PDA

Tüm Versiyonu Göster : Avusturalya dan Herkez Buraya!!

Sayfalar : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

etemmeral
19 04 2007, 17:00
Evet ingilizce için biraz çile çekmeye değer sanırım. Aile yanında biraz takılmak lazım gibi. Bugun bir okulun katoloğu elime geçecek. İsmini unuttum ama gelince burdan size sorarım. Teşekkürler.

etemmeral
Babamın mermer fabrikası var ama ben orada çalışıyor görünmüyorum o bana sponsor olabilirmi, birde şirket hesaplarında sabit para durmaz yeri gelir 10 milyon olmazken yeri gelir 100 milyar olur. Babama dedim 25- 30 milyarı sabit tut dedim, onu bilemem dedi çıktı , oda haklı , bu arada bugun bir okul için fiyat aldım EF dil okulu için 3 aylığına 5000 amerikan doları dedi, herşey dahil ama 1 yıla vurunca 20000 amerikan doları yapıyor. aile yanı konaklama dahil fiyatta. biraz abartılı geldi bana , yinede üstadların fikirlerini almak istedim, bu arada uçak bileti bulmak da sorunlu baya.

TEŞEKKÜRLER

etemmeral
hangi aracı kurumla gidiyorsun. Reklam olmuyor değilmi bu birde hangi okula.

the prince
22 04 2007, 17:00
Geos dil okulunu hic duymadim Perth in neresinde, sehir merkezine yakinmi? Bu arada sahiden Maltada cokmu Turk vardi?

Burada cok Turk yok ama Turklerden de kacmayin canim, arasira muhabbet iyidir. Ben buradaki cogu kepabciyi taniyorum herhafta esim ile degisik kepabcilara gider hem tanisir hemde kebaplarini tadarak hangisinin en iyi oldugunu bakiyoruz. Malum burasi take away cenneti..

the prince
Evet Belgarion internetten baktim okul benim eve yakin sayilir. Cok asyali olmasi normal buradaki, Avustralyanin genelindeki okullarin cogunda, hatta sanirim hepsinde asyali ogrenci sayisi en fazladir ama baktigim kadari ile senin okulda avrupali ogrenci sayisida fena degil. Senin okulun adi St Marks International college, bu okulu duymustum daha once. Kebapcilara gelince okula yakin birkac kebapci var iyi insanlardir ama tavsiyem sakin calisma oralarda, duydugum kadari ile cok az oduyorlarmis iscilere, zaten ingilizceyide ogrenemezsin. Burada bir kac ogrenci Turkle tanistim ya kebapcinin yada gozlemecinin yaninda bir sure calisiyorlar. Tabi ilk kez yurtdisina cikanlar icin normal helede kisi cok gencse cunku kimseyi tanimiyor, ne yapacagini bilmiyor birde ilk birkac ay kimi kuturel sok yasiyor. Neyse uzatmiyayim buralara gelince dediklerimi daha iyi anlarsiniz. Size kolay gelsin....

broken_dreams
valla geos için çok asyalı var diye duydum..bayağ çokmuş..tabi bu senin tercihin eğitim kaliteleri hakkında bişi duymadım..okuluda bana aracı kurum buldu...valla optimayı bilmem ama ben yakınbatı ile ilişkideyim...hayırlısı olsun..kardeşim

Belgarion
broken_dreams 10 ay 5500 çok iyi bulmuşsun gerçekten umarım eğitimide isteklerini karşılar. kredi olayı doğru eğer paranı eğitim kredisi ile tamamlarsan ve bunu vize başvurunda belgelersen 3 ay beklemene gerek kalmaz bilgisi bana da verildi ben kredi yerine parası bankada uzun süredir duran bir tanıdığı sponsor gösterdim öyle başvurdum. evet eğer amacın ingilizce öğrenmekse türklerden kaçınmak şart ve ben sırf bu yüzden maltaya gitmekten vazgeçtim.
etemmeral ben aracı kurum olarak optima ile çalışıyorum ve tercih ettiğim okul geos şehir ise perth

Belgarion
evet malta dil okulu için en çok tercih edilen yerlerden biri. hem türkiyeye yakınlığı hem de ucuzluğu nedeniyle yoğun bir talep var.
yani türklerden kaçmak derken gördüğün anda uzaklaş demedim canım :D yalnızca kursta ve evde türk olmaması gerektiğini düşünüyorum yoksa o kadar süre hiç türkçe konuşmazsam kafayı yerim herhalde
bir de abi o kebapçılar nerede onuda söyle bari arada uğrarım
okul highgate diye bir bölgede forrest park yakınlarında abi stirling st. üzerinde

geosda gerçekten çok asyalı var en çok koreliler ve japonlar sanırım ki yemek sırasında korelilerin yanına oturmama tavsiyesi aldım arkadaşlardan. broken_dreams okulun adı ne acaba?

yakınbatı veya optima mühim olan işlemlerinin düzgün bir şekilde yürümesi ve senin sorunsuzca vizeyi alıp gidebilmen

hepimiz için hayırlısı olsun...

broken_dreams
23 04 2007, 17:00
şimdi mustican frantic aylardır online bişiler yazmıyoo....ondan cevap gelmez...şöle söyliyeyim..evet yakın batı nişantaşında..bend egeçen sene ön kayıt yaptırdım 2006 nın eylülünde yüzde 25 indirimim var..(embasyy ces)fakat bana ekrandan sydneyde 5500 okul var bırak onu dedii...ocaktan biraz önceydi...yani aralık ayı içinde..ama okul embasyy ces değildi...başka bişi...ben ismini önündeki ekrandan okuyamadım..daha geçen hafta taksimdeki eğitim fuarında karşılaştım aynı adamla hala 5500 olan okula yollarım diyodu bende onun yalancısıyım....şayet fikir almak istersen git bi ara eren beyi gör..avustralyadan sorumlu kişi o..şu anki fiyatlara bende baıyorumda 2007 de uçmuşlar 10000-12000 arasında....anlican sen bi görüş kardeşim...

mustixxxak
SLM ARKADAŞLAR YA VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. BEN İSTANBULDA DANIŞMANLIK ŞİRKETİNE GİTTİĞİMDE SİZN VERDİĞİNİZ BİLGİLER ONLARDAN ÇOK ÇOK FAZLA. YA ARKADAŞLAR 10 AYLIK KURS İÇİN 8000AU$-10000AU$ ARASI PARA İSTİYORLAR ACABA HAKİKATEN FİYATLAR OKADAR MI? DİL KURSLARI FİYATLARI HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VAR MI? BİDE FRANTİC SANIRIM HAFTALIK130 AU$ OLAN Bİ KURSA YAZILMIŞ. BU KURSUN İNTERNET ADRESİ TELEFONU YADA MAİL ADRESİ VARSA FRANTİC BANA GÖNDEREBİLİRMİSİN? KENDİNİZE İYİ BAKIN

mustixxxak
PARDON YA 10 AYLIK 5500AU$ NA KURS BULAN broken_derams mış. YA BROKEN_DREAMS KURSUN ADINI SÖYLEYEBİLİRMİSİN . BİDE SENİN GİTTİĞİN DANIŞMANLIK ŞİRKETİNİ BİLİYORUM. NİŞANTAŞINDA. NASIL KURSUN KALİTESİ KONUSUNDA NE DEDİLER. YAZARSAN SEVİNİRİM.

Belgarion
broken_dreams kardeş sen kontrol ettin mi bu okulu daha adını bile bilmiyorsun bir öğren araştır derim ben en azından neyle karşılaşacağını bil

the prince
24 04 2007, 17:00
Belgarion senin gidecegin okulun web sayfini bu http://www.stmarksperth.com.au/one/f_index.asp buradan bircok bilgiye ulasabilirsin. Birde 45 haftalik 25 saat genel ingilizce bu okulda 13950 ona gore. Valla su aralar cok onemli assignment var yani cok yogunum ama haftaya bakarim insaallah

the prince
Vaybe demekki okulun resmi fiyati ile gercek fiyati arasinda cok fark var. Benim sana verdigim fiyatlar okulun internet sayfasindandi. Eger 165 odiyecek isen bence cok iyi ama haftada kac saat. Aile yanindami kalacaksin. Eger uzun sure kalmayacaksan buraya gelirgelmez bence hemen ev bak cunku kiralik ev bulmak hem problem hemde cok pahali hatta bazi kiralik evler acik artirma usulu ile kiraya veriliyor. Yani normal konulan kiradan cok fazlasina gidebiliyor. Buraya haftada 500 kisi baska eyaletlerden tasiniyor tabi apartman tipi pek ev olmayinca talapte karsilanamiyor oyuzden kiralar roket gibi artti. Bu arada sadece oda bakacaksan oda bulman daha fazla ama oda pahali ortalama iyi bir odaya 100 ila 140 dolar vermen gerekecek.Ama Pinkinin dedigi gibi calisirsan okul disindaki masraflarini rahatlik ile karsilar birazda cep harcligini cikartirsin. Sana kolay gelsin bu arada eger senin dedigin gibi ise bu okulun fiyatlari kesin gider bir bakarim cunku benim esim icinde okul bakiyorum burada.

the prince
Ingilizce seviyen nasil. Sana en uygun hafta sonu is bulman yada aksam, peki hangi islerde calisirsin. simdi burada ingilizce seviyen onemli. Yoksa arkadasim ne yazikki senin yolun kebapci yada gozlemecilerin yanina dusecek gibi gozukuyor....

the prince
Yanliz unutma hem bir iste calismak hem ingilizce calismak bayagi zor ben kendimden iyi biliyorum birde 6 ayligina geliyorsun yani isin bayagi zor 6 ayda ingilizceyi iyi konusman icin ingilizceye konsantre olman lazim. Neyse benden soylemesi, bence sen herhalukarda biraz para getirki seni 2-3 ay idare etsin. Peki sordunmu buraya 6 aylik kursa gelen calisabilirmi cunku ben iki sene once geldigimde boyle nir kural vardi 10 aydan daha kisa sureli gelenlere calisma izni vermiyorlar. Zaten buraya gelince tax numarasi icn basvurdugunda belli olur bu sure 1 yada 2 hafta surer, yani gelirgelmez is bulamazsin en azindan legal olarak calisamazsin, obur turlu calisirsin ama yine dedigim gibi Turklerin yaninda cash para calisirsin ama kesinlikle daha az para alirsin. Ona gore hazirlikli ol derim.

the prince
Iyi insallah sane calisamaz diye vizeneye yazmazlar. Peki sana sorabilirmiyim niye Avustralyaya dil okuluna gelmek istiyorsun? Yani neden Ingiltere veya Amerika degil.

pinky300
Arkadaslar,
ben de 7 haftadir Sydney' deyim ama benim durumum sizlerden farkli.
Ogrenci degilim.
---------------------------------------------

Benim kaldigim yerde iki tane turk sayesinde burada bircokogrenci arkadasla tanistim ve de yeterince dil okullari hakkinda bilgi sahibi oldum. Gecmiste america da ogrenciligim oldugu icin bu gibi konulara uzak olmadigim icin dinlediklerimi kafamda sekillendirebiliyorum.
-----------------------------------

Sim di eger hem para kazanicam hem de zaten az-cok ingilizce biliyorum, kendimi cokta kasmama gerek yok diyorsaniz Lloyd denilen bir yabanci dil kursu var, oraya gelin. Hem ucuz hem de gun icinde 3 ayri shift koyuyor ve cuma gunleri okul yok. Ama egitim cok siradanmis. Benim yakin arkadasim buraya gidiyor. 165$ odemis ama egitimi iyi degil diyor.
--------------------
Yine bu okulun sahibi Cambridge college' inda sahibi imis, orada da durum ayniymis. $165
-------
Gelelim GEOS'a.
Geos haftalik 195$ ve egitim supper diyorlar ama butun gun yani sabah 9 aksam 4 arasi. Ve hergun.
Yani hem calisicam, hem okula gidicem derseniz, okul ve hergun verilen odevler sizi cok kasiyormus. Bu okulda genelde yurdumun parali, rahat kismi egitim goruyor, yani calismadan, kendilerini kasmadan, hayatlari sadece dil ogrenmek uzere yonlendirilmis olanlar.

----------------------------
Butun okullarda Asyali ogrencilerle beraber okuyacaksiniz. yani orda cok burda az diyemezsiniz.
Ancak kursunuz sehir merkezinden ne kadar uzak sa, asyali orani o derece dusecektir herzaman.
Ama size tavsiyem Sehir merkezlerinden sasmayin.
Asyalilari da gozunuzde buyutmeyin, gayet iyi insanlar.
-----------------------------------------
Kalacaginiz yer sorununu ilk ay icin muhakkak okulla Accommodation anlasmasi yaparak gelin.
Sonra buradan kalacak yer bulmak cok kolay.
Hicbir sekilde bu konuyu dert etmeyin derim.
Pitt street ve Elizabeth Street uzderindeki tum binalar aslinda ogrencileri icin yurt olarak dizayn edilmis resmen.
Bu ulkenin en buyuk geliri okul ve ogrencilerden, lutfen bunu gozardi etmeyin.
----------------------------
Is bulma sorununa gelelim....
Kesinlikle turk kebapcilar zaten sizi almayacaklar, bundan emin olun.
Onlar ucuz ve dusuk ucretle calisan Asyalilari calistirmaktan yanalar.
Ogrenci olarak yapacaginiz tek is temizlik islerine gitmektir.
Bunu da acentalara gidiyorsunuz 110$ oduyorsunuz ve size is buluyorlar, ev buluyorlar falan filan. Saatine 14$ alirsiniz, (yasal vergilerinizi odersiniz(17$ aslinda), hakkiniz olan 20 saatin uzerinde calisamaz siniz ama az biraz dilinizi gelistirdiginizde cok daha guzel isler bulabilirsiniz.
Bu kazandiginiz para da sizin evinizi de oder, yemeginizide oder, para bile kalir elinize.

Iste boyle.
Sehir merkezinde oturdugum icin yolda omuzumu sallasam turke carpiyorum.
Buralarda hic yabancilik cekmez siniz.
Americada ogrenci olmaktan cok daha kolay burada olmak ama lutfen ne kadar cok para ile gelirseniz o kadar rahat edersiniz.
Para yani sadece para ile gelin.
Yoksa ne okul, ne kalacak yer, ne de bulacaginiz is.
hepsi paraya ve zamana bakiyor.

pinky300
Yazdigim tum bilgiler sadece ve sadece SYDNEY icin gecerlidir.

Belgarion
the prince evinin kursa yakın olduğunu söylemişsin vaktin olursa bir gidip göz atabilir misin acaba???

Belgarion
the prince web sitesini daha önceden incelemiştim yine de teşekkürler
gelmeme 7 hafta daha var bu arada bir fırsatın olursa tamam olmazsa da yine de teşekkürler zaten her halükarda geliyorum
bir de ben o okulun 40 haftalık ücretini sormuştum 10 ay mı gitsem acaba diye ve haftalık 165$ demişlerdi ki şu anki haliyle yani 6 ay için bile haftalık 195$ verdiğin fiyat yanlış sanırım

pinky300 öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler.
ben de perth geos okulu için kaydımı başlattım ve umarım ki oradaki eğitimde iyidir.
bir de merak ettim sen sydney'de ne yapıyorsun?

Belgarion
ben 24 haftalık kursa gideceğim için haftalık 195$ ödeyeceğim yani toplamda 4680$ tutuyor 6 aylık kursum süre uzadıkça fiyatlar düşüyor ve sen direk oradan daha düşük bir fiyat alabilirsin çünkü bu bana aracı kurum tarafından verilen bir fiyat ve onların payını ödemeleri gerekmeyince daha da düşüş olur tahminim haftada 25 saat ders veriliyor galiba 9-15 arasıydı eğitim saatleri
bir de saat 3'te kursum bitince bir iş bulabilecek miyim abi şimdi kafama o takıldı çünkü çalışmadan kalmam imkansız mümkün olan en kısa sürede bir iş bulmam şart hatta gelir gelmez bulabilirsem daha da iyi olur
ahh şu para ahhhhhhhhhhhh
ilk ay için aile yanı konaklama kalıcam sabah kahvaltısı akşam yemeği haftalık 175$ tek kişilik oda
valla kiralar senin dediğin gibiyse eğer ev sahibinin yemeklerinde sorun yaşamazsam konaklamamı aile yanında devam ettirebilirim
100$ bile ödesem kiraya yemek masrafım 75$ üzerinde olacaktır ya da ona yakın olur en azından yemek yapmam gerekmez
umarım damak tadı bizimkine uyan birinin yanına düşerim

Belgarion
ingilizce seveyim orta altında diyebilirim
yazılanları konuşulanları(tabi aksana alışınca) rahatça anlamama rağmen sorunum cevap vermekte yani konuşmakta
oraya ne iş olsa yaparım abi moduyla geliyorum yani temizlik olsun bulaşık olsun komilik falan şu ingilizceyi düzgünce kouşmaya başlayana kadar ne bulursam

Belgarion
şimdi aracı kurumu aradım ve çalışma izni için bilgi istedim
eğer konsolosluk çalışamaz diye bir ibarede bulunmazsa burada 3 haftada gitsen 24 haftada çalışma izniniz var diye söylediler
cebimde biraz para olacak ama beni 6 ay idare edecek bir miktar olmayacak bu para yani 2 belki 3 ay ama sonrasında züğürt kalırım valla çalışmazsam

Belgarion
hem vergi numaramın çıkmasını bekleyip 2 hafta çalışmazsam o arada dilimde açılır tahminen

Belgarion
en önemli nedenim çalışma izni
ama mesela benim ilk tercihim amerikaydı florida fort lauderdale'de bir dil okuluna gidecektim fakat şehir içi ulaşım için araba şart diyor orada yaşayan bir tanıdığımız o yüzden vazgeçtim
ingiltere ise pahalı yaşam masraflarından dolayı tercih etmedim
çalışmak istesim kaçak olarak düşük ücretlerle çalışabilirim
zaten her iki ülkede 11 eylül sonrasında işleri iyice sıktılar

sponsorumun hesabında iyi bir para olduğu için çalışma izni konusunda sorun yaşamayacağımı söylediler
haydi hayırlısı

etemmeral
bencede kardeş iyi araştır derim, Şimdi size elime geçen son fiyatlardan örnekler vereyim

Sydney den örnekler veriyorum 45 haftalık kurs fiyatları

ASPECT: 12150 AUD
ACL:13050 AUD
GEOS:8775 AUD
THE UNIVERSITY OF SYDNEY :15300 AUD
GLOBAL VILLAGE:13950

Bazı okulların araya perde çekip eğitim yaptıklarını bile duydum şok oldum. Şu durumda benim fiyatlarda en ucuz geos, içimizde GEOS a giden varmı arkadaşlar nasıl bir ortam var, ordaki arkadaşlar şöyle bir ortamı gezseler söyleseler çok güzel olacak.

TEŞEKKÜRLER

etemmeral
belgarion arkadaşın yazdıklarını okuyunca bir an acaba ben mi yazıyorum dedim. İyiki sizlerle tanıştım arkadaşlar bana çok fikir verdiniz. İngilizce seviyem fena değil anlarım, idare edecek şekildede konuşurum ama yinede biraz korktum o yüzden oraya gitmeden 2 yada 3 ay speaking kursuna gidecem Türkiye de.

1 yılda benim anadilim gibi ingilizceyi öğrenmem lazım. umarım bu mümkündür, geldiğimde babamın yanında ihracat elemanlarıyla konuşamazsam vay halime.

Çalışma izni konusunda da 1 yıldan az vize alana verilmiyor diye biliyorum umarım öyle değildir belgarion arkadaşımız için üzülürüm.

Okul olarak bende geos u düşünüyordum ama umarım çalışmama vakit kalır, baba parasıylada hep okunulmazki 5 yıldır okuyoruz zaten,

Finallere giripte şu okul bir bitsin hemen başvuruyu yapıyorum. Dua edin arkadaşlarda okul bir yamuk yapmasın, yoksa klasik uzatmalı selçuk iktisat mezunu olup çıkacaz.

TEŞEKKÜRLER

the prince
25 04 2007, 17:00
Arkadaslar buralarda is bulmak hic zor degil yeterki siz calismak isteyin, dunya kadar cesitli isler var sadece biraz ingilizce yeter. Kafanizi yormayin ayrica Sydney yada baska sehir hic farketmez is heryerde var hele hele ufak capli isler dunya kadar. Buralar Turkiyedeki gibi sehirler arasinda cok buyuk farklar yok. Dedigim gibi yeterki siz is ayirimi yapmayin.....Size bolsanslar. Belgarion sen bu calisma iznini iyice bir sor ve acentayada bu konuda cok guvenme derim.

the prince
quote:endiseli:quote:bende senin gibi avusturalyaya gitmeyi bekliyorum.daha vize isim sonuclanmadi.ama bunun disinda da bir cok endisem var tabi.iklimi nasil olucak neyi nerde bulabilirim gibi gibi.aradigim herseyi daha once mezun forumda bulmustum.ama simdi hic okumadim avusturalyayla ilgili neler yazmislar.temmuz orada kis oluyormus bildigim kadariyla.umarim soguk olmaz. xt

Ya endiseli sen hakikaten nicknamein gibi cok mu endiselisin, merak ettim Avustralya ile ilgili hic belgesel yada kitap vs okumadinmi yani butun dunya avustralyanin genelde sicak iklimi olan bir kita olarak biliyor birde soyle formda 6-7 sayfa oncesine git ve oku bakalim. goreceksin endiselarin yersiz, burada sadce Tasmanya ve Melbourne'un civarinda biraz soguk olur soguk dedigim Ankaranin yada Istanbulun kisi ile kiyaslanamaz bile. Birde kar sadece Melbourne'un civarinda yani daglarinda cok az gorulur.

the prince
Perth te yasiyorum ve Perth guneyde degil batida. Merak etme Avustralyanin en iyi iklimine sahip sehirlerden biri ne cok soguk ne cok asiri sicak(zaman zaman yazin 40 buluyor).

the prince
Ben burada bulunmaktan hakikaten cok memnunum, burada ben master yapiyorum yani simdilik ogrenci olarak memnum ayrica omrumun ceyregi yurt disinda gecti, dunyanin cesitli ulkelerinde yasadim, gezdim gordum ve bence Avustralya en guzel ve yasanilacak yerlerden biri diye dusunuyorum. Tabi bu benim gorusum.

the prince
Sana sunu soyliyeyim endiseli Amrikada iki kez bulundum ve kesinlikle filimlerdeki gibi olmdagini gordum. Tabiki buyuk ulke ve firsatlar ulkesi ama bir okadarda sisteminden kaynaklanan yasam zorluklari cok. Mesela Amrikada 35 milyon evsiz var, gelir dagiliminda ucurumlar var (Turkiye kadar olmasada)sosyal sistemi Avrupa ve Avustralya gibi iyi degil, guvenlik cok buyuk problem vs. Ama burada hic degilse devlet vatandasina destek veriyor, gelir dagiliminda cok buyuk ucurum yok, guvenli bir ulke, burada bir muhendis ile isci ayni model arabaya binip ayni mahallelerde ev albiliyorlar. Yani orta sinif ve daha asagi sinif burada fena olmayan bir yasam surer. Ama tabi eger, bekar isen, kariyer yapmak, cok para kazanmak istiyorsan ve profesyonel islerde calismak istiyorsan Amerika idealdir derim, yok orta halli ve biraz ustu yasayip, huzurlu bir yasam istersen Avustralya derim. Tabi bu dedigim gibi benim dusuncelerim.

the prince
quote:PEKI THE PRINCE ORADA TURK TOPLULUKLARI VAR MI? TURK DERNEKLERI, TURK OKULLARI. TURK SIVIL TOPLUM KURULUSLARI, TURK GAZETELERI, RADYOLARI

Tabiki var ama Sydney tarafinda daha cok ve cok cesitli Turk gruplar. Burada SBS tv kanali var bircok ulkednin filmelerini ve belgesellerini veriyor ayrica bircok dilde yayin yapan radyolar var. Yanliz Perth te Turk cok az dolayisi ile Turkce gazete yok diye biliyorum ama buradada cesitli Turk topluluklari var birde ufak bir Turk okulu var ama biraz cemaatci okul. Sanirim Sydney ve Melbourne de yaklasik 80-90 bin Turk yasiyor.

the prince
Arkadaslar daha oncede yazdigim gibi acentelara cok fazla guvenmeyin bence okul ilede baglanti kurun derim. Ben basima gelenleri ozetle aktarayim, benim acenta zamaninda bana bu konuda cok yardimci olmuslardi fakat cokta onemli hatalari oldu. Onlarin yuzunden vizeyi bir hafta gec almistim allahtan ben sansli idimki acentanin asil sorumlusu Avustralyada idi. Mesela bana okul buyuk indirim yapti, kayit parasi almadi havaalani karsilama parasi almadilar, haftalik okul parasindan indirim yaptilar birde ustune 1000 dolar toplamdan indirim aldim ama tabiki benimki akedemik ingilizce +universite idi. Simdi benim acenta bunlari ayarlarken bende kendim cesitli okullar ile temasa gecip ucretlerinden indirim istemistim, kimi kayit parasini almayiz, kimi haftalik ucretten belli oranda indirim yapti vs. Yani biraz pazarlik edin tum isleri onlara birakmayin.

Endiseli ben sigorta parasinin cok daha yuksek oldugunu biliyordum en azindan ben cok daha fazla oduyorum sigorta parasini sor iyice. Bence arkadaslar yerinizde olsaydim cok degisik acentalara gider ona gore kiyaslama yapardim kim ne kadar biliyor ve isinde iyi veya ciddi diye.

Endiseli paylasimli oda konusunu iyice dusun derim, inan bana degisik kulturlerl yasamak kolay degil iyi yanlarida var tabiki ama ayni odada degil. Ben Ingiltere yasarken cok degisik kulturden insanlar ile kaldim, hatta buyuk bir ev kiralayip her bir odayi degisik milletten insanlara kiraye verirdim tabi ayni evde bende yasiyordum yani zorluklari cok ama cok iyi biliyorum.

endiseli
meraba belgarion
bende senin gibi avusturalyaya gitmeyi bekliyorum.daha vize isim sonuclanmadi.ama bunun disinda da bir cok endisem var tabi.iklimi nasil olucak neyi nerde bulabilirim gibi gibi.aradigim herseyi daha once mezun forumda bulmustum.ama simdi hic okumadim avusturalyayla ilgili neler yazmislar.temmuz orada kis oluyormus bildigim kadariyla.umarim soguk olmaz.

endiseli
ya evet ben hep endiseliyim ve hepte korktugum basima gelir nedense.bende avusturalyayi sicak biliyodum zaten de taaki az once google da yaptigim arastirmaya kadar.guneyi soguk olur yaziyodu zaten kisa denk gelicek benim gidisim ve belirtmeyi unutmusum perth e gidicem insallah orasida guneyde kaliyo o yuzden hemen endise ettim :)

endiseli
the prince
amerika vizesinden red alarak yikilmis bir insan olarak sozlerin iyi geldi.dimi ya dunyada daha yasanacak ne guzel yerler var..

endiseli
quote:Originally posted by: mustixxxak
ENDISELI SEN HANGI SEHRE GIDECEKSIN VE HANGI KURSA KAC PARAYA YAZILDIN. BENDE KURS FIYAT ARASTIRMASI YAPIYORUMDA. BUNLARI YAZARSAN SEVINIRIM.

PEKI THE PRINCE ORADA TURK TOPLULUKLARI VAR MI? TURK DERNEKLERI, TURK OKULLARI. TURK SIVIL TOPLUM KURULUSLARI, TURK GAZETELERI, RADYOLARI

ben perth eembassy ces e gidicem.uygun fiyati varmis dedikleri kadariyla.
24 hafta genel ingilizce kurs : 5136 AUD
24 Hafta yarim pansiyon konaklama 4320 aud (paylasimli oda istedim ben)
kayit 190 aud
havalimani transferi 105 aud
konaklama ayarlama 210 aud
sigorta 24 hafta 196 aud
vize ucreti 485 aud olmus sanirim 415 di onceden
ucak bileti mechul(son aldigim fiyat 870 euro idi)
tum masraflar bundan ibaret
6 aylik gidenden saglik muayenesi istemiyorlar.6 ayin ustu icin istiyorlar oda 200 $ falan tutar amerikan hastanesinde.6 aylik(24 hafta)vize almanin daha kolay oldugunu soyluyorlar cunku orada uzatilmasi yasak.uzatmak icin turkiyeye geri donmek lazim.umarim yardimi olmustur. :) karar verme surecinde bol sans.bu arada beni gonderen sirket calisma konusuyla ilgili olarak kesinlikle yasal ve kolay is bulursun dedi embassy ces bu konuda yardimci oluyor dedi.

endiseli
ya ozaman ben birdaha sorayim beni gonderen sirkete.hay allah ya ben daha vizeye evraklarimi tamamlamadigim icin basvurmadim.aslinda ilk gittigim yer evet gerekiyor demisti sonra daha iyi ismi duyulmus biryere gittim hayir 6 aylik vize icin gerek yok dediler.neyse bak icime kurt dustu bu saatte.ben arayip ogreniyim isin dogrusunu yarin.

endiseli
the prince
tesekkur ederim uyarilarin icin.ilk olarak okulla temasa gecmem icin ingilizce bilmem gerekiyor ama hic ingilizcem yok.belki bilen biri bulup ona yazdiririm.sigorta konusunu da tekrar sorucam.gercekten istanbulda cok acentaya gittim yurtdisi egitim fuari vardi once orada gorustum begendiklerimle daha sonra birer birer gorustum.sigortaya bi kitapcik var ordan bakti ve soyledi.iki kere hesaplatti ikisindede ayni soyledi.
paylasimli oda konusundada bu secimimin asil sebebi aslinda parasal.ayrica konusacak,belki bana yardim edecek veya acemiligimi paylasacak bi arkadasim olur diye dusundum.acikcasi zorlansam da katlanmak zorunda kalicam.
tabi ben bu konularin biraz daha ustune gideyim ozaman, gercekten herseyi acentaya birakmistim.tekrar tesekkurler

mustixxxak
etemmeral HAKİKİTEN belgarion'ın YAZDIKLARI KARŞISINDA SENİN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ BENDE DÜŞÜNDÜM. YA HAKİKATEN ORALARDA İŞ BULMAK ZORMU? BENDE SİDNEYİ DÜŞÜNÜYORUM. ORALARDA İŞ BULUNUBİYOR MU? ARKADAŞLAR BEN LONDRADA BULUNDUM HERHALDE SİDNEY ORADAN ZOR DEĞİLDİR. BEN AYRICA BURADA DÖNERCİDE ÇALIŞTIM VE ŞİMDİ İLETİŞİM FAKÜLTESİNDE OKÜYORUM AYRICA FOTOĞRAFCILIK YAPIYORUM. İNGİLİZCEDE ORTA. EEEEE BU DURUMDA ORALARDA NE TÜRLÜ İŞLER BULABİLİRİM. BAKIN BENDE KESİN KARALIYIM ORAYA GELMEYE.

mustixxxak
THE PRİNCE SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. ÜŞENMEDEN BÜTÜN SORULANLARA CEVAP VERMEYE ÇALIŞIYORSUN. YA NE YAPALIM İNSAN SORMA İTHİYACI HİSSEDİYOR. BAKALIM BEN İYİCE SİDNEY ÜZERİNE YOĞUNLAŞTIM. HAYIRLISI OLUR UMARIM. YANLIZ KURSLAR COK PAHALI GELDİ. NASIL SEN ORADA BULUNMAKTAN MEMNUNMUSUN. SELAMLAR

mustixxxak
ENDISELI SEN HANGI SEHRE GIDECEKSIN VE HANGI KURSA KAC PARAYA YAZILDIN. BENDE KURS FIYAT ARASTIRMASI YAPIYORUMDA. BUNLARI YAZARSAN SEVINIRIM.

PEKI THE PRINCE ORADA TURK TOPLULUKLARI VAR MI? TURK DERNEKLERI, TURK OKULLARI. TURK SIVIL TOPLUM KURULUSLARI, TURK GAZETELERI, RADYOLARI

Belgarion
arkadaşlar hepimizin sorunları ortak ama bu şekilde birbirimize destek olarak üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum

Belgarion
the prince olmazsa yarın konsolosluğu arayıp onlara bir sorar kesin yanıtı alırım

etemmeral eğer sana istediğin türde bir kurs ayarlayamıyorlarsa sen de başka yerlerle görüş derim ben nasıl olsa aracı kurum sıkıntısı çekilmiyor şu güzel istanbulda
unutma ki seni en çok komisyon veren yere yönlendirmeye çalışacaklardır yani iş asıl sende bitiyor sıkı bir araştırmadan sonra okulunu belirle sonra o okulla çalışan aracı kurumları bul kaydını başlat derim ben

Belgarion
endiseli ben de 24 hafta için gidiyorum ama sağlık muayenesine gideceğim söylendi

Belgarion
www.immi.gov.au dan öğrenci vizesi için evrak kontrol formunu indirdim ve orada sağlık raporu için ya sağlık ve röntgen raporu ya da Health Services Australia 'dan muayene için rezarvasyon gerekli diyor
ve ayrıca sağlık sigortası da istenilen evraklar arasında
bir de okuduğum hiç bir yerde çalışma izni için en az şu kadar sürelik vize gerkli diye bir ibare yoktu

etemmeral
Tekrar herkese merhaba, son gelen fiyat ve okuldan bahsediyorum arkadaşlar

OKULUN ADI: EMBASSY CES
KURSUN TÜRÜ: GENEL İNGİLİZCE
KURS SÜRESİ:36 HAFTA
HAFTALIK DERS SAATİ:24
KONAKLAMA ŞEKLİ:AİLE YANI/DOUBLE ROOM HAFTADA 14 ÖĞÜN YEMEK

KURSUN ÜCRETİ: SYDNEYDE 8505 PERTH DE:7425
KONAKLAMA ÜCRETİ: SYDNEYDE: 7740 PERTH DE: 6480

VS VS LERİ İLE SYDNEY DE: 16645
PERTH DE: 14305

AKEDEMİK YILMIŞ BU, 1 YILLIK VİZE ALAMAMMI BEN BUNU TERCİH EDERSEM , BEN 52 HAFTALIK KURS ARIYORUM AMA ÖNÜME BUNLAR SUNULUYOR.

kanaria
26 04 2007, 17:00
Ben ilk CES'le gelmistim buraya, arkadaslar CES buradaki en pahali okullardan birisidir son pismanlik fayda etmiyor tabii. Burada gosterdiginiz fiyatlar cok ama cok abartili geldi dogal olarak Turkiye'deki paragoz acentalar yine vole pesinde.

Bu tip tek duze dil okulu yerine 3 ay dil kursu ve sonrasinda bir diploma kursu yaparsaniz hem Ingilizceniz daha hizli gelisir hemde elinizde bir diplomaniz olur. Internet'ten arastirin eminim bu fiyatlarin cok altinda yerler bulursunuz. Holmes College, Uni College, George College gibi isimler simdi aklima gelenler, arastirin netten fiyatlarini.

Endiseli,
Benim zamanimda iki opsiyon vardi Istanbul'da ve fiyatlarinin arasinda ucurum vardi. Ben $100 olan yerde yaptirmistim saglik muayenesini. Harbiye'nin oralardaydi hatta.

endiseli
tebrik ediyorum acentami evet aradim sordum. aslinda emin degilim konsoloslugu arayim dedi kadin sonra da evet saglik raporu gerekiyormus dedi.sigorta ucreti konusunda da kitaptan beraber baktik dedi ve eger degismisse bile kitapta yazan ucreti uygulamak zorundalarmis.
saglik muayenesinin ne kadar tuttugunu bilen varmi? 140 ytl tutar en fazla dedi ama bence daha fazla.

Belgarion
endiseli american hospital 350-400 e yapıyor diye duydum ama istanbulda başka anlaşmalı yer var mı bilgim yok

mustixxxak
27 04 2007, 17:00
belgarion sen ne yaptın sanırım perth geos a kaydını yaptırdın nezaman gideceksin.? sen kursa kaç aylık yazılmıştın ve ne kadar ödedin .

Belgarion
27 04 2007, 17:00
mustixxxak
evet ben geos perth'e ön kaydımı yaptırdım
6 ay için 4680 a$ kurs ücreti

endiseli
28 04 2007, 17:00
cevaplayan herkese tesekkurler
evet 170 se iyiymis.hergun yeni bir ucret cikiyor guya avusturalya ucuz egitim veriyor.bu dil okulu olayi baya pahaliya gelicek anlasilan.

minecicek
Merhabalar,

ben de nisan ayi basinda Nisantasi'ndaki Amerkan Hastanesi'nde yaptirdim saglik testini. Maalesef Istanbul'daki anlasmali tek yer orasi. Onun disinda Ankara'da 1-2 hastane daha var sanirim.

Ben 170YTL ödedim posta dahil hersey icin. Bir de test sonucunun gönderilecegi adresi kendinizin belirtmesi gerekiyor. Almanya'da doktorlar biliyorlar sonucun nereye gitmesi gerektigini ama Amerikan Hastanesi'nde öyle degil. Adresi yaniniza alin yani.

Cok selamlar,
Mine

Not: Bu arada web sayfami inceleyip daha ilerletmek icin cesitli fikirler veren herkese cok tesekkür ediyorum. Herkesin vize islerinden alninin akiyla cikmasi dilegiyle...

mustixxxak
Arkadaşlar diyelim 10 aylık bi kursu bitirdim. Vizemi uzatmak için ne yapmam gerekli. Galiba Avusturalyada mesleki eğitim kursları varmış TAFE denilen. Diyelim o kurslardan birine yazıldım. IELTS sınavına girmem gerekecek mi? Burada o kurslardan birine yazıldınmı IELTS istiyorlarda. Ya oralarda vize uzatmak kolay mı? İngilterede bu işler bayağı kolaydıda. Çünkü ben avusturalyada 4 yıl kalmak istiyorumda.

Belgarion
170 ytl nispeten normal bir fiyat peki bunun içinde neler var röntgen muayene testler?

etemmeral
şimdi arkadaşlar özelliklede şu anda avustralya da olanlar, sizce hangi şehir:

sydney mi ? Gold Coast mı ? Brisbane mi ? Melbourne mi ? Perh mi?

the prince
29 04 2007, 17:00
mustixxxak benim bildigim dil okulu haricindeki (akadamek ve cambridge kurslari bunun disinda) tum diploma yada benzeri kurslara basliyabilmen icin evet ielts sinavina girmen gerekecek. Ama merak etma 10 aydan sonra gerekli puani alip sertifika yada diploma kurslarina basliyabilirsin. Burada vize uzatmak Turkiyeden vize almaktan daha kolay ama soyliyeyim Ingilteredeki gibi kolay degil. Biliyorum ben Ingilterede iken ogrenci vizemi cok kolay uzatmistim hemde hic okula gitmeden. Sadece orada bir okula kaydoldugunu gosteren belge ve bankada biraz para gostermen yetiyordu. Benim bir suru arkadasim halada ogrenci vizesini uzatiyorlar hemde okula hic gitmeden. Ama burasi oyle degil okula gittigini, yeterli paranin oldugunu, devamsizlik yapmadigini ispatlaman gerekiyor burada, ayrica ielts sinav sonucunu bile gostermen gerekiyor. Avustralyada neden 4 sene kalmak istiyorsun?

the prince
Arkadaslar sunu anlamaniz lazim hem dil okuluna git hemde para kazan yada biriktirmek cok ama cok zor. Para birktirmeniz icin birkere fulltime calismaniz lazimki calisamazsiniz (illegal isler haricinde) Fulltime calisasniz bile bu sefer ders calismak icin zamaniniz olmayacak. Yani bence siz gelis amacinizi gercekci olarak belirlemeniz lazim . Hem ingilizce icin geliyorum, ingilizceyi sular seller gibi ogrenmem gerekiyor diye yaziyorsunuz hemde para biriktirebilirmiyim diye soruyorsunuz. Biraz maktikli olmak lazim bence. Mustixxxak burada oyle 4 sene kalamazsin sen burayi Ingiltere ile karistirma daha oncede yazdigim gibi burada vize uzatmak Ingilterede vize uzatmaktan cok ama cok zor. Sana soyle bir ornek vereyimki benim Fransiz sinif arkadasim ikinci donemim kayit parasini denklestiremedi, universite ona bir ay sure verdi ama o yinede parayi denklestiremedi bu durmlarda okul hemen gocmenlik burosu ile temasa gecip durumu bildirdi. Arkadasim 2 hafta icinde ulkeyi tek etmek zorunda kaldi. Bu ornegi Ingilterede pek goremezsin. Simdi sen birkere 2 sene dil okuluna gidemezsin, diyelim 1 sene ingilizce kurs ondan sonra Tafe veya diploma yada uni artik egitim suresine gore egitim gorebilirsin. Simdi eger burada vizeni uzatman gerekirse bu sefer kalacagin sure icin para gostermen gerekecekki vizeni uzatabilesin. Ustelik burada Ingilteredeki gibi 5 sene sadece dil okulu icin vizeni uzatamazsin. Eger uniye yazilirsan unininde parasini odedigine (1 donem)dair belge goturmen gerekecek. Yani kisaca parasiz gelmeyin derim. Simdi para biriktirme olayina gelince dedigim gibi dil okuluna giderken biriktiremezsiniz. Ama yasam giderlerinizi karsilayabilirsini, tabi luks yasami unutun. Ama universiteye basladiginizda para biriktirmek icin firsatiniz var cunku ara tatillerde fulltime calisabilirsiniz, buda yaklasik 5 ay eder,birde egitim suresince alacaginiz dersler 3-4 olacaktirki buda haftada maximum 12 saat okula gideceginiz anlamina gelir (bolumden bolume degisir) (ben 3 saat gidiyorum). Bu demektirki cok zamaniniz olacak. Tabi pek ders calismayacaginizi dusunerek yaziyorum...Bu durumlarda evet para biriktirebilirsiniz. Tabi derslerden ve assignmentlerden vakit ayirirsaniz....

minecicek
Merhaba,

170YTL'nin icinde kan tahlili, tansiyon, boy, kilo, akciger dinleme gibi genel bir kontrol, idrar tahlili ve son olarak röntgen var. Benim bütün isim 1.5-2 saat kadar sürdü. Herkese de ayni saate randevu veriyorlar sanirim. O yüzden biraz beklemeniz gerekiyor testlerin aralarinda.

Bu arada mustixxxak'in sorusuna cevap: Eger 10 aylik dil kursundan sonra TAFE'ye gitmek istiyorsan direkt ona göre uzun süreli vize basvurusu yapiyorsun bildigim kadariyla. Ya da onu belirterek vize aliyorsun da TAFE'ye kayit yaptirinca direkt uzatiyorlar. Yani islemlerinde bir kolaylik oluyor daha sonra.

TAFE ve alinacak vizeler hakkinda da ayrintili bilgiyi web sayfama (http://www.minecicek.com) eklemis durumdayim. TAFE okullarinin eyalet eyalet listesi de var orada. Bir bak istersen. Belki isine yarar.

Cok selamlar,
Mine

mustixxxak
THE PRİNCE NEDEN 4 YIL KALMAK İSTEMEME GELİNCE SANA ŞÖYLE ANLATAYIM. BEN ORAYA GELDİMMİ MUTLAKA ÇALIŞMAM LAZIM. ÇÜNKÜ AİLEM HER AY PARA GÖNDEREMEZ BANA. BENDE İLK İKİ YIL HEM ÇALIŞIP HEMDE KURSA GİTMEK İSTİYORUM. HEM BİRAZ PARA BİRİKTİRİRM HEMDE İNGİLİZCEM ÜNİVERSİTE OKUYACAK SEVYEYE GELİR. TOPLADIĞIM PARAYLADA 2 YILDAN SONRA MASTER YAPARIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
BENİ ASIL MERAKLANDIRAN KONU BUNLARI YAPABİLİRMİYİM. ORADA İŞ BULUP PARA BİRİKTİREBİLİR MİYİM? ONUN İÇİN SİZE DURMADAN İŞ İMKANLARINI SORUYORUM. AYRICA SÖYLEDİKLERİM SANA MANTIKLI GELİYOR MU? VİZEMİDE ORADA 4 YIL UZATABİLİRMİYİM? MASTER YAPAMAZSAM BİLE EN AZ İKİ YIL KALIP İNGİLİZCEMİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUM. İNGİLİZCEMİ İYİ BİR SEVİYEYE GETİRDİKTEN SONRA TEKRAR TÜRKİYEYE DÖNECEM.

mustixxxak
THE PRINCE VERDİĞİN BİLGİLER İÇİN SAĞOL. BAYAĞI YARARLI OLDU. BEN GELİRSEM ŞAYET ORAYA SPONSOR ARACIĞIYLA GELECEĞİM. 10 AYLIK KURSU BİTİRDİĞİMDE YİNE BİR SPONSOR BULUP VİZEMİ UZATABİLİR MİYİM ORADA?

Belgarion
yani para biriktirmek bana çok gerçekçi gelmiyor
yaşam masraflarımı karşılayacak bir iş bulursam kendimi şanslı sayarım zaten yasal olarak haftada sadece 20 saat çalışma hakkımız var kurs saat 14:30-15:00 gibi bitse o saatten sonrası için bir iş bulmak kolay olmayacaktır hadi haftasonları full time bir iş bulabilirsem yine de 20 saatlik çalışmayı ancak tamamlarım
saati 15$dan hesaplarsak haftada 300$ para biriktirmez ama masrafları karşılar ancak

the prince
01 05 2007, 17:00
endiseli ben ilk iki ayi claremont campusunda gecirdim o kampus daha once benim okudugum uniye aitti, valla biraz hayal kirikligina ugrayacaksin ama oraya pek kampus denmez aslinda guzel biryerde ama kampus demenez, bu rada ben Perth te yasiyorum daha onceki yazdiklarimi okursan Perth sehri konusunda bir fikir edinebilirsin olmazsa sor ben cevapliyayim....

Not: orada universite ogrencileri ne yazikki olmayacak eger dedigin kampus ise cunku orada international ogrenciler olacak tabiki dil okuluna gelen ogrenciler.

the prince
Dur hemen heyecanlanma ben bi okulun webine bakayim ama eger senin dedigin dil okulu Bati Avustralya universitesi ile anlasmali ise ve Claremont campusunda ise %99 bizim eski dil okulunun binasidir. Okulun binasi gercekten eski ve guzel onunda koskocaman bir bahcesi ve futbol sahasi var. Ama benim bildigim o bina dil okulu icin satin alindi. Sana sunu soyliyeyim eger dil icin geliyorsan hic bir sehir degismez ayrica sana gosterilen kataloglarda kentin hep enguzel yerini gosterirler. Yani Gold coast yada Perth degismez burdada harika dogal guzellikleri var fakat buranin tek dezavantaji heryere cok uzak Sydney buradan 4500 km uzaklikta mesela. Ayrica goald coastta ki olanaklar daha sinirli diye biliyorum.

the prince
Senin gidecegin okul martin kolejimi?

the prince
endiesli gorunen oki okul martin koleji ve evet dil okulu disindaki ogrencilerde olacak ama univeriste ogrencisi degi yani benim bildigim diploma yada sertifika okuyan ogrencilere eger universitede okumuyorlarsa universite ogrencisi denmiyor neyse okadarda buyuk problem degil sonucta daha kaliteli ogrenciler olacak dil okulu ogrencileri disinda. Bu okul bir kolej okulu yani TAFE in bir cesidi olsa gerek saniyorum. Sen nasil olsa dil icin geliyorsun senin icin bir sorun yok yani farketmez, bence Goald Coast yerine Perth daha isabetli bir secim........

the prince
Allah Allah kafam karisti her iki okulda ayni kampusu gosteriyor neyse artik buraya gelince gorursun ama naladigim kadari ile okulu daha iyi dekore etmisler birde sinema falan eklemisler sanirim kaliteli okul birde cok enterasam Perth ile ilgili daha guzel resimler koyabilirlerdi pek resim koymamislar. Peki kalacak yeri nerede ayarlandi birde okula ne kadar odiyeceksin?

the prince
Dogru okulun her yani evler ile dolu istasyona yakin ve yakininda guzel bir park var bolge kutuphanesinede yakin. Okulun bulundugu semt zengin kesimin yasadigi bir yer. Eger parayi odemediysen bence hala umut vardir hic degilse belki okulun kayit parasini yada havaalani konaklama falan almazlar. sana kolay gelsin birsey sormak istersen yaz buraya.....

the prince
Arkadaslar ne yapin edin ama 6 aylik tan daha fazla kurs icin gelin 6 ay icin gelmek ne kadar faydali olur size bence iyice dusunun. Biliyorum hersey paraya bakiyor ama 2-3 bin daha fazla bulun daha fazla kalmaya bakin derim. .

endiseli
ya ben bugun vize evraklarimi vermek uzere acentaya gittim.orada gold cost in katalogunu gordum.cok begendim ya.ama benim kaydimi perth e yapmislar .perth nasil biyer bilmiyorum.gold coastta kaldi aklim.dogal guzellileri sahili marinasi falan.. muthis bi goruntuydu.tabi onemli olan okul. sonucta okumaya gidiyoruz ama gitmisken guzel biyer secmek lazim.varmi gold coasttan arkadas yada perth hakkinda icimi rahatlatacak bilgiler verebilecek biri.
bu arada belgarion
hastaneyi aradigin iyi olmus randevuyu acenta alicakmis ama kesin fiyatini ogrenmek iyi oldu.belgarion sen vize icin basvurmusmuydun.

endiseli
ben embassy ces e kayit yaptirdim.western australia universitesi claremont kampusundeymis.zaten sirf universite ortami olucak diye perthi embassy yi tavsiye edip durdu kadin.

endiseli
belgarion sen neden perth i sectin

endiseli
anladim.evet ben 6 ayligina gidiyorum.bende bitek okulun resmini gordum diger dilokullarina gore daha iyi geldi.bide ufaktefek perth resimleri.ayrica ulasim imkani beni cezbetti.evler okula cok yakinmis.istersem yuruyerek istersem vasitayla gidebilirmisim.umarim dogrudur.yarin evraklarimi tamamlayacagim daha hala basvuramadim vizeye.bide bunun sonuclanma suresi var.umarim cabuk sonuclanir.

endiseli
the prince
ya inanmiyorum yazdiklarina.yani inaniyorum da inanmak istemiyorum.eski bir bina uni ogrencileriyle birlikte olucaksin dedi.sirf bu sebeple sectim orayi.ben bi yazdilarina goz atayim.sen gold coasta gittin mi oyani orayi biliyormusun.

endiseli
benim gidecegim okulu mu sordun.embassy ces.yazilanlari okuyordum.perth in katalogdaki resminden de bisey anlamadim ama neyse.gold coast ta imkanlar daha sinirli demek.iyi.bu arada telefon gibi konularda benim de sorularim biraz yanitlanmis.

endiseli
ben hic martin koleji diye bisey duymadim ama neyse artik olan oldu kabulum gelmis okuldan.aslinda universite olup olmamasida cok onemli degil.ama ne biliyim perth i secme sebebim bu olmustu ondan uzuldum.

endiseli
ya zaten perth yazip aradigimda hep ayni resimleri gordum okulun sayfasinda da oyle.bende anlamadim bisey.okulun cevresi evlerle doluymus.okula 24 hafta icin 5136 aud oduyorum.yani haftalik 285 galiba.yari yogun program.ayrica senin dedigin gibi okula bi mail atmistim.yani indirim icin.ama daha cevabi gelmeden kaydim yapilmis.neyse artik..

endiseli
hmm iyi bari bunu dogru soylemis bayan.
aslinda soracagim cok sey varda henuz sormam gereksiz diye dusunuyorum.daha vizeye bile basvurmadim cunku.8.sayfada perth le ilgili birseyler okudum.siddetle tavsiye ediyorsun :) endiselerim yersiz anlasilan.sorular birikiyor hepsini birden sorarim artik vizem cikinca. :) tesekkur ederim

endiseli
okul degilde sehir konusunda tereddut etmistim.okulumda iyiyse perthe gidiyorum demektir

Belgarion
Amerikan Hastanesini arayıp sağlık raporu için bilgi aldım
Muayeneler hafta içi 13:00, hafta sonu 09:00'da yapılıyor
Ücreti 165 YTL
0 212 311 25 02-03 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

Belgarion
endiseli evet ben vize için evrakları verdim hatta geçen hafta bir evrağımın eksik olduğunu söylediler onu tamamladım ve bugün aracı kurumu yeniden aradım bir gelişme var mı diye henüz bir haber yok dediler beklemedeyim
endiseli sen perth'de hangi okula yaptırdın kaydını?

Belgarion
evet şimdi okulun sitesini inceledim ve gerçekten çok güzel gözüküyor
ne zaman için kayıt yaptırdın yanlış hatırlamıyorsam 6 aylık yaptırıyordun sen de kaydını

Belgarion
perth'i seçme nedenlerim
maddi açıdan doğu yakasına göre daha ucuz olması
türk öğrenci sayısının azlığı
ve gelişen bir şehir olduğu için iş imkanları

Belgarion
endiseli eğer vize için başvurunu yapmadıysan okulunu değiştirebilirsin ama bence güzel bir okul seçmişsin ve gidince pişman olmazsın tabi karar senin
bir de ne mezunusun onu merak ettim

Belgarion
hayırlı olsun etem

etemmeral
slm arkadaşlar , bugun bende avustralya kervanına katıldım sayılır. sydney geos okulunda karar kıldım. 45 haftalık kurs , ama vize yi 1 yıl alacam, zeten kursun ay sayısından 10 hafta daha ileri tarihli vize veriyorlarmış, tam 1 yılı dolduracam kısmetse. bana çıkarılan maliyeti de diyeyim 4000 aud cep harçlığım ile birlikte herşey dahil ,bileti , yemeği , konaklaması 27000 aud civarında. Umarım herşeyin hayırlısı olur.

TEŞEKKÜRLER

the prince
02 05 2007, 17:00
hic birsey olmaz benim odenmemis bir kac taksidim kalmisti ta 2000 yada 2001 yilindan, hatta senin dedigin gibi zahmet edip hic bir kagit bile gondermediler, bende Ankara gitmis ve cogunu odemistim fakat borcun kalanini kendileri dahi sistemlerinde bulamadilar. Bende odemedim ama iyi biliyorum hala odenmemis borc duruyor. Hic kafani yorma..........

Belgarion
arkadaşlar bugün aklıma okurken aldığım öğrenim kredileri geldi ve ödeme tarihleri için web sitesine baktım meğersem ben askerdeyken 2 taksidini kaçırmışım gecikmeye bile girmiş
tabi zahmet edip adresime hiçbir uyarı göndermedikleri için unutmuştum bugüne kadar
neyse uzatmadan sorayım bu ödenmemiş krediler yurt dışına çıkışımı etkiler mi?
böyle bir şey yaşayan var mı?
ya da bak ben de unutmuştum ama hep yurt dışına çıkıyorum diyen var mı?

Belgarion
ben 2005te 5. senemde mezun oldum ama onlar tabi 4. senenin bitimine göre hesap yapıyorlar
ödemesine ödeyicem ama şimdi zaten yeterince masrafım var bir de üstüne bu çıktı

etemmeral
BELGARİON sen ne zaman mezun olmuştun, bu öğrenimi mezun olur olmaz almıyorlar değilmi 2 sene müddeti vardı benim bildiğim

broken_dreams
03 05 2007, 17:00
bence sen belgarion ne istediğine bi karar ver...çincemi öğrenmek istiyosun ingilizcemi..yoksa gezmekmi istiyosun canınmı sıkıldı...hem perthden okul seçtim diyosun..başka topik altında 04.mayıs tarihli yazında 2 seneliğine çine gitmeyi çince öğrenmeyi düşünüyosun...bu dünyada senden bi tane var..unutma biri perthe biri çine gidemez.....sedatda seni oldukça ciddiye almış yinede elinden geldiğince yazmış valla sabrına diyecek yok...ne diğim...ben bu ay sonu kısmetse vizeye başvuracağım keşke perthe gitseydim sedat gibi birisi ile tanışmayı isterdim..ama okul sydneyde...belki bi gün neden olmasın...herkesin işi rastgelsin......

Belgarion
04 05 2007, 17:00
broken_dreams kendimi kimseye açıklamak zorunda değilim ve sedat abininde beni senin gibi yanlış anlamadığını düşünüyorum

Belgarion
etem doğru söylüyorsun insan kararsız olabilir
ben de kararımı vermeden önce hemen hemen her yeri inceledim ama sonunda kararımı verdim
burada da vize başvuruma başladığımı yazmıştım ve daha uzun vadeli planlarımla ilgili bir soru soruyorum ve bu yüzden insanlarla dalga geçmekle suçlanıyorum
ve o mesajımda da yazmıştım filipinleri bir arkadaşım için sordum ama çin sorusu kendim içindi

etemmeral
bu tip durumlarda insan kararsız olabiliyor. aynı gün içinde abd ingiltere malta veya avustralya ya gitmeyi insan isteyebilir. Sonuçta insanlar buraya para vererek gidiyor. az uz paralar harcamıyoruz.

endiseli
06 05 2007, 17:00
evet bende 3 ay once amerikaya basvurdum,1 ay once maltaya gitmeyi planliyordum simdi ise avusturalyaya hazirlik yapiyorum.
benim bi sorum olcak.simdi bende herkes gibi oraya gelince 1 aydan sonra calisirim diyodum yani sadece hafta sonlari.bunu hem ingilizceme katkisi olsun yani sosyal olayim diye istiyodum hemde gecim saglamak icin.ama the prince in sozleri beynimde simsek gibi cakti(deyimi dogru kullandim mi bilmiyorum neyse)cunku oraya sadece 6 ayligina geliyorum eger bi iste calismam ing ogrenmemi daha yavaslatacaksa asla calismam.sonucta o zaman verilen tum para bosa gidecek daha mantiksiz yani.
ama ben hafta sonlari evde aileyle oturmak yerine calisirsam daha cabuk ogrenecegimi dusunmustum.bu tamamen sacma mi yoksa isine gore degisirmi.yani temizlik yaparsam yada kebapcida calisirsam ingilizcemin gelismeyecegi ortada..

the prince
07 05 2007, 17:00
Endiseli sana katiliyorum ve oyuzden sizlere buraya 6 ay icin gelmeyin diye fikir veriyordum. Ingilizceni gelistirmen icin illaki calisman gerekmiyor, buralarda cesitli sosyal aktiviteler hatta gonullu olarak cesitli community grouplarina katilarak onlar ile calisabilirsin. Hem konusmani ilerletirsin hemde kitaplarda bulamayacagin diyaloglari ve sozcukleri ogrenirsin. Tabiki diyalog kurabilecegin, ingilizceni ilerletebilecegin bir is bulabilirsen , fakat bunun icin once biraz ingilizce bilmen ve buradaki aksana alisman lazimki bunun icinde 6 ay cok kisa birsure. Senin dedigin gibi kebapcida calisarak ingilizceni ilerletemezsin.

Arkadaslar hepinizi anliyorum, bir seye karar vermek helede yurt disinda egitime karar vermek bazen cok zor ,tabiki imkanlarinizi bilemiyorum ve size iyice dusunup tasinip oyle karar vermenizi oneriyorum. Sanirim hepiniz gencsiniz ve cogunuz ailenizin parasal destegi ile yurtdisinda egitime gideceksiniz bu yuzden cok iyi dusunun ama sakin kararsizliga dusupte hata yapmayin. Gitmek istediginiz ulkenin artilarini eksilerini belirleyin, ne yapmak istediginizi ve ne amacla dil egitimi almak istediginizi belirleyin ve bundan emin olun. Bu egitimin size ilerde neler kazandirabilecegini iyice belirleyin. Ayrica unutmayinki yurt disinda en iyi imkanlarda egitim alma olanagina sahip Turk sayisi hergecen gun artmakta. Egitimli ve yabanci dil bilen hatta birden fazla yabanci dil bilen insan sayisi cogaldigi icin ve dahada cogalacagi icin ilerde is bulmak cok daha zorlasacabilecek bu faktoru unutmayin ve ona gore gelecekteki egitiminizi planlayin.

Belgarion Cince ogrenmek ve master yapmak sanildigi gibi kolay degil hatta diyebilirimki ingilizce egitimi ve universite egitiminden cok daha zor. Simdi ilerde negibi planlarin var bilemem ama eger Turkiyeye geri donecek isen yada Cinde kalip bir Turk firmasinda calismayi planliyorsan evet Cinde egitim iyigibi gelebilir ama yinede Ingilizceyi bilmende cok daha yarali olacagini dusunuyorum. Simdi Cinde verilen egitimin kalitesini bilmiyorum ayrica yasam standartlarinida pek bilmiyorum tek bildigim yasam cok ucuz. Fakat eger yazdiklarim gibi planlarin varsa neden olmasin derim. Teoride insanlar gelecekte Cincenin popularligi Ingilizceyi gececek diyorlar ama ben buna pek katilmiyorum. Neyse size kolay gelsin diyorum arkadaslar.....Durumunuzdan haberdar edin bizleri...... ;)

the prince
Belgarion Avustralyanin calisma izni vermesi disinda avantaji yok demissin. Oncelikle sana katilmiyorum bu konuda cunku ben 2 sene Ingilterede ogrenci vizesi ile kaldim evet orada ogrenci olmanin cok faydasini gordum (egitimi disinda). Evet vize uzatmak cok kolay, Turkiyeye daha yakin dogru arti Ingilterede calisma izni veriyor. Peki baska avantajlari varmi? Bence pek fazla yok, ben yasadim iyi biliyorum. Arkadaslar Ingilterede irkcilik, Almanyadaki ve bazi diger Avrupa ulkelerdeki kadar olmasada var. Ingilterede uzun sure okuyanlar bunu daha iyi anlarlar sanirim, orada bircok olaya sahit oldum. Rengin biraz kara ise, ortadogululara biraz benziyorsan hayat senin icin biraz zorlasiyor. Allahtan benim boyle sorunum olmadi ama benim Asyali arkadaslarim cok SIK sozlu satasmalara maruz kaldilar.Bunun yanisira orada cok Turk ogrenci var, eger orada okumaya giderseniz %80 sinifinizda Turk ogrenci olacak. Tabiki Turk ogrenci arkadaslariniz olacak olmali ama bir dusunun sinifta Turk arkadasinizin cevapliyamadigi bir soru oldugunda size Turkce sorup yardim isteyecek ve bu siklikla olabilecek bir sorun. Ufuk bir ayrinti ama bunun gibi bircok seyle karsilacaksiniz. Ben size Avustralyada ogrenci olmanin avantajlarini sayayim. Oncelikle burada irkcilik pek yok, insanlar daha sicak kanli ve bence en onemli avantaji arkadaslar, iklimi, Ingilterede okuyanlar bilir o guzelim Ingilterenin iklimini yilin 10 ayi bulutlu yilda birkac sefer sicak havayi gorebilirsiniz. Burada tam tersi yilin 9 hatta yasadiginiz bolgeye gore 11 ayi sicak ve gunesli. Ayrica burada odenen saat ucreti(basit isler icin) Ingiltereden cok daha fazla. Diger bir onemli konuda Avustralyada yasam Ingiltereden COK AMA COK UCUZ. Orada bir single odaya minumum 55 pound yani yanlasik 120 Avustralya dolari odersiniz birde dunya kadar insanla evi paylasirsiniz, burada bu paraya double room kiralar hatta biraz sansli iseniz cok daha ucuza oda tutarsiniz. Orada ev tutmak istersenin minumum (yasadiginiz sehre gore degisir) bir odali eve, 1100 dolar ayda odersiniz, extra faturalar haric. Burada bu paraya havuzlu ve birkac odali ev kiralarsiniz, (semtine gore degisir). Transport konusunda birsey diyemiyecegim cunku hep araba kullandim. Simdi arkadaslar birsey yazmadan once iyice arastirin ve sorun ondan sonra buraya bilgilerinizi paylasin derim.....

the prince
Arkadaslar eklemeyi unuttum sakim ama sakin Guney Afrikaya egitimicin gitmeyin. Dunyada suc oraninin en yuksek oldugu ulke Guney Afrikadir ayrica ekonomisi iyi olmadigi icin is bulmak hayal gibidir. Burada bircok Guney Afrikali ile tanistim cogu buraya calismaya geliyor. Ingilteredende bircok insan var, buraya goc eden ulkerin basinda Ingiliz vatandaslari birinci sirada. Evet size katiliyorum buraya vize almak zor hatta zorlastiriyorlar bunun yanisira gocmenlik islemlerinide zorlastiriyorlar(gerci son degisiklikler daha avantaj getiriyor gibi ama bakalim). Bunlarin nedeni bircok ulke vatandasi buraya goc etmek istiyor, tabiki herkesi kabul edemiyecekleri icin sartlari daha yukari cekiyorlar.

Endiseli ben o kampusta yaklasik iki sene once okudum ve o kampus baska universitenin ingilizce dil okulu bolumune aitti. Bizim zamanimizda evet bayagi kullanisli idi ama simdi bilemem ama her okulun bilgisayar odasi vardir ve laptopunu getirip cok rahat kullanabilirsin sanirim hepsinde wireless sistemide var. Tam emin olmamak ile birlikte sanirim belli saatlerde kullaniyorsun ve okuldan sonrada saat 6 ya kadar kullanma izni var. Tabi bu universitelerde 24 saattir. Senin okulunun durumunu bilmiyorum. Ama merak etme eger sehirde bircok internet cafe var olmazsa eve ciktiginda interneti olani tercih et.

endiseli
ya evet inanmak basarmanin yarisidir derler.biz buna inanmak zorundayiz (6ayda ingilizce)dolayisiyla basarmak zorundayiz.ben calismalarima simdiden basladim cunku biraz unutmustum ingilizceyi tanidik birinden ders aliyorum.ve hergun aksama kadar calisiyorum.
the prince simdi siz bilirsiniz diycek ama sadece inanmaya calisiyorum.
the prince sosyal aktiviteler,community group demissin(acilimini oraya gelince daha iyi anlarim sanirim) cok iyi zaten ingilizcemi gelistirecek herseye acigim. sunu merak ediyorum bi cafe de garson olmak icin dahi cok iyi ingilizce mi istiyolar.yani oyle eften puften bi cafe dusun.cunku aslinda benim aklimdaki is oydu.

endiseli
bu arada okuldan da cevap gelmedi.neyse pek umursamadilar galiba.meshur martin koleji universitesi..

endiseli
sana da bol sans
kesin avusturalya mi istiyorsun ki 3 ayin bitimini bekliyorsun
bu arada gittigim zaman imkanlarim olcusunde yazarim tabi.
the prince sende orda okuduguna gore bilirsin western australya uni de bilgisayar odasi varmis.kullanisli oluyor mu.yani belli saatleri mi var.cok dolu mu olur.yani laptop goturemezsem orasi tek iletisim yerim olucakta.

endiseli
evet ama artik suphem yok cunku gidecegim yerin cok cok eglenceli olmamasi gerektigine karar verdim yani daha sakin olsun.GOLD COAST ta baktigim okul plaja 2 dk uzakliktaydi.ozaman kim isterki eve gidip ders calismak.beni de avusturalyaya calisma izni ozellikle de vize konusu yonlendirdi.ama calisma hakkimi kullanmiycam gibi gozukuyo.en azin dan bi sure

endiseli
evet ingilterede de vize kolaymis ama istemedim nedense hic gitmedim ama itici geliyor.uzak muzak (yani avusturalya)sonucta otobuse atlayip eve gelicek halim yok. :) her yer bir yada iki ucak mesafesinde.yani uzakligi hic hesaba katmadim.bu arada belgarion ucak fiyatlarindan beni de haberdar edermisin yani ucuza bulursan.cunku ben 950 euro nun altinda bilet bulamadim.

Belgarion
Benim planım önce ingilizce öğrenip ondan sonra 2 senemi çinceye ayırmak
Dünyada herkes 2 senesini bir dile vermeyi kabul ederse evet daha popüler olabilir ama pek zannetmiyorum o yüzden öğrenilmesi daha kolay olan ingilizce popülerliğini koruyacaktır
Ama dünyanın heryerinde kullandığımız kalemlerin dahi Çin'den gelmesi ülkenin dilini değil ama mallarını gayet popüler hale getirdiğini gösteriyor yani bu ülke ile iş anlaşmaları uzun yıllar devam edecek yani 2 senesini ayırmış bu insanlar uzun vadede kıymetlenecek görüşündeyim
Avustralya'da 6 ay sonunda eğer doğru dürüst diyalog kuracak dil seviyesine gelmediysem bu kesinlikle benim öküzlüğüm olur görüşündeyim insanlar dillerini hiç bilmedikler yerlere gidip 3 ay içinde konuşacak seviyeye geliyorken ben temelim olan bir dilde 6 ayda daha ileri bir seviyeye geleceğime inanıyorum
Belki TOEFL veya benzer sınavlardan en yüksek notu alacak bir seviye olmaz ama yine de yüksek bir not alarım diye düşünüyorum

Belgarion
evet ben de endişeliye katılıyorum mesela bir temizlik işi için ne kadar iyi ingilizce bilmen gerekiyor tüm dünyada bulundukları ülkenin dilini bilmeden yaşayan ve çalışan insanlar var

Belgarion
Avustralya'nın çalışma izni vermesi haricinde bir avantajı yok
Mesela İngiltere hem vize almanın hem istersen uzatmanın kolaylığı hem de Türkiye'ye yakınlığı açısından daha tercih edilebilecek bir ülke
Yani kursa giderken masraflarını karşılayacak paran varsa ve çalışman gerekmiyorsa üşkeleri tekrar incele derim

körfez41
herkese selam,
yeni katıldım foruma, birkaç aydır foruma yazılanları takip ediyorum. gerçekten çok faydalı bilgiler vermiş arkadaşlar. hepsini okudum, paylaşımda bulunan herkese teşekkürler
bende yurtdışına dil eğitimi için gitmek istiyorum, gerekli parayı sonunda tamamladım, 3 ayın geçmesini bekliyorum, 8 aylık bir program olacak sanırım. ağustos, eylül gibi gitmeyi planlıyorum...
endişeli, bergarion ve etemmeral siz bayağı yol almışsınız, ben daha yolun başındayım. herkese bol şanslar,
sizden bir ricam olacak; lütfen gittikten sonrada gittiğiniz şehirler ve okulla ilgilide yazmaya devam edin, işin içinde olan biri ile acentalarda çalışan birinin anlattıkları aynı olmuyor şüphesiz. the prince saolsun herşeye cevap veriyor ama sizdende görüşlerinizi bekliyeceğim.

körfez41
evet Avusturalya, çok can sıkıcı şu 3 ay meselesi, çalışıyorum ben ve yaklaşık bir senedir yurtdışına gitmek var kafamda. para biriktir diye uğraş dur, tamamla birde 3 ay bekle :(
senin bazı şüpherin var sanırım, önceki bir mj da Cape town katalogta güzel görünüyo demiştin galiba. (sıkı forumcuyum dimi) ama gerçekten diğer ülkeleride araştırdım ben, eğitim kalitesi, yaşam standartı, ikliminin güzelliği, ekonomik oluşu, vize kolaylığı gibi bir sürü avantajı var Avusturalya nın.Amerika vize almak imkansız gibi, yaşam çok pahalı, İngiltere; binlerce okul var, kaliteli ve ucuz okul bulmaz çok zor, kasvetli bir hava sürekli, kanada belki olabilir diycem, ekonomik ama çalışma izni yok, hava çok soğuk...
Avusturalya iyi bir seçim gibi görünüyor ama gidip görmek lazım tabii...

the prince
08 05 2007, 17:00
Aman arkadaslar 5-6 saatliginede olsa sehir merkezine gidip gezmeye kalkarsaniz ucagi kacirma ihtimaliniz olabilir, benim cok basima geldi tam 3 sefer ucagi kacirdim nasil oldu diye sormayin valla uzun hikaye ama buraya gelince size anlatirim. Endiseli eger Emirates ile ucarsan Dubaide aktarma yaparsin, bu firmayi tavsiye edebilirim. Onun disinda yolculuk ettigim en iyi havayolu British airways idi. En kotusu ise italyan hava yolu ile TURK HAVAYOLLARI idi.

endiseli
aa internet cafelerin turkiye gibi ulkelere ozgu oldugunu saniyodum.neguzel.eve cikmak derken ben hep aile yaninda kalicam 6 ay.
bu arada cape town yanlislikla yazilmis oraya. korfez41 gold coast demek istemis.ama saol dusunenler icin uyari olur.sirketlerin ingilizce icin gondermedigi yer yok cunku.

endiseli
biletler evet cok pahali.ayrica en az ucus saati 17 saat galiba.ya bildigim kadariyla kimse cape town a iyi demedi ki.saol dikkat ederim aktarma suresine 12 saatte cok fazlaymis.singapurda gezilebiliyor heralde ama yinede ilk giderken hava alanindan cikip gezmek gibi bi dusuncem yok.ama donuste olabilir.

endiseli
dogru ama cok cok fazla bekliyceksem5 saat falan cikarim disari.ama donuste yapicam cunku ing konusuyo olucam ya.nekadar dogru bilemem orda hersey cok ucuzmus herkes ordan elektronik esya aliyormus.ama gumruk konularini hic bilmiyorum

endiseli
uf kesin benim basima gelir(ucak kacirmak).ozaman en az bekliycegim birtane bulmak lazim.bu tavsiyeler iyi oldu cunku ben daha ucuzunu bulamadigim muddetce ucak biletini de danismanlik firmam secicekti.kriterlerimi koyayim ortaya bari.gerci turk hava yolu bakma demisti zaten.

endiseli
bu arada evraklarim bugun konsolosluga ulasti.geri sayim basladi.ne denir safak:41

Belgarion
ben güney afrikaya iyi dediğimi zannetmiyorum
doğru uzaktan hoş gözüküyor ama bana başından beri suç oranı yüksek gitmek istersen birkaç haftalık ingilizce+safari turu için git uzun dönem öğrenim için tercih edilmez dendi danışmanlık firmam tarafından
avustralyaya gelince uzaklıktan asıl kastım bilet parası ve uçuş süresi böyle belirtmem lazım herhalde çünkü endiselininde dediği gibi otobüse atlayıp akşamları eve gelme gibi bir düşüncem olsaydı burada bir dil kursuna giderdim ki buradaki en pahalı kurslar bile yurtdışından ucuza geliyor
endiseli biletler emirates havayollarında 895,94 euro ve benim bulduğum en düşük fiyat bu
buradan
1- emirates
2- singapore
3- malaysia
4- british airways uçuyor
vizen kesinleştiği zaman hepsine veriler dahil fiyatlarını sorarsın ona göre alırsın ama muhtemelen en uygunu emirates olacaktır ayrıca uçuş süresi olarakta en iyisi o ama bilet alırken aktarma sırasında seni ne kadar beklettiği konusuna dikkat et seni 2 saat bekletecek olan seçeneklerde var 12 saat bekletecek olan seçenekte tabi o arada şehri görmek istiyorsan bu senin için bir şans olabilir
ve son olarak avustralya hakkında benim şüphelerim yok herkes kendi şartlarına göre tercih yapar ben yalnızca ingiltereyi bu yüzden hatırlattım ve ingiltereye hiç gitmemiş olmama rağmen bilgileri ingilterede okuyan daha sonrada orada çalışan bir arkadaştan almıştım ve orada binlerce dil okulu olduğunu ve uygun alternatiflerin çok fazla olduğunu söyledi ayrıca kesinlikle londra gibi büyükşehirlerine dil için gitmememi tavsiye etti ufak bölgelerinde hem yaşam masrafları olarak hem dil kursu ücreti olarak daha ekonomik seçenekler olduğunu hem de o bölgelerde türk öğrenci olmayacağını söylemişti

Belgarion
singapur türk vatandaşlarına vize uygulamıyor o yüzden herhalde gezilebilir ama ben yine de cesaret edemezdim herhalde havaalanını terk etmeye bir aksilik olurda uçağı kaçırırım korkusuyla

Belgarion
evet türk havayollarının hosteslerinin davranışları hakkında çok şikayet duydum ben de
dubaide elektronik eşya için ucuz diyorlar ama uçağı kaçıracaksam değmez kim bilir sonraki uçak ne zaman olur ve en önemlisi yer bulabilecekmiyim
the prince emiratesle gelirken bu bilet ücretinin içine havaalanı vergileri dahil mi

endiseli
09 05 2007, 17:00
benim daha az 3 aylik para 13.500 ytl (6 ay icin) ama suan ki daha fazla.yani 16000 bencede yeterli.

endiseli
neyse ya bukadar olabildi.aslinda biraz karisik.ben daha cok beni aramalarindan korkuyorum.ablam amerikada oldugu icin neden amerikayi secmedigimi sormak icin arayabilirlermis.aslinda mantikli bi cevabim varda heycanlanirim diye korkuyorum.

endiseli
:) evet onun bulundugu kitada nefes almak istemiyorum derim

Belgarion
okuyacağın bölüm için hangi üniversite daha başarılı bilmiyorum ama ülke içi sıralamada melbourne university 2. sorada macquarie university 7. sırada
ama bu iki üniversitede dünyanın en iyi 200 üniversitesi listesine giriyor yani hangisini seçersen seç iyi bir seçim yapmış olacaksın

Belgarion
6 aylık bir kurs için 15.000 en garantili rakam

Belgarion
ararlarsa ablanla kavgalı olduğunu söylersin sende

Belgarion
offff offff şu beklemek ne kötü şey yahu
evrakları göndereli 3 hafta oldu halen ses seda yok konsolosluktan

körfez41
6 ay için giden arkadaşlar acaba bankada vize için ne kadar para gösterdiniz. danışmanlık firmam 8 ay için 16000 ytl yeterli olur dedi, benim biraz endişem var yeterli olmayacağı konusunda, sizin gösterdiğiniz tutar benim mukayese etmemi sağlıyacaktır.

körfez41
ok tamamdır. banada öyle söylendi. 6 için 13500, 8 ay için 16000 ytl yeterli olur dendi.

northconway
slm arkadaslar bundan 4 ay once amerıcaya gıtmek ıcın bas vurdum ama benı guvenlık sorusturmasına aldılar dedıler 2 hafta bekle gelır ama 4 ay oldu hıc bı degışıklık yok bende avusturalya ya gelmeye karar verdım buyuk ıhtımalle dil okulum temmuzda baslıcak ıkı unıversıte arasında karasız kaldım macquarie university yada unıversity of Melbourne bu ıkı unıversıte hakında yorum yazarsanız cok sevınırırım bu arada ben graphic desin okucam herkeze ıyı gunler arkadaslar

endiseli
10 05 2007, 17:00
sonuc iyi olsunda ne zaman olursa olsun.ama gercekten beklemek zor olucak.bi an once belli olsa da bende gerekli hazirliklarimi yapsam.zaten mezun oldugumdan beri yani 1 senedir yurtdisina cikmaya calisiyorum.hirsim biticek diye korkuyorum.
bu arada 3 hafta ne cabuk gecti.yani bana oyle geldi.umarim benim haftalarim da booyle cabuk gecer........

endiseli
yaa?.ben bunu bilmiyodum.bosuna endise ediyorum belkide..zaten kadin bana nerdeyse garanti verdi diyebilirim alirsin diye.

Belgarion
evet 3 hafta gerçekten çabuk geçti kendini oyalayacak birşeyler bulmak gerekiyor yalnızca ve aklından çıkıyor gerçi her aklıma geldiğinde danışmanlık firmasını arayıp haber var mı diye sormaktanda kendimi alamıyorum o ayrı mesele
haftada 2-3 defa aıyorum ve her seferinde kibar bir şekide haber çıkınca size ulaşıcaz cevabını veriyorlar ama napıyım işte insan merak ediyor

Belgarion
ben danışmanlık firması ile başvurdum
bana söylenen konsolosluktan sağlık muayenesine git diye haber geleceği (ki bu vizenin çıktığını gösteriyormuş) sonra muayene olup okula parayı yatırıcam okuldan evrak gelecek vize işlemi bitiyor böylece ama şu zaman ararlar muayene için diye bir şey gelmedi

Belgarion
evet banada son 5 senedir vize alamadıkları olmadığını söylediler
sen hangi firmayla çalışıyorsun?

northconway
tsk ederım belgario yorumun ıcın ama ıkı gundur baya arastırıyorum benım ıstedıgım bolum yok graphic design cok bolmus ler sadece bır bolumune odaklanmıslar rmıt yada macquarie de okuyon varsa bana yardımcı ola bılırmı acaba okul konusunda

northconway
belgarion ön vıze haberın geldımı senın yada soyle dıyeyım sen kendınmı gonderdın evrakları yoksa bı danısmanlık yoluylamı yolladın cunku bana soylenen 2 haftada on vıze gelıyomus sonra kalan 3 yada 4 haftadada saglık konturolu ve okula para gonderıyosun okuldan gelen belgelerı konsolosluga gonderıceksın ondan sonra vıze nı gonderıyolar dıye bılıyorum yanlışsamda duzltın lutfen benı arkadaslar ;)

northconway
hadıya banada danısmanlık 2 hafta da onvıze bellı olur dedı ama demek kı olmuyomus ama son 5 senedır alamayan olamamıs yanı ıcını rahat tut beklemek cok zor ya ben amerıcayı 4 ay bekledım hayatımız beklemek yanı senın hangı dil okulu

endiseli
11 05 2007, 17:00
denize dusen yilana sarilir.aldik bikere red kostum dansimanlik firmasina.tabi onlarinda kesin konusmamalari gerekir ama niyeyse bazen kesin konusuyolar.sanki vizeyi onlar vericek.alamazsam nediycekler cok merak ediyorum yani.

Belgarion
yani iyi hoş öyle diyorlarda ne kadar güvenebilirsin herhangi bir firmanın sözüne

Belgarion
bugün yine firmanın kapısını çaldım ve sordum ne alemde benim vize diye halen bir yanıt alamadıklarını hatta benden önce yapılan başvurulardan da haber çıkmadığını söylediler
bekleyiş devam ediyor...

northconway
ben atlasla calısıyorum sen

endiseli
12 05 2007, 17:00
!! off desene 6 haftayi kesin bulacak bu is.zaten 2 temmuzda basliyor benim kurs.6 hafta surerse sadece 1 haftam falan kaliyo hazirlanmak icin.malum 2 gun onceden cikicaz yola.
heralde cok yogun zamana kaldik ya ondan uzun suruyo.ay allahim vizeyi almissin diycekleri gunu hayal edemiyorum.ama sanirim o haberi saglik muayenesi istiyorlar seklinde duyucam.......................
bu arada ben hic aramadim ilk hafta nede olsa diye tutuyorum kendimi.aceba yaninda kalacagimiz aile nezaman belli oluyo.

endiseli
evet 6 ay.eger internete girebilirsen gidince ailenle ilgili sorular sorucam.hatirladigim kadariyla ilk ay aile yaninda kalicaktin.
northconway 6 hafta surme ihtimalini unutma.temmuzun ilk haftasiysa bir hafta icinde basvursan iyi olur.bizim dil okullari perth de.

Belgarion
aile vize onayı geldikten sonra belli oluyormuş
sağlık muayenesinden sonra okul parasını yatırıyorsun o zaman aileyi buluyorlar
sen de 6 aylığına gidiyordun değil mi
iyi perth'te görüşürüz bir aksilik olmazsa ben senden 2 hafta önce orada olucam

northconway
benım okulumda temmuzun ılk haftası baslı ama ben daha vızeye başvurmadım yetısebılırmıyım kı acaba bu arada sızın dıl okulları hangı şehırlerde

Belgarion
13 05 2007, 17:00
okulda internet var diye biliyorum oradan girebilirim ve elimden geldiğincede sorularını yanıtlarım
geldiğinde de seninle bir şehir turu yaparız

the prince
14 05 2007, 17:00
Arkadaslar sormayin basima gelenleri, once usb drive im coktu sonrada bilgisayarim. Virus bilgisayarimi mahfetti ustelik cok iyi sandigim virus koruma programim olmasina ragmen ustelikte sinavlar ust uste gelince valla mahvoldum, cogu calismalarim bilgisayarda ve usb driveda idi simdi birsuru para verip bilgisayar programcisina tamire verdim ustuneustluk evdeki internetide iptal ettirmek zorunda kaldim cunku virus internete baglanmami engelliyordu. Neyse sizin bahsettiginiz okullara soyle bir ziyarette bulundum gecen hafta. Ama ayrintilari simdi yazamam sonra kampuse gittigimde bi ara yazmaya calisirim....

broken_dreams
hayırlı olsun haber beklemenin ne demek olduğunu bilirim...2003 de texasdan bi kabul mektubu gelcekti gecikti..her gün postaneye gitmekten bıktım..postacı ile kanka olduk çıktık...ben kısmetse sydneye gideceğim...ya bu ay sonu yada temmuzda başvuruda bulunacağım...yolunuz açık olsun...belgarionunda bi karar vermesine sevindim...sedatcan kendine iyi bak sende..p.c işin kötü olmuşş belgarion ve endişeliye laf yetiştirmekten p.c çökmüştür....gelince parasını al :) )kalın sağlıcakla...

endiseli
evet.the prince bize ucak maceralarini anlaticak daha. :)
demisken the prince nerde.sinavlari mi var aceba?bayadir yok...

endiseli
:eek: gecmis olsun cok ta pahalidir orda oyle seyler.tamir falan.saol ya zahmet olmus okullarada gitmissin.benim okulada gittin mi aceba.neyse biz buralardayiz.bir ara yazarsin :) :

endiseli
aaaayyyyyyyyyy inanamiyorum inanamiyorum ya allahimm
ayy hemen paylasmak istedim ama hala inanamiyorum
nispet yapmak gibi olmasin ama vize sonucum BELLI OLDUUUUUUUUUU
bu persembeye randevu aldik amerikan hastanesinden nasil hayret ettik anlatamam kadinla birlikte cok sanslisin dedi....
darisi senin basina belgarion..

endiseli
aa hadi ya e beni bekliyorlarmis demekki :)
ok saol alirim.hadi hayirli olsuunnn

endiseli
arkadaşlar süper haber sizin adınıza çok sevindim. umarım istediğiniz gibi olur herşey güsel haberlerinizi bekliyoruz.

quote:Originally posted by: broken_dreams
hayırlı olsun haber beklemenin ne demek olduğunu bilirim...2003 de texasdan bi kabul mektubu gelcekti gecikti..her gün postaneye gitmekten bıktım..postacı ile kanka olduk çıktık...ben kısmetse sydneye gideceğim...ya bu ay sonu yada temmuzda başvuruda bulunacağım...yolunuz açık olsun...belgarionunda bi karar vermesine sevindim...sedatcan kendine iyi bak sende..p.c işin kötü olmuşş belgarion ve endişeliye laf yetiştirmekten p.c çökmüştür....gelince parasını al :) )kalın sağlıcakla...

herkese tesekkurler.
ya biz ne yaptik ki ben daha the prince e asil sorularimi sormamistim bile :p

Belgarion
çok geçmiş olsun abi inşallah verileri kurtarabilirler
sınavlarında da başarılar dilerim

Belgarion
teşekkürler o halde perşembe görüşücez seninle
çünkü banada haber geldi ve anında arayıp randevu aldım american hospitaldan
aahhhhhhhhhhhhhhhhh sonunda yaaa
adamlar neyi bekliyordu bilmiyorum ama en sonunda herkese dağıttılar vizeleri
bu arada hastaneye giderken yanında belgelerin ve nüfus cüzdan fotokopini almayı unutma
darısı başınıza

Belgarion
herhalde öyle :D
ama inan moralimi o kadar yerine getirdiki bu anlatamam
gerçi anlatmama da gerek tok herhalde sen de aynı şeyleri yaşadığına göre
gerçi senin başvurunda daha 1 hafta geçmişti yani gerçekten seni bekliyorlarmış

körfez41
arkadaşlar süper haber sizin adınıza çok sevindim. umarım istediğiniz gibi olur herşey güsel haberlerinizi bekliyoruz.

Belgarion
16 05 2007, 17:00
evet arkadaşlar bugün sağlık muayenemizide yaptırdık beklemeye devam...

the prince
17 05 2007, 17:00
Valla Belgarion goruyorsun herkes kendi derdinde ben odevlerimi bitirme derdindeyim gece odev, sabah is, oglen uyku tabi dogal olarak uzun uzadiya yazmaya vakit yok. Simdi okullar ile ilgili ne desem bos cunku artik okula kaydinizi yaptirdiniz sayilir onun icin bence en iyisi buraya gelince gorun derim. Ne zaman geldiginizi bildiren...hadi kolay gelsin....

the prince
Bu arada bigisayardaki virusu silemediler, usb drive da oyle...

the prince
Tamda yaz mevsimine girerken Avustralyadan gideceksin demek. Aslinda dil okulu icin biraz yanlis bir zamani sectin bence. Enguzeli buraya ekim veya kasimda gelip yazin sonunda gitmek daha guzeldir. Neyse umarim hersey istedigin gibi olur. Bu arada senin okulda 450 ogrenci var okulun kalitesi hakkinda pek birsey diyemiyecegim ama bana sana verilenden daha pahali haftalik ucret soylendi.
Buarada endiselinin okulu bayagi guzel gibi tek sorun uc tane okul bir binada egitim veriyor olmasi gerci binalar cok buyuk ama ben liselilerin arasinda okumayi pek yeglemezdim... :p .... Meraklanma endiseli aralarinda bazi universitelilerde var.... birde okulun sosyal aktiviteleri harika diyebilirim...tek sorun sehre uzak olmasi ama tren ile 10 -15 dakika mesafede oda pek sorun olmamali.

Biliyormusun belgarion senin okulda havuz var acik yuzme havuzu ama tabi kisin kullanima acik degil sanirim....

Belgarion
endiseli dün hastanede annen yanındaydı o yüzden rahatsız etmek istemedim seni
yani yanlış anlama bir merhaba bile demedi diye düşünme lütfen

Belgarion
quote:Originally posted by: the prince
Arkadaslar sormayin basima gelenleri, once usb drive im coktu sonrada bilgisayarim. Virus bilgisayarimi mahfetti ustelik cok iyi sandigim virus koruma programim olmasina ragmen ustelikte sinavlar ust uste gelince valla mahvoldum, cogu calismalarim bilgisayarda ve usb driveda idi simdi birsuru para verip bilgisayar programcisina tamire verdim ustuneustluk evdeki internetide iptal ettirmek zorunda kaldim cunku virus internete baglanmami engelliyordu. Neyse sizin bahsettiginiz okullara soyle bir ziyarette bulundum gecen hafta. Ama ayrintilari simdi yazamam sonra kampuse gittigimde bi ara yazmaya calisirim....
abi sen de meraktan çatlatacaksın hiç mi giremedin internete kaç gündür merak ettim okullar nasılmış diye

Belgarion
doğru diyorsun abi artık iyi de olsa kötüde olsa geliyoruz
benim kurs 18 haziran pazartesi başlıyor ve herhalde cumartesi yola çıkıp pazar orada olucam yani 17sinde geliyorum diyebilirim ve kasım sonuna kadarda oradayım
bilgisayar ve usb driver için üzüldüm abi şimdi format atmaktan başka çare kalmamış gibi ama umarım sana lazım olan dosyaları kurtarmayı başarırlar veya daha güzeli onlara virüs bulaşmamıştır

Belgarion
teşekküler abi
iyi en azından ben liselilerle birlikte okumam gerekmeyecek bir de çoluk çocukla uğraşmak istemezdim doğrusu ;)
havuzu olduğunu biliyordum maps.google.com dan uydudan çekilmiş resimlerini buldum okulun. gerçi dediğin gibi kışın geleceğim için işime yaramayacak ama kasım gibi havalar ısınır herhalde yani ilkbaharın son günlerinde girme şansım olabilir
kışın gelmeyi tercih etme nedenlerimden en önemlisi okula daha fazla ağırlık verme isteğimdi o nedenle tercih ettim üstelik güneşide pek sevmem serin havayı tercih ederim
demek okul daha yüksek fiyat söyledi ilginç doğrusu tıpkı türkiyedeki otellerin yabancılara daha düşük fiyat verip kendi vatandaşlarına aynı hizmeti yüksek fiyatlarla satmaları gibi. eğer eşin kesin düşünüyorsa sen de türkiye üzerinden yaptır abi okula kaydını böylece düşük bir ücretle aynı eğitimi almış olur

Belgarion
ben elektronik eşya dubaide daha ucuz diye biliyorum ama tabi singapurda da vize almadan dolaşma şansın var yani havaalanına bağlı kalmayıp şehre gidebilirsin
singapura karar verirsen lışveriş yapacağın yeri önceden planla derim
kullanamadıktan sonra havuzun olması bir şey fark etmiyor :(
ama bahçesi gerçekten oldukça güzel gözüküyor

Belgarion
emirates 871,31 euro
malaysia 1.125,53 euro
singapore 993,25 euro
british 2.372,85 euro
gerçi benim baktığım hareket tarihleri seninkinden farklı ama yine de fiyatlar arasındaki farkın pek değişeceğini zannetmiyorum
bir de quantas'ın istanbuldan kalkışı yok diye biliyorum ben

endiseli..
kaydimi silmisim yanlislikla ancak girebildim.
the prince cok sevindim okulumun ve sosyal faaliyetlerinin iyi olmasina.gerci belgarionun okulunun havuzunu kiskanmadimda degil.sehre uzak olmasida hic onemli degil.15 dk hicte uzak sayilmaz zatn.
liselilerin olmasi da iyi universiteliler beni dislarsa liselilerle takilirim :p
benim hemen karar vermem gereken bi durum var.yardimlarinizi bekliyorum.3 tane rezervasyon yaptirdim.hepsinin fiyatlari birbirine yakin.ve ucus sureleride 17-18 saat.(bu arada kisa aktarma sureleri yetisememe gibi bir durum yasatirmi o strese hic gelemem cunku.)3 ude farkli havayolu.
emirates ve malesia, dubaiden aktarma yapiyo.
Quantas sa singapurdan.ben singapurdan aktarilmak istiyorum dubaiden degil.sizler ne tavsiye edersiniz.emirates in iyi oldugunu biliyorum.
singapuru istememin sebebi belki birseyler satin alirim diye dusunmem.telefon laptop falan gibi.
ne yapsam ne yapsam...
bu arada the prince yogun tempondan dolayi basarilar..

endiseli..
evet yok soylemek istemedimama turk hava yolu once,sonra Quantas.biliyorum kotu diyosunuz.aslinda ben soyle bir dusundumde benim hicbirinde disari cikma sansim yok.aktarma sureleri cok az.o yuzden en ucuzuyla gidicem.benim aldigim fiyatlar tabi farkli ama emirates senin buldugundan daha pahali niye anlamadim.emirates 897 euroya buldum.malesia 940,thy-Quantas 925.british asmis olayi hic bakmadim bile.24 saatlik ucuslar cok fena ya.10 saat dubaide kaliyorsun.felaket gibi!

Belgarion
18 05 2007, 17:00
evet emirates birkaç gün öncesine kadar 895 euroydu fakat şimdi fiyatı düştü
www.emirates.com adresinden güncel fiyat bilgisine bakabilirsin
seninle beraber bende muayene oldum ama henüz uçak bileti için acele etme diyor firmam o yüzden bekliyorum
bu arada senin gideceğin tarihede baktım temmuzun ilk haftası gidiş ve aralık ortası dönüş fiyat gene 871 euro istersen rezarvasyon yaptırdığın firma ile bir görüş

Belgarion
hemen alma derim ben orada rezervasyon telefonuda var diğerlerini iptal edip buradan alabilirsin
bense bileti alacağım gün havaalanına gidip perth'e uçan firmalara teker teker sormayı düşünüyorum
uçak bilet fiyatları çok değişken hangisinde ne bulacağım belli olmaz
ama british'e sormam muhtelemen çünkü 1 değil 2 aktarma yapıyor diğer havayollarının aksine önce londra'ya oradan istanbul'a geliyor

Belgarion
Çağrı Merkezi Telefonu: 0 212-315 45 45
yalnız haftasonu çalışmıyorlar o yüzden pazartesini beklemek lazım. arayıp bu fiyatların sadece internet üzerinden yapılan alımlar için mi geçerli olduğu sorulabilir

siteyi incelerken bir de kampanya duyurusu gördüm

Emirates ile yolculuk şimdi daha da keyifli. Emirates'ten 12-35 yaş arası ve 50 yaş üstü yolculara özel fiyatlar ile uçuş keyfini en yüksek seviyede yaşıyor. Dubai'den Hong Kong'a, Singapur'da Johannesburg'a kadar, birçok noktaya özel fiyatlarla uçuşun mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

acaba perth içinde geçerli midir? geçerliyse ve 871 euro üzerinden de ayrıca bir indirim yapılıyorsa süper olur valla :D

Belgarion
endiseli.. burası ikimizin mesajları ile doldu.
benim msn adresim umut_cepken@hotmail.com
adım umut. maildende anlaşılıyordur zaten
ulaşım ve şehir hakkında daha rahat konuşabiliriz böylece

Belgarion
doğru söylüyorsun sırf buradaki bilgilere bakarak okul ayarlanıp seyahat planı yapılabilir

endiseli..
nasil ya.cok yere gittim kimse o fiyatin altina bulamiyor.yer kalmamis cogunda.ancak 27 haziran-29 aralik gibi yer buldum.ben orda yaklasik aralik sonuna kadar kalmak istiyorum da.ama ocak donusu acayip pahali o yuzden 29-30 aralik gibi tarihlerde rezervasyonum ben bi bakayim su adrese

endiseli..
evet baktim tam rezervasyon yaptirdigim tarih 871 euro diyo.ama ben hangi firmaya gittiysem 897 dedi.bu internet fiyati olmasin.?
bide internetten yer olup olmadigini bilebiliyormuyuz ki.

endiseli..
olsun kimse yazmiyo ama belki burda yazilanlar birilerinin daha isine yarar kimbilir.

broken_dreams
20 05 2007, 17:00
sizi hayretle okuyorum..yanlış anlamayın ama neden daha önce acenta ile detaylı konuşmadınız...yada sizden çok şey saklamışlar...bi kere çatpat inglizcem var...eğer sizinde varsa havalimanı karşılam ücretini ödemeyin bi taksi tutup bu adrese gitmek istiyorum diye bilirsiniz sanırım okulumu bulamayacaksınız......yani bazı kalemleri düşün...gereksiz masraf..sonra size şöle bişi anlatmadılarmı?anlatılanı söylüyorum bana..aslında avustralyalı aileler hiç bi yabancı öğrencinin kaşına gözüne hasta olduğundasn yada misafirperver olduğundan değil..sadece mortgage sistemi ile satın aldığı evi bedavaya getirmek için yanlarına öğrenci kabul ederler..sonra adam işten evine gelir yorgun seninle ya bi saat konuşur yada konuşmaz...çocuğu ile vakit geçiriri ve yatar tabi..sana dilmi öğretcek....yurdun avnatajları ise şöyle sıralandı....her zaman etrafında yeni bi iş için duyumun olur...yani arkadaşlarının aracılığı ile iş bulabilirsin duyumla..hem sonra belli bi müddet sonra işyerinden çıkanlar... eğitimi bitenler olucak alsana hazır iş ...boşalan işi doldurursun...valla ben önce bir ay yurt sonrada en az 3 kişi ile eve çıkmayı düşünüyorum...zaten ingilizce pratik yaprsın bol bol onlarla başka ortak dilin olmayacakki ..bu konuda the prince di sanırım söyleyen aynen şöle dedi...!!okullların feriştahı gelse sana öğreteceği inglizce kısıtlıdır!!ing. burada televizyondan,gazeteden,sbs den(gelince öğrenirsin)bide avustralyalı kız arkadaş edindinmi 3 ay sonra şakırsın dedi...ama türklerden uzak dur..bu kesin kuralımız...yani anlatmak istediğim aile yanını bi daha düşün...bence...eğer ilk 10 sayfayı okursan forumda bu anlattıklarımdan bi kaç alıntı görebilrisin...tabi bize aussi hatun lazım... sana aussi erkek...onuda netleştirelim..aslında erkeğin hasını belki bulmakta zorlanırsın ama herhalde son avustralyalı delikanlı çanakkalede ölmemiştir :)

endiseli
bi soru daha geliyor....;
beni ne yapip edip evde bi ucuncu ogrenci olmasina ikna ettiler.biriyle anlasamazsan oburuyle anlasirsin falan.iyi aileyi kacirma dediler.cok da acele karar verdim.ayni odada kalmiycam sadece evde baska bi odada kaliyor olucak.daha cok konusmami mi saglar, daha az konusmami mi saglar ,ailenin bana olan ilgisi azalirmi(bu onemli cunku benimle ne kadar cok konusurlarsa okadar iyi)??aileler bu konularda profosyonellesmis olduklarindan boyle birsey olmaz dediler ama ne kadar dogru??kararimi degistirirsem telefon acip ucuncuyu istemedigimi soyliycem.

endiseli
uf ya niye daha once sormadim ki bugun arayip soylemem lazim kararimi.aile bulunmadan.
keske the prince internete girebilseydi.bizim burdan hic bilmedigimiz bir ortam hakkinda dogru karari verebilmemiz imkansiz gibi.saolsun the prince den baska kimse okumuyo heralde bunlari.

endiseli
ayy cok saol ya.bende simdi baska bir firmaya soruyordum bu fiyat farki neden diye.simdi aradilar cunku.adam cozemedi heralde internet fiyatidir dedi.bende emiratesi arayim ozaman dedim.aramama gerek kalmadi.benim de soracagim herseyi sormussun.20 euro cok iyi bi fiyat tarih degisikligi icin.tabi tarih degistirecek yer bulabilmek te onemli.
ayrica cok sinir ya neden avusturalya ogrenci yada genclik indirimi yapmiyor anlamis degilim!!

endiseli
hmm anladim hic bu acidan dusunmemistim. bide o sorun var tabi.onceden ogrenebilip ogrenemiycegimi sorayim.yok ogrenemezsin derlerse iptal edicem 3 kisi olayini.tabi boyle bir hakkim varsa.
buyuk ihtimal ikiside asyali olur gibi geliyor.

endiseli
ev ortami bence de cok onemli.siz kendi isteginizle birlikte ev mi tuttunuz yoksa sizi burdan gonderen firma oyle mi yerlestirdi.

endiseli
ev ortami bence de cok onemli.siz kendi isteginizle birlikte ev mi tuttunuz yoksa sizi burdan gonderen firma oyle mi yerlestirdi.

endiseli
ya evet ben de iyi olduklarini duydum da.hatta cok ta isterim japon bi arkadasim olsun.da
kendi aralarinda japonca falan konusmalarindan bahsediyorum.boyle olursa yandim ben.
3 farkli irk oldugumuzu dusunelim.ozaman bana ne faydasi olur aceba cok kisi olmanin.3 de tehlikeli rakam hani.ikisi aralarinda anlastimi bittin. :confused:

endiseli
anladim.bu ucuncu kisi isi sakat biraz sanki.vazgecicem gibi.

endiseli
yurt evde kalmaktan daha pahali degilmiydi ya.unuttum.neyse son haberler soyle.aradim 3. istemedigimi soyledim.eger bir sorun olurda aile degistirmek istersem ekstra para odemiycegimi ogrendim.tabi 3. yu iptal etmeden once sordum ayni irktan olabiliyorlarmi evdeki ogrenciler diye,kadin turk olmaz ama onlarin ikisininde asyali oma ihtimali var okadarini secemiyoruz dedi ve iptal ettim.
sinirimi bozan su oldu;zaten sigorta parasinda bi 50 dolar falan bindirdiler odemeye gidince.az kalsin kurs parasini da bindiriceklerdi sonra iyice arastirin ikidir 5135 dolardan hesapliyoruz daha fazlasini veremem dedim neolduysa halletmisler olmus.simdide evde kalma parasini cogalttilar ayda 40 dolar.oda aylik verecegim icinmis.toplamda eve 240 dolar daha fazla vericem.en basta bunlar hic konusulmamisti.guya ucak fiyati dinindaki tum ucretler sabitti.e artik elimiz mahkum odemem diyemiyosunda.bakalim daha ne masraflar cikicak!!!!!!!!!!!

endiseli
benim kurs malzeme ucreti ve calisma izni ucretinden heberim bile yok cok kizginim.malzemeyi bilmem ama calisma izni ucretini kesin yine sonradan ekliycek
artik aileme aciklama yapacak yuzum kalmadi.bu saatten sonra kadina kizsam ne fayda zaten.bu calisma izni ucretini ne zaman nasil odeyecegimizi biliyormusun vergi no falan alinacakmis bunlar nasil yapiliyor?

Belgarion
hmm ben daha başka öğrenci olup olmayacağını bile bilmiyorum evde
ve inan hiç aklımada gelmemişti bunun beni nasıl etkileyeceği

Belgarion
şimdi emirates'i aradım ve aklımdaki bazı soruları sordum seninlede paylaşayım
daha önce bahsettiğim gençler için olan kampanya avustralya uçuşlarında geçerli değilmiş
internet fiyatları siteye özel dışarıda o fiyatları bulamaman normal yani
dönüş tarihini 20 euro karşılığında değiştirebiliyorsun

Belgarion
şimdi hastaneyi aradım sonuçlar cumartesi günü yollanmış yani bugün en geç yarın konsolosluğa ulaşır

Belgarion
perth'e fazla türk gitmiyor yani evet muhtemelen japonlar veya korelilerle kalırsın
koreliler olursa herhalde daha iyi olur 1950 savaşından gelen bir dostluğumuz var ve bizim aksimize onlar hatırlıyorlar
2002 dünya kupasında takımımıza o kadar destek olmalarının sebebidir bu savaşta gelişen dostluk

Belgarion
benim gideceğim okulda tek konaklama alternatifi var aile yanı
yani başka tercihim yok
bakalım konsolosluktan haber gelince kalan ücretide ödiycem yine beklemedeyim anlayacağın
şimdilik gözükenler şunlar
4180 a$ okul ücreti
700 a$ bir aylık konaklama ücreti
165 a$ konaklama işlem ücreti
150 a$ kayıt ücreti
80 a$ havaalanı karşılama ücreti
44 a$ kurs malzemesi ücreti
60 a$ çalışma izni başvuru ücreti
1600 ytl uçak bileti ücreti

Belgarion
quote:Originally posted by: endiseli
benim kurs malzeme ucreti ve calisma izni ucretinden heberim bile yok cok kizginim.malzemeyi bilmem ama calisma izni ucretini kesin yine sonradan ekliycek

artik aileme aciklama yapacak yuzum kalmadi.bu saatten sonra kadina kizsam ne fayda zaten.bu calisma izni ucretini ne zaman nasil odeyecegimizi biliyormusun vergi no falan alinacakmis bunlar nasil yapiliyor?

çalışma iznine oraya varınca başvuruyorsun
3 yöntemi var
1 online olarak (okul bilgisayarlarından senin kursa başladığını onaylıyor sen 60a$ yatırıyor sonra internet üzerinden başvuru yapıp takip ediyorsun onay gelince çalışma iznini alıyorsun)
2 posta ile (bu yöntemle başvurunu posta ile yapıyorsun ve 1 ay falan sürüyor)
3 şahsen (perth'de yetkili ofise okuldan alacağın kursa başladığına dair mektup ve form 157p ile gidiyorsun 60a$ yatırıp başvurunu yapıyorsun sanırım bu en hızlı yöntem)

ofis benim okula yakın gözüküyor haritadan yani ben şahsen başvuru yapıcam. buraya adresinide yazayım
City Central
411 Wellington Street
Perth WA 6000

the prince benim okula havaalanından taksi ile ulaşım ne kadar tutar eğer 80a$'dan azsa öylede gidebilirim yani sonuçta ingilizce bilmeye bile gerek yok adama adresi versen yeterli olacaktır

Belgarion
sitede ( http://www.perthairport.com/default.aspx?MenuID=20 ) havaalanı taksi ücretleri var bu sitede ve en uzak nokta fiyatı 66a$ ki ben kesinlikle en uzak noktaya gitmiyorum haritadan(google maps (http://maps.google.com) ) anladığıma göre 15 dakikalık bir yolum var okula
eh ben broken dreams'in önerisini dinleyip taksi tutabilirim sanırım
benim okulum yaklaşık 30-35a$
endişelinin okulu ise 50a$ civarında gözüküyor

northconway
endiseli ben daha once work and travel la america ya gıttım 3 turk 3 rus aynı evde kaldık bence hepınız ayrı ayrı ulkelerden olursanız bı sorun olmaz ama dıger ıkısı aynı ulkeden olursa dılını gelıstıremessın bence cunku onlar genelde ortak dılı konusmuyolar onun ıcın evde hanı huzurlu olabılmen ıcın dıger ıkı ev arkadasınında nerden gelceklerını ogren derım ben ogrenemıyosanda kabul etme belkı cok sert oldu anlattıklarım ama cok kotu oluyo onlar konusuyo sen bısey anlamıyosun ben yasadıgım ıcın kotu bı duygu

northconway
bencede vardır ya oyle bı hakkın yada baska bı yol falan ben yasadıgım ıcın bence en onemlısı oo benım acımdan

northconway
yok ya bız kendımız ayarladık ruslarıda kedımız bulduk ama hıc aklımıza gelmemıstı bu tıp seyler en ıyısı aslında turkle kalmak turkle kalırsın ama samımı olmaz sın yıne bır suru yabancı arkadasın olur onlarla takılırsın bence en ıyısı bu ev cok onemlı cunku pıslıkoluyoo hırsızlık oluyo derdınizor anlatıyosun falan bızım ıcın zor olmastuu
ooo olay

northconway
yanı sen bılırsın ne kadar zaman aile yanında kalıcaksın hanı 1 ay falan kalıcaksan sorun etmede sureklı olmaz yanı hanı 1 ay kalırsın sonra kendı sınıfından arkadas yada kafa dengı ınsanlar bulursun onlarla eve cıkabılırsın en rahatıda bu yada yurt

the prince
21 05 2007, 17:00
selam arkadaslar, ne cok soru var valla nerden baslasam cevaplamaya, oncelikle arkadaslar buraya geldiginizde sanirim gideceginiz ilk yer konakliyacaginiz yer olacaktir, tabi geleceginiz saate gorede degisebilir. Endiseli senin kalacagin yer eger okulun yaninda ise havaalanina cok uzak demektir. Aile yaninda kalmanin hem dezavantajlari var hemde avantajlari var bunlari sanirim daha oncede yazmistim.
Konaklama yerine gelince, Ben yerinizde olsam once aile yanina cikar sonra kararimi ona gore verirdim. simdi aile yaninda kalirsaniz oyle cok ilgi beklemeyin ama tabiki onlarinda yukumlulukleri olacagi icin sizinle muhakkak belirli konularda ilgilenmelri lazim yoksa secenek cok baska eve cikar onlarda aylik gelirlerinden olur yani onlarda sorumluluklarinin bilincindeler. Yurtta kalmanin bazi dezavantajlarida var birkere gurultu herzaman olabilecek bir durum, birde aklima gelmisken Asyalilar iyidirler ama tek sorunlari cok kotu ingilizce konusmalaridir cunku onlarin alfabesi cok degisik dolayisi ile ingilizceyi ogrenmekte cok zorlaniyorlar birde eger bir araya geldilermi kesinlikle kendi ana dillerini konusuyorlar.

Belgarion 700AUD$ aile konaklama sanirim yemeklerde dahil, aslinda cok pahali degil burada bir odaya ciksan minumum 90$ odiyeceksin tabi bu oda single oda kucuk oda. Tabi kafa dengi insanlari bulmak kolay degil paylasimli evde kalirsan, gurultu, temizlik vs bunlar olabilecek sorunlardir ama bu sorunlari aile yaninda pek yasayacagini sanmam tabiki aile yaninda konaklamaninda problemleri olacaktir.

Endiseli eger Avrupali ogrenciler ile kalma sansin varsa ingilizceni ilerletmen icin cok ideal yanliz birtek sorun bazi Avrupalilar burunlari havada birde eger Turksen seni(genel olarak Turkleri) ilk basta kabul etmeyebilirler e nede olsa sagolsun bazi gurbetci Turkler bizi Avrupada cok iyi temsil ettikleri icin hali ile once onyargili davraniyorlar.

Broken dream valla Avustralyali kiz arkadas biraz piyango gibi yani oyle kisa surede kiz arkadas (Avustralyali) bence unut sen baska irklara yonel buraya soyle gelip biraz kaldinmi biraz anlarsin nedemek istedigimi gerci benim tecrubelerim yok nede olsa ben evliyim ama gozlemlerim sonucunda oyle pek yabancilarla arkadaslik etmegi yeglemiyorlar diye dusunuyorum.

Calisma izni parasini devlet kendisi alir acenta ile yapacak birsey yok ama size sunu soyliyeyim 6 aylik icin calisma iznini vermeyebilirler tam emin degilim.

Evet Belgarion Gocmen burosu senin okula cok yakin.

Endiseli senin okul Belgarionun dedigi gibi Fremental'a yakin eski ve sirin liman kenti cokta guzel ama kucuk.

Arkadaslar Turklerde uzak dur dendiginde burasi Avrupa gibi degil burada iyi Turklerde var gerci kotusune pek raslamadim, sizin sorununuz kisa sureli geleceginiz ocin Turklerle cok takilmayin yazmistim yani dilinizi gelistirmek acisindan demek istedigim kalkipta oda arkadasi olarak yada ev arkadasi olarak Turk birisi ile kalirsaniz tabiki ing. pek gelismez yoksa sizin birsure sonra encok arayacaginz muhabbet etmek isteyeceginiz insan kesinlikle bir Turk tur olacaktir.

Minecicek gereksiz yere cok para odediginizi yazmis valla pek anlamadim burada hangi okula giderseniz bu tip paralari odemek zorunda kalacaksiniz, gerci ben havaalani, konaklama ucreti kaydi ve diger kayit parasi odememistim ama ben kayit oldugum okulun ilk Turk ogrencisi idim banada kiyak yaptilar birde benimki ing + univ. idi. Sanirim eger daha uzunbirzaman icin egitime gelseydiniz sanirim sizden bazi seylerin parasini almazlardi, birde is sizin acetanizin becerisine kalmis, benim acenta biraz bastirdi ugrasti ve oyle indirim almistim.

Bu arada sizlerin vermis oldugunuz okul fiyatlari bana verilenden daha dusuk hayret valla..

the prince
Takside cok ucuz degil birde eger aksam gelirseniz daha pahali taksi.

the prince
Ne yazikki evdeki interneti iptal ettim kampusten internete giriyorum, fiyatlari aileler belirlemez okul belirler. Buraya geldiginde evde kalma olayini iptal ettirebilirsin sanirim vede parani geri alirsin ama belli olmaz belki aile yaninda kalmayi seversin. Hangi 40$ bahsediyorsun. Arkdaslar bu rada yazdiginiz rakamlar Avustralya dolarimi yoksa Amerikan dolarimi?

the prince
quote:Belgarion
abi bence 6 ay hiçte kısa bir süre değil yani bir öğretim yılının 8 ay sürdüğünü düşünürsen eğer
6 ayda ingilizce temeli olan birinin epey ilerleme kaydedebileceğini düşünüyorum
yani sonuçta bu çince değil öğrenmesi 2 sene sürsün alfabesi latin alfabesi
tabi geldiğimde aksana alışmam zaman alacaktır duyduklarımı anlamam zor olabilir ilk aşamada ama zamanla alışacağıma eminim.

Arkadasim benim yazdiklarim senin moralini niye bozuyor, ben olabilecek senaryolari yazdim utelik tecrubelerime dayanarak yazdim, Avustralya benim ilk yasadigim yurt disi tecrubesi degil omrumun cegregi yurt disinda yasayarak gecti birtek abartmiyorum, gitmedigim kita Antartika ve Guney Amerika . Yani yazdiklarimin cogu yurt disinda helede ogrenci olarak karsilasabileceginiz seyleri yazdim. Simdi hem okul icin geliyorsum hemde gelir gelmez is bulma telasina dusunuyorsun. Simdi ing.dil seviyeni bilmiyorum ama bu durumda sakir sakir ing. konusmayi pek dusunme 6 ayda. O senin soyledign 6 ing. ogrenmek icin gelenler ekonomik olarak cok rahat ogrencilerdir, onlar icin is bulma yada nerden 50-100 $ kisacam diye bir sorunlari yok.....

the prince
Endiseli hemen baska ev iste sana oyle sey yapamazlar. Biraz jazgir olun yahu...

the prince
yemek olayi biraz yas belki yemekleri sevmeyebilirsiniz yani dolma kofte hic beklemeyin ah ah soyle bir zeytin yagli dolma ne iyi olurdu iki senedir yemedim valla :o

the prince
Ee soyle ingilizce yazmaya alis tabi bir suru imla hatasi hatta kurdugun cumleler bile gezmeye cikabilir,

benim esim yabanci gerci bazi Turk yemekleri yapmasini ogrettim ama hala ben daha iyi asciyim :D

the prince
bu arada burada kisa geciyoruz ama havalar iyi gunesli 20 derece civarinda ma gece bayagi soguyor.

the prince
Sakin yiyecek falan getirmeyin aslinda bazi seyleri getirebilirsiniz ama bunlari deklare etmeniz lazim ama bu seferde eger o getirdiginiz seyler yasakli ise aninda imha ediyorlar. Bavulun ucra kosesinede koysan bavulu aciyorlar ben bunca ulke gezdim Avustralya disinda hic bavulumun acildigini gormedim yani hatirlamiyorum. Bu rada ozel egitimli kopekler bavullari koklatiyorlar geci yiyec ile ilgili degil ama bence hic risk almayin. Buradada lokum satiliyor gerci Turkiyedeki gibi olmaz ama iste hic yoktan iyidir.

the prince
Emirates 50 kilo, tabi uzun kollu kazaklar getirin, montta getirin ama ceket tarzi sanirim idare eder. Esim Avustralyali degil ama ingilizcesi iyi. Dil okuluna gitmek istemesindeki amac universitede master yapmayi dusunuyor bunun icinde ielts almasi gerekecek benimde ielts almam gerekecek cunku hedefim 7 almak.

the prince
Saati 10 dolara kebapcilarda bile calisilmaz burada minumum saat ucreti yanilmiyorsam 14.50 dolardi. Evet burada mallarin %99 cin mali.

Endiseli burasi(gidecegin yer) kasaba falan degil sadece kucuk bir yerlsem sehri olan yere yakin dedim buraya gelince kentin kucuklugunu gorursun!

Arkadaslar normal celik caydanlik ne kadar orda?

the prince
Valla zahmet olmazsa bir bakiver burada sallama(poset) cay icmekten biktik, gerci Turk markette caydanlik satiliyor ama pahali.

the prince
Cezve :D yok burada elektrikli ufak su isitma cihazi var. Turkcesini unuttum :eek:

the prince
Evet cay var, Turkiyeden daha pahali ama yapacak bisey yok.
Endiseli emeinmisin 20Ytl, ben celik caydanliktan bahsetmistim

the prince
20ytl ise fiyati cok iyi, tabi aluminyum caydanlikta var, kucuk boy bize yeter. Ne gibi elektrikli alet getireceksin, zannedersem burada ozel prizlerden satiliyor. Cok ucuz 2-3 dolar ama tam emin degilim.

the prince
Evet sagol aynen o web sayfasindaki gibi birsey valla cok ucuzmus burada bubnu90-100 dolara satiyor marketci.

Evet uclu girisli priz

the prince
O Jumbo caydanlik guzelde pahali.

Benim esim Beyas Rus. Ingilterede tanisip orada evlendik...

endiseli
benim sinirimi bozan karsilama ucreti falan degil.onu sordular bende kabul ettim.ben oyle istedim cunku.
en basta saglik muayenesi yok dediler.ben ozellilkle sormustum bildigim icin once hayir yok dediler israr edince bi arayim sorayim dedi.sonra aa varmis dedi.
ama bilmedigim birseyi soramam ki.calisma izni icin para alirlarmi demek hic aklima gelmez yani.
yada benim odedigim kirayi sonradan yukseltmezsiniz dimi demek te hic aklima gelmez.
ayrica benim okuldada yurt secenegi yok.ve yaninda kalacagim aileyi emekli ve cocugu evde bulunmayan seklinde sectim.cunku soylemislerdi calisan ailelerin eve yorgun argin gelip pek seninle ilgilenmediklerini.eve tabiki ihtiyactan dolayi ogrenci aliyorlar ama okulla yaptiklari bir anlasma var dediler.onlarin sizden beklentileri olucak sizinde onlardan dedi.herneyse bu konu nekadar dogru bilemiycem.
broken dreams demek en iyi okul bile olsa ogretemez konusmayi.zaten hicbir turkle arkadaslik etmeye niyetim yok da,erkek arkadas meselesi olmadan da ogrenilebilir umarim..ben delikanli nisanlimi turkiyede birakicam da ondan dedim. :)

endiseli
belgarion tesekkur ederim baya detayli arastirmissin.cok yararli bilgiler valla.ablam amerikaya gittiginde en buyuk korkusu olmustu taksiye binip dolandirilmadan gidecegi yeri bulmak.bende ondan istedim karsilama hizmetini.ama tabi orasi avusturalya.guvenli biryer.bilmem ki nasil yapsam gerci az da degilmis benim okulun uzakligi.50 a$.

endiseli
oda seninkinden pahali;100 a$

endiseli
anladim.garip saatlerde ucaklar var ama daha almadigim icin bilmiyorum nezaman orda olurum.
the prince imarim evinden yaziyorsundur. :)
benim kalacagim yer okula yakin olacak mumkunse en yakin olani tercih ederim dedim.umarim tabi.
zaten butun ucretleri verdim ben geri alamam belki.
aceba sonradan ekledikleri 40 a$ i vermesem neolur. :confused:
bu fiyatlari aileler mi belirliyo ya.pesin verirse 180,vermezse 190 diye?(haftalik)ne gozu aciklar ya. :)

endiseli
belgaion bende oglen yemegi yokki.yarim pansiyon ben iyice kaziklanmisim. :(
40 dolar (hepsi avusturalya dolari) bana sonradan ekledikleri aylik kira.yani ben ayda 720 vericektim.guya o tek seferde odeme icinmis.ama ben tek seferde odeyemiycegim icin bu fiyata ayda 40 dolar daha eklendi.oldumu 6 ayda ekstadan 240 dolar.(toplamda)

endiseli
daha evim bulunmadi ki bulunmadan okulun faturasinda boyle geldi dedi kadin.
kendi kredi kartindan odemis benim bu ayki 40 dolari.
zaten senin dedigin gibi sigorta da 50 dolar falan fazla geldi.onada sey dedi 6 aydan fazla kalacaksin ya oyuzden 6-9 ay arasi sigorta hesaplamislar dedi.
simdi benim henuz odemedigim seyler su 40 dolar,bide kalan 5 ayin kirasi

endiseli
ha buarada iste cazgirlik;
okuyan herkese sesleniyorum :)
sirketimin adiiii global vizyon.cok musterileri oldugundan seninle dogru duzgun ilgilenmiyolar.
en basta seni cok dusunuyormus gibi davransalarda benim gibi kanmayin sakin..
kimse gitmesin bu firmaya.

endiseli
aa esin yabancimi :eek: bende bulusursak bayan bayana muhabbet ederiz diyodum ya. :)
ne alakaysa turk zannettim.bu arada evet gercekten bir ihtiyaciniz varsa getirebilirim turkiyeden.
niye yiyecek getirilmiyo ki.biliyorum orada hersey varmis ama kokusuz kuru yiyecek dahi sokamazmiyim.sorarlara yok diycem tabiki.bavulumun ucra kosesinde.ben bide aileye lokum falan getiririm demistim ya. ama daa once sanirim kanaria yazmisti.yiyecek getirmeyin diye :confused:

endiseli
havalar demisken ve seni yakalamisken sorayim hemen the prince;
oradaki ilk kisin degil dimi.cunku nelere ihtiyacim olacak diye sorucam.mesela kazak,yada mont gereklimi.uzun mont kisa mont?hani belli bi agirlik siniri varya bavula gereksiz esya koymayim diye(gerci o agirlik nekadar onuda bilmiyorum 30 kilomuydu)

endiseli
anladim.of ya ozaman gider gitmez bide alisveris derdim olacak.yasakli ne olabilirki yiyecek.neyse ben hic getirmeyim bari.

endiseli
orasida cin mallariyla doluymus.turk mali bisi goturmek lazim ama ne.
ay bian once kavusmak istiyorum kasabama.ben cok severim sirin yerlesim yerlerini.kucuk kucuk evler falan.
gecen bi is sordum sadece hafta sonlari parttime calismak icin.gunlugu 13 dediler ya.duyar duymaz ben sizi ararim dedim.arkama bakmadan kostum.yurtdisinda saati 10 dolar en normal.turkiyede gercekten emegin hic karsiligi yok ya.alakasiz oldu ama paylasmak istedim.

endiseli
20 ytl civari olabilir.boyuna gore degisiyor.yurtdisinda iki akrabam var ikiside caydanlik istemisti. :) orda cezve vardir dimi.turke ozel birsey degil heralde cezve.

endiseli
hiiyy az kalsin unutuyodum sormayi.benim buradan getirecegim elektrikli aletler orda bozulmaz dimi yani amerikanin voltaji cok dusukmus ya orda bozuluyo yada calismiyo.yani benim ihtiyacim olam sadece adaptor ucu mu yoksa elektirik voltajini ayarlayacak bir adaptor demi lazim.ve orda nekadardir bunun fiyati.??
bu arada o cihazin turkiyede bi adi yok heralde.

endiseli
20 kucuk boylar.fiyat azmi geldi cokmu.caydanlik zaten celik olmazmi.aluminyum dami var.heralde celiktir benim baktigim caydanlik.neyse tam ogrenir yazarim

endiseli
evet 3lu gormustum.onu bikere almak zorundayim.da merak ettigim sadece o yeterli mi.hani daha buyuk agir adaptorler oluyor ya ucunda yine 3lu bir giris ama elektrigi de senin makinene uyumlu olarak donusturuyo.voltajini yani.
iste onlardan da lazim mi diye sordum.ama turkiyeden bi makine getirmediysen bilemezsin tabi.cep telefonu falan gibi seyler. burda o adaptorler cok dahali ya ben anlatamiycam buldugum adaptoru tekrar bulayim internetten gondereyim size.nedemek istegimi yazamadim galiba.

endiseli
http://www.ucuzu.com/pda-akses...dapter-p14034751.html
(http://www.ucuzu.com/pda-aksesuari-c3075/hewlett-packard-fa372b-ip**-ac-adapter-p14034751.html
)

ben pek anlamam bumu lazim.

endiseli
quote:Originally posted by: Belgarion
yok canım gayet haklısın emeğin karşılığını alamıyorsun üniversite mezunu adamları asgari ücretle işe alıyorlar burada

cumartesi okuldan bir arkadaşın düğünü vardı ve orada hasret giderdik biraz ve birazda muhabbet ettik nerdeyse herkes bankalarda mesai saatleri belli olmadan çalışıyor

haftaiçi haftasonu yok

çoğunda yemektir ulaşımdır karşılanmıyor

offfff burada ne yapılır allah aşkına

yurtdışında bulaşık yıkasam daha rahat ederim herhalde

hep boyle dusunmusumdur.insan sevdigi isi yapmali.nede olsa turkiyede hicbi iste hakettigin parayi alamiyosun.eger iyi bir maasin varsa karsiligini fazla fazla aliyorlardir senden.ablam simdiki isini bulmadan once cocuk bakiyordu(amerikada).eve gidip salonda oturmasi yeter.kadin eve gelene kadar 50 dolar kapiyodu valla.saati 10 dolardan.
bankada bende calistim.2 ay dayanamadim ciktim.binlerce bilgiyi sana 1 ayda yukluyorlar.ve tabiki yukleyemiyorlar.cok agir calisma kosullari,verdigin molanin saniye hesabini veriyorsun.zaten iki mola hakkin var.verdileri ucretse asgari ucretin biraz fazlasi.allah sabir versin hala orda calisanlara.

endiseli
anladim.benim gonderdigim adresteki ondan degilmi.vasturalyada birkac dolarsa cok ucuzmus.
turkiyede yokmudur ki onlardan.

melvin
senden geliyodu len yanik kokusu laf atma benim donusturucume :) e hos 1 ayda yandi ama napalim Yildirim Akumulator markali olursa iyi dayandi yine , saka bi yana bende gidince oradan almanizi tavsiye ediyorum sonucta turistik bir yer ve avrupadan gelen binlerce turist vardir , daha ucuza alirsiniz hem

minecicek
Merhaba,

okuyunca cevap yazmadan edemedim ama siz sahiden gereksiz yere cok fazla para ödüyorsunuz kanimca. Perth hakkinda pek bir bilgim yok ama Sydney'den daha pahali olacagini sanmiyorum. Asagidaki örnekleri Sydney icin verdim. Ve broken_dreams hakli. Sydney havaalanindan sehir merkezine taksi tutsaniz sadece 25 dolar. Karsilama parasi falan da ödemeniz gerekmez üstelik.

Bir baska konuda aile yani. broken_dreams yine hakli. Ailenin görevi size Ingilizce ögretmek degil. Sonunda onlara belki yemek icin katilirsiniz (ama Isvec'te kendi yemeginizi kendiniz alip kendiniz pisirmelisiniz) ama sürekli bir sohbet imkani falan bulmak zor olabilir. Onlarin evinin bir odasinda kalip mutfaklarini paylasacaksiniz ama sizin tamamen bagimsiz bir hayatiniz olacak sonucta. Onlar herhangi bir aile! Kendi evinizdeki ilgiyi beklerseniz hayal kirikligina ugrayabilirsiniz. Yurtta ise yasitlarinizla birliktesiniz. Eglenme imkani da cok daha fazla...

Bir de Belgarion'un yazdigi ev kirasi gözüme carpti. Sydney'in en güzel köselerinde 160-200$ arasi bir kiraya isterseniz mobilyali (ancak mutfak ve banyo paylasimli) isterseniz mobilyasiz (mutfak ve banyo kendine ait stüdyo) daireler bulabilirsiniz. Ben Isvec'te bu tür birseyi tercih etmistim evde kendi rahatimi ve huzurumu korumak acisindan. Yoksa ev arkadaslariniz kafa dengi olmazsa vay halinize. Tuvalete girerken bile iki kere düsünür hale gelirsiniz. Herkesin temizlik anlayisi farkli! Hintiler her gün en az 4 saat (abartmiyorum bu gercek!) yemek pisiriyorlar ve yemeklerinde garip baharatlar kullaniyorlar. Evin ici disi kokar. Insanlar arkalarindan bulasiklari yikamazlarsa yumurta kiracak tava bulamazsiniz. Ev paylasmanin zorluklarini aklinizdan cikarmayin derim. En azindan ev arkadaslarinizi kendiniz secebilseniz daha iyi olurdu. O yüzden bence de ilk önce bir yurtta kalmak daha iyi bir fikir olabilir. Ama sonucta 700$ aile yani kirasi cok fazla (bu aylik degil mi?).

Size her halukarda iyi eglenceler!

Mine Cicek (http://www.minecicek.com)

Belgarion
evet 700$ aylık kira masrafı ama ne yazık ki ilk ay için başka şansım yok
okulun yurdu yok sunduğu tek konaklama aile yanı
ama gelir gelmez ev bakmaya başlıycam
the prince'in söylediği kiralarda gerçi az değil perth için şimdilerde gelen yoğun yerleşimcilerden ve şehirde apartman tipi yapılaşma olmamasından dolayı kiraların çok yükseldiğinden ve kalacak yer bulmanın zor olduğundan bahsetmişti
haydi hayırlısı

Belgarion
senin okul Fremantle denilen bölgeye yakın yani tam 50$ etmesede o civarlarda
peki okulun istediği karşılama ücreti ne kadar senden

Belgarion
eh senin yolun benimkinden daha uzak ne de olsa ama yinede taksi ile gitsen yarı fiyatını olacak ve kalan para ile çalışma izni başvurunu yapabilirsin

Belgarion
evet abi 700$'a haftaiçi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği, haftasonları üç öğün yemek dahil.
ben firmama kayıt parası için bastırıyorum. sizede bahsettiğim bazı beklenmedik harcamalarım oldu ve nereden ne kurtarabilirsem kardır şu anda
abi bence 6 ay hiçte kısa bir süre değil yani bir öğretim yılının 8 ay sürdüğünü düşünürsen eğer
6 ayda ingilizce temeli olan birinin epey ilerleme kaydedebileceğini düşünüyorum
yani sonuçta bu çince değil öğrenmesi 2 sene sürsün alfabesi latin alfabesi
tabi geldiğimde aksana alışmam zaman alacaktır duyduklarımı anlamam zor olabilir ilk aşamada ama zamanla alışacağıma eminim
zaten şimdi moralimde bozuk sende olumsuz şeyler söyleyip daha da bozma moralimi
kanada'dan bir tanıdığım yürüttükleri bir çalışma için istatistikçiye ihtiyaçları olduğunu söyleyip mail atmış bir ay önce ve ben o maili daha bugün okudum

Belgarion
endiseli ben senin yerinde olsam o fiyat artışını ödemezdin sen bir anlaşma yapmışsın ve adamların bu anlaşmayı bozmaya hakları yok

Belgarion
abi benim şu an düşündüğüm uçak 17:25 iniş gösteriyor herhalde bu geç bir saat değildir orası için akşam tarifesine girmez

Belgarion
fiyatlar avustralya doları
endiselinin konaklamasına haftalık 10 dolar zam yapmışlar durduk yere

Belgarion
öğle yemeği yalnızca haftasonları için geçerli ve seninkinde de vardır mutlaka

Belgarion
neyse abi işte gelince görücez ne olacak ne bitecek şimdiden tahmin yürütmenin bir anlamı yok

Belgarion
Endiseli hemen baska ev iste sana oyle sey yapamazlar. Biraz jazgir olun yahu...

cazgır

Belgarion
yemek olayi biraz yas belki yemekleri sevmeyebilirsiniz yani dolma kofte hic beklemeyin ah ah soyle bir zeytin yagli dolma ne iyi olurdu iki senedir yemedim valla :o

hanım yapmıyor mu abi?
valla gümrükten geçeceğini bilsem buradan getiririm

Belgarion
evet abi ben de eşini türk zannediyordum
ama daha önce eşin için ingilizce kursu aradığından bahsetmiştin yani avustralyalı veya ingilizce konuşulan başka bir yerdende değil herhalde

Belgarion
ben emirates 50 kilo diye biliyorum ama teyid etmek lazım