PDA

Tüm Versiyonu Göster : Tarikatlar ve Dini Vakıflar ekonomik olarak nasıl güçlendirildi

DeliKasif
24 08 2007, 17:00
Saygin arkadaslar ,
Gudumlu medya yine gorevini yapiyor ve halkin da cabuk unutma yetisini kullanarak
AKP destekli bir cok hortumlama olaylarini yazmayarak gozden kaciriyor.

Sizlere sorsam YIMPAS olayi ne oldu ?
veya hadi bi deyiniz , topladigi yardim paralarini ic eden DENIZFENERI dernegi ne oldu ?
Dogal olarak bir cogunuz hatirlayamayacaksiniz !
Ve hem YIMPAS hem de DENIZFENERI DERNEGI 'nin yaptiklari yanlarina kar kaldi !
Bu olaylari takip ederek yazan var mi hic ?

DENIZFENERI DERNEGININ , tam vergi muafiyetine alindigini biliyordum.
Bu konuda bir arastirma yaptigimda asagidaki bilgilere ulastim.
Halkin yardim duygusunu istismar eden DENIZFENERI DERNEGI halen
yuzde yuz vergi indirimi listesinde bulunuyor.
Kendisi faydali dernekmis !!!
yapmis oldugu yolsuzluklara ragmen faydali halini devam ettiriyor !
Fayda kime diye sormayin !

Ama bakiniz hangi dernekler faydali degil ve yuzde yuz vergi muafiyet listesinde bulunmuyor ;

Atatürkçü Düşünce Derneği, Mehmetçik Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetler Vakfı,
Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çocuk Esirgeme Kurumu ...Asagidaki listede gorulecegi gibi mehmetcik veya Turk Silahli Kuvvetler vakfi
bir denizfeneri dernegi ,bir Muradiye Kultur vakfi ,Gedik Egitim ve sosyal yardim vakfi kadar onemli ve kamu yararina sahip degildir !!!

Sizlere bir de yuzde yuz indirimli vakif ve derneklerden ornek vereyim;

Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (21 Kasım 2003)

Eymir Kültür Vakfı (12 Temmuz 2005)

Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı (21 Kasım 2003)

Marmara Eğitim ve Kültür Vakfı (12 Temmuz 2005)

Muradiye Kültür Vakfı (6 Aralık 2004)

Suna ve İnan Kıraç Vakfı (12 Temmuz 2005)

Tekfen Eğitim Sağlık Kültür Sanat ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (23 Eylül 2004)

TOHUM Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı (12 Temmuz 2005)

Toplum Gönüllüleri Vakfı (29 Temmuz 2004)

Türk Eğitim Derneği İstanbul Koleji Vakfı (12 Temmuz 2005)

Türk Eğitim Sağlık ve Çevre Vakfı (12 Temmuz 2005)

Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (28 Ekim 2004)

Türkiye Yüksek Tahsil Gençliği Öğrenim ve İhtisas Vakfı (30 Eylül 2004)

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı (17 Kasım 2005)

Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı (17 Kasım 2005)

Samsunspor Kulubü Derneği (10 Aralık 2002)

Aydın Spastik Çocuklar Derneği (10 Ocak 2003)

Sağlıklı Bebekler İçin Elele Derneği (13 Ocak 2003)

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (7 Şubat 2003)

Tüketici Hakları Derneği (3 Mayıs 2004)

Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (20 Aralık 2004)

Görmeyenler Birleşme Derneği (12 Ağustos 2005)

Kimse Yok Mu Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği (16 Şubat 2006)

Sultanahmet Camii Koruma ve İhya Derneği (17 Nisan 2006)

Bu sayilan kamu yararlı dernek ve vakıflara yapılan bağışlarda ancak Bakanlar Kurulu'nun
izni ya da kamu yararına dernek olma koşulu ile sadece yüzde 5'lik bir vergi indirimi sağlanırken, faaliyet konusuna gıda bankacılığı ibaresi ekleyen, tarikat ve cemaat ilişkili dernek ve vakıflara yapılacak gıda, temizlik, giyecek ve yakacak bağışlarına, yüzde 100 vergi muafiyeti sağlanmaktadır.

Naci Kaptan

AKP'den 18 vakfa vergi muafiyeti

Vakıf ve derneklere vergi muafiyeti tanıma yetkisini Medeni Kanun ile kaydeden AKP, 2003'te çıkardığı yasayla bu hakkı yeniden kazanarak 13 dernek ile 18 vakfa muafiyet sağladı

Hükümetin, bazı tarikat ve cemaatlere yapılan bağışlara vergi muafiyeti getirdiği ortaya çıktı
AKP'den tarikat teşviki
* AKP döneminde yapılan iki düzenlemeyle bazı tarikat ve cemaatlerin vakıf ve derneklerine yapılan bağışların tamamı vergiden muaf hale getirilirken, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Mehmetçik Vakfı gibi çağdaş kurumlarda bu oran, o da hükümetin iznine bağlı kalmak şartıyla yüzde 5 olarak uygulanıyor.

MURAT KIŞLALI
ANKARA - AKP döneminde yapılan düzenlemelerle, bazı tarikat ve cemaatlerin vakıf ve derneklerine yapılan bağışların tamamının vergiden muaf hale getirildiği ortaya çıktı. Buna karşın Mehmetçik Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği gibi vakıf ve derneklere yapılan bağışlarda ise ancak Bakanlar Kurulu izni veya ''kamu yararı olması'' şartıyla ve sadece ''yüzde 5'lik bir vergi indirimi'' sağlanıyor.

İsmail Ağa Cemaati'nin önde gelenlerinden Cüppeli Ahmet Hoca lakabıyla bilinen Ahmet Ünlü 'nün Malta'ya yaptığı gezide mayolu fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından, Türkiye'de faaliyet gösteren tarikat ve cemaatlerin maddi kaynakları bir kez daha gündeme geldi. AKP hükümeti, 2 Ocak 2004'te yürürlüğe giren 5035 sayılı ve 31 Aralık 2004'te yürürlüğe giren 5281 sayılı yasalar ile Gelir Vergisi Yasası'nın 40/10. maddesini değiştirdi. Yasada yapılan değişiklik sonucu, ''Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara, Maliye Bakanlığı'nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin maliyet bedelinin tamamının, beyanname veren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince gider olarak indirilebilmesi' ' sağlandı.
'Bağışlar KDV'den de muaf'
Böylece faaliyet konusu içine ''gıda bankacılığı'' ibaresini ekleyen tarikat ve cemaatlerin vakıf ve derneklerine yapılacak ''gıda, temizlik, giyecek ve yakacak'' bağışları, tamamıyla vergiden düşülüyor.
Buna göre gelir beyannamesi veren tüm gerçek kişi ve kurumlar, bağış yapmaları durumunda bu kapsama girerken, yapılan bağışlar KDV'den de muaf tutuluyor. Ayrıca ''gıda bankacılığı'' yapan vakıfa Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınması veya derneğin ''kamu yararlı dernek'' olması da gerekmiyor.
Mevcut mevzuata göre, sadece Bakanlar Kurulu tarafından ''vergi muafiyeti'' tanınan vakıflar ile ''kamu yararına çalıştığı tespit edilen'' derneklere yapılan bağışlarda, sözkonusu bağışın yüzde 5'ini aşmayan kısmı vergiden düşülebiliyor. Bu oran kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10'a çıkabiliyor.
Faydalanamayanlar
AKP'nin ''yüzde 100 vergi muafiyetinden yararlanamayan' ' çağdaş vakıf ve dernekler arasında ''Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Silahlı Kuvvetler Vakfı, Mehmetçik Vakfı, Anne ve Çocuklarını Eğitim Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çocuk Esirgeme Kurumu'' da yer alıyor.

Unakıtan: 18 vakıf vergiden muaf

ANKA

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bakanlar Kurulu tarafından 2004'ten bu yana 18 vakıfa vergi muafiyeti statüsü verildiğini belirtti.

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara vergi muafiyeti hakkının tanınması yönündeki yasal düzenlemeden, tarikat ve cemaat derneklerinin yararlandırıldığı iddialarını TBMM gündemine getirdi. Karademir, yazılı soru önergesinde, şu noktalara dikkat çekti:

Söz konusu yasal düzenlemeden yararlanan dernek ve vakıfların, genelde, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkeleri ve anayasamızın 174. maddesinde yer alan devrim yasaları ile çelişkileri olan dernek ve vakıfların olduğu haberinin yer alması tarikat ve cemaat ilişkili dernek ve vakıfların AKP iktidarı eli ile desteklendiği, iddialarını güçlendirmektedir.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Mehmetçik Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetler Vakfı, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi kamu yararlı dernek ve vakıflara yapılan bağışlarda ancak Bakanlar Kurulu'nun izni ya da kamu yararına dernek olma koşulu ile sadece yüzde 5'lik bir vergi indirimi sağlanırken, faaliyet konusuna gıda bankacılığı ibaresi ekleyen, tarikat ve cemaat ilişkili dernek ve vakıflara yapılacak gıda, temizlik, giyecek ve yakacak bağışlarına, yüzde 100 vergi muafiyeti sağlanmaktadır.

Karademir, önergesinde, şu soruları yöneltti: Gıda bankacılığı adı altında faaliyette bulunan ve yüzde 100 vergi muafiyeti sağlanan dernek ve vakıfların çalışmaları ve sosyal faaliyetleri denetlenmekte midir? Vergi muafiyetinden yararlananların içerisinde, ülkenin birliği ve bütünlüğüne, Cumhuriyetin temel ilke ve hedeflerine aykırı eylem ve faaliyet içinde bulunduğu tespit edilen vakıf ve dernekler var mıdır? Varsa, bunlar hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır? Yasanın ilk yayınlandığı 02.01.2004 tarihinden bu yana kaç adet vakıf ve dernek vergi muafiyetinden yararlandırılmıştır?

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise, önergeye verdiği yanıtta, derneklerin İçişleri Bakanlığı, vakıfların ise, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce denetlendiğini, kamuya yararlı dernek statüsü verilen dernekler ile vergi muafiyeti tanınan vakıfların ayrıca Maliye Bakanlığı'nca incelendiğini belirtti.

Dünyanın bir çok ülkesinde söz konusu dernek ve vakıflara, benzer teşviklerin uygulandığını belirten Unakıtan, Kaldı ki bu uygulama ile gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara sağlanan bir vergisel avantaj söz konusu olmayıp, vergi avantajı bağış yapanlara sağlanmaktadır dedi.

Unakıtan, Bakanlar Kurulu'nca vergi muafiyeti tanınan vakıfların isimlerini vermezken, söz konusu dernek ve vakıflara Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, kamuya yararlı derneklerin listesine ise İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden ulaşılabileceğini belirtti.

Unakıtan, 1 Ocak 2004'den itibaren 18 vakıfa Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti statüsü verildiğini, kamuya yararlı dernek statüsünün verilmesi işleminin Maliye Bakanlığı'nın görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı'nca yürütüldüğünü kaydetti.

nonyaz
28 08 2007, 17:00
verdikleri komurleride kendi tarikatlarindan saglamislardir para yine icte kalmistir :)

runrunrun
02 11 2007, 18:00
.

zevahir
03 11 2007, 18:00
aferin sana Kaşif bir ara uğra da madalyanı takıvereyim! :)