PDA

Tüm Versiyonu Göster : amerikada doğum bilgi

MasterArcht
15 06 2008, 17:00
daha Amerika'ya gelmedin sanirim? Amerika'da dogum yapmak oldukca pahaliya patlar, benden soylemesi.

esinkiraz
15 06 2008, 17:00
amerikada dogum yapmayı planlıyorum..uygun fıyatla kalıcak yer ve hastane arıyorum..bu konuda yardımlarınızı beklıyorum..sımdıden tesekkur ederım

Seden
16 06 2008, 17:00
ABD'de yasamakla turist olarak gelip boyle bir pakete uye olmak arasinda fark yok mu? Yasal mi kacak mi yasiyorsunuz?

Seden
Iyiymis o zaman. Ama tabi 6 ayliktan sonra gumrukten iceri almayabilirler (hamile oldugun cok belliyse), o yuzden erken gelmen lazim...

koraybaysal
Selam Esin,
Ben ve esim ABD de yasiyoruz ve ikimizinde sigortasi yoktu , esim hamile olunca sigorta yapmayi denedik ama hamile olan birisine hic bir sigortasi sirketi sigorta yapmiyor.Bizde saga sola sorduk ve yolunu bulduk,hemen hemen her her county (belediye) de dogum klinikleri var ve oraya gidip `OB PAKETINE UYE OLUYORSUN` bu paketin fiati 2400 dolar normal dogum 2900 dolar sezeryan
ve bu paketi aldiginda butun herseyi kapsiyor butun doktor ziyaretleti,dogumdan sonra hastane de 2 gece kalman ,erkekse sunnet,dogum evraklari aklina gelen hersey yemeklerde dahil hatta bebek olduktan 1 hafta sonra hemsire evine geliyor bebegi check ediyor ,daha sonra 6 hafta sonra senin doktor konturolun ve butun asilar dahil , inan 5 kurus harcamadim ve 2400 dolari taksitlede odeyebiliyorsun kesinlikle bu yolu sec basin agrimaz.Seviler ve mulu bi yasam bebeginle cok ozel ve guzel bir duygu !!!
Koray

koraybaysal
Hic fark etmiyor sormuyorlar bile .

koraybaysal
Hic fark etmiyor sormuyorlar bile .

MasterArcht
hamile oldugunuzu anlar ya da gorurlerse sinirdan iceri sokmuyorlarmis. Ayrica bu bahsi gecen dogum kliniklerinin pek guvenli oldugu soylenemez.

psikoloji
Koraybaysal bu islemlerde SSN sormadilarmi hic?

koraybaysal
17 06 2008, 17:00
MasterArcht inanilmaz ilgileniyorlar cok temiz cok ust duzey bir service esim rus rusca konusan doktor olsun dedi rusca konusan doktor verdiler, inanki cok memnun kaldik hatta imrendim keske turkiyede boyle olsa dedim.
Psikoliji evet sordular aynen soyle sordular `do you have ssn number ?` yani bizde vardi verdik ama olmasaydi yok biz sizi kabul etmiyoruz demezlerdi cunki 2400 $ verip karsiligmnda hizmet satin aliyorsun.
Esinkiraz sana telefon numaralarini ve adreslerini yaziyorum
BETHESDA OB/GYN CENTER
TEL : 513-745-16-31
ADRES : 10475 Montgomery Rd suite : 4g
cincinnati,OHIO 45242
bilgi olsun amerikada dogum yapman sana hic bir sekilde vize ,kalma,calisma bu tur bi avantaj saglamaz ancak cocuklarin 18 yasina geldiklerinde sana green card alabilirler.
Allah hayirli evlatlar basiglar sana insalah.
Sevgiler.

esinkiraz
17 06 2008, 17:00
MERHABA KORAYBAYSAL

ONCELIKLE YAZIMA CEVAP VERDIGIN ICIN COK TESEKKUR EDERIM..BU OB YI NASIL NERDEN ARASTIRABILIRIM BU ARADA BEN IKIZ BEBEK BEKLIYORUM..SU AN HALI HAZIRDA YAPI KREDI SAGLIK SIGORTAM VAR VE 6 MILYAR LIRALIK MASRAFLARIMI KARSILIYOR..BEN HASTANE VE KALICAK YER KONUSUNDA NASIL BILGI ALABILIRIM?

koraybaysal
18 06 2008, 17:00
Esimin dogum yaptigi yer klinik degil ohiodun en buyuk ve en iyi hastanesidir ,inanin otel odasindan bile daha luks bi odada dogum yapti ve iki gun kaldi arastirin isterseniz BETHESTA NORTH ohionun en buyuk hastanesinde cok ilgili hemsireler ve doktorlar dogumu yaptirdi hatta dopgum sonrasi uzman hemsiler gelip bebegi nasil emzirsin,nasil yikarsin,altini nasil degistirsin 2 gun boyunca egitim verdiler dogum oncesi bolumde hastaneye bagli klinikte ilk baslarda ayda 1 kere son 1 ay haftada 1 kere kontorlere gittik
kisacasi kontoller klinikte dogum hastanede oldu.
Seviler.

applesweet
Drogo, maasallah orta duzeyde yonetici olmussunuz, Amerikadaki hayati sular seller gibi yutmussunuz da, Amerika`da kimsenin hastaneden parasi yok diye geri cevrilmedigini ogrenememissiniz. Size ne anlamis degilim. Gelmek isteyen gelsin. Az parayla gelir, cok parayla gelir, kime ne. Parasi bitince sizden isteyecek degil her halde. Bu Amerikaya kapayi atanlarin herkese aman gelmeyin tavrini hic anlamiyorum.Relaxxxx....
Size hayirli dogumlar dilerim hamile arkadasim, insallah her sey gonlunuzce olur.

MasterArcht
Droga'ya tamamiyla katiliyorum. Boylesine buyuk bir risk almadan once iki defa dusunun, dogum masraflarini, riskleri, ve kotu ihtimalleri. Hangisi daha onemli: saglikli bir anne ve bebek mi yoksa Amerikan vatandasligini alma ihtimali mi.

Amerika'da saglik sigortasi almadan yasamak zaten ya cilginlik ya da hayatla kumar oynamaktir. Belki boyle birkac klinik olabilir digerlerinden daha iyi olan ama yine de bu kadar riske deger mi.

psikoloji
ok.

Drogo
Bu tip dogum kliniklerini vb. dusunmeniz bile inanilmaz bir risk. Esimin dogum yaptigi hastane nispeten ucuz sayilabilecek tam donanimli bir hastane idi, ve normal dogum $8000 iken sezaryen $12000'in ustunde bir rakamdi. Biz uzun bir suredir ABD'de yasiyoruz ve sigortamiz butun bunlari kapsadi. $2400'e dogum yaptiran bir yerin nasil bir yer olacagini ve beklenmedik bir komplikasyon olursa ne kadar zor bir duruma duseceginizi dusunmek bile istemiyorum.

Size bilgi veren arkadasin dogru soylediginden suphem yok, eminim boyle ucuz klinikler vardir. Ve eminim her seyin duzgun gittigi bir dogumda belki boyle ucuz bir yerde sigortaniz olmadan sorunsuz dogum yapabilirsiniz. Umarim boyle olur, ictenlikle sorunsuz bir dogum yapmanizi dilerim. Ama ABD'ye yeterli para/saglik sigortasi olmadan dogum icin gelmeye kalkacak ciftlerin asagidaki ihtimalleri dusunmelerini tavsiye ederim:

- Size normal fiyatlarin ucte birine, yani $2500'e dogum yaptirmayi oneren hastane ya da klinik dogum sirasinda gerceklesebilecek acil durumlarda gerekli mudahaleyi yapabilecek kadar donanimli mi? Asiri kanama ve diger dogum sonrasi komplikasyonlar durumunda hastanede kalmaniz, ya da Allah korusun yogun bakimda kalmaniz durumunda geceligi 1000'lerce dolari asan hastane masraflarini karsilayacaklar mi? Daha donanimli ve dolayisiyla daha pahali baska bir hastaneye nakledilmek zorunda kalmaniz durumunda ne yapacaginiz konusunda bir planiniz var mi?

-Kotu ihtimalleri birer birer saymak istemem ama bebeginizin erken dogmasi durumunda sagligina kavusmasi icin kalmasi gereken bebek yogun bakim unitesi (neonatal intensive care unit - NICU) bu klinikte var mi? 5-6 hafta erken dogan bir bebegin NICU'de kalmasinin bedelinin $30000-$35000 civarinda tuttugunu biliyor musunuz? Bildigim kadariyla ikiz bebeklerin erken dogma ihtimali cok daha fazla.

Bence butun bu ihtimalleri de gozonune alin ve basiniza gelebilecek HER durumu karsilayabilecek miktarda para ya da sigorta temin edin. Ben sahsen ABD'ye dogum icin gelme isinin mantigini anlamis degilim; ancak yeterli maddi gucu ve imkani olanlarin gelmeleri bana pek riskli gelmiyor. Fakat sigortasiz, cebine $10000 koyup ABD'ye doguma gitme isi cok riskli. Allah korusun beklenmedik bir durum olursa cok agir bir maddi yukun altina girmek soyle dursun, sevdiklerinizin hayatini riske atiyor olabilirsiniz. Soyledigim gibi umarim boyle bir sey olmaz, her nerede dogum yaparsaniz yapin ailenize iyi sanslar dilerim.

Drogo
-

rainman06_tr
19 06 2008, 17:00
Bencede gidin cocuk ilerde tr de son sıstem lux sıgortalı olacagına orada sıgortasız olsun daha iyi... Ustelikte kafadan vatandaş işte... risk olabilir ama burada yokmu sanki risk

ozzy78
19 06 2008, 17:00
apple doğru söylüyorsun, parası yok diye kimde ABD de hastane kapısından döndürülmez, acil durumlarda hastane masraflarını eyalet öder ama nerden öder? orda çalışanlanların vermiş olduğu vergilerden, sen çalışacan vergi ödeyecen ve türkiye den gelen kaçak bu parayla bedava doğum yapabilir sistem böyle. Evet kimseye gelme diyemeyiz ancak bu tür işlerde çok risk var, Drogo bu konuda haklı havaalanında kapıdan çevrilme riskinden tutun başka risklere kadar, ben olsam girmem ancak karar gelcek kişilerindir. Ayrıca burda görüşlerini bildiren herkeze saygı duymamız gerekir.
Saygılar,

quote:Originally posted by: applesweet
Drogo, maasallah orta duzeyde yonetici olmussunuz, Amerikadaki hayati sular seller gibi yutmussunuz da, Amerika`da kimsenin hastaneden parasi yok diye geri cevrilmedigini ogrenememissiniz. Size ne anlamis degilim. Gelmek isteyen gelsin. Az parayla gelir, cok parayla gelir, kime ne. Parasi bitince sizden isteyecek degil her halde. Bu Amerikaya kapayi atanlarin herkese aman gelmeyin tavrini hic anlamiyorum.Relaxxxx....

Size hayirli dogumlar dilerim hamile arkadasim, insallah her sey gonlunuzce olur.

koraybaysal
20 06 2008, 17:00
Sevgili Vandana,
Ister inan ister inanma 2900 c-section dediler, ama gerek kalmadi esimin dogum yaptigi hastane ohionun en iyi hastanesidir 2 gun boyunca 3 oyun yemek geldi odamiza yemekler cok kaliteli ve lezzeltilydi odamizda esimin yattigi yatak elektronik bir yatakti dugmeye basiyorsun hemsire geliyor dugmeye basiyorsun butun isiklar kapaniyor katak sekilden sekile girebiliyor ,odadaki banyo kuvetli ve otel odalarindan daha lux tu ayrica kapimiza it`s a boy yazan pankart bile astilar gecen gun forma telefon numarasini ve adresini biraktim, on yargili davranicaginiza arayin sorun sen arastirmadan direk hastaneye gitmissin nederler ? hastayi yataginda yakaliycaksin, biz arastirdik bulduk ve senin inanmayicagin sekilde ucuza dogum oldu, hatta bize suda dogum istermisiniz diyede sordular ayrica odamizda lcd tv den tutta benim yatmam icin 2 ci bi yataga kadar hersey dusunulmustu, tekrar ediyorum BAKIM EVI FELAN DEGiL OHIO NUN EN BUYUK HASTANESI luften on yargiyi birakin insana yalanci muamelesi yapmayin sen kaziklandin diye baskasina camur atma sana komikte gelse komik gelmesede bu bir gercek, inanmayan arar sorar.
Sevgiler.

koraybaysal
Unutmusum belirtmeyi anestesi uzmani geldi odaya epidoral (hani su sirtina yapilan igne) yaptilar fiata dahil :) ) bide benim ,esimin bileklerine bileklik taktilar bu bileklikler olmadan giremiyorsun bebigimizn biri ayak bilegine biride eline alarm taktilar birisi alip giderse bebegi alarm otsun diye ,2 , gun bebegi sunnet etiler fiata dahil,taburcu olurken hemsire tekerlekli sandelyeyle esimi disari kadar cikardi ,1 hafta sonra evimize hemsire gelip kontol etti bebegi fiata dahil :) ) bence sen $ 45 dolara dogum yaptigin hasteneye bir sor `ob kontrat`varmi diye bakalim ne diycekler ? demekki bizim gibi surekli 9 ay boyunca kontolden gecsen ki bu kontollere bebegin dogman empesil oldugundan tutta esim ve benim kanimin uyusmasina kadar bir suru turu lavabatuar testleri yaptilar demek sen bunlarina yaptirsan 45 degil 145 bin tutarmis neyse ben 2500 degil 2400 verdim hersey dahil inanmiyorsan ara ve sor.

MasterArcht
buraya dogum icin gelicek olanlara dogrudurust onerilerde bulunulmali: yasayacaklariniz vandana'ninkine daha yakin olucaktir, koraybaysal'inkine degil. Etrafimizda birsuru yasanmis olay var. Bazilari gelin nolcak ki diyor. Acil servise gidip para odemeden cikmak hic de saglikli bir fikir degil, neyse bizden soylemesi. Istediginizi yapin.

vandana
.gelmek isteyenlere en azından biraz fikir verebilirim.
yaklaşık 3 ay önce türkiyeden amerikaya geldik dogum icin .. eşim 2 hafta önce doğum yaptı new jersey de ve hala faturalar gelmeye devam ediyor.
bebeğimizde kordon dolanması olduğundan doktor hemen c-section yani sezeryana aldı neyse bebeğimiz sağlıklı sıhhatli doğdu.
sezeryan olduğundan dolayı 4 gün hastanede kaldık . 4.günün sonunda elimizi kolumuzu sallayıp hastaneden çıktık herhangi bir ödeme vs yapmadan çıktık.
şu ana kadar gelen faturalar toplamı 45.000dolar.
hastanaeden ayrı bir fatura gelir laboratuvalardan ayrı bir fatura gelir epiduralciden ayrı bir fatura gelir pediatricisian dan ayrı gelir. gelir de gelir.
şimdi bizden bu faturayı ödememizi bekleyecekler .. eğer ödemezsek en sonunda bu para devlete ait bir fondan karşılanır...tabi biz faturayı pazarlıkla vs ödeme yoluna gideceğiz çünkü ilerde ülkeye giriş çıkış yaparken problem olabilir diye düşünüyoruz.
2500 dolar diyen arkadaş o fiyatları nerden almış şaşıyorum ve bana oldukça komik geldi.
amerikada hiç bir doktor ve hastane anneyi ve bebeği riske atacak bir işlem yapmaz. yok sezeryan pahalı olur biz normal doğum yapalım demez. o an hangisi gerekliyse onu yaparlar ki bizde son anda sezeryan gerekli görüldü ve sezeryan oldu...

vandana
ayrıca şunuda belirtmek isterim. bizim doğum yaptığımız hastane tam tesekkullu bir hastane idi.
hemsirelerin dogum yaptirdiklari dogum evleri gibi yerler var belki 2500 dolara orda yaptirabilirsiniz ama allah korusun bir komplikasyonda nasil bir sekilde mudahale yapilir bilemem.

vandana
koraybaysal öncelikle bütün işlemlerin iyi geçtiğine sevindim ayrıca sana yalancı felan da diyen olmadı..senin yaptığın işlemlerin aynılarını bizde yaptık ama sana 2400 bana 45000 geldi fatura senin deyiminle biz kazık yedik ama atladığın bir nokta var.
1) amerikada yaşıyorum diyorsun.
2)social security numaram var diyorsun sordular social security verdim diyorsun.
3)türkiyeden turist vizesi ile gelen bir kişi social security numarası alamaz. biz turist olarak geldik ve amerika ile hiç bir kaydım sigortam social security number vs yok

legal misin illegalmisin durumun nedir tam olarak bilmiyorum. çünkü medicaid vs gibi sigortaların illegal kişilere sağladığı sağlık sigortaları var o aldığın ob paketinde ne olduğunu bilmiyorum ama işlerin yolunda gittiyse ne mutlu sana.

khaled
21 06 2008, 17:00
Koraybaysal dedikleri aynen dogrudur floridada da legal veya illegal olsun herkese o dedigi yerde dogumunu gerceklestirir.

MasterArcht
Drogo birkez daha cok iyi demissin. Insanlari yanlis yonlendirmeyin.

Ayrica burda adam akilli bilgi verenlere birsekilde Amerika'ya kapagi atanlar lafini atan ve kendisinin birsekilde ve muhtemelen kacak olarak kapagi attigi anlasilan arkadasa da biraz daha sorumlu davranmasini ve kafadan atmamasini oneririm.

Drogo
-

Seden
23 06 2008, 17:00
Tek basina ne yapacaksin? Bir sancin olsa, sorunun olsa, acil bir durum olsa... Bence riske attigina degmez. Senin cocuklarin buyuyene kadar Amerika'nin ne olacagi belli degil, hem baska bir suru yol var (egitim icin gelir, is icin gelir)... Bence kendi sagligini da bebeklerininkini de riske attigina degmez.
Ingilizcen ne kadar var? Bunlarin hepsi ayri bir basagrisi ki hamileyken bunlar cok daha zordur eminim.

tunkah
gercekten cok riskli bir durumla karsi karsiyasiniz. Bence degmez boyle bir riske girmeye...
Bir kez daha dusunun...

quote:Originally posted by: esinkiraz
Oncelıkle verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkur ederım.Butun bu rısklerı gıdıcek olan olumsuzlukları bende cok dusunuyorum.Aslında amerıkaya yalnız gelıcem dıye de cok tedırgınım.Esım sadece doguma gelebılecek.Buradakı saglık sıgorta sırketımle konustum yurtdıdı dogumdakı masraflarımı karsılıyor tabı ılk etapta ben odemek kosuluyla ama dedıgınız gıbı kısıtlı parayla orda bulunmak bende ıstemıyorum hele kı ıkız beklerken her ıhtımal oldugunu bılıyorum.Sadece belkı ılerde cocuklarıma bır faydası olur dıye dusundugm ıcın gonlumden Amerıkada dogmalarını ıstıyorum.Bana uygun bır hastana ısmı ve hastaneye yakın kalabılecegım bır yer yada bu konuda yardım alıbılecegım bır kurulus ısmı adresı verırsenız cok sevınırım.Tesekkur Ederım

esinkiraz
Oncelıkle verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkur ederım.Butun bu rısklerı gıdıcek olan olumsuzlukları bende cok dusunuyorum.Aslında amerıkaya yalnız gelıcem dıye de cok tedırgınım.Esım sadece doguma gelebılecek.Buradakı saglık sıgorta sırketımle konustum yurtdıdı dogumdakı masraflarımı karsılıyor tabı ılk etapta ben odemek kosuluyla ama dedıgınız gıbı kısıtlı parayla orda bulunmak bende ıstemıyorum hele kı ıkız beklerken her ıhtımal oldugunu bılıyorum.Sadece belkı ılerde cocuklarıma bır faydası olur dıye dusundugm ıcın gonlumden Amerıkada dogmalarını ıstıyorum.Bana uygun bır hastana ısmı ve hastaneye yakın kalabılecegım bır yer yada bu konuda yardım alıbılecegım bır kurulus ısmı adresı verırsenız cok sevınırım.Tesekkur Ederım

esinkiraz
24 06 2008, 17:00
İngilizcem ıyı benı dusunduren dıl degılde sadece yalnız olmam..ınsallah benım ıcın ıyı olur.

serpico
28 06 2008, 17:00
Merhabalar Koray baysal
Siz hangi sehirdesiniz acaba ?Butun sehirlerde varmi boyle birsey?Sakincasi yoksa bana ozelden telinizi yazabilirmisiniz.Detayli bilgi almak isterim.Tesekkurler