PDA

Tüm Versiyonu Göster : kiracı evden nasıl çıkarılır?

crepuscule90
19 06 2006, 17:00
hangi kanuna gore yaptiniz kontrati, bi bakip yazsana buraya? scan etme sansin var mi yada kontrati?

6570 sayili mi? Bk farkli yone iliskin oluyo genelde ama..

6570 sayili kanuna gore bi sozlesmeyse :

2 sekil var:

kendin mesken olarak kullanma ihtiyacini gerekce olarak gostericeksin. ( dava asamasinda ayni semtte baska meskenin olmadigini ispatin gerekecek )

ya sozlesmenin bitiminden en gec 1 ay once ihtarname cekiceksin, sure belirticeksin..bunu avukat takdir etsin..sebep bildiriceksin ayrica , ihtara ragmen cikmazsa soz bitiminden itibaren 1 sene icinde (eylul 2007ye) kadar tahliye davasi acabiliyosun.

veya sozlesmenin bitiminden itibaren 1 ay icinde Sulh Hukukta tahliye davasi acabilirsin.

bana sorarsan ihtarname cekme yolunu secmen daha mantikli, dava asamasna gecmeden cikar belki..dava asamasinda is uzar.. uygulama genelde ilk olarak ihtarname cekilmesi yonunde.

crepuscule90
*
konusma fazla donji.

crepuscule90
simdi gercek ve samimi bi gerece lazim aslinda..

sen babanla mi yasiyosun, o eve tek mi cikicaksin, babanla mi yasiycaksin orda da ?
gerci bence bu ev senin ustuneyse sorun yok, hakimin takdiri..kiracinin one surmesi lazim..ispatlamalari zor..tek yasicam dersin olur biter..

cimrilik yapma bence, avukata danis, o yazsin :) :p :D ..( saka tabi) ne bilim , arzuhalciler felan var orda yazdir ... ..hmm, kira sozlesmeni goturmelisin..istersen ben de yardimci olabilirim, bi format gonderirim ustunde calisirsin, ok?

crepuscule90
estafurullah..
tamam; yarin sabahtan izinliyim, ogleden sonra ofise gidince yollarim sana. takildigin yerde de yardim ederim tabiki.
hoscakal.

djuan
cok ugrasırsın.. seneler seneler once aynı sey bizimde basımıza geldi. mal sahibi cıkarmak istedi bizi.. tabii sonunda yalvarmak zorunda kaldı bizde acıdık affedip cıktık.. hukukculara bakarsan isin zor bizim hukukcular anca teoriden konusur en yakın dostum bir avukat ordan biliom.. anca konusurlar ama onların dedigi gibi oldugunu gormedim.

djuan
kendi oturcam dedi yalvardı yakardı bosalttık. nesse sora bir kac ay otutup cıktı baskasına verdi.. sora mahkemeye vercektik te kim ugrascak dedi.. zaten mahkeme cıkarmadı bizi kendimiz cıktık yine

djuan
iste bak bir hukukcu.. dediim kadar varmıs dimi...

SeniorMember2
benim bir kiracım var 8 yıldır evimde oturuyor, geçtiğimiz mayıs ayında kendisine yeni bir ev bulup, benim evi tahliye etmesini soyledim.
o gunden beri ne ses ne seda cıktı, bugun tekrar aradım ve evden çıkmıyacagını cıkartmam için yasal yollara basvurmam gerektıgını soyledi.
kiracı ıle 15 eylul 1998 de yaptıgıgmız kontrat var sadece, o kontsara gore baslangıc suresı yazıyor bıtış suresı yazmıyor kontratta,
kiracı cıktıktan sonra evde kendım oturacam, ama o cıkmadan bende tasınamıyorum ve benımde acele oraya tasınmam lazım
gorunuse gore 15 eylulde kontrat bıtıyor benım nezaman noter protestosu cekmem lazım? veya baska bır seymı yapmalıyım? eger hala dıretırse bu sure nekadar uzar?
şimdi benim ne yapmam lazım?

ciddi yanıtlara ihtiyacım var, konuyu savas alanına hakaret alanına , geyık alanına cevırecekler bilgisi olmasına ragmen bişi yazmarlarsa sevinirim...
dikkate alanlara şimdiden tesekkurler

SeniorMember2
senin ev sahibi sadece çıkarmakmı istedi, yoksa o eve siz çıktıktan sonra kendisimi oturacaktı? çünkü protesto veya mahkemede ev sahibinin o evde oturmaya ihtiyacı varsa ve bunu kanıtlayabiliyorsa, ozaman kiracının cıkma olayı daha kolaylasıyormuş.
sizde nasıldı?

SeniorMember2
anladım, bizimkiyle farklı durum ozaman, siz insaflımıssınız :) bizimkine 8 yıldır sanki benmişim gibi kiracı bi dedini iki etmedim, ne istese yaptırdım kıradan kestirdim, bişi bozulsa ben yaptırdım ettim, ayrıca her zaman cevreye gore hatta karsı daireye gorebile kiranın 3 te 2sı kadardı benım ondan aldıgım kıra.ama gel gorkı en sonunda biz bişey istedik boyle oldu. 4 ayda zaman verdik ama simdiden su koydu, demekki bukadar rahata alıştırmamak lazımmış

SeniorMember2
14. maddede : bu sözleşmede yazılı bulunmayan hükümlere ihtiyaç duyulduğunda 6570 sayıl kira kanunu, medeni kanunu, borçlar kanunu. 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu ve diger yururlukteki alakalı kanun ve yargıtay kuralları uygulanır.

kendim mesken olarak kullanma ihtiyacımı gosterebilirim. aynı semtte bir ev daha var, ama babamın adına.

şimdi ben gidiyim ozaman bi ihtarname cekiyim.. peki bunu nasıl yapıcam? noteremı gıdecem dırek? hangı belgelerı goturecem? bu ıhtarname ıcın bır avukata ıhtıyacım olacakmı?

dediğin kadar varmış, hatta fazlası var. yasasın hukukcular, tesekkurler bu arada crepuscule

SeniorMember2
elinde varsa oyle bir format yollarsan cok sevinirim, imzam da mail adresim var,
valla babamla mabamla yasamam ben, babamıda karıstırmam zaten bu işe, ispat isterlersede alakamın olmadıgını gosteren 50 sahıtte gotururum :) benle alakası olmayan bi adam zaten, orda kendim yasıcam.
yav cimrilik yapma diyosunda, avukatlarda ayrılıyo heralde filmlerde oyle bosanma avukatı icra avukatı vs. hangini bulacam yoksa hepsı aynı ısı yapıyoda bırı bı konuda dahamı basarılı oldugundan boyle soylnenıyor. hem bıde bı danısma ıcın cok para ıstemezlermı sımdık onlar :) hazır sana danısıyoz burda ıste :) sagol tekar

SeniorMember2
işte djuan hukukcu dediğin budur, hemende halletti işi bak, sana kalsak yalanıp duracaz adamın peşinde :)
teşşekurler ikinizede bay bay

avoice
24 06 2006, 17:00
tahliye davası acabılırsın.. ama bıraz uzun bır surec olur senın ıcın.. sonucta sozlesme de olsa-ki sözleşmenin sona erme tarihi belli değil- zamanında ihtar cektiğinde ve gereklı süreyi verdiğinde evi tahliye etmek zorunda..

SeniorMember2
evet kirayı ödüyor ama çıkmıyor. benimde istedigim kira degil zaten kendi evimde oturabilmek. bu gidisle ben kiraya çıkacam heralde :)
thliye taahhudu dediginiz sey nasıl bir sey? mesela evi su zamana kadar bosaltcam gibi bir yazımı verecek o kısmı tam anlıyamadım? acıklarsanız biraz bende gider isterim verirse iyi olur.
tesekkurler

daffy4u
kiracin kirani oduyor mu peki?odemiyorsa 1 ay sureli ihtarname cek ihtarina 7 gun icerisinde cevap vermek zorunda.daha sonra hemen git icraya ver sonrada tahliye davasi ac.aslinda kiracindan bi sekilde tahliye taahhudu alabilsen bi sekilde en gec 2 ay surer o tarihten itibaren evi bosaltman ama anladigim kadariyla biraz zor.kirani zamaninda oduyorsa biraz daha uzun zaman alir.eve ihtiyacin oldugunu belirten saglam delillerinin oldugunu ispatlayabilmen gerekir(saglik sorunlari gibi mesela).6 ay sure vermen gerekicek evi tahliye icin kiracina.benim basima da gelmisti ayni olay.ben tahliye taahudu almistim tipis tipis 2 ay sonunda bosaltti evi.

SeniorMember2
26 06 2006, 17:00
orasıda doğru, ne yapmaklazımki peki şimdi?

unitedstatesofNY
26 06 2006, 17:00
tahliye tahhudu sen evi kiraya verirken kiraciyla beraber notere gidip noter huzurunda imzalanip yazilan bir beyan.bu beyanda kiraci sana evi bir sene yada belirleyeceginiz bir tarihte bosaltacagina dair soz vermis oluyor. yani anliyacagin tahliye tahhudu olayi gecmis.. simdi gidip istesende vermez zaten..adam sana direkt mahkemeye ver demis gidip kendi ayagiyla su gun cikacam demesini beklemiyorum acikcasi senior.

avoice
27 06 2006, 17:00
diyelim kiraciyi evden cikardiniz, evinizdesiniz, ne yapiyimiye dusunuyosunuz :) atv'de ferhat gocer ile husnu senlendirici'nin programi var, muhtesem soyleyip, caliyolar.. tavsiye ederim vakti olanlara..

(en uygun folder bu diye dusundum :) )

speedking
Senior, sen bir avukata git. daha sağlıklı olacak.

SeniorMember2
öyle görünüyor.

SeniorMember2
iyi düşünmüşşün, adamı hele bi çıkarıyım ben, bırak hüsnüyü müsnüyü, kuşum aydını bile izlicem, çayımıda demlicem. ohh daha ne olsun heheh