PDA

Tüm Versiyonu Göster : YENİ CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI?

burgundy
29 06 2006, 17:00
Tayyip Erdogan olmamali.
Bu kanuna uygun olsa da demokrasinin ruhuna aykiri.
Turgut Ozal da yapmisti ayni seyi zamaninda.
Gerci onun cumhurbaskanligi basbakanligindan iyi idi. Hatta Suleyman Demirel'inde.
Ama unutmamak lazim ki hem Demirel hem Ozal cumhurbaskanligini kaldiracak kulturel alt yapiya sahiptiler.

ottoman-man
fıkırlerınız neler?

*efe*
TAYYIP ERDOGAN OLMALI.......

rope
yobaz gerikafali namussuz biri olmasinda kim olursa olsun

oyle adam varsa ortada .. yok

rope
quote:Originally posted by: *efe*
TAYYIP ERDOGAN OLMALI.......

yobaz gerikafali namussuz olmasin dedim ya :D

bloody_xp
30 06 2006, 17:00
valla tayip erdogan olmasında kim olursa olsun diyecem yeter yani verdigi zarar 4 yıl içinde göcertti bizi bakın secim zamanları hepsi tek tek patlıyacak.

bloody_xp
bana gore arkadaslar avoice dedigi gibi yargıdan biri gelmeli ama anayasa hukukunu iyi bilen biri tayip gelirse veya onun gibi peskeh cekmeyi seven birileri gelirse yazık olur güzelim vatana baska birsey demiyorum.

djuan
sezerin suresi uzasa iyi olurdu ama illa bu hukumet sececekse iclerinden birini.. hic olmassa iclerindeki en aydın zihniyetlerden biri olan abdullatif sener olsun

burgundy
avoice ve bloody-xpye kesinlikle katiliyorum, hukuku cok iyi bilen biri olmali.
tabii AKPlilerin tek amaci anayasayi canlari istedigi gibi degistirmek.

applesweet
Michael Jackson

avoice
evet daha ne yapsın bu hükümet? dolar almıs basını gıdıyo, borsa yükseliyo, akaryakıt fiyatlarından bahsetmeye bile gerek yok, yargıya siyaset hiçbir dönemde bu kadar karışmamıştı, Türkiye'nin en güzide kurumları cahil atanmışlar yüzünden kan kaybediyor, ülkenin milli kaynakları komık fiyatları yabancı sermayelere peşkeş çekiliyor.. yeni ekonomik kriz kapıda ve çok daha zor atlatıcak bu krizi Türkiye.. erdoğan cumbaba olarak bu yükten paçayı sıyırmak ve de türk devleti ile olan hesaplaşmasını yapmak derdinde.. ooof ooof allah sonumuzu hayretsin

avoice
bahanelerin arkasına sığınmayı ne de cok sevıyoruz.. bizleri yönetenlerin basiretsizliği- ki bir devlet adamında olması gereken en önemli özelliktir BASİRET- bu hallere getirdi bu ülkeyi.. basireti sadece kendi emelleri için açık bunların

cumbaba bence yine yargı kökenli birisi olmalıdır.. TOBB baskanı da basbakan bence.. bu ülkeyi başarılı ve basiretli bir iş adamının yönetmesi cok önemli zira ekonomik problemlerimizi halledemeden rahat yüzü yok bize.. bir de hala AB'ye karsı olanlar var.. AB alsın bizi de begenmeyen begenmesin

ottoman-man
quote:Originally posted by: bloody_xp
valla tayip erdogan olmasında kim olursa olsun diyecem yeter yani verdigi zarar 4 yıl içinde göcertti bizi bakın secim zamanları hepsi tek tek patlıyacak.

yuhhh artık bu kadar mantıksız bı cevap olamaz heralde.daha ne yapsın bu hukumet onune sutmu getırcek senın

ottoman-man
avoıce yazdıklarının hepsı mantıktan uzak.bu son yasanan dalgalanma dunyadakı tum ulkelerde oluyor.son olarak abd faizleri dusurunce otomatıkman butun dunya pıyasaları normale donmeye basladı.yanı bu kuresel bı dalgalanma.ve dolar ve borsa artmıyor aksıne dolar son 3 gundur dususe gectı borsada bugun tavan yaptı.oyle bılmeden konusmayın.
hıcbı donemde yargıya sıyaset bu kadar karısmamıstı demıssın.gercekten cok komık.tam aksıne hıcbır donemde sıyaset yargıdan bu kadar uzak durdu.semdınlıdekı olayın aydınlanması ıcın hukumetın yapmadıgı kalmadı ama bellı bı yerden sonrada gucu yetmedı.
benim ıstedıgım cumhurbaskanı Bulent Arınc.cunku Tayyıp Erdogan basbakan kalmalı.

CenkEder
Genelde politik yorumlardan çakınmak istesem ve uzak kalsam da içeriğinden bağımsız yöntem sorunları yaşayan arkadaşların varlığını görmek bir kaç laf söylememe neden oldu.

Öncelikle her ne kadar kişisel sistemlerin temsilcileri olsa da kişilerden çok sistemleri sorgulamak daha akılcı sonuçlara gitmemizi sağlar. Demirel, Özal yada Erdoğan hangi sistemlerin ve dönemlerin içerisinde yer aldılar ve temsil ettikleri misyonlar nelerdir diye düşünmeden yargılamaya gitmek sağlıklı olmayacaktır. Demirel'in Adalet Partisi ve politikalarını savunarak, faşizan bir tarz içine sürüklenmiş CHP ve politikaları karşısındaki bir duruşun temsilciliğini üstlenmesi, Özal'ın post-kapitalizmin temsilciliği ve uluslararası sermaye ve Türkiye ilişkisi konusundaki konumuyla yaşanılan toprakları ve değerleri uluslararası sermayeye pazarlaması, yada Erdoğan'ın dini kimliğini varlığını desteklemek amacı ile koruma gayreti içinde olan oportunist bir 'dini' sermaye gurubunun sözcülüğünü üstlenmelerini görmek ve her birinin kendi zamanları içerisindeki süreçlerde konumlarının ve varklıklarının değerlendirilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.

Türkiye nereye gidiyor yada ***ürülüyor sorusuna verilecek yanıt, kişilerden bağımsız sistemleri görebilmek adına bize klavuz olacak diye düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı kim olursa olsun sunulan (dayatılan) sistem dışında davranmayacak, davranamayacaktır. Sorgulama ihtiyacı duyuluyorsa 'sunulanın' varlığı ve 'kabul edilebilirliği' değerlendirilmelidir.

CenkEder
15 07 2006, 17:00
Sen de kına yakarsın! :)

papagan
quote:Originally posted by: POLIZIST 2
Bence Cumhurbaskani kesinlikle Tayyip olmalidir. Cünkü Tayyip halkin sectigi (% 58)ve cogunlukla sectigi üstün özellikleri olan bir liderdir. bÖYLE bir Cumhurbaskaninin hep arzu etmistir Türk halki!!!!!!!!
Erbakan da olabilirdi ama ne yapalim kismet degilmis, sansina küssün.
Türk halki her zaman dogruyu bilir ve secer, sonucta Tayyip de hak ettigi makami bulacaktir.
Hayirlisiyla Tayyip olur da Türkiye dogru yolunu bulur. Bütün bu zulüm ve haksizliklari kaldirir.
Isteyen kara carsafla üniversiteye girer, icki her yerde yasaklanir, laik düzene son verir, bütün kadinlar örtünür, dogru yolu bulurlar. Ayrica Amerikaya yamaniriz, AB ye eyvallah deriz. Daha sayilmayacak faydalari vardir. Her eve lazim.

1- %58 su an ki yuzde mi???????
2- Turk halki hep boyle bir cumhurbaskani arzu etti de, neden olmadi? kismet mismet isi degil bu.
3- bu ne mantiktir adam ataturke hakaret etsin., iceri girsin ciksin, ve o hakaret ettigi kisinin kurdugu devlete basbakan olsun. ve kendini bilmezler, zibidiler ordusu ciksin cumhurbaskanligi makamini hak ediyor desin. bu ne sacmalikti?
4-klavuzu karga olanin ....... atasozunu hatirliyorum ne zaman'quote:Hayirlisiyla Tayyip olur da Türkiye dogru yolunu bulur lafini duysam.
5-laik duzen zararli midir? zararlari nedir? kaldirilmasi fayda midir? ne fayda saglar?

benim gorusum bu ulke hapishanede yatmis cikmis, konusmasinda argoya yer veren, ataturk un kurdugu turkiye cumhurriyetine yakismayan, ataturkculuk ve ataturk ilke ve inkilaplarina slkl slklya bagli olmayan birini hak etmiyor.

POLIZIST 2
Bence Cumhurbaskani kesinlikle Tayyip olmalidir. Cünkü Tayyip halkin sectigi (% 58)ve cogunlukla sectigi üstün özellikleri olan bir liderdir. bÖYLE bir Cumhurbaskaninin hep arzu etmistir Türk halki!!!!!!!!
Erbakan da olabilirdi ama ne yapalim kismet degilmis, sansina küssün.
Türk halki her zaman dogruyu bilir ve secer, sonucta Tayyip de hak ettigi makami bulacaktir.
Hayirlisiyla Tayyip olur da Türkiye dogru yolunu bulur. Bütün bu zulüm ve haksizliklari kaldirir.
Isteyen kara carsafla üniversiteye girer, icki her yerde yasaklanir, laik düzene son verir, bütün kadinlar örtünür, dogru yolu bulurlar. Ayrica Amerikaya yamaniriz, AB ye eyvallah deriz. Daha sayilmayacak faydalari vardir. Her eve lazim.

liberty38
hehe Turklerin %80 i aptaldir. tayyibi yaparlar cumhurbaskani hehehe

irresistable
16 07 2006, 17:00
PKK konusunda niye birsey yapamiyor bu hukumet??? Israil kadar yurekleri yok mu??? Onurlari yok mu??? Nasil bakacaklar yarin kursuye cikip sehit analarinin yuzlerine??? Kimden ve neyden cekiniyorlar yada korkuyorlar??? Yada daha kac kisinin daha sehit olmasini bekliyorlar???

Ekonomi, Dis siyaset, yaptiklari gaflar, yandaslarina sunduklari imkanlar falan filan, bizim koyun milletimiz bunlari unutur gecer gider ama sehitlerini asla unutmaz!!! AKP, son 2 gunde verilen 13 sehitten sonra ortaya laftan baska bisey koyamadigi icin KAYBEDECEKTIR! Ve artik hicbirsey kurtaramaz AKP'yi...Cunku sonmekte olan ampul dun itibari ile patladi!!!

irresistable
Hypnotic: Ben sana cevaplari vereyim!

4 sene once ben 75 cl rakiyi 11 YTL ye aliyordum: AKP'LILER ALKOL KULLANMAZ, O NEDENLE ALKOLLU ICECEKLER ENFLASYONA ETKI EDEMEZ :)

Ben 4 sene once bugun gittigim lokantada lahmacunun tanesini 800 000 TL ye aliyordum , bugun 2 YTL oldu (ayni lokanta): EVDE OTURUP PASTA YEMELISIN KI ENFLASYONA BIR ETKISI OLMASIN :)

Ben dun otobuse 350 000 TL veriyordum , bugun 550 000 TL: OTOBUS LUKS ULASIM ARACIDIR, SEN HERHANGI BIR BAKANI HIC OTOBUSLE BIRYERE GIDERKEN GORDUN MU???

Dun erigin kilosu 1 YTL idi , bugun 3 YTL: YERKEN BASBAKAN'A MI SORDUN ARKADASIM DA SIMDI SORUYORSUN???

dun akaryakit ne kadardi , bugun ne kadar ? : SERIAT DUZENI GELINCE SAYIN ARAP DOSTLARIMIZ BEDAVA VERECEKLER PETROLU, BIRAZ DAHA DISINIZI SIKINIZ!!!!

irresistable
Rica ederim!!! Gercekler iste ne yaparsin :)

Rugi®
RTE cumhurbaskani olursa benim gibiler yurtidisina cikar,Turkiye caddeleri de su an oldugu gibi turbanlilara kalir..Allah korusun...

Hypnotic
bence burda sorulmasi gereken en guzel soru , tayyip cumhurbaskani olursa neler olur ?
tayyip hukumeti bugune kadar neler yaptilarsa , ne kadar atama gerceklestiyse , ne kadar toprak satildiysa , ekonomi ne kadar zayifladiysa , dis borclar 100 milyon $ dan 200 milyon $ 'a tam 2 katina firladiysa , akar yakit fiyati 1.8 YTL den 3 YTL 'ye ciktiysa ( soz vermisti kendileri akaryakitin fiyatini dusurecegine dair ama gorduk ) , alkol ve tutun urunlerine %100 den de fazla zam geldiyse , eflasyon azalmayip arttiysa , ulke tum dunyaya maskara olduysa , milli egitim bakanligina imam hatip mezunlari atandiysa , ulke her allahin gunu bas ortusunu konustuysa
iste tayyip cumhurbaskani olursa , bu gibi eylemler ivmelenicektir ve hat safhaya ulasicaktir.
siyasi yonu beni irgalamasa da hic kimse su forumda cikip ta bana
dis ticaret acigi 100 milyon $ 'dan , 200 milyon $ 'a ciktigi gercegini inkar edemez.
isterse butun ulke imam hatiplerle dolsun , ben ulkeye giren paraya bakarim arkadas !!
cunku , para = guctur
ulkeye para girmemis , ulke para kaybetmis.

tayyip taraftarlari n'olur biriniz aciklayin , tayyip hukumeti basarili oldugu icinmidir 2 kat dis borclanma ? cok mu basarili oldugu icindir ?
sakin ola demeyin baskasi olsaydi 3 kata cikardi diye...

25 farkli yabanci sirkete , stratejik onemi olan ( bor yatagi , petrol yatagi ) arslarimizi satmislar. gozunu yigim ulke de keske bas ortusu tartisilsaydi keske.
anladim dindarsin da , ulke topraklarini satmak ne demek yaaa !!! ??

Hypnotic
hatirliyorum da ilaveten , kamu arsalarini da satmislardi degil mi ?

hani su zavalli garibanlarin gece kondulari yikilirken , tapusu olmayan kamu arsasina insaa edilmis villalarin yasallastirilmasi icin kamu arasalarini pes kes cekmeler.
o villalari , o siteleri yikamadilar tabi , yolsuzluklari onluyoruz diyip o arsalari ordaki kisilere satmislardi. ve boylece yolsuzluklar ortadan kalkmisti.
tabe tabe , unutmadik o yaptiklarini.

devlet dairelerinde calisan memurlar her gun cay ictikleri icin , devletin sanki eli kolu bagliydi da gittiler butun kamu kuruluslarini ozellestirdiler.
oysaki avrupa birligi boyle bir sey demiyordu bize, hadi herseyi ozellestiriyorsun anladim da
TUPRASI , TÜRK TELEKOM 'u neden satarsin be ADAM !!!!!
ONLAR MILLI SERVETTI BEE !!! MILLI SERVET !!!!!!!
kalkip burda erdogan super seyler yapti , onlarin hukumeti harikadir demeyin !!!!

sata sata geriye ne kaldi acaba ?? vere vere baska ne vercez bakalim !!!!

UYAN TÜRK GENÇLİĞİ !!! YAVAŞ YAVAŞ VATAN ELDEN GİDİYOR SEN HALA BİLMEMNE DE BİLMEMNE DİYORSUN !!... AÇ GÖZÜNÜ AÇ ...

Hypnotic
Rugi , evet aynen ben de boyle dusunuyorum.

otto-man : simdilik aklıma gelenler bunlar.hypnotıc bız farklı gezegenlerde yasıyoruz galıba senın anlattıklarınla bu ulkenın alakası bıle yok.ulkeden para cıktı dıyosun.ulkenın tarıhınde belkıde hıc bu kadar cok para gırmemıstır bu ulkenın kasasına.haybeye laf olsun dıye konusmayalım verılere dayanalım.

otto-man kardes , sanirim sen baska bir ulkedesin , o kisi ben degilim . eflasyon dusmusmus , benim dediklerimi git bi daha oku bi zahmet. eflasyon dusmusmus.......

eyy rabbim , senden sabir diliyorum..........

Hypnotic
bi dakka bi dakka , otto-man , madem eflasyon dusmus , bana bir kac ornek vermeni istiyorum.
dun domatesin kilosu kac paraydi , bugun ne kadar ?
dun bir paket sigara ne kadardi , bugun ne kadar ?
dun 75 cl raki ne kadardi , bugun ne kadar ?
dun lokantada 1 lahmacun ne kadardi , bugun ne kadar ?
dun otobus/dolmus ucreti ne kadardi , bugun ne kadar ?
dun akaryakit ne kadardi , bugun ne kadar ?

Ben MARS 'ta yasiyorum sanirim

4 sene once ben 75 cl rakiyi 11 YTL ye aliyordum.
Ben 4 sene once bugun gittigim lokantada lahmacunun tanesini 800 000 TL ye aliyordum , bugun 2 YTL oldu (ayni lokanta).
Ben dun otobuse 350 000 TL veriyordum , bugun 550 000 TL.
Dun erigin kilosu 1 YTL idi , bugun 3 YTL.

baksaniza avatarima , ben kutuplarda yasiyorum tabi , cebimden cikan paranin nereye nekadar gittigini ben cok iyi biliyorum.
kac yasinda oldugunu tahmin ediyorum baska forumlardan , o yuzden anliyorum ki evdeki alisveris islerini anlasilan sen yapmiyorsun.
yapmis olsan aslinda kendinin baska alemlerde yasadigini farkederdin.

Hypnotic
irresistable , uslubun bana carpici bir ornegi daha hatirlatti.

Zavalli ciftcilerimiz destek istemislerdi , saygideger basbakanimiz da onlara cok efendi bir cevap vermisti , gidin kendiniz bulun ! gibilerinden.
Kelimeleri cok iyi hatirlayamiyorum , ciftcilerin bir talebine karsilik saygisizca verilen bir cevapti bu.

irrisistable , senin bana verdigin cevaplar da sanki sayin basbakanin agzindan cikmis gibi oldular valla helal olsun.

ottoman-man
Sevgili Papagan,

Sen beni yanlis anladin galiba. Benim Tayyip hakkindaki görüslerim tamamen negatiftir.

Birak cumhurbaskani olmayi, memur bile olamaz bence.

Ama %58 oy almis yerel secimlerde. Birakin olsun Cumhurbaskani.

Halep ordaysa , arsin burda. Olacak olanlardan ne sen ne de ben sorumluyuz. Herkes layik oldugunu bulur. Madem % 58 istiyor, bize laf söylemek düsmez. Belki bir gün akillari baslarina gelir, umarim o zaman cok gec kalinmis olmaz.

Ayrica yazdigin maddelerin tamamina katiliyorum.

polızıst bugune kadar hep degısık seyler yazmıstın ama bu yazını begendım.cunku olması gereken bu demokrasının getırısı bu.demokrat olman benı sevındırdı.

ottoman-man
ya beyler o kadar dedim size sunu su ılerdekı dırege baglayın dıye.nıye burda havlıyo bu eleman :)

ottoman-man
AKP hukumetının yaptıkları:
1-39 yılın buyume rekoru %9.9
2-35 yıl sonra enflasyon %8
3-cumhurıyet tarıhınde esi gorulmemıs proje KÖYDES sehırde basarı yakalayamamıs bınlerce ınsan koylerıne gerı donuyor.buda olmassa olmaz tarımı teşvık edıyor.
4-mortgage sıstemıyle bınlerce dusuk ve orta gelırlı aıle ev sahıbı oldu.
5-Türkıye nın hayalı AB ıle muzakereler bu hukumetle basladı.
6-bagkur ve ssk bırlestırıldı.artık herkes ozel hastaneye bıle tedavıye gıdebılıyor para odemeden.
simdilik aklıma gelenler bunlar.hypnotıc bız farklı gezegenlerde yasıyoruz galıba senın anlattıklarınla bu ulkenın alakası bıle yok.ulkeden para cıktı dıyosun.ulkenın tarıhınde belkıde hıc bu kadar cok para gırmemıstır bu ulkenın kasasına.haybeye laf olsun dıye konusmayalım verılere dayanalım.

POLIZIST 2
Sevgili Papagan,
Sen beni yanlis anladin galiba. Benim Tayyip hakkindaki görüslerim tamamen negatiftir.
Halep ordaysa , arsin burda. Olacak olanlardan ne sen ne de ben sorumluyuz. Herkes layik oldugunu bulur. Madem % 58 istiyor, bize laf söylemek düsmez. Belki bir gün akillari baslarina gelir, umarim o zaman cok gec kalinmis olmaz.

POLIZIST 2
quote:Originally posted by: ottoman-man

Sevgili Papagan,

polızıst bugune kadar hep degısık seyler yazmıstın ama bu yazını begendım.cunku olması gereken bu demokrasının getırısı bu.demokrat olman benı sevındırdı.

Ottomancim, yanlis anlasilmasi; Tayyip cumhurbaskani olsun derken, kendim böyle olsun demiyorum. Ben ne Tayyip'in basbakan ne de AKP nin hükümet olmasini istemezdim. Türk milleti beni hayal kirikligina ugratti.
Madem sectiler Tayyip'i ; sonuna kadar desteklesinler. Cumhurbaskani olsun da alsinlar boylarinin ölcüsünü. Görsünler Hanyayi Konyayi.
Bir ülke sadece 3-5 Kemalist laik kafayla dogru yolu bulamaz. Bu halk Tayyip'i hak ediyor.
Ne demisler; Bir musibet bin nasihate bedeldir.

POLIZIST 2
quote:Originally posted by: irresistable
PKK konusunda niye birsey yapamiyor bu hukumet??? Israil kadar yurekleri yok mu??? Onurlari yok mu??? Nasil bakacaklar yarin kursuye cikip sehit analarinin yuzlerine??? Kimden ve neyden cekiniyorlar yada korkuyorlar??? Yada daha kac kisinin daha sehit olmasini bekliyorlar???

Ekonomi, Dis siyaset, yaptiklari gaflar, yandaslarina sunduklari imkanlar falan filan, bizim koyun milletimiz bunlari unutur gecer gider ama sehitlerini asla unutmaz!!! AKP, son 2 gunde verilen 13 sehitten sonra ortaya laftan baska bisey koyamadigi icin KAYBEDECEKTIR! Ve artik hicbirsey kurtaramaz AKP'yi...Cunku sonmekte olan ampul dun itibari ile patladi!!!

Simdi sevgili kardesim, tespitlerin dogrudur. Bu hükümetin ne oldugunu biliyoruz, ama sen ben biliyoruz.
%80 i bilmiyor.
Bu millet neleri unuttu, nelere inandi. Sen hic merak etme, yine secerler Tayyip'i. Demireli nasil sectilerse.
Suur yok millette, bellek yok.
Bu gün Demirel aktif politikaya atilsin, garanti ediyorum ilk secimlerde Basbakan olur.
O bahsettigin Ampul belki söner ama inan ki 4 sene sonra yine parlayacaktir.
Bu millete iyilik eden politikacilar hep kaybetmislerdir. Kötülük edenler kazanmislardir.

Demirel gecenlerde: Basörtüsü ile üniversiteye gitmek isteyenler Suudi Arabistana gitsin dedi.
Peki sen acmadin mi bilmem ne kadar Imamhatip Lisesini?
Niye meslek lisesi acmadin?

liberty38
yaw Turkler cahil , cehaletten oluyo bunlar

Tayyip benim kapimda kopegim olamaz it soyu

liberty38
hasstir got oglani

tarikatci ****

joshua askenazi
17 07 2006, 17:00
tayyibin cumhurbaşkanı olması için hiçbir engel yok...çünkü mecliste çoğunluğa sahipler...

AMA bence tayyip kendini cumhurbaşkanı adayı göstermez

ÇÜNKÜ tayyip eger cumhurbaşkanı olursa ülkedeki radikal dinciler artık istedikleri düzen için hiçbir engel olmadıgını düşünüp..tayyipin bugüne kadar tabanından oy almak için vaad ettiği sözleri gerçekleştirmesini isterler...ve bu vaadleri her nekadar tayyip vermiş olsada..gerçekleştirmenin ülkede çok büyük olaylar yaratacağının farkındadır..ve bu nedenle cumhurbaşkanlığına gelmekten korkar

bu vaadler... türban....imam hatiplerin kamu alanlarında çalışması...kadrolara radikal dincilerin yerleştirilmesi....avrupa birliği değilde islam cumhuriyetleri ile uluslar arası ilişkiler...VE (bence olması imkansız ama isteyebilirler)...anayasaya Türkiye cumhuriyetinin dini islamdır maddesini koydurmak

evet tayyip cumhurbaşkanı olursa siyasi yönden bu vaadlerin gerçekleşmesinde hiçbir engel kalmayacak çünkü bugün tek engel Ahmet Necdet Sezer dir

ama bu vaadler gerçekleşirse ülkede belkide bir iç kaos ortamı oluşur ve kaos ortamında insanlar 2 ye bölünebilir.. dinciler...laikler olarak

ve bu kaos ort***** ORDU müdahale edebilir.. ve işler iyice arap saçına dönebilir

işte bence bunları tayyip gördüğü için cumhurbaşkanı olmak istemez

eger istersede bunları gerçekleştirecek kadar aptal değildir..

ama eger aptalsa da ülkede büyük olaylar olur

ve sonra tekrar başa döneriz :)

us
18 07 2006, 17:00
quote:Originally posted by: Rugi®
RTE cumhurbaskani olursa benim gibiler yurtidisina cikar,Turkiye caddeleri de su an oldugu gibi turbanlilara kalir..Allah korusun...

komik bir yaklasim olmus bu! :)

us
rugi kimdir de onun gibilerin ulkeyi terk etmesi olay olsun
yapabiliyosa gelsin ulkesinde yasasin ulkesine yararli birey olsun
nedir yani??

us
totonuzdan anlamayin yazdigimi

basbakan su yada bu olsun demedim,

siyasi gorusum bana aittir gelip de sizinle tartismam

ama basbakan x sahsi oldu,

ulkemi terkediyorum, etrafi karaninjalar sarcak demek acaip komik...

bu denli ulkeni dusunmeyen bi insan zaten enreye giderse gitsin!!!!

Rugi®
quote:Originally posted by: us
rugi kimdir de onun gibilerin ulkeyi terk etmesi olay olsun

yapabiliyosa gelsin ulkesinde yasasin ulkesine yararli birey olsun

nedir yani??

Us, beni kucumseme hakkini nereden buldugunu sorabilir miyim..?Yazi tarzin hic hosuma gitmedi...Ben benim gibiler Turkiye'den gider derken,Turkiye benim sayemde ayakta duruyor,beyin gocunun en onemli kisisi benim gibi bir fikir kastetmedim..Her insan kendi icinde degerdir we ben de degerli oldugumu dusunuyorum..Orasi ayri..Benim demek istedigim benim gibi laik mentaliteye sahip insanlar ulkeden yawas yawas ayrilirlar we meydan da seriat yanlilarina kalirsa bu Turkiye acisindan hic iyi olmaz..Anlayan anladi soyledigimi..

Ben Amerika'da multeci weya kacak degilim..Istedigim zaman ulkeme donme hakkina sahibim..Oradaki duzenimi de dagitip gelmedim buraya..Benim bir amacim war we onun icin buradayim..Pasaportumu aldiktan sonra burada kalacagimi da kimse garanti edemez..Benim ulkeme yararimi zararimi nereden biliyorsun aceba merak ettim,yoksa beni sahsen taniyor musun...?Ben hem Amerika'da hem de Turkiye'de wergi mukellefiyim..Ulkeme olan sorumluluklarimdan hicbir zaman kacmadim kacmam da..Erkek olsam askere de giderim..Hic problem degi..Bu sekilde onyargili yazman cok yanlis..

Ben buraya Amerika hayrani oldugum icin ulkemden kacip gelmedim.Ama su son olaylardan sonra geldigime daha memnun oluyorum cunku buradan bakinca ulkemin durumunu hic iyi gormuyorum...

nilgün22
'***** da al evine git ' diyen birinin cumhurbaşkanımız olmasını isteyenlerin beyinlerinden şüpheliyim valla :D Hoş adam hala başbakanlık yapıyo, ama böle kültürsüz ve saygısız bi adamın cumhurbaşkanı olmasını içim kaldırmaz valla

POLIZIST 2

Rugicim,
Allah korusun diyorsun!! birak korumasin, nicin korusun?. Bir koyun ben illede kurdun agzina gidicem diyorsa, neden kuyrugunda cekilip gitme densin ki?
Bu millet 1950 den bu yana hep ayni hevesle yasiyor. Birak yasasinlar görsünler.
Zaten Türkiye'de kalmis 3-5 gercek laik düsünce sahibi insan, onlar zaten egitimli insanlar, giderler yurtdisina.
Bence Tayyip Cumhurbaskani olmali, bu millet Tayyip'i hakediyor.

POLIZIST 2

komik bir yaklasim olmus bu! :)

Merak ediyorum, neden komik bir yaklasim olmus? Lütfen bir sey yazmis olmak icin yazmayin.

ESIN71
totonuzdan anlamayin yazdigimi

basbakan su yada bu olsun demedim,

siyasi gorusum bana aittir gelip de sizinle tartismam

ama basbakan x sahsi oldu,

ulkemi terkediyorum, etrafi karaninjalar sarcak demek acaip komik...

bu denli ulkeni dusunmeyen bi insan zaten enreye giderse gitsin!!!!

us
19 07 2006, 17:00
rugi

yazialrini denk geldikce takip ediyorum.

gencliginde yesil pasaportun sayesinde bircok avrupa ulkesini ggezmis, sansin yagver gittigi icin de gc kazanmis ve vatandaslik hakkini elde edebilmek icin amerikada yasamaya basladigini dile getiriyosun. ( sirf pasaport almak icin (?) )

bu yolla ulkemizi bicok farkli ulke ile karsilastirma imkanin oldugu ortada!

ama yazilarin da ulkem ulkem canim vatanim izlenimi verirken bi yandan da sanki ulkende yasamadigin icin memnun oldugun goruluyo. yani madem ulke kotu durumda, o zaman duzeltmek icin birseyler yapmaliyiz genc nesil olarak!

asil bu ulke geriliyosa sen ve senin gibiler yzuunden geriliyo, basbakani x yada y sahsi oldugu icin degil !

Rugi®
quote:Originally posted by: papagan
rugi

simdi bana diyeceksin ki, gene birden geldin dosyaya, okumayp laf ediyosun. ne dersen de umrumda degil. ne okudugumu ne okudugumu sana ispatlamam gerekmiyor. ama bilki bu dosya 20 gundur acik ve yazilanlar hakkinda bilgim var.

dediklerini okudum. bu dosyadaki sondan bir onceki mesajini okuyup gectim, ustunde durmadim ama us un senin mesajina verdigi cevabi okuyunca, seninle yasadigim ilk tartisma aklima geldi. ben yurtdisini gezmek/gormek istiyorum, tr vatandasindan vize isteniyo, abd vatandasindan istenmiyo, ben bu nedenle burdayim ya da burada olmamin nedenlerinden biri bu gibi bi laf etmistin. ve ben bunu o zamanda hos karsilamamistim. dedigim gibi aklima bu geldi. ardindan da ikinci mesajini okudum. taki son cumlene gelene kadar, sole bi dusunce vardi aklimda; yuzyuze konusma ortami olmadigindan, burada kalemi iyi kullanmak gerekiyo derdini anlatmak icin, bi onceki yolladigi mesajda boyle demek istemis demek, ben yanlis anlamisim, us ise haksizlik etmis diyodum ki son cumlenle yani mesajinin sonuc cumlesiyle, yanlis anlasilma ya da haksizlik olmadigini ortaya koymusun.

sen memnun olmaya devam et arkadasim. aslinda haklisin, senin gibilerin yurtdisina kacarlar ama bunun icin de RTE nin cumhurbaskani olmasina da gerek yok.

T.C. nin kurulmasi icin yasanan olaylari, verilen canlari, ataturkun yolunda ilerleyebilmek icin sarfedilen cabalari bilen herkes su an ki durumdan kaygilaniyor, eger elinden bisi geliyosa da ardina koymamasi gerektigini de biliyor. pes edip ulkeden kacmanin zayiflik oldugunu da billiyor.

rugi ve onun gibi dusunenlerin ulkeyi terketmelerine sasirmam. tamamiyle us a katiliyorum ulkesini dusunmeyen, bisiler yapmayan kisi nereye giderse gitsin.

konu aslinda rugi degil, onun gibi dusunen insanlar. yani ulkeye bagimlilik, vatana millete olan sevgi ve yararli olmak fikrine sahip olmayanlar. hatta kendi cikarini dusunenler. cogu kisi bunlar bayatladi, karin doyurmuyo-gec bunlari diyodur eminim ama gercekler bunlar. bu kisiler sayesinde ulke bu halde cunku.

bu nedenle de boyle dusunen insanlari yargilama hakkina sahip oldugumu dusunuyorum.

Ataturk neden ulkesini kurtarmak icin hasta yatagindan kalkip ayaklanmis yobazlari bastirmaya gitmistir? ya da neden ulkeyi cagdas medeniyetler seviyesine ulastirmak istemistir, neden bizim de buna devam etmemizi istemistir? kendi cikarlarini neden daha ustun tutmamistir? neden parami alirim, isimi yaparim, gerisi beni ilgilendirmez gibi bir mantik gutmemistir?

atam turk gencligine seslenip;

quote:Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.diye cumleler kurmus genclige hitabesinde. tarif ettigi durum hic tanidik geliyor mu?

bana cok tanidik geliyor ve bilincli bir TURK genci olarak elimden geldigince Atam'in izin de yurumeye calisiyorum. verdigi ogutleri tutmaya ve ulkemi ilerletmeye calisiyorum. Ben onun sayesinde su an amerikada masterini yapan bir bayanim. Eger o olmasaydi ben su an belki kara carsafin icinde, evden disari cikmayan cahil biri olabilirdim.

Turkiyenin tarihinde gordugu en buyuk, en basarili, en duzgun lider Ataturktu. Onun gibi bir kac kisi daha geldi, canini vatani ugruna verebilecek, vatanini yukseltmek icin calisip didinen cok az kisi oldu. ve bence RTE nin boyle olmadigi ortada.

eskiyi kurcalamanin anlami yok ama demirel de cumhurbaskanligi makamina yakismiyordu, ozal da. Ahmet Necdet Sezere gelince, bence gorev suresinin uzatilmasi en dogru olani. neden diye soracak olursaniz, size verebilecegim en basit cevap soyle olur; gorundugu uzere, en duzgun kisi o.

ozalin tum ailesi, torunu torbasi, demirelin yegenleri bilmem neleri keselerini doldurmak icin ellerinden geleni arkalarina koymazlar, RTE cikar kendini kabadayi zanneder konusur, ciftciye cozum uretmez, enflasyonu indirdik ayaginda dis borc acigini tavana vurdurur,............. peki Ahmet Necdet Sezer le ilgili soyleyebileceginiz ne var?

ANS nin oglunun ( cogu kisi oglu bile oldugunu bilmez) dugununu koskte yaptigini soylersiniz belki ama ben de size masraflari devlete yikmamistir, kendi cebinden odemistir derim (kaynak: fikret bila)
(aklima geldi; vakti zamaninda ismet inonu cumhurbaskaniyken, esiyle sumerbank basma fabrikasina gider ve oradan cikarken ellerinde bilmem kac metre kumasla cikarlar, ardindan gazeteler yazar cumhurbaskanina kumas verildi, o da aldi diye. ertesi gun gazeteler de kumasin satin alinmis oldugunu gosteren fatura basilip, ozur dilenir.)

benim gorusum TR nin RTE gibi birine ihtiyaci yok.

Papagan;
Arkadasim,sen sapla samani biribine fazlasiyla karistirmissin we beni yargilama derken ,sen beni dolu dolu yargilamissin...Herhalde beni ulkeden cikar cikmaz Turk oldugunu unutan,Turk gordugu yerde kacan,tatil icin bile ulkesine gelmeyen we hatta ismini bile degistiren TURK OLMAYAN TURKLER le karistirdin...Benim oyle bir insan olmadigimi herkes biliyor ,umarim sen de bir gun ogrenirsin....

Oncelikle Us'a yazdigim ilk we son cumlede de onun anladigi gibi bu ulkenin beni yitirmesi buyuk kayiptir gibi bir dusunce yok we olamaz da...Dogrudur benim burada olmamin en buyuk sebebi pasaport'dur we pasaportumu almadan donmeye de niyetim yok...Fakat pasaportu senin dedigin gibi sadece gezmek dolasmak icin istemiyorum...Ben Turk'um,Turk olmaktan gururluyum,watansewer bir insanim,milletime olan yukumluluklerimi yerine getirdigimi dusunuyorum ama her Turk'un kayitsiz sartsiz Turkiye'de kalmasi gerektigine inanmiyorum..Benim hakkim olduktan sonra istedigim yerde yasarim..Bugun Amerika olur,bakarsin yarin Fransa,oburgun Italya...Bu secim bana aittir..

Bunun neresini hos karsilamadigini da anlayamadim..Bu hos karsilanip karsilanmayacak bir secim degil ki..Kisinin kendi ozel yasamidir..Bunu hos karsilamak aynen bir insani neden Gaziosmanpasa'da oturmuyor da Nisantasi'nda oturuyor? diye yargilamaya benzer bana gore..

Yurtdisinda yasayanlarin ulkelerine daha az bagli,watana millete olan sewgi we yararlilik fikrine daha az sahip,daha cok kendi cikarini dusunen insanlar oldugunuwe bu Turkiye'nin bu kisiler sayesinde bu durumda oldugunu nereden cikardin,soylesene...?

Bir ulkeye bagimlilik we sewgi mesafelerden gecmez arkadasim..Ben dedigim gibi ulkeme olan borclarimi oduyorum,wergimi de weriyorum belki baska seyler de yapiyorum...Benim orada bireysel olarak olmam hayatimin su doneminde ne ulkeye ne de bana bir sey kazandirmaz aksine kaybettirir...Daha once kisisel yardimlardan bahsetmistik we ben kisinin kendisi guclu olmazsa cewresindekilere yardim edemez demistim...Ben burada Turkiye'de oldugumdan daha gucluyum we ulkeme daha cok yardim edebilirim..Su an itibariyle Turkiye'de olmam demek benim Turkiye'ye birak yardim etmeyi yuk olmam demek olacaktir..Nedenlerini daha once egitimli insanlarin issizlik sorunu konusunda konusmustuk...Dolayisiyla insanlari yargilamadan once bence bir daha dusun..

Gelelim diger konuya..Ben Erbakan koalisyonla geldiginde aceba belli bir sure tatile mi ciksam ? diye dusunmustum... :D O zaman bekledigim olmadi, koalisyon hukumeti oldugundan yobaz mentalite etkili olamadi ama RTE doneminde bekledigim ne kadar kotu durum warsa (kadrolasma,seriata olan ilimli goruslerin artmasi ,yabanci dusmanliginin yukselmesi ws ws) hepsi hasil oldu...Turkiye asil sirazesi olan bati'ya yonelme we laikligi baz alma gibi ideallerden bana gore bir miktar sapti..Sokaktaki basi aciklar azalirken turbanlilar cogaldi..Ulkenin rotasi saga sapti..Benim gibi laik kisilerin sinirleri su anda Turkiye'de zir zir zipliyor..Cunku bu insanlarin karsisinda ne dogru durust bir muhalefet (ki muhalefetinde oy KAYBEDEN tek parti olma ozelligini tasir kendileri) ,ne de KONUSAN bir cumhurbaskani war maalesef..ANS dogru kisi ama fazla pasif..Benim Turkiye'de olmamin tek artisi bana su an diger laikler gibi sinir bozuklugu olur..Bunun disinda bir artisi olmaz..O yuzden de tekrar ediyorum...Memnunum burada olmaktan..Cunku ulkemi bu halde gormek uzuyor ,yipratiyor beni.. :(

Benim bu insanlarla sawasim sonsuza kadar dewam eder ama kendi karnim doymazsa,kendi ayaklarim ustunde duramazsam sawasacak GUCUM de olmaz..Anlatabildim mi..?

Rugi®
rugi

yazialrini denk geldikce takip ediyorum.

gencliginde yesil pasaportun sayesinde bircok avrupa ulkesini ggezmis, sansin yagver gittigi icin de gc kazanmis ve vatandaslik hakkini elde edebilmek icin amerikada yasamaya basladigini dile getiriyosun. ( sirf pasaport almak icin (?) )

bu yolla ulkemizi bicok farkli ulke ile karsilastirma imkanin oldugu ortada!

ama yazilarin da ulkem ulkem canim vatanim izlenimi verirken bi yandan da sanki ulkende yasamadigin icin memnun oldugun goruluyo. yani madem ulke kotu durumda, o zaman duzeltmek icin birseyler yapmaliyiz genc nesil olarak!

asil bu ulke geriliyosa sen ve senin gibiler yzuunden geriliyo, basbakani x yada y sahsi oldugu icin degil !

Oncelikle ben 90 yasinda degilim.. :confused: Yesil pasaport olayi benim lise we unw yillarima tekabul eder..Buraya da egitimi bitirip ise basladigim ilk sene geldim...Jenerasyonum az cok anlasilmistir umarim... :D

Ben bizlerin genc nesil olarak bir seyler yapmasi fikrine zaten katiliyorum...Elimden geleni yapiyorum ama bunun otesi ancak bireysel mucadelelerle olur...Bir partinin genclik koluna weya siwil toplum orgutune girersin gogus goguse sawasirsin...Warim...Ama benim karnimi doyuracak parayi bana kim werecek..?Ben Turkiye'me buradan yararli olabiliyorsam buradan sawasirim,siz oradan yararli olabiliyorsaniz oradan sawasirsiniz..Buradan insanlara ulkemizi anlatmak da bir sawastir..Dun Filistin'li bir Musewi laf arasinda Turkiye en domokratik Arap ulkesidir dedi..Hemen Arap ulkesi olmadigimizi we ayni zamanda Musluman cogunluga sahip olup LAIK-SEKULER olan tek ulke oldugumuzu belirterek duzelttim..Bu da bir sawastir..Oy wer! diyeceksiniz.Tamam,kosup werelim ama parti yok parti..Sarigul secilir diye umutlanmistik ,onun da katkullilerle ayagini kaydirdilar rahat ettiler..Hep soyluyorum bu son secimler ben we benim gibi kararsizlarin karari dir..Oy werecek parti bulamayanlar cekimser kalinca yuzde 35 RTE'yi iktidar yapti..Basimiz sagolsun..Zil takip oynamak lazim... :D

Rugi®
benim merak ettigim su 58 i simdi de cikarir mi? cikarsa bile geri kalan 42 lik kisim onlari istemiyor.

yok eger secim olur da 75 cikarirsa ya da daha yukarida o zaman tamam bunlar ii guclendiler kalan 25 i 50 nin ustune cikarmak zorlasiyo. derim

bak gene takildim laflarina aslinda,

quote:Benim, ülkesini seven, Atatürk'cü, Laik- sosyal- üniter - hukuk devletinin savunucusu oldugumu, beni taniyan herkes bilir. diyen bir insan nasil olur da quote: Ben bir lider degilim, elimden baska bir sey gelmiyor malesef der. bu ulkede bisiler yapmak icin hep lider mi olmak gerekiyor, onemli mevkilerde mi olmak gerekiyor?

cok bos verci olmusuz biz, ay yok benim gucum yetmez diyip, koseye cekilmesini cok sever olmusuz.

uc bes kisiyle olmaz bu is di mi?

acikcasi kalk atam yattigin yerden de gor milletin halini dememek icin kendimi zor tutuyorum.

nenehatun lider miydi? ya da kurtulus savasi sirasinda cepheye mermi tasiyan neneler, cocuklar lider miydi? ya da kurtulus savasi sirasinda orduya 100 akce olan parasinin hepsini veren koylu lider miydi?

evet bunlar eskiye ait ornekler. gunumuzden ornek verelim, oglum vatana feda olsun diyen anne lider di mi? ya da evde cocugunu vatan millet sevgisiyle yetistirmeye calisan issiz baba, sesini firsat buldukca duyurmaya calisan, bos atip dolu tutmayan, ulke zor durumda diye yurt disina kacmayan kisiler lider di mi?

yapmayin allah askina, ataturkun izinde gitmek icin lider mi olmak gerekiyor? ilk basta elinden geldigince egitmeye calis cevrendekileri. gerisi gelir.

bu gun hikaye gunum benim :)

Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden

bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder

gibi hareketler yapan birini görür.

Biraz yaklaşınca , bu kişinin sahile

vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir

adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:

- Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?

Genç adam yanıtlar;

- Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek.

Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;

- Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.

Ne fark eder ki?

Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı

daha alır, okyanusa fırlatır.

- Onun için fark etti ama...

bu da o hesap. sen bir insanin gercegi gormesini sagla, ki gerisi gelsin ki bu en basit yol, herkesin yapabilecegi.

Papagan ben bu oykuyu cok sewerim we mentalitesini de uygularim...Benim kendi denizyildizlarim war ama onlari denize atmam icin kolumun kuwwetli olmasi gerekiyor arkadasim.. :D
Sen sawas ,seferberlik gibi olaganustu durumlardan bahsetmissin...O zaman zaten hepimiz elimize ne gecerse onunla kanimizin son damlasina kadar sawasiriz..Zaten olumu goze almisizdir..Ama su an yasiyoruz..Farki anlatabilmisimdir umarim.. :)

papagan
rugi

simdi bana diyeceksin ki, gene birden geldin dosyaya, okumayp laf ediyosun. ne dersen de umrumda degil. ne okudugumu ne okudugumu sana ispatlamam gerekmiyor. ama bilki bu dosya 20 gundur acik ve yazilanlar hakkinda bilgim var.

dediklerini okudum. bu dosyadaki sondan bir onceki mesajini okuyup gectim, ustunde durmadim ama us un senin mesajina verdigi cevabi okuyunca, seninle yasadigim ilk tartisma aklima geldi. ben yurtdisini gezmek/gormek istiyorum, tr vatandasindan vize isteniyo, abd vatandasindan istenmiyo, ben bu nedenle burdayim ya da burada olmamin nedenlerinden biri bu gibi bi laf etmistin. ve ben bunu o zamanda hos karsilamamistim. dedigim gibi aklima bu geldi. ardindan da ikinci mesajini okudum. taki son cumlene gelene kadar, sole bi dusunce vardi aklimda; yuzyuze konusma ortami olmadigindan, burada kalemi iyi kullanmak gerekiyo derdini anlatmak icin, bi onceki yolladigi mesajda boyle demek istemis demek, ben yanlis anlamisim, us ise haksizlik etmis diyodum ki son cumlenle yani mesajinin sonuc cumlesiyle, yanlis anlasilma ya da haksizlik olmadigini ortaya koymusun.

sen memnun olmaya devam et arkadasim. aslinda haklisin, senin gibilerin yurtdisina kacarlar ama bunun icin de RTE nin cumhurbaskani olmasina da gerek yok.

T.C. nin kurulmasi icin yasanan olaylari, verilen canlari, ataturkun yolunda ilerleyebilmek icin sarfedilen cabalari bilen herkes su an ki durumdan kaygilaniyor, eger elinden bisi geliyosa da ardina koymamasi gerektigini de biliyor. pes edip ulkeden kacmanin zayiflik oldugunu da billiyor.

rugi ve onun gibi dusunenlerin ulkeyi terketmelerine sasirmam. tamamiyle us a katiliyorum ulkesini dusunmeyen, bisiler yapmayan kisi nereye giderse gitsin.

konu aslinda rugi degil, onun gibi dusunen insanlar. yani ulkeye bagimlilik, vatana millete olan sevgi ve yararli olmak fikrine sahip olmayanlar. hatta kendi cikarini dusunenler. cogu kisi bunlar bayatladi, karin doyurmuyo-gec bunlari diyodur eminim ama gercekler bunlar. bu kisiler sayesinde ulke bu halde cunku.
bu nedenle de boyle dusunen insanlari yargilama hakkina sahip oldugumu dusunuyorum.

Ataturk neden ulkesini kurtarmak icin hasta yatagindan kalkip ayaklanmis yobazlari bastirmaya gitmistir? ya da neden ulkeyi cagdas medeniyetler seviyesine ulastirmak istemistir, neden bizim de buna devam etmemizi istemistir? kendi cikarlarini neden daha ustun tutmamistir? neden parami alirim, isimi yaparim, gerisi beni ilgilendirmez gibi bir mantik gutmemistir?

atam turk gencligine seslenip;
quote:Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.diye cumleler kurmus genclige hitabesinde. tarif ettigi durum hic tanidik geliyor mu?

bana cok tanidik geliyor ve bilincli bir TURK genci olarak elimden geldigince Atam'in izin de yurumeye calisiyorum. verdigi ogutleri tutmaya ve ulkemi ilerletmeye calisiyorum. Ben onun sayesinde su an amerikada masterini yapan bir bayanim. Eger o olmasaydi ben su an belki kara carsafin icinde, evden disari cikmayan cahil biri olabilirdim.

Turkiyenin tarihinde gordugu en buyuk, en basarili, en duzgun lider Ataturktu. Onun gibi bir kac kisi daha geldi, canini vatani ugruna verebilecek, vatanini yukseltmek icin calisip didinen cok az kisi oldu. ve bence RTE nin boyle olmadigi ortada.

eskiyi kurcalamanin anlami yok ama demirel de cumhurbaskanligi makamina yakismiyordu, ozal da. Ahmet Necdet Sezere gelince, bence gorev suresinin uzatilmasi en dogru olani. neden diye soracak olursaniz, size verebilecegim en basit cevap soyle olur; gorundugu uzere, en duzgun kisi o.

ozalin tum ailesi, torunu torbasi, demirelin yegenleri bilmem neleri keselerini doldurmak icin ellerinden geleni arkalarina koymazlar, RTE cikar kendini kabadayi zanneder konusur, ciftciye cozum uretmez, enflasyonu indirdik ayaginda dis borc acigini tavana vurdurur,............. peki Ahmet Necdet Sezer le ilgili soyleyebileceginiz ne var?

ANS nin oglunun ( cogu kisi oglu bile oldugunu bilmez) dugununu koskte yaptigini soylersiniz belki ama ben de size masraflari devlete yikmamistir, kendi cebinden odemistir derim (kaynak: fikret bila)

(aklima geldi; vakti zamaninda ismet inonu cumhurbaskaniyken, esiyle sumerbank basma fabrikasina gider ve oradan cikarken ellerinde bilmem kac metre kumasla cikarlar, ardindan gazeteler yazar cumhurbaskanina kumas verildi, o da aldi diye. ertesi gun gazeteler de kumasin satin alinmis oldugunu gosteren fatura basilip, ozur dilenir.)

benim gorusum TR nin RTE gibi birine ihtiyaci yok.

POLIZIST2 bu yazdigimi okuyo mu bilmem ama umarim okuyodur. benim o nu yanlis anladigimi soylemis bi mesajinda. olabilir ama alayc bir tavir bile olsa yaklasimi hos degil, ayrica yanlis anlamis olma ihtimalimin de dusuk oldugunu saniyorum. cunku quote:Bu millet 1950 den bu yana hep ayni hevesle yasiyor. Birak yasasinlar görsünler.
Zaten Türkiye'de kalmis 3-5 gercek laik düsünce sahibi insan, onlar zaten egitimli insanlar, giderler yurtdisina.
Bence Tayyip Cumhurbaskani olmali, bu millet Tayyip'i hakediyor. demis, dedigim gibi gorusunun baska oldugunu da onceki mesajlarindan birinde (benim yazdigim mesaja cevaptir, sanirim 1 sayfa geride) soylemis. ackcasi ben anlamadim. dusuncesini. dervisin fikri neyse zikri de odur derler.

alayci bir yaklasim bile olsa onun dediklerine katilmiyorum ve hos bulmuyorum. birak yasasinlar gorsunler diyorsa biri onun TRye bagliligindan, vatan millet sevgisinden suphe ederim. TR insani sana ne yapti ki birak gorsunler diye laf ediyosun? laik - egitimli oldugunu soyledigin kisiler ulkesini birakip gidebiliyosa, TR nin hali hal degil diye ben o kisilerden de suphe ederim.

sanirim boyle dusunenlerin gozunde
egitimli ve laik olmak=kapagi yurtdisina atmak.
acikcasi ben sizin dusuncenizi anlayamiyorum.

yurdumda yasayan ve yavrusunu pkk yuzunden kaybeden nice anne, bir evladim daha var askere gidecek, vatana feda olsun diyor. devlet pkk sorununu cozemedi diye basta olan kisiye lanetler de yagdiriyor.
simdi bu anneler egitimli olmadiklari icin mi boyle soyluyolar? egitimli olsalar herhalde kalan cocugumu askere yollamamak icin yol bulmaliyim demesi gerekecek.

ayrica bi hikaye vardir, kinali ali diye. ozet gecicem, elleri kinali, adi ali olan yeni bir askere, komutani sorar ellerin neden kinali diye? ali cevap verir.
- biz kesecegimiz hayvana kina yakariz, allaha kurban olsun diye.
- geline ve damada kina yakariz, birbirlerine kurban olsunlar diye.
- askere kina yakariz, vatanina kurban olsun diye.

(yanlis hatirlamis olabilirim, ama sanirim ozeti buydu)

bu hikayedeki gibi dusunenler yanlis dusunuyolar, kina mi aman aman daglara taslara demek gerekiyor sanirim.

bence egitim turkiyenin durumunu duzeltmek icin sart, şahsî menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit eden iktidar sahiplerinden ulkeyi kurtarmak icin ya da kosesi bucagi, sanayi/endustri birimleri yabancilara ozellestirme ayaginda verilmis olan ulkemi cagdas medeniyetler seviyesine ulastirmak icin sart.

turkiyenin
ulkeye bagimlilik, vatana millete olan sevgi ve yararli olmak fikrine sahip, milletin huzuru-cikari icin calisacak, ATASINA SAYGILI, MILLETINI DINLEMESINI BILEN, KONUSMASINI BILEN, adaletli, hatta ulkesini diger ulkelerden bagimsiz hale getirebilecek birine ihtiyaci var.

papagan
benim merak ettigim su 58 i simdi de cikarir mi? cikarsa bile geri kalan 42 lik kisim onlari istemiyor.

yok eger secim olur da 75 cikarirsa ya da daha yukarida o zaman tamam bunlar ii guclendiler kalan 25 i 50 nin ustune cikarmak zorlasiyo. derim

bak gene takildim laflarina aslinda,

quote:Benim, ülkesini seven, Atatürk'cü, Laik- sosyal- üniter - hukuk devletinin savunucusu oldugumu, beni taniyan herkes bilir. diyen bir insan nasil olur da quote: Ben bir lider degilim, elimden baska bir sey gelmiyor malesef der. bu ulkede bisiler yapmak icin hep lider mi olmak gerekiyor, onemli mevkilerde mi olmak gerekiyor?

cok bos verci olmusuz biz, ay yok benim gucum yetmez diyip, koseye cekilmesini cok sever olmusuz.

uc bes kisiyle olmaz bu is di mi?

acikcasi kalk atam yattigin yerden de gor milletin halini dememek icin kendimi zor tutuyorum.

nenehatun lider miydi? ya da kurtulus savasi sirasinda cepheye mermi tasiyan neneler, cocuklar lider miydi? ya da kurtulus savasi sirasinda orduya 100 akce olan parasinin hepsini veren koylu lider miydi?

evet bunlar eskiye ait ornekler. gunumuzden ornek verelim, oglum vatana feda olsun diyen anne lider di mi? ya da evde cocugunu vatan millet sevgisiyle yetistirmeye calisan issiz baba, sesini firsat buldukca duyurmaya calisan, bos atip dolu tutmayan, ulke zor durumda diye yurt disina kacmayan kisiler lider di mi?

yapmayin allah askina, ataturkun izinde gitmek icin lider mi olmak gerekiyor? ilk basta elinden geldigince egitmeye calis cevrendekileri. gerisi gelir.

bu gun hikaye gunum benim :)

Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden
bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder
gibi hareketler yapan birini görür.
Biraz yaklaşınca , bu kişinin sahile
vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir
adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:
- Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?
Genç adam yanıtlar;
- Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek.
Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;
- Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.
Ne fark eder ki?
Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı
daha alır, okyanusa fırlatır.
- Onun için fark etti ama...

bu da o hesap. sen bir insanin gercegi gormesini sagla, ki gerisi gelsin ki bu en basit yol, herkesin yapabilecegi.

POLIZIST 2
Sevgili Papagan,
Yazini okudum. Benim, ülkesini seven, Atatürk'cü, Laik- sosyal- üniter - hukuk devletinin savunucusu oldugumu, beni taniyan herkes bilir. Sizin de süpheniz olmasin!!
Ben anamdan dogdugumdan beri bu ülkenin haline üzülüyorum. Ben bir lider degilim, elimden baska bir sey gelmiyor malesef. Ve ben ve benim gibi düsünenler azinliktayiz artik.
Bu milletin %58 i Tayyip'e oy vermisse, yapilacak bir sey yok.

Rugi®
20 07 2006, 17:00
rugi,

Yesil pasaport benim bildigim devlet memurlarina verilir.Senin baban askeri doktormu.Yanlis anlama sadece merakimdan soruyorum.

Nesini yanlis anlayabilirim ki...? :)
Yesil pasaport birinci dereceden dewlet calisanlarina we burokratlara werilen bir pasaport turu...
Benim babamin da senelerce dewlet hastanelerinde bashekimlik yapmis birisi olarak yesil pasaport alma hakki war..Annemle ben de ailesi olarak bu hakka sahibiz..Kandan heralde onlar da benim gibi gezmeye meraklidir..O yuzden onlar icin de onemlidir bu pasaport meseleleri aynen benim icin oldugu gibi.... :)

Rugi®
Bence Turkiye'nin cumhurbaskani kim degil, nasil birisi olmali diye sormak lazim.Trkiye'nin cumhurbaskani bence Turgut OZAL gibi birisi olmali.Son derece laik ve akli basinda bir insandi Turgut OZAL.Allah rahmet eylesin.

Cok dogru...Benim kucuklugumde Barbie bebek bile yoktu bu ulkede,kizlar bilirler...Kibris'a gidenler cukulata we Barbie bebek getirirdi bize..Simdi hersey warsa bunun en buyuk sebebi Ozal'dir..Tek handikapi ailesiydi rahmetlinin...Mekani cennet olsun...

Rugi®
Ilahi Otto!Hic gulecegim yoktu ya sabah sabah Allah senden razi olsun..!!!

HULYA AWSAR BILE (!) oy wermismis AKP'ye ...Hulya Awsar kim ya,Einstein mi..? :D :D :D
Bu Awsar'in marka konferansina cagrilmasi kadar komik oldu... :D

Kimdir,hangi konuda kanaat onderidir,zekasi,birikimi nedir..?Lise mezunu bile oldugu supheli bir waros kizidir..Mentalitesi sawundugu fikirlerden zaten bellidir..Dekolte giyinmesi weya magazin malzemesi olmasi da bunu degistirmez..

Sen heralde Hulya Awsar'i Turkiye'nin en onemli kisisi filan zannediyorsun... :D :D :D
Hani sen magazin okumazdin,bak aklima geldi simdi.. :p Nereden de biliosun bakim Hulya'yi filan,ciss onlar ciss... :D

Rugi®
Her zaman oldugu gibi laf salatasi yapip isin icinden cikmak istemissin ama bu numaralar eskidi artik...Magazin degil ,ciplak fotograf basan gazetelerin okumadigini bu tur programlari izlemedigini kendin soylemistin..Magazinin de buyuk cogunlugunu bu tur kadinlar olusturuyorsa..?Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu..? :D Arsiwden bir tarama yap istersen... :D

Diger taraftan fikir wermesi acisindan werdigin werdigin ornek dedigim gibi HIC fikir wermiyor.. :D
Cunku dedigim gibi H.A. bir magazin figuru olsa da mentalitesi ortada bir kisilik..Dusunus olarak kumaligi normal bulan,elinden dua kitabi eksik olmayan ,erkegin ustunlugunu kabul eden,maco kisilerden hoslanan,dedigine gore namaz kilan,camii'ye giden,Kurt asiretlerinde cok kadinli ewlerde buyumus bir insan...O wermeyecek de ben mi werecegim AKP'ye oy...? :D

Rugi®
Senin gece ustun yine acik kaldi anlasilan...Ben ne burada ne de gercek hayatimda hicbir zaman INANCIMI aciklamadim..Bir kisi ben Musluman'im ,Musewiyim,Ermeni'yim,su'yum,bu'yum dedigim bir yazi bulup cikarsin..O anda forumu birakacagim....Bulamazlar cunku yok..Inancim beni ilgilendirir baska kimseyi degil...Turk'um,ama Turk oldugum icin de Turklerin herhangi bir yanlisini inkar etmem,senin gibi yalanci we komik durumuna da dusemem...Anlasilan beni hakyoluna (!) dondurmeye and ictin sen...Bu lafi en az ucuncu yazisin... :D

Ayrica banane H.A..'in ne yaptigindan..Camii'ye gitmesi,namaz kilmasini asagilama amacli yazmadim..Sadece geldigi yer belli,kim oldugu belli,oyle gorunmese de senin gibi MUHAFAZAKAR bir kisi oldugu belli...Onun AKPye oy wermesinden daha dogal ne olabilir? dedim...Once okudugunu anlamasini ogren sen...Sen kim bana acimak kim...Sen git once kendi ekmegini kazan bir ,ondan sonra konusursun...

*efe*
rugi,

Yesil pasaport benim bildigim devlet memurlarina verilir.Senin baban askeri doktormu.Yanlis anlama sadece merakimdan soruyorum.

*efe*
Bence Turkiye'nin cumhurbaskani kim degil, nasil birisi olmali diye sormak lazim.Trkiye'nin cumhurbaskani bence Turgut OZAL gibi birisi olmali.Son derece laik ve akli basinda bir insandi Turgut OZAL.Allah rahmet eylesin.

POLIZIST 2
Papagan,

eh ne diyeyim artik, hodri meydan! ben pisirikim, sen bir seyler yap bari.
Sen bir seyler yaparken o %58 sana: sana ne? biz memnunuz Tayyip'ten derlerse ne diyeceksin?
Hayal görme, senin o anlattiklarin vatan millet sakarya hikayeleri ilkokul kitaplarinda kaldi.
%58 simdi cikar mi diyorsun? aslinda rakam daha yüksek te, adamlar bölündüler.
Gercek rakam %80 dir. Istersen hain diyebilirsin benim icin, ama bu millet yasadiklarini hak ediyor.
Sectikleri adamlar yardim eder bu millete. Sen merak etme sana bana da sira gelmez.
Laiklige karsi pro-islamist hanim efendiler de kara carsaflari hak ediyorlar.
Tekrar söylüyorum Tayyip Cumhurbaskani olmalidir, hakkidir cünkü!

@ottoman@
uzun zamandır yoktum cunku banlenmıstım ve bıdahada kayıt ıcın ugrasamdım ama nıhayet burdayım yıne.banlenme sebebımı soylıyeyım bı terbıyesıze uyduk sonucunda banlendık neyse konumuza donelım :)
her yazıyı okuyamadıgım ıcın boluk porcuk bıseyler yazacagım.mesela papaganın dedıgı %58 ıstıyor ama % 42 ıstemıyor demıs ve bundan dolayıda akp cumhurbaskanı secmemelıymıs.herhalde bu kadar sacmalanır dedım bı konu bunu okuyunca.papagan bu demokrasının bı geregıdır secım yapılır halk kımı secerse o goreve gelır.ayrıca o %42 lık kesım aynı fıkremı sahıp sankı onların % 5 baska bırseyı % 5 ı daha baska bırseyı savunuyor vs.yanı akp zıhnıyetının ezıcı bı ustunlugu var kabul edersın etmessın o senın sorunun.
ayrıca bellı bı yanılgı goruyorum ben.akp ye oy verenler serıat ıstıyorlar gıbı gosterıyorsunuz bazılarınız.unutmayınkı bu partıye Hulya Avsar bıle oy verdı nerden bılıyorum acıklama yapmıstı cunku.tabı kı onun oy vermesı bırseyı degıstırmez.ama cevap nıtelıgı tasıyor bence.sıstem bellı cumhurıyet ve bu sıstemın degısmesı ımkansız kım gelırse gelsın.

@ottoman@
ılahı rugı sen adamı oldurursun :D
Hulya Avsar en sevmedıgın ınsanların en onde gelenlerındendır.magazın ızlemem dıyede bırsey soylemedım ben forumda uydurma ıstersen.
ya rugi sımdı yıne annemı hatırlattın kucukken balkondan sarkmıyım dıye annem cıss cıss derdı.saol anne sevkatın ıcın :D hanı yasca buyuksun ya o bakımdan :D
sımdı gelelım kuru fasulyeınn faydalarına.dıkkatını cımbızla bı noktaya cekmek ıstıyorum.ben yazımda dedımkı onun bu partıye oy vermesı hıc omenlı deıl ama fıkır bakımından vs dıye yazdım.ve hala soyluyorum onun bu partıye oy vermesı hıc onemlı deıl.sadece sunu demek ıstedım:akp yı serıatı getırmek ısteyen bı partı olarak tanıtmayın.bu partının cızgısı bellı mıllıyetcı-muhafazakar.belkı bılmıyorsundur rugi hanı cahılsın ya magazın seyretmekten dolayı :D mevcut sıstemden gerıye donusu ıstemeyen bı cızgıdır muhafazakarlık.tabı baska anlamlarıda vardır.dın felsefesını benımsemıs kısıye muhafazakar denır.ama laık olan sıstemdır ınsan degıl.herkes sısteme uymalıdır gerısı kımseyı alakadar etmez

@ottoman@
:D komedısın rugi sen ya
ne demek ıstıyorsun acıkca soyle.namaz kılmak camıye gıtmek kotu bırseymı sana acıyordum ama rugı sen onuda haketmıyorsun :D
hem ben musluman bır turkum dıyorsun hemde camıye gıdenlerı namaz kılmayı kendı capında asagılamaya calısıyorsun.bu ne perhız bu ne lahana tursusu :D

bedirge
21 07 2006, 17:00
quote:Originally posted by: @ottoman@
ya papagan senın gercektende sıyasetten hıc anladıgın yok.haaalaa akp ıstenmıyor dıyorsun.bu partıye kım oy verdı.yoksa uzaydanmı geldı bu adam. :)

AKP'ye muhtemelen oy verenler :

1-Cennet ve sevap vaadi ile kandırılan geniş bir kitle

2-Türbanın özgürlük olarak yutturulduğu halbuki türbanın kendisinin özgürlük kısıtı olduğunu hala anlamayan benim yurdumun aklı evvel bir kısım kızları, kadınları

3-AKP'nin çoktan seçmeli parti üyeleri ile oluşturduğu karma göz boyama hipnoz seanslarından nasibini amış bir gurup arada kalmış yurdum insanı (x partisine mi versek y partisine mi aha bulduk AKP ye atalım)

4-Okuma yazması olmayan ve yaşça kemale ermiş nene ve dedelerimize dışardan yapılan müdahaleler (ampul ampul diye az dolanmadılar)

5-Üremekten yana çekincesi ve sıkıntısı olmayan bir grup yurdum insanı (seçim meydanların 4-5-6 yapın yapın yatın pardon çocuk yapın diye seçim söylemleri veren - hala da devam ediyorlar-bir zihniyet)

---------
Kanımca 1. gruptan dökülmeler olur (ihale kaybedenler, parasını alamayanlar, dolandırılanlar, iş verilmeyenler vs... cennet bahane)

2. grup şüpheli! kızların aklı başına gelirse belki buradan da epey kayıp olur, yani türban resmileşmeyince el mahkum açılmalar başlayacaktır (üfff yaa sıcakta hiç çekilmiyordu zaten bunlar, hem modası geçti zaten... denebilir)

3.grup tamamen dökülebilir, bunu hepten çıkalım

4. grup, canlarım benim asıl cennetlik bunlar yaa neyse en azından kalkıp oy kullanmaya gidiyorlar

5.Bunlar muhtemelen kalır gibi ama şu da var eğıer seçim döneminde başka parti çok daha iyisini vaat ederse ve 10-15 çocuk yapın bizden izin derse sapabilirler/şüpheli grup

Hımmm! Aslında pek bir şey kalmadı ama kendisini kötü yönetenleri seçmeye alışık millet bir daha seçer mi seçer valla, hiç şaşmam! Yönetime, yönetenlerin yetkinliğine bakmaz, çıkarım ne kardeş, kaç balon, bayrak veriyorsunuz? çocuklara eğitim yardımı var mı? fakiriz biz yardım alalım vs... türünden ya bu insanları izlemiyor musunuz ekranlarda. Hiç görmemişler gibi önlerine atılana birbirlerini ezerek atlıyorlar. Bizi yönetenleri de işte bunlar seçiyor. Çünkü en çok üreyen bunlar, en çok nüfus bunlarda, en cahil bunlar, en en en en en en en en en..... Dedim ya Türk milleti öz niteliklerini yitirmiştir kanımca!

bedirge
Bu arada bunlar diye bahsettiğim benim milletimin geneli maalesef acı ama gerçek ve ben istemesemde, bana uymasada onlarla, bunlarla, şunlarla ortak bir paydada buluşup kader birliği etmeye devam... ama bunu yaparken biz nasıl onların eğitim hakkını, iyi yaşam hakkını, kadın hakkını, çocuk hakkını vs... düşünüyorsak, azıcık onların düşünmesi lazım bizleri... hep bana hep bana rabbena ağır geldi bu ülkeye... kokusu yıllar sonra çıkar, bugün de çıkıyor ancak esas nasibini alacak olan bir iki nesil sonrası, bizim belki de en iyi yıllarımız, şükkür Allahım buna da şükür... (Allahınızı ödünç aldım kusura bakmayın, benim de Allahım olur, diye yazınca çarpılmadım merak etmeyin... kelimeler bunlar sorun yok panik yapmayın... hişşşttt sakin tamam geçti)

bedirge
Bu arada hedef saptırmışlar yaa, meğer ülkeyi bir FINDIK TÜCCARI YÖNETİYORMUŞ HABERİMİZ YOKMUŞ-MUŞ!

daffy4u
problem uretmeyin cozum uretin.benim cumhurbaskani adayim el kadi.tayyipte basin sozcusu olsun.ama once vatandaslik vermek lazim.neyse tayyip halleder onuda.

daffy4u
cok cahilsin papagan :) bunlar t.c hukumetinin resmen tanidigi kaale aldigi hatta siki fiki oldugu insanlar ki kendi ulkeleri bile bu adamlari sakincalilar listesine almis.para desen var guc desen var adamda.daha nolsun tam cumhurbaskani adayi.turkce bilse ananizi alin bu ulkeyi terkedin de diyecek ama allahtan bilmiyor.

papagan
iki gundur internete giremedim, simdi okuyorum yazilanlari. ayrica azicik bi arastirma da yaptim.

Poliziste daha onceden sormustum, 58 su an ki yuzde mi diye, buna cevabi quote: Ama %58 oy almis yerel secimlerde. seklinde olmustu. il bazli bakarsak yerel secim sonuclarina, akpnin %58 in baya baya ustunde aldigi iller var, ancak ben turkiye genelinde %58 sonucunu goremedim. yaptigim arastirma sonucu buldugum 28-mart-2004 tarihli yerel secim sonuclari soyle;

belediye baskanligi bazinda
AKP % 40.13
CHP % 20.87
MHP % 10.13
DYP % 9.47

buyuksehir belediye baskanligi bazinda
AKP % 46.24
CHP % 24.22
MHP % 5.11
DYP % 5.42

il genel meclisi bazinda
AKP % 41.89
CHP % 18.38
MHP %10.37
DYP % 9.88

KAYNAK (http://www.yerelnet.org.tr/secimler/)

yani polizistin dedigi gibi quote: Ama %58 oy almis yerel secimlerde. diye bir durum soz konusu degil. belki %58 ; partilerin/ gazetelerin/ internet/anket sirketlerinin arada bir yaptigi bir arastirmanin sonucu olabilir.

NOT: arastirma yapmadan 58 - 42 diye yorum yaptigim icin ozur dilerim.

ama soyle de bir sey var, eger 3-kasim-2002 genel secim sonuclarina bakarsak, sonuclarin;

AKP % 34,26
CHP % 19,4
MHP % 8,34
DYP % 9,55

seklinde oldugunu goruruz.(KAYNAK (http://www.secimturk.net/DetaySon.asp?HABERID=91)) bu ne demek? her kesin bildigi gibi, akp 4 ay icinde oy yuzdesini artirmis. (tabii yerel secim = genel secim dersek boyle bir sonuc cikiyor)

bu bilgileri bir vereyim dedim. bu bugunku ilk mesajimdi :) )

papagan
gelelim ikinci mesaja :)

otto,

sen beni salak belledin sanirim. hic bisiden haberi yok saniyosun sanirim beni galiba.

birincisi turkiyede iki farkli dusunce ya da parti olmadigini biliyorum. yani bu yuzden de %5 in baska %10 un farkli dusunce de oldugunu biliyorum. ama bu birbirinden farkli dusunceler, ya da partiler temel de akp ile ayni dusunceleri paylasMIyorlar. ve bu yuzden o oran neyse (%42 ya da baska bisi) o yuzdedeki cesitlilik akp nin istenmedigi sonucunu degistirmiyor.

ikincisi matematik biliyorum. sayilarin birbirlerine gore kucukluk buyukluk iliskisini biliyorum. yani secim sonucunda akp nin oy yuzdesinin kabaca chp nin iki kati oldugunun farkindayim. quote:akp zıhnıyetının ezıcı bı ustunlugu var kabul edersın etmessın o senın sorunundemisin. azcik duzgun yazsan demek istedigini daha iyi anliycaktim.

oncelikle bir seyi kabul etmek ya da etmemek, kisinin sorunu degil tercihidir. ayrica ben neyi kabul ediyorum? ya da etmiyorum?

a) akpnin dusuncelerini kabul edip etmemekse, kastettigin; kabul etmiyorum, etmek de zorunda degilim. ama ola ki, partinin anlayisinin, senin deyisinle zihniyetinin, degistigini, TR ye yakisir bir hal aldigini, ulkeyi ilerletme amacli bir yol izlediklerini gorursem, tabi ki oyu mu onlara veririm.

b) akpnin yuksek oy almasi ise kastettigin; yukarida dedigim gibi oy dagilimini farkindayim ve farkinda oldugum seyi zaten kabul ediyorumdur. bunu zaten herkes kabul ediyor.

papagan
gelelim ucuncu mesaja :)

Rugi

yazdiklarina sirasiyla cevap vericem haberin olsun.

1- benim ne sapi ne samani karistirdigim var

2- beni yargilama diye sana hic bir kelime etmedim, seni birak kimseye ogle bisey demedim.

3- sen beni dolu dolu yargilamissin diyorsun. cevap verdigin mesajimi okuduysan orad**uote:konu aslinda rugi degil, onun gibi dusunen insanlar. yani ulkeye bagimlilik, vatana millete olan sevgi ve yararli olmak fikrine sahip olmayanlar. hatta kendi cikarini dusunenler. cogu kisi bunlar bayatladi, karin doyurmuyo-gec bunlari diyodur eminim ama gercekler bunlar. bu kisiler sayesinde ulke bu halde cunku.
bu nedenle de boyle dusunen insanlari yargilama hakkina sahip oldugumu dusunuyorum. diye yazmistim.

4- seni buraya yazdigin yazilardan ve mesajlasmalarimizdan taniyorum. umarim sen kendini cok cok iyi anlatmisindir da ben anlayamamisimdir.

5- insan kendi dusuncesine ters gelen seyi hos karsilamak zorunda degildir. benim gorusumdur. benim gorusumu de sen hos karsilamak zorunda degilsin.

6-quote:Yurtdisinda yasayanlarin ulkelerine daha az bagli,watana millete olan sewgi we yararlilik fikrine daha az sahip,daha cok kendi cikarini dusunen insanlar oldugunuwe bu Turkiye'nin bu kisiler sayesinde bu durumda oldugunu nereden cikardin,soylesene...? diye soruyosun.

ben de sana o koyu koyu yazdigin ve cikarimim oldugunu soyledigin seyleri ben kimin icin soylemisim? diye soruyorum. benim oyle dusundugumu nerden cikardin, soylesene...?
okudugunu mu anlamiyosun acaba? sen cevap verdigin mesajimi bi daha oku. ben orada ulkeye bagimlilik, vatana millete olan sevgi ve yararli olmak fikrine sahip olmayan kisilerden bahsediyorum ve bu kisiler nereye isterlerse gitsinler diyorum. yani yurtdisinda yasayanlarla ilgili konusmadim ben o mesaj da. ozellikle de koyu yazdigina gore, anlasilan sen baska yere cekmek istemissin.

7- mesajimda yurtdisinda yasayanlara laf etmedim ben, once bunu bir anla once. sen sanirim kendine cekmisin herseyi. 6.ci madde de kastettigim kisileri bir daha yazmistim oraya bak. ayrica bir ulkeye bagimlilik ve sevginin mesafelerden gecmedigini bilmiyodum, iyi ki soyledin arkadasim. insanlarin yargilanilmasinda dikkat edilecek hususlar neler cok merak ettim? kimse kimseyi ilk goruste yargilamaz. oturur konusur, azicik bilgi edinir. kendi gorusu cercevesinde karsisindakini degerlendirir. kaldi ki burasi net ortami. ben buradaki her hangi bi kisinin ne adini, ne yasadigin ortami, ne de aile yasantini biliyorum. sadece yazdiklari dogrultusunda o kisi hakkinda bir seyler soyleyebilirim.

8- Erbakan, RTE ya da ANS hakkinda gorus bildirmissin, saygi duyarim.

9- sen kendin anlatabildigine inaniyosan anlatmissindir. benim anladigimla, baskanin anladigi ayni olmyabilir

gelelim obur mesajina,

1- sen istedigin zaman dniz yildizini ister caya at, iste nehre, ister gole, ister denize okyanusa. ama umarim deniz yildizlarin olmeden kolun kuwwetli hale gelir. yoksa biriktirdigin kolleksiyonunla kalirsin.

2- savas sefeberlik durumlarindan bahsetmedim sadece ornek verirken kullandim, oyle bir durum olsa askere yardimci olmaliyiz demek degildi amacim. polizist ben lider degilim, elimden birsey gelmez demisti ben de ona, bir seyler yapmak icin lider olmak gerekmiyor demeye calismistim. ya ben istedigimi anlatamamisim ya da sen yanlis anlamissin :)

papagan
4.cu mesaj :)

polizist2

sana sirasiyla cevap veremiycem cunku birbirlerine bagli seyler soylemissin, sormussun. ama gene de maddeler halinde yazicam.

1- ben sana pisiriksin demedim, tabii sen kendini oyle goruyosan bisi diyemem. ayrica ben zaten elimden geldigimce cevremdekileri egitmeye, bilgilendirmeye calisiyorum.

2- 58 58 diyip duruyosun, yerel secim dedin ama 2004 yerel seciminde o kadar oy almamis ki bu parti . 58 i nerden uydurdun, ben de arstirmadan inandim valla.

3- 80 diyosun. tamam yerel secimleri, genel secimmis gibi dusunursek bu adamlar %10 gibi bir oy artisi yapmislar saece 4 ayda. eger duz mantik gidelimdersek, 4 ayda %10 artis yaptilarsa 44 ay da %110 artis yapmislardir o zaman tum turkiye akp li diye sonuc cikaralim. bu nekadar sacmaysa, %80 de o kadar sacma. sana azicik gazete okumani oneririm. yapilan anket sonuclarina bi bak derim. internette azcik arastirma yapinca bir suru sonuc cikiyo karsina. 'secim olsa' de bi arat.

4- adamlarin bolunmeleri degil % 80 cikaramamalari. izledikleri politikanin yanlis olmasi ve insanlarin beklentilerini karsilayamamalari. ya da verdikleri vaatleri yerine getirememeleri.

5- benim ne yapip yapmadigim ya da yapacagim onemli degil. olayi kisisellestirmemek lazim. ama sen ne kadar aciklayici olsanda, ne kadar cok anlatsan da, karsindakinin anlayabilecegi kadarini verebilirsin. ben bugune kadar onume cikan engeller yuzunden yilmadim. karsimdakinden istedigim tepkiyi alincaya kadar ugrasirim. daha dogrusu karsindakini iyi analiz edersen, anlayabilecegi dilden konusabilirsin, ki bu o kadar da zor bisi degil.

gene bi hikaye anlaticam (bende hikaye bol :) ) bilen bilir mayis ta TR ye gittiydim, iste o zaman tanidiklarla evde otururken babam anlatmisti, Behlul Dana ve Harun Resid'i duymussunuzdur, onlarla ilgili bir hikaye daha dogrusu kissadan hisse;

Behlul surekli Harun Resid'i icki konusunda uyarir durur, gun gelir artik dayanamayan Resid;
- Yeter artik be , benden vazgec, her koyunu kendi bacagindan asarlar der ve Behlul'u kovar.
bi kac gun sonra saraya kotu bi koku yayilir. ararlar tararlar, bi oda da bacagindan tavana asilmis bi koyun olusu bulurlar. azcik bi arastirmadan sonra Behlul'un koyunu astigini ogrenirler. hemen Resid cagirir Behlul'u;
- Niye bole yaptin, bu ne demek diye sorar. Behlul cevaplar;
- Her koyun kendi bacağından asılır dediniz, ben de astim koyunu, ama olu koyun pis koktugu icin herkes rahatsiz oldu der. Harun Resid de;
- Verilen mesaj alinmistir der ve Behlul'u odullendirir.
umarim bu hikaye, Sen bir seyler yaparken o %58 sana: sana ne? biz memnunuz Tayyip'ten derlerse ne diyeceksin? soruna cevap olmustur.

6- quote: Hayal görme, senin o anlattiklarin vatan millet sakarya hikayeleri ilkokul kitaplarinda kaldi.demissin. ben bunla ilgili olarak cogu kisi bunlar bayatladi, karin doyurmuyo-gec bunlari diyodur eminim ama gercekler bunlar demistim zaten mesajimda yaniltmadin beni :)

7- sana hainsin demem. insan kendini bilir, ne oldugunu, nasil biri oldugunun farkindadir.

8- NEDEN BU MILLET YASADIKLARINI HAKEDIYOR? bana bu mantigini aciklar misin? sinifta bi grup ogrenci gurultu yapiyor, bir kismi da onlari susturmaya calisiyor ama mudur gelip butun sinifi okuldan atiyor. simdi bu sinif bunu hakketti mi?

9- millet bunu hak ediyor diyebilen birini cok merak ettim aslinda, daha dogrusu kisiligini, cunku yazdiklarinda millete karsi bir hincin varmis gibime geliyor. millet sana ne yapti? bu suna benzemis, petrol muhendisliginde okuyosun, sinifta oylama yapiliyo petrol jeolojisini hangi hoca versin diye, sen ben jeolojideki AAA hocasini sevmiyorum, adam yeterli biri degil. ama 10 tane hoca icinde en cok oyu alan o, sen de cikip, siz zaten o yetersiz hocayi hakediyosunuz diyosun sinifa ??????? herhalde sinifa garezin var? ne bilim sinif yuzunden huzurun kacti, butun ogrenciler hep seni rahatsiz ediyo falan ki sen bole diyosun.... sorasim sana , e diger 9 hocayi isteyenlerin sucu ne? kurunun yaninda yas da yanar mantigindasin benim anladigim.

cidden merak ettim millet sana ne yapti? yani 70-75 milyon kisiyle alip veremedigin ne? cevabi buraya yazmak zorunda degilsin, ozele yaz istersen cunku sadece merak ettim. RTE nin cumhurbaskani olmasi seni nasil etkileyecek? carsaflilar mi turbanlilar mi bilmiyorum ama, ne biliyim anan bacin, karin kizin kara carsafi hak ediyolar mi? carsaf giyinecek dedigin kesimden mi olacak? ya da kurtlere toprak verilmesi- verilmemesi seni ne kadar etkileyecek? ab ye girmemizin zorlasacak olmasi ya da kolayasacak olmasi, ya da tr de enflasyonun sifir olmasi, %120 olmasinin sana etkisi ne olacak? bunlari merak ettim. Bunlardan etkilenecek olan kesimden misin] yoksa laf olsun torba dolsun diye mi hak ediyolar diyip duruyosun???

papagan
liberty sen bi ara 38 din ne oldu da 39 oldun? merak ettim dogrusu. yoksa liberty38 sen degil miydin, sen yeni misin yoksa???

dafi kim problem uretiyo anacim? bu arada el kadi kim ;) ?

yakinda forum sozlugu acacam bi ara, nisandan bu yana yeni gelen kac kisiye avatar ve klon ne demek, ozel mesaj nasil atilir diye aciklama yaptim allah bilir. unutmadan ben de RTE yi cozemediydim de Railway Transporation bisey herhalde ama konu ile ne alaka diyip durduydum da sonra biri aciklamisti sagolsun :D , simdi de bu el kadi cikti :)

papagan
ay sen merak etme sekerim, o arapca solese de biz anlariz bu gidisle, arapca yi yakinda sular seller gibi ogreniriz. o zaman o bize ananizi mi alin gidin demis, babanizi mi, daha ii anlariz.,

papagan
otto

benim siyaset bilip bilmemem konusunda fikir yurutmen cok garip, sen siyasetin anlamini biliyo musun once ondan haber ver. yasin daha 19 ve buraya attigin mesajlardan daha 1000000000 firin ekmek yemen gerektigi ortada. sana yazilani anlamadigin gibi, sana karsit gorus bildirildigin de cileden cikiyosun resmen. azicik ayaklarin yere bassa iyi olacak.

konuya geri doneyim, burada bahsedilen oy yuzdeleri ve bunun matematigi. yani siyaset degil. burada popstarda yarismacilara verdigimiz oylari da tartisabilirdik, ben senin tutugun sarkicinin oylarini elestirdigim zaman bana sen muzikten anlamiyo musun diyeceksin???? komik olma.

oy oranlari ortada. adamlar %40 in aldiklari oyla basa geldiler. diger partilere verilen oy oranlarinin dagilimi ve baraji gecen parti sayisi nedeniyle adamlar mecliste fazla sandalye sahibi oldular. bu siyaset degildir, matematiktir. ne bileyim akp nin misyonunu vizyonunu, yaptiklarini yapacaklari ni konussak, konu matematik olmaz. ama dedigim gibi matematik ile ilgili konustugumuz konu. merak ettim, lisede sen matematik almadin mi yahu?? yuzdelik hesap nedir bilmiyo musun???

bisi sorucam sana, cok uc da bir durum yaratalim bakalim,

koca bi kova var elinde, 5 kilo su alabilecek durumda. 100 dairelik bir apartmandasin, o gun de herkes evde ve sen kapi kapi dolanip kovan icin 5 gram su istiyosun insanlardan, kovani doldurursan apartman girisini yikayacagini soyluyorsun.

neyse sen dolaniyosun apartmani bazi insanlar sana kapilarini acmiyolar, bazilari ise aciyolar ve sonucta kovanin bir kismi doluyor. kovani tarttiginda elde ettgin sayiyi 100 le carpip 5 e boluyosun ki, kovanin %de kaci dolu anlayasin. ve %40 ya da %58, %65 diye bir sayi elde ediyosun.

soru 1- kovanin %40 nin dolu olmasi, ne demek? ya da %58inin %60inin????
soru 2- kovada olan su, kovanin tamamen dolu OLMADIGI gercegini degistirir mi, degistirmez mi? ???
soru 3- kapiyi acmayanlar seni apartmanlarina kapici olarak istemiyor olabilirler di mi????

lutfen duzgun cevap ver, laf kabaligi yapma.

ayrica soru 4- bu ornek ile oy yuzdeleri arasinda baglanti kurabilirsin di mi?
soru 5- bu ornek te gosterilmek istenen sey siyaset mi? yoksa matematiksel sonuclari ortada olan bir olayin yorumu mu?

aklimdayken yazayim ve sorayim;

sen gerceklerin farkindasin di mi? ya da soyle sorayim yazdiklarimi okuyosun va anliyosun di mi? quote:bu partıye kım oy verdı.yoksa uzaydanmı geldı bu adam. :) diye bir soruyu bana yonlendirmen cok sacma.

gariptir ki, hala anlamamak da israr ediyosun, burada ben de dahil olmak uzere kimse, akp yoktur, bir den ortaya ciktilar diye bisi demiyo. alinan oy yuzdelerini goruyoruz.
adamlarin var oldugunu
turkiyede onlari tutan insanlarin var oldugunu ve
bu adamlarin meclis de oldugunu biliyoruz. (sen cidden insanlari salak saniyosun)

bizim kabul etmedigimiz gorusleriiiiiiiii. anladin di mi? daha acik nasil yazilir ki bu????

burda sana onceden de cok soylenmis, oku ve dusun. git intenetten haber oku sonra git farkli yazarlarin, onlara yaptiklari yorumlari oku, bilmedigin konulari arastir, bilgi sahibi olup, kendini gelistirmeyi dene.

bu arada ben sana bu mesaji yazarken, biri bisi dedi mi diye baktim da klasore, bedirge yazmis. benden sana oneri bir diger folderda bedirgenin sana yazdigi seyler var, onlari bi daha oku ve uzerinde dusun.

kendini gelistirebilmen umuduyla... (umarim okudugunu anlama da gucluk cekmiyosundur, yoksa isin is)

papagan
bedirge sen neden kendini yorup ottoya kimlerinoyverdiyini aciklamaya callisiyosun ki, yorma anacim kendini.

banlanip, geri geldim diye attigi mesaj da aciklamis kimlerin bile akp ye oy verdigini,. o biliyo kendi dogrusunu.

papagan
ottocum bak demin milliyet (http://www.milliyet.com.tr/2006/07/22/son/sonsiy02.asp) de bi haber okudum.

senin o yere goge koyamadigin sevgili partinin, sevgili milletvekillerinden aziz akgul'un bir gazeteciye yazdigi kufur haberi, ama isin ilginci kufrun TBMM antetli kagida yazilmasi.

e tabii armut dibine dusermis. basbakan lanli konusursa, anani al git buradan turu nezih (!!!) cumleler kurarsa, milletvekilide ondan geri kalmamak icin boyle yapar. RTE cumhurbaskani olunca aziz akgul de basbakan olsun bari.

milliyetin haberi (http://www.milliyet.com.tr/2006/07/22/son/sonsiy02.asp)

Not= otto antetli ne demek bilmiyosan, arastir, ne anlama geliyomus bi ogren, bak sana kelime dagarcigini gelistirmek icin firsat :)

unutmadan makaminda gazeteci doven akpli bi belediye baskani vardi, (haberi bu senenin ba$inda ciktiydi, hangi ildi hatirlamiyorum simdi ama Isparta olabilir) o belediye baskanini da millet vekili yapalim. boyle adamlarin onunu acmak gerekiyo sanirim.!!!!

papagan
quote:Originally posted by: bedirge
Bu arada hedef saptırmışlar yaa, meğer ülkeyi bir FINDIK TÜCCARI YÖNETİYORMUŞ HABERİMİZ YOKMUŞ-MUŞ!

findik tuccarini da disisleri bakani yapalim, artik findik mi sata yoksa ulkeyi mi satar bilemem.

kufredenler bu ulkenin basina geliyo ama bu forumda kufredersen banlaniyorsun. bugune kadar ban yiyen arkadaslar, hakkinizi arayin :) )

POLIZIST 2
quote:Originally posted by: daffy4u
problem uretmeyin cozum uretin.benim cumhurbaskani adayim el kadi.tayyipte basin sozcusu olsun.ama once vatandaslik vermek lazim.neyse tayyip halleder onuda.

Helal olsun sana Daffy4u, ne güzel cözüm üretiyorsun.
Türk milleti onu da hak ediyor.
Bediege de cok güzel yorumlar yapiyor, kendisini buradan tebrik ederim.

PAPAGAN'A: aslinda sana bu gün uzun uzadiya bir cevap yazdim ama benim internet baglantisi bilinmeyen bir sebeple koptu. sinir oldum, kusura bakma tekrar yazamayacagim.
Söyle özetleyeyim: Ben yurt disinda okuyup bitiirince TR ye dönmek istedim. Ama gel gör ki ülke ucuruma gidiyor. Ekonomi düzelir ama takunyalilar düzelmez, degismez.
Ben burada bu gün ülkemi özlüyorsam bundan Türk milleti meshuldür. Ben laik, demokratik, hukuk düzenine sahip bir Türkiye istiyorum. Atatürkcü bir Türkiye.
Malesef Tayyip'in basbakan oldugu bir Türkiyeye gelmem ben.
Iste benim Türk milletiyle alip veremedigim budur (sormustun ya alip veremedigin nedir diye)

POLIZIST 2
Türk milleti iki yüzlü bir milletttir! Neden mi?:

Bunu Aziz NESIN yazdi aslinda. Yurt disindaki Türkler eger secme haklari varsa (Almanyada) hep Sosyal Demokratlari secerler. Cünkü Sosyal demokratlar yabancilara daha ilimlidirlar, onlari korurlar. Yabancilara haklar verirler. Bu da islerine gelir Türklerin.
Bu Alamanyali Türkler TR ye gelince hep sag partileri secerler. Özellikler Refah, Saadet ,AKP gibi.
Bunu ben cok iyi biliyorum. NEDEN PEKI? Bunun cevabini siz de düsünün?
Cünkü %80 I TAKUNYALIDIR. Baska sebepleri de vardir. Iste bu iki yüzlülüktür.

POLIZIST 2
Ayrica Türk milleti Atatürk' e de ihanet etmistir. Evet ATATÜRK'e de ihanet edilmistir.
Cünkü Atatürk karsiti bir cok kisiye oy vermislerdir. Ciksin bir efendi de yalan desin göreyim.(Ottoman haric) O zaten Vahidettin'ci dir kendisi. Isine geldimi de Atatürkcü oluverir. Bukalemun gibi.
Aslinda AKP nin tamami Bukalemundur. Onlar icin renk degistirmek cok kolaydir.

@ottoman@
ya papagan senın gercektende sıyasetten hıc anladıgın yok.haaalaa akp ıstenmıyor dıyorsun.bu partıye kım oy verdı.yoksa uzaydanmı geldı bu adam. :)

bedirge
22 07 2006, 17:00
otto, dinin gereği nedir biliyor musun? Forumlara yazılanları iyi okursan aslında tekrar tekrar yazmaya gerek kalmayacak ama Kur'an-ı Kerim ayetlerinde diyor ki BAŞÖRTÜSÜ, bizimkilerin yaptığına ise SIKMABAŞ deniyor ki türban yerine kullanılan güzel bir kelime. Zaten anadolu kadını yaşmağını, başörtüsünü takardı, takıyordu, takıyor, takacak, ama başını sıkmayacak kim? anadolu kadını... ama maalesef bugün 7-8 yaşlarındaki kız çocuklarına kadar indiler, bu arada geçen gün sokakta bir türbanlıyı son model motorsikletin arkasına başına kask geçirip binerken gördüm... dumur :) )) ohhh eskiden bunlar ne okula gidebilirdi, ne sokağa çıkabilirdi, ne ne ne ne ....

Yok bende sorun var sanıyorum. Çünkü nefsine hakim olamayan erkeklerde de saç var kadınlarda da saç var. Kol, el, bacak, ayak vs. olduğu gibi ancak her nedense kadınların baştan çıkaran unsuru SAÇ oluyor ve kapat deniyor hadi din kapat dedi diyelim ama türban diye bir olgu yok o bizim ülkemizde ortaya atılmış bir moda akımı ve oy toplama aracı.

BÜTÜN KADINLARI DAZLAK OLMAYA ÇAĞIRIYORUM BURADAN, AÇIK KAPALI HEPİMİZ SAÇIMIZI SIFIRA VURDURALIM KAPATACAK BİR ŞEYİMİZ KALMASIN NE DE OLSA SADECE SAÇ, SAÇ OLMAYINCA NEYİ KAPATICAN Dİ Mİ MANTIKEN!!!

BKZ. BUGÜNKİ KAPALILAR... AYAKLAR AÇIK, KOLLAR AÇIK, İÇİ GÖSTEREN HER NEVİ ETEK, AYAKLAR FORA SANDALETLER VS....

BÜTÜN KADINLAR DAZLAK OLSUN TÜRKİYE'DE TÜRBAN SORUNU ÇÖZÜLSÜN :) )))))))))

su-suz
Bu dış borçla kim olursa olsun ne fark eder ki! Kim ne yapabilir ki?? Uzaklardan birileri buyuracak adam da her istediklerini yapacak mecbur..

@ottoman@
ınsanları bolmeyın polızıst Vahdettın cı Atatürk dıye.asıl bu ulkeye zarar veren bu durum.
bu konuyu daha oncede yazmıstık.ben Vahdettın ıde Atatürk ude severım.ıkısıde gecmısımızde buyuk ısler basarmıs ınsanlardır.bunu sana uzun uzadıya anlatmıyım lınk verıyorum ızleyebılırsın
http://video.google.com/videop...7510077105&q=vahdettin (http://video.google.com/videoplay?docid=-4395750297510077105&q=vahdettin)

@ottoman@
papagan bu konulardan hıc anlamadıgın sordugun sorulardan bellı.ayrıca dıkkatını cekerım bu forumda cumhurbaskanı kım olursa bızı nasıl etkıler dıye sorular soran sendın.ne cabuk unuttun bunları yoksa anı bı donus yapıpta ılım ırfan sahıbımı oldun.ılgınc.
bedırge basortusu takmak dının geregıdır senın soyledıgın gıbı bırsey deıl yanı.gorursun gelecek secımlerde ne olacak akp tekrar ıktıdarmı olacak yoksa dususemı gececek.o zamana kadar burada ol ama kacma secımlerden sonra tekrar goruselım olurmu :)

Iamcashier
23 07 2006, 17:00
yeni birisi olsunda

papagan
24 07 2006, 17:00
otto;

1- sen cidden laf salatasi yapiyosun.quote: OTTO= papagan bu konulardan hıc anlamadıgın sordugun sorulardan bellı
demisin. soyle sekerim sen ne anliyosun aydinlat bizi.

daha gecen mesajimda sordugumquote:PAPAGAN= sen siyasetin anlamini biliyo musun once ondan haber ver sorusuna cevap ver bi once.

2- ben yazdiklarima hic bir zaman yazmadim ya da unuttum demiyorum. ayrica once A dedigim sonra da tam aksi olan B yi savundugum hic olmadi bu forum da.quote:ayrıca dıkkatını cekerım bu forumda cumhurbaskanı kım olursa bızı nasıl etkıler dıye sorular soran sendın.diyosun. ben boyle cumle kurmedim, bahsettigin sorulari ima bile etmedim, buraya yazdiklarimin hepsi RTE nin cumhurbaskanligina yakismadigi ile ilgilidir ve matematiksel hesaplardir.

sordugum sorulari teker teker bulup buraya yapistirirsan sevinirim. hodri meydan. bul goster. kim olursa nasil etkiler diye su mesajinda soruyosun de.

3- quote:OTTO=ne cabuk unuttun bunları yoksa anı bı donus yapıpta ılım ırfan sahıbımı oldun.ılgınc.ilim irfan sahibi olmak deneyimle olur. dedigim gibi ortada unuttugum ve aksini savundugum bir konu olmadigi icin, donus mu yaptin demen mantiksiz. kaldi ki bunu ilim irfan sahibi olmakla bagdastirman mantiksizlik otesi bi durum. ayrica sorarim sana, sen ilim irfan sahibi misin??? bu forumda su konuyu benden daha iyi bileni yoktur diyebilecegin, laf salatasi yapmadan (ki bi cok gibi bende SIKILDIM, senin surekli sacmalamandan) konusabilecegin, insanlari aydinlatabilecegin konu var mi? hadi iyi bileni yoktur demek cok iddiali, kabul ediyorum. ama sole cidden yeterli olduguna inandigin bir konu var mi bu forumda?

4- sorulan soru olursa da bana elimden geldigince bilgim dogrultusunda cevap veriyorum. lutfen sende cevapla sana sordugum sorulari. unuttuysan sana sordugum sorulari bi onceki mesajima bak.

5- beni kendinle karistirdin herhalde, ben yanar doner degilim. senin tum mesajlarini buraya serip dokmeye niyetim yok ama dusunce tarzin ve yaptiklarin ortada. diger bir klasorde sana bunla ilgili sorular sorulmustu. amerikada sokak ortasinda gorecegin seyleri kaldirabilir misin gibilerinden sorular. onlari da cevapsiz birakmissin. sen once sorulan sorulara cevap ver, ardindan sen bunlari soruyodun dediklerini buraya yapistir.

azcik da arastirma yap ki, gelisesin akil olarak.

bi seyi bellemissin onla gidiyosun. biri farkli bisi soledi mi basliyosun bisiler solemeye, iki uc mesaj geciyo sen gene ayni seyleri bi de gene ayni kelimelerle soyluyorsun. sonra bi bakiyom ki sorularim cevapsiz kalmis, sen aslinda hic bisi dememissin falan filan,

artik senin icin soyle dusunmeye basladim; bu cocugun kelime dagarcigi da bilgi dagarcigi da sinirli. kendini gelistirememis. yavrucum oncelikle farkli goruslere acik ol, ikincisi ayni seyleri soylememek icin yeni kelimeler, gorusler ogren. sana lise de ya da su ana kadar verilen bilgilerle idare etme. en guzeli ac kitap oku.

papagan
papagan sımdı onu arastıramam kusura bakma ama onu soyledın ben yalan soylemem.
.......
eeee durum boyleyken senın hayır cumhurbaskanını akp secmemelı demen laf salatası degıldırde nedır.
....

allahin akilsizi evladim ben sanacumhur baskaninini akp secmemeli mi diyorum.

sen nerenle okuyosun anlamiyorum ki.

yazdigin maddeler dogru ben akp hukumetunun basta oldugunu, halkin sectigini zaten kabul ediyorum .

cidden sen okudugunu anlamiyosun.

RTE CUMHURBASKANLIGINA YAKISMAZ demek akp cumhurbaskanini secmesin mi demek?

laf salatasi mi bu anlayisi kit evladim?

papagan
bulup buraya yazdigin mesaj, benim attigim bir mesaj. hatta actigim bir klasorun ilk mesaji.

otto bu kadar kendini dusurme be gulum.

benim orada kinaye yaptigimi herkes anladi da bi sen mi anlamadin??????

cidden o mesajla akil istedigimi mi sandin sen????

ben sen miyim kendime ait dusuncem olmasin da insanlarin dusuncelerini benimseyeyim?????

o mesaji durum boyle haberiniz olsun mantiginda attim ama senin gibilerin bunu anlayacak kapasitelerinin olmadigiini dusunmem gerekirdi.

BU MESAJI YAZDIKTAN SONRA AKLIMA GELDI, ALTINA EKLIYIM DEDIM.

SIMDI SEN LAFI CEVIRIYOSUN PAPAGAN DIYOSUNDUR,

SENDEN BOYLE DEMENI BEKLIYORUM ACIKCASI, BASKA TURLU BISI DEMEN BENI SASIRTIR.

LUTFEN CEVRENDEKI BIRILERINE BENIM O MESAJIMI OKUTUP, BU KIZ BOLE DIYO, BENDE ONA quote:bak soruyosun benım nasıl dusunmem gerekır dıye cunku senın kendı dusuncen yok DEDIM. DOGRU MUYUM? CIDDEN O MESAJ PAPAGANIN DUSUNCESI OLMADIGI ANLAMINA MI GELIR? DIYE BI SOR ALLAHASKINA.

papagan
sımdı papagan sen bu asagıdakı yazıyı yazdınmı yazmadınmı onu soyle. :)

bi onceki mesajim da yazdigimi soyledim ama dedigim gibi kapasite olayi ve okudugunu anlama olayi.

senin lise de matematik almadigini anladim ama edebiyat da almamissin anlasilan. kinaye ne demek bi de onu arastir sen.

papagan
benım merak ettıgım su benı nasıl tanıyorsun?bı ıkı cumleyle benı nasıl tanıdıgını dusuncemın ne oldugunu yazarmısın?

CEVAPLARIM NERDEEEE???????

buraya yazdiklarindan senin hakkinda yorum yapiyorum otto. ve kendini gelistirmen gerektigini goruyorum.

bu demek degil ki ben kendimi her konuda senden daha cok gelistirdim ama gorunen koy klavuz istemez. ( devrik cumle kullandim, anlayabildin di mi???)

ayrica sana sorulan sorulari cevaplamayinca sen soru soruyosun, ii bi taktik ama sana bir kac soru sordum, siyaset nedir den kinaye nedire kadar, kova deneyini yorumlamana kadar.

bak ben senin her mesajina cevap veriyorum.

sen de bi ara verirsen ii olurrr.

papagan
MERAK ETTIM ARANIZDA OTTO GIBI DUSUNEN VAR MI???

BIRI CIKIP SOLESIN. ONA GORE HAKLISINIZ DIYIM SIZE. OZUR DILEMEM GEREKIRSE DILEYEYIM.

TR DE OLMASAM DAHI, BEN NE OLUP BITTIGININ FARKINDAYIM. BENIM BURAYA BELIRTTIGIM KAYNAK, HABER, RADYO PROGRAMI ORTADA. SIZIN YAZDIKLARINIZ ORTADA BENIM ONLARA VERDIGIM CEVAPLAR ORTADA. YANI BURAYA YAZDIKLARIM, DUSUNCELERIM , BANA SORULAN SORULARA VERDIGIM CEVAPLAR, BENIM BURADA SIYASETTEN KONUSMADIGIM, RTE NIN CUMHURBASKANLIGINA YAKISMADIGINI SOYLEMEM, GECMISTEKI DIGER CUMHURBASKANLARI HAKKINDA SOYLEDIKLERIM ORTADA. MATEMATKSEL HESAPLAR ORTADA .

AYRICA ARAMIZDAKI SORULARA CEVAP VERMEYEN, VEREMEYEN KISILER GIBI SORULARA SORULARLA DA CEVAP VERMIYORUM.

NE OLUR BIRI CIKIP BUNLARIN AKSINI SOLESIN. BANA.

PAPAGAN, SEN AKP CUMHURBASKANI SECEMEZ DEDIN, SENIN KENDINE AIT FIKRIN YOK, SOYLEDIGINE SOYLEMEDIM DIYOSUN, AKP HUKUMETININ MECLISDE OLDUGUNU VE SECIMLE GELDIGINI KABUL ETMIYOSUN, HATTA CUMHURBASKANINI MECLISIN SECTIGINI BILMIYOSUN.

DESIN BIRI. (BUNU ARANIZDA DIYEBILECEK BI OTTO VAR SANIRIM. )

papagan
otto cum canim benim he he

ben siyasetten hiiiiiiiccccc anlamiyooomm.

he he
sen haklisin he kardesim.

senle cok zaman kaybettim ben, cunku senin dogrularin hep dogru asla degismez, sen den bilgilisi de yok burda.

ben saygisizim da basbakana kufur de ediyom, iftira da atiyom ya burda.

senin her soruna uzun uzun cevap yaziyom ama senin kaale bile aldigin yok.

su yazdiklarimizi okuyan herkes ne yin ne oldugunu goruyo.

ben pes ettim. daha yasinin gerektirdigi olgunluktan haberi olmayan bi kisiye derdimi anlatmaya calisiyorum burda, adam dinlemiyo bile, yetersiz kalinca sen siyasetten anlamiyosun diyo cikiyo. soru soruyosun cevap bile vermiyo ya da sorular icinden sadece birine cevap veriyo. vermiyo. ayaklarinin yere bastigi, kendini gelistirdigin, adam gibi adam oldugun zaman umarim yakindir.

bu arada beni sasirtmadin sen de uyaniklik yapma bana diyen sen uyaniklarin onde gidenisin, bir insana insan oldugu icin saygi duyan bana quote:eger saygı gostermessen demokrasıye saygısızlık etmıs olurmusun:evet diyerek mevki sahibi olan kisiye saygi duymamin demokrasi geregi oldugunu da ogrettin.

soylediklerinle baya bi aydinlaniyorum. sen bu kafayla devam et

quote:o kısıyı kım basbakanlık mak***** layık gordu:halk

halk koydugu gibi indirmeyi de bilir unutma...

yasinin gerektirdigi olgunlugu gosterebilmez, en azindan ogrenebilmen dilegiyle....

POLIZIST 2

benım neyı savundugum gayet acık laf salatası yapan sensın aslında.sımdı durum nedır bakalım bi:

1-cumhurbaskanını kım secer :meclıs

2-meclıstekı mılletvekıllerını kım secer:halk

3-meclısın cumhurbaskanını secmesı anormal bı durummudur:hayır

4-TC yasaları ne der:cumhurbaskanını halkın sectıgı meclıs secer

5-halk kımı secmıs:akp

6-dolayısıyla tek basına ıktıdar oldugu ıcın akp ne yapar.cumhurbaskanını secer

eeee durum boyleyken senın hayır cumhurbaskanını akp secmemelı demen laf salatası degıldırde nedır.

amerıkada sokak ortasında gorecegın seylerı kaldırabılırmısın dıye bı soru varmıs saol hatırlattıgın ıcın.sımdı bende sana soruyorum bundan daha sacma bı soru olabılırmı?neden kaldıramıyım.

benım merak ettıgım su benı nasıl tanıyorsun?bı ıkı cumleyle benı nasıl tanıdıgını dusuncemın ne oldugunu yazarmısın?

OTTOMAN, KARDESIM:
SU YAZDIGIN 6 TANE MADDEYE TAMAMEN KATILIYORUM!!!!!!!!!.
COK DOGRU ANALIZ ETMISSIN!!! ZATEN DEMOKRASININ GEREGI DE BUDUR.
USÜL DEDIGIN GIBIDIR (6 MADDE). VE UYGULANMALIDIR.
BEN SENLE GENELDE KARSIT FIKIRLERE SAHIBIM, AMA DOGRU SÖZE DOGRU DERIM.
CUMHURBASKANI TAYYIP OLMALIDIR. DEMOKRASI HERKES ICIN GECERLIDIR, AKSI TAKDIRDE DEMOKRASI OLMAZ.

@ottoman@
benım neyı savundugum gayet acık laf salatası yapan sensın aslında.sımdı durum nedır bakalım bi:
amerıkada sokak ortasında gorecegın seylerı kaldırabılırmısın dıye bı soru varmıs saol hatırlattıgın ıcın.sımdı bende sana soruyorum bundan daha sacma bı soru olabılırmı?neden kaldıramıyım.

@ottoman@
papagan
on dakika once netten bir radyodaki haber programini dinledim. sunucu konuk olan gazeteci yazara soruyor;

basbakana sormuslar, esi turbanli olan bir cumhurbaskanina turkiye hazirmi diye, sizin bu konudaki dusunceniz ne?

gazeteci yazar amcamiz konuya yorum getiriyor kendince, ilk cumhurbaskanlarimizin da esi kapaliydi diyor. ve bir suru bisi soyledikten sonra,

eger kosk bir hata(!) yapmayip turbanli kisileri resepsiyona falan cagirmadiysa koske turbanli girisi yasak, ayni sekilde diger kamusal alanlara da. 10 ay sonra ahmet necdet sezerin gidisiyle boyle bir sorun kalmayacak.

diyor.

benim takildigim, bu tanimadigim gazeteci amcanin sozune aldirmamam mi gerekiyor? yoksa adam hakli, ve benim endiselenmeye devam mi etmem gerekiyor?????

bu konuda bilgisi olanlar, gorusu olanlar lutfen bana akil verin. ama lutfen dosyayi bir deli kuyuya tas atti ama kirk akilli cikaramadi durumuna donusturmeyelim.

ıste belgem meger ıkı satır asagıdaymıs :) bak soruyosun benım nasıl dusunmem gerekır dıye cunku senın kendı dusuncen yok.

@ottoman@
sımdı papagan sen bu asagıdakı yazıyı yazdınmı yazmadınmı onu soyle. :)

@ottoman@

OTTOMAN, KARDESIM:

SU YAZDIGIN 6 TANE MADDEYE TAMAMEN KATILIYORUM!!!!!!!!!.

COK DOGRU ANALIZ ETMISSIN!!! ZATEN DEMOKRASININ GEREGI DE BUDUR.

USÜL DEDIGIN GIBIDIR (6 MADDE). VE UYGULANMALIDIR.

BEN SENLE GENELDE KARSIT FIKIRLERE SAHIBIM, AMA DOGRU SÖZE DOGRU DERIM.

CUMHURBASKANI TAYYIP OLMALIDIR. DEMOKRASI HERKES ICIN GECERLIDIR, AKSI TAKDIRDE DEMOKRASI OLMAZ

polizist gercekten bu yonunu takdır edıyorum.keske herkes bu konuda senın gıbı olabılse.ıkımızde ayrı dusuncelere sahıbız ama demokrası tanımımız ıkımızınde aynı.aslında bunun tanımı bellı ama ısıne gelen yorumluyor

@ottoman@
papagan sen hakkatende degısık bı ınsansın.cevır kazı yanmasın :) uyanıklık yapma bence dıyecegın cevabı bılıyorum dıyerek
sen sıyasetten o kadar anlamıyorsun kı su ankı basbakan cumhurbaskanlıgına yakısmıyor dıyerek bıle demokrası tanımını kırlettıgının farkında deılsın.
1-o kısıyı kım basbakanlık mak***** layık gordu:halk
2-sen sevmesen bıle halkın sectıgı kısıye saygı gostermen gerekırmı:hemde nasıl
3-eger saygı gostermessen demokrasıye saygısızlık etmıs olurmusun:evet

ayrıca bana sordugun soruyu cevapladım ama tekrar edıyım ıstersen.amerıkada sokak ortasında gordugum seylerden rahatsız olmam.cunku herkesın bı yasam tarzı var ve herkes bırbırıne saygılı olmalı.en buyuk ozellıgım hosgorulu olmamdır.dıger sorun ıse cok sacma sıyaset ne demek.bunu bılmesem bıle google amcadan sorup ogrenemezmıyım.ama ben yalan soylemem.bunun anlamını bılıyorum ama yazmam cok sacma olur.

bedirge
25 07 2006, 17:00
papagan su an pek vaktım yok o yuzden kabataslak cevap verecegım daha sonra soruları ayrıntılı cevaplarım.bedırge konusunda sen ona bakma ona ben bı mesaj yazmıstım sanırım baya bı ezık hıssettı kendını ve boyle bı mesaj atmıs ılk defa okuyorum bende.ayrıca kendı dusuncelerın yetmıyor galıba kendıne bır yandas arıyorsun.buda gozumden kacmıs deıl :) sunuda belırteyım ben hıcbır partının ne bunyesındeyım nede uyesıyım.

neyse soruları cevaplamıstım ama daha sonra ayrıntılı yazarım unutmadım merak etme

Sayın otto, yoksa tarih, coğrafya, dil, ekonomi, din vs... ilimler prof. mü demeliyim sana :)

Sen, ben ve ezilmek... Hayatta bir araya gelemeyecek iki birinci tekil şahıs ve bir fiil... Hele ezilmek fiili ile ben mümkünatı yok, ne bu dünyada na ahirette... Ama ezilmek ve sen iyi gidiyor kahve üstü... Bu arada sen bana ne zaman ne yazdın anımsayamadım...

Senin her zaman yaptığın şeyler :
1-Otto forum başlığı açtığını sanar ama aslında açılmış bir topic yoktur (copy-paste dışında)
2-Otto forum başlıklarına gelen yanıtlara yanıt verdiğini sanar ama sadece kızar
3-Otto kızmadığı zamanlar yanıt yazdığını sanar ama işi çıkar acelesi vardır
4-Otto mesajları hep ilk defa okur ama aslında daha önce okuduğunu, yanıt verdiğini unutur, sonra hatırlatmak gerekir (bkz. ottonun eski mesajları)
5-Otto sen olmazsan biz oluruz ama biz olmazsak sen bir hiçsin!

Otto tutmiimmmm ben seni meşgulsündür :)

bedirge

iste bedirgenin guzel yazilarindan biri daha. tamamiyle katiliyorum.

bedirge ilk basta anlasamadik senle ama olsun :)

E demistim ben kizlar ya...Sozume geldiniz iste... :p

Medeni insanlar, ortak müştereklerde buluşmayı her zaman başarırlar. Yeterki saygı ve sevgi çerçevesinde ve anlayışla düşünceler paylaşılsın. Papagan ile biz bunu başardık, darısı otto ve diğerlerinin başına...

Dostluk, kardeşlik kazansın...

Dünyayı sevgi kurtaracak...
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey...

Otto insanları sev!

bedirge

Papagan, otto gibilere bizim ülkemizde bukalemun deniyor.

Bir şey bilmeleri gerekmiyor hatta kör cahil olmaları her zaman makbul.

Bu tür ortam adamlarını (gençlerini) yularlarından nereye çekersen oraya gidiyorlar.

Çünkü onlar kendilerini değil başkalarının onlar için uygun gördüğü sınırlarda yaşamı yaşamaya alışmışlar.

Bu yaşlarda ipleri kaybediyorlar sonra toplumumuza; mafya, vurguncu, katil, hortumcu (-ki bunların hepsini derin devlet adı altında vatan sağolsun diyerek yapıyorlar) olarak karşımıza çıkıyorlar.

Onlar için üzülüyor muyuz? Evet

Ancak onlar için üzülmemiz onlar için birşey ifade ediyor mu? Hayır

Çünkü onlara sorarsan, bizlere acıyorlar... Neden biliyor musun?

Ottonun dediği gibi ama yanlış dediği gibi biz siyaseti biliyoruz fakat politik olmayı bilmiyoruz ya da beceremiyoruz. İşte bu yüzden de Türkiye gibi bir ülkede atı alanların Üsküdar'ı geçişlerini buğulu gözler ve yaralı yüreklerle izliyoruz.

Otto gibiler lazım bu ülkeye, hakkaten kendisi bilgisizliği, görgüsüzlüğü, manasızlığı, boşluğu ile güzel bir yer işgal etmektedir ve yalnız değildir. Bu yüzden de durumundan rahatsız değildir. Çünkü onu bu haliyle etrafında pis işlerini yaptırmak, seçim zamanlarında afiş dağıttırmak, ampul dağıttırmak için kullananlar yeterince pohpohluyordur. Hatta otto nun aklı olsa bu adamları kullanır, bedava dersaneye gider, burslu okur vs... adam olur. Ama otto bu haliyle lazımdır, akıllı otto kimin işine yarar ki, olsa olsa ülke için kayıp olur. Ayak işlerine, içi boş ama beyin yıkamaya yönelik, hurafelerle süslü mesajları vermek için kimler sürülecek öne...

Belki de otto çok akıllıdır da biz aptalızdır. Niye? O bu yaşında bu ülkede nasıl yaşanacağını öğrenmiştir ama bizler iki kat yaş basmış olmamıza rağmen hala annemizin margarininde ısrar ederek fosilliğimizi gösteriyoruz öyle ya...

Otto çok yaşa, sen ve senin gibiler oldukça bu ülkenin satılmadık tek karış toprağı, hortumlanmadık denizi vs.. kalmayacak. Siz siz siz var ya siz olmasanız biz!

Ottocum, yokluğun cehennemin öbür adı, üşüyoruz kapama gözlerini e mi? :) )

olsun, canın sağolsun... :)

Rugi®
Otto senin de ne zaman biri soru sorsa waktin olmuyor...Nasil bir mesguliyetmis bu anlamadim..Benim bildigim okumuyorsun su an ,isin de yok...Ablan wasitasiyla Amerika hayali disinda baska bir ugrasini da bilmiyorum...Bu YOGUN mesguliyetin nedir soylesen de ogrensek... :D

Arkadaslar lutfen fikir teatisi yapmak istiyorsaniz oncelikle Otto'dan randewu alin..Yogun programindan wakit bulursa o size doner... :D

Lisede bir kiz tanimistim..Ogrenci oldugu halde kendine kartwizit bastirmisti..Adi soyadi we oda telefonu yaziyordu altinda da..Cok komikti cok...O geldi aklima simdi bak... :D

Rugi®

E demistim ben kizlar ya...Sozume geldiniz iste... :p

papagan
bravo papagan yavas yavas ogrenıyorsun.sen rahat ol yasımdan buyuk oldugumu soylerler genelde bana.haalllllaaaaa sorularıma cevap vermıyorsun dıyo cunku soylıycek baska bırseyın yok.ne sorusu sordun ben onu anlamıs deılım.cevap verdım ya soruna daha ne yapıyım.daha fazla zaman kaybetme ogrenemıceksın sen bu sıyasetı.

otto haddini bil. su yazdigin mesaja bak, saygi diyodun daha dun, ama dogru sen makami olanlara saygi duyarsin, normal insanlara degil di mi??

ama ii ogrenmisin ne sorusu sordun ki cevapladim ya sen bisi bilmiyosun diyerek ogrenmissin sen her seyi aslinda. sana gore siyasetin demokrasinin kurali da budur. sen bu kafayla git kardes. insanligini kaybedersin ama sirtin yere gelmez.

sana o kadar soru sordum, hala ne sordun ki diyosun okuma biliyosan otur mesajlarimi oku bidaha ama sen hazira konmasini seversin. simdi aklima gelenleri yaziyim buraya.

eger cevabin varsa ver bakalim. aydinlanmak istiyoruz senin bilgilerinle.

1-sen siyasetin anlamini biliyo musun once ondan haber ver dedim. google amcadan ogrenirim dedin. ogrendin mi neymisss?

2- cidden yeterli olduguna inandigin bir konu var mi bu forumda? dedim cevap yok.

3- papaganin mesajini ben boyle yorumladim, dogru muyum diye sor cevrendekilere dedim. sordun mu?

4- RTE CUMHURBASKANLIGINA YAKISMAZ demek akp cumhurbaskanini secmesin mi demek? diye sormustum.

5- sen ilim irfan sahibi misin??? di bi baska sorum.

6- otto antetli ne demek bilmiyosan, arastir, ne anlama geliyomus bi ogren, bak sana kelime dagarcigini gelistirmek icin firsat . demistim arastirdin mi?

7- bir kova deneyinden bahsedip 3 tane soru sormustum. nerde onlarin cevaplari?

8- bir baska sorum sen gerceklerin farkindasin di mi? seklindeydi

9- taaa ilk mesajlardan birinde quote:akp zıhnıyetının ezıcı bı ustunlugu var kabul edersın etmessın o senın sorunun
demistin. bunla ilgili senden aciklama istemistim. a ve b sikki verip hangisini kastettigini aciklamani istemistim ama aciklama falan yok ortada. ama ben her iki sik icin de cevap vermistim orda, senin aciklama yapmayacagini tahmin ederek.

10- bizim kabul etmedigimiz gorusleriiiiiiiii. anladin di mi? diye de sormustum.

bak su an iki dakka icinde sana sordugum 10 soruyu yazdim buraya bu sorular benim burdaki mesajlarimdan. cidden hic soru sormamisim.

otto ver bakalim cevaplari...

papagan
Papagan, otto gibilere bizim ülkemizde bukalemun deniyor.

Bir şey bilmeleri gerekmiyor hatta kör cahil olmaları her zaman makbul.

Bu tür ortam adamlarını (gençlerini) yularlarından nereye çekersen oraya gidiyorlar.

Çünkü onlar kendilerini değil başkalarının onlar için uygun gördüğü sınırlarda yaşamı yaşamaya alışmışlar.

Bu yaşlarda ipleri kaybediyorlar sonra toplumumuza; mafya, vurguncu, katil, hortumcu (-ki bunların hepsini derin devlet adı altında vatan sağolsun diyerek yapıyorlar) olarak karşımıza çıkıyorlar.

Onlar için üzülüyor muyuz? Evet

Ancak onlar için üzülmemiz onlar için birşey ifade ediyor mu? Hayır

Çünkü onlara sorarsan, bizlere acıyorlar... Neden biliyor musun?

Ottonun dediği gibi ama yanlış dediği gibi biz siyaseti biliyoruz fakat politik olmayı bilmiyoruz ya da beceremiyoruz. İşte bu yüzden de Türkiye gibi bir ülkede atı alanların Üsküdar'ı geçişlerini buğulu gözler ve yaralı yüreklerle izliyoruz.

Otto gibiler lazım bu ülkeye, hakkaten kendisi bilgisizliği, görgüsüzlüğü, manasızlığı, boşluğu ile güzel bir yer işgal etmektedir ve yalnız değildir. Bu yüzden de durumundan rahatsız değildir. Çünkü onu bu haliyle etrafında pis işlerini yaptırmak, seçim zamanlarında afiş dağıttırmak, ampul dağıttırmak için kullananlar yeterince pohpohluyordur. Hatta otto nun aklı olsa bu adamları kullanır, bedava dersaneye gider, burslu okur vs... adam olur. Ama otto bu haliyle lazımdır, akıllı otto kimin işine yarar ki, olsa olsa ülke için kayıp olur. Ayak işlerine, içi boş ama beyin yıkamaya yönelik, hurafelerle süslü mesajları vermek için kimler sürülecek öne...

Belki de otto çok akıllıdır da biz aptalızdır. Niye? O bu yaşında bu ülkede nasıl yaşanacağını öğrenmiştir ama bizler iki kat yaş basmış olmamıza rağmen hala annemizin margarininde ısrar ederek fosilliğimizi gösteriyoruz öyle ya...

Otto çok yaşa, sen ve senin gibiler oldukça bu ülkenin satılmadık tek karış toprağı, hortumlanmadık denizi vs.. kalmayacak. Siz siz siz var ya siz olmasanız biz!

Ottocum, yokluğun cehennemin öbür adı, üşüyoruz kapama gözlerini e mi? :) )

papagan
bekliyorum canim 10 taneden sadece birini cevaplamistin bakalim digerlerine neler yazcan dort gozle bekliyom.

bi de anlamadim, niye belirtme geregi duydun hıcbır partının ne bunyesındeyım nede uyesıyım diye. neyse bekliyorum cevaplarini.

bedirge konusuna gelince dogru soyleyenin hep yaninda oldum, bide sen demiyo muydun senin dusuncen yok diye bana. neden su son mesajin da ayrıca kendı dusuncelerın yetmıyor galıba kendıne bır yandas arıyorsun dedin kii???

hani benim dusuncem yok tu???

neyse cevaplari bekliyom kalann 9 tanenin.

ha bu arada akp hukumetinin su benzine yaptigi zamlar ve onlar nedeniyle artan dis bor acigi konusunu da bi aydinlat.

papagan
ottocuk cevaplamisin. aferim gozlerim yasardi.
bi aydinlandik ki sorma forumumuzun ampulu yapcam seni yakinda :) ama keske biraz daha nasil biri oldugunu anlatacak cevaplar verseydin. biz salagiz, okudugumuzu anlamayiz. dusuncelerimiz de yok zaten senin dusuncelerini benimsiycektik.

cok komik bisiysin sen. yasitlarin ve senden daha kucuk kuzenlerimi onlarin arkadaslarini dusunuyorum, bi de sana bakiyorum. ve senin icin cidden cok uzuluyorum, yazik sana bu forum koselerinde harcaniyosun sen bu fikirlerinle.

neyse. tekrar yaz dediklerin diger sayfalardaki mesajlar da, git oku kardesim, cevap veremediklerini. bir de arada benim aklima gelmedigi icin 10 sorunun oldugu mesaja yazamadiklarim varsa onlari da cevapla.

unutmadan, laflarina dikkat et. saygi kelimesinin anlamini biliyosun ama saygi gostermeyi bilmiyosun. tartisma ortaminda olsak bile karsindaki kucuk ya da buyuk hic farketmez saygi gostermen lazim. (amerikaya geldiginde sakin bir amerikaliyla tartismaya kalkma, I see your point but ya da You are right but seklinde gorusunu bildirmeye calis. sakin ha karsindakine anladın onu sen anladın diye laf etme. bi de seni burada siyaset-politika konusunda slklstlrlrlarsa, bu forumda yaptigin sacmaliklari yapma. adamlar kucuk bi lafini deve yapip vizeni yakarlar, haberin olsun.)

benim nasil bi dusunce yapisinda oldugumu, kendi dusuncelerimin neler oldugunu burada sana ispatlamak zorunda degilim. ama sen anlayamiyosun, acaba bi problemin mi var ki? okumuyosun sanirim ondan kaynaklaniyo bu. o kadar sorular sordum mesajlarin icinde algilayamadin. altalta yazinca anladin. garip dogrusu. beynin de bi problem falan olmasin????

ayri ca yazdigim mesajin anlami ayan beyan ortada ama senin isine gelmedigi icin anlamadin, ya da cidden salak oldugun icin anlamadin (ya da dedigim gibi bi sorun var sende. )baska konulara cevap veremedigin icin temcit pilavi gibi bunu kullaniyosun ama herkes salak degil. o mesajin anlamini anladiklari gibi, senin her hangi bi konuda uste cikmak icin yaptiklarini da goruyorlar. biliyo musun bu bizi cidden cok egleniyor. forumun neseli ampulu ol sen en iyisi.

lutfen bizi aydinlatmaya devam et, dusup kirilma yerlere sakin oldu mu???

@ottoman@
bravo papagan yavas yavas ogrenıyorsun.sen rahat ol yasımdan buyuk oldugumu soylerler genelde bana.haalllllaaaaa sorularıma cevap vermıyorsun dıyo cunku soylıycek baska bırseyın yok.ne sorusu sordun ben onu anlamıs deılım.cevap verdım ya soruna daha ne yapıyım.daha fazla zaman kaybetme ogrenemıceksın sen bu sıyasetı.

@ottoman@
papagan su an pek vaktım yok o yuzden kabataslak cevap verecegım daha sonra soruları ayrıntılı cevaplarım.bedırge konusunda sen ona bakma ona ben bı mesaj yazmıstım sanırım baya bı ezık hıssettı kendını ve boyle bı mesaj atmıs ılk defa okuyorum bende.ayrıca kendı dusuncelerın yetmıyor galıba kendıne bır yandas arıyorsun.buda gozumden kacmıs deıl :) sunuda belırteyım ben hıcbır partının ne bunyesındeyım nede uyesıyım.
neyse soruları cevaplamıstım ama daha sonra ayrıntılı yazarım unutmadım merak etme

@ottoman@
ılahı rugi sen adamı oldurursun yahu :) o deılde ne kadar dusuncelerımız ters olsada sevmeye basladım senı.meşgulıyete gelelım.abım eskısehırden geldıde eskısehırsporda oynar kendısı onunla vakıt gecırdım.ama su an saat 12 yı gectı ve abım yattı ama ben sızlerı aydınlatmak ıcın haaalaa yatmadım :)
papagan sorularına cevap verıyım
bırıncı sorudan baslıyorum sonra yok suna cevap vermedın yok sunu es gectın deme
1-sıyaset :p olıtıkada aynı anlama gelır ve devlet ıslerı ıcın savunulan gorustur.yanı daha fazla acıklamak gerekırse kı gerekır sen bı daha sorarsın sıyaset mesela bazı kımseler kominizmi savunur bazıları kapıtalızmı savunur yada tam ortasını lıberallıgı savunur daha baska cesıtlerıde vardır.ıste bunların hepsı bırer sıyasettır.
2-polıtıka konusunda tarıh konusunda futbol konusunda ıddıalıyım.
3-hayır sormadım cunku gorunen koy kılavuz ıstemez.
4-evet aynen oyle demek.cunku RTE bellı bı sıyasetı savunur ve bu butun partıyede sırayet etmıstır kı bu yuzden zaten o partının lıderıdır.eger RTE basbakanlıga yakısmıyor demekle akp meclıse yakısmıyor demek aynı sey.aynı zamandada halk ıyı secemıyor anl***** gelır bu.
5-estagfurullah bıldıgım tek sey hıcbırsey bılmedıgımdır.kendımı kımseyle kıyaslamam cunku kıyaslarsam ben baya bılıyorum dıyerek kendımı ılımden ırfandan cekebılırım.anladın onu sen anladın. :)
6-antetli=başlıklı
7-bu sorunu hatırlamıyorum.tekrar yazarsan cevaplarım
8-evet herseyın farkındayım.ama spesıfık ornekler vererek sorarsan eger daha ıyı cevaplayabılırım.tam olarak neyı kastedıyorsun?
9-evet gunumuzde en revaçtakı partı kı oy oranlarıda bunu gosterır akp dır.
10-bu sorundan hıcbırsey anlamadım duzgun bı sekılde sorarsan cevaplarım
ayrıca tekrar sunu eklıyım senı dusuncen yok daha dun mıllete soruyordun bu forumda :)

@ottoman@
rugi sen bu konularda rahat ol.su an acayıp mesgulıyetlerım var anlatsam benım dılım damagım kurur sende ıllallah nerden sorum dersın.
lısede kız arkadasın varmıs hanı su kartvızıt bastıran.sen bılıyomusun bılmem ama soyle bır atasozu vardır.bana arkadasını soyle sana kım oldugunu soylıyeyımsenın arkadasın boyleyse kım bılır sen nasılsındır :)

karabuluts2000
26 07 2006, 17:00
arkadaslar yaw aglanacak halımıze guluyorum .... bu forumlarda dıkkatımı ceken bı olay var forum acılıyor cok hos bı sekılde tartısmalar devam ederken bır kac densız ve bılgı ozurlu ,yani konusmak ıcın konusan elaman gelıyor ve ortam toz duman ....

yani ben o bılgısız cahıllere degıl sıze kızıyorum arkadaslar ...madem sacmalıyacagını bılıyorsunuz o kısının yazdıklarını gormezden gelın adını anmayın yokmus gıbı davranın ,emınım o da anlıyacaktır adam yerıne konmadıgını ...

son soz RTE savunan '' sözde milliyetci'' arkadasa ; madem ulkenı bukadar cok sevıyosun sana ıkı ornek vereyımde o sevdıgın adamın ne oldugunu anla ...
k.ıraktaki cuval gecırme olayını bılıyosun emınım...hanı 11 subayımıza yapılan ,ankaradan basbakanlıktan verılen emırle sılahlı mukavemet gostermıyeceksınız dendıgı ıcın tum ulkeye rezıl oloan subayları...sımdı sen bunu unujt assagıdakı haberı ıyı oku bakalım ne dıyeceksın ... bu ıkı olayın tek bır ozellıgı var ...83 yıllık cumhurıyet tarıhınde kımsenın yapmaya cesaret edemıyecegı ıkı olay 4 yılda basımıza geldı sen halen kımsenın umursamadıgı ,saygı gostermedıgı hatta cıddıye almadıgı o kartondan aslanı sevıyosan ulkemı sevıyorum deme ,yok ulkemı sevıyorum dıyosan sevdıgıne zarar verenı sevme! buyur ıkıncı cuval gecırme vakası ...yer yıne kuzey ırak....

MİT görevlisi, PKK'nın K. Irak'tan Türkiye'ye geçiş güzergâhlarını belirlemek üzere gizlice sınırı aşıp Zaho'ya ulaştı. Ancak, burada kendilerini bir zamanlar canlarını kurtardığımız peşmergeler bekliyordu. Yakalandılar.

Kemiklerini kırana kadar dövdüler

--------------------------------------------------------------------------------

Peşmergeler MİT görevlilerimizin kafasına çuval geçirdi, ellerini bağlayıp öldüresiye dövdü. Kürdistan İstihbarat Merkezi'ne ***ürdü. Elemanlarından haber alamayan

'Bir daha gelirseniz ölürsünüz...'

Çapulcular onları da elleriyle koymuş gibi yakaladı! Yine çuval geçirerek, dövdü, hepsini sınırımıza attı. MİT'çileri Türk kamyoncular buldu.

2'nci çuval hadisesi

Amerikalı Coni'den örnek alan Barzani'nin peşmergeleri hadlerini aştı. İstihbarat yapan MİT görevlilerimizi yakalayıp, başlarına çuval geçirdi, dövüp sınırımıza attı.

Küstahlık bu

4 Temmuz 2003SüleymaniyeTürk askerlerinden oluşan 11 kişilik Özel Tim, Amerikan askerleri tarafından gözaltına alındı. Başlarına çuval geçirilen askerlerimiz daha sonra sorgulandı. Çuval olayı Türk-Amerikan ilişkilerini büyük ölçüde zedelerken, Türkiye'de infial yarattı. Çuval Vak'ası aradan geçen 3 yıla karşın hala unutulmazken, yeni bir çuval olayı daha yaşandı.

Bu olay kanımıza dokundu

Üstelik bu çuval olayı, ilkinden daha ağır, insanın daha bir kanına dokunuyor Tarih 2006, Mayıs ayı. Biri itirafçı, 3 MİT elemanı, Türkiye'ye Irak sınırından geçerek Mehmetçiklerimizi şehit eden PKK teröristlerinin giriş noktaları, kullandıkları bağlantıları belirleyecek istihbarat çalışması yapmak üzere gizlice K. Irak'a geçiş yaparak, Zaho'ya ulaşıyorlar. Ancak burada, Mesut Bazani'ye bağlı peşmergelere kıskıvrak yakalanıyorlar.

İstihbaratlar ABD'den mi?

Bir zamanlar canlarını Türkiye'ye kaçarak kurtaran peşmergeler, MİT görevlilerinin kafalarına, hamileri Amerikalılar'- dan öğrendikleri gibi çuval geçiriyorlar. Kafalarında çuval, elleri arkalarından bağlanmış MİT'çileri feci şekilde dövüyorlar, daha sonra Kürdistan İstihbarat Merkezi denilen bir binaya ***ürüyorlar.

Kamyonetle sınıra attılar

Elemanlarından haber alamayan MİT, bölgeye 2 görevli daha gönderiyor. Ne hikmetse bu görevliler de 15 kişilik bir peşmerge timi tarafından yakalanıyor. Onlara da çuval geçiriliyor, fena halde dövülüyorlar. Art arda yakalanıp dövülen 5 MİT elemanı bir kamyonetle Türk sınırı yakınına atılıyor. MİT görevlileri, saatler sonra Türk kamyoncular tarafından farkediliyor. MİT'çiler, askerler tarafından önce Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne, oradan da Ankara GATA'ya sevk ediliyor.

Bu size ders olsun, gelmeyin

Yaklaşık 3 ay önce meydana gelen 2'nci Çuval Olayı'nın ardından sızan bilgilere göre, peşmergeler, Zaho'da 5 MİT elemanını kahpece hırpalarken, bir yandan da, Burası artık Kürdistan. Sizi bir daha buralarda görürsek dayakla kalmaz, öldürürüz. Bu size ders olsun demişler.

YAZIK COK YAZIK.........

bedirge
Ben size demiştim demekten nefret ediyorum ama bakın arkadaşımız, küçük kardeşimiz otto, müteahhit yardımcısı imiş... Eeee Türkiyedeki en gözde, en baba, en paralı, en herkesin yapabileceği iş malumunuz üzre...

-İnşaat ihaleleri ve AKP
-Morgage Sistemi ve AKP
-Büyük, Küçük inşaat işleri ve belediyeler ile alakası
-Belediyeler ve parti ilişkileri
-Parti ve AKP
-AKP ve otto
-Otto ve müteahhitlik...

bitmiştir..!

Aaaah! Bir müteahhit olamadık yurdum insanları, dikemedik binaları castırı castırı şehrin göbeğine, büyütemedik göbekleri castırı castırı, dağ başını duman almış gümüş dere durmaz akar, güneş ufuktan şimdi doğar yürüyelim arkadaşlar... rayrararararayyyy...içimden geldi... gözlerim yaşardı....ağlamak istiyorum... tutmayın beni....ühühühühüüüüü ühühühühühüüüü

bedirge
keske karabuluts2000 un buraya aktardigi yazi da, Turk hukumeti de bu olay karsisinda sunu sunu yapti diye bir seyler olsaydi, keskeeeeee!!!!!.............

Bu ikinci çuval geçirme ve dövme olayını MİT yalanladı diye bilgiler var ama sonuç nedir bilemiyorum tabii. Yani yalanlama dışında birşey yapıldığını düşünmüyorum.

Hem ne olaki; adamın 2 askeri kaçırılıyor, ülkeyi başlarına yıkıyor, bizim askerlerimize çuval geçiriliyor, kemikleri kırılıyor diyelim... ne ki! Türk milleti ve askeri gör sana verilen değeri! Ulen bit kadar değerimiz kalmadı... Tefe koyup oynuyorlar ülkeler coğrafyasında gıkımız çıkmıyor...

Rugi®
rugi sen bu konularda rahat ol.su an acayıp mesgulıyetlerım var anlatsam benım dılım damagım kurur sende ıllallah nerden sorum dersın.

lısede kız arkadasın varmıs hanı su kartvızıt bastıran.sen bılıyomusun bılmem ama soyle bır atasozu vardır.bana arkadasını soyle sana kım oldugunu soylıyeyımsenın arkadasın boyleyse kım bılır sen nasılsındır :)

Senin dilin damagin kurumus kuruyacagi kadar zaten ,baksana o COK BILDIGIN TURKCEYI (!) de unutmussun,yazik sana...Hatta soktugun okuma yazma bile aklindan ucup gitmis..Ben arkadasim demedim,tanidigim dedim...Mal bulmus magribi gibi oraya sarilmissin ama yine bosa kurek cekmissin....Kisinin her tanidigi arkadasi degildir,her arkadasi da dostu degildir..Oyle insanlar benim dostum weya arkadasim olamaz olsa olsa tanidigim olur..Sen en iyisi ilkokulu tekrar bastan oku gel,cunku yuz kelimeyle Turkce konusmaya calisiyorsun ama onu da yanlis konusuyorsun.. :D

Abuk sabuk islerle ugrasacagina bence ya unw sinawina calisip bir baltaya sap ol da ailenin omzuna yuk olmaktan kurtul..Ya da bir an once askere git...RTE amcan cagiriyo seni gorewe...Hadi bakiim ,asker trasini gorelim.... :D

Rugi®

rugi benım hakkımda yorum yapma benım su an ne ıle mesgul oldugumu nerden bıleceksın sen.sen kendıne bı baltaya sap olarak gorebılırsın ama ben oyle gorumuyorum :) babamın yanında muteahhıtlık yapıyorum daha dogrusu ogrenıyorum.cok bılmek ıstıyorsan ıste meslegım bu sımdılık.

Ben senin iste oldugunu hic gormedim Otto,olsa olsa babanin ofisinde atari oynuyorsundur sen butun gun... :D Boyle bir tanidigim da wardi zamaninda..Kiz arkadasindan ayrilmisti sorumsuzlugu yuzunden... :D

Senin elin ekmek tutmuyor daha,ailenden harclik aliyorsun da bare calisanlara dil uzatma...Cok terbiyesizsin...Henuz cocuksun,ekmek elden su golden yasiyorsun,askere bile gitmemissin we anladigim kadariyla gitmeye de niyetin yok...Senin benim sewiyeme gelmen icin dunyanin butun firinlarinin ekmekleri de yetmez..Bedirge konuya noktayi koymus zaten eline saglik... :)

papagan
keske karabuluts2000 un buraya aktardigi yazi da, Turk hukumeti de bu olay karsisinda sunu sunu yapti diye bir seyler olsaydi, keskeeeeee!!!!!.............

@ottoman@
papagan ben sana hıcbır yazımda hakaret etmememe ragmen sen bana kotu bı kelıme kullandın.ama buyukluk bende kalsın ben yıne sana kotu bı soz soylemıyecegım.cunku dınledıgım muzıkten dolayı cok duyguluyum su an.ayrıca senın yazılarını okurken yuzumde bı gulumseme oluyor.komedısın.benım hakkımda endıselenme sen nerde nasıl davranılcagını cok ıyı bılıyorum.
rugi benım hakkımda yorum yapma benım su an ne ıle mesgul oldugumu nerden bıleceksın sen.sen kendıne bı baltaya sap olarak gorebılırsın ama ben oyle gorumuyorum :) babamın yanında muteahhıtlık yapıyorum daha dogrusu ogrenıyorum.cok bılmek ıstıyorsan ıste meslegım bu sımdılık.

@ottoman@
arkadaslar dıye hıtap etmek ıstıyorum cunku bu yazı uzunca bı sure son yazım olarak kalacak. :) bılgısayarın gıtmesı gerekıyor cunku.1-2 ay sonra tekrar gorusmek uzere ınsallah.arkamdan ınsallah kotu bırsey yazmazsınız kı yazmazsınız bılıyorum.son olarak:
elvada
rugi teyzem :)
hemsehrım ve saygıdeger ablam papagan
bedırge ablam
unuttugum baska bırı varmı bu dosyadan?yok sanırım
neyse 1-2 ay sonra tekrar burdayım hıc sevınmeyın bosuna :D

bedirge
27 07 2006, 17:00
Şimdi bizi yönetenler milletvekili seçildikten sonra, mecliste kürsüden bir and içiyorlar, hepiniz bilirsiniz. O andı hatırlayın ve bizi yönetenlerin o anda ne kadar riayet ettiklerine... Ve netice itibari ile cumhurbaşkanı kim seçilirse seçilsin yine aynı şekilde aşağıdaki andı içecek ve göreve başlayacak :

Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve Milletin bölünmez bütünlüğünü, Milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, Milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.

Şimdi konu Erdoğan ise, cumhurbaşkanlığı için adı geçiyorsa şu andı cumhurbaşkanı olarak yemenin verdiği hazzı illa ki tatmak isteyecektir. Şahsen ben izlemek isterim hem de yedi yıl boyunca neyi mi izlemek isterim şu an olanları yani :

*Devletin varlığının ve bağımsızlığının nasıl tehlikeye atıldığını
*Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini bırak korumayı satıldığını
*Anayasanın, hukukun, demokrasinin, Atatürk ilke ve inkılaplarının nasıl katledildiğini
*Laik cumhuriyetin başının nasıl sıkıldığını
*Milletin huzur ve refahının zıvanadan nasıl çıktığını
*Milli dayanışma ve anlayışı içinde yandaşların nasıl yol aldıklarını
*Herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünün-ü'sünün mumla arandığını
*Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefinin nasıl ayaklar altına alındığını
*Yüceltmek bir yana görevi tarafsızlık güdemeden nasıl var güçleri ile çalışacaklarını
*Büyük Türk milleti ve tarih huzurunda ki tarihini saymayan birileri
*namus ve şeref üzerine hala ve hala ne yüzle and içeceklerini izlemek isterim.

Milletvekilleri de şu andı içiyorlar göreve başlarken :

Milletvekilleri görevlerine başlarken aşağıdaki şekilde andiçerler:

Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine and içerim.

İlgili kişinin mahkumiyetine neden olan konuşma metni şöyleydi :

Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Aralık 1997 tarihinde Siirt'te yaptığı konuşmanın, mahkum olmasına yol açan bölümü şöyle:

''Türkiye'de düşünce özgürlüğü yok ve ırk ayrımı yapılıyor. Referansımız İslamiyet. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Türkiye'de neden buna saygı gösterilmiyor? Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker. Okunan ezanı kimse susturamayacak. Türkiye'deki ırk ayrımına kesinlikle son vereceğiz. Çünkü Refah Partisi diğer partilerle zıt fikirde. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Gökler, yerler açılsa, üzerimize tufanlar, yanardağlar saçılsa yolumuzdan dönmeyiz. Benim referansım islamiyettir. Bunu yerine getiremiyorsam, yaşamanın ne anlamı var. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Avrupa'da ibadete, başörtüsüne saygı duyuluyor. Ama, Türkiye'de engelleme getiriliyor. Türkiye'de neden buna saygı gösterilmiyor. Okunan ezanı kimse susturamayacak. Çünkü, ezanın sustuğu yerde insanların huzuru olmaz. Kürt, Arap, Çerkez ayrımı yapılamaz. Çünkü bütün insanların birleştiği çatı İslam'dır. Türkiye'deki ırk ayrımına kesinlikle son vereceğiz. Bunu bu hale getirenler utansın.''

:) )) Nereden nereye, bu sözlerin sahibi, içeri girip çıkmış, namusu ve şerefi üzerine and içip başbakan oldu, şimdi de cumhurbaşkanı olacak, laik ve demokratik Türkiye için..!

bedirge
Bu arada cumhurbaşkanlığı çocuk oyuncağı değil elbette, görevlerini hatırlayalım:

Yasama ile ilgili olanlar :

* Gerekli gördüğü takdirde, yasama yılının ilk günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde açılış konuşmasını yapmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni gerektiğinde toplantıya çağırmak,
* Yasaları yayımlamak,
* Yasaları yeniden görüşülmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geri göndermek,
* Anayasa değişikliklerine ilişkin yasaları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunmak,
* Yasaların, kanun hükmündeki kararnamelerin,Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün, tümünün ya da belirli kurallarının Anayasa'ya biçim ya da esas yönünden aykırı oldukları gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açmak,
* Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermek,

(cankaya.gov.tr)

bedirge
Yürütme alanına ilişkin olanlar :

* Başbakanı atamak ve istifasını kabul etmek,
* Başbakanın önerisi üzerine Bakanları atamak ve görevlerine son vermek,
* Gerekli gördüğünde Bakanlar Kurulu'na Başkanlık etmek ya da Bakanlar Kurulu'nu Başkanlığı altında toplantıya çağırmak,
* Yabancı devletlere Türk Devleti'nin temsilcilerini göndermek, Türkiye Cumhuriyeti'ne gönderilecek yabancı devlet temsilcilerini kabul etmek,
* Uluslararası andlaşmaları onaylamak ve yayımlamak,
* Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Başkomutanlığını temsil etmek,
* Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanılmasına karar vermek,
* Genelkurmay Başkanı'nı atamak,
* Milli Güvenlik Kurulu'nu toplantıya çağırmak,
* Milli Güvenlik Kurulu'na Başkanlık etmek,
* Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla sıkıyönetim ya da olağanüstü hal ilan etmek ve kanun hükmünde kararname çıkarmak,
* Kararnameleri imzalamak,
* Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek ya da kaldırmak,
* Devlet Denetleme Kurulu'nun üyelerini ve Başkanını atamak,
* Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme, araştırma ve denetleme yaptırmak,
* Yükseköğretim Kurulu üyelerini seçmek,
* Üniversite rektörlerini seçmek,

(cankaya.gov.tr)

bedirge
Yargı ile ilgili olanlar:

Anayasa Mahkemesi üyelerini, Danıştay üyelerinin dörtte birini, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilini, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyelerini, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerini seçmek.

Cumhurbaşkanı, ayrıca Anayasada ve kanunlarda verilen seçme ve atama görevleri ile diğer görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır.

(cankaya.gov.tr)

bedirge
Sorumluluk ve sorumsuzluk hali (Madde 105)

Cumhurbaşkanı'nın, Anayasa ve diğer yasalarda Başbakan ve ilgili bakanın imzalarına gerek olmaksızın tek başına yapabileceği belirtilen işlemleri dışındaki bütün kararları, Başbakan ve ilgili bakanlarca imzalanır. Bu kararlardan Başbakan ve ilgili bakan sorumludur. Cumhurbaşkanı'nın resen imzaladığı kararlar ve emirler aleyhine Anayasa Mahkemesi dahil, yargı mercilerine başvurulamaz.

Cumhurbaşkanı, vatana ihanetten dolayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte birinin önerisi üzerine, üye tamsayısının en az dörtte üçünün vereceği kararla suçlandırılır.

(cankaya.gov.tr)

bedirge
Ya, tüm bu yetki ve sorumlulukları kimin eline alacağı ve nasıl kullanacağı 70 milyon için çok ama çok önemli. Çocuk oyuncağı değil bu. Birilerinin cami avlularında, kasaba meydanlarında birilerine söz verdiği sözüm ona vaatleri yerine getirmek hırsına alet olamayacak kadar hassas bir mevkii.

bedirge
Aslında düşününce başka bir aday var ki aman aman düşman başına ama olur mu olur : ERBAKAN, bakmışsınız cumhurbaşkanı olmuş, malum vefa borcu ödenecek ya!

bedirge
Valla aynen şöyle oldu: Oldu da bitti maaşallah, nazar değmez inşallah!

Erdoğan yasaklı idi ama Abdullah Gül başbakan sıfatı ile hükümeti kurdu. Bir iki ay sonra Erdoğan'ın yasağı kalktı/kaldırıldı, cup o oturdu koltuğa. Burası Türkiye!

Bu ülkede çalmayan, çırpmayan, kanunlara uygun hareket eden insanlar = NAMUZSUZ/SALAK

Bu ülkede çalan, çırpan, kanunları hiçe sayanlar = NAMUSLU/ZEKİ

bedirge
:) )

Bu arada 40 küsür yıl devlete hizmet eden bir hakimimiz (gazete haberi idi yüzeysel yazıyorum), en baba davalara bakar, trilyonların döndüğü davalarda devleti kurtarır zarardan vs... derken sayın hakim, yaşı kemale erdiğinden emekliye ayrılır. Kırk küsür hızmet yılının karşılığı olarak kendisine 50.-milyar tazminat ödenir (emeklilik). Sayın hakim, onca emeğin, yılın sonunda bir ev sahibi olur bu parayla, o da aldığı evi ipotek ettirerek ve kredi taksitlerini de her ay alacağı emekli maaşı ile ödeyecektir.

*Eğer bu hakim dürüst olmayıp trilyonluk davalarda önüne çuvalla atılansus paylarını kabul etse idi, bugün boğaza bakan bir villanın, önünde cipin, önünde teknenin sahibi olur muydu olmaz mıydı? Olamadı çünkü dürüst bir devlet memuru idi, aldı ağzının payını şimdi emekliliğin kredi borçlu, ipotekli tadını çıkarmakta...

(haberi sabah ya da milliyette okudum tam anımsayamıyorum şu an)

bedirge
...anlayamadım ben bu ilişkileri... devlet su işleri, diye geçti aklımdan :) ) bu saatte normal.

Anlama, ama anladıkların için asıl ben sana ve senin nezdinde ortak olan tüm düşüncedaşlara teşekkürlerimi sunarım. Biraz gecikmelide olsa... Yandaş değil düşüncedaş yanlış anlaşılmasın, aynı ya da farklı düşünen ama emeğe saygı duyan herkese teşekkürler...

Dediğin olay için sadece maalesef diyorum. Mantıksızlığın, mantığını bulmak mümkün değil. Yanıtı onlarda saklı. Ama biliyorum ki tek yanıt var siyaset, oy. Kurban ise her zaman olduğu gibi kadınlar.Benimde alakasız olacak ama aklıma ne geldi :

*Kadınlar çocuk doğurduklarında anne olurlar ve bebeklerini emzirirler bildiğiniz üzre. Ancak bir kadın olarak anne olmuş kadınların, sokakta, plajda, sağda, solda fitursuzca göğüslerini herkesin içinde açıp bebeklerini emzirmelerine kıl olurum/olurdum. Yani annelik ne menem şeydir ki böyyyle rahat kılar insanı, ayıp olan ayıpsanmaz vs. derdim bir kadın olarak (henüz anne değilim). Derken okumalarım esnasında bu konu ile ilgili ilginç bir saptama ile karşılaştım. Ve sonra (-) düşüncem yumuşadı. Bakış açısı şu idi: Kadınlar dişilik ve seks sembolü olarak tüm dünyada görsel malzeme olarak kullanılıyor. Bir sürü yayın organı var, dergi, tv vs... Ve bu alanlardaki rant sahipleri anne göğsü ile dişi göğsü arasındaki farkın özellikle müşteri kitlesi olan erkeklerce algılanmasını istemiyorlar. Çünkü emziren bir kadın anne olarak kutsal, saygın bir konumda. Ancak playboy kapağındaki bir kadın resmindeki kadın profili tamamen farklı. Ve bu durum kazancın kaybına neden olacağından, böyle bir tepki veriliyor. Yani kadınlara anne olduklarında emzirmeyin her yerde, açmayın vs.. deniyor. Çünkü o andan itibaren seks sembolü olmaktan çıkıyor kadın ve bu toplum içinde ifa edildiğinde erkekler tanık oluyor ve şema olarak kalıyor. İşte bu açıklama bana o kadar mantıklı geldi ki sokağa çıkıp tüm anneleri sokakta emzirin diyerek örgütlemeye kadar vardıracaktım işi :) )))

Ne alaka diyeceksin? Kadın işte iki ucu ballı değnek... Yeterki kullanasın, yeterki güdesin, yeterki üzerinden rant elde edesin. Saçını kapatasın, göğsünü açasın, göğsünü kapatasın, baldırını açasın... Yani birieri açılsın isterken birileri kapansın istiyor. Her halikarda kazanan hep ERKEKLER.

Arap ülkelerindeki liderler erkek
Dünya ülkelerindeki liderler erkek
Patronlar erkek, müdürler erkek, imamlar erkek, peygamberler erkek/ti!!!

Kadınları ben kadın olarak anlayamadım ki siz hiç kafa yormayın çıkamazsınız içinden :) ))

Ancak yeni bir kampanya duyurusunda bulunmuştum önceki mesajlarda
Türban sorununu kökten çözüyoruz BÜTÜN KADINLARI DAZLAK OLMAYA ÇAĞIRIYORUM. Saç olmayınca neyi kapatıcan hııı :) ))

Hypnotic
ottoman benim 2. sayfadaki yazdiklarima cevap vermeden kacmis , kacarsin tabi...

bedirge , okadar guzel ve okadar dogru seyler yaziyorsun ki ve de bi okadar aciklayici , senin yazilarina ekleyecek bir sey kalmiyor , sadece okuyup tesekkur etmek kaliyor.

sonuc ortada AKP milletvekillerinin ve AKP hukumetinin gaflari saymakla bitmiyor. aklima cok gulunc bir olay geldi simdi :) hani bir milletvekili vardi villarim , misir tarlalarim diyen ? :) kimdi yaw o ? :)

simdi burda farkli bir konuya deyinmek istiyorum ;

Türk milletinin kör cahilligi !!!!

lafim turbanci taraflara olacak , AKP'ye oy veren turban taraftari kizlarimiza !!!

ben universitedeyken sagda solda hep peruk takmis kizlar gezerdi , bunlarin aslinda baslarinda ortu veya esarp onun ustunde de peruk vardi. bu okadar komik ve absurd bir durumdur ki , kendileri ne tur bir akima kapildilarsa artik , durumlari cok vahim... hem de COOOK. ben turban'dan tiksindigimi belirtmek isterim , bas ortusune ise kesinlikle evet diyebilirim , bu ikisi cok farkli. tuban giymeyi sevenler , afganistanda giyilen o kiyafetlerden giymeyi hic dusunmusler mi acabaaaa ? her neyse gelelim genc kizlarimiza , bu forumda varsa boyle insanlar ibret olsun diye bu yaziyi yazmak istiyorum :

gercekten dinine bagli insanlar olsalardi bu insanlar baslarina o perugu takmazlardi , cunku daha bas ortusunun ne icin takildigini dahi bilmiyorlar !!!!!!!!!!!!!!! REZILLIK !
peki basortusu ne icin takilir ? cok basit , biz erkekler kadinin sacini gorup bastan cikmayalim diye. bir zamanlarin yoldan cikmis azgin arap milleti icin durum buydu.
bas ortusu biz kadinin sacini gormemiz icin degildir diyen cikacak mi merak ediyorum ? :) ben bunu baz alarak soyluyorum , o bas ortusunu kafana gcirip ustune de o perugu taktigin zaman , peruksuz ve bas ortusuz normal bir kiz gormus gibi oluyorum ben ve cok pis etkileniyorum , bunu burada itiraf gibi soyliyim dedim. gercekten cok sacma , ben bu manzarayi 4 yil boyunca yasadim , akil mantik yurutmeye calistim nasil bir formulasyondur bu : kelle + sac + bas ortusu - peruk = sac :) )
bu komedinin tek bir izahi var , birileri genc kizlarimizin beyinlerini cok kotu yikiyor ve onlari politik cikarlari icin kullaniyorlar. baska bir yorum getiremiyorum ben.
dusunuyorum da acaba farkli bir ailenin yetistirdigi bir birey olsaydim ben deger yargilarim da farkli olurmuydu ? yoksa akil mantik iliskileri ile yine ayni yolu bulurmuydum ? ben ne olursa olsun aklin yolu birdir diyorum ! yobaz bir ailenin cocugu dahi olmus olsaydim sanirim yine bugun savundugum seyleri savunurdum. sonra donup milletime bakiyorum da, bas ortusunu kafasina gecirip ustune de peruk takan insanlarin akillari yok mu diye sormadan edemiyorum ? onlarin da kendilerince hakli oldugu bir seyler olmali ama nedir ? ben cozemedim bunu gitti... nami deger arkadaslarimizdan birisi cikip ta bana lutfen bunun bir cahillik , akilsizlik urunu olmadigini kanitlariyla izah etsin , rica ediyorum...

konuya donecek olursak , POLIZIST haklidir , boyle bir toplum boyle bir insani hak eder. bizim gibilerin ise sayisi bir avuc insan kadar. ama sunu da unutmamak lazim , inandigimiz dogrulari sonuna kadar savunmayip kafamizi baska yone cevirirsek durum suankinden daha da kotuye gider , ben bundan eminim.

herkez birseyler yapmali diyor da kim birseyler yapiyor , neler yapiyor...? yoksa herkez birbirinin yuzune bakip sonra cekip gidiyor mu ? anlayamadim ben bu iliskileri...

Hypnotic
BÜTÜN KADINLARI DAZLAK OLMAYA ÇAĞIRIYORUM

guzel yaklasim :-D

papagan
benim asil anlayamadigim, turkiyede iceri girmis cikmis birinin nasil basa geldigi.

evi olanlar bile hapse girmis-cikmislara ev vermezler, is sahipleri is vermezler bu ulkede.

nasil bi oldu bittiye geldi, yasalarda bu kadar mi bosluklar var ben anlamadim. yarin bir gun meclisde apoyu gorcez herhalde bu gidisle.

insanlari anlamak gercekten guc, mantiginiz ne? evinizi vermediginiz kisiyi ne mantik basa getirdiniz?

papagan
iki gun sonra apo hapisten cikinca, yasakli olur, yasagi kalkinca da meclisimizde sandalye sahibi olur, ondan sonra sen sag ben selamet. arapca kurtce derken, dilimiz gelisir, avrupa birligi hayal otesi bisi olur, turkler kurt kardeslerinden ozurler dilerler, siz bizim koylerimizi yaktiniz yiktiniz, biz de kalktik sizin sayenizde var olan teror sorununu cozmeye calistik, sizi affettigimiz de oldu ama sizlerden can aldik, boyle bi halt ettik bagislayin bizi derler. bi de mumkunse T.C, nin adini degistirmesek diyoruz ama gene de siz bilirsiniz derler.

ha belirteyim ayrimcilik yapiyosun falan demeyin bana. benim lise ve universitede kurt ya da ermeni bir cok arkadasim oldu, aralarinda cok sevdiklerim de var, hakliya hakli haksiza haksiz demesini bilen de var, hatta kurtlerin asil kokenine kadar arastirma yapip, aslinda onlarin da bir turk boyundan ayrildigini belgeleriyle gosteren de var. benim derdim onlarla degil.

ulkemi bolmeye calisanlarla.
ulkemi dipsiz kuyulara surukleyenlerle.
insanlarin allaha inanclarini somurenlerle.
kas yapicam ayaginda goz cikaranlarla.
emekliye zam yaptim adi altinda, aylik 15 lira zam yapanlarla.

bu ne sacmaliktir, su an ki emekliler, ozellikle 60 yas civarinda olanlari bu ulkenin en slklntili donemlerini yasayan kisilerdir, 60 sonrasi ve 80 donemini calisarak geciren gunumuz emeklilerinden bahsediyorum. bilgisayar olmadigi icin tirnak fasitleriyle, daktilolarla calisanlardan. yazik, harcadiklari emege, vakte yazik. ugruna calistiklari devletin onlara verdigi degere bak.

ama tabii devlet de hakli enflasyonu dusuruyo di mi canim?? dis borcu var azcik o kadar.

valla bedirge calan cirpan olup da kisiligimi yitirip, kendimden utanacagima bana NAMUZSUZ/SALAK denmesini tercih ederim. eger bisiler yapilmazsa, dur denmezse agzimiza edenlere yakinda sen calip cirpmadin diye hapse girerersek yeridir.

insanlarin gozunun acilmasi dilegiyle

karabuluts2000
28 07 2006, 17:00
yaw suan turkıyede sabah 6:24 gulecehım hıc yoktu zuahahahaha

demek cumhurbaskanı ve basbakan anlasamayınca ANTİ-LAİK bi ortam olusuyor olemi muahahahahaa
arkadasım dalgamı gecıyosun senın bahsettıgın adam sadece chp den aday oldu dıye bu ulkenın en ıyı petrol muhendıslerınden bırısı olan NECDET PAMİRin enerji bakanı tarafından atanmasını ıstemıyor ,ulkesının cıkarını gozeten ''adam'' ulkesının karsımasını ıstemıyen ''adam'' boyle seylerde duzgun davranır bu takunyalı tayyıp okadar orumcek kafalı ki adaylıga bıle goz yumöup ılkesının bıraz daha kazanmasına ızın vermıyor boyle bı '' adam '' ın bana ıyı nıyetlı oldugunu anlatma :D komik oluyo

bedirge
Polizist, hakkaten, benim ülkemde bir uzman çavuş o da sözleşmeli alımı yapılırken, bir istihbarat yapılıyor ki sorma, ecdadının seceresini çıkarıp koyuyorlar önüne ki, hatta ahalinin yaptığı tel görüşmelerinin listesine kadar...

Ve biz onca sene aman sabıkamız olmasın sicilimiz temiz olsun diye uğraşırken, bizden sonraki nesillerin başı yanmasın vs. diyerek, anaa! gördük ki, içeri girenler bu ülkede köşe, namussuzluk yapanlar köşe, pornografikler şöhret, şöyle böyle.... Burası böyle bir ülke işte...

Aflı suçlar, aflı şahıslar... Allah hepsini affetsin ne diim, cennetin yolunu şaşıran şaşırana hadi bakalım hayırlısı :)

bedirge
:) ))

Günün esprisi olarak okudum mesajınızı ve eğlendim. Teşekkür ederim.

bedirge
Hakkaten papagan ya, n'oldu sana, uzun yazar oldun ama iyi yazar oldun. Yazalım sanalda, reelde konuşalım anlatalım, bu millet adam olmaz ama biz yine de yeniden yeniden yenileyelim düşünceleri, gerçekleri-ki hakkaten ben gerçekleri son moda giydiriyorum ve hatta en son gerçeklere türban dahi taktım amma velakin yine çıplaklar çıplaklar, gerçekler diyorum o kadar çıplaklar ki..!

papagan
sadece gorunus acisindan konusucam ve olaya duz mantik yaklasicam, basta belirteyim dedim.

paradan sifir atilmadan onceki gun iki ekmek bir sut bi gazete alan anacim 1 milyon verdi, paradan sifir attilar ertesi guni 1 yeni turk lirasi verdi ayni seyler icim, yani o zaman kadinin 999.999 lirasi cebinde mi kaldi??? boyle dusunecek birilerinin maasim 800 milyondu, 800 lira oldu, ben 799 milyon 999bin 200lira zarar ettim demesi de gerekir o zaman. Bir para ülkenin değerini ve şerefini gösterir diyo arkadas, dogrudur. ancak ister 1 ister 6 sifir atilsin paradan pek bisi degismez, sen enflasyonu degistirmedikten sonra, dolar-turk lirasi paritesini degistiremedikten sonra...

sabika konusunda da diyeceklerim var; bayan bir meslektasim, buyugum, bundan 20 yil once devlet bursunu kazaniyo, is sabika kaydina gelince noktalaniyo, cunku bu abla 80deki ogrenci olaylari sirasinda 1 gun nezarette yatmis ve mahkemeye cikmis sonra saliverilmis falan ama bu bursun verilmemesi anlamina gelmis. gelelim 2 sene oncesine, ben devlet bursumu kazandim, islemler sirasinda kimse benden sabika kaydi falan istemedi. tamam, sabika kaydim falan yok ama ola da bilirdi.

bas ortusu konusuna gelince nerede okudum hatirlamiyorum ama bir kizin babasina olan guveninin yikimi ile ilgili bir olaydi, kizin babasi kizi turbana sokmus, liseye yollamamis, kiz da inancimiz geregi diye susmus, neden diye sormamis. sonra bir gun babasi kizina basini acmasi gerektigini, birlikte gittikleri ortamlarda kizinin basinin bagli olmasindan rahatsiz oldugunu soylemis. varin yorumu siz yapin.....adanada yasanmis bir olay daha, ablamin eczaci bir arkadassi eve temizlikci alir kadin turbanli murbanli, temizlik icn kiyafetini degistirir gelir, sac bas acik, altinda sort ustunde askili. bizim eczaci sok olur. varin yorumu gene siz yapin.....

bi de ortada dolanan bir mail vardi bi ara, bir suru islamiyetle yonetilen devlet baskani ve ailelerinin fotografi, dikkat cekici olan sey hepsinin eslerinin baslari acik, misirdan malezyaya kadar. cok merak ediyorum simdi bunlar islama uymuyolar mi, devletlerine kotu ornek mi oluyolar, ya da devlet buyugu, bakani, baskani olunca din anlaminda da mi dokunulmazliklari oluyo.

aaa bi de su var bu turbanlilardan para elde eden kesim var. bas ortuleri uretip satanlardan bahsetmiyorum. kuaforlerden bahsediyorum. kuzenimin dugunu icin gittigimiz kuaforde, gelin basina es deger miktarda diger bir kuzenimin turban baglatma parasini odedik. boyle bisi var mi ya? soygunculuktan baska bisi degil. gercekten din adina, kurani oyle yorumladigi icin, oyle inandigi icin turbana giren kisi, bu soygunun dine, mantiga uymadigini bilir, paraini purasini kaptirmaz, ama nedenini bilmeden turbana girmis o kadar cok ki ulkede.

ortada yapilan bisi yok deniyor. evet yuruyus yapmiyoruz, olay cikarmiyoruz. bunlarin yarar ve zarar boyutunu ya gorduk ogrendik, ya duyduk ogrendik. bu yuzden ben herkesin elinden bisi geldigince bisiler yaptigini dusunuyorum. konusmak bile cevrendekilerin aklina bir soru isareti atilmasina bile sebep olabilir. mesela buraya yazdigini okuryan kisi ya hakkaten ya ben bunu niye boyle dusunmedim ki diyorsa bu senin artindir. atiyorum cocugunun okudugu tarih kitabini gozden gecirip yanlis oldugunu dusundugun bilginin dogrusunu tarih hocasina bildirmen senin icin bir artidir. gecmisi bilmek gelecege isik tutar, bu nedenle cocugunun ya da kardesinin / kuzeninin / yegeninin gecmisi duzgunce ogrenmesini saglaman senin artindir. ya en azindan devlet, emekliye su kadar zam yapmis, bedirgenin verdigi ornekte ki hakimin aldigi tazminat icin, almis ya iste, ona baksin. onu bulamayanlar da var seklinde laf etmiyorsan ya da bu cok yanlis bir uygulama diyebiliyorsan bu senin artindir.

buraya devletin yillardir suren bir sacmaligini daha yazicam. yazacagim 4 maddeyi saglayan kesime verilen maastan bahsedicem,
1- bayan olma
2- issiz olmak ya da emekli sandigi, bagkur ya da ssk ya bagli olarak hic bir yerde calisMAmak,
3- babanin bir kuruma bagli olan emekli olamasi ve olmus olmasi
4- esinin bir kuruma bagli olan emekli olamasi ve olmus olmasi
iste bu dort maddeyi saglayan kisi kocasinin ve babasinin emekli maasini almaya hak kazandigini biliyor muydunuz. (eger bir degisiklik yapilmadiysa 1 sene onceki durum buydu) devlete hizmet etmemis, hayatinda calismamis kisi cifte maas alabiliyo. ama obur yandan hakim evini ipotek ettiriyo.

iste bu gelir duzensizligi hakkinda devlete yazilar yazildi imzalar toplandi (eger yasa degismediyse de toplaniyor) sen bunlara destek verdiysen bu senin artindir. hatta bu cifte maaslilari eger 15 ytl zam icin laf ederken gorup, laf saymaya aslinda haklari olmadigini onlara aciklaman bile artidir.

yapilan ya da yapilabilecek isleri saysay bitmez. en basitinden sokak cocuklarini topluma kazandirmak icin yapilan islere destek vermekten tut da kimsesiz cocuklara gonullu ana-baba olmaya kadar. kendine bir blog acip orada yazmaya kadar ya da kose yazarlarina yorum yapmaya, yanlis gordugunu onlara bildirmeye kadar.

neyse cok uzattim. bir ara bedirgeye diyodum uzun yazma okunmuyor diye, simdi ben uzun yaziyorum, biliyorum okunmadigini ama bir iki de olsa kar kardir. :)

sevgiler

Dendurnan
Bence Tayyip Erdoğan olmalı. En azından gene Başbakan olmalı. Adamın ufak bir olasılık bile olsa alternatifi yok. Sakın 18 yaşından küçüklerin bedava sağlık hizmetlerinden yararlanmasına karşı çıkan Halkçı Deniz Baykal demeyin

Şu Tayyip Erdoğana gerici ve yobaz diyenlere çok gülüyorum . Sırf ezbere konuşuyorlar . Medya ağızlılar Ya sırf TÜRK lirasındaki o bol sıfırları silmesi bile büyük bir hizmettir. Bir para ülkenin değerini ve şerefini gösterir. Bizle eskiden ne kar dalga geçtiklerini ne zaman unuttunuz arkadaşlar ? Ha birde utanmadan 4 senede ülkeyi mahfettiler diyorsunuz Güzellerim bu ülke 2 tane boru gibi ekonomik kriz yemiş gene bu halde olduğumuza şükretmeliyiz. Ben geliştiğimize inanıyorum yavaş bile olsa emin adımlarla ilerliyoruz Allaha Şükür. Hızlıca gelişmek ve bunu baştan gerçekleştirmek kolay değil. Hele ki terör olan ve sağında solunda savaş patlak veren bir ülkede birde bunu değişen dünya politikalarınıda eklersek. Herşey zamanla ve çok çalışmayla gerçekleşir. Birde bu hükümet bu ülkeyi hangi pozisyonda aldıki siz onlara kötü diyorsunuz. Yani 4x4 lükmüydük? Ekonomi süperdide AKP mi .ok etti? Biraz akıllı olun arkadaşlar fazla dolduruşa gelmeyin.

Şu Başbakanımıza gerici ve yobaz diyenler , Süleyman Demireli , Eceviti , Mesut Yılmazı , Deniz Baykalı başımıza getirenlerdir. Bunlar çok ilericilerdi neden bu ülkeyi .ok ettiler.

Birde birşey daha . lütfen Tayyip türban konusunu tutup başta kalıyor demeyin Yuh yani. Sonrada neden hala çözemedi diye de birşey demeyin. Adam neden şu anda çözmüyor (çözemiyor) biliyormusunuz? Ülke krize gitmesin sonuçu belli olan birşeye kalkışılmasın diye. Ve her defasındada da sabredin diyor. Neden mi ? Türban meselesini çöznek demek anayasada değişiklik demek. Burda 2 kişinin onayı var. 1 ci Başbakan 2 ci Cumhurbaşkanı. Şimdi başbakan bunu imzalasa cumhurbaşkanımız Nejdet Sezer bunu imzalar mı? Tabiki imzalamaz. Böyle bir olayda laik - anti laik ortamı doğurur. Vede ardından ekonomik kriz gerçekleşir.
Ecevitin kafasına birtane anayasa kitabı atıldı diye bu memlekette ekonomik kriz olmadı mı? Burda ülke saadeti için bekleniyor. Eğer cumhur başkanı Tayyip Erdoğan olursa siz düşünün ilericiler ve türkiyenin aydınlık insanları

POLIZIST 2
benim asil anlayamadigim, turkiyede iceri girmis cikmis birinin nasil basa geldigi.

evi olanlar bile hapse girmis-cikmislara ev vermezler, is sahipleri is vermezler bu ulkede.

nasil bi oldu bittiye geldi, yasalarda bu kadar mi bosluklar var ben anlamadim. yarin bir gun meclisde apoyu gorcez herhalde bu gidisle.

insanlari anlamak gercekten guc, mantiginiz ne? evinizi vermediginiz kisiyi ne mantik basa getirdiniz?

Papagan, ayni soruyu sadece bu konuda degil bir cok konuda kendime soruyorum.
Aslinda bu olay (Tayyip'in Basbakan olmasi) geri kalmis bir cok ülkede görülen bir seydir.
Adam büyük hirsizdir ama secilir ve kendini temizler, daha dogrusu halki uyutur. Herkes uyumaz ama uyumayanlar azinliktadir.

Ancak benim anlayamadigin su: bizim Tayyip daha millet vekili olmadan önce nasil oldu da sadece parti baskani sifatiyle bütün Avrupa ülkelerini T.C. adina ziyarete gitti? Ne pasaportu vardi cebinde acaba, diplomatik olamaz. Nicin kimse bu olaya bu da ne demek oluyor? demedi? Sözde kurallara begli Avrupali ückagitcilar bu adami ne sifatla muhatap aldilar?
Cumhur baskani nerdeydi?, sagolsun medyada bu konuyla ilgilenmedi, en azindan ben bilmiyorum.Medya o zaman hangi manken ne renk külot giyiyor meselesiyle ilgiliydi.
O kadar sasirmistim ki, hic kimse bunu gündeme getirmedi. Bunu bir düsünün!

Yabanci bir vatandasliga gecerken, bir ise girerken,vs. vs., bile sabika kaydi ariyorlar da bu meselelerde masallah her yol paris.
Daha kim bilir neler neler dönüyor da bizim dünyadan haberimiz yok.

POLIZIST 2
Iddia ediyorum; Türkiye sonsuza kadar diger devletlerin dümen suyunda yasamaya mahkumdur. Bu kafalar degismedikce. Bu kafalarin degismesi icin 200 yil yetmez. Bakin tarihe gidelim , gidelim 200 yil öncesine, bu günden farkli mi? Yine ayni oyunlar.

POLIZIST 2
Ottoman gitti Dendurnan geldi.Vardiya mi tutuyor bunlar? Ne güzel, Ottoman'a alismistik. 2 ay idare edecegiz artik.

bedirge
31 07 2006, 17:00
quote:Originally posted by: speedking
quote:Originally posted by: CenkEder

Genelde politik yorumlardan çakınmak istesem ve uzak kalsam da içeriğinden bağımsız yöntem sorunları yaşayan arkadaşların varlığını görmek bir kaç laf söylememe neden oldu.

Öncelikle her ne kadar kişisel sistemlerin temsilcileri olsa da kişilerden çok sistemleri sorgulamak daha akılcı sonuçlara gitmemizi sağlar. Demirel, Özal yada Erdoğan hangi sistemlerin ve dönemlerin içerisinde yer aldılar ve temsil ettikleri misyonlar nelerdir diye düşünmeden yargılamaya gitmek sağlıklı olmayacaktır. Demirel'in Adalet Partisi ve politikalarını savunarak, faşizan bir tarz içine sürüklenmiş CHP ve politikaları karşısındaki bir duruşun temsilciliğini üstlenmesi, Özal'ın post-kapitalizmin temsilciliği ve uluslararası sermaye ve Türkiye ilişkisi konusundaki konumuyla yaşanılan toprakları ve değerleri uluslararası sermayeye pazarlaması, yada Erdoğan'ın dini kimliğini varlığını desteklemek amacı ile koruma gayreti içinde olan oportunist bir 'dini' sermaye gurubunun sözcülüğünü üstlenmelerini görmek ve her birinin kendi zamanları içerisindeki süreçlerde konumlarının ve varklıklarının değerlendirilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.

Türkiye nereye gidiyor yada ***ürülüyor sorusuna verilecek yanıt, kişilerden bağımsız sistemleri görebilmek adına bize klavuz olacak diye düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı kim olursa olsun sunulan (dayatılan) sistem dışında davranmayacak, davranamayacaktır. Sorgulama ihtiyacı duyuluyorsa 'sunulanın' varlığı ve 'kabul edilebilirliği' değerlendirilmelidir.

bu forumda okuduğum ender güzel yazılardan biri. tebrikler CenkEder.

Ben kısaca şöyle özetliyorum : Türkiye'de sağdan gidilir iktidar olunur. Ha faşist olmuş, ha dinci sözcüsü, ha yabancı sermaye uşağı farketmiyor. Türkiye'de 50'li yıllardan itibaren izlenen siyaset solu öldürmüş yerine dikta, dışa bağımlı, faşist, emperyalist yönetimleri doğurmuştur. Ve bu sadece Türkiye'nin başarısı değildir. Türkiye'nin iç yönetimini sistemsel ya da kişiler bazında belirleyen her ne kadar halk gibi gözüksede aslında ABD, İsrail gibi güçlerin parmağı olduğu kesin ki tartışılmamalı dahi. Bir sonraki seçimlerde izleyin, hangi lider, seçimlerden önce bir ABD gezisi yapar, çağırılır giderse bilin ki başbakan o! Türkiye kendi kendini yönetilmeyi çoktan unuttu.

Sistemler? Hangi sistemi tartışmak gerek? Rus siyasal sistemleri mi? ABD ya da Avrupa mı?
Sistem kaldı mı ki globalleştiği söylenen dünyada ya da Türkiye'de?
Tüm dünya ülkelerinin derebeylikten ödün vermediği kesin.

Devam eden bir savaş var. İsrail 4 BM görevlisini defalarca uyarılmasına rağmen vuruyor. 4 BM (Birleşmiş Milletler) görevlisi ölüyor. BM kınama yazısı dahi yayınlayamıyor niye? ABD veto ile tehdit ediyor.

Tüm dünyayı yöneten iki güç var.
ABD ve İsrail

ki rahatlıkla ABD'nide İsrail'in yönettiğini söyleyebiliriz.

O zaman İsrail'in başlı başına incelenmesi, ülkeler üzerindeki siyasal, toplumsal, politik, ekonomik etkilerinin irdelenmesi ve mümkünse ülkelerin bu örümcek ağından kendilerini nasıl kurtaracaklarına dair kapsamlı bir ulusal program geliştirmeleri gerekiyor.

Cumhurbaşkanı'na gelince. Anayasanın gereği görev ve yetkilerini, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni 70 milyon insanın geleceğini, önceliklerini, hassasiyetlerini düşünerek uygulayacak, hiç bir şekilde torpil geçmeyecek bir zihniyetin - ki bu zihniyetin kesinlikle hukuk bilgisinin olması şart hassas ülkemizde- gerekli olduğunu düşünüyorum.

speedking
31 07 2006, 17:00
quote:Originally posted by: CenkEder

bu forumda okuduğum ender güzel yazılardan biri. tebrikler CenkEder.