ne kadar acil onlar bilir :) kivranir beklersin. bizim SSK'yi ararsin. hastahane doktor dedin mi bir gun ayiracaksin.bu asamalari gecersen ilgi alaka guzel diyecek bir seyler yok. prof.'lar felan bizdeki gibi teleskopla gorulebilecek mesafede degil. hemen elinin altinda..kamu boyle...

onun icin iyi is iyi sigorta. o zaman isler farklilasiyor oh be diyorsun. Odedigin parada gozune gelmiyor.

Turkiye'deki bir arkadas bir ara hesaplamisti. Eger bir gun :) 10.500$ odeyebilirsem. 52 yasina gelince Tr'den emekliyim. (3 yil yurt disinda calisma sarti var)

yanlis hatirlamiyorsam bayanlar da yurtdisinda calisma sarti aranmiyor. 3 yil yurt disinda yasamis olmasi yeterli .(ev hanimi daki olsa.) bir meblag belirleniyor. odediginde emekli oluyor. istege bagli sigortayida devam ettirebiliyorsunuz ama iyi arastirmaklazim benim bildigim kadariyla eger yanlis hatirlamiyorsam istege bagli sigortada emekli olmadan hastahane imkanlarindan faydalanamiyorsunuz.

Amerika'dan Turkiye'ye gelirken amerika'daki sirketinizle gorusurseniz. Sigorta kapsamini genisletip Tr yada baska bir ulkede saglik hizmeti alabiliyorsunuz. iyi bir sigorta firmasi secimi buralarda ortaya cikiyor. Her sigorta firmasi kapsamiyor bunun gibi seyleri azicik pirimler artiyor. Geri dondugunuzde tekrar firmayla gorusur bu kismi iptal ettirirsiniz. primlerde eskiye donmus olur.

--------------------------------------------------------------------------------------

Amerika'da sormadan eh tamam denmez. (fiyatlar ciplak fiyatlardir. bunu soylemezler imzaya oturursun. onu bunu giydirirler bir bakarsiniz rakamlar 2'den 3'e cikimis. acaip satis politikalari vardir tuzaklidir amman dikkat ev, araba, sigorta.... butun alisverisler boyledir....)

EfeC@n
farhat.12 , abisi,
ben seyahat esnasinda diyorum. Turkiye yada dunyanin her hangibir yerinde basina bir hal geldi ... bu gibi durumlar icin diyorum. aslinda butun bunlar calistigin sirketin buyuklugu ilede ilgili. dusnsene 3-5bin kisininmaasinin bir bankaya yonlendigini yada sigorta sirketine.... ne pazarliklar oluyor ne toplantilar oluyor. gerek yonetimle ve gerekse calisanlarla....

once sirket pazarligini yapiyor. sirket listesine giren sigorta vs.sirketler ic yazisma ile duyuruluyor. sonraki toplantida firmalar kendini tanitiyor sen de secimini yapiyorsun.

sirket bize 1 oduyorsa bir okadarda maliyetimiz var. Belki daha fazla...Bazen arkadslarimiza faydali olmak adina detay veriyoruz. sonra bir bakiyorum ki yazi ben, ben, ben'e donmus . sonrada kendime hayiflaniyorum. bu kadar yazmaya ne gerek vardi diye ... Bana ayip geliyor dogrusu. Tekrar arkadaslardan ozur dilerim yanlis anlasilma olmasin sakin.

Takdir edersinizki ya kendimden yada yakin cevremde gorduklerimden ornek verecegim...

o bakimdan cok genel yazip geciyorum.

selametle...

taday
selam gencler kac gundur bi oyuna daldim yoktum... dis konusunda size birsey diyim isinize yarar.

acin telefon sorun yillik ne kadar masrafi odemesiz kabul ediyorlar veya kavir ediyorlar. terimini tam bilmiyorum oyle bir miktar var. mesela benim sigortanin dis icin yillik 1500 dolara kadar bi isin olursa ya parayi geri oduyorlar veya tamamini.

yukarida bir arkadas demis mesela 2500 tuttu 1000 sigorta odedi diye.
hah iste bir kisim acil olmayan dislerinizi yildan yila o 1000 dolari gcmeden yaptirin. ilerde size 2500 e patlayacak disi simdiden 800 e vs hallederseniz, hem cebinizden para cikmaz hem ilerdeki sorunlardan kurtulrsunuz. kusura bakmayin sigorta hanimin, o biliyo boyle seyleri diye tam ayrintili yazamadim ama sanirim anlamissinizdir. bunu bi arastirin derim.

biz de mesela, hani arkadas demis ya 2500 un 1000 i verdi diye, bizim limit 1000 degil 1500 idi. disci ile konustuk, gecen yil aralik ayi idi. dedik ki bu yil ve gelecek yilin toplam 3000 i var. bize oyle bir tedavi siralmasi ve fatura cikar ki, 1500-1500 bunu sigorta icinde halledebilelim. merak etmiyin disciler yapar, hele kucuk bir yer ise. neticede para kazaniyo.
o sekilde benim bayaa disim elden gecti, para verdiysek de onu geri alabilecegiz sanirim.
neyse, anladiniz :)

taday
oyle kolay ilac yazmazlar.. :) basinin capini olcer, tansiyonuna bakar, kilona bakar, boyunu olcer, yasini sorar, dedeni sorar , neneni sorar... oyle muayene cabuk bitmez genellikle 3-4 doktor gelir. hele cocuksa hasta temelli titizlenirler. randevu sart,alabilirsen, en erken 3 ay sonra. once mahalle klinigi... sonra hastahane... randevu telefonden alinacak. 30 dak 45 dak arasi en az telefonde baklayaceksin. sanli olacaksin telefonu karsi taraftan bir zenci acmayacak :) gidipte randevu alamazsin. acilse ne kadar acil onlar bilir :) kivranir beklersin. bizim SSK'yi ararsin. hastahane doktor dedin mi bir gun ayiracaksin.bu asamalari gecersen ilgi alaka guzel diyecek bir seyler yok. prof.'lar felan bizdeki gibi teleskopla gorulebilecek mesafede degil. hemen elinin altinda..kamu boyle...

oyle kolay ilac yazmazlar diyon da efecan... sana kazara yanlis ilac verecek olur da sana bisi olursa kisa yoldan alacagin tazminatla 5 kere emekli olursun cunku :)

taday
quote:Originally posted by: Exkonda
Hangi oyuna başladın taday accık ucundan ip göster.

darkorbit diye bir oyun... uzay gemisi vs alip savasiyon vs. biladerle birlikte oynuyoz diye basladim sonra devam etti. amerikada yasayip, ulen zaten veriyorum bir oyun cd sine burda zaten 30-40 dolar der de, 30 dolarlik falan bir masraf yaparsan bayaa iyi oluyor. tek guzel tarafi savastigin kisilerin AI degil insan oldugunu bilmek... tr3 server i yeni acildi, yani avantajli ordan basla eger baslarsan

Exkonda
Hangi oyuna başladın taday accık ucundan ip göster.

syaldiz
bence de böyle birşey yapabilirsek çok iyi olur PATRON26. Benim de 7,5 yıllık emekli sandığı primlerim boşa gitmez. Hemen anadolu sigortaya gidip soracağım bu durumu.

PATRON26
Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim...
Anlaşılan o ki sağlık problemleri ile ilgili buradan gitmeden önce çok iyi bir muayeneden geçmek, özellikle diş ve göz muyenesi yaptırmak, ilk etapta sağlık sigortası en az 1-2 ay yaptıramayacağımız için ( ssn ve diğer hususlar hallolana kadar) yanımızda bol miktarda ağrı kesici ve antibiyotik ***ürmek gerekecek. Doğru mu anlamışım :)

Arkadaşlar yazdıklarınızı okurken aklıma şu geldi. Burada (TR de) isteğe bağlı sigorta denilen bir şey var. Yurt dışında bulunan akrabalarım daha önce bundan emekli olmuşlardı. Yani hem TR den hem de Avrupa dan emekli maaşı alıyorlardı. Şimdi biz burada 10 küsur yıldır çalışıyoruz (bu haktan yararlanmak için belli bir süre çalışmış olmak şartı varmış galiba-2, 3 yıl gibi) bu kadar zaman sigorta primi yatırdık,bunlar boşa gitmesin.Ayrıca tatile falan geldiğimizde başımıza bir şey gelirse veya acil olmayan rahatsızlıklarda tedavi olma yoluna gidersek bu işimize yarar diye düşünüyorum. Bakarsınız ilerde emekli de oluruz.Bunların primleri aylık 150 tl civarındaymış.Ne dersiniz.?

PATRON26
Ben muhasebecime sordum, olabilir ama sağlık harcaması da yapabilmeniz için ödemeniz gereken prim artar dedi. yaklaşık 50 tl. Yani tatilde gelince muayene olabilmek için extra prim ödemek gerekecek. Ancak şu olabilir; tanıdık sağlık kuruluşları varsa poliklinik veya özel hastane gibi, ABD de çok pahalıya mal olabilecek bir check up ı ücretsiz yaptırabiliriz belki...

PATRON26
Bazen arkadslarimiza faydali olmak adina detay veriyoruz. sonra bir bakiyorum ki yazi ben, ben, ben'e donmus . sonrada kendime hayiflaniyorum. bu kadar yazmaya ne gerek vardi diye ... Bana ayip geliyor dogrusu. Tekrar arkadaslardan ozur dilerim yanlis anlasilma olmasin sakin.

Takdir edersinizki ya kendimden yada yakin cevremde gorduklerimden ornek verecegim...

Efecan bey aslına bakarsanız bu şekilde olması daha faydalı, sanal ortamlarda deneyimler benim için daha değerli, çünkü insanları tanıyamıyoruz. Söylemlerin ve kişilerin tutarlılığını ancak bir kaç deneyimi karşılaştırarak tespit edebiliyoruz...
Ama sizin yeriniz ayrı. Özellikle benim için. Çünkü çocuklarıyla oraya giden çok az arkadaş var.

PATRON26
quote:Originally posted by: taday

biz de mesela, hani arkadas demis ya 2500 un 1000 i verdi diye, bizim limit 1000 degil 1500 idi. disci ile konustuk, gecen yil aralik ayi idi. dedik ki bu yil ve gelecek yilin toplam 3000 i var. bize oyle bir tedavi siralmasi ve fatura cikar ki, 1500-1500 bunu sigorta icinde halledebilelim. merak etmiyin disciler yapar, :)

nedir hocam bu kadar para; bizimkiler diş hekimi değil, berberlikten terfi ettiler de bizim haberimiz mi yok.

ben bir iki ay önce dişçiye gittimÇürük yoktu ama kararmalar başlamıştı.Komple dişleri temizlettim, iyi bir muayeneden geçtim, pırıl pırıl çıktım dişçiden. 2000 değil, 200 değil....... 20 tl! Vallahi....
bilmiyorum bayan ayağımız alışsın diye mi ucuz söyledi, ama duyduğum kadarıyla dolguyu da aynı fiata yapıyormuş. Tr nin de avantajları var canııııım....

Nickel
Ne dicez Patron Allah deriz hem Amerika hayaller ülkesi hemde aynı zamanda Türkiyede sosyal güvence ve emekli maaşı günü gelince :)

farhat.12
Hangi Amerikan sigorta sirketi TR de bakimin parasini veriyor cok merak ettim simdi

hem ABD den sigortam varsa neden TR de bakimini yaptirayim

Ben olayi anlamadim

emeklilik olayina gelince

iki turlu emeklilik var

istege bagli ve yurtdisi borclanma

istege bagli aylik olarak odeniyor toptan odeme yok ve 25 yilik falan tamamlaman lazim yani TR de calistigin sureyi cikar o kadar ay odeme yapacan odeme sonunda emeklisin TR den

yurtdisi borclanma toptan odemeyle oluyor mesela gecen heasplamistim asgari ucretten emekli olmak yani emekli ayliginin 527 TL olmasini istiyorsan 42 bin dolar yatirman lazim ne kadar cok aylik istiyorsan ona gore odeme artiyor sana kalmis

Ama yurtdisi borclanmanin kotu tarafi TR de calismak yasak asla calisamazsin iyi tarafi yurtdisi borclanma geriye dogru calisiyor yani baya erkenden emekli olabilirsiniz.

istege bagli zamanda ileriye dogru calisiyor yurtdisi borclanma zamanda geriye dogru calisiyor

Ayrica TR de emekli olunca devlet hastaneleri bedava ama pratisyen hekim gormek bedava ilac yazdirmak icin iyi ama adam gibi bir doktor yani uzman doktor gormek bugun icin 60 TL

Annem emekli ogretmen oradan biliyorum babamda emekli oda bir suru ilaci yurtdisindan getiriyor neden diye sordum devlet parasini vermiyormus

farhat.12
anladim sen seyahat sigortasindan bahsediyorsun okey simdi oldu

EfeC@n
04 06 2009, 17:00
taday,
Simdi, sen yazinca, aklima geldi bizde dis konusunda benzer bir durum yasadik. Bizim cocugun dis filmleri cekildi muayeneden sonra acil olan disler belirlendi. 800$'lik kismini sigorta karsiliyordu. doktor bu onceliklere gore an acil olanlarini 800$'a denkledi. Hic para odemedik. Tedavinin tamami 1400$ kadardi.

Doktorla konusunca ayarliyorlar.

EfeC@n
PATRON26 Bey Hocam, Gercekten Turkiye saglik konusunda bayagi ucuz. Hele dis muayenelerinde harika... :) Bir suru insan var Turkiye'ye gittiginde mutlaka kontrolden geciyor. Buralar bu yonuyle fena :)

PATRON26
Patron26

Houston a cocugu ile gelen cok turk aile var ama buraya yazmiyorlar bir gun kismet olurda buraya gelirseniz cocuklu aileler arasinda inanilmaz guzel bir dayanisma oldugunu goreceksiniz

Houston gercekten bir cennet cocuklu Turk aileler icin

farhat.12 biraz bahseder misiniz?

farhat.12
Patron26

Houston a cocugu ile gelen cok turk aile var ama buraya yazmiyorlar bir gun kismet olurda buraya gelirseniz cocuklu aileler arasinda inanilmaz guzel bir dayanisma oldugunu goreceksiniz

Houston gercekten bir cennet cocuklu Turk aileler icin

farhat.12
daha once Houston hakkinda dosya acildi eyaletler bolumunde orada uzun uzun bahsettim

cocuklar icin iklim onemli doga ve okullar onemli hepside Houston da ucuza var

Ben daha once boston da yasadim ve orada inanilmaz dondurucu sogukta cocuklar nasil zorlaniyor gordum

ayrica baya iyi okullar var houston da efecan daha iyi bilir Turk aileler o okullarin mahallesinde ucuza ev kiralayabiliyorlar NY Chicago da yada ne bilim San Fransisco da imkansiz bunlar

sonra evler cok ucuz Turk kresi bile acildi burada

EfeC@n
05 06 2009, 17:00
Bizim kucuk cocuklarimiz olmadigi icin kres durumunu bilmiyordum. Simdi ogrendim. E, iyiymis o zaman ...
En fazla Turk'le temasim Lantern'deyken olmustu. Simdilerde de pek yok tabiiki tanidigim gorustugum insanlar var. Ama Lantern'deki kadar cok degil Bir tane somalili komsum vardi mukemmel Turkce konusuyordu. Edirne'de Elektronik -Elektrik MUh. okumus. Harika bir insandi ozluyoruz ailece...

Onun disinda Hakikaten Houston'un okullari kalite ve ucuzlugu ile cok iyi gercekten... TIP cok iyi . Aslinda Texas demek daha dogru.Fakat Houston, Baslarda da beittigim gibi Hem USA ve hemde Texasin onemli sanayii, egitim ve saglik merkezlerinden..Sonra Texas'in en buyuk cocuk hastahanesi de Houston'da ISTE BOYLE...

SAGLICAKLA...

EfeC@n
Houston icin, sehir olarak, Amerika'nin Best of One'larindan diyor, buradaki otoriteler.Bunu ben demiyorum .Yanlis anlasilmasin. Buranin muhtari felan da degilim. :) Bildigimizi, duydugumuzu yaziyoruz iste hepsi bu. :)

EfeC@n
Ben de formdan ogrendim patron26 hocam. Belki bilen arkadaslar detay verebilir. Biz artik yaslandik sayiliriz. Universite bakiyoruz. :) kres konulari bizim konumuz disinda :)

saglicakla.

EfeC@n
sim315 Merhaba.

GC'niz hayirli olsun. umarim vizenizide hayirlisiyla alirsiniz. bizde zamaninda formdan (Saolasin MEZUN)bir suru sey ogrenmis, bayagi bir mesai harcamistik. Simdi goruyoruz ki iyi de yapmisiz. Allah bagislasin. Coluk cocukla gelinir tabiiki niye olmasin. Nereye gidilecegi yolunda iyi bir secim yapildiktan sonra...

Hakikaten gocmen olarak gelmek cok farkli. Ince eleyip sIk dokumak lazim.

Home office konularini bilmiyorum maalesef. Ben sanayii bolgesinde calisiyorum. Kusura bakmayin.

Ege'li sayiliriz. :) Balikesir'liyim. :)

GC'niz tekrar hayirli olsun . Saglicakla...

PATRON26

sonra evler cok ucuz Turk kresi bile acildi burada

kreşle ilgili daha fazla bilgi alabilsem çok sevinirdim doğrusu.... :)

sim315
Selam

herkese verdikleri bilgiler için teşekkürler.... 3 gün önce bana da piyangodan zarf geldi...gece 3e kadar forum okuyorum artık.. Daha önce birçok kereler ABD ye gitmiş olmama rağmen tamamen göçmek farklı. Biri 8 yaşında diğeri 5 aylık 2 çocukla gidilirmi acaba?

ABD de home office olarak çalışarak danışmanlık vermek konusunda bilgisi olan varmı? Home office olarak çalışmanın oralarda yaygın olduğunu görüyorum da..

Efecan bey bu arada siz de Ege bölgesidensiniz galiba nerelerden acaba?

EfeC@n
06 06 2009, 17:00
syaldiz Hocam,

NY mi yoksa Ca'yami gidiyorsunuz boyleydi sanirim niyet.. Insaallah buradaki Tum hedeflerinizi tutturursunuz. Amerika sizler icin hayirlar getirir. :) Eniste bey'e selamlarimi iletirseniz ayrica cok sevinirim. Izlenimlerinizi tecrubelerinizi burada bizlerle paylasirsaniz bu dosya daha da zenginlesecektir.

Hep bizlerin gozunden Amerika vardi bu bolumde. Bakalim sizin gozunuzden amerika nasil? :)

Hayirli yolculuklar dilerim Saglicakla kalin.

EfeC@n
serdar_k, Mrb.

Houston'un kanimizi isittigi hatta kaynattigi dogrudur. Dun Houston 105 F'yi gordu. :) Bu sene gercekten havalar gayet serin. aksam saatlerinde ve sabahin ilk isiklarinda harika oluyor. Hava oglen 12 'ye kadar bunaltmiyor. rutubet gayet mulayim. Umarim bu ferahlik bir aafaatin habercisi degildir. Cunki Kasirga ve Tropikal firtinalarin basladigi sezonu actik. taa Ekim ayinin ilk haftasina kadar...

Simdi;

-Houton benim cennet sehirim degil Karnimim doydugu sehir.
-Houston'un Fanatigi degilim.
-Houston'un muhtari degilim.

-kimseye Houston'a gel demem, diyemem. cunki insanlari bir yere yonlendirmek, bir seyler
yazmak veballi bir istir, bana gore. Itina etmek lazim. Houston ben de tutar sizde tutmaz. yada hernere-
siyse...sonra adama ezbere yadiklarinin,soylediklerinin hesabini sorarlar.O bakimdan olabildigince genel
yazmaya calirisirm.Houston hakkinda oluyor yazdiklarim. Zaman zaman yazdiklarimda kiyas da oluyor
ama bu defa, bunun, buradaki kaynaklara dayandigini belirtiyorum. ya bir haberdir, ya bir arastirmadir.
Yada buraya bir baska yerden gocmus yada is icin gelmis bir Amerika'lidir; Veyahut benim is yerindeki
buranin yerlisi olan insanlarla yaptigim sohbetlerdir. Mesela bizden iki sonraki evde oturan aile Yunan
asilli.30 Yildir Houston'da ve ayni evde oturuyor. ve buradan gocmeyi dusunmuyor. Nedenlerini
arkadaslarla paylasiyoruz.
Babasi Istanbul Rum'larindan. Esi Kibris Rum'larindan. Turkce biliyor. Cok guzel anlasiyoruz. Baklava
getir gotur dondurma ikramlari falan ... Bakalim zeytinyagli yaprak dolmasi goturecegiz. Komsumuzdan
boyle bir siparis aldik :) bizim boss :) yapar, yaani, tarif eder ben yaparim. aslinda ben kilibik degilimdir
dee... kalbi iligimdir. Merhametten yapiyorum yani.. :) Pek inandirici oldumu bilmem. :) ...

Biz baska bir tarafta birbirimizi bogazlarken burada cok guzel anlasabiliyoruz. Ben Amerika'ya bu gozle
baktim; neden biz beceremiyoruz katlanmayi... Amerika bu degerleri peki nereden almis. Peki biz ne
yapmisiz daa, baska bir sekilde sorarksa, ne yamamisizda bu noktaya gelmisiz... Cocuklarada bunu
sorarim hep, sizce sebebi ne olabilir, diye...
Neyse konumuz bu degil. Bazen hayiflaniyorumda cenem dusuyor sizlerle dertlesiyorum iste...

Bas donersek, Ve hep derim, Nerede ekmegini kazaniyor ve mutlu oluyorsan, senin cennetin, :) orasidir.
ozetle boyle...

Ben Oguz Bey degilim.

-Ben, ben'im. Baska arkadas da, baska, arkadastir.

Yolunuz ve bahtiniz acik olsun. saglicakla. :)

taday
Oguz ***** benim

kara murat benim!!
hayirr, benim! :) (o geldi aklima :) )

syaldiz
Farhat 12, Oguz *****dir.

syaldiz
çok teşekkür ederim efecan bey dilekleriniz için, ny'de kalacağız biraz. ama kesin bir durum yok tabii, gidince belli bir zamanda göreceğiz.
klasörü zenginleştirmeyi düşünüyorm ben de.
görüşmek üzere

serdar_k
efecan sizmi Oguz ***** siniz Farhat 12 mi?
Houston
kanınızı ısıtan cennet şehir..

farhat.12
Oguz ***** benim sorusu olan varsa atsin buraya cevaplarim

bugunlerde green card almis bir cifte is bulmaya calsiiyorum

canimdan cok sevdigim mezunu bile biraktim bu Turk kari kocaya yardim ediyorum

Ama mutluyum, Houston'a iki Turk daha kazandirdim darisi sizlerin basina

EfeC@n
07 06 2009, 17:00
taday :D
:D HAYIR !!! EN KARA MURAT BENIMMM!!!

BIR DE TARKAN'IN KURT'U VARDI O MESHUR CUMLE; ATIL KURT!!
.....
ATIL KURT !!!

NIYE, HEP BEN ATILIYORUM, BU DEFA SEN ATIL... :D
.....

BIR ARA BOYLE BIR GEYIGIN PESINDEYDI INSANIMIZ.

SIMDI HANGI GEYIGIN PESINDELER BILEMIYORUM.

UZAK KALDIK TAKIP EDEMIYORUZ.... :)

Abi nerden aklina geliyor :) Simdi bak neler aklima geldi ... Sen cok yasa e'mi :)
Yoksun epeydir. Nasil gidiyor her sey..

44avicenna44
08 06 2009, 17:00
10 best places to live in USA

1. Albuquerque, N.M.

2. Auburn, Ala.

3. Austin, Texas

4. Boise, Idaho

5. Durham, N.C.

6. La Crosse, Wis.

7. Loveland, Colo.

8. San Luis Obispo, Calif.

9. St. Augustine, Fla.

10. Upper St. Clair, Pa.

Mezzy
10 06 2009, 17:00
8. San Luis Obispo, Calif.

9. St. Augustine, Fla.

Buralar bana uygun gibi. Malum İstanbul'dan alışkanlık denizsiz memleketi beğenemiyoruz :) )

EfeC@n
Arkadaslar,

Buraya geldiginizde is bulmaniza yardimci olacak bir link veriyorum. Mutlaka bu ornekteki gibi bulundugunuz eyalette de benzer sirketler vardir. Inceleyin ihmal etmeyin. online muracaatin yaninda size enyakin subeye gidip bire bir gorusmeyi ihmal etmeyin. Ay sonu dedigin hemen geliyor. Daha once de baska linkler vermistim...

selametle...

-----------------------------------------

www.laborready.com

-----------------------------------------

EfeC@n
http://www.youtube.com/watch?v=jN8sJntO0yQ

EfeC@n
12 06 2009, 17:00
c_deniz,

Merhabalar. nasilsiniz? Arkadaslarin bir kismi Amerika'ya giris yapti. Giris yapan arkadaslarin bir kismindan haberim var. Bir diger kismida Amerika'ya giris yapmak uzere. Simdi sanirim formu gorecek halde degiller. :) Mutlaka kimileri tatli bir telas icerisisinde, kimileri burada hayatlarini yoluna koymanin yogunlugu icerisinde...
Kolay degil yeni bir hayata baslamak. kaygular, heyecenler, umutlar... Hepsi birbirine karismis durumdadir simdi. Yasadik bu dugulari... :) Adeta, buram buram, icimize cektik....

Cok surmez Akkoyun karakoyun cikar ortaya. Buradan izlenimlerini hep beraber okuruz. Insaallah arkadaslarimizin hepsinden basari haberleriniz alip, mutluluklarina ortak olacagiz.

Insaallah muracaatlarini yeni yapmis arkadaslardan zarfimiz geldi, haberlerini alip, zarfi gelmeyen arkadaslarinda yeniden, ustun bir moralle, tekrar muracaat edeceklerine dair haberlerini de burada okuyacagiz.

Bizim temennimiz boyle dualarimiz bu merkezde. :)

EfeC@n
c_deniz,

-------------------------
En uzun yolculuk bile küçük bir adımla başlar.

Ne guzel ifade etmissiniz. Bu cumle uzerine bir kitap yazilir diye, dusunuyorum.

saglicakla. :)

EfeC@n
Hadi bakalim bir UP da biz diyelim. Ask ile sevk ile bir daahi, UPPPPP. :D

c_deniz
up

c_deniz
Hadi bakalim bir UP da biz diyelim. Ask ile sevk ile bir daahi, UPPPPP. :D

:)

EfeC@n
13 06 2009, 17:00

EfeC@n
16 06 2009, 17:00
A LITTLE PUSH IN THE RIGHT DIRECTION CAN MAKE BIG DIFFERENCE

birol-82
28 06 2009, 17:00
ne o ya arkadaşlar amerıka bıttımı iflasmı etti kımse yazmıyor arada okuyoduk

EfeC@n
29 06 2009, 17:00
Herkezin telasi var. bir kisim arkadaslar cesitli eyaletlere geldi. kimisi gelme hazirliginda. Amerika bizi cocuklari eskitir. Torunlari bilmem :)

EfeC@n
gcikili, Herkezin gozunde Amerika farkli. gelip gormeden denemeden bilemezsin. tercih senin. Sonra basini tasa vurma. bence gel ve kendin karar ver . En guzeli bu, diye dusunuyorum.

Verecegin karar sana hayirlar getirsin. Saglicakla :)

EfeC@n
Mesela simdi hatirladim bir komsumuz vardi Turkiye'de okulunu okulunu basariyla bitirdi ogullari. Bu delikanli yüksek lisans icin Amerika'ya geldii 1 ay sonra dondu.Dayanamadi. Bunu yaninda gelipte keske daha once boyle bir imkan yakalasaydimda onyillar once gelseydim diyenide...cok iyi karar vermeklazim. Amerikaya gel yada gelme demek buyuk sorumluluk. Bana gore degil. En guzeli gelip karar vermek.

gcikili
Bugün Amerika'da yüksek lisans yapmış hatta Amerikan vatandaşı olmuş birisi ile green card alıp amerikaya gitmiş ve 6 ay dayanıp dönmüş birisi ile görüştüm. Adamlar oturup ağlayacaktı nerdeyse gitme diye. Kafam acayip karıştı walla.

EfeC@n
01 07 2009, 17:00
disarisi 117 -105 F arasi degisiyor 10 gundur. sIcaktan mifir nedir dertlerndim sizinle bu linki paylasayim istedim

-----------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=5B2e_AfdyQk

taday
01 07 2009, 17:00
efecan madem hava sicak, madem canin SIKIliyo... youtube a git

the arrivals

diye ara... 50 kucuk videoluk bir seri... baslama izlemeye... acayip saracaktir seni, anaa dur ulen bi dene daa izliyim diye devam edecen biliyom...

ha bi de... seni cok stan edecek bilesin... bana guven, izle abicim!

ozy78
02 07 2009, 17:00
Job market takes turn for worse
Employers cut more jobs than expected in June and unemployment rate climbed for the ninth straight month, hitting 9.5%.

The June job losses were also far worse than the forecast of a loss of 365,000 jobs by economists surveyed by Briefing.com.

The unemployment rate rose for the ninth straight month, climbing to 9.5% from 9.4%, and hitting another 26-year high. Economists had been expecting that the unemployment rate would hit 9.6%.

Nearly 3.4 million jobs have been lost during the first half of 2009, more than the 3.1 million lost in all of 2008.

It's not the catastrophic numbers we saw earlier this year, but they're still pretty damn lousy, said Keith Hembre, chief economist with First American Funds.

The job losses don't tell the full picture of the pain the labor market either. The average hourly work week fell to 33 hours from 33.1 hours in May, a record low in readings that go back to 1964. Average hourly wages were unchanged, so the shorter week shaved $1.85, or 0.3%, off of the average weekly paycheck

webgirl
02 07 2009, 17:00
Merhaba, arkadaslar sizin araniza katilmaktan cok mutluyum. Bizim de Temmuz 15 de Green Card icin mulakatimiz var esim ve 11 aylik bebegimle girecegiz. Bakalim hayirlisi diyorum. Sizin forumda yazdiklarinizi uzun suredir okuyorum. Sormak istedigim su anda orda is bulma durumu nasil? Halen de lay off devam ediyor mu? Ben daha once Amerikada bulunmustum 3 kez work & travel programina katilmistim. Az cok olsa da Amerikada ki hayat ile ilgili bilgim var. Yalniz Hic gitmedigim Chicago sehridir. Aranizda Chicago da yasayan varsa is olsun hayat olsun bahsederseniz cok sevinirim.. Bizim sponsor Chicago da ve birkac arkadaslarimiz da var orda calisan ama green card kazananlar degil. Biz de oraya gitmeyi dusunuyoruz ama cok fazla bilgim olmadigi icin teredutteyim..

Saglicakla kalin,,

EfeC@n
03 07 2009, 17:00
taday
izle diyorsan vardir bisi mutlaka. ok. hemen bakiyom abisi eyvallah :)

EfeC@n
webgirl
isten cikartmalar surekli/gecici devam diyor. fakat gostergeler iyilesmenin temmuz agustos gibi hissedilmeye baslanacagi seklinde... sizler gelene kadar dahabir oturmaya baslar isler. bizim sirkette epeydir sinek avlarken su gunlerde musteriler gelmeye basladi eger becerirrlerse testleri gecerlerse agustos gibi ise donecegimiz soyleniyor. daha onceki aylarda bir-iki musteriyi maalesef kacirmistik. testleri gecememistik. daha once Amerika'da olman buyuk avantaj . Umarim her sey gonlune gore gerceklesir. saglicakla. Ben Texas'dayim. Chicago'lu arkadaslarin sana yardimci olmalari dileklerimle...

Cok da tereddut etme korkunun ecele faydasi yok. (koru korune gel de, demiyorum. aman haa, yanlis anlasilmasin. ) :)

EfeC@n
webgirl
maalesef herhanfi bir bilgim yok. Kusura bakmayin. Umarim gonlunuze gre yerlesecek yer ve is bulursunuz.

taday
walaa tuhaf gelecek ama madem daha once de bulunmussun alaskaya git diyecektim... mesaja tekrar bakinca kisa geliyormus kisin nasildir hic bilemem.

en azindan ca ya gelme yeni geliyorsan veva bir seylere yeni baslayacaksan.

webgirl
efec@n
Merhaba, cevabiniz icin cok tesekkurler. Amerika'da gittiginde hemen is bulamayacagina gore kisa denk geliyor. Yalniz kishin is bulma imkani azalir heralde diye dusunuyorum tatil bayram Christmas derken, yoksa tam tersine bayamda is bulunabilirmi?
Biz Chicago'ya gitmeye cok da istekli degiliz sadece sponsorumuz ordan oldugu icin gorusmeye giderken oraya gidecegimizi soyemeyi dusunuyoruz daha sonra kararimiz degisebilir.
daha once Worster MA, Virginia Beach'te, Alaska Ketchikan ve Sitka da calistim. California SF, Seattle WA, Boston, Washington DC, NYC' tede gezdim.

En cok sevdigim sehirler Sitka ve NYC oldu. Biz kisa dogru gidecegimiz icin Christmas bayramina denk geliyor acaba kisin daha cok hangi sehirlerde is bulma imkani coktur, acaba bilginiz var mi?

EfeC@n
05 07 2009, 17:00
Amewrika'da; Kira, elektrik ve gaz en buyuk giderlerdir. Fizikciler ne isler yapar bilemiyorum. Chicago'yu da bilmedigim icin yazdigin rakamla orada gecinebilirmisin bilemiyorum saygilar.

webgirl
taday

merhaba, ben sadece yazin bulundum..

bilginize tesekkurler

whitelion
herkese selamlar ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

bikaç soru sormak istiyorum;
Ben green card çeklişini kazandım.Fizik bölümü mezunuyum orada master yapmayı planlıyorum master proğramım bitikten sonra kayda değer iş bulabilirmiyim.
anladığım kadarıyla abd de en fazla gider ev kirası 700-900$ arasıymış evi 3 kişi ile paylaşırsak yaklaşık 500 dolarbir kazancım olacak sanırım ilk etapta dil öğreninceye kadar herhangi bir işte yani ortalama aylık 1200$ lık işte çalışırsam master yapıp geçine bilirmiyim(bekarım) chicago da yasamayı planlıyorum. 4000$ lık bir arac alıp bunu taksit ve giderlerinide dahil ederek tabi.

Awnse
07 07 2009, 17:00
pfft, bos bos konusuyor iste. suc bunda degil, buna klavye satanda...

ozy78
Fizik mezunu issiz kalir olayi TR ye has bi olay calisacak yer yokda ondan koskoca amerikada fizik mezunu hemde master yapmis olacak bi is bulur kesin bir suru sektor var, havaciliktan uzay sanayine kadar olmadi en kotu akademik kariyer yapar ABD de garsonluk dan iyidir.

SabriSari
Muho bilip bilmeden her konu hakkinda yorum yapma,

insanlari yanlis yonlendirip duruyorsun,

100000 dolara ihtiyaci yok, Green cardi oldugu icin devlet yarisini borc verip yarisinida karsiliksiz veriyor,
Borcu 25-30 seneye boluyor okul bittikten 6 ay sonra basliyorsun odemeye,

SabriSari
Muho adam US de fizik masteri yapacak,

US de calisacak,

SabriSari
Muho sen aynaya baktikca cahilligin ic yuzunu goreceksin,

Fizik bolumunun ne kadar acilimlari oldugunu bilmeyen adama ne anlatilirki?

muhogerdöndü
hangi bölüm ve okul olduğunu söyle yardımcı olmaya çalışım

muhogerdöndü
ilk önce ibt toefldan 120 üzerinden 100 ve greden de 1200 puan al sonra masteri düşün.bu puanı almadan imkansız.bide senelik en azından 10000dolar harç ve üniversite ücreti.bence git garson felan ol,eline aylık 2000 dolar para geçer eline.master yapmayı bosver.

muhogerdöndü
ne gerek var fizikte master yapmaya,ne de olsa işsiz kalcak.fizik mezunlarını görmüyon sanırım Türkiyede ne haldeler.en iyisi garsonluk.temiz 2000 dolar.

muhogerdöndü
evet bende Amerika için dedim.fizik heryerde fizik.ne kadar cahil adamlarsınız.sizlere laf anlatmak ne kadar zor.

whitelion
abd de master için diploma denkliği gereklimi?

whitelion
fizik bölümü chicago çevresindeki herhangi bir üniversite.ama cleveland state üniversitesi ne gitmek istiyorum

whitelion
08 07 2009, 17:00
arkadaslar tesekkürediyorum muho arkadas fizik dediğin bölümü okadar basite alma abd de okulu bitirseydim master yapmama bile gerek kalmazdı.bu sadece fizik bölümüyle alakalı değil diğer bölümler için de geçerli.

suana kadar hiç abd de master yapmayı düşünmedim o yüzden nasıl yapılır hangi sınavlara girip puan almam gerekir konusunda hiç bi bilgim yok.sadece bunları öğrenmek istiyorum.

bildiğim kadarıyla tofel puanını her üniversite istemiyor.tabi kulaktan doğma bir bilgi.

blossom
09 07 2009, 17:00
Kendi paranizla yapacaksaniz ayri bir durum ama mesela MEB' in bursu var, hatta once Amerika' da ingilizce egitimi aldiktan sonra master' a basliyorsunuz. Fakat kaldiginiz surenin 2 kati Turkiye' de sizin bolumunuzun oldugu 'herhangi' bir universitede hizmet vermeniz gerekiyor. Bir de TUBITAK bursu var, onda da benzer bir uygulama var. Eger akademisyenlik dusunuyorsaniz ve hangi universiteye gittigim onemli degil diyorsaniz bu yolu oneririm. Soyle bir avantajinizda olabilir, Amerika' da asistanlik yapip master parasini odemeyecek sekilde bir yer buldugunuzda bahsettigim burslari kestirebilirsiniz. Ozamanda daha dusuk bir miktarla para odersiniz ve zorunlu hizmet yapmaksizin Turkiye' ye borclu olmaktan kurtulursunuz. Bu da benim acizane fikrim.

quote:Originally posted by: whitelion
arkadaslar tesekkürediyorum muho arkadas fizik dediğin bölümü okadar basite alma abd de okulu bitirseydim master yapmama bile gerek kalmazdı.bu sadece fizik bölümüyle alakalı değil diğer bölümler için de geçerli.

suana kadar hiç abd de master yapmayı düşünmedim o yüzden nasıl yapılır hangi sınavlara girip puan almam gerekir konusunda hiç bi bilgim yok.sadece bunları öğrenmek istiyorum.

bildiğim kadarıyla tofel puanını her üniversite istemiyor.tabi kulaktan doğma bir bilgi.

alpallmighty
10 07 2009, 17:00
merhaba arkadaşlar...

Bir sorum olacak? green card ile cardı aldıktan sonra tr'de evlenirsek eşimizi amerikaya getiremedğimizi biliyorum. Aynı şekillde aldıktan sonra evlenirsek vatandaş olarak eşimize green card hakkı tanınmadığını da biliyorum. Peki green cardlı olarak amerikada F1 vizesi gibi çok uzun vizesi olan birisiyle evlenirsek ne olabilir?

mesela gittik 2 sene sonra beş senelik f1 vizesi olan birisyile evlendik. 3 sene sonra vatandaş olduk. ona da green card çıkartabillir miyiz? yoksa 3 sene sonra tanıdık çağırma olayı ile (family sponsor) olayı ile orada statu değiştirmesini sağlayabilir miyiz?

teşekkürler...

muhogerdöndü
acizane değil nacizane fikrim olacaktı,aciz misinki sen acizane yaymışsın,sana nasıl üniversite diploması vermişler.

siyahveyagmur
ARKADAŞLAR 2010 DV KAZANANLAR NEREDESİNİZ BULUŞUYORUZ BAŞLIĞINDA BULUŞALIM VE SONRA GERÇEKTENDE BULUŞALIM :D HADİİİ

ARKADAŞLAR 2010 DV KAZANANLAR NEREDESİNİZ BULUŞUYORUZ BAŞLIĞINDA BULUŞALIM VE SONRA GERÇEKTENDE BULUŞALIM :D HADİİİ

whitelion
blossom çok teşekküredreim verdiğin bilgiler için... belliki bu konuda baya bilgilisin suan abd demi yasıyon?

siyahveyagmur
11 07 2009, 17:00
ARKADASLAR TEKSAS DA YASAYAN VARMI??

EfeC@n
13 07 2009, 17:00
siyahveyagmur

mezun'un shirin kurt'u yine sen :)boyle dosyadan dosyaya ziplarsan aradigini bulursun saygilar :)

EfeC@n
17 07 2009, 17:00
sunu da eklersem sanirim bir ise yarar Ameikedaki konsolosluklar hangi eyalet nereye bagli...

------------------------------------

http://www.amerikadakiturk.com/devlet.html

------------------------------------

-------------------------------------

http://www.e-konsolosluk.net/

-----------------------------------

Herkeze kolay gerlsin. Yolunuz ve Bahtiniz acik olsun. Saglicakla....

EfeC@n
gelmeden bir de buralari kolacan edin faydasi olabilir degisik gorusler bence deger....

http://forum.mezun.com/forum/c...tid=3&flcache=5994576
(http://forum.mezun.com/forum/categories.cfm?catid=3&flcache=5994576
)

EfeC@n
siyahveyagmur
biz kurt degilizde kurtlara yem olmamaya calisiyoruz saygilar kolay gelsin :)

EfeC@n
4.5 yil gecti aradan hatirlamiyorum. kac fotograf olmali hatirlayamadim.

siyahveyagmur
efe kardeşim;ben seni ve taday i takip ediyorum :D:D:D izleri yani:D:D:D demekki sen taday nerde ben orada :D:D ben kurtcuk siz kurt :D:D benden öncesiniz nede olsa :D:D saygılarımlaaaaa

siyahveyagmur
VALLA ARKADASIM KANAYAN YARAYA PARMAK BASMISSIN :D AH ULAN GURBET ELLER AHHHHHHHHHHHHHHHH :D

siyahveyagmur
ASIL SAYGILAR BİZDEN YAA EFE SANA SORAYIM BEN RESİM BİR TANE GÖNDERDİM KAÇ TANE OLMALIYDI BİLGİN VARMIDIR ACABA??

EfeC@n
18 07 2009, 17:00
Annemarie
senin de ve tum arkadaslarimizin mirac kandillari mubarek olsun. Allah rast getirsin. Nice kandillere hep birlikte... selametle

Annemarie
18 07 2009, 17:00
Miraç Kandilinizi kutlarım, dualarda buluşalım, herşey gönlünüzce olsun...

EfeC@n
25 07 2009, 17:00
mayfiled arkadasimiz asagidaki dosyada amerika tecrubelerini paylasmis faydali olacagini dusunuyorum. saolsun.

www.blog.handekilic.com

EfeC@n
14 08 2009, 17:00
SAYIN MODERATOTUM LUTFEN SILMEYINIZ REKLAM AMACLI DEGILDIR SAYGILAR

EVET AMERIKA ZOR AMA BUNDAN (BKZ LINK) DAHA ZOR DEGIL

-------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v...l3AwE&feature=related
(http://www.youtube.com/watch?v=7de**zl3AwE&feature=related
)
------------------------------------------------------

EfeC@n
14 08 2009, 17:00
ARKADASLAR BU DOSYANIN ORTALARINDA BIR YERDE ARKADASLARINDA KATKILARIYLA CESITLI SIGORTALAR HAKKINDA YAZISMISTIK DEVLET SAGLIK SIGORTASIYLA ILGILI UNTTUKLARIMI EKLIYORUM SAYGILAR

TEXAS ICIN. DIGER EYALETLERDE DE BENZER UYGULAMALAR VARDIR.

Sigorta icin muracaat edeceginiz kurumun adi

TEXAS DEPT. OF HEALT & HUMAN SERVICES

BU BIRIMDEN GOLD CARD VE CHIP ICIN BILGI ALABILIRSINIZ. FOOD STAMP ALABILIRSINIZ
( DEVLETIN GIDA YARDIMI. SIZE AYLIK BIR MIKTAR PARA VERIR 300-350$ CIVARINDA AYLIK YEME ICME ICIN.)

YANLIZ KESINLIKLE "TANF" ALMAYIN
BU NAKIT (1200-1400$KADAR TAM RAKAMI HATIRLAMIYORUM BU ARADA OLACAK)PARA YARDIMIDIR. SIZIN GC VE VATANDASLIGINIZI TEHLIKEYE SOKAR/SOKABILIR.

chip :1800-647-6558 COCUKLA ICIN

GOLD CARD (YETISKINLER ICIN )

BULUNDUGUNUZ IL ICIN INTERNETTEN BAKARSINIZ. RANDEVU ALIP GIDERSINIZ.

EfeC@n
16 08 2009, 17:00
ARKADASLAR GUVEN AKCAY KARDESIM "houstonda sanayi" DOSYASINDA HARIKA BIR DEGERLENDIRME YAPMIS BURAYA DA KOPYALAMAK ISTEDIM ARKADASLARA FAYDALI OLACAGINI DUSUNUYORUM. DEGERLENDIRMESI SOYLE:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
arkadaslar merhaba.
bu folder da konusulanlar ıcın houstona bir kac ay evvel gelmis biri olarak bende bazı gozlemlerimi sizlere aktarmak istiyorum.
simdi efecan beyın de sozune ettigi gibi el becerisine dayalı bir maharetin / mesleğin varsa (sanayi,fabrikasyon odaklı meslekler,makineler,torna,petrol,enerji vs... ) houston gelinebilecek ve is imkanlarına bakılabilecek bir yer.cunku houston enerjı sektoru agarlıklı bir sehir.
yanı sıra saglık sektorunu de es gecmemek lazım tabi !!!

YALNIZZZZ !!!!
SU AN HOUSTONDA DA TIPKI ABD nin DİGER NEREDEYSE BUTUN SEHİRLERİNDE VE HATTA BİZİM ULKEMİZDEKİNİN AYNISI SEVİYESİNDE BİR KRİZ VAR...
BUNU NEREDEN Mİ BİLİYORUM ?? İŞKEMBEDEN SALLAMIYORUM ,OKUDUGUM MAKALELERDEN AKTARMIYORUM ,ONUN BUNUN SOYLEDİKLERİ / KULAKTAN KULAGA ,AGIZDAN AGIZA YAYILANLARDAN DEĞİL BİZZAT BU SIKINTILARI YAŞAMIŞ VE YAŞAMAYA DEVAM EDEN BİRİ OLARAK SOYLUYORUM HOUSTON HERHANGİ BİR İŞİ OLMAYAN İÇİN BENCE COK COK İYİ DUSUNEREK GELİNMESİ GEREKEN BİR YER... CUNKU BURADA YASAL ama ALT DUZEY DENİLEBİLECEK İS ALANLARINDA Kİ BU ALANLARI AZ SONRA SİZLERE TEK TEK AKTARACAGIM İS BULABİLMEK NEREDEYSE İMKANSIZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
BUNUN İCİN SİZE NAMUSUM ,ŞEREFİM VE HATTA YUCE MEVLAM ÜZERİNE YEMİN EDEBİLİRİM. CUNKU BUNU HAFTALARDAN BU YANA BURADA YASAL OLARAK CALISMA İZNİ OLAN VE YASAL OLARAK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN KURUMLARDA İS ARAYAN ve HALADA ARAYISINI SURDUREDEN BİRİ OLARAK SOYLUYORUM !!!

HOUSTONLA İLGİLİ SOYLEYECEKLERİM BİTTİ Mİ TABİKİ DE BİTMEDİ OKUMAYA DEVAM EDİN BENCE ARKADASLARIM !!!

1- HOUSTON, BURAYA BASKA BİR ULKEDEN YENİ GELMİS,
2- ABD de HERHANGİ BİR İS DENEYİMİ OLMAMIS,
3- İNGİLİZCEYİ EN AZ İNSANLARLA ANLASABİLECEK KADAR BİLMEYEN,
4- AZ EVVEL YUKARIDA BAHSETTİGİM İS ALANLARININ HARİCİNDE BİR MESLEGİ, VEYA EGİTİMİ OLAN,
5- BURADA BİR KURUMDA Kİ O KURUM HER NERESİ OLURSA OLSUN CİDDİ BİR POZİSYONDA TANIDIGI OLMAYAN (buna Türkıye'de araya torpil koymak diyoruz)
KURUMLARI SIRALIYORUM:
SIRALIYORUM CUNKU BEN BİZZAT KAPILARINI HER FIRSAT YAKALADIGIMDA ARŞINLADIM VE ARŞINLAMAYA DA DEVAM EDİYORUM !!!
1-starbucks,
2-pizza hut,
3-dominos
4-papa jones pizzacısı (belki adını yanlıs da yazmıs olabilirim),
super marketlerin neredeyse tümü,
1-wall mart
2-kroger,
3-randalls,
4-office depot,
5,home depot,
6-best buy,
7-sub way,
8-chese cake factory,
otellerin tumu,
1-hilton
2-shereton,
3-ceylan intercontiniental,
4-holiday inn
5-mariott otelleri,
ve aklınıza gelebilecek tum uluslararası oteller zincirleri,
devam ediyorum
houstonda ki magazacılıga dayalı is olanakları hani kasiyerlik tezgahtarlık falan olur ya o turden isler, dusunun hangi tekstil markası aklınıza geliyorsa neredeyse hepsi.
İSTE SAYIN ARKADASLARIM BUNLAR VE BUNLAR GİBİ DAHA ONLARCA KURUMDA İS BASI YAPABİLMEK İCİN COK KALLAVİ BİR POZİSYONDA TANIDIGINIZIN BULUNMASI GEREKLİLİĞİ MEVCUTTUR SEVGİLİ !!! HOUSTONUMUZDA !!! BİR İŞ YERİNDE İŞ BAŞI YAPABİLMEK İÇİN.
nereden mi biliyorum YUKARIDA DA BELİRTMİŞTİM YA HANİ bunları BEN yaşıyorum her gun BEN.

BİTTİ Mİ HOUSTONLA İLGİLİ SOYLEYECEKLERİM HAYIR TABİKİDE !!!

arkadaslar burası ucuzmuş ev kiraları yarı yarıyaymışşşş, et ucuzmuş,benzin ucuzmuş o ucuzmuş bu ucuzmuş......
YAV PARDONDA ALLAH AŞKINA KİM TAKAR YALOWA KAYMAKAMINI !!!
dusunun lutfen sayın arkadaslarım bır ıs bulamazsanız ve bır ısınız yoksa isterse değil houston cennet köşesi olsa ne ifade eder ki ??? he soyleyin bana ne ifade eder !!!!
yok neymiş masraflar yarı yarıyaymış yok dortte biri fiyatınaymıs yok zartmış zurtmuş..

BİLİYORUM BUNLARI BURAYA YAZDIGIM İCİN İCİNİZDEN BANA EN AZ KIL OLAN BİR KİŞİ !!!
ÇIKACAK YADA BU HERİF NEYİN PEŞİNDE DİYE ANLAM VEREMEYENİNİZ !!!

AMA;

BEN YENİ GELECEKLERIN KULAGINA KUPE OLSUN DİYE SOYLUYORUM
HANİ O KİMİLERİ İCİN RUYA SEHİR DİYE TABİR EDENLERE DEĞİL
HOUSTON İCİN COK UCUZ OLDUGUNU DUSUNENLERE DE DEGİL
HELE HELE BURADA İS İMKANLARININ COK OLDUGUNU DUSUNENLERE HİC DEGİL
HATTA ABD de KRİZDEN EN AZ HOUSTONUN ETKİLENDİGİNİ DUSUNENLERE DE DEGİL !!!

SADECE BURADA YENİ BİR YASAM KURMAYI DUSUNENLERE SOYLUYORUM HOUSTONDA YASAL OLARAK BİR YERDE İS BASI YAPABİLMEK SU AN MUCİZELERE BAGLI SAYIN ARKADASLARIM MUCİZELERE !!!

SEVGİLİ KARDEŞLERİM ,SAYGIDEGER BUYUKLERİM VE DİGER TANIMADIKLARIM. GOZUNUZU SEVEYİM BURASI HAYATA YENİ BASLAMAK İCİN COK COK COK COK IYI DUSUNULMESI GEREKEN BİR YER !!!.

TABİ İŞİ OLANLAR İÇİN İŞKEMBEDEN SALLAMAK KOLAY, MİLLETİ KEKLEMEK DE KOLAY NE OLACAK MİLLET BİR UMUTDUR DİYOR ve ÇIKIP GELİYOR CENNET ŞEHİR !!! HOUSTONA.

PEKİ SORUYORUM SİZLERE ŞİMDİ SEVGİLİ ARKADAŞLARIM İNSANLARIN VEBALLERİ NE OLACAK ?? HE
BUNU SOYLEYEBİLİR MİSİNİZ BANA ?? BUNUN SORUMLULUĞU ALTINA GİRMENİN ÖNEMİ NEREDE KALDI ?? DEMEK Kİ BU HUSUSUN BİR ÖNEMİ KALMAMIŞ YADA VARMIŞ DA KİMİNE GÖRE EN AZINDAN BENİM ANLADIĞIM VEBAL KAVRAMINDAN BAŞKAYMIŞ !!!!!

NE OLACAK Kİ GELİN BURADA İŞ DE COK DEMEK KOLAY AŞ DA COK DEMEK KOLAY AMA YA ÖYLE DEĞİLSE ?? YA BURASI AZ EVVEL SOZUNE ETTİĞİM KUALİFİKASYONLARA SAHİP OLAN / OLMAYANLAR İÇİN ANCAK SOZUNE ETTİĞİM VE EDECEĞİM KADAR BİR POTANSİYELE SAHİPSE ???

HAYAT HOUSTONDA UCUZ TABİKİDE ARKADAŞLARIM AMMAAA BİR İŞİNİZ VARSA. ALLAH KİMSEYİ İŞSİZ KOYMASIN BU ARADA.
PEKİ YA YENİ GELECEKLER NE YAPACAKLAR HOUSTONDA HE NE YAPACAKLAR ???

SAYIN ARKADAŞLARIM SAYGIDEGER ABİLERİM BURASI İLE İLGİLİ EDECEĞİM BİR KAÇ KELAM DAHA KALDI ONLARI DA AKTARAYIM İZNİNİZLE DE AK G..T KARA G..T CIKSIN MEYDANA VE HANİ İÇİMİZDE BAZILARI VAR YA HANİ O HOUSTONU ÖVE ÖVE BİTİREMEYENLER ONLAR OZELLIKLE DINLESINLERDE AZCIK İNSAFLI OLUP INSANLARA KRİZDEN SONRAKİ HOUSTONU ANLATIRKEN LUTFEN ALLAH RIZASI ICIN BUNLARIDA DİLE GETİRSİNLER TIPKI BENIM SU ANDA YAPTIGIM GİBİ.
AMA NERDEEEEE...........

BAKIN SEVGİLİ ARKADAŞLARIM BU YAŞANASI / RUYA ŞEHİR HOUSTONUMUZDA TABİKİDE İSTİHDAM OLANAKLARI BİR TAKIM İŞLERDE MEVCUT.
BU İŞLER NELER MİDİR BİRDE ONLARA BAKALIM İSTERSENİZ SİZE AKTARACAKLARIMIN BU BÖLÜMÜNDE.

HANİ TIPKI SIGINMA HAKKINA İHTİYACI OLAN İNSANLAR VARDIR SAYIN ARKADAŞLARIM YAHUT BİR NEVİ MÜLTECİDE DENİR ONLARA YADA İLTİCACI MI DENİYORDU YA NEYDİ O ??? ÜÇÜNDEN BİRİ GİBİ İŞTE !! VE O STATUDEKI INSANLARA BİR TAKIM İŞLER REVA GÖRÜLÜR ÇÜNKÜ BU TÜR KİŞİLERİN ÇALIŞMA İZNİ YOKTUR ve YASAL OLARAK BİR YERDE İSTİHDAM EDİLEMEZLER (OYSAKİ BENİM ÇALIŞMA VE YAŞAMA İZNİM VAR BU ÜLKEDE !!!) VE ONLAR VERGİ VEREMEZLER DOLAYISI İLE BU ÜLKEDE Kİ SİSTEME DAHL OLAMAZLAR... (bu ulkede ki sisteme dahil olunmalıdır / kayıt altına alınmalısınızdır cunku ancak boyle bir ivme yakalanabilir burada hayata tutunabilmek icin) YANI SIRA HERHANGİ BİR SAGLIK GUVENCESİNE DE SAHİP OLAMAZLAR CUNKU BU HAK SAGLANAMAZ ONLARA BU İŞLERDE
BUNUN NEDENİDE BU TIR ISLER GAYR-İ YASAL İŞLERDİR DİĞER BİR ÖTEKİ DEYİŞLE ziktiri poktan işlerdir. VE ZİKTİRİ POKTAN STATUYE SAHİP İNSANLAR ÇALIŞTIRILABİLİR DİYE DÜŞÜNÜLÜR HANİ İDEALİNDE DEĞİL Mİ ???

PEKİ NELER MİDİR BU İŞLER:

DEĞNEKÇİLİK
BONCUK SATICILIĞI
KOMİLİK
HAMMALLIK
VE DEVAMI...

BU TUR İŞLER SAYIN ARKADAŞLARIM HOUSTON DA HALA İSTİHDAM İMKANI SUNMAYA DEVAM EDEN İŞLERDİR.
DEVAM EDEN İŞLERDİR CUNKU BU İŞLERDE YASAL OLARAK ÇALIŞTIRILMAZSINIZ ve BU İŞLERİN
KİMİLERİ GECELERİDİR ve KİMİLERİ NE BİLİYİM NEDİR İŞTE...
AMA BOYLE İŞLERDE HALEN HANİ O COK SEVİLESİ HOUSTONDA İŞ İMKANLARI VARDIR VE SİZ YENİ GELECEK ARKADAŞLAR BU İŞLER DE İSTİHDAM EDİLEBİLİRSİNİZ.
AYRICA ARKADAŞLAR BU GİBİ İŞLERDE DE PARA DA KAZANABİLİRSİNİZ AMA YA YEDİ DOLAR YADA SEKİZ DOLARLA BAŞLAR SAAT UCRETİNİZ !!! YANİ O İŞLERDE DAHİ BİR TATSIZLIK SOZ KONUSUDUR.. YANI SIRA BU GİBİ İŞLERDE DAHİ FULL TİME (40 saat yani) CALISABILMEK NEREDEYSE İMKANSIZDIR. CUNKU DEMİŞTİM YA HANİ RUYA ŞEHİR "HOUSTON IMIZ" !!! ŞU ANDA DİĞER TUM ABD DEKİ ŞEHİRLER GİBİ KRİZ İÇİNDE KIVRANMAKTADIR.

HOUSTON DENEN YER İŞTE BOYLESİ BİR YERDİR SAYIN ARKADAŞLARIM.

(ARKADASLAR YAZDIKLARIM BİRAZ ÇETREFİLLİ OLDU AMA EN AZINDAN FAYDALI OLDUĞU KANISINDAYIM. AMA YİNEDE YAZIM VE İFADE HATALARIMDAN DOLAYI KUSURA BAKMAYIN OLUR MU ???)

herkese selamlar.

sürç-ü lisan ettiysek affola.

sözüm sözünü etmesini bilenlere değil bilmeyenleredir

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

BEN DE BU GUZEL DEGERLENDIRMEYE KATKI OLUR DUSUNCESIYLE SUNLARI YAZMISTIM :

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kardesim cok guzel yazmissin ellerine saglik. Karnin doymadiktan sonra neye yarar ucuzluk. yazdiklarin el-hak dogrudur. Ben onun icin diyorum ya; benim cennetim baskasinin cehennemi olabilir. Bende tutan baskasinda tutmayabilir. Nerede karnin doyuyorsa senin icin en iyi yer orasidir.....diye

Gel yaw elini sallasan ellisi demek ciddi sorumluluk ister. Sonunda papaz olmak var Bu isler veballi islerdir. Gel demeden once cok iyi dusunmek lazim. Eger sanayii de calismiyorsan 10$'in uzerinde zor is bulursun. Burada iyi kazanmak istiyorsan elin alet tutacak...Muhasebeciler, saglikcilar, ogretmenler, veterinerler...vs.burada ekmek yiyenlerden bazilari. ofistew calisirsan alacagin para farklidir arazide calisirsan alacagin para farklidir. 6 aydir hatta 8 aydir burada da cok ciddi kriz var. is yerinin acilmasini bekleyenlerden birisi de benim... bize krizin sonkertede vurmasi buyuk avantaj, teselli.... 2008'de islerimiz o kadar hizliydi ki krizi goremedim. kendi payima soyluyorum, bize bir sey olmaz dedik. cakiyi yedik... acildik ve yoparlanmakta zorlaniyoruz. sozun ozu artik kirizle biz de tanismis olduk.

Bence guzel olmus eline saglik. firsat buldukca yaz. saglicakla

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10$ icinde bulundugumuz su gunler icindir... aslinde10 $ falan filan demek dogru degil her sektorun ederi farklidir. alti ustu olabilir. ben hep diyorum Amerika almadan vermez. once kucuk rakamlara calisilir sonra artar. asu siralar hicbir sey kendi degerinde degil zaten. bir ornek vereyim sanayiiden... bir ilan gordum. motorman (endustriyel motor tamircisi ) denizde platformda calisacak min15 max 30 gun denizde calismasi gerekiyor 3 yil uzmanlik verilen para brut 15 $ 1-2 yil once burakama cirak calismazdi... ayni yillarda bizim fabrikada vazifsiz aradabir temizlik yapan iscinin baslangic ucreti 10$'di simdi boyle bir birim yok herkez her isi yapiyor. oyle nazlanmak yok disarida bir kumul issiz var...

Sindi ortada bir is var rederi atiyorum 3 $ sidilerde dusmus 1$'a bu ise tali bir suru insan var kimisinin uzmanligi 1 yil kimisinin5 yil is veren uzmanligi fazla olani tercih ediyor. ucuza iyi ekip kurma pesinde. is verende boyle iste adini siz koyun ... bu durumda acemiile yeni olanin daha cok beklemesi gerekecek. cirak fiyatina usta istihdam ediliyor. maalesef...

Su an Houston kotunun iyisi durumunda... iyinin kotu degil... bu ikisi arasinda daglar kadar fark var. Arkadaslar hatirlayacktir. Daha once dedigimi yine tekrarliyorum. eger Amerikaya son giris tarihiniz yakin degilse bekleyin. Eger sureniz kisitliysa ve GELMEYE DEGER DERSENIZ GELIN UMUDUNUZ KALACAGINA EMEGINIZ KALSIN DENEYIN. TAKDIR SIZIN.Bir kac sektor haric su an Amerika'da catirti kopuyor...

Bir komsumuz var. 90-95 yaslarinda onun ifadesiyle "... 1920'lerin sonu 30'larin basindaki buyuk depresyonu hatirlatiyor bu durum bana. ozamanlarda insanlar kafilelerle bir yerden bir baska yere goc ediyordu. bizim ciftligimiz oldugundan hayvanlarimizi kestik yedik topragimizi ekti... fazla etkilenmedik ama bir suru insan perisan oldu. su an yasananlar bana o gunleri hatirlatiyor. neredeyse ayni..."

Amerika bu isten cikar ancak zaman alacak.

GUVEN KARDESIMIZIN YAZISINI YABANA ATMAMAK LAZIM . 10 NUMARA YAZMIS. EYVALLAH.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UMARIM BU KOPYALAR FAYDALI OLUR. HERKEZE SAYGILAR.

EfeC@n
18 08 2009, 17:00
arkadaslar isinize yarayabilir.

http://forum.mezun.com/forum/m...id=40233&enterthread=y (http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=4&threadid=40233&enterthread=y)

EfeC@n
19 08 2009, 17:00
amin. Sizlerinde..

Annemarie
19 08 2009, 17:00
Arkadaşlar Ramazan-ı Şerifiniz hayrolsun. Nice Ramazanlara ulaşmanız dileğiyle...

EfeC@n
20 08 2009, 17:00
sogukkanli,
her sey sonlu. tipki senin gibi... benim gib...i iste boole...

taday
cesedimizi cignemeden bu linki olduremezler! :)

Annemarie
bu link ölmez, dokuz canlı:)ayrıca efecan abimiz olduktan sonraaaa hıh, hiç ölmez hiçç:)

serdar_k
Geldim bende sonunda
ilk gunler bildiginiz uzere cok zor geciyor..
yolculuk ve ayrintilari kafami toparlayinca yazacagim..
kalin saglicakla

sogukkanli
LİNK ÖLMÜŞ !!!!!!!!!!!

EVET AMERIKA ZOR AMA BUNDAN (BKZ LINK) DAHA ZOR DEGIL

-------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v...E&feature=related
(http://www.youtube.com/watch?v=7de**zl3AwE&feature=related
)

------------------------------------------------------

EfeC@n
21 08 2009, 17:00
Annemarie
saolasin:)

EfeC@n
taday
:)Eyvallah.

abicim Mymuberra arkadasimizin bir sorusu var. Bende , senin ifadenle, sevk evrakini verip sana yonlendirdim. :)kendine iyi bak. Saglicakla :)

EfeC@n
serdar_k
Hos geldin. Umarim Butun hedeflerine ulasirsin. Ilk gunler hakikaten zor olur. Sonra yavas yavas her sey hallolur. Tecrubelerini paylasirsan cok makbule gecer.
Senin ve tum arkadaslarin Yolunuz ve bahtiniz acik olsun. :)

Serhat1405
Arkadaslar, diger bir konu basliginda (Houston'da sanayi) oldukca onemli seyler yazisiliyor ama dusunduklerimi orasi yerine buraya yazmayi tercih ettim okur kalitesi bakimindan ve gereksiz yorumlardan kacinmak icin. Bu konuyu en sonda yazacagim.

Asagida yazacagim hususlar biraz sert olacak; pek de kimsenin hosuna gidecegi, duymak isteyecegi seyler degil esasinda. Yanlsi dusundugum seylerde olabilir ama bana gore dogrular bunlar:

Konu yesil kart kazanip ya da baska bir sekilde Amerika'ya gelmeyi dusunen kisilerde olmasi gereken nitelikler:

- Ingilizce bilmiyorsaniz buraya gelmeyin arkadaslar. Tutunamazsiniz, is bulamazsiniz, derdinizi anlatamazsiniz, 6 ay sonra da pes edersiniz. Ingilizce bilmekden kastim bu arada "anliyorumda konusamiyorum" vs degil. En az orta ustu Ingilizceniz olmasi lazim ki bu seviyede bile ilk 6 ayda sorun yasanabiliyor. 3 seneden sonra oturmaya basliyor.

- Kenarinizda paraniz yoksa gelmeyin. Bekarlar minimum $10,000, evli ciftler $13,000, evli tek cocuklu aileler $18-20,000 para getirebilmeliler yanlarinda ki bu para yaklasik 4 ay sizi calismadan minimum sartlarda gecindirir.

- Ne is olsa yaparimcilardansaniz, mesleginiz yoksa gelmeyin, ac kalirsiniz. Ne is yaparimcilar bundan 3-4 sene once gecinebiliyorlardi; simdi malum krizden dolayi burada herkes ne is olsa yaparimci.

- Pizza delivery, vs ogrenci isidir. Bu tip seylerle aile gecindiremezsiniz. Ancak belirli bir sure icin ek gelir olarak yapabilirsiniz. Bu tip islere bel baglayip gelmeyin.

- Cocuklu aile iseniz ve eger cocugunuz esinizin calismasina musade etmeyecek kadar kucukse, tek gelir ile aile gecindirmeniz cok zor.

- Kendi kendinize yeter bir kisiliginiz yoksa gelmeyin. Cok yalniz kalirsiniz hele tek basina iseniz aileniz ile gelmediyseniz.

- Hergun adana, lahmacun, simit as erecekseniz gelmeyiz; boyle hayat gecmez gurbet elde.

- Internetde okuduklariniza, bu forumda okuduklariniza guvenip gelmeyin; uzulursunuz. Burada can ciger kuzu sarmasi oldugunuz arkadaslariniz buraya gelince yuzunuze bile bakmazlar

- Caliskan degilseniz gelmeyin! Calismakdan insanin anasindan emdigi sut burnundan gelir burada.

- Gelir kari-kiz takilir hayatimi yasarim diye dusunuyorsaniz gelmeyin! Olmuyor oyle universite ortami vs haric. Starbucks'daki kiz kahvenizi verirken size guluyorsa sizden hoslandigi icin degil, isini dogru yaptigi icin guluyor!

- Saglik sorunlariniz varsa adiminizi bile atmayin buraya cebinizde cok siki paraniz yoksa (Burada bahsi gecen gercekten cok siki para; $50-100,000 zannetmeyin cok daha fazla)

- Universite okumaya, master, doktora yapmaya geliyorsaniz gelin!

Gelelim nerede, hangi sehirde, eyaletde yasanacagi konusuna. Amerika'nin her eyaleti esasinda ayri bir ulke; farkli kulturler, farkli yasam sekilleri hatta bazen neredeyse farkli diller. Bence hepside yasanacak yer standartlarinda, kendine gore avantaj ve dezavantajlari var. Hepsinde de gecinilecek potansiyel mevcut bence, yapilacak aktiviteler farkli vs...

Los Angeles, New York, San Francisco gibi buyuk sehirler hep pahali ve pahali da olacaklar sebebi cok basit; daha fazla para kazanma olasiligi var. California'nin Fresno sehrindeki is olanaklari ile New York'un New York sehrindeki is olanaklari arasinda daglar kadar fark var. Ama NY'da ayda $4,500 standardini Fresno'da $2,500'a yakalarsiniz. NY'da $700,000'lik evi Fresno'da $200,000'a alirsiniz. Aktivitelerde farkli dogal olarak; pek kendi kendine yetmeyen birinin Fresno'da yasamasi zor, yapacak pek birsey yok cunku.

Yok San Francisco Amerika'nin en guzel sehri, yok Houston cennet gibi biryer; hikaye bunlar arkadaslar. Birisi icin cennet gibi olan yer, baskasi icin cehennem gibidir. Los Angeles; hayatta yasamak istemedigim sehirlerden biridir. Tek sebebi var: Trafik! Gunde 3.5 saatimi trafikde harcamak istemiyorum. Ama Turk olan cok yakin arkadaslarimdan biri icin cennet. Adam 1.5 saat arabada izdirap cekip Venice Beach'de yarim saat tur atmak hosuna gidiyor. Herkesin kendi tercihi. Ben, 100-150,000 nufuslu kucuk bir sehirde yasamayi tercih ediyorum; hem kendi ihtiyaclarimdan dolayi hemde 4 yasinda bir cocugum olmasindan dolayi. Buyuk sehirlerdeki cete, uyusturucu sorunlari ile karsilasmak istemiyorum ileride.

Benim hanim sevmiyor yasadigimiz yeri. Neden? Cunku sokak kulturu yok. Istanbul'daki gibi omuzuna cantani atip ben bir dolanip geleyim diyemiyorsun. Bir café'de oturup caddeden gelip gecenleri suzerken kokosluk yapacak biryer degil cunku. SF ya da Manhattan cennet onun icin. Ama benim icin izdirap. Kalabalik, trafik, kesmekes... Halbuki burada trafik derdim yok benim, beton gormuyorum, yemyesil etrafim, 15 dakika araba ile gidip basketbol maci seyredebiliyorum, yarim saat yol gidip snowboard yapabiliyorum... 40 yasina merdiven dayamis benim icin yetipde artiyor bunlar.

O yuzden surasi cennet, burasi cehennem seklindeki atip tutmalara inanip nereye geleceginize karar vermeyin. Adam bekardir, aile cocuk sorumlulugu yoktur San Diego cennetdir onun icin, her aksam bara pavyona gider, beach'lerde takilir, gununu gun eder. Adam vardir 2 cocugu vardir, buna gore sorumluluklari faklidir; der ki Nebraska'nin bilmem ne sehri benim icin cennet! Size surasi cehennem surasi cennet diyenleri, burayi gelin ben size yardimci olurum diyenleri biraz arastirin. Cennet dedikleri yerde ne yapiyorlar? Neler yapmislar? Bir goz odada oturup pizza servisi mi yapiyorlar yoksa zanaati ya da girisimciligi, vb seylerle is ve ozel hayatlarini duzene sokmuslar, evlerini barklarini alip simdiden emekliliklerini planlamislar, sadece Turklerden ya da cesitli (!) cemaat tarzi topluluklardan olusmayan bir cevreleri mi var, vs... Internet yalanlarina, internet maskelerine kanmayin. Insanin hayatini degistirmesi kolay degil, yanlis kararlarda hem size hem de burada harcadiginiz paraya yazik olur. Bir hikaye size, cok da yakin gecmisde yasanmistir.

Burada 3-5 sene yasamis arkadaslarim is degisikligi sebebi ile Turkiye'ye donduler bundan 5 sene once kadar. Ofisden genc bir arkadasa lotodan yesil kart cikiyor, kismet. Cocukda once bir sevinc, sonrada panik oyle ya bizim aklimiz sonradan basimiza gelir "simdi ne yapacagim ben?". Demisler bak bu adam orada yasadi bir sure, sana yardimci olmaya calisir, arkadaslari var abisi orada yasiyor vs. Neyse, bizimki geliyor arkadasima diyor boyle boyle, durum budur. Bir iki konusmadan sonra arkadasim anliyor ki bu is zor pek de oluru yok. Niye? En buyuk sebep Ingilizce, bizim genc arkadasda yes/no'dan baska birsey yok. Ofisde getir gotur isleri yapan vasifsiz bir eleman, hic yurt disina bile cikmamiz vizyonu zayif, sabahlari gazete niyetine Fotomac alan, aksamlarida kahvede pispirik oynayan biri bu genc arkadas. Birak Amerika'yi Turkiye'de ile bir baltaya sap olmak istemeyen dar goruslu birisi. Arkadasim der ki; sen vazgec bu sevdadan bu is o kadar kolay degil, soyle sorunlar boyle sorunlar olabilir ama bizimki kapilmis malum Amerika sevdasinda illa da gidecegim. Neyse yardimci olmus, Portland, Oregon'da ki cennet gibi bir yerdir bence daha oraya gitmeden tanidiklari vasitasi ile evini, arabasini hatta ve hatta isini bile ayarlamis. Bizimki arabasini vs.ni satmis cepde $20,000 ile Portland'a ayak basmis. Arkadasimda uzakdan takip ediyor cocugu tanidiklari vasitasi ile bir yardima ihtiyaci olursa elim uzerinde olsun diye. Ama gelen haberler iyi degil; dogru duzgun calismiyor, Ingilizce ogrenmeye niyeti yok, vs... Neyse uzatmayayim 2.5 ay sonra bizimki geri donuyor cepte $0 ile! "Yaw ne bicim memleket, hicbirsey yok, cok sikildim keske gitmeseymisim!". Ama zaten bunun boyle olacagi belliydi degil mi? Bu hikaye size cok tanidik gelmiyor mu? Benim bildigim buna benzer en az 7-8 hikaye var ki bazilari coluklu cocuklu. Eger bu tipde birisi iseniz gelmeyin buraya arkadaslar. Paraniza yazik, size yazik! Bu tarzda adam o kadar var ki su forumda bile, iki kelam ettiginizde anlayabiliyorsunuz zaten.

Ha, bu arada, elinizden is geliyordur, zanaatiniz vardir, iyi bir egitiminiz vardir, vs gelin o zaman ama iyice arastirin! Bu aralar cok zor Amerika her anlamda.

Tanidiginizin oldugu yere gelin arkadaslar. Ilk geldiginizde size yol gosterecek birileri olsun. Ama bu tanidigi internetden aramayin, Turkiye'den bildiginiz birisi olsun, guvendiginiz birisi olsun, size kazik atmayacak birisi olsun. Sunu da aklinizdan cikarmayin Amerika'nin insanlari degistirdigini! Nereden ev tutulur, hangi semtler iyidir, marketden sunlari alabilirsiniz, sunlarin ambalaji cok afilli ama tadi berbat, su arabayi al sunu alma, vergini nasil vereceksin, vs... Bunlari anlatsin size. Benim geldigimde yaptigim en buyuk hatalardan biridir mesela pahali araba almak. 3 sene taksidini odedim, pesinat verdim vs... Halbuki simdiki aklim olsa gider $1,500'lik bir araba alirdim ama yanlis yol gosterildi. Az mi ekmek attik cope maalesef, soganli sarmisakli diye. Az mi departman store'lardan 50% indirimli cok ucuz diye bir ton sey aldik 2 hafta sonra 50% uzerinden %30 indirimde oldugunu gormedik mi... Ufak tefek gozukuyorlar fakat toparladiginizda para ve vakit kayiplari.

Iyi secin burada size destek olacak kisiyi, SSN'nizi kullanip kredinizi berbat etmesin, elinizdeki parayi gel beraber is yapalim diye alip yemesin, eski sorunlu arabasini ederinin iki kati size satmaya calismasin! Ben cok sikinti cektim sende cek zihniyetinde olmasin. Yasanacak en iyi sehir burasidir diye sallamasin! Fikirlerini soylesin, sebeplerini aciklasin, karari size biraksin.

Turklerden uzak durum arkadasim. Basiniza gelebilecek kotu seylerin cogu maalesef bizden gelir. Odunc aldigimiz arabayi carpip ozur bile dilemeden anahtari geri veririz biz, ailenizle yasadiginiz eve hatun atmak icin evin anahtarlarini bile istedigimiz olmustur, $500 bile etmeyecek evimizi sana $1,300'dan kiralamaya kalkisiriz bu kadar etmedigini soylediginde bir de ustune ustluk bozuk atariz sana kuseriz, kacak arkadasimizla seni evlendirmeye calisiriz, ancak isimiz dustugunde arariz seni... Cok duzgun Turkler yok mu? Cok, ama yazdigim sebeplerden oturu gizleniyorlar orada burada, arada yakabilirseniz onlardan ne mutlu size. Ben? Ben daha 1 tane yakalayabildim!

Ingilizce'yi cok iyi ogrenin arkadaslar. Burada basarili olmanin anahtarlarindan biri Ingilizce. Hintlilerin profesyonel is hayatinda bu kadar basarili olmalarinin en buyuk sebebi bence Ingilizce'ye olan hakimiyetler. Cok agir aksanlari var filan ama cok hakimler dile.

Kalin saglicakla...

EfeC@n
22 08 2009, 17:00
- iNGILIZCE BILEN ARKADASLAR HER ZAMAN MACA 1-0 ONDE BASLAR. NEKADAR INGILIZCE O KADAR INSANSINIZ. IYI INGILIZCE IYI IS KOLAY YASAM DEMEKTIR. INGILIZCE BILMIYORSANIZ ILK HALLEDECEGINIZ IS INGILIZCE. ADAM INGILIZCE OKUR YAZARMISIN DIYE SORUYOR CEVAP HAYIR ISE O'NA GORE CAHILSINIZ VE BU NA GORE DAVRANIYOR. HAKLIDA...

-PARA ONEMLI RAKAM KISI YE GORE DEGISIR. BENIM IHTIYACLISTEMDE OLMAZSA OLMAZ MADDEDI SIZIN LISTENIZDE HIC OLMAYABILIR BEN 3 KURUS PARAYLA GELDIUM AMA, TEHLIKELI SAHNELERDEN SONRA EKRANIN ALTINDA GECEN YAZIDAKI GIBI, "SIZ EVDE DENEMEYIN " :)

-HAKIKATEN OYLE AMERIKADA SU AN CIDDI SIKINTI VAR IS KONUSUNDA.

-PIZZA GIBI KAPTI KACTI ISLER EK ISTI ANA IS OLARAK BAKILMAMALI BIR AN ONCE BASKA ISLERE BAKILMALI

- HAKIKATEN ILK BASLARDA TEK ISLE GECINMEK COOOOK ZOR. ESINIZIN TAKVIYESI SART. ESLER AYNI ADIMI ATMAYIP AYNI HEDEFE KITLENMEZSE ISLER ZOR. YUVALARI DAGILANLAR VAR. BIRI KALK GIDEM DIYOR OTEKISI DUR HELE SIMDI ZAMANI MI DIYOR. HOS BENIM ESIM VE SONRASINDA COCUKLAR BASTIRMASAYDI BEN COKTAN DONMUSTUM.

- KENDI BASINIZIN CARESINE BAKMAK ZORUNDASINIZ. TURKIYE'YI KEBABI YADA HER NEYSE GERIDE BIRAKMADAN GEMILERI YAKMADAN BU ISLER OLMAZ.

-DELI GIBI CALISACAKSINIZ SOSYAL HAYAT BEKLEMEYIN. BURADA CALISIR DUSUNU ALIR UYUR VE FATURALARINI ODERSIN.

- BURAYA SIRF OYNAYIP TUYNEMEYE GELEN, BAR PAVYON DOLASAN; BUNUN ICIN 10 SAAT UCAN NEREDEYSE 10BIN KM YOL TEPEN INSANIN AKLINA SASARIM.

-KUZEY GUNEY FARK ETMEZ NEREDE EKMEK YIYORSAN ORAYA GITMELISIN.SAGLIK ONEMLI.. SIGORTALI CIDDI BIR IS YAKALAMALISIN BIR AN EVVEL. BIR DIS CEKIMI 250$ BIR DIS IN KANAL TEDAVISI 1400$ BIR ULTRASON 500$.. VS.
-INGILIZCEDE BILSEN HAYATINA BIR ARKADASIN TANIDIGIN YANINDA BASLAMALISIN. SANA BIRISININ TRAINNING YAPTIRMASI LAZI NERESI GUVENLI NERESI DEGIL NE YENIR NE ICILIR. NE NEREDEN ALINIR....VS. YAW ADAM TAVUK BUDUNA BALLI ACILI ACAIP BIR SOS DOKUYOR.
BENI. SS...SEN, O SOSU ACKALMADAN YEDIRTEMEZ KIMSE MESELA... GORURUSUNU 99$ HERSEY ICINDE 2 AY FREE RENT GIT KIRALA DA GOR BASINA NELER GELIYOR. SABAHA KADAR BEKLERSIN EVIME KIM GIRECEK DIYE.. MESELA HOUSTONDA 59 NOLU OTOYOLUN GUNETINDE SGESSNER ILE FONREN ARASINDA OTUR YADA DOLASTA BELLI SAATLER DISINDA BAK BASINA NELER GELIYOR. BU BOLGEDE ADETA BEN GIBI KUCUCUK BEYAZ MAHALLELER DISINDA OTURULMAZ.ISTE BEN GORUYORUM BIR PIZZA DUKKANININ ONUNDE KI BUYUK BIR FIRMA BEYNELMINEL BIR FIRMANIN SUBESI,3 AYDIR ISCI ALINACAK DIYE ILAN VAR KIMSE ORALI OLMUYOR. NEDEN ,SORUN GUVENLIK.... ISTE BU YUZDEN INGIKLIZCEDE BILSEN BIRININ SANA CEVREYI OGRETMESI LAZIM.

-BU HIKAYEDEKI ARKADAS PARASINI KAYBETMIS DONMUS... SANSLI DONEBILMIS... DAHA NELERINI KAYBEDEN VAR. BUNUN YANINDA SIFIRDAN GELIP NE BASARILARA IMZA ATANLAR VAR... ARKADASIMIZINDA SOYLEDIGI/YAZDIGI GIBI PLANSIZ PROGRAMSIZ GELINECEK YERKLER DEGIL BURALARI. HATTA YEDEK PLAN OLACAK. A-PLANI B-PLANI GIBI... :)

-HERKEZIN BEKLENTILERI MUTLULUK ANLAYISI YASAMA BAKISI FARKLIDIR. ONUN ICIN BURAYA GEL SURAYA GIT DEMEK DAVET ETMEK DOGRU DEGILDIR. YAZILANLARI MUTLAKA BASKA KAYNAKLARDAN TEYIT EDIN , DOGRULATIN.... SONRA MARMARA CIRASI GIBI YANARSINIZ...

- TURKLER.... %90 ARKADASIN DEDIGI GIBIDIR. GOZUNUZDEN SURMEYI CEKERLER COOOK DIKKATLI OLUN. SUKUR BEN DUZGUN ARKADAS BULDUM.DARISI SIZLERIN BASINA . KENDILERINI GIZLIYORLAR..... CIRKEFE BULASMAMAK ICIN OLSA GEREK DIYE DUSUNUYORUM :)TABII BU BENIM KANAATIM.

-SANAL ORTAMA COOOOOK DIKKAT EDIN. HARICTEN MAVAL OKUYANLARA DIKKAT EDIN. INANIN KIMSE KIMSEYI TANIMAZ. FERYADINIZI DUYAN OLMAZ.PAHALIYMIS UCUZMUS SICAKMIS SOGUKMUS;
KILMIS TUYMUS GECIN BUNLARI.... AAZAMI DIKKAT BASKA YOLU YOK. TEKRAR DIYORUM MUTLAKA TANIDIGINIZIN YANINDA BASLAYIN.

- HINTLILER HARIKA BIR ORNEK AYNEN OYLE... AYRICA OKUMAK ICIN BURALAR HARIKA BEN BILE BU YASTA OKUSAM MI DIYORUM. INSANIN CANI OKUL CEKIYOR... :)

- KACINCI TEKRAR OLDU BILMIYORUM AMA BURASI ONEMLI. (ICINDE BULUNDUGUMUZ EKONOMIK DONEM ICIN... ) EGER VIZENIZDE AMERIKAYA GIRIS TARIHI BIR AY YADA 10-15 GUNDEN AZ DEGILSE GIRISINIZI OTELEYIN. YOKSA GELIN SANSINIZI KAYBETMEYIN CEVREYE BAKIN OLMADI RE-ENTRY PERMIT YAPAR 1-2 YIL SONRA DENERSINIZ. SU SIRALAR AMERIKADA CATIRTI KOPUYOR WEKOMOMIK ANLAMDA BIRAZ TOPARLANMA VAR AMA DAHA TOZ DUMAN DINMIS DEGIL.

- BIR ZENAATINIZ VARSA ELEKTRI TORNA CNC KAYNAK VS MUH.DEN TEKNISYENINE ORADAN CIRAGINA... YADA ELINIZE ALET YAKISIYORSA...VEYA BOYA BADANA MARONGOZLUK (BURADA KONSTRIKSIYON. OZEL SARTLAR HARIC %80-90 AHSAPTIR.) SIHHI TESISAT FAYAN KLIMA ISITICI ...VS YADA OGRENEBILIRIM ELIM YATKINDIR DIYORSANIZ...
SANSINIZ DAHA FAZLA. ACIKLAR IHTIYACLAR BUYUK BIR YUZDEYLE BURALARDA.

ONUN DISINDA SAGLIK, MUHASEBE... VETERINERLER ( TEXAS'IN, AFEDERSINIZ ,KOPEK NUFUSU INSAN NUFUSUNDAN FAZLA)
ILGINC DEGILMI :)BENIM HATIRIMA GELENLER BILDIKLERIM BUNLAR SIZ TEKRAR INCELEYIN MESLEKLERLE ILGILI ATLADIKLARIM BILMEDIKLERIM VARDIR MUTLAKA. BUNLAR HEMEN BIR KAC MADDE HEPSI BU KADAR.

NE YALAN SOYLIYEYIM, SEHAT1405 KARDESIM, OYLE GUZEL YAZMISKI YAZDIKLARI, EKSIGI VAR FAZLASI YOK. CINSINDEN HEM KENDISININ VE HEMDE GUVEN AKCAY KARDESIMIZIN YAZDIKLARI BIR KAC KEZ OKUNMALI VE MUTLAKA DIKKATE ALINMALI

EMEK VERMISLER ELLERINIE SAGLIK DIYECEK HICBIR SEY YOK. BENDE BU VESILE ILE DEGISIK YERLERDE BU GUNE KADAR YAZDIKLARIMI KISMEN OZETLEMIS OLDUM.

BU ARKADASLARIMIN SAHSINDA EMEK VEREN BUTUN ARKADASLARA TESEKKURLER, SAYGILER.

HEPINIZ KALIN SAGLICAKLA.

EfeC@n
22 08 2009, 17:00
KIMSEYE KESIN OLARAK GEL YADA GELME DIYEMEMEKLE BERABER,SON CUMLE OLARAK; BURADA DEPLASMANDAYIZ. SAHA AVANTAJI, SEHIRCI AVANTAJI FELAN YOK O'NA GORE... :)
TAKDIR SIZIN...

fri
23 08 2009, 17:00
selam arkadaslar, ben 2003 GC cekilisi sonrasi ABD'ye geleli 6,5 yil kadar oldu. Bircok arkadas degisik eyaletler hakkinda cok aciklayici bilgiler vermisler. Ben de bati tarafinda hemen her eyalette belli sureler bulunmus bir kisi olarak ve dogu tarafini da oldukca ziyaret etmis biri olarak sorarlarsa buradan dileyenlere bilgi verebilirim.

Mutluyum burada. Ekonomik anlamda mutluyum, sosyal anlamda da mutluyum. Turkiyeyi de seviyorum, ozluyorum firsat buldukca gidiyorum. Tercihim su anda burada kalmaktan yana.

Geri donup baktigimda gc ile abd'ye ilk ayak bastiktan sonra gecen ilk uc ay, daha sonra da giderleri karsilama durumuna geldikten sonra sosyallik acisindan uc aylik surec cok zorlu bir o kadar da kritik surecler.
Her insanin icinde bulundugu durum farklidir. Yine de yararli tecrubelerim olabilir. Benim gibi olanlara yardimci olmak isterim.

Sevgiler.

Serhat1405
Zor soru sormussun Alpallmighty :)Asagidaki sartlari sagliyorsam ve Turkiye'de de basarili olacak bir potansiyelim varsanin cevabi cok zor birazda kisisel tercih ve yasam konspetine gore degisiyor.

Bir hikaye daha size - bu aralar pek bir hikaye anlatiyorum hadi hayirlisi!- Benim bir kuzenim var arkadaslar, cok basarili ve zekidir. Soyle ki; ODTU mezunu, Bogazici yuksek lisans, Belcika'da hatrisayilir bir unversiteden doktora, Ingilizce ve Almanca cok iyi durumda, orta duzeyde Fransizca ve Japonca. CV'si cok kuvetli, uluslararasi sirketlerde orta ve ust duzey yoneticilik, Ingiltere P&G'de 5 sene boyunca ust duzey yoneticilik vs... Su anda da uluslararasi bir kozmetik firmasinin lojistik direktoru. Aylik hane gelirleri 10 milyarin oldukca uzerinde. Siki adam yani benim kuzen! Cok mu luks yasiyorlar Istanbul'da? Hayir! Gelirleri sokaktaki bir cok adamin milli piyangodaki buyuk ikramiye cikmasi derecesinde hayallerini suslesede, ev aldilar halen oduyorlar, yazlik ev aldilar halen oduyorlar, ilkokula giden kizlari ozel bir okulda okuyor neredeyse bir servet oduyorlar ve hersene bu gider yukariya cikiyor, 2 arabalari var vs, apartman dairesinde yasiyorlar. Disaridan bakildiginda gayet guzel bir hayat vs ama gel gorku biraz akli basinda kafasi calisan ve yurtdisindaki hayat kalitesi ve standartlarini bilen biri icin ayni zaman sorunlarda ortaya cikiyor. Ilki cocuklari oldukdan sonra maalesef Turk toplumundaki yozlasmayi daha iyi gorur hale geliyorlar. Toplum icerisindeki saygisizlik, gereginden fazla sosyal baski rahatsiz etmeye baliyor. Uzunca bir zamandir yurtdisinda is ariyor ve malum krizden dolayi isde bulamiyor.

Benim kuzenin yurtdisinda yasamak istemesinin sebepleri bunlar. Herkes icin gecerli mi bu sebepler? Degil tabii ki. Karakter ile de cok icice.

Benim fikrime gore hayat standartlarinin farkliligi oldukca onemli. Orta gelir duzeyi ile yuksek gelir duzeyi arasindaki Amerika standartlari ile Turkiye standartlari arasinda maalesef ucurum var. Diger sosyal ve kulturel farkliliklarda cabasi. Ama, onemli olan husus su ki, iki ulke arasindaki bu farkliliklarin farkinda olabilecek sosyal ve kulturel duzeyde olabilmek. Ve buraya gelindiginde kulturel farkliliklari cabuk absorve edip kendini sistemin icine adapte edip, iyi taraflarini alip kotu taraflarini almamak seklindeki kulturel ve kisisel farkindalik. Yani kisiden kisiye degisen bir standart bu. Ben burada yasamayi tercih ettim, mutluyumda simdilik ama ileride zaman ne gosterir bilinmez.

Sonuc olarak, Turkiye'de basarili olma potansiyelin var iken burayi neden seceyim sorusunun cevabini bence ancak sen kendi kendine verebilirsin. Sosyal ve kulturel tercihlerini ne yonde kullanmak isteyecegini kestirmek hele hele bu tip insanlarin birbirini fiziksel olarak taimadigi internet ortaminda cok zor. Fakat sunu da goz ardi etme, biz insanoglu cig sut emmisizdir, kolaya rahata cabuk alisiriz. Buranin ilk 6 ayda cok sevilen seylerinin aradan yillar gectikce rahatsiz eden seyler haline donusmesi durumuda var.

Ingilizce, para, meslek, caliskanlik dortlusu hakkinda ise aradaki fark su: Benim gordugum eger burada hakiketen caliskan iken, isini hakki ile yapiyorsa kimse hakkini yemiyor ve mesleginde adim adim yukseliyorsun. Birde bakmissin cam kenarinda bir masan var hatta bir oda. Bu arada simdi yazarken fark ettim burada cam kenarinda masanin olmasi statu belirtisi. Komik ama gercek! Turkiye'de ise ayni sartlari sagladiginda bile kocaman soru isaretleri var sonunda.

Gelirken para ile gelmek konusuna gelince: Efecan'in yazdiklarini okudumda sansliymis kendisi ya da burada dogru isler yapmis tahminim. Cunku cok kabaca bir hesapla durum su sekilde:

Ilk ay kira: $1,000
Depozit: $1,000 (credit history olmadigi icin fazla deposit isteyeceklerdir)
Araba: $2,500
Elektrik, gas, cep tel, cable TV, vs actirma: $300
Mobilya, yatak, TV, vs: $2,000
Ilk ay buzdolabini doldurma, temizlik malzemeleri, vs: $500 (3 sene once bu rakam $300'di)

Daha simdiden $7,300'a geldik bile. Tabi bunlari daha da kisabilirsiniz ama $5,000 asagiya dusecegini zannetmiyorum. O yuzden asagida verdigim rakamlari yazdim, basda biraz fazla gibi gozukselerde kenarda "kotu gun" parasi bulunmasi her zaman iyidir.

Ingilizce: Olmazsa olmazlardan. Insanlar arasindaki kominikasyon is hayati ve sosyal hayat icinde basarili olabilmek icin malum cok onemli ve Ingilizce bilmeden bunu gerceklestirmek burada cok zor. Amerika tum gelismis ulkelerde oldugu gibi yazmayi okumayi sevenler ulkesi. Ama bunu sadece kitap okumak, gazete okumak anlaminda dusunmeyin. Is hayati, gunluk yasam ile ilgili yazismalar, vs olarak dusunun. Basarili is hayati dosgru kominikasyondan, dogru yazisma dili, okudugunu dogru anlamadan geciyor. Bunun icinde oldukca iyi duzeyde Ingilizce bilinmesi sart bence. Bana gore pek de kolay bir dil degil Ingilizce. Gunluk konusmalar tamam bir dereceye kadar halledilebilinyor ama cok fazla kelimelerinin olmasi ve is hayatinda rahat olabilmek icin oldukca genis bir kelime kapasitesine sahip olma gerekliligi bu dili zor kiliyor bence. Ben hala Ingilizce calisiyorum. Tamam oturup calismiyorum ama kitap okuyorum, bilmedigim kelime ve cmle yapilari uzerinde calisiyorum. Sadece isi hayati olarak dusunmeyin sosyallesmek ve topluma ait bir birey haline gelebilmek icinde onemli dile hakim olmak.

Daha paylasacak, yazacak cok sey var ama bnde hal kalmadi. Yakin zamanda aklima gelenleri paylasirim gene.

alpallmighty-2
serhat1405 sadece su iki seyi merak ediyorum...

kisisel gorusunu daha dogrusu

1- master doktora gelin demisin acar misin?
diplomayi aldiktan sonra orada kalmak icin mi yoksa sadece okulu orada okumak icin mi?

2- bu forumdauzunca bir suredur senin (ve bir diger forumda chyluck'in) belirttigi ingilizce-para-meslek-caliskanlik dortlusu yani orada tutunmak icin gerekli kosullar var. ve bu kosullar ile alakali su soz var ben Tr'de bu kadar cabalasam daha iyi yerlere gelmistim...

bu konuyla da alakali ben mesela kendimi bu verdigin kosullari saglayan bir insan olarak goruyorum. ama bu durumda cumlenin takip eden kismina bakip soruyorum benim oraya gelmem bana ne katacak?

dedigin gibi orada kirmizi haliyla beni karsilamayacaklar. tahminim biraz daha gorece tabi fazla maas' daha sistemli ve duzenli bir devlet vatandas iliskisi ve yuksek tempoda sansliysam tabi bir is hayati...

yaniliyor muyum? bu kosullari karsilayanlar niye gelmeli oraya?
orada basarili olmanin minimum kosullari bunlar dedigin gibi ama oradaki minimum basari bu kosullari tr'de karsilayan birisi icin ne duzeyde...

ilgin icin tesekkur ederim
tabi konu hakkinda bilgi ve fikir sahibi olan herkestan de cevap beklerim...

alpallmighty-2
biraz eksik yazmisim gibi geldi...

2. soruyu sorma amacim temcit plavi gibi ben gitmelimiyim ne dersin adamim degil sunu vurgulamak icin...

bu forumda bu tip dogru onermelerin kabul gormemesi ve bu dogru onermeleri yapanlarin adeta yerilmesi daha once gorulmemis bir sey degil

bunun yerine populist yaklasimlarla amerika mi taytini giy gel baba diyen insanlarin yuceltildigi bir forum...

bunun nedeni buradan oraya gitmek isteyenlerin onemli bir cogunlugunun sizin bahsettiginiz kriterleri karsilamamasi kisaca daha burada bir baltaya sap olacak durumda olmamasi. ama bu adama bu hatirlandiginda sizi hayallerini baltalayan birisi olarak gorup size saldirmaya kalkiyor ne demek efendim milletin aklni bulandirmayin niye olmayacakmis vs. vs. olur olmaz o bizim bilecegimiz bir is degil ama ayni kisiye omru billah sayisalda 12 oyna altili illaki sana cikacak dediginde hadi ordan derken oraya gitmeden once ingilizce bil bir meslegin olsun efendim orada idare edebilecek 20-30K$ olsun dediginizde yine hadi oradan diyor simdi bu ikisi ayni sey mi?

bu yuzden benim sorum sunu belirtmek icin zaten yukaridaki kosullari karsilayarak tr de bir yerlere gelebilecek/gelen kisi niye amerikaya gelmek istiyor? hedefi nedir bu kisinin? cunku bu bahsettigim kitle oraya bu kosullar altinda gitmek isteyen kisinin hedeflerini bilirse oraya gitmenin hangi kosullarda mantikli olabilcegini daha saglikli degerlendirebilir zannimca...

EfeC@n
24 08 2009, 17:00
alpallmighty-2,Serhat1405
Canlar eyvallah.Emaginize saglik.

Serhat1405,evet aslinda sanliydim. tabii bu tek basina yetmiyor. ne kadar sansli oldugun aslinda ne kadar hazirlikli oldugunla alakali birazda planli olmak sabirli olmak arastirmak cok onemli .Ben 3 kusur parayla geldim ama onermem. Hani hep ekranda yazarya . siz evde denemeyin. geercekten de olyle...:)
denemeyin :)

sinanxx
Exculasive yaz bu arkadasiminz Arizona da ogretmendir. cok kalender bir kardesimiz. bana da zamanin da cok yardimi olmus bir suru sorumuza cevap bulmustuk. Eger su an musaitse seni aydinlatir. Burada okullar dun acildi.(24.Agu.09)

fri

arkadasim, kimsenin sormasini bekleme bir ucundan tut musait oldukca tecrubelerini paylas bizle bende 4.5 yildir Amerika'dayim. Bence formun enguzel dosyalarindan birisi bu dosya.. Ben arkadaslarimin hepsinide cok seviyorum. Bence yaz hic bekleme Sayilar. :)

taday
walaaa efecan ben de buraya geldigimde cebimde 1000 dolar ya vardi ya yoktu :)bi tek guvencem izmirden tanidigim bi abi vardi, onun yanina roommate girecektim, bir de bilader pensilvanyadaydi. neyse gelmeden once isim hazirdi, gaz istasyonu! :)
dedigim abi bana dedi geldiginin ertesi gunu ise baslarsin... dedim... geldikten 4-5 gun sona baslarim... kabul ederseniz ekime kadar diye. hatta demisler bu nasil rahat adam falan diye.
ulan bi durun, askere yeni gelmis acemi gibi salak salak bakiyon zaten etrafa :)2 gun kendimize gelelim bi dimi :)ondan sonrasini zaten paso calisarak gecirecez zaten.
ne biliiim yaw, benim yapim mi nedir... bir seyden de kaygim korkum yoktu. malezya gibi yere... aha havaalanina indim, al sana malezya! seklinde yasadigim 3 aylik tecrubenin de etkisi olsa gerek :)

yani diyecegim su cocuklara...
evet tedbirli gelin, hazirlikli gelin... ama kendinize guvenerek gelin! yani aha gidince ben ne bok yerim seklinde de gelmeyin!
bakin cocuklar, burada homeless vardir... ama iclerinde bi tane gocmen homeless goremezsiniz!
yani is basa dustumu, veya insan benim birseyler yapmam lazim dedi mi, korkmayin hayatinizi idame ettirirsiniz, ha noolur kafanizdaki plan 5 sene degil 8 sene sona gerceklesir.
evet dil meslek kenarda biraz para falan bunlar arti seyler, ancak soyle diyim... istanbuldan buraya universitede ders vermek icin gelmis bir profesor bile, belli bir sure ilk basta sizin yasadiginiz sorunlarin hemen hemen hepsini yasayacak, bunu da unutmayin! yani acemi birliginde herkes ayni :)ha biri piyadedir oteki cenderme!
ha benim babam muhtar derseniz zaten dayaaa yer kicinizin ustune oturursunuz :)

Serhat1405
Oguz *****, istersen bu konuyu baska yeni bir basliga tasi burayida kirletmeyelim.

farhat.12
Hayatinda hic gormedigi sehirler ulkeler hakkinda yazan cok insan var

Ben Houston i ovuyorum sebebi var

sizin gormediginiz bir sehiri sovmekten yarariniz nedir yada bir adam bir sehiri ovuyorsa detaylari ile anlatiyorsa adama psikopat demenin size ne faydasi var?

Su Turkiye'deki kufur kulturunu birakin amerikaya aslismaya calisin artik. Pozitif olun biraz.

farhat.12
serhat1405

HIc kendine sordunmu neden Turkiye'de inanilmaz sayida ABD den ve Kanada dan geri gelen var? Bu sebepten ABD deki Turk nufusu artmiyor

Bunun sebebini dusunen insana cok guzel cikarimlar var.

sinanxx
arkdaşlar türkiyede öğretmenliği bitiren abd de ingilizce öğrendikten sonra denklik alıp öğretmen olbilir mi öğretmenlik için şartlar nedir bilen varsa paylaşsa sevinirim bu arada branşım edebiyat öğretmenliği orda sınıf öğretmeni falan olabilirmiyiz

lovely_caner
Bir tane sizofren vardi paranoya derecesinde allayip pullayip Houston' i anlatan millete. O da bu topigi okuyordur heralde. Neydi onun nick' i yaw? Gerci 80-90 tane nick degistirmis. Atlar simdi "topigi yeni gordum" diye...

EfeC@n
25 08 2009, 17:00
taday
:D :D :D demi, hey gidiii hey... Neler gorduk neler.... :)Abi yoksun nasilgidiyor....

Guven seninde dedigin gibi cok onemli . Bence tutkal, guven.... dogru diyorsun. Hakkatten burasi kocaman bir kisla. cok ,cok. Kalk, kalk. Yat, yat. surun, surun. Ben hep Amerika'yi kocaman bir kislaya benzetmisimdir, cogu zaman...

MERAKLISINA NOT
Butun bunlari yaziyoruz ciziyoruz kor bir hayalede kapilip ben kendime cok guveniyorum. Cok guzel olebilirim deyip 5. kattan da atlamayin. bazi arkadaslar bakiyorum. bir film izlemis, yada dizi... kapilmis bir hayalin pesine havadan karadan denizden bi sekilde gelecemmm diyor. etme gitme dedik bazilarina ama umarim sozumuz para etmistir.

O , FILMLERDE GORUNEN, AFILLI MUSTAKIL EVLERIN BULUNDUGU MUHIT IYININ DE UZERINDE GELIRE SAHIP INSANLARIN OTURDUGU YERLER.O EVLER MINUMUM 800BIN $'DAN BASLAR 1 KACMILYON $'A KADAR CIKAR. O EVLERIN COGUNUN VERGISI YILLIK 75-80BIN$'DIR. BELKIDE COGUMUZ O EVLERIN VERGISI KADAR BILE YILLIK GELIRE SAHIP OLAMAYACAGIZ.

YANI EVLERIMIZDE JAKUZI YANIN DA HAVUZ. KAR ALTINDA JAKUJI GUNELI HAVADA HAVUZ... ELLERIMIZDE ICECEKLERIMIZ.LAYLAYLOM.... BAZILARININ YAZILARINI GORUYORUMDE DEGISIK DOSYALARDA ... AMEIKAYI BOYLE GORENLER VAR. BIZ BURADA ,SUKUR AMA, KEYFTEN OTEMIZE BERIMIZE "BUZLU BADEM" ASKETMIYORUZ .

Fotografclll
25 08 2009, 17:00
merhabalar ben green card kazandım.istanbulda dugun fotografcısıyım ıstanbulun en elıt mekanlarında bu tur organızasyonlarda fotografcılık yapıyorum .amerıkada bu sektor nasıldır kazanc nasıldır fotografcılık konusunda bıur iş ımkanı nasıl bulurum bıraz aydınlatabılırsenız sevınırım.sadiayan@hotmail.com

EfeC@n
26 08 2009, 17:00
mymuberra
sizlerle birlikte, hepbirlikte cok yasayalim.:)Hakketten bazilari boyle saniyor... :)

EfeC@n
roserose

arabalarin oncaminin sol alt kosesinde 16 rakamli win number dedigimiz. bir numara vardir . bu arabanin sicil numarasi gibi bir seydir. nezaman ilmal edilmiz kac el degilsmis ruhsati ne alemde araniyormu vukuati varmi A'dan z'ye arabanin historisini gorursun bunu gormeden araba almayin. arabanin clear title temiz kazasiz ruhsata sahip olmasina ozen gosterin 3-4 bin $'lik bir araba bakin ki bir kac yil tamirciye calismayin. min. 3-4 bin$'lik olmali.

otomatik sanzunmanli arabada egr vites tekler devire keldiginde tutukluk yapar atmazsa YADA VITES GECERKEN KUT KUT VURURSA o arabaya dikkat edin bence almayin cunki cogu arabanin vites degistirmesi tamiri arabanin kendi fiyatindan fazla. zor ama eger bulabilirseniz duz vites alin. bunlarin cogu duz vites kullanamadigindan nerdeyse calinma riskini sifirlamis olursunuz hemde benzinden %30 tasarruf etmis olursunuz.

amerikan arabalarinda 100bin mil japon arabalarinda 150bin mil uzerinde araba almayin. aylik 1500-3000mil iyi bir rakamdir. aylik 3.000 milin uzerinde yol yapmis olan arabadan uzak durun.

BURASI ONEMLI

AMERIKADA RUHSAT ARABADA TASINMAZ. RUHSATTA ILGILI YERLERE IMZA ATIN. VE EVDE SAKLAYIN. DIYELIMKI ILGILE YERLERE IMZA ATMADINIZ. RUHSATI DUSURDUNUZ. ADAM EVRAK UZERINDEN ARABAYI SATAR PARASINI ZCEBINE KOR. SIZ TRAFIGE CIKTIGINIZDA POLIS ARABANIZI BAGIRTA BAGIRTA ELINIZDEN ALIR. BENZICIDE, TAMIRCIDE MESELA ALIS VERIS YERLERININ PARK YERLERINDE 15 GUNDEN FAZLA ARABANIZI ALMAZSANIZ. ARABANIZI SATARLAR. ILGINC DEGILMI.:)HAK ARABANIZI BIRAKTIGINIZ YERIN MAL SAHIBINE DONER. :)

hemen aklima gelenler bun lar. Yeni yasaminizda basarilar dilerim.

ben bir rakam yazdim ama buna cok takilmayin. cok hesapli bir suru araba denk gelebilir.

Arabasizlikgin sorun cikartmasini bir tarafa birakin. arabasiz sorunlu bile yasayamazsinz, houston'da.

win numberi konrtol edin ruhsati kontrol edin. (bunlar internetten yapiliyor. arabayi aldiginiz yer yada kisiden isteyin. ) otomatik ise arabanin sanzimani ve userindeki mil... bunlar cok onemli. aranabayi istediginiz yerden alin fark etmez zaten marketlerin girislerinde benzin istasyonlarinda bu alim satim ile ilgili bir suru beles dergi var. istediginiz yerden alin.

Saglicakla

mymuberra
Yahu efecan kardeş, sen anlatınca en dramatik konu bile komediye dönüşüyo. Çok yaşa emi :))))

roserose
Efecan, biz onumuzdeki Eylul'un sonunda kısmetse Houston da olacağız. Artık iyice anladık ki Houston da arabasız olmak bize çok sorun yaşatacak. Kiralık araba da çok maliyetli olacak. Biz gelir gelmez bir an önce araba işine de el atalım diyoruz. Green card ile geliyoruz. Alışma döneminden geçeceğimiz ve ne olacağımız belli olmadığından arıza çıkarıp bizi çok üzmeyecek, ucuz yollu birşey alalım diyoruz. İşimizi görsün. Bu araba satın alma işi için bize nasıl bir yol gösterirsin. Arabayı nerelerden satın alabiliriz.

EfeC@n
27 08 2009, 17:00
lovely_caner

Ah kardesim zimbalaniyordum az daha arabayi biraktik uzun hikaye kactik canimizi kurtardik. adam kullanabilseydi araba gittiydi. abicim bunlar plastik sofor ne ara gazi verebilir ne debriyaj tazeleye bilir ne de fitesten sallamasini bilir. ekserisi boyle... :)

Otobanda bas gaza gitsin. bas frene dursun. Yemisim boyle soforlugu :)demi ama ...

adam arabayi hoplata hoplata goturem deken tabii once calistiracak hoplata hoplata. o arada sen levyeyi askedersin zaten ..... :)Amerika'da polis araniyor . Bizim ulkemizdeki gibi, levye, kafa...vs gibi seyler koymuyorsunuz... :)

EfeC@n
roserose

Valla taday gardasim yine dokturmus en onemli seyi atladik sigorta mesela benim hanim 15millik alanda gidiyo geliyo.zaten 7-8 millik alan icerisinde butun ihtiyaclarimizi gorebiliyoruz. onunki normal ama ben gunde 86 mil yapiyorum. benim araba full kasko.fulkaskonunda neyi kapsayip neyi kapsamadigini sorun. su baskini kasirga hortum felan hepsini kapliyormu iyi bakin oyle imza atin. sigorta sadece eyalette mi gecerli butun birlesik devletlerde mi gecerli...iyice anlamadan imza atmayin. bir mercedes'e tikladin gitti 100.bin $ artik omur boyu o mersedes'in sahibine calis. yandi gitti Amerika hayalleri.... Allah saklasin.

Araba ruhsatina gelince inanin mantigi ben de bilmiyorum. zaten bunu merak edecek zamanim da olmadi. arabalarin birinin taksidi bittiginde,DEALER'DEN, 15 gun icinde ruhsat geldi. SAHISTAN ALIRSAN NASIL OLUR ... BILMIYORUM. ama sorayim eger netice alirsam. birilerine ulasirsam buraya yazarim ok. soz vermis olmayayim bir bakayim.

aman imza atmaniz gereken yere imza atmayi unutmayin. Ruhsati; arabada, uzerinizde, baskalarinin ulasabilecegi yerde tutmayin. abicim her seyimiz farkli her seyi mantik cercevesine oturmaya kallkarsaniz yorulursunuz. %80-90 her seyimiz farkli.

SAGLICAKLA.

----------------------------------------

sehir ici kazalarin %40'i, otobandaki kazalarin %70'i olumlu olur. Allah korusun

taday
los angeles a geliyosaniz manuel vites almayin :)kimi zaman istanbul trafigi gibidir, dur kalk yavasla vs. bi de debriyajla falan ugrasmayin :)

bu arada rose, araba fiyati konusunda efecan yazmis zaten, merak etme araba burda ucuzdur, hani derler ya kiymeti harbiyesi yok, aynen oyle.

ancak bi ikinci onemli husus yaptiracagin sigortadir!

bakin ben acemi soferim diye hanimla benim sigorta, benim yuzumden aylik 600 dolara firladi!

simdi iyi dinle rose... burada iki tip insan vardir!
biri benim gibi gelecegi saglama almak ister, primini yuksek yatirir! ki 600 dolar cidden yuksek bir rakam.
biri simdiyi saglama almak ister, primi en dusuk tutar... aylik 15 dolar odersin sadece...

ben su gozle bakarim...cok ciddi bir kaza da gecirmis birisi olarak;
diyelim en dusuk prime girdim... ayda 500 den yilda sen de 5-6000 bin dolar kar ettim!
sen de 4 yilda 20 bin dolar... cidden onemli bir rakam! karsi dusuncedeki arkadaslari anliyorum bu yuzden.
ancak 15 dolar hicbirseyi kapsamaz, sadece kagit uzerinde yasal sigortan vardir, hepsi bu!
diyelim iyi bir aracla birlikte ciddi bir kazaya karistiniz.... kendi araciniz ve karsi tarafinki total oldu, hurda oldu, adam yaralandi siz de, hastanelik oldunuz!

o kenardaki 20 bin dolar sizi kurtarmaz! diyelim ki 8 sene bu sekil prim yatirdiniz, 8 sene sona yapacaginiz kazaya kadar da biriktirdiginniz 40 bin dolar da!!!

sizin araca birsey odemezler... karsiyi siz odersiniz... karsinin tum masraflarini da. diyelim ki en basitinden ayaginiz kirildi, aylarinizi alir, calisamazsiniz! yani calismadiginiz donem sizin en cok paraya ihtiyacinizin oldugu donemken bir de bunlarla ugrasirsiniz.

sigorta konusunda arkadaslara formul olarak dedigim sudur. is yeriniz 15 dakika mesafede, sehirici gidip geliyorsaniz, cok buyuk bir kaza ihtimaliniz pek yoktur. o zaman dusuk prime kacabilirsiniz anlarim. ama otoban trafiginde hergun yol aliyorsaniz;

butcenizin el verdigi en yuksek primi odeyin! butcenizin el verdigi en kapsamli tercihi yapin!

yani yeni geldiniz arkadas 200 dolar odeyebiliirim diyosaniz 200 dolar odeyin mesela. ha isleriniz yolunda gider 2 yil sonra yaw cok sukur durumum daha iyi 350 odebilirim dediginiz zaman 350 dolara gecin.

primi aylik dusunmeyin! hele hele saglam bir saglik sigortaniz yok ise, kesinlikle ve kesinlikle ucuz prime kacmayin. karsiniza ufak tefek derken dunya bir masraf da siz farkina varmadan cikacaktir ilerde, sasirirsiniz.

ha bunu da hep soylerim... o kazalar hep tv de veya gazetelerde 3. sahislarin basina gelmez!

al mesela biz, sakin sakin gelirken 18 yasinda ehliyet alinmis, muhtemelen sarhos, ustune sigortasi da olmayan dangalaaagin teki durduk yerde geldi carpti sag arkadan, aks kirildi gittik orta beton refuje carptik, araba total!

yani size her zaman lexus lu zengin birisi de carpmaz :)

sadece araba faslinizin 2. asamasi sigorta oldugu icin yazdim, bu yazdiklarimi da diger arkadaslarin yazacaklari ile birlikte degerlendirip ona gore hareket edin. cogu yeni gelen bilmez bunlari.
bi tane turk arkadasi cikar, ooo sen bana birak der sizi kolunuzdan tutar bi sigortaya goturur... aha 30 dolara sigortaya hallettik dersiniz farkina varmadan :)

roserose
Efecan, verdiğin faydalı bilgiler için çok sağol. Uyarıların için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Özellikle ruhsatı ele geçirenin arabayı satabilmesi olayı gerçekten ilginç. Ruhsatın bizdeki gibi resmi dairelerde bir kaydı yok mu ki, ruhsatı ele geçiren arabanın sahibi gibi olabiliyor. Bazı şeyler hakikatten garip geliyor insana. Vergi falan vermesin diye millet arabayı kendi üzerine kayıt ettirmiyor, satış işlemlerini tamamlamıyor, ondan mı kaynaklanıyor? Pek anlayamadım.

Araba satın alma işleminde nasıl bir süreç izleniyor. Nelere dikkat etmemiz lazım?

Çok fazla şey sordum ama bu konuda kafam karıştı.

lovely_caner
roserose

zor ama eger bulabilirseniz duz vites alin. bunlarin cogu duz vites kullanamadigindan nerdeyse calinma riskini sifirlamis olursunuz

Ben burada koptummmm... :)

ahmet0402

Ah kardesim zimbalaniyordum az daha arabayi biraktik uzun hikaye kactik canimizi kurtardik. adam kullanabilseydi araba gittiydi. abicim bunlar plastik sofor ne ara gazi verebilir ne debriyaj tazeleye bilir ne de fitesten sallamasini bilir. ekserisi boyle... :)

Otobanda bas gaza gitsin. bas frene dursun. Yemisim boyle soforlugu :)demi ama ...

adam arabayi hoplata hoplata goturem deken tabii once calistiracak hoplata hoplata. o arada sen levyeyi askedersin zaten ..... :)Amerika'da polis araniyor . Bizim ulkemizdeki gibi, levye, kafa...vs gibi seyler koymuyorsunuz... :)

sanırım tamamen alışkanlıkla ilgili bu durum. ben de otomatik vites kullanamıyorum:)sol ayağım sürekli debriyaj arıyor. debriyaj diye frene basa basa bir hal oldum trafikte. sol bacağı kullanmamam gerektiğini bir türlü anlatamadım beynime:)en iyisi manuel her daim.

EfeC@n
28 08 2009, 17:00
ahmet0402, Aynen dedigin gibi absi. hep debriyaj araniyor insan. :)onceki arabamiz duz vitesti rahattik.

EfeC@n
28 08 2009, 17:00
aklima gelmisken sunu suraya ekliyeyimde belki bir ise yarar.

--------------------------------

http://forum.mezun.com/forum/m...d=40233&enterthread=y
(http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=4&threadid=40233&enterthread=y
)
-------------------------------

taday
30 08 2009, 17:00
bir mercedes'e tikladin gitti 100.bin $ artik omur boyu o mersedes'in sahibine calis. yandi gitti Amerika hayalleri.... Allah saklasin.

saol efecan bunu yazdigin iyi olmus... guzel bi ornek :)

roserose
30 08 2009, 17:00
Cevaplarınız için çok teşekkürler :)

EfeC@n
31 08 2009, 17:00
lovely_caner

EfeC@n
topgun1111,
Bu dosyayi bastan sona oku arkadasim cevaplar bu dosyanin icinde.. bol sanslar:)

lovely_caner
quote:Originally posted by: taday
bir mercedes'e tikladin gitti 100.bin $ artik omur boyu o mersedes'in sahibine calis. yandi gitti Amerika hayalleri.... Allah saklasin.

Topikte bomba espiriler üstüste geliyor valla :)

Los Angeles' la ilgili bir yerde okumustum. Ustu acik araba en cok o sehirde varmis sanirim. Orada hic trafige cikmamak lazim o zaman :)

topgun1111
arkadaşlar ben ingilizce öğretmenliğinde okuyorum ve dv2011 ve sonrası için başvurucam Amerika'da burda aldığım diplomayla öğretmenlik yapabilir miyim okullarda falan?öğretmenler ne kadar kazanıyor amerikada

EfeC@n
01 09 2009, 17:00
Aso
Katkin icin tesekkurler. Daha cok yenisin. Kendine zaman tani. Zamanla her sey yoluna girer.

Saglicaka.

EfeC@n
mrgang44 :)
Ben tesekkur ederim. Faydali olabildigime sevindim. Her sey gonlunce olsun. Imarim hedeflerine ulasirsin. Saglicakla kal.

EfeC@n
taday abisi yav yine kopardin beni

..." veya her konusan siyahin dedigini anlayacam diye de kasma yazik edersin kendine...." :D:D

taday abi'nin dedigi gibi harap edersin kendini :D :D

2'cisi abicim sen kimseye durduk yere sovmuyon ki hak edene hakkini teslim ediyon vesselam... :)

taday
canlarim benim, sovsem de saysam da seviyolar beni :)

aso sen de bi muddet buraya takil... biraz acar seni.

ulen gittiiin yer de utah! ne diyim ki simdi ben sana :)

geleli 2 ay olmus, konusulanlari hizli sanman normal. 1 seneyi bulur kulaginin ona alismasi.

sey gibi, bandira bandira ye beni diye yoncimik sarkisi vardi ya onun gibi bisi...
ilk basta ne diyo a.q bu diyon ilk dinlediginde, sona yakalamaya basladin mi buyu bozuluyo, a.q hic de o kadar hizli degilmis ben bile eslik edebiliyom diyon... o hesap.

yoncimik neyse de, rap dinlerken de illa her kelimeyi yakalayacam, veya her konusan siyahin dedigini anlayacam diye de kasma :)yazik edersin kendine.

verilen selamlar da yapmacik dostluk gostergesi degil, eh iyi kotu nezaketen yapilan bisi. tr de biz yapmayiz mesela her yolda gordugumuze. ben simdi farz etki adanada kaldirimda, karsimdan bir yigit gelse, gulumseyip selam versem, hipna miyim diiil miyim diye bana bakar :)bosver nezaketen de olsa iyidir. bir nevi karsidakine guven vermek icindir. mesela metrolarda falan o gulumsemeyi selami falan gormek rahatlatir insani gece gec vakit.

taday
abi inan o soru daha once de soruldu zaman icerisinde, sehir efsanesi gibi anasini satiiim tam bilen bir yok :)

ancak genelde soylenen su kabaca... ben bilmem kim, surda yasiyom, isim gucum su. aha tr den su isimli su sahis su kadar buraya gelecek. bu surede masraflarini ben karsilarim. vs gibi bi metin.

yani cumleler tamamen yazana kalmis...

hatta efsane gibi olani da var...

adam direk soyle yazmis...

Kursun2000 gelsin!

:)o kadar

taday
al abi usenmedim baktim senin icin suralara bi goz at, fikir edinmen icin

http://forum.mezun.com/forum/m...y=y&keyword1=davetiye
(http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=5&threadid=35504&highlight_key=y&keyword1=davetiye
)
http://forum.mezun.com/forum/m...y=y&keyword1=davetiye
(http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=5&threadid=38551&highlight_key=y&keyword1=davetiye
)
http://forum.mezun.com/forum/m...ey=y&keyword1=davetiye (http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=5&threadid=33964&highlight_key=y&keyword1=davetiye)

Kursun2000
taday merhaba
benim davet mektubuna ihtiyacim var
turkiyedeki tanidigin birine yazmak icin
ilk defa birini davet edecem
istek mektubu yazmak gerekli nasil yazacagimi bilmiyorum
bilen arkadaslar varsa lutfen yardim etsin bana
tesekkurler

mrgang44
ya arkadaşlar deneyimlerinizi öyle güzel öyle detaylı anlatıyorsunuz ki,,hani olurda green card çekilişini kazanırda gelirsek,orda türk arkadaşlarla karşılaşırsak ve bize engin amerika tecrübelerinden dolayı artistik yapma isterslerse,,ee ben bunu biliyorumki diyecem heralde her seferinde,,nerden biliysn arkadaşım sen daha yeni gelmedinmi buraya falan dersede,,ee Efecan söyledi,,yada Taday anlatmıştı yada Serhat1405 le yine bigün sohbet ediyorduk o bahsetmişti falan diyecez heralde :)hakkaten arkadaşlar çok teşekkür ederiz,,hee bi de bi arkadaş dv 2003 talihlisi olduğundan bahsetmiş soracağımız bişey olursa yardımcı oabileceğini söylemişti,fri miyde neydi nicki tam anımsayamadım ama,,kendisine burdan bikez daha sesleniyorm(Efecan dan sonra) arkadaşım burdan bizim bişey sormamızı bekleme,senin gibi tecrübeli bir arkadaşın daha bu forumda yer alması bizi çok sevindirir,çünkü biz (abd hayali olanlar) sizin ağzınızdan çıkan her söze muhtacız :)

Aso
merhaba ben Ahmet Said henuz 20 yasindayim ve 2 ay once ailemden 6 ay sonra USA ya geldim. Turkiyede veterinerlik fakultesinde okuyordm ama turkiyedeki vet. diplomasının usa da geçerli olmadıgını arastırdktan sonra 1. sınıfı bitirip dusundkten sonra burada bir uni ye bastan baslamak uzere kendi arkadas cevremi , ortamimi , yasadigim guzel anilari birakip gemileri yakıp geldm. Eğitim için geliyorsanız yada çocuklarınız için buradaysanız gerçekten burada okumaya değer. Çalışmak için geliyorsanız defalarca dusunmek lazm şuanda hala kriz bitmiş değil. Macera için geliyorsanız 1000 defa dusunup 1 defa karar vermek gerek diye düşünüyorum gerçekten hüsran ile sonuçlanabilir. Ozlemiyormuyum tabiki ozluyorm ve buraya gelmeyi dusunen abilerm ablalarima usa da yasam icin hayal edildigi gibi tos pembe olmadigini soylemek isterm malum ben ogrencilik icin geldm daha gencim ve burada 1 arkadasim bile yok suanda bulundugum sehir Utah eyaletinin Provo sehri. Orta buyuklukte bir şehir ve çokta harketli değil burası .Buraya gelecek olan buyuklerıme soylemek istiyorum ki Usa genel olarak her filmde gordugumz ısıklı hayatın akıp durmadıgı bi ülke değil.. örneğin bizim oturduğumz yer vahşi batı kulturu hala gorunuyo gıbı hala kovboy kültürünün örneklerini görebiliyorm sallanan kapılı barlar kovboy sapkalı yaslı adamlar serif ve kovboy sapkalı gunes gozluklu serifin adamları vs ve sehirde alan büyük olduğu için her tarafta tek katlı binalar mevcut.. hayat burda ne kadar ucuz dersem diyeyim çalışmayan işi olmayan bi insan için yinede zor kim kime karsılıksız 10 dolar verir ailesinden baska??

etrafımda kimse yok konusup anlasabileceğim kimse yok ingilizce bilmeme rağmen.. ki bilsenizde çok iyi olmadığınız sürece kendinizi yetersiz hissedeceksnz nekadar ing biliyorsanz okadar sanslısınız demek istediğim..cok hızlı konusuyolar burdakiler anlamamak doğal..geldiğimde bunların hepsini hesaba kattım hersey para kazanmaylada bitmiyo inanın suan 10000 dolarımda olsa 100000 trilyonumda olsa konusup anlasabileceim bi kisi olmadıgı sürece zehir olur bana.. new yorkuda chicagoyuda gordm evet gercekten hiper hızlı şehirler ama yanında getirdiği dezavantajlar sokak ceteleri arka sokaklardaki güvensizlk sorunu uyusturucu suc oranı vs vs o yuzden buyuk sehirlere gidecek olan abilerime guvenligide goz onunde bulundurmayı oneririm... burada yokmu tabiki var heryerde ama UTAH amerikada suc oranının az oldugu eyaletler arasında insanlar guler yuzlu ve birbirlerine karsı cok saygılı..tabiki buda burada bir kultur hertaraf yurudugunuz zaman nasılsnız diye soran ama cevabını hic onemsemeyen yapmacık dostluk gosterilerinde bulunan insanlarla dolu ;)

evet suan itibari ile amerikadayım ve saat 10.58 pm yaklask 1 haftadır dogru duzgun dısarı cıkmıyorm turkiyede tek basıma yasadıgım bi evi bıraktım ve yaklasık 1 aydır feci halde can sıkıntımla birlikte ailem ve amerikalı yan komsular dısında kimseyle dogru duzgun konusabilmis değilm..yabancı bi komşuyla nekdr ne konusabilrsn o ayrı bi konu ztn..daha ne kadar surcek bilmiyorm ama oyle veya boyle alısmak zorundaym..

yiyecek giyecek ve benzin fiyatı Türkiyeden kat ve kat ucuz sağlık giderleri Türkiyeden onlarca kat daha pahalı o yüzden burda kendinize çok iyi bakın. ev kiraları bildiğimiz gibi büyük şehirlerde çok pahalı bizim oturduğumuz yer '' 2 oda bir salon bir mutfak bir banyo ve bir kilerli ev kira artı su = 600 dolar
Welcome to United States

Aso
efecan abicim ve taday abicim icimi rahatlattiniz tesekkur ederm :)bende alısacagıma inanıyorum ama yolda yururken otomatikman arkadan fon muzıgı olarak kovboy muzigı veriyolar sanki etrafta benzin istasyonları önünde oturan adamlar falan:)bu arada utahta Mormonluk diye ayrı bir din var 1800 lerdemi kurulmus ne ayrı peygamberleri falan var kendi universiteleri var.Universiteleri amerikanın ilk 100 universitesi arasında.Misyonerler geliyo eve bana mormon ol seni burslu okutalım diyolar Allah korusun valla. Herseferinde tesadufen kapıyı calıp '' biz arkadasımızı arıyoduk kusura bakmayın '' diyolar ne hikmetse cantalarından türkçe mormon kitabı çıkartıp bize veriyolar.. :)baska bi universite bakıyorum bakalm yoluna girer ins.

'Provo' Utah icin ornek vermek gerekirse sehir genis alana kurulmus ve heryer birbirinden uzak oldugu icin insanlar arabayla gidiyo her yere..sokaklarda yuruyen insan bulamazsnz burda hayalet sehir gibi. saat 9 dedinmi her yer kapalı. Arabadan baska bisey gormuyoruz. Turkiyedeki caddelerin yogunluguna alısmıs biri olarak burda sokaga cıkmak soguk dus etkisi yapıyo. Gelirken Turkiyeden turk cayı getirdim yoksa hiç çekilmezdi.. burdaki mormon dini mensupları sigara alkol çay kahve kullanmıyolar.. marketten sigara alırken milletin garip bakışlarına maruz kalıyorm rezalet bi durum:)bazen canımız kahve içmek istiyor dışarda bi ton yol gidiyoz. Mevcut kafelerde sinek avlıyo zaten.. Ne yapıyo insanlar burada cozmus deilm

Utah ın bas kenti Salt Lake City buraya nazaran metropol bi sehir ama 45 dakka 1 saat yol mesafesi var. ordada su mormonluk muhabbeti var orası ayrı.Burada ehliyet aldm bizimkiler araba aldı 2500 dolara daha iyi araba ogrenir ogrenmez sezonu acıcam :)

bizimkilerin planı bu sekilde asırı dini bi ırkcılıgın olmadıgı daha buyuk bi sehire gitmekti ama babamın ogretim uyesi olup burda tanıdıgı bi hoca olması dolayısıyla buraya geldik mecburen.. Ins babam daha buyuk bi eyalette is bulabilirse tasınmayı dusunuyoruz benim icin gec olmadan.

taday
02 09 2009, 17:00
walaa o kadar teoloji okudum... bi tek bu mormonlarin teolojilerini cozemedim abi :)

inanirsinz inanmazsin ama islamin hristiyanligin veya yahudiligin bir teolojisi vardir. bunlarinkinda kica surulecek bi taraf yok.

http://www.youtube.com/watch?v=jFZ1jVO3-OE

10 dakka bisi, seyret anlarsin :)cizgi film zaten dili de agir degil.

ha diyosan ki ben de olunce baska bi gezegende adem havva gibi bi havvayla bi hayata basliyim... o zaman bilmem :)

uzayli temalarda var inanclarinda, yarin obur gun uzaylilar piyasaya ciktiginda en cok primi onlar yapacak.

tamamen demonic tir. mesela dusunsene adam vaftiz olmadan bes dakka once etrafinda on on bes tane hadi sana cin diye tabir edebilecegim sey gorur. vaftiz olur anaaa hepsi kaybolur!
onu yasamis bir insanin psikolijisini dusunsene! kicini da yirtsan gercegi anlatamazsin! cunku a.q dunyada kimsenin gormedigi bir seye tanik oldum, mormon da oldum artik onlardan kurtuldum diye.

kelebek25
04 09 2009, 17:00
iyi derecede ingilzcen ve/veya meslegin yoksa burada hicbisey oluyorsun..bu kadar basitt...bu iki ozelligi tasiyorsaniz bence usa'ya gelin.. usa,tr"den iki gomlek ustun bi ulke..ben bunu gordum..umarim yanilmam..:)..hoscakalinn...

EfeC@n
05 09 2009, 17:00
kelebek25
arkadasimiz cok dogru yazmis. eline saglik arkadasim. Ingilizce bilirsen maca 1-0 onde baslarsin. gerci burada da olurda zaman ve para.... dayanabilirsen olur... yada zenaatkar olmalisin bir ustaligin yada yatkinligin olmali senin isini gorurler ve bir muddet sonra senin ustaligin elinin emegi senin dilin olur...

Arkadasimiz dogru yazmis. Su kriz ortaminda bile bu firtinanin en emin gecirilecegi yer yine amerika bana gore...

EfeC@n
reklam degildir sayin moderatorum lutfen silmeyin saygilar

-----------------------------------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=NkAIfG6swQs

-----------------------------------------------------------------------------------

EfeC@n
Yeni gelen/gelecek olan arkadaslar,
bir yere yazdim. mevzuu oldu. burayada copy yapayim istedim. belki ise yarar.

Amerika, bir sablonlar ulkesi. Gorevli elindeki sablona bakar; evrak, bilgi, belge, bu sablona oturuyorsa isin olur. oturmuyorsa olmaz. zorlarsan kapilar yuzune kapanir. Ve dunyanin en agir ve fakat gerekmedikce isletilmeyen burokrasisiyle karsi karsiya kalirsin. o zaman coook zorlarlar. abi idare et burada yemez.

su zorluk var ekonomik sIkintilar felan... olmaz, olmayacaksa eger... memur arkasini donuverir oyle kalakalirsin.
Bu da meraklisina bir not olsun benden..

taday
burokrasiyi guzel anlatmis efecan...

bir acidan tr ye gore hic burokrasi yoktur!

ama olanda belli kaliplara siki sikiya baglidir.

yani kimse kasinin ustunde gozun var diyerek isguzarlik da yapamaz, siz de kimseye kiyisindan kosesinden bi yolunu bulurum seklinde davranamazsiniz.

EfeC@n
08 09 2009, 17:00
SEATTLE benim favori sehirlerimden birisiydi. Bekarsan alaskada olur her yer olur. Ama evliysen coluk cokuk varsa yazik edersin bebelere :)

EfeC@n
mymuberra :)
nasil gidiyore hayat her sey yolundami gorusemiyoruz. Eniste bey nasil.

mymuberra
Efecan ve taday kardeşlerim yazdıkça ben bir yandan öğreniyorum ama itiraf etmeliyim ki kopuyorum yahu, hele ki birşeye kızdılarmı bi yazıyorlar ağlıyımmı , kızayımmı bilemiyorum çünki o sıra gülmekten kopuyorum. Siz çok yaşayım emi . Selametle...

tbox
BILEN VARSA BANA SEATTLE VE ALASKA HAKKINDA BILGI VERSIN
BEN ALASKAYA GITMEYI DUSUNUYORUM
2010EU 26XXX

EfeC@n
09 09 2009, 17:00
BIz de iyiyiz sukur. gecmisolsun. enistebeye selamlar. kendinize iyi bakin . :)

mymuberra
09 09 2009, 17:00
efecan kardeş, birkaç gündür hastayım ( kuru öksürük , göğüs ağrısı , burun akması ) onun dışında hayat aynen çok bayat. Eşim bildiğin gibi yazılım yapmaya çalışıyor buldukça. Şükür idare etmeye çalışıyoruz. Sizlerde iyisinizdir umarım. Allaha emanet olun..

mymuberra
10 09 2009, 17:00
Aso kardeş, yazılım mühendisliği okuyacaksan güzel bir bölüm olur diyebilirim. Eşimde 9 yıllık programcıdır ve (eşim diye söylemiyorum) , yazamayacağı program yoktur. Kendini web application tarafına yönlendirdi bir süredir. Seviyor yazılımı. Bende web site yapıyorum ve web developer olma yolunda eşimden ders alıyorum. ( Okul da araştırıyorum bu arada).

Annemarie
Merhaba arkadaşlar, 09.09.09 tarihi itibariyle Amerikaya ayak basmış bulunuyorum, Los Angeles'tayım. ilk izlenim olarak diyebilirim ki güzel yer burası, İstanbul gibi iştee...dil okuluna başlaycam, bakalım hakkımızda hayırlısı, gün ola harman ola :)

tbox
YAA MILLETOYLE KOTULUYO KI AMERIKAYI HAKIKATEN
BEN VAZGECMEK UZREYIM BU ISTEN
2010EU26XXX
BIRAZ DA DUZGUN SEYLER YAZINDA
NE YAPACAGIMIZA KARAR VERELIM

Aso
herkese selamlar efecan abim taday abim nasilsiniz nasil gidiyor hayat iyisinizdir umarm ??mymuberra abla merhaba. eniste abimin yazilimla ugrastigini duydum meslegi nedir acaba.. bende burda uni ye baslayacam kisin ve yazilim muh hakkinda bilgi sahibi olmak istiyorm. selamlar :)

EfeC@n
11 09 2009, 17:00
Aso
saolasin kardesim iyiyiz sukur.

Annemarie
hayirli olsun. tecrubelerinizi bu dosyada paylasirsaniz mutlu oluruz. Yolunuz ve bahtiniz acik olsun.

tbox
arkadasim belliki bu dosyayi basindan itibaren okumamissin.

Annemarie
11 09 2009, 17:00
merhaba arkadaşlar size amerikaya yolculuk maceramı kısaca anlatayım. gelecek arkadaşlar için bir fikir olması dileğiyle. 9 eylül çarşamba günü Istanbul Atatürk havalimanına geldim. check-in için kuyruğa girdik, işlemlerimiz yapıldı. sonra harç pulu için 15 TL ödeme yaptık. daha sonra uçağımıza nineceğimiz bölüme girerek beklemeye başladık. 11. 20 de kalkması gereken uçak 13.00 de havalandı. neyse uçaktayız. uzun bir yolculuk olacak ama ben bir türlü uyuyamadım. chicago ya kadar gözüme uyku girmedi. aslında yolculuklarda hemen uykuya dalan ben niye uyuyamadıysam:)heyecan meyecan da yoktu ama neden bilmiyorum, uyuyamadım işte. uçakta oturduğumuz koltuğa yapışıp kalmıyoruz. sıkılınca yerimden kalkıp hosteslerin bulunduğu bölüme gidiyor onlarla muhabbet ediyordum. benim gibi sıkılan arkadaşlar da olunca ayaküstü muhabbetlerimiz de oldu. tanıştık falan vs. yani uçakta da boş durmadım, arkadaş muhabbet falan derken yolculuk baya güzel geçti.

thy nın uçağı da uçaktı amaaa, her koltuğun arkasında Lcd ekran, isteyen istediği diziyi, filmi, belgeseli, izleyebiliyor, haber, makale vs okuyabiliyor. uçağın nerede olduğuna dair hızı yüksekliği vs hakkında harita uydu görüntübilgisi , havalaalanlarına dair bilgiler ve daha neler nelere dair bilgiler veriyor falan fıstık işte. uçağımız harikaydı. hostesler de güler yüzlü sıcak insanlardı, yemekler de harikaydı:), neyse bir baktım iniş için anons yapılıyor. yerime geçtim emniyet kemerimi bağladım ve amerika kıtasına ayak basttım:)chicago havalimanında pasaport kontrolü için vatandaşlarla aynı bölümden giriyoruz. bizim kuyruk çok uzundu, nihayet sıra bana geldi ve kontrolden geçtikten sonra valizlerimi alıp gümrüğe geçtim. sonra United airlines uçağıyla los angelesa gitmek için metroya binip terminal 5 den terminal bire geçtim. orada da birtakım arama taramalardan geçtikten sonra uçağımıza binmek için ilgili bölümde beklemeye başladık. uçak saati gelince kalkıp uçağımıza giden kısma girip biletlerimizi teyid ettirdik ve sonra uçağımıza bindik.

uçağa bindim ama benim uyku gelmeye başlamaz mıııı:):)gözümü açamıyorum. üç -üç buçuk saat sonra incez. ben yine de biraz uyudum. ama o uyku ne idi öyle, gözümü açamıyorum, jet lag meselesi, beyin saatim pes etmiş durumda:), ne yapcam, neyse tüm gücümü kuvvetimi topladım,çok derin uyumamaya çalıştım. neyse uyu uyuma derken los angelesa iniş için anons yapıldı. cam kenarında değildim ama iniş sırasında yeryüzü ışıl ışıldı. adeta ışık havuzu gibiii:)los angeles havalimanına indim. saat 10.50 pm idi. arkadaşımı aradım. gelip beni aldı sağolsun. sonra evimizin yolunu tuttuk. eve varınca karnımı doyurup yatağıma koştum. sabah uyandığımda saat 13. 30 du:)sabah değil yani öğlen :):)

işte böyle, şu anda jet lag ı atlatmaya çalışıyorum :),atlattım sayılır hatta... dil okulu için hazırlık yapıyorum. haftaya başlaycam. burayı beğendim, beklediğimden daha da güzelmiş. herkesin hayal ettiği yerde hayal ettiği gibi yaşamasını ümid ediyorum. şimdilik hoşçakalın...

EfeC@n
12 09 2009, 17:00
Annemarie
paylasimin icin saolsin. :)bende, jet lag, 1 hafta surmustu. :)sana basarilar dilerim.

EfeC@n
15 09 2009, 17:00
Aso bir haftadir guzel gidiyor o kavurucu sicaklar kalmadi sonbahar guzel olur ilk baharda oyle... gurbette bayramlar garip olur. senin ve tum arkadaslarin kadir gecesi ve pesinen ramazan bayrami kutlu olsun. ve... babamiz olmadan gecirecegimiz ilk bayram. Allah cumlemizin gecmislerine rahmet etsin :(

EfeC@n
Aso
Insaallah her zaman bekleriz :)

mymuberra
Amin. sizinde basiniz sagolsun. zor....

mymuberra
Sevgili efecan uzun süre evvel kaybettim annemi ve babamı, güzel dileklerinize katılıyor Allahtan cümlemizin geçmişlerine rahmet diliyorum.. Bende herkesin ramazan bayramını kutlarım...

Aso
efecan abi suanda havalar nasi houston da..? bu arada hepinizin kadir gecesi ve simdiden ramazan bayrami mubarek olsn :)USA da bir baskadir bayramlar :):)

Aso
amin amin...valla oyle abi babamz olmadan gecirecegimiz ilk bayram..sabir ne diyelm..bu yola girerken goze aldk bazi seyleri :)buradada havalar serinlemeye basladi..yagmur yagiyo ara ara..ins bi gun texasa yolum duserse bi guney yapip houstonu gormek istiyorm...nasipse tanisirz ins abi :)

Serhat1405
17 09 2009, 17:00
Bu konuyu rahat birak bari de Oguz *****, bilenler bildiklerini paylassin, bilmeyenlerde bilmediklerini ogrensin.

Bu arada Alaska'da birkac arkadasim yasiyor pek de sikayetleri yok hallerinden. Arabalarinda isiticilari var, botlarini ayaklarina geciyorlar.... Alaska'da yasayanda senin Teksas col der.

evet kafa rahat

penguenlerle iyi anlasirsin

Alaska nin sogugunu bir ye bakalim neresi rahat gorursun

farhat.12
evet kafa rahat

farhat.12
dondu valla

Boston da dondu hemde

abidinn
evet kafa rahat

:D:D:D:D

belli senin popon cok donmus

tbox
BEN ALASKA DA BALIK İŞİNE GİRMEYİ DÜŞÜNÜYOUM
VERGILERDE DUSUK ORDA
DAHA NE OLSUN
KAFA RAHAT

VARSA ALASKAYI GOREN BILEN BIZE ANLATSIN LUTFEN

taday
18 09 2009, 17:00
sene olmus ikibin bilmem kac!

teknoloji, giyim vs bu durumdayken kimse takmaz sogugu!
senin ovdugun hustonkoyden veya texasdan daha az vergiler, daha dusuk kiralar vs. ustune issizlik de yok dogru duzgun!

ha illa bok atacan ya... at anasini satiim millet alisti zaten

birol-82
20 09 2009, 17:00
boston nasıl bır yer arkadaslar

Kuzey Bati Turk
Rutubet orani nakadar ? Yani Houston'da hava cok nemli olarak isitiyorum. Bunu herkez cekemez ... hele saglik olay varsa yani.

farhat.12
7 sene yasadim Boston da

zenci mahallesinde yasadim beyaz mahallesinde yasadim bir suru ise girip ciktim

Dunyanin en pahali okullarindan birnie calistigim sirket sayesinde girdim

dibide gordum tepeyide gordum

Sen bana sor Boston i

Zengin degilsen asla Boston a gitme pisman olursun

Houston 500 sene ileride be Boston dan bir sey yazmama gerek yok iki sehride goren bilir zaten

farhat.12
taday LA de ben houston dayim

ben 1 oda bir salon sehrin ortasinda su elektrik gaz 24 saat guvenlik 19 havuz bilmem kac jakuzi fitness center video klubunun oldugu yere camasir makinesi icinde su elektrik gaz dahil istedigin kadar kullan 660 dolar veriyorum

http://www.apartmentratings.co...llage-Apartments.html
(http://www.apartmentratings.com/rate/TX-Houston-Lantern-Village-Apartments.html
)
Sehrin dibinde bu

biraz uzagina git zaten malikane gibi yerler ayni fiyata gidiyor

tbox
HOUSTON DA KİRALAR NASIL
İŞ POTANSİYELİ NASIL
ARABASIZ YAŞANMAZ DİYOLAR DOĞRUMU

AYRICA MERAK EDIYORUM TABAY BABA SEN NERDE YAŞIYOSUN

EfeC@n
21 09 2009, 17:00
Arkadasim Isi buldugun her yerde yasanir. Sen suna bak mutlumusun isin asin hazirmi ,corba kayniyormu.... o zaman amerikanin her yeri olur. Houston yada baska bir yer millet gazladi gittin ... surunuyorsun... Ucuz olsa ne olur... federal vergi odemezsen ne olur. Ben houstonu seviyorum cunki karnim burada doyuyor Bostonda karnim doysa orayi severim. sen once corbani kanayacagin yere bak. Bos ver reklamlari. saglicakla...

taday
Bos ver reklamlari. saglicakla...

:):)

Serhat1405
Eyvallah Efecan :)

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!

farhat.12
Yahu Alaska da hayatmi var?

Houston koca buyuk sehir Alaska ne ya?

tbox
YA HOUSTON YA ALASKA

HADİ HAYIRLISI

EfeC@n
22 09 2009, 17:00
tbox
Bak kardesim eger burada isini tutturamazsan seni kimse tanimaz. baska yerde isini ayarlayacakken birakkip gelirsen. 59 numarali HWY'nin uzerinde melerken sesin bana kadar gelir. hayatta duymak istemedigim ses meleme sesidir kimse sana sonuna kadar yardim edemez. 1-2 gun belki gezdirir pesinde yardimci olmaya calisir. bir yerde birakir. kalirsin elelde basbasta. neden, cunki, herkezin kosturmacasi var. simdi su siralar buralarda cirak fiyatina usta calistiriliyor. tamam biraz market up duruma gectide... sevinmek icin henuz cok erken. dikkat et. cok cok cok dikkat et..... ben diyeyimde diyecegimi sen nasil istersen oyle yap. Ben istememki anamda bu dosyaya/forma dahil olsun. Kulagim cinlasin, otem berim kasinsin...

farhat.12
www.esurance.com

yada

www.insweb.com a git bak saglik sigortasi neyi karsiliyor

ikincisi Houston a sucuk getirme burada sucuk satan heralde 200 dukkan var derken abartmiyorum

zaten bavulda et getiremezsin yasak

ne zaman geliyorsun birde kucukken cok mu bal yedin?

Malum NY yerine Houston'a geliyorsun bu kadar sansli nasil oldun?

Bir de hayatinda hic baska sehirde yasamamis insanlari dinleme onlar bildigini soylesin

Adam hayatinda 5 kisi ayni odada yatmamis -20 derecede 9 ay gunes yuzu gormeden yasamamis 1 domatese 4 dolar vermemis kebap yemeden corba icmeden 2 yil gecirmemis, bir turk bakkali gormeden zeytin peynir yemeden 5 yil gecirmemis insanlar icin ha Boston ha Houston ne farkeder? Yasamadan anlayamaz insan. 8 yildir bu forumda insanlara anlatamadim dilimde tuy bitti.

Houston da yasamak bir ayricaliktir. Bunu ancak Amerikanin baska sehrinden gelenler anlar.
Gerisi bos bos konusur.

tbox
HOCAM BİRİNİZ ŞUNA CEVAP VEREBİLİRMİ

ATIYORUM AYLIK 2OO DOLARLIK SAGLIK SIGORTANIZ VAR

DOKTORA GITTIGINIZDE NEYI NE KADAR KARSILAR

AYRICA HOUSTONA GELSEM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

GELIRKEN SUCUK GETIRICEMMM :)))

crazygirl
23 09 2009, 17:00
:D meeeee meeee

yorum süper sabah sabah güldüm ya sağolasınız...

headhunter denen kurumlarla ilgili bilgi istiyorum değerli forum üyeleri...

yaklaşık 1 senedir takip ettiğim aviation engine mechanic sektörün saat ücretlerinde son 1 aydır ciddi anlamda yükselme var.mesela saat ücretine 15-20$ entry level derken şimdi 19-25$ diyor.bide önceden tecrübe için entry level eleman ararlarken şimdi tecrübeli istiyorlar ona göre ücret değişiyor.bu kriz de iş bulma anlamında hareketlenme gördüm nedenini usa da çalışan tecrübelerden duymak isterim.burdan görünen toz duman açılıyor :D

bu bahsettiğim ücretleri bu headhunter denen kurumlar belirliyor.biz şirketle iletişim kurabilirisek şartlar daha iyi olur diye düşünüyorum yani okuduklarımdan anladığım.

teşekkürler...

farhat.12
23 09 2009, 17:00
Amerikada bu issizlikte bu kadar fabrika kapanirken nasil mechanic ucretleri yukseliyor ben anlamadim

Bunun sebebi nedir?

EfeC@n
24 09 2009, 17:00
tbox
:)dilegimiz hicbirarkadasimizin hicbir zaman melememesi ... Issin rast gelsin

cirak diyorsak, ciragin olusunun saati 15-16$ dan baslar elektrikci ciragi 18-20$ dan baslar.

goodyear lastik fabrikasinda 13-14 ay once vasifsiz isci 21$dan basliyordu

simdi tabiiki kriz davasina pek bir sey denmiyor/diyemiyoruz.

ne kadar bilgi/ustalik, ne kadar risk, o kadar para.

bunu yazayim istedim cunki bazi yerlerde yazdigimiz rakamlar farkli burada yukarida yazdigimiz farkli ne is denmesin bazen konunungelisine gore kiriz ortami bazende normal sartlardaki ucret vb. durumlardan bahsediyoruz. hatirlatmak isterim.

EfeC@n
farhat.12
Mekaniklik cok genis alana yayilmis bir meslek maintenance instollation and repair , dedin mi ucakdan gemiye milden endustriyel motorlara kadar uzar gider icine elektronigi hidroligi kat ne katarsan kat uzar gider. askeri alandan sivil alana... dolayisiyla rakamlarin farkli olmasi normal. makinistlikte oyle tornadan rektefeye frezesine.... uzar gider

EfeC@n
Serhat1405
Abisi eyvallah ancak bu kadar yazilir. bize , daha baska diyecek bir sey kalmamis. 10 numara olmus saolasin.

saglicakla.

Serhat1405
Arkadaslar, bilhassa loto kazanip ya da baska sebeplerden dolayi Amerika'ya gelmeyi dusunen arkadaslar. Daha once de yazmistim, sanirim bu konu idi. Mesele su: Nereye? Hangi eyalete, hangi sehire gelmeniz gerekiyor.

Biraz once Oguz ***** arkadasimiza baska bir konu basliginda yanit vermistim o zaman kafama takildi, daha once yazdiklarimda yanlis anlasilma olmasin, belkide Oguz yanlis anlamistir muhtemelen, ama su ki benim size yazdiklarimdan ya da kendi hayatima dair yazdiklarimdan cikariminiz California cok yasanilasi biryerdir, gelin deli gibi para kazanirsiniz vs degildir. Eger ben burada tutunabildiysem bu benim yaptigim seyler neticesindedir. Ya da sansim yaver gitmistir, benim geldigim zaman ki sartlar farklidir, dogru zamanda dogru yerde olmusumdur, cok calismisimdir, vs.

Acikca yazayim, benim bulundugum yere gelirseniz buraya benim yazdiklarimdan size yardimci olacagim, her derdinize kosacagim anlamini cikarip gelmeyin sakin. Ha nedir, elimden geldigince yardimci olurum eger gerekirse, ama bunu sakin benim icin bir yukumluluk gibi algilamayin.

Simdiye kadar da bir kisi haric kimse de zaten okumadim ki bu sorumlulugun altina girip benim yasadigim yere gelin desin. Herkes tecrubelerini ve fikirlerini yaziyor.

Daha once de yazdim, geldiginizde sizin gercekten elinizden tutacak, cefanizi ve nazinizi cekecek kim varsa onun bulundugu sehire gelin. Yaa benim ortaokuldan bi arkadas vardi bilmemnerede bize yardimci olur yanina gidelim demeyin. Cok yakin akrabaniz olsun, canciger dostunuz olsun. Tecrube ile sabitir.

ozy78
Headhunter larin genel ortalama soylemesi birseyi degistirmez. Eger gercek ucretleri takip etmek istiyorsan glassdoor.com a uye olun sirket ve pozisyon bazinda kim ne kadar para aliyor, sirketle ilgili dusunceler nedir bizzat orda calisanlarin review lerini okursunuz.

tbox
EYVALLAH DOSTLAR HOUSTON VE HOUSTON HAYATI HAKKINDKI FIKIRLERINIZ ICIN

AMA HAYAT HERYERDE ACIMASIZ
UMARIM FAZLA MEEEE LEMEYİZ

SUCUK YERİNE LOKUM GETİRSEM OLURMU :)))

EfeC@n
25 09 2009, 17:00
tbox
Be guzel kardesim bu dosyada hepsi var basindan sona okusana sigortalar her sey var neredeyse....

saygilar.

EfeC@n
arkadaslar asagida 2 dosya var cok kaliteli gidiyor. Burada paylasmak istedim.

syaldiz hocamiz cok emek vermis/veriyor. Yeni gelen/gelecek arkadaslar icin hani,not alinasi turden bilgiler.

Ben baska yerde de bu ornegi verdim. Bizim demek istedigimiz bu nerede mutluysan nerede corban kayniyorsa nerede isini oturtmussan. senin icin en ideal yer orasidir.

yok ucuzmus sicakmis sogukmus; vergi dusukmus kilmis tuymus bos verin. akilli olmak lazim.

suraya gel buraya git diye israr eden cagirdigina ya adam gibi is bulacak yada kendi isini teslim edecek yol bu...

syaldiz hocamiza ve sahsinda tum arkadaslarimizin basarilarinin artarak devam etmesi temennisiyle... Allah nazardan saklasin.

hocamizin ve sahsinde hepinizin/hepimizin Allah yar ve yardimcisi olsun.

saglicakla.

--------------------------------------------------------------------

GREEN CARD - MEDICAID / MEDICARE

http://forum.mezun.com/forum/m...d=43866&enterthread=y
(http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=4&threadid=43866&enterthread=y
)

--------------------------------------------------------------------

Diploma denkliği

http://forum.mezun.com/forum/m...d=35359&enterthread=y
(http://forum.mezun.com/forum/messageview.cfm?catid=4&threadid=35359&enterthread=y
)

----------------------------------------------

akilli i nsan devesini dagdan asirir.

EfeC@n

tbox
BENİM YARDIM DAN KASTTETİĞİM
BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ KURALLAR AÇISINDAN DI
ATIYORUM SAĞLIK İÇİN NE YAPILIR
İŞ ARAMAK İÇİN..
ARABA ALMAK İÇİN
EV KİRALAMAK İÇİN

VS...
YOKSA HERHALDE KİMSE TANIMADIĞI BİRİSİNE EVİNİ AÇMAZ
ZAMANINI HARCAMAZ

UNUTMAYIN BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

EfeC@n
26 09 2009, 17:00
eletrician helperler (cirak)18-20$dan ise baslar 15-16$'in altina dusmez. teknisyenlerde 22-23$ ile 37-38$ arasinda bir para alir. tabii firma seni amerika disina mi goturuyor. platformdamisin. arazidemisin. isin riski zorlugu.. vs. buna gore ucretler degisir. fazla mesailer olur bonuslar olur... vs. bazi sirketler amerikadan sertifika ister bazilari istemez. kisaca boyle. Ben bunu Texas'a gore yaziyorum. diger eyaletler nasildir bilemem.

EfeC@n
26 09 2009, 17:00
aklima gelmisken elektrik motorlarindan anliyorsan DC -EC o zaman sansin daha fazla. Motor isi agir is pek kimse yapmak istemiyor. Amerikadaki olcu birimlerini bilmiyorsan once bunu halletmen lazim.