PDA

Tüm Versiyonu Göster : Hocali Katliaminin uzerinden 10 yil geciyor...

oxyd-06
24 02 2002, 18:00
olayi senden duydum ilk defa..sitede victims bölümüne göz attim da sayfayi asai kaydirirken isimler akinca bi hos oldum beah..fotograf bölümüne zaten dikkatli bakamadim bile..yine ortada bunca olay ve kanit varken sadece güclü olamadigimizdan dolayi birseyler yapamadigimiz ve hatta soykirim masalinda haksiz duruma düstügümüz geldi aklima da..neyse..PS:cevap sayfasini acarken formor un mesaji geldi de..formor ööle bisey istedigini sanmiyorum akil var mantik var..ayrica bu yaziyi olayi yasamis birinin yazdigini ve bu yüzden tepkisinin bizden fazla olacagini da göz önüne alarak okursan daha ii olur..

yasin- The Gomser -
dünya üzerinde zulüm görmüs her insan intikam almaya kalkarsa yine dünya üzerinde canli tek bir yaratik kalkmaz. medeniyet dedigin tek disi kalmis canavar bu isi artik medeni siyasi yöntemlerle yapiyor. örnek 1-a: sözde ermeni katliami. her intikam topla tüfekle alinmiyor artik. gücü olan topla tüfekle yapiyor ama senin umut ettigin gibi bizler henüz o güce ulasamadik... yoksa istedigin intikamolsun. dünyada o kadar cok insan var ki intikam alinmasi gereken. yalniz türk toplumu icin gecerli degil tabi bu... yoksa dükkan senin...ama dedigin gibi ölenlere allahtan rahmet dileriz. keske olmasaydi. ama intikam alacagiz diye yeni intikamlara neden olmak cözüm degildir. savasin iyisi barisin kötüsü olmazmis...selamlar...

formor
<< Hocali bizi intikama cagiriyor... ]]Nasil bir intikam oneriyorsun pek aciklamamissin. Biz de katliam mi yapicaz, kan mi dokucez? O zaman katliam yapanlardan ne farkimiz olucak?

seth6
&lt;&lt; Hocali bizi intikama cagiriyor... &gt;&gt;ee ne yani,bizde cevremizdeki,T&uuml;rkiyede ki ermenilere mi saldiralim? O zaman T&uuml;m Polonyalilar,Yahudiler de Almanya'ya saldirsin.Daha bir s&uuml;r&uuml; &ouml;rnek var,savas hicbir zaman kisisel olaylar icin yapilmamistir.Her zaman,her milletten insanlar zarar g&ouml;rm&uuml;st&uuml;r.Bunca savasa ragmen,sonuc ne? Bu kadar masum insandan bahsediyosun,sen sadece Azerbeycan T&uuml;rkleri icin mi duyarlisin,yoksa d&uuml;nya insanlari icinde birseyler yapiyomusun.Gelmis buraya propaganda yapiyosun!! Sen kendin,dedelerin,ailen vs. bu katliami yasamis olabilirsiniz.Bu konuda ne kadar duygusal davranirsan davran,bu senin buraya gelipte intikamdan bahsetmeni gerektirmez.

seth6
D&uuml;nya uzerindeki &uuml;lkeler &quot;KAN DAVASi&quot; d&uuml;s&uuml;ncesini benimselerdi,yer yerinden oynardi.

elchin
Merhaba Arkadashlar10 sene once, 1992, 26 Subatta , Azerbaycanin Hocali kentinde Azerbaycan Turklerine karsi ermeniler tarafindan cok korkunc bir katliam yapildi. Bu soykirim sonucu bir gecede 1000-den fazla insan hayatini kaybetti, binlerce insan manevi ve fiziki olarak yaralandi. Allah Hocali shehitlerine ve tum shehitlerimize rahmet etsin... Amin...Hocali bizi intikama cagiriyor...Hocali katliami dolayisiyla achilan yeni bir sayfayi dikkatinize sunuyorum. Inaniyorum ki, bu masum insanlarin hakk sesinin butun dunyaya duyurulmasina yardimci olacaksiniz...Http://www.khojaly.netSaygilarimla, Elchin AzimliBaku/Azerbaycan

froglet
25 02 2002, 18:00
Intikam!!!!!!!!!!!!! Amerika'nin yaptigi gibi biz de bombaliyalim korolasilari. Yaf kacinci yuz yilda yasiyoruz, halen nasil boyle seyleri post edebilirsiniz ki. Dunya uzerinde kim kimin soyunu kirmamis ki halen gozumuz onunde insanlar oldurulmekte, once bi su onunuzde olan haksizliklara dur diyin sonra gecmisin acisini cikarmaya kalkisin. Afganistanda onca adam bosu bosuna oldurulurken sesinizi cikardiniz mi, bosnada insanlar canli gomulurken sesinizi cikardiniz mi, yuzlerce kurt vatandasimiz sirf PKK'ya olan dusmanlik yuzunden canice oldurulurken sesinizi cikardiniz mi, kendi ulkenizin insani sokakta acliktan donarken sesinizi cikardiniz mi? Haklisiniz tabi amerika, israil gibi ornekler varken onumuzde intikam hirsiyla burunmemek elde mi? Ermeniler de intikam icin bize saldirsinlar, o kadar soykirim tasarilari veriyorlar surekli amerikan komitesine bosa cikmamis olur, yunanlilarin da gecmisten bir intikam hirsi var, ne kadar dost gorunselerde halen turk isgali altinda yasamis olmayi hazmedemiyorlar, eeee araplarda oyle onlarda isgalci turklere karsi gecmisten bir kin duyuyorlar, herkes intikam alsin!

froglet
pardon siz intikam diyince celallendim birden, ama sayfaya bakinca aslinda sayfanin kotu niyetli olmadigini ve sizin bunu burda yazma seklinizin aslinda cok farkli oldugunu ve olayi cok farkli boyutlarla lanse ettirdiginizi gordum. O sayfanin amaci intikam degil bence, yapilan saldirilarin unutulmamasi icin genelde zaten hep bu tur sayfalar duzenlenir hem bizlere ders olsun hem de gelicek nesillere ders olsun bu tur seyler bir daha yasanmasin diye. Gunumuzde ancak gecmiste haksiz yere dokulen kanlar icin dava acarak gecmisi ve gecmisteki politikalari cezalandirabilmekteyiz o yuzdem intikam diyince farkli bir olay anlasiliyor. Yalniz bu tur sayfalara forum koymamak lazim o zaman o forumlar taraflar arasindaki kavganin yeri olup sayfanin asil amacini saptirmakta, burada da ayni seyi gordum.

froglet
forumdaki ingilizce yazilarda beni oldurdu esprik olsun diye mi boyle yapmislar yoksa ciddi olarak mi boyle anlamadim.

froglet
Iyide Elcin, intikam kelimesi halen yanlis burda. Insanlari isledikleri insanlik sucundan dolayi dava edersin cunku soykirim tum insanligin sucudur, soykirimi yapan ulkeler kadar buna sessiz kalan ulkelerde sucludur cunku ama intikam kelimesi cok gereksiz ve ilkel galiyor sizin amaciniz icin ve bence cok antipatikte. Intikam yerine insanlik sucundan dolayi dava ediyoruz gibi seyler kullanirsan o zaman bu tur tepkiler almazsin bence...

froglet
Bu arada senin azeri oldugunu fark etmemistim pardon turk oldugunu dusunup ornekleri ona gore vermistim, az cok turk tarihini biliyorsan azerbeycana yapilan eziyetlerin kibrista yasiyan vatandaslarimiza yapildigini bilirsin. Evet soykirim nerede olursa olsun hakli bir davranis degil yapilmamali ve yapilirken de diger insanlar sessiz kalmamali ve en azindan olaylarin diger insanlara yuzkizartici bir ornek teskil edilmesi icin yasal tedbirler alinmali. Ama dusun bi bak illaki soykirimlar insanlari canice oldurup gommekle ya da derilerini yuzmekle olmuyor ki, bugun irak'da pek cok cocuk amerikanin ve bazi avrupali ulkelerin onlara koymus olduklari ambargodan dolayi ya acliktan ya da ilacsizliktan dolayi oluyor ve kimsenin ruhu duymuyor kimse ses cikarmiyor, ustelik buna su an simdi dur denebilirken. Irak'in satmis oldugu petrol'un geliri'nin yuzde 33'u UN'e gidiyormus geriside amerikaya bu canilik degil mi sence peki? Elbetteki irkcilik, soykirim ve her tur insanlik ayibi kinanilmali ve dur denilmeli, oyle degil mi ama intikam asla! Sanirim intikam kelimesinin ne kadar kuvvetli oldugunun farkinda degilsin sana turkcesi benden daha duzgun olan arkadaslarn bu kelimenin anlamlari hakkinda yardimci olabilir, ben bu hususta yeterince kendimi bilge gormuyorum.

elchin
Merhabalar, Hocali katliamini yapan insanlarin mahkeme karshisina cikarilmasi bir intikamdir. Suclular cezalandirilmalidir ! Ermenistanin simdiki cumhurbaskani Robert Kocaryan o zamanlar Karabag ermenilerinin lideriydi ve bu katliam onun eliyle yapilmisti. Bu katliam butun Turk ve Islam alemine gozdagi vermek ucun yapilmistir.Hal hazirda ermeni esaretinde 300 yakin Azeri Turk kadin var. Ve bunlarin hepsi artik kac cocuk dogurmish... Bu cocuklar 10 sene sonra Ermeni ordusunu askeri olup, belki de bize kursun atacakdir.Ben intikam derken, Turkiydeki ve sair yerlerdeki masum ermenilere saldiralim demedim. Simdi size soruyorum beyefendiler... Yeriniz sicak, beyniniz sakin, her turlu problemen uzaksiniz ve Allahdan her zaman sizin icin boyle olmanizi dilerim. Amma, Allah korusun, bir gun sizin ailenize boyle bir katliam yapilsa naparsiniz? Oldurulen cocuklar sizin cocugunuz olsa, ermeni esirliginde olan kadinlardan biri de sizin ananiz, baciniz veya hanimizin olsa neyaparsiniz? Boyle medenice tavirlara devam eder misiniz??? Unutarmisiniz bu haksizliklari? Bakin su isimlere, olenlerin hepsi aileler, cogunun soyadi ayni...http://www.azerigenocide.org/khojaly/eyew.htmlSavashta insan da oler, kan da dokuler... Ancak hic bir zaman olen insanlara hakaret yapilmaz... Hic bir zaman olmush insanlarin yuzunun derisi soyulmaz... Olmus insanlar yakilmaz. Cocuklar oldurulmez...Ben intikam dedikte bu katliama sebeb olan insanlarin mahkeme karshisinda cevap vermesini kastettim. Nasil shimdi shu Milosevic cellat cevap veriyor. Bu insanlarin cevabini vermezsen , yarin yine saldirir sana , yarin yine kanini icher. Shukur Allaha, simdi Azerbaycanin guclu ordusu var ve artik zamanini bekliyor. Zaman gelir ve suclu cezasini alir... O zaman shu resimde gorduyunuz masum cocugun ruhu da guler belki..http://www.azerigenocide.org/khojaly/img/011.jpgNeyse... Affedin beni medeni isanlar, medeni dunya... Zihninizi bulandirdim, bashinizi agrattim... Siz medeni yazishmalariniza devam edin... Bende olmush yakinlarimin suclularini arayim, yer yuzunde hakk, adalet arayim... Allahimdan adalet dilenim...En guzel gunlerin sizlerle olmasi arzusu ileElchin AzimliAzerbaycan Respublikasi

de facto
05 10 2002, 17:00
Intiqam da alinar qan da.Daglilar hec vaxt qani yerde qoymuyublar.Ancax senin gelib burda bele yazilar yazmagin menasizdi.Azerbaycandaki yada Atilla Qayanin otagindaki ideologiyaynan burdaki ideologiya bir deyil.Birdeki Xocali baredeki melumatlari bele acix shekilde yazma !

de facto
05 10 2002, 17:00
Xocali? Intiqam ? get doyush da.Odu cecen oz camaatinnan bir qizi zorradigina gore Rus zabitinin yaxasina yapismisdi.Intiqam meydanda hell olunar.Onda qana qan diyeller !

borg
06 10 2002, 17:00
e ben hepsini anladim. gerci daha once latin alfabesiyle azerice okumamistim ama...dikkatli okursan anlamayacak birsey yok oz be oz turkce iste hoca.

Berkeleyfatihi-06
I dont know French, acun a selamlar, ne hocasi ya :confused:

de facto
ne diyon Berk ? ne fransizcasi ? :)

de facto
borg :) alemsin ya ben o mesaji elcin okusun diye ozellikle Azerice yazdim.