PDA

Tüm Versiyonu Göster : KADINLARA OZEL ( Erkekler Giremez)

Sayfalar : 1 2 3 [4]

yessie
14 05 2002, 17:00
ABD'de cocuk dogurma olayi sadece medyatik sahsiyetlere ozgu bir sey degil. Sadece NY'taki Beth hastanesine her sene dogum icin gelen Turk vatandasi sayisi dudak ucuklatacak cinsten. Ciko, emegin karsligi konusunda sana tamamiyla katiliyorum. Sanatcilarin telif haklari soz konusu olunca kimse mangalda kul birakmiyor da, sarkilarin, kasetlerin, filmlerin, vs uretiminde katkisi olanlarin emeklerine sira gelince herkes pek bir suskun kaliyor. Sanki sadece unlulerin emegi para ediyor gibi...

yessie
14 05 2002, 17:00
Evet Megi.

ciko
15 05 2002, 17:00
...avrat kelimesine kufurlerde de yer veriliyor...bunun da etkisi olabilir mi acep?... avrat yerine bayan koyun, hanim koyun, hatun koyun...l-lh oburu kadar etkili olmuyor sanki... :D :o :)

borg
Azeriler ve Turkmenler 'herif' ve 'avrat' derler. Orada gayet normal.Avrat lafi anadoluda 'kari' yerine gecen ve co kullanilan bir laftir ama modern kentli kesime hakaret gibi gelir. Kirsal yorelerimizde de yine 'herif' ve 'kari, avrat' laflari populerdir. Ege yoresinde pantolonun arka cebine 'got cebi' derler bu da oralarda kaba sayilmayan gayet normal bir ifadedir. Bir kelime ya da ifade kullanildigi yere gore hakaretvari ya da normal olabiliyor... Insanoglunun isine akil erdirmek mumkun degil.

SwordFish
Merhaba kadinlar. :D Ben geldimmmmmmmmmmmm. :)

pumpkin
avukat bir arkadasima da "kari" kelimesi cok dogal gelirdi ;) hukukta kari-koca diye geciyor ya.

Selen_
Yessie, gerçekten de "kadin" sözcügüyle, "hanim" veya "bayan" sözcügü arasinda bir fark yok aslinda. Hatta bazilari da "hatun" diyelim bitsin gitsin derler. :) Ama, Disi Aslan'in da dedigi gibi, "kari" sözcügünü kullanmak da bayagi bir sorun yasaniyor. Bence de kulaga pek hos gelmiyor bu. Belki de bu yüzden, Medeni Yasa'da "kari" sözcügünün yerine, "kadin" sözcügünün kullanilmasi, kadinlarin yüregine su serpilmesini saglarken, erkeklerin yüregi için tuz ruhu islevini gördü. :D Pek çok erkekten duymussunuzdur, "yani ben artik karima, kari diyemeyecek miyim?" :D Aslinda "koca" yerine de "erkek" sözcügü kondu. Teorik olarak bu iki sözcügün yer degistirmesi arasinda bir fark yoksa da, pratik olarak bayagi fark var galiba ne dersiniz arkadaslar? Kapidaki giris yasagini sorun eden ve etmeyen arkadaslari da kapsiyor bu soru. Ne dersniz baylar, bayanlar??? :confused:

Selen_
Yessie ve Borg'a katiliyorum. Zamanla bazi sözcükler anlam genislemesine/daralmasina özetle degismesine ugrayabiliyor. Örnegin, Anadolu'da bir kadina, "avrat" veya "hatun" dendiginde o bunu yadsimiyor. Ama, kentli kaba buluyor. Kimbilir belki de Azeri Türkçesi'nde yer alan bazi sözcüklerin kullanilis biçimleri bizi bu nedenle çok güldürebiliyor. Örnegin, Azeri Türkçesi'nde, "benzetmek" sözcügü yerine, "oksatmak" sözcügünü kullaniyorlarmis. Biz de yadsiniyor, "Sizi Tarik Akan'a okasttik!" biçiminde bir cümle. Bazen sözcüklere sözlükten bakmakla birlikte böyle tartisma yaratacak sözcükler için ansiklopedi karistirdigim bile oluyor gerçekten çok sasiriyorum. Çogu sözcügü yanlis kullaniyoruz. Bölgeden bölgeye farkliliklar olmasi dogal ama, insanlarin da bunu kabullenememeleri ilginç gerçekten... Yessie, lisedeki arkadasin sonunda bütün bu tartismalardan SIKILIP soyadi degistirme yoluna bile gidebilir. Isim veya soyadini bu nedenlerle degistiren insanlar var günümüzde.

Selen_
Çiko, hakkin var aslinda küfürlerde de geçiyor ama, biraz da kullanana göre degisiyor sanirim. Örnegin düsünsene küfürde, "bayan" dendigini. :D Çok daha kaba saba kürüler kullaniliyor ama, Anadolu insanina hiç de abes gelmiyor "avrat" tünündeki kullanimlar... :)

sekerpare
Yessie, "kadin" olmaktan gurur duydugum icin kendi adima bu kelimenin kullanilmasi cok guzel bir duygu.Disi Aslan, "kari" sozune karsi hislerim seninki ile tamamen ortusuyor. Bir ara kadinlara hitap ederken bu kelimenin kullanilmasi yasaklanacakti diye duymustum. Ancak uygulandigini pek sanmiyorum.

DisiAslan
<< Hosgeldin. Aklima da yeni bir konu getirdin. &quot;Kadin&quot; kelimesi icin ne dusunuyorsunuz? Bazilari bu kelimeyi kaba bulurlar ve bunun yerine &quot;hanim&quot; veya &quot;bayan&quot; gibi kelimelerin kullanilmasi gerektigini soylerler. Ben sahsen son derece guzel bir kelime oldugunu dusunuyorum. Ingilizce'de de &quot;lady&quot; yerine, en azindan kendimden bahsederken &quot;woman&quot; kelimesini kullaniyorum. Baskalari icin kullanirken alinan olabilir diye dikkat etmeye calisiyorum gerci, ama nedense &quot;kadin&quot; ve &quot;woman&quot; kelimeleri bana cok daha dogal geliyor. Galiba ben uyusam iyi olacak. Ne diyorum ben yahu???? :) ]]Yessie walla &quot;kari&quot; demesinler de kadin mi derler bayan mi hanim mi ne derlerse desinler, &quot;kari&quot; denince benim cinler &uuml;s&uuml;s&uuml;yo kafama!Sword hosgeldin, ozledik seni :)

DisiAslan
<< avukat bir arkadasima da &quot;kari&quot; kelimesi cok dogal gelirdi ;) hukukta kari-koca diye geciyor ya. ]]Evet oras&yacute; oyle, hukuktaki kullanimina karsi degilim, sonucta erkege de erkek, bey,adam vs... diil koca deniyor terim olarak. Ama normal hayatta &quot;erkek&quot;ten bahsederken adam, erkek, bey, vs... kullaniliyor, koca kullanilmiyor. Mesela ne hos adam, ne hos cocuk,vs... deriz, adama bak, cocuga bak da deriz, ama kocaya bak demiyoruz! Buna karsilik &quot;Ufff kariya bak&quot; lafini cokca duyariz di mi?Yahut normal bir konusmada (tabi bu bir ok&uuml;z&uuml;n normal konusmasi) &quot;kari&quot; sozcugunun cokca kullanildigina hepimiz sahit olmusuzdur. Soylemek istedigim bu, yoksa &quot;kari-koca&quot; dogal, guzel bence. Haa simdi aklima geldi, herif sozcugune de sinir olurum ben aslinda, yani ha herif demissin ha ok&uuml;z demissin gibime geliyor, bir nevi hakaret gibi sanki...&quot;kari&quot; denince de oyle.Ay cok uzattim hos diil iste kisaca. :)

yessie
Hosgeldin. Aklima da yeni bir konu getirdin. &quot;Kadin&quot; kelimesi icin ne dusunuyorsunuz? Bazilari bu kelimeyi kaba bulurlar ve bunun yerine &quot;hanim&quot; veya &quot;bayan&quot; gibi kelimelerin kullanilmasi gerektigini soylerler. Ben sahsen son derece guzel bir kelime oldugunu dusunuyorum. Ingilizce'de de &quot;lady&quot; yerine, en azindan kendimden bahsederken &quot;woman&quot; kelimesini kullaniyorum. Baskalari icin kullanirken alinan olabilir diye dikkat etmeye calisiyorum gerci, ama nedense &quot;kadin&quot; ve &quot;woman&quot; kelimeleri bana cok daha dogal geliyor. Galiba ben uyusam iyi olacak. Ne diyorum ben yahu???? :)

yessie
Kari kelimesine ben de kizarim. Evlilikteki es durumu icin kullanilmaktan ote, gunumuzde hakaret amacli kullanildigini dusunuyorum. Sozcuklerin zaman icinde sekil ve/veya anlam degistirmesi cok dogal. Mesela &quot;yosma&quot; aslinda guzel ve alimli kadin anlami tasirken, zaman icinde oldukca kotu anlamlar yuklenmistir. Bizim lisede bir cocuk vardi. Soyadi Yosmaoglu idi. Az taciz edilmezdi cocuk.

yessie
Bir de, obur dosyada bahsettigim halamin bir lafi vardir. Cok guldurur beni. &quot;Iyi bir sey olsa adina koca degil gonca gul derlerdi!&quot; der. :D

pumpkin
18 05 2002, 17:00
Gecen g&uuml;n Flash TV'de bir tanitim vardi, bilmem kim SPECIAL WEEKEND'TE diye... Biraz T&uuml;rkce bilen Amerikali bir arkadasla izliyorduk, o dikkatimi cekti hatta. Baktim g&uuml;l&uuml;yor, hayrola dedim. &quot;Niye b&ouml;yle yapiyorlar, &Ouml;ZEL HAFTASONU deseler olmaz mi? &Uuml;stelik weekend d ile bitiyor -te yazmislar, -de olmayacak mi?&quot; dedi. Haklisin dedim. Mantikli bir aciklama da getiremedim adamcagiza. Saka yollu &quot;Siz Amerikalilar y&uuml;z&uuml;nden&quot; falan dediysem de inandirici olmadi tabii. :D Medyanin dilimizi yozlastirmasini tartismistik ya burada, taze bir &ouml;rnek vereyim dedim.

ciko
19 05 2002, 17:00
...&lt;&lt;ben yine de &ccedil;ocugun zamanini ve enerjisini ikiye b&ouml;lmektense, belli bir yasa kadar T&uuml;rk&ccedil;e'yi &ccedil;ok iyi &ouml;grenmesini, sonra yabanci dile gecmesini saglamaktan yanayim. Her ikisini de &ccedil;ok g&uuml;zel &ouml;gretebiliyor ve birbirinden etkilenmemesini saglayabiliyorsan o ayri. &gt;&gt;......Pumpkin, :) ...sunu unutmamali bence...cocuklarin yabanci bir dili ogrenebilme yetileri belli bir yastan sonra korelmeye basliyor...soylediginin aksine, ben cok daha erken yaslarda yabanci dil ogretilmesi taraftariyim... :) ...oglum bu yil basladi ve cok eglenerek devam ediyor...hicbir seyi unutmuyor ve daha cabuk kavriyor...kendimi dusunuyorum...ortaokulda neredeyse can cekisiyordum...halbuki o beni bes-alti yil sollamis durumda...daha alti yasinda bile degil......her cumlesinin icinde yabanci kelimeler kullananlara, eger yabanci ulkede yasamini surdurmuyorsa aldiris etmemek lazim, bazisi simarikligindan, bazisi daha bir ustun gorunme isteginden, ayricalikli olacagini dusundugunden yapiyor...egitim sistemimizden dogan yanlislar da eklenince, maalesef boyle bir manzara ortaya cikiyor...

MAra
Bu konu Turkiye'de cok kotu bir boyuta gelmis durumda. Okumus kesim de en az &quot;medya&quot; kadar korukluyor bunu. Araya gereksizce konan ingilizce sozcukler insani &quot;bilgili&quot; yapmis oluyor. Pumpkin'e katiliyorum, bu alanda en aktifi basin yayin kuruluslarimiz. Turkiye'de Score adinda bir dergi cikmis. Dergi ingilizce degil Turkce ama adi ingilizce. Reklamalarda da adi ingilizceymis gibi telaffuz ediliyor. Arkadaslar bir karar verelim, turkce mi speaking yapiyoruz yoksa english mi konusuyoruz?

pumpkin
NTV ingilizce s&ouml;zc&uuml;klerin bas harfleri mi? Hayir. Ee, o halde niye En Ti Vi diye okunuyor?Televolelere cikan bir yigin manken, sarkici vs. bozuntusuna da ben tahsilli diyemem dogrusu, ama hepsi &quot;bekgiraund&quot; demeyi &ouml;grenmis. Yakinda 7'den 77'ye Ingilizce konusacagiz. Suclular:-Daha yuvadan baslayarak, cocuga anadilinden &ouml;nce Ing. &ouml;greten, okulda Ingilizce egitim veren zihniyet. Ben ortaokulda tanistim bu dille. Haftada 3 saatti, sonrasinda yazlari kursa gittim, gayet de g&uuml;zel &ouml;grendim. Annemin karninda &ouml;grenmeye baslamam sart mi yahu?-Basin-yayin kuruluslari. Sorumsuzluklari ortada.-Milletin yabanci dil merakini kesfeden firmalar. Bir marka yabanci dildeyse daha cok satiyor. Bun isimler ya yasaklanir, ya T&uuml;rkce isimler vergi indirimiyle tesvik edilebilir mesela.-Dedigin gibi okumus, ama aydin olamamis kesim. Ozellikle ekonomi alaninda Turkce konusan yok neredeyse. iki lafin biri ingilizce, yok benchmarking, yok dealer, yok broker. Fransizca, haydi ondan gectim &Yacute;ngilizce okunusunu T&uuml;rkce yazsak yine neyse, o kural bile kalkti artik.-T&uuml;rk Dil Kurumu, Milli Egitim Bakanligi ve ilgili olabilecek t&uuml;m kuruluslar. TDK bir caba sarfetmis, ama coook geriden takip ediyor. Dilbilimcilerimiz de pek umursamiyor gibi. Basit bir &ouml;rg&uuml;tlenme ile bu is rahatlikla halledilebilir oysa.-Ayrica kendi alaninda uzman olan kisilerin yeni terimleri T&uuml;rkceye cevirmeye calismamasi. Bilgisayar alaninda bu cok g&uuml;zel yapilmisti oysa. Bilgisayarin hizla yayilmaya baslamasiyla yanilmiyorsam IBM bir ceviri grubu olusturup b&uuml;t&uuml;n terimleri, Windows'u vs. T&uuml;rkcelestirmisti. Ama internet icin bu yapilmiyor.-Ben de dahil olmak &uuml;zere cevirmenler de yetersiz kalabiliyor. Ben kendi adima m&uuml;mk&uuml;n oldugunca &ouml;zel isim disinda &ouml;zg&uuml;n halinde birakmiyorum veya cok mecbur kalirsam Fransizca telaffuzunu T&uuml;rk&ccedil;e yaziyorum.Bunlara eklenecekler var mi, bilmiyorum.

pumpkin
Yessie, ben yine de &ccedil;ocugun zamanini ve enerjisini ikiye b&ouml;lmektense, belli bir yasa kadar T&uuml;rk&ccedil;eyi &ccedil;ok iyi &ouml;grenmesini, sonra yabanci dile gecmesini saglamaktan yanayim. Her ikisini de &ccedil;ok g&uuml;zel &ouml;gretebiliyor ve birbirinden etkilenmemesini saglayabiliyorsan o ayri. Tabii burada sadece dili konusmayi kastetmiyorum, dilbilgisi kurallarini ve g&uuml;zel yazmayi/konusmayi kastediyorum. Gencler T&uuml;rk&ccedil;eyi yazamiyor. Ben bile egitimin daha saglam oldugu bir d&ouml;nemde okumus oldugum ve dilbilgisi kurallarini iyi bildigim halde zaman zaman imla hatalari yapiyorum, zamane genclerinin durumu icler acisi. Bu egitim sistemimizde eksik kalan bir mevzu. Buna bir de yabanci dil y&uuml;k&uuml;n&uuml; ekleyince &ccedil;ocuk ikisini de geregi gibi &ouml;grenemeyebiliyor. Hi&ccedil; dikkat ettin mi, &ouml;zellikle CNN T&uuml;rk ve NTV gibi genelde &ccedil;ok iyi Ingilizce bilen spiker ve muhabirlerin ise alindigi kanallarda, muhabir hep devrik c&uuml;mle kuruyor ya da Ingilizcenin etkisiyle c&uuml;mle yapisini degistiriyor ister istemez. Yer, zaman belirteclerini sona getirmek gibi... Bir de b&uuml;t&uuml;n gencligin diline pelesenk olan &quot;tabii ki de&quot; felaketi var. Saclarimi yoluyorum o m&uuml;zik kanali VJ'lerini dinlerken. Basta onlar kullaniyordu, simdi bu forumda bile bunu yazanlara rastliyorum zaman zaman.

pumpkin
Ciko, bir anne oldugun icin seni anliyorum. Son yillarda cogu anne baba cocuklarinin &ouml;zel okullarda okuyan cocuklardan geri kalacagi, is bulmada dezavantajli olacaklari kaygisiyla cocuklarini ne yapip edip, butcelerini zorlayip Ingilizce egitimi g&uuml;cl&uuml; okullara vermeye veya boyle bebeklikten itibaren Ingilizce ogrenmesini tesvik etmeye calisiyor. Bunu yaparken T&uuml;rkcesine de ayni &ouml;zeni, hatta daha fazlasini g&ouml;sterebiliyorsaniz sorun yok. Ama cogu ebeveyn buna da &ouml;nem vermiyor ne yazik ki... Fakat dedigim gibi, kendimden biliyorum ki, daha gec yasta da baslansa iyi bir egitimle rahatlikla yabanci dil iyi &ouml;grenilebilir. Ben ortaokula kadar tek kelime Ingilizce bilmiyordum, devlet okulunda okudum. Ama &ouml;gretmenimiz cok iyiydi ve derse ilgiliydim, canavar gibi ogrendim. Iki yaz da kursa gittim, universite sinavinda dil puaninda %1'e girdim. Bir de yurtdisinda bir s&uuml;re kursa gitseydim ulasacagim dil d&uuml;zeyi bana yeterdi. Ceviri d&uuml;zeyinde &ouml;grenmek istiyorsan &uuml;niversitede dil b&ouml;l&uuml;m&uuml;ne gidersin, ama onun disinda ana dilin kadar iyi konusman sart degil bence ki, yurtdisinda uzun s&uuml;re yasasan bile anadilin gibi konusamayabilirsin zaten.

pumpkin
Selen, gercekten cok carpici &ouml;rnekler vermissin. Benim demek istedigimi daha iyi ifade etmissin. Yoksa ben de ana dilimi unutuyor muyum, ne? :) Ne de olsa yillardir icim disim Ingilizce, biraz mazur g&ouml;r&uuml;lebilirim galiba ;)

pumpkin
Hmm, sen daha iyi bilirsin tabii. Ne de olsa ben g&ouml;zlemlerimden yola cikarak yaziyorum. Demek ki, konuyu sosyolojik baglamda ele almaliyiz. T&uuml;rkiye'deki egitim sistemi ve toplumsal etkiler baglaminda. Bu noktada Selen'in tespitleri aciklayici oluyor. Yani; dilimize &ouml;nem vermeyisimiz. Buna basin-yayin organlarinin katkisini ve devlet kurumlarinin yetersizligini de ekleyince bu aci sonuc ortaya cikiyor. Peki &uuml;niversitede egitim dilinin Ingilizce olmasi konusunda ne d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorsunuz? Uygulamayi tam olarak bilemiyorum. Tarih b&ouml;l&uuml;m&uuml; sanirim T&uuml;rkce, ama ekonomi, hukuk, psikoloji Ingilizce idi Bogazici'nde. Fen ve matematik hic almamistim, ama onlar da Ingilizcedir.

pumpkin
Bu arada, &quot;T&uuml;rk&ccedil;e&quot;nin sonuna ek getirirken kesme isareti konmuyor. Bug&uuml;n TDK'nun web sitesine bakiyordum da ben de ne yazim hatalari yapiyormusum. Fakat hala &quot;sag ol&quot; ve &quot;bos ver&quot;i ayri yazmamak icin direniyorum. Ciddi bir ikileme d&uuml;st&uuml;m. TDK'na karsi gelmek geliyor icimden. :p

pumpkin
<< << Bu arada, &quot;T&uuml;rk&ccedil;e&quot;nin sonuna ek getirirken kesme isareti konmuyor. Bug&uuml;n TDK'nun web sitesine bakiyordum da ben de ne yazim hatalari yapiyormusum. Fakat hala &quot;sag ol&quot; ve &quot;bos ver&quot;i ayri yazmamak icin direniyorum. Ciddi bir ikileme d&uuml;st&uuml;m. TDK'na karsi gelmek geliyor icimden. :p ]]Nasil yani?? Turkce ozel isim degil mi? Benim bildigim tum dil, millet, ulke isimleri ozel isimdir. &quot;Turkce'nin&quot; yerine &quot;Turkcenin&quot; mi yazacakmisiz??? ]]<a target=new href=http://www.tdk.gov.tr/imla/]kesme isaretinin kullanimi[/url]Ayrica birlesik kelimeler sayfasina tiklarsaniz &quot;sag ol&quot; ve &quot;bos ver&quot;in ayri yazildigini da g&ouml;receksiniz. Fakat ^isaretini ben kullanmayacagim, c&uuml;nk&uuml; kimse artik kullanmiyor.

pumpkin
laf aramizda ben sagol diye kullanmaya devam ederim gibi geliyor. ama ceviride ayri yazmak zorundayim bundan sonra.

pumpkin
<< [i]D&uuml;s&uuml;nce &uuml;rk&uuml;tse de, yazarin s&ouml;yledigi gibi, yakinda bu da ger&ccedil;eklesebilir &ccedil;&uuml;nk&uuml;, insanlara kendi dilleriyle konusmanin &ouml;nemini ancak bu yolla anlatabilecegiz diye d&uuml;s&uuml;nm&uuml;s demek ki... :) Eh uygulamaya ve senin de yazdigin &ouml;rneklere bakarsak pek de yabana atilir bir sav degil. Korkarim bu gidisle ger&ccedil;eklik de kazanir. :) Insanlar her iki s&ouml;zc&uuml;kte bir &quot;yes canim&quot;, &quot;ok g&uuml;zelim&quot; gibi s&ouml;zc&uuml;klerle dillerini zengilenlestirdiklerine mi inaniyorlar nedir? Bence bunun yerine T&uuml;rk&ccedil;e sadelestirilse daha g&uuml;zel olur. Ama onu da yadirgariz mutlaka, &ouml;rnegin &quot;&uuml;niversite&quot; yerine &quot;bilimtay&quot; s&ouml;zc&uuml;g&uuml;n&uuml;n kullanilmasi pek alisildik degil hani... :) Verdigin &ouml;rnekler &ccedil;ok g&uuml;zel zaman zaman rastliyorum ben de bu t&uuml;r &ouml;rneklere... :) << [i]Aslinda neden olmasin Selen. Komp&uuml;ter yerine bilgisayar diyoruz pekala. Cok zor olur tabii, ama uzun vadede bakmak lazim. Zaten devleti bu y&ouml;nde elestiriyorum, ulusal bir politika belirleyip yasalarla ve &ouml;zendirmelerle uygulatmasi gerek. Ama &uuml;niversite icin baska bir s&ouml;zc&uuml;k vardi gibi hatirliyorum, ama neydi? Haydi bakalim, hatirlayan olacak mi? :)

Selen_
&Ccedil;ok g&uuml;zel bir tartisma konusu bu. Yazilanlara genel olarak katiliyorum. Ama, ana dilin kullaniminin terkedilmesini biraz da T&uuml;rk insaninin k&uuml;lt&uuml;r&uuml;n&uuml; koruma y&ouml;n&uuml;ndeki bilincinin zayif olmasina bagliyorum. &Ccedil;&uuml;nk&uuml;, analar/babalar da &ccedil;ocuklarina Ingilizce'nin &uuml;st&uuml;n ve T&uuml;rk&ccedil;e'den &ouml;nce &ouml;gretilmesi gereken bir dil oldugunu g&ouml;sterir y&ouml;nde egitiyor. Bir ara ortaokul veya llise &ouml;grencisi bir &ccedil;ocukla konusuyoruz. Konusma sirasinda araya Ingilizce bir s&ouml;zc&uuml;k koydu ve konusmasini s&uuml;rd&uuml;rd&uuml;. Ben de neden T&uuml;rk&ccedil;e degil de Ingilizce s&ouml;yleme yolunu se&ccedil;tigini sordum. Yanitinin &uuml;zerinde durulup d&uuml;s&uuml;n&uuml;lmesi gerektigine inaniyorum. Aynen s&ouml;yle dedi: &quot;T&uuml;rk&ccedil;e'ye kim saygi duyuyor ki?&quot; Buna ne dersiniz peki? G&ouml;rsel/yazili basinda, internette, okul ve sosyal hayatta Ingilizce'nin &ouml;nceligi ve biraz da bu dili daha &ccedil;ok kullanmasinin sayginlik ve sempati uyandiracagina inandigi i&ccedil;in Ingilizce s&ouml;zc&uuml;k agirlikli konusmayi se&ccedil;iyor. &Ouml;te yandan Pumpkin'in de dedigi gibi, okulda neredeyse T&uuml;rk&ccedil;e'den de &ouml;nce Ingilizce &ouml;gretiliyor artik. &Ouml;zellikle de &ouml;zel okuldaysa veya anadolu lisesinde okuyorsa temel dersleri de Ingilizce, Almanca, Fransizca olarak g&ouml;r&uuml;yor. &Ouml;S/S asamasinda zorlandigini s&ouml;yleyen &ccedil;ok kisiyle karsilasmistim... Bir arada tip egitimini Ingilizce olarak tamamlayan biriyle konusuyorduk. Tip egitiminin Ingilizce olmasinin yararlari/zararlari &uuml;zerine koyu bir s&ouml;ylesi sirasinda, tip egitimi boyunca Ingilizce okudugu i&ccedil;in hastalara durumunu anlatmakta kimi zaman zorluklarla karsilastigini hatta, meslektaslariyla konustugunda ukala durumuna d&uuml;smekten kaygilandigini anlatmisti. Bir de bilim dili T&uuml;rk&ccedil;e olmaz diye direten insanlar var oysa bilimadamlarinin kimisi bunun yanlisligini vurguluyor. Ne dersiniz bu konuda? Aslinda bilim dili de olabiliyor g&ouml;rd&uuml;g&uuml;m kadariyla hem de &ccedil;ok g&uuml;zel bir bilim dili oluyor T&uuml;rk&ccedil;e. Yabanci dil olmali ama, anadilden &ouml;nemlidir veya &uuml;st&uuml;nd&uuml;r bi&ccedil;imindeki yaklasima ben de kesinlikle katilmiyorum...

Selen_
Mesleginde Ingilizce'nin &ouml;zel &ouml;nemine karsin sen T&uuml;rk&ccedil;e konusunda &ouml;zellikle duyarli bir tutum i&ccedil;indesin. Ne kadar g&uuml;zel! :) Bir k&ouml;se yazisinda okumustum. &Ccedil;ok &ccedil;arpici bir anlatimla yazar Mustafa Balbay, &quot;acaba T&uuml;rk&ccedil;e'yi yabanci dil olarak mi okutsak?&quot; gibilerinden bir anlatimla dile getirmis trajikomik bu durumu. ;) Bence de uyar artik zamani gelmedi mi? :) << Selen, gercekten cok carpici &ouml;rnekler vermissin. Benim demek istedigimi daha iyi ifade etmissin. Yoksa ben de ana dilimi unutuyor muyum, ne? :) Ne de olsa yillardir icim disim Ingilizce, biraz mazur g&ouml;r&uuml;lebilirim galiba ;) ]]

Selen_
Pumpkin, &ouml;ncelikle tesekk&uuml;rler uyarilar i&ccedil;in. Biz de &ouml;zen g&ouml;stermeliyiz tabii, Yoksa burada ahkam kesmek gibi olacak. Ben de &Ouml;SYS d&ouml;neminde sordugum kisiler bana bunlarin ayrilmasi gerektigini israrla s&ouml;yledigi i&ccedil;in kaldi bu aliskanlik. Ingilizce'de de &ouml;zellikle telafuz konusunda ayni durumla karsilastim. :)

Selen_
Yessie, inan ki, bir d&ouml;nem &ouml;zellikle &ouml;zel okul ve anadolu lisesi'nde okuyan arkadaslarimdan duydum. Sinav asamasinda zorluk &ccedil;ekildigini aktariyorlardi ama, belki de abartidir bu kadari. Ben de hazirlik okudum lisede. Pek eski olmayan halk deyisiyle &quot;s&uuml;per llise&quot;yi bitirdigim i&ccedil;in nasil bir egitim verildigini g&ouml;rme olanagim oldu ancak, biz temel derslerin hi&ccedil;birini Ingilizce g&ouml;rmedik. Sonu&ccedil;ta yabanci dil de egitim yerine, T&uuml;rk&ccedil;e yaninda yabanci dil de &ouml;gretilmelidir diye d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum. Bilim dili a&ccedil;isindan s&ouml;yledklerine de tamamen katiliyorum. Ingilizce bilmek bu alanda zorunlu ama, T&uuml;rk&ccedil;e bilim dili olamaz bi&ccedil;imindeki s&ouml;ylemi kesinlikle dogru bulmuyorum...Arkadaslar yazarin s&ouml;yledigine ne dersiniz? &quot;acaba T&uuml;rk&ccedil;eyi yabanci dil olarak mi okutsak?&quot; :) << Gercekten guzel ornekler, Selen. Dile verilen deger, kullanimdaki ozene de yansiyor elbette. Bu konuda hemfikiriz. =)Anadolu liseleri konusunda ise katildigimi soyleyemeyecegim. Bir Anadolu lisesi mezunu olarak, universite sinavinda veya herhangi bir baska alanda, Ingilizce egitim aldigim icin herhangi bir zorluk cekmedim. Hazirlik sinifindan itibaren yogun Ingilizce egitiminin yaninda, cok saglam bir Turkce egitimi de aldim. Bu yuzden ikisinin bir arada yapilabilecegini biliyorum. Ingilizce egitim vermek icin Turkce'yi bos vermek gerekmez. Bilim dili Turkce olamaz iddiasini temelsiz buluyorum. Uluslararasi literaturu takip etmek acisindan yabanci dil bilmek elbette cok onemli, ama bu bilimin Turkce yapilamayacagi anlamina gelmez. Sanirim bu biraz isin kolayina kacmak oluyor. Turkce'de henuz yerlesmemis, veya var olmayan bazi terimleri bulmak, bazan yaratmak, ve yayginlastirmak yerine, hazir Ingilizce terimleri alip Turkce'ye yamamak daha kolay oldugundan olsa gerek. ]]

Selen_
D&uuml;s&uuml;nce &uuml;rk&uuml;tse de, yazarin s&ouml;yledigi gibi, yakinda bu da ger&ccedil;eklesebilir &ccedil;&uuml;nk&uuml;, insanlara kendi dilleriyle konusmanin &ouml;nemini ancak bu yolla anlatabilecegiz diye d&uuml;s&uuml;nm&uuml;s demek ki... :) Eh uygulamaya ve senin de yazdigin &ouml;rneklere bakarsak pek de yabana atilir bir sav degil. Korkarim bu gidisle ger&ccedil;eklik de kazanir. :) Insanlar her iki s&ouml;zc&uuml;kte bir &quot;yes canim&quot;, &quot;ok g&uuml;zelim&quot; gibi s&ouml;zc&uuml;klerle dillerini zengilenlestirdiklerine mi inaniyorlar nedir? Bence bunun yerine T&uuml;rk&ccedil;e sadelestirilse daha g&uuml;zel olur. Ama onu da yadirgariz mutlaka, &ouml;rnegin &quot;&uuml;niversite&quot; yerine &quot;bilimtay&quot; s&ouml;zc&uuml;g&uuml;n&uuml;n kullanilmasi pek alisildik degil hani... :) Verdigin &ouml;rnekler &ccedil;ok g&uuml;zel zaman zaman rastliyorum ben de bu t&uuml;r &ouml;rneklere... :) << Selen, Turkce'yi yabanci dil olarak okutursak iyiden iyiye yok olur dilimiz. Altindaki kinayeye hak vermiyor degilim, ama dusuncesi bile korkunc. ]]

Selen_
Pumpkin, &quot;sag ol&quot; mu desem &quot;sagol&quot; mu desem simdi? :) Ama, bu da &quot;bosver&quot;ilecek bir sey olmadigi i&ccedil;in s&ouml;yledigin adrese bakmali... :) Bu s&ouml;zc&uuml;klerle daha &ouml;nce de basimin derde girdigini iyi animsiyorum yazilislari a&ccedil;isindan. ;)

yessie
Ilk madde haricinde genel olarak soylediklerine katiliyorum, pumpkin. Bir cocuga, yasi ne kadar kucuk olursa olsun, iki dili birden ogretmekte hic bir sakinca yoktur. Is ki dogru metodlarla ogretilsin. Bu is, iki gram Ingilizce bilen herkes tarafindan degil de, Ingilizce ogretmek icin egitilmis kisiler tarafindan yapilirsa eger, cocugun ana dilini ogrenmesini hic bir sekilde engellemez. Turkce cumlelerin arasina sIkIstIrIlmIs Ingilizce kelimelerin sorumlusu, bunu bir &quot;kultur&quot; ve &quot;statu&quot; gostergesi olarak sunan zihniyettir. Yoksa, televizyonlarda &quot;special weekend&quot; veya &quot;background&quot; diyen manken/sunucularimizin Ingilizce'yi cok iyi konustuklari icin Turkce'yi ogrenememeleri gibi bir durum oldugunu sanmiyorum.

yessie
Pumpkin, Ingilizce OGretmenligi egitimi almis biri olarak sunu soyleyebilirim: Arastirmalar, ikinci dil egitiminin, birinci dile mudahale etmedigini gostermistir. Inter-lingual tabir edilen diller arasi hatalar, yani bir dilin kurallarini diger dile uygulamaktan kaynaklanan hatalar, birinci dilden ikinci dile dogru olusur. Yani birinci dili Turkce olan bir cocuk, aldigi Ingilizce egitim yuzunden, Ingilizce dil kurallarini Turkce'ye uygulamaz. Eger bir sekilde inter-lingual hata yaparsa, bu tam tersi sekilde olur. Turkce dil kullaniminda genclerin genel olarak zayif olmasinin asil sebepleri, okullardaki Turkce derslerinde dil kurallarinin tamamen teorik olarak ogretilmesi, medyada duyduklari vasifsiz spikerlerin ve VJ'lerin kullandigi bozuk Turkce, ama hepsinden daha onemlisi kitap okuma aliskanliklarinin olmamasidir. Turkce derslerinde uygulanan mufredatin yetersizligi, Ingilizce egitimden tamamen bagimsiz olarak ele alinmalidir bence, cunku biri digerine engel degildir.

yessie
Gercekten guzel ornekler, Selen. Dile verilen deger, kullanimdaki ozene de yansiyor elbette. Bu konuda hemfikiriz. =)Anadolu liseleri konusunda ise katildigimi soyleyemeyecegim. Bir Anadolu lisesi mezunu olarak, universite sinavinda veya herhangi bir baska alanda, Ingilizce egitim aldigim icin herhangi bir zorluk cekmedim. Hazirlik sinifindan itibaren yogun Ingilizce egitiminin yaninda, cok saglam bir Turkce egitimi de aldim. Bu yuzden ikisinin bir arada yapilabilecegini biliyorum. Ingilizce egitim vermek icin Turkce'yi bos vermek gerekmez. Bilim dili Turkce olamaz iddiasini temelsiz buluyorum. Uluslararasi literaturu takip etmek acisindan yabanci dil bilmek elbette cok onemli, ama bu bilimin Turkce yapilamayacagi anlamina gelmez. Sanirim bu biraz isin kolayina kacmak oluyor. Turkce'de henuz yerlesmemis, veya var olmayan bazi terimleri bulmak, bazan yaratmak, ve yayginlastirmak yerine, hazir Ingilizce terimleri alip Turkce'ye yamamak daha kolay oldugundan olsa gerek.

yessie
Universitelerde Ingilizce egitim bazi bolumlerde tuhaf kacabiliyor. Yani, Osmanlica'yi Ingilizce okutmanin ne kadar mantikli oldugu tartisilir. Teoride, bolumden ders almaya baslayan herkesin, Ingilizce'ye tam anlamiyla vakif olmasi gerekiyor, ancak pek cok durumda bunun boyle olmadigini biliyoruz. Eger bu teori pratikte uygulanabilirse, universitelerde Ingilizce egitim almanin herhangi bir sakincasi olacagini sanmiyorum. Kuresellesmenin etkisiyle, bilim, sanat, is dunyasi, ve akliniza gelebilecek hemen her konuda, uluslararasi etkilesim kacinilmaz hale geldi. Bu durumda, tum dunyada en yaygin kullanilan dil olan Ingilizce'yi bilmek kuskusuz buyuk avantaj, ancak bunu yaparken Turkce'yi kurban etmek gerekmedigini hatirlamak gerekir. Turkiye'ye son gidisimde arkadaslarla sIk sIk disari cikma firsatimiz oldu. Ti'ye alma meraklarini bildigimden, Turkce konusurken Ingilizce kelime kullanmamak icin her zamankinden daha fazla dikkat ediyordum. Oysa, Turkiye'de yasayan, islerinde yuzde 95 Turkce kullanan, cevrelerinde yabanci insanlarla surekli temasi olmayan pek cok arkadasimin, surekli olarak Ingilizce kelimeler kullandigini gordum. Ustelik, bunlar oyle kucuk yastan itibaren Ingilizce egitim almis kisiler de degil. Takilmadan edemedim. &quot;Errrrr.. siz nasil diyorrrr...&quot; gibi espriyle karisik neden boyle konustuklarini sordum. Aliskanlik oldugunu soylediler. Nereden kazaniliyor bu aliskanlik??? Alis-veris yaparken, is toplantilarinda, televizyon seyrederken, faturalarini oderken Turkce'yi kullanan bu insanlar, nasil, nerede, ne zaman Turkce kelimeleri unutacak kadar Ingilizce konusma aliskanligi ediniyorlar??? Benim bulabildigim tek cevap var: Ozenti. Benzer olaylari burada da gormek mumkun. Amerika'ya bir kac ay once gelmis, 40 kusur yaslarda bir hatun. Ev hanimi; yani isyerinde surekli Ingilizce konusmak gibi bir durumu yok. Zaten Ingilizce bilmiyor da. Alis-verise ciktiginda yaninda mutlaka Ingilizce bilen biri olsun istiyor. Zamaninin cogunu Amerika'da yasayan baska Turkler'le geciriyor. Ve cocuguna soruyor, &quot;Milk icer misin?&quot; Yapmayin gozunuzu seveyim. 40 senede ogrenilen Turkce, uc ayda unutulur mu???

yessie
<< Bu arada, &quot;T&uuml;rk&ccedil;e&quot;nin sonuna ek getirirken kesme isareti konmuyor. Bug&uuml;n TDK'nun web sitesine bakiyordum da ben de ne yazim hatalari yapiyormusum. Fakat hala &quot;sag ol&quot; ve &quot;bos ver&quot;i ayri yazmamak icin direniyorum. Ciddi bir ikileme d&uuml;st&uuml;m. TDK'na karsi gelmek geliyor icimden. :p ]]Nasil yani?? Turkce ozel isim degil mi? Benim bildigim tum dil, millet, ulke isimleri ozel isimdir. &quot;Turkce'nin&quot; yerine &quot;Turkcenin&quot; mi yazacakmisiz???

yessie
Selen, Turkce'yi yabanci dil olarak okutursak iyiden iyiye yok olur dilimiz. Altindaki kinayeye hak vermiyor degilim, ama dusuncesi bile korkunc.

yessie
Cok ilginc. Kurallar surekli degisiyor. Takip etmek gerek. Tesekkurler, Pumpkin. :)

Selen_
21 05 2002, 17:00
Bu konuda TDK bir dikis tuttursa ikircimden kurtuluruz ama, sizlerin isi de &ccedil;ok zor ger&ccedil;ekten. Dogru olan bi&ccedil;imini &ouml;nce yaziyorsun, sonra bir bakiyorsun degismis b&ouml;yle kurallari neden s&uuml;rekli degistirme geregini duyduklarini anlamak g&uuml;&ccedil;!... Kolayliklar dilerim Pumpkin!... ;) Bu arada sadelesmeyle ilgili s&ouml;ylediklerine katiliyorum. Ben kendi ders kitaplarimda ari T&uuml;rk&ccedil;e s&ouml;zc&uuml;klerle karsilastigimda mutlu oluyorum &ccedil;&uuml;nk&uuml;, &ccedil;ok daha rahat anlasiliyor. &Ouml;rnegin, akit yerine, s&ouml;zlesme, muamele yerine, islem &ccedil;ok daha hos geliyor kulagima. Sadece Ingilizce degil de, Arap&ccedil;a ve Fars&ccedil;a k&ouml;kenli s&ouml;zc&uuml;kleri de g&uuml;nl&uuml;k dilde kullanmak zor gelebiliyor. Ama, &uuml;niversiteyi ben &quot;bilimtay&quot; olarak duydum. Baska bir kullanimi varsa &ouml;grenmek isterim... ;) << laf aramizda ben sagol diye kullanmaya devam ederim gibi geliyor. ama ceviride ayri yazmak zorundayim bundan sonra. ]]

ciko
22 05 2002, 17:00
...eskiden ders kitaplari dahil, her turlu kitapta kullanilan dile ozen gosterilirdi...bazen acip okuyorum, ne sansliymisiz diyorum...simdi oyle degil...gecenlerde, bir kac tane hikaye kitabi almak istedim ogluma...soyle bir goz gezdirdim, aman Allahim!!!...oyle yanlis dizilisli cumleler, anlatim bozukluklari, imla hatalari...daha neler neler!...hadi ogluma ben okuyorum bu kitaplari da, ya okumayi bilen ve kendisi okuyan cocuklar ne olacak?...yanlislari dogru bilecek!......bir de su tabelacilarin turkce yeterlilik sinavindan gecmesini istiyorum ben...sinavda, yeterliligini ispat edenlere calisma ruhsati verilsin...surekli onunden gectigim bir dukkan var...dekorasyon isleri yapiyor ama tabelasinda dekorasyon yerine DEKARASYON yaziyor...eminim sizler de, bu tur orneklere rastlamissinizdir...

CaliforniaDreamin
Evet ciko, mesela &Uuml;mitkoy otobusun&uuml;n tabelasinda gecen gun &Uuml;M&Uuml;TKOY yazildigini gordum :) Birde odt&uuml; dolmusunun birinde ott&uuml; yaziyordu :)

eRiN
selam kizlar :) ben geldim :)

Selen_
CaliforniaDreaming, keske sorsaydin sen de hayirdir yeni bir yer mi bulundu bizim bilmedigimiz ? diye... :) D&uuml;s&uuml;nsenize arkadaslar, b&ouml;yle hatalar yapmamasi gerekenler bu hatalari yapinca demek ki, yurttasa kizmamak gerek. Bir edebiyat &ouml;gretmeni vardi bizim aile dostumuz. Adam bir keresinde, &quot;anlatim bozukluklarini incelemek i&ccedil;in bir deftere yaziyorum ama, &ccedil;ok g&uuml;l&uuml;n&ccedil; sonu&ccedil;lar veriyor&quot; demisti. &Ouml;rnegin bir radyoda duydugu c&uuml;mleyi aktarmisti, &quot;su denizin g&uuml;zelligi ne g&uuml;zel yahu!&quot; :) Bu radyodan s&ouml;ylenen bir c&uuml;mle ama, kitle iletisim araci olunca isin i&ccedil;inde sonu&ccedil;ta bir &ccedil;ok insan da dinliyor okuyani/okumayani ve kapiyor hemen...

ciko
23 05 2002, 17:00
...toplum olarak pek cok degerimizi, hazmedemeden atladigimiz caglar nedeniyle kaybediyoruz...cok onemli degerlerimizin, kavramlarimizin ici bosaldikca, karmasa yaratildikca dilimiz de, bu vehametten payini aliyor haliyle...pek cok alanda yasanan yozlasma, guzelim dilimizi de derinden etkiliyor ve icinden cikilmaz bir hal aliyor...gecmisi hatirlayin, eskiden boyle -en azindan bu kadar- degildi sanki...olaya sadece dil acisindan bakarsak, buradaki pek cok msj. durumu ozetliyor......peki bunun cozumu ne olabilir?...birey bazinda, uzerimize dusen gorev nedir sizce?...gordugumuz her yanlis yazilimli, kullanimli kelimeyi duzeltmeye mi calismaliyiz?...TDK'nun &quot; dil elden gidiyor&quot; panigiyle hazirladigi ve kullanima sundugu kelimeleri, deyisleri kullanmaya mi baslayalim?...herkese imla klavuzu/sozluk kampanyasi mi baslatalim?...ne yapalim?... :) ...bir soru daha geldi aklima...sizce bu durumdan kimler en cok sorumlu?...Turkce/Edebiyat ogretmenleri mi?...TV'ler mi?...anne-babalar mi?...kimler?... :)

jasmine
Selam kizlar ve Sword, cidden cok guzel seyler yazmisiniz Selen sondan bir onceki mesajinda &uuml;niversiteye &quot;bilimtay&quot; dendiginden bahsetmissin buna benzer ornekler cok ben bu orneklere kisaca &quot;uydurukca&quot; diyorum. Bazi dillerde, ingilizce gibi tek kelmi ile ifade edilen ancak turkcede tek kelimeyle karsilik bulamayan sozcuklere karsilik bulma kaygisiyla yapilan bu kelime turetme i&thorn;leminin yabanci kelimeleri dile sokmaktan ne farki vardir ? Bir dile eklemeler yaparkende kullanima yatkinligi, estetigi vs dusunulmesi gerekir bence toplum bunu zaten disariya yansitacaktir yapilmasi gereken sey toplumumuzun kendi icindeki iletisimini saglayarak ortak bir dil yapisina ulasmak olmali. Dilin zenginligini toplum ici etkilesim kadar (turkiye'nin farkli bolgelerini dusunursek) toplumlararasi etkilesimde belirler, diller arasi alisveris kacinilmaz, bugun ingilizce de, almancada turkce sozcukler gormek mumkun yada ingilizcenin icinde fransizca, turkcenin icinde farsca, arapca mebzul miktarda :) Dilimizi bozmamak adina yalnizca kelimeler yada kelimelerin kullanilis seklinin yanisiria dilin kullanim yapisi(gramer) da onemli ve ustelik yapida bir degisiklik oldukca zor.Son olarak sunu soylemeliyim, egitim folderinida bir sure izlediyseniz eger insanlarin dil ogrenmek icin, &uuml;niversiteye kabul almak icin ciddi para ve emek harcadiklarini gorursunuz, cok yetenekli, zeki arkadaslarimizin dil problemi yuzunden kabul alma ya da is bulmada sorunla karsilastigini gorebilirsiniz. Bence ingilizce dilinin mufredat icinde yogun sekilde verilmesi ve bazi derslerin ingilizce verilmesi iyi olurdu ama tum ogretmenlerimizin yeterli ingilizceye sahip olmadigi dusunulurse cok gercekci gozukmuyor.

jasmine
o turde bir denetim mekanizmasi olmasi gerekir bence de ancak uygulamada bolgesel farkliliklar goz onunde tutulmali. Aslinda dusunursek boyle bir kurum var bile, RTUK. dilin yozlasmasindaki en onemli etken televizyon ve radyo-tv yayimlarini sadece ahlak, siyaset yonunden degilde dil yonunden de denetlemeli bu amcalar ..not: MAracim dilimizin gelisimine bir katki olmasi acisinda imazlarimizda da turkceyi kullanmakta anlamli olmaz mi ;)

SwordFish
Derin konular. :) Erkeler folera girmeyince muhabet derinlesiyor galiba.Ne guzel ne guzel.... :)

MAra
Icinde bulundugumuz kosullarda, ustunde durulmasi gereken nokta dilin yozlasmasi olmali. Ozturkcelestirme adina dilimize yeni sozcukler katilmasi da guzel ve bu sozcuklerin bazilarinin yalnizca yazi dilinde kalmasi bazilarinin da alay konusu olmasi sasirtici olmamali. TDK, turkceye bu yolla cok katkida bulunda. Ama dedigim gibi, su anda daha onemli bir sorun var. Tablelalarda, menulerde ve kamuya acik bir cok yazida Turkce cok bozuk olarak kullaniliyor ve yabanci sozcukler yalan yanlis ve cok gereksiz bir bicimde Turkce yazinin icine sokusturuluyor. Buna ek olarak, bir cok aydinimiz da Turce karsiligi yaygin olarak kullanilan bir sozcuk yerine yabaci dilden bir sozcuk kullanmayi bilgi duzeyinin bir anlatimi olarak goruyor. Adi Ingilizce olan Turkce dergi yayinlaniyor. Kanada'nin Quebec eyaletinde dil polisi var. Benzer bir uygulama Turkiye'de daha cok gerekli, dilimizi piyasa denetimi yoluyla koruyamadigimiza gore.

MAra
<< not: MAracim dilimizin gelisimine bir katki olmasi acisinda imazlarimizda da turkceyi kullanmakta anlamli olmaz mi ;) ]]Jasmine'cim, orijinali cogunluk tarafindan anlasilan bir sozu cevirmeye gerek gormedim. Bu arada, Jasmine'in Turkce karsiligini bilen var mi ;)

MAra
Yessie'nin son yorumuna katiliyorum. Turkceyi bozan ornegin &quot;Yarin saat 5te interyuum var&quot;. turunden sacmaliklar. Selen'in verdigi &quot;cok porfekt biri&quot; ornegi de guzel.

pumpkin
jasmine, biliyorsun T&uuml;rkiye T&uuml;rk&ccedil;esi zaten &ouml;zt&uuml;rk&ccedil;e degil, hatta cogu yabanci dilden girme s&ouml;zc&uuml;kler... Elbette yeni &ouml;zt&uuml;rk&ccedil;e s&ouml;zc&uuml;kler katilmali, katilmadigi icin bu t&uuml;r s&ouml;zc&uuml;kler hepimize uyduruk geliyor belki. Ben de Televizyona &quot;seyretgec&quot; diyemem herhalde. Ama zamaninda denseydi alisir derdik. Almanlar &quot;fernsehen&quot; diyor(almanca bilen arkadaslar cevirsin l&uuml;tfen)... g&uuml;nl&uuml;k hayatimiza girmis bir s&uuml;r&uuml; de &ouml;zt&uuml;rk&ccedil;e s&ouml;zc&uuml;k var aslinda. kullanimini tesvik etmiyoruz o baska... &uuml;st&uuml;ne bir de ingilizceleriyle yer degistirmeye basladik. al iste, ben bu mesaji yazarken TV'de Beymen'in ev dekorasyon firmasi yetkilisi &quot;home dergileri&quot; dedi. Artik &quot;ev&quot;e de home denmeye basladiysa... Burada bu konuyu tartismaya basladigimizdan beri daha cok dikkat eder oldum, galiba durum sandigimdan da vahim :p

Selen_
Jasminecim, aslina bakarsan ben &quot;bilimtay&quot; s&ouml;zc&uuml;g&uuml;n&uuml;n sa&ccedil;ma oldugunu d&uuml;s&uuml;nmemistim ama, yadirgandigini ve bunu g&uuml;n&uuml;m&uuml;z kosullarini g&ouml;z &ouml;n&uuml;ne aldigimizda sasirmamak gerektigini s&ouml;ylemeye &ccedil;alismistim. &Ouml;rnegin, &quot;hatirlamak&quot; yerine, &quot;animsamak&quot;, &quot;teredd&uuml;t&quot; yerine, &quot;ikircim&quot;, &quot;kampus&quot; yerine, &quot;yerleske&quot; gibi T&uuml;rk&ccedil;e s&ouml;zc&uuml;kler de kullanilabilir bence. Hem kulaga da hos gelmiyor mu arkadaslar ne dersiniz? &Ccedil;ogunluk &quot;ahize&quot; yerine &quot;alma&ccedil;&quot; demedigi i&ccedil;in ya da bu konuyla &quot;alakali&quot; yerine, bu konuyla &quot;ilgili&quot; s&ouml;zc&uuml;klerini kullanmadigi i&ccedil;in hepimiz bu s&ouml;zc&uuml;kleri duydugumuzda okudugumuzda yadirgiyoruz dogal olarak. Bu bizim kendi dilimize yabancilik &ccedil;ekmemiz sonucunu doguruyor bence... Ben eski s&ouml;zc&uuml;klerle konusan insanlara da saygi duyarim, -eski dil tamamen terkedilsin demek isteimiyorum kesinlikle- eski dili gerek konusmada gerekse yazi dilinde kullanabilir insanlar, bu tamamen kisisel bir se&ccedil;imdir. Ancak, daha &ouml;nce diger arkadaslarin da s&ouml;yledigi gibi, yabanci s&ouml;zc&uuml;kleri T&uuml;rk&ccedil;eye katarak veya ana dilden &ouml;ncelikli olarak kullanmak &ouml;zelde insanin ve genelde de toplumun kendi diline yabancilasma s&uuml;recini sadece k&ouml;r&uuml;kleyecektir diye d&uuml;s&uuml;n&uuml;yorum. &Ouml;te yandan Pumpkin'in de s&ouml;yledigi gibi, televizyon yerine, &quot;seyretge&ccedil;&quot; veya tren yerine &quot;&ccedil;ok oturga&ccedil;li g&ouml;t&uuml;rge&ccedil;&quot;, futbol yerine, &quot;ayaktopu&quot; ve basketbol yerine, &quot;sepettopu&quot; gibi s&ouml;zc&uuml;kler t&uuml;retilmesi bazen alisilmadigindan, bazen de ger&ccedil;ekten anlamsiz bulundugundan kullanilmiyor ve &ccedil;ogu kez MAra'nin da s&ouml;yledigi gibi, alay konusu yapiliyor... &Ouml;rnegin, &quot;ben Sirkeci'ye &ccedil;ok oturga&ccedil;li g&ouml;t&uuml;rge&ccedil;le giderim&quot; demek yerine &quot;tren&quot;le demek &ccedil;ok daha pratik bir kullanim bi&ccedil;imi olabilir... :)

Selen_
Yessie, bilimsel ve teknolojik gelismelerin zorunlu olarak dillere yansimasi konusundaki d&uuml;s&uuml;ncene katiliyorum. Zaten &quot;mutlak&quot; olarak dillerin birbirinden etkilenmemesi de olanaksiz g&ouml;r&uuml;n&uuml;yor. Daha &ouml;nce diger arkadaslarin da s&ouml;yledigi gibi pek &ccedil;ok dilde yabanci k&ouml;kenli s&ouml;zc&uuml;kler var ama, &ouml;zellikle T&uuml;rk&ccedil;e'de karsiligi olan s&ouml;zc&uuml;klerin, yabanci karsiliklarini kullanmak anlasilir bir durum degil ger&ccedil;ekten. Konusma sirasinda, &quot;&ccedil;ok perfect biri&quot; gibi c&uuml;mlelere rastlamak olasidir sonu&ccedil;ta... Yani, trene neden tren deniyor gibi algilanmasin s&ouml;yledigim. Dedigim gibi, zaten bunun pratik bir kolayligi da var T&uuml;rk&ccedil;e'de de bildigim kadariyla bu s&ouml;zc&uuml;g&uuml; karsilayabilecek bir s&ouml;zc&uuml;k yok... Ama, &ouml;zenti vb etkenlerin getirdigi sorun &ccedil;ok &ouml;nemle &uuml;zerinde durulmasi gereken bir konu... Sonu&ccedil;ta bu sorun sadece dili degil pek &ccedil;ok davranisimizi da etkileyebiliyor...

yessie
Sanirim burada iki farkli olgu tartisiliyor. Birincisi, dilimizde olmadigi icin baska dillerden &quot;odunc alarak&quot; kullandigimiz kelimeler--ki bunlar genellikle bilim ve teknoloji alaninda yaygin. Tren, otobus, mikrocip gibi teknolojik gelismeler sonucunda tanistigimiz kavramlarin, bu gelismelerin yapildigi ulkenin dilinde isim bulmalari cok dogal. Bu isimlerin baska dillere yerlesmesi de bir olcude kacinilmaz. Ikinci olgu ise, dilimizde var olmasina ragmen yabanci karsiligi kullanilan kelimeler. &quot;Special weekend, boy/girlfriend, home&quot; gibi. Sanirim ikinci gruptaki orneklerde, daha once de belirtildigi gibi, Turkce'ye deger vermeme, yabanci dilde kelimeler kullanmayi bir statu sembolu olarak gorme, ve ozenti etkenleri agirlikli. Acikcasi bu tarz konusmalar beni birinci turdeki kelimelerden daha fazla rahatsiz ediyor.

jasmine
24 05 2002, 17:00
Buraya yazilanlari okuduktan sonra Pumpkin gibi benim de kulagim iki dakika da bir ingilizceli turkce cumleler duymaya basladi, bu arada itiraf etmeliyim buraya yazali beri turkce kelimeler kullanmaya daha bir dikkat ediyorum. :D Selencim vurgulamak istedigin noktayi tam olarak anliyorum.Yessicim olayi cok iyi ozetlemissin sagolun

eRiN
26 05 2002, 17:00
kizlar kizlarrrrrrr ben geldim :) eheheh yasiyorum haber veriyim dedim :) merakta kalmayin :)

pumpkin
26 05 2002, 17:00
Bence bir&ccedil;ok seyde oldugu gibi en b&uuml;y&uuml;k su&ccedil;lu yine devlet. TDK. MEB.<a target=new href=http://www.tdk.gov.tr]www.tdk.gov.tr[/url] de yeni Ing. s&ouml;zc&uuml;klere karsiliklar vermi&thorn;sler, ama kisitli. &Ccedil;&ouml;z&uuml;m bence TDK+MEB+&Uuml;niversiteler isbirligi ile acele tarafindan yeni girmis, girmekte ve girecek olan &ccedil;ogunlugu terim s&ouml;zc&uuml;klere karsiliklar bulunarak,bu daha &ouml;nemli, kullanimin etkin bicimde tesvik etmeliler. Gerekirse yasalarla... Bu konuda sade vatandas olarak biz de bu talebi kendilerine iletebiliriz ancak. Isterseniz b&ouml;yle bir calisma yapabiliriz.

DisiAslan
28 05 2002, 17:00
Simdi son konustugumuz konularla alakasiz aslinda ama bir mail gelmis,hosuma gitti, en uygun folder da burasiydi :) .................................................. ....KADINLAR DIYOR KI ERKEKLERI NEDEN SEVIYORUZ??? &gt; 1.Cunku guclu kollarinda kendimizi guvende hissediyoruz. &gt; 2.Cunku bizden farklilar. &gt; 3.Cunku hepimiz birer mazosistiz bize aci cektiren seyler hosumuza &gt; gidiyor. &gt; 4.Cunku banyodan islak ve bellerine sarili bir havluyla &gt; ciktiklarinda cok seksiler. &gt; 5.Cunku bokser'lari onlara cok yakisiyor. &gt; 6.Cunku yapili vucutlarina,adelelerine asla karsi koyamiyoruz. &gt; 7.Cunku aksam yemegi icin yaptiklari sadece omlet olsada bu buyuk &gt; bir ustalikmis gibi gurur duyuyorlar. &gt; 8.Cunku opusurken gozlerimizi acip baktigimizda o &quot;ask sarhosu &gt; bakisini&quot; paylastigimizi goruyoruz. &gt; 9.Cunku annesiyle konusurken birden nasil olup da anne kuzusuna &gt; donustugune inanamiyoruz. &gt; 10.Cunku arabamiz,televizyonumuz veya muzik setimiz bozuldugunda &gt; &quot;ben hallederim&quot; edasiyla tamir etmeye calisiyorlar. &gt; 11.Cunku sacimizla oynadiklarinda nasil bu kadar yumusak olduguna &gt; inanamadiklarini soyluyorlar. &gt; 12.Cunku bize,ilk defa bizi onemsediklerini aciklerken utanip &gt; sikiliyorlar. &gt; 13.Cunku seks yapmadan hemen once bizi incitmemesi icin saatlerini &gt; cikartiyorlar. &gt; 14.Cunku bir seye konsantre olduklarinda alinlarinda minik bir cukur &gt; olusuyor. &gt; 15.Cunku yaramazlik yapmis kucuk bir cocuk gibi gozumuzun icine &gt; endiseyle bakip biz gulene kadar oyle kaliyorlar. &gt; 16.Cunku alisveristen nefret etseler bile bizimle gelip &gt; cantalarimizi&gt; tasiyorlar. &gt; 17.Cunku goguslerimize buyulenmis ve hipnotize olmus gibi &gt; bakiyorlar. &gt; 18.Cunku tisortlerini veya kazaklarini bizden farkli olarak,bogaz &gt; kismindan tutarak cikariyorlar ve bu onlari daha seksi yapiyor. &gt; 19.Cunku restoranda yemegimizi begenmezsek bizimle tabaklarini&gt; degistiriyorlar. &gt; 20.Cunku mac yaparken surekli dusup sakatlandiklari halde,basit bir &gt; dusmeden odleri kopuyor. &gt; 21.Cunku e-mail'imize eglenceli ve erotik mesajlar yolluyorlar. &gt; 22.Cunku dans ederken o guclu kollari birer yastiga donuyor. &gt; 23.Cunku sinemada elele,kolkola hatta yanak yanaga film seyretmek &gt; cok zevkli. &gt; 24.Cunku boynumuzun arkasindan opulmek muhtesem bir duygu. &gt; 25.Cunku bizi dizlerine oturttuklari zaman &quot;agir miyim?&quot; diye &gt; sordugumuzda &quot;HAYIRRRR&quot; diyorlar =) &gt; 26.Cunku yeni tras olmus,yumusak ve mis kokan yuzlerine dokunmak &gt; muthis bir duygu. &gt; 27.Cunku kalabalik bir ortamda,bizi korumak veya yol gostermek &gt; icin,ellerini nazikce sirtimiza koyuyorlar. &gt; 28.Cunku onlarin buyuk,sicak ellerinin icinde bizim elimiz kucucuk &gt; ve narin kaliyor. &gt; 29.Cunku tras kopugu icindeki yuzleri cok tatli. &gt; 30.Cunku egzersiz yaparken cok seksi oluyorlar. &gt; 31.Cunku arkamizdan gelip bize sikica sariliyor ve opuyorlar. &gt; 32.Cunku kirli sakal onlara cok yakisiyor. &gt; 33.Cunku hava buz gibi oldugunda usudugumuzu soyledigimiz &gt; zaman,ustlerindeki montu vermekten cekinmiyorlar. &gt; 34.Cunku gitmek istedigimizde yaramaz cocuklar gibi bacaklarimiza &gt; yapisip, gitmemize izin vermiyorlar. &gt; 35.Cunku suclu olduklarini yuzlerine vurdugumuzda bunu kabul edip &gt; pis bir gulumseme takiniyorlar. &gt; 36.Cunku en onemli olay icin bile hazirlanmalari sadece 3 dakika &gt; suruyor. &gt; 37.Cunku soyledigimiz bir sozu anlayamadiklarinda en tatli ses &gt; tonlariyla &quot;Efendim canim?&quot; diyorlar. &gt; 38.Cunku erkek arkadaslariyla cene yaristirdiklarii halde,bizi &gt; yemege cagirirken dilleri tutuluyor!!! &gt; 39.Cunku bizi eve biraktiklarinda gozlerinde o &quot;Seni gecenin &gt; ilerleyen saatlerinde arayacagim&quot; diyen seksi ve muzip bakis var. &gt; 40.Cunku gun icinde ne kadar sert olsalar da uyurken bir bebege &gt; donuyorlar. &gt; 41.Cunku kiz arkadaslarimizla olan sorunlarimizi cozmeye calisiyor &gt; ama isin icinden cikamiyorlar. &gt; 42.Cunku ozel gunlerde,hatta canlari istedigi her zaman bize cicek &gt; gonderiyorlar. &gt; 43.Cunku yaptigimiz yemek kotu bile olsa,dunyanin en guzel &gt; yemegiymis gibi davranip istahla yiyorlar. &gt; 44.Cunku sabah uyandiklarinda kisik sesli,saclari dagilmis ve &gt; gozleri sis oluyor. &gt; 45.Cunku hic sebepsiz yere elimizi simsiki tutup opuyorlar. &gt; 46.Cunku onlar da bizi seviyor!!!!!!!........... :) Simdi bunlarin kaci doooruuu kaci yalan :D

Hazelnut
Hadi benden de bir tane:15 PIECES OF ADVICE FOR WOMEN:1. Don't imagine you can change a man - unless he's in diapers.2. What do you do if your boyfriend walks-out? You shut the door.3. If they put a man on the moon - they should be able to put them all up there.4. Never let your man's mind wander - it's too little to be out alone.5. Go for younger men. You might as well - they never mature anyway.6. Men are all the same - they just have different faces, so that you can tell them apart.7. Definition of a bachelor; a man who has missed the opportunity to make some woman miserable.8. Women don't make fools of men - most of them are the do-it-yourself types.9. Best way to get a man to do something, is to suggest he is too old for it.10. Love is blind, but marriage is a real eye-opener.11. If you want a committed man, look in a mental hospital.12. The children of Israel wandered around the desert for 40 years. Even in biblical times, men wouldn't ask for directions.13. If he asks what sort of books you're interested in, tell him checkbooks.14. Remember a sense of humor does not mean that you tell him jokes, it means that you laugh at his.15. Sadly, all men are created equal.

yessie
Bu 46 maddenin hepsine uyan bir erkek varsa isim, tel no, adres, vs alalim lutfen. Tamam tamam... hepsinden vazgectim. Yarisi da olur. ;)

de facto
29 05 2002, 17:00
1.Cunku guclu kollarinda kendimizi guvende hissediyoruz. (gercekten ilginc )2.Cunku bizden farklilar. (fazla da fark yok aslinda)3.Cunku hepimiz birer mazosistiz bize aci cektiren seyler hosumuza (interesting :) )gidiyor. 4.Cunku banyodan islak ve bellerine sarili bir havluyla ciktiklarinda cok seksiler. (maili atan sahsin fantezi alemi baya genis :) )5.Cunku bokser'lari onlara cok yakisiyor. 6.Cunku yapili vucutlarina,adelelerine asla karsi koyamiyoruz. (Rambo abi duy abi duy )7.Cunku aksam yemegi icin yaptiklari sadece omlet olsada bu buyuk bir ustalikmis gibi gurur duyuyorlar. (omletten fazlasini da yapariz ya :( )8.Cunku opusurken gozlerimizi acip baktigimizda o &quot;ask sarhosu bakisini&quot; paylastigimizi goruyoruz. (sahisdan sahisa degisir bu durum)9.Cunku annesiyle konusurken birden nasil olup da anne kuzusuna donustugune inanamiyoruz. (ne kuzusu ya annem beni gorunce kacacak yer ariyor)10.Cunku arabamiz,televizyonumuz veya muzik setimiz bozuldugunda &quot;ben hallederim&quot; edasiyla tamir etmeye calisiyorlar. (araba tamam da tv konusunda tamirci buluruz cunku uzmanlik alanimiza girmiyor)11.Cunku sacimizla oynadiklarinda nasil bu kadar yumusak olduguna inanamadiklarini soyluyorlar. (bazi saclar gercekten de harika)12.Cunku bize,ilk defa bizi onemsediklerini aciklerken utanip sikiliyorlar. (net ve acik sekilde guzel bir ortamda soyleriz utanma yok :) )13.Cunku seks yapmadan hemen once bizi incitmemesi icin saatlerini cikartiyorlar. ( sanslisiniz sevisirken tabancasini inatla cikarmayan birini biliyorum)14.Cunku bir seye konsantre olduklarinda alinlarinda minik bir cukur olusuyor. (valla bazilarinin alni picasso tablosu gibi de oluyor bazen)15.Cunku yaramazlik yapmis kucuk bir cocuk gibi gozumuzun icine endiseyle bakip biz gulene kadar oyle kaliyorlar. (ancak sizi cok rahatsiz edecek birsey yaptiysak)16.Cunku alisveristen nefret etseler bile bizimle gelip cantalarimizi tasiyorlar. (kim nefret ediyor ya sorun bestbuy`a wallmart`a wallgreens`e benden fazla oralara gidip en fazla zaman harcayan kim var :) 17.Cunku goguslerimize buyulenmis ve hipnotize olmus gibi bakiyorlar. (vallah ne yalan soyliyim dogrudur 18.Cunku tisortlerini veya kazaklarini bizden farkli olarak,bogaz kismindan tutarak cikariyorlar ve bu onlari daha seksi yapiyor. (eger isterseniz kazagi parcalayarak da cikartiriz hic sorun degil)19.Cunku restoranda yemegimizi begenmezsek bizimle tabaklarinidegistiriyorlar. (istege gore farkli birsey de aliriz)20.Cunku mac yaparken surekli dusup sakatlandiklari halde,basit bir dusmeden odleri kopuyor. (ne yaralanmalar gecirdik ne dusmeler ama hep yuzumuz guldu neseli olduk hayat bu hayat/ tabi eger dusen bir cocuk falan sa tabi ortaligi duman ederiz)21.Cunku e-mail'imize eglenceli ve erotik mesajlar yolluyorlar. (eglence tamam da erotik istege baglidir)22.Cunku dans ederken o guclu kollari birer yastiga donuyor.(siz yastik isteyin efendim o kollar emrinizdedir :) 23.Cunku sinemada elele,kolkola hatta yanak yanaga film seyretmek cok zevkli. (olur no problem :) 24.Cunku boynumuzun arkasindan opulmek muhtesem bir duygu. ( en sonunda hoslanan biri cikti ya olunce gozu acik gitmem artik25.Cunku bizi dizlerine oturttuklari zaman &quot;agir miyim?&quot; diye sordugumuzda &quot;HAYIRRRR&quot; diyorlar =) (kucak? oturma? no problem26.Cunku yeni tras olmus,yumusak ve mis kokan yuzlerine dokunmak muthis bir duygu. (ya onu erkekler bile seviyor27.Cunku kalabalik bir ortamda,bizi korumak veya yol gostermek icin,ellerini nazikce sirtimiza koyuyorlar. (isterseniz koruma bile ayarlariz yeter ki huzurlu ve rahat olun28.Cunku onlarin buyuk,sicak ellerinin icinde bizim elimiz kucucuk ve narin kaliyor. (ilginc 29.Cunku tras kopugu icindeki yuzleri cok tatli. (arkadasin kopuge karsi inanilmaz bir ilgisi var30.Cunku egzersiz yaparken cok seksi oluyorlar. (yaylalar yaylalar 31.Cunku arkamizdan gelip bize sikica sariliyor ve opuyorlar. (istediginiz alternatif varsa soyleyin no problem32.Cunku kirli sakal onlara cok yakisiyor. (sakal emrinizde33.Cunku hava buz gibi oldugunda usudugumuzu soyledigimiz zaman,ustlerindeki montu vermekten cekinmiyorlar. ( valla bu artik insanin icinden gelen birsey isteyin gomlegi pantalonu falan da veririz34.Cunku gitmek istedigimizde yaramaz cocuklar gibi bacaklarimiza yapisip, gitmemize izin vermiyorlar. ( e sevdiginiz birisiyle birlikte olmaktan guzel ne var?35.Cunku suclu olduklarini yuzlerine vurdugumuzda bunu kabul edip pis bir gulumseme takiniyorlar. (hosuma gitti bir tokat daha please36.Cunku en onemli olay icin bile hazirlanmalari sadece 3 dakika suruyor. (ne 3dk en fazla maks 2 dk her zaman her yerde goreve haziriz37.Cunku soyledigimiz bir sozu anlayamadiklarinda en tatli ses tonlariyla &quot;Efendim canim?&quot; diyorlar. (canim bi taneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem 38.Cunku erkek arkadaslariyla cene yaristirdiklarii halde,bizi yemege cagirirken dilleri tutuluyor!!! ( ee siz bir baskasiniz worldcup size feda olsun yaa39.Cunku bizi eve biraktiklarinda gozlerinde o &quot;Seni gecenin ilerleyen saatlerinde arayacagim&quot; diyen seksi ve muzip bakis var. (dogru valla dogru40.Cunku gun icinde ne kadar sert olsalar da uyurken bir bebege donuyorlar. (asik suratli degiliz ya :( 41.Cunku kiz arkadaslarimizla olan sorunlarimizi cozmeye calisiyor ama isin icinden cikamiyorlar. (cozeriz hic merak etmeyin42.Cunku ozel gunlerde,hatta canlari istedigi her zaman bize cicek gonderiyorlar. (cicek en guzel yol birseyi anlatmak icin43.Cunku yaptigimiz yemek kotu bile olsa,dunyanin en guzel yemegiymis gibi davranip istahla yiyorlar. ( sen yemegi yak komur gibi yap koy karsima yemezsem ********im :) 44.Cunku sabah uyandiklarinda kisik sesli,saclari dagilmis ve gozleri sis oluyor. (arkadas aksamci galiba45.Cunku hic sebepsiz yere elimizi simsiki tutup opuyorlar. :) 46.Cunku onlar da bizi seviyor!!!!!!!........... (dogru 10 uzerinden 10

de facto
Karsi koyulamayacak tek sey kadindir.DisiAslan soruna cevap: Su anda burda 20 genc var ve hepsi senin kim oldugunu merak ediyor :) O 46 madde ve arti bizde daha ne marifetler var.

de facto
Ya gercekten o 46 maddeyi kim yazmissa bu kadar hos birisini gormedik simdiye kadar.If he asks what sort of books you're interested in, tell him checkbooks. (ok my ban accounts are yours s..ew the checkbook darling Remember a sense of humor does not mean that you tell him jokes, it means that you laugh at his.(you will laugh i promise you that you will :) and even you dont still no problem ~~~~~~~~~~~~Usted es el significado de mi vida mi querido~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

de facto
Hade ordan hadeeee Bu yazdigin cevaplar hep canim cicim aylari( :( ) icin gecerli, biraz zaman gecince goruyoruz hersey nasil 180 derece degisiyor! Uckaatci erkekler noolacak O maddeleri ben yazmadim ki, zirdelinin biri yazmis Ama simdi eger sen bu karsilarina &uuml;senmeden yazdigin cevaplarin kendi adina dogru oldugunu idda ediyosan emin ol talibin cok cikacaktir (ilgilenecek hos zaman gecirecek biri var zaten )Beni niye merak ediyo yanindaki 20 arkadas?? Bunu yazani merak etsin, ben o yazilanlarin cogunun aksini idda ediyom! (maddeleri senin yazdigini dusunuyorlar)&lt;&lt; O 46 madde ve arti bizde daha ne marifetler var.&gt;&gt; Ay duymasam bilmesem gormesem yasamasam inanacam yane ha! (kotu tecrube kokusu geliyor)

de facto
(ama doooruuu) bi dahaki sefere istersen nurdan imzali ifade aliyim da gor :) (ilgilenecek hos zaman gecirecek biri var zaten )(tabiiki vardir, ben + lardan bahsediyodum )_ tek bir artiya yerimiz var o da ki hayatimizin anlamidir capkinlik sinirlarini fazla asmamaya gayret gosteririz sonucta onemli olan karsilikli guven dogru tahmin :( uzuldum

de facto
&lt;&lt; (ama doooruuu) bi dahaki sefere istersen nurdan imzali ifade aliyim da gor (anlamadim ben bu k&amp;#253;sm&amp;#253;(ilgilenecek hos zaman gecirecek biri var zaten )(tabiiki vardir, ben + lardan bahsediyodum )_ tek bir artiya yerimiz var o da ki hayatimizin anlamidir capkinlik sinirlarini fazla asmamaya gayret gosteririz sonucta onemli olan karsilikli guven (capkinlik sinirlarini fazla asmamaya gayret gosteririz yerine capkinlik yapmamaya gayret gosteririz daha g&uuml;zel olurdu )dogru tahmin uzuldum &gt;&gt;(bosveeeeerrr) Nur ? hayatimin anlami :) Ya capkinliktan kastettigim universiteye yeni gelen Bolivyali guzellerle yatmak degil :) Genel olarak bir yemege cikar konusuruz bundan fazla ileri duzeyde birsey olmaz. karsilikli guven

de facto
Capkinligin baska yollari varsa sizin de bu konudaki dusuncelerinizi duymak isterim gercekten. Nur konusunda , Nurdan vazgecmem. Beyanat? no problem.

de facto
Canim Nur'dan niye vazgececeksin, benim soylemek istedigim belli bir zaman gectikten sonra eski hassasiyet, eski &quot;d&uuml;s&uuml;nceli&quot;lik yokoluyor malesef, bunu kastetmistim. Ilk g&uuml;nk&uuml; heyecan ve hassasiyet 5 sene sonra da ayni sekilde gosterilebiliyor mu? Bunu genel anlamda soyl&uuml;yorum, bireye indirgemeyelim, kadin-erkek iliskisi olarak bakmali, Ayse-Ahmet degil.Capkinlik sadece cinsellikle sinirlandirilamaz bence &quot;&quot; &quot;&quot; &quot;&quot; Gecen zaman sevgi konusundaki dusuncelerinizi delete ediyorsa o zaman konu curuk bir zemin uzerine kurulmustur ve zemin yavas yavas cokuyordur.. Ilk gunku heyecan ve 50 yil sonraki heyecan.. Birisine baglanmak onu sevmek...Insandan insana degisir ama sonucta sevdigimiz birisini 50 yil gecse de terli bir gomlek gibi cikarip bir kenara atmayiz :) Genel anlamda soylediginizi biliyorum.Benim sahsi dusuncelerim biraz yansimis mesajlarima ozur :)

de facto
Gormekten ziyade belki de yasayip tadina varmak lazim sonucta her iki tarafta mutlu olur

de facto
Pumpkin politika`dan sykyldym. Artik yeni bir seyler yapmaya karar verdim :) Yeni imaj falan :) Nur? Hmm gercekten guzel :) Su andaki tek anlasmazligimiz sigara. Sigara yi birakmami istoyor.Diplomatik gorusmeler devam ediyor :) Bakalim sonucta birakcaz galiba :)

pumpkin
Akaz kardes, yeni imajin g&uuml;sel olmus... Bu arada Nur'un ismi bile g&uuml;zel :) Ne de olsa benim ismin ilk hecesi. :D ;) :p

DisiAslan
Hade ordan hadeeee :D Bu yazdigin cevaplar hep canim cicim aylari icin gecerli, biraz zaman gecince goruyoruz hersey nasil 180 derece degisiyor! Uckaatci erkekler noolacak :) O maddeleri ben yazmadim ki, zirdelinin biri yazmis :D Ama simdi eger sen bu karsilarina &uuml;senmeden yazdigin cevaplarin kendi adina dogru oldugunu idda ediyosan emin ol talibin cok cikacaktir :D :D :D Beni niye merak ediyo yanindaki 20 arkadas?? Bunu yazani merak etsin, ben o yazilanlarin cogunun aksini idda ediyom! :cool: :p &lt;&lt; O 46 madde ve arti bizde daha ne marifetler var.&gt;&gt; Ay duymasam bilmesem gormesem yasamasam inanacam yane ha! :eek:

DisiAslan
<< Hade ordan hadeeee Bu yazdigin cevaplar hep canim cicim aylari( :( )(ama doooruuu) icin gecerli, biraz zaman gecince goruyoruz hersey nasil 180 derece degisiyor! Uckaatci erkekler noolacak O maddeleri ben yazmadim ki, zirdelinin biri yazmis Ama simdi eger sen bu karsilarina &uuml;senmeden yazdigin cevaplarin kendi adina dogru oldugunu idda ediyosan emin ol talibin cok cikacaktir (ilgilenecek hos zaman gecirecek biri var zaten )(tabiiki vardir, ben + lardan bahsediyodum :) )Beni niye merak ediyo yanindaki 20 arkadas?? Bunu yazani merak etsin, ben o yazilanlarin cogunun aksini idda ediyom! (maddeleri senin yazdigini dusunuyorlar)(walla yazani bilmiyorum forward olarak geldi bana :( )&lt;&lt; O 46 madde ve arti bizde daha ne marifetler var.&gt;&gt; Ay duymasam bilmesem gormesem yasamasam inanacam yane ha! (kotu tecrube kokusu geliyor) ]] &gt;&gt;&gt;&gt;&gt; dogru tahmin ;)

DisiAslan
<< (ama doooruuu) bi dahaki sefere istersen nurdan imzali ifade aliyim da gor :) (anlamadim ben bu k&yacute;sm&yacute ;) (ilgilenecek hos zaman gecirecek biri var zaten )(tabiiki vardir, ben + lardan bahsediyodum )_ tek bir artiya yerimiz var o da ki hayatimizin anlamidir capkinlik sinirlarini fazla asmamaya gayret gosteririz sonucta onemli olan karsilikli guven (capkinlik sinirlarini fazla asmamaya gayret gosteririz yerine capkinlik yapmamaya gayret gosteririz daha g&uuml;zel olurdu :) ) dogru tahmin :( uzuldum ]] (bosveeeeerrr ;) )

DisiAslan
Nur ? hayatimin anlami :) (haaa ok :) , ama belli bir s&uuml;re gectikten sonra da ayni beyanati verebilecegine dair imzali tasdik istiyorum :p ) Ya capkinliktan kastettigim universiteye yeni gelen Bolivyali guzellerle yatmak degil :) Genel olarak bir yemege cikar konusuruz bundan fazla ileri duzeyde birsey olmaz. karsilikli guven[/i] ]]Ne yani capkinlik sadece yatarak mi oluyor? Bak yeni bir tartisma konusu cikti.

DisiAslan
<< Capkinligin baska yollari varsa sizin de bu konudaki dusuncelerinizi duymak isterim gercekten. Nur konusunda , Nurdan vazgecmem. Beyanat? no problem. ]] Canim Nur'dan niye vazgececeksin, benim soylemek istedigim belli bir zaman gectikten sonra eski hassasiyet, eski &quot;d&uuml;s&uuml;nceli&quot;lik yokoluyor malesef, bunu kastetmistim. Ilk g&uuml;nk&uuml; heyecan ve hassasiyet 5 sene sonra da ayni sekilde gosterilebiliyor mu? Bunu genel anlamda soyl&uuml;yorum, bireye indirgemeyelim, kadin-erkek iliskisi olarak bakmali, Ayse-Ahmet degil.Capkinlik sadece cinsellikle sinirlandirilamaz bence.

DisiAslan
&lt;&lt;Ilk gunku heyecan ve 50 yil sonraki heyecan.. Birisine baglanmak onu sevmek...Insandan insana degisir ama sonucta sevdigimiz birisini 50 yil gecse de terli bir gomlek gibi cikarip bir kenara atmayiz :) &gt;&gt;1 senede de kaldirip atan vaaar, 50 senede de...Degisiyor, ama ben kendi adima gormeden inanmiycam ayni heyecani 5 sene sonrasinda da ilk g&uuml;nk&uuml; gibi tasiyana :)

yessie
:D :D :D :D :D :D :D

pumpkin
30 05 2002, 17:00
Bak bug&uuml;n sigarayi birakma g&uuml;n&uuml;ym&uuml;s. Su linke bir tikla da g&ouml;re icinde ne zehirler var. <a target=new href=http://www.isnet.net.tr/saglik/guncel/sigara_gunu.asp#start]sigara sagliga zararlidir[/url]

de facto
31 05 2002, 17:00
SirineSFsimone su linkten www.turkishdailynews.com yazarlarin yazilarini falan oku.Merak etme hepsi ingilizce.alisirsin zamanla.

de facto
yahu niye korkuyorsun? sen Amerikali degilsin,Amerikaya dil ogrenmeye gelmis bir Turksun.Sana bir kelimeyi yanlis soyledigin zaman kimse gulmez. Ayni dusunceler yillar once bizde de vardi.Yahu hata yapsak noolur acaba diye? En sonunda biraz da kendimize guvenli TOEFL savasini gectik. Korkacak veya endiselenecek birsey yok.Konusman zayifsa sunlari dene: - her alisverise gittiginde kasadaki gorevliye bir suru soru sor - yoldaki polise &quot;kampus nerde kayboldum diye sor ve ondan sana yolu tarif etmesini iste&quot; Sirine eger cekinirsen veya korkarsan bu is olmaz.Biraz kelime calisarak bu isi 3 ayda belirli bir seviyeye cikartabilirsin.Yilmak yok lutfen

pumpkin
zehirlerin isimleri T&uuml;rk&ccedil;e degildi ama Sirine, oradan yirtarsin :D

pumpkin
Onu Yessie yollamistir Sirine, k&ouml;se yazilari isine o bakiyor, isb&ouml;l&uuml;m&uuml; yaptik. :) ohh buldun profesyonel cevirmeni cevirt yazilari Sirine, ama Yessie'nin makale linklerine yetisemem ben yaw :) :D

SirineSFsimone
Ya Pumpkin yollama turkce siteler ya , dayanamiyom okuyom zaten zor ilerletiyom ingilizcemi, okumaya da bayilirim, 2 senedir burdayim ingilizcenden cok turkce okuyom, konusuyom yaf. annemin dedigi gibi gelirken amerikaya 3 kelime biliyordum giderken 4 kelime bilerek gidecem. :p ne olcak halim ya ... zavalli ben :(

SirineSFsimone
ya valla bu kez okumadim ha :) gecen ecem bilmem kimden bir makale yollamisin onu okudum hatta mail yazdim hatuna , duramiyom yaw. ilginc seyler buluyon ama aci bana luffenn ingilizce postingle bazilarin da yada benim icin bilare ceviriver hehhekarsilikla bakip ogreneyim hihihiiiii

SirineSFsimone
De facto thanx for site icin, bakiyorum su an oraya. benim sorunum konusmak ,iki kelimeyi bir araya getirip konusamam , korkudan sessiz konusmaya bile basladim aman yanlis mi soyledim diye. :(

SirineSFsimone
Sifir ingilizce ile geldim, su an collageye gidiyorum. tek derdim toiec vericem insalah bu bir kac ay icinde. bir cesit busines sinavi. berkeleyde marketing okumak icin almam gereken bir sinav. calisiyorum kelime ama konusmadigim icin kalici olmuyor aklimda. acaip yeteneksiz ciktim baya zaman aldi. master i 1. likle kazandim tr de bir suru kitap devirmisimdir ve sanirim sorun da bu oldu , turkce okumak istiyordum surekli , dayanamayip kitap sitelerinde gazetelede turkce dolastim hep. 2 de turk arkadas olcagi bu tabi. ne kadar calissan da anlamsiz konusamadiktan sonra. jopanlar gibi, you know adamlar en yuksek scorlari aliyorlar tofel da felan ama iki kelime konusamiyorlar. arkadaslarim geldigim zaman aman ne harika turkcen var cok guzel konusuuyorsun uzun cumleler felan demisler ve o zaman anladim ki ben ingilizce zor ogrenicem. son durumuma gelince ise. ne elit akademik turkcem kaldi nede adam gibi ingilizcem oldu. 2 hafta sonra tatile TR ye gidiyorum hemde 2 seneden sonra ilk defa dehset heyecan yaptim , bakalim ne dicek ailem , turkcem rezil , turkce de ve ingilizcede slang ne kotu laf varsa ogrendim ;) )

SirineSFsimone
meginin yazisini okumadim fikrim yok.bir ara yasi ile laflamistik bir kac mesajla bu konuda nasil ingilizce ogrenir olayina yani. kelime derkende karsima sozluk alip calismiyorum tabiki de. kitap okuyorum ama oyle uyuz bir sey ki genelini okuyup anlamak yerine ille de anlamadigim bir kelime cikarsa kesin bakiyorum , dayanamayip ha birde suna bakayim buna derken cok zamanimi aliyor tabiki. pc de redhouse sozlugum var cd de ona cok bakiyorum, birde cepte su touch screen var. her yere tasidigim bir zimbirti . nerde bir kelime gorsem hemen dokun bak ama bana oyle geliyor ki bu sozlukle sanki her an guvendeyim gibi geliyor. kafama yazmaktansa hazir sozlukte oldugunu bilmek kolayima geliyor ve dikkat etmiyorum bakiyorum 5 dakika sonra unutuyorum. anlik merakimi gidermis oluyor baska ise yaramiyor.hatta bir gun chicago dan san francisco ya donuyorum. ucaktayim. zimbirtinin pili bitti yicektim kafayi ya . sanki elim kolum herseyim gitti gibi allahim dedim bisi olsa ben ne yapacam sozlugumde yok felan. hemde ilk geldigim aylarda idi cok fena uyuz sinir olmustum o gun :)

SirineSFsimone
isin kotu tarafi touch screen sozluk ingilizce turkce - turkce ingilizce yahhh!!! Franklin in varmis ingilizce ingilizce ama henuz begendigi bisi cikmadi almadim hala. 50-70 dolar civari . tembel ben diger ingilizce turkce olana 300 dolar saydim. guzel sozluk idiomlar hersey var ama kullanmak bence sakincali :)

yessie
Dil ogrenirken once anlar, sonra konusursun... Tek basina kelime ezberlemek yerine surekli olarak kitap, gazete oku; televizyon seyret, Ingilizce sarki dinle. Turkce konusamayacagin ortamlarda bulun. Yazdiklarini okurken, sanki Megi'nin gecen haftaki yazisini okuyormusum gibi hissettim. ;)

yessie
Surekli sozluk kullanmak sakincali. Kelimenin anlamini cumlenin butununde algilamaya calismakta fayda var. Hele Turkce-Ingilizce sozluk kullanmanin yarardan cok zarari var inan bana. Dil ogrenirken kendini bu tur emniyet kemerleriyle guvenceye almak yerine, kafa-goz yararak da olsa denemek gerekir. Gramer kurallarini saplanti haline getirme. Sunu hep aklinda tut: Gramer amac degil, aractir. Amac iletisimdir. Dusunduklerini soze dokebilmek, okudugunu ve duydugunu anlayabilmektir onemli olan. Gramer bunu yapabilmek icin sadece bir arac... Butun dikkatini kurallari yuzde 100 uygulamaya verirsen, iletisimde zorlanirsin. Dil kullaniminda etkili olan bir baska faktor de strestir. Beyinde, ozellikle yabanci dil kullaniminda devreye giren, bir cesit &quot;filtre&quot; var. Stres arttikca, bu filtre de yukselir, ve daha az uretim olmasini saglar. Yani kisi konusmakta, yazmakta zorlanir. Filtre alcaldikca kisi yabanci dilde daha rahat uretir, ve bunun sonucunda daha rahat iletisim kurar. Gramer kurallarina fazlaca takili kalmak, hata yapma korkusu gibi etmenler, filtrenin yukselmesine sebep olur. Iste bu yuzden... relax anacim!!! Bir arastirmaya gore, alkol, bu filtreyi alcaltirmis. Tevekkeli degil, ictikce dili cozulur insanin, hic konusamam sandigi dillerde siir bile yazmaya kalkar. :) Tabii size Ingilizce ogrenmek ugruna alkolik olun demiyorum. Sadece, rahatlayin... konusurken yaptiginiz hatalar sandiginiz kadar vahim sonuclar dogurmaz, merak etmeyin. Bir de, o can simitlerini, kolluklari cikartip yuzmeyi deneyin. Belki biraz su yutarsiniz baslangicta, ama sonunda ogrenirsiniz. :)

ciko
01 06 2002, 17:00
&lt;&lt;...ayni ablam! Bir de &quot;bu neden b&ouml;yle&quot; diye sormasi yok mu, cildiriyorum bazen! ...&gt;&gt;...SEN DE AYNI KARDESIM! :D ...ya cildirmayin boyle sorana soyleyene yaaa... :) ...ben de dil okumama karsin &quot; niye bunda boyle de, $unda $oyle? &quot; diye bazen soruyorum gayri ihtiyari yaw...elinde olmuyor insanin...siz de hemen kiziyorsunuz valla, yazik bize! :D :D :D :D :D ;) ;)

ciko
...yok valla cildirmazdim Pumpkin!...ablanla tanismak isterdim...sanki bir elmanin iki yarisi gibiyiz gibi hissettim kendimi... :D ...benzer diyaloglar kardesimle benim aramda da geciyor...&quot; ya bari sen yapma ablacim!...senin ingilizcen ne guzeldi,makul ve mantikliydin, nolmus sana!&quot; diyor...&quot; sen yabanci dil okumus birisin!...bu sorular sana hic yakismiyor!...senin ogrendigin dilde de boyle durumlar yok mu allasen!&quot; diye sitem ediyor...bende cevap klasik...&quot; ama benim dilim Turkceyle ayni dil ailesinden, oznemiz yuklemimiz, eklerimiz hemen hemen ayni yerlerde...ingilizce oyle mi? degil!...bu yuzden sacma bir dil iste!...bi dolu ayni anlamda kelime var, musriflik!!!&quot; diyorum... :D :D :D :D :D ...valla ingilizce durumum vahim, gecen gidisimde bir yemek bile ismarlayamadim...Yasi sahidimdir...accaip makaraya aldilar beni uc koldan...ama nasil dert ettiysem kendime, ruyalarimda takir takir ingilizce konusuyordum...alllamm allaammm yaaa, bunu gercekte de yapsam, aleme madara olmasam... :rolleyes:

ciko
...ben lisede ingilizce okudum, ama gercekten okudum ve mezun oldugum da sular seller gibi biliyordum...turistlerle arkadaslik kurardik kardesimle...bulbul gibi sakirdim tabiri caizse...yazistigim bir ingiliz kiz vardi, onun da bana cok faydasi oldu...kel alaka bir bolum kazandim, okudum...sonra icimde zaten var olan dil bolumu sevdam depresti, macar dilini kazandim...hos, simdi onu da unutmaya yuz tuttum...dil nankor derler ya dogruymus...konusmazsan unutursun......ama Sirine, bence sen biraz haytalik yapiyorsun galiba... :D ...onbes gun kaldim Amerika'da, bu kadar kisa surede bile telaffuzum degistiydi, sanki zihnim acildiydi...okuduklarimi anliyordum da konusulurken bazi sesleri kaciriyordum... surekli &quot; ne diyo yaaaa???...anlamiyorum, soylesenize!!!&quot; diye sizlaniyordum...kulak egitimim yoktu yani...benim gibi zorda kalirsan ve tepende seninle dalga gecen acimasiz bir kardesin olursa ogrenmemek, yada hatilamamak gibi bir sansin olmaz...biraz daha slksaydim o korkuyu atardim ustumden sanirim, allah ne verdiyse girisirdim valla... :D

pumpkin
ve birde su konuda da cok haklisin illa ki de tam gramer tam duzen soylemeye calisiyorum. hatta arkadaslarimla konsurken burada ( to ) olcak mi olmucak mi idi diye surekli soruyorum, surekli duzeltmelerini istiyorum , ayni ablam! Bir de &quot;bu neden b&ouml;yle&quot; diye sormasi yok mu, cildiriyorum bazen! :)

pumpkin
ablamin sorularini duysan sen de cildirirsin Ciko, inan bana... &quot;kizim adamlarin dili, dil kurallari b&ouml;yle, 'bunu ni&ccedil;in b&ouml;yle yapmi&thorn;lar, mantiksiz' ne demek yani?&quot; diyorum, anlatamiyorum :) Aynen dedigin gibi &quot;bu kelime burada b&ouml;yle de, surada niye s&ouml;yle&quot; imis... &quot;bak ablacim, Ingilizce b&ouml;yle bir dil, bir kelime yerine g&ouml;re bir&ccedil;ok farkli anlama gelebiliyor. Bizde de yok mudur essesli, es anlamli s&ouml;zc&uuml;kler?&quot; diyorum, huy herhalde, yine soruyor :) ... ama bu gidisle cok iyi grameri olup iki kelimeyi bir araya getirip konusamayacak diye korkuyorum...

pumpkin
Ciko, aynen! Tipki senin sordugun seyleri soruyor... ama yeni &ouml;greniyor(ortaokul, lise ve &uuml;niversiteyi saymazsak :D ), o y&uuml;zden hep T&uuml;rk&ccedil;e d&uuml;s&uuml;n&uuml;yor... Bu arada &ccedil;ok merak ettim, senin yabanci dilin hangisiydi?

pumpkin
ne diyeyim Sirine, haklisin... ama &uuml;st &uuml;ste ayni bicimde sorularla karsilasinca ister istemez &quot;yeter!&quot; diyorum... isin ilginc yani hocaya bunlari soramiyor veya soy,runca &quot;onu &ouml;yle ezberleyin&quot; cevabi aliyor :) Neyse Allahtan 4 aydir sadece bana misafirlige geldikce sorabiliyor, kulagim rahat yani... :D

SirineSFsimone
benim ingilizcedeki bahtsizligim master da iken basladi. Ingilizce hazirlik almak icin ya odtu yada anadolu uni. de kazanmam gerekli idi ve bende anadoluyo girdim ama benim girdigim yil yasa degisdi ve cin mahallesinde salyangoz satilmaz diye ingilizce egitimi kaldirmislardi yani benim master i bitirmem cok bisi ifade etmedi. Anyway yessie yazdiklarina katiliyorum, kendimi cok kastim ingilizce felan diye , bir an once ogrenip donmekti hedefim ama olmuyo iste zaman aliyo. surekli kendimi zorlamam ise daha kotu yapti bence . ve birde su konuda da cok haklisin illa ki de tam gramer tam duzen soylemeye calisiyorum. hatta arkadaslarimla konsurken burada ( to ) olcak mi olmucak mi idi diye surekli soruyorum, surekli duzeltmelerini istiyorum , sanki herseyi bilmek zorunda imisim hissine kapiliyorum. slang de herkesin kullandigi kendine has konusma tarzi var tabi bizim turkcede yaptigimiz gibi. adamlar zaten hep slang so bende sanki hepsini bilmeli imisim hissi bazen bir ummanin icinde boguluyorum gibi hissettmeme neden oluyor.bazen olmucak bu is allahim daha cok sey var yapmam gereken diye kendimi daha da kotu moda sokuyorum ama istemeden oluyo tabiki. thanks

SirineSFsimone
PumpkincimAmma kizmisin ha amerikalilar bile senin gosteremedigin su sabri gosteriyorlar :) Neyse yani bende ilk geldigim zamanlarda kaliplara takiliyordum , salaklar sacma , neden bunu boyle demislerki anlamsiz felan derdim. Ama zamanla oyle bir hale geliyorki ilk defa duydugun bir kalibin bile anlamini biliyormus gibi oluyorsun. Artik parcalar halindeki ingilizce seslerle , dialoglarla zihninde birlesmeye basliyor. iste o zaman seri hale geliyorsun , takilmiyorsun kelimelere yada baska seylere. Benim tek sorunum konusamamak , ilk geldigimde Berkeley de bir kurs almistim, oradaki hocamiz sesli olarak bagira bagira konusma yaptirmisti ve bana cok sacma gelmisti. AMA SIMDI ANLIYORUM NEDENINI YABANCI DIL OGRENENLER KENDI SESLERINDEN KORKUYORLAR. << ablamin sorularini duysan sen de cildirirsin Ciko, inan bana... &quot;kizim adamlarin dili, dil kurallari b&ouml;yle, 'bunu ni&ccedil;in b&ouml;yle yapmi&amp;#254;lar, mantiksiz' ne demek yani?&quot; diyorum, anlatamiyorum :) Aynen dedigin gibi &quot;bu kelime burada b&ouml;yle de, surada niye s&ouml;yle&quot; imis... &quot;bak ablacim, Ingilizce b&ouml;yle bir dil, bir kelime yerine g&ouml;re bir&ccedil;ok farkli anlama gelebiliyor. Bizde de yok mudur essesli, es anlamli s&ouml;zc&uuml;kler?&quot; diyorum, huy herhalde, yine soruyor :) ... ama bu gidisle cok iyi grameri olup iki kelimeyi bir araya getirip konusamayacak diye korkuyorum... ]]

SirineSFsimone
CikocumBen anliyorum Pumpkin i cunki cocuklar :) ) sormadan kabul edip ogreniyorlar ama belli bir yastan sonra yeni bir sey ogreniyyor ise insan kesinlikle nedenini soruyor. neden boyle neden soyle,. neden boyle denemiyor , neden bu kadar ( to ) var bu heriflerde diye ben gibi takilip kaliyorsun hehehe << &lt;&lt;...ayni ablam! Bir de &quot;bu neden b&ouml;yle&quot; diye sormasi yok mu, cildiriyorum bazen! ...&gt;&gt;...SEN DE AYNI KARDESIM! :D ...ya cildirmayin boyle sorana soyleyene yaaa... :) ...ben de dil okumama karsin &quot; niye bunda boyle de, $unda $oyle? &quot; diye bazen soruyorum gayri ihtiyari yaw...elinde olmuyor insanin...siz de hemen kiziyorsunuz valla, yazik bize! :D :D :D :D :D ;) ;) ]]

SirineSFsimone
Desene benim gibi ezberden kacmak istiyor, ve hep gerekceleri olsun da kafama yatsin kolay ogreneyim diyor, ablani iyi anliyorum, seni de tabi ama sen yine de kizma o kadar :) )<< ne diyeyim Sirine, haklisin... ama &uuml;st &uuml;ste ayni bicimde sorularla karsilasinca ister istemez &quot;yeter!&quot; diyorum... isin ilginc yani hocaya bunlari soramiyor veya soy,runca &quot;onu &ouml;yle ezberleyin&quot; cevabi aliyor :) Neyse Allahtan 4 aydir sadece bana misafirlige geldikce sorabiliyor, kulagim rahat yani... :D ]]

SirineSFsimone
sanirim haklisin ciko ben haytalik ediyorum, geziyom, turklerle gorusuyom , piknikler sunlar bunlar sagim solum obe sobe turk . kuslar cik cik , agaclar yesil, onca sene debelendin okudun hadi tatil yap usa da diyom kendime ama yani 2 yil oldu bitmedi tatilim henuz hehhehe

de facto
02 06 2002, 17:00
Sirine ayni dertler bizde de vardi :) TOEFL a hazirlanirken neler cektik ya. Ben odada calisirken Bizim dogulu arkadas bi kebap yapiyordu gel de calis simdi.TOEFL ve kapi arasindan yayilan gizel koku.Adamda kabiliyet var Allah kabiliyet vermis bi yemekler yapiyor var yaaaaa :) Bi de Dogu aksaniyla konusmasi yokmu cok sirin yaaaNeyse TOEFL kitabini bi yana atar kebaba hucuma baslardik.Kebab ustune acaip yemekler mezeler falan adam bi basladimi valla Dogu mutfaginin inanilmaz menusunu aciyordu hemen.Kebap,nargile bide mirra miydi neydi degisik guzel bi icecek vardi.Ye ic muhabbet sabah oldu :) )Valla bizim apartman dugun evinden farksizdi.Sabah okula giderdik bizim print ettigimiz odevler kebap kokuyor :) Biz ingilizce ogrenmeye geldik ya Kurs Hocasi az bi zaman sonra Turkce konusmaya basladi :) Adam bizi cok sevdi ozellikle Dogulu arkadasi e sonuc olarak nargile ve kebap partilerine hocayi da kattikHoca artik bizden biri :) ) Adama raki falan getiririz piknige gideriz onunla Bi kere evde Cemal (bizim Bitlisli arkadas) bi de hoca nasi oynuyolar salonun ortasinda varyaa :) ))Cemal almis eline bi mendil yoresel oyunlardaki kabiliyetini sergiliyor hoca da buna ayak uyduruyorApartman gumbur gumbur :) Tabi bizim ingilizcede hayla sifir :) Iki TOEFL denemesinde cuvalladik.300 kusur muydu neydi aldigimiz puan ama tabi biz hayla eglence tarafindayiz ishin :) Kebap,raki mirra oooh Sarhos ol yat uyu dersleri kacir :) Tabi bi zaman sonra Cemal dedi : Gardash vallah bele olursa .ohu yeriz calismak lazim Karar verdik calisacaz.Yine eglencemizden kalmiyoruz ama calisiyoruz.Sabahlari soguk dus aliyoruz (10 sise rakinin etkisi anca boyle gidiyor :) ) kosu falan :) )))) Cemal bi basliyor &quot;garsiki daglar jenderme jenderme&quot; :) )Neyse calistik en sonunda hepimiz TOEFL sinavina girdik.En asagi alan 590 aldi.7 arkadas canavar gibi calistik.Sonuclari aldigimiz gun restoranda uctuk yaa sabaha kadar.Yerel oyun havalari Cemal dokturuyor yerel sarkilari ooooh :) Deek istedigim arkadasin kim olursa olsun istediniz mi herseyi yaparsiniz.Mesela ben su an onlari birakip gideceyimi hatirladikca kucuk bir cocuk bir koseye cekiliyorum gozlerim doluyor :(

xeina_tr
03 06 2002, 17:00
Selam arkadaslar,Eminim cok damdan duser gibi bir soru olacak ama 'kadinlara ozel' basligini gorunce alsam alsam en dogru yaniti burdan alirim diye dusundum. Konu su; Temmuz ayinda Fairfax,VA 'da olucam. 1 yillik bir sure boyunca Fairfax yada DC'de kuafor sorunumu nasil cozerim diye dusunuyorum. Aslinda hic te oyle suslu puslu dolasan bir tip degilimdir. Ama bir suredir rofleli olan saclarimi US'de dehset pahali fiyatlara boyatamayacagima gore, dipten kestirip mi geleyim yoksa bulur muyum bir caresini karar veremedim. Var mi fikir verecek bir bilirkisi?!

MAra
04 06 2002, 17:00
Buradaki kuaforlerin yarisi Turk. Biraz abartma oldu :) Cok da begeniliyorlar. Bunda abartma yok.

MAra
05 06 2002, 17:00
Bolgeye yeni Mezun'cularin gelmesi bizi sevindirir, elimizden geldigince yardimci olmaya calisiriz.

xeina_tr
05 06 2002, 17:00
<< Buradaki kuaforlerin yarisi Turk. Biraz abartma oldu :) Cok da begeniliyorlar. Bunda abartma yok. ]]harika ya!!! saol MAra. Icim rahatladi walla.Buarada Eyaletler folder'inda actigim dosyada bana bayagi yakin oldugunu ogrendim. Ben 26 Temmuz'da Annandale'de olacagim. Bir ailenin yaninda Au-pair olarak 12 ay gecirecegim. Ondan sonrasi allah kerim. Neyse, oralarin yabancisi olarak ilerleyen aylarda sorularimla basiniza eksiyebilirim; simdiden 'verdigimiz rahatsizliktan dolayi ozur dileriz' :)

ciko
06 06 2002, 17:00
...disi, zor durum yaa...bir erkek &quot; kafam karisik, bana musade et, yakinda duzelirim vs.&quot; gibi sozler soylemeye baslamissa, yolcudur abbas baglasan durmaz...Allah kolaylik versin kizcagiza ve de tabii ki sana...onu anlayabiliyorum, ama seni de anlayabiliyorum...soyleyebilecegim tek sey, zaman her seyin ilaci...iliskinin siddetine gore, bir-iki ay ya da yil sonra aklina bile gelmez, gelse de sadece kucucuk tebessumle akildan gecer gider... ;)

de facto
Disi Aslan :(

de facto
Karsilikli sevgi.....herkesin istedigi ama hic kimsenin de kolay kolay bulamadigi birsey.Yash olarak cogunuz benden buyuksunuz,sizin tecrubeleriniz bize yol gosteriyor ama uzuntulu haberlerinizi duydugumuzda (DisiAslan :( ) bizde uzuluyoruz. 2 senedir bir kizla beraberim.Ailesiyle de aram cok iyi.Simdiye kadar aramizda sert kavga olmadi.Ben ona karsi anlayisli oldum o da bana.Hep guleryuzlu ve anlayisli olduk birbirimize karsi. Ben sabahlari erken kalkmayi ve ona yemek yapmayi planlarken o benden once kalkiyor :) ve bana kahvalti hazirliyor.Istedigi zaman heryere gidiyorum onunla.Ona karsi anlayisli ve saygiliyim.O da bana karsi. DisiAslan,erkekler hakkindaki dusuncelerini daha onceki konusmalarimizdan biliyorum.Yanlissin demiyorum.Olabilir belki yanlis birisine rastlamissin.Arkadasinin durumu da gercekten uzucu.Ama butun erkekler kotu degil inan. Bu kizi seviyorum.Uzuntusunu,nesesini paylasiyorum.Hasta oldugu zaman sabahlara karsi basinda duruyorum.Onun hastayken inleyip sizlamasi kadar bana aci veren birsey yok.Bana bu kadar guvenen birisini kotu durumda birakmam veya sirt cevirerek terk etmem.Simdi bu yazdiklarim bazilariniza masal gibi geliyor ama insallah gun olur misafir olurusnuz veya Moskovada birgun gorusuruz. Umraim sizlerde hayatinizi paylasabileceginiz birisini bulursunuz.Inanin bekarlik sultanliktir diyorlar ama bekarliktan sykycy birsey yok bu hayatda.

NeydimnolduM
disi,bir iliskide &quot;ara vermek&quot; kavramina hicbir zaman inanmamisimdir hala da inanmiyorum.&quot;hadi biraz ara verelim &quot; ifadesi ,arkadasim artik seninle isim olmaz,sen yoluna ben yolunadiyebilmenin agirligini kaldiramayan insanlarin tercih ettigi bir ifade bicimidir.arkadasin icin durum gercekten kotu.oyle zamanlarda insan,yasamanin anlamsiz oldugunu,dunyaninkendisi icin donmedigini dusunur.yiyemez,icemez,konusamaz,hicbir seyden zevk alamaz ancakdediginiz gibi zaman herseyin ilaci.bir hafta sonrasi bugunden daha iyi,bir ay sonrasi bir hafta sonrasindan cok daha iyi,uc ay sonrasi ise bir ay sonrasindan kat kat daha iyi olacaktir.bu,tecrubelerle sabitlenmis su goturmez bir gercektir.sana dusense,kotu gunler geciren arkadasina destek olmak ve bu kotu gunleri daha az kilo kaybederek gecirmesini saglamaktir :) bence sen hic canini sikma,arkadasinin gercekleri ne kadar cabuk gorup ogrenmesi o kadaronun yararina olur.erkek arkadasi,ex kiz arkadasiyla gununu gun ederken,senin arkadasin saftirik saftirik evde oturup yolunu gozlese ve tam donecegini umit ederken,daha zayif bir aninda ve yalnizken gerceklerle yuzyuze kalsa daha mi hos olurdu?kendi ic dunyasinda problemler yasayan,kiz arkadasina durust davranabilme buyuklugunu bunyesinde barindiramayan bir erkek arkadasa sahip olmaktansa,birkac gun uzulup durumu toparlamasi daha kabul edilebilir bir olay bence.kimsenin basina boyle olaylar gelmesin diye umit edelim ama gelirse de dunyanin sonu degil.ilk etapta yapilmasi gerekenler:1) evin her kosesi,ex erkek/kiz arkadasi cagristiran nesnelerden arindirilir.(resimler,takvimler,hediyeler,anahtarl iklar,oyuncaklar,kalpli/kalpsiz yastiklar,mektuplar,kucuk post-it notlar,ay donumleri/yil donumleri kutlamalari,kurutulmus cicekler,vs...)2) evin esyalarinda ufak tefek degisikliklere gidilir.(koltuk takimlarini ya da kendi odanizin esyalarini yenilemek maddi olarak buyuk bir yuk oldugu icin mesela koltuk nevresimleri falan degistirilebilir ya da en kotu ihtimalle esyalarin yerlerinde degisiklikler yapilabilir,bazen odalar arasinda degisiklik de ise yarayabilir)3)en yakin spor klubune uye olunur.(fitness/body calismalarina katilinilir hatta aerobik/dans vsderslerine de moral/motivasyon/cevre faktorleri gozonune alinarak girilir.)4)her zamanki kuaforunuze/berberinize gidip sac sekli/rengi ile ilgili ne gibi degisiklikler yapilabilir hakkinda bilgi alinir/cok cok koklu degisiklikler degilse hemen uygulamaya gecilir.5) cep telefonu arsivi yeniden gozden gecirilir,iliskiniz esnasinda zorunlu/keyfi olarak sik arayamadiginiz/ihmal ettiginiz/aramasina izin verilmeyen kisilerle kontakt kurulabilir,eski gunlere donus canlandirilabilir.yalniz bu aradiklariniz cok cok cok zorunlu olmadikca eski kiz/erkek arkadaslariniz olmasin,sizin zayif aninizdan faydalanabilecek kisilerden uzak durunuz.boyle bir yakinlasma sizi,suandan daha kotu bir duruma da dusurebilir.gercek arkadaslariniza oncelik veriniz.6)ex kiz/erkek arkadasinizla ortak gittiginiz yerler/uye oldugunuz klupler/ortak arkadaslarinizile surekli olmasa bile belli bir sure icin ilisiginizi kesiniz.unutmayin,hersey eski gunlerin izinden kurtulabilmek icin :) 7)kokunuzu degistirin.cunku yapilan arastirmalara gore,kullandiginiz parfumle belleginizde yer olan olaylar arasinda korelasyon mevcut.yani bir tatil koyunde kullanmis oldugunuz kokuyu,2-3 ay sonra baska birisinde kokladiginiz zaman,o tatil koyu gunleriniz belleginizde canlanir hemen.uzun sureli bir iliski yasamissaniz mutlaka kullandiginiz parfumu her sikisinizda akliniza ex kiz/erkek arkadasiniz gelecektir.hele ki onun da parfumunden kucuk bir siseye doldurup saklamissaniz ,aman diyorum hemen cope.bunlar soyledigim gibi ilk etapta yapilacaklar,ilk 72 saatte mudahele edilmesi gerekirse... :) hala kotuyseniz,bakariz caresine merak etmeyin..hersey sizin mutlulugunuz icin...neydimnoldum psikolojik danismanlik servisi,FL/USA :) :)

NeydimnolduM
ben de ilk kez yazdim,problem degil..erkekler giremez dedikce daha bir cazip oluyor burasi..ilk burdan basliyorum okumaya..hehhee

NeydimnolduM
defacto benzer yanlarimiz cok seninle.. :) bir yerde daha yazmistim,su usa'li kizlar folderindeydi sanirim..kiz arkadasimin sacinin bir telini degismem kimseye..ama disi aslanin arkadasinin basina gelen olaylar olabiliyor,yarin sana da ya da bir arkadasina da olabilir(insallah tecrube etmek zorunda kalmazsiniz)kizlar da erkekler de bu tur davranislar icine girebiliyorlar,basindan gecerseherseyi daha bir net anlama firsatin oluyor.hazelnut,olayin olmasi kadar olus sekli de onemli..oyle pijamalar icinde falan evdegormek...felaket birsey olsa gerek.

pumpkin
&uuml;z&uuml;ld&uuml;m Disiaslan, arkadasinin adina :( Ama metin olsun, bunlar da gecer...

DisiAslan
Yaa arkadaslar, konu degistiriyorum ama en uygun burayi buldum yazabilecek...Mezzalunada cok samimi bir kiz arkadasimla yemege gittik bu aksam. Morali cok bozuktu, 2 g&uuml;n once onu cok sevdigini soyleyip ellerini open onu yere goge sigdiramayan erkek arkadasi d&uuml;n oglen arayip &quot;bana 1-2 g&uuml;n m&uuml;sade et, islerim cok yogun, kafam karisik, sonra d&uuml;zelecek hersey, su g&uuml;nleri atlatim hersey d&uuml;zelecek&quot; diyerek bir mola istemisti, bu da anlayis gosterdi. Bug&uuml;n yemekteyken karsidan erkek arkadasinin geldigini gord&uuml;m(kendisinin arkasi don&uuml;kt&uuml ;) ve &quot;aaaa ..... geliyo&quot; dedim sevincle, ve sonra y&uuml;z&uuml;m allak bullak oldu, yaninda arkadasimdan onceki ve artik gor&uuml;smedigini idda ettigi eski kiz arkadasi vardi, yani oyle soke oldum ki suratimdan anladi ve don&uuml;p bakinca gord&uuml; tabi, cocuk da bizi gord&uuml;, napacagini bilemedi gecti oturdu sonra yerine. Arkadasim anca &quot;noolur beni burdan got&uuml;r&quot; diyebildi bana, hafif bir sinir krizi gecirdi, 2 incidone aldi, simdi uyuyor, ben incidone almadim, dolayisiyla ayni ani tekrar tekrar yasiyorum, cok kot&uuml; oldum yaa, yani keske belli etmese miydim, naapsaydim, bilemedim. Uyandi agliyo yine ben cikiyorum simdi, bu da noolduysa boyle itiraf.com gibi...Bilemedim napacagimi... Offff hadi ben gidiyorum.Yani bu kafayla gereksiz bisey yazip sacmaladiysam kusura bakmayin, hic iyi degilim, hic hem de...

Hazelnut
De Facto,hakikaten dedigin gibi bir erkeksen hem sozunun erisin hem de yani de diyeyim. Senin kiz arkadasin cok sansli....Disi Aslan,senin hikayen bana baska bir hikayeyi hatirlatti...Ben Odtu de kampuste yasiyorken, en samimi arkadaslarimda biri, bir gun erkek arkadasina haber vermeden, ona supriz kahvaltiya gitmeye karar verir. Yolda giderken de sevgilisinin bu suprize ne kadar sevinecegini dusunup, bir an once onu gormek icin dakikalari saymaya baslar....Eve gelir gelmesine de adimini iceri atar atmaz ne gorsun!... Kahvalti masasinda kendi pijamalari icinde salina salina cayini yudumlayan bir sarisin... Arkadasim dona kalir...Ben onu kampuste de hala donmus bir vaziyette yakalamistim.Bir hafta depresyondan ve bilimum depresyon ilacindan sonra kendine gelebildi.Sonuc mu hep dedim yine derim: Dunyada erkekten bol ne var. Dunyada bizden guzeli mi var ;)

Hazelnut
Neydim Ne oldum,siraladigim maddelerin hepsine katiliyorum. Sonuncusuna daha bir katiliyorum. Benim ex-erkek arkadasimim hediye ettigi parfumu kullanmayi kesince kendisini 1 haftada silmistim hafizamdan. :D :mad: :( :eek: :) ;) :p :cool: :o

milkinis
ahh tecrubeyle sabit, hemde kac kere...eger bir erkek; kafam karisik diyorsa ki oyledir, kesinlikle kafasini karistiran bir baskasi vardir.Bu durumda sizin iliskinizin gelecegi vede kafa karisikligi ise tamamen karsi taraftaki disinin tavirlarina ve cevabina baglidir. En guzel cozum, bir daha o mahlukati gormemektir...Benim bir iliskimde ise mahlukatin kafasi o kadar cok sik karismaya basladi ki en sonunda en yakin kiz arkasimla birlikte olup benim kafami karistirdilar.

twilight
pardon, bu folder'da ilk kez yaziyorum izninizle!Eski sevgililerle aksam yemegi yenemez, diye bir kural mi bulunuyor?? Arkadas iznini istemis, biraz zaman demis, demek ki var bir seyler, biraz daha anlamaya calismak, diyecegim, yanlis anlasilmam umarim :) Bu olay bir aldatma olmayabilir!!!!

de facto
07 06 2002, 17:00
neydimneoldum bu konuda anlayis da baya onemli.anlayis olmayinca durum catisma seviyesine variyor.benim kiz arkadaslarim(sevgili degil sadece okuldan ve normal hayatdan tanidigim insanlar)bize gelir oturur,Nur la kahkahali muhabbetler ederler.Ama ben onlari gorunce &quot;&quot; oo hatunlar geldi,mala bak falan demiyorum&quot;&quot;. Nurda bu kouda guveniyor ve kendisi evde olmadigi zaman bile o kizlardan biriyle yatmayacagimi biliyor.ilk basta belirli bir guven ortami kurmaniz sarttir.guven verirseniz karsi taraf da size guven duyar ve saglam bir iliski ortaya cikar.Nur`un sinif arkadaslari veya cocukluk arkadaslari gelmez mi ? Gelirler,misafir olarak.Erkek de var kizda ama ben hicbir zaman isi kiskanclik duzeyine cikararak onun arkadaslarini evden kovmadim.Inanin eger birisi size &quot;kendi ruhsal problemlerim var falan&quot; diyorsa o ya sizden bikmistir yada kesinlikle baska birisiyle iliskidedir ve size karsi &quot;tilki&quot; rolunu oynuyor.

de facto
Hazelnut bi kere oyle bir yanlis anlasilma olayi olduki isin icinden cikana kadar anam agladi.Benim bi arkadas kendi evinde aksam mac seyrederken ablasi ve annesi kapiyi calar.Arkadas baya sevinir cunku UNIV yuzunden Istanbula fazla gidememekte ve annesiyle kizkardesini cok ozlemistir. Neyse otururlar annesi yemek yapar,ye ic sonra da herkes kendi odasina cekilir yatar.Sabah benim arkadas erkenden kalkar (dersi vardir) ve birseyler atistirmaya baslar.Kizkardesi salona gelir &quot;otur abi ben simdi sana yiyecek birseyler yaparim hemen&quot; der.Bizim arkadas kizkardesinin yaptigi kahvaltiyi yer ve cayini icer. Bu arada bizim arkadasin sevgilisi tak diye kapiyi acarak iceri girer.Salonda pijamali 19`luk bir kiz gorunce bizim arkadasa kufr etmeye baslar.Tabi bizim arkadasin suratina &quot;....lan arkamdan ....selerle mi geziyorsun deyince&quot; arkadas sevgilisinin suratina sert bir sekilde tokati yapistirir cunku yanindaki kiz kendi ozkiz kardesidir. Valla o gun arkadasla zaten gorusmem gerekiyordu ki Allahtan da gitmisim yanina.Ya baristirmaya calisiyoruz kiz nuh diyor peygamber demiyor.Bana vurdu diyor. Yahu sen adamin kizkardesine f...se dersen ve adami da kiz kardesiyle yatmakla ittiham edersen tabi adam seni vurur,daha kotu birsey yapmadigina sukr et dedik.Neyse sonucta is tatliya baglandi ama cok zorlandik.

de facto
Uyku sersemligimi affedin.Hem Azerice hemde Turkce dusunen birisi olarak bazen kelimeleri karistiriyorum. Kizkardesi(ablasi) salona gelir &quot;otur abi(sana) ben simdi sana yiyecek birseyler yaparim hemen&quot; der.Bizim arkadas kizkardesinin(ablasinin) yaptigi kahvaltiyi yer ve cayini icer. ...........arkadas sevgilisinin suratina sert bir sekilde tokati yapistirir cunku yanindaki kiz kendi ozkiz kardesidir(ablasidir). Yahu sen adamin kizkardesine(ablasina) f...se dersen ve adami da kiz kardesiyle(ablasiyla) yatmakla ittiham edersen tabi adam seni vurur,daha kotu birsey yapmadigina sukr et dedik.Neyse sonucta is tatliya baglandi ama cok zorlandik.

Hazelnut
twilight,benim sana bir sorum var. Peki madem bu adam bu kadar masum, neden sevgilisine eski sevgilisini gormesi gerektigini soylemez. Ona bildirmeden bulusmasi sende soru isaretleri uyandirmadi mi?

Hazelnut
De facto, benim anlattigim hikayedeki sarisin, adamin degil 7 gobekten 77 gobekten bile akrabasi cikamaz.. :D

milkinis
ya twilight ben onceleri senin dedigin sekilde anlayisli davranmistim ki 7 senelik bir iliskidehabire her yerde karsima cikan ve her seferinde erkek arkadasimin uzerine atlayan kizi ayni mahelleden arkadasi diye garipsemedim, evlerini aradigimda telefona onun cikmasini garipsemedim, hatta benim evimi arayip onu telefona istemesini garipsemedim de, bir gun erkek arkadasimi aradigimda, su anda mesguluz iliskimizi gozden geciriyoruz diye bir cevap alinca, guvenin ve iyi niyetin ne sekilde suistimal edeilebilicegini cok iyi ogrenmis oldum, hangi iliskinizi diye soruncada cok guzel bir cevap aldim.erkek arkadasim ise hic bir tepki vermedi olayin daha sonrasinda ise erkek arkadasim benimle evlenmek istedigini onun bir sey ifade etmedigini soyleyerek beni avutmaya calisti ama bu sefer karsi tarafin ataklarina ben dayanmadim ve olayi bitirdim,bu arada benimle olan 7 senelik iliskisi icinde bu kizla olan 4 senelik iliskisi oldugunu ogrenmek cok hos bir supriz olmustu bana...sonucta beni dun seni seviyorum diyip, 16 saatlik yoldan kosarak bana gelen adam bir anda kisilik degistirivermisti, hadi ondan gectim bana aciklamasi ise bu kizin benim 7 senelik ve evlilige giden bir iliskisi olmasini bile bile ondan hic bir sey beklemeyen tavirlarina vurulmustu bizimkisi.neyse seneler sonra gazatede evleniyoruz cok mutluyuz diye ilanlarini gordugumde gulmekten catlamistim ama neden ole deliler gibi guldugumu bir ben bilirim...goruslerine saygim var ama kusurabakma edinilen tecrubeler o kadar agirki bir cogumuz icin ben sahsen eski bir kizarkadas veya bir kiz arkadasla yemegi haberim oldugu surece kabul ederim ama bir yerde habersiz onlari o sekilde gorursem ayni tepkiyi bende veririm...

twilight
Merhaba,Hikayeler yasananlar tecrubeyle gorunenle sinirli, ama ben cogunluktan farkli dusunuyorum!Bahsi gecen erkek, eski sevgilisi ile bir aksam yemegi yemek icin restorana gider ve orada su anki sevgilisi ve DisiAslan ile yemek yemektedir. Sorun nedir??? Erkegin, soyledigi ne, buna bakmak gerek!! O sunu diyor; &quot;islerim cok, kafam karisik, sonra duzelecek/duzelebilir hersey, biraz zaman istiyorum!??&quot; ve bu kisi birkac gun once &quot;seni seviyorum&quot; diyor, &quot;el opuyor vs..&quot;. Burada herkes pesin hukum koymus, ahh ohh, cooook kotu!!! Durumda kotu olan nedir? Bu arkadas belki aldatmiyor sevgilisini. Eski sevgilisi ile &quot;sarmas dolas, ele ele mum isiginda bir aksam yemegi&quot;nde olmadigi anlasiliyor. Sadece bir aksam yemegi!!!! O restoranda ben de eski sevgilimle gitmis olsam, ve beraber oldugum kadin tesadufen orada bir kadin arkadasi ile beraber yemek yiyor olsa, hic bir sey yapmam, normal halimi korurum. Ne yapabilirim ki? Herseyi birakip aciklamami. HAYIR!! Yemege geldigim eski sevgilime de saygim var, Onu birakip suanki sevgilimin yanina gitmek, ve olayin NE? oldugunu aciklamak profesyonellik icinde olmaz! ANLAMAK nerede?? Kadinlar anlayin bunu!!! O alinan ilac, ismi ne, ilk kez duyuyorum?? sakinlesmek, uyku durumu nedir? Neyi anladi bu kadin, ve neden rahatsiz???? Anlamiyorum!!Bir de su var;Eski sevgili, bildigi halde ozellikle bu erkegi yemege goturmus olabilir, yeni sevgili ve DisiAslan'a gorunmek belki istegi??, adami geri istiyor, maksati ara acmak, kadinlar bazen cok kotu olabiliyor. No offense! Erkek tuzak altinda... Belli ki populer bir kisi, iyi bir sevgili, kadinlari ilac alip yataga dusurecek kadar. Anlatir derdini istedigi kadina sahip olur, beraber olur istedigi surece. Hayat Onun degil mi? Bunu fazla ahh, ohh ne kotu, diye konusmaya anlam veremiyorum!Ozel konulari kendi icinde &quot;kisilere ozel&quot; birakalim, lutfen! Kendi kisisel dogrularimiz, digerlerininkinden cok farkli olabilir.

dino68tr
disi, yasadiginiz olay ger&ccedil;ekten &ccedil;ok &uuml;z&uuml;c&uuml;. :( Bu kimsenin sucu degil.Sadece erkegin mevsim sebzeligi olayi. Hani cacik yapilir ya.

ciko
08 06 2002, 17:00
...siradan bir aksam yemeginde belki eski sevgili ile birlikte oldu arkadas, ama bunun da bir adabi var, yeni sevgili bilmek zorunda degil, ince bir nokta. .....&quot; karda yuru ama izini belli etme &quot; yontemi bu herhalde!...yeni bir iliski varken, eskiyle gizlice gorus...olmaz!...bunu anlayan, buna sahit olan erkek/kadin ne kadar iyi niyetli, hosgorulu olursa olsun sevgilisinin durustlugunden suphe duyar bence...ben duyardim dogrusu...ama samimiyetine inandigim takdirde, eski sevgiliyle herhangi bir yerde SELAMLASMAYA ses cikarmazdim, aksam yemegi olayi benim degerlerimi asar...anlayis meselesi... :) ...karsindakinin kafasinda ne kadar az &quot; acaba? &quot; olusturursan o kadar cok guven verirsin...karsilikli guven ve durustluk, her turlu iliskinin saglam temellere oturmasini saglar... :)

de facto
bence eski sevgiliden arkadas diye bir kavram olmaz...(dogru)&quot;&quot;&quot;&quot;&quot;hepsini gecelim,suanki kiz/erkek arkadasinizin halini dusunun.bana kiz arkadasim,eski erkek arkadasiyla disari cikacaklarini ,oturupsohbet edeceklerini soylese(ki kendimden cok ona guvenirim) ,gene de oturdugumyerde oturamam.buna kiskanclik denemez,baska bir duygu.kiskanma huyu olmayan insanlardanbirtanesiyimdir ama is eski sevgililer olunca baska.bazilari,bunu kendine guvensizlik olarak da adlandirabilir,onunla da alakasi yok.kendine guvenmek demek,sevgilinieski sevgilisiyle oraya buraya gondermekle olculemez bence. &quot;&quot;&quot;&quot;&quot;yahu rahat ol be.bizde senin gibiydik.sonucta karsilikli guven sagladigin surece ortaya bir sorun cikmiyor.bize de geliyordu bi suru misafir.kimmis efendim:liseden sinif arkadasimcocukluk arkadasimgelsin.ilk basta bende dusunuyordum &quot;simdi bu .ti pencereden firlatsam mi acaba&quot; diye ama daha sonra ya bi otursun bakalim bi durumu gorelim dedim.guven..guven..guvenben kiz arkadasim dururken baska kimseyle yemege cikmam.canim guzel bi yere gitmek isterse ilk arayacagim sahis o dur.bana 3 sene en guzel anilari yasatan insani oyle gomlek gibi cikarip atamam.

de facto
...&quot; karda yuru ama izini belli etme &quot; yontemi bu herhalde!...yeni bir iliski varken, eskiyle gizlice gorus...olmaz!... (evvvvet !!!! ) ya olabilir.belki hayatinizda bir cok kiz arkadas olmustur.ama eger su anda ciddi bir iliskiniz varsa buna onem vermek lazim. ciddi iliskiden kastim su: kiz arkadasinizla anlasmaniz cok iyi sizi anliyor sizde onu anliyorsunuz kiz arkadasiniz su asiri kiskanc tiplerden degil Ben de daha once bircok kizla yattim,ciktim.Bazen Istanbulda falan karsima cikarla.Sohbetimizin ana konusu &quot;Selam,Naber,Sagol&quot; dur.Fazla muhabbete dalmam.Su anki kiz arkadasima da anlattim bu durumu ve bundan sonra sadece sen varsin dedim. Eger birisini cok seviyorsaniz o da sizi anliyor ve seviyorsa bunun degerini bilin.Aldatma size fazla birsey kazandirmaz.Baska bir kizla yatarsiniz,kiz cok guzeldir ama bu size sadece gecici bir zevk verir.

de facto
&quot;&quot;de facto, bu yorumlarini her iki cins i&ccedil;in de yazsaydin iyi olurdu... &quot;&quot;her iki cins icin?? tam olarak anlayamadim

NeydimnolduM
bence eski sevgiliden arkadas diye bir kavram olmaz...aylarca ya da yillarca cok ozel seyler paylastigin bir insanla,en ozel zamanlarinizibirlikte gecirdiginiz birisyle nasil olur da sanki hicbirsey olmamis herhangi iki insangibi arkadaslik yapabilirsiniz ki?konusurken bazen bir bakisindan ne demek istedigini,sesinin tonundan ne yapmak istedigini anlarsiniz,ister istemez eski gunlerinizakliniza gelir,gelmez mi?hepsini gecelim,suanki kiz/erkek arkadasinizin halini dusunun.bana kiz arkadasim,eski erkek arkadasiyla disari cikacaklarini ,oturupsohbet edeceklerini soylese(ki kendimden cok ona guvenirim) ,gene de oturdugumyerde oturamam.buna kiskanclik denemez,baska bir duygu.kiskanma huyu olmayan insanlardanbirtanesiyimdir ama is eski sevgililer olunca baska.bazilari,bunu kendine guvensizlik olarak da adlandirabilir,onunla da alakasi yok.kendine guvenmek demek,sevgilinieski sevgilisiyle oraya buraya gondermekle olculemez bence.

pumpkin
de facto, bu yorumlarini her iki cins i&ccedil;in de yazsaydin iyi olurdu... :rolleyes: :( Baska bir kizla yatarsiniz,kiz cok guzeldir ama bu size sadece gecici bir zevk verir. ya olabilir.belki hayatinizda bir cok kiz arkadas olmustur.ama eger su anda ciddi bir iliskiniz varsa buna onem vermek lazim.:

pumpkin
cok ayip etmis. zavallinin teki bence...ama yine de yaptiginin yanina kar klamasi insanin sinirini bozuyor :(

pumpkin
yani bir kiz icin de ayni sey gecerli olabilir... &quot;kizla yatmak&quot; diyince sanki yalniz erkekler biriyle beraberken baskasi ile ilgilenebilirmis gibi oluyor...

DisiAslan
Arkadaslarim, hepinizin yorumlarini tek tek okudum, ama o g&uuml;n o kafayla vermedigim ayrintilar olmus. Simdi biraz bunlara girecem.Oncelikle twilight, objektif d&uuml;s&uuml;ncelerin cok hosuma gidiyor gercekten, ben de senin gibi bakmaya calisirim hep bu tip olaylara, benim bu anlattigim kadarini bildigini d&uuml;s&uuml;n&uuml;rsek haklisin. Yalniz tabiiki bunun oncesi var. Arkadasim bu kisiyle 6 aydir beraber, oncesinde ise 2,5 senedir biriyle beraberdi, ama ayrildilar, ve her uzun iliski bitiminde bir bayanin yasayableceklerini fazlasiyla yasadi, yasamaya da devam ediyodu ki bu zat cikti karsisina, kiz istemedi, &quot;ben iyi degilim, daha yeni bir uzun s&uuml;reli beraberlikten ayrildim, $oklardayim, kendimi bulmam lazim, israr etme&quot; dediyse de cocuk agzindan girdi burnundan cikti ve bir sekilde aklina girdi kizin. Cocugun da ayni sekilde 3 senelik iliskisi 1 sene yakin zaman once bitmisti. Ilk baslarda cok iyiydi hersey, arkadasim &quot;bitaneydi&quot;, &quot;prenses&quot;ti, ama bu 1 hafta s&uuml;rd&uuml;, sonrasinda islerini bahane ederek haftada bir anca gormeye basladi kizi, her seferinde ayrilalim dedi kiz, olmuyor iste, zorlamanin anlami yok, kaldiramiyorum, vs... Oburu de &quot;ben seni seviyorum, sadece zor bir donemdeyim m&uuml;sade et&quot; ve bu 5 ay devam etti, sonra bir g&uuml;n eski kiz arkadasiyle gor&uuml;smedigini idda ettigi halde cep telefonuna onu &quot;kuzen&quot; diye kaydettigi ortaya cikti bir sekilde...Ona da bir kilif uydurdu, sanki karsi cikan vardi kizla gor&uuml;smesine! Arkadasiz de olsun bitsin, kim sana yasak koyuyor, medeniyetsiz miyiz?! Neyse, sonrasinda da &quot;bana m&uuml;sade et, baska kizla alakasi yok, sadece isle ilgili sorunlarim var, 3 g&uuml;n m&uuml;sade istiyorum toparliyim herseyi(ara vermek degil, sadece 3 g&uuml;n diyor)&quot; iyi diyor bizimki de, ve hemen ertesi g&uuml;n &quot;mum isiginda yemek yenen bir yere (twilight :) ), elele geliyolar, cocuk bizi gor&uuml;yor panik oluyor, ama gecip oturuyolar, sonra biz ordan kalkiyoruz (c&uuml;nk&uuml; arkadasim bayginlik gecirecek, ben de aklimdan en yakin poliklinik nerde diye gecirmekteyim!), arkadasim telefon aciyor cocuga, caliyor ama cevap vermiyor, sonra tekrar ariyor ama cocuk tel.i kapatmis, ve o g&uuml;nden beridir de ne bir telefon ne bir mesaj ne bir mail, hicbirsey.... Yaa aslinda d&uuml;r&uuml;st davransa sorun yok biliyomusunuz, olabilir, kimsenin kimsede tapusu yok, kimse kimseyi zorla da tutamaz, kimse bulunmaz hint kumasi da degil, ama erkeksin yaa, koca adam olmussun, yakisiyo mu bu durumlara d&uuml;smek? Amac ikisini de idare etmek mi? Hani eskisi 3 g&uuml;nl&uuml;g&uuml;ne gelmistir, digerine der ki 3 g&uuml;n m&uuml;sade, o gitsin sana donecem! Ohhh ne ala, keske o arada bizimki de baska cevherlerle kiristirsaydi, boyle mi olmasi gerekiyo yani? Biz cok esli olmaya basladigimizda mi &quot;duygusal d&uuml;r&uuml;stl&uuml;k&quot; kendini gostermeye basliycak acaba??Hayir benim basima gelse bu kadar etkilenmezdim, c&uuml;nk&uuml; herkesten herseyi beklemeyi ogrendim bu konuda, kendimden bile, ama daha oncekini atlatamadan &uuml;zerine boyle birseyin gelmesi kizi cok kot&uuml; yapti, ona &uuml;z&uuml;ld&uuml;m, ondan taktim kafayi bu olaya bu kadar. Napacagini ne soyleyecegini bilemiyor insan dondum kaldim duvar gibi. Midem bulaniyo artik bu konulardan benim, tepkisiz eleman olmaya basladim korkuyorum kendimden.

milkinis
twillight belkide kendi deneyimlerimiz ve de eski iliskilerle ilgili duygulardan dolayi, kadinlar bunu kabullenmek istemiyor... Birde bu acidan bak bence...Bir cok kadin icin eski sevgili hala bir anlamda sevgili gibi...Benim esimin eski kiz arkadasi mesela, hala esimi arayip yada e-maillerle esimin ona umutsuzca asik oldugu zamanlari ve onunla tekrar beraber olabilmek icin yaptigi seyleri hatirlatip duruyor... Ve bu kisi esimi bir baskasi ile evlenerek terk etmisti.Kadinlarin bunu anlamamak istememesi cogunlukla, diger kadinlarin nasil hissedebileceklerini bildiklerinden ve birde erkeklere cok guvenin de zararli olabiliceginden bence...

yessie
Iste buna katilmiyorum, twilight. KEsinlikle yalani kabul etmiyorum. Sonunda aldatma olsun ya da olmasin... Bir baskasiyla yemege gitmek icin bana yalan soyluyorsa, bu &quot;iyi niyetli&quot; bir yemek olamaz. Iyi niyetli olan isler acik acik yapilir... gizli kapakli degil. Eski sevgililerle arkadas kalmayi anliyorum... ama eski gunleri &quot;yadetmek&quot; icin basbasa romantik yemek bana biraz fazla geliyor. Arkadas kaldilarsa, gercekten arkadas gibi davranir, gercek arkadaslarin yapmadigi seyleri yapmazlar.

twilight
milkinis,yazdiklarini cok iyi anliyorum!benim noktam su: bu kisi &quot;masum ya da aldatiyor&quot; demek istemiyorum, daha once de soylemek istedigim buydu... siradan bir aksam yemeginde belki eski sevgili ile birlikte oldu arkadas, ama bunun da bir adabi var, yeni sevgili bilmek zorunda degil, ince bir nokta. hazelnut,sevgiliye, eski sevgiliyi gorme gerektigi soylenmez, soylenemez. Cunku genelde cok gurultu olur. Burada gizli bir bulusma soz konusu algilamiyorum cunku daha net olarak bilinen bir sey yok, sadece &quot;yemekte gorme&quot;, benim yazida anladigim. Yani ne demek bu? Hic birsey! Uclu bir konusma gorusme, ne var ne yok?! En iyiyi DisiAslan'i bekleyelim, O yazarsa anlariz. Keske restoranda yeni sevgili, eskisi ile erkegin yanina gitse de, sorsaydi.. &quot;Ne bu haliniz, ne var ne yok??&quot; Zor, bu da zor, ozel bir konu fazla icine girmeye gerek de yok kanaatimce! Ciftler durust, anlayisli, ve mesut olsun :) ** farkli bir konu olacak, ama erkegin &quot;eski olanla arkadas olma&quot; durumunu, kolay kabul edemiyor pek cok kadin! ya da tersi, sadece uc biraz ama bunu yasayanlar da yok degil.

de facto
09 06 2002, 17:00
birazda saygili olmak lazim.yeni iliskiye basliyorsunuz eski arkadasiniz zirt birt arayip cok iyi bir vucudum var falan diyor :) olmaz.eger iliski ciddiyse saygisizlik yapilmaz.

SwordFish
Yazilairn hepsini okuyamadim ama olayin ozune ulastim sanirim.Eski sevgiliden arkadas veya dost olmaz sozu dunyanin en dosgu sozlerinden bir tanesi.Bu olay mit aslinda.Cok eski bir kadin miti.Dunyanin en buyuk yalanlarindan bir tanesi.Ne kendim icin ne de kiz arkadasim icin boyle bir seyi kesinlikle kabul etmem.Kirmadan erkek ardaslarindan ayrilmak isteyen kadinlarin cikardigi bir mit oldugunu dusunuyorum cunku ayrildiktan sonra arkadas kalmak isteyen bir erkek hic duymaidm gormedim.Eger boyle bir erkek varsa da niyeti eskisini ve yenisini beraber idare etmektir bence.Bu bozuk niyet kapsamina, niyetin sahibini de niyeti bozuk insanlar kavramina dahil etmek istiyorum ve de siddetle kinamak istiyorum. :) Olayin kahramani olan kisinin niyetinin bozuk oldugunu degilde ne yapacagini bilmeyen ne yapsam kimle olsam acaba hangisi daha iyi diye kivranan bir arkadas oldugunu dusunuyorum.Yasini ve sosyal statusnu bilemedigim icin tam bir analiz :) yapamayacagim ama Disicim bu kiz arkadasin olayin kahramani hakkinda hala umut sahibi mi onu merak ediyorum.

SwordFish
Saygi olmaz demedim.Bence herkese karsi saygili olmaliyiz, sadece eski kiz arkadasimiza degil.Eski sevgili ile arkadaslik, dostluk...Bun&thorn;ar sanal seyler.Eski sevgilimize ne anlatacaz, yeni sevgilimizi mi?Nasil uyumlu oldugumuzu neler yaptigimizi... :) Eski sevgilileri ile arkadas olanlar hala birgun biraraya gelme umudunu tasiyanlar veya yuzeysel bir iliski yasayip duygularinin ve sevgisinin farkina varamayan, fazla birsey paylasmamis olan kisiler oldugunu dusunuyprumBir zamanlar birlikte oldugunuz, cok sevdiginiz, gozlerinden gozlerinizi alamadiginiz, fedakarliklarda bulundugunuz, elele saatler gecirdiginiz eski sevgilinize baktiginizda ya huzun duyarsiniz ya da mutluluk.Huzun kaybedilen ve bir daha geri gelmesi zaten mumkun olmayan sevgiliye duyulan huzun.Mutluluk ise onu yeniden kazanma umidinin getirdigi mutluluk.

SwordFish
Sanirim ben bunlari kaldirabilecek kadar light degilim! :) Ne kendim gorusurum ne de kiz arkadasimi gorustururum.Zaten o karekterde birisi ile de beraber olmam.

NeydimnolduM
sword sanirim ayni frekanstan yayin yapiyoruz seninle...simdi ben eski kiz arkadasimla bulusmus olsam,konu doner dolasir ve mutlakasimdiki kiz arkadasima gelir,onun simdiki erkek arkadasina gelir,ayrildiktan sonrabirbirimiz hakkinda ogrendigimiz olumlu/olumsuz bilgilerin karsilastirilmasinabaslanir(sen gercekten birlikteyken suraya da gitmis miydin?sunu da yapmis miydin?o arayan aslinda suymus da sen bana bu demistin gibi gibi...)sonucta mutlaka taraflardan bir tanesinin icinde digerine nazaran daha fazla birseyler kalmistir...sonucta ele gecen ne?arkadas istiyorsaniz,eski kiz/erkek arkadaslariniz haric dunyadakiherkes arkadasiniz olsun,ama ONLAR HARIC..ama bir konuya daha katilacagim,bir iliski bittikten uzunca bir sure gectikten sonra(herkesin uzunu farklidir,ortalama 3-4 sene diyelim) sanki hayatinda hicbir yer teskiletmemis bir insan gibi davranabiliyorsun.(ya da ben davranabiliyorum) yani ayrildiktan 3-4 sene sonra arkadas benim icin dis kapinin mandali,elimle gotururum cocuklarla tanistiririm hatta gerekirse evlendiririm bile :) zaman iste sadece zaman,zaman,zaman.....

_Oz_
&Yacute;liski bittikten sonra arkadas/dost kalmak isteyen erkekler var. Benim g&ouml;zlemledigim kadari ile uzun iliskilerin sonunda genelde iki tarafta belirsiz bir s&uuml;re g&ouml;r&uuml;sm&uuml;yorlar fakat daha sonra arkadas olarak kalabiliyorlar.

DisiAslan
<< bence eski sevgiliden arkadas diye bir kavram olmaz...aylarca ya da yillarca cok ozel seyler paylastigin bir insanla,en ozel zamanlarinizibirlikte gecirdiginiz birisyle nasil olur da sanki hicbirsey olmamis herhangi iki insangibi arkadaslik yapabilirsiniz ki?konusurken bazen bir bakisindan ne demek istedigini,sesinin tonundan ne yapmak istedigini anlarsiniz,ister istemez eski gunlerinizakliniza gelir,gelmez mi?hepsini gecelim,suanki kiz/erkek arkadasinizin halini dusunun.bana kiz arkadasim,eski erkek arkadasiyla disari cikacaklarini ,oturupsohbet edeceklerini soylese(ki kendimden cok ona guvenirim) ,gene de oturdugumyerde oturamam.buna kiskanclik denemez,baska bir duygu.kiskanma huyu olmayan insanlardanbirtanesiyimdir ama is eski sevgililer olunca baska.bazilari,bunu kendine guvensizlik olarak da adlandirabilir,onunla da alakasi yok.kendine guvenmek demek,sevgilinieski sevgilisiyle oraya buraya gondermekle olculemez bence. ]]Neydim cok g&uuml;zel tanimlamissin o hissi.

DisiAslan
<< ...Benim esimin eski kiz arkadasi mesela, hala esimi arayip yada e-maillerle esimin ona umutsuzca asik oldugu zamanlari ve onunla tekrar beraber olabilmek icin yaptigi seyleri hatirlatip duruyor... ]] :mad: Ama ben onu dovmek istedim!

DisiAslan
<< o bisi degil ya birde su anda 20li yaslarindakinden cok daha iyi bir vucudu oldugunu soyleyip duruyor hatun... 44 yasina su an ]]E ariza iste...

milkinis
o bisi degil ya birde su anda 20li yaslarindakinden cok daha iyi bir vucudu oldugunu soyleyip duruyor hatun... 44 yasina su an

yessie
Eskiye ait her seyin bilinmesi gerekmiyor elbette, ama su an surmekte olan bir iliskin varken eski sevgilinle gizli olarak bulusmak yalan soylemektir. Zaten su anki sevgilinin duyup kirilmasini goze alabilecek kadar onemliyse bu bulusma, o zaman yanlis kisiyle birliktesin demektir. Ben iliskilerimde durustlugun ve sadakatin tanimini kendimce soyle yapiyorum: Sevgilim yanimdayken yapmayacagim hic bir seyi, o yokken de yapmamak. Ayni davranisi ondan da beklerim elbette. Eger bu tur bir iliskiye inanmiyorsa, birbirimize mutluluklar dileyi ayriliriz, olur biter. :)

yessie
Sanirim bu iliskiye gore degisir. Eger ortak bir arkadas grubunuz varsa, ve bu grupla olan arkadasliginiz sizin icin degerliyse, eski sevgilinizle bu grup icinde gorusmek dogal geliyor bana. Ya da sevgili olmadan once uzun sure arkadas olduysaniz (ki bence saglam iliskiler once arkadaslikla baslar) sevgili konumu sona erdikten sonra arkadas konumunun surmesi de dogal bence. Elbette arkadaslik cercevesini asmamak kaydiyla. Ben herhangi bir arkadasimla mum isiginda romantik bir aksam yemegi yemedigim gibi, arkadas kaldigim eski sevgilimle de yemem. Sevgilimin de eski sevgilisiyle bu sekilde bulusmasini, hele benden gizli olarak bulusmasini, hos gormem.

twilight
Hassasiyet ve paylasimlara kisisel tesekkur ederim! Bu yasanan olayin eksik parcalari simdi birlesti, tamamini simdi goruyorum; umdugumdan farkli cikti. Arkadasin yaptigi delikanlilik icinde degerlendirilemez, hatta &quot;beyefendilik&quot; tanimi icinde bile bu sahsiyetin sozu gecmemeli. Her ne olursa olsun, bir aciklama yapip kendisini anlatma amacli sevgilisini aramasi, konusmasi ve son durumunu, icten aci verdigini biliyor da olsa, sevgilisine bir sekilde iletmesi gerekirdi. Bu kadar ucuz ya da zavalli durumda olmayi ne bir kadin ne de erkek kabul edebilir! DisiAslan arkadasinin cok guclu olup bir kez daha Onun karsisina cikip bence kendisini gostermesi iyi gelecektir. &quot;Neden?&quot; sorusunun cevabini, O zaman alacaktir. Bence bu cevap her ikisini de rahatlatici olabilir.Bir noktam, farkli algilanmis :) Iliskinin kirilganligi, etkilenebilirligi konusu (daha once cok gurultu olur, demistim) dusunulurse &quot;Hic soylememek, esittir Yalan soylemek&quot; cogu zaman, oyle demek mi? Nereye kadar, bir siniri var mi? Bunu kendim de sorguluyorum. Eskiler elbette konusulmaz, sorulmaz (en azindan benin hic ilgim olmaz), ayni durumu kendi kadinimdan da umarim/beklerim. Ama bu bir sekilde ogrenilir/bilinirse, o zaman bundan nasil uzak tutarsin kadinini/erkegini? Cogunlukla kadinlar &quot;eski&quot; olana daha fazla takiliyorlar, bunda erkegin guven verememe sorunu mu var, yoksa kendi cinslerini daha iyi mi taniyor kadinlar, yoksa bunlarin otesine mi bakilmali... Bu pek cok kadinin gercegi icinde olan mi? birkac dusunce, kendimce.yasarken &lt;&lt;her seyi paylasmak, olamaz&gt;&gt; diye dusunuyorum. ornegin, size bir film sahnesi.. erkek-kadin ayri yasiyorlar, ayni sehirde.. bir aksam yemeginde, erkek rahat bir mekanda baska guzel hatta biraz hafif goruntulu, dekolte fazlasi olan kadinlarin da bulunan bir yerde kadinerkek arkadaslariyla fotograflaniyor. Bu sevgilisine kendisi tarafindan durustce iletildiginde ya da bir sekilde baskasi tarafindan ulasinca, kadin kriz gecirme derecesinde, bu goruntuyu kabul edemiyor, ve sevgilisine sunu soyluyor: &quot;ben senin orada, kiminle oldugunu bilmiyorum, bilmekte istemiyordum ama ogrendim&quot; ve &quot;bir daha asla, Seni boyle gormek istemiyorum!&quot; Bu kiskancliktan cok, kadina ozgu bir durum, ve pek cok kadin benzer tepkileri veriyor diye dusunuyorum. Noktam ne derseniz, bu uc ornek icinde gizli cevabi: once GUVENELIM, sonra ANLAMAYA calisalim, diyorum :)

twilight
Yessie, burada son yazdigina tamamiyle katiliyorum, benim dogrum da o!Bir noktada ilettigim bir cumleye takilmanizi istemem, dusundugumu tam olarak anlatamadim, bakisimi aktaramadim. Elbette &quot;saman altindan su yurutmek, isin icine yalan karistirmak degil&quot; soyledigim, sadece kadinin/erkegin dogru olani nedir, onu anlamaya calisiyorum?! Benim kisisel dogruma gore, eger aldatmiyorsam eski olanla, arkadasta olurum ve yeni olandan haberli ya da habersiz istersem aksam yemeginde de beraber olabilme ozgurlugune sahip olmaliyim. Ayni durumu ve ozgurlugu kendi kadinima da sagladiktan sonra, bu sorun olmamali. Sonucta guven sonsuz, durustluk tam, ama yasam farkli isliyor.....bu dosyada artik yazmayacagim, hem 'erkekler giremez' denmis, 3-4 kez yazdim bu kadar yetti.. izninizle :)

twilight
Erkek neden arkadas kalmak istemesin? Bu bambaska bir olay, yasananin sayginligi, iliskide yasananlari unutmak, o kimseyle bir daha isim olmaz demek, ne anlama geliyor?! Tamamen unutmak mi? Hayir. Ben farkli dusunuyorum!! Yasanan bir iliski bitmek durumundaysa ve erkek iliskinin bitmesini istiyorsa o zaman en dogru kararin ne olacagini, bana soyler misiniz? Sanki sadece &quot;kadin bitirir, arkadas kalalim der&quot; gibi, olmus SwordFish ifadesi! Oysa tersini yasayan benim bildigim erkekler de var! Saygiyi sonuna kadar devam ettiren, ama terk etmek durumunda olan erkekler kastettigim. Bunlar eski sevgililerinle arkadas olurlar, ornegin dogum gunlerinde, onemli zamanlarda karsilikli arama olur.. ama bu demek degilki tekrar birlikte olunabilineceginin beklentisi icindesiniz. Hayir! Yasadigin iliskide, partnerine ne kadar acik olduguna ve de bu iliskinde ne vaad ettigin, paylastiklarinla ilgili bir durum bu. Bakin pek cok kisi, oyle bir basliyorki, daha uc-bes gun icinde, &quot;ben seninim, sen benimsin durumu; prensesim, el opme, birtanem ve Seni oyle Seviyorum kii!&quot;, 2 hafta sonra biten iliskiyse bu, &quot;biz arkadasmiydik, sevgili mi?&quot; ise sorun, elbette unut, ne arkadas ol ne de baska bir sey. ya da unutup bir kenara birakmak, hayatindan atmak istiyorsan, o da bir ayrinti, ve bu o TV kameralari karsisinda kadin/erkek cinselligini konusan egitimli (!) kimsenin az gelismis mentalitesi. Hickimse o kadar basit olarak gecmise birakilmaz! 'mutluluklar dilerim, bundan sonra', Yetersiz! Hepimiz tum insanlar ozeliz, bazilari ex- bile olsalar. Eger ben eski olana kendi icimde yasadiklarimla limitli deger veriyorsam, yeni olan da beni anlamak ve saygi duymak durumunda.. Anlamiyorsa, ben zaten kendi tercihimi bir sekilde yaparim. Hoscakal demek bazen en kolay!

SwordFish
10 06 2002, 17:00
Arkadasina benden selam soyle.Arkasindayim... :)

DisiAslan
10 06 2002, 17:00
<< Yazilairn hepsini okuyamadim ama olayin ozune ulastim sanirim.Eski sevgiliden arkadas veya dost olmaz sozu dunyanin en dosgu sozlerinden bir tanesi.Bu olay mit aslinda.Cok eski bir kadin miti.Dunyanin en buyuk yalanlarindan bir tanesi.Ne kendim icin ne de kiz arkadasim icin boyle bir seyi kesinlikle kabul etmem.Kirmadan erkek ardaslarindan ayrilmak isteyen kadinlarin cikardigi bir mit oldugunu dusunuyorum cunku ayrildiktan sonra arkadas kalmak isteyen bir erkek hic duymaidm gormedim.Eger boyle bir erkek varsa da niyeti eskisini ve yenisini beraber idare etmektir bence.Bu bozuk niyet kapsamina, niyetin sahibini de niyeti bozuk insanlar kavramina dahil etmek istiyorum ve de siddetle kinamak istiyorum. :) Olayin kahramani olan kisinin niyetinin bozuk oldugunu degilde ne yapacagini bilmeyen ne yapsam kimle olsam acaba hangisi daha iyi diye kivranan bir arkadas oldugunu dusunuyorum.Yasini ve sosyal statusnu bilemedigim icin tam bir analiz :) yapamayacagim ama Disicim bu kiz arkadasin olayin kahramani hakkinda hala umut sahibi mi onu merak ediyorum. ]]Hayir swordcum sadece firsatini bulabilirse kafasini kirma umudu tasiyor.

pumpkin
11 06 2002, 17:00
bence de belli bir s&uuml;re gectikten sonra(artik arada herhangi bir romantik duygu kalmayinca) eski sevgiliden dost olmasi &ccedil;ok m&uuml;mk&uuml;n...

SwordFish
12 06 2002, 17:00
Gecmis olsun. :(

DisiAslan
<< Arkadasina benden selam soyle.Arkasindayim... :) ]]Yaa hersey &uuml;st&uuml;ste gelirmis ya, kiza haber geldi annesinin rahminde miyom varmis ameliyat olacakmis apar topar memlekete gitti o moral bozukluguyla! Ben transa gecmek &uuml;zreyim.

gulizi
eski sevgiliden dost olur ama bazilarindan da olmaz...hehe eski sevgili gelcek simdi dost olalim dicek bana..inanin bi yumruk (bunu daha &ouml;nce hic yapmadim) bi tekme valla y&uuml;z&uuml;ne t&uuml;k&uuml;r&uuml;r&uuml;m...(aslinda en iyisi para ile adam tutup d&ouml;vdirtmek onu :D :D :D ) d&uuml;s&uuml;ncesi bile mutlu etti beni..

yessie
14 06 2002, 17:00
Olabilir.. ama pek az filmin ikincisi birincisi kadar guzel olur. :)

Cozsoy
14 06 2002, 17:00
Eski sevgiliden yeni sevgili olur mu?Siz bana onu cevaplayin.

DisiAslan
16 06 2002, 17:00
Cok nadiren bal maskesi...Daha cok temizleyici cilt &uuml;r&uuml;nlerini tercih ediyorum, makyaj suratimda kalmasin da...Ama kimse bana Hollywood'dan artiz misin diye sormadi :( :p

Hazelnut
Haminlar neden guzellikten bahsetmiyoruz biraz da...Aramizda guzelliklik maskeleri ile ilgili bilgisi olan var mi? Oyle guzellik salonlarinda kullanilan urunlerden bahsetmiyorum. Tamamiyle dogal urunlerden.Gecenlerde birisi bana Penelope Cruz'a benzedigimi soyledi vallahi kendimi cok iyi hissettim, Penelope'yi o kadar begenmesem de yine bakimli bir hatun...Buraya ilk geldigimde de bana Hollywood'dan misin diye sormuslardi. Artiz misin falan diye. Zaman zaman boyle iltifatlar yaramiyor degil hani...Haydi hanimlar is basina...Biraz da guzellik formulleri zamani... ;)

Hazelnut
Disi Aslan, bali hic denememistim. Bu hafta deneyecegim. Herhangi bir formulun var mi?

Trash
17 06 2002, 17:00
evet evett bal iyidir bilirim :)

Trash
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Y&uuml;zler hep b&ouml;yle g&uuml;ls&uuml;n ;)

DisiAslan
Yoo oyle form&uuml;l felan yok hazel, bildigimiz bal, ince bir tabaka halinde s&uuml;r, yar&yacute;m saat beklet. that's all ;) Ben pek inanmam maskelere felan, ama bal her derde deva derler.

Hazelnut
18 06 2002, 17:00
Cok yorgunum uc gundur. Trafigin yorgunlugunu nasil atabilirim uzerimden? Bu konuda fikri olan?

pumpkin
22 06 2002, 17:00
Hazel, yorgunlugunu nasil attin? Bana da fikir lazim bu konuda.Daha evvel burada T&uuml;rk&ccedil;enin yozlasmasi konusunu tartismis idik. D&uuml;n gece Ceviz Kabugu'nda bu konu tartisildi, ancak ben &ccedil;ok az bir kismini izleyebildim. Izleyen varsa bir zahmet biraz anlatabilir mi? Bizim degindigimiz t&uuml;m konulara deginildi mi? Aslinda telefonlarini bilsem arayacaktim :(

MAra
23 06 2002, 17:00
Ben de az bir kismini izledim. Yeri gelmisken uzun zamandir aklimda olan bir linki vereyim. <a target=new href=http://www.tdk.gov.tr/imla/]TDK Imla klavuzu[/url]

Hazelnut
23 06 2002, 17:00
Pumpkin,valahi ben yeni bir yontemden bahsedecegim: 1. O bayiltan trafikten sonra eve gelip, once sicacik bir banyo aliyorsun.2. Banyodan sonra parka ya da bahceye yuruyuse ya da hafif tempolu kosuya cikiyorsun. (Bikinini yanina almayi unutma)3. Sonra da ya havuza ya da sahile iniyorsun.- Sahili kesinlikle tercih ederim.- Sahilde iki saat gunes altinda uyuya kaliyorsun. 4. Uyandiktan sonra sahil boyunca ciplak ayak kumlarin uzerinde yuruyorsun. Bu ayak kaslarinin calismasina sebep olacaktir ve seni rahatlatacaktir. 5. Yuruyus sonrasi, bulundugun yere geri donup gunes altinda istakoza donmus arkadasini kandirip satranc ya da tavla oynamaya ikna ediyorsun.6. Oyunda yenilirsen, karsi tarafa her turlu iskenceyi edip stresinden bir daha kurtulmus oluyorsun. :D 7. Aksama eve gelip televizyon karsisinda bol kopuklu Turk kahveni hopurdete hopurdete yudumluyorsun.8. Sonra da tum gunden aldigin zevk ile televizyon karsisinda misil misil uyuya kaliyorsun.Ertesi gun trafikten eser bile kalmaz. Bu formulu uygula, eger kesmezse yenisini veririm. :D

ciko
24 06 2002, 17:00
...evet Pumpkin...bence de bunu mutlaka uygula... :D ...hatta o gunesin altinda istakoza donen arkadasin da ben oliim... :D

de facto
02 07 2002, 17:00
Ben traf&yacute;kten bunalm&yacute;s Nur u alarak dag koyune c&yacute;kar&yacute;yordun.Buz g&yacute;b&yacute; havuzda ay&yacute;l&yacute;yorduk &yacute;lk once sonra da koynumda uyuyordu hemen

MAra
3-4 Saat kadar uzaklikta Assos var. Aradiginiz kosullara cok iyi uyuyor.

pumpkin
Iyi diyosunuz da arkadaslar, Istanbul'un g&ouml;beginde bunu nasil uygulayacagiz? Bogazda oturuyorum ama, &ouml;yle kumlu sahil yok. En yakin sahile gitmek i&ccedil;in yine yol tepmek lazim ki...&yacute;&yacute;h bu form&uuml;l uymadi pek. Hem de bikiniyle bogazda sereserpe yattigimi d&uuml;s&uuml;nemiyorum. Bu dediginiz olsa olsa g&uuml;neye tatile gidince olur. Sertab'in sarkisindaki gibi. &Ccedil;iko, tatilde istakozum olmak istersen buyur gel gidelim :D

Hazelnut
27 07 2002, 17:00
Bu erkekler bir garip. Gecenlerde cok iyi muhabbetim olan bir &quot;arkadas&quot; beni oyle sasirtti ki. &quot;Bak bu aldigimi begenecek misin&quot; ile baslayan muhabbet, &quot;bu hafta sonu ne yapiyorsun&quot;a dondu? Ben de saskin gozlerle her iki laf arasi &quot;pardon?!?!&quot; larimi eksik etmedim ama adam hala tinmiyor tabii. Oyle sarkiyor ki agzimin icine dusecek.En sonunda suratina bir kahkaha patlattim ki kendine geldi. Bu hafta sonu oyle yogunum ki. Artik anla be adam yani!! When Sally Meets Harry'i izeyen var mi? O filmde Harry der ki &quot;Kadinlar ile erkekler asla arkadas olamaz. Cunku araya mutlaka farkli duygular girer...&quot; Siz buna katiliyor musunuz? Bence arkadaslik kurmak mumkun her iki tarafin belli sinirlar icinde kalmasi kosuluyla. Yaklasik 4 senedir cok yakin bir arkadasim var ve benim hatirlatmama gerek kalmadan arkadaslik sinirlarini korumasini bildi simdiye dek.Siz ne dusunuyorsunuz?

CynIc
28 07 2002, 17:00
Hazel,Bence adamin dedigi dogru. aksi cok zor bence. Birkac &ouml;rnek g&ouml;sterebilirsin ama onlar istisna...CynIc

Nabuceto
28 07 2002, 17:00
hazelnut yazdigin konu cok hosuma gitti bir seyler soylemeden duramayacagim.... o filmi bir kac defa izledim cok hos bir filimdi; hele restorandaki orgazm taklidi muhabbetinde gulmekten kirildim. Aslinda orda savunulan konu su; erkek ile kadin birbirini fiziksel olarak cekici buluyorlar ise veya taraflardan biri bana gore, bu iki karsi cinsin arkadas olmalari mumkun degil. Eger ikisi de birbirini bu anlamda cekici bulmuyorlar ise cok guzel arkadas olabilirler. Arkadasligin siniri derken cinselligi kastediyorsun herhalde. Insanin dostu ile yatmasinin ne gibi bir sakincasi olabilir. Asiklarimiz ile dost olmayi beceremedigimiz icin bence iliskiler saglikli ve uzun olamiyor..Bu anlamda dostlarimiz asiklarimiz haline gelebiliyor ise ki bence cok zor bir olay mukemmel olmaz mi?

Muci
19 08 2002, 17:00
Bu Folder biraz olsun kadinlarin sorunlarina yonelik cozumler getiriyor vede yakin zamanda meydana gelen olaylarda parmagi olan kadinlari veya bayanlari hic olmazsa mesgul eder ve boyle problemleri bir daha yasamayiz.Hadi bayanlar bakin bakalim neler olmus neler olacak hadi hadi cekinmeyin tamam tamam ben cikiyorum. Bir sey ima etmedim hemen imali imali yazmaya kalkmayin benim hakkimda.

yankeemert
19 08 2002, 17:00
himmmm

Hazelnut
26 02 2003, 18:00
Bu sorum erkeklere aslinda:

Bir erkegin bir bayani aklindan cikaramayacak kadar sevmesi normal mi? Ozellikle de bayandan duygusal yonde bir yaklasim yoksa, erkek neden ayni tutumla sevmekte israr eder?

nargilelicocuk
26 02 2003, 18:00
cunkum erkek sevdimi tam sever, erkek sevdimi aklini kullanmadan sever, erkek sevdimi gercekten sever, erkek kadin kadar akilli degildir, kalbini bir kez verdimi bir daha o kiz erkegin kalbinden cikmaz, bir parca olarak kalir, kadin unutur, ama erkek unutmaz.... erkek derinden sever, platonik olarak da olsa sevdimi kalbini yakar cayir cayir....

Unique
27 02 2003, 18:00
erkek cikarsiz, karsiliksiz sever...
mantik evliligi kadinlarin
ask evliligi erkeklerin kafasinda olan seydir...

Kadin bile bile bir kumarbaza yada sarhosa asik olmaz, ama bir erkek severse eger bile bile bir hayat kadini ile beraber olur...

~akdeniz~
01 03 2003, 18:00
ay pardon yanlis girmisim ben bayanlarin dosyasi sanmistim burayi...

PERTY
:)

TexasRanger
<< Bir erkegin bir bayani aklindan cikaramayacak kadar sevmesi normal mi? Ozellikle de bayandan duygusal yonde bir yaklasim yoksa, erkek neden ayni tutumla sevmekte israr eder? ]]

Şimdi hazelnut kardeşim bak objektif açıklayayım efem :) ciddiyim :)

Şimdi bi erkek kör kütük bi kadını seviyoo ve kadından tık karşılık yok neden seviyooo???? nedeni açık sizi kolay lokma görmediği için tutulmuş o sizi kendi ilahı sanır, aslında gerçekten sevmiyordur sevdiğini sanır zira daha önceki ilişkilerin yıkımının izleri vardır üstünde...o sizde güzelli bulmuştur ama o güzellik içseldir...sizi ele geçirdi mi yani flört, aşk, sex vs. yaptıktan sonra bi süre sonra sizden gerçek anlamda hoşlanmadığını anlicaktır genelde böyle olur genelleme yapma arkadaşım demeyin tecrübe konuşur en azından benim fikrim...dediğim gibi bu ilişki uzun da sürebilir kısada ama kadın evlenelim artık demezse belki biter...çoğunlukla çabuk biter...maalesef.

size bi sır veriim hanımlar...gerçekten bi erkek sizi seviyorsa...sırf sex istekli yaklaşmaz, sizin yanınızda heyecanlanmaz bakın eğer bi erkek sizinle konuşurken heyecanlanıyorsa ondan iş çıkmaz bi gün patlak verir ilişki...size önem verir ve hafif hafif sizi kıskanıyorsa işte gerçekten seviyordur yoksa yok.

Şindik bu kadar ;)

Teksasgirl
Kesinlikle katiliyorum.Erkekler sevdimi tam seviyor.Hatta o kadar ki ayrildiklarinda kadinlardan intikam alma yoluna gidiyolar.Guvensizlik bas gosteriyor.Cok sevdigim bi arkadasim kiz arkadasindan ayrildiginda ( cunku evlenmeyi dusunuyordu) bunalima girmisti ve birlikte oldugu her kadini ayrildigi sevgilisi ile ozdeslestiriyordu.Civi civiyi soker derler ama erkekler bu devrede bu civiyi bulamiyacak derecede duyu organlarini yitiriyorlar.Kadinlarda ise tam tersi duyu organlari tam techizatli hale geliyor.Ve radarlar aciliyor ilk gelen kisi ile birlikte olunuyor digerinden intikam alircasina ve bunu bi sekilde eskisine bildiriyor sanki onu cok ilgilendirirmiscesine........ ;)

arizona
05 03 2003, 18:00
Iyi ki bayanlar giremez yazdiniz,hereldeki butun forum bayanlari bu topige bir ugramistir :) .

Bornovali
05 03 2003, 18:00
8 MART KADINLAR GUNUNUZ KUTLU OLSUN,
Kadinlarin her konuda hakettikleri yere gelmeleri dilegiyle (Bu foruma erkek sinek bile giremez diyor ama , kutlayayim dedim :) ;) :p

yankeemert
07 03 2003, 18:00
hmmm

Hazelnut
texas,
peki ya utangac erkekler icin ne demeli? Eger bir erkek karsinizda utanip sIkIliyorsa, bu neye isarettir? Ben utangac erkekleri pek tutmam, pek toleransli da degilimdir utangaclara.

PERTY
hammmm

Hazelnut
29 03 2003, 18:00
Simdi de biraz camasir-bulasik islerinden bahsedelim.
Ozellikle ABD 'deki hanimlara soruyorum.
Camasirlarinizin beyaz otesi olmasi icin, yikarken camasira ne gibi formuller eklemek lazim-camasir suyu disinda-. Camasiri yipratmayacak urunlerden bahsediyorum. Beyazlarima beyaz otesi isiltiyi nasil verebilirim? Herhangi bir urun kullanan/bilen/duyan varsa paylassin lutfen.

Hazelnut
30 03 2003, 17:00
Godless,

Sicak mevsimin rengi beyaz oldugu icin beyazdan vazgecmem. ;)

whence,

yerler icin cesit cesit urunler var piyasada. Kitchen cleaner, bathroom cleaner vs... Bu urunleri dikkatli kullanmak lazim, iclerindeki maddeler (?!) zararli olabilir. Halilar icin, cok guzel hali yikama makinalari var. Rug doctor adinda. 3-4 ayda bir duvardan duvara halilarinizi yikamak isterseniz, ideal!

Hazelnut
Bu arada, relationship expert, Texas Ranger arkadas nerede?

Hazelnut
Tell him to stop by to drop a few lines. I need his expert advice. ;) Belali erkeklere bir kac recete yaziversin.

Hazelnut
Nasil anlatsam...
nerden baslasam...
will tell u later...

whence
Benim arkadaslarim Tide kullaniyorlar ve memnunlar. Ben hangi detarjan on sale ise onu kullaniyorum. :) Surf marka onlanda iyi.

Peki yerleri silmek icin ne onerirsiniz?

Godless Commie
Beyaz camasir derdine care:
Beyaz hicbirsey almayin..

Godless Commie
Iliski uzmani arkadas, bizimle iliskisini kesmek zorunda kaldi maalesef..

Insatciliga baslamis, cocuk bahceleri filan yapiyormus..

Godless Commie
<< Benim arkadaslarim Tide kullaniyorlar ve memnunlar. Ben hangi detarjan on sale ise onu kullaniyorum. :) Surf marka onlanda iyi.

Peki yerleri silmek icin ne onerirsiniz? ]]

Pine-Sol...

Piril piril filan oluyor yerler.

(Reklam gibi oldu valla..)

Godless Commie
Hayrola?

(Oh, I don't think he'll be stopping by anytime soon..)

tanersavas
31 03 2003, 17:00
Vay be..folder ne diye acilmis ne olmus..ama eger en bastan camasir suyundan falan bahsetseydiniz istediginiz gibi erkeklerin girmedigi bi folder olurdu !

iluvhnh
02 04 2003, 17:00
Hazelnut ben Tide ve Clorox kullaniyorum. Makineye deterjan koyduktan 5 dakika kadar
sonra camasir suyu eklemen lazim. Sonra camasirlari atiyorum. Bir de beyazla birlikte
acik pembe, acik sari ya da mavi bir sey bile olsa yikamam. Bilmiyorum bunun etkisi
olabilir mi.

Kavorka
Mintax....

whence
Tesekkurler Hazelnut ve Godless Commie. Pinesol zaten kullaniyordum. Birde simdi portakalli bir urunler cikmis piyasaya, onlardan hic kulandinizmi?
Sevgiler

tanersavas
03 04 2003, 17:00
Ben Alo kullaniyorum..ama yenisinden :)

tanersavas
Rinsomatik de iyi ama..3 in 1..bi de camasiri makineye atmadan once iyice dovuyorum tokacla..

tanersavas
mavilerle ic camasiri atmayi deneyin..cok iyi oluyor..buz mavisi don bulamazsiniz piyasada..

tanersavas
lipstick..konumuzla alakali hic degil ama..new yorktaysan goruselim mi :)

iluvhnh
11 05 2003, 17:00
New York'da degilim Tanersavas.

Marijuana
11 05 2003, 17:00
kadınlara özel yazmışsınız erkekler abarmış sonra ilk başlangıcla en sonu cok ilginc deterjana varan olaylar :) ))))

thekadir
18 08 2004, 17:00
:D

daisyyy
19 08 2004, 17:00
:eek: kafasini kirsaydin...cantani gecirseydin ya kafasina :mad:

djuan
jineko sen bayanmıydın yaw..

jineko
geçen gün bi erkeğin elle tacizine uğradım. hepsi hayvan bunların :mad:

djuan
20 08 2004, 17:00
ne bilim eski ikonun erkek ikonuydu sanırım... hmm jinekolog bir forumcumuzda oldu hadi hayırlısı..

*BaLLeRinA*
Yardim!.
Dun bu yil ikinci defa **ua parklardan birine gittim-daha evvelden de yanmistim yazin basindan beri ama...- yoyle cirkin yandim ki..
bikinimin iplerinin 1 cm cevresine gunes yagi surmemisim, denize girerken cikartmadigim saati kolumda unutmusum yuzume gunes kremini surerken biraz dalga dalga surdugum icin azicik garip gorunuyor :D napicam ben yaaaa.. bu kadar salaklik olamaz..

babyface2usa
n lipsticik filanya ben biraz feansiz kaldim olaya :) bu arda n ny si ben ordayim..ya n diyom ben neyse :) :o

jineko
evet sen ne sanmıştın

jineko
vurdum vurmazmıyım ama çok korktum

jineko
saol tatlım ;)

JellyBOY
26 11 2004, 18:00
;)

mystery in truth
27 11 2004, 18:00
ne war burda bakıım
sewgulu yunık gardasım demıs
Kadin bile bile bir kumarbaza yada sarhosa asik olmaz, ama bir erkek severse eger bile bile bir hayat kadini ile beraber lur
hadı lennnnnn
osmanlı faateh geldı
hayat garısıyla ne ısım olur len
18lık cıtırlar warkene
ah ulen lılacugum geldı aklıma
gızı gozu acılmamısken alacan yanınakı senden baskasını gormesın
gızlar ılk zokayı yedıgı erkegı asla wede asla unutamazlarrrrr

:cool:

mystery in truth
yınemı sen len
olum kuyruk gıbın pesımdesın
fena olacak bakkk
kızdırmayın benııı gıderımm ozlersınız benııı
bu mod efendu bıelrek banladı benımdıger nıcklerı
sılerım felan dıyene
ulen hakkımda kıtaplar yazılacak be yaww
fatıhler olmez watan bolunmez gardasım
eklo oldum :D

fatihkhan
oglum sen katıp melekler gıbısın wallaaaa
bırı sagımda bırı solumda
belkı de ben senın arastırma konun oldum ne bıleyım
herseyı mı okumus we de taklıt etmekte de uzerıne yok yanı
pravoooooooooo :D

yilan2007
15 06 2005, 17:00
lem bikerem kim acm1sssa bu forumu anlatim bozuklugu yapmis kadinlara ozel degil ozgu olur ;)

restaw
01 10 2005, 17:00
:p

chickgirl
01 10 2005, 17:00
yani restraw oturmussun butun eski folderlari uste cekmissin gordedim sanmaaaaaaa